PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de IULIE 2013

Pagini : [1] 2 3 4 5

cristinutza25
19.04.2012, 13:58:45
Buna dragi miresici!Deschid acest topic pentru a discuta despre toate pregatirile necesare unei nunti ca in povesti!Oricum eu citesc si celelalte topicuri dar am zis sa avem si un topic al miresicilor de iulie 2013!!!;-)
Sper sa ne strangem in numar cat mai mare sa putem impartasi aceasta bucurie impreuna!
Pupici pentru toate miresicile:*:*:* si spor la pregatiri!!!

mihaela_toma
19.06.2012, 15:41:43
Buna dragi miresici!Deschid acest topic pentru a discuta despre toate pregatirile necesare unei nunti ca in povesti!Oricum eu citesc si celelalte topicuri dar am zis sa avem si un topic al miresicilor de iulie 2013!!!;-)
Sper sa ne strangem in numar cat mai mare sa putem impartasi aceasta bucurie impreuna!

Buna miresici de iulie 2013 si bine v-am gasit!

Si eu sunt o miresica de 13 iulie 2013 si e super sa putem discuta si consulta cu privire la toate detaliile necesare pregatirii nunti.

Pupici :*

cristinutza25
24.06.2012, 23:43:29
Buna miresici de iulie 2013 si bine v-am gasit!

Si eu sunt o miresica de 13 iulie 2013 si e super sa putem discuta si consulta cu privire la toate detaliile necesare pregatirii nunti.

Pupici :*
Buna!Acum am vazut ca a raspuns cineva(in sfarsit;))) la acest subiect! Cum stai cu pregatirile? Noi in aceasta saptamana vrem sa mergem sa vedem de foto-video(avem mai multe posibilitati) si sa semnam pentru decoratiuni! Pupici!!!

Eu acum vad ca tu ai nunta in 13.iulie 2013 ....sunteti curajosi tare:)):)):))...Chiar vorbeam cu fetele pe cealalta sectiune de miresici de 2013 si multe dintre ele ziceau ca apropiatii le spuneau ca aduce ghinion...ca e 13!Foarte bine ca nu sunteti superstitiosi=D>....E doar o coincidenta si data zilei?sau ati spus ca daca tot e anul 2013 sa fie si ziua 13?

Miruuu
25.06.2012, 09:41:25
Buna miresici de iulie 2013! Si eu am nunta tot pe 13 iulie 2013, eu doar atunci am mai gasit liber o zi de sambata in sala care o vroiam, dar nu sunt superstitioasa! Toti cei cunoscuti au facut niste ochi maaaari cand au auzit ... de am inceput sa ma ingrijorez si eu :))

mihaela_toma
25.06.2012, 11:10:06
[QUOTE=mihaela_toma;4706780]Buna miresici de iulie 2013 si bine v-am gasit!

Si eu sunt o miresica de 13 iulie 2013

Eu acum vad ca tu ai nunta in 13.iulie 2013 ....sunteti curajosi tare:)):)):))...Chiar vorbeam cu fetele pe cealalta sectiune de miresici de 2013 si multe dintre ele ziceau ca apropiatii le spuneau ca aduce ghinion...ca e 13!Foarte bine ca nu sunteti superstitiosi=D>....E doar o coincidenta si data zilei?sau ati spus ca daca tot e anul 2013 sa fie si ziua 13?

Super!!!
Eu cred ca o sa fie cu noroc ... nu trebuie sa acordam importanta la ce spun apropiatii, in fond e nunta noastra.
A fost 13 pentru ca nu am vrut nici la inceput si nici la sfarsit, pe la mijloc :)).

O sa fie super OK miresici de 13 iulie 2013, stati linistite!

Cu pregatirile...sper sa fim in grafic, am incheiat contractul cu restaurantul si formatia, iar saptamana aceasta tare mult as vrea sa rezolv si cu foto - video. Din fericire am scapat de decoratiuni, sunt oferite de restaurant, dar raman aranjamentele...

brnsimona
25.06.2012, 22:05:14

buna, si noi, tot la 6iulie ne-am gandit...si inca ceva..referitor la data 6+7=13 sa fie cu noroc

Miruuu
25.06.2012, 22:12:51
buna, si noi, tot la 6iulie ne-am gandit...si inca ceva..referitor la data 6+7=13 sa fie cu noroc

Bine ai venit! Eu ma gandesc ca 13 dublu aduce noroc...13.07.2013 :))

Vad ca voi stati destul de bine cu pregatirile...eu am inchiriat doar sala, acum caut fotograf si DJ...si e asa de greeeeu de ales :-<

brnsimona
25.06.2012, 22:19:44

Vad ca voi stati destul de bine cu pregatirile...eu am inchiriat doar sala, acum caut fotograf si DJ...si e asa de greeeeu de ales :-<

noi am plecat intr-o doara dupa restaurant, si din intamplare am dat peste dj...si la el ne-am hotarat din prima, nici nu m-a mai interesat de altcineva
poop

mihaela_toma
26.06.2012, 16:30:22

Da, intradevar e foarte greu.
Restaurantul a fost cel mai usor pentru mine ... stiam exact ce imi doresc si ne-am oprit la primul, cu formatia a fost relativ usor, dar foto... foarte greu. Am solicitat si primit multe oferte, variate ca stil si pret, insa parca nu sunt convinsa inca. Trebuie sa ne intalnim cu fiecare pentru a lua o decizie finala, e foarte important sa vezi ,,pe viu'' ce ti se ofera.
E un moment unic si trebuie surprins cat mai perfect.

Insa, marea mea problema e lista de organizare a nuntii pe care nu reusesc nici cum sa o definitivez, tot caut pe diferite site-uri pentru a inchega o lista cat mai completa #-o...

Miruuu
26.06.2012, 17:21:49
Fotograful il aleg dupa preturi/poze/recomandari....dar DJ-ul? Aici e marea problema...noi ne-am hotarat deja, vrem DJ. Dupa filmulete? Sau cum? 8-|
Si la restaurant a fost simplu, daca aveam prea multe variante eu nu ma mai puteam hotari :D Mai avem 1 an si cateva zile...si eu de-abia astept...de o luna aproape cand am putin timp liber mai caut invitatii, rochii, marturii ( pe internet deocamdata)... oare sunt eu 8-} ?

Mihaela, eu mi-am facut o lista cu ce o sa am de cumparat/rezolvat...dar pe zi ce trece tot mai completez cate ceva...incep sa ma sperii.

E greu de organizat dar e si frumos! Spor in continuare miresici! :*

cristinutza25
26.06.2012, 21:55:08

:)):)):))...Da ai dreptate...nici nu m-am gandit la treaba asta!Dar nu conteaza....o sa fie cu noroc..k asa superstitii sunt o gramada..dak ne-am lua dupa toate cred ca am ajunge sa nu mai facem nimic...

cristinutza25
26.06.2012, 22:06:18
Fotograful il aleg dupa preturi/poze/recomandari....dar DJ-ul? Aici e marea problema...noi ne-am hotarat deja, vrem DJ. Dupa filmulete? Sau cum? 8-|
Si la restaurant a fost simplu, daca aveam prea multe variante eu nu ma mai puteam hotari :D Mai avem 1 an si cateva zile...si eu de-abia astept...de o luna aproape cand am putin timp liber mai caut invitatii, rochii, marturii ( pe internet deocamdata)... oare sunt eu 8-} ?

Mihaela, eu mi-am facut o lista cu ce o sa am de cumparat/rezolvat...dar pe zi ce trece tot mai completez cate ceva...incep sa ma sperii.

Stai linistita nu esti singura care de-abia asteapta sa vina ziua cea mare.....Si eu caut intr-una pe internet rochii,invitatii...acum de exemplu ma uit la pozele facute de fotografii pe care ii avem in vizor pt foto-video...Sper sa facem cea mai buna alegere!Eu imi doresc foarte mult sedinta Trash the dress undeva in apa...Voi aveti in plan sa faceti aceasta sedinta foto dupa nunta!
Referitor la dj cred ca ar trebui sa aveti o recomandare de la cineva....la formatie e mai simplu...dar la dj cred ca acesta este singurul criteriu care va poate garanta ca este k.

brnsimona
26.06.2012, 22:06:29

legat de dj...noi am intrat intr-un restaurant, la Recital, sa vedem cum arata pt nunta si singurul care era acolo era dj iulian, de la party sound...am stat cu el de vb vre-o 2 ore, nu din obligatie,ci din placere si am plecat de acolo hotarati ca el este alesul...ne-a aratat si filmari de la nuntile la care participase, profi,ce mai

apropo fetelor...nu v-am spus...eu am hotarat sa imi fac singura marturiile...voi cum proocedati??? pop

cristinutza25
26.06.2012, 22:20:47
apropo fetelor...nu v-am spus...eu am hotarat sa imi fac singura marturiile...voi cum proocedati??? pop

Superrr!
Ce marturii vrei sa faci?Sunt sigura ca vei reusi!Am citit la celelalte generatii de miresici si am vazut ca foarte multe lucruri frumoase au iesit din mainile lor!Si eu vreau sa imi fac singura invitatiile...M-a inspirat foarte mult un model al unei miresici de pe acest site!Sper sa imi reuseasca!
Bafta!Sa iti iasa marturiile asa cum iti doresti!

brnsimona
26.06.2012, 22:22:45
Superrr!
Ce marturii vrei sa faci?Sunt sigura ca vei reusi!Am citit la celelalte generatii de miresici si am vazut ca foarte multe lucruri frumoase au iesit din mainile lor!Si eu vreau sa imi fac singura invitatiile...M-a inspirat foarte mult un model al unei miresici de pe acest site!Sper sa imi reuseasca!
Bafta!Sa iti iasa marturiile asa cum iti doresti!

am facut una de proba...finala,incerc sa atasez cateva poze
pup

alexia_bla
26.06.2012, 22:28:22
buna si eu sunt miresica de iulie...voiam iunie dar pana ne am hotarat sa ocupat...asta e ...

Miruuu
26.06.2012, 22:39:02
legat de dj...noi am intrat intr-un restaurant, la Recital, sa vedem cum arata pt nunta si singurul care era acolo era dj iulian, de la party sound...am stat cu el de vb vre-o 2 ore, nu din obligatie,ci din placere si am plecat de acolo hotarati ca el este alesul...ne-a aratat si filmari de la nuntile la care participase, profi,ce mai

Poti te rog sa imi zici cat costa un DJ? As vrea sa fac o comparatie intre formatie si DJ...pe PM daca altfel nu se poate.
Va admir ca vreti sa va faceti singure marturiile, eu am vazut niste plicuri pentru bani facute de o miresica, foarte foarte frumoase, dar cum eu sunt anti talent...mai bine cumpar :D
Vreau si eu sa vad pozici cu marturiile Simona. La marturii nu am nici o idee... dar mai avem destul timp 8-|

Miruuu
26.06.2012, 22:40:35
buna si eu sunt miresica de iulie...voiam iunie dar pana ne am hotarat sa ocupat...asta e ...

Buna Alexia, bine ai venit! Tu cum stai cu pregatirile? :D Am vazut ca ati ales deja restaurantul.

brnsimona
26.06.2012, 22:44:57
527646527647527648527649527650

asta e prima marturie...pe care o voi pastra ca amintire toata viata.ce parere aveti?? nu sunt cam incarcate?? in ultima e scortisoara imbracata in panglica, fara floricica cu bombonele

Miruuu
26.06.2012, 22:58:12
Uaaaau! Bomboanele sunt in petalele florii? Mie mi se pare ca e cam incarcata si cu fluturas si cu floricica...ori asa ori asa... ( parerea mea ).
P.S. Foarte frumoase unghiutele!:D

brnsimona
26.06.2012, 23:08:11
Poti te rog sa imi zici cat costa un DJ? As vrea sa fac o comparatie intre formatie si DJ...pe PM daca altfel nu se poate.
Va admir ca vreti sa va faceti singure marturiile, eu am vazut niste plicuri pentru bani facute de o miresica, foarte foarte frumoase, dar cum eu sunt anti talent...mai bine cumpar :D
Vreau si eu sa vad pozici cu marturiile Simona. La marturii nu am nici o idee... dar mai avem destul timp 8-|

dj ajunge 22 mil si are si o fata de vre-o 16 ani,care canta populara si ia 3,5 pt jumatate de ora...si o ora de populara live cred ca e de ajuns, cu o pauza intre cantari

brnsimona
26.06.2012, 23:09:45
Uaaaau! Bomboanele sunt in petalele florii? Mie mi se pare ca e cam incarcata si cu fluturas si cu floricica...ori asa ori asa... ( parerea mea ).
P.S. Foarte frumoase unghiutele!:D

ms pt unghiute
da in petale sunt migdale in ciocolata alba
si eu ma gandisem sa scot fluturoiul...

cristinutza25
26.06.2012, 23:24:05
527646527647527648527649527650

asta e prima marturie...pe care o voi pastra ca amintire toata viata.ce parere aveti??

Foarte frumoase!:A Si eu a-si scoate fluturasul mi se pare putin prea incarcata cu el acolo!
Pupici!

Miruuu
27.06.2012, 08:58:07
dj ajunge 22 mil si are si o fata de vre-o 16 ani,care canta populara si ia 3,5 pt jumatate de ora...si o ora de populara live cred ca e de ajuns, cu o pauza intre cantari

Multumeeesc, este mult mai accesibil un DJ 8-| Eu am fost la o nunta in aprilie si mi-a placut mult DJ-ul, a facut atmosfera si a pus muzica variata, pe toate gusturile. Pana cel tarziu saptamana viitoare sper sa rezolv cu muzica si cu foto/video...ca eu am ramas in urma :)).
Va pup, spor la miresit!:*

mihaela_toma
27.06.2012, 10:42:18

De obicei, la fel ca si formatia si DJ-ul se alege dupa recomandari sau poate l-ati auzit la o alta nunta... :-\

Miruuu
27.06.2012, 11:14:48
De obicei, la fel ca si formatia si DJ-ul se alege dupa recomandari sau poate l-ati auzit la o alta nunta... :-\

Formatiile mai au filmulete pe youtube...poti sa mergi la restaurante sa ii asculti...de aia ma gandesc ca e putin mai greu la ales un DJ. O sa vedem, deocamdata ne-a recomandat cineva un DJ, urmeaza sa ne intalnim cu el si sa vedem :D

alexia_bla
27.06.2012, 21:25:18
Buna Alexia, bine ai venit! Tu cum stai cu pregatirile? :D Am vazut ca ati ales deja restaurantul. buna ...da am ales restaurantul cu greu deoarece eram indecisi...am rezolvat si cu verighetele ...am ales ceva ce ni se potriveste zic eu....imie dificil sa explic....in rest am ramas in urma deoarece sunt ff ocupata si sincer cand gasim ceva pana ne decidem,,offf ......acum pasul urmator foto.video....dj are restaurantul dar am auzit ca nu i stralucit....ne informam si vedem

Miruuu
27.06.2012, 22:03:53
buna ...da am ales restaurantul cu greu deoarece eram indecisi...am rezolvat si cu verighetele ...am ales ceva ce ni se potriveste zic eu....imie dificil sa explic....in rest am ramas in urma deoarece sunt ff ocupata si sincer cand gasim ceva pana ne decidem,,offf ......acum pasul urmator foto.video....dj are restaurantul dar am auzit ca nu i stralucit....ne informam si vedem

Uau v-ati ales verighetele deja?? Eu n-as rezista sa nu o port pe a mea :)) Ne arati si o pozica? Stati bine cu pregatirile.
Eu am aceeasi problema...ma hotarasc taaaare greu :(

alexia_bla
28.06.2012, 19:12:03
Uau v-ati ales verighetele deja?? Eu n-as rezista sa nu o port pe a mea :)) Ne arati si o pozica? Stati bine cu pregatirile.
Eu am aceeasi problema...ma hotarasc taaaare greu :(da sincer si noi ne uitam zilnic la ele...si prin casa ni le mai puneam uneori macar o ora:))) le admiram....o pozica nu am dardaca gasesc ceva care sa semene pun......
nu suntem avansati deloc...am inceput cu verighetele ca asa ne a apucat stiind ca ne decidem greu....doua luni si ceva ne a luat mers la bucuresti unde aurul e mai ieftin.....dar tot in galati am gasit

alexia_bla
02.07.2012, 11:11:14
e dificil si cu postatul asta...dar am reusit...cam asa sunt verighetele dar pe galben...nu atat de groase mult mai finute ...cand le am comandat stateam cu grija daca ies grosolane eu am mana mica sunt miniona dar au iesit mai subtiri a mea in special si pe galben arata mai bine si nu au defecte cum pare in aceasta fotografie....voiam altceva si am obtinut ...insa nu le am inscriptionat caci asta face in ultimul timp toata lumea:)

mihaela_toma
03.07.2012, 09:52:01
e dificil si cu postatul asta...dar am reusit...cam asa sunt verighetele dar pe galben...nu atat de groase mult mai finute ...cand le am comandat stateam cu grija daca ies grosolane eu am mana mica sunt miniona dar au iesit mai subtiri a mea in special si pe galben arata mai bine si nu au defecte cum pare in aceasta fotografie....voiam altceva si am obtinut ...insa nu le am inscriptionat caci asta face in ultimul timp toata lumea:)

Felicitari! sunt super faine :).

alexia_bla
03.07.2012, 17:07:20
Felicitari! sunt super faine :).
multumesc...pe mine ma reprezinta
daca fac o poza cu originalele o postez caci arata un pic altfel pe galben

Loredanalo
05.07.2012, 18:36:20
Buna miresici.De curand sunt si eu miresica iulie 2013.

Face cineva nunta la Sofia ,Sucevita ?

alexia_bla
06.07.2012, 18:59:04
Eu am aceeasi problema...ma hotarasc taaaare greu :(esti din iasi? uff acolo merg frecvent caci spitalul care ma plateste este sf spiridon....obositoare drumuri

Miruuu
06.07.2012, 23:06:02
esti din iasi? uff acolo merg frecvent caci spitalul care ma plateste este sf spiridon....obositoare drumuri

Foarte frumoase verighetele :X uau! Si sigur pe galben arata si mai bine!
Da, sunt din Iasi, si lucrez pe langa spitalul Sf Spiridon :))
Eu in weekendul asta sper sa rezolv cu muzica si cu foto/video...ma chinui de vreo luna. Duminica merg sa vorbesc cu 2 persoane...e aproape sigur. Si apoi ma mai linistesc si eu, ma mai opresc din cautari. #:-S
Pupi si spor la miresit! :D

d674
06.07.2012, 23:45:16
Buna dragelor! Si eu sunt tot o miresica de iulie 2013. Abia astept ziua cea mare! Deocamdata am reusit doar sa dam avansul la restaurant, restul pregatirilor am hotarat sa le incepem din septembrie, dupa concediu.

alexia_bla
07.07.2012, 20:38:10
Foarte frumoase verighetele :X uau! Si sigur pe galben arata si mai bine!
Da, sunt din Iasi, si lucrez pe langa spitalul Sf Spiridon :))
Eu in weekendul asta sper sa rezolv cu muzica si cu foto/video...ma chinui de vreo luna. Duminica merg sa vorbesc cu 2 persoane...e aproape sigur. Si apoi ma mai linistesc si eu, ma mai opresc din cautari. #:-S
Pupi si spor la miresit! :D
si noi ne gandim si trebuie sa ne vedem cu cineva ptr foto video nimic sigur dar atat ce ocupati am fost ca deja mai trece o saptamana si noi nimic...dar nu i mare graba sper..
da cele pe galben sunt pfff muuult mai faine ..eu pe galben le am vazut prima data si dupa muuulte drumuri si discutii am zis acestea sunt alesele...cele din foto sunt gasite sporadic pe net si seamna izbitor sunt cica avangard iste:))) ...asa o fi....pe degetele noastre singurele care se asezau ff bine...mai ales pe al meu caci eu eram cu ceva probleme nu mi statea nik cum trebuie...cu toate ca multe modele erau ff frumusele...si sincer nici saibe nu voiam ce i drept au ceva grame de aceea recomand miresicilor sa probeze cat mai multe uneori nici nu realziezi care ti se potriveste..spor si voua la miresit poooppp

Miruuu
07.07.2012, 22:00:00
Bine ai venit miresica d674! Bine ca ati rezolvat cu restaurantul, pasul cel mai important l-ati facut. Restul le rezolvati pe parcurs.

La verighete eu mi-am ales 2 modele...atasez aici niste poze, m-am indragostit de amandoua! Doar ca primul model pe galben. O sa vad si ce zice miresoiul...si ce preturi au =P~

alexia_bla
08.07.2012, 10:40:50
Bine ai venit miresica d674! Bine ca ati rezolvat cu restaurantul, pasul cel mai important l-ati facut. Restul le rezolvati pe parcurs.

