PDA

Versiunea completa : Miresici de Iasi (discutii despre organizarea nuntilor noastre)

Pagini : 1 2 3 4 5 [6] 7

CONT-INCHIS-035
22.10.2009, 13:00:21
o sa vez ce repede trece timpul..eu as fi vrut sa tina pana la 8..acum e decizia ta
Ai si tu dreptate. ;)) Eh, o sa mai vedem. :P

geany_m
22.10.2009, 15:43:40
Va mai intreb ceva... vi s-ar parea putin 3 feluri de mancare?
Noi am vrut tot 3 feluri initial, dar ca sa nu se gasesca cineva sa comenteze... :-" am pus 4 pana la urma. Iar diferenta nu a fost chiar semnificativa.

michelle20
22.10.2009, 16:08:56
Ce bine, ce bine. :D
eu am avut 3 datorita faptului ca a fost duminica nunta....si cum unii pleaca mai repede...era inutil sa am 4 feluri....

CONT-INCHIS-035
22.10.2009, 16:14:37
Noi am vrut tot 3 feluri initial, dar ca sa nu se gasesca cineva sa comenteze... :-" am pus 4 pana la urma. Iar diferenta nu a fost chiar semnificativa.
Pai am zis ca oricum (dupa un sondaj puternic) multa lume nu prea mananca ultimul fel, si decat sa imi dea la pachet sa o adun acasa, mai bine nu pun un al patrulea fel. Si oricum sunt destul de bogate felurile. :D Sa dea Dumnezeu sa fie bine.

CONT-INCHIS-035
22.10.2009, 16:16:22
eu am avut 3 datorita faptului ca a fost duminica nunta....si cum unii pleaca mai repede...era inutil sa am 4 feluri....
Eh, la mine e sambata, insa nu vreau sa ma lungesc foarte mult, deoarece as vrea sa fie (daca se poate) toata lumea la tort. Am fost la nunti unde la tort ramasesera 50% din invitati si parea sala asa de goala. LA dezgatit la fel, si am zis ca mai bine mai putin si mai scurt dar mai multa calitate, decat cantitate.

Butterfly87
22.10.2009, 16:51:21
Eh, la mine e sambata, insa nu vreau sa ma lungesc foarte mult, deoarece as vrea sa fie (daca se poate) toata lumea la tort. Am fost la nunti unde la tort ramasesera 50% din invitati si parea sala asa de goala. LA dezgatit la fel, si am zis ca mai bine mai putin si mai scurt dar mai multa calitate, decat cantitate.
da te-ai gandit bine si asa..dar cei kre vor sa fie alaturi de tine stau toata nunta..gandeste-te k o data in viata o faci si apoi sa nu regreti k s-a terminat prea repede:*

DrPAM
22.10.2009, 17:03:20
eu am avut sambata...am avut 4 feluri...si tot pe la 4 si ceva a plecat lumea...destul de devreme zic eu...oricum la ultimul fel am platit numai cate meniuri s-au pus pe masa...cei care au plecat nu au fost pusi la socoteala...daca era dupa mine vroiam sa tina muuuult tare:D...

CONT-INCHIS-035
22.10.2009, 17:17:21
da te-ai gandit bine si asa..dar cei kre vor sa fie alaturi de tine stau toata nunta..gandeste-te k o data in viata o faci si apoi sa nu regreti k s-a terminat prea repede:*

Tocmai asta e ideea, nu vreau ca cei dragi mie sa stea pana dimineata numai de dragul de a-mi face mie pe plac. Cum spunea si AnaM intr-un post mai vechi, cum ca la nunta fratelui ei a dormit o bucata de noapte. Uneori nu poti sa stai, nici eu nu sunt grozava in ceea ce priveste statul pana dimineata, plus ca nu vreau ca prietenii si rudele sa stea obositi si fara vlaga. E mai in regula sa se simta bine, si cine vrea sa prelungeasca nunta sa stea, voi sta si eu cu ei, dar totusi as vrea sa am niste amintiti placute cu toata lumea, cand ma uit pe fotografii sa vad ca sunt toti cei dragi mie la tort (de ex. am rude care nu stau bine cu sanatatea, nu le-as putea reprosa ca nu tin la mine daca nu stau pana dimineata). Asta depinde de conceptiile fiecarei persoane, cam asta e parerea mea. :*

CONT-INCHIS-035
22.10.2009, 17:19:00
eu am avut sambata...am avut 4 feluri...si tot pe la 4 si ceva a plecat lumea...destul de devreme zic eu...oricum la ultimul fel am platit numai cate meniuri s-au pus pe masa...cei care au plecat nu au fost pusi la socoteala...daca era dupa mine vroiam sa tina muuuult tare:D...

Uite la fratele meu a tinut pana aproape de 7, si sincer mie imi cadeau ochii in gura.

Butterfly87
22.10.2009, 17:22:12
Uite la fratele meu a tinut pana aproape de 7, si sincer mie imi cadeau ochii in gura.
ca invitat asa am patit si eu ..dar k mireasa nici nu stii cum trece noaptea..ai sa vezi:*

CONT-INCHIS-035
22.10.2009, 17:24:09
ca invitat asa am patit si eu ..dar k mireasa nici nu stii cum trece noaptea..ai sa vezi:*
Abia astept. ;))

DrPAM
22.10.2009, 17:30:55

asa e...eu una as mai fi stat cu mare placere...nici nu mi-am dat seama cand a trecut asa repede timpul...dar daca ma pun in locul invitatilor ora 4 si ceva chiar e ok sa se termine...nici eu nu rezist mai mult cand ma duc pe la nunti...

gabriela_rgh
22.10.2009, 20:31:25
asa e...eu una as mai fi stat cu mare placere...nici nu mi-am dat seama cand a trecut asa repede timpul...dar daca ma pun in locul invitatilor ora 4 si ceva chiar e ok sa se termine...nici eu nu rezist mai mult cand ma duc pe la nunti...

Ai mei invitati au rezistat eroic pana la 8 dimineata:))!Si a fost si duminica:).
Nu am inteles fenomenul dar m-am bucurat ca s-a intamplat asa:)!
Tot mi s-a parut ca a durat putin:))!

serena82
22.10.2009, 21:49:14
Abia astept. ;))
Si eu am avut 3 feluri de mancare de cate aproximativ 500 g fiecare si unii invitati mi-au zis ca a fost multa mancare. Eu cred ca sunt suficiente 3 feluri, atata timp cat sunt bogate. Meniul meu initial trebuia sa cuprinda 4 feluri, conform contractului, insa decat sa pun 3 chestii in farfurie si sa am 4 feluri, am preferat 3 feluri, dar bogate.

CONT-INCHIS-035
23.10.2009, 15:58:32
Si eu am avut 3 feluri de mancare de cate aproximativ 500 g fiecare si unii invitati mi-au zis ca a fost multa mancare. Eu cred ca sunt suficiente 3 feluri, atata timp cat sunt bogate. Meniul meu initial trebuia sa cuprinda 4 feluri, conform contractului, insa decat sa pun 3 chestii in farfurie si sa am 4 feluri, am preferat 3 feluri, dar bogate.
Exact asa am gandit si eu.
Azi sunt bucuroasa, am semnat contractul la restaurant. ;))

serena82
23.10.2009, 16:06:09
Exact asa am gandit si eu.
Azi sunt bucuroasa, am semnat contractul la restaurant. ;))
Felicitari! Ai rezolvat si la biserica? Daca vrei la cea din Copou trebuie sa mergi de pe acum sa faci rezervare ca sa ai ora dorita.

CONT-INCHIS-035
24.10.2009, 15:38:42
Felicitari! Ai rezolvat si la biserica? Daca vrei la cea din Copou trebuie sa mergi de pe acum sa faci rezervare ca sa ai ora dorita.
Multumesc mult. :*:*:*
Maine vrem sa mergem la biserica. Eu sper sa rezolvam cu ora.

Butterfly87
24.10.2009, 15:52:12
Multumesc mult. :*:*:*
Maine vrem sa mergem la biserica. Eu sper sa rezolvam cu ora.
multa bafta..sa ne zici ce rezolvi:*

CONT-INCHIS-035
24.10.2009, 16:01:38
multa bafta..sa ne zici ce rezolvi:*
Multumesc mult. O sa va zic. :*

CONT-INCHIS-035
25.10.2009, 16:31:49
Am fost astazi la biserica. Parintele a zis ca e in regula ziua de 11 septembrie dar ca sa mergem in ianuarie sa scrie in caiet caci inca nu s-a inceput caietul pt. 2010. Sper sa fie bine. ;))

Butterfly87
25.10.2009, 16:33:33
Am fost astazi la biserica. Parintele a zis ca e in regula ziua de 11 septembrie dar ca sa mergem in ianuarie sa scrie in caiet caci inca nu s-a inceput caietul pt. 2010. Sper sa fie bine. ;))
super..sa mergeti sa va noteze in ianuarie

CONT-INCHIS-035
25.10.2009, 16:55:59
super..sa mergeti sa va noteze in ianuarie
O sa mergem. ;)

serena82
25.10.2009, 19:27:52
Din pacate ati cam fost degeaba la biserica daca ati vorbit cu preotul doar. Si eu am patit acelasi lucru ca si tine anul trecut si noroc de site-ul asta si de Geany ca atunci cand am mai fost odata prin noiembrie nu mai aveam de ales decat intre doua ore, 16 sau 19. Credeam ca ai citit topicul dedicat acestei biserci, de asta nu ti-am zis nimic. Trebuie sa mergi sa vorbeasti cu dascalul, nu cu preotul. Dascalul e cel care face programarile. Daca mergi in ianuarie, sigur nu mai gasesti nici un loc. Mult succes si sa ne spui ce zice dascalul...sigur are caietul plin de programari pt 2010, cum a fost si anul trecut. Nu stiu daca preotul asta face anumit sau habar n-are de ceea ce se intampla in biserica aia, cert e ca trebuie sa mergi sa vorbesti cu dascalul si sa ai 100 lei a tine ca sa te scrie in caiet.

CONT-INCHIS-035
25.10.2009, 21:20:13
Din pacate ati cam fost degeaba la biserica daca ati vorbit cu preotul doar. Si eu am patit acelasi lucru ca si tine anul trecut si noroc de site-ul asta si de Geany ca atunci cand am mai fost odata prin noiembrie nu mai aveam de ales decat intre doua ore, 16 sau 19. Credeam ca ai citit topicul dedicat acestei biserci, de asta nu ti-am zis nimic. Trebuie sa mergi sa vorbeasti cu dascalul, nu cu preotul. Dascalul e cel care face programarile. Daca mergi in ianuarie, sigur nu mai gasesti nici un loc. Mult succes si sa ne spui ce zice dascalul...sigur are caietul plin de programari pt 2010, cum a fost si anul trecut. Nu stiu daca preotul asta face anumit sau habar n-are de ceea ce se intampla in biserica aia, cert e ca trebuie sa mergi sa vorbesti cu dascalul si sa ai 100 lei a tine ca sa te scrie in caiet.

Multumesc tare mult de sfat. Ma voi duce cu siguranta. Te pup.

CONT-INCHIS-035
25.10.2009, 21:22:10
Si a propos de acest topic, unde e? Am vazut unul numai cu Sf. Nicolae Domnesc.

stefania_a
25.10.2009, 21:26:50
Si a propos de acest topic, unde e? Am vazut unul numai cu Sf. Nicolae Domnesc.

cred k lce biserica aleg...nu stiu sigur

CONT-INCHIS-035
25.10.2009, 22:07:41
cred k lce biserica aleg...nu stiu sigur
Multumesc frumos. Am scotocit vreo jumatate de ora si am gasit discutia despre cate spunea serena. Oricum o sa ma interesez mai pe indelete.
Serena, tie de la Sf. Nicolae ti-au dat foaie cu toate ce trebuiesc facute? Sincer nu prea ma pricep la obiceiurile de genul ca trebuie aduse covoare...etc. Incep sa ma ingrozesc cate trebuiesc facute.

serena82
26.10.2009, 08:39:36
Multumesc frumos. Am scotocit vreo jumatate de ora si am gasit discutia despre cate spunea serena. Oricum o sa ma interesez mai pe indelete.
Serena, tie de la Sf. Nicolae ti-au dat foaie cu toate ce trebuiesc facute? Sincer nu prea ma pricep la obiceiurile de genul ca trebuie aduse covoare...etc. Incep sa ma ingrozesc cate trebuiesc facute.
In primul rand scuze ca te-am dezinformat cu privire la existenta unui topic dedicat acestei biserici...am confundat cu topicul dedicat bisericii de la Palat. Informatii despre biserica aceasta gasesti la topicul "ce biserica sa aleg", cum deja ai gasit. Mie nu mi-a zis nimeni de nici un covor, dar nici nu am intrebat preotul, oricum eu n-am avut si nu a fost nici o problema. Cred ca Geany a intrebat preotul daca nu ma insel si i-a spus sa faca cum vrea...dar nu stiu exact daca am retinut bine. Poti sa o intrebi direct pe ea sau sa te uiti in urma la topicul cu biserici...cred ca a scris acolo ceva legat de acest subiect.
Cand mergi sa te programezi vei primi o chitanta si pe spatele ei iti scrie dascalul ce trebuie sa aduci : 2 kg de ceara curata (asta inainte de nunta cu cateva zile) si sa mergeti sa va spovedi cu o zi inainte de nunta, atat.

CONT-INCHIS-035
26.10.2009, 08:55:12
In primul rand scuze ca te-am dezinformat cu privire la existenta unui topic dedicat acestei biserici...am confundat cu topicul dedicat bisericii de la Palat. Informatii despre biserica aceasta gasesti la topicul "ce biserica sa aleg", cum deja ai gasit. Mie nu mi-a zis nimeni de nici un covor, dar nici nu am intrebat preotul, oricum eu n-am avut si nu a fost nici o problema. Cred ca Geany a intrebat preotul daca nu ma insel si i-a spus sa faca cum vrea...dar nu stiu exact daca am retinut bine. Poti sa o intrebi direct pe ea sau sa te uiti in urma la topicul cu biserici...cred ca a scris acolo ceva legat de acest subiect.
Cand mergi sa te programezi vei primi o chitanta si pe spatele ei iti scrie dascalul ce trebuie sa aduci : 2 kg de ceara curata (asta inainte de nunta cu cateva zile) si sa mergeti sa va spovedi cu o zi inainte de nunta, atat.
Multumesc tare mult de detalii. Te pup.

