PDA

Versiunea completa : Off-topic Prahova

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22

strumf08
27.09.2010, 12:16:37
Salut!
Am o perioada mai agitata la servici si nici sa citesc pe aici nu mai am timp, tu ce mai faci?

Spor la treaba. Eu sunt bine, astept sa se mai aglomereze pe aici....;;)

dany_nro
29.09.2010, 16:16:20
salutare fetelor...v-ati mai intalnit, ca eu am fost plecata 2 sapt de pe meleagurile mioritice ...daca nu poate reusim sa ne intalnim, sa vedem si cat a crescut burtica ionelei;).
vroiam sa le aduc la cunostinta viitoarelor miresici care au de gand sa plece imediat dupa nunta din tara si isi fac buletin la urgenta sa ia acte suplimetare cu ele deoarece am avut 2 cazuri nefericite la vama ...arest pt acte false pt 24 ore - pt ca la evidenta populatie persoanele respective inca figurau cu numele vechi si in buletin desigur cu numele dupa sot ...deci uite asa petreci luna de miere pe dupa gratii din cauza unor persoane care nu-si fac treba...eu am ramas cu sechele dupa asta ...clar voi merge numai cu pasaportul pe viitor:)

ipup
30.09.2010, 13:38:21
Buna fetelor!!
ce mai faceti? mi-e dor de voi sa mai vorbim :-p

noua ne-au mai trecut greturile si acum de pregatim de trimetru 2, care se apropie incet:D

pupici ... abia astept sa ne mai vedem...

andreear
01.10.2010, 10:00:02
Buna fetelor!!
ce mai faceti? mi-e dor de voi sa mai vorbim :-p

noua ne-au mai trecut greturile si acum de pregatim de trimetru 2, care se apropie incet:D

pupici ... abia astept sa ne mai vedem...

Salut! Ma bucur ca iti este mai bine! Si eu sper sa ne vedem dar nu stiu cand....saptamana viitoare plec la o sedinta la Bran vreo 3 zile dar poate saptamana urmatoare ne vedem. Sper sa ajunga si Olga prin Ploiesti! Nu-i asa, Olgutza?

Pupici si sanatate multa!

mitzuskaya
01.10.2010, 22:19:59
Salut! Ma bucur ca iti este mai bine! Si eu sper sa ne vedem dar nu stiu cand....saptamana viitoare plec la o sedinta la Bran vreo 3 zile dar poate saptamana urmatoare ne vedem. Sper sa ajunga si Olga prin Ploiesti! Nu-i asa, Olgutza?

Buna , imi cer scuze ca ma bag dar nu ma pot abtine sa te felicit pentru sarcina stiu cat de mult iti doreai un bebe , sa ai parte de o sarcina foarte usoara si un bebe sanatos!
Pupicei gravidutoooooooooo

Ps sper sa nu fi facut vreo gafa si sa fie adevart ce ai la ticker

andreear
02.10.2010, 09:38:15
Buna , imi cer scuze ca ma bag dar nu ma pot abtine sa te felicit pentru sarcina stiu cat de mult iti doreai un bebe , sa ai parte de o sarcina foarte usoara si un bebe sanatos!
Pupicei gravidutoooooooooo

Ps sper sa nu fi facut vreo gafa si sa fie adevart ce ai la ticker

Multumesc mult pt urari! Din fericire este real ceea ce mi se intimpla!
Pupici!

ingerashu
02.10.2010, 22:17:31
Pupici!

felicitari pt bebe andreea, sarcina usoara si la termen iti doresc!

andreear
03.10.2010, 19:44:08
felicitari pt bebe andreea, sarcina usoara si la termen iti doresc!

Multumesc la fel!!!>:D<>:D<

olgutza26
04.10.2010, 10:48:59
Buna dimineata fetele! O saptamana usoara usoara la toata lumea si in plus fara greturi la gravidute >:D<
Sunt tare incantata ca a inceput scoala! Nu mai suportam atatea treburi administrative.:-& In sfarsit reincep sa fac ceea ce imi place.

CONT-INCHIS-047
04.10.2010, 15:14:53

Andreeaaaaaaaa FELICITAAAAAAAAAAAAAAAAARI! Te asteptam pe topicul cu burtici si mamici :* sa ai grija de tine.

strumf08
04.10.2010, 15:16:06
Pupici!

Sa fie intr-un ceas bun! Multa sanatate si sarcina usoara!

Noroc ca a observat cine ticker-ul, ca eu nu l-am bagat de seama :D

ipup
04.10.2010, 15:31:15
Chiar, pe cand o intilnire?
Ionela, nu iti pui un ticker sa vedem si noi cat de avansata e "burtica" ta?
FELICITARI Andreea!!!
Ai vrut sa pun eu prima tickerul:)
ma bucur mult pentru voi!! Sa ai o sarcina mai usoara ca a mea\:D/abia astept sa iti vad burtica !
pupici

andreear
05.10.2010, 08:08:16
FELICITARI Andreea!!!
Ai vrut sa pun eu prima tickerul:)
ma bucur mult pentru voi!! Sa ai o sarcina mai usoara ca a mea\:D/abia astept sa iti vad burtica !
pupici

Multumesc mukt fetelor !!!!

Am asteptat eu mai mult numai ca sa fiu sigura ca e totul in regula, am eu ceva "pasarele".

Pupici!

strumf08
07.10.2010, 15:15:12
Un articol interesant:

Foarte putine femei stiu cat de importanta este tonifierea musculaturii pelviene. Un perineu solid este vital pentru zona uro-genitala si mentinerea functiilor de evacuare, retentie, sexuale, de nastere, protectie si sprijin al organelor interne. La nastere, necesitatea unei epiziotomii si riscul de rupturi se reduc semnificativ. In incontinenta urinara, refacerea dupa nastere, mentinerea tonusului dupa menopauza, dar si pentru o viata sexuala sanatoasa, muschii planseului perineal trebuie antrenati constant.

Moasa Vania Limban (http://www.activecenter.ro/ro/) a vorbit in cadrul unei intalniri 121.ro (http://www.121.ro/eu_si_mamica/unplugged_perineu.php) despre exercitiile Kegel (http://medlive.hotnews.ro/exercitiile-kegel-au-grija-de-sanatatea-noastra-dar-si-de-viata-de-cuplu.html), masajul perineal si Epi-no (http://epi-no.ro/) – trei metode care intaresc musculatura si tesutul planseului pelvi-perineal, conferindu-le un grad de elasticitate mult sporit; sunt solutii pentru incontinenta si pentru disfunctionalitatile din viata intima, la tinerete, in sarcina sau la varsta a treia (http://medlive.hotnews.ro/exista-viata-sexuala-normala-si-dupa-varsta-de-50-de-ani.html), dar si pentru retonifierea dupa operatii ginecologice care se adreseaza musculaturii pelvi-perineale.
Musculatura perineala este comparata cu o “șa”, sau un “hamac” care mentine intreaga zona pelviana, incojurand uretra, vaginul si anusul. Pentru a localiza corect muschii, incearca sa retii fluxul urinar pret de cateva momente.
Cum slabesc muschii perineali? Nu nasterea in sine sau epiziotomia slabesc perineul, ci si alti factori, cum ar fi revolutia hormonala din perioada sarcinii sau a menopauzei, operatia cezariana, operatii abdominale etc. In menopauza, bunoara, modificarile hormonale afecteaza ligamente, musculatura samd, generand totodata relaxarea circulatiei si a muschilor, inclusiv slabirea perineului.
Ce se intampla cand muschii perineali slabesc? Iata cateva simptome, ordonate progresiv:

Incontinenta urinara de gradul I – atunci cand, la un stranut, sau tusind, poti elimina involuntar cateva picaturi de urina.
Disfunctii, insatisfactie in viata sexuala.
Senzatia de presiune puternica in vagin.
Incontinenta urinara de gradul II sau III.
Cadere (prolaps) uterina.
Prolaps peritoneo-vaginal.
Incontinenta fecala (de scaun).

Perineul trebuie luat in considerare indeosebi perioadele enumerate mai sus fara sa lasam sa se instaleze semnele primare pentru ca, odata instalate, retonifierea se produce mai greu. Ce solutii putem aborda?
Kegel
Ajuta intreaga zona perineala: uretrala, vulvara, anala. Previn incontinenta urinara sau fecala, prolapsul de uter sau alte organe pelviene, ajuta la refacerea dupa nastere, fie ea naturala sau cezariana, alte operatii abdominale sau in zona genitala; refac tonusul muscular inclusiv pentru placere sporita in timpul actului sexual. Este important sa faci exercitiile corect. In incontinenta urinara, primele rezultate sunt vizibile dupa circa doua-trei luni.
Exercitiile Kegel se fac cu controlul respiratiei – inspir, expir. Incearca sa asociezi gestul cu strangerea pumnului. Cel mai simplu exercitiu Kegel se face astfel: cand inspiri, contracta muschii si strange pumnul. Mentine contractura atat cat iti permite respiratia. Expira si relaxeaza, desfa pumnul.
Odata ce te obisnuiesti cu exercitiile zilnice, poti inversa mecanismul: cand expiri, contracti muschii si strangi pumnul. Multe femei prefera a doua metoda, simtind ca o controleaza mult mai bine.
Intr-o etapa superioara, exercitiul Kegel se poate face in trei timpi: pe parcursul exercitiului contracti cele trei zone progresiv: anal, uretral, vulvar. Se poate face cand primele doua variante de exercitiul sunt sub control.
Citeste mai mult despre exercitiile Kegel aici (http://medlive.hotnews.ro/exercitiile-kegel-au-grija-de-sanatatea-noastra-dar-si-de-viata-de-cuplu.html).
Masajul perineal, specific pentru nastere
Specific pentru nastere, acest tip de masaj reduce necesitatea unei epiziotomii sau a ruperii perineului, iar refacerea zonei dupa nastere se produce mult mai repede. Microfisurile, senzatia de usturime se vindeca rapid, iar pericolul de infectii posibile in cazul epiziotomiei dispare.
Poti incepe masajul in jurul celei de-a 34 saptamani de sarcina. Este indicat sa il faci zilnic, timp de circa zece minute, in special in ultimele patru saptamani. Si partenerul tau poate sa il realizeze. In caz ca faci singura masajul, iti poate fi util sa te asezi in fata unei oglinzi. Pozitia in care trebuie sa stai este usor intinsa pe spate, cu picioarele departate.

