PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de AUGUST 2014

Pagini : [1] 2 3

alyangel
08.07.2013, 08:56:15
Buna dragi miresici!:*
Deschid subiectul mireselor de luna August,sper sa ne strangem cat mai multe si sa discutam despre toate detaliile fericitului eveniment.
Pana acum noi am bifat:restaurant,foto-video,dj.
Va astept cu drag>:D<

Berronike
17.07.2013, 18:54:55
Ma alatur si eu miresicilor de August 2013...Si noi am bifat restaurantul, formatia, si nu in ultimul rand nasii. Urmeaza sa ne decidem si asupra fotografului si cameramanului. Spor la pregatiri tuturor miresicilor si sa avem parrte de nuntile visate.;-)

ellena22
18.07.2013, 09:34:14
Hop si eu ...new entry ..miresica de august 2014 :)) bifat :restaurant , foto&video si muzica..Next step :RELAX (macar 2 luni)
Spor la pregatiri <:-P

alyangel
18.07.2013, 12:30:51
Ma alatur si eu miresicilor de August 2013...Si noi am bifat restaurantul, formatia, si nu in ultimul rand nasii. Urmeaza sa ne decidem si asupra fotografului si cameramanului. Spor la pregatiri tuturor miresicilor si sa avem parrte de nuntile visate.;-)

Buna!!
Bine ai venit! am vazut ca avem nunta in aceasi zi:*
Noi inca nu am discutat cu nasii,este urmatorul pas pe lista.:">

alyangel
18.07.2013, 12:34:39
Hop si eu ...new entry ..miresica de august 2014 :)) bifat :restaurant , foto&video si muzica..Next step :RELAX (macar 2 luni)

Buna Ellena,bine ai venit!
Asta am rezolvat si noi pana acum,urmeaza sa discutam la biserica si dupa aceea nasii.
Spor la pregatiri,fetelor!:*

denny89
18.07.2013, 14:35:16
bunaaaa!!!hop si eu!!! miresisca 2014 24 august!!! noi avem:restaurantul;nasii;formatia;marturiile;biseri ca la 90% si modelul de invitatii!!! in august venim acasa sa rezolvam cu restul!!!mai greu cu organizarea cand esti plecata din tara!! dar eu cred ca stam destul de bine!!! va puuuup!!!!si spor la pregatiri!!!

alyangel
18.07.2013, 15:29:08
bunaaaa!!!hop si eu!!! miresisca 2014 24 august!!! noi avem:restaurantul;nasii;formatia;marturiile;biseri ca la 90% si modelul de invitatii!!! in august venim acasa sa rezolvam cu restul!!!mai greu cu organizarea cand esti plecata din tara!! dar eu cred ca stam destul de bine!!! va puuuup!!!!si spor la pregatiri!!!

Bine ai venit printre noi!:*....wow,aveti multe lucruri stabilie,eu acum ma chinui sa gasesc un model de invitatie,pe care mi-as dori sa il fac cu manutele mele,dar sa vedem cum o sa iasa....cat despre marturii,nu stiu ce sa daruim.
Voi ce ati ales?

ellena22
19.07.2013, 10:28:53
Bine ai venit printre noi!:*....wow,aveti multe lucruri stabilie,eu acum ma chinui sa gasesc un model de invitatie,pe care mi-as dori sa il fac cu manutele mele,dar sa vedem cum o sa iasa....cat despre marturii,nu stiu ce sa daruim.
Voi ce ati ales?

Si mie mi-ar fi placut sa le fac eu...dar pana la urma..timpul nu imi permite...poate iti gasesti inspiratia aici :
http://www.temariti.ro/?content=_1...cat despre marturii mie personal mi-au placut cele ale nasilor nostri..sticlute de vin cu poza lor ca si eticheta :x
Spor la pregatiri :*

denny89
19.07.2013, 13:40:08
Voi ce ati ales?

bunaaaa!!!! eu invitatiile le-am gasit pe un site(sediul este la cluj)sunt un pic cam scumpe dar ne-au placut foarte mult!!!!cat despre invitatii handmade cunosc pe cineva din valcea si daca ai nevoie pot sa te ajut cu un contact!!! cat despre marturii noi vom da borcanse(micute de 40g)cu dulceata facuta in casa!!!le-am facut deja mai avm decat sa pe imbracam in tul!!!am mai stabilit modelul tortului,in mare modelul de verghete,buchetul miresei,domnisoarele de onoare,oarecum aranjamentele florale dar mai ramane de vazut!!!:D spor la treaba tuturor!!!

alyangel
19.07.2013, 16:28:12
=D> fetelor,cand vad cate ati stabilit deja intru in panica :-s
Invitatia mi-as dori sa fie message in a bottle 551607.
Ca marturii ma gandeam sa daruim lumanari albe pe care sa lipim scoici,stelute de mare,o fundita din satin albastra...#-o am tot felul de idei...
Trebuie sa ma aprovizionez cu materiale sa incerc sa le realizez,si astfel o sa imi dau seama daca merita sau nu sa le fac eu.....nu eram prea priceputa la lucru manual ;))
spor dragilor!:*

plisuk
19.07.2013, 17:13:30
=D> fetelor,cand vad cate ati stabilit deja intru in panica :-s
Invitatia mi-as dori sa fie message in a bottle 551607.
Ca marturii ma gandeam sa daruim lumanari albe pe care sa lipim scoici,stelute de mare,o fundita din satin albastra...#-o am tot felul de idei...
Trebuie sa ma aprovizionez cu materiale sa incerc sa le realizez,si astfel o sa imi dau seama daca merita sau nu sa le fac eu.....nu eram prea priceputa la lucru manual ;))
spor dragilor!:*

Interesanta ideea de inviatie :)

plisuk
19.07.2013, 17:17:16
Nici eu nu stau foarte bine la capitolul pregatiri, mi se pare ca sunt in urma in comparatie cu voi celelalte :)))
Am luat restaurantul, formatia, foto+video, de acuma in august cand o sa vin acasa o sa ma interesez de firma de amenajari, o cofetarie draguta, flori si restul!
Restaurantul ofera deja sala ornata dar nu imi plac nici materialele si nici culorile:-s
Deocamdata sunt in cautare de modele de invitatii, place carduri, marturii :)
Eu as vrea sa imi fac singura si invitatiile, marturiile tot ce tine de domeniul asta, pt ca noi avem un centru xerox si as putea sa le fac aici, sa cumpar tot ce trebuie si sa incep sa le confectionez singura :) oricum, poate din toamna o sa incep cu toate, pana atunci ma documentez cu tot ce trebuie <:-P

plisuk
19.07.2013, 17:20:43

Hop si eu :A
Te inteleg perfect, si eu sunt plecata din tara si e destul de greu sa rezolvi totul de aici(:|

alyangel
19.07.2013, 22:22:58
Plisuk,ma bucur ca ni te-ai alaturat:*
Imi imaginez ca este mai dificil sa organizezi nunta de la distanta,important este ca avem forumul de unde aflam atatea lucruri interesante.
Ar fi pacat sa nu faceti voi cat mai multe lucruri pentru nunta,mai ales ca aveti centrul de xerox,cand o sa incepi sa realizezi cate ceva sa impartasesti cu noi.
Pupici fetelor,spor in toate!:*

karma88
19.07.2013, 23:27:42
Hello... hop si eu :*

Noi deocamdata avem nasii, restaurantul si formatia..
si in prim-plan, cununia civila,care este peste o luna <:-P
Emotii...stresss

alyangel
20.07.2013, 18:41:24
Hello... hop si eu :*

Noi deocamdata avem nasii, restaurantul si formatia..
si in prim-plan, cununia civila,care este peste o luna <:-P
Emotii...stresss

Bine ai venit!
este bine ca aveti cununia civila inainte,asa scapati de o grija si in ziua cea mare aveti timp mai mult pentru voi.
Si noi vom face cununia civila,mai devreme cu aproximativ 1 luna.:)>-

plisuk
22.07.2013, 11:28:32
Plisuk,ma bucur ca ni te-ai alaturat:*
Imi imaginez ca este mai dificil sa organizezi nunta de la distanta,important este ca avem forumul de unde aflam atatea lucruri interesante.
Ar fi pacat sa nu faceti voi cat mai multe lucruri pentru nunta,mai ales ca aveti centrul de xerox,cand o sa incepi sa realizezi cate ceva sa impartasesti cu noi.
Pupici fetelor,spor in toate!:*

Buna! Daaa, cu cea mai mare placere, cand o sa prinda ceva contur, o sa postez niste idei :)

catamina
22.07.2013, 11:46:42
ma alatur si eu miresicilor de august 2014..bifat:restaurantul si formatia

yannira
22.07.2013, 12:18:55
Si noi avem nunta in august anul viitor. Cum suntem plecati din tara, am fost 2 saptamani in Ro (numai ce ne-am intors) si am rezolvat aproape totul : restaurant, muzica, foto, video, biserica, firma de decorat, nasi ca sa stau linistita pana la anul.Am facut chiar si sesiunea foto ŽSave the DateŽ(dar o sa postez pozele doar in toamna ca e prea repede acum). In toamna cred ca mai merg o data in tara sa semnez contractul cu fata ce ma machiaza si coafeaza si sa fac o proba, sa gust meniul, sa stabilesc exact ce flori vreau, sa fac rochiile domnisoarelor de onoare, invitatiile etc. Cum am ales din timp totul, am gasit toti furnizorii pe care mi doream liberi ;-)

plisuk
22.07.2013, 12:19:08
ma alatur si eu miresicilor de august 2014..bifat:restaurantul si formatia

Bine ai venit!!!\:D/

rozze_sandra
22.07.2013, 12:51:29
Buna fetelor!
Si eu sunt miresica de august 2014 si pana acum avem restaurantul, formatia, foto+video, nasii. Eu vreau sa-mi fac singura invitatiile , marturiile( cat mai simplu posibil) si buchetul de mireasa vreau sa il fac din brose, bijuterii( sper sa imi iasa ceva interesant :P ). dar mai am timp pana la nunta.

plisuk
22.07.2013, 13:51:27
Buna fetelor!
Si eu sunt miresica de august 2014 si pana acum avem restaurantul, formatia, foto+video, nasii. Eu vreau sa-mi fac singura invitatiile , marturiile( cat mai simplu posibil) si buchetul de mireasa vreau sa il fac din brose, bijuterii( sper sa imi iasa ceva interesant :P ). dar mai am timp pana la nunta.

Bine ai venit!
Bravo! Super tare ideea cu buchetul, abia astept sa vad ce iti iese ;-)

alyangel
22.07.2013, 14:31:32
Buna fetelor!

Hey!
Ce mai faci?:* ati rezolvat si cu foto-video,ati semnat cu cei de la binecuvantare?
Ce formatie o sa intretina atmosfera?
Ideea de buchet mi se pare super interesanta,asteptam sa vedem cum o sa iasa :)

rozze_sandra
22.07.2013, 16:39:31
Hey!
Ce mai faci?:* ati rezolvat si cu foto-video,ati semnat cu cei de la binecuvantare?
Ce formatie o sa intretina atmosfera?
Ideea de buchet mi se pare super interesanta,asteptam sa vedem cum o sa iasa :)

Buna :*
Pana la urma nu am mai semnat cu cei de la binecuvantare ptr ca in ultimul moment nasii nostrii ne-au recomandat pe cineva care a fost la ei la nunta si au facut o treaba super la preturi mai accesibile.
Noi ii avem pe cei de la Universal Grup, voi pana la urma pe cine ati ales??
Sper sa imi iasa buchetul - acum sunt in cautare de brose si bijuterii si vreau sa fie alb cu usoare tente de lila- sper sa nu ma razgandesc ;))))

rozze_sandra
22.07.2013, 16:40:02
Bine ai venit!
Bravo! Super tare ideea cu buchetul, abia astept sa vad ce iti iese ;-)
Multumesc, la fel si tie :)

plisuk
23.07.2013, 11:27:54
Multumesc, la fel si tie :)

Multumeeeesc :*

alyangel
23.07.2013, 11:37:45
Buna :*
Pana la urma nu am mai semnat cu cei de la binecuvantare ptr ca in ultimul moment nasii nostrii ne-au recomandat pe cineva care a fost la ei la nunta si au facut o treaba super la preturi mai accesibile.
Noi ii avem pe cei de la Universal Grup, voi pana la urma pe cine ati ales??
Sper sa imi iasa buchetul - acum sunt in cautare de brose si bijuterii si vreau sa fie alb cu usoare tente de lila- sper sa nu ma razgandesc ;))))

Noi mergem pe mana unui dj,care colaboreaza cu solista.
Speram sa iasa bine,mai ales ca lumea este obisnuita cu formatie....:-SS
Mult spor la pregatiri:*!

Berronike
24.07.2013, 00:31:06
Buna!!

Da am vazut si eu ca avem nunta in aceeasi zi...super :* Iti urez multa bafta cu nasii. Voi fetelor ce ati hotarat in privita cununiei civile..o faceti inainte sau in aceeazi zi??? V-ati gandit la modelul rochiei: sirena, printesa sau tip A? :>

plisuk
24.07.2013, 09:49:15
Da am vazut si eu ca avem nunta in aceeasi zi...super :* Iti urez multa bafta cu nasii. Voi fetelor ce ati hotarat in privita cununiei civile..o faceti inainte sau in aceeazi zi??? V-ati gandit la modelul rochiei: sirena, printesa sau tip A? :>

Noi o facem in aceeasi zi.Am considerat ca e mult mai bine asa, pt ca avem multi invitati din afara orasului si nu vreau sa ii pun pe drumuri de 2 ori :)
Cat despre rochie, cu siguranta modelul "princess" :-p

alyangel
25.07.2013, 09:29:18
Noi dorim sa facem cununia inainte,asa in ziua cea mare o sa scapam de alergatura si bataie de cap...
Rochita de mireasa imi doresc sa fie tip princess551777,cea din imagine este preferata mea de pana acum :x :x :x

Va pup!:*

carmen3105
25.07.2013, 09:31:54
Noi dorim sa facem cununia inainte,asa in ziua cea mare o sa scapam de alergatura si bataie de cap...
Rochita de mireasa imi doresc sa fie tip princess551777,cea din imagine este preferata mea de pana acum :x :x :x

depinde de inaltimea pe care o ai..eu am probat ieri genul asta, am 1.60 si nu ma prea avantajeaza :)

plisuk
25.07.2013, 10:43:48

E superba :x
Mergi si probeaz-o ca sa vezi daca e rochia visurilor tale!!!

carmen3105
25.07.2013, 11:50:30
E superba :x
Mergi si probeaz-o ca sa vezi daca e rochia visurilor tale!!!

tu ai inceput sa te uiti dupa rochie? ce model ti-ar placea?

plisuk
25.07.2013, 11:52:43
tu ai inceput sa te uiti dupa rochie? ce model ti-ar placea?

Da, momentan sunt doar in cautare pe internet de rochie :>
Modelul il vreau "princess", rochia as vrea-o de la Ersa, dar ma mai gandesc pt ca au preturi fff mari, as da max 2500 de euro pe rochie :-< sper sa gasesc un model asemanator cu cel de la Ersa, in alta parte, daca nu, nu'mi ramane decat sa o iau pe aia:*

carmen3105
25.07.2013, 11:55:49
Da, momentan sunt doar in cautare pe internet de rochie :>
Modelul il vreau "princess", rochia as vrea-o de la Ersa, dar ma mai gandesc pt ca au preturi fff mari, as da max 2500 de euro pe rochie :-< sper sa gasesc un model asemanator cu cel de la Ersa, in alta parte, daca nu, nu'mi ramane decat sa o iau pe aia:*

la marile case de moda, pt colectia 2013 au inceput deja marile reduceri..incearca sa te interesezi..ca oricum daca e colectia 2013 nu o mai poti comanda...doar daca e 2014

plisuk
25.07.2013, 12:01:30
la marile case de moda, pt colectia 2013 au inceput deja marile reduceri..incearca sa te interesezi..ca oricum daca e colectia 2013 nu o mai poti comanda...doar daca e 2014

E 2013 colectia da. de ce nu o mai pot comanda?:-\

carmen3105
25.07.2013, 12:02:50
E 2013 colectia da. de ce nu o mai pot comanda?:-\

ca nu se mai poate...asa am gasit si eu la martine toledano, la pronovias..vand doar ce au pe stoc, daca mai ai modelul respectiv, daca nu...dai comanda de alt model colectia 2014..

plisuk
25.07.2013, 12:04:43
ca nu se mai poate...asa am gasit si eu la martine toledano, la pronovias..vand doar ce au pe stoc, daca mai ai modelul respectiv, daca nu...dai comanda de alt model colectia 2014..

