PDA

Versiunea completa : Pregatirea miresicilor de MAI 2015

ramona-elena
02.10.2014, 10:42:45
Pana acum eram toate de 2015...acum suntem separat...cum stati cu pregatirile MIRESICILOR DE MAI 2015?eu am nasi,am restaurant,de prin mai ...formatie...platita taxa la biserica si aleasa ora,dat avansul pentru un moment artistic...foto-video....cu rochita inca nu e hotarata treaba,la verighete vom merge prin februarie martie,iar pentru decoratiunile din sala astept targul sa vad ce ofera....

umm
02.10.2014, 11:36:25
Buna! Si eu sunt miresica de mai 2015. Pana acum avem nasii, restaurantul, muzica, foto-video si biserica. Desi nunta este in botosani acum locuim in bucuresti si maine mergem la targul de la romexpo sa vedem ce este pe acolo.

ramona-elena
05.10.2014, 10:06:18
Buna! Si eu sunt miresica de mai 2015. Pana acum avem nasii, restaurantul, muzica, foto-video si biserica. Desi nunta este in botosani acum locuim in bucuresti si maine mergem la targul de la romexpo sa vedem ce este pe acolo.

ce ai gasit la targ?

umm
06.10.2014, 11:14:42
ce ai gasit la targ?
La targ doar m-am uitat la rochii, erau multe frumoase. Inca nu vreau sa o cumpar drept pentru care nici nu am probat. In schimb am vazut niste verighete dragute la traser gold si s-ar putea sa ne facem comanda la ei. La capitolul invitatii nu mi-a placut nimic, toate erau prea clasice parca si in rest nimic interesant pentru noi :))

lorelay_k
07.10.2014, 09:20:10
Hello miresici de mai 2015! Ma primiti si pe mine in grup?
Ma simt un pic in urma fata de voi pt ca noi avem nasii, avansurile la restaurant, formatie si foto. Inca nu am stabilit ora si nici nu am platit taxa la biserica. Cred ca de Craciun cand vom merge in Roman vom face si pasul acesta. Tot atunci o sa ne luam si verighetele, am inteles de la alte miresici ca in decembrie pretul aurului scade putin si sunt si oferte la verighete.
Ce teme aveti pt nunta? Noi o sa mergem pe Lavanda - Provence.
Spor!

ramona-elena
09.10.2014, 19:35:32
Hello miresici de mai 2015! Ma primiti si pe mine in grup?
Ma simt un pic in urma fata de voi pt ca noi avem nasii, avansurile la restaurant, formatie si foto. Inca nu am stabilit ora si nici nu am platit taxa la biserica. Cred ca de Craciun cand vom merge in Roman vom face si pasul acesta. Tot atunci o sa ne luam si verighetele, am inteles de la alte miresici ca in decembrie pretul aurului scade putin si sunt si oferte la verighete.
Ce teme aveti pt nunta? Noi o sa mergem pe Lavanda - Provence.
Spor!

eu ma voi axa pe alb-rosu dantelat totul...
verighetele eu le voi lua in martie...mi se pare cam devreme acum...rochite am probat dar nu am gasit-o pe THE ONE!!!

ramona-elena
03.11.2014, 18:01:23
fetele ati facut un plan pentru ziua nuntii cu aproximatie?

lorelay_k
05.11.2014, 10:06:03
Eu inca nu, desi toata saptamana m am gandit si rasucit cum e mai bine sa fac astfel incat ziua respectiva sa fie frumoasa si relaxata din toate punctele de vedere. Nu vreau o zi pe fuga, care trece cu o viteza fulminanta si din care nu mai tii minte mai nimic (asa cum mi au spus o gramada de miresici prietene).
Asadar, pana la urma cred ca o sa facem cununia civila in alta zi (aici problema e ca nu ma pot hotara daca cu o zi inainte sau ..mai multe).
Apoi, pt sambata cea mare: programare coafat: 08:00 - 10:00, programare make up: 10:30 - 11:45. Programarile sunt in Iasi, durata lor mi a fost precizata de fetele care se vor ocupa de mine. Pt ca mi am dorit foarte mult sa le fac la anumite persoane care nu lucreaza decat in Iasi, si nunta o facem la Roman trebuie sa iau in calcul si aproximativ 1h30' distanta. Asadar pe la 13:30 sunt acasa la mire. Aici, sincer, ma gandeam sa imi acord 1 2 ore de liniste, doar cu familia si cu sotul. In care sa luam pranzul, sa pregatim ce mai avem de pregatit, sa radem si sa glumim, sa facem schimb de cadouri cu nasii, chestii de astea. Tot atunci ne vom imbraca mire si mireasa, insa tot intim, in cerc restrans si fara prea mare hahaiala. Dupa care, doar noi doi, nasii, domnisoarele de onoare si fotograful, in jurul orei 15.30 - 16.00 mergem la sedinta foto la Castel Miclausani. Toata povestea asta ma gandesc sa dureze 2 ore pt ca la 18:30 - 19:00 sa fim la ceremonia religioasa. Acum nu stiu daca pot programa ceremonia religioasa asa tarziu, ora 19:00, dar voi incerca. De Craciun mergem la Roman si vorbim cu preotul. In orice caz, eu o vreau cat mai tarziu. Petrecerea la restaurant e de la ora 20:00 in zona asta asa ca nici eu nu voi face altfel in aceasta privinta.
Ufa, parca totusi nu e bine nici asa! :))

fetele ati facut un plan pentru ziua nuntii cu aproximatie?

lorelay_k
05.11.2014, 11:01:13
Fetelor noi am mai bifat inca un pas: ne am hotarat asupra papetariei in tematica nuntii noastre. Am avut de ales intre mai multe modele de invitatii cu tema lavanda si am ales o pe cea din atasament, realizata de Mariana Gal din Oradea.Mie mi a placut mult si pretul e unul bun. Pe doamna am gasit o efectiv intamplator, din site in site si pot sa va zic ca a fost cea mai prompta si mai talentata creatoare de invitatii din cate am contactat (si au fost vreo 6 7 firme de invitatii hand made). Mi a trimis 3 machete pe email, pe care ulterior mi le a trimis si prin posta pt a verifica calitatea materialelor. Si am ales. Cum vi se pare?

M00nlight
05.11.2014, 14:18:31
Fetelor noi am mai bifat inca un pas: ne am hotarat asupra papetariei in tematica nuntii noastre. Am avut de ales intre mai multe modele de invitatii cu tema lavanda si am ales o pe cea din atasament, realizata de Mariana Gal din Oradea.Mie mi a placut mult si pretul e unul bun. Pe doamna am gasit o efectiv intamplator, din site in site si pot sa va zic ca a fost cea mai prompta si mai talentata creatoare de invitatii din cate am contactat (si au fost vreo 6 7 firme de invitatii hand made). Mi a trimis 3 machete pe email, pe care ulterior mi le a trimis si prin posta pt a verifica calitatea materialelor. Si am ales. Cum vi se pare?

eu as lipi peste desene niste firicele de lavanda. si as parfuma snuruletul.

adela_2086
15.11.2014, 15:42:11
Buna, dragelor mele! Ma alatur si eu grupului...ce sa va zic, avem restaurant, formatie, model de invitatii, foto video, model aranjamente florale...saptamana viitoare mergem sa vorbim la biserica...aaa, uitasem de rochie!!!Nu avem nasi, in schimb, inca nu am intrat in disperare, sper ca sunt si ai nostri pe undeva...succes la pregatiri!

lorelay_k
18.11.2014, 13:26:11
Buna Adela si bine ai venit printre noi!
Ne poti arata si noua modelul de invitatie si de aranjament floral ales de tine? aaa si rochita? sau am inteles eu gresit si nu o ai de fapt.
spor la miresit si la gasit de nasi!

