PDA

Versiunea completa : Buonavista Banqueting

clara27
07.03.2007, 12:01:49
fetelor ati auzit ceva de acest restaorant.eu am intrat pe internet si am vazut niste poze , localul mi sa parut superb dar as vrea sa stiu daca stiti cate ceva , daca ati fost vreodata, daca ati auzit ceva?

guess_who
07.03.2007, 12:51:13
fetelor ati auzit ceva de acest restaorant.eu am intrat pe internet si am vazut niste poze , localul mi sa parut superb dar as vrea sa stiu daca stiti cate ceva , daca ati fost vreodata, daca ati auzit ceva?
pai ar fi cam asa:
- parti bune:
- inauntru salonul e super amenajat, au si decoratiuni interesante, fetze de mese si huse de scaune frumoase, mincare (zic eu) buna, servire buna, acustica buna a salii, in general o mica senzatie de lux si bon ton in salon ... si cam atit la partile bune
- parti rele:
- lumina albastra de la iluminatul cu tuburi "neon" albastru, e super misto in sala, dar da bataie mare de cap cameramanului (ai grija sa iei un cameraman care stie sa-si regleze camera manual nu sa o lase pe automat ca iasa toti invitatii "extraterestrii" adik albastrii la fetze :) , lucru valabil si la Grand Hotel sala mica, doar ca acolo sint "galbeni-potocalii")
- wc-urile ... e loc de mai bine (chiar de mult mai bine)
- locatia ... cam "industriala" (intri in curtea unei fabrici ca sa ajungi la sala de festivitati ... nus ... cam aiurea
- mocheta rosie de la intrare, scari, hol, etc arata ca dupa razboi (daca n-or fi schimbat-o din iarna cand am fost ultima data), toata patata si arsa de la luminarile care e adevarat dau f bine pe marginea scarilor la venire.
- desi sala in sine, e superb amenajata, restul cladirii arata exact a cantina proletara (parerea mea) cu o zugraveala simpla alba pe peretii pe alocuri strimbi, stricati ... nus' ... e o imagine cam "saracacioasa" ca nu gasesc alt termen mai potrivit
- salonul ofera toata paleta de servicii necesare unei nunti ... nu te baza ... mai cauta si compara ... nu sint convins ca au colaboratorii cei mai buni

cam atit ... daca imi mai amintesc ceva itzi comunic.

succes! %%-

guess_who
07.03.2007, 13:00:05
vezi ca mai sint ceva informatii despre unele localuri si saloane de nunta pe topicul "Localuri (din Sibiu) cu bulina neagra" sau cam asa ceva dar nu sint chiar toate cu "bulina neagra" :)

movulina
07.03.2007, 13:22:57
pai ar fi cam asa:
- parti bune:
- inauntru salonul e super amenajat, au si decoratiuni interesante, fetze de mese si huse de scaune frumoase, mincare (zic eu) buna, servire buna, acustica buna a salii, in general o mica senzatie de lux si bon ton in salon ... si cam atit la partile bune
- parti rele:
- lumina albastra de la iluminatul cu tuburi "neon" albastru, e super misto in sala, dar da bataie mare de cap cameramanului (ai grija sa iei un cameraman care stie sa-si regleze camera manual nu sa o lase pe automat ca iasa toti invitatii "extraterestrii" adik albastrii la fetze :) , lucru valabil si la Grand Hotel sala mica, doar ca acolo sint "galbeni-potocalii")
- wc-urile ... e loc de mai bine (chiar de mult mai bine)
- locatia ... cam "industriala" (intri in curtea unei fabrici ca sa ajungi la sala de festivitati ... nus ... cam aiurea
- mocheta rosie de la intrare, scari, hol, etc arata ca dupa razboi (daca n-or fi schimbat-o din iarna cand am fost ultima data), toata patata si arsa de la luminarile care e adevarat dau f bine pe marginea scarilor la venire.
- desi sala in sine, e superb amenajata, restul cladirii arata exact a cantina proletara (parerea mea) cu o zugraveala simpla alba pe peretii pe alocuri strimbi, stricati ... nus' ... e o imagine cam "saracacioasa" ca nu gasesc alt termen mai potrivit
- salonul ofera toata paleta de servicii necesare unei nunti ... nu te baza ... mai cauta si compara ... nu sint convins ca au colaboratorii cei mai buni

cam atit ... daca imi mai amintesc ceva itzi comunic.

succes! %%-

Perfect de acord..........
in partile rele ar mai tb adaugate lumanarile de pe hol, care la o nunta (in nov. 2006) au reusit sa dea foc unei draperii...........norok k s-a observat la timp incidentul.............personal nu imi place sala!
Oglinzile alea din spate dau o senzatie nashpa, ringul de dans este mic, chiar foarte mic, am dansat ingramaditi.....nasol..........si intr-adevar la toalete este loc de EXAGERAT DE MULT MAI BINE (adika pute de-ti ia auzu, si pe langa ele treci ca sa ajungi in sala....)

Personal, bulina 80% neagra!

BlueMoni
07.03.2007, 13:27:02

Clara, mai este o fata care are nunta acolo luna viitoare. Are id-ul cutie_karla. Cred ca ar putea sa-ti spuna ea mai multe lucruri dupa nunta. Vreti sa va casatoriti anul viitor (parca asa am vazut) si inca nu ati gasit o sala? Din ce am citit in ziare (dar nu te poti lua mereu dupa ce scriu ei) restaurantele sunt cam ocupate pana in 2009. Dar e imposibil sa nu gasesti. Acum mi-a venit o idee....se construiesc multe hoteluri anul asta si teoretic fiecare trebuie sa aiba si restaurant...si nu cred ca sunt deja ocupate pt nunti. Ati putea incerca.

