PDA

Versiunea completa : Vise de calatorie

bre.alexandra
07.09.2012, 08:44:09
foarte multa lume isi posteaza pe blog liste cu locurile unde si-ar dori sa calatoreasca. ma gandeam ca ar fi interesant sa aflam cine, pe unde isi doreste sa ajunga. cei care nu au avut luna de miere, pot sa ne spuna unde ar visa sa mearga, iar cei care au avut-o deja, sa ne zica ce alte destiantii au mai luat in calcul.

sa va zic de mine:
luna de miere:
- unde visam sa o fac: mai intai in bretania, la saint-malo, apoi in olanda, apoi in muntenegru
- unde am facut: in slovenia si a fost perfect, nu regret absolut deloc alegerea facuta

ce calatorii mi-as dori sa fac:
- normandia si bretania cu marea aia salbatica si coastele pietroase
- sudul frantei si provence si mai ales satucele vechi cocotate pe dealuri
- italia - ce n-am reusit sa vad din ea (macar roma, ravenna, padova, arezzo, coasta amalfi si pompei)
- bratislava - viena - salzburg - lacurile din zona - strasbourg - colmar
- grecia (neaparat un orasel alb-albastru, stiu ca e un cliseu, dar unul atat de frumos)

asta deocamdata, sa nu ma lacomesc :))

adelat
07.09.2012, 09:38:30
Un subiect foarte foarte frumos.

Unde mi-as dori sa calatoresc?

Pai in primul rand foarte multi ani mi-am dorit ca atunci cand imi termin studiile (ceea ce in cazul meu s-a intamplat anul trecut) sa plec in jurul lumii pentru jumatate de an macar. Dar viata a facut sa intalnesc un om minunat cu care m-am casatorit si care nu isi permitea sa isi ia jumatate de an de pauza de la locul de munca pentru a ma insoti. Asa ca am amanat si poate candva in viitor o sa o facem si pe asta. De nu, ramane pentru cand iesim la pensie :)

Destinatiile la care visez se schimba de la an la an pentru ca fiecare calatorie pe care o fac ma schimba si mi se shimba si dorintele de a vedea lucruri noi.
In momentul de fata locurile la care visez (in afara de cele pe care le vedem in iarna si in vara viitoare si care sunt batute in cuie) sunt:
1. Antarctica pentru ca e un loc cum altul nu-i si pentru ca sunt indragostita de pinguini. Nu cred ca exista animalute mai dragute decat pinguinii (cu exceptia cailor). Prin urmare visez cu ochii deschisi sa vad Antarctica pana nu o distrugem cu totul.
2. Iran. Cu fiecare lucru pe care il citesc si cu fiecare parere pe care o aud de la cei care au fost acolo, dorinta de a vedea Iranul ma frige mai tare si mai tare. Este o tara relativ inchisa, inca neinfluentata prea mult de stitul vestic de a trai si unde mandria si onestitate este la loc de cinste.
3. Nepal pentru hiking. Oricui ii place sa ia la picior muntele va intelege de ce imi doresc sa ajung in Nepal.
4. Butan - pentru ca este de deaprte cea mai "pura" tara din Asia. Fiind ermetic inchisa pana acum ceva ani, ceea ce vei vedea este o cultura pura, cu oameni calzi, si fericiti, si multumiti de ceea ce au chiar de nu sunt i-paduri, i-phonuri si alte i-uri.
5. Tibet...pentru ca e Tibet :) Din pacate regulile sunt tot mai stricte si in momentul de fata ideea de a mai gasi inca doi calatori romani ca sa formam un grup de patru nu ma incanta deloc deci Tibetul scate si tot scade in lista mea. Nu pentru ca nu ma intereseaza locul ci pentru ca ma enerveaza conditiile de calatorie.

Si ar mai fi si altele dar sa vad intai cum le fac pe astea :) Muncesc de zor la ideea de Antarctica pt decembrie 2013. Problema este ca o vacanta de trei saptamani in Tanzania si una in Antarctica in acelasi an ar da o gaura la buget de m-ar scoate din minti. Pe mine ca pe mine. Dar omul meu cred ca o sa isi foloseasca dreptul de veto :(

Risha
07.09.2012, 11:38:14
In luna de miere am visat sa merg in Mexic, in realitat am fost in Madeira si in Lisabona.

