PDA

Versiunea completa : Miresici de 2017

IrinaAndreea
23.03.2016, 19:22:31
Buna tuturor! Sper ca nu este prea devreme pentru acest topic, dar cum in rest lumea nu este foarte activa, am spus ca ar fi bine sa putem vorbi aici. Nunta noastra va fi pe 20 mai 2017, iar pana acum avem asa (in ordinea in care le-am facut):

-nasii, domnisoarele de onoare;
-restaurantul;
-formatia;
-videograful;
-fotograful.

Urmeaza sa gasim o biserica disponibila la ora dorita, avem in minte un model de invitatie si marturie, planuim sa facem un Save the Date curand si trebuie sa ne mai gandim la flori, deoarece nu sunt incluse in pachetul oferit de catre restaurant. De asemenea, cred ca ar trebui sa imi fac programare la un salon ca e destul de aglomerat, dar inca mai caut sugestii.

Cine mi se alatura, pentru a mai schimba impresii? :)>-

andreya00
29.08.2016, 21:08:54
Vad ca miresicile de 2017 nu prea dau semne http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_tongue.gif

Noi vom avea nunta in iulie 2017. Deocamdata am rezervat restaurantul, am semnat contractele cu formatia si cu foto-video, cu avansurile aferente bineinteles. Aaa, si suntem in tratative cu nasii.
In rest "bantui" forumul sa vad ce idei imi fac cu ochiul de la rochie pana la decoratiuni, mancare, etc. Nu sunt stresata inca, mi se pare ca am suficient timp.
Sper totusi sa mai rezolv cu programarea la biserica..si sa ma orientez spre un salon si un make-up artist.

IrinaAndreea
07.09.2016, 18:35:35
Buna, Andreea si felicitari pentru eveniment! :x Iti recomand sa rezervi si la biserica dorita, e destul de aglomerat la cele din centru cel putin. Eu nu am mai gasit unde doream si am fost in martie...dar am avut si ghinion pentru ca fix la acea ora era ocupata. Am rezolvat pana la urma si de acum ramane sa ma decid la ce salon vreau, dupa ce am tot testat diverse la toate nuntile la care am fost vara asta. Am reusit sa facem si Save the Date-ul in mini vacanta de Paste.

La ce restaurant faci, sunt curioasa? Poti sa iti completezi pe profil si ma mai uit eu cand intru. Spor la pregatiri in continuare, mai avem un picut... :)

Ana02
11.10.2016, 22:13:01
Bună fetelor!
Hehe, sunt și eu pe aici! Cat ma bucur ca v am găsit! :):x
Am nunta pe 15 iulie și pana acum am rezolvat următoarele:
restaurant
formație
foto/ video
biserica
Încă nu am nași... dar ma gândesc ca mai am timp...>:D<>:D<

ann17h
17.10.2016, 17:16:20
Salut. Eu o sa am nunta la inceputul lunii spetembrie 2017. Data inca nu o stiu pentru ca inca nu ne-am rezervat sala. Suntem inca in cautare :)
Vrem sa o facem in aer liber.
Voi ce tematica de nunta o sa aveti?

Oannah
18.10.2016, 09:39:57
Buna fetelor!

Am fost ceruta saptamana trecuta si acum alergam sa prindem un restaurant frumos. As fi vrut pe 29 aprilie dar nu am gasit niciunde loc, azi mergem sa discutam pentru 3 iunie. Off, tare mult imi doream sf lunii aprilie.

ioana1990
20.10.2016, 22:47:01
Buna fetele!
Ma bucur ca in sfarsit gasesc ceva informatii mai actualizate si cateva miresici de 2017 (Andreea ma bucur sa te regasesc, noi am mai vbit inainte).
Din pacate site-ul este imens, si informatiile destul de vechi :)

Noi avem nunta pe 23 septembrie 2017.
Pana acum am reusit sa rezolvam restaurantul (desi am avut multe batai de cap si a trebuit sa il schimbam pe cel ales initial).
Si cu muzica am semnat contractul imediat dupa ce am finalizat cu data nuntii.
Pentru un pachet foto-video ma tot uit de vreo 2 luni de acuma si inca nu m-am hotarat, sper sa gasim ceva destul de repede totusi pentru ca timpul trece!!!

Din pacate suntem putini stresati pentru ca nu avem inca nasi, dar speram sa rezolvam cat mai repede si sa asteptam ziua cea mare! :)

Spor la planuit nuntile, miresici, si lasati aici idei :D

Oannah
21.10.2016, 15:30:53
Noi asteptam oferta pentru meniuri la restaurantul unde dorim sa facem nunta. Luni primesc o oferta de la restaurant si de la decoratiuni florale. Data va fi 29 aprilie, imi doresc musai lacramioare in buchetm coronita din floarea miresei pt domnisoare, nu vreau sa fie imbracate in rochii de o anumita culoare. Fiecare liber sa se imbrace cum doreste, nu vreau sa se streseze si sa cheltuiasca nimeni nimic.

ioana1990
22.10.2016, 11:41:49
Eu nici nu am apucat sa ma gandesc prea mult la decoratiuni, flori si machiaj.
Mi se pare ca inca e devreme pentru ele, dar prietenele apropiate deja si-au facut programare la machiaj cu gandul ca se ocupa foarte repede locurile. :)

IrinaAndreea
23.10.2016, 11:38:37
Buna tuturor miresicilor,

Ma bucur sa vad ca topicul prinde viata. :)>- Vineri mi-am facut si eu programare la coafor si make-up, desi mai sunt 7 luni pana la nunta (deja mai erau programari pentru luna mai si am zis sa nu risc). Totodata, am programat online cununia civila pe site-ul primariei din Iasi. Weekendul trecut am fost si in cautare de verighete, trebuie sa ne decidem intre doua modele, dar mai asteptam un pic.

Inca nu stiu unde facem florile si nici nu imi fac curaj sa dau mailuri la florarii, nu stiu de ce. De acum ma gandesc sa imi comand pantofii pana la sfarsitul anului si ar trebui sa incep sa ma uit si in magazine la rochite, ca pe net am tot vazut. Spor la pregatiri tuturor si sa va mearga totul cum va doriti! \:D/

Oannah
24.10.2016, 14:39:48
Sunt putin deranjata ca pana la ora asta inca nu am primit pe e-mail meniurile. L-am sunat pe patronul restaurantului si mi-a zis ca mi le trimite, vad ca inca nu a catadicsit sa le trimita. Mda, imi lasa impresia ca e putin abramburit.

Vreau sa semnam contractul si sa incep sa iau muzica si decoratiuni, foto, prajituri etc. Dar totul depinde de restaurant. Maine ma intalnesc cu fotografa, zilele urmatoare cu dj-ul. Simt un stress, de nu il pot descrie.
M-am tot uitat pe net dupa invitatii, nu am vazut nimic care sa il placa in mod deosebit. doream ceva cu tema lacramioarelor, dar nu sunt decat 2 modele: unul clasic si demodat si celalalt cam scump la pret. Nu doresc sa cheltui mult cu invitatiile, majoritatea arunca o privire in fuga si apoi uita de ele, nu le pastreaza. Prefer ca banii dati pe niste invitatii scumpe sa ii redirectionez inspre altceva.

ioana1990
26.10.2016, 00:35:53
Dragi miresici,
Voi cum ati organizat cununia civila? In aceeasi zi cu petrecerea sau intr-o alta zi?
Vrem sa facem programarea pentru cununia civila, dar din pacate eu sunt foarte nehotarata.
Stiu ca este destul de dificil daca o punem in aceeasi zi, si nu o sa avem timp sa ne bucuram de eveniment, dar ma gandesc sa nu avem alta bataie de cap daca o punem in alta zi. Eu nu am mai fost la cununii civile in alte zile si nu stiu exact cum se practica.