Pfff... nu stiam asta :(
Multumesc mult! La inceputulu lunii vitoare merg la atelier sa vad daca o mai au sau nu si sa vb cu ele!

carmen3105
25.07.2013, 12:05:38
Pfff... nu stiam asta :(
Multumesc mult! La inceputulu lunii vitoare merg la atelier sa vad daca o mai au sau nu si sa vb cu ele!

da..eu am fost deja la cateva probe..nU gasesc inca rochia care sa imi ramana in suflet..

plisuk
25.07.2013, 12:09:07
da..eu am fost deja la cateva probe..nU gasesc inca rochia care sa imi ramana in suflet..
Ce-i al tau e pus deoparte :*
La un moment dat o sa o gasesti ai sa vezi!

carmen3105
25.07.2013, 12:10:52
Ce-i al tau e pus deoparte :*
La un moment dat o sa o gasesti ai sa vezi!

da...tot ce imi place e peste 2000 euro..asa ca mai caut :( parca e prea mult..pt o zi..m-am gandit la un buget maxim de 1300-1400 euro.

alyangel
25.07.2013, 12:52:23
Multumesc frumos,o sa ma duc sa o probez....sper sa vina bine.
Eu am 1,68 inaltime+ tocuri....sper sa fie in regula:)

denny89
26.07.2013, 13:29:16
Hop si eu :A
Te inteleg perfect, si eu sunt plecata din tara si e destul de greu sa rezolvi totul de aici(:|

daaaaa!!! desi suntem plecati din tara am incercat sa fac cat mai multe!!!! mergand la multe nunti prin tara am invatat ceva de la fiecare si asa sper sa imi organizez nunta pe care o vreu!!!cum am spus am incercat sa facem cat mai multe inainte de a merge acasa in august cum ar fi:sa ne alegem modelul de verghiete,culoriile nuntii,aranjamentele florali,modelul tortului,invitatiile marturiile,si multe amanunte marunte care as vrea sa le evit atunci cu cateva zile pana in nunta!!!! am zis ca e mai bine asa,ca cel putin cand ajungem in tara avem ideiile clare la ceea ce vrem si odata acolo doar batem palma!!!:D odata alese astea important e sa ai banii ca restul vine de la sine!!!:d va puuuuup si spor la treabaaa!

ElenaValentin
20.08.2013, 13:04:50
Buna!!
Buna fetelor,

Mireasa de 23 august 2014.

Incantata sa va cunosc!

bianca02
22.08.2013, 17:49:40
Buna fetelor,
Si eu sunt viitoare miresica de august. Deocamdata am rezolvat cu restaurantul, staroste,dj. Am vazut ca multe dintre voi ati vorbit deja la biserica, asa repede trebuie? Eu ma gandeam sa merg cu vreo 5 -6 luni inainte nu mai repede, sau o fi prea tarziu?:-\

alyangel
22.08.2013, 19:44:17
Buna fetelor,bine ati venit!
Nici noi nu am discutat la biserica inca,citisem pe aici ca rezervarile se fac incepand cu luna ianuarie,dar vad ca multe dintre fete deja au discutat si la biserica #-o
Noi momentan nu am mai facut nimic,am vrea sa mergem sa ne alegem verighetele :">
spor la miresit!:*

ElenaValentin
23.08.2013, 11:37:22
Buna fetelor,bine ati venit!
Nici noi nu am discutat la biserica inca,citisem pe aici ca rezervarile se fac incepand cu luna ianuarie,dar vad ca multe dintre fete deja au discutat si la biserica #-o
Noi momentan nu am mai facut nimic,am vrea sa mergem sa ne alegem verighetele :">
spor la miresit!:*
De astazi ... miresele din 23.08.2014 ... fix un an. Incepem numaratoarea inversa. Va pup

bianca02
23.08.2013, 12:02:21
nasa mea a merg cu vreo 2 luni inainte la biserica, deci nu cred ca ar fi probleme ( sper ) ;-)
Si noi suntem in cautare de verighete, dar nu suntem foarte hotarati ce model sa alegem :))

ElenaValentin
26.08.2013, 11:06:38
Buna fetelor,
Si eu sunt viitoare miresica de august. Deocamdata am rezolvat cu restaurantul, staroste,dj. Am vazut ca multe dintre voi ati vorbit deja la biserica, asa repede trebuie? Eu ma gandeam sa merg cu vreo 5 -6 luni inainte nu mai repede, sau o fi prea tarziu?:-\

Si noi am fost sambata sa vorbim cu preotul si doamna care avea grija de biserica ne-a spus ca prin octombrie vin "caietele" pentru 2014. Probabil ca depinde, dar puteti incerca.

carmen3105
26.08.2013, 11:13:28
Si noi am fost sambata sa vorbim cu preotul si doamna care avea grija de biserica ne-a spus ca prin octombrie vin "caietele" pentru 2014. Probabil ca depinde, dar puteti incerca.

eu voi avea nunta in luna mai, si am vb deja cu preotul inca din iulie anul acesta..m-a notat in agenda, totul era pregatit pt 2014:) Probabil depinde de la biserica la bicerica , cum se organizeaza

eugdeni
27.08.2013, 14:51:27
Buna dragele mele, eu sunt noua pe aici . Si eu am nunta la anul , 23 august 2014 (chiar de ziua mea de nastere ;)) ). Se pare ca eu ma misc mai incet ca voi, eu am gasit restaurantul si am platit o parte din avans , am facut lista provizorie cu invitatii si ne-am gandit la nasi si la biserica dar nu suntem siguri. Va pup

carmen3105
27.08.2013, 14:55:27
Buna dragele mele, eu sunt noua pe aici . Si eu am nunta la anul , 23 august 2014 (chiar de ziua mea de nastere ;)) ). Se pare ca eu ma misc mai incet ca voi, eu am gasit restaurantul si am platit o parte din avans , am facut lista provizorie cu invitatii si ne-am gandit la nasi si la biserica dar nu suntem siguri. Va pup

Bine ai venit alaturi de noi!:) Ai timp pana in august, ai sa le faci incet incet:) Succes in pregatiri..

eugdeni
27.08.2013, 15:22:05
Bine ai venit alaturi de noi!:) Ai timp pana in august, ai sa le faci incet incet:) Succes in pregatiri..

multumesc mult

alyangel
27.08.2013, 22:22:20

Buna!
Bine ai venit printre noi,ma bucur sa vad ca mai sunt miresici in aceasi zi cu mine :*.
Stai linistita,ai timp pt toate!
Noi azi am fost sa vedem verighete....am fost la La Rosa,au modele frumoase,e asa greu sa decizi....dar am citit pe forum si pareri negative despre ei,si am inceput sa am dubii :-s.

eugdeni
28.08.2013, 08:14:10
Buna!
Bine ai venit printre noi,ma bucur sa vad ca mai sunt miresici in aceasi zi cu mine :*.
Stai linistita,ai timp pt toate!
Noi azi am fost sa vedem verighete....am fost la La Rosa,au modele frumoase,e asa greu sa decizi....dar am citit pe forum si pareri negative despre ei,si am inceput sa am dubii :-s.

Da si mie mi se pare o decizie foarte grea si noi ne-am uitat asa orientativ . Despre pareri negative am inteles ca cele cu aur alb nu sunt de foarte buna calitate ca s-ar sterge , acum nu stiu, pana la nunta noastra ne mai interesam. te pup

carmen3105
28.08.2013, 09:20:34
Da si mie mi se pare o decizie foarte grea si noi ne-am uitat asa orientativ . Despre pareri negative am inteles ca cele cu aur alb nu sunt de foarte buna calitate ca s-ar sterge , acum nu stiu, pana la nunta noastra ne mai interesam. te pup

Cele nu aur alb s-ar sterge??Ce sa se stearga? Cred ca nu ai inteles bine...Se vorbea despre verighetele lucioase sau mate, nu de culoarea aurului..

eugdeni
28.08.2013, 09:26:10
Cele nu aur alb s-ar sterge??Ce sa se stearga? Cred ca nu ai inteles bine...Se vorbea despre verighetele lucioase sau mate, nu de culoarea aurului..

eu asa am auzit , ca verighetele in 2 culori alb si galben in timp o sa devina o sg culoare . acum nu stiu exact, sper sa nu fie asa pt ca si mie imi plac

carmen3105
28.08.2013, 09:31:35
eu asa am auzit , ca verighetele in 2 culori alb si galben in timp o sa devina o sg culoare . acum nu stiu exact, sper sa nu fie asa pt ca si mie imi plac

Nu are cum..cele care sunt mate in timp trebuiesc curatate, iar odata curatate, slefuite, isi mai pierd din gramaj..

eugdeni
28.08.2013, 09:44:36
Nu are cum..cele care sunt mate in timp trebuiesc curatate, iar odata curatate, slefuite, isi mai pierd din gramaj..

Aaaaa, inseamna ca am inteles eu gresit . Ms pt informatie te pup

carmen3105
28.08.2013, 09:46:01
Aaaaa, inseamna ca am inteles eu gresit . Ms pt informatie te pup

cu multa placere..astept sa vad ce modele va alegeti, si noi cautam cautam...:) Te pup

eugdeni
28.08.2013, 09:50:25
cu multa placere..astept sa vad ce modele va alegeti, si noi cautam cautam...:) Te pup

Pai noi pana acum am gasit pe internet 3 modele care ne plac, dar nu suntem inca hotarati

carmen3105
28.08.2013, 09:52:20
Pai noi pana acum am gasit pe internet 3 modele care ne plac, dar nu suntem inca hotarati

da...sunt/par dragute.Insa te sfatuiesc sa mergi sa probezi! Se vede total diferit cand pui pe deget:)

eugdeni
28.08.2013, 09:53:54
da...sunt/par dragute.Insa te sfatuiesc sa mergi sa probezi! Se vede total diferit cand pui pe deget:)

Categoric mergem sa probam, noi pe internet doar ne-am facut o idee.

carmen3105
28.08.2013, 09:56:00
Categoric mergem sa probam, noi pe internet doar ne-am facut o idee.

pai da, iti zic pt ca sunt multe cupluri care isi iau de pe net ...dar macar sa stii cum vine pe degetul tau :) La rochie..ce te-ai gandit?

eugdeni
28.08.2013, 10:34:45
pai da, iti zic pt ca sunt multe cupluri care isi iau de pe net ...dar macar sa stii cum vine pe degetul tau :) La rochie..ce te-ai gandit?

Da m-am gandit . Am gasit ceva dragut, dar ca sa a avantajeze asa ceva mai tr sa dau jos cam 9-10 kg :-"

carmen3105
28.08.2013, 10:39:41
Da m-am gandit . Am gasit ceva dragut, dar ca sa a avantajeze asa ceva mai tr sa dau jos cam 9-10 kg :-"

eu de aici mi am comandat...http://www.martine-toledano.com/fr/presentation
poate te inspira :)

ElenaValentin
28.08.2013, 11:04:17
eu de aici mi am comandat...http://www.martine-toledano.com/fr/presentation
poate te inspira :)
Buna Carmen,

Ne poti arata modelul pe care l-ai comandat?

carmen3105
28.08.2013, 11:17:01
Buna Carmen,

Ne poti arata modelul pe care l-ai comandat?

nu apare pe site pt ca e model 2014 din pacate...oricum e stil printesa :)

am gasit-o...http://en.calameo.com/read/00085898927dc1f078cf7 aici e catalogul sau daca nu merge incercati aici http://www.calameo.com/books/00085898927dc1f078cf7 si dati click pe catalog..si apoi e a....stati sa o caut bine :)

DR 193...Dar modificata rochia lunga..aici e pana la glezne :)

eugdeni
28.08.2013, 12:00:37
DR 193...Dar modificata rochia lunga..aici e pana la glezne :)

este tare draguta . Cat ai dat pe ea? Cum aflam si noi preturile?

carmen3105
28.08.2013, 12:04:33
este tare draguta . Cat ai dat pe ea? Cum aflam si noi preturile?

eu am dat 1200 euro..si 250 euro ca ii modifica lungimea...am mers direct in magazin..dar cred ca daca sunati, puteti afla..

bianca02
28.08.2013, 13:36:51

E superba rochita, asa ceva mi-ar placea si mie

eugdeni
28.08.2013, 14:32:13
E superba rochita, asa ceva mi-ar placea si mie
acesta este site-ul , este un magazin din Cluj, este mai aproape de tine . Costa 1600 ron, un pret foarte accesibil.

alyangel
28.08.2013, 16:00:06
Buna fetelor,
Intrati pe topicul despre verighete si acolo o sa cititi despre faptul ca bijuteriile din aur alb in timp se ingalbenesc,deoarece albul acestora se obtine prin rodinare.

552656 noua ne plac aceste verighete.....sunt subtiri,deoarece eu am degetele mai scurte si nu se vede bine o verigheta groasa pe carnacior 8-},am vazut ca au un model asemanator si la Mardikian.
O sa mergem si acolo sa probam,din cate am citit pe net despre ei sunt seriosi si nu am vazut situatii neplacute.

RamonaS.
28.08.2013, 16:09:10
Buna fetelor,
Intrati pe topicul despre verighete si acolo o sa cititi despre faptul ca bijuteriile din aur alb in timp se ingalbenesc,deoarece albul acestora se obtine prin rodinare.

552656 noua ne plac aceste verighete.....sunt subtiri,deoarece eu am degetele mai scurte si nu se vede bine o verigheta groasa pe carnacior 8-},am vazut ca au un model asemanator si la Mardikian.
O sa mergem si acolo sa probam,din cate am citit pe net despre ei sunt seriosi si nu am vazut situatii neplacute.

Foarte frumoase verighetele. Si eu vreau ceva mai subtire si un model cat mai simplut:)

carmen3105
28.08.2013, 16:09:15
acesta este site-ul , este un magazin din Cluj, este mai aproape de tine . Costa 1600 ron, un pret foarte accesibil.

este exact ce cautai nu? Iar 1600 lei - chilipir :) Mergi si probeaza, vezi daca ti se potriveste :)

carmen3105
28.08.2013, 16:10:52
Foarte frumoase verighetele. Si eu vreau ceva mai subtire si un model cat mai simplut:)

mie nu imi plac deloc astea subtiri..modelul anilor 70..adica, ok, subtiri..dar parca atat de simple? Oricum fiecare cu gusturile lui..Mie mi se par mult mai rezistente cele mai latute..ca sunt si mai groase:)

bianca02
28.08.2013, 17:27:50

waw mersi nu stiam de magazinul acesta ;)) momentan sunt plecata din tara dar ma intorc in ianuarie si am sa-i fac o vizita sa vedem ce minunatii mai gasesc.:*:*:*

eugdeni
29.08.2013, 09:39:40
waw mersi nu stiam de magazinul acesta ;)) momentan sunt plecata din tara dar ma intorc in ianuarie si am sa-i fac o vizita sa vedem ce minunatii mai gasesc.:*:*:*

Cu mare placere, sper sa iti gasesti rochia perfecta . te pup

eugdeni
29.08.2013, 09:42:16
este exact ce cautai nu? Iar 1600 lei - chilipir :) Mergi si probeaza, vezi daca ti se potriveste :)

Da este foarte buna ca pret, insa este prea devreme, mai astept putin

RamonaS.
29.08.2013, 10:18:30
Da este foarte buna ca pret, insa este prea devreme, mai astept putin

Mai scump drumul de la Craiova la Cluj:)

eugdeni
29.08.2013, 11:48:49
Mai scump drumul de la Craiova la Cluj:)

Da ai dreptate, nu stiu ce sa fac, dar mai am timp de gandire

carmen3105
29.08.2013, 11:50:54

cu siguranta cei gasi ceva mai aproape de tine..Doar nu e singura firma care are modelul acela..trebuie putina rabdare sa cauti..:)

RamonaS.
29.08.2013, 11:53:34

Nu ai fost pe la magazinele de pe Lipscani?

eugdeni
29.08.2013, 11:54:13
Am si eu nevoie de ajutor din partea miresicilor din Dolj.
Voi ce fotografi alegeti? Eu am o mare dilema. Caut si eu un fotograf bun pana in 1000E. Ce sfaturi imi dati?

eugdeni
29.08.2013, 11:56:54
Nu ai fost pe la magazinele de pe Lipscani?

Inca nu am inceput sa merg prin magazine, dar o sa merg cat de repede pot

alyangel
29.08.2013, 15:19:53

Buna!!
Este super site-ul acesta.
Ce nu inteleg eu,este daca ei aduc aceste rochii sau le realizeaza dupa modelele altor designeri,deoarece rochita Mori Lee model 4614,la avangarde brides costa aproximativ 3.000 ron.....iar aici este la jumatate :O ;;)

alyangel
29.08.2013, 15:35:10
mie nu imi plac deloc astea subtiri..modelul anilor 70..adica, ok, subtiri..dar parca atat de simple? Oricum fiecare cu gusturile lui..Mie mi se par mult mai rezistente cele mai latute..ca sunt si mai groase:)

Da.....acestea au 3 mm,ma gandeam ca pentru mine sa il facem de 4 mm iar pentru sotior,sa il facem de 5-6 mm.
Cum spuneam am degetele scurte si o sa port si inelul de logodna impreuna cu verigheta,si o sa fie prea incarcat ;))

bianca02
29.08.2013, 16:57:20
Buna!!
Este super site-ul acesta.
Ce nu inteleg eu,este daca ei aduc aceste rochii sau le realizeaza dupa modelele altor designeri,deoarece rochita Mori Lee model 4614,la avangarde brides costa aproximativ 3.000 ron.....iar aici este la jumatate :O ;;)

Si eu am ramas surprinsa de preturi, dar dupa o privire mai amanuntita am descoperit : "Nota: Rochiile de mireasa sunt copii dupa original..." Copii sau nu eu o sa-i fac o vizita sa vedem cum lucreaza totusi.

