PDA

Versiunea completa : Fotograph, Cameraman si DJ la Cununia Civila?

mara
03.06.2005, 00:00:00
Fetelor, ati auzit ceva de genul ca la primarii sa nu ai
voie cu fotograful tau sau sa te puna sa platesti o taxa pentru asta?

Mi-au spus unii prieteni ca la fiecare primarie ar fi un
fotograf care "ti se baga pe gat "sa-ti faca pozele. Voi ce stiti?

mara
14.09.2005, 00:00:00
La sectorul 2 daca nu vrei nu-ti face fotograful nimic. Am fost eu acum 3 saptamani.

iuliab
DA!!! Asa este fotograful din oficiu este obligatoriu. Mie mi se pare o mare porcarie!!!

radu26
Cel putin in Bucuresti, cu exceptia sectorului 2, ti se cam baga pe gat si fotograful primariei. In schimb nu se pune problema sa nu te lase sa vii cu fotograful tau, ar fii aberant mai ales ca cei care sunt pe mana cu primaria de obicei sunt foarte slabi profesionisti (daca singura lor metoda de a gasi clientii a fost sa ii oblige sa cumpere de la ei...)

irina
20.11.2005, 00:00:00
Da, asa este, la sectorul 2 nu ti se baga pe gat, dar la mine la
cununie faptul ca nu l-am vrut pe al lor fotograf s-ar putea sa fie
motivul pt. care am fost aspru apostrofata de o baba-cloantza (asa
arata! 8)) ca ce e semnatura-mazgalitura aia pe capul meu??? :zz: S-a
compensat cu amabilitatea celorlalti, cu muzica pe care o pun cand
intri (Marsul nuptial) si dupa oficierea casatoriei, dar ... mai bine
faceam doua poze si nu-mi strica hoashca cheful!

roxx
06.01.2006, 00:00:00
La Sectorul 1 aveti idee cum e?

lili
10.01.2006, 00:00:00
La sectorul 1 acum vreo doi ani nu era fotograful obligatoriu. Acum nu prea stiu.

anonymous
11.01.2006, 00:00:00
si care e tariful lor?
cate poze esti obligat sa faci?
apropo la starea civila cu cate zile inainte trebuie sa te duci pt programare ca sa prinzi o ora rezonabila?

ryanaro
16.05.2006, 12:36:19
Aaaa, pai si eu am o semnatura mishto- si daca mi spune careva ceva- e autograf, nene! Hahahahaa! Pai sa faca poze fotograful lor cate vrea. Nici nu le vreau, sa si le pastreze. Vreau numai ce face fotograful meu hahahaha.

mam
16.05.2006, 13:25:48
la sectorul 6 stie careva cum e?!?! si cum e cu programarea la civila? ne-a zis ca tre sa merem fix cu 2 sapt inainte sa ne programeze, cu toate actele intr-un dosar...stiti voi daca cumva se fac liste inainte sau altceva? sa nu avem surpize acolo...

annabell
16.05.2006, 21:55:55
Ce bine ca o sa ma cunun la sectorul 2 :) Daca nu s-or trezi si ei pana atunci cu niste idei... (:|

Silvia
29.05.2006, 13:52:12
la sectorul 6 stie careva cum e?!?! si cum e cu programarea la civila? ne-a zis ca tre sa merem fix cu 2 sapt inainte sa ne programeze, cu toate actele intr-un dosar...stiti voi daca cumva se fac liste inainte sau altceva? sa nu avem surpize acolo...

Buna,

Si eu tot in sectorul 6 trebuie sa fac cununia civila, poti sa-mi spui cum ai rezolvat tu? Daca ti-ai ales tu ora sau te-au programat ei? Sau daca ai vorbit cu cineva inainte?
Am vazut ca mai ai doar cateva zile, multa bafta si CASA DE PIATRA!!!!!! Sa ne povestesti cum a fost.

