PDA

Versiunea completa : Miresici de MAI 2008

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13

Joliutza
04.05.2008, 10:55:18
Casa de Piatra celor care au avut nunta ieri! Asteptam poze minunate!...si impresii pe masura.

Pupici:*:*:*

Joliutza
04.05.2008, 10:57:14
A, si cu muzica de acasa de la mireasa voi cum faceti? Eu nu am vrut lautari, o sa punem noi ceva. Tata tot ii trage ca trebuie muzica populara, eu as incerca o solutie de compromis, cu chestii gen Zdob si Zdub sau Ro-Mania, dar as vrea sa aflu cum procedeaza si celelalte miresici.

La noi vine acordeonistul pe intreaga durata a zilei, deci el se va ocupa de tot.
Mi se strange deja inima cand ma gandesc la ce emotii o sa am, mai ales cand o sa imi cante "Ia-ti mireasa ziua buna"......mai ales ca tatal meu nu mai este printre noi....chiar azi avem pomana de 7 ani pentru el....dar cu toate acestea vreau sa mi-o cante....mi se pare un obicei frumos si nu vreau sa il pierdem.

Petro79
04.05.2008, 11:22:08
Daa, fara Ia-ti mireasa...nu se poate, sper sa gasesc sa o downloadez si eu :D
La tine va fi cu atat mai incarcat emotional momentul, insa trebuie sa fii tare si sa te gandesti la lucrurile frumoase care ti se intampla si la faptul ca de acolo, de sus, tatal tau se bucura pentru tine.

La noi vine acordeonistul pe intreaga durata a zilei, deci el se va ocupa de tot.
Mi se strange deja inima cand ma gandesc la ce emotii o sa am, mai ales cand o sa imi cante "Ia-ti mireasa ziua buna"......mai ales ca tatal meu nu mai este printre noi....chiar azi avem pomana de 7 ani pentru el....dar cu toate acestea vreau sa mi-o cante....mi se pare un obicei frumos si nu vreau sa il pierdem.

Allyna
04.05.2008, 22:53:07
Felicitari din suflet miresicilor de 3 mai!:* :* :*

sorina_sv
05.05.2008, 08:42:19
in urma cu cateva saptamani viitorul meu sot imi spunea ca e presat de timp, ca are emotii si nu puteam sa-l inteleg ..pana azi....de cum m-am trezit numai la nunta ma gandesc ..la detalii ...waw ...saptamana viitoare voi fi mireasa...8-}

adina_mari
05.05.2008, 10:35:08
felicitari si casa de piatra miresicilor care au avut nunta in acest weekend!

Piuta
05.05.2008, 10:37:19
Piuta, spune-mi, te rog, ce anume ai discutat cu DJ-ul? Ati stabilit pana la detaliu playlist-ul sau mergi pe mana lui? Presupun ca i-ai dat tu melodia pe care o sa deschideti dansul, dar i-ai mai dat si alte melodii pe care tii neaparat sa le puna, sau cum? Eu inca nu am reusit sa am o astfel de intalnire cu DJ-ul nostru, o sa o am cu putin timp inainte de nunta si vreau sa stiu ce anume trebuie stabilit cu el.
A, si cu muzica de acasa de la mireasa voi cum faceti? Eu nu am vrut lautari, o sa punem noi ceva. Tata tot ii trage ca trebuie muzica populara, eu as incerca o solutie de compromis, cu chestii gen Zdob si Zdub sau Ro-Mania, dar as vrea sa aflu cum procedeaza si celelalte miresici.

la mine acasa va fi in surdina muzica R&B...asta imi place si cred ca se potriveste, gen Beyonce Brow Eyes. Am dat dj-ului un cd un piesele care le dorim: Etta James pt primul dans, dansul nasilor, piesa noastra Alicia Keys If i ain t got u, imnul Rapidului..si alte piese care inseamana ceva pt noi
in rest am discutat ce oameni vom avea, ca sa stie ce muzica sa puna...vom avea dance, muzica lautareasca si ce mai crede el de cuvinta. am incredere il el este unul dintre cei mai buni dj din judet, lucreaza la radio. e profesionost, am incredere in el, stie sa ridice oamenii de pe scaune. am mai fost la nunti unde el a pus muzica si s-a dansat non stop
cand se vine dupa mireasa se vine cu lautari...asta e traditia si ma conformez

Piuta
05.05.2008, 10:45:16
azi mergem la repetitii pt primul dans. saptamana acesta vrem sa ne ocupam de fori si decor
nu stiu daca sa pun flori pe mese. mi se pare ce sala este destul de incarcata avand in vedere ca va fi impodobit cu visiniu si alb. scaunele vor si ele imbracate. vom avea plasa de lumina la masa noastra si flori. cred ca voi renunta la ideea cu flori pe masa..sunt atatea de pus: sucuri (vreo 3 feluri), apa minerala, plata, bere, vin, coniac, visinata, fructe, alune, saleuri, etc....va arata prea incarcat. vor fi flori la intrare, si la masa noastra si in spatele nostru. cred ca e ok

Piuta
05.05.2008, 10:48:45
dupa nunta voi faceti masa in familie????cu cei apropiati si dragi
la noi asa se obisnuieste. ma gandesc sa ma duc sa imi cumpar o rochita pt a doua zi.....sa fiu frumoasa si in prima mea zi de DOAMNA

MaryT
05.05.2008, 10:50:15
dupa nunta voi faceti masa in familie????cu cei apropiati si dragi
la noi asa se obisnuieste. ma gandesc sa ma duc sa imi cumpar o rochita pt a doua zi.....sa fiu frumoasa si in prima mea zi de DOAMNA

dep ..vom face si noi..ciorba de potroace..;))
nu m-am gandit sa imi cumpar rochita ca vom face un gratar in curte..so.. [-(

anghelbeatris
05.05.2008, 10:51:17
Ce ne facem miresici de 10 mai cu vremea asta?Ba e cald,ba ploua ?ce ne facem daca ploua?:-SS

MaryT
05.05.2008, 10:53:41
Ce ne facem miresici de 10 mai cu vremea asta?Ba e cald,ba ploua ?ce ne facem daca ploua?:-SS

o sa fiti miresici superbe !!
fie ploaie,fie vant o sa fie minunat oricum :*

anghelbeatris
05.05.2008, 10:55:38
Pai eu imi fac griji ca nu o sa mai am cum sa merg in parc pt poze:((

MaryT
05.05.2008, 10:57:01
Pai eu imi fac griji ca nu o sa mai am cum sa merg in parc pt poze:((

am vazut foarte multe poze frumoase si pe ploaie..acum depinde si de profesionalismul fotografului vostru..
>:D< >:D<
eu va tin pumnii sa fie soare si frumos !! >:D<

anghelbeatris
05.05.2008, 10:58:16
>:D<
am vazut foarte multe poze frumoase si pe ploaie..acum depinde si de profesionalismul fotografului vostru..
>:D< >:D<
eu va tin pumnii sa fie soare si frumos !! >:D<

Multumesc mult pentru incurajare>:D<

Matrushca
05.05.2008, 11:29:01
http://vremea.kappa.ro/ Aici gasiti prognoza meteo pt 15 zile! la noi miresicile din 17 mai, se pare ca va fi soare si cald! o:-) doamne ajuta!

corinka
05.05.2008, 11:30:21
Felicitari si casa de piatra mirilor de saptamana trecuta!
Asemenea si celor de saptamana aceasta!
Miresici de 31 mai, cum stati cu pregatirile?

gabrielabrb
05.05.2008, 11:34:38
well, noi am bifat cateva chestii importante weeken-ul asta!
Verighete + o mare parte din bauturile spirtoase(singurele pe care le aducem noi).
De saptamana viitoare incepem sa cerem confirmarile, si in fct de asra definitivam cu aranjamentele florale (nr de mese * aranjament).
Mai trebuie sa ajung la degustare si la ales tip de tort.
Voi?

Miraj
05.05.2008, 11:36:57

noi mai avem de luat sucurile, apa si bautura pt doamne...confirmarile le asteptam pana pe 15 mai.si tot nu-mi gasesc pantofi de schimb, daca ma dor picioarele??? cam atat..

gabrielabrb
05.05.2008, 12:34:41
noi mai avem de luat sucurile, apa si bautura pt doamne...confirmarile le asteptam pana pe 15 mai.si tot nu-mi gasesc pantofi de schimb, daca ma dor picioarele??? cam atat..
Eu una sunt desculta complet :D
Inca visez la sandalele ideale...Sambata imi iau rochita de la scurtat , si in fct de cum arata, ma duc sa-mi iau pantofiori.

Apropo de pantofiorii de schimb...mi-am luat de la Leonardo acum vreo 2 sapt o pereche de sosonei josi, albi, dintr-o piele f f f moale. Nu-mi vine s ama mai descalt de ei...Ma bate gandul sa-mi mai iau o pereche la fel pt nunta :D Sunt extrem de comozi...nici nu-i simti in picioare
:* :*

corinka
05.05.2008, 12:50:22
well, noi am bifat cateva chestii importante weeken-ul asta!
Verighete + o mare parte din bauturile spirtoase(singurele pe care le aducem noi).
De saptamana viitoare incepem sa cerem confirmarile, si in fct de asra definitivam cu aranjamentele florale (nr de mese * aranjament).
Mai trebuie sa ajung la degustare si la ales tip de tort.
Voi?
sambata merg la alba-iulia (singurica, pt ca puiul pleaca in delegatie) ca sa aleg tipul de tort si sa rezolv cu buchetele si aranjamentele florale.
sper sa imi fac si rezervare la un salon pt coafat si machiaj.
de bautura se vor ocupa ai mei. tb apoi sa strangem confirmari.
si mai este un detaliu, nu tocmai nesemnificativ, dar il rezolv saptamana asta sau la inceputul celei viitoare, neaparat: rochie de mireasa + voal, pantofi, gentuta si ciorapi. ca deocamdata eu sunt o mireasa goala pusca!;))

Miraj
05.05.2008, 12:50:42
Apropo de pantofiorii de schimb...mi-am luat de la Leonardo acum vreo 2 sapt o pereche de sosonei josi, albi, dintr-o piele f f f moale. Nu-mi vine s ama mai descalt de ei...Ma bate gandul sa-mi mai iau o pereche la fel pt nunta :D Sunt extrem de comozi...nici nu-i simti in picioare
:* :*[/quote]

Am gasit si eu asa josi, balerini..dar imi tarasc rochita si nu mai da bine.As vrea ceva cu un toc mai mic cam de 2-3 cm cat sa-mi stea si rochita bine...si eu sunt si mica de inaltime si cu balerinii ma pierde sotul meu de tot=)) ...

gabrielabrb
05.05.2008, 12:52:48
sambata merg la alba-iulia (singurica, pt ca puiul pleaca in delegatie) ca sa aleg tipul de tort si sa rezolv cu buchetele si aranjamentele florale.
sper sa imi fac si rezervare la un salon pt coafat si machiaj.
de bautura se vor ocupa ai mei. tb apoi sa strangem confirmari.
si mai este un detaliu, nu tocmai nesemnificativ, dar il rezolv saptamana asta sau la inceputul celei viitoare, neaparat: rochie de mireasa + voal, pantofi, gentuta si ciorapi. ca deocamdata eu sunt o mireasa goala pusca!;))
wow...spor la cumparaturi. Sper din tot sufletul sa-ti gasesti rochita ideala..
Poate ne pui pozici si noua ;;)
Ai vreun magazin anume de unde vrei sa o iei sau pleci la cutreierat magazine ? ;))

Pupici

corinka
05.05.2008, 13:01:51
wow...spor la cumparaturi. Sper din tot sufletul sa-ti gasesti rochita ideala..
Poate ne pui pozici si noua ;;)
Ai vreun magazin anume de unde vrei sa o iei sau pleci la cutreierat magazine ? ;))

Pupici
mi-am ales oarecum un model de la agnes toma. vreau sa ma duc cu doua prietene si sa o probez. mi se pare ca are un pic cam prea mult argintiu la broderie, dar pe de alta parte se potriveste cu costumul iubitzicului, ale carui vesta si lavaliera sunt din doua combinatii de gri, costumul fiind negru.
inca nu am vazut rochia ideala. adica mi-a ramas inima la niste rochii, dar consider ca nu merita sa dau 1.500 euro pe o rochie de mireasa.
am vazut niste modele relativ dragute la agnes toma cu 25 milioane, deci la un pret rezonabil. tot atata costa si modelul de care am scris mai sus, asa ca probabil ca il voi lua pe acela, din lipsa de altceva care sa ma fi impresionat intr-adevar!

Matrushca
05.05.2008, 13:39:24
Fetelor, petreceti ca intre fete inainte de nunta?

Joliutza
05.05.2008, 13:42:36

Noi am mai rezolvat cate ceva. Saptamana asta asteptam ultimele confirmari, speram ca pana Duminica sa stim exact numarul invitatilor. Pana azi avem 135 de persoane.

Zilele acestea isi ia puiul meu camasa de la Alb si Negru, ca Sambata nu aveau numarul lui si il aduc.

Vreau sa ma intalnesc cu decoratoarea si cu fotograful sa mai stabilim niste detalii, la florarie sa merg azi sa stabilim cum facem buchetele si lumanarile...si cam asta.

In functie de confirmari o sa stim cata bautura mai luam.

Joliutza
05.05.2008, 13:43:33

Eu nu. Nici nu prea am timp, dar nici nu ma incanta ideea.

gabrielabrb
05.05.2008, 13:47:31
inca nu am vazut rochia ideala. adica mi-a ramas inima la niste rochii, dar consider ca nu merita sa dau 1.500 euro pe o rochie de mireasa.

Subscriu .
:*

gabrielabrb
05.05.2008, 13:48:35
Noi am mai rezolvat cate ceva. Saptamana asta asteptam ultimele confirmari, speram ca pana Duminica sa stim exact numarul invitatilor. Pana azi avem 135 de persoane.

Zilele acestea isi ia puiul meu camasa de la Alb si Negru, ca Sambata nu aveau numarul lui si il aduc.

Vreau sa ma intalnesc cu decoratoarea si cu fotograful sa mai stabilim niste detalii, la florarie sa merg azi sa stabilim cum facem buchetele si lumanarile...si cam asta.

In functie de confirmari o sa stim cata bautura mai luam.
Pai stati chiar bine...eu cu buchetele si lumanarile cred ca dupa 15 o sa rezolv. bine, mi le face o cunostinta...sper sa nu fie prea tarziu :D

Matrushca
05.05.2008, 13:55:08
Eu nu. Nici nu prea am timp, dar nici nu ma incanta ideea.
Noi o sa facem sambata, fetele mi-au zis sa nu-mi fac program si baietii la fel sotului. Cine stie ce m-o astepta !? :-$

moonlightblue
05.05.2008, 14:13:29
Noi o sa facem sambata, fetele mi-au zis sa nu-mi fac program si baietii la fel sotului. Cine stie ce m-o astepta !? :-$
ah ce groaza am de chestia asta.
eu am nunta sambata.
si o prietena de a mea m-a anuntat ca vineri seara petrecem. i-am zis ca-mi pare rau ca o supar dar nu...cum ca vine si cutare de la bucuresti si alta data nu puteam sa facem...
i-am zis ca-mi pare rau dar nu...
a ramas ca-n plop.
degeaba i-am explicat. nu si nu.
cealalta mi-a zis: ce tu crezi ca dormi cu o noapte inainte de nunta??
deci nu stiu cum sa gasesc motive mai plauzibile.
un sfat ceva?

Matrushca
05.05.2008, 14:19:29
ah ce groaza am de chestia asta.
eu am nunta sambata.
si o prietena de a mea m-a anuntat ca vineri seara petrecem. i-am zis ca-mi pare rau ca o supar dar nu...cum ca vine si cutare de la bucuresti si alta data nu puteam sa facem...
i-am zis ca-mi pare rau dar nu...
a ramas ca-n plop.
degeaba i-am explicat. nu si nu.
cealalta mi-a zis: ce tu crezi ca dormi cu o noapte inainte de nunta??
deci nu stiu cum sa gasesc motive mai plauzibile.
un sfat ceva?
Chiar cu o seara inainte e mult prea obositor, gandeste-te ca trebuie sa fi odihnita, sa nu ai cearcane, sau mai rau, vreo mahmureala. Cred ca le poti explica fetelor toate aceste aspecte si ca, la veti mai avea ocazii de destrabalare. ;;)

moonlightblue
05.05.2008, 14:30:55
Chiar cu o seara inainte e mult prea obositor, gandeste-te ca trebuie sa fi odihnita, sa nu ai cearcane, sau mai rau, vreo mahmureala. Cred ca le poti explica fetelor toate aceste aspecte si ca, la veti mai avea ocazii de destrabalare. ;;)
si uite ca degeaba am explicat si totusi insista...
am spus inclusiv ca vin ai mei cu o seara inainte...(asta ca sa evit sa vina la mine acasa:D si sa uite sa mai plece...) si au zis ca stau la fusta mamei:))
si eu nu sunt genul cu mama....
dar sunt mai rigida si conservatoare si ele probabil spun ca ma instruieste maica-mea...
deci efectiv nu stiu cum sa scap.
sotul ei. exact sotul ei pentru ca e maritata...a intrebat: si baietii ce fac? si ea: nu ma intereseaza!!!!
la care prietenul meu: stii ceva eu n-am chef de prostiile tale. eu fac baie, ma culc seara si dorm ca doar muncesc vineri si sambata am nunta.
s-a suparat o secunda si iar a inceput: nu se poate trebuie sa petrecem, sa bem un pahar de vin si sa stam la o vorba:D .

sinzi
05.05.2008, 16:16:23
nici eu nu fac petrecere!
nu ma incanta ideea si din fericire nu a insistat nimeni atat de mult incat .....dar nici de obligat nu aveau cum sa ma oblige,cu atat mai putin sa o facem cu o seara inainte de nunta!!!este mult prea multa oboseala;sfatul meu ar fi,daca vreti sa iesiti intre fete,cu un weekend inainte.

