PDA

Versiunea completa : Sa acceptam sa invatam

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

ayana2010
10.03.2007, 13:33:00
salutare , miresici!
m-am gandit pana sa ma ia somnul la un nou subiect care ne-ar fi util..cel putin asa cred eu.. "sa invatam sa invatam!" daca cineva corecteaza pe altcineva iese scandal mare... asa ca putem sa o facem aici, dar nu cu aer de superioritate, ci pur si simplu de a invata si altele ce stiu unele si tot asa! bune maniere, reguli de buna purtare, chestii de gramatica.. orice e bine de stiut! sa na lamurim nedumeririle etc... sper sa ne fie de folos...:)>-

ayana2010
10.03.2007, 13:35:25
o sa incep eu cu o nedumerire.... la restaurant toata lumea mananca invers.. din cate stiu eu, furculita se baga in gura tinand-o in pozitia in care o gasesti pe masa, dar foarte multa lume o baga invers, su dosul in sus.. intelegeti ce vreau sa zic? o fac oare din comoditate sau nu stiu eu bine cum se tine?:D

gabriela84
10.03.2007, 13:42:45
o sa incep eu cu o nedumerire.... la restaurant toata lumea mananca invers.. din cate stiu eu, furculita se baga in gura tinand-o in pozitia in care o gasesti pe masa, dar foarte multa lume o baga invers, su dosul in sus.. intelegeti ce vreau sa zic? o fac oare din comoditate sau nu stiu eu bine cum se tine?:D

pai depinde.dc mananci friptura normal o ti in mana stanga.dc mananci altceva unde nu e cazul sa tai si cu cutitul eu stiu ca se tine in dreapta.hmmmm.oare cum o fi cu adevarat bine?

gabriela84
10.03.2007, 13:46:04
am si eu o intrbare.cand te duci la o masa mai "speciala" si ai masline de papat cum faci? mananci maslina si apoi scuipi samburele in furculita si il pui pe masa sau o mananci si scuipi samburele in servetel?

ayana2010
10.03.2007, 13:46:13
pai depinde.dc mananci friptura normal o ti in mana stanga.dc mananci altceva unde nu e cazul sa tai si cu cutitul eu stiu ca se tine in dreapta.hmmmm.oare cum o fi cu adevarat bine?

nu ma refeream in ce mana o tii! ma refeream in ce pozitie o tii. sa fiu mai explicita.. furculita in pozitia pusa pe masa este cu dintii aia , sau cum se numesc in sus! nu asa trebuie bagata si in gura? ca multe persoane o baga cu dintii in jos, adica spre limba... oare intelegeti ce vreau sa spun???

gabriela84
10.03.2007, 13:48:38
nu ma refeream in ce mana o tii! ma refeream in ce pozitie o tii. sa fiu mai explicita.. furculita in pozitia pusa pe masa este cu dintii aia , sau cum se numesc in sus! nu asa trebuie bagata si in gura? ca multe persoane o baga cu dintii in joc, adica spre limba... oare intelegeti ce vreau sa spun???

a gata am inteles.pai eu stiu ca se baga cu dintii in jos(in cazul fripturii)

CamyB
10.03.2007, 14:03:13
a gata am inteles.pai eu stiu ca se baga cu dintii in jos(in cazul fripturii)

Eu cred ca totusi daca mananci friptura cu piure, la piure nu-ti prea iese aia cu dintii in jos :) Voi ce ziceti?

alecsa
10.03.2007, 14:03:28
am si eu o intrbare.cand te duci la o masa mai "speciala" si ai masline de papat cum faci? mananci maslina si apoi scuipi samburele in furculita si il pui pe masa sau o mananci si scuipi samburele in servetel?

mai eu daca am masline cu samburi, le pun in furculita si dupa in farfurie...

la astfel de mese ar tb sa fie masline fara samburi....

alecsa
10.03.2007, 14:04:07
Eu cred ca totusi daca mananci friptura cu piure, la piure nu-ti prea iese aia cu dintii in jos :) Voi ce ziceti?

:-p e tare!:D

gabriela84
10.03.2007, 14:04:53

pai am fost la o nunta si la aperitiv erau masline cu sambure.si eu tot asa am facut .am pus samburele in furculita si l-am lasat pe farfurie.dar nu stiu dc e corect.

gabriela84
10.03.2007, 14:05:39

ai dreptate.eu m-am referit doar la friptura si atat , fara garnitura.

Angisor
10.03.2007, 15:14:45
eu pap cu dintii in sus...ca doar nu m-oi intepa=)) ...cat depsre masline...tot asa ma ajut de furculita, desi la o masa festiva nu pui samburi, asa cum nu pui nici peste cu oase, sau copane in loc de piept de pui...
voi cum mancati pizza? eu una nu suport sa mananc cu furculitza..nu ca as considera ca e greu, dar nu imi place...parca e mai savuroasa papata felie cu felie cu mana....

gabriela84
10.03.2007, 15:34:37
eu pap cu dintii in sus...ca doar nu m-oi intepa=)) ...cat depsre masline...tot asa ma ajut de furculita, desi la o masa festiva nu pui samburi, asa cum nu pui nici peste cu oase, sau copane in loc de piept de pui...
voi cum mancati pizza? eu una nu suport sa mananc cu furculitza..nu ca as considera ca e greu, dar nu imi place...parca e mai savuroasa papata felie cu felie cu mana....

si eu la fel.mama ce pofta mi-ai facut=P~

ayana2010
10.03.2007, 15:35:28
deci nimeni nu stie sg sg...mie una mi s pare mai elegant sa manaci cu dintii in sus....
cat despre pizza o mananc cu tacamuri, mai putin pe cea facuta de mine, acasa!

mihu
10.03.2007, 17:16:02

Am citit intr-o carte cu bunele maniere ca se pune in furculita si apoi in farfurie...
O astfel de carte te ajuta in multe situatii...

mihu
10.03.2007, 17:20:15
Cu mana...in stil italian asa este..intr-o vreme o mancam numai cu tacamuri...Dar in ultima vreme numai cu mana mananc...Imi place mai mult:-p

ayana2010
10.03.2007, 17:39:05
sa trecem la gramatica....
de curand am citit ca s-a acceptat si forma "eu continui", nu mai este corect doar "eu continuu"
corect este "de ale mele", nu "de-a mea" . ex: "o prietena d-ale mele" nu "o prietena de-a mea";
corect "voiam", incorect "vroiam"
corect "mi-ar placea", incorect "mi-ar place"

si ...ma mai gandesc... astea mi-au venit in minte si sunt des folosite.. voi ce mai stiti?

irina
10.03.2007, 18:10:09
Foarte rau ca s-a acceptat si " eu continui"... ca si i n cazul lui "nicio", sau al lui "niciun", pe care le folosesc acum cum scrie la carte, desi mi-e fooooaaaarteeeee "peste mana"... parca au facut-o intentionat ca toti agramatii sa nu mai para agramati... isi bat joc de limba cu schimbarile astea cand ii taie capu'... cum mai vin unii la putere, cum mai umbla la vocabular si la gramatica...:-&

gabriela84
10.03.2007, 18:59:32
mi-ar placea sa aflu ce bauturi se serveste la anumite tipuri de mancare.spre exemplu pastele cu carne se serveste cu vin rosu.mai spune-ti si voi ce merge cand ai la amsa varza, orez cu pui, fasole uscata, fasole verde,etc

ayana2010
10.03.2007, 19:14:12
mi-ar placea sa aflu ce bauturi se serveste la anumite tipuri de mancare.spre exemplu pastele cu carne se serveste cu vin rosu.mai spune-ti si voi ce merge cand ai la amsa varza, orez cu pui, fasole uscata, fasole verde,etc

orez cu pui -alb!
la varza si fasole nu se pune vin!

Fluturas
10.03.2007, 19:34:52

la varza si fasole : palinca sau tuica :)) si ceapa bineinteles...:D :D

ryanaro
10.03.2007, 19:42:36
eu mananc maslina cu tot cu sambure! samburii de masline sunt extrem de sanatosi pt stomac pt ca se descompun, spre deosebire de alti samburi- cum ar fi cei de rosie!... mananc rar masline totusi pt ca sunt sarate, si nu e bine sa mananci sare multa.... daca aveti nedumeriri de gramatica, astept pm-uri. sunt stricta in privinta asta. :-B

referitor la masa... tacamurile sunt puse pe masa in ordinea folosirii lor- in afara sunt pt aperitiv, in interior pt urmatoarele feluri, pt desert in susul farfuriei. furculita se tine cu stanga si cutitul cu dreapta. mereu. chiar si la paste- n am reusit vreodata totusi sa rotesc pasta in jurul furculitei cu o singura mana, in special aia stanga :-$... singura exceptie e daca esti stangaci/e. lingura de supa este diferita de lingura de desert. lingura de supa este rotunda, lingura de desert este ovala... referitor la desert- nu se mananca cu lingurita- aia e doar pt amestecat zaharul in ceai/cafea. desertul de mananca cu furculita speciala si lingura speciala...

cu asezatul, cum se asaza o doamna pe scaun. trebuie sa te asezi cu picioarele lipite, intr o parte, si ti le incrucisezi, tot intr o parte, lipite unul de altul... mainile in poala, niciodata pe masa.... :-p

si de mancat pizza... daca sunt acasa mananc cu mana ca mi e lene sa mai spal farfuriile si tacamurile, dar la restaurant in mod cert cu tacamuri...

aaaa, mi am mai adus aminte de ceva legat de taiat. unii considera culmea elegantei sa tina cutitul ca un stilou cand taie... soacra mea face asa... nu recomand pt ca daca varful cutitului nu e bine ascutit te chinui mult si bine sa tai.

daca ma mai gandesc mai scriu... :)>-

ayana2010
10.03.2007, 19:47:17
daca aveti nedumeriri de gramatica, astept pm-uri. sunt stricta in privinta asta. :-B :)>-

scrie tu aici ce stii ca e corect si se foloseste incorect... ca pmuri nu cred ca o sa primesti in legatura cu asta :*

mihu
10.03.2007, 19:48:26

De data asta chiar trebuie sa te corectez...Eu stiam ca forma mi-ar placea era corecta...este corecta...si eu numai asa o voi folosi!!!
Mi se pare total aiurea sa aud pe cineva cu mi-ar place:-& ..
Vb la infinitiv nu e a placea? sau e cumva a place?
Asa ca...de data asta m-ai atins...Nu imi place sa aud mi-ar place si sa vad scris abea...
La astea 2 forme fac alergie:-&

ayana2010
10.03.2007, 19:51:16
De data asta chiar trebuie sa te corectez...Eu stiam ca forma mi-ar placea era corecta...este corecta...si eu numai asa o voi folosi!!!
Mi se pare total aiurea sa aud pe cineva cu mi-ar place:-& ..
Vb la infinitiv nu e a placea? sau e cumva a place?
Asa ca...de data asta m-ai atins...Nu imi place sa aud mi-ar place si sa vad scris abea...
La astea 2 forme fac alergie:-&

pai si eu nu tot asa am zis???? am scris: corect "mi-ar placea" incorect "mi-ar place", de aici rezulta ca am zis acelasi lucru si anume ca forma corecta este "mi-ar placea"

ryanaro
10.03.2007, 19:56:21
scrie tu aici ce stii ca e corect si se foloseste incorect... ca pmuri nu cred ca o sa primesti in legatura cu asta :*

cratima se foloseste incorect si mor cand vad ca se foloseste ca naiba....

i-ati si fat-i si altele asemenea. este i-ati cand este vb de i-ati vazut, i-ati auzit pe ei... dar este ia-ti cand e vb sa iti iei tu ceva...

daca mai vad ceva, zic aici :D :-p :)>-

ayana2010
10.03.2007, 21:15:29
"serviciu" (locul unde muncesti), nu "servici"
"intr-adevar", nu "intradevar"
"de asemenea", nu |de asemeni"

gabitza_86
10.03.2007, 23:58:53
de curand am citit ca s-a acceptat si forma "eu continui", nu mai este corect doar "eu continuu"
corect este "de ale mele", nu "de-a mea" . ex: "o prietena d-ale mele" nu "o prietena de-a mea";

si ...ma mai gandesc... astea mi-au venit in minte si sunt des folosite.. voi ce mai stiti?
stai putin ca eu nu am inteles tu zici ca e corect"o prietena d-ale mele"?din moment ce subiectul e la singular chiar nu are cum,poate:"niste prietene d-ale mele...":-\ poate gresesc, dar nu mi se pare corect si suna si urat=))

esperance
11.03.2007, 00:01:40
Eu am demult o nelamurire: cand se foloseste "cu atat mai mult" si cand se foloseste "cu atat mai putin" ?

gabitza_86
11.03.2007, 00:05:08
Eu am demult o nelamurire: cand se foloseste "cu atat mai mult" si cand se foloseste "cu atat mai putin" ?
buna intrebare:-\

irina
11.03.2007, 00:09:32

Moooooaaaaaamaaaaaaaa.... ce problema... nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa ma gandesc la asa ceva...
M-ai pus si pe mine rau pe ganduri... ca stiu cand se folosesc, dar nu stiu cum sa explic logic... si cred ca asta nu se gaseste in carti, cum se gaseste problema lui ryanaro cu cratima aia nenorocita in cazul pronumelui si al verbului... si de care parca stiu tot mai putini...:-&

irina
11.03.2007, 00:11:26
De fapt cred ca m-am exprimat gresit, ca nu stiu cand sa le folosesc, ci stiu sa le folosesc in context, dar la naiba daca stiu sa explic cand...

gabitza_86
11.03.2007, 00:12:24
"serviciu" (locul unde muncesti), nu "servici"
"intr-adevar", nu "intradevar"
"de asemenea", nu |de asemeni"
chestia asta cu "servici" ma streseaza la nebunie,poate se refera la servici de cafea sau de ceai in nici un caz la un loc de munca.foarta multa lume pronunta incorect cuvantul asta.

anamaria2002boss
11.03.2007, 00:28:23
stai putin ca eu nu am inteles tu zici ca e corect"o prietena d-ale mele"?din moment ce subiectul e la singular chiar nu are cum,poate:"niste prietene d-ale mele...":-\ poate gresesc, dar nu mi se pare corect si suna si urat=))

Suna urat, intr-adevar, dar e forma gramaticala corecta... Este o prescurtare de la "o prietena dintre ale mele", si nu un dezacord subiect-predicat.
Eu alte dezacorduri subiect-predicat am sesizat in limbajul uzual, de ex: incorect - "eu am fost prima care am plecat"; corect - "eu am fost prima care a plecat". Subiectul lui "a plecat" este "care", si nu "eu".

iulia73190
11.03.2007, 00:29:06
Hai ca va spun si eu una: pe mine ma ENERVEAZA cand unele persoane folosesc cuvantul INERVAT intr-un context unde intelesul este cel de ENERVAT; si ma ENERVEAZA ca n-au habar ca INERVEAZA si ENERVEAZA sunt 2 cuvinte diferite cu un sens propriu!!!!

