PDA

Versiunea completa : Sf. Ilie Rahova

ellie
11.03.2007, 16:45:28
O prietena care a avut oficierea casatoriei la Sf. Ilie Rahova mi-a recomandat cu caldura aceasta biserica.
Daca ati avut slujba acolo sau ati participat la oficierea unei casatorii in acest locas, as vrea sa stiu impresiile voastre!

ellie
14.03.2007, 13:04:56
Chira nu stie nimeni de biserica asta? Este in spatele palatului de justitie.

liliana
22.04.2007, 12:03:44
Este superba biserica, iar preotii sunt super de treaba, asa ca ti-o recomand cu placere.Varul meu a facut nunta acolo si toata lumea a ramas placut impresionata.

ellie
24.04.2007, 18:42:51
Multumesc! In sfarsit cineva care imi raspunde si mie... #:-S

Adina1980
10.05.2007, 12:56:07
Si eu voi avea nunta tot acolo dar in Septembrie asa ca prima impresie va veni tot de la tine.;-) Am fost la un botez acolo. Biserica mi-a placut foarte mult. Arata minunat. Este intima si dichisita. Te astept cu vesti!>:D<

ellie
10.05.2007, 17:56:48
Si eu voi avea nunta tot acolo dar in Septembrie asa ca prima impresie va veni tot de la tine.;-) Am fost la un botez acolo. Biserica mi-a placut foarte mult. Arata minunat. Este intima si dichisita. Te astept cu vesti!>:D<

Cred ca tot tu mi-o vei lua inainte ca eu am nunta abia in 2008 (dar sunt mai disperata din fire si ma agit cu foarte mult timp inainte).. Asa ca nu iti pot dori decat o nunta foarte frumoasa si sa auzim numai de bine despre aceasta biserica si slujba de cununie tinuta aici .. O prietena de-a mea a facut nunta aici in 2006 si a ramas foarte incantata ...

Adina1980
11.05.2007, 10:59:33
OOO...cum oare am vazut eu 2007?

Iti multumesc frumos pentru urari. Iti doresc si tie o nunta minunata chiar daca mai ai ceva de asteptat. e bine sa te apuci din timp de pregatiri. Noi ne-am apucat la sfarsitul lui Ianuarie.....iti dai seama ce tur de forta a fost. Bine ca le-am rezolvat pe toate in timp record.....

anamaria_udrescu
23.07.2007, 15:21:35
stiti ca se spune ca biserica se alege nu dupa cat e de frumoasa si dupa harul preotului, fratele meu a facut nunta la aceasta biserica si pot sa spun ca ma impresionat, parintele se numeste Mihai Hau, este ceva divin cum rar mai intalnesti preoti in ziua de azi, a fost visul meu sa fac si eu nunta aici. initial am vrut sa facem pe 7 oct numai ca la restaurant mai era o nunta in alt salon si nu a vrut sotul meu si am zis ca pe 14 oct. ( noi ne-am hotarat prin aprilie si e destul de tarziu sa mai gasesti vro sambata libera ) cand am ajuns la biserica femeia de la lumanari ne-a spus sa vorbim cu preotul ca este Sf. Paraschiva, ne-a spus preotul ca se fac nunti si o putem lua ca pe ocrotitoarea familei, eu am o vorba nimic in viata nu este intamplator, asa a vrut Dumnezeu sa fie.

Adina1980
23.07.2007, 15:31:42
stiti ca se spune ca biserica se alege nu dupa cat e de frumoasa si dupa harul preotului, fratele meu a facut nunta la aceasta biserica si pot sa spun ca ma impresionat, parintele se numeste Mihai Hau, este ceva divin cum rar mai intalnesti preoti in ziua de azi, a fost visul meu sa fac si eu nunta aici. initial am vrut sa facem pe 7 oct numai ca la restaurant mai era o nunta in alt salon si nu a vrut sotul meu si am zis ca pe 14 oct. ( noi ne-am hotarat prin aprilie si e destul de tarziu sa mai gasesti vro sambata libera ) cand am ajuns la biserica femeia de la lumanari ne-a spus sa vorbim cu preotul ca este Sf. Paraschiva, ne-a spus preotul ca se fac nunti si o putem lua ca pe ocrotitoarea familei, eu am o vorba nimic in viata nu este intamplator, asa a vrut Dumnezeu sa fie.

Anamaria, mesajul tau m-a uns pe suflet. Nu stiu foarte multe despre biserica, nu am fost la nici o nunta aici - am simtit doar ca asta e biserica unde vreau sa jur iubire fata de dragostea vietii mele in fata lui Dumnezeu.
Abia astept sa vina ziua aceea.

Adina1980
23.07.2007, 15:33:51
Anamaria, mesajul tau m-a uns pe suflet. Nu stiu foarte multe despre biserica, nu am fost la nici o nunta aici - am simtit doar ca asta e biserica unde vreau sa jur iubire fata de dragostea vietii mele in fata lui Dumnezeu.
Abia astept sa vina ziua aceea.

Iar apropos de schimbarea datei din cauza restaurantului....

Si noi am vrut sa facem nunta pe 1 septembrie insa pana am ajuns sa dam avansul restaurantul a fost rezervat asa ca nunta s-a mutat pe 8 septembrie - Sfanta Maria.

Intr-adevar nimic nu este intamplator!>:D<

anabe
06.08.2007, 22:42:01
Nu pot lasa sa treaca pe langa mine nimic din ce e legat de biserica Sf.Ilie de Rahova. Acolo am si eu nunta, pe 29 septembrie anul acesta! Nu stiam la ce biserica, urma sa ne casatorim, asa ca de prin martie am inceput cautarile. Cum terminam serviciul, dupa masa, ma indreptam usor catre bisericile pe care le cunosteam fiind convinsa ca voi sti cand voi intra in aceea in care vom primi sfanta taina a cununiei. In saptamana cu pastele, am intrat intr-o seara (erau deniile) in biserica Sf. Ilie. Nu eram singura, eram cu o prietena. Am stiut ca toate cautarile se sfarsisera. Era mai mult decat mi-am imaginat, mai mult decat mi-am dorit, nu iti venea sa mai iesi! Trebuie sa mergeti acolo in timpul unei slujbe, ca sa intelegeti ce va spun! E ceva ce nu se poate povesti, dar se poate simti! Am plecat plutind de acolo! Ploua! Dar eram fericita! Preotii sunt deosebiti! De atunci am incercat ca in fiecare duminica sa fiu acolo! Preotii sunt deosebiti! Predicile lor, si cele mai impresionante sunt cele ale parintelui Mihai, iti merg la suflet. Acesti preoti tin la enoriasii lor, si la toti cei ce vin la biserica aceea, sunt preoti care au grija de sufletul oamenilor. Iti reamintesc care sunt adevaratele valori, stiind cum sa-i apropie pe oameni de Dumnezeu! Va pup si sa aveti cele mai frumoase nunti!

LILICA
06.08.2007, 22:44:53
[quote=anabe;332563]
Unde e aceasta biserica???

anabe
06.08.2007, 22:57:13
Nu stiu strada! incerc sa-ti explic cum pot mai bine, poate ajungi sa o vezi! Esti in piata unirii! Ai in fata casa poporului! Pe partea stanga a fantanilor sunt blocuri, treci pe langa un restaurant cu terasa afara, apoi pe langa o agentie imobiliara, agentia de recrutari Manpwer, casa de moda Ellis si intri pe primul gang, pe langa o farmacie, si iesi chiar in fata bisericii, e intre blocuri, e langa Manastirea Antim! Sper ca ai inteles!

anamaria_udrescu
14.08.2007, 14:14:05
[quote=anabe;332581]
cand am citit ce ai scris am simtit un fior si cand te gandesti ca toata lumea se bate pe Manastirea Casin si Elefterie unde practic preotii iti baga mana in buzunar ( costa in jur de 800 lei TAXA) si mai ramai si cu un gust amar, aici la Sf. Ilie taxa este de 100 lei si pt. cor daca vrei este vro 10 lei de persoana ( sunt vro 5-6 baieti ). Pana sa particip la nunta fratelui meu era un chin pt. mine sa particip la o cununie religioasa, atunci a fost altceva, mi sa facut pielea gaina asa cum mi sa facut si astazi cand am citit ce ati scris. Am crezut ca sunt eu prea sensibila ca la cine am mai spus se uita putin stramb ca si cum ce mare chestie dar eu stiu ca e ceva, chiar un semn.

anamaria_udrescu
14.08.2007, 14:23:53
Iar apropos de schimbarea datei din cauza restaurantului....

Si noi am vrut sa facem nunta pe 1 septembrie insa pana am ajuns sa dam avansul restaurantul a fost rezervat asa ca nunta s-a mutat pe 8 septembrie - Sfanta Maria.

Intr-adevar nimic nu este intamplator!>:D<

Adina mai ai 3 sapt. si 3 zile, cred ca ai inceput sa simti emotiile mai puternic, sa ne spui cum a fost si iti doresc o nunta frumoasa sa te distrezi chiar daca e greu ca trebuie sa multumesti pe toata lumea, de fericita o sa fi cu siguranta ca dupa cum ai spus si tu nimic nu e intamplator pe lume.

Adina1980
16.08.2007, 10:38:46
Adina mai ai 3 sapt. si 3 zile, cred ca ai inceput sa simti emotiile mai puternic, sa ne spui cum a fost si iti doresc o nunta frumoasa sa te distrezi chiar daca e greu ca trebuie sa multumesti pe toata lumea, de fericita o sa fi cu siguranta ca dupa cum ai spus si tu nimic nu e intamplator pe lume.

Iti multumesc frumos Anamaria. Sper intr-adevar ca totul sa iasa bine.
Cat despre biserica - sunt convinsa acum ca am facut cea mai buna alegere.
Emotii nu am cine stie ce deocamdata insa sunt sigura ca ma vor cuprinde in ceva timp....:))

dana_g
16.08.2007, 13:57:10
Eu am facut ceremonia religioasa acolo si am fost foarte multumita: a durat aprox 45 minute, preotul ne-a tinut un discurs absolut inaltator la sfarsit, biserica era decorata cu flori si la iesire ne-au pregatit ei o galeata cu apa flori si bancnote ( la alte biserici sunt tiganii care fac treaba asta.......).

Strumph
16.08.2007, 14:41:44
Si noi am avut ceremonia religioasa la biserica Sf Ilie. Am fost foarte multumiti de alegere. Aranjamentele florale superbe, petale de trandafiri la iesire, slujba frumoasa si un discurs de te atingea la suflet.
Pe noi ne-a incantat de prima oara cand am intrat in ea. Iti da o liniste aparte.

Strumph
16.08.2007, 14:50:28
Pe noi ne-a cununat parintele paroh, Alexandru. Un adevarat om.
Am fost inainte de nunta la slujba de Inviere. A fost cea mai frumoasa slujba la care am participat.
Mergeti cu incredere! Este o biserica in care intr-adevar te simti aproape de D-zeu, te simti bine.

anamaria_udrescu
20.08.2007, 08:27:32
Si noi am avut ceremonia religioasa la biserica Sf Ilie. Am fost foarte multumiti de alegere. Aranjamentele florale superbe, petale de trandafiri la iesire, slujba frumoasa si un discurs de te atingea la suflet.
Pe noi ne-a incantat de prima oara cand am intrat in ea. Iti da o liniste aparte.

Aranjamentele le fac cei de la biserica???? , petale de trandafiri etc. ???? Trebuie sa spui daca vrei sau nu?

Strumph
20.08.2007, 14:25:27
Vorbesti cu doamna Carmen (cea de la lumanari). Ii spui ce vrei. Ei fac un aranjament pentru toate nuntile care se desfasoara intr-o zi. Cand am facut noi nunta, doar noi si inca o pereche am cerut aranjamente si am vrut acelasi lucru. Atasez cateva poze cu aranjamentele desi nu se vad foarte bine.

anamaria_udrescu
21.08.2007, 13:38:47
multumesc pt. raspuns

Anc
19.09.2007, 11:49:49
Vorbesti cu doamna Carmen (cea de la lumanari). Ii spui ce vrei. Ei fac un aranjament pentru toate nuntile care se desfasoara intr-o zi. Cand am facut noi nunta, doar noi si inca o pereche am cerut aranjamente si am vrut acelasi lucru. Atasez cateva poze cu aranjamentele desi nu se vad foarte bine.

Imi poti spune te rog cat a costat in plus pentru aranjamente?

azaleea_212002
25.09.2007, 14:09:52
Draga mea
Eu am nunta la aceasta biserica(daca vorbim de aceeasi biserica...sf .ilie rahova vechi strada paralela cu mitropolia)pe 20 octombrie.
Este o biserica superba zic eu. Este una din putinele biserici care sunt decorate exact ca bisericile catolicilor.Eu ti-o recomand cu caldura.

Strumph
27.09.2007, 19:21:04
Imi poti spune te rog cat a costat in plus pentru aranjamente?

Scuze ca raspund asa tarziu. Am dat noi 150RON ca asa am vrut. Ni s-a ca a fost foarte multumita. Doamnele de acolo cumpara florile de la piata de flori. In functie de florile alese si de perioada in care are loc nunta...pot da mai mult sau mai putin pe ele. Iar costul se imparte la numarul de cupluri care cere aranjamente in ziua respectiva.

Strumph
27.09.2007, 19:24:39
Draga mea
Eu am nunta la aceasta biserica(daca vorbim de aceeasi biserica...sf .ilie rahova vechi strada paralela cu mitropolia)pe 20 octombrie.
Este o biserica superba zic eu. Este una din putinele biserici care sunt decorate exact ca bisericile catolicilor.Eu ti-o recomand cu caldura.

Biserica pare sa fie aceeasi. Nu prea stiu ce vrei sa spui cu aranjamentele ca la catolici...dar este o biserica superba iar preotii mie mi s-au parut a fi oameni. In plus esti scutit de brambureala si aglomeratia de la alte biserici.
Ati facut o super alegere ;)

Casa de piatra si sa va iasa nunta asa cum va doriti!

Anc
27.09.2007, 20:09:03
Fetelor stiti cumva daca trebuie sa dai avans in momentul in care faci rezervarea? Si daca este cazul, cat? As vrea sa merg pregatita in cazul in care ne hotaram sa facem cununia religoasa aici.

Strumph
02.10.2007, 20:44:58
Avansul este de 100RON. Restul plateste nasul si noua nasul nu ne-a spus cat i-a cerut parintele.

ariadne
08.10.2007, 22:22:11
Si eu voi avea cununia religioasa la Sf Ilie, tocmai am facut azi rezervarea.