alice
07.03.2007, 14:52:23
Singura chestie pozitiva pe care o pot spune e ca au mesele rotunde.Si nu multe restaurante au in Sibiu.In rest,nu-mi prea place.Eu am ceva cu geamurile alea albastre pe care puteau sa le schimbe pana acum.Ca-s ca la tara

guess_who
07.03.2007, 17:44:14
am vrut sa fiu mai blind cu ei .... dar le-ati zis-o, cum s-ar zice, pe nume ...
clara, dupa cum vezi ... cred ca ar fi indicat sa incerci si altceva ...
by the way ... f frumoase poze pe site-ul lor, da' numa' din sala si vreo doua de pe hol din perioada cind era mocheta noua (adik prima zi, -cred-, cind au deschis)
per total, scuzati comparatia, sala aia arata cam ca o petala de trandafir in mijlocul unei balegi :|
anyway ... succes ... si mai intreaba. %%-

anda_smuf
08.03.2007, 09:31:29
oricum cel mai recomandat ar fi sa mergi pana acolo sa vezi. depinde ce pretentii ai. eu zic ca te intorci de la jumatea drumului. intri in zona industriala si e un peisaj bacovian de iti taie rasuflarea. :-&

tot_tot_claire
08.03.2007, 14:19:09
am fost anul trecut la o nunta acolo si am ajuns abia pe la 4 :( ca n-am gasit sala...m-am invartit bezmetica prin zona si-am intrebat toti portarii de fabrici si uzine (ca erau destui !!!!) si pana am nimerit poarta #:-S ...o fi sala draguta (desi dac-o vezi la lumina zilei dispare farmecul dat de lumanarici) dar e "asezata" nepotrivit (metaforically...:"> )

anda_smuf
09.03.2007, 11:35:13
oricum alegerea e a ta. si poate nu ai mai gasit altceva liber sau mai stiu eu ce. in cazul asta e ok. spune-ne si noua ce alegere faci.

clara27
09.03.2007, 12:24:59
pai acum ca am auzit toate astea nu prea mai imi trebuie nunta acolo.eu am vazut doar pozele de pe internet care erau destul de reusite dar....prin aprilie merg sa caut.sper sa gasesc ceva pentru august,septembrie 2008.

Stiviana
09.03.2007, 15:58:28
pai acum ca am auzit toate astea nu prea mai imi trebuie nunta acolo.eu am vazut doar pozele de pe internet care erau destul de reusite dar....prin aprilie merg sa caut.sper sa gasesc ceva pentru august,septembrie 2008.

Este bine sa mergi sa vezi, ca sa poti lua tu o decizie! Poate tie iti place, stii fiecare are alte gusturi, si poate pana in 2008 se mai schimba ceva. Noi ne-am hotarat sa ne casatorim la inceputul lui ianuarie 2007, si parintii mei au gasit restaurant ptr octombrie 2007, deci se poate. Daca nu vrei in vara, cred ca mai poti gasi ceva. Se mai si intampla cateodata sa se renunte la rezervari, deci poate lasi vorba la restaurante sa te puna pe o lista de asteptare (nu stiu daca se practica asa ceva, dar ar fi logic sa fie asa). Bafta!

CAMELLIA
24.03.2007, 13:36:01
Am vazut site-ul de prezentare a acestui restaurant si m-a impresionat foarte mult, chiar ma gandeam ca daca stiam de el dianinte ma interesam sa vad ce capacitate are, ca mi-ar fi placut sa fac nunta acolo.
Dar dupa ce am citi ceea ce ati scris, despre partile rele :> mi-a trecut.

stinea_anna
27.08.2007, 22:52:11
buna clara,
si eu urmeaza sa ma duc sa il vad am auzit ca e super si nu mai ai ce aranja la sala deci e super ca la urma urmei mineni nu iti plateste sala ci meniul

ximo
12.09.2007, 17:44:12
Tocmai am primit o invitatie la nunta la restaurantul "Buonavista Banqueting"! O sa va anunt cum e!

ximo
01.10.2007, 16:33:00
Tocmai am primit o invitatie la nunta la restaurantul "Buonavista Banqueting"! O sa va anunt cum e!
Sambata am fost la nunta! Am detestat uniformele de soldatei ale ospatarilor! Oribile!!!!!!!!!!!!:-L In rest totul a fost ok!

movulina
01.10.2007, 16:38:54
Sambata am fost la nunta! Am detestat uniformele de soldatei ale ospatarilor! Oribile!!!!!!!!!!!!:-L In rest totul a fost ok!

Vezi ca tot la subiectul acesta gasesti ceva comentarii de-ale mele legate de acest "RESTAURANT"

Zappata
14.08.2008, 10:04:02
Cam tarzior scriu si eu pe aici. Eu am avut nunta acolo si sunt incantata din toate punctele de vedere!

Cred ca la chestiunea uniformele chelnerilor e problema de gust! Mie mi-au placut mai mult decat cei de pe la Palace, Silva sau Imparatul! Pantalonii aia de costum cu veste mi se par invechite si ideea de uniforme mi s-a parut buna;-)

S-au schimbat multe si in exterior de un an de cand am avut eu nunta! Adica s-au refacut aleile, exteriorul cladirii, am inteles ca au o hota industriala care absoarbe si bucatarul:) daca ii dau drumul la maxim!

Plus ca sunetul se aude genial! Se imparte in toata sala nu se concentreaza intr-un singur loc!

Gaby

Ioana_jojo
27.01.2009, 23:27:41
Buna fetelor.Am si eu o intrebare.Au mancarea buna cei de la BUonavista?

alice
28.01.2009, 09:30:13
Mie mi-a placut cam in proportie de 70%.Mi-au placut aperitivele, pestele.Nu mi-a placut friptura, era ceva rulada de porc :-&

pisoias
28.01.2009, 10:04:07
Mie mi-a placut cam in proportie de 70%.Mi-au placut aperitivele, pestele.Nu mi-a placut friptura, era ceva rulada de porc :-&

cred ca e chestiune de gust la mancare.Cel mai bine e sa se faca o degustare:)

Zappata
19.02.2009, 16:25:24
La mine la nunta a fost f buna mancarea! Chiar nu am nimic de reprosat!

queen222
08.03.2010, 20:57:20
vreau sa va spun fetelor ca sa schimbat f multe de cand sunt primele discutii (2006) si pana la urma totul tine de gusturi. mie imi place ca nu e acel clasic romanesc cu servetele in pahare si tot restul. acustica e buna, nu sunt stalpi care sa separe sala, ospatari sunt imbracati mai original decat clasica vestuta, mancarea e buna si aspectoasa si FOARTE IMPORTANT E CA SE FAC NUNTI SI DE NOAPTE SAU LA ORA 24 NU TE DA NIMENI AFARA!!!