Ex : ma enerveaza aceasta greseala
nervii cranieni inerveaza organele de simt

ayana2010
11.03.2007, 00:33:20

da, exact asa am zis! si e foarte corect.. vine de la "din ale mele", adica din multimea de prietene ale mele... o prietena d-ale mele, e foarte corect!! poti sa te interesezi in cartile de specialitate daca nu a crezi

anamaria2002boss
11.03.2007, 00:33:24
Iata si niste noutati:

A fost modificat Dictionarul Ortografic, Ortoepic si Morfologic al limbii romane

Modificari:
> acciz > acciza
> aragazuri > aragaze
> avatare > avataruri
> chermesa > chermeza
> conteiner > container
> dintr-o data > dintr-odata
> o data ce > odata ce
> o data cu > odata cu
> foarfece > foarfeca
> ilar > hilar
> ignoreaza > ignora
> Malaiezia > Malaysia
> mass-media > mass-mediei
> moto > motto
> nici un > niciun
> nici unul > niciunul
> nici o > nicio
> Pasti (sg.) > Paste (pl. Pasti)

Cuvinte nou introduse
> a accesa
> adidas (pantof)
> agreement
> aviar
> banner
> babysitter (pl. babysittere)
> background (pl. backgrounduri)
> bermuda
> bip
> boschetar
> deflui
> euroatlantic
> hotline
> macho
> link
> fitness
> nelegal
> dixieland
> a dili
> hacker

gabitza_86
11.03.2007, 00:33:56
Hai ca va spun si eu una: pe mine ma ENERVEAZA cand unele persoane folosesc cuvantul INERVAT intr-un context unde intelesul este cel de ENERVAT; si ma ENERVEAZA ca n-au habar ca INERVEAZA si ENERVEAZA sunt 2 cuvinte diferite cu un sens propriu!!!!

nervii cranieni inerveaza organele se simt
tare rau,bravoB-)

ayana2010
11.03.2007, 00:37:05
"gresala" nu "greseala"
"tu vii" nu "tu vi" la fel si pt a fi ...etc

ayana2010
11.03.2007, 00:39:59

eh, da! m-ai pus pe ganduri... si eu care ziceam ca nu-mi pune gramatica nicio problema!!!

ayana2010
11.03.2007, 00:41:59
cu modificarile astea cele mai aiurea mi se par "o data ce", "o data ce"..ma rog, "odata" pt ca nu se mai scrie in niciun context dezlegat!!!! deh, ca sa treaca si liceenii bacul!

iulia73190
11.03.2007, 00:43:04
"gresala" nu "greseala"
"tu vii" nu "tu vi" la fel si pt a fi ...etc

imi pare rau sa te contrazic, dar :

GREȘEÁLĂ, greșeli, s.f. Faptă, acțiune etc. care constituie o abatere (http://dexonline.ro/search.php?cuv=abatere) (conștientă sau involuntară) de la adevăr (http://dexonline.ro/search.php?cuv=adevăr), de la ceea ce este real, drept, normal, bun (și care poate atrage după sine un rău, o neplăcere); eroare; (concr.) ceea ce rezultă în urma unei astfel de fapte, acțiuni etc. ♢ Loc. adv. Fără greșeală = perfect. Din greșeală = fără voie, involuntar, neintenționat. – Greși + suf. -eală.

ayana2010
11.03.2007, 00:48:33

GREȘEÁLĂ, greșeli, s.f. Faptă, acțiune etc. care constituie o abatere (http://dexonline.ro/search.php?cuv=abatere) (conștientă sau involuntară) de la adevăr (http://dexonline.ro/search.php?cuv=adevăr), de la ceea ce este real, drept, normal, bun (și care poate atrage după sine un rău, o neplăcere); eroare; (concr.) ceea ce rezultă în urma unei astfel de fapte, acțiuni etc. ♢ Loc. adv. Fără greșeală = perfect. Din greșeală = fără voie, involuntar, neintenționat. – Greși + suf. -eală.

s-a schimbat mai de mult! cel putin asa ne-a invatat profa noastra din liceu, care era super culta!!! imi cer mii de scuze daca v-am dat informatia asta gresita! :( pe noi mereu mereu ne corecta spunand ca se scrie gresala, ca daca am scrie greseala s-ar citi...(puneti accentul pe e ca nu pot sa va citesc)

ayana2010
11.03.2007, 00:50:34

dar accept explicatia ta, stiu ca asa scrie in dex! accept sa invat....:D

iulia73190
11.03.2007, 00:52:15
s-a schimbat mai de mult! cel putin asa ne-a invatat profa noastra din liceu, care era super culta!!! imi cer mii de scuze daca v-am dat informatia asta gresita! :( pe noi mereu mereu ne corecta spunand ca se scrie gresala, ca daca am scrie greseala s-ar citi...(puneti accentul pe e ca nu pot sa va citesc)

Pai asa se si pronunta la oral cu "e"; si nu-i bai, doar am zis ca suntem aici sa invatam:) !

alecsa
11.03.2007, 01:57:23
Foarte rau ca s-a acceptat si " eu continui"... ca si i n cazul lui "nicio", sau al lui "niciun", pe care le folosesc acum cum scrie la carte, desi mi-e fooooaaaarteeeee "peste mana"... parca au facut-o intentionat ca toti agramatii sa nu mai para agramati... isi bat joc de limba cu schimbarile astea cand ii taie capu'... cum mai vin unii la putere, cum mai umbla la vocabular si la gramatica...:-&

\:D/ sa vezi ce agramati sunt grecii...te speriiiiiii.... aia pana in clasa a 12 nu stiu sa scrie corect...de abia dupa a 12-a incep sa prinda ceva...si nici pana mor nu invata 100%....

alecsa
11.03.2007, 02:00:21

offffff.. sti ce e mai nasol? ca de ex eu, care am facut realul, nu am mai aprofundat gramatica.... noi am facut decat literatura.... si acum sa reiei gramatica...e cam greu...nu cred ca mai intelegi ceva...s-au schimbat atatea..plus ca fiecare vb cum vrea, scrie cum vrea etc:-<

cecilia
11.03.2007, 02:07:46
pai si eu nu tot asa am zis???? am scris: corect "mi-ar placea" incorect "mi-ar place", de aici rezulta ca am zis acelasi lucru si anume ca forma corecta este "mi-ar placea"
"mi-ar placea" e corect,aveti dreptate amandoua.

alecsa
11.03.2007, 02:08:24
Moooooaaaaaamaaaaaaaa.... ce problema... nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa ma gandesc la asa ceva...
M-ai pus si pe mine rau pe ganduri... ca stiu cand se folosesc, dar nu stiu cum sa explic logic... si cred ca asta nu se gaseste in carti, cum se gaseste problema lui ryanaro cu cratima aia nenorocita in cazul pronumelui si al verbului... si de care parca stiu tot mai putini...:-&

pai se fac atatea greseli pt ca in scoala nu inveti nimic...nu te mai pun profesorii sa faci teme acasa, sau daca te pun, le copiezi in clasa in pauza...... exercitiile sun gata facute pe caiete speciale, tu doar incercuiesti raspunsul... nu se mai gandeste cu capul, se gandeste cu calculatorul...nu vezi ca pustii de 10 ani isi fac temele pe calc? cum naiba sa inveti scriind la calc? si cu estetica scrisului...se scrie cu pixul, care se stie ca deformeaza in timp...daca le pui stiloul in mana ti-l arunca de nu te vezi... de asta exista scrisuri atat de urate in ultimul timp!

alecsa
11.03.2007, 02:11:51

nervii cranieni inerveaza organele de simt

eee...dar cum suna ienerveaza? <:-P sau voce, pronuntat vocieă...sper sa va puteti imagina cum suna!:O

alecsa
11.03.2007, 02:14:14
> adidas (pantof)

adidas? hai ca asta e tare! parca suntem in era ceausista, ca numai atunci se spunea "mi-am cumparat niste adidasi".... ca doar asta exista la noi pe vremea aceea....

alecsa
11.03.2007, 02:15:53
"mi-ar placea" e corect,aveti dreptate amandoua.

asa stiam si eu....

alecsa
11.03.2007, 02:17:21
cu modificarile astea cele mai aiurea mi se par "o data ce", "o data ce"..ma rog, "odata" pt ca nu se mai scrie in niciun context dezlegat!!!! deh, ca sa treaca si liceenii bacul!

adica, daca spui "o data, de doua ori" se scrie "odata, de doua ori"?

cecilia
11.03.2007, 02:22:16
Daca tot s-a deschis acest thread ,trebuie sa va relatez ceva care pe mine m-a surprins.Mama mea e profesoara la un liceu (un grup scolar).Cand eram si eu cam tot la varsta liceului,obisnuiam sa citesc lucrarile de control pe care le dadea elevilor.Sunt oameni care chiar nu pot lega o propozitie(de exemplu lipseste predicatul),greselile de gramatica si ortografie sunt omniprezente,si in afara de asta nu cunosc sensul anumitor cuvinte sau mananca pur si simplu litere.Cum e posibil lucrul asta la 17-18 ani?

alecsa
11.03.2007, 02:26:26

uite aici exemple ca sa-ti dai seama singurica:*

Cu cat citesc mai mult cu atat imi place mai putin

Mioara, sotia lui Petre Roman, crede ca barbatul sau a gresit cand a plecat de acasa. Asta cu atat mai mult cu cat presa a scris ieri despre despartirea lui

Te afli intr-o faza in care nu mai vrei sa judeci nimic din ceea ce te inconjoara si cu atat mai putin sa aplici criteriile de valoare care te…..

Ideea de natiune medievala - si cu atat mai mult cea de natiune- .....

Cu cat dureaza mai mult ca o femeie sa ramana gravida cu atat mai mult este posibil ca ea va avea un baietel, sugereaza oamenii de stiinta

Cu cat fumezi mai mult, cu atat iti amintesti mai putine

De pe altă parte, cu cât mai mari succese faci învățând o limbă cu atât mai mult te apropii de cultura respectivă

Totusi, experienta arata ca, cu cat mai multe cuvinte pui in acel dialog box, cu atat mai putini oameni il vor citi de fapt

Nimic nu era standardizat, nici distanta dintre linii si cu atât mai putin, tramvaiele

alecsa
11.03.2007, 02:29:49
Daca tot s-a deschis acest thread ,trebuie sa va relatez ceva care pe mine m-a surprins.Mama mea e profesoara la un liceu (un grup scolar).Cand eram si eu cam tot la varsta liceului,obisnuiam sa citesc lucrarile de control pe care le dadea elevilor.Sunt oameni care chiar nu pot lega o propozitie(de exemplu lipseste predicatul),greselile de gramatica si ortografie sunt omniprezente,si in afara de asta nu cunosc sensul anumitor cuvinte sau mananca pur si simplu litere.Cum e posibil lucrul asta la 17-18 ani?

eee cum! era calculatorului, era manelelor, era discotecilor, era copiatului la greu.....

alecsa
11.03.2007, 02:31:52
acum copilul nu mai este lasat singur sa gandeasca, sa creeze o poezie, sa comenteze un text, sa faca o compunere...toate sunt de-a gata...si cand mai si vine profa cu cartea de comentarii literare si o vinde la ore.....

irina
11.03.2007, 02:41:57
pai se fac atatea greseli pt ca in scoala nu inveti nimic...nu te mai pun profesorii sa faci teme acasa, sau daca te pun, le copiezi in clasa in pauza...... exercitiile sun gata facute pe caiete speciale, tu doar incercuiesti raspunsul... nu se mai gandeste cu capul, se gandeste cu calculatorul...nu vezi ca pustii de 10 ani isi fac temele pe calc? cum naiba sa inveti scriind la calc? si cu estetica scrisului...se scrie cu pixul, care se stie ca deformeaza in timp...daca le pui stiloul in mana ti-l arunca de nu te vezi... de asta exista scrisuri atat de urate in ultimul timp!