Daphnne
26.10.2009, 09:47:22
fetelor voi v-ati gandit ce le luati cadou la nasi?
eu nu am nici o idee :((

CONT-INCHIS-035
26.10.2009, 10:04:31
fetelor voi v-ati gandit ce le luati cadou la nasi?
eu nu am nici o idee :((
Depinde de nasi. Tu ii cunosti cel mai bine. Cadourile variaza de la chestii utile in casa pana la tablouri, seturi de cristal, etc.

Daphnne
26.10.2009, 10:08:01
Depinde de nasi. Tu ii cunosti cel mai bine. Cadourile variaza de la chestii utile in casa pana la tablouri, seturi de cristal, etc.

ideea este ca au si de toate, nu cred sa le lipseasca ceva...
bine ca un set de cristal niciodata nu e in plus sau nu poate fi considerat un cadou urat... chiar uitasem de cristaluri...

CONT-INCHIS-035
26.10.2009, 10:09:05
bine ca un set de cristal niciodata nu e in plus sau nu poate fi considerat un cadou urat... chiar uitasem de cristaluri...
;)) Ma bucur daca am putut fi de folos.

Daphnne
26.10.2009, 10:38:27
;)) Ma bucur daca am putut fi de folos.

>:D< >:D< :*

Cretzofolina13
26.10.2009, 10:54:27

Mie ideea cu rama digitala mi-a placut mult. Asa am vrut si noi sa le luam dar era si scumpa una buna, cam 7-8 mil si parea prea mica.

Cristalurile de Bohemia sunt foarte frumoase. O sa gasiti voi ceva.:*

Daphnne
26.10.2009, 11:25:33
Mie ideea cu rama digitala mi-a placut mult. Asa am vrut si noi sa le luam dar era si scumpa una buna, cam 7-8 mil si parea prea mica.

Cristalurile de Bohemia sunt foarte frumoase. O sa gasiti voi ceva.:*

da, speram..oricum cu siguranta vom alege intre cristal de bohemia si rama foto digitala... altceva nu avem ce :) >:D<

CONT-INCHIS-035
26.10.2009, 20:20:58
da, speram..oricum cu siguranta vom alege intre cristal de bohemia si rama foto digitala... altceva nu avem ce :) >:D<
Oricum daca va cununa cu toata inima nu le vor pasa daca e un cadou mai scump sau mai modest, mai folositor sau mai putin. Eu asa cred.

adnada
27.10.2009, 09:52:07

unde se gasesc ramele astea foto digitale si ce stiu sa faca :D

Daphnne
27.10.2009, 10:07:46
unde se gasesc ramele astea foto digitale si ce stiu sa faca :D

la magazine gen altex, domo etc sau carrefour, metro... sunt pe baza de card si/sau memorie interna... cu ajutorul unui pc iti pui pozele pe acel card sau in memoria ramei si iti ruleaza pozele in permanenta :)

adnada
27.10.2009, 10:30:10
la magazine gen altex, domo etc sau carrefour, metro... sunt pe baza de card si/sau memorie interna... cu ajutorul unui pc iti pui pozele pe acel card sau in memoria ramei si iti ruleaza pozele in permanenta :)

waw... nu am stiut... desteapta inventie..... da cam scumpa dupa cum ziceti voi....... eu is disperata de poze .....hm... interesant... ms:*

Daphnne
27.10.2009, 12:02:34
waw... nu am stiut... desteapta inventie..... da cam scumpa dupa cum ziceti voi....... eu is disperata de poze .....hm... interesant... ms:*

cea mai ieftina e in jur de 200 ron, dar e dimensiunea mica, mica :(

brianna
30.10.2009, 13:25:20
sambata trecuta am avut nunta la o prietena de-a mea..cadou nasilor un fel de masuta din sticla..dar nu o masa obisnuita ...un fel de elefant mai mare cu trompa ridicata,ridicat in doua picioare,iar pe trompa si cap era asezata sticla aia mare ..gen placa de masa....nu stiu daca ati inteles,dar mie una chiar mi-a placut ideea

Daphnne
30.10.2009, 14:29:28
sambata trecuta am avut nunta la o prietena de-a mea..cadou nasilor un fel de masuta din sticla..dar nu o masa obisnuita ...un fel de elefant mai mare cu trompa ridicata,ridicat in doua picioare,iar pe trompa si cap era asezata sticla aia mare ..gen placa de masa....nu stiu daca ati inteles,dar mie una chiar mi-a placut ideea

e o idee interesanta,dar probabil stiau ca-si doreau ceva de genul nasii.. cred eu..

brianna
30.10.2009, 14:38:53
e o idee interesanta,dar probabil stiau ca-si doreau ceva de genul nasii.. cred eu..
nu..nasii au conditie materiala...si aveau de toate.asta era si ideea de fapt.ca ceva pt casa sa zic pahare,seturi, si chestii de genul,tot aveau .si au vrut sa fie ceva ingenios.acu ,normal ca fiecare isi doreste ceva anume.sunt multe chestii frumoase ,numai ca tre sa le gasesti:)si ideea cu rama e f buna.

CONT-INCHIS-035
16.01.2010, 13:45:37
Fetelor, am o maaare problema. ;)) Nu chiar atat de mare insa destul de incalcita:
-nunta o am pe 11 septembrie
-mai, iunie si iulie nu voi fi in tara
-cum sa fac sa dau invitatiile?
Mi se pare prea din scurt sa le dau cu doar o luna inainte, mi se pare prea din timp sa le dau in aprilie.
Voi ce spuneti?

Butterfly87
16.01.2010, 14:19:38
Fetelor, am o maaare problema. ;)) Nu chiar atat de mare insa destul de incalcita:
Mi se pare prea din scurt sa le dau cu doar o luna inainte, mi se pare prea din timp sa le dau in aprilie.
Voi ce spuneti?
eu le-as spune invitatilor problema si le-as da din aprilie...

mirela_mir
16.01.2010, 17:43:38
nu cred ca e tarziu sa le dai cand te intorci; oricum cred ca majoritatea stiu deja cand va avea loc evenimentul, totusi ca n-ar strica sa la faci invitatia telefonic si cand te intorci sa le dati impreuna invitatiile scrise

mihaelasimihai
16.01.2010, 18:03:30
Voi ce spuneti?

Buna Anmyo parerea mea e ca ar trebui sa le dai din aprilie, unii vor spune ca e prea devreme dar altii vor pune motiv ca le-ai dat prea din scurt si au altceva planuit. Noi suntem in aceasi situatie dar le dau inainte sa plec din tara, nu vreau sa aud chestii de genu ca "au si acu spui ca ai nunta cand mai ai o luna":)) adica intelegi tu ce vreau sa spun nu#:-S . Spor la pregatiri:*

marialia
16.01.2010, 18:07:44
Voi ce spuneti?
eu sunt de parere ca ar trebui data inainte..adica in aprilie...si cu o luna cand ai sa vi sau aproape de nunta suni si vezi care iti confirma venirea(mai nou asa se face, se suna cu 2 saptamani inainte pt a sti exact numarul meniurilor)

CONT-INCHIS-035
16.01.2010, 19:08:25
Si eu tind sa le dau in mare parte in aprilie. Sunt cateva persoane (profesori de la facultate) pe care vreau sa ii invit, insa nu ma pot duce dinainte sa le zic: vedeti ca noi ne casatorim, sa stiti dinainte. Si nici in august nu ma pot duce. Plus ca mi se pare destul de ok sa anunti omul dinainte, nu sunt adepta vesnicei zicale ca cine vrea sa vina, vine si daca il anunti cu o sapt inainte. Oamenii poate au alte nunti, botezuri planificate, poate nu au bani, etc. O sa ramana sa dam la o majoritate din aprilie si restul o sa e imparta mama cu Stefan. (o sa fie singurii in tara din ambele familii :)) ).

mihaelasimihai
16.01.2010, 19:23:04
Ai gasit si solutia....asa facem noi le dam inainte sa plecam la prietenii nostri si restul, adica fam. si nasii nostri, or sa le dea cand or sa creada ei de cuviinta sau cand or sa se intalneasca cu pers. respective...noi asa facem si credem ca e mai bn....iar cand o sa ne intoarcem in tara o sa sunam noi si o sa intrebam...da sau nu?!#:-S

CONT-INCHIS-035
16.01.2010, 19:24:08
Ai gasit si solutia....asa facem noi le dam inainte sa plecam la prietenii nostri si restul, adica fam. si nasii nostri, or sa le dea cand or sa creada ei de cuviinta sau cand or sa se intalneasca cu pers. respective...noi asa facem si credem ca e mai bn....iar cand o sa ne intoarcem in tara o sa sunam noi si o sa intrebam...da sau nu?!#:-S
Asa m-am gandit si eu. ;))

mihaelasimihai
16.01.2010, 19:39:29
Asa m-am gandit si eu. ;))

OFF TOPIC:D... cam pt. cate pers. ai dat avansul la restaurant?....noi am dat pt 100....desi cu siguranta vor fi peste cu 10-20 de pers...si cred ca am sa las asa...ca au ei o rezerva acolo:D ...ce zici???...ms:*

stefania_a
16.01.2010, 19:43:04
OFF TOPIC:D... cam pt. cate pers. ai dat avansul la restaurant?....noi am dat pt 100....desi cu siguranta vor fi peste cu 10-20 de pers...si cred ca am sa las asa...ca au ei o rezerva acolo:D ...ce zici???...ms:*

orice restaurant are rezerva pt 10-20 de pers...:-p

mihaelasimihai
16.01.2010, 19:45:31
orice restaurant are rezerva pt 10-20 de pers...:-p

mersic:*.......

CONT-INCHIS-035
16.01.2010, 19:47:25
Eu am dat avans pentru 60-70 persoane. Eu o sa am o nunta mai mica. Desi eu cred ca vor fi cam 90 pers, am vrut sa ma asigur avand in vedere ca va fi un an greu. :* Numarul final o sa-l dau cu o sapt inainte, ideea e ca proprietarul a zis ca atunci o sa aiba o rezerva pentru 5-10 pers.

stefania_a
16.01.2010, 19:48:43
Eu am dat avans pentru 60-70 persoane. Eu o sa am o nunta mai mica. Desi eu cred ca vor fi cam 90 pers, am vrut sa ma asigur avand in vedere ca va fi un an greu. :*

eu zic k e bine asa...cu toate k nu inteleg ceva: acum asa se procedeaza? tre sa dai avans pt asa mare numar de meniuri?
stiu k noi dadusem avans numai 15 mil....:-\

mihaelasimihai
16.01.2010, 19:52:19
Eu am dat avans pentru 60-70 persoane. Eu o sa am o nunta mai mica. Desi eu cred ca vor fi cam 90 pers, am vrut sa ma asigur avand in vedere ca va fi un an greu. :* Numarul final o sa-l dau cu o sapt inainte, ideea e ca proprietarul a zis ca atunci o sa aiba o rezerva pentru 5-10 pers.

asa e si cum ai zis si tu mai sus...ca nu intotdeauna e"cine vrea sa vina, vine"...sunt oameni care chiar nu isi pot permite chiar daca doresc sa fie alaturi de tine intr-un moment important din viata ta...de ex:neamurile parintilor mei care nu isi pot permite or sa zica...las ca mai are un copil si ma duc la urmatorul...sau ceva de genu:D ...spers sa nu fie asa:-SS ....doamne, am vise ca nu vine lumea la nunta si ca nu are cine sa imi faca parul sau ca nu imi gasesc rochia(furata):))....scuze de off topic:">

CONT-INCHIS-035
16.01.2010, 22:40:26
eu zic k e bine asa...cu toate k nu inteleg ceva: acum asa se procedeaza? tre sa dai avans pt asa mare numar de meniuri?
stiu k noi dadusem avans numai 15 mil....:-\
Nu avansul e in fct de nr de persoane. Dar daca de ex semnez contract pentru 90 pers si imi vin numai 80, o sa platesc diferenta de meniuri. Si de ce sa-mi sap groapa singura?
Bine, la unele restaurante se plateste avansul fct de nr de persoane. se ia cam 20-30% din suma finala totala.

CONT-INCHIS-035
16.01.2010, 22:42:11
asa e si cum ai zis si tu mai sus...ca nu intotdeauna e"cine vrea sa vina, vine"...sunt oameni care chiar nu isi pot permite chiar daca doresc sa fie alaturi de tine intr-un moment important din viata ta...de ex:neamurile parintilor mei care nu isi pot permite or sa zica...las ca mai are un copil si ma duc la urmatorul...sau ceva de genu:D ...spers sa nu fie asa:-SS ....doamne, am vise ca nu vine lumea la nunta si ca nu are cine sa imi faca parul sau ca nu imi gasesc rochia(furata):))....scuze de off topic:">
La mine de asta am pus nr mic deoarece majoritatea rudelor au fost la fratele meu. bine...parintii mei au fost la toate nuntile, si toti unchii mei au cate 2,3 copii, deci au fost la cateva nunti deoarece eu sunt cea mai mica dintre verii de pe tata. Dar cu toate astea, nu ma bazez ca va veni toata lumea, cei mai multi invitati ii am din prieteni, colegi etc. :*

ingeraszxw
16.01.2010, 23:03:44
La mine de asta am pus nr mic deoarece majoritatea rudelor au fost la fratele meu. bine...parintii mei au fost la toate nuntile, si toti unchii mei au cate 2,3 copii, deci au fost la cateva nunti deoarece eu sunt cea mai mica dintre verii de pe tata. Dar cu toate astea, nu ma bazez ca va veni toata lumea, cei mai multi invitati ii am din prieteni, colegi etc. :*

mie miau zis ca numarul cel mai important este cel care-l confirm inainte cu 1 sapt de nunta...si avansul dat..se va scadea din suma finala..

mihaelasimihai
16.01.2010, 23:18:14
Pt mine confirmatul asta e ca si cum nu e:D , adica stiu ca lumea nu o sa sune sa spuna "nu stiu daca venim" stiti ca se intampla cand ii suni tu si ii intrebi, mai sunt care spun asa, iar io ca sa sun si chiar sa insist in cazul in care nu mi-ar raspunde sau ar zice sun io maine si de fapt nu mai suna, nu imi place sa fiu "tiganca":"> . Nu stiu ce o sa fie...cred ca asta va fi treaba lui ginerica:> =))...hi hi hi

stefania_a
17.01.2010, 12:47:10
Pt mine confirmatul asta e ca si cum nu e:D , adica stiu ca lumea nu o sa sune sa spuna "nu stiu daca venim" stiti ca se intampla cand ii suni tu si ii intrebi, mai sunt care spun asa, iar io ca sa sun si chiar sa insist in cazul in care nu mi-ar raspunde sau ar zice sun io maine si de fapt nu mai suna, nu imi place sa fiu "tiganca":"> . Nu stiu ce o sa fie...cred ca asta va fi treaba lui ginerica:> =))...hi hi hi

mai bine "tiganca" decat sa platesti meniuri...mama mea toto asa zicea...k ea nu suna k ii este rusine...si cand a vazut k tocmai la cine nu se astepta a confirmat si unii ff apropiati nu au confirmat si-a dat semaa k a fost o treaba buna...asa k eu zic sa te agndesti un pic daca chiar iti doresti sa platesti niste meniuri in plus....

