PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de IUNIE 2014

Pagini : [1] 2

RamonaS.
05.06.2013, 12:40:52
Buna fetelor. Pentru ca am vazut la alte generatii ca a fost foarte fain sa poti povesti mai multe si cu fetele care se vor casatori in aceeasi luna cu tine, m-am gandit sa deschid eu topicul Pregatirea miresicilor de IUNIE 2014, asa ca va astept cu drag si aici sa vedem in ce stadiu suntem cu pregatirile fiecare :)

mitran.simona
05.06.2013, 20:15:31
Si eu sunt miresica de 14 iunie 2014...noi pana acum nu avem decat restaurantul, dj-ul cu care colaboreaza restaurantul si nasii!mai asteptam putin sa cautam si foto-video, ca lui iubi meu i se pare foarte devreme sa ii luam de acum si ne tot contrazicem pe tema asta.Am luat un meniu all inclusive si nu prea avem pentru ce ne agita.
Eu deocamdata urmaresc miresicile de 2013 sa mai fur idei!
V-am pupacit!!!

alyangel
05.06.2013, 21:58:30
Cu toate ca nu sunt o miresica de iunie ci de august,o sa frecventez si acest subiect;;)
Spor la pregatiri dragelor!:*

RamonaS.
05.06.2013, 22:21:50
Noi deocamdata avem restaurantul si nasii. Pentru foto-video si pentru muzica ar trebui sa luam legatura cu cei pe care o sa ii alegm in urmatoarea perioada. Oricum si eu zic la fel ca avem destul timp sa ne hotaram pe partea de servicii.

Wannah
14.06.2013, 10:37:06
Cu toate ca nu sunt o miresica de iunie ci de august,o sa frecventez si acest subiect;;)
Spor la pregatiri dragelor!:*

Buna! Am observat ca petrecem in aceeasi locatie :D Spor la pregatiri!

RamonaS.
14.06.2013, 12:20:48
Pentru noi fetelor, de azi AMR 365. La anul pe timpul asta vom fi in prizao:-)

mitran.simona
15.06.2013, 06:42:22
Pentru noi fetelor, de azi AMR 365. La anul pe timpul asta vom fi in prizao:-)

Exact la asta ma gandeam si eu ieri!am si scris pe grupul de pe facebook ca mai avem fix un an,abia astept sa treaca!
Nu-mi vine sa cred cate avem nunta pe 14.06!

Wannah
24.06.2013, 21:39:26
Maine semnam contractul cu DJ-ul! :rockon: Sunt fericita ca mai bifam ceva pe lista. :D

paula.andreea
25.06.2013, 05:52:30
eu am o perioada destul de lunga in care ma pot relaxa. avem deja date avansurile la restaurant, fotograf si formatie. ma tot gandesc insa ce-o sa facem cu fotografiile la cununia civila ca o sa o facem in alta zi fata de cununia religioasa si petrecere si nu vreau sa luam fotograf doar pt cand spunem "da" la casa casatoriilor, dar nici nu vreau sa nu plsnuiesc nimic si sa raman fara nici o amintire foto de atunci. tot trec prin minte prieteni care au aparat foto mai bun ca sa ii intreb daca vor sa faca pe fotograful pt o zi

Wannah
25.06.2013, 10:10:56
eu am o perioada destul de lunga in care ma pot relaxa. avem deja date avansurile la restaurant, fotograf si formatie. ma tot gandesc insa ce-o sa facem cu fotografiile la cununia civila ca o sa o facem in alta zi fata de cununia religioasa si petrecere si nu vreau sa luam fotograf doar pt cand spunem "da" la casa casatoriilor, dar nici nu vreau sa nu plsnuiesc nimic si sa raman fara nici o amintire foto de atunci. tot trec prin minte prieteni care au aparat foto mai bun ca sa ii intreb daca vor sa faca pe fotograful pt o zi

Fotograful pe care il vrem noi a spus ca vine si la cununia civila chiar daca are loc in alta zi fara sa ne mai ceara bani in plus. Ne-a pus o singura conditie: sa nu fie sambata cununia civila ci in timpul saptamanii ca sa poata veni.

carmen3105
25.06.2013, 17:37:17
eu voi fi miresica de 7.06.2014..Restaurantul e rezervat, fotograf, cameraman si formatie asemenea..acum ma chinui sa gasesc o firma sa se ocupe de aranjamentele salii..si bineinteles, cautam de zor verighete :) Trece repede timpul, fetelor:)

RamonaS.
25.06.2013, 18:02:05
eu voi fi miresica de 7.06.2014..Restaurantul e rezervat, fotograf, cameraman si formatie asemenea..acum ma chinui sa gasesc o firma sa se ocupe de aranjamentele salii..si bineinteles, cautam de zor verighete :) Trece repede timpul, fetelor:)

Noi avem restaurantul si fotograful rezervat. Mai avem sa gasim muzica. Ma tot preocupa aranjamentul salii. Sunt in cautare de idei dragute, mi-as dori sa inlocuiesc clasicele aranjamente cu trandafiri de pe mese cu alte tipuri de flori. Acum ma gandesc oare cum arata un aranjament cu margarete :)

carmen3105
25.06.2013, 18:08:13
uite..iti recomand formatia Acord din Vatra Dornei..au absolvit Conservatorul si...canta de toate! Iti las si un nr daca vrei...acum, depinde de buget:D

RamonaS.
25.06.2013, 18:13:21
uite..iti recomand formatia Acord din Vatra Dornei..au absolvit Conservatorul si...canta de toate! Iti las si un nr daca vrei...acum, depinde de buget:D

Multumesc de recomandare, Carmen insa noi tindem spre dj. Tu i-am contractat pe ei pentru nunta?

carmen3105
25.06.2013, 18:15:12
dap..saptamana trecuta. deci inca o problema rezolvata:) sunt atat de multe de pregatit ca sincer caut ceva si la 5 minute imi dau seama ca ma uit dupa altceva :))

RamonaS.
25.06.2013, 18:29:00
dap..saptamana trecuta. deci inca o problema rezolvata:) sunt atat de multe de pregatit ca sincer caut ceva si la 5 minute imi dau seama ca ma uit dupa altceva :))

:)) Eu sunt in faza in care ma gandesc la ceea ce imi doresc pentru nunta mea si abia apoi ma voi ocupa de cautat, adica atunci cand voi cauta voi vrea sa stiu clar ce directii mi-am trasat. Acelasi lucru il voi folosi si la rochita, prefer sa vad rochitele in magazine si la targurile de la inceputul anului viitor decat sa caut pe net. De fapt prefer sa vad totul la fata locului, chiar daca stiu ce model de rochita imi doresc.

carmen3105
25.06.2013, 18:31:38
eu maine merg sa probez, sa vad ce mi se potriveste ca nu sunt prea inalta, am 1.60...ca apoi sa stiu dupa ce anume sa ma uit..sa stiu daca ma avantajeaza printesa...sirena..rechin:))

RamonaS.
25.06.2013, 18:39:02
eu maine merg sa probez, sa vad ce mi se potriveste ca nu sunt prea inalta, am 1.60...ca apoi sa stiu dupa ce anume sa ma uit..sa stiu daca ma avantajeaza printesa...sirena..rechin:))

Eu vreau sirena...Asta asa de dinainte sa probez sa vad ce mi se potriveste. ;))

RamonaS.
25.06.2013, 18:57:55

Apropo Carmen, asteptam pareri si poze de la probe!!!

carmen3105
25.06.2013, 21:02:46
:) abia astept!!! Parca am emotii numai cand ma gandesc:p

RamonaS.
25.06.2013, 22:08:50
:) abia astept!!! Parca am emotii numai cand ma gandesc:p

Si eu am emotii cand constientizez ceea ce zici tu si stiu ca si pe mine ma asteapta! Iti tin pumnii pentru maine si te astept sa ne povestesti cum a fost!<:-P

carmen3105
26.06.2013, 09:09:02
sincer nu cred ca voi mai avea timp sa intru in seara asta sa iti scriu cum a decurs proba ..am programare la 15..si dupa aia mergem la un concert..dar oricum voi incerca sa fac cateva poze si sa le impartasesc cu tine :)care sunt preturile la rochii la tine in oras?

RamonaS.
26.06.2013, 09:43:31
sincer nu cred ca voi mai avea timp sa intru in seara asta sa iti scriu cum a decurs proba ..am programare la 15..si dupa aia mergem la un concert..dar oricum voi incerca sa fac cateva poze si sa le impartasesc cu tine :)care sunt preturile la rochii la tine in oras?

Sincer nici nu stiu pe unde sunt magazinele de rochii de mireasa in oras. Inca nu le-am cautat, astept targurile de la inceputul anului viitor. In momentul asta pregatim cununia civila care va fi intr-o luna si cateva zile, suntem in cautare de restaurant gen terasa-gradina de vara pentru acest eveniment. Si trebuie sa ne asiguram sa avem si toate actele necesare la data depunerii pentru oficializarea cununiei civile.

Wannah
26.06.2013, 10:12:12
Sincer nici nu stiu pe unde sunt magazinele de rochii de mireasa in oras. Inca nu le-am cautat, astept targurile de la inceputul anului viitor. In momentul asta pregatim cununia civila care va fi intr-o luna si cateva zile, suntem in cautare de restaurant gen terasa-gradina de vara pentru acest eveniment. Si trebuie sa ne asiguram sa avem si toate actele necesare la data depunerii pentru oficializarea cununiei civile.

In ce zi a saptamanii ati ales sa va cununati civil? Eu mi-as dori sa nu facem sambata ca sa poata veni si fotograful.

RamonaS.
26.06.2013, 10:13:10
In ce zi a saptamanii ati ales sa va cununati civil? Eu mi-as dori sa nu facem sambata ca sa poata veni si fotograful.

Va fi sambata, 3 august;-)

Wannah
26.06.2013, 10:15:25
Va fi sambata, 3 august;-)

Sa dea D-zeu sa iasa asa cum ati planificat, sa aveti vreme buna si sa fiti fericiti! :*

carmen3105
26.06.2013, 10:23:40
3 august...2014 nu??

RamonaS.
26.06.2013, 10:29:56
3 august...2014 nu??

3 august 2013. Mai am mai putin de o luna jumatate=P~

Wannah
26.06.2013, 10:31:01
3 august...2014 nu??

Nu, 3 august anul acesta am inteles eu...de altfel nu are cum ca nunta ei este pe 14 iunie 2014 si la cununia religioasa trebuie sa ai deja cununia civila facuta.

carmen3105
26.06.2013, 10:35:43
pai de asta am intrebat..stiam ca e 14 iunie 2014 nunta si nu se lega..pai si? Ai gasit cu ce te imbraci la cununia civila, ai organizat ceva dupa???Spune-ne :)

RamonaS.
26.06.2013, 10:47:12
pai de asta am intrebat..stiam ca e 14 iunie 2014 nunta si nu se lega..pai si? Ai gasit cu ce te imbraci la cununia civila, ai organizat ceva dupa???Spune-ne :)

Sunt in cautare de rochita/ pantofi dar am zis ca o sa mi le iau in iulie ca nu vreau ca apoi sa vad altceva si sa imi para rau pentru ce mi-am cumparat deja. Asa sunt eu :))) Sunt si la capitolul idei de buchetele dar asta se va concretiza dupa ce imi voi cumpara rochita.
Avem 25 de persoane cu noi cu tot, care vor face fiecare 300-500 de kilometri sa ne fie alaturi in aceasta zi importanta pentru noi, initial am avut o lista cu maxim 15 persoane (familie) restul s-au adunat neinvitati. Nu am invitat datorita distantei, am considerat ca ar fi un efort destul de mare pentru ei sa vina, avand in vedere si drumul. Oricum ca ni s-au alaturat si ceilalti nu face decat sa ne bucure ffff mult. Dupa cununie vrem sa mergem la un restaurant terasa - gradina de vara fara meniu prestabilit unde fiecare sa isi poate comanda o ciorbita/salata si o friptura cu garnitura sau ceea ce isi doresc ei +racoritoare/bauturi. Vrem ceva relaxat, cam toate persoanele care vor veni vor avea 1 sau 2 nopti de cazare, asa ca ne vom bucura de prezenta lor in Cluj un weekend intreg.

carmen3105
26.06.2013, 11:50:37
alti bani - alta distractie..:) PLacut ca poti sarbatori de 2 ori insa....se cheltuie putin in plus:) Abia astept sa ne zici cum e cand iti schimbi statutul...ai sa mai vb cu noi?>:p

RamonaS.
26.06.2013, 12:05:13
alti bani - alta distractie..:) PLacut ca poti sarbatori de 2 ori insa....se cheltuie putin in plus:) Abia astept sa ne zici cum e cand iti schimbi statutul...ai sa mai vb cu noi?>:p

Da probabil se vom cheltui ceva bani si cu chestia asta, dar daca e programata o vom face pana la capat. Cum sa nu mai vb cu voi? Vom avea de miresit mult timp de acum incolo;))

mitran.simona
26.06.2013, 12:18:34
Fetelor eu astazi sunt un pic panicata!!!
Aseara am trimis o cerere de oferta la foto-video si mi-au spus ca data respectiva este ocupata inca de la inceputul anului , au fost multe solicitari pentru ziua respectiva:((.
Noi planuisem sa semnam pentru foto-video prin toamna , dar cred k ar trebui sa ne grabim.
Aveti ceva recomandari?Voi cu cine ati semnat?ce tarife au?

carmen3105
26.06.2013, 12:22:20
piticulfotograf.ro - 500 euro sau....cauta pe net mihai trofin photographie...se deplaseaza, e super bun dar pretul la pachetul de baza e 1100 euro..depinde de buget

mitran.simona
27.06.2013, 18:50:09
M-am linistit partial si cu foto-video.sambata viitoare ne intalnim cu cei care au fost la nunta prietenei mele, sa discutam oferta si poate si semnam.tipii sunt din Pitesti si au mai fost la nunta unei alte prietene.
Si ne-am cam hotarat si cu cununia civila...o sa fie in aceeasi zi, chiar daca ne aglomeram putin!

Wannah
27.06.2013, 20:34:21
M-am linistit partial si cu foto-video.sambata viitoare ne intalnim cu cei care au fost la nunta prietenei mele, sa discutam oferta si poate si semnam.tipii sunt din Pitesti si au mai fost la nunta unei alte prietene.
Si ne-am cam hotarat si cu cununia civila...o sa fie in aceeasi zi, chiar daca ne aglomeram putin!

Sa va ajute D-zeu! eu sunt pro cununie civila in alta zi...o sa chemam doar rudele apropiate, viitorii nasi si cativa prieteni. Cheltuiala nu o sa ne darame. Ma gandesc doar la oboseala...nu as face fata in mod clar!

RamonaS.
27.06.2013, 20:45:27
Fetelor, eu mai am mai putin de o luna jumatate pana la cununie. Avem deja rezervare facuta, am fost la primarie si am vorbit acolo ce ne trebuie, astazi am intrat si intr-o policlinica privata sa vorbim de certificatele prenuptiale, deci nu mai am scapare:))))) Dar pana acum nu am nici o emotie. Ma bucur ca o sa imi schimb semnatura si nu voi mai avea o semnatura asa lunga, ca mi-era tare greu cand trebuia sa semnez multe chestii:)))) Oana si Simona, suntem miresici de aceeasi data, ati observant?

