PDA

Versiunea completa : In sfarsit... Antarctica!!! :d

Ritzi
25.11.2015, 12:29:38
Cum este sa-ti indeplinesti cel mai mare vis? N-am cuvinte! :x M-am temut de momentul asta, m-am temut ca nu se va intampla niciodata, m-am temut ca - daca se va intampla - poate nu se va ridica la inaltimea asteptarilor, m-am temut ca - odata intamplat, alaturi de celelalte cele mai mari 2 dorinte, Patagonia si Groenlanda, toate puse in practica anul acesta - o sa cam raman in pana de visuri. Si uite ca Antarctica mi-a depasit cele mai nebunesti asteptari, Antarctica ne-a intampinat cu soare si intalniri rare chiar si pentru cei mai experimentati si umblati dintre membrii expeditiei, iar lista mea de visuri e tot lunga cat o zi de post, doar ca acum - proaspat intoarsa din Antarctica - am capatat aripi si o speranta in plus tradusa in cuvintele "daca am reusit noi sa mergem (si sa ne si intoarcem! :">) din Antarctica, putem face orice". E un sentiment nepretuit, sper sa ramana cu noi multa vreme, ca tare mai tine de cald :x

A, am uitat sa va zic ca la intoarcerea din Antarctica ne-am... ciocnit de un ditamai aisbergul, lucru deloc rar in Antarctica, dupa cum am aflat ulterior la o simpla cautare pe Google. Si asta pare-se ca nici nu e cel mai nasol lucru care se poate intampla. Mare noroc ca nu m-am uitat inainte o:-) Pana la urma, Antarctica e Antarctica, nu multi isi doresc sa ajunga, si mai putini reusesc, iar riscurile, ca si regulile, sunt cu duiumul...

Si apropo, am avut printre "colegii de expeditie" un cuplu care - ce sa vezi - s-a casatorit pe o insulita indepartata si pustie din Antarctica. Frumos, in rochie & respectiv costum de mire, cu tot tacamul, trebuie sa recunosc ca i-am cam invidiat nitel, cand am facut noi nunta nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca voi reusi sa ajung vreodata in Antarctica, daramite sa imi permit sa ma marit si chiar sa imi fac "luna" de miere acolo. Ce sa mai, a fost o expeditie de pomina si ne gandim serios sa o repetam la un moment dat, incluzand si alte locuri pe care nu am apucat sa le vedem de data asta.

Va atasez doar cateva poze pe fuga deocamdata, inca nu am apucat sa mi le vad nici eu, dar revin cu mai multe indata ce ma intorc din urmatoarele calatorii o:-)\:D/

p.s. In ultima poza puteti vedea ditamai gauroiul din vapor, brrr. :)))

adelat
25.11.2015, 12:58:51
Super. Citesc si ma bucur si eu pentru tine. :)
Am o gramada de intrebari ca si noi suntem acus acus pe picior de plecare.
Cu cine ati fost?
Ati trecut mai departe de Antarctic Penninsula? Daca da pana unde?
Ati mers cu kayakul?
Ati facut camping in Antarctica?
Cati pasageri au fost pe vas?

Mai am zeci de intrebari :)

Ritzi
25.11.2015, 17:51:09
Super. Citesc si ma bucur si eu pentru tine. :)
Am o gramada de intrebari ca si noi suntem acus acus pe picior de plecare.
Cu cine ati fost?
Ati trecut mai departe de Antarctic Penninsula? Daca da pana unde?
Ati mers cu kayakul?
Ati facut camping in Antarctica?
Cati pasageri au fost pe vas?

