PDA

Versiunea completa : Bautura la nunta

maxine
22.03.2007, 15:06:51
Fetelor, voi ce fel de bautura serviti la nunta? Ma intereseaza mai mult daca v-ati hotarat la vin? De unde luati? Si cat costa?

raluca_popeasca
23.03.2007, 22:12:53
Noi cu vinul am rezolvat, s-au ocupat socrii mici si socrii mari, adik ai nostrii parinti:-p .
Cel mai bine, pe plan financiar ar fi sa vb cu particulari (vinurile de Valea Calugareasca sunt recunoscute ca fiind f bune). Cred ca iesi mult mai ieftin asa.
Bafta!

roxyana18s
25.03.2007, 09:24:38
Pot Spune K Sunt Chiar F.bune Vinurile De La Valea Galugareasca Caci Sunt Din Valea Si Le-am Degustat Apoximativ Pe Toate.insa Socrii Mei Care Sunt Din Ceptura Deja Ne-au Asigurat Vinul Si Coniacul De Casa.voi Ce Fel De Bautura Mai Adaugati Pe Linga Vin?

maxine
26.03.2007, 10:47:40
Pot Spune K Sunt Chiar F.bune Vinurile De La Valea Galugareasca Caci Sunt Din Valea Si Le-am Degustat Apoximativ Pe Toate.insa Socrii Mei Care Sunt Din Ceptura Deja Ne-au Asigurat Vinul Si Coniacul De Casa.voi Ce Fel De Bautura Mai Adaugati Pe Linga Vin?

Si mama mea este din Ceptura, si am putea lua vin de acolo, pe de alta parte si socrii mei au vie si f mult vin (ce-i drept al lor nu este alb si am inteles ca la nunta trebuie sa ai vin alb), tatal meu cunoaste in valea un particular care face un vin f bun, insa viitorul meu sot tine mortis sa luam vin gata imbuteliat, ceea ce evident o sa coste destul de mult. Am sunat la Cotnari si ne-au spus ca o sticla de Grasa costa la ei in crama 8.6 ron!!!! Mi se pare f mult in conditiile in care in Carrefour tot atat costa. Asa ca inca suntem in cautarea unui vin alb demisec la un pret mai rezonabil. Am gasit in Cora, Premiat de Murfatlar cu 6.7 ron dar trebuie sa-l degustam mai intai. In rest, probabil ca o sa avem ca aperitiv whiskey pt barbati si garonne pt femei si sampanie bineinteles

mada
26.03.2007, 10:54:57
Si mama mea este din Ceptura, si am putea lua vin de acolo, pe de alta parte si socrii mei au vie si f mult vin (ce-i drept al lor nu este alb si am inteles ca la nunta trebuie sa ai vin alb), tatal meu cunoaste in valea un particular care face un vin f bun, insa viitorul meu sot tine mortis sa luam vin gata imbuteliat, ceea ce evident o sa coste destul de mult. Am sunat la Cotnari si ne-au spus ca o sticla de Grasa costa la ei in crama 8.6 ron!!!! Mi se pare f mult in conditiile in care in Carrefour tot atat costa. Asa ca inca suntem in cautarea unui vin alb demisec la un pret mai rezonabil. Am gasit in Cora, Premiat de Murfatlar cu 6.7 ron dar trebuie sa-l degustam mai intai. In rest, probabil ca o sa avem ca aperitiv whiskey pt barbati si garonne pt femei si sampanie bineinteles

In Bucuresti la PGB este vin alb Feteasca regala la 37.500 rol st de 700 ml.

maxine
26.03.2007, 16:11:00
In Bucuresti la PGB este vin alb Feteasca regala la 37.500 rol st de 700 ml.

Buna. Merci mult. Eu stau in Bucuresti de multi ani si de abia acum 3 zile am auzit de Piata de Gros :)) Am inteles ca au preturi f bune, sigur o sa dau o fuga pe acolo. Ai idee cumva care este programul de functionare? Este deschis si in week-end?

roxyana18s
26.03.2007, 19:18:03
mai pai poti lua vin de la valea foarte ieftin dar nu imbuteliat si chiar foarte bun.sau poti vb. cu mama ta sa se intereseze.aici la ceptura sunt 4 firme care imbuteliuaza vin si au vin f.bun
daca aveam mai mult iti dadeam eu k si al meu e f.bun.dar cred k si mie mai imi trebuie.iar cu wiski mi se pare scump ma.si la 300 de invitatii citi am eu.de aceea am facut coniacul de casa.si pt.doamne florio.

madalinahonciuc
01.04.2007, 21:15:42
poti sa te interesezi la firmele din Ceptura despre care vorbesti cat costa Sauvignon alb demisec si demidulce? Am inteles ca este recunoscuta zona pentru vinuri bune. Mercic

CONT-INCHIS-024
10.04.2007, 09:37:12
Si Eu Sunt Interesata Se Bautura .am Tot Luat Probe Si Nu Ne-am Hotarat Inca

lupusor
21.06.2007, 19:29:07
de unde cumparam un vin bun? de preferat ..alb <:-P

Paideea
21.06.2007, 20:12:36
de unde cumparam un vin bun? de preferat ..alb <:-P
De la Valea Calugareasca direct. E si aproape, si calitatea e garantata... asta daca nu cumva vrei sa cumperi imbuteliat la sticle mici...

madalinahonciuc
21.06.2007, 20:49:00
mie mi-a fost recomandat vinul "La Crama", la 1.5 litri, de la Cramele Prahova; costa 110.000 lei si cel putin am fost sigura ca nu e indoit de ospatari

maxine
22.06.2007, 11:48:17
Nu stiu daca te ajuta cu ceva dar poti sa mai citesti si aici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3788
Nici noi nu ne-am hotarat inca la vin :((
Vinul e "marul discordiei" la noi

luci_ana
26.01.2008, 07:40:01
Nu stiu daca te ajuta cu ceva dar poti sa mai citesti si aici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3788
Nici noi nu ne-am hotarat inca la vin :((
Vinul e "marul discordiei" la noi

fetelor vi se pare aiurea ca la nunta pe langa vin sa pun si tuica?
Nunta e in Ploiesti nu la tara.

