PDA

Versiunea completa : Produse de cofetarie si patiserie in Bihor

Pagini : 1 2 [3] 4

TrifaRaluca
17.02.2010, 18:16:37
Ceau fetele!

Cat costa kg de tort la Sanmartin la Lacrimioara?

l_nicoleta
17.02.2010, 18:31:22
Ceau fetele!

Cat costa kg de tort la Sanmartin la Lacrimioara?
e 35 ron kg !!! orice fel de praji sau tort.
s-au scumpi foarte mult
anul trecut pe vremea asta era 20, in iulie a fost 25, in dec. 30, si acum 35 !
in ritmul asta in curand va fi 100 ron un kg !

si pt. ca zicea cineva mai sus "cunoscatorii stiu". sa va spun eu ce stiu.
stiu ca-mi plac foarte mult produsele lor.
dar mai stiu ca le-a scumpi foarte mult.
mai stiu ca la capitolul design mai au foarte multe de invatat.
la fel la capitolul promptitudine si seriozitate fata de clienti.

ultima experienta a fost sambata si deja ma gandesc serios sa schimb.
a mai comandat cineva la o tipa ramona ; are un site www.caut......etc nu stiu daca am voie sa scriu aici tot numele

iulya_elle
17.02.2010, 21:09:38
s-au scumpi foarte mult

a mai comandat cineva la o tipa ramona ; are un site www.caut......etc (http://www.caut......etc) nu stiu daca am voie sa scriu aici tot numele

Adica la ce te referi?ce experienta ai avut sambata?

Anne13
17.02.2010, 21:24:55
s-au scumpi foarte mult

a mai comandat cineva la o tipa ramona ; are un site www.caut......etc (http://www.caut......etc) nu stiu daca am voie sa scriu aici tot numele
Ce ai patit ca sunt si eu curioasa.......

lili_kiss
17.02.2010, 21:54:47
povesteste-ne si noua....

Anne13
19.02.2010, 15:26:14
s-au scumpi foarte mult

Asteptam sa ne zici experinta nasoala ce sa intamplat.....a trecut ceva zile de cand ai zis ca sa intamplat ceva povestestene despre ce e vorba......si dat trecuta am intrebat personal pe sefa daca e adevar si a zis ca nu in plus are caiet pt reclamati si e cam gol cu pareri contra sunt toate pro asta nu nseamna ca e cea mai buna dar clenti ei au fost multumiti.....

j_oana86
20.02.2010, 17:33:38
raluk15, aandradaa, ati fost sa intrebati la danessa? ati aflat ceva?

aandradaa
20.02.2010, 18:17:26

Scumpa, eu am deja contract cu D pt tort, iar pt prajituri inca nu am fost sa vad cam cat e gramajul la tortuletul mic.. probabil toate astea o sa le fac dupa ce trece expo.

j_oana86
20.02.2010, 18:53:27
Scumpa, eu am deja contract cu D pt tort, iar pt prajituri inca nu am fost sa vad cam cat e gramajul la tortuletul mic.. probabil toate astea o sa le fac dupa ce trece expo.

buna idee sa astepti pana la expo. pe mine m-a speriat o matusa ce lucreaza la o patiserie ca de la 1 martie intra nu stiu ce taxa la produsele de gen si ca se vor scumpi, altfel asteptam si eu pana atunci.
te pup

Anne13
20.02.2010, 19:17:14
buna idee sa astepti pana la expo. pe mine m-a speriat o matusa ce lucreaza la o patiserie ca de la 1 martie intra nu stiu ce taxa la produsele de gen si ca se vor scumpi, altfel asteptam si eu pana atunci.
te pup
asa am auzit ca se vor scumpi :-w

RALUK15
20.02.2010, 21:11:27
eu am semnat acu 2 sau 3 sapt contractul cu ei...eu am ales tortulete de 900gr care sunt la 15 lei

jennyB
27.02.2010, 21:33:57
eu am avut coctailuri la nunta ,am fost multumita si nu a fost scump.7 eu pe persoana ptr 8 coctailuri alcoolice si 3 non-alcoolice si plus tarii,lichior

Anamonica
27.02.2010, 23:59:28
Intr-adevar cred ca e destul de scump... Noi vom avea din partea restaurantului cocktail-uri la primirea invitatilor (inca nu stiu de care), dar mi-ar placea sa am toata noaptea. Cu atat mai mult ca o sa am la inceput, ma gandesc ca lumea o sa tot ceara... Am vb cu patroana si a zis ca ma pune in legatura cu cineva, o sa vin cu detalii dupa. Ma rog sa nu fie f scump, caci se aduna cheltuielile :D

Pt cocktailuri teraba sta in felul urmator....sunt 2 echipe de barmani care se ocupa aduc toate bauturile inclusiv siropurile sifisticate si sampania si gheata,manopera e de 200 de Euro iar cat se consuma ma refer la bauturi se plateste dimineata la pret de depozit....dar aici chestia asta e cam relativa pt ca poti iesi f scump am fost la o nunta unde au platit 20 de mil in tot...sau la nunti unde au platit 1000 de euro...depinde de cat i invitati ai si de cat bautori sunt....oricum cine vrea va pot da pe pm nr unuia dintea ei:Diar for u Dramatzica am o veste ffffffffffff proasta:-SSdraga mea cocktailurile care le primim noi la intrare sunt sucuri naturale de fructe....fresh nimic mai mult si se dau cam pana intra lumea in sala cam o ora 2 dupa....am intrebat si eu in leg cu cocktailurile pt ca credeam ca si tine...dar asa mi s-a spus si ulterior am si vazut:((:Dsa nu te superi pe mine.....:-p

dramatzica
28.02.2010, 11:05:04
Pt cocktailuri teraba sta in felul urmator....sunt 2 echipe de barmani care se ocupa aduc toate bauturile inclusiv siropurile sifisticate si sampania si gheata,manopera e de 200 de Euro iar cat se consuma ma refer la bauturi se plateste dimineata la pret de depozit....dar aici chestia asta e cam relativa pt ca poti iesi f scump am fost la o nunta unde au platit 20 de mil in tot...sau la nunti unde au platit 1000 de euro...depinde de cat i invitati ai si de cat bautori sunt....oricum cine vrea va pot da pe pm nr unuia dintea ei:Diar for u Dramatzica am o veste ffffffffffff proasta:-SSdraga mea cocktailurile care le primim noi la intrare sunt sucuri naturale de fructe....fresh nimic mai mult si se dau cam pana intra lumea in sala cam o ora 2 dupa....am intrebat si eu in leg cu cocktailurile pt ca credeam ca si tine...dar asa mi s-a spus si ulterior am si vazut:((:Dsa nu te superi pe mine.....:-p
eu am cam renuntat la ideea cu cocktailurile... nu pt ca nu mi-as dori dar totusi nu e chiar ieftin si noi deja am achizitionat o parte din bautura. nici calculele nu stiu cum mi le-as face, adica cat whisky cat vin etc daca o sa fie si cocktailuri ca lumea s-ar putea sa se dea pe alea sau nu. si dupa cum bine ai spus si tu, e cam relativa treaba asta cu platesti cat s-a consumat, iar daca iti cumperi tu siropurile si toate alea iar ramai cu ele pe cap. mi s-a parut prea complicat#-o
cat despre bauturile pe care le pimesti la Cervantes la primire tot e ceva si e mai bine decat nimic. ca o fi un suc natural, o saratea sau un fursec... e ceva ce altora nici prin cap nu le-a trecut sa iti ofere. eu zic ca e buna ideea si o sa fie f ok!!>:D<

v3ronicas
05.03.2010, 01:40:29
noi cred ca o sa facem pana la urma tortul si praji la o doamna Felicia care acasa laborator... 7,5ron/caserola de 12praji(6feluri) iar tortul e 25Ron/kg... am mancat praji facute de dansa cu mai multe ocazii si sunt ffff gustoase si proaspete... comanda mi`a zis ca pot sa o fac cu 2 sapt inainte de nunta...

Andra_Alexandra
05.03.2010, 11:46:45
Mie mi-a zis o colega ca sora-sa face praji la o tipa care a fost cofetara doamnei lacramioara, si nu stiu din ce cauza nu s-au mai inteles si a plecat si si-a deschis si ea laborator undeva, la preturi mai mici, dar sunt aceleasi retete de praji...tot cam asa zicea ca e caserola..7 lei...da daca vreti detalii o sun sa imi spuna exact ;))

l_nicoleta
05.03.2010, 13:02:39
please ...

l_nicoleta
05.03.2010, 13:05:34
Asteptam sa ne zici experinta nasoala ce sa intamplat.....a trecut ceva zile de cand ai zis ca sa intamplat ceva povestestene despre ce e vorba......si dat trecuta am intrebat personal pe sefa daca e adevar si a zis ca nu in plus are caiet pt reclamati si e cam gol cu pareri contra sunt toate pro asta nu nseamna ca e cea mai buna dar clenti ei au fost multumiti.....
niciodata nu am scris nimic in caietul respectiv
sincer nici nu am intrebat de el
dar nimeni nu cred ca s-ar simti bine sa primesti un tort facut pt. 50 de persoane, pe care trebuia sa fie un anumit mesaj (omul mergea in pensie) iar tortul l-am primit cu scris "la multi ani !!!"
sau sa ai programat sa ridici un tort din nufarul la o anumita ora iar acolo sa afli ca tortul tau e inca in sanmartin
astea doar doua faze
never mind..

luluka
05.03.2010, 14:37:51
noi cred ca o sa facem pana la urma tortul si praji la o doamna Felicia care acasa laborator... 7,5ron/caserola de 12praji(6feluri) iar tortul e 25Ron/kg... am mancat praji facute de dansa cu mai multe ocazii si sunt ffff gustoase si proaspete... comanda mi`a zis ca pot sa o fac cu 2 sapt inainte de nunta...
Si noua tot Feli ne face prajiturile si tortul! ;))

Andra_Alexandra
05.03.2010, 15:16:10

Plssssss da-ti-mi si mie nr ei de tel si o adresa, sa trag o fuga pana la ea..pe mine m-ar interesa doar tortul ;;);;);;)

Andra_Alexandra
05.03.2010, 17:41:49
Ms luluka pt pm :*:*:* am notat nr si voi trage o fuga si pana acolo

helly_bellyssima
06.03.2010, 13:50:22

vreau si ei nr dansei please...

helly_bellyssima
06.03.2010, 14:20:13

am primit pm multumesc frumos:smile:

helly_bellyssima
06.03.2010, 14:30:59
Eu stiu ca barmanii din Heat se ocupa cu asta. Cereau parca 100 euro + consumatia. Sper sa nu va induc in eroare.

eu il stiu pe grande din heat,din ce am vb ultima data cu el parca cerea 15lei/pers pt cocktail-uri cu toata bautura si siropurile de la el si el chiar face show....dar in afara de asta mai e nevoie si de alte bauturi pe mese

v3ronicas
06.03.2010, 15:28:37
asa` i ca sunt bune? yumy

luluka
06.03.2010, 21:21:24
asa` i ca sunt bune? yumy
Eu de obicei nu ma dau in vant dupa prajiturile cu crema, dar astea-mi plac ca nu sunt gretoase ;))

ekiss
07.03.2010, 11:37:11
buna fetelor, as avea si eu o intrebare. voi avea nunta in august si deja imi caut tortul , sa fie si frumos si gustos dar si la pret conveniabil.
am auzit de cofetaria evelin care e aproape de piata Decebal. ati auzit despre acesta? stiti preturi?
mersi !

nadiat
13.03.2010, 11:39:39
buna fetelor, as avea si eu o intrebare. voi avea nunta in august si deja imi caut tortul , sa fie si frumos si gustos dar si la pret conveniabil.
am auzit de cofetaria evelin care e aproape de piata Decebal. ati auzit despre acesta? stiti preturi?
mersi !

buna,
nu am auzit de cofetaria respectiva
eu initial am vrut sa imi fac tortul la lacra,dar m-am razgandit si merg la d...ssa. am fost incantata de ce am vazut si gustat la targ de la ei...si pretul e putin mai mic/kg

ekiss
15.03.2010, 20:16:30
am fost la expo si ce mi-a placut foarte mult erau torturile de la marco polo. dar inca nici eu nu m-am hotarat.

dianagalis
18.03.2010, 11:58:23
buna,
nu am auzit de cofetaria respectiva
eu initial am vrut sa imi fac tortul la lacra,dar m-am razgandit si merg la d...ssa. am fost incantata de ce am vazut si gustat la targ de la ei...si pretul e putin mai mic/kg

Subscriu la ce ai zis tu... Si eu tot de la targ am ramas cu o impresie buna despre D...ssa!

dianagalis
18.03.2010, 11:59:17
am fost la expo si ce mi-a placut foarte mult erau torturile de la marco polo. dar inca nici eu nu m-am hotarat.

La ei mi s-au parut mai scumpe decat anul trecut cu mult... D...ssa are preturi mai bune totusi si aratau si mai bine torturile lor expuse la Expo...

lunna
24.03.2010, 20:05:45
mi-am luat sambata o caselora cu prajituri de la lacri. dar nu m-au impresionat...fata de cele de la pigalle sunt chiar nasoale, cred k raman la vestita rulada cu 5 lei :D

Andra_Alexandra
24.03.2010, 20:10:47
mi-am luat sambata o caselora cu prajituri de la lacri. dar nu m-au impresionat...fata de cele de la pigalle sunt chiar nasoale, cred k raman la vestita rulada cu 5 lei :D

La pigalle le faci ? Nici pe mine nu ma incanta asa mult Lacramioara...dar sunt doar parerile noastre :P

lunna
25.03.2010, 08:39:18
La pigalle le faci ? Nici pe mine nu ma incanta asa mult Lacramioara...dar sunt doar parerile noastre :P
nu la pigalle, de fapt nici nu stiu cat sunt acolo, dar de obicei de acolo iau prajiturele de casa, de sarbatori ,si sunt delicioase, dar am sa iau de la danessa ruladele cu 5 lei...iar tortul...ma mai gandesc..cam peste tot ma costa 1500 lei..doar la marco polo ma costa 1200

dramatzica
25.03.2010, 09:13:24
nu la pigalle, de fapt nici nu stiu cat sunt acolo, dar de obicei de acolo iau prajiturele de casa, de sarbatori ,si sunt delicioase, dar am sa iau de la danessa ruladele cu 5 lei...iar tortul...ma mai gandesc..cam peste tot ma costa 1500 lei..doar la marco polo ma costa 1200
rulade nu tortulete?:-\
eu nu am auzit de rulade...

lunna
25.03.2010, 10:50:29
pai nu sunt tortulete
sunt niste rulade cu ciocolata deasupra, eu asta am vazut, tortuletele erau putin mai scumpe, la 8-11 lei ceva de genu

dramatzica
25.03.2010, 11:26:50
pai nu sunt tortulete
sunt niste rulade cu ciocolata deasupra, eu asta am vazut, tortuletele erau putin mai scumpe, la 8-11 lei ceva de genu
eu asa stiu ca astea sunt la 5Ron.
despre astea zici si tu?

tina19
25.03.2010, 11:29:56
despre astea zici si tu?
ce bine arata! :madlaugh::madlaugh::madlaugh:

annebella_wed
25.03.2010, 12:04:56
dramatzica si pe mine ma intereseaza tortuletele alea la 5 ron, de unde le-ai comandat, da-mi mai multe detaliii pls!

aandradaa
25.03.2010, 12:09:27
dramatzica si pe mine ma intereseaza tortuletele alea la 5 ron, de unde le-ai comandat, da-mi mai multe detaliii pls!

