PDA

Versiunea completa : Ne pregatim de GRADI

minicutta
01.09.2014, 10:13:27
Buna dragelor,

Iata ca am ajuns si noi la etapa "incepe gradi" .

Dar, nu stiu de unde si cum sa incep. Eu ca mama, am emotii, mi-e teama, sunt mandra si ...tot asa.

Pentru inceput, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, idei, pareri?

gabriela_rgh
02.09.2014, 13:36:32
Buna dragelor,

Iata ca am ajuns si noi la etapa "incepe gradi" .

Dar, nu stiu de unde si cum sa incep. Eu ca mama, am emotii, mi-e teama, sunt mandra si ...tot asa.

Pentru inceput, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, idei, pareri?

suntem in aceeasi oala....:)))
am emotii mari caci cresa a fost un fiasco....
eu sper doar ca fiind mai mare isi va face prieteni si va merge cu placere.desi ma pregatesc sa dau cu subsemnatul pe la gradi la cat de nazdravan e....:-"

minicutta
03.09.2014, 11:17:22
suntem in aceeasi oala....:)))
am emotii mari caci cresa a fost un fiasco....
eu sper doar ca fiind mai mare isi va face prieteni si va merge cu placere.desi ma pregatesc sa dau cu subsemnatul pe la gradi la cat de nazdravan e....:-"

pffff, nu mai vorbi de emotii ca ma apuca pandaliile . cRed ca io-s mai rea ca fie-mea la capitolul asta. Cred (si sper) ca ea se va acomoda repede si eu tot imi voi face griji ca e cu "straini" .

Oricum am primit ieri mesaj ca pe 10 sept vom avea sedinta cu parintii ;)) Pfff...prima sedinta cu parintii...presimt ca o sa mi tremure picioarele :))

cu acomodatul, si eu sper sa se ataseze de doamna, de copii....ea asa imi spune ca merge, ca deseneaza, se paca cu copii, ca...ca...dar parca vad ce urlete o sa mi traga cand o sa o las efectiv acolo #-o

adnada
04.09.2014, 09:53:18
gradi ziceti
pana si eu am emotii - desi R merge de un an si vreo 5 luni la gradi non stop
gradi de stat scrie si pe noi de pe 15...... dar oare o sa fie bine? sigur o sa fie mult mai rau ca la privat ... dar.... o gramada de intrebari si emotiiiii
in rest mamici cand ii lasati nu mai prelugiti boala si nu stati ff mult cu ei pt ca o sa planga si mai rau si ingrijorarea si disperarea lor o sa creasca.....rugati insistent pe educatoare sa va dea un beep macar daca vede ca nu se acomodeaza si plange prea rau sa mergeti dupa el- noi asa am discutat cu Doamnele educatoare (am avut deja 2 sedinte - am strans si bani).
va doresc la toate un an cu sanatate multa la gradi fara expierente urate

minicutta
08.09.2014, 12:19:26
gradi ziceti
gradi de stat scrie si pe noi de pe 15...... dar oare o sa fie bine? sigur o sa fie mult mai rau ca la privat ... dar.... o gramada de intrebari si emotiiiii
in rest mamici cand ii lasati nu mai prelugiti boala si nu stati ff mult cu ei pt ca o sa planga si mai rau si ingrijorarea si disperarea lor o sa creasca.....rugati insistent pe educatoare sa va dea un beep macar daca vede ca nu se acomodeaza si plange prea rau sa mergeti dupa el- noi asa am discutat cu Doamnele educatoare (am avut deja 2 sedinte - am strans si bani).

usor de spus...greu de facut.

eu recunosc ca lacrimile fie mii ma.....fac sa cad lata ca o musca, sa zic asa.

Si incep sa cred ca eu-s mai panicata decat ea. Ma gandesc, ca daca plange, daca nu doarme, cum o sa se impace cu copii (are o doza de egoism, crezand ca totul i se cuvine, avand in vedere ca a fost singura), daca nu o sa se bata, daca o sa o alinte doamna...daca...daca....

grea despartirea asta de pui , nu-i asa?

lorecita_29
08.09.2014, 17:00:29
gradi ziceti

noi suntem o exceptie , a fost mult mai bine la stat decat la privat , de o mie d eori mai bine
acum fetita ma tot intreaba cand mergem la gradi sa se intalneasca cu prietenele ei
la inceput a fost greu mai mult pentru mine, am lasat o de nu stiu cate ori plang , o auzeam de afara cum urla , dar ii trecea repede
sper ca acum la inceput de an sa nu trebuiasca sa trecem iar prin per de acomodare caci nu ma mai tin nervii :-s

ada80
08.09.2014, 20:52:05
si noi ne pregatim de gradi,sper sa fie bine.Pe doamna o cunoaste si va avea o fetita si un baietel pe care ii cunoaste si care se impaca foarte bine in aceeasi grupa,deci teorretic va fi bine:-SS.Vom vedea ,eu incerc sa fiu calma si sa nu ma panichez inca:D.

auradana
16.09.2014, 22:24:07
Buna seara fetelor!
Pitica mea va face 2 ani in Noiembrie si deja mă gândesc ca ar trebui sa o înscriu la o grădinita pentru anul viitor. As vrea sa va rog sa îmi recomandati si mie câteva gradinite si poate îmi impartasiti si câteva păreri. Multumesc!