PDA

Versiunea completa : Nunta Handmade

C_ELLA
08.10.2014, 10:23:21
Buna fetelor!
Pentru cineva care si-a dorit acest subiect......
Succes in pregatirea nuntilor perfecte!

kaaty2005
08.10.2014, 10:44:36
Multumesc Ella pentru ca ai fost pe faza si ai deschis subiectul pentru noi. :*

Propun sa discutam aici despre toate accesoriile si decoratiunile care pot fi facute de noi. orice idei care vor sa se materializeze sunt binevenite.

Lista lucrusoarelor care pot fi facute ar fi :

invitatii
cocarde
marturii
numere masa
capsula timpului (va arat cum e cu asta - e o idee noua si tare haioasa)
aranjamente florale si neflorale masa/lumanari
buchete mireasa/nasa
casuta dar
pernuta verighete

Abia astept sa vad ce idei se aduna si sa facem si o lista de furnizori pentru diferite "ingrediente";;)

C_ELLA
08.10.2014, 11:21:39
Multumesc Ella pentru ca ai fost pe faza si ai deschis subiectul pentru noi. :*

Propun sa discutam aici despre toate accesoriile si decoratiunile care pot fi facute de noi. orice idei care vor sa se materializeze sunt binevenite.

Abia astept sa vad ce idei se aduna si sa facem si o lista de furnizori pentru diferite "ingrediente";;)
Si daca tot am deschis subiectul, sa va arat si cate ceva din ce am facut noi:"> (eu si sotul:talk_01:)

kaaty2005
08.10.2014, 12:38:08
Si daca tot am deschis subiectul, sa va arat si cate ceva din ce am facut noi:"> (eu si sotul:talk_01:)

Foarte frumoase sunt si sunt sigura ca au fost foarte apreciate :x

kaaty2005
08.10.2014, 12:57:55
Hai sa incepem lucrul, zic, :D sa discutam despre prima tema: Invitatiile

Eu m-am gandit asa: invitatii handmade din hartie reciclata

sunt necesare:

rama din lemn + plasa pentru forma in care vom turna hartia + burete
(un kit pentru fabricarea hartiei arata cam asa: 560596 dar ne adaptam dupa ce avem prin casa:-$). In fctie de dimensiunea colii de hartie pe care vrem s-o obtinem putem face o rama pentru cate o coala sau doua de-odata.
Eu am ales sa fac 2 intr-o singura forma (ajung acasa si va spun si masurile).
blender de bucatarie

Asadar o coala de hartie simpla reciclata ar arata cam asa:560597
iar daca vrem s-o personalizam ii putem adauga petale uscale, seminte sau altele 560598560599.

Din aceasta hartie putem obtine invitatii de efect ca:560600560601560602

Pe net exista tutoriale despre procedeul exact.

kaaty2005
10.10.2014, 10:29:05
;-) Din pacate nu m-am apucat de acest proiect si a trebuit sa aman pentru saptamana viitoare probabil.
Intre timp mi-am facut de lucru altceva si anume un "wedding planner" in care sa-mi notez toate ideile, furnizorii, magazine si tot ce tine de organizarea nuntii. Deocamdata am scris in el intrebarile pe care sa le pun la vizionarea unui restaurant si cateva adrese.:-p sper sa va placa
560644560645560646560647560648560649560650

kaaty2005
11.10.2014, 16:47:52
Chiar daca nu pare nimeni interesat de modelul de invitatii handmade paper eu totusi o sa postez in continuare:D pentru cele care inca nu ati gasit topicul sau, cine stie.., poate nu este inca momentul :)).

