PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Ungaria

MireasaEmotionata
14.03.2012, 10:26:44
buna, se poate sa nu gasesc un subiect despre luna de miere sau calatorii in Ungaria, sau nu m-am uitat eu cum trebuie? :D
noi plecam sambata cu masina in concediu si m-ar bucura sa stiu ce este mai frumos de vizitat in Budapesta, ce v-a placut mai exact? :)
va multumesc frumos.

aleb
14.03.2012, 13:31:53
in primul rand,ca si mijloc de transport sa folositi metroul,infrastructura este f bine pusa la punct.pentru vizitat recomand cladirea parlamentului,nu stiu daca se poate vizita si interiorul.castelul buda,bastionul pescarilor,basilica sf stefan(se poate urca pe acoperis),dealul gellert.panorama de pe deal este superba,recomand sa mergeti si seara.
daca sunteti interesati,este si un parc tematic cu statui reprezentand liderii din perioada comunista,personal nu am ajuns in parc,dar prietenii care au fost recomanda locul.
zona pentru shopping este vaci utca sau daca vreti este si un outlet,premier outlet.ca sa ajungeti la outlet trebuie sa o luati pe autostrada,din cate imi aduc aminte este cea care duce inspre viena.
daca imi mai aduc aminte si alte trasee turistice,le voi posta.budapesta este un oras frumos,de fiecare data cand merg descopar lucruri noi si sper sa iti placa.
calatorie placuta!

eva_nagy
14.03.2012, 16:43:46
in primul rand,ca si mijloc de transport sa folositi metroul,infrastructura este f bine pusa la punct.pentru vizitat recomand cladirea parlamentului,nu stiu daca se poate vizita si interiorul.castelul buda,bastionul pescarilor,basilica sf stefan(se poate urca pe acoperis),dealul gellert.panorama de pe deal este superba,recomand sa mergeti si seara.
daca sunteti interesati,este si un parc tematic cu statui reprezentand liderii din perioada comunista,personal nu am ajuns in parc,dar prietenii care au fost recomanda locul.
zona pentru shopping este vaci utca sau daca vreti este si un outlet,premier outlet.ca sa ajungeti la outlet trebuie sa o luati pe autostrada,din cate imi aduc aminte este cea care duce inspre viena.
daca imi mai aduc aminte si alte trasee turistice,le voi posta.budapesta este un oras frumos,de fiecare data cand merg descopar lucruri noi si sper sa iti placa.
calatorie placuta!
Subscriu, Budapesta este o destinatie minunata! M-a fascinat orasul. Pe langa obiectivele turistice recomandate de tine as mai adauga si Gradina Zoo... Asa de mult ne-a placut. Din nefericire nu am avut la dispozitie decat 4 ore si nu am apucat sa vizitam tot de aceea recomand celor dornici de asa ceva sa isi puna in agenda mai multe ore!
Iar legat de transport, clar metroul este cea mai buna varianta!!!

CeliBia
14.03.2012, 17:17:24
buna, se poate sa nu gasesc un subiect despre luna de miere sau calatorii in Ungaria, sau nu m-am uitat eu cum trebuie? :D
noi plecam sambata cu masina in concediu si m-ar bucura sa stiu ce este mai frumos de vizitat in Budapesta, ce v-a placut mai exact? :)
va multumesc frumos.

Budapesta este una dintre cele mai frumoase capitale europene, eu o iubesc<:-P
Ce iti mai recomand eu pe langa ce ti-au recomandat fetele este o croaziera romantica pe Dunare, nu este scumpa, o puteti lua fara cina si iesiti mult mai ieftin. Noi am facut una la apus, foarte foarte misto a fost, nu o sa regretati.
De asemenea va mai recomand ceva ce noi nu am facut, dar data viitoare sigur facem, si anume, o vizita la Băile Gellert, cele mai renumite si mai luxoase băi termale din Europa, o jumate de zi la bai si o sa pormiti proaspeti in vacanta mai departe :)
Oare ce ar mai fi? Poate o vizită pe insula Margareta, nu stiu cum o fi la mijloc de martie, dar vara stiu ca totul e foarte foarte verde.
Oricum, asa cum au spus si fetele nu rata sub nicio forma Parlamentul și Cetatea Buda ^:)^

Te asteptam cu detalii, dupa :*

aleb
14.03.2012, 17:23:53
Subscriu, Budapesta este o destinatie minunata! M-a fascinat orasul. Pe langa obiectivele turistice recomandate de tine as mai adauga si Gradina Zoo... Asa de mult ne-a placut. Din nefericire nu am avut la dispozitie decat 4 ore si nu am apucat sa vizitam tot de aceea recomand celor dornici de asa ceva sa isi puna in agenda mai multe ore!

la zoo nu am ajuns,anul trecut in noiembrie un prieten ne tot zicea sa mergem la zooo.era prea rece de vazut animalele.
uitasem sa mentionez baile gellert,dar vad ca au fost mentionate,la fel croazierea pe dunare sau mersul cu busul pe dunare:D.nu am incercat,dar cred ca este interesant,poate data viitoare

Crif
14.03.2012, 17:29:28

Si noua ne-a placut fff mult gradina zoo, adica ne-a placut tot orasul dar fiind mare iubitoare de animalutze m-a cucerit definitiv zoo-ul. Am inteles ca au si aquarium frumos, dar noi am avut o vizita de 1 zi si nu am apucat sa mai mergem si acolo. Dar sigur vom reveni.