Matrushca
05.05.2008, 16:29:15
Da, noi cu o saptamana inainte iesim! pentru a fi toate proapespete si frumoase in ziua cea mare!:-B

Piuta
05.05.2008, 17:04:32
sa nu uitati sa va rasfatati barbatii din viata voastra, AZI DE ZIUA LOR!!!(si nu doar azi.....NORMAL)
sa ne comportam cu ei asa cum ei se comporta cu noi de 8 martie!!!!!:* cred ca merita cu adevarat.
Dragutul meu a iesti cu baietii lui, iar spre seara il scot la cina la restaurantul unde vom avea nunta<:-P <:-P <:-P

cinezee
05.05.2008, 17:09:38
culmea ziua de 5 mai , e ziua cununiei mele civile :)):)) dar fiecare face ce trebuie , timp ptr sufletele noastre este oricand ....si se poate imparti ziua frumos in 2 parti :>

Piuta
05.05.2008, 17:13:47
sa nu uitati sa va rasfatati barbatii din viata voastra, AZI DE ZIUA LOR!!!(si nu doar azi.....NORMAL)
sa ne comportam cu ei asa cum ei se comporta cu noi de 8 martie!!!!!:* cred ca merita cu adevarat.
Dragutul meu a iesti cu baietii lui, iar spre seara il scot la cina la restaurantul unde vom avea nunta<:-P <:-P <:-P

inca nu e oficial ZIUA BARBATULUI! eu am votat pentru. cred ca si ei mertita sa aiba OFICIAL ziua lor, poate ca faza cu zi nelucratoare e cam exagerata...sau nu???:D :-?

ma scuzati ca am deraiat de la subiectul nunti...dar fara ei barbatii nostrii, nu ar fi nici o nunta. nu e asa????>:D<

anouk
06.05.2008, 07:57:24

Din pacate inca nu am reusit:( si nici timp nu mai e. Am sa ma intalnesc cu domnisoarele de onoare intr-o dupa amiaza insa numai pentru a le explica ce vreau de la ele.

Joliutza
06.05.2008, 09:24:50
Ce mai faceti miresici? Cand ziceti ca e bine sa depunem actele pt cununia civila noi, cele de pe 31 Mai? Eu ma gandeam la 19-20 Mai. E vorba de 10-14 zile calendaristice sau lucratoare?

corinka
06.05.2008, 10:28:18
Ce mai faceti miresici? Cand ziceti ca e bine sa depunem actele pt cununia civila noi, cele de pe 31 Mai? Eu ma gandeam la 19-20 Mai. E vorba de 10-14 zile calendaristice sau lucratoare?
din moment ce nu se specifica "zile lucratoare", ar tb sa fie zile calendaristice. eu asa stiam.
noi facem cununia civila pe 30 mai, asa ca ne scoatem certificatele prenuptiale pe data de 19 mai (luni) si in 20 ne ducem sa ne inscriem.
oricum, 17 si 18 nu mai prea intra la socoteala, fiind weekend, nu stiu cati medici ar fi la dispozitia noastra atunci.
succes!>:D<

Joliutza
06.05.2008, 11:21:31
din moment ce nu se specifica "zile lucratoare", ar tb sa fie zile calendaristice. eu asa stiam.
noi facem cununia civila pe 30 mai, asa ca ne scoatem certificatele prenuptiale pe data de 19 mai (luni) si in 20 ne ducem sa ne inscriem.
oricum, 17 si 18 nu mai prea intra la socoteala, fiind weekend, nu stiu cati medici ar fi la dispozitia noastra atunci.

Multumesc. Inseamna ca am socotit bine. De-abia astept! Ce stiti de timbre fiscale? Trebuie?

Cammie
06.05.2008, 11:24:32
Multumesc. Inseamna ca am socotit bine. De-abia astept! Ce stiti de timbre fiscale? Trebuie?

Trebuie 2 timbre fiscale de 1 leu care se lipesc pe certificatele prenuptiale. Deci le duceti la medic odata cu analizele.

corinka
06.05.2008, 11:25:46
da, noua asa ni s-a spus. a vb puiul cu doctorita si a spus ca ne costa 60 RON/persoana (sau 65, nu mai stiu exact) + timbru fiscal de 10 bani.
eu ma gandeam sa iau timbre de 1 RON, ca sa nu am surprize in ultimul moment.:-?

simona_ana
06.05.2008, 11:29:33
Si noua tot asa ne-a spus de la starea civila!:*

Cammie
06.05.2008, 11:31:08
da, noua asa ni s-a spus. a vb puiul cu doctorita si a spus ca ne costa 60 RON/persoana (sau 65, nu mai stiu exact) + timbru fiscal de 10 bani.
eu ma gandeam sa iau timbre de 1 RON, ca sa nu am surprize in ultimul moment.:-?

/:) Noua ne-a luat 50 lei pentru ambele certificate

nycosia
06.05.2008, 11:38:23
fetelor ...eu m-am ''programat'' azi printr-o cunostinta la ora 17 la starea civila ...la 18 am biserica ...si la 20.00 prezenta la restaurant (sper sa fie bine)<:-P
nu stiu cum va fi vremea ....am pantofiori decupati.....si oricum ma gandesc serios sa achizitionez o pereche de balerini!

nasol e ca nu stiu cum sa imi prind voalul inca mai caut pieptene de par si ideii in privinta asta pt ca eu nu am coc si voalul e lung (m-am gandit ca la restaurant vreau sa il dau jos)
in rest va pup si spor la pregatiri!

http://dl6.glitter-graphics.net/pub/1115/1115456fjovo64s7y.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Cammie
06.05.2008, 11:50:24
La noi e putin mai strans, adica la sfat suntem programati la 11:45, la biserica la 12:30 si la restaurant la 14:00. Noroc ca nu avem distante mari de parcurs. Am fi vrut la sfat la 11:30 dar era deja ocupat.

taia
06.05.2008, 11:54:07
Noua nu ne-a luat bani pt certificate
au trebuit doar timbre fiscale de 1 leu!

taia
06.05.2008, 11:55:30
fetelor ...eu m-am ''programat'' azi printr-o cunostinta la ora 17 la starea civila ...la 18 am biserica ...si la 20.00 prezenta la restaurant (sper sa fie bine)<:-P
nu stiu cum va fi vremea ....am pantofiori decupati.....si oricum ma gandesc serios sa achizitionez o pereche de balerini!

nasol e ca nu stiu cum sa imi prind voalul inca mai caut pieptene de par si ideii in privinta asta pt ca eu nu am coc si voalul e lung (m-am gandit ca la restaurant vreau sa il dau jos)
in rest va pup si spor la pregatiri!

http://dl6.glitter-graphics.net/pub/1115/1115456fjovo64s7y.gif (http://www.glitter-graphics.com)
Nu-ti face probleme pt timp!
Va fi bine!
Nici eu nu ma mai stresez cu maruntisuri!
Conteaza cum va simtiti voi!

annutza
06.05.2008, 12:14:28
Si eu am avut aceeasi dilema, sunt calendaristice...dar in weekend nu primesc acte, deci de luni 19 mai...
Eu am vorbit cu doctorita si mi-a zis ca certificatul e valabil 24h, asa ca trebuie sa il depui in aceeasi zi...sau sa iti treaca alta data;)) .

Petro79
06.05.2008, 12:33:10
Eu am avut civila anul trecut si stiu ca si pe mine ma intriga chestia cu data de pe certificatul medical. Ma tot framantam cum sa-i cer eu doctoritei mele sa treaca data care trebuie, insa nu a fost nicio problema, pentru ca doctorita stia prea bine cum se procedeaza si mi-a tecut ziua in care urma sa depun dosarul, chiar daca noi ne-am dus la ea cu vreo saptamana inainte.

Si eu am avut aceeasi dilema, sunt calendaristice...dar in weekend nu primesc acte, deci de luni 19 mai...
Eu am vorbit cu doctorita si mi-a zis ca certificatul e valabil 24h, asa ca trebuie sa il depui in aceeasi zi...sau sa iti treaca alta data;)) .

Joliutza
06.05.2008, 12:50:22
Eu am avut civila anul trecut si stiu ca si pe mine ma intriga chestia cu data de pe certificatul medical. Ma tot framantam cum sa-i cer eu doctoritei mele sa treaca data care trebuie, insa nu a fost nicio problema, pentru ca doctorita stia prea bine cum se procedeaza si mi-a tecut ziua in care urma sa depun dosarul, chiar daca noi ne-am dus la ea cu vreo saptamana inainte.

Aha.....si noi o sa facem la fel. A vorbit acum puiul meu cu medicul de familie si a zis ca Vineri pe 16 sa mearga el cu buletinele si cu timbre fiscale.....ne emite certificatele, dar cu data de 19. Ca sa le putem depune atunci.

taia
06.05.2008, 13:52:32
Aha.....si noi o sa facem la fel. A vorbit acum puiul meu cu medicul de familie si a zis ca Vineri pe 16 sa mearga el cu buletinele si cu timbre fiscale.....ne emite certificatele, dar cu data de 19. Ca sa le putem depune atunci.
Da normal
Numa sa mearga catre sfarsitul programului sa nu mai trebuiasca emise alte certificate cu data de vineri!

duplanty
06.05.2008, 14:33:37
BUna fetelor ce mai faceti?!.....Aveti vesti de la Beatrice?...oare cum a fost la ea la nunta;;) ?!...Mult succes fetelor din 10 Mai...Sa aveti o zi superba;;) ...Si eu azi am depus actele la Primarie....;))

Matrushca
06.05.2008, 15:09:54
Fetelor, cam incep sa intru in panica, ca nu mai am timp de toate! :-B M-am intristat si azi, dupa ce ieri vazusem soare si caldura pe 17 mai, astazi aratau furtuna si ploaie! sper sa nu se adevereasca! ar fi o ceremonie religioasa compromisa, iar eu as fi cea mai trista!
Pana una alta, fetele imi pregatesc petrecerea, va fi o pinl party, eu imbracata in alb ca o viitoare mireasa si accesorizata cu roz din cap pana in picioare!abia astept! Doamne ajuta-ne cu vreme frumoasa!

Joliutza
06.05.2008, 15:15:34
Fetelor, cam incep sa intru in panica, ca nu mai am timp de toate! :-B M-am intristat si azi, dupa ce ieri vazusem soare si caldura pe 17 mai, astazi aratau furtuna si ploaie! sper sa nu se adevereasca! ar fi o ceremonie religioasa compromisa, iar eu as fi cea mai trista!
Pana una alta, fetele imi pregatesc petrecerea, va fi o pinl party, eu imbracata in alb ca o viitoare mireasa si accesorizata cu roz din cap pana in picioare!abia astept! Doamne ajuta-ne cu vreme frumoasa!

Stai linistita ca astia cu prgnoza meteo nu ai nici eu cum sa fie siguri. O sa vedem atunci cum va fi. Vremea este schimbatoare oricum.
Have fun la petrecere! Asteptam poze.

Pupici.

Matrushca
06.05.2008, 15:23:13
Sa speram ca vom avea parte de soare toate miresicile de mai de acum incolo! ^:)^ O sa va arat cateva poze pe luni incolo, dar numai cateva si cele mai cumintele ;-)

taia
06.05.2008, 15:38:21
BUna fetelor ce mai faceti?!.....Aveti vesti de la Beatrice?...oare cum a fost la ea la nunta;;) ?!...Mult succes fetelor din 10 Mai...Sa aveti o zi superba;;) ...Si eu azi am depus actele la Primarie....;))
da, am vorbit cu Beatrice zice ca a fost super, ca s-a simtit ca o adevarata printesa. Deoarece facem nunta in acelasi restaurant am si fost ieri pe acolo si si doamna mi-a spus ca totul a iesit foarte foarte bine
Urmam noi!

Matrushca
06.05.2008, 22:54:34
<:-P Atunci cu siguranta nu ai de ce sa-ti faci griji! Sa-ti ajute Dumnezeu sa ai o superba plina de bucurie si fericire!

anabella
07.05.2008, 08:46:14
Deoarece facem nunta in acelasi restaurant am si fost ieri pe acolo si si doamna mi-a spus ca totul a iesit foarte foarte bine
Urmam noi!

CASA DE PIATRA si tie si mult soare in ziua nuntii!
casa de piatra tuturor miresicilor care vin la rand pe 10 mai, sa fiti fericite si sa va simtiti cele mai frumoase in ziua nuntii voastre!>:D<

gabrielabrb
07.05.2008, 09:16:38
da, am vorbit cu Beatrice zice ca a fost super, ca s-a simtit ca o adevarata printesa. Deoarece facem nunta in acelasi restaurant am si fost ieri pe acolo si si doamna mi-a spus ca totul a iesit foarte foarte bine
Urmam noi!
Sa ai o nunta superba Taia si sunt sigura ca vei fi cea mai frumoasa miresica. :* :* :*
M-am uitat in semnatura ta, si cand am vazut ca mai sunt 4 zile..chiar m-am emotionat...Ma gandesc ce-o sa fac eu cu 4 zile inainte de nunta :-" :-"
Multa bafta la ce mai ai de pregatit. :*:*

Beatrice_S
07.05.2008, 11:29:27
Dragelor miresici,
va multumesc din tot suflet pentru toate urarile de bine pe care le-ati postat si pentru grija pe care l-ati purtat pentru noi.>:D<:*
Acum dupa 3 zile dupa nunta incep sa-mi revin, desi parca o ceata roz s-a asternut pe ploapele mele incepand de sambata dimineata. A fost totul minunat si nici nu visam sa fie atat de frumos. M-am simtit ca o printesa.
Incepand de la cerarea miresei pana dimineata urmatoare nu pot sa reprosez nimic, nu a fost nimic care sa ne sfideze fericirea.
Nasul a promis ca ne va aduce ploie, ca sa avem noroc in casnicie si multi copii frumosi, s-a tinut de cuvant. Mirele a venit dupa mireasa lui cu tot alaiul si in momentul in care am auzit clacxonul masinii lui a inceput sa ploaie, dar ploa frumos si soarele stralucea de parca stia ca ziua noastra, a durat doar vreo 10 minute. A fost fantastic. La fel a fost la intrarea in biserica, a inceput sa ploie cu stropi mici, n-a durat mult pe cand am iesit s-a si oprit si a fost soare tot restul zilei. N-a stricat nimic, din contra a dat un farmec special evenimentului.:"> Va pun cateva poze pe care le avem de la cununia civila.>:D<:* Chiar a fost cea mai fericita zii din viata noastra de pana acum si totul a iesit perfect, pana si dansul miresei pe care nu l-am exersat de loc, a fost spontan si gratios. E bine de adaugat ca eu nu mai dansasem cu mirele meu niciodata, noi nu frecventam cluburi, nici nu stiam la ce sa ma astept, dar a fost super. Pana si stripetise a facut frumosul meu...:">, am dansat cat am putut, iar eu nu reuseam sa ma minunez destul de el.