Umezeste ambele degete mari cu ulei de masline sau lubrifianti pe baza de apa. Introdu degetele in vagin si maseaza delicat in jos si in lateral, in forma unui U, catre orificiul anal.
Continua sa intinzi zona pana cand simti o usoara senzatie de arsura sau gadilatura. Mentine masajul pana cand senzatia dispare (circa doua minute).
Maseaza apoi partea de jos a canalului vaginal inainte si inapoi, tragand usor de tesut catre exterior, asa cum capul copilului il va impinge in timpul expulziei. Mentine miscarea timp de 2-3 minute.
La final, masati tesutul dintre vagin si orificiul anal circa un minut.

De repectat:

Masajul trebuie sa fie delicat! Tesutul este foarte sensibil, iar un masaj dur il poate leza si invineti.
Goleste vezica urinara inainte de masaj.
Uretra nu se maseaza, intrucat se poate infecta sau irita.
Este indicat sa nu ai unghiile foarte lungi si sa te speli foarte bine pe maini inainte de masaj.
Alege o pozitie confortabila, intr-o camera incalzita, unde nu poti fi deranjata (de copiii mai mari, de pilda).
Foloseste doar uleiuri vegetale naturale sau lubrifianti pe baza de apa, in termenul de valabilitate si fara contraindicatii pe eticheta.
Alaturi de masaj, la nasterea propriu-zisa sunt utile compresele cu apa calda, care permit la randul lor destinderea perineului.

Metoda Epi-no
Dupa nastere, atunci cand simti ca tesuturile o permit, poti reincepe exercitiile Kegel. La sase saptamani de lauzie in cazul nasterii naturale, respectiv doua-trei luni dupa cezariana, atunci cand medicul ginecolog isi da avizul, poti incepe un program complex de retonifiere a perineului: Epi-no (http://epi-no.ro/). Orice femeie poate folosi dispozitivul (de folosinta personala) in mediul familiar de acasa, avand posibilitatea sa evalueze singura tonicitatea si evolutia tonifierii perineului sau. Asistența este necesara numai in cazul in care conditia persoanei care o utilizeaza o solicita (paralizii, de pilda).
Ce este Epi-no? Un dispozitiv util pentru mentinerea tonusului muscular perineal in orice moment al vietii si indeosebi dupa menopauza, pentru retonifierea postnatala, post-operatorie, si pentru pregatirea pentru nasterea naturala (riscul ruperii perineului la expulzie se diminueaza mult): un balonas de silicon in forma de 8 care se poate umfla pana la marimea unui cap de copil, conectat la un cadran gradat (manometru) care ne ofera bio-feedback-ul fiziologic,- posibilitatea sa apreciem daca perineul e slab sau nu.
Este util in tonifierea perineului in orice moment al vietii; pentru pregatirea (dilatarea) orificiului vulvar din saptamana 37 de sarcina, diminuand riscul de ruptura; imediat dupa lauzie, in cazul nasterilor naturale si dupa doua-trei luni de la operatia cezariana, pentru retonifiere.
Cum il folosesti: stai in pozitie semisezanda, sau pe o parte, cu genuchii usor flexati. Introdu in vagin primul balonas, lubrifiat cu ulei de masline sau lubrifianti pe baza de apa. Se contracta musculatura pe primul balonas timp de zece secunde. Apoi se relaxeaza, timp de alte zece secunde. Se repeta. Daca apare durere sau tensiune, balonasul se mai dezumfla putin pana la momentul in care te simti confortabil cu el.
Tratamentul de retonifiere dureaza sase luni, cu o frecventa de trei sedinte a cate 20-30 de minute pe saptamana.
Pregatirea pentru nastere: din saptamana 37, este recomandat zi de zi, iar balonasul se dilata progresiv cate un cm/zi, fara sa fortezi. Ideal e sa poata fi pastrat zece minute in vagin. Foarte usor apoi, trebuie tras in afara. Progresiv, dilatatia balonasului trebuie sa ajunga la 8-10 cm si sa poata fi scos in acei parametri din vagin. Dispozitivul poate fi folosit inclusiv in timpul nasterii – pentru deschiderea orificiului vulvar, inainte de a aparea capul copilului.
Foarte important: In situatia in care nasterea este grabita prin metode chimice (substante de inductie) sau fiziologice (ruperea membranelor de catre medic sau moasa, “cotul in burta” pentru expulzie), organismul nu mai reactioneaza potrivit, iar perineul se poate rupe cu tot antrenamentul prealabil. Nasterea trebuie sa se deruleze in timpul ei fiziologic.

ipup
20.10.2010, 10:31:36
Buna fetelor!!!
Nimeni nimeni pe aici... eu am avut o perioada groaznica la munca... dar suntem bine si ma pot mandri cu 2 baietei.... desi doctorii erau siguri pe ei eu sunt mai neincrezatoare pt ca e cam devreme:))
va pupicesc!!
cand ne mai vedem si noi????

olgutza26
20.10.2010, 13:23:34
Buna fetelor!!!
Nimeni nimeni pe aici... eu am avut o perioada groaznica la munca... dar suntem bine si ma pot mandri cu 2 baietei.... desi doctorii erau siguri pe ei eu sunt mai neincrezatoare pt ca e cam devreme:))
va pupicesc!!
Buna draguta mea!
Felicitari pentru printisori! Si eu am o perioada destul de agitata. Mai intru si pe aici, e adevarat, dar mai mult sa joc fazan ;)). Eu nu vin saptamana asta, poate saptamana viitoare reusim sa ne vedem. Mor de curiozitate sa vad cat de fotogenica sunt :P

andreear
21.10.2010, 08:31:32
Buna draguta mea!
Felicitari pentru printisori! Si eu am o perioada destul de agitata. Mai intru si pe aici, e adevarat, dar mai mult sa joc fazan ;)). Eu nu vin saptamana asta, poate saptamana viitoare reusim sa ne vedem. Mor de curiozitate sa vad cat de fotogenica sunt :P

Neata!

Se pare ca perioada asta nebuna la munca este peste tot...si eu am ff multa treaba si nu mai am timp de nimic. Poat ne vedem saptamana viitoare.

Ionela felicitari pt baietei!!!!

Pupici!

olgutza26
21.10.2010, 09:56:53
Neata fetele de la Bucuresti! imi dati voie sa plec de la ora asta de la serviciu? Abia am ajuns si am un chef de plecareeeeeee.

ingerashu
21.10.2010, 11:44:01
Neata fetele de la Bucuresti! imi dati voie sa plec de la ora asta de la serviciu? Abia am ajuns si am un chef de plecareeeeeee.

ziua buna dragele mele!
eu te las numai daca ma iei si pe mine..e o totala nebunie la job, cred ca s-a deschis sezonul din cate citesc!

ipup felicitari pt baietei si noi tot baietel avem..mai stii poate ne vom intalni in parc!
andreea felicitari si sarcina usoara

olgutza26
21.10.2010, 12:01:28
mama mama, ce de mamicute dragute pe forumul nostru! >:D<
draga mea, eu te iau cu mine, dar ma ajuti cu o portie egala de leneveala (nu am chef sa fac nici macar o salata cand ajung acasa). Azi chiar mi-am lasat tot cheful de harnicie in vis ;))

andreear
22.10.2010, 08:29:41
ziua buna dragele mele!
eu te las numai daca ma iei si pe mine..e o totala nebunie la job, cred ca s-a deschis sezonul din cate citesc!

ipup felicitari pt baietei si noi tot baietel avem..mai stii poate ne vom intalni in parc!
andreea felicitari si sarcina usoara

Multumesc mult ingeras. Eu am fost aseara la dr si se pare ca voi avea o fetita!!!! Sunt fff fericita!

Va pup!

olgutza26
22.10.2010, 10:08:02
Multumesc mult ingeras. Eu am fost aseara la dr si se pare ca voi avea o fetita!!!! Sunt fff fericita!

Va pup!
Felicitari mamico! Mamici de baietei, eu zic sa va inscrieti din timp, ca o sa fie bataie mare pe printesica ;;)

ingerashu
22.10.2010, 10:17:03
Felicitari mamico! Mamici de baietei, eu zic sa va inscrieti din timp, ca o sa fie bataie mare pe printesica ;;)

neata fete! la noi deja e bataie pe baiat! asa ca printesa andreei, pe care apropo o felicit pt fetita si sper sa ramana asa pana la final o las pe seama gemenilor lui ipup:*

strumf08
22.10.2010, 14:06:05
Buna fetelor!!!
va pupicesc!!

Sa-ti traiasca! :*:*:*

strumf08
22.10.2010, 14:08:00

Va pup!

Felicitari! Sa iti traiasca! Sa fiti sanatoase! Sunt tare bucuroasa pentru tine!!!!! :*:*:*:*:*

CONT-INCHIS-047
22.10.2010, 15:31:10
Eu am fost aseara la dr si se pare ca voi avea o fetita!!!! Sunt fff fericita!

Va pup!

Felicitari pentru fetita!Ma bucur tare mult pentru voi ! Radu ce zice?

andreear
23.10.2010, 09:23:23
Felicitari pentru fetita!Ma bucur tare mult pentru voi ! Radu ce zice?

Va multumim fetelor de uramri!
Radu este foarte fericit! Amnadoi suntem si asteptam cu nerabdare sa teaca lunil s sa o vedem!

Week-end frumos!>:D<

olgutza26
25.10.2010, 10:04:27
Buna dimineata de la Bucuresti! O saptamana usoara usoara la toata lumea >:D<

andreear
25.10.2010, 10:59:04
Buna dimineata de la Bucuresti! O saptamana usoara usoara la toata lumea >:D<

Neata!

O saptamana usoara si linistita si voua( nu asa cum a inceput a mea:(()!>:D<>:D<>:D<

ipup
25.10.2010, 12:30:40
Buna fetelor!
o saptamana usoara pentru toate!!

Multumesc mult pentru urari!!

Felicitari pentru baietel!!

Andreea, ma bucur mult pentru tine, ca ai fetita!! eu mi-am dorit ca unul din bebei sa fie fetita, pentru ca au placente diferite... dar nu a lasat-o baietelul:)

Acum astept sa ne intalnim sa ne masuram burticile!>:D<>:D<>:D<

Va pupicesc pe toate!!
Strumf, tu cand ne dai o astfel de veste? Olguta, nimic?:D

andreear
25.10.2010, 17:47:07
Buna fetelor!
o saptamana usoara pentru toate!!

Multumesc mult pentru urari!!

Felicitari pentru baietel!!