Multumesc de sfaturi si spor la planuit! :)

Oannah
26.10.2016, 09:18:58
Dragi miresici,
Voi cum ati organizat cununia civila? In aceeasi zi cu petrecerea sau intr-o alta zi?
Vrem sa facem programarea pentru cununia civila, dar din pacate eu sunt foarte nehotarata.
Stiu ca este destul de dificil daca o punem in aceeasi zi, si nu o sa avem timp sa ne bucuram de eveniment, dar ma gandesc sa nu avem alta bataie de cap daca o punem in alta zi. Eu nu am mai fost la cununii civile in alte zile si nu stiu exact cum se practica.

Si eu ma gandesc sa o punem in alta data, nu imi doresc sa apar mireasa la primarie si cred, desi va fi nunta de zi, programul e oricum destul de obositor desi stai la primarie 15 minute pentru cetateanul cu cetateana...poti pune cu o zi mai devreme de nunta voastra sau in alta data si sa vina doar familia si doi-trei prieteni cu flori.

Oannah
26.10.2016, 13:57:23
Gata! Am semnat sala, 29 aprilie ramane batut in cuie. Sa ajungem cu bine pana atunci!:)

IrinaAndreea
27.10.2016, 09:06:12
Maine ma intalnesc cu fotografa, zilele urmatoare cu dj-ul. Simt un stress, de nu il pot descrie.
M-am tot uitat pe net dupa invitatii, nu am vazut nimic care sa il placa in mod deosebit. doream ceva cu tema lacramioarelor, dar nu sunt decat 2 modele: unul clasic si demodat si celalalt cam scump la pret. Nu doresc sa cheltui mult cu invitatiile, majoritatea arunca o privire in fuga si apoi uita de ele, nu le pastreaza. Prefer ca banii dati pe niste invitatii scumpe sa ii redirectionez inspre altceva.
Si eu am fost super stresata pana am semnat toate contractele, e ceva normal. Dar trece si perioada asta, important este ca aveti data fixata. ;-) In ceea ce priveste invitatiile, eu am avut aceeasi problema cu bujorii, insa pana la urma am ales o invitatie simpla in culorile nuntii si voi avea doar buchetul cu bujori. Daca poti da macar 5 lei/invitatie, cred ca poti gasi persoane care fac invitatii la comanda dupa ideile tale, dar la mine bugetul era cam jumatate din aceasta suma asa ca am ramas la modelul clasic, care imi place mult si am mare sanse sa fie bine primit de majoritatea invitatilor.

Dragi miresici,

Noi vom avea in aceeasi zi, din mai multe motive:
1.nici familia mea, nici a lui nu este din Iasi si ar insemna drumuri aiurea;
2.nu mi-ar fi placut in mai multe zile;
3.machiaj si coafura x 2;
4.o mica masa dupa eveniment.
Totusi, vom avea alte haine dimineata pentru ca nu imi place sa merg in mireasa, deci o cheltuiala tot va fi, dar macar rochia de dimineata sper sa o mai pot purta si cu alte ocazii. Incep dimineata la 6:30 la make-up si coafat, cununia e la 12, la 16 biserica, 17:30-19:30 sedinta foto, 20 petrecerea. Va fi obositor, dar cu siguranta merita! :D

Oannah
27.10.2016, 10:25:16
Si eu am fost super stresata pana am semnat toate contractele, e ceva normal. Dar trece si perioada asta, important este ca aveti data fixata. ;-) In ceea ce priveste invitatiile, eu am avut aceeasi problema cu bujorii, insa pana la urma am ales o invitatie simpla in culorile nuntii si voi avea doar buchetul cu bujori. Daca poti da macar 5 lei/invitatie, cred ca poti gasi persoane care fac invitatii la comanda dupa ideile tale, dar la mine bugetul era cam jumatate din aceasta suma asa ca am ramas la modelul clasic, care imi place mult si am mare sanse sa fie bine primit de majoritatea invitatilor.

Totusi, vom avea alte haine dimineata pentru ca nu imi place sa merg in mireasa, deci o cheltuiala tot va fi, dar macar rochia de dimineata sper sa o mai pot purta si cu alte ocazii. Incep dimineata la 6:30 la make-up si coafat, cununia e la 12, la 16 biserica, 17:30-19:30 sedinta foto, 20 petrecerea. Va fi obositor, dar cu siguranta merita! :D

Cum bine spuneai, nici eu nu imi permit sa dau 5 lei pe o invitatie. Tot asa va fi si la mine, in jur de 2 lei.
In ce priveste cununia civila, mama lui e in Italia, fratele meu in Anglia, e dificil sa stabilim o data, nunta va fi de zi..E mai complicat si stiu ca o alta data genereaza cheltuieli mai mari, dar incerc sa o pun in alta zi.

La cununia civila mi-ar placea sa port o ie, nu am avut niciodata si e ceva ce as putea sa imbrac si cu alte ocazii.

ioana1990
27.10.2016, 21:37:42

Cat de cunoscut suna :)
Acelasi program o sa avem si noi cel mai probabil. Mi-ar fi placut sa fac in alta zi, pentru a nu ne aglomera prea mult, dar intr-adevar nu cred ca se merita cheltuiala in plus. Zilele astea ne decidem si noi pentru a face programarea sa ne luam de o grija si cu asta.

Oannah, ma bucur ca ai rezolvat cu sala, stiu ca poate fi o grija maricica pana stabilesti, pentru ca in functie de sala poti incepe planificarile celelalte :)

Spor la planuit, miresici!

Hana23
30.10.2016, 14:10:18
Buna! Noi avem nunta pe 6 mai 2017. El e austriac, amandoi locuim la Londra. Cununia civila va avea loc la Bucuresti, iar cea religioasa la vreo 3 ore de Viena, in Alpi.
Am o droaie de intrebari si nu stiu cui sa i le adresez. N-am fost niciodata la o nunta (decat a unui prieten din Tokyo, dar nu cred ca se pune. Cuplu japonez, nunta japoneza). Am aflat ieri ca imi trebuie nasi, nici nu stiam ce sunt nasii de cununie, am stat vreo doua ore pe miresici.ro citind ca sa inteleg care e treaba.
Avem restaurant si o lista de invitati, care nu stim daca vin sau nu, si nimic mai mult. Nici muzica, nici fotograf, nici rochie, nici invitatii...nimic. Ai lui nu vorbesc nici romana nici engleza, ai mei nici engleza nici germana...o sa fie o tacere deplina. Nici nu stim in ce limba sa tinem juramintele/discursurile. Poate cu interpret.
Eu as fi vrut sa fug pe o insula doar cu el si gata. El vrea nunta cu familia si prietenii. Sunt 60 de invitati (macar e restransa). Nu am mai trecut prin Bucuresti sau prin Austria de vreun an, si sa organizam nunta de la distanta din Londra e un calvar. Totul dureaza, nu poti sa vezi nimic cu ochii tai...m-a ajutat tata cu restaurantul in Bucuresti si de aici incolo habar nu am.
Sunt nebuna? Mama imi zice ca ma agit prea mult, 6 luni e destul timp si nu e cine stie ce de facut pt o nunta. Acum imi dau seama cat de important e sa vezi o nunta inainte sa o organizezi pe a ta. Daca as avea o dorinta, asta ar fi.
Ceva cuvinte de incurajare aveti si pentru mine? N-am prieteni la Londra, n-am cu cine sa discut. Prietenele mele sunt nemaritate. Nu stiu ce sa fac.