In cea mai mare parte ai dreptate, dar cei care scriem acum pe forumuri (asta ca sa ne referim la ce vedem noi zilnic prin fata ochilor, ca pe colegul de birou poate nu ai chiar foarte des ocazia sa-l vezi scriind...) nu facem parte dintr-o generatia care sa scrie numai la calculator, ba chiar in scoala generala am apucat o bucata buna din vremurile alea in care primeai acasa de analizat morfologic si sintactic la texte de-ti ieseau ochii. Unde mai pui ca primul manual de gramatica al generatiei mele aparea inca din clasa a 3-a (am aproape 28 de ani:-SS)si era destul timp, cred eu, pentru ca pana intr-a opta cand ne innebuneau cu sintaxa frazei sa inveti sa pui o cratima unde trebuie, ceea ce in unele cazuri, cum am spus si mai sus, nu inseamna decat sa faci diferenta intre un verb si un pronume.
Scuze ca sunt cam... acida, ca alt cuvant nu gasesc la ora asta, dar subiectul cu gramatica este unul din ofurile mele. Pur si simplu nu inteleg unele chestii...:-&

alecsa
11.03.2007, 02:49:53
In cea mai mare parte ai dreptate, dar cei care scriem acum pe forumuri (asta ca sa ne referim la ce vedem noi zilnic prin fata ochilor, ca pe colegul de birou poate nu ai chiar foarte des ocazia sa-l vezi scriind...) nu facem parte dintr-o generatia care sa scrie numai la calculator, ba chiar in scoala generala am apucat o bucata buna din vremurile alea in care primeai acasa de analizat morfologic si sintactic la texte de-ti ieseau ochii. Unde mai pui ca primul manual de gramatica al generatiei mele aparea inca din clasa a 3-a (am aproape 28 de ani:-SS)si era destul timp, cred eu, pentru ca pana intr-a opta cand ne innebuneau cu sintaxa frazei sa inveti sa pui o cratima unde trebuie, ceea ce in unele cazuri, cum am spus si mai sus, nu inseamna decat sa faci diferenta intre un verb si un pronume.
Scuze ca sunt cam... acida, ca alt cuvant nu gasesc la ora asta, dar subiectul cu gramatica este unul din ofurile mele. Pur si simplu nu inteleg unele chestii...:-&

da, dar uite eu de ex am 24 de ani, am fost data la scoala si 7 ani si un pic si de atunci am facut cursiv scoala (generala, liceu si facultate)...si in perioada cand eu am facut generala/liceul, asa se proceda, cum am zis mai sus! comoditate si lene!

val.u
11.03.2007, 03:14:17
nu stiu ce sa spun, si mie imi place tare mult subiectul asta, dar ma irita si pe mine ca sunt atatea fete pe aici care fac greseli. macar de s-ar uita pe aici. un ex pe care l-am sesizat si des chiar: frumoas-o in loc de frumoaso. ca sa nu mai zic si eu de cratima aia care mai mereu e pusa aiurea. ma rog, asta e, m-am cam obisnuit, dar ce mai vad pun aici si poate se corecteaza toata lumea. ma fac radar de greseli;))

CamyB
11.03.2007, 03:28:28
Presupun ca e inutil sa mai zic ca eu am un fix cu gramatica.... mi se pare absolut rusinos sa-ti pocesti limba materna. Eu daca as fi profesor nu le-as da bacul celor cu greseli gramaticale - indiferent de materia la care se da examenul. Eu inteleg ca poate-ti scapa o cratima, dar cand iti scapa toate deja e clar.....
Eu consider normal ca un avbsolvent de liceu sa scrie corect romaneste. La naiba , am facut liceul la clasa de mate - fizica, deci n-am mai facut gramatica dintr-a 8-a (asta era in '94) , dar tot imi aduc aminte chestii pe care le stiam pe de rost atunci ....mie mi, imi, tie , ti, iti, noua ne ni voua va vi lor le li.... va mai amintiti?.....
Pacat ca astazi orice fetita de clasa a 5-a se gandeste ca n-are nevoie de multa gramatica sa se faca fotomodeala si sa isi gaseasca un Irinel .... Pacat ca asemenea modele sunt promovate.... Pacat ca in invatamant s-a luat decizie proasta dupa decizie proasta si sistemul de invatamant se degradeaza pe zi ce trece.... Pacat ca banii pot cumpara diplome de licentiat in aproape orice domeniu....
Acum 15 ani o injuram pe profa de romana ca ne scadea cate un punct la teze pentru fiecare greseala gramaticala. Daca ar mai trai, i-as multumi din suflet.... Gasesti astazi prin licee profesori tineri care abia stiu ei sa scrie.... ma uit siderata la reportajele pentru examenele de titularizare.... Ctaa gramatica poate sa predea un profesor care a luat examenul cu 6? (nu vreau sa jignesc pe nimeni - exista si profesori foarte buni de generatie tanara, dar exista mult mai multe "uscaturi" in padurea tanara, decat in vechea garda...)
Eu am un frate mai mic - a anul 2 acum - si cand era in scoala ma mai uitam pe manualele lor. Vezi doamne sistematizate. N-am inteles mai nimic... Nici macar din cel de literatura - daca nu stiati astazi nu se mai invata literatura in liceu cronologic, luand-o de la cronicari pana azi... se invata intr-o ordine prea abstracta ca sa mi-o amintesc ....

CamyB
11.03.2007, 03:50:04
da, dar uite eu de ex am 24 de ani, am fost data la scoala si 7 ani si un pic si de atunci am facut cursiv scoala (generala, liceu si facultate)...si in perioada cand eu am facut generala/liceul, asa se proceda, cum am zis mai sus! comoditate si lene!

s-o fi procedat - dar tu scrii foarte corect :)
hai sa fim seriosi, pana la urma nu exista nici o scuza.... in fiecare generatie exista oameni care scriu corect, si oameni care scriu cum se citeste :) Poate s-au schimbat procentele ... Dar adevarul e ca cine vrea sa invete invata. In orice conditii, cu orice profesor...Daca vrea. Dar eu cred ca exista la multi astazi lipsa de interes ... la ce iti mai trebuie sa inveti gramatica daca vezi promovate pe toate drumurile niste analfabete al caror unic merit e ca au intrat sub pielea cui trebuie? Ma uit uneori la emisiunea aia, "no comment by Monica...", si ma intreb ce-o fi in capul copilelor de a 6-a - 7-a ? care eventual isi mai vad si parintii intelectuali traind la limita subzistentei? ce sistem de referinta capata fetitele astea?
Pe vremea mea purtam cu toatele strampi pana in clasa a 5-a - a 6-a , de vopsit parul poate ne permiteau parintii in anii terminali de liceu, nu ne-ar fi trecut prin cap sa batem profesorii la ore si inca mai aveam ca sistem de referinta ideea ca "ai carte, ai parte" .... Astazi in clasa I nu se mai poate merge decat cu tanga si ciorapi subtiri, suvite ne facem intr-a 3-a si piercing intr-a 4-a , intr-a 5-a deja ne machiem la ore iar intr-a 6-a (treaca-mearga si a 7-a ) deja ne incepem viata sexuala ... Cand spanac sa mai avem timp de gramatica si prosteli din astea? Si la ce ne trebuie ? Uite Adi Minune cum zice de moare dusmanii mei, si ce bine-o duce....

alecsa
11.03.2007, 03:55:20
Eu consider normal ca un avbsolvent de liceu sa scrie corect romaneste. La naiba , am facut liceul la clasa de mate - fizica, deci n-am mai facut gramatica dintr-a 8-a (asta era in '94) , dar tot imi aduc aminte chestii pe care le stiam pe de rost atunci ....mie mi, imi, tie , ti, iti, noua ne ni voua va vi lor le li.... va mai amintiti?.....
.

pai da dar ai avut pe cineva care sa te invete, ai vrut si tu sa inveti, ai avut niste exemple in familie, ti s-a dat peste mana cand ai gresit, ti s-a atras atentia, ai fost corectata, ai luat o nota mai mica ca ai scris gresit si profa te-a penalizat etc.....ai citit carti, te-ai documentat!

si mie mi se mai intampla sa gresesc, daca ma grabesc, mai pocesc un cuvant, mai uit o cratima.... insa e grav daca le pocesti continuu, nu sti sa acorzi sub si pred etc.....

alecsa
11.03.2007, 03:58:38
hai sa fim seriosi, pana la urma nu exista nici o scuza.... in fiecare generatie exista oameni care scriu corect, si oameni care scriu cum se citeste :) Poate s-au schimbat procentele ... Dar adevarul e ca cine vrea sa invete invata. In orice conditii, cu orice profesor...Daca vrea. Dar eu cred ca exista la multi astazi lipsa de interes ... la ce iti mai trebuie sa inveti gramatica daca vezi promovate pe toate drumurile niste analfabete al caror unic merit e ca au intrat sub pielea cui trebuie? Ma uit uneori la emisiunea aia, "no comment by Monica...", si ma intreb ce-o fi in capul copilelor de a 6-a - 7-a ? care eventual isi mai vad si parintii intelectuali traind la limita subzistentei? ce sistem de referinta capata fetitele astea?
Pe vremea mea purtam cu toatele strampi pana in clasa a 5-a - a 6-a , de vopsit parul poate ne permiteau parintii in anii terminali de liceu, nu ne-ar fi trecut prin cap sa batem profesorii la ore si inca mai aveam ca sistem de referinta ideea ca "ai carte, ai parte" .... Astazi in clasa I nu se mai poate merge decat cu tanga si ciorapi subtiri, suvite ne facem intr-a 3-a si piercing intr-a 4-a , intr-a 5-a deja ne machiem la ore iar intr-a 6-a (treaca-mearga si a 7-a ) deja ne incepem viata sexuala ... Cand spanac sa mai avem timp de gramatica si prosteli din astea? Si la ce ne trebuie ? Uite Adi Minune cum zice de moare dusmanii mei, si ce bine-o duce....

pai scriu corect ca am fost corectata si am luat note mici cateodata si plangeam...si bunica mea, cand imi faceam temele, si greseam, imi rupea pagina si ma punea sa scriu din nou....si nu intelegeam de ce...pana ma prindeam....si asa am invatat! si normal, am avut o familie langa mine care sa ma indrume corect in viata, toti cu facultati si parafacultati, cu carte, oameni destepti, culti....

restul...no comment<:-P ;;) :-B

CamyB
11.03.2007, 04:01:48
eee...dar cum suna ienerveaza? <:-P sau voce, pronuntat vocieă...sper sa va puteti imagina cum suna!:O

ceva impotriva moldovenilor? :) :) :)
stii care e chestia? eu inca mai am accentul meu moldovenesc (desi sunt de 10 ani in Bucuresti). insa sunt mandra de el.... iar de scris scriu fara accent :)

CamyB
11.03.2007, 04:03:49
si by the way se pronunta "ieniervieaza" :) :*

map
11.03.2007, 04:06:20
stii care e chestia? eu inca mai am accentul meu moldovenesc (desi sunt de 10 ani in Bucuresti). insa sunt mandra de el.... iar de scris scriu fara accent :)

cine cum unde ca sar la beregata :D:D:D Eu imi recapat accentul numai acasa la mama, asa ma-ndeamna inima sa vorbesc mai dulși:D:D:D

map
11.03.2007, 04:07:00
si by the way se pronunta "ieniervieaza" :) :*

"ieniervieazî"

CamyB
11.03.2007, 04:11:00
"ieniervieazî"

sa-mi fii rusini!!! am incieput si fac gresieli di pronuntii! :))

map
11.03.2007, 04:14:34
sa-mi fii rusini!!! am incieput si fac gresieli di pronuntii! :))
păi vez cî ti taxez una douâ :D:D:D

CamyB
11.03.2007, 04:22:33
păi vez cî ti taxez una douâ :D:D:D

di la tini acciept taxari :*

Fluturas
11.03.2007, 09:19:29

Da,da....am auzit si eu forma asta 'ienerveaza'... hhh :)

esperance
11.03.2007, 09:42:14

Si eu ma intreb asta...Se mai intampla uneori sa le dau sa-mi faca o compunere pe o anumita tema si unii au proasta inspiratie de a-mi scrie si traducerea in romana. Si ma enervez rau de tot!!!!!!!!! Ce pretentie sa am eu la ei sa scrie corect intr-o limba straina , cand ei nu stiu sa scrie in romana????????

esperance
11.03.2007, 09:42:48
uite aici exemple ca sa-ti dai seama singurica:*

Cu cat citesc mai mult cu atat imi place mai putin

Mioara, sotia lui Petre Roman, crede ca barbatul sau a gresit cand a plecat de acasa. Asta cu atat mai mult cu cat presa a scris ieri despre despartirea lui

Te afli intr-o faza in care nu mai vrei sa judeci nimic din ceea ce te inconjoara si cu atat mai putin sa aplici criteriile de valoare care te…..

Ideea de natiune medievala - si cu atat mai mult cea de natiune- .....

Cu cat dureaza mai mult ca o femeie sa ramana gravida cu atat mai mult este posibil ca ea va avea un baietel, sugereaza oamenii de stiinta

Cu cat fumezi mai mult, cu atat iti amintesti mai putine

De pe altă parte, cu cât mai mari succese faci învățând o limbă cu atât mai mult te apropii de cultura respectivă

Totusi, experienta arata ca, cu cat mai multe cuvinte pui in acel dialog box, cu atat mai putini oameni il vor citi de fapt

Nimic nu era standardizat, nici distanta dintre linii si cu atât mai putin, tramvaiele

Multumesc mult!:*

esperance
11.03.2007, 09:46:13

Am predat anul trecut la clase de a 5a si eram ingrozita...:O Machiate, decoltate, pline de bijuuri...Ca sa nu va mai zic de elevele de liceu care se trezesc cu noaptea-n cap ca sa aiba timp sa se machieze...Pe niciuna nu am auzit-o zicand ca s-a trezit de dimineata ca sa invete....Rusinos!

esperance
11.03.2007, 09:53:26

Eu nu am intalnit problema asta in nicio carte de gramatica...si chiar am cautat.

esperance
11.03.2007, 10:01:31
acum copilul nu mai este lasat singur sa gandeasca, sa creeze o poezie, sa comenteze un text, sa faca o compunere...toate sunt de-a gata...si cand mai si vine profa cu cartea de comentarii literare si o vinde la ore.....

Daca le dau sa-mi faca vreun referat si il copiaza de undeva,le dau 5.Le-am spus clar:sa va vad ca munciti, ca-l faceti voi, chiar si cu greseli.Greselile se corecteaza si voi puteti invata din ele! Si cum unora nu le convine sa ia 5, pun mana si il fac ei...E drept ca unii nu au nicio aspiratie...se multumesc si cu o nota mica.Am avut elevi de care ma rugam sa invete ca sa nu le dau 3 si stiti ce-mi ziceau? Dati-mi 3 ! Lucrul asta chiar ma deranja! De aici vine lipsa lor totala de interes!

esperance
11.03.2007, 10:13:52
O alta greseala care este frecvent intalnita in limba romana si pe care, sincer, recunosc ca o fac si eu, este ''Imi cer scuze".Expresia corecta este "Iti cer scuze'', "Va cer scuze".Expresia este "a-si cere scuze de la cineva" si nicidecum "a-si cere scuze de la sine".

esperance
11.03.2007, 10:20:14
Mi-am mai amintit ceva, s-a dat anul trecut la bac. "DECAT" se foloseste in propozitie NEGATIVA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Par exemple, NU am DECAT un mar.

sau in propozitie afirmativa cu DOAR
Am DOAR un mar.