Merci mult,

mam
29.05.2006, 14:01:42
buna,

noi am fost fix cu 2 sapt inainte, am avut de ales intre ora 14.30 si 15.30 parca si am ales 14.30, dar daca ne-am fi dus cu o cutie de bobo, se mai gaseau si alte ore ;)............!!! noi nu am vb cu nimeni inainte, si nici nu am dat nimik la nimeni acolo...

ms mult ptr urari! pupici, mam

dark_light
20.06.2006, 17:57:02
daca ma obliga sa platesc pozele lor, le dau cu ele in cap! pe cumnata-mea a taxat-o 2.200.000 luna trecuta la sect 5...parca. ea a avut noroc, ca se bazase pe un destept de prieten care isi luase de curand o camera video si o linistise ca o filmeaza el. de unde atata? desteptul a uitat cum sa umble la ea. 8-}

aandrada
20.06.2006, 18:21:41
Eu m-am cununat la sectorul 6. Într-adevăr, a venit fotograful lor și ne-a făcut și el poze, însă a venit înainte să ne spună. Nu se bagă dacă refuzi. În schimb, când am ieșit s-au apucat să ne pozeze niște fotografi de peste drum și am protestat. Și ne-au spus că dacă le vrem bine, dacă, nu își asumă riscul...În 5 minute le-au adus developate. Mă rog, până la urmă le-am luat și pe alea, că au ieșit bine și n-au fost scumpe deloc. (nu mai știu cât au costat, noi am făcut cununia civilă în octombire).

mam
21.06.2006, 09:38:57
cu riscul de a te contrazice aandrada, noi am avut cununia civila acum ~ 3 sapt si ni s-a bagat fotograful pe gat la greuuuuuuuuu!!!!!!!!! nu ne-a intrebat nimeni NIMIK, a facut vreo 20 de poze si dupa aia ne-a zis frumos va costa 1.600.000 lei si vi le aducem in 5 min platiti acum sau veniti dupa ele mai tarziu?!?!!? asha ca........

ryanaro
21.06.2006, 09:47:11
Nu ma poate obliga nimeni sa fac ceva ce nu vreau sa fac. LOL si daca eu nu vreau sa imi fie facute poze, il pun pe unchiul meu (care are 2,10m si a facut rugby LOL) sa-l placheze. Sho pe el! hahhaaa

valen
21.06.2006, 11:50:15
cu riscul de a te contrazice aandrada, noi am avut cununia civila acum ~ 3 sapt si ni s-a bagat fotograful pe gat la greuuuuuuuuu!!!!!!!!! nu ne-a intrebat nimeni NIMIK, a facut vreo 20 de poze si dupa aia ne-a zis frumos va costa 1.600.000 lei si vi le aducem in 5 min platiti acum sau veniti dupa ele mai tarziu?!?!!? asha ca........
pai si ce ati facut?
si noi am fost avertizati de asta.. viitorul meu sot e f principial si nu suporta astfel de atitudine.. ca practic iti baga mana in buzunar..
eu vreau sa stiu CE ITI FACE daca nu le platesti? nu te mai marita? adica cu ce te constrange?
noi cred ca il lasam sa faca poze si nu ii dam nimic.. oricum iubi e f hotarat si pus pe "scandal".. si presimt ca nu o sa platim nimic .. oricum nu i-am bugetat :D

ryanaro
21.06.2006, 12:03:48
Da, si mie mi se pare o chestie de principiu. Pana la urma da-i incolo de 1mil 600. I-as da banii astia numai sa nu mi faca poze LOL. I-as face o pomana LOL. Dar nu mi se pare normal sa iti faca poze cineva chiar daca tu esti impotriva. Eu vreau sa imi faca fotograful meu, pe care l-am ales eu si stiu de ce e in starte dpdv artistic.

aandrada
21.06.2006, 13:37:47

Măi, nu mă contrazici. Eu am pățit una, și tu alta. Simplu. :D

mam
21.06.2006, 13:42:35
pai am platit pana la urma ca ne-au placut pozele care le-au facut:P, dar mi-au dat cam 40 poze de 1.600.000 :O si pe ca sa ni le puna pe cd ne-a mai costat 50.000 lei

valen
21.06.2006, 14:18:48
pai am platit pana la urma ca ne-au placut pozele care le-au facut:P, dar mi-au dat cam 40 poze de 1.600.000 :O si pe ca sa ni le puna pe cd ne-a mai costat 50.000 lei
pai si daca nu le vroiai se intampla ceva? oricum aduci fotograf cu tine pe care il platesti sa te fotografieze.. o sa vedem noi cum ne descurcam..