CONT-INCHIS-035
17.01.2010, 12:58:33
mai bine "tiganca" decat sa platesti meniuri...mama mea toto asa zicea...k ea nu suna k ii este rusine...si cand a vazut k tocmai la cine nu se astepta a confirmat si unii ff apropiati nu au confirmat si-a dat semaa k a fost o treaba buna...asa k eu zic sa te agndesti un pic daca chiar iti doresti sa platesti niste meniuri in plus....

:) Eu una nu vreau sa fac o afacere din nunta, vreau numai sa nu ies in pierdere. Si decat sa insist ca apoi sa nu stie omul ce motive sa mai gaseasca, mai bine ii invit, nu confirma, nu dau nr de meniuri la restaurant si cu asta basta. Sa se simta ei prost cand or veni (daca vin), nu sa ma simt eu stingher ca uite domnle astia au venit de gura mea. Daca nu-mi confirma, cu o sapt inainte o sa dau nr de meniuri exact cat mi-au confirmat si cu asta basta, ca nu degeaba am semnat contract pentru un nr destul de mic. Si nu spun asta ca vai sa nu sun eu ca sa nu ma vorbeasca lumea, e vb despre ce gandesc eu.

Eu sunt de acord cu tine.
Si sincer, vorba aia, cat ar fi roata de patrata, tot se va intoarce-odata. In cazul meu mereu a fost asa. Si daca nu au bunul simt macar sa sune sa spuna ca nu vin, sa fie sanatosi.

stefania_a
17.01.2010, 13:26:44
:) Eu una nu vreau sa fac o afacere din nunta, vreau numai sa nu ies in pierdere. Si decat sa insist ca apoi sa nu stie omul ce motive sa mai gaseasca, mai bine ii invit, nu confirma, nu dau nr de meniuri la restaurant si cu asta basta. Sa se simta ei prost cand or veni (daca vin), nu sa ma simt eu stingher ca uite domnle astia au venit de gura mea. Daca nu-mi confirma, cu o sapt inainte o sa dau nr de meniuri exact cat mi-au confirmat si cu asta basta, ca nu degeaba am semnat contract pentru un nr destul de mic. Si nu spun asta ca vai sa nu sun eu ca sa nu ma vorbeasca lumea, e vb despre ce gandesc eu.

Si sincer, vorba aia, cat ar fi roata de patrata, tot se va intoarce-odata. In cazul meu mereu a fost asa. Si daca nu au bunul simt macar sa sune sa spuna ca nu vin, sa fie sanatosi.

pai si la restaunrant de unde stii cate meniuri sa dai? k banuiesc k inainte cu o sapt o sa trebuiasca sa dai un nr de meniuri si banuiesc k nu iti convine sa platesti niste meniuri in plus pt k ai crezut k ai un nr de invitati si au venit cu mult mai putini...mie dintre toti invitatii numai 4 familii mi-au confirmat...adica m-au sunat din proprie initiativa...in acest caz cate meniuri trebuia sa dau la sala???? nu poti sti sigur cineva vine si cine nu...e bine sa suni...daca vezi k omul ezita sa dea un rasp clar inseamna k nu vine...am facut lucrul asta pt k nu am vrut sa aduc bani de acasa...si sa stii k am procedat fff bine k am avut multe surprizeeeeee....
dar pana la urma faci cum vrei....:-p

stefania_a
17.01.2010, 13:29:11

eu trebuia sa dau 8 meniuri daca am avut doar 4 confirmari din proprie initiativa? rudele au zis k de ce sa sune daca era clar k ei vin?!!! pai pt mine nu era asa clar...k din moment ce am spus k vreau confirmare si ei nu au dat nici un tel...cum puteam sa stiu cine vine si cine nu...??!!!!:-p
oricum o sa mai vb si inainte cu o sapt de nunta ta...si o sa vad cate confirmari ai din proprie initiativa....poate ai norocul sa primesti confirmari fara sa fii nevoita sa suni....:-p

CONT-INCHIS-035
17.01.2010, 14:19:50
eu trebuia sa dau 8 meniuri daca am avut doar 4 confirmari din proprie initiativa? rudele au zis k de ce sa sune daca era clar k ei vin?!!! pai pt mine nu era asa clar...k din moment ce am spus k vreau confirmare si ei nu au dat nici un tel...cum puteam sa stiu cine vine si cine nu...??!!!!:-p
oricum o sa mai vb si inainte cu o sapt de nunta ta...si o sa vad cate confirmari ai din proprie initiativa....poate ai norocul sa primesti confirmari fara sa fii nevoita sa suni....:-p
La nunta fratelui rudele mele care au venit, au confirmat inainte. Nu au sunat pe fratele meu ci pe ai mei. Dar tot confirmat se numeste. Cat despre prieteni si cunostinte, eu sper macar sa aiba bunul simt sa sune. Eu nu spun ca nu ai dreptate, dar in principiu sper sa nu fie nevoie sa sun eu.

mihaelasimihai
17.01.2010, 17:38:43
Salut fetili cochetili>:D< , i-a spuneti voi, de ex: am o verisoara care este plecata in cipru de 2 ani, timp in care a mai fost in tara de 2-3 ori, dar cand am invitato la nunta, bineinteles telefonic, mi-a zis ca " pune si tu 2 meniuri in plus ca poate o sa venim " :-? si io am fost la nunta la ea si nu mai pun ca e o verisoara de care am fost foarte apropiata pana fiecare sa aibe fam ei si sa luam drumuri straine. Acu stau si ma gandesc unu strain care nu are nici o obligatie(ex: prieteni, colegi de serv) ce o sa zica, daca un membru al fam. spune asa????!!!:( Am mai vb recent cu ea si i-am zis sa se gandeasca si sa imi zica sigur da sau nu....ca asa platesc cate 2+2+2 si asa mai departe pt toata lumea...in speranta ca vin si apoi sa nu vin.....si daca o sa fie NU din partea ei, poate o sa fiu putin dezamagita dar o sa imi treaca, asta este fiecare isi stie socoteala lui nu-i asa? Cred ca deja au inceput emotiile si grijile si nu mai zic "VISELE" alea:(...offf

stefania_a
17.01.2010, 17:48:51
Salut fetili cochetili>:D< , i-a spuneti voi, de ex: am o verisoara care este plecata in cipru de 2 ani, timp in care a mai fost in tara de 2-3 ori, dar cand am invitato la nunta, bineinteles telefonic, mi-a zis ca " pune si tu 2 meniuri in plus ca poate o sa venim " :-? si io am fost la nunta la ea si nu mai pun ca e o verisoara de care am fost foarte apropiata pana fiecare sa aibe fam ei si sa luam drumuri straine. Acu stau si ma gandesc unu strain care nu are nici o obligatie(ex: prieteni, colegi de serv) ce o sa zica, daca un membru al fam. spune asa????!!!:( Am mai vb recent cu ea si i-am zis sa se gandeasca si sa imi zica sigur da sau nu....ca asa platesc cate 2+2+2 si asa mai departe pt toata lumea...in speranta ca vin si apoi sa nu vin.....si daca o sa fie NU din partea ei, poate o sa fiu putin dezamagita dar o sa imi treaca, asta este fiecare isi stie socoteala lui nu-i asa? Cred ca deja au inceput emotiile si grijile si nu mai zic "VISELE" alea:(...offf

trebuie sa fii pregatita si sa nu te lasi dezamagita de unele refuzuri....vb din proprie experienta...uneori vin la nunta persoane la care nu te astepti si unii care ii ai aproape de sufletul tau nu vin...dar asta nu inseamna k fara ei noi nu trebuie sa ne bucuram de ziua nuntii noastre...k doar e o data in viata...oricum cred k nu ar trebui sa o pui la socoteala la meniu...eu nu i-am pus pe cei care nu mi-au dat un raspuns clar k vin...si chiar si asa am pus cu 10 meniuri mai putin pt k cei de la sala mi-au zis k au de unde sa imi faca rezerva....>:D<

CONT-INCHIS-035
17.01.2010, 18:01:10
Eu zic sa ii trimiti invitatia si sa astepti pana inainte de nunta. Si atunci cu 2, 3 sapt o mai intrebi. :*

mihaelasimihai
17.01.2010, 18:07:33
trebuie sa fii pregatita si sa nu te lasi dezamagita de unele refuzuri....vb din proprie experienta...uneori vin la nunta persoane la care nu te astepti si unii care ii ai aproape de sufletul tau nu vin...dar asta nu inseamna k fara ei noi nu trebuie sa ne bucuram de ziua nuntii noastre...k doar e o data in viata...oricum cred k nu ar trebui sa o pui la socoteala la meniu...eu nu i-am pus pe cei care nu mi-au dat un raspuns clar k vin...si chiar si asa am pus cu 10 meniuri mai putin pt k cei de la sala mi-au zis k au de unde sa imi faca rezerva....>:D<

asa e, nu cred ca o pun ... mama o zis din start ca nu( ca e verisoara de pe mama)....avem noi destiu oameni care sa ii punem, doar ca e putin trist asa, nu am surori si nici prietene de suflet, vroiam macar pe ea sa o am alaturi....dar mai am o alta verisoara care o sa vina si la care tin foarte mult deasemenea si stiu ca ea o sa ma sustina mult:)>:D< . Abia astept sa ajung acasa si sa merg la restaurant sa vad ce rezerve au ei si cum o sa aranjeze sala...mai am o luna si vinnnn:D !!!.. :*:*

mihaelasimihai
17.01.2010, 18:13:14
Eu zic sa ii trimiti invitatia si sa astepti pana inainte de nunta. Si atunci cu 2, 3 sapt o mai intrebi. :*

Planul meu este urmator....ea are nunta si la sora sotului ei pe 18 sept....si cred ca o sa vina si atunci daca o sa fiu in tara(sper sa fiu) o sa ii dau invitatia si sa o sa vad daca o sa vina sau nu:D....numai sa vina ea la nunta la cumnata ei:-<

mihaelasimihai
17.01.2010, 18:15:41
E dificil cu rudele astea...cel putin pt mine, poate la voi e altfel...mai am pana la nunta si sper sa am puterea sa le fac pe toate....ca noi singurei facem tot si cu putin ajutor din partea nasilor nostri. Va doresc toata rabdarea din lume :*

dchelaru
17.01.2010, 18:33:21
Eu am facut la Ramada. Am fost incantata si de serviciile oferite. Am facut o alegere buna.Toti invitatii au avut doar cuvinte de lauda. :)

CONT-INCHIS-035
17.01.2010, 18:36:16
Eu am facut la Ramada. Am fost incantata si de serviciile oferite. Am facut o alegere buna.Toti invitatii au avut doar cuvinte de lauda. :)
buna, m-am uitat la poza ce ai postat-o la primul mesaj.
Ai fost superba si rochita la fel.
Felicitari!

ingeraszxw
17.01.2010, 21:28:01
E dificil cu rudele astea...cel putin pt mine, poate la voi e altfel...mai am pana la nunta si sper sa am puterea sa le fac pe toate....ca noi singurei facem tot si cu putin ajutor din partea nasilor nostri. Va doresc toata rabdarea din lume :*

e cam greu intr-adevar cu confirmarile astea...insa...decat sa punem banii din buzunar..eu prefer sai sun inainte de a da numarul de inviatii...
oricum cand vom da invitatiile o sa fac un pic de polologhie...cu "afirmativ-negativ..blabla..nu vreau sa platesc in plus....."
si de principiu eu mi-am facut o lista care ar fi datorii.care vor avea nevoie in viitorul apropiat si posibili invitati...am auzit la multi ca au avut mari surprize...de aceea cred ca nici la mine nu o sa fie vreo exceptie.....insa sa speram ca va fii bineee

dyana1900
17.01.2010, 22:24:38

buna si pe mine ma intereseaza restaurante pt 60-70 de persoane poti sa imi spui la ce restaurant faci sau care au fost optiunile tale in legatura cu restaurantele ms mult de tot

mihaelasimihai
17.01.2010, 23:46:10
e cam greu intr-adevar cu confirmarile astea...insa...decat sa punem banii din buzunar..eu prefer sai sun inainte de a da numarul de inviatii...
oricum cand vom da invitatiile o sa fac un pic de polologhie...cu "afirmativ-negativ..blabla..nu vreau sa platesc in plus....."
si de principiu eu mi-am facut o lista care ar fi datorii.care vor avea nevoie in viitorul apropiat si posibili invitati...am auzit la multi ca au avut mari surprize...de aceea cred ca nici la mine nu o sa fie vreo exceptie.....insa sa speram ca va fii bineee

bani din buzunar oricum punem...dar inainte sa se termine nunta nu?;-) ca apoi cred ca toata lumea stie ca cei care se casatoresc si au un banut in plus iesit la nunta vor sa inceapa o viata de familie poate intr-un camin nou sau poate cu unele electrocasnice noi, tocmai de aia se numeste dar de nunta banutii astia nu?...io asa gandesc...la multe nunti la care am fost(rude, prieteni, colegi de serv, vecini) am dat mai mult de cat a fost meniu si alte cheltuieli, tocmai ca ei sa se bucure de banutii aia....deci "datori sau nedatori" cei care imi vor face surprize vor avea respectul meritat din partea mea.>:D< :*