Miraj
07.05.2008, 11:40:17
BEATRICE ITI DORESC CASA DE PIATRA, SA AI O CASNICIE FUMOASA, SA VA IUBITI MULT TOATA VIATA...sper sa ne molipsim de la tine de euforia asta, sa iasa bine la toate miresicile..Sa dea Domnul sa va simtiti asa toata viata!:* :* :*

Joliutza
07.05.2008, 12:46:12
Dragelor miresici,
va multumesc din tot suflet pentru toate urarile de bine pe care le-ati postat si pentru grija pe care l-ati purtat pentru noi.>:D<:*
Acum dupa 3 zile dupa nunta incep sa-mi revin, desi parca o ceata roz s-a asternut pe ploapele mele incepand de sambata dimineata. A fost totul minunat si nici nu visam sa fie atat de frumos. M-am simtit ca o printesa.
Incepand de la cerarea miresei pana dimineata urmatoare nu pot sa reprosez nimic, nu a fost nimic care sa ne sfideze fericirea.
Nasul a promis ca ne va aduce ploie, ca sa avem noroc in casnicie si multi copii frumosi, s-a tinut de cuvant. Mirele a venit dupa mireasa lui cu tot alaiul si in momentul in care am auzit clacxonul masinii lui a inceput sa ploaie, dar ploa frumos si soarele stralucea de parca stia ca ziua noastra, a durat doar vreo 10 minute. A fost fantastic. La fel a fost la intrarea in biserica, a inceput sa ploie cu stropi mici, n-a durat mult pe cand am iesit s-a si oprit si a fost soare tot restul zilei. N-a stricat nimic, din contra a dat un farmec special evenimentului.:"> Va pun cateva poze pe care le avem de la cununia civila.>:D<:* Chiar a fost cea mai fericita zii din viata noastra de pana acum si totul a iesit perfect, pana si dansul miresei pe care nu l-am exersat de loc, a fost spontan si gratios. E bine de adaugat ca eu nu mai dansasem cu mirele meu niciodata, noi nu frecventam cluburi, nici nu stiam la ce sa ma astept, dar a fost super. Pana si stripetise a facut frumosul meu...:">, am dansat cat am putut, iar eu nu reuseam sa ma minunez destul de el.

Casa de Piatra! Ce frumos ai povestit....de-abia astept sa simt si eu la fel in ziua aceea...

Poze unde ai pus, ca nu le vedem?

Beatrice_S
07.05.2008, 12:56:48
Casa de Piatra! Ce frumos ai povestit....de-abia astept sa simt si eu la fel in ziua aceea...

Poze unde ai pus, ca nu le vedem?

Ei da, stiti cu pozele am o mica problema sunt prea mari si nu am aici la lucru nici un program cu care sa il pot redimensiona, voi incerca acasa. Sorry

Joliutza
07.05.2008, 13:02:29
Ei da, stiti cu pozele am o mica problema sunt prea mari si nu am aici la lucru nici un program cu care sa il pot redimensiona, voi incerca acasa. Sorry

Nu e nicio problema. Stam cu sufletul la gura pana diseara. :))

Pupici >:D<

Beatrice_S
07.05.2008, 13:04:01
Nu e nicio problema. Stam cu sufletul la gura pana diseara. :))

Pupici >:D<
Stai ca totusi nu ma las... mai incerc.

anabella
07.05.2008, 13:11:11
Stai ca totusi nu ma las... mai incerc.

poate ai microsoft office picture manager, de obicei e instalat odata cu microsoft office-ul. [-o<
te duci la optiunea picture-dai resize si le faci web small.

Joliutza
07.05.2008, 13:13:44
poate ai microsoft office picture manager, de obicei e instalat odata cu microsoft office-ul. [-o<
te duci la optiunea picture-dai resize si le faci web small.

Sau, daca ai cont pe picasa, le dai pur si simplu upload intr-un album si apoi pui link-ul in semnatura.

Succes!

Petro79
07.05.2008, 13:18:39
Felicitari inca o data, Doamna Beatrice! :)
Am citit pe nerasuflate cum a fost la nunta ta si ma bucur si imi doresc sa păot spune si eu la fel dupa nunta mea. Acum am si eu o nelamurire: la 3 zile dupa nunta TU CE CAUTI LA SERVICI?????

Beatrice_S
07.05.2008, 13:19:01
Stati asa ca parca parca imi iese ceva miscare pe aici... voi incerca sa il pun in album. Aveti rabdare numai un pic.>:D<

Beatrice_S
07.05.2008, 13:20:52
Felicitari inca o data, Doamna Beatrice! :)
Am citit pe nerasuflate cum a fost la nunta ta si ma bucur si imi doresc sa păot spune si eu la fel dupa nunta mea. Acum am si eu o nelamurire: la 3 zile dupa nunta TU CE CAUTI LA SERVICI?????
Impart greul intretinerii unei familii cu sotul...;)). Nu va faceti griji ca n-am uitat de luna de miere, doar ca mai avem o saptamana pana atunci si nici nu puteam sa-mi iau chiar o luna libera, si asa vom avea 2 saptamani si ceva...

Beatrice_S
07.05.2008, 13:32:41
Help, am facut albumul, am postat pozele in ele, dar nu imi apare nimic cand caut dupa ea. I-am dat titlul 3 mai, 2008 ziua noastra, il vede cineva?!
Ce sa fac sa imi apara pozele in album?

Joliutza
07.05.2008, 13:35:57
Help, am facut albumul, am postat pozele in ele, dar nu imi apare nimic cand caut dupa ea. I-am dat titlul 3 mai, 2008 ziua noastra, il vede cineva?!
Ce sa fac sa imi apara pozele in album?

Eu nu il vad. Ar trebui sa faci upload. Intreaba un moderator/administrator daca e.

Beatrice_S
07.05.2008, 13:41:01
Acum imi fac cont pe picassa, in curand veti vedea acolo pozele.

Beatrice_S
07.05.2008, 14:05:02
Cred ca am reusit, cautati la semnatura in profil linkul pentru picassa.

Beatrice_S
07.05.2008, 14:31:25
Acum e sigur bine, puteti sa vedeti pozele la http://picasaweb.google.com/joywaitress
Sunt curioasa de pareri...:">

Joliutza
07.05.2008, 14:32:59

Super frumoase! Se vede ca v-ati simtit tare bine! Pupici si multumim.....asteptam si restul pozelor.

anabella
07.05.2008, 14:33:34

frumosi si fericiti! >:D<
CASA DE PIATRA

Beatrice_S
07.05.2008, 14:36:14
Multumim, indata ce vom avea si restul pozelor va voi anunta. Cred ca si peste luni vom mai primi poze de la cat un invitat. Maine le voi avea pe cel de la fotograf, adica sper, si bineinteles si filmul.

Adamiresica
07.05.2008, 15:00:07
Multumim, indata ce vom avea si restul pozelor va voi anunta. Cred ca si peste luni vom mai primi poze de la cat un invitat. Maine le voi avea pe cel de la fotograf, adica sper, si bineinteles si filmul.
Ft ft frumoase>\!!!
Casa de piatra!

Matrushca
07.05.2008, 16:52:13
Acum e sigur bine, puteti sa vedeti pozele la http://picasaweb.google.com/joywaitress
Sunt curioasa de pareri...:">
Felicitari! ati fost foarte frumosi si fericiti! Casa de piatra, fie ca fericirea voastra sa nu apuna niciodata! >:D<

Matrushca
07.05.2008, 16:55:22
Eu sunt foarte incantata, azi am luat voucherele pt luna noastra din Maldive si tot astazi ne-au anuntat ca ne-au sosit verighetele! Mai e asa putin si la noi, sunt atat de emotionante aceste zile! 8-|

jenisulima
07.05.2008, 17:33:19
Casa de piatra Beatrice si sa fiti sanatosi si fericiti toata viata! Sunt foarte frumoase pozele iar voi radiati de fericire.

annutza
07.05.2008, 23:24:45
Casa de piatra!
Sa fiti fericiti!

Foarte frumoase pozele>:D< si mirii bineinteles:)>- .

Beatrice_S
08.05.2008, 08:37:38
Casa de piatra!
Sa fiti fericiti!

Foarte frumoase pozele>:D< si mirii bineinteles:)>- .

Multumim, veti vedea cat de frumos va fi si ziua in care va veti marita voi si cat de frumoase veti fi voi, pacat ca nu putem sa facem o poza mare de grup, noi toate miresele(foste mirese) deodata.;;)

duplanty
08.05.2008, 09:21:56
Beatrice felicitari!!...Sunteti foarte frumosi amandoi...se vede ca va potriviti>:D< ....Ma bucur ca ati avut o zi superba....Chiar am qasteptat vesti de la tine!!..Si pe cand in luna de miere?\:D/

marcy_elena
08.05.2008, 09:24:22
foarte frumoase pozele Beatrice....acum cum m-am uitat la ele...m-am emotionat de numa...mai e numa maine pana poimaine!!:D:D:D...miresici de 10 mai...sa fiti cele mai frumoase si Domnul sa va binecuvinteze casatoria!!!sa fiti fericite si nunta sa fie asa cum ati visat-o!

Joliutza
08.05.2008, 09:33:15
Iiiiii...de-abia astept si eu.....au inceput sa curga confirmarile.....e de bine :))

Vreau sa vina o data ziua aia......sa ne fie aproape prietenii si rudele......si sa ne simtim super....si cred ca asa va fi.....Doamne Ajuta!

Beatrice_S
08.05.2008, 09:34:33
Beatrice felicitari!!...Sunteti foarte frumosi amandoi...se vede ca va potriviti>:D< ....Ma bucur ca ati avut o zi superba....Chiar am qasteptat vesti de la tine!!..Si pe cand in luna de miere?\:D/
In luna de miere pornim miercurea viitoare, va fi o adevarata aventura pentru noi. Avem trei zile sa ajungem in port in Savona, Italia. Vom sta opt zile pe vas si duminica in data de 25 vom fi din nou in Savona. In Italia vom mai sta cateva zile, sa vizitam, iar dupa aceea urmeaza drumul inapoi. In principiu vom sta 2 saptamani. De abia asteptam.

Petro79
08.05.2008, 09:42:28
Beatrice, stiu ca tu acum privesti doar inainte, la ce va urma, dar mai impartaseste-ne si noua din expertiza ta de la nunta :)
Uite, de exemplu eu am o dilema in legatura cu muzica de acasa de la parintii mei. Lautari nu am vrut, DJ-ul de la restaurant evidnt ca nu vine si acasa, asa ca trebuie sa ne facem noi un playlist. Ce fel de muzica se pune? Bine, o sa fie si Ia-ti mireasa ziua buna la un moment dat, dar in rest, ce fel de muzica se pune? Daca ar fi dupa mine as pune numai Metallica si Def Leppard (in pregatire pentru concertele din vara :)) ), dar stiu ca nu merge.
Voi celelalte mriesici cum procedati?

Beatrice_S
08.05.2008, 09:42:39
foarte frumoase pozele Beatrice....acum cum m-am uitat la ele...m-am emotionat de numa...mai e numa maine pana poimaine!!:D:D:D...miresici de 10 mai...sa fiti cele mai frumoase si Domnul sa va binecuvinteze casatoria!!!sa fiti fericite si nunta sa fie asa cum ati visat-o!

Mireselor de 10 mai va doresc din tot suflet Casa de Piatra, fie ca sa aveti o casnicie fericita, din care sa nu lipseasca intelegerea si respectul fata de celalalt sot. Va doresc sa straluciti in ziua nuntii voastre, sa impartatiti fericirea voastra a celor dragi voua, noi cele care am trecut deja de momentul cel mare acum asteptam cu sufletul la gura momentul vostru, in 10 mai va fi ziua voastra. >:D<

nycosia
08.05.2008, 09:48:39
Beatrice m-ai emotionat...Casa de piatra si muuuuuulti ani fericiti langa sotul tau! Foarte frumoase pozele!
http://dl2.glitter-graphics.net/pub/156/156882g82qpu0ale.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Beatrice_S
08.05.2008, 09:49:02
Beatrice, stiu ca tu acum privesti doar inainte, la ce va urma, dar mai impartaseste-ne si noua din expertiza ta de la nunta :)
Uite, de exemplu eu am o dilema in legatura cu muzica de acasa de la parintii mei. Lautari nu am vrut, DJ-ul de la restaurant evidnt ca nu vine si acasa, asa ca trebuie sa ne facem noi un playlist. Ce fel de muzica se pune? Bine, o sa fie si Ia-ti mireasa ziua buna la un moment dat, dar in rest, ce fel de muzica se pune? Daca ar fi dupa mine as pune numai Metallica si Def Leppard (in pregatire pentru concertele din vara :)) ), dar stiu ca nu merge.

Bravo, bine gandit...Daca aleg sa pui muzica, incearca sa cauti ceva de fundal, in nici intr-un caz nu ceva asurzitor. Eu de m-as fi gandit la asta din timp as fi pus un pic de Frank Sinatra, Armstrong, Ella Fitzgerald, Eta Jones, Nate Cole, etc. Noi nu ne-am gandit de la inceput la asta asa ca la noi a fost ce a gasit tatal meu pe moment: UB40. A fost Ok. Lumea oricum e agitat si daca e muzica buna si placuta nu-i da atentie, daca e una naspa sigur remarca. Sinatra si restul sunt evergreen, ceva ce le place tuturor generatiilor in general, placut si armonios. Sunt sigura ca nu vei da gres cu ea.

Beatrice_S
08.05.2008, 09:52:13
Beatrice m-ai emotionat...Casa de piatra si muuuuuulti ani fericiti langa sotul tau! Foarte frumoase pozele!
http://dl2.glitter-graphics.net/pub/156/156882g82qpu0ale.gif (http://www.glitter-graphics.com)
Multumim. Sa stii ca a fost ca in basme! In ziua nuntii stiam ca voi fi cea mai fericita si nu mai conta nimic decat sa fiu langa mirele meu.

Beatrice_S
08.05.2008, 09:55:19

Daca te pot ajuta cu orice, spune doar, e placerea mea sa impart experienta nuntii. Doar nu ma intreba de noapta nuntii;-)

duplanty
08.05.2008, 10:06:43
Casa de piatra tuturor miresicilor din 10 Mai!;;) <:-P

Joliutza
08.05.2008, 10:35:27
Daca te pot ajuta cu orice, spune doar, e placerea mea sa impart experienta nuntii. Doar nu ma intreba de noapta nuntii;-)

Normal ca nu intrebam. E secretul vostru! :))

Petro79
08.05.2008, 10:47:19
Ba, fara a intra in detalii picante, as vrea sa te intreb si de noaptea nuntii: unde ati mers voi doi dupa nunta? Ati avut rezerat undeva sau acasa?
Si mai sunt un catralion de lucruri care ma framanta: unul, l-am spus deja, cu muzica acasa la ai mei.
Apoi sunt o mulime de detalii, gen cine ia lumanarile de la florarie (tot eu dau comanda de lumanari) - trebuie sa le luam tot noi si sa le ducem nasilor (nu stiu cum e pe acolo, dar la noi mirele trebuie sa se duca sa ia nasii de acasa si apoi sa vina la miresa; daca mai spun ca avem si 2 perechi de nasi din 2 orase diferite, lucrurile par si mai complicate).
Sau cine ii conduce pe invitati la mese?
Cam cat trebuie sa stam in usa restaurantului sa asteptam oaspetii, ca presupun ca nu or sa se buluceasca toti la 7, cand am spus noi sa vina? Cum e cu scosul jartierei?
Ce melodie se pune la adusul tortului?
Si as putea continua, dar ma opresc deocamdata aici :D

duplanty
08.05.2008, 10:52:59
Beatrice draga mea pot sa spun ca esti cea mai fericita;;) ...o asa luna de miere e ceva super...ma bucur enorm pentru voi...si se vede din poze cat de mult va iubiti...si cat respect este intre voi doi=D> ...Sa va dea Doamne Doamne multa sanatate si copii sanatosi si frumosi ca voi doi:* ...Asteptam cu nerabdare poze de pe vas:>

Beatrice_S
08.05.2008, 11:12:22
Ba, fara a intra in detalii picante, as vrea sa te intreb si de noaptea nuntii: unde ati mers voi doi dupa nunta? Ati avut rezerat undeva sau acasa?
Si mai sunt un catralion de lucruri care ma framanta: unul, l-am spus deja, cu muzica acasa la ai mei.
Apoi sunt o mulime de detalii, gen cine ia lumanarile de la florarie (tot eu dau comanda de lumanari) - trebuie sa le luam tot noi si sa le ducem nasilor (nu stiu cum e pe acolo, dar la noi mirele trebuie sa se duca sa ia nasii de acasa si apoi sa vina la miresa; daca mai spun ca avem si 2 perechi de nasi din 2 orase diferite, lucrurile par si mai complicate).
Cam cat trebuie sa stam in usa restaurantului sa asteptam oaspetii, ca presupun ca nu or sa se buluceasca toti la 7, cand am spus noi sa vina? Cum e cu scosul jartierei?

