PDA

Versiunea completa : Convietuirea cu socrii sub acelasi acoperis (pe termen scurt sau mai lung...)

Pagini : [1] 2

nina
15.11.2006, 19:06:27
Buna fetelor.La anul va fi marele eveniment al vietii mele si sunt foarte fericita.Ma macina doar un lucru care ma si sperie.Un an voi sta cu socrii.Nu sunt oameni rai dar stiti si voi ce vreau sa spun, unde va fi intimitatea mea si a fiului lor?Cum voi putea sa fiu eu insami?Am senzatia ca ma voi simti tot timpul musafir,adica nu cumva sa gresesc ceva .....
Noi ne vom construii casa, dar pina la finalizarea ei asta e solutia iubitului meu ..casa parintilor lui......Eu sincer as sta si intre patru pereti intr-o chirie...dar sa fim doar noi doi.
Va rog sa va spune-ti parerea. Sa fiu optimista ca va fi bine si sa ascult de viitorul meu sot........sau sa ma iau dupa aproape toata lumea care spune" NINA - FA CUMVA SI NU STA CU SOCRII!!!"

catamiha
15.11.2006, 19:54:14
Buna fetelor.La anul va fi marele eveniment al vietii mele si sunt foarte fericita.Ma macina doar un lucru care ma si sperie.Un an voi sta cu socrii.Nu sunt oameni rai dar stiti si voi ce vreau sa spun, unde va fi intimitatea mea si a fiului lor?Cum voi putea sa fiu eu insami?Am senzatia ca ma voi simti tot timpul musafir,adica nu cumva sa gresesc ceva .....
Noi ne vom construii casa, dar pina la finalizarea ei asta e solutia iubitului meu ..casa parintilor lui......Eu sincer as sta si intre patru pereti intr-o chirie...dar sa fim doar noi doi.
Va rog sa va spune-ti parerea. Sa fiu optimista ca va fi bine si sa ascult de viitorul meu sot........sau sa ma iau dupa aproape toata lumea care spune" NINA - FA CUMVA SI NU STA CU SOCRII!!!"

Ai incercat sa vorbesti cu iubitul tau, nu vrea mai bine sa stati cu chirie? Daca pana la urma o sa stati la ai lui principalul lucru e ca voi sa va intelegeti bine, el sa aiba incredere in tine si tu in el. Nu vreau sa te dezamagesc dar am vazut cazuri cand soacra fetei ii umplea capul fiului ei cu tot felul de prosti despre sotia lui. Increderea e foarte importanta iar impreuna sigur o sa reusiti sa treceti peste anul in care veti sta la ai lui.>:D<

iulia73190
15.11.2006, 20:39:05
Asta e si cazul meu!!! si eu stau cu socrii (asta ne permite sa punem bani deoparte pt o casa ) drept nu pe toata durata anului dar o parte buna; si mie la inceput mi-a fost frica, dar sa stii ca m-am obisnuit si ma simt chiar foarte bine, ca in propria mea familie (asta si pt ca sunt oameni extraordinari); in schimb reguli de baza exista, zici ca ti-e frica sa nu gresesti cu ceva; intr-adevar eu mi-am impus o regula, bunul simt si incerc sa fac tot posibilul sa particip la tot (iar daca la mama acasa poate mi-as fi permis sa stau cu "roatele in sus" si sa cer sa fiu servita, nici prin cap nu mi-ar trece sa fac asa ceva la socrii); pe langa asta incerc sa ma implic si in fam. ca doar e si fam. mea acum; sotum meu apreciaza mult cand vede ca ma inteleg cu ai lui; in ceea ce priveste intimitatea e drept ca nu-i la fel ca si cum ai fi la tine acasa (si asta pt ca am avut ocazia sa cunosc si viata de apart cu iubi, in chirie); concluzie: ca sa traiesti cu socrii trebuie sa faci compromisuri dar in ceea ce ma priveste pe mine eu sunt motivata de faptul ca acest sacrificiu ma va ajuta sa-mi construiesc un camin al meu; A sa nu uit si mai e o treaba : faptul ca parintii lui accepta sa stati cu ei este o davada de dragoste si ca vor sa va ajute si asta e de apreciat (caci nu e cazul la toata lumea, dandeste_te ca poate si lor le-ar place sa fie singuri). Sper ca ti-am fost de folos! pupici!

LILICA
15.11.2006, 21:00:48
[quote=nina]Buna fetelor.La anul va fi marele eveniment al vietii mele si sunt foarte fericita.Ma macina doar un lucru care ma si sperie.Un an voi sta cu socrii.

Nu ai de ce sa te sperii, mai ales daca e singur la parinti, te vor accepta ca pe fata lor.
Cat despre intimitate, atata timp cat aveti camera voastra si nu va deranjeaza nimeni...oricum un an nu este mult.

Sylvester
16.11.2006, 08:14:10

Nina, fa cumva si nu sta cu socrii!!!!! :)
Oricum ar fi intimitate nu o sa ai ca intimitate inseamna : propria camera (asta ai!), propria baie, propria bucatarie, umblat mai neglijent prin casa, daca spargi ceva de pret din greseala macar sa nu tipe nimeni sau sa nu faca mutre, etc. Daca va permiteti material, sfatul meu este sa stati cu chirie! Te pup!

Delfinas
16.11.2006, 08:38:04
Nu te mai lua dupa ce zice lumea...asa am facut si eu..cand i-am cunoscut pe parintii lui vlad..imi era frica sa si vorbesc ca sa nu spun ceva gresit..au trecut 3 ani de cand suntem impreuna..sunt niste oammeni extraordinari...si mi-ar placea sa stau cu ei pentru ca stiu ca ne vor ajuta..e adevarat ca veti avea nevoie de intimitate..dar nu iti inchipui ca va intra cineva peste voi cand va e lumea mai draga ...daca veti sta cu chirie veti da o groaza de bani pe care ati putea sa ii puneti deoparte..mai ales ca daca am inteles construiti ceva..Noi nu stam cu parintii..caci am avut cum sa stam impreuna singuri..dar la anu' ne apucam si noi de o casuta pe care o vom face impreuna cu ai lui...ce zici de asta..am fugit o viata intreaga de parinti si de la anu' vom locui impreuna..Stiu ca ne vor ajuta atunci cand vom avea nevoie..si nu imi este deloc teama..Tu stii cel mai bine cum sunt si daca veti putea locui sub acelasi acoperis un an sau 2..nu te lasa influentata de nimeni..caci noi nu stim cum sunt ei..ci numai tu..e adevarat ca sunt cazuri in care e mai bine sa ii eviti pe parinti..dar tu stii cel mai bine situatia de acum..Gandeste-te bine si nu lua decizii pripite..

ayana2010
16.11.2006, 09:28:52
yo spun ca ar trebui sa stati cu chirie... pe timpul verii(in vacanta) noi am stat cu ai mei..care sunt ok, deci nu ne-am facut probleme de nik.. dar e alta viata cand venim la bucuresti si stam singuri, cu chirie.. era oricum un oarecare stres..pt el mai ales..."nu mai inkide usa d la kmera mereu, ce-or zice ai tai?","s-o auzi la ei skrtaitu din miezul noptii?" etc... bene, noi nu suntem nici casatoriti.. dar oricum, cred ca trebuie sa existe intimitate intre voi!!!

ALEX21A
16.11.2006, 09:39:36
eu n as sta cu ai mei,care sunt niste scumpi...relatiile dintre ai mei si viitorul sot sunt extraordinare...fff bune....parintii il iubesc iar sentim e reciproc(sunt 5 ani la mijloc)...si asa nu am sta cu ei......cu socrii nici atat(parintii lui)..............mai bine stam cu chirie SINGURI........intimitatea lipseste cu desavarsire,sa fim seriosi.......e jenant sa inchizi usa la camera,sa ai grija sa nu scoti vreun sunet,sa nu scartie patu,sa mergi pas-pas la baie,cu capu in pamant si repede sa nu te vada nimeni....sa umbli mai lejer prin casa......sa stai,dc asta vrei sau nu te simti bine.....dc spargi ceva,l ai spart si gata....sa te trezezsti tarziu dc vrei,sa nu faci patul,sa nu strangi masa........dc nu e mancare si n ai chef,sa nu faci>iesiti in oras si mancati.............tu faci cum crezi!!.......................oricat de bine m as intelege cu parintii sau socrii>NU,categoric nu as sta cu ei..........singuri,cel mai bine;;)

ayana2010
16.11.2006, 09:48:56
eu n as sta cu ai mei,care sunt niste scumpi...relatiile dintre ai mei si viitorul sot sunt extraordinare...fff bune....parintii il iubesc iar sentim e reciproc(sunt 5 ani la mijloc)...si asa nu am sta cu ei......cu socrii nici atat(parintii lui)..............mai bine stam cu chirie SINGURI........intimitatea lipseste cu desavarsire,sa fim seriosi.......e jenant sa inchizi usa la camera,sa ai grija sa nu scoti vreun sunet,sa nu scartie patu,sa mergi pas-pas la baie,cu capu in pamant si repede sa nu te vada nimeni....sa umbli mai lejer prin casa......sa stai,dc asta vrei sau nu te simti bine.....dc spargi ceva,l ai spart si gata....sa te trezezsti tarziu dc vrei,sa nu faci patul,sa nu strangi masa........dc nu e mancare si n ai chef,sa nu faci>iesiti in oras si mancati.............tu faci cum crezi!!.......................oricat de bine m as intelege cu parintii sau socrii>NU,categoric nu as sta cu ei..........singuri,cel mai bine;;)

uite tu ai descris mai p larg toate inconvenientele...ai prezentat cel mai bine situatia!!! asa eeeeeee!!!!! si peste asta mai apar si certuri..de exemplu.. noi 2 n mai enervam unu p celalalt si mami , d kte ori n auzea, ma lua deoparte sa-mi zik sa nu-i mai zic nik baiatului k s simte prost.. dak n mai certam(mai bene zis, ciondaneam), noi n impakm imediat, mama ramanea suparata k d c n tot certam..etc!! saraca mami..ea probabil se gandea k dak facem asa cu ei d fata, cand suntem singuri iese cu bataie, dar noi facem asa..fara sa n suparam( intelegeti voi c vreau sa zic)

monis
16.11.2006, 10:11:35

eu am stat o perioada cu socrii mei, pana sa ne mutam impreuna in casa noastra;)) , pot sa zic ca asta ne-a apropiat si m-a facut sa uit ideea ca soacra e un "cosmar"..ne-am inteles foarte bine, dupa ce am trecut de perioada in care ma simteam musafir in casa lor.

Lexy
16.11.2006, 10:58:24

Draga Nina, eu si viitorul meu sot stam cu ai mei de 3 ani si jumatate si suntem impreuna de 7 ani; vreau sa-ti spun ca nici unul dintre inconvenientele enumerate de fete mai sus nu se aplica in cazul nostru: daca sparge ceva, nimeni nu-i sare in cap si nu-i tine nici un fel de morala, oricat de valoros ar fi obiectul spart; singura intrebare care i se pune este: "te-ai ranit?"; de cand ma stiu asa au stat lucrurile la mine in casa, si eu cand eram mica am spart o groaza de chestii si grija a fost pentru mine, nu pentru lucrul spart (ar fi fost absurd sa fie altfel); in al doilea rand, in zilele lui libere se trezeste mereu cand are chef (fie la 8 dimineata, fie la ora 14.00 dupa pranz, nimeni nu-i tine cont); daca avem chef sa strangem masa dupa ce mancam sau sa facem patul - bine , daca nu - nu; nimeni nu ne spune nimic; daca vrem sa mancam in oras asta facem, fara sa dam socoteala nimanui (ar fi culmea sa dam socoteala!).
Acum eu nu te sfatuiesc in nici un fel; decizia iti apartine; insa gandeste-te ca parintii lui ar putea fi niste oameni intelegatori, care sa va ajute intr-adevar, si sa nu uitam ca voi strangeti pentru casa pe care o construiti: cu chirie, nu stiu de unde o sa mai strangeti; eu iti doresc succes in luarea deciziei; eu nu am facut decat sa expun situatia mea, asta nu inseamna ca toti parintii sunt ca ai mei, dar pana nu incerci nu poti stii.
Sunt multi care zic ca se inteleg nemaipomenit cu parintii, dar daca s-ar muta cu prietenul/prietena la parinti ar iesi scantei (aici iti vorbesc din experienta unor cunostinte); eu cred ca depinde de oameni, cat de toleranti si deschisi la minte sunt!

Delfinas
16.11.2006, 11:11:24
Eu nu inteleg de ce dau sfaturi persoane care nu au stat cu parintii..au refuzat din start ideea..si poate au facut bine sau poate nu...dar sunt situatii si situatii..asa cum a spus si lexy exista posibilitatea sa te intelegi foarte bine cu ei..si sa fie totul ok..poate sunt si cazuri in care lucrurile stau rau...dar ea nu are de unde sa stie si nici voi..poate intr-adevar sunt niste oameni intelegatori si isi vad de treaba lor..si se bucura ca au copii langa ei..cel putin ai lui si ai mei asa ar proceda..si multi alti parinti care isi iubesc copii..insist pe tema asta pentru ca la inceput m-am luat si eu dupa sfaturile unor binevoitori..si eram patita pentru ca ma despartisem de fostul meu prieten din cauza mamei lui...si am refuzat din start vizele prelungite la ai lui..sau sa ramanem acolo cateva zile...si rau am facut..prietenul meu era mereu trist pentru ca realiza ca e ceva ce mie nu imi convine..dar totul era ok...numai mintea mea refuza sa creada ca sunt niste oameni minunati..ziceam ca toti sunt o apa si un pamant..nu a fost asa..repet sunt niste oameni minunati care nu mi-ar spune nici da-te mai incolo..ba chiar de multe ori au intervenit atunci cand ne ciondaneam si de fiecare data in favoarea mea..m-au facut sa ma simt mai bine decat cu ai mei..si sunt foarte fericita cand ma gandesc ca o sa ii avem alaturi de noi daca o vrea dumnezeu sa ridicam casuta la anu'...vor fi un adevarat sprijin..

Sylvester
16.11.2006, 11:20:36
Delfinas, nu trebuie sa mananci un ou stricat ca sa stii ca e stricat! Eu nu am stat nici cu ai lui nici cu ai mei dar am o prietena care mi-e practic ca o sora care in cei 3 ani cat a fost casatorita a stat cu socrii si rezultatul a fost ca la sfarsitul casniciei avea 25 Kg in plus (bulimie), probleme de depresie, vanatai, cucuie si un avort la activ. La 1 an dupa casatorie era inca internata la Predeal la spitalul de boli nervoase si in timpul celor 3 ani a fost batuta de soacra pana a facut avort acolo in fata ei...Asa ca....eu personal ma bucur pentru tine ca e bine si asa am vrea sa fim toate dar pe om il mai si "citesti". Nu te muti cu el daca il vezi ca are tendinte.
Un om intelept a zis: esti destept daca inveti din propriile greseli dar esti foarte destept daca inveti din ale altora!
Si acum personal referitor la mine: mie socrii mei nu mi-au facut nimic si acum, in acest moment, nu am ce sa le reprosez dar, i-am scanat si sunt sigura ca daca as sta cu ei am ajunge la certuri pentru ca eu am tabieturile mele si sunt cam despotica si ei pe ale lor si socrul meu e cam incapatanat!

Delfinas
16.11.2006, 11:37:42
Delfinas, nu trebuie sa mananci un ou stricat ca sa stii ca e stricat! Eu nu am stat nici cu ai lui nici cu ai mei dar am o prietena care mi-e practic ca o sora care in cei 3 ani cat a fost casatorita a stat cu socrii si rezultatul a fost ca la sfarsitul casniciei avea 25 Kg in plus (bulimie), probleme de depresie, vanatai, cucuie si un avort la activ. La 1 an dupa casatorie era inca internata la Predeal la spitalul de boli nervoase si in timpul celor 3 ani a fost batuta de soacra pana a facut avort acolo in fata ei...Asa ca....eu personal ma bucur pentru tine ca e bine si asa am vrea sa fim toate dar pe om il mai si "citesti". Nu te muti cu el daca il vezi ca are tendinte.
Un om intelept a zis: esti destept daca inveti din propriile greseli dar esti foarte destept daca inveti din ale altora!
Si acum personal referitor la mine: mie socrii mei nu mi-au facut nimic si acum, in acest moment, nu am ce sa le reprosez dar, i-am scanat si sunt sigura ca daca as sta cu ei am ajunge la certuri pentru ca eu am tabieturile mele si sunt cam despotica si ei pe ale lor si socrul meu e cam incapatanat!
Asta e problema ei...cum am mai spus sunt cazuri si cazuri..chiar eu am avut o problema asemanatoare..m-am despartit de fostul prieten dupa 5 ani..din cauza mamei lui..dar asta nu inseamna ca toti sunt la fel...si pe langa ca fusesem patita mai auzeam si sfaturi...ai grija la parintii lui...mi-au trebuit 2 ani sa realizez ca parintii actualului prieten nu au nimic cu mine si de fapt sunt minunati..si ca ma inteleg mai bine cu ei..Deci repet..pentru a nu stiu cata oara...exista posibilitatea sa te intelegi minunat cu parintii sau nu..Apropos de scanat..asta am zis si eu la inceputul relatiei..maica-sa are ceva cu mine..si am tinu-o asa 2 ani..incredibil..nu ma gandeam ca pur si simplu poate fi draguta..si ma poate place..asa ca am gresit...

alisor
16.11.2006, 11:39:39
Eu nu inteleg de ce dau sfaturi persoane care nu au stat cu parintii..au refuzat din start ideea..si poate au facut bine sau poate nu...

Pentru ca fiecare are dreptul sa-si spuna parerea si pentru ca multe dintre noi, chiar daca nu au trait personal aceasta experienta, au trait-o prin persoane dragi lor... asa ca nu inteleg de ce te deranjeaza faptul ca omul isi spune parerea, doar cea care a deschis acest subiect avea nevoie de pareri si sunt sigura ca este destul de desteapta sa faca ce crede ca este mai bine pentru ea !

insist pe tema asta pentru ca la inceput m-am luat si eu dupa sfaturile unor binevoitori..si eram patita pentru ca ma despartisem de fostul meu prieten din cauza mamei lui...si am refuzat din start vizele prelungite la ai lui..sau sa ramanem acolo cateva zile...si rau am facut..

Acei binevoitori sunt convinsa ca nu ti-au vrut raul, iar tu cred ca poti citi un om si dupa faptele lui!
prietenul meu era mereu trist pentru ca realiza ca e ceva ce mie nu imi convine..dar totul era ok...numai mintea mea refuza sa creada ca sunt niste oameni minunati..ziceam ca toti sunt o apa si un pamant..nu a fost asa..repet sunt niste oameni minunati care nu mi-ar spune nici da-te mai incolo..ba chiar de multe ori au intervenit atunci cand ne ciondaneam si de fiecare data in favoarea mea..m-au facut sa ma simt mai bine decat cu ai mei..si sunt foarte fericita cand ma gandesc ca o sa ii avem alaturi de noi daca o vrea dumnezeu sa ridicam casuta la anu'...vor fi un adevarat sprijin..

Daca tu ai norocul de astfel de oameni, sa stii ca multe dintre noi sufera enorm si pe nedrept din cauza celor care iti dau dreptate ar trebui sa ii sprijine si sa le fie alaturi, si crede-ma vorbesc din propria mea experienta.

Oricum iti doresc numai bine si repet fiecare cred ca e liber sa-si exprime parerea !

Sylvester
16.11.2006, 11:42:54
Da dar prietena mea de exemplu stia ca mama lui este sufocanta ca doar inainte sa se mute la ea daca plecau ei impreuna undeva venea dupa ei...nu conta unde ... la mare, la munte....Cand au fost in strainatate i-a sunat de i-a innebunit. Cu un astfel de om nu te muti!!!!! Ca e clar ca nu le are pe toate acasa!
Tu te-ai inselat asupra comportamentului soacrei tale si pana la urma ti-ai dat seama ca te place dar in cazul mai sus descris este atat de clar ca aia nu era femeie cu care sa te muti ca am zis ca nu-i adevarat cand am auzit ca s-au mutat la ei.....
Cum spunea cineva, sunt oameni si oameni! Dar fenomenul razboi soacra-nora exista chiar daca nu la toata lumea si e mai bine sa fii precaut si sa previi decat sa ajungi la spital sau la nebuni!

Sylvester
16.11.2006, 11:49:40
Daca tu ai norocul de astfel de oameni, sa stii ca multe dintre noi sufera enorm si pe nedrept din cauza celor care iti dau dreptate ar trebui sa ii sprijine si sa le fie alaturi, si crede-ma vorbesc din propria mea experienta.

Oricum iti doresc numai bine si repet fiecare cred ca e liber sa-si exprime parerea !

Nu mai fi trista ca pana la urma are Dumnezeu grija de toti. Trebuie doar sa fii ferma si sa nu pui la suflet! >:D<

Delfinas
16.11.2006, 11:50:36
Eu nu am zis ca nu exista doamne fereste..sunt mai multe cazurile de razboi decat cele in care totul este ok...dar nu trebuie sa plecam din start de la ideea ca totul va merge prost..caci exista posibilitatea sa fie totul bine..in momentul in care ii spui cuiva care are indoieli (asa cum am fost si eu..) sa nu se mute cu socrii ca va fi rau..crede-ma ca asa va fi..vei interpreta gresit totul...asa ca cel mai bine e sa te lamuresti tu cum stau lucrurile..in cazul in care nu se va intelege cu socrii nu o opreste nimeni sa se mute cu chirie..dar cum am spus nu are rost sa plece din start cu ideea ca nu va fi bine..cine stie..poate face parte din categoria celor care se inteleg bine cu socrii..

alisor
16.11.2006, 11:55:21
Nu mai fi trista ca pana la urma are Dumnezeu grija de toti. Trebuie doar sa fii ferma si sa nu pui la suflet! >:D<

Multumesc din suflet pentru incurajari !

te pup !

amaliaradu
16.11.2006, 12:04:06
Vreau sa va spun ca eu mai mult de o luna nu am rezistat. Hotarasem sa ne mutam impreuna, la el, iar mama lui ma si trecuse la intretinere, fara sa ma intrebe macar. La ei in casa eram tratata ca un musafir, nu aveam voie sa fac mai nimic. Dupa o luna a trebuit sa plec in Franta, asa ca am profitat de moment si mi-am luat lucrurile de la el. Dupa ceva timp ne-am impacat, dar pe la el nu am mai calcat un an de zile. Poate voi aveti mai mult noroc, dar tind sa cred ca independenta isi doreste fiecare.

krisstina2004
16.11.2006, 14:25:55
Eu imi mentin parerea ca cel mai bine e separat. Ma bucur sa aud ca sunt si cazuri fericite, dar ma gandesc ca daca s-a format o noua familie, e bine ca ea se se cristalizeze singura, departe de parinti.
Iar faza cu economisitul banilor, dupa 7 ani de chirie pot sa spun ca n-as fi economisit cu mult mai mult daca as fi stat cu parintii decat in cazul de fata (adica tot nu as fi putut sa-mi iau casa acum).