Buna, dragelor mele! Ma alatur si eu grupului...ce sa va zic, avem restaurant, formatie, model de invitatii, foto video, model aranjamente florale...saptamana viitoare mergem sa vorbim la biserica...aaa, uitasem de rochie!!!Nu avem nasi, in schimb, inca nu am intrat in disperare, sper ca sunt si ai nostri pe undeva...succes la pregatiri!

adela_2086
18.11.2014, 20:49:30
Rochia nu mai apare pe site, este de la Natalia Vasiliev, Cruise 2014...aranjamentele sunt cu crini albi si trandafiri rosii...iar invitatiile sunt clasice, cu auriu si maro inchis, la fel ca place cardurile si meniurile, gasite la targ in octombrie, de la Holyday Plus. Din pacate nu am fotografii...

lorelay_k
20.11.2014, 09:22:49
Miresici de mai, la ce v ati gandit sa oferiti ca si marturie? Eu inca nu sunt decisa desi doamna care imi face papetaria, mi a facut o cutiuta tare dragalasa si in tema cu nunta noastra, in care ma gandeam ca as putea pune doua macarons cu lavanda si mure unul si unul cu lavanda si fructul pasiunii. Dar nu stiu, parca totusi nu sunt convinsa de ideea unei marturii comestibile. Cutiuta arata ca in atach si poate fi umpluta cu orice altceva. Ma ajutati cu un sfat sau cu cateva idei?
Multam!

mada_m90
20.11.2014, 11:30:29
Miresici de mai, la ce v ati gandit sa oferiti ca si marturie? Eu inca nu sunt decisa desi doamna care imi face papetaria, mi a facut o cutiuta tare dragalasa si in tema cu nunta noastra, in care ma gandeam ca as putea pune doua macarons cu lavanda si mure unul si unul cu lavanda si fructul pasiunii. Dar nu stiu, parca totusi nu sunt convinsa de ideea unei marturii comestibile. Cutiuta arata ca in atach si poate fi umpluta cu orice altceva. Ma ajutati cu un sfat sau cu cateva idei?
Multam!
Poti pune o lumanare parfumata sau un sapun handmade, bineinteles cu aroma de lavanda. Sunt persoane care ti le fac in ce forma si dimensiuni vrei tu.

ramona-elena
25.11.2014, 14:21:50
fetele ati gasit pantofiori?

adela_2086
26.11.2014, 12:24:23
inca nu am gasit pantofii, insa imi fac cu ochiul unii de la Seduce by Constantine...sunt acceptabili ca pret si cred ca o sa dau o fuga in Bucuresti sa mi-i fac pe comanda.

ramona-elena
22.12.2014, 13:26:08
inca nu am gasit pantofii, insa imi fac cu ochiul unii de la Seduce by Constantine...sunt acceptabili ca pret si cred ca o sa dau o fuga in Bucuresti sa mi-i fac pe comanda.

m-am uitat pe site la ei,dar nu am gasit nici un model care sa aiba si bareta i sa nu fie foarte inalti,eu sunt deja inalta am 1,74,si nu vreau toc peste 10 cm...cel putin asa zic acum,nu stiu ce voi alege in final,e o doamna care face pantofi pentru miersici si nu numai pantofi Stefaa,sau ceva de genul unde am vazut multe perechi care ma atrag dar nu vreau sa iau cv de pe net...vreau sa probez,si sa ma duc pana acolo nu se merita...

mar_ysa_28
02.01.2015, 13:48:22
Salutare miresici! Eu cred ca sunt cea mai în urma... Am doar restaurantul și biserica! În rest dezastru.. Nuci nu știu ce vreau... Un dj și niște momente, nu lăutari... Nu știu de unde sa încep.

lorelay_k
02.01.2015, 23:40:16
Bine ai venit printre noi Marysa! Nu te impacienta prea tare, sunt sigura ca ai sa o scoti la capat. Si deja ai 2 lucruri foarte importante, iti mai trebuie repejor si muzica si apoi..daca ai banuti, restul se rezolva repede:D.
Uita te aici in forum, pe pagina orasului tau la muzica si chestii si sigur fetele te vor ajuta!
Spor la miresit si succes!

Salutare miresici! Eu cred ca sunt cea mai în urma... Am doar restaurantul și biserica! În rest dezastru.. Nuci nu știu ce vreau... Un dj și niște momente, nu lăutari... Nu știu de unde sa încep.

ramona-elena
16.01.2015, 20:12:03
v-ati gasit pantofiorii si rochita?

Andreea2286
16.01.2015, 20:17:03
v-ati gasit pantofiorii si rochita?

Maine merg la probat cateva rochite. la Natalia Vasiliev..speram sa vina la targul din Iasi din februarie dar au spus ca anul asta nu mai vin. Si Iasiul e slab tare din punctul meu de vedere in materie de rochii de mireasa. Am asteptat sa apara colectiile la White Lady si Mirandi (Piatra Neamt) pe 2015, dar am ramas dezamagita tare...Ar fi cam timpul sa o gasesc. Pantofii am sa mi-i iau imediat dupa ce ma hotarasc la o rochie. Cel mai probabil de pe pantofica.ro.

Tu cum stai? Vad ca ai nunta la o sapt dupa mine.

lorelay_k
18.01.2015, 19:07:59
Serios? Nu mai vine? Pe site ul celor de la gid mariaj aparea saptamana trecuta. Hmmm..veste proasta rau, pt ca intr adevar Iasi ul sta prost la capitolul rochii de mireasa:(.
Eu am inaintat un pic, in ultimele 2 luni am rezervat ora la biserica, am platit avansurile pt invitatii, make up si coafat.
Insa mai avem, avansul pt aranjamentele florale, rochia, costumul, pantofii mirelui, bautura si tinuta pr cununia civila.
Deci mai avem!

Maine merg la probat cateva rochite. la Natalia Vasiliev..speram sa vina la targul din Iasi din februarie dar au spus ca anul asta nu mai vin. Si Iasiul e slab tare din punctul meu de vedere in materie de rochii de mireasa. Am asteptat sa apara colectiile la White Lady si Mirandi (Piatra Neamt) pe 2015, dar am ramas dezamagita tare...Ar fi cam timpul sa o gasesc. Pantofii am sa mi-i iau imediat dupa ce ma hotarasc la o rochie. Cel mai probabil de pe pantofica.ro.

Andreea2286
18.01.2015, 20:14:16
Serios? Nu mai vine? Pe site ul celor de la gid mariaj aparea saptamana trecuta. Hmmm..veste proasta rau, pt ca intr adevar Iasi ul sta prost la capitolul rochii de mireasa:(.
Eu am inaintat un pic, in ultimele 2 luni am rezervat ora la biserica, am platit avansurile pt invitatii, make up si coafat.
Insa mai avem, avansul pt aranjamentele florale, rochia, costumul, pantofii mirelui, bautura si tinuta pr cununia civila.
Deci mai avem!

Nu, nu mai vine. Si eu stiam ca vine tot de pe Ghid Mariaj, ca fac reclama la targul asta din noiembrie cred.., si de aceea am zis sa ma interesez de cateva modele, sa intreb daca vine cu ele. Eram extrem de suparata cand mi-a raspuns ca anul asta nu mai vin. Imediat dupa le-am scris celor de la Ghid Mariaj (pe formularul de contact) sa imi trimita o lista actualizata, dand ca motiv dezamgirea mea legata de Natalia Vasiliev. Acum vad ca nu mai apar in lista...

ramona-elena
22.01.2015, 14:30:51

eu mi-am dat comanda de pantofi,in doua saptamani vor fi gata,o sa ii postez dupa aceea,deocamdata nu am gasit rochita am probat peste tot in Galati,inclusiv la NV,dar nu am gasit-o pe THE ONE.Imi plac unele modele de la Noela Style dar nu au adus catalogul 2015 in magazin,abia saptamana viitoare,si atunci pot sa cer cateva modele pentru proba,ajung in 2 zile.Sper sa am pantofii gata pana atunci ca sa imi pot comanda rochita pe lungime cu pantofiorii.Sambata avem prima sedinta de vals...invitatiile mai dureaza un pic....am cerut o proba pentru marturii...astept sa ajunga sa vad daca le comand de acolo...si cam atat!

lorelay_k
01.02.2015, 23:37:25
Fetelor, ce preturi aveti la meniuri si ce contin? Eu am primit azi variantele de meniu si mi se par cam scumpe. Am scris in topicul miresicilor de 2015 mai in detaliu. Cum stati voi cu partea asta: stiti ce puneti pe masa si cat va costa? Cand incepeti sa dati invitatiile? Usor, usor ne apropiem de ziua cea mare!!!

ramona-elena
03.02.2015, 12:21:19
Fetelor, ce preturi aveti la meniuri si ce contin? Eu am primit azi variantele de meniu si mi se par cam scumpe. Am scris in topicul miresicilor de 2015 mai in detaliu. Cum stati voi cu partea asta: stiti ce puneti pe masa si cat va costa? Cand incepeti sa dati invitatiile? Usor, usor ne apropiem de ziua cea mare!!!

invitatiile am inceput sa le dau din ianuarie...am dat abia 34...se dau greut....pana le dau pe toate mai dureaza....
cat despre meniu sper a ajunga pana in 200 de lei,noi avem 10la suta reducere la meniuri pentru ca am ales luna mai pentru nunta...

umm
08.02.2015, 16:59:32
Miresici, v-ati gandit daca va luati ceva gen bolero sau capa in eventualitatea in care vremea de mai nu tine cu noi?

Andreea2286
08.02.2015, 17:06:35
Miresici, v-ati gandit daca va luati ceva gen bolero sau capa in eventualitatea in care vremea de mai nu tine cu noi?