CONT-INCHIS-035
18.01.2010, 09:17:22
buna si pe mine ma intereseaza restaurante pt 60-70 de persoane poti sa imi spui la ce restaurant faci sau care au fost optiunile tale in legatura cu restaurantele ms mult de tot
Salut, eu fac nunta la Aristocrat, la bucium.
Optiunile mele au fost: Unirea-Panoramic, Pinocchio, Hanul Dacilor, Plopii fara sot, Hotel Dorobanti (ala e pentru 60 pers, mai multi incap dar inghesuiti), Majestic... daca imi mai amintesc iti spun.
Din lista de mai sus cel mai mult m-ar fi incantat primele trei.
Spor la cautari. Te pup.

dyana1900
19.01.2010, 22:01:34
Salut, eu fac nunta la Aristocrat, la bucium.
Optiunile mele au fost: Unirea-Panoramic, Pinocchio, Hanul Dacilor, Plopii fara sot, Hotel Dorobanti (ala e pentru 60 pers, mai multi incap dar inghesuiti), Majestic... daca imi mai amintesc iti spun.
Din lista de mai sus cel mai mult m-ar fi incantat primele trei.
Spor la cautari. Te pup.

ms mult de info si tie mult spor la pregariri

CONT-INCHIS-035
20.01.2010, 09:26:27
ms mult de info si tie mult spor la pregariri
Multumesc frumos.
Sa ne anunti ce-ati hotarat. :*

CONT-INCHIS-046
28.01.2010, 10:23:10
Buna fetelor, am urmarit discutia voastra legata de invitati, in special care nu confirma. la noi la restaurant trebuie sa confirmam cu 2-3 zile inainte dar mai pot exista mici modificari si pentru ziua nuntii, dimineata devreme. asta banuiesc ca depinde de restaurant. dar indiferent cu cat timp inainte(nu cred ca poate fi mai mult de 1 sapt) oamenii respectivi stiu daca vin sau nu. nu cred ca cineva se gandeste peste noapte daca vin sau nu. si trebuie insistat. daca nu suna ei sunati voi. pentru ca nu e imporant numai cate meniuri dati ci inclusiv cum asejati mesenii. pentru ca oamenii stau dupa preferinte si daca nu ii asezi tu incep sa migreze de la o masa la alta. asa ca.... cu cel mai mult bun simt insistati sa va dea un raspuns ferm. si daca cineva vine in plus oricum cei de la restaurant vor fi pregatiti cu minim 10 meniuri in plus in caz de necesitate majora:)) (doar voi platiti)

marialia
07.02.2010, 11:04:47
buna fetelor am citit si eu ce s-a mai vb pe aici, si va pot spune ca sunt situatii cand rudele si cei mai apropiati prieteni confirma ca vine si la sfarsit surpriza nuss sau sunt persoane cu am fost in cazul fratelui meu care nu am venit spunand lui mama ca mai are 2 fete:))) da eu la nunta nu i-am chemat si nici nu ma mai bazez pe rude...cel mai bine e sa insistati cu confirmarea...sunt si cazuri cand vin si persoane care nu am confirmat dar au venit

CONT-INCHIS-035
07.02.2010, 11:12:54
buna fetelor am citit si eu ce s-a mai vb pe aici, si va pot spune ca sunt situatii cand rudele si cei mai apropiati prieteni confirma ca vine si la sfarsit surpriza nuss sau sunt persoane cu am fost in cazul fratelui meu care nu am venit spunand lui mama ca mai are 2 fete:))) da eu la nunta nu i-am chemat si nici nu ma mai bazez pe rude...cel mai bine e sa insistati cu confirmarea...sunt si cazuri cand vin si persoane care nu am confirmat dar au venit
Da si eu am avut cativa veri care la nunta fratelui meu au zis că vor veni la mine. :)) Pe mine mă enervează ideea asta de nuntă=obligație, de asta am hotărât să facem nuntă mică. Ca rude chem pe frații părinților, și verii de gradul 1. Atât. În rest mulți invitați sunt prieteni, colegi foști colegi de liceu/facultate. :D Sper să iasă bine.

Smart
07.02.2010, 15:37:58
Intr-adevar lumea nu prea e invatata cu confirmarile, desi se practica de ceva ani. La nunta mea mi-au confirmat numai jumatate, si au venit 3 sferturi din invitati. A fost ok, cu mancarea nu au fost probleme deoarece noi am facut la cort, am avut bucatari angajati sa ne faca mancarea. Dar a fost aiurea cu locurile, deoarece nu eram pregatiti. :)

alyya
07.02.2010, 16:04:28
Buna miresici.asa e,la noi nu se obisnuieste sa se confirme.la mine au confirmat doar 2 cupluri si culmea culmelor a fost k au fost singurii care nu au ajuns.in rest pe toti pe care i-am invitat au zis k ca in mare vin,dar o sa sune,nu au sunat,dar au venit toti plus vreo 15 perechi in plus:D afost cam greu k nu eram pregatiti pentru atatia,dar s-au mai adus mese,si s-a rezolvat.

Smart
07.02.2010, 16:15:51
Asa e, se rezolva de obicei, dar e stanjenitor atunci pe moment cand oamenii stau in picioare. Eu stiu cum a fost la mine, dar a fost frumos pana la urma si oamenii au inteles.

alyya
07.02.2010, 16:29:36
Asa e,si cam toti au ajuns odata.noroc cu chelnerii care s-au miscat f redepe si au pus mesele si nu au stat invitatii mai mult de cateva min in picioare.

CONT-INCHIS-035
07.02.2010, 16:47:52
Asa e,si cam toti au ajuns odata.noroc cu chelnerii care s-au miscat f redepe si au pus mesele si nu au stat invitatii mai mult de cateva min in picioare.
Bine ca ai avut unde sa-i asezi. :)

alyya
07.02.2010, 17:45:49
Bine ca ai avut unde sa-i asezi. :)

Da,am avut noroc,sala era mare si a fost loc unde sa se mai puna niste mese.:)

gianina_n_is
08.02.2010, 11:42:41
Fetele...help!
Mai am 3 luni pana la nunta si nu stiu de ce sa ma mai apuc ca sa-mi iasa totul bine si sa nu las nimic pe ultima suta de metri.
Am facut asa:
- am stabilit cu cei de la restaurant (meniul nu e gata finalizat, am ales noi o varianta, dar am zis sa facem o degustare inainte, poate mai schimbam ceva),
- am stabilit biserica (tre' sa mai vb cu cei din cor...a zis si preotul ca vb, dar tre sa discutam si noi)
- avem formatie (tre' sa mai discutam despre muzica, in special despre valsul nostru)
- avem nasi (nasii ii avem de cand am ales restaurantul :P )
- am vb cu o tipa sa ne faca aranjamentele florale (restaurantul are huse, nu ne mai trebuie decat aranjamentele florale)
- avem o echipa foto-video
- o sa facem marturii foto
- mi-am luat rochita, m-am programat pt mici modificari cu o luna inainte de nunta
- ne-am luat verighetele
- am cumparat bautura (alcoolica, tre sa mai luam apa si sucuri)
- ne-am apucat de facut invitatiile (le facem singuri, si pana la sfarsitul lunii vor fi gata)
- mi-am cumparat pahare de sampanie sa le impodobesc eu (pt miri)

Cam asta e...tre sa-mi mai aleg voalul (stiu ca-l plateste nasa, tre sa mi-l aleg potrivit cu rochita), pantofii si cercelusii, tre sa ma programez la un salon pt coafura, machiaj etc, tre sa cautam costum pt mire, pantofi etc, si...in curand o sa facem (tot noi) cardurile de masa, meniurile, casuta de dar si cosuletele pt petale si flori, si o sa cautam cadou pt nasi.
Altceva...?! Ce mai e de facut? Ce-mi scapa?

Butterfly87
08.02.2010, 11:44:26
Fetele...help!
Mai am 3 luni pana la nunta si nu stiu de ce sa ma mai apuc ca sa-mi iasa totul bine si sa nu las nimic pe ultima suta de metri.
Am facut asa:
- am stabilit cu cei de la restaurant (meniul nu e gata finalizat, am ales noi o varianta, dar am zis sa facem o degustare inainte, poate mai schimbam ceva),
- am stabilit biserica (tre' sa mai vb cu cei din cor...a zis si preotul ca vb, dar tre sa discutam si noi)
- avem formatie (tre' sa mai discutam despre muzica, in special despre valsul nostru)
- am vb cu o tipa sa ne faca aranjamentele florale (restaurantul are huse, nu ne mai trebuie decat aranjamentele florale)
- mi-am luat rochita, m-am programat pt mici modificari cu o luna inainte de nunta
- ne-am luat verighetele
- ne-am apucat de facut invitatiile (le facem singuri, si pana la sfarsitul lunii vor fi gata)

Cam asta e...tre sa-mi mai aleg voalul (stiu ca-l plateste nasa, tre sa mi-l aleg potrivit cu rochita), pantofii si cercelusii, tre sa ma programez la un salon pt coafura, machiaj etc, tre sa cautam costum pt mire, pantofi etc, si...in curand o sa facem (tot noi) cardurile de masa, meniurile, casuta de dar si cosuletele pt petale si flori, si o sa cautam cadou pt nasi.
eu zic ca momentam sunteti ok cu programul.......... la finalul lunii dati si invitatiile nu"?si apoi nu cred k mai ai ceva extraordinar de facut...pana aproape de nunta..bafta la pregatiri

Hypnotized
08.02.2010, 12:07:02
Fetele...help!

Am facut asa:
- ne-am luat verighetele

de ce trebuie sa il plateasca nasa? unde scrie ca trebuie sa il plateasca nasa? daca tu iti alegi un voal de 500 de euro nasa cu ce e vinovata? si daca tot il plateste nasa de ce nu ar alege ea ce voal ii place ei si tu sa il porti indiferent daca iti place sau nu!?
hai mai fetelor chiar asa??? #-o

andrelutza_2010
08.02.2010, 12:14:06
de ce trebuie sa il plateasca nasa? unde scrie ca trebuie sa il plateasca nasa? daca tu iti alegi un voal de 500 de euro nasa cu ce e vinovata? si daca tot il plateste nasa de ce nu ar alege ea ce voal ii place ei si tu sa il porti indiferent daca iti place sau nu!?

Eu mi-am luat singura de care am vrut eu .. >:)

Hypnotized
08.02.2010, 12:17:43
Eu mi-am luat singura de care am vrut eu .. >:)
pai asa si trebuie ... si ca sa nu se simta nasa jignita ca nu contribuie cu nimic, poti sa ii spui o suma simbolica. cel putin eu asa am facut. pentru ca nu mi se pare normal sa imi plateasca cineva mofturile... pentru ca trebuie, ca este nasa!

CONT-INCHIS-035
08.02.2010, 12:19:33
pai asa si trebuie ... si ca sa nu se simta nasa jignita ca nu contribuie cu nimic, poti sa ii spui o suma simbolica. cel putin eu asa am facut. pentru ca nu mi se pare normal sa imi plateasca cineva mofturile... pentru ca trebuie, ca este nasa!
Te sustin la faza cu nasii. De fapt sustin cauza, asa cum am facut-o si la alte topicuri. :D

roxienea
08.02.2010, 13:28:26
Mai, nu va mai luati de ea degeaba....fata a zis "stiu ca-l plateste nasa" , nu ca "trebuie..."....Poate asa au stabilit ele, poate nasa e dispusa sa dea si "500 de euro",nu avem de unde sa stim...De exemplu mie nu mi l-a platit nasa, dar mi-a cumparat palaria pt dezgatit, ca asa a vrut si eu nu am putut sa o refuz.

Cretzofolina13
08.02.2010, 13:30:10
Cu nasa asa e traditia: sa cumpere voalul si palaria pentru dezgatit. Acum, ramane la posibilitatea fiecaruia sa se inteleaga cine si ce cumpara.;;)

gianina_n_is
08.02.2010, 14:54:55
Aoleu, da nu sariti pe mine.
Nasa mea e destul de traditionalista, si vrea sa ne tinem de obiceiurile de genul asta. Nici eu nu sunt de-acord ca nasii sa suporte mofturile noastre, de ex. o sa avem cor la biserica pe care o sa-l platim noi, nu nasii (ca e moftul nostru). Si in nici un caz nu o sa-mi iau eu voal de 500 de euro....sau daca asa as gasi, nici nu ma gandesc s-o pun pe nasa sa mi-l plateasca...
Oricum, eu am discutat cu ea si chiar ea mi-a zis sa-mi aleg eu voalul si sa mi-l iau, ca mi-l plateste ea pe urma (ea are bebe mic si nu poate sa mearga cu mine), la fel a procedat si ea la randul ei cand a fost mireasa.
Stai linistita, ca eu merg pe principiul "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face", si nici mie nu mi-ar conveni sa platesc sute de euro pe un voal...

auradana
09.02.2010, 13:23:45
Fetele...help!
Am facut asa:
- ne-am luat verighetele

la ce restaurant e nunta? te intreb pt ca ai scris ca are huse si as vrea sa vad cum arata.

gabriela_rgh
09.02.2010, 16:58:58
Si mie mi-a platit nasa voalul:))!
Cred ca depinde si de ce isi doreste nasa..la noi nu s-a pus problema...ea si-a dorit sa il cumpere si eu nu am sarit calul:))!

gianina_n_is
10.02.2010, 17:16:10
la ce restaurant e nunta? te intreb pt ca ai scris ca are huse si as vrea sa vad cum arata.
Am scris in dreapta sus...Restaurantul Agatha...au si pagina pe net.

michellenne
11.02.2010, 13:34:26
eu zic ca momentam sunteti ok cu programul.......... la finalul lunii dati si invitatiile nu"?si apoi nu cred k mai ai ceva extraordinar de facut...pana aproape de nunta..bafta la pregatiri
Buna . zi-mi si mie cine e fotograful tau daca se poate sau trimite-mi pe PM informatii despre el ca as fi interesata de marturii ca ale tale..suna super.
Multumesc!

michellenne
11.02.2010, 13:35:08
Fetele...help!
Am facut asa:
- ne-am luat verighetele

Buna . zi-mi si mie cine e fotograful tau daca se poate sau trimite-mi pe PM informatii despre el ca as fi interesata de marturii ca ale tale..suna super.
Multumesc!

michellenne
11.02.2010, 13:35:53
Multumesc!

scuze :) am gresit directia:)

CONT-INCHIS-035
11.02.2010, 14:02:48
Sa stii ca acum cam orice fotograf iti poate face acest tip de marturii. Pretul acestora depinde de numarul lor, si se incadreaza intre 3-6 ron. Tu poti sa-ti cauti un fotograf, dupa gusturile tale, si sa il intrebi sa-ti faca acest lucru. Nu cred ca te-ar refuza. Ideal este sa fie un alt fotograf, eu daca voi face acest stil de marturii voi apela la un al doilea fotograf, de asta ar fi putin mai scumpe marturiile.