Andreea, ma bucur mult pentru tine, ca ai fetita!! eu mi-am dorit ca unul din bebei sa fie fetita, pentru ca au placente diferite... dar nu a lasat-o baietelul:)

Acum astept sa ne intalnim sa ne masuram burticile!>:D<>:D<>:D<

Va pupicesc pe toate!!
Strumf, tu cand ne dai o astfel de veste? Olguta, nimic?:D

Ce frumos ca baieteii tai sunt in placente separate, o sa ii diferentieze si lumea mai usor :-p. Si eu astept sa ne vedem dar despre masurat burticile poate mai incolo, la mine nu se cunoaste inca nimic:(, astept cu nerabdare sa se vada burtica! Pina atunci astept sa o vad pe a ta!

Pupici!

ipup
26.10.2010, 08:33:37
Buna dimineata!!

Ma bucur sa vad ca avem activitate pe forum\:D/

Andreear , ai dreptate se vor diferentia sau chiar nici nu va sti lumea ca sunt gemeni... cat despre burtica la mine creste pe zi ce trece, pana si deful meu imi zice" ieri aveai burtica mai mica!" :))

Olgutza, cand vii in Ploiesti? sa stabilim o zi sa ne revedem...:*

m1adutza
26.10.2010, 09:25:52
la multi ani celor care-si serbeaza ziua astazi!<:-p<:-p<:-p

ingerashu
26.10.2010, 09:26:11
Sa-ti traiasca! :*:*:*

neata buna fete!
strumf felicitari!!! bine ai venit in club;;);;) sarcina usoara si la termen

olgutza26
26.10.2010, 11:34:10
Neata mai de pranz de la Bucuresti!
Ionela, ca sa iti dau vesti din acelea, ar trebui sa ma vezi activand pe celelalte subiecte inainte (invitatii. localuri,...), asa ca stai linistita deocamdata. Oricum, sicnera sa fiu, nu imi mai trebuie, cel putin o perioada statutul de sotie :D (prietenii stiu de ce ;) ).
nu stiu cand apar in Ploiesti, mai mult ca sigur week-end-ul asta nu vin.
sarcina usoara la toata lumea si odihniti-va mult.
>:D<
Pupici pentru mamici si pitici, dar si pentru sotioare si aspirante la statul acesta!

ipup
26.10.2010, 12:25:59
Ionela, ca sa iti dau vesti din acelea, ar trebui sa ma vezi activand pe celelalte subiecte inainte (invitatii. localuri,...), asa ca stai linistita deocamdata. Oricum, sicnera sa fiu, nu imi mai trebuie, cel putin o perioada statutul de sotie :D (prietenii stiu de ce ;) ).
Pupici pentru mamici si pitici, dar si pentru sotioare si aspirante la statul acesta!
hei Olgutza, nu trebuie sa fii neaparat sotie:D, poti face un bebe fara sa ai acest statut:)
Oricum am glumit!! Dar va veni si momentul ala sunt sigura:P nu scapi tu de acest sentiment frumos;;)
Pupicei la toata lumea!!!:*:*

andreear
26.10.2010, 16:38:31

Auzi dra, de cand trebuie sa fii sotie ca sa faci un copil :-?:-?:-???? Asa ca ia pune....mana si treci la munca de jos ca te asteptam in gasca de burtici de Ploiesti!

Ipup, eu saptamana viitoare sunt plecata ca am concediu si ma duc sa ma odihnesc ca am avut o perioada criminala la serv dar mi-ar placea sa iti va burtica!

Strumf, ti-am raspuns la mesajul postat de tine! Pupici!

strumf08
27.10.2010, 11:58:16
neata buna fete!
strumf felicitari!!! bine ai venit in club;;);;) sarcina usoara si la termen

(:|(:|(:|(:|(:|(:|(:|(:|(:|(:|(:|(:|(:|(:|(:|(:|

strumf08
27.10.2010, 12:28:11
Buna dimineata!!

Ma bucur sa vad ca avem activitate pe forum\:D/

Andreear , ai dreptate se vor diferentia sau chiar nici nu va sti lumea ca sunt gemeni... cat despre burtica la mine creste pe zi ce trece, pana si deful meu imi zice" ieri aveai burtica mai mica!" :))

Olgutza, cand vii in Ploiesti? sa stabilim o zi sa ne revedem...:*

Sarcina cat mai usoara!

Hai sa punem de-o intalnire!!!!!Mi-e dor de voi si de burtile voastre....De fapt mi-e dor de voi si sunt curioasa cum arata burtile, ca nu le-am vazut ;-)

ipup
27.10.2010, 13:05:14
Buna fetelor!!!
Ma bucur ca si voi vreti sa ne vedem;;)
Sotiorul meu e 2 zile in spital, nimic grav, doar ceva neprevazut, maine se intoarce acasa.

Asa ca ne putem vedea oricand din partea mea, maine, vineri, sambata... voi hotarati!!
Pupicei

strumf08
27.10.2010, 13:18:00
Buna fetelor!!!
Sotiorul meu e 2 zile in spital, nimic grav, doar ceva neprevazut, maine se intoarce acasa.

Asa ca ne putem vedea oricand din partea mea, maine, vineri, sambata... voi hotarati!!
Pupicei

Multa sanatate sotului!!!

andreear
27.10.2010, 19:59:29
Buna fetelor!!!

Pupicei

Eu vineri si sambata nu pot, ca plecam vineri dupa-amiaza dar maine as putea pe la 7, nu cred ca reusesc sa imi termin treaba mai devreme!

Iti trimit pe privat nr meu de tel si daca va hotariti da-mi un semn, nu cred ca mai intru pina maine seara pe miresici!

Pupici si sanatate sotului!

strumf08
28.10.2010, 09:38:14
Eu vineri si sambata nu pot, ca plecam vineri dupa-amiaza dar maine as putea pe la 7, nu cred ca reusesc sa imi termin treaba mai devreme!

Iti trimit pe privat nr meu de tel si daca va hotariti da-mi un semn, nu cred ca mai intru pina maine seara pe miresici!

Pupici si sanatate sotului!

Eu teoretic nu pot azi, ma intalnesc cu foste colege pe la 17.30, la Tratoria Prestij. Dar daca vreti puteti veni si continui cu voi :D:D:D:D:D. Oricum Ionela tu esti pe aproape....

olgutza26
28.10.2010, 10:58:48
Neata de la Bucuresti!

ipup
28.10.2010, 15:14:19
Buna fetelor! cam tarziu am intrat astazi...
Da, asa e Dana, eu sunt aproape de restaurant... dar am fi noi doua cred si Andreear daca reuseste... oricum daca e vb la tel.

Pupici!

ipup
29.10.2010, 08:49:31
Buna dimineata!!!

Week in sfarsit... credeam ca nu mai vine :))

Sa aveti un sfarsit de saptamana calduros si odihnitor!!

Pupici

andreear
29.10.2010, 09:16:04
Buna dimineata!!!

Week in sfarsit... credeam ca nu mai vine :))

Sa aveti un sfarsit de saptamana calduros si odihnitor!!

Pupici

Neata!

Si eu sunt incantata ca vine week-endul cu atat mai mult cu cat pt mine mai urmeaa si o saptamana de concediu dupa aceea!!!

Week-end frumos!!

oana_mis
29.10.2010, 11:08:33
Buna miresici si mamici din Prahova.
fac si eu un apel la voi: printre voi se afla careva care isi construieste sau si-a construit casa?
aveti sa imi recomandati un proiectant bun?
va multumesc mult>:D<

strumf08
29.10.2010, 12:03:38
Buna fetelor! cam tarziu am intrat astazi...
Da, asa e Dana, eu sunt aproape de restaurant... dar am fi noi doua cred si Andreear daca reuseste... oricum daca e vb la tel.

Pupici!

Salut!
A fost bine si in 3! :)

maxine
30.10.2010, 13:36:34
Neata!

Si eu sunt incantata ca vine week-endul cu atat mai mult cu cat pt mine mai urmeaa si o saptamana de concediu dupa aceea!!!

Week-end frumos!!

Andreea, felicitari pentru sarcina!!!! <:-P<:-P<:-P Stiu ca iti doreai mult. Sarcina usoara si sa fie sanatoasa fetita! :*

andreear
31.10.2010, 11:06:34
Andreea, felicitari pentru sarcina!!!! <:-P<:-P<:-P Stiu ca iti doreai mult. Sarcina usoara si sa fie sanatoasa fetita! :*

Multumesc frumos!!!

Sa va traiasca piticul, sa fie sanatos is sa va aduca numai bucurii!>:D<>:D<>:D<

olgutza26
03.11.2010, 11:21:12
Neata fetele! Pe unde umblati? Doar Andreea e in concediu, voi ce scuza aveti sa nu intrati pe aici? :)

ipup
03.11.2010, 12:05:54
Neata fetele! Pe unde umblati? Doar Andreea e in concediu, voi ce scuza aveti sa nu intrati pe aici? :)
Buna Olgutza!

Eu vreau sa cred ca sunt in concediu:))
Daca nu vad activitate stau si eu deoparte... saptamana asta seful meu e in concediu cu ceilalti austrieci, ca au ei sarbatori nu stiu de care si sunt ca si in concediu, doar ca vin la servici:)

pupici!

strumf08
04.11.2010, 11:11:17
Buna!!!

Si eu sunt pe aici, dar am crezut ca sunteti ocupate .....:-p

ipup
04.11.2010, 11:58:58
Buna fetelor!!

Astazi nu am nici un chef de munca, sunt adormita rau, iar timpul asta asa cu soare ma trage la absentat:) ca la scoala, cand fugeam de la ore:))
pupici

olgutza26
05.11.2010, 09:48:16
Buna dimineata!
Am facut o mare afacere - am racit. Sunt varza, drept urmare, chiar daca azi sunt libera, stau acasa si mananc lamai si beau ceaiuri si fervex-uri.

ipup
05.11.2010, 09:59:39
Buna dimineata!
Am facut o mare afacere - am racit. Sunt varza, drept urmare, chiar daca azi sunt libera, stau acasa si mananc lamai si beau ceaiuri si fervex-uri.

Nu e prea buna investitia asta...:)
insanatosire garbnica!!
macar e week-end si te poti linisti mai bine.

Un week-end placut la toata lumea!!!
pupici

strumf08
05.11.2010, 10:56:49
Nu e prea buna investitia asta...:)
insanatosire garbnica!!
macar e week-end si te poti linisti mai bine.