Iata hartia este gata in mai multe variante si pusa la uscat: cu galbenele, petale trandafir , levantica macinata

560670 560671 560672 560673

mariaeu
13.10.2014, 07:56:47
Kaaty2005, e foarte interesanta ideea ta (si stiu ca presupune ceva munca). Ce vei face cu hartia? Se poate tipari pe ea?

kaaty2005
13.10.2014, 09:43:20
Buna Maria,

Nu cred ca se poate tipari pentru ca nu este subtire ca o coala obisnuita si nu stiu daca ar "incapea" intr-o imprimanta cum avem noi pe acasa. Am luat asta in calcul cand m-am apucat si planul este sa fac din hartia asta practic numai exteriorul invitatiei. Textul propriu zis va fi tiparit pe carton subtire, apoi invelit si prins cu o pangica/fundita etc. Ma mai gandesc;))
o sa pun si o poza

AnaMariaAna
15.10.2014, 16:14:53
Cartonul colorat, panglici si perforator cu model, unde le gasesc la un pret mai mic?

lorecita_29
15.10.2014, 16:21:16
Cartonul colorat, panglici si perforator cu model, unde le gasesc la un pret mai mic?

daca ajungi in doraly sau europa/ dragonul rosu :)

AnaMariaAna
15.10.2014, 16:41:43
daca ajungi in doraly sau europa/ dragonul rosu :)

Multumesc. Imi fac lista de cumparaturi si peste o saptamana ma duc in cautare de materiale:D

pitic26
15.10.2014, 20:26:11
kaaty, super ideea cu hartie reciclata, dar cum as putea sa o cumpar facuta de-a gata? se gaseste in comert? este exact ce caut pentru ca noi ne gandeam sa facem asa invitatiile si sa le scriem de mana.
ideea ta este super si cu siguranta o sa ne insipram si noi.
ma bucur sa vad ca mai sunt fete care adera la ideea handmade la nunta pentru ca e un eveniment unic si putina personalizare da culoare.

noi vrem sa facem si sticle personalizate pentru vin, le umplem acasa si le punem dop. O alta idee ar fi sa punem in loc de ornamente de flori pe masa ghivecele cu flori care apoi sa le ia lumea acasa in loc de marturie.. Fiecare va avea un betisor cu eticheta si numele celor care sta la masa.

kaaty2005
16.10.2014, 10:53:09
Ma bucur tare mult ca-ti place ideea. Nu cred ca exista de cumparat si, sincera sa fiu, nu stiu daca merita sa cumperi. Este atat de relaxant sa le faci singura :D, serios. Mai mult dureaza partea cu uscatul si presatul (sa nu se increteasca pe la margini) dar vad ca ai nunta in septembrie si deci ai timp sa faci fel de fel.

In legatura cu vinul...si eu m-am gandit la asta la un moment dat dar cand am spus si altora..am fost intrebata daca si la femei vreau sa dau tot vin..:-\ in ideea ca n-ar fi prea elegant sa dai bautura la femei. Mi-au zis mai multi treaba asta si chiar de curand. sa nu mi-o iei in nume de rau, mi-ar parea rau sa fii dezamagita dar este doar o parere si nu o regula. Eu am ales sa renunt la idee dar este doar o alegere personala.

Eu am fost la o nunta la Constanta acum un an si am vazut chestia asta cu ghivecele. Mi-a placut atat atat de mult<:-P<:-P. Ginerele a anuntat ca la plecare, cine vrea poate lua ghiveciul de pe masa. Din pacate n-au fost suficiente ghivece pentru toata lumea dar intentia a contat mult. Toata lumea se uita mirata la modul : "chiar pot sa iau un ghiveci cu flori acasa ??;;)" A fost foarte frumos. Am luat si eu unul si m-am uitat cu drag la el cateva luni ( n-a rezistat mai mult :().
Poate o sa fac si eu asta cu aranjamentele florale de pe mese :):D

pitic26
16.10.2014, 11:02:21
La partea cu vinul ma gandeam sa il pun pe masa in sticle nu in carafe asa cum se obisnuieste. nu sa il daruiesc invitatiilor. E o doar o idee o sa vad pe parcurs daca voi putea sa imbuteliez atatea sticle si sa le duc la restaurant...

Iar ghivecele ma voi asigura ca voi avea destule sa ia macar o familie cate unul.