Wannah
27.06.2013, 20:51:11
Fetelor, eu mai am mai putin de o luna jumatate pana la cununie. Avem deja rezervare facuta, am fost la primarie si am vorbit acolo ce ne trebuie, astazi am intrat si intr-o policlinica privata sa vorbim de certificatele prenuptiale, deci nu mai am scapare:))))) Dar pana acum nu am nici o emotie. Ma bucur ca o sa imi schimb semnatura si nu voi mai avea o semnatura asa lunga, ca mi-era tare greu cand trebuia sa semnez multe chestii:)))) Oana si Simona, suntem miresici de aceeasi data, ati observant?

Da!!! O sa ma gandesc la voi in ziua cu pricina...sau mai bine zis dupa ziua aceea pentru ca o sa treaca repede si o sa facem schimb de impresii peste o saptamana de miere binemeritata! :D :*

mitran.simona
27.06.2013, 21:00:02
Oana si Simona, suntem miresici de aceeasi data, ati observant?[/QUOTE]

daaaa...am observant ca este o zi destul de cautata printre miresici!

Wannah
28.06.2013, 08:38:52
sau aici ?:)
aveam atatea titluri deschise...pff

Da, aici sa vedem cam cum stam cu pregatirile, mie mi-e indiferent unde vorbim dar sa nu zica ceva moderatorii. Deci, la mine problema e ca am gasit fotograf dar nu am momentan banutii de avans...sper sa ii dau pe 10 iulie...atunci iau salariul.

carmen3105
28.06.2013, 08:42:45
Eu am rezervat astazi cu biserica..inca un pas :) La ora 17, sper sa fie ok..desi vom face si cununia civila tot in biserica :)

Wannah
28.06.2013, 08:46:32
Eu am rezervat astazi cu biserica..inca un pas :) La ora 17, sper sa fie ok..desi vom face si cununia civila tot in biserica :)

Bine ca mi-ai amintit! La biserica nu am vorbit inca...trebuie sa ma grabesc. Ai dat vreun banut avans?

carmen3105
28.06.2013, 08:47:48
Preotul a zis ca el nu are o taxa..fiecare va da atunci cat va vrea :)

http://img.weddingcountdown.com/ticker/cyb57rocxx8.png
(http://www.weddingcountdown.com/)

Wannah
28.06.2013, 08:51:37
[QUOTE=carmen3105;4968615]Preotul a zis ca el nu are o taxa..fiecare va da atunci cat va vrea :)

Tu te cununi in Biserica Catolica?

carmen3105
28.06.2013, 08:56:32
Nuuu...sunt ortodoxa..si vorbesc despre o biserica super bine vazuta, cu un super preot, daca pot spune asa..acolo am fost de mica si acolo am vrut..stii tu, sentimentul ala ca acolo esti ca acasa :)

Wannah
28.06.2013, 08:58:35
Nuuu...sunt ortodoxa..si vorbesc despre o biserica super bine vazuta, cu un super preot, daca pot spune asa..acolo am fost de mica si acolo am vrut..stii tu, sentimentul ala ca acolo esti ca acasa :)

Pai...nu vreau sa te sperii dar eu stiu ca nu se fac nunti pe 7 iunie 2014 la ortodocsi....

carmen3105
28.06.2013, 09:02:36
cum sa nu se faca? Cine ti-a zis?

Nu se fac nunti

In toate zilele de post de peste an
In zilele Praznicelor imparatesti si in ajunul acestora
In saptamana lasatului sec de carne ( 23 februarie - 01 martie )
In Postul Sfintelor Pasti ( 02 martie - 20 aprilie )
In Saptamana Luminata ( 21 aprilie - 27 aprilie )
In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel ( 16 iunie - 28 iunie )
In Postul Adormirii Maicii Domnului ( 1 august - 14 august )
In postul Nasterii Domnului ( 14 noiembrie - 24 decembrie )
In perioada de la Craciun pana la Boboteaza ( 25 decembrie - 6 ianuarie )

RamonaS.
28.06.2013, 09:11:22
Nu se fac nunti

In toate zilele de post de peste an
In zilele Praznicelor imparatesti si in ajunul acestora
In saptamana lasatului sec de carne ( 23 februarie - 01 martie )
In Postul Sfintelor Pasti ( 02 martie - 20 aprilie )
In Saptamana Luminata ( 21 aprilie - 27 aprilie )
In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel ( 16 iunie - 28 iunie )
In Postul Adormirii Maicii Domnului ( 1 august - 14 august )
In postul Nasterii Domnului ( 14 noiembrie - 24 decembrie )
In perioada de la Craciun pana la Boboteaza ( 25 decembrie - 6 ianuarie )

Si eu stiu ca la anu' singurul weekend disponibil din iunie este 14-15. Intreaba mai bine la biserica daca tot ti-ai facut programare!

carmen3105
28.06.2013, 09:12:24
pai cine v-a zis..? ca eu asta am gasit pe internet...de ce nu s-ar face?

Wannah
28.06.2013, 09:15:37
pai cine v-a zis..? ca eu asta am gasit pe internet...de ce nu s-ar face?

Cred ca vor fi Rusaliile atunci. Cel mai sigur este sa intrebi. :*

carmen3105
28.06.2013, 09:18:09
http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/randuieli/2014/

eu aici m -am uitat,..si nu scrie nimic de 7.06 ca nu s-ar face nunti sau ca ar fi post..

Wannah
28.06.2013, 09:19:33
http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/randuieli/2014/

eu aici m -am uitat,..si nu scrie nimic de 7.06 ca nu s-ar face nunti sau ca ar fi post..

Nu va mai puteti cununa religios in saptamana luminata din 2014, care va fi in perioada 21 aprilie - 27 aprilie, saptamana lasatului sec de carne 23 februarie - 1 martie, in ajunul si in ziua de Rusalii ( 7 și 8 iunie 2014) si pe 29 august de Tăierea Capului Sf. Ioan Botezătorul. Nici in perioada de Craciun pana la Boboteaza nu se fac nunti (25 decembrie 2014 – 6 ianuarie 2015).

carmen3105
28.06.2013, 09:21:14
cine a zis asta?de unde ai luat??

Wannah
28.06.2013, 09:25:02

Gasisem undeva pe un alt site dar din pacate mi-am dat copy/paste in word si nu mai stiu de unde...dar pentru linistea ta sufleteasca intereseaza-te unde trebuie, desi daca v-ati facut programare la biserica ei ar fi trebuit sa va spuna din start.

carmen3105
28.06.2013, 09:26:34
pai nu a zis nimic..probabil nu si-a dat seama ca e inaintea Rusaliilor (cum nu are data fixa), insa..pe calendarul ortodox nu scrie nimic, deci...

Wannah
28.06.2013, 09:28:05

Revin, pai scrie si unde te-ai uitat tu. Rusaliile sunt Praznic imparatesc! si zice acolo: Nu se fac nunti in zilele Praznicelor imparatesti si in ajunul acestora...

alyangel
30.06.2013, 21:53:34
Salut fetelor!
Am vazut ca discutati despre rezervarea la biserica....dar oare nu este prea devreme?
Eu citisem pe aici ca pentru anul viitor trebuie sa mergi dupa Boboteaza ca atunci incep sa faca programari pt anul in curs.
Oana,la ce biserica vreti sa faceti?

paula.andreea
01.07.2013, 06:03:57
Si eu stiu ca la anu' singurul weekend disponibil din iunie este 14-15. Intreaba mai bine la biserica daca tot ti-ai facut programare!
se mai poate si in 1 iunie 2014, numai ca e duminica... dar e ziua copilului (noi ne-am gandit sa facem candy bar ca sa marcam asta)

Wannah
01.07.2013, 07:07:21
Salut fetelor!
Am vazut ca discutati despre rezervarea la biserica....dar oare nu este prea devreme?
Eu citisem pe aici ca pentru anul viitor trebuie sa mergi dupa Boboteaza ca atunci incep sa faca programari pt anul in curs.
Oana,la ce biserica vreti sa faceti?

As vrea la Sfanta Anastasia dar pana la urma nicio alta biserica nu e rea, mai sunt cele de la Volna si de la primarie pe lista...:)

carmen3105
01.07.2013, 09:12:04
Nu cred ca este o data anume cand poti sa rezolvi si programarea la biserica..atat timp cat preotul te noteaza..e ok.. decat sa te trezesti apoi ca sunt deja nu stiu cate nunti in ziua respectiva si ca iti propune el o ora, mai bine o alegi tu din timp:)

alyangel
01.07.2013, 16:50:59
As vrea la Sfanta Anastasia dar pana la urma nicio alta biserica nu e rea, mai sunt cele de la Volna si de la primarie pe lista...:)

Imi spunea cel de la foto-video ca la Anastasia se fac slujbele pe banda rulanta(maxim 30 min) pentru ca este foarte cautata,noi ne dorim undeva unde sa nu fie pe graba....sa avem slujba asa cum trebuie o:-)
Carmen,ai dreptate mai bine din timp si alegi ce iti doresti decat sa fi nevoit sa accepti ce ti se propune.;;)

Wannah
01.07.2013, 17:15:30
Imi spunea cel de la foto-video ca la Anastasia se fac slujbele pe banda rulanta(maxim 30 min) pentru ca este foarte cautata,noi ne dorim undeva unde sa nu fie pe graba....sa avem slujba asa cum trebuie o:-)
Carmen,ai dreptate mai bine din timp si alegi ce iti doresti decat sa fi nevoit sa accepti ce ti se propune.;;)

Si mie mi-a zis fotograful acelasi lucru...ramane de vazut si de analizat

carmen3105
01.07.2013, 17:18:05
cred ca depinde de biserica..si de ora. cu siguranta vom avea loc toate :)

Wannah
01.07.2013, 17:22:33
cred ca depinde de biserica..si de ora. cu siguranta vom avea loc toate :)

Pai eu de exemplu, mi-am facut un calcul. Din moment ce nu trebuie sa mai alerg si la primarie sa dau cu subsemnatul am mai mult timp pentru slujba...nu-i asa? ma duc din timp si ma interesez care e ora cea mai potrivita si ma infiintez atunci la biserica. :D

adeco19
03.07.2013, 18:42:17
Buna fetelor! Si eu sunt miresica de iunie 2014, mai exact pe 28 iunie 2014 vom avea noi nunta, in Arad, la Domeniul Lupas care e o locatie de vis! Am facut deja rezervarea la restaurant si am dat avasul si pentru muzica.Acum cautam fotograf si verighete.....inca mai avem timp dar totusi e bine sa studiem piata!

carmen3105
03.07.2013, 20:27:31
Felicitari si bine ai venit printre noi :)

madi93
05.07.2013, 15:19:40
Buna, si eu sunt miresica din 2014 luna iunie inca nu am pregatit nimica stiu dar inca este timp:*

madi93
05.07.2013, 15:21:23
Trebuie sa mentionez ca sunt noua pe acest site de abia astept sa devin mireasa am putine emotii pentru aceea zi ...

madi93
05.07.2013, 15:25:31
multumessc si felicitari tuturor miresicilor:*

carmen3105
05.07.2013, 15:33:20
7.06...nu se fac cununii religioase!! Stii nu?

sweetdana
09.07.2013, 17:57:12
Buna fetelor! Eu voi fi miresica pe 7 iunie 2014. Deocamdata am rezolvat cu foto-video,muzica si restaurantul. Voi v-ati hotarat ce culori sa aveti la nunta? Eu ma gandeam la alb cu putin negru. Credeti ca ar da urat?

carmen3105
09.07.2013, 18:10:32
la biserica ai vb?te cununa religios pe 7.06?:|

Wannah
09.07.2013, 18:29:32
Buna fetelor! Eu voi fi miresica pe 7 iunie 2014. Deocamdata am rezolvat cu foto-video,muzica si restaurantul. Voi v-ati hotarat ce culori sa aveti la nunta? Eu ma gandeam la alb cu putin negru. Credeti ca ar da urat?

Bine ai venit! Eu cred ca voi avea somon si verde la nunta...dar ma mai gandesc. Alb si negru sunt o combinatie foarte eleganta, nu-ti face probleme. Nu te supara ca te intreb: esti ortodoxa? daca da nu se cununa religios in data de 7 iunie pentru ca e ajun de Rusalii...

carmen3105
09.07.2013, 18:31:46
eu nu m-am gandit la culori..Oana, maine e ziua cea mare?:)

Wannah
09.07.2013, 18:33:01
eu nu m-am gandit la culori..Oana, maine e ziua cea mare?:)

Nuuuuu! nu maine....de maine intr-o luna :D

carmen3105
09.07.2013, 18:33:53
Nuuuuu! nu maine....de maine intr-o luna :D

aaa...daaa...aveam impresia ca suntem august..ai comandat rochia aia pana la urma?

Wannah
09.07.2013, 18:37:36
aaa...daaa...aveam impresia ca suntem august..ai comandat rochia aia pana la urma?

Nu...am ochit alta! Dar vreau sa fie surpriza. O sa vedeti pozele :*

Wannah
09.07.2013, 18:44:43
abia asteptam :*..

Oricum trebuie sa va avertizez:

1. Vreau sa fie totul simplu: de la vestimentatie pana la pregatiri (asta ca sa nu va asteptati sa fie wow!)
2. Nu o sa slabesc miraculos intr-o luna - daca dau jos 5-6 kg e bine dar tot e insuficient

Acestea fiind spuse, sper sa nu ma criticati prea aspru :*

carmen3105
09.07.2013, 18:50:20
Oricum trebuie sa va avertizez:

1. Vreau sa fie totul simplu: de la vestimentatie pana la pregatiri (asta ca sa nu va asteptati sa fie wow!)
2. Nu o sa slabesc miraculos intr-o luna - daca dau jos 5-6 kg e bine dar tot e insuficient

Acestea fiind spuse, sper sa nu ma criticati prea aspru :*

:))) ne-ai spus toate astea de la inceput si eu abia astept sa te vad pe tine emotionata in poze,,si fericita..nu aranjamentele sau costumatia :*

RamonaS.
09.07.2013, 19:24:56
Oana, cum vrei sa te imbraci la cununia civila? E u am probat o rochita aseara si desi am pornit in cautare de rochite alb/roz cea pe care am probat-o era rosie:D

carmen3105
09.07.2013, 20:15:53
Oana, cum vrei sa te imbraci la cununia civila? E u am probat o rochita aseara si desi am pornit in cautare de rochite alb/roz cea pe care am probat-o era rosie:D

Ramonici...ia trimite un pozici hai :) sa te vedem..macar pe prv

Wannah
09.07.2013, 21:53:35

Alb/crem e rochita! Atat dezvalui. :-p Nici eu nu eram sigura de culoare...Am sa o accesorizez cu o curelusa roz pal si pantofiorii sunt bleumarin. Sa vad ce posetuta plic gasesc (alba, bleumarin sau roz - nu sunt hotarata) :)

carmen3105
10.07.2013, 07:02:17
Alb/crem e rochita! Atat dezvalui. :-p Nici eu nu eram sigura de culoare...Am sa o accesorizez cu o curelusa roz pal si pantofiorii sunt bleumarin. Sa vad ce posetuta plic gasesc (alba, bleumarin sau roz - nu sunt hotarata) :)

abia asteptam sa vedem poze :) sunt sigura ca vei fi super frumusica :*

sweetdana
12.07.2013, 02:16:24
Am vorbit la biserica pentru 7 iunie si e ok; am primit aprobare de la protopop. Initial,nu am stiut ca sunt Rusaliile atunci si deja apucasem sa vorbim pentru foto video si local. Dar ne-a ajutat parintele cu cererea si ce mai trebuia...

carmen3105
12.07.2013, 07:39:40
Am vorbit la biserica pentru 7 iunie si e ok; am primit aprobare de la protopop. Initial,nu am stiut ca sunt Rusaliile atunci si deja apucasem sa vorbim pentru foto video si local. Dar ne-a ajutat parintele cu cererea si ce mai trebuia...