Eu imi doresc sa vad tot ce-i de vazut in lume. Visele mele momentan sunt:

- Mexic
- Thailanda
- Cuba
- Kenya

Insa momentan ne limitam putin la Europa pana vom avea un buget mai mare.

dmdanila
07.09.2012, 11:56:07
Imi doresc sa ajung, candva in viitor in:

- Petra, Iordania
- India
- Japonia

pana atunci insa as vrea sa reusesc sa vad cat se poate mai mult din locurile accesibile, adica Europa :)

adelat
07.09.2012, 12:08:43
Daca tot se vorbeste de luna de miere tre neaparat sa ma laud. Noi in luna de miere am mers in locul pe care (la momentul ala) imi doream cel mai mult sa il vad: Peru. Si asta datorita sotului meu.
Peru a fost ani de zile visul meu cel mare. Si am citit despre ea in lung si-n lat si mai ca nu salivam la orice documentar despre peru si civilizatia incasa.
Problema cea mare era costul. Biletele de avion sunt foarte scumpe. Vroiam sa iau o excursie organizata de o companie specializata in "small group adventures" ceea ce iar costa destul de mult. Mancarea iar nu este la nivel de Asie ci mai aproape de nivelul din Europa.
Deci bugetul pentru doua persoane era destul de sus. Mai ales intr-un an in care iti faci si nunta. Iar in cazul nostru nunta a fost un rasfat care ne-a costat mult si care nu a fost acoperita nici macar pe jumatate de darurile primite de la invitati (dar nici nu a fost asta scopul si am facut precizarea doar pentru a se intelege ca la noi nunta a avut un cost semnificativ si atat).
In timp ce eu faceam listuta cu posibilitati pentru luna de miere sotul mi-a spus senin ca el vrea Peru pentru ca e destinatia mea de vis si luna de miere asta ar trebui sa insemne. M-am pus eu pe facut calcule ca sa ii demonstrez ca nu e posibil dar el a ramas tare pe pozitii si mi-a explicat ca aia e pentru el o prioritate pentru ca vrea ca visul meu sa devina realitate si ca el crede ca ne vom permite daca o tratam ca pe o prioritate.
Si uite asa am ajuns noi in Peru. Care ramane in continuare calatoria cea mai impresionanta pe care am facut-o. Nu cred ca voi uita vreodata senzatia pe care am avut-o cand am vazut Machu Picchu de la Poarta soarelui dupa trei zile de hiking pe Inca Trail. Vedeam cum soarele se ridica icet incet si lasa sa sa vada bucata cu bucata cel mai impresionant lucru facut de mana omului pe care l-am vazut pana acum. Parca eram intr-o alta lume.

Iaca ma laudai: si cu sotul si cu calatoria deci pot pleca la masa linistita :)

GoGo_82
07.09.2012, 13:14:59
eu doresc sa ajung (sper sa si reusesc in viata asta :-p ) in zanzibar... si mereu glumesc spunand ca de ajung acolo, acolo o sa raman pt toatdeauna ;))

bre.alexandra
07.09.2012, 13:40:17
Imi doresc sa ajung, candva in viitor in:

- Petra, Iordania
- India
- Japonia

pana atunci insa as vrea sa reusesc sa vad cat se poate mai mult din locurile accesibile, adica Europa :)

pai eu mi-am pus si dorintele europene pe lista, tocmai ptr ca-s mai accesibile si mai usor de indeplinit.
asa ca ne poti spune si la ce visezi in europa, poate ne mai inspiram :)

dmdanila
07.09.2012, 14:29:27
pai eu mi-am pus si dorintele europene pe lista, tocmai ptr ca-s mai accesibile si mai usor de indeplinit.
asa ca ne poti spune si la ce visezi in europa, poate ne mai inspiram :)

ok, atunci pe lista europeana ar fi : Londra, Istanbul, Praga, Amsterdam, Lisabona, coasta Amalfi- Italia, Geneva si Lausanne Elvetia, Meteora Grecia, cam atat imi vine in minte acum :D

andrea85
07.09.2012, 14:40:34
In luna de miere am fost in Tunisia, atunci nu am avut alte posibilitati.
Acum mi-as dori sa ajung in Maldive, Peru, Dubai, Israel...
...si sper sa ajung in Sydney, Helsinki, Praga, Londra...

melinda21
07.09.2012, 21:19:23
Noi am fost in luna de miere in Croatia, alegere pe care nu o regretam deloc si as mai dori sa ma ointorc acolo

unde as dori sa ajung: in toata Europa, sa o colind in lung si in lat
Caraibe, Maldive, Tenerife, Hawaii, Republica Dominicana

