PDA

Versiunea completa : Produse de cofetarie si patiserie in Bihor

Pagini : 1 [2] 3 4

dramatzica
12.09.2009, 10:29:41
Am luat si eu un tortulet de la Danessa sa-l incerc, din acela cu crema de vanilie si ciocolata. Mie sincer nu mi-a placut, cremele erau cam gretoase . La inceput mi s-a parut ca e bun, dar dupa ce-am mancat jumatate de felie n-am mai putut (si asta nu de plina ce eram, pentru ca daca dau de ceva dulce si bun nu ma mai opresc :))). Intrebarea mea e daca torturile pe care le fac la nunti sunt diferite fata de cele expuse de obicei la ei in vitrina. Daca le ceri sa-ti faca din crema fiarta sau din orice altceva vrei tu iti fac? Merci si spor la treaba fetelor!
Cred ca torturile pt nunti sunt diferite de cele pe care le vand ei in cofetarie. Spun asta pt ca eu am fost la nunta unei prietene care avea tortul de la Danessa si era deosebit de bun si arata exact asa cum arata in fotografia pe care le-a dus-o prietena mea. Si nu era un tort simplu de realizat, caci se tot intreba ea ca oare cine o sa i-l faca identic in Oradea. Ei uite ca ei l-au facut. Plus ca a luat si caserole de la ei si erau cu tort, atfel de tort, unul ffff bun cu crema asa moale (urasc si eu cremele alea cu unt) si cu mar copt inauntru... a fost un deliciu. Nici mie nu prea imi plac la gust torturile din cofetarie de la ei, desi ca aspect arata bine.
De asta sunt curioasa si in legatura cu Marco Polo, caci asa mi s-a zis ca nu e tot una ce cumperi de la cofetarie si ce torturi pregatesc pt nunti. Cica au vre-o 10 feluri f gustoase, dar eu nu am fost inca la nunta care sa aiba tortul de la ei. Poate a fost cineva si isi da cu parerea.
Spor la pregatiri!

caramelushca
12.09.2009, 10:30:08
Eu am auzit ca sunt bune torturile de nunta de la Marco Polo, dar personal n-am incercat, deci nu bag mana-n foc. Am incercat doar un mini tortulet din acela pt invitati adus de mami de la o nunta, si sa stii ca era destul de bun. Voi fetelor cu cat timp inainte credeti ca ar trebui sa comandam tortul si prajiturile? Ca ma gandeam ca poate-i vom prinde pe cei de la Marco Polo la Expomariage anul viitor, poate reusim sa gustam ceva :). Chiar asa, stie cineva cand va fi Expomariage? In ianuarie, februarie, martie? Va pup!

Fetelor stiti ceva de torturile de la Marco Polo?
Ati fost la vre-o nunta care au facut tortul cu ei?
Am auzit de la cineva care a fost la expo ca cica fac torturi f bune si nu se compara cu torturile pe care le au ei la cofetarie, care pe mine sincer nu prea ma dau pe spate...

dramatzica
12.09.2009, 10:35:22
Eu am auzit ca sunt bune torturile de nunta de la Marco Polo, dar personal n-am incercat, deci nu bag mana-n foc. Am incercat doar un mini tortulet din acela pt invitati adus de mami de la o nunta, si sa stii ca era destul de bun. Voi fetelor cu cat timp inainte credeti ca ar trebui sa comandam tortul si prajiturile? Ca ma gandeam ca poate-i vom prinde pe cei de la Marco Polo la Expomariage anul viitor, poate reusim sa gustam ceva :). Chiar asa, stie cineva cand va fi Expomariage? In ianuarie, februarie, martie? Va pup!
Ce tareee! Ne raspundeam una la cealalta. :))
Da si eu astept expomariaj, dar nu stiu exact cand va fi. Sper sa nu fie prea tarziu sa ne alegem atunci cu cine facem tortul, fructele... chiar rochita de mireasa :D Cred ca trebuie sa il comandam doar cand vom stii si nr de invitati, nu?

caramelushca
12.09.2009, 10:45:30
Chiar ca-i tare!! :))) Ne-am scris una la cealalta in acelasi timp! :) Nu cred c-ar fi tarziu, doar ma gandeam sa nu se ocupe cofetariile, dar nu cred, sau nu stiu sincer exact cum se procedeaza. De Expomariage am auzit c-ar fi prin ianuarie sau februarie, dar nu stiu exact. Oricum, pentru tort nu cred c-ar fi prea tarziu, dar eu cu rochita cam am emotii, mai ales ca sunt groaznic de pretentioasa :D, si deja ma ingrozesc pentru ca m-am uitat la foarte multe modele si doar cele foarte scumpe si greu de gasit mi-au placut :((
Revenind la torturi, pana acum au azuit sa fie laudate Danessa si Mocca. De Marco Polo inca nu am auzit zicandu-se nimic, dar asta nu inseamna ca nu sunt bune. Oricum, am sa intru pe la Danessa (e chiar la parterul blocului meu) sa ma interesez asa ipotetic cam cu cat timp inainte ar trebui facuta o "programare" si cand trebuie data comanda.

dramatzica
12.09.2009, 11:13:08
Chiar ca-i tare!! :))) Ne-am scris una la cealalta in acelasi timp! :) Nu cred c-ar fi tarziu, doar ma gandeam sa nu se ocupe cofetariile, dar nu cred, sau nu stiu sincer exact cum se procedeaza. De Expomariage am auzit c-ar fi prin ianuarie sau februarie, dar nu stiu exact. Oricum, pentru tort nu cred c-ar fi prea tarziu, dar eu cu rochita cam am emotii, mai ales ca sunt groaznic de pretentioasa :D, si deja ma ingrozesc pentru ca m-am uitat la foarte multe modele si doar cele foarte scumpe si greu de gasit mi-au placut :((
Revenind la torturi, pana acum au azuit sa fie laudate Danessa si Mocca. De Marco Polo inca nu am auzit zicandu-se nimic, dar asta nu inseamna ca nu sunt bune. Oricum, am sa intru pe la Danessa (e chiar la parterul blocului meu) sa ma interesez asa ipotetic cam cu cat timp inainte ar trebui facuta o "programare" si cand trebuie data comanda.
Da chiar ca ar fi o idee f buna! Si sa ne spui si noua. Nici de mine nu e departe Danessa, dar daca te-ai oferit tu :-p Si eu tot de astea 2 am auzit si de cofetaria din Sanmartin, de asta am intrebat de Marco Polo... Dar cine stie ce surprize o sa avem la expo.
In legatura cu rochita stai linistita ca nu esti singura... si mie imi plac doar cele de la Pronovias, un model de la Rosa Clara si de la Demetrios:D , pe care bineinteles ca nu sunt dispusa sa dau mii de euro, dar m-am gandit eventual sa copiez una... sa duc la cineva sa mi-o faca. Ce ziceam eu de fapt cu expoul e ca eu atunci abia vreau sa probez prima rochie sa vad ce model mi-ar sta mai bine, ca una e ce vezi in reviste si alta e sa o vezi pe tine... Sunt off-topic, sper sa nu se supere cineva pe mine:D

caramelushca
12.09.2009, 11:21:21
Stiu ca suntem putin off-topic, dar trebui sa spun ca si eu doar la firmele astea ma uit. Tot ce am vazut in rest mi se pare cu mult sub calitatea acestora. A, si acum mai nou m-am imbolnavit mai rau cu rochiile de la Aire Barcelona, sora mai mica a lui Rosa Clara, care isi deschid in curand magazin in Bucuresti si au niste rochii superbe, care parca mi-au placut mai mult decat toate restul. :D Da, stiu, sunt groaznica :D

Da chiar ca ar fi o idee f buna! Si sa ne spui si noua. Nici de mine nu e departe Danessa, dar daca te-ai oferit tu :-p Si eu tot de astea 2 am auzit si de cofetaria din Sanmartin, de asta am intrebat de Marco Polo... Dar cine stie ce surprize o sa avem la expo.
In legatura cu rochita stai linistita ca nu esti singura... si mie imi plac doar cele de la Pronovias, un model de la Rosa Clara si de la Demetrios:D , pe care bineinteles ca nu sunt dispusa sa dau mii de euro, dar m-am gandit eventual sa copiez una... sa duc la cineva sa mi-o faca. Ce ziceam eu de fapt cu expoul e ca eu atunci abia vreau sa probez prima rochie sa vad ce model mi-ar sta mai bine, ca una e ce vezi in reviste si alta e sa o vezi pe tine... Sunt off-topic, sper sa nu se supere cineva pe mine:D

redfoxxy
08.10.2009, 19:23:33
De cofetaria din piata mare stie cineva ceva?
Am auzit ca si ei fac torturi bune si prajituri la fel.
Si din cate am vazut cam au clienti.

Anne13
10.10.2009, 14:23:03
Fetelor am mai gasit ceva cofetarie in Decebal care acuma sa deschis face 6 lei caserola de praji pt nunta<:-P

anca_eu
12.10.2009, 17:05:11
Fetelor am mai gasit ceva cofetarie in Decebal care acuma sa deschis face 6 lei caserola de praji pt nunta<:-P
ai gustat de acolo, stii cumva numele poate au site sa ne facem o idee, ms

redfoxxy
13.10.2009, 20:28:16
E cumva una pe colt?
Au si vinuri inauntru?

v3ronicas
13.10.2009, 20:32:40
fetelor am mancat de la pigalle tort din crema de zahar ars... imi place la nebunie... voi ce ziceti? ar merge si la nunta?

dramatzica
14.10.2009, 10:30:45
fetelor am mancat de la pigalle tort din crema de zahar ars... imi place la nebunie... voi ce ziceti? ar merge si la nunta?
Imi place si mie tortul ala de la Pigalle, dar parerea mea e ca nu ar avea consistenta necesara unui tort de mireasa, mai ales daca il vrei cu etaj. Vara ai putea avea surpriza sa se lase...

redfoxxy
15.10.2009, 11:45:29

Ar fi o varianta daca il vrei gata impartit pe farfurii.
Si eventual un tortulet mai mic pentru tine

nadiat
16.10.2009, 14:14:22
buna
ai putea sa imi dai si mie numarul de telefon,daca stii, de la cofetaria unde se fac asemenea minunatii,te rog?
multumesc

eu inca nu am planificat in detaliu prajiturile,dar am o idee-- am fost in vara la o nunta unde am mancat cele mai bune prajituri ever!! de obicei,toate au acelasi gust,aceeasi crema si sunt seci,dar astea erau pline de fructe,n-am gasit nici macar una care sa semene cu cealalta,fiecare alt gust,alta aroma,alt aspect.au fost grozave,fresh,fara creme din acelea scarboase.Iar tortul a fost divin---blat din ciocolata cu crema de capsuni si banane,cu bucati de fructe.mi s-a parut chiar super,mi-a placut.Am aflat de la mama miresei ca erau aduse din arad,de la ineu de catre o firma si aveau transportul gratuit.mi s-a parut de basm faza,dar oricum ar fi,eu prajituri din alea vreau la nunta mea!! :)

nadiat
16.10.2009, 14:26:33
Prajiturile maica-mea mi le-a comandat din Biharia.O familie se ocupa de ani de zile cu prajituri de casa ptr nunti.sunt foarte gustoase si o caserola iese la 5ron.Stiu ca sta undeva langa peco Usa pe strada principala.

buna,
eu abia anul viitor voi avea nunta,dar pana acum nu vreau prajituri decat de la Sanmartin,insa as dori sa incerc si alte variante pana mai este timp.
as fi intersesata de prajiturile familiei din biharia,daca sunt bune si ce preturi au si,poate imi poti spune daca primeste materialele pt prajituri(zahar,oua...)?
si un numar de telefon,daca te rog?
multumesc mult

dramatzica
20.10.2009, 11:24:27
Am tot auzit vorbindu-se de cocktail-uri servite la nunti si m-am hotarat sa deschid un nou subiect despre asta. Ma gandeam ca aici putem pune informatii despre barmani care se ocupa cu asa ceva, putem veni cu idei sau de ce nu cu pareri. Mie tocmai mi-a zis cineva ca a participat la o nunta unde a fost un open bar cu coktail-uri si un barman f priceput care facea si show cand le pregatea, iar invitatii au fost mai mult decat fericiti. Ce parere aveti?

ancamiresica
20.10.2009, 11:35:54
Am tot auzit vorbindu-se de cocktail-uri servite la nunti si m-am hotarat sa deschid un nou subiect despre asta. Ma gandeam ca aici putem pune informatii despre barmani care se ocupa cu asa ceva, putem veni cu idei sau de ce nu cu pareri. Mie tocmai mi-a zis cineva ca a participat la o nunta unde a fost un open bar cu coktail-uri si un barman f priceput care facea si show cand le pregatea, iar invitatii au fost mai mult decat fericiti. Ce parere aveti?

Si eu am participat la o nunta unde se serveau cocktailuri. Si cu alcool si fara. Jos palaria. Stateau la rand invitatii;-) . Super e ideea daca aveti bani alocati si pentru asta. (Costurile sunt destul de mari)

dramatzica
20.10.2009, 11:41:23
Intr-adevar cred ca e destul de scump... Noi vom avea din partea restaurantului cocktail-uri la primirea invitatilor (inca nu stiu de care), dar mi-ar placea sa am toata noaptea. Cu atat mai mult ca o sa am la inceput, ma gandesc ca lumea o sa tot ceara... Am vb cu patroana si a zis ca ma pune in legatura cu cineva, o sa vin cu detalii dupa. Ma rog sa nu fie f scump, caci se aduna cheltuielile :D

Gabriela24
22.10.2009, 20:24:37
:> Buna.Ma numesc Gabriela Popa,sunt din Oradea,si am fost miresica luna aceasta,pe 17 octombrie.Pentru ca acest topic este in legatura cu tortul miresei,prajiturile,furnizori si asa mai departe...am sa imi spun si eu experienta in legatura cu doamna din sanmartim,pe nume lacramioara.Am stabilit intalnire la ea,unde are laborator,in prima faza a fost draguta,mi-a zis preturile si mi-a dat sa gust,nu am stabilit atunci asa ca am stabilit o alta zi pt a veni si a definitiva.Ei ce sa va spun...BIG SURPRIZE!!,mi-a vb foarte raspicat,ca si cum nu era in interesul ei sa prinda o nunta de 300 de pers...Ok,am trecut cu vederea comportamentul si am comandat in final,un tort cu nunca inauntru(este crema ei specifica),cu foi,si frisca in exterior.Am mai comandat si niste prajiturele in cutie aurie pt a le da invitatiilor cand pleaca acasa.Prajiturile am zis sa le aduca la ora 23:00pm,iar tortul la ora 2(deoarece cei de la sala nu aveau camera frig).S-a facut ora 2:00pm si am sunat-o pe respectiva ''doamna'' si i-am spus ca o rog sa imi trimita tortul si prajiturile pt ca imi pleaca din lume,si vroiam sa vada toata lumea momentul tortului..infine..Si sa vedeti aici raspuns din partea ei : ''lasa draga,ca il va vedea toata lumea n-ai grija,vezi-ti tu de nunta ta si de invitatii tai ca tortul va ajunge,ce tot iti faci asa multi griji?am numai un sofer nu pot sa il duc la toate nuntiile in acelasi timp?'' feteloooooooorrr in contract asa era scrissss prajiturile la ora 23 iar tortul la 2:00pm.Am inchis telefonul si mi-au curs lacrimile...era noaptea noptilor pentru mine,era nunta mea si o afurisita sa mi-o strice asa,totul a fost perfect pana cand am vorbit cu ea la telefon...nu pot sa cred ca exista asa oamenii inresponsabili!!! si ce sa va spun ca tortul a fost excat altceva decat comandasem: mi l-a trimis cu martipan,deasupra cu fructe gelate,si ceva bilute albe,iar inauntru cu crema de vanilie...pai se poate asa ceva??
Nu doresc la nimeni asemenea experienta!!chiar in ziua nunti lor(:|
nu v-o recomand!! delocc!!

