PDA

Versiunea completa : Miresici de Iasi (discutii despre organizarea nuntilor noastre)

Pagini : 1 2 [3] 4 5 6 7

Georgialuc
19.08.2008, 21:54:54
Buna! Am observat ca sunt acceptate si miresicile "de mai". Ma bucur ca exista si un astfel de topic , cu atat mai mult cu cat, citind diverse mesaje, incepusem sa am mari dubii cu privire la Rest. Onyx si Form. Volum Maxim. Se pare ca nu este chiar atat de rau, totusi.:)

geany_m
19.08.2008, 22:12:17
Buna! Am observat ca sunt acceptate si miresicile "de mai". Ma bucur ca exista si un astfel de topic , cu atat mai mult cu cat, citind diverse mesaje, incepusem sa am mari dubii cu privire la Rest. Onyx si Form. Volum Maxim. Se pare ca nu este chiar atat de rau, totusi.:)
Bine ai venit, miresica de mai! >:D< De Onyx nu prea stiu, gasesti mai multe informatii la topicul despre restaurante, dar de formatie iti spun sigur: stai fara grija, sunt super ok! :)>- Spor la pregatiri! :*

Georgialuc
19.08.2008, 22:19:02
Multumesc! >:D< Credeam ca mai este suficient de mult timp, dar incep sa constientizez ca la multe capitole sunt deficitara, iar marea problema este ca nu pot face "pregatirile" decat prin telefon.:D Ceva trebuie sa iasa, oricum.;;)

Georgialuc
19.08.2008, 22:23:51
Bine ai venit, miresica de mai! >:D< De Onyx nu prea stiu, gasesti mai multe informatii la topicul despre restaurante, dar de formatie iti spun sigur: stai fara grija, sunt super ok! :)>- Spor la pregatiri! :*
Poate imi vei spune tu mai multe, tocmai am vazut ca vei avea nunta cu o saptamana inaintea mea. >:D<

geany_m
20.08.2008, 15:37:12
Poate imi vei spune tu mai multe, tocmai am vazut ca vei avea nunta cu o saptamana inaintea mea. >:D<
Asa e, am nunta pe 23 mai :D Eu am dat avans la sala, foto+video, formatie si biserica \:D/ Astea sunt rezolvate + am vorbit cu nasii, mi-am facut singura un model de invitatie si mie imi place ce a iesit, probabil mi le voi confectiona eu:> Acum am lasat pregatirile pt. nunta pe locul II, pe locul I e concediul care se apropie :-p si nu mai am rabdare ;))

Georgialuc
20.08.2008, 19:37:06
Asa e, am nunta pe 23 mai :D Eu am dat avans la sala, foto+video, formatie si biserica \:D/ Astea sunt rezolvate + am vorbit cu nasii, mi-am facut singura un model de invitatie si mie imi place ce a iesit, probabil mi le voi confectiona eu:> Acum am lasat pregatirile pt. nunta pe locul II, pe locul I e concediul care se apropie :-p si nu mai am rabdare ;))
Concediu placut!>:D<
Si noi am incercat sa lasam "pregatirile" pe plan secundar, dar nu a functionat pentru ca am realizat ca nu am aranjat mare lucru, iar pe durata concediului nostru (de doar doua saptamani :-< ) nu stiu cat de multe detalii vom putea stabili.

bubulutulu
21.08.2008, 15:31:39
buna.sper sa ma primiti si pe mine.am si eu nunta la anil in luna iunie, mai precis pe 6.toata lumea imi spune ca mai e suficient pana atunci, insa vad ca si voi sunteti la fel de entuziasmate ca si mine.am luat localul, la hotel ciric, muzica, am gasit o formatie din campulumg muscel.canta tare bine , insa sunt cam scumpicei.am incheiat contractul cu 50 de mil, dar mai vor platit si transportul si cazarea.in fine...
si am luat si biserica.de acum sa vedem cu fotograful cum facem si cu decoratiunile.fetelor, ati avut curajul sa probati vreo rochie de mireasa?
eu inca nu, si am niste emotii de mor.cand incepeti cautarile?va pup, concediu placut si bafta la pregatiri

StefiLu
22.08.2008, 22:50:27
Buna, ma alatur si eu voua caci voi avea si eu nunta in Iasi, la anul. Avem nasi, restaurant, suntem pe cale sa avem biserica si acum suntem in cautare de fotograf. Voi v-ati gasit unul deja?
Mi-au placut tare mult pozele lui CataAna, sunt facute cu mult bun gust. CataAna mai ai detaliile fotografului tau?

Stefi

geany_m
23.08.2008, 14:05:22
Buna, ma alatur si eu voua caci voi avea si eu nunta in Iasi, la anul. Avem nasi, restaurant, suntem pe cale sa avem biserica si acum suntem in cautare de fotograf. Voi v-ati gasit unul deja?
Mi-au placut tare mult pozele lui CataAna, sunt facute cu mult bun gust. CataAna mai ai detaliile fotografului tau?

Stefi
Bine ai venit! :) Spor la pregatiri, vad ca ce era mai important ati rezolvat :-p

Yonika
23.08.2008, 18:57:22

Stefi
Bine ai venit printre noi! Spor la pregatiri!:*

StefiLu
23.08.2008, 20:57:35
Multumesc:*
Noi suntem tare organizati asa ca ne-am apucat din timp<:-P

siana
25.08.2008, 12:14:30
buna.sper sa ma primiti si pe mine.am si eu nunta la anil in luna iunie, mai precis pe 6.toata lumea imi spune ca mai e suficient pana atunci, insa vad ca si voi sunteti la fel de entuziasmate ca si mine.am luat localul, la hotel ciric, muzica, am gasit o formatie din campulumg muscel.canta tare bine , insa sunt cam scumpicei.am incheiat contractul cu 50 de mil, dar mai vor platit si transportul si cazarea.in fine...
si am luat si biserica.de acum sa vedem cu fotograful cum facem si cu decoratiunile.fetelor, ati avut curajul sa probati vreo rochie de mireasa?
eu inca nu, si am niste emotii de mor.cand incepeti cautarile?va pup, concediu placut si bafta la pregatiri
pregatirile trebuie facute din timp si bine ai facut ca te-ai ocupat:)si eu am zis ca e timp dar cand am vazut ca la biserica unde imi fac eu erau facute rezervari cu 2 ani inainte..:)))mi-am zis ca trebuie sa le rezolv pe toate ca sa nu mai am nici o bataie de cap
si bine am facut! :P
mi-am rez si eu sala, muzica, foto, cameraman...de rochii m-am interesat..modele, firme, preturi..inca nu am probat nimic dar cam stiu excat ce model vreau..
verighetele tot asa..le-am vazut intr-un catalog dar ramane sa mergem la buc sa le probam si sa le comandam pt ca dureaza 3 luni sa le faca....
la invitatii si decoratiuni m-am gandit....am ceva idei:P
acuma ma tot bate un gand sa mai chem inca o formatie care e bestiala si face o atmosfera incendiara:))
si in rest..mai vedem...dar de esential ne-am cam ocupat:*

Georgialuc
26.08.2008, 19:55:03
pregatirile trebuie facute din timp si bine ai facut ca te-ai ocupat:)si eu am zis ca e timp dar cand am vazut ca la biserica unde imi fac eu erau facute rezervari cu 2 ani inainte..:)))mi-am zis ca trebuie sa le rezolv pe toate ca sa nu mai am nici o bataie de cap
si bine am facut! :P
mi-am rez si eu sala, muzica, foto, cameraman...de rochii m-am interesat..modele, firme, preturi..inca nu am probat nimic dar cam stiu excat ce model vreau..
verighetele tot asa..le-am vazut intr-un catalog dar ramane sa mergem la buc sa le probam si sa le comandam pt ca dureaza 3 luni sa le faca....
la invitatii si decoratiuni m-am gandit....am ceva idei:P
acuma ma tot bate un gand sa mai chem inca o formatie care e bestiala si face o atmosfera incendiara:))
si in rest..mai vedem...dar de esential ne-am cam ocupat:*
Rezervari la biserica cu 2 ani inainte?:-SS

siana
27.08.2008, 14:05:20
Rezervari la biserica cu 2 ani inainte?:-SS
da, mi-a aratat caietul:))si de asta radeam...e cam cea mai solicitata biserica din iasi, nu?

bubulutulu
27.08.2008, 15:01:14
vad ca facem cununia religioasa la aceeasi biserica.
si da,tre sa iei biserica cu foarte mult timp inainte
noi am fost pe 10 mai si vroiam la ora 17, dar erau ocupate orele 16, si 17
asa ca a trebuit sa ne programam la 18
intre timp am mai rezolvat si cu marturiile si plicurile de bani.
sunt creatie proprie, si sunt tare mandra de ele.
luna viitoare ma apuc de invitatii, ca sa le pot face in liniste.

Simona06
27.08.2008, 16:11:15
vad ca facem cununia religioasa la aceeasi biserica.
si da,tre sa iei biserica cu foarte mult timp inainte
noi am fost pe 10 mai si vroiam la ora 17, dar erau ocupate orele 16, si 17
asa ca a trebuit sa ne programam la 18
intre timp am mai rezolvat si cu marturiile si plicurile de bani.
sunt creatie proprie, si sunt tare mandra de ele.
luna viitoare ma apuc de invitatii, ca sa le pot face in liniste.
Buna!Vad ca avem aceeasi sala si aceeasi biserica.La mine nu a fost problema cu biserica,si abia luna asta am fost,chiar eu am vrut la 15 si pr.mi-a zis ca pot pune si la 16 daca vreau cununia.Deci..e probabil si in functie de luna in care te cununi,cat de solicitata e...la mine cum e inceput de noiembrie ...eu am ales la 15 ca sa am timp pana se insereaza si de sedinta foto,ca banuiesc ca atunci se intuneca pe la 5 jumatate...

CONT-INCHIS-23057
27.08.2008, 17:10:59
Salut viitoarelor miresici si salut si proaspetele sotii. Am o intrebare pt voi. A avut cineva la nunta formatia festivo band? Astept impresii.

Multumesc.

bubulutulu
28.08.2008, 16:01:41
Buna!Vad ca avem aceeasi sala si aceeasi biserica.La mine nu a fost problema cu biserica,si abia luna asta am fost,chiar eu am vrut la 15 si pr.mi-a zis ca pot pune si la 16 daca vreau cununia.Deci..e probabil si in functie de luna in care te cununi,cat de solicitata e...la mine cum e inceput de noiembrie ...eu am ales la 15 ca sa am timp pana se insereaza si de sedinta foto,ca banuiesc ca atunci se intuneca pe la 5 jumatate...
daa, cred ca e si in functie de luna. ce mai conteaza acum, daca s-a rezolvat
uite ce ma bucur ca am gasit pe cineva cu aceleasi gusturi ca mine.
cu cine ai incheiat contactul?
cu nadia sau cu neli?
eu vreau sa ma duc saptamana viitoare pe la sala sa vad ce s-a mai schimbat fata de anul trecut cand am facut noi contractul.
oricum, o sa tin neaparat sa imi povestesti cum a iesit nunta ta, te rog. sunt sigura ca va fi minunata. nu are cum sa nu fie.
ce imi poti spune de meniul de anul asta?
a ramnas la fel ca cel de anul trecut?
imi poti da niste informatii, daca nu cer prea mult, te rog?.
imi place atat de mult localul asta si mi-am facut atat de multe sperante...acum sper sa nu raman cu un gust amar si sa iasa cum vrem noi, macar cat de cat.
tu cum stai cu pregatirile? cred ca deja a inceput nebunia , nu?
oricum, multa bafta

Yonika
28.08.2008, 16:38:29
Salut viitoarelor miresici si salut si proaspetele sotii. Am o intrebare pt voi. A avut cineva la nunta formatia festivo band? Astept impresii.

Multumesc.
Hey, cumnatica, intra la formatii si vezi poate gasest pe acolo ceva...:*

alibd
28.08.2008, 23:30:04

Sunteti cumnate? :-?

Yonika
29.08.2008, 10:22:00
Sunteti cumnate? :-?
Da e cumnatica mea din Bacau, de fapt iubi al meu spune ca suntem surori:D ca ne intelegem bine, si ea are nunta la anul, dupa noi cu un an!>:D<

CONT-INCHIS-23057
29.08.2008, 11:00:10

cam inactive sunt d-rele astea din iasi..:> ..Cumnatico..:)

CONT-INCHIS-23057
29.08.2008, 11:03:40
Da e cumnatica mea din Bacau, de fapt iubi al meu spune ca suntem surori:D ca ne intelegem bine, si ea are nunta la anul, dupa noi cu un an!>:D<

Ai "tras" bine piciorul:))..:*

Simona06
29.08.2008, 11:08:58
daa, cred ca e si in functie de luna. ce mai conteaza acum, daca s-a rezolvat
uite ce ma bucur ca am gasit pe cineva cu aceleasi gusturi ca mine.
cu cine ai incheiat contactul?
cu nadia sau cu neli?
eu vreau sa ma duc saptamana viitoare pe la sala sa vad ce s-a mai schimbat fata de anul trecut cand am facut noi contractul.
oricum, o sa tin neaparat sa imi povestesti cum a iesit nunta ta, te rog. sunt sigura ca va fi minunata. nu are cum sa nu fie.
ce imi poti spune de meniul de anul asta?
a ramnas la fel ca cel de anul trecut?
imi poti da niste informatii, daca nu cer prea mult, te rog?.
imi place atat de mult localul asta si mi-am facut atat de multe sperante...acum sper sa nu raman cu un gust amar si sa iasa cum vrem noi, macar cat de cat.
tu cum stai cu pregatirile? cred ca deja a inceput nebunia , nu?
oricum, multa bafta
Eu am incheiat contractul cu Neli si e super draguta,ne-a ajutat f mult.De meniuri nu stiu prea multe,ca o sa mergem luna viitoare sa alegem ceva,sa gustam un fel ,doua...inca n-am ajuns la faza asta.
Oricum am sa te tin la curent cu toate detaliile.

aranya
31.08.2008, 23:31:17
Felicitari ai fost o miresica superba. Si noi tot la Barboi avem cucunia religioasa, abia astept. Casa de piatra si sa fiti sanatosi. Sa aveti copii multi si frumosi ca si voi.
felicitari raluca.casa de piatra si tot ceea ce ti doresti.asteptam poze de la nunta.:*

Ioana_P
01.09.2008, 22:57:34
Felicitari ai fost o miresica superba. Si noi tot la Barboi avem cucunia religioasa, abia astept. Casa de piatra si sa fiti sanatosi. Sa aveti copii multi si frumosi ca si voi.

Multumesc.
A fost foarte frumos la Barboi.... dar ne-au cam intarziat cu aproape o ora si cam ne-au dat planurile peste cap.
Asta e... pana la urma a iesit asacum trebuie.

Daca puteti sa va luati si corul....canta superb :)

Bafta la pregatiri!

Ioana_P
01.09.2008, 23:02:14
si la mine canta melodic cu daniel!offf fetelor e o zapaceala in mintea mea ...nici nu mai stiu de unde sa le iau si unde sa le pun!mai am de rezolvat cu tortul decoratiunile si ...nici nu mai stiu:))!la voi cum merge?