Ma bucur tare mult ca-ti place ideea. Nu cred ca exista de cumparat si, sincera sa fiu, nu stiu daca merita sa cumperi. Este atat de relaxant sa le faci singura :D, serios. Mai mult dureaza partea cu uscatul si presatul (sa nu se increteasca pe la margini) dar vad ca ai nunta in septembrie si deci ai timp sa faci fel de fel.

In legatura cu vinul...si eu m-am gandit la asta la un moment dat dar cand am spus si altora..am fost intrebata daca si la femei vreau sa dau tot vin..:-\ in ideea ca n-ar fi prea elegant sa dai bautura la femei. Mi-au zis mai multi treaba asta si chiar de curand. sa nu mi-o iei in nume de rau, mi-ar parea rau sa fii dezamagita dar este doar o parere si nu o regula. Eu am ales sa renunt la idee dar este doar o alegere personala.

Eu am fost la o nunta la Constanta acum un an si am vazut chestia asta cu ghivecele. Mi-a placut atat atat de mult<:-P<:-P. Ginerele a anuntat ca la plecare, cine vrea poate lua ghiveciul de pe masa. Din pacate n-au fost suficiente ghivece pentru toata lumea dar intentia a contat mult. Toata lumea se uita mirata la modul : "chiar pot sa iau un ghiveci cu flori acasa ??;;)" A fost foarte frumos. Am luat si eu unul si m-am uitat cu drag la el cateva luni ( n-a rezistat mai mult :().
Poate o sa fac si eu asta cu aranjamentele florale de pe mese :):D

pitic26
16.10.2014, 11:12:50
Am mai vazut un tutorial cu hartia reciclata unde se punea cate o hartie colorata in blender iar uscatul se facea prin presare cu fierul de calcat...

kaaty2005
16.10.2014, 11:29:57
La partea cu vinul ma gandeam sa il pun pe masa in sticle nu in carafe asa cum se obisnuieste. nu sa il daruiesc invitatiilor. E o doar o idee o sa vad pe parcurs daca voi putea sa imbuteliez atatea sticle si sa le duc la restaurant...

Iar ghivecele ma voi asigura ca voi avea destule sa ia macar o familie cate unul.

aaaaaaaaaaaam iarta-ma te rog, am crezut ca vrei sa le dai cadou. Asa pe masa e muuult mai bine si mai frumos. Asa imi place. ;;)

kaaty2005
16.10.2014, 11:30:27
Ce fel de flori la ghiveci ?

pitic26
16.10.2014, 11:51:14
Ce fel de flori la ghiveci ?

Ideea mi-a venit dupa ce am gasit un site cu "marturii naturale", si anume flori in ghivecele sau saci de iuta. Am vorbit cu o prietena care se ocupa cu aranjamente florale si o sa le facem impreuna, iar tipul de flori o sa il alegem in functie si de sezon, mie imi plac garofitele sau gerbera.

560756560755

kaaty2005
16.10.2014, 12:21:02
Ideea mi-a venit dupa ce am gasit un site cu "marturii naturale", si anume flori in ghivecele sau saci de iuta. Am vorbit cu o prietena care se ocupa cu aranjamente florale si o sa le facem impreuna, iar tipul de flori o sa il alegem in functie si de sezon, mie imi plac garofitele sau gerbera.

560756560755

Waw, foarte frumoase sunt. abia astept sa ne arati cum o sa iasa.

mariaeu
16.10.2014, 18:57:04
Frumoase idei; spor la mesterit!