Saptamana urmatoare a avut sora mea nunta,ea si-a comandat de la Danessa tortuletele pt acasa si tortul de mireasa!!! EXCEPTIONALL! am regretat enorm si regret ca nu le-am comandat de acolo!
Au venit cu tortul la ora stabilita,au prezentat avizul de insotire a marfii,soferul ,cu manusi,frumoasa prezentare si cred ca conteaza foarte mult!!
Bravo lor! va recomand Danessa cu incredere!
ps:au avut un mic cadou pt mirii!! nu va pot spune ce:D:D
\:D/

ancamiresica
22.10.2009, 20:39:13
:> Buna.Ma numesc Gabriela Popa,sunt din Oradea,si am fost miresica luna aceasta,pe 17 octombrie.Pentru ca acest topic este in legatura cu tortul miresei,prajiturile,furnizori si asa mai departe...am sa imi spun si eu experienta in legatura cu doamna din sanmartim,pe nume lacramioara.Am stabilit intalnire la ea,unde are laborator,in prima faza a fost draguta,mi-a zis preturile si mi-a dat sa gust,nu am stabilit atunci asa ca am stabilit o alta zi pt a veni si a definitiva.Ei ce sa va spun...BIG SURPRIZE!!,mi-a vb foarte raspicat,ca si cum nu era in interesul ei sa prinda o nunta de 300 de pers...Ok,am trecut cu vederea comportamentul si am comandat in final,un tort cu nunca inauntru(este crema ei specifica),cu foi,si frisca in exterior.Am mai comandat si niste prajiturele in cutie aurie pt a le da invitatiilor cand pleaca acasa.Prajiturile am zis sa le aduca la ora 23:00pm,iar tortul la ora 2(deoarece cei de la sala nu aveau camera frig).S-a facut ora 2:00pm si am sunat-o pe respectiva ''doamna'' si i-am spus ca o rog sa imi trimita tortul si prajiturile pt ca imi pleaca din lume,si vroiam sa vada toata lumea momentul tortului..infine..Si sa vedeti aici raspuns din partea ei : ''lasa draga,ca il va vedea toata lumea n-ai grija,vezi-ti tu de nunta ta si de invitatii tai ca tortul va ajunge,ce tot iti faci asa multi griji?am numai un sofer nu pot sa il duc la toate nuntiile in acelasi timp?'' feteloooooooorrr in contract asa era scrissss prajiturile la ora 23 iar tortul la 2:00pm.Am inchis telefonul si mi-au curs lacrimile...era noaptea noptilor pentru mine,era nunta mea si o afurisita sa mi-o strice asa,totul a fost perfect pana cand am vorbit cu ea la telefon...nu pot sa cred ca exista asa oamenii inresponsabili!!! si ce sa va spun ca tortul a fost excat altceva decat comandasem: mi l-a trimis cu martipan,deasupra cu fructe gelate,si ceva bilute albe,iar inauntru cu crema de vanilie...pai se poate asa ceva??
Nu doresc la nimeni asemenea experienta!!chiar in ziua nunti lor(:|
nu v-o recomand!! delocc!!

Saptamana urmatoare a avut sora mea nunta,ea si-a comandat de la Danessa tortuletele pt acasa si tortul de mireasa!!! EXCEPTIONALL! am regretat enorm si regret ca nu le-am comandat de acolo!
Au venit cu tortul la ora stabilita,au prezentat avizul de insotire a marfii,soferul ,cu manusi,frumoasa prezentare si cred ca conteaza foarte mult!!
Bravo lor! va recomand Danessa cu incredere!
ps:au avut un mic cadou pt mirii!! nu va pot spune ce:D:D
\:D/

Draga mea,
Iarta-ma ca iti spun, si imi cer scuze daca gresesc. Si eu sunt pro Danessa, insa cum se poate ca tu ai avut nunta pe 17 octombrie si sora ta saptamana urmatoare (adica teoretic 24) daca azi suntem in 22 octombrie???!!! Ceva nu se potriveste, ori vrei sa faci contrareclama ori ai gresit data nuntii tale. Explica-ne si noua!

Anne13
23.10.2009, 12:43:46
Draga mea,
Iarta-ma ca iti spun, si imi cer scuze daca gresesc. Si eu sunt pro Danessa, insa cum se poate ca tu ai avut nunta pe 17 octombrie si sora ta saptamana urmatoare (adica teoretic 24) daca azi suntem in 22 octombrie???!!! Ceva nu se potriveste, ori vrei sa faci contrareclama ori ai gresit data nuntii tale. Explica-ne si noua!
sincer nu stiu ce sa zic nu am mai auzit deastea niciodata nu ca tin cu lacrimioara dar am auzit si am fost la multe nunti unde a facut ea prajiturile ca de acolo am auzit si eu de ea dar nimeni nu sa plans sincer pt asa ceva.....daca chiar nu ti-a facut tortul ales dc ai platit restul banilor sau nu ai facut ei reclamatie ..este caiet de reclamati dar numa de bine este scris in el chiar am vazut....maine merg pe acolo a mi-am comandat o prajitura si o voi intreba mcr stiu pe viitor sa ma feresc daca e chiar asa.....o zi buna la toate<:-P

Andra_Alexandra
23.10.2009, 12:56:09
sincer nu stiu ce sa zic nu am mai auzit deastea niciodata nu ca tin cu lacrimioara dar am auzit si am fost la multe nunti unde a facut ea prajiturile ca de acolo am auzit si eu de ea dar nimeni nu sa plans sincer pt asa ceva.....daca chiar nu ti-a facut tortul ales dc ai platit restul banilor sau nu ai facut ei reclamatie ..este caiet de reclamati dar numa de bine este scris in el chiar am vazut....maine merg pe acolo a mi-am comandat o prajitura si o voi intreba mcr stiu pe viitor sa ma feresc daca e chiar asa.....o zi buna la toate<:-P

da..si tu chiar crezi k va recunoaste acest incident? crezi k va spune : da..e adevarat k mi-am batut joc de pers respectiva? si eu am auzit doar lucruri bune despre acest laborator, si sincer, nu cred k ar face chestii de-astea, pt k la cati clienti are, si cat e de faimoasa, nu cred k si-ar bate asa joc... numai concurenta e mare si daca ai succes, starnesti invidia celorlalti....;))

Anne13
23.10.2009, 13:18:06
da..si tu chiar crezi k va recunoaste acest incident? crezi k va spune : da..e adevarat k mi-am batut joc de pers respectiva? si eu am auzit doar lucruri bune despre acest laborator, si sincer, nu cred k ar face chestii de-astea, pt k la cati clienti are, si cat e de faimoasa, nu cred k si-ar bate asa joc... numai concurenta e mare si daca ai succes, starnesti invidia celorlalti....;))
Nu mi greu sa intreb pai daca intampini probleme de genu oricum nu platesti tot inaine si mai ales daca iti aduce alt tort decat e prevazut in contract nu esti obligat sa ii platesti parerea mea.....eu doar de bine am auzit;));))oricum o intreb maine si am sa va zic..;));))

Gabriela24
27.10.2009, 18:48:50
Am gresit eu luna,scuze,era vb de septembrie
Dragele mele,eu doar v-am avertizat,faceti voi ce vreti,ca doar e nunta voastra:)) ;)) ...:)

ancamiresica
27.10.2009, 21:20:53
Am gresit eu luna,scuze,era vb de septembrie
Dragele mele,eu doar v-am avertizat,faceti voi ce vreti,ca doar e nunta voastra:)) ;)) ...:)

Nu stiam ca se fac nunti joia si Lacramioara are atatea torturi de dus tocmai in timpul saptamanii. De ce nu recunosti adevarul? Mare lucru. Poti sa-i faci reclama negativa si altfel. Insa tu ai inceput cu stangul, din minciuna in minciuna. Sa te credem pe cuvant atunci? Ai gresit luna, ai gresit si ziua:))?

Gabriela24
06.11.2009, 23:37:55
;-) Am crezut ca voi fi de ajutor cu acest sfat.Voi faceti ce vreti,ca doar e nunta voastra

Gabriela24
06.11.2009, 23:39:43
eu doar am spus ce am patit cu ea.Asta nu inseamna ca ii fac reclama negativa.Eu nu am nimic cu ea,doar ca am fost proasta si mi-am comandat tortul acolo./:)

Anne13
10.11.2009, 18:27:35
Intr-adevar cred ca e destul de scump... Noi vom avea din partea restaurantului cocktail-uri la primirea invitatilor (inca nu stiu de care), dar mi-ar placea sa am toata noaptea. Cu atat mai mult ca o sa am la inceput, ma gandesc ca lumea o sa tot ceara... Am vb cu patroana si a zis ca ma pune in legatura cu cineva, o sa vin cu detalii dupa. Ma rog sa nu fie f scump, caci se aduna cheltuielile :D
Nu sti cat te costa in plus cel care se ocupa?o sa ma anunti te rog si pe mine?[-o<

Anne13
12.11.2009, 00:00:20
eu doar am spus ce am patit cu ea.Asta nu inseamna ca ii fac reclama negativa.Eu nu am nimic cu ea,doar ca am fost proasta si mi-am comandat tortul acolo./:)
ai ajuns la ea si tu prin cineva ma gandesc doar nu ai cazut din avion la ea asa ca tot prin recomanare ai mers si din moment ce ai apelat la ea pers respectiva a fost multumita....sti cum e nici macar o data nu va putea fi multumita toata lumea..si cred ca in rolul de miresica esti cea mai dificila pers ca atunci esti stresata ai o gramada pe cap dar pt asta tre sa sti si aprecia efortul depus din partea celorlalti...eu am intrebato personal si a zis ca niciodata nu a avut probleme daca ar fi avut avea timp sa isi faca si ea un sait si multe altele e nevoita sa refuze de multe ori cateva nunti...nu tin cu ea sincer pt ca nu am dc dar tin cu dreptatea......asa ca fiecare e liber sa aleaga ce vrea is ft multe cofetari miresicilor nu tre sa apelati doar la ea...

Anne13
12.11.2009, 00:06:28
Ft interesant ca laa nunta ei nu a vazut manusile lui cela care ia adus tortul...o intrebare:ai avut timp din timpul dansului au petreceri sa ii intampini jos sa vezi daca au sau nu manusile si totusi ai vazut diferenta de la ceilalti ca au avut...eu stiu ca te cheama cand au adus tortul si la dus in restaurant nu te cheama in masinaa sa il vezi afara din timpul dansului.....am vazut ca ai avut doar 4 mesaje si astea toate contra acesta ti-a si fost scopul.......ipocrizia si minciuna ma deranjeaza mai ales ca e vb de nunta multor fete si e un sait minunat unde ne putem ajuta cu sfaturi pt a ne usura munca...oricum bafta sa ai in viata...

redfoxxy
13.11.2009, 18:12:21
Eu propun sa trecem peste aceste critici la adresa cofetariei Lacrimioara.
Nu cred varianta cu tortul adus fara manusi sau bla bla bla.
Jalnica abordare.
Suntem aici pentru a ne sprijini una pe alta si nu ca sa lasam anumite persoane sa distruga imaginea unor firme, cu "fapte" mai mult sau mai putin "reale".

Am fost o singura data la cofetaria respectiva ca sa intreb preturile.
Sincer mi-a placut ce am vazut.
Nu stiu daca va fi alegerea mea finala, dar mai am timp sa ma decid.

Iar doamna Lacrimioara mi-a fost recomandata din cateva parti, asa ca prefer sa vad ce ofera piata si apoi sa iau decizia.

redfoxxy
13.11.2009, 18:13:07
Super faina ideea cu coctailurile!

ancamiresica
13.11.2009, 20:24:34
Nu sti cat te costa in plus cel care se ocupa?o sa ma anunti te rog si pe mine?[-o<

Eu stiu ca barmanii din Heat se ocupa cu asta. Cereau parca 100 euro + consumatia. Sper sa nu va induc in eroare.

redfoxxy
18.11.2009, 10:28:15
S-a deschis astazi o noua cofetarie-patiserie.
Se numeste Riena sau ceva cu R.
E in capat la Nufaru langa o banca.
Si din cate am vazut pe fluturas fac doar produse naturale, fara conservanti si tampenii.
Tre sa mergem sa vedem si sa testam.
Plus ca in nufaru is mai multe pe aceeasi strada, deci daca nu ne place una pute merge la urmatoare.

Andra_Alexandra
18.11.2009, 22:12:16
S-a deschis astazi o noua cofetarie-patiserie.
Se numeste Riena sau ceva cu R.
E in capat la Nufaru langa o banca.
Si din cate am vazut pe fluturas fac doar produse naturale, fara conservanti si tampenii.
Tre sa mergem sa vedem si sa testam.
Plus ca in nufaru is mai multe pe aceeasi strada, deci daca nu ne place una pute merge la urmatoare.

Mai este o cofetarie/patiserie si in decebal, langa BAZAR e vizavi de statia de tramvai dintre decebal si olosig, se poate vedea din tramvai. Nu stiu cum sunt prajiturelele, dar scria pe geam ca sunt fara conservanti...acuma cine stie si cat este de adevarat :D

dramatzica
19.11.2009, 08:47:57
Mai este o cofetarie/patiserie si in decebal, langa BAZAR e vizavi de statia de tramvai dintre decebal si olosig, se poate vedea din tramvai. Nu stiu cum sunt prajiturelele, dar scria pe geam ca sunt fara conservanti...acuma cine stie si cat este de adevarat :D
Am vazut-o si eu pe asta de care vb... Oare cum o fi?
Si am auzit ca Lacrimioara si-a deschis o cofetarie in Nufarul, nu stiu exact unde...

Anne13
19.11.2009, 10:39:26
Am vazut-o si eu pe asta de care vb... Oare cum o fi?
Si am auzit ca Lacrimioara si-a deschis o cofetarie in Nufarul, nu stiu exact unde...
Acuma de cateva zile sa deschis........

redfoxxy
19.11.2009, 20:51:36
Acuma de cateva zile sa deschis........

Lacrimioara s-a deschis de ceva vreme, cred ca de vreo 2 saptamani.
Oricum am fost sa vad cam la ce pret e o caserola si mi se pare putin cam scump, 10 lei, dar vreau sa iau una sa vad cat is de bune.

Anne13
20.11.2009, 00:41:05
Oricum am fost sa vad cam la ce pret e o caserola si mi se pare putin cam scump, 10 lei, dar vreau sa iau una sa vad cat is de bune.
Eu am gustat si imi plac na stiti cum e gusturile nu se discuta.....

redfoxxy
24.11.2009, 10:16:12
Eu am gustat si imi plac na stiti cum e gusturile nu se discuta.....

Da, foarteee adevarat!

Anne13
24.11.2009, 12:13:38
La Danesa cu cat e o caserola?nu m-am interesat dar am primit la o nunta dar tot la Lacrimioara raman....cum am mai zis fetelor gusturile nu se discuta fiecare alege ce ii place....

adina_
24.11.2009, 21:44:34
buna miresici,:) cineva mi-a recomandat pt tort si prajituri pt nunta,cofetaria din sanmartin,si doamna se numeste Lacrimioara,stie cineva sa-mi spuna ce pretzuri are ,si sa-si dea cu parerea daca o cunoaste ,mersi ,pupici

Anne13
24.11.2009, 21:59:29
buna miresici,:) cineva mi-a recomandat pt tort si prajituri pt nunta,cofetaria din sanmartin,si doamna se numeste Lacrimioara,stie cineva sa-mi spuna ce pretzuri are ,si sa-si dea cu parerea daca o cunoaste ,mersi ,pupici
Mai sus discutam preturile pt praji la caserola 10lei si pt tort nu mai stiu sigur sigur pretul pt anu viitor...

blg2656
24.11.2009, 23:44:58

sa citesti si celelalte comentarii de la mirese, de un an sigur se discuta de dna Lacrimioara si prajiturile ei + celelalte cofetarii

L.

adina_
25.11.2009, 00:07:20
Mai sus discutam preturile pt praji la caserola 10lei si pt tort nu mai stiu sigur sigur pretul pt anu viitor...
ok mersi ,te pup

adina_
25.11.2009, 00:10:49
sa citesti si celelalte comentarii de la mirese, de un an sigur se discuta de dna Lacrimioara si prajiturile ei + celelalte cofetarii

L.
de un an?? ce inseamna asta ca ii ff buna sau ff rea ,mersi mult de mesaj,eu am auzit ca ii cea mai buna din zona la acest capitol,dar bine inteles ca nu toate gusturile sant la fel ,nu mi se pare scump caserola ,oricum eu am o nunta mica (in familie si catziva prietenii)...pusi

Anne13
25.11.2009, 12:00:12
de un an?? ce inseamna asta ca ii ff buna sau ff rea ,mersi mult de mesaj,eu am auzit ca ii cea mai buna din zona la acest capitol,dar bine inteles ca nu toate gusturile sant la fel ,nu mi se pare scump caserola ,oricum eu am o nunta mica (in familie si catziva prietenii)...pusi
Au fost pareri pro si contra dar eu stiu multe mirese care a apelat la ea si au fost ft multumite poti merge sa gusti iti cumperi o caserola si le inerci eu iti zic ca nu iti va parea rau......acuma a deschis in Nufaru e mai aproape....te mai poti interesa si in alte locuri sa vezi preturi cum arata asta daca ai timp....spor la pregatiri...

blg2656
25.11.2009, 14:28:44
Au fost pareri pro si contra dar eu stiu multe mirese care a apelat la ea si au fost ft multumite poti merge sa gusti iti cumperi o caserola si le inerci eu iti zic ca nu iti va parea rau......acuma a deschis in Nufaru e mai aproape....te mai poti interesa si in alte locuri sa vezi preturi cum arata asta daca ai timp....spor la pregatiri...

si eu din cate am citit 99% au fost pe deplin multumite!