andreear
26.01.2008, 09:43:43
Mie mi se pare ok, si noi am avut tuica...e adevarat ca nu s-a baut ff multa!
fetelor vi se pare aiurea ca la nunta pe langa vin sa pun si tuica?
Nunta e in Ploiesti nu la tara.

luci_ana
28.01.2008, 14:06:11
Ok sa spunem ca ne hotaram sa luam si vin si tuica....Acum marea intrebare care mamacina este.... cat vin si cata tuica .....specific ca sunt in jur de 130 persoane...Stiti ceva?
Care ati facut nunta ..... vaputeti intreba parintii sau socriii cam cat vin /tuica s-a cumparat?

cookyy
28.01.2008, 14:25:01
noi am pus 1 litru de vin de persoana desi e destul de mult..dar decat sa ne zica chelnerii ca nu mai e mai bine sa ramana

luci_ana
28.01.2008, 14:55:20
Aha ...asa ma gandeam si eu.... dar la tuica.....
Sau alta tarie.... De exemplu wiski ....cate sticle sa cumpar pt 130 persoane.....si cam cat Garone?

cookyy
28.01.2008, 22:54:39
pai de ex noi am pus 150ml sampanie si avand in vedere ca o sticla are 750..trebuie calculat..e greu la ora asta..:-p si am mai pus 100 ml tarie..dar nu am impartit-o pe tipuri..inca..

analazarescu
13.02.2008, 09:59:42
mie mi-a fost recomandat vinul "La Crama", la 1.5 litri, de la Cramele Prahova; costa 110.000 lei si cel putin am fost sigura ca nu e indoit de ospatari

si mie tot de la crama mi-a fost recomandat;-)

danutzaxcata
13.02.2008, 10:41:56
Ok sa spunem ca ne hotaram sa luam si vin si tuica....Acum marea intrebare care mamacina este.... cat vin si cata tuica .....specific ca sunt in jur de 130 persoane...Stiti ceva?
Care ati facut nunta ..... vaputeti intreba parintii sau socriii cam cat vin /tuica s-a cumparat?

In general, se ia cam un litru de vin de persoana. Nu toata lumea bea vin, asa ca se reporteaza pt cei care consuma mai mult. Cat despre tuica, acum asta depinde de multe. Daca ai invitati de pe la tara, e bine sa iei mai multa. Eu voi avea destui si m-am gandit sa iau cam 60 de litri. Am in jur de 100 de persoane (plus sau minus x), dar jmulti (cam jumatate) vin de la tara. M-am gandit la 50-60 litri de tuica in ideea ca din ea voi mai folosi, oricum, si in seara de dinaninte, si a doua zi, la ciorba de potroace. Oricum, mai bine sa ramana. Plus ca am auzit de nunti la care tuica s-a baut cel mai bine, pentru ca era fffff buna si a lasat lumea bauturile fine pt asta. :-?

alexutza_87
15.02.2008, 14:28:12
In general, se ia cam un litru de vin de persoana. Nu toata lumea bea vin, asa ca se reporteaza pt cei care consuma mai mult. Cat despre tuica, acum asta depinde de multe. Daca ai invitati de pe la tara, e bine sa iei mai multa. Eu voi avea destui si m-am gandit sa iau cam 60 de litri. Am in jur de 100 de persoane (plus sau minus x), dar jmulti (cam jumatate) vin de la tara. M-am gandit la 50-60 litri de tuica in ideea ca din ea voi mai folosi, oricum, si in seara de dinaninte, si a doua zi, la ciorba de potroace. Oricum, mai bine sa ramana. Plus ca am auzit de nunti la care tuica s-a baut cel mai bine, pentru ca era fffff buna si a lasat lumea bauturile fine pt asta. :-?

Si la mine situatia este aceeasi(in sensul ca mare parte din oameni vor fi de la tara)tu de unde ai luat sau vei lua tuica si vinul?

danutzaxcata
18.02.2008, 08:42:18
Inca nu le-am luat, ce e cam devreme la mine. Dar am niste cunostinte pe la Valea Calugareasaca si la Ceptura, de la care am mai luat si tuica si vin, pe la diferite sarbatori. Foarte bune. Cred ca ma voi duce sa le iau inainte de productia din 2008, si le cer sa mi le pastreze ei, ca au conditii. Sa vedem cum merge via anul asta, dar eu as vrea vin din 2007, care a fost delicios. Nu ma complic cu vin imbuteliat, ca mi se pare mai bun, mai sanatos si mai ieftin cel luat de la om din curte.

danutzaxcata
18.02.2008, 08:43:32
Tuica o voi lua foarte probabil de la Ceptura, dar il las pe tata sa se ocupe. Ca nu le am deloc cu asta;-)

alexutza_87
19.02.2008, 13:29:40
Mercic mult!tot de la Valea s-ar putea sa il iau si eu;auzisem de la un prieten de familie ca trebuie avut mare grija cu vinul de la Valea ca e tratat si ca daca il iei cu mult timp inainte isi schimba gustul,se a, dar mie acreste;mie imi vine greu se cred penteru ca noi luam mai mereu vin de la Valea (ptr uz casnic :D ) si nu am avut niciodata probleme.
i s-a intamplat cuiva sa ia vin de la Valea sau Ceptura si sa isi schimbe gustul chiar daca l-au depozitata corespunzator?(eu stau la iesire din ploiesti la casa si pot face o adevarata "crama " din beciul meu;e destul d mare ):D

andreear
19.02.2008, 18:33:43
Mercic mult!tot de la Valea s-ar putea sa il iau si eu;auzisem de la un prieten de familie ca trebuie avut mare grija cu vinul de la Valea ca e tratat si ca daca il iei cu mult timp inainte isi schimba gustul,se a, dar mie acreste;mie imi vine greu se cred penteru ca noi luam mai mereu vin de la Valea (ptr uz casnic :D ) si nu am avut niciodata probleme.
i s-a intamplat cuiva sa ia vin de la Valea sau Ceptura si sa isi schimbe gustul chiar daca l-au depozitata corespunzator?(eu stau la iesire din ploiesti la casa si pot face o adevarata "crama " din beciul meu;e destul d mare ):D