RamonaS.
29.08.2013, 17:16:29
Si eu am ramas surprinsa de preturi, dar dupa o privire mai amanuntita am descoperit : "Nota: Rochiile de mireasa sunt copii dupa original..." Copii sau nu eu o sa-i fac o vizita sa vedem cum lucreaza totusi.

Poate o sa le fac si o vizita cand o sa imi fac timp:)

carmen3105
29.08.2013, 18:58:22
Poate o sa le fac si o vizita cand o sa imi fac timp:)

trebuie sa va faceti timp!!!Si nu uitati de pozeee de la probe:) Eu va astept cu drag..sunt tare curioasa ce rochie va alegeti..Apropo, soacra o plateste??Soacra mea nici nu m-a intrebat cum e sau cat a costat? A zis doar:ma bucur ca ti-ai gasit :-"

alyangel
29.08.2013, 22:01:08

Multumesc pentru lamurire,ma bate gandul sa ajung si eu pe acolo,daca arata bine si sunt lucrate cu grija nu vad de ce as da dublu in alta parte...:)>-
Spor in toate fetelor!:*

bianca02
29.08.2013, 22:23:27
Eu nu ma grabesc sa-mi cumpar rochita pt ca ma razgandesc f des din pacate. Acum 3 luni cand ma intreba cineva ce idee am pt rochita spuneam ca SIGUR dar SIGUR va fi in stil printesa,cat mai infoiata, cu pantofi rosii sau albastrii si buchetul la fel asortat cu rochia, iar acum nicidecum nu mai vreau asa ceva, prefer mai bine un A-line (sau printesa dar nu foarte infoiata, gen rochia care a postat-o eugdeni) si cat mai simpla, iar pantofii sa fie albi,crem sau argintii. Deci pana la nunta probabil ma mai razgandesc de 100 de ori ;))

pardon buchetul asortat cu pantofii vroiam sa scriu :D

ElenaValentin
30.08.2013, 15:17:51
trebuie sa va faceti timp!!!Si nu uitati de pozeee de la probe:) Eu va astept cu drag..sunt tare curioasa ce rochie va alegeti..Apropo, soacra o plateste??Soacra mea nici nu m-a intrebat cum e sau cat a costat? A zis doar:ma bucur ca ti-ai gasit :-"

:)) da, de obicei asa se procedeaza. Soacra o plateste, dar eu am stabilit ca soacra mea sa ii cumpere fiului ei si mie mama. Nu cred ca vreau sa ii cer 1500 euro pentru rochia mea, desi isi permite aceasta suma. Parintii nostri ,consider ca nu sunt invatati cu astfel de sume cheltuite pe haine, fie ea si o rochie de mireasa.

bianca02
30.08.2013, 15:52:17
Eu nu stiam de aceasta traditie cum ca soacra iti plateste rochia, sau poate in zona noastra e diferit, nu stiu. Traditie sau nu, noi am hotarat sa nu ne punem la cheltuiala parintii si sa ne facem noi singuri nunta.

carmen3105
30.08.2013, 19:31:28
Eu nu stiam de aceasta traditie cum ca soacra iti plateste rochia, sau poate in zona noastra e diferit, nu stiu. Traditie sau nu, noi am hotarat sa nu ne punem la cheltuiala parintii si sa ne facem noi singuri nunta.

Nici noi nu ii vom supune absolut la nici o cheltuiala..dar era doar chestia de gest..sa ma intrebe..Probabil i-a fost frica sa nu ii bat vreun apropo :p

alyangel
31.08.2013, 18:04:34
Nici noi nu vrem sa ii punem pe ai nostri la cheltuieli,vrem sa luam totul singuri.
Desi soacra spune ca ea o sa ne imbrace pentru nunta....[-X

bianca02
02.09.2013, 12:02:48
Nici noi nu ii vom supune absolut la nici o cheltuiala..dar era doar chestia de gest..sa ma intrebe..Probabil i-a fost frica sa nu ii bat vreun apropo :p

=)) probabil o sperie gandul ca v-a trebui sa-ti plateasca rochia, de aceea nu te intreaba ;))

Va spun sincer ca noi am hotarat sa ne platim singuri nunta, nu pentru ca neaparat nu si-ar permite parintii sa ne ajute (isi permit- in limitele bunului simt :D ) dar iubi meu are niste parinti mai....bagaciosi, daca pot sa le spun asa, si nu am vrea ca socrii sa ne plateasca rochia, costumul sau verighetele, sa aibe pretentii, sa ne luam ce le place lor, sau sa ne ofere un buget de...n lei si sa fim nevoiti sa ne incadram in acel buget.

carmen3105
02.09.2013, 12:06:12
=)) probabil o sperie gandul ca v-a trebui sa-ti plateasca rochia, de aceea nu te intreaba ;))

Va spun sincer ca noi am hotarat sa ne platim singuri nunta, nu pentru ca neaparat nu si-ar permite parintii sa ne ajute (isi permit- in limitele bunului simt :D ) dar iubi meu are niste parinti mai....bagaciosi, daca pot sa le spun asa, si nu am vrea ca socrii sa ne plateasca rochia, costumul sau verighetele, sa aibe pretentii, sa ne luam ce le place lor, sau sa ne ofere un buget de...n lei si sa fim nevoiti sa ne incadram in acel buget.

:))) shh...tocmai ce s-a oferit sa imi cumpere pantofi daca eu nu gasesc :))) vad ca marea majoritate de aici isi organizeaza singuri nunta, se ocup de cheltuieli si toate celelalte..asta e bine pt noi :)ne putem alege ce ne place :D

alyangel
02.09.2013, 13:19:39
Da.....este bine.
Consider ca fiecare si-a facut nunta asa cum a vrut la momentul respectiv,asa ca nu vad de ce acum ar vrea sa isi impuna punctul de vedere in organizarea nuntii noastre.
Oricum,de cate ori discut cu viitoarea soacra despre rochite,imi dau seama ca nu avem aceleasi gusturi....se poate sa fie o dezamagire pentru ea,dar asta este.....
Chiar imi spunea ca a fost la o nunta si rochia era asa si pe dincolo....fara bretelute fara nimc.....simpla,mi-a aratat si poza(primisera marturii foto) si cand am vazut-o am ramas :| ,rochia era chiar foarte frumoasa,asa cum imi doresc eu:))))#-o

RamonaS.
02.09.2013, 13:45:46
Pe noi ne ajuta socrii in organizarea nuntii, fara a se baga in preferintele noastre. Suntem norocosi!

bianca02
02.09.2013, 15:16:58
Pe noi ne ajuta socrii in organizarea nuntii, fara a se baga in preferintele noastre. Suntem norocosi!

Sunteti foarte norocosi, nici eu nu ma pot plange cu socrii mei ca sunt niste persoane foarte deosebite si ne intelegem bine, doar ca socrului meu ii place ca toate lucrurile sa se faca dupa bunul sau plac, dar nu ne lasam la el :-":-":-"

alyangel
03.09.2013, 08:04:34
Neata!
Din punctul acesta de vedere nici eu nu ma plang.....viitori socrii sunt niste oameni foarte de treaba,care ne respecta deciziile.....sper sa avem aceasi relatie si mai tarziu.
Chiar daca avem gusturi diferite sunt convinsa ca orice vom alege,o sa le placa :)

oanaoana1234
03.09.2013, 13:13:55
Miresici va doresc tot ce mi-am dorit eu pentru mine la nunta http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif. Daca cineva are nevoie de nasi pentru nunta sau botez va astept cu un PM, noi suntem in cautare de fini si finuti.

andreeasivalentin
03.09.2013, 13:43:59

Heiii!ma bucur pt tine si noi avem nunta in aceeasi zi cu voi,noi avem doar nasi si restaurantul,legat de celelalte ne mai informam sa luam decizia cea mai bun.
Spor la pregatiri

bianca02
04.09.2013, 11:37:38
fetelor stiti cumva unde as putea gasi flori din plastic, dar care sa para cat de cat naturale??? Am vazut odata, dar nu-mi aduc aminte in ce magazin #-o si pareau asa de naturale, pana nu am pus mana pe ele nu mi-am dat seama ca sunt de plastic.

carmen3105
04.09.2013, 13:36:11
fetelor stiti cumva unde as putea gasi flori din plastic, dar care sa para cat de cat naturale??? Am vazut odata, dar nu-mi aduc aminte in ce magazin #-o si pareau asa de naturale, pana nu am pus mana pe ele nu mi-am dat seama ca sunt de plastic.

gasesti sigur pe net sa comanzi sau de inchiriat la firmele de organizat evenimente...

bianca02
04.09.2013, 14:35:08
am gasit multumesc frumos, dar ce preturi exagerate au, la banii astia iti iei flori naturale

alyangel
07.09.2013, 11:34:50
Buna miresici!
Am fost ieri si ne-am comandat si verighetele....in 10 zile sunt gata!
Sunt tare nerabdatoare sa vad rezultatul final,sper sa iasa asa cum le-am dorit!552948

Va doresc o zi superba,plina de realizari!
552949

plisuk
07.09.2013, 12:41:17
Buna miresici!
Sunt tare nerabdatoare sa vad rezultatul final,sper sa iasa asa cum le-am dorit!552948

552949

Foarte dragute sunt! Felicitari>:D<

carmen3105
07.09.2013, 15:54:24
Foarte dragute sunt! Felicitari>:D<

Felicitari...voi chiar faceti progrese...de cate karate ai luat pana la urma??

alyangel
07.09.2013, 17:44:58
Multumesc fetelor:*
Am luat de 14 k,aur galben.
Am dat aur la schimb si urmeaza sa platim diferenta cand sunt gata.
Acum ne gandim daca sa le si gravam :-?

carmen3105
07.09.2013, 17:51:13

pai acum e la moda gravatul..mie mi se pare cel mai ok in interior, si nu la exterior la vedere...asta o stiti doar voi:)

alyangel
07.09.2013, 17:54:18
Nu dorim la exterior....la interior ne gandeam sa le gravam....mai avem timp de gandire ;))

carmen3105
07.09.2013, 17:58:10
Nu dorim la exterior....la interior ne gandeam sa le gravam....mai avem timp de gandire ;))

Pe unde am fost noi si ne-am uitat...era gravura gratis..asa e si la voi in oras?

alyangel
08.09.2013, 11:49:11
Pe unde am fost noi si ne-am uitat...era gravura gratis..asa e si la voi in oras?

Unde le-am comandat noi gravura se plateste,1,5 lei litera de tipar si 3 lei litera de mana.
Am fost si in alta parte si era gratuita gravura,dar am citit pe forum despre ei si am decis sa le facem in alta parte.

carmen3105
08.09.2013, 11:55:17
Unde le-am comandat noi gravura se plateste,1,5 lei litera de tipar si 3 lei litera de mana.
Am fost si in alta parte si era gratuita gravura,dar am citit pe forum despre ei si am decis sa le facem in alta parte.

Oricum pentru 50 lei +sau -...nu e mare lucru..

AnaMiresica2014
10.09.2013, 10:47:03
Buna miresici!

552949

Buna Miresico de aceeasi zi ca si mine!!
Si noi am comandat vereghetele, in 10 zile le vom ridica si noi de la magazin!
Deabia astept!!

Imi puteti recomanda si mie o formatie la un pret modest de 55 mil maxim ... :(

ElenaValentin
10.09.2013, 14:05:24
Buna Miresico de aceeasi zi ca si mine!!
Si noi am comandat vereghetele, in 10 zile le vom ridica si noi de la magazin!
Deabia astept!!

Imi puteti recomanda si mie o formatie la un pret modest de 55 mil maxim ... :(

Buna miresico!

Depinde ce stil doresti sa asculti. Cred ca am mai spus de formatia Acord din Bucuresti. Cam acesta este pretul lor.

Cu drag!

denny89
10.09.2013, 16:11:16
buna miresiciiiii!!! noi acum 2 sapt ne-am intors din tara!!! am rezolvat in mare tot!!!am luat verghietele,foto-video,am vb pt aranjamentele florale si formatia,biserica....marturiile sunt aproape gata(mai avem sa le impachetam)...practic ne mai ramane sa ne cumparam hainutele,cocardele,tortul(care nu puteam sa vb de pe acum)si cadourile pt nasi,plus ultimele chitzitibusuri care le facem atunci!!!
sunt multumita la stadiul la care sunt!!!

o intrebare:stiti cumva cand sunt targuriile de nunti la bucuresti in 2014?
va puuuup si spor la pregatiri!!!

carmen3105
10.09.2013, 18:30:24
buna miresiciiiii!!! noi acum 2 sapt ne-am intors din tara!!! am rezolvat in mare tot!!!am luat verghietele,foto-video,am vb pt aranjamentele florale si formatia,biserica....marturiile sunt aproape gata(mai avem sa le impachetam)...practic ne mai ramane sa ne cumparam hainutele,cocardele,tortul(care nu puteam sa vb de pe acum)si cadourile pt nasi,plus ultimele chitzitibusuri care le facem atunci!!!
sunt multumita la stadiul la care sunt!!!

o intrebare:stiti cumva cand sunt targuriile de nunti la bucuresti in 2014?
va puuuup si spor la pregatiri!!!

wow, ce rapizi sunteti! Bravo voua :) Ce fel de verighete ati ales?

lollyta
10.09.2013, 19:01:16
Salutare miresici,

Bine v-am gasit...si eu sunt o viitoare miresica pe 23.08.2014.Va urez spor la miresit!!!

Pooooop!

alyangel
10.09.2013, 21:56:39
Buna miresici!
bine ati venit in mijlocul nostru!
Cum stati cu pregatirile?

lollyta
11.09.2013, 09:36:32
Buna miresici!
bine ati venit in mijlocul nostru!
Cum stati cu pregatirile?

Bine v-am gasit :) .Pana acum concret am doar restaurantul si nasii. Pana la sfarsitul zilei sper sa am si foto-video.

:) M-am cam blocat la formatie / DJ...nu stiu ce sa aleg...avand in vedere ca singurele 2 formatii care mi-au placut sunt deja ocupate :(

plisuk
11.09.2013, 09:59:07
eu m-am blocat la foto+video :-\
Nu stiu pe cine sa aleg:">

ElenaValentin
11.09.2013, 14:33:53
Ce variante ai? Si eu am aceeasi problema. Avem video , dar nu ne putem hotari la foto.

adriana_ady30
11.09.2013, 18:58:32
Buna miresici

Si eu sunt o miresica de 2014in august
Eu stau f prost cu pregatirile inca mai sunt la cautat restaurant, am ramas rau in urma am avut cununia acuma in august pe 24 si am tot pregatit pentru ea. Ceva recomandari de restaurante aveti sa ma ajutati si pe mine?
Am cam intrat in panica...

adriana_ady30
11.09.2013, 19:18:53

La asta sunt de acord cu tine asa am zis si noi mai bine imi iau eu ce vreau si ce imi place fara sa ma bata nimeni la cap sau sa ma incadrez in cine stie ce suma

Ioana.M
11.09.2013, 19:31:23
Buna seara dragelor :) Va saluta o viitoare miresica de 16 august 2014 :D Mai e cineva care are nunta pe 16? ;;) Pupici si spor la pregatiri sa aveti :)

plisuk
11.09.2013, 20:31:34
Buna seara dragelor :) Va saluta o viitoare miresica de 16 august 2014 :D Mai e cineva care are nunta pe 16? ;;) Pupici si spor la pregatiri sa aveti :)

Buna! Bine ai venit:*
Spor la miresit si tie! Cum stai cu pregatirile?

Ioana.M
11.09.2013, 22:03:43
Buna! Bine ai venit:*
Spor la miresit si tie! Cum stai cu pregatirile?

