PDA

Versiunea completa : Miresici de Iasi (discutii despre organizarea nuntilor noastre)

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7

Danyelus
30.03.2007, 18:04:11
"Cate bordee, atatea obicee".
Probabil ca va trebui sa ma conformez obiceiurilor de nunta din zona moldovei. Aici nu este o problema, totul vine de la sine. Zice mama ceva, mama 2 ceva (sau altceva), si tot asa...si pana la urma se face dimineata si s-a terminat si nunta. Pana atunci..
Problema mea acum este restaurantul (adica sunt in faza 1, daca excludem ca am gasit sotul). Am fost la mai multe restaurante din Iasi, variante ar fi, dar fiecare patron/asociat/administrator trage cat poate si noi miresicile asemenea. Care sunt rezultatele negocierilor voastre?
Eu am 2,3 variante aproape finale (Restaurant American, Onyx, Majestic). Doream sa stiu de la voi cateva variante.

alinuttzza
28.04.2007, 19:02:11
Buna miresicilor si fostelor miresici;sunt noua pe acest site , e super ok, problema mea este ca ma descurc mai greu deocamdata. Sunt si eu o viitoare mireasa, Alina si sper sa am o nunta de vis in iulie 2008, la restaurant Popas Pacurari in Iasi. Daca mai este vreo mireasa care face nunta la acest restaurant, o rog sa mi scrie. Am putea discuta, schimba pareri.Multumesc din suflet si spor la pregatiri. Va pup

alibd
28.04.2007, 21:19:57
Buna miresicilor si fostelor miresici;sunt noua pe acest site , e super ok, problema mea este ca ma descurc mai greu deocamdata. Sunt si eu o viitoare mireasa, Alina si sper sa am o nunta de vis in iulie 2008, la restaurant Popas Pacurari in Iasi. Daca mai este vreo mireasa care face nunta la acest restaurant, o rog sa mi scrie. Am putea discuta, schimba pareri.Multumesc din suflet si spor la pregatiri. Va pup

Bine ai venit! Ai sa gasesti pe forum multe lucruri utile, acre te vor ajuta in pregatirile ulterioare. Treptat-treptat iti va fi foarte usor sa te descurici, ai sa vezi! In legatura cu Popas Pacurari, exista un topic special, din care te poti inspira.
Multa bafta si o nunta asa cum iti doresti, desi mai este pana atunci! >:D<

alinuttzza
29.04.2007, 18:43:25
Buna draga mea. Multumesc pentru informatii. O sa caut topicul asta de care mi zici sa vad despre ce este vorba(probabil mai greu, dar sper sa ma descurc;))). Te tin la curent. Pup

alibd
30.04.2007, 10:47:17
Buna draga mea. Multumesc pentru informatii. O sa caut topicul asta de care mi zici sa vad despre ce este vorba(probabil mai greu, dar sper sa ma descurc;))). Te tin la curent. Pup

Sunt sigura ca te vei descurca... E mult mai usor decat pare! Multa bafta! >:D<

8teen
02.05.2007, 18:04:03
Sal'tare tuturor! Urmaresc de ceva vreme forumul acesta,insa astazi mi-am zis sa incep a scrie si eu cate ceva;ca atare,incep prin a va propune acest nou subiect in care fiecare sa spuna parerea proprie despre o nunta(la care a participat sau nunta proprie) cu plusuri si minusuri legate de locatie,mancare,muzica etc.In acest fel,cei care urmeaza sa-si faca o nunta,vor avea niste repere in alegerile viitoare.

AnaM
02.05.2007, 23:49:36
Sal'tare tuturor! Urmaresc de ceva vreme forumul acesta,insa astazi mi-am zis sa incep a scrie si eu cate ceva;ca atare,incep prin a va propune acest nou subiect in care fiecare sa spuna parerea proprie despre o nunta(la care a participat sau nunta proprie) cu plusuri si minusuri legate de locatie,mancare,muzica etc.In acest fel,cei care urmeaza sa-si faca o nunta,vor avea niste repere in alegerile viitoare.

Pai... ultima nunta la care am fost a fost acum 3 ani aproape :)) deci nu stiu daca se pune... A fost la Hotel Moldova.
Mesele erau dreptunghiulare, am stat chiar langa muzica (a cantat formatia VIP (:| ). Aranjamentele florale erau practic inexistente, muzica not that good (singura parte buna e cantatul live, dar melodiile erau complet inafara tematicii nuntii - cum sa canti la o nunta melodia "Who the f*ck is Alice? :O ", cu accent pe cuvantul F*CK??), mancarea asa si asa, sala o stie toata lumea - e deja veche, baloane (pe mine nu ma incanta astfe de aranjamente)... Ma bucur macar ca ei s-au simtit bine.

In schimb, cu o luna inainte de nunta asta am fost la o nunta in Bucuresti. Nu exista termen de comparatie. A fost la Crowne Plaza, au avut DJ (prima data cand am asistat la o nunta cu DJ si chiar a fost extrem de reusita, si sonorizarea, si playlist-ul si organizarea), aranjamente de trandafiri pe mese (rotunde), scaune din catifea, sala era in genul la Astoria, dar si mai faina de atat, un foc imeeeeens de artificii, mancarea a fost EXCEPTIONALA (nu a fost f multa, dar a fost suficienta, cat sa nu te umfli ca un purcelus si, mai ales foaaarte aspectuoasa si gustoasa - exact cum vezi la restaurantele de fitza de la televizor), iar tortul miresei cal mai bun tort de mireasa pe care l-am papat vreodata.
Si ce mi-a mai placut e ca la 3 s-a sfarsit nunta (mie nu-mi place sa stau prea tarziu la astfel de evenimente :D ), si toata lumea s-a simtit excelent! A fost o nunta f frumoasa, cu 100 de persoane, cu petale de trandafiri de la intrare in hotel pana la sala restaurantului, cu tot ce vrei :)

mitzura
03.05.2007, 09:02:55
Si eu am o problema cu statul f tarziu!Aveti idee cum as putea evita ca nunta mea sa se sparga la 7?Si inca ceva:pe la cat e bine sa fac invitatiile si sa programez biserica?Eu m-am gandit la 8.30,respectiv 6.30.Ce ziceti?
p.s. ma veti scuza daca ziceti ca e offtopic,eu zic ca nu e,fiidca tine de planificarea in timp a nuntii.Si am postat pe iasi fiidca tine si de geografia locului,una e timpul in iasi si alta in bucuresti unde distantele sunt mari si mai poti prinde si blocaje,desi sambata seara e mai putin probabil...

sste1711
03.05.2007, 09:15:18
eu am programat cununia civila la 11:30, sedinta foto la 16:30, biserica la 18:00 si restaurantul la 20:00....sper sa fie in regula....

8teen
03.05.2007, 12:44:08
Multumesc AnaM ca ai spart gheata!Acum e randul meu!
Locatia:Popas Pacurari,sala mare,sambata trecuta.
Arhitectonica salii ok,sala deschisa,fara stalpi.Ventilatie/aerisire inexistenta.
Aranjamentul meselor foarte prost,practic spatar in spatar cu cel din spate.
Servirea execrabila:ospatari sictiriti,nepoliticosi,inclusiv cu cei din familiile sarbatoritilor;la parte din invitati mergeau farfuriile din mana in mana(poate si din cauza aglomeratiei).
Mancarea:aperitivele facute cu ceva timp inainte de petrecere si probabil lasate descoperite,incat pateul si fileul de peste erau cam oxidate;gustarile calde si friptura au ajuns maximum caldute,daca nu chiar reci;portiile facute foarte prost(adica cel de langa tine avea jumatate din cat aveai tu la peste,de exemplu).
Bauturi alcoolice suficiente,cred ca nu au furat chelnerii(cel putin de la mese nu au facut-o).
Muzica(formatia localului):au cantat foarte bine,cu pauze acceptabile ca lungime,insa a fost mult prea multa populara si au cantat exact cand se aducea mancarea pe masa.
Concluzie:nu as recomanda aceasta sala sau as pune niste conditii inainte de a face un contract cu ei.

AnaM
03.05.2007, 13:37:37
Eu mi-am programat cununia religioasa la 18:00, restaurantul la 20:00.

Ar fi trebuit sa mai mentionez si nunta lui frati-miu de acum 5 ani, dar eu de la 2 noaptea pana la 6 dimineata am dormit in masina =)) (eram mult prea obosita). Papica a fost buna, muzica buna (am aflat si eu ca a cantat socrul Adinei :)) si mai tarziu si Laura Lavric), ma rog, atat cat am prins eu... Nici acum nu stiu cum arata tortul =))
Au facut la sala de sus de la Casa Studentilor (unde a fost si ultimul targ de nunti), pe-atunci era noua, marmorata, cu acces la balconul din fata, deci aerisita.

Cam atat. La alte nunti chiar nu-mi amintesc sa fi fost :-\ Oricum, ma asteapta doua nunti cu pretentii in iunie, la Hotel Ciric, si va povestesc dupa :> Dar cred c-or sa iasa f bine (fetele au gusturi ireprosabile), numai ca la a doua o sa fie sigur prea multa lume...

Paideea
03.05.2007, 13:54:57
Chiar, Angelic, cum stai cu pregatirile jurnalului? Nu e prezinti si noua ce cuprinde? Ca mi-ai dat a doua idee buna, dupa cea cu marturiile facute in casa. ;-) Deci, postezi ceva? Macar ca titlu de rubrici, ceva... pls, pls... [-o<

Daniela
18.05.2007, 20:59:20
buna la toata lumea! sunt noua pe forum dar sincer m-ati ajutat deja f. mult... nunta mea e la anu dar am inceput deja sa caut sala...as vrea la majestic sau casa boiereasca...mi-a placut si providenta sau moara de foc dar...am o problema...si ma adresez acum celor care au avut deja nunta...daca un restaurant are mai multe sali, si in fiecare sala e cite o nunta....nu e invalmaseala? de ex. la cele doua exemplificate mai sus sau la lord gust...multumesc anticipat...nunta ca-n povesti pt cele care se marita maine....poimaine...

Daniela
18.05.2007, 21:01:27
buna la toata lumea! sunt noua pe forum dar sincer m-ati ajutat deja f. mult... nunta mea e la anu dar am inceput deja sa caut sala...as vrea la majestic sau casa boiereasca...mi-a placut si providenta sau moara de foc dar...am o problema...si ma adresez acum celor care au avut deja nunta...daca un restaurant are mai multe sali, si in fiecare sala e cite o nunta....nu e invalmaseala? de ex. la cele doua exemplificate mai sus sau la lord gust...multumesc anticipat...nunta ca-n povesti pt cele care se marita maine....poimaine...
nu sunt datele mele...cred ca s-a facut o greseala...sunt din iasi...

manea_manu
18.05.2007, 21:24:11
NU e absolut nici o problema daca sunt mai multe nunti in aceeasi locatie, cu conditia sa nu fie intersectii de "fluxuri" de persoane, sau sonore. CAnd am avut noi nunta, la providenta au fost in total 3 nunti, insa nu a simtit nimeni nici un moment ca ar fi deranjat de ceilaltii...

nicoleta
18.05.2007, 22:18:27
chiar nu mai inteleg nimic !!!!!!!!!! vad k se muta subiectele ca titlu 2 teme diferete dar aceleasi discutii. nea admin ce sa intampla???????????????????

alexandra
21.05.2007, 23:15:17
helo miresici de pretutindeni...sunt si eu o miresica junioara :) am intrat pe site astazi si sper sa aflu lucruri noi despre nunti caci am mai multe nelamuriri :))...v am pupat si sa aveti o seara placuta

saby
22.05.2007, 10:15:11
Salut. Pt ca eu am umblat destul de mult pina mi-am gasit restaurant m-am gindit sa postez datele adunate de pe "teren" :D pt cei interesati.
Eu am cautat sala pt 60 invitati.
Restaurant "La Boieri": chirie sala 1000ron, meniu minim 115,5 in care intra 4 feluri, tort, bautura. Nu se impune muzica. Bani pt personal 50-60 de persoana. Se plateste pt bautura care o aduci peste meniu. Sala e f eleganta. Merita macar vazuta.
"Casa Universitarilor": chirie 500ron, meniu 100(cam tot). Muzica nu se impune. Tb decorata sala. 60 de persona pt personal.
"Casa Armatei" chiria 1000-1400 care poate fi redusa la jumatate daca sotul, tatal, socru, nasul, etc sunt in armata. Meniul il faci cum vrei( si de 20 daca vrei :-p ), nu poti aduce alta formatie decit a lor dar poti sa-ti aduci dj. Sala tb decorata (scaunele au nevoie de huse). Personalul e 500.
"Moldova" nu are chirie. Meniul e de 120( 4 feluri, tort, prajuturi etc). Nu se impune muzica, nu pare sa fie necesara decorarea salii. Pt personal 400-500 in total.
"Cornelius" nu are chirie. Meniu de minim 90ron. Nu se impune muzica, decoratul depinde de tine. Plata pt personal 250 total.
"Inessa" nu are chirie. Meniul nu mai mic de 80. Au formatie dar nu ti se impune. Sala nu necesita sa fie decorata. Personal 500.
Eu am inchiriat la Inessa. Mia placut cum arata sala. E f intima si nu necesita decorare( am oroare de huse pt scaune, iar aici scaunele sunt superbe). Meniul e super, f bogat si convenabil. Restaurantul e vis-a-vis de tribunal. Pt interesati am si niste poze (le-am facut pt viitorul sot care nu e in Iasi). Eu am nunta la Sf. Nicolaie Domnesc si e f aproape.
Mie mi-a placut de cum am intrat. Sper ca fiecare sa-si gaseasca o sala care sa-i si placa si care sa fie si convenabila.
Mult succes.

Limona
22.05.2007, 11:48:41
Buna Saby, avem nunta in aceeasi zi :* . Tinem legatura...:)>-

alexandra
22.05.2007, 21:25:09
nelamurire...la biserica cu cat timp inainte trebe vorbit?am auzit ca at tb chiar cu un an inainte...voi ce stiti?:)

mitzura
23.05.2007, 08:42:15
Presupun ca depinde de biserica!Noi am vorbit la inceputul lui mai (cu 5 luni inainte) si nu era nimeni pe lista pt data aceea.Dar acum a mai aparut cineva>:P

CataAna
23.05.2007, 16:54:03
nelamurire...la biserica cu cat timp inainte trebe vorbit?am auzit ca at tb chiar cu un an inainte...voi ce stiti?:)

La bisericile foarte solicitate, cum este si Nicolae Domnesc, trebuie sa rezervi cu mult timp inainte ca sa fii sigura ca prinzi ora pe care ti-o doresti. Noi am rezervat la Barboi cu vreo 14 luni inainte si deja mai erau 2 persoane pe lista.
Cel mai bine este sa rezervi din timp ca sa nu stai cu stres.
:*

alexandra
23.05.2007, 18:48:50
si legat de verighete ce ma sfatuiti?...aur alb si galben sau numai galben?...io as vrea din ambele,dar cik la nunta de argint faci din ambele si acum ar tb numai din aur galben...:-\

AnaM
23.05.2007, 22:59:14
si legat de verighete ce ma sfatuiti?...aur alb si galben sau numai galben?...io as vrea din ambele,dar cik la nunta de argint faci din ambele si acum ar tb numai din aur galben...:-\

Asta n-am mai auzit-o :)
Noi le avem din aur alb de 18k, si le iubim!

nicoleta
24.05.2007, 01:05:53
curios !!!!!!! nici eu nu am mai auzit !!!!!!!!!!!! :-\:-\:-\:-\:-\
stiu k se cumpara verighete din argint nu aur alb.

alibd
24.05.2007, 10:39:12

Nici eu nu am auzit de chestia asta! Nu cred sa fie o regula. Le faci asa cum iti place. Ale noastre sunt combinate, galben si alb.

albinutza22
27.05.2007, 09:14:35
Salut si bine v-am gasit...
in sfarsit ne-am hotarat si noi sa ne casatorim...si am ales anul 2008....noi am vrea in iunie...dar nu stim exact cand e postul Sf. Petru si Pavel (pe net am gasit 2 variante de data...una de 4-28 iunie, si una 23-28 iunie)...stiti voi mai multe?

___ALEXANDRA___
27.05.2007, 20:02:22
Salut. Pt ca eu am umblat destul de mult pina mi-am gasit restaurant m-am gindit sa postez datele adunate de pe "teren" :D pt cei interesati.
Restaurant "La Boieri": chirie sala 1000ron, meniu minim 115,5 in care intra 4 feluri, tort, bautura. Nu se impune muzica. Bani pt personal 50-60 de persoana. Se plateste pt bautura care o aduci peste meniu. Sala e f eleganta. Merita macar vazuta.
"Casa Universitarilor": chirie 500ron, meniu 100(cam tot). Muzica nu se impune. Tb decorata sala. 60 de persona pt personal.
"Casa Armatei" chiria 1000-1400 care poate fi redusa la jumatate daca sotul, tatal, socru, nasul, etc sunt in armata. Meniul il faci cum vrei( si de 20 daca vrei :-p ), nu poti aduce alta formatie decit a lor dar poti sa-ti aduci dj. Sala tb decorata (scaunele au nevoie de huse). Personalul e 500.
"Moldova" nu are chirie. Meniul e de 120( 4 feluri, tort, prajuturi etc). Nu se impune muzica, nu pare sa fie necesara decorarea salii. Pt personal 400-500 in total.
"Cornelius" nu are chirie. Meniu de minim 90ron. Nu se impune muzica, decoratul depinde de tine. Plata pt personal 250 total.
"Inessa" nu are chirie. Meniul nu mai mic de 80. Au formatie dar nu ti se impune. Sala nu necesita sa fie decorata. Personal 500.
Eu am inchiriat la Inessa. Mia placut cum arata sala. E f intima si nu necesita decorare( am oroare de huse pt scaune, iar aici scaunele sunt superbe). Meniul e super, f bogat si convenabil. Restaurantul e vis-a-vis de tribunal. Pt interesati am si niste poze (le-am facut pt viitorul sot care nu e in Iasi). Eu am nunta la Sf. Nicolaie Domnesc si e f aproape.
Mie mi-a placut de cum am intrat. Sper ca fiecare sa-si gaseasca o sala care sa-i si placa si care sa fie si convenabila.
Mult succes.