La verighete eu mi-am ales 2 modele...atasez aici niste poze, m-am indragostit de amandoua! Doar ca primul model pe galben. O sa vad si ce zice miresoiul...si ce preturi au =P~
si noi ne gandeam la preturi ..dar pana la urma zis asta e le purtam o viata...asa ca si parere sa tii cont de anumite lucruri la alegerea verighetelor...ce am citit si eu ....sa nu fie mate ca se zgarie mai usor si se vede mai bine ....sa nu fie cu aur alb caci in zilele de azi nu mai exista aur alb caci sa interzis nichelul si acum bijuurile sunt rodinate si in maxim 1 an se ia si trebuie rodinate....
in rest sa va placa voua sa se aseze pe deget bine si sa va placa la nebunie sa le purtati iar restul parerilor nici nu conteaza:) noroc la miresit

Miruuu
08.07.2012, 10:46:27
si noi ne gandeam la preturi ..dar pana la urma zis asta e le purtam o viata...asa ca si parere sa tii cont de anumite lucruri la alegerea verighetelor...ce am citit si eu ....sa nu fie mate ca se zgarie mai usor si se vede mai bine ....sa nu fie cu aur alb caci in zilele de azi nu mai exista aur alb caci sa interzis nichelul si acum bijuurile sunt rodinate si in maxim 1 an se ia si trebuie rodinate....
in rest sa va placa voua sa se aseze pe deget bine si sa va placa la nebunie sa le purtati iar restul parerilor nici nu conteaza:) noroc la miresit

Ai dreptate in legatura cu pretul...doar verighetele raman dupa nunta! Aur alb nu vreau pentru ca toate bijuteriile mele sunt din aur galben si nu imi place sa le combin. Dar amandoua modelele care imi plac mie sunt mate..diferenta e ca la coriolan ( primele ) avem intretinere gratuita o data pe an. Eu as vrea sa fie cu diamante si cu siguranta primul model este mai ieftin ( tot ma gandesc putin si la bani :)) ). O sa imi intreb si miresoiul, sa le alegem impreuna! Pupici pentru miresici! :D

alexia_bla
08.07.2012, 14:05:50
Ai dreptate in legatura cu pretul...doar verighetele raman dupa nunta! Aur alb nu vreau pentru ca toate bijuteriile mele sunt din aur galben si nu imi place sa le combin. Dar amandoua modelele care imi plac mie sunt mate..diferenta e ca la coriolan ( primele ) avem intretinere gratuita o data pe an. Eu as vrea sa fie cu diamante si cu siguranta primul model este mai ieftin ( tot ma gandesc putin si la bani :)) ). O sa imi intreb si miresoiul, sa le alegem impreuna! Pupici pentru miresici! :D
normal sa te gandesti la bani ca si ale noastre daca costau 50 milioane nu dadeam sincer
noi am zis 25 ..la inceput maxim....si cand ne au venit costau 30....hmm multicel dar nu 50 cum gasisem la unele firme care dadeau gramul cu 220 250 ma lasi....acelasi aur il dai la super preturi...gasisem ceva dragut la firme consacrate dar preturile mai ales la diamante fff mari exagerat si au putine karate...eu am considerat ca nu se merita investittia pe diamante si daca mi cade si il pierd??nu am tinut mortis si am zis ca pot fi si pietricele normale...am investit in model sa ne stea cat de cat si sper sa nu se strice zic..sper dar cum in ziua de azi nimic nu mai e facut cu simt de raspundere si profesionalist ...ne am resemnat si am zis asta e
despre modele le stiu...sunt ff faine ambele....le probasem si eu dar lui ii statea bine ca are degetele lungi fiind inalt eu ...micuta nu mi se aseza deloc....a trebui s ami caut ceva mai rotunjor nu drepte ...nu mi stateau deloc bine ..am fost ff dezamagita ca modelel erau super.....dar fiecaruia i se potriveste ceva

ella03
08.07.2012, 14:42:40

primul model de verghete este ffff frumos!!!! (asa am si eu ) si au in jur de 14 grame perechea! sunt si modele fara pietricele! initial eu am vrut cu dar miresoiul meu a vrut fara si pana la urma am luat fara! :*

Miruuu
08.07.2012, 14:53:18
primul model de verghete este ffff frumos!!!! (asa am si eu ) si au in jur de 14 grame perechea! sunt si modele fara pietricele! initial eu am vrut cu dar miresoiul meu a vrut fara si pana la urma am luat fara! :*

Cred ca la ala ramanem si noi...eu vreau neaparat cu pietricele, nu stiu de ce am eu asa un fix. Dar acum stau si ma gandesc mai bine...daca imi cad? Eu nu vreau sa dau verigheta jos vreodata...nici cand dorm nici cand spal vase sau fac curatenie. Si daca am pierdut diamantul...valeu! :-s Modelul vostru e din aur alb sau galben?

Nici noi nu am vrea sa dam mai mult de 30 mil...sa speram ca ne incadram in buget.
Daca se aseaza bine sau nu...nu m-am gandit. Eu sunt inalta, am 1,72 dar iubi are 1,75... :-<
O sa le si probam, sau daca nu au marimea noastra la alea, macar la un model asemanator.
P.S. trebuie sa imi caut balerini pentru nunta :D

ella03
08.07.2012, 15:03:56
Cred ca la ala ramanem si noi...eu vreau neaparat cu pietricele, nu stiu de ce am eu asa un fix. Dar acum stau si ma gandesc mai bine...daca imi cad? Eu nu vreau sa dau verigheta jos vreodata...nici cand dorm nici cand spal vase sau fac curatenie. Si daca am pierdut diamantul...valeu! :-s Modelul vostru e din aur alb sau galben?

Nici noi nu am vrea sa dam mai mult de 30 mil...sa speram ca ne incadram in buget.
Daca se aseaza bine sau nu...nu m-am gandit. Eu sunt inalta, am 1,72 dar iubi are 1,75... :-<
O sa le si probam, sau daca nu au marimea noastra la alea, macar la un model asemanator.

daca ai banuti te sfatuiesc sa le cumperi de pe akum pentru k aurul se scumpeste tot timpul! noi le-am luat anul trecut imesdiat dupa ce m-a cerut si le-am luat cu 122 lei gramul! si akum e 160-170!!
eu o sa am balerini la nunta pt k nu o sa rezis toata ziua si toata noapte pe tocuri! asta in conditiile in care sunt obisnuita sa port tocuri!
sfatul meu este sa nu iti lipseasca balerinii! mai bine sa ii ai si sa nu-i folosesti decat sa nu ai si sa te doara ingrozitor picioarele!

Miruuu
08.07.2012, 15:12:37
daca ai banuti te sfatuiesc sa le cumperi de pe akum pentru k aurul se scumpeste tot timpul! noi le-am luat anul trecut imesdiat dupa ce m-a cerut si le-am luat cu 122 lei gramul! si akum e 160-170!!
eu o sa am balerini la nunta pt k nu o sa rezis toata ziua si toata noapte pe tocuri! asta in conditiile in care sunt obisnuita sa port tocuri!
sfatul meu este sa nu iti lipseasca balerinii! mai bine sa ii ai si sa nu-i folosesti decat sa nu ai si sa te doara ingrozitor picioarele!

Ai dreptate, intai m-am mirat ca v-ati luat verighetele asa de repede dar aurul se tot scumpeste, este o idee foarte buna. Eu balerini o sa am de la inceputul nuntii pana la sfarsit, nu as vrea sa fiu mai inalta decat miresoiul meu :D
Intai ziceam ca rezolv cu resaurantul si apoi mai astept cu restul...apoi am aflat ca trebuie sa rezolv si cu foto/video si cu muzica...si acum si cu verighetele :))
Multumesc pentru ajutor! :*

alexia_bla
08.07.2012, 16:03:08

nu ti fa probleme daca vrei cu pietricele ia ti asa...din pietricele simple daca cad ...asta e se pun la loc ti le pun gratis.....daca nu va vin oricum ei iti dau monstre sa probezi si le faci pe comanda exact ptr voi...

Miruuu
08.07.2012, 16:16:10
nu ti fa probleme daca vrei cu pietricele ia ti asa...din pietricele simple daca cad ...asta e se pun la loc ti le pun gratis.....daca nu va vin oricum ei iti dau monstre sa probezi si le faci pe comanda exact ptr voi...

Am citit aici pe forum ca daca ai cu pietricele nu poate fi modificata...si daca Doamne fereste ma ingras ( desi nu imi doresc :)) ) ce fac? Oricum miresoiul meu e plecat, vine la sfarsitul lunii si o sa alegem impreuna.

alexia_bla
08.07.2012, 22:10:57
Am citit aici pe forum ca daca ai cu pietricele nu poate fi modificata...si daca Doamne fereste ma ingras ( desi nu imi doresc :)) ) ce fac? Oricum miresoiul meu e plecat, vine la sfarsitul lunii si o sa alegem impreuna.
:)) adevarat asta cu ingrasatul....dar eu m am gandit invers acum sunt grasa....ma lupt cu slabitul si mi am luat o fix....sper sa nu mai fiu mai grasa decat acu vreodata...
oricum daca trebuie modificata o strica adica ii schimba modelul initial oricare ar fi ala...asa ca...

Miruuu
08.07.2012, 22:35:12
:)) adevarat asta cu ingrasatul....dar eu m am gandit invers acum sunt grasa....ma lupt cu slabitul si mi am luat o fix....sper sa nu mai fiu mai grasa decat acu vreodata...
oricum daca trebuie modificata o strica adica ii schimba modelul initial oricare ar fi ala...asa ca...

Oricum cand o sa facem un bebe probabil o sa ni se umfle mainile..si picioarele..( si burta :)) ) dar atunci scoatem verigheta si gata :D
Am rezolvat astazi cu muzica si cu foto/video... #:-S am mai taiat ceva de pe lista!
Spor la miresit! :*

ella03
09.07.2012, 14:11:03

cand iti alegi modelul poti sa intrebi la bijuterie dak merge modificat k sa stii pe viitor! noi cand ne-am ales verghetele ne placuse initial un alt model si doamna de acolo ne-a zis sa ne gandim bine k modelul acela nu se poate mari sau micsora( ne-a zis in ideea k dak vom slabi sau ne vom ingrasa).
asa k poti face o intrebare! nu strica niciodata! :)

alexia_bla
09.07.2012, 17:42:31
Oricum cand o sa facem un bebe probabil o sa ni se umfle mainile..si picioarele..( si burta :)) ) dar atunci scoatem verigheta si gata :D
Am rezolvat astazi cu muzica si cu foto/video... #:-S am mai taiat ceva de pe lista!
:)))dada
oo ce rapid te misti...noi suntem ocupati zilele astea dar sambata o sa vedem cum facem si cu foto video mergeam sa vedem ce oferte au si de ce sunt in stare:)

Miruuu
09.07.2012, 21:22:55
Multumesc de sfaturi, Ella! Imi prind foarte bine, asa o sa fac! :*

Alexia, eu ma uit dupa foto/video si dupa dj de cand am dat avansul pentru sala, am aproape o luna, nu e chiar repede :D Acum mai am verighetele si iau o pauza, ca mai este timp pentru restul. Eu astept cu nerabdare probatul rochiilor...dar asta pe la toamna-iarna :-p

alexia_bla
10.07.2012, 21:14:15
oo de uitat ma uit si eu din mai....am vb si cu un fotograf la telefon...dar vreau sa negociez preturi sa vad la care ma opresc....la rochita nu ma gandesc doar tatonez terenul am vazut ceva la o miresica si mi a placut micuta ca mine ...dar cand probezi e altceva...ma gandeam sa incep cautarile prin ianuarie....pana atunci poate devin si eu sirena:)))

Miruuu
12.07.2012, 08:28:03
oo de uitat ma uit si eu din mai....am vb si cu un fotograf la telefon...dar vreau sa negociez preturi sa vad la care ma opresc....la rochita nu ma gandesc doar tatonez terenul am vazut ceva la o miresica si mi a placut micuta ca mine ...dar cand probezi e altceva...ma gandeam sa incep cautarile prin ianuarie....pana atunci poate devin si eu sirena:)))

Nici eu nu ma gandesc la rochita...am in minte cateva modele care imi plac dar cand le probez s-ar putea sa raman dezamagita :))

Nu mai e nici o miresica de iulie 2013 pe aici? :D

alexia_bla
12.07.2012, 22:10:53
se pare ca nici una....s au speriat de vreme

Miruuu
13.07.2012, 08:01:50
Mai este fix un an pana la nunta meaaaaaaaa!! iupiiii! :D
Abia astept... :-s

alexia_bla
13.07.2012, 17:01:22
Mai este fix un an pana la nunta meaaaaaaaa!! iupiiii! :D
Abia astept... :-s
dada mult a fost putin mai este...la anul pe vremea asta vin cu pareri impresii si sfaturi:)

lar1sa
15.07.2012, 19:00:58
Eu am nunta tot pe 13 iulie... Era sa fie cu ghinion data de 14 septembrie, pe care o alesesem initial si am aflat la timp ca este sarbatoare.. asa ca data asta de 13, pe care am gasit-o libera la restaurant..deja a fost cu noroc ^:)^

Nu stiu de ce sa ma apuc mai intai... cred ca momentan culeg date, ma tot gandesc la culori.. mare dilema. Voi ati apelat deja la vre-o firma de decoratiuni ? .. Am inteles ca pe langa restaurant si formatie..trebuie aleasa din timp si aceasta firma.. dar mie personal mi se pare devreme.

Pana acum avem..data nuntii, restaurantul, formatia, foto/video si cam atat.

Si inca o intrebare ..pe la ce ora programati cununia civila si cea religioasa ? Eu pe cea civila as dori-o in aer liber..si ma gandesc ca pe la ora 5 -6 e acceptabil..din punt de vedere al vremii 8-}..

Multumesc anticipat pt raspunsuri... si spor la pregateli ;))

Miruuu
16.07.2012, 09:40:40
Eu am nunta tot pe 13 iulie... Era sa fie cu ghinion data de 14 septembrie, pe care o alesesem initial si am aflat la timp ca este sarbatoare.. asa ca data asta de 13, pe care am gasit-o libera la restaurant..deja a fost cu noroc ^:)^

Nu stiu de ce sa ma apuc mai intai... cred ca momentan culeg date, ma tot gandesc la culori.. mare dilema. Voi ati apelat deja la vre-o firma de decoratiuni ? .. Am inteles ca pe langa restaurant si formatie..trebuie aleasa din timp si aceasta firma.. dar mie personal mi se pare devreme.

Pana acum avem..data nuntii, restaurantul, formatia, foto/video si cam atat.

Si inca o intrebare ..pe la ce ora programati cununia civila si cea religioasa ? Eu pe cea civila as dori-o in aer liber..si ma gandesc ca pe la ora 5 -6 e acceptabil..din punt de vedere al vremii 8-}..

Multumesc anticipat pt raspunsuri... si spor la pregateli ;))

Bine ai venit printre noi Larisa! Stai foarte bine cu pregatirile! La fel am patit si noi cu data nuntii...initial am ales 22 iunie, apoi am aflat ca e sarbatoare si ne-am hotarat sa facem pe 25 mai, dar cand am ajuns la restaurant singura sambata libera era 13 iulie 2013, ziua noastra norocoasa!!
Restaurantul ales de noi are decoratiunile incluse...deci eu am scapat de o grija. Asta o sa rezolv atunci inainte de nunta!
Foarte frumos sa faci cununia civila in aer liber, pe la 6 ma gandesc si eu cand poate e mai racoare afara.
Spor la pretateli! :*

alexia_bla
16.07.2012, 14:56:38
Bine ai venit printre noi Larisa! Stai foarte bine cu pregatirile! La fel am patit si noi cu data nuntii...initial am ales 22 iunie, apoi am aflat ca e sarbatoare si ne-am hotarat sa facem pe 25 mai, dar cand am ajuns la restaurant singura sambata libera era 13 iulie 2013, ziua noastra norocoasa!!
Restaurantul ales de noi are decoratiunile incluse...deci eu am scapat de o grija. Asta o sa rezolv atunci inainte de nunta!
Foarte frumos sa faci cununia civila in aer liber, pe la 6 ma gandesc si eu cand poate e mai racoare afara.
Spor la pretateli! :*
bine ai venit...asa si noi alesesem 22 iunie....apoi hai 25 mai stupoare era liber dar sa razgandit miresoiul:))) si asa am avut de ales intre 6 si 13 ..am ales 6 la repezeala :)

alexia_bla
16.07.2012, 19:29:16
in sfarsit am si eu poze cu verighetele...asa cum sunt de fapt...eu le ador......normal sunt ale mele:)))=)) problema doi nu pot sa le descarc...mai incercam

alexia_bla
16.07.2012, 19:34:55
reusit.....uraaa

Miruuu
16.07.2012, 21:20:21
Uau! Mai frumoase decat ce ne ai aratat prima data! :D Imi plac mult mult verighetele tale, cred ca abia astepti sa le porti :))

alinairina
16.07.2012, 21:34:51
Nici eu nu ma gandesc la rochita...am in minte cateva modele care imi plac dar cand le probez s-ar putea sa raman dezamagita :))

Nu mai e nici o miresica de iulie 2013 pe aici? :D

buna miresici...sunt si eu o miresici de 6 iulie 2013:-p

Miruuu
16.07.2012, 22:08:53
buna miresici...sunt si eu o miresici de 6 iulie 2013:-p

Buna , bine ai veniiiit! :* Incet incet ne adunam :D
Zi repede cum stai cu pregatirile :D

alexia_bla
17.07.2012, 05:39:41
Uau! Mai frumoase decat ce ne ai aratat prima data! :D Imi plac mult mult verighetele tale, cred ca abia astepti sa le porti :))\da poza de catalog era doar orientativa...ca idee...iti dai seama ca ma uit la ele frecvent:)

mihaela_toma
17.07.2012, 10:56:48
reusit.....uraaa

sunt super! oricum mie mi-au placut de la inceput :)

mihaela_toma
17.07.2012, 11:03:13

Stai linistita ... sirena sau nu oricum vei fi deosebita in felul tau, sincer inca nu am vazut miresici urate, indiferent de aspect si greutate :)

alinairina
17.07.2012, 11:38:03
Buna , bine ai veniiiit! :* Incet incet ne adunam :D
Zi repede cum stai cu pregatirile :D

pai zic eu destul de bine....am restaurantul,muzica,foto-video si firma de decoratiuni

alexia_bla
17.07.2012, 21:18:00
pai zic eu destul de bine....am restaurantul,muzica,foto-video si firma de decoratiuni
stai bine....chiar destul de bine....eu restaurant verighete muzica cred ca o luam de la rest nu i 100% amenajarea tot de acolo caci e pe placul meu....nu e din material care luceste in primul rand si sunt ff finute cred eu....urmeaza foto video dar timpul nu ma lasa:))))
aaa si am uitat...azi am vb cu cea care vreau sa ma macheze...am gasit o pe facebook si am aflat ca o machiase si pe o fosta colega de fac...fff fain ce sa zic...mi a zis ca i prea devreme ptr programare si sa o caut in ianuarie..iar ptr par imi recomanda tot ea pe cineva....eu a si fi vrut sa ma scrie pe o lista de pe acum:))))scapam de o grija....dar ce i drept e muult pre devreme

alexia_bla
17.07.2012, 21:18:51
Stai linistita ... sirena sau nu oricum vei fi deosebita in felul tau, sincer inca nu am vazut miresici urate, indiferent de aspect si greutate :)
asa e dar un pic acolo nu strica ...nu de alta pacat de cap:)))cum zice mama

alinairina
17.07.2012, 23:01:05
stai bine....chiar destul de bine....eu restaurant verighete muzica cred ca o luam de la rest nu i 100% amenajarea tot de acolo caci e pe placul meu....nu e din material care luceste in primul rand si sunt ff finute cred eu....urmeaza foto video dar timpul nu ma lasa:))))
aaa si am uitat...azi am vb cu cea care vreau sa ma macheze...am gasit o pe facebook si am aflat ca o machiase si pe o fosta colega de fac...fff fain ce sa zic...mi a zis ca i prea devreme ptr programare si sa o caut in ianuarie..iar ptr par imi recomanda tot ea pe cineva....eu a si fi vrut sa ma scrie pe o lista de pe acum:))))scapam de o grija....dar ce i drept e muult pre devreme

pai adevarul e ca e prea devreme de pe acuma mai avem inca un an....bine cred ca asa repede o sa treaca :-p

Miruuu
17.07.2012, 23:29:11
Buna seara miresici!
Si eu cred ca e prea devreme pentru machiaj si par...vai nici nu vreau sa ma gandesc cat de greu o sa ma hotarasc...dar astea mai tarziu.
Astazi mi-a mai venit o idee...ar trebui sa alegem o melodie frumoasa pentru dansul nostru :D Noi nu prea am dansat....sigur o sa fie amuzant de privit :)) Ma gandeam sa folosim gheata carbonica, poate nu ni se mai vad picioarele impleticindu-se :))

alexia_bla
18.07.2012, 08:02:43
imi venise si mie ideea cu gheata carbonica dar in pahare....:)

Miruuu
18.07.2012, 09:02:54
imi venise si mie ideea cu gheata carbonica dar in pahare....:)

Eu vreau pe ringul de dans, sa para ca dansam pe norisori ;)) Dar o sa mai vedem...ca la fel vreau si fantana de ciocolata, si porumbei la biserica, si o sedinta foto dupa nunta ( numai mofturi :D )..si toate astea adunate... :-s

lar1sa
18.07.2012, 10:40:45
La gheata carbonica m-am gandit si eu, mi se pare mult mai frumos decat fumul sau balonase sau mai stiu eu ce am mai aparut ;-).. Iar melodia aleasa.. cam 99% e Aerosmith - I don't wanna miss a thing, ni se potriveste nou asa mai bine ;)).

Acum ce ziceti de culorile din poza atasata.. mie imi place maxim, si cam pe paleta asta de culori as vrea sa merg. Domnul mire, inca nu stie despre ce e vorba, dar cred /de fapt trebuie sa fie de acord ;))... doar ca urmeasa sa gasesc si o firma de decorat care sa aiba asa ceva si sa nu fie nici prea scupm..

alexia_bla
18.07.2012, 10:44:37
La gheata carbonica m-am gandit si eu, mi se pare mult mai frumos decat fumul sau balonase sau mai stiu eu ce am mai aparut ;-).. Iar melodia aleasa.. cam 99% e Aerosmith - I don't wanna miss a thing, ni se potriveste nou asa mai bine ;)).