Noi am avut vinul de la Ceptura de la o cunostinta si a fost fff bun si s-a baut mult!

CONT-INCHIS-047
05.03.2008, 20:52:45
Am luat tuica si o parte din sampanie.Mai avem de luat vin,whisky,garone, apa, suc si restul de sampanie. Vinul si apa le ia iubi.Am inteles ca vinul de la Ceptura (a vorbit tata socru cu cineva si i-a oprit 300 l sa fie ...)

lumiqgirl
06.04.2008, 11:45:39
Eu ma misc mai greu, am luat doar tuica...iar pentru vin am inteles ca cel mai bun vin il gasesti la Valea Calugareasca si la Ceptura, ramane sa caut pe cineva care sa mi-l pastreze pana la nunta...8-|

georgi_m
06.04.2008, 16:21:31
Noi vom avea in jur de 180-190 persoane si am luat wisky-ul - 10 sticle de 1 litru, martini 8 sticle tot de 1 litru, iar vin am luat 200 litri de la Tohani. Tuica o aveam deja! Am cerut mai multe pareri si toti au zis ca sunt suficiente. Mai avem sampania si sucurile...#:-S cred.

CONT-INCHIS-047
20.04.2008, 15:03:42
Azi a fost iubi cu tata socru sa plateasca vinul :D sunt asa de mandra :D :D :D am luat 300l ca sa fim siguri ca ajunge si pentru a doua zi...pentru cununie...

anesya
20.04.2008, 15:35:00
noi avem de la bunicul lui tuica e 30 de ani ....care defapt nu mai e tuica e mai mult coniac......vrem sa gasim niste recipiente frumoase sisa-i unem eticheta....sa stie lumea ce bea....

mikimiki
20.04.2008, 18:55:27
fetelor lucrez la crame , daca doriti vin bun si ieftin , va servesc
nu fac reclama caci eu nu am nici un beneficiu ( lucrez la birouri , nu in productie) dar daca doriti , va servesc , il cumpar pe numele meu caci am reducere 4 ron/l:)>-

CONT-INCHIS-047
20.04.2008, 22:29:46
fetelor lucrez la crame , daca doriti vin bun si ieftin , va servesc
nu fac reclama caci eu nu am nici un beneficiu ( lucrez la birouri , nu in productie) dar daca doriti , va servesc , il cumpar pe numele meu caci am reducere 4 ron/l:)>-

Cand mi-ai spus deja vorbise tata socru cu rudele lui...plus ca de asta a zis Iubi ca se ocupa...si de apa :D

deeag
21.04.2008, 07:16:13
multumim miki .................e bine de stiut ca avem la cine sa apelam in caz de novoie

madutza23
24.04.2008, 10:37:04
Noi vom avea in jur de 180-190 persoane si am luat wisky-ul - 10 sticle de 1 litru, martini 8 sticle tot de 1 litru, iar vin am luat 200 litri de la Tohani. Tuica o aveam deja! Am cerut mai multe pareri si toti au zis ca sunt suficiente. Mai avem sampania si sucurile...#:-S cred.
Buna,
Si eu cam tot atatea persoane am dar am luat la Martini 12 sticle pentru ca am facut calcul cam 100ml/persoana deci la 190 de persoane 95 sunt femei : 95*100 ml= 9.5 l deci trebuie sa te invarti cam la 10 l cel putin. Asta e pararea mea personala. La vin e ok cam atat o sa cumpar si eu si la whisky tot asa ca dam si tuica.
Sper ca ti-am fost de ajutor! :*

georgi_m
24.04.2008, 14:22:30
Buna,
Si eu cam tot atatea persoane am dar am luat la Martini 12 sticle pentru ca am facut calcul cam 100ml/persoana deci la 190 de persoane 95 sunt femei : 95*100 ml= 9.5 l deci trebuie sa te invarti cam la 10 l cel putin. Asta e pararea mea personala. La vin e ok cam atat o sa cumpar si eu si la whisky tot asa ca dam si tuica.
Sper ca ti-am fost de ajutor! :*

Martini l-am cumparat din Grecia si sunt sticle de 1 l, dar oricum vom mai avea pregatite cateva;;) ...nu se stie niciodata! :-p Si din celelate la fel. Poate cei care fura mireasa vor Martini......\:D/ :D Multumesc! Pupici:*

andreear
24.04.2008, 14:44:19
Martini l-am cumparat din Grecia si sunt sticle de 1 l, dar oricum vom mai avea pregatite cateva;;) ...nu se stie niciodata! :-p Si din celelate la fel. Poate cei care fura mireasa vor Martini......\:D/ :D Multumesc! Pupici:*

Cred ca e suficient cat ai cumparat....iti spun din experienta!

georgi_m
24.04.2008, 14:48:30
Cred ca e suficient cat ai cumparat....iti spun din experienta!