Sincer nu m-am gandit la asta..nu cred ca am sa simt frigul atunci :). Oricum daca e urat amanam sedinta foto pe alta zi..deci nu am sa stau prea mult pe afara..Capele nu imi plac..desi nici nu am incercat..poate imi iau doar daca imi sare ceva in ochi. Oricum..buna intrebare :)

umm
09.02.2015, 20:02:12
Sincer nu m-am gandit la asta..nu cred ca am sa simt frigul atunci :). Oricum daca e urat amanam sedinta foto pe alta zi..deci nu am sa stau prea mult pe afara..Capele nu imi plac..desi nici nu am incercat..poate imi iau doar daca imi sare ceva in ochi. Oricum..buna intrebare :)
Nici mie nu imi plac...dar toata lumea din jur imi spune: sa-ti iei ceva sa pui pe tine in caz ca e rece.Si sincer nici nu stiu ce sa fac. De asta va intrebam si pe voi cum procedati...

lorelay_k
09.02.2015, 21:23:33
Nici eu nu m am gandit la asta pana acum, cel putin nu la un mod serios. Insa, avand in vedere ca eu am nunta la sfarsitul lunii mai, pe 30, cred ca voi urmari prognoza meteo in acea perioada si daca cumva in saptamana respectiva va fi foarte rece, cred ca imi voi lua ceva pt ca nu mi place deloc frigguuulll!! Si clar, sedinta foto de interior in acel caz! Dar sa speram ca va fi un mai frumos si calduros!

Nici mie nu imi plac...dar toata lumea din jur imi spune: sa-ti iei ceva sa pui pe tine in caz ca e rece.Si sincer nici nu stiu ce sa fac. De asta va intrebam si pe voi cum procedati...

ramona-elena
10.02.2015, 08:59:50

m-am gandit dar nu imi voi lua nimic,nu vom sta prea mult pe afara,iar daca va ploua ne vom indrepta spre o sedinta foto de interior si gata!

ramona-elena
16.02.2015, 14:47:04
fetele ce ati mai facut???eu momentan impart invitatiile....am dat comanda de rochita si pantofi..inca nu sunt gata,nu inteleg ce dureaza atat..costumul si camasile sunt acasa...verighetele sunt in lucru....

lorelay_k
16.02.2015, 15:54:24
Ce harnicuta esti! Bravo! Noi avem invitatiile acasa dar nu am inceput sa le dam, am zis ca incepem din martie. Rochita e in lucru dar prima proba o voi face la sfarsitul lui martie-inceputul lui aprilie iar ultima proba in saptamana nuntii:D. Pantofii ii am de prin vara anului trecut. Verighetele inca nu le am comandat desi avem si banutii si stim si de unde si cum le dorim, dar nu ne grabim cu ele, oricum dureaza 3 saptamani deci..este timp. In rest, trebuie sa ne decidem asupra meniului, sa incepem sa cumparam bautura, tinuta mirelui, tinuta mea pt civila, cadouri la nasi, socri, domnisoare de onoare, miresoi, luna de miere si alte maruntisuri. :D

fetele ce ati mai facut???eu momentan impart invitatiile....am dat comanda de rochita si pantofi..inca nu sunt gata,nu inteleg ce dureaza atat..costumul si camasile sunt acasa...verighetele sunt in lucru....

georgiana2013
16.02.2015, 18:34:33
Ce harnicuta esti! Bravo! Noi avem invitatiile acasa dar nu am inceput sa le dam, am zis ca incepem din martie. Rochita e in lucru dar prima proba o voi face la sfarsitul lui martie-inceputul lui aprilie iar ultima proba in saptamana nuntii:D. Pantofii ii am de prin vara anului trecut. Verighetele inca nu le am comandat desi avem si banutii si stim si de unde si cum le dorim, dar nu ne grabim cu ele, oricum dureaza 3 saptamani deci..este timp. In rest, trebuie sa ne decidem asupra meniului, sa incepem sa cumparam bautura, tinuta mirelui, tinuta mea pt civila, cadouri la nasi, socri, domnisoare de onoare, miresoi, luna de miere si alte maruntisuri. :D
stai stai stai, cadouri la socrii?! ce cadouri? eu stiu ca socrii fac cadouri, nu invers

lorelay_k
17.02.2015, 09:33:12
La mine e o chestie ce tine de dorinta mea si atat. Si asta pt ca ma simt recunoscatoare fata de socrul meu pt ca mi a cumparat rochita de mireasa, fata de soacra mea pt ca ne cumpara verighetele si fata de mama mea pt ca mi a dat viata si m a crescut. Si, de aceea, vreau sa le daruiesc si eu ceva, un dar de suflet pe care sa l pastreze amintire de la mine, din ziua nuntii.

stai stai stai, cadouri la socrii?! ce cadouri? eu stiu ca socrii fac cadouri, nu invers

ellageo
19.02.2015, 15:49:45
Buna! Si eu sunt o miresica de mai 2015 :D am rezervat localul, biserica, avem nasi, muzica, video, marturii si invitatii :P As avea o intrebare/ rugaminte: cine cunoaste lautari/cantareti la acordeon si vioara, dar si din gura pentru pregatirile din ziua nuntii la mire si mireasa? As dori sa-mi lasati un mesaj privat cu numarul de telefon :) am uitat sa spun ca nunta va avea loc pe 30 mai in Bucuresti :P

ramona-elena
20.02.2015, 09:21:34

aaa...am si luna de miere rezervata...de fapt a dat si avansul 400 de euro,si pana pe 20 martie trebuie sa dam restul de bani....plecam in Corfu,hotel Aquis Agios Gordis...iuhuu...
Bautura noua ne-o cumpara cineva din vama,am dat banii,cand sunt aduse toate sticlele mergem sa o luam.
Costumul lui e acasa cu doua camasi,butoni lavaliera,pantofii si cureaua nu le are momentan...
noi luam doar cadou la nasi,...stiu ca tu ai zis ca vrei sa iei si la socri....
pantofii mei nu sunt gata si asta ma enerveaza maxim...am dat comanda pe 19 ianuarie...mi-au zis doua saptamani...si a trecut o luna...am sunat eu de doua ori sa vad in ce stadiu sunt...si cica i-a intarziat pielea ca nu o aveau pe stoc...maxim...si nu au putut sa dea un telefon....
verighetele sunt acasica...
la dans avem 3 sedinte...duminica sper sa fie a patra...avansam...
invitatii mai am maxim 20 de dat din 100...
si cam atat...

lorelay_k
20.02.2015, 09:32:17
Wow, esti super! Bravo! Nu ti fa griji, vor veni si pantofii in curand si vei avea si timp sa te obisnuiesti cu ei ca sa eviti bataturile unor pantofi nepurtati deloc.
Esti super avansata cu pregatirile si ma mobilizezi si pe mine care ma misc cam grelut si ma focusez mai mult pe detalii din cate incep sa mi dau seama.
Luna de miere, noi inca nu am rezervat nimic pt ca nu suntem hotarati unde, cand si cum:D. Al meu, are o piele de peste si nu suporta soarele neam, deci o saptamana la plaja ar fi un rasfat doar pt mine. Am zis ca o sa mergem prin Europa, in 2 3 orase mari, cate 3 4 nopti in fiecare dar nu suntem hotarati. Eu as vrea mult sa vad Praga, el Amsterdam sau Londra:D. Ufa, mai vedem!
Invitatii am dat si eu 4 din 100 :)) - de fapt si pe astea le am pus la posta pt ca le am trimis prietenilor de peste mari si tari. O sa incepem sa le dam in martie mai serios.