Acum ce ziceti de culorile din poza atasata.. mie imi place maxim, si cam pe paleta asta de culori as vrea sa merg. Domnul mire, inca nu stie despre ce e vorba, dar cred /de fapt trebuie sa fie de acord ;))... doar ca urmeasa sa gasesc si o firma de decorat care sa aiba asa ceva si sa nu fie nici prea scupm..
arata ff bine ....numai ca e greu sa gasesti o firma sa faca asta....majoritatea parca s xerox..nimic spectaculos...si eu ma gandesc sa fac o chestie surpriza si ptr miresoi....dar ma gandesc eu... m am uitat cat costa gheata carbonica 250 lei 18 kilograme si doar 9 kg iti trebuie ptr 10 minute ma rog ptr un dans ajunge cred eu...iar ptr pahare cate o bucatica nu i o paguba...si am vazut ti o trimite cu comanda joi ajunge sambata....problema cred ca e aparatul care trebuie sa l aiba vreo firma caci costa 37 mil si nu are rost ..oricum e demn de discutat:)

alexia_bla
18.07.2012, 10:49:01
Eu vreau pe ringul de dans, sa para ca dansam pe norisori ;)) Dar o sa mai vedem...ca la fel vreau si fantana de ciocolata, si porumbei la biserica, si o sedinta foto dupa nunta ( numai mofturi :D )..si toate astea adunate... :-s
porumbeii is frumosi dar mie nu mi plac pasarile:))) imi e frica si de gaini ...ma gandeam la fluturi dar culmea cativa costa o groaza ....imi vine sa adun eu un set din aia de varza:)) glumesc ...caci totusi sa nu exageram unii fac averi pe spatele acestor evenimente....
fantana nu cred ca vreu am auzit ca nu se ridica lumea ptr ea...
ma gandesc decat sa trantesc fructele asa pur si simplu ..am fost la o conferinta si la hotel am avut pahare superbe in care ne puneam singuri amestec de fructe peste care cine dorea frisca....(dar paharele faceau toti banii semanau ca cele ptr cocktail)

Miruuu
18.07.2012, 11:24:01
Foarte frumos si indraznet, Larisa! Mie imi place oricum albastrul :X
Numai ca trebuie sa te interesezi din timp de decoratori, sa gasesti pe cineva sa iti faca asa. Iar pe miresoi il convingi tu, nu e o problema...dai frumos din gene ;;).
La mine o sa fie culorile restaurantului...mov si auriu...iar husele pentru scaune le vreau tot mov...si florile la fel.
Gheata carbonica necesita un aparat?? Nu se pune in apa si gata? :( Offf si visele mele cu dansul pe norisori s-au dus:((

alexia_bla
18.07.2012, 12:24:52
Foarte frumos si indraznet, Larisa! Mie imi place oricum albastrul :X
Numai ca trebuie sa te interesezi din timp de decoratori, sa gasesti pe cineva sa iti faca asa. Iar pe miresoi il convingi tu, nu e o problema...dai frumos din gene ;;).
La mine o sa fie culorile restaurantului...mov si auriu...iar husele pentru scaune le vreau tot mov...si florile la fel.
Gheata carbonica necesita un aparat?? Nu se pune in apa si gata? :( Offf si visele mele cu dansul pe norisori s-au dus:((
asa citisem....si eu ma gandeam ca se pune in apa si gata dar langa oferta scria..aparat 37 mil pfff trebuie interesat
dar noi putem sal punem si in apa:)))

Miruuu
18.07.2012, 21:25:38
asa citisem....si eu ma gandeam ca se pune in apa si gata dar langa oferta scria..aparat 37 mil pfff trebuie interesat
dar noi putem sal punem si in apa:)))

Dar poate este vorba de aparatul care face gheata carbonica...zic si eu...aia din pahar cum de face asa frumos fara nici un aparat? :-s
Trebuie sa ne interesam.
Poti sa imi zici mai multe despre fluturi? Exista? =)) Nu auzisem...cat costa?

alexia_bla
18.07.2012, 21:43:05
Dar poate este vorba de aparatul care face gheata carbonica...zic si eu...aia din pahar cum de face asa frumos fara nici un aparat? :-s
Trebuie sa ne interesam.
Poti sa imi zici mai multe despre fluturi? Exista? =)) Nu auzisem...cat costa?
ma gandesc ca aia din pahar sta doar in pahar si un pic pe langa...cea care ne trebuie pe paviment:))) tre sa se imprastie...ma documentez si vedem....
fluturi ochi de paun 1250...50 de bucati si de aici cresc preturile..daca vrei mai multi..ce i mai ieftini sunt cei albi aia ca de varza ...800 ..50 bucati...mi eimi pare cam scump...10 bucati nu da?:)))))))))5 eu 5 mirele :))) aa si uitasem preturile sunt fara tva....

alexia_bla
18.07.2012, 21:46:29
Acest fum se poate crea fie cu ajutorul unei masini de fum care functioneaza cu gheata carbonica, fie cu mai multe boluri in care se baga apa foarte fierbinte dupa care in momentul in care dorim sa facem efectul de fum, introducem gheata carbonica. Prima varianta, cea cu masina de fum greu cu gheata carbonica se consuma aproximativ 9 kg de gheata carbonica daca se face fum timp de 5 minute continuu. In varianta clasica se foloseste in functie de cat fum dorim sa facem. Trebuie sa tinem cont ca odata ce am introdus gheata carbonica in apa fierbine, aceasta se raceste treptat, iar daca dorim sa facem mai mult fum apa trebuie schimbata sau reincalzita.

Fumul facut cu gheata carbonica este mai greu decat aerul, nu se ridica, ramane jos aproximativ la nivelul gleznelor, nu pateaza si nici nu are miros.

In bauturi se introduc 1-2 granule de gheata carbonica care creaza efectul de fum aproximativ 3-4 minute. Bauturile se pot consuma fara probleme dar foarte important sa NU INGHITITI bucati de gheata carbonica.

In momentul in care lucrati cu gheta carbonica folositi manusi , NU puneti mana pe gheata carbonica si sa aveti grija sa nu intre in contact direct cu pielea. Este foarte rece, are -79 C si poate provoca degeraturi grave daca nu respectati aceste indicatii. Va recomandam sa folositi scafa sau cleste cum se foloseste in baruri, restaurante si cluburi.

uite ce am gasit despre gheata carbonica..si trebuie sa stam cu ochii pe invitati sa nu o inghita...crezand ca i ghetaa normala:)))

Miruuu
18.07.2012, 21:50:01
Doamne fereste dar ce scumpi sunt fluturii aia....or fi ei frumosi dar mai bine un porumbel...cu toata frica ta :)) mai rau decat sa te ciupeasca de deget si sa iti faca o pata maro pe rochie...ce poate fi? :D

Multumesc de informatiile legate de gheata... dar eu tot nu m-am lamurit. Pentru 3 minute de dans trebuie schimbata apa? Sampania din pahare e fierbinte? 8-} Clar...trebuie sa intrebam pe cineva care a avut :D

Risha
18.07.2012, 22:36:01
Sper ca nu va suparati ca ma bag in discutia voastra, sunt o miresica "trecuta" care se plictiseste :D

In legatura cu gheata carbonica: efectul de fum apare si atunci cand il pui in sampanie sau cocktailuri, dar nu e la fel de spectaculos cum e atunci cand il pui in apa fierbinte. Pentru ca paharul de sampanie e micut, efectul e de ajuns, pe cand la un dans cand practic trebuie sa umpli tot ringul, e absolut necesara apa fierbinte. Si intr-adevar, nu e bine sa mancati gheata carbonica pentru ca poate provoca arsuri. In plus, e bine de stiut ca schimba putin gustul bauturii.

Cat despre diferenta intre cele doua metode de a face "fum greu", adica cu aparat sau manual, parerea mea e ca varianta cu aparatul e muuuuult mai ok, din multe puncte de vedere. Eu am avut la dansul nostru un astfel de efect si a fost minunat, numai sa aveti grija, ca atata timp cat fumul exista, podeaua devine cam alunecoasa.

Poate aparatul ala o costa 37 de milioane, insa in nici un caz nu costa atat sa-l inchiriezi pentru un dans. In jur de 3-4 milioane sa va asteptati.

Miruuu
18.07.2012, 22:43:35
Sper ca nu va suparati ca ma bag in discutia voastra, sunt o miresica "trecuta" care se plictiseste :D

In legatura cu gheata carbonica: efectul de fum apare si atunci cand il pui in sampanie sau cocktailuri, dar nu e la fel de spectaculos cum e atunci cand il pui in apa fierbinte. Pentru ca paharul de sampanie e micut, efectul e de ajuns, pe cand la un dans cand practic trebuie sa umpli tot ringul, e absolut necesara apa fierbinte. Si intr-adevar, nu e bine sa mancati gheata carbonica pentru ca poate provoca arsuri. In plus, e bine de stiut ca schimba putin gustul bauturii.

Cat despre diferenta intre cele doua metode de a face "fum greu", adica cu aparat sau manual, parerea mea e ca varianta cu aparatul e muuuuult mai ok, din multe puncte de vedere. Eu am avut la dansul nostru un astfel de efect si a fost minunat, numai sa aveti grija, ca atata timp cat fumul exista, podeaua devine cam alunecoasa.

Poate aparatul ala o costa 37 de milioane, insa in nici un caz nu costa atat sa-l inchiriezi pentru un dans. In jur de 3-4 milioane sa va asteptati.

Cum sa ne suparam, multumim pentru lamuriri! :* In sfarsit am inteles si eu! Eu vreau gheata pentru ringul de dans...o sa caut o firma care se ocupa cu asa ceva sa vad cat imi cere. Ma gandesc ca oamenii o sa se uite urat la un pahar de sampanie din care iese fum :))

Ai fost o mireasa superba...cu o nunta superba si un tort superb si un buchet superb si un mire la fel!
Casa de piatra si multa multa fericire! Acum ca am vazut pozele tale...si mai mult imi doresc gheata carbonica pentru dansul nostru ;-)

alexia_bla
19.07.2012, 19:46:34
Doamne fereste dar ce scumpi sunt fluturii aia....or fi ei frumosi dar mai bine un porumbel...cu toata frica ta :)) mai rau decat sa te ciupeasca de deget si sa iti faca o pata maro pe rochie...ce poate fi? :D

Multumesc de informatiile legate de gheata... dar eu tot nu m-am lamurit. Pentru 3 minute de dans trebuie schimbata apa? Sampania din pahare e fierbinte? 8-} Clar...trebuie sa intrebam pe cineva care a avut :D
la asta m am gandit si eu....dar banui ca sa fie in cantitate mai mare...si sa se imprastie dumnezeu stie
da fluturii is destul de scumpi:)
si daca se uita ciudat ca iese fum o sa fie mirati ca nu in fiecare zi vezi sampanie fumegand:))))))
m am uitat si eu pe pozele miresicii cu fumul greu super super de 10 ori super....tortul magnific a si intreba daca a fost martipan sau ciocolata alba
asa mi doresc si eu o floare in par ca a ei...intrebare a rezistat cu brio???
app azi am probabi niste pantofi asemanatori in bucuresti plecata cu alte treburi culmea marimea mea....35 ce a mai mica:))) doamne chiar parca mai inalti decat ai ei....ma tineam de miresoi s ama incalt daca te ai impiedicat aia esti....nu i am luat inca nu stiu cum va fi rochia dar gandul mi a ramas la ei:)

Miruuu
19.07.2012, 21:36:21
Hihi si eu cred ca vreau floare in par, una mov sa ma asortez cu sala :)) dar inca nu stiu sigur, nu am ajuns asa departe cu planurile.

Tu Alexia porti 35...eu port 40 si imi gasesc foarte greu pantofi. Trebuie sa ma apuc de cautat de pe acum. Iar rochita din toamna, am inteles ca sunt reduceri prin octombrie :D

Risha
19.07.2012, 23:38:23
m am uitat si eu pe pozele miresicii cu fumul greu super super de 10 ori super....tortul magnific a si intreba daca a fost martipan sau ciocolata alba
asa mi doresc si eu o floare in par ca a ei...intrebare a rezistat cu brio???
app azi am probabi niste pantofi asemanatori in bucuresti plecata cu alte treburi culmea marimea mea....35 ce a mai mica:))) doamne chiar parca mai inalti decat ai ei....ma tineam de miresoi s ama incalt daca te ai impiedicat aia esti....nu i am luat inca nu stiu cum va fi rochia dar g:)andul mi a ramas la ei
Va multumesc tare mult pentru aprecieri :)

Tortul e cu fondant, insa in Cluj torturile in 90% din cazuri sunt false, asa a fost si al meu. Doar etajul de sus e real. Are si avantaje treaba asta: feliile vin direct taiate, toate in marimi egale, nu se pierde timp, plus ca am putut face tortul cat de mare l-am vrut, indiferent de cati invitati am avut.

Floarea mea a rezistat si in urmatoarele cateva zile (sincer, nu mai tin minte exact cat ca nu i-am prea urmarit evolutia). A fost o orhidee verde ca cele din buchet, iar domnisoara care a prins buchetul mi-a zis ca a rezistat doua saptamani. Dar, atat floarea din par cat si cele din buchet, au avut mici fiole cu apa in care erau bagate, tocmai pentru a-si pastra prospetimea. Eu am ales sa o port pentru ca nu mi-a placut niciun voal din cate am incercat si m-am decis sa renunt la el, asa ca am purtat doar floarea pe tot parcursul nuntii.

Si eu port tot 35 la pantofi ;)

Miruuu
20.07.2012, 09:13:06
Va invidiez pe cele cu 35 la pantof :(
Si eu vreau un tort cu etaj si sigur o sa fie si al meu fals, ca cel din imaginatia mea e prea mare. Cati invitati ai avut, Risha?

Risha
20.07.2012, 12:04:18
159 de invitati. Am comandat 17 kg de tort, ca sa fiu sigura ca ajunge.

alexia_bla
20.07.2012, 20:17:32
Va multumesc tare mult pentru aprecieri :)

Tortul e cu fondant, insa in Cluj torturile in 90% din cazuri sunt false, asa a fost si al meu. Doar etajul de sus e real. Are si avantaje treaba asta: feliile vin direct taiate, toate in marimi egale, nu se pierde timp, plus ca am putut face tortul cat de mare l-am vrut, indiferent de cati invitati am avut.

Floarea mea a rezistat si in urmatoarele cateva zile (sincer, nu mai tin minte exact cat ca nu i-am prea urmarit evolutia). A fost o orhidee verde ca cele din buchet, iar domnisoara care a prins buchetul mi-a zis ca a rezistat doua saptamani. Dar, atat floarea din par cat si cele din buchet, au avut mici fiole cu apa in care erau bagate, tocmai pentru a-si pastra prospetimea. Eu am ales sa o port pentru ca nu mi-a placut niciun voal din cate am incercat si m-am decis sa renunt la el, asa ca am purtat doar floarea pe tot parcursul nuntii.

Si eu port tot 35 la pantofi ;)
mi sa parut mie ca esti micuta:).........si nu e de invidiat 35 caci nu gasesti intotdeauna ce ti doresti :( chiar daca pe ei scrie 35
si sa inteleg ca in par ai stat cu fiola fara sa se vada???eu am par si rar si scurtut...probabil ca la nunta la fel deci fiola unde sa o bag:))))??
de tort ce sa zic...la noi nu stiu daca se poarta treaba asta dar daca exista poate nu s eu destul de informata
la voall m am gandit si eu ...eu mica voalul mare :)) daca nu mi se aseaza ma gandeam la fel o floricica....

Miruuu
20.07.2012, 21:52:02
mi sa parut mie ca esti micuta:).........si nu e de invidiat 35 caci nu gasesti intotdeauna ce ti doresti :( chiar daca pe ei scrie 35
si sa inteleg ca in par ai stat cu fiola fara sa se vada???eu am par si rar si scurtut...probabil ca la nunta la fel deci fiola unde sa o bag:))))??
de tort ce sa zic...la noi nu stiu daca se poarta treaba asta dar daca exista poate nu s eu destul de informata
la voall m am gandit si eu ...eu mica voalul mare :)) daca nu mi se aseaza ma gandeam la fel o floricica....

Si 35 si 40 se gasesc greu, dar macar 35 arata mai dragut, ca de papusa :)) 40 ca de barbat :(
Ei dar asta este..trebuie sa ma apuc de cautat balerini de pe acum :D
Alexia pana la nunta ai timp sa iti lasi parul sa creasca si sa iti ascunda fiola cu apa...dar tu ti-ai ales vreo coafura? Ai vreo idee cum vrei sa iti faci parul? Il vrei lung sau scurt? Eu am o prietena care a avut nunta in aprilie si si-a pus extensii ... deci se poate si asa :P

Risha
21.07.2012, 01:05:00
N-am stat eu la nunta cu stres din cauza fiolei, mi-a mascat-o coafeza cu par, a integrat-o in coafura si n-am avut treaba cu ea. Oricum nu e chiar atat de mare. O coafeza buna ar trebui sa stie ce sa faca.

La nunta fratelui meu am avut o orhidee alba in par (a fost o chestie improvizata, si-a rupt-o coafeza din ghiveci ca i-a venit ideea si era tare incantata), a dat cu fixativ pe ea si a rezistat foarte bine, desi n-avea fiola. Cred ca orhideele rezista bine in general.

alexia_bla
21.07.2012, 08:25:51
N-am stat eu la nunta cu stres din cauza fiolei, mi-a mascat-o coafeza cu par, a integrat-o in coafura si n-am avut treaba cu ea. Oricum nu e chiar atat de mare. O coafeza buna ar trebui sa stie ce sa faca.

La nunta fratelui meu am avut o orhidee alba in par (a fost o chestie improvizata, si-a rupt-o coafeza din ghiveci ca i-a venit ideea si era tare incantata), a dat cu fixativ pe ea si a rezistat foarte bine, desi n-avea fiola. Cred ca orhideele rezista bine in general.
asa cred si eu....am orhidee acasa am rupto si m am tot jucat cu ea toata ziua ba in par ba pe masa si a rezistat cu brio....ma gandeam la nunta sa am una de schimb si mi o asez eu ca nu o fi o intreaga inginerie...

alexia_bla
21.07.2012, 08:35:37
Si 35 si 40 se gasesc greu, dar macar 35 arata mai dragut, ca de papusa :)) 40 ca de barbat :(
Ei dar asta este..trebuie sa ma apuc de cautat balerini de pe acum :D
Alexia pana la nunta ai timp sa iti lasi parul sa creasca si sa iti ascunda fiola cu apa...dar tu ti-ai ales vreo coafura? Ai vreo idee cum vrei sa iti faci parul? Il vrei lung sau scurt? Eu am o prietena care a avut nunta in aprilie si si-a pus extensii ... deci se poate si asa :P
asa e 40 e mare si oricat de bine ar arata modelul sunt ciudati.....asta e nu suntem perfecti fiecare am avea ceva de corectat dar daca suntem sanatosi e ok
coafura nu stiu cum sa o fac imi sta mai bine cu parul scurt...dar e buna si ideea cu extensii asa e si mai des si cine stie ...trebuie vb si gandit ff bine...

Miruuu
21.07.2012, 09:04:09
asa e 40 e mare si oricat de bine ar arata modelul sunt ciudati.....asta e nu suntem perfecti fiecare am avea ceva de corectat dar daca suntem sanatosi e ok
coafura nu stiu cum sa o fac imi sta mai bine cu parul scurt...dar e buna si ideea cu extensii asa e si mai des si cine stie ...trebuie vb si gandit ff bine...

Da Alexia dar mai este timp pana atunci :D si mie mi se pare ca trece greu :(
Suntem bucurosi ca avem si nasi deci am mai rezolvat ceva ( am vazut ca uneori e chiar o problema mare asta ) #:-S

alexia_bla
21.07.2012, 17:25:21
Da Alexia dar mai este timp pana atunci :D si mie mi se pare ca trece greu :(
Suntem bucurosi ca avem si nasi deci am mai rezolvat ceva ( am vazut ca uneori e chiar o problema mare asta ) #:-S
asta cu nasii nu am rezolvat dar tot din cauza noastra....unii ne preseaza ff tare sa ne fie nasi...noi indecisi ...am intrebat pe cineva si a zis da nu e rau dar mai vb de asta....si nici noi nu am mai pistonat situatia...cred ca ar trebui sa stim clar ce si cum...a doua pereche de nasi...avem doar nasa nasul a murit acum o luna...probabil ca daca se va hotara ii va tine locul baiatul trebuie vorbit ....
noi suntem cam ocupati ....dar trebuie sa ne decidem ...nu de alta ne vom trezii ca nici cei care se ofera din oficiu sa nu mai vrea....:)
eu ff ocupata...m am saturat drumuri bucuresti...ieri la iasi...miercuri la congres la sinaia si tot asa.....

Miruuu
21.07.2012, 18:50:28
asta cu nasii nu am rezolvat dar tot din cauza noastra....unii ne preseaza ff tare sa ne fie nasi...noi indecisi ...am intrebat pe cineva si a zis da nu e rau dar mai vb de asta....si nici noi nu am mai pistonat situatia...cred ca ar trebui sa stim clar ce si cum...a doua pereche de nasi...avem doar nasa nasul a murit acum o luna...probabil ca daca se va hotara ii va tine locul baiatul trebuie vorbit ....
noi suntem cam ocupati ....dar trebuie sa ne decidem ...nu de alta ne vom trezii ca nici cei care se ofera din oficiu sa nu mai vrea....:)
eu ff ocupata...m am saturat drumuri bucuresti...ieri la iasi...miercuri la congres la sinaia si tot asa.....

Bine ca aveti de unde alege :)) dar asa e, cum zici tu...sa nu cumva sa se razgandeasca toti. Cand le-am povestit colegelor de la serviciu ca am inchiriat sala, foto video si dj...si nu am ales nasii s-au mirat...au zis ca trebuie sa participe si ei:-\
Eu zic sa mergeti la cei pe care ii vreti mai mult...iar daca nu vor, la urmatorii. Sa stiti si voi si sa stie si ei din timp.

alexia_bla
21.07.2012, 19:39:14
Bine ca aveti de unde alege :)) dar asa e, cum zici tu...sa nu cumva sa se razgandeasca toti. Cand le-am povestit colegelor de la serviciu ca am inchiriat sala, foto video si dj...si nu am ales nasii s-au mirat...au zis ca trebuie sa participe si ei:-\
Eu zic sa mergeti la cei pe care ii vreti mai mult...iar daca nu vor, la urmatorii. Sa stiti si voi si sa stie si ei din timp.
adica sa participe la ce? la alegerile voastre?
ce i care tot insista sa ne fie nasi....nu stiu concret motivul da cine stie:))....isi tot dadea cu parerea ...dupa mine ideile nu erau deloc ok ptr noi ...asa ca ea zicea eu o contraziceam e nunta mea nu a ei....cand imi doresc ceva nu las de la mine mai ales in ultimul timp asta e...
da cred ca trebuie sa rezolvam si aceasta problema cat de curand:) mergem sa intrebam sa stim clar si apoi next

Miruuu
21.07.2012, 20:19:04
adica sa participe la ce? la alegerile voastre?
ce i care tot insista sa ne fie nasi....nu stiu concret motivul da cine stie:))....isi tot dadea cu parerea ...dupa mine ideile nu erau deloc ok ptr noi ...asa ca ea zicea eu o contraziceam e nunta mea nu a ei....cand imi doresc ceva nu las de la mine mai ales in ultimul timp asta e...
da cred ca trebuie sa rezolvam si aceasta problema cat de curand:) mergem sa intrebam sa stim clar si apoi next

Si mie mi se pare corect sa alegem noi, eu si miresoiul ( mai mult eu haha glumesc :P )
Nasii platesc la biserica parca...nu stiu sigur ce trebuie sa faca ei...dar alegerile le fac eu, doar daca le cer parerea e ok, sau cand nu stim ceva sa ne dea un sfat...si de la parinti si socri mai cer sfaturi cand nu stiu ceva.
Am mai spus ca eu ma hotarasc foarte foarte greu...deci sigur o sa mai am nevoie de inca o parere. Miresoiul in general zice ca ce imi place mie e bine, rar ma contrazice ;))
Dar ca sa nu fie nici o problema o sa aleg cate 3 modele din orice ( flori, prajituri, tort...etc ) care imi plac mie cel mai mult, si apoi pot sa aleaga ei modelul care ramane. Asa ii implic si pe ei si aleg si ce imi place mie :D

alexia_bla
21.07.2012, 22:01:22
Si mie mi se pare corect sa alegem noi, eu si miresoiul ( mai mult eu haha glumesc :P )
Nasii platesc la biserica parca...nu stiu sigur ce trebuie sa faca ei...dar alegerile le fac eu, doar daca le cer parerea e ok, sau cand nu stim ceva sa ne dea un sfat...si de la parinti si socri mai cer sfaturi cand nu stiu ceva.
Am mai spus ca eu ma hotarasc foarte foarte greu...deci sigur o sa mai am nevoie de inca o parere. Miresoiul in general zice ca ce imi place mie e bine, rar ma contrazice ;))
Dar ca sa nu fie nici o problema o sa aleg cate 3 modele din orice ( flori, prajituri, tort...etc ) care imi plac mie cel mai mult, si apoi pot sa aleaga ei modelul care ramane. Asa ii implic si pe ei si aleg si ce imi place mie :D
dada buna miscare ...:D....
daca a si avea nasa cea fara nas....i as da misiunea cu biserica...am toata baza
daca ar fi ce i insistenti...nu le as da nici o misiune...caci si at cand am sugerat nu e batut in cuie sa folosesc florile de la cununie drept aranjamente caci am vazut la o colega si a fost destul de ok...avand in vedere ca cineva le a luat le a dus la florarie unde vb in prealabil si cu o suma modica a facut aranjamentele care aratau destul de bine...nasa insistenta zice ...da ce nu poti sa ti faci altele ...adica pe alea sa le tin eventual in cada (cum a facut ea) si s ale arunc a doua treia zi...si sa dau banii pe altele.....
ideea de baza e ca nu vreau cu lautari si hora in mijlocul strazii sau alte datini gen jucatul gainii ...chiar nu mai am 20 ani si nici nu am chef de chestii din astea ....
app am vazut pe site....unde faci nunta...imi placeeee...