Buna plisuk :*..deocamdata am reusit sa iau restaurantul si am gasit si nasii de cununie. Marea problema e muzica, nu gasesc nimic bun, si ce este ok, este prea scump sau deja e luata :( Multe batai de cap si stres cat cuprinde..de acum daca tot ne vrem mirese, jucam pana la capat :))

Ioana.M
11.09.2013, 22:32:41
Restul miresicilor cum stau cu pregatirile?

eugdeni
12.09.2013, 08:39:32

Buna draga miresica, eu momentan am restaurantul si muzica . Acum cautam foto+video si nasii si dupa ce terminam si cu etapa aceasta incepem cautarea verighetelor si a bisericii. te pup si spor la treaba

paula.andreea
12.09.2013, 08:56:29
Buna draga miresica, eu momentan am restaurantul si muzica . Acum cautam foto+video si nasii si dupa ce terminam si cu etapa aceasta incepem cautarea verighetelor si a bisericii. te pup si spor la treaba
acum am vazut ca veti avea nunta la Baba Novac, am fost pe 1 sept la o nunta acolo si mi s-a parut minunat locul si servirea la fel, ireprosabila - cred ca a fost prima nunta la care am vazut chelneri atat de bine organizati. felicitari :) !

lollyta
12.09.2013, 09:06:14

Eu tocmai am semnat aseara cu Digital Foto Age...Pachetul costa 1000 eur, foto (nelimitat)+ video(toata durata evenimentului)+ 4 abume(2 mari+2 mici) si sedinta trash the dress...pozele ies superbe...vi-l recomand cu draga inima :)

eugdeni
12.09.2013, 09:29:38
acum am vazut ca veti avea nunta la Baba Novac, am fost pe 1 sept la o nunta acolo si mi s-a parut minunat locul si servirea la fel, ireprosabila - cred ca a fost prima nunta la care am vazut chelneri atat de bine organizati. felicitari :) !

Buna, chiar nu am auzit pe nimeni sa fi fost recent la o nunta la Baba Novac. Ma bucur ca ti-a placut si sper sa ramana asa si pana la nunta mea. Mancarea cum ti s-a parut? In general totul a fost ok ?

Ioana.M
12.09.2013, 11:16:12
Cam cati invitati estimati ca o sa aveti la nunta ? ;;)

AnaMiresica2014
12.09.2013, 11:27:41
Buna miresico!

Depinde ce stil doresti sa asculti. Cred ca am mai spus de formatia Acord din Bucuresti. Cam acesta este pretul lor.

Cu drag!

Ms...sa-i caut sa vedem...vreau muzica de petrecere, hore sarbe deastea!

AnaMiresica2014
12.09.2013, 11:51:58

Noi avem sigur 80.
Dar pe lista avem in jur de 160 :)
Sa vedem mai e pana la anu'
Spor la pregatiri.

paula.andreea
12.09.2013, 11:57:53
Buna, chiar nu am auzit pe nimeni sa fi fost recent la o nunta la Baba Novac. Ma bucur ca ti-a placut si sper sa ramana asa si pana la nunta mea. Mancarea cum ti s-a parut? In general totul a fost ok ?
A fost foarte frumos per total. Legat de mancare, mie mi-a placut, aproape tot a fost gustos, mai putin niste chiftelute foarte fade. Nu stiu daca voi veti opta pentru meniul pe care l-au avut cei la care am fost noi - ei avut un meniu mai aparte, nu unul traditional si unii invitati au fost nemultumiti din punctul asta de vedere (ca sa explic exact, nu au avut vesnicele sarmalute si peste la aperitivul cald) - mie mi-a placut mai mult asa cum a fost la ei si repet, toate erau gustoase, dar pentru cei care s-au obisnuit ca nu e nunta fara sarmale a fost un incovenient

bianca02
12.09.2013, 11:58:53
Noi avem pe lista vreo 230, dar ne asteptam undeva la 160 sa vina.

alyangel
12.09.2013, 12:08:49

Buna,
Noi pana acum avem restaurant,dj,foto-video,si am comandat verighetele.
Urmatorul pas sunt nasii,nu stim inca pe cine sa rugam sa ne naseasca,nu credeam ca o sa fie atat de complicat :(
Dupa ce vom stii si acest aspect,vom merge sa discutam la biserica.
Lista noastra are aproximativ 200 de invitati(din care cred ca o sa mai taiem),dar ne asteptam sa vina aprox 100-120:-?

ElenaValentin
12.09.2013, 12:09:21
Buna miresici

Si eu sunt o miresica de 2014in august
Eu stau f prost cu pregatirile inca mai sunt la cautat restaurant, am ramas rau in urma am avut cununia acuma in august pe 24 si am tot pregatit pentru ea. Ceva recomandari de restaurante aveti sa ma ajutati si pe mine?
Am cam intrat in panica...

Buget, zona, capacitate?!

ElenaValentin
12.09.2013, 12:15:50
Buna plisuk :*..deocamdata am reusit sa iau restaurantul si am gasit si nasii de cununie. Marea problema e muzica, nu gasesc nimic bun, si ce este ok, este prea scump sau deja e luata :( Multe batai de cap si stres cat cuprinde..de acum daca tot ne vrem mirese, jucam pana la capat :))
Poti sa cauti formatia ABC. Prietena mea a fost in week end la nunta si a zis ca s-a distrat super si formatia a facut super atmosfera. Au cantat orice gen de muzica, iar manelele au fost inlocuite cu greceasca, tuceasca ...etc.
Spor la miresit!

sunshine87
12.09.2013, 12:33:47
Buna fetelor! Noi avem pana acum restaurantul, formatia, fotograful, cameramanul, biserica, aranjamentele florare si invitatiile( care sunt deja gata). Am vorbit si pt tort dar inca este devreme pt comanda, se da cu 10 zile inainte de nunta. Am si programarea la coafor si make-up. Ne așteptăm la 120 de persoane. Voi ați hotărât ce cadou vreți pt invitatii vostrii??

Ioana.M
12.09.2013, 12:59:26
Buna,
Noi pana acum avem restaurant,dj,foto-video,si am comandat verighetele.
Urmatorul pas sunt nasii,nu stim inca pe cine sa rugam sa ne naseasca,nu credeam ca o sa fie atat de complicat :(
Dupa ce vom stii si acest aspect,vom merge sa discutam la biserica.
Lista noastra are aproximativ 200 de invitati(din care cred ca o sa mai taiem),dar ne asteptam sa vina aprox 100-120:-?

E greu si cu gasitul nasilor, dar nu imposibil. O sa vezi ca se rezolva :) Eu cred ca o sa am undeva in jur de 70-75 de invitati..nunta exclusivista :))

Ioana.M
12.09.2013, 13:03:44

Ce formatie va canta la nunta ta ?

eugdeni
12.09.2013, 13:46:17
Ce formatie va canta la nunta ta ?

Formatia ambient

eugdeni
12.09.2013, 13:48:06

Noi avem pe lista 300 de invitati ramane de vazut cati o sa vina, noi speram ca toti

yannira
12.09.2013, 19:01:56
eu eu :) ma bucur ca in sfarsit vad o miresica care are nunta pe 16. Sunt destul de putine pe forumul asta, am inceput sa ma intreb daca nu cumva e post in perioada aia :)). Acum am vazut ca ai in jur de 75-80 de invitati. Exact ca si mine :)

Ioana.M
12.09.2013, 20:52:54
eu eu :) ma bucur ca in sfarsit vad o miresica care are nunta pe 16. Sunt destul de putine pe forumul asta, am inceput sa ma intreb daca nu cumva e post in perioada aia :)). Acum am vazut ca ai in jur de 75-80 de invitati. Exact ca si mine :)

Pentru amandoua o sa inceapa numaratoarea inversa dupa sarbatori :)) cum stai cu pregatirile yannira? ;;)

veve.rita
13.09.2013, 08:19:14
Buna, fetelor!
Si eu tot in august m-am hotarat s-o fac. Initial am vrut in iunie de aniversarea noastra de 9 ani dar fiind singurul weekend cand se fac cununii religioase, este efectiv omor pe rezervari de restaurante, muzica, machiaj etc. Si septembrie e foarte cautata, dovada ca pe unde am fost aveau deja rezervari.
Si mi-am pus intrebarea... "Dar de august n-am auzit nimic, nicaieri. Care-i faza?" Asa ca am hotarat sa raman in august. In weekendul asta sau urmatorul o sa ma duc sa fac rezervarea si sa semnez contractul. Un singur fix am... sa ii conving pe aia sa ma lase sa gust (si contra-cost) mancarea, inainte de a semna. Atat noi (mirii) cat si multi dintre invitati, suntem gurmanzi si o mancare nereusita, ne-ar cam strica nunta.
Face cineva nunta la Militari Residence Ballroom? Aveti recomandari?

Eu pe langa citit sute de pagini de comentarii, am si doua recomandari, de la o colega si o ruda care au fost la nunta acolo si au spus numai de bine.

In schimb... intr-o luna ar trebui sa aflu daca am sau nu nasi, si daca n-o sa am, cred ca incep sa intreb pe strada cine vrea sa imi fie ca nu prea stiu lume casatorita si asta e regula no.1 :-))

Cu muzica sunt in cautare/discutii ...ma sperie preturile!
De rochie de mireasa nu mai zic... am citit cateva comentarii pe forum si vorbeau de niste preturi cat un sfert din nunta mea :-)) Eu una am buget 1500 lei doar ca nu mi-o pot lua mai devrele de 5-6 saptamani pentru ca e posibil sa raman insarcinata pana atunci.

Fotograf am dar problema mea ar fi ca fotograful ne e si cavaler de onoare si ma tot gandesc sa mai iau un fotograf, macar pentru cateva ore, ca sa imi apara in poze si cavalerul de onoare! :-))

Imi tot storc creierul cu tematica nuntii... care pana acum, cand m-am decis la ce salon raman, a fost cam greu fiindca nu stiam cum o sa fie sala. Cred ca o sa merg pe stil romantic si tinand cont de mocheta rosie a salii, cred ca pastrez un grena doar la funda scaunelor si in rest fac cu ivory, rozuri, piersica pal, bej... culori pastelate, pe aranjamente "pitice". Nu imi plac cele de 40cm sau cat au, ca nu le poti admira cand stai la masa, decat daca-ti "rupi gatul" si e pacat de banii dati pe ele.

In alta ordine de idei, ca tot vroiam sa fac o nunta atipica dar pe stil romantic, pe langa multe traditii care vor lipsi (hora miresei, acordeonistul care face taraboi in fata blocului, dansul gainii, "ia-ti mireasa ziua buna" la dezgatit, bradul si rochia alba), o sa caut s-o fac pe placul nostru (luand in considerare si ce le place invitatilor), dar categoric o sa excludem melodiile de coregrafie in grup pe care le urasc si-s la toate nuntile (meniaito, chuwawa, dansul pinguinului - din ce sondaje am facut printre invitati se pare ca nu doar eu le urasc), tortul o sa fie ceva amuzant (dati cautare pe Google imagini "funny wedding cakes") si voi cauta sa fac cateva surprize si elemente de decor mai originale si inedite. :-) Iar ca mancare, pe riscul meu, am ales bucatarie creativa, singura "traditie" pastrata ramanand sarmalele (imi plac prea mult!!!) :-))

tiberiana
13.09.2013, 09:21:12
hello, tuturor!! Si eu sunt miresica de 2014!! :D hmmm....eu, pana acum nu am stabilit nimic, in afara de restaurant. dar nu ma alarmez, am timp sa le fac pe toate.. sper :-?

veve.rita
13.09.2013, 09:22:12
hello, tuturor!! Si eu sunt miresica de 2014!! :D hmmm....eu, pana acum nu am stabilit nimic, in afara de restaurant. dar nu ma alarmez, am timp sa le fac pe toate.. sper :-?

Welcome! :-)

tiberiana
13.09.2013, 09:24:51

si soacra mea a vrut sa-mi plateasca rochia. Dar am facut-o sa inteleaga ca nu vreau sa-i incarc cu cheltuielile mele. indiferent daca va costa 500 lei sau 500 euro. Tin sa mentionez ca nu voi da mai mult de 2000 de lei pe rochie.

lollyta
13.09.2013, 09:27:34
Buna, fetelor!
Si eu tot in august m-am hotarat s-o fac. Initial am vrut in iunie de aniversarea noastra de 9 ani dar fiind singurul weekend cand se fac cununii religioase, este efectiv omor pe rezervari de restaurante, muzica, machiaj etc. Si septembrie e foarte cautata, dovada ca pe unde am fost aveau deja rezervari.
Si mi-am pus intrebarea... "Dar de august n-am auzit nimic, nicaieri. Care-i faza?" Asa ca am hotarat sa raman in august. In weekendul asta sau urmatorul o sa ma duc sa fac rezervarea si sa semnez contractul. Un singur fix am... sa ii conving pe aia sa ma lase sa gust (si contra-cost) mancarea, inainte de a semna. Atat noi (mirii) cat si multi dintre invitati, suntem gurmanzi si o mancare nereusita, ne-ar cam strica nunta.

Eu pe langa citit sute de pagini de comentarii, am si doua recomandari, de la o colega si o ruda care au fost la nunta acolo si au spus numai de bine.

In schimb... intr-o luna ar trebui sa aflu daca am sau nu nasi, si daca n-o sa am, cred ca incep sa intreb pe strada cine vrea sa imi fie ca nu prea stiu lume casatorita si asta e regula no.1 :-))

De rochie de mireasa nu mai zic... am citit cateva comentarii pe forum si vorbeau de niste preturi cat un sfert din nunta mea :-)) Eu una am buget 1500 lei doar ca nu mi-o pot lua mai devrele de 5-6 saptamani pentru ca e posibil sa raman insarcinata pana atunci.

Fotograf am dar problema mea ar fi ca fotograful ne e si cavaler de onoare si ma tot gandesc sa mai iau un fotograf, macar pentru cateva ore, ca sa imi apara in poze si cavalerul de onoare! :-))

Imi tot storc creierul cu tematica nuntii... care pana acum, cand m-am decis la ce salon raman, a fost cam greu fiindca nu stiam cum o sa fie sala. Cred ca o sa merg pe stil romantic si tinand cont de mocheta rosie a salii, cred ca pastrez un grena doar la funda scaunelor si in rest fac cu ivory, rozuri, piersica pal, bej... culori pastelate, pe aranjamente "pitice". Nu imi plac cele de 40cm sau cat au, ca nu le poti admira cand stai la masa, decat daca-ti "rupi gatul" si e pacat de banii dati pe ele.

In alta ordine de idei, ca tot vroiam sa fac o nunta atipica dar pe stil romantic, pe langa multe traditii care vor lipsi (hora miresei, acordeonistul care face taraboi in fata blocului, dansul gainii, "ia-ti mireasa ziua buna" la dezgatit, bradul si rochia alba), o sa caut s-o fac pe placul nostru (luand in considerare si ce le place invitatilor), dar categoric o sa excludem melodiile de coregrafie in grup pe care le urasc si-s la toate nuntile (meniaito, chuwawa, dansul pinguinului - din ce sondaje am facut printre invitati se pare ca nu doar eu le urasc), tortul o sa fie ceva amuzant (dati cautare pe Google imagini "funny wedding cakes") si voi cauta sa fac cateva surprize si elemente de decor mai originale si inedite. :-) Iar ca mancare, pe riscul meu, am ales bucatarie creativa, singura "traditie" pastrata ramanand sarmalele (imi plac prea mult!!!) :-))

In ce sala? Si eu tot la MRB fac nunta, si la fel ca tine nu stiu cum va fi mancarea.. Dl Ionut ne-a spus ca degustarea se face cu cateva saptamani inainte avand in vedere ca meniul e posibil sa se schimbe pana atunci...asa k luati de val de frumusetea restaurantului, si de ambianta de acolo am semnat deja pt sala Diamond (avand in vedere ca tema nuntii mele va fi diamond). :)
Iar cat despre rochie,cred ca va fi putin cam greu sa gasesti ceva frumos si calitativ in 1500 lei...(zic eu-singurele modele care m-au atras sunt undeva pe la 3000 lei)

yannira
13.09.2013, 09:29:01
Pentru amandoua o sa inceapa numaratoarea inversa dupa sarbatori :)) cum stai cu pregatirile yannira? ;;)
Cu pregatirile stau f bine. Cum nu locuim in Romania , vara asta am fost 2 saptamani acolo si am dat avans la tot: restaurant, muzica, foto, video, firma decoratiuni, machiaj&coafura am vorbit cu preotul si cu nasii. Si rochita o am deja pt ca s-a ivit o oportunitate si am luat-o la jumatate de pret (de aici din Spania). Asa ca anul asta stau linistita si la anul ma ocup de lucrurile ramase. Tu in ce stadiu esti?

tiberiana
13.09.2013, 09:30:09

Foarte dragut!! Eu vreau tot 14k, am inteles ca e mai rezistent. La fel ca tine si eu vreau sa dau aur la schimb, nu am foarte mult, dar nu-l folosesc. Asa ca i-am gasit intrebuintare :D
cat ti-a luat pt gramul de aur la vanzare/cumparare? pup

veve.rita
13.09.2013, 09:36:16
In ce sala? Si eu tot la MRB fac nunta, si la fel ca tine nu stiu cum va fi mancarea.. Dl Ionut ne-a spus ca degustarea se face cu cateva saptamani inainte avand in vedere ca meniul e posibil sa se schimbe pana atunci...asa k luati de val de frumusetea restaurantului, si de ambianta de acolo am semnat deja pt sala Diamond (avand in vedere ca tema nuntii mele va fi diamond). :)
Iar cat despre rochie,cred ca va fi putin cam greu sa gasesti ceva frumos si calitativ in 1500 lei...(zic eu-singurele modele care m-au atras sunt undeva pe la 3000 lei)

Sala Viena. Eu vreau sa il conving in vreun fel sa fac degustare inainte, ca doar platesc. :P
M-a convis recomandarea din partea matusii mirelui, care a spus ca mancarea a fost buna (ea fiind gurmanda si o foarte buna bucatareasa!).