Hypnotized
11.02.2010, 14:23:48
Si mie mi-a platit nasa voalul:))!
Cred ca depinde si de ce isi doreste nasa..la noi nu s-a pus problema...ea si-a dorit sa il cumpere si eu nu am sarit calul:))!
si mie mi l-a platit. si lumanarile si buchetul. ideea era ca sunt mirese care considera ca nasa TREBUIE sa plateasca aceste lucruri ca asa e traditia. eu inteleg si traditia asta dar pana la o anumita limita. pentru ca stim toate ca sunt preturi exorbitante la unele servicii si produse legate de nunta. iar ele nasele au avut nunta acum cativa ani si nu isi pot imagina ca un buchet si o pereche de lumanari pot costa si 12 milioane si un voal poate costa peste 500 de euro. si eu cand am fost nasa am vrut sa le platesc eu. pentru ca altcineva a facut asta pentru mine si pentru ca asa e traditia si fina mea tine la traditii. si nu numai ca le-am platit eu chiar le-am facut eu buchetul si lumanarile. si a apreciat lucrul asta si m-am simtit si eu bine.
PS ma aprind pentru ca am auzit pe cineva spunand ca daca tot le plateste nasa poate sa le aleaga mai scumpe. L-)

gabriela_rgh
11.02.2010, 17:05:50
si mie mi l-a platit. si lumanarile si buchetul. ideea era ca sunt mirese care considera ca nasa TREBUIE sa plateasca aceste lucruri ca asa e traditia. eu inteleg si traditia asta dar pana la o anumita limita. pentru ca stim toate ca sunt preturi exorbitante la unele servicii si produse legate de nunta. iar ele nasele au avut nunta acum cativa ani si nu isi pot imagina ca un buchet si o pereche de lumanari pot costa si 12 milioane si un voal poate costa peste 500 de euro. si eu cand am fost nasa am vrut sa le platesc eu. pentru ca altcineva a facut asta pentru mine si pentru ca asa e traditia si fina mea tine la traditii. si nu numai ca le-am platit eu chiar le-am facut eu buchetul si lumanarile. si a apreciat lucrul asta si m-am simtit si eu bine.
PS ma aprind pentru ca am auzit pe cineva spunand ca daca tot le plateste nasa poate sa le aleaga mai scumpe. L-)
Priceput!:)
Si eu tot acolo bateam..la a nu sari calul....de asta am citat mesajul scris de tine!>:D< >:D< >:D< >:D<

ingeraszxw
11.02.2010, 17:19:55
Sa stii ca acum cam orice fotograf iti poate face acest tip de marturii. Pretul acestora depinde de numarul lor, si se incadreaza intre 3-6 ron. Tu poti sa-ti cauti un fotograf, dupa gusturile tale, si sa il intrebi sa-ti faca acest lucru. Nu cred ca te-ar refuza. Ideal este sa fie un alt fotograf, eu daca voi face acest stil de marturii voi apela la un al doilea fotograf, de asta ar fi putin mai scumpe marturiile.

la ce va referiti cu marturi...la nunta...fotograf..
adica se fac poze pe loc mireasa mirele si perechea ...si aia e marturia?

zumby
11.02.2010, 17:38:58
foarte frumoasa e sala de la club m din podul de piatra iar mancarea absolut delicioasa fara pacaleli de alea sdi e si foarte multa poti incerca si acolo e f dragut eu am fost la 2 nunti acolo

CONT-INCHIS-035
11.02.2010, 19:32:38
la ce va referiti cu marturi...la nunta...fotograf..
adica se fac poze pe loc mireasa mirele si perechea ...si aia e marturia?
Exact. ;)) Le listeaza tot in noaptea aia si la plecare le dai invitatilor.

stefania_a
11.02.2010, 20:40:32
Exact. ;)) Le listeaza tot in noaptea aia si la plecare le dai invitatilor.

asa am primit noi sambata la nunta...intreresanta ideea si o amintire frumoasa...numai k ia mult din timp...mai ales daca ai multi invitati:D

geany_m
11.02.2010, 23:26:39
asa am primit noi sambata la nunta...intreresanta ideea si o amintire frumoasa...numai k ia mult din timp...mai ales daca ai multi invitati:D
Si eu m-am invartit o bucata din noaptea nuntii printre mese sa-i gasesc pe invitati ca sa le dau pozele;))

crisutza84
22.02.2010, 20:11:59
buna miresici,
asa vreau sa fac si io, sa dau in loc de marturii, fotografii...deja am vb cu fotografii...e si frumos si mai elegant decat sa pui ceva pe masa care bineinteles va fi lasat akolo de catre unii nuntasi, cum s-a mai intamplat...io am sa dau pozele cand pleaca nuntasii, sau am sa o rog pe sora mea sa le inmaneze, am sa ma mai gandesc la aspectul asta....

miresica_2009
25.02.2010, 22:27:31
buna miresici,
asa vreau sa fac si io, sa dau in loc de marturii, fotografii...deja am vb cu fotografii...e si frumos si mai elegant decat sa pui ceva pe masa care bineinteles va fi lasat akolo de catre unii nuntasi, cum s-a mai intamplat...io am sa dau pozele cand pleaca nuntasii, sau am sa o rog pe sora mea sa le inmaneze, am sa ma mai gandesc la aspectul asta....
e o idee faina sa stii, si noi am avut si mai ales ca la noi a fost o nunta micuta nu a fost greu sa le impartim. Sa stii ca e de efect, toata lumea a fost incantata ca pleaca cu fotografie de la nunta;-) ;-)

paula15
12.03.2010, 16:07:30
buna miresici,

si noi am primit la o nunta astfel de fotografii, dar le-am primit in timpul nuntii, la vreo 2 ore dupa ce am venit, iar de acest aspect se ocupa chiar fotograful.
chiar mi-a placut gestul
ma gandesc si eu la genul asta de marturii, insa mi s-ar parea destul de incomod sa le dau la sfarsit, sa caut printre fotografii in timp ce oamenii stau la usa si vor sa plece. cred ca e mai usor de impartit in timpul petrecerii (chiar de nuntasi, rude etc.)

ingeraszxw
12.03.2010, 18:53:13
si noi am primit la o nunta astfel de fotografii, dar le-am primit in timpul nuntii, la vreo 2 ore dupa ce am venit, iar de acest aspect se ocupa chiar fotograful.
chiar mi-a placut gestul
ma gandesc si eu la genul asta de marturii, insa mi s-ar parea destul de incomod sa le dau la sfarsit, sa caut printre fotografii in timp ce oamenii stau la usa si vor sa plece. cred ca e mai usor de impartit in timpul petrecerii (chiar de nuntasi, rude etc.)

insa pt astfel de poze cum se procedeaza?trebuie fotograful sa aiba un aparat special nu?sau unde vor fi scoase pozele respective?

geany_m
12.03.2010, 21:26:00
insa pt astfel de poze cum se procedeaza?trebuie fotograful sa aiba un aparat special nu?sau unde vor fi scoase pozele respective?
In cazul meu, le-a scos fotograful chiar in sala, avea un dispozitiv special si ieseau "pe banda":D

gianina_n_is
13.03.2010, 09:03:07
In cazul meu, le-a scos fotograful chiar in sala, avea un dispozitiv special si ieseau "pe banda":D

De curiozitate, cam cat a costat o astfel de marturie? Si a fost oferita asa, sau a fost pusa in vreun suport? (gen plic, sau carton etc.)

CONT-INCHIS-035
13.03.2010, 10:20:47
De curiozitate, cam cat a costat o astfel de marturie? Si a fost oferita asa, sau a fost pusa in vreun suport? (gen plic, sau carton etc.)
De obicei aceste mărturii costă între 3 și 5 lei.

ancutzzat
13.03.2010, 12:36:22
buna. si fotograful ales de noi face astfel de marturii. el ia 5 lei bucata . noi inca nu ne-am hotarat pentru treaba asta dar suna interesant oricum

anton_gianina
28.03.2010, 15:54:43
[quote=Andrusca81;1397117]

Si eu am avut dozator de bere si a avut mare succes ! ! ! !Buna nicoleta gianina ma numesc spunemi si mie te rog de unde ai luat dozatoru de bere cit tea costat si cine sa ocupat de el sau daca fiecare se ducea si isi lua berea cind si cum avea chef.Multam anticipatastept raspunsu tau eventual pe pm.poop

anton_gianina
28.03.2010, 15:56:00
[quote=Andrusca81;1397117]

Si eu am avut dozator de bere si a avut mare succes ! ! ! !Buna nicoleta gianina ma numesc spunemi si mie te rog de unde ai luat dozatoru de bere cit tea costat si cine sa ocupat de el sau daca fiecare se ducea si isi lua berea cind si cum avea chef.Multam anticipatastept raspunsu tau eventual pe pm.poop
Se pare ca am comiso era vorba de andrusca cea cu dozatoru scuze

crisdk
29.03.2010, 14:25:19
[quote=nicoleta;1398623]Buna nicoleta gianina ma numesc spunemi si mie te rog de unde ai luat dozatoru de bere cit tea costat si cine sa ocupat de el sau daca fiecare se ducea si isi lua berea cind si cum avea chef.Multam anticipatastept raspunsu tau eventual pe pm.poop
Se pare ca am comiso era vorba de andrusca cea cu dozatoru scuze

as vrea si eu detalii, daca se poate:*

CONT-INCHIS-035
29.03.2010, 14:35:19
[quote=anton_gianina;3142406]

as vrea si eu detalii, daca se poate:*
Noi am avut banchetul la Ciric si sincer nu stiu de ce nu detin ei un dozator de bere, mai ales ca multe persoane care organizeaza evenimente acolo cer. In fine. Pentru dozatoare de bere mai incercati la furnizori.

Cretzofolina13
29.03.2010, 14:38:12
De obicei dozatoarele de bere le pot obtine si cei de la restaurant. Au legatura cu toti furnizorii si sigur pot solicita asa ceva. Ideea e sa calculati cat si daca se vor bea 20-25 l de bere pentru ca a doua zi va trebui s-o luati acasa in sticlele voastre. Nu puteti lua butoiul cu voi. Asa am fost sfatuiti si noi si pana la urma n-am mai luat dozator. Am facut un minibar pe terasa si s-a rezolvat. Intrebati seful de sala daca la alte nunti s-a consumat multa bere pentru ca gusturile se schimba de la an la an. Succes !

gianina_n_is
13.04.2010, 15:35:40
Fetelor, dupa inmanarea invitatiilor, am inceput sa calculam asa cu aproximatie nr posibil de persoane care cred ca ar veni. Surpriza....initial am estimat 100-110 persoane si acum mi-au iesit 130 de persoane. Ce ma fac....?! :-SSSunt stresata deoarece capacitatea maxima a restaurantului e de 137 de persoane dar cam ingramadite....si ringul e destul de mic.....uuff......nu m-asteptam sa fie atat de multi...........Locatia e perfecta pt 100 de persoane......ca sa nu fie ingramadeala.....

CONT-INCHIS-035
13.04.2010, 16:21:03
Fetelor, dupa inmanarea invitatiilor, am inceput sa calculam asa cu aproximatie nr posibil de persoane care cred ca ar veni. Surpriza....initial am estimat 100-110 persoane si acum mi-au iesit 130 de persoane. Ce ma fac....?! :-SSSunt stresata deoarece capacitatea maxima a restaurantului e de 137 de persoane dar cam ingramadite....si ringul e destul de mic.....uuff......nu m-asteptam sa fie atat de multi...........Locatia e perfecta pt 100 de persoane......ca sa nu fie ingramadeala.....
Pui mese patrate. Sau deja sunt asa?

gianina_n_is
13.04.2010, 16:53:07
Pui mese patrate. Sau deja sunt asa?

Sunt....dreptunghiulare.....am stat si m-am mai gandit....n-are rost sa ma mai stresez...oricum nu mai am ce sa fac....invitatiile sunt date, locatia e aleasa.....asta e....Doamne ajuta sa fie bine...:-<

geany_m
13.04.2010, 17:22:52
Sunt....dreptunghiulare.....am stat si m-am mai gandit....n-are rost sa ma mai stresez...oricum nu mai am ce sa fac....invitatiile sunt date, locatia e aleasa.....asta e....Doamne ajuta sa fie bine...:-<
E posibil sa ai "surprize", cred ca toate miresele au patit-o... sa nu-ti vina 2-3 perechi care confirma.... cred ca n-are rost sa te stresezi.
Eu m-as gandi si asa: "sa dea Domnul sa vina toti!":D

mihaelasimihai
13.04.2010, 17:51:52
Noi am facut 60 de invitatii=120 de pers si cu noi atat. Nu dau mai multe invitatii si gata.:))

CONT-INCHIS-035
13.04.2010, 17:57:40
Noi am facut 60 de invitatii=120 de pers si cu noi atat. Nu dau mai multe invitatii si gata.:))
si ce faci daca le dai pe toate si intalnesti o persoana care zice: da pe mine nu ma inviti? Si mai ales sa fie cineva cunoscut, poate un amic...

mihaelasimihai
18.04.2010, 21:43:32
si ce faci daca le dai pe toate si intalnesti o persoana care zice: da pe mine nu ma inviti? Si mai ales sa fie cineva cunoscut, poate un amic...
Da asta si facem...invitam amici, prieteni si familie...ca daca era sa invitam pe toti erau peste 200 de pers=)). Am facut lista mai intai si apoi am luat restaurantul:D

gianina_n_is
19.04.2010, 09:05:02
Da asta si facem...invitam amici, prieteni si familie...ca daca era sa invitam pe toti erau peste 200 de pers=)). Am facut lista mai intai si apoi am luat restaurantul:D

Noi am procedat asa: am facut lista, aveam 140 de persoane pe lista, din care am mai triat care am crezut ca n-or sa vina, si am ales restaurantul. Iesisera maxim maxim 120 de persoane. Dar de anul trecut si pana acum, au mai aparut vreo cateva perechi de care uitasem si pe care a trebuit sa-i invitam (sau s-au autoinvitat) si uite asa am ajuns la un numar mult mai mare...Sincer, acum imi pare rau ca nu am ales un restaurant mai mare, dar...asta e...chiar nu mai avem ce face...