Oannah
31.10.2016, 12:06:46
Buna! Noi avem nunta pe 6 mai 2017. El e austriac, amandoi locuim la Londra. Cununia civila va avea loc la Bucuresti, iar cea religioasa la vreo 3 ore de Viena, in Alpi.
Am o droaie de intrebari si nu stiu cui sa i le adresez. N-am fost niciodata la o nunta (decat a unui prieten din Tokyo, dar nu cred ca se pune. Cuplu japonez, nunta japoneza). Am aflat ieri ca imi trebuie nasi, nici nu stiam ce sunt nasii de cununie, am stat vreo doua ore pe miresici.ro citind ca sa inteleg care e treaba.
Avem restaurant si o lista de invitati, care nu stim daca vin sau nu, si nimic mai mult. Nici muzica, nici fotograf, nici rochie, nici invitatii...nimic. Ai lui nu vorbesc nici romana nici engleza, ai mei nici engleza nici germana...o sa fie o tacere deplina. Nici nu stim in ce limba sa tinem juramintele/discursurile. Poate cu interpret.
Eu as fi vrut sa fug pe o insula doar cu el si gata. El vrea nunta cu familia si prietenii. Sunt 60 de invitati (macar e restransa). Nu am mai trecut prin Bucuresti sau prin Austria de vreun an, si sa organizam nunta de la distanta din Londra e un calvar. Totul dureaza, nu poti sa vezi nimic cu ochii tai...m-a ajutat tata cu restaurantul in Bucuresti si de aici incolo habar nu am.
Sunt nebuna? Mama imi zice ca ma agit prea mult, 6 luni e destul timp si nu e cine stie ce de facut pt o nunta. Acum imi dau seama cat de important e sa vezi o nunta inainte sa o organizezi pe a ta. Daca as avea o dorinta, asta ar fi.
Ceva cuvinte de incurajare aveti si pentru mine? N-am prieteni la Londra, n-am cu cine sa discut. Prietenele mele sunt nemaritate. Nu stiu ce sa fac.

Daca va permiteti incercati sa angajati un wedding planner, in felul asta el se ocupa de organizare si planificare in functie de gusturile si bugetul vostru.

IrinaAndreea
02.11.2016, 11:22:10
Buna! Noi avem nunta pe 6 mai 2017.
...m-a ajutat tata cu restaurantul in Bucuresti si de aici incolo habar nu am.
In primul rand, felicitari pentru nunta! Wedding plannerul ar fi cea mai buna solutie, dar in caz ca nu este posibil cred ca poti cere ajutorul celor de la restaurant pentru recomandari de formatii / fotografi cu care au mai colaborat. Daca iti dau cateva nume, studiaza-le siteurile si fa un top al preferintelor, apoi ii contactezi sa vezi daca mai sunt disponibili.

Daca reusesti sa gasesti muzica si foto-video, restul nu sunt chiar asa urgente, dar importante: rezervare la make-up si coafat, pachetul floral (daca nu e inclus la restaurant), rochia si alte accesorii, verighetele, cazarea invitatilor. Aici depinde mult de ce mai aveti voi inclus in meniul de la restaurant.

Legat de nasi, cel mai bine sa intrebati exact preotul care va cununa daca este obligatoriu sa fie casatoriti, poate la ei nu e asa strict ca aici. In caz ca va decideti la o pereche, le puteti propune de Sarbatori cand probabil oricine ar fi incantat de o asa propunere. ;;) In legatura cu juramintele, cred ca ar trebui sa le faceti in limba in care vorbiti voi intre voi (engleza, presupun). Cu familiile nu mi-as face foarte mari griji, la evenimente de genul tot ce conteaza e sa va fie alaturi si sa se bucure alaturi de voi, iar emotiile umane sunt universale, trec de bariera limbilor. Totusi, le puteti lua de Craciun cate un ghid de conversatie si sa le subliniati anumite expresii importante in cadrul evenimentului. ;))

Scuze ca am scris asa mult, dar simteam ca ai nevoie de niste incurajari. Deci incet, cate o treaba pe saptamana cel putin si toate se vor rezolva. Spor maxim la pregatiri si sper sa iti gasesti echipa de vis pentru o nunta superba! :x

PS: Profita de momentul cautarii videografului si uita-te la cat mai multe filmulete cu rezumatul nuntii, in acest fel iti faci si o idee legata de principalele momente ale nuntii: cununia civila, gatitul miresei (+ eventualele obiceiuri), ceremonia religioasa, sedinta foto, petrecerea (dansul mirilor, tortul, aruncarea buchetului, dezgatitul) - ordinea poate varia, ce am scris acum va fi ordinea la nunta noastra.

Hana23
05.11.2016, 13:02:37
Profita de momentul cautarii videografului si uita-te la cat mai multe filmulete cu rezumatul nuntii, in acest fel iti faci si o idee legata de principalele momente ale nuntii: cununia civila, gatitul miresei (+ eventualele obiceiuri), ceremonia religioasa, sedinta foto, petrecerea (dansul mirilor, tortul, aruncarea buchetului, dezgatitul) - ordinea poate varia, ce am scris acum va fi ordinea la nunta noastra.

Nu m-am gandit la asta! E o idee foarte buna. Multumesc mult.
Zilele astea am cautat fotografi, am si contactat cativa si am cerut preturi si availability. Cu florile ne va ajuta mama lui (viitoarea soacra <3 ), care face aranjamente florale pentru nunti - are o afacere mare in Viena, ne putem baza pe dansa.
Cred ca incet-incet incep sa se lege lucrurile. Am ales Romania pentru receptia principala cu gandul ca va fi mai ieftin ca la Viena, dar facand un calcul - acum ca avem si preturi pt meniu, fotograf, verighete etc - vad ca e mult mai scump decat ne-am asteptat... acum suntem intr-un impas. Dar vedem noi cum o rezolvam.
Multumesc mult pentru raspuns! Chiar m-ati incurajat foarte mult :D

IrinaAndreea
07.11.2016, 09:39:05
Cu mare drag, ma bucur ca am putut fi de ajutor. Eu inca nu am rezolvat nimic cu florile, trebuie sa gasesc intai pozele exact cu ce vreau si apoi sa incep sa verific preturile. Mi se par foarte scumpe si sunt bani dati in vant in mare parte. =(( Deci ai mare noroc ca ai ajutor cu experienta. Spor la gasit si restul furnizorilor si asteptam sa ne mai povestesti.

O sa mai scriu si eu cand mai am noutati, dar momentan nu am mai facut nimic pentru nunta. :-s

Oannah
07.11.2016, 09:52:52
Weekendul care vine ma duc sa probez primele rochite. Pana acum m-am rezumat la a cauta pe net, david's bridal si orice rochie de mireasa care mi-a placut, am dat mesaj privat si am intrebat pretul. Sunt f stresata pt ca rochiile care mi-au atras atentia au preturi de genul 8000 lei, si nu imi permit o asemenea suma. Voi vana reducerile! Alta solutie nu am.

Sunt cam stresata, ar trebui sa slabesc cateva kg.

Apoi florile reprezinta o mare problema pt mine. Avand nunta primavara categoric vom avea flori de primavara cum ar fi lalele, garoafele care sunt rezistente si ieftine, iar in buchetul meu obligatoriu vreau lacramioare. Din pacate preturile sunt f mari, asta daca doresti ceva mai deosebit si aici ma refer inclusiv la decoratiunile pentru sala. Tot ce e personalizat costa, asa incat m-a gandit inclusiv sa fac eu aranjamentele florale. Daca iei suportii necesari, apoi burete si faci o comanda serioasa de flori proaspete sunt sanse sa iti iasa. Dar parca nu m-as incurca/stresa/agita cu treaba asta. Mda, sunt nehotarata de felul meu.

Am stabilit data cununiei civile -11 februarie- si faptul ca vom purta ii. Fiind iarna m-am gandit la un buchet mai diferit cu floare de bumbac, craspedia galbena, ranunculus si zambila. Acum ramane sa gasesc pe cineva care sa mi-l faca.