Super...eu am schimbat data din acelasi motiv, nu am vrut sa mai umblu dupa dezlegari si altele..ma bucur insa ca tu ai reusit! Sa fie intr-un ceas bun!

Wannah
14.07.2013, 11:42:53
Fetele cucuietele care au nunta pe 14 iunie 2014 - mai avem fix 11 luni pana la nunta!!!:*

carmen3105
14.07.2013, 11:54:17
Fetele cucuietele care au nunta pe 14 iunie 2014 - mai avem fix 11 luni pana la nunta!!!:*

va doresc sa treaca repede repede si sa va planificati totul cum va doriti!!!:)

Wannah
14.07.2013, 12:17:30
va doresc sa treaca repede repede si sa va planificati totul cum va doriti!!!:)

Multumim, la fel! Tu vei fi veterana cand vom avea noi nunta :*

RamonaS.
14.07.2013, 12:22:20

Oana ce bine ca ai amintit, sa stii ca chiar nu realizasem. Eu de ieri mai am 3 sapt pana la cununia civila, de azi AMR 20 ZILE:)

carmen3105
14.07.2013, 12:28:05
Oana ce bine ca ai amintit, sa stii ca chiar nu realizasem. Eu de ieri mai am 3 sapt pana la cununia civila, de azi AMR 20 ZILE:)

Ramonici..gata pregatirile?

RamonaS.
14.07.2013, 12:44:53
Ramonici..gata pregatirile?

Marti si miercuri sper sa imi cumpar rochita si pantofii. Pana acum am rezervat pensiunea unde vor sta toti cei ce vor veni (cam 30 de persoane) si gradina unde vom merge dupa care e superba :)

carmen3105
14.07.2013, 12:46:41
Marti si miercuri sper sa imi cumpar rochita si pantofii. Pana acum am rezervat pensiunea unde vor sta toti cei ce vor veni (cam 30 de persoane) si gradina unde vom merge dupa care e superba :)

Ne bucuram pt tine..ce culoare iti iei rochia?:)

RamonaS.
14.07.2013, 12:50:36
Ne bucuram pt tine..ce culoare iti iei rochia?:)

Am plecat pe gandul alb sau roz deschis insa cand am fost in oras am probat una rosie care mi-a placut f mult. Nu am facut poze insa marti sau miercuri astept o verisoara sa iesim impreuna la cumparaturi si apoi o sa va pun si poze cu ce imi voi cumpara:)

Wannah
14.07.2013, 12:54:27

Eu am rochita si pantofii (chiar si accesoriile), in schimb nu am rezervat restaurantul. De maine incolo se ocupa socrii mei. Numarul de persoane nu e fixat la noi, e posibil sa ajungem tot in jur la 30. Oricum nu invit pe nimeni din afara localitatii.

carmen3105
14.07.2013, 12:55:41
Eu am rochita si pantofii (chiar si accesoriile), in schimb nu am rezervat restaurantul. De maine incolo se ocupa socrii mei. Numarul de persoane nu e fixat la noi, e posibil sa ajungem tot in jur la 30. Oricum nu invit pe nimeni din afara localitatii.

30 sunteti destui..gandeste te ca e o cheltuiala in plus, mai ales daca iesiti sa mancati dupa impreuna..se aduna ceva..sunt sigura ce veti gasi ceva super amandoua :)
Oana...ce pantofi si accesorii ai? Nimic nu arati :)

Wannah
14.07.2013, 12:58:09
30 sunteti destui..gandeste te ca e o cheltuiala in plus, mai ales daca iesiti sa mancati dupa impreuna..se aduna ceva..sunt sigura ce veti gasi ceva super amandoua :)
Oana...ce pantofi si accesorii ai? Nimic nu arati :)

Culorile sunt: bleumarin, alb/crem, roz pal pentru amandoi. Care cum si ce fel - va urma :-p

dianagiurgiu82
20.07.2013, 20:00:49
Buna!
Si eu sunt miresica de 14 iunie 2014 :D. Pana in prezent avem sala, video, suntem in tratative pentru foto. Am discutat putin si cu un wedding-planner, stim cum vor arata meniurile (in mare) si invitatiile de nunta (am luat o idee de pe net si vreau neaparat sa le facem noi)! Pe nasi ii asteptam in august, sa se intoarca din strainatate sa putem discuta pe indelete.
Ma streseaza preturile de la rochitele de mireasa, cele care imi plac mie sunt undeva pe la 4000 de lei :((. Vreau sa fie o zi speciala, dar parca pentru o singura zi, mi se pare cam mare suma...:(

Wannah
21.07.2013, 03:51:26
Buna!
Si eu sunt miresica de 14 iunie 2014 :D. Pana in prezent avem sala, video, suntem in tratative pentru foto. Am discutat putin si cu un wedding-planner, stim cum vor arata meniurile (in mare) si invitatiile de nunta (am luat o idee de pe net si vreau neaparat sa le facem noi)! Pe nasi ii asteptam in august, sa se intoarca din strainatate sa putem discuta pe indelete.
Ma streseaza preturile de la rochitele de mireasa, cele care imi plac mie sunt undeva pe la 4000 de lei :((. Vreau sa fie o zi speciala, dar parca pentru o singura zi, mi se pare cam mare suma...:(

Bine ai venit! :* Spor la pregatiri in continuare!

dianagiurgiu82
21.07.2013, 09:11:02
Bine ai venit! :* Spor la pregatiri in continuare!

Multumesc mult! Toate sa avem spor si sa ne iasa totul asa cum vrem ;-)

Wannah
21.07.2013, 11:07:33
Multumesc mult! Toate sa avem spor si sa ne iasa totul asa cum vrem ;-)

In legatura cu rochita, ai perfecta dreptate, cel putin asta e si parerea mea. Sunt rochii frumoase si la preturi mai accesibile. Avem destul timp sa cautam si sa probam pana ajungem la varianta care ne convine si ne place :)

RamonaS.
21.07.2013, 11:26:42
Buna!

Bine ai venit Diana. Suntem miresici de aceeasi zi si si eu locuiesc in Cluj:) Cat despre rochite, am intrat si eu prima data saptamana asta intr-un magazin de acest gen si si eu am vazut rochite frumoase tot la cam aceleasi preturi de care zici si tu:(

carmen3105
21.07.2013, 13:36:08
Ramonici..la 4000 de lei sunt la casele de moda..poti gasi modele asemanatoare, dar fara eticheta marilor creatori..eu zic sa nu iti pierzi sperantele :)

iulia131084
27.07.2013, 12:12:28
Buna
Si eu sunt miresica de iunie 2014.Am dat avansul la restaurant,am discutat cu fotograful.Ma cam sperie pretul rochiilor de mireasa:D si micile amanunte care trebuiesc stabilite.
Mergeti la cursuri de dans?
Pe ce melodie veti dansa prima data?A-ti ales si o melodie pe care vor dansa nasii?
Tortul-pe ce melodie il aduceti?
Help me :(

dianagiurgiu82
27.07.2013, 18:19:20
Bine ai venit Diana. Suntem miresici de aceeasi zi si si eu locuiesc in Cluj:) Cat despre rochite, am intrat si eu prima data saptamana asta intr-un magazin de acest gen si si eu am vazut rochite frumoase tot la cam aceleasi preturi de care zici si tu:(
Ramona, sa stii ca intre timp am mai cautat. Nu stiu exact daca e o alegere neaparat buna, dar pe strada Cotita (in spate la Sora) am intrat in vreo 4 magazine de rochii de mireasa. Am vazut ceva dragut in fiecare magazin si iti spun ca preturile erau usor mai acceptabile. Trebuie cautat (sincer, pt o singura zi...parca preturile sunt cam exagerate, chiar daca e cea mai importanta zi). Oricum, cred ca e adevarat ca si mireasa cu starea ei de spirit face rochia mai frumoasa:D. Nu te descuraja si cauta in continuare,iar daca gasesti ceva, te rog spune-mi si mie.
Spor in toate!

Ailerua
29.07.2013, 21:11:54
Salutare miresici! Și eu sunt miresică de 14 iunie 2014. Momentan am rezolvat doar cu restaurantul, la restul încă tatonez terenul și aștept să mai adun bănuți pentru avansuri. Spor la miresit!

RamonaS.
29.07.2013, 23:29:04
Salutare miresici! Și eu sunt miresică de 14 iunie 2014. Momentan am rezolvat doar cu restaurantul, la restul încă tatonez terenul și aștept să mai adun bănuți pentru avansuri. Spor la miresit!

Bine ai venit Ailerua. Ma bucur cand se mai aduna miresici de 14 iunie 2013. Si eu am doar restaurantul si foto-video, cu toate ca m-am hotarat mai devreme in privinta nuntii. Oricum e timp pentru toate, stai linistita >:D<

Wannah
30.07.2013, 07:35:02

Bine ai venit! Am fost la o nunta acolo unde faci tu si mi-a placut mult. (am rude la Iasi) :* Spor la pregatiri!

elutza2013
30.07.2013, 09:42:22
Buna miresici,

Si eu voi face nunta in iunie 2014.
Deocamdata am vorbit doar de restaurant.
Cum va alegeti Dj-ul si foto-video? Recomandari, internet?

RamonaS.
30.07.2013, 09:58:52
Buna miresici,

Buna Elutza. Suntem miresici de aceeasi zi:) Eu am ales doar foto- video inca, dj-ul nu l-am ales. Intr-adevar am mers pe recomandari si datorita faptului ca ne organizam nunta de la distanta. In legatura cu cununia civila ati decis ceva? Eu voi avea cununia civila sambata asta aici in Cluj:)

Wannah
30.07.2013, 10:25:16
Buna miresici,

Buna!

Am mers pe recomandari, respectiv pe portofoliu la foto-video. Sunt multumita ca am semnat contract la restaurant, cu DJ-ul si cu fotograful.

Elllena_Ela
30.07.2013, 10:47:53
Buna miresici,

Am mers pe recomandari dar si cautare pe net.Am facut o lista cu 3-4 furnizori,ne-am intalnit cu ei apoi in functie de ce am discutat si vazut la intalnire am ales! :)

miresik2014
16.08.2013, 19:27:26
Salut

Si eu sunt in iunie 2014...singura zi .. :)
Momentan ne-am ales nasii...
Am vazut ca deja multe restaurante nu mai au liber in iunie :) ... si eu care vroiam sa mai astept :)

O sa gasim noi ceva potrivit pana la urma :)

Va pup

carmen3105
16.08.2013, 21:30:52
Salut

Am vazut ca deja multe restaurante nu mai au liber in iunie :) ... si eu care vroiam sa mai astept :)

Va pup

felicitari si bine ai venit printre noi:) Spor la pregatiri..

Wannah
17.08.2013, 15:08:05
Salut

Va pup

Buna! Bine ai venit! :) :*

oanaoana1234
03.09.2013, 13:15:23
Miresici va doresc tot ce mi-am dorit eu pentru mine la nunta http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif. Daca cineva are nevoie de nasi pentru nunta sau botez va astept cu un PM, noi suntem in cautare de fini si finuti.

veve.rita
03.09.2013, 13:17:53
Miresici va doresc tot ce mi-am dorit eu pentru mine la nunta http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif. Daca cineva are nevoie de nasi pentru nunta sau botez va astept cu un PM, noi suntem in cautare de fini si finuti.

Multumim pentru urare!

Este vreo traditie cu nasitul..? Tot vad ca se cauta fini pe aici dar nu stiu cum vine asta... :-) Nu ma pricep.

oanaoana1234
03.09.2013, 13:20:07
Multumim pentru urare!

Este vreo traditie cu nasitul..? Tot vad ca se cauta fini pe aici dar nu stiu cum vine asta... :-) Nu ma pricep.
Nu este nici o traditie, se zice ca este bine ca in viata sa cununi o pereche si sa botezi un copil, noi deja am facut asta dar vrem sa o facem de mai multe ori, este placerea noastra.

veve.rita
03.09.2013, 13:21:00
Nu este nici o traditie, se zice ca este bine ca in viata sa cununi o pereche si sa botezi un copil, noi deja am facut asta dar vrem sa o facem de mai multe ori, este placerea noastra.

Multumesc pentru lamuriri!

Frumos, bravo voua!

mariaalexandra24
04.09.2013, 14:50:24
eu voi fi miresica de 7.06.2014..Restaurantul e rezervat, fotograf, cameraman si formatie asemenea..acum ma chinui sa gasesc o firma sa se ocupe de aranjamentele salii..si bineinteles, cautam de zor verighete :) Trece repede timpul, fetelor:)si eu tot asa ma lupt sa gasesc o firma ptr aranjamente merg maine sa va o agentie .

Wannah
09.09.2013, 12:06:24
si eu tot asa ma lupt sa gasesc o firma ptr aranjamente merg maine sa va o agentie .