Te rog sa imi dai mai multe detalii despre Inesa - as vrea sa stiu exact unde se afla - da-mi te rog mai multe repere si eventual un numar de telefon

saby
28.05.2007, 19:02:39
str Grigore Ureche 1-3, in spatele tribunalului, langa Aldo
tel: 0232/26.26.77
mobil: 0745/28.68.09
eu am si niste poze facute pt logodnicul meu care nu a vazut decat pozele:))
daca vrei sa le vezi, zi-mi :)>-

alexandra
28.05.2007, 19:40:28
Salut si bine v-am gasit...
in sfarsit ne-am hotarat si noi sa ne casatorim...si am ales anul 2008....noi am vrea in iunie...dar nu stim exact cand e postul Sf. Petru si Pavel (pe net am gasit 2 variante de data...una de 4-28 iunie, si una 23-28 iunie)...stiti voi mai multe?
postul sf Pentru si Pavel e intre 14 si 28 iunie...exact doua saptamani...deci inainte de 14 sau dupa 28 poti sa faci nunta...ai de ales...:)

alexandra
28.05.2007, 19:44:44
intrebare intrebatoare:la cununia civila cu cat timp inainte se stabileste?cum fac nunta ca multi altii sambata presupun ca va fi aglomerat...si mai este si chestia cu 10 sau 14 zile in care sa ti faci analizele si sa le duci...partea asta nu prea am inteles o...cine si a programat deja poate sa mi zic?...ms anticipat:)

alibd
28.05.2007, 19:50:23
intrebare intrebatoare:la cununia civila cu cat timp inainte se stabileste?cum fac nunta ca multi altii sambata presupun ca va fi aglomerat...si mai este si chestia cu 10 sau 14 zile in care sa ti faci analizele si sa le duci...partea asta nu prea am inteles o...cine si a programat deja poate sa mi zic?...ms anticipat:)

La starea civila se merge cu dosarul, cu tot ce cuprinde el, cu 10-14 zile inainte de data nuntii. Se sta la rand, se da dosarul si cam asta e tot, cred... Parca trebuie sa mai ai si martori....
Fetele care stiu mai bine, sa aduca completari. :*

mikutza
28.05.2007, 19:54:35
postul sf Pentru si Pavel e intre 14 si 28 iunie...exact doua saptamani...deci inainte de 14 sau dupa 28 poti sa faci nunta...ai de ales...:)

De unde ai aceste informatii? Eu stiu ca anul viitor postul acesta tine numai citeva zile. Pt detalii, vezi http://www.credo.ro/calendar-ortodox.php (http://www.credo.ro/calendar-ortodox.php)

alexandra
28.05.2007, 20:01:49
De unde ai aceste informatii? Eu stiu ca anul viitor postul acesta tine numai citeva zile. Pt detalii, vezi http://www.credo.ro/calendar-ortodox.php (http://www.credo.ro/calendar-ortodox.php)
o matusa a mea mi a zis ca e in acea perioada...adevarul e ca am mai auzit ca postu asta poate sa tine o sapt doua cateva zile cum ai zis tu(in fiekre an altfel)...cel mai sigur e ca persoana in cauza sa se intereseze la un preot...:)

mikutza
28.05.2007, 21:52:36
o matusa a mea mi a zis ca e in acea perioada...adevarul e ca am mai auzit ca postu asta poate sa tine o sapt doua cateva zile cum ai zis tu(in fiekre an altfel)...cel mai sigur e ca persoana in cauza sa se intereseze la un preot...:)

pai cu un preot am vorbit si noi inainte sa stabilim definitiv data si ne-a confirmat cele scrise: 23-28 iunie; acu' ar fi culmea sa se schimbe :-SS (si noi ne-am interesat din timp pt ca rudele, in special parintii, ne atentionau mereu cu privire la perioada postului)

albinutza22
28.05.2007, 22:22:40
mersi de raspunsuri....oricum am sa ma mai interesez....sper si eu sa fie asa...ca am avea mai multe optiuni....

mitzura
29.05.2007, 09:07:07
Eu am avut civila pe 10 martie.
De exemplu stabilesti nunta in ziua x.Intre zilele x-10 si x-14 mergi la starea civila cu dosarul.Nu ramane nimeni necasatorit,dar nu ai garantia ca vei obtine ora pe care o vrei.De aceea e bine sa mergi cat mai repede,adica la inceputul programului in ziua x-14.Dosarul trebuie sa contina si certificatul prenuptial,obtinut cu o zi inainte sau chiar in ziua depunerii la starea civila,adica in zilele x-15 pana la x-10 fata de nunta.In acest scop te duci la medicul de familie sau in policlinica (noi am fost in policlinica mare) cu radiografie de plamani,serologia sifilisului (recente!)si taxa (la noi a fost 20RON pt fiecare).Atentie!Analizele le achiti separat.
La starea civila mai faci dovada unei taxe pt zilele de sambata si duminica,pe care o achiti la finante,in spatele Primariei.
Atentie la eventualele modificari pana anul viitor!
Succes!

adinac_ro
29.05.2007, 14:42:14
Din pacate p[t cele care vreti sa se termine nunta repede , in jur de 3 ...cam putine sanse.Eu am avut trecut pe invitatie ora 20 si nu era nimeni in sala.Abia la 8.30 au intrat in sala parintiinasilor care stateau in acel hotel, apoi cateva rude care mai aveau de adus una alta, in rest am stat la usa sa intampin invitatii pana la 10.LA 21.30 am avut valsul si am chiulit un pic.
La 5 dimineata preferance a fost chemata de astoria sa stranga decoratiunile, dar au plecat si au revenit la 7 ca nu era gata petrecerea.La 7 cand am plecat au plecat si ultimii 2 invitati.

alibd
29.05.2007, 20:00:31
Din pacate p[t cele care vreti sa se termine nunta repede , in jur de 3 ...cam putine sanse.Eu am avut trecut pe invitatie ora 20 si nu era nimeni in sala.Abia la 8.30 au intrat in sala parintiinasilor care stateau in acel hotel, apoi cateva rude care mai aveau de adus una alta, in rest am stat la usa sa intampin invitatii pana la 10.LA 21.30 am avut valsul si am chiulit un pic.
La 5 dimineata preferance a fost chemata de astoria sa stranga decoratiunile, dar au plecat si au revenit la 7 ca nu era gata petrecerea.La 7 cand am plecat au plecat si ultimii 2 invitati.

Ati tinut-o intr-o veselie, nu gluma! =)) Asta inseamna ca nuntasii s-au distrat pe cinste!

saby
30.05.2007, 13:18:36
Desi voi avea nunta la anul, am inceput deja sa ma uit dupa rochie. As dori una cat mai simpla, fara floricele, margele, dantele etc.
Si sincer nu prea am vazut. Asa ca ma tot uit.
Ieri am vazut o rochie care era absolut simpla, materialul era un soi de tafta creponata(asa cum imi doresc) si costa si f. f. putin(600). Asa ca am vrut sa o probez. La care doamna de acolo(magazinul din Piata Unirii, chiar in statie) ma intreaba: "Vrei sa o probezi sau vrei sa vezi cum iti sta mireasa?". Socata am incercat sa-i explic ca tb sa o probez ca sa o cumpar, la care dumneaiei mi-a zis ca am sa vin sa o mai probez dupa aceea si cu mama, si cu sora, si cu nasa, si cu soacra si am sa o murdaresc. De fapt toate rochiile expuse erau murdare deja si nu mi-am inchiput ca chiar pe acestea ti le vand.
Ramasa fara replica am plecat si am hotarit sa nu mai intru decat in magazine de unde rochiile au preturii incepand cu 1000 ca poate astfel voi fi tratata ca o posibila cumparatoare nu ca....o falsa miresa:))

nicoleta
30.05.2007, 19:07:31
Desi voi avea nunta la anul, am inceput deja sa ma uit dupa rochie. As dori una cat mai simpla, fara floricele, margele, dantele etc.
Ieri am vazut o rochie care era absolut simpla, materialul era un soi de tafta creponata(asa cum imi doresc) si costa si f. f. putin(600). Asa ca am vrut sa o probez. La care doamna de acolo(magazinul din Piata Unirii, chiar in statie) ma intreaba: "Vrei sa o probezi sau vrei sa vezi cum iti sta mireasa?". Socata am incercat sa-i explic ca tb sa o probez ca sa o cumpar, la care dumneaiei mi-a zis ca am sa vin sa o mai probez dupa aceea si cu mama, si cu sora, si cu nasa, si cu soacra si am sa o murdaresc. De fapt toate rochiile expuse erau murdare deja si nu mi-am inchiput ca chiar pe acestea ti le vand.
Ramasa fara replica am plecat si am hotarit sa nu mai intru decat in magazine de unde rochiile au preturii incepand cu 1000 ca poate astfel voi fi tratata ca o posibila cumparatoare nu ca....o falsa miresa:))
f urat din partea ei !!!!!!! pana la urma o poti proba si de 100 de ori , k doar nu ti-o da gratis. asta este ceea ce nu suport eu knd vin in tara. am fost aici la un magazin de rochii si am probat 5 si ink i-mi mai aduceau dar deja ma plictisisem de atata imbracat-dezbracat . nu aveam degand sa cumpar si doamna de la magazin stia acest lucru . am fost doar sa probez sa vad ce mi-ar sta bine. dar a fost super draguta si a vb tare frumos. e mare lucru !!!!!!
mai avem de invatat mult cum sa ne comportam !!!!!!!!!

alexandra
30.05.2007, 19:12:33
naspa situatia in care ai fost...dk ti a placut poate o cumparai...asa "doamna" vanzatoare si a pierdut clienta...si o sa mai piarda cu asemenea atitudine...:) si eu am la anul nunta(cu o saptamana dupa tine)dar nu am inceput sa caut rochia...mai am timp :D deocamdata restaurant,biserica,nasi...

___ALEXANDRA___
30.05.2007, 19:17:32

^:)^ DA, CHIAR AS VREA NISHTE POZE TE ROG..CU TOATE CA PROBABIL NU VOI MAI SCHIMBA LOCATIA, DAR CINE STIE...;))
ALEXUTZ_TEODORESCU E MAILUL MEU PE YAHOO.COM
MULTUMESC^:)^

CataAna
30.05.2007, 22:45:39

Adina, la voi cum au procedat chelnerii cu apa minerala: erau puse sticlele de plastic pe masa in dreptul fiecarui invitat, sau le aduceau la cerere?

CataAna
01.06.2007, 02:34:56
Adina, la voi cum au procedat chelnerii cu apa minerala: erau puse sticlele de plastic pe masa in dreptul fiecarui invitat, sau le aduceau la cerere?
Imi raspund singura:)) , dupa ce am vazut pozele: erau pe mese.

Intrebari pentru Adina:
- poti sa imi spui te rog detaliat ce ai avut la aperitive? Nu reusesc sa identific nimic de pe lista mea cu ce e in farfurie, poate pentru ca au niste nume asa 'pretioase' de nici nu-ti dai seama cu ce se mananca:))
- de ce nu ati iesit pe balcon in camera de hotel, nu se putea?
- cum e in limuzina, iti pun si sampanie la dispozitie, ca la VIP-uri?
- prajiturile erau tot de la Tuffli sau de la firma aia Agape (parca?) cu care colaboreaza ei? Erau bune?

Ce mi-a placut poza cu porumbelul cu aripile desfacute. A fost pe faza fotograful. Pe cine ai avut?
>:D<

ara81
02.06.2007, 11:30:33

noi am fost la destule nunti. Ceea ce imi pare important este atmosfera. la nuntile unde a fost distractie nu imi mai aduc aminte de detalii precum decoratiuni sau mancare. Deci dj-ul face totul.
nu am fost incantata de nuntile cu formatii. Motivul arhicunoscut: canta 20 min dupa care pauza 20. Chiar daca lasa un CD trebuie vazut ce e pe acel CD. Nu de putine ori am intalnit negative de la melodii care te obligau sa te asezi. Sau muzica era mult prea incet data in comparatie cu momentele in care cantau ei si lumea lua loc la mese.
Asta e parerea mea.

ara81
02.06.2007, 11:56:02

mie mi-a spus cineva care comercializeaza bijuterii, ca aurul alb isi pierde din calitati, ca ar fi aur galben tratat si ca in timp se ingalbeneste. Nu stiu daca e asa sau nu, eu spun ce am auzit. Ce stiu sigur e ca niste prieteni au verghete cu alternanta de luciu si mat, partea mata s-a lustruit in doi ani. Acum sunt lucioase total.

Esaria
02.06.2007, 12:02:20
La noi nunta incepe la ora 16 si sper sa se termine la maxim 3 dimineata.Oricum cei care vin din Bucuresti,Ploiesti si cativa din Brasov vor pleca mai devreme, ca a doua zi sunt iar pe drumuri si trebuie sa se odihneasca.Ok, poate n-or sa vine toti la ora 16 ,or sa se intinda pana la 20,dar ... sper sa plece cand trebuie.;;)

CataAna
02.06.2007, 12:46:32
mie mi-a spus cineva care comercializeaza bijuterii, ca aurul alb isi pierde din calitati, ca ar fi aur galben tratat si ca in timp se ingalbeneste. Nu stiu daca e asa sau nu, eu spun ce am auzit. Ce stiu sigur e ca niste prieteni au verghete cu alternanta de luciu si mat, partea mata s-a lustruit in doi ani. Acum sunt lucioase total.

Asa e, aurul alb e de fapt galbui deschis. Ca sa arate ca argintul e bagat in baie de rodiu. In timp rodiul de la suprafata se duce si ramane galbui. Dar nu e un galben puternic, e frumos oricum... ma consolez eu dupa ce am patit acest lucru cu inelul de logodna...=))

ioana_taranu
02.06.2007, 15:32:45
noi am fost la destule nunti. Ceea ce imi pare important este atmosfera. la nuntile unde a fost distractie nu imi mai aduc aminte de detalii precum decoratiuni sau mancare. Deci dj-ul face totul.
nu am fost incantata de nuntile cu formatii. Motivul arhicunoscut: canta 20 min dupa care pauza 20. Chiar daca lasa un CD trebuie vazut ce e pe acel CD. Nu de putine ori am intalnit negative de la melodii care te obligau sa te asezi. Sau muzica era mult prea incet data in comparatie cu momentele in care cantau ei si lumea lua loc la mese.
Asta e parerea mea.

"Motivul arhicunoscut" depinde de cat si cum e platita formatia. Daca ii platesti sa iti cante cu pauze de 10 min la o ora jumate, atunci sa stii ca asa fac...eu am fost la nunti in care formatia a cantat in continuu si a fost f fain, am fost si la nunti unde faceau pauze asa cum ai spus tu, dar asta pt ca nu i-a platit nimeni in plus. Si in plus cei care fac nunta si nu verifica CD urile inainte dau dovada de ignoranta ... asa incat merita asa o atmosfera ... nu uitati ca atmosfera depinde in proportie uriasa de noi si de mire si de ceea muzica pe care o alegem.

Milagros
02.06.2007, 18:02:43
Eu am avut nunta duminica si am trecut pe invitatii 6,30 pt petrecere dar lumea a venit intre 6,30 si 10 seara, ultimii sositi. In schimb au plecat aproape toti dupa 3 dimineata, ultimii la 5,30 o data cu noi si ei ar mai fi stat dar picioarele mele saracele...;))

adinac_ro
02.06.2007, 23:28:23
Imi raspund singura:)) , dupa ce am vazut pozele: erau pe mese.

Intrebari pentru Adina:
- poti sa imi spui te rog detaliat ce ai avut la aperitive? Nu reusesc sa identific nimic de pe lista mea cu ce e in farfurie, poate pentru ca au niste nume asa 'pretioase' de nici nu-ti dai seama cu ce se mananca:))
- de ce nu ati iesit pe balcon in camera de hotel, nu se putea?
- cum e in limuzina, iti pun si sampanie la dispozitie, ca la VIP-uri?
- prajiturile erau tot de la Tuffli sau de la firma aia Agape (parca?) cu care colaboreaza ei? Erau bune?

Ce mi-a placut poza cu porumbelul cu aripile desfacute. A fost pe faza fotograful. Pe cine ai avut?

O sa caut menul sa ti-l trimit ca nu l-am retinut si nici nu am mancat-aproape ca nu l-am vazut.
Pozele in camera de hotel le-am facut dupa sedinta foto din parcul expozitiei, era in jur de ora 19.00 iar la 20.00 trebuiau sa imi vina invitatii si mai aveam de pus cartonasele pe mese ( si a durat ceva ca ....unii sunt singuri, altii vor langa aia etc etc) si nu am avut timp sa iesim, plus ca in piata unirii se lucra si nu as fi avut cadru frumos pt fotografii.Dar cred ca se poate -nu ne-am bucurat mult de camera -am facut cateva fotografii inainte de petrecere, am mai intrat la 8 dimineata iar la 12.00 am eliberat-o ca noi am mai facut o petrecere a 2 zi.Imi pare rau ca nu mi-am luat petale din flori sa imi intind in camera , in pat si chiar in jacuzzi ( ca au).
In limuzian incap lejer 8 persoane si chiar mai mult ( dar fara comfort), este o sticla de sampanie gratuit pe care noi am servit-o in drum spre civila si spre biserica , iar eu nemancata mi-am facut curaj mult cu ea.Este si o sticla de whisky contra cost, dar nu stiu la ce pret.
Prajiturile ca si tortul le-am luat de la tuffli, aratau si ffff bine , grozav de bine cu fructe confiate etc etc si erau grozav de delicioase.Am avut mese care mi-au mai cerut platouri de prajituri ( nu mie personal ci ospatarilor si au primit) si au mai fost invitati care nu au mancat dar au auzit ca au fost ff bune si a 2 zi s-au dus si si0au cump de la cofetarie.
Fotograful si cameramanul i-am cunoscut printr-o recomandare, nu au fost ff scumpi.Am stabilit 750 ron foto plus filmat plus 2 menu-ri.Noi am fost foarte multumiti de prestatia lor si in noaptea aceea cand le-am achitat le-am mai dat 200 ron.Nu ne-au dezamagit si au lucrat pe masura astepatrilor pana la final.Un singur lucru m-a dezamagit, noi am uitat sa cerem brutul din prima, ei au spus ca si asta trebuia mentionat si ...nu l-am primit.Dar nu-i bai.In concluzie au fost "meseriasi"
Sper sa te ajute detaliile mele si cu mare placere oricand iti povestesc.

Kalini
03.06.2007, 00:03:21
Chiar, cum stai cu pregatirile jurnalului? Nu e prezinti si noua ce cuprinde? Ca mi-ai dat a doua idee buna, dupa cea cu marturiile facute in casa. ;-) Deci, postezi ceva? Macar ca titlu de rubrici, ceva... pls, pls... [-o<

E gata. Cand reusim sa facem site-ul nostru functional, va fi postat pe site.