Ok, hai ca raspund la ce stiu. Noapta nuntii la hotel, noi am inchiriat camera pentru ca miresele nu se pot schimba oriunde(in caz ca vor), pentru ca miresele nu pot face pipi intr-un loc mic si stramt, sa nu mai spun ca nu ai timp de pierdut la stat la coada, si pentru numarat banii. Noi am mai stat o zii in plus in hotel, asa de relax, ca parca nu ma vedeam mergand acasa(stam cu ai mei).
Lumanaraile de la florarie e indicat sa le luati cu o zii inainte daca nu ai flori vii pe ea, daca da atunci e clar ca parinti sau fratii sau mirele, mireasa nu-si bate capul cu asa ceva in ziua nuntii, nu are timp(asta stiu sigur). Nasii daca au 2 picioare si sunt sanatosi nu inteleg de ce nu ar putea merge ei in orasul in care va fi nunta, asta v-ar scapa de drumuri inutile. In ziua nuntii nasi din partea mirelui merg la el, se imbraca impreuna, primesc lumanarile si pornesc dupa mireasa, la mireasa aceea situatie doar ca ei astepta mirele. Nu mi se pare mare scofala si te scapa de multe batai de cap.
Invitatii e ideal sa fie condusi la masa de parinti sau frati, mirii doar ii saluta/ii primesc. Iti dai seama ca voi sunteti in doi pe cand parintii vostri in caz fericit sunt 4 , se imparte munca si merge foarte repede. Poti sa le scapi de o grija daca faci place carduri(daca ai imprimanta acasa si un calculator e foarte ieftin) si asa va trebui doar sa le conduca pana la masa nu sa le si arate scaunul exact. La noi majoritatea invitatilor ne astepta in fata intrarii la restaurant si odata ce am intrat au intrat si ei, va dati seama ca nu aveam eu timp in momentul acela sa fug cu fiecare la masa si inapoi, daca ai vreo 70 de invitati prezenti in momentul acela nu-i termini nici intr-o ora, dar bineinteles ca sunt mai multi de obicei si vin in flux continuu.
Scosul jartierei o poti face dupa furatul miresei, cand te pui pe o masa sa dansezi si mirele iti da jos jartiera cu dinti si il arunca, daca are la cine, daca vreti, noi am uitat si parca nici nu ne-a lipsit. Am gasit un moment mai potrivit sa mi-l dea jos cu dintii.
Tortul miresei intra pe ceva mars, dar sunt sigura ca dai cautare pe youtube, vei vedea la careva nunta, eu sincer am uitat cum se numeste melodia
Sper ca ti-am fost de ajutor oarecum, noi asa am procedat sau am fi procedat. Dar adevarul e ca dupa nunta vei vedea ca multe nu aveau importanta pe care le dadeai tu la pregatiri. De exemplu fructele de pe masa au fost o idee proasta, de ce sa cheltui 3 mil. doar sa arati ca ti-ai permis sa cumperi fructe, nimeni nu le mananca, noi le-am dat la ospatari. Alta investitie stupida e aranjamentul floral popotonat, noi am avut un aranjament artificial care arata super si ar mai fi probabil multe la care acum nici nu ma gandesc...

Joliutza
08.05.2008, 11:13:59

Hai sa iti spun cum facem noi:
-noi speram sa se rezolve cu apartamentul pe care il luam si noaptea nuntii sa fie in acelasi timp si prima noapte petrecuta in casutza noastra....daca Doamne Fereste nu se rezolva, luam o camera la hotel;
-muzica acasa la mama va fi furnizata de acordeonistul formatiei; pana vine el cu nuntasii, voi avea muzica pe calculator probabil....ceva ales de mine...ma mai gandesc inca ce;
-lumanarile le va lua mirele sau vreun prieten de la florarie si le va duce la nasi de unde acestea trebuie sa plece;
-pe invitati ii vor conduce la mese domnisoara si cavalerul de onoare, conform unei liste date de mine care va contine in ordine alfabetica numele oamenilor si respectiv masa unde vor sta, in functie de grade de rudenie si cunostinte/simpatii/antipatii;
-noi am trecut ora 20 in invitatii....deci cred ca vom sta in usa de la 20 pana pe la 21; care vin dupa aceasta ora......ii vom primi cand apar;
-jartiera nu vreau;
-la tort nu e o melodie anume...poti alege tu....ceva care sa atraga atentia.....sa ridice lumea in picioare

Cam atat acum.

Pupici

Joliutza
08.05.2008, 11:17:10
Tortul miresei intra pe ceva mars, dar sunt sigura ca dai cautare pe youtube, vei vedea la careva nunta, eu sincer am uitat cum se numeste melodia
.

Se numeste Marsul lui Radetzky. >:D<

Petro79
08.05.2008, 11:29:39
Multumesc, Beatrice si Joliutza.
Stiu ca aveti dreptate, ca dupa nunta iti dai seama ca te-ai agitat de pomana cu multe chestii, dar nu ma pot abtine.
Apropo de melodie de intare a tortului, mie mi-ar fi placut pe Oda Bucuriei (din simfonia a 9-a a lui Beethoven). Dar fiindca asta e si imnul UE, nu stiu, mi-e sa nu sume prea oficial (mai ales ca eu chiar lucrez pe afaceri europene), ca si cum la nunta unui ministru ar aduce tortul pe Desteapta-te Romane!=))

Se numeste Marsul lui Radetzky. >:D<

Beatrice_S
08.05.2008, 11:30:53
Beatrice draga mea pot sa spun ca esti cea mai fericita;;) ...o asa luna de miere e ceva super...ma bucur enorm pentru voi...si se vede din poze cat de mult va iubiti...si cat respect este intre voi doi=D> ...Sa va dea Doamne Doamne multa sanatate si copii sanatosi si frumosi ca voi doi:* ...Asteptam cu nerabdare poze de pe vas:>
Multumim de urari va dorim la fel. Intr-adevar suntem doi oameni care stie ca sunt foarte norocosi ca si-au gasit perechea, respectul unul fata de celalalt a fost un lucru venit natural, eu nu mi-as fi legat viata de un barbat pe care sa nu-l pot respecta si urma si nici el la randul lui. Luna de miere a fost o dorinta comuna, putin costisitoare pentru bugetul nostru dar noi oricum nu facem multe calatorii, nu stricam banii in cluburi si pe lucruri inutila asa ca ne-am decis sa ne bucuram macar de o luna de miere regesc... cred ca vom face poze cu miile.

MaryT
08.05.2008, 12:01:01
In luna de miere pornim miercurea viitoare, va fi o adevarata aventura pentru noi. Avem trei zile sa ajungem in port in Savona, Italia. Vom sta opt zile pe vas si duminica in data de 25 vom fi din nou in Savona. In Italia vom mai sta cateva zile, sa vizitam, iar dupa aceea urmeaza drumul inapoi. In principiu vom sta 2 saptamani. De abia asteptam.

casa de piatra si cu piscina !!!
>:D< >:D< >:D< >:D<
si distractie placuta in honeymoon !!! >:D<

duplanty
08.05.2008, 12:03:10
Sa va distrati Beatrice<:-P =D>

Beatrice_S
08.05.2008, 12:03:55
casa de piatra si cu piscina !!!
>:D< >:D< >:D< >:D<
si distractie placuta in honeymoon !!! >:D<
Grazie, sa-mi exersez un pic italiana! Ardem de nerabdare si cum am fost cam ocupati cu pregatirile de nunta si nu i-am dat atentia necesara lunii de miere acum avem o gramada de lucruri de rezolvat, masina de pus la punct, etc.

MaryT
08.05.2008, 12:05:08
unde ati mers voi doi dupa nunta? Ati avut rezerat undeva sau acasa?
cu muzica acasa la ai mei.
gen cine ia lumanarile de la florarie (tot eu dau comanda de lumanari) -
Cam cat trebuie sa stam in usa restaurantului sa asteptam oaspetii, ca presupun ca nu or sa se buluceasca toti la 7, cand am spus noi sa vina?
Cum e cu scosul jartierei?
Si as putea continua, dar ma opresc deocamdata aici :D1. noi avem rezervat apartamentul nuptial la hotelul unde facem nunta<:-P
2. avem lautari;))
3. mirele ia lumanarile si buchetele si bla-bla si merge sa ii ia pe nasi
4. si 5. inca nu stiu nici eu ...( nu m-am hotarat daca sa ii asez la masa sau sa las pe fiecare sa se aseze )
6. nu facem acest obicei caci mie personal mi se apre de prost gust
7. inca nu stiu..buna intrebare... :-\
8. me too..;))

MaryT
08.05.2008, 12:06:50
Grazie, sa-mi exersez un pic italiana! Ardem de nerabdare si cum am fost cam ocupati cu pregatirile de nunta si nu i-am dat atentia necesara lunii de miere acum avem o gramada de lucruri de rezolvat, masina de pus la punct, etc.

ei lasa ca le rezolvati !!!!:)>- :)>- >:D<
important e sa va bucurati ..
si girls..cam asa sa se procedeze in honeymoon
http://www.youtube.com/watch?v=aHOPI3V8S6U
:D >:D<

Beatrice_S
08.05.2008, 12:08:43
Sa va distrati Beatrice<:-P =D>
Sunt sigura ca mancarea buna si distractie vor fi 2 lucruri de care nu vom duce lipsa. De mult ne doream acest lux (pentru noi e un lux, poate pentru altii nu). Vasul pe care mergem se numeste Costa Magica, daca dati pe www.costacruises.com , mergeti la prima optiune din stanga "find a cruise" si dati cautare "by ship" si cautati dupa Costa Magica. Acolo veti gasi harta vasului, selectati sezonul 2008. Vet vedea si poze si multe altele. E fantastica.

Petro79
08.05.2008, 12:15:22
Asa e, e nemaipomenit pe un astfel de vas.
Noi am facut anul trecut, dupa civila, o calatorie la Marea Baltica si am traversat-o in sus si in jos tot cu astfel de mastodonti, cu vreo 10-12 etaje, restaurante, cazinouri, baruri, piscina, magazine, un mini-orasel plutitor. Si cabina superluxoasa.
Baltica fiind insa mai rece, noapte erau valuri si se simteau, asa ca in prima noapte in care am dormit intr-un hotel normal dupa ce am stat pe vas, simteam ca se leagana patul cu mine :)

Sunt sigura ca mancarea buna si distractie vor fi 2 lucruri de care nu vom duce lipsa. De mult ne doream acest lux (pentru noi e un lux, poate pentru altii nu). Vasul pe care mergem se numeste Costa Magica, daca dati pe www.costacruises.com (http://www.costacruises.com) , mergeti la prima optiune din stanga "find a cruise" si dati cautare "by ship" si cautati dupa Costa Magica. Acolo veti gasi harta vasului, selectati sezonul 2008. Vet vedea si poze si multe altele. E fantastica.

Beatrice_S
08.05.2008, 12:31:00
Asa e, e nemaipomenit pe un astfel de vas.
Noi am facut anul trecut, dupa civila, o calatorie la Marea Baltica si am traversat-o in sus si in jos tot cu astfel de mastodonti, cu vreo 10-12 etaje, restaurante, cazinouri, baruri, piscina, magazine, un mini-orasel plutitor. Si cabina superluxoasa.
Baltica fiind insa mai rece, noapte erau valuri si se simteau, asa ca in prima noapte in care am dormit intr-un hotel normal dupa ce am stat pe vas, simteam ca se leagana patul cu mine :)

Si sotul meu se teme ca ii va fi rau de mare, dar eu stiu ca totul va fi ok, in principiu nu ii e rau nici in masina si nici in avion, asa ca nu-mi fac griji, ca e inutil. In caz normal daca n-ati fi fost in Baltic nici nu l-ati fi simtit, dar depide si de sezonul in care se face croaziera, de exemplu Marea Mediterana toamna e o groaza, iarna se mai linisteste un pic, dar totusi se simt valurile, asta e.

Petro79
08.05.2008, 12:33:29
A, nu are de ce sa se teama. Preventiv si eu imi luasem din port tot felul de pastilute si bombonele de rau de mare, dar nu am avut nevoie. Stateam in fiecare seara pe punte pana inghetam si tot nu ma dadeam dusa :)

Si sotul meu se teme ca ii va fi rau de mare, dar eu stiu ca totul va fi ok, in principiu nu ii e rau nici in masina si nici in avion, asa ca nu-mi fac griji, ca e inutil. In caz normal daca n-ati fi fost in Baltic nici nu l-ati fi simtit, dar depide si de sezonul in care se face croaziera, de exemplu Marea Mediterana toamna e o groaza, iarna se mai linisteste un pic, dar totusi se simt valurile, asta e.

Beatrice_S
08.05.2008, 12:45:07
A, nu are de ce sa se teama. Preventiv si eu imi luasem din port tot felul de pastilute si bombonele de rau de mare, dar nu am avut nevoie. Stateam in fiecare seara pe punte pana inghetam si tot nu ma dadeam dusa :)
Sotul meu spune ca va dormi afara pe punte, "doar mergem sa vedem nu sa stam in cabina", el e si mai emotionat de drumul acesta decat mine. E ca si un copil mare, care dupa 20 de ani ce i-a scris lui mos Craciun in sfarsit primeste masinuta de pompieri. El e genul de barbat care in fericirea de moment s-ar pune jos sa se joace cu ea indiferent de varsta.;)) E adorabil

Matrushca
08.05.2008, 13:56:15
Foarte frumoasa alegerea pentru luna de miere! Sa aveti mult soare! Distractie placuta! Cand ridicati ancora!?

Beatrice_S
08.05.2008, 14:00:52
Cum stati mireselor de mai, timpul trece asa de repede... Acum cateva zile inca si eu eram una dintre miresele disperate de pregatiri si idei, acum ca a trecut parca imi lipseste agitatia aceea. Ce pacat ca nunta nu tine mai mult...
Va tin pumni ca totul sa iasa asa cum v-ati dorit. Nu va lasati dezamagiti/necajiti in caz ca intervin lucruri neasteptate, toate se rezolva, cel mai important este ca voi, mirii, sa fiti fericiti!

Beatrice_S
08.05.2008, 14:05:08
Foarte frumoasa alegerea pentru luna de miere! Sa aveti mult soare! Distractie placuta! Cand ridicati ancora!?

Pe 18 Mai in Savona, Italia. Sper sa avem timp frumos, cu multa soare, sa putem vizita cat mai multe locuri. Daca nu va fi sa fie timp frumos, vom vizita mai putin decat ne-am propus si ne vom relaxa mai mult, dar tot bine ne vom distra, asta e singurul lucru ce batem in cuie inainte de a pleca. \:D/

jenisulima
08.05.2008, 14:21:28
Azi am depus actele la primarie. Mai este asa de putin pana la nunta... Sper sa fie totul asa cum ne dorim si toata lumea sa fie multumita.

Mireselor de 1 mai casa de piatra cu sanatate si fericire.!Si inca ceva: sa aveti timp frumos la nunta ca vad ploua iar.

Va pup!

jenisulima
08.05.2008, 14:24:55
Am gresit. Mirese de 10 mai casa de piatra!

Joliutza
08.05.2008, 14:48:01
Cum stati mireselor de mai, timpul trece asa de repede... Acum cateva zile inca si eu eram una dintre miresele disperate de pregatiri si idei, acum ca a trecut parca imi lipseste agitatia aceea. Ce pacat ca nunta nu tine mai mult...
Va tin pumni ca totul sa iasa asa cum v-ati dorit. Nu va lasati dezamagiti/necajiti in caz ca intervin lucruri neasteptate, toate se rezolva, cel mai important este ca voi, mirii, sa fiti fericiti!

Eu sunt convinsa ca daca o sa iau la bani marunti, o sa fie detalii care nu o sa iasa asa cum imi doresc, dar ma pregatesc psihic sa nu le iau in considerare si sa fac tot posibilul sa ma simt excelent la nunta mea!

Joliutza
08.05.2008, 18:27:45
Miresici de 31 Mai....voi cand aveti de gand sa va programati cununia civila? Cum e pana la urma? Cu 10-14 zile inainte, nu?

Am ametit. |-)

Joliutza
08.05.2008, 19:02:32
Na c-am ajuns si regina! <:-P<:-P<:-P

gabrielabrb
08.05.2008, 20:44:49
Na c-am ajuns si regina! <:-P<:-P<:-P
Felicitari!!
Dar printesa cand ajungi? :-?

eluta
08.05.2008, 21:36:11
Miresici de 31 Mai....voi cand aveti de gand sa va programati cununia civila? Cum e pana la urma? Cu 10-14 zile inainte, nu?

Am ametit. |-)

Noi vrem sa depunem dosarul pe 19 mai. Saptamana viitoare mergem sa rezolvam cu analizele. Mai avem asa de putin!:-SS

gabrielabrb
08.05.2008, 21:45:05
Noi vrem sa depunem dosarul pe 19 mai. Saptamana viitoare mergem sa rezolvam cu analizele. Mai avem asa de putin!:-SS
Ce bine ca am scapaaat<:-P <:-P <:-P
Fetelor, multa bafta!

Joliutza
08.05.2008, 22:05:20
Felicitari!!
Dar printesa cand ajungi? :-?

Mai intai am fost printesa.

Sau te refereai la printesa adica mireasa?

taia
08.05.2008, 22:23:07
Cum stam?
Bine!
Inca 2 ZILE!
Numai sa fie timp frumos!

annutza
08.05.2008, 22:53:28

Am ametit. |-)
eu pe 19 mai...ca in weekend e inchis>:D<

amaliaa1081
09.05.2008, 01:30:07

Am ametit. |-)
Eu am fost si am rezervat ora. Pe 19 mai trebuie sa depunem actele la starea civila. Eu sunt stresata de nu ai pot. Nu dorm noaptea, nu pot sa mananc. Nu mi-am gasit pantofi, sunt la pamant cu psihicul

Joliutza
09.05.2008, 08:19:19
Eu am fost si am rezervat ora. Pe 19 mai trebuie sa depunem actele la starea civila. Eu sunt stresata de nu ai pot. Nu dorm noaptea, nu pot sa mananc. Nu mi-am gasit pantofi, sunt la pamant cu psihicul

Mai....calmeaza-te....daca de acum esti asa, ce o sa faci in saptamana nuntii? Mie inca mi-e bine.....si sper sa ma mai tina asa o vreme...ca am si altele pe cap in afara de nunta.