Eu m-am hotarat. Imi fac singura aranjamentele :D

paula.andreea
09.09.2013, 12:39:02
si noi o sa ne ocupam tot singuri de aranjamente, sau nu neaparat singuri - mobilizez o mama, o domnisoara de onoare (sora mea) si o prietena buna si sigur o sa iasa ceva frumos + disstractia din timpul aranjarii - eu ma stresez foarte mult cand nu am ceva de facut, asa ca faptul ca voi avea o ocupatie in plus inainte de nunta nu ma sperie, ma bucura chiar :)

as vrea sa pun pe mese niste ceainice cu flori, ceva de genul asta, dar cu trandafiri:http://www.budgetbridesguide.com/wp-content/uploads/2012/06/potted-teapot-centerpieces.jpg (http://www.google.ro/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=images&cd=&cad=rja&docid=sguPGeQM_m4mcM&tbnid=aAe_HQGygpJVOM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.budgetbridesguide.com%2Fpotte d-plant-in-teapot-centerpieces&ei=1KYtUvKtBeKt0QWfrIHIDA&bvm=bv.51773540,d.Yms&psig=AFQjCNFlMxu7ZqXeJtxkV9iQBffHt7I3Sg&ust=1378809917969558)
sau cu aranjamente din floricele combinate cu lemn (casuta socrilor este la tara exact langa padure si mi-ar placea sa incorporez ceva rustic din lemn in aranjamente, dar mai vedem, mi-am adus acum niste bucati de trunchiuri sa incerc sa vad ce iese)

Wannah
09.09.2013, 13:27:14
si noi o sa ne ocupam tot singuri de aranjamente, sau nu neaparat singuri - mobilizez o mama, o domnisoara de onoare (sora mea) si o prietena buna si sigur o sa iasa ceva frumos + disstractia din timpul aranjarii - eu ma stresez foarte mult cand nu am ceva de facut, asa ca faptul ca voi avea o ocupatie in plus inainte de nunta nu ma sperie, ma bucura chiar :)

as vrea sa pun pe mese niste ceainice cu flori, ceva de genul asta, dar cu trandafiri:http://www.budgetbridesguide.com/wp-content/uploads/2012/06/potted-teapot-centerpieces.jpg (http://www.google.ro/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=images&cd=&cad=rja&docid=sguPGeQM_m4mcM&tbnid=aAe_HQGygpJVOM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.budgetbridesguide.com%2Fpotte d-plant-in-teapot-centerpieces&ei=1KYtUvKtBeKt0QWfrIHIDA&bvm=bv.51773540,d.Yms&psig=AFQjCNFlMxu7ZqXeJtxkV9iQBffHt7I3Sg&ust=1378809917969558)
sau cu aranjamente din floricele combinate cu lemn (casuta socrilor este la tara exact langa padure si mi-ar placea sa incorporez ceva rustic din lemn in aranjamente, dar mai vedem, mi-am adus acum niste bucati de trunchiuri sa incerc sa vad ce iese)

Eh, nici eu nu voi razbi de una singura, voi avea ajutoare. Super ideile tale!

carmen3105
09.09.2013, 20:01:54
Eh, nici eu nu voi razbi de una singura, voi avea ajutoare. Super ideile tale!

parerea mea e ca veti fi atat de emotionate, si vor fi atat de multe pe ultima suta de metri..incat doar mamele si domnisoarele de onoare se vor ocupa :) Asta daca nu va schimbati ideile intre timp :)

RamonaS.
09.09.2013, 20:09:43
parerea mea e ca veti fi atat de emotionate, si vor fi atat de multe pe ultima suta de metri..incat doar mamele si domnisoarele de onoare se vor ocupa :) Asta daca nu va schimbati ideile intre timp :)

Intr-adevar e frumoasa ideea de a ne face noi aranjamentele. Voi cele care veti alege varianta asta pentru mine veti fi niste curajoase. Si mie mi-ar fi placut ideea si nu stiu cat de greu ar fi avand in vedere ca vom ocupa si un intreg etaj in hotelul cu restaurantul, nu cred ca ar fi mare lucru sa pui niste aranjamente pe masa atata timp cat esti acolo. Dar totusi sa te ocupi sa faci aranajmentele inainte de a le pune pe masa necesita timp. Si avand in vedere ca locuim destul de departe de casa, probabil ca vom alege sa ne bucuram cat mai mult de prezenta celor dragi acolo si vom lasa in mana celor ce se ocupa de asta partea cu aranjamentul salii. Sunt multumita si de faptul ca am facut cununia civila din timp, vom avea o zi mai usoara si ne vom bucura cu adevarat de toti cei prezenti acolo mai ales ca nu I-am mai vazut de mult timp. Pentru ca pentru mine nunta e momentul in care vom avea atat de multi oameni dragi langa noi incat orice minut e pretios in compania lor. Si nu vreau sa am regrete apoi ca nu am reusit sa vorbim si cu cei prezenti mai ales ca se stie ca va trece tot evenimentul asa repede. Asadar eu mizez pe cat mai multe momente frumoase langa cei mai dragi oameni noua!

carmen3105
09.09.2013, 20:27:50
Intr-adevar e frumoasa ideea de a ne face noi aranjamentele. Voi cele care veti alege varianta asta pentru mine veti fi niste curajoase. Si mie mi-ar fi placut ideea si nu stiu cat de greu ar fi avand in vedere ca vom ocupa si un intreg etaj in hotelul cu restaurantul, nu cred ca ar fi mare lucru sa pui niste aranjamente pe masa atata timp cat esti acolo. Dar totusi sa te ocupi sa faci aranajmentele inainte de a le pune pe masa necesita timp. Si avand in vedere ca locuim destul de departe de casa, probabil ca vom alege sa ne bucuram cat mai mult de prezenta celor dragi acolo si vom lasa in mana celor ce se ocupa de asta partea cu aranjamentul salii. Sunt multumita si de faptul ca am facut cununia civila din timp, vom avea o zi mai usoara si ne vom bucura cu adevarat de toti cei prezenti acolo mai ales ca nu I-am mai vazut de mult timp. Pentru ca pentru mine nunta e momentul in care vom avea atat de multi oameni dragi langa noi incat orice minut e pretios in compania lor. Si nu vreau sa am regrete apoi ca nu am reusit sa vorbim si cu cei prezenti mai ales ca se stie ca va trece tot evenimentul asa repede. Asadar eu mizez pe cat mai multe momente frumoase langa cei mai dragi oameni noua!

Si eu la fel, mai ales ca sunt plecata iar momentele alaturi de familie si cei dragi sunt din ce in ce mai rare..Prefer sa las toata treaba pe mana unor profesionisti, carora le voi da indicatii exacte cu ceea ce doresc in materie de culori si altele..Oricum, cred ca e o senzatie unica, sa faci ceva cu mainile tale pt nunta ta..dar, asa cum am mai zis, iti trebuie talent si timp!! La mine lipsesc ambele..Felicitari celor ce se implica in asa ceva, la fel ca si invitatiile...Prea mult si prea greu pt mine:)

RamonaS.
09.09.2013, 20:38:17
Si eu la fel, mai ales ca sunt plecata iar momentele alaturi de familie si cei dragi sunt din ce in ce mai rare..Prefer sa las toata treaba pe mana unor profesionisti, carora le voi da indicatii exacte cu ceea ce doresc in materie de culori si altele..Oricum, cred ca e o senzatie unica, sa faci ceva cu mainile tale pt nunta ta..dar, asa cum am mai zis, iti trebuie talent si timp!! La mine lipsesc ambele..Felicitari celor ce se implica in asa ceva, la fel ca si invitatiile...Prea mult si prea greu pt mine:)

Sau in cel mai rau caz daca ajung prin Ikea si gasesc niste vaze interesante care-mi plac si vreau eu ceva neaparat as alege si varianta sa le cumpar eu si sa ma las pe mana lor cu aranjamentele florale cu tipurile de flori alese de mine. E si asta o varianta:)

paula.andreea
10.09.2013, 08:28:04
da, situatiile sunt diferite pentru fiecare din noi... eu vreau sa implic neaparat si pe mama si sora mea in partea cu aranjamentele tocmai pentru ca sunt departe si eu cu logodnicul meu organizam totul singuri, asa se cred ca se vor simti si ele bine. plus ca noi avem civila sambata, cununia religioasa speram sa o facem cu liturghia duminica dimineata si la restaurant mergem la 19, deci intre 13 si 19 am avea cateva ore sa dam o fuga sa ducem aranjamentele la sala (sunt aproape 3 ore libere daca mai scadem o ora - doua pentru poze + o ora pentru machiaj)

carmen3105
10.09.2013, 18:34:38
da, situatiile sunt diferite pentru fiecare din noi... eu vreau sa implic neaparat si pe mama si sora mea in partea cu aranjamentele tocmai pentru ca sunt departe si eu cu logodnicul meu organizam totul singuri, asa se cred ca se vor simti si ele bine. plus ca noi avem civila sambata, cununia religioasa speram sa o facem cu liturghia duminica dimineata si la restaurant mergem la 19, deci intre 13 si 19 am avea cateva ore sa dam o fuga sa ducem aranjamentele la sala (sunt aproape 3 ore libere daca mai scadem o ora - doua pentru poze + o ora pentru machiaj)

eu vreau ca mama mea si sora mea sa fie rasfatate la nunta mea, sa nu faca nimic, sa nu isi faca griji pt nimic!! Fapt pt care nu le voi da sarcini :) Nu au atatea probleme in viata de zi cu zi, nu le mai stresez si eu cu nunta :)

paula.andreea
11.09.2013, 09:01:29
eu vreau ca mama mea si sora mea sa fie rasfatate la nunta mea, sa nu faca nimic, sa nu isi faca griji pt nimic!! Fapt pt care nu le voi da sarcini :) Nu au atatea probleme in viata de zi cu zi, nu le mai stresez si eu cu nunta :)
:)) la mine or sa se supere rau de tot amandoua daca nu vor avea ceva de facut legat de nunta, deja mi s-au suparat ca au simtit ele ca la cam excludem si ca le tratam doar ca pe niste invitati la nunta

Wannah
12.09.2013, 12:28:50
Vreau si eu niste pareri...Vi se pare ciudat ca nu vreau acordeonist acasa si nici hora in fata blocului? Avand in vedere ca mama nu mai este, nu vad rostul acestora in peisaj. Oricum voi plange in ziua respectiva, as fi plans si daca mama traia (de emotie) dar acum cu atat mai mult. Ar merge un saxofonist cu o instrumentala ok probabil dar fara clasicul "Ia-ti mireasa ziua buna". Ce ziceti?

veve.rita
12.09.2013, 12:39:58
Vreau si eu niste pareri...Vi se pare ciudat ca nu vreau acordeonist acasa si nici hora in fata blocului? Avand in vedere ca mama nu mai este, nu vad rostul acestora in peisaj. Oricum voi plange in ziua respectiva, as fi plans si daca mama traia (de emotie) dar acum cu atat mai mult. Ar merge un saxofonist cu o instrumentala ok probabil dar fara clasicul "Ia-ti mireasa ziua buna". Ce ziceti?

Mi se pare foarte frumoasa idea!
Nici eu n-o sa fac hore, alai in fata blocului, traditia gainii si alte chestii cu iz de circ... nu-mi plac si m-ar face sa ma simt foarte iritata. Vreau sa ma simt bine in ziua nuntii. Apropos de saxophonist ai idee unde poti gasi unul bun? Imi place mult ideea ta... e inedita!

alyangel
12.09.2013, 13:36:36

Buna!
Asta este si parerea mea,nu vreau sa vina sa ma ia cu alai,cu acordeonist si alte nebunii,desi el spune ca vrea cand il aranjeaza baietii sa aiba.Vreau sa vina el cu nasii si cei apropiati sa ma ia de la hotel si gata:).....fara hora in fata blocului,ruptul turtei si ce obiceiuri mai sunt.....
Daca vrei poti alege o alta melodie in locul clasicului "Ia-ti mireasa ziua buna" eu la dezgatitul de la restaurant vreau sa am melodia "Fa-ti nasa fina frumoasa"-Emilia Ghinescu.

Wannah
13.09.2013, 07:51:15
Mi se pare foarte frumoasa idea!
Nici eu n-o sa fac hore, alai in fata blocului, traditia gainii si alte chestii cu iz de circ... nu-mi plac si m-ar face sa ma simt foarte iritata. Vreau sa ma simt bine in ziua nuntii. Apropos de saxophonist ai idee unde poti gasi unul bun? Imi place mult ideea ta... e inedita!

Nu am cautat, oricum tu ai sanse mai mari sa gasesti unul bun...cum procedez eu? La Calarasi este foarte greu sa gasesti asa ceva dar o sa ma interesez...

veve.rita
13.09.2013, 08:28:15
Nu am cautat, oricum tu ai sanse mai mari sa gasesti unul bun...cum procedez eu? La Calarasi este foarte greu sa gasesti asa ceva dar o sa ma interesez...

Uite ca la "sansele mele" nu m-am gandit.. dar nu prea mai cauta nimeni muzica "locala" ca nu prea gasesti niciodata ce vrei , la tine in oras. Din ce am citit, multe mirese si-au luat trupe "de prin tara".

Te tin la curent... daca gasesc ceva interesant, iti zic. :-)
Keep the faith!

Wannah
13.09.2013, 10:01:00
Uite ca la "sansele mele" nu m-am gandit.. dar nu prea mai cauta nimeni muzica "locala" ca nu prea gasesti niciodata ce vrei , la tine in oras. Din ce am citit, multe mirese si-au luat trupe "de prin tara".

Te tin la curent... daca gasesc ceva interesant, iti zic. :-)
Keep the faith!

Eu m-am zgarcit putin, recunosc, nu vroiam sa platesc transport si cazare sau alte taxe extra...dar acum o sa ma gandesc mai bine pentru ca nunta e o data in viata, trebuie sa fac eforturi ! Si astept sa imi spui daca gasesti pe cineva cu recomandari strong :)

carmen3105
13.09.2013, 20:54:20
Eu m-am zgarcit putin, recunosc, nu vroiam sa platesc transport si cazare sau alte taxe extra...dar acum o sa ma gandesc mai bine pentru ca nunta e o data in viata, trebuie sa fac eforturi ! Si astept sa imi spui daca gasesti pe cineva cu recomandari strong :)

iti pot recomanda pe cineva, Acord Vatra Dornei..absolventi de Conservator, si canta orice...:)
Sunt multe formatii Oana, depinde mult de bugetul alocat ...

Wannah
14.09.2013, 12:03:46
iti pot recomanda pe cineva, Acord Vatra Dornei..absolventi de Conservator, si canta orice...:)
Sunt multe formatii Oana, depinde mult de bugetul alocat ...

Pai nu am calculat exact cat alocam dar nu suntem nababi si orice banut conteaza...Ii voi cauta sa vad ce si cum. Multumesc >:D<

dianagiurgiu82
14.09.2013, 19:14:55

Nu mi se pare deloc ciudat..Nici noi nu vom avea saxofonist etc, tatal viitorului meu sot este decedat, viitoarea soacra deja plange numai gandindu-se ca sotul ei nu va fi la nunta...In plus, noi suntem mai "moderni" si sincer nu mi-ar fi placut cu muzicanti (desi toata lumea ridica din sprancene cand spun asta, unii mi-au zis ca e ca o operatie fara anestezie nunta fara muzicantiL-)). Pana la urma, oricum vei face si orice vei decide, vorbe vei auzi dupa eveniment. Eu zic sa decizi tu impreuna cu sotul tau ce si cum sa faceti :)

carmen3105
15.09.2013, 11:09:29
Pai nu am calculat exact cat alocam dar nu suntem nababi si orice banut conteaza...Ii voi cauta sa vad ce si cum. Multumesc >:D<

ei, pai nici noi nu am castigat la loto..nu sunt exagerati...si sunt foarte buni in ceea ce fac..i-ai gasit, tie cum ti se par?

BlackButterfly
17.09.2013, 07:58:03
Buna, fetelor! Sa incepem prin a ma prezenta. Eu sunt Andra, implinesc curand 24 ani si voi avea nunta pe 7 iunie 2014.

Noi locuim in Brasov, eu sunt de loc din Buzau, iar logodnicul din Vaslui (stiu, complicat), iar nunta va avea loc la el in oras.

Pana acum, am asigurat localul, muzica, nasii, urmeaza fotograful zilele acestea.

carmen3105
17.09.2013, 08:02:30
Buna, fetelor! Sa incepem prin a ma prezenta. Eu sunt Andra, implinesc curand 24 ani si voi avea nunta peNR. TELEFON STERS

Noi locuim in Brasov, eu sunt de loc din Buzau, iar logodnicul din Vaslui (stiu, complicat), iar nunta va avea loc la el in oras.

Pana acum, am asigurat localul, muzica, nasii, urmeaza fotograful zilele acestea.

Neata Andra si felicitari pentru decizia luata!;) Ceea ce era mai important ai rezervat, deci de acum..urmeaza cele mai grele decizii cu privire la rochie, costume, invitatii, verighete :) Spor in pregatiri si te astept cu noutati!

BlackButterfly
17.09.2013, 08:29:49
Da, printesa, asa e.

La rochie mi-am format deja o parere, cam stiu pe care as vrea-o, dar oricum nu o pot lua de acum. Urmeaza detaliile.

Wannah
17.09.2013, 08:56:41
Buna, fetelor! Sa incepem prin a ma prezenta. Eu sunt Andra, implinesc curand 24 ani si voi avea nunta pe 7 iunie 2014.

