PDA

Versiunea completa : Alt tip de divertisment: invitati care nu se dau plecati

lara2012
07.03.2012, 23:20:53
Ce faci atunci cand stii ca la la 1 am se termina nunta insa ai cativa invitati care nu se dau plecati? Si tu ai numaratul banilor sau stransul lucrurilor?

Eu cand am mers la nunti am fost unul din nuntasi care s-a simtit si a plecat la o ora rezonabila. Stim ca tortul este un semnal, stim ca este un eveniment frumos insa se poate intampla oricui...

miromulus
08.03.2012, 12:02:11
Treaba se incheie simplu: vorbesti cu DJ-ul/formatia sa treaca intai pe muzica foarte lenta (10-15 minute) si apoi sa o opreasca de tot

andi5
08.03.2012, 14:07:33
stiu ca s-a deschis topicul acesta fiind vorba de invitati care nu se dau plecati si trebuie achitat restaurantul sau mai stiu eu ce...imi permit si eu un sfat ca fosta mireasa...sa nu opriti muzica si sa ii dati afara pt ca e de prost gust...daca oamenii si mirii se simt bine inseamna ca nunta e reusita si veti vedea ca dupa o sa va doriti sa nu fi trecut timpul asa de repede...cel putin din punctul nostru de vedere,ca miri, nu au fost chestii de genul..."nunta se termina la 1" everybody out...lumea nu se mai dadea plecata si a fost super. Si noi am platit atunci pe loc barmanii si muzica si nu mai stiu ce, insa i-am rugat pe parinti (sau unul din miri) sa se ocupe de reaba asta...se iau bani din plic sau de acasa (dupa caz) si se achita. Eu pana acuma nu am fost la nici o nunta unde sa fie oprita petrecerea (si am fost la cateva nunti)...cu cat dureaza nunta mai mult cu atat e mai reusita petrecerea :D:D

sorinellla
08.03.2012, 14:19:37
Treaba se incheie simplu: vorbesti cu DJ-ul/formatia sa treaca intai pe muzica foarte lenta (10-15 minute) si apoi sa o opreasca de tot

da.si atunci aia care nu vor sa plece se apuca sa cante ei.mi s-a intamplat mie.si al meu era unul din ei.l-am lasat sa cante,ca nu era chip sa-l iau de acolo si am chemat un taxi.

miromulus
08.03.2012, 14:29:04
cu cat dureaza nunta mai mult cu atat e mai reusita petrecerea :D:D

Problema e cand ai o ora maxima in contractul cu restaurantul. Sau cand iti impune legea una (cum e in anumite orase din ardeal).

Iar chestia cu petrecerea reusita.... e cu dus si intors. La final raman cheflii (in vasta majoritate a cazurilor) si o sala goala. Cel putin in acceptiunea mea, o petrecere reusita nu se bazeaza pe 10-15 invitati chercheliti sever, care nu se dau dusi cat mai e mancare si bautura prin sala.

andi5
08.03.2012, 14:44:06
Problema e cand ai o ora maxima in contractul cu restaurantul. Sau cand iti impune legea una (cum e in anumite orase din ardeal).

Iar chestia cu petrecerea reusita.... e cu dus si intors. La final raman cheflii (in vasta majoritate a cazurilor) si o sala goala. Cel putin in acceptiunea mea, o petrecere reusita nu se bazeaza pe 10-15 invitati chercheliti sever, care nu se dau dusi cat mai e mancare si bautura prin sala.

eu am zis din experienta noastra...intr-adevar cand sunt invitatii din aceia turmentati rau e alta situatia, insa eu sincer nu am vazut pana acuma asa ceva, ci doar invitati neafumati dornici de petrecere :D. Iar la treaba cu ora maxima pt unele restaurante si acolo ai dreptate...noi am avut unul unde nu a contat ora.

lara2012
08.03.2012, 17:11:18
Am auzit de muzica data mai incet sau chiar oprita, dar cum se spunea...in contract ai semnat pentru o anumita ora si persoanele sunt dornice in continuare...sa joace sarbe sau chiar sa cante...Acum nu vreau sa fiu egoista dar se pune si oboseala mirilor acumulata...

Eu ma gandeam la o strategie mai amabila in care nici una din parti se simta prost...

miromulus
08.03.2012, 17:40:08
Poti ruga formatia sa-ti dea o mana de ajutor gen multumiri pt prezenta, urari de bine cu voi la microfon

Asherit
22.10.2012, 14:37:04
E o situatie jenanta, dar tot trebuie gasita o solutie ca sa se incheie petrecerea. Mai ales daca este o ora anume in contract. Plus ca dupa ce se termina petrecerea, cei de la restaurant si firma de decoratiuni mai au de lucru. Si nu pot sta atatia oameni treji pentru ca 2-3 persoane nu vor sa plece acasa. Am decorat cu ceva prietene o nunta si trebuia la 22:00 sa mergem sa strangem, ca a fost de dimineata nunta. Si ospatarii aveau program pana la 00:00. Si spre surprinderea noastra, ospatarii au strans de unde au putut si au plecat acasa la 00:00, ca n-au fost platiti pentru mai mult si noi a trebuit sa asteptam mai bine de 3 ore ca sa se termine nunta, ca mai erau maxim 10 persoane care abia se mai tineau pe picioare si nu vroiau sa plece acasa.

Iulia_S
24.01.2013, 20:22:41
Stai cu ei ca doar sunt invitati

sweetcriss
13.09.2013, 15:31:00
Este o situatie jenanta pentru ei poate , pentru ca odata ce vine tortul si deja este cu bine spre dimineata se stie ca asta a fost. Daca totusi exista si astfel de persoane , incetul cu incetul se lasa totul "mai moale", se incepe cu muzica..:)

sweetcriss
13.09.2013, 15:32:15
Stai cu ei ca doar sunt invitati

Asta deja stiam si noi...intrebarea este "cum ii face sa se simta ca deja nunta s-a cam terminat" (:|

sweetcriss
13.09.2013, 15:34:36
E o situatie jenanta, dar tot trebuie gasita o solutie ca sa se incheie petrecerea. Mai ales daca este o ora anume in contract. Plus ca dupa ce se termina petrecerea, cei de la restaurant si firma de decoratiuni mai au de lucru. Si nu pot sta atatia oameni treji pentru ca 2-3 persoane nu vor sa plece acasa. Am decorat cu ceva prietene o nunta si trebuia la 22:00 sa mergem sa strangem, ca a fost de dimineata nunta. Si ospatarii aveau program pana la 00:00. Si spre surprinderea noastra, ospatarii au strans de unde au putut si au plecat acasa la 00:00, ca n-au fost platiti pentru mai mult si noi a trebuit sa asteptam mai bine de 3 ore ca sa se termine nunta, ca mai erau maxim 10 persoane care abia se mai tineau pe picioare si nu vroiau sa plece acasa.

Hai ca si asta ca nu sunt platiti, este cam aiurea , parerea mea. Trebuia sa vb cu dj-ul sa se opreasca muzica incet dar sigur. poat totusi se simteau...