PDA

Versiunea completa : Cununie civila la biserica?

ioana_taranu
20.03.2007, 12:25:15
Stiu ca subiectul asta mai exista partial si pe la alte "discutii" de-ale noastre. dar totusi nici eu si sunt convinsa ca nici alte persoane nu ne-am lamurit: se poate oficia cununia civila in biserica in Iasi?

Cunosc cadrul legal, mi-a fost confirmat de nenumarate ori, insa eu am o prietena la Botosani care se casatoreste in iulie, a mers la starea civila , a depus o cerere, a achitat o taxa si gata...fara interventii cei de la starea civila vin la biserica.

Am trimis un mail la Oficiul starii civile din Iasi si mi-au spus ca se poate oficia cununia civila in alta parte numai daca unul dintre soti nu se poate deplasa.

Pe de alta parte stiu ca in Iasi s-a mai practicat asa ceva. Cine stie mai multe detalii va rog sa le scrieti aici, ca sa stiu si eu de unde scot pila... :)

Spor la pregatiri miresicilor care sunt pe ultima suta de metri!

Green_Eyes
20.03.2007, 13:05:33
Din cate stiu eu, iti trebuie aprobare de la primar:D Cumnata viitorului meu sot a vrut sa faca acelasi lucru anul trecut, dar nu a reusit..a cautat fata o solutie (si are suficiente pile) dar se pare ca nu au fost destul de ''ascutite'' pilele:-$ :-p

alibd
20.03.2007, 16:33:19
Eu am inteles ca s-ar putea face pana la urma cununia civila si in alta parte, conform unei sume de 200 ron, cred. Nu stiu foarte sigur, dar mai asteptam miresici care pot da mai multe informatii....

mitzura
20.03.2007, 16:50:28
Foarte multe fete interesate de subiectul asta,e dezbatut pe vreo 3 topicuri pe iasi+topicul mare despre cununia civila.Poate transeaza cineva o data problema...

nadiai
20.03.2007, 16:52:03
eu stiu ca se face o cerere la starea civila si se achita o taxa de deplasare.
voi intreba si eu sa vad ce raspund.

sste1711
20.03.2007, 18:18:57
bine ar fi daca ar intra unul ditre "ofiterii" de la sterea civila pe forumul miresicilor, si atunci am fi toate lamurite... :)) :))

alibd
20.03.2007, 19:25:18
bine ar fi daca ar intra unul ditre "ofiterii" de la sterea civila pe forumul miresicilor, si atunci am fi toate lamurite... :)) :))

Daaaa, super!!!! Pai, sa le dam de veste...:D

sste1711
21.03.2007, 08:40:33
Daaaa, super!!!! Pai, sa le dam de veste...:D
da, dar cum? n-ar fi o idee rea;))

nerromiha
21.03.2007, 12:14:03
da, dar cum? n-ar fi o idee rea;))

trimitem un mail;))

ioana_taranu
21.03.2007, 12:18:34
Am trimis eu mail, dar mi-au raspuns sec:

"Conform art.27 alin.1 al Legii privind actele de stare civila...casatoria se incheie la sediul autoritatii administratiei publice locale(la serviciul de Stare Civila).....exceptie facand situatiile in care unul dintre soti nu se poate deplasa.

Cu stima,
Ursachi Simona ofiter de stare civila"

Asa incat trageti concluziile... nu a spus clar "nu se poate", asa ca eu ca o romanca veritabila inteleg ca "exceptie" inseamna "pila"...:) In fine, punctele alea de suspensie lasa loc de ... :)

Alte pareri?

sste1711
21.03.2007, 14:26:48

"Conform art.27 alin.1 al Legii privind actele de stare civila...casatoria se incheie la sediul autoritatii administratiei publice locale(la serviciul de Stare Civila).....exceptie facand situatiile in care unul dintre soti nu se poate deplasa.

Cu stima,

Asa incat trageti concluziile... nu a spus clar "nu se poate", asa ca eu ca o romanca veritabila inteleg ca "exceptie" inseamna "pila"...:) In fine, punctele alea de suspensie lasa loc de ... :)

Alte pareri?
daaa, e interpretabil raspunsul...eu una deduc ca se poate...oricum pila si banul pot face orice la noi...:-$

CataAna
21.03.2007, 14:43:35
Am vazut intamplator fotografii de la o cununie civila care a avut loc in Gradina Botanica din Iasi in 2003. Daca atunci a fost posibil, nu vad de ce n-ar fi si acum. Cu siguranta costa si trebuie vorbit cu cine trebuie.$-)

alibd
21.03.2007, 16:09:02
Si eu cred acelasi lucru.... Si am tot auzit de nunti oficiate inafara sediului starii civile, chiar si in alte judete... doar legea este aceesi peste tot, deciii$-)

mitzura
21.03.2007, 16:38:10
In concluzie se poate cu interventii!banuiesc ca "taxa" e destul de mare pt ca ofiterul de stare civila sa motiveze convingator ca unul din soti nu s-a putut deplasa decat...pana in gradina botanica sau pe pontonul ciric.:D e cam complicat dupa parerea mea,si cam costisitor,dar daca vreti neaparat...mai degraba credca e complicat cu certificatul prenuptial valabil 24 de ore...eu si iubi aveam amandoi medicii de familie in buc,dar am rezolvatb usor la policlinica mare,

RoxanneHellen
22.03.2007, 15:34:57
Buna fetelor.

