PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de 2015

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

ramona-elena
23.05.2014, 15:31:32
buna,eu sunt miresica de 2015,cine mi se alatura?

M00nlight
27.05.2014, 14:01:16

Eu eu eu !

in sfarsit ! astept de cateva luni acest topic :P

Ioana_Miresica_2015
30.05.2014, 15:56:15
E prima data cand scriu pe acest forum, sunt si eu miresica de 2015!!! (Nu-mi vine sa cred ca scriu asta hahah)

M00nlight
30.05.2014, 16:21:35
E prima data cand scriu pe acest forum, sunt si eu miresica de 2015!!! (Nu-mi vine sa cred ca scriu asta hahah)

sunteti emotionate? nerabdatoare? cum va simtiti?

belanae
30.05.2014, 21:27:38
Buna!Si eu cred ca voi fi miresica in 2015,cam in vreo 3 sapt voi sti sigur!

nadia_di
02.06.2014, 10:12:29
Buna! Ma alatur si eu grupului miresicilor 2015. Am semnat cu cei de la Jubile (salonul Signature).

nadia_di
02.06.2014, 10:15:43
Mie imi place mult salonul, ei il promoveaza ca fiind de 180 de persoane dar pentru cei 120-130 de invitati pe care preconizez eu ca ii vom avea cred ca este perfect.

A mai discutat/semnat cu ei careva?

celexa
02.06.2014, 12:09:22
Si eu ma casatoresc in 2015. Cum stati cu pregatirile?

nadia_di
02.06.2014, 12:59:20

Restaurant, Foto si Video contractate.

Acum sunt in cautarea unei biserici care sa fie pe placul meu si al unui DJ (probabil InSound).

celexa
02.06.2014, 13:06:35
Noi avem restaurant, DJ si formatie. Am inceput cautarile pentru fotograf. Am decis sa renuntam la video si sa investim mai mult intr-un fotograf foarte bune. Cautarile pentru biserica incep peste vreo luna.

Nepthyss
02.06.2014, 13:29:22
Buna miresici,

Noi am rezervat restaurantul, formatia, fotografii si echipa video. Suntem in cautari pentru un cvartet la inceputul petrecerii. Vreo recomandare?

De asemenea ne-am apucat sa confectionam marturiile, lumanarile de la biserica si suporturile de card.

Va urez succes la pregatiri :) :*.

celexa
02.06.2014, 13:35:50
Buna miresici,

Noi am rezervat restaurantul, formatia, fotografii si echipa video. Suntem in cautari pentru un cvartet la inceputul petrecerii. Vreo recomandare?

De asemenea ne-am apucat sa confectionam marturiile, lumanarile de la biserica si suporturile de card.

Va urez succes la pregatiri :) :*.

La ce marturii va ganditi? In ce sens confectionati luminarile de la biserica, nu le cumparati ca atare? Este buna ideea cu un cvartet la inceput. Eu as vrea un saxofonist la nunta, pentru vreo 15 minute, ca o surpriza pentru viitorul sot.

Nepthyss
02.06.2014, 15:31:06
Buna celexa,

Marturiile sunt lumanarele personalizate cu numele nostru si data nuntii. Acum lucrez la ea ca prototip. Atasat e o poza cam cum arata acum in stadiul de model din lut. Dupa ce e gata o sa torn silicon peste ea si o sa fac matrita pentru ele. Inca nu e finalizata.O sa pun poze cu cu ea finala cand o sa fie gata. O sa confectionam si saculetii in care o sa le imbrac. Am cumparat organza visinie. Lumanarile de la biserica o sa fie sculptate.

O zi frumoasa.

mada_m90
02.06.2014, 23:31:59
Ma alaturi si eu miresicilor de 2015. Initial ne gandeam sa avem nunta in mai 2016, dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, am stabilit pt august 2015.:-" Momentan noi avem sala si nasii...Stam bine :))

nadia_di
03.06.2014, 10:41:36
Ma alaturi si eu miresicilor de 2015. Initial ne gandeam sa avem nunta in mai 2016, dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, am stabilit pt august 2015.:-" Momentan noi avem sala si nasii...Stam bine :))

Spor la miresit! Aveti timp berechet sa puneti totul la punct.

nadia_di
03.06.2014, 10:45:26
Eu intampin dificultati in a gasi un fotograf care sa imi fie pe plac si sa nu ceara mai mult de 600-700euro.

Am primit oferte de 900 euro in conditiile in care vom face poze doar cu pregatirea mirilor, biserica, o mica sedinta cu mirii si petrecerea (fara cununia civila si fara datini/obiceiuri).

Voi ce buget ati alocat pentru poze? Stiu ca e un aspect foarte important dar preturile cerute mi se par absurde.

Andreea4u85
03.06.2014, 11:21:35
Eu intampin dificultati in a gasi un fotograf care sa imi fie pe plac si sa nu ceara mai mult de 600-700euro.

Am primit oferte de 900 euro in conditiile in care vom face poze doar cu pregatirea mirilor, biserica, o mica sedinta cu mirii si petrecerea (fara cununia civila si fara datini/obiceiuri).

Voi ce buget ati alocat pentru poze? Stiu ca e un aspect foarte important dar preturile cerute mi se par absurde.

Buna ,

In bugetul pe care vrei sa il aloci pt foto video iti pot recomanda Amstudio 2( ii gasesti pe facebook ).

Scuze ca m-am bagat peste voi ,miresici 2015,dar poate va ajut cu un sfat ceva :).

celexa
03.06.2014, 11:55:02

Pe palierul acesta de pret, stiu ca se incadreaza Bogdan Nemes.

nadia_di
03.06.2014, 12:41:36
Va multumesc mult!

Andreea, orice sfat este binevenit.

ramona-elena
03.06.2014, 15:14:48
Buna!Si eu cred ca voi fi miresica in 2015,cam in vreo 3 sapt voi sti sigur!

bine ai venit printre noi!!!o:-)

ramona-elena
03.06.2014, 15:15:48
Buna! Ma alatur si eu grupului miresicilor 2015. Am semnat cu cei de la Jubile (salonul Signature).

super avem nunta in aceeasi zi,orase diferite!!!:)

ramona-elena
03.06.2014, 15:30:09

eu am nasii,si restaurantul....Studiez inca piata pentru cameramani,fotograf,pentru formatie am o idee dar nu sunt hotarata!!!

andreea_d14
03.06.2014, 17:28:44
Buna,

Si eu voi avea nunta in 2015! Am observat ca voi sunteti cu mult inaintea noastra cu pregatirile...:( viitorul meu sotior considera ca mai avem timp si sa nu ne grabim...
Noi am rezervat sala, nu avem nasi, acum nu ne putem decide la formatie si cautam foto si video.
Pentru foto eu am primit oferte de la 850 de euro in sus, fara album foto si video intre 650 si 800 de euro. Ce parere aveti de aceste preturi? Mentionez ca fotografii si cameramanii vor fi din Iasi.

analiza
03.06.2014, 18:17:44
Buna,

Sunteti foarte harnice :)

Si eu am nunta in august 2015 si tot ce am facut pana acum sunt rezervari la restaurant, formatie, foto si video. Anul asta mi-am propus sa imi fac rezervare la machiaj si coafat si sa strangem bani pentru cheltuielile de anul viitor. Nu stiu ce as mai putea face de anul asta avand in vedere ca majoritatea costurilor sunt mai aproape de eveniment. Poate doar verighetele sa le luam mai din timp, sa ne interesam de bautura si eventual de transport. Ma bucur totusi ca ma pot inspira din ideile voastre :)

Eu am gasit foto la 800 EUR si video la 700 EUR. Mi se pare foarte scump avand in vedere ca nunta e in provincie si nu in Bucuresti dar le-am luat deja, sper sa fie profesionisti.

Spor!

mada_m90
03.06.2014, 20:00:26
Buna,

Si eu voi avea nunta in 2015! Am observat ca voi sunteti cu mult inaintea noastra cu pregatirile...:( viitorul meu sotior considera ca mai avem timp si sa nu ne grabim...
Noi am rezervat sala, nu avem nasi, acum nu ne putem decide la formatie si cautam foto si video.
Pentru foto eu am primit oferte de la 850 de euro in sus, fara album foto si video intre 650 si 800 de euro. Ce parere aveti de aceste preturi? Mentionez ca fotografii si cameramanii vor fi din Iasi.

Noi am semnat azi cu foto-video. Avem in pret sedinta foto la nunta, fotografiere eveniment, marturiile tip fotografie, trash the dress(cu 2 fotografi),album foto, filmare eveniment, prelucrare, clip nunta, 3 dvd-uri personalizate. Si sunt din Iasi si am iesit mult mai ieftin

nadia_di
04.06.2014, 09:46:45
Pe palierul acesta de pret, stiu ca se incadreaza Bogdan Nemes.

L-am contactat, pentru aceasta data este deja in negocieri cu un alt cuplu.

Nefasta coincidenta, din toate sambetele din 2015 asta este singura aproape ocupata :))

Astept sa vad daca va semna cu respectivul cuplu si de nu, ne vom intalni cu el...chiar imi place cum lucreaza.

nadia_di
04.06.2014, 09:49:00
super avem nunta in aceeasi zi,orase diferite!!!:)

Spor la pregatiri!!

Mi se pare o luna ideala pentru nunta...caldut dar nu canicula, sezonul bujorilor

nadia_di
04.06.2014, 09:51:50
Buna,

850euro pentru foto cred ca este multicel. este chiar atat de bun?

pentru video, la fel. noi vom da 450euro pentru video

delia29
04.06.2014, 10:00:12
Dragele,
Daca aveti nevoie de informatii...astept intrebari.
:*

andreea_d14
04.06.2014, 10:39:42
Noi am semnat azi cu foto-video. Avem in pret sedinta foto la nunta, fotografiere eveniment, marturiile tip fotografie, trash the dress(cu 2 fotografi),album foto, filmare eveniment, prelucrare, clip nunta, 3 dvd-uri personalizate. Si sunt din Iasi si am iesit mult mai ieftin

Imi poti spune si mie cu cine ai semnat? Multumesc!

mada_m90
04.06.2014, 12:11:52
Dragele,
Eu as vrea sa stiu daca d-soarele de onoare tb sa fie nemaritate. Eu as vrea mai multe d-soare, iar una din prietenele mele cele mai bune va avea nunta cu o luna inaintea mea

Andreea4u85
04.06.2014, 12:31:39
Eu as vrea sa stiu daca d-soarele de onoare tb sa fie nemaritate. Eu as vrea mai multe d-soare, iar una din prietenele mele cele mai bune va avea nunta cu o luna inaintea mea

Buna,

Cautand diverse informatii pentru obiceiurile de nunta,am dat peste urmatorul articol , care te intereseaza si pe tine in mod deoasebit :

"Pentru rolul de domnisoare si cavaleri de onoare , indicat ar fi sa alegeti dintre prietenii sau rudele necasatorite. Se pot alege persoane diferite din grupuri de prieteni diferiti, care formeaza sau nu un cuplu (http://www.feminis.ro/cautare/cuplu), important este ca persoanele alese sa fie atat din partea miresei cat si a mirelui, pentru a nu supara vreuna din parti. Este bine sa stiti ca indiferent pe cine alegeti in aceste roluri onorifice, persoanele alese se vor simti flatate si mandre ca au fost solicitate sa joace acest rol in cea mai importanta zi din viata voastra."

Sper ca ti-am putut fi de ajutor.

ramona-elena
04.06.2014, 12:53:44
Buna,

buna...eu am cateva liste de preturi din Galati...cel mai ieftin pachet minim sd cuprinde filmare sd 4 ore si un clip generic foto,2 seturi dvd personalizate,500 foto editate standard pe dvd,fotobook 30/60 20 montaje coperta simpla....cel mai scump din categoria sd costa 3500 lei...
din catogoria HD cea mai ieftina varianta costa 2000 de lei...si cea mai scumpa costa 4000 de lei,dar aici ai ore de filmare....1500 de poze....blu-ray cu un colaj de momente importante timp de o ora...deja e cam mult,consider ca nu vom sta niciodata sa urmarim 6 ore de filmare...sau sa ne uitam pe 1500 de poze....waw....
De la pachetul standard pe care il alegi poti sa mai adaugi si alte servii in functie de ceea ce iti doresti....sedinta foto trash local costa 500 de lei...extern se negociaza...daca vrei dublaj la cameramani mai dai 500 de lei...
La noi in Galati cameramanii si forografii sunt la pachet,nu sunt pachete separate!

La o alta agentie am gasit cea mai scumpa varianta la 2889....si primesti gratuit sedinta foto trash the dress,photobook,doi fotografi pe tot parcursul evenimentului,si sedinta foto love session!!!cred ca asta e varianta pe care o voi alege....

ramona-elena
04.06.2014, 12:57:30
Dragele,

cum a fost la nunta ta?

delia29
04.06.2014, 13:17:49
cum a fost la nunta ta?

Din ce mi-a zis lumea am avut o nunta frumoasa. Eu nu v-as putea spune parerea mea pentru ca nu imi amintesc multe lucruri. Probabil o sa-mi amintesc cand o sa incep sa am poze.http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif
Vremea a fost de K*T...dar eu am avut impresia ca a fost soare si frumos...nu ploaie si vant.
Au fost diverse care nu au fost chiar perfecte dar nu a mai contat...
Va pup

andreea_d14
04.06.2014, 15:55:27
Din ce mi-a zis lumea am avut o nunta frumoasa. Eu nu v-as putea spune parerea mea pentru ca nu imi amintesc multe lucruri. Probabil o sa-mi amintesc cand o sa incep sa am poze.http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif
Vremea a fost de K*T...dar eu am avut impresia ca a fost soare si frumos...nu ploaie si vant.
Va pup
Vad ca esti din Roman:) Ai facut nunta in Roman? Ce formatie ai avut? Ce foto-video? Eu acum sunt la capitolul rezervari de genul asta si am nevoie de cat mai multe recomandari...mai ales de prin zona:)

ramona-elena
04.06.2014, 18:16:27
Va pup

am fost si eu la o nunta pe 31.05 la Suceava tocmai,si vremea a fost capricioasa,dar asta nici nu mai conteaza important e atmosfera!!!ai avut dj sau formatie?

delia29
04.06.2014, 20:00:08
Vad ca esti din Roman:) Ai facut nunta in Roman? Ce formatie ai avut? Ce foto-video? Eu acum sunt la capitolul rezervari de genul asta si am nevoie de cat mai multe recomandari...mai ales de prin zona:)

Da in Roman.
Toata lumea a zis ca formatia a cantat super si ca interpretele parca au mancat duracell. Interpreta de muzica populara chiar a batut palma cu cativa pt. alte evenimente. Pe youtube ii gasesti ca Chianti Band (pa cartile de vizita lasate la restaurant aveau alt nume dar nus care)..daca vrei iti dau numar de telefon; plus ca eu cred ca a dat si super putin...1300 E pt. 6 oameni
Ca fotograf a fost Lucianmfoto Foto-video Nunti Neamt (https://www.facebook.com/lucianmfoto?hc_location=timeline)e fratele unei prietene si el ne-a adus si video. Noi ne-am intalnit cu Lucian si am vazut poze de la alte nunti si erau super; pe FB nu are mare lucru, dar poti vb cu el ca-ti trimite. Plus ca are si o scula de-ti pica fata. E tanar si de gasca. Tot decenti la pret au fost si ei. Foto - 800 (strict poze - fara album, poate face si el dar il platesti separat) si video 1150 - video. Le-am mai platit benzina si ca ciubuc 150 la amandoi (75/om).

mada_m90
04.06.2014, 23:44:46
Imi poate spune cineva cat cer formatia Univers Iasi sau formatia Regalis Iasi? multumesc

Roxana_T
05.06.2014, 22:50:54

Buna! Si eu sunt miresica de 2015. Mi-am facut cont nu de mult si este prima data cand scriu pe forum in calitate de viitoare miresica ;)) Sper sa ne fim de ajutor una alteia prin sfaturi, pareri si prin experientele dobandite pe parcurs.
Din fericire am cateva prietene (foste miresici) care m-au ajutat cu sfaturi in alegerea localului, de ce anume trebuie tinut cont, cand il vizitam la ce trebuie sa fim atente, in momentul semnarii contractului ce clauze trebuie mentionate etc., drept pentru care saptamana viitoare vom semna si contractul. Am scapat de un stres. Asa ca daca aveti nevoie de cateva sugestii, vi le impartasesc cu mare drag.
O seara frumoasa in continuare!;;)

Roxana_T
05.06.2014, 23:02:36
Restaurant, Foto si Video contractate.

Acum sunt in cautarea unei biserici care sa fie pe placul meu si al unui DJ (probabil InSound).

Si eu sunt pe punctul de a semna contractul la restaurant saptamana care vine. Tot saptamana viitoare vrem sa ne ducem sa vorbim si cu preotul la Biserica deoarece deja stim unde vrem sa facem cununia religioasa (acum sper sa fie si liber) + la primarie si am scapat (pentru moment :-"). Dupa acestea am vrea sa ne ocupam de fotograf + cameraman, DJ si eventual o formatie, deoarece consider ca ei chiar trebuie rezervati din timp (banuiesc ca pt aranjamente ar trebui sa mai asteptam pana stabilim cat de cat nr concret de persoane care vin...stiti cum e, toti zic la inceput ca vin, ulterior se mai schimba lucrurile).
Imi puteti da cateva sfaturi in privinta fotografilor? Ati gasit cameramani separat sau la pachet? Ma intereseaza foarte mult calitatea, tocmai d-asta nu am vrea sa ne zgarcim chiar la capitolul asta (acum sa nu ma intelegeti gresit ca avem de gand sa platim foarte foarte mult, dar si daca e la 1000 euro...si are o oferta buna si ne place... e ok. Bineinteles ca si daca e mai ieftin, cu atat mai bine. Din ce am citit, unele dintre voi se gandesc sa investeasca mai mult in fotograf decat in cameraman. Si eu sunt de aceeasi parere. Atata vreme cat cameramanul are idee sa filmeze cum trebuie (de ex, sa nu apara fotograful in film, sa nu filmeze doar invitatii si mireasa deloc, cum am mai vazut, e ok).
So...pentru miresicile care au ajuns la etapa foto+video/ dj (care de asemenea mi se pare foarte important, deoarece atmosfera de la nunta de el cam depinde)/ formatie, asteptam pareri.
O seara minunata!

crissa20
05.06.2014, 23:19:00
Si eu sunt pe punctul de a semna contractul la restaurant saptamana care vine. Tot saptamana viitoare vrem sa ne ducem sa vorbim si cu preotul la Biserica deoarece deja stim unde vrem sa facem cununia religioasa (acum sper sa fie si liber) + la primarie si am scapat (pentru moment :-"). Dupa acestea am vrea sa ne ocupam de fotograf + cameraman, DJ si eventual o formatie, deoarece consider ca ei chiar trebuie rezervati din timp (banuiesc ca pt aranjamente ar trebui sa mai asteptam pana stabilim cat de cat nr concret de persoane care vin...stiti cum e, toti zic la inceput ca vin, ulterior se mai schimba lucrurile).
Imi puteti da cateva sfaturi in privinta fotografilor? Ati gasit cameramani separat sau la pachet? Ma intereseaza foarte mult calitatea, tocmai d-asta nu am vrea sa ne zgarcim chiar la capitolul asta (acum sa nu ma intelegeti gresit ca avem de gand sa platim foarte foarte mult, dar si daca e la 1000-1000 si ceva de euro...si ne place... e ok. Bineinteles ca si daca e mai ieftin, cu atat mai bine.
So...pentru miresicile care au ajuns la etapa foto+video/ dj/ formatie, asteptam pareri.
O seara minunata!

Este bine sa va decideti cat mai repede pe fotograf+videograf, DJ si formatie ptr ca astia se dau cel mai repede si daca vrei sa ai pe cineva mai bun, trebuie sa ii contactezi cu cel putin 1 an inainte. Pe langa astia, eu ti-as zice sa te mai interesezi si de make-up + coafat ptr ca la fel, cele bune se programeaza din timp. Eu am contactat trei tipe cu 10 luni inainte de nunta si mi-au spus ca deja aveau diminetile ocupate ptr luna iulie si pana la urma a trebuit sa ma programez la 7 dimineata! Dupa ce le rezolvati pe astea, puteti sta linistiti ptr o perioada ca celalalte se rezolva mai aproape de nunta (florile, invitatiile, tortul, etc).

Cat despre fotografi+videografi, si noi am fost mai pretentiosi si nu vroiam sa ne zgarcim, dar spre surprinderea noastre nu am prea gasit pe cineva bun sub 1200 euro in Bucuresti. Asa ca ne-am decis sa luam pe cineva din Alba Iulia, care ne-au placut mult si cu care iesim mai ieftin (chiar si cu transport + cazare platita de noi). Poate ca sunt unii incepatori care ofera calitate si pret bun, dar noi am fost mai sceptici.

Roxana_T
06.06.2014, 01:24:52
Este bine sa va decideti cat mai repede pe fotograf+videograf, DJ si formatie ptr ca astia se dau cel mai repede si daca vrei sa ai pe cineva mai bun, trebuie sa ii contactezi cu cel putin 1 an inainte. Pe langa astia, eu ti-as zice sa te mai interesezi si de make-up + coafat ptr ca la fel, cele bune se programeaza din timp. Eu am contactat trei tipe cu 10 luni inainte de nunta si mi-au spus ca deja aveau diminetile ocupate ptr luna iulie si pana la urma a trebuit sa ma programez la 7 dimineata! Dupa ce le rezolvati pe astea, puteti sta linistiti ptr o perioada ca celalalte se rezolva mai aproape de nunta (florile, invitatiile, tortul, etc).

