PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor din Oradea

Pagini : [1] 2 3 4 5

tina19
30.04.2006, 23:00:00
Daca Este Vreo Mireasa 2006 Din Oradea As Ruga-o Sa Ma Contacteze. Sa-mi Trimita Un Mail Multumiri.

teodora_buciu
14.06.2006, 14:03:31
Pai ce sa spun...Eu sunt din Oradea dar nunta mea nu va fi decat in primavara 2007...pt ca nu am gasit sala...stii cum e cu salile astea..noi ne-am hotarat relativ tarziu in legatura cu nunta.. asa ca doar la anu vom face si noi pasul asta..in momentul asta deja am inceput pregatirile...stii cum e..rochie , sala, liste peste liste, muzica...nebunie curata nu alta dar fiecare efort merita...Poate imi impartasesti si tu ceva din experienta ta cu privire la pregatirile pt nunta...m-ar ajuta f mult..mailul meu e .. Pupici si...Casa de piatra

carmensita
13.07.2006, 14:40:06
Buna,
Si eu am nunta anul acesta in septembrie, nu sunt din oradea ci din stei. Am rugamintea daca stii cumva vreo firma de amenajari care practica tarife acceptabile anunta-ma si pe mine.

tina19
16.07.2006, 15:00:51
si eu caut acum o firma si am sa te anunt si pe tine daca gasesc ceva convenavil. dupa asa ceva ma uit si eu.

carmensita
24.07.2006, 09:56:55
Nu ai gasit nici o firma de amenajari? Dar invitatiile unde le-ai facut? Spor la treaba.

tina19
24.07.2006, 16:38:03
chiar azi am vorbit cu o firma. super oferta. mi-au lasat o impresie f buna. invitatiile le fac eu. e o chichita de-a mea. tu cum stai?

lavi
27.07.2006, 10:43:57
Nu ai gasit nici o firma de amenajari? Dar invitatiile unde le-ai facut? Spor la treaba.

Buna, eu sunt din Oradea, si eu am nunta pe 30 sept. anul acesta.
Daca pot sa te ajut sa gasesti firma de amenajari, iti pot spune ca aceasta firma imi va face si mie. Se numeste Decoregal din Oradea, este o buna prietena de a mea, dar daca vrei sa vezi cum lucreaza poti accesa decoregal.ro
Si invitatiile le-am facut tot la ei. Daca te mai pot ajuta cu ceva o fac cu cea mai mare placere. Iti doresc casa de piatra si toate sa iti iasa asa cum iti doresti. Lavi

carmensita
31.07.2006, 10:17:20
zi-mi si mie numele firmei pe care ai gasit-o, cu invitatiile sunt in cautari inca, stiu trebuie sa ma decid.

carmensita
31.07.2006, 10:18:12
Merci Lavi, o s-o contactez si daca-mi convine ramane sa stabilim detaliile

lavi
03.08.2006, 13:11:02
Merci Lavi, o s-o contactez si daca-mi convine ramane sa stabilim detaliile

Daca nu ai reusit sa iei legatura cu ei imi spui si iti pot da nr. ei personal, cred ca sunt in concediu acum. Imi spui si eu te pun in legatura cu ei. Ai vazut pozele pe care le are , nunta din Stei a fost nunta prietenei mele. A fost foarete frumos.
pusici

carmensita
03.08.2006, 13:34:12
am reusit sa iau legatura cu ei, sunt in concediu momentan dar am stabilit ca ma vor contacta ei cand vin in zona. Aproximativ cat m-ar costa ai idee?

carmensita
03.08.2006, 13:35:11
Tu ce iti faci inafara de huse?

carmensita
03.08.2006, 13:36:44
O sa merg maine in Oradea, m-ai ai idee de alte firme? Daca da zi-mi pe unde sunt. Te pup si merci pt. raspunsuri

carmensita
03.08.2006, 13:44:53
Tina super oferta pe care ai gasit-o ce inseamna? Pupici si spor la treaba.

tina19
03.08.2006, 15:45:30
Tina super oferta pe care ai gasit-o ce inseamna? Pupici si spor la treaba.
pai hai sa-ti explic: fete de masa cu naproane, baloane 40 buc, o inimioara mare din tul, o arcada tot din tul, fusta pt. masa mirilor cu beculete - 10 mil lei.

GabrielaS
04.08.2006, 08:25:49
Si eu sunt din Oradea, desi traim (cu pereche mea) in Timisoara de 6 ani facem o nunta in Oradea anul acesta si una probabil la el la tara anul viitor. Si noi am inceput tarziu pregatirile, prin iunie la final, dar am avut bafta mare. La primarie a renuntat un cuplu fix la ora la care vroiam noi. La singurul restaurant care l-am tintit tot la fel renuntasera la rezervare pe cand ne trebuia noua. Asa ca eu m-am pomenit ca voi face nunta pe 2 septembrie cu toate ca eram convinsa ca din lipsa de loc se va amana pe anul viitor. Ma gandesc ca o fi un semn divin :)) ca totul s-a potrivit foarte bine, desi mi-a ramas in jur de 5 saptamani sa rezolv totul pentru Oradea de la Timisoara. Parintii ajuta dar cum au alte gusturi, mai bine ma asigur ca va fi cum vreau eu.
Decorul salii e inclus in meniu la restaurant. Invitatiile le-am facut singura ca asa mi-au parut mai personale ( si imi trebuiau doar 15) ca nunta va fi micuta 35 persoane. Din pacate bataile de cap sunt tot la fel de multe.
Daca aveti idei unde sa merg in Oradea sa cumpar pantofi, unde sa fac buchetul si coafura va rog sa scrieti.
Eu va doresc putere sa le rezolvati pe toate pana la nunta voastra.

lavi
04.08.2006, 13:59:54
am reusit sa iau legatura cu ei, sunt in concediu momentan dar am stabilit ca ma vor contacta ei cand vin in zona. Aproximativ cat m-ar costa ai idee?

De preturi sincer nu am idee, dar iti pot spune ce imi fac eu : imi voi pune huse pe scaune( nu m-am hotarat inca ce culoare sa fie visiniu sau portocaliu, tu ce zici?), fete de masa+naproane de aceeasi culoare , pe masa imi pune sfesnice mari cu aranjament floral, baloane, multe, multe.
De preturi poti sa te interesezi doar de la Florina. Daca te mai pot ajuta cu ceva o fac cu cea mai mare placere.
Pupici si spor la munca.

tina19
04.08.2006, 14:24:24
Daca aveti idei unde sa merg in Oradea sa cumpar pantofi, unde sa fac buchetul si coafura va rog sa scrieti.
Eu va doresc putere sa le rezolvati pe toate pana la nunta voastra.[/QUOTE]

chiar sunteti norocosi. la noi toate au mers pe dos.
oricum, daca te intereseaza de unde cumperi una alta spune-mi cam in ce suma vrei sa te incadrezi ca sa-ti recomandam magazine. pantofi eu mi-am luat din cartierul Rogerius de sus de langa piata. n-au fost f scumpi si au calapod f bun si f important aveau marimea mea (35). in fata mag tineretului s-a mai deschis un chiosc unde gasesti pantofi f frumosi si la preturi rezonabile. iar daca vrei din piele in capat la stefan cel mare este un magazin dar preturile sunt undeva de la 1.300.000 lei vechi in sus.
cu coafura stau la fel ca si tine. nu stiu unde sa ma duc.

GabrielaS
04.08.2006, 15:42:37
Stiu piata Rogerius, am sa merg pe acolo. Mie imi trebe ceva simplu si ieftin ca doar o singura data am sa-i port. Ii voi modifica eu cu ceva ce va fi si pe rochie sa se potriveasca mai bine.
Problema mea sunt tocurile ca sunt foarte inalta iar el putin mai inalt. eu la 180 si el la 182 deci, daca gasesc va scriu unde am gasit.Merci de ideea cu Rogerius.

tina19
05.08.2006, 15:19:52
Stiu piata Rogerius, am sa merg pe acolo. Mie imi trebe ceva simplu si ieftin ca doar o singura data am sa-i port. Ii voi modifica eu cu ceva ce va fi si pe rochie sa se potriveasca mai bine.
Problema mea sunt tocurile ca sunt foarte inalta iar el putin mai inalt. eu la 180 si el la 182 deci, daca gasesc va scriu unde am gasit.Merci de ideea cu Rogerius.

daca vrei vin cu tine sa-ti cauti si sa-ti arat unde poti gasi ceva. bafta!

carmensita
09.08.2006, 14:09:20
Fetelor ce muzica veti avea la nunta. Eu am dj mi-a dat el o lista de melodii dar as vrea sa stiu dacanu aveti si voi vreo lista cu ce se pune acuma pe la nunti melodii care sunt in voga stiu eu, daca aveti idee de ceva dati-mi si mie. Spor la treaba in continuare.

tina19
09.08.2006, 17:19:18
in ultima perioada am vazut ca au mare trecere melodiile vechi de muzica usoara. in rest ca si pana acum daca nu manele coco jambo

lavi
10.08.2006, 09:43:20
Fetelor ce muzica veti avea la nunta. Eu am dj mi-a dat el o lista de melodii dar as vrea sa stiu dacanu aveti si voi vreo lista cu ce se pune acuma pe la nunti melodii care sunt in voga stiu eu, daca aveti idee de ceva dati-mi si mie. Spor la treaba in continuare.

Nu stiu ce melodii sa iti spun eu am formatie din oradea, sper sa cante bine. Nu stiu ce melodie sa ii spun sa cante pentru deschidere. Voi v-ati hotarat? Cum iti faci parul? Te-ai hatarat? Spor la traba si tie in continuare.

tina19
10.08.2006, 16:59:25
stie careva dintre voi o coafeza buna?

teodora_buciu
11.08.2006, 13:33:07
tina19 stiu eu o coafeza ffff buna..si tanara si dragutza ...hehe...daca vrei te ajut cu placere si te pun in tema...tr un mesaj pe privat si vb......pusic dulce

GabrielaS
21.08.2006, 10:23:58
Tina, multumesc de oferta. Scuze ca nu am raspuns, am fost in concediu la Oradea si nu am mai intrat pe net. Am gasit pantofi (sandalute) la Motanul Incaltat de la Piata Decebal si o pereche de papuci ceva mai eleganti fara toc in piata Decebal ca sa am cu ce schimba sandalele cand nu mai rezist. Buchetul l-am comandat la floraria de pe Decebal, ce-a mai aproape de piata ca e mai ieftina decat cea mare de langa ea. Tortul l-am comandat la Pigale ca e foarte bun, dar cam scump si asa ca am optat pentru Dor-Bob pentru caserolele de praji care cunt mai ieftine. Floricele pentru flori gasesti facute cu mana la Crisu la etajul2(parca) sunt mai ieftine si mai frumoase ca in restul magazinelor. Inimioara pentru verichete, pahare pentru miri, casuta de bani am facut eu si le dau imprumut la oricine din Oradea sau Timisoare care are nevoie.
Verighetele le-am comandat la Athena langa piata Decebal(dar au mai multe magazine) si le-au facut in 3 zile si lucreeaza foarte bine si au modele ce numai la ei am vazut.
Sper sa va fie utile informatiile mele. Daca va pot ajuta cu idei doar scrieti.

GabrielaS
21.08.2006, 10:28:06
Am uitat inca ceva,pentru foto video va pot recomanda o pereche de tineri car elucreaza foarte bine(din cate am vazut) stau pe toata durata evenimentului(nu doar cateva ore ca altii) si nu sunt nici scumpi.
Pentru impodobitul salii va pot recomanda o ... domnisoara draguta...de la o firma, dar de pret nu stiu ca la mine e inclus in meniu, dar mare nu poate fi.

tina19
22.08.2006, 09:09:33
casuta nu am reusit sa o rezolv inca, floricelele si strasurile pt par, colierul si cerceii, fundele pt masini. am incercat la microlit in iosia dar nu au. poate pana la urma voi cumpara tul si voi face eu fundele. am dat comanda la trandafiri pt buchetul de mireasa, am mai cumparat cocarde, caserolele iar filmatul, pozele ni le asigura doi prieteni profesionisti.

lavi
23.08.2006, 11:39:46
Cum te simti ca mai ai asa putin timp ? Nu esti stresata ? Eu deja ma agit si mai am putin timp. Mai sunt atatea de rezovat. Tu ma gandesc ca deja esti gata cu tot poate cu mici exceptii.

tina19
24.08.2006, 12:01:21
Cum te simti ca mai ai asa putin timp ? Nu esti stresata ? Eu deja ma agit si mai am putin timp. Mai sunt atatea de rezovat. Tu ma gandesc ca deja esti gata cu tot poate cu mici exceptii.
intradevar mai sunt putine lucruri de rezolvat. am emotii si sunt stresata. azi am fost la ultima proba pt rochita de mireasa. este minunata. nu gasesc de cumparat funde mari pt masini.

GabrielaS
25.08.2006, 07:57:43
Ma bucura ca esti multumita de rochita. Eu am una mai neobisnuita, o sa va pun poze cand e gata, si nu stiu care va fi reactia nuntasilor cand o vor vedea.
Despre funde pentru masini. Eu am cumparat panglica de flori la rola de 100m( acea ce se increteste cand tragi cu foarfeca) si le fac eu ca ies mai frumoase. Este asa ceva la un magazin de decoratii in Iosia dar costa pe la 130.000lei.Poti incerca la floraresele din piata, ca ele se aprovizioneaza din Ungaria si eu am cumparat cu 50.000rola. Am cumparat alba si fac 4 funde pentru fiecare masina. Am cumparat mai mult decat imi trebuia, daca vrei o rola pot sa iti dau tie. Ies cam 30-40 de funde dintr-o rola. Daca nu iti este prea tarziu joi voi fi in Oradea si iti arat cum sa le faci, daca ai ajutoare poti sa le termini, daca nu atunci voi incerca sa-ti explic intr-un mail. Important e sa gasesti rola.
De ce ai emotii? Pe mine ma apuca doar cand va vad aici pe forum ca voi aveti. Pe mine doar invitatii care nici acum nu confirma ma streseaza, in rest la ce nebunie am la lucru nu apuc sa ma gandesc la nunta, poate e mai bine asa.

tina19
25.08.2006, 10:12:25
Ma bucura ca esti multumita de rochita. Eu am una mai neobisnuita, o sa va pun poze cand e gata, si nu stiu care va fi reactia nuntasilor cand o vor vedea.
Despre funde pentru masini. Eu am cumparat panglica de flori la rola de 100m( acea ce se increteste cand tragi cu foarfeca) si le fac eu ca ies mai frumoase. Este asa ceva la un magazin de decoratii in Iosia dar costa pe la 130.000lei.Poti incerca la floraresele din piata, ca ele se aprovizioneaza din Ungaria si eu am cumparat cu 50.000rola. Am cumparat alba si fac 4 funde pentru fiecare masina. Am cumparat mai mult decat imi trebuia, daca vrei o rola pot sa iti dau tie. Ies cam 30-40 de funde dintr-o rola. Daca nu iti este prea tarziu joi voi fi in Oradea si iti arat cum sa le faci, daca ai ajutoare poti sa le termini, daca nu atunci voi incerca sa-ti explic intr-un mail. Important e sa gasesti rola.
De ce ai emotii? Pe mine ma apuca doar cand va vad aici pe forum ca voi aveti. Pe mine doar invitatii care nici acum nu confirma ma streseaza, in rest la ce nebunie am la lucru nu apuc sa ma gandesc la nunta, poate e mai bine asa. daca tie iti place rochita este ok. funde mici am luat si eu de la microlit din iosia. mie imio trebuia fundele acelea mari care se pun pe capota masinii.
cu confirmarile doar cei din partea mea au confirmat. ai lui nu. iti poti inchipui cam cum stau.
eu mi-am luat concediu ca sa pot sa-mi pregatesc lucrurile linistita.