c_s
11.03.2007, 10:57:38
eu ce sa mai zic?fiecare mai greseste din cand in cand....si mai ales aici pe forum,unde de repezite ce suntem mai tastam aiurea si nu vedem decat dupa ce postam:">
dar si eu sunt genul care corecteaza mereu,si nu suport deloc cratimele plasate total aiurea,uitati-va si voi ce am gasit eu pe forum acum ceva timp,pe un alt subiect,asta mi s-a parut cea mai tare faza;))
:*

dj
11.03.2007, 11:14:42
eu ce sa mai zic?fiecare mai greseste din cand in cand....si mai ales aici pe forum,unde de repezite ce suntem mai tastam aiurea si nu vedem decat dupa ce postam:">
dar si eu sunt genul care corecteaza mereu,si nu suport deloc cratimele plasate total aiurea,uitati-va si voi ce am gasit eu pe forum acum ceva timp,pe un alt subiect,asta mi s-a parut cea mai tare faza;))
Tragic! Nu cred ca alt cuvant poate descrie mai bine situatia.:O

esperance
11.03.2007, 11:18:43

Eu am vazut aceeasi greseala la televizor, la emisinea "Tablou de nunta".Era o nunta facuta la tara, in cort, si la intrarea in cort invitatii erau intampinati de celebra urare "Bine a-ti venit!"...#-o

mihu
11.03.2007, 12:19:23
:-B :-B :-B Imi cer scuze! Nu stiu ce am vazut:-B :-B :-B

gabitza_86
11.03.2007, 12:19:52
nu stiu ce sa spun, si mie imi place tare mult subiectul asta, dar ma irita si pe mine ca sunt atatea fete pe aici care fac greseli. macar de s-ar uita pe aici. un ex pe care l-am sesizat si des chiar: frumoas-o in loc de frumoaso. ca sa nu mai zic si eu de cratima aia care mai mereu e pusa aiurea. ma rog, asta e, m-am cam obisnuit, dar ce mai vad pun aici si poate se corecteaza toata lumea. ma fac radar de greseli;))
eu cred ca unele greseli de ortografie se datoreaza faptului ca atunci cand postam un subiect ne cam grabim,nu datorita nestiintei.;))

esperance
11.03.2007, 12:29:02
eu cred ca unele greseli de ortografie se datoreaza faptului ca atunci cand postam un subiect ne cam grabim,nu datorita nestiintei.;))

Unora da, e drept...Dar ce te faci atunci cand aceeasi greseala se repeta frecvent??? Eu sunt adepta dictonului ''Din greseli se invata". Nu mi se pare chiar o drama sa gresesti, mai grav e atunci cand nu vrei sa recunosti sau nu vrei sa-ti corectezi greseala...

mihu
11.03.2007, 12:29:42
cine cum unde ca sar la beregata :D:D:D Eu imi recapat accentul numai acasa la mama, asa ma-ndeamna inima sa vorbesc mai dulși:D:D:D
Ca tot vine vorba de accente...Eu sunt din Ardeal dar imi place la nebunie aici! Ma bucur din tot sufletul ca sunt din Romania si sunt mandra ca sunt ardeleanca! Si eu ma distrez uneori de accentul de pe aici...(uneori o mai corectez si pe bunica;)) )...Dar mi-ar fi tare dor de accentul asta daca as pleca in alta parte....:-s

dj
11.03.2007, 12:30:26
Unora da, e drept...Dar ce te faci atunci cand aceeasi greseala se repeta frecvent??? Eu sunt adepta dictonului ''Din greseli se invata". Nu mi se pare chiar o drama sa gresesti, mai grav e atunci cand nu vrei sa recunosti sau nu vrei sa-ti corectezi greseala...
Mare adevar ai scris!

mihu
11.03.2007, 12:31:19
Am predat anul trecut la clase de a 5a si eram ingrozita...:O Machiate, decoltate, pline de bijuuri...Ca sa nu va mai zic de elevele de liceu care se trezesc cu noaptea-n cap ca sa aiba timp sa se machieze...Pe niciuna nu am auzit-o zicand ca s-a trezit de dimineata ca sa invete....Rusinos!
Nici eu nu ma trezesc asa de dimineatza din motivul asta(:|

mihu
11.03.2007, 12:33:36
O alta greseala care este frecvent intalnita in limba romana si pe care, sincer, recunosc ca o fac si eu, este ''Imi cer scuze".Expresia corecta este "Iti cer scuze'', "Va cer scuze".Expresia este "a-si cere scuze de la cineva" si nicidecum "a-si cere scuze de la sine".
Ma tem ca si eu folosesc forma gresita...Sper sa ma corectez:-s

esperance
11.03.2007, 12:39:52
Ma tem ca si eu folosesc forma gresita...Sper sa ma corectez:-s

Eu am fost sincera si am recunoscut ca folosesc uneori forma gresita, problema e ca imi dau seama dupa ce o pronunt.Ma gandesc ca mereu aud forma gresita si poate si asta ma influenteaza...

ayana2010
11.03.2007, 14:03:49
offffff.. sti ce e mai nasol? ca de ex eu, care am facut realul, nu am mai aprofundat gramatica.... noi am facut decat literatura.... si acum sa reiei gramatica...e cam greu...nu cred ca mai intelegi ceva...s-au schimbat atatea..plus ca fiecare vb cum vrea, scrie cum vrea etc:-<

si eu tot realul l-am facut, acum sunt la ase...deci n-am mai facut gramatica din generala, dar si cand am facut mi-a placut la nebunie..

ayana2010
11.03.2007, 14:20:24

si eu tot gresit o folosesc... stupid me! dar gata, de acum... "iti cer scuze". merci... :*

ayana2010
11.03.2007, 14:22:36
a... si mai e obositul si prafuitul de "pe care" PE CARE, apropo, f putini il folosesc!!!! toata lumea "bluza care mi-am luat-o" etc...
a... si mai e si domnul "si" pus dupa virgula!!! doar in unele cazuri se pune "si" dupa virgula, nu-i asa?(sa nu mai zic vreo prostie)!

CamyB
11.03.2007, 14:39:47
a... si mai e obositul si prafuitul de "pe care" PE CARE, apropo, f putini il folosesc!!!! toata lumea "bluza care mi-am luat-o" etc...
a... si mai e si domnul "si" pus dupa virgula!!! doar in unele cazuri se pune "si" dupa virgula, nu-i asa?(sa nu mai zic vreo prostie)!

da, doar in unele ... in enumerari , de exemplu "la nunta vine si mama, si tata, si matusa maricica , si unchiul costel.." :))

CamyB
11.03.2007, 14:56:12

M-am derutat de tot... Daca expresia corecta este "a-SI cere scuze de la cineva", inseamna ca e corect sa spunem "Imi cer scuze de la tine..". Pe de alta parte nu stiu daca nu cumva expresia corecta este " a cere scuze cuiva" - pentru ca atunci cand certam un copil spunem "cere-i scuze doamnei", nu "cere-ti scuze de la doamna", nu?
DEX-ul din pacate nu zice nimic....
Iar eu m-am derutat. Ca eu zic "Imi cer scuze", dar nu mai stiu acum daca e corect sau nu.... cred ca nu dar nu stiu de ce...

esperance
11.03.2007, 18:26:58
M-am derutat de tot... Daca expresia corecta este "a-SI cere scuze de la cineva", inseamna ca e corect sa spunem "Imi cer scuze de la tine..". Pe de alta parte nu stiu daca nu cumva expresia corecta este " a cere scuze cuiva" - pentru ca atunci cand certam un copil spunem "cere-i scuze doamnei", nu "cere-ti scuze de la doamna", nu?
DEX-ul din pacate nu zice nimic....
Iar eu m-am derutat. Ca eu zic "Imi cer scuze", dar nu mai stiu acum daca e corect sau nu.... cred ca nu dar nu stiu de ce...

Daca nu ma inseala memoria, am auzit chestia asta de la o emisiune de-a domnului Pruteanu si chiar am fost uimita sa aud ca e gresita.

rocsi6666
12.03.2007, 00:30:24
pe mine ma irita cand aud: L'u Corina, l'u Roxana, etc....in loc de Corinei, Roxanei.
Ce sa mai zic, ca in anul II de facultate un coleg a facut cerere "duamnei decan", ptr. ca asa credea ca "iera" bine, ca doar asa se aude.....:O :O :O dar de culoarea blo ati auzit? sau de marcheting? sau numai eu am idioti in preajma? la fel si cu iiiiii, ca mi-au mancat zilele pana cand am invatat pe cineva ce si cum e cu ei....
Dar hai sa mai invatam si altceva, nu numai gramatica !
Eu propun de exemplu sa invatam cum sa ne controlam furia....

ayana2010
12.03.2007, 01:46:10
hai ca mai zic doua cu gramatica si apoi trecem la furie...
maximum , nu maxim...
minimum, nu minim
si "vine mama, tata, bunica, pisica"

alecsa
12.03.2007, 02:19:53

n-am nimic cu moldovenii, ca si eu sunt moldoveanca (si olteanca si ardeleanca si unguroaica):-$ .....m-am referit ca unii asa scriu...ienerveaza!

alecsa
12.03.2007, 02:22:29
Mi-am mai amintit ceva, s-a dat anul trecut la bac. "DECAT" se foloseste in propozitie NEGATIVA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Par exemple, NU am DECAT un mar.

sau in propozitie afirmativa cu DOAR
Am DOAR un mar.

asta o stiam\:D/ <:-P :-B

alecsa
12.03.2007, 02:23:01
Multumesc mult!:*

cu multa placere!

alecsa
12.03.2007, 02:23:50

pe asta nu o stiam!

alecsa
12.03.2007, 02:43:34
hai sa va povestesc si eu o patanie la care am asistat: eram in anul 4 la fac, cu putin inainte de examenul de licenta, la secretariat, unde trebuia sa completam o cerere pt a putea intra in examen...cererea cuprindea: nume/prenume, data nasterii, adresa, cnp, numele si prenumele parintilor, facult si specializarea, titlul lucrarii, coord stiintific, nr de pagini si alte date...bunnn... mergeai la secretariat, iti luai cererea, care era cu puncte puncte si afara o completetai...pe usa, era un model completat, pt a te indruma (nu vad care era scopul lui, dar trecem peste)...cererea era completata cu un nume de fata si date la intamplare.... cand am intrat eu la secretariat, era si un student cu cererea, pe care i-o daduse secretarei...secretara se uita pe cerere, apoi la student, si il intreaba mirata: dar cine e X-uleasa? studentul ii raspunde: pai eu de unde sa stiu? eu am completat cu ce era scris afara pe usa.....;)) asta sa innebuneasca....va dati seama ce a urmat din partea secretarei, ce avea la gura.....

iese din nou studentul, completeaza inca o data cererea, cu datele lui reale, luate din bulentin, dar fara sa se mai uite pe usa la model...iar la parinti tb sa completezi: al....... si al....., si el scrie: al corinei-biancai si al liviului-mihaiului (asta n-am sa uit niciodata, ca atunci am inceput sa rad in hohote)...intra la secretara, asta cand vede, iar innebuneste....si de nervi i-a luat cererea si i-a scris-o ea....

si asta era un student in anul 4, care peste cateva zile tb sa-si sustina licenta!:-B :O

mihu
12.03.2007, 08:51:50
hai sa va povestesc si eu o patanie la care am asistat: eram in anul 4 la fac, cu putin inainte de examenul de licenta, la secretariat, unde trebuia sa completam o cerere pt a putea intra in examen...cererea cuprindea: nume/prenume, data nasterii, adresa, cnp, numele si prenumele parintilor, facult si specializarea, titlul lucrarii, coord stiintific, nr de pagini si alte date...bunnn... mergeai la secretariat, iti luai cererea, care era cu puncte puncte si afara o completetai...pe usa, era un model completat, pt a te indruma (nu vad care era scopul lui, dar trecem peste)...cererea era completata cu un nume de fata si date la intamplare.... cand am intrat eu la secretariat, era si un student cu cererea, pe care i-o daduse secretarei...secretara se uita pe cerere, apoi la student, si il intreaba mirata: dar cine e X-uleasa? studentul ii raspunde: pai eu de unde sa stiu? eu am completat cu ce era scris afara pe usa.....;)) asta sa innebuneasca....va dati seama ce a urmat din partea secretarei, ce avea la gura.....

iese din nou studentul, completeaza inca o data cererea, cu datele lui reale, luate din bulentin, dar fara sa se mai uite pe usa la model...iar la parinti tb sa completezi: al....... si al....., si el scrie: al corinei-biancai si al liviului-mihaiului (asta n-am sa uit niciodata, ca atunci am inceput sa rad in hohote)...intra la secretara, asta cand vede, iar innebuneste....si de nervi i-a luat cererea si i-a scris-o ea....

si asta era un student in anul 4, care peste cateva zile tb sa-si sustina licenta!:-B :O
Povestea asta imi aminteset de scoala generala...cand dadeam cate o lucrare unde ascudeam numele ca si la marile examene...ne ziceau profii sa scriem numele nostru si nu ce scriu ei pe tabla:D dar uite ca se poate intampla si la case mai mari8-|

ayana2010
12.03.2007, 11:25:46
Povestea asta imi aminteset de scoala generala...cand dadeam cate o lucrare unde ascudeam numele ca si la marile examene...ne ziceau profii sa scriem numele nostru si nu ce scriu ei pe tabla:D dar uite ca se poate intampla si la case mai mari8-|

eu eram in clasa a VII a si am dat lucrare, iar o tipa nu stia sa-si scrie numele (se transferase de la alta scoala, dar nu asta era importantttttt...in clasa a VII a sa habar n-ai cum sa-ti scrii numele?)
super tare faza cu studentul... chiar m-am distrat asa de dimineata!!:D

ryanaro
12.03.2007, 11:31:44
eu eram in clasa a VII a si am dat lucrare, iar o tipa nu stia sa-si scrie numele (se transferase de la alta scoala, dar nu asta era importantttttt...in clasa a VII a sa habar n-ai cum sa-ti scrii numele?)
super tare faza cu studentul... chiar m-am distrat asa de dimineata!!:D

eu nu am povesti asa de amuzante, am doar o fata la facultate care s a plans profesorului ca nu e buna la scris si ca nu poate scrie 5000 de cuvinte....cam 20-30 de pagini. si am fost oripilata pt ca eu nici macar nu vb limba nativ, si pot sa scriu asa ceva. mi s a parut ca o insulta pt mine. L-)

ayana2010
12.03.2007, 15:56:03
Eu propun de exemplu sa invatam cum sa ne controlam furia....

sa-mi ziceti si mie cum reusiti.... furia este singura traire care ma domina.. sunt genul de persoana careia ii sare tandara la lucruri nesemnificative, dar tot asa de repede imi trece (daca nu mi se da apa la moara, daca mi se da continuu mult si bine).. la lucruri serioase nu prea ma enervez.. de infuriat si mai greu! doar amunite persoane reusesc sa ma infurie, iar cand ma cuprinde furia sa nu mai stea nimeni in fata mea... le-as omori!:D

Angisor
12.03.2007, 16:23:51
mee too...furia asta...as scoate ochii persoanei respective....as scoate fum pe nas ca un dragon:)) ....da incerc din rasputeri sa ma controlez...si nu de altceva, dar dauneaza sanatatii..