Un week-end placut la toata lumea!!!
pupici

Multumesc la fel !
Cum va mai simtiti?#-o

p.s. Olga, insanatosire grabnica!!!!

m1adutza
05.11.2010, 11:27:21
Multumesc la fel !
Cum va mai simtiti?#-o

felicitari de sarcina<:-P<:-P....eu te-ntrebase-m de burtica si pe topicul de mamici ,dar cred ca nu ai mai intrat...:-"

olgutza26
05.11.2010, 11:59:37
saru'mana fetele! Sper sa revin in forta (si in forma) dupa week-end-ul asta.
Week-end placut si voua >:D<

ipup
05.11.2010, 14:04:25
Multumesc la fel !
Cum va mai simtiti?#-o

Buna!
Suntem bine, crestem pe zi ce trece, in volum si greutate:)

Voi ce mai faceti? simptome ceva?
pupici

ipup
08.11.2010, 08:47:03
Buna dimineata!!!
Sa aveti o zi de luni scurta si o saptamana usoara!

LA MULTI ANI!!!! Mihai, Gabriel, Mihaela, Gabriela si celor care au prenumele derivat de la acestea!!!

pupici!

andreeaflori
08.11.2010, 11:43:55
Buna fetelor,

LA MULTI ANI tuturor celor care isi serbeaza ziua de nume azi. Sa aveti o zi minunata. <:-P>:D<:*

andreear
08.11.2010, 16:06:25
La multi ani celor care se serbeaza azi!!!

ipup
10.11.2010, 08:25:07
Buna dimineata!!
ce mai faceti voi, intr-o zi de miercuri asa frumoasa:D

Pentru viitoarele mamici: daca nu v-ati instiintat angajatorul IN SCRIS ca sunteti insarcinata, ar fi bine sa o faceti, si opriti o copie dupa acea cerere, cel mai bine e sa fiti acoperite.

pupici

andreear
10.11.2010, 08:32:49
Buna dimineata!!
ce mai faceti voi, intr-o zi de miercuri asa frumoasa:D

Pentru viitoarele mamici: daca nu v-ati instiintat angajatorul IN SCRIS ca sunteti insarcinata, ar fi bine sa o faceti, si opriti o copie dupa acea cerere, cel mai bine e sa fiti acoperite.

pupici

Neata!!! Sa aveti o zi frumoasa!!!!

Ionela, ai dreptate indiferent de relatia angajat-angajator trebuie sa ai o hartie scrisa de la el! Ce iti mai fac baietii? Cum te mai simti? Cand ne vedem?:*:*:*

ipup
10.11.2010, 08:45:20
Neata!!! Sa aveti o zi frumoasa!!!!

Ionela, ai dreptate indiferent de relatia angajat-angajator trebuie sa ai o hartie scrisa de la el! Ce iti mai fac baietii? Cum te mai simti? Cand ne vedem?:*:*:*

Buna Andreea,
baieteii sunt cuminti, daca pot spune asa, ma simt bine deocamdata, mai am momente de gravida....:)
maine mergem la brasov la un nou consult si o alta sedinta foto:)
Domnisoara ta cum se simte? tu?

cand aveti timp de intalnire dati-ne si noua un apel:*:*:*

andreear
10.11.2010, 09:39:41
Buna Andreea,
baieteii sunt cuminti, daca pot spune asa, ma simt bine deocamdata, mai am momente de gravida....:)
maine mergem la brasov la un nou consult si o alta sedinta foto:)
Domnisoara ta cum se simte? tu?

cand aveti timp de intalnire dati-ne si noua un apel:*:*:*

Eu saptamana viitoare merg la Brasov (joi) si sunt nerabdatoare sa imi vad pitica! Poate ne vedem spre sf saptamanii, stiu ca Olga in acest week-end nu ajunge, dar poate Strumf e in zona!!!
Astept sa imi spui cum a fost la consult si sa vedem poze cu baietii!

olgutza26
10.11.2010, 13:31:21
Eu saptamana viitoare merg la Brasov (joi) si sunt nerabdatoare sa imi vad pitica! Poate ne vedem spre sf saptamanii, stiu ca Olga in acest week-end nu ajunge, dar poate Strumf e in zona!!!
buna fetele!
Andreea, faci casting de potentiali pentru printesuca?
Pupici de la Bucuresti

ipup
10.11.2010, 13:51:47
buna fetele!
Andreea, faci casting de potentiali pentru printesuca?
Pupici de la Bucuresti

Buna Olgutza!

Cine stie, poate ii place vreunul de al meu:) are de unde alege... depinde ce prefera blond sau brunet:))

olgutza26
10.11.2010, 14:40:20
Buna Olgutza!

Cine stie, poate ii place vreunul de al meu:) are de unde alege... depinde ce prefera blond sau brunet:))
e bine ca ai doi. sa fie pentru toata lumea :D

andreear
10.11.2010, 18:31:51
Buna Olgutza!

Mai eu sunt o mama moderna si imi las domnisoara sa aleaga...dar sper sa ii placa brunetii!!!!:-"

andreear
11.11.2010, 09:25:46
Neata!!!!

Sa aveti o zi frumoasa. Mie imi este foarte somn si nu am chef de nimic, se ofera cineva sa lucreze in locul meu???:-p

strumf08
11.11.2010, 09:36:01

Eu sunt tot timpul prin zona! ;-)

andreear
11.11.2010, 12:31:55
Buna Olgutza!

Mi-ai zis unde ai facut triplu test dar am uitat :(, imi reamintesti te rogggg[-o<[-o<[-o<!!!!

andreear
12.11.2010, 13:46:26
Ce liniste pe aici....Pe unde umblati fetelor? Ati plecat deja in week-end?

Pupici!!!!:*:*:*

olgutza26
15.11.2010, 08:07:43
Buna dimineata, fetele! O saptamana usoara-usoara! Sper sa tina cat mai mult vremea asta frumoasa :)

andreear
15.11.2010, 11:18:13
Buna dimineata, fetele! O saptamana usoara-usoara! Sper sa tina cat mai mult vremea asta frumoasa :)

Neata!! O saptamana usoara sa aveti!

strumf08
15.11.2010, 12:14:03
Buna dimineata!

O saptamana cat mai usoara tuturor!

ipup
15.11.2010, 12:28:56
Buna fetelor!!

Scuze pt intarziere Andreea: triplutest l-am facut la Synevo pe vasile lupu, iar eco pt triplu test am facut-o la Dorison, dr Ghita Minodora, pe romana, vis a vis de biserica Sf Stefan.

voi cum va simtiti?
mie cel putin imi place vremea asta ... pana se va inrautati:)

pupici

strumf08
15.11.2010, 13:32:23
Buna fetelor!!

Scuze pt intarziere Andreea: triplutest l-am facut la Synevo pe vasile lupu, iar eco pt triplu test am facut-o la Dorison, dr Ghita Minodora, pe romana, vis a vis de biserica Sf Stefan.

voi cum va simtiti?

pupici

Si eu ma bucur cat de mult pot de caldura!!!

andreear
15.11.2010, 16:41:23
Buna fetelor!!

voi cum va simtiti?

pupici
Multumesc de info. Eu sunt f bine, astept cu nerabdare sa vina joi sa imi vad pitica! Cum a fost al eco? Ce fac baietii? Pupici!

ipup
15.11.2010, 21:59:20
Multumesc de info. Eu sunt f bine, astept cu nerabdare sa vina joi sa imi vad pitica! Cum a fost al eco? Ce fac baietii? Pupici!
Buna Andreea!
Cu placere!, Baieteii fac bine, cresc si se joaca:))
pupici

olgutza26
16.11.2010, 10:46:08
Buna dimineata fetele! O zi insorita va doresc! Eu sunt la serviciu, dar abia astept sa plec sa ma odihnesc un pic :D (diseara e balul bobocilor si au insistat studentii sa vin, asa ca diseara.....partyyyyyyyyyyyy)

ipup
16.11.2010, 11:13:58
Buna dimineata fetele! O zi insorita va doresc! Eu sunt la serviciu, dar abia astept sa plec sa ma odihnesc un pic :D (diseara e balul bobocilor si au insistat studentii sa vin, asa ca diseara.....partyyyyyyyyyyyy)
Buna Olgutza!!

Nebunatik mica, ai grija ce faci diseara cu bobocii:))
distractie placuta si sa nu iti pese ca esti intre studenti, fii si tu ca ei;)
pupici

andreear
16.11.2010, 20:31:02
Buna Olgutza!!

Nebunatik mica, ai grija ce faci diseara cu bobocii:))
distractie placuta si sa nu iti pese ca esti intre studenti, fii si tu ca ei;)
pupici

Asa e Olguta, sunt intru totul de acord cu Ionela! Petrecere frumoasa!!!;-)

Roxunik
17.11.2010, 10:44:56
Salutare fetelor!

Sa aveti o zi frumoasa >:D<

ipup
17.11.2010, 11:13:35
Buna fetelor!!
eu casc non stop, cred ca e de la vreme, desi as dormi tot timpul chiar si cand e soare afara:)

ce mai faceti voi?

pupici

olgutza26
17.11.2010, 11:27:23
Buna dimineata si de la Bucuresti! A fost super super fain la bal...mai vreauuuuuuuuuuu....Au fost invitati cei de la Hi-Q (in noua formula in care a revenit Dana Nalbaru) sa cante. Au facut super atmosfera. Am stat pana la 3 si ceva. M-am simtit mai tanara chiar si decat varsta studentilor mei. Au cantat in special melodiile de la inceputurile lor si am cantat tot timpul. Acum sunt un pic obosita (si in plus am ore pana la 9 seara), dar a meritat cu prisosinta.

olgutza26
17.11.2010, 11:28:03
Salutare fetelor!

Buna dimineata!
Bine ai venit printre noi >:D<

ipup
17.11.2010, 11:34:42
Buna dimineata si de la Bucuresti! A fost super super fain la bal...mai vreauuuuuuuuuuu....Au fost invitati cei de la Hi-Q (in noua formula in care a revenit Dana Nalbaru) sa cante. Au facut super atmosfera. Am stat pana la 3 si ceva. M-am simtit mai tanara chiar si decat varsta studentilor mei. Au cantat in special melodiile de la inceputurile lor si am cantat tot timpul. Acum sunt un pic obosita (si in plus am ore pana la 9 seara), dar a meritat cu prisosinta.
Bravo!!
Ma bucur sa aud ca esti acea Olgutza pe care o credeam si eu, distractiva si tanara. Si mie imi plac melodiile vechi de la hi-q. poi vb cu studentii tai sa mai faca niste baluri, petreceri ceva, pe diferite teme:D, acum vine Craciunul, ar putea sa faca ....:-" "Balul zapezii" :)):))

pupici!

ipup
17.11.2010, 11:35:56
Salutare fetelor!