darianna
08.03.2010, 21:26:43
vreau sa va spun fetelor ca sa schimbat f multe de cand sunt primele discutii (2006) si pana la urma totul tine de gusturi. mie imi place ca nu e acel clasic romanesc cu servetele in pahare si tot restul. acustica e buna, nu sunt stalpi care sa separe sala, ospatari sunt imbracati mai original decat clasica vestuta, mancarea e buna si aspectoasa si FOARTE IMPORTANT E CA SE FAC NUNTI SI DE NOAPTE SAU LA ORA 24 NU TE DA NIMENI AFARA!!!

buna fetelor!

eu am fost la buonavista la o singura nunta... de mancare nu pot sa spun nimic... a fost OK... in schimb locatia m-a dezamagit... daca suferi ce claustrofobie nu e recomandat sa mergi acolo... dupa scarile multe pe care trebuie sa le urci (care nu sunt totusi asa urate)... urmeaza un tunel fara geamuri si apoi ajungi intr-o sala fara ferestre (ferestrele exista dar sunt acoperite de draperii groase) si ai impresia ca voalul iti cade in cap... daca sala ar fi fost mai inalta ar fi fost mult mai dragut acel voal... iar culmea culmilor au fost baile... infecte... cabinele super inguste ca abia aveai loc sa te intorci sau sa te apleci ... si din 3 cabine era doar una functionala...

molly2009
08.03.2010, 23:30:13

e clar ca tine de gusturi...eu sunt curioasa sa vad cateva poze de la o nunta organizata acolo...

Ioana_jojo
09.03.2010, 13:38:48
Fetelor mie mi-au organizat nunta cei de la Buonavista si credeti-ma pe cuvant nu am absolut nici un repros si a fost o nunta mare de tot.Au fost niste oameni extraordinari si s-au ocupat de toate detaliile.Le multumesc din suflet.Cat despre mancare si amenajat depinde de gusturile fiecarei persoane

adelinapaun
09.03.2010, 13:52:21
Vazand fotografiile....chiar a fost o nunta mare si totul foarte frumos.
Felicitari si toate cele bune.
Am participat si eu la o nunta organizata de Buonavista la cort si a fost frumos si deosebit. S-a tinut la Palatul Brukenthal din Avrig

Daca serviciile pe care le contractati sunt pe gustul vostru atunci ar trebui sa iasa o nunta frumoasa.
Multa bafta in cautari fetelor

Fetelor mie mi-au organizat nunta cei de la Buonavista si credeti-ma pe cuvant nu am absolut nici un repros si a fost o nunta mare de tot.Au fost niste oameni extraordinari si s-au ocupat de toate detaliile.Le multumesc din suflet.Cat despre mancare si amenajat depinde de gusturile fiecarei persoane

Ioana_jojo
09.03.2010, 13:57:00
Vazand fotografiile....chiar a fost o nunta mare si totul foarte frumos.
Felicitari si toate cele bune.
Am participat si eu la o nunta organizata de Buonavista la cort si a fost frumos si deosebit. S-a tinut la Palatul Brukenthal din Avrig

Daca serviciile pe care le contractati sunt pe gustul vostru atunci ar trebui sa iasa o nunta frumoasa.
Multa bafta in cautari fetelor

Ai dreptate a fost o nunta foarte mare si frumoasa :D aproape 800 de persoane .Pt mine a fost nunta pe care mereu am visat-o si care nu credeam ca va deveni realitate.Eu nu am vazut nici o alta nunta organizata de ei inainte de ai contracta doar ceea ce am vazut din poze.Cred ca am avut mare incredere in ei inca de la inceput si a iesit conform asteptarilor.Sunt niste oameni minuntati si se vede ca au experienta in domeniu. Daca s-ar putea as mai face inca o data nunta cu ei

adelinapaun
09.03.2010, 14:08:33
<:-P<:-P=D>=D>
Foarte bine, ma bucur ca ti-ai realizat nunta visata si pana la urma asta e important.Ai riscat si tu iar ei sigur si-au dat silinta sa realizeze un "precedent" important pentru portofoliul lor realizand o nunta asa de mare si frumoasa ;-)
Sper ca toate miresicile sa aiba parte de serviciile necesare pentru a-si realiza nunta visata :)>-

Ai dreptate a fost o nunta foarte mare si frumoasa :D aproape 800 de persoane .Pt mine a fost nunta pe care mereu am visat-o si care nu credeam ca va deveni realitate.Eu nu am vazut nici o alta nunta organizata de ei inainte de ai contracta doar ceea ce am vazut din poze.Cred ca am avut mare incredere in ei inca de la inceput si a iesit conform asteptarilor.Sunt niste oameni minuntati si se vede ca au experienta in domeniu. Daca s-ar putea as mai face inca o data nunta cu ei

Ioana_jojo
09.03.2010, 14:17:26
<:-P<:-P=D>=D>
Foarte bine, ma bucur ca ti-ai realizat nunta visata si pana la urma asta e important.Ai riscat si tu iar ei sigur si-au dat silinta sa realizeze un "precedent" important pentru portofoliul lor realizand o nunta asa de mare si frumoasa ;-)
Sper ca toate miresicile sa aiba parte de serviciile necesare pentru a-si realiza nunta visata :)>-

A fost un risc pe care ni l-am asumat dar a meritat cu adevarat tot stresul.La sfarsitul zilei am realizat ca traiesc un basm ca sunt ca si printesa din poveste. La o asemenea nunta sa avem ajutorul unei echipe profesioniste a fost de mare ajutor.Noi doar am spus ceea ce vrem si lucrurile au fost posibile datorita lor. Le doresc toturor miresicilor sa li se implineasca visele si sa stie ca o nunta ca in poveste este posibila.
Va pupacesc

laura81
09.03.2010, 16:28:59
A fost un risc pe care ni l-am asumat dar a meritat cu adevarat tot stresul.La sfarsitul zilei am realizat ca traiesc un basm ca sunt ca si printesa din poveste. La o asemenea nunta sa avem ajutorul unei echipe profesioniste a fost de mare ajutor.Noi doar am spus ceea ce vrem si lucrurile au fost posibile datorita lor. Le doresc toturor miresicilor sa li se implineasca visele si sa stie ca o nunta ca in poveste este posibila.
Va pupacesc
Frumoasa nunta si decorul superb! Felicitari! Pot sa intreb cat a costat cortul (fara meniuri) ? Adica aranjat asa cum e in poze, cu mese, scaune, aranjamente florale etc.

darianna
09.03.2010, 17:37:11

Felicitari pentru superba nunta... Intr-adevar cortul arata nemaipomenit... si domeniul din Avrig arata de vis...
Buonavista a realizat cateva evenimente si la noi la firma, cum ar fi 2 petreceri de Craciun, dar nu la locatia din broscarie... eu de acea locatia am vorbit mai devreme... in ceea ce privesc serviciile lor... sunt foarte buni in ceea ce fac... la noi faceau evenimente de 550 de persoane... deci jos palaria...