Cat despre fotografi+videografi, si noi am fost mai pretentiosi si nu vroiam sa ne zgarcim, dar spre surprinderea noastre nu am prea gasit pe cineva bun sub 1200 euro in Bucuresti. Asa ca ne-am decis sa luam pe cineva din Alba Iulia, care ne-au placut mult si cu care iesim mai ieftin (chiar si cu transport + cazare platita de noi). Poate ca sunt unii incepatori care ofera calitate si pret bun, dar noi am fost mai sceptici.

Multumesc frumos pentru sugestii. O sa iti urmez sfatul. Chiar o sa incep sa ma ocup de fotograf+cameraman, dj si formatie, fiindca, intr-adevar, astea se rezerva cel mai din timp (pe langa restaurant) si sa ma interesez si de machiaj + coafor. Daca nu sunt indiscreta, ce tarif are fotograful din alba iulia si ce ofera? Este si cu cameraman sau singur? Are un site sau o pagina de facebook sa ne putem face o idee de stilul pe care il are? Daca vrei imi poti trimite si mesaj privat, chiar as dori sa imi fac o idee. Sper ca nu sunt insistenta. Abia ce am scapat de stresu cu restaurantul si incep alt capitol...dar nu imi place sa le las pe ultima suta de metri lucrurile importante. Si, bineinteles, si eu ca si voi, imi doresc calitate la un pret acceptabil. Desi eu as investi mai mult intr-un fotograf, viitorul sot nu este chiar de aceeasi parere cu mine, el fiind mai cumpatat :">
In legatura cu formatia? si cu dj-ul? Sunt total fara experienta. Nu stiu ce preturi se mai practica. Vazusem acum putin timp o oferta pe un site DJ + solist/solista cu formatie + alte nebunii, lumini arhitecturale, fum greu etc etc... o varianta la 1100 de euro parca si una la 1400 de euro. Vi se pare mult? Putin?

crissa20
06.06.2014, 02:20:06
Multumesc frumos pentru sugestii. O sa iti urmez sfatul. Chiar o sa incep sa ma ocup de fotograf+cameraman, dj si formatie, fiindca, intr-adevar, astea se rezerva cel mai din timp (pe langa restaurant) si sa ma interesez si de machiaj + coafor. Daca nu sunt indiscreta, ce tarif are fotograful din alba iulia si ce ofera? Este si cu cameraman sau singur? Are un site sau o pagina de facebook sa ne putem face o idee de stilul pe care il are? Daca vrei imi poti trimite si mesaj privat, chiar as dori sa imi fac o idee. Sper ca nu sunt insistenta. Abia ce am scapat de stresu cu restaurantul si incep alt capitol...dar nu imi place sa le las pe ultima suta de metri lucrurile importante. Si, bineinteles, si eu ca si voi, imi doresc calitate la un pret acceptabil. Desi eu as investi mai mult intr-un fotograf, viitorul sot nu este chiar de aceeasi parere cu mine, el fiind mai cumpatat :">
In legatura cu formatia? si cu dj-ul? Sunt total fara experienta. Nu stiu ce preturi se mai practica. Vazusem acum putin timp o oferta pe un site DJ + solist/solista cu formatie + alte nebunii, lumini arhitecturale, fum greu etc etc... o varianta la 1100 de euro parca si una la 1400 de euro. Vi se pare mult? Putin?

Noi i-am ales pe cei de la JC Photography, dupa ce am analizat o lista lunga de fotografi. In primul rand ne interesau pozele si dupa aceea video. Initial i-am contactat pe ei doar ptr foto si am zis ca la video luam pe cineva din Bucuresti. Dupa ce am tot cautat, ne-am decis sa-i contractam pe ei si ptr video. Ptr foto ne-au cerut 1100 euro cu 2 fotografi si album iar ptr video 800 euro tot cu 2 videografi. I-am mai platit 400 Ron ptr drum si 2 nopti de cazare. Ii poti gasi atat pe facebook cat si pe site-ul lor. Noi nefiind in Romania, ne-am cunoscut pe skype si am mai discutat prin email. Sunt foarte de treaba si cred ca o sa ne distram cu ei.

Cat despre muzica, am stat si noi mult si ne-am gandit ce sa facem. Asta din cauza ca preturile ne-au luat prin surprindere. Stim ca muzica este unul dintre cele mai importante lucruri dupa locatie si mancare, dar chiar nu ne lasa inima sa aruncam cu mii de euro. Asa ca am decis sa-l luam pe DJ Ciprian Alexandru si el sa vina cu o solista. Insa au fost niste neintelegeri intre el si solista lui de atunci, si am decis sa cautam soliste pe cont propriu. In cautarile noastre am ajuns la Raluca Dan si am fost foarte incantati de cum canta. Ea ne-a recomandata o solista de muzica populara, care si ea are o voce super. Asadar vom avea DJ + 2 soliste fiecare cu cate 2 programe ( 2 de muzica usoara, 2 de muzica populara). Pe langa asta vom mai avea si clapa si saxofon ptr programele de muzica populara. Iar tipul care canta la saxofon a fost de-acord sa faca si un program de cafe-concert ptr cand ajung invitatii. Asta ne-a costat 1500 ron ptr DJ si solistele + instrumentisti 4700 ron.

Si ca sa revin la intrebarea ta referitor la ceea ce ai gasit, nu mi se pare mult 1100 eur - 1400 eur daca iti ofera tot ceea ce ai zis tu. Dar este foarte important sa ii asculti si sa vezi ce mai zic altii despre ei. Pentru ca am mai auzit cazuri in care un DJ isi face reclama si el defapt trimite pe altcineva care nu e la fel de bun, sau ajungi sa ai alti solisti decat cei pe care i-ai ascultat tu.

Stai linistita ca nu esti prea insistenta. Ma bucur sa-ti pot fi de folos cu niste pareri. Stiu si eu ca eram foarte pierduta la inceput si am citit forumul asta de m-am zapacit. Dar numai asa poti ajunge sa faci cele mai bune alegeri.

nadia_di
06.06.2014, 09:34:40
Imi puteti da cateva sfaturi in privinta fotografilor? Ati gasit cameramani separat sau la pachet? Ma intereseaza foarte mult calitatea, tocmai d-asta nu am vrea sa ne zgarcim chiar la capitolul asta (acum sa nu ma intelegeti gresit ca avem de gand sa platim foarte foarte mult, dar si daca e la 1000 euro...si are o oferta buna si ne place... e ok. Bineinteles ca si daca e mai ieftin, cu atat mai bine. Din ce am citit, unele dintre voi se gandesc sa investeasca mai mult in fotograf decat in cameraman. Si eu sunt de aceeasi parere. Atata vreme cat cameramanul are idee sa filmeze cum trebuie (de ex, sa nu apara fotograful in film, sa nu filmeze doar invitatii si mireasa deloc, cum am mai vazut, e ok).
So...pentru miresicile care au ajuns la etapa foto+video/ dj (care de asemenea mi se pare foarte important, deoarece atmosfera de la nunta de el cam depinde)/ formatie, asteptam pareri.
O seara minunata!

Buna Roxana si spor la miresit. :*

Pentru foto eu as recomanda-o cu draga inima pe Corina Margarit (pretul incepe de la 900euro, in functie de pachetul ales). Tot ce am vazut in portofoliul ei este superb.
Mie mi-a placut mult si Adrian Cotiga, la el preturile sunt ceva mai mici asa ca pe el il vom alege (mirele meu nu intelege "De ce domle tre sa dam atat de mult unui fotograf"..daca ar fi dupa el nu am face poze deloc) :))))

Ahh, si Bogdan Nemes care la data noastra nu este disponibil asa ca nu am prea multe informatii.

nadia_di
06.06.2014, 09:37:31

Mie mi se pare un pret rezonabil...tinand ca eu vin la pachet cu solist/solista. Imi poti spune te rog numele lor?

Daca sunt buni merita pretul acesta. Un DJ bun incepe de la 500euro (zic eu).

celexa
06.06.2014, 10:56:33
O seara minunata!

Sper ca informatiile de mai jos sa iti fie de folos: pentru formatie, am avut de ales intre Maria Radu, Trupa Friends, trupa Avenue si trupa lui Max Dragomir. Toti sunt in acelasi palier de pret (2000-2500 euro - fara sonorizare). In final, vom semna cu trupa Avenue saptamana viitoare. O idee ar fi si trupa Dada, daca vrei ceva mai nonconformist. Cautarea DJ-ului a fost o provocare. Am intalnit personaje si personaje si ne-am oprit asupra lui DJ Armand, care ni s-a parut profesionist si ne-a dat o stare buna intalnirea cu el. Pe partea de foto/video, noi vom renunta la video, pentru a investi mai mult intr-un fotograf de calitate. Oscilez intre Adi Cotiga, Cherry Moments, SHARPSHOOTER, Relu Draghici, THEO MANUSARIDE, Marian Cristea. Sper sa ne decidem luna aceasta. Biserica o lasam pentru iulie/august.

fluffy_bunny
06.06.2014, 11:00:31
O seara minunata!

Buna,

Gasesti in acest link o lista care te-ar putea ajuta:
http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=1691&p=5029025#post5029025
Mai poti incerca pe Google "top fotografi nunta" si o sa gasesti un link cu o a doua lista cu fotografi si videografi.
Succes in a gasi echipa potrivita pentru voi! ;)

Roxana_T
06.06.2014, 13:10:55
Buna Roxana si spor la miresit. :*

Pentru foto eu as recomanda-o cu draga inima pe Corina Margarit (pretul incepe de la 900euro, in functie de pachetul ales). Tot ce am vazut in portofoliul ei este superb.
Mie mi-a placut mult si Adrian Cotiga, la el preturile sunt ceva mai mici asa ca pe el il vom alege (mirele meu nu intelege "De ce domle tre sa dam atat de mult unui fotograf"..daca ar fi dupa el nu am face poze deloc) :))))

Ahh, si Bogdan Nemes care la data noastra nu este disponibil asa ca nu am prea multe informatii.

Cred ca mirii nu vor intelege niciodata de ce suntem noi de acord sa dam atatia bani pe fotograf fiindca ei nu pun atata pret pe poze, in schimb pentru noi e foarte important sa ne amintim de acea zi speciala, uitandu-ne in anii ce urmeaza la fotografii :D Si eu am aceeasi problema, daca se poate, cat mai ieftin. Acum sa vedem ce vom rezolva. Oricum, sugestiile sunt binevenite in continuare :-p

Roxana_T
06.06.2014, 14:37:33
Mie mi se pare un pret rezonabil...tinand ca eu vin la pachet cu solist/solista. Imi poti spune te rog numele lor?

Daca sunt buni merita pretul acesta. Un DJ bun incepe de la 500euro (zic eu).

Am uitat sa mentionez ca solista va performa in 2 reprize, timp de 45 de minute fiecare. Deci nu intreaga seara. Cum vi se pare in acest sens?

Elllena_Ela
06.06.2014, 15:19:09
Noi vom avea o nunta micuta, si ne-a costat 2300 lei dj si solista tot evenimentul ,lumini, fum si baloane de sapun.Solista va avea 4-5 interventii.

hellga24
09.06.2014, 13:46:09
Ma alatur si eu voua!! :D

Si eu sunt o miresica 2015, avem nunta pe 18 iulie! Miresici de prin Baia Mare sunt ? :D

belanae
09.06.2014, 17:29:11
Wow fetelor! Noi inca nu avem nimic !Ma gandeam prin septembrie sa caut restaurant,dupaia foto-video,etc.Oare e tarziu?Noi ne gandim sa facem nunta in septembrie,stie cineva daca se fac nunti pe 5?

mada_m90
09.06.2014, 17:44:33
Wow fetelor! Noi inca nu avem nimic !Ma gandeam prin septembrie sa caut restaurant,dupaia foto-video,etc.Oare e tarziu?Noi ne gandim sa facem nunta in septembrie,stie cineva daca se fac nunti pe 5?
Da, se fac nunti pe 5 sept:) Nu stiu daca e tarziu, dar ti-as sugera sa iti cauti de acum formatia si restaurantul. Eu am avut parte de multe refuzuri pe motiv ca sunt ocupati

Roxana_T
09.06.2014, 21:41:51

Sfatul meu este sa te apuci de pe acum sa iti cauti restaurant, ca sa nu ai surprize mai incolo. Cel mai important aspect este localul. Apoi fotograful/dj-ul sau formatia. Restul vin de la sine (legat de aranjamente etc). Ah, si Biserica ar trebui sa o cautati mai din timp. O prietena care a avut nunta iulie la sfatul cuiva s-a apucat prin februarie, anul respectiv, sa caute biserica si a primit foarte multe refuzuri. In final a gasit una, dar...de ce sa treci prin asemenea emotii? (si nu ca nu ar fi plin si de biserici...) Asa ca, nu mai pierdeti timpul si puneti manuta sa va gasiti un restaurant.

Spor in continuare! :)

Andreea4u85
10.06.2014, 13:12:53
Buna fetelor ,

Ma poate ajuta cineva cu recomandarea unei formatii pentru nunta in Bucuresti ( preferabil cu membri tineri ) care sa cante atat muzica populara cat si muzica usoara?

Ma intereseaza pentru nunta prietenei mele,care va fi la anul in 2015 si are un buget de maxim 2500 euro.

Din pacate formatia care o voi avea eu la nunta este ocupata in ziua nuntii ei .

Va multumesc

ramona-elena
10.06.2014, 16:33:07
buna!!!
noi initial am vrut sa facem nunta in iulie,august,dar cand am inceput sa vedem restaurantele ne-am sucit,depinde foarte mult cate persoane preconizati ca vor veni la nunta,pentru ca in cazul meu era obligatoriu sa am 100 de invitati,daca faceam nunta in iulie sau august,si asa am ajuns sa ne fixam data nuntii pe 31 mai....ulterior am fost la preot si am aflat ca vor fi Rusaliile pe acea data si nu se fac nunti,asa ca am semnat contractul pentru data de 23 mai 2015,majoritatea cauta restaurantul,muzica si foto-video cam cu un an inainte,pentru a gasi ceva pe gustul vostru si a nu lua ce a ramas,in lipsa de altceva!!!Spor la cautari!!

celexa
11.06.2014, 10:51:33
Dragele mele, incerc sa finalizez etapa foto, pentru a trece la partea cu gasirea bisericii. Ajutati-ma, va rog, sa aleg intre urmatorii fotografi: Adi Cotiga, Ciprian Dumitrescu, Relu Draghici, Marian Cristea si Cromatica. Toti imi plac, toti sunt disponibili pentru data mea si toti se incadreaza in buget...Va uitati un pic pe site-urile lor sa imi dati un feedback?;;)

nadia_di
11.06.2014, 11:33:10
Dragele mele, incerc sa finalizez etapa foto, pentru a trece la partea cu gasirea bisericii. Ajutati-ma, va rog, sa aleg intre urmatorii fotografi: Adi Cotiga, Ciprian Dumitrescu, Relu Draghici, Marian Cristea si Cromatica. Toti imi plac, toti sunt disponibili pentru data mea si toti se incadreaza in buget...Va uitati un pic pe site-urile lor sa imi dati un feedback?;;)

Mie imi place mult Relu Draghici..il aveam si eu pe lista dar nu l-am contactat, cred ca este peste bugetul meu. Este peste 700euro oferta lui?

celexa
11.06.2014, 11:33:54
Mie imi place mult Relu Draghici..il aveam si eu pe lista dar nu l-am contactat, cred ca este peste bugetul meu. Este peste 700euro oferta lui?
In afara de Adi Cotiga, toate sunt peste 700 euro.

belanae
11.06.2014, 14:32:53

Mie imi place Ciprian Dumitrescu

belanae
11.06.2014, 14:36:01
Sfatul meu este sa te apuci de pe acum sa iti cauti restaurant, ca sa nu ai surprize mai incolo. Cel mai important aspect este localul. Apoi fotograful/dj-ul sau formatia. Restul vin de la sine (legat de aranjamente etc). Ah, si Biserica ar trebui sa o cautati mai din timp. O prietena care a avut nunta iulie la sfatul cuiva s-a apucat prin februarie, anul respectiv, sa caute biserica si a primit foarte multe refuzuri. In final a gasit una, dar...de ce sa treci prin asemenea emotii? (si nu ca nu ar fi plin si de biserici...) Asa ca, nu mai pierdeti timpul si puneti manuta sa va gasiti un restaurant.

Spor in continuare! :)

Noi vrem in septembrie,pe 5.Restaurantul stim care e ,tb doar sa mergem sa vorbim,poate sapt viitoare!

Andreea4u85
11.06.2014, 15:55:30
Noi vrem in septembrie,pe 5.Restaurantul stim care e ,tb doar sa mergem sa vorbim,poate sapt viitoare!

Din punctul meu de vedere ,formatia si restaurantul trebuie luate in acelasi timp ,cu atat mai mult ,in cazul in care iti doresti o anume formatie sau un anumit Dj.

Eu m-am lovit de problema aceasta anul trecut .

Desi am negociat localul in aprilie 2013 pentru anul acesta ,pentru luna septembrie formatia care o vroiam nu era libera.am fost inspirata ca la momentul semnari cu restaurantul sa sun formatia pentru confirmarea datei,insa a trebuit sa mut localul din septembrie ,pe 4 octombrie cand era prima sambata libera a formatiei pentru toamna 2014.

Acesta este doar sfatul meu,alegerea este doar a ta.

Bafta!

belanae
12.06.2014, 14:01:40
Din punctul meu de vedere ,formatia si restaurantul trebuie luate in acelasi timp ,cu atat mai mult ,in cazul in care iti doresti o anume formatie sau un anumit Dj.

Eu m-am lovit de problema aceasta anul trecut .

Desi am negociat localul in aprilie 2013 pentru anul acesta ,pentru luna septembrie formatia care o vroiam nu era libera.am fost inspirata ca la momentul semnari cu restaurantul sa sun formatia pentru confirmarea datei,insa a trebuit sa mut localul din septembrie ,pe 4 octombrie cand era prima sambata libera a formatiei pentru toamna 2014.

Acesta este doar sfatul meu,alegerea este doar a ta.

Bafta!

Nu vom avea formatie,pt ca nu ne incadram in buget.Sotul e dj,deci vom avea dj un coleg de al lui si o sa cautam o solista de muzica populara!

28geo04
12.06.2014, 16:21:50
Buna,

si noi avem pe 25.04 nunta.....ce ma bucur ca am mai gasit pe cineva cu nunta in aprilie :D

mada_m90
12.06.2014, 20:20:59
Fetelor voi v-ati uitat dupa rochii de mireasa? Ati probat ceva pana acum? Eu ma gandeam sa merg luna viitoare sa probez cateva pt a-mi face o parere. Voi cum veti proceda?

hellga24
12.06.2014, 22:40:02
Fetelor voi v-ati uitat dupa rochii de mireasa? Ati probat ceva pana acum? Eu ma gandeam sa merg luna viitoare sa probez cateva pt a-mi face o parere. Voi cum veti proceda?

Si eu am fost deja sa probez unele modele. Am vrut sa-mi fac o idee, sa vad cu ce model mi-ar sta bine... Si din câte am probat, mi-am dat seama ca trebuie din oficiu sa elimin modele tip "printesa" care ma dezavantajeaza si sa ma indrept spre modele sirena.
Ai putea sa incepi incet, incet sa mergi prin magazine, sa incerci, sa-ti formezi o idee.. Sa-ti fie mai usor pe atunci cand o sa vina vremea sa-ti cumperi rochia pentru marele eveniment. Alegerea e foarte grea, parerea mea.. sunt atat de multe modele superbe, asa ca mai bine incepem din timp cu cautarile :D

crissa20
12.06.2014, 23:33:13
Si eu am fost deja sa probez unele modele. Am vrut sa-mi fac o idee, sa vad cu ce model mi-ar sta bine... Si din câte am probat, mi-am dat seama ca trebuie din oficiu sa elimin modele tip "printesa" care ma dezavantajeaza si sa ma indrept spre modele sirena.
Ai putea sa incepi incet, incet sa mergi prin magazine, sa incerci, sa-ti formezi o idee.. Sa-ti fie mai usor pe atunci cand o sa vina vremea sa-ti cumperi rochia pentru marele eveniment. Alegerea e foarte grea, parerea mea.. sunt atat de multe modele superbe, asa ca mai bine incepem din timp cu cautarile :D

Inainte sa incep probele, eu ma gandeam ca voi alege ceva tip printesa...dar dupa primele probe mi-am dat seama ca nu ma avantajeaza deloc. Mult mai bine imi vine cu cele tip sirena (sau semi-sirena) pentru ca alea printesa ma faceau mai plinuta decat sunt. Asa ca am decis sa-mi iau una semi-sirena care sa-mi arate formele :) .