Buna Roxunik!
Multumim! o zi frumoasa si tie!!

olgutza26
17.11.2010, 11:52:36
Bravo!!
Ma bucur sa aud ca esti acea Olgutza pe care o credeam si eu, distractiva si tanara. Si mie imi plac melodiile vechi de la hi-q. poi vb cu studentii tai sa mai faca niste baluri, petreceri ceva, pe diferite teme:D, acum vine Craciunul, ar putea sa faca ....:-" "Balul zapezii" :)):))

pupici!
Buna asta cu Balul Zapezii. O sa le zic. Dar cred ca mai simplu ar fi sa ma apuc eu de iesit din cand in cand in vreun club (desi trebuie sa caut cu grija, ca pe aici majoritatea dau numai house, ceea ce nu ma prea incanta).

ipup
17.11.2010, 11:59:47
Buna asta cu Balul Zapezii. O sa le zic. Dar cred ca mai simplu ar fi sa ma apuc eu de iesit din cand in cand in vreun club (desi trebuie sa caut cu grija, ca pe aici majoritatea dau numai house, ceea ce nu ma prea incanta).
E mai buna ideea ta;-), ar trebui tot pe studenti sa ii intrebi;)), unele cluburi au zile cu anumite teme... un karaoke ceva, o seara de salsa:) acum se diversifica si ei... eu nu prea mai pot merge la asa ceva acum, dar inainte chiar imi placeau serile alea, desi vocea mea e ca un pian fara corzi :)) 8-}

strumf08
17.11.2010, 13:04:08
Buna dimineata!
Bine ai venit printre noi >:D<

Neata!

Deci te distrezi, nu gluma!

strumf08
17.11.2010, 13:06:22
Salutare fetelor!

Salut!
:*:*:*:*:*:*>:D<>:D<>:D<>:D<

olgutza26
17.11.2010, 13:41:22
Neata!

Deci te distrezi, nu gluma!
si nu am voie?!? sunt tanara si independenta :D

strumf08
17.11.2010, 15:14:27
si nu am voie?!? sunt tanara si independenta :D

Tine-o tot asa! Tre' sa vina vreun bal de Craciun ceva....
De distractie e bine sa ai parte oricand ;-)

P.S. Habar n-aveam ca s-a intors Dana la HI-Q.

strumf08
17.11.2010, 15:16:59
Buna fetelor!!
eu casc non stop, cred ca e de la vreme, desi as dormi tot timpul chiar si cand e soare afara:)

ce mai faceti voi?

pupici

Eu nu cred ca faza cu cascatul e de la vreme....Si eu sufar de asa ceva de la o vreme incoace...;-) :-":-":-":-"

andreear
17.11.2010, 16:41:29
Eu nu cred ca faza cu cascatul e de la vreme....Si eu sufar de asa ceva de la o vreme incoace...;-) :-":-":-":-"

Sa stii ca si eu am starea asta de somnolenta indiferent de temeratura de afara, la mine e de la sarcina, la Ionela la fel ....la tine de la ce e????:-":-":-"

Pupici pt toate!

CONT-INCHIS-047
17.11.2010, 18:03:51
Sa stii ca si eu am starea asta de somnolenta indiferent de temeratura de afara, la mine e de la sarcina, la Ionela la fel ....la tine de la ce e????:-":-":-"

Pupici pt toate!
Andreiutza a inceput sa se vada burtica? :*

soareiuliant
17.11.2010, 18:35:44
Buna fetelor, nu am mai intrat de mult aici,cam slaba miscarea :smile:,oricum am vrut doar sa va salut!

andreear
18.11.2010, 07:44:22
Andreiutza a inceput sa se vada burtica? :*

Da, dar foarte putin! Diseara merg al control si de abia astept sa vad pitica!

La multi ani fericiti si sanatori lui Sergiu! Acum am vazut ce baiat mare e; scuze pt intarziere!

Pupici.

andreear
18.11.2010, 07:45:26
Buna fetelor, nu am mai intrat de mult aici,cam slaba miscarea :smile:,oricum am vrut doar sa va salut!

Salut si tie!
Sunt ocupate fetele ;))

strumf08
18.11.2010, 09:46:01

Pupici pt toate!

Habar n-am =))=))=))=))=))=))=))=))=))=))

strumf08
18.11.2010, 09:46:31
Buna dimineata! :*

olgutza26
18.11.2010, 10:01:26
Buna dimineata fetelor! O raza calda de soare imi trimiteti si mie de la Ploiesti? (ca la mine e cam innorat)

ipup
18.11.2010, 10:21:18
Buna dimineata!!
Olgutza, eu speram sa ne trimitit tu noua o raza de soare, la Ploiesti e innorat dar si ceata:)

macar bine ca e joi:)
pupici

olgutza26
18.11.2010, 10:34:08
ca sa va fac in ciuda, la mine week-end-ul incepe de azi de la ora 18.00 :D
Eu nu am ceata; daca este, sa nu ziceati ca nu sunt de treaba, trimiteti-mi si mie jumatate din ceata voastra :)

ipup
18.11.2010, 10:50:07
Eu nu am ceata; daca este, sa nu ziceati ca nu sunt de treaba, trimiteti-mi si mie jumatate din ceata voastra :)
Ce bine de tine!! Week-end distractiv \:D/\:D/
de data asta te iertam si pastram noi toata ceata:), cand mai ajungi pe la Ploiesti? ca ne e dor de tine:*

strumf08
18.11.2010, 11:35:59

Fericito!!!!!

andreear
18.11.2010, 12:17:04
>:P>:P>:P>:P>:P>:P Nu mai vorbesc cu tine!!!! Eu mor de somn, oboseala si am treaba de nu imi vad capu iar tu ma oftici...bine....

ipup
18.11.2010, 15:33:20
Olgutza eu zic sa vii la Ploiesti, daca tot ai week, la noi a rasarit soarele<:-P<:-P

O seara frumoasa fetelor! eu am terminat pe astazi:)

ipup
19.11.2010, 08:39:25
Buna dimineata fetelor!!

Ce mai faceti?
Mai e un pic si incepe week-end-ul si la noi... nu doar la Olgutza:>
Aveti planuri astazi? ne vedem si noi mai tarziu? :*:*

strumf08
19.11.2010, 09:45:44
Buna dimineata fetelor!!

Ce mai faceti?
Mai e un pic si incepe week-end-ul si la noi... nu doar la Olgutza:>
Aveti planuri astazi? ne vedem si noi mai tarziu? :*:*

Neata!
Eu am un week-end destul de incarcat, nu cred ca pot veni....:-<

ipup
19.11.2010, 09:56:07
Atunci ramane pe saptamana viitoare:) pentru ca vrem sa vii si tu.
sa nu te obosesti f mult in week:*

Roxunik
19.11.2010, 10:08:07
Salutare!

Se aude ceva de intalneala? Cand, unde? :D

Va pup si sa aveti o zi usoara! :*

strumf08
19.11.2010, 10:13:59
Atunci ramane pe saptamana viitoare:) pentru ca vrem sa vii si tu.
sa nu te obosesti f mult in week:*

O sa incerc. As vrea sa ma apuc de curatenia generala, pt ca in vacanta de Craciun sa nu fac absolut nimic.....Sper sa ma montez sambata, pt ca sunt singura, Andrei e la serviciu si de obicei cand nu e acasa ma rasfat in pat mai mult decat trebuie :-$. Si eu vreau tare mult sa va vad burtile. Propun sa ne gandim deja la o locatie si sa zica Andreea cand poate.....

ipup
19.11.2010, 10:49:42
Da, exact, putem alege locatia, iar Andreea sa ne zica ziua si ora... poate ajung si Olgutza si Daniela.

Vad ca si Roxunik vrea sa ne cunoasca:) si noi pe ea.
Roxunik, mai urmareste mesajele, inca nu stabilim nimic , sa fim mai multe:*

strumf08
19.11.2010, 12:02:40
Da, exact, putem alege locatia, iar Andreea sa ne zica ziua si ora... poate ajung si Olgutza si Daniela.

Vad ca si Roxunik vrea sa ne cunoasca:) si noi pe ea.
Roxunik, mai urmareste mesajele, inca nu stabilim nimic , sa fim mai multe:*

S-a deschis Da Vinci pe Bobalna (ati incercat parfait de halvita? e bestial), sau Lazarini pe Republicii (au o pizza =P~=P~=P~=P~=P~, dupa mine cea mai buna din Ploiesti)....Ambele sunt aproape de centru, au si locuri de parcare ....

ipup
19.11.2010, 12:10:24
S-a deschis Da Vinci pe Bobalna (ati incercat parfait de halvita? e bestial), sau Lazarini pe Republicii (au o pizza =P~=P~=P~=P~=P~, dupa mine cea mai buna din Ploiesti)....Ambele sunt in Ploiesti, au si locuri de parcare ....
La DaVinci pe Bobalna nu am ajuns, e fostul Beatrice, nu? Iar parfait de halvita suna interesant:>
Lazarini pe Republicii am fost, intr-adevar au pizza buna.
Sa vedem ce zic si celelalte fete:*

strumf08
19.11.2010, 12:14:45
La DaVinci pe Bobalna nu am ajuns, e fostul Beatrice, nu? Iar parfait de halvita suna interesant:>
Lazarini pe Republicii am fost, intr-adevar au pizza buna.
Sa vedem ce zic si celelalte fete:*

Da, fostul Beatrice. N-ai mancat parfat de havita :O:O:O:O...E delicios, cum zice un nepot de-al meu de 5 ani, cand ii place ceva....Exceptional, trebuie neaparat incercat, nici prea rece, nici prea cald, cu migdale...=P~=P~=P~=P~=P~ ....Desi suntem la capitolul desert, eu am in nas miros de ciorba si zeama de varza=))=))=))=))=))=))=))=)), de care tot beau de vreo 2 zile incoace...

Cat despre Lazarini, la pizza se pricep de minune, in schimb, restul bucatariei nu mi se pare cine stie ce...

ipup
19.11.2010, 13:20:31
Da, fostul Beatrice. N-ai mancat parfat de havita :O:O:O:O...E delicios, cum zice un nepot de-al meu de 5 ani, cand ii place ceva....Exceptional, trebuie neaparat incercat, nici prea rece, nici prea cald, cu migdale...=P~=P~=P~=P~=P~ ....Desi suntem la capitolul desert, eu am in nas miros de ciorba si zeama de varza=))=))=))=))=))=))=))=)), de care tot beau de vreo 2 zile incoace...