dj
12.03.2007, 16:29:50
sa-mi ziceti si mie cum reusiti.... furia este singura traire care ma domina.. sunt genul de persoana careia ii sare tandara la lucruri nesemnificative, dar tot asa de repede imi trece (daca nu mi se da apa la moara, daca mi se da continuu mult si bine).. la lucruri serioase nu prea ma enervez.. de infuriat si mai greu! doar amunite persoane reusesc sa ma infurie, iar cand ma cuprinde furia sa nu mai stea nimeni in fata mea... le-as omori!:D
Si eu sunt acelasi gen, imi sare tandara foarte repede si imi trece la fel de repede.
Dar cand ma supar dintr-un motiv foarte serios pe cineva pot sa ma enervez sau nu, dar nu imi mai trece.

vivi
12.03.2007, 17:17:47

Hai sa-ti povestesc si eu o faza sora cu prima. Tot institutie, tot cerere, tot formulare tipizate. Afara erau pe o masa puse mai multe in alb, sa vina omul sa-l completeze dupa modelul afishat sa stea la coada si sa-l depuna. Un domn vine in fatza la ghiseu si cere formular. Persoana de la ghiseu crede ca s-au terminat cele de afara si ii intinde un teanc, vreo 40, 50. Dupa doua zile vine persoana cu tot teancul completat pe numele lui. Replica tipului: Domnule, am stat doua nopti cu sotia mea sa le completam.
Intrebarea persoanei de la ghiseu: Dar nu v-ati dat seama ca va trebuia doar unul. Raspuns: Pai daca la televizor tot zicea de birocratie, am crezut ca la asta s-a referit.

chichi
12.03.2007, 18:06:20

Alecsa, daca suntem la acest capitol unde se invata din greseli, imi permit totusi sa corectez ceea ce ai scris ieri:

corect este: "Stii ce e mai nasol?"
si "noi am facut doar literatura"

Sper ca nu este nicio suparare....>:D<

Angisor
12.03.2007, 18:09:35
chichi sincer nu cre' ca tre' sa stai sa modifici ce se scrie pe site...unele se grabesc, altele isi permit sa faca greseli crezand ca sunt printre prietene, adika nu VREM SA FIM FORMALE....no offence

chichi
12.03.2007, 18:21:31
chichi sincer nu cre' ca tre' sa stai sa modifici ce se scrie pe site...unele se grabesc, altele isi permit sa faca greseli crezand ca sunt printre prietene, adika nu VREM SA FIM FORMALE....no offence

Eu le-am considerat intotdeauna prietene pe cele care ma corecteaza atunci cand gresesc. Si chiar in cazurile in care nu sunt sigura pe ceva nu ma deranjeaza sa intreb. Face parte din procesul de invatare.
M-as simti mult mai jenata sa vada ca gresesc si sa nu se schimbe nimic.
Dar poate asa gandesc doar eu...?!

ryanaro
12.03.2007, 18:26:49
Eu le-am considerat intotdeauna prietene pe cele care ma corecteaza atunci cand gresesc. Si chiar in cazurile in care nu sunt sigura pe ceva nu ma deranjeaza sa intreb. Face parte din procesul de invatare.

eu imi corectez singura greselile gramaticale inainte de a posta un mesaj =)) serios, mai arunc o ocheada pe el sa vad daca e corect. :))

dj
12.03.2007, 18:57:41
eu imi corectez singura greselile gramaticale inainte de a posta un mesaj =)) serios, mai arunc o ocheada pe el sa vad daca e corect. :))
Si eu fac la fel.
Si daca totusi imi mai scapa ceva si apuc sa dau "trimite raspuns" exista optiunea "editeaza"...

irina
12.03.2007, 19:32:47
Fetelor, este foarte bun subiectul asta, foarte interesant si foarte educativ... dar va rog eu, hai sa facem o regula: nu ne transformam in vanatori de greseli ale colegilor de pe forum, si nici nu postam ce am mai gasit pe site.
Asa cred eu ca este corect ca sa putem continua in liniste subiectul asta, si nu numai... Pur si simplu asa este corect. Vorbim la general, ne punem intrebari, si corectam ceva numai daca cineva cere asta in mod special.
Sper ca intelegeti si va multumesc. :gen_17:

PS- chichi, nu te supara, ai si tu dreptatea ta, dar daca toata lumea ar face asa... n-ar iesi prea bine... prin urmare o sa-ti sterg postul... fara suparare, da???:*
PS2- deocamdata doar l-am editat un pic, ca as mai avea si alte mesaje de sters daca il sterg pe al tau... si nu se mai intelege de unde am ajuns aici...

ayana2010
12.03.2007, 22:40:49
normal este sa corectezi...dar intr-un mod diplomatic! e adevarat ce-ai spus, ca prietenii se corecteaza intre ei, doar ca in privat... nu-si spala rufele in public... trebuia s-o rezolvi mai finut, sa-i dai un pm si sa-i zici a gresit, daca simteai neaparat nevoia sa corectezi! nu cred ca ai fost prima care a sesizat, dar noi nu vrem sa corectam pe cineva anume aici, o facem la modul general si invatam una de la cealalta!
sa nu te superi pe mine si asteptam sa ne inveti si tu cate ceva:*

alecsa
12.03.2007, 23:43:16
Hai sa-ti povestesc si eu o faza sora cu prima. Tot institutie, tot cerere, tot formulare tipizate. Afara erau pe o masa puse mai multe in alb, sa vina omul sa-l completeze dupa modelul afishat sa stea la coada si sa-l depuna. Un domn vine in fatza la ghiseu si cere formular. Persoana de la ghiseu crede ca s-au terminat cele de afara si ii intinde un teanc, vreo 40, 50. Dupa doua zile vine persoana cu tot teancul completat pe numele lui. Replica tipului: Domnule, am stat doua nopti cu sotia mea sa le completam.
Intrebarea persoanei de la ghiseu: Dar nu v-ati dat seama ca va trebuia doar unul. Raspuns: Pai daca la televizor tot zicea de birocratie, am crezut ca la asta s-a referit.

asta da faza tare!=))

alecsa
13.03.2007, 00:21:26
Alecsa, daca suntem la acest capitol unde se invata din greseli, imi permit totusi sa corectez ceea ce ai scris ieri:

corect este: "Stii ce e mai nasol?"
si "noi am facut doar literatura"

Sper ca nu este nicio suparare....>:D<

stii care e curiozitatea mea? m-ai corectat dupa ce ai citit ce a postat bleu-angelet, sau inainte?...la faza cu "decat"..... sper ca nu e nicio suparare:[email protected]

la faza cu 2 de i....a fost greseala mea... dar nu cred ca e un capat de tara....

daca aveai ceva de impartit cu mine, ca nu ti-a convenit ce am zis la un anumit subiect, imi trimiteai pm... a gresi e omeneste, si sunt OM! daca tu esti perfecta, ma inclin in fata ta...desi si tu esti om, si gresesti...insa eu nu stau sa te corectez pe tine ce scrii pe forum!

asa cu greselile mele "grave" am terminat o facultate cu 10! si nu sunt o inculta....

alecsa
13.03.2007, 00:25:16

pai banuiesc ca in particular, cand stateai fata in fata cu ele...nu pe forum, cand scrii in graba si poate nici nu mai stai sa te gandesti...aici nu suntem la scoala, unde tu esti profa si corectezi... ce facem acum, stam ca sa spionam greselile gramaticale, de ortografie si tot asa?[-X si eventual, mai luam si cartea de gramatica, ultima editie....

alecsa
13.03.2007, 00:36:49
uite, din greseala tot am scris sti cu un singur i...dar m-am corectat sa nu dai iar cu pietre in mine;-)

esperance
13.03.2007, 00:49:03
stii care e curiozitatea mea? m-ai corectat dupa ce ai citit ce a postat bleu-angelet, sau inainte?...la faza cu "decat"..... sper ca nu e nicio suparare:[email protected]

la faza cu 2 de i....a fost greseala mea... dar nu cred ca e un capat de tara....

daca aveai ceva de impartit cu mine, ca nu ti-a convenit ce am zis la un anumit subiect, imi trimiteai pm... a gresi e omeneste, si sunt OM! daca tu esti perfecta, ma inclin in fata ta...desi si tu esti om, si gresesti...insa eu nu stau sa te corectez pe tine ce scrii pe forum!

asa cu greselile mele "grave" am terminat o facultate cu 10! si nu sunt o inculta....

Fetelor, imi pare rau daca a pornit de la postul meu...Eu l-am scris pentru ca aud frecvent greseala asta, nicidecum ca sa corectez pe cineva de pe forum.:(

ayana2010
13.03.2007, 00:55:51
Fetelor, imi pare rau daca a pornit de la postul meu...Eu l-am scris pentru ca aud frecvent greseala asta, nicidecum ca sa corectez pe cineva de pe forum.:(

eh..stai listita!!! nu e vina ta!!!
hai sa terminam cu asta.... sa trecem la ale noastre....

fifiri
13.03.2007, 01:15:10
am si eu un of: unii oameni folosesc vb "a avea" intr-un mod diferit, la conjunctiv. si anume, zic "sa AIBE". Or, ultima data cand am verificat, se zicea "sa AIBA". gresesc? (nu de alta, dar dupa ce am corectat ani intregi compuneri in care aparea "odata cu", acuma s-a intors roata si e corecta forma asta, nu cea "dezlegata").

de asemenea, pe vremea mea, again: era corect sa zici "or" (la inceput de propozitie, cand vrei sa faci un contrast), nu "ori" (care se foloseste corect ca sinonim pentru "sau"). mai este in vigoare regula asta?

intreb pentru ca nu am mai citit de mult o carte in romana si nu cred ca ma pot lua dupa cum apare ortografia in ziare (pe care nici pe ele nu le citesc prea des).

apropos de intorsul rotii: in anul 1 de facultate, m-am dus cu DEX-ul la scoala sa o corectez pe o colega, care folosise aiurea cuvintele "suzeran" si "suveran". nu suportam greselile de gramatica (sau folosirea incorecta ca cuvintelor) si nu faceam nici un dezacord (deh, la facultate culturala aveam aceeasi pretentie de la toata lumea). acuma, de aproape 4 ani vorbesc si scriu numai in engleza. am scris si o teza de master. si marea mea realizare, dupa al 2-lea an, a fost ca nu mai fac dezacorduri cand vorbesc. super nasol. oricata engleza am invatat in RO (va dati seama ca aveam aceeasi atitudine fata de engleza, ca si fata de romana - adica ma caram cu dictionarul academiei sa le arat oamenilor ca au gresit), tot am avut probleme.

asa ca acuma nu mai sunt atat de exigenta cu cei din jur. mai ales ca engleza are oricum mari probleme si neregularitati. mai ales la "spelling". foarte putina lume stie cum se spell corect cuvintele, si la niveluri culturale f mari. de unde si povestea cu g. bernard shaw si faimosul "ghoti", oferit ca spelling pentru "fish": "gh" se pronunta "f", ca in "tough" sau "laugh"; "o" se pronunta "i", ca in "women"; iar "ti" se pronunta "sh", ca in "nation"

ayana2010
13.03.2007, 01:18:19
[quote=fifiri;138524]am si eu un of: unii oameni folosesc vb "a avea" intr-un mod diferit, la conjunctiv. si anume, zic "sa AIBE". Or, ultima data cand am verificat, se zicea "sa AIBA". gresesc? (nu de alta, dar dupa ce am corectat ani intregi compuneri in care aparea "odata cu", acuma s-a intors roata si e corecta forma asta, nu cea "dezlegata").

de asemenea, pe vremea mea, again: era corect sa zici "or" (la inceput de propozitie, cand vrei sa faci un contrast), nu "ori" (care se foloseste corect ca sinonim pentru "sau"). mai este in vigoare regula asta?

e foarte corect sa aiba!
cat despre or am auzit vorbindu-se asa, nu stiu sigur daca este foarte corect gramatical!

fifiri
13.03.2007, 01:29:41
"or" era corect acum 5 ani, dar de cand se scrie "niciun" intr-un cuvant,nu stiu ce sa mai zic.

mi-am mai amintit: gradele de comparatie ale adj / adv ridica probleme. si, mai ales, adj care nu au grade de comp. o alta buba, cand te muti pe engleza, unde e f natural si corect sa spui: "more correctly". in romana nu exista mai corect sau foarte corect. ce-i corect, e corect (ca la pretul corect =)))

alecsa
13.03.2007, 01:32:07

dar nu a pornit nimic de la postul tau! cine a zis asa ceva?:x

alecsa
13.03.2007, 01:38:21
am si eu un of: unii oameni folosesc vb "a avea" intr-un mod diferit, la conjunctiv. si anume, zic "sa AIBE". Or, ultima data cand am verificat, se zicea "sa AIBA". gresesc?

la conjunctiv prez eu stiu ca e corect SA AIBA...

CamyB
13.03.2007, 02:00:28
Eu cred ca topicul asta e foarte util. Inca sunt in dilema daca e corect Imi cer scuze de la tine sau iti cer scuze tie ....(help! )
Si mai cred ca deja ne-am format o parere unele despre altele din acest punct de vedere...De exemplu eu, daca vad la Alecsa o cratima lipsa, sunt sigura ca a "mancat-o" de graba , pentru ca dupa cateva sute de mesaje nu mai am dubii in privinta ei.
In schimb se vede clar in unele cazuri ca nu e nici graba, nici lipsa de formalism. Oricum , chiar si in cazurile respective cred ca e corect sa abordezi problema pe pm (chiar cred asta, chiar daca la un moment dat am fost rautacioasa cu cineva pe forum - si mi-a parut tare rau dup-aia oricum)
Ma lamureste si pe mine cineva cu Imi cer scuzele / Iti cer scuzele alea ? Ca DEX-ul nu m-a lamurit deloc.... si acum ma roade intrebarea! :)

mihu
13.03.2007, 09:12:26
Si asta e tare rau =)) =)) oare cum de s-a gandit el ca trebuie coplectate toate?8-|

mihu
13.03.2007, 09:13:53
off topic: LA multi ani alecsa!!! Uita-te putin aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2861&page=121 ... m-am chinuit un pic s-o fac dar sper sa iti placa :-p

chichi
13.03.2007, 10:12:23
Acum am mai intrat pe forum dupa ultima postare. Am vazut ca s-a discutat destul de mult in legatura cu ce am scris...

Normal ca nu este primul lucru de genul asta pe care il vad pe forum, dar este primul pe care l-am corectat pentru ca mi s-a parut un pic deplasat sa se acuze celelalte miresici care scriu pe forum ca fac foarte multe greseli...in conditiile in care tocmai cele care scriu pe acest topic mai scapa unele...Si oricum, asa cum se stie, exista optiunea Edit.

