PDA

Versiunea completa : Socri, soacre, poame acre :))

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60

moko
17.11.2005, 23:00:00
:zz::zz::grin::grin::laugh: tot colindand prin forum-urile diverselor site-uri de profil, am observat ca o buna parte din noi avem o mai mica sau mai mare problema in relatiile cu viitorii\actualii socrii.desi sunt studenta la comunicare si relatii publice, trebuie sa recunosc ca si pe mine, problema ma depaseste cu desavarsire si oricat de deschisa as fi in dezvoltarea unei "relatii armonioase si constructive" nu reusesc sa nu ma enervez de cate ori ne intalnim! aveti solutii?
poate ca suna a barfa si carcoteala subiectul propus de mine, dar cred ca ne face bine sa stim ca nu suntem singurele cu problema asta...

deci..cu optimism, inainte!!!!!

moko
23.11.2005, 23:00:00
:);)
incep sa inteleg asta!!

irina
23.11.2005, 23:00:00
Buna intrebare! 8)8)8) Din pacate, nu cred ca exista solutii. Si nici
raspunsuri la imtrebarea asta. Nici un caz nu seamana cu altul, iar o
generalizare nu prea cred ca ajuta. Si stii ce? Cand e sa fie "nasol"
in relatia cu socrii, poti sa fii si doctor in comunicare, si in
psihologie, ca oricum n-o scoti la capat! Asta pana in momentul in care
vor ei s-o scoti la capat, bineinteles!:zz: Dar tu incearca sa nu te
mai enervezi. Si cel mai sfant e "mai rarutz, ca-i mai dragut". Cu cat
mai putine intalniri, confesiuni si informatii, cu atat mai putine
motive de despicat firul in patru, de analizat, de reprosat... Parera
mea!
[icon:g29/]

tina19
14.05.2006, 11:12:07
FOARTE BINE SPUS "mai rarutz, ca-i mai dragut". NOTA 10.
NIMIC NU FACE MAI TRAINICA O RELATIE CU SOCRII DECAT "mai rarutz". EU UNA NU POT AFIRMA CA AM PROBLEME CU SOCRII. E DREPT SI CA NE DESPART 100 DE KM, ceea ce este minunat pt. fiecare, DAR MI-AM LUAT SI EU PESTE BOT CAND S-A CONSIDERAT CA ESTE CAZUL ASA CA SA NU CRED EU CA RELATIA NORA-SOACRA ESTE ROZ. PREA MA LAUDAM EU CA AVEM O RELATIE BUNA. ADEVARUL ESTE CA NOI NORELE, TOT STRAINE SUNTEM SI LE LUAM ODORUL DE LANGA FUSTA.
N-O SPUN CU PARERE DE RAU, DAR DE MULTE ORI AM IMPRESIA CA, CORDONUL OMBILICAL N-A FOST TAIAT LA NASTERE CI ESTE PREZENT SI ACUM.
CEL MAI BINE ESTE SA NU NE LUAM DUPA EI. NU PUNETI LA SUFLET NIMIC. EU TOT TIMPUL IMI SPUN SA NU MA LASE dUMNEZEU SA AJUNG CA EI. IMI DORESC SA RAMAN DESCHISA LA MINTE SI SA-I ACCEPT PE CEI DIN JUR ASA CUM SUNT EI, CU IDEILE LOR. TREBUIE SA ZICEM CA EI SI SA FACEM CA NOI. ASTA M-A INVATAT PE MINE MAMA. SI CREDETI-MA ESTE EXPERIMENTATA.
DISTANTA ESTE CEL MAI BUN ALIAT AL NOSTRU.
FETELOR VA TIN PUMNII, VA DORESC NERVI DE OTEL SI MULTA INTELEPCIUNE.

aandrada
14.05.2006, 15:11:32
Eu un singur lucru am de spus vis-a-vis de subiectul ăsta: cum de-a făcut soacră-mea așa minunăție de copil?! :D Ne contrazicem constant, mai ales că eu nu sunt genul de noră care să spună cum zice soacra și să facă cum vrea ea, cum ar fi indicat. Eu spun în față ce nu-mi convine. I-a fost greu să se obișnuiască cu personalitatea mea. Copiii ei sunt exact cei de mai sus (spun ca ea, fac ca ei). Mie mi se pare mai corect să fiu sinceră...deși e așa-mi fac viața puțin mai grea. A, așa sunt și cu părinții mei, se pare că nu e o problemă clasică noră-soacră, ci doar război între generații...Împortant e că nu ne certăm niciodată. Doar ne războim civilizat.

vicky
14.05.2006, 19:14:50
noi sunetm casatoriti de 4 luni, nu locuim in aceeasi casa cu parintii/ socrii.. nici macar in acelasi oras cu ei... ii vizitam nici foarte des, nici foarte rar (ne ducem numai invitati.. si ei ne invita pt ca li se face dor de noi). probleme nu au aparut pana acum. sper nici sa nu apara..
cred sa suntem noi un caz fericit..

andreeatv
15.05.2006, 09:32:43
Bravo, Aandrada!
Si eu spun lucrurilor pe nume si am cautat si o sa contimui sa fac ce vreau eu si nu ce li se pare altora ca ar tb sa fac..ca sa-mi fie mie bine sau...noua (relatiei) :)
Da, mai rarutz e mai dragutz si fiti pe pozitii de la inceput; mai tarziu va fi mai greu, trust me!

annabell
15.05.2006, 18:48:59
Eu nu am probleme cu soacra (o fi aia 300 de km intre noi? :cool: ), dar am probleme majore cu mama mea - mai ales, ca orice ar fi, dragul meu iubit considera ca ea are dreptate. Adica parca s-ar fi colaizat impotriva mea. Si am un frate, deci nu poate fi vorba de efectul "in sfarsit am un fiu". Mai are cineva sentimente asemanatoare sau o iau eu razna de tot? :-s

cristinab
17.05.2006, 08:32:11
Si intre noi sunt cam vreo 250 km, dar eu nu am probleme cu soacra ci cu socru ! Ati mai auzit asa ceva ? Cu soacra ma inteleg destul de bine ( atat de bine cit te poti intelege cu o soacra :) ). Dar socrul meu este cel care ne viziteaza si ii place sa '' isi dea cu parerea ".

dj
17.05.2006, 08:40:51
Eu nu am probleme cu soacra (o fi aia 300 de km intre noi? :cool: ), dar am probleme majore cu mama mea - mai ales, ca orice ar fi, dragul meu iubit considera ca ea are dreptate. Adica parca s-ar fi colaizat impotriva mea. Si am un frate, deci nu poate fi vorba de efectul "in sfarsit am un fiu". Mai are cineva sentimente asemanatoare sau o iau eu razna de tot? :-s
Si la mine e la fel. O data cel putin i-am adus aminte ca eu sunt copilul ei (si nu ma are decat pe mine) pentru ca din 3 feluri de prajituri la pachet 2 erau tipuri de prajituri care mie nu imi plac dar ii plac viitorului ei ginere! Ca sa nu mai zic ca sunt amandoi de aceeasi parere, de zici ca el e copilul ei. Si nu stam impreuna.
Noroc ca soacra e chiar OK.

annabell
17.05.2006, 08:54:16
Deci nu e o problema unica. Deja incepeam sa ma simt ca o extraterestra.... :)

razadesoare
17.05.2006, 14:16:06
:zz::zz::grin::grin::laugh: tot colindand prin forum-urile diverselor site-uri de profil, am observat ca o buna parte din noi avem o mai mica sau mai mare problema in relatiile cu viitorii\actualii socrii.desi sunt studenta la comunicare si relatii publice, trebuie sa recunosc ca si pe mine, problema ma depaseste cu desavarsire si oricat de deschisa as fi in dezvoltarea unei "relatii armonioase si constructive" nu reusesc sa nu ma enervez de cate ori ne intalnim! aveti solutii?
poate ca suna a barfa si carcoteala subiectul propus de mine, dar cred ca ne face bine sa stim ca nu suntem singurele cu problema asta...

deci..cu optimism, inainte!!!!!
moko, tu ma stii... eu-s exemplu bun k e greu cu socrii, in special cu soACRA (so ACRA!)...
Da' am observat o chestie... acum, inainte de nunta, k sa stau eu linistita, i-am lasat sa vorbeascaaaaaaaaaaa... eu gandindu-ma la ale mele, ei crezand k sunt atenta la ce balmajesc...si am reusit, cu cateva exceptii, sa-i ignor... da' dupa nunta, gata, scot ghearele, k m-am saturat sa-si dea cu parerea de nunta MEA, organizata de MINE, cu banii MEI (ma rog, ai NOSTRI, adik ai mirilor)...si sa vezi dupa nunta ce show iese!... k tb sa le explic eu niste chestii...

ryanaro
18.05.2006, 08:53:33
Viitorii socrii stau la vreo 70km distanta, si i vizitam in fiecare duminica (masa pe gratis LOL). Eu cred ca e esential sa fie un ritual asta de masa, pt ca daca stiu ca vii o data pe saptamana cu sfintenie, nu te mai deranjeaza in tp saptamanii. Hehehehe...Sunt cam norocoasa, ce-i adevarat, pt ca socrul si-a dorit intotdeauna o fetita (si a avut numai baieti LOL), iar eu intrunesc conditiile( sunt mai mica cu 11 ani decat viitorul sot). Si cu soacra ma inteleg, mergem la shopping impreuna, dar destul de rar. As putea spune ca ma favorizeaza pe mine si nu pe cumnata. Nu vreau sa iau bani de la ei pt nunta, totusi. Vom plati noi si parintii mei, pt ca ai mei vor tot ce vreau si eu, oricat de mirobolant ar fi hahaha!...

mam
18.05.2006, 09:01:28
la noi pana acu a fost destul de ok, discutii mici sau mai mari, dar toate s-au rezolvat pana la urma, sunt curioasa insa cum o sa fie dupa nunta, cand o sa ne mutam in apartament, care este la un etaj mai sus de parintii lui...

cecilia
19.05.2006, 02:26:15
Foaaarte interesant subiectul asta...Asa cum mai zicea una din fete,si in cazul meu tot socrul e mai...infipt.Soacra e la locul ei,dar el si-ar cam baga nasul peste tot.Regula de aur in sensul asta(pe care eu am respectat-o si chiar am facut eforturi ca sa o respect) este:STATI SINGURI,oameni buni.Bineinteles ca sunt si cazuri in care situatia financiara nu permite.Dar daca exista o cat de mica posibilitate ca cei doi sa locuiasca singuri,eu zic sa nu stea pe ganduri.Si aici eu privesc problema din ambele unghiuri:nici cu socrii,dar nici cu parintii.Si asta pentru ca oricat de bine te intelegi cu ei la inceput,convietuirea erodeaza si discutiile sunt inerente.Si chiar daca nu ne referim la discutii,sicane,intepaturi,etc,oricum familia nou formata ar trebui sa isi creeze un stil propriu de viata,nealterat de convietuirea cu o alta familie.Si odata ce stai singura cu sotul,e mult mai simplu sa controlezi relatia cu socrii,care intr-adevar e bine sa fie politicoasa,dar fara sa li se permita interferente.Cand ai chef de vizite si politeturi,bine.Cand nu,nu.Eu asa procedez,pentru ca nu am chef sa isi bage nasul in problemele noastre,sa vina cu sfaturi pretioase,sa aiba loc de comentarii.

razadesoare
22.05.2006, 14:23:00
Viitorii socrii stau la vreo 70km distanta.
Da-mi, Doamne si mie!

mam
22.05.2006, 14:36:51
eu ce sa mai zic....:(

valen
22.05.2006, 14:45:51
Intre mine si socrii este o distanta de 350 km, pana acum ne vedeam la paste si la craciun. De la o vreme eu insist sa mergem mai des. Soacra mea este o dulce (e croitoreasa si imi face rochia de nunta si cununie), ne trimite prajituri si nu trece o zi sa nu vb la telefon. Recunosc ca daca am sta in acelasi oras, casa nu ne-ar mai fi asa bine, dar nici pe departe nu ne-ar fi rau. Noi locuim cu parintii mei (inca) si cu ei am eu mai mari probleme deacat viitorul sot. Nunta ne-o facem cu banii nostrii pt ca salariile noastre ne permit.
Dar daca ai o soacra poama acra cel mai bine e sa incerci sa fii draguta atat cat se poate si in rest f hotarata (nu ca mama a carei soacra vine in lipsa noastra si face piata din frigiderul nostru....) numai bafta de soacre linistite

annabell
24.05.2006, 17:07:35
Eu nu am socru :(

Dar mama-soacra e dragutza. Dupa cum spuneam, probabil ajuta si distanta. Nu cred ca as rezista sa stau cu parintii mei sau cu socrii in aceeasi casa. Sunt muuult prea capoasa. :) Dar asa e bine. Mergem mai des la ea decat mergea inainte singur al meu drag iubit, ca l-am batut eu la cap ca familie etc., ne intelegem bine, nu se baga in viata noastra decat daca i-o cerem noi expres - cred ca e situatia ideala.

Angisor
18.06.2006, 16:33:25
noi sunte e 5 ani impreuna si locuim impreuna de 3..i-m cunoscut parintii dupa vreo 2 ani si mult mai tarziu am aut ocazia sa stam de vorba..acum ii vizitez cand ma invita..noi stam in buc si ai nostri sunt din BR..si cand mergem acasa fiecare merge la ai lui...daca ma invita ma duc..daca nu, nu...pana acum n-am avut motive de suparare din partea alor lui..mai mult ma contrazic cu mama...sa vedem insa cum vor sta lucrurile pe parcursul pegatirilor de nunta si dupa aia...desi, cand ne-am luat gars in care stam acum desi parintii ne-au dat bani de renovare nu sau bagat la nimik..si slava domnului am avut numai idei una si una:d...ba chiar au fost mandri cand au vazut casa gata..deci..sper sa fie bine..

nyco
19.06.2006, 12:40:29
Eu stau de 2 ani cu socrii si nu am treaba ,sunt super, mai ales soacra,eu in 2 ani de zile nu am facut nici un fel de mancare,nu am spalat etc...decat imi fac curat si sterg praful restul il face ea in plus nu ma lasa nici o farfurie sa spal si vb aia sunt ale mele, nu sa zici ca nu i-ar placea cum spal eu vasele sau altceva, in schimb eu fac prajituri....

5123
01.08.2006, 17:35:53
MIRESICILE MELE DRAGI< VA ROG DIN INIMA AJUTATI-MA SA MA IMPAC CU GANDUL CA AM SOACRA.este prea bagacioasa si cred ca o sa imi strice nunta.vrea sa imi cumpere verigheta ca cica asa e traditia,si daca am refuzat-o si i-am spus ca nu imi place:D s-a suparat si nu mai vorbeste cu mine ca ce gandeste ea-ce fel de verigheta mare de 500g imi cumpar de fac paguba prin banii ei,nici nu mai stiu sa vb de ce nervi am pe ea...:-& :(

luiza
01.08.2006, 18:22:21
Vorbeste frumos cu ea si spune-i ca nu te intereseaza nici o traditie, ca tu tii neaparat sa ti le cumperi singura, mai ales ca verighetele reprezinta ceva ce vei pastra toata viata si e foarte important sa-ti placa. Daca e femeie desteapat, va intelege. Dar trebuie sa-ti impui punctul de vedere pentru ca este nunta VOASTRA, nu a ei. Ea a avut-o cand a fost tanara!

rocsi6666
01.08.2006, 18:25:54
poate sa-ti dea banii doar-daca tine neaparat....te descurci tu sa-ti cumperi singura ceea ce iti place...Sfatul meu? impune-ti punctul de vedere acum, imediat, nu o lasa sa-si bage nasul unde nu-i fierbe oala, ca se obisnuieste si nu mai scapi de ea toata viata...

mam
02.08.2006, 08:53:51
eu stii ce ash face in locul tau? m-as duce si mi-as lua singura verighetele fara sa ii cer un leu, sa ii dau peste nas! serios, nu merita sa te enervezi ptr nimik, in plus daca e chiar a draku poate sa iti scoata ochii de azi inainte ca vezi dne ea v-a luat verighetele! asha ca mai bine faci un efort si vi le luati singuri, daca vrea sa va dea bani, sa va dea, dar sa nu va impuna ptr ce si cum!

voiculita
02.08.2006, 09:23:58
am citit subiectul si cam te macina,si eu in situatia ta ...nu as vrea sa imi ia soacra mea verighete...in primul rand ca as vrea sa imi iau eu si iubi al meu nu ea..ca doar nu e ea mireasa...a avut nunta la vremea ei....vorba lui mam...du-te cu viitorul sot si luati-va voi singuri verighete..stabileste de pe acuma niste lucruri sa nu te trezesti mai tarziu ca se baga in viata voastra cum are ea chef.....

annyie
02.08.2006, 11:34:37
daca e asa cum spui, sa te astepti ca toata viata sa-ti strige ca ti-a cumparat verigheta. Si sfatul meu ar fi sa vi le cumparati singuri chiar daca traditia spune ca soacra mare sa le ia. La mine de exemplu soacra-mea nici macar n-a stiut ca trebuia sa le ia ea. Le-am luat singuri. Este adevarat am facut un efort, dar macar am luat ce ne place

cristinab
02.08.2006, 11:51:27
Cumparati-va ce va place si mergeti la ea cu zimbetul pe buze si spune-i foarte incintata ca ati fost in oras si ati vazut niste verighete foarte frumoase si v-au placut atat de mult ca le-ati luat pe loc.

s_vet
02.08.2006, 13:13:38
nici eu nu ma prea inteleg bine cu soacra, si a mea e la fel de bagacioasa si pur si simplu nu o mai suport. dar la noi ai lui nu pun nici un ban in plus fata de ai mei. eu mi-am luat singura rochia si verighetele le voi cumpara cu sotu meu. eu incerc sa o ignor, ca acum nu mai poate da inapoi. si daca stau bine sa ma gandesc de ce sa nu joc cum vreau eu ca migea e in terenul meu. la mine nu s-a bagat doar in pregatirile de nunta ci si in alte chestii,dar de acum nu ii va mai merge. sfatul meu nu o baga in seama si zii cum zice ea si fa ca tine. multa bafta si sper sa fie mai bine:O

tina19
02.08.2006, 15:17:49
MIRESICILE MELE DRAGI< VA ROG DIN INIMA AJUTATI-MA SA MA IMPAC CU GANDUL CA AM SOACRA.este prea bagacioasa si cred ca o sa imi strice nunta.vrea sa imi cumpere verigheta ca cica asa e traditia,si daca am refuzat-o si i-am spus ca nu imi place:D s-a suparat si nu mai vorbeste cu mine ca ce gandeste ea-ce fel de verigheta mare de 500g imi cumpar de fac paguba prin banii ei,nici nu mai stiu sa vb de ce nervi am pe ea...:-& :(

daca nu te impui de la inceput mai tarziu cand nu vei mai suporta va zice ca esti nebuna, ca ce te-a apucat asa din senin, ce ti s-a casunat pe ea, ca doar ea va vrea binele. ei iti spun eu a cui bine il vrea ea: al ei, al ei si apoi al fiului ei. al tau niciodata. noi vom fi pt totdeauna nistre straine, intruse care le-au sucit mintile fiilor lor.
impune-ti punctul de vedere si daca riposteaza spunei ca si tu ai gusturi si stii sa gandesti. nu te lasa calcata in picioare ce nu ai de castigat nimic.

5123
03.08.2006, 13:55:41
mai am doua luni pana la nunta.parintii mei nu au bani sa imi faca nunta asa ca mi-o fac eu cum pot.socrii mei bineinteles ca fac jumatatea lor de nunta.pana aici toate bune, dar... nu ne potrivim deloc la idei.ei sunt foarte sacaiti,la fel si tata, asa ca imi vine sa ii dau cap in cap. cu soacra-mea e problema.ea vrea sa le hotarasca pe toate.eu vreau sa iau ceva, ea nu vrea.orice idee am,ei nu ii convine.si daca comentez se supara.si eu cum sunt mai rusinoasa nu prea imi vine sa mai comentez si decat sa o vad ca nu mai vb cu mine mai bine tac.nu stiu cum as putea sa fac sa fie bine,dar sa am si eu macar un gram de satisfactie ca doar e nunta mea.:(( si ea,scroafa de soacra-mea vrea ca toata lumea sa faca cum spune ea.pai a vrut sa ma duna la una care a avut nunta acum 6 ani sa ii vad rochita de mireasa sa vad daca imi place, sa mi-o dea mie, ca doar ce rost are sa mai dau bani pe alta...!!!:-w nu as vrea nici sa iasa scandal.nu stiu ce sa fac...

mam
03.08.2006, 14:01:37
buna! n-ai mai pus tot tu un topic legat de asta? dar cu verighetele? imi pare rau ca ai probleme asha mari, dar incearca sa te calmezi, e nunta ta si trebuie in primul rand tu sa fii multumita, stiu ca e greu sa ii spui asta, stiu cum reactioneaza a mea, de zici ca ii dau cu ceva in cap daca nu sunt de acord cu ce zice ea, incearca ce poti sa iti iei singura - rochitza si ce mai ai nevoie...vb si cu sotul tau sa te sprijine si sa intervina si el sa nu mai faca tot ce vrea numa de capul ei ca e nunta voastra! pupici si bafta! mam

Adelinutza
03.08.2006, 14:04:59
Incearca sa n-o iei in seama ( stiu ca este greu; si eu incerc de ceva timp).
Sa-ti povestesc ceva:acum 2 sapt. noi nu aveam nici lautari. se gandesc socrii dupa ce ca nu ne-au lasat sa vorbim cu nimeni ca e vina noastra ; apoi ca mai e timp (oare?cu doar 2 luni pana al nunta).Incep sa se certe . Eu de nervi am plecat si-am inceput sa plang. Vine mama soacra la mine si incearca sa ma impace,sa-mi spuna ca lumea se mai cearta, dupa care ma face fraiera ca plang si alte lucruri ca m-am simtit tare prost.
Cea mai buna solutie: nu lua in seama, sau macar nu arata ce simti (poate iesi si mai rau; eu am patit-o)

valen
03.08.2006, 16:22:54
dupa parerea mea sa fi ferma e cea mai buna solutie. mai intai explica-le ca daca vor sa te ajute sa te ajute neconditionat fara sa isi impuna ceva. sa nu iti fie rusine ca dupa sa iti para rau si sa fi nefericita. roaga-l pe sotul tau sa vb cu ea si sa ii explice ce simti.
cred ca cel mai bine ar fi fost daca v-ati fi putut descurca voi cu banutii vostrii. avand socrii asa tot timpul va vor reprosa tie sau parintilor tai ca ei au facut mai multe la nunta. si soacra mamei mele (adica bunica), face acelasi lucru chiar si dupa 25 ani.

ryanaro
03.08.2006, 16:43:50
Pai asa si mama cica sa mi iau rochie second hand. Nu am nimic impotriva inchiriatului rochiei, dar cred ca exista un timp si un loc pentru toate. Cum a zis si valen, e pacat ca nu reusiti sa va platiti singuri, dar asta e viata. Trebuie s o pui la punct, altfel o sa fie asa toata viata.

rocsi6666
04.08.2006, 13:13:48
Eu stau de 2 ani cu socrii si nu am treaba ,sunt super, mai ales soacra,eu in 2 ani de zile nu am facut nici un fel de mancare,nu am spalat etc...decat imi fac curat si sterg praful restul il face ea in plus nu ma lasa nici o farfurie sa spal si vb aia sunt ale mele, nu sa zici ca nu i-ar placea cum spal eu vasele sau altceva, in schimb eu fac prajituri....
tu esti un caz fericit......mie mi-a zis soacra-mea anul trecut, de Craciun....sa vin pe la ea...sa o ajut...sa faca, carnatii.....hahaha.............sa lesin de ras, nu alta...dupa ce ca e pensionara....freaca menta toata ziua...mai voia si ajutoare.....i-am zis ca nu stiu sa fac...si ca n-am da gand sa invat....pe un ton un picut cam intepat...si de atunci isi vede de treaba....m-am rebelizat rau de tot..

m_antoneta
04.08.2006, 14:00:28
Cel Mai Bine Ar Fii Sa Nu O Bagi In Seama. Eu Am Probleme Cu Mama Nu Cu Soacramea, Asa Ca Putea Fii Si Mai Rau. Alunga Gandurile Negre Ca Doar E Nunta Ta.>:d<

geoo
05.08.2006, 00:37:33
inceark s-o pui la punct si sa-i explici frumos, fara sa va certati ce iti doresti si ce nu.Altfel asa te va tine mereu. Imi pare rau k nu puteti sa va platiti singuri cheltuielile. Lasa k va faceti voi "mari".
Capu' sus!!
BAFTA!