Anne13
25.11.2009, 14:47:41
si eu din cate am citit 99% au fost pe deplin multumite!
Sti cum e nu poti multumi pe toata lumea......

redfoxxy
25.11.2009, 19:58:51
Sti cum e nu poti multumi pe toata lumea......

perfect de acord

redfoxxy
29.11.2009, 20:25:20
Eu stiu ca barmanii din Heat se ocupa cu asta. Cereau parca 100 euro + consumatia. Sper sa nu va induc in eroare.

Daca intra in buget, de ce nu.

adina_
02.12.2009, 20:35:45
buna miresici ,ce parere avetzi despre martipan?...cum va alegetzi tortul?

adina_
02.12.2009, 20:36:31
datzi-mi cava idei bune :)

Anne13
04.12.2009, 17:46:58
buna miresici ,ce parere avetzi despre martipan?...cum va alegetzi tortul?
iti place martipanul tie?acuma fiecare cum ii place eu una nu aleg martipan si tot la Lacrimioara mi-l fac...<:-P<:-P<:-P

Anne13
04.12.2009, 17:49:01
O sa vezi poze si cu martipan si fara si depinde si cu ce crema iti place cu nuca fara nuca.....is multe asta o sa alegi cand mergi sa dai comanda poate pana atunci mai face ceva nou si modele vezi tu<:-Pare poze poti vedea si la aspect iar crema sau cu ce ai vrea alegi tu....

Anne13
04.12.2009, 18:26:58
Iti dau adresa de hi5 a ei sa vezi poze cu toturile daca vrei.....<:-P

adina_
04.12.2009, 19:34:51
da-mi hi5 ei te rog sa vad ce poze are ,mersi mult ,eu vreau tortul alb ,nu nu stiu cum e martipanul ,doar am vazut poze si im place dar la gust nu stiu cum es sincer ,

adina_
04.12.2009, 19:52:15
tu ai ales tortul si prajiturile deja??oooo ce bine daca ii asa ,poi eu is in urma cu multe :(...da-mi si mie idei despre tort ,poate asa ma decid si eu mai repede :)

Anne13
04.12.2009, 20:06:41
tu ai ales tortul si prajiturile deja??oooo ce bine daca ii asa ,poi eu is in urma cu multe :(...da-mi si mie idei despre tort ,poate asa ma decid si eu mai repede :)
Imi place mult tortul cu crema de cafea cu foi si cu nuca.....asta e ft bun sa sti si cred ca raman la asta 85% din mirese am auzit ca il comanda acuma fiecare cu gusturile ei...dar cu siguranta nu it va parea rau ca ai ales-o asa bune prajituri jos palaria....acesta poate fi si alb si til decoreaza cu ciocolata ca si cum ar fi ceva broderie sau pune flori naturale si asa arata deosebit cum o sa ai tu buchetul sau ceva sa fie un contrast frumos...
Ai primit pm cu adresa?

ancamiresica
04.12.2009, 20:09:35
Imi place mult tortul cu crema de cafea cu foi si cu nuca.....asta e ft bun sa sti si cred ca raman la asta 85% din mirese am auzit ca il comanda acuma fiecare cu gusturile ei...dar cu siguranta nu it va parea rau ca ai ales-o asa bune prajituri jos palaria....acesta poate fi si alb si til decoreaza cu ciocolata ca si cum ar fi ceva broderie sau pune flori naturale si asa arata deosebit cum o sa ai tu buchetul sau ceva sa fie un contrast frumos...
Ai primit pm cu adresa?

Tort jos palaria! Am avut si eu ocazia sa gust ceva similar. O fi fost de la ea probabil. Buna alegere!

redfoxxy
04.12.2009, 20:10:16
Ai primit pm cu adresa?
Si eu vreau pm!

adina_
04.12.2009, 20:22:21
Ai primit pm cu adresa?
nuuu adina_ sant eu !! mai trimite-mi inca odata

Anne13
04.12.2009, 20:24:12
nuuu adina_ sant eu !! mai trimite-mi inca odata
oki acuma am trimis

Anne13
04.12.2009, 20:33:00
Tort jos palaria! Am avut si eu ocazia sa gust ceva similar. O fi fost de la ea probabil. Buna alegere!
sa sti ca e foarte bun foarte mult imi place si mie si il recomand cu toata increderea!<:-P<:-P<:-P

adina_
04.12.2009, 20:34:01
oki acuma am trimis
gata mersi ,acum l-am primit ,ma uit acum pusi

adina_
04.12.2009, 20:38:05
nu gaseste hi5 ei;((

Anne13
04.12.2009, 20:40:08
nu gaseste hi5 ei;((
asa scrie aclo sus adresa care ti-am dat-o und ma pot uita corect care e adresa ca nu ma pricep....

Anne13
04.12.2009, 20:43:52
Gresala e a mea... adresa este C...... Lacramioara....sper sa nu am probleme ca am scris-o aici....am gresit pe i cu a...
Incearca sa vezi merge acuma....^:)^^:)^

adina_
04.12.2009, 20:55:23
Gresala e a mea... adresa este C...... Lacramioara....sper sa nu am probleme ca am scris-o aici....am gresit pe i cu a...
Incearca sa vezi merge acuma....^:)^^:)^
am incercat si nu merge nici cum,incearca tu sa vezi pe tine te lasa ?? ,,poate la mine ii vro problema atunci ,ai intzeles numele meu de hi5 si mess?:)

Anne13
04.12.2009, 21:03:50
am incercat si nu merge nici cum,incearca tu sa vezi pe tine te lasa ?? ,,poate la mine ii vro problema atunci ,ai intzeles numele meu de hi5 si mess?:)
La mine merge asta e....am bagat si adesa de mes a ta....dar nu mi-ai dat accept,mai zi-o aodata eventual

Andra_Alexandra
05.12.2009, 00:33:53
dati-mi si mie plsssss hi5-ul Lacramioarei plsssssssssss^:)^^:)^

Anne13
05.12.2009, 10:59:09
Pai l-am dat fetelor daar cica nu e ala eu am pagina deschisa in fata mea si asa scrie doar Adina a putut vedea dar prin alta metoda.....acolo sus asa scrie C..... Lacra...ra ai inteles?incerca si tu...

adina_
05.12.2009, 18:00:21
ai primit pm??

riana22
07.12.2009, 10:10:56
Buna.Adresa de hi5 este cea corecta.

Andra_Alexandra
07.12.2009, 12:07:49
ai primit pm??

daaaaaa ms mult :*:*:*

Anne13
07.12.2009, 19:20:40
Fetelor a-ti vazut pozele cu torturile,va plac?

DeaF
08.12.2009, 22:49:25
Fetelor a-ti vazut pozele cu torturile,va plac?
pls adresa doamnei sa ma lamuresc si eu. Merci mult!

anca_eu
09.12.2009, 10:31:00
Va rog, imi da si mie cineva adresa Lacramioarei sa vad si eu despre ce e vorba?

katja_mvp
09.12.2009, 21:07:08
vreau si eu pm cu adresa ei de hi5 pls pls [-o<

j_oana86
12.12.2009, 13:54:12
fetelor, am fost azi l cofetaria lacrimioarei si am cumprat niste prajituri. Vreau sa va zic ca au fost atat de bune incat iubi meu, care nu e cel mai mare iubitor de dulce, aproape jumate din ele le/a infulecat. Totusi mi se pare scumpa o caserola la 11 lei 10 buc de praji sau 9,5 lei 8 buc de praji. In schimb, kg de tort e 35 lei, ceea ce mi se pare chiar acceptabil. Voi ce ziceti?

adina_
12.12.2009, 18:54:51
fetelor, am fost azi l cofetaria lacrimioarei si am cumprat niste prajituri. Vreau sa va zic ca au fost atat de bune incat iubi meu, care nu e cel mai mare iubitor de dulce, aproape jumate din ele le/a infulecat. Totusi mi se pare scumpa o caserola la 11 lei 10 buc de praji sau 9,5 lei 8 buc de praji. In schimb, kg de tort e 35 lei, ceea ce mi se pare chiar acceptabil. Voi ce ziceti?
buna,mie imi convine pretzul ,mai ales pt ca sant ff bune prajiturile:),ma gandesc ca si tortul ii la fel de bun ,si tu tot de la ea vrei sa cumperi pt nunta?...sau inca nu esti sigura?

dramatzica
13.12.2009, 13:07:34
deja e 11 lei caserola??:O
si noi tot mergeam in Sanmartin sa ne luam praji de la ea ca asa mult ne placea, pana ne-am scarbit deja de aceleasi :D dar asta nu inseamna ca nu sunt fff bune. dar cam scumpe... prea scumpe... si la 10 ron era mult sa dai la fiecare pers la nunta, se aduna... altii gen Danessa dadeau la 8 lei caserola, ea inca le scumpeste?
la tort mi se pare acceptabil pretul, mai ales ca imi place ffff mult un tort de al ei si stau pe ganduri sa imi comand la ea desi eu am tortul inclus in pret la meniu :-p

redfoxxy
13.12.2009, 16:47:18
Am fost acu o luna la o nunta si abia azi am aflat unde si-au facut prajiturile.
Cand le-am gustat am zis ca e clar, acolo mi le fac si eu.
Au fost facute la Scala.
Stie cineva preturi? Eu nu am timp sa merg decat peste 1 luna, dar daca ma puteti ajuta, as aprecia.
Multumesc!

liv19cris
13.12.2009, 22:50:10
Salutare tuturor!Am fost si noi la Lacramioara...intr-adevar de la 1 dec a scumpit caserola cu 1 ron si kg de tort cu 5 ron.Noi initial am zis ca vom comanda de la ea tortul, dar in mom cand am intrebat cam cate kg considera ca ar fi nec pt 200 de pers, ea ne-a raspuns ca o felie din tortul ei aprox 200gr (fiind cremos e si greu) ar fi pt o pers deci min 40 de kg...la restul cofetariilor ne-a zis ca o felie/pers aprox 100 gr, deci min 20 kg.Cred ca ne reorientam spre Mocca.Numai bine!

adina_
13.12.2009, 23:18:07
200 gr \ pers...mi se pare foarte mult...eu m-am gandit la 100-150gr pers cel mult,in fine si eu o sa vb cu ea ,si o sa vad ce zice ,tot la ea raman pt ca imi plac gustul prajiturilor .

adina_
13.12.2009, 23:21:02
deja e 11 lei caserola??:O
si noi tot mergeam in Sanmartin sa ne luam praji de la ea ca asa mult ne placea, pana ne-am scarbit deja de aceleasi :D dar asta nu inseamna ca nu sunt fff bune. dar cam scumpe... prea scumpe... si la 10 ron era mult sa dai la fiecare pers la nunta, se aduna... altii gen Danessa dadeau la 8 lei caserola, ea inca le scumpeste?
la tort mi se pare acceptabil pretul, mai ales ca imi place ffff mult un tort de al ei si stau pe ganduri sa imi comand la ea desi eu am tortul inclus in pret la meniu :-p
buna,despre ce tort vb de la Lacramioara ,ce compozitzie are ??...imi potzi spune ?

Gabriela24
14.12.2009, 11:16:24
:-& aceasta este adresa ei de hi5:
http://hi5.com/friend/p492410457--Cofetaria%20_Lacramioara--html

halal decoruri:))))=P~ =P~ #-o

anca_eu
14.12.2009, 11:35:10
mersi, s-a gandit cineva sa puna adresa. inca nu am intrat sa vad, tre sa imi dea accept.
O zi buna tuturor

l_nicoleta
14.12.2009, 12:11:34
Salutare tuturor!Am fost si noi la Lacramioara...intr-adevar de la 1 dec a scumpit caserola cu 1 ron si kg de tort cu 5 ron.Noi initial am zis ca vom comanda de la ea tortul, dar in mom cand am intrebat cam cate kg considera ca ar fi nec pt 200 de pers, ea ne-a raspuns ca o felie din tortul ei aprox 200gr (fiind cremos e si greu) ar fi pt o pers deci min 40 de kg...la restul cofetariilor ne-a zis ca o felie/pers aprox 100 gr, deci min 20 kg.Cred ca ne reorientam spre Mocca.Numai bine!
desi nu am nevoie pt. propria nunta, dar cred ca ma voi reorienta si eu . la lacrimioara s-au scumpit inadmisibil de mult.
tot am auzit de mocca. stiu ca ei duc si la carrefour. stiti careva unde anume este laboratorul mocca ?
merci mult

dramatzica
14.12.2009, 12:23:30
desi nu am nevoie pt. propria nunta, dar cred ca ma voi reorienta si eu . la lacrimioara s-au scumpit inadmisibil de mult.
tot am auzit de mocca. stiu ca ei duc si la carrefour. stiti careva unde anume este laboratorul mocca ?
merci mult
laboratorul mocca nu stiu unde e dar cofetaria e pe cantemir in spate la blocuri.... nu stiu exact strada, dar locuieste acolo o prietena de-a mea si pot intreba... ma gandesc ca acolo poti afla si de laborator...

l_nicoleta
14.12.2009, 12:24:53
laboratorul mocca nu stiu unde e dar cofetaria e pe cantemir in spate la blocuri.... nu stiu exact strada, dar locuieste acolo o prietena de-a mea si pot intreba... ma gandesc ca acolo poti afla si de laborator...
ar fi perfect
merci mult

dramatzica
14.12.2009, 12:31:33
buna,despre ce tort vb de la Lacramioara ,ce compozitzie are ??...imi potzi spune ?
de fapt sunt 2 torturi care imi plac: cel cu foi de bezea si crema de nuci/alune (ce o fi) e f bun dar ma gandesc ca e cam dificil de facut pt o nunta si mai e unu (pe asta cred ca l-as alege) cu mai multe tipuri de crema- are o crema de cioco si cu ceva crantanele de cioco prin ea, o crema de fructe, un strat de gem... e delicios!!! l-am gustat si la nunta unei prietene si la un alt eveniment si de fiecare data mi s-a parut deosebit.
acuma relativ la preturi, consider si eu ca nu era cazul sa le mai scumpeasca pe criza asta si mai ales ca oricum toata lumea se plangea ca sunt prea scumpe (or fi ele f bune dar cand faci o nunta te cam uiti), iar despre portia de 200g/pers mi se pare o aberatie, adica eu pe unde am intrebat toti au zis 100-120g/pers. daca totusi iti plac f mult torturile ei, poti sa iti calculezi tu cu 120g/pers si iese la 24kg si ii zici sa iti faca asa. eu cred ca o sa fie suficient... mai poti adauga 1-2kg in plus pt orice eventualitate, dar tot nu te ajunge la 40kg:O
decorurile nici mie nu imi plac!!! muuuuuuult prea incarcate torturile!!

j_oana86
14.12.2009, 12:59:26
Fetelor, eu ezitam intre mocca si lacrimioara. Dar mi se par muuult prea scumpe ale lacrimioarei, daca am 200 de pers si 11 lei caserola ajung la 20 de mil vechi numai caserolele cu praji, ceea ce mi se pare mult prea mult pt bugetul nostru, mai ales in timp de criza. Deci,cred ca voi alege mocca, mai ales ca la locul de munca anterior am avut ocazia sa gust din multe torturi de/ale lor si sunt chiar delicioase. Si la botezul nepoteilor mei tot de acolo am mancat tort si e delicios.
Laboratorul e situat tot acolo unde e si cofetaria, pe anatole france, nu stiu ce nr., e in cantemir, in spatele blocurilor acelora inalte, vis a vis cu statia de tramvai de pe muntele gaina, sau poate o idee un pic mai spre lotus, dar strada e in spatele blocurilor acelora inalte, trebuie sa va invartiti un pic.
Pupici

Andra_Alexandra
14.12.2009, 13:01:25
de fapt sunt 2 torturi care imi plac: cel cu foi de bezea si crema de nuci/alune (ce o fi) e f bun dar ma gandesc ca e cam dificil de facut pt o nunta si mai e unu (pe asta cred ca l-as alege) cu mai multe tipuri de crema- are o crema de cioco si cu ceva crantanele de cioco prin ea, o crema de fructe, un strat de gem... e delicios!!! l-am gustat si la nunta unei prietene si la un alt eveniment si de fiecare data mi s-a parut deosebit.
acuma relativ la preturi, consider si eu ca nu era cazul sa le mai scumpeasca pe criza asta si mai ales ca oricum toata lumea se plangea ca sunt prea scumpe (or fi ele f bune dar cand faci o nunta te cam uiti), iar despre portia de 200g/pers mi se pare o aberatie, adica eu pe unde am intrebat toti au zis 100-120g/pers. daca totusi iti plac f mult torturile ei, poti sa iti calculezi tu cu 120g/pers si iese la 24kg si ii zici sa iti faca asa. eu cred ca o sa fie suficient... mai poti adauga 1-2kg in plus pt orice eventualitate, dar tot nu te ajunge la 40kg:O

daaa...nici mie nu imi plac decorurile..toate parca sunt la fel. eu zic ca putea face si mai mult...la faima care o are, ma asteptam sa vad niste torturi incredibile ca si aspect.

j_oana86
14.12.2009, 13:01:45

mersi de mesaje, cand ne apucam de sunat si de intrebat iti voi cere si nr ca mi/e teama sa nu il ratacesc. filmuletul chiar e dragut, mersi^:)^

j_oana86
14.12.2009, 13:03:50
daaa...nici mie nu imi plac decorurile..toate parca sunt la fel. eu zic ca putea face si mai mult...la faima care o are, ma asteptam sa vad niste torturi incredibile ca si aspect.