Ioana_jojo
09.03.2010, 23:07:57
Frumoasa nunta si decorul superb! Felicitari! Pot sa intreb cat a costat cortul (fara meniuri) ? Adica aranjat asa cum e in poze, cu mese, scaune, aranjamente florale etc.

Noi am luat tot pachetul de la ei inclusiv meniul, chelnerii si tot ce tine de aranjamente.Nu stiu sa-ti spun pretul dar daca vrei iti pot da numarul de telefon al lui Alin unul dintre fratii care detin firma.La noi fiind o nunta asa de mare si in zona Clujului au fost nevoiti sa vina amandoi.Oricum sunt super atenti si interesati sa iasa totul bine

Ioana_jojo
09.03.2010, 23:09:17
Am uitat sa mentionez ca au o colaboratoare pe zona Cluj daca te ajuta cu ceva eu asa am dat de ei :)

laura81
10.03.2010, 10:18:32
Noi am luat tot pachetul de la ei inclusiv meniul, chelnerii si tot ce tine de aranjamente.Nu stiu sa-ti spun pretul dar daca vrei iti pot da numarul de telefon al lui Alin unul dintre fratii care detin firma.La noi fiind o nunta asa de mare si in zona Clujului au fost nevoiti sa vina amandoi.Oricum sunt super atenti si interesati sa iasa totul bine

Multumesc, eu am avut nunta. Eram curioasa doar de o comparatie cort/sala de nunta, cam cat de scumpa e in final nunta la cort, pt ca nimeni nu-ti spune niciodata un pret clar, toate "depind". Nu stii cat te-a costat in final nunta? Cu tot ce ti-au asigurat ei legat de cort.

Ioana_jojo
10.03.2010, 11:05:21
Multumesc, eu am avut nunta. Eram curioasa doar de o comparatie cort/sala de nunta, cam cat de scumpa e in final nunta la cort, pt ca nimeni nu-ti spune niciodata un pret clar, toate "depind". Nu stii cat te-a costat in final nunta? Cu tot ce ti-au asigurat ei legat de cort.

Intr-adevar toate depind de ce pachet iti alegi de locatie si de detaliile acestea.Pachetul nostru continea meniul fara bautura ( aceasta am cumparat-o noi ) cortul si amenajatul lui fara aranjamentel florale.De la ei am avut aranjamentele florale de pe mese dar au fost in limita a 3o lei de masa cred ca suficienti. Noi am avut crini imperiali cu lumanare.Tot la ei a intrat si torul fiind de 100 g de persoane si la noi cum a fost o nunta de 800 de persoane la fel a fost si tortul.Locatia corului a for pe un teren de fotbal asa mai micut deci am avut nevoie si de toalete eco care tot ei le-au adus si nu sunt ca si acelea de la zilele orasului :-p sunt cu oglinzi si chiar frumoase. Depinde de pretentiile fiecarei mirese pot spune. Noi am colaborat cu aceasi firma pentru aranjamentele florale si pentru tort am avut posibilitatea sa ne alegem de care am vrut noi cu toate ca si aici era alocata o suma dar noi am platit diferenta.AM avut o nunta cu de toate chiar si cu artificii si tot am ramas cu bani dupa.Este costisitoare nunta la curt dar nu cu foarte mult pentru ca pretentiile le ai si la cort si la sala.Inca la cort si mai mult pentru ca nu esti limitata si nu ai anumite bariere cu amenajatul.La cort torul este foarte flexibil si poti sa amenajezi cum vrei. Ar fi prea multe de povestit dar parerea mea este ca nu saracesti daca faci nunta la cort si nu la restaurant.

laura81
10.03.2010, 19:30:20
Intr-adevar toate depind de ce pachet iti alegi de locatie si de detaliile acestea.Pachetul nostru continea meniul fara bautura ( aceasta am cumparat-o noi ) cortul si amenajatul lui fara aranjamentel florale.De la ei am avut aranjamentele florale de pe mese dar au fost in limita a 3o lei de masa cred ca suficienti. Noi am avut crini imperiali cu lumanare.Tot la ei a intrat si torul fiind de 100 g de persoane si la noi cum a fost o nunta de 800 de persoane la fel a fost si tortul.Locatia corului a for pe un teren de fotbal asa mai micut deci am avut nevoie si de toalete eco care tot ei le-au adus si nu sunt ca si acelea de la zilele orasului :-p sunt cu oglinzi si chiar frumoase. Depinde de pretentiile fiecarei mirese pot spune. Noi am colaborat cu aceasi firma pentru aranjamentele florale si pentru tort am avut posibilitatea sa ne alegem de care am vrut noi cu toate ca si aici era alocata o suma dar noi am platit diferenta.AM avut o nunta cu de toate chiar si cu artificii si tot am ramas cu bani dupa.Este costisitoare nunta la curt dar nu cu foarte mult pentru ca pretentiile le ai si la cort si la sala.Inca la cort si mai mult pentru ca nu esti limitata si nu ai anumite bariere cu amenajatul.La cort torul este foarte flexibil si poti sa amenajezi cum vrei. Ar fi prea multe de povestit dar parerea mea este ca nu saracesti daca faci nunta la cort si nu la restaurant.

Pe scurt, eram curioasa daca meniul la palace (care e cam cel mai scump in sb) depaseste meniul care iti iese la cort, daca adaugi chiria cortului, mesele, decorul etc. Ca nici la palace nu saracesti, vroiam numai sa fac o comparatie. O sa fiu nasa la anul si vroiam sa stiu daca sa le sugerez sau nu finilor ideea asta.

Ioana_jojo
10.03.2010, 19:38:28
Pe scurt, eram curioasa daca meniul la palace (care e cam cel mai scump in sb) depaseste meniul care iti iese la cort, daca adaugi chiria cortului, mesele, decorul etc. Ca nici la palace nu saracesti, vroiam numai sa fac o comparatie. O sa fiu nasa la anul si vroiam sa stiu daca sa le sugerez sau nu finilor ideea asta.