Eu am nunta in Roman, dar acum logodnicul meu sta in Iasi si eu in Bucuresti :) Asta-i treaba deocamdata..
In fine...si noi vroiam sa facem cununia civila la biserica, sa scapam de-un drum. Si a fost socrela si s-a interesat (se si cunoaste cu doamna de la starea civila din Roman) si raspunsul a fost ca se poate, fara nici o problema, dar trebuie platita o taxa de 700 ron.

Mie una mi s-a parut absolut nejustificata, asa ca...vom pleca de acasa cu o ora mai devreme, si vom ajunge si pe la Starea Civila.

Spor cu pregatirile!

sste1711
23.03.2007, 09:17:52
Buna fetelor.

Eu am nunta in Roman, dar acum logodnicul meu sta in Iasi si eu in Bucuresti :) Asta-i treaba deocamdata..
In fine...si noi vroiam sa facem cununia civila la biserica, sa scapam de-un drum. Si a fost socrela si s-a interesat (se si cunoaste cu doamna de la starea civila din Roman) si raspunsul a fost ca se poate, fara nici o problema, dar trebuie platita o taxa de 700 ron.

Mie una mi s-a parut absolut nejustificata, asa ca...vom pleca de acasa cu o ora mai devreme, si vom ajunge si pe la Starea Civila.

Spor cu pregatirile!
700 ron??!!??!! da ce, se deplaseaza ofiterul cu avionul pana la biserica??!!!:O :O

RoxanneHellen
23.03.2007, 10:06:00
In nici un caz nu se va deplasa cu avionul...singura explicatie pe care o gasesc e ca au pus aceasta taxa super super mare ca sa nu fie solicitati prea des, si sa nu se plimbe ei de la o biserica la alta.

Desi Romanul nu e asa mare, si nici traficul nu e infernal. Dar....asta e.

nadiai
23.03.2007, 10:16:06
este enorm.
Si eu am intrebat .. chiar am stabilit ca asa voi face insa taxa este de cel mult 250ron.
cum aflu detalii cum va spun.. insa functie de fiecare primarie in parte..taxele pot sa difere asa ca...

Simona06
23.03.2007, 11:38:23
700 ron este enorm!Nu se merita!

ioana_taranu
23.03.2007, 12:13:37
Deci pana la urma exista aceasta taxa si in Iasi? Mica, mare, dar macar stie cineva daca exista?

Intr-adevar 700RON e foarte mult, mi se pare o taxa complet nejustificata, desi sincera sa fiu ma asteptam la asa ceva. Daca stam sa ne gandim numai la costumatia mirelui si a miresei pentru starea civila... cel putin tot acolo ajungem (nu mai vorbim de pantofi, coafor, si toate celelalte...). Deci intr-un fel sa spunem ca ar merita...din punctul de vedere al timpului... si nu mai fuge lumea dintr-un loc in altul.

Pana la urma eu m-am gandit daca chiar imi doresc asta. Am alertat toata familia, pana la urma a spus socrul meu ca se duce si la Nechita daca asta ma face pe mine asa de fericita...:) . Dar ma gandesc totusi ca e un momenu unic s cand mergi la starea civila. Stiu ca dureaza totul f putin si e doar o formalitate, dar exista... si ma tem ca pe urma voi regreta ca nu am trecut si eu pe acolo.

In fine, acum eu sunt in strainatate de un timp si probabil voi mai sta si in continuare, si de asta mi-e un dor nebun de tara si ma apuca treburile astea cu parerile de rau...:)

Eu am cununia religioasa la 17:00, la Barboi, intr-o duminica. Ma gandeam sa pun starea civila pe la 15:00, ca sa am timp intre ele si de o sedinta foto ceva mai artistica. Si o sa ne imbracam in miri la starea civila desi am barfit asta ani de zile, insa eu simt ca asa trebuie sa fac...mireasa sunt doar o data si vreau sa profit de rochita la maxim...