GabrielaS
28.08.2006, 11:46:56
Ce prostie cu confirmarile. Nu va fi usor sa nimeresti numarul d epersoane fara confirmare. Poate poti suna la ei si intreba. Si noi tot cu partea lui avem probleme de confirmare, dar in seara asta sunam pe toti sa spuna da sau ba.

copilitza
06.10.2006, 10:37:50
BUNA dragele mele! si eu sunt din oradea si ma apuca deja febra pregatirilor desi mai am pana la nunta! v-as fii rescunoscatoare daca m-ati ajuta cu orice tip de informatie legate de nunta! va pup

GabrielaS
09.10.2006, 08:21:38
Buna! Spor si putere la pregatiri. Daca iti este de folos iti pot recomanda firma pentru impodobitul salii, fotograf, florar pentru buchet si cofetarie pentru tort si iti pot imprumuta casuta pentru bani, croitorie salon pentru rochie, si magazin pentru cautat pantofi, doar spune ce ai nevoie.

copilitza
09.10.2006, 11:19:45
Buna gabriela! ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai da informatii legat de tot ce mi-ai enumerat mai sus!pana acuma nu m-am interesat decat de sala!o facem pana la urma la nevis!te pup si multumesc anticipat!

GabrielaS
09.10.2006, 16:13:06
Firma de impodobit are sediu in ultima casa de pe stanga inainte de piata de masini pe str Abatorului ( cred ca asa se cheama strada care duce la piata de masini), dar am sa caut numele si numarul de telefon.

Fotograful il gasesti la id-ul l_alex80 pe messenger sau la numarul 0744584321. Ei au sediu pe Str Corneliu Coposu nr1. E un cuplu de tineri tare draguti care se incadreaza perfect in nunta, fac numar nelimitat de poze, filmeaza si restu negociati voi.Noi am fost foarte multumiti si am ramas prieteni cu ei. De fapt ei sunt cei care iti fac tot ce ramane dupa nunta. Amintirile.Daca vrei sa vezi cum lucreza iti arata ei ce au mai facut.E bine sa suni sa fie sigur la sediu.

Pentru tort cea mai buna alegere este Pigale, in piata Ciresica(Rogerius), chair daca e putin mai scumpa, sigur nu vei avea surpriza sa fie gretoasa crema sau alte magarii. Transporta ei la restaurant la ce ora vrei. Noi am avut de ciocolata alba cu neagra, dar fac orice fel.

Pentru caserole, acolo era scump 100.000 caserola si am luat de la DORBOB de pe Aluminei unde era 45.000 si au fost super bune prajiturile.Aici au si figurine de pus pe tort super simpatice la 80.000erau in septembrie, comestibile.

Buchetul l-am luat de la florarie de pe Decebal, unde sunt doua una langa alta, de la cea mai aproape de piata, unde platesti doar florile puse in buchet fara manopera.

Coafor, manichiura si machiaj ama vut facut la un salon micut de pe str Sovata unde m-au surprins cat de bine au lucrat si ce ieftin. 300.000 vopsit par lung cu vopaseaua lor, doua freze(civil si nunta) 350.000 si machiaj 250.000(dar a stat o ora sa ma faca) pensat 40.000, manichiura 150.000 cu model. E cel care e vizavi de fostul Dandeli, langa podul de pontoane.Cel mai mult mi-a placut ca a fost un moment de liniste la ele fata de nebunia de la nunta.

Pantofi: daca vrei scumpi si deosebiti, incearca la benvenutti in mall. Eu am optat pentru Motanul incaltat ( sunt mai multe in oras) ca au multe modele ieftine, ca doar odata am purtat ce am luat, dar ai din ce alege mai deosebit decat cele de duzina prin oras.
Foarte important daca nu esti obisnuita pe tocuri, sa-ti iei si o pereche de ceva papuci sau sadale comode fara toc sa le poti schimba, o durere de picioare iti strica nunta, iar daca ai papuci albi nici nu observa nimeni ca esti mai comoda.

Verighetele le-am cautat si in Oradea si Timisoara, dar le-am luat la Bijuteria Atena(sunt mai multe in oras, si pe centru si pe Decebal, si in Rogerius). Au modele si mai ieftine si mai scumpe dar deosebite ca acolo(clasice) nu am gasit.

Daca vrei poti cumpara tu artificiile pentru tort, figurinele de pus pe tort si tot ce ai nevoie la impodobit in Iosia intr-un magazin, Daca vrei merg cu tine odata sa-l gasesti.

Rochia cu tot ce trebe voal, pojartera, le-am facut la Timisoara ca aici stau, dar cred ca merita sa vii si din Oradea ca am prietene care au venit. Rochia incepe la 6mil plus impodobitul. Se face la comada dar au si gata. Lucreaza super bine si ieftin. Mai mult de 3 drumuri nu iti trebuie si iesi mai ieftin decat daca ai cumpara ceva la 10mil. Aici chiar iti fac rochia ce ai visat-o ca lucreaza de palcere. Daca nu cunosti Timisoara merg eu cu tine.

Daca ai nevoie de microbuz pentru persoane de inchiriat, am avut cu 700.000 de 18 persoane de la pranz pana seara la restaurant, si dimineata la carat ce a ramas la restaurant. Nu ramane soferul la nunta si dimineata la orice ora vine si nu bea, deci pot bea toti invitatii. Daca ai nevoie inteb pe mama numarul soferului.

Daca am uitat ceva sau mai vrei amanunte spune.
Eu invitatiile, casa de bani, perna de verighete, paharele mirilor le-am facut singura.

copilitza
09.10.2006, 21:00:06
Multumesc mult de informatii! daca te rog da-mi adresa salonului din tm! nu o stiu ff bine dar am prieteni acolo! chiar luna asta o sa merg la un botez! si daca ai adresa de messanger! poate mai am nevoie de vre-o idee de-a ta! multumesc inca o data si sa fii ferivita si sanatoasa!:*

Florica
31.10.2006, 22:49:10
te rog da-mi si mie adresa din Timisoara de la croitoresele alea, caci nu strica sa incerc mai ales daca spui ca lucreaza ff bine. [-o<

GabrielaS
01.11.2006, 09:35:10
Salonul de croitorie din Timisoara de care va vorbeam se cheama Eveline.
Il gasiti in zona Sinaia. Exact unde este statia de tranvai din Sinaia e o straduta care duce spre Bega(raul) si acolo pe colt la demisol. Au si un afis in strada de obicei. Au si rochii gata, fac si la comanda si sunt relativ ieftine fata de preturile de la alte saloane cu renume.

Florica
02.11.2006, 21:54:08
Fetelor, stiti noua sala de nunti de la Hanul Pescarilor?
Dar cea de langa abator, acum e i8n constructie.
Daca stiti o sala mare si meniu bun si ieftim adica pana in 110-120 scrieti-mi si mie.

ovitelu
03.11.2006, 07:40:24
incearca la "Pensiunea Ardealul" de pe Str. Mestesugarilor la sala de la parter, te incadrezi cu max 120-130 persoane, mancarea ii buna multa si preturile accesibile, il cauti pe d-ul Bejan. numai sa te grabesti ca deja se cam ocupa locurile

Florica
03.11.2006, 23:42:48
eu am nevoie de o sala cu capacitate mai mare, azi am dat avans la Hanul Pescarilor, sincer ofera servicii pe langa meniu: dj, realizare video si foto(cam 400 poze), dupa nunta ne ofera o camera la ei la motel, personalul de servire nu trebuie platit si decorarea salii. Meniul costa 40 euro, mult ca aici mor, dar anul viitor preturile vor fi de la 120 ron in sus si cam tot acolo ajung cu toate. Zona e mai mult decat Superba.

ovitelu
06.11.2006, 07:45:12
1. ai intrebat concret daca nu cumva camera trebuie platita
2. la Pensiunea Ardealul te costa 25 EUR meniul cu huse pe scaun incluse
3. Un DJ + Camerman + Fotograf = 650 EUR
4. Aranjamenta Florale = 300 EUR

deci.....
meniul foarte scump la Hanul Pescarilor + ca iti trebuie cel putin un microbus pt. persoanele care nu au mijloc de transport
preturile care ti le-am dat eu la Dj, cameraman si fotograf sunt cele mai mari poti gasi si mai ieftin daca cauti

apropo... ai vazut niste materiale de prezentare de la cameramani si fotografi care presteaza servicii la Hanul Pescarilor

recunosc ca locaia este minunata si poate locatia compenseaza diferenta de pret

Florica
07.11.2006, 19:18:59
Totul e inclus in pret. Aranjamentul salii are mai multe culori, putem alege din mai multe culori, pur si simplu sala e superba. Cand sunt nunti ne cheama sa vadem sala si intrarea in sala, caci cica e plin cu lumanari. Sala de nunta cu capacitate mai mare am mai gasit si in baile 1 mai, 25 euro meniu, dar trebuia sa ducem gaini, taitei la supa, nu mai stiu ce platit si cam tot acolo ajungeam cu pretul. M-am indragostit de Hanul Pescarilor de cum am mers acolo, si am spus ca acolo vreau nunta. Cununia religioasa, adica partea cu datul verighetelor o facem la Hanul Pescarilor, au acolo un loc anume pt. asa ceva, e ca la americani, in aer liber. Sala am vazut-o aranjata in bordo si e superba. Poate am sa aleg culoarea verde spre auriu sau argintiu nu mai stiu, caci va vi chiar primavara cand facem nunta.

margareta
08.11.2006, 17:04:38
Buna miresici,

Numele meu este Margareta si sunt si eu miresica de 2007 din Oradea.Ma bucur ca am gasit acest site sa am si eu cu cine impartasi pareri si idei...ca la mine acasa i-am innebunit pe toti ;;) . Deci va salutez pe toate si va urez Casa de Piatra de pe acum .

Maghy

margareta
09.11.2006, 16:04:45
Voi cum stati cu pregatirile ?...eu acuma caut cameraman si fotograf iar ce am vazut pana acum nu prea mi-a placut..in rest din mare am rezolvat ....:)>-
Pantofiori trebuie sa imi gasesc..dar nu sunt fan tocuri asa ca ma bate gandul sa-mi iau o pereche de adidasi :)...glumeam ..
Apropo voi cum il imbracati pe mire ca al meu e cam pretentios8-|

GabrielaS
10.11.2006, 09:10:12
Fotografi si pentru filmat pot sa-ti recomand. Ii poti gasi pe yahoo messenger la l_alex80 sau pe strada Corneliu Coposu nr1 e un magazin de rechizite si pantofi si acolo poti intreba de Amalia si Alex. La mine au lucrat bine si nu au fost nici scumpi.
Pantofi eu mi-am luat doua perechi, unii frumosi pentru poze si unii fara toc gen sabot in care am sta tla restaurant, oricum nu se vedeau de sub rochie. Daca vrei ceva calitate si mai scumpi incearca la Benvenuti, au pantofi albi cu toc mic, iar daca vrei ceva ieftin sa-i porti doar odata, incearca la Motanul incaltat.
Mai multe costume de mire sunt in Magazinul Crisu la etajul cu haine de barcati, undeva aproape de scarile din spate. Al meu si-a luat costumul cu mult inainte, apoi am mers cu tata sa isi caute si el si iubi meu s-a lipit si el de inca un costum acolo, asa ca la noi si mirele a avut doua randuri de haine, unu la cununia civila, altu la cununia religioasa.

Florica
10.11.2006, 20:43:31
Nu știți cât costă un tort mare de nuntă? Cam de 3, 4 etaje.

GabrielaS
13.11.2006, 08:31:22
Din cate am inteles eu cel mai bun tort in Oradeea se face la Pigale, langa piata Rogerius.La orice alta cofetarie am vrut sa merg auzeam de nemultumiti. Acolo l-am comandat si a fost socotit la kg intre 250-320.000 in functie de ce continea plus trandafirii de decor. Deci depinde ce vrei in el si cat de mare il vrei.

margareta
13.11.2006, 14:56:17
Da...cam asa sunt preturile ....cum zii tu Gabriela depinde mult...ca si la orice altceva ...cat de mare ..si de impopotonat vrei sa fie....ce accesorii vrei sa aiba....cam asta e peste tot .....si la decoratiuni tot asa a fost...am intrebat cat costa mi s-a explicat ca in functie de ceea ce doresc ...mi se poate face un calcul....si am iesit eu zic super bine cu tot....ei imi fac si invitatiile..care sunt deosebite.....etc....Deci ideea era ca depinde de cate pretentii avem ;-)

Va pupic...si spor la pregatiri

Margareta

Ioana_F
14.11.2006, 14:17:38
Buna! sunt Ioana din oradea, si o miresuca a carei nunta a avut loc......cu muuuult#-o timp in urma ;)).(10 iulie 2004). Oricum neavand de lucru(cu toate ca sunt la servici) si navigand asa.....in necunoscut:D(de fapt cautam nume de copii) am dat se acest super site pt miresuci. Tuturor celor care s-au casatorit de curand......precum si celor care urmeaza sa faca acest pas mare.....CASA DE PIATRA! si un drum presarat de impliniri.:*

Florica
14.11.2006, 23:17:46
Așa am auzit și eu, că la Pigale e ok. Am fost și până la Perla, dar m-au întâmpinat super, adică mi-au zis în față să plec și să mă întorc când sunt sigură că vreau să comand de la ei. Am rămas uimită cum se comportă cu clienți, întradevăr nunta e anu viitor, dar vreau să fac lucrurile din timp, nu vreau ca în ultimele 2 luni să fug de mor, mai ales că am de rezolvat ceva acte care nu le pot face cu una cu doua. Pur și simplu mi-au luat catalogul cu torturile făcute de ei din mână. Și să mai mergi la ei.

margareta
15.11.2006, 17:59:41
Nu ma mir ca exista si asemenea vanzatoare acre...cred ca le-am facut un compliment ;)) dar din pacate se mai intampla...si eu am patit cu rochia de mireasa pe cand cautam......m-a intampinat o cucoana : Dar de acuma deja va interesati???????????? Dar mai este atata pana la nunta...Veniti la anul.....
Am inteles repede mesajul...nu au nevoie de clienti si gata...asta e....mergem in alta parte.....
Eu ador cand merg sa ma interesez si ma intampina cu atata drag de parca as fii o ruda venita de departe : atunci stiu sigur.....discut chiar cu patroana...ca altfel ca si simple vanzatoare..prea putine te servesc asa ca la carte....da ce sa faci....Eu la o faza din asta...Acolo nu mai pun piciorul in veci....si le fac si antireclama ...
Dar daca vad zambete si bunadispozitie trimit pe toata lumea.... \:D/si ma molipsesc si eu cu un zambet ... ;))
Este o arta asta sa stii sa vinzi orice oricui...crede-ma eu inca experimentez si am invatat f multe pe parcurs..si inca mai am multe de invatat .
Deci va doresc numa vanzatoare amabile...sa va insenineze ziua....:*

MIA2005
16.11.2006, 12:35:21
FETELOR!pretzuri accesibile pt nuntzi vetzi gasi la www.nuntadeflori.ro. bucur daca va pot ajuta!