Beatrice_S
09.05.2008, 09:24:33

Stresand nu rezolvi nici jumatate din lucrurile propuse. Trebuie sa iti pastrezi calmul ca sa o duci pana la capat. Daca iti preocupi capul cu lucruri inutile ca griji pentru una sau alta vei pierde posibilitatea sa vezi lucrurile in ansamblu. Organizarea presupune multa concentratie si limpezime de idei. Daca ceva nu iti iese pe moment mergi mai departe si revii la ea cand ai starea de spirit potrivit sau cand se iveste o ocazie mai buna. Daca simti ca e prea mult stressul, si daca vezi ca nu iti ies lucrurile propuse mai da si celor apropriati din sarcinile tale si incearca sa iei o pauza, timp mai ai din belsug.>:D<Noi chiar nu pot spune ca ne-am stresat, ne-am vazut de treaba si am incercat sa rezolvam ce se putea impreuna, ce nu, separat. Daca a ramas ceva nerezolvat (dansul miresei pe care nu l-am exersat niciodata) la nunta a avut propriu farmec si asa va fi si la nunta ta...

gabrielabrb
09.05.2008, 09:47:57
Mai intai am fost printesa.

Sau te refereai la printesa adica mireasa?
Intrebam dupa cate mesaje devii Printesa, din Membru senior

Matrushca
09.05.2008, 09:57:34
Noi nu avem inca niciun stres! Saptamana aceasta, ne-am dus cu cadoul la nasi. Au fost foarte bucurosi si incantati, le-am luat un LCD Sony, dar nici noi nu am plecat cu mana goala, ca ne-au dat si eu cadoul de nunta, un superb tablou, ce se integreaza perfect la noi in casa.
Astazi mergem la restaurant pt o ultima discutie inainte de nunta, maine avem petrecerea fetelor si a baietilor, duminica ne odihnim, iar de luni incepem sa ne agitam probabil. In rest sunt foarte bine cu psihicul, doar vremea ma ingrijoreaza, dar am sperante ca totul va fi bine in cele din urma! \:D/

jenisulima
09.05.2008, 10:03:37
Pana acum nu prea am emotii. Sa vedem de acum incolo...

Joliutza
09.05.2008, 10:23:28
Intrebam dupa cate mesaje devii Printesa, din Membru senior

Titlurile se acorda in functie de numarul de mesaje:
Membru Junior - 0
Membru - 15
Membru Senior - 50
Prințesă - 300
Regină - 1000
Zana - 10000
Titlu la alegere - 15000

Matrushca
09.05.2008, 10:26:54
Titlurile se acorda in functie de numarul de mesaje:

Membru Junior - 0
Membru - 15
Membru Senior - 50
Prințesă - 300
Regină - 1000
Zana - 10000
Titlu la alegere - 15000
La cat mai multe postari!;))

Miraj
09.05.2008, 10:37:54

Draga mea, nu te mai stresa, crezi ca daca iti faci tu ganduri negre o sa rezolvi ceva??Eu nu am avut pic de emotii la civila - putin poate cand am zis DA, al meu era terminat, il treceau toate apele..partea buna e ca la civila se ermina repede nu ai timp de prea multe ganduri, scenarii....eu una abia astept sa danzez toata noaptea in rochita mea, sa ma simt printesica la nunta mea...stresul o sa-ti provoace riduri iar daca o mai tii in nopti nedormite n-o sa mai fii fresh atunci.du-te la un masaj, la un solar, la...ceva sa-ti mai ridice moralul.Sau la CUMPARATURi!!!!<:-P <:-P pupici multi, multi si capul sus..mai e putin si trece;;)

Beatrice_S
09.05.2008, 11:46:24
Draga mea, nu te mai stresa, crezi ca daca iti faci tu ganduri negre o sa rezolvi ceva??Eu nu am avut pic de emotii la civila - putin poate cand am zis DA, al meu era terminat, il treceau toate apele..partea buna e ca la civila se ermina repede nu ai timp de prea multe ganduri, scenarii....eu una abia astept sa danzez toata noaptea in rochita mea, sa ma simt printesica la nunta mea...stresul o sa-ti provoace riduri iar daca o mai tii in nopti nedormite n-o sa mai fii fresh atunci.du-te la un masaj, la un solar, la...ceva sa-ti mai ridice moralul.Sau la CUMPARATURi!!!!<:-P <:-P pupici multi, multi si capul sus..mai e putin si trece;;)

Este foarte adevarat ce spui, dar nu e valabila doar pentru cununia civila. Toata nunta trece inainte sa-ti dai seama, mai ales daca te simti bine. Eu una n-am avut timp si nici ocazia sa remarc detalii legate de mese, de meniu, de fructe, de invitati. Am vazut totul in ansamblu si vedeam lume multumita si bine dispusa in jurul meu, deci ca atare am presupus ca totul e ok, asa si a fost. De nu era totul bine nu aveam ce face, mireasa nu poate sa dispara de pe ringul de dans si din putinul timp pe care il ai sa vorbesti cu invitati nu poti sa sacrifici ca sa vorbesti cu dj, fotograf, bucatar, patronii locatiei, ospatari, asa ca e bine asa. Stresul se scurge in momentul in care ai zis "DA", cel putin asa am fost eu cu putinele emotii pe care le-am avut. Mi-am vazut mirele fericit si stiam ca totul va fi bine.
Sfatul meu mireselor care urmeaza sa faca pasul mare (daca o primiti) e sa nu se opreasca la un detaliu mic si enervant, nu are rost.[-o<>:D<

Miraj
09.05.2008, 12:24:40
Sfatul meu mireselor care urmeaza sa faca pasul mare (daca o primiti) e sa nu se opreasca la un detaliu mic si enervant, nu are rost.[-o<>:D<

O sa tin seama de sfatul tau - ca sigur ma strezez prea mult cu aranjamentele de pe mese!!!!de o saptamana nu reusesc sa ma hotarasc, zici ca-s dictatoare in florarii, se inchina saracele florarese cand aud ideile mele:[email protected] ...

Beatrice_S
09.05.2008, 12:41:13
O sa tin seama de sfatul tau - ca sigur ma strezez prea mult cu aranjamentele de pe mese!!!!de o saptamana nu reusesc sa ma hotarasc, zici ca-s dictatoare in florarii, se inchina saracele florarese cand aud ideile mele:[email protected] ...
Acum ca recitesc ce am scris suna de parca as fi contra organizarii in detaliu, nu asta vroiam sa spun. Ne-am chinuit si noi ici-colo cu anumite detalii (ex. lumanarile de masa mirilor:am luat doua dupa randuri de cautari si in final a trebuit sa punem in ziua nuntii o a treia de alta culoare ca nu pot fi cu sot, bineinteles ca a treia avea total alta culoare si doar aceea se vede in poze, dar ce era sa fac sa ma bat de pamant, era un detaliu mult prea mic, sigur ma deranja un pic). Ideea e ca detaliile trebuiesc stabilite si pregatite din timp si organizat in asa mod ca sa nu devina povara. In momentul in care organizarea nuntii nu mai e o placere trebuie facuta o pauza si reluata totul cu starea de spirit corespunzator.

Beatrice_S
09.05.2008, 13:02:14
Alte exemple a lucrurilor cu care ne-am cam chinuit pe degeaba:
-fructele: le-am luat cu mare atentie in asa fel sa fie pe placul tuturor, am ales bucatele cele mai frumoase, si zadarnic am pus atata suflet ca desi aratau bine pe masa nici poze nu am cu ele, nici nu s-au consumat.
-lumanarile de pe masa invitatilor: am cumparat lumanari in forma de trandafiri, cum avea in buchet si crem ca trandafirul din aranjamentul floral de pe masa mirilor, suporturi de sticla patrate, groase de culoarea albastra inchis in ton cu sala si decor dupa care am umblat destul de mult, de fapt putea sa fie de orice culoare si lumanarea de orice fel ca tot asa ardeau, nimeni nu le-a dat mare importanta
-meniuri : nu am idee cati l-au citit, puteam lejer si fara ele, dar eu nu, fiind incapatanata din fire am vrut sa le fac, am pierdut ore in sir.
-aranjarea invitatilor grupate dupa cercuri de prieteni si simpatii: ideea in sine era una buna si totul a iesit cum a trebuit, dar noi am inceput sa le grupam in data ce am stabilit lista de invitati. De acolo pana la invitatii, confirmari, asezarea meselor de cei de la restaurant , e foarte mult si toata schita se da peste cap de 100 de ori.
-stabilirea muzici(playlist): nu a avut nici o importanta cate melodii faine si bune am ales, cand am fost la nunta trebuia pusa muzica pe gustul nuntasilor si ce sa fac eu daca ei in loc de muzica anilor '80,'90 intenationale, au preferat mai mult cele romanesti si florclor. S-au dus alte ore de munca aiurea.:((
ETC.

iony
09.05.2008, 13:22:17
pentru toate miresicile de maine (10.05.2008) : va urez o nunta reusita, sa va distrati la maxim si sa va iasa totul asa cum ati stabilit<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002020B.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10)

http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=12)

gabrielabrb
09.05.2008, 13:24:32
Alte exemple a lucrurilor cu care ne-am cam chinuit pe degeaba:
-lumanarile de pe masa invitatilor: am cumparat lumanari in forma de trandafiri, cum avea in buchet si crem ca trandafirul din aranjamentul floral de pe masa mirilor, suporturi de sticla patrate, groase de culoarea albastra inchis in ton cu sala si decor dupa care am umblat destul de mult, de fapt putea sa fie de orice culoare si lumanarea de orice fel ca tot asa ardeau, nimeni nu le-a dat mare importanta
ETC.
Lumanarele vreau si eu sa iau. Suportul este mic, din sticla (orange imbinat cu sticla incolora) si cu o lumanarica mica parfumata inauntru.
Vroiam sa iau cam 3 bucati/ masa, deci cam 30 bucati ar veni..le-am vazut la Bam Boo in mall..
Dar m-ai bagat in ceata:D...nu stiu daca sa le mai iau :-p

Beatrice_S
09.05.2008, 13:33:59
Lumanarele vreau si eu sa iau. Suportul este mic, din sticla (orange imbinat cu sticla incolora) si cu o lumanarica mica parfumata inauntru.
Vroiam sa iau cam 3 bucati/ masa, deci cam 30 bucati ar veni..le-am vazut la Bam Boo in mall..
Dar m-ai bagat in ceata:D...nu stiu daca sa le mai iau :-p

Uite la mine o fost o situatie in care am depasit bugetul stabilit pentru nunta, lumanarile le-am cumparat scumpe zic eu si acum vad ca erau mai mult inutile si importante doar pentru mine(incapatanata ce eram). Nu imi pare rau ca le-am luat, dar se putea si fara, sau se putea sa caut mai putin si sa ma multumesc cu ce mi-a iesit in cale.
Tu vei decide probabil pe masura bugetului tau si a preferintelor voastre. Tot ce spun e ca nu conteaza la maxim ca ce forma are, si culoarea poate fi o nuanta diferita, astea sunt detaliile care fac miresele din punctul meu de vedere sa oboseasca inutil.8-}

sai_mon
09.05.2008, 14:10:36
Feteloor...eu Am O Mare Mare Problema Si Nu Stiu Cum S-o Rezolv. Va Rog, Cele Care Aveti Ceva Informatii Sau Idei Despre Cum Ar Fi Normal, Dati-mi Si Mie Sfaturi.

Ma Casatoresc Pe 24 Mai, Iar Actele La Starea Civila Trebuiesc Depuse Cu 10 Zile Inainte, Deci Cum Au Calculat Cei De La Bv, 15 Mai.

Stiu Ca Este Obligatorie Prezenta Ambilor Soti La Depunerea Actelor...asa Mi S-a Zis De La Primarie Prin Telefon. Dar Mirele Meu, Pe Data De 15 Mai Nu Poate Fi Prezent Sub Nicio Forma La Primarie, Pt Ca Trebuie Sa Fie Prezent La Bucuresti...isi Sustine O Licenta Ce Nu Poate Fi Amanata.

Intrebarea Mea Este...stiti Dc Este Imperios Necesar Sa Se Respecte Cele 10 Zile Calendaristice, Sau Poate Fi Si O Alta Perioada De Ex: Intre 10-14 Zile Calendaristice. ???/

Am Cautat In Codul Familiei Dc Apare Vreo Precizare In Aceste Sens, Dar A Fost Inutil.

Astept Raspunsurile Voastre

Cammie
09.05.2008, 14:29:38
Feteloor...eu Am O Mare Mare Problema Si Nu Stiu Cum S-o Rezolv. Va Rog, Cele Care Aveti Ceva Informatii Sau Idei Despre Cum Ar Fi Normal, Dati-mi Si Mie Sfaturi.

Ma Casatoresc Pe 24 Mai, Iar Actele La Starea Civila Trebuiesc Depuse Cu 10 Zile Inainte, Deci Cum Au Calculat Cei De La Bv, 15 Mai.

Stiu Ca Este Obligatorie Prezenta Ambilor Soti La Depunerea Actelor...asa Mi S-a Zis De La Primarie Prin Telefon. Dar Mirele Meu, Pe Data De 15 Mai Nu Poate Fi Prezent Sub Nicio Forma La Primarie, Pt Ca Trebuie Sa Fie Prezent La Bucuresti...isi Sustine O Licenta Ce Nu Poate Fi Amanata.

Intrebarea Mea Este...stiti Dc Este Imperios Necesar Sa Se Respecte Cele 10 Zile Calendaristice, Sau Poate Fi Si O Alta Perioada De Ex: Intre 10-14 Zile Calendaristice. ???/

Am Cautat In Codul Familiei Dc Apare Vreo Precizare In Aceste Sens, Dar A Fost Inutil.

Eu stiu ca actele se pot depune cu 10-14 zile inainte. Eu am nunta in 18 mai si le-am depus in 5 mai (luni), deci cu 13 zile inainte. La fel, erau acolo si cei care vor avea nunta in 17 mai.

Miraj
09.05.2008, 14:30:39

La noi In Buzau se poate in acest interval.De ex prietena mea are nunta pe 24 mai si ei pot depune actele pe 12.,13.,14.mai cel tarziu!!!!..trebuie sa mergi sa intrebi sau da un telefon..gasesti tu o doamna - bautoare de cafea si intelegatoare:D :-" ..te pup

denisa1
09.05.2008, 14:33:59
sai mon eu stiu de la o colega care lucreaza la starea civila ca termenule ste de 10-14 zile calendaristice deci in principiu ai timp sa le depui.iti doresc o nunta de vis, si sa speram ca va fi vreme buna ca in ziua nuntii tale mergem la nunta primilor fini ai nasilor nostri. casa de piatra!

denisa1
09.05.2008, 14:36:24
Tuturor miresicilor din acestsfarsit de saptamana CASA DE PIATRA, o nunta de vis si vreme frumoasa!

nycosia
09.05.2008, 14:44:55
http://text.glitter-graphics.net/heart2/c.gifhttp://text.glitter-graphics.net/heart2/a.gifhttp://text.glitter-graphics.net/heart2/s.gifhttp://text.glitter-graphics.net/heart2/a.gifhttp://dl3.glitter-graphics.net/empty.gifhttp://dl3.glitter-graphics.net/empty.gifhttp://dl3.glitter-graphics.net/empty.gifhttp://text.glitter-graphics.net/heart2/d.gifhttp://text.glitter-graphics.net/heart2/e.gifhttp://dl3.glitter-graphics.net/empty.gifhttp://dl3.glitter-graphics.net/empty.gifhttp://dl3.glitter-graphics.net/empty.gifhttp://dl3.glitter-graphics.net/empty.gifhttp://text.glitter-graphics.net/heart2/p.gifhttp://text.glitter-graphics.net/heart2/i.gifhttp://text.glitter-graphics.net/heart2/a.gifhttp://text.glitter-graphics.net/heart2/t.gifhttp://text.glitter-graphics.net/heart2/r.gifhttp://text.glitter-graphics.net/heart2/a.gifhttp://dl3.glitter-graphics.net/empty.gif (http://glitter-graphics.com/myspace/text_generator.php)

o nunta minunata pentru toate miresicile de maine!

georgi_ramy80
09.05.2008, 15:03:12
Ce faceti fetele? Ati petrecut de minune miresici de 03 mai! Si va cred ca a fost cea mai frumoasa zi din viata voastra!
Am intrat si eu un pic numai sa va citesc si sa va multumesc ca ati fost alaturi de noi cu cele mai sincere sfaturi si cu cele mai frumoase ganduri!!!
eu... nu am emotii deloc... o fi ceva...???
Abia astept sa fiu miresica si sa ne distram maine!
Casa de patra tuturor miresicilor de maine si sa aveti parte numai de biiiiiiiiine!

gabrielabrb
09.05.2008, 15:09:31
Uite la mine o fost o situatie in care am depasit bugetul stabilit pentru nunta, lumanarile le-am cumparat scumpe zic eu si acum vad ca erau mai mult inutile si importante doar pentru mine(incapatanata ce eram). Nu imi pare rau ca le-am luat, dar se putea si fara, sau se putea sa caut mai putin si sa ma multumesc cu ce mi-a iesit in cale.
Tu vei decide probabil pe masura bugetului tau si a preferintelor voastre. Tot ce spun e ca nu conteaza la maxim ca ce forma are, si culoarea poate fi o nuanta diferita, astea sunt detaliile care fac miresele din punctul meu de vedere sa oboseasca inutil.8-}
Sunt absolut convinsa ca ai dreptate si iti multumesc mult pentru ca impartasesti cu noi toate aceste aspecte.
Sa stii ca eu am renuntat la multe chestii (majoritatea obiecte de decorat sala), tot in ideea ca sigur erau doar in mintea mea si invitatii nu le-ar fi observat.

gabrielabrb
09.05.2008, 15:10:50
Ce faceti fetele? Ati petrecut de minune miresici de 03 mai! Si va cred ca a fost cea mai frumoasa zi din viata voastra!
Am intrat si eu un pic numai sa va citesc si sa va multumesc ca ati fost alaturi de noi cu cele mai sincere sfaturi si cu cele mai frumoase ganduri!!!
Casa de patra tuturor miresicilor de maine si sa aveti parte numai de biiiiiiiiine!
Sa ai o nunta frumoasa si sa te simti cu adevarat printesa!!