mam
21.06.2006, 14:24:41
pai am avut si fotografii& cameraman, cineva mi-a zis la un mom dat ca a numarat 13 fotografi, dintre care 2 erau profesionisti ;))! dar nu prea ne-au dat de ales, ne-au zis ceva de genul ca sa ii aducem banii acum sau in max 5 min ca urmeaza o alta nunta si nu or sa stea aia dupa noi... eee, nevermind, asta e! nu stau sa plang banii ptr ca pozele au iesit ff frumoase si le-au placut si nasilor, o parte le-am dat si lor...

valen
21.06.2006, 16:00:42
pai am avut si fotografii& cameraman, cineva mi-a zis la un mom dat ca a numarat 13 fotografi, dintre care 2 erau profesionisti ;))! dar nu prea ne-au dat de ales, ne-au zis ceva de genul ca sa ii aducem banii acum sau in max 5 min ca urmeaza o alta nunta si nu or sa stea aia dupa noi... eee, nevermind, asta e! nu stau sa plang banii ptr ca pozele au iesit ff frumoase si le-au placut si nasilor, o parte le-am dat si lor...
prea mult nu e vb de bani ci de atitudine cred ca asta deranzeaza pe toata lumea.. si mai e si problema faptul ca iti iau 80-100.000 pe fotografie.. ceea ce este enorm de mult.
in fine npo sa fim fericite

olga_ioana
21.06.2006, 16:15:01
nu este obligatoriu sa iei fotograful lor...el face poze in timpul ceremoniei, se duce repede sa scoata pozele si daca nu este cineva care sa-l puna la punct poti sa platesti fotografiile pe care el le-a scos....asta in pofida faptului ca nu sunt mereu profesionisti

mihaelalis
22.06.2006, 11:14:41

Buna mam,

Cat te-a costat pentru nunta fotografiile si filmatul, pentru toata noaptea?

Mihaela

mam
22.06.2006, 15:23:35
hmmmmm...fotograf 9 mil, cameraman 150E

dark_light
22.06.2006, 18:09:03
chiar sunt curioasa cum ma poate obliga sa ii platesc niste poze pe care nu i le-am comandat ! sau ce motive poate invoca in momentul in care ii spun "nu, mersi, am fotograful meu".

ryanaro
22.06.2006, 18:19:06
Eu cred ca ei mizeaza pe faptul ca odata ce te vezi in poze, vrei sa le cumperi pt ca 1. te simti prost sau 2. atitudinea "eee,lasa sa fie acolo".

tweety82
22.06.2006, 19:45:14
Cand a facut fratele meu cununia la sector 3 i-a spus din start ca daca nu accepta fotograful lor nu are nici el voie sa faca poze sau sa filmeze ...o mare tampenie

dark_light
23.06.2006, 15:22:47
sa ii vad daca au curajul sa le spuna asta sotului meu, socrului meu, unchiului si nasului - cate 1,90 si 100 de kile fiecare. >:)

ryanaro
23.06.2006, 15:26:22
Nasul e un om foarte aprig. Deja s-a batut cu un popa legat de o inmormantare. Hahahaha. Ooofff.... Ca de obicei, minunata spaga din eterna si fascinanta romanie o sa rezolve treaba cred.

911
25.06.2006, 11:51:18
Nasul e un om foarte aprig. Deja s-a batut cu un popa legat de o inmormantare. Hahahaha. Ooofff.... Ca de obicei, minunata spaga din eterna si fascinanta romanie o sa rezolve treaba cred.