Multumesc Andreear... asa sa fie!<:-P Pup:*

ralu192000
29.04.2008, 18:45:26
Noi avem vinul de la socrul meu, care a pastrat de acum un an, parca, special, un butoi.;-) Sa vedem tuica de unde luam si in afara de asta, whiskey si garrone sau martini... Vad ca voi ati calculat cam 100 ml de whiskey /pers ,la tuica ce cantitate ar fi? :-?
Spor la pregatiri! Mai vb, sa vad ce mai trebuie sa fac!;-)

iubitel
30.04.2008, 07:23:21
La noi tinand cont ca va fi o nunta mica,speram cu maxim 40 pers.,automat si cantitatile de bautura vor fi diminuate,si am calc.astfel:5 st.sampanie,80 st.vin 0,7l(1st./pers),tarie nu ne-am decis la produs 2l(50ml/pers)apa min.si suc cate 40 bidoane fiecare de 2l(1bidon/pereche)si posibil cate 1 bere/pers la cutie alcoolica sau fara dupa cerinte.Daca am omis ceva va rog sa-mi spuneti.

madutza23
30.04.2008, 13:05:45
La noi tinand cont ca va fi o nunta mica,speram cu maxim 40 pers.,automat si cantitatile de bautura vor fi diminuate,si am calc.astfel:5 st.sampanie,80 st.vin 0,7l(1st./pers),tarie nu ne-am decis la produs 2l(50ml/pers)apa min.si suc cate 40 bidoane fiecare de 2l(1bidon/pereche)si posibil cate 1 bere/pers la cutie alcoolica sau fara dupa cerinte.Daca am omis ceva va rog sa-mi spuneti.
Dupa parearea mea berea este o risipa de bani pentru ca daca dai doar cate 1 de persoana nu o va aprecia nimeni ca apoi trebuie sa bea vin. Deci ori dai bere ori dai vin si este mai convenabil pentru tine :*

CONT-INCHIS-047
30.04.2008, 14:05:26
Azi am cumparat si noi Garone.Am luat 15 sticle de cate 1 litru si am mai luat si de sampanie.In total avem 18 de sampanie si 15 de Garone.
Whisky de care cumparati?Noi vrem Ballentine's.Pe la inceputul lunii vazusem oferta la interex cu 35 Ron sticla.In mod normal am vazut ca sunt in jur de 45 Ron, dar azi nu mai aveau.O sa luam tot 15 sticle.

madutza23
30.04.2008, 14:15:37
Azi am cumparat si noi Garone.Am luat 15 sticle de cate 1 litru si am mai luat si de sampanie.In total avem 18 de sampanie si 15 de Garone.
Whisky de care cumparati?Noi vrem Ballentine's.Pe la inceputul lunii vazusem oferta la interex cu 35 Ron sticla.In mod normal am vazut ca sunt in jur de 45 Ron, dar azi nu mai aveau.O sa luam tot 15 sticle.
Cam cati invitati aveti? :-?

CONT-INCHIS-047
30.04.2008, 14:19:08
Cam cati invitati aveti? :-?

cam 200-210

madutza23
30.04.2008, 14:35:01
cam 200-210
Si noi tot cam atatia si cred ca sunt ok cantitatile ca si noi tot cam atatea am luat. La whisky am luat Teachers de la Metro 35 Ron sticla. Avem tuica multa in schimb vreo 90 litri. Pastram si pentru botez;))

CONT-INCHIS-047
30.04.2008, 14:36:53
Si noi tot cam atatia si cred ca sunt ok cantitatile ca si noi tot cam atatea am luat. La whisky am luat Teachers de la Metro 35 Ron sticla. Avem tuica multa in schimb vreo 90 litri. Pastram si pentru botez;))Mie mi-au dat de la serviciu tichete cadou in valoare de 5 mil.Primesc si la metro?Scuze ca poate sunt off topic

madutza23
30.04.2008, 14:41:54
Mie mi-au dat de la serviciu tichete cadou in valoare de 5 mil.Primesc si la metro?Scuze ca poate sunt off topic
Asta nu stiu sa-ti spun sincer, habar nu am. La Metro nu primesc bonuri de masa dar din cele cadou chiar nu stiu:-s

iubitel
30.04.2008, 21:14:19
Fetelor imi cer scuze pt.faptul ca am gresit un pic calculul:de fapt rezulta 40st.de vin si cate 20 bidoane de suc si apa.Chestia cu berea am gandit ca spre dimineata ar dori careva,si sa le ofer la toti macar 1 bere indiferent daca o beau sau nu unii dintre ei,oricum multumesc de sfat.

CONT-INCHIS-047
01.05.2008, 16:40:10
Fetelor imi cer scuze pt.faptul ca am gresit un pic calculul:de fapt rezulta 40st.de vin si cate 20 bidoane de suc si apa.Chestia cu berea am gandit ca spre dimineata ar dori careva,si sa le ofer la toti macar 1 bere indiferent daca o beau sau nu unii dintre ei,oricum multumesc de sfat.

Eu stiu ca daca se serveste vin nu se mai da si bere apoi ca nu merg una cu cealalta

iubitel
01.05.2008, 18:16:58
Eu stiu ca daca se serveste vin nu se mai da si bere apoi ca nu merg una cu cealalta
Stiu ca nu prea merg impreuna servite,dar daca se gaseste unul sau mai multi care vor bere,ce fac?Berea m-am gandit sa fie dimineata,si in final cine vrea bea, cine nu o poate lua acasa pt.degustare ca suvenir.

CONT-INCHIS-047
02.05.2008, 12:32:54
Stiu ca nu prea merg impreuna servite,dar daca se gaseste unul sau mai multi care vor bere,ce fac?Berea m-am gandit sa fie dimineata,si in final cine vrea bea, cine nu o poate lua acasa pt.degustare ca suvenir.