Este o biserica superba, le-o recomand tuturor. Am fost intr-o duminica acolo inainte de o cununie si un botez si am ramas placut impresionata de aranjamentele florale, iar preotii de acolo sunt niste oameni deosebiti.

anamaria_udrescu
23.10.2007, 08:51:01
As vrea sa spun multe despre biserica Sf. Ilie dar nu poti exprima in cuvinte cea ce simti acolo, a fost ceva de vis, o recomand din tot sufletul.

ariadne
26.10.2007, 00:41:35
As vrea sa spun multe despre biserica Sf. Ilie dar nu poti exprima in cuvinte cea ce simti acolo, a fost ceva de vis, o recomand din tot sufletul.

Felicitari si casa de piatra!

anamaria_udrescu
26.10.2007, 11:21:00
Felicitari si casa de piatra!

Multumesc si tie iti doresc sa ai parte de o nunta de vis, la biserica sunt sigura ca o sa iasa superb, pana si pe nasa mea a impresionata si pe ea nu o impresioneaza nimic, mie mi-au dat putin lacrimile cand mi-a spus ceva legat de parinti mai ales ca tatal meu a murit si stiu ca ar fi dat orice din lume ca sa ma vada mireasa si ma vazut, sunt sigura, de acolo de sus.
Mama mea si inca cateva verisoare au bocit prin spate si la sfarsit in discursul acela scurt i-a spus sotului meu ca bunatate dai bunatate primesti si a arat spre mine si mie mi-a spus ca dragoste dau dragoste primesc si a arat spre el. Asa din povestiri nu stiu cat este emotionant dar acolo mireasa fiind te impresioneaza.

pupic.

axara_me
21.11.2007, 13:32:14
Si eu voi avea cununia religioasa la Sf Ilie, tocmai am facut azi rezervarea.

Este o biserica superba, le-o recomand tuturor. Am fost intr-o duminica acolo inainte de o cununie si un botez si am ramas placut impresionata de aranjamentele florale, iar preotii de acolo sunt niste oameni deosebiti.

acum am citit toate mesajele si mi-am dat seama!
voiam sa te mai intreb daca v-a cerut sa va spovediti inainte de nunta la ei la bis.
stai in zona? apartii de acea biserica?

multumesc

anamaria_udrescu
22.11.2007, 08:47:57
Ieri am fost la biserica la Sf. Ilie si am stat la slujba cu sotul meu care dupa cum stiti majoritatea barbatilor nu sunt cu biserica si greu ii duci la o slujba int-o zi oarecare ( pentru ei ). Am fost si eu foarte surprinsa ca ia placut, am aprins lumanari impreuna si a stat linistit timp de o ora. Ne-am dus cu o problema dar totusi am fost placut surprinsa ca ia placut. Noi am avut un moment de ratacire, ne-am certat foarte tare ma lovit si eu am vrut sa ma despart de el si am aruncat verigheta, multa lume ma apreciat ca ma despartisem de un monstru dar eu cred ca in fata lui Dumnezeu am o datorie numai prin simplu fapt ca am facut cununia religioasa. Oricum nu cred ca va mai da in mine niciodata. Mi-a placut de parintele Alexandru care a fost si la cununia religioasa, ne-a certat pe amandoi si ne-a dat niste sfaturi cum nici parintii nostrii nu ne-ar fi dat. Mie una mi-a fost foarte rusine, cred ca si el a simtit la fel.

In speranta ca nu ma judecati ca stau cu un om care ma lovit, m-am schimbat si eu numai sunt asa isterica, cand am vro problema incerc sa-i spun cu calm si cand e el pregatit stam de vorba, ii cunosc defectele si cand e foarte nervos il provoc si mai tare. Poate ca am si eu mica parte din vina. Eu asa simt sa dau o sansa casniciei chiar daca pana acum nu a fost o casnicie incepem acum, invatam impreuna.

Anc
22.11.2007, 09:15:38
Ieri am fost la biserica la Sf. Ilie si am stat la slujba cu sotul meu care dupa cum stiti majoritatea barbatilor nu sunt cu biserica si greu ii duci la o slujba int-o zi oarecare ( pentru ei ). Am fost si eu foarte surprinsa ca ia placut, am aprins lumanari impreuna si a stat linistit timp de o ora. Ne-am dus cu o problema dar totusi am fost placut surprinsa ca ia placut. Noi am avut un moment de ratacire, ne-am certat foarte tare ma lovit si eu am vrut sa ma despart de el si am aruncat verigheta, multa lume ma apreciat ca ma despartisem de un monstru dar eu cred ca in fata lui Dumnezeu am o datorie numai prin simplu fapt ca am facut cununia religioasa. Oricum nu cred ca va mai da in mine niciodata. Mi-a placut de parintele Alexandru care a fost si la cununia religioasa, ne-a certat pe amandoi si ne-a dat niste sfaturi cum nici parintii nostrii nu ne-ar fi dat. Mie una mi-a fost foarte rusine, cred ca si el a simtit la fel.

In speranta ca nu ma judecati ca stau cu un om care ma lovit, m-am schimbat si eu numai sunt asa isterica, cand am vro problema incerc sa-i spun cu calm si cand e el pregatit stam de vorba, ii cunosc defectele si cand e foarte nervos il provoc si mai tare. Poate ca am si eu mica parte din vina. Eu asa simt sa dau o sansa casniciei chiar daca pana acum nu a fost o casnicie incepem acum, invatam impreuna.

Draga mea nu cred ca cineva ar trebui sa te judece, e alegerea ta si voi doi stiti cel mai bine. Eu va doresc multa minte :D si rabdare sa faceti lucrurile sa mearga cat mai bine.

Anc
09.12.2007, 20:35:02
Astazi am fost si am facut rezervarea la biserica.;))
Am gasit ora 17.00 si ne-am bucurat fosrte tare mai ales ca se pare ca asa a fost sa fie. Un alt cuplu a vrut ora 17.00 pe 23.08.2008 dar au avut ceva prb cu rezervarea la restaurant si au ales o alta zi si au anulat rezervarea de la ora 17.00. ;;)
Mai era libera si ora 16.00 dar pentru noi era un pic prea devreme avand in vedere ca avem restaurantul de la ora 20.00.
Noua ne-a placut biserica, ne-a placut ca este mai micuta si desi au destule programari parca nu este asa de aglomerata ca cele mai mari si mai vestite.
Cele care ati mai facut aici daca mai vreti sa ne mai povestiti cum a fost eu abia astept sa mai aud. <:-P

ClaRDeLuna
09.12.2007, 22:02:58
Astazi am fost si am facut rezervarea la biserica.;))
Am gasit ora 17.00 si ne-am bucurat fosrte tare mai ales ca se pare ca asa a fost sa fie. Un alt cuplu a vrut ora 17.00 pe 23.08.2008 dar au avut ceva prb cu rezervarea la restaurant si au ales o alta zi si au anulat rezervarea de la ora 17.00. ;;)
Mai era libera si ora 16.00 dar pentru noi era un pic prea devreme avand in vedere ca avem restaurantul de la ora 20.00.
Noua ne-a placut biserica, ne-a placut ca este mai micuta si desi au destule programari parca nu este asa de aglomerata ca cele mai mari si mai vestite.
Cele care ati mai facut aici daca mai vreti sa ne mai povestiti cum a fost eu abia astept sa mai aud. <:-P
Noi ne gandeam sa ne punem biserica la ora 17....restaurantul este la ora 19....dar acum vazand ca tu ai diferenta de 3 or intre biserica si restaurant ma gandesc sa nu fie timpul prea scurt si sa mutam cu o ora mai devreme. Ma mai gandesc si ca in martie o sa fie destul de frig si nu stiu cat o sa putem sta noi in aer liber la poze.

Anc
10.12.2007, 22:48:38
Noi ne gandeam sa ne punem biserica la ora 17....restaurantul este la ora 19....dar acum vazand ca tu ai diferenta de 3 or intre biserica si restaurant ma gandesc sa nu fie timpul prea scurt si sa mutam cu o ora mai devreme. Ma mai gandesc si ca in martie o sa fie destul de frig si nu stiu cat o sa putem sta noi in aer liber la poze.

Noi am zis sa lasam 3 ore pentru ca daca avem biserica la 17.00 undeva in jurul orei 18.00 o sa terminam acolo, apoi in drum spre restaurant trecem pe langa Herastrau unde vrem sa ne oprim sa facem cateva poze si apoi sa ajungem un pic mai devreme la restaurant, am vrea sa fim pana in ora 20.00 acolo asta ca sa intampinam oaspetii care vin direct la restaurant. Nu as vrea sa ne astepte ei pe noi.

Anc
10.12.2007, 22:52:04
Acum am vazut ca restaurantele noastre sunt vecine. ;))
Voi unde vreti sa faceti pozele dupa biserica? Acolo la biserica nu cred ca vom face foarte multe poze, curtea nu este foarte mare, banuiesc ca o sa fie ceva lume acolo si nu stiu cum o sa fie cu pozele.
Chiar sunt curioasa cum o sa facem cu poza de grup, avand in vedere ca biserica nu are trepte. Nu ma dau in vant dupa aceasta poza, dar cred ca e ok sa ai o poza cu toti cei care au participat la acele momente.

Anc
10.12.2007, 22:55:04
Fetelor cand am fost la biserica, dna Carmen, cea care ne-a facut rezervarea, ne-a aratat registrul pe anul 2007 si era plin. Oare asa putine dintre mireiscile de acolo sunt pe forum?
Va dati seama ca eu abia astept cat mai multe poze si povestiri...^:)^

ClaRDeLuna
10.12.2007, 23:50:25
Acum am vazut ca restaurantele noastre sunt vecine. ;))
Voi unde vreti sa faceti pozele dupa biserica? Acolo la biserica nu cred ca vom face foarte multe poze, curtea nu este foarte mare, banuiesc ca o sa fie ceva lume acolo si nu stiu cum o sa fie cu pozele.
Chiar sunt curioasa cum o sa facem cu poza de grup, avand in vedere ca biserica nu are trepte. Nu ma dau in vant dupa aceasta poza, dar cred ca e ok sa ai o poza cu toti cei care au participat la acele momente.
Asta vroiam sa te intreb si eu cum faceti cu pozele de dupa nunta? Eu chiar nu stiu, ma gandeam la Herastau dar ce fac cu oamenii care au venit la biserica....ii car dupa noi in par? In martie cred ca o sa fie destul de frig si nu stiu cati vor avea chef de sedinta foto. Iar 2 ore mi se par cam putine, asta ar insemna ca dupa slujba sa mergem direct la restaurant.
Gradina de la biserica este frumoasa cand este plin de verdeta si cred ca oricum or sa iasa frumos pozele chiar daca nu are trepte.

Anc
11.12.2007, 19:43:28
Asta vroiam sa te intreb si eu cum faceti cu pozele de dupa nunta? Eu chiar nu stiu, ma gandeam la Herastau dar ce fac cu oamenii care au venit la biserica....ii car dupa noi in par? In martie cred ca o sa fie destul de frig si nu stiu cati vor avea chef de sedinta foto. Iar 2 ore mi se par cam putine, asta ar insemna ca dupa slujba sa mergem direct la restaurant.
Gradina de la biserica este frumoasa cand este plin de verdeta si cred ca oricum or sa iasa frumos pozele chiar daca nu are trepte.

Tu ai noroc in martie ca nu cred ca vor fi asa de multe nunti, poate veti avea curtea la dispozitie. ;))
Cred ca de la biserica vor merge cu noi in parc si apoi direct la restaurant...altfel nu prea avem cum...
O sa incerc sa ii anunt pe toti cei care vor veni la biserica despre intentia noastra de a merge si in parc, sa stie si daca nu vor pot merge acasa sa se schimbe si sa vina apoi la restaurant.

ClaRDeLuna
11.12.2007, 22:55:18
Tu ai noroc in martie ca nu cred ca vor fi asa de multe nunti, poate veti avea curtea la dispozitie. ;))
Cred ca de la biserica vor merge cu noi in parc si apoi direct la restaurant...altfel nu prea avem cum...
O sa incerc sa ii anunt pe toti cei care vor veni la biserica despre intentia noastra de a merge si in parc, sa stie si daca nu vor pot merge acasa sa se schimbe si sa vina apoi la restaurant.
Chiar am avut noroc, pe 8 cand facem noi e un post in care nu se mananca lactate. Chiar nu stiu daca vor mai fi nunti in sambata respectiva. Oricum sunt foarte fericita ca am rezolvat cu biserica si putem face cununia religioasa.
Dupa cum am mai spus in martie e si problema frigului.....poate ies intepenita in toate pozele si eu si invitatii :)) .

Anc
12.12.2007, 13:05:27
Chiar am avut noroc, pe 8 cand facem noi e un post in care nu se mananca lactate. Chiar nu stiu daca vor mai fi nunti in sambata respectiva. Oricum sunt foarte fericita ca am rezolvat cu biserica si putem face cununia religioasa.
Dupa cum am mai spus in martie e si problema frigului.....poate ies intepenita in toate pozele si eu si invitatii :)) .

Lasa ca poate e mai bine asa, fara agitatie. Va inghesuiti acolo toti pentru poza si gata, nu mai e asa de frig. :))
Tu vezi ca suntem singurele pe aici? Putem sa ne facem de cap.:-p
Avand in vedere ca este o biserica frumoasa, ca se aude numai de bine de ce oare nu sunt mai multe miresici doritoare?

ClaRDeLuna
12.12.2007, 13:29:08
Lasa ca poate e mai bine asa, fara agitatie. Va inghesuiti acolo toti pentru poza si gata, nu mai e asa de frig. :))
Tu vezi ca suntem singurele pe aici? Putem sa ne facem de cap.:-p
Avand in vedere ca este o biserica frumoasa, ca se aude numai de bine de ce oare nu sunt mai multe miresici doritoare?
Da o sa facem gramada ca la rugby :)) si eu in centru ca sa nu deger :)).
Si te-ai gandit daca iti vei decora biserica? Eu cand am fost tocmai se terminase un botez si fusese foarte frumos decorata cu stalpisori cu trandafiri albi.
Aaaa si inca ceva, ai idee cumva cat costa corul?

Strumph
17.12.2007, 12:33:56
Hai sa nu va las chiar singurele si sa incerc sa va raspund la intrebari.

In ceea ce priveste poza de grup eu zic ca nu e cazul sa va faceti probleme. Chiar daca nu sunt trepte, aveti loc de poza de grup.

In ceea ce priveste corul, noua ni s-a spus ca ar costa 10-15 RON de persoana si au fost 4 baieti. Sincer noi nu am platit pentru ca a cerut parintele de la nasi si pentru cor.