Sper sa reusim sa ajungem macar in cateva locuri din cate mi-am propus

andrea85
07.09.2012, 21:35:55
As vrea sa completez si eu listuta mea...Rio de Janeiro, Dublin, Kuba....

dmdanila
07.09.2012, 21:41:14
Noi am fost in luna de miere in Croatia, alegere pe care nu o regretam deloc si as mai dori sa ma ointorc acolo

unde as dori sa ajung: in toata Europa, sa o colind in lung si in lat
Caraibe, Maldive, Tenerife, Hawaii, Republica Dominicana

Sper sa reusim sa ajungem macar in cateva locuri din cate mi-am propus
Croatia am vazut-o putin, dar cu siguranta ne intoarcem (poate chiar vara viitoare) pt ca merita :)

papusha23
08.09.2012, 02:26:56
Hehe, eu visez la Thailanda, Cuba, Mexic dar mi se face pielea gainii numai cand ma gandesc la ziua cand voi ajunge in New York. O sa fie legendara ! :)

CeliBia
09.09.2012, 13:08:35
Super topic, Alexandra :)

Mi-am dat seama ca wishlist-ul meu de pe blog (Bialog) nu e destul de OK, asta si pentru am scris in el doar detinatiile europene, dar la fel ca tine am zis sa le scriu pe cele mai accesibile si palpabile. Se cere o revizuire deci.

In ceea ce priveste "luna de miere" as fi dorit o croaziera, dar mi s-au parut foarte scumpe si pana la urma nu asta era ideea vacantei, poate va fi candva... Oricum, alegerea facuta nu am cum sa o regret caci am ajuns in cel mai frumos loc pe care l-am vazut eu pana acum, Cinque Terre... din Italia "mea" iubita :x:x:x:x:x:x

Despre alte calatorii pe care vreau sa le fac neaparat in viitorul apropiat (a se citi, un an, doi, trei de acum)
1. Provence
2. Coasta Amalfi
3. Barcelona și Costa Brava
4. Milano cu zona lacurilor
5. Londra
6. Praga & Bratislava (împreună sau separat)

Despre calatorii mai ambitioase (a se citi în viața asta): Capul Nord și Camino de Santiago...

Și până la urmă tot ajung eu odată și până la New York ;-)

bre.alexandra
09.09.2012, 17:28:06
da, bia, subscriu ca 5 terre e cel mai frumos loc vazut pana acum :)

vad ca avem vise de calatorie in comun: provence, amalfi si bratislava. praga am vazut-o deja si am vazut si como (dintre lacurile italiei) si intr-adevar, isi merita locul intr-un wishlist.

martina26
14.09.2012, 21:42:40
Sincer, mie mi-e mai usor sa ma gandesc unde NU vreau, ca altfel insir aproape tot globul, si anume Asia, cel putin partea continentala. Nu stiu de ce, dar nu am niciun fel de atractie fata de Asia (Maldivele se exclud :D ). Singura exceptie ar fi sa am posibilitatea sa merg in China sa pun mana pe pui de ursi panda :)
In rest, cum ziceam, peste tot.

In luna de miere mi-as fi dorit Cuba sau Mexic dar nu a fost sa fie, asa ca deocamdata e Cipru.

Cel mai impresionant loc unde am fost ... cand am ajuns pe Vezuviu am avut o senzatie de genul "I'm on top of the world" :)) si am ramas cu o atractie fata de vulcani.
A fost foarte impresionant in sensul negativ sa vad un sat croat pustiit de razboi - case bombardate, arse, urme de gloante ...

Wish list mai detaliat ... in curand! :)

violetza
14.09.2012, 21:45:38
Eu sper sa ajung Hawaii si Mexic. Vise... Dar, care, sper ca intr-un final sa devina realitate. Vom vedea, in momentul de fata nu ne permitem.

bre.alexandra
15.09.2012, 07:56:54
Sincer, mie mi-e mai usor sa ma gandesc unde NU vreau, ca altfel insir aproape tot globul, si anume Asia, cel putin partea continentala. Nu stiu de ce, dar nu am niciun fel de atractie fata de Asia (Maldivele se exclud :D ). Singura exceptie ar fi sa am posibilitatea sa merg in China sa pun mana pe pui de ursi panda :)
In rest, cum ziceam, peste tot.