Cred ca deja le-ai rezolvat pe toate si te bucuri de luna de miere~.
Casa de piatra si multa fericire!!!!!

janinep
01.09.2008, 23:45:20
buna seara lume
sunt noua pe aici si cu organizarea stau cum nu s epoate mai prost.:-SS eu vreau sa fac petrecerea la unirea si soacra vrea terasa ca cica mai vrea sa iasa omul la aer:[email protected] (nu zice ca ea ) si vreu sa sar peste o groaza de obiceiuri de pe aici si ira m-ma trezit cu comentarii de la cei batrani.cas aintelegeti mai bine eu am zis in felul urmator:nu facem alai acasa cu gatitul miresei si bla bla bla (stiti cred despre ce vb)si se merge direct la cununia civila de acolo la biserica si in final la restaurant deci nu e foarte complicat.de ce or vrea ei sa se complice cu tot tambalaul ala de acasa?:-?
astept pareri:)

stefania_a
02.09.2008, 09:02:48
buna seara lume
sunt noua pe aici si cu organizarea stau cum nu s epoate mai prost.:-SS eu vreau sa fac petrecerea la unirea si soacra vrea terasa ca cica mai vrea sa iasa omul la aer:[email protected] (nu zice ca ea ) si vreu sa sar peste o groaza de obiceiuri de pe aici si ira m-ma trezit cu comentarii de la cei batrani.cas aintelegeti mai bine eu am zis in felul urmator:nu facem alai acasa cu gatitul miresei si bla bla bla (stiti cred despre ce vb)si se merge direct la cununia civila de acolo la biserica si in final la restaurant deci nu e foarte complicat.de ce or vrea ei sa se complice cu tot tambalaul ala de acasa?:-?
atata timp cat este nunta ta nu cred k ar trebui sa-ti impuna nimeni nimmic, si mai ales traditiile alea care te implica pe tine direct:(gatitul miresei, colac si altele).
nunta v-o organizeaza parintii?pt k daca e asa, de multe ori cei care fac nunta ridica si o sumedenie de pretentii cu toate k nu mi se pare corect. ma ajuti k vrei , nu k sa-mi impui niste lucruri cu care nu sunt de acord.:-p

janinep
02.09.2008, 13:08:38
atata timp cat este nunta ta nu cred k ar trebui sa-ti impuna nimeni nimmic, si mai ales traditiile alea care te implica pe tine direct:(gatitul miresei, colac si altele).
nunta v-o organizeaza parintii?pt k daca e asa, de multe ori cei care fac nunta ridica si o sumedenie de pretentii cu toate k nu mi se pare corect. ma ajuti k vrei , nu k sa-mi impui niste lucruri cu care nu sunt de acord.:-p

nu o organizeaza parintii mai ales ca ai mei nici macar nu locuiesc in romania de multi ani si ei chiar nu au nici o treaba si soacra vrea ea sa tina loc si de ai mei si m-am enervat atat de tare ca m-am ratoit un pic la ea,sper sa ii treaca de comentarii si organizare ca dak nu o las pe ea sa faca tot si apoi sa ii zic sa isi caute si nora ca eu nu accept sa se bage ea in ceea ce ma priveste pe mine ca eu nu am sa ii zic cum sa se imbrace sau nu mai stiu eu ce:D
sper sa nu va stresez doar ca nu stiu ce s amai fac ca sa impac pe toti mai ales ca eu sunt singurica si ai mei sunt asa departe:( :(
va pup si spor la pregatiri

stefania_a
02.09.2008, 13:48:01
nu o organizeaza parintii mai ales ca ai mei nici macar nu locuiesc in romania de multi ani si ei chiar nu au nici o treaba si soacra vrea ea sa tina loc si de ai mei si m-am enervat atat de tare ca m-am ratoit un pic la ea,sper sa ii treaca de comentarii si organizare ca dak nu o las pe ea sa faca tot si apoi sa ii zic sa isi caute si nora ca eu nu accept sa se bage ea in ceea ce ma priveste pe mine ca eu nu am sa ii zic cum sa se imbrace sau nu mai stiu eu ce:D
sper sa nu va stresez doar ca nu stiu ce s amai fac ca sa impac pe toti mai ales ca eu sunt singurica si ai mei sunt asa departe:( :(
va pup si spor la pregatiri
trebuie doar sa faci cum iti place tie si viitorului tau sot. nu incerca sa faci pe plac altora si sa incerci sa-i impaci si sa le accepti ideile. k oricat ai incerca sa impaci pe toata lumea, tot ramane cineva neimpacat si tot ies vorbe. asa k mai bine fa cum iti palce tie k e nunta ta.:-p

janinep
02.09.2008, 13:53:21
trebuie doar sa faci cum iti place tie si viitorului tau sot. nu incerca sa faci pe plac altora si sa incerci sa-i impaci si sa le accepti ideile. k oricat ai incerca sa impaci pe toata lumea, tot ramane cineva neimpacat si tot ies vorbe. asa k mai bine fa cum iti palce tie k e nunta ta.:-p

multumesc stefania ma gandeam sa facem nunta in 2010 ca s ao facem pe banii nostri ca sa nu mai fie atatea discutii si o fac cum o vreau eu si gata.nu sunt absurda si ascult si parerile altora dar sa nu mi se impuna anumite idei ca asa au ei chef sau ca ar vrea.in fine sper sa iasa totul bine.ma gandeam chiar s afac nunta in alt oras adik nici al meu nici al lui si sa angajez o firma de specialitate

myre_ivan
02.09.2008, 16:45:50
Multumesc.
A fost foarte frumos la Barboi.... dar ne-au cam intarziat cu aproape o ora si cam ne-au dat planurile peste cap.
Asta e... pana la urma a iesit asacum trebuie.

Daca puteti sa va luati si corul....canta superb :)

Bafta la pregatiri!

Buna Ioana!Am vazut pozele tale , sunt suuuper!!! Daca baiatul din prima poza face parte din echipa de filmat si fotografiat inseamna ca vor fi si la mine , si asta inseamna ca si pozele mele vor fi faine ;)).
Si eu am acelasi traseu ca si tine , as fi vrut tot la barboi la biserica dar nu mai erau locuri asa ca fac la Sf.Nicolae in copou , poze in gradina botanica (asta daca nu ploua si sper sa nu).
Te pupic , bafta..

myre_ivan
02.09.2008, 16:56:54
buna seara lume

Salutare!
Am citit ce-ai scris si parerea mea este sa faci cum crezi tu ca e mai bine ca doar e nunta ta ,e bine sa asculti si parerea parintilor si daca nu-ti convine ce spun ei tb sa le spui elegant ca faci ce vrei .(eu asa am facut:-$).Si eu fac totul in aceeasi zi si nici eu nu vreau alai in fata blocului cu lautari etc , dar gatitul tot are loc ca trebuie , dar asta cu nasii si parintii , e suficient .Cat despre colac si alte alea astea sunt niste obiceiuri vechi pe care le urmezi daca vrei tu si atat!!
Eu zic ca o sa fie bine , spor la pregatiri si daca mai ai intrebari apeleaza cu incredere la miresici .
Pupici!!

janinep
02.09.2008, 17:05:54
Salutare!
Am citit ce-ai scris si parerea mea este sa faci cum crezi tu ca e mai bine ca doar e nunta ta ,e bine sa asculti si parerea parintilor si daca nu-ti convine ce spun ei tb sa le spui elegant ca faci ce vrei .(eu asa am facut:-$).Si eu fac totul in aceeasi zi si nici eu nu vreau alai in fata blocului cu lautari etc , dar gatitul tot are loc ca trebuie , dar asta cu nasii si parintii , e suficient .Cat despre colac si alte alea astea sunt niste obiceiuri vechi pe care le urmezi daca vrei tu si atat!!
Eu zic ca o sa fie bine , spor la pregatiri si daca mai ai intrebari apeleaza cu incredere la miresici .
Pupici!!

multumesc ptr sfat:* . pana la urma o sa fie cum vrem noi(adik eu ca viitorul sot zica ca el e prea pe dinafara cu toate astea si mai bine ma ocup eu de ele ) iar parintii o sa fie fiecare cu treaba lor probabil ca am sa le gasesc ceva si lor de facut ca sa nu se simta chiar dati la o parte dar cum am mai zis tre sa dau ocupatie viitoarei soacre ca ea nu are ce face si dak tot se plictiseste probabil am s ao trimit la o plimbare pe undeva .;)) (glumesc eu as trimite-o de tot dar....:-< )
va multumesc ptr sfaturi si va pupacesc pe toate
spor la pregatiri:* :* :* :* :*

Ioana_P
02.09.2008, 20:13:19
Buna Ioana!Am vazut pozele tale , sunt suuuper!!! Daca baiatul din prima poza face parte din echipa de filmat si fotografiat inseamna ca vor fi si la mine , si asta inseamna ca si pozele mele vor fi faine ;)).
Si eu am acelasi traseu ca si tine , as fi vrut tot la barboi la biserica dar nu mai erau locuri asa ca fac la Sf.Nicolae in copou , poze in gradina botanica (asta daca nu ploua si sper sa nu).
Te pupic , bafta..

Multumesc! Da..el e Vasea ... se ocupa de filmat :) ... nu avea cine sa tine lumanarea :)

O sa vezi..nu o sa-ti para rau... Sa faci cat mai multe poze.... esti printesa lui in ziua aceea :)

E foarte frumos si la sf nicolae, e si aproape de gradina si corul canta foarte bine (am fost acolo la o prietena).
Un sfat ... pastrati-va timp destul pt poze ....luati-va cel putin jumatate de ora marja de eroare la coafor, la biserica..la starea civila....niciodata nu poti stii ce se poate intampla.

Si inca ceva... in drum va mai puteti opri si pe la palat sa faceti cateva poze in fata....chiar in fata la Luceafarul la fantana arteziana...am vazut niste poze frumoase si acolo.
Bafta la pregatiri.

danutza_eu
03.09.2008, 13:33:47
ioana p:vreau si eu nr de tel la cameramanul care il cunosti spunemi mai multe despre el ...face treaba bun?e scump? unde-l pot gasi si eu?>:D<

myre_ivan
03.09.2008, 14:23:59
ioana p:vreau si eu nr de tel la cameramanul care il cunosti spunemi mai multe despre el ...face treaba bun?e scump? unde-l pot gasi si eu?>:D<

danutza ti-am dat pe privat un mesaj ;)
Bafta!

danutza_eu
04.09.2008, 12:40:02
danutza ti-am dat pe privat un mesaj ;)
Bafta!
ok am vazut mesul ma uitasem la data nuntii tale si...nu mei ai mult deloc cred k ai niste emotii...k mau luat si pe mine iti doresc ce-a mai frumoasa nunta din lume si multi copii frumosi:d

myre_ivan
04.09.2008, 16:27:47
ok am vazut mesul ma uitasem la data nuntii tale si...nu mei ai mult deloc cred k ai niste emotii...k mau luat si pe mine iti doresc ce-a mai frumoasa nunta din lume si multi copii frumosi:d

Vai de mine ,:-SS:-SS:-SSsi mai am atatea de facut !
Dar tb sa reusesc ,cum au reusit toate miresicile trebuie sa reusesc si eu ;)

CONT-INCHIS-23057
10.09.2008, 19:25:50

inca mai ai suficient timp incat sa ti le aranjezi cum vrei:)
Succes!!!

stefania_a
10.09.2008, 19:35:23
imi aduc aminte, k eu cele mai multe lucruri le-am rezolvat in saptaman nuntii. si numai eu cu sotul ne-am ocupat si totul a iesit perfect. asa k sunt sigura k si la voi o sa fie totul gata pana la ora cununiei:*

myre_ivan
11.09.2008, 10:59:31
imi aduc aminte, k eu cele mai multe lucruri le-am rezolvat in saptaman nuntii. si numai eu cu sotul ne-am ocupat si totul a iesit perfect. asa k sunt sigura k si la voi o sa fie totul gata pana la ora cununiei:*

Asa este , multumesc fetelor pentru incurajari , aproape am terminat , bine mai sunt amanunte care trebuiesc rezolvate in saptamana aia adica saptamana viitoare:-SS, dar in mare e cam gata .Acum am emotii cu vremea ca am citit ca in ziua aia vor fi averse =((.Sper macar sa pot face cateva poze , ca nu am alta locatie decat gradina botanica si ar fi pacat sa nu fac sedinta foto .
Nu-mi ramane de facut decat sa ma rog [-o<[-o<[-o<[-o< .

CONT-INCHIS-23057
11.09.2008, 14:12:27
Asa este , multumesc fetelor pentru incurajari , aproape am terminat , bine mai sunt amanunte care trebuiesc rezolvate in saptamana aia adica saptamana viitoare:-SS, dar in mare e cam gata .Acum am emotii cu vremea ca am citit ca in ziua aia vor fi averse =((.Sper macar sa pot face cateva poze , ca nu am alta locatie decat gradina botanica si ar fi pacat sa nu fac sedinta foto .

Pentru tine se va face soare, cat sa poti face poze ;)

stefania_a
11.09.2008, 14:15:02
buletinele meteo sunt doar o prognoza...pana atunci se poate trece ff usor se la instabilitate si ploi la soare. asa k nu e nimic sigur\:D/

myre_ivan
11.09.2008, 14:31:20
Pentru tine se va face soare, cat sa poti face poze ;)

Vai atat vreau de la 16 la 19 sa fie soare , in rest poate sa toarne cu galeata ...;)).
Stefania ai dreptate dar stii cum e ,n-ai cum sa nu ai emotii ,ma mai linistesc dupa ce vad cum e luni marti si miercuri ca tot averse scrie la vreme .

stefania_a
11.09.2008, 14:55:50
Vai atat vreau de la 16 la 19 sa fie soare , in rest poate sa toarne cu galeata ...;)).
Stefania ai dreptate dar stii cum e ,n-ai cum sa nu ai emotii ,ma mai linistesc dupa ce vad cum e luni marti si miercuri ca tot averse scrie la vreme .
o sa tina vremea cu tine:* e normal sa iti doresti sa fie frumos. in ziua in care m-am casatorit anuntasera ceva averse. si ghici? dimineata cand m-am trezit era putin innourat. cand am ajuns la civila iesise soarele si toata ziua a fost frumos. deci...se intampla si minuni cu vremea:*

Limona
13.09.2008, 23:48:51
Ce repede a trecut timpul...acum un an imi faceam atatea griji...si acum gata...s-a terminat si nunta, si luna de miere. Totul a iesit f bine...chiar neasteptat de bine. Eu nu m-am asteptat sa ma distrez atat de mult la propria nunta, credeam ca o sa fiu stresata, obosita si o plang toata ziua:)) .

Dar sa incepem cu inceputul...sambata m-am trezit pe la 6:30, caci nu am reusit sa dorm mai mult. Am facut pachete pt fiecare eveniment(pt cununia civila, biserica si restaurant). Lista cu ce-mi tb era facuta deja...numai am pus in sacose si cutii tot ce-mi trebuia.

Apoi am taiat niste orhidee din ghiveciul meu, caci imi tb pt coafura. La ora 9:45 eram deja la salon...unde in timp ce ma spala pe cap si imi facea masaj eram sa adorm. Acolo era ff aglomerat, f multe mirese si nasici, toate emotionate. Dupa ce m-a terminat si pe mine...eram atat de fericita, era exact cum imi dorisem. Gata scapasem de o grija :D .