margareta
16.11.2006, 17:50:37
Eu nu stiu ce oferta au ei...dar eu imi fac cu www.elgies.ro si mi se par super ok....au o multime de idei si sunt super de treaba, mi-au lasat o impresie f buna si ii recomand cu caldura la toata lumea.Intrati sa vedeti si voi cand aveti timp :*

babycriss
22.11.2006, 17:36:47
Buna tuturor,

M-am indragostit de niste bijuterii cu cristale swarovski de la carlabrillanti, iar ei au magazin doar in Oradea =(( . Se pot comanda si prin internet, dar cum am trecut printr-o experienta nu prea placuta cu comenzile prin internet, n-as vrea sa ma risc, mai ales ca este vorba despre o suma destul de mare.
Cum eu nu pot veni pana la Oradea, am apelat la voi, poate gasesc vreo miresica dornica sa ma ajute, si anume sa mearga la magazin si sa-mi spuna dk bijuteriile sunt la fel ca cele de pe site-ul lor, si eventual poate reuseste sa faca si niste poze. ^:)^
Va multumesc anticipat, si dk vrea cineva sa ma ajute, astept un raspuns pe pm. >:D<

Va pup dulce

esentzia_lucia
22.11.2006, 21:14:05
ceau miresico,
ma numesc lucia ,o viitoare miresica din iunie 2007.Sunt disponibila , si dornica sa te ajut.Spune_mi unde trebuie sa merg.Sper sa_ti pot fi de folos. te pupic dulce:)

esentzia_lucia
22.11.2006, 22:25:27
si eu sunt o viitoare miresica din iunie 2007.Pana acum am gasit sala, muzicanti si cam atat.Va pupic pe toate:)

babycriss
23.11.2006, 07:14:19
si eu sunt o viitoare miresica din iunie 2007.Pana acum am gasit sala, muzicanti si cam atat.Va pupic pe toate:)

Buna Lucia!
Bine ai venit printre noi! Sunt sigura ca vei gasi multe lucruri frumoase pe miresici si de real ajutor.
Iti multumesc pentru raspuns si pentru solicitudinea ta. Ti-am trimis un mesaj pe pm cu toate detaliile.
Te pup si spor la pregatiri!>:D<

babycriss
23.11.2006, 07:24:30
Iata si bijuteriile! Vi se pare un pret prea mare 3 milioane toate trei? Sunt bijuterii facute manual, iar pietrele sunt cristale Swarovski.

esentzia_lucia
28.11.2006, 11:07:36
buna,
si nunta mea va fi in oradea in 30 iunie.In leg cu firma de decoratiuni am gasit una care ofera lucruri interesante la preturi acceptabile.Se gaseste in decebal langa florariile non-stop.Daca dispui de o anumita suma de bani iti fac ceva frumos si pe gustul tau.Acum mai pregatesc ceva noutati pentru anul viitor.Tinem legatura.Spor la treaba:*

si eu caut acum o firma si am sa te anunt si pe tine daca gasesc ceva convenavil. dupa asa ceva ma uit si eu.

tina19
29.11.2006, 17:57:23
buna,
si nunta mea va fi in oradea in 30 iunie.In leg cu firma de decoratiuni am gasit una care ofera lucruri interesante la preturi acceptabile.Se gaseste in decebal langa florariile non-stop.Daca dispui de o anumita suma de bani iti fac ceva frumos si pe gustul tau.Acum mai pregatesc ceva noutati pentru anul viitor.Tinem legatura.Spor la treaba:*

cu ei am facut si am fost super multumita. sunt tare draguti, tineri si simpatici, cu bun simt si au preturi rezonabile (pt toate buzunarele). ei vii recomand cu placere.

ALEX21A
14.12.2006, 16:49:41
fetelor,am drum la oradea...........niste magazine cu rochite de mirese frumoase in oradea??[-o<

esentzia_lucia
14.12.2006, 22:02:44
buna,
iti sugerez sa incerci la magazinul Gabriela de pe centru unde au o colectie mai mare de rochii cu provenienta straina.Aici cred eu ca ai putea vedea ceva rochii frumoase.Te pupic :*

fetelor,am drum la oradea...........niste magazine cu rochite de mirese frumoase in oradea??[-o<

laura81
15.12.2006, 14:04:17
Gabriela e si in Buc, si cel din oradea pastreaza traditia binecunoscuta de a avea vanzatoare acre-acre. Dar sunt maimulte prin centru, daca faci o tura dai si peste altele. mie pers nu mi-a palcut mai ni9mci de pe centru, stiu unul fain cu rochii din strainatate pe Str Republicii, peste drum de hotel atrium. e aproape de Crsiul, un mag mai mare in care poti sa dai o raita daca ai timp. Oricum, salonul de pe republicii e super fain, au multe rochii si am vazut si mai deosebite. nasa mea si-a luat de-acolo rochia de mireasa, alfred angelo, cu vreo 11 mil, era super.

Karinna
08.01.2007, 16:09:16
Buna fetelor,
Am cautat toata saptamana cofetarii (Perla, Pigalle, Scala, Minerva, Franceza-Diana, Moca) preturile pentru tort variaza intre 190.000-350.000 lei vechi /kg, iar la prajituri 160.000-170.000 lei vechi/kg sau 60.000-100.000 lei vechi /caserola.
Ce parere aveti de preturi?
Imi puteti recomanda si alte cofetarii?

GabrielaS
09.01.2007, 08:02:46
Noi am avut tortul de la Pigalle si a fost ceva pe la 270.000kg, iar caserolele de la DorBob cu 45.000 cu 12-14 felii de praji cu cate doua dintr-un fel. Nu stiu acum daca s-au mai schimbat preturile. Noi am luat asa pentru ca la tort, despre fiecare cofetarie mi-a zis cineva de ce sa nu fac acolo si toti erau incantati de Pigalle chiar daca era mai scump, dar la caserole mi-a parut prea mult cereau 100.000lei si am gasit la dorbob mai ieftin. Si tortul si praji au fost super bune, la tort au cerut multi inca o portie iar de praji toti m-au intrebat dupa nunta de unde au fost sa isi mai cumpere la ocazii.
Daca mergi sambata la dorbob sigur au facute caserole si iti arata eventual poti si cumpara una sa gusti.

Sa fii atenta la livratul tortului, pentru ca Pigalle iti livreaza fara cost tortul la restaurant la ce ora vrei tu pana la 22.00, iar la dorbob trebuie ridicate caserolele in timpul zilei. Fiecare cofetarie iti cere garantii mari(500.000-1mil) pentru placa de lemn pe care iti pune tortul dar la pigalle am primit garantia inapoi fara probleme.

Sa stabilesti exact cat avans ai dat si cat ramane de platit la livrare pentru ca multe cofetarii iti spun doar sume aproximative si cand iti vine la restaurant cel care va prelua nu stie ce ai vb tu cu cofetaria si ei cer cat vor, de asta e bine sa ai un biletel scris cu stampila firmei cu restul de plata. La pigale a fost o jumatate de hartie cu o stampila, cu care s-a dus mama si l-a preluat si nu au fost discutii

alexa
14.01.2007, 23:59:15
Buna fetelor,
stiti cumva cand sunt targurile de nunti in Oradea?

margareta
15.01.2007, 15:29:22
Salut,

Targul de nunti organizat de Expomariage ( Revista Mireasa ) se va desfasura in perioada 9-10-11 martie la Casa de Cultura.Eu una abia astept sa merg :-p
Am fost si anul trecut in vizita pe acolo si am vazut o multime de chestii faine, sper ca anul asta sa fie si mai si :)

mustylinca
19.01.2007, 17:03:24
Sunt Ilinca,din Oradea. Am nunta in 5 mai! Va salut si va doresc tuturor "Casa de piatra!"

Karinna
19.01.2007, 19:22:47
Buna Gabriela,
Iti multumesc pentru informatii. Am fost la Dorbob si am luat o caserola, nu mi s-a parat grozave. Al meu nu vrea sa auda de Dorbob, din caserola am mancat numai eu, isi aduce aminte de scandalul cu toxiinfectia alimentara.
Asa ca ne-am decis sa facem prajiturile la o prietena, costa 45.000 caserola, iar tortul la Moca (ei nu fac cremele si nici blaturile cu prafuri speciale cum se fac mai nou).
Multumesc mult de informatii, iti raman datoare.
Pa

Noi am avut tortul de la Pigalle si a fost ceva pe la 270.000kg, iar caserolele de la DorBob cu 45.000 cu 12-14 felii de praji cu cate doua dintr-un fel. Nu stiu acum daca s-au mai schimbat preturile. Noi am luat asa pentru ca la tort, despre fiecare cofetarie mi-a zis cineva de ce sa nu fac acolo si toti erau incantati de Pigalle chiar daca era mai scump, dar la caserole mi-a parut prea mult cereau 100.000lei si am gasit la dorbob mai ieftin. Si tortul si praji au fost super bune, la tort au cerut multi inca o portie iar de praji toti m-au intrebat dupa nunta de unde au fost sa isi mai cumpere la ocazii.
Daca mergi sambata la dorbob sigur au facute caserole si iti arata eventual poti si cumpara una sa gusti.

Sa fii atenta la livratul tortului, pentru ca Pigalle iti livreaza fara cost tortul la restaurant la ce ora vrei tu pana la 22.00, iar la dorbob trebuie ridicate caserolele in timpul zilei. Fiecare cofetarie iti cere garantii mari(500.000-1mil) pentru placa de lemn pe care iti pune tortul dar la pigalle am primit garantia inapoi fara probleme.

Sa stabilesti exact cat avans ai dat si cat ramane de platit la livrare pentru ca multe cofetarii iti spun doar sume aproximative si cand iti vine la restaurant cel care va prelua nu stie ce ai vb tu cu cofetaria si ei cer cat vor, de asta e bine sa ai un biletel scris cu stampila firmei cu restul de plata. La pigale a fost o jumatate de hartie cu o stampila, cu care s-a dus mama si l-a preluat si nu au fost discutii

GabrielaS
22.01.2007, 09:28:01
Buna Gabriela,
Iti multumesc pentru informatii. Am fost la Dorbob si am luat o caserola, nu mi s-a parat grozave. Al meu nu vrea sa auda de Dorbob, din caserola am mancat numai eu, isi aduce aminte de scandalul cu toxiinfectia alimentara.
Asa ca ne-am decis sa facem prajiturile la o prietena, costa 45.000 caserola, iar tortul la Moca (ei nu fac cremele si nici blaturile cu prafuri speciale cum se fac mai nou).
Multumesc mult de informatii, iti raman datoare.
Pa

Ma bucur daca ti-a fost util ce ti-am scris. Eu nu stiu nimic de toxinfectia alimentara :| , eu traiesc in Timisoara de 7 ani, desi ai mei sunt in Oradea nu au zis nimic. Bine ca ti-ai gasit unde sa iti faci si sa fie pe gustul vostru. Spor la tot ce mai aveti de organizat

Karinna
26.01.2007, 17:16:41
Spor si tie la ce ti-a mai ramas de organizat.
pa

Ma bucur daca ti-a fost util ce ti-am scris. Eu nu stiu nimic de toxinfectia alimentara :| , eu traiesc in Timisoara de 7 ani, desi ai mei sunt in Oradea nu au zis nimic. Bine ca ti-ai gasit unde sa iti faci si sa fie pe gustul vostru. Spor la tot ce mai aveti de organizat

mustylinca
30.01.2007, 13:18:04
Are cineva poze cu coafuri pt mirese cu parul scurt-mediu?

bambolyna
03.02.2007, 09:50:00
Buna
Vreau sa fac nunta in 26 iulie 2008 cand ar trebui sa fac rezervarile? Cu cat timp inainte? I-mi pute-ti recomanda ceva localuri/restaurante? Nunta va fi destul de mica 50 sau chiar mai putin. As dori sa stiu si la cat se ridica costurile nuntii? a meniurilor? Unde se pot inchiria rochii frumoase si nu exagerat de schumpe adica nu peste 5 mil.?

brichetzika
05.02.2007, 20:39:55
Sal all!
Sunt din Marghita si voi fi miresica pe 20 octombrie 2007

Karinna
10.02.2007, 20:49:58
Buna
Vreau sa fac nunta in 26 iulie 2008 cand ar trebui sa fac rezervarile? Cu cat timp inainte? I-mi pute-ti recomanda ceva localuri/restaurante? Nunta va fi destul de mica 50 sau chiar mai putin. As dori sa stiu si la cat se ridica costurile nuntii? a meniurilor? Unde se pot inchiria rochii frumoase si nu exagerat de schumpe adica nu peste 5 mil.?
Buna,
Eu fac nunta pe 30.06.2007, rezervarea am facut-o anul trecut la inceputul lunii august. Eu am cautat destul de mult deoarece aveam nevoie de sala mare si abia am gasit pe data de 30.06.2006(de ex. la Vaspo ii rezervat pana la finele anului 2008. Sali mici sunt destul de multe. Meniurile difera de la local la local, pentru anul asta preturile variaza intre 800.000-1.350.000. Pe mine toata nunta ma costa in jur de 10.000 EURO pentru 250-300 persoane. Am uitat sa iti spun meniul ii 25 EURO/pers.( aperitiv+supa+friptura+sarmale+aranjatul salii+o limuzina).
De rochii ar fi bine sa te interesezi prin martie cand ii Expo MARIAGE(9-11 martie la Casa de Cultura).
Daca te mai pot ajuta cu ceva sa imi spui.
Pa

Karinna
10.02.2007, 20:51:22
Sal all!
Sunt din Marghita si voi fi miresica pe 20 octombrie 2007
Bine ai venit printre noi.
CASA DE PIATRA!

bambolyna
10.02.2007, 22:13:39
Mersi mult Karinna pentru raspuns. Sunt asa de nerabdatoare abia astept sa fac rezervarile. Vreau sa merg la Expomariage sa vad ce e pe acolo dar nu cred ca voi lua acum ceva. Ma gandeam ca-mi voi lua rochia in 2008. Tu ti-ai luat/inchiriat rochie? cat te-a costat? Cu cat timp inainte ti-ai luat-o?
Invitatiile vreau sa le fac acasa pe calculator ce zici e o idee buna? macar nu dau bani pe ele (nici nu stiu care va fi bugetul pt nunta). Ar mai trebui sa pregatesc ceva din timp?

bambolyna
10.02.2007, 22:52:28
Sunt frumoase dar merita 3 milioane?

bambolyna
10.02.2007, 22:53:33
Cat sunteti dispuse sa dati pe verighete si accesorii? De unde vreti sa le cumparati?