Mai am zeci de intrebari :)

Ma ierti ca nu ti-am zis, dar crede-ma ca imi tremura sufletul pentru excursia asta. Stiu ca si tu ti-o doresti mult asa incat ma vei intelege, sper ;-)

Am fost cu Quark Expeditions, i-am ales dupa indelungi gandiri si razgandiri si au cantarit mult site-urile de review-uri ale operatorilor arctici/antarctici si vapoarelor luate separat, ale autoritatilor de reglementare in domeniu, recomandarile excelente de care se bucura si experienta indelungata in regiunile ant/arctice (inclusiv la cei doi Poli). Am fost extrem de multumiti, nu mi-am imaginat vreodata ca o expeditie atat de dificila poate fi atat de bine manageriata si organizata. De altfel am avut o expedition leader-ita neozeelandeza care facea asta de vreo 20 de ani, si toti membrii echipajului erau extrem de bine pregatiti, documentati si umblati, aveau niste CV-uri de statea matzul in coada.

Da, am trecut de peninsula insa nu am ajuns chiar peste tot (de ex. Port Lockroy e inca inchis si era extrem de multa gheata, se pare ca a fost cea mai multa gheata anul asta din 1980 si ceva incoace), cu caiacul nu am fost pentru ca scria explicit in documentatia primita ca trebuie sa fii avansat in materie de kayaking (adica sa fii in stare sa te ridici rapid cu tot cu caiac in caz ca te rastorni) si vorbim totusi de Antarctica, nu era cazul sa riscam. In plus, cei care au facut kayaking au avut mult mai putin timp la dispozitie pentru debarcari si au ratat cateva dintre highlight-urile expeditiei, asa ca ne-am felicitat pentru alegere pana la urma.

Camping? Nu, multumesc, nu suntem fani ai campingului de fel si oricum cei care au platit & rezervat in avans au primit banii inapoi la final pentru ca nu s-a putut organiza in conditii de siguranta, vremea in locurile unde ar fi campat era extrem de instabila. In plus sunt o serie de factori care iti creeaza un disconfort maricel (pe langa frigul in sine, care nu e deloc de neglijat, oricat ar fi de soare ori vara), iar noi n-am tinut mortis, plus ca era extrem de scump si nu merita, daca ma intrebi pe mine. Au mai avut paddleboards pe vas insa nu a apucat sa iasa decat grupul de avansati, pentru incepatori nu a fost marea suficient de linistita, bate vantul acolo cu niste viteze incredibile.

Pasageri au fost vreo 170, daca am retinut corect...

Fug la alergat, mai intreaba-ma daca e ceva si... pregateste-te, nu e deloc o expeditie usoara / comoda iar pasajul Drake iti intoarce stomacul pe dos si cand e mai linistit (noi am avut bafta, si tot am avut cateva episoade memorabile =)))

adelat
26.11.2015, 12:52:24
Stai linistita ca nu e nici o problema. chiar te inteleg perfect :)
Cand am luat excursia intre Quark si Hurtigruten am avut de ales. Noi am ales Hurtigruten. Vom vedea cum va fi.
Cred ca pe Fram sunt o leaca mai multi calatori (in jur de 240 parca). Dar cica ar fi mai comod vasul.
Cum zisei. Om vedea.
Noi ne dorim muuuult de tot kayak si camping. Dar sunt locuri limitate si de obicei se trage la sorti. Deci pumnii stransi si devin si religioasa daca trebuie. :)
Ati luat ceva pastile pt raul de mare?
Ma bate gandul sa am ceva la mine macar preventiv.

Ritzi
26.11.2015, 21:53:20
Stai linistita ca nu e nici o problema. chiar te inteleg perfect :)
Cand am luat excursia intre Quark si Hurtigruten am avut de ales. Noi am ales Hurtigruten. Vom vedea cum va fi.
Cred ca pe Fram sunt o leaca mai multi calatori (in jur de 240 parca). Dar cica ar fi mai comod vasul.
Cum zisei. Om vedea.
Noi ne dorim muuuult de tot kayak si camping. Dar sunt locuri limitate si de obicei se trage la sorti. Deci pumnii stransi si devin si religioasa daca trebuie. :)
Ati luat ceva pastile pt raul de mare?
Ma bate gandul sa am ceva la mine macar preventiv.