cecilia
05.08.2006, 07:39:40
Crezi ca ar ajuta la ceva daca i-ai explica politicos dar ferm,ca nunta e un eveniment unic in viata unui om (hopefully)si ca fiecare are visul lui legat de nunta sa?Ca fiecare femeie isi doreste sa fie mireasa si vrea ca totul sa fie perfect in ziua aceea ,si ca perfect = pe gustul ei?Ai putea sa ii spui de ex ca de mica te-ai gandit la momentul asta si ti l-ai imaginat intr-un anumit fel.Sau ca ai mai fost la nu stiu ce nunta si ti-a placut nu stiu ce aspect si vrei sa il pui si tu in aplicare,pt ca l-a apreciat toata lumea.Sau ca ai primit sfaturi de la persoane care se pricep la asta si asa ar fi cel mai bine.Iti vand un pont:astea mai in varsta tin destul de mult la parerea oamenilor.Stii tu,ce o sa zica lumea.Asa ca poti sa vii cu argumentul asta:vaaaai,dar nu e bine ca invitatilor nu o sa le placa.Si in ce priveste rochia,du-te cumpar-o,si nu va mai avea ce sa zica.Ii bagi un text din ala cu :pe mine ma astepta,era prea frumoasa ca sa nu o iau,este exact ce imi doream.Te pup si mult succes!

irina
05.08.2006, 08:47:56
Cred ca cel mai important aici este sprijinul sotului tau. El ce zice? Nu ne-ai spus nimic despre parerea lui. El ar trebui sa fie primul care sa inteleaga ca e nunta voastra, ca ar trebui sa se desfasoare dupa vointa voastra, si sa actioneze intr-un fel in ceea ce-i priveste pe parintii lui. Normal ca ei profita de bunul tau simt, ca nu poti sa zici nimic, si de aia fac asa.
Asteptam sa ne spui ce ai mai facut, cum ai rezolvat pana la urma...:grouphug:

PS -Mama, da' ce m-am enervat!!! Auzi, rochie veche de sase ani...[-(

cecilia
05.08.2006, 10:07:43
Cred ca cel mai important aici este sprijinul sotului tau. El ce zice? Nu ne-ai spus nimic despre parerea lui. El ar trebui sa fie primul care sa inteleaga ca e nunta voastra, ca ar trebui sa se desfasoare dupa vointa voastra, si sa actioneze intr-un fel in ceea ce-i priveste pe parintii lui. Normal ca ei profita de bunul tau simt, ca nu poti sa zici nimic, si de aia fac asa.
Asteptam sa ne spui ce ai mai facut, cum ai rezolvat pana la urma...:grouphug:

PS -Mama, da' ce m-am enervat!!! Auzi, rochie veche de sase ani...[-(
Sincer si eu m-am cam enervat lol.Mai ramanea sa o scoata pe a ei veche de 30 de ani si sa ii sugereze sa o poarte!

tina19
05.08.2006, 16:19:30
tragel putin de maneca pe viitorul sot si spunei ce nu-ti convine vizavi de mamica lui. vai de-ar incapea ea pe mana mea. auzi tu! sa nu poti tu sa porti rochia la care visezi de cand esti mica.. as mancau cu fulgi cu tot. imi vine s-o strang de gat. ce nerusinata!

tina19
05.08.2006, 16:33:03
eu nu pot pricepe o chestie. de ce vor ajutorul nostru. pana sa aparem noi pe pelicula cum isi rezolvau treburile? si pe mamele noastre cine le ajuta?

ella_nik
05.08.2006, 23:43:01
mai am doua luni pana la nunta.parintii mei nu au bani sa imi faca nunta asa ca mi-o fac eu cum pot.socrii mei bineinteles ca fac jumatatea lor de nunta.pana aici toate bune, dar... nu ne potrivim deloc la idei.ei sunt foarte sacaiti,la fel si tata, asa ca imi vine sa ii dau cap in cap. cu soacra-mea e problema.ea vrea sa le hotarasca pe toate.eu vreau sa iau ceva, ea nu vrea.orice idee am,ei nu ii convine.si daca comentez se supara.si eu cum sunt mai rusinoasa nu prea imi vine sa mai comentez si decat sa o vad ca nu mai vb cu mine mai bine tac.nu stiu cum as putea sa fac sa fie bine,dar sa am si eu macar un gram de satisfactie ca doar e nunta mea.:(( si ea,scroafa de soacra-mea vrea ca toata lumea sa faca cum spune ea.pai a vrut sa ma duna la una care a avut nunta acum 6 ani sa ii vad rochita de mireasa sa vad daca imi place, sa mi-o dea mie, ca doar ce rost are sa mai dau bani pe alta...!!!:-w nu as vrea nici sa iasa scandal.nu stiu ce sa fac...
cred ca i s-ar potrivi un streang de gat!!!!OMOAR-O!!!!!!

ella_nik
05.08.2006, 23:50:52
Crezi ca ar ajuta la ceva daca i-ai explica politicos dar ferm,ca nunta e un eveniment unic in viata unui om (hopefully)si ca fiecare are visul lui legat de nunta sa?Ca fiecare femeie isi doreste sa fie mireasa si vrea ca totul sa fie perfect in ziua aceea ,si ca perfect = pe gustul ei?Ai putea sa ii spui de ex ca de mica te-ai gandit la momentul asta si ti l-ai imaginat intr-un anumit fel.Sau ca ai mai fost la nu stiu ce nunta si ti-a placut nu stiu ce aspect si vrei sa il pui si tu in aplicare,pt ca l-a apreciat toata lumea.Sau ca ai primit sfaturi de la persoane care se pricep la asta si asa ar fi cel mai bine.Iti vand un pont:astea mai in varsta tin destul de mult la parerea oamenilor.Stii tu,ce o sa zica lumea.Asa ca poti sa vii cu argumentul asta:vaaaai,dar nu e bine ca invitatilor nu o sa le placa.Si in ce priveste rochia,du-te cumpar-o,si nu va mai avea ce sa zica.Ii bagi un text din ala cu :pe mine ma astepta,era prea frumoasa ca sa nu o iau,este exact ce imi doream.Te pup si mult succes!

Cecilia ai avut un buchet tare dragutz...au rezistat bine florile sau ....mersi si Casa de piatra

beatrice
06.08.2006, 17:27:00
Buna sunt bea!
Nici eu nu am avut o relatie prea buna cu soacramea-dar acum lucrurile s au mai calmat -probabil pt ca nu mai stau cu ea-sau poate ca are acum o nepotica:)).
Dar sa nu te lasi sa ti fure bucuria ca pana la urma e nunta ta(o fi ea mama soacra).
nici eu nu sunt de acord cu rochia imprumutata,inchiriata sau alte chestii oricat de rau as duce o cu banii vreau rochita mea.Impuneti punctu de vedere ca altfel se va obisnui asa si ti va comanda in viatza mereu.
Deci bafta si nu uita u esti mireasa nu ea.

ella_nik
06.08.2006, 17:48:42
eu stau cu soacra...socrul a murit...e fata buna in general dar are chestiile alea de posesivitate fata de odorul ei....plus ca mi-a facut multe belele...a inventat dupa Craciunul trecut ca ma culc cu sheful meu ca prea des ma suna...ce sa fac daca avea omu nevoie de niste informatii si eu eram in concediu....noroc ca ma bucur de incredere din partea sotului si....i-am dat flit soacrei....si-a cerut si scuze...dar eu nu pot uita...plus ca pt nunta asta nu a interesat-o sa ia macar un pachet de scobitori....dar se lauda la neamurile ei ....ce le-a facut ea la copii....si fii-su ii tot da peste nas fata de neamuri ca..."ce-ai facut draga?noi le-am cumparat pe alea!!!!" o linisteste el si ea moare de necaz ca ...aaaa
i-a mai zis ca il manevrez si ca profit de el...desi nu pot sa zic ca e un mare bogatasa...chiar au fost luni in care eu personal am tinut toata casa...sotul ei o tinea in puf si are aceeasi pretentie de la fii-su dar el este cu mine nu are treaba cu ea....ne toleram...dar eu nu tac daca nu-mi convine ceva....plus ca avea obiceiul de a-mi umbla intre lucruri...si am pus semne....se dadea cu parfumurile mele....si eu o simteam....si i-o serveam....am pus-o la punct si acum e cumintzica.....pana ii scap iar hatzurile:)))..oricum nu ma intereseaza persoana ei....sincer nu am nimic bun de invatat de la ea...ba ea ar avea de invatat de la mine si de la mama mea care este....o mare doamna...sotul meu...parca e copilul ei...si pe soacra-mea o freaca grija de ce al meu o iubeste mai mult pe soacra-sa decat pe ea....si nu vreti sa stiti ce ii spune el

dianablue
07.08.2006, 15:13:19
Cred ca cel mai important este sa nu punem la suflet ce spune soacra (exceptand cazurile fericite) si sa ne dam seama ca nu conteaza sa ne iubeasca soacra, ci sa ne iubeasca sotul :)

cecilia
07.08.2006, 23:07:55
Cecilia ai avut un buchet tare dragutz...au rezistat bine florile sau ....mersi si Casa de piatra
Multumesc frumos.Au rezistat,dar aveau un suport din ala cu burete imbibat in apa,asa cred ca se fac toate buchetele acum.Pupic.

tina19
08.08.2006, 20:52:20
Cred ca cel mai important este sa nu punem la suflet ce spune soacra (exceptand cazurile fericite) si sa ne dam seama ca nu conteaza sa ne iubeasca soacra, ci sa ne iubeasca sotul :)
dar nu poti sa nu o auzi! aici e buba. vrei nu vrei auzi ce spune si incet incet din urechi circula informatia la creier. si zi de zi se aduna.

albina
09.08.2006, 10:06:23
cred ca suntem in aceeasi situatie....nici ai mei nu au bani si socrii "s au oferit sa ne ajute:^o ".pt k eram sigura ca o sa iasa multe discutii am ajuns la o intelegere cu sotul.nu ne ajuta nici ai mei nici ai lui.cu o luna inainte facem un imprumut de 80/90milioane la banca k sa mi cumpar rochia si tot ce mi mai trebuie iar dupa nunta achit meniu la restaurant,apoi imprumutul si dak mai raman bani dupa bine daca nu iar bine,decat sa mi reproseze"mama"soacra toata viata k mi a facut nunta.sper sa ti rez prob si las o in plata Domnului.=)) .bafta

albina
09.08.2006, 10:14:41
eu sunt foarte glumeata de felu meu.stii ce as face eu?cand sunteti toti,tu sotul,ea si socrul si mai vine vb de verighete si de faptul k vrea ea sa le cumpere ii spui...auzi mama,{sau cum ii zici tu}eu cred ca am gusturi foarte bune in absolut orice,doar l am ales pe baiatul tau ca sot.poate dupa replica asta isi revine si ea
te pupic si bafta cu"mama"soacra

mam
09.08.2006, 10:16:40
orice i-ai zice nu o sa o indulcesti, din contra....daca e pielea a draku pe ea...asha ramane, sau poate se face si mai si....cel mai bine e sa stati cat mai departe.......

albina
09.08.2006, 10:22:56
nici eu nu ma prea inteleg bine cu soacra, si a mea e la fel de bagacioasa si pur si simplu nu o mai suport. dar la noi ai lui nu pun nici un ban in plus fata de ai mei. eu mi-am luat singura rochia si verighetele le voi cumpara cu sotu meu. eu incerc sa o ignor, ca acum nu mai poate da inapoi. si daca stau bine sa ma gandesc de ce sa nu joc cum vreau eu ca migea e in terenul meu. la mine nu s-a bagat doar in pregatirile de nunta ci si in alte chestii,dar de acum nu ii va mai merge. sfatul meu nu o baga in seama si zii cum zice ea si fa ca tine. multa bafta si sper sa fie mai bine:O
eu cred ca am patit o cel mai rau.soacra mea e plecata de 2 ani in grecia,ca menajera si am cunoscut o anul trecut de revelion cand a venit si a stat o saptamana.pt k stiam k vine si pt k de rev si craciun se face curatenie generala asa am facut si eu.am facut si mancare,ciorba de porc,sarmale si salata ea a binevoit sa arunce ciorba ca avea prea multa grasime si pe 31 decembrie,ea a scuturat covoarele,a sters prafu si a mutat chiar si bradul ca nu i placea unde l am pus eu si colac peste pupaza cand i am zis MAMA(ca sotul meu ii zicea asa mamei mele)m a rugat sa nu i mai zic ca ii e greu sa auda cuv asta din gura unei fete ca ea a avut doar baieti.abia astept sa fie in baston.....=))

Ofelia
09.08.2006, 10:31:20
Buna fetelor,
Am avut si eu divergentele mele cu socrii, evident... Dar si eu sunt de parere ca "mai rarut e mai dragut", si am cam indeplinit aceasta conditie, desi socrii stau la vreo 500 de metri de noi! Adica mergem la ei doar cand avem chef, iar ei la noi nu vin decat invitati, fara sa ne rezerve surprize! Si asta in conditiile in care stam impreuna de vreo 4 ani.
Vreau sa va spun ca dupa cununia civila (6 Iulie) relatia cu socrii s-a imbunatatit, ei vor sa le zic pe nume (n-au pretentii de "Mama" si "Tata"), chiar mi-au cumparat ei rochia de mireasa (soacra mea sustine ca a auzit ea ca asa se face, si chiar daca nu se face, asa vrea! Si desi n-am vrut sa accept, a insistat puternic si am cedat pana la urma, vazand ca e chiar dorinta lor, nu obligatie). Evident, rochia am ales-o eu... :D
Iar legat de nunta, pot sa spun cu multumire ca lucrurile s-au facut cum am vrut noi, nimeni n-a incercat sa impuna altceva, nici socrii, nici parinti.

valen
09.08.2006, 11:04:06
ce soacra ai zau...
mama mea a avut si inca mai are parte de o soacra....e vorba de bunica mea bineinteles, care nu mi-e draga deloc.
dar legat de verighete si cumparatul lor, soacra mamei i-a cumparat 2 inele mamei, cadou. in toata viata ei i le-a cerut de 3 ori inapoi. dupa care i le-a dat. si mama ca o fraiera le-a luat.
eu nu le dadeam inapoi de prima data :D
de asta zic ca e mai bine sa nu faca mai nimic soacrele.

mam
09.08.2006, 11:11:06
cum sa dai cuiva si sa le iei inapoi??!?! inelele tale personale(inel de logodna) si verigheta nu se da NIMANUI, decat daca vrea de ex mama ta sa iti dea tie un inel cadou, asta e altceva....... sa nu faceti niciodata asha ceva! :O nici macar daca vrea sa iti vada careva ce inel/verigheta ai, se uita frumos la el pe mana ta si cu asta basta!

albina
09.08.2006, 12:01:47
ce soacra ai zau...
mama mea a avut si inca mai are parte de o soacra....e vorba de bunica mea bineinteles, care nu mi-e draga deloc.
dar legat de verighete si cumparatul lor, soacra mamei i-a cumparat 2 inele mamei, cadou. in toata viata ei i le-a cerut de 3 ori inapoi. dupa care i le-a dat. si mama ca o fraiera le-a luat.
eu nu le dadeam inapoi de prima data :D
de asta zic ca e mai bine sa nu faca mai nimic soacrele.
soacra mea mi a trimis niste marturii superbe din grecia si fiind o mare nesimtita in una din ele mi a pus si bonul fiscal(1 euro si 29eurocenti)si cand m a sunat sa ma intrebe dak mi au placut i am rasp k da dar k nu era nevoie de bon pt k i le as fi platit(prin tel am mai mult tupeu)si s a atacat femeia si mi a zis ca de aia mi a trimis bonu,ca mi la trimis sa vad cam cat costa,si i am zis ca nu vrea marturii la mine la nunta dar am vb cu o prietena si am hotarat sa le fac personal.

azzaleya
09.08.2006, 12:02:06
Buna fetelor,
Am avut si eu divergentele mele cu socrii, evident... Dar si eu sunt de parere ca "mai rarut e mai dragut", si am cam indeplinit aceasta conditie, desi socrii stau la vreo 500 de metri de noi! Adica mergem la ei doar cand avem chef, iar ei la noi nu vin decat invitati, fara sa ne rezerve surprize! Si asta in conditiile in care stam impreuna de vreo 4 ani.
Vreau sa va spun ca dupa cununia civila (6 Iulie) relatia cu socrii s-a imbunatatit, ei vor sa le zic pe nume (n-au pretentii de "Mama" si "Tata"), chiar mi-au cumparat ei rochia de mireasa (soacra mea sustine ca a auzit ea ca asa se face, si chiar daca nu se face, asa vrea! Si desi n-am vrut sa accept, a insistat puternic si am cedat pana la urma, vazand ca e chiar dorinta lor, nu obligatie). Evident, rochia am ales-o eu... :D
Iar legat de nunta, pot sa spun cu multumire ca lucrurile s-au facut cum am vrut noi, nimeni n-a incercat sa impuna altceva, nici socrii, nici parinti.

Super, Ofelia! Asa macar n-ai bataie de cap!

valen
09.08.2006, 12:53:26
cum sa dai cuiva si sa le iei inapoi??!?! inelele tale personale(inel de logodna) si verigheta nu se da NIMANUI, decat daca vrea de ex mama ta sa iti dea tie un inel cadou, asta e altceva....... sa nu faceti niciodata asha ceva! :O nici macar daca vrea sa iti vada careva ce inel/verigheta ai, se uita frumos la el pe mana ta si cu asta basta!
nu erau inel de logodna sau verigheta.. erau 2 inele oarecare si cand se certa cu mama ii zicea "sa imi dai inelele inapoi" si mama i le dadea.
asta era ca un exemplu de soacra dusa cu capul

albina
09.08.2006, 13:08:52
nu erau inel de logodna sau verigheta.. erau 2 inele oarecare si cand se certa cu mama ii zicea "sa imi dai inelele inapoi" si mama i le dadea.
asta era ca un exemplu de soacra dusa cu capul
mie m ia trimis niste bluzele si cand am vb la tel i am zis ca unele sunt putin mai largute si nu le pot imbraca si mi a zis sa nu le strica(sa nu le strimtez)pt k o sa gaseasca ea pe cineva caruia sa i placa.dak aveam asa o putere bagam mana prin receptor si i scoteam ochii.
stiti la inceput eu am stat la el.de cand am inceput bac-ul(anu trecut) pana in mai si toate erau bune si frumoase ,cu socru ma intelegem bine pana cand am primit un tel de la "mama soacra"si ne a zis,mie si sotului k de la 1 iunie sa ne cautam unde sa stam k ea incepe curatenia pt nunta(de fapt ea vrea sa arate la nunta cat de frumos are in casa,k a schimbat tot;mobila,gresie faianta tot tot)si asta apus capac.bine ea a mai zis ca pana la nunta sotul meu sa nu se tunda ca vine ea in tara cu cineva din grecia(prieteni probabil)si il tunde cum trebuie.AM TURBAT si de fata cu sotu am dat o la toti dracii.O IDIOATA FARA PERECHE

mam
09.08.2006, 13:14:22
off, ce ti-e si cu "cruelele" nstre...a mea nu e chiar asha....in schimb e fff bagacioasa, tre sa stie tot, sa isi bage nasu si sa isi dea cu parerea, chiar daca nimeni nu i-a cerut-o, sau chiar sa se impuna...o data mi-a zis ceva de genu: "ca asha as vrea eu" si si-a dat seama ce a zis si s-a corectat "ca asha ar fi frumos"...nimik din ce facem nu e perfect, ea stie ce e cel mai bine! bineinteles ca noi nu o ascultam si facem ca noi, insa astept ziua aia cand o sa isi dea seama si n-o sa se mai bage...sotul meu zice ca e invidioasa...pe ce nu stiu, ptr ca nu ne lafaim in lux sau eu mai stiu ce, bogatia noastra este iubirea care ne-o purtam...

cristinab
09.08.2006, 13:52:49
Mam cred ca o sa ajungeti sa va vindeti apartamentul si sa va mutati mai departe de soacra. Sincer nu stiu cum rezistati toate cele care stati cu soacrele sau linga soacre... :(

dianablue
09.08.2006, 13:57:08
Offf...cate subiecte pe site-ul asta legate de soacre! N-avem ce sa facem asta e, trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca exista :D Desi viitoarea mea soacra este o femeie foarte de treaba nu vreau sa ma apropii prea tare de ea pentru ca nu se stie niciodata ce o apuca!
Si nu vreau sa ajung sa imi spuna ce sa fac pt k eu sunt o persoana foarte hotarata si incapatanata si m-as lua in gura cu ea si as strica toate relatiile :))

rocsi6666
09.08.2006, 13:57:18
eu stau cu soacra...socrul a murit...e fata buna in general dar are chestiile alea de posesivitate fata de odorul ei....plus ca mi-a facut multe belele...a inventat dupa Craciunul trecut ca ma culc cu sheful meu ca prea des ma suna...ce sa fac daca avea omu nevoie de niste informatii si eu eram in concediu....noroc ca ma bucur de incredere din partea sotului si....i-am dat flit soacrei....si-a cerut si scuze...dar eu nu pot uita...plus ca pt nunta asta nu a interesat-o sa ia macar un pachet de scobitori....dar se lauda la neamurile ei ....ce le-a facut ea la copii....si fii-su ii tot da peste nas fata de neamuri ca..."ce-ai facut draga?noi le-am cumparat pe alea!!!!" o linisteste el si ea moare de necaz ca ...aaaa
i-a mai zis ca il manevrez si ca profit de el...desi nu pot sa zic ca e un mare bogatasa...chiar au fost luni in care eu personal am tinut toata casa...sotul ei o tinea in puf si are aceeasi pretentie de la fii-su dar el este cu mine nu are treaba cu ea....ne toleram...dar eu nu tac daca nu-mi convine ceva....plus ca avea obiceiul de a-mi umbla intre lucruri...si am pus semne....se dadea cu parfumurile mele....si eu o simteam....si i-o serveam....am pus-o la punct si acum e cumintzica.....pana ii scap iar hatzurile:)))..oricum nu ma intereseaza persoana ei....sincer nu am nimic bun de invatat de la ea...ba ea ar avea de invatat de la mine si de la mama mea care este....o mare doamna...sotul meu...parca e copilul ei...si pe soacra-mea o freaca grija de ce al meu o iubeste mai mult pe soacra-sa decat pe ea....si nu vreti sa stiti ce ii spune el
eu zic sa ai grija in continuare cu ea....naravul din fire n-are lecuire...cine stie ce ii mai debiteaza mintea aia bolnava.....(poate ca te-ai culcat cu vecinul, ca prea te saluta).....si sa va mutati cat mai repede in casa voastra....eu cred ca plesneam si una peste bot in locul tau...

dianablue
09.08.2006, 13:59:22
Foarte urat sa incrce sa te desparta intr-un astfel de mod de sotz. Bine totusi ca o puneti mereu la punct... Nu pot sa inteleg oamenii astia care nu isi dau seama unde sa se opreasca! Mie mi-ar fi si rusine sa spun asa ceva! Brrr...

mam
09.08.2006, 14:00:51
cred ca pana la urma iubirea chiar poate invinge orice :)! partea buna e ca nu are tupeul sa faca mai mult, ramane doar cu vorbele, si incerc sa evit pe cat pos intalnirile cu ea...o vad cam o data la o sapt...si in plus am suport neconditionat din partea puiului meu :X, care tot tp imi zice ca asha e ea si sa nu mai pun la suflet ca tot cum vrem noi facem :)!

tina19
09.08.2006, 17:23:49
unele chiar n-au limita. pt odorul lor nimic nu este prea bun, nimic prea frumos sau curat. ele trebuie sa fie exemplu pt viitoarele sotii ale fiilor lor. dar daca ele sunt asa, halal exemplu.

pemagda
14.08.2006, 12:59:40
Of, of, cand ma gandesc ca soacrele trebuie sa ne fie si ele ca a doua mama...Eu n-am de ce sa ma plang, soacra mea e o dulce si inca nu s-a bagat cu nimic intre noi pana acum, nici macar despre nunta, a spus sa facem cum ne place noua, ca ea ne ajuta cu ce poate si ea...avand in vedere ca sta la tara. Dar, e o fire cam bagacioasa si ea..si cred ca daca am sta impreuna, s-ar ivi subiecte de cearta..vorba aia..eu ma cert si cu mama daca sta prea mult in sufletul meu..Cred ca asta e cea mai buna solutie, separare pe cat cu putinta, mai rarut ca-i mai dragut...Si, asta e, ignorate si puse la respect, lasandu-le sa inteleaga ca puiul e nu mai e un pui ci sotul meu..