In schimb, mi am dat comanda de cutie pt verighete, cutie pt dar (pe care o voi pastra si pe post de cutie de amintiri). Urmeaza bijuteriile, m am hotarat pe Josephine dar astept colectia noua si...cam atat.:P
Spor!

p.s. cat va ajunge sejurul in Grecia?

aaa...am si luna de miere rezervata...de fapt a dat si avansul 400 de euro,si pana pe 20 martie trebuie sa dam restul de bani....plecam in Corfu,hotel Aquis Agios Gordis...iuhuu...
Bautura noua ne-o cumpara cineva din vama,am dat banii,cand sunt aduse toate sticlele mergem sa o luam.
Costumul lui e acasa cu doua camasi,butoni lavaliera,pantofii si cureaua nu le are momentan...
noi luam doar cadou la nasi,...stiu ca tu ai zis ca vrei sa iei si la socri....
pantofii mei nu sunt gata si asta ma enerveaza maxim...am dat comanda pe 19 ianuarie...mi-au zis doua saptamani...si a trecut o luna...am sunat eu de doua ori sa vad in ce stadiu sunt...si cica i-a intarziat pielea ca nu o aveau pe stoc...maxim...si nu au putut sa dea un telefon....
verighetele sunt acasica...
la dans avem 3 sedinte...duminica sper sa fie a patra...avansam...
invitatii mai am maxim 20 de dat din 100...
si cam atat...

ramona-elena
23.02.2015, 09:13:23
Wow, esti super! Bravo! Nu ti fa griji, vor veni si pantofii in curand si vei avea si timp sa te obisnuiesti cu ei ca sa eviti bataturile unor pantofi nepurtati deloc.
Esti super avansata cu pregatirile si ma mobilizezi si pe mine care ma misc cam grelut si ma focusez mai mult pe detalii din cate incep sa mi dau seama.
Luna de miere, noi inca nu am rezervat nimic pt ca nu suntem hotarati unde, cand si cum:D. Al meu, are o piele de peste si nu suporta soarele neam, deci o saptamana la plaja ar fi un rasfat doar pt mine. Am zis ca o sa mergem prin Europa, in 2 3 orase mari, cate 3 4 nopti in fiecare dar nu suntem hotarati. Eu as vrea mult sa vad Praga, el Amsterdam sau Londra:D. Ufa, mai vedem!
Invitatii am dat si eu 4 din 100 :)) - de fapt si pe astea le am pus la posta pt ca le am trimis prietenilor de peste mari si tari. O sa incepem sa le dam in martie mai serios.

In schimb, mi am dat comanda de cutie pt verighete, cutie pt dar (pe care o voi pastra si pe post de cutie de amintiri). Urmeaza bijuteriile, m am hotarat pe Josephine dar astept colectia noua si...cam atat.:P
Spor!

p.s. cat va ajunge sejurul in Grecia?
avand in vedere ca e early ealry booking 909 euro...aquis all inclusive...adica si bauturile!stii problema mea de pe forumul de 2015...cu pasaportul...inca nu mi l-am facut
am fost la starea civila si am uitat sa intreb daca mi-l capseaza...logic....m-a luat valul...in schimb am aflat ca pe 11 mai trebuie sa depunem actelle cu tot cu certificatele prenuptiale...

ramona-elena
26.02.2015, 21:29:32
ce aranjamente florale alegeti fetele?

dienutza_uta
26.02.2015, 23:28:48
buna la fete
noi avem nunta in 2 mai 2015, si.....suntem in urma cu invittiile, abia am trimis textul sa le imprime.
am avut o incurcatura cu nasii si abia acum s-a clarificat totul
Sper saptamana viitoare sa le primim si sa le dam mai la foc automat
Am noroc ca jumate le da soacra-mea (vor ei, invitatii lor, eu nu ma bag ca nu ii prea cunosc, deci sper ca asa sa ne miscam repede cu ele, mai ales ca oricum toti stiu ca facem nunta si cei din partea mea au zis ca vin si daca nu ii invit ;))

de rezolvat am rezolvat asa:
-in decembrie sala
- in ianuarie muzica- formatie
- in februarie dat prima comanda la invitatii, rochia de mireasa, prajituri si tort, gheata carbonica, porumbei, staroste, costum mire, vinul. palinca o avem de la socrii

mai avem florile, la care ne-am cam blocat.
nici nu vrem sa cheltuim averi cu ele, si nici nu ne-a prea convenit ofertele florariilor.
adica dat fiind ca facem nunta in mai si sunt atatea flori frumoase si ieftine, colorate, nu vrem sa cheltuim pe trandafiri, crini, orhidee, hortensii and co, am fi optat pentru narcise, gladiole, margarete, zambile, iasomie, liliac, dar mi se baga pe gat crizanteme si gherbere, cica nu se lucreaza cu flori din astea mai primavaratice si nu prea ma baga nimeni in seama cand zic ca totusi vorbim de luna mai nu de noiembrie

voi cum stati cu florile?

mai avem de luat pantofii, bijuteriile, inca ceva materiale pentru decoratiuni, sticle pt palinca, pahare pentru sampanie, saratele, spirtoasele, verighetele, de facut programare pentru machiaj/coafor, pungi pentru praji si tuica de dat acasa, si nu mai stiu exact ce #-o#-o#-o

inca mai am dileme cu ce culoare sa imi fac scaunele, bordo sau caramiziu, avand in vedere ca in restaurant pe jos este mocheta inchisa la culoare si in rest totul e alb, neutru. bordo mi se pare putin pretentios, si am impresia ca un caramiziu merge mai bine cu flori mai colorate, voi ce parere aveti?

dienutza_uta
26.02.2015, 23:35:25
in caz ca va intrebati cum sunt asa aiurita cu nunta si le-am cam facut toate la foc automat, noi ne-am hotarat in decembrie ca facem nunta, dupa ce am aflat ca o sa avem un copilas surpriza care ne-a facut foarte fericiti.
eu as fi vrut sa asteptam pana dupa ce nasc cu nunta, insa viitorul sot a preferat sa ne aventuram acuma, asa ca am sa fiu o miresica graviduta in 28 de saptamani (cam 6 luni), de asta pantofii si verighetele le-am cam lasat mai la urma ca sa vedem cum stam cu kg-ele si cu retentia de apa.

SPER sa iasa toate bine si baietelul din burtica sa nu se supere ca o sa il cam scutur la dans si o sa il tratam cu muzica la maxim (avem 1 botez si o nunta plus nunta noastra in 3 sambete consecutive)

lorelay_k
27.02.2015, 17:32:30
In primul rand felicitari pt bebe! Sa ai o sarcina si o nastere usoare si sa ti traiasca baiatul!

Nu ti fa griji in privinta invitatiile, noi le avem acasa de vreo luna de acum si n am dat decat 20 de bucati soacrei sa le dea invitatilor ei (pe care nu le a dat inca) si 4 bucati pe care le am expediat eu prin posta unor prietene de peste mari si tari (si pe care nu le au primit inca:P). Dupa 15 martie ne apucam serios de impartit invitatii si avem de dat 100 :D (minus cele de care ti am povestit deja). Norocul nostru e ca avem posibilitatea sa dam pe grupuri de oameni: la serviciu facem o masa fiecare la el la birou, si deja "scapam" de 20 de bucati. In familie, la fel, facem o masa de Paste si dam aproape 30 de invitatii, cu grupul de prieteni un gratar si zic eu, mai mult de jumatate din invitatii or sa se imparta repejor. La restul, o sa ne ducem la fiecare in parte, acasa cel mai probabil si o sa le dam.

Eu o sa am aranjamente florale simple, din bujori, lavanda si floarea miresei. Nici eu nu am fost dispusa sa dau prea mult pe partea asta asa ca am cautat pana am gasit o oferta buna: 2400 lei tot ce tine de partea cu florile: aranjamente de masa, prezidiu, masa de primire, lumanari, buchete mireasa si nasa, cocarde, bratari la mana, suport lumanari cununie.

buna la fete
noi avem nunta in 2 mai 2015, si.....suntem in urma cu invittiile, abia am trimis textul sa le imprime.
am avut o incurcatura cu nasii si abia acum s-a clarificat totul
Sper saptamana viitoare sa le primim si sa le dam mai la foc automat
Am noroc ca jumate le da soacra-mea (vor ei, invitatii lor, eu nu ma bag ca nu ii prea cunosc, deci sper ca asa sa ne miscam repede cu ele, mai ales ca oricum toti stiu ca facem nunta si cei din partea mea au zis ca vin si daca nu ii invit ;))

de rezolvat am rezolvat asa:
-in decembrie sala
- in ianuarie muzica- formatie
- in februarie dat prima comanda la invitatii, rochia de mireasa, prajituri si tort, gheata carbonica, porumbei, staroste, costum mire, vinul. palinca o avem de la socrii

mai avem florile, la care ne-am cam blocat.
nici nu vrem sa cheltuim averi cu ele, si nici nu ne-a prea convenit ofertele florariilor.
adica dat fiind ca facem nunta in mai si sunt atatea flori frumoase si ieftine, colorate, nu vrem sa cheltuim pe trandafiri, crini, orhidee, hortensii and co, am fi optat pentru narcise, gladiole, margarete, zambile, iasomie, liliac, dar mi se baga pe gat crizanteme si gherbere, cica nu se lucreaza cu flori din astea mai primavaratice si nu prea ma baga nimeni in seama cand zic ca totusi vorbim de luna mai nu de noiembrie

voi cum stati cu florile?

mai avem de luat pantofii, bijuteriile, inca ceva materiale pentru decoratiuni, sticle pt palinca, pahare pentru sampanie, saratele, spirtoasele, verighetele, de facut programare pentru machiaj/coafor, pungi pentru praji si tuica de dat acasa, si nu mai stiu exact ce #-o#-o#-o

inca mai am dileme cu ce culoare sa imi fac scaunele, bordo sau caramiziu, avand in vedere ca in restaurant pe jos este mocheta inchisa la culoare si in rest totul e alb, neutru. bordo mi se pare putin pretentios, si am impresia ca un caramiziu merge mai bine cu flori mai colorate, voi ce parere aveti?

lorelay_k
27.02.2015, 17:36:03
La mine or sa fie bujori, lavanda, gypsophilla si ranunculus aranjate pe inaltimi diferite in vaze si sticle cu lumanari printre ele. O sa fie ceva simplu si destul de modest pt ca nu am oferit un buget mare florilor. Tin sa fie frumos buchetul si lumanarile care or sa fie ca cele din atasament.
Tu ce flori ai?

ce aranjamente florale alegeti fetele?

dienutza_uta
27.02.2015, 20:07:00
In primul rand felicitari pt bebe! Sa ai o sarcina si o nastere usoare si sa ti traiasca baiatul!