Nu te supara, insa un om bine crescut nu se duce si cere ceva ce vede ca nu are nimeni la nicio masa, doar pentru ca vrea el...daca vrea sa mearga la bar si sa isi cumpere...asa ar trebui sa ne aprovizionam cu de toate, tuica, vin alb+rosu (cu toate ca se da numai alb ca merge la peste), martini, whisky, Garone alb+rosu, sampanie normala, de fructe de padure, de caise..., lichior de ciocolata sau mai stiu eu de ce, vodca, ...si lista ar putea continua...trebuie sa te gandesti bine (parerea mea).Mie una nu mi se pare berea potrivita la nunta.Berea o bei la terasa, la iarba verde, acasa...e mai de consum asa....la nunta mai bine alegi altceva mai finut...acum depinde si in ce stil este nunta...daca e nunta de rock-eri cred ca exista in meniu si bere...numai ca poate nunta se face pe plaja la Vama Veche ;))
La cafea se poate intampla la fel...poate altii nu servesc cafea...poate ca prefera ness-ul sau ciocolata calda , 2 in 1 sau 3 in 1...asta nu inseamna ca trebuie sa iei toate astea in calcul.Nu e ca atunci cand te duci la restaurant si comanzi ceva...este un meniu fix pentru toata lumea.
Sa nu fie cu suparare pentru nimeni...asta este strict parerea mea.

luci_ana
02.05.2008, 19:18:56
Mie mi-au dat de la serviciu tichete cadou in valoare de 5 mil.Primesc si la metro?Scuze ca poate sunt off topic
Super , profa si eu le-am primit. Tot bautura cred ca o sa cumparr cu ele. Dacaafli ceva de metro si de tichetele cadou sa ma anunti si pe mine.|:*

CONT-INCHIS-047
03.05.2008, 10:21:32
Super , profa si eu le-am primit. Tot bautura cred ca o sa cumparr cu ele. Dacaafli ceva de metro si de tichetele cadou sa ma anunti si pe mine.|:*

Cu siguranta o sa te anunt :*

anamary
03.05.2008, 14:02:19
pana la urma aveti 40 de pers. la nunta sau 40 de perechi???:-?

iubitel
03.05.2008, 14:45:20
pana la urma aveti 40 de pers. la nunta sau 40 de perechi???:-?
Sper sa avem maxim 40 de persoane.Prima oara am facut o greseala de calcul la cant.de bautura si am revenit cu modificarile necesare.

andreear
08.05.2008, 22:22:01

Nu se primesc...Pupici!!!!

laurela
09.05.2008, 00:03:13
pot sa vin si eu cu o idee?8-} daca gasiti pe cineva din familie sau prieteni care sa va dea valoarea bonurilor si sa le foloseasca ei,la cumparaturi?ma gandesc ca ar fi mai jenant sa incerci asa ceva cu cineva necunoscut stand la coada de la casa in metro/:) pupik

CONT-INCHIS-047
10.05.2008, 17:33:20
pot sa vin si eu cu o idee?8-} daca gasiti pe cineva din familie sau prieteni care sa va dea valoarea bonurilor si sa le foloseasca ei,la cumparaturi?ma gandesc ca ar fi mai jenant sa incerci asa ceva cu cineva necunoscut stand la coada de la casa in metro/:) pupik

Hei mersi super idee ai mai avut.O sa i le dau mamei sa cumpere pe ele si cand luam whisky sa il ia ea :D

laurela
11.05.2008, 00:15:21
Hei mersi super idee ai mai avut.O sa i le dau mamei sa cumpere pe ele si cand luam whisky sa il ia ea :D
;)) ma bucur ca te-am ajutat

mikimiki
11.05.2008, 20:29:41
si eu am pastrat bonuri de masa (in valoare de 400 ron) si m-am gandit sa le folosesc la cumpararea baxurilor de suc, apa minerala, fructe

CONT-INCHIS-047
11.05.2008, 22:25:32
si eu am pastrat bonuri de masa (in valoare de 400 ron) si m-am gandit sa le folosesc la cumpararea baxurilor de suc, apa minerala, fructe

La INTEREX sigur primesc

mikimiki
12.05.2008, 08:40:23
La INTEREX sigur primesc

peste tot primesc bonuri de masa cu care poti cumpara alimente (inclusiv suc si fructe)

madutza23
12.05.2008, 13:01:12
peste tot primesc bonuri de masa cu care poti cumpara alimente (inclusiv suc si fructe)
La Metro nu primesc bonuri de niun fel. Cel putin eu asa stiu si parca nici la Selgros :-s

mikimiki
12.05.2008, 14:19:36
La Metro nu primesc bonuri de niun fel. Cel putin eu asa stiu si parca nici la Selgros :-s

nu ma duc la metro caci nu am legitimatie

madii113
08.07.2008, 22:14:05
Fetelor dar nu cunoasteti nici un patron de magazin care poate lua bautura de la orice de distributie si sa dea banii la 7 zile?
Eu asa fac, platesc cu BO la termen, iar banii ii dau dupa nunta.

madutza23
09.07.2008, 08:06:55
Fetelor dar nu cunoasteti nici un patron de magazin care poate lua bautura de la orice de distributie si sa dea banii la 7 zile?
Eu asa fac, platesc cu BO la termen, iar banii ii dau dupa nunta.

Pai asta inseamna ca iei pe firma ca eu persoana fizica cu-i sa platesc cu BO la termen ;))

maxine
09.07.2008, 10:24:17
nu ma duc la metro caci nu am legitimatie

Nu ai nevoie. Ti se face legitimatie de o zi pe loc

Georgy_A
02.04.2009, 12:46:35
Vad ca nu s-a mai scris de multicel la subiectul asta, asa ca redeschid discutia cu o intrebare!
Stiti vreun depozit en-gross de bauturi in Prahova? Unde gasim bauturile alcoolice mai ieftine? <:-P

mihaelaaa
03.04.2009, 20:33:48
Vad ca nu s-a mai scris de multicel la subiectul asta, asa ca redeschid discutia cu o intrebare!
Stiti vreun depozit en-gross de bauturi in Prahova? Unde gasim bauturile alcoolice mai ieftine? <:-P

nu,dar stiu eu unul in bucuresti de unde mi am cumparat vinul.

mgh83
03.04.2009, 23:21:30
Ce sampanie recomandati la nunta:normala sau fructata?

andreear
04.04.2009, 07:50:10
Ce sampanie recomandati la nunta:normala sau fructata?