Hana23
10.11.2016, 19:15:59
Stiu ca nu e chiar 'traditional' in Romania sa nu inviti familia la nunta...dar adevarul e ca mi se pare o corvoada toata organizarea; foarte scump; si intr-un final nu mi-am dorit niciodata o nunta in adevaratul sens al cuvantului.
Credeti ca parintii/bunicii ar intelege? :-s

andreya00
15.11.2016, 11:53:13
Depinde mult de cat de intelegatori sunt parintii si bunicii, pentru ca banuiesc ca si-au imaginat ca vor veni la nunta ta. Am avut o cunostinta care a facut cununia civila in tara cu rudele apropiate si cununia religioasa si petrecerea in alta tara, doar mirii si 2-3 prieteni.

IrinaAndreea
15.11.2016, 16:37:32
Stiu ca nu e chiar 'traditional' in Romania sa nu inviti familia la nunta...dar adevarul e ca mi se pare o corvoada toata organizarea; foarte scump; si intr-un final nu mi-am dorit niciodata o nunta in adevaratul sens al cuvantului.
Credeti ca parintii/bunicii ar intelege? :-s
Cred ca cel mai bine te sfatuiesti cu ei; date fiind circumstantele poate vor intelege ca va e greu. Acum depinde si de alti factori, de exemplu daca esti singurul copil probabil vor accepta mai greu ideea de a nu te vedea mireasa. Sau oricum depinde mult de relatia generala dintre voi. Cel mai bine ar ajuta o discutie foarte sincera cu ei, ca sa iti spuna exact cum se simt in legatura cu asta. Sau exista oricand varianta in care faceti doar o petrecere restransa cu cei mai apropiati prieteni, imediat dupa civila... :-?

Oannah
22.11.2016, 15:15:48
Mi-am cumparat si eu rochia de mireasa, Pashenka, Avenue Diagonal. E superba, diferita de ideile ce le aveam eu si anume sa fie un stil romantic, boem, e mai degraba eleganta, regala. Imi place!

IrinaAndreea
23.11.2016, 19:27:46
Super veste, sa o porti sanatoasa si sa iti aduca o viata intreaga de fericire! <:-P Eu as vrea sa merg in decembrie la primele probe, am mari emotii. Dar intre timp ne-am comandat verighetele, cred ca dupa Craciun ajung. Si acum tot caut oferte pentru luna de miere, ca sa prindem Early Booking-ul.

elenutamiresica
12.12.2016, 18:49:38
Si eu ma casatoresc in 2017 ! Inca nu stim localul dar avem biserica, nasi si fotograf, deci e un inceput!

deeaghe
21.12.2016, 12:19:14

Buna. Felicitari pentru eveniment. Cauta un restaurant all inclusive, adica un restaurant care iti poate oferi mancare, aranjamente de sala, dde masa, florale, formatie, fotograf-vieograf, bautura inclusa. Poate nu gasesti si foto tot la ei, dar mai scazi din lista de to do. E poate mai ieftin decat un wedding planner si te scapi de o grija.Apoi te ocupi doar de tine si de logodnicul tau: costum rochita, pantofi...machiaj, etc....

andreya00
02.01.2017, 14:04:29
La multi ani, fetelor! Anul asta avem nunta! :cool:

IrinaAndreea
02.01.2017, 16:35:44
La multi ani miresicilor de 2017! In sfarsit a venit anul nostru mult asteptat. ;;)

Eu am reusit sa imi gasesc rochia de mireasa chiar inainte de Craciun, am cumparat verighetele si am primit de ziua mea bratara pe care mi-o doream. Imediat ce se reia programul normal dupa sarbatori, vrem sa ne ocupam de cazarea invitatilor, luna de miere si sa imi fac curaj sa imi dau comanda de pantofi.

De acum am intrat cu pregatirile in linie dreapta, cum stati cu emotiile?

andreya00
04.01.2017, 17:22:51
Bravo! Stai bine .. Trebuie sa ma apuc si eu de probat rochii de mireasa. Nu am mai facut nimic concret pt. nunta in ultimul timp, doar m-am uitat la modele de rochii, verighete, etc.

ioana1990
05.01.2017, 08:55:14
Este anul nostru! :)
Noi am reusit si am rezolvat chiar in ajun de Craciun cu fotograful si videograful. Am facut si programarea la starea civila, tot amanasem pentru ca nu stiam daca facem in alta zi sau in aceeasi zi. Pentru ca se complica totul, am lasat in aceeasi zi pana la urma, la 14.
La machiaj/coafat as mai face programarea cat mai devreme sa fiu sigura ca voi fi multumita. Rochii inca nu am probat, modelele la verighete le stim trebuie doar sa gasim unde sa le comandam... Incet incet se aseaza lucrurile :)

Spor la pregatiri, miresici! :D

IrinaAndreea
08.01.2017, 13:44:31
Nu am mai facut nimic concret pt. nunta in ultimul timp, doar m-am uitat la modele de rochii, verighete, etc.

Sa stii ca "doar uitatul" e de mare ajutor pentru ca te scuteste de mari batai de cap mai tarziu. Eu de exemplu stiu ce invitatie si marturie vreau din prima luna de cand am decis nunta, iar acum doar astept momentul potrivit sa le comandam. :>

Este anul nostru! :)
Noi am reusit si am rezolvat chiar in ajun de Craciun cu fotograful si videograful.
Numai vesti bune! :D de curiozitate, v-ati decis la o culoare de decor a salii? Noi o lasam visinie cum e ea (salon Rubin) + ceva roz la flori.

andreya00
06.02.2017, 14:51:29
Vad ca au disparut mesajele de dupa data de 08.01.2017 :-<

OanaAndrei09
08.02.2017, 09:51:51
Am observat si eu acest lucru...
De atunci si pana acum am dat comanda de verighete si am 2 optiuni la video :)
Voi cum stati cu pregatirile?

IrinaAndreea
08.02.2017, 17:00:25
Buna fetelor,

Ce rau imi pare ca au disparut o multime de mesaje, dar poate vor aparea inapoi la un moment dat. :-< Am observat ca e ceva in neregula cu forumul, iar apoi nu am mai avut timp sa intru din cauza serviciului.

Am reusit in sfarsit sa imi gasesc rochita pentru civila, dar nu pot pune poze cu ea. Pot spune ca e roz asa cum mi-am dorit si nu are tulle (nu reuseam sa gasesc unul care sa arate ok), ci organza si satin, iar tulle numai pe dedesubt cat sa stea putin infoiata. Mirelui i-a placut, deci zic ca e de bine. Si-a gasit si el sacoul pentru civila, este crem deschis. O sa fim mai luminosi ziua si pastram lucrurile mai "serioase" pentru seara. :))

In weekend am facut un maraton de impartit primele invitatii la parinti si familii, iar de acum vom incepe treptat sa le dam si la prieteni. :>

andreya00
08.02.2017, 21:48:15
Bravo, ati fost harnice!

Eu nu am mai facut nimic deosebit..am fost la targul de nunti unde am probat vreo 3 modele de rochii, dar nu m-au dat pe spate. In schimb daca pana acum eram convinsa ca vreau o rochie gen sirena, mai mulata, acum incep sa ma gandesc ca mi-ar placea si o rochie A-line.

Am fost dezamagita de cum arata in realitate invitatia pe care am vrut sa o comandam.. nu mi s-a parut finuta deloc, asa ca acum iar caut modele.