Miruuu
21.07.2012, 22:38:09
dada buna miscare ...:D....
daca a si avea nasa cea fara nas....i as da misiunea cu biserica...am toata baza
daca ar fi ce i insistenti...nu le as da nici o misiune...caci si at cand am sugerat nu e batut in cuie sa folosesc florile de la cununie drept aranjamente caci am vazut la o colega si a fost destul de ok...avand in vedere ca cineva le a luat le a dus la florarie unde vb in prealabil si cu o suma modica a facut aranjamentele care aratau destul de bine...nasa insistenta zice ...da ce nu poti sa ti faci altele ...adica pe alea sa le tin eventual in cada (cum a facut ea) si s ale arunc a doua treia zi...si sa dau banii pe altele.....
ideea de baza e ca nu vreau cu lautari si hora in mijlocul strazii sau alte datini gen jucatul gainii ...chiar nu mai am 20 ani si nici nu am chef de chestii din astea ....
app am vazut pe site....unde faci nunta...imi placeeee...

Ce buna idee cea cu florile folosite pentru decorat!! Nu m-as fi gandit la asta! Eu am decoratiile incluse in meniu intr-o anumita limita si o sa imi aleg florile cele mai ieftine probabil, sa ma incadrez in limita aia...nu tin asa de mult la flori ;))
Iar despre datini nu stiu...chiar vorbeam si cu mama...probabil o sa fie jucatul gainii pentru ca nasii nostri sunt mai in varsta si nu as vrea sa se supere. Dar inca nu stiu, o sa vedem atunci. La ultima nunta la care am fost pe langa o gaina fripta au fost si niste pui mici vii :X foarte draguti.
Ma bucur mult ca iti place sala, eu am ales-o dupa poze si a fost singura pe care am vazut-o! Miresoiul este plecat si nu a vazut-o inca...am emotii! :D

alexia_bla
22.07.2012, 10:21:18
Ce buna idee cea cu florile folosite pentru decorat!! Nu m-as fi gandit la asta! Eu am decoratiile incluse in meniu intr-o anumita limita si o sa imi aleg florile cele mai ieftine probabil, sa ma incadrez in limita aia...nu tin asa de mult la flori ;))
Iar despre datini nu stiu...chiar vorbeam si cu mama...probabil o sa fie jucatul gainii pentru ca nasii nostri sunt mai in varsta si nu as vrea sa se supere. Dar inca nu stiu, o sa vedem atunci. La ultima nunta la care am fost pe langa o gaina fripta au fost si niste pui mici vii :X foarte draguti.
Ma bucur mult ca iti place sala, eu am ales-o dupa poze si a fost singura pe care am vazut-o! Miresoiul este plecat si nu a vazut-o inca...am emotii! :D
pai m am gandit eu ca decat sa folosesc flori ieftine ...orium nu i o tragedie ca oamenii nu vor sta sa analizeze florile....le folosesc pe cele de la cununie care vor fi un amalgam de flori si cred asa cum am vazut o sa iasa ff frumoase daca cea care le face are talent....si plata nu i asa mare ca arunci cand le cumperi efectiv

someone
26.07.2012, 21:10:02
Ops, aici este topicul meu :):* Cum stati cu pregatirile?

astan88
27.07.2012, 13:51:06
Buna , numele meu este Alexandra Stan si sunt o viitoare miresica in data de 06.07.2013 :). Dupa cum am observat discutiile sunt foarte interesante asa ca voi adauga si eu detaliile despre evenimentul din anul 2013 :).
Am stabilit Restaurantul , fotograful si cam atat oficial , m-am hotarat asupra rochiei de mireasa , verighetelor si a floriilor din buchete , lumanari si aranjamentele florale ..... partea cea mai trista este ca nu ne-am hotarat asupra nasilor :(
Ajutati-ma va rog cu sfaturi despre cum sa facem pentru a ne hotari in alegerea nasilor

Miruuu
27.07.2012, 18:57:16
Buna ziua miresici! Si bine ati venit la acest topic...mai avem un an pana la nunta! ;;)
Eu am citit niste lucruri urate pe forum despre restaurantul unde urmeaza sa fac nunta si acum am emotii...imi fac griji...offffff!
Alexandra...ai mai multe optiuni de nasi? :D Mie de exemplu mi-ar fi placut sa fie tineri si apropiati de noi, dar nu prea cunoastem tineri deja casatoriti.. Asa ca am ales niste oameni in jur de vreo 45 de ani...prieteni de familie. Nu ii cunoastem foarte bine...cel putin eu ( mirele ii stie mai bine ) dar cand i-am cunoscut mi s-au parut perfecti...niste oameni foarte veseli si credinciosi...cu o familie reusita! Acum...sper sa fi avut dreptate. Ei au fost prima noastra optiune, si au acceptat!
Someone, noi stam bine cu pregatirile pentru perioada asta....cel putin asa cred. Mie inca mi se pare devreme...si ca trece foarte greu timpul pana la nunta! Tu cum stai cu pregatirile?
Va pup si spor la miresit!

cristinutza25
28.07.2012, 12:44:50
Buna , numele meu este Alexandra Stan si sunt o viitoare miresica in data de 06.07.2013 :). Dupa cum am observat discutiile sunt foarte interesante asa ca voi adauga si eu detaliile despre evenimentul din anul 2013 :).
Am stabilit Restaurantul , fotograful si cam atat oficial , m-am hotarat asupra rochiei de mireasa , verighetelor si a floriilor din buchete , lumanari si aranjamentele florale ..... partea cea mai trista este ca nu ne-am hotarat asupra nasilor :(
Ajutati-ma va rog cu sfaturi despre cum sa facem pentru a ne hotari in alegerea nasilor

Buna!Bine ai venit!Suntem miresici in aceeasi zi;-)...pune niste pozici cu rochita de mireasa....si eu am fost la o tentativa de a mi-o cumpara insa nu era marimea mea(era o rochita sh)orikum sunteti destul de avansati in privinta pregatirilor!
In ceea ce priveste alegerea nasilor nici noi nu i-am gasit....adik e putin mai complicat noi i-am nasit pe ei si akum s-au oferit sa ne fie nasi insa mi se pare putin cam ciudat...si orikum religia noastra nu permite sa fim nasiti de alta religie...
In alegerea nasilor cred k ar trebui sa aveti in vedere relatia pe care voi o aveti cu acestia....adica eu nu sunt de parerea ca trebuie "luati" ca nasi,copiii nasilor tai de botez!Trebuie sa aveti o relatie apropiata amandoi,nu doar u sau mirele,sa fie apropiati de varsta voastra sa va puteti petrece timpul liber impreuna....Eu acestea consider k ar trebui sa fie "criteriile",daca pot fi denumite asa, dupa care trebuie alesi nasii!
Bafta la pregatiri in continuare!pupici

astan88
28.07.2012, 12:54:09
Buna!Bine ai venit!Suntem miresici in aceeasi zi;-)...pune niste pozici cu rochita de mireasa....si eu am fost la o tentativa de a mi-o cumpara insa nu era marimea mea(era o rochita sh)orikum sunteti destul de avansati in privinta pregatirilor!
In ceea ce priveste alegerea nasilor nici noi nu i-am gasit....adik e putin mai complicat noi i-am nasit pe ei si akum s-au oferit sa ne fie nasi insa mi se pare putin cam ciudat...si orikum religia noastra nu permite sa fim nasiti de alta religie...
In alegerea nasilor cred k ar trebui sa aveti in vedere relatia pe care voi o aveti cu acestia....adica eu nu sunt de parerea ca trebuie "luati" ca nasi,copiii nasilor tai de botez!Trebuie sa aveti o relatie apropiata amandoi,nu doar u sau mirele,sa fie apropiati de varsta voastra sa va puteti petrece timpul liber impreuna....Eu acestea consider k ar trebui sa fie "criteriile",daca pot fi denumite asa, dupa care trebuie alesi nasii!
Bafta la pregatiri in continuare!pupici

Multumesc mult pentru sfat, voi tine cont si va tin la curent :)

alexia_bla
28.07.2012, 20:26:16
am revenit dupa cateva zile de plimbari ..dar nu cu scop de relaxare.....
inainte de a pleca am fost sa vedem foto/video....preturi mari calitate bunicica dar nu ceva spectaculos....mai avem de cautat...
in rest bine ne ati gasit...noilor miresici
sa miresim dara:))

mariusmarius4u
30.07.2012, 00:40:34
Buna, miresicilor!Si eu voi avea nunta tot pe 13 iulie 2013!Eu cred ca ne va purta noroc, aceasta zi!Va doresc mult succes in tot ceea ce intreprindeti, sa aveti parte de nunta pe care ati visat-o de mici!Vreau sa va cer un sfat: sala mea e pe maro, dar am o mare problema - nu stiu cum sa combin culorile!!Nu stiu ce nuante sa aleg dintre cele 9 prezentate de coordonatorul de evenimente(maro, portocaliu, turcoaz, galben, verde, mov, visiniu, roz, albastru inchis).As fi tentata sa aleg intre maro(dar ar parea cam monoton), turcoaz (culoare indrazneata), visiniu sau portocaliu!!Voi ce parere aveti?

astan88
30.07.2012, 14:15:32
Buna, miresicilor!Si eu voi avea nunta tot pe 13 iulie 2013!Eu cred ca ne va purta noroc, aceasta zi!Va doresc mult succes in tot ceea ce intreprindeti, sa aveti parte de nunta pe care ati visat-o de mici!Vreau sa va cer un sfat: sala mea e pe maro, dar am o mare problema - nu stiu cum sa combin culorile!!Nu stiu ce nuante sa aleg dintre cele 9 prezentate de coordonatorul de evenimente(maro, portocaliu, turcoaz, galben, verde, mov, visiniu, roz, albastru inchis).As fi tentata sa aleg intre maro(dar ar parea cam monoton), turcoaz (culoare indrazneata), visiniu sau portocaliu!!Voi ce parere aveti?

Buna, permite-mi parerea :), cred ca turcoazul este o culare frumoasa , mai ales dac nuanta este una placuta ochiului, nu unul sters cum am mai vazut.....eu de exemplu voi avea sala in mov si alb , albastru inchis...hmm prea office, visiniu......poate dar ce flori alegi ? roz ? prea de botez desi merita daca bineinteles este o culare frumoasa...verde... poate totusi nu :D

someone
30.07.2012, 16:12:11
Buna ziua miresici! Si bine ati venit la acest topic...mai avem un an pana la nunta! ;;)
Eu am citit niste lucruri urate pe forum despre restaurantul unde urmeaza sa fac nunta si acum am emotii...imi fac griji...offffff!
Alexandra...ai mai multe optiuni de nasi? :D Mie de exemplu mi-ar fi placut sa fie tineri si apropiati de noi, dar nu prea cunoastem tineri deja casatoriti.. Asa ca am ales niste oameni in jur de vreo 45 de ani...prieteni de familie. Nu ii cunoastem foarte bine...cel putin eu ( mirele ii stie mai bine ) dar cand i-am cunoscut mi s-au parut perfecti...niste oameni foarte veseli si credinciosi...cu o familie reusita! Acum...sper sa fi avut dreptate. Ei au fost prima noastra optiune, si au acceptat!
Someone, noi stam bine cu pregatirile pentru perioada asta....cel putin asa cred. Mie inca mi se pare devreme...si ca trece foarte greu timpul pana la nunta! Tu cum stai cu pregatirile?
Va pup si spor la miresit!
Buna miresici, eu zic ca stau bine cu pregatirile..mi-a luat ceva timp sa me decid in privinta bisericii, pana la urma ne-am hotarat..in schimb caut formatie, tu ai gasit ceva ? :*

alexia_bla
30.07.2012, 19:51:11
trebuie vb de pe acum ptr biserica??

someone
30.07.2012, 20:22:49
trebuie vb de pe acum ptr biserica??
Eu am vorbit cu un preot si mi-a zis sa vin in luna decembrie pt. rezervare.

magro
30.07.2012, 20:40:34
buna miresicilor :*:* intru si eu in grupul vostru de miresici de iulie 2013... astazi am ales data si desi initial voiam sa fie in august, acum mi se pare ca nu exista luna mai potrivita ca iulie pentru nunti :)))) bafta in continuare la pregatiri !

jjordan
31.07.2012, 09:31:21
hello, e cineva din braila care face cununia civila in iulie?

cristinutza25
31.07.2012, 10:42:08
buna miresicilor :*:* intru si eu in grupul vostru de miresici de iulie 2013... astazi am ales data si desi initial voiam sa fie in august, acum mi se pare ca nu exista luna mai potrivita ca iulie pentru nunti :)))) bafta in continuare la pregatiri !

Bine ai venit!Vad ca se strang tot mai multe miresici cu data de 06iulie2013...Daca nu ma insel suntem vreo 5...
bafta si tie la pregatiri....

astan88
03.08.2012, 11:16:13
[QUOTE=magro;4736848]buna miresicilor :*:* intru si eu in grupul vostru de miresici de iulie 2013... astazi am ales data si desi initial voiam sa fie in august, acum mi se pare ca nu exista luna mai potrivita ca iulie pentru nunti :)))) bafta in continuare la pregatiri ![/QU

Buna :) , bine te-am gasit , cum stai cu pregatiriile ? :)

jjordan
06.08.2012, 13:22:53

bine-ai venit! si noi am vrut in august si am ramas tot pe iulie, asa ca 'join the club' :).
te-ai apucat de pregatiri?

roxana79
07.08.2012, 23:44:55
Buna!

Ma alatur si eu grupului...si discutiilor! :)

alexia_bla
08.08.2012, 08:48:06
Buna!

in aceeasi zi cu mine....bine ai venit

jjordan
08.08.2012, 09:34:16
Buna!

welcome roxana. cum esti cu pregatirile?

astan88
08.08.2012, 10:15:30

Buna, in aceiasi zi si cu mine :))

jjordan
08.08.2012, 10:17:15
pe 20 iulie nu mai e nimeni?? :(

roxana79
08.08.2012, 10:41:43

Bina v-am gasit! Am remarcat "asemanarea". :)

roxana79
08.08.2012, 10:44:51
welcome roxana. cum esti cu pregatirile?

Buna,

Nu am reusit prea multe, doar restaurantul. E putin mai greu pentru mine ca sunt in Bucuresti, iar nunta e in Galati. Dar nu ma plang. Oferta variata din Bucuresti ma ajuta destul de mult in luarea unor decizii. Urmatorul pas, DJ-ul si foto. Si apoi pot lua o mica pauza. :)

astan88
08.08.2012, 10:45:54
Bina v-am gasit! Am remarcat "asemanarea". :)
Cum stai cu pregatiriile ?

Paula-Ramona
08.08.2012, 10:49:10
Buna miresici de Iulie!
Sunt noua pe aici si ma confrunt cu o problema legata de ziua nuntii.Eu as vrea sa aibe loc in data de 19.07.2013 pentru ca este si ziua mea de nastere,dar din pacate cade vineri si sunt o gramada de traditii care spun ca nu este bine ca o nunta sa fie facuta vinerea pentru ca e zi de post.
Puteti sa imi spune-ti ce parere aveti despre acest lucru?
Cat de grav e sa faci o nunta vinerea?Si daca sunt printre voi care ati facut in aceasta zi?

roxana79
08.08.2012, 20:30:51
Buna miresici de Iulie!
Sunt noua pe aici si ma confrunt cu o problema legata de ziua nuntii.Eu as vrea sa aibe loc in data de 19.07.2013 pentru ca este si ziua mea de nastere,dar din pacate cade vineri si sunt o gramada de traditii care spun ca nu este bine ca o nunta sa fie facuta vinerea pentru ca e zi de post.
Cat de grav e sa faci o nunta vinerea?Si daca sunt printre voi care ati facut in aceasta zi?

Buna,

Citeam si eu ca martea si vinerea nu e indicat sa se faca nunti pentru ca aceste zile sunt guvernate de planete razboinice, inselatoare. O fi asa, n-o fi, important e cat de ancorata esti in astfel de credinte. Se prefera week- end-urile din comoditate. Poate or veni si la noi vremurile in care sa se organizeze nunti fara calendar in mana bifand cele cateva sambete (mai ales vara) permise pentru astfel de evenimente.

Risha
08.08.2012, 20:43:11
Buna miresici de Iulie!
Problema e ca preotii nu cred ca cununa vinerea, asta daca vrei sa faci si cununia religioasa. Adica vinerea si miercurea sunt zile de post. In alte zile ale saptamanii n-ar fi probleme, atata ca nu stiu cat de dispusi ar fi oamenii sa vina la o nunta in mijlocul saptamanii. Ce-i drept, in Cluj nu cred ca ar veni nici vinerea, ca aici se fac nunti de zi, dar poate la o nunta de noapte ar veni.

Numai nu stiu de ce ai vrea sa-ti faci nunta de ziua ta, nu mai bine ai mai multe motive de sarbatoare in an?;))

Paula-Ramona
09.08.2012, 09:27:09
Multumesc mult pentru raspunsurile voastre.
Da e bine sa ai mai multe motive de sarbatorit in an:D:D dar mi s-a parut a fi o data potrivita.Dar pana or veni si la noi vremurile in care sa se organizeze nunti fara calendar in mana bifand cele cateva sambete,asa cum spunea roxana79,se pare ca va trebui sa renunt si sa imi aleg o zi care sa cada sambata:|

jjordan
09.08.2012, 09:58:32
Da e bine sa ai mai multe motive de sarbatorit in an:D:D dar mi s-a parut a fi o data potrivita.Dar pana or veni si la noi vremurile in care sa se organizeze nunti fara calendar in mana bifand cele cateva sambete,asa cum spunea roxana79,se pare ca va trebui sa renunt si sa imi aleg o zi care sa cada sambata:|

poti sa gasesti o alta data care sa insemne ceva pentru voi, in decursul a 365 zile, si care sa se nimereasca sambata sau duminica. :)
oricum eu ma bucur ca mai e cineva pe 20 iulie :-p, asa ca felicitari.
pupici

mihaela_toma
10.08.2012, 09:24:34
Buna miresici de Iulie!

Eventual, daca este posibil puteti face cununia civila vineri, astfel ca vei primi in dar un mare DA, cel mai frumos cadou de ziua ta.
De exemplu, noi ne-am dorit foarte mult sa ne casatorim pe aceeasi data cand ne-am cunoscut :). Si, pe 12.11.2011, cand am implinit exact 7 ani de cand ne-am cunoscut am facut cununia civila, aceasta data va ramane scrisa pe certificatul de casatorie :). Iar anul viitor pe 13.07.2013 vom face si nunta.

Oricum, important e sa faceti cum va doriti, cu siguranta va fi cea mai buna alegere.

Spor la miresit!

alexia_bla
16.08.2012, 13:11:37
fetele noutati ceva??....noi semnam contractul foto video luni...acceptabil....peste tot mici nemultumiri oameni care vor sa faca bani multi si cat mai repede...dar na trebuie ales ceva

mihaela_toma
16.08.2012, 15:05:35
fetele noutati ceva??....noi semnam contractul foto video luni...acceptabil....peste tot mici nemultumiri oameni care vor sa faca bani multi si cat mai repede...dar na trebuie ales ceva

si noi ne intalnim zilele acestea cu foto - video, punem la punct ultimele detalii si semnam, sper sa fi ok :)
In rest, trebuie sa ne hotaram cat mai repede in privinta bisericii, dar e destul de greu ... si luminoasa, si frumoasa...#-o

maryanna
16.08.2012, 15:23:13

Da, sa stii, lumea de la noi nu cred ca e pregatita sa se duca la o nunta in timpul saptamanii (cu exceptia stim noi a cine, dar nu vreau sa intru in polemici d-astea :|)! Asa cum a zis si o miresica anterior, de ce sa nu ai mai multe de sarbatorit de-a lungul anului, sa le aduni pe toate? Eu de pilda am si ziua mea de nastere, si 2 zile de nume! Sa tot petreci 8-}

alexia_bla
18.08.2012, 19:53:48
si noi ne intalnim zilele acestea cu foto - video, punem la punct ultimele detalii si semnam, sper sa fi ok :)
In rest, trebuie sa ne hotaram cat mai repede in privinta bisericii, dar e destul de greu ... si luminoasa, si frumoasa...#-o
cat mai repede? nu i devreme...la noi ...seduce vorba n sat:))) ca prin ianuarie ne interesam de biserica? nici nu m am gandit ca ra trebui sa fac vorbele..
o intrebare stabilesti doar ca vrei acolo ..in rest detalii de ora etc mai tarziu nu?

alexia_bla
18.08.2012, 19:58:41
problema numarul doi e dj ul....de la restaurant e ff slab...dar pretul e bun...sa aduc altul pretul se dubleaza ...exista doar o posibilitate sa i fac eu lista si el sa dea click cu bani mai putini...sau sa dau bani mai multi sa i au unu competitiv...grea decizie cat bugetul e limitat

Netty
20.08.2012, 00:20:59
arata ff bine ....numai ca e greu sa gasesti o firma sa faca asta....majoritatea parca s xerox..nimic spectaculos...si eu ma gandesc sa fac o chestie surpriza si ptr miresoi....dar ma gandesc eu... m am uitat cat costa gheata carbonica 250 lei 18 kilograme si doar 9 kg iti trebuie ptr 10 minute ma rog ptr un dans ajunge cred eu...iar ptr pahare cate o bucatica nu i o paguba...si am vazut ti o trimite cu comanda joi ajunge sambata....problema cred ca e aparatul care trebuie sa l aiba vreo firma caci costa 37 mil si nu are rost ..oricum e demn de discutat:)
Buna. Ma implic putin in discutie.Nu ai nevoie de niciun aparat. La o nunta la care am fost in aceasta vara mirii au pus gheata in BOLURI, asezate de jur imprejurul ringului de dans.
O alta varianta ar fi punerea ghetii in FRAPIERE ( ceri de la restaurant). Efectul este maxim, daca au aparate de aer conditionat inserate in tavan si care au rolul de a " absorbi" asa numitul '"fum de gheata". Pentru efect MAXIM, acesta e modul in care procedeaza cineva la un restaurant.