Cat despre probat cat mai multe, nu stiu daca este neaparat cea mai buna idee, ptr ca vei ajunge sa nu mai stii ce exact vrei, care iti place etc. Asa ca mai bine incepi cautarile atunci cand esti hotarata sa dai cu banu' si cauti pana o gasesti. Dar sa faci probe doar asa, sa vezi cum iti sta cu una, cu alta, fara sa fii hotarata sa-ti cumperi ceva, nu stiu daca e cea mai buna modalitate de a incepe. Asta a fost experienta mea, dar fiecare stie mai bine cum se decide si cum va descurcati la shopping. :)

Bafta!

mada_m90
13.06.2014, 09:23:55
crissa20, tu ti-ai luat deja rochita? La mine cumparaturile depind de zi: fie probez o zi intreaga, nu-mi place nimic cum imi sta, ma enervez si plec acasa;)), fie imi cumpar din prima ( vad, probez, iau). Iubi meu spune ca e prea devreme sa-mi iau acum rochita si sa mi-o iau la anul prin iulie. Dar eu nu stiu ce-i aia rabdare:madlaugh:

hellga24
13.06.2014, 09:45:06
Inainte sa incep probele, eu ma gandeam ca voi alege ceva tip printesa...dar dupa primele probe mi-am dat seama ca nu ma avantajeaza deloc. Mult mai bine imi vine cu cele tip sirena (sau semi-sirena) pentru ca alea printesa ma faceau mai plinuta decat sunt. Asa ca am decis sa-mi iau una semi-sirena care sa-mi arate formele :) .

Cat despre probat cat mai multe, nu stiu daca este neaparat cea mai buna idee, ptr ca vei ajunge sa nu mai stii ce exact vrei, care iti place etc. Asa ca mai bine incepi cautarile atunci cand esti hotarata sa dai cu banu' si cauti pana o gasesti. Dar sa faci probe doar asa, sa vezi cum iti sta cu una, cu alta, fara sa fii hotarata sa-ti cumperi ceva, nu stiu daca e cea mai buna modalitate de a incepe. Asta a fost experienta mea, dar fiecare stie mai bine cum se decide si cum va descurcati la shopping. :)

Bafta!

Da, probabil ai dreptate.. Eu m-am lasat dusa de val, pentru ca rochiile care le-am probat erau de la magazinul celei mai bune prietene, care se ocupa cu rochii de mireasa... ne-am "amuzat" putin, daca pot sa spun asa, in a incerca 2-3 modele diferite, pentru a avea o idee.. Dar oricum, nici una nu mi-a placut nici una dintre ele :(

hellga24
13.06.2014, 09:47:29
crissa20, tu ti-ai luat deja rochita? La mine cumparaturile depind de zi: fie probez o zi intreaga, nu-mi place nimic cum imi sta, ma enervez si plec acasa;)), fie imi cumpar din prima ( vad, probez, iau). Iubi meu spune ca e prea devreme sa-mi iau acum rochita si sa mi-o iau la anul prin iulie. Dar eu nu stiu ce-i aia rabdare:madlaugh:

Nici eu nu mai am rabdare pana la anul.. dar ma gandesc ca pâna la anul, poate apar ceva modele mai frumoase :)) Si ce ma fac cu rochia din dulap ? :D

nadia_di
13.06.2014, 11:09:34
Eu voi proba cate ceva orientativ dar abia in decembrie-ianuarie vreau sa o cumpar. Sunt si reduceri substantiale atunci, targuri, etc. Sigur voi gasi un pret mai bun.

Rochiile de la Ersa stiti in jurul carui pret se invart? Exista un subiect dedicat pe forum dar nu a mai fost updatat demult. Oare gasesc o rochie Ersa Atelier la maxim 6000 lei?

andreea_d14
13.06.2014, 17:16:21
si noi avem pe 25.04 nunta.....ce ma bucur ca am mai gasit pe cineva cu nunta in aprilie :D
Buna, inseamna ca planuim impreuna:)

Legat de rochia de mireasa eu ma gandeam tot prin ianuarie, februarie...credeti ca e prea tarziu avand in vedere ca nunta e la sfarsitul lui aprilie?
nici nu vreau sa ma gandesc cat o sa caut rochie, daca o sa fiu la fel ca la cautarea de foto-video...:D

ramona-elena
13.06.2014, 18:41:44

eu nu am probat nimic pana acum,am fost insa cu doua prietene care au nuntile in aceasta vara cand si-au luat ele rochitele,si mi-am facut o parere.Consider ca e un pic cam devreme sa incep sa probez de pe-acuma,nu vreau sa stau sa ma gandesc aproape un an la rochita!O sa incep cautarile prin februarie la anul!!!

crissa20
13.06.2014, 18:44:29
Mada, am incercat sa-ti raspund la mesajul privat si sa atasez poze cu rochita mea, dar nu am gasit cum sa pun pozele acolo. :) Asa ca am zis sa-mi iau "inima-n dinti" si sa pun pozele aici. Am ezitat pana acum sa fac pozele de la proba publice, ptr ca nu am vrut sa fiu descurajata de comentarii negative etc.

Pozele astea sunt de la prima proba, iar rochia imi era mai mare. Intre timp mi-a venit rochia pe marimea mea, si singura modificare a fost sus la bust. Colturile veneau putin prea ascutite si le-a rontunjit astfel incat sa imi vina putin mai stramta ca sa nu ramane acel gol intre rochie si piele. Oricum, mie mi se pare cea mai frumoasa rochie ptr mine (e normal,nu? :) ).

Eu voi avea nunta pe 19 iulie anul asta si dupa aceea am de gand sa-mi vand rochita.

ramona-elena
13.06.2014, 18:45:31

Bafta!
Perfect de acord cu tine,cel mai bine e sa nu probezi foarte mult tocmai pentru a nu ajunge in situatia in care nu mai stii ce vrei!

ramona-elena
13.06.2014, 18:49:58
Mada, am incercat sa-ti raspund la mesajul privat si sa atasez poze cu rochita mea, dar nu am gasit cum sa pun pozele acolo. :) Asa ca am zis sa-mi iau "inima-n dinti" si sa pun pozele aici. Am ezitat pana acum sa fac pozele de la proba publice, ptr ca nu am vrut sa fiu descurajata de comentarii negative etc.

Pozele astea sunt de la prima proba, iar rochia imi era mai mare. Intre timp mi-a venit rochia pe marimea mea, si singura modificare a fost sus la bust. Colturile veneau putin prea ascutite si le-a rontunjit astfel incat sa imi vina putin mai stramta ca sa nu ramane acel gol intre rochie si piele. Oricum, mie mi se pare cea mai frumoasa rochie ptr mine (e normal,nu? :) ).

Eu voi avea nunta pe 19 iulie anul asta si dupa aceea am de gand sa-mi vand rochita.
comentariile negative nu-si au rostul pentru ca vei fi o miresica SUPERBA!Modelul rochiei e foarte dragut,felicitari pentru alegerea facuta!!

mada_m90
13.06.2014, 19:36:40
Este foarte foarte frumoasa!:love: Eu credeam ca ai nunta in 2015 dar tu vei fi miresica inaintea noastra. Mie imi place tare mult!Felicitari pentru alegere!!! :A

hellga24
13.06.2014, 22:58:53

Iti sta foarte bine!! Vei fi o mireasa foarte frumoasa :D Si eu ma gandesc sa-mi iau tot genul asta de rochie, ai facut o alegere foarte buna.

nadia_di
14.06.2014, 12:16:41

Felicitari!! Este superba rochia si iti vine minunat.

lorelay_k
14.06.2014, 18:50:02
Buna miresici de 2015 si buna Delia!
Felicitari pt nunta in primul rand! Voiam sa te intreb unde in Roman ai facut nunta?
Noi am incheiat contractul cu Roman Plaza (Hotel Roman) si am un pic de emotii pt ca inca nu stiu pretul meniului.
Cu pregatirile stam binisor si daca va ajuta cu ceva va pot spune urmatorii parteneri cu care am incheiat contractul:
1. Local: Roman Plaza, avans 3000 ron
2. Foto: Tudor Bogdan Bolnavu, Iasi, 700 euro, avans 100 euro
3. Formatie: Remix Band, Iasi, 2000 euro, avans 400 euro

Video nu vrem iar la aranjamente cautam pe cineva din Roman dar inca nu am batut palma cu nimeni. Am gasit o agentie, Pas in doi, dl Otic. Percepe 10% avans din valoarea contractului iar daca semnam contractul anul acesta ne face o reducere de 10% din pretul final. Fetelor daca stiti pe cineva din Roman, prceput in ale florilor, va rog sa ma anuntati si pe mine.

Rochia inca nu, doar idei si modele superbe de la Natalia Vasiliev si Divine Atelier (preturile pornesc de la 3500 lei pt rochiile din sezonul 2014).

Spor la miresit!

Da in Roman.
Toata lumea a zis ca formatia a cantat super si ca interpretele parca au mancat duracell. Interpreta de muzica populara chiar a batut palma cu cativa pt. alte evenimente. Pe youtube ii gasesti ca Chianti Band (pa cartile de vizita lasate la restaurant aveau alt nume dar nus care)..daca vrei iti dau numar de telefon; plus ca eu cred ca a dat si super putin...1300 E pt. 6 oameni
Ca fotograf a fost Lucianmfoto Foto-video Nunti Neamt (https://www.facebook.com/lucianmfoto?hc_location=timeline)e fratele unei prietene si el ne-a adus si video. Noi ne-am intalnit cu Lucian si am vazut poze de la alte nunti si erau super; pe FB nu are mare lucru, dar poti vb cu el ca-ti trimite. Plus ca are si o scula de-ti pica fata. E tanar si de gasca. Tot decenti la pret au fost si ei. Foto - 800 (strict poze - fara album, poate face si el dar il platesti separat) si video 1150 - video. Le-am mai platit benzina si ca ciubuc 150 la amandoi (75/om).

28geo04
16.06.2014, 10:27:22
Buna, inseamna ca planuim impreuna:)

Legat de rochia de mireasa eu ma gandeam tot prin ianuarie, februarie...credeti ca e prea tarziu avand in vedere ca nunta e la sfarsitul lui aprilie?
nici nu vreau sa ma gandesc cat o sa caut rochie, daca o sa fiu la fel ca la cautarea de foto-video...:D

Hello e bn ca aici mai putem schimba pareri....nici nu stiu cand sa ma apuc de cautst rochia....oare o sa gasim ceva la anu? Sau mai bn sa incepem din aceasta toamna.....noi avem sala,foto video si muzica...prin august vrem sa ne luam verighetele si apoi sa punem bani la ciorap pt tinute :)

celexa
16.06.2014, 10:48:17
Hello e bn ca aici mai putem schimba pareri....nici nu stiu cand sa ma apuc de cautst rochia....oare o sa gasim ceva la anu? Sau mai bn sa incepem din aceasta toamna.....noi avem sala,foto video si muzica...prin august vrem sa ne luam verighetele si apoi sa punem bani la ciorap pt tinute :)

Si eu tot pe 25.04.2015 am nunta. Ma gandeam prin septembrie-octombrie sa incep cautarea rochiei. Pana atunci vrem sa ne hotaram sa o biserica si eventual sa cumparam verighetele. Saptamana aceasta am dori sa semnam contractul cu fotograful. Muzica si sala le avem. Alegeri, alegeri...

28geo04
16.06.2014, 14:21:36
Si eu tot pe 25.04.2015 am nunta. Ma gandeam prin septembrie-octombrie sa incep cautarea rochiei. Pana atunci vrem sa ne hotaram sa o biserica si eventual sa cumparam verighetele. Saptamana aceasta am dori sa semnam contractul cu fotograful. Muzica si sala le avem. Alegeri, alegeri...

Spor la pregatiri...

ramona-elena
16.06.2014, 14:45:04
Felicitari pt nunta in primul rand! Voiam sa te intreb unde in Roman ai facut nunta?
Noi am incheiat contractul cu Roman Plaza (Hotel Roman) si am un pic de emotii pt ca inca nu stiu pretul meniului.
Cu pregatirile stam binisor si daca va ajuta cu ceva va pot spune urmatorii parteneri cu care am incheiat contractul:

Video nu vrem iar la aranjamente cautam pe cineva din Roman dar inca nu am batut palma cu nimeni. Am gasit o agentie, Pas in doi, dl Otic. Percepe 10% avans din valoarea contractului iar daca semnam contractul anul acesta ne face o reducere de 10% din pretul final. Fetelor daca stiti pe cineva din Roman, prceput in ale florilor, va rog sa ma anuntati si pe mine.

Rochia inca nu, doar idei si modele superbe de la Natalia Vasiliev si Divine Atelier (preturile pornesc de la 3500 lei pt rochiile din sezonul 2014).

Spor la miresit!

700 euro doar foto???In Galati cu 700 de euro ai foto-video....maxim 1000 de euro,mi se pare cam scumput....saptamana aceasta trebuie sa mergem si noi sa ascultam formatia si apoi sa facem contractul.La foto am o idee dar nu am semnat nimic inca!

Andreea2286
16.06.2014, 14:50:27
700 euro doar foto???In Galati cu 700 de euro ai foto-video....maxim 1000 de euro,mi se pare cam scumput....saptamana aceasta trebuie sa mergem si noi sa ascultam formatia si apoi sa facem contractul.La foto am o idee dar nu am semnat nimic inca!

Pt un fotograf de Iasi pretul e chiar foarte bun. :) Stiu pt ca si eu am cautat si numai de 800-850-950 si chiar 1000 de euro am gasit oferte, la fotografii care imi placeau desigur. Gasesti si in Iasi foto-video la acest pret, dar calitatea din punctul meu de vedere e mediocra. De Tudor Bolnavu ma interesasem si eu, mi-l recomandase o colega, dar din pacate era ocupat. ;-)

Irina_Ale
16.06.2014, 16:27:05
Buna, miresici!!
Si eu o sa fiu miresica in 2015 pe 06.06., abia astept!
Este vreo miresica din ploiesti?

delia29
17.06.2014, 10:18:56

Spor la miresit!

Nunta am facut-o la Royal.
La hotel e foarte frumos doar ca e micut si cam scump (de la 180Ron). Din cate am auzit, daca aduci tu bautura, adauga la meniu 20%, iar daca iei de la ei, nu sunt foarte generosi cu cantitatile. Mancarea arata bine si e bunuta la gust.
Otic e foarte bun doar ca si el e cam scumpel (eu vb de preturile lui in general) dar face treaba buna si e profi. Eu am cautat pe cineva care sa-mi ofere bujori si sa fie si deschis la ideile mele si am batut palma cu Floraria Lucia langa Rama (au de toate).
Nici noi nu am vrut video ca noi nu cred ca ne vom uita, dar am luat pana la urma pentru parinti si altii care chiar se vor uita (ne-a costat 1200 Ron - deci nu foarte mult).
Am vazut ca esti din Iasi. Pentru rochita incearca si la Zenna, fac rochii la comanda si sunt foarte amabili; plus ca au si preturi bune. Eu chiar am avut rochia dupa un model de la Divine (daca te referi la atelierul din Brasov).
:* :* :*

andreea_d14
17.06.2014, 12:02:40

Spor la miresit!

Si noi tot cu Remix Band din Iasi :) Oricum vad ca tu ai nunta dupa mine, speram sa mai imi zica cineva impresii mai noi despre ei...

In sfarsit simt si eu ca sunt la zi cu "organizarile": avem restaurant, azi semnam cu foto si video, Ciprian Dumitrescu si Mihai Nae, ne-am gasit si nasi intre timp.

Acum ce urmeaza? Care sunt urmatorii pasi?

celexa
17.06.2014, 12:11:00
Si noi tot cu Remix Band din Iasi :) Oricum vad ca tu ai nunta dupa mine, speram sa mai imi zica cineva impresii mai noi despre ei...

In sfarsit simt si eu ca sunt la zi cu "organizarile": avem restaurant, azi semnam cu foto si video, Ciprian Dumitrescu si Mihai Nae, ne-am gasit si nasi intre timp.

Il vei avea ca fotograf pe Ciprian Dumitrescu si vei avea nunta pe 25.04.2015? Noi avem intalnire cu el joi pentru aceeasi data, si nu ne-a spus ca intre timp s-a ocupat :(

M00nlight
17.06.2014, 16:04:59
Vaaaai ladies, cate pagini s-au scris de cand nu am mai intrat. am avut o problema si nu imi gasea site-ul miresici.ro ...anyway bine ca acum pot.

Singurul lucru pe care il am pentru nunta este wedding plannerul.

Eu inca nu am gasit nimic, ma mir de preturile la care gasiti voi. pe noi avansul la restaurntele unde am fost nu ne-ar fi costat mai putin de 2500 de euro nicaieri. :( vreau si eu preturi asa mici.

Am rezervat oficiantul pentru luna iunie anul viitor, ne vom auzi spre sfarsitul anului cand stabilim exact data.

Vom avea o nunta in aer liber ( de aceea si greu sa ma hotarasc la restaurant).

Formatie nu ne dorim, mie si nici lui nu ne place ideea de a ne poci cineva melodiile preferate si tocmai la nunta. Vom avea DJ.

Foto si Video avem o gramada de prieteni foarte talentati printre fotografi care s-au oferit sa ne ajute si avem de unde alege,dar nu am facut ctr inca.

Initial aveam un eveniment de 40 de pers dar fara voia noastra dupa anuntarea logodnei s-au dublat si nu ne dorim sa refuzam.

Mi-am ales modelul de rochita. de fapt voi avea mai multe rochii, una singura mai fancy,scurta, restul : o rochie pentru dansul mirilor, una pentru ceremonie. Rochiile mi le face mama prietenei mele cele mai bune, care uc asta se ocupa. Voi compensa rochiile cu o pereche de pantofi de designer care ma vor costa 500 USD, astept reducerile din iarna sa vedem. (shoes are my passion - nu ma pot abtine)

Marturii si alte mici detalii organizatorice inca nu avem dar am desfasuratorul evenimentului si un wedding planner bun si rabdator care sigur imi va gasi ceva la timp.

celexa
17.06.2014, 16:26:00
Vaaaai ladies, cate pagini s-au scris de cand nu am mai intrat. am avut o problema si nu imi gasea site-ul miresici.ro ...anyway bine ca acum pot.

Singurul lucru pe care il am pentru nunta este wedding plannerul.

Eu inca nu am gasit nimic, ma mir de preturile la care gasiti voi. pe noi avansul la restaurntele unde am fost nu ne-ar fi costat mai putin de 2500 de euro nicaieri. :( vreau si eu preturi asa mici.

Am rezervat oficiantul pentru luna iunie anul viitor, ne vom auzi spre sfarsitul anului cand stabilim exact data.

Vom avea o nunta in aer liber ( de aceea si greu sa ma hotarasc la restaurant).

Formatie nu ne dorim, mie si nici lui nu ne place ideea de a ne poci cineva melodiile preferate si tocmai la nunta. Vom avea DJ.

Foto si Video avem o gramada de prieteni foarte talentati printre fotografi care s-au oferit sa ne ajute si avem de unde alege,dar nu am facut ctr inca.

Initial aveam un eveniment de 40 de pers dar fara voia noastra dupa anuntarea logodnei s-au dublat si nu ne dorim sa refuzam.

Mi-am ales modelul de rochita. de fapt voi avea mai multe rochii, una singura mai fancy,scurta, restul : o rochie pentru dansul mirilor, una pentru ceremonie. Rochiile mi le face mama prietenei mele cele mai bune, care uc asta se ocupa. Voi compensa rochiile cu o pereche de pantofi de designer care ma vor costa 500 USD, astept reducerile din iarna sa vedem. (shoes are my passion - nu ma pot abtine)

Marturii si alte mici detalii organizatorice inca nu avem dar am desfasuratorul evenimentului si un wedding planner bun si rabdator care sigur imi va gasi ceva la timp.

Mi se pare un lucru foarte bun ca ai luat wedding planner. Este o investitie utila si am inteles ca, pe termen lung, ajuta la reducerea costurilor. Sa ne tii la curent cu evolutia pregatirilor:)

M00nlight
17.06.2014, 16:45:31
Mi se pare un lucru foarte bun ca ai luat wedding planner. Este o investitie utila si am inteles ca, pe termen lung, ajuta la reducerea costurilor. Sa ne tii la curent cu evolutia pregatirilor:)

multumesc mult de incurajare ! :*

sa stii ca eu lucrez la o firma de org evenimente, am o multime de prietene in domeniu, de furnizori, etc, as fi putut s aimi fac singura tot, dar este ocazia in care o sa fiu rasfatata, o sa cer lucruri si nu o sa alerg ca nebuna sa fac o mie de lucruri , in schimb o sa ma bucur de fiecare moment, atat inainte de nunta cat si dupa.

eu recomand wedding planner tuturor, nu iti rapeste bucurria de organiza - contrar tuturor asteptarilor si parerilor preconcepute.

ang
17.06.2014, 20:32:37
Este scump un wedding planner?Ce parere aveti despre formatiile Atelier,Unga si Seven Eleven.Suntem in tratative,dar nu ne-am hotarat inca si nu am gasit pareri de la alte miresici.Stiti ceva despre ei?

belanae
18.06.2014, 12:01:44

Buna!Imi poti trimite si mie pm sa imi spui cat te costa mihai nae si ciprian dumitrescu?Multumesc!

M00nlight
18.06.2014, 15:56:22
Este scump un wedding planner?Ce parere aveti despre formatiile Atelier,Unga si Seven Eleven.Suntem in tratative,dar nu ne-am hotarat inca si nu am gasit pareri de la alte miresici.Stiti ceva despre ei?

Atelier mi-au atras atentia cand incercam sa ne hotaram daca luam sau nu band. de restul nu stiu.

Wedding plannerul depinde. daca vrei sa te ajute cu organizarea marturiilor, confectionarea, aranjarea, relatia cu furnizorii lor(chestiile marunte) nu are cum sa fie mai mult de 500 de euro, in functie de experienta pe care o are in domeniu.