Sau....mai e o varianta... eu stau cu cel putin 5 prietene in jur cand scriu pe forum ca sa aiba grija ce scriu.../:) .Sunt la pachet tot timpul...:D

Chiar imi pare rau ca am corectat pe forum acele lucruri si, pentru ca este subiectul unde invatam din greseli, o sa invat aceasta lectie cu PM-uri :) .

Alecsa, nu a fost nimic personal, nu esti singura miresica fata de care am pareri diferite (doar unele pareri, normal) si crede-ma ca apreciez foarte mult (poate cel mai mult) persoanele care au curajul sa spuna lucrurile in fata. Chiar daca deranjeaza. Prefer sa discut in contradictoriu cu persoane care au curajul sa spuna ce gandesc decat sa zambesc de complezenta si sa discut formalitati. Asa ca, repet, nu a fost nimic personal, doar ca mi s-a parut nedrept sa se scape greseli tocmai pe acest topic in care se critica greselile gramaticale ale celorlalte miresici.:)>-

Imi pare rau insa ca am facut-o in acest mod si o sa mai invat ceva....:-p

chichi
13.03.2007, 10:22:04
Si pentru ca este ziua ta, Alecsa, iti urez "LA MULTI ANI !" si anul asta sa fie unul cu adevarat special si frumos pe toate toate planurile....:* :*

ayana2010
13.03.2007, 23:31:12
stiti ca la un moment dat voiau sa bage in categoria regionalism dezacordul "e multi"??

esperance
14.03.2007, 00:05:09
stiti ca la un moment dat voiau sa bage in categoria regionalism dezacordul "e multi"??

:)):)):)) Pai la cat de des se foloseste, deja devine regionalism...:)):))

mihu
14.03.2007, 13:52:30
Nu m-ar prea mira...numai in unele zone se foloseste....

mayday
14.03.2007, 14:08:05
CamyB : Ca zisesi de scuze... Daca plecam de la ipoteza ca expresia ne-a venit de la francezi, corect ar fi "a-si prezenta scuzele"! Cind ceri scuze, le ceri cuiva care ti-a gresit... sa ti le prezinte! ;-) Am avut multe vreme aceeasi problema, am rezolvat-o prin "Scuzati-ma"!;))

urmychance
14.03.2007, 14:29:14
si daca am vazut o greseala (la acest subiect), ce sa fac?

1. sa tac?
2. sa corectez aici, public?
3. sa trimit mesaj privat si sa nu "luminez" decat o persoana?

ryanaro
14.03.2007, 14:35:46
si daca am vazut o greseala (la acest subiect), ce sa fac?

1. sa tac?
2. sa corectez aici, public?
3. sa trimit mesaj privat si sa nu "luminez" decat o persoana?

pai trimite doar persoanei respective. daca e vorba de mine, poti sa o faci in public. i dare you =))

aaa, inca o greseala. poftim e interjectie deci nu se acorda. nu spui cuiva poftiti cand ii dai ceva. spui poftim. chiar daca vrei sa fii politicos. ^:)^

aaa, mi am adus aminte... la conjunctiv este sa fii cu doi de "i" si nu fi cu un singur "i".

urmychance
14.03.2007, 14:53:59
na, acum m-am mai plimbat un pic pe holuri la servici si m-am zapacit:

cum e corect?

nu am mai vazut de mult un film?
nu am mai vazut demult un film?

asta e o metoda subtila de a corecta, fara a jigni....
mesaj prelucrat, nuanta subtila:)

ryanaro
14.03.2007, 14:55:23

cum e corect?

prima varianta pt ca de mult e varianta scurta a lui "de mult timp" pe cand demult inseamna acum mult timp.

ca sa fie demult ar trebui sa zici: am vazut demult un film.^:)^

urmychance
14.03.2007, 15:01:57
ok, multumesc. Invatam, invatam, invatam.
Oricum, in ultima vreme, am observat ca si eu fac o gramada de greseli si am o multime de dubii. Dar macar eu imi dau seama.

Stii unde pot gasi o gramatica pe net? Buna, cu tot ce ne trebuie si, eventual, actualizata?

ryanaro
14.03.2007, 15:03:23
ok, multumesc. Invatam, invatam, invatam.
Oricum, in ultima vreme, am observat ca si eu fac o gramada de greseli si am o multime de dubii. Dar macar eu imi dau seama.

Stii unde pot gasi o gramatica pe net? Buna, cu tot ce ne trebuie si, eventual, actualizata?

habar n am, sincer. eu mai folosesc din cand in cand dexonline. spune acolo si de gramatica respectiva. (vezi sa fii si nu fi). daca gasesc ceva iti zic ^:)^

urmychance
14.03.2007, 15:06:31
habar n am, sincer. eu mai folosesc din cand in cand dexonline. spune acolo si de gramatica respectiva. (vezi sa fii si nu fi). daca gasesc ceva iti zic ^:)^

si eu tot pe ala. multumesc. succes la scoala si sa ne vedem pe 23:):X

mihu
14.03.2007, 17:27:32

cum e corect?

Posibil sa fie referire la mine...chiar ma intrebam oare cum e corect...si am cam evitat sa folosesc forma asta...:-?

ayana2010
14.03.2007, 17:29:25
Posibil sa fie referire la mine...chiar ma intrebam oare cum e corect...si am cam evitat sa folosesc forma asta...:-?

eh, acum stam sa ne gandim la cine s-a referit?
eu una am sesizat o greseala si am dat pm!!! acum, fara suparare ca doar asa am zis ca o sa facem!!! sper !!!>:D<

mihu
14.03.2007, 17:37:16
eh, acum stam sa ne gandim la cine s-a referit?
eu una am sesizat o greseala si am dat pm!!! acum, fara suparare ca doar asa am zis ca o sa facem!!! sper !!!>:D<
nuuuu...nu e chestia de asta...pur si simplu m-am bucurat ca a pus intrebarea pt ca si eu aveam dubii...si cu un drum...ce am gandit, am pus pe sit :))
Mi se pare ok si mie cu pm >:D<

ayana2010
14.03.2007, 17:40:22
nedumerire!!!
cum e corect "ZI" sau "ZII" (ma refer la vb) pentru pers a II a sg!
eu cred ca prima var e corecta, dar intalnesc mult prea des a doua varianta!

Angisor
14.03.2007, 17:51:40
"zi" de la "a zice" sau cum? da un context ceva..ce verb e asta "zi"?

chichi
14.03.2007, 17:53:54
cum e corect?

=)) E atat de subtila incat toata lumea se intreaba daca nu a fost cumva vizata :))
La fel si eu! Daca te-ai referit cumva la ce am scris: "discutat destul de mult in legatura cu" consider ca este scris corect...

ayana2010
14.03.2007, 17:54:22
"zi" de la "a zice" sau cum? da un context ceva..ce verb e asta "zi"?

da,da!
"zi mai repede!"

chichi
14.03.2007, 17:56:08
nedumerire!!!
cum e corect "ZI" sau "ZII" (ma refer la vb) pentru pers a II a sg!
eu cred ca prima var e corecta, dar intalnesc mult prea des a doua varianta!

Eu cred ca " Zi-mi te rog ...." se scrie cu un "i"
" Zii poezia! " se scrie cu doi de "i"

chichi
14.03.2007, 17:58:30
si "zii mai repede!" cred ca e tot cu 2 "i"

ayana2010
14.03.2007, 17:59:38
si "zii mai repede!" cred ca e tot cu 2 "i"

merci..... pt rsp >:D<

chichi
14.03.2007, 18:01:52
Rectific.Am citit in dex . Cred ca e cu un "i"

map
14.03.2007, 18:02:10
Eu cred ca " Zi-mi te rog ...." se scrie cu un "i"
" Zii poezia! " se scrie cu doi de "i"

A doua ma indoiesc, poate vrei sa spui "zi-i poezia" la modul Vasile, spune-i lui Ionica poezia", altfel e vorba de forma imperativa a verbului a zice, care are forma "zi" nu "zii". Parerea mea. Care este.

ayana2010
14.03.2007, 18:02:57
Rectific.Am citit in dex . Cred ca e cu un "i"

a..ok!!!
atunci sa mai asteptam alte pareri de la experte!!!;))
ca sa ne lamurim....;-)

chichi
14.03.2007, 18:06:54
A doua ma indoiesc, poate vrei sa spui "zi-i poezia" la modul Vasile, spune-i lui Ionica poezia", altfel e vorba de forma imperativa a verbului a zice, care are forma "zi" nu "zii". Parerea mea. Care este.

Care este buna! Am rectificat intre timp.:)

Fluturas
14.03.2007, 18:07:44
si eu cred ca se scrie un un singur i...

urmychance
14.03.2007, 18:15:31

nu e la tine....

urmychance
14.03.2007, 18:19:20
=)) E atat de subtila incat toata lumea se intreaba daca nu a fost cumva vizata :))
La fel si eu! Daca te-ai referit cumva la ce am scris: "discutat destul de mult in legatura cu" consider ca este scris corect...

cred ca nici la tine nu e cazul, nici nu mai stiu la cine era, nu mai caut acum.
Sa o spun pe aia dreapta, am plecat de o corectare, am fost subtila si bine am facut ca ma faceam de kko caci eu gresisem. De abia dupa ce m-am plimbat pe holurile de la SERVICIU (arina - multumesc pt pm), am regandit problema. Fetelor, e bine ce facem, dar ar tb sa ne mai apucam de citit, pe bune. Eu m-am ramolit rau.

Fluturas
14.03.2007, 18:28:20
cred ca nici la tine nu e cazul, nici nu mai stiu la cine era, nu mai caut acum.
Sa o spun pe aia dreapta, am plecat de o corectare, am fost subtila si bine am facut ca ma faceam de kko caci eu gresisem. De abia dupa ce m-am plimbat pe holurile de la SERVICIU (arina - multumesc pt pm), am regandit problema. Fetelor, e bine ce facem, dar ar tb sa ne mai apucam de citit, pe bune. Eu m-am ramolit rau.

si eu la fel...cateodata stau sa ma gandesc mult si bine cum se scrie un cuvant si daca nu sunt sigura il inlocuiesc !recunosc!

chichi
14.03.2007, 18:31:09
Noroc ca mai exista dexonline.;-)

urmychance
14.03.2007, 18:31:34
si eu la fel...cateodata stau sa ma gandesc mult si bine cum se scrie un cuvant si daca nu sunt sigura il inlocuiesc !recunosc!

^:)^ ^:)^ ^:)^ si eu :)

chichi
14.03.2007, 18:39:43
La serviciu s-a creat un obicei: ne corectam de cate ori consideram ca unul dintre noi a pronuntat sau a scris un cuvant gresit. Este mai bine asa si nimeni nu se supara, decat sa trimitem vreo scrisoare cu greseli.
Chiar se fac glume pe tema asta. Pana si cel mai expert specimen de aici tot s-a incurcat la un moment dat...
Dar e mult mai constructiv si pana la urma suntem mai eficienti. Mai ales cand esti obosit si ai foarte mult de lucru, neuronii refuza sa mai gandesca
la capacitate maxima. Asa ca un ochi vigilent in plus e binevenit!

urmychance
14.03.2007, 18:44:02
La serviciu s-a creat un obicei: ne corectam de cate ori consideram ca unul dintre noi a pronuntat sau a scris un cuvant gresit. Este mai bine asa si nimeni nu se supara, dacat sa trimitem vreo scrisoare cu greseli.
Chiar se fac glume pe tema asta. Pana si cel mai expert specimen de aici tot s-a incurcat la un moment dat...
Dar e mult mai constructiv si pana la urma suntem mai eficienti. Mai ales cand esti obosit si ai foarte mult de lucru, neuronii refuza sa mai gandesca
la capacitate maxima. Asa ca un ochi vigilent in plus e binevenit!

misto asa, la mine nu se poate, se mai vb si cu fetele e....si monstra...si cand vad ca nu e potential/deschidere nu ma bag ca par eu cu nasul pe sus.

Fluturas
14.03.2007, 18:48:03
misto asa, la mine nu se poate, se mai vb si cu fetele e....si monstra...si cand vad ca nu e potential/deschidere nu ma bag ca par eu cu nasul pe sus.

da,da...idem..stiu si eu asta cu monstra..si cu este multe..

chichi
14.03.2007, 18:54:09

Si la noi se vorbeste cu " Fetele este.." sau "Printeaza-mi te rog scrisorurile alea.."...
Dar totul este "la misto" ca sa ne amuzam si sa gasim cele mai traznite forme.... Noi le spunem Becalisme si Vanghelisme..;))

E suuper amuzant, dar ne este greu sa ne abtinem de la acest joc cand suntem in afara serviciului...pentru ca unii chiar ne "ia" in serios "pronuntiunile"! :-B

urmychance
14.03.2007, 18:56:10
Si la noi se vorbeste cu " Fetele este.." sau "Printeaza-mi te rog scrisorurile alea.."...
Dar totul este "la misto" ca sa ne amuzam si sa gasim cele mai traznite forme.... Noi le spunem Becalisme si Vanghelisme..;))

E suuper amuzant, dar ne este greu sa ne abtinem de la acest joc cand suntem in afara serviciului...pentru ca unii chiar ne "ia" in serios "pronuntiunile"! :-B

ei, asa si noi mai glumim, dar mai mult in afara serviciului.

chichi
14.03.2007, 18:57:52
O stiti pe aia cu "Almanahe" a lui Vanghelie, nu?

urmychance
14.03.2007, 19:02:17
O stiti pe aia cu "Almanahe" a lui Vanghelie, nu?
din spaniola?:D

Fluturas
14.03.2007, 19:35:17
din spaniola?:D

da,da din spaniola: almanaj,almanaje

rocsi6666
14.03.2007, 19:40:47
dar de confuzia intre a incinge si a incinde ce ziceti? o intalnesc frecvent, si, din cate stiu eu corect e a incinge...m-am uitat si-n DEX, acum cativa ani ptr. confuzia asta, acum o fi intrat in "legalitate" la fel ca niciun, nicio?!!

urmychance
14.03.2007, 19:43:13
dar de confuzia intre a incinge si a incinde ce ziceti? o intalnesc frecvent, si, din cate stiu eu corect e a incinge...m-am uitat si-n DEX, acum cativa ani ptr. confuzia asta, acum o fi intrat in "legalitate" la fel ca niciun, nicio?!!

eu nu am auzit de incinde...