Noi nu avem de gand sa "inghitim" nici-un fel de BAGAT PE GAT!!! daca NU VREAU...atunci asa sa fie! ;)

mami_de_pisi
25.06.2006, 13:13:59
noi am avut ieri cununia civila la sectorul 2. mi- placut f mult. super organizare. iar in ce priveste fotograful nu ti-l impune nimeni. te intreaba si dak zici nu nu ramane. noi l-am acceptat pt ca fotograful de la agentia noastra e available doar pt ziua nuntii.

ryanaro
26.06.2006, 10:41:30
Pai s-a zis ca la sectorul 2 e ok, dar la sectorul 6 e jale. Sunt curioasa, te poti casatori la alt sector decat cel de care apartii?

razadesoare
26.06.2006, 10:50:45
Fetelor, ati auzit ceva de genul ca la primarii sa nu ai
voie cu fotograful tau sau sa te puna sa platesti o taxa pentru asta?

Mi-au spus unii prieteni ca la fiecare primarie ar fi un
fotograf care "ti se baga pe gat "sa-ti faca pozele. Voi ce stiti?
Cam la fiecare sector sunt fotografi.
La sect 1, de ex, iti face poze fara sa iti dai seama si apoi vine dupa tine la restaurant...dak vrei, dak nu, nu te obliga sa le iei. Dar sunt frumoase!
La sect 4 nu am vazut fotografi!

razadesoare
26.06.2006, 10:51:48
Sunt curioasa, te poti casatori la alt sector decat cel de care apartii?
Nu. Doar in cel (cele) de care apartineti tu si mirele.

ryanaro
26.06.2006, 10:53:07
Aoleu, cum sa vina dupa mine la restaurant?! Asta se cheama hartuire si e pedepsita de lege.

razadesoare
26.06.2006, 15:50:00
Aoleu, cum sa vina dupa mine la restaurant?! Asta se cheama hartuire si e pedepsita de lege.
Adica...vine sa iti aduca pozele. :)) tu ii spui unde ai nunta si el le aduce.

Admin: rezolvat cu emoticoanele!!! :gen_19:

ryanaro
26.06.2006, 15:52:16
aaaa, numai daca vrei sa vina dupa tine. Hehehehee. Pai e bine asa.

mami_de_pisi
26.06.2006, 17:09:36
Pai s-a zis ca la sectorul 2 e ok, dar la sectorul 6 e jale. Sunt curioasa, te poti casatori la alt sector decat cel de care apartii?
te poti casatori la unul din sectoarele mirilor
cazul tau ...doar la sectorul tau pt ca mirele e cetatean strain nu?

ryanaro
26.06.2006, 17:25:06
Dap. Deci sectorul 6 ramane. Dar sa stiti ca eu am mai vazut pe unii care s-au casatorit pe la alte sectoare. Dar erau pilosi rau. vezi mihai albu.

tweety82
26.06.2006, 19:45:16

Cum adica e jale la sect.6? si eu tot acolo fac :-SS

ryanaro
27.06.2006, 09:39:58
Pai e jale cu fotografii. N-ai citit ce au zis cele care s-au casatorit la sectorul 6?! Singurul la care nu te obliga e 2.

valen
27.06.2006, 11:29:58
Dap. Deci sectorul 6 ramane. Dar sa stiti ca eu am mai vazut pe unii care s-au casatorit pe la alte sectoare. Dar erau pilosi rau. vezi mihai albu.
pai crezi ca poti ruga pe cineva din sect 1 sau care doresti tu sa iti faca viza de flotant pe adresa lui si apoi te casatoresti acolo fara nici o pila. numai ca tb sa te ocupi din vreme. o prietena de-a mea a vrut sa se casatoreasca in orasul in care se nascuse numai ca avea buletin de bucuresti... si asa a procedat

ryanaro
27.06.2006, 11:34:01
E multe prea complicat cu vize de flotant etc. Raman la 6, n-o sa mor LOL.

911
27.06.2006, 13:51:54
La sectorul 5 cum este? ce stiti de fotograful sectorului 5.... LOL...ce aiurea suna... parca as zice "taur comunal" :)))

tweety82
27.06.2006, 20:03:01
Pai e jale cu fotografii. N-ai citit ce au zis cele care s-au casatorit la sectorul 6?! Singurul la care nu te obliga e 2.