Cat este meniul la Palace? sincer am fost la nunti care aveau pretul meniului aproape ca cel de la nunta care am facut-o noi la cort deci tins sa cred ca se merita nunta la cort.nu stiu daca se poate spune pe site care este pretul dar a fost 240 lei de persoana.Si cum am mai mentionat : mancarea, chelnerii, cortul, arajamentele de pe mese, tortul....acum sincer nu imi mai vine in minte exact dar oricum toate acestea iti trebuie si la o sala asa ca ajunji cam tot pe acolo. Meniul a fost foarte bun:aperitiv rece, ciorba, peste, fel principal un muschiulet fff bun cu garnitura, si piept de pui crown care a fost o delicatese. Daca mai vrei detalii poti intreba orice

laura81
10.03.2010, 21:33:20
Cat este meniul la Palace? sincer am fost la nunti care aveau pretul meniului aproape ca cel de la nunta care am facut-o noi la cort deci tins sa cred ca se merita nunta la cort.nu stiu daca se poate spune pe site care este pretul dar a fost 240 lei de persoana.Si cum am mai mentionat : mancarea, chelnerii, cortul, arajamentele de pe mese, tortul....acum sincer nu imi mai vine in minte exact dar oricum toate acestea iti trebuie si la o sala asa ca ajunji cam tot pe acolo. Meniul a fost foarte bun:aperitiv rece, ciorba, peste, fel principal un muschiulet fff bun cu garnitura, si piept de pui crown care a fost o delicatese. Daca mai vrei detalii poti intreba orice

Cam asa e si la palace meniul. Ok, mersi, mi-am facut idee, nu aveam nici un termen de comparatie ... Si locatia o oferta ei? spatiul pe care pui cortul? sau trebuie s-o rezolvi tu?

Ioana_jojo
11.03.2010, 00:06:37
Cam asa e si la palace meniul. Ok, mersi, mi-am facut idee, nu aveam nici un termen de comparatie ... Si locatia o oferta ei? spatiul pe care pui cortul? sau trebuie s-o rezolvi tu?

Sincer sa-ti spun nu stiu cum e pe zona SIbiului dar aici ne-am ocupat noi de locatie pt ca era mult mai usor.Din cate stiu eu, ei obisnuies sa faca multe nunti la Palatul Brukental din Avrig in gradina de acolo.Vezi pe site-ul lor acolo afli mai multe informatii si poti oricand merge la ei sa te interesezi chiar si informativ.Pentru noi au venit de 2 ori la Cluj pana am semnat contractul. Oricum sunt niste oameni super de treaba

tot_tot_claire
11.03.2010, 09:52:20
intr-adevar lumea e mica...
in 13.06.2009 am fost invitati la o nunta la Cisnadie. pentru ca sala era cam saracuta, mirii au inchiriat mese rotunde si decoratiuni de la Buonavista. totul a aratat foarte frumos, dar am aflat - de la o mireasa epuizata si suparata - ca materialele au ajuns la sala vineri seara si au ramas acolo in cutii, nu s-a ocupat nimeni sa le "monteze".
asa ca mirii si rudele si-au petrecut noaptea de vineri-sambata montand mese si imbracand scaune. evident c-au sunat la Buonavista si dupa multe apeluri a raspuns o doamna care le-a spus sa se descurce singuri, ca tot personalul e plecat "la o nunta mare la Cluj".
eu n-am nimic cu firma asta, dar vreau sa se stie ce-am vazut eu ca-s in stare, ca atitudine. e drept, prietenii mei n-au avut nunta de 800 pers, deci Ioana esti castigatoare, macar tu esti multumita.
lumea e mica tare...am mai zis.

adelinapaun
11.03.2010, 10:29:39
Buna dimineata,

Eu cred ca depinde in ce conditii au fost inchiriate acele mese si decoratiuni; personal nu stiu daca asta presupune si montarea si aranjarea acelor decoratiuni......Daca intr-adevar cei de la Buonavista s-au angajat sa le si monteze atunci o bila neagra pentru ei dar daca s-a dorit doar inchirierea lor si atat........intotdeauna trebuie foarte clar specificat ce servicii include contractul semnat cu firmele de orice fel. Aveti grija viitoare miresici

Spor :)>-

in 13.06.2009 am fost invitati la o nunta la Cisnadie. pentru ca sala era cam saracuta, mirii au inchiriat mese rotunde si decoratiuni de la Buonavista. totul a aratat foarte frumos, dar am aflat - de la o mireasa epuizata si suparata - ca materialele au ajuns la sala vineri seara si au ramas acolo in cutii, nu s-a ocupat nimeni sa le "monteze".
asa ca mirii si rudele si-au petrecut noaptea de vineri-sambata montand mese si imbracand scaune. evident c-au sunat la Buonavista si dupa multe apeluri a raspuns o doamna care le-a spus sa se descurce singuri, ca tot personalul e plecat "la o nunta mare la Cluj".
eu n-am nimic cu firma asta, dar vreau sa se stie ce-am vazut eu ca-s in stare, ca atitudine. e drept, prietenii mei n-au avut nunta de 800 pers, deci Ioana esti castigatoare, macar tu esti multumita.

DeeJinar
11.03.2010, 15:42:46
Si eu mi-am facut nunta cu Buonavista si sunt extrem de multumita! N-am avut o nunta foarte mare (200 persoane) dar am apreciat atentia la detalii si am fost foarte multumita de mancare.

Invitatii mi-au spus ce impresionati au ramas cu felul cum s-a servit mancarea si de gustul ei bun. Noi ne-am facut nunta la cort in Avrig si daca asi mai putea face nunta iara sigur tot acolo cu ei as mai face!

adelinapaun
11.03.2010, 17:09:52
Pune cateva poze de la nunta ta sa vada si miresicile ce ar putea fi interesate;-)

Si eu mi-am facut nunta cu Buonavista si sunt extrem de multumita! N-am avut o nunta foarte mare (200 persoane) dar am apreciat atentia la detalii si am fost foarte multumita de mancare.