Un wedding planner mai complex are tarife mai mari.

andreea_d14
18.06.2014, 17:37:03
Buna!Imi poti trimite si mie pm sa imi spui cat te costa mihai nae si ciprian dumitrescu?Multumesc!
ti-am trimis informatiile pe privat

crissa20
18.06.2014, 21:12:47
Atelier mi-au atras atentia cand incercam sa ne hotaram daca luam sau nu band. de restul nu stiu.

Wedding plannerul depinde. daca vrei sa te ajute cu organizarea marturiilor, confectionarea, aranjarea, relatia cu furnizorii lor(chestiile marunte) nu are cum sa fie mai mult de 500 de euro, in functie de experienta pe care o are in domeniu.

Un wedding planner mai complex are tarife mai mari.

Ma uitam acum la calendarul ortodox ptr 2015 si acolo scrie ca nu se fac nunti in perioada 8 - 28 iunie 2015. Vad ca tu ai nunta pe 20 iunie 2015 si voiam doar sa-ti zic in caz ca va cununati la biserica ortodoxa sa nu aveti surprize.

lorelay_k
18.06.2014, 21:45:29
Buna Andreea!
Felicitari pt decizie!
Indraznesc sa iti recomand, la acelasi pret ca Tudor, pe Alex Iacobescu sau pe IstraTec. Au amandoi pagina de FB si le poti vedea lucrarile. Pot spune ca decizia noastra a fost una dificila si ca toti 3 ne au placut in egala masura. Ne am hotarat insa pe Tudor dupa ce am vazut ca va fi si fotograful evenimentelor importante din voata unor prieteni de ai nostri si asta ne a dat un plus de siguranta. Insa ti i recomand cu incredere pe cei doi, daca esti in cautare aceluiasi prag de tarif.
Unde in Roman vei face nunta?

Pt un fotograf de Iasi pretul e chiar foarte bun. :) Stiu pt ca si eu am cautat si numai de 800-850-950 si chiar 1000 de euro am gasit oferte, la fotografii care imi placeau desigur. Gasesti si in Iasi foto-video la acest pret, dar calitatea din punctul meu de vedere e mediocra. De Tudor Bolnavu ma interesasem si eu, mi-l recomandase o colega, dar din pacate era ocupat. ;-)

lorelay_k
18.06.2014, 21:53:26
Buna Delia!
Iti multumesc pt raspuns si pt informatiile foarte utile primite. Sala Olive a localului are, in principiu, o capacitate de 200 de persoane, insa intr adevar si mie mi s a parut usor micuta. Acum, nu stiu exact ce inseamna micuta, asa cum nu stiu exact cati invitati o sa avem. Sper insa sa nu se dovedeasca a fi mica pt aproximativ 160 de persoane la cat ne am gandit noi. Tu ce parere ai?

In legatura cu bauturile, aici sunt foarte in ceata. Pe de o parte prefer meniul all inclusiv, asemanator celor pe care le ofera restaurantele din Iasi (de exemplu Palas ofera meniu+open bar pt aproximativ 270 lei) pt ca te scuteste de emotii (eviti sa ramai fara ceva) si alergatura (vanat promotii). Pe de alta parte, toata lumea imi spune ca iesi mult mai ieftin daca iti aduci bautura (chiar si cu acea taxa de care spuneai tu).
Voi cum alegeti fetelor? Meniu all inclusiv sau bautura adusa din afara?

Ce inseamna cam scumpel, cand te referi la dl Otic? Iti multumesc pt info cu Floraria Lucia si Zenna. Ii voi contacta cu siguranta.
Poti sa ne atasezi o poza cu rochita ta facuta dupa modelul de la Divine?

Multumesc!

Nunta am facut-o la Royal.
La hotel e foarte frumos doar ca e micut si cam scump (de la 180Ron). Din cate am auzit, daca aduci tu bautura, adauga la meniu 20%, iar daca iei de la ei, nu sunt foarte generosi cu cantitatile. Mancarea arata bine si e bunuta la gust.
Otic e foarte bun doar ca si el e cam scumpel (eu vb de preturile lui in general) dar face treaba buna si e profi. Eu am cautat pe cineva care sa-mi ofere bujori si sa fie si deschis la ideile mele si am batut palma cu Floraria Lucia langa Rama (au de toate).
Nici noi nu am vrut video ca noi nu cred ca ne vom uita, dar am luat pana la urma pentru parinti si altii care chiar se vor uita (ne-a costat 1200 Ron - deci nu foarte mult).
Am vazut ca esti din Iasi. Pentru rochita incearca si la Zenna, fac rochii la comanda si sunt foarte amabili; plus ca au si preturi bune. Eu chiar am avut rochia dupa un model de la Divine (daca te referi la atelierul din Brasov).
:* :* :*

delia29
18.06.2014, 23:09:40
Buna Delia!
Iti multumesc pt raspuns si pt informatiile foarte utile primite. Sala Olive a localului are, in principiu, o capacitate de 200 de persoane, insa intr adevar si mie mi s a parut usor micuta. Acum, nu stiu exact ce inseamna micuta, asa cum nu stiu exact cati invitati o sa avem. Sper insa sa nu se dovedeasca a fi mica pt aproximativ 160 de persoane la cat ne am gandit noi. Tu ce parere ai?

In legatura cu bauturile, aici sunt foarte in ceata. Pe de o parte prefer meniul all inclusiv, asemanator celor pe care le ofera restaurantele din Iasi (de exemplu Palas ofera meniu+open bar pt aproximativ 270 lei) pt ca te scuteste de emotii (eviti sa ramai fara ceva) si alergatura (vanat promotii). Pe de alta parte, toata lumea imi spune ca iesi mult mai ieftin daca iti aduci bautura (chiar si cu acea taxa de care spuneai tu).
Voi cum alegeti fetelor? Meniu all inclusiv sau bautura adusa din afara?

Ce inseamna cam scumpel, cand te referi la dl Otic? Iti multumesc pt info cu Floraria Lucia si Zenna. Ii voi contacta cu siguranta.
Poti sa ne atasezi o poza cu rochita ta facuta dupa modelul de la Divine?

Multumesc!

Cu placere,
Din punctul meu de vedere, pe cat e de frumoasa si usor luxoasa sala de la hotel pe atat de ciudata pare. Plus ca odata am vazut vreo 3 mese afara pe terasa si foarte urat mi s-a parut. Oamenii aia nici macar muzica nu prea o auzeau.
Dar daca nu ai prea multi oameni e ok. Cred ca e decent la 140 maxim 160 de oameni. Mergi si tu intr-o sambata cand au nunta si vezi sala.
La bauturi faceti cum vrei..pe noi meniul de om (cu tot cu rochie, bautura, muzica, foto, ...., etc.) ne-a ajuns cred in jur de 220 RON. Cred nu am calculat vreodata si nici nu am sa calculez si crede-ma nu am facut rabat la nimic si ne-am intins la multe, mai mult decat trebuia.
De ce iti zic astea...pentru ca de 7 iunie dimineata, cand tragi linie sa nu ramaneti cu datorii. Noi am si avut moftul sa ne facem pe cat posibil nunta singuri.
De Otic asa am auzit, cum ca ar fi scumpel.
Pe mine la Lucia florile m-au ajuns 5000 Ron cu tot cu marturii, huse, etc. (nus daca se vad in poze). M-a tras un pic de tot in piept dar au fost forte frumoasele florile asa ca am inchis ochii.

lorelay_k
18.06.2014, 23:18:29
Foarte frumoasa si delicata rochita. La fel si florile. Iti multumesc inca o data pt sfat, o sa tin cont de el si sper sa fie totul ok.
Iti doresc numai bine si o casnicie plina de impliniri!

Cu placere,
Din punctul meu de vedere, pe cat e de frumoasa si usor luxoasa sala de la hotel pe atat de ciudata pare. Plus ca odata am vazut vreo 3 mese afara pe terasa si foarte urat mi s-a parut. Oamenii aia nici macar muzica nu prea o auzeau.
Dar daca nu ai prea multi oameni e ok. Cred ca e decent la 140 maxim 160 de oameni. Mergi si tu intr-o sambata cand au nunta si vezi sala.
La bauturi faceti cum vrei..pe noi meniul de om (cu tot cu rochie, bautura, muzica, foto, ...., etc.) ne-a ajuns cred in jur de 220 RON. Cred nu am calculat vreodata si nici nu am sa calculez si crede-ma nu am facut rabat la nimic si ne-am intins la multe, mai mult decat trebuia.
De ce iti zic astea...pentru ca de 7 iunie dimineata, cand tragi linie sa nu ramaneti cu datorii. Noi am si avut moftul sa ne facem pe cat posibil nunta singuri.
De Otic asa am auzit, cum ca ar fi scumpel.
Pe mine la Lucia florile m-au ajuns 5000 Ron cu tot cu marturii, huse, etc. (nus daca se vad in poze). M-a tras un pic de tot in piept dar au fost forte frumoasele florile asa ca am inchis ochii.

delia29
19.06.2014, 07:44:35
Foarte frumoasa si delicata rochita. La fel si florile. Iti multumesc inca o data pt sfat, o sa tin cont de el si sper sa fie totul ok.
Iti doresc numai bine si o casnicie plina de impliniri!

Oricand :*

M00nlight
19.06.2014, 09:44:01
Ma uitam acum la calendarul ortodox ptr 2015 si acolo scrie ca nu se fac nunti in perioada 8 - 28 iunie 2015. Vad ca tu ai nunta pe 20 iunie 2015 si voiam doar sa-ti zic in caz ca va cununati la biserica ortodoxa sa nu aveti surprize.

Thank you Crissa.
Noi nu ne casatorim religios deci nu este absolut nicio problema. de fapt e un avantaj pentru noi, ca la cat de nehotarata sunt eu am un ragaz cu chestia asta si daia nu ma panichez ca inca nu am rezervat restaurant sau sala. Cred ca vom face la Stirbey, trebuie sa imi fac timp zilele astea sa inspectez.

M00nlight
19.06.2014, 09:49:18
" pe noi meniul de om (cu tot cu rochie, bautura, muzica, foto, ...., etc.) ne-a ajuns cred in jur de 220 RON. "

Intrebare modesta: cum naiba sa pui la calcul rochia si muzica si foto si etc????

Pai ce treaba am eu ca invitata ca ti-ai luat tu rochia asa si pe dincolo. La meniu stiu si eu ca se calculeaza meniul si atat...daca vrei sa le dai ceva in plus ( de obicei se da, in 90% din cazuri).

Sau poate am inteles eu gresit si asta e un calcul al tau ca sa intelegi ce si cum ai cheltuit?

Lolita08
19.06.2014, 10:07:31
Hello fetelor!

Ce rau imi pare ca am pierdut atata timp de cand s-a facut topicul, de abia acum v-am gasit, si asta din pura coincidenta!
Noi avem nasii, restaurantul, foto video si formatie.
M-am mirat de ce preturi mici sunt in partea de est a tarii la serviciile astea, aici la Timisoara preturile sunt un pic mai mari. Astfel, la restaurant am dat avans 2000 ron - meniu de persoana all inclusiv (bautura pana crapi) 245 ron; Foto video 1600 eur, formatie 2050 eur.
Pe langa asta, mai vreau un mini candy bar, am discutat deja cu o cofetarie si mai urmeaza sa ma intalnesc cu o firma de decoratiuni pt flori, lumanari, alte mici prostioare.

Sunt atat de emotionata deja... de abia astept sa treaca anul!!!

delia29
19.06.2014, 10:16:22
" pe noi meniul de om (cu tot cu rochie, bautura, muzica, foto, ...., etc.) ne-a ajuns cred in jur de 220 RON. "

Intrebare modesta: cum naiba sa pui la calcul rochia si muzica si foto si etc????

Pai ce treaba am eu ca invitata ca ti-ai luat tu rochia asa si pe dincolo. La meniu stiu si eu ca se calculeaza meniul si atat...daca vrei sa le dai ceva in plus ( de obicei se da, in 90% din cazuri).

Sau poate am inteles eu gresit si asta e un calcul al tau ca sa intelegi ce si cum ai cheltuit?

Cred ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda....:)
Noi cu nunta am cheltuit in jur de 15000 - 20000 de euro...in care a fost inclus tot ceea ce s-a cumparat pentru nunta. Nu stiu ce venituri ai tu, dar ideea mea e ca la sfaristul nuntii sa nu ramai cu datorii si sa dai fuga la banca sa faci imprumut sa-ti platest restaurantul, muzica, etc. Crede-ma ca iti iei un pic de panica cand te gandesti ca trebuie sa dai 1000 de euro intr-o parte, 2000 in alta parte, 10000 in alta si tot asa.
Zici ca lucrezi la o firma de organizat evenimente deci poate stii mai bine ca mine.

celexa
19.06.2014, 10:52:08
Noi cu nunta am cheltuit in jur de 15000 - 20000 de euro...in care a fost inclus tot ceea ce s-a cumparat pentru nunta. Nu stiu ce venituri ai tu, dar ideea mea e ca la sfaristul nuntii sa nu ramai cu datorii si sa dai fuga la banca sa faci imprumut sa-ti platest restaurantul, muzica, etc. Crede-ma ca iti iei un pic de panica cand te gandesti ca trebuie sa dai 1000 de euro intr-o parte, 2000 in alta parte, 10000 in alta si tot asa.
Zici ca lucrezi la o firma de organizat evenimente deci poate stii mai bine ca mine.

Din punctul meu de vedere, rezonabil este sa te astepti ca sfarsitul nuntii ca toata lumea sa isi fi platit meniul, care include strict mancare si bautura. Nu mi se pare ok sa iti scoti de la invitati costul rochiei de mireasa, a muzicii, a candy-bar-ului si a altor bunuri si servicii. Pana la urma, nu este vina nimanui ca ai ales sa aduci trupa X in loc de DJ sau ca ai dat 2000 Euro pe o rochie de mireasa in loc de 2000 lei. In vremurile in care traim, este un gest frumos de mare apreciere ca iti vin oameni la nunta si aleg sa se bucure cu tine de moment, sens in care aduc cu ei si banuti sa isi acopere ce au consumat. Puteau foarte bine sa stea acasa si sa manance gratis un sandvici in fata televizorului, dar au ales sa fie alaturi de miri. Prin urmare, faptul ca vin, achita mancarea si bautura si, la modul cel mai fericit, mai lasa si ceva in plus, este mai mult decat suficient.

M00nlight
19.06.2014, 10:57:12

adica ai 400 de invitati ? eu una daca as veni la tine la nunta si ar fi meniul la restaurant 150 ron eu ti-as da 500 ron pentru 2 persoane. daca tu ai calculat ca rochia si pantofii si coaforul si buchetul - partea mea ca invitat inseamna diferenta pana la 240 e alta poveste....la asta ma refeream, ca nu stiam ca se cere de la invitati sa plateasca nunta integral....

M00nlight
19.06.2014, 11:03:57
Din punctul meu de vedere, rezonabil este sa te astepti ca sfarsitul nuntii ca toata lumea sa isi fi platit meniul, care include strict mancare si bautura. Nu mi se pare ok sa iti scoti de la invitati costul rochiei de mireasa, a muzicii, a candy-bar-ului si a altor bunuri si servicii. Pana la urma, nu este vina nimanui ca ai ales sa aduci trupa X in loc de DJ sau ca ai dat 2000 Euro pe o rochie de mireasa in loc de 2000 lei. In vremurile in care traim, este un gest frumos de mare apreciere ca iti vin oameni la nunta si aleg sa se bucure cu tine de moment, sens in care aduc cu ei si banuti sa isi acopere ce au consumat. Puteau foarte bine sa stea acasa si sa manance gratis un sandvici in fata televizorului, dar au ales sa fie alaturi de miri. Prin urmare, faptul ca vin, achita mancarea si bautura si, la modul cel mai fericit, mai lasa si ceva in plus, este mai mult decat suficient.

La asta ma refeream si eu.

Andreea4u85
19.06.2014, 11:07:21

Sunt perfect de acord cu tine : din punctul meu de vedere un invitat la nunta ,trebuie sa-si achite meniul si daca are placerea si posibilitatea financiara sa lase si ceva in plus pentru a-i ajuta pe tinerii casatoriti.

Cu atat mai mult la o nunta in Bucuresti nu poti pretinde ca invitatul la nunta ,pe langa meniu care este destul de scump aici ,sa achite si toate costurile nuntii.

Este alegerea mirilor ce isi cumpara si la ce pret.De exemplu,nu vad de ce ar plati un invitat pentru verighetele pe care eu le voi purta toata viata ,sau pentru ca eu am dorit o rochie de o anumita suma de bani,sau ca am ales formatie in loc de Dj care era mai ieftin.

Astea sunt pentru placerea mea personala si nu vad de ce as include astea in darul de nunta.Eu personal nici nu am calculat ce am cheltuit si pe ce.

Cand am fost intrebata pretul meniului,am anuntat exact cat este la restaurant.Nu am adaugat nici macar cei 10% care eu ii achit pentru serviciul chelnerilor.

M00nlight
19.06.2014, 11:14:23
Sunt perfect de acord cu tine : din punctul meu de vedere un invitat la nunta ,trebuie sa-si achite meniul si daca are placerea si posibilitatea financiara sa lase si ceva in plus pentru a-i ajuta pe tinerii casatoriti.

Cu atat mai mult la o nunta in Bucuresti nu poti pretinde ca invitatul la nunta ,pe langa meniu care este destul de scump aici ,sa achite si toate costurile nuntii.

Este alegerea mirilor ce isi cumpara si la ce pret.De exemplu,nu vad de ce ar plati un invitat pentru verighetele pe care eu le voi purta toata viata ,sau pentru ca eu am dorit o rochie de o anumita suma de bani,sau ca am ales formatie in loc de Dj care era mai ieftin.

Astea sunt pentru placerea mea personala si nu vad de ce as include astea in darul de nunta.Eu personal nici nu am calculat ce am cheltuit si pe ce.

Cand am fost intrebata pretul meniului,am anuntat exact cat este la restaurant.Nu am adaugat nici macar cei 10% care eu ii achit pentru serviciul chelnerilor.

apropo de asta cu meniul sa va postesc o intamplare : :)))

am o nunta duminica si e o ruda mai indepartata de-a lui, nu prea vrem sa mergem, in fine, ne-a vanat si ne-a dat invitatia desi ii spusesem in repetate randuri ca nu venim ca ne pare rau etc. si ce credeti, la intalnirea noastra, la un suc, tipul senin ne spune ca meniul lui e 250 de ron dar el se asteapta ca lumea sa ii dea dublu, ca el vrea sa isi dea demisia dupa nunta si sa ii ajunga banii pana isi gaseste ceva nou. am ramas socata...cum sa imi ceri pe fata exact cat vrei sa iti las peste? Am hotarat sa ii dam 700 ron - pentru nesimtire. i-am fi dat 1000 probabil sau ma rog in functie de cum era servirea nu mai putin de 800 dar acum...sa zica merci ca ne mai ducem

delia29
19.06.2014, 11:19:44
Nu suntem pe aceeasi lungime de unda si clar nu am fost inteleasa cum trebuia.
Am avut 150 de persoane cu tot cu muzica si foto. Si acuma ca tot veni vb se pare ca meniu/om nu m-a ajuns cat am spus eu ci mult mai mult.
Nu am spus ca invitatul trebuie sa-mi plateasca rochia si celelalte, ci doar ii dadeam ceva sfaturi miresicii lorelay_k. Vorbeam despre un pret per total, in sensul ca trebuie sa caute pretul cel mai bun raportat calitate/ pret.
Sincer am avut multi prieteni care au venit doar cu prezenta, daca intelegeti, important a fost ca au venit.
Plus ca niciodata sa nu compari preturile de la un oras la altul.
Si noi niciodata nu calculam cadoul de nunta in functie de mancare, servire sau de cat de mult ne place persoana respectiva. Am fost la o nunta unde, de cand am ajuns abia asteptam sa plecat si am dat 1000 de euro.
Va inteleg indignare in ceea ce priveste comment.ul pe care l-am avut si de la care a pornit discutia, eram si eu la fel ca voi acum ceva timp in urma, poate vom mai vorbi dupa nuntile voastre.

Andreea4u85
19.06.2014, 11:23:11

am o nunta duminica si e o ruda mai indepartata de-a lui, nu prea vrem sa mergem, in fine, ne-a vanat si ne-a dat invitatia desi ii spusesem in repetate randuri ca nu venim ca ne pare rau etc. si ce credeti, la intalnirea noastra, la un suc, tipul senin ne spune ca meniul lui e 250 de ron dar el se asteapta ca lumea sa ii dea dublu, ca el vrea sa isi dea demisia dupa nunta si sa ii ajunga banii pana isi gaseste ceva nou. am ramas socata...cum sa imi ceri pe fata exact cat vrei sa iti las peste? Am hotarat sa ii dam 700 ron - pentru nesimtire. i-am fi dat 1000 probabil sau ma rog in functie de cum era servirea nu mai putin de 800 dar acum...sa zica merci ca ne mai ducem

Nu ma mai mira nimic.Eu in ultimul timp am ajuns la concluzia ca putini mai sunt cei care isi doresc nunta pentru placerea si gustul lor ca miri .

Majoritatea isi fac nunta pentru bani si observ ca se asteapta sa se imbogateasca dupa nunta.Uimitor este ca tocmai acestia au noroc sa ramana si ceva mai multi bani la final .