Chiar daca mie imi place sampania fructata pt nunta am avut si recomand sampania normala, este pentru toate gusturile!!!

Liv
04.04.2009, 08:44:56
Eu de exemplu vinul mi l-am luat de la carrefour era cel mai ieftin (ce vroiam noi sa luam Zghihara de Husi, nu va spun ca inainte de nunta ne duceam si ne luam in fiecare saptamana cate o sticla de vin sa vedem care ne place), wisky si martini din Bulgaria de la Russe, tuica de la mama soacra;)) ;)) ;))
P.S. Dak vreti vin imbuteliat de Recas gasisem cel mai ieftin in Bucuresti in zona Crangasi la depozitul EMag. Bafta!!!

mgh83
04.04.2009, 10:43:24
Chiar daca mie imi place sampania fructata pt nunta am avut si recomand sampania normala, este pentru toate gusturile!!!

Multumesc, Andreea!Asa ma gandeam si eu...

Georgy_A
06.04.2009, 08:50:49
Eu de exemplu vinul mi l-am luat de la carrefour era cel mai ieftin (ce vroiam noi sa luam Zghihara de Husi, nu va spun ca inainte de nunta ne duceam si ne luam in fiecare saptamana cate o sticla de vin sa vedem care ne place), wisky si martini din Bulgaria de la Russe, tuica de la mama soacra;)) ;)) ;))
P.S. Dak vreti vin imbuteliat de Recas gasisem cel mai ieftin in Bucuresti in zona Crangasi la depozitul EMag. Bafta!!!

Mersi mult pt. raspuns, avem si noi de degustat vin din mai multe parti, sa vedem! Tuica si noi o avem tot de la mama soacra;)) ;)) !!

deea2020
06.01.2011, 16:43:23
Si inca ceva...cate sampanii sunt intr-o cutie?

ioanasinziana
06.01.2011, 20:01:07
Acum imi zice sotul ca au fost 5 cutii de sampanie ;;) cu cate 6 sticle. Si a mai ramas 1 cutie si ceva. Am prins o oferta din Metro si am avut Angelli cu fructe. Rece, a fost minunata!

Pupici

maria2011
10.01.2011, 16:07:49
Ce pot sa va zic... vinul l-am arvunit la cineva la Gura_vadului -Prahova care mi-l tine pana la data evenimentului si pot sa va zic ca nu am dat un pret ff mare pe el. Am preferat vinul de casa in locul celui imbuteliat deoarece este mult mai bun .#:-S

makaveli
18.01.2011, 13:29:22
noi la nunta am avut: vin, wisiky, gin tonic, campari orange si martini (taria in marea ei majoritate a fosta dusa de mine de afara la preturi foarte bune cand plecam cu munca) initial am vrut sa luam numai wisiky, campari si martini, dar ptr.ca era vara am zis sa mergem si pe gin fiind o bautura baubila, si apreciata si de domni si de doamne. in schimb vinul a fost o mare teapa - desi foarte bun, nu s-a baut mai nimic. am avut 120 de litri luati ptr. 160 de persoane, si nu sa baut mai mult de 40. in schimb taria nu am mai ramas cu nimic, in conditiile in care am avut 17 sticle de 1 litru de jim bean, 4 sticle de martini, 4 de campari si 4 de gin. cred ca a fost mult prea multa tarie, iar lumea nu a mai amestecat si cu vin. o alta chestie noi nu am luat din pacate energizant si am avut surpriza sa constatam ca lumea vroia sa bea wisiky cu energizant. in concluzie am avut 20 de cutii de red bul luate de la restaurant, cutii care au costat 350 ron:( - de banii astia cred ca luam 50, 60 de cutii din metro sau real.

crysis
26.01.2011, 12:09:43
Buna fetelor! Eu am calculat in felul urmator si astept parerea voastra.
Pentru 120 persoane:

Whiskey J& B 16 sticle de 750 ml - 100ml/pers
Vin alb 80 sticle 750 ml - 500ml/pers
Campari 6 -7 sticle 750 ml (pt campari orange) - 40ml/pers
Santal portocale 17 cutii de 1 l - 140 ml+ gheata/pers
Crema de Whiskey sau garrone alb 8 sticle de 750 ml - 100 ml/pers (60 doamne)
Racoritoare 500 ml / persoana
Apa plata si minerala 750 ml/ persoana
Cafea esspreso 2 /pers
energizante 120 buc -1/pers
Cum vi se pare? Lipseste ceva?Pupici:*:*:*

makaveli
26.01.2011, 14:05:44
parerea mea este ca ai pus prea mult energizant, nu cred ca bea chiar fiecare asa ceva (de regula asta il combina lumea cu wisiky), si iar cred ca si la campari ai prea multe sticle, poti spre exemplu sa faci cum am facut noi, si anume in loc de 8 sticle de campari, am luat 4 de campari si 4 de martini, asa am si diversificat si a fost suficient pentru 160 de persoane (tine cont ca de regula campari si martini beau doar doamnele, si oricum nu o sa bea chiar toate). crema de wisiky si garone iar este foarte mult, ma repet trebe sa te gandesti ca faci nunta vara, mai ok aici ar fi sa faci gin tonic este foarte racoritor si merge bine vara decat crema de wisiky, ca s anu mai zic ca gin de regula bea si un barbat, astfel le oferi si lor sa zicem 2 tipuri de bautura nu doar wisiky. imi pare foarte putin calculul la racoritoare si apa mai ales ca este vara, nu as putea sa spun cat am avut noi ptr. ca a fost gratis de la local, dar de regula asta se bea cel mai mult.