Invitatii mi-au spus ce impresionati au ramas cu felul cum s-a servit mancarea si de gustul ei bun. Noi ne-am facut nunta la cort in Avrig si daca asi mai putea face nunta iara sigur tot acolo cu ei as mai face!

laura81
11.03.2010, 18:35:19
Nasooooll... Apai daca tre sa se gandeasca mirii si sa intrebe daca trebuie sa-si asambleze singuri mesele e rau.
Eu am o cunostinta care a inchiriat mese de la TM si a patit la fel, i-au garantat ca intra in sala lor, le-au asamblat numai cu scandal dar nu le-au asezat, le-au lasat in mijlocul ringului si evindent ca nu au incaput. Mesele ramase in plus (2-3, nu mai stiu) au fost platite oricum, ca s-a considerat greseala mirilor (mentionez ca sala fusese masurata de firma, cu mirii de fata, si firma a facut calculele, sa vada daca vor incapea).

Deci mirese, inca o grija pe cap: sa aflati daca va aranjati singure scaunele sau va infigeti singure fllorile in buchet :))

Ioana_jojo
11.03.2010, 21:21:51

Asa este depinde in ce conditii contractezi serviciile de care ai nevoie. Daca prietenii tai au inchiriat doar mesele atunci au fost doar acelea si nimic mai mult.Noua ni s-a specificat de la inceput ca ei se ocupa de tot contra cost normal. La noi montarea cortului a inceput de marti si de vineri au venit amandoi fratii si sotiile lor si au fost cazati aici peste noapte.Alaturi de ei au avut si colaboratoarea lor de pe cluj o tipa super s-a implicat ca pentru proria ei nunta.Multe lucruri sunt discutabile cand e vorba de o nunta si parerile sunt impartite .Imi pare rau pentru prietena ta dar cred ca ea nu a fost destul de " la subiect" poate. Eu cred ca sunt o firma foarte serioasa si se tin de treaba cu adevarat.pe toata durata nuntii au fost acolo printre oameni unul dintre ei pe sala si altul la bucatarie.Iti dai seama ca o nunta de 800 de persoane cu catering cu tot e o responsabilitate enorma. Pe cuvant ca nu am nici un repros si as mai face o data nunta tot cu ei si ma gandescv si la botez sa incercam sa facem tot cu ei. Doamne ajuta

Ioana_jojo
11.03.2010, 22:06:23
Am atasat o poza facut-a inainte de a incepe nunta cand Alin unul dintre frati dadea ultimele instructiuni chelnerilor.MI-a placut tare mult aceasta poza pentru ca eu nu am apucat sa vad cortul cum arata gol .
Va pupic pe toate

adelinapaun
12.03.2010, 09:44:08
De ce sa fie nasol????
Cand contractezi ceva-servicii sau ce-o fi- intrebi in ce conditii si ce anume presupune acea contractare. Nu ti se pare normal asa?
Eu asa cum am zis nu stiu cum e sa inchiriezi mese, scaune, huse- dar sunt sigura ca cele care au facut-o au intrebat(ar fi trebuit sa intrebe) foarte clar la firma furnizoare si au stiu ce anume presupune inchirierea respectiva. Mi se pare mai mult decat normal.

Noi cand am vorbit la sala ne-au spus de ce anume dispun ei si noi am decis daca mai aducem sau nu ceva din afara.

Sincer nu vad de ce miri nu ar trebui sa stie ce anume presupune serviciul contractat!?

Nu mi se pare corecta comparatia ta cu buchetul.....acolo contractezi clar un buchet NU FLORI!!!!

O zi frumoasa!:)>-

quote=laura81;3079877]Nasooooll... Apai daca tre sa se gandeasca mirii si sa intrebe daca trebuie sa-si asambleze singuri mesele e rau.
Eu am o cunostinta care a inchiriat mese de la TM si a patit la fel, i-au garantat ca intra in sala lor, le-au asamblat numai cu scandal dar nu le-au asezat, le-au lasat in mijlocul ringului si evindent ca nu au incaput. Mesele ramase in plus (2-3, nu mai stiu) au fost platite oricum, ca s-a considerat greseala mirilor (mentionez ca sala fusese masurata de firma, cu mirii de fata, si firma a facut calculele, sa vada daca vor incapea).

Deci mirese, inca o grija pe cap: sa aflati daca va aranjati singure scaunele sau va infigeti singure fllorile in buchet :))[/quote]

tot_tot_claire
12.03.2010, 09:54:07
Nasooooll... Apai daca tre sa se gandeasca mirii si sa intrebe daca trebuie sa-si asambleze singuri mesele e rau.

Exact.
Sint de acord sa zapacesti un furnizor, daca stii ce vrei. Dar cand il chemi sa "transforme"sala, cred c-ar trebui sa stie ce are de facut.

Nu vreau s-o contrazic pe Ioana, are dreptatea ei. Normal ca oamenii aia au facut tot posibilul pt o nunta de 800 pers. Si eu as fi facut. :)) Dar cand un furnizor are in aceeasi zi o nunta imensa si una mititica, nu mi se pare normal sa-i trateze asa pe ultimii, ca tot clienti sunt si ei, chiar daca nu dau zeci de mii de lei. "Sunt plecati la o nunta mare" nu mi se pare un argument, ba dimpotriva.
Cam atat am avut de zis, le-am facut reclama destula :-"

adelinapaun
12.03.2010, 10:03:05
100% de acord cu tine in ceea ce priveste acesta afirmatie

"Sunt plecati la o nunta mare" nu mi se pare un argument, ba dimpotriva.

laura81
16.03.2010, 13:42:06
De ce sa fie nasol????
Cand contractezi ceva-servicii sau ce-o fi- intrebi in ce conditii si ce anume presupune acea contractare. Nu ti se pare normal asa?
Nu mi se pare corecta comparatia ta cu buchetul.....acolo contractezi clar un buchet NU FLORI!!!!