ALEX21A
16.11.2006, 14:43:52
Eu imi mentin parerea ca cel mai bine e separat. Ma bucur sa aud ca sunt si cazuri fericite, dar ma gandesc ca daca s-a format o noua familie, e bine ca ea se se cristalizeze singura, departe de parinti.
Iar faza cu economisitul banilor, dupa 7 ani de chirie pot sa spun ca n-as fi economisit cu mult mai mult daca as fi stat cu parintii decat in cazul de fata (adica tot nu as fi putut sa-mi iau casa acum).
sunt de acord cu tine......iar la faza cu banii>sa zicem ca economisesti 300 euro pe luna(cat ai da pe chirie).....pai intr un an econ max 3500 euro.....in 10 ani econ 35.000 euro......(:| .....si ce poti sa faci cu ei???......in ziua de azi faza cu stransul banilor sa ne luam casa sau sa ne construim casa nu are nici o finalizare:-s

alisor
16.11.2006, 14:46:52
Sunt perfect de acord cu voi fetelor, casa mult visata ramane visata foarte mult timp ! Dar cu socrii tot nu as sta indiferent ca as economisi si 500 eur pe luna !

Pupici !

vicky
16.11.2006, 15:15:57

te vei simti mereu sub lupa :(

ayana2010
16.11.2006, 16:10:44
Draga Nina, eu si viitorul meu sot stam cu ai mei de 3 ani si jumatate si suntem impreuna de 7 ani; vreau sa-ti spun ca nici unul dintre inconvenientele enumerate de fete mai sus nu se aplica in cazul nostru: daca sparge ceva, nimeni nu-i sare in cap si nu-i tine nici un fel de morala, oricat de valoros ar fi obiectul spart; singura intrebare care i se pune este: "te-ai ranit?"; de cand ma stiu asa au stat lucrurile la mine in casa, si eu cand eram mica am spart o groaza de chestii si grija a fost pentru mine, nu pentru lucrul spart (ar fi fost absurd sa fie altfel); in al doilea rand, in zilele lui libere se trezeste mereu cand are chef (fie la 8 dimineata, fie la ora 14.00 dupa pranz, nimeni nu-i tine cont); daca avem chef sa strangem masa dupa ce mancam sau sa facem patul - bine , daca nu - nu; nimeni nu ne spune nimic; daca vrem sa mancam in oras asta facem, fara sa dam socoteala nimanui (ar fi culmea sa dam socoteala!).
Acum eu nu te sfatuiesc in nici un fel; decizia iti apartine; insa gandeste-te ca parintii lui ar putea fi niste oameni intelegatori, care sa va ajute intr-adevar, si sa nu uitam ca voi strangeti pentru casa pe care o construiti: cu chirie, nu stiu de unde o sa mai strangeti; eu iti doresc succes in luarea deciziei; eu nu am facut decat sa expun situatia mea, asta nu inseamna ca toti parintii sunt ca ai mei, dar pana nu incerci nu poti stii.
Sunt multi care zic ca se inteleg nemaipomenit cu parintii, dar daca s-ar muta cu prietenul/prietena la parinti ar iesi scantei (aici iti vorbesc din experienta unor cunostinte); eu cred ca depinde de oameni, cat de toleranti si deschisi la minte sunt!

aici nu e vb d spart pahare... k nimeni nu-i sare nimanui in kp.. s simte prost doar cel care l-a spart :-p , nu e vb d fct patu' k nimeni nu intra in kmera noastra sa verifice..
t intreb si yo p u.. dak ati stat atata timp cu parintii tai ati avut parte d intimitate?? k nu cred yo k dak va venea sa faceti dragoste pe hol faceati fara sa va pese ca ai tai au kmera langa. a sta cu parintii inseamna a s restrange relatia voastra la o kmera(si nu garsoniera, k aia are si baia ei).. sau baile interminabile cu multa spuma facute doar cu iubitu' tau.. fara sa t grabesti sa iesi repede.
yo iti spun asta, pt k am niste parinti d nota 10 kre nu s baga in relatia noastra(il iubesc pe beib si nu i-ar zice nici makr "da-te putin mai incolo" ),kre nici makr nu vin sa bata la usa la kmera noastra knd suntem p la ei..prefera sa-mi dea bip si numai dak ii dau inapoi ma suna..kiar dak suntem in aceeasi ksa! deci nu avem parte de niciun stres!!
dar e alta viata knd suntem singuri!! inceark si ai sa vezi.. nu vb k sa am c vb.. spun din experienta!!!

Lexy
16.11.2006, 16:24:43
aici nu e vb d spart pahare... k nimeni nu-i sare nimanui in kp.. s simte prost doar cel care l-a spart :-p , nu e vb d fct patu' k nimeni nu intra in kmera noastra sa verifice..
t intreb si yo p u.. dak ati stat atata timp cu parintii tai ati avut parte d intimitate?? k nu cred yo k dak va venea sa faceti dragoste pe hol faceati fara sa va pese ca ai tai au kmera langa. a sta cu parintii inseamna a s restrange relatia voastra la o kmera(si nu garsoniera, k aia are si baia ei).. sau baile interminabile cu multa spuma facute doar cu iubitu' tau.. fara sa t grabesti sa iesi repede.
yo iti spun asta, pt k am niste parinti d nota 10 kre nu s baga in relatia noastra(il iubesc pe beib si nu i-ar zice nici makr "da-te putin mai incolo" ),kre nici makr nu vin sa bata la usa la kmera noastra knd suntem p la ei..prefera sa-mi dea bip si numai dak ii dau inapoi ma suna..kiar dak suntem in aceeasi ksa! deci nu avem parte de niciun stres!!
dar e alta viata knd suntem singuri!! inceark si ai sa vezi.. nu vb k sa am c vb.. spun din experienta!!!

Chestia cu facutul patului sau spartul paharelor au fost exemple date de altii (daca citesti cu atentie tot topicul ai sa vezi), iar eu am spus ca nu e cazul nostru (al meu si al iubitului meu); in ceea ce priveste intimitatea noastra, am avut-o dintotdeauna si o avem din plin; am parte si acum de bai interminabile cu iubitul fara sa ne grabesca nimeni; relatia noastra nu e restransa deloc la o camera, iar chestia cu statul singuri este strict problema mea si a viitorului meu sot; daca noua ne place asa, nu vad care e problema altora! Asa cum am mai scris, eu nu am facut decat sa expun situatia mea si nici macar nu am pretentia ca dau sfaturi... pentru ca nu sunt in masura sa o fac; fiecare isi traieste viata cum crede (ca daca te iei dupa unul si altul, fara sa analizezi singur ce e mai bine pentru tine, cine stie unde ajungi?!)

krisstina2004
16.11.2006, 21:32:26
Chestia cu facutul patului sau spartul paharelor au fost exemple date de altii (daca citesti cu atentie tot topicul ai sa vezi), iar eu am spus ca nu e cazul nostru (al meu si al iubitului meu); in ceea ce priveste intimitatea noastra, am avut-o dintotdeauna si o avem din plin; am parte si acum de bai interminabile cu iubitul fara sa ne grabesca nimeni; relatia noastra nu e restransa deloc la o camera, iar chestia cu statul singuri este strict problema mea si a viitorului meu sot; daca noua ne place asa, nu vad care e problema altora! Asa cum am mai scris, eu nu am facut decat sa expun situatia mea si nici macar nu am pretentia ca dau sfaturi... pentru ca nu sunt in masura sa o fac; fiecare isi traieste viata cum crede (ca daca te iei dupa unul si altul, fara sa analizezi singur ce e mai bine pentru tine, cine stie unde ajungi?!)

Cred ca tot ce conteaza e ca voi sa va simtiti bine pana la urma. Oricum voi sunteti un caz fericit si e bine ca exista parinti moderni si intelegatori.

In ceea ce o priveste pe initiatoarea topicului, ea stie cel mai bine ce fel de oameni sunt socrii ei si cum s-ar intelege cu ei. Ca idee generala totusi, daca sunt dubii ca situatia nu e tocmai roz, mai bine te muti cu chirie. Un an nu e mult, indiferent care ar fi varianta finala aleasa.

iulia73190
16.11.2006, 21:42:42
Nici eu nu pretind sa dau vreun sfat, caci nu sunt in masura; dar ca sa reactionez la tot ce s-a zis as adauga: nimeni nu vrea sa stea cu socrii sau parintii oricat de scumpi ar fi ei daca nu are nevoie; eu tind sa cred ca daca am ales sa stam cu ei este pt ca nu avem incotro, cu atat mai bine daca atmosfera este placuta, e liniste si pace; personal daca as avea suficiente resurse sa stau in chirie si sa-mi fac si casa in acelasi timp bineinteles ca sa alege sa stau cu sotul singuri intr-un apartament; dar nu este chiar cazul, adica as putea dar proiectul meu de casa ar dura mai mult. asa ca eu cred ca orice realizare are sacrificiul ei, si il accept. iar in priviinta economiilor nu sunt de acord cu ce s-a spus, caci intr-adevar nu poti sa strangi in 2 ani suficient pt o casa, in schimb ce ai strans este de ajuns pt un avans necesar la banca. concluzie: este vorba de un sacrificiu ci nu neaparat de o mare placere sa stai cu parintii, dar daca acest sacrificiu "sacrifica" cuplul tau, mai bine dai pace; fiecare face cum simte el ca e mai bine, ce e bun pt unele dintre noi nu e bun pt altlele.

iulia73190
16.11.2006, 21:57:16
aahh am uitat! am spart si eu la socrii abajurul unei lampi vechi:O , si stiti ce mi-au zis : bine ca s-a spart in sfarsit ca nu ne mai placea<:-P ! si a doua zi au luat unul modern.

Lexy
16.11.2006, 23:05:03
Nici eu nu pretind sa dau vreun sfat, caci nu sunt in masura; dar ca sa reactionez la tot ce s-a zis as adauga: nimeni nu vrea sa stea cu socrii sau parintii oricat de scumpi ar fi ei daca nu are nevoie; eu tind sa cred ca daca am ales sa stam cu ei este pt ca nu avem incotro, cu atat mai bine daca atmosfera este placuta, e liniste si pace; personal daca as avea suficiente resurse sa stau in chirie si sa-mi fac si casa in acelasi timp bineinteles ca sa alege sa stau cu sotul singuri intr-un apartament; dar nu este chiar cazul, adica as putea dar proiectul meu de casa ar dura mai mult. asa ca eu cred ca orice realizare are sacrificiul ei, si il accept. iar in priviinta economiilor nu sunt de acord cu ce s-a spus, caci intr-adevar nu poti sa strangi in 2 ani suficient pt o casa, in schimb ce ai strans este de ajuns pt un avans necesar la banca. concluzie: este vorba de un sacrificiu ci nu neaparat de o mare placere sa stai cu parintii, dar daca acest sacrificiu "sacrifica" cuplul tau, mai bine dai pace; fiecare face cum simte el ca e mai bine, ce e bun pt unele dintre noi nu e bun pt altlele.

Imi pare rau sa te contrazic, dar eu si viitorul meu sot avem unde sta singuri, nu stam cu ai mei pentru ca nu avem incotro; si sa nu creada cineva ca am ales sa stam cu ai mei pentru ca nu ne-am descurca singuri din punct de vedere financiar sau din cine stie ce alte motive; asta a fost alegerea noastra!

Lexy
16.11.2006, 23:05:58
Cred ca tot ce conteaza e ca voi sa va simtiti bine pana la urma. Oricum voi sunteti un caz fericit si e bine ca exista parinti moderni si intelegatori.

In ceea ce o priveste pe initiatoarea topicului, ea stie cel mai bine ce fel de oameni sunt socrii ei si cum s-ar intelege cu ei. Ca idee generala totusi, daca sunt dubii ca situatia nu e tocmai roz, mai bine te muti cu chirie. Un an nu e mult, indiferent care ar fi varianta finala aleasa.

Sunt perfect de acord cu tine!

alicia
26.11.2006, 18:33:30
nina in primul rind vreau sa iti spun sa faci cum crezi tu de cuvinta pentru ca tu vei avea de suferit daca nu va fi ok.sotul tau normal ca vrea sa stati acolo este casa in care a crescut insa pentru tine o sa fie greu .dupa ce ca o sa treceti prin o perioada de acomodare unul cu celalalt la viata de cuplu o sa-i mai ai si pe socrii pe cap.si sa stii ca indiferent cit de bine te intelegi cu ei sa stati impreuna este foarte dificil.iti spun din proprie experienta eu cu soacra mea ma am foarte bine discutam orice dar in 6 luni cit am stat impreuna am fost cit pe ce sa ne luam de git.gandeste-te nu bine ci FOARTE BINE.:)>-

nico85
27.11.2006, 08:54:09
nina,tu iti cunosti cel mai bine socrii si pana acum ai putut sa-ti dai seama daca ai putea convietui cu ei sau nu.este o decizie importanta pt ca un an de zile(dupa mine)este enorm daca nu te intelegi cu ei.vorba uneia dintre miresici:pe langa faptul ca trebuie sa te acomodezi cu ceea ce inseamna viata de familie,tabieturile sotului,pretentii....si nu e usor(una e viata de cuplu si cu totul altceva familia)mai trebuie sa te obisnuiesti si cu socrii.NU E USOR si din proprie experienta nu iti recomand sa locuiesti cu ei.m-am casatorit acum 3 saptamani,de 10 zile ne-am intors din "saptamana de miere" si stau la socrii mei.din fericire soacra mea(62 DE ANI)nu este in tara deci stam numai cu socrul meu(65 de ani) intr-un apartament cu 4 camere si totusi e f greu.vorba sotului meu:ori intr-o garsoniera,ori intr-un apartament cu 4 cam,2 bai...ca tot cu ei in casa esti si NU AI PIC DE INTIMITATE!!!amandoi ne consolam cu gandul ca intr-o luna e gata casa pe care si-au cumparat-o socrii la tara si scapam dar pana atunci....de 10 zile,de cand am venit,nu am avut relatii intime....socrul are cam langa a noastra si chiar nu ne mai arde de asa ceva...tot timpul:daca se aude patul,daca isi aduce aminte de ceva si vine(desi usa e tot timpul inchisa si bate),daca,daca...cand ma duc sa fac un dus,trebuie sa merg imbracata,socru-meu nu are somn noaptea si tot merge televizorul,ori e pe hol,ori e in bucatarie si luminile aprinse(normal)si uite asa iti fuge somnul...sunt multe inconveniente pe care trebuie sa le mai suportam o luna...dar un an nu as suporta...CHIRIA E SOLUTIA NINA,NU EZITA!!!puteti sta o luna de proba cu ei si dupa aia vedeti,dar un an:-SSincearca sa vb cu sotul tau si vezi ce zice si el...bafta,ca o sa ai nevoie:)>-

nirona
27.11.2006, 15:46:39
eu zic sa stai cu chirie... sau dc situatia financiara nu e prea roz,si sunt posibilitati,incercati sa stati si cu ai tai... (nu numai ai lui) 6 luni la ai lui,6 luni la ai tai...

nina
11.12.2006, 08:17:28
va multumesc mult ca a-ti raspuns intrebarii mele.Am vazut ca majoritatea ganditi pozitiv in aceasta privinta.M-a incurajat si voi incerca sa fac si eu la fel.
Va pupacesc si va urez "Sarbatori fericite si numai bucurii!!!!"

alecsa
11.12.2006, 11:16:02
mai nina, daca te framanti atata, incearca sa stati o perioada la ai lui, vedeti cum evolueaza lucrurile, daca nu va intelegeti mutati-va cu chirie undeva. sau cum a mai spus o miresica, incercati si la ai tai.

eu vroiam sa ne facem casa, una mai mare, si mama sa vina sa stea cu noi, pt ca aveam in cap sa vindem apartamentul in care stau cu mama, ca luam mai mult pe el si putem sa incepem constructia casei. si mama mi-a zis ca ea nu vrea asa, ca noi tb sa avem intimitate, ca ea nu vrea sa se bage in relatia noastra, ca vrand nevrand, tot va asista la unele discutii, si ca aceste discutii va tb sa le rezolvam noi, fara implicarea altora. ca oricat de bine ne-am intelege acum, nu se stie cum ne vom intelege atunci. asta e sfatul primit de la mama mea, si il iau ca atare, ca sfat de la mama mea!:)>-

eu pot sa-ti enumar cazuri si cazuri, cand "ei" s-au inteles f bine cu parintii, indiferent la care au stat, sau din contra, se certau si se injurau tot timpul. asta nu ai cum sa prevezi, tb sa traiesti cu ei sa vezi ce se intampla.

si mai gandeste-te la ceva: sunt atatia tineri care nu au posibilitatea sa se mute impreuna, nici dupa 10 ani, si atunci sunt nevoiti sa stea cu parintii. si incearca sa se inteleaga, pt ca asta e situatia. tu gandeste-te ca esti fericita ca dupa un an, doi va puteti muta impreuna la casa voastra.

eu zic sa incerci, ca incercarea moarte n-are. daca nu te intelegi cu ei lui, puteti oricand sa plecati. tu stii cel mai bine ce rel ai cu mama lui, cu tatal lui, tu sti dc ar iesi scantei sau nu!

Tzitzi_mic
11.12.2006, 18:23:21
Eu stau cu sotul la parintii mei de aproape 2ani-din august2005 si ne intelegem fff bine cu parintii.Ei ne ajuta cu tot ce avem nevoie,ne sfatuiesc de bine, sotul se intelege super cu ai mei! Noi am cumparat un apt cu credit din banca,dar inca nu am reusit sa-l punem la punct,sa ne putem muta. Asteptam totusi sa ne mutam la casa noastra, desi aici,in apt-ul unde m-am nascut si am crescut e totul mai usor pt noi. Mama ne face mancarica,ea face tot:"> -parka ma simt prost fata de ei, sa ne tina la varsta asta..de asta vreau sa nu mai stam prea mult pe capul lor. Eu zic ca te poti intalege si cu parintii sotului,dak sunt oameni de treaba, cu bun simt,care vor sa va ajute...ca dak nu..mai greu. De ex, noi nu am fi putut sta nicicum la socrii pt ca stau cam la 60km,iar noi avem servici aici, dar si pt ca pana si pe fiul lor l-au dat afara cand s-au plictisit sa-l mai ajute(el era pe atunci in liceu-in ultimul an, si a mers in armata,abandonand liceul:() Deci,depinde ce oameni sunt respectivii parinti,socrii-ce-or fi fiind..#-o

mihaita
28.02.2007, 09:36:29
sunt disperata...vine soacra-mea in vizita la noi peste 2 saptamani :((. nu o suport, nu mi-o doresc prin preajma, cum sa trec peste cele 2 zile cat sta la noi??? ajutooooooooorrrr

Sylvester
28.02.2007, 09:46:40
Rasucesc si eu cutitul in rana acuma: vezi ca vine 8 martie =))
Sa nu te superi, incerc sa vezi lucrurile mai light asa.... Fii tare! 2 zile se duc imediat!

dj
28.02.2007, 09:49:24
Te inarmezi cu o mare doza de nesimtire, tupeu si calm cat cuprinde! Nu garantez ca trece mai repede, dar macar nu lasa urme. Sau, ma rog, nu ar trebui sa lase...:-"

Multa bafta!

map
28.02.2007, 09:55:27
Poate ai o treaba brusca in alta parte:D Si NU, NU poti lipsi, si NU, nu te poate insoti:D Sau poate o sa aveti companie, musafiri, sa fiti mai multi sa se sparga atentia:D Sau o scoti la teatru, si garantat tace 2 ore cel putin, plus pe urma aveti subiect de discutie:D Chiar, uite asta e un cadou frumos de 8 martie:D Poate gasesti o comedie:D:D:D

mihaita
28.02.2007, 11:12:18
Poate ai o treaba brusca in alta parte:D Si NU, NU poti lipsi, si NU, nu te poate insoti:D Sau poate o sa aveti companie, musafiri, sa fiti mai multi sa se sparga atentia:D Sau o scoti la teatru, si garantat tace 2 ore cel putin, plus pe urma aveti subiect de discutie:D Chiar, uite asta e un cadou frumos de 8 martie:D Poate gasesti o comedie:D:D:D
chestia cu treaba brusca sare din schema, am mai facut-o si nu prea a iesit bine, adik ea a stat bosumflata, eu a trebuit sa imi amenint parintii ca sa minta pentru mine...si eu m0am simtit prost pt ca nu prea imi sta in caracter sa fac chestii d-astea...sunt cam prostuta, recunosc:(

mihaita
28.02.2007, 11:13:53
Te inarmezi cu o mare doza de nesimtire, tupeu si calm cat cuprinde! Nu garantez ca trece mai repede, dar macar nu lasa urme. Sau, ma rog, nu ar trebui sa lase...:-"

Multa bafta!
sper sa fiu zilele alea la cota mea maxima de nesimtire...cu toate, astea tot sunt disperata ca mi-e frica ca nu o sa reusesc:((. te pup pt incurajari:* :* :*

mihaita
28.02.2007, 11:15:19
Rasucesc si eu cutitul in rana acuma: vezi ca vine 8 martie =))
Sa nu te superi, incerc sa vezi lucrurile mai light asa.... Fii tare! 2 zile se duc imediat!
voiai cumva sa imi sugerezi sa ii iau cadou?:O no way!!! oricum ea vine pe 10 martie, deci trece 8 martie:))

dj
28.02.2007, 11:20:46
voiai cumva sa imi sugerezi sa ii iau cadou?:O no way!!! oricum ea vine pe 10 martie, deci trece 8 martie:))
Desi nu ar fi o idee proasta sa ii iei un cadou, dar ceva care sigur nu i-ar placea. Si cand il primeste si nu e incantata sa te poti vaita ca "vai, cat m-am chinuit sa gasesc ceva care sa va placa, si atat as fi vrut sa fiti incatata" etc.... :-" numai pentru ce ar gandi sotul tau despre o astfel de situatie.>:)

janette
28.02.2007, 11:30:20
sper sa fiu zilele alea la cota mea maxima de nesimtire...cu toate, astea tot sunt disperata ca mi-e frica ca nu o sa reusesc:((. te pup pt incurajari:* :* :*

stai peste program la scarbici:-B ...faci ore suplimentare$-) ....faci piata o ora,ajungi acasa epuizata#-o ...faci o baie luuuuungaaaa,te incarci cu forte proaspete si iesi prin magazine,la o prajiturica cu o prietena,un ceai....:-"

Babydeey
28.02.2007, 11:54:06
Spui ca ai primit de 8 martie o carte extraordinar de buna pe care pur si simplu nu o poti lasa din mana. ;))

nadiai
28.02.2007, 12:48:34
Ar fi bine sa profiti.. sa o pui la treaba :D.. oricum va fi incantata ca "va ajuta"..

janette
28.02.2007, 12:51:14
Ar fi bine sa profiti.. sa o pui la treaba :D.. oricum va fi incantata ca "va ajuta"..

dar poate chiar asta nu suporta la soacra-sa(eu sigur asta simt)....nu suporta sa se bage in lucrurile ei$-)

tizabela
07.03.2007, 12:28:01
Si eu stau cu socrii mei sub acelasi acoperis,dar avem ceea ce ei numesc aici o bifamiliara.Intrarea in casa este comuna si se face intr-un mic hol si de acolo sunt doua usi una care da in mini apartamentul nostru (avem un dormitor,sufragerie,hol,baie si o mica bucatarie in total 50 de m patrati ) si o alta usa pt intrarea in apartamentul lor care este mult mai mare si are 100 m patrati in viitor daca vom aveam copii ne vom muta invers!!!
Poate ca depinde si de educatie pe care o au ambele parti pt o buna convietuire,dar tin sa iti zic ca eu cu sotul meu suntem aproape de 7 ani impreuna si de 4 ani locuim cu ai lui si nu am avut nici un schimb de cuvinte cu ei si ne intelegem de minune.Facem in asa fel incat sa ne ajutam reciproc si fiecare cuplu sa aiba intimitatea lui (ai lui nu intra in partea nostra in lipsa nosta decat daca noi de ex am lasat ferestrele deschise sa aerisim si ii rugam sa le inchida).Noi am hotarat sa stabilim niste reguli de la inceput in asa fel incat sa nu avem discutii mai tarziu ( eu pe socra o consider o buna prietena si in fiecare zi ne bem ceaiul impruna daca avem timp sau iesim la o cafenea ne schimbam reviste vb despre vacante sau mergem la coafor impruna) si din fericire pana in momentul de fata totul este ok!!!

arinutza
08.03.2007, 08:39:49
stai peste program la scarbici:-B ...faci ore suplimentare$-) ....faci piata o ora,ajungi acasa epuizata#-o ...faci o baie luuuuungaaaa,te incarci cu forte proaspete si iesi prin magazine,la o prajiturica cu o prietena,un ceai....:-"

>-) In nici un caz.... te pregatesti cum stii tu mai bine...curatenie luna.. sa nu aibe motive de comentat... iar in rest mult calm, sa fi cat mai intelegatoare, sa te oferi sa ii pui totul la dispozitie cat timp sata la tine si sa o faci sa se simta ca o regina..... bineinteles ca te vei abtine cat poti sa nu faci vreun comentariu.. cat mai multa blandete si pe sotiorul tau daca poti sa-l rasfeti cat mai mult in aceste doua zile ca sa vada mami... ca el este un adevarat sef la el in casa.........
PS> eu am vreo 9 ani de casnicie si este perfect... :* Multa bafta!

luiza_25
10.05.2007, 13:39:32
Nu vreau sa te sperii si mai mult dar sa stii ca e un adevarat cosmar sa stai cu socrii. Noi stam la parintii lui de un an (strangem bani de nunta) si crede-ma ca nu mai avem nici un pic de intimitate (avem camera noastra dar baia este langa asa ca toata lumea se perinda pe hol cum au ei chef). Daca va permiteti financiar sa stati cu chirie sfatul meu este va optati pentru varianta asta. Noi am stat si cu chirie pana sa ne hotaram ca vrem sa facem nunta si nu se compara. Drept urmare imediat dupa nunta plecam iar cu chirie. (vrem si noi viata noastra).