In luna de miere mi-as fi dorit Cuba sau Mexic dar nu a fost sa fie, asa ca deocamdata e Cipru.

Cel mai impresionant loc unde am fost ... cand am ajuns pe Vezuviu am avut o senzatie de genul "I'm on top of the world" :)) si am ramas cu o atractie fata de vulcani.
A fost foarte impresionant in sensul negativ sa vad un sat croat pustiit de razboi - case bombardate, arse, urme de gloante ...

Wish list mai detaliat ... in curand! :)

hahhah...exact asta ziceam si eu cu asia mai devreme, ca nu ma atrage si ca poate numai pufosenia ursilor panda m-ar ademeni pana acolo.

ai fost pe vezuviu, ce tare! ai vazut si orasul pompei?

martina26
15.09.2012, 20:19:49
hahhah...exact asta ziceam si eu cu asia mai devreme, ca nu ma atrage si ca poate numai pufosenia ursilor panda m-ar ademeni pana acolo.

ai fost pe vezuviu, ce tare! ai vazut si orasul pompei?

Nu, din pacate mi-am scurtat vacanta din zona Napoli cu vreo 3 zile si am ratat vizita orasului Pompei, Costa Amalfitana si Sorrento. In schimb am "prins" insulele Capri si Ischia :x:x:x

bre.alexandra
16.09.2012, 15:55:27
cred ca fost frumos pe insule. :) ai mai vazut si altceva in afara de napoli si pompei? cum ti-a placut napoli?
eu imi doresc tare sa ajung in zona de sud a italiei, mai ales la pompei (am un album intreg cu fresce si picturi de acolo) si pe coasta amalfi.

melinda21
16.09.2012, 16:17:05
Croatia am vazut-o putin, dar cu siguranta ne intoarcem (poate chiar vara viitoare) pt ca merita :)

sigur ca merita vazuta Croatia, pur si simplu m-a fascinat
si eu vreau sa ma mai intorc pt ca au ramas multe de vazut inca

martina26
16.09.2012, 16:35:56
cred ca fost frumos pe insule. :) ai mai vazut si altceva in afara de napoli si pompei? cum ti-a placut napoli?
eu imi doresc tare sa ajung in zona de sud a italiei, mai ales la pompei (am un album intreg cu fresce si picturi de acolo) si pe coasta amalfi.

Daca te referi la Italia, da, am vazut multe zone. Am povestit odata pe aici pe undeva si tin minte ca era ditamai postul dar nu e la topicul cu Italia, ca am cautat acum, posibil la cel general cu luna de miere. O sa incerc sa caut cumva fara sa reiau tot topicul.
Asa pe scurt, de la nord la sud am fost in Venezia (fara numar), Bibione, Legnano, Milano (5 luni), Monza, Brescia, Verona, Genova, Cinque Terre, insula Palmaria, lacul Garda & imprejurimi, Florenta (5 luni), Pisa, Viareggio, Napoli, Ischia, Capri.
Imi mai doresc sa merg sa vad Roma si Sicilia, asa in mare. A, si un sejur agro-turistic in Toscana.

bre.alexandra
16.09.2012, 16:47:36
Daca te referi la Italia, da, am vazut multe zone. Am povestit odata pe aici pe undeva si tin minte ca era ditamai postul dar nu e la topicul cu Italia, ca am cautat acum, posibil la cel general cu luna de miere. O sa incerc sa caut cumva fara sa reiau tot topicul.
Asa pe scurt, de la nord la sud am fost in Venezia (fara numar), Bibione, Legnano, Milano (5 luni), Monza, Brescia, Verona, Genova, Cinque Terre, insula Palmaria, lacul Garda & imprejurimi, Florenta (5 luni), Pisa, Viareggio, Napoli, Ischia, Capri.
Imi mai doresc sa merg sa vad Roma si Sicilia, asa in mare. A, si un sejur agro-turistic in Toscana.

da, la italia ma refeream :). frumos! noua in 2 sapt in italia ni s-a parut ca am "acoperit" o portiune destul de mare (mai pun aici traseul pe scurt: verona - lacul como - levanto - 5 terre - lucca - san gimignano - pienza - san quirico d'orcia - montepulciano - montalcino - chianti - siena - florenta - bologna - venetia), dar acum am tot citit aici pe forum depre oameni are au trecut cam prin aceleasi zone cu noi si au vazut alte orase. si imi dau seama cat de "inepuizabila" este italia :)

martina26
16.09.2012, 16:53:38
Gandeste-te ca eu am vazut zonele astea pe parcursul a 12 ani (atunci am fost prima oara in Italia), in unele am stat cate 1-2 saptamani (Brescia, Napoli), in altele am facut excursii de o zi fiind cazata undeva in zona (Verona, Pisa, Genova, Viareggio, etc.)

bre.alexandra
17.09.2012, 07:44:29
voi aveti vise de calatorie in functie de anontimpuri?