Sunt de la Danessa :* Si eu tot asa voi avea, cate una de persoana :)

annebella_wed
25.03.2010, 12:11:58
Ce gramaj au tortuletele si ce crema au pe dinauntru?

lunna
25.03.2010, 12:20:54
despre astea zici si tu?
himm.. mie la expo mi-au aratat ceva rulade dar probabil e si asta..oricum asa ceva vreau :d

Andra_Alexandra
25.03.2010, 21:07:37
Fetele vi-am zis ca este nush ce cofetarie unde e cofetareasa tipa care lucra pt lacramioara. am vazut azi cofetaria, din tramvai :D e chiar langa lacramioara din nufaru, Ionalis sau cum i se zice, ca nu am apucat sa vad prea bine...eu am fost azi la danessa si am incheiat contractul, numai nu m-am decis asupra cremei....nocciolla e ffff buna =P~=P~=P~ dar si aia cu crema de nuca :X:X:X:X numai aia mi se parea putin cam seaca fata de nocciolla

dramatzica
26.03.2010, 08:59:18
Ce gramaj au tortuletele si ce crema au pe dinauntru?
da sunt de la D si au vre-o 450g (le-am pus pe cantar) iar crema era nocciolla.

aandradaa
26.03.2010, 11:19:36
Dar crema nu e la alegere ?? Nu poate fi ca tortul ?
Eu pt tort m-am sucit si vreau crema de fructe de padure ca e acrisoara si asa il multumesc si pe iubi care nu era incantat de ce alesesem..

annebella_wed
26.03.2010, 12:29:45
SI eu am fost la D.. si mi-a placut tortuletul acela cu pudinga de vanilie si fructe pe dinauntrau si ceva glazura alba pe dinafara si o capsunica pe ea. Acela are gust foarte bun!

helly_bellyssima
26.03.2010, 13:45:30
SI eu am fost la D.. si mi-a placut tortuletul acela cu pudinga de vanilie si fructe pe dinauntrau si ceva glazura alba pe dinafara si o capsunica pe ea. Acela are gust foarte bun!

acelasi tortulet l-am vazut si eu la targ doar k nu l-am gustat.ma bucur sa aflu pareri despre el,k eram tare curioasa cum o fi.nu stiti ce gramaj are?ar merge pt 2 persoane sau e prea mic k nu mai stiu exact marimea!!eu o sa am mai mult cupluri la nunta am putine familii cu copii si ma gandeam k l-as putea d
a la un cuplu!?!?!

aandradaa
26.03.2010, 14:16:44
acelasi tortulet l-am vazut si eu la targ doar k nu l-am gustat.ma bucur sa aflu pareri despre el,k eram tare curioasa cum o fi.nu stiti ce gramaj are?ar merge pt 2 persoane sau e prea mic k nu mai stiu exact marimea!!eu o sa am mai mult cupluri la nunta am putine familii cu copii si ma gandeam k l-as putea d
a la un cuplu!?!?!

E prea mic pt 2 persoane.. e cam cat o prajitura jumate si e cam putin sa-l dai la un cuplu, dar e doar parerea mea :*:*:*

dramatzica
26.03.2010, 14:52:26
am fost si eu sa fac contract cu D pt tortulete si pot sa spun ca sunt putin dezamagita :(
deci eu am comandat inainte de expo de la ei un tortuletz cu 15 Ron si unul cu 5 Ron ca sa vad cum arata si sa ma decid ce o sa le dau invitatilor. cand le-am primit, le-am pus pe cantar pe fiecare si ala micu avea 450g si nu era mic deloc (chiar am ramas uimiti) iar ala mare era vre-o 750g. acuma cand am mers sa fac contract zice ca a facut tortulete si mai marisoare putin cu 7 Ron si imi arata ceva mai mic decat era ala comandat de mine cu 5 Ron :( o intreb cate grame are fiecare si imi zice ca ala cu 5 Ron are cam 380g, iar ala cu 7 are cu 150g mai mult (adica vre-o 530g) dar de fapt va spun sigur ca arata chiar mai mic decat ce stiam eu ca e la 5 Ron.
pana la urma am semnat pt cele cu 5 Ron, am zis ca nu dau nici un ban in plus, dar am ramas dezamagita... ideea e ca si-or fi dat seama ca la 5 Ron era f ieftin, au cerere mare pt ala si acuma se gandesc cum sa mai taie.. or il da cu 7Ron, or il da mai mic. deci e cam naspa, dar asta e...
si ca sa nu ziceti ca sunt rau intentionata, va pun poze cu ce am comandat atunci si cele care mai mergeti sa vedeti daca ala cu 7 Ron e mai mare...

dmdanila
26.03.2010, 21:38:35
am fost si eu sa fac contract cu D pt tortulete si pot sa spun ca sunt putin dezamagita :(
deci eu am comandat inainte de expo de la ei un tortuletz cu 15 Ron si unul cu 5 Ron ca sa vad cum arata si sa ma decid ce o sa le dau invitatilor. cand le-am primit, le-am pus pe cantar pe fiecare si ala micu avea 450g si nu era mic deloc (chiar am ramas uimiti) iar ala mare era vre-o 750g. acuma cand am mers sa fac contract zice ca a facut tortulete si mai marisoare putin cu 7 Ron si imi arata ceva mai mic decat era ala comandat de mine cu 5 Ron :( o intreb cate grame are fiecare si imi zice ca ala cu 5 Ron are cam 380g, iar ala cu 7 are cu 150g mai mult (adica vre-o 530g) dar de fapt va spun sigur ca arata chiar mai mic decat ce stiam eu ca e la 5 Ron.
pana la urma am semnat pt cele cu 5 Ron, am zis ca nu dau nici un ban in plus, dar am ramas dezamagita... ideea e ca si-or fi dat seama ca la 5 Ron era f ieftin, au cerere mare pt ala si acuma se gandesc cum sa mai taie.. or il da cu 7Ron, or il da mai mic. deci e cam naspa, dar asta e...
si ca sa nu ziceti ca sunt rau intentionata, va pun poze cu ce am comandat atunci si cele care mai mergeti sa vedeti daca ala cu 7 Ron e mai mare...
mai, eu zic ca important e sa fie bun si oricum invitatii vor fi multumiti...ca e totusi altceva decat clasicele praji...
:*

ancamiresica
27.03.2010, 00:56:38

Probabil asa cum zici, or fi semnat multi cu ei la expo si si-or dat seama ca e oferta prea buna :(.

miresica11
28.03.2010, 23:47:14
nu stiu ce sa zic, dar eu in locul tau nu as fi facut nici un contract, trebuia sa negociezi la 5 lei la 450g asa cum ai primit si la expo. Probabil asta e o strategie de-a lor ca sa atraga cat mai muti clienti, ca pe urma sa mareasca pretul. Dar acuma asta e, ai semnat. Iar daca faci si tortul tot cu ei sa ai grija sa nu patesti ca si cum am mai citit pe-aici ca iti aduce alt tort decat ce-ai comandat...

dramatzica
29.03.2010, 10:24:48
nu stiu ce sa zic, dar eu in locul tau nu as fi facut nici un contract, trebuia sa negociezi la 5 lei la 450g asa cum ai primit si la expo. Probabil asta e o strategie de-a lor ca sa atraga cat mai muti clienti, ca pe urma sa mareasca pretul. Dar acuma asta e, ai semnat. Iar daca faci si tortul tot cu ei sa ai grija sa nu patesti ca si cum am mai citit pe-aici ca iti aduce alt tort decat ce-ai comandat...
iti aduce alt tort decat ce ai comandat????:-B
sper sa nu!
ideea e ca tortuletele o sa aiba cate g vor ei oricum pt ca in contract nu scrie nimic, chiar si cine a semnat inainte sunt sigura ca tot atata vor primi cat am sa primesc eu. ce sa mai... cum o fi asa o fi, nu ma mai stresez acuma pt orice, dar nu a fost corect. asta e adevarul: suntem la mana furnizorilor de servicii si asta pe banii nostrii!

annebella_wed
29.03.2010, 11:39:58
Sincer sa va spun mie nu mi se par mici torturile. Mai ales ca eu aveam in gand sa nici nu dau torturi pentru ca dau oricum o sticla de vin de 375 ml perssonalizata, si dupa multe batai de cap din partea familiei am hotarat sa dau minitorturi. dar asta este un obicei care dataeaza din vremea cand bunici si familiea pegateau mancarea pt nunta si ce ramanea se dadea cadou la invitati, defap numai la familie.
Si noi de atunci am ramas cu asta cu dat-u de prajituri la plecare! Cineva , odata tot tre sa rupa lantu si sa nu mai dea nimik la plecare!

ancamiresica
29.03.2010, 11:46:47
Sincer sa va spun mie nu mi se par mici torturile. Mai ales ca eu aveam in gand sa nici nu dau torturi pentru ca dau oricum o sticla de vin de 375 ml perssonalizata, si dupa multe batai de cap din partea familiei am hotarat sa dau minitorturi. dar asta este un obicei care dataeaza din vremea cand bunici si familiea pegateau mancarea pt nunta si ce ramanea se dadea cadou la invitati, defap numai la familie.
Si noi de atunci am ramas cu asta cu dat-u de prajituri la plecare! Cineva , odata tot tre sa rupa lantu si sa nu mai dea nimik la plecare!

Eu din cate stiu, prajituri sau torturi se dau la d-ne iar bautura la barbati.

Anne13
29.03.2010, 12:02:37
Eu din cate stiu, prajituri sau torturi se dau la d-ne iar bautura la barbati.
Sunt nunti la care nu se dau bautura numai prajitura nu e o traditie sa se dea bautura la barbati eu am fost la nunti unde am primit praji dar si palinca si am fost singura......iar cu scosul prajituri mi se pare aiurea adica una ca si invitat de bucuri a doua zi de prajitura aiaa mai ales daca e una buna ca la nunta poate apuci sau nu tortul sau daca dansezi si esti prea plin dupa atata manccare nu ti se face de tort dar ca si multumiri o prajitura nu cred ca se va saraci nimeni asta e parerea mea si nu cred ca se rupe lantul acesta adica sa nu se mai dea.......omu ainventat deja mini tortuletele cine stie ce urmeaza acuma......:-\aceasta a fost parerea mea sa nu va suparati

dramatzica
29.03.2010, 18:19:38
e f adevarat ca acest obicei dateaza de pe vremea cand iti punea pe o farfurie ce a ramas pe masa si se dadea doar la familie. azi a devenit un business pt unii si noi platim ca functioneaza spiritul de turma, dar decat marturiile alea care de obicei raman pe masa am zis ca mai bine dau de banii aia ceva ce prinde chiar bine a doua zi (ft bine cine isi permite sa dea si praji si marturii).
si eu o sa dau o sticla de 0,5l de palinca de prune ff buna de 15 ani la fiecare familie si tortulet la fiecare, nu e vb ca nu o sa le ajunga, doar ca mi se pare putin pacaleala faza asta cu tortulete la 5 Ron. apropo' tu cand le-ai vazut? ca eu chiar inainte de expo am comandat pt acasa si erau mai mari, acum s-au mai micit...

tina19
29.03.2010, 18:23:44
e f adevarat ca acest obicei dateaza de pe vremea cand iti punea pe o farfurie ce a ramas pe masa si se dadea doar la familie. azi a devenit un business pt unii si noi platim ca functioneaza spiritul de turma, dar decat marturiile alea care de obicei raman pe masa am zis ca mai bine dau de banii aia ceva ce prinde chiar bine a doua zi (ft bine cine isi permite sa dea si praji si marturii).
si eu o sa dau o sticla de 0,5l de palinca de prune ff buna de 15 ani la fiecare familie si tortulet la fiecare, nu e vb ca nu o sa le ajunga, doar ca mi se pare putin pacaleala faza asta cu tortulete la 5 Ron. apropo' tu cand le-ai vazut? ca eu chiar inainte de expo am comandat pt acasa si erau mai mari, acum s-au mai micit...
or fi intrat la apa ca la noi asa se intampla intotdeauna:-<

dramatzica
29.03.2010, 18:35:20
or fi intrat la apa ca la noi asa se intampla intotdeauna:-<
:)) :)) :))
sa stii ca asa o fi!
pe bune, toti sunt numai lapte si miere pana semnezi... apoi depinde de fiecare:D

annebella_wed
31.03.2010, 21:08:17
Eu am vazut doar tortulelele acelea de 7 lei, dar a zis ca o sa imi faca si de 7 si de 5 ca sa le vad si sa le compar, si apoi pot sa aleg, dar cele cu capsunica imi plac foarte mult, si deja am imparit prin familie ca sa guste, si la toata lumea le-a placut gustu, este foarte light si foarte mancabil, ca sa zic asa :d

dramatzica
31.03.2010, 22:39:07
Eu am vazut doar tortulelele acelea de 7 lei, dar a zis ca o sa imi faca si de 7 si de 5 ca sa le vad si sa le compar, si apoi pot sa aleg, dar cele cu capsunica imi plac foarte mult, si deja am imparit prin familie ca sa guste, si la toata lumea le-a placut gustu, este foarte light si foarte mancabil, ca sa zic asa :d
si eu din alea am ales si amandina, adica am ales jumi-juma daca tot dau de pers, m-am ganadit sa impac si capra si varza.
chiar sunt curioasa cum o sa ti le faca de proba. adica sunt sigura ca pe ala cu 7Ron o sa il faca marisor, iar pe celalalt micutel... dar la mine ala cu 5Ron nu a fost micutel deloc... poate o sa compari si tu, ca eu am pus poze acuma. la gust, no comment! ff bune!! si la aspect de altfel, singura dezamagire a fost ca s-a cam razgandit :D ca a fost prea buna oferta.

nadiat
11.04.2010, 20:54:06
Subscriu la ce ai zis tu... Si eu tot de la targ am ramas cu o impresie buna despre D...ssa!

si in plus nici avansul nu e 500 ron ca la Lacr..... ci 100 ron,ceea ce conteaza pt unii...

andymatei
11.04.2010, 22:32:25
Noi am facut si tortul de botez tot la Dan...sa si pe langa faptul ca a fost teribil de dragalas, a fost si extraordinar de gustos.

Andra_Alexandra
12.04.2010, 01:36:23
si in plus nici avansul nu e 500 ron ca la Lacr..... ci 100 ron,ceea ce conteaza pt unii...

acum avansul e 200 ron...stiu pt ca eu atat am dat cand am semnat :D

adina_
12.04.2010, 17:37:58
buna,daca despre Lacra.... este vb eu i-am lasat avans 100 ron...

Andra_Alexandra
12.04.2010, 20:08:13
buna,daca despre Lacra.... este vb eu i-am lasat avans 100 ron...

Eu vorbeam despre danessa :D

dianagalis
13.04.2010, 08:08:37
a la un cuplu!?!?!

Nu poti da mini-tortuletul ala la un cuplu, e mult prea mic! Eu il voi da pe persoana... Nu stiu gramajul, dar dupa cum il apreciez eu are in jur de 350 gr, sper sa nu gresesc...

dianagalis
13.04.2010, 08:11:54

Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar dupa ce ca ii servesti cu cele mai ales bucate la nunta, si tortul pe deasupra, romanu' asteapta sa ii mai pui si in straitza, sa nu plece cu mana goala!

nadiat
16.04.2010, 20:53:41

eu am fost ieri sa semnez contractul si tot 100 a fost,iar d-na Greta fiecarui client ii spune sa lase cat are nu ia banii omului doar asa sa fie luati...

Andra_Alexandra
16.04.2010, 20:56:10
eu am fost ieri sa semnez contractul si tot 100 a fost,iar d-na Greta fiecarui client ii spune sa lase cat are nu ia banii omului doar asa sa fie luati...

Ciudat...eu iti spun sincer ca am dat 200 ron, ...era specificat pe contract Avans 200 ron.......fac o poza contractului sa vedeti ca nu vb aiurea...
Nici nu imi vine sa cred...nu mi-a zis nici decum sa las cat am, mi-a zis din start 2 mil..si se vede si pe contract ca e specificat...nr noastre de tel nu sunt trecute ca a zis ca n-are rost sa le treaca pt ca e "copia" contractului care ne ramane noua, si noua ne-a mai trecut ea cu pixul un nr de tel de-al lor...

