PDA

Versiunea completa : Cu ce servim la biserica?

geo_blondy
15.02.2013, 21:02:27
Am si eu o intrebare ... dupa cununia religioasa, se serveste cu ceva?

Miha_Muuu
15.02.2013, 21:19:36

La nuntile la care am fost s-au servit bomboane...eu inca nu m-am hotarat....ma mai gandesc

Dobre_alina
15.02.2013, 22:17:31
Eu nu cred ca o sa servesc boamboane. Nu vad sensul..

ApetreiA
15.02.2013, 23:13:07
Eu nu cred ca o sa servesc boamboane. Nu vad sensul..

Bomboane se dau in timpul slujbei de cununie la ,,Isaia dantuieste,,. Asa e traditia. La sfarsitul slujbei se face un mic protocol, nu e nimic obligatoriu. De obicei se ofera prajituri, fructe si un vin usor.
Daca faceti cununia la o biserica ,,la moda,, unde se oficiaza 25 de cununii pe zi nu va fi spatiu pentru acest protocol datorita fluxului continuu.

ellah
16.02.2013, 13:00:39
Daca aveti suficient timp la dispozitie si nu sunt alte perechi care sa astepte la rand, se poate servi ceva. Pe perioada verii, nu va recomand prajiturile cu crema, pentru ca de la caldura se inmoaie crema si nu cred ca o sa fie prea placut pentru invitati. Cel putin noi asa am facut, am ales la capitolul dulciuri la biserica ceva practic. Un sfat pe care pot sa ti-l dau e sa aveti grija sa aveti apa suficienta, mai ales daca o sa fie foarte cald. Nu o sa fie multe persoane care sa vrea sa serveasca ceva cu alcool si pentru ca multi o sa fie cu masina dar si din cauza caniculei. Si asta nu e valabil doar pentru servitul de la biserica ci si acasa si la starea civila.
Asa cum a mai precizat cineva, bomboanele se arunca in momentul in care mirii, nasii si preotul se invart in jurul mesei. Dar asta e o traditie si cred ca depinde de fiecare daca vrea sa o respecte sau nu.

geo_blondy
17.02.2013, 13:43:33
Multumesc tuturor pentru pareri....Eu vreau o nunta fara traditii de asta eram mai nesigura cu servirea la biserica.

ellah
18.02.2013, 08:06:28
Multumesc tuturor pentru pareri....Eu vreau o nunta fara traditii de asta eram mai nesigura cu servirea la biserica.

Servitul la biserica nu cred ca tine de traditie. Gandeste-te ca o sa fie persoane care o sa mearga cu voi cam toata ziua si o sa aiba la un moment dat de un pahar de ceva (nu musai bautura) si ceva de rontait, pentru a se intrema. Si voi, implicit, veti avea nevoie pentru ca e o zi obositoare, care te solicita din toate punctele de vedere....

simone854
05.03.2013, 19:57:39
sigur, prajituri, vin, sucuri, mici aperitive

simone854
05.03.2013, 19:58:44
Bombonelele se arunca in timpul slujbei, in timpul dansului Isaiei

anca_aimee
24.04.2013, 17:14:57
Nu neaparat sa se arunce bomboanele, la noi s-au servit pur si simplu din cutiuta. Si eu sunt de parere ca trebuie servite bauturi racoritoare si niste gustarele, mai ales daca este canicula, iar invitatii vin de departe.

geo_blondy
24.04.2013, 19:02:07
Nu neaparat sa se arunce bomboanele, la noi s-au servit pur si simplu din cutiuta. Si eu sunt de parere ca trebuie servite bauturi racoritoare si niste gustarele, mai ales daca este canicula, iar invitatii vin de departe.

Ai servit la sfarsit sau in timpul dansului Isaiei? La ce tip de gustarele te referi?

oannaa
24.04.2013, 22:58:27
Ai servit la sfarsit sau in timpul dansului Isaiei? La ce tip de gustarele te referi?

Din cat stiu eu, gustarea de la biserica este in sarcina nasilor, dar acum cred ca depinde si de zona. Oricum, nu presupune o cheltuiala prea mare, doar nu mutam restaurantul la biserica. Niste saleuri, pateuri, fructe, prajituri. In unele zone aceasta gustare se ofera dupa cununia civila.

anca_aimee
24.04.2013, 23:39:29
Bomboanele le-am servit in timpul horei lui Isaia (asa ni s-a cerut de la biserica). Iar ca si gustarele ma refeream la niste saratele, miniprajiturele sau ceva de genul asta, care impreuna cu sucul sau dupa caz, un pahar de vin, ar putea fi servite dupa slujba (in general este o masuta in curtea bisericii, la fel ca si la starea civila). Depinde insa si de frecventa ceremoniilor, oricum nu cred ca acestea sa se suuceada la mai putin de 30 minute distanta, astfel incat voi mirii faceti poze, ceilalti invitati (care nu se pozeaza in acel moment) sa socializeze gustand cate ceva. In fine, noi asa am facut, voi decideti cum va place.