Nu cred in superstitii si alte vorbe din popor asa ca e posibil sa imi iau second hand... nu stiu.
Am bugetul mic asa ca nu pot "Sa ma arunc" ca nu-mi permit. Poate o sa vanez la targurile de la inceputul anului ceva lichidari de stoc. Vad eu...

Cum ti se pare dl Ionut? Ca noi cand am fost sa vb, a fost destul de dezinteresat si expeditiv, mereu pe Iphone in loc sa ne acorde atentie si asta dupa ce am asteptat 20 de minute doar sa vina sa vorbeasca cu noi (anuntasem ca venim). :-(

lollyta
13.09.2013, 09:49:08
Sala Viena. Eu vreau sa il conving in vreun fel sa fac degustare inainte, ca doar platesc. :P
M-a convis recomandarea din partea matusii mirelui, care a spus ca mancarea a fost buna (ea fiind gurmanda si o foarte buna bucatareasa!).

Nu cred in superstitii si alte vorbe din popor asa ca e posibil sa imi iau second hand... nu stiu.
Am bugetul mic asa ca nu pot "Sa ma arunc" ca nu-mi permit. Poate o sa vanez la targurile de la inceputul anului ceva lichidari de stoc. Vad eu...

Cum ti se pare dl Ionut? Ca noi cand am fost sa vb, a fost destul de dezinteresat si expeditiv, mereu pe Iphone in loc sa ne acorde atentie si asta dupa ce am asteptat 20 de minute doar sa vina sa vorbeasca cu noi (anuntasem ca venim). :-(

Dl. Ionut...la prima intalnire mai mai sa renuntam la restaurant...parea fosrte dezinteresat...in schimb, la urmatoarea vizita, cand i-am spus ca avem banii si daca ne place il luam (inca nu era gata sala respectiva la prima vizita), a devenit un alt om...ne-a prezentat totul foarte amanuntit, foarte cald, si disponibil la orice sugestie... sa speram ca asa va fi si la nunta... :) Oricum din ce am mai citit pe aici, sunt linistita...se pare ca asta este stilul lui... deci...stai linistita...cred ca ai putea si sa-l convingi sa degusti, daca ii spui ca ai banii la tine si daca iti place mancarea il iei...:))) numai sa nu fortezi nota ca am vazut destul de ocupate locurile in registrul lui...deci lipsa de clienti nu duce...
bafta multa :*

Elllena_Ela
13.09.2013, 10:03:38
Buna, fetelor!

Am fost invitati la o nunta in MBR,sala Londra.Locatia este superba,ne-a luat ochii!Mancarea a fost buna iar serviciile acceptabile.Spun asta pentru ca dupa 2 cereri neonorate de gheata la masa,sotul meu i-a dat unui ospatar 50 lei.Din acel moment lucrurile s-au schimbat iar ospatarul respectiv a devenit foarte amabil si serviabil!Scrumiera schimbata la 3-4 mucuri,sucul de mere care "nu mai este" a aparut brusc,chestii de genul asta!Despre rochie,daca dai o fuga in dragon sigur vei gasi ceva care sa se incadreze in bugetul tau!Poti merge si pe inchiriere,eu chiar ma gandesc la asta! Important e sa-ti placa si sa te simti bine in ea.Cu muzica si noi ne-am speriat la inceput de preturi.Sub 2200 e nu am gasit nici o formatie care sa ne placa!Al meu vroia formatie mai mult pentru rude,eu vroiam dj!Pana la urma am ales dj si vom avea si o solista care va canta 4-5 programe.Inca ne gandim la varianta de acordeonist pentru obiceiuri.Incerc sa-i conving pe ai mei ca suntem in 2013 :))La el,va fi un acordeon si un clarinet platiti de nas,care a tinut foarte mult la chestia asta.Mi-ai dat idei cu funny wedding cakes ;))

veve.rita
13.09.2013, 10:03:48
Dl. Ionut...la prima intalnire mai mai sa renuntam la restaurant...parea fosrte dezinteresat...in schimb, la urmatoarea vizita, cand i-am spus ca avem banii si daca ne place il luam (inca nu era gata sala respectiva la prima vizita), a devenit un alt om...ne-a prezentat totul foarte amanuntit, foarte cald, si disponibil la orice sugestie... sa speram ca asa va fi si la nunta... :) Oricum din ce am mai citit pe aici, sunt linistita...se pare ca asta este stilul lui... deci...stai linistita...cred ca ai putea si sa-l convingi sa degusti, daca ii spui ca ai banii la tine si daca iti place mancarea il iei...:))) numai sa nu fortezi nota ca am vazut destul de ocupate locurile in registrul lui...deci lipsa de clienti nu duce...
bafta multa :*

Buna!
Da, am citit despre stilul lui :-). Dar ma bucur sa aud ca macar cand "vii cu banu' " isi schimba atitudinea.
Am banii de avans, nu e asta problema.

Referitor la registru, tocmai am cerut unul actualizat si se pare ca lumea "se omoara" pe salile mari, Viena avand cele mai putin rezervari 3 la numar, spre deosebire de Londra care are 13.

In cazul asta o sa vedem la urmatoarea vizita daca schimba abordarea :-)

Am inteles ca au laborator propriu pt tort iar eu vroiam sa iau din alta parte ca mi-l fac personalizat...

Ai idee cu ce firma de decoratiuni lucreaza? Am incercat sa aflu si mi-au dat un nr de mobil la care nu mi se raspunde. Vroiam sa stiu daca au si capace de dantela pt mese.

Pup

lollyta
13.09.2013, 10:17:53
Buna!
Da, am citit despre stilul lui :-). Dar ma bucur sa aud ca macar cand "vii cu banu' " isi schimba atitudinea.
Am banii de avans, nu e asta problema.

Referitor la registru, tocmai am cerut unul actualizat si se pare ca lumea "se omoara" pe salile mari, Viena avand cele mai putin rezervari 3 la numar, spre deosebire de Londra care are 13.

In cazul asta o sa vedem la urmatoarea vizita daca schimba abordarea :-)

Am inteles ca au laborator propriu pt tort iar eu vroiam sa iau din alta parte ca mi-l fac personalizat...

Ai idee cu ce firma de decoratiuni lucreaza? Am incercat sa aflu si mi-au dat un nr de mobil la care nu mi se raspunde. Vroiam sa stiu daca au si capace de dantela pt mese.

Pup

Cred ca la tort poti sa-l faci personalizat si cu ei...Decoratiuni cu Pinkhouse Events,dar nu sunt 100 % sigura...deci mai bine incerci sa cauti nr. pe google...poate gasesti si firma...

veve.rita
13.09.2013, 10:26:05
Am fost invitati la o nunta in MBR,sala Londra.Locatia este superba,ne-a luat ochii!Mancarea a fost buna iar serviciile acceptabile.Spun asta pentru ca dupa 2 cereri neonorate de gheata la masa,sotul meu i-a dat unui ospatar 50 lei.Din acel moment lucrurile s-au schimbat iar ospatarul respectiv a devenit foarte amabil si serviabil!Scrumiera schimbata la 3-4 mucuri,sucul de mere care "nu mai este" a aparut brusc,chestii de genul asta!Despre rochie,daca dai o fuga in dragon sigur vei gasi ceva care sa se incadreze in bugetul tau!Poti merge si pe inchiriere,eu chiar ma gandesc la asta! Important e sa-ti placa si sa te simti bine in ea.Cu muzica si noi ne-am speriat la inceput de preturi.Sub 2200 e nu am gasit nici o formatie care sa ne placa!Al meu vroia formatie mai mult pentru rude,eu vroiam dj!Pana la urma am ales dj si vom avea si o solista care va canta 4-5 programe.Inca ne gandim la varianta de acordeonist pentru obiceiuri.Incerc sa-i conving pe ai mei ca suntem in 2013 :))La el,va fi un acordeon si un clarinet platiti de nas,care a tinut foarte mult la chestia asta.Mi-ai dat idei cu funny wedding cakes ;))

Daca aflu de faze naspa cu servirea (cum ai dat exemplu), cred ca ma transfort in Bridezilla! :-))
Oricum, cred ca va conta si nr de invitati iar la 70-80 e mai usor de urmarit servirea. Vad eu...

Si eu m-am gandit la dragon. M-am informat si despre inchiriere dar sunt foarte mari preturile si parca nu merita...

Nu vreau formatie. O sa am DJ si 2 (sau 3) solisti cu un total de 3 programe x 60'

Doamne ajuta!

Cu tortul poti sa duci mult mai departe personalizarea si sa iti comanzi figurine facute dupa chipurile voastre (am un site care livreaza worldwide).

Pup

alyangel
13.09.2013, 11:46:03
Foarte dragut!! Eu vreau tot 14k, am inteles ca e mai rezistent. La fel ca tine si eu vreau sa dau aur la schimb, nu am foarte mult, dar nu-l folosesc. Asa ca i-am gasit intrebuintare :D
cat ti-a luat pt gramul de aur la vanzare/cumparare? pup

Buna!
Aurul la schimb l-au cumparat cu pretul de 77 ron/gr. Diferenta pana la 145 ron , a reprezentat manopera.

Ioana.M
13.09.2013, 13:08:53
Cu pregatirile stau f bine. Cum nu locuim in Romania , vara asta am fost 2 saptamani acolo si am dat avans la tot: restaurant, muzica, foto, video, firma decoratiuni, machiaj&coafura am vorbit cu preotul si cu nasii. Si rochita o am deja pt ca s-a ivit o oportunitate si am luat-o la jumatate de pret (de aici din Spania). Asa ca anul asta stau linistita si la anul ma ocup de lucrurile ramase. Tu in ce stadiu esti?

Eu am luat restaurantul, am gasit nasi de cununie, am rezolvat si cu foto-video si saptamana viitoare sper sa rezolv si cu muzica :) Decoratiunile pentru nunta imi sunt asigurate de o agentie specializata cu care colaboreaza hotelul Ramada :D spor si multa bafta tuturor miresicilor ;;)

butarita
13.09.2013, 21:08:24
buna miresicilor. Sunt si eu o viitoare mireasa cu emotii fff mari. Am rezervat sala si biserica dar am o problema fff mare caut sa imi amenajez sala cu bujori si hortensii dar nu gasesc in arad sub pretul de 35 de ron firul iar asta inseamna ca ma cam ustura la buzunar voi ce obtiuni pt flori a-ti ales iar daca aveti vre-o idee unde as gasi mai ieftin amenajare cu bujori si hortensii va rog frumos sa ma ajutati multumesc mult de tot

carmen3105
13.09.2013, 21:29:38
buna miresicilor. Sunt si eu o viitoare mireasa cu emotii fff mari. Am rezervat sala si biserica dar am o problema fff mare caut sa imi amenajez sala cu bujori si hortensii dar nu gasesc in arad sub pretul de 35 de ron firul iar asta inseamna ca ma cam ustura la buzunar voi ce obtiuni pt flori a-ti ales iar daca aveti vre-o idee unde as gasi mai ieftin amenajare cu bujori si hortensii va rog frumos sa ma ajutati multumesc mult de tot

Eu voi avea nunta in mai si tot bujori am ales..inca nu m-am interesat cat costa un fir, pretul e pe aranjament...Nu stiu cum e la voi..

plisuk
13.09.2013, 21:45:36
Eu voi avea nunta in mai si tot bujori am ales..inca nu m-am interesat cat costa un fir, pretul e pe aranjament...Nu stiu cum e la voi..

Buna! In mai preturile pe firul de bujori sunt ieftine sau la aranjament cum ai zis tu :) in schimb, Butarita eu tot in august voi face nunta si vreau toate aranjamentele cu bujori:) parerea mea e sa cauti bine firmele de decoratiuni sau distribuitorii de flori. Eu intrebasem initial la o firma si m-ar fi ajuns 30ron firul de bujor. Dupa am inceput sa ma interesez mai bine si am gasit cu 8 ron firul. Deci se poate si la un pret ok, dar trebuie sa cauti destul de bine inainte sa arunci cu banii aiurea!:)

denny89
14.09.2013, 10:15:21
wow, ce rapizi sunteti! Bravo voua :) Ce fel de verighete ati ales?

buna carmen!!! NE-AM LUAT verghiete late,aur alb si galben(si in mijlocuul celor doua tipuri de aur au gravate niste punctulete care par pietricele).initial am vrut cu pietricele dar doamna de la magazin ne-a recomnadat gravura intrucat pietricelele cu timpul pot cadea!!! nu stiu cat ai inteles din ce am explicat:))) insa iti spun ca sunt foarte frumoase si ina mare am fost multumiti si de pret!!in italia ne-a cerut undeva la 900 de euro,in romania le-am luat la jumatate!!!
cat despre rapiditatea organizarii...mda...am fost rapizi deoarece suntem plecati din tara,si daca nu reusim sa facem mare lucru de aici,am hotarat sa decidem in mare parte ceea ce vrem in concediul din august pentru ca nu cred ca o sa mai ajungem amandoi acasa pana la nunta!!!eu sper sa vin in primavara sa imi iau rochita....
va puuup pe toate si spor la pregatiriiii!!!!!!

carmen3105
15.09.2013, 11:19:29
buna carmen!!! NE-AM LUAT verghiete late,aur alb si galben(si in mijlocuul celor doua tipuri de aur au gravate niste punctulete care par pietricele).initial am vrut cu pietricele dar doamna de la magazin ne-a recomnadat gravura intrucat pietricelele cu timpul pot cadea!!! nu stiu cat ai inteles din ce am explicat:))) insa iti spun ca sunt foarte frumoase si ina mare am fost multumiti si de pret!!in italia ne-a cerut undeva la 900 de euro,in romania le-am luat la jumatate!!!
cat despre rapiditatea organizarii...mda...am fost rapizi deoarece suntem plecati din tara,si daca nu reusim sa facem mare lucru de aici,am hotarat sa decidem in mare parte ceea ce vrem in concediul din august pentru ca nu cred ca o sa mai ajungem amandoi acasa pana la nunta!!!eu sper sa vin in primavara sa imi iau rochita....
va puuup pe toate si spor la pregatiriiii!!!!!!

stiu de care verighete vorbesti, m-am uitat si eu la modelul ala, dar pt sotul tau..ce model ai ales? Trimite si mie o foto ceva te rog..sunt curioasa:)
Eu mi-am luat deja rochita :)

Ioana.M
15.09.2013, 16:30:47
stiu de care verighete vorbesti, m-am uitat si eu la modelul ala, dar pt sotul tau..ce model ai ales? Trimite si mie o foto ceva te rog..sunt curioasa:)
Eu mi-am luat deja rochita :)

Buna Carmen..ce fel de rochita ti-ai cumparat? tip sirena sau printesa? :)

carmen3105
15.09.2013, 16:34:14
Buna Carmen..ce fel de rochita ti-ai cumparat? tip sirena sau printesa? :)

printesa :)in ianuarie merg la prima proba, dar important este ca am comandat-o si m-am decis asupra unui model ..acum ma uit dupa rochie de cununia civila...nu ma pot hotari deloc :) Voi cum stati cu pregatirile?:)

Ioana.M
15.09.2013, 17:15:59
printesa :)in ianuarie merg la prima proba, dar important este ca am comandat-o si m-am decis asupra unui model ..acum ma uit dupa rochie de cununia civila...nu ma pot hotari deloc :) Voi cum stati cu pregatirile?:)

eu in mare am luat tot ce era mai important..de acum mai ramane imbracamintea si programarea la biserica :)

carmen3105
15.09.2013, 17:19:40
eu in mare am luat tot ce era mai important..de acum mai ramane imbracamintea si programarea la biserica :)

ce marturii ai ales? te-ai gandit asupra invitatiilor - a textului? rochia de cununie civila ce culoare e? Si pantofii?:) Si rochia de mireasa cum e???:)

Ioana.M
15.09.2013, 18:16:47
ce marturii ai ales? te-ai gandit asupra invitatiilor - a textului? rochia de cununie civila ce culoare e? Si pantofii?:) Si rochia de mireasa cum e???:)

Carmen, marturii nu stiu daca mai pun la nunta - ramane de vazut.
Invitatiile le fac dintr-un model brodat alb si cu fundita albastra - la text trebuie sa ma mai gandesc, ca inca nu am dat comanda, m-am decis doar asupra modelului .
Dupa cum am zis in postul anterior, imbracamintea urmeaza sa o iau :D oricum, rochia de mireasa o vreau tip printesa.