RALUK15
16.04.2010, 23:51:42
Si eu am platit avans tot 200 si asa scrie si pe contractul meu...cine stie...

Andra_Alexandra
17.04.2010, 00:33:07
Si eu am platit avans tot 200 si asa scrie si pe contractul meu...cine stie...

Daa, oricum tot trebuie dati banii, ne ramane mai putin de dat dupa nunta :D

dramatzica
17.04.2010, 10:09:23
eu am platit 100Ron avans, dar am facut contractul doar pt tortulete nu si pt tortul miresei...

dianagalis
19.04.2010, 09:37:49
eu am platit 100Ron avans, dar am facut contractul doar pt tortulete nu si pt tortul miresei...

Ne-am lamurit acum... Avansul depinde de ce doresti de la ei... Daca vrei doar tortul miresei sau prajituri/mini-tortulete, e 100 RON, daca vrei ambele (tort + prajituri/mini-tortulete) platesti avans 200 RON... Oricum, nu e un avans foarte mare, fata de altele... Important e sa se tina de cuvant, sa nu ai surprize neplacute... Eu sincer tare ma tem ca gramajele vor fi foarte "in ceatza"... Adica socoteala de acasa sa nu se potriveasca cu cea din targ... Eu cand fac contractul o pun sa imi scrie exact gramajul la mini-tort spre ex. si pretul, iar la tortul miresei gramaj pe felie si pretul... Ca mi-e frica sa nu traga ele tzeapa... :-?:-?:-? Scria cineva ca tortul cu 5 lei de la targ avea un gramaj (450 gr parca) si pe urma s-au smecherit si le-au facut de 350 gr sau asa ceva... In fine... Naspa faza!

ru_4ada
19.04.2010, 18:48:55
Nadia, pana la urma cu danessa ai semnat contract? si eu am fost tot miercuri la ei. am facut si noi contractul.
asa e cum zici, d-na Greta a zis ca putem lasa cat vrem noi, 100 sau 200 lei. noi am fi vrut sa platim mai mult,macar 1500 lei, dar a zis ca mai mult de 200 in nici un caz nu ia.
si ce ai ales? eu tortul il fac vanilie cu ciocolata si exterior martipan, iar pt invitati dau acele tortulete mici, la 7lei, interior tot vanilie + cioco.
te pup!

nadiat
20.04.2010, 08:09:02
Nadia, pana la urma cu danessa ai semnat contract? si eu am fost tot miercuri la ei. am facut si noi contractul.
asa e cum zici, d-na Greta a zis ca putem lasa cat vrem noi, 100 sau 200 lei. noi am fi vrut sa platim mai mult,macar 1500 lei, dar a zis ca mai mult de 200 in nici un caz nu ia.
si ce ai ales? eu tortul il fac vanilie cu ciocolata si exterior martipan, iar pt invitati dau acele tortulete mici, la 7lei, interior tot vanilie + cioco.
te pup!

Da,am semnat contractul,dar nu am ales inca compozitia pt ca sunt la cura si nu am putut gusta nimic:((!
Dar am vazut un tort de ciocolata foarte misto si cred ca exteriorul asa va fi...e rotund cu trei sau patru etaje,nu mai stiu exact,si il voi orna cu margarete....vedem cand mergem sa si gustam....
apropo,am ramas datoare cu un suc....poate iesim zilele astea....
te pup

nadiat
20.04.2010, 08:15:02
Ciudat...eu iti spun sincer ca am dat 200 ron, ...era specificat pe contract Avans 200 ron.......fac o poza contractului sa vedeti ca nu vb aiurea...
Nici nu imi vine sa cred...nu mi-a zis nici decum sa las cat am, mi-a zis din start 2 mil..si se vede si pe contract ca e specificat...nr noastre de tel nu sunt trecute ca a zis ca n-are rost sa le treaca pt ca e "copia" contractului care ne ramane noua, si noua ne-a mai trecut ea cu pixul un nr de tel de-al lor...

nu stiu ce sa zic,oare nu este inclus si suportul? sau poate faci si prajiturile si de aia....
si daca e sa o luam altfel 100 sau 200 chiar e ok, dar 500 cat cere lacra... e aberant rau

Andra_Alexandra
20.04.2010, 12:05:31
nu stiu ce sa zic,oare nu este inclus si suportul? sau poate faci si prajiturile si de aia....
si daca e sa o luam altfel 100 sau 200 chiar e ok, dar 500 cat cere lacra... e aberant rau

in fine, n-are importanta acuma, faptul e consumat..oricum banii aia tot trebuie dati, asa ca...mai bine mai dam un mil in plus la avans, decat sa ii gasim locul in altceva :)) ca tare usor mai e sa stricam banii....cum zici tu, avansul la dan...e chiar ok, fata de lacra...acuma nah, nici chiar atat..da fiecare cu strategia lui :D

Laura13
20.04.2010, 12:54:12
Buna miresici! eu sunt noua pe-aici, am citit cate ceva dintre discutiile voastre, si eu am semnat contractul tot la Danessa, are intradevar prajituri bune, eu mi-am ales sa dau la invitati prajiturelele alea la 5 lei in posetuta si sa iau diferite, adica o amandina si o rulada. Iar la tort nu stiu care e mai bun? Eu il vreau imbracat in frisca. Am mancat torturi si de la Lacramioara, dar am auzit ca te c-am trage in teapa, am comandat un tort cu nuca si cu visine vreau sa zic ca a fost fff bun, ma intreb dc face si Danessa ceva in genul asta!

ArianaLuvlee
20.04.2010, 17:32:50
Da,am semnat contractul,dar nu am ales inca compozitia pt ca sunt la cura si nu am putut gusta nimic:((!
Dar am vazut un tort de ciocolata foarte misto si cred ca exteriorul asa va fi...e rotund cu trei sau patru etaje,nu mai stiu exact,si il voi orna cu margarete....vedem cand mergem sa si gustam....
te pup

iti dau eu un pont,o prietena de-a mea cand a gustat tortul era tot la cura si stii ce facea?gusta tortul si apoi scuipa intr-un servetel....=))stiu k e gretos dar poate fi o solutie daca vrei sa tii cura pana la nunta.......sa stii totusi gustul tortului si sa ai si sufletul impacat ca te-ai tinut de cura.....apropo ce cura tii?ma ajuti si pe mine cu ceva idei?

luluka
20.04.2010, 19:17:13
Eu nu inteleg cum puteti avea o asa stapanire de sine sa nu gustati din tort #-o Eu nu m-as putea opri la unul, desi nu-mi plac dulciurile in general, da'-s foooarte pofticioasa :wacko::wacko:

ru_4ada
20.04.2010, 22:55:07
te pup
si eu sunt la cura, dar nu am vrut sa semnez contractul pana nu am gustat tortul.
am gasit pe net niste modele f faine de torturi, albe cu dungi maro majoritatea, de ciocolata. sunt absolut superbe.i-am aratat pozele d-nei Greta si mi-au zis ca ei nu fac asa ceva, ca au facut mai demult si nu le-a placut cum a iesit.
si una din ospatarele de acolo, cu care am vb initial, mi-a zis ca la un tort asa mare merge martipan sau frisca, deoarece ciocolata are toate sansele sa se crape.
Nadia, ai nr meu de tel, cand vrei ne putem intalni sa mai povestim...vreo 2 sapt de acum incolo is un pic cam ocupata, dar apoi, oricand. te pup!

tina19
22.04.2010, 10:06:53
o prietena a fost ieri in piata mare la un fel de cofetarie
fac acolo caserolele de prajituri la 7,5 lei
si tortul pt 300 persoane la 850 lei!!!!!!!!!!!!
prajiturile au toate cam acelasi gust :) dar sunt aratoase :)
in privinta tortului..sunt putin primitivi in tema ornatului..dar probabil se poate discuta

ArianaLuvlee
22.04.2010, 10:21:39
eu am gasit la d...essa pe site un tort fff frumos .e din frisca si e ornat cu fructe de padure in gelatina arata extraordinar.mai trebuie doar sa merg sa inchei contractul,credeti k e prea tarziu pt 4 sept?

dianagalis
22.04.2010, 10:40:23
eu am gasit la d...essa pe site un tort fff frumos .e din frisca si e ornat cu fructe de padure in gelatina arata extraordinar.mai trebuie doar sa merg sa inchei contractul,credeti k e prea tarziu pt 4 sept?

Prea tarziu pentru 4 septembrie??? =))=))=))

Da' eu ce sa fac atunci ca mai am 1 luna pana la nunta si inca nu m-am dus sa inchei contractul... ;));));))

Stai linistita ca e foarte bine asa cum mergi tu...
La mine sper sa nu fie problema... :-?

ancamiresica
22.04.2010, 11:29:45
Nu e tarziu :). Acum cateva luni am comandat un tort de 50 de persoane pt petrecerea noastra de logodna in saptamana respectiva. Si d-na Greta l-a rezolvat fara probleme.

biancatm
22.04.2010, 13:27:08
am citit cam toate mesajele voastre legate de cofetarii.... sa inteleg ca doar danessa si lacramioara recomandati? ce alte cofetarii mai sunt inafara de cele 2? eu sunt si cu faculta si cu serviciu si nu am timp sa caut, plus ca stau in baile felix si nu cunosc atat de bine oradea.

aandradaa
22.04.2010, 14:06:27
am citit cam toate mesajele voastre legate de cofetarii.... sa inteleg ca doar danessa si lacramioara recomandati? ce alte cofetarii mai sunt inafara de cele 2? eu sunt si cu faculta si cu serviciu si nu am timp sa caut, plus ca stau in baile felix si nu cunosc atat de bine oradea.

Mai sunt... Foarte cotata e si cofetaria Mocca, mai sunt si Perla, Pigalle, Scala, Bunexim (fac si praji si torturi si sunt gustoaseee), in Nufarul mai sunt vre-o 2 cofetarii... Sunt o gramada :D:D

biancatm
22.04.2010, 14:21:54
Mai sunt... Foarte cotata e si cofetaria Mocca, mai sunt si Perla, Pigalle, Scala, Bunexim (fac si praji si torturi si sunt gustoaseee), in Nufarul mai sunt vre-o 2 cofetarii... Sunt o gramada :D:D

Ok mersi de lista......

Laura13
22.04.2010, 15:58:03
si eu din alea am ales si amandina, adica am ales jumi-juma daca tot dau de pers, m-am ganadit sa impac si capra si varza.
chiar sunt curioasa cum o sa ti le faca de proba. adica sunt sigura ca pe ala cu 7Ron o sa il faca marisor, iar pe celalalt micutel... dar la mine ala cu 5Ron nu a fost micutel deloc... poate o sa compari si tu, ca eu am pus poze acuma. la gust, no comment! ff bune!! si la aspect de altfel, singura dezamagire a fost ca s-a cam razgandit :D ca a fost prea buna oferta.
si eu mi-am ales asa diversificate, adica amandina si aia cu capsuni, m-am gandit sa vb cu ei daca nu ar putea baga in amandina niste visine ca sa mai taie din dulceata sa nu fie asa de dulke, acuma nu stiu maine ma duc pe la ei si am sa le zic sa vad daca se poate. Apropo sunt 2 cu capsuni ca mai e si rulada, ca cealalta cu glazura alba mi-am luat si eu de la targ dar mi sa parut ca e prea alunecoasa si cand am taiat-o!

Laura13
23.04.2010, 14:03:13
Am fost azi la Dannes si chiar am mancat o amandina, dar mie sincer mi se pare prea dulke, nici nu am putut sa o mananc pe toata, am vb si cu patroana e f dragutza, i-am zis dc nu ar putea sa imi puna visine in amandina, a zis ca se poate, dar...mi-a aratat 2 prajiturele noi, arata f bine si chiar mi-am luat sa vad cum sunt, arata ca o inghetata, are cu vanilie, alune. Sunt chiar bune! Si nu sunt asa dulcki ca amandina! Acuma la fiecare cum ii place eu mi-am spus parerea mea! Eu le-am facut si poza :D o sa va trimit sa vedeti dc vreti sau poate mergeti direct la ei le si vedeti le si gustati!:-p

ArianaLuvlee
23.04.2010, 14:32:05
Am fost azi la Dannes si chiar am mancat o amandina, dar mie sincer mi se pare prea dulke, nici nu am putut sa o mananc pe toata, am vb si cu patroana e f dragutza, i-am zis dc nu ar putea sa imi puna visine in amandina, a zis ca se poate, dar...mi-a aratat 2 prajiturele noi, arata f bine si chiar mi-am luat sa vad cum sunt, arata ca o inghetata, are cu vanilie, alune. Sunt chiar bune! Si nu sunt asa dulcki ca amandina! Acuma la fiecare cum ii place eu mi-am spus parerea mea! Eu le-am facut si poza :D o sa va trimit sa vedeti dc vreti sau poate mergeti direct la ei le si vedeti le si gustati!:-p

hey avem nunta in aceeasi zi:-p scuze de off-topic,dar chiar nu am mai gasit nici o miresica din oradea sa aiba nunta in 4 septembrie.

Anne13
23.04.2010, 14:43:29
Alea noi una dintre ele are fructe........am incercat si eu si sunt tare bune sa sti.....:-SS

Laura13
23.04.2010, 17:29:05
hey avem nunta in aceeasi zi:-p scuze de off-topic,dar chiar nu am mai gasit nici o miresica din oradea sa aiba nunta in 4 septembrie.
:)) iui sa iti spun ca o sa fie fff multe nunti in 4 sept, pana acum stiu vreo 8 :-p sper sa avem o zi frumoasa! Tot la Manastirea Sfintei Cruci faci si tu?

Laura13
23.04.2010, 17:30:49
Alea noi una dintre ele are fructe........am incercat si eu si sunt tare bune sa sti.....:-SS
te referi la aia cu glazura alba si capsunica deasupra? da o stiu si aia e f buna! nici nu stiu din care sa aleg!:D

dmdanila
26.04.2010, 16:49:33
E careva care isi face tortul la Lacra? Ce compozitie alegeti?

narcyssa_ro
26.04.2010, 21:11:46
azi am colindat cam toate cofetariile la un tort pt 300 persoane am ajuns de la 2300 la 8500 :)
cel mai scump la lacrimioara si cel mai ieftin in piata mare
1150 la perla
1500 la danessa
1200 la scala
1200 la mocca

luluka
26.04.2010, 23:37:03
azi am colindat cam toate cofetariile la un tort pt 300 persoane am ajuns de la 2300 la 8500 :)
cel mai scump la lacrimioara si cel mai ieftin in piata mare
1150 la perla
1500 la danessa
1200 la scala
1200 la mocca
:O:O:O ce-i face la tortul ala pt 8500?

Andra_Alexandra
27.04.2010, 00:31:29

poate a vrut sa scrie 850... :))

narcyssa_ro
27.04.2010, 10:11:49
da.. 850 :)

luluka
27.04.2010, 10:13:00
da.. 850 :)
Ok! M-am speriat =P~

Laura13
27.04.2010, 17:04:41
E careva care isi face tortul la Lacra? Ce compozitie alegeti?
Eu nu imi fac tortul de la Lacra, dar am mancat un tort f bun de la ei cu nuca, ciocolata si visine imbracat in frisca! Merita incercat!

dianagalis
27.04.2010, 22:45:58
Eu nu imi fac tortul de la Lacra, dar am mancat un tort f bun de la ei cu nuca, ciocolata si visine imbracat in frisca! Merita incercat!