OanaAndrei09
09.02.2017, 08:46:24
Irina, eu zic ca o sa aratati foarte bine la civil :)

Andreya si eu am fost la targul din weekend si am ramas dezamagita de invitatii intrucat pe langa faptul ca dura enorm sa vad toate modelele, multe dintre ele nu puteau fi facute exact ca in album (ori nu aveau culorile respective pentru print, ori nu puteau personaliza plicurile).
Ca si discount era ceva de luat in calcul, printul gratis asa ca o sa astept urmatorul targ din martie sa ma duc cu forte proaspete :))

OanaAndrei09
09.02.2017, 08:48:14
Legat de rochite, categoric A-line sunt mult mai comode.
Eu am optat pentru una sirena combinata cu A-line. Nu prea stiu cum sa explic. Partea proasta este ca am trena si parca ma vad cum ma impiedic in ea...

andreya00
09.02.2017, 22:34:39
Da..A-line sunt mult mai comode.. dar eu pana acum ma imaginam cu rochie mulata si acum nu ma pot hotari.. mai am o tura de probat zilele astea, poate-poate :))

Am probat si eu o rochie cu trena, dar mi s-a parut asa greu sa ma descurc cu ea..si fiind si scunda, nu m-a atras prea tare. Insa arata frumos rochiile cu trena, foarte elegante..

IrinaAndreea
10.02.2017, 12:42:05
Eu nici macar nu am probat alta rochie in afara de printesa. Doar decolteul / manecile au fost diferite: la cele tip barcuta efectiv nu ma puteam misca, asa ca pana la urma e fara maneci si cu decolteu rotund. Si cea de civila la fel, chiar radeam ca mi-au placut cam acelasi gen de rochii. :">

Azi m-am apucat sa fac propsurile pentru poze si ieri am fost cu una dintre domnisoare sa cumparam bratarile. In ceea ce priveste targul, abia astept weekendul viitor sa cautam costumul pentru mire (pentru mine e un mare stres, mai mult decat la rochie pentru ca macar acolo stiam ce imi doresc #:-S) si sa vedem daca gasim o masina de fum mai accesibila. Am avea nevoie si de plicuri de bani si marturii, dar mi se pare mult prea devreme sa le comandam pentru ca nu avem confirmarile.

andreya00
20.02.2017, 21:30:41
Foarte draguta bratara! La propsuri nici nu m-am gandit pana acum.. Ma mai uit pentru suporturi foto pentru marturii (vor fi poze cu noi si invitatii), dar deocamdata ce gasesc dragut e foarte scump 8-|

E bine ca ai fost hotarata din start pe model..eu am tot oscilat intre modele, intre timp am mai tot probat si cred ca zilele acestea voi merge sa fac comanda pentru o rochie tip A-line, cu corset crem-roziu si dantela alba pe deasupra si partea de jos la fel alba.. Alba a se citi Ivory :D

Sper sa rezolvam cat de curand cu verighetele..si trebuie sa ne hotaram cu invitatiile pana in martie, am mai gasit un model dragut hand-made dar depaseste putin bugetul.

Nu am inceput inca sa cautam costum de mire, al meu vrea costum negru, mai simplu..ca el de obicei poarta negru, hanorace, etc..asa ca orice costum e o provocare :)) presimt ca nu va fi o misiune asa usoara nici asta.

IrinaAndreea
21.02.2017, 10:59:49
O idee accesibila ar fi sa prinzi pozele pe o sfoara cu carlige din acelea micute si fiecare sa isi ia poza lui de acolo. Noi asa vrem sa facem, dar pentru niste poze cu noi, pentru decor in afara restaurantului.

La targ nu am avut mare succes cu costumele, ori nu imi placeau mie / lui, ori erau exagerat de scumpe. Mai incercam saptamana asta, cu mai multa rabdare si asteptari mai mici. Tot asa vrea si al meu, ceva mai simplu, dar eu vreau "sa arate a mire" totusi. :))

Suna foarte bine rochita ta, sper sa iasa exact asa cum o visezi. :x

OanaAndrei09
21.02.2017, 14:49:18
Eu am reusit saptamana aceasta sa batem palma cu videograful :). Daca aveti nevoie va pot recomanda doar ca pretul nu e prea micut...
Sambata mergem sa discutam cu un croitor pentru costum. Dupa discutie, o sa revin cu un feedback.

andreya00
22.02.2017, 13:54:39
Costumele sunt un subiect dificil vad :))

Eu acum dupa ce m-am hotarat la rochie, am o problema cu alegerea verighetelor: ne-am decis sa fie din aur alb si doar marginile subtiri din aur galben, dar eu nu ma pot hotari daca sa fie plate sau bombate la exterior..am gasit ambele variante si m-am blocat :))

OanaAndrei09
22.02.2017, 21:09:46
Noi verighetele le-am ales plate intrucat la mine venea cel mai bine acest model langa inelul de logodna.
Mie imi plac foarte mult, imi par mai stilate dar totusi raman in zona clasica. Depinde foarte mult de gusturi.
Lasa-l pe al tau sa decida :)

andreya00
22.02.2017, 21:46:04
Eu nu pot purta inelul de logodna impreuna cu verigheta indiferent de forma sa, pentru ca inelul este putin in zig-zag, nu clasic..si nu ar arata bine cu alt inel .. Ar fi fost mult mai simplu daca le puteam purta impreuna, alegeam sigur plata :))

OanaAndrei09
23.02.2017, 09:33:13
Nici eu nu o sa port pe acelasi deget inelul cu verigheta doar ca vreau sa fie cat de cat aproapiate ca si stil.

IrinaAndreea
27.02.2017, 09:21:46
Neata fetelor!

Voiam sa intreb daca la voi se va canta la gatitul miresei si daca da, cam care sunt preturile pentru 1,5-2 ore? M-am trezit si eu acum ca ne cam trebuie cantaret si sunt total in aer cu tarifele. :-s

andreya00
27.02.2017, 22:49:29
Neata fetelor!

Voiam sa intreb daca la voi se va canta la gatitul miresei si daca da, cam care sunt preturile pentru 1,5-2 ore? M-am trezit si eu acum ca ne cam trebuie cantaret si sunt total in aer cu tarifele. :-s

La mine nu se va canta la gatit, am renuntat la acest obicei, ma voi imbraca singura cu mama + domnisoarele de onoare si cam atat.

Tu ai formatie la nunta sau DJ, ca nu mai stiu? Ca daca ai formatie, poate venea cineva de acolo si ziua..

IrinaAndreea
28.02.2017, 19:48:59
Avem formatie, dar din pacate nu vin si ziua. :( Nici eu nu eram chiar decisa daca sa facem cu cantare, dar mi se pare cam ciudat sa ma imbrac fara nici un fundal sonor. Si asa alte traditii nu facem, macar pe acestea le putem respecta, ca au si ele oarecare farmec (spun asta dupa ce am asistat la o nunta in vara unde a avut partea cu gatitul la casa mirelui si chiar a fost emotionant). In ultima instanta, o sa pun melodiile dorite la laptop si gata. :))

andreya00
01.03.2017, 15:00:52
O primavara frumoasa si spor la pregatiri!!! ;;)

IrinaAndreea
02.03.2017, 20:36:21
O primavara frumoasa si incarcata de momente minunate! <:-P Am fost azi la restaurant si am ales meniurile, mai urmeaza sa le degustam + sa alegem tortul. Bine ca am scapat de o grija majora, nu ma gandeam ca e asa de greu de ales mancarea ca sa fie cat mai multa lume multumita.

Vestea buna e ca am rezolvat si cu fumul greu, are restaurantul masina si ne costa mai putin decat la alti furnizori. Cu gatitul cred ca o sa apelam la boxe + melodii alese cu atentie dinainte, nu prea am chef de tot felul de "lautari dubiosi" si cam numai de astia am gasit care sa se incadreze si in buget cat de cat. #-o

Mai raman detalii precum marturii, plicuri si meniuri, bijuterii si alte maruntisuri, dar macar in mare stiu ce caut. Si bineinteles, partea mea preferata: obiecte decorative si bannere, de care ma voi ocupa in concediu.