Va sfatuiesc sa optati pentru aranjamente pentru ca sunt reusite si facute cu drag.

Aaaa...si cu inghesuiala...nu cred sa fie o prolema. Nu fac programarile suprapuse si se tin de program. Noi am avut nunta in iulie si am avut liber in curte, desi lista cu programarile era full.

Bafta la pregatiri! Cu biserica nu va mai stresati ca ati facut o alegere fff buna.

Anc
17.12.2007, 13:40:19

In ceea ce priveste poza de grup eu zic ca nu e cazul sa va faceti probleme. Chiar daca nu sunt trepte, aveti loc de poza de grup.

In ceea ce priveste corul, noua ni s-a spus ca ar costa 10-15 RON de persoana si au fost 4 baieti. Sincer noi nu am platit pentru ca a cerut parintele de la nasi si pentru cor.

Va sfatuiesc sa optati pentru aranjamente pentru ca sunt reusite si facute cu drag.

Aaaa...si cu inghesuiala...nu cred sa fie o prolema. Nu fac programarile suprapuse si se tin de program. Noi am avut nunta in iulie si am avut liber in curte, desi lista cu programarile era full.

Bafta la pregatiri! Cu biserica nu va mai stresati ca ati facut o alegere fff buna.

Si noua tot atat ne-a spus dna Carmen ca se da pentru cor si ca doar daca mai vrem noi sa le dam separat, daca nu , sa dam cu toata suma la preot.
Cum a fost corul? Ti-a placut? Au cantat frumos?
Multumim frumos ca ne-ai raspuns, acum sunt macar 3 care conversam, ca deja parca era o dicutie pe pm. ;;)

ClaRDeLuna
18.12.2007, 13:26:23

Multumim pt raspunsuri.
Imi poti spune, te rog cat te-au costat aranjamentele si cum ai procedat? ai vb inainte cu d-na Carmen si i-ai spus cam ce ai vrea sau cum?
>:D<

alina_bucuresti
07.01.2008, 14:22:46
La multi ani!!! Sa aveti un an extraordinar, plin de realizari si bucurii si cu o nunta superba !!!
Noi am avut nunta anul trecut pe 18 august in aceeasi biserica. taxa a fost de 5 mil - unul dat la inceput la doamna Carmen ( care s-a purtat in diferite ocazii cand am fost in biserica de parca ai fii in curtea ei... tipa la lume, da raspunsuri in 2 peri etc.... de parca nu ar fi intr-o biserica unde ar trebui sa se poarte darul milosteniei si al bunavointei... dar in fine...) iar restul de 4 milioane in ziua nuntii la preot. Din pacate pentru noi Parintele Hau nu a fost. Dar cum prin bunavointa unei matusi aveam un alt preot invitat nu a fost o problema. Pentru ca din partea bisericii a fost doar preotul cel mai in varsta. Asa ca oricum am avut 2 preoti si a fost frumos. Corul a fost extraordinar, si imi pare rau ca nu le-am dat si noi ca miri ceva ci doar ce le-au dat nasi... dar asta e. Ce m-a suparat cel mai mult a fost faptul ca eu facusem 2 plicuri - unul pentru biserica Sf Ilie (cu restul de taxa) si unul pentru biserica preotului invitat. Iar cand s-a dus nasul cu plicurile preotul de la Sf Ilie a spus: Multumesc, si mai trebuie sa dati .... pentru cor. :-\ "pai in plic sunt toti banii ceruti ca taxa!!!" ... Nu ... pentru cor a trebuit sa se dea alti bani... Oricum am auzit ca in cazul Parintelui Mihai Hau nu este cazul de astfel de cereri. Biserica a fost decorata simplu cu niste crizanteme olandeze albe, iar intre programari e o ora, asa ca este timp destul incat sa se elibereze curtea sau sa stati dupa slujba voastra sa faceti poze (dupa ce intra urmatorii in biserica). Oricum ati ales o biserica deosebita si sper sa nu aveti surprize cum am avut noi.
Bafta la pregatiri :*

axara_me
07.01.2008, 15:07:41
buna!
si eu stiam ca se plateste separat CORUL, indiferent de biserica
vorbesc in cunostinta de cauza; am botezat la 2 biserici diferite, parintii mei au cununat, noi am fost la NENUMARATE nunti si s-a intamplat la fel: CORUL SEPARAT!

poate depinde si de preotul paroh...nush ce sa zic; cel mai bine INTREBATI fetelor!
puteti sa va faceti o listita de acasa cu intrebari/nelemuriri si apoi...la fata locului...stiti ce aveti de facut!

va pup, o nunta frumoasa!

Anc
07.01.2008, 15:16:25
La multi ani!!! Sa aveti un an extraordinar, plin de realizari si bucurii si cu o nunta superba !!!
Noi am avut nunta anul trecut pe 18 august in aceeasi biserica. taxa a fost de 5 mil - unul dat la inceput la doamna Carmen ( care s-a purtat in diferite ocazii cand am fost in biserica de parca ai fii in curtea ei... tipa la lume, da raspunsuri in 2 peri etc.... de parca nu ar fi intr-o biserica unde ar trebui sa se poarte darul milosteniei si al bunavointei... dar in fine...) iar restul de 4 milioane in ziua nuntii la preot. Din pacate pentru noi Parintele Hau nu a fost. Dar cum prin bunavointa unei matusi aveam un alt preot invitat nu a fost o problema. Pentru ca din partea bisericii a fost doar preotul cel mai in varsta. Asa ca oricum am avut 2 preoti si a fost frumos. Corul a fost extraordinar, si imi pare rau ca nu le-am dat si noi ca miri ceva ci doar ce le-au dat nasi... dar asta e. Ce m-a suparat cel mai mult a fost faptul ca eu facusem 2 plicuri - unul pentru biserica Sf Ilie (cu restul de taxa) si unul pentru biserica preotului invitat. Iar cand s-a dus nasul cu plicurile preotul de la Sf Ilie a spus: Multumesc, si mai trebuie sa dati .... pentru cor. :-\ "pai in plic sunt toti banii ceruti ca taxa!!!" ... Nu ... pentru cor a trebuit sa se dea alti bani... Oricum am auzit ca in cazul Parintelui Mihai Hau nu este cazul de astfel de cereri. Biserica a fost decorata simplu cu niste crizanteme olandeze albe, iar intre programari e o ora, asa ca este timp destul incat sa se elibereze curtea sau sa stati dupa slujba voastra sa faceti poze (dupa ce intra urmatorii in biserica). Oricum ati ales o biserica deosebita si sper sa nu aveti surprize cum am avut noi.
Bafta la pregatiri :*

Ma bucura faptul ca se mai inmultesc povestirile, desi ma sperie un pic, pana acum nu auzisem decat lucruri bune si acum nu-s tocmai rele, dar se mai intampla si lucruri mai putin placute vad.
Noi am vazut-o pe dna Carmen o singura data si a fost ok, amabila si zambitoare si sincer sper sa pastreze aceasta atitudine.
De parintele Hau chiar am vazut zilele trecute intr-un calendar bisericesc unde erau trecute functiile de la patriarhie ca el este coordonator cultural.
E bine daca si in august se respecta regula cu o ora intre ceremonii. E bine ca nu se aglomereaza si ai timp sa mai faci poze, sa nu te zoresti.
Ma bucur ca ai si poze cu biserica in album. Nasii nostri inca nu au apucat sa vada biserica si mai aveau vreo 3 poze tot de pe aici, dar acum pot sa le arat si de la tine.
Multumim frumos! ^:)^

jeanne
05.03.2008, 18:50:20
Buna fetelor,

Nu va suparati daca ma bag si eu in discutii.... insa se pare ca acum ma numar si eu printre miresicile anului 2008...:D
Vreau si eu sa vad niste poze cu aranjamente florale de la o nunta care s-a facut la aceasta biserica... :x Ma poate ajuta cineva cu un link...ceva, va rog?

Multumesc anticipat...

Anc
05.03.2008, 20:37:04
Buna fetelor,

Nu va suparati daca ma bag si eu in discutii.... insa se pare ca acum ma numar si eu printre miresicile anului 2008...:D
Vreau si eu sa vad niste poze cu aranjamente florale de la o nunta care s-a facut la aceasta biserica... :x Ma poate ajuta cineva cu un link...ceva, va rog?

Multumesc anticipat...

uita-te prin paginile de la acest subiect si ai sa gasesti cateva poze.
ai facut rezervarea la biserica?

jeanne
05.03.2008, 21:27:34
yeap... Azi mi-am luat liber si eu si viitorul sot si am vorbit noi.. pt ca nasi inca nu ne-am decis cine sunt.
Cand am ajuns la biserica, era inca un nas care isi stabilea ora16 pt 31.09.2008 (initial era trecut la 17 dar se razgandise). Asa ca imediat dupa dansul am intrebat si noi ce mai e liber pt 5.07.2008...si singurele ore erau 14 sau 19... Am ales ora 19:00 - pt ca de la unirii pana la universitate e distanta mica... si fiind inceputul lui iulie... ne-am gandit sa nu transpiram prea mult. Am platit taxa de 100 Ron ( si la cor am inteles ca va fi inca 100 ron-cam 20 ron de persoana). Iar la preot am inteles ca "va da nasu cat considera la sfarsit in plic". Urmeaza sa trecem saptamana viitoare sa luam chitanta (azi ne-a trecut doar in registru si ne-a luat datele de contact - si spre norocul nostru, la final a venit si un preot mai tinerel...si s-a incins intre d-na Carmen si parinte o discuta filosofica asupra vinului ce trebuie adus...) Bine-nteles ca parintele a avut cele mai superbe raspunsuri... Mi-a placut de el... cum vorbea.. insa numele chiar nu il stiu... stiu doar ca e tinerel si simpatic...:D
Stiam de biserica asta de pe vremea cand am facut clasa a 8-a la colegiul Eminescu..si sincera sa fiu, de cand am citit ca Sf Spiridon cel Nou s-a ocupat..asta e singura biserica care mi-a venit in minte cu drag...desi cred ca am 8-9 ani de cand nu am trecut pe acolo...Imi pare bine sa citesc lucruri frumoase despre aceasta biserica pe care o vizitam de cate ori aveam lucrare grea la "limba si literatura romana"....[-o<

Anc
06.03.2008, 10:32:19
yeap... Azi mi-am luat liber si eu si viitorul sot si am vorbit noi.. pt ca nasi inca nu ne-am decis cine sunt.
Cand am ajuns la biserica, era inca un nas care isi stabilea ora16 pt 31.09.2008 (initial era trecut la 17 dar se razgandise). Asa ca imediat dupa dansul am intrebat si noi ce mai e liber pt 5.07.2008...si singurele ore erau 14 sau 19... Am ales ora 19:00 - pt ca de la unirii pana la universitate e distanta mica... si fiind inceputul lui iulie... ne-am gandit sa nu transpiram prea mult. Am platit taxa de 100 Ron ( si la cor am inteles ca va fi inca 100 ron-cam 20 ron de persoana). Iar la preot am inteles ca "va da nasu cat considera la sfarsit in plic". Urmeaza sa trecem saptamana viitoare sa luam chitanta (azi ne-a trecut doar in registru si ne-a luat datele de contact - si spre norocul nostru, la final a venit si un preot mai tinerel...si s-a incins intre d-na Carmen si parinte o discuta filosofica asupra vinului ce trebuie adus...) Bine-nteles ca parintele a avut cele mai superbe raspunsuri... Mi-a placut de el... cum vorbea.. insa numele chiar nu il stiu... stiu doar ca e tinerel si simpatic...:D
Stiam de biserica asta de pe vremea cand am facut clasa a 8-a la colegiul Eminescu..si sincera sa fiu, de cand am citit ca Sf Spiridon cel Nou s-a ocupat..asta e singura biserica care mi-a venit in minte cu drag...desi cred ca am 8-9 ani de cand nu am trecut pe acolo...Imi pare bine sa citesc lucruri frumoase despre aceasta biserica pe care o vizitam de cate ori aveam lucrare grea la "limba si literatura romana"....[-o<

si noi l-am cunoscut pe parintele acela tanar, e tare de treaba. cand am fost noi dna Carmen ii cerea sustinerea in descrierea slujbei, cate este de frumoasa, etc....8-}
cum erau slujbele puse? tot din ora in ora? la noi asa erau doar ca sper sa nu mai vina cineva si sa ne puna din 30 in 30 de min, sa avem si noi timp si sa fie totul lejer, nu pe fuga.

jeanne
07.03.2008, 18:31:41
dap...tot din ora in ora! Si stai calma.. slujba tine 45 min..si restu de 15 min raman pt poze...asa ca timp este destul...
Pacat nu am scari si la biserica.... :((

Anc
13.03.2008, 22:03:19
dap...tot din ora in ora! Si stai calma.. slujba tine 45 min..si restu de 15 min raman pt poze...asa ca timp este destul...
Pacat nu am scari si la biserica.... :((

si noua ne pare rau ca nu avem trepte, dar daca stau si pun in balanta scarile si slujba, prefer o slujba frumoasa, cu har.
ma bucur ca tot din ora in ora sunt si sper sa ramana asa. [-o<

floppy
14.03.2008, 16:10:15
ma poate ajuta cineva in legatura cu ceromonia religioasa la manastiri?eu nu sunt in tara asa ca oriceinformatie mi-e de ajutor.am citit undeva ca nu se mai fac cununia religioasa la manastiri.e adevarat?nu am reusit sa vb cu preotul si de aceea v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.cica e o lege nou.merci

Anc
14.03.2008, 23:19:36
ma poate ajuta cineva in legatura cu ceromonia religioasa la manastiri?eu nu sunt in tara asa ca oriceinformatie mi-e de ajutor.am citit undeva ca nu se mai fac cununia religioasa la manastiri.e adevarat?nu am reusit sa vb cu preotul si de aceea v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.cica e o lege nou.merci

asa se aude, ca nu se mai oficiaza la manastiri, doar ca nu cred ca la acest topic o sa gasesti prea multe detalii, cauta la cele legate de manastiri, poate fetele de acolo au scris mai multe despre asta.

elfisor
27.03.2008, 15:14:15
Gata...ma alatur si eu celor care vor avea cununia religioasa la aceasta biserica.
A fost mami meu azi si ne-a rezervat pentru ora 15. Era liber in ziua respectiva din cate am inteles....in schimb veneau multi pentru luna august.
Ne-a trecut in registru, a dat avansul si ramane eventual sa tecem noi dupa chitanta.