SuriDani
21.10.2014, 17:06:45
Hello,

Am reusit sa citesc si eu toate mesajele din aceasta categorie si mi s-a parut foarte draguta ideea cu invitatiile facute din hartie reciclata, insa cu 3 matze prin casa mi-ar fi cam greu sa pun foile undeva la uscat 8-|

Eu ma gandisem la ceva mai simplu pentru o nunta cu tematica turcoaz/galben si o sa am nevoie de urmatoarele:
- coli cartonate frumos colorate in turcoaz
- foi subtirele de culoare galbena, crem (pe care o sa fie printate invitatiile)
- foarfeca cu model
- panglica dantelata
- perforator

Merg pe ideea: cu cat mai simplu cu atat mai bine :-p (deoarece sunt o lenesa)

O sa pun si eu poze dupa ce cumparam toate cele necesare :)

SuriDani
21.10.2014, 17:14:34
Referitor la buchetele hand-made, am gasit un videoclip care ne arata cat de simplu este sa iti faci singura buchetul de mireasa http://youtu.be/yOdV3YVVCPU

Nu imi place in mod deosebit acest model dar mi s-a parut un tutorial dragut pentru cele care sunt interesate de buchetul tip posetuta. Atasez si cateva print-screenuri, sper sa fie de folos cuiva :)

kaaty2005
28.10.2014, 08:59:42
Hello,

Am reusit sa citesc si eu toate mesajele din aceasta categorie si mi s-a parut foarte draguta ideea cu invitatiile facute din hartie reciclata, insa cu 3 matze prin casa mi-ar fi cam greu sa pun foile undeva la uscat 8-|

Eu ma gandisem la ceva mai simplu pentru o nunta cu tematica turcoaz/galben si o sa am nevoie de urmatoarele:
- coli cartonate frumos colorate in turcoaz
- foi subtirele de culoare galbena, crem (pe care o sa fie printate invitatiile)
- foarfeca cu model
- panglica dantelata
- perforator

Merg pe ideea: cu cat mai simplu cu atat mai bine :-p (deoarece sunt o lenesa)

O sa pun si eu poze dupa ce cumparam toate cele necesare :)

eu abia astept sa vad ce-o sa iasa. ai gasit cate ceva din materiale ?

kaaty2005
22.11.2014, 17:58:41
Imi pare tare rau ca n-am mai apucat sa scriu nimic. M-am luat cu alte activitati si am mai amanat putin treaba cu invitatiile. Am strans insa destula hartie pe care am prelucrat-o si acum sunt focusata pe design.
Am doar doua variante deocamdata. Urmeaza sa mai fac si altele si sa ma hotarasc la care sa raman in final;;) sper sa va placa. Pozele sunt facute cu telefonul si nu sunt de calitate buna dar ce sa facem... oricum, culorile sunt cev mai deschise decat apar in foto.
Daca aveti orice fel de sugestii va rog sa-mi spuneti.

lorelay_k
23.11.2014, 14:39:47
Felicitari, sunt tare frumoase amandoua, insa mie imi place mai mult a 2 a, cea cu firul de lavanda. Ca si sugestie, nu ti ar placea un accent de culoare mai puternica sau mai vesela pt danteluta? Mi se par un pic prea serioase si nu neaparat in sensul de serios-clasic-elegant.
Te felicit inca o data! Inspiratie!

Imi pare tare rau ca n-am mai apucat sa scriu nimic. M-am luat cu alte activitati si am mai amanat putin treaba cu invitatiile. Am strans insa destula hartie pe care am prelucrat-o si acum sunt focusata pe design.
Am doar doua variante deocamdata. Urmeaza sa mai fac si altele si sa ma hotarasc la care sa raman in final;;) sper sa va placa. Pozele sunt facute cu telefonul si nu sunt de calitate buna dar ce sa facem... oricum, culorile sunt cev mai deschise decat apar in foto.
Daca aveti orice fel de sugestii va rog sa-mi spuneti.

kaaty2005
23.11.2014, 16:46:06
multumesc mult pentru feedback :*
Ba da, m-am gandit sa incerc si

alte culori (de ex nuante de violet deschis/inchis) si
latimi de panglica (in ideea ca astea mi se par putin gam groase comparativ cu dimensiunea invitatie in sine)
si chiar texturi (o danteluta mai fina nu asa groasa cum am gasit acum)

Maine ma duc prin Obor sa ma uit la dantelarie si va arat cu ce ma intorc;;)
pup

kaaty2005
12.12.2014, 22:49:40
Imi cer scuze pentru intarziere. Iata ca na apropii de varianta finala. Sper sa va placa. Am incarcat attachm. Pentru prototip de invitatie si pentru plicul de bani/place card

lorelay_k
04.01.2015, 21:11:08
La multi ani si un 2015 cu visuri implinite!