Sylvester
10.05.2007, 13:47:56
Daca ai niste socrii sau parinti bagaciosi, nu este musai sa locuiesti cu ei ca sa n-ai intimitate. Trebuie sa mai si stii sa te impui. Pe de alta parte, este clar ca oricat ai sti sa te impui, dat fiind faptul ca locuiti la ei, n-o sa aveti niciodata intimitate pentru ca nu poti sa dai directive in casa altuia.

Noi acuma suntem la faza de proiectare a casei noastre si discutiile sunt foarte aprinse intre mine si sotul meu pentru ca eu vreau casa cat mai mica si el o vrea cat mai mare :)). In fine, intr-o seara s-a aprins discutia de la camera copilului pentru ca sotul meu vrea sa-i prevada si o baie separata pentru el iar eu nu inteleg de ce nu poate copilul sa se duca la baia comuna intregii case. La care sotul meu: "Pai o sa vina si el cu nevasta-sa si poate o sa stea cu noi si fac si ei acolo ceva ca oamenii si trebuie sa iasa pe hol sa ajunga la baie sa se spele si e jenant."
Si i-am zis ca daca o sa se insoare si-a semnat pasaportul de plecare. Ii dau bani de casa daca am, il ajut cum pot, ii platesc chiria dar la mine cu nevasta nu-l primesc. Pentru ca, ma pun si in pielea soacrei. Pana la urma e casa ei nu?

Alexutza2007
11.05.2007, 15:08:24
La mine e o situatie buna, in ciuda faptului ca suntem soacra-nora. Pentru mine e o prietena si chiar o mama ( mami meu sta cam departe de mine si o aud doar la tel ). Chiar mi s-a intamplat sa ii spun mamicutz. Imi e draga si e reciproca chestia. Nu se baga cand ne ciondanim si asta imi place. Socru-meu e ca un copil. Si mai e si genul care face haz de necaz cand trebuie si reuseste sa te inveseleasca. Acuma, intr-adevar cum zicea cineva pe aici ca nu ai intimitate. Pentru ca, daca ma duc la baie iau halatul peste pijama. Dar am facut asta de prea multe ori si mi-a intrat in reflex. Fiind casa noua, noi din start ne-am izolat fonic peretii;)) al meu a avut grija de asta. Faza cu facutul dragostei pe hol....si in lift poate sa te apuce dragul de el si ce faci? Ca, daca te prinde careva? E un risc pe care ti-l asumi.
Avem unde sa stam ( apartamentul din oras ), deci nu financiarul ne-a impins sa stam impreuna. Dar noi am ales asa si deocamdata e foarte bine ( avem 4 ani de cand stam cu ei )
Sa nu va mai spun ca si la slujba tot impreuna suntem! Avem o afacere de familie.
Sa va mai spun o chestie si am incheiat cu romanul meu: de ce nu pune nimeni problema si din punctul socrilor de vedere? Eu cunosc doi oameni minunati care s-au oferit sa-si cazeze propriul fiu cu sotia. Nu vreti sa stiti ce pisica tolanita si putoare e sotia fiului. Dar de dragul lui, nu ii spune nimeni ridica-te si fa ceva in casa.
Concluzia: sunt multe cazuri. Cum doi oameni nu sunt egali, nici doua relatii soacre-nurori nu sunt la fel. Dupa mine, fiecare are pasaricile lui pe creieri, depinde in ce masura esti dispus sa le suporti!

CrisB
11.05.2007, 15:36:21
Eu stau cu ai mei in aceeasi curte nu casa.
Ne despart cam 50 m si vreo alte 3 familii. Ma inteleg super bine cu ei.
dar sincer as prefera sa fim mai depare
e inevitabil sa nu existe discutii iar eu sunt la mijloc

Rebe
24.05.2007, 16:08:01
Eu stau cu ai mei in aceeasi curte nu casa.
Ne despart cam 50 m si vreo alte 3 familii. Ma inteleg super bine cu ei.
dar sincer as prefera sa fim mai depare
e inevitabil sa nu existe discutii iar eu sunt la mijloc

Sotul meu vrea sa ne facem duplex, intr-o parte sa stam noi 2 iar in cealalta socrii mei. Nu prea ma incanta ideea, desi alta solutie nu vedem acuma. Mi groaza de ce-o sa fie cand e gata totul... El zice ca nu o sa avem prea multe tangente cu ei fiindca o sa avem si intrare diferita, toate cele...dar nu stiu de ce nu sunt impacata cu ideea asta:-< Mi-e teama ca o sa stea mai tot timpu pe la noi...

anuca_m
24.05.2007, 16:11:58
eu nu as putea sta cu socrii mei. Sa nu ma intelegeti gresit..sunt f de treaba....mai buni socrii nici nu mi-as putea dori! Dar le plage sa controleze ei...am fost la ei de craciun..si cum ieseam din casa ne intrebau unde mergem#-o...asa ca ma bucur ca stam singuri.

iuli_nicol
26.05.2007, 11:25:52
ce mi-as dori eu sa stau cu socrii..k sunt niste super oameni...dar nu avem cum sta cu ei...k e spatiu mic...dar am alta problema stam cu fratele lui...care doamne doamne mi-e sus ...e un om...f bun...dar nevasta'sa e oputuroasa...la 30 de ani ..ea nu stie sa gateasac, sa faca curat sa aibe grija de copilul cel mare,nici macar nu stie sa se aranjeze...plus ca e si insarcinata acum...vine saracul acasa tarziu de la munca (in jur de 8 seara)si nu gaseste si el mancare calda si face el de toate...mancare, curatenie si are grija si de copil...ea sta toata ziua acasa si fumeaza si se uita la tv...ce viatza...cum poti sta asa..plus ca nu a realizat nimik in viata ei...nu scoala..k nu are nici opt clase terminate..nu munca...nimik...plus ca a avut noroc ca a murit bunicul cu apartamentul si a gasit un barbat bun...prost sa fi noroc sa aiL-)

Rebe
29.05.2007, 15:43:07
eu nu as putea sta cu socrii mei. Sa nu ma intelegeti gresit..sunt f de treaba....mai buni socrii nici nu mi-as putea dori! Dar le plage sa controleze ei...am fost la ei de craciun..si cum ieseam din casa ne intrebau unde mergem#-o...asa ca ma bucur ca stam singuri.

asa e si soacra mea...tot timpu ne intreaba unde mergem sau daca vb ceva intervine si ea in discutie sa stie ce vorbim:-< In schimb este o femeie deosebita si cu multa rabdare..dar nu degeaba se zice ca tre sa-ti iei zboru de la parintii... Sper sa am intelepciune sa nu o necajesc cumva... Alin ma intelege si asta ma bucura...

ellie
29.05.2007, 17:14:06
Eu una nu vreau si prietenul meu la fel sa stam nici cu ai mei dar nici cu ai lui oricat de minunati ar fi cu totii. In fine, noroc ca sunt la 250 km distanta si ca noi avem apartamentul nostru ..

georgya
29.05.2007, 20:48:44
eu zic ca oricat de bine te intelegi cu socrii si oricat de minunati ar fi ei ...este imposibil ca la un moment dat sa nu se iveasca mici certuri si neintelegeri......plus intimitatea[-X ........si in primul rand ai casa ta si iti faci rostul cum crezi ca e mai bine pt tine ,sot...cel putin asta e parerea mea.....buna...rea;-) >:D<

urzicuta
08.06.2007, 01:37:43
Noi am stat inainte de casatorie cand la soacra-mea cand la maica-mea si a fost ok atunci. noroc ca nici una nu statea prea mult pe acasa.
Cam ce faceam la mine acasa faceam si la el si toata lumea era multumita. Dupa casatorie norocul a facut sa ne mutam si sa ne desparta un ocean ;))
Acum dupa ce avem un copil nu as mai sta cu nici o ruda, nici macar pe aceeasi strada. Chiar daca uneori simt nevoia sa ma ajute cineva, mai bine facem singuri totul decat sa se bage in viata noastra.

MeMyself
13.08.2007, 14:34:17
eu zic ca oricat de bine te intelegi cu socrii si oricat de minunati ar fi ei ...este imposibil ca la un moment dat sa nu se iveasca mici certuri si neintelegeri......plus intimitatea[-X ........si in primul rand ai casa ta si iti faci rostul cum crezi ca e mai bine pt tine ,sot...cel putin asta e parerea mea.....buna...rea;-) >:D<

Exact! Asa gandesc si eu. Socrii mei sunt super de treaba, au cheie de la noi, dar nu vin niciodata in lipsa noastra, se comporta super frumos cu mine... ce sa mai? Sunt extraordinari! Dar...Chiar soacra-mea mi-a zis la un moment dat ca nu ne-am fi inteles daca am fi stat impreuna.Asta pentru ca ei au ideile lor, noi p-ale noastre si putem sa facem compromisuri si sa ne intelegem cand ne vizitam, dar daca am fi stat impreuna cred ca ne-am fi certat zilnic.

Oana_Liliana
11.09.2007, 09:07:34
As..avea si eu o intrebare pentru cele care spun ca se inteleg.....si anume sta careva cu socrii????
De exemplu si eu ma intelegeam minunat, pana sa hotaram sa stam impreuna ceva vreme inainte de nunta.....si uite asa am ajus sa stau la socrii...caci nu avem unde....ei si lucrurile sau schimbat......oamenii aia minunati nu mai sunt minuntati...am ajuns chiar la discutii grele....iar eu am mandria mea:-?

Sylvester
11.09.2007, 09:11:16
As..avea si eu o intrebare pentru cele care spun ca se inteleg.....si anume sta careva cu socrii????
De exemplu si eu ma intelegeam minunat, pana sa hotaram sa stam impreuna ceva vreme inainte de nunta.....si uite asa am ajus sa stau la socrii...caci nu avem unde....ei si lucrurile sau schimbat......oamenii aia minunati nu mai sunt minuntati...am ajuns chiar la discutii grele....iar eu am mandria mea:-?

Oricat ar fi niste oameni de draguti si de simtiti, daca ajung sa stea impreuna, pana la urma tot ies scantei. Eu n-as sta cu socrii si nici cu parintii si, de fapt, n-as sta cu nimeni. Cine zice ca se intelege minunat cu socrii, ori nu au stat impreuna niciodata sau stau de foarte putin timp, ori socrii sunt niste oameni foarte foarte inteligenti si stiu sa evite conflictele. Dar astfel de oameni sunt rari.

ryanaro
11.09.2007, 09:25:51
Oricat ar fi niste oameni de draguti si de simtiti, daca ajung sa stea impreuna, pana la urma tot ies scantei. Eu n-as sta cu socrii si nici cu parintii si, de fapt, n-as sta cu nimeni. Cine zice ca se intelege minunat cu socrii, ori nu au stat impreuna niciodata sau stau de foarte putin timp, ori socrii sunt niste oameni foarte foarte inteligenti si stiu sa evite conflictele. Dar astfel de oameni sunt rari.

mare dreptate ai :D... mie nu mi place cum se poarta soacra mea cu socrul meu totusi. uite, el a facut infarct, de abia a iesit din spital, si ea a plecat in vacanta si l a lasat pe el fara mancare!!! asta bazandu se ca am eu grija de el!!! :(

Angel
11.09.2007, 11:19:13

Dap, asa e, am vazut-o pe mama, au fost nevoiti sa ste cativa ani cu bunica si s-au ajuns la niste certuri... Dupa care s-au mutat dar ce s-a intamplat va ramane intotdeauna intre ele, plus ca bunica este... soacra in toata regula.8-|

Asa ca mai bine sa locuim separat de la inceput, desi e greu in ziua de azi, la ce preturi exista ptr apartamente...

Eu am locuit 3 luni cu socrela vara trecuta dar atunci nu era soacra oficial si totul a fost OK, si o sa mai locuiesc cu ea vreo jumatate de an sau chiar mai mult cand ne vom muta in State dar sper ca totul sa fie bine...[-o<

anesya
11.09.2007, 11:24:36
Eu locuiesc cu socrii de aproape 2 ani! Sunt niste oameni super! Le doresc la toate fetele sa aiba parte de asa socrii cum am eu! Multa bafta fetele! Va pup!:*

miti
12.09.2007, 10:18:26

asa e...dar daca mai sunt si bagacuiosi si....
ce mai faci?
zic eu e groznic!:-<

noroc ca ne mutam<:-P

Habib
13.09.2007, 12:47:34
socrilor mei nu cred ca le-ar displacea iddea de a sta cu ei in casa, poate daca m-as muta in Galati as sta la ei o perioada pana ne gasim unde sa stam...........dar nu mai mult..........oricat de bine ne-am intelege fiecare familie are casa ei si oricine isi doreste sa stea cu sotul/sotia, singuri, sa nu-i deranjeze nimeni

redhot
13.09.2007, 15:25:14
socrilor mei nu cred ca le-ar displacea iddea de a sta cu ei in casa, poate daca m-as muta in Galati as sta la ei o perioada pana ne gasim unde sa stam...........dar nu mai mult..........oricat de bine ne-am intelege fiecare familie are casa ei si oricine isi doreste sa stea cu sotul/sotia, singuri, sa nu-i deranjeze nimeni

Mie mi-a zis un unchi care traieste de cand s-a casatorit cu parintii sotiei lui in aceeasi casa, deci spuneam ca mi-a zis de nenumarate ori: "fa tot posibilul sa stati singuri, pentru ca daca locuiti impreuna cu parintii sau socrii, la un moment dat pot aparea discutii. sau cineva se va simti incomodat de prezenta celuilalt"
Am aceeasi parere...

alinutza81
09.10.2007, 09:13:17
Noi stam de dinainte de nunta cu soacra mea. Pe socru nu l-am cunoscut din pacate...a murit inainte sa apar eu in viata iubitelului meu. Stam in 3 camere e ok..n-am nici o grija in casa..cu mancare..cu intretinere..dar totusi nu as sta asa o vesnicie. In mai anul viitor ne apucam sa renovam un apartament pe care il avem de la bunica..si ne mutam...;-) Abia atunci incepe viata noastra ca sot si sotie...Eu una abia astept. Vor fi alte responsabilitati si pt unu si pt altul ..dar cat de frumos va fi sa faci ce vrei in casa ta..cand ai chef:))

Andra_St
09.10.2007, 09:45:32
daca as putea alege .... fara socrii, fara parintii, fara frati, fara surori, numai si numai noi!!!
motivele sunt evidente, nu mai necesita comentarii.
pacat insa ca de multe ori, nu iti e dat sa alegi!

gabriela_rgh
13.10.2007, 16:17:10
noi ne-am certat o luna in sir imediat dupa nunta! am stat la ai lui.....
A fost un chin pentru mine! mai ales ca am avut parte de multe faze din partea lor inainte si la nunta.....
Dupa ce am plecat si ne-am mutat singuri lucrurile s-au schimbat foarte mult.....

DDna
15.10.2007, 08:20:30
Noi din pacate inca nu ne permitem sa plecam din casa socrilor ....

miti
15.10.2007, 08:30:21
Noi din pacate inca nu ne permitem sa plecam din casa socrilor ....
:( :( :( :(
scrie si tu INCA!!!!! ca suna mai bine:D

Angel_yrem
26.10.2007, 12:03:26
Eu locuiesc cu socrii de aproape 2 ani! Sunt niste oameni super! Le doresc la toate fetele sa aiba parte de asa socrii cum am eu! Multa bafta fetele! Va pup!:*

eu stau cu ei de aproape 3 ani si sunt niste socrii exemplari ;)) dar sotul meu nu cred ca e de aceeasi parere cu socrii lui;adica parintii mei deoarece sunt foarte dificili. eu va urez tuturor sa va intelegeti bine cu ei ca aveti numai de castigat.=D>

Anc
26.10.2007, 15:52:00
Si noi va trebui sa ne mutam o vreme cu parintii si nu stim unde, ne inteleg bine si cu ai mei si cu ai lui si nu ne putem hotari, plus ca locatia este cam aceeasi, numarul camerelor este acelasi...grea decizie. :))

irina_og
15.11.2007, 04:42:35
NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!

Nici cu ai mei, nici cu ai lui!

NU!

Hotarat NU!

Desi ambele perechi de parinti sunt super ok, oameni de toata isprava:D ... NU!

Si pot motiva, dar nu cred ca este cazul(:|

diannaa
17.11.2007, 18:44:59
NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!

Nici cu ai mei, nici cu ai lui!

NU!

Hotarat NU!

Desi ambele perechi de parinti sunt super ok, oameni de toata isprava:D ... NU!

Si pot motiva, dar nu cred ca este cazul(:|
ABSOLUT SI INTRU TOTUL DE ACORD!!!! daca nu vreti fisuri(ca asa incepe) in casnicie....fara socrii!!!

gabriela_rgh
18.11.2007, 12:10:57
La mine convietuirea cu socrii a durat 2 luni!Pt mine foarte grele...Am fost un musafir in acea casa...Nu am putut schimba nimik,nici macar sa las samponul pe marginea cazii cum faceam acasa....Depinde de socri...Ai mei au reactionat ceva de genul"casa noastra te supui regulilor!"...A fost greu pentru mine..Dar a trecut!
Daca puteti sta singuri atunci go for it!Chiar daca o chirie e o cheltuiala majora, nimic nu se compara cu linistea si intimitatea in cuplu!

diannaa
19.11.2007, 20:01:37
La mine convietuirea cu socrii a durat 2 luni!Pt mine foarte grele...Am fost un musafir in acea casa...Nu am putut schimba nimik,nici macar sa las samponul pe marginea cazii cum faceam acasa....Depinde de socri...Ai mei au reactionat ceva de genul"casa noastra te supui regulilor!"...A fost greu pentru mine..Dar a trecut!
Daca puteti sta singuri atunci go for it!Chiar daca o chirie e o cheltuiala majora, nimic nu se compara cu linistea si intimitatea in cuplu!
nu poti sta linistita si ..in fundul gol vb aia,nici daca stati cu o sora un frate ,daramite cu socrii....asta nu e casnicie....e compromis...

nina84
19.11.2007, 20:10:15
si noi am stat o perioada cu socrii la inceput, cam 5-6 luni, noroc ca nu prea stateau pe acasa. nu pot spune ca afost rau, dar nici extraordinar. cand ne-am mutat noi impreuna singuri, am insa diferenta, totul bine, in sensul ca faci ce vrei, cand vrei.plus intimitate!!!! partea mai putin buna e ca stam cu ei in acelasi bloc, iar acum dupa casatorie, parca e mai rau decat atunci cand stateam cu ei in casa, ma refer aici la pretentiile si fazele facute de soacra mea. dar bine ca pot inchide usa, si ca nu sunt nevoita sa o vad mereu. in rest noi sa fim sanatosi, si poate reusim sa ne si mutam, in curand.

arekichan
20.11.2007, 20:31:22
Convietuirea cu socrii sub acelasi acoperis este cea mai proasta idee posibila!!!!!! mai ales cand ai o soacra maniaca, care cauta nod in papura si te critica non-stop :[email protected]:[email protected] o adevarata placere nu??? si lovitura de gratie:soacra-mea are in casa poze cu "fosta" sotului meu. si tot ea imi reproseaza ca nu vreau sa fim prietene>:/

gabriela_rgh
20.11.2007, 22:10:40
Convietuirea cu socrii sub acelasi acoperis este cea mai proasta idee posibila!!!!!! mai ales cand ai o soacra maniaca, care cauta nod in papura si te critica non-stop :[email protected]:[email protected] o adevarata placere nu??? si lovitura de gratie:soacra-mea are in casa poze cu "fosta" sotului meu. si tot ea imi reproseaza ca nu vreau sa fim prietene>:/
Asta e super tare!Sincer nu am mai auzit asa ceva pana acum.........
Urat din partea ei!Asa ceva nu se face!:-& :-& :-&

Onutza
23.11.2007, 09:45:33
mai fetelor care stati cu socrii, CUM impartiti voi cheltuielile in casa?
multumesc

butterfly_ionela
23.11.2007, 10:39:32
multumesc

La noi e relativ simplu: toate facturile care vin se impart la numarul de persoane din casa si pentru ca suntem doi, eu inmultesc cu 2. (Ex.: lumina - 1000.000 lei:5 pers= 200.000 lei/ pers * 2 pers (eu si sotul) = 400.000 lei)
Cat despre mancare, suntem 5 persoane si fiecare face cumparaturile in weekend pt saptamana ce urmeaza; eu si sotul facem cumparaturile la dublu intr-o singura saptamana (de obicei fiecare plateste cu bonuri de masa si, inafara de noi (eu si sotul) fiecare persoana primeste bonurile la o alta data a lunii decat celelalte persoane). Asa s-a nimerit.
Suntem 5 persoane care iau bonuri in val de 1500.000 lei; deci, asta inseamna 7500.000 lei; maruntisurile care trebuie cumparate in fiecare zi (ex. paine, 1 kg cartofi, cateva oua etc) le cumpara cine apuca; de multe ori se nimereste sa luam acelasi lucru pe care l-a luat si tata-socru).