Tu cum stai cu pregatirile ?

carmen3105
15.09.2013, 19:46:07
Carmen, marturii nu stiu daca mai pun la nunta - ramane de vazut.
Invitatiile le fac dintr-un model brodat alb si cu fundita albastra - la text trebuie sa ma mai gandesc, ca inca nu am dat comanda, m-am decis doar asupra modelului .
Dupa cum am zis in postul anterior, imbracamintea urmeaza sa o iau :D oricum, rochia de mireasa o vreau tip printesa.

Tu cum stai cu pregatirile ?

pai avem rest, foto + video, muzica, rochia mea...textul de invitatii...si modelul :) sapt asta vom da comanda, si cam atat..nunta noastra e in luna mai, de aia ne mai grabim putin..cautam de zori verighete si marturii..insa nimic la orizont:) Aaa...si avem deja contract cu 2 firme pt aranarea salii si gheata carbonica, fum..etc :)

Ioana.M
15.09.2013, 20:00:19
pai avem rest, foto + video, muzica, rochia mea...textul de invitatii...si modelul :) sapt asta vom da comanda, si cam atat..nunta noastra e in luna mai, de aia ne mai grabim putin..cautam de zori verighete si marturii..insa nimic la orizont:) Aaa...si avem deja contract cu 2 firme pt aranarea salii si gheata carbonica, fum..etc :)

La gheata carbonica m-am gandit si eu;;) ai idee cam ce vrei sa dai ca marturii? verighetele le vrei gravate cu pietricele sau mai simple? :)

alyangel
16.09.2013, 08:21:36
Buna fetelor!

Noi pentru primul dans vrem baloane de sapun,aparatul il aduce dj-ul.
Textul pentru invitatie suna asa:

Vă invităm să participați la momentul în care două vieți devin una, două jumătați devin un întreg,doi prieteni devin soț și soție.

Pentru ca noi,
A si M
vom porni pe acelasi drum.
La celebrarea casatoriei noastre, ne vor fi alaturi
nasii x si y
parintii, prietenii, oameni minunati printre care
ne-ar face o deosebita placere sa va numarati si dumneavoastra.
Cununia Religioasă se va oficia la
Biserica ….in ziua de 23 August 2014, ora......
Sarbatorirea fericitului eveniment va avea loc la
Restaurantul ....., incepand cu ora 20:00.
Va asteptam cu drag!

Inca nu am hotarat modelul,dar nu este graba,deoarece nu avem nasii si biserica,asa ca nu am avea ce sa trecem pe ele :))

Ioana.M
16.09.2013, 10:32:16
Stie cineva cand anume se plateste taxa de casatorie la starea civila? cand se face programarea sau cand se depune dosarul cu actele? :-?

RamonaS.
16.09.2013, 11:05:56
Stie cineva cand anume se plateste taxa de casatorie la starea civila? cand se face programarea sau cand se depune dosarul cu actele? :-?

Ar trebui sa te interesezi inainte daca exista o taxa pentru oficializarea casatoriei. Programarea ti-o poti face in ce zi vrei tu (presunpun!) iar dosarul se depune cu 10 zile inainte. Daca mai ai intrebari, astept:)

Ioana.M
16.09.2013, 11:11:59
Ar trebui sa te interesezi inainte daca exista o taxa pentru oficializarea casatoriei. Programarea ti-o poti face in ce zi vrei tu (presunpun!) iar dosarul se depune cu 10 zile inainte. Daca mai ai intrebari, astept:)

Aici in Iasi, da, se plateste o taxa pentru casatorie in valoare de 74 de lei. Am vazut pe site-ul lor oficial ca se poate face programarea si online, dar nu stiu ce sa fac, ca parca nu prea am incredere in mediul asta online; nu de alta dar nu as vrea sa ma trezesc ca nu apar programata la ei. Si eu tot asa ma gandesc ca programarea se poate face oricand, iar dosarul se depune cu 10 zile inainte de data oficiala.
Am sa merg personal la ei sa rezolv, asa stau si eu cu inima impacata ;;) mersi pt raspuns Ramona :*

RamonaS.
16.09.2013, 12:09:22
Aici in Iasi, da, se plateste o taxa pentru casatorie in valoare de 74 de lei. Am vazut pe site-ul lor oficial ca se poate face programarea si online, dar nu stiu ce sa fac, ca parca nu prea am incredere in mediul asta online; nu de alta dar nu as vrea sa ma trezesc ca nu apar programata la ei. Si eu tot asa ma gandesc ca programarea se poate face oricand, iar dosarul se depune cu 10 zile inainte de data oficiala.
Am sa merg personal la ei sa rezolv, asa stau si eu cu inima impacata ;;) mersi pt raspuns Ramona :*

Noi am facut cununia civila aici in Cluj si ne-am programat on-line. Aici e un sistem bine pus la punct, imediat dupa ce am facut rezervarea am primit mail de confirmare cu data si ora aleasa de noi + data depunerii dosarului la starea civila. Am facut o vizita si pana la primarie cu vreo 2 luni inainte insa asa mai mult informativ, sa nu avem probleme cu dosarul ce urma sa il depunem mai apoi.

Ioana.M
16.09.2013, 18:08:17
Noi am facut cununia civila aici in Cluj si ne-am programat on-line. Aici e un sistem bine pus la punct, imediat dupa ce am facut rezervarea am primit mail de confirmare cu data si ora aleasa de noi + data depunerii dosarului la starea civila. Am facut o vizita si pana la primarie cu vreo 2 luni inainte insa asa mai mult informativ, sa nu avem probleme cu dosarul ce urma sa il depunem mai apoi.

Eu cred ca am sa ma duc saptamana asta la starea civila sa fac programarea si poate reusesc sa dau avansul si la muzica..si gata pe anul asta cu pregatirile ca mai am 11 luni fix pana la nunta :D there is enough time ..i guess :-? :))

carmen3105
16.09.2013, 21:28:46
Ioana M. As vrea verigheta cu pietricele, am probat si imi place cum vine insa, cum nu exista variant masculina la asa ceva, voi renunta pt ca vreau sa avem verighetele la fel..si le vreau mai late, nu f inguste.. Intereseaza-te putin cu baloanele de sapun, am inteles ca se face destul de alunecos pe jos si nu de alta, dar macar sa duceti dansul la bun sfarsit. Marturii…inca cautam..cred ca vom ramane la niste clopotei de cristal gasiti pe net  Voi?Taxa difera in functie de oras , primaria stabilind daca exista si valoarea acesteia.

Alyangel textul invitatiei e foarte dragut, de fiecare data cand cites casa ceva, ma trec fiorii de emotie Astept sa zici cand gasesti si modelul…eu am gasit ceva dragut pee den cluj si altfeldeinvitatii.ro

Ioana.M
16.09.2013, 21:48:00
[QUOTE=carmen3105;4996512]Ioana M. As vrea verigheta cu pietricele, am probat si imi place cum vine insa, cum nu exista variant masculina la asa ceva, voi renunta pt ca vreau sa avem verighetele la fel..si le vreau mai late, nu f inguste.. Intereseaza-te putin cu baloanele de sapun, am inteles ca se face destul de alunecos pe jos si nu de alta, dar macar sa duceti dansul la bun sfarsit. Marturii…inca cautam..cred ca vom ramane la niste clopotei de cristal gasiti pe net  Voi?Taxa difera in functie de oras , primaria stabilind daca exista si valoarea acesteia.

Baloanele de sapun nu ar fi o problema, pentru ca in sala de restaurant este mocheta de aia faina..nu stiu ce fel e, dar nu se pune probleme alunecarii ;;) La marturii nu prea sunt convinsa daca sa pun sau nu..dar asta sa fie ultima grija..sunt altele muuuult mai importante :D

Iar la verighete, tot asa as vrea si eu mai late..la inceput si eu vroiam cu pietricele, dar sunt destul de pretentioase si pot cadea pe parcurs..fapt pentru care o sa ma axez pe alea fara pietricele..iti dai seama daca pica una, se vede urat modelul verighetei si trebuie sa o dai la refacut, si alt rand de bani..parerea mea :D :*

carmen3105
16.09.2013, 22:03:37
[QUOTE=carmen3105;4996512]Ioana M. As vrea verigheta cu pietricele, am probat si imi place cum vine insa, cum nu exista variant masculina la asa ceva, voi renunta pt ca vreau sa avem verighetele la fel..si le vreau mai late, nu f inguste.. Intereseaza-te putin cu baloanele de sapun, am inteles ca se face destul de alunecos pe jos si nu de alta, dar macar sa duceti dansul la bun sfarsit. Marturii…inca cautam..cred ca vom ramane la niste clopotei de cristal gasiti pe net  Voi?Taxa difera in functie de oras , primaria stabilind daca exista si valoarea acesteia.

Baloanele de sapun nu ar fi o problema, pentru ca in sala de restaurant este mocheta de aia faina..nu stiu ce fel e, dar nu se pune probleme alunecarii ;;) La marturii nu prea sunt convinsa daca sa pun sau nu..dar asta sa fie ultima grija..sunt altele muuuult mai importante :D

Iar la verighete, tot asa as vrea si eu mai late..la inceput si eu vroiam cu pietricele, dar sunt destul de pretentioase si pot cadea pe parcurs..fapt pentru care o sa ma axez pe alea fara pietricele..iti dai seama daca pica una, se vede urat modelul verighetei si trebuie sa o dai la refacut, si alt rand de bani..parerea mea :D :*

exista verighete late, gravate in asa fel incat sa para ca ar avea pietre insa de fapt nu e decat aut alb..foarte interesante..eu asa mi-as fi luat, dar ti-am zis, sunt doar varianta feminina si as vrea totusi sa avem acelasi model..macar la verigheta:) Dar sa cauti, sunt superbe!!!Macar ca idee

Ioana.M
16.09.2013, 22:15:25
[QUOTE=Ioana.M;4996516]

exista verighete late, gravate in asa fel incat sa para ca ar avea pietre insa de fapt nu e decat aut alb..foarte interesante..eu asa mi-as fi luat, dar ti-am zis, sunt doar varianta feminina si as vrea totusi sa avem acelasi model..macar la verigheta:) Dar sa cauti, sunt superbe!!!Macar ca idee

Asa da, mi-ar place si mie..dar nu asta e problema..bani sa fie ca imediat se cumpara verighetele

carmen3105
16.09.2013, 22:19:34
[QUOTE=carmen3105;4996529]

Asa da, mi-ar place si mie..dar nu asta e problema..bani sa fie ca imediat se cumpara verighetele

cam cat costa in Iasi verighetele? Eu sunt plecata si daca nu gasesc la targul de nunti din octombrie de aici, ziceam ca vin in Iasi in decembrie sa luam..Cam ce preturi sunt, ai idee?

Ioana.M
16.09.2013, 22:30:21
[QUOTE=Ioana.M;4996530]

cam cat costa in Iasi verighetele? Eu sunt plecata si daca nu gasesc la targul de nunti din octombrie de aici, ziceam ca vin in Iasi in decembrie sa luam..Cam ce preturi sunt, ai idee?

Depinde in ce suma vrei sa te incadrezi. Nu am un raspuns oficial si nici nu am fost personal sa ma interesez de verighete pentru ca inca e devreme pentru mine, dar ca idee banuiesc ca preturile pornesc de la 1800-2000 lei si ajung pana peste 3000 lei..depinde de model si gramaj..cum vrem noi verighete asa mai late, cred ca ar ajunge undeva pana in 2000-2400..eu mai mult de 2200 lei nu cred ca o sa dau pe verighete..acum ramane de vazut ce si cum

carmen3105
17.09.2013, 07:21:27
[QUOTE=carmen3105;4996533]

Depinde in ce suma vrei sa te incadrezi. Nu am un raspuns oficial si nici nu am fost personal sa ma interesez de verighete pentru ca inca e devreme pentru mine, dar ca idee banuiesc ca preturile pornesc de la 1800-2000 lei si ajung pana peste 3000 lei..depinde de model si gramaj..cum vrem noi verighete asa mai late, cred ca ar ajunge undeva pana in 2000-2400..eu mai mult de 2200 lei nu cred ca o sa dau pe verighete..acum ramane de vazut ce si cum

am inteles..ma asteptam sa fie mai scumpe..la ce am vazut pe site uri la coriolan, sabrini sau alte magazine mai renumite..

Ioana.M
17.09.2013, 10:29:18
[QUOTE=Ioana.M;4996535]

am inteles..ma asteptam sa fie mai scumpe..la ce am vazut pe site uri la coriolan, sabrini sau alte magazine mai renumite..

la magazinele astea mai cunoscute de bijuterii, mereu vor fi preturi colosale..eu am sa merg la un magazin obisnuit ca si acolo sunt modele frumoase si poate chiar mai rezonabile ca raport calitate-pret

hellen_sof
17.09.2013, 10:53:00
[QUOTE=carmen3105;4996554]

la magazinele astea mai cunoscute de bijuterii, mereu vor fi preturi colosale..eu am sa merg la un magazin obisnuit ca si acolo sunt modele frumoase si poate chiar mai rezonabile ca raport calitate-pret

Eu am vazut in Bacau ceva verighete insa nu ne-a impresionat inca nimic incat sa fim de comun acord. Ca si preturi sunt f rezonabile fata de ce se poate gasi pe diverse site-uri. Depinde de ce fel de aur vrei, cate carate, daca vrei cu diamante sau nu, pretul pe gram variaza intre 150- 200 plus manopera la unele. Noi cam ce am vazut in 10- 15 grame ne ajungea intre 1500-2200 de lei. Mi s-a parut convenabil. Acum doar sa ne hotaram la model :)

Ioana.M
17.09.2013, 11:25:09
[QUOTE=Ioana.M;4996616]

Eu am vazut in Bacau ceva verighete insa nu ne-a impresionat inca nimic incat sa fim de comun acord. Ca si preturi sunt f rezonabile fata de ce se poate gasi pe diverse site-uri. Depinde de ce fel de aur vrei, cate carate, daca vrei cu diamante sau nu, pretul pe gram variaza intre 150- 200 plus manopera la unele. Noi cam ce am vazut in 10- 15 grame ne ajungea intre 1500-2200 de lei. Mi s-a parut convenabil. Acum doar sa ne hotaram la model :)

Mi-ar place un model care sa aiba o combinatie de aur galben cu aur alb..iar in privinta gramajului, la fel ma gandeam si eu - 10-15 grame..iar un pret de 2200 ar fi chiar ok ;;) tu ce fel de verighete ai vrea sa cumperi?:)

carmen3105
17.09.2013, 18:52:37
[QUOTE=hellen_sof;4996637]

Mi-ar place un model care sa aiba o combinatie de aur galben cu aur alb..iar in privinta gramajului, la fel ma gandeam si eu - 10-15 grame..iar un pret de 2200 ar fi chiar ok ;;) tu ce fel de verighete ai vrea sa cumperi?:)

pai tot aur alb si galben, combinatie..ca inelul de logodna e din aur alb:)

Ioana.M
17.09.2013, 20:46:59
miresici am si eu o curiozitate: voi in ziua nuntii, inainte sa porniti spre biserica, faceti hora miresei in fata blocului? nu de alta, dar eu am oroare de aceasta stupida traditie :gen_07:

poate sunt eu mai dusa cu capu, sau nu stiu cum sa spun, dar nu-mi place sa ma expun asa, sa se uite 3 blocuri la mine cum dansez acolo cu invitatii..mi se pare total aiurea :-< eu una prefer sa urc in masina si sa plec direct spre ceremonia religioasa..voi ce parere aveti?

alyangel
18.09.2013, 08:01:49
miresici am si eu o curiozitate: voi in ziua nuntii, inainte sa porniti spre biserica, faceti hora miresei in fata blocului? nu de alta, dar eu am oroare de aceasta stupida traditie :gen_07:

poate sunt eu mai dusa cu capu, sau nu stiu cum sa spun, dar nu-mi place sa ma expun asa, sa se uite 3 blocuri la mine cum dansez acolo cu invitatii..mi se pare total aiurea :-< eu una prefer sa urc in masina si sa plec direct spre ceremonia religioasa..voi ce parere aveti?