:-&:-&:-& Bleah, sambata am fost la o nunta si aveau si tortul si prajiturile de la ea, deci mi-a fost rau de la ele...
Parca aveau gust de detergent! :-&:-&:-&

dramatzica
28.04.2010, 08:55:18
:-&:-&:-& Bleah, sambata am fost la o nunta si aveau si tortul si prajiturile de la ea, deci mi-a fost rau de la ele...
Parca aveau gust de detergent! :-&:-&:-&
hai mai, chiar asa?
cum sa aiba gust de detergent?
eu am mancat cu f multe ocazii torturi si praji de la Lacra si intotdeauna abia ma puteam opri. sunt fff bune, probabil cele mai bune din oras si nu fac reclama ca eu nu imi fac cu ea pt nunta si asta pt ca are un mare minus din partea mea la decor.
cum am mai spus mie imi place tortul cu crema de cafea si unul care are mai multe feluri de creme si gemuri.... ffff bune!!

dianagalis
28.04.2010, 09:19:08
hai mai, chiar asa?
cum sa aiba gust de detergent?
eu am mancat cu f multe ocazii torturi si praji de la Lacra si intotdeauna abia ma puteam opri. sunt fff bune, probabil cele mai bune din oras si nu fac reclama ca eu nu imi fac cu ea pt nunta si asta pt ca are un mare minus din partea mea la decor.
cum am mai spus mie imi place tortul cu crema de cafea si unul care are mai multe feluri de creme si gemuri.... ffff bune!!

N-am zis ca in general nu sunt bune, doar ca alea chiar nu erau reusite deloc... Depinde si de cine le comanda, banuiesc ca isi poate alege din mai multe sortimente... Ce au ales ei nu mi-au placut... :-L
Evident, pe miri nu i-a interesat ce aleg, nu a contat ce gust au, numai sa arate bine... :-?

ArianaLuvlee
29.04.2010, 18:14:54
am citit cu cateva pagini in urma de o patiserie in piata mare si am fost azi pana acolo.........nu prea mi-a placut ce am vazut la praji,dar preturile sunt intr-adevar ok,o caserola cu 10 praji la 7,5lei,nu e rau doar k noi vrem tortulete pt invitati,dar tortul ar putea fi o varianta intersanta si ieftina,pt 150pers costa 500 lei....au niste suporti tare draguti,iar eu cum il vreau doar cu frisca si fructe de padure nu e cine stie ce filozofie sa il faca.....cred eu

anca_eu
30.04.2010, 12:02:29
Salutare la toata lumea. Am avut si eu nunta sambata la Vandana2, si tortul si prajiturile le-am facut la Perla. Pot sa spun ca au fost excelente. Tortul a fost asa cum ne-am dorit, i-am explicat doamnei de acolo ce am vrea neavand o poza concreta, dar a iesit foarte frumos si gustos. Eu personal ii recomand cu cea mai mare caldura.

dianagalis
30.04.2010, 12:46:59
Salutare la toata lumea. Am avut si eu nunta sambata la Vandana2, si tortul si prajiturile le-am facut la Perla. Pot sa spun ca au fost excelente. Tortul a fost asa cum ne-am dorit, i-am explicat doamnei de acolo ce am vrea neavand o poza concreta, dar a iesit foarte frumos si gustos. Eu personal ii recomand cu cea mai mare caldura.

Felicitari si casa de piatra!!!<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P=D>=D>=D>

Si eu fac peste 1 luna la Vandana 1...
Imi poti spune cum a fost mancarea, servirea, atmosfera, conditiile etc?
Ai intampinat vreo problema cu Vandana?

Poti sa imi trimiti PM, te rog? Mersi mult!

corinac
30.04.2010, 13:15:04
N-am zis ca in general nu sunt bune, doar ca alea chiar nu erau reusite deloc... Depinde si de cine le comanda, banuiesc ca isi poate alege din mai multe sortimente... Ce au ales ei nu mi-au placut... :-L
Evident, pe miri nu i-a interesat ce aleg, nu a contat ce gust au, numai sa arate bine... :-?
Nu cumva prajiturile au fost comandate la cofetaria de langa Lacramioara care au aceleasi prajituri(aceia sunt copia cofetariei Lacramioara)?

dianagalis
30.04.2010, 13:54:23
Nu cumva prajiturile au fost comandate la cofetaria de langa Lacramioara care au aceleasi prajituri(aceia sunt copia cofetariei Lacramioara)?

Sincer, nu zic nu... Cine stie? ;));));))
Dar stiu ca eu am mai mancat de la ea si aveau acelasi gust, chiar copie fidela nu cred ca face nimeni, nu? Doar daca a lucrat pentru ea si i-a furat retetele sau cine stie ce metoda de "spionaj industrial" a folosit... ;));));))

ArianaLuvlee
30.04.2010, 19:14:28

imi pare rau sa te dezamagesc dar cofetaria despre care vb tu era acolo cu mult timp inainte sa se deschida lacramioara si nu cred k cineva copiaza pe altcineva,bineinteles asta e doar parerea mea sa nu te superi pe mine........dar stiu sigur k e mai veche pt k am lucrat in imediata apropiere si sa stiti ca au prajituri de casa chiar fff bune.bine k mi-am amintit si o sa merg pe la ei....

Andra_Alexandra
30.04.2010, 20:51:02
imi pare rau sa te dezamagesc dar cofetaria despre care vb tu era acolo cu mult timp inainte sa se deschida lacramioara si nu cred k cineva copiaza pe altcineva,bineinteles asta e doar parerea mea sa nu te superi pe mine........dar stiu sigur k e mai veche pt k am lucrat in imediata apropiere si sa stiti ca au prajituri de casa chiar fff bune.bine k mi-am amintit si o sa merg pe la ei....

si eu tot asa stiam ca la Iona.i e cofetareasa de la Lacramioara, pentru ca sora unei colege de-a mele face la ea si praji si tortul. Chiar imi zicea inainte sa semnez contractul cu Danes.. (ca nu stiam la care din ele doua sa merg, la danes.. sau la Lacra.....) ca daca vreau imi da nr de tel de la tipa aia, ca a fost cofetareasa la Lacra si acum si-a deschis si ea laborator cu aceleasi retete de praji...acuma nah, nu conteaza daca e asa sau nu, conteaza sa fie prajiturelele bune :)) si tortul, evident :P

ArianaLuvlee
30.04.2010, 22:46:57
si eu tot asa stiam ca la Iona.i e cofetareasa de la Lacramioara, pentru ca sora unei colege de-a mele face la ea si praji si tortul. Chiar imi zicea inainte sa semnez contractul cu Danes.. (ca nu stiam la care din ele doua sa merg, la danes.. sau la Lacra.....) ca daca vreau imi da nr de tel de la tipa aia, ca a fost cofetareasa la Lacra si acum si-a deschis si ea laborator cu aceleasi retete de praji...acuma nah, nu conteaza daca e asa sau nu, conteaza sa fie prajiturelele bune :)) si tortul, evident :P
sincer asta chiar nu stiam,eu nu stiu a cui este ion.li stiu doar k e mai veche ca si locatie decat lacra....ra.nu e exclus sa fie asa k am si eu nr doamnei care a lucrat la lacra....ra de aici de pe site si cred k am sa apelez la ea k am inteles k sunt la fel de bune ca si la lacra doar ca sunt mai ieftine.tu ce stii despre asta?

Andra_Alexandra
30.04.2010, 23:33:25
sincer asta chiar nu stiam,eu nu stiu a cui este ion.li stiu doar k e mai veche ca si locatie decat lacra....ra.nu e exclus sa fie asa k am si eu nr doamnei care a lucrat la lacra....ra de aici de pe site si cred k am sa apelez la ea k am inteles k sunt la fel de bune ca si la lacra doar ca sunt mai ieftine.tu ce stii despre asta?

Asa am auzit si eu :)) parca o caserola de praji e 8 lei, asa am auzit pe la faculta, ca vad ca toate ne maritam anu asta :)) si numa de nunti se vorbeste pe coridoare sau in sala :))

ArianaLuvlee
01.05.2010, 01:21:17
Asa am auzit si eu :)) parca o caserola de praji e 8 lei, asa am auzit pe la faculta, ca vad ca toate ne maritam anu asta :)) si numa de nunti se vorbeste pe coridoare sau in sala :))
pai ar trebui sa mergem sa vedem k daca e aceasi reteta,dar pret mai mic,nu stiu pt voi,dar pt mine suna tentant.o sa merg sa vad de torturi k praji am mancat de la ei,dar nu am mancat de la lacra sa pot face o comparatie.incet ar cam trebui sa merg si eu sa vad ce si cum e cu praji si torturile.unde ma sfatuiti sa mai merg,cele care ati fost deja?

v3ronicas
02.05.2010, 16:32:29
pe mine tortul pt 300 de persoane ma costa in jur de 800RON! cioco sau frisca= 25ron/kg martipan alb =25Ron/kg ... ala colorat nu mai tin minte pt ca eu vroiam ori frisca ori martipan alb...

corinac
02.05.2010, 21:13:04

Da cofetaria Lacramioara din nufaru s-a deschis dupa cofetaria respectiva DAR laboratorul Lacramioara din Sanmartin este deschis de mult timp,dinainte ca aceasta cofetarie sa faca acele prajituri...

ArianaLuvlee
02.05.2010, 22:41:04
Da cofetaria Lacramioara din nufaru s-a deschis dupa cofetaria respectiva DAR laboratorul Lacramioara din Sanmartin este deschis de mult timp,dinainte ca aceasta cofetarie sa faca acele prajituri...

si eu de unde era sa stiu:-peu ziceam doar k nu cred k imita cofetaria lacra..oara pt k nici macar nu stiam de aceasta cofetarie sau k ar avea laborator in sanmartin...stiu de ea doar de aici de la voi........dar de iona.i stiam pt k am lucrat imediat langa ei cateva luni si mancam des prajituri de casa de la ei ....imi plac fff mult=P~..........daca patroana a lucrat la lacra...oara nu aveam de unde sa stiu:Dimi cer scuze daca am suparat pe cineva desi nu vad motivul...nu conteaza pt mine cine le face sau unde le face atata timp cat sunt bune:))

Andra_Alexandra
02.05.2010, 22:43:27

Oricum sunt buneee prajiturile de acolo, mi-am adus aminte ca am papat de Craciun parca, praji de la o prietena care sta in Nufaru si mi-a zis ca le-a luat de acolo.

P.S. fetele, voi ce crema ati ales pentru tort, ma refer la cele care faceti tortul la Dane...poate pe parcurs mai apar ceva creme noi, mai racoritoare, gen cu fructe, cum sunt si la Lacra...De fapt eu ce am gustat a fost cea cu nuca si cea cu cioco neagra si alba, care m-a super innebunit =P~ fiind amatoare de ciocolata :)) dar iubi zice ca e prea dulceeee si fiind nunta in august ar trebui sa alegem ceva mai putin dulce :D deci deocamdata raman la crema aia cu nuca :D

Andra_Alexandra
02.05.2010, 22:45:57
si eu de unde era sa stiu:-peu ziceam doar k nu cred k imita cofetaria lacra..oara pt k nici macar nu stiam de aceasta cofetarie sau k ar avea laborator in sanmartin...stiu de ea doar de aici de la voi........dar de iona.i stiam pt k am lucrat imediat langa ei cateva luni si mancam des prajituri de casa de la ei ....imi plac fff mult=P~..........daca patroana a lucrat la lacra...oara nu aveam de unde sa stiu:Dimi cer scuze daca am suparat pe cineva desi nu vad motivul...nu conteaza pt mine cine le face sau unde le face atata timp cat sunt bune:))

subscriu :D si mai ales daca si sunt mai ieftine :)) sincer si eu am cam vazut lume de cate ori am trecut pe langa :)) bine, nu trec eu des, pt ca stau in Rogerius, dar din an in Pasti cand am trecut, tot timpul erau destule pers inauntru :))

dianagalis
03.05.2010, 12:20:39
Oricum sunt buneee prajiturile de acolo, mi-am adus aminte ca am papat de Craciun parca, praji de la o prietena care sta in Nufaru si mi-a zis ca le-a luat de acolo.

P.S. fetele, voi ce crema ati ales pentru tort, ma refer la cele care faceti tortul la Dane...poate pe parcurs mai apar ceva creme noi, mai racoritoare, gen cu fructe, cum sunt si la Lacra...De fapt eu ce am gustat a fost cea cu nuca si cea cu cioco neagra si alba, care m-a super innebunit =P~ fiind amatoare de ciocolata :)) dar iubi zice ca e prea dulceeee si fiind nunta in august ar trebui sa alegem ceva mai putin dulce :D deci deocamdata raman la crema aia cu nuca :D

Si eu fac la Dane..., dar sunt dezamagita de ei, in sensul ca sunt smecheri... La faza cu mini-tortuletele de 5 lei, vazand ca se vand fff bine, le-au facut 7 lei si mint cu nerusinare ca sunt mai mari decat alea de la targ... Nu sunt mai mari, sunt identice...
In fine, tot le comand si asa, ca n-am ce face... Pe asta s-au bazat si ei...
La umplutura nu m-a lasat sa aleg altceva decat ciocolata, ca a zis ca ea nu face altceva pentru tortul de nunta...
Anca, nu ai ce visa la altceva in afara de ciocolata pentru tortul miresei...
Despre ce crema cu nuca vorbesti? La Danes...???
Eu i-am zis sa imi bage in crema de ciocolata si visine... Va fi un strat cu cioco + visine si alt strat cu vanilie... Sa vedem ce va iesi... :-s:-s:-s

ancamiresica
03.05.2010, 12:37:05
Sunt uimita! Am avut ocazia sambata sa gust dintr-un tort de nunta de la Sca... Era din martipan in exterior si in interior avea blat de cacao cu un strat de crema de visine si alt strat de ciocolata. A fost super super delicios. Daca nu stiam ca e de la Sca.., eram sigura ca e de la Dan... Nu stiu care ar fi diferenta de pret de la o cofetarie la alta, dar cine alege Sca... sa stie ca e la fel de bun ca si cel de la Dan... De Lacr... sunt dezamagita ca a avut o verisoara de-a mea de la ei, era din martipan, a fost bun insa exteriorul arata foarte nasol :(.

Andra_Alexandra
03.05.2010, 12:47:15
Si eu fac la Dane..., dar sunt dezamagita de ei, in sensul ca sunt smecheri... La faza cu mini-tortuletele de 5 lei, vazand ca se vand fff bine, le-au facut 7 lei si mint cu nerusinare ca sunt mai mari decat alea de la targ... Nu sunt mai mari, sunt identice...
In fine, tot le comand si asa, ca n-am ce face... Pe asta s-au bazat si ei...
La umplutura nu m-a lasat sa aleg altceva decat ciocolata, ca a zis ca ea nu face altceva pentru tortul de nunta...
Anca, nu ai ce visa la altceva in afara de ciocolata pentru tortul miresei...
Despre ce crema cu nuca vorbesti? La Danes...???
Eu i-am zis sa imi bage in crema de ciocolata si visine... Va fi un strat cu cioco + visine si alt strat cu vanilie... Sa vedem ce va iesi... :-s:-s:-s

Ei, te-a mintit :)) eu cand am fost acolo i-am zis sa imi spuna ce prajituri se pot face si tort, si mi-a zis nush cate feluri. Si eu am intrebat-o atunci ce fel de creme, din cate mi-a insirat ea acolo se cam comanda pt tort, si ea mi-a zis aia de care zici si tu, si inca una, care avea si nuca :D eu oricum am semnat doar contractul, si mi-a zis ca restul detaliilor se stabilesc inainte cu o sapt de nunta (crema, decor, artificii, etc)

dianagalis
03.05.2010, 13:17:37
Ei, te-a mintit :)) eu cand am fost acolo i-am zis sa imi spuna ce prajituri se pot face si tort, si mi-a zis nush cate feluri. Si eu am intrebat-o atunci ce fel de creme, din cate mi-a insirat ea acolo se cam comanda pt tort, si ea mi-a zis aia de care zici si tu, si inca una, care avea si nuca :D eu oricum am semnat doar contractul, si mi-a zis ca restul detaliilor se stabilesc inainte cu o sapt de nunta (crema, decor, artificii, etc)

Si eu am semnat doar contractul si oricum daca mai e ceva, ii zic cand dau comanda finala... Dar sunt dezamagita de ei pana acum...
Sa vedem cum va fi la nunta... Oricum, am dat doar avans, daca imi face vreo schema, fac scandal! Adica il pun pe al meu sa faca scandal :"> :P

annebella_wed
03.05.2010, 21:25:52
ArianaLuvlee

vad ca ai avut deja nunta nu vii pe la noi sa ne impartasesti detalii despre cum au decurs lucrurile?;;)

Buna fetelor, scuze ca nu am apucat sa va scriu mai devreme dar am fost prinsa de agitatia de la nunta si de dupa nunta....care credeti-ma exsita! ;;)

Ce va pot spune eu despre nunta mea....a fost superba, exact asa cum am visat. Conform planului prestabilit, cu mici exceptii , care intervin oricum, din cauza nr mare de persoane.