Am ajuns acasa, m-am schimbat...si nu a durat mult si a venit si mirele meu cu nasii, apoi invitatii. Pe la 15:15 am plecat spre Starea Civila, caci aveam programare la ora 16:00.

Dupa cununia civila ne-am dus in Gradina Botanica, la sedinta foto. Pozele au iesit f bine, dar m-au piscat tantarii ingrozitor :-SS .

Dupa sedinta foto ne-am indreptat spre biserica Sf.Nicolae din Copou. Noi am fost programati la ora 18:00. Slujba nu a tinut f mult, dar a fost f frumoasa, si corul a fost de exceptie. In momentul in care au inceput sa cante Tatal Nostru...mi s-a buburuzat pielea...cantau atat de frumos.

Dupa biserica ne-am indreptat spre resturant. De la ora 20:00 au inceput sa vina invitatii. Intre ora 19:00 si 20:00 am simtit ca numai pot...ma dureau picioarele...si nu vroiam decat sa stau pe scaun. Dar cand au inceput sa vina invitatii...totul s-a schimbat si nu am mai simtit nimic.

La restaurant mancarea a fost f buna si diversificata. Lumea a dansat toata noaptea si totul a trecut atat de repede...prea repede :(( . Parca imi doream sa nu se mai termine acea noapte.

Am dansat toata noaptea...dar nu am simtit deloc oboseala. Dar dupa nunta...a fost jale :)) ...3 zile nu mi-am simtit degetele de la picioare.

Sunt atat de multumita ca nunta a iesit exact cum am dorit noi, iar toata lumea ne-a laudat pt nunta pe care am reusit sa o organizam singuri.

Va multumesc tuturor miresicelor pt ca sfaturile voastre m-au ajutat enorm >:D< .

Si cateva poze de la nunta : http://picasaweb.google.com/bogdanboghiu/Nunta#

gabriela_rgh
13.09.2008, 23:58:41
Ce repede a trecut timpul...acum un an imi faceam atatea griji...si acum gata...s-a terminat si nunta, si luna de miere. Totul a iesit f bine...chiar neasteptat de bine. Eu nu m-am asteptat sa ma distrez atat de mult la propria nunta, credeam ca o sa fiu stresata, obosita si o plang toata ziua:)) .

Dar sa incepem cu inceputul...sambata m-am trezit pe la 6:30, caci nu am reusit sa dorm mai mult. Am facut pachete pt fiecare eveniment(pt cununia civila, biserica si restaurant). Lista cu ce-mi tb era facuta deja...numai am pus in sacose si cutii tot ce-mi trebuia.

Apoi am taiat niste orhidee din ghiveciul meu, caci imi tb pt coafura. La ora 9:45 eram deja la salon...unde in timp ce ma spala pe cap si imi facea masaj eram sa adorm. Acolo era ff aglomerat, f multe mirese si nasici, toate emotionate. Dupa ce m-a terminat si pe mine...eram atat de fericita, era exact cum imi dorisem. Gata scapasem de o grija :D .

Am ajuns acasa, m-am schimbat...si nu a durat mult si a venit si mirele meu cu nasii, apoi invitatii. Pe la 15:15 am plecat spre Starea Civila, caci aveam programare la ora 16:00.

Dupa cununia civila ne-am dus in Gradina Botanica, la sedinta foto. Pozele au iesit f bine, dar m-au piscat tantarii ingrozitor :-SS .

Dupa sedinta foto ne-am indreptat spre biserica Sf.Nicolae din Copou. Noi am fost programati la ora 18:00. Slujba nu a tinut f mult, dar a fost f frumoasa, si corul a fost de exceptie. In momentul in care au inceput sa cante Tatal Nostru...mi s-a buburuzat pielea...cantau atat de frumos.

Dupa biserica ne-am indreptat spre resturant. De la ora 20:00 au inceput sa vina invitatii. Intre ora 19:00 si 20:00 am simtit ca numai pot...ma dureau picioarele...si nu vroiam decat sa stau pe scaun. Dar cand au inceput sa vina invitatii...totul s-a schimbat si nu am mai simtit nimic.

La restaurant mancarea a fost f buna si diversificata. Lumea a dansat toata noaptea si totul a trecut atat de repede...prea repede :(( . Parca imi doream sa nu se mai termine acea noapte.

Am dansat toata noaptea...dar nu am simtit deloc oboseala. Dar dupa nunta...a fost jale :)) ...3 zile nu mi-am simtit degetele de la picioare.

Sunt atat de multumita ca nunta a iesit exact cum am dorit noi, iar toata lumea ne-a laudat pt nunta pe care am reusit sa o organizam singuri.

Va multumesc tuturor miresicelor pt ca sfaturile voastre m-au ajutat enorm >:D< .

Felicitari si Casa de Piatra!
Foarte frumosi ati fost!Felicitari si pentru fotograf, foarte frumoase pozele!

Green_Eyes
14.09.2008, 09:50:39

CASA DE PIATRA! Foarte frumoase pozele si mirii :)>:D<
Mi-a placut rochita in mod special, ti-a venit foarte bine.

alibd
14.09.2008, 10:00:38

Foarte frumoase pozele si protagonistii! :* Casa de piatra si multa fericire!

I-am recunoscut pe baietii cu care ai lucrat, ei au fost si la noi, desi atunci nu se numeau asa. ;;)

geany_m
14.09.2008, 12:30:47
Limona, felicitari pt. nunta, se vede pe fata voastra cat de fericiti sunteti! =D>
Cat despre rochie...<:-P indrazneata si sexy! ;-)

Limona
14.09.2008, 13:02:10
Va multumesc din suflet pt urari >:D< , am uitat...si o parte din dansul nostru cu care am deschis nunta http://www.youtube.com/watch?v=GW51pgfElcw.

Green_Eyes
14.09.2008, 14:38:30
Va multumesc din suflet pt urari >:D< , am uitat...si o parte din dansul nostru cu care am deschis nunta http://www.youtube.com/watch?v=GW51pgfElcw.

Felicitari! Foarte frumos:x

PS. Ce coincidenta: si eu am ascultam acum melodia asta.. in memoriam Stefan Iordache care astazi ne-a parasit ..:(

Crisss
14.09.2008, 22:47:13

GRATIOASA......fara cuvinte, e super rochitica, tu ai si un corp fain si ti-a stat ffff bine. CASA DE PIATRA CU MULTE ETAJE, sau fara nici unu dar sa fie a voastra.>:D<

stefania_a
15.09.2008, 11:43:22
fetelor ce-i cu linistea asta? sau vreme e de vina?;))

kykufukyka
15.09.2008, 12:48:57

casa de piatra si mult noroc in viatza >:D< a ti fost fff frumosi

Limona
15.09.2008, 14:11:43
Va multumesc f mult pt aprecieri si urari :* .
Da, din pacate Stefan Iordache numai este:-< . Si pe noi ne-a intristat vestea, caci parca ne lega ceva de el, dupa ce am dansat dansul de deschidere pe melodia lui.

mitzura
15.09.2008, 15:29:20
Va multumesc f mult pt aprecieri si urari :* .
Da, din pacate Stefan Iordache numai este:-< . Si pe noi ne-a intristat vestea, caci parca ne lega ceva de el, dupa ce am dansat dansul de deschidere pe melodia lui.
casa de piatra!interesanta rochie!de unde ai luat-o?...eu s-ar putea sa cunun la anul si sa-i sugerez finei!

miKA24
16.09.2008, 21:54:04
buna, fetelor!

in primul rand, "casa de piatra" noilor venite in randul doamnelor (:-p),
vreau sa va spun ca am avut o nunta de vis si, in ciuda temerilor mele, acest eveniment a dus la amplificarea sentimentelor noastre de iubire (am mai auzit eu perechi care afirmau ca, dupa casatorie, au avut un sentiment ciudat si nu tocmai placut; cica "n-a mai fost la fel"); noi chiar stam si ne minunam cat de norocosi putem fi ca ne-am intalnit unul pe celalalt, poate abia acum realizam cu adevarat acest lucru;
vorbeam si cu iubitul meu sot si am ajuns la concluzia ca, daca ar fi sa mai facem o data nunta, nu am schimba absolut nimic (poate nici macar faptul ca n-au venit toti cei invitati la eveniment:D);
nu m-a afectat vremea fara soare; eram, oricum, decisa sa fac poze, chiar si pe ploaie (dupa ce am iesit de la coafor alergam prin Moldova Mall si cautam umbrele; la Leonardo, cat stateam la casa, s-au adunat toate vanzatoarele in jurul meu, ma admirau, m-au intrebat unde m-am coafat si machiat si mi-au urat "casa de piatra")
am avut parte de o slujba religioasa foarte emotionanta, preotul meu duhovnic a tinut o predica de i-a emotionat pana la lacrimi chiar si pe cei mai "pietrosi";
noaptea ne-am distrat cu totii pe cinste, am avut parte de o declaratie de dragoste cum nu ma asteptam (sotul meu nu este defel tipul de om care-si expune sentimentele in public) si am avut placuta surpriza sa ma sune a doua zi prieteni, rude, si sa-mi spuna ca am avut, intr-adevar, o nunta ca-n povesti... (si chiar a tinut 3 zile si 3 nopti <:-P<:-P<:-P)
fetele mele dragi, viitoare si foste miresici, va urez din tot sufletul sa aveti parte de ceea ce se numeste "cea mai frumoasa zi din viata voastra" (daca n-ati avut-o pana acum) si, exact cum zicea si preotul in predica, nu incercati in viata voastra impreuna sa aveti pretentii noi de la cel de langa voi; ganditi-va la acel ceva, acel sentiment frumos care v-a atras si pentru care v-ati casatorit cu el, si "lucrati-l" si dezvoltati-l pana cand moartea va va desparti;
hai ca m-am emotionat si "o iau pe aratura"..... :-p
POZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

miKA24
16.09.2008, 21:58:48
mda.... cica-s prea mari....
hai ca mai incerc

Ioana_P
16.09.2008, 22:37:37

Foarte frumoase pozele:) si voi nu mai zic .... Casa de piatra si numai bucurii.... si bebei frumosi.

miKA24
16.09.2008, 23:01:06
hai c-am reusit....
ioti-li aici:
http://www.flickr.com/photos/[email protected]/
mentionez ca sunt facute de un prieten amator.... mai tarziu, cele profi....

Limona
16.09.2008, 23:09:27
Foarte frumoase pozele:) si voi nu mai zic .... Casa de piatra si numai bucurii.... si bebei frumosi.

Multumes f mult >:D< , numai bine si voua, si "spor" la bebei :D .

Limona
16.09.2008, 23:10:40
hai c-am reusit....
ioti-li aici:

Sunt f frumoase pozele, chiar dac nu sunt alea profesioniste, ai avut o rochie si un buchet f frumos. Casa de piatra <:-P .

geany_m
16.09.2008, 23:40:41
hai c-am reusit....
ioti-li aici:
Ce poze frumoase aveti! =D> Iar rochia imi place tare mult! :x Felicitari si casa de piatra! <:-P

miKA24
17.09.2008, 08:48:53
multumesc mult fetelor!
>:D<>:D<>:D<

Green_Eyes
17.09.2008, 10:00:38
multumesc mult fetelor!
>:D<>:D<>:D<

Casa de piatra! Sa va iubiti mereu ca acum:x
Locuiesti cumva in Dacia? L-am vazut pe preotul Chiruta in poze, de asta intreb:D

miKA24
17.09.2008, 10:23:51
multumesc mult de aprecieri; "CASA DE PIATRA " va urez din toata inima si voua, dragele mele!
pai am copilarit in Dacia, iar de 4 ani stau undeva intre Zimbru si Minerva;
parintele Stefan a venit la cununie la invitatia mea , pentru ca este un om deosebit, pe care eu il admir foarte mult;
:*

mitzura
17.09.2008, 10:47:04
Sunt f frumoase pozele, chiar dac nu sunt alea profesioniste, ai avut o rochie si un buchet f frumos. Casa de piatra <:-P .
cred ca ai scapat din vedere intrebarea mea despre rochie!te rog spune-mi de unde o ai!

CONT-INCHIS-23057
18.09.2008, 18:29:54

Petrecere frumoasa si Casa de piatra!!!:*

CONT-INCHIS-23057
18.09.2008, 18:33:51
hai c-am reusit....
ioti-li aici:

Foarte frumusei sunteti!! Casa de piatra!!..In aceeasi zi in care ai avut nunta am fost la acelasi restaurant dar sala de jos la nunta fratelui meu cu proaspata lui sotie ioana, care cred ca o cunoasteti, Yonika:). Foarte sic restaurantul.

happy_me
19.09.2008, 17:24:19
buna fetelor <:-P caut o croitoreasa buna in iasi, sau o casa de moda unde se lucreaza bine. vreau sa imi fac rochia la comanda;modelul l-am gasit pe ebay dar nu vreau sa il comand de acolo, deoarece am unele indoieli in privinta materialului, etc....daca stiti pe cineva, va rog sa ma ajutati...multumesc :*

geany_m
21.09.2008, 00:15:03
Haideti sa va arat ce am facut in seara asta (daca tot vorbim aici de organizarea nuntii noastre :D) ....pozele sunt facute cu telefonul, deci claritatea lasa de dorit.....
Iar modelele nu sunt definitive, doar incercari....asta e a nu-stiu-cata incercare de place-card, dar parca nici asta nu ma multumeste, mai am de lucrat ca sa-mi iasa ca lumea :-"
Si mai e o poza, dar imi zice ca e prea mare, am pus-o in album...

siana
21.09.2008, 00:53:26
Haideti sa va arat ce am facut in seara asta (daca tot vorbim aici de organizarea nuntii noastre :D) ....pozele sunt facute cu telefonul, deci claritatea lasa de dorit.....
Iar modelele nu sunt definitive, doar incercari....asta e a nu-stiu-cata incercare de place-card, dar parca nici asta nu ma multumeste, mai am de lucrat ca sa-mi iasa ca lumea :-"
felicitari, geany:*arata frumos:)
si eu ma gandesc sa-mi fac singura invitatiile pt ca nu gasesc cum vreau eu in oras..si chiar daca ar fi cineva sa le faca:))cred ca ar costa foarte mult

otilik
21.09.2008, 00:55:39
si cum ai de gand sa le faci?ca si eu vreau sa incerc dar........