Buna!
Eu una nu vreau sa respect aceste traditii.
Vreau sa vina sa ma ia cu nasii de la hotel si de acolo sa plecam linistiti la biserica fara tambalau.Nu vreau sa mi se rupa turta,nu vreau sa mi se joace gaina,sa ma fure,sa impart prosoape si mai stiu eu ce alte datini mai sunt....Sunt convinsa cu multi o sa se uite cam ciudat la noi,dar nunta o faci asa cum iti place si cum te simti bine!
Acum depinde de ce simti si ce iti place :)

Ioana.M
18.09.2013, 09:09:44
Buna!
Eu una nu vreau sa respect aceste traditii.
Vreau sa vina sa ma ia cu nasii de la hotel si de acolo sa plecam linistiti la biserica fara tambalau.Nu vreau sa mi se rupa turta,nu vreau sa mi se joace gaina,sa ma fure,sa impart prosoape si mai stiu eu ce alte datini mai sunt....Sunt convinsa cu multi o sa se uite cam ciudat la noi,dar nunta o faci asa cum iti place si cum te simti bine!
Acum depinde de ce simti si ce iti place :)

Numai la romani gasesti traditiile astea "frumoase" :)))))) nici eu nu prea am de gand sa respect toate datinile pentru ca totusi, suntem in 2013 si nu in 1950. Zic eu, s-a mai emancipat lumea asta ! Sper:-?

plisuk
18.09.2013, 09:22:53

Nici eu nu o sa respect traditiile astea :)
Nu vreau hora, nu vreau tamabalu :-p

veve.rita
18.09.2013, 09:37:16

Buna!
Si eu tot fara tambalau... fara tot circul ala pe care il urasc. Cred ca pastrez turta de dragul maica-mii (dar nu rupta-n strada cum se face) si cred ca furatul... mirelui :D Am multe chestii atipice si abia astept sa vad ce iese :-)) Oricum, fara gaini, lautari, brazi si mai stiu eu ce...

Ioana.M
18.09.2013, 10:35:33
zicem noi ca vrem asa fara tambalau si toate minunile, dar cand incep neamurile sa-ti sara in cap ca nu respecti datina..aoleu da Doamne bine:))) partea nasoala e ca am un temperament "usor inflamabil" ca sa zic asa :)))) dar cred ca toate suntem asa in perioada pregatirilor de nunta, pentru ca tot ce ne dorim este sa iasa nunta asa cum ne dorim si nu cum vor ceilalti..:(

veve.rita
18.09.2013, 10:47:46
zicem noi ca vrem asa fara tambalau si toate minunile, dar cand incep neamurile sa-ti sara in cap ca nu respecti datina..aoleu da Doamne bine:))) partea nasoala e ca am un temperament "usor inflamabil" ca sa zic asa :)))) dar cred ca toate suntem asa in perioada pregatirilor de nunta, pentru ca tot ce ne dorim este sa iasa nunta asa cum ne dorim si nu cum vor ceilalti..:(

Nu mi-o lua in nume de rau... dar nunta o faceti pentru voi, nu pentru ceilalti. Tine bine minte lucrul asta. Voi doi trebuie sa fiti fericiti la nunta, nu parintii, socrii etc iar ei ar trebui sa dea dovada de intelegere ca o singura data in viata te mariti.

Eu sunt de felul meu irascibila cand omul cu care vorbesc este absurd. Gen... parintii de ex. ar prefer sa fii iritata si suparata si sa nu-ti placa ce se intampla pana ajungi la petrecere decat sa faca ei un compromis?

Uite soacra-mea de o luna incearca sa ne convinga sa nu facem nunta duminica pt ca n-o sa stea lumea mai tarziu de 1:00, ca o sa vina f putini invitati etc. Mda... facem duminica, 31.08.2014 si cu asta am incheiat discutia. :-))

Mama e panicoasa cu banii... oricum bugetul e mic dar eu sunt chitita sa am DJ+solisti si pt asta imi strang eu separate 1000E asa ca sa ma scuteasca de comentarii. Ma tot zapaceste ca n-am timp sa adun cati bani vreau pana la nunta. Eu am pus buget la tot ce e de cumparat (am un excel stufos) si socotind un cadou de 500 lei cum e media pe aici (111E) si neluand in considerare banii pe care mi-i strang eu separat pt muzica, nu ies pe minus. Nu fac o afacere... vreau doar sa iasa super frumos si omul sa dea cat sa isi plateasca meniul (mancare + bautura).

Ioana.M
18.09.2013, 10:57:42
Nu mi-o lua in nume de rau... dar nunta o faceti pentru voi, nu pentru ceilalti. Tine bine minte lucrul asta. Voi doi trebuie sa fiti fericiti la nunta, nu parintii, socrii etc iar ei ar trebui sa dea dovada de intelegere ca o singura data in viata te mariti.

Eu sunt de felul meu irascibila cand omul cu care vorbesc este absurd. Gen... parintii de ex. ar prefer sa fii iritata si suparata si sa nu-ti placa ce se intampla pana ajungi la petrecere decat sa faca ei un compromis?

Uite soacra-mea de o luna incearca sa ne convinga sa nu facem nunta duminica pt ca n-o sa stea lumea mai tarziu de 1:00, ca o sa vina f putini invitati etc. Mda... facem duminica, 31.08.2014 si cu asta am incheiat discutia. :-))

Mama e panicoasa cu banii... oricum bugetul e mic dar eu sunt chitita sa am DJ+solisti si pt asta imi strang eu separate 1000E asa ca sa ma scuteasca de comentarii. Ma tot zapaceste ca n-am timp sa adun cati bani vreau pana la nunta. Eu am pus buget la tot ce e de cumparat (am un excel stufos) si socotind un cadou de 500 lei cum e media pe aici (111E) si neluand in considerare banii pe care mi-i strang eu separat pt muzica, nu ies pe minus. Nu fac o afacere... vreau doar sa iasa super frumos si omul sa dea cat sa isi plateasca meniul (mancare + bautura).

Ai dreptate..oricum e mult prea devreme acum sa ma apuc sa pornesc comentarii pe ceea ce vreau ca oricum se uita pana la anu' ;)) dar o sa-l am ca aliat pe viitorul meu sot (pentru ca nici el nu-si doreste circ de genu asta cu dansatul in fata blocului) si lumea o sa trebuiasca sa inteleaga ceea ce ne dorim pentru ca este nunta noastra la urma urmei, si cu asta basta..mersi de incurajari veve.rita :*

Ioana.M
18.09.2013, 11:01:15
Asa ca dragele mele, ramaneti tari pe pozitii si nu permiteti nimanui sa va descurajeze la nunta voastra ! Doar noi cu miresoiul nostru contam :)

AnaMiresica2014
18.09.2013, 12:37:01

Felicitari voua!!! Faceti ce va doriti voi!

siminapricope
18.09.2013, 16:23:49
Buna fetelor,
Ma alatur si eu miresicilor din 2014 . Am bifat pana acum: restaurantul,biserica, formatia si nasii. Inca mai caut un fotograf care sa fie ok, cei drept mi-e putin mai greu cu toate pentru ca stau in Iasi iar nunta este in Piatra Neamt.Succes cu pregatirile!!!

plisuk
18.09.2013, 17:29:27
Buna fetelor,
Ma alatur si eu miresicilor din 2014 . Am bifat pana acum: restaurantul,biserica, formatia si nasii. Inca mai caut un fotograf care sa fie ok, cei drept mi-e putin mai greu cu toate pentru ca stau in Iasi iar nunta este in Piatra Neamt.Succes cu pregatirile!!!

Buna si bine ai venit! :)
Multa bafta in alegerea unui fotograf pe gustul vostru si spor la miresit in continuare :*

plisuk
18.09.2013, 17:32:53
Fetelor, voi o sa aveti marturii?
Eu am aceasta dilema, nu stiu daca o sa pun sau nu marturii pe masa #-o

Ioana.M
18.09.2013, 20:29:25

Eu m-am hotarat sa nu mai pun :">

carmen3105
18.09.2013, 20:44:00

pai depinde..ori marturii ori sticla de vin la plecare:)

plisuk
18.09.2013, 21:03:54
pai depinde..ori marturii ori sticla de vin la plecare:)

Cred ca ar fi mai draguta o sticla de vin, personalizata cu poza noastra si cu data nuntii :x
Multumesc de idee

carmen3105
18.09.2013, 21:05:48
Cred ca ar fi mai draguta o sticla de vin, personalizata cu poza noastra si cu data nunti :x
Multumesc de idee

eu nu voi da vin acasa..cine vrea sa bea, bea la nunta, nu ii dau acasa..mai ales ca noi vom cumpara totul, inclusiv bautura...

plisuk
18.09.2013, 21:15:08
eu nu voi da vin acasa..cine vrea sa bea, bea la nunta, nu ii dau acasa..mai ales ca noi vom cumpara totul, inclusiv bautura...

Si marturii nu dai?
Ce bautura te-ai hotarat sa pui? Si cat te ajunge?

carmen3105
18.09.2013, 21:17:30
Si marturii nu dai?
Ce bautura te-ai hotarat sa pui? Si cat te ajunge?

marturii da..insa inca nu m-am hotarat ce..am gasit niste clopotei de cristal foarte draguti..
bautura nu stiu, stiu sigur ca va fi jack daniels, coca cola..si alte sucuri dar naturale - doar coca cola e exceptie pt ca se mai bea cu alcool, vin si taria pt doamne, inca nu m am gandit..tu?

plisuk
18.09.2013, 21:23:07
marturii da..insa inca nu m-am hotarat ce..am gasit niste clopotei de cristal foarte draguti..
bautura nu stiu, stiu sigur ca va fi jack daniels, coca cola..si alte sucuri dar naturale - doar coca cola e exceptie pt ca se mai bea cu alcool, vin si taria pt doamne, inca nu m am gandit..tu?

Si noi tot Jack o sa avem, Finlandia si vin alb plus sucul si apa.
Eu am tot intrebat in stanga si in dreapta si ma ajunge Jack-ul 74,99 sticla si mie se pare cam mult, trebuie sa ma mai interesez plus ca de la anul se scumpeste acciza la bauturi si vor fi si mai scumpe /:) Trebuie sa ne grabim sa o luam!

alyangel
18.09.2013, 21:23:39

Daca o sa gasesc ceva in ton cu tema,care sa imi placa da,dar daca nu,prefer sa nu am decat sa dau celebrii saculeti cu bombonele!

plisuk
18.09.2013, 21:25:04
Daca o sa gasesc ceva in ton cu tema,care sa imi placa da,dar daca nu,prefer sa nu am decat sa dau celebrii saculeti cu bombonele!

Ce tema ai?
Sunt sigura ca o sa iti gasesti ceva si in ton cu tema ta :)

carmen3105
18.09.2013, 21:27:26
Si noi tot Jack o sa avem, Finlandia si vin alb plus sucul si apa.
Eu am tot intrebat in stanga si in dreapta si ma ajunge Jack-ul 74,99 sticla si mie se pare cam mult, trebuie sa ma mai interesez plus ca de la anul se scumpeste acciza la bauturi si vor fi si mai scumpe /:) Trebuie sa ne grabim sa o luam!

74.99 la 0.7 ...vezi ca este si la 1 litru..eu il voi cumpara de aici, e cam acelasi pret ca in tara ..

RamonaS.
18.09.2013, 21:42:15

Nu stiu de ce se pune atata pret pe marturii. La mine in zona nu stiu daca a auzit lumea de marturii la nunta (poate asa e la moda acum). Oricum eu le consider inutile si nici nu le iau in calcul.

plisuk
18.09.2013, 21:42:26
74.99 la 0.7 ...vezi ca este si la 1 litru..eu il voi cumpara de aici, e cam acelasi pret ca in tara ..

da, la 700ml
Dar unde esti plecata? :) Am citit pe undeva, dar nu mai retin exact

carmen3105
18.09.2013, 21:44:00
da, la 700ml
Dar unde esti plecata? :) Am citit pe undeva, dar nu mai retin exact

Fr....dar si aici sunt aceleasi preturi cred...21 euro la 0.7 si 30 euro la 1 l...tot aia e

plisuk
18.09.2013, 21:46:31
Fr....dar si aici sunt aceleasi preturi cred...21 euro la 0.7 si 30 euro la 1 l...tot aia e

Da asa e.
Si aici sunt oferte la bauturi in perioada Sarbatorilor de iarna, e o idee sa le iau si eu de aici daca ajung mai ieftin :)

carmen3105
18.09.2013, 21:48:24
Da asa e.
Si aici sunt oferte la bauturi in perioada Sarbatorilor de iarna, e o idee sa le iau si eu de aici daca ajung mai ieftin :)

nu stiu daca sunt oferte la jack..crezi tu ca sunt sanse?ca iti dai seama ca as fi si eu interesata

alyangel
18.09.2013, 21:48:26
Ce tema ai?
Sunt sigura ca o sa iti gasesti ceva si in ton cu tema ta :)

Tema marina :)
Ma gandeam la niste sticlute mici,umplute cu nisip si cu scoici:-? sau niste lumanari albe care sa aiba aplicate scoici,stelute de mare.
Inca sunt in cautari.

veve.rita
18.09.2013, 21:50:44
nu stiu daca sunt oferte la jack..crezi tu ca sunt sanse?ca iti dai seama ca as fi si eu interesata

Nu mai tin minte pretul dar stiu sigur ca am vazut de sarbatori oferta la Jack in magazinele Real... :-)

plisuk
18.09.2013, 21:56:18

Da, sunt sigur, dar nu mai retin exact, oricum e pana in 15euro :)

Noapte buna ! :*

plisuk
18.09.2013, 22:04:21
Tema marina :)
Ma gandeam la niste sticlute mici,umplute cu nisip si cu scoici:-? sau niste lumanari albe care sa aiba aplicate scoici,stelute de mare.
Inca sunt in cautari.

Mi se pare mai interesanta ideea cu lumanarile albe, nu e atat de comuna. Oricum mai ai timp sa te hotarasti, sa vezi ce iti place mai mult :)

alyangel
18.09.2013, 22:14:12
Mi se pare mai interesanta ideea cu lumanarile albe, nu e atat de comuna. Oricum mai ai timp sa te hotarasti, sa vezi ce iti place mai mult :)

Asa este,din fericire mai avem timp ;))

Ioana.M
18.09.2013, 22:24:21
Eu la nunta am decis sa pun Ballentine's Blue, vin, bere si sucuri..aici o sticla de Ballentine's Blue ar fi 74 de lei, dar il iau cu 8 euro ;))

paula.andreea
19.09.2013, 07:06:55
Nu stiu de ce se pune atata pret pe marturii. La mine in zona nu stiu daca a auzit lumea de marturii la nunta (poate asa e la moda acum). Oricum eu le consider inutile si nici nu le iau in calcul.
eu pana anul asta n-am prea fost la nunti sila cele la care am fost acum nu s-au dat marturii, dar cred ca tine si de o preferinta personala. mie imi place mult ideea cu marturiile si de-aia mi-am convins si viitorul sotior sa punem la nunta noastra - prima lui reactie a fost "la noi in Oltenia nu se fac de-astea"

Ioana.M
19.09.2013, 07:57:09
Si v-ati gandit ce ati vrea sa dati ca marturii?

bianca02
19.09.2013, 13:00:27
Buna miresici, noi nu vom pune marturii, am fost la nunti unde mirii au dat marturii si nuntasii le lasau pe masa. Nu stiu in alte zone, dar aici la noi inca se da pachetelul pt acasa (o sticla de ceva.. si prajitura), asta vom da si noi, initial ne-am gandit la o sticla de vin sau sampanie din acelea mai mici, dar pana la urma am ramas la vesnica tuica, deoarece o avem gratis, asa ne mai scuteste de o cheltuiala :grin:

RamonaS.
19.09.2013, 13:54:42
Buna miresici, noi nu vom pune marturii, am fost la nunti unde mirii au dat marturii si nuntasii le lasau pe masa. Nu stiu in alte zone, dar aici la noi inca se da pachetelul pt acasa (o sticla de ceva.. si prajitura), asta vom da si noi, initial ne-am gandit la o sticla de vin sau sampanie din acelea mai mici, dar pana la urma am ramas la vesnica tuica, deoarece o avem gratis, asa ne mai scuteste de o cheltuiala :grin:

Eu daca as primi marturii cine stie pe unde vor ajunge prin casa, cu siguranta nu le-as tine la vedere ca obiecte de décor. Poate ca mire si mireasa fiind pui mare suflet in alegerea marturiilor, insa poate ca pentru un invitat asta e un mic detaliu. Daca ar fi totusi sa aleg niste marturii as allege ceva symbolic, handmade facute de niste copii intr-o gradininta sau intr-un centru de plasament. As stii ca si asa ajut si poate ca ar fi mai de efect decat orice mic obiect de artizanat.

Ioana.M
20.09.2013, 13:27:27
Mai este vreo miresica din Iasi, pe aici ?:)

anqutz
20.09.2013, 17:15:41

Buna...eu sunt miresica de august 2014 ...dar pe 15...

Ioana.M
20.09.2013, 20:37:23
Buna...eu sunt miresica de august 2014 ...dar pe 15...

Si cum stai cu pregatirile ?:)

anqutz
20.09.2013, 22:19:10
Si cum stai cu pregatirile ?:)

Pai, daca e sa iau in calcul media de pregatire a miresicilor de pe aici...prost:>...avem restaurantul, muzica si in urmatoarele doua saptamani urmeaza sa ne decidem si pentru foto-video. ..aaah..si mi-am facut programarile la machiaj si coafat...that's all..