Sa incep cu inceputul.... Rochia , parul si machiajul au fost superbe, exact cum mi-am dorit!

Restaurantul ales a fost superb , asa cum am cerut, decorat pe culoarea fucsia (roz aprins) , mancarea a fost buna (din ce mi-au spus invitati, pt ca eu nu am apucat sa manac :-<) au fost : 12 feluri de aperitive (nici mult, nici putin), ciorba taraneasca de vacuta, fruptura de porc si pulpe de pui superioare garnisit cu orez si rizi-bizi, si salata de varza, tortul, si spre dimineata tort.

Invitati mi-au spus ca a fost suficienta mancarea, unii chiar au spus ca a fost prea multa....acuma...dupa gusturi.

De furat s-a furat, dar in limita bunlui simt, ca la orice restaurant!
Ospatarii, aveau niste fete de zici ca urmau sa mearga la ghilotina, dar erau saritori si amabili cu invitati, in ciuda faptului ca nu zambeau mai deloc!

In rest s-a dansat si s-a baut pana la 7 dimineata!

Acuma binenteles ca eu existat si parti proaste, ca la orice nunta!

Sunt foarte dezamagita de anumiti furnizori de servicii care au fost total neprofesionisti si s-a lasat si cu amenintari, (ceea ce nu era cazul, pt ca deocamdata noi suntem clienti), stiu ei bine cine sunt, mai ales ca obisnuiesc sa citeasca frecvent acest site ca sa fie in rand cu "barfele"!

Deci fetelor aviz la ce vb pt ca sunteti monitorizate si ce spuneti este trecut la arhiva lor si pus bine la pastrat!

Acuma nu este cazul sa fac mare scandal ca sa stie toata lumea de ce speta sunt acesti asa numiti furnizori de servicii, pt ca nu rezolv mare lucru, dar daca va fi cazul sa spun, stati linistite dragelor ca voi spune clar si raspicat cum sta treaba (aviz celor care citesc!)

Asa ca urmeaza cel mai bun sfat pe care pot sa vi-l dau este urmatorul:

Mare atentie atunci cand incheiati contract cu prestatori de servicii (restaurant, amenajari, fotograf, cofetari, video, muzicanti etc.) sa sticpulati in contracte SCRISE in 2 exemplare , caluzele contractuale si suma perceputa de acestia , respectiv ce va ofera pt bani pe care ii platiti, pentru a evita ulterioarele discutii, si taxe percepute de acestia!!!!!!!!!

Sper ca atii inteles ce am vrut sa zic!

Astept intrebari ulterioare!

Spor la pregatiri!

Va pup!

Andra_Alexandra
04.05.2010, 00:01:30
Intr-un fel e bine ca se citeste topicul asta de catre unii furnizori, adica asa pot sti si ei cu ce anume gresesc, sau unde ar mai trebui sa mai "lucreze" pentru a-si satisface clientii.
Eu sper sa nu avem surprize neplacute...desi eu pana acuma am mers pe principiul ca, o cofetarie care se respecta, sigur nu isi va dezamagi clientii :)>-

axenya
04.05.2010, 22:08:19
buna,fetelor! un pont bun : este o cofetarie in gyula care face torturi superbe si umpluturile delicioase,am gustat.doamna de acolo vorbeste romaneste si e foarte amabila.eu de acolo imi comand tortul.ti-l aduce in oradea fara sa platesti transportul.daca comanzi tortul de la ea iti ofera si fantana de ciocolata si nu trebuie platit pt fantana decat ciocolata care va fi in ea.daca doriti informatii va trimit pe privat!

dianagalis
05.05.2010, 08:41:52
Sunt foarte dezamagita de anumiti furnizori de servicii care au fost total neprofesionisti si s-a lasat si cu amenintari, (ceea ce nu era cazul, pt ca deocamdata noi suntem clienti), stiu ei bine cine sunt, mai ales ca obisnuiesc sa citeasca frecvent acest site ca sa fie in rand cu "barfele"!

Deci fetelor aviz la ce vb pt ca sunteti monitorizate si ce spuneti este trecut la arhiva lor si pus bine la pastrat!

Acuma nu este cazul sa fac mare scandal ca sa stie toata lumea de ce speta sunt acesti asa numiti furnizori de servicii, pt ca nu rezolv mare lucru, dar daca va fi cazul sa spun, stati linistite dragelor ca voi spune clar si raspicat cum sta treaba (aviz celor care citesc!)

Felicitari si CASA DE PIATRA!

Referitor la ce ai zis tu, cu arhiva furnizorilor, daca ei primesc review-uri proaste si pe urma nu folosesc aceste informatii in mod constructiv, tot ei pierd... Pai daca ii face o faza nasoala la cineva si nu ii lauda, in loc sa se razbune pe client, nu mai bine isi imbunatateste serviciile, decat sa tina "lista neagra" a clientilor... Mi se pare stupid din partea unui furnizor sa aiba lista respectiva, in loc sa faca ceva constructiv si sa isi imbunatateasca atitudinea... Pe site ar trebui sa vina furnizori pentru a lua "pulsul" pietei, nicidecum sa isi faca liste negre... Stiu ca sunteti de acord cu mine, fetelor...

annebella_wed, imi dai mai multe detalii pe PM despre fazele nasoale care nu le puteai comenta? [-o<[-o<[-o<
Mersi mult!

Andra_Alexandra
05.05.2010, 11:44:35
Felicitari si CASA DE PIATRA!

Referitor la ce ai zis tu, cu arhiva furnizorilor, daca ei primesc review-uri proaste si pe urma nu folosesc aceste informatii in mod constructiv, tot ei pierd... Pai daca ii face o faza nasoala la cineva si nu ii lauda, in loc sa se razbune pe client, nu mai bine isi imbunatateste serviciile, decat sa tina "lista neagra" a clientilor... Mi se pare stupid din partea unui furnizor sa aiba lista respectiva, in loc sa faca ceva constructiv si sa isi imbunatateasca atitudinea... Pe site ar trebui sa vina furnizori pentru a lua "pulsul" pietei, nicidecum sa isi faca liste negre... Stiu ca sunteti de acord cu mine, fetelor...

annebella_wed, imi dai mai multe detalii pe PM despre fazele nasoale care nu le puteai comenta? [-o<[-o<[-o<
Mersi mult!

ai perfecta dreptate, asta ziceam si eu :D

aandradaa
05.05.2010, 12:16:18
Pai nu e tara asta cu susul in jos?... aici clientiii tre` sa se poarte bine cu prestatorii de servicii ca nu cumva sa-i supere... Penibil...

Eu pana acum sunt ff multumita de toti furnizorii pe care mi i-am ales, dar daca vor fi probleme vor fi si repercursiuni.. aia-i clar!! De mine nu-si bate nimeni joc pe banul meu.. nu vreau decat sa primesc ceea ce am platit, nimic mai mult dar in nici un caz mai putin...

Mii de felicitari anabela, casa de piata si un camin plin de dragoste si caldura !!!

l_nicoleta
05.05.2010, 15:18:21
stiti cumva daca este in oradea vreun magazin cu figurine pt. tort ?; in afara de cele ce le gasim la cofetarii

Andra_Alexandra
05.05.2010, 16:21:11
stiti cumva daca este in oradea vreun magazin cu figurine pt. tort ?; in afara de cele ce le gasim la cofetarii

microlit :D

annebella_wed
06.05.2010, 22:24:30
Multumesc pentru urari fetelor, si eu va doresc spor la pregatiri, si sa nu aveti emotii, pt ca sunt sigura ca ati depus tot efortul posibil ca sa faceti nunta sa iasa perfect1

In ziua nunti nu contati decat voi si mirele, uitati-va adanc in ochii lui si a paraintilor pt ca s-ar putea sa vede-ti doar acuma ,odata, sclipirea aceea in priviri!! ;-)

annebella_wed
06.05.2010, 22:25:04
Dianagalis iti trimit un pm cu detaliile!

dianagalis
07.05.2010, 14:33:27
Dianagalis iti trimit un pm cu detaliile!

Inca nu l-am primit, dar iti multumesc anticipat! ;-)

andymatei
07.05.2010, 15:28:40
Multumesc pentru urari fetelor, si eu va doresc spor la pregatiri, si sa nu aveti emotii, pt ca sunt sigura ca ati depus tot efortul posibil ca sa faceti nunta sa iasa perfect1

In ziua nunti nu contati decat voi si mirele, uitati-va adanc in ochii lui si a paraintilor pt ca s-ar putea sa vede-ti doar acuma ,odata, sclipirea aceea in priviri!! ;-)

Ar fi foarte trist sa vezi "sclipirea" doar atunci in ochii lui...am mai spus, si ma repet, viata nu culmineaza cu nunta...nunta doar deschide un nou capitol in viata!
Imi cer scuze pt off-topic!

axenya
05.06.2010, 19:14:23
buna! va atasez o poza cu niste bombonele de ciocolata de la doamna din ungaria de care am zis in mesajele anterioare sa le vedeti :)

dianagalis
16.06.2010, 17:06:12
Pai asa as vrea sa le dau si eu. Un tortulet in caserola la plecare, in loc de prajituri. Inca nu am hotarat, si incep sa fiu in criza de timp, cred :)

Noi am dat un mini-tortulet si au fost super incantati de gustul sau si aspect.
Am luat si tortul mirilor si mini-tortuletele de la Daness... si au iesit super!
Recomand cu caldura! :D

ArianaLuvlee
16.06.2010, 23:55:35
Noi am dat un mini-tortulet si au fost super incantati de gustul sau si aspect.
Am luat si tortul mirilor si mini-tortuletele de la Daness... si au iesit super!
Recomand cu caldura! :D
mini-tortuletul ce gramaj a avut?k eu nu stiu ce sa fac ....cineva imi spunea k e prea mic pt un cuplu.....nu imi pot imagina cam cat e de mare....pls help

dianagalis
17.06.2010, 08:59:42
mini-tortuletul ce gramaj a avut?k eu nu stiu ce sa fac ....cineva imi spunea k e prea mic pt un cuplu.....nu imi pot imagina cam cat e de mare....pls help

E prea mic pentru un cuplu, ca dimensiune... Gramajul e pana in 500 gr...
Nu ne-a zis pe grame, ci ni le-a aratat ca dimensiune...

Eu am dat un mini-tortulet pe persoana... E cel mai bine asa... Am iesit mai scump decat daca as fi dat caserola de prajituri pe cuplu, dar eu zic ca a meritat... Toti mi-au zis ca a fost incredibil de bun tortuletul ala... O prietena mi-a zis sa o duc de unde le-au luat si sa isi ia si ea pentru acasa altele (nu se marita, doar i-a placut tortul) :D:-p

dianagalis
17.06.2010, 09:03:37

Subliniez, e prea mic pentru cuplu...
Desi multi nu vroiau sa il ia pe al doilea, dar le-am explicat ca le dau la fiecare, ca asa am si dorit initial... :-p
Eu m-am indragostit de gustul tortuletului, mai ales ca l-am luat de la Expo...
Daca ma credeti, am vrut sa fac si tortul miresei cu aceeasi compozitie, dar cei de acolo au zis ca nu fac tortul miresei din asta... Toate le-am vrut la fel, cu gustul ala :x:x:x Mmmmm... :-p:-p:-p

corinac
17.06.2010, 10:09:12
E prea mic pentru un cuplu, ca dimensiune... Gramajul e pana in 500 gr...
Nu ne-a zis pe grame, ci ni le-a aratat ca dimensiune...

Eu am dat un mini-tortulet pe persoana... E cel mai bine asa... Am iesit mai scump decat daca as fi dat caserola de prajituri pe cuplu, dar eu zic ca a meritat... Toti mi-au zis ca a fost incredibil de bun tortuletul ala... O prietena mi-a zis sa o duc de unde le-au luat si sa isi ia si ea pentru acasa altele (nu se marita, doar i-a placut tortul) :D:-p
Ii bine cum ai dat tu,dar ii putin sa dai o caserola de prajituri pe cuplu,caserola de prajituri se da pe persoana eu la toate nuntile la care am fost asa am primit,daca faci tortulete mai mari acelea le poti da pe cuplu...

ArianaLuvlee
17.06.2010, 15:29:59
Desi multi nu vroiau sa il ia pe al doilea, dar le-am explicat ca le dau la fiecare, ca asa am si dorit initial... :-p
Daca ma credeti, am vrut sa fac si tortul miresei cu aceeasi compozitie, dar cei de acolo au zis ca nu fac tortul miresei din asta... Toate le-am vrut la fel, cu gustul ala :x:x:x Mmmmm... :-p:-p:-p

e cumva tortuletul alb cu ceva crema gen budinca???daca e ala .....io m-am scarbit de el.....iubi meu cum lucreaza la pala..o primeste de la miri si imi aduce si mie de fiecare data altfel.....numai kand ma gandesc la el ma apuca greata.....mai aveam 2 in frigider de duminica,ieri le-am aruncat......in schimb ala cu ciocolata si visine e delicios....nu sunt amatoare de torturi cu ciocolata dar acela e chiar delicios......as putea sa mananc zilnic(desi silueta mea de viespe e de mult uitata si se tot lasa asteptata.....desi ma straduiesc:D ).te intreb k eu doar acela l-am vazut la degustare la expo....

dramatzica
17.06.2010, 16:06:20
ce tortulet ai ales?

dianagalis
17.06.2010, 18:05:51
e cumva tortuletul alb cu ceva crema gen budinca???daca e ala .....io m-am scarbit de el.....iubi meu cum lucreaza la pala..o primeste de la miri si imi aduce si mie de fiecare data altfel.....numai kand ma gandesc la el ma apuca greata.....mai aveam 2 in frigider de duminica,ieri le-am aruncat......in schimb ala cu ciocolata si visine e delicios....nu sunt amatoare de torturi cu ciocolata dar acela e chiar delicios......as putea sa mananc zilnic(desi silueta mea de viespe e de mult uitata si se tot lasa asteptata.....desi ma straduiesc:D ).te intreb k eu doar acela l-am vazut la degustare la expo....

Tortuletul ala mic pe care l-am dat la invitati se numeste "Vanilla" cred, are o capsuna deasupra ca decor, iar inauntru e cu banane si kiwi... Noua ne-a bagat in el si alte fructe, gen capsuni si portocale, pe langa banane si kiwi, a fost delicios :x
Ce zici tu ala cu crema de cioco si visine, asa am avut noi tortul mirilor... Astea mici le-am avut varianta cu fructe si crema aia alba...
Eu nu cred ca are si alte variante de mini-tortulete in afara de cele cu cioco si asta pe care l-ai vazut si tu la expo... Deci sigur despre el vorbim amandoua... Oricum, eu inca il pot manca cu placere...
Recunosc, eu am mancat pana acum de 5 ori din el, poate daca mai mananc de 50 de ori din el, ma satur si eu :D:D:D... mentionez, nici macar nu-mi plac dulcurile in general... :-p

dianagalis
17.06.2010, 18:07:26
Mi-au zis multi cu care am vorbit dupa nunta ca ambele au fost delicioase, si tortul miresei cu cioco si visine si cel pentru acasa cu vanilie si fructe... Depinde de gusturi...