Cat despre Lazarini, la pizza se pricep de minune, in schimb, restul bucatariei nu mi se pare cine stie ce...
DA, mi-a plouat deja in gura cu descrierea ta:), cred ca imi scot sotul in oras:))

Eu in prima faza mancam gogosari in otet cu paine:) si inca mai am ciudatenii din astea, atunci imi zice Adi: "da, acum te recunosc!!"

mie mi-e indiferent unde mergem, majoritatea hotaraste!

Un week cat mai odihnitor si cald, noi plecam acasa, gata!!
pupici

strumf08
19.11.2010, 13:32:45
DA, mi-a plouat deja in gura cu descrierea ta:), cred ca imi scot sotul in oras:))

Eu in prima faza mancam gogosari in otet cu paine:) si inca mai am ciudatenii din astea, atunci imi zice Adi: "da, acum te recunosc!!"

mie mi-e indiferent unde mergem, majoritatea hotaraste!

Un week cat mai odihnitor si cald, noi plecam acasa, gata!!
pupici

La fel! Eu mai am ceva de stat....:-<

strumf08
19.11.2010, 13:42:55
Principiul ecografiei
Ecografia consta in emiterea unui fascicul de ultrasunete spre o anumita structura biologica si in analizarea undelor reflectate. Caracteristicile undelor reflectate depind de proprietatile mediului analizat. Rezultatul investigatiei este o imagine pe un monitor.
Efectele ultrasunetelor
Ultrasunetele sunt unde mecanice cu frecventa cuprinsa intre 20 kHz – 10 MHz. Energia transportata de ultrasunete este mult mai mare decat cea a sunetelor. In plus, ele nu ocolesc obstacolele (precum sunetele), ci se propaga in linie dreapta, ca un fascicul de lumina, datorita lungimii de unda foarte mici.
Un fenomen important – foarte periculos pentru celulele vii – care apare la propagarea ultrasunetelor in lichide, este cavitatia. Acest fenomen consta in producerea unor bule microscopice care se ridica la suprafata si se sparg. Dilatarile si comprimarile extrem de rapide care se succed in lichid, duc la aparitia unor mari tensiuni in anumite zone, producand vapori si eliberand gazele dizolvate. Bulele mici se contopesc in bule mai mari care se sparg, generand presiuni locale foarte mari, manifestate sub forma de socuri hidraulice. Cavitatia are o mare putere de distrugere. Ea cauzeaza deteriorarea paletelor turbinelor si a elicelor vapoarelor.
Prin cavitatie, „gazele si vaporii din interiorul bulei sunt puternic comprimati, generand o caldura intensa care mareste temperatura lichidului imediat inconjurator, creand un &#171;punct fierbinte&#187;. Acesta prezinta temperaturi de peste 5000 K in faza gazoasa si de peste 2000 K in stratul de lichid invecinat, presiuni depasind 500 atm. si viteze de incalzire si racire de peste 109 K/s. Prin comparatie, in interiorul lichidului iradiat de o sonda ultrasonica se poate crea temperatura de la suprafata soarelui, presiunea din gropile oceanice si rata de racire a unui metal topit imersat in heliu lichid”[1].
Din cauza frecventei mari si a energiei mari pe care o transporta, ultrasunetele produc si alte efecte:
- distrugerea starilor labile de echilibru;
- formarea de sisteme disperse (emulsii si suspensii) si distrugerea de astfel de sisteme (coagulari);
- voalarea placilor fotografice;
- modificarea potentialelor electrochimice si a pasivitatii metalelor;
- cresterea vitezei unor reactii chimice;
- polimerizari si depolimerizari;
- degradarea compusilor organici;
- generarea de radicali liberi (cu efect toxic);
- explozia substantelor instabile.
Este cunoscut faptul ca ultrasunetele „dau nastere unor forte capabile sa produca dispersia si dislocarea substantei, ruperea legaturilor chimice sau cvasichimice la nivel biopolimeric, supramolecular sau chiar celular.
In procesul de propagare, o parte din energia transportata de ultrasunete se poate transforma in lucrul mecanic al fortelor de frecare, contribuind astfel la incalzirea mediului si/sau la intensificarea miscarii dezordonate a particulelor in mediul de propagare.
Folosirea ultrasunetelor in scopuri medicale impune o buna cunoastere a procesului de propagare si a efectelor acestora asupra mediului biologic, in vederea evitarii aplicarii actiunii distructive a acestora asupra tesuturilor din organism”[2].
Minciunile sistemului oficial
Institutul American de Ultrasunete in Medicina declara in 1998 ca nu au fost raportate vreodata efecte biologice confirmate ale ultrasunetelor la frecvente obisnuite de lucru si ca, desi exista posibilitatea ca acestea sa apara in viitor, se considera ca beneficiul pentru pacient este mai mare decat riscul.
Parintii care doresc sa se informeze pe internet (ziarullumina.ro, sfatulmedicului.ro, sanatateatv.ro, csid.ro, despreboli.ro, ***********.com, copilul.ro), gasesc minciunile sistemului oficial:
„Examenul ecografic in obstetrica a devenit indispensabil pentru buna urmarire a unei sarcini. Avantul extraordinar al ecografiei, ca metoda de diagnostic si supraveghere in obstetrica si ginecologie, se datoreaza beneficiului real al metodei, raportat la costul relativ redus si la lipsa oricaror efecte adverse”[3].
„Ecografia este o metoda de imagerie medicala putin costisitoare, care nu necesita nici pregatirea speciala a pacientului, nici spitalizarea sa. Ea nu comporta riscul razelor X. Nu exista vreun efect secundar cunoscut”[4].
„Ecografia reprezinta un examen indispensabil, in special in cazul femeilor insarcinate, oferind avantajul de a fi o investigatie neinvaziva, precisa, nedureroasa si accesibila. Este esentiala in urmarirea prenatala, ajutand la depistarea sarcinilor cu risc crescut”[5].
„Ecografia de sarcina (2D, 3D, 4D, Doppler spectral și color) reprezinta o examinare obligatorie in urmarirea evolutiei sarcinii”[6].
„Ecografia nu are efecte negative nici asupra ta, nici asupra lui bebe, expunerea la ultrasunete fiind de numai o fractiune de secunda”.
„Trupul femeii este expus la ultrasunete pentru o fractiune de secunda. Nu se cunosc efecte negative ale acestei proceduri”[8].
„Ecografia in sarcina este cea mai folosita metoda de explorare, pentru ca nu dauneaza mamei sau fatului”[9].
„S-au efectuat nenumarate studii care au incercat sa demonstreze care este efectul ultrasunetelor asupra embrionului (http://www.copilul.ro/embrion_Dictionar_Medical_5306.html) sau fatului in dezvoltare. Studiile din ultimii 35 de ani au aratat faptul ca ecografia nu are efecte nocive asupra dezvoltarii fatului si ca nu exista un efect cumulativ nociv dupa mai multe expuneri la ultrasunete”[10].
Realitatea
Ultrasunetele il deranjeaza pe copilas, atat prin efectele mecanice, cat si prin cele termice. Se stie faptul ca aproape toti copilasii devin agitati la ecografia fetala. Cercetari recente au aratat ca pruncusorul percepe ultrasunetele ecografului ca zgomotul unui tren. Sa ne gandim ce inseamna sa tii un prunc in acest zgomot, timp de o jumatate de ora, cat dureaza ecografia. In plus, prin cavitatie, ultrasunetele pot afecta membranele celulare, perturband fluxul de ioni si activitatea intracelulara.
„Se stie insa ca exista efecte biologice ale ultrasunetelor: experimental, dupa expunerea de lunga durata, chiar si la frecvente obisnuite de lucru, pot aparea arderea sau incalzirea tesuturilor, producerea de radicali liberi, chiar hemoragii sau modificari genetice. Se stie si ca nu este recomandat sa se foloseasca ecografia Doppler cu emisie continua in ecografia obstetricala, iar metoda nu are o vechime chiar atat de mare incat sa se poata afirma categoric ca este absolut inofensiva. Pentru asta ar fi nevoie de studii epidemiologice, biologice, toxicologice pe termen lung si pe un numar foarte mare de cazuri.
Nu exista date suficiente privind eventualele efecte datorate expunerii repetate si cumulative la doze mici si repetate”[11].
Un studiu, realizat la Universitatea Yale in 2006, a aratat ca expunerea la ultrasunete afecteaza dezvoltarea creierului fetal la soareci. In 2008, AIUM (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&langpair=en%7Cro&u=http://en.wikipedia.org/wiki/AIUM&rurl=translate.google.ro&twu=1&usg=ALkJrhisxE6RgKoKt5kwfa6uBlFvompkqA) (American Institute of Ultrasound in Medicine) a publicat un raport de 130 de pagini, intitulat American Institute of Ultrasound in Medicine Consensus Report on Potential Bioeffects of Diagnostic Ultrasound, declarand ca exista intr-adevar, anumite riscuri potentiale pentru investigarea cu ultrasunete in timpul sarcinii (efecte mecanice si termice asupra embrionului)[12].
Sa nu uitam faptul ca pruncusorul se afla in mediu lichid! La interfata lichid-solid, cavitatia are un efect puternic. „In apropierea unei suprafete solide, anizotropia mediului induce o deformare a bulei in timpul imploziei, care genereaza un microjet de lichid cu o viteza de peste 100 m/s. Energia potentiala a cavitatii supradimensionate este convertita in energie cinetica a jetului lichid care patrunde prin cavitate si loveste puternic suprafata solida. Acest microjet, laolalta cu undele de soc create de implozia cavitatii, duce la eroziunea solidului”[13]. Este evident ca aceasta stare este nociva pentru pruncusor. Tocmai pe acest efect mecanic foarte puternic se bazeaza metoda de curațare cu ultrasunete a obiectelor solide. „Tehnologia de curațare cu ultrasunete consta in iradierea cu ultrasunete a unui obiect plasat intr-un recipient cu lichid. Prin fenomenul de cavitație apar milioane de bule microscopice care implodeaza degajand o mare cantitate de energie. Impulsul provocat de implozie duce la dislocarea impuritaților de pe suprafața obiectului”[14].
Specialistii sistemului oficial afirma ca „trupul femeii este expus la ultrasunete pentru o fractiune de secunda”. Aceasta este o alta minciuna. Se cunoaste faptul ca o ecografie fetala dureaza 20-45 minute. Pe http://www.sanatateatv.ro/emisiuni-medicale/obstetrica-ginecologie/analiza-morfologiei-de-sarcina-trimestrul-ii-si-iii/ se gaseste un film din care se poate constata timpul mare de expunere. Fractiunea de secunda pe care o prezinta sistemul, se refera la una din cele 20 de expuneri pe secunda, nu la timpul total de expunere. Insa parintii nu cunosc aceasta.
Intentiile sistemului se vad bine din recomandarea de a se face ecografie fetala de rutina, inainte de 10 saptamani. Cu cat copilasul este mai mic, cu atat este mai vulnerabil la ultrasunete. Specialistii, constienti de acest fapt, nu recomanda ecografia de rutina, inainte de 10 saptamani: „Desi ecografia este cea mai fidela metoda pentru determinarea varstei gestationale si a analizei BCF, efectuarea acesteia inainte de 10 saptamani de sarcina in cadrul ingrijirilor prenatale de rutina nu se justifica daca nu exista acuze”[15].
Interesul sistemului oficial de a promova ecografia fetala se vede si din faptul ca „femeile insarcinate beneficiaza de examene ecografice gratuite, adica suportate integral din fondurile Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, daca se interneaza intr-o sectie de obstetrica-ginecologie”[16].
Divertismentul cu imagini ecografice prenatale
In mod viclean, pentru prelungirea expunerii la ultrasunete, parintii sunt indemnati sa nu se limiteze la scopul medical, ci sa inregistreze copilasul pe caseta video, ca divertisment, ca sa aiba amintire: „Tehnica a evoluat atat de mult, incat in zilele noastre iti poti vedea copilul inainte ca acesta sa se nasca. Ecografele 3D si 4D ofera imagini fidele ale bebelusului, astfel incat il poti privi cum clipeste, cum inghite, cum doarme, cum zambeste sau cum isi suge degetul. Poti pastra aceste imagini, primele fotografii din albumul micutului, si chiar il poti inregistra pe o caseta video”[17].
Nici mai mult, nici mai putin, parintii sunt invitati la film: „Imaginile captate pot fi inregistrate pe CD sau DVD, astfel incat viitorii parinti pot avea oricand la dispozitie un prim film al bebelusului lor”[18]. „Filmuletele si pozele obtinute prin ecografia 4D sunt apreciate in special de catre parinti”[19]. Pe forum-uri gasim multe interventii ale unor femei care, cazand in capcana acestei mode, considera imaginile ecografice fetale drept un divertisment. De exemplu: „Hi, hi, hi, noi avem album cu ecografiile facute in fiecare luna de sarcina si chiar imi dadea cate 2-3 poze, asta la dr. din Bacau. La cel din Iasi avem caseta video. Deci eco multe…”.
Ca raspuns la acest spectacol ciudat, prezentam interventia binevenita a unei doamne, medic radiolog: „Eu nu sunt mamica si doar din intamplare am dat peste acest forum. Insa, fiind medic, sunt socata de faptul ca unele mamici sau viitoare mamici cred ca o examinare ca ecografia este o metoda de divertisment. Spun asta, pentru ca, radiolog fiind si efectuand zilnic ecografii, am avut ocazia de multe ori sa constat ca desi teoria si cartile spun ca ecografia nu este daunatoare fatului, pot spune ca copilasii vostri nu se omoara dupa ea. In timpul examinarii, aparatul emite ultrasunete care se rasfrang de pe bebelusul vostru si astfel se creeaza imaginea pe care o vede medicul. In timpul examinarilor indelungate, energia cedata se manifesta prin caldura, pe care copilul vostru o sesizeaza. De multe ori el incearca sa impinga cu manutele, piciorusele pe burta mamei, sau se intoarce cu spatele sa se fereasca. Aveti grija sa fie controlat copilasul, sa nu aiba malformatii sau voi sa nu aveti probleme (ex. hidronefroza, s.a.m.d) dar va rog, nu considerati asta un divertisment!”[20].
Concluzii
Sistemul oficial – intemeietor al dictaturii pseudo-stiintei – raspandeste minciuni pe toate caile, prezentand ecografia fetala ca pe o investigatie fara efecte negative. Insa adevaratii cercetatori au dovedit faptul ca ecografia este periculoasa pentru pruncusori. In ultima vreme, ecografia 3D si 4D a ajuns un divertisment; parintii vizioneaza un spectacol care li se pare amuzant, dar care pentru pruncusor este un chin.
Vreme de 2000 de ani, neamul nostru a avut prunci sanatosi si cuminti. Si nu a folosit nici ecografia fetala, nici alte investigatii. Numarul pierderilor de sarcina si al copiilor cu malformatii a crescut abia acum, in epoca necredintei, a ecografiei, a surselor de radiatii, a medicamentelor nocive, a alimentelor artificiale si a stresului. Bine ar fi sa ne intoarcem la vietuirea simpla, linistita, curata si evlavioasa, a inaintasilor nostri dreptcredinciosi, ca sa redobandim sanatatea trupeasca si sufleteasca a acestui neam!