- eu as merge primavara in romania, oriunde-s dealuri cu copaci infloriti (dar de fapt chiar fac asta, in fiecare an mergem la tara de pasti, in zona buzau/focsani si vedem dealuri si flori). ma gandeam si la muzeul satului astra, in sibiu, ca tot l-am ratat anul asta. cred ca e frumoasa combinatia de casute taranesti si copaci in floare. si poate mi-ar placea sa vad si ciresii japonezi candva (a doua chestie care m-ar tenta in asia, pe langa ursii panda)

- vara n-o pun la socoteala, ca oricum toate concediile-s vara. dar oricum, o asociez mai mereu marea, cu 2 mai si cu micul golf. si desi mergem in fiecare an acolo, eu pun destinatia tot la categoria vis, pt ca visez la asta de cum da caldura, in aprilie. tot vara visez sa merg in delta, ptr ca n-am ajuns niciodata.

- toamna as vrea sa vad: toscana (si de data asta sa stau vreo sapt numai acolo, sa vad 1 / max 2 orasele pe zi, sa ma plimb aiurea pe stradute), o capitala europeana (de gen viena, bratislava sau sa revizitez parisul), maramuresul sau apusenii. toamna asta as vrea sa revizitez veliko tarnovo, bulgaria (si de data asta sa includ in traseu si manastirile basarabovo si ivanovo si satucul arbanassi).

- iarna as vrea sa revad venetia si praga si visez de nu stiu cand sa ajung la mare, s-o vad inghetata. si mai visez si la bucovina alba si ninsa, dar cum ajungi acolo fara sa te-nzapezesti?

martina26
17.09.2012, 08:53:02
Eu am :D

Primavara si toamna (cand nu e foarte cald) vreau sa vizitez capitale europene, mini-vacante de 3-4-5 zile.
Vara cand e foarte cald imi place la mare.
Iarna ori intr-un loc foarte exotic si cald ori la osaselul lui Mos Craciun, cand o sa am copil, mai ales, as vrea sa mergem toti acolo.

Princess1308
17.09.2012, 08:56:01
Asa-s si eu :)
City break-uri primavara si toamna.
Vara la mare, aia e cea mai lunga vacanta, cel putin 8-9 zile, ca alea de 6 parca-s asa... neterminate. Si pe urma stau si plang dupa mare & soare pana in vara anului urmator :))
Iarna... nu prea imi place sa plec. Adica as pleca asa, din noiembrie si m-as intoarce prin martie, cand trec frigul si zapada :D Dar de cate ori am plecat in decembrie-februarie, am avut numai probleme cu drumurile, cu avioanele, cu intarzieri, cu over-booking etc. Iarna stau la mine acasa :)) :*

martina26
17.09.2012, 09:15:37
Eu, iarna, mai vreau doar la carnavalul de la Venzia, pentru ala suport orice frig. Dar in mare ma enerveaza sa merg undeva iarna in principal pt ca trebuie sa ma imbrac ca o ceapa, apoi daca intru undeva (local, muzeu, etc) incep sa dau jos straturile, imi curge nasul de frig intr-una. Not fun :(

bre.alexandra
17.09.2012, 09:52:26
eu n-am fost niciunde iarna, ma rog, doar la tara, la 50 km de bucuresti si la busteni de vreo 3 ori. de aia probabil mi se pare interesant. ma enerveaza ca, intr-adevar, e aiurea cu transportul. masinile se inzapezesc, cu avionul nu ma tenteaza pe vreme nasoala, poate cu trenul, dar nici asa...

dar marea-nghetata tot o vad eu odata si-odata...

adelat
17.09.2012, 10:20:47
Mie imi place primavara foarte mult. Imi place ca incepe sa inverzeasca totul, ca e din ce in ce mai caldut, ca infloresc pomii etc. Parca e totul mai viu, mai vesel in jur. Si de obicei primavara este de stat acasa :) Ca e de munca in gradina. Avem de scos muschiul din gazon, de pus flori noi, de pregatit gradina de legume, se stropit pomii, de legat vita de vie. A vem o gramada treaba cu schimbarea gradinii din privelistea mohorata de iarna intr-un covor verde si plin de flori. primavara sunt ocupata sa fiu gospodina asa ca e mai putin de calatorit.