ArianaLuvlee
26.07.2010, 18:34:31
azi am fost la microlit si am luat cutiile pt prajituri...le-am gasit la un pret ff bun la 70 de bani cutia +12 bani cartonul pe care se aseaza prajiturile....marimea mi se pare ok 18x18cm.P.S magazinul s-a mutat pe cazaban nr.13

Andra_Alexandra
28.07.2010, 23:57:11
Feteleeeee voi ce crema pt tort ati ales ? (ma refer la cele care va faceti tortul la Danessa) asa a trecut timpul...si eu inca nu m-am decis :D:D:D:D

dmdanila
31.08.2010, 15:48:14
Vai, am uitat sa scriu de tort si prajituri8-}
Dupa cum am mai scris...totul a fost comandat la Lacramioara. Dupa ce am gustat cateva feluri de tort impreuna cu sotul si mama...ne-am decis la tortul Lacramioara. Poate unii spun ca e prea dulce dar a fost fff laudat de toata lumea;))
Cam asa a aratat:

dramatzica
01.09.2010, 18:51:49
Vai, am uitat sa scriu de tort si prajituri8-}
Dupa cum am mai scris...totul a fost comandat la Lacramioara. Dupa ce am gustat cateva feluri de tort impreuna cu sotul si mama...ne-am decis la tortul Lacramioara. Poate unii spun ca e prea dulce dar a fost fff laudat de toata lumea;))
Cam asa a aratat:
A fost fain tortul, imi place mult... de fapt seamana putin cu al meu, numai ca al tau are si o pata de culoare :)
Mi-am adus aminte ca eu nu am pus poze cu el ;))

corin
02.09.2010, 19:48:04
Noi l-am comandat la Danesa si toata lumea l-a mancat, chiar au cerut si supliment, mai putin eu pentru ca nu ma impac prea bine cu dulciurile(nu imi plac) asa ca alegerea tortului a cazut pe seama mirelui care a luat cea mai buna decizie,ciocolata alba.

dmdanila
02.09.2010, 21:54:15
A fost fain tortul, imi place mult... de fapt seamana putin cu al meu, numai ca al tau are si o pata de culoare :)
Mi-am adus aminte ca eu nu am pus poze cu el ;))
dada, de fapt de la tine m-am inspirat:D
Eu ti-am mai zis ca mi-a placut mul tortul tau:x

dmdanila
02.09.2010, 21:55:02
Noi l-am comandat la Danesa si toata lumea l-a mancat, chiar au cerut si supliment, mai putin eu pentru ca nu ma impac prea bine cu dulciurile(nu imi plac) asa ca alegerea tortului a cazut pe seama mirelui care a luat cea mai buna decizie,ciocolata alba.
F frumos arata tortul tau:)

corin
03.09.2010, 11:04:28
mirele iti multumeste pentru compliment, multumesc mult! si al vostru a fost foarte frumos si elegant :*!

dramatzica
03.09.2010, 22:14:34
interesant tortul si sigur a fost si bun daca e de la D...
Off topic: tu ai fost cu rochita scurta doar la cununia civila? ca parca aici in poza se vede o mireasa cu rochie lunga...

corin
06.09.2010, 15:09:33
Este mireasa de schimb!:"> adusa pentru sotul meu! varianta draguta!

ArianaLuvlee
06.09.2010, 23:35:06
Tortul a fost delicios,cu crema de caramel si afine,decorat cu frisca si trandafiri naturali.suportul de tort a fost superb si in ton cu sala.si desi initial aveam dubii l-am facut la pigalle doar datorita suportului de care m-am indragostit pe loc si sunt foarte multumita de cum a iesit si tortul atat ca aspect cat si la gust.

ArianaLuvlee
06.09.2010, 23:46:28
Prajiturile le-am facut la cofetaria din piata mare si au fost super bune.12 buc costa 8 lei,pretul a fost foarte bun raportat la gramaj.atat doar k noi aveam deja cutii de la microlit si asa am negociat pretul la 7 lei fara caserole de la ei.

v3ronicas
08.09.2010, 22:45:49
noi am avut tort cu crema de ciocolata si jeleu cu visine, iar deasupra frisca (25ron/kg) si la fiecare invitat am dat o caserola de 12 prajituri (7 ron) care au fost f delicioase si proaspete...le`am facut la Laborator Felicia...

luluka
09.09.2010, 13:32:06
noi am avut tort cu crema de ciocolata si jeleu cu visine, iar deasupra frisca (25ron/kg) si la fiecare invitat am dat o caserola de 12 prajituri (7 ron) care au fost f delicioase si proaspete...le`am facut la Laborator Felicia...
Ce mare tort ati avut!
Si noi tot la Feli ne facem tortul si prajiturile. Nu-i prea dulce tortul asa cu ciocolata si cu jeleul acela? Si noua ni l-a recomandat, ca eu am zis initial ca vreau foret-noir, acum nu mai stiu ce sa aleg ;))

ArianaLuvlee
09.09.2010, 14:50:25
Am pus si eu poze cu tortul!!!Sper sa va placa,mie mi-a placut enorm suportul,iar la decorarea tortului am vrut ceva simplu cu frisca(imi place mult frisca si nu vroiam deloc cu martipan chiar daca ar fi dat mai bine).
La gust a fost super delicios cu crema de caramel si de afine,iar cand l-am taiat chiar s-a simtit mirosul de afine proaspete,crema fiind cu bucatele de fructe!!!=P~Aveam tort cat pt.120 de pers,iar invitati 100,dar nu au ramas decat cateva felii pe care le-am dat nasilor!

dramatzica
10.09.2010, 07:36:01
Am pus si eu poze cu tortul!!!Sper sa va placa,mie mi-a placut enorm suportul,iar la decorarea tortului am vrut ceva simplu cu frisca(imi place mult frisca si nu vroiam deloc cu martipan chiar daca ar fi dat mai bine).
La gust a fost super delicios cu crema de caramel si de afine,iar cand l-am taiat chiar s-a simtit mirosul de afine proaspete,crema fiind cu bucatele de fructe!!!=P~Aveam tort cat pt.120 de pers,iar invitati 100,dar nu au ramas decat cateva felii pe care le-am dat nasilor!
Chiar ca e interesant suportul, nici nu am mai vazut pana acuma. Originala ideea.
Cat despre tort eu le-am zis sa imi faca cu cateva kg in plus numai sa iasa frumos si ia ghici? Mi-au facut exact 11 kg in plus, adica inca jumate din cat era tortul initial! Asa m-am trezit cu un tort de 33kg la 170 pers;)) Dar nu va faceti griji ca a fost cine sa il pape si daca a ramas aproape tot etajul ala mare de jos. A doua zi a fost ospat la pensiune :)) abia am salvat cateva felii sa duc cuiva care a trebuit sa plece mai devreme de la nunta...

ArianaLuvlee
10.09.2010, 09:28:39
Chiar ca e interesant suportul, nici nu am mai vazut pana acuma. Originala ideea.
Cat despre tort eu le-am zis sa imi faca cu cateva kg in plus numai sa iasa frumos si ia ghici? Mi-au facut exact 11 kg in plus, adica inca jumate din cat era tortul initial! Asa m-am trezit cu un tort de 33kg la 170 pers;)) Dar nu va faceti griji ca a fost cine sa il pape si daca a ramas aproape tot etajul ala mare de jos. A doua zi a fost ospat la pensiune :)) abia am salvat cateva felii sa duc cuiva care a trebuit sa plece mai devreme de la nunta...

La noi era problema k nu am vrut sa comand tort care nu va fi consumat si nu aveam alta varianta decat genul acesta de suport pe care se puteau pune tortulete de orice marime,ale noastre au avut 2-2,5kg fiecare.Daca era sa facem din martipan trebia sa aiba cam 20kg si era mult prea mult pt noi,asa am facut un compromis si a iesit ok in final si nici nu ne-a costat mult(400 lei parca fara decoratiuni,k alea ni le-a facut florareasa)
L-am vazut pe al tau si a fost superb,culoare imi place foarte mult se potriveste de minune cu cervantes,ma refer k are cam aceeasi culoare ca si tapetul daca nu ma insel...Foarte elegant si rafinat!

dramatzica
10.09.2010, 10:02:35
La noi era problema k nu am vrut sa comand tort care nu va fi consumat si nu aveam alta varianta decat genul acesta de suport pe care se puteau pune tortulete de orice marime,ale noastre au avut 2-2,5kg fiecare.Daca era sa facem din martipan trebia sa aiba cam 20kg si era mult prea mult pt noi,asa am facut un compromis si a iesit ok in final si nici nu ne-a costat mult(400 lei parca fara decoratiuni,k alea ni le-a facut florareasa)
L-am vazut pe al tau si a fost superb,culoare imi place foarte mult se potriveste de minune cu cervantes,ma refer k are cam aceeasi culoare ca si tapetul daca nu ma insel...Foarte elegant si rafinat!
:)) ce tare suna!!
Nu cred ca asta a fost in capul meu atunci sa asortez tortul cu tapetul;)) dar sa stii ca ai dreptate si se incadreza perfect in decor :-p

ArianaLuvlee
10.09.2010, 10:18:57
:)) ce tare suna!!
Nu cred ca asta a fost in capul meu atunci sa asortez tortul cu tapetul;)) dar sa stii ca ai dreptate si se incadreza perfect in decor :-p

Imi imaginez k nu te-ai gandit la asta,scuze nu m-am exprimat eu corect,exact asta vroiam sa spun ca se incadreaza perfect in decor!Pt.mine e dimineata si imi gasesc greu cuvintele:-p

dramatzica
10.09.2010, 21:13:34
Imi imaginez k nu te-ai gandit la asta,scuze nu m-am exprimat eu corect,exact asta vroiam sa spun ca se incadreaza perfect in decor!Pt.mine e dimineata si imi gasesc greu cuvintele:-p
Nu trebuie sa iti ceri scuze!! M-am amuzat bine si eu... chiar daca era dimineata :-p

ArianaLuvlee
10.09.2010, 22:31:16
Nu trebuie sa iti ceri scuze!! M-am amuzat bine si eu... chiar daca era dimineata :-p

Azi am trecut pe magheru si am vazut o sigla cu numele tau:-pe coincidenta de nume sau e cabinetul tau?:DNu vreau sa fiu indiscreta,doar eram in trafic si am vazut numele tau si imi parea cunoscut de undeva,apoi mi-am dat seama de unde...:)

v3ronicas
11.09.2010, 10:26:57
Ce mare tort ati avut!
Si noi tot la Feli ne facem tortul si prajiturile. Nu-i prea dulce tortul asa cu ciocolata si cu jeleul acela? Si noua ni l-a recomandat, ca eu am zis initial ca vreau foret-noir, acum nu mai stiu ce sa aleg ;))

nu a fost dulce... a fost fff bun... eu sincer nu prea mananc torturi la nunti mai ales cele cu martipan nici sa nu le vad dar din asta am mancat si eu vreo 2 felii...eu cand am mers la ea i`am zis ca nu vreau martipan si i`am zis sa imi faca ea un tort care crede ea ca e f bun... si sa fie cam pt 300 de persoane si sa fie cu alb si roz :D... cele doua torturi care erau separat de cel etajat i`am zis sa mi le faca in plus pt ca in acea noapte era si ziua mea si am zis ca daca raman oricum or sa vina neamurile a 2`a zi la mine... dar ciuciu ca nush daca a mai ramas un sfert dintr`un tort... :P

redfoxxy
19.09.2010, 13:22:31
Am terminat si noi cu nunta.

Tortul l-am luat de la Marco P.. si a fost superb. Si foarte bun la gust!!!!
Chiar va recomand firma asta, deoarece se tin de promisiuni si nu am avut nici o problema cu ei.

dramatzica
19.09.2010, 18:16:35
Azi am trecut pe magheru si am vazut o sigla cu numele tau:-pe coincidenta de nume sau e cabinetul tau?:DNu vreau sa fiu indiscreta,doar eram in trafic si am vazut numele tau si imi parea cunoscut de undeva,apoi mi-am dat seama de unde...:)
ce draguta esti!
cred ca deja te-ai saturat sa ma tot vezi :D
da e cabinetul meu :)

dramatzica
19.09.2010, 18:19:57
Am terminat si noi cu nunta.

Tortul l-am luat de la Marco P.. si a fost superb. Si foarte bun la gust!!!!
Chiar va recomand firma asta, deoarece se tin de promisiuni si nu am avut nici o problema cu ei.
Ii recomand si eu cu toata caldura.
Si tortul meu tot de la ei a fost si mi-a placut foarte mult si cum a iesit, dar indeosebi gustul... a fost delicios!! Intr-adevar doamna e o draguta, e f amabila, iti tot da sa gusti si din aia si din cealalta, iti mai da si pt acasa, iar laboratorul e impecabil.

ArianaLuvlee
19.09.2010, 18:46:49
ce draguta esti!
cred ca deja te-ai saturat sa ma tot vezi :D
da e cabinetul meu :)

la cat m-am uitat la pozele tale(care sunt absolut superbe:x)n-as putea spune asta...era doar o curiozitate de-a mea deoarece ti-am recunosut numele:D...atat...
scuze de off-topic...

l_nicoleta
20.09.2010, 09:27:33
Ii recomand si eu cu toata caldura.
Si tortul meu tot de la ei a fost si mi-a placut foarte mult si cum a iesit, dar indeosebi gustul... a fost delicios!! Intr-adevar doamna e o draguta, e f amabila, iti tot da sa gusti si din aia si din cealalta, iti mai da si pt acasa, iar laboratorul e impecabil.
fetelor, unde are m polo laborator ?? eu stiu unde se gasesc produsele lor la vanzare dar as vrea sa stiu unde au laboratorul. mercciiiii

dramatzica
20.09.2010, 11:47:01
fetelor, unde are m polo laborator ?? eu stiu unde se gasesc produsele lor la vanzare dar as vrea sa stiu unde au laboratorul. mercciiiii
Undeva cum se merge spre Metro, se face la dreapta pe ceva straduta ... sotul stie exact, o sa il intreb, dar poti sa suni la nr de pe site si iti spune doamna cum sa ajungi la laborator. Pe bune e foarte amabila.

aandradaa
28.09.2010, 11:55:28
Fetelor, Tortul meu..

dmdanila
28.09.2010, 13:51:37
Fetelor, Tortul meu..
In primul rand casa de piatra!!! F frumos tort ai avut. Dar poze cu tine miresica nu ne pui?;))

andymatei
28.09.2010, 14:00:40
Fetelor, Tortul meu..

Casa de piatra si multa fericire! Frumos tort, dar vrem sa vedem si mireasa frumoasa! :D

dramatzica
28.09.2010, 20:59:03
Fetelor, Tortul meu..
Andrada casa de piatra si multa fericire!!
Foarte elegant tort ati avut, abia astept sa vad mai multe fotografii :)

aandradaa
28.09.2010, 22:09:18
multumesc fetelor pt urari !!.. :)

aandradaa
28.09.2010, 22:10:05
Casa de piatra si multa fericire! Frumos tort, dar vrem sa vedem si mireasa frumoasa! :D

mireasa a fost cam grasuta.. :(:(

andymatei
28.09.2010, 22:49:19

Ammmmmmm....poate vorbesti de alta mireasa....tu ai fost foarte frumoasa proaspata mamica miresica! Am vazut eu in a treia poza cel mai frumos "accesoriu" ;));));))

RALUK15
28.09.2010, 23:37:29

Foarte frumoasa ai fost si cea mica e cea mai dulce miresica

dmdanila
29.09.2010, 11:08:20
Ai fost o mireasa si o mamica tare frumoasa! :)

corin
29.09.2010, 21:24:39
casa de piatra, miresica este super frumoasa seamana cu mamica!

l_nicoleta
30.09.2010, 08:08:22
Fetelor, Tortul meu..
uau unde ai facut minunatia asta de tort ?

aandradaa
30.09.2010, 10:22:11
Multumim fetelor pt urari!! Bineinteles acelasi lucru va dorim si noi voua :*:*:*:*

aandradaa
30.09.2010, 10:23:29
uau unde ai facut minunatia asta de tort ?