mihaelasimihai
19.04.2010, 23:46:14
Noi am procedat asa: am facut lista, aveam 140 de persoane pe lista, din care am mai triat care am crezut ca n-or sa vina, si am ales restaurantul. Iesisera maxim maxim 120 de persoane. Dar de anul trecut si pana acum, au mai aparut vreo cateva perechi de care uitasem si pe care a trebuit sa-i invitam (sau s-au autoinvitat) si uite asa am ajuns la un numar mult mai mare...Sincer, acum imi pare rau ca nu am ales un restaurant mai mare, dar...asta e...chiar nu mai avem ce face...
O sa fie bn!!..ai sa vezi>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

gianina_n_is
20.04.2010, 10:08:35
O sa fie bn!!..ai sa vezi>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

Da...sper...asa incerc si eu sa ma conzolez....:)
Multumesc pentru incurajari >:D<

mihaelasimihai
20.04.2010, 12:47:30
Da...sper...asa incerc si eu sa ma conzolez....:)
Multumesc pentru incurajari >:D<
Capul sus si zambetul larg>:D<....ce putin mai ai :-p

gianina_n_is
20.04.2010, 14:33:04
Capul sus si zambetul larg>:D<....ce putin mai ai :-p
Stiu, stiu...nici nu stiu cand a trecut aproape un an de cand m-a cerut....:P Si acusi e nunta ;)) Trece timpul....

mihaelasimihai
20.04.2010, 22:33:40
Stiu, stiu...nici nu stiu cand a trecut aproape un an de cand m-a cerut....:P Si acusi e nunta ;)) Trece timpul....
Si cand o sa fim la aniversarea celor 25 de ani de casatorie...sau nunta de argint;))

gianina_n_is
20.04.2010, 23:17:28
Si cand o sa fim la aniversarea celor 25 de ani de casatorie...sau nunta de argint;))
Ohooo....o sa fim mosneguti atunci....;))

mihaelasimihai
20.04.2010, 23:45:58
Ohooo....o sa fim mosneguti atunci....;))
Nuuuu!!!...parintii mei au facut anu trecut si nu ii dau pe mosneguti;)), dar erau si tineri cand s-au luat:))

ana_maria_btz
25.04.2010, 14:14:57
Buna fetelor! Daca e care interesata uitati-va si la anunturile mele. Poate va este de folos ceva de pe-acolo..mersi mult!

baby_alsa
25.05.2010, 17:22:30
Buna, asteptam sa vii sa ne povestesti cum a fost si de ce nu, sa ne arati si cateva poze: )

Vero86
05.11.2010, 14:18:37
Hello miresici,

Sunt noua pe forum si e posibil sa nu ma descurc prea bine, deocamdata...dar sper ca ma veti ghida voi...

Inainte de toate, multumesc ptr toate informatiile utile gasite pana acum ;-)

Am raspuns la acest topic ptr ca nu stiu cum sa ajung la o discutie despre DJ sau formatii :( si subiectul asta era cel mai general, sa zic asa si mi-am permis sa incep de aici.

stefania_a
05.11.2010, 14:48:46
Hello miresici,

Sunt noua pe forum si e posibil sa nu ma descurc prea bine, deocamdata...dar sper ca ma veti ghida voi...

Inainte de toate, multumesc ptr toate informatiile utile gasite pana acum ;-)

Am raspuns la acest topic ptr ca nu stiu cum sa ajung la o discutie despre DJ sau formatii :( si subiectul asta era cel mai general, sa zic asa si mi-am permis sa incep de aici.

uite aici (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1542&p=3725289#post3726725) gasesti...

laura17
18.02.2011, 18:53:52
buna miresici, am si eu o intrebare la voi, unde as putea grava si eu niste verighete in iasi, si care ar fi pretul, pentru o litera, deoarece in targu neamt nu am gasit nicaieri unde sa gravez si de aceea am apelat la ajutorul vostru, multumesc:)

miha2009
22.02.2011, 11:26:12
buna miresici, am si eu o intrebare la voi, unde as putea grava si eu niste verighete in iasi, si care ar fi pretul, pentru o litera, deoarece in targu neamt nu am gasit nicaieri unde sa gravez si de aceea am apelat la ajutorul vostru, multumesc:)

Incearca la Coriolan.Anul trecut cereau in jur de 50 de lei de verigheta, dar pentru cele luate de la ei :) Poti sa mergi si sa intrebi

lexxx
24.03.2011, 19:10:39
Da, in Iasi la Coriolan gasesti, e in zona Piata Nicolina, si cum s-a zis si mai sus e in jur de 50 de lei si anul asta, indiferent daca le cumperi de la ei sau nu. ;;)

x_tinnutza
26.03.2011, 21:45:51
Buna!
NU pot sa zic ca sunt noua pe aici, ci doar ca nu am mai postat de vreo luna. Deci: I'm back.
Am si eu o intrebare: stiti cumva pe unde as putea gasi guestbook si cam cat costa?

Cretzofolina13
28.03.2011, 12:24:39
Buna!
NU pot sa zic ca sunt noua pe aici, ci doar ca nu am mai postat de vreo luna. Deci: I'm back.
Am si eu o intrebare: stiti cumva pe unde as putea gasi guestbook si cam cat costa?

pe la hala centrala, in mall-uri;))

x_tinnutza
28.03.2011, 16:19:47
pe la hala centrala, in mall-uri;))
Mersi!
Mi se pare mie sau ecam pustiu pe aici?

ana_elena
29.03.2011, 15:58:52
fetelor pls help, un numar de telefon al lui mary de la cool lyne? ms mult

crisdk
01.04.2011, 12:14:13
fetelor pls help, un numar de telefon al lui mary de la cool lyne? ms mult
eu nu am auzit de salonul asta. unde e? ca poate stiu fetele, dar nu dupa nume...

andrweea
01.06.2011, 13:36:05
Mersi!
Mi se pare mie sau ecam pustiu pe aici?

intr-adevar, slaba miscare pe aici...

andreea_puy
12.06.2011, 18:46:34
sal la toata lumea. imi poate recomanda cineva va rog
o formatie de muzica mai buna pentru nunta

andrweea
13.06.2011, 19:53:18

mai multe pareri gasesti la "formatii si dj din iasi"

o_moaka
13.08.2011, 23:00:11
Fetelor am nevoie de ajutorul vostru...Stie cineva unde as putea sa imi scurtez rochia de mireasa in Iasi?

miha2009
02.09.2011, 11:43:53
Fetelor am nevoie de ajutorul vostru...Stie cineva unde as putea sa imi scurtez rochia de mireasa in Iasi?

De obicei casele de moda, sau ma rog, magazinele care vand rochii, au si ateliere pentru retus

ANDREEA_22
05.09.2011, 07:13:55
Eu am nunta in septembrie si ii am la nunta pe cei de la Muzic Divine. Sunt super!

pretty_women
15.09.2011, 21:13:47
Eu ii am pe cei de la Badacica.
Am auzit numai de bine de ei.Acum sa vedem live ...

sorina.iasi
11.01.2012, 11:28:16
ce spuneti de cezar band? ati auzit ceva ?

alinut07
11.01.2012, 19:48:31
Noi vom avea formația Moldovita și am auzit multe lucruri bune despre ei și cel mai important nouă personal ne plac f mult ;-)

me_dna
17.01.2012, 10:46:00
Noi ii vom avea pe cei de la Volum Maxim..i-am ascultat, ne-au placut si i-am luat...am auzit pareri bune despre ei. Sper sa iasa totul bine.

geany_m
17.01.2012, 11:01:09
Noi ii vom avea pe cei de la Volum Maxim..i-am ascultat, ne-au placut si i-am luat...am auzit pareri bune despre ei. Sper sa iasa totul bine.
Eu cred ca ai facut o alegere buna!:)>- Si noi tot pe ei i-am avut si nu ne pare rau.

lilium_rose
18.01.2012, 23:54:36
Noi vom avea formația Moldovita și am auzit multe lucruri bune despre ei și cel mai important nouă personal ne plac f mult ;-)

Felicitari!Imi poti spune,te rog, cat anume ti-au cerut?

alinut07
19.01.2012, 07:13:30
Felicitari!Imi poti spune,te rog, cat anume ti-au cerut?

Ms mult! Neau cerut anul trecut in sept 1800 eur. Atunci am semnat și contractul.
Spor la miresit fetelor :*

irrenne28
21.01.2012, 12:37:35
Eu am nunta in septembrie si ii am la nunta pe cei de la Muzic Divine. Sunt super!

Chiar canta misto, am fost si eu la o nunta la care au cantat ei si a fost f. fain. Imi zici si mie cat ti-au cerut, ca m-ar interesa si pe mine pt. la anul.

Mersi

madalinailas
18.02.2012, 16:52:26
miresicilor de 2012 .... ce parere aveti ,se mai pun flori la nunta ..sau marturiile sunt alternativa la flori ...sau se preteaza ambele?

panamea
15.03.2012, 09:42:59
miresicilor de 2012 .... ce parere aveti ,se mai pun flori la nunta ..sau marturiile sunt alternativa la flori ...sau se preteaza ambele?

depinde de fiecare....poti avea flori si sa pui doar la cine vrea in caz ca ai sa ai invitati de genul "ce nunta e asta fara flori in piept :))"......marturiile st mai elegante

sorina.iasi
16.03.2012, 16:38:33
Stiti pe cineva care sa vina acasa la gatitul miresii?

alinut07
18.03.2012, 00:19:37
Buna miresici !
Cum stati cu pregatirile? Eu sunt asa happy mi am gasit rochita ♥. Din pacate nu am reusit sa fac poze :(

joplin
30.03.2012, 20:12:10
Chiar canta misto, am fost si eu la o nunta la care au cantat ei si a fost f. fain. Imi zici si mie cat ti-au cerut, ca m-ar interesa si pe mine pt. la anul.

Mersi
Si eu ii am la nunta pe cei de la Mmusic Divine. Poti sa-i vezi si auzi cantand in cateva filmulete pe youtube.com
Mie imi place ca au stil de a canta mai tineresc, avand in repertoriu multe melodii pop :)

alycee
01.04.2012, 14:47:46
Buna miresici !
Cum stati cu pregatirile? Eu sunt asa happy mi am gasit rochita ♥. Din pacate nu am reusit sa fac poze :(
este foarte frumoasa rochita....ti.ai luat.o din iasi?

Alexandra.Oslobanu
03.05.2012, 15:12:13
Buna!
Voi fi si eu in 2013 mireasa si vreau sa intreb daca a auzit cineva formatia "Express Band" si ce parere are? Va multumesc!

nicoleta02
05.06.2012, 14:48:52
buna!si eu am nunta pe 31 august...dupa cum se vede putine mirese la iasi!!!
cum merg pregatirile pentru nunta?

vlad18
05.06.2012, 20:10:20
A folosit cineva pentru primul dans gheata carbonica?Ma puteti ajuta cu un contact

alinut07
08.06.2012, 16:29:12
Fetelor unde v ati facut invitatiile sau unde vreti sa le faceti :-\

corinaandreea
08.06.2012, 16:34:56
Fetelor unde v ati facut invitatiile sau unde vreti sa le faceti :-\

Eu le-am facut pana la urma la Art studio :)

alinut07
08.06.2012, 16:37:02
Eu le-am facut pana la urma la Art studio :)

Sarumana Andreea de raspuns!
Le am trimis mail si poate primesc un raspuns bun ca se pare ca e cam dificil ce vreau eu :(

nicoleta02
12.06.2012, 14:15:47
ma puteti ajuta si pe mine sa imi spuneti unde pot gasi in iasi marturii?:*

miha2009
13.06.2012, 11:01:26
ma puteti ajuta si pe mine sa imi spuneti unde pot gasi in iasi marturii?:*

Depinde ce vrei, gasesti la Carrefour Felicia, sunt vreo 2 standuri din alea care au si invitatii, sau pe la cei care se ocupa cu invitatii, etc..

miha2009
13.06.2012, 11:02:37
A folosit cineva pentru primul dans gheata carbonica?Ma puteti ajuta cu un contact

Gheta carbonica in Iasi din cate stiu eu e o singura firma care are. Daca doresti iti dau telefonul lor, pe PM

vlad18
13.06.2012, 11:42:41
Gheta carbonica in Iasi din cate stiu eu e o singura firma care are. Daca doresti iti dau telefonul lor, pe PM

Mersi.Astept pm

beanne
28.06.2012, 11:45:50
buna

am fost la o nunta acu 2 saptamani si aveau gheata carbonica la vals..a fost probabil o cantitate prea mica..nu a iesit decat f putin fum. nu iti recomand.

Buna,

Am fost in ultima vreme la vreo 5 nunti si am avut de curand si nunta noastra..n am mai vazut nicaieri flori in piept..la o nunta am primit niste brose dragutze..care se pot purta ulterior..handmade..din material..foarte buna ideea..
poti accesoriza usor un tricou simplu cu brosa..

Depinde acum si de voi..de buget..

Buna!
Voi fi si eu in 2013 mireasa si vreau sa intreb daca a auzit cineva formatia "Express Band" si ce parere are? Va multumesc!

Buna,

Am fost de curand la o nunta cu ei..foarte frumos! Daca vrei detalii..pe pm.

andreea_puy
30.06.2012, 15:11:19
Postat de alinut07 http://www.miresici.ro/forum/themes/miresici/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?p=4697553#post4697553) Fetelor unde v ati facut invitatiile sau unde vreti sa le faceti http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_question.gif

eu am facut invitatiile la ADICENTER din Iasi. dupa parerea mea au cele mai mici preturi la invitatii, cel putin la modelele care mi-au placut mie si au foarte multe modele

vlad18
01.07.2012, 19:18:43
Nu vreau sa o cumpar online si nici sa se ocupe ospatarii de acest aspect.

alinut07
09.07.2012, 17:24:01
Buna miresici >:D<
Cum stati cu pregatirile? Eu am reusit sa fac invitatiile dupa multe cautari. Va atasez o poza:D
In rest nu am mai facut nimic si mai am fix 2 luni pana la nunta :">
Adevarul e ca sunt destul de relax si no stress :-p
Astept sa mi ajunga rochita :x
Va :* si spor la miresit!

ansim
14.07.2012, 12:45:17
Buna!