siana
21.09.2008, 01:03:28
si cum ai de gand sa le faci?ca si eu vreau sa incerc dar........
pei o sa caut la diverta sa vad daca au hartii mai speciale..mie imi trebuie o coala a4 care sa para invechita, asa, mai galbuie..trebuie sa imi comand pecete cu initialele noastre si ceara rosie..trebuie sa-mi fac textul si sa vad in fuctie de hartie daca pot sa le fac acasa..sau la pim..sau daca nu la o tipografie...sa cumpar sfoara(tema e medievala)..un spray auriu.sau ma rog..o sa vad eu ce culoare:))pt un desen de pe lateral (care aduce a tema medievala)..
invitatia trebuie sa arate ca o scrisoare impaturita(intai pe parti si apoi din mijloc..in vreo 3 locuri..nu stiu cum sa-ti explic pt ca nu am o poza) cu pecete:))

geany_m
21.09.2008, 13:38:06
pei o sa caut la diverta sa vad daca au hartii mai speciale..mie imi trebuie o coala a4 care sa para invechita, asa, mai galbuie..trebuie sa imi comand pecete cu initialele noastre si ceara rosie..trebuie sa-mi fac textul si sa vad in fuctie de hartie daca pot sa le fac acasa..sau la pim..sau daca nu la o tipografie...sa cumpar sfoara(tema e medievala)..un spray auriu.sau ma rog..o sa vad eu ce culoare:))pt un desen de pe lateral (care aduce a tema medievala)..
invitatia trebuie sa arate ca o scrisoare impaturita(intai pe parti si apoi din mijloc..in vreo 3 locuri..nu stiu cum sa-ti explic pt ca nu am o poza) cu pecete:))
Sunt tot felul de idei asemanatoare la topicul "cum sa-mi fac singura invitatiile" , povesteau fetele pe acolo cum fac ele sa para foaia ingalbenita.....si multe, multe alte tehnici.
Mult succes in confectionarea lor! \:D/
Eu toata ziua ma gandesc la cate un model de invitatie, ba la place-carduri, intai imi plac, apoi nu-mi mai plac :D pana la urma sper sa-mi iasa un model cat de cat acceptabil......Cert e ca trebuie sa fie pe rosu (grena, visiniu, bordo, etc sau cum se mai cheama).....asta vreau sa fie culoarea nuntii :)

gabriela_rgh
21.09.2008, 21:42:54
Sunt tot felul de idei asemanatoare la topicul "cum sa-mi fac singura invitatiile" , povesteau fetele pe acolo cum fac ele sa para foaia ingalbenita.....si multe, multe alte tehnici.
Mult succes in confectionarea lor! \:D/
Eu toata ziua ma gandesc la cate un model de invitatie, ba la place-carduri, intai imi plac, apoi nu-mi mai plac :D pana la urma sper sa-mi iasa un model cat de cat acceptabil......Cert e ca trebuie sa fie pe rosu (grena, visiniu, bordo, etc sau cum se mai cheama).....asta vreau sa fie culoarea nuntii :)
Foarte fain fluturasul si culoarea pe care ai ales-o!Sora mea a avut alb si bordo si a fost foarte fain........:*

geany_m
21.09.2008, 22:05:40
Foarte fain fluturasul si culoarea pe care ai ales-o!Sora mea a avut alb si bordo si a fost foarte fain........:*
Pai la mine husele vor fi bordo si auriu, ca in poza de la nunta mikutzei :">
Trebuie sa caut accesorii asortate ;;)

alibd
21.09.2008, 22:26:26

Nuantele astea le-am avut si eu la nunta. :)

CONT-INCHIS-23057
22.09.2008, 10:48:49
ce parere aveti despre asa ceva?

geany_m
22.09.2008, 12:52:09
Frumoooooooooos, imi place! =D>

ungrasmic
22.09.2008, 13:24:30
Asta a fost si prima mea alegere pt huse, auriu cu grena, apoi m-am gandit sa pun o masa aurie una grena, sa nu se vada prea pestrit, m-am gandit eu, apoi ai final am facut toata sala pe auriu si accesoriile pe rosu- grena ( place-cardurile le-am facut pe rosu cu scris auriu, marturiile auriu cu rosu, aranjamentele florale ca buchetul, adica orhidee galbene cu rosu, trandafiri si arstromelii) si tot asa;))

ungrasmic
22.09.2008, 13:55:20
Eu husele astea le vad intr-o locatie mai luminoasa si spatioasa, cu aranjamente florale din crini albi...parerea mea:-?

CONT-INCHIS-23057
22.09.2008, 14:20:19
Eu husele astea le vad intr-o locatie mai luminoasa si spatioasa, cu aranjamente florale din crini albi...parerea mea:-?

Eu le vad fara flori doar asa:d

CONT-INCHIS-23057
22.09.2008, 14:21:58
http://www.magicmud.com/Wedding%20photos.htm Ce pacat ca nu se mai poarta la anu' figurinele pt tort:((

mitzura
22.09.2008, 14:45:38
culoarea mi se pare ok,dar parca ansamblul e cam incarcat!as renunta la o parte din obiectele de pe masa!

ungrasmic
22.09.2008, 15:03:02
Eu le vad fara flori doar asa:d
Cm mult verde pt gustul meu, ar trebui totusi o pata de culoare pe undeva sau ceva sa rupa

ungrasmic
22.09.2008, 15:41:26
Fetele,poate voi sunteti mai experte, ce se face cand botezi un copil? Adica daca stiti ce trebuie la biserica, ce trebuie sa cumpere nasii.... :*

alibd
22.09.2008, 15:51:16
Fetele,poate voi sunteti mai experte, ce se face cand botezi un copil? Adica daca stiti ce trebuie la biserica, ce trebuie sa cumpere nasii.... :*

Si tu? \:D/ Cand?

CONT-INCHIS-23057
22.09.2008, 15:51:29

Hainute, vreo 4-5 seturi complete, de vara, iarna. Caciulite, sosetele, chilotei, un sapun pt moasa, un sapun pt preot. un prosop pt preot, unul pt moasa. Moasa e cea care duce copilul la biserica. O fasa. Pampers, ca sa schimbi copilul daca face pe el:). O panza alba cu care scoti copilul din crisma. Sampon, gel de dus, ulei pt copil pt a doua zi la scaldusca.

Cred ca n-am uitat ceva. Spor la cumparaturi:)

alibd
22.09.2008, 15:53:16
Hainute, vreo 4-5 seturi complete, de vara, iarna. Caciulite, sosetele, chilotei, un sapun pt moasa, un sapun pt preot. un prosop pt preot, unul pt moasa. Moasa e cea care duce copilul la biserica. O fasa. Pampers, ca sa schimbi copilul daca face pe el:). O panza alba cu care scoti copilul din crisma. Sampon, gel de dus, ulei pt copil pt a doua zi la scaldusca.

Cred ca n-am uitat ceva. Spor la cumparaturi:)

Cred ca se mai duce la biserica ulei pentru miruit si vin pentru impartasania copilului.
Mai trebuie cumparata lumanare si...nu mai stiu.

CONT-INCHIS-23057
22.09.2008, 16:19:46

uitat ce era mai important! O lumanare pt botez.
Noi am botezat o fetita. Adik el, noi neputand boteza impreuna pt ca nu suntem cununati. Eu am fost cea cu organizarea si cu shopping-ul:)

CONT-INCHIS-23057
22.09.2008, 16:27:46
Cred ca se mai duce la biserica ulei pentru miruit si vin pentru impartasania copilului.
Mai trebuie cumparata lumanare si...nu mai stiu.

Pe langa ulei si vin. La biserica iti trebuie ceva in care il infasezi sau il bagi repede intr-o plapumioara din aia cu fermoar..Ca cica trebe sa doarma peste noapte in crisma aia uda:d si prosop cu care il stergi la scaldusca...Adik set complet..La biserica se duc niste prajiturele si suc si se servesc oamenii care iti ies in cale dupa ce l-ai botezat. Ai la treaba....

stefania_a
22.09.2008, 16:31:54
uitat ce era mai important! O lumanare pt botez.
Noi am botezat o fetita. Adik el, noi neputand boteza impreuna pt ca nu suntem cununati. Eu am fost cea cu organizarea si cu shopping-ul:)
din cate stiam, la botez nu este oligatoriu k nasii sa fie casatoriti. sau ma insel?:-s

Miraj
22.09.2008, 17:07:25
Buna miresici de Iasi..am si eu o rugaminte. Trebuie sa ajung la o nunta in Iasi, la cavalerul Medieval dar nu prea stiu cam cat mege darul in zona voastra..ma puteti ajuta va rog frumos? Va pupic pe toate>:D<

Green_Eyes
22.09.2008, 17:10:38

Intra aici: http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=63 :*

stefania_a
22.09.2008, 17:30:33
Buna miresici de Iasi..am si eu o rugaminte. Trebuie sa ajung la o nunta in Iasi, la cavalerul Medieval dar nu prea stiu cam cat mege darul in zona voastra..ma puteti ajuta va rog frumos? Va pupic pe toate>:D<
pai depinde si de restaurant. merge si 5 mil daca este cineva mai indepartat, si nu esti ruda, prieten bun cu mirele, mireasa. oricum zici k mergi la cavalerul medieval, si din cate am inteles acolo meniul e 240 ron, asa k nu stiu daca merge 5 mil. intra pe topicul cu restaurantul cavalerul medieval.:-p

ungrasmic
22.09.2008, 19:06:59
Si tu? \:D/ Cand?
:-<din pacate nu eu....desi imi doresc, nu face nimeni un copil sa-l botez si eu. Nasa mea boteaza, da e la primul botez si nici ea, nici mamica copilului nu stiu deloc ce sa faca

alibd
22.09.2008, 19:14:36
:-<din pacate nu eu....desi imi doresc, nu face nimeni un copil sa-l botez si eu. Nasa mea boteaza, da e la primul botez si nici ea, nici mamica copilului nu stiu deloc ce sa faca

Am inteles! Si la mine tot primul botez va fi. :)

ungrasmic
22.09.2008, 19:42:06
Am inteles! Si la mine tot primul botez va fi. :)
Sa-ti traiasca finutzul- finutza si sa te bucuri de el/ea. Eu tot astept sa aud ca a ramas careva insarcinata sa ma abonez la botez:))Eu una am cumatra de mai bine de un an, s-a abonat la bebitza al meu si in fiec zi ma intreaba daca sunt sau nu insarcinata=))

alibd
22.09.2008, 20:45:10
Sa-ti traiasca finutzul- finutza si sa te bucuri de el/ea. Eu tot astept sa aud ca a ramas careva insarcinata sa ma abonez la botez:))Eu una am cumatra de mai bine de un an, s-a abonat la bebitza al meu si in fiec zi ma intreaba daca sunt sau nu insarcinata=))

Mersi mult! Finuta am si o cheama asa cum ma gandeam ca o va chema pe fetita mea. :)
Lasa, ca pana la urma, iti va veni si tie randul, ai sa vezi.:)

CONT-INCHIS-23057
23.09.2008, 11:22:36
din cate stiam, la botez nu este oligatoriu k nasii sa fie casatoriti. sau ma insel?:-s

Daca boteaza impreuna, nu se mai pot casatori. Cica se incumetresc! Asa ca numai unul din ei pot tine copilul in brate si citi din cartea sfanta:)

madalinabul
23.09.2008, 11:39:21
Daca boteaza impreuna, nu se mai pot casatori. Cica se incumetresc! Asa ca numai unul din ei pot tine copilul in brate si citi din cartea sfanta:)

nu stiam de asta, eu cunosc cazuri in care un tip si o tipa au botezat impreuna fara sa fie casatoriti si apoi au facut si ei nunta, pai daca stai si te gandesti un cuplu casatorit boteaza inseamna ca s/au incumetrit si nu mai pot sa fie impreuna ca sunt rude prin alianta ;)) ;)) ;)) ;)) ;))

Volimte
23.09.2008, 11:42:00

Si eu stiu tot asa. De la preot.

stefania_a
23.09.2008, 11:43:00
nu stiam de asta, eu cunosc cazuri in care un tip si o tipa au botezat impreuna fara sa fie casatoriti si apoi au facut si ei nunta, pai daca stai si te gandesti un cuplu casatorit boteaza inseamna ca s/au incumetrit si nu mai pot sa fie impreuna ca sunt rude prin alianta ;)) ;)) ;)) ;)) ;))
in problema asta probabil fiecare interpreteaza cum vrea :)

madalinabul
23.09.2008, 12:22:08
in problema asta probabil fiecare interpreteaza cum vrea :)
asta asa e, dar oricum mi se pare ciudat ca in cazul in care persoanele care boteaza nu sunt casatorite sa se incumetreasca iar in cazul celor casatoriti sa nu se schimbe nimic, nu e un pic suspect? dar nu mai zic nimic ca nu stiu eact cum stau lucrurile dar dupa cum am spus am cunoscut cazuri in care s/au casatorit dupa ce au botezat impreuna si nu au fost probleme

Crisss
23.09.2008, 13:08:19
asta asa e, dar oricum mi se pare ciudat ca in cazul in care persoanele care boteaza nu sunt casatorite sa se incumetreasca iar in cazul celor casatoriti sa nu se schimbe nimic, nu e un pic suspect? dar nu mai zic nimic ca nu stiu eact cum stau lucrurile dar dupa cum am spus am cunoscut cazuri in care s/au casatorit dupa ce au botezat impreuna si nu au fost probleme

inainte de casatorie un cuplu nu trebuie sa aiba nici un grad de rudenie intre ei, iar cand sunt casatoriti sunt deja o familie, deja cununati, in cazul in care vor amandoi sa boteze, ea poaet sa fie moasa si doar el sa fie nas de botez, asa i s-a spus si unei prietene care vroia sa cunune cu prietenul ei, preotul i-a zis ca nu e bine sa fie amandoi.

gabriela_rgh
23.09.2008, 13:11:26
Sora mea a botezat inainte de nunta si intradevar preotul nu le-a permis sa boteze amandoi pentru ca devin rude si nu se mai pot casatori conform regulilor bisericesti.
Sotul a devenit nasul copiilor dupa casatorie.

madalinabul
23.09.2008, 13:58:11
cred ca e in functie de preot

stefania_a
23.09.2008, 14:34:49
cred ca e in functie de preot
si eu cred la felo:-)

nadiai
23.09.2008, 17:11:18
sunteti off-topic fetele..
va spun lu' Micky :)

CONT-INCHIS-23057
23.09.2008, 17:37:14
inainte de casatorie un cuplu nu trebuie sa aiba nici un grad de rudenie intre ei, iar cand sunt casatoriti sunt deja o familie, deja cununati, in cazul in care vor amandoi sa boteze, ea poaet sa fie moasa si doar el sa fie nas de botez, asa i s-a spus si unei prietene care vroia sa cunune cu prietenul ei, preotul i-a zis ca nu e bine sa fie amandoi.

Noua preotul ne-a zis ca unul din noi doi sa facem un pas in spate:))..Ca numai unul din noi doi poate boteza. Asa ca am devenit asistenta nasului:) pt ca parintii copilului erau prietenii lui.

bigdana_andreea
28.09.2008, 12:05:53
Buna fetelor.
Numele meu este Dana si de o saptamana sint in priza. Ne-am hotarat sa ne casatorim anul viitor. Dupa ce am aflat ce nebunie e cu salile, am bagat viteza a doua :-SS .
Am reusit sa gasesc sala (intr-o vineri :( ) dar acum am probleme cu formatia.
Am ascultat formatia de la popasul pacurari : tipul imi place mult, au echipament bun....dar nu prea imi place fata. Adik are voce....da nu prea e maleabila..orice melodie o canta in acelasi fel....stilu opera....adik cu ooooo-uri din alea rotunde. In schimb canta toate genurile.
Aseara am fost si-am ascultat formatia Onyx de la cotnari. Tipa are o voce superba si puternica si canta din suflet (adora sa fie aplaudata). In schimb mi se pare ca nu au repertoriul prea variat. Cat am ascultat eu au fost aproape numai melodii populare.