Noi am fi vrut vas si mai mic decat asta, insa nu se potriveau mai multe lucruri asa ca asta a ramas in final. Faza e ca nu au voie sa debarce decat 100 de pasageri odata si crede-ma ca astepti destul dupa o suta, mai ales in conditiile in care in Antarctica "te lupti" in fiecare moment pentru soare, pentru lipsa vantului, pentru lumina favorabila pozelor etc. :)) Din fericire noi am nimerit mai mereu in grupul care trebuia, sa zic.

Vasul a fost extrem de comod, in plus e singurul vas-spa care merge in Antarctica, cu piscina, hot tub, spa, masaje, sala de fitness si tot tacamul, ni s-a parut haios cand am citit la descriere si am zis "de ce nu?" 8-} Am mers pe multe vapoare pana acum, dar parca n-am avut nicaieri asa conditii. O sa vezi, sunt tare frumos si comod aranjate, ai mai mult decat iti trebuie =P~

Cu kayakingul si campingul ti-am zis, s-ar putea sa te razgandesti la fata locului sau sa zici mersi daca nu iesi la sorti. Spre deosebire de camping, suntem mari fani kayaking si am facut asta in multe locuri, ultima data in Patagonia, cu leii de mare, pe o apa nu chiar linistita. Dar Antarctica e Antarctica, in plus echipamentul e unul special si mi s-a parut destul de greoi (adica stanjenitor in miscari), plus ca - repet - nu ne consideram chiar atat de avansati incat sa ne putem ridica cu caiacul in doi timpi si trei miscari, in conditii de apa ca gheata in care mai sufli doar 2-3 minute, dupa care o mierlesti. S-au mai rasturnat ele si zodiacele, care-s mai stabile, ba chiar au murit si oameni, nu-i de gluma. In fine, o sa vedeti voi la fata locului cum sunt conditiile, poate voi o sa aveti altele in ianuarie.

Pastile am avut la noi, insa noi nu suferim de rau de mare, le-am luat cu noi mai mult preventiv. Stii parerea mea despre chemicals, iar astea au oaresce efecte secundare neplacute (am avut Dizinyl si Stugeron). Din fericire ne-am intors cu ele intacte. Tot din fericire am reusit performanta de a-mi tine biscuitii-n stomac, ca sa zic asa. Am avut un strop de rau de mare in cele 2 zile de pasaj Drake la dus si cele 2 de la intors pentru ca facea vaporul ca toti dracii (crede-ma ca nimic din ce ai experimentat vreodata nu se compara, iar la noi Drake a fost mic copil, fata de cum face de obicei :))), insa m-am indopat cu lamaie si am mancat usor si a fost ok. Am avut mare noroc, dat fiind ca dupa prima bucata de pasaj Drake (prima noapte, doar), 50 de pasageri erau "down" dintr-un foc, ca sa zic asa. Nu mai vorbesc cati si-au schimbat cabinele a doua zi, din fericire nefiind plin sezon s-a putut, nu era vasul plin-ochi.

Eu zic sa iei la tine oricum, just in case. Repet, nimic din ce o sa traiesti acolo nu o sa se compare cu nimic din ce ai experimentat vreodata inainte ;-)