Karinna
12.02.2007, 21:18:15
Mersi mult Karinna pentru raspuns. Sunt asa de nerabdatoare abia astept sa fac rezervarile. Vreau sa merg la Expomariage sa vad ce e pe acolo dar nu cred ca voi lua acum ceva. Ma gandeam ca-mi voi lua rochia in 2008. Tu ti-ai luat/inchiriat rochie? cat te-a costat? Cu cat timp inainte ti-ai luat-o?
Invitatiile vreau sa le fac acasa pe calculator ce zici e o idee buna? macar nu dau bani pe ele (nici nu stiu care va fi bugetul pt nunta). Ar mai trebui sa pregatesc ceva din timp?
Inca nu am cautat rochie, astept expozitia. M-am gandit sa-mi inchiriez, dar nu prea am avut timp de umblat, lucrez de dimineata pana seara tarziu, se intampla sa mai scap cateodata mai devreme, dar sunt rare cazurile. Totul imi rezolv in weekend ca in rest nu am timp. Ai idee buna cu facutul invitatiilor acasa, macar mai faci economii. Asta fac si eu, dar sub 10.000 Euro tot nu pot sa ajung.
Din timp trebuie sa te duci sa vezi de muzica si la inceputul anului viitor asa prin 03.01.2008 trebuie sa te inscrii la primarie. Eu abia mi-am gasit pe 30.06.2007 loc (am fost in 03.01.2007, o cunostiinta a fost in 04.01.2007 sa se inscrie pe data de 14.07.2007 si n-a mai gasit nicio ora disponibila), asa ca........du-te din timp sa nu te trezesti cu surprize, eu n-am gasit loc pe ora cand am vrut .
Daca te mai pot ajuta cu ceva sa-mi spui.
Pa

bambolyna
15.02.2007, 20:42:18
Am fost la primarie azi ca sa intreb cand se fac inscrierile si mi-au spus ca sa vin in 03.01.2008 ca nu au inca formulare pt 2008!

brichetzika
16.02.2007, 16:25:15
Bine v-am gasit! Merci Karinna de raspuns si iti doresc sa ai parte de nunta visurilor tale :) . Cand va fi expozitia si unde?

brichetzika
16.02.2007, 16:26:19
Scuze sunt obosita :( si nu am citi mai sus

bambolyna
17.02.2007, 09:45:42
Scuze sunt obosita :( si nu am citi mai sus
Buna
Vad ca faci nunta la biserica la care vreau si eu sa fac. Ai vorbit cu preotul? Cand ar trebui sa merg?

bambolyna
17.02.2007, 22:25:14
RESTAURANT

Amira

Str. Mihai Eminescu 14Rezervari si comenzi la domiciliu:0259-42.43.430742-427.427Luni-Vineri : 09-23Sambata-Duminica : 15-EMAIL STERSHotel Terra

http://www.welcometoromania.ro/Butonalkatreszek/csillag.gif http://www.welcometoromania.ro/Butonalkatreszek/csillag.gif Oradea

http://www.welcometoromania.ro/Butonalkatreszek/unde.gif Str. Făcliei nr. 29 (http://www.welcometoromania.ro/Oradea/Oradea_Harta_Hotel_Terra_r.htm)

http://www.welcometoromania.ro/Butonalkatreszek/telefon32.gif 0040-259-435-995
0040-259-435-997
0040-359-410-431
http://www.welcometoromania.ro/Butonalkatreszek/fax32.gif 0040-259-435-994
http://www.welcometoromania.ro/Butonalkatreszek/mail32.gif EMAIL STERS (EMAIL STERS)

HOTEL GALA

Romania
3700 Oradea
str. Bogdan Petriceu Hasdeu, nr. 20
Tel./fax: 0040 259 467.177
Tel.: 0040 259 467.176
www.hotelgala.ro (http://www.hotelgala.ro/)
e-mail: EMAIL STERS (EMAIL STERS)

mai cauta-ti pe

http://www.oradea-online.ro/firme/191.html

cam atat pana acum dar vreau sa merg sa vad cateva. Cele care a-ti vazut pana acum restaurante va rog sa-mi scrieti deoarece mi-ati fi de mare ajutor si mie si celorlaltor viitoare miresici.

pusa_dora
23.02.2007, 19:12:10
buna fetelor. si eu sunt din oradea, as vrea sa va intreb daca stiti de ceva sali. noi avem una stabilita la hotel padis in felix, insa nu suntem prea incantati de mancare si nu am dat inca nici avans pt ca nu s/a stabilit meniul deocamdata. la toate la care am fost erau ocupate pe 29 sept 2007. daca stiti ceva sali va rog sa/mi scrieti si mie. va multumesc mult.;-)

pusa_dora
23.02.2007, 19:19:04
Buna
Vad ca faci nunta la biserica la care vreau si eu sa fac. Ai vorbit cu preotul? Cand ar trebui sa merg?
nu trebuie sa mergi la biserica decat in anul in care faci nunta, si trebuie sa fii prima data programata la starea civila, iar apoi mergi la biserica si platesti cantorului 500 000 si iti alegi ora la care vrei sa fie ceremonia. da nu te stresa ca mai ai timp...;-)

brichetzika
23.02.2007, 20:18:09
Da am vorbit cu preotul si a zis sa mergem prin august la el, dar eu la Marghita fac cununia

didur
24.02.2007, 05:56:27
buna fetelor. si eu sunt din oradea, as vrea sa va intreb daca stiti de ceva sali. noi avem una stabilita la hotel padis in felix, insa nu suntem prea incantati de mancare si nu am dat inca nici avans pt ca nu s/a stabilit meniul deocamdata. la toate la care am fost erau ocupate pe 29 sept 2007. daca stiti ceva sali va rog sa/mi scrieti si mie. va multumesc mult.;-)

Vezi ca este un subiect special cu restaurante din Oradea/Felix. Gasesti acolo mai multe informatii.

bambolyna
24.02.2007, 10:22:48
De ce trebuie sa i dau bani la preot?

pusa_dora
25.02.2007, 22:04:33
De ce trebuie sa i dau bani la preot?

pai nu stiu au ei o taxa pe care o percep pt ceremoniile religioase care e de 5oo ooo si noi am mai platit inca 3 mil pt ca vrem si cor si asta este separat cu toate ca mi se pare aberant dar ... asta e.

cj83cia
26.02.2007, 13:34:46
Buna
Eu sunt din Cluj si am auzit ca la Oradea este un magazin de rochii de mirese, vis-a-vis de Restaurant Taverna. Poate cineva sa imi dea mai multe detalii? Mai stiti si alte magazine cu rochii? Trec sambata prin Oradea si as vrea sa le vad.
Mersi
Spor la treaba
Pupici:*

teodora_buciu
27.02.2007, 10:25:24
Da stiu despre ce salon vorbesti..este vorba de salonul G A B R I E L A...au rochitze dragutze..poti incerca si la salonul de langa primarie..nush exact cum se numeste dar au rochitze minunate acolo...si eu tot de acolo mi-am cumparat rochia...si parca au si reduceri acum..mai este un salon destul de recent deschis...langa parcul petofi..sa incerci si acolo pt ca merita...in rest cand mergi pe centru mai vezi saloane si poti intra sa vezi ce si cum( nu stiu sa iti spun ce rochitze au acestea pt ca nu am fost pe centru la saloane)..sper ca ti-am fost de ajutor si daca mai ai nevoie de detalii scrie un pm..:*

cj83cia
27.02.2007, 14:19:35
Mersi mult, am mai intrebat acum cateva luni, si parca tot tu mi-ai raspuns si atunci. Nu am apucat inca sa ma duc prin Oradea.
Nu sti daca e dechis si sambata si pana la cat? Ca noi pana pe la 2 nu ajungem...

Mersi
Spor la pregatiri
Pupici :*

Alessiacorinna
27.02.2007, 14:35:27
Fetelor eu sunt din Bucuresti si vreau sa imi fac rochia la atelierul Ralucai Mihalceanu de pe strada Republicii!! Stie cineva cum e?

pusa_dora
27.02.2007, 22:02:18
Fetelor eu sunt din Bucuresti si vreau sa imi fac rochia la atelierul Ralucai Mihalceanu de pe strada Republicii!! Stie cineva cum e?
viitorul meu sot a fost coleg cu sora ei, din cate am inteles este ok. si la mine exista la un moment dat posibilitatea de a mi-o face la ea insa nu cred totusi...nu stiu ce sa-ti spun exact dar din cate am auzit eu se vb de bine de ea.

pusa_dora
27.02.2007, 22:08:10
Buna
Eu sunt din Cluj si am auzit ca la Oradea este un magazin de rochii de mirese, vis-a-vis de Restaurant Taverna. Poate cineva sa imi dea mai multe detalii? Mai stiti si alte magazine cu rochii? Trec sambata prin Oradea si as vrea sa le vad.
Mersi
Spor la treaba
Pupici:*
da este dragut intradevar salonul respectiv insa si eu te sfatuiesc sa mergi pe strada primariei, au niste rochii superbe acolo cred ca e cel mai frumos di dotat salon de la noi, si mai este unul langa piata decebal, nu stiu daca cunosti oradea insa este un pod cum vii din centru spre piata si acolo inainte de pod mai este un salon unde sunt rochite destul de dragute insa cel de langa primarie este cel mai bun zic eu.si eu cred ca tot de acolo imi voi lua rochita, aaaa si acum au reduceri acolo fff mari.:*

cj83cia
01.03.2007, 12:15:38
Mersi mult
Nu stii daca e deschis si sambata si cam pana la ce ora? In Lotus sunt? Nu stiu decat cum sa ajung la Lotus si la Crisu
Spor la treaba
Pupici :*

Karinna
01.03.2007, 14:10:16
Ceau,
Tipa lucreaza foarte bine, tatal meu cu tatal ei sunt prieteni, am recomandat la multa lume sa mearga acolo si n-au fost dezamagite, face rochii de ocazii si de mireasa din material de calitate. Dai un ban dar ai calitate. Eu iti recomand sa mergi sa vb cu ea, ii o fata foarte de treaba.
Pa

Karinna
01.03.2007, 14:47:27
Buna fetelor,
Eu am vazut foarte multe sali, am cauta sali mari de capacitate 300 persoane, cum ar fi:Vaspo, Corola, Nevis (max. 200 pers.), sala de pe Ciheiului, Crisana (in Felix), Padis (in Felix), Cazino (1 Mai), pe Clujului mai este o sala (max. 200-260 pers.), Ardealul (are doua sali una sus si una jos), Prezident (Felix),Intim (sala mica 100-150 pers.),Dorulet (s-a deschis anul acesta),etc.
Nu-mi mai amintesc acum de toate salile la care am colindat.
Daca va pot ajuta cu ceva, sa-mi spuneti
Va pu
pa

bambolyna
01.03.2007, 22:09:07
Poti incerca si la Vandana
Au o sala de vreo 200-300 de locuri!

bambolyna
01.03.2007, 22:15:50
Si eu am auzit lucruri bune despre acel magazin! Recomand si o vizita la Targul de nunti Expo Marriage 9-11 martie parca. Asa ca sa ca faceti o idee asupra ceea ce va place si ce nu.

cj83cia
02.03.2007, 14:47:42
Stie cineva pana la cat e deschis sambata la saloanele de rochii de mirese?
Mersi
Spor la treaba
Pupici

Karinna
03.03.2007, 19:16:10
Buna,
Eu am fost azi prin oras si saloanele cu rochii de mireasa sunt deschise sambata pana pe la ora 14.00 marea majoritate, iar in cursul saptamanii pana la ora 18.00.
Pa

Alessiacorinna
04.03.2007, 11:10:05
Ceau,
Tipa lucreaza foarte bine, tatal meu cu tatal ei sunt prieteni, am recomandat la multa lume sa mearga acolo si n-au fost dezamagite, face rochii de ocazii si de mireasa din material de calitate. Dai un ban dar ai calitate. Eu iti recomand sa mergi sa vb cu ea, ii o fata foarte de treaba.
Pa

Multumesc mult!! pe 15 martie sunt la Oradea sa vorbesc cu ea!!!!

cj83cia
05.03.2007, 17:54:16
Buna,
Eu am fost azi prin oras si saloanele cu rochii de mireasa sunt deschise sambata pana pe la ora 14.00 marea majoritate, iar in cursul saptamanii pana la ora 18.00.
Pa

Mersi mult, dar am fost sambata si am ajuns pe la 2 fara 10. Normal ca am mers cam degeaba, ca nu apucat sa vad mai nimic...
Asta e
Alta data
Spor la treaba
Pupici

Amy
12.03.2007, 18:17:52
salutare tuturor miresicilor; eu sunt din Oradea si ma casatoresc pe 25 august.=;

brichetzika
12.03.2007, 23:06:37
sal si CASA DE PIATRA

pusa_dora
15.03.2007, 19:32:34
bine ai venit in club... :*

bambolyna
15.03.2007, 21:22:41
Buna tuturor ce au gasit acest forum

Alessiacorinna
17.03.2007, 12:43:44
Am fost la proba in Oradea..(eu sunt din Bucuresti)!!! E divina rochita..sincer..parca e rupta din rai..ca o spuma..Sunt atat de fericita...Incercati si la atelier la Raluca Mihalceanu....eu acolo fac..este altceva cand va recomnda un designer si sa fie exact creata pentru tine....eu sunt fericita!!!!!!!!!!!!!!>:D<>:D<>:D<>:D<O sa va pun si poze dar inca nu stiu cum sa le scot din telefon......!!!>:P

pusa_dora
17.03.2007, 16:45:18
Am fost la proba in Oradea..(eu sunt din Bucuresti)!!! E divina rochita..sincer..parca e rupta din rai..ca o spuma..Sunt atat de fericita...Incercati si la atelier la Raluca Mihalceanu....eu acolo fac..este altceva cand va recomnda un designer si sa fie exact creata pentru tine....eu sunt fericita!!!!!!!!!!!!!!>:D<>:D<>:D<>:D<O sa va pun si poze dar inca nu stiu cum sa le scot din telefon......!!!>:P
ce tare ma bucur pt tine...<:-Ppoti sa-mi dai si mie nr ei de tel? pt ca sunt foarte comoda...:"> si decat sa merg pana in centru la atelier mai bine o sun. ms . neaparat sa ne pui poze sa te vedem. pupici

Alessiacorinna
18.03.2007, 10:22:37
Si acum..poze de la proba...dar nu e gata sa stiti...mai avem de impodobit corsetul cu strasuri SW!!!! E ca o spuma...!!>:D<>:D<

pusa_dora
20.03.2007, 18:56:16
Si acum..poze de la proba...dar nu e gata sa stiti...mai avem de impodobit corsetul cu strasuri SW!!!! E ca o spuma...!!>:D<>:D<
e superba...o:-) ca de zana... imi place foarte mult, acum sigur am sa o sun pe raluca, face minuni. sa mai pui poze si cand are aplicatiile terminate. ea ti-a dat idei sau sunt ale tale? si mai vreau sa imi spui cat te costa, si vreau s-ti dau un pont in cazul in care nu ai deja swarovski.sa-mi scrii daca ai sau nu...;-) pupici

Alessiacorinna
24.03.2007, 20:50:08
e superba...o:-) ca de zana... imi place foarte mult, acum sigur am sa o sun pe raluca, face minuni. sa mai pui poze si cand are aplicatiile terminate. ea ti-a dat idei sau sunt ale tale? si mai vreau sa imi spui cat te costa, si vreau s-ti dau un pont in cazul in care nu ai deja swarovski.sa-mi scrii daca ai sau nu...;-) pupici

Multumesc mult pentru intentie...dar am deja strasuri..multe multe!!! O sa pun poze...la sfarsitul lunii aprilie cand o termina..si o sa va pun poze si cu rochia de la cununie civila ca tot la ea o fac...Eu i-am zis ca o vreau infoiat..restul au fost ideile ei...O sa ma coste pana in 10 mil!!! Cu tot cu tot cred ca ma costa 500 de euro...am pus si drumurile...(2 drumuri).

pusa_dora
27.03.2007, 10:15:34
e super ca pret. eu nu am avut timp sa o sun sa vb cu ea si oricum eu mai am timp. am gasit una la un salon superba, numai la ea imi sta capul, e fffffff simpla. eu nu vreau ceva f sofisticat. e 17 mil insa ideea care mi-a placut mie acolo a fost faptul ca mi-o cumpara inapoi dupa nunta si atunci nu pierd banii respectivi decat o suma infima probabil, avand in vedere ca nu mai am ce sa fac cu ea dupa nunta mie imi convine asa. acum am sa vad cum voi face exact...spor la pregatiri...:*

orhidutza
11.04.2007, 09:37:31
Fetelor am o mare rugaminte. O sa venim in Oradea weekendul viitor eu si jumatatea mea... unde ar trebui sa mergem pentru costume de mire si pantofi crem pentru mine? Pls help!