Voi ce ziceti? poate ma indrumati ce formatii sa mai ascult... sau cum sa aleg intre astea 2.

Multumesc

bigdana_andreea
28.09.2008, 12:08:49
Inca ceva, unde pot asculta formatia Melodic, sau cine imi poate da un numar de telefon de-al lor?

bigdana_andreea
28.09.2008, 16:37:02
Gusturile nu se discuta...si stiu foarte bine ca sunt si alte formatii la fel de bune sau poate chiar mai bune.
Important e sa iti placa tie si sa fii multumita.
Trebuie sa asculti cat mai multe ca sa-ti faci o parere si sa ai de unde alege.

Oricum ar fi..in final....o sa fie cea mai fericita zi din viata ta.

Spor la pregatiri!

Buna Ioana,
Crezi ca ai putea sa-mi dai si mie un nr de tel al formatiei Melodic?

bigdana_andreea
28.09.2008, 16:42:28
Ma bucur tare mult ca am putut fi de ajutor.
Ai sa vezi ca nu o sa iti para rau.

Sa vorbesti exact cu ei...inainte..daca vrei anumite melodii.

Ce mi-a placut mie e ca au venit si cu un reflector .... care s-a potrivit perfect cu valsul (am cautat o gramada asa ceva pt ca nu am vrut artificii). Un alt plus a fost ca au adus un sunetist...care a pus melodii in pauze.... aaa... si au avut si niste luminite dragute care ...combinate cu baloanele de sapun au creat o atmosfera super.

Daca te mai pot ajuta cu ceva...aici sunt.

Spor la pregatiri!

Vai vai, ce frumos....vreau si eu... cu riscu de a-mi spune vorbe 'dulci' pt ca iti scriu de o mie de ori acelasi lucru (in subiecte diferite), te rog te rog te rog da-mi si mie numarul de tel al formatiei Melodic. Eu am nunta la anul intr-o vineri si am intrat in panica in legatura cu formatia.

bigdana_andreea
28.09.2008, 16:54:14
Multumesc, am reusit sa obtin numarul de telefon al formatiei melodic.

Am fost si la Clubul Bursei si am vorbit cu domnul de la Enigma.

Acuma tre sa gasesc un motiv sa-i aman pe cei de la Popasul Pacurari pana apuc sa aud aceste doua formatii (Enigma sambata viitoare iar Melodic peste o saptamana pt ca solistul este ragusit :( ).

Sper sa fie totul bine.

dianita_blondy
29.09.2008, 10:03:23
Multumesc, am reusit sa obtin numarul de telefon al formatiei melodic.

Am fost si la Clubul Bursei si am vorbit cu domnul de la Enigma.

Acuma tre sa gasesc un motiv sa-i aman pe cei de la Popasul Pacurari pana apuc sa aud aceste doua formatii (Enigma sambata viitoare iar Melodic peste o saptamana pt ca solistul este ragusit :( ).

Sper sa fie totul bine.

'neata andreea. si eu am fost si am vb cu cei de la enigma.i-am auzit si vazut la 2 nunti si sunt chiar foarte buni dupa parerea mea.am facut si noi contractul cu ei pt 2009

dianita_blondy
29.09.2008, 10:17:38

sunt foarte dragutze.imi poti spune te rog unde gasesti materialele pt carduri?! te rooog. si eu as vrea sa le fac singura.>:D<

geany_m
29.09.2008, 11:33:42
sunt foarte dragutze.imi poti spune te rog unde gasesti materialele pt carduri?! te rooog. si eu as vrea sa le fac singura.>:D<
Pentru place-carduri am cumparat carton colorat de la librarie și l-am scos la imprimanta de acasă...... asta-i tot! :)

CONT-INCHIS-23057
29.09.2008, 12:54:30
Pentru place-carduri am cumparat carton colorat de la librarie și l-am scos la imprimanta de acasă...... asta-i tot! :)

Si mesajele pt marturii, tot la fel se pot face, apoi le decupati si perforati.

alibd
29.09.2008, 15:40:30

Ai gasit? Sau e mai veche treaba?

geany_m
29.09.2008, 19:44:56
Ai gasit? Sau e mai veche treaba?
E veche...:D

ANGEL_WHITE
08.10.2008, 00:01:18
Buna fetelor.
Numele meu este Dana si de o saptamana sint in priza. Ne-am hotarat sa ne casatorim anul viitor. Dupa ce am aflat ce nebunie e cu salile, am bagat viteza a doua :-SS .
Am reusit sa gasesc sala (intr-o vineri :( ) dar acum am probleme cu formatia.
Am ascultat formatia de la popasul pacurari : tipul imi place mult, au echipament bun....dar nu prea imi place fata. Adik are voce....da nu prea e maleabila..orice melodie o canta in acelasi fel....stilu opera....adik cu ooooo-uri din alea rotunde. In schimb canta toate genurile.
Aseara am fost si-am ascultat formatia Onyx de la cotnari. Tipa are o voce superba si puternica si canta din suflet (adora sa fie aplaudata). In schimb mi se pare ca nu au repertoriul prea variat. Cat am ascultat eu au fost aproape numai melodii populare.

Voi ce ziceti? poate ma indrumati ce formatii sa mai ascult... sau cum sa aleg intre astea 2.

Multumesc

Salut !!!!! Vreau sa marefer strict la cele 2 formatii pe care tu le-ai ascultat si iti spun din intamplari reale .... formatia de la popas la o nunta acum in august au trimis alta formatie in locul lor desi ei erau cei ce semnase contractul , iar Onyx sunt buni in ceea ce fac doar ca trbuie de la bun inceput sa va intelegeti asupra orei cand se termina programul lor la nunta deoarece in urma cu 2 ani la o buna prietena de amea la 5 au strans si au plecat chiar daca mai erau mai bine de 30 de persoane la nunta in plina distractie!!!! Incearca la formatia de la moara de foc !!!! succes

sunset
08.10.2008, 07:40:42
Salut !!!!! Vreau sa marefer strict la cele 2 formatii pe care tu le-ai ascultat si iti spun din intamplari reale .... formatia de la popas la o nunta acum in august au trimis alta formatie in locul lor desi ei erau cei ce semnase contractul , iar Onyx sunt buni in ceea ce fac doar ca trbuie de la bun inceput sa va intelegeti asupra orei cand se termina programul lor la nunta deoarece in urma cu 2 ani la o buna prietena de amea la 5 au strans si au plecat chiar daca mai erau mai bine de 30 de persoane la nunta in plina distractie!!!! Incearca la formatia de la moara de foc !!!! succes

Cei de la Popas fac faze de genul asta, adica semneaza cu tine si daca au o oferta mai stralucitoare, merg acolo si nici macar nu te anunta si trimit niste unii in locul lor care sunt asa de buni de nu au angajamente in plin sezon.

Simona06
08.10.2008, 09:36:22
Cei de la Onyx vor canta la nunta mea,peste 3 saptamani si vreau sa-ti spun ca i-am ascultat la mai multe nunti si canta toate genurile,nu numai populara.Canta dupa lumea care e in sala si genul care prinde mai bine la nuntasi.
Totusi ai putea sa mai asculti si alte formatii sa-ti mai faci niste pareri si apoi sa te decizi.Multa bafta!

stefania_a
09.10.2008, 18:43:44
Cei de la Popas fac faze de genul asta, adica semneaza cu tine si daca au o oferta mai stralucitoare, merg acolo si nici macar nu te anunta si trimit niste unii in locul lor care sunt asa de buni de nu au angajamente in plin sezon.

asa neseriosi sunt? pai cei care au patit asa ceva nu au facut nimic? i-asi fi dat in judecata as fi facut orice daca mi-ar fi trimis o formatie pe care nu o stiam si nu o alesesem eu[-X

biutzaxx
10.10.2008, 11:24:35
Cei de la Onyx vor canta la nunta mea,peste 3 saptamani si vreau sa-ti spun ca i-am ascultat la mai multe nunti si canta toate genurile,nu numai populara.Canta dupa lumea care e in sala si genul care prinde mai bine la nuntasi.
Totusi ai putea sa mai asculti si alte formatii sa-ti mai faci niste pareri si apoi sa te decizi.Multa bafta!

cum ii cheama pe cei de la ONYX? cumva life accent??
daca da, au cantat si la nunta mea :>

geany_m
10.10.2008, 19:57:33
cum ii cheama pe cei de la ONYX? cumva life accent??
daca da, au cantat si la nunta mea :>

A nu se face confuzie: "cei de la Onyx" poate însemna formația Onyx (de la Cotnari) SAU formația ce cântă la restaurantul Onyx (se numesc Volum maxim).

Simona06
10.10.2008, 22:44:39
Asa e,Geany.Multumesc ca ai clarificat lucrurile.:)

geany_m
10.10.2008, 23:06:46
Asa e,Geany.Multumesc ca ai clarificat lucrurile.:)
Pentru puțin....eram și eu in ceață la un moment dat ;))

stefania_a
12.10.2008, 11:18:50
fetelor aseara am fost la o nunta la restaurantul de la tomesti. nota11 mancarea, nota 11 personalul. pacat doar k nu se investesc bani in modernizarea restaurantului

Simona06
12.10.2008, 14:44:34
fetelor aseara am fost la o nunta la restaurantul de la tomesti. nota11 mancarea, nota 11 personalul. pacat doar k nu se investesc bani in modernizarea restaurantului
Eu am fost saptamana trecuta dar nu pot spune ca am fost asa impresionata de personal...Tot iesind pe afara la aer,am ramas fara 2 feluri de mancare,fiindca ospatarii aduceau mancarea si in jumatate de ora aveau grija s-o si stranga de pe mese.:( Din partea mea,nu le-as acorda nici macar un 4 .

biutzaxx
13.10.2008, 10:38:06
A nu se face confuzie: "cei de la Onyx" poate însemna formația Onyx (de la Cotnari) SAU formația ce cântă la restaurantul Onyx (se numesc Volum maxim).

m-ai luminat..

gaby_rebela
18.10.2008, 14:00:19
buna...
am si eu o intrebare...
am inchiriat sala, al luat dj, foto, filmat... si a mai ramas biserica.
cine se ocupa de biserica noi sau nasii??? cine trebuie sa mearga sa vorbeasca la biserica?
cam atat deocamdata vreau sa stiu.:)

alibd
18.10.2008, 14:36:54
buna...
am si eu o intrebare...
am inchiriat sala, al luat dj, foto, filmat... si a mai ramas biserica.
cine se ocupa de biserica noi sau nasii??? cine trebuie sa mearga sa vorbeasca la biserica?
cam atat deocamdata vreau sa stiu.:)

Voi trebuie sa va stabiliti biserica si sa vorbiti cu preotul. N-am remarcat la ce biserica faceti, insa la unele se plateste si o taxa, pe care trebuie sa o platiti voi. Trebuie sa vorbiti cu preotul sa va spuna ce si cum si sa stabiliti si ora.
Nasii vor plati preotii la final, dupa cununia religioasa si, daca este cazul, vor plati si corul.

stefania_a
19.10.2008, 09:38:22
Eu am fost saptamana trecuta dar nu pot spune ca am fost asa impresionata de personal...Tot iesind pe afara la aer,am ramas fara 2 feluri de mancare,fiindca ospatarii aduceau mancarea si in jumatate de ora aveau grija s-o si stranga de pe mese.:( Din partea mea,nu le-as acorda nici macar un 4 .

probabil depinde de starea lor de spirit:))daca vor sa se termine nunta mai repede sau nu. la nunta la care am fost nu s-a intamplat asa

gaby_rebela
19.10.2008, 10:32:21
Voi trebuie sa va stabiliti biserica si sa vorbiti cu preotul. N-am remarcat la ce biserica faceti, insa la unele se plateste si o taxa, pe care trebuie sa o platiti voi. Trebuie sa vorbiti cu preotul sa va spuna ce si cum si sa stabiliti si ora.
Nasii vor plati preotii la final, dupa cununia religioasa si, daca este cazul, vor plati si corul.

Noi am vorbit cu nasii si ei vor sa facem la biserica inaltarea domnului .. e pe undeva in cug. de fapt nasa cunoaste ea preotul de acolo. Noi am crezut ca ei trebuie sa se ocupe si i-am zis nasei sa vorbeasca la biserica...:-SS nu am stiut..:( sper ca nu o sa se supere. Am sa vorbesc din nou cu ei.
Multumesc pentru informatie:*

alibd
19.10.2008, 11:45:01
Noi am vorbit cu nasii si ei vor sa facem la biserica inaltarea domnului .. e pe undeva in cug. de fapt nasa cunoaste ea preotul de acolo. Noi am crezut ca ei trebuie sa se ocupe si i-am zis nasei sa vorbeasca la biserica...:-SS nu am stiut..:( sper ca nu o sa se supere. Am sa vorbesc din nou cu ei.
Multumesc pentru informatie:*

Ei, daca ea cunoaste la biserica si s-a oferit sa va ajute, cu atat mai bine. ;-)

Milagros
29.10.2008, 20:37:31
Ultima nunta la care am fost in Iasi a fost la Popas Pacurari. Am fost destul de dezamagita de mancare - foarte comuna, pana si felul in care erau aranjate farfuriile... le poti face si acasa asa. Sala foarte frumos decorata (dar nu de cei de la Popas...deci...).
Ce mi s-a parut culmea culmilor e ca in toiul nuntii a cazut curentul si am stat asa o ora si jumatate. Rusine sa le fie ca practica preturi nu tocmai mici, au pretentii o tona dar nu sunt in stare sa isi ia un generator! :-w:-w:-w

lauriciul
10.11.2008, 15:05:17
Buna,
Cine imi poate da cateva detalii despre restaurentul Escape Iasi. M-ar interesa cum canta orchestra lor si cum e atmosfera.

BDiana
13.11.2008, 18:33:26
Buna,
Cine imi poate da cateva detalii despre restaurentul Escape Iasi. M-ar interesa cum canta orchestra lor si cum e atmosfera.
Buna, ai mai lulte informatii aici: restaurant escape iasi (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=9669)

Nutu
27.11.2008, 10:37:04
Buna fetelor! Eu am inceput capitolul "organizarea nuntii" la sfarsitul lui septembrie, si aveam cam mari emotii ca nu o sa gasesc sala si foto - video. Acum insa pot spune ca am incheiat contractul pentru restaurant, foto, video, dj si decoratiuni, asa ca m-am mai linistit considerabil;;) Spor la pregatiri!<:-P

geany_m
27.11.2008, 16:58:37
Buna fetelor! Eu am inceput capitolul "organizarea nuntii" la sfarsitul lui septembrie, si aveam cam mari emotii ca nu o sa gasesc sala si foto - video. Acum insa pot spune ca am incheiat contractul pentru restaurant, foto, video, dj si decoratiuni, asa ca m-am mai linistit considerabil;;) Spor la pregatiri!<:-P
Ooooo, stai bine! Având în vedere că ai nunta cu o săptămână înainte de a mea :D Parcă nu am văzut în listuța ta biserica....Te-ai hotărât? Ai vorbit undeva?