Acum ramane problema cu decalarea programului la starea civila duminica, dar banuiesc ca asta se poate cu o mica-mare atentie . :)

Pana la urma sunt miresici care fac cununia civila la biserica?

nadiai
24.03.2007, 14:43:13
Eu o fac in biserica. Cu sau fara pile cu taxa sau fara taxa .. asa am stabilit si asa are sa ramina. Daca nu vor de "buna voie" actionez cu pile si tot fac asa cum vrem noi.
Nu am intrat prea mult in detalii la primarie pentru ca mai este vreme..

biutzaxx
26.03.2007, 13:42:40
stiti cumva pana la ce ora se oficiaza casatoriile la starea civila?

Simona06
26.03.2007, 13:49:09
Intra pe site-ul primariei Iasi si gasesti acolo tot ce-ti trebuie.Cauta pe google si-ti apare site-ul lor.

alibd
26.03.2007, 14:17:05

Pana la ora 16 sambata, din ceea ce stiam eu.

biutzaxx
28.03.2007, 11:14:07
Intra pe site-ul primariei Iasi si gasesti acolo tot ce-ti trebuie.Cauta pe google si-ti apare site-ul lor.

Am trimis mail si mi-au raspuns ca oficiaza casatorii pana la ora 14 :( poate in sezonul de nunti se mai prelungeste orarul :D

madalinabul
28.03.2007, 21:01:42
Am trimis mail si mi-au raspuns ca oficiaza casatorii pana la ora 14 :( poate in sezonul de nunti se mai prelungeste orarul :D

sigur se mai prelungeste ca doar nu o sa ramana persoane necasatorite, doar nu sunt nebuni

nicoleta
28.03.2007, 22:51:44
Mi-a chiar mi-ar fi placut sa fac si cununia religioasa pe malul uni lac .Stiti k in filme , si apoi sa fac toata distractia intr-o gradina . Ar fi fost frumos dar ......... unde?

Green_Eyes
28.03.2007, 23:41:56
Mi-a chiar mi-ar fi placut sa fac si cununia religioasa pe malul uni lac .Stiti k in filme , si apoi sa fac toata distractia intr-o gradina . Ar fi fost frumos dar ......... unde?

Ehee..ce ti-e si cu filmele astea americane8-| Te fac sa visezi la multe..insa in realitate, ne izbim de chestii marunte care ne cam trezesc la realitate=((

nicoleta
29.03.2007, 00:33:49
stiu dar macar visam...........

nicoleta
29.03.2007, 00:37:24
stiti cumva dak se poate sa nu-mi schimb numele ?sa raman tot cu numele meu pt k am f multe acte de schimbat si nu am nici un chef
............

Green_Eyes
29.03.2007, 09:03:34
stiti cumva dak se poate sa nu-mi schimb numele ?sa raman tot cu numele meu pt k am f multe acte de schimbat si nu am nici un chef
............

Vezi ca pe pagina principala a forumului e un topic ''Cununia civila'' care are un sub-forum ''Daca ne schimbam numele de familie sau nu''...ceva de genul asta:-p Acolo vei afla mai multe detalii despre acest aspect din experientele fostelor miresici:)>-

adinac_ro
29.03.2007, 22:16:24
............

Din cate stiu poti pastra numele.Dar vorbiti intre voi ca asa va ramane pe viata.
Eu vreau sa oficiez casatoria chiar la starea civila.E singurul loc unde cred ca voi avea emotii ( din cauza salii mari, a ecoului, a timbrului vocal al ofiterului).In rest nu simt ca ma casatoresc curand.Ma pregatesc de un an deja socotesc in bani, in timp, in valoarea bunuli achizitionat, ce vom face apoi...noi deja facem planurile de dupa ( nu luna de miere ) .

nicoleta
30.03.2007, 00:20:58
Din cate stiu poti pastra numele.Dar vorbiti intre voi ca asa va ramane pe viata.
Eu vreau sa oficiez casatoria chiar la starea civila.E singurul loc unde cred ca voi avea emotii ( din cauza salii mari, a ecoului, a timbrului vocal al ofiterului).In rest nu simt ca ma casatoresc curand.Ma pregatesc de un an deja socotesc in bani, in timp, in valoarea bunuli achizitionat, ce vom face apoi...noi deja facem planurile de dupa ( nu luna de miere ) .
sincer eu abia astept sa se termine toata nebuneala asta .poate e mai bine sa faci nunta in 48 ore #:-S:-\.dar nu ca as face-o asa:-SSprea multa bataie de cap .si cred ca innebunesc daca nu iase bine.chiar m-am implicat mult

adinac_ro
30.03.2007, 10:27:10
sincer eu abia astept sa se termine toata nebuneala asta .poate e mai bine sa faci nunta in 48 ore #:-S:-\.dar nu ca as face-o asa:-SSprea multa bataie de cap .si cred ca innebunesc daca nu iase bine.chiar m-am implicat mult