L_Ami
11.04.2007, 21:03:27
Fetelor am o mare rugaminte. O sa venim in Oradea weekendul viitor eu si jumatatea mea... unde ar trebui sa mergem pentru costume de mire si pantofi crem pentru mine? Pls help!

Eu am vazut ceva foarte dragut la Benvenutti (in Lotus Market sau pe str. Republicii). Au si poseta la fel. Sunt crem dar au ceva punctulete care stralucesc. Eu am luat albi, pt. ca atunci nu erau crem. Incerc sa atasez o poza daca vrei sa vezi cum arata.(sunt albi, par colorati din cauza luminii)

L_Ami
11.04.2007, 21:05:55

Costum de mire nu prea stiu...Noi inca suntem in minus la capitolul asta.

pusa_dora
11.04.2007, 21:36:42
depinde de cat buget dispuneti... costume de mire super tari sunt la alb si negru, acum depinde si cat de pretentios e mirele, insa sunt niste preturi f mari,care i-a placut mirelui meu este 18 mil fara camasa, lavaliera, plus mai vin pantofi deci... insa noi am mai fost pe centru insa nu stiu cat de bine cunosti Oradea, este un mag pe principala vis a vis de mag marisim, pe colt, unde sunt destul de faine insa calitate 0 dar sunt pana la 3,4 mil... acum voi hotarati. iar referitor la pantofi chiar nu stiu eu nu imi gasesc nik care sa-mi placa... bafta voua...

orhidutza
12.04.2007, 09:57:35
depinde de cat buget dispuneti... costume de mire super tari sunt la alb si negru, acum depinde si cat de pretentios e mirele, insa sunt niste preturi f mari,care i-a placut mirelui meu este 18 mil fara camasa, lavaliera, plus mai vin pantofi deci... insa noi am mai fost pe centru insa nu stiu cat de bine cunosti Oradea, este un mag pe principala vis a vis de mag marisim, pe colt, unde sunt destul de faine insa calitate 0 dar sunt pana la 3,4 mil... acum voi hotarati. iar referitor la pantofi chiar nu stiu eu nu imi gasesc nik care sa-mi placa... bafta voua...
Avem buget nelimitat atata timp cat gasim lucruri de calitate :) Mirele e tare pretentios, si am inceput si eu sa fiu la fel :) Acuma serios vorbind, prefer sa dau mai multi bani pe un smoking de calitate decat 2-3 milioane pe un costum de poliester pe care cand il ating mi se ridica paru pe mana :( Poti sa imi spui unde anume e Alb si Negru in Oradea?
Cu pantofii am o problema foarte serioasa... nu pot purta pantofi ascutiti... si vreau sa fie pantof sau sanda crem cu toc si talpa crem (nu maro cum am tot vazut) si sa fie cu toc de maxim 5 cm... Nu ati vazut in peregrinarile voastre asa ceva? Multumesc mult pentru ajutor!

orhidutza
12.04.2007, 09:59:15
Eu am vazut ceva foarte dragut la Benvenutti (in Lotus Market sau pe str. Republicii). Au si poseta la fel. Sunt crem dar au ceva punctulete care stralucesc. Eu am luat albi, pt. ca atunci nu erau crem. Incerc sa atasez o poza daca vrei sa vezi cum arata.(sunt albi, par colorati din cauza luminii)
Foarte draguti! Sa ii porti sanatoasa! Eu din pacate nu pot purta pantofi ascutiti... nu rezist in ei si pace :( ... cred ca imi trebuie pantof rotund sau drept in fata sau poate chiar sandalutze... au aparut oare sandalute in magazine la voi?

L_Ami
12.04.2007, 16:24:32
Foarte draguti! Sa ii porti sanatoasa! Eu din pacate nu pot purta pantofi ascutiti... nu rezist in ei si pace :( ... cred ca imi trebuie pantof rotund sau drept in fata sau poate chiar sandalutze... au aparut oare sandalute in magazine la voi?

Merci.
Drept vorbind nici eu nu cred ca o sa rezist foarte mult cu ei...O sa imi iau si eu sandale fara toc pt schimb. Da, au aparut sandale, dar nu stiu sa iti spun daca sunt crem, pentru ca eu am fost fascinata de cele colorate (rosii cu buline albe)
Magazine Alb si Negru gasesti in Lotus Market si pe centru (str. Republicii).

didur
12.04.2007, 17:54:16
Sunt superbi pantofii, sa-i porti cu placere! Si poseta la fel... ;-)

constantinescumathias
14.04.2007, 16:36:54
[quote=babycriss;60894]Buna tuturor,

M-am indragostit de niste bijuterii cu cristale swarovski de la carlabrillanti, iar ei au magazin doar in Oradea =(( . Se pot comanda si prin internet, dar cum am trecut printr-o experienta nu prea placuta cu comenzile prin internet, n-as vrea sa ma risc, mai ales ca este vorba despre o suma destul de mare.
Cum eu nu pot veni pana la Oradea, am apelat la voi, poate gasesc vreo miresica dornica sa ma ajute, si anume sa mearga la magazin si sa-mi spuna dk bijuteriile sunt la fel ca cele de pe site-ul lor, si eventual poate reuseste sa faca si niste poze. ^:)^
Va multumesc anticipat, si dk vrea cineva sa ma ajute, astept un raspuns pe pm. >:D<

si eu am vazut bijuteriile si as vrea ceva sa iau de la ei dar nu stiu cum sa fac....mi au zis ca in bucuresti au la salonul gabriela ....ce ai facut pana la urma????
pupici

L_Ami
15.04.2007, 15:36:27
Sunt superbi pantofii, sa-i porti cu placere! Si poseta la fel... ;-)

Multumesc. Si tu pe ale tale la fel.
:)

orhidutza
23.04.2007, 15:45:35
Ati facut careva contract de video cu firma medialux?

didur
23.04.2007, 17:53:50
Ati facut careva contract de video cu firma medialux?

Da, noi :D

orhidutza
23.04.2007, 21:55:00
Da, noi :D
O mica intrebare...adica mai mult curiozitate... aveti si voi clauza:
11.1 prin care semnati ca sunteti de acord sa vina alta firma sa filmeze la nunta, chiar daca voi semnati cu medialux? Ca noua ni s-a parut total nelegala o asemenea clauza si avocata noastra ne-a sfatuit sa nu semnam asa ceva... clauza suna ceva de genul "prestatorul poate cesiona prezentul contract unei alte societati"...

ovitelu
24.04.2007, 05:55:29
da specifica ca raspunde de materialul filmat daca cesioneaza filmarea sau nu-i mai intereseaza?
de obicei se practica ca cel care face contractul din cauza solicitarilor sa subcontracteze alti " filmarosi" dar de obicei raspunde de calitatea materialului filmat (atentie -filmat- nu montaj video)

didur
24.04.2007, 06:20:32
O mica intrebare...adica mai mult curiozitate... aveti si voi clauza:
11.1 prin care semnati ca sunteti de acord sa vina alta firma sa filmeze la nunta, chiar daca voi semnati cu medialux? Ca noua ni s-a parut total nelegala o asemenea clauza si avocata noastra ne-a sfatuit sa nu semnam asa ceva... clauza suna ceva de genul "prestatorul poate cesiona prezentul contract unei alte societati"...
Da, scrie in Art. 10.1 ca "executantul poate cesiona prezentul contract unei alte societati." Tipul a specificat ca e vorba de cazuri extreme, daca are un accident sau mai stiu eu ce si Doamne fereste nu poate veni. Sper sa nu fie cazul... [-o<

ovitelu
24.04.2007, 07:14:43
a specificat in scris ca numai in cazuri extreme?

orhidutza
24.04.2007, 08:42:11
a specificat in scris ca numai in cazuri extreme?
Nici vorba de astfel de specificatii... noi am vrut sa modificam clauza si sa fie "...cu acordul beneficiarului"...dar nici asta nu a vrut firma respectiva... acuma eu nu stiu cat de cu buna credinta sunt ei :)..dar eu daca nu aveam nimic de ascuns sau de fentat modificam clauza ca sa isi poata da si beneficiarul acordul la cesionarea contractului nu sa o poata face firma de capul ei...

orhidutza
24.04.2007, 08:43:21
da specifica ca raspunde de materialul filmat daca cesioneaza filmarea sau nu-i mai intereseaza?
de obicei se practica ca cel care face contractul din cauza solicitarilor sa subcontracteze alti " filmarosi" dar de obicei raspunde de calitatea materialului filmat (atentie -filmat- nu montaj video)
A...si nici nu se specifica cine e responsabil de calitatea si materialul filmat in cazurile de cesiune...ciudat tare...noi o sa stam departe de astfel de contracte ca sa fim linistiti in ziua nuntii :)

didur
24.04.2007, 17:59:02
A...si nici nu se specifica cine e responsabil de calitatea si materialul filmat in cazurile de cesiune..
Dintre firmele din Oradea, noua ni s-au parut materialele oferite de ei cele mai bune (si dpdv. artistic si calitativ). In legatura cu cesiunea, ce sa zic... la noi la nunta vor filma cu doua camere, plus macara, etc., deci nu stiu cine i-ar putea inlocui pt. ca noi in Oradea nu am mai gasit alta firma care sa aiba aparatura asa performanta (unii nici nu stiau ca exista macarale in romania!8-| ). Iar ca sa-si lase sculele pe mana altora numai asa... n-as prea crede.
Oricum am vazut ce esti din Cluj, asa ca sigur ai mai multe optiuni si sper sa gasesti o firma care sa-ti convina!:)

ovitelu
24.04.2007, 18:59:45
Dintre firmele din Oradea, noua ni s-au parut materialele oferite de ei cele mai bune (si dpdv. artistic si calitativ). In legatura cu cesiunea, ce sa zic... la noi la nunta vor filma cu doua camere, plus macara, etc., deci nu stiu cine i-ar putea inlocui pt. ca noi in Oradea nu am mai gasit alta firma care sa aiba aparatura asa performanta (unii nici nu stiau ca exista macarale in romania!8-| ). Iar ca sa-si lase sculele pe mana altora numai asa... n-as prea crede.
Oricum am vazut ce esti din Cluj, asa ca sigur ai mai multe optiuni si sper sa gasesti o firma care sa-ti convina!:)

de curiozitate....
unde o sa-ti filmeze cu macara?

ovitelu
24.04.2007, 19:04:18
catre CXNA

daca ai luat un pachet mai ieftin de la el atunci interesul lui este sa filmeze pe bani mai multi, adica daca vine un client si i-a in aceiasi zi un pachet mai scump automat nu o sa vina el la filmat la voi
din cate stiu eu (sunt in bransa) firma are mai multe camere disponibile pt. filmat
din curiozitate ...... ati vorbit cu el face to face sau numai telefonic sau prin internet?

didur
25.04.2007, 06:53:55
de curiozitate....
unde o sa-ti filmeze cu macara?
In biserica, in parc, la restaurant... Am auzit destule povesti de la nunti la care camera s-a stricat sau a inregistrat fara sonor, etc si asa au ramas oamenii fara filmare!! Deci ca sa nu avem surprize, vom avea doua camere, din care una va filma "de sus". Bineinteles, materialul final va fi o combinatie intre cele doua.

orhidutza
25.04.2007, 08:38:45
catre CXNA

daca ai luat un pachet mai ieftin de la el atunci interesul lui este sa filmeze pe bani mai multi, adica daca vine un client si i-a in aceiasi zi un pachet mai scump automat nu o sa vina el la filmat la voi
din cate stiu eu (sunt in bransa) firma are mai multe camere disponibile pt. filmat
din curiozitate ...... ati vorbit cu el face to face sau numai telefonic sau prin internet?
Noi am fi optat pt varianta cea scumpa cu tz camere de filmat caci asa am ajuns la ei (discutiile au fost pe internet cu omu si nu fata in fata)... insa un asemenea contract mi se pare inacceptabil (la fel a spus si avocata noastra) ... asa ca o sa il lasam sa bucure alti miri in ziua respectiva :) ...imaginile promotionale sunt foarte frumoase nu zic nu, dar daca nu ai certitudinea ca primesti si tu acelasi lucru, eu zic ca cei 1000 de euro pe care ar fi trebuit sa ii dam lui pot fi investiti mai bine.

A, si mai am un of... noi din varii motive nu am dori ca materialul filmat la nunta noastra sa poata fi folosit in scop publicitar/promotional... si am cerut asta prin contract...insa mare ne-a fost mirarea si amuzamentul cand ni s-au mai cerut inca 500 euro pentru ca materialul sa NU fie facut public!!! o mare nerusinare din partea unei firme sa nu iti respecte dreptul la intimitate si sa iti mai ceara si bani sa nu iti publice materialul ... asta e un santaj ieftin de paparazzi... pana una alta eu i-am platit pe ei sa imi ofere un serviciu de filmare, si nu ei m-au platit pe mine drept actor in filmele lor publicitare!

ovitelu
27.04.2007, 18:49:39
In biserica, in parc, la restaurant... Am auzit destule povesti de la nunti la care camera s-a stricat sau a inregistrat fara sonor, etc si asa au ramas oamenii fara filmare!! Deci ca sa nu avem surprize, vom avea doua camere, din care una va filma "de sus". Bineinteles, materialul final va fi o combinatie intre cele doua.

dupa data aveti nunta in 02/09/2007 (adica duminica) daca nu am sa ma odihnesc dupa nunta la care o sa filmez in 01/09/2007 asi fi curios sa vad cum filmeaza cu macaraua

nu o spun cu ironie ce sincer asi fi curios sa vad

ovitelu
27.04.2007, 18:55:11
Noi am fi optat pt varianta cea scumpa cu tz camere de filmat caci asa am ajuns la ei (discutiile au fost pe internet cu omu si nu fata in fata)... insa un asemenea contract mi se pare inacceptabil (la fel a spus si avocata noastra) ... asa ca o sa il lasam sa bucure alti miri in ziua respectiva :) ...imaginile promotionale sunt foarte frumoase nu zic nu, dar daca nu ai certitudinea ca primesti si tu acelasi lucru, eu zic ca cei 1000 de euro pe care ar fi trebuit sa ii dam lui pot fi investiti mai bine.

A, si mai am un of... noi din varii motive nu am dori ca materialul filmat la nunta noastra sa poata fi folosit in scop publicitar/promotional... si am cerut asta prin contract...insa mare ne-a fost mirarea si amuzamentul cand ni s-au mai cerut inca 500 euro pentru ca materialul sa NU fie facut public!!! o mare nerusinare din partea unei firme sa nu iti respecte dreptul la intimitate si sa iti mai ceara si bani sa nu iti publice materialul ... asta e un santaj ieftin de paparazzi... pana una alta eu i-am platit pe ei sa imi ofere un serviciu de filmare, si nu ei m-au platit pe mine drept actor in filmele lor publicitare!

in contract era trecut ca isi rezerva dreptul de a folosii imagini de la nunta voastra in scop publicitar fara sa va dea posibilitatea sa doriti sau nu acest lucru?

dupa parerea mea voi sunteti proprietatii materialului filmat, asta ar fi ca si cum un cameraman de la holywood si-ar cere dreptul de proprietate asupra ce filmeaza

Cristina_M
29.04.2007, 12:50:09
O prietena de-a mea care a avut nunta in decembrie si-a facut bijuteriile la comanda la Carla Brillanti. Am vazut ca se vand in Lotus, dar eu am mers cu ea direct la atelierul unde se fac bijuteriile. Este undeva in zona Parcului Traian. Tipa care le face are aproximativ 30 de ani, e foarte de treaba. Daca aveti nevoie de un numar de telefon, pot face rost. Trimiteti-mi un pm daca va pot ajuta. Si eu tot acolo vreau sa-mi fac bijuteriile.
Pupici!