:*

Anc
18.04.2008, 20:46:53
Gata...ma alatur si eu celor care vor avea cununia religioasa la aceasta biserica.
A fost mami meu azi si ne-a rezervat pentru ora 15. Era liber in ziua respectiva din cate am inteles....in schimb veneau multi pentru luna august.
Ne-a trecut in registru, a dat avansul si ramane eventual sa tecem noi dupa chitanta.

:*

sper ca faptul ca multi se interesau pentru august sa nu ii determine sa puna slujbele din 30 in 30 de minute, chiar nu vreau sa avem o slujba pe fuga....:-SS

Anc
18.04.2008, 20:48:44
am vazut ca au aparut niste schele pe exterior. stiti ceva legat de o renovare? sper sa fie doar pentru exterior sa nu ne trezim ca renoveaza si interiorul care oricum arata foarte bine.

Anc
16.05.2008, 14:53:58
nu mai e nimeni pe aici cu mine? :-s

Albinutzzza
26.05.2008, 16:17:48
nu mai e nimeni pe aici cu mine? :-s

Buna!

hai ca am aparut si eu pe aici!

Noi mergem sambata la biserica sa ne spovedim...trebuie sa tinem post 3 zile:">
In rest am mai aflat ca 1mil costa corul si la preot dam cat vrem( putem)..in jur de 3 mil am zis eu. O sa vb si pentru aranjamente..sa vedem cat costa. Am inteles ca nu toate cuplurile care au nunta pe 14 ca si noi au venit sa vb.... om vedea.

Pupici

Anc
02.06.2008, 17:06:00
Buna!

In rest am mai aflat ca 1mil costa corul si la preot dam cat vrem( putem)..in jur de 3 mil am zis eu. O sa vb si pentru aranjamente..sa vedem cat costa. Am inteles ca nu toate cuplurile care au nunta pe 14 ca si noi au venit sa vb.... om vedea.

Pupici

ati fost? parintele alexandru v-a spovedit?
legat de cat dati la preoti depinde probabil si daca o sa fie doar parintele alexandru sau o sa fie si cel mai tanar...
as vrea si eu sa merg la o nunta sa vad cum se tine slujba, nu am mai fost pana acum pt ca imi este jena...
ai vb de aranjamente cu dna carmen?

Albinutzzza
02.06.2008, 18:08:38
ati fost? parintele alexandru v-a spovedit?
legat de cat dati la preoti depinde probabil si daca o sa fie doar parintele alexandru sau o sa fie si cel mai tanar...
as vrea si eu sa merg la o nunta sa vad cum se tine slujba, nu am mai fost pana acum pt ca imi este jena...
ai vb de aranjamente cu dna carmen?

Buna!

Da. Am fost. Ne-a spovedit parintele Alexandru. Am vb si de aranjamente si D-na Carmen a zis ca ca din toate perechile de pe 14 Iunie numai noi am venit sa vb cu ei. Mai mergem si Sambata sa ne impartasim si mai vedem atunci...daca suntem numai noi le platim si gata..as vrea totusi sa fie decorata biserica. Cred ca nuntile sunt tare frumoase aici...daca nu te duci pana la nunta noastra poti sa vii cand o avem noi..14 Iunie la ora 16.

Pupici!

bogdanc
07.06.2008, 11:19:58
Buna!

Pupici
buna. eu va urez o nunta ca in povesti si casa de piatra. si eu voi avea cununia religioasa tot la sf. ilie pe 13 septembrie si a si vrea parerea ta dupa nunta.

Anc
07.06.2008, 23:52:06
Buna!

Da. Am fost. Ne-a spovedit parintele Alexandru. Am vb si de aranjamente si D-na Carmen a zis ca ca din toate perechile de pe 14 Iunie numai noi am venit sa vb cu ei. Mai mergem si Sambata sa ne impartasim si mai vedem atunci...daca suntem numai noi le platim si gata..as vrea totusi sa fie decorata biserica. Cred ca nuntile sunt tare frumoase aici...daca nu te duci pana la nunta noastra poti sa vii cand o avem noi..14 Iunie la ora 16.

Pupici!

multumesc pentru invitatie, poate imi fac curaj si vin sa vad cum este.:D

bogdanc
09.06.2008, 09:45:31
buna fetelor, voi avea nunta pe 13 septembrie la aceasta biseruca. vreau sa stiu si eu mai multe amanunte referitor la slujba? pretul si cum se procedeaza cu decoratul biserici? multumesc

Anc
16.06.2008, 11:00:06
Buna!

Pupici!

Casa de Piatra!!! Cum a fost? Asteptam poze, impresii, comentarii...>:D<

Albinutzzza
16.06.2008, 19:19:05
Casa de Piatra!!! Cum a fost? Asteptam poze, impresii, comentarii...>:D<

Buna!

Pozele cam in 2 saptamani.
La biserica a fost minunat. Slujba de vis, preotii cu har, corul divin.

In rest, totul a fost de 10000000000000000 de ori mai bine si mai frumos decat ma asteptam.

Sunt inca un pic cu capul in nori, asa ca intreaba-ma tu mai bine ce vrei sa stii.

Pupici!

bogdanc
17.06.2008, 14:44:13
Buna!

In rest, totul a fost de 10000000000000000 de ori mai bine si mai frumos decat ma asteptam.

Sunt inca un pic cu capul in nori, asa ca intreaba-ma tu mai bine ce vrei sa stii.

Pupici!
buna,casa de piatra sa fitiiiiiiiiiii sanatosiiiiiiii si sa va iubitiiiiiiiiii multtttttttt.

Anc
17.06.2008, 14:56:19
Buna!

Pupici!

ce ma bucur ca aud de bine! :D intrebari am, cum sa nu... au fost amandoi preotii? stiu ca unul dintre ei, care are si o functie pe la mitropolie, nu participa la toate slujbele. cat a fost taxa si cat a durat slujba? a fost o zi aglomerata, cu multe slujbe sau asa si asa?

Albinutzzza
18.06.2008, 19:02:00
ce ma bucur ca aud de bine! :D intrebari am, cum sa nu... au fost amandoi preotii? stiu ca unul dintre ei, care are si o functie pe la mitropolie, nu participa la toate slujbele. cat a fost taxa si cat a durat slujba? a fost o zi aglomerata, cu multe slujbe sau asa si asa?

Buna!

Au fost 3 preoti. A durat cam 40 de minute. nu stiu cat a fost...ca a platit nasu. Corul a fost vreo 2 mil, erau 6 baieti,parca.
Slujba a fost minunata, daca nu aveam atatea emotii sigur as fi plans

mai vb peste o saptamana. Maine plecam in honeymoon.

Pupici!

bogdanc
03.08.2008, 09:30:37
am vazut ca au aparut niste schele pe exterior. stiti ceva legat de o renovare? sper sa fie doar pentru exterior sa nu ne trezim ca renoveaza si interiorul care oricum arata foarte bine.
buna,am fost ieri pe la biserica au terminat renovarea pe exterior nu mai sunt schele decat pe turla. asa ca stai linistita va fii bine. pup sa ai o nunta de vis

Anc
03.08.2008, 11:04:16
buna,am fost ieri pe la biserica au terminat renovarea pe exterior nu mai sunt schele decat pe turla. asa ca stai linistita va fii bine. pup sa ai o nunta de vis

super! ce bine...sper sa profite in aceste 2 saptamani ca nu mai au evenimente si sa termine si cu turlele.;))

Anc
17.02.2009, 17:17:22
Nu s-a mai orientat nimeni catre aceasta biserica? Din vara anului trecut vad ca nu mai este niciun post....si este asa de frumoasa bieserica, iar preotii sunt oameni tare cumsecade.

cristealinutza
17.02.2009, 18:08:31
Nu s-a mai orientat nimeni catre aceasta biserica? Din vara anului trecut vad ca nu mai este niciun post....si este asa de frumoasa bieserica, iar preotii sunt oameni tare cumsecade.

Eu am facut cununia la Sf Ilie Rahova, dar tot anul trecut, in iulie ,cu o zi inainte de Sf Ilie....asa s-a "nimerit", zic eu, dar asta a facut ca totul sa fie si mai deosebit.
Adica noi am fost singura cununie de pe 19 iulie, pentru ca, fiind praznuirea hramului a doua zi, de la ora 17.00 incepeau alte slujbe specifice....Am avut biserica asta superba numai pentru noi! Intr-adevar, biserica arata minunat - marturie stau pozele si filmul nostru, iar preotii sunt cu adevarat niste "parinti". O recomand cu multa caldura! Pentru noi este speciala!>:D<

Danutza2480
17.02.2009, 22:01:03

Daca ne ajuta bunul Dumnezeu, eu voi fi miresica de 2009 la aceasta biserica pe 2 mai:">, (de fapt trebuia sa fiu si anul trecut, tot la Sf Ilie, dar din cauza unor probleme de familie destul de grave a trebuit sa anulam nunta:(:(). Sper ca de data asta sa fie cu noroc:). Apropo', cum ati procedat cu decorarea bisericii?

mikaeLe
19.02.2009, 22:01:33

Buna,

Eu voi avea cununia la aceasta biserica superba in august. Mi-am dorit de mica sa ma casatoresc aici si sa ma cunune parintele Mihai Hau(este un preot deosebit). Sunt f fericita si emotionata:smile: .
Abia astept!

Va pup si spor la pregatiri!

Anc
24.02.2009, 20:03:11
Daca ne ajuta bunul Dumnezeu, eu voi fi miresica de 2009 la aceasta biserica pe 2 mai:">, (de fapt trebuia sa fiu si anul trecut, tot la Sf Ilie, dar din cauza unor probleme de familie destul de grave a trebuit sa anulam nunta:(:(). Sper ca de data asta sa fie cu noroc:). Apropo', cum ati procedat cu decorarea bisericii?

Noi am lasat-o pe dna Carmen sa se ocupe de acest aspect. I-am dat banuti cu o saptamana inainte de nunta, au mai dat si alte cupluri din acea zi si ne-a facut buchetele pentru masa, a decorat cu fori lumanarile de pe masa si au fost stalpisori la intrarea in biserica si in biserica, plus petale de trandafiri pe jos.
biserica a fost decorata ok iar suma de bani a fost mai mult decat rezonabila.
atasez o poza cu un stalpisor din biserica.

dadecenu
26.07.2009, 10:02:29
Buna,

Eu voi avea cununia la aceasta biserica superba in august. Mi-am dorit de mica sa ma casatoresc aici si sa ma cunune parintele Mihai Hau(este un preot deosebit). Sunt f fericita si emotionata:smile: .
Abia astept!

Va pup si spor la pregatiri!

si eu ma marit pe 15 august la biserica aceasta, tot la parintele Hau....am mai fost logodita de el in aceiasi biserica si toti au ramas impresionati de slujba si harul sau.
la ce ora esti programata?

mikaeLe
31.07.2009, 22:06:49
La 19.00. Tu? La 18.00?
Ati platit ceva pt dispensa, aranjamente florale? Ai idee cat se da pt slujba?
Parintele Mihai este deosebit. Eu il stiu de cand eram mica si sunt f fericita ca o sa ne cunune el:)

Acum vad ca m-am cam repetat .... asta pt ca chiar imi este draga aceasta biserica si preotul ei.

mikaeLe
02.08.2009, 23:54:35
si eu ma marit pe 15 august la biserica aceasta, tot la parintele Hau....am mai fost logodita de el in aceiasi biserica si toti au ramas impresionati de slujba si harul sau.
la ce ora esti programata?

Buna,
Azi am fost la biserica si am vb cu parintele. Am vazut si ca sunt programate cununii din jumatate in jumatate de ora. Initial erau din ora in ora, dar probabil din cauza ca sunt prea multe cupluri le-au pus mai des. Oricum sunt sigura ca va fi f frumos.

Pup!

dadecenu
08.08.2009, 09:30:19
La 19.00. Tu? La 18.00?
Ati platit ceva pt dispensa, aranjamente florale? Ai idee cat se da pt slujba?
Parintele Mihai este deosebit. Eu il stiu de cand eram mica si sunt f fericita ca o sa ne cunune el:)

Acum vad ca m-am cam repetat .... asta pt ca chiar imi este draga aceasta biserica si preotul ei.

am vb cu dna Carmen, i am dat bani pt pregatiri, nu stiu cat se da la preot...stiu ca tb dati bani la cor cam 1200.
vezi ca parintele Mihai e in co , ai stabilit te cununa el?
noi se spovedin si impartasim joi, voi cand?

mikaeLe
08.08.2009, 14:54:33
am vb cu dna Carmen, i am dat bani pt pregatiri, nu stiu cat se da la preot...stiu ca tb dati bani la cor cam 1200.
vezi ca parintele Mihai e in co , ai stabilit te cununa el?
noi se spovedin si impartasim joi, voi cand?

Cat ati dat pt pregatiri? Pt cor am dat deja. Am vb cu parintele Mihai sa ne cunune el. Sper sa se intoarca din concediu pana atunci. Noua ne-a zis sa ne ducem vineri sau sambata dimineata la spovedit, impartasit. E cam aiurea ca vineri la 10.30 avem cununia civila si nu avem cum sa nu mancam... asa ca probabil vom merge sambata dimineata la spovedit, impartasit.
Mai avem atat de putin..... m-au apucat emotiile:D. Pe tine nu?

dadecenu
10.08.2009, 08:14:19
Cat ati dat pt pregatiri? Pt cor am dat deja. Am vb cu parintele Mihai sa ne cunune el. Sper sa se intoarca din concediu pana atunci. Noua ne-a zis sa ne ducem vineri sau sambata dimineata la spovedit, impartasit. E cam aiurea ca vineri la 10.30 avem cununia civila si nu avem cum sa nu mancam... asa ca probabil vom merge sambata dimineata la spovedit, impartasit.
Mai avem atat de putin..... m-au apucat emotiile:D. Pe tine nu?

nu am dat bani la cor, cand platim biserica dam si pt cor.
am emotii...e normal sa avem....mai ales sa vrem sa iasa f bine.
uite adresa de mess daca vrei sa vb mai des, aici intru mai rar....parfum_de.femeie / yahoo
oricum iti doresc sa ai o nunta asa cum ti o doresti, fara evenimente neplacute.

ancaionela
30.10.2009, 15:54:42
Cine a avut nunta la aceasta biserica, va rog postati si pozici si impresii de la nuntile voastre ...sau ale altora! Sunt sigura ca sunt doritori de asa ceva!
Inca nu e sigur pentru ca nu am vorbit inca cu parintele, dar s-ar putea sa facem si noi cununia tot la aceasta biserica!