Buna! Nu pot sa te ajut cu formatia. Si eu caut! dar vad ca ai nunta la Palas. Ai putea sa imi dai mai multe detalii? Gen daca ai vazut salile? pe net e doar sala Vivaldi si m-ar interesa Chopin.
Mersi

carmen.sylva
01.09.2012, 16:09:17
Buna! Nu pot sa te ajut cu formatia. Si eu caut! dar vad ca ai nunta la Palas. Ai putea sa imi dai mai multe detalii? Gen daca ai vazut salile? pe net e doar sala Vivaldi si m-ar interesa Chopin.
Mersi

Miresici de toamna, sa aveti o petrecere de vis!

iulicuzzza
05.10.2012, 21:37:17
Postat de alinut07 http://www.miresici.ro/forum/themes/miresici/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?p=4697553#post4697553) Fetelor unde v ati facut invitatiile sau unde vreti sa le faceti http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_question.gif

eu am facut invitatiile la ADICENTER din Iasi. dupa parerea mea au cele mai mici preturi la invitatii, cel putin la modelele care mi-au placut mie si au foarte multe modele

Subscriu la ce a zis alinut07. Intr-adevar super multe modele, ai de unde alege: mai elegante, mai kitchoase, mai scumpe, mai ieftine, de toate felurile. Acu nu ma intelegeti gresit, se gasesc si kitchoase si scumpe, si clasice si elegante si ieftine ;)

raisa26
25.11.2012, 13:49:16
Buna, miresicilor, sunt noua pe acest forum si sper sa ma descurc in alegerea celor mai bune informatii de aici! Voi fi si eu mireasa in 2013 si as vrea sa stiu daca stie cineva formatia Kreativ band Iasi? Astept parerile voastre despre aceasta formatie, multumesc mult! spor in organizarea nuntii!:-p

dariaa
03.01.2013, 23:31:05
Buna, miresicilor, sunt noua pe acest forum si sper sa ma descurc in alegerea celor mai bune informatii de aici! Voi fi si eu mireasa in 2013 si as vrea sa stiu daca stie cineva formatia Kreativ band Iasi? Astept parerile voastre despre aceasta formatie, multumesc mult! spor in organizarea nuntii!:-p

Buna! Se pot oficia cununii la Hlincea? Stiam ca nu se mai pot face la manastiri! Sau Hlincea e biserica?

dariaa
03.01.2013, 23:53:21
Buna! Se pot oficia cununii la Hlincea? Stiam ca nu se mai pot face la manastiri! Sau Hlincea e biserica?

Buna seara fetelor, si un la multi ani cu multa sanatate si tot ce va doriti. Stiu ca nu sunt in subiect cu ceea ce vreau sa va intreb, dar, la topicul unde ar trebui sa se incadreze intrebarea mea, nu prea e activitate...asa ca sper ca nu va veti supara prea tare :) Cele care ati avut cununia religioasa la biserica Sf Nicolae Domnesc, de langa palat, stiti cam cat dureaza slujba? Cu aproximatie, bineinteles (+/- cateva minute)! V- as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta! Multumesc mult!

raisa26
06.01.2013, 13:09:37

Da, este manastire, dar se pare ca se mai pot face din cand in cand si cununii! Un an nou plin de realizari!! Spor la miresit!

dariaa
07.01.2013, 06:34:33
Da, este manastire, dar se pare ca se mai pot face din cand in cand si cununii! Un an nou plin de realizari!! Spor la miresit!
Multumesc! O nunta frumoasa sa ai si un an 2013 cu tot ceea ce iti doresti!

carmen.sylva
07.01.2013, 09:07:51
Buna seara fetelor, si un la multi ani cu multa sanatate si tot ce va doriti. Stiu ca nu sunt in subiect cu ceea ce vreau sa va intreb, dar, la topicul unde ar trebui sa se incadreze intrebarea mea, nu prea e activitate...asa ca sper ca nu va veti supara prea tare :) Cele care ati avut cununia religioasa la biserica Sf Nicolae Domnesc, de langa palat, stiti cam cat dureaza slujba? Cu aproximatie, bineinteles (+/- cateva minute)! V- as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta! Multumesc mult!

La multi ani!
Slujba de cununie dureaza cu aproximatie o ora. Poate fi scurtata si la 30 min dar la Nicolae Domnesc din cate stiu eu se respecta tipicul.

dariaa
16.01.2013, 23:46:45
La multi ani!
Slujba de cununie dureaza cu aproximatie o ora. Poate fi scurtata si la 30 min dar la Nicolae Domnesc din cate stiu eu se respecta tipicul.
Multumesc pt raspuns!

alllec
22.01.2013, 12:17:17
fetelor, stiti cumva unde s-a mutat magazinul cu incaltaminte din piata unirii din statia de tramvai?

dariaa
07.02.2013, 06:58:49
Fetelor, voi ati mai pastrat sau cele care urmeaza sa va casatoriti mai pastrati traditia cu luatul miresei de la parinti, a nasilor de catre mire sau va veti aranja in aceeasi casa?

lorryeu
07.02.2013, 15:55:00
Dariaa eu pastrez traditia, o sa ma ia mirele de acasa si pe nasi la fel. Asa mi se pare frumos, acuma fiecare cum vrea.

Miresici care aveti nunta la Restaurantul ''Casablanca'' mergeti la la nunta de proba de pe 14 februarie?

elisina
03.03.2013, 10:10:59
Mersi.Astept pm

Buna, sunt si eu intetesata de gheata carbonica si masina de fum greu daca stie cineva de unde in Iasi , este cineva care urmeaza sa inchirieze pt nunta ei?.Va rog ajutati-ma .^:)^^:)^^:)^

aleele
03.03.2013, 20:26:22
[QUOTE=elisina;4914935]Buna, sunt si eu intetesata de gheata carbonica si masina de fum greu daca stie cineva de unde in Iasi , este cineva care urmeaza sa inchirieze pt nunta ei?.Va rog ajutati-ma .^:)^^:)^^:)^[/QUOTE
elisina ti-am dat msg privat cu gheata carbonica /masina fum iasi.Nu am avut la nunta dar poti vb cu baietii si te lamuresc ei .
elisina nu iti pot da msg prv ca nu am min 10 postari.

aleele
03.03.2013, 20:52:50
nu iti pot da msg prv ca nu am min 10 postari.

elisina
03.03.2013, 21:54:31
nu iti pot da msg prv ca nu am min 10 postari.

Am primit mesajul tau privat .Multumesc de ajutor

nedelcudiana
11.03.2013, 00:24:20
Buna ..fii draguta si trimite-mi si mie un msg privat cu datele de contact al baietilor :firmei care se ocupa de gheata carbonica...multumesc

Luigia
15.03.2013, 18:23:54
Buna miresici de Iasi!Ce fotograf si cameraman imi recomandati?Spor la miresit!

bebelusha18
17.03.2013, 18:37:15
buna luigia...noi am semnat cu cei de la amintiri pretioase

bebelusha18
17.03.2013, 18:40:21
Dariaa eu pastrez traditia, o sa ma ia mirele de acasa si pe nasi la fel. Asa mi se pare frumos, acuma fiecare cum vrea.

Miresici care aveti nunta la Restaurantul ''Casablanca'' mergeti la la nunta de proba de pe 14 februarie?

da..noi am fost...si a fost foarte frumos

legat de traditii...e cam greu de tinut la noi...eu sunt din botosani..iubitul din vaslui...nasii din italia =)) ....si facem nunta la iasi ;))

Luigia
21.03.2013, 21:40:12
Cel mai important târg de nunți din țară, Expo Ideal Mariaj, ajuns la cea de-a noua ediție, se desfășoară anul acesta, în perioada 29 – 31 martie, pentru prima oară în capitala Moldovei.

La Sala Polivalentă din Iași, vizitatorii vor avea ocazia să descopere cele mai noi colecții vestimentare, pentru miri și mirese, rochii de seară, iar, de la specialiștii prezenți la târg, vor afla idei originale și soluții complete pentru organizarea celui mai important eveniment din viața lor. În plus, conform tradiției, la Expo Ideal Mariaj Iași vor exista oferte promoționale și mari reduceri pentru oaspeți.

Designeri români și internaționali vor prezenta în cadrul târgului cele mai noi tendințe în materie de rochii de mireasă, precum și piese unice, de neuitat. Cei care vor vizita târgul Expo Ideal Mariaj de la Iași vor putea admira, de exemplu, o rochie absolut spectaculoasă, realizată manual cu 7.000 de perle naturale și purtată de Jojo pe coperta celei mai recente ediții a revistei Ideal Mariaj. Valoarea creației, care a necesitat nu mai puțin de trei luni de muncă asiduă, se ridică la peste 50.000 de lei.

Mirii nu vor fi nici ei neglijați, expozanții așteptându-i cu zeci de oferte în materie de costume și accesorii masculine.

Organizatorii Expo Ideal Mariaj au mai pregătit pentru vizitatorii târgului standuri cu bijuterii deosebite, demonstrații de machiaj și coafură, prezentări de modă, invitații și mărturii pe gustul tuturor celor care se pregătesc să spună „da”. Nu vor lipsi aranjamentele florale, casele de producție audio, foto și video, companiile de închirieri de limuzine, furnizorii de locații pentru eveniment, cei mai buni instructori de dans și tot ceea ce e necesar pentru organizarea unei nunți magice.

Expo Ideal Mariaj reunește cea mai diversificată ofertă de pe piața românească și aduce la un loc cele mai renumite firme din domeniu, cu soluții complete pentru ca nunta să fie un eveniment memorabil. Biletul de intrare, în valoare de numai 5 lei, le poate aduce viitoarelor mirese ale anului 2013 zeci de premii surpriză oferite de partenerii Expo Ideal Mariaj.

Alexandra.Oslobanu
27.03.2013, 14:51:02
Mersi

Buna! imi pare rau nu am mai intrat pe miresici, acuma am vazut mesajul...cand am ales sala nu o vazusem,era in constructie dar am ales de nevoie ca nu mai gaseam locatie, m-am decis mai greu :) ma gandesc ca acuma nu prea mai vrei detalii ca e cam tarziu, nu?

MaiaAdomnica
06.08.2013, 12:25:35
Buna Miresici! Cine isi face nunta la Restaurant Majestic? Nu prea vad sa se discute despre el. Mi-as dori foarte mult sa stiu ce pareri aveti despre el. Am fost la 2 nunti la Majestic, anul trecut si anul asta si sincer am fost multumita de ei. Adevarul e ca schimbarile fata de anul trecut sunt majore, ospatari,servire, mancare...muuult mai bine. Ringul de dans e superb. Organizarea e foarte buna, prietenii mei care si-au facut nunta la Majestic au fost foarte multumiti de cei de acolo. Chiar daca nu e un local foarte cunoscut, am auzit numai de bine despre ei. Intentionez sa raman la ei. Astept sfaturi si din partea voastra, am mare nevoie sau alte recomandari si pareri.

elena.cucoranu
15.08.2013, 22:21:01
buna seara vreo miresica care a avut recent nunta la restaurant avantage?ce pareri aveti? va multumesc

nuffy
02.09.2013, 17:52:37
In sfarsit in august am rezervat si eu localul. am rezervat sala mica de la lord gust. Ca fotograf am facut contract cu cei de la memories for you si ca musica formatia milenium3 si solistul Constantin Bahrin.
Imi mai lipseste biserica.. Cred ca voi rezerva la Barboi daca mai gasesc loc.
Din pacate sunt plecata din romania de ceva timp si nu prea cunosteam formatiile de nunta.. m-am bazat pe racomandari.. Sper sa fie totul ok. Daca aveti pareri despre muzica si foto mi-ar face placere sa le stiu :) Va multumesc.

MaiaAdomnica
10.09.2013, 12:46:27
Buna Miresici 2014,

Eu am semnat cu cei de la Restaurant Majestic. Ce parere aveti despre ei?
Am fost la cateva nunti la ei si m-au convins. Bine partea comica e ca am 3 colegi de serviciu care si-au facut nunta la ei in 2012 si 2013 si acum urmez eu. Sunt super multumita de alegerea facuta si cel mai mult ma bucura faptul ca am format o legatura ft buna cu o parte din personal si mai ales cu Corina- tipa care se ocupa de organizarea evenimentelor, mereu a avut grija ca toate sa fie conform planului. Ma simt ft apropiata de local si eu zic ca asta conteaza enorm de mult! Ma pot considera o miresica ft ft norocoasa! Pentru cei care sunt in cautare de sala, va recomand cu mare drag!

Mai sunt miresici care au nunta la Majestic! Mi-as dori ft mult sa fac schimb de pareri!

CojocaruCriss
12.09.2013, 17:13:02
Buna miresici de Iasi!Ce fotograf si cameraman imi recomandati?Spor la miresit!

buna, si eu sunt in cautare de cameraman si fotograf :d ; am mai gasit pe net cate ceva dar parca fara recomandari imi este usor teama :D:|

CojocaruCriss
12.09.2013, 17:15:40
Fetelor, voi ati mai pastrat sau cele care urmeaza sa va casatoriti mai pastrati traditia cu luatul miresei de la parinti, a nasilor de catre mire sau va veti aranja in aceeasi casa?

buna, eu nu sunt din iasi dar viitorul meu sot este si din pacate cum nunta o sa o facem in iasi nu o sa putem respecta traditia cu luatul miresei de acasa, dar daca s-ar fi putut cu siguranta mi-ar fi placut sa o respect. Acum tu alegi cum o sa fie, daca nu respecti o traditie nu e o tragedie pana la urma :)

m4r1nutz4u
16.09.2013, 22:53:46
In sfarsit in august am rezervat si eu localul. am rezervat sala mica de la lord gust. Ca fotograf am facut contract cu cei de la memories for you si ca musica formatia milenium3 si solistul Constantin Bahrin.
Din pacate sunt plecata din romania de ceva timp si nu prea cunosteam formatiile de nunta.. m-am bazat pe racomandari.. Sper sa fie totul ok. Daca aveti pareri despre muzica si foto mi-ar face placere sa le stiu :) Va multumesc.

ce preturi mai are constantin bahrin? il aveam si eu pe lista de preferinte. sunt doar curioasa. multumesc :)

CojocaruCriss
02.10.2013, 17:15:43
care dintre miresici mai este din iasi sa ne mai putem ajuta in pregatirile evenimentului mult visat

buna, si eu sunt din iasi :)

cum merg pregatirile??