Sunt foarte frumoase si sunt convinsa ca finalul va fi excelent! Cum mai stai cu pregatirile?
Noi am rezervat ora pt ceremonia religioasa si ne pregatim sa dam drumul comenzii de invitatii, marturii, place carduri, numere de masa si meniuri.
Te ai uitat dupa rochita? Ai gasit ceva?
Spor!

Imi cer scuze pentru intarziere. Iata ca na apropii de varianta finala. Sper sa va placa. Am incarcat attachm. Pentru prototip de invitatie si pentru plicul de bani/place card

CristinaKiko
16.01.2015, 15:04:02
Felicitari, Katy!
Imi place foarte mult ce ai facut!
Si eu mi-as dori sa imi fac singura invitatiile dar trebuie sa ma mai documentez. Eu ma gandesc la hartie lila cu panglica alba, gen danteluta si cu un firicel de lavanda.
Si eu voi avea tema nuntii LAVANDA :) si imi doresc sa contribui cat mai mult la aranjamente, si sa fac eu foto-corner-ul si marturiile.
Pentru marturii, ma gandesc la borcanele cu dulceata facuta de noi :)

kaaty2005
27.01.2015, 16:41:39
Gataaa, fete !!1 invitatiile sunt gata !!!

dar sa le luam pe rand:
te pup lore si iti doresc un an 2015 deosebit !! e valabil pentru toate :* sa aveti nunta de vis si familia perfecta.

hai sa va arat intai ce-am lucrat si apoi vorbim o gramada de alte lucruri :* pana acum am fost mai puturoasa dar imi revin:))
iata:

kaaty2005
27.01.2015, 16:44:39
La multi ani si un 2015 cu visuri implinite!

Sunt foarte frumoase si sunt convinsa ca finalul va fi excelent! Cum mai stai cu pregatirile?
Noi am rezervat ora pt ceremonia religioasa si ne pregatim sa dam drumul comenzii de invitatii, marturii, place carduri, numere de masa si meniuri.
Te ai uitat dupa rochita? Ai gasit ceva?
Spor!

pana la urma le faceti pe comanda?

eu mi-am luat rochita (am comandat-o, defapt) de la AA style. au pe undeva pe la Hala Traian un mic atelier. tu ai gasit ceva ?

kaaty2005
27.01.2015, 17:02:39
si cu dedicatie pentru " maniace " http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_kiss.gifhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_kiss.gifhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_kiss.gifhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_kiss.gifhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_kiss.gifhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_kiss.gifhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_kiss.gifhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_batting.gifhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_flower.gifhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_flower.gifhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_flower.gifhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_flower.gif iubitoare de lavanda.

lorelay_k
28.01.2015, 09:10:44
Wow, sunt foarte frumoase! Felicitari tie pt indemanare si creativitate! Invitatii tai le vor aprecia cu siguranta!

Gataaa, fete !!1 invitatiile sunt gata !!!

dar sa le luam pe rand:
te pup lore si iti doresc un an 2015 deosebit !! e valabil pentru toate :* sa aveti nunta de vis si familia perfecta.

hai sa va arat intai ce-am lucrat si apoi vorbim o gramada de alte lucruri :* pana acum am fost mai puturoasa dar imi revin:))
iata:

lorelay_k
28.01.2015, 09:15:05
Dap, le am facut pe comanda. Chiar azi ar trebui sa ajunga! Yupii!!