Nu stiu daca ai intrat pe site-ul celor de la mocca, si nu ca as vrea sa le fac reclama, dar aspectul torturilor lor , cat si gustul, e chiar de calitate si e chiar f dragut.

Andra_Alexandra
14.12.2009, 13:06:10
de cofetaria din santandrei ce stiti ? am citit aici pe forum undeva ca este una langa terenul de fotbal :D si zice ca fac prajituri bune :)

j_oana86
14.12.2009, 13:15:03
de cofetaria din santandrei ce stiti ? am citit aici pe forum undeva ca este una langa terenul de fotbal :D si zice ca fac prajituri bune :)

Mama a comandat o tava de prajituri de acolo de ziua fratelui meu, prajiturile sunt bune, insa nu mi se pare ceva iesit din comun, nu stiu ce sa zic despre torturi insa, nu le-am vazut.

Anne13
14.12.2009, 14:08:59
Pai tu iti comanzi cate kg vrei eu calculez 150gr pt fiecare persoana eu mi-am facut contractul cu pretul vechi nu ma afectat scumpirea asta sa zicem deloc,care ati fi interesate mai stiu pe cineva care vace cu 6,5 lei le face acasa cred nu stiu sigura cineva mi-a zis si mie...

adina_
14.12.2009, 18:41:02
mersi ,sper sa si pot gusta:))....da ai dreptate si mie mi se pare ff mult 200gr\pers,iar scumpirea prajiturilor la fel ,mai ales pe criza asta,dar stii cum e lumea tot face nunta cu criza sau nu ,eventual se orienteaza in functzie de bugetul lor.,si in cazul asta cumpara din alta parte :) fiecare cu gustul lui,...eu m-am gandit si raman la ea ....dupa nunta va pun poza sa vedetzi tortul:) daca invatz pana atunci sa pun poza pt ca nu stiu:D

luluka
14.12.2009, 20:14:35
Hmmm!!! Pai, eu nici n-am semnat contractul cu sala, ca deja am vorbit pt tort si prajituri :D. Trebuie sa recunosc insa ca aici avem noroc, le face o verisoara a lui iubi, ca are laborator. Si de ex. pt tort a zis ca pot sa-mi caut ce model vreau eu pe net ca asa mi-l face, deci e super ok. Pretul la fel.
Tot de la ea stiu ca se calculeaza cam 100 gr./persoana la tort, iar in ceea ce priveste martipanul, aici sunt doua chestii: este martipanul martipan care are gustul specific de migdale, nu e chiar alb si e si mai scump si este icing care e alb la culoare, e dulce, nu amarui si bineinteles e mai ieftin.

Gabriela24
26.12.2009, 15:38:50
Fetelor tocmai am intrat pe site-ul cofetariei Danessa.Incercati si voi pe www.danessa.ro (http://www.danessa.ro). Eu zic ca merita
Au intr-adevar decoruri frumoase...;-)

Andra_Alexandra
27.12.2009, 01:20:19
Fetelor tocmai am intrat pe site-ul cofetariei Danessa.Incercati si voi pe www.danessa.ro (http://www.danessa.ro). Eu zic ca merita
Au intr-adevar decoruri frumoase...;-)

Daaa, torturile sunt frumoase, au decoruri super, fata de Lacramioara, adica din ce am vazut eu pe hi5. Bineinteles, conteaza decorul, dar si gustul, de fapt cred ca amandoua sunt oarecum la fel de importante. Nu stiti preturile la kg de tort la Danessa ? La Lacramioara e 35, zicea Oana. Fetelor, voi unde va faceti tortul ??? Si cam cum cat timp inainte se incheie contractul ?

Anne13
27.12.2009, 15:17:47
Daaa, torturile sunt frumoase, au decoruri super, fata de Lacramioara, adica din ce am vazut eu pe hi5. Bineinteles, conteaza decorul, dar si gustul, de fapt cred ca amandoua sunt oarecum la fel de importante. Nu stiti preturile la kg de tort la Danessa ? La Lacramioara e 35, zicea Oana. Fetelor, voi unde va faceti tortul ??? Si cam cum cat timp inainte se incheie contractul ?
Pai gusturile nu se discuta.......

Andra_Alexandra
27.12.2009, 17:42:31
Pai gusturile nu se discuta.......

Inteleg, gusturile nu se discuta..dar sa fim sincere, dintre pozele care le-am vazut pe hi5 de la lacramioara si cele de la danessa, care sunt mai faine ? Sau nu ti se pare ca cele de la lacramioara au cam acelasi decor la toate ? La danessa sunt mai diversificate, nu stiu acuma cum sunt la gust torturile nici la danessa, nici la lacramioara, dar pt decoruri dau un plus pt danessa,fara suparare...parerea mea, gusturile mele :))=))

andymatei
27.12.2009, 22:45:33
Inteleg, gusturile nu se discuta..dar sa fim sincere, dintre pozele care le-am vazut pe hi5 de la lacramioara si cele de la danessa, care sunt mai faine ? Sau nu ti se pare ca cele de la lacramioara au cam acelasi decor la toate ? La danessa sunt mai diversificate, nu stiu acuma cum sunt la gust torturile nici la danessa, nici la lacramioara, dar pt decoruri dau un plus pt danessa,fara suparare...parerea mea, gusturile mele :))=))

Noi am avut si tortul si prajiturile de la Danessa si au fost foarte gustoase...daca va ajuta cu ceva informatia :);;)

Anne13
27.12.2009, 23:21:30
Pai decorul ti-l face cum doresti tu eu zic ca gusturile nu se discuta din moment ce atata lume comanda inseamna ca e fruumos si mai ales bun,nu tin cu ea ca nu o cunosc personal dar imi place si acolo mi le voi face.....

Andra_Alexandra
27.12.2009, 23:43:32
Noi am avut si tortul si prajiturile de la Danessa si au fost foarte gustoase...daca va ajuta cu ceva informatia :);;)

Normal ca ne ajuta, e binevenita orice informatie, mai ales ca voi ati trecut prin asa ceva, ne puteti sfatui si voi, ca doar de-aia cerem pareri :D ca mai sunt si contradictii, asta e...de-aia cum tot zice anamaria, de fapt subliniaza, gusturile nu se discuta :))

annebella_wed
04.01.2010, 04:04:30
Buna fetelor, pot sa va spun ca eu am umblat pe la toate cofetariile si laboratoarele private din oras, si va spun sincer, deja am intoxicatie de prajuturi de cate am gustat, si cu toate astea sunt foarte prost impresionata de toate cofetariile noastre.Singurele care mi se par promitatoare sunt cofetaria Mocca si Lacrimioara la care variaza preturile intre 30-36 lei kg de tort. Cat despre caserole astea sunt la 9 lei cu 8-10 prajituri si la 10 sau 11 lei cu 10-12 prajuturi.
Dar cu toate astea nu m-am putu hotara cine sa imi faca un tort mai ciudat numit tipsy topsy care sa fie si bun pe interior.

Deci caut in continuare cofetarie care sa stie sa faca un tort aspecutos dar si frumos.

Succes in continuare.

dramatzica
04.01.2010, 09:25:51
am auzit eu pe cineva vorbind despre o cofatarie sau laborator in Salonta. din pacate nu stiu detalii, doar am auzit ca ti se face gura apa cand papi de la ei... parca zicea ca sunt din Ungaria cei care fac acolo... nu mai stiu exact, dar sunt f profi. mi-a zis o fata care a fost la o nunta si aveau praji de acolo, dar nu a apucat sa intrebe mai multe. poate aflati voi...

blg2656
04.01.2010, 12:25:16
pentru nunta mea am fost la danesa, si le-am spus exact ce sa contina tortul meu si le-am mai dus o poza cu exteriorul cum il doresc. Exact asa a iesit :D

Andra_Alexandra
04.01.2010, 12:32:35
pentru nunta mea am fost la danesa, si le-am spus exact ce sa contina tortul meu si le-am mai dus o poza cu exteriorul cum il doresc. Exact asa a iesit :D

Si la danessa cat e kg de tort ? :D

Anne13
04.01.2010, 13:33:47
Buna fetelor, pot sa va spun ca eu am umblat pe la toate cofetariile si laboratoarele private din oras, si va spun sincer, deja am intoxicatie de prajuturi de cate am gustat, si cu toate astea sunt foarte prost impresionata de toate cofetariile noastre.Singurele care mi se par promitatoare sunt cofetaria Mocca si Lacrimioara la care variaza preturile intre 30-36 lei kg de tort. Cat despre caserole astea sunt la 9 lei cu 8-10 prajituri si la 10 sau 11 lei cu 10-12 prajuturi.
Dar cu toate astea nu m-am putu hotara cine sa imi faca un tort mai ciudat numit tipsy topsy care sa fie si bun pe interior.

Deci caut in continuare cofetarie care sa stie sa faca un tort aspecutos dar si frumos.

Succes in continuare.
Eu am ales sa mi le fac la Lacramioara si am stabilit cu ea cce dores sa contina tortul si cum sa fie imbracat si ca decor aleg ceva flori naturale.....si praji la caserola tot la ea am ramas pt 1 leu in plus nu ma duc mai sus dar stau linistita ca sunt ceva de calitate si le va placea tuturor cu siguranta......va doresc bafta si multa rabdare inn pregatiri....

nadiat
06.01.2010, 21:32:54
buna fetelor
cum stati cu avansul pentru prajituri? cu cat timp inainte se da avansul ca eu abia acum incep sa ma gandesc unde sa mi le fac?
tortul il fac la lacramioara, dar cu prajiturile nu m-am hotarat...apropo,ati auzit de vreo doamna din decebal care face prajituri cu 5,5 ron caserola de 10 buc? maine imi aduce mama o caserola de la doamna ca sa gust si eram curioasa daca stie cineva ceva.

aandradaa
06.01.2010, 21:42:15
Si la danessa cat e kg de tort ? :D

Azi am fost la Danessa unde mi sa spus ca se vor scumpii toate produsele..

Preturile sunt: caserola 5-600 gr 10 ron
: tortulet 900 gr -15 ron
Tort :cioc/frisca- 4 ron felia (150 gr)
: martipan 5 ron felia (150 gr)
Decor : trandafir martipan 3.5 ron

E scump ? Ieftin? (e prima cofetarie la care am mers ca eram in zona.. )
La toate cofetariile se plateste separat decorul?????

Voi ce ati gasit pana acum??? puneti si voi preturi pe unde ati fost.. pt asta e forumul ca sa ne scutim de alergat aiurea.. :D

Apropo sper ca nu se considera reclama ca am scris preturile.. :(

luluka
06.01.2010, 22:13:02
Azi am fost la Danessa unde mi sa spus ca se vor scumpii toate produsele..

Preturile sunt: caserola 5-600 gr 10 ron
: tortulet 900 gr -15 ron
Tort :cioc/frisca- 4 ron felia (150 gr)
: martipan 5 ron felia (150 gr)
Decor : trandafir martipan 3.5 ron

E scump ? Ieftin? (e prima cofetarie la care am mers ca eram in zona.. )
La toate cofetariile se plateste separat decorul?????

Voi ce ati gasit pana acum??? puneti si voi preturi pe unde ati fost.. pt asta e forumul ca sa ne scutim de alergat aiurea.. :D

Apropo sper ca nu se considera reclama ca am scris preturile.. :(

Nu e scump, iese cam 26-27 lei/kg tortul. Nu stiu cat sunt de bune, cred ca o singura data am mancat prajituri de acolo, dar aia a fost demult.
Nu cred ca ar trebui platit separat decorarea tortului, daca nu vrei ceva foarte deosebit.
Nu ti-a zis cam la cat ai iesi cun tort pt x persoane?

aandradaa
06.01.2010, 22:21:08
Nu e scump, iese cam 26-27 lei/kg tortul. Nu stiu cat sunt de bune, cred ca o singura data am mancat prajituri de acolo, dar aia a fost demult.
Nu cred ca ar trebui platit separat decorarea tortului, daca nu vrei ceva foarte deosebit.
Nu ti-a zis cam la cat ai iesi cun tort pt x persoane?

Nu.. mi-a spus ca felia e 150 gr deci asta ar veni 150 gr /persoana. Si mi-a spus ca decorul e separat, deaceea am intrebat cat e trandafirul... Deci, daca vreau un tort de martipan cu "voal" de trandafiri .. mai costa trandafiri 105 ron (30 buc)
Sa vedem la cat se scumpesc.. mi-a spus ca comanda se da cu 2 luni inainte.

Anne13
06.01.2010, 22:48:23
Nu.. mi-a spus ca felia e 150 gr deci asta ar veni 150 gr /persoana. Si mi-a spus ca decorul e separat, deaceea am intrebat cat e trandafirul... Deci, daca vreau un tort de martipan cu "voal" de trandafiri .. mai costa trandafiri 105 ron (30 buc)
Sa vedem la cat se scumpesc.. mi-a spus ca comanda se da cu 2 luni inainte.
Pai felia de tort tu alegi cat vrei sa fie intre 120gr si 160gr cam asa am auzit ca se procedeaza dar poate fi si mai mica de 150gr si sa nu uitati si de tortul nasilor care doriti sa dati sa il puneti in calcul si aceela.....

dramatzica
12.01.2010, 20:51:23
nu ma pot hotari daca sa dau prajituri invitatilor la plecare sau minitortulete... tortuletele sunt mai elegante, dar mi-e teama ca nu o sa fie pe gustul tuturor. si apropo' cam cate gr trebuie sa aiba un tortulet?

aandradaa
12.01.2010, 20:54:34
nu ma pot hotari daca sa dau prajituri invitatilor la plecare sau minitortulete... tortuletele sunt mai elegante, dar mi-e teama ca nu o sa fie pe gustul tuturor. si apropo' cam cate gr trebuie sa aiba un tortulet?

Un tortulet are 900 gr si merge la 2 pers, dar trebui e sa te gandesti l cazurile cand ai 1 invitat, sau 3... va trebui in ambele cazuri sa dai 2 buc.. nush daca pana la urma merita.. si eu ma gandisem la tortulet 15 lei si palinca... totusi cred ca raman la caserola si persoana + palinca la 2 pers..

dramatzica
12.01.2010, 20:58:19
da intr-adevar e mai ciudat cu tortulete...
si eu vreau sa dau cate o caserola la fiecare invitat.

aandradaa
12.01.2010, 21:00:28
Apropo eu am mai fost la cofetaria Perla si Scala si peste tot mi-au cam dat cu flit cand au auzit ca am nunta in septembrie, spunand ca oricum se vor scumpii ..Asa ca iau o pauza de la cautatul prajiturilor si a tortului.

Scala (niste preturi :O ).. 12 ron / caserola
4 ron felia tort martipan/100 gr
3.5 ron felia tort frisca sau cioco/100 gr

Perla: 9 ron caserola (peste 100 buc 8 ron caserola)
tort martipan 880-900 ron/200 persoane...mi-a calculat la pers si nu a vrut sa-mi spuna cat are felia sau cum calculeaza...:O :O

amalia_amina
12.01.2010, 21:14:40
Sfatul meu e sa nu va riscati cu prajituri sau torturi de la anumite cofetarii, oricare ar fi pretul lor. Exista acele cofetarii consacrate cum ar fi Danessa, Mocca si prajiturile de la Lacramioara cu care sigur nu veti da gres. Sa nu va para mai tarziu rau... Convindeti-va, gustati in mai multe locuri, insa sa nu va influenteze prea mult pretul in alegerea lor. Important e sa fie pe placul majoritatii si sa nu fie cum ar fi cele de la S... sau B.... E strict parerea mea, am mancat multe torturi si prajituri la nunti insa cele de care mereu mi-am amintit cat de gustoase au fost sunt cele de la cofetariile mai sus mentionate.

aandradaa
12.01.2010, 21:23:32
Sfatul meu e sa nu va riscati cu prajituri sau torturi de la anumite cofetarii, oricare ar fi pretul lor. Exista acele cofetarii consacrate cum ar fi Danessa, Mocca si prajiturile de la Lacramioara cu care sigur nu veti da gres. Sa nu va para mai tarziu rau... Convindeti-va, gustati in mai multe locuri, insa sa nu va influenteze prea mult pretul in alegerea lor. Important e sa fie pe placul majoritatii si sa nu fie cum ar fi cele de la S... sau B.... E strict parerea mea, am mancat multe torturi si prajituri la nunti insa cele de care mereu mi-am amintit cat de gustoase au fost sunt cele de la cofetariile mai sus mentionate.