M00nlight
19.06.2014, 11:28:06
Nu suntem pe aceeasi lungime de unda si clar nu am fost inteleasa cum trebuia.
Am avut 150 de persoane cu tot cu muzica si foto. Si acuma ca tot veni vb se pare ca meniu/om nu m-a ajuns cat am spus eu ci mult mai mult.
Nu am spus ca invitatul trebuie sa-mi plateasca rochia si celelalte, ci doar ii dadeam ceva sfaturi miresicii lorelay_k. Vorbeam despre un pret per total, in sensul ca trebuie sa caute pretul cel mai bun raportat calitate/ pret.
Sincer am avut multi prieteni care au venit doar cu prezenta, daca intelegeti, important a fost ca au venit.
Plus ca niciodata sa nu compari preturile de la un oras la altul.
Si noi niciodata nu calculam cadoul de nunta in functie de mancare, servire sau de cat de mult ne place persoana respectiva. Am fost la o nunta unde, de cand am ajuns abia asteptam sa plecat si am dat 1000 de euro.
Va inteleg indignare in ceea ce priveste comment.ul pe care l-am avut si de la care a pornit discutia, eram si eu la fel ca voi acum ceva timp in urma, poate vom mai vorbi dupa nuntile voastre.

se poate sa-mi schimb parerea cu anumite chestii, nu te contrazic. in fine.
la ce nunta ai dat 1000 EURO??

M00nlight
19.06.2014, 11:30:49
Nu ma mai mira nimic.Eu in ultimul timp am ajuns la concluzia ca putini mai sunt cei care isi doresc nunta pentru placerea si gustul lor ca miri .

Majoritatea isi fac nunta pentru bani si observ ca se asteapta sa se imbogateasca dupa nunta.Uimitor este ca tocmai acestia au noroc sa ramana si ceva mai multi bani la final .

daaa...si mor de ciuda, ca as vrea sa fiu si eu ca ei, ca mi=ar iesi probabil multe in viata, dar asta e. eu am pornit de la ideea ca fac nunta fara dar cu 40 de invitati si cand am inceput usor usor sa anuntam logodna ... am ajuns la 80 de invitati. pentru mine e mare concesie nr asta.

ramona-elena
19.06.2014, 11:42:33
Hello fetelor!

Ce rau imi pare ca am pierdut atata timp de cand s-a facut topicul, de abia acum v-am gasit, si asta din pura coincidenta!
Noi avem nasii, restaurantul, foto video si formatie.
M-am mirat de ce preturi mici sunt in partea de est a tarii la serviciile astea, aici la Timisoara preturile sunt un pic mai mari. Astfel, la restaurant am dat avans 2000 ron - meniu de persoana all inclusiv (bautura pana crapi) 245 ron; Foto video 1600 eur, formatie 2050 eur.
Pe langa asta, mai vreau un mini candy bar, am discutat deja cu o cofetarie si mai urmeaza sa ma intalnesc cu o firma de decoratiuni pt flori, lumanari, alte mici prostioare.

Sunt atat de emotionata deja... de abia astept sa treaca anul!!!
buna!!!Vom avea nunta in aceeasi zi!!!si din cate stiu nu e nici un post!
Noi la restaurant am dat avans de 1000 de lei,acestia se scad a doua zi dimineata din suma totala de plata,iar meniul la noi costa in jur de 200de lei in functie de ce o sa alegem la meniu in acea saptamana,nu e fixat de pe acuma,la muzica nu am semnat contractul inca dar stiu ca e 2000 de euro,iar la foto trebuie sa ne intalnim sa semnam,nu stiu inca un pret oricum intre 3500 si 4000,mai mult nu cred ca e!Si eu sunt nerabdatoare sa vad cum va iesi!!cand ai de gand a incepi cautarile rochitei?

delia29
19.06.2014, 11:45:57
Fetelor, credeti-ma odata cu nunta incepe alt capitol in viata voastra.
Tot ce trebuie sa faceti e sa va bucurati din plin pentru orice si bune si rele.

ramona-elena
19.06.2014, 11:48:24
Asta e maxima sa iti spuna si cat sa dai pe masa,bine ca va mai duceti...eu renuntam politicos..mai ales ca nu e cineva foarte apropiat!!!

Lolita08
19.06.2014, 12:16:17
buna!!!Vom avea nunta in aceeasi zi!!!si din cate stiu nu e nici un post!
Noi la restaurant am dat avans de 1000 de lei,acestia se scad a doua zi dimineata din suma totala de plata,iar meniul la noi costa in jur de 200de lei in functie de ce o sa alegem la meniu in acea saptamana,nu e fixat de pe acuma,la muzica nu am semnat contractul inca dar stiu ca e 2000 de euro,iar la foto trebuie sa ne intalnim sa semnam,nu stiu inca un pret oricum intre 3500 si 4000,mai mult nu cred ca e!Si eu sunt nerabdatoare sa vad cum va iesi!!cand ai de gand a incepi cautarile rochitei?

Pai inseamna ca preturile nu sunt asa mari la noi, din moment ce tu tot pe acolo te invarti.
Ma bucur sa vad ca esti din Galati, mama mea este de acolo, iar unchiul meu locuieste la Tatarca, langa Sivita (poate-ti suna cunoscut) :)
Iti dai seama ca o sa fac tot posibilul sa il aduc la Timisoara la nunta, este singurul care a mai ramas din partea aia de familie... si inseamna foarte mult pt mine...

Sper sa avem vreme frumoasa ca am avut ceva batai de cap cu alegerea zilei. Noi vroiam de fapt in 6 iunie, dar formatia era ocupata, iar in 30 mai nu se putea (fiind ajunul Rusaliilor) asa ca am devansat data cu inca o saptamana.

Despre rochie... ce sa zic... astept targurile si reducerile din iarna, desi crede-ma ca m-as duce de pe acuma sa probez, sunt innebunita, de abia astept!
Si pt miresoi am vazut asa niste costume faine..!!!

Te-ai gandit la flori? Sau ce culori iti alegi pt aranjamente?

Andreea2286
19.06.2014, 13:55:33
Buna Andreea!
Felicitari pt decizie!
Indraznesc sa iti recomand, la acelasi pret ca Tudor, pe Alex Iacobescu sau pe IstraTec. Au amandoi pagina de FB si le poti vedea lucrarile. Pot spune ca decizia noastra a fost una dificila si ca toti 3 ne au placut in egala masura. Ne am hotarat insa pe Tudor dupa ce am vazut ca va fi si fotograful evenimentelor importante din voata unor prieteni de ai nostri si asta ne a dat un plus de siguranta. Insa ti i recomand cu incredere pe cei doi, daca esti in cautare aceluiasi prag de tarif.
Unde in Roman vei face nunta?

Multumesc de recomandari :) Noi ne-am luat insa fotograful acum vreo 2 luni. M-am uitat totusi la recomandarile tale si intr-adevar sunt buni, chiar nu dadusem peste ei in cautarile noastre. La noi a fost destul de greu sa ne hotaram, ce imi placea mie nu ii placea lui, si ce ii placea lui nu imi placea mie...Si noi am vb cu cineva care l-a avut, si parerea lor ne-a convins sa ne intalnim cu el sa discutam.
Nunta o facem la Mariko.

ramona-elena
19.06.2014, 15:31:33
Pai inseamna ca preturile nu sunt asa mari la noi, din moment ce tu tot pe acolo te invarti.
Ma bucur sa vad ca esti din Galati, mama mea este de acolo, iar unchiul meu locuieste la Tatarca, langa Sivita (poate-ti suna cunoscut) :)
Iti dai seama ca o sa fac tot posibilul sa il aduc la Timisoara la nunta, este singurul care a mai ramas din partea aia de familie... si inseamna foarte mult pt mine...

Sper sa avem vreme frumoasa ca am avut ceva batai de cap cu alegerea zilei. Noi vroiam de fapt in 6 iunie, dar formatia era ocupata, iar in 30 mai nu se putea (fiind ajunul Rusaliilor) asa ca am devansat data cu inca o saptamana.

Despre rochie... ce sa zic... astept targurile si reducerile din iarna, desi crede-ma ca m-as duce de pe acuma sa probez, sunt innebunita, de abia astept!
Si pt miresoi am vazut asa niste costume faine..!!!

Te-ai gandit la flori? Sau ce culori iti alegi pt aranjamente?
da Sivita e aproape!Pai tu barem stiai de ajunul Rusaliilor,eu am semnat contractul cu data de 30 mai si apoi am fost la biserica sa ma interesez,aici am aflat ca nu se fac nunti asa ca am fost din nou la restaurant sa schimbam data,si asa am ajuns la 23 mai!La noi formatia e disponibila pentru aceasta data,dar vrem sa ii ascultam o data live,asa ca vom mai astepta un pic pana vor avea cantare,i-am ascultat doar pe net,si ce am mai auzit de la prieteni.Dupa ce ii vom asculta vom semna si contractul.eu nici nu mai stiu cum vreau rochita,ca acum imi plac foarte multe modele.Si eu o sa astept targurile.Ups eu sunt cu florile si inca nu stiu,la acest capitol ma voi sfatui cu nasica,cat despre aranjamentele din sala imi place foarte mult alb cu rosu,iar la spate nu vreau funda vreau corset...dar am vazut poze de la restaurant si da foarte bine si cu grena...aaaa ca era sa uit la noi meniul e fara bautura,strict mancarea!Bautura tre sa o cumparam noi separat.Tu ce aranjamente vrei in sala,la buchet te-ai gandit,pe ce nuante te axezi?

Lolita08
19.06.2014, 15:44:50
Tu ce aranjamente vrei in sala,la buchet te-ai gandit,pe ce nuante te axezi?
Chiar vroiam sa iti cer parerea.
Eu m-am gandit sa merg pe culori pale: roz, lila, somon.
Ador bujorii si lalelele (crete, duble, simple) deci ele vor predomina peisajul.
Mai jos iti atasez o poza cu sala sa imi spui parerea ta in legatura cu culorile alese. Sau crezi ca ar merge si ceva ca o pata de culoare? De exemplu un violet?

crissa20
19.06.2014, 18:22:50
Thank you Crissa.
Noi nu ne casatorim religios deci nu este absolut nicio problema. de fapt e un avantaj pentru noi, ca la cat de nehotarata sunt eu am un ragaz cu chestia asta si daia nu ma panichez ca inca nu am rezervat restaurant sau sala. Cred ca vom face la Stirbey, trebuie sa imi fac timp zilele astea sa inspectez.

Cu placere :) Daca cauti sa ai o nunta in afara Bucurestiului si poate la o piscina, iti recomand sa te uiti si la restaurant Royal Horse. Acolo voi avea eu nunta si daca nu va fi prea tarziu, pot sa-ti spun parerile mele intr-o luna.

crissa20
19.06.2014, 18:54:48
Am cititi discutile voastre despre costul meniului si dupa ce-am trecut prin toate pregatirile, pot sa va spun ca am ajuns la niste totaluri mult mai mari decat am fi crezut. Noi eram total pe langa costurile de nunta si habar nu aveam cat costa una alta. Desi costurile se vor aduna, toti cei cu care am mai vb mi-au zis sa stam linistiti ca nu vom ramane cu datorie dupa nunta, poate vom iesi fix pe fix, dar nu pe minus. Acum sunt tare curioasa si eu sa tragem linia dupa nunta si sa vedem daca asa va fi, pentru ca desi nu am aruncat cu banii, nici nu ne-am abtinut din a ne face unele mofturi. Nici nu nu vrem sa facem bani din nunta, dar nici sa ramanem cu o gaura mare in buget. Si ca sa va faceti o idee de costurile noastre, avem asa:

Restaurant: 61 meniu (include bauturile non-alcoolice) + 3 euro taxa de dop (aducem noi alcoolul) + 10% servirea
Flori: 5330 lei (prezidiu, 16 mese cu invitati, 6 mese cocktail, 5 aranjamente plutitoare ptr piscina , 2 lumanari, 2 buchete, cocarde, bratari ptr domnisoare, 2 aranjamente masini)
DJ: 1500 lei
Solisti + instrumentisti: 4700 lei
Foto + Video: 1900 euro
Coafat + machiaj: 800 lei
120 invitatii: 870 lei (mai scumpe ptr ca am fost noi mai pretentiosi si am vrut ceva diferit)
Marturii: 6 lei/marturie
Tort: 70 lei/kg

Inca mai avem de luat bautura alcoolica, prajiturile si de finalizat meniurile & placecard-urile. In rest cred ca avem cam totul. La noi vor mai fi si costurile de hotel + transport ptr ca avem multa lume care vine din afara Bucurestiului. Rochia si costumul nu le-am inclus pentru ca nu sunt relevante. In functie de ce-si doreste fiecare, preturile variaza foarte mult.

miresicapentru2015
19.06.2014, 20:38:15
si eu sunt miresica de 2015 <3 nu imi vine sa cred ca spun asta . :x

avem si miresici din Brasov pe aici ? :D

mada_m90
19.06.2014, 23:10:36

Hey, avem nunta in aceeasi zi! :D

ang
20.06.2014, 09:00:16
Crissa ,o locatie frumoasa si care nu este scumpa ,nou deschisa Colonial Club Cernica.Patroana de acolo,este tanara si cu multe idei.Poti sa vezi pe net poze cu locatia.

ang
20.06.2014, 09:04:45
Sorry.Nu Crissa este cu locatia ci Moonlight.

Lolita08
20.06.2014, 10:34:47
Fetele, noi de ce nu avem topic frumos, cu fluturas, cum au ceilalti ani?
:-(

M00nlight
20.06.2014, 10:35:23
Sorry.Nu Crissa este cu locatia ci Moonlight.

Arata frumos, multumesc de recomandare. o sa trec sa ii vizitez.

28geo04
20.06.2014, 11:12:13

da...si eu sunt din brasov

lorelay_k
20.06.2014, 11:46:30
Buna din nou dragi miresici!
Intrebare/tema de gandire: invitatiile! Le cumparati sau vi le faceti? Daca da, de unde, daca da, cum? :P
Am o prietena care se casatoreste anul acesta in august si si a facut grafica (dupa bunul plac) la Adi Center(Iasi), unde le a si imprimat. Fain este ca si a pus amprenta asupra lor si sunt tare frumoase si personalizate. De cost, nu a stiut sa mi spuna inca, pt ca ea lucreaza acolo, asa ca i s a facut discount, insa zicea ca in jur de 3 lei/buc.
Acelasi lucru si pt marturii, la ce v ati gandit?

Lolita08
20.06.2014, 13:06:57
Chiar la invitatii nu m-am gandit... ideea e ca nu as vrea sa cheltui multi bani pe ele. Lumea oricum le arunca. Cred ca undeva la 200,00 maxim as plati pt ele.
Cand spui "marturii" te referi la cadoul de plecare, sau cum ?
Chiar am fost sambata la o nunta si pe masa erau niste bombonele albe intr-un saculet rosu. Alea sunt?

ramona-elena
20.06.2014, 14:05:54
Chiar vroiam sa iti cer parerea.
Eu m-am gandit sa merg pe culori pale: roz, lila, somon.
Ador bujorii si lalelele (crete, duble, simple) deci ele vor predomina peisajul.
Mai jos iti atasez o poza cu sala sa imi spui parerea ta in legatura cu culorile alese. Sau crezi ca ar merge si ceva ca o pata de culoare? De exemplu un violet?

parerea mea sincera e ca ar merge ceva colorat,vesel,bine acuma depinde foarte mult ce fel sunteti voi si ce caractere aveti,de oamenii pe care ii aveti invitati,eu personal a alege ceva colorat,eu si pantofii de mireasa ii vreau rosii,vreau pata mea de culoare!Violet ar fi perfect!

M00nlight
20.06.2014, 14:10:10
Chiar la invitatii nu m-am gandit... ideea e ca nu as vrea sa cheltui multi bani pe ele. Lumea oricum le arunca. Cred ca undeva la 200,00 maxim as plati pt ele.
Chiar am fost sambata la o nunta si pe masa erau niste bombonele albe intr-un saculet rosu. Alea sunt?

marturiile noastre vor fi rame foto, care sa contina poza cu noi si invitatii. le vom face pe loc la nunta si le vom trimite/da marturiile dupa nunta, impreuna cu un thank you card ca au participat la petrecerea noastra.

Mie personal nu imi plac marturiile. am o cutie acasa plina. dar nu le dispun pe nicaieri, nu se potrivesc cu casa mea, ce treaba are un cosulet sau un mar cu un cuplu x sau y? eu prefer sa ma reprezinte fiecare detaliu din aceasta perioada a vietii mele. asa o sa puna pe un colt de raft undeva o poza cu noi si o as isi aduca aminte de moment.

o alta varianta pe care o luasem in calcul era sa le dam niste prajiturele - cupcakes, care sa aibe inauntru un mesaj, ceva dragut, dar am renuntat la idee pentru ca nu stiu cat de complicat ar fi fost de facut. Ce-i drept nu ne-am interesat prea mult

ramona-elena
20.06.2014, 14:13:44
Da alea sunt marturiile,cele din saculet,eu pe la nunti in afara de traditionalele saculete cu bombonele am primit poze cu mirii drept marturie,mie insa mi-ar placea pentru invitatii mei o lumanarica cu candeluta personalizata,am vazut ca e in jur de 10 lei una,deocamdata nu sunt 100% sigura,mai e timp de gandire,cat despre invitatii am o idee,stiu doar culoarea predominanta si cum as vrea sa arate.Daca tu vrei sa dai maxim 200 de lei,depinde cate bucati,ca am vazut cele mai ieftine la 1 leu si ceva,dar nu sunt chiar dragute,si sa stii ca nu toata lumea le arunca,eu le am pastrate pe toate.

ramona-elena
20.06.2014, 14:16:50
marturiile noastre vor fi rame foto, care sa contina poza cu noi si invitatii. le vom face pe loc la nunta si le vom trimite/da marturiile dupa nunta, impreuna cu un thank you card ca au participat la petrecerea noastra.

Mie personal nu imi plac marturiile. am o cutie acasa plina. dar nu le dispun pe nicaieri, nu se potrivesc cu casa mea, ce treaba are un cosulet sau un mar cu un cuplu x sau y? eu prefer sa ma reprezinte fiecare detaliu din aceasta perioada a vietii mele. asa o sa puna pe un colt de raft undeva o poza cu noi si o as isi aduca aminte de moment.

o alta varianta pe care o luasem in calcul era sa le dam niste prajiturele - cupcakes, care sa aibe inauntru un mesaj, ceva dragut, dar am renuntat la idee pentru ca nu stiu cat de complicat ar fi fost de facut. Ce-i drept nu ne-am interesat prea mult

marturiile voastre intra in pretul fotografului?si trebuie sa cumparati doar ramele?sau cum?

Lolita08
20.06.2014, 15:17:08
Noi o sa dam ca si cadou de plecare un borcanel de miere cu nuca si o sticluta de tuica/palinca.

Sincera sa fiu, faza cu "200,00 pt invitatii" am spus-o cam fara sa gandesc... nu prea stiu unde se invart preturile pt invitatii, dar chiar si asa, tot nu vor fi scumpe.

Mai bine investesc intr-un candy-bar. Apropo, voi va faceti?

M00nlight
20.06.2014, 15:22:38
marturiile voastre intra in pretul fotografului?si trebuie sa cumparati doar ramele?sau cum?

Noi inca nu avem fotograf, dar pentru 40 de fotografii a cate nust -2 lei...nu se pune problema de cost, nu e treaba fotografului sa imi printeze mie pozele.

Vom cumpara rame, care nu trebuie sa fie cine stie ce, rame simple, din ikea - 4 ron bucata *40 de rame 160 ron + 80 ron ramele. 240 ron marturii pentru cei 80 de invitati.

nadia_di
20.06.2014, 15:41:28
Tare harnice va gasesc.

Noi am stabilit tot in afara de aranjamente (tot ce tine de flori si candy bar). Avem ceva oferte, preturi intre 700 si 1100 euro. Ramane sa ne decidem.

Invitatiile vor fi cele din atasament. Imi plac foarte mult.559230559231

nadia_di
20.06.2014, 15:57:55
Pentru aranjamente pastel am optat si eu (chiar daca sala este in nuante de bej, maro)559235

Va fi primavara, bujori peste tot, vom profita de ei o:-)

Lolita08
20.06.2014, 16:08:22
Nadia_di, sala este superba! Si invitatiile imi plac.
Ceva colorat mi-ar place si mie la invitatii, ca arata foarte bine

andreea_d14
20.06.2014, 16:56:42
Cele care vreti sa faceti candy bar, mai puneti prajiturele si pe masa? Fructe puneti?

Lolita08
20.06.2014, 17:03:20
Eu voi face o masa separat cu mini tarte, mini muffins, macarons, etc. si o sa pun si ceva fructe.
Mesele si asa sunt inghesuite de pahare, tacamuri, aranjamente, lumanari, etc.

crissa20
20.06.2014, 18:42:44
Si noi vom avea o masa separat cu fructe si prajituri. Nu imi place sa vad mesele prea aglomerate si asa daca faci o masa separat, faci lumea sa se mai ridice de la masa :) .

Ca tot veni vorba de invitatii, va postez aici o poze cu invitatile noastre. Am vrut ceva care sa ne reprezinte (ne place foarte mult sa calatorim) si am primit numai cuvinte de lauda din partea invitatilor. Au fost foarte incantati ca ne-am pus amprenta pe ele. Setul de masa (meniu, nume masa, place-card) va fi in aceeasi tema.

ang
21.06.2014, 13:17:31
Crissa 20 -super invitatia ta.Unde le-ai facut?

nadia_di
21.06.2014, 13:23:49
Cele care vreti sa faceti candy bar, mai puneti prajiturele si pe masa? Fructe puneti?