Aceleasi trairi le am si eu uneori, ma panichez si imi doresc sa se intample cat mai repede.
Intr-o seara am visat ca s-a terminat si imi parea rau, nu aveam nici o poza in care zambisem caci eram preocupata de ......sa iasa bine.
Mirele a zis sa nu ii mai povestesc ca il influenteaza.

mitzura
30.03.2007, 10:27:17
............
Sotii tb sa aiba nume comun. Nu si-l poate pastra fiecare pe al sau,dar le pot reuni.Asta inseamna ca isi schimba amandoi actele. Sau il poate lua el pe al tau,ceea ce inseamna ca el isi schimba totul,tu nimic. Vedeti voi cum va intelegeti...Oricum,sa va intelegeti pana la depunerea actelor,pt ca pe declaratia de casatorie apar numele de dupa nunta. Sotul tu e italian?Tu stai acum acolo?

___ALEXANDRA___
30.03.2007, 10:44:07
Sotii tb sa aiba nume comun. Nu si-l poate pastra fiecare pe al sau,dar le pot reuni.Asta inseamna ca isi schimba amandoi actele. Sau il poate lua el pe al tau,ceea ce inseamna ca el isi schimba totul,tu nimic. Vedeti voi cum va intelegeti...Oricum,sa va intelegeti pana la depunerea actelor,pt ca pe declaratia de casatorie apar numele de dupa nunta. Sotul tu e italian?Tu stai acum acolo?

=)) vitorul meu sotior are 2 nume de familie tot din cauza asta... si glumim gandindu-ne ce ar fi dak ar fi 3 =)) (mai ales k eu am si 3 prenume;)) )

adinac_ro
30.03.2007, 10:46:06
=)) vitorul meu sotior are 2 nume de familie tot din cauza asta... si glumim gandindu-ne ce ar fi dak ar fi 3 =)) (mai ales k eu am si 3 prenume;)) )

Tare frate...=))=))=))Asta ar trebui la topic "nazbatii"

___ALEXANDRA___
30.03.2007, 10:52:53

nazbatii, nazbatii dar nu cred k ar incapea tot numele pe certificatul de casatorie =)) daramite pe alte acte...contract de munca etc etc... crek n-o sa vrea nimeni sa ma angajeze k sa nu scrie atatea nume=))

micky
31.03.2007, 11:42:39

exista un asemenea topic????

ps:scuzati offtopicul:D

nicoleta
31.03.2007, 12:04:17
pai eu as vrea sa ramana fiecare cu numele lui.sotul meu este roman nu italian . am prea multe acte de schimbat si nu am chef iar de dosare intregi , si pierdere de timp fara rost.

micky
31.03.2007, 12:52:56
pai eu as vrea sa ramana fiecare cu numele lui.sotul meu este roman nu italian . am prea multe acte de schimbat si nu am chef iar de dosare intregi , si pierdere de timp fara rost.

cumnata mea s-a casatorit in italia cu un roman si pt ca erau prea multe acte de schimbat fiecare si-a pastrat numele....asta e valabil pt italia...dar in romania nush daca se poate:)

madalinabul
31.03.2007, 23:59:53
cumnata mea s-a casatorit in italia cu un roman si pt ca erau prea multe acte de schimbat fiecare si-a pastrat numele....asta e valabil pt italia...dar in romania nush daca se poate:)

din cate stiu eu se poate, cand completezi actele pt starea civila.

nicoleta
01.04.2007, 00:43:39
pai aici fiecare i-si pastreaza numele.nu stiu dak se poate sa treaca pe numele lui.

RoxanneHellen
01.04.2007, 18:06:42
Aceleasi trairi le am si eu uneori, ma panichez si imi doresc sa se intample cat mai repede.
Intr-o seara am visat ca s-a terminat si imi parea rau, nu aveam nici o poza in care zambisem caci eram preocupata de ......sa iasa bine.
Mirele a zis sa nu ii mai povestesc ca il influenteaza.

:)
Se pare ca nu sunt singura care am inceput sa visez tot felul de chestii...intr-o noapte am visat ca era nunta noastra, era 4 dimineata si cameramanul nu venise inca, toata lumea era calma si-mi zicea ca e pe drum, parca numai eu eram stresata ca el nu filmase ce a fost mai important...pe urma parca am adormit si m-am trezit abia a doua zi pe la amiaza...si il intrebam pe iubitul meu cum a fost la nunta, daca s-a distrat lumea, pana la cat au stat...ca eu nu mai stiam nimic.

Si mai rau, parca imi dadusem seama ca nici nu apucasem sa ma aranjez calumea, si nici voalul nu l-am avut pus...ratasem cea mai importanta noapte din viata mea :)

Cand i-am povestit lui si nasei noastre visul, mi-au spus amandoi ca ar trebui sa ma mai relaxez.
Poate asa-i :)

Sper sa nu mai visez chestii de genul asta.