Nu ti fa griji in privinta invitatiile, noi le avem acasa de vreo luna de acum si n am dat decat 20 de bucati soacrei sa le dea invitatilor ei (pe care nu le a dat inca) si 4 bucati pe care le am expediat eu prin posta unor prietene de peste mari si tari (si pe care nu le au primit inca:P). Dupa 15 martie ne apucam serios de impartit invitatii si avem de dat 100 :D (minus cele de care ti am povestit deja). Norocul nostru e ca avem posibilitatea sa dam pe grupuri de oameni: la serviciu facem o masa fiecare la el la birou, si deja "scapam" de 20 de bucati. In familie, la fel, facem o masa de Paste si dam aproape 30 de invitatii, cu grupul de prieteni un gratar si zic eu, mai mult de jumatate din invitatii or sa se imparta repejor. La restul, o sa ne ducem la fiecare in parte, acasa cel mai probabil si o sa le dam.

Eu o sa am aranjamente florale simple, din bujori, lavanda si floarea miresei. Nici eu nu am fost dispusa sa dau prea mult pe partea asta asa ca am cautat pana am gasit o oferta buna: 2400 lei tot ce tine de partea cu florile: aranjamente de masa, prezidiu, masa de primire, lumanari, buchete mireasa si nasa, cocarde, bratari la mana, suport lumanari cununie.

of, merci de incurajare, dar totusi voi aveti nunta la o luna si un pic dupa a mea si deja ati dat din ele, eu abia astept macheta /:)
deja am primit reclamatii de la posibili nuntasi de-ai mirelui care au crezut ca nu i-am chemat la nunta :))

cu florile, nu stiu sincer ce sa facem.
am gasit ceva vaze ieftine la Ikea, ne-am lua vreo 25 de buc, dar nu stim ce sa punem in ele.
am pune flori de primavara-vara, insa cele de la noi nu stiu daca rezista de vineri pana duminica dimineata, cele de import sunt mai scumpe ca trandafirii

frate-meu zice ca ma ajuta sa facem ceva aranjamente in burete, pana la nunta sa facem probe sa vedem cum tin, ne-am gandit la crini albi si portocalii, l narcise galbene, gypsofila si ceva verdeturi, dar iar, nu stiu daca tin de vineri suficient de bine.

complicat

mi-e mila sa dau o gramada de bani pe flori sa le arunc dupa 2 zile

ne-am gandit sa luam orhidee in ghiveci si dimineata sa le facem cadou la unii invitati.
am putea sa le personalizam putin ghivecele
asa ar trebui sa mai comandam doar buchetele, lumanarile si ceva aranjamente pe masa mirilor, arcada si stalpisori

of, nu stiu ce sa alegem

dienutza_uta
27.02.2015, 20:46:34
mi-e ciuda, as da si eu 2500 pe ce zici tu facut cu bujori si lavanda, dar mie imi cer atata pe crizanteme si cate o gerbera, de asta sunt asa suparata, ca nu vreau crizantema la acelas pret

ramona-elena
01.03.2015, 09:33:43

eu am gasit furnizorul de la firmele cu aranjamente florale...nu la florarie ci direct de la sursa...pret florarie pe tot ce vreau eu 4200...pret de furnizor 1200...absolut tot 12 aranjamente florale de mese...lumanarile...buchetul meu buchetul nasei....cocarde..10...masina...masa mirilor...aranjament din capat in capat...

lorelay_k
01.03.2015, 19:35:53
super pret! si eu am cautat furnizorul direct dar din pacate acesta s a dovedit a fi un depozit de flori care livreaza florile ca atare si nu in aranjamente. asa ca am ales dintre prestatorii de decoratiuni, oferta cea mai accesibila bugetului nostru si am gasit o!
tu ce flori vei avea Ramona?

eu am gasit furnizorul de la firmele cu aranjamente florale...nu la florarie ci direct de la sursa...pret florarie pe tot ce vreau eu 4200...pret de furnizor 1200...absolut tot 12 aranjamente florale de mese...lumanarile...buchetul meu buchetul nasei....cocarde..10...masina...masa mirilor...aranjament din capat in capat...

ramona-elena
01.03.2015, 21:08:33
super pret! si eu am cautat furnizorul direct dar din pacate acesta s a dovedit a fi un depozit de flori care livreaza florile ca atare si nu in aranjamente. asa ca am ales dintre prestatorii de decoratiuni, oferta cea mai accesibila bugetului nostru si am gasit o!
tu ce flori vei avea Ramona?
nu sunt o cunoascatoare a florilor...stiu doar culorile pe care ma voi axa...alb-rosu...vreau trandafiri multi in buchet...dar mi-a spus doamna ca va fi foarte greu...asta ajunge 200 de lei...lumanarile cu bulb de trandafiri rosii 400 de lei,...masa cu aranjament alb-rosu toata masa...200 de lei...si aranjamentele de pe masa in jur de 30-35 de lei buchetul...buchetul nasei va fi in jur de 200 cu rununculus...
In functie de ce flori vor avea pret bun in mai...ne vom axa si pe alte flori,doamna de acolo e o draguta...si i-am zis ca nu am nici o treaba cu florile,sunt foarte practica prefer altceva decat un buchet de flori,....si din acest motiv nu am preferinte pentru un anumit tip de flori...sper ca ma intelegi!Pentru mine conteaza sa reziste si sa fie alb-rosu...te pup,spor la pregatiri!

ramona-elena
02.03.2015, 11:25:39
asa ceva as vrea...puneti si voi poze sa am de unde sa ma inspir...eu sunt hotarata doar la culori,dupa cum am mai spus...

lorelay_k
05.03.2015, 12:44:29
am vrut sa ti atasez poze dar nu ma lasa deloc, nu stiu de ce. parca tu spuneai ca ai tema macul?!

asa ceva as vrea...puneti si voi poze sa am de unde sa ma inspir...eu sunt hotarata doar la culori,dupa cum am mai spus...

lorelay_k
05.03.2015, 12:45:29
aaa, uite ca m a lasat! silly me!:D

am vrut sa ti atasez poze dar nu ma lasa deloc, nu stiu de ce. parca tu spuneai ca ai tema macul?!

dana1411
06.03.2015, 13:19:55
Buna fetelor,

Sunt miresici din Brasov care au nunta in mai?

ramona-elena
08.03.2015, 17:00:02
aaa, uite ca m a lasat! silly me!:D

da eu am nunta cu tema maci...dar nu am cum sa pun maci ca nu rezista ....asa mi-a zis doamna...imi plac aranjamentele postate de tine!

lorelay_k
09.03.2015, 14:12:21
Deci, tipa cu care colaborez eu pt nunta, chiar mi a povestit ca a facut un eveniment (a fost nunta+botez 2 in 1) cu tematica maci si, tocmai pt ca nu rezista, i a inlocuit cu ceva foarte asemanator (cel putin pt necunoscatori) si anume: anemone rosii si maci de hartie - care dupa parerea mea, au aratat neasteptat de bine. Eu iti atasez poze de la petrecerea respectiva pt inspiratie si daca te intereseaza mai mult, lasa mi un mesaj pe privat.
Spor!

da eu am nunta cu tema maci...dar nu am cum sa pun maci ca nu rezista ....asa mi-a zis doamna...imi plac aranjamentele postate de tine!

lorelay_k
09.03.2015, 14:13:10
Aaaa, mai mult decat atat, i a pictat papionul lui si rochia ei cu..maci, bineinteles!
Foarte tare mi s a suparat si am zis ca astia clar! oameni pasionati!

lorelay_k
12.03.2015, 09:20:17
Hello! Ce fac miresicile de mai? Cum mai stati cu pregatirile?
Noi sambata viitoare mergem la prima proba la rochita (o voi ridica la inceputul lunii mai), la degustat meniul (in sfarsit ne am hotarat ce sa punem pe masa invitatilor) si la achitat avansul pt cocktail bar. Am mai contractat si furnizorul de candy bar si am inceput sa dam invitatiile (deocamdata doar 15:D).