:*:*>:D< >:D<

sorina_sv
09.05.2008, 16:09:52
SA AVETI PARTE DE NUNTA VISATA SI SA VA DISTRATI...\:D/ <:-P

cat despre vreme...sincer nu cred ca se va schimba...nu stiu la voi ...dar aici la sv ploua in fiecare zi si e rece
deja ma gandeesc sa-mi cumpar ceva peste rochita ..bbbrrr

anghelbeatris
09.05.2008, 18:11:05
multumim mult<:-P

simona_ana
09.05.2008, 20:08:04
CASA DE PIATRA miresicilor care se casatoresc maine! Lasati la o parte orice grija si simtiti-va bine, distrati-va, fiti putin egoiste! Dupa atatea pregatiri si stres, ziua de maine trebuie sa fie perfecta si trebuie sa va bucurati din plin , mai ales ca veti fi in centrul atentiei! >:D<

jenisulima
09.05.2008, 20:10:21
SA AVETI PARTE DE NUNTA VISATA SI SA VA DISTRATI...\:D/ <:-P

cat despre vreme...sincer nu cred ca se va schimba...nu stiu la voi ...dar aici la sv ploua in fiecare zi si e rece
deja ma gandeesc sa-mi cumpar ceva peste rochita ..bbbrrr

Ai drepatate... Noi avem nunta in Radauti si ma uit ca numai azi a pluat continuu. Eu voi merge sa-mi cumpar ceva peste rochita. Am deja capa dar imi este insuficienta la ce frig este afara. Daca va fi si sambata viitoare ca azi... adica 8 grade... e de rau.Noi speram sa se mai incalzeasca putin si macar sa nu mai ploua. Spor la pregatiri si mireselor de mainecasa de piatra cu mult soare!

MaryT
09.05.2008, 20:10:35
Casa De Piatra Si Cu Piscina Tuturor Miresicilor De Maine !!!!!!!!!!!!
Sa Straluciti Si Sa Va Bucurati !!!!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

roxanat23
09.05.2008, 22:26:31
La noi e putin mai strans, adica la sfat suntem programati la 11:45, la biserica la 12:30 si la restaurant la 14:00. Noroc ca nu avem distante mari de parcurs. Am fi vrut la sfat la 11:30 dar era deja ocupat.

stai linistita ca aici nu te tine mai mult de 5 minute, iti spun din experienta proprie.;-) ;-)
apoi felicitarile si fuguta la biserica...aveti timp

Joliutza
09.05.2008, 22:29:50
Miresici de 10 Mai.....sa fiti fericite maine.....sa aveti parte de vreme buna si sa va simtiti cele mai frumoase si iubite din lume!!!

Va pup.

nicky_s
09.05.2008, 22:32:32
Casa de piatra miresicilor de 10 mai!:* Sa aveti parte de o zi cu soare si multe distractie!

vali24
09.05.2008, 22:39:32
miresici de 10 mai :
CASA DE PIATRA!!!! :*:*:*:* Sa aveti parte de o zi cu soare si cu multa fericire<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

roxanat23
09.05.2008, 23:02:05
casa de piatra miesici de 10 mai si vreme buna

:* :* :*

mihai_bianca
09.05.2008, 23:18:25
vreme frumoasa si nunta superba pentru toate miresicile de 10 si 11 mai >:D<

mihai_bianca
09.05.2008, 23:19:39
fetelor eu caut pantofi de schimb crem - ivory cu platforma de circa 7 cm si nu gasesc deloc :( sau si cu toc dar mai gros comod :((
pb e ca am si un buget strans :( off cred ca nu imi mai iau deloc

corinka
10.05.2008, 00:29:23
MI-AM CUMPARAT IN SFARSIT ROCHITA!!!!! si e asa de frumoasa! ma astepta de ceva timp la "Alb si Negru". cred ca isi pierduse rabdarea, biata de ea... ca eu nu-mi mai gaseam timp sa merg s-o cumpar!:D
am probat si voalul si una dintre cele doua prietene care m-au insotit mi-a spus ca arat cu el ca Priscilla Presley la nunta cu Elvis!;;)
mi-am luat si o gentuta superba, imi mai lipsesc doar pantofii.
dimineata ma duc la alba-iulia, voi cauta si acolo. dupa ce imi cumpar, ma duc cu ei la magazin ca sa masoare doamnele de acolo cat tb scurtat din rochie.
mi-au spus ca modificarile se fac intr-o zi, dupa care o voi lua acasa.
sunt asa de entuziasmata!

corinka
10.05.2008, 00:39:36

Casa de piatra, frumoaso! Si numai bine!>:D<

gabrielabrb
10.05.2008, 08:36:11
MI-AM CUMPARAT IN SFARSIT ROCHITA!!!!! si e asa de frumoasa! ma astepta de ceva timp la "Alb si Negru". cred ca isi pierduse rabdarea, biata de ea... ca eu nu-mi mai gaseam timp sa merg s-o cumpar!:D
am probat si voalul si una dintre cele doua prietene care m-au insotit mi-a spus ca arat cu el ca Priscilla Presley la nunta cu Elvis!;;)
mi-am luat si o gentuta superba, imi mai lipsesc doar pantofii.
dimineata ma duc la alba-iulia, voi cauta si acolo. dupa ce imi cumpar, ma duc cu ei la magazin ca sa masoare doamnele de acolo cat tb scurtat din rochie.
mi-au spus ca modificarile se fac intr-o zi, dupa care o voi lua acasa.
sunt asa de entuziasmata!
Felcitari Corinka!! Sa o porti fericita!
Si fireasca intrebare:..poze ne pui si noua, te rugam! ^:)^ ^:)^

Ce culoare e rochita?...

lady_i
10.05.2008, 09:33:05
CASA DE PIATRA tuturor miresicilor de 10 mai. >:D<
Azi se anunta o zi superba. Daca nu va straluci soarele, veti straluci voi, sunt convinsa de asta.
>:D< :*

issa
10.05.2008, 11:27:10
CASA DE PIATRA MIRESICILOR DE 10 SI 11 MAI. SA AVETI O NUNTA SUPERBA ASA CUM ATI VISAT-O!!!!

Piuta
10.05.2008, 12:05:05
O FAMILIE BINECUVANTATA CELOR CARE ISI UNESC DESTINELE IN ACEST SFARSIT DE SAPTAMANA!!!!
sa aveti parte de multa dragoste si intelegere, si nu in ultimul rand de sanatate<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

Piuta
10.05.2008, 12:12:18
ieri m-am ocupat de flori. am stabilit tot: florile de pe masini, buchetele, florile pt cei care vin acasa...totul ne costa in jur de 1300 lei. vor predomina: calele albe si visinii, crinii, gerbera, si trandafirii.
sunt incantata de flori, trebuie sa fie multe flori doar suntem in luna mai.
buchetul meu este din cale visnii, cu trandafirasi albi. va fi rotund, dar va avea si ceva verdeata cu margele care va curge, asa trebuie deoarece eu sunt mica de inaltime
buchetul nasei va fi exotic...cu trandafiri crem si frezii portocalii....si cu fluturasi:D :D :D , care se vor potrivi perfect cu rochita ei
uauuuuuu peste 2 saptamani ma casatoresc .............SUNT FERICITA

gabrielabrb
10.05.2008, 16:26:57
ieri m-am ocupat de flori. am stabilit tot: florile de pe masini, buchetele, florile pt cei care vin acasa...totul ne costa in jur de 1300 lei. vor predomina: calele albe si visinii, crinii, gerbera, si trandafirii.
sunt incantata de flori, trebuie sa fie multe flori doar suntem in luna mai.
buchetul meu este din cale visnii, cu trandafirasi albi. va fi rotund, dar va avea si ceva verdeata cu margele care va curge, asa trebuie deoarece eu sunt mica de inaltime
buchetul nasei va fi exotic...cu trandafiri crem si frezii portocalii....si cu fluturasi:D :D :D , care se vor potrivi perfect cu rochita ei
uauuuuuu peste 2 saptamani ma casatoresc .............SUNT FERICITA
Foarte interesanta combinatia de flori aleasa de tine...cred ca arata super :A
Abia astept sa vad pozele de la nunta :-p
Spor la pregatiri!>:D<

mihai_bianca
10.05.2008, 20:27:39
super combinatia de flori ;)

si eu am ales pentru domnisoare lalele visinii exact ca rochitelel lor :), pentru nasa buchet din lalele si frezii galbene si verdeata iar pentru mine frezii, lalele si lacramioare (daca o sa gaseasca daca nu eustoma) toate albe si verdeata :) La fel lumanariile si decoratiunile lalele, frezii si eustoma :) albe cu verdeata :P

Joliutza
10.05.2008, 21:45:40
Eeeei......unele fete sunt deja mirese si la ora asta danseaza probabil cu sotii lor. Felicitari si Casa de Piatra miresici de azi!

Eu mai am 20 de zile....si de-abia astept. Pana atunci mai merg la o nunta Sambata viitoare la o prietena. Azi mi-am luat o rochie super frumoasa.:D

mihai_bianca
10.05.2008, 21:49:19
Fetelor, o intrebare. Ce faceti cu arajjamentele florale dupa nunta?

Joliutza
10.05.2008, 22:03:00
Fetelor, o intrebare. Ce faceti cu arajjamentele florale dupa nunta?

Chiar asa...Ce facem??
Eu cred ca le iau acasa si le ;)) usuc pe toate......

duplanty
11.05.2008, 09:47:25
Buna dimineata fetelor..deja unele dintre noi sunt deja sotii fericite:> ..dar mai este un pic si urmam si noi;;) ...Am o dilema...Nu stiu ce fructe sa pun pe masa si cam ce cantitate...dar mai ales ce sortimente?....Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat si sa imi spuneti cum ati procedat sau o sa urmeaza sa faceti acest lucru..Astept raspunsurile voastre...Pupacei multi:*

Joliutza
11.05.2008, 11:12:16
Buna dimineata fetelor..deja unele dintre noi sunt deja sotii fericite:> ..dar mai este un pic si urmam si noi;;) ...Am o dilema...Nu stiu ce fructe sa pun pe masa si cam ce cantitate...dar mai ales ce sortimente?....Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat si sa imi spuneti cum ati procedat sau o sa urmeaza sa faceti acest lucru..Astept raspunsurile voastre...Pupacei multi:*

Eu zic banane, mere si struguri.

mihai_bianca
11.05.2008, 11:14:24

noi avem mese rotunde de 8 persoane si am primit de la restaurant ca pe fiecare masa sa fie asa:

4 mere
3 banane
1 strugure
3 pere

:) sper sa te ajute cu ceva

duplanty
11.05.2008, 11:24:04
Merci frumos pentru sfaturi chiar am sa notez pe o hartie sa ii arat la mama soacra;-) ....ca m-a intrebat de asa ceva=P~ ...Sunt super ideiile..Va pupik

simona_ana
11.05.2008, 12:19:26
Fetelor, am fost aseara la o nunta, si bineinteles, am fost mai atenta decat de obicei la anumite lucruri. Ce va pot spune:
- fructele nu s-au mancat apoape deloc (au fost banane, mere, pere); au ramas pe masa pana la sfarsit...
- la tort, au spart un balon Jumbo, care a cazut direct peste tort.... nu mi s-a parut cine-stie-ce acest balon, plus ca au cazut mai multe baloane care erau agatate pe niste sfori, si practic momentul cu tortul s-a cam pierdut din cauza ca multi oameni s-au inghesuit sa sparga toate baloanele in artificiile tortului, sau cu piciorul! Astfel s-a creat o imbulzeala, un efect gen pocnitori, iar mirii nu s-au mai vazut aproape deloc!
- tortul a venit pe la 3:30 si multi oameni plecasera deja...
- imediat dupa tort a pelcat aproape toata lumea "in grup"... au mai ramas doar cativa tineri
- nasii au venit tarziu la restaurant cu o gramada de invitati, si au vrut sa ii pune pe toti la masa principala... au trebuit sa mai aduca mese, scaune, si mie mi s-a parut cam aglomerat la masa mirilor; parerea mea e ca trebuie sa intrebam clar nasii cu cate persoane vin si unde vor sa ii aseze...
- paharele de sampanie de la inceput au fost compelt inutile, pentru ca au ramas pe mese, aproape neconsumate. Noi ne-am gandit sa punem diverse bauturi, iar omul sa-si aleaga, in functie de ce vrea sa bea in continuare la masa.
- au aparut cam multe momente "fara muzica", cand plecau si cand se intorceau muzicantii

Hmmm... cam atat imi amintesc momentan :)

Joliutza
11.05.2008, 12:45:37
Fetelor, am fost aseara la o nunta, si bineinteles, am fost mai atenta decat de obicei la anumite lucruri. Ce va pot spune:
- fructele nu s-au mancat apoape deloc (au fost banane, mere, pere); au ramas pe masa pana la sfarsit...
- la tort, au spart un balon Jumbo, care a cazut direct peste tort.... nu mi s-a parut cine-stie-ce acest balon, plus ca au cazut mai multe baloane care erau agatate pe niste sfori, si practic momentul cu tortul s-a cam pierdut din cauza ca multi oameni s-au inghesuit sa sparga toate baloanele in artificiile tortului, sau cu piciorul! Astfel s-a creat o imbulzeala, un efect gen pocnitori, iar mirii nu s-au mai vazut aproape deloc!
- imediat dupa tort a pelcat aproape toata lumea "in grup"... au mai ramas doar cativa tineri
- nasii au venit tarziu la restaurant cu o gramada de invitati, si au vrut sa ii pune pe toti la masa principala... au trebuit sa mai aduca mese, scaune, si mie mi s-a parut cam aglomerat la masa mirilor; parerea mea e ca trebuie sa intrebam clar nasii cu cate persoane vin si unde vor sa ii aseze...
- paharele de sampanie de la inceput au fost compelt inutile, pentru ca au ramas pe mese, aproape neconsumate. Noi ne-am gandit sa punem diverse bauturi, iar omul sa-si aleaga, in functie de ce vrea sa bea in continuare la masa.
- au aparut cam multe momente "fara muzica", cand plecau si cand se intorceau muzicantii

Ups.....multumim pt impresiii...poate mai invatam cate ceva din asta.

Eu de exemplu stiu ca:
-fructe iau ca nu se poate fara.....si daca nu se mananca, asta e....dar nici nu o sa iau cu galeata...sau cine stie ce excentricitati
-faza cu balonul Jumbo nu mi-a placut niciodata. de aceea la noi tortul va avea 3 artificii mari infipte in el....si va sosi pe muzica si atat
-tortul nu poti nici prea devreme sa il aduci...multa lume va crede ca gata, s-a terminat nunta si ca ar fi bine sa plece, dupa cum ai zis si tu ca s-a intamplat aseara; la noi tot cam asa...pe la 3 o sa vina
-noi stim exact cu cine vin nasii nostri, si o sa ii intrebam cum vor sa ii asezam....vor fi vreo 10 din partea lor....deci o masa
-formatia noastra-cei 3-au zis ca pot tine o nunta intreaga fara pauza, deci e ok...si oricum o sa fie si niste muzica pe un cd adus de noi...cu ceva selectii pe care mi le doresc la nunta.