Vara avem de obicei vacanta lunga. Si plecam 3 saptamani pe te miri unde. Nu imi place la mare. Nu imi place sa stau pe o plaja si atat. Cred ca daca al meu om ar sta mai mult de doua zile la plaja, si-ar scoate laptopul si s-ar apuca de munca. :) singurul lucru pentru care mergem la mare/ocean este pentru diving. Asta as face saptamani in sir fara nici o problema. Dar prajitul la soare nu e de mine. In schimb vara e o perioada minunata de luat muntii la picior. Orice tara cu munte e pe gustul meu :) De aia la anul muncesc de zor la Tanzania. Visez ca in Iulie 2013 sa fiu cu rucsacul in spate pe Kilimanjaro.
Toamna este de facut city trips. Imi place ca e mai putin aglomerat si de obicei mergem in orase mai la sud deci nu suferim de loc de frig sau ploie.
Iar iarna este de mers la schiat. Ador sa schiez. Este singurul sport care imi place. Din pacate suntem la 800 de km de o partie serioasa de schi asa ca avem ceva de condus dar incercam in fiecare a sa avem 10-15 zile de schi.

andrea85
17.09.2012, 10:42:38
Eu iarna as vrea sa vizitez targurile de Craciun, deci un city break de 2-3 zile. Primavara mairile capitale din Europa. Vara as vrea sa stau doar pe plaja si sa vad marea. Iar toamna as vrea sa vizitez tarile unde e mai cald decat la noi. o:-)

bre.alexandra
17.09.2012, 11:05:25
Mie imi place primavara foarte mult. Imi place ca incepe sa inverzeasca totul, ca e din ce in ce mai caldut, ca infloresc pomii etc. Parca e totul mai viu, mai vesel in jur. Si de obicei primavara este de stat acasa :) Ca e de munca in gradina. Avem de scos muschiul din gazon, de pus flori noi, de pregatit gradina de legume, se stropit pomii, de legat vita de vie. A vem o gramada treaba cu schimbarea gradinii din privelistea mohorata de iarna intr-un covor verde si plin de flori. primavara sunt ocupata sa fiu gospodina asa ca e mai putin de calatorit.

Vara avem de obicei vacanta lunga. Si plecam 3 saptamani pe te miri unde. Nu imi place la mare. Nu imi place sa stau pe o plaja si atat. Cred ca daca al meu om ar sta mai mult de doua zile la plaja, si-ar scoate laptopul si s-ar apuca de munca. :) singurul lucru pentru care mergem la mare/ocean este pentru diving. Asta as face saptamani in sir fara nici o problema. Dar prajitul la soare nu e de mine. In schimb vara e o perioada minunata de luat muntii la picior. Orice tara cu munte e pe gustul meu :) De aia la anul muncesc de zor la Tanzania. Visez ca in Iulie 2013 sa fiu cu rucsacul in spate pe Kilimanjaro.
Toamna este de facut city trips. Imi place ca e mai putin aglomerat si de obicei mergem in orase mai la sud deci nu suferim de loc de frig sau ploie.
Iar iarna este de mers la schiat. Ador sa schiez. Este singurul sport care imi place. Din pacate suntem la 800 de km de o partie serioasa de schi asa ca avem ceva de condus dar incercam in fiecare a sa avem 10-15 zile de schi.

desi imi place la nebunie MAREA (mirosul de sare si peste, briza etc), nu imi place deloc sa stau la plaja. imi place sa ma balacesc, sa inot, dar la plaja n-am rabdare sa stau mai mult de cele 15 min cat ma usuc. imi plac orasele de la mare vechi, pitoresti, unde ai si ce vizita si ma dau in vant dupa plajele pietroase / pustii / salbatice. de aia visez la bretania sau la marea nordului. pe mine o statiune ca nisipurile de aur sau alta cu nisip fin si atat ma lasa rece. imi place sa vizitez toata ziua un oras si apoi dupa-amiaza sa ma arunc direct in apa, sa ma racoresc. de exp, nimic n-a fost mai reconfortant ca o baie in adriatica, dupa o zi de alergat si transpirat prin kotor.

bre.alexandra
17.09.2012, 11:34:38
:). de asta tot ezit eu cu grecia. multa lume se duce exclusiv ptr plaja, dar eu una vreau sa vizitez in primul rand. si nu stiu unde sa merg si sa fie orase / orasele istorice + plaje mai putin turistice.

adelat
17.09.2012, 11:52:06
:). de asta tot ezit eu cu grecia. multa lume se duce exclusiv ptr plaja, dar eu una vreau sa vizitez in primul rand. si nu stiu unde sa merg si sa fie orase / orasele istorice + plaje mai putin turistice.