(http://www.parinti.com/modules.php?name=Forums&file=print&topic_id=1050)

strumf08
19.11.2010, 13:44:57
Bibliografie

Alina-Elena Aluculesei, Mihaela-Cristina Anton, V. S. Gherman, Dana-Ortansa Dorohoi, Efectul mecanic de ultrasunete aplicat pentru sporirea solubilitatii alcaloizilor purinici, Universitatea Al. I. Cuza, Facultatea de Fizica, Iasi, http://www.armyacademy.ro/reviste/3_2006_ro/a12.pdf, (20 februarie, 2010).
Eugen S. Andreiadis, Aspecte fundamentale ale folosirii ultrasunetelor in chimie, Universitatea Politehnica din Bucuresti,
http://files.andreiadis.******/Articles/Ultrasunete.pdf, (22 februarie 2010).
William D. O’ Brien, Jr., Assesing the Risks for Modern Diagnostic Ultrasound Imaging, Bioacoustics Research Laboratory, Department of Electrica land Computer Engineering, University of Illinois,
http://www.brl.uiuc.edu/Projects/Bioeffects/Assessing. php.
T. Ghi, G. Pilu, P. Falco, A. Perolo, B. Valeri, D. Santini, M. Segata, N. RizzoOC155: False negatives of cranial signs in the prediction of spina bifida
Ultrasound in Obstetrics and Gynecoloy, Volume 24, Issue 3, August 2004.
M. Entezami, S. Yildirim, S. Hese, M. Stumm, R. D. Wegner, P243: False negative result in chorionic villi short term culture missing a translocation trisomy 21, Ultrasound in Obstetrics and Gynecology, Volume 22, Issue 0, 2003.
M. Bronshtein, S. Egenburg, R. Auslander, E. Z. Zimmer,Atrioventricular septal defect in a fetus: a false negative diagnosis in early pregnancy,
Ultrasound in Obstetrics and Gynecology, Volume 16, Issue 1, Date: 1 July 2000.
M. Angels Martinez-Zamora, Antoni Borrell, Virginia Borobio, Anna Gonce, Marimer Perez, Francesc Botet, Alfons Nadal, Asteria Albert, Bienvenido Puerto, Albert Fortuny, False positives in the prenatal ultrasound screening of fetal structural anomalies,
Prenatal Diagnosis, Volume 27, Issue 1, Date: January 2007.
Hill LM Ultrasound of the fetal gastrointestinal tract. In: Ultrasonography in Obstetrics and Gynecology. Ed. Peter W. Callen, 4th Ed. W. B Saunders and Co., Philadelphia, 2000.
Scioscia AL, Pretorius DH, Budorick NE et al. Second-trimester echogenic bowel and chromosomal abnormalities. Am J Obstet Gynecol 167:889-894, 1992.
Foster MA, Nyberg DA, Mahony BS, Mack LA et al. Meconium peritonitis: Prenatal sonographic findings and their clinical significance. Radiology 165:661-665, 1987.
http://www.scribd.com/doc/22007642/Ecocardiografie-Curs-1
http://www.everestultrasonic.com/ultrasonik-ing.php?sec=nedir
http://emedicine.medscape.com/article/405454-overview

[1] Eugen S. Andreiadis, Aspecte fundamentale ale folosirii ultrasunetelor in chimie, Universitatea Politehnica din Bucuresti, http://files.andreiadis.******/Articles/Ultrasunete.pdf, (22 februarie 2010).
[2] Alina-Elena Aluculesei, Mihaela-Cristina Anton, V. S. Gherman, Dana-Ortansa Dorohoi, Efectul mecanic de ultrasunete aplicat pentru sporirea solubilitatii alcaloizilor purinici, Universitatea Al. I. Cuza, Facultatea de Fizica, Iasi, http://www.armyacademy.ro/reviste/3_2006_ro/a12.pdf, (20 februarie, 2010).
[3] http://www.ziarullumina.ro/articole;1140;1;7614;0;Ecografiile-pot-depista-la-timp-anomaliile-fetale.html
[4] http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/ecografie_886
[5] http://www.sanatateatv.ro/sfaturi/analize-medicale/ecografia/
[6] http://biomedica.ro/index.php?Itemid=80&id=27&option=com_content&task=blogcategory
[7] http://www.csid.ro/health/prima-poza-cu-bebe-2780211/
[8] http://www.***********.com/info.asp?ID=35
[9]http://www.despreboli.ro/explorari-medicale/2009/02/ecografia-in-sarcina-obstetrica-intrebari-si-raspunsuri/
[10] http://www.copilul.ro/sarcina/analize-sarcina/Ecografia_3D-a3232.html
[11] http://www.parinti.com/modules.php?name=News&file=print&sid=956
[12]http://translate.google.ro/translate?hl=ro&langpair=en|ro&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Ultrasound (http://translate.google.ro/translate?hl=ro&langpair=en%7Cro&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Ultrasound)
[13] Eugen S. Andreiadis, op. cit.
[14] http://www.everestultrasonic.com/ultrasonik-ing.php?sec=nedir
[15] cf. Gezer A, Esen F, Erdem B, Mutlu H, Kahraman N, Ocak V. Early first trimester ultrasound examination. Is it really efficient in the clinical management of the pregnancy? Arch Gynecol Obstet 2002 Dec;267(2):76-80; a se vedea si http://www.ghidurimedicale.ro/download/ghid_ingrijiri_prenatale.pdf.
[16] http://www.***********.com/info.asp?ID=35
[17] http://www.csid.ro/health/prima-poza-cu-bebe-2780211/
[18] http://academica-medical.ro/servicii_speciale-3-Departamentul-de-medicina-materno-fetala.
[19] http://www.doctorany.com/Romanian_Services.html
[20] http://www.parinti.com/modules.php?name=Forums&file=print&topic_id=1050

strumf08
19.11.2010, 13:46:10
Am discutat de curand cu un doctor despre ecografii si am aflat ca n-ar fi tocmai indicate, asa ca am cautat si am gasit articolul de mai sus.

andreear
19.11.2010, 14:56:02
Am discutat de curand cu un doctor despre ecografii si am aflat ca n-ar fi tocmai indicate, asa ca am cautat si am gasit articolul de mai sus.