Aseara ma cam luase cu panica pt ca mi am dat seama, contrar aparentelor logodnicului meu, ca mai sunt destule de facut: costumul si pantofii lui, rochia mea de cununie civila, vinul, apa, sucul si crema de whisky, drumuri in afara localitatii pt a da invitatii, lentile de contact pt mine, bijuterii pt ziua cea mare, cadoul la nasi, si cam atat cred. Ufa! deci, clar mai sunt!

ramona-elena
16.03.2015, 11:37:21
Deci, tipa cu care colaborez eu pt nunta, chiar mi a povestit ca a facut un eveniment (a fost nunta+botez 2 in 1) cu tematica maci si, tocmai pt ca nu rezista, i a inlocuit cu ceva foarte asemanator (cel putin pt necunoscatori) si anume: anemone rosii si maci de hartie - care dupa parerea mea, au aratat neasteptat de bine. Eu iti atasez poze de la petrecerea respectiva pt inspiratie si daca te intereseaza mai mult, lasa mi un mesaj pe privat.
Spor!

noi asa vom avea...nu erau gata toti macii pentru masa mirilor,cand am fost sa vedem cam cum ar da...pe mesele invitatilor,nu vor fi acele vaze cu acei maci pentru ca nu imi place cum da,si voi avea aranjament floral pentru fiecare masa...stalpisorii aia nu sunt finalizati...la nunta va fi imbracat acel fier forjat....

lorelay_k
16.03.2015, 11:42:08
super frumos! imi place!

noi asa vom avea...nu erau gata toti macii pentru masa mirilor,cand am fost sa vedem cam cum ar da...pe mesele invitatilor,nu vor fi acele vaze cu acei maci pentru ca nu imi place cum da,si voi avea aranjament floral pentru fiecare masa...stalpisorii aia nu sunt finalizati...la nunta va fi imbracat acel fier forjat....

ramona-elena
16.03.2015, 11:53:11
super frumos! imi place!

de la asta a plecat nebunia mea cu macii

ramona-elena
16.03.2015, 11:57:33
marturiile mele...
Am facut cateva plicuri pentru bani pentru persoanele care stiu ca vin siguri,le fac personalizate la fiecare in parte,vreau sa se simta important fiecare invitat...
verighetele...aici am o problema ...vreau o cutie deosebita...eventual ceva facut la comanda...recomandari?

lorelay_k
16.03.2015, 12:32:28
Foarte faine! Invitatii tai sigur le vor aprecia. Vezi ca ti am raspuns pe topicul miresici 2015 la intrebarea cu cutia de verighete. si eu am vrut personalizata si am gasit cea mai buna varianta pt noi.:)

marturiile mele...
Am facut cateva plicuri pentru bani pentru persoanele care stiu ca vin siguri,le fac personalizate la fiecare in parte,vreau sa se simta important fiecare invitat...
verighetele...aici am o problema ...vreau o cutie deosebita...eventual ceva facut la comanda...recomandari?

lorelay_k
16.03.2015, 12:35:01
Miresicilor din Iasi, stiti cumva unde gasesc o rama foto de genul asta? Am o idee si am nevoie de tipul asta de rama foto.
Sau are cineva drum prin Ikea?:D pe site ul lor le am gasit si au un super pret, 3,99 lei.:d Ma poate ajuta cineva in sensul asta?:D

ramona-elena
16.03.2015, 13:19:41
Miresicilor din Iasi, stiti cumva unde gasesc o rama foto de genul asta? Am o idee si am nevoie de tipul asta de rama foto.
Sau are cineva drum prin Ikea?:D pe site ul lor le am gasit si au un super pret, 3,99 lei.:d Ma poate ajuta cineva in sensul asta?:D

stiu ca poti cumpara online de la ei,de ce nu incerci?

lorelay_k
16.03.2015, 13:40:52
Pt ca ma costa transportul si ambalarea lor de 12 ori pretul lor:D. dar nu i nimic, se pare ca vor si colegele de la birou chestii de la ikea si o sa impartim costurile de transport.

stiu ca poti cumpara online de la ei,de ce nu incerci?

maria90
21.03.2015, 20:31:33
Eu as vrea bujori. Ma bazez ca gases ca o sa cumpar din piata, cu o zi inainte.
Cam asta era planul. Acum insa, sunt in dubii...si ma tem ca sunt cam irealista:daca nu o sa mai fie bujori? Ma risc in halul asta? Si o sa raman cu alte flori, oarecare, tot din piata?:-SS

ramona-elena
22.03.2015, 18:03:07
Eu as vrea bujori. Ma bazez ca gases ca o sa cumpar din piata, cu o zi inainte.
Cam asta era planul. Acum insa, sunt in dubii...si ma tem ca sunt cam irealista:daca nu o sa mai fie bujori? Ma risc in halul asta? Si o sa raman cu alte flori, oarecare, tot din piata?:-SS

iti faci tu singura aranjamentele???

maria90
22.03.2015, 21:44:19
Pai nu vreau nimic complicat. Bujori in sticle colectionate, stranse de la rude prieteni.

Ceva in genul:
562167 562168 562169

Doar ca as vrea in spatele mesei noastre sa am niste sticle care atarna, cu flori. Alea trebuie sa fie mai mici. Nu stiu ce sa aleg.

Ca idee, la asta ma refer:

562170 562171 562172

Si nu stiu ce sa folosesc pentru chestii de genul(adica as putea fel de fel de flori, tot asa din piata, ce o sa fie, dar nu stiu...tot sunt asa in dubii):

562173 562174 562175 562176, ultimele doua in caz ca nu fac rost de suport din acela de fier forjat

lorelay_k
23.03.2015, 12:15:28
Arata super!!! Si eu voi avea niste chestii mai deosebite, tot grupuri de flori vor fi, asezate in sticle colorate si vaze. Insa, se va ocupa cineva de aspectul acesta.
E super ok ca vrei sa le faci tu, dar iti recomand sa nu risti atat de mult. Mai bine du te la un engros de flori si da ti comanda de flori. Asa vei sti sigur ca iti vor ajunge florile la timp si ca nu te alegi cu ce ramane, asa cum ai spus si tu.
Oricum super idee!

Pai nu vreau nimic complicat. Bujori in sticle colectionate, stranse de la rude prieteni.

Ceva in genul:
562167 562168 562169

Doar ca as vrea in spatele mesei noastre sa am niste sticle care atarna, cu flori. Alea trebuie sa fie mai mici. Nu stiu ce sa aleg.

562170 562171 562172

Si nu stiu ce sa folosesc pentru chestii de genul(adica as putea fel de fel de flori, tot asa din piata, ce o sa fie, dar nu stiu...tot sunt asa in dubii):

562173 562174 562175 562176, ultimele doua in caz ca nu fac rost de suport din acela de fier forjat

ramona-elena
24.03.2015, 09:09:04

Ceva in genul:
562167 562168 562169

562170 562171 562172

Foarte frumos!!!!

Apropoooo...
am buchetul de miresica din maci,hand made....cand va ajunge la mine voi pune pozici...iuhuuu!!!!Si cutia pt verighete o astept.....

maria90
30.03.2015, 20:18:57
Ramona, ce ai mai facut? :)Ce mai trebuie facut.
Mi-e teama ca uit ceva ...

lorelay_k
01.04.2015, 10:16:24
Scuze ca ma bag in seama dar poate totusi te ajut cu ceva. Deci eu mi am "impartit" treburile asa:
1. prestatori mari (muzica, foto-video, flori, restaurant, biserica, papetarie)
2. prestatori adiacente (machiaj, coafat, unghii, epilat)
3. bautura, candy bar, cocktail bar, degustat si stabilit meniul
4. vestimentatie (rochii, pantofi, ciorapi, costume, camasi, bijuterii, butoni; civila+petrecere)
5. impartit invitatii (numere de telefon pt confirmarile ulterioare, benzina pt drumuri)
6. cununia civila (analize, certificate prenuptiale, depunere acte, stabilire ora oficiere, serveala invitati: pahare, sampanie, prajituri, confetti)
7. cununie religioasa (vin, cozonac/piscoturi, serveala invitati, idem civila, confetti)
8. altele (transport invitati, cadouri nasi, bani de buzunar mire pt ziua cea mare, sticle wiskey rascumparat mireasa)
9. luna de miere