Spor maxim si sper sa mai puneti poze ce v-ati mai cumparat. Eu momentan nu am mai cumparat nimic pentru decor, am fost intr-un magazin si nu m-am putut hotari ce sa aleg, imi placeau tooooate. =P~

ioana1990
05.03.2017, 19:35:34
O primavara frumoasa, miresici! :)
Multa activitate aici, eu am avut probleme cu contul si nu m-am mai logat cateva saptamani, ma bucur sa vad ca merg pregatirile! :D

Vestea buna e ca am rezolvat si cu fumul greu, are restaurantul masina si ne costa mai putin decat la alti furnizori.

MA bucur sa aud asta, o sa incercam sa vorbim si noi cu restaurantul in cazul asta, tot ce am gasit online era destul de scump. Cat va ajunge? :)

Cu gatitul cred ca o sa apelam la boxe + melodii alese cu atentie dinainte, nu prea am chef de tot felul de "lautari dubiosi" si cam numai de astia am gasit care sa se incadreze si in buget cat de cat. #-o

La noi poate veni formatia daca vom dori, si costa extra 200 euro. Nu stim inca daca vrem sau nu, dar parintii s-ar bucura foarte mult daca am face macar imbracatul "conform traditiei" pentru ei.

Noi cautam invitatii de nunta acum, daca aveti recomandari de site-uri, astept cu mare drag! Vrem luna asta sa le comandam ca se incepem sa le dam.

Am inceput si eu sa caut rochie de mireasa, super incantata! Din pacate, inca nu sunt decisa catre un model, de la inceput oscilam intre sirena si model A. Sper sa rezolv in urmatoarele saptamani, pentru ca incet incet se apropie momentul! Miresoiul meu nu are nici o grija in privinta costumului, vrea ceva simplu clasic, nregru sau un albastru inchis.

Voi veti avea domnisoarele de onoare imbracate la fel/aceeasi culoare?
Ma gandesc si incerc sa ma hotarasc si la asta, cel mai probabil vom avea o culoare (sau am mai vazut un set de culori foarte dragute) si modelul si-l vor alege ele.

Spor la pregatiri, si daca gasiti ceva interesant, dati mai departe informatiile! :>

andreya00
05.03.2017, 23:28:20
Si noi tot de la restaurant am rezolvat cu masina de fum.. m-a scutit de cautat in alta parte.

Ioana, si eu am oscilat mult intre sirena si A-line si pana la urma am dat comanda saptamana trecuta de o rochie A-line..sirenele ma faceau micuta de statura si eu sunt deja :)) iar A-line e mult mai comoda si vaporoasa, numai buna pentru caldurile din iulie.

Intre timp am dat si noi comanda de verighete si de invitatii..la invitatii am luat alt model decat cel ales initial care ne-a dezumflat cand am vazut mostra.. :)

Acum vreau sa rezolv cat de curand cu pantofii mei si costumul lui..si al meu vrea ceva simplu, negru, dar e greu de multumit :))

OanaAndrei09
08.03.2017, 13:36:49
Buna fetelor,

Si noi avem nevoie de un lautar pentru pregatirile mirelui, la mine o sa vreau melodii clasice :). Nu stiu unde il putem gasi la pret mic.
Weekendul asta am fost si la targul de la Romexpo si am ales invitatiile. Le-am gasit la 1.58 lei cu tot cu print.

Buchetele de mireasa am gasit la 350 lei pt mine si 250 lei pentru nasa. Voi ati gasit ceva mai ieftin?

Legat de pantofi, daca la mine mai gasesc ceva cam la 350 lei, la mire mi se par foarte scumpi cei de calitate :(. Majoritate sunt de la 650 lei in sus si mi se pare mult prea mult. Daca aveti ceva optiuni mai ieftine, pe negru lacuit cu partea din fata usor inaltata, sa imi spuneti si mie pls.

deeaghe
08.03.2017, 17:25:34
Buna fetelor,

Si noi avem nevoie de un lautar pentru pregatirile mirelui, la mine o sa vreau melodii clasice :). Nu stiu unde il putem gasi la pret mic.
Weekendul asta am fost si la targul de la Romexpo si am ales invitatiile. Le-am gasit la 1.58 lei cu tot cu print.

Buchetele de mireasa am gasit la 350 lei pt mine si 250 lei pentru nasa. Voi ati gasit ceva mai ieftin?

Legat de pantofi, daca la mine mai gasesc ceva cam la 350 lei, la mire mi se par foarte scumpi cei de calitate :(. Majoritate sunt de la 650 lei in sus si mi se pare mult prea mult. Daca aveti ceva optiuni mai ieftine, pe negru lacuit cu partea din fata usor inaltata, sa imi spuneti si mie pls.

Încercati si in fashion house, dar sa va înarmati cu răbdare. Adica depinde cat poarta la picior. Sotul meu voia pantofi lacuiti, negri,simpli,fara zorzoane si dintr-o bucata. Găsise la musette cu 550.de lei si eram.convinsi ca de acolo o sa ii ia pentru ca nu gazda nimic. Si a găsit în fashion house in outletul de la ortega cu 275 de lei refuzi de la 550. El.poarta 41 si cred ca am stat 2 ore sa găsim o masura lui, se gaseste groaznic de greu 41. Si ca sa fie treaba treaba găseam 40 sau 42. Î-am zis pana la urma " nu ai mai vrut tu sa cresti un pic"... Sau in perioada asta sunt tot felul.de reduceri. Am mai vazut niste pantofi de lac frumosi la metrou la victoriei e un magazin cu incaltaminte de piele si fac si la comanda. Comod shoes sau ceva de genul ii zice.

OanaAndrei09
09.03.2017, 10:22:29
Da, ne-am gandit sa dam o fuga si prin Fashion house si mai luam in calcul Ana Cori care au preturi chiar faine la pantofi. Cred ca o sa trecem si prin Musette, ei parca aveau si un outlet prin Bucuresti...

IrinaAndreea
11.03.2017, 11:48:37
O primavara frumoasa, miresici! :)Buna, acum intru si eu dupa ceva timp pe forum si ma mir ca i-au schimbat culoarea, prima data am crezut ca am intrat pe alt site. Fumul de la restaurant e 350, fata de 450 / 500 / 600 ce gasisem la alte firme, deci chiar e super ok mai ales ca ma scuteste de a mai discuta cu un alt furnizor. In legatura cu gatitul, nici eu nu eram prea incantata, dar vazand la o prietena ce emotionant a fost, mi-as fi dorit sa facem si noi. Deci daca nu ai vazut la nicio nunta, poti sa te uiti un pic de Youtube sa vezi daca te poti imagina facand asa ceva si daca acele momente iti provoaca vreo emotie (pozitiva). Prietena de care spun a dat tot cam 200 euro, deci pretul cred ca ar fi corect. Noi cel mai probabil vom pune muzica la laptop, nu mai am energie si fonduri sa caut acum pe altcineva care sa cante. La invitatii, am vazut ceva dragut pe Forever After si Flover, dar sunt un pic mai scumpe decat cele de catalog, pe care risti sa le vezi la mai multe nunti. Pentru domnisoare, iti pot recomanda un site cu rochii versatile la 100 lei, zic eu ca te scutesc de bataia de cap cu alegerea modelului si au si un pret ok. Numai sa intrebi intai fetele si eventual sa alegeti impreuna culoarea. Eu tocmai le-am dat weekendul trecut si le-a placut tare mult visiniul ales. E decizia lor cum isi prind rochia, pot alege orice model.
Buna fetelor, Buchetele de mireasa am gasit la 350 lei pt mine si 250 lei pentru nasa. Voi ati gasit ceva mai ieftin?Legat de pantofi, daca la mine mai gasesc ceva cam la 350 lei, la mire mi se par foarte scumpi cei de calitate :(. Majoritate sunt de la 650 lei in sus si mi se pare mult prea mult. .Buna, nu stiu exact cat va costa buchetul, dar tot in jur de 300 lei oricum (bujori in luna mai). Cu pantofii chiar nu ma asteptam la asa sume, bine ca am citit acum la tine ca sa nu am un soc cand mergem la cumparaturi. Eu am dat pe ai mei 450 si tot mi se parea mult, dar macar trebuie sa fie comozi ca sa nu ii schimb de preferat. Saptamana viitoare cred ca vom cauta costum + pantofi si revin atunci cu detalii.
Intre timp am dat si noi comanda de verighete si de invitatii..la invitatii am luat alt model decat cel ales initial care ne-a dezumflat cand am vazut mostra.. :) Si eu am facut o mini criza ca invitatia nu era 100 % visinie si batea putin in mov, dar pana la urma toata lumea le-a apreciat pana acum, chiar au fost laudate ca sunt simplute si cu textul super scurt si la obiect.Scuze ca nu am folosit emoticoane, dar nu ma lasa forumul. Spor mult, eu una simt ca am intrat pe ultima suta de metri.