dar oricum tu sti cel mai bine invitatii tai ce le place, si ce nu, dar nu strica sa vb si cu cei de la restaurant, ei iti pot face un calcul mai exact al necesarului.

spor.

strumf08
26.01.2011, 14:56:45
parerea mea este ca ai pus prea mult energizant, nu cred ca bea chiar fiecare asa ceva (de regula asta il combina lumea cu wisiky), si iar cred ca si la campari ai prea multe sticle, poti spre exemplu sa faci cum am facut noi, si anume in loc de 8 sticle de campari, am luat 4 de campari si 4 de martini, asa am si diversificat si a fost suficient pentru 160 de persoane (tine cont ca de regula campari si martini beau doar doamnele, si oricum nu o sa bea chiar toate). crema de wisiky si garone iar este foarte mult, ma repet trebe sa te gandesti ca faci nunta vara, mai ok aici ar fi sa faci gin tonic este foarte racoritor si merge bine vara decat crema de wisiky, ca s anu mai zic ca gin de regula bea si un barbat, astfel le oferi si lor sa zicem 2 tipuri de bautura nu doar wisiky. imi pare foarte putin calculul la racoritoare si apa mai ales ca este vara, nu as putea sa spun cat am avut noi ptr. ca a fost gratis de la local, dar de regula asta se bea cel mai mult.

dar oricum tu sti cel mai bine invitatii tai ce le place, si ce nu, dar nu strica sa vb si cu cei de la restaurant, ei iti pot face un calcul mai exact al necesarului.

spor.

Fara supare, n-ai vrea sa scrii corect whisky? Daca tot l-ai luat din afara, presupun ca stii cum se scrie...

makaveli
26.01.2011, 15:17:11
da ok. nici un fel de problema - am ramas cu expresia dupa o gluma pe care o am cu amici mei pe treaba asta. oricum apreciez o ironie buna. de cele mai multe ori..........8-|

L.E: din pacate nu mai pot edita posturile mele, imi fac mea culpa, fata de toti colegii care sunt deranjati de cum am scris eu whiskey! si ptr.ca tot ne blocam/legam de astfel de lucruri, propun si eu ca lumea sa faca distinctia aici intre whiskey, whisky sau bourbon, scotch, Tennessee sour mash whiskey etc.

adica sa nu mai scriem whiskey / whisky cand vorbim despre Jim Bean care este bourbon, sau J&B care este scotch.

e ok?

de asemenea, te anunt ca nu se scrie whisky, ci whiskey (daca te referi la Bourbon si anume Jim Beam sau la Tennessee sour mash Jack Daniel's), sau zici whisky cand te referi la scotch, si anume J&B, Johnnie Walker, Ballantine's).

strumf08
27.01.2011, 07:14:12
da ok. nici un fel de problema - am ramas cu expresia dupa o gluma pe care o am cu amici mei pe treaba asta. oricum apreciez o ironie buna. de cele mai multe ori..........8-|

L.E: din pacate nu mai pot edita posturile mele, imi fac mea culpa, fata de toti colegii care sunt deranjati de cum am scris eu whiskey! si ptr.ca tot ne blocam/legam de astfel de lucruri, propun si eu ca lumea sa faca distinctia aici intre whiskey, whisky sau bourbon, scotch, Tennessee sour mash whiskey etc.

adica sa nu mai scriem whiskey / whisky cand vorbim despre Jim Bean care este bourbon, sau J&B care este scotch.

e ok?

de asemenea, te anunt ca nu se scrie whisky, ci whiskey (daca te referi la Bourbon si anume Jim Beam sau la Tennessee sour mash Jack Daniel's), sau zici whisky cand te referi la scotch, si anume J&B, Johnnie Walker, Ballantine's).

Multumesc pt lectia despre wisiky.

crysis
27.01.2011, 08:55:24
Fetelor dar le aveti cu whisky-ul nu gluma=)).M-ati facut sa rad de dimineata =)) eu a trebuit sa ma uit cand am scris mesajul sa vad cum se scrie =)).Merci de raspunsuri chiar o sa tin cont de ele:*:*:*

makaveli
27.01.2011, 19:16:09
e am fost eu putin mai acid si ptr. asta imi cer scuze fata de colega de forum, dar vroiam sa ii demonstrez ca nu sunt un ignorant - ideea este ca daia in grupul nostru de amici noi spunem wisiky (exact ptr.ca nu toata lumea stie diferenta dintre whiskey / whisky, bourbon / scotch).

ma gandeam acum la o treaba, cine are cunostinte pe la o firma de distributie bauturi, poate sa ia legatura cu un agent ceva si sa comande de la ei bautura, urmand ca dimineata sa ii dai banii ptr. ce ai consumat iar ce nu ai consumat sa returnezi. am avut niste amici care asa au procedat, si au iesit foarte bine, in sesnul ca nu au ramas nici fara tarie in timpul nuntii, si nici nu au ramasa cu sticle pline dupa.

oana_oana88
28.06.2011, 10:59:27
buna miresici!!ma bag si io in seama cu o intrebare cam naiva.. daca ai tuica naturala la nunta,si faci nunta la un restaurant sper k nu iti pune tuica pe masa in sticle de plastic!!! mi sa intamplat sa vad asta la o nunta si nu prea mia placut.in cazul in care restaurantul unde o sa fac io nunta nu o sa aiba nimic dragut pt a servi tuica ce ma sfatuiti sa folosesc?