Ba mi se pare corecta comparatia, e vorba doar de manopera. Care pentru unele mirese poate e absurd sa fie adusa in discutie. Asa cum e absurd sa intrebi daca buchetul e gata asamblat, asa e absurd si sa intrebi daca mesele sunt asezate. Tu ai intrebat la sala daca mesele sunt in sala sau trebuie sa le puneti voi vineri? sau scrie in contract? nu, pt ca e absurd sa intrebi. Intr-adevar, sunt mirese f atente la detalii care poate se gandesc si la asta, dar sa intreb daca imi pun singura mesele mi se pare penibil. Adica nici nu-mi pun problema ca primesc "materialul brut". si daca e asa, firma trebuie sa specifice asta de la inceput.

adelinapaun
16.03.2010, 13:54:17
Eu chiar nu vreau sa port discutii contradictorii cu tine..(din pacate am vazut ca e o "calitate" de-a ta). Mi-am expus parerea in acesta problema; iar daca noi am intrebat sau nu despre existenta meselor in restaurant ei bine nu, nu am intrebat. Si asta nu pentru ca e absurd ci pentru ca am inchiriat restaurantul cu tot ceea ce presupune el. In cazul pe miresicii care a inchiriat sala din Cisnadie-ea a dorit alte mese, scaune etc., deci cu cele de la sala/restaurantul respectiv.
Cat despre atentia la detalii, tocmai de aia e forumul asta sa dezbatem/expunem probleme aparute astfel incat viitoarele miresici sa nu mai fie in aceleasi situatii.

Spor la miresit fetelor!

Ba mi se pare corecta comparatia, e vorba doar de manopera. Care pentru unele mirese poate e absurd sa fie adusa in discutie. Asa cum e absurd sa intrebi daca buchetul e gata asamblat, asa e absurd si sa intrebi daca mesele sunt asezate. Tu ai intrebat la sala daca mesele sunt in sala sau trebuie sa le puneti voi vineri? sau scrie in contract? nu, pt ca e absurd sa intrebi. Intr-adevar, sunt mirese f atente la detalii care poate se gandesc si la asta, dar sa intreb daca imi pun singura mesele mi se pare penibil. Adica nici nu-mi pun problema ca primesc "materialul brut". si daca e asa, firma trebuie sa specifice asta de la inceput.

laura81
27.03.2010, 22:11:34
Eu chiar nu vreau sa port discutii contradictorii cu tine..(din pacate am vazut ca e o "calitate" de-a ta). Mi-am expus parerea in acesta problema; ...
Da, eu mi-am expus parerea, tu ti-ai expus parerea, nu e aceeasi parere si gata, totul perfect normal. Dar multumesc pentru constatrea gratuita de mai sus.

alex83
29.03.2010, 18:55:20
Avand in vedere ca cei de la Buonavista servesc duminica aperitivele ramase de sambata, crezi ca au vreo retinere sa iti dea acasa mancarea care nu sa consumat? Bineinteles ca trebuie sa ceri asta in mod expres ca sa nu ii lasi fara mancare duminica:)

Ioana_jojo
28.04.2010, 10:46:17
Avand in vedere ca cei de la Buonavista servesc duminica aperitivele ramase de sambata, crezi ca au vreo retinere sa iti dea acasa mancarea care nu sa consumat? Bineinteles ca trebuie sa ceri asta in mod expres ca sa nu ii lasi fara mancare duminica:)

Noi nu am cerut mancarea care nu s-a consumat la pachet si ne-a fost oferita fara a intreba. Asa ca eu cred ca depinde de fiecare persoana nu poti sa fi atata de sigura pe povesti sau ai patit tu asa?

queen222
02.05.2010, 15:19:09

nu are de ce sa ti se pare penibil sa intrebi asa ceva si iti si argumentez de ce: tarile mai bine dezvoltate au firme care inchiriaza materiale de catering de la mobilier sala pana la bucatarii mobile si camioane de transport cu sau fara personal de montat sau de descarcat materialul. cand contractezi o firma de genul mi se pare normal sa intrebi sau sa stabilesti de la inceput daca materialul va fi montat de firma sau te organizezi tu cu restul, pentru ca daca tu inchiriezi acel material inseamna ca acel restaurant sau unde faci nunta, nu dispune de materialul necesar. de exemplu materialul de sala adica pahare, fete de masa... il foloseste personalul de servire al acelui restaurant nu firma care ti-a inchirial materialul.
deci sa sti ca sunt multe mirese care inchiriaza material si se organizeaza ele cu restul nu firma de la care au fost inchiriate.

alex83
03.05.2010, 08:51:19
nu are de ce sa ti se pare penibil sa intrebi asa ceva si iti si argumentez de ce: tarile mai bine dezvoltate au firme care inchiriaza materiale de catering de la mobilier sala pana la bucatarii mobile si camioane de transport cu sau fara personal de montat sau de descarcat materialul. cand contractezi o firma de genul mi se pare normal sa intrebi sau sa stabilesti de la inceput daca materialul va fi montat de firma sau te organizezi tu cu restul, pentru ca daca tu inchiriezi acel material inseamna ca acel restaurant sau unde faci nunta, nu dispune de materialul necesar. de exemplu materialul de sala adica pahare, fete de masa... il foloseste personalul de servire al acelui restaurant nu firma care ti-a inchirial materialul.
deci sa sti ca sunt multe mirese care inchiriaza material si se organizeaza ele cu restul nu firma de la care au fost inchiriate.
Vai cata inversunare:)) Daca nu a mai scris nimeni nimic de Buonavista , ai cautat un post de acum 3 saptamani pe un subiect deja expirat (la fel ca mancarea de duminica de la firma cu pricina:))) si te-ai gandit sa raspunzi la el, numai sa inceapa din nou reclama gratuita>:)

laura81
03.05.2010, 16:15:28
nu are de ce sa ti se pare penibil sa intrebi asa ceva si iti si argumentez de ce: tarile mai bine dezvoltate au firme care inchiriaza materiale de catering de la mobilier sala pana la bucatarii mobile si camioane de transport cu sau fara personal de montat sau de descarcat materialul.
Asa si? eu vorbeam de romania. daca io-s mai de la tara si nu stiu ca in strainatate asa se face iau tzapa, nu?

cand contractezi o firma de genul mi se pare normal sa intrebi sau sa stabilesti de la inceput daca materialul va fi montat de firma sau te organizezi tu cu restul, pentru ca daca tu inchiriezi acel material inseamna ca acel restaurant sau unde faci nunta, nu dispune de materialul necesar.
Perfect adevarat. dar asta trebuie sa o faca FIRMA, pt ca cei de la firma stiu ca exista varianta cu montaj sau varianta fara. tot ei au contractul tip ca nu ma duc eu ca si client cu contract. deci nu te supara, e o responsabilitate a firmei nu a mirilor.
Sa nu ajungem la discutii despre contracte si ce scrie in ele, pt ca aici e marea greseala: clientii nu stiu sa ceara contract. Si dupa aceea se mira de ce au luat tzeapa. Daca ai contractul in mana te uiti ce scrie si stii daca ai sau nu dreptul sa comentezi. Daca mergem pe ideea "las ca nasu' stie pe cineva" ajungi exact la situatiile care au dus la discutia asta.