Cam atat am avut de spus. Le-am scris aici mai mult ca pe un jurnal...sa stiu sa tin eu cont de ce vreau sa fac.

Pupici.

Anmari
11.05.2008, 13:42:19

Mie de la restaurant mi-au spus sa cumpar 100 g/persoana de fructe. De exemplu eu am sa am 300 persoane*100g = 30kg de fructe. Am sa iau banane, mandarine (se curata mult mai usor), caise sau nectarine, cirese, capsuni si struguri.
Mi-au recomandat de la restaurant sa nu iau mere ca sunt prea mari si nici nu dau bine.

Sper sa te ajute si pe tine recomandarile primite de la altii ptr mine ;)

Piuta
11.05.2008, 13:59:32
Mie de la restaurant mi-au spus sa cumpar 100 g/persoana de fructe. De exemplu eu am sa am 300 persoane*100g = 30kg de fructe. Am sa iau banane, mandarine (se curata mult mai usor), caise sau nectarine, cirese, capsuni si struguri.
Mi-au recomandat de la restaurant sa nu iau mere ca sunt prea mari si nici nu dau bine.

Sper sa te ajute si pe tine recomandarile primite de la altii ptr mine ;)
asa e!! fructele nu pot lipsi de pe mese! eu inca nu stiu exact ce vom pune....voi discuta cu cel care se ocupa de local, el stie ce se consuma si ce nu. asa voi porceda si cu bauturile.

mihai_bianca
11.05.2008, 16:55:55
si mie cei de la restaurant mi-au spus cantitatile de mai sus si de care, nu pot lua capsuni de ex pentru ca vaza inalta sub forma de pahar de martini in care este aranjamentul floral, este asezata pe o tava rotunda "oglinda" iar fructele sunt folosite pentru mascarea picorului vazei :D adica asezate pe aceasta "oglinda" cum ii spun ei

unicka
11.05.2008, 19:17:14

Multumi de impresii, eu am renuntat la balonul jumbo, chiar nu-l voi mai pune, fructe voi pune pe masa, eu pe unde am fost la nunti s-au mai mancat fructe, si ma voi limita la mere golden, struguri albi, banane si nectarine.Voi mai avea capsuni puse pe marginea fiecarui pahar de sampanie la intampinarea invitatiilor, vom avea open bar, de unde fiecare invitat va fi servit in functie de preferinte.Iar formatia sper sa nu faca pauze, am inteles ca atunci cand vor manca si ei, o sa aiba un playlist pregatit sa asigure muzica si in pauza lor.

jenisulima
11.05.2008, 20:56:31

Buna,

Si eu am avut aceasta dilema si am intrebat la restaurant. Ei mi-au indicat 1 kg de fructe la 3 persoane si ca fructe: struguri, mere, pere si banane. Ne-au spus sa nu luam citrice pentru ca sunt zemoase si nu e bine pentru invitati.
Ieri am comandat si noi florile pentru masini, aranjamentele florale pentru restaurant, buchetele, lumanarile si florile de pus in piept. Vor fi din trandafiri crem, crizantele verzi si rose caramizii. Doar buchetul nasei va fi pe grena pentru ca asa este si rochita ei.
Maine voi merge sa rezervam camerele la pensiune, sa comadam prajiturile si tortul miresei si nu mai stiu...
Stiu doar ca in fiecare noapte mai visez cate ceva care nu-mi iese. Azi am fost in oras sa-mi cumpar un sacou sa-l iau peste rochita de mireasa daca va fi frig si nu am gasit ceva care sa-mi placa...:((

Mai este asa de putin pana la nunta...

gabrielabrb
11.05.2008, 21:19:54
Buna,

Si eu am avut aceasta dilema si am intrebat la restaurant. Ei mi-au indicat 1 kg de fructe la 3 persoane si ca fructe: struguri, mere, pere si banane. Ne-au spus sa nu luam citrice pentru ca sunt zemoase si nu e bine pentru invitati.
Ieri am comandat si noi florile pentru masini, aranjamentele florale pentru restaurant, buchetele, lumanarile si florile de pus in piept. Vor fi din trandafiri crem, crizantele verzi si rose caramizii. Doar buchetul nasei va fi pe grena pentru ca asa este si rochita ei.
Maine voi merge sa rezervam camerele la pensiune, sa comadam prajiturile si tortul miresei si nu mai stiu...
Stiu doar ca in fiecare noapte mai visez cate ceva care nu-mi iese. Azi am fost in oras sa-mi cumpar un sacou sa-l iau peste rochita de mireasa daca va fi frig si nu am gasit ceva care sa-mi placa...:((

Bafta multa Jeni!
Iti doresc din toata inima sa ai o nunta exact asa cum ai visat!
Referitor la ceva de luat peste rochita..nu gasesti un bolero la magazinele cu rochii de mireasa?
Stiu ca e greu, pentru ca materialul trebuie sa fie identic sau ma rog, pe cat de poate de asemanator cu cel al rochitei..
Spor la ce mai aveti de facut si sa ne mai tii la curent cu ce ai mai rezolvat!!
:*:*:*

Piuta
11.05.2008, 22:48:35
Buna,

Chiar ca nu mai ai mult pana la nunta:D !!!va fii superb!!!!!nunta va fii perfecta si voi frumosi, invitatii multumiti
eu cred ca nu are rost sa iti cumperi sacou!!! de ce sa "ascunzi" rochita sub sacou???mai bine un bolero sau chiar mai bine un sal alb..ceva in tot cu rochita...parerea mea
eu asa voi proceda. am deja ceva in genul unui sal, al unei esarfe care se potriveste cu rochita. daca imi este rece imi va acoperi spatele si umerii...

corinka
11.05.2008, 23:49:23
Felcitari Corinka!! Sa o porti fericita!
Si fireasca intrebare:..poze ne pui si noua, te rugam! ^:)^ ^:)^

Ce culoare e rochita?...

multumesc!
din pacate, nu am nicio poza cu rochia, pentru ca a ramas la magazin. va tb sa ma duc cu pantofii, ca sa masoare doamnele de acolo cat tb scurtat din ea, urmand sa o ridic in ziua urmatoare, pt ca dureaza doar o zi sa o scurteze.
este de satin si matase, iar in partea de sus este brodata, avand si un pic de argintiu. are si o brosa alba in fata. este un pic brodata si in partea de jos, dar numai in fata, la spate avand trena de matase.
culoarea este alba - nuanta untului si sunt ff incantata de ea.

corinka
11.05.2008, 23:54:59
in weekend am fost pe la alba-iulia si cu ocazia asta am mai bifat trei lucruri pe lista:
1. am comandat florile
2. am discutat cu DJ-ul despre muzica (pana la urma vom deschide dansul cu "Dunarea albastra")
3. am degustat trei tortulete delicioase (cu crema de caramel; cu ciocolata; cu crema de iaurt si fructe de padure) si urmeaza sa il comandam pe cel cu crema de caramel si martipan ca tort al miresei, iar pentru nasa vom lua tort de ciocolata.

Joliutza
12.05.2008, 08:17:51
Mai avem putiiiin!

De-abia astept sa fiu si eu miresica.....si sa ma bucur alaturi de miresoiul meu......:)) :)) :))

jenisulima
12.05.2008, 08:54:46
Chiar ca nu mai ai mult pana la nunta:D !!!va fii superb!!!!!nunta va fii perfecta si voi frumosi, invitatii multumiti
eu cred ca nu are rost sa iti cumperi sacou!!! de ce sa "ascunzi" rochita sub sacou???mai bine un bolero sau chiar mai bine un sal alb..ceva in tot cu rochita...parerea mea
eu asa voi proceda. am deja ceva in genul unui sal, al unei esarfe care se potriveste cu rochita. daca imi este rece imi va acoperi spatele si umerii...

Buna,

Am incercat un bolero de cand am cumparat rochita dar nu mi-a placut cum vine si atunci mi-am cumparat capa. Toate bune si frumoase...Numai ca aici e foarte frig. Sper sa se mai incalzeasca pana sambata si sa nu mai ploua. In cazul in care nu gasesc o sa-mi pun capa si voi tremura mult si bine. Capa tine rece si cand o pun pe mine inghet imediat. Sper sa nu racesc la nunta...
Azi am asa de multa treaba. Sper sa le termin pe toate si sa iasa bine.

Va pup si spor la treaba si voua!

pastilutza
12.05.2008, 10:22:56
buna fetelor,

gata, sunt sotie de acum inainte. nunta a avut loc in weekend....si a fost exceptional. Mi-a placut l-a nebunie. as mai fi petrecut 3 zile, chiar daca eram chiauna de cata lume era.

pastilutza
12.05.2008, 10:25:33
Poze nu am mometan, decat cateva de la cununia civila.

Asteptam pozele de la fotograful oficial. Ne-a promis ca miercuri ne da ceva, ceva.

MaryT
12.05.2008, 10:27:37
buna fetelor,

gata, sunt sotie de acum inainte. nunta a avut loc in weekend....si a fost exceptional. Mi-a placut l-a nebunie. as mai fi petrecut 3 zile, chiar daca eram chiauna de cata lume era.

yuuuhuuuuu !
felicitari !!!!
casa de piatra si piscina si copii sa se balaceasca in ea !!!!!
>:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

Miraj
12.05.2008, 10:46:40
buna fetelor,

=D> =D> =D> casa e piatra, sa fiti sanatosi si sa va iubiti mult mereu!! asteptam pozici de la nunta!!!!>:D< >:D<

Joliutza
12.05.2008, 11:05:59
buna fetelor,

Casa de Piatra! Sa fiti fericiti toata viata asa cum ati fost in ziua cea mare......asteptam cu nerabdare pozele....

Joliutza
12.05.2008, 12:47:00
Miresici de 31 Mai....cum stati cu confirmarile? Noi avem azi 200 de confirmari in cap.....s-ar putea sa mai primim cateva....de-abia astept sa vad atata lume ca vine pentru noi.....:D

nycosia
12.05.2008, 12:50:43
buna fetelor,

esti superba...Casa de piatra!

Miraj
12.05.2008, 12:51:30
Miresici de 31 Mai....cum stati cu confirmarile? Noi avem azi 200 de confirmari in cap.....s-ar putea sa mai primim cateva....de-abia astept sa vad atata lume ca vine pentru noi.....:D
Adica ti-au confirmat 200 persoane asau familii??
stam binisor, mi-au confirmat cam 90 de familii, mai am vre-o 30 trecute la incerti:( ...ma apuc si sun eu de miercuri. Joliuta, tu ce aranjamente ai pe mese?

nycosia
12.05.2008, 12:52:50

destul de bine...zic eu...vreau sa ma duc astazi sa ma programez la epilat si manichiura!
a ramas de stabilit meniul si florile;)) aaaaaaa si sa nu uit costumul mirelui!

Joliutza
12.05.2008, 12:56:55
Adica ti-au confirmat 200 persoane asau familii??
stam binisor, mi-au confirmat cam 90 de familii, mai am vre-o 30 trecute la incerti:( ...ma apuc si sun eu de miercuri. Joliuta, tu ce aranjamente ai pe mese?

200 de persoane mai.....ca unele nu sunt neaparat cupluri, si nu puteam sa zic 100 de familii.

Aranjamente- suport inalt din fier forjat-la baza are fructiera si sus vin florile...care vor fi albe.....si cu verdeata.

corinka
12.05.2008, 13:21:41
buna fetelor,

Casa de piatra si sa aveti parte de tot ce-i mai bun!>:D<

corinka
12.05.2008, 13:24:37
mai avem cateva de strans. tb sa ne comunica mama puiului cate persoane vin dintre rudele lor si noi mai tb sa mai sunam cativa prieteni.
ai mei au fost cei mai harnici, au strans deja aproape toate confirmarile. ei se ocupa cel mai mult si cu organizarea.
din pacate, tata este acum in spital si nu mai prea am niciun chef de confirmari acum si alte probleme in legatura cu nunta acum.:(

Beatrice_S
12.05.2008, 13:25:30
buna fetelor,

Casa de piatra va doresc din tot sufletul, sa aveti parte de tot ce e mai bun in viata dar mai presus de toate de dragoste si intelegere.
Ai fost tare draguta miresica<:-P,de acum inainte o draguta sotie. Bun venit in club!>:D<

roxanat23
12.05.2008, 13:26:16
cu confirmarile stam prost...si incep sa ma enervez.:-& si daca am pus in plicuri confirmari, nimeni nu a sunat. tot noi trebuie sa o luam de la capat si sa intrebam
si se pare ca nu mai stiu care cum sa se fastaceasca..:zz: .ii sun azi si zic ca imi spun in 2-3 zile...si atunci suna iar (asta si aranjatul la mese mi se par cele mai chinuitoare treburi cu nunta asta).
v-am pupat si ma bucur ca aveti mai mult noroc decat mine
o saptamana faina va doresc:*

Beatrice_S
12.05.2008, 13:34:43
cu confirmarile stam prost...si incep sa ma enervez.:-& si daca am pus in plicuri confirmari, nimeni nu a sunat. tot noi trebuie sa o luam de la capat si sa intrebam
si se pare ca nu mai stiu care cum sa se fastaceasca..:zz: .ii sun azi si zic ca imi spun in 2-3 zile...si atunci suna iar (asta si aranjatul la mese mi se par cele mai chinuitoare treburi cu nunta asta).
v-am pupat si ma bucur ca aveti mai mult noroc decat mine
o saptamana faina va doresc:*
Stiu prin ce treci, eu cu 2 zile inainte de nunta inca nu puteam spune sigur numarul de persoane... degeaba am sunat si am intrebat, tot o amanau, pana la urma cei care nu imi daduse o confirmare sigura n-au fost trecuti pe lista, nu aveam de gand sa platesc meniuri in plus inutil. Si sa vezi intorsatura, cei care nu-mi confirmasera pozitiv s-au prezentat, iar unii din cei care confirmasera pozitiv se pare ca s-au razgandit si nu au mai venit. Noroc ca erau in egalitate, nu am ramas cu meniuri pe cap, si am ramas sa comand un meniu in plus doar soferului meu (aperitivul bineinteles era mai diferit, dar e normal in cazul in care ceri meniuri in plus in ziua nuntii).
Va trebui sa ai nervi de otel si chiar si daca ti se pare ca insisti prea mult nu te las multumita cu un "Nu stim inca", pune-le sa confirme da sau nu.

Matrushca
12.05.2008, 13:39:38
buna fetelor,

Felicitari! Casa de Piatra! Multa fericire si multe realizari impreuna, acum ca si familie! >:D<

MaryT
12.05.2008, 13:42:43

noi nu am cerut confirmari :D
cine vrea sa vina are invitatie deci daca vrea sa vina vine daca nu sa fie sanatos :D

oricum nu suna nimeni sa confirme:D

Petro79
12.05.2008, 14:40:38
Si eu incep sa ma stresez cu confirmarile. Eu le-am strans de la toti prietenii mei, parintii - si ei de la invitatii lor, numai ac am o mare problema cu nasii. Una dintre perechile de nasi a spus ca aduc si ei invitati si pana acum vreo 2 saptamani nici nu impartisera invitatiile (ne-au cerut 15). Acum ne spun ca au invitat 40 (!!!!) de familii, insa nu ne pot spune exact cati vor veni. Iar asta ma incurca tare de tot. Noi contam pe 200 de persoane. Acum daca mai vin si nasii cu 80 de persoane, lucrurile se schimba substantial, nu sunt 5-10 persoane, sa zici ca le mai ingramadesti pe ici, pe colo. Eu saptamana asta nici nu sunt in tara, iar cealalta e nunta, ma preseaza si restaurantul, si decoratorul sa le dau un numar cat mai exact si nu stiu ce sa fac. Daca ma pregatesc pt 280 si vad ca nu-mi vin decat 220-230, o sa fie nasol cu atatea mese goale, daca ma pregatesc de 230 si vin 280 si nu am unde sa-i pun, iarasi am o problema :( Offf, prea-mi mersesera toate bine pana acum ca sa mai dureze....