Pupici!:*

ancaionela
02.11.2009, 13:45:21
Am fost sambata sa vedem biserica si am nimerit chiar inaintea unei cununii. Bineinteles ca am stat sa vedem cum e. Ne-a impresionat foarte mult atat slujba cat si corul, au cantat minunat, la un moment dat am simtit ca ma ia cu fiori pe sira spinarii, atat de frumos cantau. Cand am stat de vb cu parintele Hau despre cununie ne-a spus ca cei care canta fac parte din corul Madrigal! Se explica fiorii! Asadar de sambata suntem si noi inscrisi pentru cununie la aceasta biserica! Cand am facut noi rezervarea, nu mai era inscris nimeni ptr 17Iulie2010!

Pupici!>:D<

cristinamar1
02.11.2009, 16:19:02
Am fost sambata sa vedem biserica si am nimerit chiar inaintea unei cununii. Bineinteles ca am stat sa vedem cum e. Ne-a impresionat foarte mult atat slujba cat si corul, au cantat minunat, la un moment dat am simtit ca ma ia cu fiori pe sira spinarii, atat de frumos cantau. Cand am stat de vb cu parintele Hau despre cununie ne-a spus ca cei care canta fac parte din corul Madrigal! Se explica fiorii! Asadar de sambata suntem si noi inscrisi pentru cununie la aceasta biserica! Cand am facut noi rezervarea, nu mai era inscris nimeni ptr 17Iulie2010!

Pupici!>:D<

Nasa mea a facut nunta in iunie anul acesta la Sf Ilie Rahova. Biserica e foarte frumoasa, slujba de asemenea. Corul nu cred sa fie din Madrigal, posibil sa fie studenti la Conservator sau la Teologie. Oricum canta superb. La nunta nasei, preotii au tinut slujba fara graba fara sa omita nici o parte, apoi am facut destul de multe poze afara. Dar ea a fost ultima in ziua aceea, nu stiu in rest cat timp se aloca fiecarei nunti.
Voi ati fost deja si ati rezervat pt 2010? Eu stiam ca din ianuarie incep rezervarile. Ne intereseaza pt ca la anul o sa fim la randul nostru nasi, iar viitorii fini vor ori la biserica aceasta, ori la biserica unde ne-am cununat noi (Popa Nan).

ancaionela
02.11.2009, 23:04:09
Nasa mea a facut nunta in iunie anul acesta la Sf Ilie Rahova. Biserica e foarte frumoasa, slujba de asemenea. Corul nu cred sa fie din Madrigal, posibil sa fie studenti la Conservator sau la Teologie. Oricum canta superb. La nunta nasei, preotii au tinut slujba fara graba fara sa omita nici o parte, apoi am facut destul de multe poze afara. Dar ea a fost ultima in ziua aceea, nu stiu in rest cat timp se aloca fiecarei nunti.
Voi ati fost deja si ati rezervat pt 2010? Eu stiam ca din ianuarie incep rezervarile. Ne intereseaza pt ca la anul o sa fim la randul nostru nasi, iar viitorii fini vor ori la biserica aceasta, ori la biserica unde ne-am cununat noi (Popa Nan).

Preotul Paroh Hau ne-a spus ca sunt din Madrigal deci nu vad de ce ar fi mintit, dar asta are mai putina importanta, ei canta f frumos de oriunde ar fi! Noi deja am rezervat ptr 2010. Si noi stiam ca din ian incep sa se faca rezervarile, dar cand m-am dus joi sa vad biserica D-na Carmen mi-a spus ca deja au inceput rez ptr 2010 si ca sa ma grabesc sa ma hotarasc daca vreau acolo sau nu, ptr ca o sa se aglomereze repede.
Cununia pe care am prins-o eu sambata era de la ora 14.00 si a tinut cam 40 de minute, preotii nu s-au grabit deloc in timpul slujbei, au cantat si ei f frumos iar la sf au tinut o cuvantare de cateva minute dupa care toata lumea a felicitat mirii!

cristinamar1
05.11.2009, 09:56:22
Preotul Paroh Hau ne-a spus ca sunt din Madrigal deci nu vad de ce ar fi mintit, dar asta are mai putina importanta, ei canta f frumos de oriunde ar fi! Noi deja am rezervat ptr 2010. Si noi stiam ca din ian incep sa se faca rezervarile, dar cand m-am dus joi sa vad biserica D-na Carmen mi-a spus ca deja au inceput rez ptr 2010 si ca sa ma grabesc sa ma hotarasc daca vreau acolo sau nu, ptr ca o sa se aglomereze repede.
Cununia pe care am prins-o eu sambata era de la ora 14.00 si a tinut cam 40 de minute, preotii nu s-au grabit deloc in timpul slujbei, au cantat si ei f frumos iar la sf au tinut o cuvantare de cateva minute dupa care toata lumea a felicitat mirii!

Atunci ar trebui sa mergem si noi cu finii sa vada biserica. Si daca le place, sa facem rezervarea. Si noi stateam asa linistiti gandindu-ne ca sigur nu fac rezervari pana in ianuarie:D

ancaionela
05.11.2009, 12:45:01
Atunci ar trebui sa mergem si noi cu finii sa vada biserica. Si daca le place, sa facem rezervarea. Si noi stateam asa linistiti gandindu-ne ca sigur nu fac rezervari pana in ianuarie:D

Si noi stateam la fel de linistiti ptr ca la alte biserici ni s-a spus ca abia dupa 6 ian se fac rezervarile, dupa ce apar calendarele noi. M-am dus sa vad biserica ptr ca imi spusese cineva ca e frumoasa. Cand am intrat am stiut ca acolo vreau sa facem cununia, cu atat mai mult cu cat hramul bisericii e Sf Ilie iar pe sot il cheama Iulian si e si nascut de Sf. Ilie( are o insemnatate aparte ptr noi).

Pupici!

olgutamedintu
02.01.2010, 13:17:15

buna...ti-au spus cumva cam cat se da?...si mie imi place f mult biserica.....dar mi-e teama sa nu fie f scump...eu am nunta in februarie 2010.
multumesc mult pt raspunsuri.

mikaeLe
13.01.2010, 20:33:52
buna...ti-au spus cumva cam cat se da?...si mie imi place f mult biserica.....dar mi-e teama sa nu fie f scump...eu am nunta in februarie 2010.
multumesc mult pt raspunsuri.

Buna,

Noi am avut cununia pe 15 august 2009. Nu a fost prea scump. Nu au cerut o suma anume. La sfarsitul cununiei l-au invitat pe nas in altar (sotul meu a fost si el, nasul este englez si nu prea stia ce si cum) si a dat ce suma a considerat el. Nu i-au impus sau sugerat preotii nici o suma. Slujba a fost deosebita si biserica a fost decorata f frumos cu aranjamente florale de catre dna Carmen (dna de la lumanari).

Spor la pregatiri!

botic
20.01.2010, 23:00:09
Am avut cununia in 2008 la aceasta biserica. Este superba, motiv pentru care am ales-o. Ne-a cununat preotul acela mai in varsta si cu parul alb. La pret insa.. nu pot spune ca a fost chiar asa ieftin, cum spunea o fata ceva mai devreme.
Preotul i-a cerut nasului, in urma 2 ani, 800 Ron (la vremea respectiva insemna cam 240 E). Cand am facut rezervarea am mai dar noi 100 Ron avans si 180 Ron d-nei Carmen sa aranjeze frumos cu flori. Presupun ca asa a cerut tuturor celor 5 perechi care ne-am casatorit in acea zi la Sf Ilie Rahova. :)

antuca_b
29.01.2010, 20:07:40
Am avut cununia in 2008 la aceasta biserica. Este superba, motiv pentru care am ales-o. Ne-a cununat preotul acela mai in varsta si cu parul alb. La pret insa.. nu pot spune ca a fost chiar asa ieftin, cum spunea o fata ceva mai devreme.
Preotul i-a cerut nasului, in urma 2 ani, 800 Ron (la vremea respectiva insemna cam 240 E). Cand am facut rezervarea am mai dar noi 100 Ron avans si 180 Ron d-nei Carmen sa aranjeze frumos cu flori. Presupun ca asa a cerut tuturor celor 5 perechi care ne-am casatorit in acea zi la Sf Ilie Rahova. :)

Salutare!
Saptamana trecuta a fost logodnicul meu la biserica si a vorbit cu parintele Mihai care i-a spus ca taxa Žste 200 ron iar dupa nunta ramane ca nasu' sa lase bisericii cat crede de cuvinta...
Duminica o sa merg si eu sa vad biserica.

antuca_b
31.01.2010, 14:24:25
Salutare!
Saptamana trecuta a fost logodnicul meu la biserica si a vorbit cu parintele Mihai care i-a spus ca taxa Žste 200 ron iar dupa nunta ramane ca nasu' sa lase bisericii cat crede de cuvinta...
............

Azi ma ajuns la biserica Sf Ilie- este superba iar curtea bisericii este frumos amenajata cu multa verdeata, bancute, brazi ( asta am vazut acum si va dati seama fiind luna de iarna era si destula zapada). Cat priveste "taxa" a fost asa cum am spus data trecuta- 200 ron iar la nunta lasa nasul cat doreste/ daca doreste- fara nici o suparare "ca traim vremuri grele" caci s-a exprimat parintele.

cristinamar1
15.03.2010, 10:00:04
Finii nostri fac cununia religioasa la biserica Sf Ilie Rahova pe 11 septembrie 2010. Si noi am fi vrut anul trecut cand am avut nunta, dar n-am mai gasit ora pe care o doream (nu regretam pt ca biserica pe care am ales-o in final ne-a placut mult de tot, de asemenea slujba si corul). Nasii nostri au facut nunta tot aici, la Sf Ilie, anul trecut. Preotul Hau este un preot minunat, noua ne-a placut mult de tot la nunta nasilor. Corul este superb, gradina cu verdeata. Eu recomand cu mare drad aceasta biserica.
Taxa pentru anul acesta este de 200 lei, iar dupa slujba nasii dau cat mai vor.

buturuga_sorina
03.05.2010, 15:42:43
nu a facut nimeni pana acum nunta la Sf Ilie?
as vrea si eu detalii...cu cat timp inainte ati mers sa faceti rezervarea?

ancaionela
17.05.2010, 10:59:23
nu a facut nimeni pana acum nunta la Sf Ilie?
as vrea si eu detalii...cu cat timp inainte ati mers sa faceti rezervarea?

Buna Sorina,

Noi o sa avem nunta anul acesta la aceasta biserica, pe 17 Iulie si ne-am dus sa facem rezervarile la inceputul lui ianuarie. Atunci incep sa se faca rezervarile pentru anul urmator si e bine sa va duceti devreme ca sa puteti lua ce ora vreti voi.

Te pup!

buturuga_sorina
17.05.2010, 15:40:37
Buna Sorina,

Noi o sa avem nunta anul acesta la aceasta biserica, pe 17 Iulie si ne-am dus sa facem rezervarile la inceputul lui ianuarie. Atunci incep sa se faca rezervarile pentru anul urmator si e bine sa va duceti devreme ca sa puteti lua ce ora vreti voi.

Te pup!
multumesc!
voi ati luat corul lor?eu vreau sa imi aduc corul si nu stiu daca se poate...sper sa nu aiba nimic impotriva...daca nu se poate ii platesc sa nu vina...

radulea
20.05.2010, 18:36:40
Bunaa,

te rog imi poti spune la ce ora ai programare la biserica? te intreb pentru ca si eu ma casatoresc pe 30.10 tot la aceasta biserica si am programare la ora 19....

era o programare la ora 18 dar nu era platit avansul si preotul mi-a spus ca se poate ca cei de la ora 18 sa renunte...in aceste conditii ne-ar putea programa pe noi la 18

:) ma gandesc ca in modul asta as putea afla cine are programare pentru ora 18

Iti doresc multa fericire si casa de piata:)
Andreea

Salutare!

cristinamar1
17.07.2010, 21:03:14
Cine a mai facut nunta la acesta biserica? Noi o sa fim nasi si vrem sa stim cat se plateste la biserica dupa nunta. Vrem si cor, canta foarte frumos. Noi am platit 200 lei cand au facut viitorii fini rezervarea, pentru care am primit chitanta.

MonicaMangos
19.08.2010, 15:34:21
Buna, fetelor!

Se pare ca sunt deocamdata singura miresica de 2011 care e deja hotarata cu privire la biserica:D
Si noi am stabilit o zi de duminica pentru a ne uita dupa biserica. La momentul plecarii de acasa aveam 3 biserici in minte, insa ajunsi intamplator pe la Unirii, am gasit bisericuta asta bijuterie si am ales-o amandoi pe loc! abia astept sa ma marit aici!;;)
Si eu as vrea sa stiu cam cat costa totusi o nunta aici, nu de alta, dar nu vreau sa ii cocosez de bani pe nasi!

Pupici la miresici!

buturuga_sorina
20.08.2010, 21:09:36
Buna, fetelor!

Se pare ca sunt deocamdata singura miresica de 2011 care e deja hotarata cu privire la biserica:D
Si noi am stabilit o zi de duminica pentru a ne uita dupa biserica. La momentul plecarii de acasa aveam 3 biserici in minte, insa ajunsi intamplator pe la Unirii, am gasit bisericuta asta bijuterie si am ales-o amandoi pe loc! abia astept sa ma marit aici!;;)
Si eu as vrea sa stiu cam cat costa totusi o nunta aici, nu de alta, dar nu vreau sa ii cocosez de bani pe nasi!