Nutu
28.11.2008, 10:04:23
#-oAm uitat sa pomenesc despre biserica... dar e rezolvata si ea! Cred ca am uitat pentru ca nu mi-am batut eu prea tare capu cu ea:">. Biserica este in Pascani pentru ca eu sunt din Pascani la origini, plus ca ai mei au tinut foarte mult sa fascem la acea biserica, se cunosc cu preotul , etc!

Nutu
28.11.2008, 10:06:58
Ooooo, stai bine! Având în vedere că ai nunta cu o săptămână înainte de a mea :D Parcă nu am văzut în listuța ta biserica....Te-ai hotărât? Ai vorbit undeva?Am vazut ca si tu faci in mai! Ce fierbere o sa mai fie atunci!:talk_01:

geany_m
28.11.2008, 18:00:14
Am vazut ca si tu faci in mai! Ce fierbere o sa mai fie atunci!:talk_01:
:)) Daaaa.....fierbere! Bine spus! :D

wella
30.11.2008, 20:06:39
Ai contactat toate aceste servicii intr-un singur pachet?
Poti spune cit te-a ajuns tot?
Incerc sa imi fac o idee.

wella
30.11.2008, 23:21:44
Inca o intrebare.
Vad ca in Iasi cei mai bine reprezentati sint Preferance.
A lucrat vreo una din voi cu ei?
Puteti spune cum vi se par si ce tarife practica si mai ales daca puteti opta sa contractati doar o parte din servicii si altele sa le asigurarti personal?
Eu de pilda vreau sa modific aranjamentele lor cu o idee dea a mea proprie si o sa adaug niste naproane pe masa adica ori o sa aduc eu chestii in plus ori o sa le schimb nitel configuratiile pe acolo.
De aceea ma intreb am cu cine ma intelege sau nu la Preferance?

stefania_a
01.12.2008, 08:20:55
Inca o intrebare.
Puteti spune cum vi se par si ce tarife practica si mai ales daca puteti opta sa contractati doar o parte din servicii si altele sa le asigurarti personal?
Eu de pilda vreau sa modific aranjamentele lor cu o idee dea a mea proprie si o sa adaug niste naproane pe masa adica ori o sa aduc eu chestii in plus ori o sa le schimb nitel configuratiile pe acolo.

daca vrei sa te lamuresti la toate intrebarile pe care le ai, trimite-le un mail. k sunt draguti si raspund. eu asa am procedat:am trimis la mai multe firme mail sa pot compara preturile/oricum ei aveau preturi ceva mai mari fata de alte firme.spor la treaba;;)

pisiana
01.12.2008, 09:30:15
Inca o intrebare.

Are dreptate Stefania, fi bine sa trimiti mail-uri la cat mai multe firme. Eu mi-am facut o lista cu mailuri, in functie de raspunsuri o sa incep sa mai elimin. Fac asta pt ca nu am timp sa merg la o gramada de firme.

alibd
01.12.2008, 15:22:41
Inca o intrebare.

Sa stii ca sunt receptivi, acum depinde si de ceea ce iti doresti tu si de masura in care ei pot face acele lucruri. Noi am lucrat cu ei in 2007 si am fost foarte multumiti. Au fost seriosi si au facut tot ceea ce promisesera prin contract.

PS: Si pentru ca tot ma intrebai acum ceva timp de Plopii fara sot, iti pun aici cateva poze cu sala de acolo, amenajata de firma mentionata mai sus.
http://lh6.ggpht.com/_EMpg9Pys3zk/SGDvFa1AVzI/AAAAAAAAAxA/UYXbT9dsG90/s512/foto%20sala%20013.JPG

http://lh6.ggpht.com/_EMpg9Pys3zk/SGDvIeJggPI/AAAAAAAAAxQ/UqQdnhWcC_E/s720/foto%20sala%20024.JPG

http://lh4.ggpht.com/_EMpg9Pys3zk/SGDvOr1ljLI/AAAAAAAAAx0/Zp0XPiy0rU4/s720/foto%20sala%20038.JPG

geany_m
01.12.2008, 20:45:04
Inca o intrebare.
Eu am fost la Preference, sunt serioși și practică tarife medii, unele servicii sunt mai scumpe, dar se compensează cu altele. Poți să alegi de la ei ce vrei tu, nu te obligă să iei tot pachetul....deși mie tipa de acolo mi-a zis că nu lucrează și cu alte agenții, adică nu poți de la ei să iei husele și de la altă firmă să iei vezele cu flori, etc. Insă sunt flexibili. :)

geany_m
01.12.2008, 20:48:01
Are dreptate Stefania, fi bine sa trimiti mail-uri la cat mai multe firme. Eu mi-am facut o lista cu mailuri, in functie de raspunsuri o sa incep sa mai elimin. Fac asta pt ca nu am timp sa merg la o gramada de firme.
Una este o ofertă pe mail și alta personalizată la sediul agenției. Există și avantaje: dacă alegi "pachet complet" primești bonusuri, prețuri promoționale, etc. Dacă vrei ce e mai bun pt. nunta ta, se merită să faci câteva drumuri pe la agenții :D

geany_m
01.12.2008, 20:49:49
Sa stii ca sunt receptivi, acum depinde si de ceea ce iti doresti tu si de masura in care ei pot face acele lucruri. Noi am lucrat cu ei in 2007 si am fost foarte multumiti. Au fost seriosi si au facut tot ceea ce promisesera prin contract.

PS: Si pentru ca tot ma intrebai acum ceva timp de Plopii fara sot, iti pun aici cateva poze cu sala de acolo, amenajata de firma mentionata mai sus.

Nu am văzut până acum poze de la nunta ta \:D/ (decât pe alea pe care le-ai avut o vreme cu voi 2). Foarte frumos a fost aranjat :*

stefania_a
01.12.2008, 20:52:17
Una este o ofertă pe mail și alta personalizată la sediul agenției. Există și avantaje: dacă alegi "pachet complet" primești bonusuri, prețuri promoționale, etc. Dacă vrei ce e mai bun pt. nunta ta, se merită să faci câteva drumuri pe la agenții :D

normal. dar pana ai timp sa ajungi la agentii, poti cere niste liste cu preturi de la aceste firma k sa iti poti face o idee. sa stii ce vrei, cat cat costa si asa sa poti negocia cu ei:-p

alibd
01.12.2008, 20:52:53
Nu am văzut până acum poze de la nunta ta \:D/ (decât pe alea pe care le-ai avut o vreme cu voi 2). Foarte frumos a fost aranjat :*

Pai, trebuie sa remedinm lucrul asta, nu? :D ;;)

geany_m
01.12.2008, 20:56:09
Pai, trebuie sa remedinm lucrul asta, nu? :D ;;)
Daaaaaaaaaaaa \:D/;));))

geany_m
01.12.2008, 20:58:20
normal. dar pana ai timp sa ajungi la agentii, poti cere niste liste cu preturi de la aceste firma k sa iti poti face o idee. sa stii ce vrei, cat cat costa si asa sa poti negocia cu ei:-p
Exact. Eu am fost mulțumită de ei, dar nu au fost "nr. 1" pe lista mea:-p, ci doar de rezervă...... însă n-a mai fost nevoie :D

stefania_a
01.12.2008, 21:00:59
Exact. Eu am fost mulțumită de ei, dar nu au fost "nr. 1" pe lista mea:-p, ci doar de rezervă...... însă n-a mai fost nevoie :D

inseamna k ai rezolvat si cu asta. incet incet le faci pe toate. oricum timp mai ai:-p

geany_m
01.12.2008, 21:10:30
inseamna k ai rezolvat si cu asta. incet incet le faci pe toate. oricum timp mai ai:-p
Da, am rezolvat cu multe, zic eu :D Următoarea pe listă e rochița :> apoi verighetele, cred... :-?

Nutu
02.12.2008, 10:42:54
Ai contactat toate aceste servicii intr-un singur pachet?
Poti spune cit te-a ajuns tot?
Incerc sa imi fac o idee.
Imi pare rau daca am lasat sa se inteleaga ca le-am contractat pe toate intr-un singur pachet! Au fost separate...cat de cat...cam asa: decor- 3000 RON, foto- video- dj intr-un singutr pachet- 4000 RON, restaurantul 180 RON/ meniul! Sper ca te-am ajutat sa-ti faci o idee!

stefania_a
02.12.2008, 19:56:49
Da, am rezolvat cu multe, zic eu :D Următoarea pe listă e rochița :> apoi verighetele, cred... :-?

noi prima data am cumparat verighetele.:-p

geany_m
02.12.2008, 21:21:00
Bravo! Eu m-aș duce și mâine, dar al meu tot amână...e destul de ocupat luna asta... O să lăsăm pe ianuarie :)

wella
04.12.2008, 01:31:47
Multumesc fetelor ca m-ati pus la curent.
Nu mai stui cine spunea sa ma duc pe la agentii si sa fac citeva drumuri asta ar fi cam expensive ca sa zic asa deoarece stau in Chicago:))

Acum am mai descoperit o alta agentie in Iasi Arte-flowers si vad ca fac lucruri f frumoase, cu ei a lucrat vreo cineva?

Si inca ceva spuneti-mi si mie ca sint mai grea de cap florile pe care le contractezi prin firma iti ramin sau si le iau baietii inapoi?

siana
04.12.2008, 10:07:53
Multumesc fetelor ca m-ati pus la curent.
Nu mai stui cine spunea sa ma duc pe la agentii si sa fac citeva drumuri asta ar fi cam expensive ca sa zic asa deoarece stau in Chicago:))

Acum am mai descoperit o alta agentie in Iasi Arte-flowers si vad ca fac lucruri f frumoase, cu ei a lucrat vreo cineva?

Si inca ceva spuneti-mi si mie ca sint mai grea de cap florile pe care le contractezi prin firma iti ramin sau si le iau baietii inapoi?
cred ca geany a incheiat contract cu ei:)
si sunt o multime de fete care au lucrat cu agentia asta si au fost foarte multumite
poti sa te uiti si pe topicul cu agentii in iasi, gasesti f multe detalii

siana
04.12.2008, 10:10:17
Bravo! Eu m-aș duce și mâine, dar al meu tot amână...e destul de ocupat luna asta... O să lăsăm pe ianuarie :)
si noi ne comandam verighetele in ianuarie, februarie<:-P bine ca mi-am rezolvat cu rochita, voalul si papuceii;))

AnaM
04.12.2008, 10:28:36

Yeah, me too, cu 8 luni inainte de nunta :D De fapt, a fost prima achizitie pentru nunta :)
Si le-am achizitionat on-line ;)) ;)) Le iubesc, pur si simplu...

siana
04.12.2008, 10:39:55
Yeah, me too, cu 8 luni inainte de nunta :D De fapt, a fost prima achizitie pentru nunta :)
Si le-am achizitionat on-line ;)) ;)) Le iubesc, pur si simplu...
ana;;) ce faci, scumpa>:D< ?sau mai bine spus, ce faceti?;)) :*

AnaM
04.12.2008, 10:54:18
ana;;) ce faci, scumpa>:D< ?sau mai bine spus, ce faceti?;)) :*

Bine, ma bag si eu in seama pe aici ;))
Tu ce faci? >:D<
Abia astept sa iti vad rochita. Va sta demential pe tine, sunt sigura :)>- Stii ca mie-mi plac la nebunie toate rochiile de seara pe care le-am vazut in poze pe tine :D

Pupi >:D<

siana
04.12.2008, 13:19:48
Bine, ma bag si eu in seama pe aici ;))
Tu ce faci? >:D<
Abia astept sa iti vad rochita. Va sta demential pe tine, sunt sigura :)>- Stii ca mie-mi plac la nebunie toate rochiile de seara pe care le-am vazut in poze pe tine :D

Pupi >:D<
eu fac bine, momentan ocupata cu masterul:-p
am postat niste poze la topicul rosa clara cu rochita:">bine, am probat un 42:))mie imi trebuie un 36
am dat comanda si in martie ajunge cea pe masura mea:))
>:D<>:D<>:D<de abia astept sa te vad

AnaM
04.12.2008, 13:27:53
eu fac bine, momentan ocupata cu masterul:-p
am postat niste poze la topicul rosa clara cu rochita:">bine, am probat un 42:))mie imi trebuie un 36
am dat comanda si in martie ajunge cea pe masura mea:))
>:D<>:D<>:D<de abia astept sa te vad

Fug la topic sa ma uit =P~ =P~

Te pup si poate ne vedem la un sucan, ceva >:D<

wella
04.12.2008, 19:30:14
Fetelor nu stiu daca postez bine aici.
Am o intrebare legata de biserica pt nunta: noi am ochit-o inca de cind eram studenti, e situata in dealul Copoului dar f sus si la strada la linia de tramvai, pe partea opusa de strada cred ca e Parcul Expozitiei sau asa ceva, are in curte brazi verzi si e f frumusica.
Puteti sa imi ziceti despre ce aberez aici?:)
Sa ma ghidati cumva sa aflu numele bisericii?

gabriela_rgh
04.12.2008, 19:54:32
Fetelor nu stiu daca postez bine aici.
Am o intrebare legata de biserica pt nunta: noi am ochit-o inca de cind eram studenti, e situata in dealul Copoului dar f sus si la strada la linia de tramvai, pe partea opusa de strada cred ca e Parcul Expozitiei sau asa ceva, are in curte brazi verzi si e f frumusica.
Puteti sa imi ziceti despre ce aberez aici?:)
Sa ma ghidati cumva sa aflu numele bisericii?
Cred ca e biserica Sf Nicolae din Copou.>:D<

olisas
04.12.2008, 20:45:01
Ultima nuntă la care am fost noi s-a desfășurat acum câteva săptămâni (înainte de a începe postul), la Hotel Concordia. Mi-au plăcut chelnerii, care au fost amabili cu absolut toată lumea, mi-au plăcut mirii, care "au băgat în seamă" toți invitații, dar și DJ-ul. A fost un DJ senzațional, care i-a ținut pe meseni în priză toată noaptea. A cântat mai mereu, a lansat numeroase provocări..superb!

stefania_a
04.12.2008, 20:55:31

asa zic si eu.

wella
04.12.2008, 22:04:49
Ok fetelor.
Va multumesc f mult.

LA ce ora ma sfatuiti voi sa pun cununia religioasa?
Aici trebuie sa mentionez ca noi nu avem cununie civila de facut ca e facuta acum citiva ani si ar mai trebui sa spun ca o sa fac si o sedinta foto care sincer nu stiu cind se desfasoara.
EU ma gindesc ca intre religioasa si restaurant?
Daca da...ce fac cu invitatii intre???

Hai va rog ajutati-ma cu o parere.

wella
04.12.2008, 22:09:38
Ce miresica superba ai fost Gabriela.
Si sa iti mai spun ca m-am speriat dar la modul pozitiv cind am vazut poza parca esti geamana surorii mele:)

AnaM
04.12.2008, 22:36:49
Ok fetelor.
Va multumesc f mult.

Aici trebuie sa mentionez ca noi nu avem cununie civila de facut ca e facuta acum citiva ani si ar mai trebui sa spun ca o sa fac si o sedinta foto care sincer nu stiu cind se desfasoara.

In primul rand, foarte importanta este perioada anului in care va casatoriti. Cand planuiti sa fie marele eveniment?