Pana acum nu au fost discutii pe tema asta si sper sa nu existe.

anesya
23.11.2007, 10:47:36
multumesc
noua nu ne cer niciun ban.....cumparam ce vrem noi in casa..(ma refer la mancare)...Misto, nu?...:)>-

cami_dxb
25.11.2007, 13:02:02
Nu, nu, nu si iara nu............ Si sper sa nu fiu nevoita vreodata sa stau cu ai mei sau ai lui. Ne-am gandit la un moment dat sa stam la ei si sotul meu a intrebat-o pe maica-sa. Raspunsul ei m-a socat: "Stai sa vorbesc cu taica-tu, sa vad ce zice" (e tatal vitreg al sotului meu). Si pe langa asta mai sunt si multe alte chestii. Eu de exemplu nu suport sa se atinga cineva de lucrurile mele, eu am un anumit stil de facut curatenie, ea are altul (care mie nu-mi place), ar trebui sa ne supunem regulilor lor, ei ar avea tendinta sa ne controleze banii, plus lipsa intimitatii. Si nici cu ai mei nu mi-ar placea sa stau, desi la ei nu ma simt musafir (e casa in care am crescut atatia ani), pentru ca mama e maniaca a ordinii si curateniei. Cel mai bine ne este singuri.

crismari
28.11.2007, 10:25:30
ABSOLUT SI INTRU TOTUL DE ACORD!!!! daca nu vreti fisuri(ca asa incepe) in casnicie....fara socrii!!!

CATEGORIC!!!! NU NU NU,indiferent cat de bine va intelegeti! e nevoie sa argumentez?L-)

Green_Eyes
28.11.2007, 13:20:07
CATEGORIC!!!! NU NU NU,indiferent cat de bine va intelegeti! e nevoie sa argumentez?L-)

Da, e usor de zis... :(:( |-)

tot_tot_claire
28.11.2007, 14:16:14

arata-i si tu poze cu barbati frumosi si aratosi si spune-i ca sunt "fosti" de-ai tai :)) dar nu prea multi, sa nu se interpreteze altfel :)) in plus, muta lucrurile de la loc, "ca asa face mama mea" ;))

picolla
02.12.2007, 15:51:54
buna fetelor!
noi stm cu soacra mea de aaprope 3 aani.e bine. ma inteleg bine cu ea daar bine inteles ca din cnd in cand mai sunt si discutii contradictorii dar pasnice.am invatat cand este envoie sa-i si raspund daca este cazul. noi stam cu ea pentruca al meu nu vrea s-o lsam singura(din acest punct de vedere mi-aar parea si mie rau s-o lasam singura, pentruca ne-a ajutaat cand am avut nevoie), dar acum si al meu este constient ca dupa nunta incet, incet tot o sa trebuiasca sa mergem sa stam singuri. pupici

taniusca
10.12.2007, 15:14:25
Eu din fericire nu am stat cu socrii si nici cu ai mei pana acum, dar partea prosta e ca si unde am stat cu chirie mereu am avut colegi de apartament si credeti-ma fetelor ca e mai rau decat cu socrii! Sunt atatea tipuri de persoane si unele atat de lipsite de bun simt incat ramai socat, dumnezeule. Mie una mi-este foarte greu si speram din suflet sa putem face un credit sa ne luam un locsor al nostru. Doar ca si aici avem idei diferite, sotul vrea sa luam in Bz, orasul lui natal, mie nu-mi convine cand stiu cum e soacra-mea si toata ziua buna ziua sa fie la mine (sotul meu e preferatul ei), dar nici in Buc nu ne permitem la cum au sarit preturile acum....asa ca inca ducem tratative.

picolla
11.12.2007, 19:38:24
fetelor desi mai sus am laudat-o pe a mea soacra, pot sa spun ca-mi mananc toate cuvintele spuse(desi eu nu fac asta, aproape niciodata), nu stiu ce are dar de vreo 2 zile ma aduce la exasperare:((:((:((. si mi-e sa nu-mi cedeze nervii acum de sarbatori[-X. asa ca daca auziti ca zboara cineva de la etajul 1 e sigur una din noi:-?. pupici

crismari
12.12.2007, 14:41:48
fetelor desi mai sus am laudat-o pe a mea soacra, pot sa spun ca-mi mananc toate cuvintele spuse(desi eu nu fac asta, aproape niciodata), nu stiu ce are dar de vreo 2 zile ma aduce la exasperare:((:((:((. si mi-e sa nu-mi cedeze nervii acum de sarbatori[-X. asa ca daca auziti ca zboara cineva de la etajul 1 e sigur una din noi:-?. pupici

asa rau te-a suparat?;))

picolla
14.12.2007, 20:42:37
asa rau te-a suparat?;))

destul. a exagerat propriu:-wa.
concluzia e ca-i mai bine fiecare la casa lui, si cine a spus mai sus ca oricat de bine te-ai intelege cand staai impreun intervin probleme are mare dreptate, numai c eu ma gandisem ca dupa 3 aani nu maia pot aparea surprize, dar m-am inselat,

duplanty
18.01.2008, 12:55:58
Sa stai la socrii trebuiesc multe sacrificii mai ales daca mai sunt si alte persoane prin jur cum ar fi mama taalui socru si sora mai mica a viitorului meu sot...trebuie multa intelegere si mai ales rabdare si curaj in toate...:-<

luyza
05.02.2008, 23:28:16
sigur ca ideal ar fi sa stam singuri,dar...mama iubitului meu e cam bolnavioara si nu o putem lasa singura,are nevoie de noi.Nu ne incurca,avem intimitate si ne ajuta cum poate.E induiosator sa vezi cum cineva cu probleme de sanatate(are o tumora/hernie ,diabet si obezitate de gr 3)te asteapta cu cafeaua facuta,vasele spalate si o vorba buna cand vii de la serviciu...cum sa o lasam singura?=(( Am avut si noi divergente,dar noroc ca niciuna din noi nu e ranchiunoasa..

Rebe
07.02.2008, 19:29:41
sigur ca ideal ar fi sa stam singuri,dar...mama iubitului meu e cam bolnavioara si nu o putem lasa singura,are nevoie de noi.Nu ne incurca,avem intimitate si ne ajuta cum poate.E induiosator sa vezi cum cineva cu probleme de sanatate(are o tumora/hernie ,diabet si obezitate de gr 3)te asteapta cu cafeaua facuta,vasele spalate si o vorba buna cand vii de la serviciu...cum sa o lasam singura?=(( Am avut si noi divergente,dar noroc ca niciuna din noi nu e ranchiunoasa..

imi place cum gandesti, luyza..te admir :)

miti
07.02.2008, 20:46:43

Tot respectul pt amandoua!!!!:)

luyza
08.02.2008, 09:39:45
multumesc Rebe si Miti>:D<

wolfi
08.02.2008, 09:53:09
La mine e cazul invers - mama mea ar vrea sa mergem si sa stam la ei...brrrr sigur ar fi ceva avantaje, dar daca nu e un caz ca al luyzei, mai bine e sa spalati vasele, sa faceti curat sau cafeluta impreuna (adica tu si el :D) si sa va descurcati undeva singuri.
Normal, depinde de cat tineti la intimitate.
Noi am stat cu niste colegi de apartament si acum stam singuri in garsoniera. Si cand vine discutia de mutat in alta parte, eventual cu colegi/mame/tati/surori etc, eu imi pun urmatoarea intrebare: putem sa facem dus impreuna si sa mergem dezbracati pana in dormitor? :"> daca raspunsul e nu, nu-mi convine :D

andrina
12.02.2008, 11:44:10
noi doi de cand ne-am cunoscut stam singuri!!desi stam aproape de socrii,pentru ca sunt in varsta si au nevoie de sprijin, puiu meu le-a interzis din prima sa vina pe la noi fara invitatie!!genial omul ca altfel as fi dat de belea!!ideea e ca e super sa fim singuri sa ne hotaram ce mancam sau cand , daca spalam vasele sau le lasam pe mai incolo, etc. dar de ce zic ca as fi dat de belea?! soacra-mea de cum m-a vazut prima oara m-a intrebat daca stiu sa fac mancare, si acum dupa 2 ani cand ma vede ma intreaba ce gatesc azi:O !!!si o faza si mai tare cu muraturile.imi aduce de ziua puiului 3 borcane cu muraturi, stiind ca eu am afcut de toate felurile ca avem. nu am vazut de la inceput ce e in pachet si ea pleaca.cand vad imediat o sun si-o intreb ce e cu muraturile!!! si zice ca s-a gandit ca sa nu mai ies eu sa scot muraturi! eu si acum o simt ca incearca sa treaca peste autoritatea mea de femeie in casa, ca ea e buna gospodina si eu nu!!!
eu zic ca se merita asa deci, sa stati singuri singurei, sa aveti parte de romantism si pasiune impreuna, si asta acum nu mai tarziu!

MeMyself
12.02.2008, 12:04:04
Faza: am fost duminica la buncii sotului, parintii soacrei. Si vorbim noi ce vorbim si incepe bunica sa-i injure pe socrii ei. Se uita asa la mine si imi zice:
"Desteapta ai fost! N-ai ce cauta sa stai cu soacra-ta". Adica cu fii-sa. Femeia a avut belele mari cu soacra-sa asa ca stie ea ce stie! Si mentionez ca soacra-mea e de treaba, dar sigur ne certam daca stateam impreuna.

eu31
12.02.2008, 20:00:28
Si mie mi se pare ideal sa locuiesti doar in 2. Uneori mai apar conflicte si in formatul asta, daramite cand locuiesti cu altii..
Pe de alta parte e greu si sa "dai un sut" celor care au nevoie de noi.. Totul e sa existe bunavoita din partea tuturor partilor

>:D<

kestiutza
15.02.2008, 16:16:13
Noi locuim cu parintzii mei , am nishte parintzi buni nu se baga pe noi , dar tot mai bine este sa stai singuri , noi avem shi bebe , mama vine la noi in camera se joace cu bebe shi nu mai pleaca , nu avem intimitate , el se simte nasol ca sta la mine in casa. De aia ashtept saa ne luam casa noastra sa fim doar noi 3 .

bridget
15.02.2008, 22:19:09
noi ne gandeam dupa ce ne casatorim si dupa ce termin eu facultatea, sa ne mutam inapoi in orasul natal cu ai mei. el se intelege bine cu ei, si avem o casa destul de mare, deci nu s-ar pune problemna ca stam unii in sufletul celorlalti. dar la ce-am citit aici... tare mi-e sa nu fie de rau. mie mi-ar fi foarte comod, ca mama ar face mancare, curatenie(cu ajutorul meu, fireste), si multe chestii prin casa, si cu banii ne-ar fi mult mai bine, dar decat sa ne certam... :(

kestiutza
17.02.2008, 18:21:06
noi ne gandeam dupa ce ne casatorim si dupa ce termin eu facultatea, sa ne mutam inapoi in orasul natal cu ai mei. el se intelege bine cu ei, si avem o casa destul de mare, deci nu s-ar pune problemna ca stam unii in sufletul celorlalti. dar la ce-am citit aici... tare mi-e sa nu fie de rau. mie mi-ar fi foarte comod, ca mama ar face mancare, curatenie(cu ajutorul meu, fireste), si multe chestii prin casa, si cu banii ne-ar fi mult mai bine, dar decat sa ne certam... :(
Asha am zis shi eu , dar cel mai bine este la casa ta , sa stai singur , itzi zic asta din propria experientza

Rg
17.02.2008, 18:31:51
Eu stau la ai lui, dar pe zi ce trece este mai nasol. Adik simt ca ma sufoc intre 4 pereti! De intrat nu intra nimeni la noi in camera dar pur si simplu nu mai rezist mult..Am zis ca dupa nunta fac pe dracu in 4 si ma mut de aici! Vreau sa fac dus la 2 noapte fara sa deranjez pe cineva..vreau sa dorm in weekend cat vreau fara sa ma mai trezeasca tipetele copilului de care are grija mama lui...

Sunt momente in care ma gasndesc sa plec din bucuresti..sa ma mut inapoi acasa unde am ap meu... dar acolo as fi singura...fara prieteni...

POate va veni si ziua mea...

Ei sunt ok..adica nu ne deranjam unii pe altii dar eu vreau casa mea..vreau locul meu..

bridget
17.02.2008, 19:23:47
Asha am zis shi eu , dar cel mai bine este la casa ta , sa stai singur , itzi zic asta din propria experientza

s-ar putea sa aveti dreptate. noi acum stam impreuna singuri de ceva timp, insa cine stie ce se poate intampla daca vom sta in "grup". desi ai mei sunt f incantati de el, iar el se intelege f bine cu el, stiu din proprie experienta ca se poate ajunge la chestii naspa cand stai impreuna, iar tatal meu e si o fire mai ranchiunoasa. dar daca nu vom avea banuti suficienti sa ne cumparam apartament... cu chirie in orasul in care vom locui nu prea sunt apartamente, iar salariile acolo sunt mici oricum. :-s

Rebe
17.02.2008, 23:12:47
Eu stau la ai lui, dar pe zi ce trece este mai nasol. Adik simt ca ma sufoc intre 4 pereti! De intrat nu intra nimeni la noi in camera dar pur si simplu nu mai rezist mult..

Ei sunt ok..adica nu ne deranjam unii pe altii dar eu vreau casa mea..vreau locul meu..

Ma regasesc mult in ceea ce ai scris mai sus. Asa e, oricat de bine ne-am intelege si am incerca sa nu ne deranjam, simt ca nu am un loc al meu...cuibisorul nostru care sa-l aranjam cum vrem, in care sa ne simtim ca acasa...:-<

reeman
21.02.2008, 12:10:19
Ma regasesc mult in ceea ce ai scris mai sus. Asa e, oricat de bine ne-am intelege si am incerca sa nu ne deranjam, simt ca nu am un loc al meu...cuibisorul nostru care sa-l aranjam cum vrem, in care sa ne simtim ca acasa...:-<
eu personal optez pentru a sta separat, indiferent de cat de bine te intelegi. noi stam cu ai lui de 4 ani, sunt niste oameni extraordinari, ne respecta, insa ca orice femeie imi doresc locul meu pe care sa-l organizez asa cum vreau. deci sunt probleme de oranduirea habitatului, ca sa spun asa.:)) Recunosc am maniile mele, imi place rau de tot sa straluceasca totul de curatenie, iubesc f. mult animalutele dar nu in APARTAMENT! innebunesc cand vad in baia mea par de catel, cu toate ca nu intra acolo, dar eu circul prin casa.......Si povesti ar mai fi o sumedenie de spus-de genul fara barbati in bucatarie si asa zis buni organizatori in treburile gospodaresti ale unei femei, etc. adica nu ma intelegeti gresit-si mie imi place sa ma ajute din cand in cand dar in nici un caz nu-mi place cand incepe sa puna ordine in cratitele mele si sa inceapa sa-mi dea indicatii de cat de mult sa bat ouale pentru sufleu. Socrul meu are chestii din astea si sincer ma intreb cum reuseste saraca soacra-mea sa nu-i dea cu ceva in cap.Deci, in concluzie, fiecare la casa lui, mai devreme sau mai tarziu.:-p

MaryT
21.02.2008, 12:59:34
eu ma gandesc ca vine bebe si daca nu gata casa noastra pana atunci o solutie viabila ar fi sa ne mutam cu socrii >:P !
au casa mare...fiecare camera cu baia ei...bucatarie comuna..logic...

alta varianta la mama mea..ca si asa e singura...but no way...oricat de bine ma inteleg eu si mandrul meu cu ea nu am chef sa o vad non-stop !!

ambele variante ar aduce un ajutor ptr. cresterea lui bebe...
dar daca stau bine si ma gandesc:-? ..mai bine inchiriem apt. de 2 camere (acum stam la apt de 1 ) decat sa ma mut la socri sau la mama!!

alina2408
21.02.2008, 13:16:17
Eu tocmai am avut o discutie cu socrii de genul ca ce numai noi facem nunta ca mai sunt si altii care au facut nunta si nu i-au ajutat parintii daca nu au cu ce(nu ca le-am fi cerut noi vreun ban) si ca putem sa facem un imprumut sau sa facem o nunta mai mica doar in familie,avand acum cam 150 invitati dintre care 80 sunt prieteni si restu rude.Si ca banii care i-am dat noi in casa nu acopera nici intretinerea pt o luna.Imi vine sa plec in lume dar unde ca nu ne permitem sa stam cu chirie la cat costa acum si nici sa ne luam o casa.Eu momentan nu lucrez:-< ,vreau si eu un loc al meu ca m-am saturat:((

bridget
21.02.2008, 18:42:21
Eu tocmai am avut o discutie cu socrii de genul ca ce numai noi facem nunta ca mai sunt si altii care au facut nunta si nu i-au ajutat parintii daca nu au cu ce(nu ca le-am fi cerut noi vreun ban) si ca putem sa facem un imprumut sau sa facem o nunta mai mica doar in familie,avand acum cam 150 invitati dintre care 80 sunt prieteni si restu rude.Si ca banii care i-am dat noi in casa nu acopera nici intretinerea pt o luna.Imi vine sa plec in lume dar unde ca nu ne permitem sa stam cu chirie la cat costa acum si nici sa ne luam o casa.Eu momentan nu lucrez:-< ,vreau si eu un loc al meu ca m-am saturat:((

asta e intr-adevar foarte aiurea- sa nu ai sustinerea parintilor cand vine vb de nunta- si mai ales atunci cand un cuplu va sustine, celalalt nu. mereu vor exista discutii sau reprosuri din partea socrilor pe tema asta. cel mai frumos sa participe ambele parti in mod egal, sau sa o faceti voi(ceea ce e foarte, foarte greu!!!). oricum, e greu sa incepeti drumul asta cu credite si datorii. :(

Rebe
28.02.2008, 17:50:01
eu ma gandesc ca vine bebe si daca nu gata casa noastra pana atunci o solutie viabila ar fi sa ne mutam cu socrii >:P !
au casa mare...fiecare camera cu baia ei...bucatarie comuna..logic...

alta varianta la mama mea..ca si asa e singura...but no way...oricat de bine ma inteleg eu si mandrul meu cu ea nu am chef sa o vad non-stop !!

ambele variante ar aduce un ajutor ptr. cresterea lui bebe...
dar daca stau bine si ma gandesc:-? ..mai bine inchiriem apt. de 2 camere (acum stam la apt de 1 ) decat sa ma mut la socri sau la mama!!

Azi sunt mai linistita fiindca maine mergem sa vedem un apartament cu 2 camere de inchiriat :D. Numai gandul ca ne vom muta in sfarsit, chiar daca e in chirie, cel putin nu o sa mai stam cu mama lui si nu o sa mai fiu stresata si nemultumita de cum isi organizeaza ea lucrurile pe-aici. Sper sa fie bine. Daca-i asa nu o sa mai postez prea mult la acest topic#:-S

bridget
28.02.2008, 19:05:18
Azi sunt mai linistita fiindca maine mergem sa vedem un apartament cu 2 camere de inchiriat :D. Numai gandul ca ne vom muta in sfarsit, chiar daca e in chirie, cel putin nu o sa mai stam cu mama lui si nu o sa mai fiu stresata si nemultumita de cum isi organizeaza ea lucrurile pe-aici. Sper sa fie bine. Daca-i asa nu o sa mai postez prea mult la acest topic#:-S

multa bafta, rebe!

Rebe
08.03.2008, 16:58:14
multa bafta, rebe!

Multumesc bridget :)
Gata, e stabilit. De luni ne mutam intr-un apartament gata mobilat si o sa fim doar noi doi. Sunt foarte fericita, am inceput de azi sa-mi impachetez lucrurile si tot ce mai avem pe-aici. Abia astept, e o experienta noua, dar care trebuia sa o incercam imediat dupa nunta.>:D<

cami_dxb
09.03.2008, 13:32:38
Gata, e stabilit. De luni ne mutam intr-un apartament gata mobilat si o sa fim doar noi doi. Sunt foarte fericita, am inceput de azi sa-mi impachetez lucrurile si tot ce mai avem pe-aici. Abia astept, e o experienta noua, dar care trebuia sa o incercam imediat dupa nunta.>:D<
Felicitari, Rebe. E un pas mare, spre bine >:D<

Milagros
09.03.2008, 16:29:59
Bravo, Rebe, ma bucur mult pentru tine si pt toate miresicile care stau la casutza lor, fie si cu chirie. Si noi mai avem un picutz de asteptat ca acusica punem geamuri noi, dam cu var, mobila am gasit-o numai sa dam comanda si pana de Paste suntem si noi singurei la casutza noastra draga! Tare bine o sa ne fie asa!

alisssa23
26.06.2008, 14:10:49
Salutari fete!

In curand ma voi casatorii si va trebui, cel putin un an, sa locuiesc cu sotul si mama lui. Sincer am emotii dar ma alin cu gandul ca voi sta o peroada de......1 an 2 ani maxim 3 si gata.
Voi cum va descurcati. Spuneti-mi ce patimiti si cum sa fac sa nu mi se para o vesnicie aceasta "perioada".

Multumesc.

sunshinerox
26.06.2008, 14:32:04
Eu am deja 4 ani de vechime de cand stau cu socra si nu ne intelegem deloc; dar nici nu ne-am inteles vreodata; la inceput ma agitam sa fie bine iar cand se lua de mine ma consumam si planegam; pana am ajuns la concluzia ca nu merita, ca e mai inceata la minte si ca n-are rost sa imi fac nervi din cauza ei; important in toata treaba asta de stat cu socrii e sa ai sprijinul sotului; ca dc el nu tine cu tine o sa ai de tras; dc iti tine partea reusesti sa treci peste perioada asta de 2-3 ani care zici tu; si sa nu iti pese prea mult de sicanele soacrei dc nu te intelegi cu ea; dar sunt si fete care stau la socri si se inteleg foarte bine cu ele; acum depinde ce fel de soacra ai:-p

little_blueeyes
27.06.2008, 08:30:27
Salutari fete!