oana_oana88
01.07.2011, 21:51:17
raman sticlele de plastic?:O

toaderanna
02.07.2011, 18:11:24
Sigur fiecare restaurand are carafe mici pentru tuica, ar fi penibil sa vezi tuica la peturi de 0.5 l

marianbebe
02.07.2011, 18:25:33
Eu unu nici sa nu aud de tuica la nunta, si mai ales ca un whisky, hai maxim 2 merge pe urma cu siguranta o sa fie vinul la putere.

oana_oana88
04.07.2011, 12:25:49
bineinteles k vinul e la putere...dar mi se pare o idee buna buna tuica naturala la nunta,cu siguranta o sa fie apreciata.

oana_oana88
04.07.2011, 12:27:17
Sigur fiecare restaurand are carafe mici pentru tuica, ar fi penibil sa vezi tuica la peturi de 0.5 l numai tu ma scoti din incurcatura:*

georgi_t
30.06.2013, 20:48:12
Buna,fetelor! Va cer un sfat: pentru o nunta mica cu invitati intre 80 - 100 de persoane cata bautura trebuie sa cumparam? pentru ca restaurantul nu asigura si bauturile alcoolice.Astept raspunsurile voastre dupa gustul fiecareia. Pupici!!!

strumf08
01.07.2013, 12:07:28
Buna,fetelor! Va cer un sfat: pentru o nunta mica cu invitati intre 80 - 100 de persoane cata bautura trebuie sa cumparam? pentru ca restaurantul nu asigura si bauturile alcoolice.Astept raspunsurile voastre dupa gustul fiecareia. Pupici!!!

Eu am avut in jur de 90 de invitati si am cumparat:
- 4 sticle sampanie la 1.5 l;
- 5 sticle whiskey la 1 l (e corect scris si whiskey si whisky - depinde de tara de provenienta si modul de obtinere);
- 4 sticle vermouth la 1 l (daca as mai face nunta as cumpara campari, nu vermouth);
- 12 bidoane vin alb la 5 l;
- 7 baxuri apa minerala (ti-as recomanda sa iei si apa plata, daca-mi aduc bine aminte s-a cerut si apa plata si mi-au dat-o cei de la restaurant la pret dublu);
- 4 baxuri Coca-Cola;
- 4 baxuri Fanta (eu nu as mai cumpara Fanta, ci suc natural de portocale, au la Lidl, costa cat o sticla de Fanta si e foarte bun);
Din pacate nu-mi mai aduc aminte ce a ramas, pt ca sigur nu s-a consumat toata bautura si sunt convinsa ca si-au mai oprit si cei de la restaurant.

Ieri am botezat-o pe fetita mea. Am avut 43 de invitati, s-a consumat mai putina bautura fata de cat ne asteptam, probabil si pt ca a plouat, si anume:
- am cumparat 3 baxuri de apa minerala, s-a consumat decat unul;
- am cumparat 2 baxuri apa plata, s-a consumat unul;
- am avut 2 sticle whiskey la 0.7 l, ne-am intors acasa cu una plina pe jumatate;
- am avut o sticla campari (cred ca la 0.7 l) si una de gin la un litru; cea de campari s-a consumat toata, cu cea de gin ne-am intors acasa pe jumatate consumata;
- din 19 l vin, ne-au dat inapoi vreo 10;
- am avut decat un bax de Coca-Cola, am mai cumparat unul (nu ne-am gandit ca se va consuma asa multa) si ne-am intors acasa cu 3 sticle;
- am avut 6 cutii suc portocale la 2 l, cate una pt fiecare masa si 2 cutii pe campari.

MsAnia
05.04.2015, 22:11:46
Fetelor ce tip de vin la sticla cumparati? Mi se pare ca arata altfel la sticla . In bucuresti nu am mai vazut varsat la nicio nunta.

Miss_B
06.04.2015, 10:23:52
Noi vom lua Jidvei Feteasca Regala.
Pana la urma la whisky am luat Chivas Regal,am mai luat si Martini rosso si Vodka pana acum.

lorelay_k
07.04.2015, 09:09:26
Eu inca nu sunt hotarata daca sa l imbuteliez sau nu, noi o sa cumparam un cupaj de sauvignon blanc cu tamaioasa romaneasca, foarte bun. Spre surprinderea mea, de necunoscatoare, multa lume m a sfatuit sa nu l imbuteliez, sa l servesc in carafa. Ca sa fiu sincera, eu parca tot in sticle as vrea sa l servesc pt ca mi se pare mai elegant, insa, imbutelierea e cam scumpa, dar sa vedem.

In afara de vin alb, o sa mai servim un vin roze, la cerere, Chivas Regal, Cinzano, tuica de casa si avem si cocktail bar cu o gramada de nebunii. Daca ma gandesc bine, avem mai multa bautura decat mancare :))), ceea ce nu e tocmai un lucru bun totusi:D.

Pe partea de ape si sucuri, colaboram direct cu un distribuitor, care o sa ne aduca in ziua nuntii tot ce avem nevoie, direct la restaurant. E avantajos si ca plata, avand atat preturi mai mici ca in hypermarketuri, cat si plata in 2 transe-avans si final.

Spor!

Fetelor ce tip de vin la sticla cumparati? Mi se pare ca arata altfel la sticla . In bucuresti nu am mai vazut varsat la nicio nunta.

roxxana_s
24.05.2015, 15:08:18
Aseara am fost la nunta unei prietene si am fost mirata cat de putine racoritoare s-au baut.La o masa de 10 persoane a fost o sticla de suc de portocale de 2 L s-a baut jumatate si Coca-Cola aproape toata.Si m-am uitat si la celelalte mese tot asa putine sucuri.In schimb apa mineraal a batut recordul.Cred ca imi reevaluez cantitatile la apa minerala si sucuri.