Eu o sa-ti zic cum am facut eu: mi-am pus cununia religioasa la 6 si la 4 jumate a fost sedinta foto in Botanica :)>-
Noi am facut pe 15 Septembrie 2007 nunta, a fost o zi perfecta dpdv al temperaturii, iar dupa 8 seara a plouat cu galeata, iar noi eram deja adapostiti la restaurant :D

geany_m
05.12.2008, 09:06:43
Ok fetelor.
Va multumesc f mult.

La Sf. Nicolae Copou voi face si eu cununia religioasa. M-am programat deja din luna august 2008 pt. mai 2009. Cand m-am dus eu era deja trecuta pe agenda o miresica din luna septembrie 2009;)) Eu voi avea cununia la ora 18, dureaza aprox. o ora, apoi voi mai avea timp de cateva poze in curtea bisericii cu invitatii care vin doar la biserica (si nu numai cu ei :) ), apoi vom merge la restaurant, care e in CUG, deci mai facem pe drum vreo jumatate de ora pana acolo. Sedinta foto propriu-zisa am pus-o inainte de biserica deoarece, ca si tine, nu vreau sa las invitatii sa fluiere pe strazi pana ma pozez eu :-"

serena82
12.12.2008, 16:39:17
Stii cumva cum se numea DJ-ul?

LauraF
13.12.2008, 23:44:47
Ca o parere personala, dar si din ce am vazut la alte nunti (si au foat destule), nimic nu se compara cu o formatie buna care te tine in priza. Un DJ ramane doar o persoana care alege muzica si tine invitatii in priza prin interventii la microfon. O formatie buna canta pentru miri si pentru invitati si face toti banii.

Asa cum se obisnuieste la multe restaurante, se organizeaza si cate 2 nunti deodata. De fiecare data am observat ca invitatii de la nunta cu DJ ies din sala sa asculte formatia de la cealalta nunta si chiar mi s-a intamplat sa vad perechi dansand.

Tinerii se grabesc sa aleaga un DJ (si din motive financiare uneori) dar majoritatea invitatilor apreciaza totusi formatia. Insa repet, trebuie sa fie o formatie buna (de preferat sa o asculti inainte intr-un restaurant sau la o alta nunta). Iar daca doriti sa iesiti mai bine cu banii, alegeti formatii care sa aiba doar 3-4 membri.

Dar desi sunt pentru formatie, daca nu gasiti una buna, decat sa luati una mediocra, alegeti mai bine un DJ.

Cretzofolina13
15.12.2008, 10:57:14
Ca o parere personala, dar si din ce am vazut la
Tinerii se grabesc sa aleaga un DJ (si din motive financiare uneori) dar majoritatea invitatilor apreciaza totusi formatia. Insa repet, trebuie sa fie o formatie buna (de preferat sa o asculti inainte intr-un restaurant sau la o alta nunta). Iar daca doriti sa iesiti mai bine cu banii, alegeti formatii care sa aiba doar 3-4 membri.

Dar desi sunt pentru formatie, daca nu gasiti una buna, decat sa luati una mediocra, alegeti mai bine un DJ.

N-as zice ca invitatii prefera din start o formatie atunci cand merg la o nunta. Daca muzica e buna si potrivita publicului-tinta, atunci nu mai conteaza ca e DJ sau formatie. Si cum mi-a zis cineva de curand: o formatie buna trece lejer peste 1.500 de euro. De multe ori si cred ca in viitorul apropiat(cu tot haosul pe care il va aduce aceasta criza financiara) lumea va pune f mult accentul pe aspectul financiar. Pupici!:*

crisdk
15.12.2008, 14:38:27
ultima nunta la care am fost in vara asta a avut petrecerea la un restaurant relativ nou, pe langa popas pacurari. mi-a placut. am inteles ca si mancarea a fost buna (eu, de obicei, nu pot sa mananc la astfel de evenimente nocturne din cauza oboselii, cred eu, desi chelnerita care ne servea zambitoare ma imbia de fiecare data cand trecea pe langa mine:-p). grasu s-a plans doar de ultimul fel de mancare, dar si el a zis ca poate si din cauza ca era cam satul la ora aia:-&. de formatie nu mai zic; noi aveam de gand sa luam dj la nunta noastra (si din motive financiare si din perspectiva 'repertoriului'), dar in timp ce dansam, singurul lucru pe care il auzeam din gura alui meu era::[email protected] ' sunt buni astia! ii luam la nunta noastra!':D. acum am aflat ca ei canta la ciric si ii luam si mai ieftin, ca acolo facem noi nunta.:)>-

alexxis
17.12.2008, 20:50:55
Ok fetelor.
Va multumesc f mult.

Pai cel mai simplu ar fi sa o pui inainte. Mai ales daca faci nunta vara poti sa faci sedinta foto dimineata cand nu e asa cald.

Hypnotized
22.12.2008, 14:45:48
ultima nunta la care am fost, a fost la rest concordia. cu mirii nu am nimic ca nu sunt vinovati, dar restaurantul de 4 (*), m-a dezamagit complet. a fost singura nunta de la care am plecat acasa cu gandul la frigider. am mancat prajituri, erau super bune, de foame si nu eram venita nemancata. nu mai aveau suc, apa, gheata, servetele, aer conditionat. :-&

geany_m
22.12.2008, 21:00:58
ultima nunta la care am fost, a fost la rest concordia. cu mirii nu am nimic ca nu sunt vinovati, dar restaurantul de 4 (*), m-a dezamagit complet. a fost singura nunta de la care am plecat acasa cu gandul la frigider. am mancat prajituri, erau super bune, de foame si nu eram venita nemancata. nu mai aveau suc, apa, gheata, servetele, aer conditionat. :-&
:-&:-& Nasol!! Am fost și eu în vizită la Concordia când ne căutam sala pt. nuntă. Bine că nu am rămas la ei :D

Hypnotized
22.12.2008, 21:14:41
foarte bine ai facut. stiu mai multe dar ma abtin. sincer as sfatui pe oricine sa se gandeasca de 2 inainte de alege concordia. :-"

serena82
23.12.2008, 12:02:26
Cum ai patit tu cu restaurantul Concordia asa am patit eu cu restaurantul Europa, ultima nunta la care am fost. Am plecat flamanda de la nunta (si mie in general nu-mi trebuie multa mancare ca sa ma satur), muzica a fost super naspa (au avut o formatie idioata) iar masa unde stateam eu era tocmai in fundul restaurantului, nu vedeam deloc ringul de dans care era de fapt pe hol. Ce este mai enervant e faptul ca mirii au dat cu siguranta o caruta de bani ca sa faca acolo nunta pt ca e un restaurant cu renume, dar nu s-au gandit ca trebuie sa fie si lumea care vine la nunta multumita. Eu una am comentat toata seara, nu puteam sa ma mai abtin, abia asteptam sa dam banii si sa plecam...la un mom dat m-am trezit si cu farfuria luata din fata.:(

andreeadea
07.01.2009, 12:08:42
fetelor la ce biserica m ati sfatuii sa fac cununia religioasa? asa, cateva pareri ...va pup

finica
07.01.2009, 14:11:30
fetelor la ce biserica m ati sfatuii sa fac cununia religioasa? asa, cateva pareri ...va pup
Uite, aici (http://www.miresici.ro/showthread.php?p=1326994#post1326994) e un subiect unde se discută exact pe această temă;))

biutzaxx
07.01.2009, 14:18:07

biserica Barboi =D>

este spectoaculoasa si pozele ies f bine :)>-:)>-:)>-

aniscamaia
09.01.2009, 19:46:14
La Sf. Nicolae Copou voi face si eu cununia religioasa. M-am programat deja din luna august 2008 pt. mai 2009. Cand m-am dus eu era deja trecuta pe agenda o miresica din luna septembrie 2009;)) Eu voi avea cununia la ora 18, dureaza aprox. o ora, apoi voi mai avea timp de cateva poze in curtea bisericii cu invitatii care vin doar la biserica (si nu numai cu ei :) ), apoi vom merge la restaurant, care e in CUG, deci mai facem pe drum vreo jumatate de ora pana acolo. Sedinta foto propriu-zisa am pus-o inainte de biserica deoarece, ca si tine, nu vreau sa las invitatii sa fluiere pe strazi pana ma pozez eu :-"

Buna
La Sf Nicolae din Cou am vrut si eu sa fac cununia. Mi-a placut foarte mult.
Am fost chiar si am vorbit cu preotul din vara 2008.
Dar totusi mi s-a parut ca ne-a cerut cam mult, si din pacate am auzit unele lucruri nu prea frumoase despre Preotul de acolo :(

geany_m
09.01.2009, 19:50:56
Buna
La Sf Nicolae din Cou am vrut si eu sa fac cununia. Mi-a placut foarte mult.
Am fost chiar si am vorbit cu preotul din vara 2008.
Dar totusi mi s-a parut ca ne-a cerut cam mult, si din pacate am auzit unele lucruri nu prea frumoase despre Preotul de acolo :(
Ce înseamnă "a cerut mult?" :-?

aniscamaia
09.01.2009, 20:17:47
Ce înseamnă "a cerut mult?" :-?

Pai noua ne cerea 150 ron si 2 kg de ceara doar ca sa ne tina locul

mikutza
09.01.2009, 20:48:55

Cind ne-am programat la Barboi si noi am dat taxa de 1 mil si apoi am dus parca 3 kg de ceara (ni s-au cerut 2 kg dar am cumparat 3). Cam asa-i la bisericile cunoscute si mai solicitate.

stefania_a
09.01.2009, 21:06:31
dupa mine, biserik nu ar trebui sa aiba o taxa fixa. de ce toata lumea se inghesuie la bisericile astea cunoscute? si unde e si scump, si cununia nu e facuta la timp din cauza aglomeratiei.

siana
09.01.2009, 21:39:51
noua nu ne-au cerut nici o ceara;))

mikutza
10.01.2009, 00:19:58
dupa mine, biserik nu ar trebui sa aiba o taxa fixa. de ce toata lumea se inghesuie la bisericile astea cunoscute? si unde e si scump, si cununia nu e facuta la timp din cauza aglomeratiei.

Ne-am dorit acolo pt ca ne-a placut foarte mult locatia, cunosteam un preot ... nu pt ca ar fi fost cunoscuta, la moda sau mai stiu eu cum :)>-

stefania_a
10.01.2009, 09:48:28
Ne-am dorit acolo pt ca ne-a placut foarte mult locatia, cunosteam un preot ... nu pt ca ar fi fost cunoscuta, la moda sau mai stiu eu cum :)>-

am inteles;)) dar sunt unele fete care aleg biserik pt k e fff cunoascuta. pai si daca e cunoscuta si te cununa un preot care nu te-a vazut in viata lui, care nu stie nimic de tine, crezi k e mai frumoasa slujba. eu nu cred. dar na, fiecare alege dupa cum crede.>:D< >:D<

geany_m
10.01.2009, 15:41:49
Păi eu am dat 100 ron, mi-a tăiat chitanța și mi-a zis să aduc cele 2 kg ceară atunci, înainte de nuntă. Cam așa stă treaba......

aniscamaia
10.01.2009, 16:06:27
Pai si atunci dupa nunta nu trebuia sa mai dea si nasii alti bani?
Si am inteles ca este si cor care tr platit.

geany_m
10.01.2009, 17:06:30
Pai si atunci dupa nunta nu trebuia sa mai dea si nasii alti bani?
Si am inteles ca este si cor care tr platit.
Taxa pe care o plătești acum e fixă. Ce dau nașii după e.....relativ, să zic așa... Iar corul tot nașii îl plătesc, eu am întrebat cât costă și nici nu a vrut să-mi spună :-" Cică nu e treaba mea, ci a nașilor....

aniscamaia
10.01.2009, 18:42:52
Sincer mie mi se pare cam mult
Si am inteles ca, corul costa 300 ron.

Cretzofolina13
10.01.2009, 20:54:08
Noi facem la Intrarea Domnului in Ierusalim. Nasii cunosc preotul de acolo si vor sa tina el slujba plus ca biserica e noua si foarte frumoasa. Inca n-au terminat pictura in interior dar cred ca pana la vara va fi gata.

Am atasat poza ca sa va faceti o idee. Pupici !

kykynetz22
10.01.2009, 20:59:14
Buna fetelor!!are cineva nunta la Casa Boiereasca sau a avut?
Pupici!!!

mikutza
10.01.2009, 21:33:57
Sincer mie mi se pare cam mult
Si am inteles ca, corul costa 300 ron.

Mai, nu te obliga nimeni sa ai cor la nunta, daca nu doresti. Noi am vrut si l-am platit tot noi - a fost "moftul" nostru (nasii nici nu stiau ca va fi ;)), le spusesem ca nu dorim ca sa nu plateasca ei). Si desi se negocia pretul, am lasat 300 ron pt am fost multumiti de prestatie.
Uite, la Geany, nasii doresc sa le ofere o surpriza ... depinde de la caz la caz. :)>-

PS. Imi place nickname-ul tau :)) ... deja am melodia in minte :-p

mikutza
10.01.2009, 21:35:00
Noi facem la Intrarea Domnului in Ierusalim. Nasii cunosc preotul de acolo si vor sa tina el slujba plus ca biserica e noua si foarte frumoasa. Inca n-au terminat pictura in interior dar cred ca pana la vara va fi gata.

Am atasat poza ca sa va faceti o idee. Pupici !

E cumva cea noua, din Tatarasi ? Imi pare cunoscuta :-?

Cretzofolina13
10.01.2009, 21:52:54
E cumva cea noua, din Tatarasi ? Imi pare cunoscuta :-?

Da, la vale de FLUX. Acolo slujeste parintele Boboc.

aniscamaia
13.01.2009, 12:23:27
Miresici de 2009, v-ati cumparat bauturile pt nunta?
Ce bauturi puneti pe masa?
De unde le cumparati?

serena82
13.01.2009, 21:52:40
Am si eu o intrebare legata de nasi. Eu si iubi al meu am fi vrut ca nas un verisor de-al prietenului meu. Problema e ca acesta a fost botezat de tatal prietenului meu, iar cand i-am cerut sa ne fie nas a invocat faptul ca biserica nu-i permite acest lucru tocmai datorita faptului ca este finul tatalui prietenului meu.
Voi ce stiti de asta? Are cineva vre-un parinte preot ca sa-l intrebe si sa ma lamureasca si pe mine? Eu nu stiam de chestia asta. Faza e ca acei verisori au zis ca le-ar fi placut sa ne fie nasi daca ar fi putut si n-as vrea sa ratez cumva ocazia asta pt ca par persoane de treaba.

alibd
13.01.2009, 21:59:58
Am si eu o intrebare legata de nasi. Eu si iubi al meu am fi vrut ca nas un verisor de-al prietenului meu. Problema e ca acesta a fost botezat de tatal prietenului meu, iar cand i-am cerut sa ne fie nas a invocat faptul ca biserica nu-i permite acest lucru tocmai datorita faptului ca este finul tatalui prietenului meu.
Voi ce stiti de asta? Are cineva vre-un parinte preot ca sa-l intrebe si sa ma lamureasca si pe mine? Eu nu stiam de chestia asta. Faza e ca acei verisori au zis ca le-ar fi placut sa ne fie nasi daca ar fi putut si n-as vrea sa ratez cumva ocazia asta pt ca par persoane de treaba.