vicky
14.08.2006, 15:52:56
pana acum nu am avut nimic de impartit cu socrii.. ei sunt acasa la ei, noi acasa la noi.. in orase diferite... :)

dar incepe sa imi displaca faptul sunt fff dezinteresati de nunta asta.. adica de cate ori ne suna, vorbim de una alta, dar niciodata nu intreaba nimic de nunta(platim/organizam noi singuri nunta):va descurcati, ce ati mai luat, cum arata verighetele, rochita cum vrei sa arate, ati gasit fotograf, la ce ora ati fixat biserica, ati facut invitatiile, cate locuri are sala ...... ma rog, nimic din toate astea... nimic!!.. parca pur si simplu nu ar fi o nunta in familia lor!!!!.. nici macar rudele din partea lor nu au fost anuntate de nunta :gen_07::gen_07::gen_07: ... adica sprijin sufletesc zero.. pana acum nu m-am suparat, dar mai avem si noi putin, si de rezolvat au mai ramas multe, si chiar daca nu au cum sa rezolve ei treburile de la departare, macar pot sa zica:"mai mama, cum merg pregatirile?"
nu?.. nici ca la noi nu e bine, dar nici ca la voi...

crissy
16.08.2006, 09:34:41
Am citit zilele trecute pe forum pareri despre soacre. M-am gandit ca ar fi bine sa deschid acest subiect, pt ca nu se stie niciodata cand ai nevoie de un sfat.
Cat despre mine , pot sa spun ca am o soacra care pana acum merita nota 10. Norocul meu ca ne despart 120 km, dar sincera sa fiu , nu m-a deranjat niciodata cu nimic .

razadesoare
16.08.2006, 09:39:16
Am citit zilele trecute pe forum pareri despre soacre. M-am gandit ca ar fi bine sa deschid acest subiect, pt ca nu se stie niciodata cand ai nevoie de un sfat.
Cat despre mine , pot sa spun ca am o soacra care pana acum merita nota 10. Norocul meu ca ne despart 120 km, dar sincera sa fiu , nu m-a deranjat niciodata cu nimic .
te felicit, dar cred k ar fi mai bine sa iti lauzi soacra la subiectul deja existent, nu sa deschizi altul cu aceeasi tema.

crissy
16.08.2006, 09:55:50
te felicit, dar cred k ar fi mai bine sa iti lauzi soacra la subiectul deja existent, nu sa deschizi altul cu aceeasi tema.

iti multumesc din suflet pentru raspunsul tau promp si TAIOS. Daca as fi stiut ca este deja acest subiect nu as mai fi deschis altul .
Esti la fel de draguta dupa cum raspunzi . Inca o data iti multumesc

rocsi6666
16.08.2006, 10:25:54
lasa, crissy, nu mai fi suparata...asa sunt unii, taiosi pe aici;)) ....ma bucur ca te intelegi cu soacra...eu am fost nevoita sa ii fac niste cursuri de reeducare...=)) si acum e cat de cat ok...

ryanaro
16.08.2006, 10:27:12
Si soacra mea e super de treaba. Am fost cu ea la probat de rochii de mireasa. Niciodata nu mi-a spus ceva la nelocul lui etc. Nu se baga, o vedem doar o data pe saptamana...cris, nu te supara pe raza. cred ca isi doreste sa devina moderator.

cicorico
16.08.2006, 11:01:19
stai linistita...raza de soare e doar o atotstiutoare...pacat ca nu-i si adevarat! whatever..asta-i un loc unde n-ar trebui sa existe asemenea replici si asemenea specimene! :-s pentru ca sunt la inceput de drum pe acest site, imi cer scuze pentru ton. dar va urmaresc de multa vreme si am tot sperat ca-mi pot tine gura. pacat...sunt doar o viitoare miresica, plina de emotii si sperante!
casa de piatra si o viata frumoasa va [email protected]};-

razadesoare
16.08.2006, 11:54:33
raza de soare e doar o atotstiutoare...pacat ca nu-i si adevarat! whatever..asta-i un loc unde n-ar trebui sa existe asemenea replici si asemenea specimene! :-s am tot sperat ca-mi pot tine gura.

Admin, ce parere ai de asemenea comportament?

crissy, exista un regulament care tb citit inainte de a posta! si desigur, exista si optiunea CAUTARE!

ryanaro
16.08.2006, 12:02:59
Admin, ce parere ai despre cei care fac politie fara sa fie moderatori?

vicky
16.08.2006, 18:48:30
raza, vad ca ti-a venit si tie randul.. si eu mi-am furat-o la un momemt dat.. degeaba incerci.. eu iti dau dreptate.. scuza ca "sunt la inceput de drum pe acest site" nu prea tine .. nici scuza ca "sunt doar o viitoare miresica, plina de emotii si sperante!"

-admin, cati membri are forumul?
-admin, este ok ca toti noii membri sa posteze un subiect care mai exista doar pentru ca "sunt noi"?
-admin ne urmareste cineva pe aici.?. subiectele se pot muta, sterge, edita..

"specimene" inca nu am auzit de la nimeni de pe forum pana acum :))
have a nice day!

admin
16.08.2006, 19:18:27
raza, vad ca ti-a venit si tie randul.. si eu mi-am furat-o la un momemt dat.. degeaba incerci.. eu iti dau dreptate.. scuza ca "sunt la inceput de drum pe acest site" nu prea tine .. nici scuza ca "sunt doar o viitoare miresica, plina de emotii si sperante!"

-admin, cati membri are forumul?
-admin, este ok ca toti noii membri sa posteze un subiect care mai exista doar pentru ca "sunt noi"?
-admin ne urmareste cineva pe aici.?. subiectele se pot muta, sterge, edita..

have a nice day!
Vezi prima pagina la sfarsit daca vrei sa vezi cati membri are (au fost mai multi dar am sters de curand conturile inactive)
Hmmm, nu e prea e OK, unul dintre task-urile moderatorilor e sa-i "ajute" pe utilizatori atentionandu-i si mutand mesajele acolo unde trebuie indiferent de vechimea utilizatorilor.
Normal ca va urmaresc >:). Da, subiectele se pot muta, edita, sterge, ...

razadesoare
17.08.2006, 07:34:29

nu tine, vic, de asa ceva, ci de...altceva! ;-) da' nu-l au toti!
mda, ai dreptate... "specimen" e ceva. da' ma intreb, oare unde-o fi exemplul ala negativ? k park asta e explicatia din DEX... neah, lasam explicatiile...=P~
Sa uram bun venit celor care jignesc! Nu oferim flori, k nu se cade...
Si stii, e o vorba "Nu mor caii cand vor cainii..."

Si hai sa lasam subiectul pt soacre sa continue, ok? :[email protected]

valen
17.08.2006, 08:50:30
cata intelepciune!!! asa vreto voi sa va impuneti sau sa moralizati pe cineva??!!! macar si prin simplul fapt ca sunteti de mai "demult" pe aici si ar tb sa va dea mai multa minte....^:)^

mam
17.08.2006, 08:59:09
cata intelepciune!!! asa vreto voi sa va impuneti sau sa moralizati pe cineva??!!! macar si prin simplul fapt ca sunteti de mai "demult" pe aici si ar tb sa va dea mai multa minte....^:)^

asha este, eu nu cred ca multe din fetele de aici merita remarcile usturatoare care i le aduce...si nu-s putine! ii explici frumos ce problema ai, da nu tre sa fii asha rautacioasa, ca nimeni nu ti-a facut nimik si nu iti vrea raul!

ryanaro
17.08.2006, 09:12:49
Si stii, e o vorba "Nu mor caii cand vor cainii..."

Mai e o vorba romaneasca, poate o stii- aia cu frecatul si grija altuia...

Threadul ar trebui sa se numeasca "Soacra mea e cea mai buna" si ar trebui sa ne laudam fiecare soacrele (noi astea care avem de laudat).

tina19
17.08.2006, 12:53:59
unde sunt multe femei apar si discutii de genul ...
lasati-le si haideti sa facem ceva mai util. n-ar trebui sa moralizam, sa criticam pt ca fiecare avem lipsurile noastre. si n-ar trebui nici sa ne ofuscam atat de repede. haideti sa ne purtam frumos, amabil si sa fim maleabile caci suntem o multime de fete din mai multe locuri.
intentia era sa fim prietene si nu altceva.
pupici si fara suparari!
eu sunt prima care-mi cer scuze daca am jicnit pe cineva. Va rog sa ma scuzati!
Blazoanele voastre sa scuze blazoanele noastre!

tina19
17.08.2006, 18:48:24
cred ca suntem in aceeasi situatie....nici ai mei nu au bani si socrii "s au oferit sa ne ajute:^o ".pt k eram sigura ca o sa iasa multe discutii am ajuns la o intelegere cu sotul.nu ne ajuta nici ai mei nici ai lui.cu o luna inainte facem un imprumut de 80/90milioane la banca k sa mi cumpar rochia si tot ce mi mai trebuie iar dupa nunta achit meniu la restaurant,apoi imprumutul si dak mai raman bani dupa bine daca nu iar bine,decat sa mi reproseze"mama"soacra toata viata k mi a facut nunta.sper sa ti rez prob si las o in plata Domnului.=)) .bafta
foarte desteapta miscare. bravo tie, esti fata desteapta.

andraa
17.08.2006, 19:01:14
Eu propun sa o ignori toatal si sa faci tot cum stii tu ca e mai bine si mai frumos pt tine. Si daca te trage de manecuta ca nu faci ca ea, ii raspunzi asa : "O sa mai vedem", adica te faci ca ploua. Iar daca indrazneste sa iti reproseze ca de ce ai facaut asa si nu asa, ii raspunzi tot civilizat : "doamna asa am considerat eu ca este mai bine pentru mine".
Stii ce ce e bine sa fii diplomata cu ea oricat de scorpie ar fi ea cu tine?
Pt ca vine o vreme cand ai copii si ai nevoie sa te ajute cu adevarat.
Asa ca miresico "capul sus si fi fudula!"

tweety82
17.08.2006, 19:19:01
Doamne cate probleme cu soacrele astea ...le-as bate pe toate :gen_20:

Angisor
18.08.2006, 07:31:59
haideti fetelor, nu va mai suparati...fiecare face ce vrea, iar daca greseste cu ceva adminul e cel care trebuie sa-l corecteze...nu cred ca-si au rostul astfel de discutii aici...toate ne-am inscris pe site ca sa impartasim sentimentele viitorului moment si sa ne ajutam una pe alta, nu sa ne certam....

alecsa
18.08.2006, 12:27:45
mai fetelor, stati calme! ce va enervati asa? fiecare isi da cu parerea, daca nu iti place forumul nu mai intra pe el, daca nu iti place topic-ul, nu mai scrie in el si tot asa.... toti avem pareri, diferite bineinteles, fiecare are dreptul la replica!

stiti cum se mai spune ..... zici ca soacra si faci ca tine! e casa ta, e sotul tau, e familia ta. barbatul tau s-a dezlipit de mama lui, a inceput o viata noua cu tine. daca e puiul mamei si ocrotitul mamei, tot timpul va fi asa, si poti sa te dai cu capu' de pereti mult si bine. daca te respecta si realizeaza ca acum situatia s-a schimbat, ca nu mai sta cu mamicutza lui, va lua masuri! fiecare dintre noi -viitoare sau prezente nore, tb sa ne impunem, ca doar nu vine soacra in casa mea sa-mi dicteze pe banii mei si pe timpul meu, si imi organizeze ea mie casa si viata! eu asa gandesc, eu asa o sa fac, eu stiu sa ma impun, stiu sa pun piciorul in prag!

andya
18.08.2006, 21:55:41
In general soacrele sunt acre...dar cui ii pasa? Desi nu o arat prea des, eu am o personalitate destul de puternica si m-am cam impus in fatza soacrei. Oricum, ne ajuta cu nunta asa ca nu am ce sa le reprosez la faza asta. Nu mi-au impus traditii, doar cu localul am avut niste contradictii...pana la urma am ales ce-am mai gasit :D...In rest, nu ne incurcam unii pe altii...suntem familii diferite acum si au inteles asta. Iar tata socru ma iubeste tare mult. Deci, cred ca sunt o norocoasa..:D

irenne
18.08.2006, 23:29:21
Dragele mele va inteleg perfect.
Eu totusi cred ca a mea viitoara soacra e cea mai haosista din lume.bine, la mine e abia inceputul acum(nunta e pe 21 iulie 2007), insa e aproape imposibil sa ma abtin sa nu-i mai zic cate una cand bate campii.Sunt convinsa ca gresesc dar chiar m-i se pare aiurea sau defapt imposibil sa fac cum ziceti voi ca e mai bine:sa zic ca ea si sa fac cum vrem noi.Ea deja s-a pus impotriva restaurantului pe care l-am ales pe motiv ca e prea scump, desi nu da niciun ban.Sincer eu asta nu prea am cum sa inteleg.Voi, ce zicet?

carjan_elena
21.08.2006, 07:51:20
Doamne cate probleme cu soacrele astea ...le-as bate pe toate :gen_20:
tweety82 imi poti spune cu ce ai dat pe marginea voalului de la marturii de e asa stralucitor pe matrgini?

Tzitzi_mic
21.08.2006, 08:15:49
Eu ma gandesc ca solutia ideala pt cele care au soacre nashpa este sa stati cat mai departe de ele!In sensul de ..sa zicem..vreo 100km.Mergeti doar in vizita,si nici in alea nu stati prea mult,ca sa apuce sa vada la ce nu va pricepeti asa bine ca ele...Puiutul lor de baiat,se intelege,trebuie dus la cei 100km, si persuadat sa faca vizite in mom in care mamicuta lui este ori plecata ori nu are tp de el...:)) ..ceea ce la mine e ff simplu,ca ea e prin vecini tot timpul,la cafele si tigari,deci si la el ne facem papa singuri si iesim si noi.Km in plus sunt o binecuvantare!=))

ancaneacsu
21.08.2006, 10:21:41
eu din pacate nu mi-am cunoscut soacra...:( a murit inainte sa-l cunosc eu pe sotul meu...probabil si de aceea, pt ca nu am trecut prin ce treceti voi, spun ca metoda cea mai buna de a rezolva acest conflict e diplomatia...
dar, in schimb, am vazut ca una din prietenele mele avea o metoda super de a-si impaca soacra: spunea ca soacra-sa dar facea ca ea...=))
iar cand se prindea soacra-sa ca nu a iesit cum vroia ea...spunea foarte naturala: " vai, ma scuzati am inteles gresit"....si ca sa se recompenseze ii facea un mic cadou soacrei...=))
metoda nu a dat gres cum s-ar crede, pt ca dupa cativa ani in care soacra-sa a crezut ca prietena mea e cel putin proasta...s-a convins ca e cel mai bine s-o lase in pace...
si asa au trait fericiti pana la adanci..=))

bubuveselie
21.08.2006, 11:04:54
parerea mea este ca nu trebuie diplomatie la soacre...[-( crezi ca daca esti diplomata iti va ridica statuie mai tarziu??[-( asa ca sa ai intotdeauna o replica pt ea... a mea ma tot batea la cap ca fetele ei stiu sa gateasca, mai ales cea de-o seama cu mine, iar eu i-am spus ca la mine stie sa gateasca mama... s-a ofticat rau de tot dar nu mi-a mai spus niciodata nimic de gatit. sau i-am mai zis ca daca baiatului ei nu-i place cum voi gati sa se duca la ea sa manance, astfel vom face si noi putina economie =)) . nu i-a cazut deloc bine replica dar a tacut... ideea e ca sotul sa fie de partea ta... la mine sotul ma sustine cand vine vorba de mama lui... mai rau e cand vine vorba de cumnatata mea:-L ar trebui sa deschidem un topic anti-cumnate... am mai pototlit-o si pe cumnata mea dar.... mai am de lucrat 8-| aia e o adevarata scorpie....

ryanaro
21.08.2006, 11:15:41
Despre cumnate si cumnati... Al meu are un frate care e politist. Nu avem relatii apropiate, dar asa sunt ei. Nu vor copii deloc, sunt absorbiti in calatoriile lor. Stiu deja ce croaziere fac in 2009 LOL:)) Cumnata-mea nu e o fiinta prea inteligenta si nu vine dintr-o familie prea buna (fac copii de la 14 ani si de-astea). Nu am ce sa discut cu ei, nu avem interese, pasiuni comune. Bine, calatoriile, dar ei nici macar nu viziteaza locurile alea. Cum naiba sa mergi tu in mexic 2 saptamani si sa stai cu burta la soare ca si cum ai sta pe bloc fara sa vezi si tu piramidele, sa absorbi cultura?!:[email protected] Ce ma mai enerveaza e cum vorbesc despre copiii surorilor ei (aia facuti la 14 ani) si cum se ingrozesc de fiecare data cand vin craciunul (gen scrooge) ca le iau la fiecare in parte cadouri in valoare de 5&pound; (250mii). Si al meu zicea sa vezi ce scandaluri cand o sa avem si noi aia 3 copii planificati =))

aandrada
21.08.2006, 12:37:23
O cunosc pe soacră-mea de un an. Timp de un an ba a fost sceptică în privința mea, ba nemulțumită etc. Eeee, în urma ultimei vizite a sunat-o pe mama să-i spună că e tare fericită că bărbatu'mio s-a însurat cu mine. HABAR N-AM CE-AM FĂCUT să merit asemenea apreciere. =)) O fi bolnavă? Se simte rău? :-?

tweety82
21.08.2006, 20:59:48
tweety82 imi poti spune cu ce ai dat pe marginea voalului de la marturii de e asa stralucitor pe matrgini?

Am dat cu sclipici .... am dat cu pensula cu lipici pe margine si dupa aceea am bagat marginile in sclipici ...e cam multa migaleala dar merita :D

fleur
21.08.2006, 21:19:12

vorbeste cu ea sau roaga-l pe sotul tau sa-i spuna sa nu se amestece...si incercati voi pe cat posibil sa rezolvati si sa organizati nunta singurei..ca-i cel mai bine sa nu se amestece nimeni..bafta multa

Corinel
22.08.2006, 08:33:22
Scriu aici numai de aceea, ca nu ne cunoastem si asa e mai simplu. Eu chiar am o problema si ma deranjeaza enorm. Cel mai jenant este faptul, ca tine de aspectul financiar, foarte delicat, si nici nu stiu daca am dreptate, sau pur si simplu fac mofturi de copil rasfatat. Parintii lui nu au prea multe posibilitati, ceea ce, recunosc, a fost cam stresant pentru mine (cand am fost pentru prima data la ei, modestia extrema, ca sa nu ii zic altfel, a locuintei lor m-a surprins f neplacut, asta cu toate ca eu constientizam unde merg). Apoi au fost ei la ai mei, trebuie sa recunosc ca imi era rusine pentru ei, ma podidisera lacrimile si ma gandeam "Doamne, oare eu cu oamenii astia ma inrudesc..?". Ma enerva totul: si ciorapii rupti ai soacra-mi, si tonul ei de comandant de osti (a fost sefa de gradinita in sat), si cum s-a bagat la mine cu un buchet de flori, galopand, dand-o la o parte pe mama... Nunta o fac ai mei si sotul meu. Bine, inteleg ca nu au bani si nici nu vreau nimic de la ei, ii sunt recunoscatoare sotului meu, ca se straduie si are anumite posibilitati, pentru a realiza si unele dorinte mai costisitoare ale mele, ce tin de nunta. E un scump. Ma enerveaza, insa, atitudinea lor, s-au apucat sa faca reparatie acum, in ajun de nunta, bani sunt sigura ca nu au, cam inteleg cine trebuie sa faca eforturi de a plati reparatia, si nu e suficient ca trebuie sponsorizati (acum! cand ne trebuie bani in alte scopuri! de parca reparatia nu putea astepta), dar il mai si suna: "adu asta, ceea, am gresit dimensiunile, trebuie altceva", iar el se enerveaza, ca avem alte griji. Si nici macar haine pentru nunta nu s-au dus ei sa isi cumpere, trebuie sa umblu eu prin magazine, dupa serviciu, sa ii caut ei rochii, iar socrului sotul meu deja i-a luat un costum. Si inca soacra il pune pe al meu sa umble prin magazine sa imi caute "cadouri de la soacra pentru mireas". Ce fel de ipocrizie e asta?! Nu imi trebuie un capat de ac de la ei, am zis-o de o mie de ori, da ei, vezi ca, vor sa para tare generosi fata de invitati, sa imi tufleasca zece mii de cutii si toti sa vada, cat de mult ma iubesc socrii. Daruri, pe care nici nu le-au ales ei, nici nu le vor vedea, decat in ziua nuntii. Am avut cateva certuri cu al meu, tare neplacute, el imi zice ca ei muncesc mult, nu reusesc sa umble si sa caute haine, daruri, etc. Poate ca eu, intr-adevar, sunt chiar rautacioasa, niciodata nu am banuit ca voi atat de rea? Da nu cred ca e vorba de aspectul material, dar de atitudinea lor, nici o grija de nunta, vin ca simpli invitati... Macar sa isi bata si ei capul de ceva... Scuze ca am scris atat de mult, nu am cu cine sa discut..:(

tina19
22.08.2006, 08:42:39
Scriu aici numai de aceea, ca nu ne cunoastem si asa e mai simplu. Eu chiar am o problema si ma deranjeaza enorm. Cel mai jenant este faptul, ca tine de aspectul financiar, foarte delicat, si nici nu stiu daca am dreptate, sau pur si simplu fac mofturi de copil rasfatat. Parintii lui nu au prea multe posibilitati, ceea ce, recunosc, a fost cam stresant pentru mine (cand am fost pentru prima data la ei, modestia extrema, ca sa nu ii zic altfel, a locuintei lor m-a surprins f neplacut, asta cu toate ca eu constientizam unde merg). Apoi au fost ei la ai mei, trebuie sa recunosc ca imi era rusine pentru ei, ma podidisera lacrimile si ma gandeam "Doamne, oare eu cu oamenii astia ma inrudesc..?". Ma enerva totul: si ciorapii rupti ai soacra-mi, si tonul ei de comandant de osti (a fost sefa de gradinita in sat), si cum s-a bagat la mine cu un buchet de flori, galopand, dand-o la o parte pe mama... Nunta o fac ai mei si sotul meu. Bine, inteleg ca nu au bani si nici nu vreau nimic de la ei, ii sunt recunoscatoare sotului meu, ca se straduie si are anumite posibilitati, pentru a realiza si unele dorinte mai costisitoare ale mele, ce tin de nunta. E un scump. Ma enerveaza, insa, atitudinea lor, s-au apucat sa faca reparatie acum, in ajun de nunta, bani sunt sigura ca nu au, cam inteleg cine trebuie sa faca eforturi de a plati reparatia, si nu e suficient ca trebuie sponsorizati (acum! cand ne trebuie bani in alte scopuri! de parca reparatia nu putea astepta), dar il mai si suna: "adu asta, ceea, am gresit dimensiunile, trebuie altceva", iar el se enerveaza, ca avem alte griji. Si nici macar haine pentru nunta nu s-au dus ei sa isi cumpere, trebuie sa umblu eu prin magazine, dupa serviciu, sa ii caut ei rochii, iar socrului sotul meu deja i-a luat un costum. Si inca soacra il pune pe al meu sa umble prin magazine sa imi caute "cadouri de la soacra pentru mireas". Ce fel de ipocrizie e asta?! Nu imi trebuie un capat de ac de la ei, am zis-o de o mie de ori, da ei, vezi ca, vor sa para tare generosi fata de invitati, sa imi tufleasca zece mii de cutii si toti sa vada, cat de mult ma iubesc socrii. Daruri, pe care nici nu le-au ales ei, nici nu le vor vedea, decat in ziua nuntii. Am avut cateva certuri cu al meu, tare neplacute, el imi zice ca ei muncesc mult, nu reusesc sa umble si sa caute haine, daruri, etc. Poate ca eu, intr-adevar, sunt chiar rautacioasa, niciodata nu am banuit ca voi atat de rea? Da nu cred ca e vorba de aspectul material, dar de atitudinea lor, nici o grija de nunta, vin ca simpli invitati... Macar sa isi bata si ei capul de ceva... Scuze ca am scris atat de mult, nu am cu cine sa discut..:(
stai linistita. reactionezi asa deoarece acum capul tau e plin de griji si te macina ca lacustele (grijile). poate exagerezi putin dar in momentul de fata ti-ai dori ca toata lumea sa vada nunta voastra ca o prioritate. asa sunt si eu. nimeni si nimic nu este mai important ca nunta mea. incerc sa am grija de toate amanuntele si ma enerveaza tot ce nu este legat de nunta.
capul sus si multa rabdare ca mai este putin si trece!

bubuveselie
24.08.2006, 14:27:06
a mea dupa ce i-am luat costumul viitorului sot a inceput sa intrebe ca ce am mai avea de luat?? vrea de toate dar nu intreaba daca ne permitem... (ne facem singuri nunta)... pana la nunta nu mai trec pe la ca ma umplu de nervi...:-L

GabrielaS
24.08.2006, 14:54:05
Soacra mea o sincera o:-) . Asa imi spune lucrurile pe fata cu atata rautate si nepasare directa ca reuseste mereu sa ma uimeasca. Acuma( dupa 7 ani), i-am gasit o scuza, cum ca ea e convinsa ca eu nu sunt buna fiului ei si de mult ce il iubeste vrea sa il fereasca de rau(adica de mine). Fetelor, voi sa fiti dragute cu ele sau macar sa le ignorati ca sotul vostru e la mijloc, si daca e sot(sau va fi curand) e clar ca va iubeste si vrea sa fie cu voi. In loc sa-mi para rau de mine ca sufar mult din cauza ei, mai bine imi pare rau de el ca sufera mai mult si daca vor sa para indiferenti si asa fac totul cu gandul la el. Le ajunge lor ca au mame care nu se bucura pentru ei si le strica fericirea, nu e nevoie sa aiba si sotii care le scot ochii si se cearta cu parintii lui. Parintii nu ti-i alegi. Noroc ca parintii mei sunt langa noi, asa avem un sprijin.
D-zeu nu bate cu batul si e valabil si pentru noi si pentru ele. Si eu mai imi ies din fire si ma descarc dar ce folos ca el sufera si mai rau. Mai bine ignor tot. Eu exemplu: cand am intrat la ei in casa prima data, ne cunosteam de 2 luni, in primele 15 minute mama lui m-a luat separat si mi-a spus sa nu indraznesc sa ii fac un copil sa trebuiasca sa ma ia de nevasta si sa merg pe capul ei si sa-i stric viitorul si facultatea. Au trecut 7 ani de atunci si acum se roaga de mine sa fac copil sa il dau sa il creasca ea. Cred ca mai mare pedeapsa decat ca e constienta ca din propria vina va vedea poate o data pe an nepotul(nepotii cand vor fi) nici nu-i trebe.
Incercati sa va impacati cu ideea ca nu e vina voastra ca nu va ageaza soacrele, ca nu ar placea pe oricare fata si ca asta nu se va schimba, dar nici nu aveti nevoie de ele.