ioana1990
16.03.2017, 23:49:29
Buna miresici!

Si mie mi-au luat cateva minute sa imi dau seama ca e acelasi forum, ma pierdusem :)

Pentru domnisoare, iti pot recomanda un site cu rochii versatile la 100 lei, zic eu ca te scutesc de bataia de cap cu alegerea modelului

Chiar te rog, ar fi perfect!
Multumesc de sfaturi, sunt profund apreciate!

Din pacate, nu ne-am ocupat f mult cu pregatirile pana acum, dar ce am gasit aici ne-a ajutat mult!

IrinaAndreea
17.03.2017, 11:15:13
Ioana, ti-am dat mesaj privat cu site-ul. Noi am fost ieri si am degustat si tortul, am mai scapat de o grija. Sper sa iasa bine la aspect, ca la gust e super bun, as mai fi luat o felie si la pachet. :)) De la Charlotte il luam, desi restaurantul colaboreaza cu mai multe cofetarii. De acum trebuie sa mai dau comanda de pahare pentru miri, dar mai astept sa luam costumul ca nu am mai reusit sa mergem la cumparaturi. Sper sa fim mai productivi saptamana viitoare, ca avem concediu amandoi.PS: Moooor cu forumul asta, a disparut si data nuntii si locatia. :(

andreya00
25.03.2017, 22:08:22
nu-mi place cum e modificat..si nici nu mai pot vedea pozele :(

ce tortulet ai ales? si eu ma uit acum la torturi si mancare, dar nu ajung la o concluzie!

Oannah
26.03.2017, 10:16:58
Buna fetelor!Noi mai avem aproape o luna pana la nunta, o luna si 3 zile.. intram in linie dreapta.Am cumparat pantofii de mireasa de la Veronesse, modelul e roz prafuit, clasic si f dragut. Au piele moale, aspect important pentru mine. Plus ca eu sunt mai dificila la pantofi, sunt f.lata. Desi am o rochie clasica, nu mi-am dorit o pereche de pantofi albi, nu imi plac deloc. Sunt bucuroasa cu alegerea mea. Asta e modelul, dar pe roz prafuit, in realitate arata mult mai bine decat pe site.http://www.veronesse.ro/pantofi-mireasa/veronesse-788011O mare problema a fost voalul, nu am gasit nimic la magazinul de unde am cumparat rochia, imi doream un voal lung, cu dantela pe margine care sa fie cat trena rochiei sau chiar sa depaseasca. Intr-un final au rezolvat fetele cu croitoreasa, mi-au confectionat un voal de care sunt multumita si l-am inchiriat pentru 290 lei. Voalul din catalog pentru rochia mea era 16 mil....:DBuchetul imi doresc sa fie curgator, din lacramioare, iedera, trebuie sa vorbesc cu florista.Ma simt tare ciudat cand intru pe forum, inainte era activitate, acum nu mai vad pe nimeni sa posteze, nu stiu ce s-a intamplat:(

IrinaAndreea
27.03.2017, 10:18:14
ce tortulet ai ales? si eu ma uit acum la torturi si mancare, dar nu ajung la o concluzie!Iti fac un mic rezumat cu ce am aflat eu despre torturi, ca sincer eram total pe langa subiect pana sa merg la cofetarie. Poti alege varianta cu blat clasic de pandispan invelit in martipan sau varianta de mousse invelit in frisca. Martipanul se plateste separat cam 40 lei kg, iar cel cu mousse s-ar putea sa presupuna costuri suplimentare decat ce iti asigura gratuit restaurantul. Asa a fost la noi la Charlotte Iasi: platim 10 lei / kg in plus pentru ca am ales mousse, iar restaurantul oferea gratuit doar torturile cu blat clasic.Noi am ales pana la urma tortul Amnezia cu mousse de zmeura, ciocolata alba si blat crocant de praline, pentru ca am vrut ceva un pic diferit, avand in vedere ca mancarea e destul de clasica. Pun poza cu sectiunea transversala a tortului si cum va arata el final, dar varianta cu frisca si bujori roz in loc de trandafiri. Am degustat si cele clasice, dar nu m-au dat pe spate. De asemenea, am exclus din start torturile cu ciocolata pe care le prefer de obicei la aniversari; pentru nunta imi doream ceva diferit.http://i67.tinypic.com/2569qop.jpghttp://i67.tinypic.com/n3kkrb.jpg
Buna fetelor!Noi mai avem aproape o luna pana la nunta, o luna si 3 zile..Buna! Chiar ca mai e foarte putin pana la nunta voastra si apoi cred ca urmez eu. Din pacate nu imi merge link-ul de la pantofi, dar sunt frumoase toate modelele de pe site, seamana oarecum ca stil cu cei de la Ravissante de unde ii am eu (nici eu nu voiam albi simpli). Pretul de la voal m-a socat, eu vreau sa dau maxim 300 lei pe el si chiar si asa mai mult ca sa fie multumita bunica mea care isi doreste sa ma vada cu un voal wow. Inca nu l-am cumparat, cat de curand merg sa imi scurteze rochia si sper sa gasesc atunci ceva in acest buget.Partea buna e ca in sfarsit mi-am primit accesoriul de par, dupa aproape 2 luni de munca...dar lungimea lui este egala cu inaltimea mea in centrimetri, deci nu ma mir ca a durat ceva timp sa il faca (170 cm, cred ca o sa il dau si pe sub par ca e extrem de lung, dar si eu am parul lung si des :)) ). Scuze pentru cum arata pozele, dar nu am reusit sa le incarc direct in forum...forumul asta noi e groaznic de enervat, nimic nu merge bine la el. Poate lumea mai posteaza ceva, dar nu vad notificarile. :(http://i67.tinypic.com/16ht16p.jpgSpor la pregatiri, sper ca data viitoare cand intru pe forum sa va spun ca am rezolvat si cu costumul mirelui, ca deja ma streseaza . :))

Oannah
29.03.2017, 09:52:15
Asta e accesoriul meu de par, e de la Pronovias, e atat de finut:)F frumos accesoriul tau, ce coafura doresti sa iti faci?