Spor cu pregatirile!

madalinabul
01.04.2007, 20:44:09
:)
Se pare ca nu sunt singura care am inceput sa visez tot felul de chestii...intr-o noapte am visat ca era nunta noastra, era 4 dimineata si cameramanul nu venise inca, toata lumea era calma si-mi zicea ca e pe drum, parca numai eu eram stresata ca el nu filmase ce a fost mai important...pe urma parca am adormit si m-am trezit abia a doua zi pe la amiaza...si il intrebam pe iubitul meu cum a fost la nunta, daca s-a distrat lumea, pana la cat au stat...ca eu nu mai stiam nimic.

Si mai rau, parca imi dadusem seama ca nici nu apucasem sa ma aranjez calumea, si nici voalul nu l-am avut pus...ratasem cea mai importanta noapte din viata mea :)

Cand i-am povestit lui si nasei noastre visul, mi-au spus amandoi ca ar trebui sa ma mai relaxez.
Poate asa-i :)

Sper sa nu mai visez chestii de genul asta.

Spor cu pregatirile!

cred ca e din cauza stresului, si mie mi s-a intamplat

alibd
02.04.2007, 12:38:38
cred ca e din cauza stresului, si mie mi s-a intamplat

Astea incep sa se intample pe masura ce se apropie marele eveniment din ce in ce mai mult! Sambata noaptea am visat si eu o nunta, eu spuneam ca e nunta mea, dar parca mireasa nu eram eu...Si uite asa m-am framantat toata noaptea...:-"

nicoleta
02.04.2007, 20:48:13
eu am inceput sa am visez de knd am inceput pregatirile. oricum in toate visele (cosmaruri) nimic nu era frumos.totul exact invers de cum vreau eu.sper sa fie bine totusi in realitate.

cristiana
02.04.2007, 21:23:48
Evident ca se poate ca fiecare sa-si pastreze numele dinaintea casatoriei. De fapt, exista patru variante:
-sa-si pastreze fiecare numele dinaintea casatoriei;
-sa ia sotia numele sotului;
-sa ia sotul numele sotiei;
-sa se poarte numele amandurora, adica sa se uneasca.
Deci...nu va mai faceti probleme: va fi asa cum va doriti ;;)

nicoleta
03.04.2007, 00:17:19
Evident ca se poate ca fiecare sa-si pastreze numele dinaintea casatoriei. De fapt, exista patru variante:
-sa-si pastreze fiecare numele dinaintea casatoriei;
-sa ia sotia numele sotului;
-sa ia sotul numele sotiei;
-sa se poarte numele amandurora, adica sa se uneasca.
Deci...nu va mai faceti probleme: va fi asa cum va doriti ;;)
super asa !!!!!!!!!!!!ms mult de tot.pupici:*:*:*:*:*

ara81
24.06.2007, 20:07:15
eu stiu ca se face o cerere la starea civila si se achita o taxa de deplasare.
voi intreba si eu sa vad ce raspund.

Se apropie nunta ta... Ce ai facut cu starea civila? Ai gasit modalitatea de a o face la biserica? Daca da, a fost greu?Ti-au trebuit pile? Cat te costa?
Te rog sa-mi raspunzi....daca ai timp.^:)^

AnaM
24.06.2007, 20:08:58
Se apropie nunta ta... Ce ai facut cu starea civila? Ai gasit modalitatea de a o face la biserica? Daca da, a fost greu?Ti-au trebuit pile? Cat te costa?
Te rog sa-mi raspunzi....daca ai timp.^:)^

Nu se mai fac cununii civile la biserica sau in alta parte...

Onutza
07.01.2008, 19:11:23
decu chiar nu se mai fac cununii la biserica?

Onutza
08.01.2008, 11:58:08
Stimata Domnisoara,
Ca raspuns la mesajul dvs. va comunicam ca in general programul de oficiere a casatoriilor sambata este 9-14, in cazul in care sunt mai mult de 40 de casatorii acesta se prelungeste cat este necesar.
In conformitate cu prevederile legale in vigoare casatoria civila se incheie la sediul starii civile.
Pentru alte informatii va recomand sa consultati site-ul:
primaria-iasi.ro link: institutii subordonate link: Directia Locala de Evidenta a Persoanei Iasi

nicoleta
08.01.2008, 20:12:59
decu chiar nu se mai fac cununii la biserica?