GabrielaS
24.08.2006, 15:16:00
Si la noi au fost discutii cu nunta. Eu nu am vrut deloc de groaza discutiilor la car ema asteptam. Ai mei au posibilitati limitate. Ai lui nu au deloc. Ai mei nu au pretentii, ai lui au de m-au surprins cat de multe. Concluzia: Facem una mica la mine in oras 35 persoane si o fac ca de vis, platim noi tot, ai mei ne vor da cadou ce au pregatit de nunta, ia rla el vom face candva ceva. Cand a venit vorba au inceput cu pretentii pentru nunta de la Oradea, apoi au zis ca facem si la ei dar peste inca 4 ani. Apoi au zis ca vor 150 de persoane minim dar sa platim noi. Apoi au zis ca ei nu pot veni pana la Oradea au sugerat sa le dam de drum sau sa mai chemam pe cineva de la ei care are masina frumoasa, cu toate ca ne-am inteles ca la Oradea vin doar parintii din partea lui si apoi si eu vor merge doar cu parinti acolo. Din fericire ai mei si perechea mea m-au sprijinit sa fac o nunta mica dar de vis, ( o sa va povestesc dupa, sper sa nu imi faca surprize) iar pentru ce va fi la ei am oferit: platim noi si facem cum vrem noi cu maxim 40 persoane ca la Oradea (ca atat putem) sau fac ei ce vor si eu merg doar vineri seara acolo si faca ei ce vor si cu banii stransi, singura conditie sa fie primavara viitoare nu peste 4 ani cum vor ei.
Sincer nu stiu daca le convine sau nu, nici nu e treaba mea. Nu-i poti multumi pe toti. Noi sa fim sanatosi <:-P

tina19
25.08.2006, 10:26:38
Si la noi au fost discutii cu nunta. Eu nu am vrut deloc de groaza discutiilor la car ema asteptam. Ai mei au posibilitati limitate. Ai lui nu au deloc. Ai mei nu au pretentii, ai lui au de m-au surprins cat de multe. Concluzia: Facem una mica la mine in oras 35 persoane si o fac ca de vis, platim noi tot, ai mei ne vor da cadou ce au pregatit de nunta, ia rla el vom face candva ceva. Cand a venit vorba au inceput cu pretentii pentru nunta de la Oradea, apoi au zis ca facem si la ei dar peste inca 4 ani. Apoi au zis ca vor 150 de persoane minim dar sa platim noi. Apoi au zis ca ei nu pot veni pana la Oradea au sugerat sa le dam de drum sau sa mai chemam pe cineva de la ei care are masina frumoasa, cu toate ca ne-am inteles ca la Oradea vin doar parintii din partea lui si apoi si eu vor merge doar cu parinti acolo. Din fericire ai mei si perechea mea m-au sprijinit sa fac o nunta mica dar de vis, ( o sa va povestesc dupa, sper sa nu imi faca surprize) iar pentru ce va fi la ei am oferit: platim noi si facem cum vrem noi cu maxim 40 persoane ca la Oradea (ca atat putem) sau fac ei ce vor si eu merg doar vineri seara acolo si faca ei ce vor si cu banii stransi, singura conditie sa fie primavara viitoare nu peste 4 ani cum vor ei.
Sincer nu stiu daca le convine sau nu, nici nu e treaba mea. Nu-i poti multumi pe toti. Noi sa fim sanatosi <:-P
scumpa mea de unde sunt socrii tai?

tina19
25.08.2006, 10:30:53
Soacra mea o sincera o:-) . Asa imi spune lucrurile pe fata cu atata rautate si nepasare directa ca reuseste mereu sa ma uimeasca. Acuma( dupa 7 ani), i-am gasit o scuza, cum ca ea e convinsa ca eu nu sunt buna fiului ei si de mult ce il iubeste vrea sa il fereasca de rau(adica de mine). Fetelor, voi sa fiti dragute cu ele sau macar sa le ignorati ca sotul vostru e la mijloc, si daca e sot(sau va fi curand) e clar ca va iubeste si vrea sa fie cu voi. In loc sa-mi para rau de mine ca sufar mult din cauza ei, mai bine imi pare rau de el ca sufera mai mult si daca vor sa para indiferenti si asa fac totul cu gandul la el. Le ajunge lor ca au mame care nu se bucura pentru ei si le strica fericirea, nu e nevoie sa aiba si sotii care le scot ochii si se cearta cu parintii lui. Parintii nu ti-i alegi. Noroc ca parintii mei sunt langa noi, asa avem un sprijin.
D-zeu nu bate cu batul si e valabil si pentru noi si pentru ele. Si eu mai imi ies din fire si ma descarc dar ce folos ca el sufera si mai rau. Mai bine ignor tot. Eu exemplu: cand am intrat la ei in casa prima data, ne cunosteam de 2 luni, in primele 15 minute mama lui m-a luat separat si mi-a spus sa nu indraznesc sa ii fac un copil sa trebuiasca sa ma ia de nevasta si sa merg pe capul ei si sa-i stric viitorul si facultatea. Au trecut 7 ani de atunci si acum se roaga de mine sa fac copil sa il dau sa il creasca ea. Cred ca mai mare pedeapsa decat ca e constienta ca din propria vina va vedea poate o data pe an nepotul(nepotii cand vor fi) nici nu-i trebe.
Incercati sa va impacati cu ideea ca nu e vina voastra ca nu va ageaza soacrele, ca nu ar placea pe oricare fata si ca asta nu se va schimba, dar nici nu aveti nevoie de ele.
nimeni nu este destul de bun pt odorul lor. pe noi nu ne-au crescut si educat parintii destul de bine ca sa le meritam copilul. orice am face tot le incurcam viitorul fiilor lor. marga pe pustiu!(ele nu ei)

oana26
25.08.2006, 18:41:21
Fetelor si eu am o soacra cam bagacioasa, cam mult as zice. Problema e ca nu are nimic sa-mi reproseze sau aproape. Ii este frica ca fiul ei, viitorul meu sot, face ce zic eu si de aici pornesc multe. Culmea este ca nu e chiar asa, noi chiar ne potrivim si cadem foarte usor de acord. As spune mai degraba ca este gelozie, problema ei. Noi chiar ne iubim si orice ar face, nu o sa se bage niciodata intre noi, si nu ne vom ciondani niciodata din cauza ei.

tina19
26.08.2006, 10:42:41
Fetelor si eu am o soacra cam bagacioasa, cam mult as zice. Problema e ca nu are nimic sa-mi reproseze sau aproape. Ii este frica ca fiul ei, viitorul meu sot, face ce zic eu si de aici pornesc multe. Culmea este ca nu e chiar asa, noi chiar ne potrivim si cadem foarte usor de acord. As spune mai degraba ca este gelozie, problema ei. Noi chiar ne iubim si orice ar face, nu o sa se bage niciodata intre noi, si nu ne vom ciondani niciodata din cauza ei.
bravo! sa n-o lasati sa se bage intre voi. daca e geloasa sa-i fie de bine. ce a uitat deja cum a fost cand a fost nora. cat de "frumos" s-a purtat soacra-sa cu ea?

GabrielaS
28.08.2006, 11:50:48
Nu vreau sa jignesc pe nimeni atacand o zona anume. Sunt din sud, si de la tara, dar problema nu e zona ci ca mai traiesc dupa vechile obiceiuri

movulina
28.08.2006, 13:21:44
Salutare fetele!
hmmmmmmm cum ma inpak eu cu soacra? asha si asha.............mari prbl nu am, dar si cand am spun ce am de spus raspikat, spun o data, de doua ori dupa care intorc spatele si plec................
Problema rezolvata...................
K pana acu ma luam de al meu saracutzu................acu` nu mai fac asha........deh......iz nora`n drepturi!

V-am pupat!

tina19
28.08.2006, 14:22:48
Nu vreau sa jignesc pe nimeni atacand o zona anume. Sunt din sud, si de la tara, dar problema nu e zona ci ca mai traiesc dupa vechile obiceiuri
nu era vorba neaparat de zona. dar un asemenea comportament am vazut la cineva apropiat. era prea mare asemanarea.

GabrielaS
29.08.2006, 10:05:42
Din pacate sutn multe soacre ciudate. Si eu mai stiu altele care fac tot felul de faze. Pe undeva ma consolez ca nu e doar vina mea ca se poarte asa. Mai avem 3 zile pana la nunta si parintii lui si surorile inca manifesta sictir in a veni la Oradea, ba ca le e greu, ba ca ajung sambata dimineata( cununia e la 11, deci poate nu mai ajung), ba ca vin vineri noaptea ca doar la ce sa dormim si noi sa rezistam la nunta, ca doar trezesc pe toti din casa cand apar ei. Asa ca puiu meu cuminte si-a iesit din fire, si le-a zis cateva la telefon de n-am stiut eu cum sa-l mai opresc. Nu stiu daca ai lui s-au trezit sau doar dau impresia(cum am mai crezut pana acum), dar e treaba lor, daca noi doi gandim la fel, ai mei macar ne sprijina, ar ai lui nu ne mai pot face rau. O sa va scriu dupa cum a fost.

azzaleya
29.08.2006, 10:12:39
Din pacate sutn multe soacre ciudate. Si eu mai stiu altele care fac tot felul de faze. Pe undeva ma consolez ca nu e doar vina mea ca se poarte asa. Mai avem 3 zile pana la nunta si parintii lui si surorile inca manifesta sictir in a veni la Oradea, ba ca le e greu, ba ca ajung sambata dimineata( cununia e la 11, deci poate nu mai ajung), ba ca vin vineri noaptea ca doar la ce sa dormim si noi sa rezistam la nunta, ca doar trezesc pe toti din casa cand apar ei. Asa ca puiu meu cuminte si-a iesit din fire, si le-a zis cateva la telefon de n-am stiut eu cum sa-l mai opresc. Nu stiu daca ai lui s-au trezit sau doar dau impresia(cum am mai crezut pana acum), dar e treaba lor, daca noi doi gandim la fel, ai mei macar ne sprijina, ar ai lui nu ne mai pot face rau. O sa va scriu dupa cum a fost.

Imi pare rau pentru ce ti se intampla si mai ales ca te inteleg perfect. Tine minte totusi ca exista doua momente majore in viata fiecarei femei:1. cand este mireasa; 2. cand devine mama. Nu este nimeni atat de important incat sa ii permiti sa-ti rapeasca fericirea acestor clipe nici macar pentru o secunda. Haide, capul sus si petrecere frumoasa!!!

GabrielaS
30.08.2006, 09:51:35
Eu ma bucur doar ca s-au lipezit lucrurile, si acum macar totul e pe fata asa cum e. Clar nu ma va interesa de nimeni, inainte ma stradui sa le fac pe plac pe toti cand vine momentul atunci doar noi contam.

Adelinutza
30.08.2006, 12:23:39
Imi pare rau pentru ce ti se intampla si mai ales ca te inteleg perfect. Tine minte totusi ca exista doua momente majore in viata fiecarei femei:1. cand este mireasa; 2. cand devine mama. Nu este nimeni atat de important incat sa ii permiti sa-ti rapeasca fericirea acestor clipe nici macar pentru o secunda. Haide, capul sus si petrecere frumoasa!!!
Bine zis...Chiar asa este...
Pe mine m-au facut ieri sa plang in magazin...
Dar am invatat ceva:ESTE NUNTA MEA SI NU CONTEAZA CE ZIC EI .EU VREAU SA MA SIMT FERICITA

movulina
30.08.2006, 12:32:18
Bine zis...Chiar asa este...
Pe mine m-au facut ieri sa plang in magazin...
Dar am invatat ceva:ESTE NUNTA MEA SI NU CONTEAZA CE ZIC EI .EU VREAU SA MA SIMT FERICITA

asha sa faci.........nu de alta, dar trece pe langa tine o zi importanta si dupa aia o sa-ti dai seama k altii au trait-o ptr tine............

nico85
30.08.2006, 13:25:23
vai fetelor...eu am fost o norocoasa.da,am fost,ati citit bine.pana cand?pana am hotarat ca vrem sa ne casatorim.pentru soacra mea eram pana atunci cea mai frumoasa,cea mai dulce,cea mai buna,cea mai simtita fata din lume.ea este plecata in italia de vreo 3 ani si cand venea acasa,o data la 3 luni,nu exagerez dar eu o vizitam mai des decat fiica-sa(viitoarea mea cumnata),ne intelegeam de minune,vorbeam vrute si nevrute;ce mai...ma adora si eu o admiram si respectam.toata povestea a luat sfarsit in momentul in care am pus-o in fata faptului implinit:in decembrie cand a venit acasa,am anuntat-o(cum era si firesc)ca pe data de 5 noiembrie avem restaurantul cutarica rezervat pt fericitul eveniment.din momentul acela este de nerecunoscut.in februarie,cand a venit iubi meu sa ma ceara oficial,cu inelul si tot tacamul,nu stiu daca ma credeti dar soacra-mea toata seara a stat suparata parca era la inmormantare,nici nu ne-a urat la multi cum au facut toti.i-a picat fata cand am anuntat-o ca ne facem noi nunta.asa se comporta de rece si de urat ca nu o recunosc.dar noi tot ne iubim si daca ea ne tot baga strambe.bafta si voua in lupta cu soacrele

Tzitzi_mic
30.08.2006, 13:35:05
Mai,ce atitudini ciudate!Auzi,sa-i placa de tine si sa va intelegeti pana aude ca faceti nunta..pai se comporta mai bine cand spera ca va scapa de tine si ca nu-i vei lua baietelul?Dubioasa treaba..foarte ciudata atitudinea asta!Sa se schimbe asa,de pe o zi pe alta...hmm..ori e cam ipocrita,ori o fi aflat ceva despre tine si nu i-a convenit(dau si eu cu presupusul)Ciudata ciudata..pai mai bine Stay away from her!si Keep out! Cam periculoasa...:)>-

nico85
30.08.2006, 13:51:27
de auzit nu avea ce sa auda;nu avea ce,ca nu am avut un trecut de care sa imi fie rusine si ca daca auzea ea ceva afla si fiul ei rapid,nu?am uitat sa va spun ca ea fiind in italia,mai trimitea cate un pachetel cu una alta acasa,ca asa se face;fiecare aveam pachetel cu numele frumos scris pe plasuta si ....ghici....acuma mai primesc pachetel de la soacra?NU.cand suna acasa nu mai intreaba de mine,ce sa ma mai ceara la tel,nici vorba.dar vorba ta,trebe sa ma tin cat mai departe de ea ca daca nu,numai ma enervez;asa fara sa ii fac nimic(poate crede ca ii iau fiul si-l duc departe)sa se comporte asa,nu mi se pare normal:-\

andya
04.09.2006, 15:40:42
Si prietena mea cea mai buna a patit acelasi lucru...sau poate chiar mai rau. Sotul ei lucreaza pe nave de croaziera si e plecat f mult timp din tara. Inainte sa se casatoreasca au stat impreuna, iar cand el pleca din tara, ea statea mai mult pe la mama lui...deci nu umbla hai-hui. Erau cele mai bune prietene...toata ziua la cafele...pana in ziua in care ei au hotarat sa faca nunta. De atunci din cuvantul cu C**** n-a mai scos-o. Exact aceeasi schimbare brusca. Si mi se pare absurd sa o numesti "femeie usoara" pe fata care sta toata ziua cu tine in casa, deci vezi clar ca nu umbla cu nimeni.
Acum ei sunt casatoriti si fericiti...ea a trecut foarte bine peste momentul asta penibil din viata ei...Chiar se roaga de sotul ei sa mearga in vizita la parintii lui. Relatia e intr-adevar mai rece cu socrii dar merge. Sotzul prietenei mele s-a suparat mult mai tare decat ea pe parintii lui...abia isi mai vorbesc.

ancadragoman
05.09.2006, 10:28:26
La fel a facut si soacra mea si stii cum am facut sa scap de ea?
Am plimbato 2 saptamani la rand prin magazine sa cautam verighete si ba nu imi placeau mie,ba nu ii placeau ei si de fiecare data ajungeam acasa fare verighete.In a treia saptamana cand i-am spus sa mearga nu a mai vrut si a zis ca eu sunt o pretentioasa si ea nu mai merge cu mine ca sigur nu imi iau in ziua aia.Dar eu ochisem unele si am mers cu sotul meu direct acolo,cu banii de la ea(ptr ca asa e traditia:D )si am dat comanda.Cand au venit verighetele binenteles ca a avut de comentat dar deja nu mai conta.
Bafta

andya
05.09.2006, 11:08:51
La fel a facut si soacra mea si stii cum am facut sa scap de ea?
Am plimbato 2 saptamani la rand prin magazine sa cautam verighete si ba nu imi placeau mie,ba nu ii placeau ei si de fiecare data ajungeam acasa fare verighete.In a treia saptamana cand i-am spus sa mearga nu a mai vrut si a zis ca eu sunt o pretentioasa si ea nu mai merge cu mine ca sigur nu imi iau in ziua aia.Dar eu ochisem unele si am mers cu sotul meu direct acolo,cu banii de la ea(ptr ca asa e traditia:D )si am dat comanda.Cand au venit verighetele binenteles ca a avut de comentat dar deja nu mai conta.
Bafta

Bravooo! Asa se face fetelor..=D>

ancadragoman
05.09.2006, 12:51:44
nu mi-a dat de ales....:">

oana26
05.09.2006, 13:05:12
Fetelor, oare toate mamele de baieti sunt asa scorpii ?

andya
05.09.2006, 13:12:23
Fetelor, oare toate mamele de baieti sunt asa scorpii ?

Majoritatea DA...nu stiu ce naiba au. Ca mamele de fete se poarta tare bine. Maica-mea ii cumpara mereu cate ceva lu' iubu...maica'sa nu-mi ia nimik niciodata. De soacra-mea nu ma plang...ca am vazut ca se poate si mai rau. Asa ca acum sunt multumita.

Corinel
05.09.2006, 13:34:15
:))))))))))) propun sa ne intalnim, peste vreo 25 ani, pe acelasi forum, dar deja ca mame cu baieti, si sa deschidem o tema "Nora nu ma respecta", sau "Nora nu apreciaza eforturile mele", sau "De ce nu am eu parte de o nora la fel de buna, cum am fost si eu..?". Ciudat, de unde se iau toate soacrele - "scorpii"..? Din foste "miresici":)). Eu cred ca problema e mai mult in relatia femeie - femeie, care intotdeauna a fost mai dificila, mai ales cand mai e implicat si un barbat..:)

GabrielaS
06.09.2006, 09:37:30
A trecut si nunta <:-P A fost frumos. A avut si soacra si cumnatele momentele lor de "prostie" sa nu spun rautate. Ca de exemplu cand am vrut sa plec la coafor dupa cununia civila sa imi puna voalul soacra-mea a sarit cu gura fata de vreo 40 persoane ca ce tot ma aranjez si stric banii ca oricum is bine ca nu ma mai schimba alea. Cumnatele(2) au tot plecat de la nunta cu prietenul, ba sa se schimbe, ba dupa colt, ba nu au avut chef de dans. La inceput m-au enervat apoi am zis ca e pierderea lor daca nu stau acolo. La nunta ce o vor organiza ei la ei acasa poate dispar si eu (mireasa) vreo 2-3 ore sa vada ce bine e sau daca sunt desteapta nu ma demit sa fiu ca ele. Capu sus fetelor. Asa repede trece tot ca nua veti timp sa vedeti si sa auziti ce zic si fac soacrele. Sa fiti fericite! Asta e cel mai importat.

andreutzza
07.09.2006, 05:43:52
ufff uite asta e o problema mare rau:(( eu sunt impreuna cu al meu de 7 ani si in cursul acestor ani s-au oferit si ai mei si ai lui sa ne faca nunta si chiar asta de la inceputul relatiei normal dupa ce ne-am mutat impreuna si a devenit serios totul... i-am refuzat politicos pe fiecare in parte ptr ca nu am vrut astfel de situatii si am zis cand o sa am eu bani sa o fac o sa o fac singurica ( adik noi 2) si au existat presiuni mai ales din partea alor mei care voiau sa ma vada maritata din moment ce ne-am mutat impreuna:[email protected] ( conceptii vechi) nu trebuie sa fii rushinoasa eu am o soacra a draq rau lol in adevaratul sens al cuvantului si care tot asha shtie sa-si impuna punctul de vedere numai ca si-a gasit nasul lol si eu am shtiu sa mi-l impun politicos si raspicat fa-o chiar daca se supara ptr ca tot ea va veni sa vb cu tine trust me!

nico85
07.09.2006, 09:07:46
e super tare faza asta cu soacrele(la unele;si la mine).am hotarat ca noi doi ne facem nunta,pt ca asa nimeni nu o sa se planga ca el a dat mai mult,ca ideea ei e mai buna,ca sa facem aia si aia cu banii ramasi ca asa e mai bine.toate bune si frumoase(aparent).cu mama nu am probleme,am stiut sa o fac sa inteleaga ca daca noi ne facem nunta,nu are ce sa se bage fara sa i se ceara parerea:D ,socru-meu la fel,a inteles f repede cum sta treaba,mai putin socra-mea.desi e in italia si nu vine numai peste o luna#:-S (cu o luna inainte de nunta:-SS )NU INTELEGE,DOMNULE!!!!!!!!!tot timpul cand suna:cum sa facem sa fie cat mai frumoasa nunta,ce sa cumpar de aici(toate-s mai scumpe decat aici la un angro),hai sa facem asa si nu altfel,bla,bla,bla si multe nu imi spune iubi ce vb cu ea,pt ca vede ca ma enerveaza si tot timpul ma descarc pe el(nu ii place deloc sa comentez nimic despre ai lui,desii am hotarat impreuna ca nu au ce se baga nici unii nici altii).daca prin tel face atatea reguli,cand vine acasa ce o sa se intample?o sa ma inebuneasca!!!ma enerveaza ca m-am chinuit atata sa imi stang bani sa putem face nunta noi doi si acum o sa vina o baba de 63 de ani sa imi spuna ea ce sa fac ca eu sunt mai proasta si mi-e rusine sa ii spun in fata ce am de zis.sper sa fie mai ferm cu ea iubi, cand va veni acasa,ca de nu,vai de mine!!!!!:-SS :-SS :-SS :-SS :-SS

andreutzza
07.09.2006, 11:29:40
T e inteleg perfect... shtiu ce inseamna sa iti faci nunta singurei..o shtiu pe pielea mea lol Parerea mea despre socra ta este ca e mai bine sa ii spui la telefon sa nu se mai agite ptr ca tu ai fost sarguincioasa si te-ai ocupat deja de tot pune-o in fata faptului implinit ! banuiesc ca iti va fi mult mai usor sa ii spui la telefon decat in fata nu ii mai da apa la moara de cate ori vrea sa cumpere ea ceva ii poti spune ca tu deja l-ai luat lol asha va sta linistita sperand ca totul e ok si cum vrea ea iar cand va aveni acasa nu prea o sa mai aiba ce face ,, daca eu as fi in lokul tau m-ar apuka crizele sincer si i-as zice verde in fata lol dar poate tu esti mai diplomata .... Bafta!!

movulina
07.09.2006, 12:00:20
Problema e k a mea sokrela nu a facut nik! Sau ma rog APROAPE NIK!!!