Nu voi pune pune nimic pe masa (doar tacamurile, farfurii, pahare si aranjamente). Voi avea un candy bar indestulator si se va servi aperitivul devreme. Nu suport alune/covrigei/migdale etc pe masa...ia din frumuseata aranjamentului.

De sticle nu mai vorbesc :)))) Vor sta pe un banc separat, langa fiecare masa.

Cei de la restaurant ofera o masa cu fructe dar nu imi place cum arata asa ca fructele vor fi servite pe platouri, deja feliate, undeva intre feluri...cand vom servi si sorbetto (ni s-a dat bonus de la restaurant).

nadia_di
21.06.2014, 13:32:31
Eu voi face o masa separat cu mini tarte, mini muffins, macarons, etc. si o sa pun si ceva fructe.
Mesele si asa sunt inghesuite de pahare, tacamuri, aranjamente, lumanari, etc.

Spuneai ca ai vrea sa mergi tot pe culori pastelate. Eu imi doresc ca candy barul sa aiba la fel, numai culori pastelate.

Ma vor salva macarons care vor avea culorile nuntii, ceva acadele si muffins cu creme pastel. In rest va fi dificil sa gasesc dulciurele care sa respecte culorile nuntii.

Tu cum il vei face?

nadia_di
21.06.2014, 13:42:55
Si noi vom avea o masa separat cu fructe si prajituri. Nu imi place sa vad mesele prea aglomerate si asa daca faci o masa separat, faci lumea sa se mai ridice de la masa :) .

Ca tot veni vorba de invitatii, va postez aici o poze cu invitatile noastre. Am vrut ceva care sa ne reprezinte (ne place foarte mult sa calatorim) si am primit numai cuvinte de lauda din partea invitatilor. Au fost foarte incantati ca ne-am pus amprenta pe ele. Setul de masa (meniu, nume masa, place-card) va fi in aceeasi tema.

Sunt foarte frumoase! Si de bun gust..am mai vazut invitatii pentru nunti cu aceeasi tema si erau :(

lorelay_k
21.06.2014, 13:49:25
Foarte frumoase invitatiile tale Crissa. Felicitari pt idee!

Noi ne am gandit, pt nunta, la tema lavanda. Asa ca tot ce cautam, invitatii, marturii, place carduri, meniuri, cromatica, va fi cu aceasta tema.

Invitatia deja am ochit o, insa mi se pare cam scumpa, 6.5 lei/buc, avand in vedere ca imi tb cam 100 de bucati. By the way, voi dati invitatii si la persoanele la care stiti sigur ca nu o sa va vina? Sau doar la cine sperati sa fie prezent la eveniment? Am cateva rude indepartate si cateva cunostinte la care nu stiu daca sa le dau pt ca oricum nu vin, fie pt ca sunt plecati departe, fie pt ca nici eu nu am fost la ei cand a fost cazul.

Idei de marturii, in functie de buget si personalitate: caricaturi cu invitatii, ghivece/galetuse cu flori/seminte, cutii de ceai, saculeti cu lavanda, infuzor in forma de inimioara, suport de pahare personalizate gen le cose animate, donatie in numele invitatilor pentru o cauza la care voi tineti, miere de albine in diverse sortimente, preajiturele cu ravas. La astea m am gandit eu, pana acum. Nu m am hotarat la nici una pt ca imi plac toate si mi le as dori pe toate :)). Voi ce parere aveti?

hellga24
21.06.2014, 15:51:56
Buna miresici!

Voiam sa va intreb... Voi starea civila o faceti in aceasi zi cu nunta?
Noi am vrea sa o facem prin mai, nunta fiind in iulie, pentru ca atunci am putea pleca in tara sa impartim invitatiile...
Si eu sunt cam pe langa, nu stiu cum se procedeaza? La starea civila vine doar familia apropiata? Se face o masa/petrecere dupa? :-\:-\:-\

La noi chiar daca ar veni doar apropiatii, cred ca am fi vreo 50 :)) (familia mare, si a mea, si a lui) deci ma gandesc ca tre' sa organizez ceva si pentru starea civila, o masa cu apropiatii ceva, nu ? Sa nu-i trimit pe toti acasa imediat dupa. :">

Help [-o< :))

lorelay_k
21.06.2014, 18:16:28
Buna Hellga!
Noi facem totul in aceeasi zi, desi dupa parerea mea, e mai putin obositor daca faci in alta zi cununia civila. Asta si pt ca, din experienta altor miresici, distanta dintre cununia civila, religioasa si petrecerea de nunta poate fi si de cateva ore intre cele trei. Asta inseamna destui timp morti si...exagerat de multa socializare:))). Repet: parerea mea.

Daca faci in alta zi, insa, costurile sunt usor mai mari, pt ca intr adevar, se face o masa dupa cununia civila, tocmai in ideea de a nu ti trimite invitatii acasa imediat dupa ce ai zis marele DA si pt a marca bineinteles, acest frumos eveniment. Tot aici, au ocazia sa vina si cei care nu vin la nunta si de obicei, ei ofera un cadou, iar voi, ca si miri, o gustarica (daca se fac toate in aceeasi zi) sau o masa (daca e in alta zi).

Noi nu ne am fixat inca orele pt civila si religioasa pt ca e cam devreme, insa imi doresc sa le pun cat mai dupa amiaza pe amandoua si sa mearga cumva unele dupa altele. De genul, civila la un 5.30, religioasa la un 7 si sala e la 8 seara. Insa nu stiu daca se oficiaza ceremonii civile atat de tarziu si sambata fiind. Voi ce stiti?

Buna miresici!

Voiam sa va intreb... Voi starea civila o faceti in aceasi zi cu nunta?
Noi am vrea sa o facem prin mai, nunta fiind in iulie, pentru ca atunci am putea pleca in tara sa impartim invitatiile...
Si eu sunt cam pe langa, nu stiu cum se procedeaza? La starea civila vine doar familia apropiata? Se face o masa/petrecere dupa? :-\:-\:-\

La noi chiar daca ar veni doar apropiatii, cred ca am fi vreo 50 :)) (familia mare, si a mea, si a lui) deci ma gandesc ca tre' sa organizez ceva si pentru starea civila, o masa cu apropiatii ceva, nu ? Sa nu-i trimit pe toti acasa imediat dupa. :">

Help [-o< :))

crissa20
21.06.2014, 18:26:32
Foarte frumoase invitatiile tale Crissa. Felicitari pt idee!

Noi ne am gandit, pt nunta, la tema lavanda. Asa ca tot ce cautam, invitatii, marturii, place carduri, meniuri, cromatica, va fi cu aceasta tema.

Invitatia deja am ochit o, insa mi se pare cam scumpa, 6.5 lei/buc, avand in vedere ca imi tb cam 100 de bucati. By the way, voi dati invitatii si la persoanele la care stiti sigur ca nu o sa va vina? Sau doar la cine sperati sa fie prezent la eveniment? Am cateva rude indepartate si cateva cunostinte la care nu stiu daca sa le dau pt ca oricum nu vin, fie pt ca sunt plecati departe, fie pt ca nici eu nu am fost la ei cand a fost cazul.

Idei de marturii, in functie de buget si personalitate: caricaturi cu invitatii, ghivece/galetuse cu flori/seminte, cutii de ceai, saculeti cu lavanda, infuzor in forma de inimioara, suport de pahare personalizate gen le cose animate, donatie in numele invitatilor pentru o cauza la care voi tineti, miere de albine in diverse sortimente, preajiturele cu ravas. La astea m am gandit eu, pana acum. Nu m am hotarat la nici una pt ca imi plac toate si mi le as dori pe toate :)). Voi ce parere aveti?

Da, eu zic sa le dai invitatie si persoanelor care crezi ca nu ar veni, dar sunt cat de cat apropiate sau la care te-ai gandit sa le chemi. Sunt persoane care se supara daca nu primesc invitatie (chiar daca stiu ca nu vor veni). Acum depinde de tine cat de mult iti pasa de gura lumii si daca vrei sa multumesti pe toata lumea sau nu. Noi le-am dat si celor care stiam ca nu vor veni, ptr ca sa ne facem "datoria" si ca sa nu se supere ai nostrii.

crissa20
21.06.2014, 18:30:00
Crissa 20 -super invitatia ta.Unde le-ai facut?

Multumesc! Sunt facute de Bloom Paper (Anca Gindulescu, o fosta miresica). Are pagina de facebook daca te intereseaza. Recunosc ca am comunicat mult pana sa ajungem la designul asta, dar au iesit exact cum ne-am dorit.

hellga24
21.06.2014, 18:39:49
Buna Hellga!
Noi facem totul in aceeasi zi, desi dupa parerea mea, e mai putin obositor daca faci in alta zi cununia civila. Asta si pt ca, din experienta altor miresici, distanta dintre cununia civila, religioasa si petrecerea de nunta poate fi si de cateva ore intre cele trei. Asta inseamna destui timp morti si...exagerat de multa socializare:))). Repet: parerea mea.

Daca faci in alta zi, insa, costurile sunt usor mai mari, pt ca intr adevar, se face o masa dupa cununia civila, tocmai in ideea de a nu ti trimite invitatii acasa imediat dupa ce ai zis marele DA si pt a marca bineinteles, acest frumos eveniment. Tot aici, au ocazia sa vina si cei care nu vin la nunta si de obicei, ei ofera un cadou, iar voi, ca si miri, o gustarica (daca se fac toate in aceeasi zi) sau o masa (daca e in alta zi).

Noi nu ne am fixat inca orele pt civila si religioasa pt ca e cam devreme, insa imi doresc sa le pun cat mai dupa amiaza pe amandoua si sa mearga cumva unele dupa altele. De genul, civila la un 5.30, religioasa la un 7 si sala e la 8 seara. Insa nu stiu daca se oficiaza ceremonii civile atat de tarziu si sambata fiind. Voi ce stiti?

Asta era unul dintre motivele pentru care am decis sa facem cununia civila in alta zi: oboseala!! Am zis ca daca le facem in doua zile diferite, in ziua nuntii o sa fim mai "relax", o sa avem mai mult timp pentru noi.. Iar alt motiv ar fi faptul ca eu o sa merg la altar la bratul tatalui meu fara ca mirele sa vina sa ma ceara acasa si toate traditile dinaintea ceremoniei ( am crescut in strainatate si nu prea ma am cu traditile din tara ). Am vrut ca mirele si invitatii sa vada mireasa doar in momentul in care intra in biserica. Un pic diferit de casatoriile traditionale... dar important e sa fie pe placul nostru :)

Deci trebuie sa ma pun sa organizez si cununia civila :))

Merci pentru raspuns si spor la miresit!!

hellga24
21.06.2014, 18:42:01

Foarte faine invitatiile!Exact la modelul asta ne gândeam si noi!! Ne plece mult idea ''biletelor de avion'' :D

lorelay_k
21.06.2014, 18:56:57
Am intrat si eu acum pe pagina ei de FB si are niste idei Wow! Foarte tare! Imi poti spune cat te au ajuns invitatiile si ce ti ai mai facut la ea? Nu are preturile afisate pe site.

Multumesc! Sunt facute de Bloom Paper (Anca Gindulescu, o fosta miresica). Are pagina de facebook daca te intereseaza. Recunosc ca am comunicat mult pana sa ajungem la designul asta, dar au iesit exact cum ne-am dorit.

nadia_di
22.06.2014, 10:07:06
Cununia civila in alta zi o vom face noi. Doar noi si inca 10-12 persoane, ceva restrans si ulterior vom merge la un restaurant.

Da, sunt costuri ceva mai mari dar vom avea 2 zile de sarbatoare iar in ziua nuntii vom avea un program mai lejer.

nadia_di
22.06.2014, 11:28:37
Imi poate raspunde cineva la intrebarea din acest thread?

http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=35497

crissa20
22.06.2014, 19:35:34
Am intrat si eu acum pe pagina ei de FB si are niste idei Wow! Foarte tare! Imi poti spune cat te au ajuns invitatiile si ce ti ai mai facut la ea? Nu are preturile afisate pe site.

Pe noi ne-a costat 6.75 lei invitatia dar nu a mai contat ptr ca reactia si feedback-ul invitatilor cand le-au primit si-a facut toți banii. Oricum dupa cum vezi e puțin mai complexa a noastră ptr ca are plicul si invitatie e fata-verso. Eu zic sa vb cu Anca daca te interesează si poate reuseste sa iti realizeze ceva astfel încât sa se încadreze in bugetul tau.

Noi acum suntem pe punctul de a finaliza place-cardurile, meniul si numele de masa. Voi posta o poza cand avem versiunea finala. :)

ramona-elena
23.06.2014, 10:02:21
Noi inca nu avem fotograf, dar pentru 40 de fotografii a cate nust -2 lei...nu se pune problema de cost, nu e treaba fotografului sa imi printeze mie pozele.

Vom cumpara rame, care nu trebuie sa fie cine stie ce, rame simple, din ikea - 4 ron bucata *40 de rame 160 ron + 80 ron ramele. 240 ron marturii pentru cei 80 de invitati.

am fost la o nunta unde mirii au vrut initial sa faca poza cu fiecare invitat in parte,dar pana la urma au renuntat la idee,deoarece dureaza destul de mult si o ora din nunta conteaza!Pana la urma au dat la invitati o poza cu ei doi de la nunta,le-a facut fotograful acolo pe loc,si dimineata la plecare ne-am ales cu poza lor...eu inca nu sunt foarte hotarata cu marturiile mai caut idei....

ramona-elena
23.06.2014, 10:09:45

Eu nu as vrea prajiturele clasice vreau cup cakes colorate,imi place maxim...iar fructe nu vreau decat la masa de la intrare,si nu le vreau taiate pentru ca se oxideaza in jumatate de ora si nu arata bine deloc,initial vroiam si fantana de ciocolata pe masa de la intrare,dar pe parcurs mi-am schimbat ideea deoarece am observat ca din rusine,lumea nu se duce sa dea fructele prin ciocolata si nu o foloseste nimeni,..oricum pana la nunta mai sunt 11 luni....pot sa ma razgandesc...deocamdata nimic nu e batut in cuie,doar restaurantul,si formatia!

M00nlight
23.06.2014, 10:27:21
am fost la o nunta unde mirii au vrut initial sa faca poza cu fiecare invitat in parte,dar pana la urma au renuntat la idee,deoarece dureaza destul de mult si o ora din nunta conteaza!Pana la urma au dat la invitati o poza cu ei doi de la nunta,le-a facut fotograful acolo pe loc,si dimineata la plecare ne-am ales cu poza lor...eu inca nu sunt foarte hotarata cu marturiile mai caut idei....

Asta e avantajul nostru, ca avem putini invitati si ne gasim noi timp sa facem cate un selfie cu fiecare :)

glumesc, tocmai de aia vreau nunta intr-un anume fel, sa mi se lege toate piesele de puzzle pe care le vreau eu.

plus ca ...ce naiba faci toata nunta daca nu ai timp cateva minute sa vb cu invitatii? naiba treci si tu pe la masa si ii intrebi ceva, faci atunci poza.. e in fine..

in alta ordine de idei, sunt la birou si am fost aseara la nunta aia de care va povesteam. asa ma doare capul !!

Lolita08
23.06.2014, 11:09:34
in alta ordine de idei, sunt la birou si am fost aseara la nunta aia de care va povesteam. asa ma doare capul !!

:D :D :D Bag de seama ca v-ati distrat!

ramona-elena
23.06.2014, 11:19:31
Asta e avantajul nostru, ca avem putini invitati si ne gasim noi timp sa facem cate un selfie cu fiecare :)

glumesc, tocmai de aia vreau nunta intr-un anume fel, sa mi se lege toate piesele de puzzle pe care le vreau eu.

plus ca ...ce naiba faci toata nunta daca nu ai timp cateva minute sa vb cu invitatii? naiba treci si tu pe la masa si ii intrebi ceva, faci atunci poza.. e in fine..

Asa cred ca vrem toate,sa fie exact cum ne-am inchipuit ca va fi,nimic in plus,nimic in minus,credeam ca tu vrei poza aia clasica de nunta,mirii in centru si invitatii pe de-o parte si de alta....
Si eu vreau sa trec macar o data pe la fiecare masa.....la nunta cu pricina despre care ziceam, mireasa nu a venit nici macar o data pe la nici o masa....a stat doar la masa ei si a dansat...atat!
Impresii de la nunta de aseara???

M00nlight
23.06.2014, 12:31:16
Asa cred ca vrem toate,sa fie exact cum ne-am inchipuit ca va fi,nimic in plus,nimic in minus,credeam ca tu vrei poza aia clasica de nunta,mirii in centru si invitatii pe de-o parte si de alta....
Si eu vreau sa trec macar o data pe la fiecare masa.....la nunta cu pricina despre care ziceam, mireasa nu a venit nici macar o data pe la nici o masa....a stat doar la masa ei si a dansat...atat!
Impresii de la nunta de aseara???

Pai nu vreau pozele alea..sunt prea stiff pentru ce vom avea noi. (intentionam ca el sa aibe o tinuta asemanatoare cu a lui Pharrell la Oscar, o sa fie lejer, casual, relaxat)

nunta de aseara? hmmm.. nu pot sa va explic :)) a fost o nunta de alta religie si a fost prima oara cand am fost la o astfel de nunta. v-am zis, mirele un foarte indepartat var de-al miresoiului meu,

anyway ... m-am plicitsit teribil.

Am fost dezamagita de restaurant, de fapt nu stiu, farfuriile nu aratau apetisant, erau aruncate acolo chestiile alandala, friptura de vita a fost bine gatita in rest nu am fost impresionata de meniu. Sarmalutele au fost de vita de vie si nu erau fierte bine, era prea multa vita de vie si trebuia sa dau jos 2 straturi sa pot manca. Si ciorbita a fost extrem de putina, asa o canuta nu stiu, am mancat-o cu o chifla deci va dati seama.si abia am simtit niste fasiute de vita pe acolo.

AAa si mai am o chestie, eu consum bauturi cu lamaie (cola cu lamaie, apa cu lamanie) voua vi se pare normal ca sa nu imi schimbe lamaia si paharul? hai poate nu de fiecare data cand imi umple dar na..totusi la 2-3 umpleri macar. Asta e o problema pe care o am peste tot, trebuie sa le zic eu" aduceti-mi si mie alt pahar si alta lamaie" . Nu mai zic ca de nu stiu cate ori ne-am pus singuri in pahare pentru ca ei nu erau la vedere si te plictiseai sa astepti. chelnerii nu erau asezati langa mese cum e frumos. ei se plimbau pe acolo si apoi se duceau in spate.

Au fost momente fasticite, cand venea seful de sala sa ii arate chelnerului unde sa puna mancarea, de parca el nu vedea. Nu aveau o logica in care serveau, puneau la jumate din masa noastra, continuau cu alta masa...se intorceau la noi..
Nu am avut servetele..
aveam un vegetarian la masa si de fiecare data ii aducea alt chelner de mancare si nu tineau minte, trebuiau sa intrebe: meniu vegetarian? la un mom dat naiba te intrerupea din vorbit, ajungeai sa te plictisesti sa tot spui, puteau naiba sa puna un semn ca mai erau cativa prina sala...

nu stiu, ieftin, dezorganizat,plictisitor, incredibil de lung pt o nunta de duminica seara, nimic special. eu nu stiu ce o fi fost in capul lor, cata badaranie ca altfel nu am cum sa explic, sa chemi rude de la timisoara si aiud pt o nunta de duminica. au fost oameni care la 2 dimineata se indreptau spre casa pentru ca a doua zi intrau la serviciu. bine acuma ei au vrut sa vina, dar totusi..

si apoi omului care vine de la tm de pilda, si si-a luat liber si a platit 2 mil trenul..lui cam cat ii mai ceri pe meniu? :)) anyway.. sa nu o luati personal, eu precizez ca ma refer strict la nunta de aseara si la oamenii de acolo.

Lolita08
23.06.2014, 12:51:42
:-d :-d
Te inteleg perfect, am participat si eu la nunti din astea...horror!
Si am dat totusi bani multi, fiind "rude" sau obligatii" de-ai miresoiului.

M00nlight
23.06.2014, 14:08:06
:-d :-d
Te inteleg perfect, am participat si eu la nunti din astea...horror!
Si am dat totusi bani multi, fiind "rude" sau obligatii" de-ai miresoiului.

da...:( pacat...un moment atat de frumos in cuplu sa fie exploatat in felul asta...

mada_m90
24.06.2014, 07:06:37
Miresici voi ati semnat cu firma de deco? Cam cand ar fi indicat sa o facem?