CataAna
03.06.2007, 00:21:45
O sa caut menul sa ti-l trimit ca nu l-am retinut si nici nu am mancat-aproape ca nu l-am vazut.
Pozele in camera de hotel le-am facut dupa sedinta foto din parcul expozitiei, era in jur de ora 19.00 iar la 20.00 trebuiau sa imi vina invitatii si mai aveam de pus cartonasele pe mese ( si a durat ceva ca ....unii sunt singuri, altii vor langa aia etc etc) si nu am avut timp sa iesim, plus ca in piata unirii se lucra si nu as fi avut cadru frumos pt fotografii.Dar cred ca se poate -nu ne-am bucurat mult de camera -am facut cateva fotografii inainte de petrecere, am mai intrat la 8 dimineata iar la 12.00 am eliberat-o ca noi am mai facut o petrecere a 2 zi.Imi pare rau ca nu mi-am luat petale din flori sa imi intind in camera , in pat si chiar in jacuzzi ( ca au).
In limuzian incap lejer 8 persoane si chiar mai mult ( dar fara comfort), este o sticla de sampanie gratuit pe care noi am servit-o in drum spre civila si spre biserica , iar eu nemancata mi-am facut curaj mult cu ea.Este si o sticla de whisky contra cost, dar nu stiu la ce pret.
Prajiturile ca si tortul le-am luat de la tuffli, aratau si ffff bine , grozav de bine cu fructe confiate etc etc si erau grozav de delicioase.Am avut mese care mi-au mai cerut platouri de prajituri ( nu mie personal ci ospatarilor si au primit) si au mai fost invitati care nu au mancat dar au auzit ca au fost ff bune si a 2 zi s-au dus si si0au cump de la cofetarie.
Fotograful si cameramanul i-am cunoscut printr-o recomandare, nu au fost ff scumpi.Am stabilit 750 ron foto plus filmat plus 2 menu-ri.Noi am fost foarte multumiti de prestatia lor si in noaptea aceea cand le-am achitat le-am mai dat 200 ron.Nu ne-au dezamagit si au lucrat pe masura astepatrilor pana la final.Un singur lucru m-a dezamagit, noi am uitat sa cerem brutul din prima, ei au spus ca si asta trebuia mentionat si ...nu l-am primit.Dar nu-i bai.In concluzie au fost "meseriasi"

Merci frumos pentru toate explicatiile, esti o scumpa!>:D<
Cand ai timp sa-mi trimiti si meniul te rog.
M-ai cam pus pe ganduri cu pastravul, si eu tot pentru asta optasem... cred ca o sa aleg ceva fara oase pana la urma...

biutzaxx
03.06.2007, 10:36:15
pe mine ma enerveaza faza asta cu eliberatul camerei la ora 12...ar trebui sa faca exceptie pt tinerii casatoriti :D

ara81
03.06.2007, 20:23:33
daca tot v-am cerut pareri despre Casa Universitarilor (terasa), sa va spun si ce am rezolvat. Am inchiriat acolo pt anul viitor. Daca sunteti interesate de detalii vi le ofer imediat.
Avans= 1000 RON
Meniu= cu aproximatie 100Ron/pers (4 feluri de mancare, 1l apa min, 2 cafele, 250 ml suc, prajituri, tort)
Plata personalului=70 Ron /pers
Bauturile alcoolice le aduci tu precum si fructele. decorarea te priveste, dar nu va recomand firma cu care colaboreaza ei. Am vazut aranjamentele si nu sunt din cele mai reusite.Succes!

Ruby
03.06.2007, 21:11:05
Un singur lucru m-a dezamagit, noi am uitat sa cerem brutul din prima, ei au spus ca si asta trebuia mentionat si ...nu l-am primit.Dar nu-i bai.In concluzie au fost "meseriasi"

la ce "brut" te referi? banuiesc eu ceva dar nu vreau sa gresesc.

Ruby
03.06.2007, 21:12:01
E gata. Cand reusim sa facem site-ul nostru functional, va fi postat pe site.

daaaa, da` nu mai am rabdare!!! :-<

mitzura
03.06.2007, 21:29:47
daaaa, da` nu mai am rabdare!!! :-<
Despre ce e vorba?care site?Scuze,dar urmaresc mai mult topicurile de pe iasi...

CataAna
03.06.2007, 22:55:58
daca tot v-am cerut pareri despre Casa Universitarilor (terasa), sa va spun si ce am rezolvat. Am inchiriat acolo pt anul viitor. Daca sunteti interesate de detalii vi le ofer imediat.
Avans= 1000 RON
Meniu= cu aproximatie 100Ron/pers (4 feluri de mancare, 1l apa min, 2 cafele, 250 ml suc, prajituri, tort)
Bauturile alcoolice le aduci tu precum si fructele. decorarea te priveste, dar nu va recomand firma cu care colaboreaza ei. Am vazut aranjamentele si nu sunt din cele mai reusite.Succes!

Bravo, ai rezolvat cu ce era mai important!=D>
Meniul este foarte rezonabil ca pret si din cate tin eu minte fac mancare foarte buna.
Fiind la exterior ai posibilitati nenumarate de decorare... Timp sa ai sa cauti pe forum poze pentru inspiratie;-)
Sa mai rezervi si biserica si poti sta linistita o vreme...

CataAna
04.06.2007, 11:54:09
Despre ce e vorba?care site?Scuze,dar urmaresc mai mult topicurile de pe iasi...

La 'Ziarul de nunta' se refera... http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1630 (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1630)

AnaM
04.06.2007, 13:42:06
la ce "brut" te referi? banuiesc eu ceva dar nu vreau sa gresesc.

Brutul se refera la pozele neprelucrate digital (in photoshop sau orice alt program de grafica sau editare foto) :D

Ruby
07.06.2007, 09:31:36
Brutul se refera la pozele neprelucrate digital (in photoshop sau orice alt program de grafica sau editare foto) :D

aha...ma gandeam eu....=P~

carmen82
07.06.2007, 16:36:25
Asta n-am mai auzit-o :)
Noi le avem din aur alb de 18k, si le iubim!
Si noi la fel si sunt foarte frumoase.Noi am facut cununia civila in octombrie anul trecut in italia si trebuia sa schimbam verighetele ca asa e aici...

carmen82
07.06.2007, 16:51:20
^:)^ DA, CHIAR AS VREA NISHTE POZE TE ROG..CU TOATE CA PROBABIL NU VOI MAI SCHIMBA LOCATIA, DAR CINE STIE...;))
Si eu as vrea pozele[-o< te rog te rog...carmen_tonea pe yahoo.com
Mersi anticipat

adinac_ro
09.06.2007, 12:31:43
aha...ma gandeam eu....=P~

=)) brutul la filmare vroiam.ma gandeam ca peste ani imi voi regiza altfel "filmuletul" , dar daca nu mai am originalul.....asta e

tinys
13.06.2007, 03:22:58
Buna fetelor!
eu sunt noua pe acest site si am tare nevoie de ajutorul vostru...nu e o situatie disperata sau mai bine zis nu inca...eu ma casatoresc anul viitor pe 5 octombrie 2008. Cu biserica am rezolvat, in sensul ca e disponibil ptr data respectiva la ora la care vrem noi, insa e mai greu cu restaurantul.
Ai mei au vazut deja o serie de restaurante (noi, eu si viitorul sot,nu suntem in tara):
- Ciric
- Lord Gust
- Concordia
- Recital
si inca vreo 2 cred....maine se mai duk sa mai vada! as vrea sa stiu care dintre voi a facut deja nunti in special la Ciric si Lord Gust...cum e o nunta acolo? Fiindca vrem amandoi nunta dumineca nu sunt probleme (inca) in sensul asta, al datei ma refer...se gaseste sala, dar noi vrem ceva fain, de calitate...ce imi puteti recomanda in acest sens si ce parere aveti despre obtiunile noastre? ne asteptam la 250-300 de invitati
mersi mult de tot >:D<

mitzura
13.06.2007, 09:26:15
Recital e prea mic pentru 300 de persoane.Concordia am inteles ca au pretentii cam exagerate.Cat priveste celelalte,nu cred ca poti compara lord gust(aflat la capatul orasului,in Dancu:O )cu Ciric...La asta din urma sigur iese super,dar e scump....Eu zic sa-ti faci timp sa vezi tu insati sala inainte sa iei decizia finala!

cristiana
13.06.2007, 09:37:58
Buna tinys si bine ai venit pe forum! Sunt convinsa ca vei gasi raspuns la cele mai multe dintre intrebarile tale.
Referitor la intrebarea despre restaurant, imi permit sa adaug celor scrise de mitzura urmatoarele:
- Concordia este foarte elegant insa nu incap mai mult de 100 persoane (pretentiile nu sunt departe de ale celorlalte restaurante mai de lux din oras);
- pentru nunti mai marisoare (300 persoane) raman ca variante Ciricul (are si beneficiul ambientului: lac, terasa de pe lac etc) si sala de la Providenta;
- poti lua in calcul si varianta Onyx: sala noua daca te rezumi la 220-230 persoane sau ambele sali daca ajungi la aprox 400 persoane; de asemenea, ai beneficiul gradinii de vara.
In final, depinde si de pretentii, buget, gusturi, de aceea mitzura are dreptate: incearca sa vezi tu intai toate locatiile.
Succes!:*

cristiana
13.06.2007, 09:41:11
Avans= 1000 RON
:O Esti convinsa de valoarea meniului? Daca sigur este aceasta, mergi repede si semneaza un contract cu ei care sa includa si valoare meniului, caci mi se pare fffff ieftin pentru ceea ce contine, tinand cont ca una dintre fete scria mai sus ca meniul la Ciric pentru anul viitor ar fi 200 RON.

tinys
13.06.2007, 10:23:10
mersi mult fetelor de raspuns! sunteti foarte dragutze :* !
atat eu cat si alesul inimii nu vom putea fi acasa decat incepand cu octombrie anul asta #-o ...eu le spusesem alor mei sa inceapa sa caute mai mult asa de curiozitate,dar de ex la ciric aproape toate sambetele anului 2008 sunt deja luate...deci am ajuns la concluzia ca cu cat mai devreme cu atat mai bine si ei s-au mobilizat rapid!

Celelalte restaurante pe care mi le-ati oferit ca varianata sunt interesante dar au limitele lor...de Providenta ma cam feresc intrucat sala nu este ventilata...iar Onyxul la nunti mai mari de 200 de persoane iti pune la dispozitie sala dar si terasa...la o nunta la Onyx la care a fost viitorul meu nas, cica orchestra a fost distribuita o parte afara si o parte in sala ca sa aiba muzica si ghinionistii de afara...ideea nu mi-a placut!

Despre distanze din ce mi-au spus ai mei atat ciricul cat si lord gust sunt cam la fel de departe. Akum sincer nici nu stiu ce sa zic :-s ... intradevar la ciric si peisajul contribuie mult. Dar cine dintre voi a avut sau are deja nunta in unul din astea doua restaurante? ma intereseaza sa stiu care au fost problemele, daca au fost si ce sfaturi imi dati...daca aleg Ciric sau Lord Gust? mersi mult fetelor :*

cristiana
13.06.2007, 11:03:22
mersi mult fetelor de raspuns! sunteti foarte dragutze :* !
Celelalte restaurante pe care mi le-ati oferit ca varianata sunt interesante dar au limitele lor...de Providenta ma cam feresc intrucat sala nu este ventilata...iar Onyxul la nunti mai mari de 200 de persoane iti pune la dispozitie sala dar si terasa...la o nunta la Onyx la care a fost viitorul meu nas, cica orchestra a fost distribuita o parte afara si o parte in sala ca sa aiba muzica si ghinionistii de afara...ideea nu mi-a placut!
Onyxul are acum pe langa sala veche, pe care banuiesc ca o stii, una noua; sunt separate printr-un perete mobil, incat unite au o capacitate de 350-400 persoane. Cat despre formatie...in ziua in care am eu nunta mai sunt inca doua: una pe terasa si una in sala veche, insa fiecare e cu formatia ei.
Nici sala de la Ciric nu stiu daca e ventilata.

tinys
13.06.2007, 12:30:26
Onyxul are acum pe langa sala veche, pe care banuiesc ca o stii, una noua; sunt separate printr-un perete mobil, incat unite au o capacitate de 350-400 persoane. Cat despre formatie...in ziua in care am eu nunta mai sunt inca doua: una pe terasa si una in sala veche, insa fiecare e cu formatia ei.
Nici sala de la Ciric nu stiu daca e ventilata.

mersi mult cristiana,
o sa-l trimit pe tata sa se intereseze la onyx...eu nu stiam chestiile astea....cat despre ciric e ventilatie! ;-) au intrebat ai mei si au primit confirmare si de la cei care au mai facut nunta acolo ...

cristiana
13.06.2007, 13:33:57
mersi mult cristiana,
o sa-l trimit pe tata sa se intereseze la onyx...eu nu stiam chestiile astea....cat despre ciric e ventilatie! ;-) au intrebat ai mei si au primit confirmare si de la cei care au mai facut nunta acolo ...
Nu ai pentru ce; de aceea suntem aici>:D<
Trimite-i sa vada Onyxul, eventual sa iti trimita si poze (poate o sa pun eu cateva cu sala noua), insa daca iti place Ciricul...eu zic sa nu te opreasca treaba cu furatul.

danabalana
15.06.2007, 21:53:04
Nu ai pentru ce; de aceea suntem aici>:D<
Trimite-i sa vada Onyxul, eventual sa iti trimita si poze (poate o sa pun eu cateva cu sala noua), insa daca iti place Ciricul...eu zic sa nu te opreasca treaba cu furatul.
apropo de furat....care e cea mai buna metoda de a impiedica chestia asta? aud pe toata lumea plangindu-se....chiar nu e nici o metoda? imi povestea o fosta miresica ca a fost furata de 50 milioane.....ori ma scuzati e o suma.....asadar ce putem face?

cristiana
15.06.2007, 23:56:06
apropo de furat....care e cea mai buna metoda de a impiedica chestia asta? aud pe toata lumea plangindu-se....chiar nu e nici o metoda? imi povestea o fosta miresica ca a fost furata de 50 milioane.....ori ma scuzati e o suma.....asadar ce putem face?
pai cam oriunde si oricum ar fi, tot te mai fura pe ici pe colo. Nu stiu daca ai cum sa-i impiedici.

ara81
17.06.2007, 19:51:34
:O Esti convinsa de valoarea meniului? Daca sigur este aceasta, mergi repede si semneaza un contract cu ei care sa includa si valoare meniului, caci mi se pare fffff ieftin pentru ceea ce contine, tinand cont ca una dintre fete scria mai sus ca meniul la Ciric pentru anul viitor ar fi 200 RON.

Pai asa am semnat contractul. E posibil sa mai creasca pana la anu'...dar zic eu ca nu cu prea mult.prietenii nostri au un meniu mai scump cu 15 RON fata de anul trecut.

CataAna
03.07.2007, 07:33:01
Am fost la nunta la Plopii fara Sot si revin cu impresii...

Per total am fost foarte placut impresionata de servire si restaurant. Mancarea a fost foarte gustoasa, suficienta si frumos prezentata. Ospatarii foarte atenti, verificau permanent daca s-a terminat sucul si luau sticlele goale si chiar inlocuiau sticlele daca erau calde.
Pestele nu a fost servit cu lamaie si noi am cerut sa ne aduca separat si s-au executat imediat.
Un lucru m-a mirat insa si trebuie sa aveti grija: la aperitiv nu erau toate farfuriile la fel. Unii aveau 2 chiftelute, altii una singura si la alte mese am vazut o rulada care nu era pe farfuria mea. Erau suficiente produse in farfurie si asa, dar cred ca ar trebui sa fie la toti la fel. Nu stiu daca a fost mana chelnerilor sau doar o greseala...
Aerul conditionat face fata cu brio, numai ca la artificiile de la deschiderea dansului s-a facut foarte mult fum si au trebuit deschise ferestrele.

alibd
03.07.2007, 09:35:53
Am fost la nunta la Plopii fara Sot si revin cu impresii...

Per total am fost foarte placut impresionata de servire si restaurant. Mancarea a fost foarte gustoasa, suficienta si frumos prezentata. Ospatarii foarte atenti, verificau permanent daca s-a terminat sucul si luau sticlele goale si chiar inlocuiau sticlele daca erau calde.
Pestele nu a fost servit cu lamaie si noi am cerut sa ne aduca separat si s-au executat imediat.
Un lucru m-a mirat insa si trebuie sa aveti grija: la aperitiv nu erau toate farfuriile la fel. Unii aveau 2 chiftelute, altii una singura si la alte mese am vazut o rulada care nu era pe farfuria mea. Erau suficiente produse in farfurie si asa, dar cred ca ar trebui sa fie la toti la fel. Nu stiu daca a fost mana chelnerilor sau doar o greseala...
Aerul conditionat face fata cu brio, numai ca la artificiile de la deschiderea dansului s-a facut foarte mult fum si au trebuit deschise ferestrele.

Ana, ma bucur mult sa aud ca in mare totul a fost ok si nu au fost probleme majore. Astazi mergem si noi la restaurant sa degustam meniul. Sper sa nu se repete situatia cu farfuriile asimetrice, o fi fost o greseala, pentru ca e normal sa fie toate farfuriile la fel.
Cu aerul conditionat imi faceam si eu griji, dar ma bucur sa aud ca merge bine si face fata. Sa speram ca totul va fi ok.
Cam cate persoane au foat la nunta pana la urma? A fost spatiu suficient pentru dans?

CataAna
04.07.2007, 08:56:22
Ana, ma bucur mult sa aud ca in mare totul a fost ok si nu au fost probleme majore. Astazi mergem si noi la restaurant sa degustam meniul. Sper sa nu se repete situatia cu farfuriile asimetrice, o fi fost o greseala, pentru ca e normal sa fie toate farfuriile la fel.
Cu aerul conditionat imi faceam si eu griji, dar ma bucur sa aud ca merge bine si face fata. Sa speram ca totul va fi ok.
Cam cate persoane au foat la nunta pana la urma? A fost spatiu suficient pentru dans?

Cred ca au fot vreo 60-70 persoane la nunta. A fost suficient spatiu pt dans, dar nici nu s-a dansat foarte mult... Oricum holul ala e lung si este suficient loc sa se extinda:D
O nunta minunata iti doresc si sper sa ne intalnim cumva>:D<

alibd
04.07.2007, 10:38:17
Cred ca au fot vreo 60-70 persoane la nunta. A fost suficient spatiu pt dans, dar nici nu s-a dansat foarte mult... Oricum holul ala e lung si este suficient loc sa se extinda:D
O nunta minunata iti doresc si sper sa ne intalnim cumva>:D<

Mersi mult, Ana! >:D< Si noua ni s-au redus considerabil invitatii de nunta, asa ca nu prea imi mai fac griji in privinta spatiului. Ieri am fost si am facut schita salii si mi-am dat seama ca vor incapea lejer.

O nunta frmoasa si tie si sa iasa totul asa cum ti-ai dorit si cum ai visat! Bafta pe ultima suta de metri si distractie maxima apoi! >:D< >:D< >:D< >:D<

eumoni
10.07.2007, 16:36:45
As dori sa va impartasesc si parerile mele referitoare la nunta la care am asistat pe 1.07.2007 la restaurantul "Plopii fara sot":am fost foarte palcut impresionata de tot, atat de mancare, care a fost foarte buna si destul de multa, de muzica (a cantat formatia Diamant din pascani , care sunt super buni), chelnarii au fost foarte atenti, au inlocuit pana si sticlele calde de bautura de pe mese cu unele mai reci, dar mai impresionata am ramas de atmosfera creata cu artificii afara, artificii la dansul miresei si multe surprize frumoase, care, unele dintre ele au impresionat si invitatii pana la lacrimi.Organizarea a fost super, aranjamentele de flori au fost si ele frumoase. primirea invitatilor s-a facut atat de catre miri, cat si de catre nasi si socri.Am si amintire o marturie super draguta, facuta de catre mama miresei am inteles...se cunoaste ca are o mana de artist ( voi reveni cu poze sa vedeti).Distractia a fost la ea acasa.A fost nunta care m-a impresionat cel mai mult prin tot, de la organizare, muzica, atmosfera, chelnari amabili, muzica buna, surprize, tot.
Atasez si pozici cu miresica , o fetita dulce tare si foooaartte indragostita si fericita..se vede doar si din poze..:))

mitzura
10.07.2007, 17:42:35
la restaurantele astea nu cumva au fost nuntile de pe 7?Ce sa insemne asta?...;))

ungrasmic
11.07.2007, 00:19:41
Mult succes.