Eu am intrat ca aveam treaba prin oras si deaceea, dar cele de la S arata ok, cele de la P insa nush.. nu prea m-au convins, nici pe mine.. eu sincer pana acum sunt 99% pro D.. dar pana se hotarasc astia cu taxa pe dulciuri +scumpiri ca nu am ce face, nu pot incheia contract..

dramatzica
12.01.2010, 21:28:07
si eu ma gandesc tot la Danessa...la Lacrimioara imi place tare mult gustul dar nu si decorul... cel putin ce am vazut pe site. stiu ca nu face cu marcipan (cum as vrea eu) dar ce alta varianta as mai avea? ciocolata alba sau zahar din ala:-s nu prea stiu cum arata...

aandradaa
12.01.2010, 23:57:54
si eu ma gandesc tot la Danessa...la Lacrimioara imi place tare mult gustul dar nu si decorul... cel putin ce am vazut pe site. stiu ca nu face cu marcipan (cum as vrea eu) dar ce alta varianta as mai avea? ciocolata alba sau zahar din ala:-s nu prea stiu cum arata...

Mai sunt alte variante, dar nu garantez, o sa merg sa vad si eu dupa ce se hotarasc astia cu scumpirea, este una in Santandrei, mai am o varianta in Marghita..oricum cum am spus 99% sunt pt Danessa dar tot ma mai interesez.. :D

grifend
13.01.2010, 11:54:45
Eu am intrat ca aveam treaba prin oras si deaceea, dar cele de la S arata ok, cele de la P insa nush.. nu prea m-au convins, nici pe mine.. eu sincer pana acum sunt 99% pro D.. dar pana se hotarasc astia cu taxa pe dulciuri +scumpiri ca nu am ce face, nu pot incheia contract..
Va recomand danesa, are cele mai bune preturi referitor la calitate si design. A adus o cofetareasa din Germania si are niste retete extraordinare. Am fost la revelion la silver si am mancat tort de la ei. E ceva extraordinar. Mai bun decat de la lacramioara de mii de ori.

aandradaa
13.01.2010, 13:10:43
Va recomand danesa, are cele mai bune preturi referitor la calitate si design. A adus o cofetareasa din Germania si are niste retete extraordinare. Am fost la revelion la silver si am mancat tort de la ei. E ceva extraordinar. Mai bun decat de la lacramioara de mii de ori.

Ahh daaa... asta mi s-a spus si mie, ca cofetareasa asta din Germania face niste decoruri super si are retete foarte bune... dar asteptam ca inca nu poti da comanda.. fir`ar ! Stiu ca au si suporturi noi pt torturi, desi eu nu-l vreau pe suporturi ..

dramatzica
13.01.2010, 13:48:02
Ahh daaa... asta mi s-a spus si mie, ca cofetareasa asta din Germania face niste decoruri super si are retete foarte bune... dar asteptam ca inca nu poti da comanda.. fir`ar ! Stiu ca au si suporturi noi pt torturi, desi eu nu-l vreau pe suporturi ..
Cum adica nu poti da comanda?
Si cand o sa se poata? Eu as vrea sa scap de grija asta ca nu mai am asa mult pana la nunta...
O sa merg azi sa vb si eu cu ei.

grifend
13.01.2010, 14:52:15
Si cand o sa se poata? Eu as vrea sa scap de grija asta ca nu mai am asa mult pana la nunta...
Ai nunta la cervantes?
Unde e?
La iesire din Baile Felix?
Nu ai in meniu inclus si tortul pe care ti-l alegi de la marco polo?

miresica11
13.01.2010, 15:11:21
nu te stresa asa tare, mai ai timp destul din cate vad ;-) Eu de exemplu am rezervat suportul cu o luna inainte iar comanda pt tort si praji am dat-o cu o saptamana inainte de nunta. :)>-

Gabriela24
15.01.2010, 20:03:28
Fetelor,la Danessa se poate da comanda,dar puteti sa reveniti ulterior pt a schimba modelul..ce stiu eu,inainte cu o sapt sau doua de nunta
Vor fi si la expomariage,din cate am inteles,cu modelele pe care le va face aceasta noua cofetara.
Puteti sa va alegeti de acolo,chiar daca inainte ati dat comanda la alt model.
Succes la pregatiri!!;-)

Andra_Alexandra
15.01.2010, 23:44:50
eu totusi cred ca raman la danessa pt tort.... oare suportul se inchiriaza ? sau cum se face ?

Anne13
16.01.2010, 11:32:39
Fetelor,la Danessa se poate da comanda,dar puteti sa reveniti ulterior pt a schimba modelul..ce stiu eu,inainte cu o sapt sau doua de nunta
Vor fi si la expomariage,din cate am inteles,cu modelele pe care le va face aceasta noua cofetara.
Succes la pregatiri!!;-)
Aaaaaaaa pt aia ai zis acum o luna ca Lacramioara nu este bune si este neserioasa pt ca esti din partea Danesei trebuia sa zici asa nu sa acuzi pe cineva ca este neserios si nu ti-a adus tie tortul la timp si nu era cum il doresti tu.........pentru a da un sfat tre sa fi serios nu sa zici de rau de careva fara sa sti......o zi buna tuturor.......

Andra_Alexandra
16.01.2010, 17:55:43
Aaaaaaaa pt aia ai zis acum o luna ca Lacramioara nu este bune si este neserioasa pt ca esti din partea Danesei trebuia sa zici asa nu sa acuzi pe cineva ca este neserios si nu ti-a adus tie tortul la timp si nu era cum il doresti tu.........pentru a da un sfat tre sa fi serios nu sa zici de rau de careva fara sa sti......o zi buna tuturor.......

No bine acuma, se gasesc tot felu de persoane care isi fac cont aici doar pt a-si face reclama sau a face antireclama :( din pacate...

Andra_Alexandra
16.01.2010, 18:02:22
Succes la pregatiri!!;-)

si cand iti aduce tortu, iti aduce o combinatie intre modelele care le-ai tot ales si dup-aia te-ai razgandit ? :)) scuze ca is rea, da atunci de ce mai trebe sa iti alegi un model cu atata timp inainte cand poti sa mergi si cu 2 sapt inainte sa spui exact ce iti trebe/doresti :( de suporturi nu mai zice nimeni nimic ? aaaaa si inca ceva, are ceva daca merg numai prin mai sa semnez contractu pt tort ?

AncaPop
16.01.2010, 19:16:32
Imi spune cineva si mie unde pot sa gasesc cele mai bune praji si torturi in Oradea si la preturi cat de cat ok?:D

Anne13
16.01.2010, 19:45:01
Imi spune cineva si mie unde pot sa gasesc cele mai bune praji si torturi in Oradea si la preturi cat de cat ok?:D
Te poti uita in spate la mes anteriore au fost zise cateva pareri ......Danesa...Lacramioara....Moca nu mai stiu care cel mai bine mg personal si te sacrifici si iti cumperi cate o caserola si asa o sa vezi care ti se par mai bune pt ca gusturile nu se discuta.....sper ca ti-am fost de ajutor...spor la pregatiri....:D

Anne13
16.01.2010, 19:46:58
No bine acuma, se gasesc tot felu de persoane care isi fac cont aici doar pt a-si face reclama sau a face antireclama :( din pacate...
Daca mai ti minte sti ce mesaj a dat ca L nu e buna pt ca ea a luat teapa cand colo face reclama la alta asta e tare de tot...:-&noi sa fim sanatoase vorba aia.......

AncaPop
16.01.2010, 19:53:31
Aha..ai dreptate,trebuie mers si gustat
\:D/Mersy oricum!

Anne13
16.01.2010, 20:01:50
Aha..ai dreptate,trebuie mers si gustat
\:D/Mersy oricum!
Cu multa placere asta e sfatul meu...gusti numai bine vezi cu ochii tai si aspectul si ramai la care esti multumita.......

Andra_Alexandra
16.01.2010, 22:16:57
Daca mai ti minte sti ce mesaj a dat ca L nu e buna pt ca ea a luat teapa cand colo face reclama la alta asta e tare de tot...:-&noi sa fim sanatoase vorba aia.......

Daaa, tin minte, da no vezi..pe fiecare cu cat il duce capu...

Anne13
16.01.2010, 22:25:07
Daaa, tin minte, da no vezi..pe fiecare cu cat il duce capu...
Sa sti.....oricum fiecare va alge e ii va place pana la urma si parerile sa fie cele reale dupa nu cum au fost altele si dupa un timp oricum isi da cu firma in cap........<:-P

aandradaa
16.01.2010, 23:29:51
Of fetele stiti care-i partea cea mai neplacuta ? Din cauza celor cu conturi facute pt a face reclama sau invers, incepem sa ne suspectam intre noi si nici nu mai stim informatia cui s-o luam de buna.. pana la urma ne certam intre noi si e pacat ca si asa suntem stresate iar site-ul asta ar trebui sa ne ajute..

Anne13
17.01.2010, 11:23:28
Of fetele stiti care-i partea cea mai neplacuta ? Din cauza celor cu conturi facute pt a face reclama sau invers, incepem sa ne suspectam intre noi si nici nu mai stim informatia cui s-o luam de buna.. pana la urma ne certam intre noi si e pacat ca si asa suntem stresate iar site-ul asta ar trebui sa ne ajute..
Tocmai asta este situatia nu sti ce sa crezi dar pe tipa acceaia de la Danesa ne-am pins asta ii ziceam si la fete mai sus......cel mai bine e sa mg sa gusti si sa vezi tu cu ochii tai si care iti place tie aia cumperi...din pacate multe sfaturi sunt false pt ca fac reclama.........:[email protected]

Andra_Alexandra
19.01.2010, 00:28:17
Fetele, ce parere aveti despre inghetata la nunta ?

dramatzica
19.01.2010, 07:06:51
Fetele, ce parere aveti despre inghetata la nunta ?
si eu am vrut initial sa dau inghetata cateva globuri o data cu tortul sau sa fac cupe de inghetata si sa le dau mai repede intre felurile din meniu, dar se cam aduna cheltuielile si am cam renuntat :D
o sa am fantana de ciocolata si masa cu fructe... eu zic ca ajunge :)

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 07:39:52
buna scumpelor,eu am avut inghetata la nunta,si pot sa spun ca toata lumea s-a bucurat de ea.am avut inghetata cu frisca si ciocolata,cu lamaie si cu capsuni.eu zic ca merge f bn la nunta inghetata mai ales daca nunta o ai vara;-) ;-) ;-) .va doresc sa aveti nunti superbe si sa va iubiti din ce in ce mai mult cu trecerea timpului>:D< >:D< >:D<

Andra_Alexandra
19.01.2010, 13:01:46
si eu am vrut initial sa dau inghetata cateva globuri o data cu tortul sau sa fac cupe de inghetata si sa le dau mai repede intre felurile din meniu, dar se cam aduna cheltuielile si am cam renuntat :D

Si eu am vrut fantana de ciocolata, da dup-aia am zis ca decat fantana de ciocolata, mai bine inghetata, ca poate ciocolata nu trece ca va fi cald, da inghetata e bine venita, mai ales ca e vara...M-am gandit sa vb cu ceva distribuitor sa iau cate o cutie sau doua de 5000 ml si sa fie de cioco, frisca, capsuni, in principiu, piscoturi, sau betisoare de-alea cu finetti si ceva topping..mai vad eu ce idei imi vin, oricum am vb cu tipu de la sala si el a zis ca are conditii de depozitare a inghetatei, are boluri, deci daca vreau si inghetata, pot linistita. Acum mai trebe doar sa-l conving pe miresoi, ca el nu prea e de-acord, ca el nu a mai mancat pana acum inghetata la nici o nunta :))

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 13:09:31
Si eu am vrut fantana de ciocolata, da dup-aia am zis ca decat fantana de ciocolata, mai bine inghetata, ca poate ciocolata nu trece ca va fi cald, da inghetata e bine venita, mai ales ca e vara...M-am gandit sa vb cu ceva distribuitor sa iau cate o cutie sau doua de 5000 ml si sa fie de cioco, frisca, capsuni, in principiu, piscoturi, sau betisoare de-alea cu finetti si ceva topping..mai vad eu ce idei imi vin, oricum am vb cu tipu de la sala si el a zis ca are conditii de depozitare a inghetatei, are boluri, deci daca vreau si inghetata, pot linistita. Acum mai trebe doar sa-l conving pe miresoi, ca el nu prea e de-acord, ca el nu a mai mancat pana acum inghetata la nici o nunta :))

bv,pe aici prin bacau se da la nunti inghetata,chiar e f bn venita.sa ai o nunta superba>:D< >:D< >:D< >:D<

Andra_Alexandra
19.01.2010, 13:32:57
bv,pe aici prin bacau se da la nunti inghetata,chiar e f bn venita.sa ai o nunta superba>:D< >:D< >:D< >:D<

Ms ms, tie cata inghetata ti-a trebuit ? eu am zis ca socotesc 30 gr un glob :D e mult, putin ?

aandradaa
19.01.2010, 13:47:30
Noah acum daca tot mi-ati implantat idea, spuneti-mi si mie cand se da, cata se da.. etc.. eu nu am mancat niciodata inghetata la nunta, dar la miresoi i-a placut ideea, tot el mi-a spus ca in general la nunta barbatii daca beau nu mananca dulce deci probabil nu vor manca inghetata..

Vreau inghetata la nunta! :D :D

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 13:50:12
Ms ms, tie cata inghetata ti-a trebuit ? eu am zis ca socotesc 30 gr un glob :D e mult, putin ?

ok,asteapta doar un picut sa gasesc caietele in care am notat totu.am 4 caiete studentesti in care am notat tot tot.e asa de fain acum cand ma mai uit prin ele...;-)

Andra_Alexandra
19.01.2010, 13:51:50
ok,asteapta doar un picut sa gasesc caietele in care am notat totu.am 4 caiete studentesti in care am notat tot tot.e asa de fain acum cand ma mai uit prin ele...;-)

Daaa, si eu am o agenda in care notez tooooooot

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 13:52:43
Noah acum daca tot mi-ati implantat idea, spuneti-mi si mie cand se da, cata se da.. etc.. eu nu am mancat niciodata inghetata la nunta, dar la miresoi i-a placut ideea, tot el mi-a spus ca in general la nunta barbatii daca beau nu mananca dulce deci probabil nu vor manca inghetata..

Vreau inghetata la nunta! :D :D

barbatii nu mananca?????????????hm.si dupa nunta unchii mei ne ziceau ca am fost tare inspirati cu inghetata;-) .plus ca inainte de nunta noastra am fost la o nunta si s-a dat inghetata,eu in ac timp ii urmaream pe barbati:D pt ca mai auzisem asta ca vai ei nu mananca.nu a fost asa si am luat ac decizie>:D<

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 13:53:15
Daaa, si eu am o agenda in care notez tooooooot

f bn,te apreciez pt asta,ins ca esti f organizata>:D<

Andra_Alexandra
19.01.2010, 13:54:00
barbatii nu mananca?????????????hm.si dupa nunta unchii mei ne ziceau ca am fost tare inspirati cu inghetata;-) .plus ca inainte de nunta noastra am fost la o nunta si s-a dat inghetata,eu in ac timp ii urmaream pe barbati:D pt ca mai auzisem asta ca vai ei nu mananca.nu a fost asa si am luat ac decizie>:D<

Si eu cand i-am spus la varu-meu ca vreau sa dau inghetata s-a bucurat, a zis ca numai la constanta a mancat inghetata la nunta :)) dar a mancat pe rupteeee :)) si are 22 ani :P

Andra_Alexandra
19.01.2010, 13:57:24
f bn,te apreciez pt asta,ins ca esti f organizata>:D<

Daa, chiar ca, iubi meu tot rade de mine, cum aflu ceva, cum scot agenda si notez :)) cand am fost la arad, am notat pe telefon bijuteriile la care am fost si cand am ajuns acasa am notat in agenda fiecare cu cat are gramu de aur, ca sincer, am si alte probleme pe cap si nu tin minte atatea detalii, si apoi decat sa le incurc, mai bine notez :)) si oricum peste 3-4 luni voi fi asa de stresata, ca nu o sa stiu de unde sa le iau...poate is mai ciudata, dar asa stiu ca nu dau gres :))

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 14:02:43

noi am avut de pers cam 80 gr si a mai si ramas multa >:D< >:D< >:D<

aandradaa
19.01.2010, 14:04:24

hahahahhahah .. defapt da, doar sunt barbati (una zic si alta fac) :D:D
>:D<

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 14:04:54
Daa, chiar ca, iubi meu tot rade de mine, cum aflu ceva, cum scot agenda si notez :)) cand am fost la arad, am notat pe telefon bijuteriile la care am fost si cand am ajuns acasa am notat in agenda fiecare cu cat are gramu de aur, ca sincer, am si alte probleme pe cap si nu tin minte atatea detalii, si apoi decat sa le incurc, mai bine notez :)) si oricum peste 3-4 luni voi fi asa de stresata, ca nu o sa stiu de unde sa le iau...poate is mai ciudata, dar asa stiu ca nu dau gres :))

asa facea si al meu>:D< ,acum mai ia caietele si se uita si e tare mandru.e fain ca dupa nunta sa te uiti si sa citesti tot ce ai facut >:D< >:D< >:D<

Andra_Alexandra
19.01.2010, 14:05:39
noi am avut de pers cam 80 gr si a mai si ramas multa >:D< >:D< >:D<

Da cate pers ai avut ? si cata ai cumparat ? Eu daca socotesc 30 gr globul, pun 3 globuri e 90 gr pe persoana, ajunge ?