Lolita08
24.06.2014, 10:11:33
Eu inca nu, deoarece am o prietena care are o firma de decoratiuni si o sa fac la ea.
Dar ai putea cere de pe acum niste oferte de pret.
Eu am inceput cu ofertele de pret pt torturi si candybar.

belanae
24.06.2014, 11:41:32
Fetelor stie cineva sigur daca este vreo sambata in luna septembrie in care nu se fac nunti?Vom merge sa vorbim la restaurant si sa stim sigur

Andreea4u85
24.06.2014, 11:59:28
Fetelor stie cineva sigur daca este vreo sambata in luna septembrie in care nu se fac nunti?Vom merge sa vorbim la restaurant si sa stim sigur

In anul 2015 nu se fac nunti

In ajunul si in zilele Praznicelor Imparatesti

In toate zilele de post de peste an
In zilele Praznicelor imparatesti si in ajunul acestora
In saptamana lasatului sec de carne ( 15 februarie - 21 februarie )
In Postul Sfintelor Pasti ( 22 februarie - 12 aprilie )
In Saptamana Luminata ( 13 aprilie - 19 aprilie )
In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel ( 08 iunie - 28 iunie )
In Postul Adormirii Maicii Domnului ( 1 august - 14 august )
In postul Nasterii Domnului ( 14 noiembrie - 24 decembrie )
In perioada de la Craciun pana la Boboteaza ( 25 decembrie - 6 ianuarie )
Posturile din anul 2015 sunt între urmatoarele perioade

Ajunul Bobotezei ( 5 ianuarie )
Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul ( 29 august )
Inaltarea Sfintei Cruci ( 14 septembrie )
Postul Sfintelor Pasti ( 23 februarie - 11 aprilie )
Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel ( 08 iunie - 28 iunie )
Postul Adormirii Maicii Domnului ( 1 august - 14 august )
Postul Nasterii Domnului ( 14 noiembrie - 24 decembrie

nadia_di
24.06.2014, 12:16:47

Eu sunt in discutii cu mai multi. Ramane sa aleg in urmatoarea perioada.

M00nlight
24.06.2014, 12:43:08

majoritatea acum isi definesc furnizorii pentru la anul si ai putea sa incepi sa cauti. eu cautam prin ianuarie initial si toti imi ziceau sa ne auzim prin vara.

nadia_di
24.06.2014, 12:53:13
majoritatea acum isi definesc furnizorii pentru la anul si ai putea sa incepi sa cauti. eu cautam prin ianuarie initial si toti imi ziceau sa ne auzim prin vara.

Ianuarie...Mai "precoce" ca mine :))) nu credeam ca este posibil.

In cazul meu, toti furnizorii au fost uimiti ca am inceput sa ii caut devreme.

M00nlight
24.06.2014, 14:45:42
Ianuarie...Mai "precoce" ca mine :))) nu credeam ca este posibil.

In cazul meu, toti furnizorii au fost uimiti ca am inceput sa ii caut devreme.

ma stiu schimbatoare :)) oricum bine ca nu am facut ctr d p atunci

mada_m90
24.06.2014, 18:48:52
eu ma gandeam prin toamna sa vad. mi se pare destul de devreme si imi este teama sa nu ma razgandesc. e prea tarziu? cat despre tort/prajituri, trebuie sa cautam atat de devreme? eu credeam ca e ok cu cateva luni inainte....

ramona-elena
24.06.2014, 23:39:39
eu ma gandeam prin toamna sa vad. mi se pare destul de devreme si imi este teama sa nu ma razgandesc. e prea tarziu? cat despre tort/prajituri, trebuie sa cautam atat de devreme? eu credeam ca e ok cu cateva luni inainte....

Eu in toamna ma voi ocupa de decoratiuni....acum sunt in discutii cu fotograful...iar pt muzica trebuie sa asteptam sa treaca postul,pentru ca acum nu au cantari....cat despre tort...prajiturele cu 2-3 luni inainte mi-a pu doamna de la cofetarie sa revin!

M00nlight
25.06.2014, 09:51:08

pai te gandesti, iti pui pe hartie, iti faci un caietel ca sa tii minte toate variantele prin care ai trecut, etc.

acuma eu imi doream o firma care se ocupa de tot si indiferent care ar fi fost tema sau culoarea sau ziua oricum as fi avut nevoie de ele. pueam sa o schimb cu o sapt inainte de eveniment.

fa-ti un calcul daca e mai rentabil sa ai firma sau sa iti faci singura, in functie de ce vrei, cat de complex este

ramona-elena
25.06.2014, 10:41:29
pai te gandesti, iti pui pe hartie, iti faci un caietel ca sa tii minte toate variantele prin care ai trecut, etc.

acuma eu imi doream o firma care se ocupa de tot si indiferent care ar fi fost tema sau culoarea sau ziua oricum as fi avut nevoie de ele. pueam sa o schimb cu o sapt inainte de eveniment.

fa-ti un calcul daca e mai rentabil sa ai firma sau sa iti faci singura, in functie de ce vrei, cat de complex este

singura nici nu se pune problema,nu vreau inca o bataie de cap,vom colabora cu o firma....acuma sa vedem ce alegem,cei de la restaurant colaboreaza cu mai multe firme de decoratiuni,si ne pun in legatura cu ei,suma nu cred ca ar avea de ce sa difere....am o idee despre ceea ce vreau la scaune...si vad ca de 4 luni nu am schimbat-o,in cazul in care nu voi vedea altceva care sa imi placa mai mult,raman la ideea initiala!
Despre rochita ce se mai aude....a fost cineva sa probeze?Eu abia astept targurile din Galati,am auzit ca vor incepe in toamna!

lorelay_k
25.06.2014, 11:12:47
Buna miresici!
Nici eu nu am semnat cu firma de aranjamente/deco inca. In schimb am fost la vreo 6 7 firme si am discutat diverse aspecte si am testat piata. Vreau sa imi fac o idee aproximativa despre pretul aranjamentelor (la flori m am hotarat deja ce combinatie aleg), huselor si a altor chestii trebuincioase. In principiu am primit preturi asemanatoare (5-6-7 lei/buc husele elastice de scaun de inchiriat, de exemplu), insa abordari total diferite. Oscilez intre Unique Moments, Pink Events, din Iasi, si o agentie din Roman, Pas in Doi. Insa ma voi decide prin toamna cred. Acum e prea devreme, mai avem de strans banuti:P.

Cat despre prajituri si tort, noi le avem de la restaurantul hotelului. Asta e politica lor, au zis ca nu vor sa se riste cu produse de cofetarie din afara. In schimb, nu imi fac griji pt ca sunt testate atat torturile cat si prajiturile si sunt mmmm dementiale! Trebuie doar sa ma decid la cum vreau sa arate tortul, iar la capitolul asta, chiar nu am ajuns ;)).

Voi cum mai stati cu pregatirile?

nadia_di
25.06.2014, 14:16:22
Aranjamentele pentru nunta noastra vor fi alcatuite doar din flori (vom merge pe culori pastel). Finalistii sunt Maison Dadoo si Chic Fleurs...urmeaza sa aleg zilele urmatoare.

Ei se vor ocupa si de amenajarea unui candy bar frumos.

Tort si praji pt candy bar ni se ofera de la restaurant. Suntem norocosi ca nu vom avea multa bataie de cap in aceasta privinta, restaurantul este f bine pus la punct si ne ofera multe.

In schimb, am vazut de curand o pagina de FB foarte draguta cu prajiturele...Grace Couture Cakes. Poate va ajuta

lorelay_k
25.06.2014, 14:53:38
Cei de la Maison Dadoo sunt minunati!!!! Le urmaresc pagina de FB si pot spune ca daca mi i as permite nu as mai sta pe ganduri si m as lasa pe mana lor! Felicitari pt alegere Nadia, cu siguranta vei avea niste aranjamente florale superbe!

Aranjamentele pentru nunta noastra vor fi alcatuite doar din flori (vom merge pe culori pastel). Finalistii sunt Maison Dadoo si Chic Fleurs...urmeaza sa aleg zilele urmatoare.

Ei se vor ocupa si de amenajarea unui candy bar frumos.

Tort si praji pt candy bar ni se ofera de la restaurant. Suntem norocosi ca nu vom avea multa bataie de cap in aceasta privinta, restaurantul este f bine pus la punct si ne ofera multe.

In schimb, am vazut de curand o pagina de FB foarte draguta cu prajiturele...Grace Couture Cakes. Poate va ajuta

celexa
25.06.2014, 15:37:32
Si eu tot la Maison Dadoo as vrea sa fac buchetele si corsajele domnisoarelor de onoare. Aranjamentele florale le vom lua de la restaurant. Mi se pare totusi ca e cam devreme sa ma ocup de decoratiuni si alte detalii. Inclusiv de tort si candy-bar m-as ocupa din ianuarie incolo. Momentam trebuie sa incepem sa a cautam biserica.

nadia_di
25.06.2014, 17:42:24
Si eu tot la Maison Dadoo as vrea sa fac buchetele si corsajele domnisoarelor de onoare. Aranjamentele florale le vom lua de la restaurant. Mi se pare totusi ca e cam devreme sa ma ocup de decoratiuni si alte detalii. Inclusiv de tort si candy-bar m-as ocupa din ianuarie incolo. Momentam trebuie sa incepem sa a cautam biserica.

:))

Poate ca sunt eu prea nerabdatoare ;))

M00nlight
25.06.2014, 17:54:30
Incercati si Happy Family din Bucuresti :)

mihaelacherry
26.06.2014, 14:47:50
Buna miresici de 2015
Ma bucur ca ma pot incadra si eu in acest grup

Dupa 4 ani ne am decis si noi sa facem nunta pe 06.06.2015
Asa ca am inceput de pe acum cautari de restaurant, muzica, rochii, etc
Nu mi am inchipuit ca o sa fie asa greu si ca trebuie toate facute din timp

Noi o sa avem o nunta restransa intre 60 - 70 de personae asa ca suntem un pic conditionati de numarul impus de restaurante.

Ne gandim la salon Diamond de la Rin Grand Hotel, voi ce ziceti?
Va pup si spor la pregatari

mihaelacherry
26.06.2014, 16:27:04
Gata...am citit tot ce ati scris voi

Sunteti f avansate in pregatiri vad...si mie imi era teama ca e prea devreme :)))

In schimb am ramas socata de preturile la fota - video, nu m as asteptat sa fie atat de mari preturile, nu stiu dc aveam ideea ca sunt mai ieftine :(

In privinta aranjamentelor (mese,scaune si flori) si a tortului am scapat..am ales variant de meniu ultra all inclusive asa ca numai am mare alergatura

Cu formatia am vb deja si am stab sa ne vedem in oct - noi pt avans...ei au ramas f surprinsi ca vrem de pe acuma , ca mai este un an de zile

Off...daca acum sunt asa stresata nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie in apropierea nuntii :))

Alte miresici care fac nunta pe 06.06.2015 mai sunt? :)

mada_m90
26.06.2014, 18:13:54
mihaelacherry ma mir ca ti-au spus asta cei din formatie. Noi cand am sunat ne-au refuzat 3 formatii e motiv ca sunt ocupati (ce-i drept nici nu ii vroiam, doar testam piata:-") si apoi am sunat la formatia pe care ne-o doream de fapt si printr-o minune singura data libera din august era chiar data noastra.Asta probabil si pt ca avem in august...
(http://www.miresici.ro/forum/member.php?u=117226)

mihaelacherry
26.06.2014, 21:48:19
Si mie mi sa parut ciudat dar am zis sa merg pe incredere pt ca ii stiu! Ei au cantat si la nunta cumnatei mele! Poate ei nu or fi asa cunoscutii si de asta, nu stiu! Sper sa nu ma trezezc fara ei :(

ramona-elena
26.06.2014, 22:41:36
buna seara la miresici!!!
Am mai bifat o chestiune si anume foto-video,astazi am semnat contractul cu cei de la www.pixel-pro.ro ,dupa ce am studiat piata doua saptamani!
https://www.facebook.com/PixelProFoto

Mai am formatia...in urmatoarea perioada!

ramona-elena
26.06.2014, 22:47:08
Buna miresici de 2015
Ma bucur ca ma pot incadra si eu in acest grup

Dupa 4 ani ne am decis si noi sa facem nunta pe 06.06.2015
Asa ca am inceput de pe acum cautari de restaurant, muzica, rochii, etc
Nu mi am inchipuit ca o sa fie asa greu si ca trebuie toate facute din timp

Noi o sa avem o nunta restransa intre 60 - 70 de personae asa ca suntem un pic conditionati de numarul impus de restaurante.

Ne gandim la salon Diamond de la Rin Grand Hotel, voi ce ziceti?
Va pup si spor la pregatari

buna!!!
la mine in Galati sunt foarte putine restaurantele/saloanele pentru nunti,care accepta nunta sub 100 de persoane in perioada iunie-septembrie,din acest motiv eu am nunta in mai,deoarece nu am de gand sa platesc 100 de meniuri iar eu sa am 80 de invitati,si mi-am ales restaurantul pe care mi l-am dorit!

ramona-elena
26.06.2014, 22:48:30
Cei de la Maison Dadoo sunt minunati!!!! Le urmaresc pagina de FB si pot spune ca daca mi i as permite nu as mai sta pe ganduri si m as lasa pe mana lor! Felicitari pt alegere Nadia, cu siguranta vei avea niste aranjamente florale superbe!

superbe aranjamentele!!!eu inca nu am inceput sa ma ocup de acest aspect!

mihaelacherry
27.06.2014, 10:20:01
buna!!!
la mine in Galati sunt foarte putine restaurantele/saloanele pentru nunti,care accepta nunta sub 100 de persoane in perioada iunie-septembrie,din acest motiv eu am nunta in mai,deoarece nu am de gand sa platesc 100 de meniuri iar eu sa am 80 de invitati,si mi-am ales restaurantul pe care mi l-am dorit!

Buna!
Si in Bucuresti exista aceeasi problema, asa ca ne a fost f greu sa gasim ceva care sa ne placa si sa ne si accepte.Cel care a castigat detasat a fost Rinul.

Oricum chiar nu inteleg dc unele saloane/restaurant au aceasta politica absurda cu un numar mare de personae. Da, stiu ca este mai profitabil normal, dar uitati va acum pe maj site urilor cate oferte pt anul asta de nunta last minut au si ce preturi scazute ?! Pai nu ar fi fost mai bine daca nu s ar mai fi uitat la nr de invitatii sa fie peste 100 si aveau saloanele ocupate cu un an inainte?

Sa numai zic ca la unele saloane la care am fost si cereau 100 de pers nu aveau spatiu, ar fi fost un ring f mic si sala f aglomerata.

Dar bine ca am gasit ceva si pt noi :)

mihaelacherry
27.06.2014, 10:21:28
Fetelor vad ca voi sunteti f avansate in pregatirea evenimentului

Incep sa ma panichez :)

Eu de abia luni merg sa semnez contractual

nadia_di
27.06.2014, 10:36:48
superbe aranjamentele!!!eu inca nu am inceput sa ma ocup de acest aspect!In Galati poti apela la Beatrice Personal Florist, lucreaza extrem de frumos....nu stiu preturile dar cred ca sunt destul de mari.

ramona-elena
27.06.2014, 12:27:05
Fetelor vad ca voi sunteti f avansate in pregatirea evenimentului

Incep sa ma panichez :)

Eu de abia luni merg sa semnez contractual

nu ai de ce sa te panichezi,important este ca la restaurantul pe care ti-l doresti sa mai fie data libera,si apoi foto-video,formatie/dj...si dupa aranjamentele florale,astazi am aflat ca trebuie sa ma duc cu o luna inainte!!!

mihaelacherry
27.06.2014, 15:06:02
Miresici...am o intrebare referitoare la marturii, stiu ca este devreme sa ma gandesc la ele dar am o nelamurie :)

se da una de familie sau fiecare invitat primeste?

nadia_di
27.06.2014, 15:53:32
Miresici...am o intrebare referitoare la marturii, stiu ca este devreme sa ma gandesc la ele dar am o nelamurie :)

Depinde de tipul de marturie:in cazul cutiilor de macarons va fi cu siguranta cate una de persoana dar in cazul unor rame foto personalizate/set solnita cum este cel din poza eu zic ca se preteaza sa oferim cate una pentru fiecare familie.559356

nadia_di
27.06.2014, 15:56:10
Eu majoritatea cumparaturilor le voi face in ianuarie-decembrie, la inceputul reducerilor. Ar fi pacat sa nu profitam.

Apropo, stiti cand va fi urmatorul targ pt nunti? Septembrie poate?

M00nlight
27.06.2014, 16:17:22

Familie /cuplu.

M00nlight
27.06.2014, 16:18:15
Maine ma duc la Maya in Craiova sa probez rochii.
duminica teoretic daca imi place Stirbey voi semna cu ei.

yeey ! :D

lorelay_k
27.06.2014, 16:32:05
In principiu, de cuplu insa, depinde de tipul marturiei alese. De exemplu daca alegi deja celebrele borcanele cu miere (sau alte umpluturi delicioase) sau fotografii la minut poti da un borcanel/o foto de cuplu. Dar daca alegi, ce stiu eu, chestii care se pot utiliza de o singura persoana o data, e evident ca iti trebuie de persoana, cum ar fi evantai pt doamne si butoni pt domni. Sau ce stiu eu..

Nu e foarte devreme pt marturii, cel putin nu pt ganditul la ele. Eu le tot invart si tot ma foiesc cu idei de marturii de prin ianuarie:))) si inca nu ma pot hotara. By the way, ce suma alocati pt aceste marturii, un minim si un maxim va rog.

ramona-elena
27.06.2014, 16:54:50
Depinde de tipul de marturie:in cazul cutiilor de macarons va fi cu siguranta cate una de persoana dar in cazul unor rame foto personalizate/set solnita cum este cel din poza eu zic ca se preteaza sa oferim cate una pentru fiecare familie.559356

imi place mult setul asta!

ramona-elena
27.06.2014, 16:55:38
Eu majoritatea cumparaturilor le voi face in ianuarie-decembrie, la inceputul reducerilor. Ar fi pacat sa nu profitam.

Apropo, stiti cand va fi urmatorul targ pt nunti? Septembrie poate?

In Galati va fi in toamna!

ramona-elena
27.06.2014, 17:00:14
In principiu, de cuplu insa, depinde de tipul marturiei alese. De exemplu daca alegi deja celebrele borcanele cu miere (sau alte umpluturi delicioase) sau fotografii la minut poti da un borcanel/o foto de cuplu. Dar daca alegi, ce stiu eu, chestii care se pot utiliza de o singura persoana o data, e evident ca iti trebuie de persoana, cum ar fi evantai pt doamne si butoni pt domni. Sau ce stiu eu..

Nu e foarte devreme pt marturii, cel putin nu pt ganditul la ele. Eu le tot invart si tot ma foiesc cu idei de marturii de prin ianuarie:))) si inca nu ma pot hotara. By the way, ce suma alocati pt aceste marturii, un minim si un maxim va rog.
eu initial vroiam lumanari...culorile nuntii vor fi alb-rosu...si ma gandeam sa le ofer la invitati o lumanare

http://cdn.allshops.ro/files/clients/33/6093/p/48/lumanare-decorativa-rosu-cu-alb-20-cm-6458291.jpg asta e 67 de lei...si nu ma incaderz...ma gandeam la ceva de maxim 20 de lei!acum nu stiu....inca mai caut ceva care sa fie pe gustul meu!

ramona-elena
27.06.2014, 17:01:32

super si mie imi plac rochitele de acolo,dar pentru mine e un drum destul de lung...asa ca voi cauta aici!

lorelay_k
27.06.2014, 17:04:47
Nu te duci sa vezi si rochitele de la Natalia Vasiliev? Parca tot in Craiova sunt si bijuteriile alea. Macar sa ne spui si noua daca sunt chiar atat de superbe si in realitate. Mie imi pare super rau ca in Iasi nu au magazin partener sau reprezentanta iar la Craiova nu cred ca ajung prea curand.

M00nlight
27.06.2014, 17:33:11
Nu te duci sa vezi si rochitele de la Natalia Vasiliev? Parca tot in Craiova sunt si bijuteriile alea. Macar sa ne spui si noua daca sunt chiar atat de superbe si in realitate. Mie imi pare super rau ca in Iasi nu au magazin partener sau reprezentanta iar la Craiova nu cred ca ajung prea curand.

Nu stiam de Natalia Vasiliev. ia sa fac un research :D
multumesc, revin sambata cu poze si detalii.

referitor la topicul cu marturiile, eu cred ca ma duce 6-7 ron marturia. hihi...

mada_m90
27.06.2014, 18:29:27
dar au in galati...eu vreau sa merg cat de curand pana in galati sa vad cum imi sta cu un model pe care il ador :x

mihaelacherry
27.06.2014, 21:16:13

Foarte frumos setul din foto! Imi place mult,mult! Poti sa imi spui unde l ai gasit? Merci de informatiile privind marturiile! Va pup

ramona-elena
28.06.2014, 00:07:35
dar au in galati...eu vreau sa merg cat de curand pana in galati sa vad cum imi sta cu un model pe care il ador :x

au in Galati dar au forte putine modele,magazinul e foarte mic,cat o camera de apartament,mai bine suna inainte,sa vezi daca au modelul,sa nu vii degeaba!Mai e Gala in Galati care de asemenea are rochii dragute,mai e si Norabella,dar la aceste magazine cea mai ieftina rochita e in jur de 3000....voi ce buget alocati pentru rochita?Fara pantofi,baleri,etc...doar rochita!

nadia_di
28.06.2014, 12:15:44
In Galati va fi in toamna!

Poate ajung...eu sunt tot din Galati :)

nadia_di
28.06.2014, 12:19:44
Foarte frumos setul din foto! Imi place mult,mult! Poti sa imi spui unde l ai gasit? Merci de informatiile privind marturiile! Va pup

le gasesti aici:
http://trendevents.allshops.ro/produs/9106909/Marturie+Love+Birds.html

eu voi lua cate un set pentru fiecare cuplu/familie. asta daca nu gasesc altceva sa imi placa mai mult intre timp.