Noi am fost in Corfu, Lefkada, Peloponese si Pelion.
Toate mi-au placut foarte mult...dar mai mult pentru plajele exceptional de frumoase. Pentru combinatia orase istorice+plaje singura intre ele care ar fi de recomandat este Peloponese. Insa trebuie sa fii pregatit sa calatoresti destul de mult.

andrea85
17.09.2012, 12:10:01

In mare parte asa e, insa noi anul asta am fost in Creta si acolo chiar am avut ce vizita...insula Spinalonga, orasul venetian Agios Nikolaus, orasele Matala si Heraklion, Chania.

adelat
18.09.2012, 08:48:33
Un vis pe care am uitat sa il mentionez este sa merg sa vad aurorele boreale. Stiu deja ca nu ma inteleg prea bine cu noptile polare si nici cu zilele de acelasi fel dar pentru aurore as face un efort. :)

Princess1308
18.09.2012, 08:50:36
Un vis pe care am uitat sa il mentionez este sa merg sa vad aurorele boreale. Stiu deja ca nu ma inteleg prea bine cu noptile polare si nici cu zilele de acelasi fel dar pentru aurore as face un efort. :)

Si eu imi doresc asta, dar eu nu ma inteleg bine cu frigul. Glumea sotul meu ca o sa ma puna intr-un glob de cristal cu incalzire centrala =))

martina26
18.09.2012, 09:27:14

Si mie mi-ar placea foarte mult. Si mi-ar mai placea mult sa merg in tarile nordice cand e ziua foarte foarte lunga (15-20 h pe zi) si apoi si cand e noaptea foarte lunga, desi asta cred ca m-ar deprima putin, dar ar fi o experienta interesanta.

adelat
18.09.2012, 09:31:27
Si mie mi-ar placea foarte mult. Si mi-ar mai placea mult sa merg in tarile nordice cand e ziua foarte foarte lunga (15-20 h pe zi) si apoi si cand e noaptea foarte lunga, desi asta cred ca m-ar deprima putin, dar ar fi o experienta interesanta.

Cand e noaptea foarte lunga ma descurc cat de cat ok. Dar cand a fost ziua lunga mi-am blestemat si mortii si ranitii. Ingrozitor. Nu puteam sa dorm. Ma trezeam la 5 dimineata pentru ca era lumina ca ziua in conditiile in care mergeam la somn pe la 2-3 noapte. Dupa trei saptamani eram ca mahmura.
Dar tot mi-ar placea sa merg in nord sa vad cum soarele atinge doar marea si apoi incepe sa urce iar pe cer. Sa fie zi 24 de ore din 24 nu mi-ar placea deloc :)

bre.alexandra
20.09.2012, 08:02:01
cred ca e un moment magic sa vezi aurora boreala! pe cand eram mai mica si nu visam sa calatoresc, decat virtual, eram fascinata de tarile nordice, friguroase si misterioase (deh, pe la 14-15 ani eram genul ala introvertit, tacut si melancolic), pana si cuvantul "fiord" mi se parea ceva din alta dimensiune. acum ca am mai crescut si am mai vazut si eu cate ceva din lumea asta, m-am mai linistit. inca mi se pare minunat nordul si cu siguranta e un must see, dar parca i s-a mai dus din aura aia de mister. poate si ptr ca e visul mai realizabil decat atunci si ptr ca am vazut o gramada de poze de pe acolo de cand cu "goagal-ul".

bluegirl84
12.11.2012, 17:16:38
Si eu mi-as dori sa vad aurora boreala in viitorul apropiat, vad ca suntem mai multe cu acelasi vis de calatorie. In tarile nordice am fost vara dar m-as incumeta cateva zile si iarna, numai sa prind fenomenul acesta. :)