eva_nagy
14.03.2012, 17:30:58
Budapesta este una dintre cele mai frumoase capitale europene, eu o iubesc<:-P
Ce iti mai recomand eu pe langa ce ti-au recomandat fetele este o croaziera romantica pe Dunare, nu este scumpa, o puteti lua fara cina si iesiti mult mai ieftin. Noi am facut una la apus, foarte foarte misto a fost, nu o sa regretati.
De asemenea va mai recomand ceva ce noi nu am facut, dar data viitoare sigur facem, si anume, o vizita la Băile Gellert, cele mai renumite si mai luxoase băi termale din Europa, o jumate de zi la bai si o sa pormiti proaspeti in vacanta mai departe :)
Oare ce ar mai fi? Poate o vizită pe insula Margareta, nu stiu cum o fi la mijloc de martie, dar vara stiu ca totul e foarte foarte verde.
Oricum, asa cum au spus si fetele nu rata sub nicio forma Parlamentul și Cetatea Buda ^:)^

Te asteptam cu detalii, dupa :*

Da, insula Margit si plimbarea pe Dunare sunt senzationale insa parca nu pe vremea asta.... Brrrr!!! Oricum, Budapesta este o destinatie minunata si DELOC SCUMPA in raport cu ce ofera!

bre.alexandra
15.03.2012, 06:52:49
si noi am fost la budapesta prima data tot in martie si erau toti copacii infloriti. subscriu la ce s-a spus mai sus, e un oras f frumos si ai ce vizita.
a doua oara am fost in iulie. am zis sa vedem altceva decat prima data si am fost la zoo: e super, m-am bucurat ca un copil, au girafa si hipopotam si rinocer...:). cam scumpel biletul, dar merita.
recomand desemenea sa nu "alergati" dupa obiective turistice, adica dupa ce vedeti ce e important, mergeti intr-o plimbare relaxata pe strazi, fara un tel anume. e f pitoresc, mai ales partea de pe deal (buda?).
calatorie placuta va doresc! :)

MireasaEmotionata
15.03.2012, 13:53:53
Si noua ne-a placut fff mult gradina zoo, adica ne-a placut tot orasul dar fiind mare iubitoare de animalutze m-a cucerit definitiv zoo-ul. Am inteles ca au si aquarium frumos, dar noi am avut o vizita de 1 zi si nu am apucat sa mai mergem si acolo. Dar sigur vom reveni.

hmm .... o fi deschisa gradina zoologica, acum ca e frig afara ? :-\ :D ... scuzati daca e o intrebare idioata :D

alexush
15.03.2012, 14:03:24
Gradina Zoologica e foarte frumoasa si merita vizitata si au si aquarium in unul dintre mall-urile de la iesire mie una mia placut foarte mult insa nu mai tin minte exact in care era :D Eu de cate ori am fost am stat pe insula Margareta este acolo un hotel care noua nu ni s-a parut scump si are si un spa la care va puteti relaxa. Budapesta este frumoasa in orice anotimp, si mai merita vazuta panorama orasului de pe deal, seara e forte romantic.

MissSwan
15.03.2012, 19:08:48
Si mie imi place foarte tare Budapesta, am fost de cateva ori si chiar e un oras minunat. Pe langa obiectivele mentionate, as mai adauga si Piata Eroilor. Acolo se afla si Muzeul de Arta (pt cele pasionate de asta) care are o colectie permanenta frumoasa si expozitii temporare mereu de nota 10.
In ce priveste mancarea, bucataria ungureasca e delicioasa, restaurantele noastre preferate sunt Rezkakas etterem si Sir Lancelot. :x

martina26
15.03.2012, 20:12:13
Cred ca mall-ul cu acvariul la care va referiti e Campona. E super tare, as fi putut sa stau ore-n sir sa ma uit la rechini. Am fost chiar acum recent, in minivcanta de 1 dec.
Ca si cazare am stat in mai multe locuri insa cel mai interesant mi s-a parut un hotel barca pe Dunare. Cauta boat hotel fortuna si o sa-l vezi.

si eu recomand zoo (pe langa celelalte obiective scrise de fete), noi suntem pasionati de zoo, in orice oras mergem, nu-l putem rata.
De deschis cred ca e deschis tot timpul, nu cred ca se inchide, dar daca e mai rece e posibil ca animalele sa fie inauntru si sa nu le vedeti.

MireasaEmotionata
02.04.2012, 09:56:07
m-am intors din concediu. <:-P
intr-adevar Budapesta mi s-a parut unul din cele mai frumoase orase pe care le-am vazut in viata mea. m-a impresionat arhitectura si stilul cladirilor mai vechi atat de mult, nici nu ma gandeam ca poate fi asa de frumos. ma bucur ca l-am vizitat. :) din pacate nu am reusit sa vizitez insula Margareta (vaporasul nu face opriri acolo decat dupa 1 aprilie) dar am putut vedea putin din ea, din barca. :)

Crif
03.04.2012, 23:12:16
m-am intors din concediu. <:-P
intr-adevar Budapesta mi s-a parut unul din cele mai frumoase orase pe care le-am vazut in viata mea. m-a impresionat arhitectura si stilul cladirilor mai vechi atat de mult, nici nu ma gandeam ca poate fi asa de frumos. ma bucur ca l-am vizitat. :) din pacate nu am reusit sa vizitez insula Margareta (vaporasul nu face opriri acolo decat dupa 1 aprilie) dar am putut vedea putin din ea, din barca. :)

Pana la urma ai fost la zoo? :D

MireasaEmotionata
22.04.2012, 15:08:46
Pana la urma ai fost la zoo? :D

nu, dar nici nu mi-am dorit prea tare sa ma duc. :) mi-a parut rau ca nu am putu vizita insula Sf. Margareta. :(