Ma bucur ca iti place, sa sti ca a fost si ff bun la gust :) Tortul l-am facut la D..ssa si am fost foarte incantata de cat de perfect a iesit !

lumi_va
12.11.2010, 16:46:27
fetelor,

ce stiti despre cofetaria regina? ati avut tort careva....

mersi mult de ajutor.

va pup

missy_L
16.11.2010, 19:31:22
Acesta a fost tortul nostru de nunta si pe langa ca a aratat asa cum am dorit a fost de-a dreptul delicios ;-)

andymatei
16.11.2010, 20:38:21
Acesta a fost tortul nostru de nunta si pe langa ca a aratat asa cum am dorit a fost de-a dreptul delicios ;-)

Foarte frumos tort, stimata doamna! :D

moniklm
08.01.2011, 13:14:14
Buna feltelor
Sunt foarte noua pe aici, de cateva minute m-am inregistrat
Vreau sa va intreb ce parere aveti despre cofetariile Marco Polo si Mocca?

Dee_Me
08.01.2011, 13:59:59
Buna feltelor

Am mancat tort bun si de Marco Polo si de la Mocca. Parerea mea e ca sunt o alegere buna.
Au avut si un design ok.

moniklm
08.01.2011, 22:55:31
Fetelor, Tortul meu..

Cate kg a avut tortul tau?
Este extraordinar de frumos, imi place mult ideea cu lumanari

ybit
26.01.2011, 09:41:30
incercati si cauttort.ro :)

l0v3cryna
27.01.2011, 10:34:10
Fetelor, Tortul meu..

Repet ce s-a mai spus anterior... e SUPERB !!!!! tortul .. am vazut si pozele cu tine.. este nemaipomenita !!!

Pentru cate persoane era tortul si cat a costat?

l_nicoleta
27.01.2011, 13:16:42
si eu am auzit de acest cauttort.ro
ca design pare ok ; as vrea si eu pareri de aici pe partea de gust :)

andymatei
27.01.2011, 15:42:05
Cine sunt acesti "cauttort.ro"? Adica, a carei cofetarii e site-ul? Eu sunt mai plebee cand vine vorba de torturi, musai trebuie sa gust intai.

l_nicoleta
28.01.2011, 10:29:47
Cine sunt acesti "cauttort.ro"? Adica, a carei cofetarii e site-ul? Eu sunt mai plebee cand vine vorba de torturi, musai trebuie sa gust intai.
nu este al niciunei cofetarii. este al unei p.f. cred din cihei

Liycurici
16.02.2011, 22:18:14
eu il stiu pe grande din heat,din ce am vb ultima data cu el parca cerea 15lei/pers pt cocktail-uri cu toata bautura si siropurile de la el si el chiar face show....dar in afara de asta mai e nevoie si de alte bauturi pe mese

Si noi am hotarat sa avem barman, al nostru lucreaza in Yell. Subm. si l-am vazut live la o nunta de aprox. 450 de pers la Pal...zo. S-a descurcat excelent, cocktailurile au curs garla, era bataie pe ele :), au fost foaaaaaarte bune si aspectoase. Manopera sa nu e scumpa, iar cu ingredientele (pt. aprox. 250 pers.) ma astept la 1000 si un pic de euro, dar asta aproximez eu, am doar lista de cocktailuri (multeeee), din care o sa mai scadeam daca iese un total fabulos ... nu am stabili cantitatile deocamdata, o sa mai povestesc cum ramane. Oricum, trebuie luat in considerare ca nu iese cu mult mai scump sa ai barman (zic eu) ... cantitatea de alcool pe sala scade considerabil (cand ai cocktailuri cu toate tipurile de alcool). Iar sticlele de sirop si de alte bauturi le desface pe rand, daca sunt 3 de acelasi timp, cu siguranta nu va lua cate jumate din fiecare sticla, asa ca oricum surplusul se returneaza la depozit/distribuitor. Specific ca absolut toate bauturile am ales sa fie din afara salii, din prisma faptului ca stiam ca pentru cocktailuri este nevoie de alte tipuri de bauturi si am zis ca nu ne mai incurcam, le luam pe toate de-odata, din acelasi loc (nu stim inca de unde).

liv19cris
16.02.2011, 22:43:39
Buna feltelor

Apropo de Mocca...a fost delicios!
Pt.157 de pers.am avut si 4 torturi mai mici de "rezerva"(gen cel sup.din foto), dar care nu au fost aduse in sala, la prez.tortului.
Poate va inspira....

Daiana2011
19.02.2011, 00:29:48
Mie imi plac foarte mult prajiturile de la Lacra... E drept ca pretul e destul de piperat, pt o caserola de 10 buc sa platesti 12 lei, iar pt una de 8 buc 9.5 lei (dar in pretul acesta nu e inclusa caserola). Sincer am comandat de la multe cofetarii torturi pt aniversari (Scala, Perla, Pigalle), dar cele de la Lacramioara mi-au placut cel mai mult. Acuma nu stiu sigur daca ei au si ceva suporturi pt tort, eu nu am vazut in nici o poza pe site-ul lor sau pe hi5. Nu mi se pare asa ok ca ei calculeaza 200 de gr de pers, iar la 200 de persoane mi-a zis ca tortul trebuie sa aiba 40 de kg. As ajunge la 1600 de lei, fara flori pt decor. Mi se pare aiurea sa-mi comand prajiturile la ei si tortul in alta parte. Chiar nu stiu ce sa fac. Cele care ati incheiat contract cu Lacra, ce imi puteti spune? Respecta ceea ce scrie in contract? Ati fost multumite de serviciile lor? Aspectul tortului a lasat de dorit? Chiar nu vreau sa dau o gramada de bani pe el si sa nu arate asa cum mi-l doresc.

Daiana2011
19.02.2011, 00:37:30
Am fost la targ si am cumparat o caserola de prajituri de la Danessa. Am dat 10 lei pe 10 buc. Sincer va spun ca nu mi se par foarte reusite, plus ca stiam de pe site-ul lor ca o caserola costa 8.5 lei. Au fost 5 feluri, cate 2 prajituri de un fel, dintre care, 3 feluri de prajitura aveau crema maro, iar 2 feluri crema alba. Nu mi s-a parut sa iasa nimic in evidenta. Mi s-a spus ca pot sa inlocuiesc un fel de prajitura cu o alta care avea crema galben. Am gustat-o si pe aceea dar nu mi-a placut. La cei de la Lacramioara imi place ca sunt 10 prajituri si toate sunt diferite. Eu inclin mai mult spre varietate, e mai bine asa. De ce sa mananci 2 buc de prajitura de acelasi fel??

Michelle86
28.02.2011, 09:38:38
Caserolele cu prajituri se dau la fiecare persoana invitata sau doar la femei, urmand ca barbatii sa primeasca sticluta cu palinca? Ce parere aveti? In plus, am auzit ca mai nou nu prea se mai da palinca la final... Voi cum veti/ati proceda?

Multumesc de ajutor.

bridezzilla
01.03.2011, 12:48:46
Caserolele cu prajituri se dau la fiecare persoana invitata sau doar la femei, urmand ca barbatii sa primeasca sticluta cu palinca? Ce parere aveti? In plus, am auzit ca mai nou nu prea se mai da palinca la final... Voi cum veti/ati proceda?

Multumesc de ajutor.

taica-meu vrea sa dam palinca dar iesim prea scump daca mai dam la fiecare invitat, avand in vedere ca vom avea aproximativ 250 persoane, asa ca iese din calcul...daca iti permiti sa dai poti sa dai, inca se mai practica obiceiul asta... in legatura cu caserolele.... eu voi face minitortulete si voi da la fiecare familie, ca vin 2 ca vin 10 nu ma intereseaza, la caserole daca faceam, ziceau ai mei ca prajiturile s-ar da o caserola la fiecare persoana, avand in vedere ca sunt scumpe si ele eu zic ca nu merita sa investesti atat...parerea mea,o caserola pe invitatie la fel si cu tortuletele. parerile difera in functie si de bugetul alocat...

andymatei
01.03.2011, 13:25:09
Mie imi plac foarte mult prajiturile de la Lacra... E drept ca pretul e destul de piperat, pt o caserola de 10 buc sa platesti 12 lei, iar pt una de 8 buc 9.5 lei (dar in pretul acesta nu e inclusa caserola). Sincer am comandat de la multe cofetarii torturi pt aniversari (Scala, Perla, Pigalle), dar cele de la Lacramioara mi-au placut cel mai mult. Acuma nu stiu sigur daca ei au si ceva suporturi pt tort, eu nu am vazut in nici o poza pe site-ul lor sau pe hi5. Nu mi se pare asa ok ca ei calculeaza 200 de gr de pers, iar la 200 de persoane mi-a zis ca tortul trebuie sa aiba 40 de kg. As ajunge la 1600 de lei, fara flori pt decor. Mi se pare aiurea sa-mi comand prajiturile la ei si tortul in alta parte. Chiar nu stiu ce sa fac. Cele care ati incheiat contract cu Lacra, ce imi puteti spune? Respecta ceea ce scrie in contract? Ati fost multumite de serviciile lor? Aspectul tortului a lasat de dorit? Chiar nu vreau sa dau o gramada de bani pe el si sa nu arate asa cum mi-l doresc.

Noi am avut o experienta cam neplacuta cu prajituri cumparate de la cofetaria din Nufarul a Lacramioarei...nu as comanda nimic de acolo...ce-i drept asta e parere strict personala...ma rog, parere de familie ca si sotul a impartasit experienta.

dramatzica
01.03.2011, 14:32:14
Eu zic ca e foarte mult 40 kg la 200 pers dar tu poti calcula 150g/pers iese un tort de 30 kg, iar ei ii spui ca o sa ai 150 pers. Daca iti faci si caserolele la ea, poti sa spui ca vrei tu in plus cateva, ce e asa de greu??
Normal ca ea calculeaza cat mai mult, ca doar e pe bani nu?

dmdanila
01.03.2011, 14:59:43
Eu am facut si tortul si caserolele la ea. Am fost multumiti de serviciile ei. E drept ca am zis si eu ca am mai putine persoane dar tot mi-a ramas destul tort cat sa mai mancam si a doua zi.
Cu ceva pagini in urma am pus poza cu tortul, cred...La preturile care le are ar putea sa lucreze mai mult la decorul tortului...Oricum, noi am ales tort Lacra... si a fost super laudat de toata lumea.

corinac
01.03.2011, 15:17:32
taica-meu vrea sa dam palinca dar iesim prea scump daca mai dam la fiecare invitat, avand in vedere ca vom avea aproximativ 250 persoane, asa ca iese din calcul...daca iti permiti sa dai poti sa dai, inca se mai practica obiceiul asta... in legatura cu caserolele.... eu voi face minitortulete si voi da la fiecare familie, ca vin 2 ca vin 10 nu ma intereseaza, la caserole daca faceam, ziceau ai mei ca prajiturile s-ar da o caserola la fiecare persoana, avand in vedere ca sunt scumpe si ele eu zic ca nu merita sa investesti atat...parerea mea,o caserola pe invitatie la fel si cu tortuletele. parerile difera in functie si de bugetul alocat...
La cate nunti am fost caserolele de prajitura s-au dat la fiecare persoana iar sticla de palinca s-a dat la barbati.

dmdanila
01.03.2011, 15:31:12
La cate nunti am fost caserolele de prajitura s-au dat la fiecare persoana iar sticla de palinca s-a dat la barbati.
Eu am dat cate o punga cu o caserola mare de prajituri de la L si o sticla de tuica pt 2 persoane...mi s-a parut suficient...

taia
01.03.2011, 16:52:16
noi am dat o sticla de tuica pe fam si cate o caserola pt fiecare persoana!

dramatzica
01.03.2011, 20:32:29
noi am dat o sticla de tuica pe fam si cate o caserola pt fiecare persoana!
la fel am facut si noi, doar ca in loc de caserole am dat tortulete si alea au fost 2 feluri diferite :-p

Daiana2011
01.03.2011, 21:26:22

Multumesc de ajutor.

Eu voi da cate o caserola de prajitura la fiecare persoana. Nu mai dau palinca pt ca va fi suficienta bautura pe masa, iar avand in vedere ca eu nu voi pune prajituri si pe masa prefer sa le dau la pachet. De exemplu daca aveam un barbat care venea singur nu as fi putut sa-i dau doar sticluta cu palinca ci trebuia si caserola de prajituri, asa ca ieseam mai scump, de aceea m-am razgandit.

alinanuno
03.03.2011, 00:19:18
Noi am avut o experienta cam neplacuta cu prajituri cumparate de la cofetaria din Nufarul a Lacramioarei...nu as comanda nimic de acolo...ce-i drept asta e parere strict personala...ma rog, parere de familie ca si sotul a impartasit experienta.

mie una mi se par exagerat de dulci de la Lacri (si scumpe, claaar), iar in nufarul nu au fost tot timpul proaspete....in nufarul a mai vazut bunex si dorb..
de bunex ce ziceti?
eu vreau sa am si 2-3 saleuri pe masa si uscaturile mi se iau de la ei....despre tort, caserole...inca mai caut

Dee_Me
03.03.2011, 01:00:55
mie una mi se par exagerat de dulci de la Lacri (si scumpe, claaar), iar in nufarul nu au fost tot timpul proaspete....in nufarul a mai vazut bunex si dorb..
de bunex ce ziceti?
eu vreau sa am si 2-3 saleuri pe masa si uscaturile mi se iau de la ei....despre tort, caserole...inca mai caut

Categoric si Bunexim are 3-4 sortimente delicioase. Restul felurilor is cat de cat bunicele. La saratele am gustat din cele facute de Giris si is ca cele facute de mama acasa. La tort eu pt Danes… optez.

alinanuno
04.03.2011, 22:28:50
@ dee _me
de saptamana viitoare ma pun pe degustat :)

andymatei
06.03.2011, 23:11:38
Am testat pentru ziua fetitei noastre serviciile celor de la American Desserts si trebuie sa spun ca am fost mai mult decat multumiti.
Am mers la ei cu o imagine a tortului dorit si ei au realizat intocmai ce ne doream, au venit cu variante de tort potrivite pentru copii. Tortul a fost foarte frumusel, livrat prompt, gustos si deosebit fata de clasicele torturi practicate la noi (blat red velvet, crema si glazura ganache de ciocolata alba, filling de visine).

dmdanila
07.03.2011, 17:09:14
Am testat pentru ziua fetitei noastre serviciile celor de la American Desserts si trebuie sa spun ca am fost mai mult decat multumiti.
Am mers la ei cu o imagine a tortului dorit si ei au realizat intocmai ce ne doream, au venit cu variante de tort potrivite pentru copii. Tortul a fost foarte frumusel, livrat prompt, gustos si deosebit fata de clasicele torturi practicate la noi (blat red velvet, crema si glazura ganache de ciocolata alba, filling de visine).
f frumos tortul...si cred ca a fost si tare gustos! Inca o data, sa va traiasca fetita, sa fie sanatoasa si sa va bucurati mereu de ea :*

dramatzica
08.03.2011, 22:48:41
Dragutz Hello Kitty!! Si mie imi place :-p
Cat despre praji/torturile celor de la A. Desserts sunt favoritele la ora actuala... cand merg acolo nici nu stiu ce sa imi aleg, doar ca sunt putin PREA scumpe daca le iei la felie :)

andymatei
08.03.2011, 23:58:43
Dragutz Hello Kitty!! Si mie imi place :-p
Cat despre praji/torturile celor de la A. Desserts sunt favoritele la ora actuala... cand merg acolo nici nu stiu ce sa imi aleg, doar ca sunt putin PREA scumpe daca le iei la felie :)

La felie nu sunt ieftine, dar in cazul tortului oferta lor a fost sub pretul altor cofetarii, chiar m-am mirat.

moniklm
09.03.2011, 14:44:52
eu am comandat praji+tort de la marco polo, ma-m dus la laboratorul lor mi-au dat sa gust ce au, nu trebuia sa cumpar ca la m..ca, d..sa, patroana era foarte directa fara vorbe fara rost, ni-am inteles si la pret mie mi s-a parut tare ok

alinanuno
10.03.2011, 18:35:56
salut
eu maine ma duc la oradea si sambata ma pun pe colindat cofetarii
stie careva unde este american...? sau cauttort....? ei au si cofetarie unde se pot cumpara prajituri? din site nu s-ar zice....

andymatei
10.03.2011, 19:04:16
A.D. e pe strada Vasile Alecsandri nr21.

dramatzica
10.03.2011, 22:30:53
salut
eu maine ma duc la oradea si sambata ma pun pe colindat cofetarii
stie careva unde este american...? sau cauttort....? ei au si cofetarie unde se pot cumpara prajituri? din site nu s-ar zice....
cauttort nu are cofetarie... doar daca nu te invita la laborator ca sa degusti...

alinanuno
11.03.2011, 00:20:36
cauttort nu are cofetarie... doar daca nu te invita la laborator ca sa degusti...

apai atunci sa fie sanatosi, mai sunt si altele :)

redfoxxy
12.03.2011, 13:44:20
Eu va recomand Marco Polo.
Din toti furnizorii pe care i-am avut la nunta, au fost singurii care m-au multumit 100%.