In curand ma voi casatorii si va trebui, cel putin un an, sa locuiesc cu sotul si mama lui. Sincer am emotii dar ma alin cu gandul ca voi sta o peroada de......1 an 2 ani maxim 3 si gata.
Voi cum va descurcati. Spuneti-mi ce patimiti si cum sa fac sa nu mi se para o vesnicie aceasta "perioada".

Multumesc.

Buna :)
Eu am locuit aproape un an cu socrii (inainte de a ne casatori). Aveam unde sa stam, dar in fine, asa am gandit atunci sa facem. Socrilor personal nu am ce sa le reprosez, nu mi-a facut nimic.
Dar pot sa iti spun totusi cu mana pe inima ca daca aveti cea mai mica posibilitate de a sta singuri sa nu ezitati. E foarte nasol sa depinzi de cineva, sa trebuiasca sa ai grija cu curatenia, sa nu spui nu stiu ce ca se aude si se supara. Si repet, asta in conditiile in care noi ne-am inteles bine si nu mi-au facut nimic.
Acum am ramas singuri si mi se pare fara nici o exagerare, raiul pe pamant.
Eu iti doresc sa iei cea mai buna decizie, dar imi permit sa iti sugerez sa te gandesti foarte bine inainte. Sa nu patesti ca mine si sa regreti mai tarziu!
Pupici:*

DDna
27.06.2008, 08:40:33
Ufff, se pare ca si convietuirea noastra cu socrii se apropie de sfarsit. Ne-a cam ajuns cutitul la os si vrem sa ne mutam. Probabil ca o perioada vom sta la mama, ca inca nu stim unde sa ne ducem ...

little_blueeyes
27.06.2008, 11:38:44
Ufff, se pare ca si convietuirea noastra cu socrii se apropie de sfarsit. Ne-a cam ajuns cutitul la os si vrem sa ne mutam. Probabil ca o perioada vom sta la mama, ca inca nu stim unde sa ne ducem ...
Nu vreau sa judesc, departe de mine gandul. Dar parerea mea strict personala este sa incercati sa stati singuri. Nu vreau sub nici o forma sa insinuez ca nu ar fi bine cu mama ta, dar nimic nu se compara cu a sta doar voi 2. Acum totul depinde de situatie, de posibilitatile financiare, de mai multe lucruri.

Bafta si rabdare multa va doresc tuturor care sunteti in situatii similare!
Pupici!:*

alisssa23
27.06.2008, 12:22:10
O cunosc (nu stiu cat de bine e adevarat) pe soacra-mea de 4 ani. Niciodata nu mi-a zis nici da-te mai incolo. Are si ea 4 fete, fiecare venea la ea si se plangea de soacra'sa, apoi imi zicea mie: "Eu nu vreau sa te duci la maica'ta sa te plangi de mine" Asta ma face sa cred ca va fi buna, dar.........poate sa ma vorbeaca o gramada cu fetele ei (care nu ma inghit deloc ca cica o sa le ranesc fratioru' au pornit de la ideea ca io nu's de nasu' lui), ca nu fac aia ca nu stiu pe ailanta. Eu nu sufar sa ma barfeasca lumea si cumnatelele mele ma mananca de qur de cate ori se intalnesc>:P. Daca as afla ca li s-a alaturat si soacra'mea apoi as fugi mancand pamantul.^:)^

marina2008
12.08.2008, 16:13:38
Depinde de la caz la caz.Eu locuiesc cu socrii si situatia nu e atat de roz.Am acceptat sa locuim cu ei,am zis sa ne punem si noi pe picioare dar dupa 7 luni ,imi vine sa fug de aici,si singura daca as pleca tot ar fi ok.El imi zice sa mai am rabdare ca parintii lui nu sunt chiar asa de rai,dar eu ma simt tare aiurea,nu mai vreau sa ii am in preajma.Au mai fost si discutii bineinteles,ca fara astea nu s-ar fi ajuns aici.Sunt zile cand stau in camera toata ziua numai sa nu ies sa dau de ei,daca vreau sa mananc si e soacra pe acolo imi sta mancarea in gat ca sta si se uita la mine cand mananc,chiar daca eu am gatit.Si cand gatesc-e aiurea,de ce fac aia?nu ne place ce a gatit ea?
Sfatul meu: evitati pe cat posibil sa locuiti cu socrii!!!

stefania_a
13.08.2008, 19:38:04
Depinde de la caz la caz.Eu locuiesc cu socrii si situatia nu e atat de roz.Am acceptat sa locuim cu ei,am zis sa ne punem si noi pe picioare dar dupa 7 luni ,imi vine sa fug de aici,si singura daca as pleca tot ar fi ok.El imi zice sa mai am rabdare ca parintii lui nu sunt chiar asa de rai,dar eu ma simt tare aiurea,nu mai vreau sa ii am in preajma.Au mai fost si discutii bineinteles,ca fara astea nu s-ar fi ajuns aici.Sunt zile cand stau in camera toata ziua numai sa nu ies sa dau de ei,daca vreau sa mananc si e soacra pe acolo imi sta mancarea in gat ca sta si se uita la mine cand mananc,chiar daca eu am gatit.Si cand gatesc-e aiurea,de ce fac aia?nu ne place ce a gatit ea?
Sfatul meu: evitati pe cat posibil sa locuiti cu socrii!!!
eu am locuit cu socri 3 luni, si tocmai pt a evita discutiile de la gatitt, noi ne-am separat cu mancarea. faceam numai pt noi 2. chiar daca stiam k nu ar fi probleme, am vrut sa evit orice neintelegere si a fost cea mai buna alegere pe care am fi luat-o.;))

adelle
23.08.2008, 08:50:14
Salutari fete!

Multumesc.

Asa cum scria si little blueeyes.....E foarte greu sa traiesti in aceeasi casa cu socrii.Noi stam in apartamente diferite dar in aceeasi casa si sunt proble tot timplul.1,2,3 ani sunt suficienti sa distrugi o casnicie din cauza lor....La noi cel putin asa e..Certurile au aparut numai din cauza lor....Daca as mai putea alege..sigur as prefera sa sa stam oriunde si nu cu ei...:-<

adelle
23.08.2008, 08:53:05
O cunosc (nu stiu cat de bine e adevarat) pe soacra-mea de 4 ani. Niciodata nu mi-a zis nici da-te mai incolo. Are si ea 4 fete, fiecare venea la ea si se plangea de soacra'sa, apoi imi zicea mie: "Eu nu vreau sa te duci la maica'ta sa te plangi de mine" Asta ma face sa cred ca va fi buna, dar.........poate sa ma vorbeaca o gramada cu fetele ei (care nu ma inghit deloc ca cica o sa le ranesc fratioru' au pornit de la ideea ca io nu's de nasu' lui), ca nu fac aia ca nu stiu pe ailanta. Eu nu sufar sa ma barfeasca lumea si cumnatelele mele ma mananca de qur de cate ori se intalnesc>:P. Daca as afla ca li s-a alaturat si soacra'mea apoi as fugi mancand pamantul.^:)^

UAAAAAAAAUUUUUUUUUUU Soacra si 4 cumnate..care nici nu te suporta..............#-o

meliaro
05.09.2008, 09:51:02
Eu le inchid gura tuturor zicandu-le: ´´Inseamna ca sunt o persoana importanta de vorbiti atata de mine!'' va spun eu !!!! Pe mine ma doare undeva ca ma fac cu ou si cu otet, ca ma fac, asta o stiu, ca o am pe cumnata-mea care-mi zice tot, ca si pe ea o xxx la cap, saraca. Ca sunt o imigranta, ca sunt mica de inaltime (eu am 1.65 si soacra-mea 1.45), asa ca nu stiu cine e mai pitica....ca nu fac mancarea asa buna ca ea (dar A. ii inchide gura zicandu-i ca eu ii fac mancare mai buna ca a ei, si moare de ciuda).

Ma descarc si eu aici, ca nu vreau sa-i zic lui A. ca maica-sa e stresanta pana-n panzele albe!!!! Eu nu zic nimic de ea, ea zice de mine o gramada, si eu cad in picioare:D

flori_ali
05.09.2008, 10:05:45
Sa va povestesc si eu despre soacra mea:
Cand a aflat ca vrem sa facem nunta a inceput sa faca urat ca ea nu e pregatita, ca intati trebuie sa se insoare cumnatul meu care e mai mare....
Viitorul meu sot cand a auzit s-a suparat foarte tare pe ea si i-a zis ca nu-l intereseaza, ca el face nunta pt ca al meu cumnat a avut tot timpul din lume sa faca nunta pana acum....De atunci vazand ca nu are ce face s-a obisnuit cu ideea si acum se comporta foarte frumos.Sper sa ramana asa mai ales ca vom locui impreuna dar numai pe timp de iarna.#:-S

4499ELENUTA
05.09.2008, 13:21:11
noi stam la socrii de 1luna si 30 zile si deja imi vine sa-mi iau campii si vreau sa zic ca ne intelegem super adica nu sunt discutii nici nu au fost,nu ma lasa sa fac nimic dar mai bine ca nu am niciun chef ca nu stiu cum le are puse si nici nu stiu sa fac mancare romaneasca dar mai turceasca ,dar tot nu e bine mi se pare ca nu am intimitate daca am chef sa ma intind seara nu prea pot ca ei au musafiri aproape zilnic si na ar fi culmea sa stau in pat in timp ce ei stau pe terasasi.Eu nu ma simt confortabil deloc si pana pe 15 sept mi se pare ca timpul nu mai trece dar abia astept sa ma mut.Nu stiu ce m-as fi facut daca trebuia sa stau mai mult acolo eu nu cred ca rezistam si asta in conditiile in care femeia saraca nu mi-a facut nimic si este un om bun,daca aveam parte de o nebuna cred ca ma intorceam in romania#:-S

little_blueeyes
11.09.2008, 09:08:11
noi stam la socrii de 1luna si 30 zile si deja imi vine sa-mi iau campii si vreau sa zic ca ne intelegem super adica nu sunt discutii nici nu au fost,nu ma lasa sa fac nimic dar mai bine ca nu am niciun chef ca nu stiu cum le are puse si nici nu stiu sa fac mancare romaneasca dar mai turceasca ,dar tot nu e bine mi se pare ca nu am intimitate daca am chef sa ma intind seara nu prea pot ca ei au musafiri aproape zilnic si na ar fi culmea sa stau in pat in timp ce ei stau pe terasasi.Eu nu ma simt confortabil deloc si pana pe 15 sept mi se pare ca timpul nu mai trece dar abia astept sa ma mut.Nu stiu ce m-as fi facut daca trebuia sa stau mai mult acolo eu nu cred ca rezistam si asta in conditiile in care femeia saraca nu mi-a facut nimic si este un om bun,daca aveam parte de o nebuna cred ca ma intorceam in romania#:-S

Te inteleg perfect pentru ca am fost intr-o situatie identica! Am stat cu socrii aproape un an, in care mai aveam putin si imi pierdeam mintile. Si asta in conditiile in care ei se comportau ok. E vorba de lipsa de intimitate, chestie care conteaza foarte mult!
Bafta si rabdare multa!:*

arekichan
11.09.2008, 09:10:55
la noi s-a terminat<:-P<:-P<:-P<:-P
de sapt viitoare suntem la casa (ok la apartamentul) nostru^:)^

Ballet
11.09.2008, 11:19:38
Ma bucur mult de tot pt miresicile care au reusit sa plece din casa socrilor la casutele lor....Si noi stam impreuna de un an si jumatete, mie in schimb mi se pare ca au trecut 10. Orice as face sa putem pleca de acolo, incerc disperata sa fasesc solutii si cel mai greu lucru ,sa-l conving pe Iubi. El a ridicat casa impreuna cu parintii lui, si nu s-a gandit ca maica-sa o sa ne faca viata un calvar . Noi stam la etaj si ei la parter, avem intrari separate, dar degeaba . Si dus fac cu frica sa nu intre peste mine. Mai nou incui usa la casa imediat dupa ce intru.
Pe ei nu-i putem scoate din casa lor, asa ca singura solutie e sa plecam noi. Dupa ce toti banii nostri sunt bagati in casa aia, noi trebuie sa o luam de la capat. Imi doream mult un bebe, dar acum vreau doar sa stiu ca nu ma mai doare burta de nervi, ca nu plang in fiecare zi pt ca din nou ne jignesc,ca nu-mi urmareste cineva fiecare miscare si fiecare gest ca dupa aia sa ma vorbeasca la toata lumea. Vreau sa stam numai NOI DOI chiar si intr-o cutie de chibrituri.

mirrella81
11.09.2008, 14:12:57
Alissa, esti noua mea eroina!! 4 cumnate si o socra inca supravietuitoare??? Wooooow! Ai curaj, nu gluma!
Parerea mea e ca statul cu soacra este total de evitat. De fapt, statul cu orcine altcineva in casa. Nici chiar cu mama mea nu as sta. Si nu ptr ca nu m-as intelege (desi...nu m-as intelege la cat mi-ar face capul calendar), ci ptr ca pana la urma ea, desi e mama mea, ptr sotul meu e cineva strain. Asa cum mama lui e ptr mine.
Totusi, in situatiile extreme cand alta solutie nu e, este nevoie de nervi de otel si rabdare cat casa si....eventual muuult stat pe forumuri ptr incurajario (asta daca nu e socara in spate ca sa vada ce scrii)!!

meliaro
12.09.2008, 12:41:20
Eu stau in aceeasi casa cu ea doar cand mergem la ei in vizita sfarsitul de saptamana respectiv.

Nu dormin amandoi in aceeasi camera, dormim in camere separate (de parca eu merg la ea in vizita sa-mi fac de cap:"> ) si in plus incepe sa zdranganesca cu oalele de la 7 dimineata....iar cand te trezesti si te duci sa o saluti, n-a facut nimic!!!!!!!nici mancare, nici n-a pus oalele la loc, NIMIC! incep sa-mi aduc aminte toate astea acum, ca astazi merg la ea!!!!!sfarsit de saptamana de :-& bine macar ca stam doar 2 zile! :D :D

luyza
04.11.2008, 22:03:57
E GREA CONVIETUIREA ASTA...MI-AS DA O MANA SA PUTEM STA DOAR NOI DOI.IN ZONA DE UNDE SUNTEM NOI NU SE PREA INCHIRIAZA APARTAMENTE,IAR BANI SA LUAM O "CUTIE DE CHIBRITURI" NU AVEM...#-o

bridget
08.11.2008, 11:36:32
pana acum treaba era oarecum in discutie, insa acum e stabilit: ne intoarcem acasa si vom sta cu parintii mei. de mine nu mi-e frica, desi stiu ca voi avea discutii cu maman(doar minore), insa de sot mi-e cam frica, sa zic asa. acum se intelege bine cu ai mei, si nu e genul care sa se jeneze intr-o casa straina, insa...
eu vreau sa stam intr-o camera mai departata de dormitorul alor mei, la parter, insa camera aceea are iesire la sufragerie, si e f mica, iar tata a zis ca nici nu vrea sa auda- ca sa ne alegem unul din dormitoarele de sus. eu as fi vrut camera aia ptr ca e micuta, mai intima, si mai retrasa de restul casei. inca nu stiu cum sa fac... noi pana acum am stat singuri cu chirie, insa m-am saturat sincer sa platesc chirie, si sa nu am nici o speranta ca in viitorul apropiat sa am casa mea. prefer sa stau cu ai mei o perioada si sa ne strangem niste bani decat sa mai stam in chirie.

shoricel
08.11.2008, 11:53:59
pana acum treaba era oarecum in discutie, insa acum e stabilit: ne intoarcem acasa si vom sta cu parintii mei. de mine nu mi-e frica, desi stiu ca voi avea discutii cu maman(doar minore), insa de sot mi-e cam frica, sa zic asa. acum se intelege bine cu ai mei, si nu e genul care sa se jeneze intr-o casa straina, insa...
eu vreau sa stam intr-o camera mai departata de dormitorul alor mei, la parter, insa camera aceea are iesire la sufragerie, si e f mica, iar tata a zis ca nici nu vrea sa auda- ca sa ne alegem unul din dormitoarele de sus. eu as fi vrut camera aia ptr ca e micuta, mai intima, si mai retrasa de restul casei. inca nu stiu cum sa fac... noi pana acum am stat singuri cu chirie, insa m-am saturat sincer sa platesc chirie, si sa nu am nici o speranta ca in viitorul apropiat sa am casa mea. prefer sa stau cu ai mei o perioada si sa ne strangem niste bani decat sa mai stam in chirie.

Daca as fi in locul tau ... sunt aproape sigura ca si eu as alege dormitorul de la parter, micut, dar retras.
M-ar stresa foarte tare ideea sa stiu ca in camera alaturata dorm parintii mei. :| N-as mai putea sa ma simt in largul meu, sa am intimitatea pe care mi-o doresc cu sotul meu (poate avem "chef" de o mica cearta inainte de culcare :D ... sau poate scartaie patul :"> ... etc ... si asa parintii isi pot face fel de fel de idei 8-})
Tu-ti cunosti parintii si stii daca sunt bagaciosi sau indiscreti sau ... dimpotriva, isi vad de treaba lor. Eu sigur n-as sta cu ai mei perete in perete. :D

bridget
08.11.2008, 15:50:59
Daca as fi in locul tau ... sunt aproape sigura ca si eu as alege dormitorul de la parter, micut, dar retras.
M-ar stresa foarte tare ideea sa stiu ca in camera alaturata dorm parintii mei. :| N-as mai putea sa ma simt in largul meu, sa am intimitatea pe care mi-o doresc cu sotul meu (poate avem "chef" de o mica cearta inainte de culcare :D ... sau poate scartaie patul :"> ... etc ... si asa parintii isi pot face fel de fel de idei 8-})
Tu-ti cunosti parintii si stii daca sunt bagaciosi sau indiscreti sau ... dimpotriva, isi vad de treaba lor. Eu sigur n-as sta cu ai mei perete in perete. :D

nu prea sunt ai bagaciosi, poate doar mama, insa e asa cu mine, nu cu sotul, si in limita bunului simt. asa as vrea si eu, insa iubi cand a auzit ca se elibereaza cele 2 dormitoare de sus, a zis ca el acolo vrea :-<
faza e ca acolo 2 dormitoare sunt perete in perete(si unul e ocupat de ai mei), iar celalalt este peste hol, in fata scarilor. daca e sa stam sus, pe-ala il vom alege, insa si eu am o jena in aceeasi privinta. de mobila, vom cumpara una noua, deci exclus scartaitul, insa oricum... nu tu tipete in dormitor, gemete si alte alea. =P~

ranya
25.11.2008, 12:40:52
noi n-am fost nevoiti sa stam cu socrii.is oameni buni si ma inteleg bine dar eu tin foarte mult la inimitatea noastra si nu-mi place sa se bage nimeni peste mine.prefer sa pastram relatia dintre noi asa cum e:suntem prieteni,ne vizitam dar fiecare cu casa lui.

Floare_de_colt
25.11.2008, 13:45:00

Si eu sunt intr-o situatie similara. Visam la un apartament al nostru dar criza in care ne aflam ne-a spulberat sperantele pt acest an. Asa ca acum imi amenajez o particica din casa socrilor ca sa am o camera si o bucatarie minuscula, unde sa imi pun aragazul si frigiderul meu si unde sa nu aiba nimeni in afara de noi acces. Partea proasta e ca baia trebuie sa o folosim la comun deocamdata:-s Iar socri vor fi in zona, chiar daca sper sa am cat de cat intimitatea.. Asa ca... situatia nu e roz nici la noi :(

bridget
25.11.2008, 18:28:57
Si eu sunt intr-o situatie similara. Visam la un apartament al nostru dar criza in care ne aflam ne-a spulberat sperantele pt acest an. Asa ca acum imi amenajez o particica din casa socrilor ca sa am o camera si o bucatarie minuscula, unde sa imi pun aragazul si frigiderul meu si unde sa nu aiba nimeni in afara de noi acces. Partea proasta e ca baia trebuie sa o folosim la comun deocamdata:-s Iar socri vor fi in zona, chiar daca sper sa am cat de cat intimitatea.. Asa ca... situatia nu e roz nici la noi :(

muuuuulta bafta! vei avea nevoie.
eu m-am mutat deja acasa, insa sotul mai are o saptamana de preaviz la bucuresti, asa ca e inca acolo. eu ma simt "ca acasa", insa ma pun si in pielea sotului, poate nu-i va veni bine cu ai mei in fiecare zi. :(

stefania_a
25.11.2008, 19:03:10
eu m-am mutat deja acasa, insa sotul mai are o saptamana de preaviz la bucuresti, asa ca e inca acolo. eu ma simt "ca acasa", insa ma pun si in pielea sotului, poate nu-i va veni bine cu ai mei in fiecare zi. :(

daca s-au inteles pana acum, nu vad de ce nu s-ar intelege si de acum incolo. si faza, k nu se va simti bine sotul tau in casa parintilor tai, parerea mea, e k daca e langa tine si voi va iubiti si intelegeti, cred k va putea convietui acolo. mai bine cu ai tai, decat cu chirie, k asa puteti strange banii de chirie si puteti spera la o casa. parerea mea;;)

Floare_de_colt
26.11.2008, 13:38:10

Da... merci mult! Sper sa fie bine. Cel putin sper sa nu vina prea des pe la noi :"> Nu sunt socri oameni rai, dar suntem diferiti.. si e normal. Adevarul e ca tot mai mult mi-ar fi placut sa fie parintii mei in zona, nu ai lui, dar asta e... ai mei nu au casa, doar apartament.