Fluturas
14.03.2007, 19:44:35

da da,am auzit si eu de incinde! hehe, auzi 'incinde' !

rocsi6666
14.03.2007, 20:17:14
eu nu am auzit de incinde...
e valabil..asta cu incinde mai mult in zona Olteniei si imprejurimi...eu le zic oltenisme...ca sunt multe cuvinte de care eu, de origine munteanca, nu am auzit in zona mea...dar care sunt folosite in zona asta..Pitesti adica, sunt multi olteni in Pitesti...

mihu
14.03.2007, 21:02:57
Fetelor, e bine ce facem, dar ar tb sa ne mai apucam de citit, pe bune. Eu m-am ramolit rau.
Mie imi spui? Ma simt foarte ramolita si la lexic(parca nu imi vin cuvintele in cap) si mai ales la cultura...ma simt ciudat...musai trebuie sa iau o carte in mana...mai ales ca in trecut imi placea mult sa citesc...faceam chiar liste cu carti si le citeam pe rand...ce faine vremuri:-s

ayana2010
14.03.2007, 21:08:05
[quote=chichi;141756] ne corectam de cate ori consideram ca unul dintre noi a pronuntat sau a scris un cuvant gresit. Este mai bine asa si nimeni nu se supara, decat sa trimitem vreo scrisoare cu greseli.
Chiar se fac glume pe tema asta.quote]

scrisoare cu greseli la serviciu tau= pm la noi ???:-w
chiar tu ai zis ca se glumeste pe seama greselilor, e si normal pt ca va permiteti, va cunoasteti, dar aici nu e asa... unele fete se simt prost daca sunt corectate... altora le place sa li sa spuna in fata!!! cum am mai zis, aici invatam sau macar incercam sa invatam, nu suferim de sindromul "vai ce desteapta sunt eu"!!

mihu
14.03.2007, 21:08:40
Nici eu nu am auzit de asa ceva:-"

ayana2010
14.03.2007, 21:13:30

eu am auzit, e des folosita forma gresita!!! din cate stiu eu, nu a intrat in "legalitate:

alecsa
15.03.2007, 01:11:09
off topic: LA multi ani alecsa!!! Uita-te putin aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2861&page=121 ... m-am chinuit un pic s-o fac dar sper sa iti placa :-p

off-topic si la mine: vai ce-mi place! iti multumesc din suflet!>:D< iti trimit o imbratisare mare cat urarea ta!>:D< >:D< >:D<

alecsa
15.03.2007, 01:13:07
Si pentru ca este ziua ta, Alecsa, iti urez "LA MULTI ANI !" si anul asta sa fie unul cu adevarat special si frumos pe toate toate planurile....:* :*

iti multumesc...

alecsa
15.03.2007, 02:03:36
Ma lamureste si pe mine cineva cu Imi cer scuzele / Iti cer scuzele alea ? Ca DEX-ul nu m-a lamurit deloc.... si acum ma roade intrebarea! :)

eu in dex am gasit asa:
- a se scuza (ma scuz): a-si cere scuze (pt o greseala, pt un deranj)
- a cere scuze, a-si exprima (in fata cuiva) parerea de rau pt o greseala facuta

acum, daca e sa o luam babeste (va rog sa ma corectati, poate gresesc...e tarziu in noapte#-o )... eu ma scuz, tu te scuzi, el se scuza...da? deci, eu ma scuz: imi cer scuze! da?... eu am facut aceasta paralela...nu stiu daca e bine...dar eu una nu am mai auzit pana acum, nici in scoala, nici in facultate: iti cer scuze (cand mi le cer eu)!

alecsa
15.03.2007, 02:09:39
aaaaa....si inca ceva....verbul a insela...eu scriam cand inseala, cand insala....nu eram sigura...acum sunt: e corect insala.... multa lume am vazut ca scria inseala si ma luam dupa ea...insa era gresit!:-"

CamyB
15.03.2007, 02:26:23
aaaaa....si inca ceva....verbul a insela...eu scriam cand inseala, cand insala....nu eram sigura...acum sunt: e corect insala.... multa lume am vazut ca scria inseala si ma luam dupa ea...insa era gresit!:-"

Toata viata am crezut ca e corect Inseala . Dar ai dreptate , m-am uitat si eu in dex, se zice el/ea insala ...

ayana2010
15.03.2007, 11:38:43
Toata viata am crezut ca e corect Inseala . Dar ai dreptate , m-am uitat si eu in dex, se zice el/ea insala ...

stiam eu ca nu e un cv folosit corect.... se pare ca m-am insalat!!! era vb despre insala, nu despre greseala!!!!;))

rocsi6666
15.03.2007, 11:39:53
asra cu inseala-insala e similara cu captusala- captuseala

ayana2010
15.03.2007, 11:41:04
o alta greseala f des intalnita este "am la matematica DOI DE 9"
de la 20 incolo se pune "DE".. in rest nu!
corect e am la matematica doi 9!

rocsi6666
15.03.2007, 11:42:19
cu precizarea ca , captuseala e forma corecta

mihu
15.03.2007, 11:55:23
Nici pe asta n-am stiut-o....multe mai am de invatat acum la batranete:-B
=))

ayana2010
15.03.2007, 11:56:56
Nici pe asta n-am stiut-o....multe mai am de invatat acum la batranete:-B
=))

eh...nu te-ai gandit tu!!! ca doar nu zici de obicei "am mancat 3 de rosii"!

alecsa
15.03.2007, 13:21:22
pai da, dar cand spui: am avut trei note de 9 la .... eu zic ca e corect!

dandelion
15.03.2007, 13:35:42
Dap, corecta faza cu "doi de..", "trei de"..Numele meu e "Anna" cu doi "n", peste tot pe unde trebuie sa spun numele , precizez:"Anna cu doi <n>", si ma intreaba: " Anna cu doi DE n?" si iar raspund:" NU, Anna cu doi <n>"=))

dandelion
15.03.2007, 13:36:43
eh...nu te-ai gandit tu!!! ca doar nu zici de obicei "am mancat 3 de rosii"!
Sau mergi la magazin si ceri:"Vreau doua de paini, va rog":D

mihu
15.03.2007, 15:10:04
E adevarat...nu zic asa....Dar 2 de 9 zic....
Si cum ai zis si tu andana...nu spun 2 de n ci 2 n....Dar la note nu spun bine....

chichi
15.03.2007, 15:12:15
Eu nu contrazic pentru ca nu stiu deloc regula asta. Chiar am folosit cu cateva postari in urma o exprimare de genul : doi de "i".

Si eu, ca si alecsa, cred ca este diferenta intre a spune
doua rosii si a spune
doi "n"

Pentru ca la rosie poti forma pluralul: rosie - rosii
Cand vrei insa sa faci pluralul de la "n" ( fiind mai multi) nu prea poti, de aceea probabil in vorbirea curenta apare nevoia de a plasa acel de :
doi de "n"

Dar cel mai probabil aveti dreptate; insa vreau sa si inteleg de ce este asa..... nu numai sa iau ca atare.
va suparati daca imi si explicati regula asta? Si mai ales de ce dupa enumerarile mai mari de 20 apare si acel de ?
Ca pentru ca io nu am si inteles :"> si vreau sa si inteleg....:madlaugh:

Mutumiri :gen_17:

chichi
15.03.2007, 15:25:42
sau am auzit foarte des in exprimare (chiar la TV de multe ori) spunandu-se :

Acest aliment are 7 "e"-uri .

Deci se simte nevoia de a se forma un plural. Poate ma lumineaza si pe mine cineva....#:-S

esperance
15.03.2007, 17:06:45
Sau mergi la magazin si ceri:"Vreau doua de paini, va rog":D

Sau mergi la magazin si ceri DOUA PIEPTURI de pui si vanzatoarea intreaba:"DOI PIEPTI?" :-":-":-"

dandelion
15.03.2007, 17:53:59
Eu nu contrazic pentru ca nu stiu deloc regula asta. Chiar am folosit cu cateva postari in urma o exprimare de genul : doi de "i".

Si eu, ca si alecsa, cred ca este diferenta intre a spune
doua rosii si a spune
doi "n"

Pentru ca la rosie poti forma pluralul: rosie - rosii
Cand vrei insa sa faci pluralul de la "n" ( fiind mai multi) nu prea poti, de aceea probabil in vorbirea curenta apare nevoia de a plasa acel de :
doi de "n"

Dar cel mai probabil aveti dreptate; insa vreau sa si inteleg de ce este asa..... nu numai sa iau ca atare.
va suparati daca imi si explicati regula asta? Si mai ales de ce dupa enumerarile mai mari de 20 apare si acel de ?
Ca pentru ca io nu am si inteles :"> si vreau sa si inteleg....:madlaugh:

Mutumiri :gen_17:
Nu mai tin minte care e regula..stiu chestia asta dintr-a 9..ne-a explicat-o profu' de romana atunci, dar stii cum e, iti ramane in minte partea care te intereseaza - cea practica..niciodata nu am tocit regulile, ci doar aplicabilitatea lor...chiar ma gandeam ca ar fi bine sa ma intalnesc cu profu' intr-o zi ca am cateva intrebari pt el;)). Stiu sigur ca ne-a repetat in nenumarate randuri ca e cu doi "n" ( sau ce o fi ) pt ca se foloseste exact ca si in contextul cu "doua paini" de exemplu.

mihu
15.03.2007, 18:12:27
Fetelor...am tot vb de reguli gramaticale...dar ce ziceti de obiceiul de a manca guma in public?sau altele de genul asta?

BDiana
15.03.2007, 18:17:59
Fetelor...am tot vb de reguli gramaticale...dar ce ziceti de obiceiul de a manca guma in public?sau altele de genul asta?
Cred ca e mult mai bine sa mananci guma in public decat sa-ti miroasa gura (tot in public) :))

chichi
15.03.2007, 18:25:39
Nu mai tin minte care e regula..stiu chestia asta dintr-a 9..ne-a explicat-o profu' de romana atunci, dar stii cum e, iti ramane in minte partea care te intereseaza - cea practica..niciodata nu am tocit regulile, ci doar aplicabilitatea lor...chiar ma gandeam ca ar fi bine sa ma intalnesc cu profu' intr-o zi ca am cateva intrebari pt el;)). Stiu sigur ca ne-a repetat in nenumarate randuri ca e cu doi "n" ( sau ce o fi ) pt ca se foloseste exact ca si in contextul cu "doua paini" de exemplu.

Nici macar nu ma gandeam ca o regula s-ar putea toci...Eu ma refeream la a intelege fenomenul. :*

mihu
15.03.2007, 18:29:29
Cred ca e mult mai bine sa mananci guma in public decat sa-ti miroasa gura (tot in public) :))
E drept...numai ca la evenimente sau cand esti filmat...Exista foite speciale...care se topesc...sau chiar spray...

BDiana
15.03.2007, 18:33:06
E drept...numai ca la evenimente sau cand esti filmat...Exista foite speciale...care se topesc...sau chiar spray...
Am inteles ce voiai sa apui... Sigur ca e o chestie de educatie sa nu faci baloane sau sa clefai guma cu gura deschisa, iar atunci cand ai de vorbit (stiu eu, o prezentare de exemplu) e o idee buna sa se si inteleaga ce zici, deci e de preferat sa nu ai nimic in gura... Dar cred ca e o chestie care tine de bunul simt al individului...

cecilia
15.03.2007, 22:28:49
Va mai zic una...sigur ati intalnit-o:se zice "chiuveta"...dar sunt multi care zic "ghiuveta" sau chiar "ghiveta".;))

fifiri
15.03.2007, 22:31:27
Va mai zic una...sigur ati intalnit-o:se zice "chiuveta"...dar sunt multi care zic "ghiuveta" sau chiar "ghiveta".;))

apropos de asta: se zice "chitara" sau "ghitara"? ca in toate limbile pe care le stiu se zice "ghitara" (cu formele specifice limbilor respective, desigur).

ryanaro
15.03.2007, 22:48:52
apropos de asta: se zice "chitara" sau "ghitara"? ca in toate limbile pe care le stiu se zice "ghitara" (cu formele specifice limbilor respective, desigur).

chitara si pluralul e chitare, nu chitari.

http://dexonline.ro/search.php?cuv=chitara

fifiri
15.03.2007, 22:54:48
chitara si pluralul e chitare, nu chitari.

http://dexonline.ro/search.php?cuv=chitara

pai in link-ul asta zice ca exista si varianta "ghitara". pluralul il stiam, e ciudat, dar asta e.

mai stiu si eu unele: pana nu demult era corect "sandala", nu "sanda". acuma este trecut ca varianta si "sanda".

aryanna
15.03.2007, 23:03:30
fetelor va rog sa ma scuzati pt ca nu am rezistat sa citesc toate paginile de la sub asta si de aceea nu stiu daca s-a mai pus problema asta...

eu fac mare alergie cand vad scris "dupa" in loc de "de pe"
si cand vad ca se fol aiurea decat ex: "am decat o rochie" cand ar fi trebuit "nu am decat o rochie" sau "am doar o rochie"

esperance
15.03.2007, 23:25:46
fetelor va rog sa ma scuzati pt ca nu am rezistat sa citesc toate paginile de la sub asta si de aceea nu stiu daca s-a mai pus problema asta...

eu fac mare alergie cand vad scris "dupa" in loc de "de pe"
si cand vad ca se fol aiurea decat ex: "am decat o rochie" cand ar fi trebuit "nu am decat o rochie" sau "am doar o rochie"

Problema cu DECAT si DOAR am adus-o si eu in discutie ca ma zgarie rau pe creier...:-&

rocsi6666
15.03.2007, 23:56:25
asta cu ghiveta au scos-o pe piata astia de la Divertis...o mai folosesc si eu, in sens peiorativ....dar ghiuveta nu are scuza....

ryanaro
16.03.2007, 00:08:57
maiou si nu maieu :-B

CamyB
16.03.2007, 03:34:03
" mai frumoasa ca oricand " , si nu "mai frumoasa ca niciodata" ....

CamyB
16.03.2007, 03:37:15
Iar eu cred ca e corect "cu doi de i" , "Cu doi de n" etc . Nu cred ca exista vreo regula against it. Analogiile nu se pun - ca de-aia e limba romana grea , ca e plina de exceptii si exceptii la exceptii...Daca-mi zice cineva de ce ar fi asa , as fi dispusa sa accept varianta "cu doi i"
Eu cred ca de fapt cand zicem cu doi de 9 vrem sa spunem de fapt "cu doua note de 9" , cu de-ul prepozitional aferent ...