Nu am mai cautat deloc rochita, nici online, nici in magazine. Astept targul din Iasi de saptamana viitoare. Daca nu gasesc acolo o sa incep sa caut mai asiduu:D. Sigur sta ascunsa pe undeva si rochita mea.
Ne arati o poza cu rochita ta?
Pupi

pana la urma le faceti pe comanda?

eu mi-am luat rochita (am comandat-o, defapt) de la AA style. au pe undeva pe la Hala Traian un mic atelier. tu ai gasit ceva ?

lorelay_k
28.01.2015, 09:20:52
Ce tare este! Nu mi faci si mie un guest book asa?:D

kaaty2005
28.01.2015, 10:01:29
poti sa ti-l faci singurica. eu te ajut cu documentul in Corel pe care ti-l transmit gata de tipar apoi tu mergi la un centru de printare si-i spui sa ti-l printeze pe un anumit tip de hartie mai groasa. Pasul urmator este decuparea pe dimensiune si apoi mai ramane doar sa lipeste hartiile printate peste o agenda (eu am folosit o agenda de la omniasig mai veche:*) Daca vrei putem face asta, doar sa te apuci tu sa-ti cauti agenda potrivita si sa-mi dai dimensiunile.

facem schimb arata o poza cu invitatiile si iti arat o poza cu rochita o:-) hehehe. glumesc, normal. stai sa vad daca am pastrat o poza de la proba. dar poze cu invitatiile tot vreau.

te pup si astept sa-mi spui cum facem cu guest book-ul.

kaaty2005
28.01.2015, 10:24:09
uite cateva poze cu rochita dar pe care o sa le scot dupa ce le vezi ca sa nu facem putin de offtopic :-B. este cea expusa la un targ si este masura mai mare decat imi trebuie mie. O sa-mi faca fetele una identica pe masura mea si cu cateva mici modificari. De ex cordonul o sa fie alta culoare, probabil lila sau un crem deschis, inca nu m-am decis. Nici nu stiu inca daca o sa-l port sau nu, parerile sunt impartite. Mie imi place , mi se pare ca-i da farmec, altii zic ca-i fura din frumusetea dantelei de pe bust..tu ce zici ?

lorelay_k
28.01.2015, 10:33:29
Este foarte frumoasa rochita si feminina si vei arata minunat! Cat despre cordon, nu stiu ce sa zic. Clar trebuie alta culoare si poate alta pozitionare?! Adica eu cred ca e ok cu cordon, dar o nuanta care sa potenteze rochita si parca mai in talie pus? Un argintiu?!

uite cateva poze cu rochita dar pe care o sa le scot dupa ce le vezi ca sa nu facem putin de offtopic :-B. este cea expusa la un targ si este masura mai mare decat imi trebuie mie. O sa-mi faca fetele una identica pe masura mea si cu cateva mici modificari. De ex cordonul o sa fie alta culoare, probabil lila sau un crem deschis, inca nu m-am decis. Nici nu stiu inca daca o sa-l port sau nu, parerile sunt impartite. Mie imi place , mi se pare ca-i da farmec, altii zic ca-i fura din frumusetea dantelei de pe bust..tu ce zici ?

lorelay_k
28.01.2015, 10:38:13
Ok, super. Iti dau pe privat adresa de email pt document. Cred ca am inteles cum sa face si macar atat sa fac si eu cu manuta mea pt nunta.
Atasez papetaria pe care am comandat o.

poti sa ti-l faci singurica. eu te ajut cu documentul in Corel pe care ti-l transmit gata de tipar apoi tu mergi la un centru de printare si-i spui sa ti-l printeze pe un anumit tip de hartie mai groasa. Pasul urmator este decuparea pe dimensiune si apoi mai ramane doar sa lipeste hartiile printate peste o agenda (eu am folosit o agenda de la omniasig mai veche:*) Daca vrei putem face asta, doar sa te apuci tu sa-ti cauti agenda potrivita si sa-mi dai dimensiunile.

facem schimb arata o poza cu invitatiile si iti arat o poza cu rochita o:-) hehehe. glumesc, normal. stai sa vad daca am pastrat o poza de la proba. dar poze cu invitatiile tot vreau.

te pup si astept sa-mi spui cum facem cu guest book-ul.

lorelay_k
28.01.2015, 10:44:13
si asta:P
de fapt e un alt unghi.