Floare_de_colt
26.11.2008, 13:41:32
daca s-au inteles pana acum, nu vad de ce nu s-ar intelege si de acum incolo. si faza, k nu se va simti bine sotul tau in casa parintilor tai, parerea mea, e k daca e langa tine si voi va iubiti si intelegeti, cred k va putea convietui acolo. mai bine cu ai tai, decat cu chirie, k asa puteti strange banii de chirie si puteti spera la o casa. parerea mea;;)

Da... pai decat cu chirie, mai bine asa. Insa pe de alta parte, nu vom avea parte de aceeasi intimitate ca si cum am sta in chirie. Totusi, prefer si eu varianta de a sta o vreme cu ei.

stefania_a
26.11.2008, 18:33:27
Da... pai decat cu chirie, mai bine asa. Insa pe de alta parte, nu vom avea parte de aceeasi intimitate ca si cum am sta in chirie. Totusi, prefer si eu varianta de a sta o vreme cu ei.

dar o sa poti pune banii de chirie deoparte pt a va lua casa. si peste 1-2 ani o sa aveti si intimitatea mult dorita. degeaba aveati intimitate (cat ati stat cu chirie) daca nu puteati strange bani. k nu se poate sta o viata cu chirie. eu zic k ati facut alegerea cea mai buna pentru moment.

vicky
26.11.2008, 19:49:28

vreau sa comentez la modul general ceea ce am subliniat.
eu as zice asa: DECAT CU SOCRII/PARINTII MAI BINE CU CHIRIE! sa nu ma stie nimeni cand ma cert, cand ma iubesc, cand am, cand n-am, sa nu vad fete politicoase in jur cand sunt obosita, sa nu-mi numere nimeni banii, sa nu-mi umble nimeni in lucruri si cel mai important: sa fim doi intr-o casnicie (nu 3 sau mai multi/ frati/ cumnati/ bla)..
cu banii cu care platesc chiria consider ca imi cumpar linistea in casa, si nu mi se pare un pret mare! linistea mea sufleteasca nu are pret :)

mai editez ca sa intreb: in varianta ca stam la socri 2 ani cati bani putem economisi? 5-7.000 euro... insuficienti pentru un apartament de 100.000 euro ... si ajungem la concluzia ca ne-am sacrificat degeaba :))

vicky
26.11.2008, 20:00:04
dar o sa poti pune banii de chirie deoparte pt a va lua casa. si peste 1-2 ani o sa aveti si intimitatea mult dorita. degeaba aveati intimitate (cat ati stat cu chirie) daca nu puteati strange bani. k nu se poate sta o viata cu chirie. eu zic k ati facut alegerea cea mai buna pentru moment.

ba se poate sta cu chirie o viata, in afara majoritatea nu are proprietati si nu mai moare nimeni. asta e mentalitate insuflata de parintii nostri care au trait pe vremea comunistilor care le dadeau apartamente la toti. si ei s-au autoconvins ca asa e normal, asa trebuie sa fie. gresit!
mai mult decat atat, ce te faci cand chiria este 11-15 mil pe luna iar rata la apartament (vechi, dar nu mai conteaza) 25-30 mil? inca un argument sa alegi chiria :)..

nu ma intelegeti gresit, ideal ar fi sa avem casa noastra. din pacate nu traim intr-o lume ideala si alegem raul cel mai mic.

Amberly
26.11.2008, 20:26:11
De acord cu Vicky...Noi nu locuim in Romania,dar am stat si vom mai sta in chirie,din comoditate sa zicem:),poate o perioada de timp,sau mai mult,inca nu stim...Dar sunt mai multe avantaje,cel putin aici :
1.In chirie,nu te ingrijorezi de nimic,ca s-a stricat nu stiu ce in casa,scoate mii de euro/dolari ca sa platesti.Suni frumos la firma si ti-a rezolvat problema.
2. platesti mai putin la chirie,decat rata la casa/apartament.
3. chiar daca iti iei casa/apartament in rate,nu e al tai,decat peste 30 de ani cand il achiti...dar si atunci,daca nu platesti impozitul,ti-o/ti-l ia...
Iar lista poate continua...
Acum ma gandesc si la cealalta varianta,ca na,nu e tocmai placut (pt unii) ca sa te stii o viata in chirie...sau o perioada de timp,sa nu zic o viata.Ca daca se rezolva criza financiara,se poate sa se rezolve si treburile asta...
Dar macar in chirie stai mai linistit,daca ai contract facut...
Oricum,fiecare face ce vrea,asta e doar parerea mea:)

Floare_de_colt
27.11.2008, 08:45:36

Da, asa ma gandesc si eu, mai ales ca partea noastra de casa o putem inchide cu cheia si nu intra nimeni ;-) Sper la anul sa se remedieze situatia cu creditele si sa ne putem muta [-o<

Merci mult pt incurajari!

Floare_de_colt
27.11.2008, 08:50:13
ba se poate sta cu chirie o viata, in afara majoritatea nu are proprietati si nu mai moare nimeni. asta e mentalitate insuflata de parintii nostri care au trait pe vremea comunistilor care le dadeau apartamente la toti. si ei s-au autoconvins ca asa e normal, asa trebuie sa fie. gresit!
mai mult decat atat, ce te faci cand chiria este 11-15 mil pe luna iar rata la apartament (vechi, dar nu mai conteaza) 25-30 mil? inca un argument sa alegi chiria :)..

nu ma intelegeti gresit, ideal ar fi sa avem casa noastra. din pacate nu traim intr-o lume ideala si alegem raul cel mai mic.

Sunt de acord cu tine, insa cateodata fiecare trebuie sa mai facem cate un compromis. In plus, la mine nu se pune problema de a ma vedea cineva ce fac, cand ma culc, cand gatesc... pentru ca avem partea nosatra de casa separat de a lor. E adevarat, sunt aproape de noi...Nu zic ca nu mi-ar placea sa stau separat de tot, insa chiriile in Cluj se ridica la cel putin 400-450 euro... ceea ce pt mine e cam mult, din pacate. Altfel nu as fi stat pe ganduri, crede-ma!

kikimiki
07.12.2008, 19:29:49
Buna fetelor >:D< :) Si eu sunt de parere ca un cuplu trebuie sa locuiasca singur de la inceput. Fiecare familie trebuie sa-si faca propriul stil de viata si nu sa se conformeze obiceiurilor socrilor/parintilor. Eu si iubi suntem un caz fericit , avem propria noastra casa dar am stat si in chirie inainte sa ne casatorim si nu ne-a parut rau niciodata ca am ales asta( vorba lui Vicky consideram ca, cu acei bani ne cumparam linistea :) ). Cunosc multe cupluri care locuiesc la parinti/socri si credeti-ma, viata lor nu este deloc roz.

Floare_de_colt
15.12.2008, 10:33:58
Buna fetelor >:D< :) Si eu sunt de parere ca un cuplu trebuie sa locuiasca singur de la inceput. Fiecare familie trebuie sa-si faca propriul stil de viata si nu sa se conformeze obiceiurilor socrilor/parintilor. Eu si iubi suntem un caz fericit , avem propria noastra casa dar am stat si in chirie inainte sa ne casatorim si nu ne-a parut rau niciodata ca am ales asta( vorba lui Vicky consideram ca, cu acei bani ne cumparam linistea :) ). Cunosc multe cupluri care locuiesc la parinti/socri si credeti-ma, viata lor nu este deloc roz.

Da, sunt total de acord cu tine... Ce faci insa cand nu iti permiti o chirie decenta?

compact
15.12.2008, 10:52:30
Da, sunt total de acord cu tine... Ce faci insa cand nu iti permiti o chirie decenta?
prima oara am stat in camin, apoi ne-am mutat intr-o garsoniera...a unei babe nu tocmai normala (aveam 900 lei salariu amandoi si dadeam 350 lei chirie, 150 lei intretinere iarna si 100 lei pe transport.....ce vremuri ;)))

Floare_de_colt
15.12.2008, 14:29:59
prima oara am stat in camin, apoi ne-am mutat intr-o garsoniera...a unei babe nu tocmai normala (aveam 900 lei salariu amandoi si dadeam 350 lei chirie, 150 lei intretinere iarna si 100 lei pe transport.....ce vremuri ;)))

Ce sa zic.. felicitari! Sunteti un caz fericit, ati avut puterea de a refuza sa stati cu ei.. Noi vom fi in aceeasi curte deocamdata.

compact
15.12.2008, 14:42:16
Ce sa zic.. felicitari! Sunteti un caz fericit, ati avut puterea de a refuza sa stati cu ei.. Noi vom fi in aceeasi curte deocamdata.
dar fiind asa rau....am fost foarte motivati sa ne cautam un alt serviciu si am evoluat mult pe plan profesional amandoi :)>-

si statul cu socrii nu este neaparat o cale mai usoara.....

Ballet
15.12.2008, 14:51:54
In cazul nostru e si problema cu cei doi copii ai nostri rasa ciobanesc german ...Cu ei chiar nu am avea ce face daca ne-am muta in chirie la bloc(la casa chiar nu am plati 800-1000 de euro/luna)...Si sa-i lasam la socrii sa-i puna in lant n-am putea cu siguranta. De multe ori cand ma isterizam eu, R imi spunea ca acum plecam daca asta imi doresc eu, dar ce facem cu ''latraii''?
Ne-ar fi goala viata fara ei si daca am avut de ales intre a sta cu socrii si cu cainii sau fara nici unul, am ales prima varianta. Cine are animale, intelege....;-)
Edit: ideea e ca fiecare caz e aparte si nu poate trage nimeni o concluzie:mai bine in chirie sau mai bine cu socrii....

compact
15.12.2008, 15:07:56
Edit: ideea e ca fiecare caz e aparte si nu poate trage nimeni o concluzie:mai bine in chirie sau mai bine cu socrii....
te contrazic. cu siguranta fara socrii e mai bine :)>-

Ballet
15.12.2008, 15:30:48
te contrazic. cu siguranta fara socrii e mai bine :)>-
Da, poate in cazul vostru....Trebe s-o iau de la capat cu explicatia? :-"

compact
15.12.2008, 15:48:05
Da, poate in cazul vostru....Trebe s-o iau de la capat cu explicatia? :-"
spuneam ca indiferent care e situatia este mai bine fara socrii

da, in anumite cazuri este foarte greu de realizat, dar asta nu inseamna ca pentru un cuplu e mai bine sa stea cu socrii

crismari
15.12.2008, 15:50:34

da, in anumite cazuri este foarte greu de realizat, dar asta nu inseamna ca pentru un cuplu e mai bine sa stea cu socrii

absolut!;))

Ballet
15.12.2008, 15:54:08

Da, intr-o situatie ideala, in care noi doi la 26 de ani , avem nu numai 2 caini, o firma cu 6 angajati, 3 masini, scule si utilaje si muulte leasinguri, ci si o casa cu curte unde sa zburde in voie actualii caini si viitorii copii, si timp destul incat sa ne ocupam de toate astea, intra-devar, in situatia asta, ar fi de preferat sa stam fara socrii....Dar pana atunci, tacem si-nghitim....#-o

Andrusca81
10.01.2009, 23:15:39
Hai sa va spun eu experienta mea.Inainte sa ne casatorim si sa locuim impreuna nici nu concepeam sa stau cu parintii sau cu socrii din principiu...ne-am mutat cu chirie unde am stat aprox 4 luni dar acum suntem pe picior de plecare si ne-am cam mutat la socri pana plecam...sincer va sfatuiesc, daca aveti niste socri care va iubesc nu ezitati! Ai mei socri ma iubesc si imi spun ' printesuca" sau papusa ,asta pentru ca al meu sot imi spune printesa, si ne rasfata de numa numa...eu nu gatesc,nu spal, ci fac numai ordine si am grija sa imi trang
farfuria si evetual chiar sa o spal.Nu spun ca asha ar trebui sa faca cele care au aceasta dilema, pentru ca eu am ramas pe principiul ca atunci cand esti casatorit e normal sa te separi de cei dragi ca asha e normal.Dar oarecum mi s-a dovedit contrariul in acest caz...am niste socri care ma iubesc si ma rasfata,care ma intreaba ce as mai vrea sa gateasca...si etc.
Bine acum poate chiar ma simt bine pentru ca oricum stiu ca vom pleca...dar ma gandesc ca cele care vor un sfat in aceasta privinta ..sunt nevoite sa faca asta si nu vor sta toata viata sub acelasi acoperis.
Asa ca fetelor...stati cu socrii daca asha impune situatia ...dar in acelasi timp ganditi-va si la posibilitatea de a va muta atunci cand veti avea posibilitatea, insa nu porniti cu sentimentul de reticenta din start!!!!>:D<

stefania_a
11.01.2009, 09:13:28
Hai sa va spun eu experienta mea.Inainte sa ne casatorim si sa locuim impreuna nici nu concepeam sa stau cu parintii sau cu socrii din principiu...ne-am mutat cu chirie unde am stat aprox 4 luni dar acum suntem pe picior de plecare si ne-am cam mutat la socri pana plecam...sincer va sfatuiesc, daca aveti niste socri care va iubesc nu ezitati! Ai mei socri ma iubesc si imi spun ' printesuca" sau papusa ,asta pentru ca al meu sot imi spune printesa, si ne rasfata de numa numa...eu nu gatesc,nu spal, ci fac numai ordine si am grija sa imi trang
farfuria si evetual chiar sa o spal.Nu spun ca asha ar trebui sa faca cele care au aceasta dilema, pentru ca eu am ramas pe principiul ca atunci cand esti casatorit e normal sa te separi de cei dragi ca asha e normal.Dar oarecum mi s-a dovedit contrariul in acest caz...am niste socri care ma iubesc si ma rasfata,care ma intreaba ce as mai vrea sa gateasca...si etc.
Bine acum poate chiar ma simt bine pentru ca oricum stiu ca vom pleca...dar ma gandesc ca cele care vor un sfat in aceasta privinta ..sunt nevoite sa faca asta si nu vor sta toata viata sub acelasi acoperis.
Asa ca fetelor...stati cu socrii daca asha impune situatia ...dar in acelasi timp ganditi-va si la posibilitatea de a va muta atunci cand veti avea posibilitatea, insa nu porniti cu sentimentul de reticenta din start!!!!>:D<

am mai auzit povesti de astea.nora se lauda k are o soacra care ii gateste, spala, face una alta. iar soacra pe la spate spunea de nora k e o lenesa carenici nu-si strange farfuria de la masa. nu spun k e cazul tau, dar daca vreodata o sa va certati o sa iti scoata ochii k ea ti-a facut una alta si k tu nu esti recunoscatoare. eu una as prefera sa imi fac singura. si am stat si eu cu socrii. dar nu am lasat-o pe mama soacra sa imi faca mancare, decat daca aveam o problema mare la munk si ajungeam fff traziua(s-a intamplat de 2-3 ori). in rest am preferat sa gatesc eu pt mine si sot.

sugarlips
11.01.2009, 11:17:13

eu una nu as putea accepta asa ceva indiferent cat de bine m-as intelege cu soacra....

sugarlips
11.01.2009, 11:19:02
am mai auzit povesti de astea.nora se lauda k are o soacra care ii gateste, spala, face una alta. iar soacra pe la spate spunea de nora k e o lenesa carenici nu-si strange farfuria de la masa. nu spun k e cazul tau, dar daca vreodata o sa va certati o sa iti scoata ochii k ea ti-a facut una alta si k tu nu esti recunoscatoare. eu una as prefera sa imi fac singura. si am stat si eu cu socrii. dar nu am lasat-o pe mama soacra sa imi faca mancare, decat daca aveam o problema mare la munk si ajungeam fff traziua(s-a intamplat de 2-3 ori). in rest am preferat sa gatesc eu pt mine si sot.

tocmai din acest motiv am spus ce am spus inainte ...acum poate totul e roz dar mai mult ca sigur la un moment dat nu o sa mai fie si soacra o sa arunce cu vorbe de genul asta

Ioana85
11.01.2009, 11:23:16

Eventual??? Adica, in general, iti iei farfuria de pe masa si o pui in chiuveta? :)) Super tare! Oi fi eu invechita, dar chestia asta o mai pot accepta de la un barbat, dar de o femeie exclus, mi se pare dovada de lipsa de respect fata de mine si de casa mea. Adica eu, ca gazda, iti gatesc, fac curat si tu n-ai nici macar politetea sa-ti speli farfuria? [-X

irina_cdoc
11.01.2009, 11:35:39
Buna fetelor!
Eu si viitorul sot stam in casa parintilor mei.El sta la mine de mai bine de 2 ani.Asa e,l-a inceput i-a fost greu....dar s-a obisnuit pentru ca ai mei il apreciaza ca om si tin foarte mult la el.
Conteaza foarte mult si faptul ca stam la casa (si nu exagerez cand spun ca avem o casa mare)...asa ca...de abia ma vad cu ai mei...stam singuri pe un etaj...deci chiar nu ne deranjam unii pe altii.
In concluzie,depinde foarte mult si de spatiul de care dispui.Intr-un apartament e mai greu...va "ciocniti" mereu unul de altul.Iar la casa ai responsabilitati mai multe...dar daca vrei totul se poate :)

Andrusca81
11.01.2009, 12:09:08
Eventual??? Adica, in general, iti iei farfuria de pe masa si o pui in chiuveta? :)) Super tare! Oi fi eu invechita, dar chestia asta o mai pot accepta de la un barbat, dar de o femeie exclus, mi se pare dovada de lipsa de respect fata de mine si de casa mea. Adica eu, ca gazda, iti gatesc, fac curat si tu n-ai nici macar politetea sa-ti speli farfuria? [-X

Bine...nu era vorba de tine, eu ti-am zis cam cum decurg lucrurile aici.:)

Ioana85
11.01.2009, 12:25:40
Bine...nu era vorba de tine, eu ti-am zis cam cum decurg lucrurile aici.:)

Eu-ul respectiv era general, nu ma refeream la mine pentru ca nu aveam de ce. ;-) E alegerea ta cum te comporti in casa soacrei, dar parerea mea este ca gresesti.

Andrusca81
11.01.2009, 12:34:10
Da...poate pe undeva ai dreptate ,insa nu stii ce soacra am eu.In al 2 lea rand nu am spus ca e o regula...ci ca uneori insista ca nu e nevoie sa fac asta...si in al 3 lea rand nu inteleg de ce a deranjat acest lucru pe atatea fete intrucat am specificat ca nu stam decat decat de maxim o luna impareuna...si mai mult de atat nu va fi posibil deoarece urmeaza sa plecam din tara.Faptul ca lucrurile decurg asha e ceva pe termen f scurt iar soacra mea si-a dorit enoorm sa locuim impreuna si sa renuntam la chirie.Trebuie sa specific ca sotul meu este singurul copil la parinti...si asta explica multe iar rasfatul exista in aceasta masura si pentru ca nu vom locui pt mult timp impreuna...ba chiar a inceput numaratoarea inversa....;))

Ioana85
11.01.2009, 12:43:05
Mai, si soacra mea e o minune de femeie, dar ma simt eu aiurea sa nu fac nimic... adica sa spal vasele mi se pare minimul pe care il pot face dupa ce mancam cu totii. Cu mentiunea ca ii vizitam cam un week-end pe luna, nefiind in aceeasi localitate. Acum, fiind gravida in luna 8, nu mai pot spala mai mult de 3 farfurii fara sa ma doara spatele si mi-e jena ca nu pot sa o mai ajut la nimic, chit ca stiu ca nu are pretentii la mine. Oricat te-ar iubi soacra, si probabil te iubeste, in sufletul ei eu cred ca ar aprecia sa o ajuti mai mult, chit ca e pe termen scurt.

Andrusca81
11.01.2009, 12:55:42
>:D<...ok.Multa fericire si nastere usoara!

compact
11.01.2009, 13:54:25
Mai, si soacra mea e o minune de femeie, dar ma simt eu aiurea sa nu fac nimic... adica sa spal vasele mi se pare minimul pe care il pot face dupa ce mancam cu totii. Cu mentiunea ca ii vizitam cam un week-end pe luna, nefiind in aceeasi localitate. Acum, fiind gravida in luna 8, nu mai pot spala mai mult de 3 farfurii fara sa ma doara spatele si mi-e jena ca nu pot sa o mai ajut la nimic, chit ca stiu ca nu are pretentii la mine. Oricat te-ar iubi soacra, si probabil te iubeste, in sufletul ei eu cred ca ar aprecia sa o ajuti mai mult, chit ca e pe termen scurt.
Eu pot spune ce as face eu in casa mea, ca soacra.....Eu nu as accepta sa spele vase, sa faca curat, sa-si faca mancare separat....eu le-as face pe toate (alaturi de sot si de eventualul ajutor platit...) pentru ca eu sunt stapana casei, e casa mea si eu stiu cum sa le fac si as strange de gat orice nora scumpa care m-ar da la o parte din bucatarie ca stie ea mai bine...../:)

De asemenea pot spune cum procedam cand mergeam la socrii in vizita (cand eram studenti si stateam 1 saptamana). Faceam mancare dim pentru mine si sot cand eram singuri, cand eram toti patru nu ma bagam peste ei in bucatarie, nu faceam curat, dar nici dezordine, nu spalam vase (il mobilizam pe sotul)....

ps. Andreea, chiar ti se pare ok ca socrii sa te alinte la fel ca sotul? Mie mi se pare foarte deplasat

Ioana85
11.01.2009, 16:04:55
>:D<...ok.Multa fericire si nastere usoara!

Multumesc mult, bafta si tie in noua tara, sa te adaptezi repede!

Ioana85
11.01.2009, 16:08:01
Eu pot spune ce as face eu in casa mea, ca soacra.....Eu nu as accepta sa spele vase, sa faca curat, sa-si faca mancare separat....eu le-as face pe toate (alaturi de sot si de eventualul ajutor platit...) pentru ca eu sunt stapana casei, e casa mea si eu stiu cum sa le fac si as strange de gat orice nora scumpa care m-ar da la o parte din bucatarie ca stie ea mai bine...../:)

De asemenea pot spune cum procedam cand mergeam la socrii in vizita (cand eram studenti si stateam 1 saptamana). Faceam mancare dim pentru mine si sot cand eram singuri, cand eram toti patru nu ma bagam peste ei in bucatarie, nu faceam curat, dar nici dezordine, nu spalam vase (il mobilizam pe sotul)....

ps. Andreea, chiar ti se pare ok ca socrii sa te alinte la fel ca sotul? Mie mi se pare foarte deplasat

=))=))=)) Acritura de soacra ce-o sa fii! >:D<

Eu nu o dau pe soacra-mea deoparte, doar o ajut la vase, peste ce gateste nu ma bag, chit ca uneori nu e pe gustul meu.

Andrusca81
11.01.2009, 16:23:02
Multumesc mult, bafta si tie in noua tara, sa te adaptezi repede!