Buna! Bine ai venit! :* Spor in continuare la pregatiri!

carmen3105
17.09.2013, 18:53:32
Da, printesa, asa e.

La rochie mi-am format deja o parere, cam stiu pe care as vrea-o, dar oricum nu o pot lua de acum. Urmeaza detaliile.

pai de ce nu o poti lua acum, nu inteleg ..?!

Wannah
18.09.2013, 08:06:41
pai de ce nu o poti lua acum, nu inteleg ..?!

Probabil se gandeste (ca si mine) la fluctuatiile de greutate :-p

carmen3105
18.09.2013, 08:14:18
Probabil se gandeste (ca si mine) la fluctuatiile de greutate :-p

sincer si eu m am mai ingrasat de cand am comandat-o insa, voi merge la probe pana in ultima clipa, cu o sapt inainte de nunta..

Wannah
18.09.2013, 08:27:38
sincer si eu m am mai ingrasat de cand am comandat-o insa, voi merge la probe pana in ultima clipa, cu o sapt inainte de nunta..

in majoritatea cazurilor, stresul ne scapa de ceva kg...mai ales in ultima saptamana cand probabil nu vom putea manca de emotii si griji :-SS

BlackButterfly
18.09.2013, 10:02:46
Da, ma gandesc ca va trebui modificata de prea multe ori, eu stiu..Zic sa o iau cam cu 4 luni inainte de nunta si ultima proba, cam in ultima saptamana, sa fiu sigura ca imi vine.

Oricum, eu sunt o chestie mica, 1 56 m, 47 kg. Sper sa nu ma expandez pana atunci. :))
Am rezolvat azi si cu fotograful, sunt foarte incantata ca e acel fotograf la care ma uitam de vreo jumatate de an pe putin inainte de a stabili cu nunta. :D

Wannah
18.09.2013, 10:15:45
Da, ma gandesc ca va trebui modificata de prea multe ori, eu stiu..Zic sa o iau cam cu 4 luni inainte de nunta si ultima proba, cam in ultima saptamana, sa fiu sigura ca imi vine.

Oricum, eu sunt o chestie mica, 1 56 m, 47 kg. Sper sa nu ma expandez pana atunci. :))
Am rezolvat azi si cu fotograful, sunt foarte incantata ca e acel fotograf la care ma uitam de vreo jumatate de an pe putin inainte de a stabili cu nunta. :D

Bravo! Bine ca ti-ai rezolvat si problema fotografului. :* Cu problemuta cu rochita sunt de acord totalmente. Spor in continuare la cautari & pregatiri !

BlackButterfly
18.09.2013, 10:45:50
Spor si tie, Wannah! vad ca tu ai o saptamana in plus fata de mine.

Wannah
18.09.2013, 11:07:27
Spor si tie, Wannah! vad ca tu ai o saptamana in plus fata de mine.

Multumesc. Sa speram ca va fi o zi senina in toata tara :) >:D<

BlackButterfly
18.09.2013, 11:07:36
Lamuriti-ma si pe mine putin, eu nu am apucat sa vorbesc inca la Biserica. De ce nu se fac nunti pe 7 iunie la ortodocsi si ce e de facut, ca sa ne lase sa facem? Eu m-am uitat pe calendar, la treaba cu "nu se fac nunti..." si nu zicea nimic de Rusalii si nici de 7 iunie.

Ce avem de facut ca sa se rezolve treaba? Ca noi am aranjat deja cu restaurant, muzica, fotograf pentru acea data.

Wannah
18.09.2013, 11:15:50
Lamuriti-ma si pe mine putin, eu nu am apucat sa vorbesc inca la Biserica. De ce nu se fac nunti pe 7 iunie la ortodocsi si ce e de facut, ca sa ne lase sa facem? Eu m-am uitat pe calendar, la treaba cu "nu se fac nunti..." si nu zicea nimic de Rusalii si nici de 7 iunie.

Ce avem de facut ca sa se rezolve treaba? Ca noi am aranjat deja cu restaurant, muzica, fotograf pentru acea data.

Ori obtii o dispensa/dezlegare pentru acea data de la episcopie ori cauti in oras preoti dispusi sa cunune in acea zi. Eu am vorbit cu un preot ortodox si mi-a spus ca in mod normal nu se fac cununii religioase pe 7 dar mai sunt si abateri de la regula. Ca o paranteza...eu nu pricep de ce restaurantele nu spun niciodata cand sunt posturi sau nu se fac nunti. Stiu ca mai sunt miri de alte religii dar eu daca as avea restaurant, asa as proceda...as spune perioadele cand nu se fac nunti in fiecare an, pentru ca omul de rand mai intai isi arvuneste restaurantul si nu biserica. Nu e logic sa le luam in ordinea asta?

BlackButterfly
18.09.2013, 11:27:25
Eu m-am interesat inainte, am citit pe calendarul 2014, data asta nu era mentionata ca fiind una cand nu se fac. OK, in ajunul praznicelor whatever, dar de cand sunt Rusaliile nu stiu ce praznic?

Vom vedea, trebuie sa se rezolve, pentru ca am stabilit cu absolut toate, pentru acea data. Daca era in postul Craciunului, Pastelui, da, era nasol, dar asa, nu e in zi de sarbatoare. Offff, alta panica. Pana nu se rezolva, o sa stau cu stres.

paula.andreea
18.09.2013, 12:57:26
Eu m-am interesat inainte, am citit pe calendarul 2014, data asta nu era mentionata ca fiind una cand nu se fac. OK, in ajunul praznicelor whatever, dar de cand sunt Rusaliile nu stiu ce praznic?

Vom vedea, trebuie sa se rezolve, pentru ca am stabilit cu absolut toate, pentru acea data. Daca era in postul Craciunului, Pastelui, da, era nasol, dar asa, nu e in zi de sarbatoare. Offff, alta panica. Pana nu se rezolva, o sa stau cu stres.
iti inteleg supararea si nu vreau sa te supar si mai mult, numai vreau sa iti explic de ce e nevoie de dispensa sau de ingaduinta din partea preotului pentru 7 iunie 2014. Deci, Rusaliile sunt praznic imparatesc si nu e o inventie recenta sau altceva de genul asta. Praznicele imparatesti "sunt inchinate preamaririi lui Dumnezeu sau uneia din Persoanele Sfintei Treimi, indeosebi a Fiului lui Dumnezeu, Hristos Mantuitorul. "
"Care sunt praznicele imparatesti din cursul anului?
1. Pastele sau Sarbatoarea Invierii Domnului
2. Inaltarea la cer a Domnului, care cade totdeauna Joia - la patruzeci de zile dupa inviere.
3. Rusaliile - numita in popor si Duminica Mare - sau Duminica Pogorarii Duhului Sfant, la 50 de zile dupa inviere, sau la zece zile dupa inaltare.
4. Schimbarea la fata a Domnului, 6 august.
5. Craciunul sau Nasterea Domnului, la 25 decembrie.
6. Taierea imprejur a Domnului, la 8 zile dupa Nastere, la 1 ianuarie (Luca 2, 21).
7. Boboteaza sau Botezul Domnului (Epifania sau Teofania =Aratarea Domnului), la 6 ianuarie.
8. Intampinarea Domnului (Stretenia), la 40 de zile dupa Nastere, adica la 2 februarie (Luca 2, 22 s.u.).
9. Floriile, Duminica Stalparilor sau a Floriilor, cu o saptamana inainte de Pasti, ziua intrarii triumfale a Domnului in Ierusalim, inainte de Patimi (Matei 21, 1-10 si Ioan 12, 12-18). "
informatiile sunt luate de pe siteul crestinortodox

carmen3105
18.09.2013, 21:03:58
iti inteleg supararea si nu vreau sa te supar si mai mult, numai vreau sa iti explic de ce e nevoie de dispensa sau de ingaduinta din partea preotului pentru 7 iunie 2014. Deci, Rusaliile sunt praznic imparatesc si nu e o inventie recenta sau altceva de genul asta. Praznicele imparatesti "sunt inchinate preamaririi lui Dumnezeu sau uneia din Persoanele Sfintei Treimi, indeosebi a Fiului lui Dumnezeu, Hristos Mantuitorul. "
"Care sunt praznicele imparatesti din cursul anului?
1. Pastele sau Sarbatoarea Invierii Domnului
2. Inaltarea la cer a Domnului, care cade totdeauna Joia - la patruzeci de zile dupa inviere.
3. Rusaliile - numita in popor si Duminica Mare - sau Duminica Pogorarii Duhului Sfant, la 50 de zile dupa inviere, sau la zece zile dupa inaltare.
4. Schimbarea la fata a Domnului, 6 august.
5. Craciunul sau Nasterea Domnului, la 25 decembrie.
6. Taierea imprejur a Domnului, la 8 zile dupa Nastere, la 1 ianuarie (Luca 2, 21).
7. Boboteaza sau Botezul Domnului (Epifania sau Teofania =Aratarea Domnului), la 6 ianuarie.
8. Intampinarea Domnului (Stretenia), la 40 de zile dupa Nastere, adica la 2 februarie (Luca 2, 22 s.u.).
9. Floriile, Duminica Stalparilor sau a Floriilor, cu o saptamana inainte de Pasti, ziua intrarii triumfale a Domnului in Ierusalim, inainte de Patimi (Matei 21, 1-10 si Ioan 12, 12-18). "
informatiile sunt luate de pe siteul crestinortodox

da, si eu am fost in aceeasi situatie..platisem rest, muzica, foto..si am schimbat totul pt luna mai..asta e:) O sa fie bine, capul sus:)

RamonaS.
18.09.2013, 21:38:32
da, si eu am fost in aceeasi situatie..platisem rest, muzica, foto..si am schimbat totul pt luna mai..asta e:) O sa fie bine, capul sus:)

Carmen, eu zic ca ai facut o alegere ok. Sa nu fii suparata pentru asta. Pentru mine lunile mai si iunie sunt perfecte pentru nunta. Ma bucur ca esti miresica de mai si nu tii cont de nici o superstitie.

carmen3105
18.09.2013, 21:42:21
Carmen, eu zic ca ai facut o alegere ok. Sa nu fii suparata pentru asta. Pentru mine lunile mai si iunie sunt perfecte pentru nunta. Ma bucur ca esti miresica de mai si nu tii cont de nici o superstitie.

ehh...mai am eu momente asa cand ma gandesc, o fi bine sau nu..ca daca tin cont de superstitii...mama la cate ar trebui sa renunt..:( asta e...cum o vrea Dumnezeu..eu am incredere in El!

BlackButterfly
19.09.2013, 11:41:32
Au fost logodnicul meu si soacra acum la biserica, sa vada ce le spune. I-a indrumat sa mearga sa faca cerere la Episcopie. Eu sper sa se rezolve acum, credeti-ma ca doar nimeni nu face cu rea intentie, eu am consultat calendarul inainte sa alegem data, de pe internet ce-i drept, si se mentiona doar de praznicele imparatesti. Nici nu stiam ca Rusaliile se incadreaza aici.

Sper sa ni se aprobe dispensa pentru ca nu cred ca vom putea muta nunta. Restaurantul, muzica si fotograful sunt ocupati, in luna iulie se casatoreste si o verisoara, si nu putem amana pentru atunci.

Eu nu sunt o persoana religioasa (atentie, nu e acelasi lucru cu credincioasa), si nefiind zi de post, sau de sarbatoare mi se pare putin absurd. Sper sa ni se aprobe cererea la Episcopie. Daca nu, nu stiu ce vom face.

paula.andreea
19.09.2013, 15:34:56
Au fost logodnicul meu si soacra acum la biserica, sa vada ce le spune. I-a indrumat sa mearga sa faca cerere la Episcopie. Eu sper sa se rezolve acum, credeti-ma ca doar nimeni nu face cu rea intentie, eu am consultat calendarul inainte sa alegem data, de pe internet ce-i drept, si se mentiona doar de praznicele imparatesti. Nici nu stiam ca Rusaliile se incadreaza aici.

Sper sa ni se aprobe dispensa pentru ca nu cred ca vom putea muta nunta. Restaurantul, muzica si fotograful sunt ocupati, in luna iulie se casatoreste si o verisoara, si nu putem amana pentru atunci.

Eu nu sunt o persoana religioasa (atentie, nu e acelasi lucru cu credincioasa), si nefiind zi de post, sau de sarbatoare mi se pare putin absurd. Sper sa ni se aprobe cererea la Episcopie. Daca nu, nu stiu ce vom face.
Eu zic sa stai linistita ca se va rezolva cum e mai bine pentru voi.

carmen3105
19.09.2013, 20:45:42
Eu zic sa stai linistita ca se va rezolva cum e mai bine pentru voi.

sunt sigura ca se va aproba, au mai fost cazuri...curaj!

Netty
19.09.2013, 21:32:48

Cu siguranță se va rezolva. Episcopia rezolvă orice, dacă faci o cerere și achiți o taxă.Orice pentru bani...cam asta fac ei în ziua de astăzi.
Citeam în acest topic ce au spus unele miresici. Consider că nu e de datoria unui restaurant să știe toate calendarele religiilor existente în România. Este o părere personală și oricine poate spune că nu am dreptate, că nu mă supăr.
O prietenă de-a mea a făcut anul trecut fix înainte de Rusalii. Preotul le-a spus că nu e prea ok, dar că se poate trece cu vederea și au făcut cununia religioasă sâmbătă, dar la ora 13.00. Probabil știți, parte din voi, că în religia ortodoxă, de obicei, se anunță o sărbătoare după ora 16.00
Noi ne-am sfătuit cu cei din jur, inclusiv preot, cum ar fi mai bine, înainte de a alege restaurantul. Așa am crezut noi că e mai corect.
Există preoți și preoți. Un exemplu. O cunoștință de-a mea, invitată la nuntă, mi-a spus pe ultima sută de metri că nu mai poate veni, deoarece s-a decis să boteze, el cu logodnica sa , exact în ziua nunții noastre.
M-a mirat acest lucru, deoarece și în această situație eu știam altceva de la mulți preoți și anume că nu e bine să botezi împreună un bebe, deoarece se consideră că tu și el deveniți rude și nu e ok.
I-am spus că și nouă ni s-a propus să botezăm anul trecut, că am cerut sfatul unui preot, care ne-a spus SIMPLU, să nu botezăm, deoarece devenim rude prin legământul de botez, că nu e bine pentru viitorul nostru și că ulterior vom fi nevoiți să cerem dezlegare de la Biserică , dar că și primită nu e prea bine pentru viitorul nostru, dovedindu-se în timp, că pentru unele cupluri nu ar fi fost ok.
mda.....nu știu cât o fi de adevărat, dar am făcut ce a spus preotul și am refuzat elegant că nu putem boteza amândoi, ci doar UNUL. Nu am botezat niciunul din noi, deoarece respectivii părinți, aveau un FIX....copilul lor să fie botezată de DOI.

Concluzie..M-am întâlnit cu respectivul TIP, acum 3 zile și mi-a spus că el nu a mai botezat în acea zi, deoarece un preot a fost de acord ca botezul să fie făcut de el și logodnica lui, dar că al doilea preot al Bisericii a fost împotrivă, sfătuindu-i că nu e bine.