In ceea ce priveste utilizarea ghetii in bauturi, aceasta se poate pune in paharele de sampanie, cand primiti invitatii, iar pentru efect mAXIM puteti utiliza cirese confiate( cam asta-mi doresc.....) si mai puteti pun in CARAFELE DE VIN. Sper sa fi venit in ajutor.

Netty
20.08.2012, 00:35:24
problema numarul doi e dj ul....de la restaurant e ff slab...dar pretul e bun...sa aduc altul pretul se dubleaza ...exista doar o posibilitate sa i fac eu lista si el sa dea click cu bani mai putini...sau sa dau bani mai multi sa i au unu competitiv...grea decizie cat bugetul e limitat

Hi. Iti faci o LISTA si ceri

Netty
20.08.2012, 00:37:27

Hi. Iti faci o LISTA si ceri la " intalnirea" cu DJ-ul respectiv sa-ti arate PLAYLIST-ul. Daca tu stii ca ar fi slab, ceri sa vezi ce cantece are si la cateva melodii ce au 320 kbps. Orice DJ care se respecta face tot posibilul sa aiba o muzica buna cu acuratete excelenta, asta stiu de la o cunostinta. In plus multi DJ fac schimb de muzica, so cred ca si-ar putea da omul silinta sa ceara de la cineva unele cantece. De ce fac referire la schimb de muzica? Deoarece El trebuie sa stie cam ce tip de invitati ai, varsta, pentru a-si pregati cat de cat playlist-ul. Am citit pe un site al DJ-ilor, cum se confruntau cu mici probleme : mireasa moldoveanca, mirele muntean, etc....astfel ca si nuntasii erau din zone diferite, deci DJ-iului trebuie sa i se faca cateva sugestii.

Netty
20.08.2012, 00:46:45
Buna miresici de Iulie!

Buna. Nu stiu cat ar fi de grav sa faci NUNTA vineri, as putea sa intreb pe cineva care are acea legatura cu " religia" si vorbeste cu Dzeu permanent;)), insa am observat ca ati ales sau v-ati gandit la 20 iulie. De ce nu lasi astfel? Si-ti dau 2 argumente:
1. sambata are lumea timp sa se aranjeze, sa-si mai caute in ultimul ceas ceva de imbracat, asortat si sa vina la tine seara la nunta. Nu vreau sa te superi pe mine, vei fi in centrul atentiei ca mireasa, insa vei avea acei minunati invitati la care trebuie sa te gandesti. Eu am ales ziua de sambata gandindu-ma la prietenii care lucreaza vineri, respectiv LUNI, so era exclus VINERI si DUMINICA.
2. Ziua de 20 iulie, din ce am inteles de la un preot este o zi deosebita, deoarece e si Sf Ilie. Noi am ales 27 iulie din cateva considente, so.....

Netty
20.08.2012, 00:54:42
...Hm...si eu doream sa fie in august, pentru a-mi multumi prietenii si rudele, dar nu s-a putut. Rezervarile s-au realizat pentru august 2013 inca de anul trecut, so ne-am " trezit" noi cam tarziu. ;))

Netty
20.08.2012, 00:58:20
Am citit tot ce au scris pana acum miresicile de IULIE 2013 si eu avand sala aleasa, insa urmand sa caut muzica. Nu mai las sa treaca timpul, deoarece nu voi mai avea de unde alege, so sapt. aceasta voi porni in cautari. Ma gandesc la 4 variante:
1 formatie de muzica
2. DJ
3. DJ si chemat un vocal pentru vreo 1-2 ore, contractat separat
4 DJ cu vocali( acelasi contract), ultima varianta mi se pare mai ok, so....sa vad ce si cum, adica PRETUL si DATA

In ceea ce priveste foto -video am incredere ca al meu viitor sot va alege OK, so nu ma stresez.
In plus am constietizat ca la nunta va conta:
1. LOCATIA
2. MUZICA
3. MENIUL
4. FOTO -VIDEO
cel putin cam asta ar fi ordinea din punctul meu de vedere.....
evident miresica sa arate bine ;)))), sa fie joviala si sa intretina cu mirele atmosfera. Cu siguranta va voi cere sfaturi, caci am amri emotii in organizarea unui asemenea eveniment si-mi doresc ca invitatii sa se simta bina alaturi de noi.

alexia_bla
20.08.2012, 05:50:50
Buna. Ma implic putin in discutie.Nu ai nevoie de niciun aparat. La o nunta la care am fost in aceasta vara mirii au pus gheata in BOLURI, asezate de jur imprejurul ringului de dans.
O alta varianta ar fi punerea ghetii in FRAPIERE ( ceri de la restaurant). Efectul este maxim, daca au aparate de aer conditionat inserate in tavan si care au rolul de a " absorbi" asa numitul '"fum de gheata". Pentru efect MAXIM, acesta e modul in care procedeaza cineva la un restaurant.

In ceea ce priveste utilizarea ghetii in bauturi, aceasta se poate pune in paharele de sampanie, cand primiti invitatii, iar pentru efect mAXIM puteti utiliza cirese confiate( cam asta-mi doresc.....) si mai puteti pun in CARAFELE DE VIN. Sper sa fi venit in ajutor.
da buna idee ...sper insa sa functioneze ...eu nu am vazut concret la nimeni...vorbisem cu cel ce se ocupa si mi a zis tot asa vedem cum o distribuim pe ring nu avem aparat...cerea 8 milioane....pe net eu gasit cu 2,5 mil ...deci afacere curata:) si probabil facea identic cum zici
in legatura cu cireasa e super eu am vazut cu capsuni ep marginea paharului si arata destul de bine...

alexia_bla
20.08.2012, 05:53:30
Hi. Iti faci o LISTA si ceri la " intalnirea" cu DJ-ul respectiv sa-ti arate PLAYLIST-ul. Daca tu stii ca ar fi slab, ceri sa vezi ce cantece are si la cateva melodii ce au 320 kbps. Orice DJ care se respecta face tot posibilul sa aiba o muzica buna cu acuratete excelenta, asta stiu de la o cunostinta. In plus multi DJ fac schimb de muzica, so cred ca si-ar putea da omul silinta sa ceara de la cineva unele cantece. De ce fac referire la schimb de muzica? Deoarece El trebuie sa stie cam ce tip de invitati ai, varsta, pentru a-si pregati cat de cat playlist-ul. Am citit pe un site al DJ-ilor, cum se confruntau cu mici probleme : mireasa moldoveanca, mirele muntean, etc....astfel ca si nuntasii erau din zone diferite, deci DJ-iului trebuie sa i se faca cateva sugestii.
da cu cerutul stim si noi....poblema cred ca unde nu i talent ..nu i si gata...se vrea doar click click..pe melodii da banii s ai dai....nu poate fi numit dj doar ..omul de clickuri:)

mihaela_toma
20.08.2012, 10:10:12
cat mai repede? nu i devreme...la noi ...seduce vorba n sat:))) ca prin ianuarie ne interesam de biserica? nici nu m am gandit ca ra trebui sa fac vorbele..
o intrebare stabilesti doar ca vrei acolo ..in rest detalii de ora etc mai tarziu nu?

La noi :), din cate am inteles trebuie mers de pe acum pentru programare si posibil avans (nu sunt sigura), iar prin ianuarie se achita restul. O sa incep probabil saptamana asta sa ma interesez serios si te tin la curent.

mihaela_toma
20.08.2012, 10:25:10
Am citit tot ce au scris pana acum miresicile de IULIE 2013 si eu avand sala aleasa, insa urmand sa caut muzica. Nu mai las sa treaca timpul, deoarece nu voi mai avea de unde alege, so sapt. aceasta voi porni in cautari. Ma gandesc la 4 variante:
1 formatie de muzica
2. DJ
3. DJ si chemat un vocal pentru vreo 1-2 ore, contractat separat
4 DJ cu vocali( acelasi contract), ultima varianta mi se pare mai ok, so....sa vad ce si cum, adica PRETUL si DATA

In ceea ce priveste foto -video am incredere ca al meu viitor sot va alege OK, so nu ma stresez.
In plus am constietizat ca la nunta va conta:
1. LOCATIA
2. MUZICA
3. MENIUL
4. FOTO -VIDEO
cel putin cam asta ar fi ordinea din punctul meu de vedere.....
evident miresica sa arate bine ;)))), sa fie joviala si sa intretina cu mirele atmosfera. Cu siguranta va voi cere sfaturi, caci am amri emotii in organizarea unui asemenea eveniment si-mi doresc ca invitatii sa se simta bina alaturi de noi.

Buna Netty,

Intradevar, ultima varianta mai ok. Noi am incheiat contractul cu o formatie, care avea insa in componenta si un DJ (2 in 1 :) ) si suntem super multumiti, atat de calitate cat si de pret.

Referitor la ce va conta, fiecare detaliu e important, dar dupa cum se zice...masa si dansul fac diferenta :).

Spor la miresit!

alexia_bla
20.08.2012, 14:50:57
La noi :), din cate am inteles trebuie mers de pe acum pentru programare si posibil avans (nu sunt sigura), iar prin ianuarie se achita restul. O sa incep probabil saptamana asta sa ma interesez serios si te tin la curent.
intre timp am intrebat...cica daca vreau biserica de fitze...de pe acum daca vreau ceva de cartier e bine si in ianuarie....hmm alta grija

Netty
20.08.2012, 21:48:33
da cu cerutul stim si noi....poblema cred ca unde nu i talent ..nu i si gata...se vrea doar click click..pe melodii da banii s ai dai....nu poate fi numit dj doar ..omul de clickuri:)

Nu-s adepta "om click";)) Chiar adineauri am citit cu sa-ti alegi un DJ si spunea ca ii poti cere unui DJ un model de PLAYLIST, o filmare de la o nunta, un eveniment la care a participat, ii putem spune cam ce fel de oameni vin, cam ce gusturi au, sa-si faca o idee, dar sa nu-i impunem o lista, deoarece orice DJ bun " simte" oamenii si cam asa este. Personal imi plac DJ-ii care dau cam 3 melodii dintr-un gen muzical alternat cu alte 2-3 din alt gen si tot asa. Detest DJ-ii care dau un blues si BUM baga o populara....trebuie sa stie sa faca trecerea. Iti dau dreptate- conteaza mult si DJ-ul. Am fost ultima oara la o nunta cu DJ, care nu stia sa faca trecerea intre melodii, suna ciudat, aiurea si pacat......:-"

Netty
20.08.2012, 21:54:00
reusit.....uraaa

Deosebite, chiar nu am mai vauzt asemenea model. Eu voi merge pe clasic. Vom cumpara ceva simplu;;)

alexia_bla
20.08.2012, 22:39:25
Deosebite, chiar nu am mai vauzt asemenea model. Eu voi merge pe clasic. Vom cumpara ceva simplu;;)
si noi am vrut clasic....dar ce puneam pe deget nimic nu se potrivea..parca nu erau din poveste....
muulte modele ff frumoase ...simple de efect ...cum puneam pe deget doamne credeam ca nu o sa gasesc niciodata...acum poate pare ciudat dar uneori si mana isi alege verigheta...ca si la inelul de logodna am luat la rand nici nu mai stiu cate mari si mici...cand mi am pus inelul pe deget ca o revelatie statea perfect...si e unul ff simplu subtirel dar a fost admirat de multa lume ceea ce cred ca e deosebit sau imi place mie atat de muuult:)
inca o treaba rezolvata azi....am luat foto video....

roxana79
21.08.2012, 17:32:17
si noi am vrut clasic....dar ce puneam pe deget nimic nu se potrivea..parca nu erau din poveste....
muulte modele ff frumoase ...simple de efect ...cum puneam pe deget doamne credeam ca nu o sa gasesc niciodata...acum poate pare ciudat dar uneori si mana isi alege verigheta...ca si la inelul de logodna am luat la rand nici nu mai stiu cate mari si mici...cand mi am pus inelul pe deget ca o revelatie statea perfect...si e unul ff simplu subtirel dar a fost admirat de multa lume ceea ce cred ca e deosebit sau imi place mie atat de muuult:)

Alexia,
Pe cine ai contractat pentru foto-video? Bineinteles, daca se poate spune...:)

alexia_bla
22.08.2012, 17:51:24
Alexia,
Pe cine ai contractat pentru foto-video? Bineinteles, daca se poate spune...:)
am trimis msg privat...
aaaa acum am vazut:)) aia aceeasi data cu a mea...deci cade....caci lucreaza doar ei nu au echipa:)

Netty
23.08.2012, 00:24:32
Ai dreptate in privinta bijuteriilor....." mana isi alege"....Asa este. Eu de exemplu faceam scenarii:- cum va arata inelul, cum il vom alege impreuna, cum voi fi ceruta, insa s-a dovedit INVERS;))) M-a cerut exact cand nu ma asteptam, intr-un MOD f SURPRINZATOR, iar INELUL a fost o surpriza extraordinar de placuta. Mi-a venit perfect si mi-a placut la nebunie modelul , desi recunosc ca eu aveam alte idei in cap, altfel vizualizam modelul. Evident verighetele le vom lua impreuna;;), insa cred ca prin ian., caci nu e graba. Muzica ce ma intereseaza si inca nu am rezolvat-o. Culmea ca noi azi am rezolvat foto video, dar dintr-o intamplare. MUZICA mi se pare f imp. insa deocamdata ce am gasit nu m-a multumit ca si calitate pret. Unele " scoruri" mi se par cam mari pentru ce se ofera.

roxana79
23.08.2012, 03:14:08
am trimis msg privat...
aaaa acum am vazut:)) aia aceeasi data cu a mea...deci cade....caci lucreaza doar ei nu au echipa:)

Buna,

Merci pentru raspuns. Eu nu pot trimite inca mesaje pe privat. Eram doar curioasa pentru ca noi am gasit ceva, dar, ca pret, de trei ori mai scump. :) Cei pe care i-ai ales par a fi destul de implicati, pozele pe site fiind foarte dragute.

Miruuu
23.08.2012, 11:04:37
Buna miresici! Eu nu am mai facut nimic, nu am cu ce sa ma laud :)) Am oprit putin pregatirile...mie inca mi se pare ca e prea devreme.
In schimb sunt nerabdatoare sa probez rochii de mireasa...voi de cand incepeti? :D
Va pup, spor la miresit! :*

mihaela_toma
23.08.2012, 13:16:23
Buna miresici! Eu nu am mai facut nimic, nu am cu ce sa ma laud :)) Am oprit putin pregatirile...mie inca mi se pare ca e prea devreme.
In schimb sunt nerabdatoare sa probez rochii de mireasa...voi de cand incepeti? :D
Va pup, spor la miresit! :*

Sincer nu stiu, am vazut ca in perioada 28 - 30 septembrie este un targ de nunti la Bucuresti (Romexpo), daca reusesc sa ajung o sa dau startul :), trebuie sa incep de undeva.

magro
23.08.2012, 15:09:11
buna miresicilor! am cam lipsit o perioada din cauza pc-ului( s-a cerut unul nou din pacate) dar acum ca am revenit vad ca am cam ramas in urma. Deci pana acum eu am ales rstaurantul, meniul, muzica, biserica,domnisoara de onoare, nasii,culoarea nuntii- roz si gri si....cam atat! O mare problema o am insa cu timpul..nu pot pomeni de cat timp mai am la dispozitie ca intru in panica:( desi mai e atat de muuuullllttt cum imi spune toata lumea, mie mi se pare ataaaaattt de putin... cam ce ar mai fi de rezolvat acum in afara de foto-video? si voi la ce v-ati gandit sa oferiti ca marturii? mie parca imi displace ideea saculetului cu bombonica.. spor in continuare! :*:*:*:*

mihaela_toma
23.08.2012, 16:50:38
buna miresicilor! am cam lipsit o perioada din cauza pc-ului( s-a cerut unul nou din pacate) dar acum ca am revenit vad ca am cam ramas in urma. Deci pana acum eu am ales rstaurantul, meniul, muzica, biserica,domnisoara de onoare, nasii,culoarea nuntii- roz si gri si....cam atat! O mare problema o am insa cu timpul..nu pot pomeni de cat timp mai am la dispozitie ca intru in panica:( desi mai e atat de muuuullllttt cum imi spune toata lumea, mie mi se pare ataaaaattt de putin... cam ce ar mai fi de rezolvat acum in afara de foto-video? si voi la ce v-ati gandit sa oferiti ca marturii? mie parca imi displace ideea saculetului cu bombonica.. spor in continuare! :*:*:*:*

Ai lipsit, dar ai rezolvat foarte mult... in mare ar mai fi rochia, ai inceput sa probezi sau ai vazut ceva care sa-ti placa?
Legat de marturii, iti impartasesc parerea despre saculetul cu bombonica, dealtfel nu sunt incantata nici de poza la minut.
Eu una as vrea ceva practic, dar trebuie sa se potriveasca si cu tema nuntii, culoarea :-\...gasim noi ceva.

Miruuu
23.08.2012, 22:05:29
Ce bine stati voi cu pregatirile!! La noi culorile nuntii o sa fie cele ale salii...si anume mov si auriu. Deci nu ma chinui prea tare...
Zilele astea am tot ascultat melodii pt primul dans....nici una nu mi se pare potrivita :( Voi aveti deja melodia? Singura care mi-a placut e Tiempo de valso de la Chayanne...dar am vazut ca e foarte folosita la nunti. Si dupa ce am ascultat-o de cateva ori miresoiul meu mi-a zis " lasa ca o sa gasim noi una"...semn ca nu asta e :))

mihaela_toma
24.08.2012, 09:57:43
Ce bine stati voi cu pregatirile!! La noi culorile nuntii o sa fie cele ale salii...si anume mov si auriu. Deci nu ma chinui prea tare...
Zilele astea am tot ascultat melodii pt primul dans....nici una nu mi se pare potrivita :( Voi aveti deja melodia? Singura care mi-a placut e Tiempo de valso de la Chayanne...dar am vazut ca e foarte folosita la nunti. Si dupa ce am ascultat-o de cateva ori miresoiul meu mi-a zis " lasa ca o sa gasim noi una"...semn ca nu asta e :))

Noi nu avem melodia, insa pentru ca unul din componentii formatiei canta foarte bine la vioara mi-as dori foarte mult sa gasesc o melodie ce ar putea fi interpretata de el. Daca stiti ceva pls spuneti-mi....

larisa2012
24.08.2012, 16:37:29
Am facut exel-ul cu lista miresicilor de 2013. Se afla in semnatura mea.

Va rog intrati sa va notati, sa modificati, sa aranjati in pagina...cum vreti voi. Eu am avut lista facuta cu ceva timp in urma. Va rog sa va notati si prenumele dar si user-ul de pe miresici ca sa ne recunoastem.

Sper sa ne adunam cat mai multe. Pupici :*

alexia_bla
24.08.2012, 18:18:36
Ai dreptate in privinta bijuteriilor....." mana isi alege"....Asa este. Eu de exemplu faceam scenarii:- cum va arata inelul, cum il vom alege impreuna, cum voi fi ceruta, insa s-a dovedit INVERS;))) M-a cerut exact cand nu ma asteptam, intr-un MOD f SURPRINZATOR, iar INELUL a fost o surpriza extraordinar de placuta. Mi-a venit perfect si mi-a placut la nebunie modelul , desi recunosc ca eu aveam alte idei in cap, altfel vizualizam modelul. Evident verighetele le vom lua impreuna;;), insa cred ca prin ian., caci nu e graba. Muzica ce ma intereseaza si inca nu am rezolvat-o. Culmea ca noi azi am rezolvat foto video, dar dintr-o intamplare. MUZICA mi se pare f imp. insa deocamdata ce am gasit nu m-a multumit ca si calitate pret. Unele " scoruri" mi se par cam mari pentru ce se ofera.
cam da...bani cer doar pe dat clickuri...multi dintre ei

alexia_bla
24.08.2012, 18:21:59
Buna,

Merci pentru raspuns. Eu nu pot trimite inca mesaje pe privat. Eram doar curioasa pentru ca noi am gasit ceva, dar, ca pret, de trei ori mai scump. :) Cei pe care i-ai ales par a fi destul de implicati, pozele pe site fiind foarte dragute.
da sunt ff implicati ...noua ne au placut ...pretul cat de cat acceptabil....
si noi am fost la unii renumiti vb ta de 3 ori mai mare pretul...dar sincer nu mi permit sa dau atat...cred ca e important si foto video dar mai mult decat fac baietii astia ce mi ar putea face:)...eu sunt multumita sper sa fie ok pana la capat..recomandarea mea cauta pana gasesti ecva pe placul vostru dar nu da exagerat ca si pret ...

Miruuu
24.08.2012, 21:47:33
da sunt ff implicati ...noua ne au placut ...pretul cat de cat acceptabil....
si noi am fost la unii renumiti vb ta de 3 ori mai mare pretul...dar sincer nu mi permit sa dau atat...cred ca e important si foto video dar mai mult decat fac baietii astia ce mi ar putea face:)...eu sunt multumita sper sa fie ok pana la capat..recomandarea mea cauta pana gasesti ecva pe placul vostru dar nu da exagerat ca si pret ...

Am vazut si eu niste preturi....800 de euro numai foto... $-) ce e drept pozele erau suuuuper....dar mie mi s-a parut prea mult pentru bugetul nostru! Bine ca ai mai taiat ceva de pe lista, Alexia!

alexia_bla
25.08.2012, 16:06:59
Am vazut si eu niste preturi....800 de euro numai foto... $-) ce e drept pozele erau suuuuper....dar mie mi s-a parut prea mult pentru bugetul nostru! Bine ca ai mai taiat ceva de pe lista, Alexia!
ei 800 euro ....nu a si da...da ce mi face film, ma face cumva vedeta?:)))
am fost si noi la unii care erau ff laudati si?? nik in plus decat ce faceau unii cu un pret mai mic...deci sa fim seriosi...
da miruu am taiat de pe lista inca ceva...acum ne tot gandim la muzica vrem dj ptr ca formatie nu ne permitem si decat sa mi lalaie unii mai bine dj....mare dilema si asta
in legatura cu rochia am admirat una la o miresica, nu mi o mai poate face caci nu are materialul necesar acolo unde si a facut o ea...i am cerut sa o vanda sa vad mai intai de fapt daca imi vine ...sperand ca pretul sa fie mai mic...caci e la a doua purtare....
nu pot spune ca 25 milioane e taman putin...cred cu 25 gasesc si alt model ...noua fiind...dar mai vedem ma asteptam sa o dea cu 15 dar tine la pret:)
oricum daca nu gasesc la mine in oras vin si in iasi...multe si au luat de acolo si cum iasiul nu imi e necunoscut( m am saturat de drumuri) o plimbare nu strica:)
app ti ai ales biserica?