Pai, nu stiu daca ar fi vreo problema, eu una nu am auzit sa fie un impediment. Daca ne gandim si la faptul ca nasi ne pot fi si rude de gradul 1, atunci chiar nu mi se pare a fi o problema.
Poate mai cunosc fetele cazuri concrete.

mikutza
13.01.2009, 22:34:17

Cred ca cel mai bine intrebi un preot. Nici eu nu am auzit ca ar fi intezis dar s-ar putea sa fie o superstitie. Asta deja e altceva. :D

Nutu
14.01.2009, 18:20:09
Miresici de 2009, v-ati cumparat bauturile pt nunta?
Ce bauturi puneti pe masa?
De unde le cumparati? Noi nu le-am luat inca si vroiam sa le cumparam cam pe la Pasti din engross( vedem atunci care anume)! cred ca vom lua J&B pentru domni, martini bianco pentru doamne, bere fara alcool, vin si eventual coniac!

Cretzofolina13
14.01.2009, 19:02:45
Noi nu le-am luat inca si vroiam sa le cumparam cam pe la Pasti din engross( vedem atunci care anume)! cred ca vom lua J&B pentru domni, martini bianco pentru doamne, bere fara alcool, vin si eventual coniac!

J&B, Martini si coniac??

Noi nu stim ce sa luam dintre cele 2 categorii. Sunt in dilema. Multi mi-au spus sa dam whiskey la domni si martini la doamne, altii mi-au zis sa nu ne complicam cu atatea sticle si sa dam coniac pentru toata lumea. Plus ca nunta e in toiul verii si am un feeling ca se va bea muulta bere si suc decat vin sau tarie. Voi ce spuneti ?#-o

Nutu
14.01.2009, 19:18:57
Co
J&B, Martini si coniac??

Noi nu stim ce sa luam dintre cele 2 categorii. Sunt in dilema. Multi mi-au spus sa dam whiskey la domni si martini la doamne, altii mi-au zis sa nu ne complicam cu atatea sticle si sa dam coniac pentru toata lumea. Plus ca nunta e in toiul verii si am un feeling ca se va bea muulta bere si suc decat vin sau tarie. Voi ce spuneti ?#-o
Coniacul este cu semnul intrebarii la noi, mai precis cred ca maica-mea ar cam vrea coniac! Cred totusi ca pana la urma vom ramane la whisky si martini!

Cretzofolina13
14.01.2009, 20:06:11
Co
Coniacul este cu semnul intrebarii la noi, mai precis cred ca maica-mea ar cam vrea coniac! Cred totusi ca pana la urma vom ramane la whisky si martini!

Si a mea ar vrea dar nici noi nu stim. Sa vedem ce va iesi mai avantajos ca pret.:|

aniscamaia
14.01.2009, 20:59:38
Noi nu le-am luat inca si vroiam sa le cumparam cam pe la Pasti din engross( vedem atunci care anume)! cred ca vom lua J&B pentru domni, martini bianco pentru doamne, bere fara alcool, vin si eventual coniac!

De unde mai exact din engross? :)

Cretzofolina13
14.01.2009, 21:02:02
De unde mai exact din engross? :)

Din Siraj ? Avem si noi de gand sa trecem pe acolo.

Nutu
14.01.2009, 22:18:54
Din Siraj ? Avem si noi de gand sa trecem pe acolo.
Stiu din surse sigure ca multi comercianti din Siraj se aprovizioneaza din Selgros si Metro... asa ca...!

Nutu
14.01.2009, 22:22:15
De unde mai exact din engross? :) Pai sunt destule ...Metro, Megagold, Selgros...vom vedea cam ce oferte au pentru Pasti pentru ca de obicei in perioada sarbatorilor au promotii! Plus ca la o cantitate mai mare de bauturi cumparate poti solicita o reducere de pret!

ancutzika
15.01.2009, 09:03:33
si eu sustin .......sotul meu e sef pe bauturi la metro si majoritatea celor din siraj cumpara de la ei din metro:>

aniscamaia
15.01.2009, 09:16:21
Ms mult pt raspunsuri :* :* :* :* >:D< >:D<
Si eu tot la Metro ma gandeam, pt ca siu ca mai au promotii de genul 11 sticle + 1 gratis

Nutu
15.01.2009, 10:10:35
Ms mult pt raspunsuri :* :* :* :* >:D< >:D<
Si eu tot la Metro ma gandeam, pt ca siu ca mai au promotii de genul 11 sticle + 1 gratis Exact, sau nu stiu cate sticle plus 2 pahare gratis! Esential e sa studiezi piata in perioada sarbatorilor, ca am vazut ca si tu ai nunta in mai, deci nu e foarte mare graba!

Nutu
15.01.2009, 10:12:28
si eu sustin .......sotul meu e sef pe bauturi la metro si majoritatea celor din siraj cumpara de la ei din metro:>
Exact... clientii top de la selgros si metro sunt marea majoritate din siraj>-)

Hypnotized
16.01.2009, 17:31:04
eu zic ca merita incercat si la distribuitorii de bauturi din iasi gen Oted Lifeind etc. magazinul de bauturi alcoolice de langa fac Petre Andrei cred ca se aprovizioneaza de la oted ca am vazut de vreo cateva ori masina mare in fata. eu am banii de visichi da parca as mai astepta putin sa vad ce se mai intampla. oricum am timp destul pana in august.
sper sa nu ma ia cineva la 11m ptr reclama ca nu fac reclama.
am cautat topicul cu pahare pt miri dar nu il mai gasesc. in hala centrala la parter am vazut multe pahare inscriptionate cu tot felul de chestii. preturi sau alte info nu stiu dar daca e cineva interesat as putea sa stric o intrebare.
pe armeana putin mai sus de hala este un banner mare referitor la invitatii cele mai ieftine din iasi sau ceva de genul asta valabil doar pana la sfarsitul lunii. stiu ca e o firma care se ocupa de organizari evenimente.
am vrut doar sa mai informez fetele. nu fac reclama ^:)^

Nutu
17.01.2009, 10:37:11
eu zic ca merita incercat si la distribuitorii de bauturi din iasi gen Oted Lifeind etc. magazinul de bauturi alcoolice de langa fac Petre Andrei cred ca se aprovizioneaza de la oted ca am vazut de vreo cateva ori masina mare in fata. eu am banii de visichi da parca as mai astepta putin sa vad ce se mai intampla. oricum am timp destul pana in august.
sper sa nu ma ia cineva la 11m ptr reclama ca nu fac reclama.
am cautat topicul cu pahare pt miri dar nu il mai gasesc. in hala centrala la parter am vazut multe pahare inscriptionate cu tot felul de chestii. preturi sau alte info nu stiu dar daca e cineva interesat as putea sa stric o intrebare.
pe armeana putin mai sus de hala este un banner mare referitor la invitatii cele mai ieftine din iasi sau ceva de genul asta valabil doar pana la sfarsitul lunii. stiu ca e o firma care se ocupa de organizari evenimente.
am vrut doar sa mai informez fetele. nu fac reclama ^:)^Multumim de informatii, dupa parerea mea nici nu a sunat a reclama nimic din ceea ce ai spus!;-)

geany_m
17.01.2009, 19:36:13
noi am avut berea la terasa. nu la mese. daca este ff cald sa stii k merge si bere. acum depinde daca va surade ideea sau nu.
Si noi cred că vom avea bere la nuntă, cel mai probabil la dozator...Deși e luna mai, ne gândim că avem mulți invitați petrecăreți :D care se vor înfierbânta destul de tare și cred că o bere ar merge ca unsă ;))

anycka18
17.01.2009, 19:55:32
noi am avut berea la terasa. nu la mese. daca este ff cald sa stii k merge si bere. acum depinde daca va surade ideea sau nu.
Noi avem un meniu mai pretentios (sa zic asa) si nu stiu daca mege mancarea respectiva cu berea...Nu stiu la ce fel din meniul nostru s-ar potrivi berea. Ramane in "stand-by" subiectul:-?

Hypnotized
17.01.2009, 20:26:08
jack, absolut sau finlandia, martini, vin alb si cateva sticle vin rosu, bere la dozator si daca va fi posibil la restaurant ceva ceva pentru cocktailuri . eu vreau si o tequila :-"

stefania_a
17.01.2009, 21:52:04
Si noi cred că vom avea bere la nuntă, cel mai probabil la dozator...Deși e luna mai, ne gândim că avem mulți invitați petrecăreți :D care se vor înfierbânta destul de tare și cred că o bere ar merge ca unsă ;))

de asta am avut si noi...si din acelasi motiv am avut-o. dupa un dans, merge o bere rece.

stefania_a
17.01.2009, 21:53:26
Noi avem un meniu mai pretentios (sa zic asa) si nu stiu daca mege mancarea respectiva cu berea...Nu stiu la ce fel din meniul nostru s-ar potrivi berea. Ramane in "stand-by" subiectul:-?

la terasa, cand iese omul la aer, dupa dans, merge fff bine. mai ales k din cate vad ai nunta in iulie.acum na...fiecare cu gustul lui...

Nutu
18.01.2009, 09:37:38
Eu ma gandeam sa avem bere fara alcool pentru cei care sunt cu masina!

Hypnotized
18.01.2009, 09:44:37
in lunile calduroase merge berea. eu prefer la dozator decat la doza sau sticla pentru ca se incalzeste pe masa pana o beau eu.

stefania_a
18.01.2009, 09:57:30
Eu ma gandeam sa avem bere fara alcool pentru cei care sunt cu masina!

asta ar insemna sa pui undeva pe o masa, doze de bere si cu alcool si fara. si fiecare sa serveasca de care vrea. ceva de genul asta nu???? e buna ideea si cu berea fara alcool.

ralukaG
18.01.2009, 17:47:47
Anul trecut am fost la o nunta la Astoria. Am ramas complet dezamagita. Mancarea cam aiurea, practic am mancat numai peste. Decoratiunile nu mi-au placut deloc, plus ca aveam direct in fata numerotata masa..... Muzica sa zicem ca a fost cam prea tinereasca. Au avut dj si sincer parca eram la discoteca. Culmea discrepantei la o luna am fost la o nunta la dorohoi, la un restaurant destul de simplut dar a fost de 1000 de ori mai frumos si m-am simtit de 1000 de ori mai bine.

stefania_a
18.01.2009, 19:30:58
Anul trecut am fost la o nunta la Astoria. Am ramas complet dezamagita. Mancarea cam aiurea, practic am mancat numai peste. Decoratiunile nu mi-au placut deloc, plus ca aveam direct in fata numerotata masa..... Muzica sa zicem ca a fost cam prea tinereasca. Au avut dj si sincer parca eram la discoteca. Culmea discrepantei la o luna am fost la o nunta la dorohoi, la un restaurant destul de simplut dar a fost de 1000 de ori mai frumos si m-am simtit de 1000 de ori mai bine.

sa stii k uneori nu este suficient numai renumele restaurantului... caci dupa cum ati spus, ati fost la nunti la restaurante selecte si ati plecat nemultumite, iar la unele retsaurante mai putin selecte, au stat lucrurile fff bine.;))

Nutu
18.01.2009, 22:16:00
asta ar insemna sa pui undeva pe o masa, doze de bere si cu alcool si fara. si fiecare sa serveasca de care vrea. ceva de genul asta nu???? e buna ideea si cu berea fara alcool.Ma gandeam sa cumparam cateva baxuri de bere fara alcool, ma mai gandesc daca o sa luam si bere normala, si ospatarii sa intrebe cine doreste asa ceva...o fi bine asa?:-? Pe mese cred ca o sa fie vin, apa, suc, martini si whisky! Voi ce spuneti, taria se pune pe mese, sau servesc ospatarii?

Cretzofolina13
18.01.2009, 22:31:07
Ma gandeam sa cumparam cateva baxuri de bere fara alcool, ma mai gandesc daca o sa luam si bere normala, si ospatarii sa intrebe cine doreste asa ceva...o fi bine asa?:-? Pe mese cred ca o sa fie vin, apa, suc, martini si whisky! Voi ce spuneti, taria se pune pe mese, sau servesc ospatarii?

Din cate stiu servesc la pahare. Daca ai mai multe tipuri de tarie, te intreaba ce doresti.

O singura data am vazut la o nunta coniac in carafe micute si invitatii se serveau singuri.

aniscamaia
18.01.2009, 22:38:53
Ma gandeam sa cumparam cateva baxuri de bere fara alcool, ma mai gandesc daca o sa luam si bere normala, si ospatarii sa intrebe cine doreste asa ceva...o fi bine asa?:-? Pe mese cred ca o sa fie vin, apa, suc, martini si whisky! Voi ce spuneti, taria se pune pe mese, sau servesc ospatarii?

Eu cred ca am sa las sticle pe masa, pt ca mai sunt oameni mai "rusinosi" care nu merg sa-si ia de la ospatari.

Cretzofolina13
18.01.2009, 22:42:45
Eu cred ca am sa las sticle pe masa, pt ca mai sunt oameni mai "rusinosi" care nu merg sa-si ia de la ospatari.

Nu, nu. E de datoria ospatarilor sa intrebe invitatii ce mai doresc sa serveasca. Si daca lasi sticle pe masa, ma gandesc ca trebuie sa fie mai mici, nu?

aniscamaia
18.01.2009, 22:44:02
Nu, nu. E de datoria ospatarilor sa intrebe invitatii ce mai doresc sa serveasca. Si daca lasi sticle pe masa, ma gandesc ca trebuie sa fie mai mici, nu?

Pai o sa fie de 0,7 litri
Mie mi se pare mai corect sa stea pe masa

Cretzofolina13
18.01.2009, 22:46:19

Da, e o.k. Eu una nu ma stresez prea mult cu taria. Sunt convinsa ca in toiul verii vor sari toti la bere si sucuri si mai putin la tarie si vin. :-"

siana
18.01.2009, 22:57:31
Da, e o.k. Eu una nu ma stresez prea mult cu taria. Sunt convinsa ca in toiul verii vor sari toti la bere si sucuri si mai putin la tarie si vin. :-"
depinde cu ce sunt obisnuiti:)daca beau bere de obicei, oke, dar pot fi oameni care prefera mai mult taria

siana
18.01.2009, 22:58:59
si eu voi pune taria pe masa;)) am oameni care nu beau doar un singur pahar si de ce sa streseze chelnerii=))

Nutu
19.01.2009, 00:00:39
Si eu tot asa ma gandeam sa pun cate o sticla de whisky si una de martini pe masa! E bine la masa de 10 persoane?:-s

siana
19.01.2009, 00:11:51
Si eu tot asa ma gandeam sa pun cate o sticla de whisky si una de martini pe masa! E bine la masa de 10 persoane?:-s
cred ca da, si eu am sa pun o sticla de whisky pe masa..o sa am si de rezerva daca mai trebuie

Nutu
19.01.2009, 09:07:47
cred ca da, si eu am sa pun o sticla de whisky pe masa..o sa am si de rezerva daca mai trebuie Si noi o sa avem de rezerva cateva sticle...pana la urma cred ca o sa trebuiasca si cand o sa ma recupereze mirele:D