Beatrice_S
12.05.2008, 14:54:04
Si eu incep sa ma stresez cu confirmarile. Eu le-am strans de la toti prietenii mei, parintii - si ei de la invitatii lor, numai ac am o mare problema cu nasii. Una dintre perechile de nasi a spus ca aduc si ei invitati si pana acum vreo 2 saptamani nici nu impartisera invitatiile (ne-au cerut 15). Acum ne spun ca au invitat 40 (!!!!) de familii, insa nu ne pot spune exact cati vor veni. Iar asta ma incurca tare de tot. Noi contam pe 200 de persoane. Acum daca mai vin si nasii cu 80 de persoane, lucrurile se schimba substantial, nu sunt 5-10 persoane, sa zici ca le mai ingramadesti pe ici, pe colo. Eu saptamana asta nici nu sunt in tara, iar cealalta e nunta, ma preseaza si restaurantul, si decoratorul sa le dau un numar cat mai exact si nu stiu ce sa fac. Daca ma pregatesc pt 280 si vad ca nu-mi vin decat 220-230, o sa fie nasol cu atatea mese goale, daca ma pregatesc de 230 si vin 280 si nu am unde sa-i pun, iarasi am o problema :( Offf, prea-mi mersesera toate bine pana acum ca sa mai dureze....
Wow, nasoala situatie! Iti inteleg disperarea. Trebuie sa le vorbesti sinceri nasilor si sa le spui ca nu iti convine incertitudinea. Luati impreuna telefonul si cereti invitatilor sa confirme. Daca vezi ca nu vor sa confirme da-le de inteles ca esti intr-o situatie dificila si ca daca acum nu-ti raspund pozitiv nu vei putea sa le asiguri locuri. Nu cred ca ori si cine se supara daca esti sincera si politicoasa. Bafta

Petro79
12.05.2008, 15:07:26
Pai asa ar trebui sa fac, dar eu daca nu sunt saptamana asta in tara, nu am timp sa stau pe telefoane cu nasa si cu invitatii ei, iar saptamana viitoare, cand ma intorc, o sa am un milion de alte detalii de pus la punct. Ei, o sa vad eu cum fac, oricum, cert e ca in ziua aia nu am de gand sa ma stresez cu nimic :)

Wow, nasoala situatie! Iti inteleg disperarea. Trebuie sa le vorbesti sinceri nasilor si sa le spui ca nu iti convine incertitudinea. Luati impreuna telefonul si cereti invitatilor sa confirme. Daca vezi ca nu vor sa confirme da-le de inteles ca esti intr-o situatie dificila si ca daca acum nu-ti raspund pozitiv nu vei putea sa le asiguri locuri. Nu cred ca ori si cine se supara daca esti sincera si politicoasa. Bafta

butterfly_ionela
12.05.2008, 15:15:50

Nasii vostri ar trebui sa inteleaga cat de important este ca voi sa stiti numarul persoanelor care vin la nunta; in functie de numarul invitatilor dati comanda de meniuri la restaurant, faceti decorul, dati comanda de tort, bautura (in cazul in care o comandati separat, cocardele, marturiile etc.
Cred ca, asa cum au dat invitatiile, asa pot sa si intrebe daca vin sau nu... in cazul in care nasii nu doresc sa ii intrebe pe cei invitati daca vin la nunta, cred ca ar trebui sa le cereti acestora numerele de telefon ale celor carora le-au dat invitatii.
Succes

annutza
12.05.2008, 15:42:26
noi nu am cerut confirmari :D
cine vrea sa vina are invitatie deci daca vrea sa vina vine daca nu sa fie sanatos :D

oricum nu suna nimeni sa confirme:D

Si noi tot fara confirmare am facut...si cand dai invitatia oricum stii daca vine sau nu:"> .

nycosia
12.05.2008, 15:47:37
noi am pus asa ca sa fie nr de tel pt confirmare ca...poate...daca..totusi
dar am avut dreptate...nu suna nimeni:(
noi am impartit 100 de invitatii si ma astept sigur sa vina cam 70 de perechi restul sunt cu semnul intrebarii...oricum cei de la restaurant au intotdeauna ceva in plus...e mai grav cand vin mai putini si ai de platit meniuri ( la noi e 100 euro/pereche):-SS

spor la pregatiri fetele!

Beatrice_S
12.05.2008, 16:27:53
Miresicilor de mai, noi peste 2 zile pornim in honeymoon!!!
Ne asteapta 2 saptamani de alintare si relaxare. Avem deja emotii amandoi, va fi prima noastra aventura ca o familie...simtim ca nu mai avem stare!

MaryT
12.05.2008, 16:29:16
noi am pus asa ca sa fie nr de tel pt confirmare ca...poate...daca..totusi
dar am avut dreptate...nu suna nimeni:(
noi am impartit 100 de invitatii si ma astept sigur sa vina cam 70 de perechi restul sunt cu semnul intrebarii...oricum cei de la restaurant au intotdeauna ceva in plus...e mai grav cand vin mai putini si ai de platit meniuri ( la noi e 100 euro/pereche):-SS

spor la pregatiri fetele!

:-s :-s :-s cum sa platesti meniul daca nu il mananca nimeni?? :-s

la noi platim numai aperitivele...

Piuta
12.05.2008, 16:37:47
:-s :-s :-s cum sa platesti meniul daca nu il mananca nimeni?? :-s

la noi platim numai aperitivele...

asa este si la noi!!
pe noi ne-au sunat cativa, dar fff putini! in mare parte stim cine vine. avem noroc, deoarece nu este nunta mare

ma bucur ca am rezolvat parfum de vanilie si pentru Dagutul meu!!! la nunta vom mirosi amandoi a vanilie......(e parfumul meu preferat)<:-P

MaryT
12.05.2008, 16:42:47
asa este si la noi!!
pe noi ne-au sunat cativa, dar fff putini! in mare parte stim cine vine. avem noroc, deoarece nu este nunta mare

ma bucur ca am rezolvat parfum de vanilie si pentru Dagutul meu!!! la nunta vom mirosi amandoi a vanilie......(e parfumul meu preferat)<:-P

o sa fiti yeammy-yeammy...<:-P <:-P <:-P

moonlightblue
12.05.2008, 17:07:31
pe mine m-a sunat o familie sa confirme:) restul nu. dar am stiut exact nr de persoane pentru ca mi-au confirmat verbal in jurul datei pe care o solicitasem.
n-am avut probleme. cum i-am asezat de acasa pe hartie asa i-am asezat si la nunta. noi am avut 94 de persoane:)
apropos am avut nunta in weekend acum si a fost grozav.
cea mai bestiala zi din viata mea. nasul zicea sa o las mai moale ca mai e pana dimineata:) eu si sotul meu ne-am organizat in detaliu nunta.
in ziua nuntii eram la coafor sub casca si urlam in continuu in telefon sa rezolv treburi care apareau.
n-am fost obosita, n-am avut nici un stress sau emotie. voiam sa iasa bine, asa cum am planificat.
nasii au fost grozavi in sensul ca n-au fost crispati sau prea mandri de ei ca sunt nasi. absolut normal s-au purtat si ne-au ajutat de numa. mai mult decat parintii. nu neaparat financiar dar cu treburile din ziua aia.
si sotul meu a fost la inaltime. l-a durut capul in timpul zilei dar si-a revenit pe seara. nu-mi venea a crede. de obicei cand il doare capul singura solutie e infuzie si bagat capul in perna la somn. am dansat si topait si zambit de nu credeam posibil.

Joliutza
12.05.2008, 17:16:22
pe mine m-a sunat o familie sa confirme:) restul nu. dar am stiut exact nr de persoane pentru ca mi-au confirmat verbal in jurul datei pe care o solicitasem.
n-am avut probleme. cum i-am asezat de acasa pe hartie asa i-am asezat si la nunta. noi am avut 94 de persoane:)
apropos am avut nunta in weekend acum si a fost grozav.
cea mai bestiala zi din viata mea. nasul zicea sa o las mai moale ca mai e pana dimineata:) eu si sotul meu ne-am organizat in detaliu nunta.
in ziua nuntii eram la coafor sub casca si urlam in continuu in telefon sa rezolv treburi care apareau.
n-am fost obosita, n-am avut nici un stress sau emotie. voiam sa iasa bine, asa cum am planificat.
nasii au fost grozavi in sensul ca n-au fost crispati sau prea mandri de ei ca sunt nasi. absolut normal s-au purtat si ne-au ajutat de numa. mai mult decat parintii. nu neaparat financiar dar cu treburile din ziua aia.
si sotul meu a fost la inaltime. l-a durut capul in timpul zilei dar si-a revenit pe seara. nu-mi venea a crede. de obicei cand il doare capul singura solutie e infuzie si bagat capul in perna la somn. am dansat si topait si zambit de nu credeam posibil.

Felicitari!

Super sot!

Super mireasa!

Super nasi!

nanalia
12.05.2008, 17:32:57
Noi nu am avut probleme cu invitatii la nunta de la mine de acasa; au venit toti cu o singura exceptie;ba chiar o pereche care infirmasera cu o saptamana inainte ,a sunat dimineata ca vin la nunta.Probleme imi fac acuma la nunta pe care o facem la socrii, unde nimeni nu a zis nici da, nici ba. Si socrii nu vor sa sune sa-i intrebe. mi-e mi se para totusi o lipsa de respect sa nu suni sa confirmi sa sa infirmi.aiurea, dar ce sa fac?:-\

Matrushca
12.05.2008, 18:40:21
Cum e treaba asta cu doua nunti? Te imbraci de 2 ori mireasa?

Matrushca
12.05.2008, 18:45:34
Gata si petrecerea fetelor! va atasez cateva poze cumintele! am avut si un politist care a venit sa ma "aresteze", dar l-am intimidat, s-a dezbracat si apoi a plecat! pozele cu el, inca nu le am, de indata ce intru in posesia lor va arat si voua una, hai poate 2!

corinka
12.05.2008, 18:54:53
haioase palariile!

nanalia
12.05.2008, 19:04:33
Cum e treaba asta cu doua nunti? Te imbraci de 2 ori mireasa?
Da; stare civila si biserica la mine si o petrecere; cealalta a 2a, acum sambata la 2 saptamani la el.;))

nanalia
12.05.2008, 19:05:05
Gata si petrecerea fetelor! va atasez cateva poze cumintele! am avut si un politist care a venit sa ma "aresteze", dar l-am intimidat, s-a dezbracat si apoi a plecat! pozele cu el, inca nu le am, de indata ce intru in posesia lor va arat si voua una, hai poate 2!

F. F. misto!<:-P<:-P<:-P<:-P

Matrushca
12.05.2008, 19:07:50
Da, foarte haioase si inedite! A iesit o distractie pe cinste!

Joliutza
12.05.2008, 19:21:44

Super tare! Cred ca v-ati distrat pe cinste!

corinka
12.05.2008, 19:22:33
Da; stare civila si biserica la mine si o petrecere; cealalta a 2a, acum sambata la 2 saptamani la el.;))
la el unde?

jenisulima
12.05.2008, 19:28:09
Buna fetelor,

Noi am terminat cu confirmarile. Cine a dat din colt in colt le-am dat de inteles ca nu le vom asigura locurile la mese, cazare si transport. Asa ca acum avem 109 invitati si pe asta vom merge pentru ca la restaurant nu vom plati doar aperitivul ci tot meniul si nu avem de gand sa platim meniuri degeaba.

Azi am comandat pajiturile si tortul. Tortul o sa fie foarte frumos...Cu 6 etaje din diplomat cu fructe si frisca. Tot azi am inchiriat si camerele la pensiune pentru invitatii mei de la Slobozia si apoi am facut comanda de sucuri, apa minerala si bere. Imi convine de minune ca totul vor aduce ei la restaurant si nu trebuie sa ne stesam sa le ducem noi.

Si ceva foarte important. Azi a fost cald si bine. Chiar 18-19 grade si se pare ca de miercuri se va incalzi si mai tare. Sper sa fie asa ca sa putem face pozele in natura.

Cam atat pe ziua de azi.

Spor la stresat fetelor! :)

Matrushca
12.05.2008, 20:12:12
<:-P
Super tare! Cred ca v-ati distrat pe cinste!
Da, a fost o petrecere foarte reusita! sper ca si nunta va fi la fel de reusita!

MaryT
12.05.2008, 20:20:13
<:-P
Da, a fost o petrecere foarte reusita! sper ca si nunta va fi la fel de reusita!

<:-P <:-P cu siguranta asa va fi !!!<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

mihai_bianca
12.05.2008, 20:24:04
fetelor, help nu stiu ce sa fac daca sa mai port voal sau nu, voi ce ziceti? cum vi se pare voalul? Parca nu l-as mai lua

MaryT
12.05.2008, 20:26:56
fetelor, help nu stiu ce sa fac daca sa mai port voal sau nu, voi ce ziceti? cum vi se pare voalul? Parca nu l-as mai lua

e ok dar parca daca ar fi putin mai lung ar fi mai super:)>- ...zic si eu... o:-)

Joliutza
12.05.2008, 20:42:34
e ok dar parca daca ar fi putin mai lung ar fi mai super:)>- ...zic si eu... o:-)

Exact. Parca e putin cam scurt pt genul acela de rochitza.

Pupici

mihai_bianca
12.05.2008, 22:14:18
fetelor multumesc pentru pareri, m-am tot uitat la poze si iar imi place :D :))

o sa il port doar la biserica pentru ca initial nu am vrut voal, dar acum ca l-am probat iar m-am indragostit de el :P

roxanat23
13.05.2008, 00:02:35

o sa il port doar la biserica pentru ca initial nu am vrut voal, dar acum ca l-am probat iar m-am indragostit de el :P

salut...scuze ca intervin: parerea mea este sa il porti, dar sa il prinzi putin mai jos. eu cred ca ar arata mult mai bine.

Matrushca
13.05.2008, 10:08:10

Foarte bine! Important e sa-ti placa tie si sa te simti tu confortabil cu el, sunt sigura ca vei fi o miresica frumoasa!<:-P

little_blueeyes
13.05.2008, 10:10:34

Sunt in ultimul hal de nervi!!!! :> Nu dorm noaptea, nu mananc, am slabit mult in ultima perioada, fumez ca turbata, cam asa stau cu pregatirile :-B. Asta a fost asa ca sa va mai amuz :)
Realitatea este ca mai sunt cateva chestii mai importante de facut, ne agitam asa pe ultima suta de metri...
Dar m-am saturat de toate discutiile astea ...fa aia, nu face aia, nu e bine sa porti cutare lucru (de ce nu e bine nu e nimeni in stare sa explice, dar....NU E BINE), fiecare are pretentii, de parca ar fi nunta lor, apar discutii in familie cum ca de ce sa ramanem noi in apartamentul cutare si nu in celalalt...In fine, discutiile astea erau inerente, avand in vedere ca iubitul meu are o sora deosebita...:-&

duplanty
13.05.2008, 11:11:56
Vai fetelor deja ma simt in prag de nunta....Am terminat lista cu invitatii si acum o refacem sa vedem cati au mai anuntat in ultima suta de metrii...sper sa iasa bine cu ei si sa nu ramanem fara mancare..pentru ca la inceput credeam ca nu o sa vina atatia am ajuns sa cred ca vin cam multi=)) ...dar asta o sa vedem sambata...mai este un pic....mi-am facut deja cumparaturi legate de bautura...si au mai ramas cateva de luat...dar sa nu uitam de fructe(multumesc miresicilor pentru sfat;-) )...mi-am facut progamare la machiaj si manichiura...dar sa nu uitam de coafura:) ....Am asigurata masinuta superba de culoare neagra si decapotabila..deci am sa fiu in picioare cu miresicu meu cand mergem spre restaurant(sper doar sa nu ploua^:)^ )...miercuri dam numarul exact de portii la restaurant:) ...A si sa nu uit am o raceala zdravana si o tuse la fel...sper doar sa se adevereasca acea vb ca:" lasa draga ca iti trece pana te mariti".

little_blueeyes
13.05.2008, 11:14:14
Sa ai o nunta ca in povesti, si o viata lunga si fericita impreuna!

Beatrice_S
13.05.2008, 11:29:22
...A si sa nu uit am o raceala zdravana si o tuse la fel...sper doar sa se adevereasca acea vb ca:" lasa draga ca iti trece pana te mariti".
Ce amuzant si eu tot la asta ma gandeam inainte de nunta...la fel am fost racita, sa vezi numai ce voce am la filmare si culmea de emotii la un moment dat nu stiam de ce sa ma leg(toti erau cu ochii pe mine in jurul meu), am cerut de baut(nici macar un pahar de vin nu beau intr-un an). Cu vocea aceea ragusita zici ca sunt o betiva ordinara, pe mine ma amuza mult!=P~
Insanatosire grabnica miresico ca te asteapta cea mai frumoasa zii din viata ta!
Iti doresc Casa de piatra, ca nu voi fii acasa in 17. Maine pornim in luna de miere!
Sa fii frumoasa si fericita alaturi de miresoiul tau si sa aveti parte de nuntasi multi si o petrecere de vis. Te pup!

Beatrice_S
13.05.2008, 12:17:23
Casa de piatra mireselor din 17 si 24 Mai, fie sa aiba parte de cea mai frumoasa zii din viata lor alaturi de cei dragi. <:-PSa fiti fericite si alintate o viata intreaga alaturi de alesul inimii voastre atat la bine cat si la rau, mereu indragostite!

Beatrice_S
13.05.2008, 12:32:20
Oare cand vom auzi de miresele din 10 Mai? ALO! Vrem poze, si story-uri!

Matrushca
13.05.2008, 14:13:13
Eu am facut o cadere de calciu astazi, mi-a scazut si pulsul f mult! asa emotii nu am, insa ma simt slabita si obosita! sper sa-mi revin ca sambata sa pot face fata intregilor emotii! :-SS