IrinaAndreea
29.03.2017, 20:45:16
Oana, daca ai pus poza, sa stii ca eu nu o vad. M-am chinuit si eu o gramada sa incarc si nu imi merge, am incarcat pe alt site pana la urma... Cam asa vreau sa imi fac parul, cu mici modificari la partea de sus. http://i67.tinypic.com/2vv9dm0.jpg

andreya00
30.03.2017, 16:06:35
IrinaAndreea, arata bine si pare gustos si fresh. Sper sa iasa perfect! Foarte dragut accesoriul..Si eu vreau sa imi iau, dar nu stiu inca modelul, pentru ca trebuie sa ma decid asupra coafurii. Am primit si noi invitatiile in sfarsit, de acum sa le impartim..Imi mai caut pantofi, tot de la Veronesse ma tenteaza ceva, dar nu sunt sigura. De costum nu mai zis, se pare ca e msiunea grea tare :))

ioana1990
30.03.2017, 23:24:20
Salut miresici! Timpul trece asa repede! Noi inca avem 6 luni de pregatiri, abia recent am inceput sa detaliem lucrurile pentru nunta.Am gasit 3 modele de invitatii, trebuie sa dam comanda in curand. Am reusit sa imi gasesc si rochia de mireasa, nu ma asteptam sa o gasesc asa repede in final. Trebuie sa o modific in partea de sus pentru ca imi este putin larguta, daca recomandati pe cineva in Iasi. Mirele nu se grabeste sa isi ia costumul inca, oricum nu imi fac griji pentru el! :)Fetelor, arata foarte bine pozele, tortul arata delicios, accesoriile de par foarte interesante, pantofii superbi!Din cate vad, niste mesaje s-au sters (am mai incercat sa postez acum cateva zile, dar nu a mers), si nici notificarile pe email nu le mai primesc, din cauza asta am mai rarit logarile aici.Spor la pregatiri, miresici! :D

ioana1990
30.03.2017, 23:26:59
Ahh si pantofii, am vazut ca voi ati reusit sa vi-i luati. Eu am zis ca ma uit intai dupa pantofi de dans sa imi comand, pentru ca sunt foarte comozi si as putea rezista cu ei intreaga noapte, sper! :)

IrinaAndreea
02.04.2017, 21:06:30
Buna tuturor! Intr-adevar s-au sters multe mesaje, imi pare tare rau de ele pentru ca era frumos sa ma uit in urma sa vad cum au evoluat lucrurile, dar asta e...sper sa facem altele noi in loc. :D Vestea buna e ca intr-un final am cumparat si tinuta completa a mirelui, iar costumul are imprimeu asa cum voiam eu initial. Doar culoarea a fost oarecum surpriza, intrucat nu eram sigura ca va fi negru, dar pana la urma asta a fost varianta castigatoare pentru noi. La restul de accesorii am ales piese cat mai simple, avand in vedere modelul de pe sacou. Marti ma duc si eu la scurtat rochia si sper sa gasesc un voal acceptabil, desi sunt pregatita sa aud niste preturi fabuloase. :( Ioana, mie imi modifica rochia cei de la salon, dar stiu (mai mult de pe Facebook) o croitoreasa pe care o poti intreba daca te poate ajuta (Her Dress - made with love by Claudia Irimiea). Spor la ales invitatia; noi aici nu am avut ezitari, in schimb costumul chiar a fost o provocare pentru mire, dar sincer si pentru mine ca am obosit de cate a probat saracul. :))

Ana02
12.04.2017, 18:00:01
Bună fetelor!
Am o intrebare pentru voi, poate ma puteți ajuta...
Știe cineva ceva despre American Ballroom? Am nunta acolo... și din septembrie, de când am arvunit nu am găsit nici un feedback, bun,rău... nimic. Ma stresează foarte tare, îmi este teama ca poate este ceva în neregula...
Va rog help me !!!
Va mulțumesc! :(

IrinaAndreea
16.04.2017, 20:16:48
Buna, Ana! (si Hristos a inviat! tuturor)... Daca te referi la American Ballroom din Bucuresti nu te pot ajuta si am vazut ca pe Facebook nu au rubrica de recenzii, dar iti sugerezi sa intri in albumul "Mirii American Ballroom" la cele mai recente poze si sa contactezi direct miresele de acolo. Cred ca majoritatea vor fi incantate sa iti descrie in cateva randuri experienta avuta si s-ar bucura sa le fie ceruta parerea. (Personal, am fost contactata de multe fete ca urmare a recenziilor mele pe paginile unor furnizori si m-am bucurat sa pot fi de ajutor). In caz de nu e vorba despre acest restaurant, scuze...doar pe acesta l-am gasit pe Google. PS: Parerea mea e ca salile arata minunat, sper sa fie totul ok.

andreya00
23.04.2017, 22:53:24
Cum mai stati cu pregatirile, fetelor? Noi am inceput sa impartim invitatii si ne mai uitam dupa maruntisuri. Oana, tu ai acusi nunta..sper sa fie o nunta frumoasa!

ioana1990
26.04.2017, 19:22:15
Cum mai stati cu pregatirile, fetelor? Noi am inceput sa impartim invitatii si ne mai uitam dupa maruntisuri!

Noi am dat sapt trecuta comanda de invitatii, dupa indelungi analize :))
Am inceput sa caut pantofiori, accesorii si voal, dar inca ma uit :)

Oana, sper sa ai o zi minunata! E aproape! :)

IrinaAndreea
27.04.2017, 19:00:17
Buna, fetelor! Vad ca iar au schimbat forumul pe aici, bine ca e tot roz :)) Nici eu nu mai am chiar mult timp pana la nunta, dar destul de multe de facut. Intre timp am primit marturiile, azi am comandat plicurile de bani si meniurile, ne mai trebuie fundite pentru masini dar mai astept sa vad cate sa iau. Atunci cand am fost la salon, mi-am dat comanda de voal la croitoreasa cu 350 lei, pentru ca cele din magazin erau de la 700 lei in sus :| Am inceput lectiile de dans si azi am fost la analize pentru certificatele prenuptiale. Mai am multe lucruri marunte de facut si parca sunt tot mai multe pe zi ce trece, dar noroc cu listele pe care mi le-am facut ca sa nu uit ceva.Oana, iti dorim un eveniment de vis! :D

andreya00
13.05.2017, 10:30:41
Ce trece timpul! IrinaAndreea cum stai cu pregatirile..si cu emotiile? Mai ai atat de putin! 4 Eu mai am 2 luni..dar parca se aglomereaza treburile.

Oannah
02.07.2017, 15:14:20
Multumesc fetelor! A trecut nunta, a trecut si luna de miere. In ziua nuntii ne-am simtit ff bine, doar saptamana de dinainte a fost mai obositoare si tensionata. Am avut 83 de persoane prezente, am dansat, am mancat ca mireasa 3 feluri de mancare (meniul a fost apreciat), dansul mirilor a fost asa mai simplut, rochia fiind mare nu avea rost sa ma chinui cu o coregrafie. Decoratiunile au aratat bine, dar mi-a cerut prea multi bani pt ele, nu faceau cat au cerut. Am preferat sa nu mai zic nimic, am platit si atat. Sa aveti un timp frumos la nunta si sa fie toate cum va doriti.

Oannah
07.09.2017, 09:09:56
Fetelor cum stati cu pregatirile? La cele care a trecut nunta cum a fost?

IrinaAndreea
10.01.2018, 18:21:25
Fetelor cum stati cu pregatirile? La cele care a trecut nunta cum a fost?Buna, fetelor! :D Eu n-am mai intrat pe forum din primavara cand au fost probleme si s-au sters multe mesaje. :( Voiam sa urez Casa de piatra tuturor miresicilor de 2017 si sper ca ati avut parte de o nunta minunata. A noastra a fost chiar de vis si inca nu-mi vine sa cred ca deja sunt 7 luni si jumatate de atunci. :D As atasa poze, dar nu ma incumet sa incerc cu forumul asta nou. Totusi, voi mai verifica forumul sa vad daca mai intra cineva si poate pun atunci si cateva poze. Doar pe Carmen am mai gasit-o pe un grup de Facebook si am mai vorbit cu ea, in rest nu am vesti de la fete si mi-ar placea sa ne regasim pe aici. Pupici si sa ne auzim curand!