E asta este atunci ...asa a patit si fratele meu la sectorul 3 asa ca ce-o fi o fi:)
Oricum nu ma asteptam sa nu ne oblige dupa ce stiam de la el ...
am crezut doar ca mai e ceva in plus cand ai zis ca e jale
Ma speriasei;))

911
28.06.2006, 17:01:23
E asta este atunci ...asa a patit si fratele meu la sectorul 3 asa ca ce-o fi o fi:)
Oricum nu ma asteptam sa nu ne oblige dupa ce stiam de la el ...
am crezut doar ca mai e ceva in plus cand ai zis ca e jale
Ma speriasei;))

Nu stii cumva cum este si la sectorul 5??? Sau altcineva stie??? :P

tweety82
28.06.2006, 22:35:57
Nu stii cumva cum este si la sectorul 5??? Sau altcineva stie??? :P

De sectorul 5 nu stiu ...dar oricum ar trebui sa te astepti sa nu te lase sa faci poze sau sa filmezi daca nu platesti si fotograful lor

rocsi6666
26.07.2006, 17:05:04
fotograf din oficiu? cu 100 de mii fotografia?
No way! la Pitesti n-am avut parte de asa ceva...singura faza naspa a fost ca nu s-a respectat programarea si am stat 1 ora cu toti invitatii asteptand sa ne vina randul.....dar tinand cont ca eu am facut doar civila...iar celelalte fete trebuiau sa se pregateasca ptr. cununia religioasa,si restul...programari la coafor si altele....a iesit bine pana la urma....ne-au dat cadou un set de tacamuri...

gatta_salvaje
31.08.2006, 00:25:56
eu una nu platesc un leu unui fotograf care mi se baga pe gat .Nu ca as fi zgarcita , dar pur si simplu nu suport chestiile astea...si cum adica sa nu ma lase sa vin eu cu fotograful meu?Asta e abuz , pur si simplu nu inteleg...Cum adica ...? Vine cineva la tine si-ti spune ca nu ai voie sa faci poze sau cum procedeaza? Daca ma enerveaza , fac un scandal monstru...sunt satula de mitocaniile astora din administratie.Ce naiba , nici la nunta ta nu te lasa in pace ?

annybunny
27.03.2007, 20:59:56
Ce parere aveti? Loati Fotograph? Sau va fac rudele poze dupa cununie? Loati un cameraman la cun. civila/restaurant? Loati un dj ptr la restaurant sau faceti cu calc/cd-uri? Eu nu stiu ce sa fac? Ca aici in germania sunt scumpe...voi ce faceti?

annybunny
06.04.2007, 13:55:20
Chiar nu aveti pareri???? voi ce faceti???

denisamadalina
06.04.2007, 14:38:30
Fotograf luam sigur, am vb deja. ;-) Ce fac prietenii e altceva, consideram ca trebuie sa fie cineva acolo care "asta sa faca".
Cameraman nu vrem, nu o sa fie mare lucru de filmat acolo dupa parerea mea... Ma rog, poate suntem noi defecti, noi mai ca nu am fi filmat nici la religioasa, apreciem mult mai mult pozele decat filmul... in general. Dar ni s-a explicat ca TREBUIE ... daca trebuie, trebuie. La civila nu "trebuie".
Cu DJ-ul nu stiu... as zice ca nu.. trebuie sa ma duc sa vorbesc mai amanuntit la restaurantul unde facem petrecerea sa vedem ei ce au acolo.. :-? Aici n-am o parere atat de clara.

vulturas
06.04.2007, 15:33:44
Buna
Noi nu o sa luam fotograf la civila pt ca e la primarie fotograf si face niste poze impecabile.
In schimb o sa vina cameramanul pt ca pe dvd-uri vreau si cununia civila si mie mi se pare destul de imp momentul in care spui da.
Si Dj o sa am la restaurant pt ca nu am vrut formatie.:)

P.S. Noi facem si cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi.