Cristina_M
29.04.2007, 12:51:46
Am uitat sa spun ca poate face bijuterii si la comanda. Daca aveti voi ceva idei, ea le poate realiza. Prietena mea isi dorea un colier de perle foarte albe si nu a gasit nicaieri in oras, si le-a facut la comanda. Au fost superbe.

andris
13.07.2007, 17:44:47
am vazut rezultatul final al rochiei si este absolut superba....ai fost o miresica foarte frumoasa....felicitari!

andris
13.07.2007, 17:52:32
Multumesc mult pentru intentie...dar am deja strasuri..multe multe!!! O sa pun poze...la sfarsitul lunii aprilie cand o termina..si o sa va pun poze si cu rochia de la cununie civila ca tot la ea o fac...Eu i-am zis ca o vreau infoiat..restul au fost ideile ei...O sa ma coste pana in 10 mil!!! Cu tot cu tot cred ca ma costa 500 de euro...am pus si drumurile...(2 drumuri).
mi se pare putin 500 de euro 2 rochii si 2 drumuri... :) imi spui te rog cat te-a costat fiecare in parte....caci vara am sa merg pe la ea pt. ca vreau sa-mi fac o rochita pt o nunta....merci anticipat!:*

andris
17.07.2007, 12:51:24
are cineva poze cu sala de pe strada Ciheiului??? merci :)

andris
20.08.2007, 13:35:21
Nici Aici Nu S-a Mai Scris De Mult:| , Proaspetelor Miresici, O Rugaminte Putineti Ceva Pozici Sa Va Admiram Si Noi....;;)

ALEX21A
20.08.2007, 14:54:39
nu contest ca lucreaza frumos medialux

ii recomand cu ff mare caldura..........eu sunt din bucuresti.........am avut nunta in bucuresti.......i am angajat pe cei de la medialux si nu regret o clipa .....avem niste poze minunate..........

ps>> puteti vedea cateva din munca lor la sectiunea "poze de la nunta".....pag 268-269-270....poze postate de fluturas,Bdiana......si eu;-)

ALEX21A
20.08.2007, 15:04:58
si daca nu i-ai contactat inca, contacteaza-i pt. ca am inteles ca-s foarte solicitati, au nunta contractata si in Bucuresti anul asta

au avut 2 contracte in buc anul asta........una din ele a fost a mea
<:-P <:-P ........

Cristina_M
20.08.2007, 20:55:48
Si eu tot cu Medialux am semnat contractul si nu am nici un dubiu referitor la calitatea serviciilor si la profesionalismul lor. Absolut toata lumea care a lucrat cu ei a fost mai mult decat multumita. Clauzele acelea despre care spunea cineva ca apar in contract, pot provoca neliniste doar pentru cei care nu ii cunosc pe cei de la Medialux. Sunt oameni cu caracter si e o placere sa lucrezi cu ei.

Si nu, NU fac reclama. Isi fac ei prin serviciile de calitate pe care le ofera.

Bryana_bi
22.08.2007, 13:07:23
Buna fetelor, trecute, actuale sau viitoare miresici. Ma alatur si eu voua, din moment ce planurile de nunta incep sa prinda contur (si banii sa iasa din visterie:-p). Deocamdata va felicit pe toate cele care au trecut de mometul culminant, alaturand toate urarile de bine si foarte bine. Aaaaa, sa nu uit, multumesc celor care m-au ajutat deja si, anticipat, celor care o vor face! Sa fiti toate fericite si senine!!

Viaora
10.09.2007, 18:28:41
E foarte interesant!

http://www.acvaria.com/casatorie.htm

Viaora
10.09.2007, 18:41:35
Sunt si eu din Oradea si vreau sa va multumesc tuturor pentru idei si informatii, cu toate ca m-ati ajutat indirect ... am economisit timp si nervi ...
Traiasca internetul!
Casa de piatra, de valuta si de cacat!
:smile:

Viaora
12.09.2007, 13:19:36
e super ca pret. eu nu am avut timp sa o sun sa vb cu ea si oricum eu mai am timp. am gasit una la un salon superba, numai la ea imi sta capul, e fffffff simpla. eu nu vreau ceva f sofisticat. e 17 mil insa ideea care mi-a placut mie acolo a fost faptul ca mi-o cumpara inapoi dupa nunta si atunci nu pierd banii respectivi decat o suma infima probabil, avand in vedere ca nu mai am ce sa fac cu ea dupa nunta mie imi convine asa. acum am sa vad cum voi face exact...spor la pregatiri...:*

Cum e pe ultima suta de metri? Emotii/!
Te rog din suflet sa imi dai detalii despre salon ... prin mesaj privat ... daca vrei.
Multumesc mult, mult, mult...
Spor la ultimele pregatiri

ddarial
13.09.2007, 23:38:36
bine v-am gasit pe site, am intrat si eu in clubul disperatelor:-SS :-SS dar ca norocu am gasit deja un loc ,un salon super cu rochite faine si cu niste gagici foarte de treaba care ma vor ajuta sa iau o decizie buna[-o< asa ca va sfatuiesc si pe voi sa mergeti sa vedeti salonul de pe decebal se chiama jessica ca merita:) .O sa fiti si voi multumite ,am gasit si invitatii de nunta dragute dar nu stiu preturile prin oras ,o sa ma uit prin oras .Aici au preturi destul de bune la rochite si se pot inchiria si cumpara ca ziceau fetele de acola ca o sa scoata multe rochii la actiune acu in octombrie .Stie cineva o firma care face aranjamente florale ?

tina19
24.10.2007, 14:13:50
bine v-am gasit pe site, am intrat si eu in clubul disperatelor:-SS :-SS dar ca norocu am gasit deja un loc ,un salon super cu rochite faine si cu niste gagici foarte de treaba care ma vor ajuta sa iau o decizie buna[-o< asa ca va sfatuiesc si pe voi sa mergeti sa vedeti salonul de pe decebal se chiama jessica ca merita:) .O sa fiti si voi multumite ,am gasit si invitatii de nunta dragute dar nu stiu preturile prin oras ,o sa ma uit prin oras .Aici au preturi destul de bune la rochite si se pot inchiria si cumpara ca ziceau fetele de acola ca o sa scoata multe rochii la actiune acu in octombrie .Stie cineva o firma care face aranjamente florale ?
si eu tot de acolo mi-am inchiriat rochita si chiar sunt f serviabile fetele si au rochite dragute. ce mi-a placut tare mult la ele a fost ca mi-au spus deschis daca imi sta bine sau nu. si preturile sunt bune.

ALEX21A
08.11.2007, 23:23:59
ii recomand cu ff mare caldura..........eu sunt din bucuresti.........am avut nunta in bucuresti.......i am angajat pe cei de la medialux si nu regret o clipa .....avem niste poze minunate..........

ps>> puteti vedea cateva din munca lor la sectiunea "poze de la nunta".....pag 268-269-270....poze postate de fluturas,Bdiana......si eu;-)

ce liniste e pe aici:-B ..putine oradence :-B .......revin....poate va ajuta mai mult........videoclipurile nuntii noastre realizate de cei de la medialux....noi am fost f multumiti de serv lor si la foto si la video.....multa bafta!!......si la cat mai multe miresici oradence!<:-P

andymatei
17.11.2007, 18:40:41
Cristina_M...Mai, mai...tare frumusei ati fost. Casa de piatra!

PS: Tu tare semeni cu Katie Holmes Cruise :)

raluca_onofreiciuc
25.11.2007, 12:04:57
buna fetelor
numele meu este Raluca si sunt din Oradea
sunt o miresica de 2008:D
am citit ca una dintre voi si-a facut rochita de mireasa la atelierul Ralucai Mihalceanu
vreau sa stiu si eu cum lucreaza ...... nu de alta dar si eu tot la ea vreau sa imi fac rochita:)

Sxy_seniorita
26.11.2007, 10:15:34
Povesteste-ne plz cum au decurs lucrurile cu sala si toate.....chiar a zis cineva ca semeni cu katie holmes....sa stii!!!!
Astept sa pui ceva poze de la nunta...cu tine ...cu sotul....sala...(daca ai vazut acolo voi avea si eu asa ca...)Ai fost incantata de servicii??
Te pup...defapt va pup pe toate si ....mai vb!;;) :*

Cristina_M
28.11.2007, 20:08:38
Azi am intrat pe aici din pura intamplare si se pare ca bine am facut! Multumesc mult pentru urari si felicitari, sunteti niste scumpe! Iar de asemanarea cu Katie Holmes... nu mi-a mai zis nimeni pana acuma, dar sunt incantata sa aud asta. :) >:D<

Cristina_M
28.11.2007, 20:23:29
Povesteste-ne plz cum au decurs lucrurile cu sala si toate.....chiar a zis cineva ca semeni cu katie holmes....sa stii!!!!
Astept sa pui ceva poze de la nunta...cu tine ...cu sotul....sala...(daca ai vazut acolo voi avea si eu asa ca...)Ai fost incantata de servicii??
Te pup...defapt va pup pe toate si ....mai vb!;;) :*

Referitor la sala (Restaurantul Coloseum).... NUMAI DE BINE! Am fost foarte incantata, nu am cuvinte sa-ti spun. Servirea a fost exceptionala, mancarea a fost delicioasa (cu o singura exceptie minora: in aperitiv eu am cerut rulou de frisca cu hrean si de fapt ei au pus doar hrean simplu invelit in sunca... a fost foarte... puternic! Dar a fost haios ca ne-am distrat de numa'!).

Sala a fost de vis!!!! Eu as fi vrut sa ajung inainte de receptie pe acolo sa vad cum arata, dar nu am avut cand in ziua aia. Decorul mare al salii a fost facut de Cami, bineinteles, dar eu am mai avut tot felul de maruntisuri de pus pe mese (confetii de inimioare rosii, perle, cartonasele cu numele, meniurile), si de asta s-au ocupat prietenele mele. Aveam oarecum emotii pentru ca eu aveam in capul meu o idee foarte clara despre cum trebuie sa arate toate si mi-a fost frica ca poate prietenele mele nu m-au inteles. Dar.... cand am intrat acolo.... WOW! A fost absolut superb! Totul exact cum mi-am imaginat.

Culorile mele au fost rosu si crem si combinatia a aratat mortal. Cami mi-a zis initial ca nu a mai facut pe rosu si crem, ca de obicei se face cu alb, si ca nu va arata asa de bine. Nici vorba, a fost excelent! Am avut vazele acelea inalte de sticla cu aranjamente in varf, iar in vaze a fost apa colorata in rosu. Si cu asta am avut emotii, mi-a fost frica sa nu arate sangeriu, dar nici vorba, a fost de un efect extraordinar. Nu stiu pe ce culori faci tu, dar iti recomand si tie!

Domnul Vali a fost un adevarat domn, in toata puterea cuvantului. Am tratat foarte bine cu el, nu ne-au pus sucuri in plus la plata, cum am auzit ca se mai intampla (la noi nu s-a servit alcool), am platit exact cat am consumat. La unele mese noi am avut locuri libere, si stiam de ele ca vor fi libere si deci nu le-am numarat la portie. Ei bine, el a pus si la locurile acelea vesela si aperitivul pe masa, chiar daca nu s-a atins nimeni de el, ca sa nu fie masa prea goala si sa arate aiurea. Si portiile acelea nu le-am platit. Deci nota 10 pentru tot!

Cred ca deja am scris foarte mult... Imi cer scuze ca ocup atata spatiu, as putea scrie volume intregi despre nunta mea. Va doresc tuturor sa aveti o nunta cel putin la fel de frumoasa ca a mea. Eu am lucrat mult pentru ea, si stiu ca toate faceti la fel, dar sa stiti ca se merita. Amintirile cu care ramai sunt de nepretuit si cand vezi oamenii fericiti si incantati de ceea ce vad... nu te mai gandesti la toti nervii acumulati, la noptile nedormite, la stresul pregatirilor, ci doar... TE BUCURI! E un sentiment extraordinar si va doresc sa aveti parte de el din plin!

Va pup pe toate! >:D<

Cristina_M
29.11.2007, 17:33:45
Un mic off-topic: Rochia mea e de vanzare! Gasiti anuntul in sectiunea Bazar (Vand rochie de mireasa Jasmine Bridal - USA). :)

Va pup!

tina19
29.11.2007, 18:26:58
Un mic off-topic: Rochia mea e de vanzare! Gasiti anuntul in sectiunea Bazar (Vand rochie de mireasa Jasmine Bridal - USA). :)

Va pup!
m-am uitat peste pozele tale de la nunta. foarte frumosi sunteti. sa fiti fericiti si sanatosi si multi ani inainte impreuna. sa ne pui poze si de la nunta de argint si de aur.

didur
29.11.2007, 19:10:34
m-am uitat peste pozele tale de la nunta. foarte frumosi sunteti. sa fiti fericiti si sanatosi si multi ani inainte impreuna. sa ne pui poze si de la nunta de argint si de aur.
Subscriu. Ai fost o mireasa deosebit de finuta si eleganta. Sa fiti fericiti!

Cristina_M
29.11.2007, 19:14:34
Fetelor, multumesc frumos din inima! Chiar sunteti niste scumpe. Multa fericire va doresc si eu voua! :*

Ce dor mi-e de Oradea...............:-<

Sxy_seniorita
20.12.2007, 13:41:52
Foarte taaree a aratat salaa!!!!Cum de nu ti-ai pus unul dintre suportii aceia de fier forjat.....foarte tare arata si cu vaza asa...si cred ca si costurile se mai reduc.....Cred ca ti-au aratat si tie suportul acela cu 4 piciorute ptr lumanari si in mijloc flori.....dar cred ca atatea flori incap acolo de numaaa!!!!da super tare au aratat si mesele si aranajamentele florale!!!Nu cred ca iti imaginezi ce e in sufletul meu ca mi-ai spus ca a iesit super nunta ta!!!Mi-ai luat jumatate din emotii de pe suflet!!!
MA BUCUR ENORM PTR TINE!!!<:-P
Iti doresc Casa de Piatra si o viata plina de fericire si sanatate alaturi de sotul tau!!!!
Sper sa mai tinem legatura!

Cristina_M
26.12.2007, 21:14:15
Foarte taaree a aratat salaa!!!!Cum de nu ti-ai pus unul dintre suportii aceia de fier forjat.....foarte tare arata si cu vaza asa...si cred ca si costurile se mai reduc.....Cred ca ti-au aratat si tie suportul acela cu 4 piciorute ptr lumanari si in mijloc flori.....dar cred ca atatea flori incap acolo de numaaa!!!!da super tare au aratat si mesele si aranajamentele florale!!!Nu cred ca iti imaginezi ce e in sufletul meu ca mi-ai spus ca a iesit super nunta ta!!!Mi-ai luat jumatate din emotii de pe suflet!!!
MA BUCUR ENORM PTR TINE!!!<:-P
Iti doresc Casa de Piatra si o viata plina de fericire si sanatate alaturi de sotul tau!!!!
Sper sa mai tinem legatura!

Draga mea, multumesc frumos! Ma bucur ca ti-am luat din emotii, sper sa nu le recapeti pe masura ce se apropie nunta ta! :)

Referitor la sfesnicele din fier forjat... Le-am vazut si eu, bineinteles, si initial am zis ca le vreau.... dar apoi m-am razgandit, din 2 motive:

1. E nevoie de foarte multe flori in ele ca sa nu para golase... trebuie 4-5 aranjamente pe fiecare, ceea ce inseamna un cost foarte ridicat. Ma rog... depinde si de flori, cata verdeata vrei... Dar la ce am vrut eu ar fi fost foarte scump. Am vazut niste aranjamente pe sfesnicele alea si erau doar putine flori, aranjamente micute, si au aratat foarte urat.