Mercic....:)

Andrusca81
11.01.2009, 16:29:46

Pai nu mi se pare deplasat deloc si am sa-ti spun si de ce ;-)
Ideea e ca nu fac diferenta fata de modul cum se poarta cu sotul si cu mine prea mare..cat despre faptul ca ei imi mai spun " printesuca " au imprumutat acest apelativ de la sotul meu, dar el imi spune in multe alte feluri,asha ca nu e nimic deplasat din punctul meu de vedere.Pur si simplu mi-ai gasit si ei un alint inspirat din cele ale sotului..pentru ca asha il auzeau vb la telefon sau adresandu-mi-se....;))

vicky
11.01.2009, 17:34:03
ioana, nici eu nu misc un pai acasa la soacra (in alt oras). de ce? pentru ca la mine in casa ea e musafir si ma ocup sa se simta bine, la ea in casa sunt eu musafir cu drepturi depline. nu ii scutur covoare, nu ii spal geamuri, nu ii fac piata, nu gatesc si nu spal vase. dar nici nu stau pe capul ei cu zilele.. vizitele sunt scurte, maxim 24 h. nu mi se pare ca face un efort deosebit pentru mine, femeile de varsta soacrei mele au fost educate sa faca oale de mancare zilnic, sa faca curat luna, sa aiba grija de sot si sa creasca copiii. alte bucurii nu prea au si pentru ea cred ca este o bucurie cand ii vin copiii acasa.. ii calca musafirii pragul..

compact
12.01.2009, 14:30:26
=))=))=)) Acritura de soacra ce-o sa fii! >:D<

mersi :">

ioana, nici eu nu misc un pai acasa la soacra (in alt oras). de ce? pentru ca la mine in casa ea e musafir si ma ocup sa se simta bine, la ea in casa sunt eu musafir cu drepturi depline. nu ii scutur covoare, nu ii spal geamuri, nu ii fac piata, nu gatesc si nu spal vase. dar nici nu stau pe capul ei cu zilele.. vizitele sunt scurte, maxim 24 h. nu mi se pare ca face un efort deosebit pentru mine, femeile de varsta soacrei mele au fost educate sa faca oale de mancare zilnic, sa faca curat luna, sa aiba grija de sot si sa creasca copiii. alte bucurii nu prea au si pentru ea cred ca este o bucurie cand ii vin copiii acasa.. ii calca musafirii pragul..

exact....

bridget
12.01.2009, 18:40:24
si noi stam cu unii din parinti- mai exact cu ai mei. mie programul nu prea-mi permite sa fac multe prin casa ptr ca muncesc mult si vin obosita acasa, insa mama ma ajuta f mult. sotul mai face cate una-alta cu tata- il mai ajuta la diverse, insa in casa tot mai nimic.
maman saraca a ramas cu toate pe cap, insa incercam pe cat posibil sa-i usuram munca, si i-am luat o masina de spalat vase+ ajutor platit daca vrea.
soacra nu vine pe la noi decat ff rar, insa eu cand am fost la ea nu am facut nimic(recunosc- de lene, nu ca mi-ar fi zis ea sa nu ajut). ma gandesc ca o fi vrut sa o ajut macar la vase, insa a spalat tot, nu a zis nici "pas" :D

alessiaclau
31.01.2009, 20:36:21
Astea-s soacrele: posesive, pana cand le vine lor deodata cheful sa ramana singure. Si atunci chiar nu iti mai vine sa intelegi de unde dorinta lor de a-si tine copiii acasa :-\

luyza
04.04.2009, 11:35:22
locul soacrelor e intr-un lagar!!!!!!!!dak as avea alta posibilitate,azi m-as muta din casa :@)3:-0:spider:

Andrusca81
04.04.2009, 12:29:24
Ei,exista si o parte pozitiva in acest conflict soacra- nora,si anume aceea ca atunci cand acelea care veti avea baiat sa nu repetati acelasi greseli si astfel saracutele fete sa nu aiba de suferit.Asta pentru cele care vor avea baieti...ca mie toata lumea imi spune ca voi face fete :-" :-s :-< .

vulturas
04.04.2009, 12:31:24
Ei,exista si o parte pozitiva in acest conflict soacra- nora,si anume aceea ca atunci cand acelea care veti avea baiat sa nu repetati acelasi greseli si astfel saracutele fete sa nu aiba de suferit.Asta pentru cele care vor avea baieti...ca mie toata lumea imi spune ca voi face fete :-" :-s :-< .
dar se vor face alte greseli...si tot aceleasi discutii o sa apara:)>-

Andrusca81
04.04.2009, 15:15:31
dar se vor face alte greseli...si tot aceleasi discutii o sa apara:)>-
Posibil, deoarece nu suntem perfecti si oricum am face, tot vom gresi in opinia unora...insa voiam sa spun ca aceste nurori care au avut de suferit de pe urma soacrei " poama acra" poate vor fi mai atente la momentul cand vor deveni ele insele soacre...si vor incerca sa procedeze altfel...zic si eu ;-) .

vulturas
04.04.2009, 15:43:18
Posibil, deoarece nu suntem perfecti si oricum am face, tot vom gresi in opinia unora...insa voiam sa spun ca aceste nurori care au avut de suferit de pe urma soacrei " poama acra" poate vor fi mai atente la momentul cand vor deveni ele insele soacre...si vor incerca sa procedeze altfel...zic si eu ;-) .
stiu...am vrut sa zic, ca eu nu o sa fac greselile mamei sau ale soacrei...dar la randul meu o sa gresesc fata de nora/ginerele meu si o sa zica acelasi lucru:soacra, soacra poama acra:D
cum ai zis si tu nu suntem perfecti si imposibil sa nu gresim....mai ales femeile care se chinuie ani la rand sa faca un bb...o sa fim exagerat de protectoare...chiar daca acum nici una nu recunoaste

GABISOR
11.04.2009, 12:30:58
cu soacra sub acelasi acoperis....=)) bietul meu viitor sot trebuie sa ne faca ring=)) !!!! eu una cand stau sa ma gandesc ma iau fiorii;nu vreau sa stam impreuna cu soacra pt ca ma asteapta zile grele si decat cearta si panarama in fiecare zi mai bine mai putin pe la socrela ca sa fie bine pt toti!nu e o fiinta rea dar nu suntem de acord in nimic o sa trebuieasca sa stau la ea un pic pana in nunta si dupa;dar dupa aceea fiecare fam in drumul ei!;))

miresicamica
11.04.2009, 12:35:19
cu soacra sub acelasi acoperis....=)) bietul meu viitor sot trebuie sa ne faca ring=)) !!!! eu una cand stau sa ma gandesc ma iau fiorii;nu vreau sa stam impreuna cu soacra pt ca ma asteapta zile grele si decat cearta si panarama in fiecare zi mai bine mai putin pe la socrela ca sa fie bine pt toti!nu e o fiinta rea dar nu suntem de acord in nimic o sa trebuieasca sa stau la ea un pic pana in nunta si dupa;dar dupa aceea fiecare fam in drumul ei!;))
=))=))=))=))

AnnyyAnnyy
11.04.2009, 13:00:44
DINGGG! round one:gen_08::A...
:madlaugh:=nora entuziasmata;
>-)=soacra;
:gen_02:b-(:gen_02::talk_04::gen_06::no_02:b-(="lupta" ...:-"
The END(%)=>>-)=:gen_11:

Ballet
11.04.2009, 13:05:37
>-)=soacra;
=))=))=))=))=))

miresicamica
11.04.2009, 13:53:47
>-)=soacra;
=)) =)) =)) =)) =))

laura_21
11.04.2009, 16:26:31
>-)=soacra;
=))=))=))=))=))

AnnyyAnnyy
11.04.2009, 17:36:25
=))=))=))=))=))
yeah, I'm very funny that way=P~
Oricum e aiurea situatia, sa ajungi sa stai la un loc cu o soacra care nu te inghite si pe care tu nu o suporti:(...radem noi radem, insa e de plans:-<.Avea mama "un fix"(are si ea o soacra care in tinerete era f atasata de taticul meu si mega curioasa de viata alor mei de fam8-|) cand eram eu mai tanara(nu c-ar fi cine stie ce baba acu')si-mi spunea sa-mi iau barbat de la casa de copii, ca numai asa scap de soacra:)).
Eu am norocul sa am o soacra ok, in parametri normali si cu toate cele trebuincioase cerebelului uman pe acasa...deci nu8-}.Insa ca o lege a compensatiei o sa am o cumnata "de vis"L-).Asta e:-p

CAMYIOANA
12.04.2009, 01:45:18
locul soacrelor e intr-un lagar!!!!!!!!dak as avea alta posibilitate,azi m-as muta din casa :@)3:-0:spider:
:)) :)) =)) =)) dap buna asta, noroc ca noi stam singurei, dar sincer cu ai mei as sta...el nu prea ar vrea desi se inteleg vrea intimitate

GABISOR
12.04.2009, 12:03:01
=;
>-)=soacra;
=D> =D> =D>

AnnyyAnnyy
12.04.2009, 19:16:33
=;
=D> =D> =D>
sa inteleg c-am "surprins" bine ideea?;))

GABISOR
13.04.2009, 14:07:26
sa inteleg c-am "surprins" bine ideea?;))
DA!!!!!Sa speram ca meciul nu se termina asa pt eao:-) ,caci eu nu ma las pana nu castig!!!:* :* :*

miresicamica
13.04.2009, 14:28:37
DA!!!!!Sa speram ca meciul nu se termina asa pt eao:-) ,caci eu nu ma las pana nu castig!!!:* :* :*
:)) :)) :)) :)) :)) :)) Scuze dar esti asa draguta.>:D<

AnnyyAnnyy
13.04.2009, 15:35:05
you go girl:>

Crisro
14.04.2009, 22:07:24

Sunt 100% de acord...eu una simt.. fapul ca soacra mea incearca sa fie apropiata de mine si ca ne ajuta in felul in care ne ajuta....se datoreaza numai relatiei urate pe care a avut-o cu soacra ei...o:-)

compact
15.04.2009, 08:37:18
Sunt 100% de acord...eu una simt.. fapul ca soacra mea incearca sa fie apropiata de mine si ca ne ajuta in felul in care ne ajuta....se datoreaza numai relatiei urate pe care a avut-o cu soacra ei...o:-)

mda, soacra mea nu s-a inteles cu soacra ei (mamaia cu care eu m-am inteles grozav)....si numai probleme a facut de cand ne-am cunoscut :-"

bimmer4now
15.04.2009, 19:08:49

Soacramea a avut o scorpie de soacra.. si n a invatat nimic din asta.. diferenta e ca eu nu ma mai consum.. (de fapt merg la psiholog si ma ajuta asta)..

Ballet
15.04.2009, 19:17:07
Soacramea a avut o scorpie de soacra.. si n a invatat nimic din asta.. diferenta e ca eu nu ma mai consum.. (de fapt merg la psiholog si ma ajuta asta)..
Zici ca sunt trase la indigo scorpiile noastre...:-p
Edit: Cred ca numai psihologul ma salveaza si pe mine ...

bimmer4now
15.04.2009, 19:44:32
Zici ca sunt trase la indigo scorpiile noastre...:-p
Edit: Cred ca numai psihologul ma salveaza si pe mine ...

Ajungem noi la psihobubu pt ele! :gen_07::gen_07::gen_07::gen_07::gen_07::gen_07:

Ralu__
15.04.2009, 20:26:18
mda, soacra mea nu s-a inteles cu soacra ei (mamaia cu care eu m-am inteles grozav)....si numai probleme a facut de cand ne-am cunoscut :-"

Acelasi lucru mi se intampla si mie...Soacra mea nu se intelege cu soacra ei,dar eu m-am inteles extraordinar de bine cu mamaia,ea a fost de la inceput singurul nostru sprijin cand toti ai lui se impotriveau relatiei noastre.

laura_21
15.04.2009, 20:34:13
de acord....
insa referitor la mesajele postate anterior de miresici, soacra mea a invatat ceva, bine ca si ea ca persoana e ok#:-S

ina08
01.07.2009, 13:26:20
buna fetele,
imi place sa ma uit pe forumuri la aceste teme legate de socrii. daca intram acum un an si ceva...probabil postam un plan mondial de distrugere a soacrelor...dar varsta a inaintat si m-am linistit...Socrii ii ai cum ii obisnuiesti. Eu la inceput am zis sa fiu draguta, sa sugerez doar daca nu imi convine ceva...Stiti voi...educatia...Insa nu am avut rezultate. Si nu va ganditi ca vroiam a doua pereche de parinti.Doamne fereste, imi ajung ai mei.Vroiam armonie diplomatica, daca pot spune asa. Nu s-a putut. Asa ca am spus lucrurilor pe nume si m-am transformat eu in zmeul zmeilor...zgribturoaica mare si altele dar....[-o< sunt linistita. La ei cand ma duc sunt un soi de bomba cu ceas...iar acasa cu puiul meu sunt un ingeras. si cum la ei ma duc de cateva ori pe an...tragem linie si rezulta un o:-) . Daca el intelege ca asa cum se comporta ai lui se pot comporta si ai tai...si nu stiu daca ii convine...trage singurel concluzia si vede cine are dreptate. Eu mereu cand vine sa-mi zica ceva gen: mama a zis, mama a dres, eu ii zic: daca mama mea ar fi zis , ar fi dres...tu ce ai fi facut? si nu mai astept raspunsul lui...el e mai doritor de independenta fata de parinti decat mine...asa ca rezolva repede ecuatia. ne facem prea multe griji fetelor, de multumit oricum nu le multumim...si atunci...macar noi sa fim multumite.>:D<

GABISOR
19.09.2009, 14:15:37
:-\ cu soacramea in casa........hhhhmmmm m-am prostit eu anul asta dar la anu sa-si mai puna pofta in cui,nu mai sunt eu proasta,iam vazut figurile si la ce o duce capul!!!nu prea am ce face ca ne intoarcem in romania in vara si o sa stam iar cu ea pt vreo luna dar la anu se schimba faoiao:-) cum mai facut ia mie zile amare si ma facea sa plang in fiecare seara si sa ma cert cu sotu,asa am sa-i fac eu ei :gen_04: ZILE AMARE!:gen_04: nu va lasati calcate in picioare fetelor,unele soacre merita puse la locul lor :madlaugh: ca dupa aia stie cum sa se comporte cu voio:-) !!!

Butterfly87
19.09.2009, 21:49:33
:-\ cu soacramea in casa........hhhhmmmm m-am prostit eu anul asta dar la anu sa-si mai puna pofta in cui,nu mai sunt eu proasta,iam vazut figurile si la ce o duce capul!!!nu prea am ce face ca ne intoarcem in romania in vara si o sa stam iar cu ea pt vreo luna dar la anu se schimba faoiao:-) cum mai facut ia mie zile amare si ma facea sa plang in fiecare seara si sa ma cert cu sotu,asa am sa-i fac eu ei :gen_04: ZILE AMARE!:gen_04: nu va lasati calcate in picioare fetelor,unele soacre merita puse la locul lor :madlaugh: ca dupa aia stie cum sa se comporte cu voio:-) !!!
si eu sunt de aceiasi parere ..dak soacra merita..trebuie pusa la zid....... noi am exclus din start posibilitatea de a locui cu socrii....e mai bine separat..chiar si in chirie..mai bine singuri..acum stam la mama si e ok..dar dam pt credit si speram peste putin timp sa ne mutam la casuta noastra..asa evitam toate discutiile..chiar dak acum nu sunt

Ralu__
19.09.2009, 23:08:39
Noi am facut un pact de la inceputul relatiei,inainte sa ne casatorim:ORICE AR FI NU STAM NICIODATA CU PARINTII/SOCRII.Sincer eu una nici nu as rezista cu ai lui pt ca nu avem cea mai perfecta relatie,ca sa nu spun ca ei nu ma acceptau sub nicio forma la inceput(acum 6 ani),acum s-au mai schimbat lucrurile dar chiar si asa nu as putea locui cu ei.I-am avut in vizita o sapt(venisera aici pt nunta)si m-am simtit f aiurea cu ei in casa.Nu eram in largul meu,nu eram EU.Ma straduiam sa ii fac sa se simta bine cat de cat,dar eu eram...in alta lume.Sincer,de abia asteptam sa plece:-$ ...Sa ma simt linistita,si ca la mine acasa.
Soacra-mea s-a inteles dintotdeauna rau cu soacra ei(eu in schimb ma inteleg excelent cu bunica lui,asta cred pt ca avem amandoua ceva in comun:D ,suntem aliate)dar ea nu a invatat nimic din asta.
Daca asa sunt ele,parerea mea e ca nu le schimba nimic,nici viata si nici experienta.

ali81
02.11.2009, 19:57:50
Interesanta chestia asta cu relatia dintre nora si soacra ...dar mai interesant e ca , din declaratia multora exista intelegere din 2 in 2 generatii (nevasta si bunica) :-?

simm
02.11.2009, 20:17:29
soacre..soacre...
parerea mea este ca nici cu mama, nici cu soacra
diferenta dintre parinti si socrii este ca parintii te cunosc de-o viata si de fapt esti o bucata din ei, socrii...de fapt sunt niste straini si cu orice strain ai locui, mai putin cu sotul sau sotia caruia/careia ii treci cu vederea unele lucruri , faci compromisuri, unor straini nu le poti accepta asa ceva fie ei cine or fi socrii sau alte persoane. si sa nu credeti ca le iau apararea soacrelor pentru ca si eu am una sub acelasi acoperis:((
succes!

simm

GABISOREL
04.11.2009, 19:12:23
soacre..soacre...
parerea mea este ca nici cu mama, nici cu soacra
diferenta dintre parinti si socrii este ca parintii te cunosc de-o viata si de fapt esti o bucata din ei, socrii...de fapt sunt niste straini si cu orice strain ai locui, mai putin cu sotul sau sotia caruia/careia ii treci cu vederea unele lucruri , faci compromisuri, unor straini nu le poti accepta asa ceva fie ei cine or fi socrii sau alte persoane. si sa nu credeti ca le iau apararea soacrelor pentru ca si eu am una sub acelasi acoperis:((
succes!

simm
ai dreptate...........

AmyB
25.11.2009, 00:32:51
Fetele mele...am locuit si eu cu socrii 4 luni. >-) A fost o solutie de compromis pt mine, eu mutandu-ma in alt oras, doar ca sa stam impreuna (fiind amandoi din orase diferite, am ales sa merg eu la el). Si in aceste 4 luni am ajuns la cea mai inteleapta concluzie cu putinta (amandoi): chirie, baby! :> Si nici nu se compara, credeti-ma. Asta a fost anul trecut. Intre timp ne-am si casatorit (anul acesta in octombrie) si vrem sa ne luam apart. El e sg la parinti si ganditi-va ce soc pt ei sa ramana singuri intr-o casa mare si fiul lor sa stea cu chirie. Si sunt vesnic aceleasi povesti/ganduri ale lor, la care se adauga si ce zic oamenii din anturajul lor, si anume: cum adica, voi dati bani pe chirie si noi stam in asa casa mare. Sincer? Mi se rupe (ma scuzati)...atat timp cat in chirie sunt muuult mai linistita, fara sa dai explicatii. Am avut un incident major (pe langa altele mai mici, inerente) cat am locuit cu ei si am si zis: gata, plecam! A inceput sa planga. Si am zis: mai bine plange ea acum, decat sa fiu eu mereu nemultumita. Sunt sigura ca socrii mei se gandesc ca eu il manipulez, ca eu l-am schimbat, etc....dar nu am facut decat sa-i arat ca se poate si altfel (intr-un sens mai bun). Si el a ales. Nu cred ca poti sa schimbi asa cu 180 de grade un om...ci cred ca aceasta schimbare survine pe fondul existentei unei dorinte de schimbare la acea persoana, dar care asteapta un mediu prielnic ca sa se manifeste. Sper ca ma intelegeti. Kisses! :*

gnm
20.01.2010, 03:20:58
>-)convituirea cu socrii? :-\exista acest termen?:gen_09:serios?
=))=))=))=))=))ce tari sunte-ti=))=))=))=))=))

meghe
20.01.2010, 08:22:28
Buna fetelor!
Am avut nunta in iulie 2008 si pana in noiembrie 2009 am stat cu socrii!Au vrut sa ne ajute sa nu stam in chirie pana ne-am aranjat casuta!
A fost un ajutor enorm din partea lor....nu m-au jignit niciodata cu nimic,chiar daca nu-mi convenea ceva nu am zis nimic pt ca nu o faceau cu intentie!Si ei la fel...daca nu le-a placut ceva la mine au tacut...!
acum ne-am mutat si e totul bine...ne intalnim cu drag....trecem peste rautati sau vorbe spuse la suparare...suntem oameni si gresim cu totii dar sunt parintii nostri si iertam, cum ne iarta si ei ca suntem tineri!
Tot respectul pentru socrii mei....si pentru parintii mei!Ne-au ajutat enorm si ne ajuta in continuare![-o<
Sigur ca au fost momente cand imi venea sa plec, cand vroiam sa fiu singura cu sotul meu dar am avut rabdare si a trecut!Mereu ma gandesc ca ar fi parintii mei si cum pe ei nu-i pot supara, asa fac si cu socrii!Sunt parintii omului pe care il iubesc cel mai mult pe lumea asta....si tot respectul pentru ei!
Gata...inchei sa nu va plictisesc...dar nu fabulez,asa mi s-a intamplat....nu ma pot plange de socrii!:)
Va pup!
MUlta sanatate,intelegere si intelepciune!>:D<

carla80
24.03.2010, 20:14:17
Tu esti un caz fericit.
Eu am sperat ca va fi bine, ma intelegeam ok cu ei, insa dupa ce m-am mutat cu ei a inceput cosmarul.Soacra se baga peste tot, socrul s-a dovedit dificil si incapatanat...a fost groaznic.
A trecut un an de atunci, dar inca ma am sechele.Cred ca nu e nevoie sa spun ca relatia cu socrii s-a racit considerabi.

carmen_anton21
12.05.2010, 07:02:28
yo spun ca ar trebui sa stati cu chirie... pe timpul verii(in vacanta) noi am stat cu ai mei..care sunt ok, deci nu ne-am facut probleme de nik.. dar e alta viata cand venim la bucuresti si stam singuri, cu chirie.. era oricum un oarecare stres..pt el mai ales..."nu mai inkide usa d la kmera mereu, ce-or zice ai tai?","s-o auzi la ei skrtaitu din miezul noptii?" etc... bene, noi nu suntem nici casatoriti.. dar oricum, cred ca trebuie sa existe intimitate intre voi!!!

...uau ce frumoasa ai fost...
rochie de genul imi doresc si eu...intradevar parca avem aceleasi gusturi...la toate si machiaj si rochie si [email protected]};-

Mary_Alin
07.07.2010, 15:04:40
as vrea sa stiu cum faceti voi fetelor sa treceti peste sau sa nu bagati in seama vorbele soacrei sau comportamentul ei?

carla80
09.07.2010, 10:03:39
Nu ti-a raspuns nimeni pentru ca fetele si-au cam varsat oful la topicul "Socri, soacre, poame acre".
Ca sa-ti dau un raspuns: eu una nu am supravietuit, mi-am facut bagajele si am plecat.Si ne vedem doar cand trebuie, asa ca sa pastrez aparentele.

Mara_Adr
09.07.2010, 15:16:00
as vrea sa stiu cum faceti voi fetelor sa treceti peste sau sa nu bagati in seama vorbele soacrei sau comportamentul ei?