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 14:05:56
hahahahhahah .. defapt da, doar sunt barbati (una zic si alta fac) :D:D
>:D<

tocmai,tata la ac nunta cand a auzit ca e inghetata i-a zis mamei ca i-o da si pe a lui,cand a venit inghetata a uitat ce a zis:D :D :D

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 14:08:04
Da cate pers ai avut ? si cata ai cumparat ? Eu daca socotesc 30 gr globul, pun 3 globuri e 90 gr pe persoana, ajunge ?

scuze ,am gresit.da si noi am pus 3 globuri unu de frisca cu cioco,unu cu capsuni si unu cu lamaie,cam 90-100 gr de pers.e f bn.eu am avut 80-90 pers

aandradaa
19.01.2010, 14:08:17
Si cum se da?
Langa tort, dupa aperitivul cald, la prima cafea?
Mie mi-ar place la prima cafea... ok , cata? 3-5 gusturi? 3-5 globuri + topping si betisoare finetti ? pe farfurie cu ceva design cool ? in boluri ?

Andra_Alexandra
19.01.2010, 14:09:58
tocmai,tata la ac nunta cand a auzit ca e inghetata i-a zis mamei ca i-o da si pe a lui,cand a venit inghetata a uitat ce a zis:D :D :D

Asa zicea iubi cu tortu..."mie nu imi trebe tort, eu nu mananc, iti dau tie si felia mea", da cand aduce tortu zice ca numa o gura ia sa vada cum ii, si de fiecare data gura aia se face cat toata felia :)) barbatii astia...[-X

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 14:12:40
Si eu cand i-am spus la varu-meu ca vreau sa dau inghetata s-a bucurat, a zis ca numai la constanta a mancat inghetata la nunta :)) dar a mancat pe rupteeee :)) si are 22 ani :P

eu zic ca e f bn sa dai inghetata la nunta>:D< >:D< >:D< ,se mai racoreste lumea

Andra_Alexandra
19.01.2010, 14:12:49
Si cum se da?
Mie mi-ar place la prima cafea... ok , cata? 3-5 gusturi? 3-5 globuri + topping si betisoare finetti ? pe farfurie cu ceva design cool ? in boluri ?

Da eu m-am gandit in boluri, cam 3 globuri, betisoare finetti sau piscoturi, topping, poate frisca, si am zis ca le spun ospatarilor sa intrebe pe fiecare invitat daca vrea inghetata si atunci ei cer cand vor, de exemplu cum cer cafea, asa pot cere si inghetata, nu stiu daca m-am exprimat cum trebuie :)) sper ca ai inteles ce am vrut sa zic :))

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 14:15:24
Asa zicea iubi cu tortu..."mie nu imi trebe tort, eu nu mananc, iti dau tie si felia mea", da cand aduce tortu zice ca numa o gura ia sa vada cum ii, si de fiecare data gura aia se face cat toata felia :)) barbatii astia...[-X

da,al meu zice ca el e primul meu copil:D :D :D ,a zis ca nu e corect ca at cand o sa avem un copil iubirea mea se va imparti in 2,e un picut gelos:D .

Andra_Alexandra
19.01.2010, 14:16:36
eu zic ca e f bn sa dai inghetata la nunta>:D< >:D< >:D< ,se mai racoreste lumea

Si nu e nici chiar asa de scumpa, adica cu vreo 2 mil "scapi", socotind 30 ron cutia, ca doar aia de la real ii 15 ron sau cat, cutia de 5000 ml, si daca vb cu ceva distribuitor iei si mai ieftina,poate, si sa fie si mai buna decat aia de la real, bineinteles nu la 15 ron cutia, de-aia am zis ca poate fi socotita 30 ron cutia

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 14:19:17
Si cum se da?

unii dau inghetata impreuna cu tortul,nu e o ideea rea mai ales daca tortul e ffff dulce,altii dau inainte de tort sau dupa.noi am dat inainte de tort,si a prins f bn.am avut 3 gusturi,3 globuri,topping si betisoare finetti,in boluri.a aratat tare bn.succes! sa ai o nunta superba>:D< >:D< >:D<

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 14:22:49
Da eu m-am gandit in boluri, cam 3 globuri, betisoare finetti sau piscoturi, topping, poate frisca, si am zis ca le spun ospatarilor sa intrebe pe fiecare invitat daca vrea inghetata si atunci ei cer cand vor, de exemplu cum cer cafea, asa pot cere si inghetata, nu stiu daca m-am exprimat cum trebuie :)) sper ca ai inteles ce am vrut sa zic :))

e f bn asa.nu stiu cum merge asa,dar daca tu vrei ca f sa ceara cand vrea,tu stii mai bn.>:D< >:D< >:D< >:D< .si nasa zicea asa,insa ospatarii au zis ca nu prea e bn asa,ca nu mai e deloc organizat.mai bn toti o data.dar daca tu crezi ca e mai bn asa,e bn.pana la urma nu exista un tertip,tu poti face o nunta perfecta asa>:D<

Andra_Alexandra
19.01.2010, 14:24:30
unii dau inghetata impreuna cu tortul,nu e o ideea rea mai ales daca tortul e ffff dulce,altii dau inainte de tort sau dupa.noi am dat inainte de tort,si a prins f bn.am avut 3 gusturi,3 globuri,topping si betisoare finetti,in boluri.a aratat tare bn.succes! sa ai o nunta superba>:D< >:D< >:D<

Da stii cum e...unii pleaca inainte sa se dea tortu, adica pe la ora 12.. si iara si sa dai tortu repede nu prea merge, ca atunci parca se sparge nunta...dupa ce se da tortu mai mult de jumate din invitati pleaca :( aaaa si sa revin la inghetata, daca o dai de-odata cu tortu, atunci sunt sanse ca invitatii care pleaca pe la 12 sa plece si fara tort si fara inghetata :)) parerea mea, nu stiu daca gandesc bine, da asta e punctul meu de vedere...

Andra_Alexandra
19.01.2010, 14:26:31
e f bn asa.nu stiu cum merge asa,dar daca tu vrei ca f sa ceara cand vrea,tu stii mai bn.>:D< >:D< >:D< >:D< .si nasa zicea asa,insa ospatarii au zis ca nu prea e bn asa,ca nu mai e deloc organizat.mai bn toti o data.dar daca tu crezi ca e mai bn asa,e bn.pana la urma nu exista un tertip,tu poti face o nunta perfecta asa>:D<

Daa, eu oricum inainte de nunta voi vorbi cu ospatarii, si atunci ma voi duce pe mana lor...daca ei zic ca nu e bine, atunci stiu ei de ce, doar au mai participat la nunti :)) daca ei spun ca se descurca si asa, atunci, inghetata la cerere va fi :)) >:D<

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 14:26:42
Si nu e nici chiar asa de scumpa, adica cu vreo 2 mil "scapi", socotind 30 ron cutia, ca doar aia de la real ii 15 ron sau cat, cutia de 5000 ml, si daca vb cu ceva distribuitor iei si mai ieftina,poate, si sa fie si mai buna decat aia de la real, bineinteles nu la 15 ron cutia, de-aia am zis ca poate fi socotita 30 ron cutia

nu e scumpa,da cam la 30 ron cutia si e si de cal>:D<

Andra_Alexandra
19.01.2010, 14:29:58
aaaa, si mai e o faza, ca daca dai toata inghetata o data, poate nu se mananca, ca invitatii sunt la dans si siguuuur nu vor lasa ei dansul, mai ales daca e super atmosfera, sa vina sa pape inghetata...de-aia am zis ca as vrea sa se serveasca la cerere...

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 14:32:06
Daa, eu oricum inainte de nunta voi vorbi cu ospatarii, si atunci ma voi duce pe mana lor...daca ei zic ca nu e bine, atunci stiu ei de ce, doar au mai participat la nunti :)) daca ei spun ca se descurca si asa, atunci, inghetata la cerere va fi :)) >:D<

da asa e cel mai bn,st sigura ca vei avea o nunta superba.incearca sa nu lasi pe nimeni sa te supere.eu am plans f mult la nunta si nu doar de fericire si din cazua socriilor.dar asta e viata,ac pb ne-au facut mai puternici,unii parinti daca te-au crescut asteapta rasplata in bani,si nu putini.in fine iertati-ma ca am adus vb de asta.insa in ruptul capului nu lasati pe nimeni sa va faca sa va intristati in ziua nuntii>:D<

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 14:33:43
aaaa, si mai e o faza, ca daca dai toata inghetata o data, poate nu se mananca, ca invitatii sunt la dans si siguuuur nu vor lasa ei dansul, mai ales daca e super atmosfera, sa vina sa pape inghetata...de-aia am zis ca as vrea sa se serveasca la cerere...

da ai dreptate aici.la mine nu a fost pb asta,cand se servea toti veneau sa manance

aandradaa
19.01.2010, 15:16:03
da asa e cel mai bn,st sigura ca vei avea o nunta superba.incearca sa nu lasi pe nimeni sa te supere.eu am plans f mult la nunta si nu doar de fericire si din cazua socriilor.dar asta e viata,ac pb ne-au facut mai puternici,unii parinti daca te-au crescut asteapta rasplata in bani,si nu putini.in fine iertati-ma ca am adus vb de asta.insa in ruptul capului nu lasati pe nimeni sa va faca sa va intristati in ziua nuntii>:D<

>:D< >:D< >:D< :*:*:*
te inteleg perfect...

atheaa_me
19.01.2010, 15:19:40
si eu pentru cununia mea civila am optat pentru inghetata. am cumparat pepeni galbeni micuti, pe care chelnerii i-au taiat pe jumatate, au scobit putin si au pus inghetata de cioco si fructe de padure( cumparata de mine), frisca si topping. eu nu am gustat..aveam rosu' in gat dar toata lumea a zis k a fost exceptionala, si ca mancata impreuna cu pepenele a fost si mai buna! la nunta fiind toamna nu stiu daca voi opta pentru inghetata, dar la cununia mea civila a fost super apreciata!

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 15:19:55
>:D< >:D< >:D< :*:*:*
te inteleg perfect...

sa nu zici ca ai si tu pb cu socrii=(( =(( =(( =(( ,ms mult>:D<

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 15:21:21
si eu pentru cununia mea civila am optat pentru inghetata. am cumparat pepeni galbeni micuti, pe care chelnerii i-au taiat pe jumatate, au scobit putin si au pus inghetata de cioco si fructe de padure( cumparata de mine), frisca si topping. eu nu am gustat..aveam rosu' in gat dar toata lumea a zis k a fost exceptionala, si ca mancata impreuna cu pepenele a fost si mai buna! la nunta fiind toamna nu stiu daca voi opta pentru inghetata, dar la cununia mea civila a fost super apreciata!

buna andreea super ideea cu inghetata in pepeni;-)

aandradaa
19.01.2010, 15:40:53
sa nu zici ca ai si tu pb cu socrii=(( =(( =(( =(( ,ms mult>:D<

Soacra mea nici nu ma saluta :D:D iar la nunta sigur nu va veni.. de cativa ani ameninta cu dezmostenirea daca ne luam.. noah acum sa vedem ce-o sa faca ca noi am hotarat sa ne vedem de viata noastra :D

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 15:42:55
Soacra mea nici nu ma saluta :D:D iar la nunta sigur nu va veni.. de cativa ani ameninta cu dezmostenirea daca ne luam.. noah acum sa vedem ce-o sa faca ca noi am hotarat sa ne vedem de viata noastra :D

Doamne,Doamne,nu inteleg cum exista asemenea mame...imi pare rau pt voi,insa ma bucur ca nu v-a despartit,ins ca va iubiti extrem de mult.bv.lasati-o in pace,voi sa fiti fericiti.>:D< >:D< >:D< >:D<

aandradaa
19.01.2010, 15:51:35
Doamne,Doamne,nu inteleg cum exista asemenea mame...imi pare rau pt voi,insa ma bucur ca nu v-a despartit,ins ca va iubiti extrem de mult.bv.lasati-o in pace,voi sa fiti fericiti.>:D< >:D< >:D< >:D<

Eu sper ca timpul sa o mai imblanzeasca si sa fim toti o famile :)
:*:*

aandradaa
19.01.2010, 15:52:41

Super idea, acuma nush daca mai gasesc pepeni la sfarsitul lui Septembrie..

CONT_INCHIS_32457
19.01.2010, 16:23:43
Eu sper ca timpul sa o mai imblanzeasca si sa fim toti o famile :)
:*:*

sper sa fie asa cum zici tu>:D< >:D< >:D< >:D< ,noi nu mai speram la asa ceva.asa e ea si nimeni nu o poate schimba.ne-am obisnuit cu ac gand,imp e ca noi st o familie fericita>:D< >:D< >:D< >:D<

dramatzica
19.01.2010, 20:19:35
Va pun pozici cu un minitortulet de la MP, pe care l-am comandat special ca sa gust si sa vad cam ce aspect are. V-am zis ca eu am tortul inclus in meniu...
E tort Sucker sau ceva de genul asta, mi-a placut cum l-au ornat (le-am zis sa il faca cum vor ei doar sa il traga in marcipan ca sa vad cat de cat cum ar arata) si gustul e ok... dar parca tot mai bine l-as alege pe cel cu crema musse, e mai usor si nu asa dulce.

PS. alegeti-va torturi cu creme mai aerate si cat mai usoare daca vreti sa iasa tortul mai voluminos. :) tortuletul de mai jos, va vine sa credeti sau nu, cantareste 1.4 kg :D

luluka
19.01.2010, 20:58:37
Va pun pozici cu un minitortulet de la MP, pe care l-am comandat special ca sa gust si sa vad cam ce aspect are. V-am zis ca eu am tortul inclus in meniu...
E tort Sucker sau ceva de genul asta, mi-a placut cum l-au ornat (le-am zis sa il faca cum vor ei doar sa il traga in marcipan ca sa vad cat de cat cum ar arata) si gustul e ok... dar parca tot mai bine l-as alege pe cel cu crema musse, e mai usor si nu asa dulce.

PS. alegeti-va torturi cu creme mai aerate si cat mai usoare daca vreti sa iasa tortul mai voluminos. :) tortuletul de mai jos, va vine sa credeti sau nu, cantareste 1.4 kg :D

Banuiesc ca este vorba despre tort Sacher. Daca da, nu cred ca asa ar trebui sa arate, tortul Sacher a fost inventat in 1832 in Viena si presupune foarte multa ciocolata si un pic de gem de caise.
Poate totusi sa nu fie acela de care vorbesc eu, pt ca si o prietena de-a mea a avut tort Sacher la nunta tot de la MP si nu arata asa.
Macar e bun?

dramatzica
19.01.2010, 21:06:46
Ba da e tort Sacher... nu stiam eu cum se scrie :D
Are crema de ciocolata si un strat de gem si e f insiropat. Adevarul e ca nici eu nu la asta ma asteptam, am comandat de curiozitate, dar nu o sa il fac pe asta la nunta mea. Am mai gustat cu crema musse si o sa aleg din ala daca raman la MP. Daca o sa am buget o sa imi fac eu tortul care imi place in alta parte... dar daca tot mi l-au propus am zis macar sa vad cum e.
Nu ma da pe spate...

luluka
19.01.2010, 21:24:42
Ba da e tort Sacher... nu stiam eu cum se scrie :D
Are crema de ciocolata si un strat de gem si e f insiropat. Adevarul e ca nici eu nu la asta ma asteptam, am comandat de curiozitate, dar nu o sa il fac pe asta la nunta mea. Am mai gustat cu crema musse si o sa aleg din ala daca raman la MP. Daca o sa am buget o sa imi fac eu tortul care imi place in alta parte... dar daca tot mi l-au propus am zis macar sa vad cum e.
Nu ma da pe spate...
Aha, ok. Stii ce m-a nedumerit de fapt? E prea deschis la culoare, adica de la un tort de ciocolata ma astept sa fie aproape negru :D, cel putin tortul Sacher pe care-l stiu eu, asa e.
Dar, n-am inteles, asta ti-l da in meniu?

dramatzica
19.01.2010, 22:15:03
Aha, ok. Stii ce m-a nedumerit de fapt? E prea deschis la culoare, adica de la un tort de ciocolata ma astept sa fie aproape negru :D, cel putin tortul Sacher pe care-l stiu eu, asa e.
Dar, n-am inteles, asta ti-l da in meniu?