2. Vazele de sticla mi s-au parut mai finute si s-au potrivit mai bine cu ideea mea. A fost destul auriu pe peretii salii, nu mai era nevoie si de sfesnicele acelea. Si in plus, fierul forjat este asa, masiv... nu prea delicat... Imi place mai mult sa-l vad afara decat inauntru, si mai ales nu pe mese.

Ma rog... este o chestie de gusturi si preferinta pentru fiecare. Sunt sigura ca sfesnicele acelea pot arata foarte bine daca florile sunt facute ca lumea. Asa ca orice ai alege, important e sa fii tu multumita de rezultat.

Te pup si spor la pregatiri!

~Cristina

Alessiacorinna
28.12.2007, 13:22:12
buna fetelor
numele meu este Raluca si sunt din Oradea
sunt o miresica de 2008:D
am citit ca una dintre voi si-a facut rochita de mireasa la atelierul Ralucai Mihalceanu
vreau sa stiu si eu cum lucreaza ...... nu de alta dar si eu tot la ea vreau sa imi fac rochita:)

Eu mi-am facut rochia la atelier Raluca Mihalceanu....a fost superba...lucreaza foarte bine si convenabil ca pret!!!

nicky_s
03.01.2008, 21:08:13
Draga mea, multumesc frumos! Ma bucur ca ti-am luat din emotii, sper sa nu le recapeti pe masura ce se apropie nunta ta! :)

Referitor la sfesnicele din fier forjat... Le-am vazut si eu, bineinteles, si initial am zis ca le vreau.... dar apoi m-am razgandit, din 2 motive:

1. E nevoie de foarte multe flori in ele ca sa nu para golase... trebuie 4-5 aranjamente pe fiecare, ceea ce inseamna un cost foarte ridicat. Ma rog... depinde si de flori, cata verdeata vrei... Dar la ce am vrut eu ar fi fost foarte scump. Am vazut niste aranjamente pe sfesnicele alea si erau doar putine flori, aranjamente micute, si au aratat foarte urat.

2. Vazele de sticla mi s-au parut mai finute si s-au potrivit mai bine cu ideea mea. A fost destul auriu pe peretii salii, nu mai era nevoie si de sfesnicele acelea. Si in plus, fierul forjat este asa, masiv... nu prea delicat... Imi place mai mult sa-l vad afara decat inauntru, si mai ales nu pe mese.

Ma rog... este o chestie de gusturi si preferinta pentru fiecare. Sunt sigura ca sfesnicele acelea pot arata foarte bine daca florile sunt facute ca lumea. Asa ca orice ai alege, important e sa fii tu multumita de rezultat.

Te pup si spor la pregatiri!

~Cristina
Cristina coafura ta a fost superba, la fel si buchetul. Spune-ne la ce coafor ai fost si ce florarie ti-a facut buchetelul.
merci mult!

sabrera
04.01.2008, 10:55:27
Buna fetelor!ma numesc sabrina,sunt din Oradea,dar de ceva vreme locuiesc in Germania impreuna cu viitorul meu sot si el din Oradea.Nunta am dori sa o facem in iunie-iulie 2009 ,in Oradea.Am inceput sa ma interesez de pe acum pt ca de aici e mai greu de pregatit totul.Am gasit ceva locatie COLOSEUM(pe abatorului)care mi se pare geniala.A facut cineva nunta acolo?ce parere are despre mancare.caci cum arata e super.

andymatei
04.01.2008, 11:51:43
La multi ani dragi miresici! Sa va aduca noul an numai bucurii si celor care vor avea nunta anul acesta mult spor la pregatiri si nunti ca in povesti va dorim!

nicky_s
04.01.2008, 12:20:48
La multi ani dragi miresici! Sa va aduca noul an numai bucurii si celor care vor avea nunta anul acesta mult spor la pregatiri si nunti ca in povesti va dorim!
multumim! La multi ani si tie! pune poze de la nunta sa avem sursa de inspiratie!:D

renata_cristina
05.01.2008, 22:17:20
la multi ani tuturor
fetelor as avea si eu o intrebare la voi daca m-ati putea ajuta
eu sunt din baia mare iar viitorul meu sot din oradea,nunta o vom face in baia mare si ne-ar trebui un microbus(capacitate 20-30 pers)pt inchiriat
stiti cumva ceva numere de telefon ceva firme serioase
va rog mult sa ma ajutati noi nu suntem in tara si am vrea sa rezolvam aceasta problema din timp
multumesc

andymatei
07.01.2008, 11:20:32
Eu stiu o firma foarte serioasa cu care am lucrat de cateva ori, daca esti interesata iti pot scrie pe PM mai multe detalii.
Spor la pregatiri!

renata_cristina
07.01.2008, 11:47:58
Eu stiu o firma foarte serioasa cu care am lucrat de cateva ori, daca esti interesata iti pot scrie pe PM mai multe detalii.
Spor la pregatiri!
da ne-ar ajuta foarte mult,te rog sa-mi trimiti mai multe detalii
multumesc mult

taia
08.01.2008, 16:29:23
Buna fetele si La multi ani! Si sa fiti cu toatele tare tare fericite si sa va iasa nunta asa cum o doriti!
Am si eu o intrebare: unde v-ati facut invitatiile pentru nunta si aproximativ cat v-au costat ele? Multumesc

andymatei
08.01.2008, 19:41:19
Buna fetele si La multi ani! Si sa fiti cu toatele tare tare fericite si sa va iasa nunta asa cum o doriti!
Am si eu o intrebare: unde v-ati facut invitatiile pentru nunta si aproximativ cat v-au costat ele? Multumesc

Gasesti pareri, poze si informatii la topicul "invitatii". :)

Cristina_M
08.01.2008, 19:44:09

Eu pentru invitatii recomand Publiserv. Au modele foarte frumoase la preturi accesibile iar servirea este impecabila. Eu initial mi le-am comandat pe internet de la o firma din Bucuresti si a trebuit sa le returnez pentru ca ce am primit nu semana deloc cu poza de pe internet. Apoi am mers la Publiserv si a fost cu totul si cu totul altceva. Sunt foarte de treaba si se tin de cuvant! Du-te sa le vezi invitatiile!

Pupici!

taia
14.01.2008, 18:26:55
Eu pentru invitatii recomand Publiserv. Au modele foarte frumoase la preturi accesibile iar servirea este impecabila. Eu initial mi le-am comandat pe internet de la o firma din Bucuresti si a trebuit sa le returnez pentru ca ce am primit nu semana deloc cu poza de pe internet. Apoi am mers la Publiserv si a fost cu totul si cu totul altceva. Sunt foarte de treaba si se tin de cuvant! Du-te sa le vezi invitatiile!

Pupici!
Multumesc pentru recomandare...

ionu
14.01.2008, 19:58:33
aniela;;) din stei...si eu suntdin stei si vad ca faci si tu nunta la traverdi ca si mine.daca vrei ceva informatii si te pot ajuta scrie-mi.ciao=;

andymatei
18.01.2008, 20:21:19
Mai da ce liniste s-a facut pe aici?...8-|

taia
18.01.2008, 20:52:42
Si eu vroiam sa va intreb pe unde sunteti!?!
Ati plecat in week-end?

nicky_s
20.01.2008, 20:25:36
am intrat si eu pe site-ul Publiserv, dupa multe cautari am gasit in sfarsit un model care ne place f mult (fara inimioare, fluturasi, porumbei etc), sper sa aiba si pe stoc. saptamana asta mergem la ei. wish me luck!

andymatei
20.01.2008, 21:22:21
am intrat si eu pe site-ul Publiserv, dupa multe cautari am gasit in sfarsit un model care ne place f mult (fara inimioare, fluturasi, porumbei etc), sper sa aiba si pe stoc. saptamana asta mergem la ei. wish me luck!

Multa bafta! Noi am fost tare, tare multumiti de ei! Si noi am cautat ceva simplu si la ei am gasit exact ce am vrut!

nicky_s
20.01.2008, 21:41:05
Multa bafta! Noi am fost tare, tare multumiti de ei! Si noi am cautat ceva simplu si la ei am gasit exact ce am vrut!
merci Andy! cam cat dureaza de cand faci comanda pana le primesti?

andymatei
21.01.2008, 10:01:52
La noi a durat 3 saptamani dupa ce am confirmat macheta :)

taia
21.01.2008, 10:48:57
La noi a durat 3 saptamani dupa ce am confirmat macheta :)
Si macheta dupa cat timp o confirmi?
Si noi am gasit vreo 2 modele dragute la cei de la Publiserv

andymatei
21.01.2008, 11:12:54
Am dat comanda, am completat formularul si in vre-o 2 - 3 zile am primit pe e-mail textul ce va aparea pe invitatie (asezat in pagina si cu fonturile pe care le-am ales noi). Noi am confirmat ca e OK si dupa vre-o trei saptamani am avut invitatii.

taia
21.01.2008, 11:24:19
Am dat comanda, am completat formularul si in vre-o 2 - 3 zile am primit pe e-mail textul ce va aparea pe invitatie (asezat in pagina si cu fonturile pe care le-am ales noi). Noi am confirmat ca e OK si dupa vre-o trei saptamani am avut invitatii.
A! E ok! Nici macar nu mai trebuie sa te deplasezi pana la ei!

andymatei
21.01.2008, 12:25:29
Nope! Nu stiu, poate ma insel, dar mie mi se pare ca au cele mai elegante invitatii la preturi excelente.

taia
21.01.2008, 13:51:44
Nope! Nu stiu, poate ma insel, dar mie mi se pare ca au cele mai elegante invitatii la preturi excelente.
Sa stii ca si mie imi plac foarte mult si intr-adevar preturile sunt rezonabile. Ca la ce am mai vazut pe net!!!!#-o

nicky_s
21.01.2008, 19:28:06
deci nu ati fost la ei sa vedeti invitatiile "pe real":)) ? si au iesit asa cum erau pe site? eu parca as vrea sa vad cum arata.....

andymatei
21.01.2008, 22:00:24
deci nu ati fost la ei sa vedeti invitatiile "pe real":)) ? si au iesit asa cum erau pe site? eu parca as vrea sa vad cum arata.....

Nuuuuuuuuu.....invitatiile noi le-am ales de la ei din catalog. Numai textul l-am aprobat pe mail.

taia
22.01.2008, 10:56:33
Nuuuuuuuuu.....invitatiile noi le-am ales de la ei din catalog. Numai textul l-am aprobat pe mail.
Mi se pare simplu asa...adica nu tre sa stai sa astepti un telefon sa-ti ceara sa mergi la ei, poate nu ai timp, etc

taia
22.01.2008, 12:43:16
Miresici din Oradea? Pe unde sunteti?:-\

nicky_s
22.01.2008, 20:45:29
la ora la care scrii tu, la munca! seara mai butonam si noi!:*

nicky_s
22.01.2008, 20:46:38
aha, am priceput , tre' sa imi fac timp sa ma deplasez pana la ei. greu job!:(( :D

andymatei
22.01.2008, 21:16:06

"Na da' ce-i baiu'????"...aici suntem...:)

taia
23.01.2008, 09:29:30
Nu e nici un bai...numa nu mai vedeam pe nimeni prin zona!:*

andymatei
23.01.2008, 09:34:09
"Na bine atunci" !!

La ce biserica faceti cununia religioasa?

taia
23.01.2008, 09:34:59
la ora la care scrii tu, la munca! seara mai butonam si noi!:*
Inteleg...numa ca-mi era dor de voi!

nicky_s
23.01.2008, 18:58:18
Inteleg...numa ca-mi era dor de voi!
>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<:* :* :* :* :* :* :*

nicky_s
23.01.2008, 19:01:18
cum sa n-o iubesti pe fata asta (Taia), ii era dor de noi! cand ti-a mai zis cineva ceva asa de frumos?

andymatei
24.01.2008, 09:27:41
cum sa n-o iubesti pe fata asta (Taia), ii era dor de noi! cand ti-a mai zis cineva ceva asa de frumos?

;)) ...ce-i drept e drept! si noua ne era dor de tine Taia >:D< >:D< >:D<

taia
24.01.2008, 10:22:22
;)) ...ce-i drept e drept! si noua ne era dor de tine Taia >:D< >:D< >:D<
Nu stiti voi ce bine ma simt eu de cand am intrat pe acest forum. Atatea sfaturi utile! Atata atentie din partea voastra! Abia astept sa vin acasa sa deschid calculatorul!!!

tina19
24.01.2008, 10:51:44
Nu stiti voi ce bine ma simt eu de cand am intrat pe acest forum. Atatea sfaturi utile! Atata atentie din partea voastra! Abia astept sa vin acasa sa deschid calculatorul!!!
la's ca vezi tu ce dependenta vei fi de acest forum. =P~ eu de cand m-m inscris sunt aproape permanent. oricum este f util sa ai cu cine sa te sfatuiesti si mai multe sfaturi si idei nu strica.

taia
24.01.2008, 10:59:09
la's ca vezi tu ce dependenta vei fi de acest forum. =P~ eu de cand m-m inscris sunt aproape permanent. oricum este f util sa ai cu cine sa te sfatuiesti si mai multe sfaturi si idei nu strica.
Asa este...si8, dupa cum spuneam deja abia astept sa ajung la un calculator...\:D/

tina19
24.01.2008, 11:02:11
Asa este...si8, dupa cum spuneam deja abia astept sa ajung la un calculator...\:D/
cum stai cu pregatirile? se apropie data incet, incet.

taia
24.01.2008, 11:15:57
cum stai cu pregatirile? se apropie data incet, incet.
Eu zic ca bine...adica avansul la restaurant e dat, meniul stabilit, avem DJ care asigura si fotografiile si filmatul, am rochita si pantofi, am facut programarile la Primarie si biserici (ca ne cununam si si). Ce mai e de facut e tortul dar soacramea are o prietena la Scala si ne asteapta, deci stie de noi, prajiturile pe care mi le face mami ca se pricepe si a mai facut pt nunti, invitatiile dar cred ca alea numa in februarie...asa ca...bine nu?

tina19
24.01.2008, 11:17:24
Eu zic ca bine...adica avansul la restaurant e dat, meniul stabilit, avem DJ care asigura si fotografiile si filmatul, am rochita si pantofi, am facut programarile la Primarie si biserici (ca ne cununam si si). Ce mai e de facut e tortul dar soacramea are o prietena la Scala si ne asteapta, deci stie de noi, prajiturile pe care mi le face mami ca se pricepe si a mai facut pt nunti, invitatiile dar cred ca alea numa in februarie...asa ca...bine nu?
ooo, dar stai f f bine. este aproape gata cu toate numai ziua sa vina.

taia
24.01.2008, 11:17:42
A! Si m-am programat la coafor, cosmetica...adica am vorbit cu fetele sa stie de mine!

taia
24.01.2008, 11:18:23
ooo, dar stai f f bine. este aproape gata cu toate numai ziua sa vina.
Da...chiar ma gandeam ca am cam rezolvat ce era de rezolvat si ce ma fac pana in mai?:-SS

andymatei
24.01.2008, 12:28:14
Da...chiar ma gandeam ca am cam rezolvat ce era de rezolvat si ce ma fac pana in mai?:-SS

Proba de machiaj, proba de coafura, bijuteriile, diadema (daca da sa nu...), buchetul, decorul, jartiera, lenjeria de corp(ca trebuie sa fie speciala nu?)...hai ca nu mai zic, ca intri in panica...:^o
Impartitul invitatiilor, confirmari, aranjat invitatii la mese...:-B :-B :-B