Buna! Daca ai poze vreau si eu! O sa merg si eu sa vad, dar pana atunci....chiar sunt curioasa

ungrasmic
11.07.2007, 00:23:05
Asa e, aurul alb e de fapt galbui deschis. Ca sa arate ca argintul e bagat in baie de rodiu. In timp rodiul de la suprafata se duce si ramane galbui. Dar nu e un galben puternic, e frumos oricum... ma consolez eu dupa ce am patit acest lucru cu inelul de logodna...=))

Si eu am patit-o cu ineleul; meu de aur alb...care acum nu prea mai e aur alb. E in combinatie cu aur galben si nu mai arata ca la incep, sunt dezamagita, de aceea nici gand sa-mi cump verigheta de aur alb. Am inteles ca totusi la o anumita perioada se duc la curatat...nu stiu daa se merita

saby
12.07.2007, 12:02:56
pt poze ar tb sami trimiti o adresa de e-mail ca nu stiu sa atasez poze la mj de pe site :))

mitzura
12.07.2007, 12:12:42
pt poze ar tb sami trimiti o adresa de e-mail ca nu stiu sa atasez poze la mj de pe site :))
Nici nu cred ca se poate!dar de ce nu pui pozele pe forum?

saby
13.07.2007, 20:16:13
am descoperit cum atasez:-B

mitzura
13.07.2007, 21:02:51
am descoperit cum atasez:-B
Arata intr-adevar f bine.Observatii:
-un minus e ca nu prea sunt locuri de parcare (dar asta e valabil si pt multe alte locatii);
-are spatiu special pt formatie,deci nu prea cred ca merge dj;
-sala arata bine, dar totusi pt o nunta eu spun ca trebuie huse si flori (deci necesita o anumita decorare)
O nunta frumoasa celor care fac acolo!

saby
14.07.2007, 09:14:05
Restaurantul e vis-a-vis de tribunal deci vor fi locuri de parcare:D , nu se judeca nimeni sambata noaptea zic eu.
in cazul in care ne vom hotara pt un dj, vom pune masa noastra acolo cred:-SS desi nu ma incanta ideea de a manca pe podium (vede toata lumea ce apetit serios am:D )
cat priveste husele, eu personal am cautat scaune pt care sa nu fie necesare huse:D , pt ca mie pur si simplu nu-mi plac (gusturile nu se discuta:-p )
astfel ca minusurile unuia sunt plusurile altuia:)>-

ginutza
16.07.2007, 22:29:34

salut. Am vazut ca ai nunta la Casa armatei. Poti sa-mi dai si mie cateva detaliite rog mult?
Multumesc!!

___ALEXANDRA___
17.07.2007, 17:58:53
salut. Am vazut ca ai nunta la Casa armatei. Poti sa-mi dai si mie cateva detaliite rog mult?
Multumesc!!

pai daca citesti in quote-ul de 5-6 msj mai sus gasesti cam tot ce se poate spune. mie mi-a convenit grozav ca sunt foarte foarte flexibili si in acelasi timp au preturi rezonabile. Eu am facut un meniu de-a dreptul copios cu banii pt un meniu slabut in alte locatii... in plus mi-a placut sala pt ca e dreptunghiulara, fara coloane sau usi despartitoare...
Prefer sa dau un ban in plus la decoratiuni decat sa nu se vbada om cu om.. In orice caz sala e super si are un aer de sala de bal, si cu un pic de aranjament o sa arate super..
Cel mai bine e sa te duci si sa vorbesti cu Dl Tiron care se ocupa de sali si el iti va explica totul de-a-fir-a-par.
Succes.:*

ginutza
17.07.2007, 20:10:00
merci mult pt raspuns Alexandra.
Stiu ca era scris putin mai sus despre ce ofera cei de la Casa Armatei dar vroiam sa stiu cam la ce suma ajunge un meniu cu 4 feluri de mancare. Pana in 100 RON?
Pe la ce ora sa ma duc ca sa pot vorbi cu cineva? Din pacate sotul meu e liber numai dupa 6 si nu stim daca mai gasim cu cine sa discutam acolo.

oana_maria
18.07.2007, 12:18:43
Arata intr-adevar f bine.Observatii:
-un minus e ca nu prea sunt locuri de parcare (dar asta e valabil si pt multe alte locatii);
-are spatiu special pt formatie,deci nu prea cred ca merge dj;
-sala arata bine, dar totusi pt o nunta eu spun ca trebuie huse si flori (deci necesita o anumita decorare)
O nunta frumoasa celor care fac acolo!
Sa stii ca nu o sa fie probleme cu locurile de parcare ( cel putin asa spune doamna )dar am analizat situatia si am ajuns la concluzia ca e adevarat ce spune deoarece nunta e sambata sau dumineca, si nu e activitate in aceste zile la tribunal ca sa fie multe masini, deci parcarea este goala.

ginutza
25.07.2007, 20:27:23
Salut.
Am fost prin Bucium pe la cateva restaurante si am iesit foarte dezamagita.
La plopii fara sot este 145 RON anul asta meniul numai cu mancare si pana la anu se mai scumpeste cu 10-15%
La Hanul dacilor este cel mai ieftin meniu este 175 RON cu bautura si tort, prajituri incluse, si bineinteles ca pana la anu se mai scumpeste.
Ce e cu preturile astea frate? Chiar nu mai are nimeni preturi de bun simt la un restaurant dragut in Iasi????

biutzaxx
08.08.2007, 14:21:03
buna miresicilor,

am reusit si eu in sfarsit sa intru pe acest forum dupa o nunta ca in vis si o frumoasa luna de miere. eu pun link-ul cu pozele mele si apoi o sa va mai povestesc de nunta : http://picasaweb.google.com/beatrice.kertz/

Limona
08.08.2007, 15:42:03
Foarte frumoasele pozele...ai fost o miresica super frumusica ;-) . Casa de piatra si o viata plina de impliniri.<:-P

biutzaxx
08.08.2007, 16:36:26
multumesc frumos :*

kykufukyka
15.08.2007, 23:54:19
majoritatea au preturile astea,da na depinde de ce iti ofera sala respectiva,la noi e 1 mil 700,4 feluri de mancare,apa,suc,cafea,tort,decorarea noi trebuie sa mai aducem alcoolul si invitati ;)) acuma depinde si ce cautati voi :* succes la gasit un loc frumos.

MIHA74
16.08.2007, 08:16:35
Incercati la Europa. In iulie am avut nunta 150 ron meniul super servire am adus bauturile (alcoolice,apa,suc) cafeaua, fructele. Tortul si prajiturile tot in meniu au intrat.

ginutza
16.08.2007, 11:27:28
multumesc mult pentru raspunsuri.
Am gasit la Bolta rece un meniu cu 4 feluri de mancare la 100 RON anul asta. Restul putem sa aducem noi.Avand in vedere ca avem nunta mica incapem numai bine in sala chair daca e numai de 80 de persoana. Sper sa fie bine. Cine mai stie ceva pareri despre Bolta Rece il rog mult sa-mi spuna si mie. :)

AnaM
16.08.2007, 16:33:04
multumesc mult pentru raspunsuri.
Am gasit la Bolta rece un meniu cu 4 feluri de mancare la 100 RON anul asta. Restul putem sa aducem noi.Avand in vedere ca avem nunta mica incapem numai bine in sala chair daca e numai de 80 de persoana. Sper sa fie bine. Cine mai stie ceva pareri despre Bolta Rece il rog mult sa-mi spuna si mie. :)

Mancarea e f gustoasa! Atat stiu :D

adinac_ro
19.08.2007, 11:37:27
Mancarea e f gustoasa! Atat stiu :D

Eu nu mai merg in viata mea la bolta rece....poate pt nunti se pregatesc altfel.Am fost sa mancam si nu aveau nici asa, nici asa, nici asa, nimic nimic.A zis ca ne recomanda ospatarul ceva dar nu a fost bun, nu ca nu ar fi fost pe placul nostru dar nu era bine gatit, bauturi nu aveau, desert a zis ca doar pt mese oragnizate si noi eram 8 pers ( deci...multisori) .
Am intrebat daca intotdeauna e asa -fara mancare, fara bauturi fara desert si ne asteptam sa se scuze si sa zica ...."nu doar azi ca am avut nunta sau multe comenzi" dar el zice " da doamna asa e mereu".Am murit de foame.

In schimb am o buna prietena care si-a facut nunta acolo acum3 ani, nunta mica i-a placut la nebunie, anul urmator a cununat si a ales acelasi restaurant.Deci....aduna mai multe informatii, mergeti testati etc.

oana_maria
25.08.2007, 17:25:57
Eu nu mai merg in viata mea la bolta rece....poate pt nunti se pregatesc altfel.Am fost sa mancam si nu aveau nici asa, nici asa, nici asa, nimic nimic.A zis ca ne recomanda ospatarul ceva dar nu a fost bun, nu ca nu ar fi fost pe placul nostru dar nu era bine gatit, bauturi nu aveau, desert a zis ca doar pt mese oragnizate si noi eram 8 pers ( deci...multisori) .
Am intrebat daca intotdeauna e asa -fara mancare, fara bauturi fara desert si ne asteptam sa se scuze si sa zica ...."nu doar azi ca am avut nunta sau multe comenzi" dar el zice " da doamna asa e mereu".Am murit de foame.

In schimb am o buna prietena care si-a facut nunta acolo acum3 ani, nunta mica i-a placut la nebunie, anul urmator a cununat si a ales acelasi restaurant.Deci....aduna mai multe informatii, mergeti testati etc.Cam asa am patit si noi: am comandat bere fara alcool ni s-a adus la halba si cu alcool bineinteles, am comandat cartofi natur si am primit cartofi prajiti, am comandat salata bulagareasca...dar numai salata bulgareasca nu am primit, ii lipseau o parte din ingredientele preavazute in reteta salatei bulgaresti.:-L :-L Am plecat de acolo foarte dezamagiti...

___ALEXANDRA___
26.08.2007, 11:15:57
merci mult pt raspuns Alexandra.
Stiu ca era scris putin mai sus despre ce ofera cei de la Casa Armatei dar vroiam sa stiu cam la ce suma ajunge un meniu cu 4 feluri de mancare. Pana in 100 RON?
Pe la ce ora sa ma duc ca sa pot vorbi cu cineva? Din pacate sotul meu e liber numai dupa 6 si nu stim daca mai gasim cu cine sa discutam acolo.

DA SA STII CA IESI CAM PE ACOLO... MAI EXACT FARA FRUCTE BAUTURI SI DULCIURI PE LA 85-90 RON

Nicollee
05.09.2007, 16:32:09
Buna alinuttzza, eu am nunta la Popas Pacurari pe 13 octombrie 2007, ce sa-ti spun mi se pare super ok, meniul e pana in 1 mil jumatate, pretul exact ni-l va spune cu 1 sapt inainte, muzica e foarte buna, tu ai inceput pregatirile.......de unde ai de gand sa-ti iei rochia de mireasa?

AnaM
06.09.2007, 00:17:33
Buna alinuttzza, eu am nunta la Popas Pacurari pe 13 octombrie 2007, ce sa-ti spun mi se pare super ok, meniul e pana in 1 mil jumatate, pretul exact ni-l va spune cu 1 sapt inainte, muzica e foarte buna, tu ai inceput pregatirile.......de unde ai de gand sa-ti iei rochia de mireasa?

Cine e la muzica la Popasul Pacurari? :)

Nicollee
06.09.2007, 16:49:22
Cine e la muzica la Popasul Pacurari? :)
E un tip Leo care are formatia....is de treaba...m-am intalnit cu ei cand am dat avansul.....:suuuper:

adrilyb
07.09.2007, 14:24:23
Ultima nunta la care am fost: la LORD GUST. Acolo fac si eu nunta la anu. Ce m-a enervat a fost servirea chelnerilor. La masa noastra nici un fel de mancare nu a fost adus la toata lumea in acelasi timp. A trebuit sa ii chemam mereu sa le aratam ca mai sunt oameni fara farfuria cu mancare. Si formatia facea niste pauze :-w . Iar in aceste pauze au pus o muzica :disgust: . Eu m-am simtit bine pt ca am fost cu prieteni dragi, iar mirii niste dragalasi.

biutza, foarte frumosi ati fost..........pozele sunt f f faine...............CASA DE PIATRA!!!
Am vazut ca ati avut balonase. Ati inchiriat aparatul? De unde si cat v-a costat? Si eu as vrea balonase de sapun. Ms mult.

tinys
09.09.2007, 18:06:42
Ultima nunta la care am fost: la LORD GUST. Acolo fac si eu nunta la anu. Ce m-a enervat a fost servirea chelnerilor. La masa noastra nici un fel de mancare nu a fost adus la toata lumea in acelasi timp. A trebuit sa ii chemam mereu sa le aratam ca mai sunt oameni fara farfuria cu mancare. Si formatia facea niste pauze :-w . Iar in aceste pauze au pus o muzica :disgust: . Eu m-am simtit bine pt ca am fost cu prieteni dragi, iar mirii niste dragalasi.

biutza, foarte frumosi ati fost..........pozele sunt f f faine...............CASA DE PIATRA!!!
Am vazut ca ati avut balonase. Ati inchiriat aparatul? De unde si cat v-a costat? Si eu as vrea balonase de sapun. Ms mult.

si la mine LORD GUST era pe lista de resturante si chiar ma intrebam daca nu stie nimeni nimik despre el...am citit ce ai scris si m-ai cam pus pe ganduri! #-o ce nesimtiti chelnerii [-X ....

ptr biutza: CASA DE PIATRA! sunteti frumosi si va sta bine impreuna. >:D< La anu' o sa merg si eu la o nunta acolo! :-"

biutzaxx
10.09.2007, 09:16:54
si la mine LORD GUST era pe lista de resturante si chiar ma intrebam daca nu stie nimeni nimik despre el...am citit ce ai scris si m-ai cam pus pe ganduri! #-o ce nesimtiti chelnerii [-X ....

ptr biutza: CASA DE PIATRA! sunteti frumosi si va sta bine impreuna. >:D< La anu' o sa merg si eu la o nunta acolo! :-"

Multumesc Tinys :* sa vezi ca o sa fie frumos acolo :P

AnaM
16.09.2007, 21:36:37
Sa va povestesc si nunta mea, nu? :D

Pai ziua a inceput asa: la florarie, apoi la coafor pana pe la 4, apoi am luat lumanarile si buchetele (intre timp sotul era la restaurant, mesterea si el pe acolo), apoi acasa la mama, la 5 am plecat (SINGURA, cu masina!!!! :)) ) spre Gradina Botanica, la pozat, mirele a aparut dupa 5 minute. Am intrat cu o oarece strangere de inima, ca nu era soare, dar cum a apucat sa faca primul cadru, ca prin minune au aparut raze de soare si... SE FACU LUMINA :)) Exact asa am patit si la pozele de la starea civila... Nu-mi vine sa cred cat ne-a ajutat Dumnezeu cu toata nunta asta :)

Apoi la 6 la biserica, m-am vazut cu miresicile mele >:D< (acum pot aparea si eu in poza cu manutzele ;)) ), mi-am pus voalul in cap, un ban in papuc =)) si am asteptat sa intru. A fost o slujba frumoasa, si o faza faina a fost cand trebuia sa luam lumanarile in mana si sa tin si mana cealalta pe a sotului.. Eu aveam buchetul in mana si a trbuit sa il pasez, dar cu nimeni nu era atent la mine, desi strigam, am aruncat buchetul in prietena mea cea mai buna, care l-a primit direct in fatza =)) S-a speriat saraca, dar a reusit sa-l prinda apoi in maini, faza la care toata lumea a busit in ras, iar preotul ne-a rugat sa mentinem liniste in biserica :-" . Poze, petale de trandafiri, porumbei etc. :D

Cu toate stiti ce emotii am avut eu cu restaurantul... Alaltaieri se punea inca parchet, trebui pusa mocheta, trebuiau puse inca niste elemente din lemn, perdele, facut curat, etc. Mirele meu a stat ieri, in ziua nuntii, pana la 4 jumate acolo, sa ajute. Cand a plecat el, inca se punea mocheta. Inutil sa zic ce cosmar a fost pentru mine cand am aflat, deja ma gandeam ca ajung la restaurant si lumea inca ciocane la pereti.

Dar NU! Am inmarmurit de placere, de emotie, de bucurie, de tot cand am ajuns la restaurant! Arata... Doamne, nu aveam cuvinte, stiind ce snatier fusese cu o zi inainte... Terasa era libera toata, holul era amenajat ca un foaier, cu masute de cafea si scaune cu manere, in ton cu cele din restaurant. Lumanarele pe scari, tot ce trebuia... Am urcat scarile, ne asteptau echipa de la Select, ne-au intampinat si ne-au urat toate cele bune si ne-au poftit in sala... Superb! nu mai am cuvinte, si oricum sunt de prisos, totul era la locul lui si sclipea. Totul era nou, mirosea a curat, a placut... Era intim si elegant.
Servirea a fost absolut impecabila, mancarea excelenta, prajiturile si saleurile... woooow, doar stiti :D Tortul excelent si frumos ornat, ce mai, a fost absolut totul CA LA CARTE.
Am luat crek toate bauturile posibile, fantana de ciocolata super, iar ciocolata delicioasa, fructe bune, un pepene in forma de cosulet scupltat cu inimioare, chiar neasteptat de frumos.
In concluzie, nu a dus nimeni lipsa de nimic. DJ-ul marfa, formatia bestiala, au facut un show de zile mari (i-am luat pe fostii Bosquito, actuali Bandidos, doar pe ei i-am gasit disponibili cu 2 saptamani inainte de nunta), niste oameni deosebiti, foarte talentati si adevarati showmen. Babacii dansau, chiuiau si bateau din palme cu ei, iar tinerii erau extaziati :))

Personalul s-a comportat mai mult decat excelent, per total Selectul mi-a intrecut absolut orice asteptare, chiar daca poate nu le-a venit prea bine cu nunta asta, ei fiind in plina renovare, dar au fost extrem de amabili si serviabili. La sfarsit, am platit personalul mai mult decat stabilisem, pentru ca ne-au incantat.

Pentru cine doreste sa faca nunti sau evenimente la ei, pe noi, personal, ne-au cucerit si le vom fi clienti toata viata :) Noi am avut 110 persoane si e cam maximul pentru sala mare a restaurantului, am preferat sa nu punem lumea in separeuri.

La final am primit extrem de multe felicitari pentru o nunta eleganta, intima si distractiva. Am reusit ce ne-am propus! :gen_08: Al meu sot, de unde ii era incomod tot conceptul asta, a zis ca mai vrea =)) Mie sincer imi ajunge :)

Acum facem bilantul, sa vedem cum stam =)) La prima vedere, noi zicem ca e ok.

Multumesc miresicilor care au fost alaturi de mine, pentru sfaturi, pentru un gand bun si pentru amintirea de la voi! >:D< >:D<
Si multumesc Selectului, conducerii si personalului, multumesc Casa Eva si doamna Neli, care m-a suportat pana la capat =)) , multumesc florarului car e mi-a facut buchetul si lumanarile visate, Maviov, si parintilor, nasilor si invitatilor.