PS: am voie sa introduc link-ul in mesaj?

nadia_di
28.06.2014, 12:21:00
au in Galati dar au forte putine modele,magazinul e foarte mic,cat o camera de apartament,mai bine suna inainte,sa vezi daca au modelul,sa nu vii degeaba!Mai e Gala in Galati care de asemenea are rochii dragute,mai e si Norabella,dar la aceste magazine cea mai ieftina rochita e in jur de 3000....voi ce buget alocati pentru rochita?Fara pantofi,baleri,etc...doar rochita!

Intre 3000 si 5000 lei mi-as dori sa gasesc rochita. Natalia Vasiliev cel mai probabil.

nadia_di
28.06.2014, 12:26:22

referitor la topicul cu marturiile, eu cred ca ma duce 6-7 ron marturia. hihi...

6-7 lei consider si eu ca este o suma adecvata.

ramona-elena
28.06.2014, 14:40:43
Intre 3000 si 5000 lei mi-as dori sa gasesc rochita. Natalia Vasiliev cel mai probabil.

eu as vrea sa dau pana in 3000,ce e peste mi se pare deja cam mult!mai sunt si pantofii,care si aia ajung pana in 500 de lei!

lorelay_k
28.06.2014, 15:57:25
Pentru rochita, desi cred ca e cea mai importanta piesa din nunta pt noi fetele, initial ma gandisem la 1000 euro. Acum, cu cat ma apropii mai mult de marele da si cu cat imi dau seama ca cheltuielile se tot aduna, as vrea sa imi gasesc rochia pana in 3000 RON astfel incat toata toaletarea mea, rochie, pantofi, balerini, voal sa ma ajunga 1000 euro.
Rochii frumoase, pana acum, am vazut la Natalia Vasiliev si la Divine Atelier. Preturile sunt foarte bune pt bijuteriile lor de rochii iar materialele pe masura, voaluri fine, dantele chantilly, niste minunatii!! Ca preturi, din ce m am interesat eu pt colectiile de anul acesta, deci 2014, incep de la 3000 ron.
La marturii fetelor, sunt foarte indecisa, cred ca intr adevar 6 7 lei e cel mai bun pret insa tot mult mi se pare:((. Dar cred ca ma zgarcesc eu la faina si sunt scumpa la tarate:)).

lorelay_k
28.06.2014, 16:01:13
Ce site minunat si ce marturii dragute! Multumim Nadia!

le gasesti aici:
http://trendevents.allshops.ro/produs/9106909/Marturie+Love+Birds.html

eu voi lua cate un set pentru fiecare cuplu/familie. asta daca nu gasesc altceva sa imi placa mai mult intre timp.

PS: am voie sa introduc link-ul in mesaj?

nadia_di
29.06.2014, 12:41:06
Ce site minunat si ce marturii dragute! Multumim Nadia!

Cu mult drag.

Sunt ele frumoase dar este nevoie de precautie cand vine vorba de orice site/companie/persoana fizica pe care alegem sa o contractam pt nunta. Parca toti sunt hotarati sa profite de necesitatea nuntii.

Noi am negociat pentru toate aspectele pana am ajuns la un pret care noua ni s-a parut just.

In ceea ce priveste marturiile de pe site-ul mentionat de mine, ele se comercializeaza pe site-uri din strainatate. Ei au luat aceeasi poza si au postat-o pe site. Este posibil sa nu o aiba in stoc, sa o posteze doar pt a atrage persoanele pe site-ul lor. Cu siguranta voi cumpara doar dupa ce le voi vedea sediul/marfa (vad ca sunt din Bucuresti).

Voi ati avut experiente de genul asta?

andreea_d14
30.06.2014, 10:20:16

Natalia Vasiliev are magazin si in Bucuresti, la piata Natiunilor Unite, parca....

mihaelacherry
30.06.2014, 13:25:52
Buna dragi miresici

Ce ati facut in acest week end?
Eu m am uitat pe acel site cu marturii...superbe...multumim de pont :*

Pentru marturii si eu ma gandesc sa fie pana in 10 lei /cuplu, acum sa vedem ce si cum

Am o cunostinta care face sapunuri natural, f frumos mirositoare in diferite forme, modele si marimi...ce parere aveti de asemenea marturii?

Va pup si va urez o saptamana frumoasa

nadia_di
30.06.2014, 13:52:57
Am o cunostinta care face sapunuri natural, f frumos mirositoare in diferite forme, modele si marimi...ce parere aveti de asemenea marturii?

Mi se pare o idee foarte buna..vazusem ceva pe site-uri din strainatate. 559367559368

Impachetate intr-un mod original, tematic arata minunat. Este din Bucuresti cunostinta ta? Sau pot vedea un site/pagina de FB?^:)^

ana.tudorache1
01.07.2014, 15:18:13
Mie imi place mult salonul, ei il promoveaza ca fiind de 180 de persoane dar pentru cei 120-130 de invitati pe care preconizez eu ca ii vom avea cred ca este perfect.

A mai discutat/semnat cu ei careva?

Buna,

Am semnat cu ei pt 16 mai 2015 ;;). Noi preconizam ca avem aproximativ 180 pers :-s... Suntem cam "stresati" cu spatiul, ringul de dans :| ... am vazut salonul amenajat pentru numarul acesta de persoane dar pana la fata locului tot stresati ramanem :-?... In rest sunt foarte OK cei de la salon. Au fost primii la care am mers si la ei am ramas :x

nadia_di
01.07.2014, 15:35:31
Buna,

Am semnat cu ei pt 16 mai 2015 ;;). Noi preconizam ca avem aproximativ 180 pers :-s... Suntem cam "stresati" cu spatiul, ringul de dans :| ... am vazut salonul amenajat pentru numarul acesta de persoane dar pana la fata locului tot stresati ramanem :-?... In rest sunt foarte OK cei de la salon. Au fost primii la care am mers si la ei am ramas :x

Felicitari! Poate ne vom vedea le degustari :)))

Nu stiu ce sa zic despre spatiu..pare suficient. Noi vom dori 8-10 oameni la masa dar sigur incap si 12. Puteti pune mai mult de 4 persoane la masa de prezidiu..pe postamentul acela mai incap cu siguranta o masa.

M00nlight
01.07.2014, 19:46:05
Salutare miresici,

Am fost in weekend la Maya Fashion sa probez rochite. Ideea mea era sa probez printesa, ca sa vad daca mi-ar sta bine, eu fiind hotarata pentru o rochita scurta. De la Maya imi placeau niste parti de la anumite rochii(partea de sus din fata de la una, partea din spate de la alta, fusta de la alta...etc) oricum erau modele frumoase.

Am probabat 5 rochite. am probat una sirena, care nu ma asteptam sa imi vina asa de frumos. era pe manechin si am zis sa o incerc si pe aia si mi-a placut mult. Insa niciuna nu a fost THE ONE mi-au placut sunt frumoase dar nu era niciuna rochia mea.

Am mai fost si la Stirbey. urma sa semnam ctr pt unul din corturi,insa nu ne-am gandit daca o vom face. Corturile sunt langa cladiri si exista riscul sa se auda mai tot. vedem sambata viitoare daca e asa sau nu. mergem sa vedem cum e cand sunt evenimente in toate locatiile.

Vreti sa pun poze cu rochitele? (nu vreau sa fiu sufocanta :)) )

lorelay_k
01.07.2014, 20:33:17
Chiar te rugam sa o faci! Si nu, nu esti sufocanta, doar suntem miresici la vanatoare!!:)))

Salutare miresici,

Am fost in weekend la Maya Fashion sa probez rochite. Ideea mea era sa probez printesa, ca sa vad daca mi-ar sta bine, eu fiind hotarata pentru o rochita scurta. De la Maya imi placeau niste parti de la anumite rochii(partea de sus din fata de la una, partea din spate de la alta, fusta de la alta...etc) oricum erau modele frumoase.

Am probabat 5 rochite. am probat una sirena, care nu ma asteptam sa imi vina asa de frumos. era pe manechin si am zis sa o incerc si pe aia si mi-a placut mult. Insa niciuna nu a fost THE ONE mi-au placut sunt frumoase dar nu era niciuna rochia mea.

Am mai fost si la Stirbey. urma sa semnam ctr pt unul din corturi,insa nu ne-am gandit daca o vom face. Corturile sunt langa cladiri si exista riscul sa se auda mai tot. vedem sambata viitoare daca e asa sau nu. mergem sa vedem cum e cand sunt evenimente in toate locatiile.

Vreti sa pun poze cu rochitele? (nu vreau sa fiu sufocanta :)) )

M00nlight
01.07.2014, 21:06:09
Chiar te rugam sa o faci! Si nu, nu esti sufocanta, doar suntem miresici la vanatoare!!:)))
559387
559388
559389
559390
559391
559392
559393

:D nu am mai editat pozele, e ok daca imi vedeti fata sau sutienul :))

lorelay_k
01.07.2014, 21:13:50
Draga mea, tin sa ti spun ca te prinde tare bine ipostaza asta, de mireasa! Vei fi o mireasa foarte frumusica!

Rochitele sunt dragute dar intr adevar parca nu au acel ceva! Multumim insa ca ai spart gheata! Iti voi urma exemplul cat de curand sper!

559387
559388
559389
559390
559391
559392
559393

M00nlight
01.07.2014, 21:19:44
Draga mea, tin sa ti spun ca te prinde tare bine ipostaza asta, de mireasa! Vei fi o mireasa foarte frumusica!

Rochitele sunt dragute dar intr adevar parca nu au acel ceva! Multumim insa ca ai spart gheata! Iti voi urma exemplul cat de curand sper!

multumesc mult pt gandurile frumoase. si eu am fost foarte surprinsa de cat de repede m-a prins.
vrei ceva scurt sau lung?

lorelay_k
01.07.2014, 21:31:24
Vreau ceva! :)) Cred ca lung totusi, nu sunt atat de indrazneata pt o rochita scurta de mireasa desi n am purtat niciodata rochii lungi, nici macar casual pt ca am senzatia ca nu imi vin bine. Pe de alta parte cred ca mi ar trebui niste glezne de gazela pe care din pacate nu le am;)) Inca! :))

multumesc mult pt gandurile frumoase. si eu am fost foarte surprinsa de cat de repede m-a prins.
vrei ceva scurt sau lung?

mada_m90
01.07.2014, 22:33:44
moonlight mie imi place cum iti sta cu a2a rochita dar, intr-adevar, trebuie sa mai cauti. Vazandu-te pe tine, am devenit si eu nerabdatoare sa pun macar o rochita de mireasa pe mine.;;) Acum abia astept sa vin in Bucuresti sa probez de la NV. Trebuie sa vb cu nasa sa grabim plimbarea ca nu mai am rabdare :madlaugh:

mihaelacherry
02.07.2014, 10:07:16
Mi se pare o idee foarte buna..vazusem ceva pe site-uri din strainatate. 559367559368

Impachetate intr-un mod original, tematic arata minunat. Este din Bucuresti cunostinta ta? Sau pot vedea un site/pagina de FB?^:)^

Buna
scuza ma pentru intarzierea raspunsului
da este din Bucuresti, din pacate numai retin numele paginei de fb dar am rugat o pe cumnata mea sa o intrebe si sper ca in decursul zilei de azi sa iti scriu numele

Cumnata mea a avut nunta si botez si ca marturii a folosit un sapunel in forma de carut cu bebe inautru , intr un saculet de tul asa si partea de sus a saculetului era legata tot cu un sapunel in forma de future

Sa numai zic de miros....miros incredibil de bine pt ca si eu am mai luat de la ea, nici nu iti vine sa le folosesti :))
Eu personal le am pus in sifonier...si cand deschis usa ma imbat cu miros
Te pup

mihaelacherry
02.07.2014, 10:14:58
M00nlight imi plac tare mult rochitele si iti multumesc ca ai puse poze ca sa ne facem si noi o idee :)
Mie imi place cum iti sta in a 2 rochita, oricum o sa fi o mireasa foarte frumoasa

Unde ai gasit Maya Fashion in Bucuresti? Eu am vb zilele trecute cu ei pe fb si mi au zis ca nu au nimic in Bucuresti :( si ca ma asteapta la targ sa vad acolo modelele si sa d au comanda

Preturile cum erau?
Mie de la ei mi au placut cateva modele , dintre care si cele scurte , m ar tenta sa imi fac una scurta dar m am dezumflat cand mi au zis ca nu au nimic in Bucuresti :(

Am vb si cu cei de la NV, f frumoase modele dar din pacate depasesc cu mult bugetul meu , mi au zis ca in decembrie au reduceri...sa vedem cat de mari sunt :)))

Astept te rog sa imi zici unde in Bucuresti ai gasit Maya
Multumesc

alx05
02.07.2014, 10:32:51
Buna fetelor si eu o sa fiu miresica de 2015 , deja am rezolvat cu restaurantul, formatia, foto-video .
Imi plac rochiile de la Maya Fashion , dar si cele de la Natalia Vasilev stiti cam ce preturi au?

M00nlight
02.07.2014, 11:11:33
M00nlight imi plac tare mult rochitele si iti multumesc ca ai puse poze ca sa ne facem si noi o idee :)
Mie imi place cum iti sta in a 2 rochita, oricum o sa fi o mireasa foarte frumoasa

Unde ai gasit Maya Fashion in Bucuresti? Eu am vb zilele trecute cu ei pe fb si mi au zis ca nu au nimic in Bucuresti :( si ca ma asteapta la targ sa vad acolo modelele si sa d au comanda

Preturile cum erau?
Mie de la ei mi au placut cateva modele , dintre care si cele scurte , m ar tenta sa imi fac una scurta dar m am dezumflat cand mi au zis ca nu au nimic in Bucuresti :(

Am vb si cu cei de la NV, f frumoase modele dar din pacate depasesc cu mult bugetul meu , mi au zis ca in decembrie au reduceri...sa vedem cat de mari sunt :)))

Astept te rog sa imi zici unde in Bucuresti ai gasit Maya
Multumesc

Hello si multumesc mult pt aprecieri.

eu am fost in Craiova pt Maya, nu au inca in Bucuresti. dar in decembrie vor avea si ei reduceri. eu personal nu vad distanta ca pe o problema in a primi ce imi doresc IN ZIUA NUNTII :))

LA Maya preturile erau intre 2500 si 4000 . merg in curand si la NV si revin si cu raport de acolo :))

mihaelacherry
02.07.2014, 14:18:51
Hello si multumesc mult pt aprecieri.

eu am fost in Craiova pt Maya, nu au inca in Bucuresti. dar in decembrie vor avea si ei reduceri. eu personal nu vad distanta ca pe o problema in a primi ce imi doresc IN ZIUA NUNTII :))

LA Maya preturile erau intre 2500 si 4000 . merg in curand si la NV si revin si cu raport de acolo :))

Din pacate la mine problema nu este distanta...ci timpul, lucram f mult inclusiv in week end si ne este greu tare sa putem face un program :(
Oricum ii astept la targ daca nu ajung pana la ei

Sa ne zici s noua cand mergi la NV si binentelesss pozeeee multe :)
O zi buna

mihaelacherry
02.07.2014, 14:21:22
Buna fetelor si eu o sa fiu miresica de 2015 , deja am rezolvat cu restaurantul, formatia, foto-video .
Imi plac rochiile de la Maya Fashion , dar si cele de la Natalia Vasilev stiti cam ce preturi au?

Buna Miresica :)

Eu am vb pe net cu ambele firme si la rochitel care imi placeau mai ieftine erau la Maya
La NV sunt superbe dar pe mine modelul dorit ma ducea peste 5000 lei, mullltt peste bugetul meu :((((
asa ca mi am luat un pic gandul de la ei...dar tot astept sa vad reducerile poate poate :D

mihaelacherry
02.07.2014, 17:07:28
Buna
scuza ma pentru intarzierea raspunsului
da este din Bucuresti, din pacate numai retin numele paginei de fb dar am rugat o pe cumnata mea sa o intrebe si sper ca in decursul zilei de azi sa iti scriu numele

Cumnata mea a avut nunta si botez si ca marturii a folosit un sapunel in forma de carut cu bebe inautru , intr un saculet de tul asa si partea de sus a saculetului era legata tot cu un sapunel in forma de future

Sa numai zic de miros....miros incredibil de bine pt ca si eu am mai luat de la ea, nici nu iti vine sa le folosesti :))
Eu personal le am pus in sifonier...si cand deschis usa ma imbat cu miros
Te pup
Gata...am facut rost de adrea de fb de la tipa cu sapunuri
https://www.facebook.com/Sweetsoap.sapunorganic?fref=ts

pe fb nu sunt toate puse, are undeva pe ghencea locatia si plus de asta face la comanda

ramona-elena
03.07.2014, 09:03:16
559387
559388
559389
559390
559391
559392
559393

sincer mie imi place cel mai mult cu rochita din poza a doua...!oricum mai e timp suficient pentru a-ti gasi rochita mult dorita!

ramona-elena
03.07.2014, 09:11:04
Buna Miresica :)

Eu am vb pe net cu ambele firme si la rochitel care imi placeau mai ieftine erau la Maya
La NV sunt superbe dar pe mine modelul dorit ma ducea peste 5000 lei, mullltt peste bugetul meu :((((
asa ca mi am luat un pic gandul de la ei...dar tot astept sa vad reducerile poate poate :D

si eu fac parte tot din gasca asta...nu dau mai mult de 3000 pe rochita,nu am buget unlimited...am fost la NV la mine in Galati....au fost prezenti si la targul din Shopping city,m-am uitat si eu pe catalogul lor,dar nu am simtit la nici una ca imi place mult mult!Am fost in schimb la un magazin prin februarie...care face rochite la comanda,si am vazut una pe manechin de langa care nu ma puteam dezlipi...dar nu eram acolo sa probez eu,atentia era canalizata pe prietena mea care avea nunta anul asta,m-am dus a doua zi,din nou si nu mai era...oricum modelul il am in minte!

M00nlight
03.07.2014, 09:46:20
si eu fac parte tot din gasca asta...nu dau mai mult de 3000 pe rochita,nu am buget unlimited...am fost la NV la mine in Galati....au fost prezenti si la targul din Shopping city,m-am uitat si eu pe catalogul lor,dar nu am simtit la nici una ca imi place mult mult!Am fost in schimb la un magazin prin februarie...care face rochite la comanda,si am vazut una pe manechin de langa care nu ma puteam dezlipi...dar nu eram acolo sa probez eu,atentia era canalizata pe prietena mea care avea nunta anul asta,m-am dus a doua zi,din nou si nu mai era...oricum modelul il am in minte!

Ramona !!! ce prietena buna esti ! daca ar fi toate ca tine...eu am o prietena care mi-a furat ideea de design de rochie ca ea are nuntat anul asta si desi am conversatiile pe facebook cu poze si cu raspunsurile ei ea nu recunoaste.
urat...

Lolita08
03.07.2014, 09:53:23
Ramona !!! ce prietena buna esti ! daca ar fi toate ca tine...eu am o prietena care mi-a furat ideea de design de rochie ca ea are nuntat anul asta si desi am conversatiile pe facebook cu poze si cu raspunsurile ei ea nu recunoaste.
urat...
Nu cred asa ceva !!!!
Cata nesimtire! Deci, varianta cea mai buna e sa nu dezvalui planurile nimanui, doar familiei eventual.
Ce urat.. :-(

M00nlight
03.07.2014, 09:56:21
Nu cred asa ceva !!!!
Cata nesimtire! Deci, varianta cea mai buna e sa nu dezvalui planurile nimanui, doar familiei eventual.
Ce urat.. :-(

dar e urat rau si i-am aratat ca era prietena nu am aratat oricui. aveam incredere...na..asta e.

eu am mers cu miresoiul si cu parintii la probe, voi mergeti signure? saptamana viitoare merg cu o prietena la NV

voi cum procedati?

Lolita08
03.07.2014, 10:16:03
Vai, sunt indragostita de rochiile Nataliei Vasiliev.... dar si eu am un buget de maxim 3.000,00 ron... asa ca nu stiu cum ma voi incadra.
La probe o sa merg cu mama mea, miresoiul nu o sa vada rochia decat in ziua nuntii - si atunci direct la biserica, cand voi intra la bratul tatalui meu :-D

Nu vreau sa merg cu nici o prietena... Mama e cea mai buna sfatuitoare.

nadia_di
03.07.2014, 10:47:54
559387
559388
559389
559390
559391
559392
559393

Rochia nr 5 imi place cel mai mult cum se aseaza. Iti sta superb!:x

nadia_di
03.07.2014, 10:49:48

Rochiile NV ajung si la 2000 lei in perioada reducerilor. Acum depinde foarte mult de modelul ales.

nadia_di
03.07.2014, 10:52:21
Gata...am facut rost de adrea de fb de la tipa cu sapunuri
https://www.facebook.com/Sweetsoap.sapunorganic?fref=ts

pe fb nu sunt toate puse, are undeva pe ghencea locatia si plus de asta face la comanda

Sunt foarte frumoase, multumesc mult pentru link. Ar mai trebui cutie pentru fiecare marturie...hmmm, trebuie sa fac un calcul sa vad cat m-ar ajunge.

M00nlight
03.07.2014, 11:34:05
Rochia nr 5 imi place cel mai mult cum se aseaza. Iti sta superb!:x

Multumesc mult Nadia. Rochia nr 5 avea o broderie care o facea sa fie mai grea, de aceea se aseaza mai bin.