adelat
27.11.2015, 10:17:22
Evident ca regula cu 100 de oameni a jucat si la noi un rol extrem de important.
Cand am zis "hai sa o facem si pe asta" am gasit un site cu toate vasele care fac croaziere in Antarctica indiferent de companie si le-am luat efectiv pe toate la rand sa vad care cati pasageri cara.
Apoi am cautat pana am innebunit variante la vasele cu numar in jur de 100-120 pasageri. Si eram dispusa sa platesc evident mai mult pentru asta.
Insa la noi conditie la fel de importanta a fost perioada de calatorie. Nu vroiam noiembrie pt ca e prea devreme in sezon. Si nu vroiam dupa februarie pt ca incep competitiile sotului si nu mai puteam calatori pt perioade lungi.
Si singurele posibilitati pt vase mici si la sf de decembrie si ianuarie aveau preturi de peste 12000 de euro de persoana. Ceea ce nu ne permiteam.
Deci intr-un final am facut compromis la vas (nici ce oferea Quark nu era cu mult mai bine pt ca tot in jur de 180-200 erau la pasageri) dar nu am facut compromis la perioada.
Si pe Fram ai sala de fitness, sauna, jacuzzi si altele de genul. Pt noi partea cu sala de fitness chiar a cantarit nitel :) Sotul meu are 3 Iron man-uri si Marathon des sables la anul deci cred ca daca nu s-ar antrena 2 zile consecutiv ar pica in depresie. Cred ca sunt mai bine de doi ani de cand i s-a intamplat asta ultima data (sa nu se antreneze doua zile zic). O zi este maximul posibil pt el sa stea fara antrenament.

Trebuie sa mergem oricum la medicul de familie pt formularul medical deci o sa ii cer si o reteta pt pastile de rau de mare sa le avem la noi. Just in case. Nici noi nu luam pastile precum bomboanele. Doar daca este neaparata nevoie.

Ritzi
09.12.2015, 17:42:38
Evident ca regula cu 100 de oameni a jucat si la noi un rol extrem de important.
Cand am zis "hai sa o facem si pe asta" am gasit un site cu toate vasele care fac croaziere in Antarctica indiferent de companie si le-am luat efectiv pe toate la rand sa vad care cati pasageri cara.
Apoi am cautat pana am innebunit variante la vasele cu numar in jur de 100-120 pasageri. Si eram dispusa sa platesc evident mai mult pentru asta.
Insa la noi conditie la fel de importanta a fost perioada de calatorie. Nu vroiam noiembrie pt ca e prea devreme in sezon. Si nu vroiam dupa februarie pt ca incep competitiile sotului si nu mai puteam calatori pt perioade lungi.
Si singurele posibilitati pt vase mici si la sf de decembrie si ianuarie aveau preturi de peste 12000 de euro de persoana. Ceea ce nu ne permiteam.
Deci intr-un final am facut compromis la vas (nici ce oferea Quark nu era cu mult mai bine pt ca tot in jur de 180-200 erau la pasageri) dar nu am facut compromis la perioada.
Si pe Fram ai sala de fitness, sauna, jacuzzi si altele de genul. Pt noi partea cu sala de fitness chiar a cantarit nitel :) Sotul meu are 3 Iron man-uri si Marathon des sables la anul deci cred ca daca nu s-ar antrena 2 zile consecutiv ar pica in depresie. Cred ca sunt mai bine de doi ani de cand i s-a intamplat asta ultima data (sa nu se antreneze doua zile zic). O zi este maximul posibil pt el sa stea fara antrenament.

Trebuie sa mergem oricum la medicul de familie pt formularul medical deci o sa ii cer si o reteta pt pastile de rau de mare sa le avem la noi. Just in case. Nici noi nu luam pastile precum bomboanele. Doar daca este neaparata nevoie.

Scuze, iar raspund cu intarziere, m-am mai preumblat nitel pana nu incepe nebunia cu sarbatorile o:-)

Da, asa e si sotul meu, nu exista zi in care sa nu faca sport, asa ca a cantarit mult faza cu sala ;))

Cat despre perioada... ai sa fii surprinsa, dar ghizii nostri ne-au spus ca noiembrie este cea mai buna perioada pentru Antarctica. Inceput de sezon, mult mai putine vase, nu e bataie pe locurile de debarcare (ceea ce conteaza enorm pentru ca ele sunt rezervate cu ceva luni inainte si sunt supuse unor limitari, iar daca e nevoie de o schimbare a planului pe motiv de vreme rea, vant sau orice altceva - si de regula este, cel mai adesea pe motiv de vant extrem de puternic, optiunile in perioadele aglomerate nu sunt prea multe), foarte multa gheata & aisberguri - care se topesc ulterior - plus zapada frumoasa, noua si curata, pentru ca mai incolo in sezon calci doar pe namol si guano de pinguin. Nici noi n-am stiut, asa ne-am nimerit si a fost de vis cu toata zapada aia aproape neatinsa de picior de om :">:x