Nu vreau sa arunc cuvinte dure............dar e......o 3:-0

:disgust:

Va pupik!

nico85
07.09.2006, 12:34:08
T e inteleg perfect... shtiu ce inseamna sa iti faci nunta singurei..o shtiu pe pielea mea lol Parerea mea despre socra ta este ca e mai bine sa ii spui la telefon sa nu se mai agite ptr ca tu ai fost sarguincioasa si te-ai ocupat deja de tot pune-o in fata faptului implinit ! banuiesc ca iti va fi mult mai usor sa ii spui la telefon decat in fata nu ii mai da apa la moara de cate ori vrea sa cumpere ea ceva ii poti spune ca tu deja l-ai luat lol asha va sta linistita sperand ca totul e ok si cum vrea ea iar cand va aveni acasa nu prea o sa mai aiba ce face ,, daca eu as fi in lokul tau m-ar apuka crizele sincer si i-as zice verde in fata lol dar poate tu esti mai diplomata .... Bafta!!
multumesc pt incurajari.esti o draguta,sincer.simteam nevoia sa ma inteleaga si pe mine cineva,ca iubi meu nu o poate face,ca doar e maica-sa.problema e ca eu nu vorbesc cu ea la tel(am mai scris asta la alta tema;nu ma mai are la suflet de cand i-am zis ca ne casatorim),deci toate oalele o sa se sparga cand vine ea acasa.:sad: :talk_01: vai de mine ce ma asteapta!!!o sa am nevoie de multa,multa rabdare si nervi de otel ca sa nu explodez.asta va doresc si voua.traim cu speranta ca totul va fi bine,ca doar speranta moare ultima.va pupici:)>-

oana_stirbulescu
07.09.2006, 12:50:07
Cu diplomatie si cu fermitate se rezolva foarte multe, inclusiv stransul de gat:D.
In primul rand este imperios necesara implicarea sotului tau in aceasta problema.Daca se iveste vreo discutie intre tine si soacra ta trebuie sa faci in asa fel incat sa fie si sotul tau de fata, pentru ca mamele de baieti sunt un pic mai rautacioase dar fiilor lor nu le refuza nimic. Si atunci incearca sa-l bagi si pe sotul tau in discutie, la modul ca iti doresti acea rochie (spre ex.), pentru ca sotul tau ti-a spus ca vei arata minunat in ea si ca el a fost cel care a ales-o.La fel si cu celelalte probleme.Incearca sa fii un pic mai curajoasa, fara sa fii impertinenta pentru ca nu ai de ce, si sa spui, cu diplomatie dar si cu fermitate, lucrurilor pe nume.
Si sa-ti fie clar un lucru: nunta ta va fi cea mai frumoasa dintre nunti pentru ca e a ta.Si in acea zi tu vei fi cea mai frumoasa mireasa pentru ca e nunta ta si pentru ca te casatoresti cu omul iubit.In rest nimic nu mai conteaza.
Va doresc numai bine si casa de piatra!:)

movulina
07.09.2006, 12:56:51
Cu diplomatie si cu fermitate se rezolva foarte multe, inclusiv stransul de gat:D.
In primul rand este imperios necesara implicarea sotului tau in aceasta problema.Daca se iveste vreo discutie intre tine si soacra ta trebuie sa faci in asa fel incat sa fie si sotul tau de fata, pentru ca mamele de baieti sunt un pic mai rautacioase dar fiilor lor nu le refuza nimic. Si atunci incearca sa-l bagi si pe sotul tau in discutie, la modul ca iti doresti acea rochie (spre ex.), pentru ca sotul tau ti-a spus ca vei arata minunat in ea si ca el a fost cel care a ales-o.La fel si cu celelalte probleme.Incearca sa fii un pic mai curajoasa, fara sa fii impertinenta pentru ca nu ai de ce, si sa spui, cu diplomatie dar si cu fermitate, lucrurilor pe nume.
Si sa-ti fie clar un lucru: nunta ta va fi cea mai frumoasa dintre nunti pentru ca e a ta.Si in acea zi tu vei fi cea mai frumoasa mireasa pentru ca e nunta ta si pentru ca te casatoresti cu omul iubit.In rest nimic nu mai conteaza.
Va doresc numai bine si casa de piatra!:)

de acord cu Oana.................
Daca nimik din ce a scris Oana nu da rezultate faci urmatorul lucru: te duci la magazin.........cumperi 2 metri de funie si o pui la soacra-ta pe perina cand va veni la voi.............adik faci o subtila aluzie :D
Scuza-mi gluma dar nu mai fi asha.........pune piciorul in prag, FARA TEAMA, este viatza ta, viatza voastra pe care tb sa o trainti voi, NU ALTII!!!!

nico85
07.09.2006, 14:13:22
de acord cu Oana.................
Daca nimik din ce a scris Oana nu da rezultate faci urmatorul lucru: te duci la magazin.........cumperi 2 metri de funie si o pui la soacra-ta pe perina cand va veni la voi.............adik faci o subtila aluzie :D
Scuza-mi gluma dar nu mai fi asha.........pune piciorul in prag, FARA TEAMA, este viatza ta, viatza voastra pe care tb sa o trainti voi, NU ALTII!!!!
esti super tare!!!!!am ras cu lacrimi cand am citit ce ai scris.esti o tipa super curajoasa(mi-am dat seama din toate msj tale).bravo tie,bravo voua,ca mai dati curaj si altele.cred ca sunt totusi putin prea diplomata,tot timpul sa am grija sa nu jignesc omul(ma refer la soacra-mea).dar el ma poate pe mine?aveti dreptate:trebuie pus piciorul in prag,ca daca nu.....esti luata de proastab-(

movulina
07.09.2006, 14:22:32
esti super tare!!!!!am ras cu lacrimi cand am citit ce ai scris.esti o tipa super curajoasa(mi-am dat seama din toate msj tale).bravo tie,bravo voua,ca mai dati curaj si altele.cred ca sunt totusi putin prea diplomata,tot timpul sa am grija sa nu jignesc omul(ma refer la soacra-mea).dar el ma poate pe mine?aveti dreptate:trebuie pus piciorul in prag,ca daca nu.....esti luata de proastab-(

Nu e vb de curaj............dupa cum spuneam mai sus tre` sa fii OM, DOAR atat!
Eu m-am certat cu mama cand mi-o zis k tre sa-i zik "mama", "mamika" sau mai stiu eu cum ...........am facut k trenu`.............ea o zis ca doh.........k-al meu s-a simtzi prost k nush ce si nush cum..........I-am zis la al meu asha:"te rog frumos sa nu-mi cer sa le spun alor tai mama si tata pentru ca acum inka nu pot.......nu sunt pregatita" si gata.........i-am calmat si pe ai mei..........
Dak comenteaza ceva sar si eu cu gura...........nu tak! Sunt APROAPE niste straini si daca eu ii respect aceeasi pretentie am si de la ei..........numai k nu am de la cine sa am pretentii dak intelegeti........
De fire sunt si pusin (kam mult) mai tzafnoasa si daca cineva sare cu gura la mine sar si eu.................dak nu-mi convine ceva comentez.............
Spre ex: la lucru mai aveam pusin si-mi bateam shefu` de fatza cu shefu lui.............in fine asta este alta specie de idiotzi!.............anyway..........

v-am pupat!

nico85
07.09.2006, 14:31:07
e foarte bine ca stii sa-ti impui punctul de vedere.pana la urma nu iti da nimeni in cap si nici nu te poate obliga sa faci ceva ce tie nu iti place;-)

movulina
07.09.2006, 14:34:18
e foarte bine ca stii sa-ti impui punctul de vedere.pana la urma nu iti da nimeni in cap si nici nu te poate obliga sa faci ceva ce tie nu iti place;-)

Yeap, asha e!

pusici>:D<

GabrielaS
08.09.2006, 09:45:10
Nu va fie frica fetelor. Si eu de ani de zile ma chinui sa aman momentul casatoriei pentru ca mi-a fost frica ca soacramea va strica totul. Am platit totul noi doi si si asa a avut comentarii, dar m-am facut ca ploua. Cu doua saptamani inainte de nunta am vrut sa anulez tot si sa plec de acasa(stateam cu el de ani de zile) pentru ca ai lui din nou s-au bagat si trebuia sa stiu daca el e cu mine sau cu ai lui.I-am zis ca mai bine plec si sa fie fericit cu ai lui decat sa ma bag in familia lui. Nu am vrut sa-l pun in situatia de a alege intre mine si mama, dar mama lui l-a pus spunandu-i ca ori facem ca ea ori ea nu vine. Daca nu ma oprea atunci stiam macar ca nu avea rost sa stau o viata cu cineva care se lasa condus de parinti. Eu am incercat macar corecta sa fiu fata de mama lui si in final ea s-a dat pe fata. Mereu cea care il va pune sa aleaga va avea de pierdut. Nu va descarcati pe perechea voastra. Sufera el destul cand va vede nefericita si stie ca mama lui e de vina.
Eu dupa ce m-am convins ca el tine la mine si ii va tine pe ai lui la distanta de mine, nu am mai bagat-o pe soacra-mea in seama. Orice imi zicea daca tot insista ii spuneam sa-i zica la iubi meu, pana chiar ea a zis ca lui ii spune degeaba. Nu e pedeapsa mai mare pentru o mama sa recunoasca norei ca propriul copil nu asculta de ea.
Voi sa fiti corecte cu soacra si iubitoare cu perechile voastre si atunci soacra isi va arata adevarata fata si veti scapa de ele. Voi trebe doar sa scapati de groaza de a fi in preajma lor, cand nu va place ce auziti faceti ca nu ati auzit de loc. Nici cearta nu e solutie ca si voi va consumati degeaba. Eu cu a mea nu mai are rost nici sa incerc sa vorbesc sa-i explic frumos.
Dupa nunta, primul ei lucru a fost sa-mi spuna sa-i spun mama. Cand a repetat a 3-a oara si nu mai puteam face ca nu o aud am inceput sa rad si i-am spus ca imi place ce glume face, ca eu doar o mama am, m-am intors si mi-am gasit de lucru in alta parte. A mai bombanit ea dar cui ii pasa ce.
Asa e cel mai simplu, indiferenta le face sa moara de ciuda.

movulina
08.09.2006, 10:41:08
Nu va fie frica fetelor. Si eu de ani de zile ma chinui sa aman momentul casatoriei pentru ca mi-a fost frica ca soacramea va strica totul. Am platit totul noi doi si si asa a avut comentarii, dar m-am facut ca ploua. Cu doua saptamani inainte de nunta am vrut sa anulez tot si sa plec de acasa(stateam cu el de ani de zile) pentru ca ai lui din nou s-au bagat si trebuia sa stiu daca el e cu mine sau cu ai lui.I-am zis ca mai bine plec si sa fie fericit cu ai lui decat sa ma bag in familia lui. Nu am vrut sa-l pun in situatia de a alege intre mine si mama, dar mama lui l-a pus spunandu-i ca ori facem ca ea ori ea nu vine. Daca nu ma oprea atunci stiam macar ca nu avea rost sa stau o viata cu cineva care se lasa condus de parinti. Eu am incercat macar corecta sa fiu fata de mama lui si in final ea s-a dat pe fata. Mereu cea care il va pune sa aleaga va avea de pierdut. Nu va descarcati pe perechea voastra. Sufera el destul cand va vede nefericita si stie ca mama lui e de vina.
Eu dupa ce m-am convins ca el tine la mine si ii va tine pe ai lui la distanta de mine, nu am mai bagat-o pe soacra-mea in seama. Orice imi zicea daca tot insista ii spuneam sa-i zica la iubi meu, pana chiar ea a zis ca lui ii spune degeaba. Nu e pedeapsa mai mare pentru o mama sa recunoasca norei ca propriul copil nu asculta de ea.
Voi sa fiti corecte cu soacra si iubitoare cu perechile voastre si atunci soacra isi va arata adevarata fata si veti scapa de ele. Voi trebe doar sa scapati de groaza de a fi in preajma lor, cand nu va place ce auziti faceti ca nu ati auzit de loc. Nici cearta nu e solutie ca si voi va consumati degeaba. Eu cu a mea nu mai are rost nici sa incerc sa vorbesc sa-i explic frumos.
Dupa nunta, primul ei lucru a fost sa-mi spuna sa-i spun mama. Cand a repetat a 3-a oara si nu mai puteam face ca nu o aud am inceput sa rad si i-am spus ca imi place ce glume face, ca eu doar o mama am, m-am intors si mi-am gasit de lucru in alta parte. A mai bombanit ea dar cui ii pasa ce.
Asa e cel mai simplu, indiferenta le face sa moara de ciuda.

Stiu si eu o soacra care a insistat k nora sa-i spuna mama. S-a ajuns chiar la faza de a-i spune soacra norei k-i cumpara lantz sau cercei de aur............dar ea a refuzat...........Problema e ca nici in ziua de azi nu se inghit si cuplul respectiv este casatorit din 1991........

oana26
14.09.2006, 20:57:44
:))))))))))) propun sa ne intalnim, peste vreo 25 ani, pe acelasi forum, dar deja ca mame cu baieti, si sa deschidem o tema "Nora nu ma respecta", sau "Nora nu apreciaza eforturile mele", sau "De ce nu am eu parte de o nora la fel de buna, cum am fost si eu..?". Ciudat, de unde se iau toate soacrele - "scorpii"..? Din foste "miresici":)). Eu cred ca problema e mai mult in relatia femeie - femeie, care intotdeauna a fost mai dificila, mai ales cand mai e implicat si un barbat..:)

Eu zic ca depinde de femeie. E vorba de gelozie. Din pacate nu toate isi dau seama ca dragostea de sotie si dragostea de mama sunt doua lucruri diferite. Problema lor. Nu mai imi bat capul pt ca altfel o iau razna si nu vreau sa mor tanara :D

oana26
14.09.2006, 21:00:50
Stiu si eu o soacra care a insistat k nora sa-i spuna mama. S-a ajuns chiar la faza de a-i spune soacra norei k-i cumpara lantz sau cercei de aur............dar ea a refuzat...........Problema e ca nici in ziua de azi nu se inghit si cuplul respectiv este casatorit din 1991........

Asta e santaj. Din pacate cadourile nu rezolva nimic, degeaba iti da daca nu stie sa se comporte.

mam
15.09.2006, 09:16:18
asha este, si soacra mea se plange ca nu ma apropii de ea si ca nu vreau sa vb cu ea cum vb cu mama........daca ar stii cat de bine ma inteleg cu nasa cred ca ar turba :))

ALEX21A
15.09.2006, 09:22:46
asha este, si soacra mea se plange ca nu ma apropii de ea si ca nu vreau sa vb cu ea cum vb cu mama........daca ar stii cat de bine ma inteleg cu nasa cred ca ar turba :))
si a mea la fel.....ca ea incearca se se apropie de mine,dar ca eu nu vreau:[email protected] ........pai chiar ca nu vreau:D .....am vazut ce stofa are....
cu nasha nu e cazul.....pt ca nu avem nasi,inca

mam
15.09.2006, 10:10:52
da, si eu am vazut a mea cum e, ii tot zicea mamei, ca i-ar place sa fie mai apropiata de mine cum era ea de fostul prieten al fiicei ei (care era un smecheras si toata ziua o lingusea).....insa eu nu sunt asha si nici nu voi fi vreodata! in plus, de fiecare data cand ne vedem, tot tp are tot felul de remarci deranjante...asha ca, cum sa ma pot apropia de o astfel de persoana...daca ash sti ca e glumeatza, ash zice ok, asha e ea, insa chiar crede ce zice si o zice cu invidie.....invidie ca eu ma inteleg bine cu sotul meu si fiica ei s-a despartit de prietenul ei(cu care socrella deja le-a anuntat nunta ptr la anu), invidie prt ca eu am un job bun si bine platit si imi zice ca vezi d-ne fi-sa are niste interviuri ptr un post de secretara cu 400 E pe luna(tinand cont ca are 1 an experienta, si acu are 4 mil juma sal)...ma intreaba in sictir da ce eu am garantie la masina de spalat...numa faze d-astea...da vrea sa ma apropii de ea...

caramella
15.09.2006, 11:38:52
N - am vazut topicul asta pana acum. S - a dat dezlegare la strans soacre de gat? Vreau si eu. Daca moare nu fac puscarie? Ce bineeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-p

caramella
15.09.2006, 11:49:00
Din gandirea soacra - mii: dupa parerea ei ar trebui sa ii pup picioarele in fiecare zi ca a nascut si a crescut mandrete de baietel ca sa am eu cu cine ma marita. A fost si ea candva o miresica, si din cate povesteste (de cate ori o vad aceeasi poveste) asa a afcut ea cu soacra - sa. Nu zic ca nu merita un pic de respect ca a crescut un copil, dar nu cred ca ar trebiu sa ii multumesc eu pentru asta. Sa ma scuzati daca am deviat de la subiect, dar am vazut ca e vorba despre soacre si am vrut sa - mi vars amarul. Pupici

ALEX21A
15.09.2006, 12:02:04
da, si eu am vazut a mea cum e, ii tot zicea mamei, ca i-ar place sa fie mai apropiata de mine cum era ea de fostul prieten al fiicei ei (care era un smecheras si toata ziua o lingusea).....insa eu nu sunt asha si nici nu voi fi vreodata! in plus, de fiecare data cand ne vedem, tot tp are tot felul de remarci deranjante...asha ca, cum sa ma pot apropia de o astfel de persoana...daca ash sti ca e glumeatza, ash zice ok, asha e ea, insa chiar crede ce zice si o zice cu invidie.....invidie ca eu ma inteleg bine cu sotul meu si fiica ei s-a despartit de prietenul ei(cu care socrella deja le-a anuntat nunta ptr la anu), invidie prt ca eu am un job bun si bine platit si imi zice ca vezi d-ne fi-sa are niste interviuri ptr un post de secretara cu 400 E pe luna(tinand cont ca are 1 an experienta, si acu are 4 mil juma sal)...ma intreaba in sictir da ce eu am garantie la masina de spalat...numa faze d-astea...da vrea sa ma apropii de ea...
la mine e mai usor....sta la 250 km distanta,eu in buc.....m am convins de mult cine e si cum o cheama....acu degeaba se da bine pe langa mine....si ca atare nu am nici un fel de texte cu ea....nici macar la telefon(desi ea incearca cu disperare).....imi e indiferenta.....bine,eu am noroc cu iubi,care nu e deloc mamos....el vb cu ea(bine,cand are chef),iar cand se plange la el,ca de ce nu vb cu ea sau alte chestii....ii cam taie creanga("domne ,nu vrea si punct")....si oricum se poarta cu el acum,ca si cu "ouuu clocit".......

dj
15.09.2006, 12:11:54
N - am vazut topicul asta pana acum. S - a dat dezlegare la strans soacre de gat? Vreau si eu. Daca moare nu fac puscarie? Ce bineeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-p

Apropo, sa va spun un banc.
Cica o tipa intra intr-un magazin de arme si cere un pistol. Vanzatorul o intreaba daca are permis port arma.
Tipa ii intinde o hartie.
Vanzatorul:
- Doamna, ce mi-ati dat dumneavoastra este certificatul de casatorie...
- Pai si ce, nu e de ajuns!

Cred ca pistolul era pentru soacra...

ALEX21A
15.09.2006, 12:18:10
Cica o tipa intra intr-un magazin de arme si cere un pistol. Vanzatorul o intreaba daca are permis port arma.
Vanzatorul:

sau pt el?=)) =))

caramella
15.09.2006, 12:36:09
Vanzatorul:

Si eu cred.

dj
15.09.2006, 12:46:23
sau pt el?=)) =))
Nu stiu ca nu am intrebat-o....
=))
Cred ca depinde de fiecare....

caramella
15.09.2006, 12:51:47
sau pt el?=)) =))
Depinde de anii de casnicie=))

caramella
15.09.2006, 13:34:18
Daca tot spunem bancuri:
O baba avea trei fete.
Se marita prima, dupa cateva saptamani baba se arunca in fantana. Ginerele sare dupa ea si o salveaza.
A doua zi in fata portii o motoreta cu un afis: "Bine faci bine gasesti, Mama soacra."
Dupa un timp se marita si a doua. Aceeasi poveste: se arunca baba in fantana, ginere sare dupa ea si o salveaza. A doua zi in fata portii o masina cu un afis "Bine faci, bine gasesti, Mama soacra".
Se marita si a treia, sare baba in fantana si ginerele nimic. Moare baba si dupa inmormantare, in fata portii un jeep cu un afis "Bine faci, bine gasesti, Tata socru".=))

dj
15.09.2006, 13:35:19
Daca tot spunem bancuri:
O baba avea trei fete.
Se marita prima, dupa cateva saptamani baba se arunca in fantana. Ginerele sare dupa ea si o salveaza.
A doua zi in fata portii o motoreta cu un afis: "Bine faci bine gasesti, Mama soacra."
Dupa un timp se marita si a doua. Aceeasi poveste: se arunca baba in fantana, ginere sare dupa ea si o salveaza. A doua zi in fata portii o masina cu un afis "Bine faci, bine gasesti, Mama soacra".
Se marita si a treia, sare baba in fantana si ginerele nimic. Moare baba si dupa inmormantare, in fata portii un jeep cu un afis "Bine faci, bine gasesti, Tata socru".=))
:)) :)) :))
Avea dreptate omul...

ALEX21A
15.09.2006, 13:37:42
Daca tot spunem bancuri:
O baba avea trei fete.
:)) :)) ..

caramella
15.09.2006, 13:38:43
Avea dreptate omul...
Pai nu. :gen_01: Cu drag, Tata socru...............................

dj
15.09.2006, 13:42:10
Pai nu. :gen_01: Cu drag, Tata socru...............................
La tata socru ma refeream ca avea dreptate sa pastreze traditia familiei rasplatind faptele bune...

albina
15.09.2006, 13:45:09
stiti eu am nunta pe 4 noiembrie si o facem singuri.ieri ''mama soacra'' l a sunat pe sotul meu si l a intrebat ce mai face si intr un final il intreaba dak nu cumva vrem sa ne trimita ea din Grecia niste invitatii frumoase(acolo lucreaza)cand am auzit am innebunit.mai am putin pana la nunta si ea abia acum imi zice de intentie.sotul i a zis ca nu e nevoie pt k un bun prieten tot in grecia lucreaza ne a zis k ni le face el acolo.imi era o rusine cand am auzit k el vrea sa ni le faca pt ca soacrame nu ne a zis niciodata dar el da.soacramea mai are 2 baieti care or sa fie si ei odata miri si sper sa dea peste niste nurori mai scorpii decat ea k sa vada ce rau e.eu nu pot sa i zic nimic pt k sufera cu inima si dak i as reprosa ceva nu vreau sa o supar si Doamne fereste sa o am pe constiinta.sper k nu va m plictisit.pupici

caramella
15.09.2006, 13:45:35
La tata socru ma refeream ca avea dreptate sa pastreze traditia familiei rasplatind faptele bune...
Pacat ca mama soacra nu are fete sa poata sa scrie si tata socru "Bine faci bine gasesti"

Tzitzi_mic
15.09.2006, 13:48:51
Soacra mea are si o fata:));;) ;-)

caramella
15.09.2006, 13:51:00
stiti eu am nunta pe 4 noiembrie si o facem singuri.ieri ''mama soacra'' l a sunat pe sotul meu si l a intrebat ce mai face si intr un final il intreaba dak nu cumva vrem sa ne trimita ea din Grecia niste invitatii frumoase(acolo lucreaza)cand am auzit am innebunit.mai am putin pana la nunta si ea abia acum imi zice de intentie.sotul i a zis ca nu e nevoie pt k un bun prieten tot in grecia lucreaza ne a zis k ni le face el acolo.imi era o rusine cand am auzit k el vrea sa ni le faca pt ca soacrame nu ne a zis niciodata dar el da.soacramea mai are 2 baieti care or sa fie si ei odata miri si sper sa dea peste niste nurori mai scorpii decat ea k sa vada ce rau e.eu nu pot sa i zic nimic pt k sufera cu inima si dak i as reprosa ceva nu vreau sa o supar si Doamne fereste sa o am pe constiinta.sper k nu va m plictisit.pupici
Sufera cu inima si lucreaza in Grecia? Atunci chiar merita scorpii pe post de nurori.