Pupici la miresici!
Noi ne-am hotarat din februarie sa facem nunta la aceasta Biserica....este Biserica noastra de suflet,eu sunt nascuta cu o zi inainte de Sf Ilie si pe iubitul mei il chiama si Ilie...dupa cum am mai spus parintii mei au cununat si eu am botezat aici,este super si preotii sunt foarte de treaba in special Parintele Mihai.
Taxa din cate stiu eu este de 200 lei....am fost si am vorbit si au zis ca pe la 1 sapt or sa faca dosarul pentru la anu'.
Ma bucur ca mai e o miresica de 2011 care face nunta aici.
Am spus ca o sa mergem pe 10 sept sa platim taxa(sa fie exact cu un an inainte)

ioana75
26.08.2010, 09:30:59
Noi ne-am hotarat din februarie sa facem nunta la aceasta Biserica....este Biserica noastra de suflet,eu sunt nascuta cu o zi inainte de Sf Ilie si pe iubitul mei il chiama si Ilie...dupa cum am mai spus parintii mei au cununat si eu am botezat aici,este super si preotii sunt foarte de treaba in special Parintele Mihai.
Taxa din cate stiu eu este de 200 lei....am fost si am vorbit si au zis ca pe la 1 sapt or sa faca dosarul pentru la anu'.
Ma bucur ca mai e o miresica de 2011 care face nunta aici.
Am spus ca o sa mergem pe 10 sept sa platim taxa(sa fie exact cu un an inainte)

Buna dimi,

Mai sunt si eu pe lista miresicilor de la anul care se cununa aici :x si-mi pare bine sa va cunosc. Sa avem Case de piatra si bucurii nenumarate!

buturuga_sorina
26.08.2010, 18:09:59
Buna dimi,

Mai sunt si eu pe lista miresicilor de la anul care se cununa aici :x si-mi pare bine sa va cunosc. Sa avem Case de piatra si bucurii nenumarate!
Imi pare bine ca ne strangem din ce in ce mai multe!

cristinamar1
27.08.2010, 13:12:26
Dar miresici de 2010 nu intra pe aici? Of, inca nu stiu cati bani trebuie dati dupa oficierea casatoriei. Am platit avansul de 200 lei cand am facut rezervarea. Se apropie nunta finilor mei, nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns?

ioana75
28.08.2010, 13:08:40
Dar miresici de 2010 nu intra pe aici? Of, inca nu stiu cati bani trebuie dati dupa oficierea casatoriei. Am platit avansul de 200 lei cand am facut rezervarea. Se apropie nunta finilor mei, nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns?

Buna, Cristina,

tot de pe la fete am citit ca la aceasta biserica nasii pot da dupa oficierea slujbei o suma oarecare, dupa cat doresc nasii :) (noi fiind anul viitor fini si oarecum interesati de cat i-ar costa pe ai nostri).

alexviz
03.09.2010, 17:48:52
Buna fetelor, eu am facut logodna in februarie la Sf Ilie si pe 16 octombrie voi avea cealalta jumatate din cununia religioasa tot acolo. Noi am fost multumiti de slujba de logodna, au fost trei preoti si corul si atmosfera foarte placuta.
Sfatul meu este pentru cine alege aceasta biserica sa faceti rezervarea din timp. Noi in februarie dupa logodna am fost sa ne programam pentru 16 oct la ora 17.00 si era deja ocupat, asa ca am ramas la ora 18.00.

cristinamar1
14.09.2010, 13:18:57
Weekendul asta a fost nunta finilor nostri. Auzisem ca la acesta biserica nu ti se impune o anumita suma. Dar s-a impus.:DSlujba n-a tinut-o parintele Hau, ci un preot batran cu barba iar pe laga el se invarteau inca 2 preoti mai tineri. Noi platisem avans 200 lei. Dupa slujba preotul batran l-a chemat pe nas, pe sotul meu, si i-a cerut direct 1 000 lei!!!!!!! Sotul l-a luat mai cu glume, mai serios si pana la urma popa a zis bine, bine 800 lei. Deci cu avansul de 200 lei dati de noi in primavara insemana 1 000 lei. Se pare ca nu aste deloc o biserica unde se pune accent pe slijba si pe cele sfinte si mai putin pe bani, asa cum auzisem de la altii. Am ramas foarte dezamagita de atitudinea preotilor care ajung sa ceara cu nesimtire bani desi la inceput se lauda ca ei respecta canoanele bisericii si nu se uita la bani. Aaaaaaaa si dupa ce sotul i-a dat cei 800 lei preotul batran a scos 100 lei si i-a bagat sub sutana. Nici macar n-a asteptat sa plece sotul. De la asemenea oameni primim noi binecuvantarea casatoriei......

buturuga_sorina
14.09.2010, 13:22:36
Weekendul asta a fost nunta finilor nostri. Auzisem ca la acesta biserica nu ti se impune o anumita suma. Dar s-a impus.:DSlujba n-a tinut-o parintele Hau, ci un preot batran cu barba iar pe laga el se invarteau inca 2 preoti mai tineri. Noi platisem avans 200 lei. Dupa slujba preotul batran l-a chemat pe nas, pe sotul meu, si i-a cerut direct 1 000 lei!!!!!!! Sotul l-a luat mai cu glume, mai serios si pana la urma popa a zis bine, bine 800 lei. Deci cu avansul de 200 lei dati de noi in primavara insemana 1 000 lei. Se pare ca nu aste deloc o biserica unde se pune accent pe slijba si pe cele sfinte si mai putin pe bani, asa cum auzisem de la altii. Am ramas foarte dezamagita de atitudinea preotilor care ajung sa ceara cu nesimtire bani desi la inceput se lauda ca ei respecta canoanele bisericii si nu se uita la bani. Aaaaaaaa si dupa ce sotul i-a dat cei 800 lei preotul batran a scos 100 lei si i-a bagat sub sutana. Nici macar n-a asteptat sa plece sotul. De la asemenea oameni primim noi binecuvantarea casatoriei......
Cred ca este vorba de parintele Alexandru....nu stiu ce sa spun...Si mie mi se pare urat ce a facut.

elenatutulina
16.10.2010, 17:18:13
Buna fetelor!
Si eu voi face cununia religioasa aici, iar slujba noi o platim nu nasii. Daca mai este cineva care stie cam cat cere Parintele Mihai Hau, ne-ar fi de mare ajutor. Credeti ca o sa ia mai mult decat 1000 de lei?

buturuga_sorina
16.10.2010, 19:04:21
Buna fetelor!
Si eu voi face cununia religioasa aici, iar slujba noi o platim nu nasii. Daca mai este cineva care stie cam cat cere Parintele Mihai Hau, ne-ar fi de mare ajutor. Credeti ca o sa ia mai mult decat 1000 de lei?
Din cate stiu eu Parintele Mihai nu accepta bani la nunti(sau macar nu cere ca si asta e o virtute...unii cer altii se multumesc cu cat primesc)...acum fiecare ii da cat vrea,si mi se pare destul de mult 1000 de lei(daca ai mai mult preoti e ok..dar la 1 singur e prea mult)....

zanutza86
01.11.2010, 17:20:56
fetelor, viitorul meu sot canta alaturi de corul de la sf ilie, avand in vedere ca aman2 suntem absolventi de teologie. noi mai mult ca sigur acolo ne vom casatori si de aceea va spun ca noi insine uneori ne atragem lucruri negative. pai in primul rand praotii pot face abuz, pot „profita” de naivitatea noastra atata timp cat suntem crestini cu numele. daca ai avea duhovnic, daca te-ai impartasi cu sf taine si preotii te-ar cunoaste nu ar cere asa multi bani. multi preoti s-au oferit sa ma cunune la bisericile lor fara niciun ban....oare de ce?

buturuga_sorina
01.11.2010, 21:12:13
fetelor, viitorul meu sot canta alaturi de corul de la sf ilie, avand in vedere ca aman2 suntem absolventi de teologie. noi mai mult ca sigur acolo ne vom casatori si de aceea va spun ca noi insine uneori ne atragem lucruri negative. pai in primul rand praotii pot face abuz, pot „profita” de naivitatea noastra atata timp cat suntem crestini cu numele. daca ai avea duhovnic, daca te-ai impartasi cu sf taine si preotii te-ar cunoaste nu ar cere asa multi bani. multi preoti s-au oferit sa ma cunune la bisericile lor fara niciun ban....oare de ce?
sunt de acord cu tine...eu am spus mai sus ca Parintele Mihai este un om deosebit care nu cere bani si cred ca daca ar avea dansul mai multi chiar ne-ar da dansul noua...

zanutza86
02.11.2010, 16:33:30
parintele mihai este un om extraordinar care rosteste niste predici la cununie absolut splendide...pline de emotie....va recomand sa mergeti la o liturghie acolo

buturuga_sorina
02.11.2010, 18:21:53
parintele mihai este un om extraordinar care rosteste niste predici la cununie absolut splendide...pline de emotie....va recomand sa mergeti la o liturghie acolo
am fost si o sa ne mai ducem...multumim pentru sfat!

angelas
18.04.2011, 12:59:18
Buna fetelor!
Si eu ma voi cununa in acest lacas si as vrea sa stiu de la cele care au sau vor avea cununia acolo cum au facut cu aranjamentele pentru biserica (florile) si cam cat costa corul? Multumesc!!!

corina2012
24.06.2011, 14:04:06
Si noi vrem tot la aceasta Biserica, am vazut ca este recomandata cu caldura de toata lumea si cand am cautat adresa am vazut ca este foarte aproape de restaurant, Marriot, si am spus ca este un semn de sus!
Dupa ce stabilim tot cu restaurantul vrem sa ne ducem sa vorbim la Biserica

buturuga_sorina
24.06.2011, 14:47:14
Si noi vrem tot la aceasta Biserica, am vazut ca este recomandata cu caldura de toata lumea si cand am cautat adresa am vazut ca este foarte aproape de restaurant, Marriot, si am spus ca este un semn de sus!
Eu iti recomand cu mare drag aceasta Biserica,este deosebita si oamenii de aici sunt deosebiti...mai ales Preotul Mihai,este un om deosebit cu suflet mare.....

MonicaMangos
24.06.2011, 22:36:15
Eu iti recomand cu mare drag aceasta Biserica,este deosebita si oamenii de aici sunt deosebiti...mai ales Preotul Mihai,este un om deosebit cu suflet mare.....

Sori stie ce zice ;;)

corina2012
24.06.2011, 22:58:26
Multumesc mult fetelor pentru mesaje!
Parca acum am si mai mare incredere in alegerea facuta!

MonicaMangos
24.06.2011, 23:03:43
Multumesc mult fetelor pentru mesaje!
Parca acum am si mai mare incredere in alegerea facuta!

Eu si azi am fost la biserica, daca tot a fost sarbatoare...Si m-am convins inca o data ca nu puteam face alegere mai buna :">...

cristealinutza
26.06.2011, 00:02:17

Si noi am facut cununia religioasa tot la Sf Ilie Rahova si petrecerea la Marriott! E o combinatie cum nu se poate mai buna!;-)

Misamis
27.06.2011, 16:33:35
Buna,
In 2012 o sa fiu nasica si mi-a placut foarte mult biserica Sf Ilie Rahova.Imi ajut finii sa gaseasca biserica. Stie cineva cat costa cununia religioasa si de cand ar trebui facuta rezervarea?
Multumesc.

elenatutulina
24.08.2011, 15:08:00

Buna,
Noi ne-am cununat la aceasta Biserica si vreau sa zic ca slujba a fost de vis. Este o Biserica speciala cu oameni minunati, iar Parintele Mihai este un om exceptional. Eu zic sa faceti slujba acolo cu toata increderea si nu vei regreta. Gandeste-te ca te cununi religios pe viata si conteaza foarte mult sa te cunune niste oameni deosebiti!

MonicaMangos
05.09.2011, 07:54:09
Am avut sambata nunta, cununia religioasa la Sf. Ilie....Nu pot decat sa va spun ca a fost cel mai emotionant, frumos, deosebit moment din toata nunta si din toata viata mea...asa cum ar trebui sa fie slujba de cununie a oricui. Eu va recomand biserica din tot sufletul, corul si parintii de acolo au facut ca ziua mea sa fie perfecta...Nasul si trei dintre invitate au inceput sa planga la predica :">...

bblusha1986
05.09.2011, 13:54:17
subscriu spuselor tale Monica, si eu am varsat cateva lacrimi in timpul predicii preotului la nunta Izei...o biserica foarte frumoasa si o slujba emotionanta!

buturuga_sorina
02.10.2011, 15:38:12
Septembrie luna in care ne-am unit sufletele in fata Domnului,mai exact in ziua de 10 septembrie ne-au pus cununele si verighetele minunatii preoti de la Biserica Sfantul Ilie.
Am avut o slujba minunata,au participat 4 preoti si corul de Psalti Thronos al Patriarhiei.
Am intrat in biserica la bratul tatalui meu,in timp ce corul canta Vino din liban Mireasa,toti am inceput sa lacrimam la Tatal Nostru cantat de Diaconul Mihail Buca intr-un stil aparte iar la sfarsit Parintele Mihai a tinut o predica minunata.Am iesit din Sfanta Biserica fericiti,tinandu-ne de mana,deveniti sot si sotie prin taina Sfintei Cununii.
Ne bucuram ca am avut parte de o zi minunata,o zi in care tot universul a contribuit la fericirea noastra!

Drakusoru
25.10.2011, 11:58:15
Salutari celor care au facut cununia religioasa la aceasta biserica.
Din cate am vazut pe internet este o biserica foarte frumoasa. Am citit si parerile voastre despre preoti si vad ca sunt numai de bine.
Intrebarea mea e, daca stie cineva, cum "merg" preturile. Pentru ca nu as vrea sa faca nasu infarct cand i-o tranti vreo suma ...:)=P~

Drakusoru
29.10.2011, 20:07:21
Am fost astazi la biserica si vreau sa zic ca e superb.
Parintele Mihai este exact asa cum trebuie sa fie un preot. A fost foarte amabil si vorbeste foarte frumos. Am intrebat daca ne trebuiesc vreun certificat de botez (al nostru) sau de cununie religioasa al nasilor, asa cum se cere la alte biserici iar parintele ne-a raspuns foarte cald..."Prea multe bomboane pe coliva strica...La biserica suntem aici sa va ajutam, nu sa va punem bete in roate", deci e si ingaduitor ,probabil, pentru ca la noi nu e problema de asta.
Am prins acolo sfarsitul la o ceremonie de botez si e superb. Corul(format parca din 5 baieti, daca am vazut eu bine) se aude extraordinar iar atmosfera e impresionanta.
Am stabilit ca vom face si noi cununia religioasa aici.
Au si o curte destul de spatioasa si cu multa verdeta si bancute...ba chiar se puteau parca si cateva masini acolo.
Va recomand cu foarte multa incredere.
AAA cat despre banuti se platesc 200 lei la inceput( nu neaparat in ziua in care vorbiti si rezervati ora). Nu a cerut nimic peste acesti bani.

ciadinutza
31.10.2011, 11:02:45
Am fost astazi la biserica si vreau sa zic ca e superb.
Parintele Mihai este exact asa cum trebuie sa fie un preot. A fost foarte amabil si vorbeste foarte frumos. Am intrebat daca ne trebuiesc vreun certificat de botez (al nostru) sau de cununie religioasa al nasilor, asa cum se cere la alte biserici iar parintele ne-a raspuns foarte cald..."Prea multe bomboane pe coliva strica...La biserica suntem aici sa va ajutam, nu sa va punem bete in roate", deci e si ingaduitor ,probabil, pentru ca la noi nu e problema de asta.
Am prins acolo sfarsitul la o ceremonie de botez si e superb. Corul(format parca din 5 baieti, daca am vazut eu bine) se aude extraordinar iar atmosfera e impresionanta.
Am stabilit ca vom face si noi cununia religioasa aici.
Au si o curte destul de spatioasa si cu multa verdeta si bancute...ba chiar se puteau parca si cateva masini acolo.
Va recomand cu foarte multa incredere.
AAA cat despre banuti se platesc 200 lei la inceput( nu neaparat in ziua in care vorbiti si rezervati ora). Nu a cerut nimic peste acesti bani.

