PDA

Versiunea completa : Off-topicul miresicilor din Franta

arekichan
13.02.2008, 19:52:10
Eu sunt in Paris, iar aici sunt romani la tot pasul, normal, ca-n orice oras mare...

cred ca majoritatea romanilor care vin in fr, vin in paris. e un oras mare, deci exista mai multe posibiliate, poti avea zboruri directe(din buc de exemplu)....

crisanti
12.03.2008, 16:15:54
cred ca majoritatea romanilor care vin in fr, vin in paris. e un oras mare, deci exista mai multe posibiliate, poti avea zboruri directe(din buc de exemplu)....

eu zic ca cei care vin sunt studenti la inceput, deci vei gasi multi romani in centre universitare mari ca paris, grenoble

ryanaro
03.10.2008, 13:24:58
vad ca nu prea e activitate la topicul asta. haideti, cum e viata in franta? :D

arekichan
07.10.2008, 11:54:17
vad ca nu prea e activitate la topicul asta. haideti, cum e viata in franta? :D
mancam flan in fiecare zi :D

ryanaro
07.10.2008, 11:55:49
mancam flan in fiecare zi :D

am mancat si eu in weekend <:-P

Crita
21.10.2008, 10:42:52
Miresici din Franta, a incercat careva dintre voi sa se angajeze? E usor, e greu? De unde sa incep cautarile? Ce acte se cer?
Eu sunt acum in asteptare titlului de sejur si a asigurarii sociale..Ce ar mai trebui?

P.S. Eu sunt in Grenoble, cu sotul care este la doctorat aici...si "stau pe vatra"...

arekichan
28.10.2008, 22:08:26
Miresici din Franta, a incercat careva dintre voi sa se angajeze? E usor, e greu? De unde sa incep cautarile? Ce acte se cer?
Eu sunt acum in asteptare titlului de sejur si a asigurarii sociale..Ce ar mai trebui?

P.S. Eu sunt in Grenoble, cu sotul care este la doctorat aici...si "stau pe vatra"...

pai incepi prin a te inscrie la ANPE, Agence nationale pour l'emploi. desi in general, cei ce lucreaza acolo sunt inutili.:-w poate ai noroc si dai peste un "conseiller" mai "harnic". uita-te pe situl anpe, au diverse oferte.

deliutza_miresica
23.02.2010, 01:09:13
buna "miresicilor" mai e cineva prin zona ...si eu din august anul trecut m-am stabilit pentru ceva timp zicem noi in Franta si anume in Creil la 60 km de Paris ....tot de atunci imi "caut de munca" dar se pare ca nu se iveste nimic ....mi-ar face placere sa cunosc cunosc miresici din zona in care locuiesc eu si cine stie sa legam prietenii >:D<

edelweiss
14.03.2010, 23:31:11
Buna,

Eu sunt in Aulnay sous Bois :) E cineva prin zona ?

Eu nu lucrez inca, sunt acasica ma ocup de fetita...

alice_212
21.12.2010, 18:08:40
multumesc adina!
ai niste pozici de la nunta sa imi arati si mie?
cum e viata maritala?;;) unde ai fost in luna de miere?
pupici:*
Buna, sunt bucuroasa ca am descoperit topicul asta:*
Eu locuiesc la Paris, inca ma mai chinui cu adaptarea dupa 2 ani.
Voi ce faceti de sarbatori?

dianaruxi
21.12.2010, 20:45:09
Buna, sunt bucuroasa ca am descoperit topicul asta:*
Eu locuiesc la Paris, inca ma mai chinui cu adaptarea dupa 2 ani.
Voi ce faceti de sarbatori?

esti la paris? si eu la fel. dar de ce te chinui?eu sunt in ro de sarbatori.

alice_212
22.12.2010, 12:24:00
esti la paris? si eu la fel. dar de ce te chinui?eu sunt in ro de sarbatori.
si tu locuiesti tot la paris?
ma chiunui in sensul ca nu-mi gasesc de munca ce mi-as dori, e complicat cu actele si drepturile noastre, nu am prieteni si multe alte maruntisuri...
tu de cat timp esti in fr?

dianaruxi
22.12.2010, 13:00:07
si tu locuiesti tot la paris?
ma chiunui in sensul ca nu-mi gasesc de munca ce mi-as dori, e complicat cu actele si drepturile noastre, nu am prieteni si multe alte maruntisuri...
tu de cat timp esti in fr?

eu sunt din mai acolo, acum insa sunt in vacanta in ro. dar de ce nu ai prieteni? si unde anume in paris stai exact acolo sau pe langa prin vreun orasel? esti singura?

alice_212
22.12.2010, 15:39:29
eu sunt din mai acolo, acum insa sunt in vacanta in ro. dar de ce nu ai prieteni? si unde anume in paris stai exact acolo sau pe langa prin vreun orasel? esti singura?