Lyv25
22.11.2012, 13:38:20
ooh, ce topic frumos.....eu sunt o visatoare innascuta iar unul din lucrurile pe care il visez este acela de a calatori prin lume...Ador sa vad, sa cunosc, sa simt culturi diferite si sa ma imbogatesc astfel....
Iar aurorele boreale sunt cel mai recent vis al meu...Mi s-a pus intr-un fel pata si imi doresc atat de mult sa vad acele minuni....
Mai visez si ca intr-o buna zi sa am oportunitatea de a descoperi India, insa asta e un vis cam prea mare...Deci sa cobor cu picioarele pe pamant :D - urmatoarele noastre calatorii pe care speram sa le facem in urmatorii 2-3 ani ar fi Italia -Cinque Terre, Capri, Amalfi, Positano....ecc; Israel - Ierusalim; Turcia, Maroc..si ma opresc aici... :-p

Ritzi
15.12.2012, 12:23:27
Si eu imi doresc asta, dar eu nu ma inteleg bine cu frigul. Glumea sotul meu ca o sa ma puna intr-un glob de cristal cu incalzire centrala =))

Nu mai e nici in nord asa frig cum te-ai astepta. Si chiar daca e, e aerul uscat si frigul e mult mai usor de suportat decat in Bucuresti cand e umezeala aia care te patrunde pana la piele, de pilda :) Stiu ca e greu de crezut, insa frigul e ultima problema in tarile nordice, cea mai mare sunt banii :D Ai de ales intre atatea ispite incat risti sa ajungi la sapa de lemn. Been there, asa ca stiu ce vorbesc :">

Oricum nu cred ca pleaca nimeni in nord iarna fara sa se echipeze cu toate cele de trebuinta. Exista haine speciale care pastreaza cat mai mult caldura corpului pe care vi le puteti procura de la magazinele de profil plus multe alte minuni care sa va faca frigul mai usor suportabil. Trebuie doar sa va documentati nitel inainte...

Ritzi
15.12.2012, 12:25:02
Si eu mi-as dori sa vad aurora boreala in viitorul apropiat, vad ca suntem mai multe cu acelasi vis de calatorie. In tarile nordice am fost vara dar m-as incumeta cateva zile si iarna, numai sa prind fenomenul acesta. :)

Pai eu zic sa te grabesti, pentru ca anul asta e cel mai bun dintr-un ciclu de 25 ani pentru a vedea aurora boreala :D

Am vazut-o a doua oara in februarie anul acesta in indepartatul nord si zau ca e cea mai tare chestie care mi s-a intamplat vreodata (si mi s-au intamplat cateva!) :x

ani_ela
31.05.2013, 17:25:16
Eu am avut parte de o vacanta de 3 luni in Toronto, Canada, acum vreo 9 ani. Tare mult mi-as dori sa merg si cu sotul meu acolo, intr-o a doua luna de miere:x

bre.alexandra
12.06.2013, 09:59:25
dat fiind ca anul asta, in octombrie, familia noastra se extinde cu inca un membru, am inceput sa am vise de calatorie cat mai aroape de casa.
ieri mi-a zis cineva de un sat traditional in bulgaria -bozhentsi- si de cand am vazut si poze de acolo, mi-a ramas gandul la coltul asta de rai. sper sa ajung luna viitoare, dar pana atunci, tot visez :)
traseul la care m-am gandit e: basarbovo (cu manastirea sf dimitrie) - ivanovo (tot complex manastiresc) - pestera orlova chuka - arbanassi - bozhentsi

http://www.google.ro/search?q=bozhentsi&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Aiq4UefgLIiJ4gTss4CACw&sqi=2&ved=0CC0QsAQ&biw=1789&bih=859

Dannny24
12.06.2013, 10:16:31

Superb, si mie mi-ar placea sa vad asa ceva.
De asemenea, vreau MUSAI sa ajung in SUA si Canada. Vreau sa vad statuia libertatii si Muzeul de Stiinta si Tehnologie din Chicago. Nici in Las Vegas nu ma supar daca ajung :>.
Eu sunt "copil de oras", vreau sa vad cat mai multe capitale, locatii istorice urbane, festivaluri moderne de muzica rock.

deeaghe
20.04.2015, 16:03:14
In luna de miere mi-am dorit din adolescenta sa merg in Santorini si viitorul meu sotior drag s-a gandit ca ar fi dragut sa si mergem si acolo o sa mergem.
Mai vreau sa vad Maroc, Turcia, Italia in regiunea Toscanei. Cred ca atat momentan. Mi se mai pune mie pata pe ceva oricum ... :D:D:D