Chiar daca cei de la restaurant mi-au impus tot felul de tampenii, cei de la cofetarie au fost super!

Mi-au dat si certificat de calitate, de care alte firme uita.

Gustul a fost exact ca la degustare, culorile au fost exact cele cerute si aspectul la fel.

Au fost super!!!!!!!!!

andymatei
12.03.2011, 15:08:31

Hmm...eu personal am o treaba cu produsele astea manufacturate la diverse tantici acasa...nu spun ca nu sunt bune, mai ieftine, etc., dar eu, de exemplu, nu imi asum responsabilitatea sa servesc la un numar de oameni asemenea produse. Prefer varianta "industrializata", dotata cu certificat de comformitate si aviz de la sanepid :D

alinanuno
25.03.2011, 14:11:35
salut
a avut cineva dintre voi comandate praji la caserola dintr-o parte si tortul din alta?
ca eu am tot cautat si nu am gasit sa imi placa ambele din acelasi loc...
sa fie oare ceva inconvenient?
inca nu am semnat nimic :)
da cineva discount daca le comand ambele din acelasi loc? sau e tot una?

moniklm
25.03.2011, 15:27:23
salut
a avut cineva dintre voi comandate praji la caserola dintr-o parte si tortul din alta?
si eu m-am gandit sa caut din locuri diferite, n-ar trebui sa fie o problema, dar pana la urma mie mi-a placut la mp tot, dar discount nu am primit, intr-adevar am nunta de cca 150 pers

Daiana2011
25.03.2011, 18:14:12
Eu am semnat contractul cu L... pt tort, caserole, tavi de prajituri pt acasa si saratele. Sunt multumita de reducerea pe care am primit-o, plus ca mie personal produsele de la ei mi se par cele mai profi din oras, sunt si gustoase si accesibile ca si pret. Sper sa nu intervina ceva probleme =P~

alinanuno
25.03.2011, 18:36:39
Eu am semnat contractul cu L... pt tort, caserole, tavi de prajituri pt acasa si saratele. Sunt multumita de reducerea pe care am primit-o, plus ca mie personal produsele de la ei mi se par cele mai profi din oras, sunt si gustoase si accesibile ca si pret. Sper sa nu intervina ceva probleme =P~
si eu am degustat de la L, dar mie acolo imi place doar aspectul, e drept, mie nu imi plac prajiturile in general, dar ale lor sunt foarte dulci pt gusturile mele.
ei cu cat dau kg de tort?

dramatzica
25.03.2011, 19:53:11
salut
eu am avut tortul de la M. Polo si caserolele de la Daness..
nu a fost nici o problema. cel mai importanta este sa iti placa ce alegi, nu de unde si cu cat...

alinanuno
25.03.2011, 20:10:48
eu am avut tortul de la M. Polo si caserolele de la Daness..
nu a fost nici o problema. cel mai importanta este sa iti placa ce alegi, nu de unde si cu cat...

M polo e pe magheru, nu? de trece tramvaiul pe langa terasa lor.....
nu prea mai stiu oradea :D:D:D

dramatzica
25.03.2011, 21:57:17
M polo e pe magheru, nu? de trece tramvaiul pe langa terasa lor.....
nu prea mai stiu oradea :D:D:D
da si acolo (nu stiu daca mai e) dar mai au o cofetarie pe Republicii, insa la degustat se merge la laborator in Velenta.

Daiana2011
26.03.2011, 12:54:51
si eu am degustat de la L, dar mie acolo imi place doar aspectul, e drept, mie nu imi plac prajiturile in general, dar ale lor sunt foarte dulci pt gusturile mele.
ei cu cat dau kg de tort?

38-40 de lei kg de tort (frisca sau ciocolata) si 44 de lei kg pt tortul de martipan

Liycurici
26.03.2011, 13:00:19
Si noi am hotarat sa avem barman, al nostru lucreaza in Yell. Subm. si l-am vazut live la o nunta de aprox. 450 de pers la Pal...zo. S-a descurcat excelent, cocktailurile au curs garla, era bataie pe ele :), au fost foaaaaaarte bune si aspectoase. Manopera sa nu e scumpa, iar cu ingredientele (pt. aprox. 250 pers.) ma astept la 1000 si un pic de euro, dar asta aproximez eu, am doar lista de cocktailuri (multeeee), din care o sa mai scadeam daca iese un total fabulos ... nu am stabili cantitatile deocamdata, o sa mai povestesc cum ramane. Oricum, trebuie luat in considerare ca nu iese cu mult mai scump sa ai barman (zic eu) ... cantitatea de alcool pe sala scade considerabil (cand ai cocktailuri cu toate tipurile de alcool). Iar sticlele de sirop si de alte bauturi le desface pe rand, daca sunt 3 de acelasi timp, cu siguranta nu va lua cate jumate din fiecare sticla, asa ca oricum surplusul se returneaza la depozit/distribuitor. Specific ca absolut toate bauturile am ales sa fie din afara salii, din prisma faptului ca stiam ca pentru cocktailuri este nevoie de alte tipuri de bauturi si am zis ca nu ne mai incurcam, le luam pe toate de-odata, din acelasi loc (nu stim inca de unde).

Revin la mesajul meu de mai sus, cu precizarea ca am ramas la acelasi nr. de cocktailuri, am facut necesarul, iar costul este de aproximativ 1500 lei...si nu euro, cum ma gandisem eu initial :)). Cost care include toate siropurile, sucurile si alcoolul necesar pentru 8 tipuri de cockatiluri cu alcool, 5 nonacoolice si 5 longdrinksuri.

Liycurici
26.03.2011, 13:06:51
da si acolo (nu stiu daca mai e) dar mai au o cofetarie pe Republicii, insa la degustat se merge la laborator in Velenta.

Din pacate cofetaria de pe Republicii s-a inchis :(, nu mergea bine, dupa spusele Dnei Doina de la MP. Eu sunt fana Marco P, am vrut sa ne facem macar tortuletele pt. invitati la ei, dar am fost f dezamagita sa aud ca sunt mai scumpe cu un leu fata de sfarsitul lui ianuarie (per total nu e mare diferenta, dar exista...). In schimb, pentru cine isi face tortul tot acolo, este valabil pretul initial, de la inceputul anului :).

dramatzica
27.03.2011, 15:21:48
Din pacate cofetaria de pe Republicii s-a inchis :(, nu mergea bine, dupa spusele Dnei Doina de la MP. Eu sunt fana Marco P, am vrut sa ne facem macar tortuletele pt. invitati la ei, dar am fost f dezamagita sa aud ca sunt mai scumpe cu un leu fata de sfarsitul lui ianuarie (per total nu e mare diferenta, dar exista...). In schimb, pentru cine isi face tortul tot acolo, este valabil pretul initial, de la inceputul anului :).
Nu stiam ca s-a inchis....
Cat costa tortuletele la ei? Si la Daness.. ?

alinanuno
27.03.2011, 21:43:49
38-40 de lei kg de tort (frisca sau ciocolata) si 44 de lei kg pt tortul de martipan

auch..., da ce, sufla martipanu' cu aur pe deasupra?!?!
mi se pare sump comparativ cu restul cofetariilor, si mai faci si soc hiperglicemic pe deasupra!

andymatei
27.03.2011, 23:18:02
auch..., da ce, sufla martipanu' cu aur pe deasupra?!?!
mi se pare sump comparativ cu restul cofetariilor, si mai faci si soc hiperglicemic pe deasupra!

Pai, poate asta e motivul pretului...se foloseste mai mult zahar :D

dramatzica
28.03.2011, 09:59:41
Pai, poate asta e motivul pretului...se foloseste mai mult zahar :D
Ultima data cand am luat praji de la Lacri am fost dezamagita, nu mai avea acelasi gust. Mie imi placea foarte foarte mult aia cu foi si cafea si de cate ori treceam prin Real luam cate o caserola, dar ultima data nu mai avea nimic din gustul de odinioara... era numai unt si zahar. Prietena mea si-a comandat cu ocazia zilei de nastere si la fel a zis ca nu mai ia never, pe langa faptul ca i-a facut un ditamai tort...
Eu o spun cu parere de rau, dar asa se intampla de obicei dupa ce iti faci un renume, nu mai conteaza.

Liycurici
31.03.2011, 23:46:00
Nu stiam ca s-a inchis....
Cat costa tortuletele la ei? Si la Daness.. ?

11 lei acum la MP cu cutia inclusa...era 10,iar la Danessa nu mai retin, cert e ca e daca as face si tortul mare si tortuletele la Dann, as iesi mai scump cu vreo 500 si ceva de lei. 4.5 lei felia la MP, 5.5. la Dann. Pretul per kg la tortul mirilor, peste tot unde am intrebat, porneste de la 35 lei/kg, cu martipan.

Oferte de pret pt. tortulete, la aprox. 450 g, cu cutia inclusa, am primit de la 9 lei la 11 lei...

Va tin la curent :)

deliapanda
09.04.2011, 10:51:18

Multumesc de ajutor.

Noi vom da o sticluta (din sticla, cum au cei de la M-lit) de aprox 0.33 si un minitortulet la familie (in general formata din 2-3 persoane). Inca nu am stabilit dimensiunea tortuletelor, dar vom avea grija sa fie suficient, adica sa nu fie prea mici.

Nu cred ca are importanta chestiunea cu femeie sau barbat. Chiar daca vine 1 persoana ii vom da la fel, oricum nu prea cred ca vom avea cazuri, si se mai compenseaza cu cei cu 3 pers.
Sticlutele pe care le-am ales, si cutiile pentru minitortulete sunt foarte dragute. Vor fi destul de scumpe(5 lei sticluta, 5 lei cutia), dar efectul va fi cu siguranta deosebit.

Eu cred ca va fi suficient.

Dee_Me
09.04.2011, 21:53:06
Noi vom da o sticluta (din sticla, cum au cei de la M-lit) de aprox 0.33 si un minitortulet la familie (in general formata din 2-3 persoane). Inca nu am stabilit dimensiunea tortuletelor, dar vom avea grija sa fie suficient, adica sa nu fie prea mici.

Nu cred ca are importanta chestiunea cu femeie sau barbat. Chiar daca vine 1 persoana ii vom da la fel, oricum nu prea cred ca vom avea cazuri, si se mai compenseaza cu cei cu 3 pers.
Sticlutele pe care le-am ales, si cutiile pentru minitortulete sunt foarte dragute. Vor fi destul de scumpe(5 lei sticluta, 5 lei cutia), dar efectul va fi cu siguranta deosebit.

Eu cred ca va fi suficient.

5 lei sticluta de 330 ml, bine am inteles?
Ce forma are? N-ai o poza sa ne arati cum e?

deliapanda
25.04.2011, 14:04:01
5 lei sticluta de 330 ml, bine am inteles?
Ce forma are? N-ai o poza sa ne arati cum e?

Abia acum am reusit, insa nu stiu cum sa intorc poza.
Asa arata sticluta, care la baza e oliviera.

alinanuno
02.05.2011, 02:17:40
Abia acum am reusit, insa nu stiu cum sa intorc poza.
Asa arata sticluta, care la baza e oliviera.

foarte frumusica sticla!!
nu stiii ei de unde le aduc?
sau daca nu gasim undeva mai ieftine de 5 lei? macar cu vreo 50-70 de bani mai iefitine, si tot conteaza!!

deliapanda
02.05.2011, 23:11:16
foarte frumusica sticla!!
nu stiii ei de unde le aduc?
sau daca nu gasim undeva mai ieftine de 5 lei? macar cu vreo 50-70 de bani mai iefitine, si tot conteaza!!

Sunt produse de o firma din Bucuresti, iar diferenta de pret nu cred ca merita efortul de a le aduce de acolo.

bianca224
09.05.2011, 17:58:12
Tortul de la nunta regala:)
Va place?

deliapanda
15.05.2011, 22:57:49
Tortul de la nunta regala:)
Va place?
Foarte frumos si elegant, in ton cu evenimentul. ;-)

cretolina
20.05.2011, 20:18:40
fetelor, cum faceti cu tortul? face careva dintre voi macheta? .... am inteles ca Danessa practica deja si ei tortul macheta si apoi feliile vin separat pentru fiecare invitat...... stiu ca in Cluj se fac de mult timp asa torturile.... mai face vreun laborator din Oradea asa? .... saptamana viitoare merg si eu la degustat si cautat caserole .... cam care sunt preturile in oras?

bridezzilla
22.05.2011, 15:46:50
fetelor, cum faceti cu tortul? face careva dintre voi macheta? .... am inteles ca Danessa practica deja si ei tortul macheta si apoi feliile vin separat pentru fiecare invitat...... stiu ca in Cluj se fac de mult timp asa torturile.... mai face vreun laborator din Oradea asa? .... saptamana viitoare merg si eu la degustat si cautat caserole .... cam care sunt preturile in oras?

eu nu fac macheta pentru ca feliile de tort nu vor mai fi proaspete daca vin separat.nu e totuna ca vin ambalate sau iti taie felia pe loc, e mai proaspata ...parerea mea...preturile sunt de iti vine sa lesini...un tort cu caserole cu tot ma duce undeva la vreo 20 mil... pentru 200 invitati... tortul e 9 mil, imi calculeaza pretul pe felie nu pe kg, iesi mai rentabil decat sa platesti pe kg. felia e la 4.5 lei . imi fac tortul cu Sc*la , mi se pare cea mai convenabila afacere, am fost la Marc* Pol* incercau sa ne traga in piept, plus ca imi calculau si invelisul din martipan pe langa continut, si ieseam undeva la 13 mil cu tortul pt 200 invitati, iar cu criza asta crede-ma ca nu investesc in torturi si prajituri, meniul si muzica in rest... treaba lor daca nu le place tortul :D minitortuletele vin la 9 lei cu cutiuta cu tot acolo unde imi fac eu, in rest sunt preturi de la 9 lei plus inca 2 sau 3 lei cutiuta, si ajung tortuletele si la 12, 13 lei plus inca 2, 3 lei cutiuta.... iar prajiturelele sunt tot cam asa la pret... m-am interesat aproape peste tot unde se putea interesa... spor la pregatiri si succes in alegerea corecta :D