Eu sunt de 2 ani aici, am toata familia alaturi, ceea ce este foarte bine. Locuiesc intr-un orasel in exteriorul parisului (bonneuil sur marne94) si referitor la prieteni...mi-a fost ca greu sa gasesc si sa se concretizeze ceva, dar poate ne vedem la o cafea cand te intorci ;;)
Tu cu ce te ocupi? ai pe cineva aici?

dianaruxi
22.12.2010, 15:53:37
Eu sunt de 2 ani aici, am toata familia alaturi, ceea ce este foarte bine. Locuiesc intr-un orasel in exteriorul parisului (bonneuil sur marne94) si referitor la prieteni...mi-a fost ca greu sa gasesc si sa se concretizeze ceva, dar poate ne vedem la o cafea cand te intorci ;;)
Tu cu ce te ocupi? ai pe cineva aici?
eu sunt inginer, si am cateva prietene si o verisoara in paris si mai am prin alte orase ale frantei prietene, si sotul bineinteles. familia mea e in ro. dar familia lui e in Franta pt ca el e francez.
Pai da logic dc vrei ne vedem. da-mi pe pm emailul tau.

alice_212
22.12.2010, 15:59:03
eu sunt inginer, si am cateva prietene si o verisoara in paris si mai am prin alte orase ale frantei prietene, si sotul bineinteles. familia mea e in ro. dar familia lui e in Franta pt ca el e francez.
Pai da logic dc vrei ne vedem. da-mi pe pm emailul tau.
ti-am trimis, daca vrei putem vorbi pe mess

alice_212
24.12.2010, 19:04:34
Craciun fericit! miresici frantuzoaice
Sa aveti parte de un MOS BOGAT, PAHAR INCHINAT, SI VISE IMPLINITE.

dianaruxi
25.12.2010, 00:08:31
Si de la mine la fel !! Craciun fericit!!

alice_212
03.01.2011, 13:31:45
Super. Suntem deja trei ;;). Poate se mai anunta si alte fete. Tinem legatura si vom stabili detaliile.
Eu sunt curioasa cat stai la Paris?

luiza
03.01.2011, 14:32:28
Eu sunt curioasa cat stai la Paris?

Destul cat sa ne vedem :). Posibil toata luna. Tu cum te-ai adaptat?

alice_212
03.01.2011, 14:38:58
Destul cat sa ne vedem :). Posibil toata luna. Tu cum te-ai adaptat?
M-am adaptat cat de cat, macar am toata familia cu mine, insa tot imi lipseste viata de acasa, prietenii...
Cu munca imi este mai greu fiindca nu reusesc sa imi gasesc ceva in domeniul meu, economie, dar macar am trecut de primul impediment, actele.
Tu vii in vizita sau in interes de servici?

luiza
03.01.2011, 22:46:34
Intr-o vizita mai lunga :)

alice_212
10.03.2011, 21:50:50
Ma duc la salon du nail art la palais de congres
Ahaaa....pasiunea ta.
Nici nu stiam ca se organizeaza asa ceva.
In rest esti bine?

dianaruxi
10.03.2011, 21:56:01
Ahaaa....pasiunea ta.
Nici nu stiam ca se organizeaza asa ceva.
In rest esti bine?

Da toate bune si frumoase.

deliutza_miresica
15.03.2011, 15:26:12
Ia uite ce de vorba pe acest topic ..nu am mai intrat de mult sa vad ce mai e pe aici ....se pare ca mai sunt miresici ce sunt stabilite in zona Pariziana...vad ca in mare parte si voi duceti lipsa de cunostinte in zona ...cum ducem si noi lipsa de prieteni ....fetele daca sunteti deschise spre noi prietenii mi-ar face mare placere sa va cunosc ...daca aveti placere imi puteti trimite prin Pm o adresa de yahoo...sa mai vb si cine stie poate chiar sa ne intalnim ....dupa cum am mai zis nu stau exact in Paris ...ci la 60km de el ...dar intr-un week-end eu zic ca ne putem intalni ..sau vizita ..;asa ne-am face traiul mai usor unele altora ;;)
Sunt curioasa ..ati apucat sa va intalniti ?:*

marlyncharm
03.06.2011, 14:05:34
Buna fetelor,
Indraznesc sa scriu si eu in cadrul acestui subforum pentru a cere ajutorul.In luna august a acestui an voi vizita Parisul pentru o saptamana si as dori daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii:cat de departe ma aflu de centru (ma refer la locul unde ma voi caza), ce ma sfatuiti sa vizitez si cand (dimineata,seara), cum sunt preturile,etc.Mi-ati fi de mare ajutor ca sa nu balbai eu prin Paris "je sais un peu francaise,mais un peu,peu":D. Va astept cu mare drag sfaturile si daca vreti va pot lasa si o adresa de mail.Va multumesc din suflet si sper ca nu sunt deplasata!