Toti ati fost la inaltime!

cafelutatare
17.09.2007, 11:59:36
Superb! :-<
Casa de piatra, iubita! :*:*:* >:D<>:D<>:D<

AnaM
18.09.2007, 23:28:17
Superb! :-<
Casa de piatra, iubita! :*:*:* >:D<>:D<>:D<

Mutumesc din suflet, iubita! >:D< :*

Sa va pun si cateva poze facute de Casa Eva dupa ce a fost gata sala :)

prapadeala
18.09.2007, 23:47:06
Mutumesc din suflet, iubita! >:D< :*

Sa va pun si cateva poze facute de Casa Eva dupa ce a fost gata sala :)

Ai avut o poveste foarte frumoasa si niste poze superbe (astept mai multe :D). ce fericita esti :)
Casa de piatra!!!

AnaM
18.09.2007, 23:51:47
Ai avut o poveste foarte frumoasa si niste poze superbe (astept mai multe :D). ce fericita esti :)
Casa de piatra!!!

Multumesc din suflet, sa va iubiti toata viata si dupa >:D< :*

Pozici pe la sf saptamanii :D

danabalana
19.09.2007, 12:22:48
As dori sa va impartasesc si parerile mele referitoare la nunta la care am asistat pe 1.07.2007 la restaurantul "Plopii fara sot":am fost foarte palcut impresionata de tot, atat de mancare, care a fost foarte buna si destul de multa, de muzica (a cantat formatia Diamant din pascani , care sunt super buni), chelnarii au fost foarte atenti, au inlocuit pana si sticlele calde de bautura de pe mese cu unele mai reci, dar mai impresionata am ramas de atmosfera creata cu artificii afara, artificii la dansul miresei si multe surprize frumoase, care, unele dintre ele au impresionat si invitatii pana la lacrimi.Organizarea a fost super, aranjamentele de flori au fost si ele frumoase. primirea invitatilor s-a facut atat de catre miri, cat si de catre nasi si socri.Am si amintire o marturie super draguta, facuta de catre mama miresei am inteles...se cunoaste ca are o mana de artist ( voi reveni cu poze sa vedeti).Distractia a fost la ea acasa.A fost nunta care m-a impresionat cel mai mult prin tot, de la organizare, muzica, atmosfera, chelnari amabili, muzica buna, surprize, tot.

Atasez si pozici cu miresica , o fetita dulce tare si foooaartte indragostita si fericita..se vede doar si din poze..:))
ma bucur tare mult ca a fost asa frumos la plopi...si eu voi avea nunta acolo la anu...dar de formatia asta din pascani imi poti spune mai multe.,..sunt in cautare...multumesc

alysia
13.10.2007, 22:57:48
Salut si eu sunt o viitoareeeeee mireasa...adik in 2009...atat de departe...si m-am hotarat...dupa ce am colindat tot Iasul sa fac nunta la Popas Pacurari...mi se pare superba sala...si sper sa placa si invitatilor mei....Ce ma intereseaza pe mine sa stiu daca a ascultat cineva formatia de acolo si daca stie ceva de ea!

adinac_ro
31.10.2007, 21:23:17
Vad ca toata lumea si-a ales restaurantul si gata cu planurile de oragnizare a nuntii?
Mobilizarea....ca oricum ultima saptaman va fi plina ....nu ingreunati si mai mult situatia.
Deci, afisati fotografii cu rochiile voastre, cu restaurantul cu floricele, cosulete etc etc etc

alibd
31.10.2007, 21:26:56
Vad ca toata lumea si-a ales restaurantul si gata cu planurile de oragnizare a nuntii?
Mobilizarea....ca oricum ultima saptaman va fi plina ....nu ingreunati si mai mult situatia.
Deci, afisati fotografii cu rochiile voastre, cu restaurantul cu floricele, cosulete etc etc etc

Bagi fetele in priza, a? Bine faci...;-) :)

adinac_ro
31.10.2007, 21:38:13
Bagi fetele in priza, a? Bine faci...;-) :)

Vreau activitate, caci simt cum imbatranesc cand povestesc " pe vremea mea...multe miresici activau zilnic pe site".
Daca ne provocam la discutii si ne implicam in organizare nici nu simtim cand trece timpul si ne mai facem si utile, noi, veteranele 2007 :D

alibd
31.10.2007, 21:44:02
Vreau activitate, caci simt cum imbatranesc cand povestesc " pe vremea mea...multe miresici activau zilnic pe site".
Daca ne provocam la discutii si ne implicam in organizare nici nu simtim cand trece timpul si ne mai facem si utile, noi, veteranele 2007 :D

E foarte adevarat... Tin minte ca daca plecam din oras, aveam de citit la intoarcere nu gluma... Ei, poate reintra totul in normal, ca numai "guralive" nu mai suntem acum. :">

adinac_ro
31.10.2007, 21:46:25
E foarte adevarat... Tin minte ca daca plecam din oras, aveam de citit la intoarcere nu gluma... Ei, poate reintra totul in normal, ca numai "guralive" nu mai suntem acum. :">

Oare s-au pus muraturi, s-au facut zacusti si am fost ocupate? Ce-i drept nici eu nu prea am avut timp sa mai scriu cu atat spor si dorinta, dar acum regret. Abia astept sa "reinviem"

alibd
31.10.2007, 21:47:52
Oare s-au pus muraturi, s-au facut zacusti si am fost ocupate? Ce-i drept nici eu nu prea am avut timp sa mai scriu cu atat spor si dorinta, dar acum regret. Abia astept sa "reinviem"

Se pare ca am reintrat pe drumul bun...<:-P Vor avea fetele ce citi...

Limona
01.11.2007, 14:49:46
Hai sa vedem, miresicile din 2008 cum stati cu pregatirile?

Eu pana acum am stabilit restaurantul, biserica, am reusit sa vb si cu Dj-ul. Sunt in cautare se cameraman si fotograf,si de carton grena/rosu pt copertile invitatiilor, caci vrem sa le facem singuri...sper sa gasesc :-SS.

michelle1981
01.11.2007, 15:07:57
Sunt in cautare se cameraman si fotograf,si de carton grena/rosu pt copertile invitatiilor, caci vrem sa le facem singuri...sper sa gasesc :-SS.
Noi am luat din Metro carton rosu/grena. In jur de 30-35 ron/ 100buc.

Limona
01.11.2007, 15:57:42
Noi am luat din Metro carton rosu/grena. In jur de 30-35 ron/ 100buc.

Eu as vrea carton texturat, stii cumva daca era in metro, si pe rosu. Cred ca cel de care spui tu este simplu. Merci mult >:D<

michelle1981
01.11.2007, 16:12:25
Eu as vrea carton texturat, stii cumva daca era in metro, si pe rosu. Cred ca cel de care spui tu este simplu. Merci mult >:D<
Daca stii invitatia asta (http://img112.imageshack.us/img112/3031/11509lt8.jpg), asa este cartonul. Noi asa am avut invitatiile. Cardurile de masa si marturiile le facem din acest tip de carton.

adinac_ro
01.11.2007, 17:02:44
Hai sa vedem, miresicile din 2008 cum stati cu pregatirile?

Eu pana acum am stabilit restaurantul, biserica, am reusit sa vb si cu Dj-ul. Sunt in cautare se cameraman si fotograf,si de carton grena/rosu pt copertile invitatiilor, caci vrem sa le facem singuri...sper sa gasesc :-SS.

Incearca la Irsido pe sf lazar , colt cu Anis's sau la shatter .....daca stii unde e sediul loteriei pe acolo. Nu stiu preturi, dar daca gasesti ce vrei la irsido pot cumpara eu mai ieftin.
Ce biserica ati ales?
Pentru fotograf e bine sa urmaresti fotografiile miresicilor si care te impresioneaza contacteaza-l.

Limona
01.11.2007, 17:18:53
Incearca la Irsido pe sf lazar , colt cu Anis's sau la shatter .....daca stii unde e sediul loteriei pe acolo. Nu stiu preturi, dar daca gasesti ce vrei la irsido pot cumpara eu mai ieftin.
Ce biserica ati ales?
Pentru fotograf e bine sa urmaresti fotografiile miresicilor si care te impresioneaza contacteaza-l.

O sa trec sa vad ce au la Irsido...poate gasesc ceva frumos ;;) , merci de sfat ;-) . Biserica pe care am ales-o e Sf. Nicolae Copou.

adinac_ro
01.11.2007, 17:22:00
O sa trec sa vad ce au la Irsido...poate gasesc ceva frumos ;;) , merci de sfat ;-) . Biserica pe care am ales-o e Sf. Nicolae Copou.

Imi place mie biserica Sf Nicolae Copou:"> . Ce multe avem in comun. Acelasi rest., aceeasi biserica si muuulte altele. Abia astept sa va vad mire si mireasa.

Limona
01.11.2007, 17:25:43
Imi place mie biserica Sf Nicolae Copou:"> . Ce multe avem in comun. Acelasi rest., aceeasi biserica si muuulte altele. Abia astept sa va vad mire si mireasa.

Da, intr-adevar f multe :* .

adinac_ro
01.11.2007, 17:39:15
Noi nu prea am petrecut anul asta la nunti, am fost la una si buna.
Dar astept sfarsitul de an cand vom avea 2 cumetrii, astept inceputul anului viitor cand vom mai avea 2 cumetrii, deci noroc de copilasii astia ca isi serbeaza ziua si botezul.

adinac_ro
02.11.2007, 10:28:30
Da, intr-adevar f multe :* .

Veti decora sala? Daca da, cu cine?

Limona
02.11.2007, 14:29:18
Veti decora sala? Daca da, cu cine?

Inca nu ne-am hotarat...asta cred ca pe la anu, mai studiem piata si ne hotaram.;;)

Limona
02.11.2007, 14:30:46
Daca stii invitatia asta (http://img112.imageshack.us/img112/3031/11509lt8.jpg), asa este cartonul. Noi asa am avut invitatiile. Cardurile de masa si marturiile le facem din acest tip de carton.

Acum am vazut mesajul tau...modelul ala de carton il vrem si noi. O sa tragem o fuga pana in metro, poate gasim. Merci mult :* .

michelle1981
02.11.2007, 14:48:58
Cu placere!
Mie imi trebuie carton crem ca am luat prea putin, vrem sa confectionam ceva de genul asta (http://www.invitatiidenunta.ro/html/invitatie_bod/065B2)
Asa ca azi sau maine trebuie sa ajung in Metro si eu :)

Cam ce dimensiune trebuie pentru cardul de masa/ plic pentru bani (noi facem 2 in 1)? lungime x latime..

finica
02.11.2007, 14:56:35
Cu placere!
Mie imi trebuie carton crem ca am luat prea putin, vrem sa confectionam ceva de genul asta (http://www.invitatiidenunta.ro/html/invitatie_bod/065B2)
Asa ca azi sau maine trebuie sa ajung in Metro si eu :)

Cam ce dimensiune trebuie pentru cardul de masa/ plic pentru bani (noi facem 2 in 1)? lungime x latime..

Cardul de masa care are rol si de plic de bani, pe care l-am vazut la ultima nunta la care am fost era facut dintr-o coala de carton A4 pliat in 3, deci ar veni cam 9,9 cm x 21 cm, deci aproximativ 2/1, cum ziceai tu.

rhiana
02.11.2007, 21:37:41
buna fetelor!!! Si eu am nunta la anul in toamna ,inca nu am cautat sala (trebuie sa ma duc cat mai repede),,

miKA24
03.11.2007, 00:02:36

Buna Saby!
Dka esti dragutza, imi trimiti si mie pozele pe [email protected]?
pls......^:)^
:D

miKA24
03.11.2007, 00:07:26
Buna Saby!
Dka esti dragutza, imi trimiti si mie pozele pe [email protected]?
pls......^:)^
:D

la adresa mihaela_andriescu24 pe yahoo.
multumesc.

miKA24
03.11.2007, 00:26:06
la adresa mihaela_andriescu24 pe yahoo.
multumesc.
Dumnezeule Mare!!!#-o scuze!
si eu sunt miresica de 2008, si sunt cam zapacita (dupa cum se poate observa) :-p
tocmai am vazut pozele pe forum. sunt de mare ajutor; ne mai facem o idee.

Multumesc, fetelor!

alibd
03.11.2007, 12:05:06
buna fetelor!!! Si eu am nunta la anul in toamna ,inca nu am cautat sala (trebuie sa ma duc cat mai repede),,

Bine ai venit si mult spor cu organizarea! ;;)

adinac_ro
03.11.2007, 19:02:56
O multime de de noi miresici. Va sustinem. Felicitari.

alibd
03.11.2007, 19:22:47
O multime de de noi miresici. Va sustinem. Felicitari.

Ihi, si tot or sa apara...Asta e viata!

miKA24
03.11.2007, 19:42:26
Ihi, si tot or sa apara...Asta e viata!

Dragut din partea voastra ca, desi ati trecut de acest fericit eveniment - nunta voastra, sunteti alaturi de noi, "junioarele", sa ne ajutati.

michelle1981
05.11.2007, 11:41:26
Voi ce cadou ati luat nasilor si de unde?

finica
05.11.2007, 13:32:04

Noi nu le-am cumparat nici un cadou. Pur si simplu am conevit cu ei ca nici noi sa nu le cumparam cadou lor si nici ei sa nu ne cumpere noua, ca sa nu iasa discutii. Asa ca, decat sa fi cheltuit banii pe cadouri care poate ar fi fost nefolositoare unora dintre noi, mai bine fiecare si-a cumparat ce a dorit cu banii alocati pentru cadourile celorlalti. Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun...

Green_Eyes
05.11.2007, 13:35:38

Nici noi nu stiam ce sa le luam, plus ca ne-au zis sa nu ne prinda cu cadouri:D Dar pana la urma, de gura socrilor8-}, le-am luat ceva simbolic zic eu: un set de ceai pictat manual (foarte fain) din Hala, de la etajul 2(90 RON):) Si se pare ca am fost foarte inspirati:D>:D<

alibd
05.11.2007, 16:16:00

Nasii nostri nu stau la bloc si am auzit noi din diverse surse ca isi doresc foarte mult un balansoar pentru curte, asa ca..."ne-am exacutat" si, dat fiin ca am prins o oferta in Metro, am profitat de ocazie. Au fost tare bucurosi...;-)

mitzura
05.11.2007, 18:02:47
Noi le-am dus un goblen lucrat de soacra mea!

michelle1981
06.11.2007, 10:09:01
Multumesc pentru raspunsuri>:D<
Nasii nostri ne-au zis sa nu le luam cadou, dar noi oricum le luam, ceva cat de cat simbolic, care le va ramane amintire..

Voi ati avut coniac la nunta? Ce fel?

adinac_ro
06.11.2007, 12:14:22
Dragut din partea voastra ca, desi ati trecut de acest fericit eveniment - nunta voastra, sunteti alaturi de noi, "junioarele", sa ne ajutati.

E usor sa vb despre nunta si e o placere sa dam sfaturi caci e un lucru deosebit de special, de frumos si pt ca se intampla doar 1 in viata incerci sa traiesti aceasta bucurie prin si pentru altii poate poate te saturi de ea.

alibd
06.11.2007, 17:14:28
Multumesc pentru raspunsuri>:D<
Nasii nostri ne-au zis sa nu le luam cadou, dar noi oricum le luam, ceva cat de cat simbolic, care le va ramane amintire..

Voi ati avut coniac la nunta? Ce fel?

In materie de tarie, am avut pentru barbati whisky Ballantines, iar pentru doamne cinzano. Si am mai avut un lichior de migdale foarte bunut adus din Italia, Disaronno se numeste.

michelle1981
11.11.2007, 20:31:04
Dragele mele,
Iata ca a trecut si nunta noastra..
A fost o nunta cu mult peste asteptarile mele, totul a fost la superlativ, m-am simtit extraordinar, am dansat toata noaptea, la sfarsit aveam ciorapii rupti de tot in varf, toata lumea ne-a laudat, s-au simtit foarte bine, ne-au admirat..

Drept dovada, cateva pozici, aici (http://picasaweb.google.co.uk/miha19ro/NuntaMihaCata)
Va pup http://forum.oneden.com/style_emoticons/default/pupic.gif

adinac_ro
11.11.2007, 20:42:06
Dragele mele,
A fost o nunta cu mult peste asteptarile mele, totul a fost la superlativ, m-am simtit extraordinar, am dansat toata noaptea, la sfarsit aveam ciorapii rupti de tot in varf, toata lumea ne-a laudat, s-au simtit foarte bine, ne-au admirat..

Drept dovada, cateva pozici, aici (http://picasaweb.google.co.uk/miha19ro/NuntaMihaCata)

Felicitari!!! Sa va dea d-zeu intelepciune, intelegere sa va faceti casa de piatra, sa aveti copii frumosi si sanatosi, sa va bucurati de tot ce inseamna viata in 2 de acum inainte si cand aveti ceva greutati priviti in urma la fotografii sa vedeti ce frumosi, fericiti, indragostiti si plin de elan erati ( asta se vede din fotografii):) .

Green_Eyes
12.11.2007, 10:32:32
Dragele mele,

Ati fost cu adevarat foarte frumosi!!!:x Casa de piatra, fericire, copii frumosi, inteligenti si sanatosi, intelegere si mult noroc de-acum inainte>:D<>:D<

boroxana
12.11.2007, 20:31:56
Eu am facut la Providenta serviciile sunt de calitate partea proasta pt . invitati nu se fumeaza in sala ....la Popas Pacurari e frumos deasemenea au facut finii mei dar un pic mai scump si cu ceva reguli impuse gen min 75 perechi....vin nu vin trebuie sa platesti pt 75
Aseara am fost la o cumatrie , la o buna prietena , la Carafa in Iulius Mall sincer mi-a parut rau ca nu am ales Caraffa pt nunta mea , elegant , frumos , mancare buna si meniul undeva in jur de 1 mil... rezonabil zic ....multa bafta ...:*

alibd
14.11.2007, 22:20:47
Dragele mele,

Felicitari pentru nunta, ati fost tare frumusei! Sa aveti parte de multa dragoste, fericire si intelegere! CASA DE PIATRA! >:D<

alibd
14.11.2007, 22:23:28
Eu am facut la Providenta serviciile sunt de calitate partea proasta pt . invitati nu se fumeaza in sala ....la Popas Pacurari e frumos deasemenea au facut finii mei dar un pic mai scump si cu ceva reguli impuse gen min 75 perechi....vin nu vin trebuie sa platesti pt 75
Aseara am fost la o cumatrie , la o buna prietena , la Carafa in Iulius Mall sincer mi-a parut rau ca nu am ales Caraffa pt nunta mea , elegant , frumos , mancare buna si meniul undeva in jur de 1 mil... rezonabil zic ....multa bafta ...:*

Tot binele din lume si pentru voi, Roxana! Casa de piatra! >:D<

adinac_ro
17.11.2007, 17:28:53

Asteptam fotografii si muuuulte detalii picante, siropoase, amuzante etc etc

Green_Eyes
17.11.2007, 17:59:51

Casa de piatra!! Asteptam poze;;)
PS. Mie imi pare extrem de bine ca am ales tocmai Caraffa!<:-P
Iar la anul, cel mai probabil, vom fi nasi tot la Caraffa in octombire;))

alibd
18.11.2007, 13:56:39
Casa de piatra!! Asteptam poze;;)
PS. Mie imi pare extrem de bine ca am ales tocmai Caraffa!<:-P
Iar la anul, cel mai probabil, vom fi nasi tot la Caraffa in octombire;))

eiiiii, sa va fie de bine!<:-P

michelle1981
20.11.2007, 18:11:50
Felicitari!!! Sa va dea d-zeu intelepciune, intelegere sa va faceti casa de piatra, sa aveti copii frumosi si sanatosi, sa va bucurati de tot ce inseamna viata in 2 de acum inainte si cand aveti ceva greutati priviti in urma la fotografii sa vedeti ce frumosi, fericiti, indragostiti si plin de elan erati ( asta se vede din fotografii):) .
Multumesc mult pentru urari, mi-au mers la suflet! :*

michelle1981
20.11.2007, 18:13:49
Ati fost cu adevarat foarte frumosi!!!:x Casa de piatra, fericire, copii frumosi, inteligenti si sanatosi, intelegere si mult noroc de-acum inainte>:D<>:D<
Multumesc din suflet!>:D<

michelle1981
20.11.2007, 18:17:20
Felicitari pentru nunta, ati fost tare frumusei! Sa aveti parte de multa dragoste, fericire si intelegere! CASA DE PIATRA! >:D<
Saru'mana!:*

gabriela_rgh
20.11.2007, 23:52:34
Dragele mele,

Foarte frumoase pozicile!Felicitari si sa va iubiti mult!

alibd
21.11.2007, 09:32:22
Dragele mele, am mai pus aici niste pozute, sper sa aveti rabdare sa le vedeti. Sunt poze facute de prieteni, nu sunt toate foarte bine reusite, nu am scos ochii rosii ca nu am avut timp.