ALEX21A
15.09.2006, 13:51:27
eee sufera cu inima!!! e si?? sigur nu sufera cu altceva??....dc tot sufera cu inima...sa stea in banca ei.....asa fac....mi e rau de mor!!!(si asteapta sa alerge fisu la ei sau sa le compatimesti)....eu le as intreba....bine,bine>"cand mori?"=)) =)) .......sadica,nu??.....pana mor ele,ne imbolnavim noi cu nervii........sau mai rau......

caramella
15.09.2006, 13:52:10
Soacra mea are si o fata:));;) ;-)
Poate tu ai noroc. Cu drag tata socru...................

911
15.09.2006, 16:03:48

Chiar ma uimesti cand vad ce scrii despre soacra ta... Sa inteleg ca am avut eu noroc de o soacra dulce, buna...etc??? Si eu care pana acum credeam ca s-au mai modernizat si ele... Pai...soacra mea (ei sunt din Oltenita, noi stam in Bucuresti) ma suna...sa ma intrebe ce mai fac, cand mergem pe la ei ma ia in brate sa ma pupe, mi-a facut o poezie de ziua mea :D E scumpa foc... Imi pare mie rau ca sunt eu o fire mai rece si mai distanta...si nu sunt prea pupacioasa... ca altfel as fi albit-o de pupaturi!!!

tweety82
15.09.2006, 19:00:20
Chiar ma uimesti cand vad ce scrii despre soacra ta... Sa inteleg ca am avut eu noroc de o soacra dulce, buna...etc??? Si eu care pana acum credeam ca s-au mai modernizat si ele... Pai...soacra mea (ei sunt din Oltenita, noi stam in Bucuresti) ma suna...sa ma intrebe ce mai fac, cand mergem pe la ei ma ia in brate sa ma pupe, mi-a facut o poezie de ziua mea :D E scumpa foc... Imi pare mie rau ca sunt eu o fire mai rece si mai distanta...si nu sunt prea pupacioasa... ca altfel as fi albit-o de pupaturi!!!

Pai ce sa zic ...esti o norocoasa ... eu de ex stau la 2 stati de masina de soacramea si nu am mai vorbit cu ea de mai mult de 6 luni . nici macar la tel ... al meu tot ii spune ca sunt ocupata si nu pot sa ma duc la ea ...dar daca apuca sa ma intrebe pe mine de ce nu ma duc, cred ca-i vars in fata tot adevarul care a tot incercat al meu sa-l ascunda ;))

mam
15.09.2006, 19:02:31

nu stiu ce sa zic, ca parca inainte nu era asha, sau cel putin nu e asha cu toata lumea, o avea ceva cu mine ca nu sunt genul care sa ii fac confidente, nu stiu...sau poate doar e invidioasa, nu stiu, oricum eu incerc sa stau cat mai departe e ea si sa vb cat mai rar cu ea si pana acuma n-am avut probleme...

ALEX21A
15.09.2006, 19:04:37
in general le place sa fie periate,"sa le suflii in fund":"> .....iar eu nu sunt genu....nu mi place sa ma prefac....

tweety82
15.09.2006, 19:11:25
in general le place sa fie periate,"sa le suflii in fund":"> .....iar eu nu sunt genu....nu mi place sa ma prefac....

Nici eu nu sunt genul asta ..si tocmai de aceea nu ma duc ...ar insemna sa ma prefac in fata ei si cum nu sunt o prefacuta si prefer sa spun omului in fata tot , prefer sa nu ma duc

caramella
18.09.2006, 13:19:46
eee sufera cu inima!!! e si?? sigur nu sufera cu altceva??....dc tot sufera cu inima...sa stea in banca ei.....asa fac....mi e rau de mor!!!(si asteapta sa alerge fisu la ei sau sa le compatimesti)....eu le as intreba....bine,bine>"cand mori?"=)) =)) .......sadica,nu??.....pana mor ele,ne imbolnavim noi cu nervii........sau mai rau......
Bine spus. In orice caz se apreciaza talentul actoricesc. Ar putea sa se apuce de facut filme./:)

caramella
18.09.2006, 13:22:59
La noi asta e treba de femei. Sa - i sufle in fund ma -sa.

caramella
18.09.2006, 13:30:26
Explicatia (adica un banc).
Un general rus, unul american si unul roman erau pe un vas in mijlocul unui ocean plin de rechini.
Incep sa se laude cat de curajosi sunt soldatii lor.
Incepe rusu:
Ivan vino aici.
vine Ivan, generalul isi arunca sapca in apa si zice:
- Ivan adu - mi sapca.
Sare Ivan in apa, se intoarce fara o mana, dar cu sapca sefului.
Americanul,
- John, vino aici.
Vine John, generalul isi arunca sapca in apa si zice:
- John, adu - mi sapca.
Sare John, vine fara o mana si un picior, dar cu sapca sefului.
Romanul se prapadea de ras. Ceilalti doi il intreaba:
- Ce - ai ma , de ce razi?
- Pai la noi asta e treba de femei
- Pai cum asa?
- Stati sa vedeti. Ioane, vino aici
Vine Ion, isi arunca generalu' sapca in apa si zice:
- Ioane, adu - mi sapca.
- Sa ti - o aduca ma - ta.:[email protected]

cristina2007
19.09.2006, 20:36:16
mai si eu am un exemplar de soacra (viitoare).... de-mi vine sa dau cu ea in Bega de multe ori.... scandal cu pregatirile pentru nunta, scandal pentru muzica, scandal pentru orice :gen_07:
noroc, sau ghinion, nu stiou exact care dintre ele e, dar nici viitorul sot nu se intelege mai bine cu ea...
acum cautam si noi sa ne cumparam un apartament... ce sa zic isteriile din lume ca-i iau baiatul de langa ea (ei au ditamai casoiul)...
dati-mi un sfat ca eu ma tot abtin da si cand se va umple paharul.... nu stiu cu cate scantei va iesi :D

gaabitza
20.09.2006, 06:57:08
yupiiiiii pot si eu sa-mi barfesc soacra.
eheeee cate povesti ar fi. sa v-o spun pe cea mai noua.

Au venit pozele de la fotograf. Abia asteptam sa vad ce s-a intamplat la scosul jartelei ca atunci nu prea eram atenta (ma gadil ingrozitor de rau si am ras tot timpul). Poza: eu cu un piciorus pe scaun, el in genunchi bagat sub fusta mea (cam mult ca sunt foarte slaba si nevrand sa modific jarteaua a trebuit sa o asez cam sus) si ea sprijinita pe spatarul scaunului se holba de zor cu un ranjet incredibil de fortat. Mi-a stricat toata bucuria.

Si gandindu-ma la jartea mi-am mai adus aminte de ceva: a doua zi dupa nunta. Intru in camera sotului (in care stateam si eu) si o gasesc umbland prin plasutele cu cadouri cu ceva in mana. Ce era? Un costumas f,f,f sexy de la niste prietene pt noaptea nuntii(care inca nu se intamplase-tot din cauza ei, e si asta o alta poveste). "Am vazut ceva aici si am crezut ca a cazut din intamplare si vroiam sa vad ce e ca poate era de spalat" Am simtit imediat nevoia de a invata niste chimie (capitolul substante toxice si otravitoare).

Nu inteleg ce au soacrele cu noi?! E incredibil! Si cand ma uit ca pe unele fufe(n-am vrut sa folosesc cuvinte mai urate) le pupa-n... soacrele o iau razna. Sper sa nu se supere pe mine cele care se inteleg bine cu soacrele - nu a fost o aluzie.

Parte buna a lucrurilor e ca ma inteleg super cu sotul meu(chiar si la faza cu soacra) si atata vreme cat el vrea sa stea cat mai departe de ei ma simt extraordinar de bine.

caramella
20.09.2006, 13:22:55
mai si eu am un exemplar de soacra (viitoare).... de-mi vine sa dau cu ea in Bega de multe ori.... scandal cu pregatirile pentru nunta, scandal pentru muzica, scandal pentru orice :gen_07:
noroc, sau ghinion, nu stiou exact care dintre ele e, dar nici viitorul sot nu se intelege mai bine cu ea...
acum cautam si noi sa ne cumparam un apartament... ce sa zic isteriile din lume ca-i iau baiatul de langa ea (ei au ditamai casoiul)...
dati-mi un sfat ca eu ma tot abtin da si cand se va umple paharul.... nu stiu cu cate scantei va iesi :D
Incearca sa o ignori. Poate dispare.............:[email protected]

caramella
20.09.2006, 13:25:41
yupiiiiii pot si eu sa-mi barfesc soacra.
eheeee cate povesti ar fi. sa v-o spun pe cea mai noua.

Au venit pozele de la fotograf. Abia asteptam sa vad ce s-a intamplat la scosul jartelei ca atunci nu prea eram atenta (ma gadil ingrozitor de rau si am ras tot timpul). Poza: eu cu un piciorus pe scaun, el in genunchi bagat sub fusta mea (cam mult ca sunt foarte slaba si nevrand sa modific jarteaua a trebuit sa o asez cam sus) si ea sprijinita pe spatarul scaunului se holba de zor cu un ranjet incredibil de fortat. Mi-a stricat toata bucuria.

Si gandindu-ma la jartea mi-am mai adus aminte de ceva: a doua zi dupa nunta. Intru in camera sotului (in care stateam si eu) si o gasesc umbland prin plasutele cu cadouri cu ceva in mana. Ce era? Un costumas f,f,f sexy de la niste prietene pt noaptea nuntii(care inca nu se intamplase-tot din cauza ei, e si asta o alta poveste). "Am vazut ceva aici si am crezut ca a cazut din intamplare si vroiam sa vad ce e ca poate era de spalat" Am simtit imediat nevoia de a invata niste chimie (capitolul substante toxice si otravitoare).

Nu inteleg ce au soacrele cu noi?! E incredibil! Si cand ma uit ca pe unele fufe(n-am vrut sa folosesc cuvinte mai urate) le pupa-n... soacrele o iau razna. Sper sa nu se supere pe mine cele care se inteleg bine cu soacrele - nu a fost o aluzie.

Parte buna a lucrurilor e ca ma inteleg super cu sotul meu(chiar si la faza cu soacra) si atata vreme cat el vrea sa stea cat mai departe de ei ma simt extraordinar de bine.
Draguta soacra mai ai. Sa - ti traiasca. Sau poate nu??????????????????
Sfat: lasa niste prezervative la vedere. Vezi ce zice atunci....=P~

dj
20.09.2006, 13:31:26
Draguta soacra mai ai. Sa - ti traiasca. Sau poate nu??????????????????
Sfat: lasa niste prezervative la vedere. Vezi ce zice atunci....=P~
Nu ma pot abtine sa nu dau un pronostic: "Adica voi nu vreti sa imi faceti nepoti!" Sper sa ma insel...

caramella
20.09.2006, 13:32:31
Nu ma pot abtine sa nu dau un pronostic: "Adica voi nu vreti sa imi faceti nepoti!" Sper sa ma insel...
Ba da mama soacra, da' cand vreau eu nu cand vrei tu:[email protected]

dj
20.09.2006, 13:35:27
Ba da mama soacra, da' cand vreau eu nu cand vrei tu:[email protected]
Hai ca ne pricepem la soacre si raspunsuri "cuminti si angelice" de la nurori!Doamne, ce bine ca soacra mea e foarte in varsta, ca are si ea fete si mai are si alte nurori, si ca nu stam cu ea!

caramella
20.09.2006, 13:37:05
Hai ca ne pricepem la soacre si raspunsuri "cuminti si angelice" de la nurori!Doamne, ce bine ca soacra mea e foarte in varsta, ca are si ea fete si mai are si alte nurori, si ca nu stam cu ea!
Fericito. A mea are un singur copil (ghici cine) si nu e batrana de loc. O sa trebuiasca sa o suport mult si bine

dj
20.09.2006, 13:39:50
Fericito. A mea are un singur copil (ghici cine) si nu e batrana de loc. O sa trebuiasca sa o suport mult si bine
Nasol moment!
De asta teoretic ar trebui sa se planga sotul meu ca eu sunt singura la parinti (poate de aceea imi place atat de mult familia lui numeroasa) dar are bafta cu mama care tine mult la el (poate pentru ca a convins-o pe fi-sa sa se marite si ca o vede si fericita)!
Dar eu tin minte ca spuneam ca daca ma marit vreodata (urmat de un "Doamne fereste!" de care mi-au amintit multi inainte si dupa nunta) vreau unul orfan de mama ca sa nu am soacra!

cristina2007
20.09.2006, 19:48:33
.... si a mea la fel....:-s

Bia
23.09.2006, 21:18:01
Oh, bine ca nu sunt singura si va am pe voi sa ma descarc!
La suprafata ma inteleg f bine cu socrii, oh, dar dincolo .... Ai lui sunt total opusi fata de parintii mei! Ai mei sunt de gasca, suntem prieteni, glumesc cu ei, imi permit sa mai scap cate o injuratura micuta, etc, plus ai mei a facut totul pentru mine, chiar si acum ma sprijina, pun umarul la orice problema financiara, pe el l-au primit cu bratele deschise, noi mancam la mama in fiecare zi, ce mai, ai mei fac totul pentru noi! Ai lui in schimb, sunt de moda veche, cu fel de fel de cucuri in cap si nu ne ajuta niciodata cu absolut nimic, nici macar nu intreaba! Nu vreau nimic de la ei, nu-i asta problema, dar ma deranjeaza ca nici macar nu intreaba! In schimb au fel de fel de pretentii de la noi! Pana acum cateva luni cand ne-am hotarat sa ne casatorim ne-au terorizat ca chestia asta, si nu ca nu mai pot ei de dragul meu ci ca "traim in pacat" si-i facem de ras! Oh cand s-a mutat la mine, le zicea la toti ca sunt sotia lui! Plus numai fel de fel de comentarii ... De exemplu: Nu aveam inca masina de spalat (mi-au cumparat ai mei cadou de ziua mea) si spalam eu la mama si el la ma-sa, ca doar ei spusesera sa vina sa spele acolo, bun si intr-o zi ne ducem noi cu punga cu hainele lui, la care taica-su incepe:Ei daca ai avea nevasta n-ai mai veni sa speli la maica-ta ca ar avea cine sa-ti spele!" Am simtit ca innebunesc si i-am zis: Da ce credeti ca nevestele in ziua de azi mai spala chilotii barbatului? Eu nu-i spal nici pe ai mei ca duc la masina la mama, da de unde ideile astea! Ce credeti ca daca se insoara cu mine eu o sa stau sa spal? sa stau la cratita?" Nici nu stiu ce am mai zis ca turbam! Bine asta e o faza micuta pe langa ce s-a mai zis!
Lui nu pot sa-i spun prea multe pentru ca desi stie ca am dreptate, sufera foarte mult, chiar o data efectiv i-au dat lacrimile spunandu-mi " ce crezi ca eu n-as vrea sa am parinti ca ai tai?!" si cand l-am vazut cat sufera imi venea sa ma duc sa-i strang de gat!
Mai bine ma opresc ca deja spumeg de nervi ca mi-am adus aminte de mai multe!
A inca una si gata: Pt nunta sa nu credeti ca au intrebat macar daca avem bani sau daca avem nevoie de ajutor ... nu, doamne fereste! Macar sa intrebe .... Si nu e vb ca sunt saraci .... dar totul e pentru ei!
Fetelor spuneti-mi ceva frumos ca acum imi vine sa plang de suparare!

dandelion
23.09.2006, 21:42:24
Oh, bine ca nu sunt singura si va am pe voi sa ma descarc!
La suprafata ma inteleg f bine cu socrii, oh, dar dincolo .... Ai lui sunt total opusi fata de parintii mei! Ai mei sunt de gasca, suntem prieteni, glumesc cu ei, imi permit sa mai scap cate o injuratura micuta, etc, plus ai mei a facut totul pentru mine, chiar si acum ma sprijina, pun umarul la orice problema financiara, pe el l-au primit cu bratele deschise, noi mancam la mama in fiecare zi, ce mai, ai mei fac totul pentru noi! Ai lui in schimb, sunt de moda veche, cu fel de fel de cucuri in cap si nu ne ajuta niciodata cu absolut nimic, nici macar nu intreaba! Nu vreau nimic de la ei, nu-i asta problema, dar ma deranjeaza ca nici macar nu intreaba! In schimb au fel de fel de pretentii de la noi! Pana acum cateva luni cand ne-am hotarat sa ne casatorim ne-au terorizat ca chestia asta, si nu ca nu mai pot ei de dragul meu ci ca "traim in pacat" si-i facem de ras! Oh cand s-a mutat la mine, le zicea la toti ca sunt sotia lui! Plus numai fel de fel de comentarii ... De exemplu: Nu aveam inca masina de spalat (mi-au cumparat ai mei cadou de ziua mea) si spalam eu la mama si el la ma-sa, ca doar ei spusesera sa vina sa spele acolo, bun si intr-o zi ne ducem noi cu punga cu hainele lui, la care taica-su incepe:Ei daca ai avea nevasta n-ai mai veni sa speli la maica-ta ca ar avea cine sa-ti spele!" Am simtit ca innebunesc si i-am zis: Da ce credeti ca nevestele in ziua de azi mai spala chilotii barbatului? Eu nu-i spal nici pe ai mei ca duc la masina la mama, da de unde ideile astea! Ce credeti ca daca se insoara cu mine eu o sa stau sa spal? sa stau la cratita?" Nici nu stiu ce am mai zis ca turbam! Bine asta e o faza micuta pe langa ce s-a mai zis!
Lui nu pot sa-i spun prea multe pentru ca desi stie ca am dreptate, sufera foarte mult, chiar o data efectiv i-au dat lacrimile spunandu-mi " ce crezi ca eu n-as vrea sa am parinti ca ai tai?!" si cand l-am vazut cat sufera imi venea sa ma duc sa-i strang de gat!
Mai bine ma opresc ca deja spumeg de nervi ca mi-am adus aminte de mai multe!
A inca una si gata: Pt nunta sa nu credeti ca au intrebat macar daca avem bani sau daca avem nevoie de ajutor ... nu, doamne fereste! Macar sa intrebe .... Si nu e vb ca sunt saraci .... dar totul e pentru ei!
Fetelor spuneti-mi ceva frumos ca acum imi vine sa plang de suparare!
Nu plange scumpa, ca nu ai pt cine.
Daca ei sunt asa, nu merita sa te consumi, si sa-ti faci zile negre din cauza lor.Voi sunteti acum la casa voastra, va iubiti, va aveti unul pe celalat, voi sunteti cu viata voastra, ei sa fie cu al lor. Daca va intelegeti bine cu ai tai, super!
Inteleg ca el sufera si cred ca sufera mai mult ca vede ca se iau de tine si ca nu meriti. daca iti mai spun ceva, fa-te ca nu ai auzit, chiar daca e greu sa te abtii de la comentarii ( ca si eu sunt tot asa!!! ), dar e mai bine.
Stii vorba aia : "zambeste in ochii celui care te-a jignit ca sa vada ca nu te doare" ! Sa stii ca tine. Poate ei se bucura cand vad ca pe tine te doare si ca pui la suflet vorbele lor, sau poate sunt prea incuiati la minte ca sa vada ce sotie minunata are baiatul lor. Asa ca ignora-i, ignora-le vorbele si o sa fie bine, o sa vada ca nu te afecteaza ce spun si o sa renunte..
Pupici!

Bia
23.09.2006, 22:16:14
Multumesc Andana! Chiar aveam nevoie de incurajari! Eu sunt singurica ca el e plecat din tara ... si asta tot din cauza socrilor ... daca s-ar fi gandit macar o fractiune de secunda si la copii lor nu s-ar fi ajuns la situatia asta ... in schimb pompeaza bani intr-o vila in care sta maica-sa singura ca taica-su e plecat si el ca sa intretina ditamai casoiul, viitorul meu sot e plecat, fratele lui la fel ....
Am tras un bocet scurt, m-am descarcat putin! Poate ca nu am dreptul sa-i judec in nici un fel, cel putin asa zice mama mea, mereu zice ca va fi bine si ca la ei (ai mei) o sa gasim mereu tot sprijinul de care avem nevoie, pe ai lui trebuie sa-i respect ca sunt ai lui si in rest fiecare cu treburile lui ...vb cuiva "mai rarut ca-i mai dragut" si asta tot incerc sa fac .... sper sa-mi iasa!
Dar mereu imi vin in minte niste faze absolut criminale si efectiv spumeg de nervi! Stii cum e, daca iti vezi iubitul suferind, tu suferi si mai tare (cred ca e instinctul matern), dar daca il vezi plangand .... (si nu cred ca e rusinos ca un barbat sa planga asa din cand in cand, cand nu mai poate) iti vine sa-i strangi de gat pe cei care l-au ranit atat de tare! Eu pentru asta nu-i pot ierta! In rest dupa cum am zis, la suprafata e ok, vb, radem, vb politicos, ne razboim cu zambetul pe buze, dar in sufletul meu n-o sa-i iert niciodata pt ca il fac pe el sa sufere si pentru ca nu-i intereseaza de noi ci doar emit n pretentii!
Mersi inca o data de incurajari!

dandelion
23.09.2006, 22:37:33
Multumesc Andana! Chiar aveam nevoie de incurajari! Eu sunt singurica ca el e plecat din tara ... si asta tot din cauza socrilor ... daca s-ar fi gandit macar o fractiune de secunda si la copii lor nu s-ar fi ajuns la situatia asta ... in schimb pompeaza bani intr-o vila in care sta maica-sa singura ca taica-su e plecat si el ca sa intretina ditamai casoiul, viitorul meu sot e plecat, fratele lui la fel ....
Am tras un bocet scurt, m-am descarcat putin! Poate ca nu am dreptul sa-i judec in nici un fel, cel putin asa zice mama mea, mereu zice ca va fi bine si ca la ei (ai mei) o sa gasim mereu tot sprijinul de care avem nevoie, pe ai lui trebuie sa-i respect ca sunt ai lui si in rest fiecare cu treburile lui ...vb cuiva "mai rarut ca-i mai dragut" si asta tot incerc sa fac .... sper sa-mi iasa!
Dar mereu imi vin in minte niste faze absolut criminale si efectiv spumeg de nervi! Stii cum e, daca iti vezi iubitul suferind, tu suferi si mai tare (cred ca e instinctul matern), dar daca il vezi plangand .... (si nu cred ca e rusinos ca un barbat sa planga asa din cand in cand, cand nu mai poate) iti vine sa-i strangi de gat pe cei care l-au ranit atat de tare! Eu pentru asta nu-i pot ierta! In rest dupa cum am zis, la suprafata e ok, vb, radem, vb politicos, ne razboim cu zambetul pe buze, dar in sufletul meu n-o sa-i iert niciodata pt ca il fac pe el sa sufere si pentru ca nu-i intereseaza de noi ci doar emit n pretentii!
Mersi inca o data de incurajari! Sa-ti fie de bine..si iubitul meu a plecat acum o saptamana..sa mai faca ceva banuti pt nunta..ai lui sunt plecati de multi ani in afara, si nu prea vin acasa, decat in in august, cand au concediu ..sunt niste oameni minunati, soacra nu ma scoate din "frumoasa mea" si asa mai departe..desi mai are nore ( al meu are un frate casatorit, unul care face stare civila de craciun si o sora ceva mai mica- sunt patru frati de tot)..nu am incercat niciodata sa ii fac sa ma placa mai mult decat pe celelalte sau ceva, ca nu sunt genul..mai au si ei defectele lor, si pe deoparte ii inteleg..insista sa mergem sa stam macar cativa ani si noi acolo cu ei, sa lucram, sa ne facem un ban..nu ca refuzam categoric,si probabil dupa nunta o sa plecam pt ceva timp..dar nu in bani consta fericirea si nu poti lucra toata viata pt altii si nu-mi place ca de fiecare data cand iuby meu vine acasa, nici nu trece bine o luna, il si intreaba cand merge acolo..el saracu incearca sa ne impace si pe mine si pe ei..in rest nu am nimic de reprosat, nu s-au bagat niciodata in viata noastra, ne-au ajutat foarte mult financiar, atat ei cat si mami, care saraca tot spune ca pana acuma isi facea griji pt un copil,iar acum are doi..
Te inteleg si stiu cum dor vorbele pe care nu le meriti..pt ca am "primit" si eu "cadou" de la unul dintre fratii lui iuby..stii cum ii..sa stea doua cupluri de tineri intr-un apartament ( desi e cu 5 camere)..unul isi lasa chilotul unde nu trebe, altul nu-si spala vasele, ba nu spala vana dupa ce face baie..sau face mancare cu produsele cumparate de tine si nici macar nu are bunul simt sa te serveasca..dupa care ajunge sa-ti arunce ca de fapt tu le-ai facut pe toate astea si altele pe care nici nu vreau sa-mi amintesc...nu exagerez cand spun ca am plans o saptamana din cauza asta..si acuma am un nod in gat..am primit macar scuzele de rigoare si pareri de rau..dar asta e..nu ai cum sa uiti ceva ce te-a durut, dar poti evita sau ignora..