Cam atat! sper ca nu am uitat ceva!:D

ramona-elena
02.04.2015, 19:20:01

eu mi-am descoperit o mare pasiune,si m-am apucat de facut pahare,in rest pentru nunta am terminat cu costumatiile adica si-a luat si mirele curea,am dat comanda de tort,si am fost la toate hotelurile din Galati sa ma interesez de camere pentru invitati,mai astept cateva oferte,si apoi ma duc sa fac contractul,cred ca ccel mai probabil saptamana viitoare.

mar_ysa_28
05.04.2015, 11:22:37
Sa mai apar și eu.... Am intrat în febra pregătirilor maxim.
Fetelor fiți fericite maxim... Mie mi-au mâncat 5 luni din viata actele, bine ca nu va căsătoriți cu străini. Apoi am dat invitațiile, rochia e comandata, foto, biserica, restaurant avem. Dj e în coada de peste, am o solista pt o ora.
Urmează verighetele, degustarea, marturii și papetărie, costumul mirelui, rochiile fetelor mele pe care le voi face eu, cadouri... Și peste câteva zile plecam la munte sa ne cununam acolo în pădure. Am luat rochița pt cununia civila și cămașă pt el, tutu-uri pt fete. =P~

lorelay_k
15.04.2015, 09:05:24
Ce faceti miresicilor de mai? Mai avem asa de putin!!!!! Pe mine au inceput sa ma ia emotiile si din pacate, la stress ma apuca si foamea si ma stresez si mai mult ca nu o sa incap in rochia mea sirena ca incep sa rontai si mai mult!!! :(((

Ce mai aveti de pregatit?

ramona-elena
19.04.2015, 09:59:42
Ce faceti miresicilor de mai? Mai avem asa de putin!!!!! Pe mine au inceput sa ma ia emotiile si din pacate, la stress ma apuca si foamea si ma stresez si mai mult ca nu o sa incap in rochia mea sirena ca incep sa rontai si mai mult!!! :(((

Ce mai aveti de pregatit?
astept ultimile doua saptamani, au ramas confirmarile si comenzile finale,la tort bautura,si rezervat camere de hotel...
Saptamana care vine imi fac probe la par...si cam atat!

mada_m90
20.04.2015, 17:28:23
Miresici de mai, cum stati cu emotiile, ultimele pregatiri? cum va simtiti avand in vedere ca marele eveniment se apropie? <:-P

ramona-elena
20.04.2015, 19:58:15
Miresici de mai, cum stati cu emotiile, ultimele pregatiri? cum va simtiti avand in vedere ca marele eveniment se apropie? <:-P

eu abia astept,,in saptamana cu nunta vom merge si la restaurant cu coregeraful pentru a face cateva repetii,in rest nu mai avem nimic de facut,le-am facut pe toate din timp,si nu ma stresez.Mai am de facut bagajul pentru luna de miere si gata...iuhuuuu

lorelay_k
21.04.2015, 10:51:51
emotiile si stressul incep la noi si se manifesta intr un mod pe care nu mi l doream:d nervozitate si foameeeeee!!! :))) adica eu ma ingras si al meu tipa:))) combinatia perfecta:))). ufa!

Pai, suntem in curs de finalizare si noi, insa tot mai avem tinuta lui, bijuteriile mele si de contractat distribuitorul de bauturi non alcoolice.
In rest, cam asta e!

Voi unde va faceti analizele pt certificatele prenuptiale si cat va costa?

mada_m90
21.04.2015, 17:49:19
Nu m-am gandit pana acum la ele pt ca nasa este medic de familie. Cred ca analizele sunt obligatirii, in caz contrar nu le facem pt ca eu am vene minuscule, imposibil de prins si ma trec fiorii cand aud de analize. Nu de alta, dar mereu sunt intepata de min 4-5 ori pt cativa ml de sange....

Andreea2286
04.05.2015, 19:12:54
Miresici de mai ce mai faceti? Cum merge treaba? Eu nu mai am stare..mai avem asa putin
Noi avem 99% din confirmari si incepem sa facem o asezare la mese dar nu e chiar asa usor :). Am emotii cu vremea..cand e soare..cand ploua..dar sa speram ca intr&un final va fi bine oricum va fi ea.

lorelay_k
04.05.2015, 23:09:10
emotii! emotii! emotii! andreea mai ai asa putin! wow! ma bucur pt tine si stai linistita ca va fi totul exact cum iti doresti! ti am urmarit postarile si se vede ca ai fost foarte organizata si realista pe toata durata pregatirilor asa ca nimic nu iti va umbri ziua cea mare! nici macar un nor!

noi mai avem treaba insa suntem in grafic si zic ca ne incadram in timp, de fapt trebuie! confirmarile le vom face in weejendul in care tu te casatoresti si tot atunci vom definitiva.

p.s. o sa mi fie dor de tine in calitate de miresica emotionata si te rog sa nu uiti de noi dupa nunta si sa te intorci cu un feedback si bineinteles cu sfaturi!

Miresici de mai ce mai faceti? Cum merge treaba? Eu nu mai am stare..mai avem asa putin
Noi avem 99% din confirmari si incepem sa facem o asezare la mese dar nu e chiar asa usor :). Am emotii cu vremea..cand e soare..cand ploua..dar sa speram ca intr&un final va fi bine oricum va fi ea.

lorelay_k
04.05.2015, 23:13:23
hei, miresicile cu primele nunti de mai, cum a fost ziua cea mare? stiu ca abia v ati trezit din vis insa va asteptam cu nerabdare cu feedback. siiii CASA DE PIATRA!

ramona-elena
05.05.2015, 08:35:06
emotiile si stressul incep la noi si se manifesta intr un mod pe care nu mi l doream:d nervozitate si foameeeeee!!! :))) adica eu ma ingras si al meu tipa:))) combinatia perfecta:))). ufa!

Pai, suntem in curs de finalizare si noi, insa tot mai avem tinuta lui, bijuteriile mele si de contractat distribuitorul de bauturi non alcoolice.
In rest, cam asta e!

eu mi le-am facut pe toate la o clinica particulara,cu tot cu grupa si RH am platit 212 pentru amandoi,pe 11 mai ne dau si certificatele prenuptiale.
Nu m-am incurcat cu medicul de familie,daca te duci la medicul de familie,iti da trimitere unde sa fac analizele,cu rezultatul te intorci la medic care iti completeaza cerificatele prenuptiale...nu am vazut rostul la atata drum,am fact totul intr-un singur loc,cu analize pe bune si gata!:)

ramona-elena
05.05.2015, 08:37:07
eu in acest weekend fac confirmarile,luni trebuie sa ma duc la restaurant cu numarul total de persoane,si apoi in cerc,la flori,la tort...Si mie mi-e frica cu vremea,m-am uitat vineri aratau furtuni pe 23,m-am uitat ieri si arata soare....

ramona-elena
05.05.2015, 08:40:16
emotii! emotii! emotii! andreea mai ai asa putin! wow! ma bucur pt tine si stai linistita ca va fi totul exact cum iti doresti! ti am urmarit postarile si se vede ca ai fost foarte organizata si realista pe toata durata pregatirilor asa ca nimic nu iti va umbri ziua cea mare! nici macar un nor!

noi mai avem treaba insa suntem in grafic si zic ca ne incadram in timp, de fapt trebuie! confirmarile le vom face in weejendul in care tu te casatoresti si tot atunci vom definitiva.

p.s. o sa mi fie dor de tine in calitate de miresica emotionata si te rog sa nu uiti de noi dupa nunta si sa te intorci cu un feedback si bineinteles cu sfaturi!
hei ...cand vad ce scrieti aici,incep sa realizez ca mai sunt 2 saptamani si un pic...imi dau lacrimile...a si inca ceva...eu am sters toate pozele cu rochita de peste tot...si zilele trecute m-am uitat pe Facebook la cineva in conversatie...si ce sa vezi ...in ziua cand am facut proba la rochita i-am trimis poza direct...si cand m-am vazut acolo m-a luat asa un fior pe sira spinarii...oricat as zice eu ca nu sunt stresata...subconstientul lucreaza...sunt maxim de stresata...mi-e frica la confirmari...la vreme...daca va iesi asa cum ne dorim...ufaaa

lorelay_k
05.05.2015, 12:52:06
Eu incep sa ma relaxez in sensul ca nu ma mai consum. Desi nu am inceput inca confirmarile, avem o gramada de refuzuri. Au trecut nasterile in aceeasi saptamana cu nunta noastra, au trecut plecarile din tara, au trecut "nu am concediu/timp" si mai nou, au sosit problemele de sanatate. Pana acum am 4 persoane (din 4 cupluri) cu cate o hernie, un picior oparit, o mica interventie chirurgicala. Acum nu stiu daca or sa se recupereze sau nu astfel incat sa fie prezenti la nunta insa..nu ma mai stresez! :D

hei ...cand vad ce scrieti aici,incep sa realizez ca mai sunt 2 saptamani si un pic...imi dau lacrimile...a si inca ceva...eu am sters toate pozele cu rochita de peste tot...si zilele trecute m-am uitat pe Facebook la cineva in conversatie...si ce sa vezi ...in ziua cand am facut proba la rochita i-am trimis poza direct...si cand m-am vazut acolo m-a luat asa un fior pe sira spinarii...oricat as zice eu ca nu sunt stresata...subconstientul lucreaza...sunt maxim de stresata...mi-e frica la confirmari...la vreme...daca va iesi asa cum ne dorim...ufaaa