Si.. valsul nostru (http://youtube.com/watch?v=_kl8n8VI0oY) :">

\:D/ =D> =D> =D> Superb valsul... emotionant...<:-P

Yonika
21.11.2007, 10:43:01
Dragele mele, am mai pus aici niste pozute, sper sa aveti rabdare sa le vedeti. Sunt poze facute de prieteni, nu sunt toate foarte bine reusite, nu am scos ochii rosii ca nu am avut timp.

Si.. valsul nostru (http://youtube.com/watch?v=_kl8n8VI0oY) :">
Casa de piatra ! F frumoase pozele...si valsul..nu mai spun..mi-ai dat lacrimile... dar rochie e superba...de unde ai luat-o? sau unde ai facut-o? Exact asa ceva si eu vreau...poate eventual putin mai umflata fusta de la rochie....Si pe sub rochie ce ai avut, tul mult-mult, parca asa mi s-a parut, nu?

michelle1981
21.11.2007, 11:58:54
Multumesc mult, fetelor! :*
Yonica, rochia e de la WL (http://whitelady.ro/2006_brides/images/mare-trei_click.gif). Da, avea tul care o facea cat de umflata voiai. Mie nu imi statea bine mai umflata de atat.

michelle1981
21.11.2007, 12:08:17
Am revenit cu povestea nuntii..
In dimineata nuntii cand m-am trezit, ploua afara si era un cer negru de am zis ca stau toata ziua in pat la TV si nu ies din casa. La 8.20 am iesit din casa sa merg la manichiura. Dupa ce mi-a terminat manichiura, cand sa ma imbrac, mi-am stricat o unghie. I-am zis manichiuristei sa mi-o refaca, dar tot se vedea aiurea. Am zis ca o sa o refac eu acasa. (bineinteles ca nu am mai reusit sa o mai refac) Apoi am mers la coafor si machiaj. Am chinuit-o pe aia de 3 ori sa imi refaca machiajul ca nu imi placea , mi se parea prea strident la ochi, iar fata nu era acoperita bine cu fond de ten. Cata l-a trimis pe un prieten sa-mi aduca florile pt par, dar in cutie erau doar orhideele de pus in piept, nu si orhideele mele pt par. La un moment dat ma sunase Cata care ridicase florile si mi-a zis ca buchetul e ok, dar ca e cam mare.. Incercam din rasputeri sa raman optimista.
Apoi am trecut la coafat. Am stat cu bigudiuri sub casca aproape 1 ora. Intre timp au venit si orhideele pentru par, care erau superbe.. Dupa ce mi-a cladit coafeza in cap toata coafura si m-am vazut in oglinda, am respirat usurata.. Mi-a placut enorm cum a iesit ! Toata treaba a durat pana la 13.15. Cand am iesit de la coafor nu mai ploua iupiii !
Apoi am mers acasa, si dupa ce m-am imbracat in rochie, am stat numai in fata oglinzii, nu imi mai venea sa imi iau ochii de la mine, parca eram un personaj de basm :)))
In ultima vreme am tot incercat sa imi imaginez cum as arata mireasa, dar nu imi venea in minte nici o imagine cu mine. Surprinzator, am iesit mult mai bine decat mi-as fi putut imagina vreodata. Nici rochia pe care mi-am luat-o nu imi placea 100%, dar cand am luat-o pe mine mi s-a parut cea mai frumoasa rochie pe care am vazut-o vreodata.
In scurt timp a venit mirele meu cu tot alaiul. Cand au intrat pe usa, mi-au dat lacrimile http://forum.oneden.com/style_emoticons/default/w00t.gif : totul arata impecabil : Cata (aka sotulica), buchetul mult mai frumos decat cel din foto (as putea spune cel mai frumos buchet :) ), lumanarile la fel, lumea emotionata, lautarii..
Toata lumea mi-a spus ca sunt foarte frumoasa oare de ce? :grin:
Am fost degajata si m-am bucurat de fiecare clipa pe care am trait-o. Nu am stiut nimic de tot ce tinea de partea organizatorica. Listele cu task-uri le facusem zilele trecute si toate atributiile fusesera bine distribuite.
La starea civila a fost foarte emotionant. Am primit multe flori, felicitari si cadouri. Toate chipurile dragi erau alaturi de noi. Am stat la foto cu toti invitatii, ca sa avem o amintire a acelui moment magic cu fiecare.
Dupa starea civila aveam la dispozitie o ora pana la cununia religioasa. In ultimele saptamani ma tot framantasem cu ce vom face pe frig si ploaie in acest timp. Un prieten a venit cu ideea geniala de a merge la o pensiune din afara orasului. Zis si facut. Ne-am imbarcat toti in masini, dar nu a stiut nimeni unde vom merge. Vremea a tinut cu noi, si desi e era un ger (3 grade), eu nu am simtit frigul pe care l-au simtit ceilalti. Am facut o sedinta foto intr-un loc magnific (eu am crezut ca nu am stat ai mult de 10 minute :).. asa de repede mi s-a parut ca a trecut timpul)
Apoi ne-am indreptat spre biserica. Am fost surprinsi sa vedem schele in partea dreapta, cu o zi inainte nu erau, cand am fost la spovedit. Dar asta e, nu ne cununam in fata scandurilor, ci in fata lui Dumnezeu. A fost si o parte buna. La un moment dat am vazut fotograful catarat pe schele, ne facea poze de sus =))
Slujba a fost foarte frumoasa si emotionanta.. am avut si un cor de 6 seminaristi (de la teologic).. La biserica au mai aparut alte chipuri foarte dragi, care au strabatut toata tara sa vina la nunta noastra.
Dupa ceremonie ne-am indreptat spre local. Lumea se astepta sa mergem cu masinile, insa cand am iesit din biserica nu mi s-a parut foarte frig si am luat-o pe jos. A fost foarte frumos !
Cand am ajuns la local, am descoperit ca nu erau suficiente locuri, desi noi la ora 12 dadusem schema cu aranjamentele meselor si numarul de locuri distribuite pe fiecare masa. Cu un telefon am rezolvat problema : cei de la firma de decoratiuni au venit instant si au imbracat 10 scaune. Apoi am observat cu stupoare ca nu avem piscoturi pentru sampanie http://forum.oneden.com/style_emoticons/default/blushing.gif ) Mama impreuna cu nasii au mers la un supermarket si au cumparat rapid cateva pungi. Am avut noroc ca am ajuns la sala la 17.30 si mai era destul de mult timp pana veneau invitatii. Astea au fost singurele scapari, dar s-au rezolvat rapid :grin:
Sala arata foarte frumos decorata, cu huse crem cu grena, florile din sfestnice frumos aranjate. Cand am dat comanda stiam exact ce flori vor fi, ca le precizasem: gerbera crem si crizanteme grena. Arcada, la fel. Dar toate au aratat mult mai frumos decat in imaginatia mea. Au stiut sa strecoare si o rochita miresei, si o minirosa.. Superb!
Apoi a urmat perioada in care am primit invitatii. Abia asteptam sa inceapa petrecerea. Pe la 21.45 am deschis dansul. Am avut putin emotii, dar a fost frumos! Am fost aplaudati si am inteles ca mamicilor noastre le dadusera lacrimile.
Apoi a inceput petrecerea.. Muzica a fost extraordinara, mancarea la fel, invitatii pe masura. Am dansat toata noaptea pana mi s-au rupt ciorapii de tot. Cand m-au furat prietenii nostri m-au dus in disco si am dansat tot timpul. A fost super! Atmosfera, muzica.. M-am simtit admirata http://forum.oneden.com/style_emoticons/default/wink1.gif
La un moment dat cand dansam cu socrul, imi zice " ia uita-te in sala, nu mai e nimeni la mese.. Lautarii nostri i-au ridicat pe toti " :))
Toata lumea s-a simtit extraordinar, nu am auzit plangeri nici pana azi. :lol: Cand au cantat zorba, am observat ca danseaza si cameramanul, era in centrul cercului =))
La un moment dat isi lua la revedere un cuplu (var de-al mamei) si cand sa plece, formatia a inceput sa cante Meneaito .. si doamna respectiva a inceput dintr-o data sa topaie pasii dansului =))
La 4.20 in sala erau mai mult de jumatate de invitati. Am inceput sa plang cand au inceput sa plece invitatii.. nu voiam sa se termine.. M-am bucurat insa ca toti aveau in mana marturiie pe care le-am facut noi si le tineau ca pe ceva de pret :grin: . Un invitat a pastrat plicul nostru/card de masa ca sa ii ramana amintire si ne-a dat banii intr-un plic de-al lui pe care il adusese el.
Am aruncat buchetul si l-a prins o prietena tare buna. Ma simt tare bine sa il stiu pe maini bune :grin: O sa il vizitez zilele astea :grin:
Voalul i l-am pus sora-mii. A fost tare emotionata.. avea lacrimi micuta..
La 5.30 inca mai dansam cu prietenii nostri de se mirau si lautarii ca desi a venit lumea asa devreme, inca ii mai tin picioarele.
Cand am plecat, a trebuit sa luam toate florile de la aranjamente, inclusiv aranjamentul de la prezidiu. Casa mamei mele arata ca o gradina ! Florile primite de la cununie, florile de pe mese, buchetul imens de la prezidiu..
Cand am ajuns acasa, am mai stat la povesti. Nu imi venea sa cred ca s-a terminat deja. Nu mai voiam sa ma dezbrac de rochie.. Mi-am planinficat sa ma mai imbrac in ea si sa mai fac poze.. candva =))

Totul a fost foarte frumos, ca o nunta de poveste, toate s-au legat perfect, am trait fiecare clipa intens, m-am bucurat de fiecare moment pe care l-am petrecut. A fost de vis! Mai vreau o nunta!!! cu acelasi sot, evident http://forum.oneden.com/style_emoticons/default/tease.gif

Green_Eyes
21.11.2007, 14:03:41
Mihaela, sincer iti marturisesc ca m-am emotionat foarte tare.. parca mai mult ca la nunta mea :)) Felicitari pentru tot si multa fericire sa aveti in casa si in suflet!>:D<

Yonika
21.11.2007, 15:45:12
[quote=michelle1981;500105]Am revenit cu povestea nuntii..

Mihaela, f frumos...m-a emotionat iar....ma gandesc si eu cum va fi oare la nunta mea...cand ma gan desc ca mai sunt 9 luni jumate parca sunt multe, insa uneori parca trece timpul asa repede.
Rochia, din nou, f frumoasa, nu ma mai satur sa ma uit la pozele tale... Ai zis ca rochia e la WL, de unde ai luat-o din PN, ca eu in Iasi nu am vazut asa ceva.
Pupici!:*

michelle1981
21.11.2007, 16:28:37
Multumesc, Green_Eyes, sa dea Domnul tuturor!

Rochia, din nou, f frumoasa, nu ma mai satur sa ma uit la pozele tale... Ai zis ca rochia e la WL, de unde ai luat-o din PN, ca eu in Iasi nu am vazut asa ceva.
Pupici!:*
Multumesc mult! Asa e, e foarte frumoasa rochia. Nu eram foarte incantata de ea, dar se incadra in parametrii cand am luat-o.
Are un material lucios, se vede ca e de calitate. A costat 15 mil. si am luat-o din PN. Cei din Iasi mi s-au parut respingatori. Am fost sa probez si mi-au spus ca pot proba doar daca cumpar rochia. Plus nasa mea a avut nunta in mai si cu 5 zile inainte de nunta i-au adus rochia (facuta de ei la comanda dupa un model de-al lor) .. aproape se descosea.. si ii atarnau tot felul de ate. Daca nu daduse avans mare nu isi mai lua rochie de acolo. Pana la urma a luat una gata facuta, alt model decat cel initial.

In concluzie, ca am patit-o si eu, ca sfat, cel mai bine e sa iei o rochie care e gata facuta, caci la comanda risti sa nu iti iasa exact acelasi model: fie difera materialul, fie croiala, fie dantela.
Mult succes!

claumarcoci
21.11.2007, 16:44:38
Casa de piatra si tot ce va doriti!!!!
Impresionant este faptul ca ai avut rochia la fel cu a mea si dansul de deschidere acelasi, aceiasi coregrafie\:D/ , se pare ca am avut acelasi instructor?????=P~
Oricum ffff frumos:"> ,am retrait momentele frumoase de la nunta mea:"> .

michelle1981
21.11.2007, 17:12:35
Casa de piatra si tot ce va doriti!!!!
Impresionant este faptul ca ai avut rochia la fel cu a mea si dansul de deschidere acelasi, aceiasi coregrafie\:D/ , se pare ca am avut acelasi instructor?????=P~
Oricum ffff frumos:"> ,am retrait momentele frumoase de la nunta mea:"> .
Multumesc pt urari, asemenea si tie iti doresc! :x
Inseamna ca avem aceleasi gusturi :D.. ai fost superba! Noi am luat lectii de dans cu dl Paduraru, in Tudor.

biutzaxx
21.11.2007, 17:57:40
:-p :-p
Inseamna ca avem aceleasi gusturi :D.. ai fost superba! Noi am luat lectii de dans cu dl Paduraru, in Tudor.

:D :D

da...acelasi dans, acelasi voal :D :D , si iarasi am avut emotii ...(am retrait momentul ;-) ;-) numai ca noi ne-am ales alta melodie - Nunta de Flori ) Bravo!!!

claumarcoci
21.11.2007, 18:54:37

Si noi la fel:)) :)) :))
Incerc sa pun si eu dansul, tot de amatori filmat:-p

adinac_ro
21.11.2007, 20:08:40
Ce poveste frumoasa, ce bine ca mi-am mai amintit si eu din detaliile nuntii mele, sau de fapt abia acum mi-am dat seama ca am trait si aceste sentimente doar ca nu am stiut sa ma exprim.
Felicitari, chiar e o poveste frumoasa, sa traiti fericiti pana la adanci batraneti!!!

michelle1981
21.11.2007, 21:37:09
:-p :-p
da...acelasi dans, acelasi voal :D :D , si iarasi am avut emotii ...(am retrait momentul ;-) ;-) numai ca noi ne-am ales alta melodie - Nunta de Flori ) Bravo!!! Noi am avut 2 valsuri, al doilea fiind cantat de formatia localului, care a fost tot Nunta de flori, si pe care au dansat si nasii si parintii nostri alaturi de noi :D
He he, vazusem voalul de cum ai postat pozele ;;)

michelle1981
21.11.2007, 21:37:57
Si noi la fel:)) :)) :))
Incerc sa pun si eu dansul, tot de amatori filmat:-p
Foarte foarte frumos!!!!=D>

michelle1981
21.11.2007, 21:38:33
Ce poveste frumoasa, ce bine ca mi-am mai amintit si eu din detaliile nuntii mele, sau de fapt abia acum mi-am dat seama ca am trait si aceste sentimente doar ca nu am stiut sa ma exprim.
Felicitari, chiar e o poveste frumoasa, sa traiti fericiti pana la adanci batraneti!!!Multumesc din suflet!:* Asemenea va doresc si voua!!

Yonika
22.11.2007, 11:04:02
Multumesc, Green_Eyes, sa dea Domnul tuturor!

In concluzie, ca am patit-o si eu, ca sfat, cel mai bine e sa iei o rochie care e gata facuta, caci la comanda risti sa nu iti iasa exact acelasi model: fie difera materialul, fie croiala, fie dantela.
Mult succes!

Deocamdata caut sa vad daca gasesc ce imi doresc, daca nu at imi fac la c-da...si o fac mai inainte ca sa nu stau cu emotii at inainte.

adinac_ro
22.11.2007, 17:50:58
=)) =)) <:-P ;;) =)) =)) =D> si noi am avut acelasi prof la dans. Abia in seara asta am putu sa vad valsul pe care l-am dansat acum 6 luni.=))
Original finalul la noi nu a fost asa. Bravo !!!

danabalana
22.11.2007, 20:24:18
Buna seara! Am fost si eu sa vb la select si mi s-a povestit de voi! As vrea daca se poate mai multe detalii pt ca mi-a placut tare mult sala! cum a fost formatia, nu stiu alte conditii care vi s-au impus, preturi etc. Multumesc!

danabalana
22.11.2007, 20:26:22
Scuze;))mesajul e pentru anam care a facut la select!

alibd
22.11.2007, 20:38:17
=)) =)) <:-P ;;) =)) =)) =D> si noi am avut acelasi prof la dans. Abia in seara asta am putu sa vad valsul pe care l-am dansat acum 6 luni.=))
Original finalul la noi nu a fost asa. Bravo !!!

Ma gandesc oare cate dintre noi au avut alt instructor pentru vals, decat domnul Emilian...:)) E un tip tare dragut.

Milagros
23.11.2007, 09:13:47
Scuze;))mesajul e pentru anam care a facut la select!