Eu am terminat de scris la subiectul asta ca facem prea multa reclama gratuita. de, si antireclama e tot reclama=D>

Ioana_jojo
03.05.2010, 17:58:42
Nu stiu daca pentru unele persoane este vorba de reclama sau fapte adevarate? Eu cred ca faptele spun totul si pentru mine a fost purul adevar

pisatx
12.01.2011, 22:00:19
Nu stiu daca pentru unele persoane este vorba de reclama sau fapte adevarate? Eu cred ca faptele spun totul si pentru mine a fost purul adevar
depinde de ziua in care ii prinzi pe ospatari

pisatx
12.01.2011, 22:01:48
Exact.
Sint de acord sa zapacesti un furnizor, daca stii ce vrei. Dar cand il chemi sa "transforme"sala, cred c-ar trebui sa stie ce are de facut.

Nu vreau s-o contrazic pe Ioana, are dreptatea ei. Normal ca oamenii aia au facut tot posibilul pt o nunta de 800 pers. Si eu as fi facut. :)) Dar cand un furnizor are in aceeasi zi o nunta imensa si una mititica, nu mi se pare normal sa-i trateze asa pe ultimii, ca tot clienti sunt si ei, chiar daca nu dau zeci de mii de lei. "Sunt plecati la o nunta mare" nu mi se pare un argument, ba dimpotriva.
Cam atat am avut de zis, le-am facut reclama destula :-"
Scuze dar cite nunti se mai fac a cate 800 de pers?

anahasegan1980
13.04.2011, 21:24:16
cantina dintre fabrici si uzine, adica cei de la Buoanvista inca mai sunt in stare sa traga tzepe. Imi pare pentru toate fetele care sunt in situatia mea si sunt lasate cu ochii in soare sau cu ... in balta innainte de nunta. ADVERTISMENT !!!! Fetelor , cele care isi tin nunta acolo anul acesta ... gasiti-va alta locatie daca vreti sa mai aveti nunta anul acesta .:-&:-&:-&:-&:-&

andre_12
16.04.2011, 01:27:40
Imi pare rau pt tine, anna, stiu ca nu esti singura care a patit asa ceva.....:(

anamada84
18.04.2011, 21:11:44
Dumnezeule nu imi vine sa cred ce se intampla, cum dracu am fost atat de idioata sa ma las dusa de nas in felul asta....fetelor haideti sa facem ceva impotriva nesimtitilor acestora...

Deiu
21.04.2011, 19:49:32
Nu pot sa cred !!! :o

Deiu
21.04.2011, 19:52:12
Dumnezeule nu imi vine sa cred ce se intampla, cum dracu am fost atat de idioata sa ma las dusa de nas in felul asta....fetelor haideti sa facem ceva impotriva nesimtitilor acestora...

tot nu-mi vine sa cred !!!! pai in revista aia zile si nopti ei apar ca sponsori pentru concursul acela cu next top model !!! cum naiba vine asta? sunt sponsori dar de fapt sunt datornici? NU INTELEG !

sandy25
22.04.2011, 09:39:02
tot nu-mi vine sa cred !!!! pai in revista aia zile si nopti ei apar ca sponsori pentru concursul acela cu next top model !!! cum naiba vine asta? sunt sponsori dar de fapt sunt datornici? NU INTELEG !
FAptul ca iau dus un platou de mancare lu Botezatu nu inseamna ca au cheltuit o avere. Exact asa sa intamplat si cand sa desfintat restaurantul Sibiul Nou.

anamada84
22.04.2011, 13:11:25
Asa se intampla din pacate scot ochii cu 3 chiftele si 3 bucati de cascaval sa isi faca reclama, vorba romanului arunca cu tarana in ochi sa nu se vada rahaturile ce le fac si mai pacalesc niste oamani. Am aflat de la un alt chirias pe care proprietarul il are acolo, un vecin de-al lui celor de la Buonavista ca nu si-a platit chiria de anul trecut si ca proprietarul l-a dat in judecata. Cei de la Buonavista au experienta foarte mare la a pacali, a avut si un restaurant in piata mica, crown si la fel a facut nu si-a platit chiria si proprietarul l-a dat afara si-a lichidat firma si nimeni nu a mai avut ce sa ii faca, cautati pe net si vedeti ca Buonavista Banqeting e in insolventa....si inca continua sa pacaleasca oameni.

anamada84
22.04.2011, 13:18:55
intrati pe site-ul http://portal.just.ro/InstantaDosareLista.aspx?idInstitutie=85 tribunalului sibiu si cautati dupa numele de buonavista la parti implicate si vedeti si dosarul de insolventa a firmei si dosar de anularea contractului de inchiriere

mitzi80
16.06.2011, 20:04:56
de ce n-ai mai avut nunta din 11.06 2011?:-s

mitzi80
16.06.2011, 20:14:01
cantina dintre fabrici si uzine, adica cei de la Buoanvista inca mai sunt in stare sa traga tzepe. Imi pare pentru toate fetele care sunt in situatia mea si sunt lasate cu ochii in soare sau cu ... in balta innainte de nunta. ADVERTISMENT !!!! Fetelor , cele care isi tin nunta acolo anul acesta ... gasiti-va alta locatie daca vreti sa mai aveti nunta anul acesta .:-&:-&:-&:-&:-&

de ce?

:-s

laura81
17.06.2011, 21:20:35
de ce?

:-s

Ce de ce? N-ai citit mai sus?

Serios fetelor, ce-ati facut pana la urma? se tin sau nu nunti acolo?

allle
18.06.2011, 20:22:50
eu am fost la o nunta la niste cunostinte tinuta pana la urma la cort (a fost dragut), dar trebuiau sa faca la sala aia din broscarie.

mitzi80
20.06.2011, 14:35:22
Ce de ce? N-ai citit mai sus?

Serios fetelor, ce-ati facut pana la urma? se tin sau nu nunti acolo?

m-am interesat sa vad daca intr-adevar sunt in insolventa , ma rog au diverse procese . Oricum ma mai interesez , dar se tin nunti acolo,am fost acolo ,am vazut,mie una mi se par destul de seriosi, mie mi-a placut ce am vazut........