Depinde cat de mult "insisti" sau mai bine zis cu ce !!!!!!!!!!!

poessys
09.01.2008, 07:32:46

Cu stima,

Alte pareri?
Cata hdreptate ai...Mi se pare absurd pana si intr-o astfel de situatie sa se puna problema de pile. Si eu am auzit ca in unele orase se poate tine cununia civila in biserica. De fapt, in urma cu 7 ani, fratele meu s-a casatorit si civil si religios intr-o biserica din Iasi. Am sa il intreb cum a procedat...

gabriela_rgh
10.01.2008, 22:26:04
Hmmm,chiar daca unele dintre voi o sa aruncati cu pietre eu cred ca e mai frumos sa faceti cununia la starea civila!Puteti merge foarte bine imbracate in rochitele de mireasa si apoi mergeti direct la biserica!
Anul trecut in septembrie am asistat la o cununie civila facuta la biserica si nu prea mi-a placut!Fiind si aglomerata biserica preotul era cam stresat de timp si a tot grabit ofiterul starii civile!In 2 minute a fost gata totul,apoi au intrat direct in slujba de cununie!Cred ca fiecare lucru are farmecul lui si chiar daca acest lucru inseamna inca un mic efort din partea mirilor merita facut!
Inca din vara trecuta nu se mai fac cununii civile in biserica la Iasi...Doar daca aveti vreo cunostinta acolo sa va ajute!

___ALEXANDRA___
11.01.2008, 09:14:25
Hmmm,chiar daca unele dintre voi o sa aruncati cu pietre eu cred ca e mai frumos sa faceti cununia la starea civila!Puteti merge foarte bine imbracate in rochitele de mireasa si apoi mergeti direct la biserica!
Anul trecut in septembrie am asistat la o cununie civila facuta la biserica si nu prea mi-a placut!Fiind si aglomerata biserica preotul era cam stresat de timp si a tot grabit ofiterul starii civile!In 2 minute a fost gata totul,apoi au intrat direct in slujba de cununie!Cred ca fiecare lucru are farmecul lui si chiar daca acest lucru inseamna inca un mic efort din partea mirilor merita facut!
Inca din vara trecuta nu se mai fac cununii civile in biserica la Iasi...Doar daca aveti vreo cunostinta acolo sa va ajute!

mda.. subscriu.. daca le grabim pe toate nu stiu daca mai avem timp sa savuram momentele respective ;;) (eu am masuri de siguranta;)) )

roxana1
05.02.2008, 09:13:28
fetelor ,pana la urma isi face cineva cununia civila la biserica ,ca si eu as vrea sa fac asa
si am o intrebare pt voi:trebuie neaparat ca dupa cununia civila sa ne intoarcem acasa cu invitatii si apoi sa mergem la biserica?adica asa procedati toate?

alibd
05.02.2008, 10:19:47
fetelor ,pana la urma isi face cineva cununia civila la biserica ,ca si eu as vrea sa fac asa
si am o intrebare pt voi:trebuie neaparat ca dupa cununia civila sa ne intoarcem acasa cu invitatii si apoi sa mergem la biserica?adica asa procedati toate?

Nu este absolut nici o regula in privinta asta, faci asa cum iti este tie mai bine si in functie de timpul pe care il ai intre cele 2 cununii. Eu am avut cam 2 ore intre ele, timp in care eu si sotul am fost la sedinta foto, iar invitatii.... care pe unde au putut si pe unde au vrut. Ne-am intalnit apoi la biserica la ora stabilita.

AnaM
05.02.2008, 10:36:51

Nu se mai poate face civila la biserica.
Eu am facut civila cu 2 saptamani inainte de nunta, asa ca am avut cum sa le savurez pe toate :) In ziua nuntii am fost foarte linistita, la 6 am avut biserica, iar de acolo ne-am dus direct la restaurant :)

oana_mi
17.02.2008, 21:06:37
salut! cred ca nu se poate face la biserica pentru ca din 2007 s-a modificat legea si oficierea casatoriilor se face doare la sediul starii civile.Eu imi doream la fel insa cred ca optez pentru a pune o ora apropiata si merg de la starea civila la biserica si dupa la restaurant imbracata mireasa si nu iau nici un alai acasa ca e prea mare bataie de cap

irinaBride
26.02.2008, 09:25:49
salut! cred ca nu se poate face la biserica pentru ca din 2007 s-a modificat legea si oficierea casatoriilor se face doare la sediul starii civile.Eu imi doream la fel insa cred ca optez pentru a pune o ora apropiata si merg de la starea civila la biserica si dupa la restaurant imbracata mireasa si nu iau nici un alai acasa ca e prea mare bataie de cap

Da, cred ca e o idee super buna!

roxana1
16.03.2008, 09:17:12
dap,pai asa ma gandeam si eu ca voi face pana la urma.e singura optiune cea mai buna;))

mikutza
17.03.2008, 17:31:34

Interesant, pt ca am aflat ca o cunostinta (nu apropiata) a facut si cununia civila si cea religioasa in biserica. Chiar in biserica in care vei avea tu. Daca nu ma insel, pe 1 martie a avut loc. Cred ca se poate rezolva daca se insista unde trebuie (n-as putea spune exact unde pt ca nu stiu :D ).