BDiana
16.03.2007, 10:26:08
Fetelor, m-ati facut curioasa sa aflu care e varianta corecta dintre "doi de i" si "doi i", si cautand pe internet, uitati ce am gasit:

- Pe scurt: să spun "doi i" sau "doi de i" e bine ?
- Tu spune "doi de i", căci scopul limbii
e să ne-ajute să vedem mai clar
ideea ce ne stăruie în minte
și-așa ne spun lingviștii că-i mai bine !

http://www.pruteanu.ro (http://www.pruteanu.ro)

[Corect:] "Copii se scrie cu doi de 'i' "
vine din expresia veche romaneasca
"Copii se scrie cu doi de alde 'i' "

In opinia lui [Pruteanu], aplicarea formei recomandate in scoala ar duce la niste exprimari de neinteles. Daca un elev vrea sa spuna ca a primit 2 note de 7 si 3 note de 8, exprimarea recomandata in scoala ar fi:
"Azi am luat doi sapte si trei opt" Cine poate intelege acest mesaj?

http://moldova.net

mihu
16.03.2007, 10:33:46
Daca un elev vrea sa spuna ca a primit 2 note de 7 si 3 note de 8, exprimarea recomandata in scoala ar fi:

Exprimarea asta e excelenta! Nu isi dau seama parintii din prima ce nota au odrasla lor nota 2 sau nota 7? =)) VEdem partea practica:-B

ryanaro
16.03.2007, 10:36:51
In opinia lui [Pruteanu], aplicarea formei recomandate in scoala ar duce la niste exprimari de neinteles. Daca un elev vrea sa spuna ca a primit 2 note de 7 si 3 note de 8, exprimarea recomandata in scoala ar fi:

pruteanu my man! e tare de tot! si eu stiam de faza cu de, dar nu folosesc pt ca mi se pare absurda. :-B

chichi
16.03.2007, 11:52:25
Fetelor, m-ati facut curioasa sa aflu care e varianta corecta dintre "doi de i" si "doi i", si cautand pe internet, uitati ce am gasit:

- Pe scurt: să spun "doi i" sau "doi de i" e bine ?

- Tu spune "doi de i", căci scopul limbii

e să ne-ajute să vedem mai clar

ideea ce ne stăruie în minte

și-așa ne spun lingviștii că-i mai bine !

http://www.pruteanu.ro (http://www.pruteanu.ro)

[Corect:] "Copii se scrie cu doi de 'i' "

vine din expresia veche romaneasca

"Copii se scrie cu doi de alde 'i' "

Saru'mana pentru explicatii ! De cand asteptam sa ma lumineze cineva!
Deci pot folosi linistita acel amarat de "de" ...

Angisor
16.03.2007, 12:57:38
ca tot vorbim de greseli sa va arat o poza facuta de cumnatul meu in Cocor

vivi
16.03.2007, 13:00:11
Superr =))=))=))=)) A trebuie sa citesc de doua ori pe litere sa ma prind.

chichi
16.03.2007, 13:04:45

Hi,hi..."hazos!";)).....ca sa raman in acelasi spirit....

mihu
16.03.2007, 13:18:00
Superr =))=))=))=)) A trebuie sa citesc de doua ori pe litere sa ma prind.
Si eu tot de 2 ori am citit pana sa imi dau seama
:D

chichi
16.03.2007, 13:56:50
Am auzit frecvent exprimarea:

" Tu-mi spusesei ca..."

corect este:

" Tu-mi spusesesi ca..."

dandelion
16.03.2007, 14:22:08
M-ati facut tare curioasa cu "de"-ul acela...ma interesez neaparat ce si cum, cu prima ocazie..Pana atunci, fiecare se exprima cum vrea in acel sens..:D

ayana2010
16.03.2007, 15:47:08
eu una sunt sigura ca e corect "cu doi i", nu "cu doi de i".. am fost eliminata de la olimpiada pt greseala asta.... am facut contestatie si comisia mi-a explicat ce s-a intamplat... am ales varianta corecta "am la matematica doi DE 9"!!!!!! si era gresita!!! daca toti m-au mintit, va mint si eu pe voi!!! exista si posibilitatea sa fi fost un pilos pe acolo si sa inventeze o greseala la mine ca sa ma elimine... dar nu prea cred, pt ca era olimpiada, nu un concurs cu marele premiu de 1 mil euro!!!

Ancuta_Weiser
16.03.2007, 16:08:33

Mi se pare "prea" bestial!=)) =)) =))

ayana2010
16.03.2007, 17:14:29
voi cum stiti ca se spune : "capsuni" sau "capsune"!!
eu stiu ca se spune "capsune" la fructe!! dar se foloseste "Capsuni"

BDiana
16.03.2007, 17:17:09
Ambele variante sunt corecte

ryanaro
16.03.2007, 18:10:25

capsune la fructe si capsuni la plante. ^:)^

BDiana
16.03.2007, 18:26:48
Ma, nu cred... Cred ca pur si simplu e un cuvant care are 2 pluraluri acceptate: căpșună (fruct) s.f., pl. căpșuni/căpșune (e ca la chibrit - chibrituri/chibrite, nu ca la măr - meri=pomi, mere=fructe) :-"

ryanaro
16.03.2007, 18:29:52
Ma, nu cred... Cred ca pur si simplu e un cuvant care are 2 pluraluri acceptate: căpșună (fruct) s.f., pl. căpșuni/căpșune (e ca la chibrit - chibrituri/chibrite, nu ca la măr - meri=pomi, mere=fructe) :-"

e un caz special- in dex este cu i, dar in doom este cu e:

căpșúnă (fruct) s.f., g.d. art. căpșúnei; pl. căpșúne
Sursa: DOOM (http://dexonline.ro/faq.php#source) | Trimisă de claudia (http://dexonline.ro/user.php?n=claudia), 17 Aug 2004 | Greșeală de tipar (javascript:typoWindow(294848))

CĂPȘÚNĂ, căpșuni, s.f. Fruct fals al căpșunului (http://dexonline.ro/search.php?cuv=căpșun), format din îngroșarea receptaculului (http://dexonline.ro/search.php?cuv=receptacul) floral (http://dexonline.ro/search.php?cuv=floral) în care sunt îngropate fructele propriu-zise, asemănător cu fraga (http://dexonline.ro/search.php?cuv=fraga), dar mai mare ca aceasta, de culoare roșie, cărnos, parfumat și gustos. – Probabil din căpușă (http://dexonline.ro/search.php?cuv=căpușă) (înv. „căpșună“) + suf. -une (lat. < -onem).
Sursa: DEX '98 (http://dexonline.ro/faq.php#source) | Trimisă de ana_zecheru (http://dexonline.ro/user.php?n=ana_zecheru), 24 Jun 2002 | Greșeală de tipar (javascript:typoWindow(7409))

ryanaro
16.03.2007, 18:32:27
CHIBRÍT, chibrituri, s.n. Bețișor de lemn având la un capăt o gămălie din material ușor inflamabil, care se aprinde prin frecare, folosit pentru a face focul, a aprinde țigara etc.; p. ext. cutie care conține asemenea bețișoare. – Din tc. kĩbrĩt.
Sursa: DEX '98 (http://dexonline.ro/faq.php#source) | Trimisă de valeriu (http://dexonline.ro/user.php?n=valeriu), 3 Mar 2003 | Greșeală de tipar (javascript:typoWindow(8387))

BDiana
16.03.2007, 18:43:28
CHIBRÍT, chibrituri, s.n. Bețișor de lemn având la un capăt o gămălie din material ușor inflamabil, care se aprinde prin frecare, folosit pentru a face focul, a aprinde țigara etc.; p. ext. cutie care conține asemenea bețișoare. – Din tc. kĩbrĩt.
Sursa: DEX '98 (http://dexonline.ro/faq.php#source) | Trimisă de valeriu (http://dexonline.ro/user.php?n=valeriu), 3 Mar 2003 | Greșeală de tipar (http://javascript<b></b>:typoWindow(8387))
:| Mda... Imi aduc aminte extrem de clar cum ne-a invatat profesoara de limba romana ca acest cuvant accepta dublu plural.. Dar acum, ca m-ai corectat, am si verificat, si cred ca ai dreptate... Se pare ca profa mea a cam gresit-o :). Totusi, am inteles ca a fost o problema cu DOOM-ul care accepta la un moment dat ambele forme

ryanaro
16.03.2007, 18:45:03
:| Mda... Imi aduc aminte extrem de clar cum ne-a invatat profesoara de limba romana ca acest cuvant accepta dublu plural.. Dar acum, ca m-ai corectat, am si verificat, si cred ca ai dreptate... Se pare ca profa mea a cam gresit-o :). Totusi, am inteles ca a fost o problema cu DOOM-ul care accepta la un moment dat ambele forme

da, la fel si cu capsunele. eu cred ca astea sunt mai vechi si daca iei un dex sau un doom mult mai recent, poate au forme corecte si e posibil sa se accepte ambele variante. ^:)^

BDiana
16.03.2007, 18:46:24
Si hmm... Eu cu pluralii astia nu ma prea descurc... Si daca ti se pare ca glumesc spunand "plurali", etete (http://www.vocabular.ro/wordSearch.php?view=views/wordSearch.xsl&) ca de fapt vorbesc foarte corect! :))

ryanaro
16.03.2007, 18:49:41
Si hmm... Eu cu pluralii astia nu ma prea descurc... Si daca ti se pare ca glumesc spunand "plurali", etete (http://www.vocabular.ro/wordSearch.php?view=views/wordSearch.xsl&) ca de fapt vorbesc foarte corect! :))

PLURÁL, -Ă, plurali, -e, s.n., adj. 1. S.n. Categorie gramaticală care arată că este vorba de două sau de mai multe ființe sau lucruri de același fel. ♢ Pluralul autorității (sau al maiestății) = pluralul folosit în locul singularului în vechile acte oficiale, când autoritățile vorbeau despre ele însele. Pluralul autorului = pluralul folosit în locul singularului în opere științifice, publicistice și oratorice. Pluralul modestiei = plural (folosit mai ales în vorbirea populară) de referire la persoana proprie în discuția cu cineva considerat superior. Pluralul politeții (sau al reverenței) = pluralul folosit în locul singularului în formule de adresare respectuoasă către cineva. 2. Adj. (Gram.) Care indică pluralul (1), de plural, al pluralului. ♦ Fig. (Rar) Multilateral. ♢ Atenție plurală = atenție distributivă. – Din lat. pluralis, it. plurale, germ. Plural.
Sursa: DEX '98 (http://dexonline.ro/faq.php#source) | Trimisă de oprocopiuc (http://dexonline.ro/user.php?n=oprocopiuc), 24 Mar 2004 | Greșeală de tipar (javascript:typoWindow(33206))

am pus si eu sa vada lumea ;-)

BDiana
16.03.2007, 18:54:24
Bai... Habar n-am avut ca se zice plurali... Imi suna ca o gluma proasta. Ezitam intre plurale si pluraluri (inclinand parca spre a doua forma) si uite ca de fapt eram pe aratura rau de tot... =))

ryanaro
16.03.2007, 18:55:05
Bai... Habar n-am avut ca se zice plurali... Imi suna ca o gluma proasta. Ezitam intre plurale si pluraluri (inclinand parca spre a doua forma) si uite ca de fapt eram pe aratura rau de tot... =))

zice ca se zice si plurale. ^:)^

BDiana
16.03.2007, 19:07:36
zice ca se zice si plurale. ^:)^
Da... Iar eu as fi ales dintre toate variantele, pe singura gresita... 8-|

Fluturas
16.03.2007, 20:16:31

cat de tare e faza asta ! :)) :))

ayana2010
16.03.2007, 23:23:17

asa stiam si eu....

ayana2010
19.03.2007, 13:05:42
numai si nu mai!
numai se fol cand are intelesul de doar, iar nu mai atunci cand urmeaza un verb!

"lua-ti, veni-ti" - incoreccccccccctttttt!!!! luati, veniti... vb la pers a IIa pl!!!!!! voi luati, voi veniti!!!

arinutza
20.03.2007, 09:16:04
Eu zic ca este corect.. trebuiau sa puna fara samburi daca nu era corect...asa ca poti sa le pui linistita in farfurie, ca in alta parte nu cred ca aveai unde... sau era ceva pus special pentru masline pe acolo?:-\

arinutza
20.03.2007, 09:17:55
Ups, cred ca am gresit....:^o am vrut sa raspund pentru discutia cu masline si am nimerit in cea cu pluralul...........o:-) Scuze

ayana2010
20.03.2007, 09:58:59
Ups, cred ca am gresit....:^o am vrut sa raspund pentru discutia cu masline si am nimerit in cea cu pluralul...........o:-) Scuze

ai raspuns bine, numai ca am scris mult de la discutia cu maslinele.. tot aici s-a vorbit despre masline!:)>-

mihu
20.03.2007, 10:31:45
Sotul meu m-a atentionat ca fac urmatoarea greseala: cand spun:
"Ma tem ca o sa ma duc la o inghetata" de ex...
Ma tem, ar trebui folosit cu sens negativ adica "ma tem ca trebuie sa ma duc(totusi)la analize (desi imi este frica)...'"
Oare m-am facut inteleasa?:-?

ryanaro
20.03.2007, 10:33:53
Ma tem, ar trebui folosit cu sens negativ adica "ma tem ca trebuie sa ma duc(totusi)la analize (desi imi este frica)...'"

pai ma gandesc la regula in engleza. "i'm afraid" etc. se foloseste cu ceva negativ.

ps: ce e cu discutia despre masline? vreau si eu link!^:)^

ayana2010
20.03.2007, 10:37:10
pai ma gandesc la regula in engleza. "i'm afraid" etc. se foloseste cu ceva negativ.

ps: ce e cu discutia despre masline? vreau si eu link!^:)^

a intrebat cineva cum faci cu samburii de masline.. daca ii pui in servetel sau ii duci cu furculita in farfurie!! gasesti in primele pagini, daca nu ma insel!

ryanaro
20.03.2007, 10:39:34
a intrebat cineva cum faci cu samburii de masline.. daca ii pui in servetel sau ii duci cu furculita in farfurie!! gasesti in primele pagini, daca nu ma insel!

aaaaa, si eu am zis ca i mananc pt ca sunt sanatosi pt digestie =))

ayana2010
20.03.2007, 10:40:20

inteleasa te-ai facut, dar eu nu am auzit exprimarea asta!!
daca ma gandesc bine, e corecta exprimarea "ma tem ca o sa ma duc la o inghetata", deoarece e intr-adevar o frica de kg in plus;)) (am inteles ce-ai vrut sa zici, asta era in spirit de gluma)!!