Nu asta mi-l da in meniu ci au mai multe feluri de tort si eu trebuie sa imi aleg unul din ele, dar cum eu nu stiu fiecare ce gust are am cerut sa imi faca asta de proba. Am vrut sa vad si cum mi-l decoreaza.
Si eu ma asteptam sa fie ceva cu mai multa ciocolata (ador ciocolata) de asta l-am comandat pe asta.

luluka
19.01.2010, 22:58:24
Nu asta mi-l da in meniu ci au mai multe feluri de tort si eu trebuie sa imi aleg unul din ele, dar cum eu nu stiu fiecare ce gust are am cerut sa imi faca asta de proba. Am vrut sa vad si cum mi-l decoreaza.
Si eu ma asteptam sa fie ceva cu mai multa ciocolata (ador ciocolata) de asta l-am comandat pe asta.
Aha! Fain ca-ti si tort in meniu ;;)

aandradaa
19.01.2010, 23:03:36
Eu azi am facut contract cu Danessa, am ales tort de ciocolata cu visine, decorul am sa-l aleg mai tarziu dupa expomariage :)
Am mai scapat de o grija :D

j_oana86
19.01.2010, 23:13:21

Cat te costa fantana de ciocolata si masa cu fructe? si cu cine colaborezi?

dramatzica
20.01.2010, 20:28:55
Eu azi am facut contract cu Danessa, am ales tort de ciocolata cu visine, decorul am sa-l aleg mai tarziu dupa expomariage :)
Am mai scapat de o grija :D
Da-ne detalii! Cu cat kg de tort, pret caserole, cu tortulet sau praji...

aandradaa
21.01.2010, 16:32:25
Da-ne detalii! Cu cat kg de tort, pret caserole, cu tortulet sau praji...

Am mai scris preturile pe undeva.. dar oricum le stiu pe de rost deja :D deci: 5 lei felia martipan 150 gr (iese la 34 lei/kg), 10 lei caserola praji 500 gr, 15 lei tortuletul de 900 gr.
Eu la praji inca nu am dat comanda, doar la tort :D

>:D< >:D<

luluka
21.01.2010, 17:24:24
Am mai scris preturile pe undeva.. dar oricum le stiu pe de rost deja :D deci: 5 lei felia martipan 150 gr (iese la 34 lei/kg), 10 lei caserola praji 500 gr, 15 lei tortuletul de 900 gr.
Eu la praji inca nu am dat comanda, doar la tort :D

>:D< >:D<
Aia da! Mi se pare cam scump totusi! Dar, ma rog, daca e bun, merita efortul :D

dramatzica
30.01.2010, 10:26:07
Am gasit fotografiile cu tortuletul de la Danessa pe care l-am primit eu la o nunta. Va pun si voua sa va dati cu parerea, dar mie mi se pare muuuult prea mic ca sa aiba 800-900g. Intr-adevar a fost delicios, era cu crema aerata, f usoara si cu mere, iar aspectul nota 10 cu stelute (doar ca nu mai am eu poza cu el intreg - abia dupa ce am papat o felie mi-am amintit sa fac poze :)) )
Oare asta sa fie tortuletul cu 15Ron? Ca la nunta asta miresica a dat la fiecare persoana cate unul... nu am intrebat-o cat a costat :D

dmdanila
30.01.2010, 10:31:16
Am gasit fotografiile cu tortuletul de la Danessa pe care l-am primit eu la o nunta. Va pun si voua sa va dati cu parerea, dar mie mi se pare muuuult prea mic ca sa aiba 800-900g. Intr-adevar a fost delicios, era cu crema aerata, f usoara si cu mere, iar aspectul nota 10 cu stelute (doar ca nu mai am eu poza cu el intreg - abia dupa ce am papat o felie mi-am amintit sa fac poze :)) )
Oare asta sa fie tortuletul cu 15Ron? Ca la nunta asta miresica a dat la fiecare persoana cate unul... nu am intrebat-o cat a costat :D
mie mi se pare cam micut:-? >:D<

dramatzica
30.01.2010, 11:38:59
mie mi se pare cam micut:-? >:D<
asta ziceam si eu, dar acuma vad ca mi-am notat in caietel ca a fost 8ron tortuletul fetei asteia (probabil ca mi-a zis ea atunci dar am uitat).
sa fi fost oare mai mic la pretul asta si de aia a dat la fiecare pers?
mie mi-ar conveni si asa...

Anamonica
01.02.2010, 15:26:03
Fetelor am gasit o super oferta pt prajituri am fost si la degustat si la gust sunt ok va recomand sa mergeti la Perla am gasit torulete de 550 gr in caserola la 7,5 bucata cu tot cu caserola si transportul inclus in pret,doamnele de acolo sunt foarte amabile si iti dau sa degusti din toate....plus mi-a placut si ca erau si proaspete si aspestoase iar pt tort cred ca voi alege Danesa chiar daca am in contract tortul de la Mp...daca aveti drum in CJ da-ti o fuga pt degustare la friandise...sunt excelenti si la gust si cum arata nu seamana deloc cu torturile de lanoi...
dar am si eu o nelamurire cum sa dau tortultul pe pers sau pe cuplu tinand cont ca le dau si o mini sampanie?ceva sugestii si argumente m-ar ajuta

tina19
01.02.2010, 15:30:53
Fetelor am gasit o super oferta pt prajituri am fost si la degustat si la gust sunt ok va recomand sa mergeti la Perla am gasit torulete de 550 gr in caserola la 7,5 bucata cu tot cu caserola si transportul inclus in pret,doamnele de acolo sunt foarte amabile si iti dau sa degusti din toate....plus mi-a placut si ca erau si proaspete si aspestoase iar pt tort cred ca voi alege Danesa chiar daca am in contract tortul de la Mp...daca aveti drum in CJ da-ti o fuga pt degustare la friandise...sunt excelenti si la gust si cum arata nu seamana deloc cu torturile de lanoi...
dar am si eu o nelamurire cum sa dau tortultul pe pers sau pe cuplu tinand cont ca le dau si o mini sampanie?ceva sugestii si argumente m-ar ajuta
nu poti sa dai pe cuplu pt ca nu cred ca-ti vor veni numai cupluri. vei avea si familii formate din 3, 4 persoane sau invitati care vin singuri. cum faci cu ei? la cuplu dai 1 tort si la familia de 3 persoane tot 1 tort?

Andra_Alexandra
01.02.2010, 16:27:29

Si de la cluj iti asigura ei transportul tortului ??? Si cumnata mea a facut tortul la cluj, la nu stiu ce firma, acum 5 ani, si era super tortul, cu fantana arteziana, dar ea sta in gilau si nu a avut treaba cu transportul...dar pana in oradea, nu cred ca le convine sa ti-l aduca, sau iti fac un super pret si pt transport...

dramatzica
01.02.2010, 19:47:39
Nici tu nu esti prea incantata vad de tortul de la Marco Polo;))
Stii cum e vb "calul de capatat nu se cauta de dinti'' dar adevarul e ca si eu m-am gandit sa fac tortul la Danessa, doar ca si asa se aduna cheltuielile de nu stiu de unde sa mai tai, nu sa mai adaug :D

RALUK15
02.02.2010, 23:17:00
Azi am semnat contractul cu cei de la cofetaria Danessa...am ales ca tortul miresei sa fie cu crema de vanilie si ciocolata la care am adaugat visine k asa vrea miresicul meu e 4 lei felia de tort de 150 gr....iar tortuletele invitatilor sunt de 900g la pret de 15 lei si mai este de 400 g la pret de 8,5 lei

dramatzica
02.02.2010, 23:34:07
Azi am semnat contractul cu cei de la cofetaria Danessa...am ales ca tortul miresei sa fie cu crema de vanilie si ciocolata la care am adaugat visine k asa vrea miresicul meu e 4 lei felia de tort de 150 gr....iar tortuletele invitatilor sunt de 900g la pret de 15 lei si mai este de 400 g la pret de 8,5 lei
f operativa ai fost, bravo!
si de care tort ai ales de ala mai mare sau mai mic?
te intreb pt ca si eu trebuie sa ma hotarasc si nu stiu cum sa fac...

RALUK15
03.02.2010, 02:01:13
f operativa ai fost, bravo!
si de care tort ai ales de ala mai mare sau mai mic?
te intreb pt ca si eu trebuie sa ma hotarasc si nu stiu cum sa fac...
Eu am ales tort cu 15 lei si o sa dau unul pe familie;))

annebella_wed
05.02.2010, 22:47:14
In sfarsit, dupa multe cautari am gasit o firma care face toruri de inchiriat :)))
Miresici care visati la torturi mega sofisticate si nimeni nu va poate satisface poftele...la fel ca si mie, mai est eo speranta!

DUpa multe cautari si intoxicatie de degustat prajituri pe la toate cofetariile am gasit in sfarsit torturi de inchiriat, care arate exact asa cum mi le-am imaginat eu .

Sunt asa happy!!!!

andymatei
05.02.2010, 22:50:29
In sfarsit, dupa multe cautari am gasit o firma care face toruri de inchiriat :)))
Miresici care visati la torturi mega sofisticate si nimeni nu va poate satisface poftele...la fel ca si mie, mai est eo speranta!

DUpa multe cautari si intoxicatie de degustat prajituri pe la toate cofetariile am gasit in sfarsit torturi de inchiriat, care arate exact asa cum mi le-am imaginat eu .

Sunt asa happy!!!!

Ma bucur pentru tine ca esti happy...dar imi detaliezi si mie te rog mult conceptul de tort de inchiriat (pe cuvant nu sunt sarcastica, chiar nu stiu)

Andra_Alexandra
05.02.2010, 23:00:10
fetele, pareri despre Scala ? Azi mi-a zis o colega de la faculta ca ea acolo isi face tortu, ca fac torturi faine, felia 3.5 lei, bla bla....oooooooooooooooffffffffffffffff sunt asa de nehotarata... :(( plsssssss help...dintre scala si danessa, ce sa aleg ???

dramatzica
06.02.2010, 10:05:37
fetele, pareri despre Scala ? Azi mi-a zis o colega de la faculta ca ea acolo isi face tortu, ca fac torturi faine, felia 3.5 lei, bla bla....oooooooooooooooffffffffffffffff sunt asa de nehotarata... :(( plsssssss help...dintre scala si danessa, ce sa aleg ???
eu as alege Danessa, am locuit langa Scala si nu m-au dat pe spate prajiturile lor, dar mai ales ca la sfarsit deja era atat de mica felia....

dramatzica
06.02.2010, 10:08:49

Sunt asa happy!!!!
asta ce o mai fi????:-B
adica iti inchiriezi un tort confectionat din carton sau mai stiu eu ce care arata exact cum vrei, sau??? cu siguranta e ultima gaselnita in domeniu....

annebella_wed
06.02.2010, 21:27:14
Deci eu am avut foarte multe probleme pt ca nimeni nu putea sa imi faca modelul de tort pe care mi-l doream , pt ca imi spuneau ca nu se poate face asa mare, cu formele astea ciudate.Adevarul este ca am gasit poza cu tortu pe un site in america si ma gandeam ca si la noi se poate face aca ceva...dar m-am inselat.

SI am gasit o firma care imi face un tort fals cu ce model vreau eu, doar s ale arat poza. Zis si facut, le-am aratat poza si cand am auzit ca poate sa mi-l faca fara nici o problema, am fost super incantata.

Deci este un tort fals imbracat cu martipan sau stiu eu ce, care arata exact ca torul meu mult visat, pe care multe alte cofetarii nu au putut sa mi-l faca, din pacate.

ancamiresica
07.02.2010, 06:37:36
Sa intelegem ca acesta va veni cu artificiile, lumea il va aplauda si dupa aceea vei taia din altul mai putin impunator?

dramatzica
07.02.2010, 09:13:10
:)) ce tare faza asta cu tortul fals!!
am mai auzit ca se practica ca primul etaj din tort sau primele sa fie din carton imbracat in marcipan/frisca ca sa fie tortul cat mai mare si mai impunator si totusi sa nu coste o avere:))
ce s-a smecherit lumea!!:-p
dar cum o sa fie la faza aia cu taiatul tortului?:^o

PS. nu am nimic de obiectat, toate suntem libere sa facem ce vrem si cum vrem la nunta noastra si pe banii nostrii, doar sunt putin curioasa si sincer ma amuza faza asta! :D

luluka
08.02.2010, 10:33:31
Imi cer scuze daca s-a mai discutat, nu mai stiu exact unde am citit, dar am ramas cu o dilema: la noi se face separat tort pentru nasi sau nu?:-\

j_oana86
08.02.2010, 17:52:36
Imi cer scuze daca s-a mai discutat, nu mai stiu exact unde am citit, dar am ramas cu o dilema: la noi se face separat tort pentru nasi sau nu?:-\

ceau lili, ce mai faci?
sa stii ca si eu m-am gandit la treaba asta, si din cate stiu nu e o traditie la noi in ardeal sa dai tort nasilor, insa cred ca merita deoarece au un statut deosebit in cadrul nuntii.
Suportul la care m-am gandit eu chiar are cinci tortulete micute, ma gandeam sa dau cate unul la fiecare pereche de nasi (avem 2), cate unul parintilor, unul sa ne ramana noua iar pe nuntasi sa ii servim din tortul mare. ce zici?:*

Anamonica
08.02.2010, 18:03:24
Si de la cluj iti asigura ei transportul tortului ??? Si cumnata mea a facut tortul la cluj, la nu stiu ce firma, acum 5 ani, si era super tortul, cu fantana arteziana, dar ea sta in gilau si nu a avut treaba cu transportul...dar pana in oradea, nu cred ca le convine sa ti-l aduca, sau iti fac un super pret si pt transport...
Asta e problema cu torul di cj ca nu iti asigura transportul de fapt ti-l asigura doar iana nu vara asta e...mai cautam acim in martie merg la o degustare in ungaria de fapt in salonta ma intalnesc cu o dna care face ceva ffff deosebit...si asigura transportul si in oars...dar mai revin cu amanunte va pup

antonia88
08.02.2010, 21:02:22
Ciao,
Parerea mea e sa alegi Danessa si iti spun de ce: la Scala iti ia pret pentru tort, decorul e separat de ex. daca vrei cu trandafiri iti ia pret pentru fiecare trandafir, orice iti pune fata de tort iti ia bani in plus.
Eu am fost la nunti unde a fost tort de acolo si mi-au spus mirii.
Nu am fost eu personal la Scala si nici nu ma mai duc pentru ca nu are sens.
O sa vad ce tort o sa aleg de la Danessa.
Mi-au placut toate.
Am uitat un amanunt foarte important!
Pentru ca fac nunta la Silver, Danessa le-a dat un pret special: 13,5RON/pers si intra tortul miresei(aleg ce vreau , orice decor), minitortulet sau caserola de prajituri pentru fiecare persoana, tortul pentru nasi(atatea torturi cati nasi sunt), artificiile.
Eu zic ca este o oferta extraordinara.
In momentul in care am ales sa facem nunta la Silver nu am gresit: pret bun, facilitate cu torul de la Danessa.
In plus avem spectacol cu Petrisor Ruje de la Dansez pentru Tine de la PRO TV.
Sper sau sigur nunta noastra o sa fie de vis.