Miruuu
25.08.2012, 16:39:38
am fost si noi la unii care erau ff laudati si?? nik in plus decat ce faceau unii cu un pret mai mic...deci sa fim seriosi...
da miruu am taiat de pe lista inca ceva...acum ne tot gandim la muzica vrem dj ptr ca formatie nu ne permitem si decat sa mi lalaie unii mai bine dj....mare dilema si asta
in legatura cu rochia am admirat una la o miresica, nu mi o mai poate face caci nu are materialul necesar acolo unde si a facut o ea...i am cerut sa o vanda sa vad mai intai de fapt daca imi vine ...sperand ca pretul sa fie mai mic...caci e la a doua purtare....
nu pot spune ca 25 milioane e taman putin...cred cu 25 gasesc si alt model ...noua fiind...dar mai vedem ma asteptam sa o dea cu 15 dar tine la pret:)
oricum daca nu gasesc la mine in oras vin si in iasi...multe si au luat de acolo si cum iasiul nu imi e necunoscut( m am saturat de drumuri) o plimbare nu strica:)
app ti ai ales biserica?

Si noi am ales DJ pentru ca formatia e prea scumpa, si toate la un loc se adunaaaaa! Pentru rochie m-am gandit la 25 mil...max 30 noua. Daca gasesc mai ieftina e si mai bine :D Am vazut ca acum cand se apropie toamna sunt reduceri..ma bate un gand sa merg la probat peste vreo saptamana doua...dar oare nu e prea devreme?
Biserica o sa fie cea la care merge soacra mea de mult, biserica familiei. Eu nu am avut nici o idee in privinta asta, sunt de acord mai ales ca e in zona langa restaurant. Insa nu am vorbit inca la biserica...cam cand ar trebui sa vorbim? Se poate sa nu mai gasim locuri acolo??

Netty
25.08.2012, 22:48:10
Si noi am ales DJ pentru ca formatia e prea scumpa, si toate la un loc se adunaaaaa! Pentru rochie m-am gandit la 25 mil...max 30 noua. Daca gasesc mai ieftina e si mai bine :D Am vazut ca acum cand se apropie toamna sunt reduceri..ma bate un gand sa merg la probat peste vreo saptamana doua...dar oare nu e prea devreme?
Biserica o sa fie cea la care merge soacra mea de mult, biserica familiei. Eu nu am avut nici o idee in privinta asta, sunt de acord mai ales ca e in zona langa restaurant. Insa nu am vorbit inca la biserica...cam cand ar trebui sa vorbim? Se poate sa nu mai gasim locuri acolo??

In toamna sunt reduceri, dar mai ales in ian- febr...eu asta stiu. acum 1 luna mi-am luat o rochie de seara de la casa Mirandi din P Neamt si mi-am zis sa probez si eu o rochie de mireasa, sa vad cum imi sta in " asa ceva", dar mai ales cum ma simt, deoarece mereu ma simteam incorsetata doar la IDEEA purtarii ...
am probat 2 modele si mi-au placut mult. Una costa 22 mil lei, alta costa 25 mil lei. Bizar, insa cea la 22 mil, mi s-a parut mult mai draguta. Inainte nu-mi placeau rochiile de la Mirandi, ci doar alea de la White lady......acum insa am observat ca fac si ei rochii dragute.......In privinta Bisericii, am inteles ca multi rezolva asta de prin ian- febr...am sa intreb si eu. oricum stiu ca depinde de Biserica. Sunt Biserici care au zeci de nunti pe an si altele care au doar cateva/ an,.

magro
26.08.2012, 16:35:17
Ai lipsit, dar ai rezolvat foarte mult... in mare ar mai fi rochia, ai inceput sa probezi sau ai vazut ceva care sa-ti placa?
Legat de marturii, iti impartasesc parerea despre saculetul cu bombonica, dealtfel nu sunt incantata nici de poza la minut.
Eu una as vrea ceva practic, dar trebuie sa se potriveasca si cu tema nuntii, culoarea :-\...gasim noi ceva.

nu am probat inca nimic, fiindca pana la nunta eu as mai vrea sa mai dau jos ceva de p'ici, de pe colo[-o< , sa ma pot simti si eu bine in pielea mea :D asa ca eu rochia am de gand sa o las cam pe ultima suta de metri ( mai- iunie) in schimb, am vazut una :x la care mi-a ramas inima :) . daca o mai gasesc si la anu' a mea e . si daca va spun unde am vazut-o..intr-un orasel mic( dragasani) la un magazin mititel. cert e ca era pe gusul meu, simpluta, finuta si extraordinar de frumoasa. dar pana la anu' voi mai vedea, acum urmatoarea grija pt luna viitoare sunt verghetele..

magro
26.08.2012, 16:38:56
desi nu e un vals, mie imi place ff tare - the greatest reward-celine dion...doar ca mi-as dori si eu un vals dragut, dar mi-e atat de greu sa renunt la asta :)))

Miruuu
26.08.2012, 19:20:45
desi nu e un vals, mie imi place ff tare - the greatest reward-celine dion...doar ca mi-as dori si eu un vals dragut, dar mi-e atat de greu sa renunt la asta :)))

Poti sa faci un colaj daca vrei mai multe melodii.....dar e mai mult de munca. Depinde si cat de bine se descurca miresoiul tau la dans...decat sa para ceva fortat si sa gresiti pasii...mai bine un blues sau ceva usor. Eu as vrea vals dar miresoiul meu nu prea... dar pentru asta avem timp :D

Miruuu
26.08.2012, 19:22:48
In toamna sunt reduceri, dar mai ales in ian- febr...eu asta stiu. acum 1 luna mi-am luat o rochie de seara de la casa Mirandi din P Neamt si mi-am zis sa probez si eu o rochie de mireasa, sa vad cum imi sta in " asa ceva", dar mai ales cum ma simt, deoarece mereu ma simteam incorsetata doar la IDEEA purtarii ...
am probat 2 modele si mi-au placut mult. Una costa 22 mil lei, alta costa 25 mil lei. Bizar, insa cea la 22 mil, mi s-a parut mult mai draguta. Inainte nu-mi placeau rochiile de la Mirandi, ci doar alea de la White lady......acum insa am observat ca fac si ei rochii dragute.......In privinta Bisericii, am inteles ca multi rezolva asta de prin ian- febr...am sa intreb si eu. oricum stiu ca depinde de Biserica. Sunt Biserici care au zeci de nunti pe an si altele care au doar cateva/ an,.

Mai bine las si eu pe ianuarie februarie cautatul rochitei...oricum mi se pare prea devreme de pe acum. Dar sunt nerabdatoare sa merg la probe...sa vad cum imi sta ;;) Nerabdatoare si curioasa. Dar pe caldurile astea nici nu imi imaginez cum as putea proba o rochie...sa se lipeasca toata de mine...iacs :))

alexia_bla
26.08.2012, 21:14:53
pai cum zice o alta miresica preturi de 22 25 e chiar super....si eu cam pe aici vb ta 30 maxim vreau sa dau pe rochie...decat mana a doua 25 mai bine noua
daca a si fi fost multumita de kg mele ma duceam sa mi fac o idee dar cum nu sunt deloc vreo sirena ma abtin...daca voi va incadrati:))) puteti merge de pe acum cine stie ce oferta la sf de sezon prindeti...la natalia vasiliev scria reducere pana la 30 % acum nu stiu la ce model dar conteaza
in legatura miruu cu biserica..am tot intrebat si eu unii adica pozarii:) imi zic de pe acum daca vreau una cautata ,altii oo e prea devreme
o miresica din galati a fost la o posibila biserica la care m am gandit s a dus a vb si i a zis sa revina prin iarna, dar parerea mea cel mai bine mergi de vb de pe acum si vezi ce ti zice asa auzi cu urechile tale , eu in ultima vreme nu mai cred pe nimeni :asa esti sigura sau aproape sigura...

mihaela_toma
27.08.2012, 09:42:33
Am facut exel-ul cu lista miresicilor de 2013. Se afla in semnatura mea.

Va rog intrati sa va notati, sa modificati, sa aranjati in pagina...cum vreti voi. Eu am avut lista facuta cu ceva timp in urma. Va rog sa va notati si prenumele dar si user-ul de pe miresici ca sa ne recunoastem.

Sper sa ne adunam cat mai multe. Pupici :*

Multumim!!! :*

ancatm
27.08.2012, 11:37:08
Ceau si eu sunt noua pe aici si vreau sa intreb dk a facut cineva nunta la aqua ballroom din timisoara...inca cautam restaurant si nu ne decidem

Netty
30.08.2012, 00:53:05
Ceau si eu sunt noua pe aici si vreau sa intreb dk a facut cineva nunta la aqua ballroom din timisoara...inca cautam restaurant si nu ne decidem
BUna , dat fiin ca aici sunt MIRESICI de IULIE din toate zonele, cred ca raspunsul il poti gasi SIGUR la JUDET sau zona de unde esti. Da un motor de cautare si inscrie-te si acolo.... Sigur vei intalni multe miresici de Timisoara

Netty
30.08.2012, 00:56:57
Apropo de rochie, cum ziceam, am probat, caci eram acolo pentru a-mi lua o rochie de seara, insa DA curgeau apele pe mine, era prea cald si mi se lipea materialul de corp, nu altceva... Eu vreau sa probez prin ian- febr cand vor fi targurile si vreau sa-mi fac o idee.
De asemenea sunt multe modele de rochii care-mi plac din 2012, 2011, deci daca am noroc si dau de o colectie "old", sigur dau mai putin. Nu vreau sa-mi iau rochie atunci, ci prin mai-iunie........insa de probat, sa-mi fac o idee cu ce mi-ar sta bine.....de ce nu? In general vreau model cu snur la spate......sa nu am problema fermoarului si sunt multe firme care realizeaza asa ceva

Netty
30.08.2012, 01:14:57
app ti ai ales biserica?
Noi am luat DJ si eu zic ca va fi ok.
Ce am invatat in ultimele 3 luni din mersul la evenimente, comunicarea cu unii si propria informare?
Trebuie intrebat neaparat restaurantul daca are generator. Cica la o nunta, duminica, le-a picat curentul de vreo 3-4 ori...un restaurant cu pretentiii-pfffff..cu meniu scump de numa- numa....
2. Am fost la o nunta intr-un oras superb cu un restaurant de lux, 3 sali= 3 nunti si logic ca aaia aveau oscilatii de tensiune, iar Domnul DJ-ul nu avea nicio protectie pe PC, deci era " scos", i se restarta minunatia de laptop. Deci naspa! Ala nu cred ca auzise de acele minunatii de aparate care au ca scop sa-ti " salveze" pc-ul de asemenea socuri de curent.... Cand le era lumea mai draga invitatilor, se oprea pc-ul, se restarta si se dansa din nou...pana a sunat DJ-ul un prieten sa-i aduca " instrumentul minune"=))
Asadar: Intrebati pe patron de GENERATOR si pe DJ( daca e cazul) daca are un banal UPS....trebuie sa fie fraier sa nu aiba un UPS in ziua de azi, sa-si protejeze " sculele" de asa ceva. Fluctuatiile de curent, socurile, caderile de tensiune, suprasarcinile pot da peste cap NUNTA, dar si aparatura DJ_ULUI si atunci adio...Pe timp de vara sa fie intr-o locatie 2 nunti, aer conditionat, hote etc......multi patesc asa ceva...

Miruuu
30.08.2012, 10:10:07
Netty la asta chiar nu m-am mai gandit...ufff alta grija!
Stiti cumva...la targurile de nunti in general lucrurile de acolo sunt mai ieftine sau mai scumpe? Nu am fost niciodata la un targ de nunti dar nici nu am vazut sa fie in curand prin Iasi....doar pe 28-30 septembrie la Romexpo ( care cred ca e in Bucuresti ? ).

alexia_bla
30.08.2012, 14:12:02
cu chestiile astea se pricepe miresoiul....dar noi o sa vedem ce si cum facem...sper sa nu pice lumina etc...e un singur salon deci o sg nunta....
la targ am fost noi anul asta asa sa vedem ce si cum nu stiam preturi....nici data nuntii macar:))...dar ma interesau verighetele ...nik redus doar reclama si apoi te chemau la ''baza''....asta in galati poate in bucuresti fiind buricul targului o fi mai bine...
aa mai si plateai intrarea ...5 mese cu cate o oferta si cam atat...
si uitai am castigat la tombola reducere daca mi fac la o florarie buchetul...nici nu mai stiu care era:)

Netty
30.08.2012, 19:13:22
Salutare! Da- targul de nunti de la Bucuresti va fi prin sept-oct. Eu nu cred ca se merita sa ma duc la Bucuresti. Sala - o am, foto-video-am, DJ+ soliste= am.....verighete.....acum ce frunzaream site-urile sa-mi fac o idee si mi-am facut timp AZI sa vad putin modelele din cateva magazine si pretul. Aur de 14k = 149 ron( intr-un loc-era aur turcesc) si gravarea cost 150 ron.....in alte locuri aurul de 14K = 165 ron.
Pretul aurului de 18K= 195 ron............. Gravarea costa 160 ron cam peste tot.
Va fi Targ de nunti la IASI in februarie, am impresia ca in perioada 24-26 febr 2013....probabil nu stiu, dar se poate urmari in presa....
Eu am mers la un asemenea Targ de nunti la Iasi si nu e mare lucru. Ei prezinta Colectiile noi de rochii, deci vor prezenta 2013. Personal deja imi plac multe rochii din Colectiile anilor 2012, respectiv 2011 si poate reusesc sa cumpar asa ceva, mai ales ca se vor face reduceri la vechile colectii.
In afara de asta la targ vei intalni foto-video cu propuneri, ca sa semenezi contract cu ei ofera reduceri de 20-30%, insa ce scoruri am vazut atunci m-am speriat. Ei special umfla preturile, ca sa aiba de unde sa taie. Apoi sunt standuri cu firme ce se ocupa cu toata organizarea unei nunti( bani sa ai)....
Vin si reprezentanti de la restaurante, care isi prezinta meniurile, iti arata modul de ornare al salii, modul de ornare al mesei, cu flori, pene, cristale, etc. pentru clatirea ochhilor, se merita, insa cum exista GOOGLE, hai sa zicem ca pentru mine Targul reprezinta doar un mod de sugerare a unor idei in plus pentru buna organizarea a unei nunti;;)

alexia_bla
30.08.2012, 22:17:15
Salutare! Da- targul de nunti de la Bucuresti va fi prin sept-oct. Eu nu cred ca se merita sa ma duc la Bucuresti. Sala - o am, foto-video-am, DJ+ soliste= am.....verighete.....acum ce frunzaream site-urile sa-mi fac o idee si mi-am facut timp AZI sa vad putin modelele din cateva magazine si pretul. Aur de 14k = 149 ron( intr-un loc-era aur turcesc) si gravarea cost 150 ron.....in alte locuri aurul de 14K = 165 ron.
Pretul aurului de 18K= 195 ron............. Gravarea costa 160 ron cam peste tot.
Va fi Targ de nunti la IASI in februarie, am impresia ca in perioada 24-26 febr 2013....probabil nu stiu, dar se poate urmari in presa....
Eu am mers la un asemenea Targ de nunti la Iasi si nu e mare lucru. Ei prezinta Colectiile noi de rochii, deci vor prezenta 2013. Personal deja imi plac multe rochii din Colectiile anilor 2012, respectiv 2011 si poate reusesc sa cumpar asa ceva, mai ales ca se vor face reduceri la vechile colectii.
In afara de asta la targ vei intalni foto-video cu propuneri, ca sa semenezi contract cu ei ofera reduceri de 20-30%, insa ce scoruri am vazut atunci m-am speriat. Ei special umfla preturile, ca sa aiba de unde sa taie. Apoi sunt standuri cu firme ce se ocupa cu toata organizarea unei nunti( bani sa ai)....
Vin si reprezentanti de la restaurante, care isi prezinta meniurile, iti arata modul de ornare al salii, modul de ornare al mesei, cu flori, pene, cristale, etc. pentru clatirea ochhilor, se merita, insa cum exista GOOGLE, hai sa zicem ca pentru mine Targul reprezinta doar un mod de sugerare a unor idei in plus pentru buna organizarea a unei nunti;;)
ai dreptate in ceea ce zici....iar preturile la aur sunt ff acesibile....la noi in galati am luat gramul cu 180 la verighete..la inele si alte bijuuri era 160///si astea erau preturile cele mici alea de pe la firme peste 230
am fost si in buc ...asta prin mai aurul accesibil 133 fata de galati da nimic nu ne a multumit la momentul respectiv
am uitat sa ma laud:)) mi am luat pantofii...nu stiu daca o sa i port daca se vor potrivii eu am luat sa fie caci port numar mic ....in caz de urgenta mi se par draguti nu ff inalti ...numai buni de dansat:)

mihaela_toma
31.08.2012, 09:29:03
ai dreptate in ceea ce zici....iar preturile la aur sunt ff acesibile....la noi in galati am luat gramul cu 180 la verighete..la inele si alte bijuuri era 160///si astea erau preturile cele mici alea de pe la firme peste 230
am fost si in buc ...asta prin mai aurul accesibil 133 fata de galati da nimic nu ne a multumit la momentul respectiv
am uitat sa ma laud:)) mi am luat pantofii...nu stiu daca o sa i port daca se vor potrivii eu am luat sa fie caci port numar mic ....in caz de urgenta mi se par draguti nu ff inalti ...numai buni de dansat:)

super ... o pozica cu ei :)

Netty
31.08.2012, 12:45:55
Am auzit si eu de aur la 180-220-230 ron. Eu nu stiu cat a dat Iuby meu pe inelul de logodna, insa stiu clar ca nu 165 ron/gram, cat am vazut eu, deoarece zilele trecute i-am zis ce vazusem si el se mira si spunea: " doar atat? hmmmmmm" . Sigur la firme de renume costa cat ai spus tu Alexia . Inelul ce l-am primit e deosebit, insa nu stiu cat a costat per total sau cat a fost gramul, insa eu sper ca pe verighete sa nu dam multi bani, desi cred ca un buget de 2200-2600 ron trebuie alocati, pusi deoparte, sa fie acolo....

Miruuu
31.08.2012, 13:13:40
Am auzit si eu de aur la 180-220-230 ron. Eu nu stiu cat a dat Iuby meu pe inelul de logodna, insa stiu clar ca nu 165 ron/gram, cat am vazut eu, deoarece zilele trecute i-am zis ce vazusem si el se mira si spunea: " doar atat? hmmmmmm" . Sigur la firme de renume costa cat ai spus tu Alexia . Inelul ce l-am primit e deosebit, insa nu stiu cat a costat per total sau cat a fost gramul, insa eu sper ca pe verighete sa nu dam multi bani, desi cred ca un buget de 2200-2600 ron trebuie alocati, pusi deoparte, sa fie acolo....

Si eu m-am uitat pe internet la verighete si am observat ca pretul e si pe model...nu doar pe gram aur. Si intr-adevar unele modele ajung la 230 ron/gram :O .
Eu la verighete nu vreau sa fac compromisuri prea mari....ca numai alea raman si le purtam toata viata!
P.S. Abia astept :))

Netty
31.08.2012, 16:04:50
Si eu m-am uitat pe internet la verighete si am observat ca pretul e si pe model...nu doar pe gram aur. Si intr-adevar unele modele ajung la 230 ron/gram :O .
Eu la verighete nu vreau sa fac compromisuri prea mari....ca numai alea raman si le purtam toata viata!
P.S. Abia astept :))

Da, pretul e si-n functie de model. probabil de asta a zis al meu ca in nici un caz nu a dat pe 1 gram de aur 165 de lei, ci mult mai mult, iar asta se intampla anul trecut;;). Vom vedea cand le vom cumpara. In principiu, eu as dori sa le achizitionam in ian spre luna febr 2013, deoarece pretul e mai mic-asta am vazut ca se intampla in ultimii 5 ani.

Apropo de DATA NUNTII...Miruu, eu am vrut 13 iulie, insa al meu crede ca aduce ghinion ;)))))))). Eu din contra cred invers;)))))

Miruuu
31.08.2012, 16:56:55
Da, pretul e si-n functie de model. probabil de asta a zis al meu ca in nici un caz nu a dat pe 1 gram de aur 165 de lei, ci mult mai mult, iar asta se intampla anul trecut;;). Vom vedea cand le vom cumpara. In principiu, eu as dori sa le achizitionam in ian spre luna febr 2013, deoarece pretul e mai mic-asta am vazut ca se intampla in ultimii 5 ani.

Apropo de DATA NUNTII...Miruu, eu am vrut 13 iulie, insa al meu crede ca aduce ghinion ;)))))))). Eu din contra cred invers;)))))

Si noi tot atunci vrem sa le cumparam....desi nu era rau nici daca le luam acum ca de ieftinit sigur nu se ieftinesc :D
Eu am ales 13 iulie 2013 pentru ca era singura sambata libera de la restaurantul unde vroiam eu... :-s si am mers fara miresoiul meu. Cand a auzit s-a bucurat, pentru ca el de obicei are noroc pe data de 13, si la fel mi-a zis si soacra mea.
Inca mai intalnesc persoane care se uita urat si se mira cand aud de data de 13...dar un preot a zis ca toate sunt zile date de la Dumnezeu...numai post sa nu fie :D
O sa fie ziua noastra norocoasa :x si mie mi se pare ca mai este o gramada de timp pana atunci :-<
Numai bine am timp sa imi gasesc balerini albi si frumosi...aici sigur o sa am probleme :-<

Alexia vrem si noi sa iti vedem pantofiorii ;;)

alexia_bla
31.08.2012, 21:07:06
noi am dat 180 si nu-s de firma....si noi alocasem 20 25 maximm...cand ne au venit erau ca si gramaj mai mare si ne a ajuns numai....3000 am strambat din nas dar ne au placut si asta e:) daca stiam dadeam un gramaj mai mic...
pantofiorilor dupa ce le ...''trag'' o poza afisez
mie sincer mi a ramas gandul la cei din bucuresti simplii si ff frumosi...dar ff inalti cu platforma.....ma tot gandesc daca ajung si ii mai gasesc sa i mai incerc o data cu toate ca erau atat de inalti cand m am urcat pe ei...ca doar asa pot spune..''m am urcat''....ma tineam de miresoi sa nu cad :))))

alexia_bla
01.09.2012, 00:07:33
ca sa va exemplific cum erau ce i din bucuresti....asemanatori 533535
pe care i au cumparat eu sunt mai pamanteni...adica mai aproape de sol:)

Netty
01.09.2012, 09:50:10
ca sa va exemplific cum erau ce i din bucuresti....asemanatori 533535
pe care i au cumparat eu sunt mai pamanteni...adica mai aproape de sol:)

Interesant modelul. la ceva de " genul" ma gandeam si eu. oricum ceva cu toc imi iau, deoarece am observat ca la orice incaltaminte joasa, ma dor picioarele, insa daca au macar putin toc, e ok. Am probat pentru prima oara o rochie de mireasa, acum aprox. 2 luni,cand m-am dus sa-mi cumpar o rochie de seara. Purtam sandale f comode de 8 cm, iar rochia de mireasa venea perfect, nici nu mai trebuia scurtata. Probabil va trebui sa trag cu ochiul, sa cumpar o pereche de pantofi sau sandale cam de 8-10 cm, inainte de rochie.

alexia_bla
01.09.2012, 10:48:46
Interesant modelul. la ceva de " genul" ma gandeam si eu. oricum ceva cu toc imi iau, deoarece am observat ca la orice incaltaminte joasa, ma dor picioarele, insa daca au macar putin toc, e ok. Am probat pentru prima oara o rochie de mireasa, acum aprox. 2 luni,cand m-am dus sa-mi cumpar o rochie de seara. Purtam sandale f comode de 8 cm, iar rochia de mireasa venea perfect, nici nu mai trebuia scurtata. Probabil va trebui sa trag cu ochiul, sa cumpar o pereche de pantofi sau sandale cam de 8-10 cm, inainte de rochie.
eu ma gandeam ptr dansat sa am pe unii mai josi aceatea care i am deja....si ptr pozat unii mai inalti deoarece miresoiul e cam inalt ....oricum mai vedem pana arunci eu purtand numar fff mic m am gandit sa am ceva ptr a nu intra in panica deoarece imi gasesc fff fff greu ceva de incaltat...