Ok, super. Iti dau pe privat adresa de email pt document. Cred ca am inteles cum sa face si macar atat sa fac si eu cu manuta mea pt nunta.
Atasez papetaria pe care am comandat o.

kaaty2005
28.01.2015, 10:54:23
Ooooo, daaaa, sunt foarte frumoase. Imi plac tare mult. Imi place mult stilizarea inimioarei din lavanda. O sa incerc sa fac si eu ceva asemanator pentru place carduri si meniuri. Ai putea sa-mi spui ce dimensiuni are numarul de masa ? cat te-a costat tot setul ?Multumesc:D:*:*

Si as mai face ceva...adica deja m-am apucat: pernuta pentru verighete...te-ai gandit? Eu am vazut prin oras dar sunt din satin si destul de impopotonate..

lorelay_k
28.01.2015, 13:59:02
Ma bucur ca iti plac, si mie imi plac si chiar acu cateva minute mi au venit invitatiile si mostra de meniu si sunt su-per-be! ;))
Numarul de masa are format 13*12 cm, carton crem 250 gr/mp.
Toata papetaria, 100 invitatii, 12 numere de masa, 60 place carduri, 80 cutiute marturii, 12 meniuri plus la ce ti am atasat anterior se mai adauga niste confetti si oglinda salii, ne ajunge 816 lei.
Mult, putin nu stiu dar mi a placut tare tare !

Ooooo, daaaa, sunt foarte frumoase. Imi plac tare mult. Imi place mult stilizarea inimioarei din lavanda. O sa incerc sa fac si eu ceva asemanator pentru place carduri si meniuri. Ai putea sa-mi spui ce dimensiuni are numarul de masa ? cat te-a costat tot setul ?Multumesc:D:*:*

Si as mai face ceva...adica deja m-am apucat: pernuta pentru verighete...te-ai gandit? Eu am vazut prin oras dar sunt din satin si destul de impopotonate..

lorelay_k
28.01.2015, 14:02:01
Nu m am gandit la pernuta de verighete pt ca am vazut o cutiuta care imi place si cred ca o sa o cumpar pe aceea. Costa 45 de lei si o iau de la lecoseanimate.
Nu prea am ce cauta eu in topicul asta insa poate fetele pricepute si indemanatice ca tine se inspira si fac ele. Cutiuta asta nu pare foarte greu de realizat cred?!

kaaty2005
28.01.2015, 19:55:14
Ma bucur ca iti plac, si mie imi plac si chiar acu cateva minute mi au venit invitatiile si mostra de meniu si sunt su-per-be! ;))
Numarul de masa are format 13*12 cm, carton crem 250 gr/mp.
Toata papetaria, 100 invitatii, 12 numere de masa, 60 place carduri, 80 cutiute marturii, 12 meniuri plus la ce ti am atasat anterior se mai adauga niste confetti si oglinda salii, ne ajunge 816 lei.
Mult, putin nu stiu dar mi a placut tare tare !

Lore, am o intrebare...tu cati invitati ai ? vad ca ai 100 de invitatii dar doar 60 de place carduri...cum le-ai impartit ?:-B

sunt foarte misto confeti din "ziar"..as face si eu dar nu stiu daca gasesc perforator pe forma mai mare. o sa caut.

kaaty2005
28.01.2015, 19:56:14
Nu m am gandit la pernuta de verighete pt ca am vazut o cutiuta care imi place si cred ca o sa o cumpar pe aceea. Costa 45 de lei si o iau de la lecoseanimate.
Nu prea am ce cauta eu in topicul asta insa poate fetele pricepute si indemanatice ca tine se inspira si fac ele. Cutiuta asta nu pare foarte greu de realizat cred?!

faina de tot. daca te pricepi ai putea sa o si pictezi cu fire de lavanda.:x

CristinaKiko
30.01.2015, 08:56:39
Buna fetelor,
Superba rochita, Katy!
Imi exprim si eu parerea, ca doar de aia suntem aici :D Mie mi se pare ca la acest model, nu se potriveste un cordon, indiferent de culoare. Cel putin din pozele astea... poate cand va fi masura ta, o sa se vada mai bine. Nu stiu cum o sa fie la spate, e gen corset sau e dintr-o bucata?