P.S. nu-mi vine sa cred ce usor e sa te destainui aici..:)

Bia
23.09.2006, 22:54:49
Ai dreptate, chiar ca e usor sa-ti deschizi sufletul aici! Oricum am rabufnit si eu putin, acum ma simt mai bine! :* Mersi!E fain sa simti ca te asculta cineva!
Iar cu socrii mei "minutati" trebuie s-o scot eu cumva la liman, ca de schimbat sunt constienta ca n-am nici o sansa, o sa trebuiasca sa invat sa fiu imuna! Bine ca avem casuta noastra, cuibul nostru unde scapam de toata lumea!
Cred ca ti-e greu si tie fara iubitelul tau! Si mie mi-e greu ... dar in cazul nostru departarea asta ne-a facut si mult bine, adica ne-a apropiat si mai mult, ne-a facut sa reflectam asupra rel noastra, sa vedem si mai clar ce simtim si cat de mult insemnam unul pentru celalat! vorba lui mama, asta e un test de foc, daca trecem peste asta atunci putem trece peste orice si uite ca am trecut cu brio si suntem gata sa facem pasul!!! Deja am deviat de la subiect! ;))

dandelion
23.09.2006, 23:11:57
Ai dreptate, chiar ca e usor sa-ti deschizi sufletul aici! Oricum am rabufnit si eu putin, acum ma simt mai bine! :* Mersi!E fain sa simti ca te asculta cineva!
Iar cu socrii mei "minutati" trebuie s-o scot eu cumva la liman, ca de schimbat sunt constienta ca n-am nici o sansa, o sa trebuiasca sa invat sa fiu imuna! Bine ca avem casuta noastra, cuibul nostru unde scapam de toata lumea!
Cred ca ti-e greu si tie fara iubitelul tau! Si mie mi-e greu ... dar in cazul nostru departarea asta ne-a facut si mult bine, adica ne-a apropiat si mai mult, ne-a facut sa reflectam asupra rel noastra, sa vedem si mai clar ce simtim si cat de mult insemnam unul pentru celalat! vorba lui mama, asta e un test de foc, daca trecem peste asta atunci putem trece peste orice si uite ca am trecut cu brio si suntem gata sa facem pasul!!! Deja am deviat de la subiect! ;))
Exact asta a insemnat distanta si in relatia noastra,desi multi spun ca distanta te indeparteaza pe unul de celalalt, dar nu e asa.Am trecut prin mai multe impreuna cand era el plecat, decat atunci cand am fost impreuna.Chiar prima data cand a plecat,eram intr-a 12..el a trebuit sa stea cam 6 luni acolo..am fost efectiv "uscata" ..am slabit ingrozitor, nu mancam, nu dormeam,nu ieseam pe nicaieri..ma mai storcea si invatatul..dar am trecut si peste aia..si peste certuri, si lacrimi si disperare,si a mai plecat de-atunci de cateva ori..acuma iara a plecat si sta pana la Craciun..dupa aia ramane acasa si dupa nunta poate plecam amandoi..acum e mai usor, nu mai sufar asa de tare, dar imi lipseste ...noi suntem tot timpul impreuna, peste tot unde mergem,tot ce facem..parca nu pot respira cand nu il am alaturi..dar il iubesc, stiu ca ma iubeste si ca tot ce face e pt noi, pt nunta si ca sa-mi faca mie micile placeri;))

Bia
23.09.2006, 23:33:29
Asa e! Iubirea e ca un foc, pe cel mic il stinge orice adiere de vant pe cel puternic il inteteste! (asta am citit-o pe undeva:D ) Adica iubirea adevarata nu poate fi distrusa de nimic, nici de departare, nici de probleme, nici chiar de socrii :D ! Din contra, orice greutate o face mai puternica! Tu esti norocoasa ca iubitul tau ramane in tara pana la nunta! Al meu vine de craciun si apoi nu mai vine pana inainte de nunta, adica pe la anul pe la sfarsitul lui iulie, ca atfel nu mai apucam sa adunam toti banutii de care avem nevoie! Si iti dai seama ... raman eu cu toate pregatirile pe capul meu ....
Oho da chiar ca am deviat puternic de la subiect, dar macar m-ai facut sa ma gandesc si la lucrurile frumoase ca eram tare necajita! Pupici!

dandelion
24.09.2006, 11:19:05
Asa e! Iubirea e ca un foc, pe cel mic il stinge orice adiere de vant pe cel puternic il inteteste! (asta am citit-o pe undeva:D ) Adica iubirea adevarata nu poate fi distrusa de nimic, nici de departare, nici de probleme, nici chiar de socrii :D ! Din contra, orice greutate o face mai puternica! Tu esti norocoasa ca iubitul tau ramane in tara pana la nunta! Al meu vine de craciun si apoi nu mai vine pana inainte de nunta, adica pe la anul pe la sfarsitul lui iulie, ca atfel nu mai apucam sa adunam toti banutii de care avem nevoie! Si iti dai seama ... raman eu cu toate pregatirile pe capul meu ....
Oho da chiar ca am deviat puternic de la subiect, dar macar m-ai facut sa ma gandesc si la lucrurile frumoase ca eram tare necajita! Pupici!
Da, intr-adevar, sunt norocoasa aici.
Multe dintre pregatiri raman tot pe capul meu, dar imi face placere, dupa ce o sa vina acasa o sa ne ocupam impreuna de tot.Si iar, sunt , de fapt suntem norocosi, ca ne ajuta ai lui cu ceva bani pt nunta ( o sa scoata un credit din banca si o parte din bani o sa ne dea noua, dar o sa platim si noi ratele, altfel nu acceptam ). Asa ca, inca o data, am niste socri minunati si sper sa raman cu parerea asta despre ei toata viata.
Am realizat multe lucruri de cand cu site-ul asta,am inceput sa vad altfel totul, am vazut cat de norocoasa sunt intr-adevar , ca nunta nu trebuie sa fie neaparat foarte scumpa pt a fi frumoasa si multe altele..
Pupici dulci si sa nu mai fim triste;)

LILICA
24.09.2006, 12:21:51
Imi pare rau pentru voi, sunt o persoana care pun totul la suflet si nu stiu ce-as fi facut.
La partea asta sunt mai norocoasa!
Locuim singuri, viitorul sot are casa, insa mama lui nu se baga.
Ne ajuta cu multe, dar nu ne-a impus nimic niciodata.
E o femeie moderna, eleganta si foarte frumoasa. De cate ori ne vedem tine neaparat sa-mi dea cate ceva. La o luna dupa ce ne-am cunoscut m-am mutat din Buc. a fost ceva neprevazut din cauza serviciului.
Am stat mai bine de un an la 350 km distanta de viitorul sot, adica la parintii mei, ca nu-mi permitea serviciul sa ma mut, ea suferea alaturi de noi. A fost tare greu pana m-am mutat inapoi si nu stiam cand vom reusi, mai mult daca vom reusi. Dar Dumnezeu a vrut pe 14 februarie acest an sa ma mut. Noi tot intr-o zi de 14 sarbatorim luna,anul...de cand ne-am cunoscut, pe 14 mai 2005 am prins buchetul la o nunta...
Dupa ce m-am mutat ieseam saptamanal la pizza, ea ne scotea in oras, ne dadea bani sau alte lucruri. Cel mai fain a fost cand la o astfel de intalnire m-a intrebat unde e inelul?!Ce inel,zic eu...atunci mi-a zis ca i-a dat bani viit. sot sa-mi cumpere un inel din partea ei. Cand am iesit de la pizza ploua infernal, cu toate astea a insistat sa mergem sa-mi cumpere inelul. Asa am fost.
La doua saptamani cand am iesit de la serviciu viit. sot a zis ca trebuie sa ne vedem cu mama lui in oras, ne-am dus si mi-a facut cadou un lantic de aur cu-n delfinas, in acea zi o veche prietena a ei, facea nu stiu cat de cand a murit, in memoria ei mi-a cumparat lanticul. Sunt ''n'' astfel de exemple...
Ne-a dat banii pe verighete, imi da bani sa-mi cumpar pantofii de mireasa.
Si parintii mei il iubesc enorm pe viitorul sot, desi mai am acasa doi frati si doua surori si ne ajuta cum pot, desi ne-am descurca si singuri.
Am parte de niste parinti, frati si surori extraordinari, nu e zi sa nu vorbim la telefon, iar de soacra ce sa mai zic, o iubesc si o respect. Si ea zice la toata lumea ca are o viitoare nora cum si-a dorit. Are si o fiica.
Mama a avut acelasi noroc de soacra, se pare ca se mosteneste.

ella_nik
24.09.2006, 19:28:10
fetelor...am eu senzatia sau parintii de fete au alta constructie?am auzit sute de cazuri in care mama ei si tatal ei fac totul si parintii lui....ciu ciu:-p ...se gasesc si soacre pe cale de disparitie...dar astea....chiar sunt rara avis....ideea e sa nu le bagati in seama....mai nou a mea i-a spus sotiorului meu ca ce bine ar fii sa plece iar in voiaj....ar fii mai multi bani...am uat foc...eu am spus a nu pot sta fara el si nici el nu vrea sa plece ....dar ma enerveaza ideea....pt noi nu sunt banii totul...pe ea o enerveaza ca ne intelegem bine,nu ne certam,avem ce ne trebuie...dar nu mai este ea in centrul atentiei...al meu a facut niste greseli socrul meu a murit acum cativa ani si a incercat sa o protejeze dar ea si-a luat-o in cap...aproape ca i-a cerut la un moment dat inainte cu mult de nunta sa aleaga dintre mine si ea (sotzul)....ghici ghicitoarea mea! iuby i-a spus ca risca mult cu faza asta.....dar e dusa cu pluta fetelor....sau eu sunt a naibii?tot bate apropouri ca eu toata ziua cu mama in sus mama in jos....pe mine m-a invatat mama sa fac supa asha, crema de zahar asha...si ea tot vine cu contre...dar eu fac ce am invatat ...iar lui iuby ii plac toate cum le fac eu...si uite asa are ea senzatia paranoica cum ca eu vreau sa o discreditez in fata lu fii-su....ce sa fac eu daca gatesc mai bine decat ea?:-p ...si el imi tine isonul...si uite-asa.....sunt a naibii nu-i asha?:*

tweety82
24.09.2006, 19:44:19
Imi pare rau pentru voi, sunt o persoana care pun totul la suflet si nu stiu ce-as fi facut.
La partea asta sunt mai norocoasa!
Locuim singuri, viitorul sot are casa, insa mama lui nu se baga.
Ne ajuta cu multe, dar nu ne-a impus nimic niciodata.
E o femeie moderna, eleganta si foarte frumoasa. De cate ori ne vedem tine neaparat sa-mi dea cate ceva. La o luna dupa ce ne-am cunoscut m-am mutat din Buc. a fost ceva neprevazut din cauza serviciului.
Am stat mai bine de un an la 350 km distanta de viitorul sot, adica la parintii mei, ca nu-mi permitea serviciul sa ma mut, ea suferea alaturi de noi. A fost tare greu pana m-am mutat inapoi si nu stiam cand vom reusi, mai mult daca vom reusi. Dar Dumnezeu a vrut pe 14 februarie acest an sa ma mut. Noi tot intr-o zi de 14 sarbatorim luna,anul...de cand ne-am cunoscut, pe 14 mai 2005 am prins buchetul la o nunta...
Dupa ce m-am mutat ieseam saptamanal la pizza, ea ne scotea in oras, ne dadea bani sau alte lucruri. Cel mai fain a fost cand la o astfel de intalnire m-a intrebat unde e inelul?!Ce inel,zic eu...atunci mi-a zis ca i-a dat bani viit. sot sa-mi cumpere un inel din partea ei. Cand am iesit de la pizza ploua infernal, cu toate astea a insistat sa mergem sa-mi cumpere inelul. Asa am fost.
La doua saptamani cand am iesit de la serviciu viit. sot a zis ca trebuie sa ne vedem cu mama lui in oras, ne-am dus si mi-a facut cadou un lantic de aur cu-n delfinas, in acea zi o veche prietena a ei, facea nu stiu cat de cand a murit, in memoria ei mi-a cumparat lanticul. Sunt ''n'' astfel de exemple...
Ne-a dat banii pe verighete, imi da bani sa-mi cumpar pantofii de mireasa.
Si parintii mei il iubesc enorm pe viitorul sot, desi mai am acasa doi frati si doua surori si ne ajuta cum pot, desi ne-am descurca si singuri.
Am parte de niste parinti, frati si surori extraordinari, nu e zi sa nu vorbim la telefon, iar de soacra ce sa mai zic, o iubesc si o respect. Si ea zice la toata lumea ca are o viitoare nora cum si-a dorit. Are si o fiica.
Mama a avut acelasi noroc de soacra, se pare ca se mosteneste.

Esti tare norocoasa ...parca te-as invidia un picut :-p dar nu o fac .. chiar ma bucur pt tine ... asa erau cu mine celelalte mame ale fostilor prieteni .. dar uite ca in momentul cand am gasit persoana cu care sa ma casatoresc am dat de-o soacra de-mi vine s-o bat ... probabil ai dreptate cu mostenitul ...mama tot de-o soacra ca a mea a avut parte ... oricum
Felicitarile mele :*

Bia
25.09.2006, 10:24:53
fetelor...am eu senzatia sau parintii de fete au alta constructie?am auzit sute de cazuri in care mama ei si tatal ei fac totul si parintii lui....ciu ciu:-p ...se gasesc si soacre pe cale de disparitie...dar astea....chiar sunt rara avis....ideea e sa nu le bagati in seama....mai nou a mea i-a spus sotiorului meu ca ce bine ar fii sa plece iar in voiaj....ar fii mai multi bani...am uat foc...eu am spus a nu pot sta fara el si nici el nu vrea sa plece ....dar ma enerveaza ideea....pt noi nu sunt banii totul...pe ea o enerveaza ca ne intelegem bine,nu ne certam,avem ce ne trebuie...dar nu mai este ea in centrul atentiei...al meu a facut niste greseli socrul meu a murit acum cativa ani si a incercat sa o protejeze dar ea si-a luat-o in cap...aproape ca i-a cerut la un moment dat inainte cu mult de nunta sa aleaga dintre mine si ea (sotzul)....ghici ghicitoarea mea! iuby i-a spus ca risca mult cu faza asta.....dar e dusa cu pluta fetelor....sau eu sunt a naibii?tot bate apropouri ca eu toata ziua cu mama in sus mama in jos....pe mine m-a invatat mama sa fac supa asha, crema de zahar asha...si ea tot vine cu contre...dar eu fac ce am invatat ...iar lui iuby ii plac toate cum le fac eu...si uite asa are ea senzatia paranoica cum ca eu vreau sa o discreditez in fata lu fii-su....ce sa fac eu daca gatesc mai bine decat ea?:-p ...si el imi tine isonul...si uite-asa.....sunt a naibii nu-i asha?:*

Nu esti a naibii si nu cred ca exagerezi! Cel mai important este faptul ca iubitul tau intelege ce se intampla si te sustine! Eu duc un razboi "civilizat" cu socrii, la suprafata e totul super, dar .... in fine! Noi am hotarat ca fata de ceilalti ne vom sustine intotdeauna chiar si atunci cand gresim, apoi acasa, intre 4 pereti vom discuta ce si cum si unde nu a fost bine, daca va fi cazul! Daca noi suntem uniti nimic nu poate interveni intre noi!
Iar in rel cu parintii am decis asa: daca il va deranja vreodata ceva la ai mei ma voi ocupa eu, ca ii cunosc mai bine si stiu cum sa-i iau, si respectiv invers! Si mai este o chestie, cel putin la noi, pana la urma eu voi fi familia lui, acasa vine la mine si daca vrea sa fie linistit si fericit ... trebuie sa se razboiasca el cu toti si sa-mi ia partea, si decat sa ma vada suparata sau bosumflata si ca ii intorc spatele .... stiu sigur ca prefera sa-mi faca mie pe plac si sa ma sustina in fata socrilor!
Orice decizii trebuie sa le luati voi si numai voi!!!!!

dianablue
25.09.2006, 12:39:54
Fetelor m-am tot gandit la subiectul asta si cred ca e foarte delicat... am avut si eu parte de o "fosta viitoare soacra " :) (adik mama fostului prieten) destul de rautacioasa, dar acum dk stau sa analizez la rece avea si ea problemele ei in viata... intr-adevar nu era corect sa se razbune pe noi, dar ma rog...
Acum am o viitoare soacra foarte simpatica si sper sa ramana totul ok.
Dar trebuie sa va ganditi mereu ca prin faptul ca evitati intalnirile nu faceti decat sa raciti relatiile mai tare... e greu pentru un parinte sa nu isi vada mult timp copilul si sa aiba impresia ca a fost uitat.
Clar asta nu scuza anumite comportamente dar poate ar trebui sa incercam sa fim cat mai tolerante...
(zic eu acuma, dk o sa ma calce pe bataturi revin cu alta atitudine :))

alecsa
26.09.2006, 01:26:14
soacrele tot timpul vor trai cu impresia ca nici o nora nu e buna pt baietzasul mamii cel iubit! asa cum nici un baiat nu e destul de bun pt fata mamii cea frumoasa si desteapta! iar daca sotul e mai mamos din fire, va trece mult timp pana se va da braza si pana cand nu va mai face comparatie intre sotie si mama! una e mama, alta e sotia. voi cu sotul traiti fetelor, nu cu soacrele!=))

tina19
28.09.2006, 19:15:38
soacrele tot timpul vor trai cu impresia ca nici o nora nu e buna pt baietzasul mamii cel iubit! asa cum nici un baiat nu e destul de bun pt fata mamii cea frumoasa si desteapta! iar daca sotul e mai mamos din fire, va trece mult timp pana se va da braza si pana cand nu va mai face comparatie intre sotie si mama! una e mama, alta e sotia. voi cu sotul traiti fetelor, nu cu soacrele!=))
ai si tu dreptate dar la partea cu traitul ce sa-ti spun ce chef de trait ai cand sta in coasta ta ca un ghimpe. iti vine sa le dai naibii pe toate. cand vezi cum se pravaleste cu bocanci cu tot in viata ta iti cam piere cheful de trait

alecsa
28.09.2006, 20:41:50
ai si tu dreptate dar la partea cu traitul ce sa-ti spun ce chef de trait ai cand sta in coasta ta ca un ghimpe. iti vine sa le dai naibii pe toate. cand vezi cum se pravaleste cu bocanci cu tot in viata ta iti cam piere cheful de trait

atunci o ignori si incerci sa te impui. si daca nici asa nu merge#-o , tb sa ia masuri sotul tau!;;)

anca22
30.09.2006, 16:18:14
sa fiu eu una din putinele mirese la care soacra nu a avut nimic de obiectat ? ba chiar mai mult ne-a ajutat f mult (mai mult decat parintii mei care sunt despartiti) fara sa aiba pretentii...am stat cu soacra mea 2 ani si as minti daca as spune ca nu m-au deranjat niciodata anumite gesturi ale ei dar asta deja tine de tabieturile fiecarei persoane (la urma urmei stateam in casa ei)...nu spun ca nu imi lipsea casa mea dar nici nu mi-a facut viata imposibila....soacra mea are 2 copii...1 baiat (sotul meu) si o fata (mai mare cu 3 ani k noi)...e ffffffffffff mamoasa si toata viata a fost un pic exagerata cu grija fata de copii si cu toate astea nu m-a privit niciodata ca pe o intrusa care ii fura odorul...ma inteleg super bine cu soacra mea si as vrea sa le dea D-zeu la toate miresele o soacra k a mea

ps: sfatul meu este sa nu va lasati conduse de "ele" pt ca o sa regretati enorm...le spuneti parearea voastra pe un ton calm fara sa se simta jignite dar cu fermitate ...nu le lasati loc de obiectii

bafta miresici...v-am pupat

diavolita
03.10.2006, 23:24:40
trebuie sa ne iubim soacra...... ca sa o ducem bine cu sotul? oare reuseste cineva sa o iubeasca ?niciodata nu este multumita ...:-<

aandrada
03.10.2006, 23:45:56
nuuuuuuuuuuu :>

JolieFamme
04.10.2006, 00:14:57
hahahaha soacra mea e painea lui Dumnezeu.. adika intelegatoare.. daca ma ciondanesc cu al meu plange de rupe.. niciodata nu pune un cuvant niciodata nu face ceva rau.. prefera sa ia asupra ei gafele mele numa sa nu ne vada certandu-ne.. si gateste deosebit :D

babycriss
04.10.2006, 07:49:47
Eu nu cred ca este bine spus "trebuie", pentru ca ori iubesti pe cineva ori nu iubesti. Nu poti spune "trebuie sa iubim...ca sa". Pentru ca daca nu o ai la suflet insemna sa te prefaci tot timpul atat fata de sotul tau cat si fata de ea. Cel mai bine este sa incerci sa te intelegi cu ea (chiar daca mai lasi si de la tine, pentru ca asa sunt parintii - si mama ma critica daca gresesc si o iubesc oricum) si sa eviti conflictele cat poti tu. Iar in ceea ce priveste relatia cu sotul tau, nu tb sa intervina problemele legate de soacra intre voi, adica sa nu o barfesti fata de el sau sa-ti versi amarul pentru ca probabil si ea va face la fel si atunci el va fi intre ciocan si nicovala si nu va stii pe unde sa fuga. Poarta-te tu ca o femeie matura, daca vezi ca ea nu e.
Sunt soacre si soacre. Poate ca a ta va tine si veti avea o relatie frumoasa.
Eu imi iubesc soacra si ea ma iubeste pe mine f mult. In 4 ani de zile de cand sunt cu iubitul meu s-a purtat ireprosabil. Eu sunt al treilea copil al ei. Intotdeauna cand ia ceva pentru copiii ei ia si pentru mine. O simt foarte aproape de mine si stiu ca ne vom intelege foarte bine si dupa nunta cand ma voi muta la ei.

Te pup

babycriss
04.10.2006, 07:52:31
"Poate ca a ta va tine si veti avea o relatie frumoasa."