iona_g
28.03.2008, 16:07:28
ar fi fain ca la americani unde preotul oficiaza si casatoria civila si cea religioasa in acelasi timp :)

lauriciul
12.11.2008, 11:24:27
Si pe mine m-ar interesa ideea de a oficia cununia civila in biserica. Mai are cineva noutati in legatura cu asta?

serena82
16.12.2008, 22:00:50
Eu nu stiu nimic despre asta, insa tare mi-ar fi placut sa pot face cununia civila undeva in aer liber.
Si eu vreau sa-mi programaez tot ca voi nunta, adica starea civila si imediat biserica. Sper sa n-am probleme la programarea de la starea civila, ca la biserica deja m-am programat. E cel mai comod aranjament care se poate face.

lauriciul
17.12.2008, 09:53:37
Asa mi se pare si mie cel mai avantajos, cununia civila sa fie imediat inaintea cununii religioase. Cred ca e cel mai putin obositor, plus ca ma pot imbraca in mireasa si la cununia civila.
Iar restul zilei am timp de sedinta foto ;)

angelfighter
28.12.2008, 13:35:13
salut, am o prietena care este ofiterul starii civile si ea mi-a spus ca legea nu permite ca acele registre speciale sa fie scoase din cladirea starii civile, de aceea nu se poate ca oficiere casatoriei civile sa aiba loc in biserica. la americani nu stiu exact legea cum este insa de exemplu in danemarca au la biserica un birou care este pt oficierea castoriei civile, adik cuplurile merg inainte sa depuna actele si semneaza tot ce trebuie apoi la biserica atunci cand are loc ceremonia sunt intrebati in fata tuturor daca accepta casatoria ceea ce se face la noi la starea civila. practic preotul este si ofiterul starii civile.( eu am fost sa imi schimb numele dupa castorie si in actele de aici si cei de la inregistrarea populatiei m-au trimis din greseala la biserica iar acolo mi-a explicat preotul cum se face la ei.)
bafta la pregatiri

ela82
29.12.2008, 11:01:11
Buna si eu cred ca cel mai bine este sa faci cununia civila inaitea cununiei religioase asa am timp de sedinta foto mult mai mult.ce fotografi aveti?

lauriciul
29.12.2008, 13:36:51
Eu il am pe Vasile Pascaru.

Pacat ca nu se poate face cununis civila la biserica, ar fi fost mult mai simplu si mai relaxant asa ... Si am fi avut mai mult timp pentru poze in loc sa ne tot fataim dintr-o cladire in alta.

andreeadea
07.01.2009, 12:19:15
fetelor si eu as vrea ca cununia religioasa sa fie imediat dupa cea civila , insa eu vreau sa va intreb ce parere aveti despre intervalul de timp care ramane intre cununia religioasa si restaurant ....de exemplu daca religioasa e pe la 6 si pe la 8 trebuie sa fiu la restaurant ptr mine ar fi ok, dar ptr invitati?ca unii mai vor sa se schimbe in alte haine pentru petrecere si stim ca la biserica se mai intarzie treburile, plus poze, ma gandesc sa nu fie prea din graba.bine ca eu ajung la restaurant inaintea invitatilor...dar totusi, ma gandesc si la asta , deci, ce parere aveti , cam la ce ore ar trebuii sa fie cununiile ca sa fie totul ok? sa nu fie prea din graba pentru nimeni?

angelfighter
07.01.2009, 13:57:22
fetelor si eu as vrea ca cununia religioasa sa fie imediat dupa cea civila , insa eu vreau sa va intreb ce parere aveti despre intervalul de timp care ramane intre cununia religioasa si restaurant ....de exemplu daca religioasa e pe la 6 si pe la 8 trebuie sa fiu la restaurant ptr mine ar fi ok, dar ptr invitati?ca unii mai vor sa se schimbe in alte haine pentru petrecere si stim ca la biserica se mai intarzie treburile, plus poze, ma gandesc sa nu fie prea din graba.bine ca eu ajung la restaurant inaintea invitatilor...dar totusi, ma gandesc si la asta , deci, ce parere aveti , cam la ce ore ar trebuii sa fie cununiile ca sa fie totul ok? sa nu fie prea din graba pentru nimeni?
salut
noi am avut cununia la 5 si pe la 6:30 am fost la sala, fara nici o graba si cu o multime de felicitari si poze dupa cununie. e adevarat ca unii invitati vin la biserica cu o tinuta iar la petrecere vin mai elegant dar nu iti fa griji ca se duc si se schimba si pe la 8 sau 9 deja sunt inapoi. daca tu ai cununia la 6 atunci pe la 7:30 ai sa fii la sala si nu va fi nici o problema ca oricum lumea vine cam dupa 8 (depinde si ce scrii pe invitatii, de la ce ora incepe petrecerea la sala). cununia tine cam 45min (depinde de preot) iar pt felicitari e supersuficient 30min, insa asta in conditiile in care faci sedinta foto inainte de cununia religioasa.
spor la pregatiri