Stilul rochiei il am deja in cap, dar nu-mi bat capul pana in martie anul viitor (ca deh, sunt la dieta:">)...

trebuie sa mergem zilele urmatoare sa vedem si de verighete..sa ne facem o idee...si ..tot pentru la anul lasam achizitionarea lor...

tu?

anqutz
20.09.2013, 22:37:10

O sa te linistesc eu, daca nu ai rezolvat deja...poti sa faci linistita programarea online...e sigura..eu am facut programarea de anul trecut pentru anul acest in august...am ales sa facem cununia civila cu un an inaintea celei religioase...si cand am depus dosarul apaream pe lista doamnei care oficiaza casatoriile...

Ioana.M
21.09.2013, 09:04:10
O sa te linistesc eu, daca nu ai rezolvat deja...poti sa faci linistita programarea online...e sigura..eu am facut programarea de anul trecut pentru anul acest in august...am ales sa facem cununia civila cu un an inaintea celei religioase...si cand am depus dosarul apaream pe lista doamnei care oficiaza casatoriile...

Multumesc mult pentru raspuns :) si dosarul l-ai depus fix cu 10 zile inainte nu? si tot atunci odata cu depunerea dosarului ai platit si taxa aia de 74 de lei nu? sau gresesc? ;))

anqutz
21.09.2013, 09:53:06
Multumesc mult pentru raspuns :) si dosarul l-ai depus fix cu 10 zile inainte nu? si tot atunci odata cu depunerea dosarului ai platit si taxa aia de 74 de lei nu? sau gresesc? ;))

neata!..cand socotesti cele zece zile iei in calcul atat ziua in care depui dosarul, cat si ziua in care are loc cununia...eu am avut cununia pe 16 si am depus dosarul pe 7...nu am platit nicio taxa pentru ca a fost vineri..si in zilele lucratoare nu se plateste nimic...

cand mergi si depui dosarul, te duci intaio la casierie si achiti taxa (daca faci sambata sau duminica)..apoi iei de undeva de la intrare sau ceri politistului de acolo o foaie cu declaratia de casatorie pe care cel mai bine o completezi in fata doamnei care oficiaza casatoria ca sa fii sigur ca nu gresesti nimic(nu ca ar fi complicat;;))...si apoi astepti acolo la rand, daca e mai multa lume....

cand iti vine randul te duci la doamna respectiva, va verifica pe lista ei, verifica actele, completati declaratia si va confirma data si ora la care trebuie sa fiti la starea civila (de regula va spune ca voi si nasii trebuie sa fiti cu 10 minute inainte de ora stabilita)....daaar...sa iei in calcul ca se poate decala..si chiar cu mult...

dupa cum am mai spus, noi am avut vineri si a fost foarte foarte aglomerat, nu ne asteptam...s-a decalat cu vreo 30-40 de minute cununia...am avut noroc ca stabilisem masa de dupa la ora 15.00...cununia in sine a durat 5 minute..si am iesit la fix!;)

Ioana.M
21.09.2013, 10:10:49
neata!..cand socotesti cele zece zile iei in calcul atat ziua in care depui dosarul, cat si ziua in care are loc cununia...eu am avut cununia pe 16 si am depus dosarul pe 7...nu am platit nicio taxa pentru ca a fost vineri..si in zilele lucratoare nu se plateste nimic...

cand mergi si depui dosarul, te duci intaio la casierie si achiti taxa (daca faci sambata sau duminica)..apoi iei de undeva de la intrare sau ceri politistului de acolo o foaie cu declaratia de casatorie pe care cel mai bine o completezi in fata doamnei care oficiaza casatoria ca sa fii sigur ca nu gresesti nimic(nu ca ar fi complicat;;))...si apoi astepti acolo la rand, daca e mai multa lume....

cand iti vine randul te duci la doamna respectiva, va verifica pe lista ei, verifica actele, completati declaratia si va confirma data si ora la care trebuie sa fiti la starea civila (de regula va spune ca voi si nasii trebuie sa fiti cu 10 minute inainte de ora stabilita)....daaar...sa iei in calcul ca se poate decala..si chiar cu mult...

dupa cum am mai spus, noi am avut vineri si a fost foarte foarte aglomerat, nu ne asteptam...s-a decalat cu vreo 30-40 de minute cununia...am avut noroc ca stabilisem masa de dupa la ora 15.00...cununia in sine a durat 5 minute..si am iesit la fix!;)

Multumesc din suflet pentru raspunsul tau :*:* forumul asta e chiar util pentru toate miresicile :Y

anqutz
21.09.2013, 10:15:11
Multumesc din suflet pentru raspunsul tau :*:* forumul asta e chiar util pentru toate miresicile :Y

Nu ai pentru ce..atata timp cat am trecut prin asta, mi se pare normal sa spun altcuiva..interesat..cum stau treburile...din experientele altora ,de altfel, inveti si poti evita uneori situatii neplacute, care te pot da peste cap!

Ioana.M
21.09.2013, 20:04:53
Nu ai pentru ce..atata timp cat am trecut prin asta, mi se pare normal sa spun altcuiva..interesat..cum stau treburile...din experientele altora ,de altfel, inveti si poti evita uneori situatii neplacute, care te pot da peste cap!

cum stai cu pregatirile de nunta anqutz? :*

anqutz
21.09.2013, 20:31:55
cum stai cu pregatirile de nunta anqutz? :*

buna...pai...acum cateva posturi ziceam ca prost...dar...m am razgandit:>...

zic eu ca bine...avand totusi in vedere ca mai sunt cateva luni bune pana la nunta...

restaurantul l-am rezervat de la inceputul anului..ba chiar incepusem sa umblam pentru el de anul trecut prin toamna...dar nici n aveau cei de la bucium contractele pentru 2014 ..

ca si muzica am vorbit tot de anul trecut, din vara..cu cineva a carui formatie a cantat si la nunta nasilor si ni s a parut ca au facut o atmosfera frumoasa...e un soi de ruda indepartata si credem ca vom avea un pret usor sub ce se cere momentan pe piata...urmeaza sa ne vedem intr-o saptamana cu persoana respectiva sa punem la punct detaliile...

pentru foto video avem cateva optiuni, cateva oferte..si vom lua o hotarare tot in zilele care urmeaza (pt ca momentan nu suntem in iasi si nu ne putem ocupa de nimic)...sper sa fim inspirati, pentru ca asta e chiar unul dintre cele mai importante aspecte ale nuntii..

in ceea ce priveste decoratiunile, aranjamentele florale, tortul, dulciurile...totul ramane pentru inceputul anului 2014, cand cei de la bucium organizeaza "nunta de proba" si se reunesc toate firmele cu care ei colaboreaza si dintre care trebuie sa alegem...

rochia o voi face pe comanda..va fi cu siguranta stil printesa dar nu ma preocupa deocamdata pentru ca sunt in plina dieta de pierdere a cel putin 10-13 kg..si am termen limita pana la sfarsitul lunii martie...

mi-am facut deja programare la coafor si machiaj...

iar restul...sunt mici detalii pe care le voi stabili pe parcurs: gen daca vreau artificii sau nu..fum greu cu gheata carbonica voi avea sigur...de asemenea daca vom opta sau nu pentru un moment artistic...s.a.

dar tu?in ce stadiu esti?ai foto, video?firma de deco?ai idee de rochita, de unde, cum?;;)

ah..ca un later edit...nu am vorbit inca la biserica..eu sunt catolica si al meu e ortodox..vom face nunta mixta si am vrea sa fie la catedrala circulara de pe stefan...insa exista probabilitatea sa nu putem face acolo pentru ca pe data de 15, cand e nunta noastra...se sarbatoreste hramul bisericii iar slujba are loc la ora 18.00 si nu stim daca va fi vreun preot atat de binevoitor (intr-o zi cu asemenea insemnatate pentru biserica) sa ne cunune undeva in jurul orei 15.00 macar)...Eram un pic stresata pentru ca e o biserica superba..dar apoi am cautat un pic pe google si am vazut ca mai sunt doua biserici foarte frumoase...asa ca om gasi noi pana la urma!

Ioana.M
21.09.2013, 20:37:25
buna...pai...acum cateva posturi ziceam ca prost...dar...m am razgandit:>...

zic eu ca bine...avand totusi in vedere ca mai sunt cateva luni bune pana la nunta...

restaurantul l-am rezervat de la inceputul anului..ba chiar incepusem sa umblam pentru el de anul trecut prin toamna...dar nici n aveau cei de la bucium contractele pentru 2014 ..

ca si muzica am vorbit tot de anul trecut, din vara..cu cineva a carui formatie a cantat si la nunta nasilor si ni s a parut ca au facut o atmosfera frumoasa...e un soi de ruda indepartata si credem ca vom avea un pret usor sub ce se cere momentan pe piata...urmeaza sa ne vedem intr-o saptamana cu persoana respectiva sa punem la punct detaliile...

pentru foto video avem cateva optiuni, cateva oferte..si vom lua o hotarare tot in zilele care urmeaza (pt ca momentan nu suntem in iasi si nu ne putem ocupa de nimic)...sper sa fim inspirati, pentru ca asta e chiar unul dintre cele mai importante aspecte ale nuntii..

in ceea ce priveste decoratiunile, aranjamentele florale, tortul, dulciurile...totul ramane pentru inceputul anului 2014, cand cei de la bucium organizeaza "nunta de proba" si se reunesc toate firmele cu care ei colaboreaza si dintre care trebuie sa alegem...

rochia o voi face pe comanda..va fi cu siguranta stil printesa dar nu ma preocupa deocamdata pentru ca sunt in plina dieta de pierdere a cel putin 10-13 kg..si am termen limita pana la sfarsitul lunii martie...

mi-am facut deja programare la coafor si machiaj...

iar restul...sunt mici detalii pe care le voi stabili pe parcurs: gen daca vreau artificii sau nu..fum greu cu gheata carbonica voi avea sigur...de asemenea daca vom opta sau nu pentru un moment artistic...s.a.

dar tu?in ce stadiu esti?ai foto, video?firma de deco?ai idee de rochita, de unde, cum?;;)

eu am deja restaurantul, biserica, foto-video, nasii, si maine ma duc sa dau avansul la formatie ;;) de decoratiuni se va ocupa o agentie specializata cu care colaboreaza restaurantul..iar rochita o vreau tip printesa :X pentru rochita cred ca am sa trag o fuga pana la suceava ca acolo sunt modele din cele mai diverse, plus ca le gasesti cu mult mai ieftine fata de magazinele obisnuite de rochii..acolo in suceava stiu ca vin si cei din chisinau cu tot felul de modele care sunt bestiale. Restul pregatirilor le las pentru inceputul anului 2014, ca ce era mai important deja am bifat de pe lista ;;)

anqutz
21.09.2013, 20:40:06
eu am deja restaurantul, biserica, foto-video, nasii, si maine ma duc sa dau avansul la formatie ;;) de decoratiuni se va ocupa o agentie specializata cu care colaboreaza restaurantul..iar rochita o vreau tip printesa :X pentru rochita cred ca am sa trag o fuga pana la suceava ca acolo sunt modele din cele mai diverse, plus ca le gasesti cu mult mai ieftine fata de magazinele obisnuite de rochii..acolo in suceava stiu ca vin si cei din chisinau cu tot felul de modele care sunt bestiale. Restul pregatirilor le las pentru inceputul anului 2014, ca ce era mai important deja am bifat de pe lista ;;)

in suceava unde mai exact?

cu ce formatie colaborati?

dar pe parte de foto video?...

anqutz
21.09.2013, 20:44:01
noi am facut petrecerea de dupa cununie de anul asta la Ramada..si am avut inchiriata cafeneaua...cunosc cat de cat conditiile lor..ofera destul de multe...am fost foarte foarte multumiti...si de cum au ornat cele trei mese pe care le-am avut..si de cum s au comportat ospatarii...a fost chiar frumos..n am fi putut face o alegere mai buna...

tipa de acolo a incercat sa ne convinga sa facem nunta acolo...dar e destul de mic ringul de dans al salii cu stalpi cu oglinda...eu am destul de multe rude care stau non stop pe ringul de dans....fac hore, sarbe, sincroane...si am nevoie de cat mai mult spatiu...

adica prefer sa fiu mai aerisit, decat ingramadeala....tu in sala de jos faci?ca au facut-o frumoasa ce-i drept...insa am ramas la bucium, in primul rand pentru ca e sala marisoara...si in al doilea rand pentru ca ne-am dorit foarte mult pentru nunta un restautant care sa fie in natura, in afara orasului...

Ioana.M
21.09.2013, 21:06:06
in suceava nu stiu exact unde anume, am aflat de la unchiul mamei de faza cu rochiile faine de acolo

formatia care am ales-o e una din bacau, ca aici in iasi nu am gasit nimic ca lumea care sa fie pe gustul meu plus ca mai toate erau ocupate, iar la foto-video am vb deja cu un prieten de-al lui tata care e cameraman si mai vine cu un fotograf, si ma costa f ieftin..am vazut cum lucreaza si chiar sunt multumita de el.

eu am nunta la etaju 1 in cele doua sali reunite..ca am undeva pe la 70-80 de invitati si am si terasa care e super incapatoare..e o nunta restransa, nici prea multa lume dar nici prea putina :D per ansamblu chiar sunt multumita de ce am ales pana acum pentru nunta ;;)

anqutz
21.09.2013, 21:13:00
in suceava nu stiu exact unde anume, am aflat de la unchiul mamei de faza cu rochiile faine de acolo

formatia care am ales-o e una din bacau, ca aici in iasi nu am gasit nimic ca lumea care sa fie pe gustul meu plus ca mai toate erau ocupate, iar la foto-video am vb deja cu un prieten de-al lui tata care e cameraman si mai vine cu un fotograf, si ma costa f ieftin..am vazut cum lucreaza si chiar sunt multumita de el.

eu am nunta la etaju 1 in cele doua sali reunite..ca am undeva pe la 70-80 de invitati si am si terasa care e super incapatoare..e o nunta restransa, nici prea multa lume dar nici prea putina :D per ansamblu chiar sunt multumita de ce am ales pana acum pentru nunta ;;)

am inteles...ei..e foarte bine ca ai gasit exact ce cautai...iti doresc sa se intample la fel si cu rochita...
noi in contract avem trecute 100 de persoane...si ne am gandit ca vor fi undeva la 120...dar ieri cand am facut o lista provizorie..ne au iesit vreo 150...:O...bine ca deja avem in vedere persoanele in privina carora sunt 80% sanse sa nu vina...dar de trimis invitatii trebuie sa trimitem tuturor, ca deh, asa e normal..plus ca in lista noastra am evitat sa mai punem persoane, rude de nu stiu care grad..la a caror evenimente au fost parintii nostri...ca am zis ca pana la urma e nunta noastra si vrem sa avem doar persoane cu care tinem legatura..prieteni si rude apropiate...

intr un fel ma sperie gandul unei nunti marisoare...pe de alta parte imi doresc sa vina toti pe care i am trecut pe lista...pentru ca e totusi o atmosfera interesanta si cand sunt multi:))

Ioana.M
21.09.2013, 21:20:37
am inteles...ei..e foarte bine ca ai gasit exact ce cautai...iti doresc sa se intample la fel si cu rochita...
noi in contract avem trecute 100 de persoane...si ne am gandit ca vor fi undeva la 120...dar ieri cand am facut o lista provizorie..ne au iesit vreo 150...:O...bine ca deja avem in vedere persoanele in privina carora sunt 80% sanse sa nu vina...dar de trimis invitatii trebuie sa trimitem tuturor, ca deh, asa e normal..plus ca in lista noastra am evitat sa mai punem persoane, rude de nu stiu care grad..la a caror evenimente au fost parintii nostri...ca am zis ca pana la urma e nunta noastra si vrem sa avem doar persoane cu care tinem legatura..prieteni si rude apropiate...

intr un fel ma sperie gandul unei nunti marisoare...pe de alta parte imi doresc sa vina toti pe care i am trecut pe lista...pentru ca e totusi o atmosfera interesanta si cand sunt multi:))

sa ajungem sanatosi cu totii pana la nunta..ca atunci cand bea lumea un pahar si incinge ringu de dans, n-ai cum sa-i mai opresti:)) sa dea Domnul sa fie totul bine si sa iasa o nunta reusita :* mai naspa e de noi miresele ca toti ne iau dans..o sa fim leoarca de la atata dansat:))

anqutz
22.09.2013, 08:44:37
sa ajungem sanatosi cu totii pana la nunta..ca atunci cand bea lumea un pahar si incinge ringu de dans, n-ai cum sa-i mai opresti:)) sa dea Domnul sa fie totul bine si sa iasa o nunta reusita :* mai naspa e de noi miresele ca toti ne iau dans..o sa fim leoarca de la atata dansat:))

chiar asta vorbeam zilele trecute cu sotul..ca la nunta mireasa e cea mai chinuita..pe langa faptul ca are o rochie destul de incomoda fata de o rochie obisnuita de seara..mai e dansata si de toata lumea...si sa fim seriosi..nu toti danseaza perfect:-p