Cu pastilele impotriva raului de mare... vezi ca au ei din plin pe vapor si ti le pun la dispozitie gratis, poate nu ai chef sa le cari dupa tine ;-)

adelat
18.02.2016, 12:54:33
Antarctica.
Nici macar curaj nu am avut sa visez la asa ceva. Dar iaca s-a intamplat.
Un loc cum altul nu-i. Stateam si ma uitam in jur si ma gandeam ca mintea mea nu e suficient de mare ca sa cuprinda tot ce era in jurul meu.
Absolut uimitor.
UIMITOR.
Am pus aici programul croazierei. In cazul in care sunteti curiosi cum decurge o atsfel de plimbare.

http://adelatarpan.blogspot.be/2016/02/programul-croazierei-in-antarctica.html

Pt ca am avut vreme buna toate activitatile si toate debarcarile au fost posibile.
Am avut un noroc imens si vremea a fost absolut perfecta.

O sa mai revin cu poze si ganduri dar incurajez pe oricine isi doreste o atfel de calatorie sa nu se gandeasca de doua ori. Just do it :))

Ritzi
21.04.2016, 09:34:06
Antarctica.
Nici macar curaj nu am avut sa visez la asa ceva. Dar iaca s-a intamplat.
Un loc cum altul nu-i. Stateam si ma uitam in jur si ma gandeam ca mintea mea nu e suficient de mare ca sa cuprinda tot ce era in jurul meu.
Absolut uimitor.
UIMITOR.
Am pus aici programul croazierei. In cazul in care sunteti curiosi cum decurge o atsfel de plimbare.

http://adelatarpan.blogspot.be/2016/02/programul-croazierei-in-antarctica.html

Pt ca am avut vreme buna toate activitatile si toate debarcarile au fost posibile.
Am avut un noroc imens si vremea a fost absolut perfecta.

O sa mai revin cu poze si ganduri dar incurajez pe oricine isi doreste o atfel de calatorie sa nu se gandeasca de doua ori. Just do it :))

Nu stiu despre tine, dar mie una deja mi-e dor. Si deja planuiesc urmatoarea Antarctica :-":-$:">[-o<

adelat
27.04.2016, 09:26:39
Si cateva fotografii cu peisajele absolut uimitoare:
56342656342756342856342956343056343156343256343356 34345634355634365634375634385634395634405634415634 42563443563444563445563446563447563448563449563450 563451563452563453563454563455

adelat
27.04.2016, 09:29:43
Si evident pinguinii:
56345656345756345856345956346056346156346256346356 3464563465563466563467563468563469http://www.miresici.ro/forum/themes/miresici/images/misc/pencil.png

adelat
27.04.2016, 09:33:02
Si zambaretii:
563470563471

Ritzi
19.06.2016, 18:57:45
Si zambaretii:
563470563471

Bine ca ai ajuns sa selectezi pozele, eu nici pana acum nu am reusit sa ma uit serios peste ele... 8-| Motivul nu e rau, ca e pe baza de multe alte calatorii, dar tot ma oftic, mai ales ca mai am si alte restante notabile (Groenlanda, Patagonia etc.). Poate candva in aceasta viata, cine stie... :))

Ritzi
19.06.2016, 19:03:24
Si evident pinguinii:
56345656345756345856345956346056346156346256346356 3464563465563466563467563468563469http://www.miresici.ro/forum/themes/miresici/images/misc/pencil.png