Iată că UNII se iau după anumite dogme, iar alții spun "Lăsați, merge și așa....."
Nu cunosc vechimea unor legi, știu doar că discutând cu anumiți preoți, ei mi-au spus simplu că ei ne sfătuiesc și noi decidem ce și cum.
1. nu am botezat, 2. consider că avem timp de acum încolo , 3. cred că acel cuplu ce ne-a propus nouă, dacă ei chiar doreau să botezăm, puteau fi mulțumiți și cu un naș, căci oricum datoria ne-o făceam, însă am observat la ei acel FIX de doi....s-a dovedit că vroiau nași cu bani.... Din acest motiv ne-au propus nouă inițial, mda.........iar apoi au dat puțin înapoi când le-am spus ce au spus preoții și de faptul că financiar stăm nițel așa și așa dat fiind că tocmai renovasem casa, luasem mașină și strângeam bani de nuntă, dar că eram dispuși până la urmă să nășim unul din noi, eu dorindu-mi mult să fiu nășică
.... Consider că Dzeu ne-a arătat un adevăr. Nu mă consider, din păcate, probabil pentru sufletul meu, atât de credincioasă, dar cred totuși în unele reguli ale Bisericii.
Poate este superstiție, însă cuplurile care au botezat împreună, fără a spune preoților și care i-au mințit că nu au botezat împreună, știu că le-a mers greu...este doar o constatare realizată de mine, după ce am discutat cu 3 cupluri.....de fapt destrămate... Sorry că am divagat nițel.
Pe scurt.......FII PUTERNICĂ...se rezolvă multe.....
O dată ce vă spovediți înainte de nuntă, consider că vă spălați păcatele și veți porni în doi, de la 0, din acel moment și va fi ok. Multe veți spune că sunt nebună, că vorbesc de parcă sunt o habotnică. Spun doar ce cunosc, ce știu, ce am auzit, ce simt....
Simt că am făcut ce a trebuit în privința nunții noastre, a botezului refuzat pe jumătate, dar am observat că urmând sfaturile unora, ne-a mers foarte bine ca și cuplu. Doresc tuturor liniște sufletească și gândire pozitivă, căci lucrurile se vor rezolva.
-----Am dorit ca civila să fie în aceeași zi cu religioasa, dar în aceeași locație, aprox. aceeași oră. Nu s-a putut și am fost supărată 4 zile, dar după nuntă, am relizat că așa a fost să fie, căci civila am făcut-o vineri și a fost super, iar religioasa ...sâmbătă. Chiar azi m-am uitat, din nou, la foto și m-am declarat mulțumită. Cel de Sus a dorit să fie astfel...și a fost superb. Cât am zis eu că nu voi avea 2 ținute și 2 coafuri, dar acum îmi spun AȘA A FOST SĂ FIE...și a fost SUPERB!:)

BlackButterfly
20.09.2013, 09:26:04
Au mers la episcopie si parintele secretar a spus ca dispensa costa 1000 lei..da, ati inteles bine 10 milioane vechi. A zis ca va incerca sa ni se aprobe fara taxa, trebuie sa asteptam raspuns. Sper ca totul să fie bine.

flomi
20.09.2013, 14:53:14
Buna fetelor. Pentru ca am vazut la alte generatii ca a fost foarte fain sa poti povesti mai multe si cu fetele care se vor casatori in aceeasi luna cu tine, m-am gandit sa deschid eu topicul Pregatirea miresicilor de IUNIE 2014, asa ca va astept cu drag si aici sa vedem in ce stadiu suntem cu pregatirile fiecare :)
eu sunt miresica de IULIE.....Si deocamdata avem muzica, restaurant, biserica si bineinteles nasi!

carmen3105
20.09.2013, 19:10:44
Au mers la episcopie si parintele secretar a spus ca dispensa costa 1000 lei..da, ati inteles bine 10 milioane vechi. A zis ca va incerca sa ni se aprobe fara taxa, trebuie sa asteptam raspuns. Sper ca totul să fie bine.

1000 lei pt 07 iunie???glumesti nu?:|?|

BlackButterfly
20.09.2013, 19:53:44
Nu, nu glumesc :| 1000 lei pentru 7 iunie, ajunul Rusaliilor. Nu post, nu sarbatoare.

Ca sa nu mai zic ca o colega de munca de-a mea, s-a casatorit acum 2 saptamani, in Brasov, pe data de 8 septembrie. De Sf Maria, si nu am auzit-o cu asemenea sume exorbitante. Sunt fara cuvinte.

carmen3105
21.09.2013, 11:36:48
Nu, nu glumesc :| 1000 lei pentru 7 iunie, ajunul Rusaliilor. Nu post, nu sarbatoare.

Ca sa nu mai zic ca o colega de munca de-a mea, s-a casatorit acum 2 saptamani, in Brasov, pe data de 8 septembrie. De Sf Maria, si nu am auzit-o cu asemenea sume exorbitante. Sunt fara cuvinte.

da, eu nu am ajuns sa cer dezlegare sau altele..am sunat direct la rest, fotograf, cameraman si formatie si am schimbat data. Chiar daca initial nu imi suradea idee de nunta in luna mai, acum m-am obisnuit cu ideea..Insa incep sa intru in criza de timp, mai sunt atat de multe de rezolvat si de la distanta e atat de greu..tu cum stai cu preg?

Wannah
21.09.2013, 12:40:54

Fetelor, cam cat ajunge o taxa la biserica pentru o cununie in zi obisnuita? Intreb pentru ca eu am auzit exact de aceeasi suma cat va cer voua pentru dispensa la o anumita biserica din orasul meu.

carmen3105
21.09.2013, 12:44:22
Fetelor, cam cat ajunge o taxa la biserica pentru o cununie in zi obisnuita? Intreb pentru ca eu am auzit exact de aceeasi suma cat va cer voua pentru dispensa la o anumita biserica din orasul meu.

Mie la biserica mi-a spus ca nu exista o taxa anume, fixa..daca vrem, o sa dam cat vrem noi..

Netty
21.09.2013, 15:03:10

SFAT:
1.Dacă ești pretențioasă , vorbește de foto și pentru cununia civilă...pentru cele 5-10-15 min. din viața voastră
2. Dacă ai prieteni cu aparat foto foarte bun și dispuși să mortalizeze momentul vostru, iar e bine.
oricum ar fi, nu renunța la foto.
Și noi am avut cununiile în zile diferite și mă uit și acum la fotografii și nu regret....
amintiri frumoase, alături de noi fiind pers. dragi nouă. În plus, ținute și coafuri diferite:D

Netty
21.09.2013, 15:11:04
SFAT. Încearcă să-ți faci timp, tu sau cineva apropiat să discutați direct cu un preot sau un responsabil al Bisericii unde doriți să faceți cununia religioasă. Astfel vei ști EXACT cât e taxa. Și noi auzeam d etaxe...ba de 200 lei, ba de 500 lei , respectiv 800 sau 1000 lei.
Da, sunt unii preoți care spun...cât dorești tu, dar sunt și preoți care fixează taxa și-ți taie și chitanță.
Pe noi ne-a costat 400 lei, taxă fixă. Am dat avans 50 ron, ni s-a tăiat chitanță.
Am dorit și cor și am dat 250 ron. TOTAL: 650 ron.

Netty
21.09.2013, 15:25:01
SFAT. Încearcă să-ți faci timp, tu sau cineva apropiat să discutați direct cu un preot sau un responsabil al Bisericii unde doriți să faceți cununia religioasă. Astfel vei ști EXACT cât e taxa. Și noi auzeam d etaxe...ba de 200 lei, ba de 500 lei , respectiv 800 sau 1000 lei.
Da, sunt unii preoți care spun...cât dorești tu, dar sunt și preoți care fixează taxa și-ți taie și chitanță.
Pe noi ne-a costat 400 lei, taxă fixă. Am dat avans 50 ron, ni s-a tăiat chitanță.

Wannah
21.09.2013, 17:54:15

Prefer sa fie taxa fixa decat sa aud "dati cat vreti". Oricum e in plan si mersul la biserici sa intrebam. Ideea era sa fac comparatii cu alte orase sa stiu cam cat sa dau daca mi se spune ca nu e o anumita taxa.

Netty
22.09.2013, 22:53:52
Prefer sa fie taxa fixa decat sa aud "dati cat vreti". Oricum e in plan si mersul la biserici sa intrebam. Ideea era sa fac comparatii cu alte orase sa stiu cam cat sa dau daca mi se spune ca nu e o anumita taxa.

iată că deja o taxă o știi;-) . Cum am spus, la noi a fost 400 ron , respectiv 250 ron-corul- cu chitanță
Ce tarife practică alții nu știu.
Și mie mi-a plăcut că am știut concret cât ne costă.

Și apropo de vin, noi știam că trebuie vin roșu, însă preotul ne-a cerut vin alb.
Când mergeți la Biserică întrebați:
1. cât e taxa
2. ce vin să aduceți
3. ce tip de pișcoturi sau poate Bis. voastră preferă altceva...poate cozonica...nu știu
4. dacă taxa include corul
5. dacă Biserica decorează. Nouă ni s-a explicat clar că Biserica decorează, deoarece înainte tinerii angajau firme pentru așa ceva, însă încurcau programările.
Unele cupluri apelau la firme, altele nu.
În timp ce se termina slujba la un cuplu, erau luate decorațiunile și la următorul cuplu venea altă firmă și era ciudat și penibil.
De aici și decizia Bisericii de a investi în decorațiuni.
În plus depinde și cât de pretențioși sunt mirii.Noi nu am solicitat firmei de decorațiuni să realizeze ornamentele și la Biserică. Chiar nu am văzut sensul...........Din punctul meu de vedere ar fi fost bani cheltuiți pentru aprox. 60-70 min. Deh...doar umila mea părere.
Deci.....am mers pe decorațiunilr Bisericii și nu regret
553292

Wannah
23.09.2013, 07:51:23
iată că deja o taxă o știi;-) . Cum am spus, la noi a fost 400 ron , respectiv 250 ron-corul- cu chitanță
Ce tarife practică alții nu știu.
Și mie mi-a plăcut că am știut concret cât ne costă.

Și apropo de vin, noi știam că trebuie vin roșu, însă preotul ne-a cerut vin alb.
Când mergeți la Biserică întrebați:
1. cât e taxa
2. ce vin să aduceți
3. ce tip de pișcoturi sau poate Bis. voastră preferă altceva...poate cozonica...nu știu
4. dacă taxa include corul
5. dacă Biserica decorează. Nouă ni s-a explicat clar că Biserica decorează, deoarece înainte tinerii angajau firme pentru așa ceva, însă încurcau programările.
Unele cupluri apelau la firme, altele nu.
În timp ce se termina slujba la un cuplu, erau luate decorațiunile și la următorul cuplu venea altă firmă și era ciudat și penibil.
De aici și decizia Bisericii de a investi în decorațiuni.
În plus depinde și cât de pretențioși sunt mirii.Noi nu am solicitat firmei de decorațiuni să realizeze ornamentele și la Biserică. Chiar nu am văzut sensul...........Din punctul meu de vedere ar fi fost bani cheltuiți pentru aprox. 60-70 min. Deh...doar umila mea părere.
Deci.....am mers pe decorațiunilr Bisericii și nu regret
553292

Merci. Sa stii ca o sa intreb tot ce mi-ai zis tu acolo ca sunt detalii importante. :*

alyangel
23.09.2013, 09:33:06
Merci. Sa stii ca o sa intreb tot ce mi-ai zis tu acolo ca sunt detalii importante. :*

Buna!
Oana,la Anastasia este taxa 1000 ron?
Am zis ca weekendul viitor mergem si noi sa ne interesam de biserica.

Wannah
23.09.2013, 10:25:35
Buna!
Oana,la Anastasia este taxa 1000 ron?
Am zis ca weekendul viitor mergem si noi sa ne interesam de biserica.

Da...la Anastasia. Asa auzisem dar ma duc sa verific sa fiu sigura si eventual sa imi fac programarea. Tare mi-e teama ca nu mai gasesc liber la nicio ora :-<

alyangel
23.09.2013, 13:54:29
Da...la Anastasia. Asa auzisem dar ma duc sa verific sa fiu sigura si eventual sa imi fac programarea. Tare mi-e teama ca nu mai gasesc liber la nicio ora :-<

Pe la ce ora ai vrea sa aveti slujba?
Eu ma gandeam pe la 16:30 maxim 17:00,ca sa avem timp dupa aceea si pt sedinta foto si pe la 19:00 maxim 19:30 sa ne primim invitatii la local.
Sunt convinsa ca o sa gasiti,cred ca oficiaza mai multe slujbe decat in alte parti,avand in vedere durata slujbei.
Noi inca nu am hotarat la ce biserica sa mergem:-<
In weekend ajungem in Cala si sper sa rezolvam si cu biserica.

Ailerua
23.09.2013, 17:48:31
Bine ai venit! Am fost la o nunta acolo unde faci tu si mi-a placut mult. (am rude la Iasi) :* Spor la pregatiri!

Ai fost la restaurantul de la hotel sau la restaurantul ciuperca?

Wannah
24.09.2013, 14:30:20
Ai fost la restaurantul de la hotel sau la restaurantul ciuperca?

Am fost la restaurantul ciuperca.

Pe la ce ora ai vrea sa aveti slujba?
Eu ma gandeam pe la 16:30 maxim 17:00,ca sa avem timp dupa aceea si pt sedinta foto si pe la 19:00 maxim 19:30 sa ne primim invitatii la local.
Sunt convinsa ca o sa gasiti,cred ca oficiaza mai multe slujbe decat in alte parti,avand in vedere durata slujbei.
Noi inca nu am hotarat la ce biserica sa mergem:-<
In weekend ajungem in Cala si sper sa rezolvam si cu biserica.

As vrea cat de devreme se poate oficia slujba (daca ar fi dupa mine, avand in vedere ca am facut cununia civila deja, as stabili si ora 14:00) :P Sa stii ca nu sunt hotarata nici eu la care biserica vreau. Poate ma duc la Crucea de Leac...aproape de Coslogeni :D

alyangel
25.09.2013, 09:49:51
Am fost la restaurantul ciuperca.

As vrea cat de devreme se poate oficia slujba (daca ar fi dupa mine, avand in vedere ca am facut cununia civila deja, as stabili si ora 14:00) :P Sa stii ca nu sunt hotarata nici eu la care biserica vreau. Poate ma duc la Crucea de Leac...aproape de Coslogeni :D

Si noi ne-am gandit la Crucea de Leac,dar cred ca este mai dificil cu transportul invitatiilor,avand in vedere ca este in afara orasului.
O cunostinta a facut acolo nunta,si i-a cerut doar 150 lei,pt slujba.o:-)
In weekend incepem si noi cercetarile,sa stim sigur si ora de la biserica sa ne linistim #:-S
Spor la pregatiri!:*

Ailerua
25.09.2013, 13:19:43
[QUOTE=Wannah;4998454]Am fost la restaurantul ciuperca.

Imi poți da detalii de cum a fost personalul? Mâncarea? Impresie generală? unde se vorbea despre restaurantul ciupercă nu mai răspunde nimeni și nu am impresii recente despre locație. Mulțumesc anticipat! Spor la miresit! :)

Wannah
25.09.2013, 14:22:36
[QUOTE=Wannah;4998454]Am fost la restaurantul ciuperca.