Din pacate Ana nu prea a mai dat pe la noi :-s

dioana82
23.11.2007, 12:08:02

Si noi tot cu domnul Paduraru am luat lectii, si am avut acelasi vals (mai putin inceputul, care a fost un pic diferit).;;) Chiar si aceeasi melodie. Am ales "once upon a decembre" de prima data cand am vazut Anastasia. Cred ca toate miresicile care au ales-o s-au gandit ca vor fi printese.
Si ai fost o printesa tare frumusica si fericita. Felicitari!!
As vrea sa mai fac o nunta ca sa mai dansez o data valsul, si sa mai port rochita...:-<

Green_Eyes
23.11.2007, 18:22:52
Felicitari tuturor miresicilor, toate am fost niste printese fericite! - si inca mai suntem, nu-i asa?:D

Dragelor, am revenit si cu poze din honey week

Superbe pozeleee!! Vreau si euuuuuuuuuuuu^:)^ ^:)^ :D

alibd
23.11.2007, 20:17:26
Din pacate Ana nu prea a mai dat pe la noi :-s

Ce s-o fi intamplat oare cu ea? 8-|

cristinahuzum
23.11.2007, 20:40:23
Buna!Sunt noua pe forum..proaspat ceruta:-p. Am umblat si eu pe la cateva restaurante pentru 2009 si mi se par cam scumpe. La Carafa si la Popas Pacurari nu am ajuns inca, daca aveti detalii va rog frumos sa imi spuneti pretul unui meniu (si daca acesta contine bauturi) si impresiile voastre. Ms

alibd
23.11.2007, 22:15:45
Buna!Sunt noua pe forum..proaspat ceruta:-p. Am umblat si eu pe la cateva restaurante pentru 2009 si mi se par cam scumpe. La Carafa si la Popas Pacurari nu am ajuns inca, daca aveti detalii va rog frumos sa imi spuneti pretul unui meniu (si daca acesta contine bauturi) si impresiile voastre. Ms

:)) nice... Felicitari si sa fie intr-un ceas bun!

biutzaxx
23.11.2007, 23:29:21

Felicitari si sa fie intr-un ceas bun!!! Vezi ca este un topik cu Restaurante Iasi, si acolo ai sa gasesti tot ce te intereseaza..
spor la organizarea nuntii!!!!!!!!!!

CataAna
24.11.2007, 11:51:46
Si noi tot cu domnul Paduraru am luat lectii, si am avut acelasi vals (mai putin inceputul, care a fost un pic diferit).;;) Chiar si aceeasi melodie. Am ales "once upon a decembre" de prima data cand am vazut Anastasia. Cred ca toate miresicile care au ales-o s-au gandit ca vor fi printese.
Si ai fost o printesa tare frumusica si fericita. Felicitari!!
As vrea sa mai fac o nunta ca sa mai dansez o data valsul, si sa mai port rochita...:-<

Casa de piatra!!! Ati fost foarte frumosi si ai avut o bijuterie de buchet :x

CataAna
24.11.2007, 11:59:11
Felicitari tuturor miresicilor, toate am fost niste printese fericite! - si inca mai suntem, nu-i asa?:D

Dragelor, am revenit si cu poze din honey week

Casa de piatra Michelle!!! >:D< Am vazut toate fotografiile, si de la nunta si din luna de miere. Felicitari, ati avut o nunta minunata si o luna de miere superba.=D>
Ati vizitat foarte multe locuri minunate in Paris, cred ca v-ati organizat foarte bine itinerariul de acasa... Si noi mergem de Craciun. Am sa imi fac lista cu ce trebuie vizitat dupa pozele voastre;))

adinac_ro
24.11.2007, 12:16:57
Ce s-o fi intamplat oare cu ea? 8-|

E k , dar cu multa treaba.

michelle1981
26.11.2007, 11:11:33
Casa de piatra Michelle!!! >:D< Am vazut toate fotografiile, si de la nunta si din luna de miere. Felicitari, ati avut o nunta minunata si o luna de miere superba.=D>
Ati vizitat foarte multe locuri minunate in Paris, cred ca v-ati organizat foarte bine itinerariul de acasa... Si noi mergem de Craciun. Am sa imi fac lista cu ce trebuie vizitat dupa pozele voastre;))
Multumesc din suflet!:* Sejur placut, si sper sa nu prindeti ghinionul grevei ca si noi!

dioana82
26.11.2007, 13:07:38
Casa de piatra!!! Ati fost foarte frumosi si ai avut o bijuterie de buchet :x

Mersi CataAna! Esti o draguta >:D< Pozele tale sunt de poveste insa...ai avut si un scotian..;)) V-ati logodit pe o plaja?

adinac_ro
28.11.2007, 19:34:30
Cand am fost in calatorie in paris m-am lasat furata de neplaceri ( nu gaseam loc de parcare, ma temeam sa nu pierdem masina ca in prima zi, ma lasam acaparata de reduceri ) iar acum realizez , vazand gotografiile tale ca nu am stat suficient sa privesc toate minunatiile. Parca acum le vad prima data cu toate ca am mii de fotogrfii cam in aceleasi locuri.
Asa e marele paris, e fantastic .... e si cum se spune.....romantic, dar pe moment pare foarte galagios si agitat.
Noi am lasat masina pe Rue .......si am zis " e super, in stanga chiosc de ziare, in dreapta harta de la metro , perfect , sa mergem la plimbare". Seara cand am terminat de vizitat am ajuns pe rue ...... care avea la 100 de metri pe stanga chiosc d eziare si pe dreapta harta de la metrou. Cred ca abia dupa 3 km d mers pe aceeasi strada am gasit masina. Eram disperata. Am stat 7 zile si mereu mereu aveam emotii. Era groaznic la parcari. In rest ...fenomenal

michelle1981
29.11.2007, 14:47:22
Si noi am avut mici neplaceri, ca sa zic asa. Am prins din plin greva lor.. Din cauza asta nu am reusit sa ajungem la Disneyland (si deci am avut timp mai mult de umblat ca nebunii pe strazi), ne-a dat afara din muzee la 16.30 in loc de 18.00, nu am urcat in Arcul de triumf. In rest totul a fost ok, ce nu am reusit sa facem din ce ne-am propus, om face data viitoare.
Nici la Versailles nu am ajuns, dar nici nu tineam neaparat.. am zis ca nu avem ce sa vedem acum in noiembrie. Gradinile merita vazute vara, asa ca.. data viitoare :D

adinac_ro
29.11.2007, 16:00:37
Si noi am avut mici neplaceri, ca sa zic asa. Am prins din plin greva lor.. Din cauza asta nu am reusit sa ajungem la Disneyland (si deci am avut timp mai mult de umblat ca nebunii pe strazi), ne-a dat afara din muzee la 16.30 in loc de 18.00, nu am urcat in Arcul de triumf. In rest totul a fost ok, ce nu am reusit sa facem din ce ne-am propus, om face data viitoare.
Nici la Versailles nu am ajuns, dar nici nu tineam neaparat.. am zis ca nu avem ce sa vedem acum in noiembrie. Gradinile merita vazute vara, asa ca.. data viitoare :D

Sa nu fii dezamagita ca nu ai ajuns la Disneyland. Am mai povestit asta odata.....e un parc cu 2 intari ( stanga dreapta) pt fiecare se plateste bilet separat in valoare de 46 respectiv 50 euro de pers.Un disneyland e un parc de distractie pt copii, nu e asa mare si spectaculos ca cel din america si un parc e cu platourile de filmare.Decinu regreta ff mult, sau depinde ...poate stiai deja cum e si vroiai sa vezi.
La versailles mi-a placut cel mai mult, le-as revedea si in noiembrie. Data viitoare sa nu le ratezi indiferent de anotimp.

CataAna
03.12.2007, 12:11:27
Mersi CataAna! Esti o draguta >:D< Pozele tale sunt de poveste insa...ai avut si un scotian..;)) V-ati logodit pe o plaja?

Merci pentru aprecieri dioana82! Da, am avut si vreo 5 scotieni la nunta;-) (noi locuim in Scotia). Cununia civila a fost pe plaja in Barbados.
Pupici>:D<

chrysthyana
04.12.2007, 16:00:15
Sa va povestesc si nunta mea, nu? :D

Pai ziua a inceput asa: la florarie, apoi la coafor pana pe la 4, apoi am luat lumanarile si buchetele (intre timp sotul era la restaurant, mesterea si el pe acolo), apoi acasa la mama, la 5 am plecat (SINGURA, cu masina!!!! :)) ) spre Gradina Botanica, la pozat, mirele a aparut dupa 5 minute. Am intrat cu o oarece strangere de inima, ca nu era soare, dar cum a apucat sa faca primul cadru, ca prin minune au aparut raze de soare si... SE FACU LUMINA :)) Exact asa am patit si la pozele de la starea civila... Nu-mi vine sa cred cat ne-a ajutat Dumnezeu cu toata nunta asta :)

Apoi la 6 la biserica, m-am vazut cu miresicile mele >:D< (acum pot aparea si eu in poza cu manutzele ;)) ), mi-am pus voalul in cap, un ban in papuc =)) si am asteptat sa intru. A fost o slujba frumoasa, si o faza faina a fost cand trebuia sa luam lumanarile in mana si sa tin si mana cealalta pe a sotului.. Eu aveam buchetul in mana si a trbuit sa il pasez, dar cu nimeni nu era atent la mine, desi strigam, am aruncat buchetul in prietena mea cea mai buna, care l-a primit direct in fatza =)) S-a speriat saraca, dar a reusit sa-l prinda apoi in maini, faza la care toata lumea a busit in ras, iar preotul ne-a rugat sa mentinem liniste in biserica :-" . Poze, petale de trandafiri, porumbei etc. :D

Cu toate stiti ce emotii am avut eu cu restaurantul... Alaltaieri se punea inca parchet, trebui pusa mocheta, trebuiau puse inca niste elemente din lemn, perdele, facut curat, etc. Mirele meu a stat ieri, in ziua nuntii, pana la 4 jumate acolo, sa ajute. Cand a plecat el, inca se punea mocheta. Inutil sa zic ce cosmar a fost pentru mine cand am aflat, deja ma gandeam ca ajung la restaurant si lumea inca ciocane la pereti.

Dar NU! Am inmarmurit de placere, de emotie, de bucurie, de tot cand am ajuns la restaurant! Arata... Doamne, nu aveam cuvinte, stiind ce snatier fusese cu o zi inainte... Terasa era libera toata, holul era amenajat ca un foaier, cu masute de cafea si scaune cu manere, in ton cu cele din restaurant. Lumanarele pe scari, tot ce trebuia... Am urcat scarile, ne asteptau echipa de la Select, ne-au intampinat si ne-au urat toate cele bune si ne-au poftit in sala... Superb! nu mai am cuvinte, si oricum sunt de prisos, totul era la locul lui si sclipea. Totul era nou, mirosea a curat, a placut... Era intim si elegant.
Servirea a fost absolut impecabila, mancarea excelenta, prajiturile si saleurile... woooow, doar stiti :D Tortul excelent si frumos ornat, ce mai, a fost absolut totul CA LA CARTE.
Am luat crek toate bauturile posibile, fantana de ciocolata super, iar ciocolata delicioasa, fructe bune, un pepene in forma de cosulet scupltat cu inimioare, chiar neasteptat de frumos.
In concluzie, nu a dus nimeni lipsa de nimic. DJ-ul marfa, formatia bestiala, au facut un show de zile mari (i-am luat pe fostii Bosquito, actuali Bandidos, doar pe ei i-am gasit disponibili cu 2 saptamani inainte de nunta), niste oameni deosebiti, foarte talentati si adevarati showmen. Babacii dansau, chiuiau si bateau din palme cu ei, iar tinerii erau extaziati :))

Personalul s-a comportat mai mult decat excelent, per total Selectul mi-a intrecut absolut orice asteptare, chiar daca poate nu le-a venit prea bine cu nunta asta, ei fiind in plina renovare, dar au fost extrem de amabili si serviabili. La sfarsit, am platit personalul mai mult decat stabilisem, pentru ca ne-au incantat.

Pentru cine doreste sa faca nunti sau evenimente la ei, pe noi, personal, ne-au cucerit si le vom fi clienti toata viata :) Noi am avut 110 persoane si e cam maximul pentru sala mare a restaurantului, am preferat sa nu punem lumea in separeuri.

La final am primit extrem de multe felicitari pentru o nunta eleganta, intima si distractiva. Am reusit ce ne-am propus! :gen_08: Al meu sot, de unde ii era incomod tot conceptul asta, a zis ca mai vrea =)) Mie sincer imi ajunge :)

Acum facem bilantul, sa vedem cum stam =)) La prima vedere, noi zicem ca e ok.

Multumesc miresicilor care au fost alaturi de mine, pentru sfaturi, pentru un gand bun si pentru amintirea de la voi! >:D< >:D<
Si multumesc Selectului, conducerii si personalului, multumesc Casa Eva si doamna Neli, care m-a suportat pana la capat =)) , multumesc florarului car e mi-a facut buchetul si lumanarile visate, Maviov, si parintilor, nasilor si invitatilor.

Toti ati fost la inaltime!nah ca iar sfarsesc prin a-mi da lacrimile!felicitari !acuma , sarind peste sentimentalisme si sperand ca inca mai hoinaresti pe forum spune-mi si mie de unde ti-ai luat fantana de cioc si pepenele si florile!in fine, da-mi si mie pe privat niste numere de telefon!mersi mult!

carmy19
18.01.2008, 17:12:56
salut miresici..eu fac nunta in iulie la hotel coroana tg frumos...e super ,dar nu stiu com sa decorez sala..:-s

carmy19
18.01.2008, 17:22:51
Week-end-ul asta am primit pozele de la fotograf. Enjoy!;))
o nunta de vis..

otilik
18.01.2008, 17:24:33
salut miresici..eu fac nunta in iulie la hotel coroana tg frumos...e super ,dar nu stiu com sa decorez sala..:-s
la nunta mea voi opta pentru mov cu crem spre galben,sau crem deschis cu maro inchis(daca imi ies toate cum vreau voi alege varianta cu mov)

finica
18.01.2008, 19:44:32
Eu ti-as propune sa te "lasi" pe mana celor de la Coroana, cel putin patroana e o tipa cu mult bun gust, asa ca, daca ii vei spune ce doresti, cred ca te rezolva fara probleme si astfel ai si tu mai putina bataie de cap

adinac_ro
19.01.2008, 11:28:51

cercetaeza pe net, ai o mare gama de unde poti alege si deocamdata doar tu stii ce decor s-ar potrivi salii, culoarea, poti fura idei de la nuntile anterioare deci...succes la tatonat teren.

Yonika
21.01.2008, 17:23:22
Buna fetele, sunt asa de bucuroasa, pt ca in week-end-ul care tocmai a trecut am rezolvat f multe: am incheiat contract cu cei care vor filma si poza, am inchieta contractul cu DJ-ul, am vb la biserica sa ne retina pt data ceruta de noi, am vb cu posibilii nasi si asteptam raspunsul lor, insa eu cred ca va fi pozitiv....am mai vb cu inca o firma pt decorarea salii - aici e o mica problema, la sala. de ce? Pt ca eu imi facusem planuri sa optez pt sala la culorile alb si albastru, insa nu am fost asa atenta si nici nu a spus nici o miresica care a mai avut acolo nunta ca e o mica problema: jos (dar cred ca si sus) au canapele la mese pe grena, care nu se prea pot imbraca, sau daca se pot imbraca nu prea ar merge alb peste grena ca s-ar vedea urat. Asa ca trebuie sa imi aleg de acum pe grena cu auriu... in rest toate bune si frumoase. Am fost si la rest sambata la o cumatrie si am vazut cum e mancarea, cum se poarta chelnerii si sunt f multumita.
Sper sa iasa bine pana la sfarsit!
va pup pe toate!:*
Si sa va iasa si voua totul bine!

brideHAPPY
21.01.2008, 17:53:15
prietena mea o avut nunta jos anul trecut si o imbracat si canapelele , o sa o rog sa-mi trimita poze sa vezi .Eu tot acolo am nunta

roxana1
21.01.2008, 18:27:51
michelle1981 ,super tare nunta ta.imi poti spune si mie ce formatie ai avut si cat a costat,ca am inteles ca a facut cea mai tare atmosfera posibila.eu am nunta in ostombrie anul asta si sunt disperata in leg cu formatia si cameraman.astept raspuns.multumesc anticipat.
felicitari

Yonika
21.01.2008, 18:54:32
prietena mea o avut nunta jos anul trecut si o imbracat si canapelele , o sa o rog sa-mi trimita poze sa vezi .Eu tot acolo am nunta
Da, daca poti sa imi dai si alte detalii, eventual un nr de tel de la acea firma, sau cum se numeste firma.....si pozici....Merci tare mult.
Tu cand ai nunta, ca nu ai scris?

alibd
21.01.2008, 21:03:25
Buna fetele, sunt asa de bucuroasa, pt ca in week-end-ul care tocmai a trecut am rezolvat f multe: am incheiat contract cu cei care vor filma si poza, am inchieta contractul cu DJ-ul, am vb la biserica sa ne retina pt data ceruta de noi, am vb cu posibilii nasi si asteptam raspunsul lor, insa eu cred ca va fi pozitiv....am mai vb cu inca o firma pt decorarea salii - aici e o mica problema, la sala. de ce? Pt ca eu imi facusem planuri sa optez pt sala la culorile alb si albastru, insa nu am fost asa atenta si nici nu a spus nici o miresica care a mai avut acolo nunta ca e o mica problema: jos (dar cred ca si sus) au canapele la mese pe grena, care nu se prea pot imbraca, sau daca se pot imbraca nu prea ar merge alb peste grena ca s-ar vedea urat. Asa ca trebuie sa imi aleg de acum pe grena cu auriu... in rest toate bune si frumoase. Am fost si la rest sambata la o cumatrie si am vazut cum e mancarea, cum se poarta chelnerii si sunt f multumita.
Sper sa iasa bine pana la sfarsit!
va pup pe toate!:*
Si sa va iasa si voua totul bine!

Felicitari! Bafta in continuare!

Yonika
22.01.2008, 15:06:37
Felicitari! Bafta in continuare!
Merci! :*>:D<

lark
23.01.2008, 12:39:32

Buna! Carmy ai vorbit cu cei de la coroana? Cat te ajunge meniul? Eu tot acolo fac nunta.

michelle1981
23.01.2008, 12:48:50
michelle1981 ,super tare nunta ta.imi poti spune si mie ce formatie ai avut si cat a costat,ca am inteles ca a facut cea mai tare atmosfera posibila.eu am nunta in ostombrie anul asta si sunt disperata in leg cu formatia si cameraman.astept raspuns.multumesc anticipat.
felicitari
Multumesc pentru aprecieri:* Formatia e din Botosani, de la restaurantul Maria.. Daca te interseaza un numar de telefon pot sa fac rost.

michelle1981
23.01.2008, 12:51:21
o nunta de vis..
Multumesc! >:D<
Doresc tuturor miresicilor o nunta cel putin la fel de frumoasa ca a mea!

roxana1
23.01.2008, 20:27:13
Multumesc pentru aprecieri:* Formatia e din Botosani, de la restaurantul Maria.. Daca te interseaza un numar de telefon pot sa fac rost.