Netty
01.09.2012, 13:06:11
[QUOTE=alexia_bla;4762068]eu ma gandeam ptr dansat sa am pe unii mai josi aceatea care i am deja....si ptr pozat unii mai inalti deoarece miresoiul e cam inalt ....oricum mai vedem pana arunci eu purtand numar fff mic m am gandit sa am ceva ptr a nu intra in panica deoarece imi gasesc fff fff greu ceva de incaltat...[/QUOTE

O decizie inteleapta, caci stiu de la o prietena cat e de greu cautarea unei marimi mici, mai ales a unui model deosebit. La mine nu e problema, deoarece port 37, uneori si 38, in functie de model, dar e ok.... Pentru dans voi purta toc, deoarece nu am absolut nicio problema in a dansa pe tocuri, din contra e f OK.Chiar daca al meu e inalt, de nu ma simteam bine cu tocuri, ma gandeam si eu la optiunea " incaltaminte joasa". Cumva as opta pentru ceva jos, sa nu fiu inalta fata de anumiti invitati sau parinti..:D

Miruuu
01.09.2012, 14:00:09
Pantofii nu sunt subiectul meu preferat...eu ma gandeam la astia .

Sau ceva asemanator....care chiar par de balerina si se leaga in sus pe picior. Dar oare nu aluneca legatura aia? Nu o sa am probleme toata noaptea? ;)) Nici nu stiu unde as putea sa gasesc asa ceva :-s

Netty
02.09.2012, 19:56:37
Cred ca depinde de picior si ai timp sa-ti gasesti......
Imi plac cu snur, insa nu mi se potriveste modelul:-"

alexia_bla
02.09.2012, 21:07:28
eu daca a si fi inalta...chiar in mai a avut nunta un amic al miresoiului ...mireasa inalta si a purtat balerini...sincer super...sub rochie nu se vedea ca era lunga doar cand dansa la salon dar a zis ca asa de comozi au fost sa zbantuit toata noaptea...iar stupoare miresoiul ei a avut prb cu pantofii l au ros toata noaptea era disperat( mai rar barbatii sa se planga de asa ceva:))) da nu i rau sa simta si ei ce simtim noi:))sunt rea glumesc doar).....cum sunt mica de statura trebuie musai toc.. asta e533642 am reusit ...despre ei era vorba nu s extraordinari dar sunt buni de avut si culmea par comozi la prima incaltare:)

Netty
02.09.2012, 21:47:57
eu daca a si fi inalta...chiar in mai a avut nunta un amic al miresoiului ...mireasa inalta si a purtat balerini...sincer super...sub rochie nu se vedea ca era lunga doar cand dansa la salon dar a zis ca asa de comozi au fost sa zbantuit toata noaptea...iar stupoare miresoiul ei a avut prb cu pantofii l au ros toata noaptea era disperat( mai rar barbatii sa se planga de asa ceva:))) da nu i rau sa simta si ei ce simtim noi:))sunt rea glumesc doar).....cum sunt mica de statura trebuie musai toc.. asta e533642 am reusit ...despre ei era vorba nu s extraordinari dar sunt buni de avut si culmea par comozi la prima incaltare:)

Imi plac . Sunt draguti!

mihaela_toma
03.09.2012, 09:32:13
Pantofii nu sunt subiectul meu preferat...eu ma gandeam la astia .

Sau ceva asemanator....care chiar par de balerina si se leaga in sus pe picior. Dar oare nu aluneca legatura aia? Nu o sa am probleme toata noaptea? ;)) Nici nu stiu unde as putea sa gasesc asa ceva :-s

Sunt foarte draguti! :)

alexia_bla
10.09.2012, 19:18:20
nimeni nimic?

Netty
10.09.2012, 20:41:35
Daaaa si Eu ma uitam pe aici si mai nimic
Probabil si Eu voi " stagna" o perioada( asta daca ma pot abtine;))), deoarece prea ma luase " avântul" nunții si emotiile si mi-a zis Iuby meu sa ma calmez ca mai este timp. Incepusem sa ma panichez, deoarece multe miresici deja s-au gandit la tematica de nunta, la Candy bar, etc si ma apucase si pe mine " febra", dar a inceput sa-mi treaca, deoarece am rezolvat cu :
- restaurant
- muzica
- foto-video
..si am constietizat ca inca nu am terminat renovarea si ca trebuie sa las " putin" capitolul " nunta", sa ma axez ' psihologic vorbind" pe " casa", sa ne mutam, sper eu, pana la Craciun, iar din ian. sa mai punem bani deoparte pentru nunta.
Am si eu dilemele mele:
- sa fac sau nu Candy bar?
- cum sa ornez sala?
- din ce flori sa fie buchetul, caci imi plac trandafirii si calele si sa zicem ca fac mixt, insa pana nu ma decid ce culoare sa aleg pentru sala....sau sa fie anemone?:))
- ce marturii sa ofer invitatilor? Sunt decisa sa nu dau bombonelele " imprumutate" din traditia italienilor de acum vreo 7 ani
- oricum multe chestiuni " tropaie in capusorul meu" si incerc sa ma linistesc, sa ma axez pe job & casa si sa ma temperez nitel, ca e mai sanatos
Am realizat pana si cateva calcule estimative privind costurile nuntii, deh......avand in vedere preturile de acum, cu usoare cresteri pentru 2013
Am deja un FOLDER plin cu foto, idei, cu subfoldere...so poate voi reusi si eu intr-un ultim ceas sa ma decid:))
Nu cred ca fac cu tematica si ma rezum la ceva simplu,cu muzica si mancare buna, unde sa se simta bine invitatii......anyway...ma mai gandesc.................timp esteeee

Miruuu
11.09.2012, 18:17:43
Buna miresici! :D Si eu m-am cam oprit din pregatiri si tot imi zic sa fac o pauza...dar nu ma pot abtine si mai caut cate o rochie de mireasa, o invitatie pe net :)) Oricum mai este destul timp si trece asa de greeeeu!

Foldere si subfoldere si poze si calcule si posibile cheltuieli si avansuri deja date am si eu, e plin desktopul :D

Ce e ala candy bar? Trebuie sa caut cu google...poate imi mai dati vreo idee :D Desi suna a moft, nu a necesitate si eu deja am o gramada de mofturi pe lista :))

De ornatul salii nu ma ocup eu...ci aia de la agentie...niste flori, huse si gata. Sau e mai complicat? Oricum eu nu vreau tematica...

La marturii si la invitatii o sa fie complicat...eu am fost la o nunta unde s-au dat sticle de vin la plecare ..cu numele mirilor pe ele. Alea nu pot fi marturii? Sau se dau si marturii si sticle de vin? ( eu am fost doar la 2 nunti in viata mea...si la prima aveam vreo 18 ani, nu mai tin minte nimic :-s )

Netty
11.09.2012, 19:25:53
Offf, iar ma bag la vorba. Am avut o zi full la servici si mi-am zis :"Unde ma pot relaxa, decat pe acest site?' , so....
Candy bar- cauta si vezi ca e TOPIC, cu imagini, idei si alte chestii, ca sa nu mai spun ca DA, e suficient un google si gasesti chiar firrme care ofera asa ceva. O masa frumos aranjata cu vase de toate marimile pline cu prajituri si bomboane. Atasez foto....
Cat priveste marturiile, cam la aproximativ toate am primit acele 5 bombonele. Prima marturie am primit-o in urma cu f. multi ani si am aflat tot atunci ca e o traditie la italieni, fiecare bombonica simbolizand un anumit lucru, de tipul sanatate, bogatie etc.
Si eu ma gandesc la altceva si am " n" idei, dintre acestea ar fi:
- sticla cu vin( da, si eu m-am gandit)....ma mai gandesc daca o personalizez, caci nu strica sa vada omul ce bea( tipul si marca vinului) si eventual sa-i atasez o fundita cu un mesaj de Multumim...etc....
- o alta varianta - borcanel cu miere, insa decat sa cumpar gata facute, le-as realiza eu, caci am gaist firma ce face modele de borcanele, orice marime si parca vreau eu sa STIU ce fel de miere pun, sa nu ma blagosloveasca cineva
- alte variante ar fi din gama modelelor USA, fie sa cumpar de la firma direct din Romania, fie sa-i spun sora-mii sa-mi tirmita, insa parca mult mai buna-i sticla de vin, un vin de calitate sa plece omul multumit.
La ultima nunta am primit o cutie din plastic de unica folosinta plina cu prajiturele delicioase, legata frumos cu o fundita. Am vauzt ca multi practica asa ceva, deci iata o alta idee.
De ornatul salii, se va ocupa o firma, insa nu stiu care=)), deoarece am cateva optiuni, insa nu am avut timp sa ma intalnesc cu niciun reprezentant al vreuneia
Aaaaaa..si nu vreau tematica, insa vreau sa ma decid cam ce buchet doresc, ce culoare, pentru a nu fi ca " magarul intre oi" buchetul si lumanarile ...in sala evenimentului

Deci Draga Miruuu.....
pentru marturii poti opta pentru: sticle de vin, chiar tuica( sticle din alea mici), pentru lumanari sub diverse forme( floare, caleasca- personal imi place modelul ca este f elegant, elefanti etc....), unii dau brelocuri, unii iconite si cate si mai cate.....
la o nunta am primit si sticla si lumanare in forma de trasurica, insa am vauzt pe net pretul celor " 2 marturii" si este enorm, insa si mirii aveau ceva finante. Numai lumanarea costa 1 bucata 15 lei, ca s anu mai spun ce vin au dat....so nu prea se merita.
Si eu am foldere de numa numa, insa pentru a nu-l stresa pe al meu, mi-am facut un shortcut;;), sa fie al meu multumit;))Am atasat doar cateva imagini, din MARELE FOLDER:)) 534636534637534638534639534640534641534642

alexia_bla
11.09.2012, 19:56:17
ma bag si eu in seama caci na...ma mananca:)))...masa cu bombonele dupa mine ..la momentul asta e de prisos ..m as mira sa se ridice lumea sa serveasca. o stimabila cucoana de la un restaurant ne a zis ca ff greu se duce lumea si la fantana de ciocolata apoi la masa respectiva cu toate ca arata fff bine.
culoarea pe care o voi alege dumnezeu o stie...deci clar nu stiu nici buchetul ..vb voastra sa nu fac un amalgam de culori...dj inca nu avem ...ne gandeam la cel de la salon cica i slab pregatit dar atat de ocupati suntem ca nu am avut timp sa ne decidem cu adevarat.....
ce sa va mai zic ...zilele trecute am fost un pachet de nervi ascultand pe fel si fel de don'soare care au fost pe la nunti, respectiv botez chiar si la salonul nostru. critici ..aveti grija sa nu plecam flamanzi ca am fost eu la un botez si au dat tot felul de preparate la primul fel, erau ff bune dar nu era si salam, sunca presata....pfai ce nervi m au luat ..ii pui omului ceva mai deosebit si ..taranul...ca nu pot spune altfel vrea salam. daca i dai pangasius ..oo saracie, crap ..am mai mancat...pastrav ...are niscai oase....somon ..ce i ala parca nu mi place ca e putin portocaliu.....nervi nervi nervi
marturii...ce sa zic ma informez ma bate gandul sa pun origami doua lebede una cu negru ..baiatul:) si una colorata ...fata:)))cate o bombonica pe spinare eventual, de gat agatat numele si data ...ce ziceti?

Miruuu
11.09.2012, 19:59:00
M-am lamurit cu candybar-ul, multumesc mult Netty, tare fain arata ...si iamiii. Incep sa ma gandesc si eu la asta...sau la fantana de ciocolata...mai vad :D

Am vazut si eu multe multe marturii dragute...si magneti de frigider...si chestii din alea pt sare si piper ( sub diverse forme ) super dragute...dar scumpeeee [-(. Cred ca pana la urma raman la sticla de vin :)) cata originalitate...stiu ( dar oricum am timp sa ma gandesc si razgandesc de multe multe ori ).

Voi preferati buchetele albe sau intr-o alta culoare? Sau combinatie? 8-|

alexia_bla
11.09.2012, 20:01:51
M-am lamurit cu candybar-ul, multumesc mult Netty, tare fain arata ...si iamiii. Incep sa ma gandesc si eu la asta...sau la fantana de ciocolata...mai vad :D

Am vazut si eu multe multe marturii dragute...si magneti de frigider...si chestii din alea pt sare si piper ( sub diverse forme ) super dragute...dar scumpeeee [-(. Cred ca pana la urma raman la sticla de vin :)) cata originalitate...stiu ( dar oricum am timp sa ma gandesc si razgandesc de multe multe ori ).

Voi preferati buchetele albe sau intr-o alta culoare? Sau combinatie? 8-|
sincer ...alb nuuuu...am observat in pozele altor mirese...nu se vede
am gasit candva un buchet superb si atat am fost de isteata ca nu mai stiu unde l am dosit in calculator:)

Miruuu
11.09.2012, 20:02:34
ma bag si eu in seama caci na...ma mananca:)))...masa cu bombonele dupa mine ..la momentul asta e de prisos ..m as mira sa se ridice lumea sa serveasca. o stimabila cucoana de la un restaurant ne a zis ca ff greu se duce lumea si la fantana de ciocolata apoi la masa respectiva cu toate ca arata fff bine.
culoarea pe care o voi alege dumnezeu o stie...deci clar nu stiu nici buchetul ..vb voastra sa nu fac un amalgam de culori...dj inca nu avem ...ne gandeam la cel de la salon cica i slab pregatit dar atat de ocupati suntem ca nu am avut timp sa ne decidem cu adevarat.....
ce sa va mai zic ...zilele trecute am fost un pachet de nervi ascultand pe fel si fel de don'soare care au fost pe la nunti, respectiv botez chiar si la salonul nostru. critici ..aveti grija sa nu plecam flamanzi ca am fost eu la un botez si au dat tot felul de preparate la primul fel, erau ff bune dar nu era si salam, sunca presata....pfai ce nervi m au luat ..ii pui omului ceva mai deosebit si ..taranul...ca nu pot spune altfel vrea salam. daca i dai pangasius ..oo saracie, crap ..am mai mancat...pastrav ...are niscai oase....somon ..ce i ala parca nu mi place ca e putin portocaliu.....nervi nervi nervi
marturii...ce sa zic ma informez ma bate gandul sa pun origami doua lebede una cu negru ..baiatul:) si una colorata ...fata:)))cate o bombonica pe spinare eventual, de gat agatat numele si data ...ce ziceti?

Alexia nici la restaurantul ales de noi nu e mai roz situatia...tot felul de critici de m-am panicat rau de tot... O sa vedem, restaurantul e si nou si e primul an cand se fac nunti, nu avem prea multe opinii. Eu am vazut pozele de la restaurantul tau si mi s-a parut foarte frumos si elegant! De mancare nu stiu :D Dar mereu o sa existe critici si oameni nemultumiti...n-ai ce face. :*

Miruuu
11.09.2012, 20:06:16
sincer ...alb nuuuu...am observat in pozele altor mirese...nu se vede
am gasit candva un buchet superb si atat am fost de isteata ca nu mai stiu unde l am dosit in calculator:)

Mie mi-a placut mult mult buchetul asta... , si miresica avea aceleasi orhidei si in par. Am mai vazut un buchet simplu din cale galbene :x dar galbenul nu merge la nunta mea, nu o sa existe nicaieri...poate doar in rochia unor invitate :))
Uffffffffff :))

alexia_bla
11.09.2012, 20:18:06
Mie mi-a placut mult mult buchetul asta... , si miresica avea aceleasi orhidei si in par. Am mai vazut un buchet simplu din cale galbene :x dar galbenul nu merge la nunta mea, nu o sa existe nicaieri...poate doar in rochia unor invitate :))
Uffffffffff :))
mancarea la restaurantul meu era buna cand am mancat noi...o sa facem si o degustare pe aproape si basta...
am gasit buchetul...imi place la nebunie...probabil nu asa mare dar combinatia mi a atras privirea....534644

Netty
12.09.2012, 15:19:16
alexia_bla- Eu sigur voi opta pentru ceva colorat la buchet, deoarece ALB nu se prea vede in foto. Chiar acum 5 minute am vazut buchetul unei tipe si era ALB, so...no way. merge daca pui mult verde- asa da...
Cum spuneam imi plac calele, trandafirii, iar modelul postat anterior e f. dragut. De asemenea imi plac anemonele-poate combin...am timp sa ma decid. cat priveste comentariile de la nunta vor fi.
De exemplu ieri o colega imi spunea ca nu-i place sub nicio forma pestele.
Eu ma gandeam la 2 idei:
Meniu I : fel I- aperitiv foarte bogat si neaparat sa arate cat mai bine, primul fel conteaza, in opnia mea cel mai mult( parere personala, din mai multe puncte de vedere)
fel II- peste( fie pastrav, fie somon cu legume si un sos delicios, etc).....ne gandim. Cel mai mult se servea pangasius prin 2009, cel putin asta am mancat la felul II,din ce retin la toate nuntile la care am fost in perioada respectiva. De asemenea am observat ca difera modul de preparare.
fel III- cu siguranta vreau un GRILL mix, de tipul ceafa porc, combinat cu piept de pui si ceva carnaciori si salata mixta- am vazut la o nunta si mi-a placut grozav, deoarece astfel pot multumi cel putin 2 tipuri de invitati, care au anumite placeri in materie de tipul de carne mancat
Meniu II- fel I- aperitiv...
fel II- ma gandesc SA NU FIE PESTE....poate fi sa zicem o rulada din pui,evident umplutura sa fie f buna............ idei sunt
fel III- aceeasi idee, enuntata anterior.
Concluzie- nu sunt decisa in privinta celui de al doilea fel de mancare, insa am timp si mi s-a spus de la restaurant ca imi vor prezenta atunci mult mai multe variante. Un lucru e cert, desi a inceput moda cu 4 feluri de mancare, nu intentionez, deoarece e nunta " de seara" si ar fi prea multa mancare, in opinia mea. Am fost la o nunta in Ardeal, insa NUNTA DE ZI( 14.00-00.00) si s-au servit 7 feluri de mancare inclusiv supa. Toata mancarea a fost f buna, insa fiecare cu traditiile sale si propriile idei. Site-ul imi este util sa ma inspir, sa conversez, de ce nu , sa ascult parerile unor miresici de aici, cu experienta. Logic voi trage propriile concluzii si voi actiona cum doresc eu;-)
In privinta Candy bar, ma voi tot repeta pe aici, e o idee, iar in privinta marturiei, ma gandesc foarte serios la sticla de vin- ceva bun, la care sa adaug o fundita personalizata. Nu cred ca ma mai chinui cu " personalizarea sticlei", deoarece anumiti " invitati, posibil, pretentiosi, chiar vor dori sa stie mai curand ce beau, decat sa scrie numele mirilor pe sticla.....:-"
Ce nu-mi place?
buchet ALB
Ce-mi place?
buchet alb, insa cu insertii de verde, buchet de cale cu trandafiri, buchet de anemone combinat cu( ma gandesc).......idei sunt, am facut si un folder cu buchete;-)5347415347425347435347445347455347465347475347485 34749534750Mi-a placut foarte mult si variante de ANEMONE culoarea prunei sau nerinele. Din categoria flori: trandafiri, cale, anemone, nerine si sa nu uit hortensiile............. chiar trebuie sa ma gandesc bine..................la o cunostinta a avut BUCHETUL din orhidee si o coafura f eleganta cu o orhidee in par. Era un look deosebit, care mi-a palcut, insa nu mi se potriveste mie;)) Acestea sunt doar cateva din foto. I-am umplut si pc-ul la al meu, de mi-a zis zilele trecute sa raman la al meu;))
Ce parere aveti de buchete?;))

alexia_bla
12.09.2012, 21:34:42
mie personal imi plac ff mult...numai una si una...
app de orhidee ..am vazut si eu la o miresica pe verde asa cum ai si tu un ex si avea aceeasi floare in par....am variante si variante in cap insa nu stiu cat de bine imi va sta....cu una bucata floare in par...momentan am parul scurt asa mi sta cel mai bine ...dar vedem daca mi pastrez stilul ...sau dumnezeu stie:)
despre meniu ce sa ti zic...e doar parerea mea....nu te superi ..ca si eu maine pot spune ca nu mi mai place...
ma gandesc de asemeni la pastrav sau somon......de salau ce zici??
varianta 2 cea care ai inloc de peste -pui rulada....mi s a zis...stii tu carcotasi...pui la felul doi...pui la felul trei?
in ceea ce priveste mixul e ce a mai buna idee...caci unii manaca porc altii nu ...poate le place puiul...daca nu sa serveasca carnatul si basta:)...stiu doar de la cineva ca la varianta mix esti tepuit ce l mai bine la gramajul portiilor...apoi vedem noi ce si cum punem...important e sa fie bine preparate ca daca au si gust nasol e grav...

Netty
13.09.2012, 14:45:34
alexia_bla- asa e. Si Eu m-am gandit ca nu as pune de doua ori pui, am timp sa ma gandesc.........
Mie personal imi place f mult salaul. NU am mancat niciodata la nunti, ci doar acasa si la diverse evenimente la restaurante, insa cu siguranta ar arata f bine in farfurie- e tipul de peste cu oase putine. Oricum decizia meniului o vom lua in anul urmator, insa nu " strica" sa ma gandesc.Cel mai mult mi-au placut 2 farfurii prezentate de restaurant, ca fel II, peste-si aratau superb.....vom lua decizia atunci- acum nici nu-i mai pomenesc la al meu de ideile mele, caci la cum il stiu eu, iar mi-ar spune ca mai este pana atunci=)) si ca nu vrea sa-l apuce durerile de cap.