Imi poți da detalii de cum a fost personalul? Mâncarea? Impresie generală? unde se vorbea despre restaurantul ciupercă nu mai răspunde nimeni și nu am impresii recente despre locație. Mulțumesc anticipat! Spor la miresit! :)

Impresii recente nu pot sa iti ofer, dar acum 2 ani jumatate cand am fost a fost foarte frumos, mancarea buna, totul ca la carte :*

Wannah
25.09.2013, 14:26:10
Si noi ne-am gandit la Crucea de Leac,dar cred ca este mai dificil cu transportul invitatiilor,avand in vedere ca este in afara orasului.
O cunostinta a facut acolo nunta,si i-a cerut doar 150 lei,pt slujba.o:-)
In weekend incepem si noi cercetarile,sa stim sigur si ora de la biserica sa ne linistim #:-S
Spor la pregatiri!:*

Pai la mine nu cred ca vine foarte multa lume la cununia religioasa...si chiar daca ar veni se gasesc masini...poate chiar am sa chem un microbuz special pentru biserica. Din cate imi amintesc eu la Crucea de Leac e frumoasa biserica, vom merge sa vedem care e treaba. Spor si tie! :*

Ailerua
25.09.2013, 16:07:10
[QUOTE=Ailerua;4998726]

Impresii recente nu pot sa iti ofer, dar acum 2 ani jumatate cand am fost a fost foarte frumos, mancarea buna, totul ca la carte :*

Mulțumesc! Sper că totul e la fel ca acum doi ani în privința servirii și a mâncării. :*

BlackButterfly
27.09.2013, 06:07:38
Inca nu am primit niciun raspuns de la Episcopie. Aveti idee cat ar trebui sa dureze? A trecut cam o saptamana de la intocmirea cererii. Ma tine pe loc cu rezervarea la biserica. :-<

carmen3105
27.09.2013, 14:05:41
Inca nu am primit niciun raspuns de la Episcopie. Aveti idee cat ar trebui sa dureze? A trecut cam o saptamana de la intocmirea cererii. Ma tine pe loc cu rezervarea la biserica. :-<

de ce nu mergi sa intrebi?

BlackButterfly
01.10.2013, 06:19:39
Pentru ca noi locuim in Brasov, iar nunta va avea loc la Vaslui, deci apartine de Episcopia Husilor. Asa ca nu prea pot merge sa intreb. Vom suna, eventual, daca nu primim raspuns.

carmen3105
01.10.2013, 07:18:09
Pentru ca noi locuim in Brasov, iar nunta va avea loc la Vaslui, deci apartine de Episcopia Husilor. Asa ca nu prea pot merge sa intreb. Vom suna, eventual, daca nu primim raspuns.

trimite pe cineva sa mearga sa vada..

BlackButterfly
03.10.2013, 21:01:59
Am sunat si s-a aprobaaaaat!^:)^^:)^^:)^\:D/\:D/\:D/

Ma marit pe 7 iunie! :D Yuhuuu. Maine ne suna sa ne spuna cum intram in posesia minunatului act.

carmen3105
03.10.2013, 21:03:05
Am sunat si s-a aprobaaaaat!^:)^^:)^^:)^\:D/\:D/\:D/

Ma marit pe 7 iunie! :D Yuhuuu. Maine ne suna sa ne spuna cum intram in posesia minunatului act.

super, bravo...si pana la urma platiti ceva??

BlackButterfly
03.10.2013, 21:09:34
Nu, n-am platit nimic, nici nu ne-a zis acum cand am sunat nimic de bani. Altfel, ni-i cerea inainte sa se "aprobe".

carmen3105
03.10.2013, 21:25:23
Nu, n-am platit nimic, nici nu ne-a zis acum cand am sunat nimic de bani. Altfel, ni-i cerea inainte sa se "aprobe".

super, ma bucur pt tine :) deci DD e de acord sa va casatoriti :)

BlackButterfly
03.10.2013, 21:26:59
Cam asa.

Fetelor, cum stati cu pregatirile? Deci, noi avem restaurantul, muzica, fotograful. M-am indragostit de o rochie, dar e cam scumpa si ar trebui sa dau comanda plus 50% din pret pana la sfarsitul anului. Nu stiu daca reusesc. E careva mai inainte cu pregatirile?

carmen3105
03.10.2013, 21:31:09
Cam asa.

Fetelor, cum stati cu pregatirile? Deci, noi avem restaurantul, muzica, fotograful. M-am indragostit de o rochie, dar e cam scumpa si ar trebui sa dau comanda plus 50% din pret pana la sfarsitul anului. Nu stiu daca reusesc. E careva mai inainte cu pregatirile?

Hihi, eu da :) am comandat deja rochia, mi-am programat in decembrie proba la machiaj si coafat, am ales invitatiile, luni le comandam,,avem 2 contracte cu firma de decoratiuni si una pt gheata carbonica si fumul greu..am comandat paharele de sampanie..cred ca atat...:)

BlackButterfly
03.10.2013, 21:33:35
Ce-i drept, tu esti si cu o luna inaintea noastra. Dar ma tot gandesc ca e cam devreme de invitatii si din astea. Proba la machiaj nu e prea devreme cu 5 luni inainte? Ce rochie ti-ai comandat?

carmen3105
03.10.2013, 21:36:48
Ce-i drept, tu esti si cu o luna inaintea noastra. Dar ma tot gandesc ca e cam devreme de invitatii si din astea. Proba la machiaj nu e prea devreme cu 5 luni inainte? Ce rochie ti-ai comandat?

eu de un an de zile nu mai locuiesc in Romania, voi merge acasa in dec iar apoi la nunta, deci nu am cand sa fac alta proba.. Rochia am comandat-o de aici, e stil printesa..Aici in nici un magazin nu poti cumpara rochia pe loc, se da comanda si dureaza intre 4-6 luni..bine, asta in afara de rochiile facute pe vapor sau Made in China :p..

andrela2004
09.10.2013, 10:50:00

Buna , si eu sunt mireasa de luna iunie , mai exact pe 14 06 2014 , am avut si eu acelasi probleme , initial am stabilit data nunti pe 07 06 , dar apoi m am razgandit , ptr ca am aflat ca nu se fac nunti .
Deocamdata am platit avansul la restaurant , dj
A simai am o intrebare fetelor cu cat timp inainte trebuie sa fac programarea ptr cununia civila la primarie? ( cununia religioasa si civila in aceasi zi)

Wannah
10.10.2013, 14:18:14
Buna , si eu sunt mireasa de luna iunie , mai exact pe 14 06 2014 , am avut si eu acelasi probleme , initial am stabilit data nunti pe 07 06 , dar apoi m am razgandit , ptr ca am aflat ca nu se fac nunti .
Deocamdata am platit avansul la restaurant , dj
A simai am o intrebare fetelor cu cat timp inainte trebuie sa fac programarea ptr cununia civila la primarie? ( cununia religioasa si civila in aceasi zi)

Buna! Eu am facut deja cununia civila in august, anul acesta, intr-o sambata dar nu am au fost decat cateva cununii civile deoarece eram in postul Sf. Maria. Cred ca ar trebui sa te interesezi cat mai devreme, mai ales ca va fi o o zi plina de nunti...daca doresti o anumita ora. :*

RamonaS.
10.10.2013, 14:23:58
Buna! Eu am facut deja cununia civila in august, anul acesta, intr-o sambata dar nu am au fost decat cateva cununii civile deoarece eram in postul Sf. Maria. Cred ca ar trebui sa te interesezi cat mai devreme, mai ales ca va fi o o zi plina de nunti...daca doresti o anumita ora. :*

Buna Oana, ce mai faci? Nu te-am mai vazut demult pe aici si ma gandeam la tine...Cum te simti dupa cununia civila si mai ales cum e sa locuiti impreuna?

Wannah
10.10.2013, 14:28:17
Buna Oana, ce mai faci? Nu te-am mai vazut demult pe aici si ma gandeam la tine...Cum te simti dupa cununia civila si mai ales cum e sa locuiti impreuna?

Buna Ramona! Pai noi suntem un caz atipic si nu locuim impreuna. :( Nu ne permitem o chirie si nici cu ai nostri nu vrem sa stam...am zis ca mai rabdam 8 luni si dupa nunta dam un avans ptr o locuinta prin programul "prima casa".

RamonaS.
10.10.2013, 14:34:55
Buna Ramona! Pai noi suntem un caz atipic si nu locuim impreuna. :( Nu ne permitem o chirie si nici cu ai nostri nu vrem sa stam...am zis ca mai rabdam 8 luni si dupa nunta dam un avans ptr o locuinta prin programul "prima casa".

Stai linistita Oana, chiar azi vorbeam cu o prietena careia I se casatoreste o colega si imi zicea ca nu se vor muta impreuna dupa cununia civila. Dar cum e cu noul statut, cu noul nume?

Wannah
10.10.2013, 14:42:14
Stai linistita Oana, chiar azi vorbeam cu o prietena careia I se casatoreste o colega si imi zicea ca nu se vor muta impreuna dupa cununia civila. Dar cum e cu noul statut, cu noul nume?

Noul nume mi l-am insusit repede. Statutul e si el acolo la locul lui, ma mai tachineaza colegele si din Oana devin "doamna Oana C." dar nu-i nimic. Acum am realizat si eu ca astazi implinim 2 luni de la cununia civila...dar daca nu locuim impreuna rar observam aniversarile cuplului :)) In cazul meu - noroc cu wedding ticker-ul de pe forum.

RamonaS.
10.10.2013, 14:49:01
Noul nume mi l-am insusit repede. Statutul e si el acolo la locul lui, ma mai tachineaza colegele si din Oana devin "doamna Oana C." dar nu-i nimic. Acum am realizat si eu ca astazi implinim 2 luni de la cununia civila...dar daca nu locuim impreuna rar observam aniversarile cuplului :)) In cazul meu - noroc cu wedding ticker-ul de pe forum.

Da sa stii,noroc cu ticker-ul. Noi ne aducem aminte intotdeauna mai ales ca in fiecare luna in 3 mai adaugam o luna de cand suntem impreuna. Eu inca mai sunt cu numele de fata in toate actele de la serviciu, nu stiu ce face personalista mea de nu imi schimba numele, imi zicea ca octombrie e ultima luna cand mai semnez cu vechiul nume dar acum zice ca e posibil sa raman si in noiembrie la fel. Cat despre actele mele m-am obisnuit sa ma semnez cu noul nume nu mai fac nici o gafa, sper;))

carmen3105
10.10.2013, 20:01:14

Oana pai voi nu v-ati mutat impreuna nici acum, dupa cununia civila??

Wannah
11.10.2013, 11:53:24
Oana pai voi nu v-ati mutat impreuna nici acum, dupa cununia civila??

Nu ne-am mutat impreuna. Nu ne-am certat (chiar m-a intrebat cineva ieri daca asta ar fi motivul :)) ) Dupa cum spunea si Ramona, mai sunt cazuri si ma bucur sa aud ca nu sunt singura in situatia asta. O sa facem tot posibilul sa ne luam un apartament al nostru dupa nunta.

carmen3105
11.10.2013, 20:22:20
Nu ne-am mutat impreuna. Nu ne-am certat (chiar m-a intrebat cineva ieri daca asta ar fi motivul :)) ) Dupa cum spunea si Ramona, mai sunt cazuri si ma bucur sa aud ca nu sunt singura in situatia asta. O sa facem tot posibilul sa ne luam un apartament al nostru dupa nunta.

pff...lasa ca o sa reusiti pana la urma..Important e sa ramaneti uniti in gandire si sentimente si sa nu lasati pe nimeni sa intervina intre voi:)Apoi, toate celelalte se rezolva incet incet....

mitran.simona
14.10.2013, 09:36:00
Miresici de 14 iunie, mai avem 8 luni pana la mult aspteptatul eveniment!!!Cum stati cu pregatirile?

Wannah
14.10.2013, 13:28:01
Miresici de 14 iunie, mai avem 8 luni pana la mult aspteptatul eveniment!!!Cum stati cu pregatirile?

Da! Emotii mari deja la mine! Si...
Pe masura ce trece timpul sunt tot mai stresata pentru ca nici acum nu am stabilit cine vor fi nasii...eu am avut nasi dar soacra-mea a incurcat ploile...nu vreau sa ma gandesc prea mult, se va rezolva cumva. Nu sunt hotarata ce biserica sa aleg...in rest sunt puse la punct detaliile importante. Va pup.

albastrik87
02.11.2013, 19:00:29
Buna

Nu are nimeni nunta pe 29.06.2014 ? inca nu am fost la biserica,sper ca se pot face nunti atunci,eu am cautat pe net si am vazut ca este post pana pe 28.06.2014.

sweetdana
02.11.2013, 19:51:59

Azi am mai bifat ceva de pe lista:) invitatiile si place cardurile.

carmen3105
03.11.2013, 20:51:17

ce model ati ales?text..arata-ne si noua :)

Adina_22
30.11.2013, 17:09:47
Noi am rezervat sala si am platit avans
- am rezervat foto-video
- stim deja cu ce formatie o sa lucram si am dat aconto
- si....cel mai important...deja am facut cununia civila !! http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_party.gif
deci, o grija in plus a trecut!

554801
554802

iulia131084
07.12.2013, 09:03:14

Super tare!Nu e cam devreme pentru invitatii?Ati stabilit deja ora la biserica?Noua ni s-a zis sa venim dupa 1 ianuarie.

baby.yo57
12.12.2013, 21:11:28
Buna tuturor,

Ati stabilit ora la biserica? Care este cea mai potrivita ora? 17:00 e tarziu?

Pupici :)

Wannah
01.01.2014, 15:21:48
Buna tuturor,

Ati stabilit ora la biserica? Care este cea mai potrivita ora? 17:00 e tarziu?

Pupici :)

Buna!

Eu la 15:00-15:30 vreau s-o programez pentru ca vrem sa facem sedinta foto dupa aceea iar apoi mergem la local. Acum depinde de tine ce iti doresti si cum ti-ai planificat timpul. :*

anca.puia
03.01.2014, 18:28:27
Hello miresici de iunie.....ma alatur si eu voua. Azi mi-am facut contul si am citit putin pe aici...vad ca unele dintre voi sunt destul de avansate in pregatiri...imi da-ti emotii.
Pana acum avem si noi restaurantul,biserica,nasii,rochia,aproape si verighetele,foto video,formatia...hai ca daca le vad scrise parca nu stau asa prost cu organizare.Inca suntem in cautari de o solista de muzica usoara si/sau un dj depinde de costuri.Daca aveti vreun pont...va multumesc de pe acum.

Spor la pregatiri

Netty
04.01.2014, 11:07:04
Buna

Nu are nimeni nunta pe 29.06.2014 ? inca nu am fost la biserica,sper ca se pot face nunti atunci,eu am cautat pe net si am vazut ca este post pana pe 28.06.2014.