Ma innebunesc dupa Adelie, tare as fi luat unul acasa :x Preferatii mei, asta pana cand oi reusi sa ajung si mai departe sa vaz macaronarii si Emperor-ii [-o<

adelat
20.06.2016, 11:53:42
Ma innebunesc dupa Adelie, tare as fi luat unul acasa :x Preferatii mei, asta pana cand oi reusi sa ajung si mai departe sa vaz macaronarii si Emperor-ii [-o<

Ai gasit ceva ce merge atat de jos in Antarctica incat sa ajungi la Emperor? Ca si pe mine m-ar tenta :)

Ritzi
20.06.2016, 20:32:15
Ai gasit ceva ce merge atat de jos in Antarctica incat sa ajungi la Emperor? Ca si pe mine m-ar tenta :)

Am gasit, dar sunt niste preturi de sta matzul in coada :-?8-}:(( Am si povestit cu un cuplu de nemtalai pe vas, ei fusesera acum ceva vreme cu maretul Kapitan Khlebnikov, insa inteleg ca mai nou nu mai merge pana acolo. Ba chiar si concursul la care am participat acum cateva luni tot o grozavie din asta avea drept premiu, costa vreo 25000 de soareci nemernici patul in cabina de 3-4 persoane cu baie la comun (ceea ce mi s-ar parea horror, intre noi fie vorba :)))

adelat
21.06.2016, 08:59:13
Am gasit, dar sunt niste preturi de sta matzul in coada :-?8-}:(( Am si povestit cu un cuplu de nemtalai pe vas, ei fusesera acum ceva vreme cu maretul Kapitan Khlebnikov, insa inteleg ca mai nou nu mai merge pana acolo. Ba chiar si concursul la care am participat acum cateva luni tot o grozavie din asta avea drept premiu, costa vreo 25000 de soareci nemernici patul in cabina de 3-4 persoane cu baie la comun (ceea ce mi s-ar parea horror, intre noi fie vorba :)))

A da. La preturi de-astea cred si eu ca se gaseste. Ne zicea cineva ca putem si zbura direct pana la polul sud :37 000 de euro parca de persoana. Zborul.
Tot la preturile astea am vazut si croaziera la polul nord. Pentru aia parca as da mai repede banii decat pt Antarctica. Probabil pt ca am fost deja in Antarctica. Dar cum nu ma lasa sufletul sa dau 50000 de euro pe o vacanta...mai astept. Poate castig la loto.

Ritzi
21.06.2016, 14:32:32
A da. La preturi de-astea cred si eu ca se gaseste. Ne zicea cineva ca putem si zbura direct pana la polul sud :37 000 de euro parca de persoana. Zborul.
Tot la preturile astea am vazut si croaziera la polul nord. Pentru aia parca as da mai repede banii decat pt Antarctica. Probabil pt ca am fost deja in Antarctica. Dar cum nu ma lasa sufletul sa dau 50000 de euro pe o vacanta...mai astept. Poate castig la loto.

Pe mine ma lasa sufletul, bine-ar fi daca m-ar lasa si buzunarul ;-) Dar na, sunt destui care isi permit sa mearga caci de n-ar fi cerere... nu s-ar povesti.

Eu tocmai pentru ca am fost as mai merge, si m-as duce si mai departe de unde am calcat. Antarctica ma pasioneaza de cand ma stiu, nu m-am dus doar ca sa zic ca am fost, am vazut, am bifat. Si sincera sa fiu nu mi-a ajuns nici pe o masea. Adica de cand m-am intors sunt si mai obsedata de Antarctica, nu m-am lecuit catusi de putin... :madlaugh::goldfish::-SS Ca sa nu mai vorbesc ca imi tot vin si alte idei crete si nici internetul cu cele 38346556768 de oferte ispititoare nu ma ajuta deloc sa ma potolesc :D

Altfel, vorba bancului, si eu tot sper sa castig la loto, am doar o mica problema: nu joc. :">