IMI POTI SPUNE CUM SE NUMESC SI CAT TE-AU COSTAT PE TINE? SI CEL MAI IMPORTANT DE FAPT: EI VIN LA NUNTI SI IN IASI?
MULTUMESC MULT DE TOT

michelle1981
24.01.2008, 10:04:48
IMI POTI SPUNE CUM SE NUMESC SI CAT TE-AU COSTAT PE TINE? SI CEL MAI IMPORTANT DE FAPT: EI VIN LA NUNTI SI IN IASI?
MULTUMESC MULT DE TOTNu am idee cum se numesc, este formatia localului unde am facut nunta si nu m-am interesat in legatura cu alte formatii.. Da, vin si in Iasi, chiar i-am vazut intamplator cum descarcau aparatura in fata la Astoria acum cateva luni:))
Pe mine m-a costat 30 mil cu tot cu muzicantii care au cantat acasa, dar cred ca e 24-25 mil muzica la local.

brideHAPPY
25.01.2008, 14:35:09
Da, daca poti sa imi dai si alte detalii, eventual un nr de tel de la acea firma, sau cum se numeste firma.....si pozici....Merci tare mult.
Tu cand ai nunta, ca nu ai scris?

nu stiu de ce nu reusesc sa atasez poze , mai incerc odata .nu merge :((

Yonika
25.01.2008, 15:40:52
nu stiu de ce nu reusesc sa atasez poze , mai incerc odata .nu merge :((
Cand scrii un mesaj, putin mai sus de randurile pe care le scrii ai formatul la scris, marimea, culaorea, si undevca pe randul de sus ai o clama, ca cea de birou, dai click pe ea si acolo poti atasa poze si apoi, dupa ce le-ai atasat inchizi acea fereastra si ti le atasaza automat.
Sper ca m-am facut inteleasa.

roxana1
26.01.2008, 08:00:26
Nu am idee cum se numesc, este formatia localului unde am facut nunta si nu m-am interesat in legatura cu alte formatii.. Da, vin si in Iasi, chiar i-am vazut intamplator cum descarcau aparatura in fata la Astoria acum cateva luni:))
Pe mine m-a costat 30 mil cu tot cu muzicantii care au cantat acasa, dar cred ca e 24-25 mil muzica la local.
:"> scuza-ma dar cred ca am pierdut partea asta: tu la ce restaurant ai avut nunta? cumva la recital? multumesc mult si scuze:*

pishcotzel
26.01.2008, 11:22:49
Stie careva nr. de tel de la Biserica Sf Nicolae(Copou)? Nu reusesc decat sa pup poarta de cate ori merg acolo. Mersi frumos si spor la pregatiri:)

michelle1981
26.01.2008, 16:32:54
:"> scuza-ma dar cred ca am pierdut partea asta: tu la ce restaurant ai avut nunta? cumva la recital? multumesc mult si scuze:*
Acum locuiesc in Iasi, dar nunta am facut-o in Botosani.

Crisss
26.01.2008, 17:19:44
Stie careva nr. de tel de la Biserica Sf Nicolae(Copou)? Nu reusesc decat sa pup poarta de cate ori merg acolo. Mersi frumos si spor la pregatiri:)

sal! si eu tot pe 16.08 am nunta si tot la Sf. Nicolae imi fac, crede-ma ca am pupato si eu de vreo 2-3 ori:-p , trebuie sa mergi intr-o duminica dupa slujba, sau sambata pe la 8: au am fost acu vreo luna si ceva si mi-am fixato la 17, mai era ocupat la 18: intre tp poate sau mai ocupat si alte ore:* :*

pishcotzel
26.01.2008, 17:34:12
Vai de capul meu!!!!!!! Cred ca tocmai am ramas fara biserica:O. Eu vroiam la 6:((((

Limona
27.01.2008, 10:15:50
Noi am fost mai norocosi, ne-am dus intr-o dumineca pe la 11:30...am mai stat putin, s-a terminat slujba, iar apoi ne-a programat.

pishcotzel
27.01.2008, 15:31:19
Gata am rezolvat:) Cununia va fi la 7 si suntem foarte incantati,,,astfel mai reducem din timpul mort intre biserica si sosirea invitatilor la local...Vara zilele sunt lungi si invitatii apar in nr mare dupa 9-9:30..off. Spor la pregatiri.

adynutzaa
27.01.2008, 17:46:23
Am si eu o intrebare daca stiti: cat costa limuzina din Iasi? desi cred ca o sa ma sperii de pret. Si ma si vad minunata intr-un taxi galben, ca nu am cu ce altceva sa merg (poate masina de epoca: dacia lu' tata :D )

nadiai
28.01.2008, 19:32:54
Gata am rezolvat:) Cununia va fi la 7 si suntem foarte incantati,,,astfel mai reducem din timpul mort intre biserica si sosirea invitatilor la local...Vara zilele sunt lungi si invitatii apar in nr mare dupa 9-9:30..off. Spor la pregatiri.
Foarte bine ca e mai tirziu..La mine au venit invitatii pina la 11.00 asa ca...

adinac_ro
28.01.2008, 19:36:35
In jur de 100 euro prima ora si apoi se reduce catre 70 . La astoria anul trecut aveau o oferta foarte faina. Inchiriai limuzina 3 ore si primeai gratuit ap nuptial de la traian. Deci cu 10 mil am avut si limo si apartament super fain.

nadiai
28.01.2008, 19:40:02
In jur de 100 euro prima ora si apoi se reduce catre 70 . La astoria anul trecut aveau o oferta foarte faina. Inchiriai limuzina 3 ore si primeai gratuit ap nuptial de la traian. Deci cu 10 mil am avut si limo si apartament super fain.
Si am vazut eu niste poze din acel apartament...GENIALE!!!

adinac_ro
28.01.2008, 19:49:29
Si am vazut eu niste poze din acel apartament...GENIALE!!!

Fotografiile le-am facut dupa biserica, dupa fotografiile din parc...de fapt era in perioada cand asteptam invitatii la restaurant.Deci umpleti golurile cu ceva care sa va mentina in activitate, nu leneviti prea mult ca vi se umfla picioarele si va piere si cheful.

adynutzaa
28.01.2008, 20:32:03
Si unde pot sa ma interesez de limuzina pe anul asta? Mi-ar place tare oferta de anul trecut (eu ma gandeam sa platesc camera la hotel la Ciric oricum, ca nu suntem din iasi si nu mi-ar place sa stau in sufragerie la vreo matusa). Ma duc la astoria sa intreb asa direct sau e vre-un nr de tel?

CataAna
28.01.2008, 20:51:13
Si unde pot sa ma interesez de limuzina pe anul asta? Mi-ar place tare oferta de anul trecut (eu ma gandeam sa platesc camera la hotel la Ciric oricum, ca nu suntem din iasi si nu mi-ar place sa stau in sufragerie la vreo matusa). Ma duc la astoria sa intreb asa direct sau e vre-un nr de tel?

Din cate stiu eu oferta cu apartamentul era valabila doar pentru cei care aveau si nunta la Traian sau Astoria.
Limuzina era &pound;180 Euro pentru 2 ore (minim 2 ore).
Iti trimit pm cu nr de contact.

AnaM
29.01.2008, 01:18:55
nah ca iar sfarsesc prin a-mi da lacrimile!felicitari !acuma , sarind peste sentimentalisme si sperand ca inca mai hoinaresti pe forum spune-mi si mie de unde ti-ai luat fantana de cioc si pepenele si florile!in fine, da-mi si mie pe privat niste numere de telefon!mersi mult!

Toate aranjamentele, fantana cu ciocolata & fructe, florile (in afara de buchetul miresei si lumanari) au fost de la Casa Eva!

www.casaeva.ro
+40 (0)232 311.311

AnaM
29.01.2008, 01:26:52
Buna seara! Am fost si eu sa vb la select si mi s-a povestit de voi! As vrea daca se poate mai multe detalii pt ca mi-a placut tare mult sala! cum a fost formatia, nu stiu alte conditii care vi s-au impus, preturi etc. Multumesc!

Cred ca e cam tarziu, dar tot raspund :)
Formatia am adus-o noi, meniul a fost 150 ron cu tot cu prajituri/boluri cu alune, fistic etc./saleuri, pateuri. Bautturile le-am adus noi.
Fiind prima nunta, cred ca am beneficiat de foarte multe avantaje: pret mic si nu ne-au impus nimic in afara de tort.
Acum, formatie nu cred ca impun, bauturile vi le alegeti pe care vreti sa le aduceti (vin sau spirtoase), meniul din cate stiu e vreo 190 ron acum.

Am fost pe 12.01 la alta nunta la Select (unul din prietenii mei cei mai buni), a fost fain, doar ca decoratiunile nu erau cine stie ce (imbracasera scaunele cu huse necalcate, aranjamentele florale erau foarte sarace), dar asta nu e vina celor de la restaurant ci firmei de decoratiuni (cu care cica lucreaza ei acum). Nu stiu cum se cheama firma...

A cantat la nunta de pe 12 socrul Adinei, sotul meu a fost pur si simplu incantat de el si mi-a zis ca musai tre sa-l chemam la vreun eveniment :D Oricum, nunta ca asta sa se danseze asa mult n-am vazut niciodata :D

adinac_ro
29.01.2008, 20:13:38
Daca afli conditii noi despre limuzina sa dai pe forum sa mai informam si alte miresici. Succes!!!

adinac_ro
29.01.2008, 20:30:10
LA select am si eu p petrecere pe 9 feb si abia o astept. Din pacate este ziua, acum trebuie sa imi caut tinuta de petrecere de zi.
Am auzit ca la select meniul e 190 ron si formatia in primul rand ti-o recomanda pe-a lor si doar daca doresti in mod special alta formatie iti aduci cu acordul celor de la select.

nicoleta
30.01.2008, 00:21:14
Cred ca e cam tarziu, dar tot raspund :)
Formatia am adus-o noi, meniul a fost 150 ron cu tot cu prajituri/boluri cu alune, fistic etc./saleuri, pateuri. Bautturile le-am adus noi.
Fiind prima nunta, cred ca am beneficiat de foarte multe avantaje: pret mic si nu ne-au impus nimic in afara de tort.
Acum, formatie nu cred ca impun, bauturile vi le alegeti pe care vreti sa le aduceti (vin sau spirtoase), meniul din cate stiu e vreo 190 ron acum.

Am fost pe 12.01 la alta nunta la Select (unul din prietenii mei cei mai buni), a fost fain, doar ca decoratiunile nu erau cine stie ce (imbracasera scaunele cu huse necalcate, aranjamentele florale erau foarte sarace), dar asta nu e vina celor de la restaurant ci firmei de decoratiuni (cu care cica lucreaza ei acum). Nu stiu cum se cheama firma...

A cantat la nunta de pe 12 socrul Adinei, sotul meu a fost pur si simplu incantat de el si mi-a zis ca musai tre sa-l chemam la vreun eveniment :D Oricum, nunta ca asta sa se danseze asa mult n-am vazut niciodata :D

Superba formatia Armonia !!!! Au facut minuni la nunta mea !!! S-a dansat non-stop pana la 6 dim !!!! In septembrie am mai avut o petrecere si a fost prezent si acolo , a iesit super bine.:A :A :A

adinac_ro
30.01.2008, 19:14:51
Superba formatia Armonia !!!! Au facut minuni la nunta mea !!! S-a dansat non-stop pana la 6 dim !!!! In septembrie am mai avut o petrecere si a fost prezent si acolo , a iesit super bine.:A :A :A

si pe 2 oct am mai facut o petrecere si nici acolo nu am scapat de ei.:))
a fost ziua mea si cris i-a chemat in secret.

nicoleta
30.01.2008, 23:18:04
si pe 2 oct am mai facut o petrecere si nici acolo nu am scapat de ei.:))
a fost ziua mea si cris i-a chemat in secret.
Vreau sa vad poze !!!!! Sunt sigura ca au facut spectacol !!!!

Ioana_P
30.01.2008, 23:25:52
Buna fetelor,

Am si eu o problema cu invitatiile si poate ma ajutati voi...mai precis cu textul. Parintii mei sunt divortati de cand eu aveam 3 ani,iar mama s-a recasatorit. Cu tatal meu naturalvorbesc cred o data de doua ori pe an la telefon, si mi-a spus ca nici nu concepe sa nu il invit la nunta.
Mama s-a recasatorit si eu il consider tata pe tatal meu actual..pe care il respect foarte mult. Credeti ca gresesc daca vreau sa pun numele lui pe invitatii?
In text noi o sa invitam, pentru ca noi ne facem nunta. Si vreau sa scriu doar prenumele parintilor nostri (ca sa nu apara confuzie legata de numele de familie...mama mea are acum alt nume).

Stau si ma gandesc daca sa il invit pe tatal meu naturalla nunta. Daca are ceva la bord cam face urat ...si cum el si cu maica-meanu se prea inghit nu as vrea sa-mi strice nunta.

Ma gandesc latot felul de chestii ...sa nu il invit, sa il invit, sa fac 2 randuri de invitatii sa nu se supere.....

Din partea mamei mele...as face bine sa nu-l invit. Dar.. e totusi tatal meu si chiar daca nu s-a mplicat in educatia mea..mi-a platit pensie alimentara pana la sf studiilor.

Am nevoie de un sfat ..... daca maputeti ajuta sa depasesc dilema :(

Multumesc.

nicoleta
30.01.2008, 23:39:31
Buna fetelor,

Am si eu o problema cu invitatiile si poate ma ajutati voi...mai precis cu textul. Parintii mei sunt divortati de cand eu aveam 3 ani,iar mama s-a recasatorit. Cu tatal meu naturalvorbesc cred o data de doua ori pe an la telefon, si mi-a spus ca nici nu concepe sa nu il invit la nunta.
Mama s-a recasatorit si eu il consider tata pe tatal meu actual..pe care il respect foarte mult. Credeti ca gresesc daca vreau sa pun numele lui pe invitatii?
In text noi o sa invitam, pentru ca noi ne facem nunta. Si vreau sa scriu doar prenumele parintilor nostri (ca sa nu apara confuzie legata de numele de familie...mama mea are acum alt nume).

Stau si ma gandesc daca sa il invit pe tatal meu naturalla nunta. Daca are ceva la bord cam face urat ...si cum el si cu maica-meanu se prea inghit nu as vrea sa-mi strice nunta.

Ma gandesc latot felul de chestii ...sa nu il invit, sa il invit, sa fac 2 randuri de invitatii sa nu se supere.....

Din partea mamei mele...as face bine sa nu-l invit. Dar.. e totusi tatal meu si chiar daca nu s-a mplicat in educatia mea..mi-a platit pensie alimentara pana la sf studiilor.

Multumesc.
Da intradevar o mare problema .Eu cred ca ar fi mai bine sa ai o discutie cu amadoi parinti biologici.Poate ca tatal tau ar intelege situatia. Totusi trebuie sa il chemi si mai ales ca isi doreste sa vina . Mama ta ar trebui sa-l ignore sau sa se intalneasca inainte de nunta cu el si sa se gandeasca totusi ca sunt la nunta fetei lor si asta ar trebui sa ii faca sa treaca peste toate conflictele. O sa fie totul bine ai sa vezi !!! Multa bafata !!!

ungrasmic
31.01.2008, 00:06:22
O problema asemanatoare am si eu, dar din partea socrilor, iar dupa socoteala mea as avea cam ..7.E ceva mai comlpicata situatia si nici nu stiu cum o sa facem. Parintii lui adevarati l-au cam parasit pe la 14 ani si l-a luat o ruda si l-au tinut la ei pana pe la 20 de ani. Fetele lor il considera fratele lor si ei ma considera nora lor. Intre timp, a aparut si mama naturala, adik acum vreo 4 ani. Eu pe invitatii pe cine scriu?? care sunt socrii?? Mama lu adevarata are acum pe altcineva, tatal lui la fel cred pt ca eu nu-l cunosc. Ma depaseste:gen_07:

Buna fetelor,

Multumesc.

pretty_me
31.01.2008, 08:18:32
buna ioana,
sper sa te ajut cu raspunsul meu ..sunt exact in aceeasi situatie ca si tine.Pe invitatii e clar ca nu stiu cum voi trece pt ca numele de familie ar ridica n-spe semne de intrebare.
Dar..acum cateva zile mi-am luat inima in dinti ..am vb cu taica-miu biologic si i-am spus : daca vrea sa vina la nunta sau nu(invitatia era facuta dar fara specificatiile care i le-am spus acum) sa se gandeasca bine in functie de faptul ca pe invitatii s-ar putea sa nu figureze deloc, la masa e posibil sa nu il pot aseza langa socrii etc. ci sa fie un simplu invitat.
Si el a avut o pb uriasa uriasa cu alcoolul motiv pt care acum e ff bolnav si tind sa cred ca nu o sa imi strice nunta ( desi mama e tematoare si nu vrea sa ma faca taica-miu de ras).
In spatele teatrului si scenelor de dragoste care cred ca le fac toti tatii in situatia lui, a spus ca vine..acum sa vedem pana in august.Aaa..al meu tata biologic m-a intrebat cine ma va duce la altar???????Ghici ce..o sa ma duca sotul..sa nu se simta niciunul nedreptatit...
Deci ... am emotii dintr-un motiv in plus...
Si daca ai stii cat de urat se uita unii din familie la altii ai sta linistita..eu ma intreb daca nunta mea va remedia discutiile dintre rude sau o sa iasa un circ :-s
Sanatate si fericire sa avem noi....:)

nicoleta
31.01.2008, 09:13:04
buna ioana,
sper sa te ajut cu raspunsul meu ..sunt exact in aceeasi situatie ca si tine.Pe invitatii e clar ca nu stiu cum voi trece pt ca numele de familie ar ridica n-spe semne de intrebare.
Dar..acum cateva zile mi-am luat inima in dinti ..am vb cu taica-miu biologic si i-am spus : daca vrea sa vina la nunta sau nu(invitatia era facuta dar fara specificatiile care i le-am spus acum) sa se gandeasca bine in functie de faptul ca pe invitatii s-ar putea sa nu figureze deloc, la masa e posibil sa nu il pot aseza langa socrii etc. ci sa fie un simplu invitat.
Si el a avut o pb uriasa uriasa cu alcoolul motiv pt care acum e ff bolnav si tind sa cred ca nu o sa imi strice nunta ( desi mama e tematoare si nu vrea sa ma faca taica-miu de ras).
In spatele teatrului si scenelor de dragoste care cred ca le fac toti tatii in situatia lui, a spus ca vine..acum sa vedem pana in august.Aaa..al meu tata biologic m-a intrebat cine ma va duce la altar???????Ghici ce..o sa ma duca sotul..sa nu se simta niciunul nedreptatit...
Deci ... am emotii dintr-un motiv in plus...
Si daca ai stii cat de urat se uita unii din familie la altii ai sta linistita..eu ma intreb daca nunta mea va remedia discutiile dintre rude sau o sa iasa un circ :-s
Sanatate si fericire sa avem noi....:)
Ar fi bine sa nu iei in considerare discutiile care vor fi !! Oricum vor exista orice varianta ai alege. Asa suntem noi facuti sa gasim la orice si la oricine defectele, inainte de a le vedea pe ale noastre.La altar poti sa alegi sa te duca nasul . Eu cred ca ar fi solutia ideala.

pretty_me
31.01.2008, 09:19:40
Intr-adevar, nu ma gandisem la asta.E o idee f buna.Merci.

AnaM
31.01.2008, 12:15:57
Daca esti ortodoxa, la altar obligatoriu te duce nasul (voi sunteti primii care intrati in biserica, apoi mirele de brat cu nasa, apoi restul).

Cat despre numele pe invitatii, eu zic sa faceti ca o prietena de-a mea, care nu a fost in situatia voastra, dar e aplicabila solutia si la voi =)) Foarte simplu, a uitat sa scrie numele parintilor pe invitatie =)) Deci textul la ea suna cam asa: X si X-uleasca, impreuna cu parintii va invita la........ . Ne vor calauzi pe drumul... Nasii Y si Y-uleasa. Va asteptam cu drag :D
Parintii nu s-au suparat, asa ca totul a mers brici :))