Buna,
Pe langa cei 200 lei de la inceput, cat a costat in final cununia religioasa?

Multumesc!

Drakusoru
31.10.2011, 11:08:46
Buna,
Pe langa cei 200 lei de la inceput, cat a costat in final cununia religioasa?

Multumesc!

Pai asta nu prea stiu sa spun, deoarece cununia religioasa va avea loc anul viitor.
Tot ce mi s-a cerut au fost cei 200 de roni, taxa care e si afisata undeva pe o masa in dreapta cum intrii in biserica. Nu s-a specificat o suma exacta pentru final...probabil un fel de "dupa posibilitati".
Asta pot sa ne spuna cei care au facut cununia acolo, bineinteles, daca sunt draguti sa ne impartaseasca si noua aceste aspecte.

casandra29
25.01.2012, 14:53:59
Salutari tuturor miresicilor de 2012 si mult noroc la pregatiri. Astazi am fost la biserica Sf. Ilie Rahova pt cununia din 29 septembrie. Am fost primiti cu multa caldura si am fost incantati de cum arata aceasta biserica. Mi-a placut foarte mult faptul ca este mochetata si asta ii da un aspect usor...elegant. In legatura cu pretul, mi s-a spus sa achit 200 de lei pt a ne trece in registrul de cununii, urmand ca la data nuntii, dupa slujba, daca noi vrem, sa mai dam ceva. Mi s-a spus ca vor fi 3 sau 4 preoti si un cor de 5 -6 baieti, studenti la Teologie.
Ma voi duce duminica sa mai vorbesc si despre celelalte aspecte (durata slujbei, aranjamente florale..) si sa ma asigur ca totul e ok in legatura cu pretul. Voi posta imediat ce aflu mai multe detalii. Va astept si pe voi cu alte informatii legate de aceasta biserica pt ca, sincer, am ceva emotii. As vrea sa fiu sigura ca intr-adevar vor fi 3 sau 4 preoti si corul.[-o<
Succes in continuare.

MonicaMangos
25.01.2012, 15:18:47
Fetelor,

Eu am avut nunta anul trecut. Noi nu am vorbit de la inceput despre cati preoti vom avea, decat ca vrem neaparat sa fie Pr. Ionut si Pr. Mihai. Cand am ajuns, erau toti 4, iar la sfarsit stiu sigur de la nas ca nu i-au cerut o suma anume, a dat cat a vrut el...si separat la cor.
vedeti ca daca vreti sa fie scaunele aranjate frumos (ca la catolici) puteti cere acest lucru ;)

Anitapisoi
29.01.2012, 13:48:34
dragelor,

stiti cumva preturile pentru 2012? Aici s-au cununat si viitorii mai nasi dar si nasii lor de cununie... si au avut numai cuvinte de lauda... eu din pacate nu am ajus.. inca sunt in cautari. Vad ca si voi aveti numai pareri fff bune... va rog.. ceva tarife practicate pt 2012... si cat se da neoficial...???

Multumesc frumos

ggabitz17
12.02.2012, 22:14:05
dragelor,

stiti cumva preturile pentru 2012? Aici s-au cununat si viitorii mai nasi dar si nasii lor de cununie... si au avut numai cuvinte de lauda... eu din pacate nu am ajus.. inca sunt in cautari. Vad ca si voi aveti numai pareri fff bune... va rog.. ceva tarife practicate pt 2012... si cat se da neoficial...???

Multumesc frumos

Sambata aceasta am ales si noi biserica, preotul ne-a cerut 200 lei noua si nu a vrut sa ne spuna cand trebuie dat dupa, decat ca trebuie platit corul, d-na care face curatenie si ca nu trebuie sa ne stresam ca nu putem noi da cat biserica poate primi. Ma gandesc ca 500-700 lei este foarte bine. Oricum preotii sunt jos palaria.

alinta77
28.07.2012, 22:50:45
Eu am fost la patru biserici si am vazut patru slujbe de cununie. La Sfantul Nicolae-Tabacu (parca asa se numeste, pe Calea Victoriei) era un preot tanar si entuziast, care haulea in gura mare si un cor care canta neunitar si disonant, de te dureau urechile. Altfel, o slujba plina de simtire, care a durat o ora. La Biserica Alba (care e superba) slujeau trei preoti si corul canta dumnezeieste (cor mixt). Preotii erau zelosi si un pic prea teatrali; aveam impresia ca venisem la o piesa de opereta. Dar slujba a durat o ora, fara sa sara etape. La biserica Boteanu, intima, linistita, slujea preotul Costel si un diacon. Corul canta foarte bine (eu am cantat in coruri, de aceea pun atat accent), insa preotul se producea ca pe scena din Milano. Era un solist zambitor, amabil, cu o voce extraordinara, de altfel. Slujba a durat o ora, emotionanta.
Ultima biserica la care am fost, Sfantul Ilie este draga inimii mele. Eu ma mai duc duminica la slujba acolo, impreuna cu vecinele mele. Slujba de duminica suna foarte bine, baietii de la teologie (sunt foarte tineri, par de liceu), canta bine (daca preferati corurile barbatesti in loc de cele mixte). Am platit avansul si mi-au spus ca slujba va tine 45 de minute. Ok. Am stat la slujba care a urmat si am avut neplacuta surpriza sa vad ca a durat 25 de minute. Atat! Au sarit niste etape absolut emotionante si le-au pastrat pe cele cu efect de show. Preotul mai in varsta a tinut un discurs cu glumite laice, banal de altfel, apoi toata lumea s-a pupat si a iesit repejor, ca mai urmau doua slujbe (era ora 19:30)!
Va spun cu mana pe inima ca imi pare rau ca am dat avansul... Daca slujba mea de cununie va fi asa de comercial ciuntita, daca vor avea figurile acelea obosite pentru ca au luat mult prea multe slujbe de cununie pt o singura zi, imi va parea rau o viata. Imi pare rau pentru miresica a carei cununie a fost atat de banala. Probabil nu stie ca slujbele de cununie pot fi si impresionante.
Ma voi duce sa imi retrag avansul (daca mi-l mai returneaza, pt ei taie chitanta). Sunt dezamagita ca m-am grabit. Trebuia sa ascult mai intai slujba de cununie cea mult prea scurtata, apoi sa ma reped. Ca sa accept ora destul de tarzie care mai ramasese pe caietul de programari, au intrat in ora fetei dinaintea mea si m-au inghesuit si pe mine in aceeasi ora... Nu trebuia sa accept.

alinta77
28.07.2012, 23:06:19
Ah, legat de flori!
Am vorbit cu doamna Cameilia care mi-a spus asa: "pe vremuri obisnuiam sa fac aranjamente florale. Luam trandafiri, (si nu mai stiu ce), puneam pe burete, cu stalpisori... Ar costa cam 380 lei aranjamentele". Am intrebat-o daca costurile se impart la nuntile din ziua respectiva si a negat. Mi-a fost teama sa o intreb daca le pot lua la restaurant...

Cat despre pret, ma astept sa ajunga la 10 milioane. Doua milioane- avansul, patru preoti... si vreo cinci baieti in cor...

MonicaMangos
01.08.2012, 13:05:17
Fetelor, nu vreau sa ma credeti partinitoare pentru ca am avut nunta acolo, dar vreau sa ma credeti cand va spun (mai degraba va scriu) cu mana pe inima ca nu as schimba pentru nimic in lume cununia mea religioasa. Parintele in varsta e putin mai ciudatel (stiu de la late cunosinte), si, desi a participat si la nunta noastra (au fost toti cei 4 preoti de la biserica), cel care a tinut si predica si marea parte din slujba a fost Pr. Mihai si atunci nu l-a lasat sa zica glumite sau sa ia el conducerea, cum s-ar spune.
De asemnea, desi fara sa vreau si nu din cauza mea, am intarziat la cununia mea, nu s-a taiat din slujba pentru ca sa nu se intarzie celelalte nunti. Asta anul trecut.
Deci eu va indemn cu tot sufletul sa mergeti acolo....

loulou2013
01.08.2012, 13:53:24
stie cineva daca preotii de la aceasta biserica superba accepta nasi greco-catolici? :)

Drakusoru
01.08.2012, 17:44:46
stie cineva daca preotii de la aceasta biserica superba accepta nasi greco-catolici? :)
E posibil! Sunt foarte deschisi. Noi i-am intrebat daca ne trebuiesc acte, cum am auzit ca cer la alte biserici, gen certificat de botez al nostru dar mai ales al nasilor, si ne-au raspuns "Doar certificatul de casatorie, suntem aici sa va ajutam, nu sa va incurcam". Incearca sa vorbesti cu parintele Mihai.

Daita
15.08.2012, 02:38:33
Buna ziua,

As dori daca stiti mai multe detalii despre ceremoniile la aceasta biserica. Noi avem botez urmat de cununie pe 8 septembrie.

1) este adevarat ca oaspetii pot sta pe scaune? Asta ar fi minunat pentru noi, deoarece inainte de cununia noastra vom avea botezul fiicei, si deci oaspeti vor avea de stat la doua ceremonii, ceea ce poate fi obositor. Cam cat dureaza fiecare ceremonie in parte?
2) noi am vorbit cu parintele Marian, dar nu-l vad mentionat in niciunul din mesaje. Ati fost vreodata la o cununie oficiata de dansul si aveti vreo parere de impartasit?
3) eu imi doresc foarte mult ca la inceputul cununiei sa am o procesiune de stil "american" cu domnisoare de onoare, copiii de flori, etc. Parintele Marian ne-a spus ca nu este problema, si ca in timpul acesta va canta corul, deci nu se intra in liniste.
4) Aveti poze de la vreo ceremonie (nunta, botez) din aceasta biserica?

Va multumesc in avans,

D

Fetelor,

Eu am avut nunta anul trecut. Noi nu am vorbit de la inceput despre cati preoti vom avea, decat ca vrem neaparat sa fie Pr. Ionut si Pr. Mihai. Cand am ajuns, erau toti 4, iar la sfarsit stiu sigur de la nas ca nu i-au cerut o suma anume, a dat cat a vrut el...si separat la cor.
vedeti ca daca vreti sa fie scaunele aranjate frumos (ca la catolici) puteti cere acest lucru ;)

MonicaMangos
15.08.2012, 11:58:45
Buna ziua,

As dori daca stiti mai multe detalii despre ceremoniile la aceasta biserica. Noi avem botez urmat de cununie pe 8 septembrie.

1) este adevarat ca oaspetii pot sta pe scaune? Asta ar fi minunat pentru noi, deoarece inainte de cununia noastra vom avea botezul fiicei, si deci oaspeti vor avea de stat la doua ceremonii, ceea ce poate fi obositor. Cam cat dureaza fiecare ceremonie in parte?
2) noi am vorbit cu parintele Marian, dar nu-l vad mentionat in niciunul din mesaje. Ati fost vreodata la o cununie oficiata de dansul si aveti vreo parere de impartasit?
3) eu imi doresc foarte mult ca la inceputul cununiei sa am o procesiune de stil "american" cu domnisoare de onoare, copiii de flori, etc. Parintele Marian ne-a spus ca nu este problema, si ca in timpul acesta va canta corul, deci nu se intra in liniste.

Va multumesc in avans,

D

Buna!

1. Da, invitatii pot sta pe scaune, dar trebuie mentionat dinainte, ca cei care se ocupa cu aranjatul bisericii sa stie sa le aranjeze dinainte. Nu am participat la niciun botez oficiat aici, dar slujba cununiei dureaza cam 40-45 minute sa zic...
2. Eu, una, nu am participat la cununie oficiata de Pr. Marian deci nu te pot ajuta cu pareri in sensul asta, dar sigur se gasesc miresici pe tot topicul care sa iti raspunda...
3. Nici cu asta nu cred ca e problema, mai ales ca ai vb deja cu parintele si stie despre asta. Eu cand am intrat in biserica au fost gemeni cu cosuletul inaintea mea, apoi tinerii cu lumanarile eu cu nasul, mirele cu nasa, timp in care corul canta...si timp in care luminile sunt stinse, ceea ce creaza o atmosfera....de neexplicat in cuvinte!
4. Am poze, dar nu stiu cat de semnificative pentru ceea ce vrei tu...

Succes! :)

loulou2013
15.08.2012, 13:49:45
Buna ziua,

Va multumesc in avans,

D

Daita, biserica are site. Poti vedea acolo niste poze. :)
Cauta pe google exact dupa numele bisericii si o vei gasi cu siguranta. :)

Daita
17.08.2012, 02:24:37
Va multumesc amandorura pentru raspunsuri! Daca maia re si altcineva informatii, m-as bucura sa le postati. Oricum, m-am linistit in privinta scaunelor si a procesiunii.

D

Daita, biserica are site. Poti vedea acolo niste poze. :)
Cauta pe google exact dupa numele bisericii si o vei gasi cu siguranta. :)

loulou2013
19.08.2012, 10:34:22
cu cat timp inainte va programati cununia religioasa? :-\

MonicaMangos
19.08.2012, 14:22:00
cu cat timp inainte va programati cununia religioasa? :-\

La inceputul anului incep sa se faca programarile pentru cununiile anului in curs ;-).

Daita
23.08.2012, 12:39:02
Buna ziua,

Stie cineva numarul de telefon al acestei Biserici? Am gasit numarul 021.615. 88.42 dar nu este valabil.

Multumesc!

Iulia098
18.09.2012, 19:19:15
Buna ziua,

Si noi am ales aceasta biserica pentru cununia religioasa la recomandarea unei cunostinte care a facut tot aici cununia religioasa. Am mers am vazut ne-a placut peste o saptamana am rezervat: 21.09.2013 ora 16:00 (am fost primii din acea zi:)) )
Ca si informatie pentru cei care doresc sa rezerve pentru anul 2013 au deja "caietul" cu rezervari iar o doamna de acolo cand am fost prima oara sa o vedem ne-a spus sa ne grabim deoarece au deja rezervari pana in august 2013. Acum nu stiu daca chiar asa este ideea este ca noi avem petrecerea la Crystal Palace Ballroom care este la 2 pasi de biserica si vroiam neaparat aici.