Gata...chiar nu mai zic :D

taia
24.01.2008, 18:31:09
Proba de machiaj, proba de coafura, bijuteriile, diadema (daca da sa nu...), buchetul, decorul, jartiera, lenjeria de corp(ca trebuie sa fie speciala nu?)...hai ca nu mai zic, ca intri in panica...:^o
Impartitul invitatiilor, confirmari, aranjat invitatii la mese...:-B :-B :-B

Gata...chiar nu mai zic :D
Off! Ce multe-s inca!
Da apropo, nu stiti de unde imi iau sutien transparent in spate? Cu silicon sau cum o fi...

andymatei
24.01.2008, 18:42:08
Am vazut in Debrecen la Scala sutiene Triumph la preturi foarte bune.

taia
24.01.2008, 18:51:42
Am vazut in Debrecen la Scala sutiene Triumph la preturi foarte bune.
Si asa ne pregatim de plecat dincolo sa mai luam una alta (ex: bauturi fine) asa ca...multumesc

nicky_s
24.01.2008, 20:42:09
m-am uitat la tickerul meu si zice 4 luni si 2 saptamani. asa ca am panicat si ma-m uitat pe graficele mele destepte care imi spun ce mai am de facut si ce am rezolvat deja. I'm on schedule#:-S
azi am avut o bucurie mare, trebuie sa o impartasesc cu voi. s-a intors coafeza mea de la un curs care a tinut 4 luni, unde cred ca s-a dus numai sa ma chinuie pe mine si dupa 4 luni de suferinta mi-a zis ca e ok, nu e in concediu in iunie, o sa-mi creasca parul pana atunci suficient de mult sa imi faca coafura pe care o vreau (ceva ridicat, o chestie dezordonat-ordonata, nu sarmale), si nu, parul meu nu e deteriorat, mi se pare mie.
cel mai mult ma bucur ca nu e in concediu, cred ca daca era amanam nunta =)) =)) =))

nicky_s
24.01.2008, 20:43:03
faci planuri pentru luna de miere :D

andymatei
24.01.2008, 21:08:54
m-am uitat la tickerul meu si zice 4 luni si 2 saptamani. asa ca am panicat si ma-m uitat pe graficele mele destepte care imi spun ce mai am de facut si ce am rezolvat deja. I'm on schedule#:-S
=)) =)) =))

Ha...si sotul meu zicea ca sunt singura nebuna care si-a facut schedule si fise de project planning in Excel pentru organizarea nuntii :-B:-B

Iti multumesc ca nu sunt singura care crede ca asa se organizeaza o nunta :)

PS: am avut un worksheet cu invitatii in care mia-m trecut frumos din partea cui e, daca am dat invitatia, raspuns initial, confirmare...mi-am facut frumos filtre asa ca stiam tot timpul cum stam :-B...asa-i ca nu sunt o tocilara????:-$

taia
25.01.2008, 09:07:40
Ha...si sotul meu zicea ca sunt singura nebuna care si-a facut schedule si fise de project planning in Excel pentru organizarea nuntii :-B:-B

PS: am avut un worksheet cu invitatii in care mia-m trecut frumos din partea cui e, daca am dat invitatia, raspuns initial, confirmare...mi-am facut frumos filtre asa ca stiam tot timpul cum stam :-B...asa-i ca nu sunt o tocilara????:-$
Nu e ceva normal...cel putin mie asa mi se pare! Sau numa acuma mi se pare? Si-s psiholog!!!!

taia
25.01.2008, 09:08:14
faci planuri pentru luna de miere :D
Da! Pe care am planificat-o numa pe august!

nicky_s
25.01.2008, 19:39:42

^:)^ nu nu esti tocilara.......sau daca esti si eu sunt. am un fisier in excel cu mai multe sheet-uri: una e bugetul (care e defalcat pe cheltuieli estimate, cheltuieli exacte sume achitate si are si o parte de cash flow ca sa stim in fiecare luna ce cheltuieli avem de achitat), o parte programarea activitatilor pe termene in functie de dead-line-ul fiecaruia (o fisa Gantt) - care sunt si ele pe categorii, o parte cu invitatii la nunta, deocamdata numai cu numele, numarul si din partea cui vine, dar o data ce am invitatiile o sa completez cu alte rubrici: dat invitatia, confirmat, etc. mi-ai dat niste idei Andy, merci :*
sincer nu cred ca as fi putut face altfel;)) mai ales avand in vedere ca daca era dupa el suna seara de dinainte de nunta la restaurant sa rezerve o "masa" pentru 150 persoane de la ora 19.=)) =)) =))

nicky_s
25.01.2008, 19:46:17
Da! Pe care am planificat-o numa pe august!
unde mergeti? ati stabilit deja? eu vreau Spania Palma de Mallorca, as fi vrut Tenerife sau Ibiza initial dar cred ca ne depasim bugetul :-s

nicky_s
25.01.2008, 19:57:53
am uitat sa va intreb ceva: stiti pe cineva care face machiaje frumoase? [-o<

taia
25.01.2008, 19:58:55
unde mergeti? ati stabilit deja? eu vreau Spania Palma de Mallorca, as fi vrut Tenerife sau Ibiza initial dar cred ca ne depasim bugetul :-s
Nu avem un plan special...inca! Conteaza sa fie ceva cu mare, ocean...ca asta e un alt fix de-al meu. Cam multe fixuri nu?#:-S

taia
25.01.2008, 19:59:57
am uitat sa va intreb ceva: stiti pe cineva care face machiaje frumoase? [-o<
Ce sa zic de buget? Nu mai rezist...tot avansuri, tot cheltuieli...cam greu sa faci o nunta! Si daca n-ar fi ai mei!!!^:)^

nicky_s
25.01.2008, 20:32:21
Nu avem un plan special...inca! Conteaza sa fie ceva cu mare, ocean...ca asta e un alt fix de-al meu. Cam multe fixuri nu?#:-S
nu ai multe fixuri, nu te tot analiza ca ii spune deformatie profesionala. na , ti-am pus si diagnostic:-p

taia
25.01.2008, 21:12:32
nu ai multe fixuri, nu te tot analiza ca ii spune deformatie profesionala. na , ti-am pus si diagnostic:-p
:D=)) Ce sa spun...mai am cuvinte? NU!

andymatei
26.01.2008, 12:27:55
^:)^ nu nu esti tocilara.......sau daca esti si eu sunt. am un fisier in excel cu mai multe sheet-uri: una e bugetul (care e defalcat pe cheltuieli estimate, cheltuieli exacte sume achitate si are si o parte de cash flow ca sa stim in fiecare luna ce cheltuieli avem de achitat), o parte programarea activitatilor pe termene in functie de dead-line-ul fiecaruia (o fisa Gantt) - care sunt si ele pe categorii, o parte cu invitatii la nunta, deocamdata numai cu numele, numarul si din partea cui vine, dar o data ce am invitatiile o sa completez cu alte rubrici: dat invitatia, confirmat, etc. mi-ai dat niste idei Andy, merci :*
sincer nu cred ca as fi putut face altfel;)) mai ales avand in vedere ca daca era dupa el suna seara de dinainte de nunta la restaurant sa rezerve o "masa" pentru 150 persoane de la ora 19.=)) =)) =))

...lacrimi de bucurie mi-ai adus :D...ar trebui sa facem "clubul mireselor care inteleg utilitatea fisei Gantt"...hmm poate e cam lunga denumirea :)
Eu mi-am adaugat la partea de cash flow "forecasted expense" si "actual expense" ca sa imi dau seama daca sar calul cu ceva :D. Noi ne-am facut singurei nunta asa ca a trebuit sa fim atenti la buget.
La sfarsit am iesit cu 200 RON peste bugetul alocat initial :))...se vede ca am facut mult Project management nu?

taia
27.01.2008, 16:43:13
...lacrimi de bucurie mi-ai adus :D...ar trebui sa facem "clubul mireselor care inteleg utilitatea fisei Gantt"...hmm poate e cam lunga denumirea :)
Eu mi-am adaugat la partea de cash flow "forecasted expense" si "actual expense" ca sa imi dau seama daca sar calul cu ceva :D. Noi ne-am facut singurei nunta asa ca a trebuit sa fim atenti la buget.
La sfarsit am iesit cu 200 RON peste bugetul alocat initial :))...se vede ca am facut mult Project management nu?
D-apoi foarte bine ati iesit atunci. Si noi tot singuri o facem si poat de aia incercam sa tot organizam si reorganizam anumite chestii!

nicky_s
27.01.2008, 17:12:21
ati avut ceva ajutor de la "el"? la noi e ceva de genul:
eu: vezi ca saptamana asta trebuie sa rezolvam asta si asta
el: bine, pui
si din cand in cand ....raaaaaaarrrrrrrrrrrrrrrrrr
el: suntem "on schedule"?
ajutorul e ca vine cu mine si sta si rabda neintelegand de ce discut 2 ore cu decoratorul cu privire la nuanta de portocaliu pe care o vor avea fundele ... ca tot portocaliu e....... :-B :-B

taia
28.01.2008, 12:30:18
Eu cred ca toti sunt la fel!!! Pe mine pana acuma m-a ajutat la gasirea dj-ului si cam atat. Si, mi-a spus ca:"Sper ca nu ai de gand sa ma suni sa ma intrebi chestii de genul ce servetele punem pe masa, etc, ca doar tu te pricepi la astea si...". Clar nu?
:-p

tina19
28.01.2008, 14:37:58
acuma si voi fetelor asteptati prea multe de la ei. normal ca nu pot ei sa inteleaga de ce exista mai multe nunte de culori si noi o vrem pe cea mai frumosa :-".
noi le-am facut impreuna pe multe dar la decoratul salii nu l-am amestecat. in primul rand pt ca nu are rabdare sa asculte interminabilele mele discutii despre nuante, arcade, baloane si ce-o mai fi si in al doilea rand pt ca s-a lasat la decizia mea amenajarea salii.
la cumparaturi in schimb am fost impreuna mai putin cand am luat costumul, rochia, pantofii. in rest la furnizori si ce-a mai fost am mers amandoi.

taia
28.01.2008, 16:53:07
Eu m-am dus la rochie cu vara-mea ca stiti voi se zice ca nu e bine ca mirele sa vada rochia inainte de nunta...normal ca pt el le cumparam impreuna! Ca eu musai sa vad tot!!!#-o

andymatei
28.01.2008, 20:53:11
Din "intelepciunea" unei "neveste" vechi...
Il intrebam tot timpul "Iti place daca facem asa?", "Vrei asa sau asa?"...el spunea "da, e OK" sau "aha".
Inainte de nunta cu o saptamana se trezeste al meu si imi spune, dar amarat asa si botic "Da' eu vreau saratele pe masa"..."si mai vreau si chiftele in aperitiv"..."si, si vreau stalpii cu flori sus pe scari nu jos"...:(:(:(...asa ca ne-am dus fuga fuguta si am comandat saratele si am modificat ce a dorit el...ca nu pot sa ii refuz nimic cand se uita cu ochisori mari albastri si tristi.

Morala: Incercati sa ii tot intrebati daca doresc ceva intr-un anume fel. E important sa fie nunta si pe placul mirilor ...si poate e prea tarziu pe cand spun si ei ce vor defapt.

taia
28.01.2008, 21:01:41
Din "intelepciunea" unei "neveste" vechi...
Il intrebam tot timpul "Iti place daca facem asa?", "Vrei asa sau asa?"...el spunea "da, e OK" sau "aha".
Inainte de nunta cu o saptamana se trezeste al meu si imi spune, dar amarat asa si botic "Da' eu vreau saratele pe masa"..."si mai vreau si chiftele in aperitiv"..."si, si vreau stalpii cu flori sus pe scari nu jos"...:(:(:(...asa ca ne-am dus fuga fuguta si am comandat saratele si am modificat ce a dorit el...ca nu pot sa ii refuz nimic cand se uita cu ochisori mari albastri si tristi.

Morala: Incercati sa ii tot intrebati daca doresc ceva intr-un anume fel. E important sa fie nunta si pe placul mirilor ...si poate e prea tarziu pe cand spun si ei ce vor defapt.
ADEVARUL E CA IL INTREB DE FIECARE DATA...PANA ACUMA RASPUNSUL A FOST ACELASI "AHA...DACA TIE ITI PLACE!!!" CE FAC MAI DEPARTE? CA MA POT ASTEPTA SA VREA SI EL CEVA SI SA-MI SPUNA VINERI, 9 MAI 2008!!!

nicky_s
29.01.2008, 19:19:46
mie mi-a zis foarte clar ca pt el nu sunt importante toate detaliile astea (nu legat doar de decoratul salii ca e un pic ""color blind", ci in general). dar vine cu mine peste tot si rabda, uneori isi mai da cu parerea in lucruri care ii trezesc si lui interesul. de ex. am fost cu el sa imi caut rochia (nu sunt superstitioasa) si ma bazez mult pe parerea lui in astfel de situatiii (mai merg cu el la cumparat de haine si desi sufera ca tre' sa astepte dupa mine la gardebroba , hainele pe care mi le-am luat cu el imi plac foarte mult, adica mai mult de 2 saptamani).

andymatei
29.01.2008, 19:20:02
ADEVARUL E CA IL INTREB DE FIECARE DATA...PANA ACUMA RASPUNSUL A FOST ACELASI "AHA...DACA TIE ITI PLACE!!!" CE FAC MAI DEPARTE? CA MA POT ASTEPTA SA VREA SI EL CEVA SI SA-MI SPUNA VINERI, 9 MAI 2008!!!

Pai...te rogi sa fie ceva care sa poti sa schimbi ca sa-i faci pe plac sau iti pregatesti discurs de "imi pare rau iubitule dar..."

Unde e toata lumea????????

nicky_s
29.01.2008, 20:06:15
butoneaza pe alte topicuri :-"

taia
30.01.2008, 16:10:38
Pai...te rogi sa fie ceva care sa poti sa schimbi ca sa-i faci pe plac sau iti pregatesti discurs de "imi pare rau iubitule dar..."

Unde e toata lumea????????
D-apoi unii mai muncesc, altii sau aceeasi au neamuri pe la maternitate care tre sa nasca asa ca...abia ajung pe acasa!!!

andymatei
30.01.2008, 18:14:34
S-a nascut nepotelul tau, Taia?

taia
31.01.2008, 11:37:54
S-a nascut nepotelul tau, Taia?
In seara aceasta speram...trebuie sa i se faca cezariana ca are tensiune cam mare mamica lui si de fapt are pusee care s-ar putea sa aduca probleme. Ca urmare, desi e in 38 saptamani deseara il vedem!!!

andymatei
31.01.2008, 20:07:03
Multa multa sanatate atat bebelului cat si mamicii :D

nicky_s
31.01.2008, 21:11:08
multa sanatate piciului si mamei, Taia! :gen_17: trebuie sa dai de baut!:gen_05:

taia
31.01.2008, 21:34:22
multa sanatate piciului si mamei, Taia! :gen_17: trebuie sa dai de baut!:gen_05:
Sambata in Lotus!!!:rockon:
Si...multumesc! Stiti eu sunt tare apropiata de ei mai ales de cand l-am botezat pe ala mare...iar acu de sarbatori s-a imbolnavit tusi, mama mamicii, si chiar de Craciun s-a dus. Asa ca ne-am speriat putin si ne-am facut probleme sa nu fie ceva chiar si cu bebe dar slava Domnului totul e ok!!!

andymatei
31.01.2008, 21:38:01
Ne bucuram ca sunt vesti bune!:*:*:*