Felicitari pentru invitatii! Imi plac foarte mult! Si eu vreau sa le fac din hartie homemade si ma gandesc sa le rulez dar nu stiu daca o sa imi permita hartia. Tu ce parere ai?

lorelay_k
30.01.2015, 09:28:17
Pai am comandat 100 de invitatii pt ca pe lista am multa lume pe care vreau sa o invit, insa doar 60 de place carduri pt ca nu ma astept sa vina toti cei pe care ii invit, asa ca am scazut un procent. Place cardurile sunt de cuplu, majoritatea, la fel ca si invitatiile. Si, sincer daca din 100 de cupluri la care intentionez sa dau invitatii, imi vin 60, sunt super happy:D.

Lore, am o intrebare...tu cati invitati ai ? vad ca ai 100 de invitatii dar doar 60 de place carduri...cum le-ai impartit ?:-B

sunt foarte misto confeti din "ziar"..as face si eu dar nu stiu daca gasesc perforator pe forma mai mare. o sa caut.

lorelay_k
30.01.2015, 09:29:34
Ce idee minunata, cred ca asa voi face! :*

faina de tot. daca te pricepi ai putea sa o si pictezi cu fire de lavanda.:x

LolitaB
30.01.2015, 10:58:40
Am probat si eu exact aceasta rochie la targ :) Este foarte frumoasa dar mie nu imi venea asa de bine. Sa o porti sanatoasa si fericita! Cred ca ar merge un cordon putin mai ingust, lila, cum ai spus si tu.

kaaty2005
30.01.2015, 12:21:31
Am probat si eu exact aceasta rochie la targ :) Este foarte frumoasa dar mie nu imi venea asa de bine. Sa o porti sanatoasa si fericita! Cred ca ar merge un cordon putin mai ingust, lila, cum ai spus si tu.

multumesc mult Loli:">

kaaty2005
31.01.2015, 10:46:33
Intre timp am strans si cateva materiale pentru pernuta de verighete. Pernuta am facut-o din acelasi material cu care est decorata si invitatia . Inca nu le-am cusut, ma mai gandesc cum sa fie[-o<

roxxana_s
31.01.2015, 12:01:29
Pernuta este un must-have?M a gandeam sa pun verighetele in cutiuta lor originala sa nu ma mai complic si nici sa dau bani pentriu 5 min.Nu stiu ce sa fac:-<

kaaty2005
31.01.2015, 12:10:57
Bineinteles ca nu este un must have:"> dar mie imi place sa mesteresc. Si ieftin. pernuta m-a costat in total cu tot cu panglici si cu umplutura 10 lei. pentru un moft cred ca este suficient:">

lorelay_k
31.01.2015, 18:46:55
Super! Esti o priceputa! Nu ma uita te rog cu acel corel. Multumesc!

Intre timp am strans si cateva materiale pentru pernuta de verighete. Pernuta am facut-o din acelasi material cu care est decorata si invitatia . Inca nu le-am cusut, ma mai gandesc cum sa fie[-o<

roxxana_s
01.02.2015, 10:33:53
Bineinteles ca nu este un must have:"> dar mie imi place sa mesteresc. Si ieftin. pernuta m-a costat in total cu tot cu panglici si cu umplutura 10 lei. pentru un moft cred ca este suficient:">

Da,ai iesit f bine la banuti si e frumoasa pernuta.Eu nu sunt asa priceputa din pacate.O sa las verighetele in cutiuta lor.Pt nunta mea mica de 60 de persoane este ok asa.

kaaty2005
01.02.2015, 13:05:16
este aproape gata. in cateva zile ti-l trimit. te pup

kaaty2005
05.02.2015, 16:16:26
Iata si alte variante ale aceleiasi invitatii. Nu m-am putut decide la un sg model si le-am facut diferite ;));))