Miruuu
20.09.2012, 18:33:17
Buna miresici de iulie :D Ati mai rezolvat ceva? Eu mi-am facut programare la machiaj si sunt super bucuroasa...acum sunt si mai nerabdatoare sa vina ziua de 13 iulie :))
In rest am luat o pauza...deja am batut la cap pe toata lumea... si e destul de devreme :D

Netty
20.09.2012, 19:06:51
Eu stagnez. Mi-am propus ca pana in ian. sa nu-mi mai stea gandul la nunta, ci doar la casa, sa terminam ceea ce am inceput. Doar ce am vorbit cu o firma pentru a decora sala. Mi-au facut cateva oferte, insa vreau sa ma gandesc foarte bine la culoarea pe care o voi alege

Miruuu
20.09.2012, 19:44:58
Netty ce bine de tine ca ai la ce sa te gandesti si cu ce sa te ocupi :))
Si eu incerc sa fac pauza dar mai caut o poza...mai vad o rochie...si iar imi zboara mintea la nunta :D

Loredanalo
21.09.2012, 11:57:34
Buna miresici...vad ca sunteti foarte pregatite,stiti de toate.fata de mine:(
Este cineva din Suceava ??

Eu am o mare dilema. Aveti muzica,lautari acasa?cum procedati?:gen_07:

Netty
21.09.2012, 14:30:08
Și tu crezi Miruu, că mă voi putea abține 100%?????
Evident că NU. Și eu mai trag cu ochiul pe diverse site-uri.
De exemplu eu nu sunt decisă ce culoare să aleg pentru sală. Este de culoare portocalie cu un ivoire și multe miresici care au făcut acolo și-au ales huse somon sau maro însă au început să mă plictisească aceste culori, so......mă gândesc. Am văzut că unele firme au decorat chiar și cu lila, respectiv mov și curios, dar nu arăta deloc urât...din contră.....dădea o notă de eleganță, deci mă gândesc...
Ar mai fi o variantă --- o nuanță de verde.....să văd....
Pentru idei am început să mă uit pe site-uri externe, cu precădere la americani, căci oricum Europa, în materie de nunți de la ei se inspiră și am văzut lucruri frumoase și deosebite.
Nu doresc să cheltuiesc mulți bani în decor, însă vreau să fie ceva drăguț, care să justifice calitate - preț. Am stabilit un buget și nu doresc să-l depășesc...sper.....;;)
Deci...deși am zis că stagnez, tot navighez și admir multe lucruri frumoase pe diverse siteuri. Poate unele miresici vor spune că sunt ciudată, însă mă axez mai mult pe cămin, decât pe nuntă (loc II), iar din acest motiv cheltuielile vor fi normale, fără a epata prin ceva În sensul că nu-mi iau trupe de dans,nu ofer artificii afară pentru invitați,nu-mi inchiriez Hummer etc. Am fost la multe nunți și DA multe lucruri deosebite am văzut , admirat, însă eu sper în a avea o nuntă frumoasă, cu cei dragi alături.
Cu siguranță intru și aici.
Ce am făcut ieri? =)) M-am uitat la sfaturi pentru a decora săli, moduri de asortare al culorilor
Ce am făcut acum 2 zile? M-am uitat la buchete de mireasă.
Ce fac in weekend? Cred că 1 oră tot mă voi uita la rochii.<:-P

mihaela_toma
21.09.2012, 15:41:18
Buna miresici...vad ca sunteti foarte pregatite,stiti de toate.fata de mine:(
Este cineva din Suceava ??

Eu am o mare dilema. Aveti muzica,lautari acasa?cum procedati?:gen_07:

Buna miresica Loredana si bine ai venit!
Referitor la pregatit stai linistita, tot de aici am invatat ce trebuie sa facem :) si te ajutam si pe tine.
Tu cum stai cu pregatirile?
Noi vom avea muzica acasa, ne-a recomandat formatia cu care colaboram un acordeonist si cred ca este suficient (vrem sa pastram si din traditii, mai inveseleste atmosfera) :).

A...si cred ca am mai vayut o miresica din Suceava - codrinutza.

mihaela_toma
21.09.2012, 15:43:05
De exemplu eu nu sunt decisă ce culoare să aleg pentru sală. Este de culoare portocalie cu un ivoire și multe miresici care au făcut acolo și-au ales huse somon sau maro însă au început să mă plictisească aceste culori, so......mă gândesc. Am văzut că unele firme au decorat chiar și cu lila, respectiv mov și curios, dar nu arăta deloc urât...din contră.....dădea o notă de eleganță, deci mă gândesc...
Pentru idei am început să mă uit pe site-uri externe, cu precădere la americani, căci oricum Europa, în materie de nunți de la ei se inspiră și am văzut lucruri frumoase și deosebite.
Nu doresc să cheltuiesc mulți bani în decor, însă vreau să fie ceva drăguț, care să justifice calitate - preț. Am stabilit un buget și nu doresc să-l depășesc...sper.....;;)
Deci...deși am zis că stagnez, tot navighez și admir multe lucruri frumoase pe diverse siteuri. Poate unele miresici vor spune că sunt ciudată, însă mă axez mai mult pe cămin, decât pe nuntă (loc II), iar din acest motiv cheltuielile vor fi normale, fără a epata prin ceva În sensul că nu-mi iau trupe de dans,nu ofer artificii afară pentru invitați,nu-mi inchiriez Hummer etc. Am fost la multe nunți și DA multe lucruri deosebite am văzut , admirat, însă eu sper în a avea o nuntă frumoasă, cu cei dragi alături.
Ce am făcut ieri? =)) M-am uitat la sfaturi pentru a decora săli, moduri de asortare al culorilor

De acord, o nunta frumoasa, simpla si cu gust ;-)

Miruuu
21.09.2012, 17:56:49

Haha, ce bine ca nu sunt singura...incepeam sa ma ingrijorez ca mai e o gramada pana la nunta si eu deja nu mai am rabdare :D
Eu nici daca imi faceam o nunta cu toate minunile nu imi aduceam formatii de dans .... nu e pe gustul meu si vreau sa fiu eu in centrul atentiei... macar in seara aia :D ( parerea mea.....)
De la nunta noastra nu o sa lipseasca nimic necesar unei nunti...dar mofturile o sa fie putine. Simplu si cu gust sper eu.

La culorile salii e mai greu, eu ma bucur ca am scapat de grija asta...verde mi se pare ca ar merge bine cu sala ta, dar si somonul. Oricum mai ai timp destul sa iti alegi culoarea.

La muzica de acasa nici nu m-am gandit macar :O oare e aiurea tare daca pun de pe calculator? :)) Nici nu stiu cum se procedeaza.... of trebuie sa studiez partea asta.

Netty
22.09.2012, 11:28:06
Eu imi voi face un Mp3 cu muzica specifica evenimentului.caut muzică cu cântece despre mireasă...:-" specifice zonei Moldovei. Nu ma complic cu formatie. O prietena de a mea, asa a procedat. Cât i-a pus nașa voalul- play- si gata......Invitatilor le-a placut, deoarece suna original si de bun gust...muzică- cât să se audă în casa
O cunostință de a mea si-a facut mp3-uri si a avut statie, dorinta ei fiind sa se auda în zonă- deci fiecare cum doreste...iar un vecin a avut lăutari- 3 oameni platiti să cânte la saxofon, acordeon, respectiv tobe( sau ce au fost alea)
Concluzie ...fiecare cum dorește......sau după buget, dar mai ales timp...
Eu aș opta pc/sistem/mp3

Miruuu
22.09.2012, 11:36:22
Eu imi voi face un Mp3 cu muzica specifica evenimentului.caut muzică cu cântece despre mireasă...:-" specifice zonei Moldovei. Nu ma complic cu formatie. O prietena de a mea, asa a procedat. Cât i-a pus nașa voalul- play- si gata......Invitatilor le-a placut, deoarece suna original si de bun gust...muzică- cât să se audă în casa
O cunostință de a mea si-a facut mp3-uri si a avut statie, dorinta ei fiind sa se auda în zonă- deci fiecare cum doreste...iar un vecin a avut lăutari- 3 oameni platiti să cânte la saxofon, acordeon, respectiv tobe( sau ce au fost alea)
Concluzie ...fiecare cum dorește......sau după buget, dar mai ales timp...
Eu aș opta pc/sistem/mp3

Deci se poate si pe calculator....foarte buna ideea cu cantecele despre mireasa din zona Moldovei..tot din alea vreau si eu :D Daca gasesti poti sa imi spui si mie cateva te roooog! Deci mai am ceva de facut ... de cautat muzica :D
Si cu lautari ar fi frumos dar cred ca e scump...

Netty
22.09.2012, 12:02:54
Miruu eu le am în laptop, nu in pc, deci cum mă apuc serios de treaba, eu zic să facem schimb pe viitor....timp este si vedem ce si cum......
Tocmai citeam despre asortarea culorilor...off.....De ce spuneam că nu vreau somon?-. Deoarece ar fi prea multa culoare portocaliu sau spre portocaliu.......Acum citesc informatii despre asortarea culorilor si am găsit info, însă depinde ce nuanțe de culori are firma. Daca nu, îmi schimb opțiunea și apelez la altă firmă si cu asta basta. Nu am semnat nimic, doar i-am intrebat ce au, ce preturi sunt, ce-mi oferă
"""
PORTOCALIU
Poti asorta cu: alb, negru, portocaliu, rosu, galben, albastru
Portocaliul este o alta culoare "periculoasa" in ceea ce priveste asortarea, deoarece are tendinta sa fie mult prea intensa si tipatoare. De aceea, este recomandat sa alegi nuante de portocaliu mai deschise sau mai inchise pe care sa le asortezi cu nuantele similare acesteia: rosu si galben. Maronul este nascut din portocaliu si este o culoare care se poate asorta foarte usor. Culoarea complementara portocaliului este albastru, dar trebuie tinut cât mai în umbră pentru a nu transforma portocaliul in ceva mult prea tipator. Ferește-te să asortezi portocaliu cu verde si violet, acestea pot fi asortate numai cand nuanțele de verde sunt îndreptate spre galben, iar nuanțele de violet spre roșu.""""""

Netty
22.09.2012, 12:17:52
Daaaa, ...vreau sa spun ca am ramas dezamagita de ceea ce citisem pe site-urile românești si mi-am zis : Ia să văd, nu găsesc idei/info prin alte țări?...Mai ales că majoritatea oamenilor din mass-media copie articole și le traduc..... So "Trăiască GOOGLE" Am tasta purple and orange weddings și SURPRIZĂ !
Am găsit EXACT site cu această temetică și cu foarte multe sugestii și foto...deci se poate...și nu pare obositor. Cum spuneam sala e într-o nuanță de portocaliu cu ivoire, deci ar merge chiar și mov...și doar cât să pun fundițe mov la husele scaunelor.....nu cred că ar fi o tragedie535786535787535788535789535790535791535792 535793
Orientativ,la mine, va fi puțin și subtil.........Nu voi face ca în imaginile atașate aici. Oricum idei sunt și până în 2013 mă decid eu ce și cum;)))) Îmi voi face foldere pe nuanțe și apoi voi lua decizia finală=)) Să fie verde, să fie somon, să fie lila, să fie....să tot fie..... ;-) M-am apucat să citesc articole de la americani și australieni și-mi plac, însă nu prea au aplicație la noi, mai ales în zonă.....

Miruuu
22.09.2012, 12:46:30
Uau chiar merge bine portocaliu cu mov, nu ma asteptam...in schimb cu albastru mi se pare putin prea mult ( asta pana vad niste poze si apoi zic iar " uau " ) :D
Sigur ca ai timp..
Eu mai am o mare problema cu coafura...nimic din ce am vazut nu imi place :(

Netty
22.09.2012, 13:20:13
În privința coafurii, doar ce mă uit pe site-uri și la fel - culeg idei/imagini. Lungimea părului meu e mediU spre lung și e dificil să mă decid în a-l lăsa lung sau a-l prinde în vreun coc.......Am vorbit cu tipa la care merg să mă frizez și cu 3-4 luni înainte vom discuta la modul serios ce și cum. Ca să nu fac publicitate de site-uri pe aici și să fiu banned-uită....dă un Google de coaguri miresici sau 50 de coafuri miresici și vei găsi imagini foarte multe sau bride's hairstyle 2012....am văzut câteva superbe....535801Curios este că doresc ceva select, sofisticat și-mi pică ochii pe aceasta imagine, care mi se pare drăguță,naturală, simplă....mă gândesc.......Părul meu e și mai dificl, nu mai spun nărăvaș și dacă mai și dansez, în 3 ore ADIO coafură sofisticată...sunt pățită......

Miruuu
22.09.2012, 13:59:38
Si eu am parul mediu spre lung .. si ondulat. Foarte draguta poza, si eu mi-am facut folder cu poze, eu il vreau si prins dar si lasat pe spate...cateva suvite macar :)) si o floare in par..orhidee cred. Si cum am zis ca ma opresc din cautari iar am ajuns pe site-uri cu mirese/rochii/coafuri :D Mai bine nu mai zic nimic pentru ca oricum o sa caut in continuare :)) Cineva sa imi ascunda laptopul...

Netty
22.09.2012, 14:18:02
Am văzut că deja au apărut Colecțiile de primăvară 2013. Tocmai ce am văzut cele create de Monique Lhuillier. Nu cred că se consideră publicitate, deoarece nu se vând în România.... ca și stil seamănă cu cele create de o casă de modă românească din P Neamț;))
Deja multe case de modă care își vând colecții în România apar pe diverse site-uri Observ că predomină dantela.... in anumite colecții, iar în altele tull-ul....cu aplicații535803

Netty
22.09.2012, 14:18:59
Si eu am parul mediu spre lung .. si ondulat. Foarte draguta poza, si eu mi-am facut folder cu poze, eu il vreau si prins dar si lasat pe spate...cateva suvite macar :)) si o floare in par..orhidee cred. Si cum am zis ca ma opresc din cautari iar am ajuns pe site-uri cu mirese/rochii/coafuri :D Mai bine nu mai zic nimic pentru ca oricum o sa caut in continuare :)) Cineva sa imi ascunda laptopul...
Hi - hi Hi ----această foto mă pregăteam să o atașez =))

Miruuu
22.09.2012, 14:49:29
Vai ce rochie frumoasa!!! Eu mi-am propus sa probez cate un model din fiecare intai....si apoi sa aleg. Inainte de probe ma vad intr-o rochie sirena...dupa om vedea :)) pun si eu 2 poze cu rochiile care-mi plac ;))
Cred ca stiu casa de moda de care zici :D
M-am uitat mai mult la poza pusa de mine si acum mi se pare prea simpla...cred ca si eu as putea sa imi fac asa ceva la par, deci m-am razgandit deja :))

Netty
22.09.2012, 14:53:13
Ambele rochii imi plac, insă știu că mi s-ar potrivi PRIMA.http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_wink.gif În ultimii 2 ani am pus, treptat, ceva pe mine și voi merge fie pe model A, fie pe princess. Nu "bag mâna în foc" că mă voi apuca de sport atât de serios, încât să slăbesc și să ajung la formele de odinioară.

Miruuu
22.09.2012, 15:15:35
Ambele rochii imi plac, insă știu că mi s-ar potrivi PRIMA.http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_wink.gif În ultimii 2 ani am pus, treptat, ceva pe mine și voi merge fie pe model A, fie pe princess. Nu "bag mâna în foc" că mă voi apuca de sport atât de serios, încât să slăbesc și să ajung la formele de odinioară.

Prima costa 2790 ron...nu mi se pare scumpa la cat de frumoasa e! Si probabil se mai ieftinesc prin ianuarie ( speeer ) :D

Netty
22.09.2012, 15:40:27
Chiar e ok ca si pret. Eu am zis ca pana in 30 mil lei dau pe o rochie, insa nu mai mult, deoarece apoi stau cu ea in dulap. Cand m-am dus(la P Neamt) sa-mi iau rochie pentru o nunta, am probat 2 rochii de mireasa( deh...daca tot eram acolo, de ce nu?))
Una costa 2200 ron, iar alta 2400 ron. Erau frumoase, insa mi-am zis : La ce sa cumpar, daca nu am fixat data? MI-au placut, insa nu mi s-a oprit inima, deoarece din alea doua chiar as fi facut una;)).......
In plus, fac si eu ca tine, sigur se vor ieftini, deoarece rochiile din colectiile anterioare in general sunt mai ieftine.....
La Iasi stiu ca mereu au fost targuri de nunti in ian si febr si mereu am vazut rochii deosebite....Daca voi ajunge, poate-mi iau de acolo, daca nu.....imposibil sa nu gasesc ceva la P Neamt, asta deoarece imi plac 2 case de moda de acolo si lucreaza deosebit.

Netty
22.09.2012, 20:03:47
535813 :-"păreri / decor sală ? Ce culoare/ nuanță ați alege?:D:-" Eu asta nu o doresc , deoarece mi se pare "prea mult"........sau poate exagerez eu.

Netty
22.09.2012, 20:07:07
535814535815535816535817
What about this?:-".........prea mult ?

Miruuu
22.09.2012, 20:15:49
Somonul ala merge cu peretii dar e cam plictisitor dupa parerea mea... in schimb movul arata foarte bine, numai ca in cantitati mai mici :))

Netty
22.09.2012, 20:24:27
Așa gândesc și eu;-)..............
SOMON - borring;))
însă dacă strecor mov..puțin ...va fi ok............voi vedea...

marinadiana
22.09.2012, 20:48:28
Wow, incep sa intru in panica cand vad ca vorbiti despre rochie, si alte detalii pe cand noi nici nu am apucat sa dam avansu pentru sala, ar cam trebui sa ma orientez si eu. Credeam ca va fii suficient ptr unele detalii abia inainte cu cateva luni, dar tre sa ma pun pe treaba!

Miruuu
22.09.2012, 20:50:10
Wow, incep sa intru in panica cand vad ca vorbiti despre rochie, si alte detalii pe cand noi nici nu am apucat sa dam avansu pentru sala, ar cam trebui sa ma orientez si eu. Credeam ca va fii suficient ptr unele detalii abia inainte cu cateva luni, dar tre sa ma pun pe treaba!

Bunaaaa! Ati ales macar sala? Ati vorbit cu cei de la restaurant sa va rezerve o data anume?

marinadiana
22.09.2012, 20:53:40
Da, din fericire proprietarul restaurantului e o cunostinta, si prin urmare urmeaza sa dam avansul peste 2 sapt. Macar asta sa o stiu sigur! si din pacate trebuie sa ma tot orientez singura, ca iubitu meu e plecat dincolo, sper sa imi iasa bine, si sa aleg ce trebuie! :D

Netty
22.09.2012, 20:57:01
marinadiana Noi am grăbit procesul de pregătire deoarece nunta e în iulie și se găsesc greu. În general săli se găsesc în sept, mai, aprilie...la noi... Cu muzica e același lucru.
Cum spuneam aici, data la care căutam Noi la început nu era valabilă. Cică ar fi trebuit să rezervăm, încă de acum 1 an, însă noi nu știam sau nu conștietizam acest aspect. Dacă am fi făcut în mai sau oct.- DA - găseam....sigur...

Miruuu
22.09.2012, 21:01:21
Da, din fericire proprietarul restaurantului e o cunostinta, si prin urmare urmeaza sa dam avansul peste 2 sapt. Macar asta sa o stiu sigur! si din pacate trebuie sa ma tot orientez singura, ca iubitu meu e plecat dincolo, sper sa imi iasa bine, si sa aleg ce trebuie! :D

Same here...si eu tot singurica am ales sala si restul de pana acum... iubitului meu i-a placut ce am ales si a zis ca o sa vina si el la nunta pentru ca e chiar frumoasa sala :))))))

E bine ca ai sala pentru ca asta e o problema mare...si mai trebuie sa iti alegi muzica ( DJ/formatie ) si fotograful...iar pentru restul ai timp mai tarziu. Mie mi se pare cam devreme dar din plictiseala ma mai uit la cate ceva...la o rochie sau la o invitatie :D

marinadiana
22.09.2012, 21:04:01
te inteleg... la aceeasi chestie ne gandeam si noi cand ne-am hotarat sa ne casatorim, depinde si de locul unde faceti, noi am avut noroc, erau 3 sambete din iulie libere, si am ales data de 20.. Urmeaza sa ma intalnesc ptr foto, dar zicea ca pe la inceputul lui noiembrie, cand e gata cu sezonu de nunti din anul aceasta, si am gasit si la pret acceptabil... 600 de euro. Urmeaza muzica cu straroste, si aici va fii cu cantec...
Iar de meniu, buchet, decoratii, nici nu mi-a trecut vreo idee prin cap! Sper sa fie cat mai elegant si simplu! :)

marinadiana
22.09.2012, 21:06:07
Same here...si eu tot singurica am ales sala si restul de pana acum... iubitului meu i-a placut ce am ales si a zis ca o sa vina si el la nunta pentru ca e chiar frumoasa sala :))))))

E bine ca ai sala pentru ca asta e o problema mare...si mai trebuie sa iti alegi muzica ( DJ/formatie ) si fotograful...iar pentru restul ai timp mai tarziu. Mie mi se pare cam devreme dar din plictiseala ma mai uit la cate ceva...la o rochie sau la o invitatie :D

;)) da... si iubitu zicea sa ma ocup eu de tot, macar imi place ca fac asa pe placul meu :D bineinteles cu acordul lui. cum ziceai tu...astea mai importante sa fie rezervate, ca mai avem ceva timp sa ne ocupam de fiecare detaliu si sa iasa bine! :D

marinadiana
22.09.2012, 21:10:31
aaa, si invitatiile m-am hotarat sa le realizez singura! O prietena a avut nunta recent, si le-a facut prin Corel (inca nu stiu detalii despre program) dar ideea e ca au fost f simplu, deloc pretentioase, si a iesit si ieftin. :)

Netty
22.09.2012, 21:15:21
Și eu inițial am zis că fac invitațiile, deoarece o prietenă și le-a făcut cu soțiorul, însă nu prea am timpul necesar și am găsit prețuri ok și modele drăguțe. Evident gusturile nu se discută....;))

Miruuu
22.09.2012, 21:19:30
Eu am timp dar sunt anti talent :D
E o idee buna...si pt invitatii si pt marturii...dar nu pentru mine :))

Netty
22.09.2012, 21:21:19
Miruu...sper că ai primit link-ul...;))

marinadiana
22.09.2012, 21:22:04
:)) ar trebui sa fac mai intai si eu niste incercari, sa vad daca imi reusesc, sa nu ma trezesc pe sfarsit fara invitatii...sau cu invitatii anti talent ;))

Netty
22.09.2012, 21:37:52
M-am jucat și eu și am făcut mai demult și mi-au ieșit ok, însă gândul de a face atâtea, la ce model doream eu.................pfff.......nu aș avea timp....... Și mi s-au lipit ochii de câteva modele de pe un site și acolo mi-au rămas;))