lauriciul
07.01.2009, 13:59:02
Oricum lumea la restaurant vine dupa ora 9, deci nu cred sa fie vreo problema daca cununia religioasa se termina pe la 6.30 - 7.00. Si mai sunt persoane care vin direct de la biserica la restaurant ... mai ales daca sunt asa apropiate. Plus ca multi nici nu vin la biserica.
Si eu tot asa vreau sa imi pun cununia religioasa pe la ora 6 ... sper sa iasa bine pentru toti.

serena82
08.01.2009, 18:52:20
Eu am la 19 cununia religioasa, sper sa nu incurc pe nimeni.

vampirita
31.01.2009, 02:11:17
eu una ma gandeam sa fac mai dimineata civila 12-13 sa fie timp p la 4 5 religioasa si la 8 sa vina deja lumea la restaurant ...pentru k sa nu fie probleme sa vrea cativa sa plece si sa nu fie dat tortul etc....k nu-mi place asa =((

suzana_state
01.03.2011, 17:26:32
eu una ma gandeam sa fac mai dimineata civila 12-13 sa fie timp p la 4 5 religioasa si la 8 sa vina deja lumea la restaurant ...pentru k sa nu fie probleme sa vrea cativa sa plece si sa nu fie dat tortul etc....k nu-mi place asa =((

nu este f obositor sa faci starea civila, relligioasa si petrecere in aceeasi zi?

miha2009
02.03.2011, 14:48:01
nu este f obositor sa faci starea civila, relligioasa si petrecere in aceeasi zi?

Este destul de obositor, eu le-am facut pe amandoua in aceeasi zi, dar sincer nu am simtit oboseala :)

andrweea
03.03.2011, 11:25:59
Este destul de obositor, eu le-am facut pe amandoua in aceeasi zi, dar sincer nu am simtit oboseala :)
noi am stabil la biserica la 18.00 si la restaurant la 20.00 iar starea civila cred ca va fi pe la 14

miha2009
04.03.2011, 11:04:22
noi am stabil la biserica la 18.00 si la restaurant la 20.00 iar starea civila cred ca va fi pe la 14

La mine a fost starea civila la 14.30 , biserica la 17, iar restaurantul la ora 20. Intre astea am avut sedinte foto:)

andrweea
06.03.2011, 14:43:48
La mine a fost starea civila la 14.30 , biserica la 17, iar restaurantul la ora 20. Intre astea am avut sedinte foto:)

si noi am fi vrut la biserica la 17 dar atunci se face vecernie care este gata la 18...si alta biserica nu am vrut sa alegem pt ca acolo este parintele nostru duhovnic...sedinta foto trebuie sa vorbim cu cei de la foto sa vedem cum o facem...in alta zi undeva pe un camp verde...;;)

miha2009
07.03.2011, 12:04:47
si noi am fi vrut la biserica la 17 dar atunci se face vecernie care este gata la 18...si alta biserica nu am vrut sa alegem pt ca acolo este parintele nostru duhovnic...sedinta foto trebuie sa vorbim cu cei de la foto sa vedem cum o facem...in alta zi undeva pe un camp verde...;;)

Fain:) Atunci multa bafta:)

arama.stefania
05.01.2012, 23:18:12
buna! eu am avut nunta anul trecut in septembrie in targu neamt si mi s-a "oferit" tipul asta de "serviciu"...cum ca ofiterii starii civile se pot deplasa la biserica pt a oficia cununia....mie mi s-a parut destul de ciudat in sensul ca sunt o persoana traditionala si prefer ca lucrurile sa fie facute old fashion....asa ca am spus nu,pentru ca pt mine cununia civila se face la primarie si cea religioasa la biserica...da,intr-adevar e mai comod,dar sincer,e ziua nuntii voastre,luati-o incet,faceti totul pas cu pas pentru ca se intampla(sau ar trebui),o data in viata!

bellabijoux
28.01.2012, 18:07:39
Ar fi frumos sa se ofere un asemenea "serviciu" si in Iasi. Ar fi interesant.

mariami
31.01.2013, 23:28:06
Ar fi frumos sa se ofere un asemenea "serviciu" si in Iasi. Ar fi interesant.

In iasi sunt mai pretentiosi...in comunele de pe langa iasi se poate face oriunde.