Au un design beton.

dramatzica
08.02.2010, 22:35:51
Asta e problema cu torul di cj ca nu iti asigura transportul de fapt ti-l asigura doar iana nu vara asta e...mai cautam acim in martie merg la o degustare in ungaria de fapt in salonta ma intalnesc cu o dna care face ceva ffff deosebit...si asigura transportul si in oars...dar mai revin cu amanunte va pup
am auzit si eu de cofetria din salonta ca sunt super bune dar si scumpe.
te asteptam cu detalii!

luluka
08.02.2010, 22:50:00
ceau lili, ce mai faci?
sa stii ca si eu m-am gandit la treaba asta, si din cate stiu nu e o traditie la noi in ardeal sa dai tort nasilor, insa cred ca merita deoarece au un statut deosebit in cadrul nuntii.
Suportul la care m-am gandit eu chiar are cinci tortulete micute, ma gandeam sa dau cate unul la fiecare pereche de nasi (avem 2), cate unul parintilor, unul sa ne ramana noua iar pe nuntasi sa ii servim din tortul mare. ce zici?:*
Atatea torturi vei avea? Sau nu inteleg eu bine ceva ;;)
Al nostru va avea 5 etaje dar va fi intr-una, adica unul peste altul. De asta m-am gandit ca daca trebuie tort si pt nasi atunci va trebui sa-l fac separat. Si daca ii intreb pe nasi ei imi vor spune sa nu ma complic, dar nu-i dupa ei ;))

l_nicoleta
09.02.2010, 19:10:23
din cate stiu eu nu se face tort separat pt. nasi. (sincer si ceilalti s-ar uita cam ...) se da din tortul mare. noi am avut tot asa super etajat si am dat unul mai de sus la nasi.
apropos de prajituri de dat acasa - sincer acum imi place mai mult ideea nou aparuta pe piata. dai la toata lumea mini tort in caserola. mi se pare mai dragutz si mai elegant, nu ?

luluka
09.02.2010, 22:00:51
din cate stiu eu nu se face tort separat pt. nasi. (sincer si ceilalti s-ar uita cam ...) se da din tortul mare. noi am avut tot asa super etajat si am dat unul mai de sus la nasi.
apropos de prajituri de dat acasa - sincer acum imi place mai mult ideea nou aparuta pe piata. dai la toata lumea mini tort in caserola. mi se pare mai dragutz si mai elegant, nu ?
Bine si cum dau din asa ceva? Asta e cu 5 etaje cum va fi al meu. Primul de sus il tai, nu-l pot da, restul nu cred ca le pot da, ca nu mai sunt frumoase pe deasupra. Sau iar imi scapa ceva, sincer n-am mai examinat de aproape un tort din asta, deci habar n-am. Oare ma intelege cineva?#-o

csandys
10.02.2010, 16:20:24
dar ce ziceti de produsele de la mocca?

ancamiresica
10.02.2010, 17:08:58
dar ce ziceti de produsele de la mocca?

Delicioase :D .

andymatei
10.02.2010, 20:52:34
Dupa parerea mea, si credeti-ma la cate prajituri mananc am o opinie informata :D :D, cele mai gustoase prajituri din zona se fac la o cofetarie mica, mica din Salonta. Sunt extraordinare!!!=P~

Andra_Alexandra
10.02.2010, 21:27:57
Delicioase :D .

M-am uitat si eu la ei pe site si au niste suporturi....au unul draguuut, atasez poza...oare cat o fi kg de tort ? Sau felia :-\

dramatzica
10.02.2010, 23:19:59
Dupa parerea mea, si credeti-ma la cate prajituri mananc am o opinie informata :D :D, cele mai gustoase prajituri din zona se fac la o cofetarie mica, mica din Salonta. Sunt extraordinare!!!=P~
la aia mica mica si ungureasca si ff buna si ff scumpa? :D

PS. alta "dulciomana" :))

j_oana86
11.02.2010, 17:42:22
Atatea torturi vei avea? Sau nu inteleg eu bine ceva ;;)
Al nostru va avea 5 etaje dar va fi intr-una, adica unul peste altul. De asta m-am gandit ca daca trebuie tort si pt nasi atunci va trebui sa-l fac separat. Si daca ii intreb pe nasi ei imi vor spune sa nu ma complic, dar nu-i dupa ei ;))

http://www.cofetariamocca.ro/detalii_tort_nunta_114.html
asta aveam eu in minte, iar la ei kg e 35 lei si caserola 7.5, ceea ce mi se pare ok, iar doamnele de acolo sunt foarte de treaba.

j_oana86
11.02.2010, 17:44:28
Bine si cum dau din asa ceva? Asta e cu 5 etaje cum va fi al meu. Primul de sus il tai, nu-l pot da, restul nu cred ca le pot da, ca nu mai sunt frumoase pe deasupra. Sau iar imi scapa ceva, sincer n-am mai examinat de aproape un tort din asta, deci habar n-am. Oare ma intelege cineva?#-o

stii cum poti face? sa rogi la cofetarie sa iti faca inca unul separat, mic, fara etaj, dar exact acelasi model. cred...:-?
si nu trebuie sa il dai in vazul lumii, il tii in bucataria restaurantului pana dimineata la plecare.

luluka
11.02.2010, 17:49:48
stii cum poti face? sa rogi la cofetarie sa iti faca inca unul separat, mic, fara etaj, dar exact acelasi model. cred...:-?
si nu trebuie sa il dai in vazul lumii, il tii in bucataria restaurantului pana dimineata la plecare.
Da, cred ca asa.
Pe albastru vrei tortul?

j_oana86
11.02.2010, 17:54:40
Da, cred ca asa.
Pe albastru vrei tortul?

initial am vrut sa fie albastru si tortul (de fapt cred ca din cauza asta mi-a placut asa mult si suportul cand l-am vazut) si sala, insa nu se potrivea cu auriul in care e decorata sala asa ca ne-am hotarat la mov, ca ne place amandurora.

luluka
11.02.2010, 17:55:52
initial am vrut sa fie albastru si tortul (de fapt cred ca din cauza asta mi-a placut asa mult si suportul cand l-am vazut) si sala, insa nu se potrivea cu auriul in care e decorata sala asa ca ne-am hotarat la mov, ca ne place amandurora.
Aha! Cred ca va fi fain :D
Si cu ce gust?

j_oana86
11.02.2010, 17:58:58
Aha! Cred ca va fi fain :D
Si cu ce gust?

la asta chiar nu m-am gandit...mie imi place frisca si vanilia, lui iubi si majoritatii prietenilor nostri cioco. cred ca vom incerca sa impacam si capra si varza :D

voi unde va faceti tortul si prajiturile?

luluka
11.02.2010, 18:02:52
la asta chiar nu m-am gandit...mie imi place frisca si vanilia, lui iubi si majoritatii prietenilor nostri cioco. cred ca vom incerca sa impacam si capra si varza :D

voi unde va faceti tortul si prajiturile?
Tocmai mi-am amintit ca o prietena si-a facut tortul la ei, era cu rulori din alea de ciocolata pe margine si cu crema tiramisu. Intr-adevar a fost foarte bun si arata super :D
Noua ne face o verisoara a lui iubi si tortul si prajiturile :D

j_oana86
11.02.2010, 18:07:26
Tocmai mi-am amintit ca o prietena si-a facut tortul la ei, era cu rulori din alea de ciocolata pe margine si cu crema tiramisu. Intr-adevar a fost foarte bun si arata super :D
Noua ne face o verisoara a lui iubi si tortul si prajiturile :D

inseamna ca scapati ieftin, bravo voua:)>-

si mie imi plac torturile de la mocca, am avut ocazia sa mananc de mai multe ori si sunt delicioasa, insa am vreo 2-3 cunostinte care ma sfatuiesc sa fac prajiturile la nojorid, ca as iesi mai ieftin. asa ca inca le cantaresc...nu stiu ce sa fac...:-\

luluka
11.02.2010, 19:07:38
inseamna ca scapati ieftin, bravo voua:)>-

si mie imi plac torturile de la mocca, am avut ocazia sa mananc de mai multe ori si sunt delicioasa, insa am vreo 2-3 cunostinte care ma sfatuiesc sa fac prajiturile la nojorid, ca as iesi mai ieftin. asa ca inca le cantaresc...nu stiu ce sa fac...:-\

E... nu chiar :D, le platim, n-am acceptat fara plata :D

j_oana86
13.02.2010, 21:05:14
E... nu chiar :D, le platim, n-am acceptat fara plata :D
da, inteleg, dar cred ca oricum scapi mai ieftin decat la cofetarie.

noi in schimb ne-am pornit azi cu gandul de a semna contractul la mocca si nici nu stiu cum am ajuns la danessa si dupa ce am gustat o prajitura de la ei de mi-a lasat gura apa numai cand am vazut-o, si dupa ce am vazut cutiuta pt tortulet la invitati cu 5 lei (tortuletul inclus) nu am mai stat pe ganduri si am semnat cu ei. iar tortul va arata cam asa:
http://www.danessa.ro/index.php?page=produse-pizzerie-cofetarie-oradea&subpage=nunti-danessa imaginea 24
dar in loc de cioco neagra o sa am niste flori naturale mov, dar inca nu stiu de care, cred ca orhidee.

luluka
13.02.2010, 22:36:03

noi in schimb ne-am pornit azi cu gandul de a semna contractul la mocca si nici nu stiu cum am ajuns la danessa si dupa ce am gustat o prajitura de la ei de mi-a lasat gura apa numai cand am vazut-o, si dupa ce am vazut cutiuta pt tortulet la invitati cu 5 lei (tortuletul inclus) nu am mai stat pe ganduri si am semnat cu ei. iar tortul va arata cam asa:
http://www.danessa.ro/index.php?page=produse-pizzerie-cofetarie-oradea&subpage=nunti-danessa imaginea 24
dar in loc de cioco neagra o sa am niste flori naturale mov, dar inca nu stiu de care, cred ca orhidee.
Sa stii ca designul asta e mult mai frumos decat cel celalat. O sa fie super ;-)

adri2010ana
14.02.2010, 12:02:42
M-am uitat si eu la ei pe site si au niste suporturi....au unul draguuut, atasez poza...oare cat o fi kg de tort ? Sau felia :-\
la mocca daca vrei tortul exact cu suportul din imagine cu scarite si fanta arteziana cu apa in ce culoare vrei tu costa 40 lei kg, fara decorul de pe tort, mirii din varf si artificii + 60 lei transportul pe timp de noapte

aandradaa
14.02.2010, 23:06:58

Cum adica tortul inclus? la 5 lei ? wu stiu ca la Danessa tortuletul de o pers este 8.5 lei iar cel de 2 persoane e 15 lei.. nu ?:*

RALUK15
15.02.2010, 17:49:56
Cum adica tortul inclus? la 5 lei ? wu stiu ca la Danessa tortuletul de o pers este 8.5 lei iar cel de 2 persoane e 15 lei.. nu ?:*
Eu am semnat contractul cu danessa si sigur este asa cum zici tu 8,5lei tortuletul pt o pers si 15 lei pt 2 pers

j_oana86
15.02.2010, 21:06:10

da dragele mele, tortuletul e 5 lei cu tot cu cutie, scuzati cacofonia, insa nu e vorba despre cutia aurie pe care o stie toata lumea, ci despre o cutie mai mica aprox. 15 cm in lungime si vreo 8-9 cm in latime, nu stiu cat de corect am aproximat :-SS, cam ca 2 buc de prajitura dar sub forma de dreptunghi, nu patrat. si eu am semnat deja contractul, deci nu am de ce sa va mint.

noi ne gandeam initial la caserole, dar ieseam mult mai scump, iar nunta ne-o facem singuri, de aia ne-a placut mult aceasta varianta.

aandradaa
15.02.2010, 21:29:37
da dragele mele, tortuletul e 5 lei cu tot cu cutie, scuzati cacofonia, insa nu e vorba despre cutia aurie pe care o stie toata lumea, ci despre o cutie mai mica aprox. 15 cm in lungime si vreo 8-9 cm in latime, nu stiu cat de corect am aproximat :-SS, cam ca 2 buc de prajitura dar sub forma de dreptunghi, nu patrat. si eu am semnat deja contractul, deci nu am de ce sa va mint.

noi ne gandeam initial la caserole, dar ieseam mult mai scump, iar nunta ne-o facem singuri, de aia ne-a placut mult aceasta varianta.

Si noi tot singuri ne-o facem, deaceea intelg.. doar ca nu stiam ca exista si varianta asta la Danessa si nu inteleg de ce noua nu ni s-a spus...
Spune-mi te rog care este gramajul tortuletului? Ma mai gandeam ca poate v-a facut o reducere, cate tortulete ati comandat, daca nu sunt prea insitenta .. ?
:* :*

j_oana86
15.02.2010, 23:01:44
Si noi tot singuri ne-o facem, deaceea intelg.. doar ca nu stiam ca exista si varianta asta la Danessa si nu inteleg de ce noua nu ni s-a spus...
Spune-mi te rog care este gramajul tortuletului? Ma mai gandeam ca poate v-a facut o reducere, cate tortulete ati comandat, daca nu sunt prea insitenta .. ?
:* :*

uite, acuma daca ai intrebat imi dau seama ca in contract nu e scris gramajul ci doar pretul...:-SS, iar mie nici prin cap nu mi-a trecut sa intreb:-<
adevarul e ca noi am gasit-o acolo pe patroana, cred ca ea era, doamna greta...ea a stat de vorba cu noi.
si am stat un pic pe ganduri , nu eram hotarati. dupa cum am zis mai sus, noi eram chiar hotarati sa mergem la mocca.
probabil ca a vazut ca stam pe ganduri, a vazut si ca ne gandim destul de mult la cat iesim cu banii, ca noi am calculat chiar acolo...si faceam comparatii cu ce stiam din alte parti, abia apoi ne-a aratat cutiuta. daca stau bine si imi amintesc chiar a zis la un moment dat ca daca ne gandim la banii...atunci ne arata cutiuta...si chiar ala a fost momentul in care ne-a aratat-o.
acum, nu stiu cand ati semnat voi contractul dar noua ne-a zis ca nu de mult a adus-o.
ceea ce m-a amuzat a fost ca era pusa la vedere, pe vitrina aceea in care tin ei torturile, langa geam, dar nici eu, nici iubi si nici mamele (ca eram cu ele) nu am observat-o. :D

j_oana86
15.02.2010, 23:06:29
aaa, si nu a fost vorba de reducere...am comandat doar 150 de tortulete, ca vom avea maximum atatea persoane...ce am comandat in plus au fost doar prajiturile de casa, ca vrem sa punem cateva praji pt cei care vor ramane mai mult la nunta, sa mai ciuguleasca...

mihaela_bica
15.02.2010, 23:54:12
dragile mele viitoare mirese din Oradea si imprejurimi

va spun din experienta mea cu laboratorul de prajituri din Sanmartin ca sunt niste oameni mai mult decat cumsecade, punctuali si corecti. As dori sa o cunosc personal pe miresuca nemultumita ( este intradevar tragic daca asa ceva a patit ) pentru ca as dori sa ii vad expresia fetei cand spune acest lucru ( ceva nu se leaga in povestea asta ). Nu doresc sa fac reclama nimanui eu am aflat intamplator de laborator cand ma pregateam de botezul fiului meu mai exact in august 2009 si am fost foarte multumita. O alta colega de birou si-a comandat prajiturile pt. nunta acolo si este fff multumita.
Oameni buni nu faceti antireclama doar pentru ca vreti sa va afirmati nu e corect fata de cei care doresc sa descopere si lucruri noi cum ar fi prajiturile de casa si nu cele cu diversi inlocuitori.
Oricum cunoscatorii stiu despre ce vorbesc si stiu ca am dreptate.

Anne13
16.02.2010, 11:51:54
dragile mele viitoare mirese din Oradea si imprejurimi

va spun din experienta mea cu laboratorul de prajituri din Sanmartin ca sunt niste oameni mai mult decat cumsecade, punctuali si corecti. As dori sa o cunosc personal pe miresuca nemultumita ( este intradevar tragic daca asa ceva a patit ) pentru ca as dori sa ii vad expresia fetei cand spune acest lucru ( ceva nu se leaga in povestea asta ). Nu doresc sa fac reclama nimanui eu am aflat intamplator de laborator cand ma pregateam de botezul fiului meu mai exact in august 2009 si am fost foarte multumita. O alta colega de birou si-a comandat prajiturile pt. nunta acolo si este fff multumita.
Oameni buni nu faceti antireclama doar pentru ca vreti sa va afirmati nu e corect fata de cei care doresc sa descopere si lucruri noi cum ar fi prajiturile de casa si nu cele cu diversi inlocuitori.
Oricum cunoscatorii stiu despre ce vorbesc si stiu ca am dreptate.
Da normal pt asta tot are clienti si ii merge foarte bine.......

iulya_elle
16.02.2010, 14:42:47
Chiar am mancat de la acest laborator din Sanmartin si chiar au prajituri ffffffff bune sincer parerea mea nu se compara cu altele dar cum am spus este parerea mea....am facut de multe ori comanda la torturi si prajituri si au fost delicoase.....la prajituri si tortul pt nunta am sa raman la ei...