Buna, eu inca nu sunt casatorita dar locuiesc cu viitoarea soacra in aceeasi casa de un an. Pana acum nu am avut probleme majore, ba chiar pot spune ca ne intelegem chiar bine. Ne ajutam la nevoie si exista un mare respect intre noi, ceea ce cred eu ca e ff important. Din fericire avem comuna doar curtea, pt ca noi stam in partea din fata a casei (cu intrare separata). In vara asta urmeaza sa facem modificari, asa incat sa am si bucataria separata (e la comun acum). Eu cred ca e f important ca noua/viitoarea familie sa aiba parte de intimitate. Nu e un capat de tara sa impart bucataria, dar prefer sa nu. In rest, pot spune ca ma ajuta mult si iubi (cand ma deranjeaza ceva il rog pe el sa ma sustina). Discutam clar eventualele neintelegeri si e bine. ce e f important: nu ma astept sa am o relatie perfecta, sau o relatie mama-fiica, sunt cu picioarele pe pamant si inteleg ca suntem 2 persoane diferite care locuiesc in aceeasi casa. De aceea, facem compromisuri si de o parte si de alta si e ok.

ela08
09.07.2010, 15:33:59
pai...1. te muti - cea mai buna varianta....pacat ca nu toti au posibilitatea asta.
2. nu o bagi in seama si ramai calma la rautatile ei, cu timpul ajungi sa o ignori fara probleme si singura care va crapa de ciuda va fi ea.
3. ii explici sotului cum sta treaba si il rogi sa o puna la punct, daca e cazul. e f important ca el sa te sustina.
4. poti sa ii raspunzi cu aceeasi moneda:D sau ii poti tranti cate o vorba mai subtila, dar care sa o atinga.
oricum, depinde f mult de ce fel de om e soacra ta....pt mai multe informatii si lamuriri, citeste la socri, soacre poame acre si vezi cum se descurca fetele care au probleme cu soacrele, fie ca locuiesc sau nu cu ele.

GABISOREL
10.07.2010, 13:37:55
eu am incercat acum un an.....pt 3 luni.....=P~de fata cu mine toate bune si frumoase dar pe la spate.............:((:((:((depinde foarte mult si de soacre ca daca si-ar vedea de borsul lor cred ca sar putea dar nu cu a mea L-)

Mary_Alin
11.07.2010, 16:55:38
eu am incercat acum un an.....pt 3 luni.....=P~de fata cu mine toate bune si frumoase dar pe la spate.............:((:((:((depinde foarte mult si de soacre ca daca si-ar vedea de borsul lor cred ca sar putea dar nu cu a mea L-)
DA DA DA DA asa e!!!!!!!!!

petrea
03.05.2011, 10:30:20
Eu am stat cu socrii dupa nunta acasa la ei.Dar numai pentru 2 saptamani, ca in a treia am fost plecati in saptamana de miere. Apoi ei au plecat in Italia, unde lucreaza. Locuim in casa lor acum, dar la vara cand o sa vrea sa vina acasa in vacanta? Ei sunt foarte draguti, dar fiecare are tabieturile lui. De exemplu anul trecut cand au venit, au inceput sa schimbe din lucruri, sa le puna in alt loc. Ce puteam sa spun, e casa lor, nu?

andrea85
03.05.2011, 10:37:08
Eu am stat cu socrii dupa nunta acasa la ei.Dar numai pentru 2 saptamani, ca in a treia am fost plecati in saptamana de miere. Apoi ei au plecat in Italia, unde lucreaza. Locuim in casa lor acum, dar la vara cand o sa vrea sa vina acasa in vacanta? Ei sunt foarte draguti, dar fiecare are tabieturile lui. De exemplu anul trecut cand au venit, au inceput sa schimbe din lucruri, sa le puna in alt loc. Ce puteam sa spun, e casa lor, nu?

Eu am stat la socri o luna dupa nunta, dar tot pe drumuri am fost, dupa aia a plecat soacra tot in Italia :-p si ne-am si mutat noi la casuta noastra...asa e cel mai bine. :D

chimista
03.05.2011, 14:04:19
Eu am stat la socri o luna dupa nunta, dar tot pe drumuri am fost, dupa aia a plecat soacra tot in Italia :-p si ne-am si mutat noi la casuta noastra...asa e cel mai bine. :D

Eu sincer nu as putea sa stau nici cu socri dar nici cu mama mea, de cate ori mergem ori la socri ori la mama suntem nervosi, agitati... asa ma bucur ca am decis sa stam il alt oras decat cel al parintilor sau socrilor, mergem in vizite 2 zile maxim si dupa fiecare cu viata lui. Mama saraca nu prea se baga intre noi dar socri atatea "sfaturi" dau si bineinteles ca nu le bagam noi inseama...ii aprobam si facem ca noi...dar ce ma deranjeaza ca la unele lucruri cand nu prea are de ales miresoiul mai face ca ei.

andrea85
03.05.2011, 15:16:48
Eu sincer nu as putea sa stau nici cu socri dar nici cu mama mea, de cate ori mergem ori la socri ori la mama suntem nervosi, agitati... asa ma bucur ca am decis sa stam il alt oras decat cel al parintilor sau socrilor, mergem in vizite 2 zile maxim si dupa fiecare cu viata lui. Mama saraca nu prea se baga intre noi dar socri atatea "sfaturi" dau si bineinteles ca nu le bagam noi inseama...ii aprobam si facem ca noi...dar ce ma deranjeaza ca la unele lucruri cand nu prea are de ales miresoiul mai face ca ei.

Si mie mi s-ar parea foarte dificil, poate chiar imposiibl sa stam la ai mei sau ai lui :-$...tocmai pentru ca vrand nevrand am ajunge la conflicte. :D

chimista
04.05.2011, 08:28:33
Si mie mi s-ar parea foarte dificil, poate chiar imposiibl sa stam la ai mei sau ai lui :-$...tocmai pentru ca vrand nevrand am ajunge la conflicte. :D

Asa zic si eu, de mica am stiut un lucru nici la ai lui nici la ai mei...in ambele parti suntem rasfatati...eu la soacra nu fac nimic doar ca nu pot chit ca dupa ce vom avea copii de ajutor ne-ar fi si uni si alti...dar inca ne e bine asa =))

andrea85
04.05.2011, 09:25:57
Asa zic si eu, de mica am stiut un lucru nici la ai lui nici la ai mei...in ambele parti suntem rasfatati...eu la soacra nu fac nimic doar ca nu pot chit ca dupa ce vom avea copii de ajutor ne-ar fi si uni si alti...dar inca ne e bine asa =))

Since, mai bine in chirie, decat cu parintii. :D :-$

chimista
04.05.2011, 12:22:02
Since, mai bine in chirie, decat cu parintii. :D :-$

Clar e cea mai buna varianta =))

ilayda
04.10.2011, 14:37:54
salutare tuturor...
eu sunt impreuna cu prietenul meu de un an si 9 luni; ne-am cunoscut la serviciu eu eram secretara tatului lui iar cand s-a angajat la noi tocmai iesise dintr-o relatie de cativa ani cu o tipa cu care trebuia sa se casatoreasca si, sincera sa fiu la momentul respectiv nu prea ma incanta asa mult .. Binenteles ca usor usor s-a legat ceva intre noi .. in fine, au trecut un an si opt luni de atunci cu bune si rele.. luna trecuta m-a cerut de sotie si acum deja ne facem planuri de nunta.. In fiecare weekend de aproape un an eu merg la el acasa ( locuieste cu parintii lui ) si ma simt ok acolo insa am impresia ca noi 2 nu avem nici un strop de intimitate .. Atat el cat si tatal lui mi-au propus de nenumarate ori de ma mut acolo si de curand i-am explicat ca fara a avea un statut nu ma voi muta acolo intrucat ma simt aiurea , ca un om in plus . ... mi-ar fi placut sa stea singur si nu as fi ezitat nici o clipa sa ma mut acolo. Cat despre mutatul nostru in alta parte nici nu ma pot gandi la asta , parintii lui ar fi total impotriva acestui lucru si nu as vrea sa-i introrc impotriva mea inca de la inceput .. la anul vom face nunta si ma gandesc ca atunci ma voi muta definitiv acolo dar pana atunci nici nu ma gandesc sa fac pasul asta ..

astept si parerile sau intrebarile voastre

zorzonica
04.10.2011, 15:28:38

De ce crezi ca dupa casatorie e in regula sa locuisti cu parintii lui? Pentru ca esti sotia lui? Si daca parintii lui nu accepta sa se mute acum singur, vor accepta ca voi sa va mutati singuri dupa casatorie? Eu nu recomand nimanui sa stea cu socrii, am vazut multe familii care s-au stricat in urma convietuirii cu socrii!

alexutza_23
04.10.2011, 16:27:38
De ce crezi ca dupa casatorie e in regula sa locuisti cu parintii lui? Pentru ca esti sotia lui? Si daca parintii lui nu accepta sa se mute acum singur, vor accepta ca voi sa va mutati singuri dupa casatorie? Eu nu recomand nimanui sa stea cu socrii, am vazut multe familii care s-au stricat in urma convietuirii cu socrii!
Din experienta mea...este mai greu pt o femeie sa stea in casa socrilor...si este mai usor pt un barbat sa stea in casa socrilor...
Al meu s-a mutat la mine de aproape 2 ani de zile...stam cu parintii mei si din punctul meu de vedere este totul bine...noi avem camera noastra si atunci cand usa este inchisa si vreunul dintre parintii mei vor sa intre ciocanesc la usa si asteapta sa le spunem noi ca pot sa intre...
Depinde foarte mult si de cum sunt parintii...cunosc cazuri, ce-i drept nora statea in casa socrilor, cand soacra statea cu ea in camere vand ii venea vreo prietena in vizita...asa ceva nu-mi place nici mie:D
Dar eu stand cu parintii mei nu am nici o problema, iar al meu nici atat...el este iubit de toata familia mea...:-p

salutare tuturor...
eu sunt impreuna cu prietenul meu de un an si 9 luni; ne-am cunoscut la serviciu eu eram secretara tatului lui iar cand s-a angajat la noi tocmai iesise dintr-o relatie de cativa ani cu o tipa cu care trebuia sa se casatoreasca si, sincera sa fiu la momentul respectiv nu prea ma incanta asa mult .. Binenteles ca usor usor s-a legat ceva intre noi .. in fine, au trecut un an si opt luni de atunci cu bune si rele.. luna trecuta m-a cerut de sotie si acum deja ne facem planuri de nunta.. In fiecare weekend de aproape un an eu merg la el acasa ( locuieste cu parintii lui ) si ma simt ok acolo insa am impresia ca noi 2 nu avem nici un strop de intimitate .. Atat el cat si tatal lui mi-au propus de nenumarate ori de ma mut acolo si de curand i-am explicat ca fara a avea un statut nu ma voi muta acolo intrucat ma simt aiurea , ca un om in plus . ... mi-ar fi placut sa stea singur si nu as fi ezitat nici o clipa sa ma mut acolo. Cat despre mutatul nostru in alta parte nici nu ma pot gandi la asta , parintii lui ar fi total impotriva acestui lucru si nu as vrea sa-i introrc impotriva mea inca de la inceput .. la anul vom face nunta si ma gandesc ca atunci ma voi muta definitiv acolo dar pana atunci nici nu ma gandesc sa fac pasul asta ..

Din ceea ce ai scris tu aici eu inteleg ca dupa nunta te vei muta in casa socrilor pt ca atunci vei fi nora lor cu acte in regula si atunci vei avea si drepturi in casa...De acord!!!:)>-
Numai ca eu, daca as fi in locul tau as simti ca deja as avea drepturi...ca doar sunt femeia pe care o iubeste fiul lor si cea care il face fericit!!! Asa sunt eu!:)>-

zorzonica
04.10.2011, 17:59:27
Din experienta mea...este mai greu pt o femeie sa stea in casa socrilor...si este mai usor pt un barbat sa stea in casa socrilor...
Al meu s-a mutat la mine de aproape 2 ani de zile...stam cu parintii mei si din punctul meu de vedere este totul bine...noi avem camera noastra si atunci cand usa este inchisa si vreunul dintre parintii mei vor sa intre ciocanesc la usa si asteapta sa le spunem noi ca pot sa intre...
Depinde foarte mult si de cum sunt parintii...cunosc cazuri, ce-i drept nora statea in casa socrilor, cand soacra statea cu ea in camere vand ii venea vreo prietena in vizita...asa ceva nu-mi place nici mie:D
Dar eu stand cu parintii mei nu am nici o problema, iar al meu nici atat...el este iubit de toata familia mea...:-p

Bineinteles ca exista si exceptii care confirma regula si voi sunteti acea exceptie. E bine ca va intelegeti si ca nu sunt probleme. E adevarat, poate ca unei femei ii este mai usor sa stea cu sotul la parintii ei, dar eu n-as putea sa stau nici la ai mei, nici la ai lui. Si nici el. Poate e si din cauza faptului ca din fericire, am putut sa ne mutam singuri inca din prima zi a casatoriei noastre. Noi in prezent locuim de 1 luna si putin cu socrii mei pentru ca apartamentul nostru este in renovare. Dar mai avem de stat cateva zile si desi s-au purtat foarte frumos, si nu am nimic ce sa le reprosez, abia asteptam sa fim acasa la noi. Cred ca uneori, oricat de multa intelegere si dragoste ar exista intre parintii si copii, se pot interpreta gresit anumite lucruri, fapte, vorbe si de aici un intreg circ. Dar nu neg ca exista si cazuri, putine dupa parerea mea, in care si parintii, copii si sotii acestora sa locuiasca impreuna si sa nu fie vreo problema!

alexutza_23
04.10.2011, 18:44:49
Bineinteles ca exista si exceptii care confirma regula si voi sunteti acea exceptie. E bine ca va intelegeti si ca nu sunt probleme. E adevarat, poate ca unei femei ii este mai usor sa stea cu sotul la parintii ei, dar eu n-as putea sa stau nici la ai mei, nici la ai lui. Si nici el. Poate e si din cauza faptului ca din fericire, am putut sa ne mutam singuri inca din prima zi a casatoriei noastre. Noi in prezent locuim de 1 luna si putin cu socrii mei pentru ca apartamentul nostru este in renovare. Dar mai avem de stat cateva zile si desi s-au purtat foarte frumos, si nu am nimic ce sa le reprosez, abia asteptam sa fim acasa la noi. Cred ca uneori, oricat de multa intelegere si dragoste ar exista intre parintii si copii, se pot interpreta gresit anumite lucruri, fapte, vorbe si de aici un intreg circ. Dar nu neg ca exista si cazuri, putine dupa parerea mea, in care si parintii, copii si sotii acestora sa locuiasca impreuna si sa nu fie vreo problema!
Si noi ne-am dori sa avem casuta noastra si sa stam singuri...dar sotul meu nu este de acord cu creditele si nu vrea sa ne indatoram pe zeci de ani pt a ne lua casa noastra...momentan asteptam ca ai mei sa plece la tara si sa ne lase pe noi singuri!:D

ilayda
04.10.2011, 21:50:54

Cel mai bine ar fi sa stam singuri cu chirie, as prefera de minune varianta asta decat sa stau cu socrii.. INSA, daca as pune problema mutarii noastre dansii s-ar supara f tare si nu as vrea asta.. sunt niste oameni extraordinari insa eu il vreau doar fiul lor si atat ..Problema este ca el a stat toata viata lui numai cu parintii, are o varsta si cred ca simte si el nevoia de intimitate... dar nu stiu ce este in capul lui ....si cred ca in mom in care te casatoresti parintii sunt pe locul 2 iar familia ta este cea mai importanta, imi este tare frica , ca lucrurile nu vor sta asa in momentul in care ma voi casatori cu el.... am aflat ca mama lui stie si cand ne certam si de ce ne certam.. este foarte apropiat de familie ceea ce nu este deloc rau insa ce e mult mi se pare ca strica ...

laura_b22
04.10.2011, 22:27:01
Dupa casatorie lucrurile nu se vor schimba peste noapte,nici mentalitatea lui si nici a parintilor lui.Relatia lui cu parintii va ramane neschimbata,de cele mai multe ori distanta aduce unele schimbari in relatia cu parintii.El ce parere are de mutatul cu chirie?
Nu poti ajunge sa cunosti un om nici dupa multi ani de casatorie,insa exista indicii care te fac sa-ti dai seama de modul in care el gandeste.Eu niciodata nu m-am ascuns dupa deget,i-am spus de la inceput ca nu sunt de acord sa stam nici cu ai mei,nici cu ai lui si a inteles asta.
Daca si iubitul tau va intelege,ai facut un mare pas in relatie!

andrea85
05.10.2011, 07:29:13
Cel mai bine ar fi sa stam singuri cu chirie, as prefera de minune varianta asta decat sa stau cu socrii.. INSA, daca as pune problema mutarii noastre dansii s-ar supara f tare si nu as vrea asta.. sunt niste oameni extraordinari insa eu il vreau doar fiul lor si atat ..Problema este ca el a stat toata viata lui numai cu parintii, are o varsta si cred ca simte si el nevoia de intimitate... dar nu stiu ce este in capul lui ....si cred ca in mom in care te casatoresti parintii sunt pe locul 2 iar familia ta este cea mai importanta, imi este tare frica , ca lucrurile nu vor sta asa in momentul in care ma voi casatori cu el.... am aflat ca mama lui stie si cand ne certam si de ce ne certam.. este foarte apropiat de familie ceea ce nu este deloc rau insa ce e mult mi se pare ca strica ...

Eu cred ca unui cuplu cel mai bine ii este fara parinti...acum ar trebui sa va ganditi in primul rand ce e bine pentru voi, pentru relatia voastra. daca parintii lui sunt chiar atat de extraordinari de draguti, cred ca vor intelege ca aveti nevoie de intimitate ca sa puteti incepe o viata impreuna. Voi doi trebuie sa fiti uniti si sa luati o decizie, chiar daca decizia nu e pe placul tuturor, insa stiti ca voua va convine mai bine doar in doi, la casuta voastra. ;-)

Arina3891
05.10.2011, 07:43:24
Eu cred ca unui cuplu cel mai bine ii este fara parinti...acum ar trebui sa va ganditi in primul rand ce e bine pentru voi, pentru relatia voastra. daca parintii lui sunt chiar atat de extraordinari de draguti, cred ca vor intelege ca aveti nevoie de intimitate ca sa puteti incepe o viata impreuna. Voi doi trebuie sa fiti uniti si sa luati o decizie, chiar daca decizia nu e pe placul tuturor, insa stiti ca voua va convine mai bine doar in doi, la casuta voastra. ;-)
Perfect de acord. Eu nici nu a trebuit sa am discutia asta cu ai mei ca ei stiau din tineretea lor ca abia au asteptat sa se mute singuri fara parinti.
ilayda, daca logodnicul tau e atat de apropiat de parinti, poti sa-i propui varianta sa va luati ceva in chirie/pe credit undeva in vecinatatea parintilor lui. Astfel o sa se poata vizita des, dar fara a locui in acelasi spatiu.

zorzonica
05.10.2011, 09:12:27

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu el despre mutatul singuri, fie in chirie fie in casa voastra, vezi ce parere are el si apoi discutati cu parintii. Incearca sa afli ce este in capul lui. Discutiile sincere sunt mult mai bune decat framantarile in tacere despre ce ar putea fi. Si sotul meu are o relatie apropiata cu parintii si ei se asteptau sa locuim cu ei dar au inteles cand am spus ca vrem sa locuim singuri.

ilayda
05.10.2011, 10:03:49
Nu prea este de acord cu mutatul cu chirie .. parintii lui au doua case , cea in care stau ei si inca una in care sta bunica( mama tatalui lui) ; si imi spune ca pe viitor parintii lui se vor muta in casa bunicii si noi 2 vom ramane singuri.. dar pana atunci mai este ..

adriana_maria
06.10.2011, 21:30:24
Nu prea este de acord cu mutatul cu chirie .. parintii lui au doua case , cea in care stau ei si inca una in care sta bunica( mama tatalui lui) ; si imi spune ca pe viitor parintii lui se vor muta in casa bunicii si noi 2 vom ramane singuri.. dar pana atunci mai este ..

Draga mea, si noi stam cu parintii lui... intr-un apartament cu 2 camere...:| Am facut sacrificiul acesta pentru a putea avea casuta noastra. Acum am construit-o, dar e tip duplex, vor sta si ei in aceeasi curte. Din pacate si noua ne-ar fi placul sa stam singuri, si in chirie, dar cu banii pe care ii iroseam asa, am mai facut cate ceva la casa. Ne intelegem cu ei, altfel nu acceptam sa locuim in aceeasi curtem, sunt zile in care ori eu ori sotul ne simtim satui de ei si vrem sa ne mutam maine, dar asta e... avem rabdare. Numai voi puteti sa hotarati cum e mai bine.
Fii totusi atenta la detalii in ceea ce o priveste pe soacra ta, a mea m-a surprins cu niste lucruri pe care nu le-am observat inainte sa ma mut la ea (in sens negativ). Totusi, sunt oameni de treaba si fac tot ce pot sa ne ajute. Curaj! Ai incredere, niciodata nu stii daca iei decizia buna, si pana la urma chiriile nu se termina, va puteti muta oricand daca nu va intelegeti. Pupici!

laura_b22
07.10.2011, 20:16:20
Ia stai putin...parintii lui nu se muta cu bunica probabil tot pentru ca e mai bine sa fie doar ei,iar voi stati cu ei.Si intimitatea voastra unde e???Mi se pare de neconceput...mama nu se muta cu soacra ca e mai bine fara,iar eu sa stau cu ea cu catel,cu purcel.
Poate sunt eu prea categorica,dar mereu am avut alergie la statul cu parintii...

Roxynutza
07.10.2011, 22:07:17

Din ceea ce ai scris tu aici eu inteleg ca dupa nunta te vei muta in casa socrilor pt ca atunci vei fi nora lor cu acte in regula si atunci vei avea si drepturi in casa...De acord!!!:)>-
Numai ca eu, daca as fi in locul tau as simti ca deja as avea drepturi...ca doar sunt femeia pe care o iubeste fiul lor si cea care il face fericit!!! Asa sunt eu!:)>-

am citit si ce a scris ilayda si ce ai scris tu si vreau sa spun doar atat: in casa altuia niciodata nimeni care nu e proprietar nu are drepturi...fie ea si sotia fiului cel mult adorat!
si asta o consider eu o gandire sanatoasa ca sa zic asa...eu am drept la mine in casa, tu ai la tine in casa, socrii la ei in casa...in plus daca tie nu iti convine ceva nu poti sa te apuci sa dai ordine la ei in casa, in schimb daca esti la tine in casa e alta treaba...

cat despre problema ta, ilayda, cred ca cel mai bine este sa vorbesti cu prietenul tau si sa vezi ce gandeste, cum vede el aceasta mutare...explica-i ca ii indragesti tare mult parintii dar nu vrei sa stati impreuna nici cu ai lui nici cu ai tai pt ca nu veti avea intimitate deloc...desigur, in conditiile in care situatia financiara va permite, mergeti in chirie sau cumparati-va ceva al vostru, chiar si prin credit...
trebuie sa ajungeti la un consens pana la urma...daca va iubiti...

cat despre parerea mea personala despre mutatul impreuna inainte de casatorie eu sunt total PRO...si total CONTRA locuitului separat pana la nunta...numai stand impreuna iti poti da seama daca iti poti accepta partenerul cu defecte si calitati, daca va potriviti 100% si etc...