Am vrut sa zic ca "va tine la tine". :)>-

ayana2010
04.10.2006, 08:23:53
nu trebuie s-o iubesti!!!! dak ai un sot mamos trebuie "s-o iubesti" un pic mai mult.. dak nu , trebuie doar sa pastrezi cu ea o relatie amiabila

monicutza
04.10.2006, 08:27:48
Eu cu soacra-mea ma inteleg f bine,niciodata nu ne-am ciondanit insa cu socru-meu:gen_01: :no_04: .Dar am invatat eu cum sa i-o intorc diplomat fara sa iasa cu scandal;))

Babydeey
04.10.2006, 09:38:58
Putine lucruri " TREBUIE " in viata. Eu ma bucur ca am o relatie super buna cu socrela mea. Chiar ma iubeste draguta de ea ;;) si formam front comun in fata viitorului meu sot. ;))

crisstynna
04.10.2006, 12:40:28
Cum sa trebuiasca sa ne iubim soacra???Cred ca lucrul acesta nu o sa-l pot face niciodata.Imi este foarte greu sa ma abtin si sa ma prefac ca totul e bine,tac si inghit dar pana la un punct.Deocamdata ma consolez cu gandul ca nu mai e mult si vom fi si noi la casuta noastra.Si de atunci incolo ea nu o sa mai aiba nici un drept de a comenta sau de a incepe sa dea sfaturi.Fericite sunteti cele care nu aveti probleme cu soacrele:-p .
Stiti fetelor de curand am auzit un banc...si mie mi se potriveste foarte bine si cred ca asa am sa fac si eu...:))
" Vine mama soacra in vizita si nora o intreaba..( asa cu glasul bland)
- Mama soacra, cat timp ai de gand sa stai la noi?
La care soacra raspunde:
-Cat timp voi fi bine primita....
Nora: -Vai dar nu stati nici macar la o cafea???"=)) :))

teodora_buciu
04.10.2006, 13:12:49
Nop...nu scrie niciunde ca trebuie sa ne iubim soacrele..mai ales daca sunt niste acrituri..[-X ...Noroc ca soacra mea e o dulcica...si abia astept sa merg sa o vad de fiecare data..De multe ori il terorizez pe al meu sa ma duca in sat la socrii (hehe ce sa fac...daca imi place tare la ei? :-p )...Daca nu o sunam noi o apuca doru de noi si ne suna ea...si draga de ea mai si plange cand nu ne vedem mai multa vreme..Ce sa zic..mi-e draga..;-)

oana26
04.10.2006, 13:21:18
trebuie sa ne iubim soacra...... ca sa o ducem bine cu sotul? oare reuseste cineva sa o iubeasca ?niciodata nu este multumita ...:-<

Nu vad cum ar putea influenta iubirea fata de soacra relatia mea cu sotul. Nici in ruptul capului n-am sa las sa se intample asa ceva. Sotul meu este totul pentru mine si ma iubeste enorm. Stie ca poate n-am sa ajung niciodata sa-mi iubesc soacra, am fost foarte sincera cu el. Tot ce-si doreste este ca actiunile mamei sale sa nu-mi influenteze dragostea fata de el. Asta nu se va intampla. Soacra mea mi-a oferit foarte multe din punct de vedere material, multe cadouri,... dar afectiv absolut nimic, din contra. Ar fi mult de explicat, poate altadata...
Aveti grija ca nimeni sa nu se bage in relatia voastra, daca va ciondaniti sa nu va stie nici macar prietenii. Asa este cel mai bine dupa parerea mea.

paular
04.10.2006, 13:43:15
Eu cu viitoare mea socra ma inteleg foarte bine. Este foarte intelegatoare si intotdeauna se gandeste si la cei din jur. Nu este genul acelor soacre care cred ca le 'fur' copilul, ci mai degraba este fericita ca in sfarsit are fiica pe care intotdeauna si-a dorit-o!o:-)
Are mama trei copii: doi baieti (ai ei) si o fata (pe mine)!!:"> :"> ;))
Intotdeauna a fost foarte draguta cu mine, desi am trecut prin multe ca sa ajungem unde suntem azi.
Stie ca fiul ei este fericit cu mine si ca ne iubim din suflet iar asta este cel mai important pentru ea.:)>- >:D<

oana26
04.10.2006, 13:54:45
Eu cu viitoare mea socra ma inteleg foarte bine. Este foarte intelegatoare si intotdeauna se gandeste si la cei din jur. Nu este genul acelor soacre care cred ca le 'fur' copilul, ci mai degraba este fericita ca in sfarsit are fiica pe care intotdeauna si-a dorit-o!o:-)
Are mama trei copii: doi baieti (ai ei) si o fata (pe mine)!!:"> :"> ;))
Intotdeauna a fost foarte draguta cu mine, desi am trecut prin multe ca sa ajungem unde suntem azi.
Stie ca fiul ei este fericit cu mine si ca ne iubim din suflet iar asta este cel mai important pentru ea.:)>- >:D<

Esti o fericita ! :)

hara
04.10.2006, 14:06:45
Super banc Crisstynna, si mi se potriveste de minune...:))

mbarsan
04.10.2006, 14:57:18
raspuns la intrebarea "trebuie sa ne iubim soacra...?"

NU. =))

monicutza
04.10.2006, 15:01:05
dar socrul ? hmmm.........NU ,TRBUIE DOAR SA-L SUPORTAM:-w :spider:

mbarsan
04.10.2006, 15:01:48
daca socrul arata ca Brad Pitt.....ne mai gandim =))

monicutza
04.10.2006, 15:10:27
pai si daca e ca Brad Pitt tot nu-mi place ,ma bine ca Antonio Banderas :love: .Zicea viitorul meu sot ca daca o sa ajunga ca taicasu la batranete sa am pregatit un pistol incarcat:gen_01:

LILICA
04.10.2006, 16:27:53
Fetelor sa fiti sigure ca baietii isi iubesc mamele si e normal, chiar daca nu arata acest lucru. Iar ele trebuie sa-si accepte noua pozitie si nu sa se bage in relatia celor doi. Ca mama ar trebui sa-si doreasca fericirea fiului si daca ''ea'' e fericirea lui sa o accepte cu bune si rele.
Eu am o soacra nemaipomenita, tine cu mine si-mi da sfaturi ca si mama.
Cand suna ma intreaba"ce faci mami? am vrut doar sa vad daca sunteti bine'' numai asa vorbeste. Ma invata sa nu iau asupra mea toate treburile casnice, ci sa fiu ajutata de el, indiferent de situatie. Mi-a spus odata ca ea nu aduce o cana de apa fara sotul ei...si asa este. Iar eu ii multumesc pentru cum si-a educat fiul, ca nu am ce sa-i reprosez. Iar acum cu pregatirile de nunta ne-a ajutat enorm si abia am inceput. Dupa rochia de mireasa cu ea o sa merg ca mama e la 350 km distanta, cand i-am spus a fost foarte emotionata.
Cand vine la noi de multe ori e pe fuga si abia daca intra in casa, stam la curte, nu o pasioneaza ce-am facut, daca am patul facut sau vasele spalate si nu sta cu ochii peste tot ca apoi sa-mi toarne reprosuri. Iar cadouri primite de la ea...dar asta mai putin conteaza.
Sincer va spun, e soacra care mi-am dorit-o!

LILICA
04.10.2006, 16:36:47
ea este soacra mea...

ALEX21A
04.10.2006, 16:45:07
nuuuuuuu.......categoric nu........s o iubesc??/:) ....sau sa iubesc o persoana desi n o agreez???/:) ....asta e imposibil....cel mult sa i fac pe plac se poate,dar s o iubesti,in nici un caz.........oricum,eu din principiu cand nu plac pe cineva ,nu plac si punct....nu ma prefac ca o ador,sau mai ceva-c o iubesc........cu soacra nu am tangente-cu atat mai mult s o iubesc,nici macar de dragul lu iubi pt ca nu mi impune acest lucru....si mi se pare aberant sa mi impuna s o iubesc sau macar sa mai inchid ochii si s o tolerezL-) ............................NO WAY!!!:)

dianablue
05.10.2006, 22:03:24
cred ca depinde, sunt soacre pe care probabil ca poti ajunge sa le iubesti, care nu se baga in viata ta, care te sustin, care te "adopta" imediat in familia lor si nu te vad ca o intrusa.
si mai sunt bineinteles si cele care cred ca au tot dreptul sa isi dea cu parerea, sa ia decizii cine e bun sau nu pentru copilasul ei... pai eu zic ca pe astea nu ajungem sa le iubim! :) dar zic eu ca trebuie sa incercam sa le respectam oricum, pentru ca nu stim ce intamplari din viata le determina sa se poarte asa. sa incercam sa evitam conflicte si sa pastram relatia macar de suprafata... ca nu putem nici pe el sa il punem sa aleaga intre noi si parinti...

alecsa
06.10.2006, 00:08:59
pe soacra nu tb sa o iubim, daca nu putem, tb doar sa o acceptam. in general iubire cu de-a sila nu se poate, acceptarea in schimb e esentiala! mentalitatea noastra in comparatie cu cea a soacrelor e total diferita, nu generalizez, unele chiar cred ca daca suntem mai mici ca varsta decat ele, tb sa fim slugile lor, iarasi nu generalizez (nu de alta, dar sa nu mi-o iau:D ), tb sa inghitim ce spun ele si sa executam ceea ce ele ne dicteaza. insa, nu tb sa facem asta, tb sa ne impunem. soacra daca o iubesti bine, daca nu, iarasi bine. nu te obliga nimeni la nimic. in schimb tb mentinuta o anumita linie de respect si consideratie, ca daca stam sa ne gandim, ea ni l-a dat pe iubi nostru, nu? daca nu era ea, atunci nici iubi nostru nu mai era cu noi!:D

tweety82
06.10.2006, 00:49:04
pe soacra nu tb sa o iubim, daca nu putem, tb doar sa o acceptam. in general iubire cu de-a sila nu se poate, acceptarea in schimb e esentiala! mentalitatea noastra in comparatie cu cea a soacrelor e total diferita, nu generalizez, unele chiar cred ca daca suntem mai mici ca varsta decat ele, tb sa fim slugile lor, iarasi nu generalizez (nu de alta, dar sa nu mi-o iau:D ), tb sa inghitim ce spun ele si sa executam ceea ce ele ne dicteaza. insa, nu tb sa facem asta, tb sa ne impunem. soacra daca o iubesti bine, daca nu, iarasi bine. nu te obliga nimeni la nimic. in schimb tb mentinuta o anumita linie de respect si consideratie, ca daca stam sa ne gandim, ea ni l-a dat pe iubi nostru, nu? daca nu era ea, atunci nici iubi nostru nu mai era cu noi!:D

Ai fost tare la faza "nu de alta, dar sa nu mi-o iau" :))
Eu una sincer nu-mi suport soacra ...nici nu vreau sa ma apuc sa explic de ce pt ca e posibil sa ma apuce nervii aia mari lol
Mie una o sa-mi fie foarte greu sa o accept.De iubire nici nu vorbesc..sunt sigura ca nici ea nu ma suporta pe mine pt simplul fapt ca nu fac cum vrea ea sau pt ca nu gandesc la ea...asa ca mai bine imi vad de viata mea si gata:-p

valen
06.10.2006, 07:29:53
mie mi-e draga soacra mea. nu pot spune ca o iubesc sau ma rog nu imi dau eu seama. ma preocupa ce i se intampla, vb zilnic la tel, ma bazez pe sfaturile ei si uneori i le cer mai des ca mamei. e mai deschisa la minte chiar si ca sotul meu. e un model de toleranta si acceptare. nu e pe acelasi loc cu mama dar este o persoana pe care o respect si o indragesc.. nu se stie mai incolo ce o sa fie

ryanaro
06.10.2006, 08:39:31
Nu imi e ca o mama, dar poate ca imi e ca o matusa. Sau bunica, mai degraba. Ma ingrijorez de sanatatea ei (a lor de fapt), uite chiar in weekend vreau sa i spun sa si faca un test de alergii, ca si al meu o sa faca. Nu ne vedem decat in weekend, dar e ok asa. Nu ne sunam decat daca e ceva semi-important, adica sa o ajut la lectii (LOL face un curs) sau nu stiu eu ceva sau avem nevoie de ceva, sau sa le cumpar ceva de pe internet ca e mai ieftin. Nu stiu daca o iubesc, dar tin la ea si imi pasa de ce i se intampla. Nu mi au aratat decat bunatate pana acuma si nu am de ce sa le port pica. Cred ca ma vad ca pe fiica pe care nu au avut o niciodata, pt ca mama soacra nu are cu cine merge la shopping, iar tata socru nu are pe cine imbratisa si trage de coada :>.

JolieFamme
10.10.2006, 03:39:17
amk deschis acest topic pentru ca am vazut o emisiune la tv in legatura cu in film...
Coincidenta face ca sa stiu un caz pe masura.. prietena de-a mea cu nunta de vis cu sot frumos, divortati dupa un an din cauza soacrei!!!!
care avea des dureri de cap si in fiecare zi ii reprosa ca ea nu ii face si nu ii drege la baiatul ei, si ea nus tie sa gateasca si ea nu stie sa spele si ea nu e in stare sa calce.. si ca se uita la alti barbati etc.. si nora(prietena mea) e usa de biserica nu fumeaza nu bea e gospodina si mai ales e manager ola o firma imensa de feronerie..
voi aveti probleme de acest gen.. cu soacre care sa "lesine" ca le doare capu si inima daca baiatul spune ceva si care au senzatia ca nu sunt mame si amante parasite care isi ameninta norele si nepotii etc?
mie mis e pare strigator la cer

catamiha
10.10.2006, 06:54:54
O Doamne! Eu sunt o fericita: pe iubi l-a parasit mama lui, iar el nu vrea sa mai auda de eae normal. Daca as fi avut o soacra cred ca ar fi iesit scantei pentru ca eu sunt foarte, foarte impulsiva.

movulina
10.10.2006, 07:43:41
Eu am ceva probleme de genul asta, cum bine se stie fiecare venim din medii diferite........eu sunt crescuta intr-o familie in care femeia (adika mami meu) are "obsesie" pentru curatenie iar in partea lui este la polul opus.......
Va dati seama cum ma simt eu de multe ori........dar nu tac nici in fata lui si nici in fata socrilor......si asta e unul din motivele pe care ne certam frecvent.....=((
Tare bine-ar fi daca am trece peste astea ........ ca-l :love: :x

dj
10.10.2006, 11:28:04
Eu nu am probleme de genul asta dar stiu un caz. E vorba chiar de casnicia pe care eu o consider "cea mai apropiata de perfectiune" din cate cunosc eu. Am aflat acum cativa ani ca au avut o noapte in care copiii (ca au 2) dormeau in apartament iar sotii au stat in masina si au discutat pana cand sotul a inteles ca trebuie sa ia atitudine in fata mamei lui pentru ca altfel se ajungea la divort.
De mentionat ca nu stateau cu soacra!

caramella
10.10.2006, 13:11:43
Apropos de soacre dulci............. Acu' vreo doi ani s - a maritat o prietena. Cu ce o strans de la nunta au vrut sa - si cumpere o bucata de teren si sa - si faca o casuta. Ma - sa soacra (cum platise cam tot pe la nunta) l - a prostit pe fi - su (care era singur la parinti) sa cumpere terenu' pe numele ei, ca daca divorteaza sa nu aiba prea multe de impartit. Nici o problema (prea mare) pana aici, numa ca, acu' vreo doua saptamani, de ziua socrului, sfanta soacra i - a lasat omului mancarea pe masa si ............................ a fugit in Germania. Cu altu'. Ghinion, nu?:[email protected]

dj
10.10.2006, 13:14:52
Apropos de soacre dulci............. Acu' vreo doi ani s - a maritat o prietena. Cu ce o strans de la nunta au vrut sa - si cumpere o bucata de teren si sa - si faca o casuta. Ma - sa soacra (cum platise cam tot pe la nunta) l - a prostit pe fi - su (care era singur la parinti) sa cumpere terenu' pe numele ei, ca daca divorteaza sa nu aiba prea multe de impartit. Nici o problema (prea mare) pana aici, numa ca, acu' vreo doua saptamani, de ziua socrului, sfanta soacra i - a lasat omului mancarea pe masa si ............................ a fugit in Germania. Cu altu'. Ghinion, nu?:[email protected]
Misto!
Ca tot vorbim de de-astea, desi nu tine de soacre, a vazut cineva aseara tradati in dragoste? Sotul meu vazuse reclama si a avut grija sa vedem emisiunea de aseara... El stie sa se amuze la astfel de emisiuni si stie sa ma faca si pe mine sa ma amuz.

Sylvester
10.10.2006, 13:18:00
Misto!
Ca tot vorbim de de-astea, desi nu tine de soacre, a vazut cineva aseara tradati in dragoste? Sotul meu vazuse reclama si a avut grija sa vedem emisiunea de aseara... El stie sa se amuze la astfel de emisiuni si stie sa ma faca si pe mine sa ma amuz.

Eu mor de ciuda ca aseara nu am vazut-o...am fost la cumparaturi ....a fost marfa?

caramella
10.10.2006, 13:21:25
Misto!
Am vazut o particica cu un cuplu de pe la mare. Da' am prins numa' faza cu cearta de la sfarsit. Orricum din toata emisiunea asta e partea cea mai interesanta. Misto gagica, da' nici cu limbajul lui nu mi - e rusine..........=))

caramella
10.10.2006, 13:35:53
Nu am vazut, am trait. Mama lu' Fat Frumos al meu (nu am nimic cu ea cica) s - a nascut cu carpa si cu matura in mana. Cred ca cel putin 10 ore pe zi matura, sterge prafu' sterge geamurile. Cred ca mobila ei s - a ingustat cel putin 5 centimetri de cand a luat - o de atata sters. Problema e ca la un moment dat a plecat 2 saptamani la tara. Am trecut pe acolo sa nu mai stiu exact ce si am vrut sa sterg prafu'. Tatal lu' Fat Frumos mi - a zis ca cada pun mana pe carpa ma da afara din casa. Va inchipuiti cat de stresat poate sa fie bietul om de chestia asta. Cand s - a intors scorpia (pardon soacra - mea ) a inceput sa se planga ca e mizerie, ca e praf, ca sunt geamurile nespalate, ca nu am trecut pe acolo, chestii de genul asta. Avantajul meu e ca am avut doi berbanti sa ma apere. Oricum discutia s - a terminat ceva de genu: "Daca nu taci te intorci la tara si stai pana te - oi chema eu". Si asta era barbatu - so=))

Sylvester
10.10.2006, 13:40:33
Mama lu' Fat Frumos al meu (nu am nimic cu ea cica) s - a nascut cu carpa si cu matura in mana. Cred ca cel putin 10 ore pe zi matura, sterge prafu' sterge geamurile.

ce n-as da eu sa fie si soacra-mea asa...a mea e cam murdarica, in rest e fata buna... nu mor dupa ea ... si nici ea dupa mine =)) ... dar ne straduim amandoua.

caramella
10.10.2006, 13:45:10
ce n-as da eu sa fie si soacra-mea asa...a mea e cam murdarica, in rest e fata buna... nu mor dupa ea ... si nici ea dupa mine =)) ... dar ne straduim amandoua.
:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: Pai nici eu n - as avea nimic cu ea daca nu ar deschide gura. Da' cum nu se poate abtine si tot timpul are ceva de comentat (si nu e asta singura problema, ca de obicei face fixatie pe ceva si repeta chestia aia la infinit) ma scoate din minti. A fost o perioada in care puteam sa o ignor, da acuma am o clolega de munca exact ca ea si ma cam lasa nervii:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh:

dj
10.10.2006, 13:49:24
Eu mor de ciuda ca aseara nu am vazut-o...am fost la cumparaturi ....a fost marfa?
A fost de...
Partea tare e ca erau casatoriti si aveau si o fetita. Iar sotia l-a inselat la el acasa, cu cel mai bun prieten al lui, cu tot tacamul! Si sotul a vazut inregistrarea.
A, dupa ce a intrat sotul tipa s-a inchis in baie si tipa la sotul ei ca o face de rusine.
Si sotul a si spus de ce a apelat la ei: pentru ca i-au spus vecinii.
Orice comentariu e cam de prisos.
Desi eu pot sa adaug unul: sotul meu e de parere ca nu vor divorta ca "il prosteste aia"

caramella
10.10.2006, 13:54:07
A fost de...
Partea tare e ca erau casatoriti si aveau si o fetita. Iar sotia l-a inselat la el acasa, cu cel mai bun prieten al lui, cu tot tacamul! Si sotul a vazut inregistrarea.
A, dupa ce a intrat sotul tipa s-a inchis in baie si tipa la sotul ei ca o face de rusine.
Si sotul a si spus de ce a apelat la ei: pentru ca i-au spus vecinii.
Orice comentariu e cam de prisos.
Desi eu pot sa adaug unul: sotul meu e de parere ca nu vor divorta ca "il prosteste aia"
Chestia asta n -am vazut - o. Oricum sunt de aceeasi parere cu sotul tau=))

Sylvester
10.10.2006, 13:57:10
Daca ai o soacra de-aia care nu tace...te inteleg.... Socra soacra-mii e asa...si acum o chinuie...dar mie imi place de baba ca e nostima, pe soacra-mea in schimb o dispera si acum (nu ca in tinerete dar tot da din gura)...si eu cu sotul meu ne distram.... ce urat din partea noastra 8-| . Multumesc lui Dumnezeu ca a mea sta in banca ei si intreaba de fiecare data cand are initiative...
Am o prietena care s-a despartit de iubitul ei din cauza soacra-sii...a urmarit-o aia cu gura si cu intrigile pana cand pretena mea a cedat.

caramella
10.10.2006, 14:00:15
Daca ai o soacra de-aia care nu tace...te inteleg.... Socra soacra-mii e asa...si acum o chinuie...dar mie imi place de baba ca e nostima, pe soacra-mea in schimb o dispera si acum (nu ca in tinerete dar tot da din gura)...si eu cu sotul meu ne distram.... ce urat din partea noastra 8-| . Multumesc lui Dumnezeu ca a mea sta in banca ei si intreaba de fiecare data cand are initiative...
Am o prietena care s-a despartit de iubitul ei din cauza soacra-sii...a urmarit-o aia cu gura si cu intrigile pana cand pretena mea a cedat.
Pai catele astea ar trebui impuscate.:gen_01:

Sylvester
10.10.2006, 14:02:28
Cine stie cum o sa fim si noi cand (daca) vom ajunge soacre. Dar eu promit solemn, daca o sa fiu soacra, o sa o las pe nora-mea in pace.
Ati observat ca mamele de baieti sunt mai dilii decat alea de fete?

dj
10.10.2006, 14:03:56
Pai catele astea ar trebui impuscate.:gen_01:
E o idee extraordinara! Sunt perfect de acord cu ea!

alecsa
10.10.2006, 14:05:35
eu chiar n-am nici o problema de genul asta. parintii lui iubi meu sunt divortati, mama lui s-a mutat cu tot cu calabalac la buzau, la sotul ei, tatal lui iubi are o super sotie, cu care poti vb orice, iti sare in orice moment in ajutor, pe mama vitrega o considera mai mult mama naturala! sunt scapata de stressing show-ul soacrei, in cazul lui, soacrelor=)) ambele mame soacre s-au apucat sa stranga bani pt nunta noastra, asta e avantajul daca ai doua "mame", amandoua pun deoparte pt baiat! traiasca soacrele bune, si multa intelegere si mai putin stress pt voi, cele care au parte de zgriptzuroaice! va veni si timpul vostru!>:D<

caramella
10.10.2006, 14:06:23
Cine stie cum o sa fim si noi cand (daca) vom ajunge soacre. Dar eu promit solemn, daca o sa fiu soacra, o sa o las pe nora-mea in pace.
Ati observat ca mamele de baieti sunt mai dilii decat alea de fete?
Pai daca ii iei lumina ochilor si il pui la treaba, la ce te astepti=))

caramella
10.10.2006, 14:07:19
eu chiar n-am nici o problema de genul asta. parintii lui iubi meu sunt divortati, mama lui s-a mutat cu tot cu calabalac la buzau, la sotul ei, tatal lui iubi are o super sotie, cu care poti vb orice, iti sare in orice moment in ajutor, pe mama vitrega o considera mai mult mama naturala! sunt scapata de stressing show-ul soacrei, in cazul lui, soacrelor=)) ambele mame soacre s-au apucat sa stranga bani pt nunta noastra, asta e avantajul daca ai doua "mame", amandoua pun deoparte pt baiat! traiasca soacrele bune, si multa intelegere si mai putin stress pt voi, cele care au parte de zgriptzuroaice! va veni si timpul vostru!>:D<
Pai sa - ti traiasca soacrele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

caramella
10.10.2006, 14:08:01
E o idee extraordinara! Sunt perfect de acord cu ea!
Stiu. LOL=))

alecsa
10.10.2006, 14:08:33
nu stiu daca s-a vb pe aici despre parerea iubi-ului vostru referitoare la mama voastra!!!! ei ce parere au despre ea? se inteleg bine? sau el pune placa: mama soacra, poama acra?!? facem un topic nou si ne spunem parerile acolo?:-SS

alecsa
10.10.2006, 14:11:32
mai fetiliii, poate unele soacre sunt asa diliii pt ca si ele la randul lor au fost tracasate la exterm de soacrele lor=)) ! si atunci se razbuna! stii cum e, esti elev, te enerveaza profesorii, vrei sa devii si tu profesor sa te razbuni pe elevi, sa nu-i lasi sa copieze etc!=))

caramella
10.10.2006, 14:11:49
nu stiu daca s-a vb pe aici despre parerea iubi-ului vostru referitoare la mama voastra!!!! ei ce parere au despre ea? se inteleg bine? sau el pune placa: mama soacra, poama acra?!? facem un topic nou si ne spunem parerile acolo?:-SS
=)) =)) =)) Pai mama mea e mai sobra de felul ei. "Iubi" al meu e terorizat de ea. Bine, nu numa' el, cam toti prietenii si prietenele mele, ai/ale lu' frati - miu si ai/ale sor - mii. Are o scuza. Nu e singur (terorizat).=)) =)) =))