Andreea2286
05.05.2015, 13:29:25
Eu incep sa ma relaxez in sensul ca nu ma mai consum. Desi nu am inceput inca confirmarile, avem o gramada de refuzuri. Au trecut nasterile in aceeasi saptamana cu nunta noastra, au trecut plecarile din tara, au trecut "nu am concediu/timp" si mai nou, au sosit problemele de sanatate. Pana acum am 4 persoane (din 4 cupluri) cu cate o hernie, un picior oparit, o mica interventie chirurgicala. Acum nu stiu daca or sa se recupereze sau nu astfel incat sa fie prezenti la nunta insa..nu ma mai stresez! :D

Cea mai buna solutie e sa nu te stresezi..sincer. Eu am foarte putin invitati din partea mea..si stiam asta de la inceput..pt ca multi sunt plecati si nu vin acasa in mai..insa nici daca faceam in august nu aveam siguranta ca vin..plus ca la amandoi ne place luna mai..si mai ales pentru ca ziua nuntii e si o zi speciala si din alt motiv..fiind si ziua de nastere a viitorului meu sot :).

Ideea e ca..din acesti foarte putin oameni..cativa..pe care ma bazam..au plecat fie in Irlanda...fie in Anglia..si chiar Spania..toate intamplandu-se pe parcursul acestui an si de fiecare data cand auzeam ca mai plecat cineva ma stresam ca o sa vina nunta si nu o sa avem oameni..

Sa avem noi casnicii fericite si trainice, pentru ca astea conteaza. De multe ori mi-e ciuda pe mine ca din cauza tuturor problemelor organizatorice..uit ceea ce conteaza cu adevarat..uit ca e un moment unic in viata si ca semnifica mult mai mult decat o petrecere bine pusa la punct :)

Andreea2286
05.05.2015, 13:37:20

Multumesc Lorelai! :) Am incercat cat de cat sa fiu organizata desi uneori lucrurile au mai scapat de sub control :). Mai avem si noi lucruri de pus la punct pentru ca pana nu stii cati invitati vin si cate mese ai nu poti definitiva anumite lucruri. Oricum mai sunt aici pentru inca cateva zile si apoi am sa revin dupa nunta.

Noi plecam in luna de miere (sau mini luna de miere) dupa nunta...Duminica dupa-amiaza ne pornim spre Bucuresti si apoi luni dimineata avem zbor spre Barcelona unde vom sta cateva zile pentru a ne bucura pe deplin de statutul de tineri insuratei si pentru a ne indeparta de nunta si eventualele discutii de dupa..daca vor fi.. :)) Si sa pastram putin din euforie.

Si mie o sa fie dor de tine..tot in calitate de miresica entuziasmata si emotionata ..si de mesaje..si de sfaturi.. si de aceasta perioada de pregatiri ..de urmarit mesaje..de fiecare data cand vedeam in inbox ca mai e un mesaj nou pe miresici abia asteptam sa intru sa vad ce ati mai scris..off. :(

ramona-elena
06.05.2015, 19:32:08

eu vineri fac confirmarile la telefon..pana acum i-am intrebat doar pe cei plecati din tara,am o singura surpriza neplacuta si una placuta,schimb pe schimb!:))
Sa vad vineri...eu sper sa fie 100 de persoane,fara foto video si formatie...just invitati...

ramona-elena
06.05.2015, 19:34:43
Cea mai buna solutie e sa nu te stresezi..sincer. Eu am foarte putin invitati din partea mea..si stiam asta de la inceput..pt ca multi sunt plecati si nu vin acasa in mai..insa nici daca faceam in august nu aveam siguranta ca vin..plus ca la amandoi ne place luna mai..si mai ales pentru ca ziua nuntii e si o zi speciala si din alt motiv..fiind si ziua de nastere a viitorului meu sot :).

Ideea e ca..din acesti foarte putin oameni..cativa..pe care ma bazam..au plecat fie in Irlanda...fie in Anglia..si chiar Spania..toate intamplandu-se pe parcursul acestui an si de fiecare data cand auzeam ca mai plecat cineva ma stresam ca o sa vina nunta si nu o sa avem oameni..

Sa avem noi casnicii fericite si trainice, pentru ca astea conteaza. De multe ori mi-e ciuda pe mine ca din cauza tuturor problemelor organizatorice..uit ceea ce conteaza cu adevarat..uit ca e un moment unic in viata si ca semnifica mult mai mult decat o petrecere bine pusa la punct :)

hai ca m-ai emotionat,de mi s-a ridicat parul pe mine,ce mi-ar placea sa ne vedem cu toate intr-o zi:)..
asa e...hai capul sus toate miresicile,ce-o fi o fi!!!

lorelay_k
08.05.2015, 11:22:25
Da!! Ce idee buna! Oricum eu cred ca se leaga niste prietenii si ca o sa ne intalnim in timp pe un alt topic: de mamici! hihi! dar toate la randul lor!
Pupici miresicilor!

hai ca m-ai emotionat,de mi s-a ridicat parul pe mine,ce mi-ar placea sa ne vedem cu toate intr-o zi:)..
asa e...hai capul sus toate miresicile,ce-o fi o fi!!!

ramona-elena
09.05.2015, 09:11:10
Da!! Ce idee buna! Oricum eu cred ca se leaga niste prietenii si ca o sa ne intalnim in timp pe un alt topic: de mamici! hihi! dar toate la randul lor!
Pupici miresicilor!

corect!!!hai cu bebe acuma!:))

aniush
21.05.2015, 14:04:14

Buna, eu am avut nunta pe 3 mai. Din pacate am reusit sa inserez foarte putine poze la rubrica "Poze filme de la nunta noastra". Era intr-o duminica si a fost o zi cu soare, o zi superba. Nu era lume multa, agitatie cum e sambata. Catre seara a inceput o ploaie calda de vara.

aniush
21.05.2015, 14:05:20
Bafta la pregatiri, care le mai aveti.

lorelay_k
23.05.2015, 10:03:01
Andreea Casa de Piatra si multa fericire iti doresc! Intoarce te la noi si povesteste ne cum a fost nunta ta de vis! Si, mai ales da ne sfaturi si spune ne la ce sa fim atente!

p.s. AMR 1 saptamana si la mine!

lorelay_k
23.05.2015, 10:03:50
Ramona CASA DE PIATRA!!! Sa fii azi cea mai frumoasa si cea mai vesela! Distractie maxima si iti tin pumnii!!

lorelay_k
23.05.2015, 10:05:06
Aniush, felicitari si viata lunga si frumoasa impreuna sa aveti!

Bafta la pregatiri, care le mai aveti.

Andreea2286
26.05.2015, 10:58:47
Andreea Casa de Piatra si multa fericire iti doresc! Intoarce te la noi si povesteste ne cum a fost nunta ta de vis! Si, mai ales da ne sfaturi si spune ne la ce sa fim atente!

p.s. AMR 1 saptamana si la mine!

Buna Lorelay,

Multumesc mult si la fel si voua va doresc! Ahh.. ce as vrea sa mai fiu unde esti tu acum :)...

Nunta a fost superba..desi cred ca asa zice orice mireasa..dar eu asa am simtit..Am fost total feerica/ametita si sincer abia astept sa vad filmarea ca sa vad ce s-a intamplat :p

Sfaturi? Neaparat sa aveti persoane apropiate delegate pentru diverse lucruri, gen luat prajituri, servit prajituri sampanie la starea civila si alte lucruri..Nu va bazati neaparat pe parinti/surori frati/ pt ca si ei o sa fie ocupati cu gateli in ziua nuntii sau sunt emotionati :)

Cu asezarea intr-adevar trebuie muult timp si concentrare..Noi am avut si mai multi invitati decat preconizam initial..a fost foarte greu cu persoanele sa punem la mese..sa nu fie nemultumiti..plus ca restaurantul are mese patrate..nu rotunde..si asta ne-a dat alte batai de cap:p

Am avut noroc ca restaurantul nu a mai avut nici un eveniment saptamana respectiva si am inceput asezatul de marti cred :))

Ca idee..eu nu m-am putut relaxa decat dupa dansul oficial de deschidere :)