CojocaruCriss
02.10.2013, 17:22:07
care dintre miresici mai este din iasi sa ne mai putem ajuta in pregatirile evenimentului mult visat

buna, si eu sunt din Iasi :), cum merg pregatirile?

nuffy
04.10.2013, 19:14:48
ce preturi mai are constantin bahrin? il aveam si eu pe lista de preferinte. sunt doar curioasa. multumesc :)
Salut, scuza-ma dar am vazut doar acum mesajul.. mie mi-a cerut 65mil, am auzit ca de obicei cere mai mult dar unii fac reduceri la nuntile de duminica.. chestia naspa ca am auzit ca este posibil sa plece o ora jumate sa-si faca programul la alta nunta si apoi sa se intoarca. intre timp mi-au asigurat ca va mai fi o silista de muzica usoara si nu o sa se simta lipsa... se va vedea. am ramas un pic ingrijorata dar spre sa mearga totul bine.

m4r1nutz4u
09.10.2013, 12:58:47
pai avem restaurantul,foto-video,muzica,biserica si cam atat. m'am intalnit cu doamna de la aranjamentele florale. tot caut pe net invitatii insa nu gasesc nimic ieftin si frumos.care imi plac sunt peste 5 lei. tu o sa iti faci invitatiile pe net sau in oras?noi mai avem 7 luni si o zi pana la nunta:)) ce repede trece timpul

CojocaruCriss
09.10.2013, 21:56:44
pai avem restaurantul,foto-video,muzica,biserica si cam atat. m'am intalnit cu doamna de la aranjamentele florale. tot caut pe net invitatii insa nu gasesc nimic ieftin si frumos.care imi plac sunt peste 5 lei. tu o sa iti faci invitatiile pe net sau in oras?noi mai avem 7 luni si o zi pana la nunta:)) ce repede trece timpul
da, trece f repede timpul :)
eu am zis ca o sa astept pana in februarie la targul de nunti sa vedem ce oferte gasim acolo (vrem sa dam maxim 2lei pe invitatie); daca nu gasesc acolo o sa caut firme din iasi o sa le contactez si o sa merg la ei la sediu sa vad, nu am incredere sa mi le comand de pe net :D

CojocaruCriss
09.10.2013, 22:00:10

pana acum noi avem nasi, restaurant, muzica, foto/video, verighete....la biserica am zis ca o sa vb prin martie, aprilie :d

m4r1nutz4u
09.10.2013, 22:02:50
da, trece f repede timpul :)
eu am zis ca o sa astept pana in februarie la targul de nunti sa vedem ce oferte gasim acolo (vrem sa dam maxim 2lei pe invitatie); daca nu gasesc acolo o sa caut firme din iasi o sa le contactez si o sa merg la ei la sediu sa vad, nu am incredere sa mi le comand de pe net :D

Si eu cam tot așa,maxim 3 lei.nu am de ales si trebuie sa le fac pe net ca nu sunt acasă dar nu a-și vrea pt ca nu prea am încredere in calitatea cartonului.dar asta e..nu e o investiție f mare

m4r1nutz4u
09.10.2013, 22:04:40
pana acum noi avem nasi, restaurant, muzica, foto/video, verighete....la biserica am zis ca o sa vb prin martie, aprilie :d

Daca e o biserica mai căutată,ar trebui sa vezi daca nu s'au început programările. eu de prin Iunie am biserica si deja erau programări

CojocaruCriss
09.10.2013, 22:06:10
Si eu cam tot așa,maxim 3 lei.nu am de ales si trebuie sa le fac pe net ca nu sunt acasă dar nu a-și vrea pt ca nu prea am încredere in calitatea cartonului.dar asta e..nu e o investiție f mare
trimite o prietena/sora/mama/o persoana in care ai mare incredere si stii ca are "gusturi bune" sa mearga sa caute la agentii, eventual ii dai un model care iti place si sa caute ceva asemanator :d
Daca nu cand dai comanda vb clar cu cei de la firma sa inteleaga ce carton vrei, cum vrei sa fie...

carmen3105
10.10.2013, 21:03:29
trimite o prietena/sora/mama/o persoana in care ai mare incredere si stii ca are "gusturi bune" sa mearga sa caute la agentii, eventual ii dai un model care iti place si sa caute ceva asemanator :d
Daca nu cand dai comanda vb clar cu cei de la firma sa inteleaga ce carton vrei, cum vrei sa fie...

Fetelor..ce firme de decoratiuni v-ati ales???

m4r1nutz4u
10.10.2013, 21:12:41
Fetelor..ce firme de decoratiuni v-ati ales???

Cred ca ti'am mai spus.Eu o sa colaborez cu arte flowers.e super de treaba doamna.sunt incantata.

carmen3105
10.10.2013, 21:30:31
Cred ca ti'am mai spus.Eu o sa colaborez cu arte flowers.e super de treaba doamna.sunt incantata.

ei au si altceva in afara de flori? Ma refer la huse scaune, mese, stalpisori, aranjarea meselor...ai idee??Cam cat te ajunge?Eu incheiam contract cu o firma din Bacau si azi am reziliat contractul...o iau de la capat

m4r1nutz4u
10.10.2013, 21:36:01
ei au si altceva in afara de flori? Ma refer la huse scaune, mese, stalpisori, aranjarea meselor...ai idee??Cam cat te ajunge?Eu incheiam contract cu o firma din Bacau si azi am reziliat contractul...o iau de la capat

Nu știu ce sa'ti spun pt ca ea colaborează cu restaurantul si am totul inclus.inafara de ornamentul mesei de prezidiu.dar nu e scumpă din ce am înțeles.poate are si altceva..ca are si invitatii ,de ex.dc ai reziliat contractul?

carmen3105
10.10.2013, 21:54:47
Nu știu ce sa'ti spun pt ca ea colaborează cu restaurantul si am totul inclus.inafara de ornamentul mesei de prezidiu.dar nu e scumpă din ce am înțeles.poate are si altceva..ca are si invitatii ,de ex.dc ai reziliat contractul?

dezinteres total iar dupa ce am platit avansul, contractul total dezavantajos pentru noi ca beneficiari..si nici macar nu putea sa imi zica dupa 4 luni de la plata avansului ce servicii imi poate oferi si ce nu, din ceea ce doream eu..

nuffy
12.10.2013, 14:30:52
buna, si eu sunt din Iasi :), cum merg pregatirile?

Eu am ales restaurantul, biserica, nasii, muzica, foto-video, make up, coafura.

Invitatiile ma gandeam sa le fac prin aprilie. Vara asta m-am uitat in mare pe la magazine si am vazut cateva dragute care se incadrau pana in 3 lei.. N-as vrea sa cheltuii mai mult tinand cont ca mai trebuie facute si pliculetele de dar si pliculetele in care dau fotografiile marturii.
Deocamdata sunt in cautarea unei firme de decorari. (flori, huse scaune, fete de masa, covor rosu si flori la biserica, porumbei)#-oo gramada...

Sunt inca indecisa pentru gheata carbonica si fantana de ciocolata. Trebuie sa trimit pe cineva sa se intereseze de preturi avand in vedere ca nu sunt in tara.. Nu as vrea nici sa ma arunc cu cheltuielele ca este criza si n-as vrea sa raman cu datorii :|

Offf grele sunt pregatirile la distanta!

m4r1nutz4u
12.10.2013, 14:39:49

Invitatiile ma gandeam sa le fac prin aprilie. Vara asta m-am uitat in mare pe la magazine si am vazut cateva dragute care se incadrau pana in 3 lei.. N-as vrea sa cheltuii mai mult tinand cont ca mai trebuie facute si pliculetele de dar si pliculetele in care dau fotografiile marturii.
Deocamdata sunt in cautarea unei firme de decorari. (flori, huse scaune, fete de masa, covor rosu si flori la biserica, porumbei)#-oo gramada...

Sunt inca indecisa pentru gheata carbonica si fantana de ciocolata. Trebuie sa trimit pe cineva sa se intereseze de preturi avand in vedere ca nu sunt in tara.. Nu as vrea nici sa ma arunc cu cheltuielele ca este criza si n-as vrea sa raman cu datorii :|

Unde faci make up si coafura?gheata carbonica e aproape 500 lei.fantana cu ciocolata,dupa părerea mea,nu se merita pt ca nu e gustoasa(îți spune ca e ciocolata belgiana:)) dar e de menaj) si nu prea merge lumea sa servească .e mai potrivită pt nuntile la care nu se dansează.eu cred ca e mai ok un barman care sa facă cocktail'uri si tot felul de băuturi

nuffy
12.10.2013, 15:03:55
Unde faci make up si coafura?gheata carbonica e aproape 500 lei.fantana cu ciocolata,dupa părerea mea,nu se merita pt ca nu e gustoasa(îți spune ca e ciocolata belgiana:)) dar e de menaj) si nu prea merge lumea sa servească .e mai potrivită pt nuntile la care nu se dansează.eu cred ca e mai ok un barman care sa facă cocktail'uri si tot felul de băuturi

make up - Brandusa Bordeianu,
coafura - Mihaela Gheorghe.
De calitatea ciocalatei nu stiam. wow nu mi-a venit prin cap idea barmanului sa faca cocktail dar e draguta. Am sa o iau in considerare.

m4r1nutz4u
12.10.2013, 15:13:09

care mai este pretul pt constantin bahrin? cred ca o sa fie ok..mie imi place f mult cum canta

m4r1nutz4u
12.10.2013, 15:16:57
care mai este pretul pt constantin bahrin? cred ca o sa fie ok..mie imi place f mult cum canta

scuze acum am vazut ca te'am mai intrebat o data si mi'ai raspuns

carmen3105
12.10.2013, 19:46:14
Fetelor, ce firme de decoratiuni aveti ??sunt in cautare si nu gasesc nimic...:(

m4r1nutz4u
12.10.2013, 20:56:14
Fetelor, ce firme de decoratiuni aveti ??sunt in cautare si nu gasesc nimic...:(

incearca si firme de organizare sa cauti..ca acolo sigur au de toate..

carmen3105
13.10.2013, 20:20:33
incearca si firme de organizare sa cauti..ca acolo sigur au de toate..

multumesc de sfat
stii ceva despre pink events??sau iris deco???

m4r1nutz4u
13.10.2013, 21:56:44
multumesc de sfat
stii ceva despre pink events??sau iris deco???

nu, nu stiu. insa am auzit ca HELEN Glamorous Weddings este super faina..cam cea mai buna in iasi. eu ma gandeam sa o contactez pt a ma ajuta in organizare pt ca nu sunt in tara.insa inca ma gandesc daca e necesar si daca are cu ce sa ma ajute.daca o contactezi, sa'mi spui si mie parerea te rog

CojocaruCriss
14.10.2013, 14:32:01

pt gheata carbonica am cerut si eu cateva oferte la firme diferite si este 550 - 600 lei:18 kg gheata+ masina+o pers calificata care sa manevreze masina, sau 450 - 500 lei fara pers autorizata, sau 230-250- 18kg de gheata si o pui tu in vase cu apa calda in jurul ringului :d
Personal, ca si invitat la nunta, m-ar incanta mai mult ideea unui barman care sa prepare "licori magice" decat o fantana cu ciocolata, cred ca ar avea mai mult succes :)

m4r1nutz4u
14.10.2013, 18:10:52
pt gheata carbonica am cerut si eu cateva oferte la firme diferite si este 550 - 600 lei:18 kg gheata+ masina+o pers calificata care sa manevreze masina, sau 450 - 500 lei fara pers autorizata, sau 230-250- 18kg de gheata si o pui tu in vase cu apa calda in jurul ringului :d
Personal, ca si invitat la nunta, m-ar incanta mai mult ideea unui barman care sa prepare "licori magice" decat o fantana cu ciocolata, cred ca ar avea mai mult succes :)

ce fain ca te'ai interesat. si ai idee cele 18 kg pt masina cat dureaza?

nuffy
15.10.2013, 12:46:18
ce fain ca te'ai interesat. si ai idee cele 18 kg pt masina cat dureaza?

Eu din cate am inteles jumatate se duce la dansul mirilor. Si cealalta jumatate se pune in carafele de vin sau in paharele de sampanie la primirea invitatiilor.

carmen3105
15.10.2013, 13:49:15
Eu din cate am inteles jumatate se duce la dansul mirilor. Si cealalta jumatate se pune in carafele de vin sau in paharele de sampanie la primirea invitatiilor.

eu am incheiat contract cu o firma din Bacau 18 kg gheata carbonica + fum greu...650 lei. Vor fi 2 baieti pt manevrare masinii :)

nuffy
15.10.2013, 15:00:28
eu am incheiat contract cu o firma din Bacau 18 kg gheata carbonica + fum greu...650 lei. Vor fi 2 baieti pt manevrare masinii :)
tu cum o folesesti? in sens ca o sa fie la dansul mirilor si apoi?? o pui in bauturii?

carmen3105
15.10.2013, 20:45:38
tu cum o folesesti? in sens ca o sa fie la dansul mirilor si apoi?? o pui in bauturii?

in sampanie..noi vom lasa sampanie pe masa

alekssa
15.10.2013, 22:58:27
eu am avut barman la nunta care a preparat coktailuri. daca te ajuta te pot ajuta cu o adresa. am atasat o poza cu cocktailuri noaste insa poate face orice ii spune invitatul

CojocaruCriss
16.10.2013, 12:41:56

asa mi s-a spus si mie, ca in jur de 9 kg se duc pt valsul mirilor (3-4 min) iar restul pt c vrei tu: tort, bauturi. Doar ca in timpul livrarii se mai pot pierde 1-2 kg (se evapora) dar chiar si asa au zis ca ajunge pt vals si bauturi fara probl :)

CojocaruCriss
16.10.2013, 12:44:15
eu am avut barman la nunta care a preparat coktailuri. daca te ajuta te pot ajuta cu o adresa. am atasat o poza cu cocktailuri noaste insa poate face orice ii spune invitatul

Multumesc Alekssa pt informatii. :)

m4r1nutz4u
16.10.2013, 12:46:00
asa mi s-a spus si mie, ca in jur de 9 kg se duc pt valsul mirilor (3-4 min) iar restul pt c vrei tu: tort, bauturi. Doar ca in timpul livrarii se mai pot pierde 1-2 kg (se evapora) dar chiar si asa au zis ca ajunge pt vals si bauturi fara probl :)

poti sa imi spui si mie pe cine ai contactat? ai facut deja contract? ca sa sun si eu..acum ma ocup de cvartet si gheata carbonica