allyy
06.04.2007, 15:46:25
Noi am facut deja cununia civila de ceva vreme si n-am angajat pe nimeni. Poze au facut mai multi prieteni si un nene de la starea civila care se ocupa mereu de asa ceva. Chiar au iesit frumoase toate pozele! De filmat, a filmat nanul meu si apoi cineva mi-a prelucrat un dvd super! Iar la mica petrecere care a urmat, am avut un calculator, multa muzica de toate genurile si am facut cu randul la pus muzica pt toate gusturile. A fost super ok!

catamiha
16.04.2007, 11:34:47
La mine vin si fotograful si cameramanul de la nunta

corinutza79
17.04.2007, 14:29:31
Si la mine vin fotograful si cameramanul de la nunta. Dj nu am luat, insa vom avea un playlist cuprinzator pe laptop, si o sa punem noi muzica.\:D/ Boxe au cei de la retaurant, care ne-au recomandat sa trecem pe la ei cu laptopul mai inainte, sa vedem daca se potrivesc toate mufele, etc, chestii tehnice, la care eu nu ma pricep , asa ca asta e de domeniul mirelui :>

Nikkole
29.05.2008, 15:55:06
Stie cineva cat costa fotograful de la primarie?? La sect. 2 ma intereseaza...

mariammocanueugenia
29.05.2008, 17:58:39
CRed ca fotograful de la starea civila este inclus in taxele pe care le platesti atunci cand depui dosarul de casatorie.La Tulcea asa a fost.Cu toate acestea ,noi nu am apelat la el,am avut un fotograf care a si filmat in acelasi timp...ca doar se pricepea,e meseria lui...noi am facut doar actele in acea zi,asa ca nu a trebuit sa stea prea mult.
La restaurant a fost doar muzica de acolo,nu am avut dj.
A fost ceva restrans.

Nikkole
29.05.2008, 18:53:05
CRed ca fotograful de la starea civila este inclus in taxele pe care le platesti atunci cand depui dosarul de casatorie.La Tulcea asa a fost.Cu toate acestea ,noi nu am apelat la el,am avut un fotograf care a si filmat in acelasi timp...ca doar se pricepea,e meseria lui...noi am facut doar actele in acea zi,asa ca nu a trebuit sa stea prea mult.
La restaurant a fost doar muzica de acolo,nu am avut dj.
A fost ceva restrans.
Hmm...ma indoiesc...stiam ceva de vreo 2 mil...sau poate mai bine...
Chiar nu e nici o fata care a luat fotograf de acolo??? :-\:-\
P.S. Eu am decat civila si nu am angajat cameraman&foto, de aceea vreau sa iau de la primarie.

Darly
09.04.2009, 14:42:08
Eu nu stiu daca vreau fotograful de acolo sa ma pozeze si apoi sa imi ia cat nu face.
Eu as angaja un fotograf pentru o ora acolo (daca vine vreunul), care sa filmeze si in acelasi timp sa faca si cadre pentru foto.
Dar am auzit ca sunt niste preturi exorbitante, gen 200 Euro/ora.
Nu e cam mult?

itsdone
08.06.2009, 07:21:24
Noua nu ne-a impus nimeni fotograf la Sectorul 2. Oricum il adusesem pe al nostru si nu as fi fost de acord.

Melek
08.06.2009, 09:49:36
Nici noua nu ne`a impus nimeni nici un fotograf sau cameraman la sectorul 2.

mihaibodo
11.06.2009, 00:33:49
Eu nu stiu daca vreau fotograful de acolo sa ma pozeze si apoi sa imi ia cat nu face.
Eu as angaja un fotograf pentru o ora acolo (daca vine vreunul), care sa filmeze si in acelasi timp sa faca si cadre pentru foto.
Dar am auzit ca sunt niste preturi exorbitante, gen 200 Euro/ora.
Nu e cam mult?

Parerea mea e ca e foarte mult,nu mult !!!>:/ N-ar fi mai bine sa ai acelasi fotograf peste tot,si astfel un pret mai avantajos pentru un pachet intreg ?
Cameramanul si fotograful trebuie sa fie cu voi toata ziua,nu???