Toate cele bune,
Iulia

loulou2013
20.09.2012, 10:14:24
Iulia, m-ai speriat :))
Nu ma asteptam sa inceapa programarile de-acum. Toata lumea zicea de inceputul anului. :))

Si uite asa, am trimis miresoiul azi la biserica si ne-am rezervat si noi data si ora: pe 17, la ora 17. :D

Am dat un avans de 200 de lei si ramane sa stabilim mai multe detalii la inceputul anului viitor. :)

i'm haaaaapppppyyy! :D

Iulia098
30.09.2012, 20:24:00
Iulia, m-ai speriat :))
Nu ma asteptam sa inceapa programarile de-acum. Toata lumea zicea de inceputul anului. :))

Si uite asa, am trimis miresoiul azi la biserica si ne-am rezervat si noi data si ora: pe 17, la ora 17. :D

Am dat un avans de 200 de lei si ramane sa stabilim mai multe detalii la inceputul anului viitor. :)

i'm haaaaapppppyyy! :D

Scuze nu am vrut sa te sperii, am scris si eu ce mi s-a spus la biserica

loulou2013
01.10.2012, 17:57:56
Scuze nu am vrut sa te sperii, am scris si eu ce mi s-a spus la biserica

am glumit cu speriatul, mai mult sau mai putin. chiar nu vroiam sa pierd nici data, nici ora :)))
sunt multe biserici in bucuresti, dar pe-asta mi-am ales-o de vreo 15 ani :)))

andreiutzaca
15.10.2012, 10:55:11
Si eu am rezervat la aceasta biserica superba..pe 15 la h18.(am fost primii pt acea zi).
Noi o sa aranjam scaunele in stil catolic pt ca toata lumea sa se simta bine si pe doamne sa nu le "omoare" statul pe tocuri.

loulou2013
18.10.2012, 13:19:29
eu incep sa ma razgandesc :(
am vazut poze din alta biserica si imi place mai mult :(
am dat deja avans si nu prea stiu ce sa fac. :-\

miromulus
18.10.2012, 17:09:09
As zice sa vezi si slujbele intai. Degeaba e biserica frumoasa daca restul nu se ridica la inaltimea ei.

mada08
12.11.2012, 20:09:51
Buna ziua,

Si noi am ales aceasta biserica pentru cununia religioasa la recomandarea unei cunostinte care a facut tot aici cununia religioasa. Am mers am vazut ne-a placut peste o saptamana am rezervat: 21.09.2013 ora 16:00 (am fost primii din acea zi:)) )
Ca si informatie pentru cei care doresc sa rezerve pentru anul 2013 au deja "caietul" cu rezervari iar o doamna de acolo cand am fost prima oara sa o vedem ne-a spus sa ne grabim deoarece au deja rezervari pana in august 2013. Acum nu stiu daca chiar asa este ideea este ca noi avem petrecerea la Crystal Palace Ballroom care este la 2 pasi de biserica si vroiam neaparat aici.

Toate cele bune,
Iulia

se pare ca eu o sa fiu chiar dupa tine la ora 17:00 la biserica..

Iulia098
26.11.2012, 22:39:04

Buna,

Din pacate cica nu avem voie sa ne vedem :D

mada08
26.11.2012, 22:41:25
Buna,

Din pacate cica nu avem voie sa ne vedem :D

stiu asta.. nu stiu cum o sa facem.. am stat si m-am gandit la asta.. si trebuie sa ne ajute ceilalti... o sa ne furisam prin spatele bisericii...

Iulia098
28.03.2013, 21:54:07

Buna Mada,

Stateam acum si analizam desfasurarea nuntii si cred ca m-am garbit cu alegerea orei la biserica noi avand localul foarte apropae de biserica.
Tie ti-ar convenii ora 16:00 la biserica sau este prea devreme si pentru tine?
Mi-ar placea daca se poate sa facem schimb, daca se poate bineinteles.

O zi frumoasa,
Iulia

mada08
28.03.2013, 22:25:59
Buna Mada,

Stateam acum si analizam desfasurarea nuntii si cred ca m-am garbit cu alegerea orei la biserica noi avand localul foarte apropae de biserica.
Tie ti-ar convenii ora 16:00 la biserica sau este prea devreme si pentru tine?
Mi-ar placea daca se poate sa facem schimb, daca se poate bineinteles.

O zi frumoasa,
Iulia

Buna Iulia, este prea devreme si pentru mine.. mie imi convine ora 17:00. dupa biserica o sa mergem in carol sa facem poze. si apoi la restaurant.. nu vreau mai devreme.. dar de ce nu faceti o sesiune mai lunga de poze? si crede-ma , e mult mai frumoasa lumina la ora 17:00(cand se termina biserica la tine) pentru poze.. fotograful o sa iti zica asta.. si la 18:00 mi se parea cam tarziu.. dar nu mai tin minte daca deja era rezervata ora 18:00... poti incerca totusi.. dar la ce ora ai la restaurant?

Iulia098
30.03.2013, 00:45:33
Buna Iulia, este prea devreme si pentru mine.. mie imi convine ora 17:00. dupa biserica o sa mergem in carol sa facem poze. si apoi la restaurant.. nu vreau mai devreme.. dar de ce nu faceti o sesiune mai lunga de poze? si crede-ma , e mult mai frumoasa lumina la ora 17:00(cand se termina biserica la tine) pentru poze.. fotograful o sa iti zica asta.. si la 18:00 mi se parea cam tarziu.. dar nu mai tin minte daca deja era rezervata ora 18:00... poti incerca totusi.. dar la ce ora ai la restaurant?

Buna,

Si eu am planificat exact la fel ca tine:
- la 16 cununia religioasa, aici cred ca terminam cu tot cu poze undeva pe la 17:30 maxim
- intre 17:30 si 18:30 o sa mergem tot in parcul Carol pentru sesiunea de poze si dupa ceea ajungem in timp util la restaurant. Noi avem restaurantul la ora 19:00.
La ce nu m-am gandit eu este ce fac cu invitatii care vin la biserica in timpul cat sunt eu la poze? Tu cum procedezi?
Este prea tarziu sa pun cununia religioasa la 18, as intarzia la restaurant.
Vroiam daca se putea sa schimb sesiunea foto la 16 si biserica la 17 ca dupa aceea sa merg direct la restaurant cu tot cu cei care vin si la biserica.
Asta e... daca nu mi-a spus si mie nimeni dinainte acest aspect :(

mada08
30.03.2013, 14:23:30
Buna,

Si eu am planificat exact la fel ca tine:
- la 16 cununia religioasa, aici cred ca terminam cu tot cu poze undeva pe la 17:30 maxim
- intre 17:30 si 18:30 o sa mergem tot in parcul Carol pentru sesiunea de poze si dupa ceea ajungem in timp util la restaurant. Noi avem restaurantul la ora 19:00.
La ce nu m-am gandit eu este ce fac cu invitatii care vin la biserica in timpul cat sunt eu la poze? Tu cum procedezi?
Este prea tarziu sa pun cununia religioasa la 18, as intarzia la restaurant.
Vroiam daca se putea sa schimb sesiunea foto la 16 si biserica la 17 ca dupa aceea sa merg direct la restaurant cu tot cu cei care vin si la biserica.
Asta e... daca nu mi-a spus si mie nimeni dinainte acest aspect :(

Buna, e bine cum ai planificat tu.. invitatii care vin la biserica ar putea sa mearga cu tine in parcul carol sa faceti poze.. ca doar nu faceti doar voi doi.. nu? noi asa o sa facem.. gandeste-te ca nu ai cum sa ii impaci pe toti.. ei ar trebui sa inteleaga .. in plus, la toate nuntile la care am fost, dupa biserica se mergea undeva unde sa facem poze. si nimeni nu avea ceva de comentat.. este ziua ta, nu a lor. cine nu voia, se ducea acasa sau la restaurant. rudele tale care vin de departe o sa mearga cu tine.. cei care stau in bucuresti se pot duce acasa.. poate au alta tinuta pentru restaurant ,nu? si ce poate fi mai frumos decat o plimbarica cu poze prin parc inainte de petrecere? sunt multe variante.. si daca m-as duce la restaurant inaintea mirilor, as astepta afara cumintica sa vina ei.. ca sa nu iti mai zic ca in alte zone din Romania, mirii trebuie sa fie asteptati la restaurant de toti invitatii.. dar asta e alta poveste..in fine. nu te panica, e ok si firescl cum ai stabilit porgramul. si e mult mai frumos sa faci poze cu verigheta pe deget (deci, dupa biserica)...noi avem restaurantul la ora 20:00. ne-am luat in calcul si timpul petrecut pe drum. o sa fie bine, nu te ingrijora! te pup si un weekend frumos!

Iulia098
05.04.2013, 21:58:17
Buna, e bine cum ai planificat tu.. invitatii care vin la biserica ar putea sa mearga cu tine in parcul carol sa faceti poze.. ca doar nu faceti doar voi doi.. nu? noi asa o sa facem.. gandeste-te ca nu ai cum sa ii impaci pe toti.. ei ar trebui sa inteleaga .. in plus, la toate nuntile la care am fost, dupa biserica se mergea undeva unde sa facem poze. si nimeni nu avea ceva de comentat.. este ziua ta, nu a lor. cine nu voia, se ducea acasa sau la restaurant. rudele tale care vin de departe o sa mearga cu tine.. cei care stau in bucuresti se pot duce acasa.. poate au alta tinuta pentru restaurant ,nu? si ce poate fi mai frumos decat o plimbarica cu poze prin parc inainte de petrecere? sunt multe variante.. si daca m-as duce la restaurant inaintea mirilor, as astepta afara cumintica sa vina ei.. ca sa nu iti mai zic ca in alte zone din Romania, mirii trebuie sa fie asteptati la restaurant de toti invitatii.. dar asta e alta poveste..in fine. nu te panica, e ok si firescl cum ai stabilit porgramul. si e mult mai frumos sa faci poze cu verigheta pe deget (deci, dupa biserica)...noi avem restaurantul la ora 20:00. ne-am luat in calcul si timpul petrecut pe drum. o sa fie bine, nu te ingrijora! te pup si un weekend frumos!

Buna,

Multumesc frumos Mada. Asa o sa procedam. Oricum nu mai putem schimba nimic. Poate ne vedem in parc. Cand eu plec din parc tu o sa cam vii :)

Iulia

mada08
05.04.2013, 22:03:44
Buna,

Multumesc frumos Mada. Asa o sa procedam. Oricum nu mai putem schimba nimic. Poate ne vedem in parc. Cand eu plec din parc tu o sa cam vii :)

Iulia

ar fi frumos sa ne vedem si sa ne uram toate cele bune! si crede-ma ca o sa iasa totul bine!

te pup!

bubu_ina
03.06.2013, 22:18:08
Buna fetele,

Eu am cununia religioasa la aceasta biserica in data de 29 iunie. Ma intrebam daca mai e vreo miresica de pe forum care sa aiba nunta in aceeasi zi. Poate ne punem de acord sa impodobim biserica impreuna ;))

Pupici

Jo
07.06.2013, 21:45:21
Noi am avut la Sf Ilie Rahova nunta...au fost 4 preoti...cel principal a fost Parintele Hau MIHAI, un preot cu har, care ne a vorbit cu multa intelepciune si caldura..RECOMAND cu Maxima INCREDERE aceasta biserica, dar in special pe parintele HAU.

andreiutzaca
07.06.2013, 22:00:02
Buna,
Si noi vom face la aceasta biserica peste 1 saptamana si eram curioasa la sf slujbei cat au cerut preotii?

Iulia098
17.06.2013, 21:53:48
Buna,

Cine a avut cununia religioasa la aceasta biserica imi poate spune un pret estimativ?

Multumesc frumos,
Iulia

AlexaBaragau
24.06.2013, 22:35:49
Buna,

Imi puteti spune si mie un pret estimativ pentru anul acesta? Eu am nunta in 2014, dar as vrea sa stiu macar asa ca idee...banuiesc ca nu o sa difere ff mult :-p

DavidVictor
24.11.2013, 10:20:08
Noi am avut la Sf Ilie Rahova nunta...au fost 4 preoti...cel principal a fost Parintele Hau MIHAI, un preot cu har, care ne a vorbit cu multa intelepciune si caldura..RECOMAND cu Maxima INCREDERE aceasta biserica, dar in special pe parintele HAU. super dragut! nu era totusi si mai dragut daca raspundeai sutelor de intrebari de aici care intrebau cat costa slujba asta t?

andreiutzaca
25.11.2013, 16:37:58
Raspund eu :)
Avans 200 lei, iar nasu la sf a dat 700 lei ( a fost alegerea lui, preotul nu i-a zis vreo taxa)

Miresicaaa
26.11.2013, 22:28:38
Raspund eu :)
Avans 200 lei, iar nasu la sf a dat 700 lei ( a fost alegerea lui, preotul nu i-a zis vreo taxa)

Hey, multumim de info.
Eu am fost la cununia unei prietene la aceasta Biserica, este foarte frumoasa, preotii deosebiti, corul la fel, afara este loc generos de poze, ceva verdeata, bancutze si locuri de parcare (fiind in spatele unui bloc). Cei drept...erau cativa tziganusi pe acolo, dar pot fi alungati cu usurintza de o persoana mai...impunatoare :)
Spor la miresit!

haky_h
11.10.2015, 22:10:40
Buna ziua,
Imi poate spune cineva cat costa o nunta la aceasta biserica.

Va multumesc frumos!

miresica_septembrie
16.10.2015, 17:59:56
Buna ziua,
Imi poate spune cineva cat costa o nunta la aceasta biserica.

Va multumesc frumos!

Noi ca miri in 2015 am platit aceiasi taxa - de 200 RON.
Nasul nu stiu cat a mai dat "in culise"...

haky_h
19.10.2015, 08:58:59
Noi ca miri in 2015 am platit aceiasi taxa - de 200 RON.
Nasul nu stiu cat a mai dat "in culise"...

Pe mine "culisele" ma interesau mai mult :)

haky_h
14.07.2017, 23:41:27
Pe mine "culisele" ma interesau mai mult :)Aproape la 2 ani de la eveniment, va pot zice ca slujba a fost tinuta de 3 preoti.Am fost chemat de unul din popi la "culise": 200 lei corul, si cat mai mult la preoti. Fix astea au fost cuvintele, si am achitat 200 lei la cor, si 600 lei la popi. Cred ca a fost ceva mediu ca atentie din p mea.