Nu vei întâmpina nicio problemă. E sărbătoare pe 29 iunie,Petru și Pavel, deci clar poți. Chiar va fi cu noroc, vorba unei rude de-ale mele preot, care mi-a spus că e bine să fac în zi de sărbătoare nunta. Nu prea e ok, când sunt MOȘII, rețin asta pentru că unii și-au făcut cu dezlegare de la preot sau taxe la Episcopie, dar și asta e discutabil, căci multe dezlegări se fac când e vorba de bani...plus reguli multe de vreo 400 de ani încoace, decizii ale Sinoadelor, luate în anumite scopuri.
Să ai o nuntă de vis!
Bănui eu că și protectorii casei vor fi acești sfinți. Eu una a înțeles că e de preferat să alegi sfinți din luna nunții. Ni s-a spus, la fel, că e mai bine.

cm
07.01.2014, 11:27:12

buna, si noi avem cununia civila pe 26 aprilie, iar cea religioasa pe 14 iunie, dar am vb cu cei care se ocupa de foto-video si vor veni si la cununia civila. noi asa am facut contractul de la inceput. incearca sa vb cu ei poate resusesti sa faci o intelegere si scapi de grija.

cm
07.01.2014, 11:39:31
Buna, miresici. eu sunt noua pe forum :) am vazut ca majoritatea miresicilor de iunie avem nunta in data de 14 :) eu doar ce m-am intors de la biserica, am fost sa vb cu preotul pt a rezerva ora pt cununia religioasa. de acum pot sa stau relaxata pentru ca le-am cam bifat pe toate: nasii,restaurantul, biserica, formatie coveruri, formatie populara, foto-video, flori, gheata carbonica si ROCHIA! :D mai am invitatiile, materialul pt rochiile domnisoarelor de onoare, candy-bar ul, verighetele si costumele si pantofii pt el :) spor la pregatiri! :)

Jecopila
07.01.2014, 12:17:38
Buna ziua! Eu sunt miresica de 7 iunie 2014. Deocamdata am restaurantul, lautarii, biserica si nasi.
Am zis ca din februarie o sa caut rochita si restul

cris2080
07.01.2014, 15:37:58
Bunaaa,
de azi ma altur si eu celor care vor avea anunta in iunie, mai exact 7 iunie:)
Nu am facut prea multe pana acum...am ales localul (Ambasad'or), biserica, nasii.
Imi trebuie ceva sugestii si pareri pentru un candy bar si o fanta de ciocolata.
Daca cineva si-a luat rochia de la Ersa Atelier si imi poate spune cate ceva, as fi bucuroasa pentru ca vreau sa le fac si eu o vizita.
Unde ati facut invitatiile?:)
Orice alt ajutor, il primesc cu placere.

Multumesc anticipat! Si spor!!!!

Jecopila
07.01.2014, 21:02:36
Bunaaa,
Nu am facut prea multe pana acum...am ales localul (Ambasad'or), biserica, nasii.
Imi trebuie ceva sugestii si pareri pentru un candy bar si o fanta de ciocolata.
Daca cineva si-a luat rochia de la Ersa Atelier si imi poate spune cate ceva, as fi bucuroasa pentru ca vreau sa le fac si eu o vizita.

Buna, ai intampinat vreo problema la biserica din cauza faptului k nunta e pe 7 iunie?? pe 8 sunt rusaliile

cris2080
08.01.2014, 14:42:58
Buna, ai intampinat vreo problema la biserica din cauza faptului k nunta e pe 7 iunie?? pe 8 sunt rusaliile
buna,
nu am intampinat nicio problema! Singura conditie a preotului a fost o sa o facem mai pe seara, in jur de ora 18.00.

Netty
08.01.2014, 16:28:58
Consider că depinde de Biserică. O prietenă a avut nunta de Rusalii, acum 2 ani și preotul i-a spus că e ok, dar să facă după 12.00 sau după-amiază. Altui cuplu, însă rețin că nu i s-a permis, argumentându-i-se și precizându-i-se că se poate face o excepție dacă se cere aviz de la Episcopie..... Deci câte bordeie, .......
Ideal ar fi să discutați cu preotul unde doriți să faceți cununia, pentru a nu avea surprize de genul "Aveți nevoie de acceptul Episcopiei, contra unei taxe":D, cum au pățit-o unii.
clar discutabil....................

Jecopila
10.01.2014, 19:15:23
Buna! Va multumesc pentru raspunsuri.
Mamei mele i-a spus preotul k nu e nicio problema pt ca cei care au inaintea noastra (noi suntem programati la 17:30, iar ei sunt la 17:00) au fost si au luat dezlegare de la C. de Arges si dezlegarea aceea este valabila toata ziua... Sincer mie mi se pare o aberatie si am vrut sa mai vad si alte pareri.

baby17
11.01.2014, 09:46:43
Buna tuturor,

Si eu sunt miresica de Iunie 2014. AMR 5 luni :)))
Avem restaurant, biserica, nasi, formatie.
Acum am inceput sa ma stresez cu rochia. Voi ce magazine de rochii de mireasa ati vizitat in Bucuresti?

Multumesc.

baby17
11.01.2014, 09:48:23
Bunaaa,

Poti sa-mi dai PM pentru idei si pareri Candy bar.

baby17
12.01.2014, 12:38:15
Buna ziua! Eu sunt miresica de 7 iunie 2014. Deocamdata am restaurantul, lautarii, biserica si nasi.
Am zis ca din februarie o sa caut rochita si restul

In Pitesti stii vreun magazin de rochii de mireasa? Multumesc.

Elllena_Ela
12.01.2014, 13:28:57
Hello miresici de iunie.....ma alatur si eu voua. Azi mi-am facut contul si am citit putin pe aici...vad ca unele dintre voi sunt destul de avansate in pregatiri...imi da-ti emotii.
Pana acum avem si noi restaurantul,biserica,nasii,rochia,aproape si verighetele,foto video,formatia...hai ca daca le vad scrise parca nu stau asa prost cu organizare.Inca suntem in cautari de o solista de muzica usoara si/sau un dj depinde de costuri.Daca aveti vreun pont...va multumesc de pe acum.
Spor la pregatiri
Noi am semnat cu dj Ciprian Alexandru. A avut cel mai bun raport calitate/pret dintre cei cu care ne-am intalnit.Are colaborari cu diverse soliste de muzica usoara sau de petrecere. Spor in continuare!

Wannah
12.01.2014, 14:55:17

Spor la pregatiri

Buna anca.puia! Bine ai venit! Eu voi colabora cu un DJ din Calarasi (de unde sunt si eu) care se deplaseaza si in alte localitati. Nu ne-a cerut mult dar depinde de nr de invitati un pic. Avem si un solist de la Bucuresti pentru muzica populara. Daca vrei mai multe detalii lasa-mi mesaj aici si iti trimit si in privat ceea ce doresti sa afli. :* Spor la pregatiri!

cris2080
15.01.2014, 13:08:21
Poti sa-mi dai PM pentru idei si pareri Candy bar.
Din pacate, nu pot sa dau mesaj privat!!!

baby17
15.01.2014, 13:53:36
Din pacate, nu pot sa dau mesaj privat!!!

trebuie sa ai 10 mesaje in forum.. inca 3 si gata.. :)

albastrik87
15.01.2014, 14:55:36
Nu vei întâmpina nicio problemă. E sărbătoare pe 29 iunie,Petru și Pavel, deci clar poți. Chiar va fi cu noroc, vorba unei rude de-ale mele preot, care mi-a spus că e bine să fac în zi de sărbătoare nunta. Nu prea e ok, când sunt MOȘII, rețin asta pentru că unii și-au făcut cu dezlegare de la preot sau taxe la Episcopie, dar și asta e discutabil, căci multe dezlegări se fac când e vorba de bani...plus reguli multe de vreo 400 de ani încoace, decizii ale Sinoadelor, luate în anumite scopuri.
Să ai o nuntă de vis!
Bănui eu că și protectorii casei vor fi acești sfinți. Eu una a înțeles că e de preferat să alegi sfinți din luna nunții. Ni s-a spus, la fel, că e mai bine.

Multumesc mult!Am luat si biserica si nu a fost nicio problema :)

Netty
15.01.2014, 15:03:02
Multumesc mult!Am luat si biserica si nu a fost nicio problema :)
Mă bucur că s-a rezolvat:)

Cami_
22.01.2014, 09:46:23
Buna, fetelor!

Am nevoie de ajutor, va rog! Sora mea se casatoreste pe 7 iunie si ulterior stabiirii restaurantului si a altor multor detalii a aflat ca in aceasta zi, ajunul Rusaliilor, nu se fac nunti. Imi puteti recomanda, va rog, o biserica in Bucuresti care sa oficieze totusi casatorii si in aceasta zi?

Multumesc!

maria.burlacu07
23.01.2014, 12:39:38
Buna, fetelor!

Am nevoie de ajutor, va rog! Sora mea se casatoreste pe 7 iunie si ulterior stabiirii restaurantului si a altor multor detalii a aflat ca in aceasta zi, ajunul Rusaliilor, nu se fac nunti. Imi puteti recomanda, va rog, o biserica in Bucuresti care sa oficieze totusi casatorii si in aceasta zi?

Multumesc!

Si eu am vrut pe 7 iunie dar nu am avut succes cu preotii insa nu dispera. Am vazut pe forum alte mirese care au nunta pe 7 ca au primit un fel de dezlegare si pot face cununia dar mai spre seara. Sfatul meu sincer, cautati un preot mai tanar cu care sa puteti discuta liber.

Netty
29.01.2014, 13:38:10
;-);-);-)

Pentru MIRESELE din zona MOLDOVEI. Târgul de nunți va avea loc în perioada 7-9 febr. 2014, Sala Polivalentă - Iași.

Jecopila
02.02.2014, 22:10:23
Eu am fost la Bucuresti si de acolo mi-am luat rochita de mireasa. Magazine in Pitesti sunt pe Calea Bucuresti, langa fosta Bonita, cum te duci pe strada 1 Mai dinspre Gara, mai sunt pe langa Piata din Ceair (pe langa izvor) si nu mai imi vin in minte magazine

BlackButterfly
04.02.2014, 07:06:51
Buna, fetelor.

Vad ca nu am mai intrat de mult pe aici, dar cu pregatirile si munca, si toate cele. Intre timp, am rezolvat si pentru cameraman, mi-am dat comanda de rochie, am facut invitatiile si acum incep sa le scriu si sa le trimit (am multe de trimis prin posta). Mai avem verighetele, florile, tinuta mirelui si pantofii pentru amandoi. Dupa care trebuie sa imi caut rochita pentru cununia civila.

Iar apoi sa stabilesc machiajul, coafura, sa fac probe, sa merg sa imi ridic si probez rochia, sa facem meniurile si plicurile de bani, sa stabilim meniul si toate detaliile la restaurant.

andr33alory
06.02.2014, 13:18:32

Buna,
Eu imi fac rochia de mireasa si pe cea de cununie in Pitesti la Innocenti Sposa. Au preturi foarte ok si poti sa-ti faci rochita cum doresti tu. Pe 15 am prima proba si atunci pot sa-ti spun mai multe. Mie mi-au placut mult materialele si cum erau lucrate rochitele. Te tin la curent. Spor la cautari:)

baby17
07.02.2014, 15:57:44
Buna,
Eu imi fac rochia de mireasa si pe cea de cununie in Pitesti la Innocenti Sposa. Au preturi foarte ok si poti sa-ti faci rochita cum doresti tu. Pe 15 am prima proba si atunci pot sa-ti spun mai multe. Mie mi-au placut mult materialele si cum erau lucrate rochitele. Te tin la curent. Spor la cautari:)

Cum sunt preturile? intre ce sume?

Multumesc.

sweetdana
17.02.2014, 17:23:47
Buna viitoare miresici! Cum stati cu pregatirile? Au aparut deja emotiile? Eu am avansat cu pregatirile :) Am cocorzi, prosoape, marturii, aranjamente masini, ***********, muzica, restaurant, nasi, corsaje domnisoare, o rochita si o pereche de pantofi( inca ma gandesc daca sa mai iau o rochita si o pereche de incaltari :)

RamonaS.
22.02.2014, 12:51:55
Miresici de iunie cum mai stati cu pregatirile?

maria.burlacu07
23.02.2014, 11:24:33
Pana in acest moment am rezolvat:
- restaurant
- foto/video/marturii
- DJ/solista/ansamblu dansatori
- agentie pt decor
- rochie
- rezervarea pt machiaj si coafat
- am facut comanda pt bijuterii, papuci, palarie dezbracat, jupon
- luni aflu un pret pt invitatii si eventual dau comanda
- bautura exceptand whiskey si sampanie pt tort
- rezervarea online pt starea civila
- rezervarea bisericii

Nu cred ca mai avem foarte multe de facut. A mai ramas doar ce este mai scump : verighete, costum mire si altceva nu-mi mai vine in minte... Mai este ceva important de facut, in afara de tot ce tine de starea civila ?

RamonaS.
23.02.2014, 22:23:12
Pana in acest moment am rezolvat:
- restaurant
- foto/video/marturii
- DJ/solista/ansamblu dansatori
- agentie pt decor
- rochie
- rezervarea pt machiaj si coafat
- am facut comanda pt bijuterii, papuci, palarie dezbracat, jupon
- luni aflu un pret pt invitatii si eventual dau comanda
- bautura exceptand whiskey si sampanie pt tort
- rezervarea online pt starea civila
- rezervarea bisericii

Nu cred ca mai avem foarte multe de facut. A mai ramas doar ce este mai scump : verighete, costum mire si altceva nu-mi mai vine in minte... Mai este ceva important de facut, in afara de tot ce tine de starea civila ?
Eu zic ca stati foarte bine. Nu pot sa imi dau seama acum daca iti mai lipseste ceva sau nu insa probabil poti sa faci o lista pentru tine in timpul liber si sa bifezi acolo ce ai rezolvat si ce mai ai de rezolvat sa ai o imagine de ansamblu. Eu am restaurant, nasi, foto-video, dj, programare machiaj, biserica, rochita comandata, invitatii facute (deja am impartit cateva din ele), verighete comandate, am vorbit si cu tipa care mi se va ocupa de decorarea salii... Am facut si cununia civila, ne mai lipsesc costum mire+acesorii, pantofi si pentru mine si pentru el, accesorile mele, bautura si trebuie sa mai vorbim si pentru tort...Acum cand le insiruiesc imi dau seama ca am facut destul de multe ...A si avem si cazarea negociata pentru invitati, urmeaza sa vedem daca putem caza toata lumea in acelasi loc sau mai avem nevoie si de o alta alternativa:)

Loreelay
23.02.2014, 23:36:27
Vand ziua de 19 iulie 2014 la restaurant in Brasov cu o capacitate de aprox. 130 persoane si cu gradina pretabila pentru cununie religioasa in aer liber - vezi link-ul de mai jos. Pentru mai multe detalii, rog PM.
http://www.youtube.com/watch?v=zjzRk3I19aQ

baby17
01.03.2014, 12:56:58
Buna,

Buna, ai fost la proba? cum ti s-au parut cei de la Innocenti Sposa?

Monica_irina
03.03.2014, 14:23:21
Si eu sunt miresica de 14 iunie 2014...noi pana acum nu avem decat restaurantul, dj-ul cu care colaboreaza restaurantul si nasii!mai asteptam putin sa cautam si foto-video, ca lui iubi meu i se pare foarte devreme sa ii luam de acum si ne tot contrazicem pe tema asta.Am luat un meniu all inclusive si nu prea avem pentru ce ne agita.
Eu deocamdata urmaresc miresicile de 2013 sa mai fur idei!
V-am pupacit!!!

Eu zic ca trebuie deja sa va uitati de foto-video. anul trecut tot pe timpul asta ma uitam si eu. Asa l-am descoperit pe Cristian Dobre( recent am vazut ca si-a facut si un site: http://cristiandobre.weebly.com). Am fost extrem de incantati de cum a lucrat, avand in vedere ca toate pozele au fost editate, au venit pe Cd-uri personalizate si album foto-carte( noi am mai cerut un album in plus fata de ce era in oferta). De asemenea, ne-a recomandat si un cameraman cu care el lucreaza. Astfel, am luat foto-video la pachet.

Ar fi bine sa incepi sa ceri oferte pentru ca de acum lumea incepe sa-i caute.