Fiecrae dr are ideile lui, in orice sarcina este recomandat ca pina la 28 de sapt sa mergi lunar la control si eco iar apoi de 2 ori/luna inr in luna a 9 saptamanal. Eu in primul trimestru am facut vreo 5 eco si pitica mea este sanatoasa si in grafic!

Eu pot ajunge la intilnire si azi si saptamana viitoare..asa ca daca stabiliti ceva da-ti de stire!
VA pup, sa aveti un week-end minunat!

PS: Strumf, nu te obosi cu curatenia!!!!

ipup
20.11.2010, 12:06:20
Buna fetelor!

Intr-adevar sunt pareri si pareri despre ecografii, cunosc o tipa care facea in fiecare saptamana cate una si a nascut o fetita sanatoasa si grasunica:)

Andreea ai dreptate, asa e recomandat, in primele 6 luni lunar vizita la dr, apoi luna 7 si 8 la 2 saptamani, si in luna 9 saptamanal... o sa ne plictisim de dr si ei de noi:)

Pot sa va zic ca am fost aseara sa mananc parfait de halvita... si am nimerit un chelner atat de ametit, incat mi l-a adus dupa 2 ore de la comandare:)), plus ca a incurcat bauturile...
Dar intr-adevar a fost ffff bun si racoritor;;)

Strumf ai grija cu efortul pe care il depui, acum nu ai voie sa ridici nici macar un kilogram...
pupici

andreear
20.11.2010, 15:38:16
Buna fetelor!

Intr-adevar sunt pareri si pareri despre ecografii, cunosc o tipa care facea in fiecare saptamana cate una si a nascut o fetita sanatoasa si grasunica:)

Andreea ai dreptate, asa e recomandat, in primele 6 luni lunar vizita la dr, apoi luna 7 si 8 la 2 saptamani, si in luna 9 saptamanal... o sa ne plictisim de dr si ei de noi:)

Pot sa va zic ca am fost aseara sa mananc parfait de halvita... si am nimerit un chelner atat de ametit, incat mi l-a adus dupa 2 ore de la comandare:)), plus ca a incurcat bauturile...
Dar intr-adevar a fost ffff bun si racoritor;;)

Strumf ai grija cu efortul pe care il depui, acum nu ai voie sa ridici nici macar un kilogram...
pupici

E bine ca ai avut rabdare a astepti atat parfait-ul..eu cred ca ma enervam dupa 30 min de asteptare :D.

Ce faceti in acest week-end? Nu plecati pe nicaieri?
pupici!

ipup
21.11.2010, 12:30:04
E bine ca ai avut rabdare a astepti atat parfait-ul..eu cred ca ma enervam dupa 30 min de asteptare :D.

Ce faceti in acest week-end? Nu plecati pe nicaieri?
pupici!
o da, l-am asteptat atat timp, dar am zis ca nu mai merg acolo:D, cred ca alegem alta locatie pt intalnire daca e:-p

Am iesit la plimbare week asta, sa facem exercitii usoare de mers:), am colindat magazinele de bebe din Ploiesti, si am ramas un pic dezamagita8-|
Si astazi sotul ma duce la zoo la Bucov:) poate raman pe acolo:))
pupici

strumf08
21.11.2010, 22:17:10

Edit: articolul de la pagina 422. Si nu era neparat vorba de afectiuni vizibile, ideea e ca incepe sa se discute (poate in afara mai mult decat la noi) despre posibile riscuri asupra puncului. Mi s-a parut interesant articolul si pana acum pe forum n-am gasit ceva asemanator.

P.S. Ionela ma bucur ca ti-a placut desertul.

ipup
22.11.2010, 08:04:08
Buna dimineata fetelor!!
Sa aveti o saptamana usoara!!

Edit: articolul de la pagina 422. Si nu era neparat vorba de afectiuni vizibile, ideea e ca incepe sa se discute (poate in afara mai mult decat la noi) despre posibile riscuri asupra puncului. Mi s-a parut interesant articolul si pana acum pe forum n-am gasit ceva asemanator.

P.S. Ionela ma bucur ca ti-a placut desertul.

Intr-adevar articolul e imteresant, dar sa stii cu cat citesti mai multe articole cu atatea mia multe idei iti faci:D, vorbesc din proprie experienta:)
Stii si faza cu vopsitul parului, ca nu e bine sa il vopsesti, boeru cica sa nu mai vin asa urata la el:)) se poate vopsi f bine cu vopsea fara amoniac(de aia foloseam si inainte):-B

mi-a placut desertul mult! multumesc pt pont!:*

andreear
22.11.2010, 08:23:11
Neata!!!

Sa aveti o saptamana usoara!:*:*:*

strumf08
22.11.2010, 08:39:20
Buna dimineata!

Ionela imi place tare mult poza!:*

ipup
22.11.2010, 08:48:51
Buna dimineata!

Ionela imi place tare mult poza!:*
Mersi!
Am zis sa ma laud si eu un pic asa:*

strumf08
22.11.2010, 09:03:22
Mersi!
Am zis sa ma laud si eu un pic asa:*

Foarte bine faci, pt ca ai cu ce ;-)>:D<

strumf08
22.11.2010, 09:13:15
Sunt tare entuziasmata pt ca mai e foarte putin si apare Harry Potter 7, partea I. Pana in 15 decembrie cred ca il vad <:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P, asta dupa ce il astept de anul trecut....In plus am aflat ca intram in vacanta de Craciun pe 22.12, la anul e posibil sa nu incepem pe 3 si petrecerea de sfarsit de an e chiar in ultima zi, nu in penultima ca pana acum...Mai ramane de vazut ce fac de Revelion. Voi ati rezervat deja?

ipup
22.11.2010, 09:31:43
Sunt tare entuziasmata pt ca mai e foarte putin si apare Harry Potter 7, partea I. Pana in 15 decembrie cred ca il vad <:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P, asta dupa ce il astept de anul trecut....In plus am aflat ca intram in vacanta de Craciun pe 22.12, la anul e posibil sa nu incepem pe 3 si petrecerea de sfarsit de an e chiar in ultima zi, nu in penultima ca pana acum...Mai ramane de vazut ce fac de Revelion. Voi ati rezervat deja?
Si mie imi plac filmele Harry Potter, Adi rade de mine, pentru ca urmaresc toate filmele de copii:), mai ales duminica pe pro ma uit:))
La mie inca nu stiu cand luam concediu, dar cred ca pe 17.12, pt petrecerea este fixata pe 16 .12., vom vedea.

Revelionul il facem acasica anul asta:), deja suntem mai multi care vin la noi... am zis ca vom iesi la o plimbare ceva inainte daca nu e f frig si apoi ne retragem acasa, langa brad si la caldurica:)
Nu prea o sa fiu pentru plecare pe undeva din cauza burticii:)

strumf08
22.11.2010, 09:48:30
Si mie imi plac filmele Harry Potter, Adi rade de mine, pentru ca urmaresc toate filmele de copii:), mai ales duminica pe pro ma uit:))
La mie inca nu stiu cand luam concediu, dar cred ca pe 17.12, pt petrecerea este fixata pe 16 .12., vom vedea.

Revelionul il facem acasica anul asta:), deja suntem mai multi care vin la noi... am zis ca vom iesi la o plimbare ceva inainte daca nu e f frig si apoi ne retragem acasa, langa brad si la caldurica:)
Nu prea o sa fiu pentru plecare pe undeva din cauza burticii:)

Filmele ca filmele, ca primele parca nu au fost captivante (erau mai mult pt copii), dar cartile le-am citit cu sufletul la gura, cand la sfarsitul celei de-a 6-a, moare Dumbledor, nu mi-a venit sa cred, am luat-o pe-a 7-a si am rasfoit-o pana am realizat ca e adevarat ...Am fost tare dezamagita cand au reprogramat aparitita ultimului film(trebuia sa apara de anul trecut in nov) si l-au mai si impartit in 2...A doua parte si finalul povestii apare prin iunie 2011, cand eu voi fi un pic cam ocupata....

Anul acesta poate ajung macar la restaurant, undeva. Acum 2 ani am stat acasa, era primul revelion in casa noastra, iar anul trecut am facut cu tot neamul la bunic, asa ca m-am cam saturat de stat acasa. Sper, daca rezervam, sa fiu in stare sa merg, desi daca totul merge ca pana acum, e foarte bine :-"

ipup
22.11.2010, 10:30:24
Filmele ca filmele, ca primele parca nu au fost captivante (erau mai mult pt copii), dar cartile le-am citit cu sufletul la gura, cand la sfarsitul celei de-a 6-a, moare Dumbledor, nu mi-a venit sa cred, am luat-o pe-a 7-a si am rasfoit-o pana am realizat ca e adevarat ...Am fost tare dezamagita cand au reprogramat aparitita ultimului film(trebuia sa apara de anul trecut in nov) si l-au mai si impartit in 2...A doua parte si finalul povestii apare prin iunie 2011, cand eu voi fi un pic cam ocupata....

Anul acesta poate ajung macar la restaurant, undeva. Acum 2 ani am stat acasa, era primul revelion in casa noastra, iar anul trecut am facut cu tot neamul la bunic, asa ca m-am cam saturat de stat acasa. Sper, daca rezervam, sa fiu in stare sa merg, desi daca totul merge ca pana acum, e foarte bine :-"
Super atunci!! bravo daca e f bine!;;)

La noi acum ar fi primul an acasa pt Revelion, pana acum am fost ba la Moeciu, ba la Sinaia... si anul asta profitam si de burtica si e primul rev in casa noastra:D si stam acasica cu alte burtici;;);;)

offf, nu -mi place deloc vremea asta(:|, trage rau la somn si nici nu pot iesi sa ma mai plimb un pic....:-<

strumf08
22.11.2010, 10:33:23
Super atunci!! bravo daca e f bine!;;)

La noi acum ar fi primul an acasa pt Revelion, pana acum am fost ba la Moeciu, ba la Sinaia... si anul asta profitam si de burtica si e primul rev in casa noastra:D si stam acasica cu alte burtici;;);;)

offf, nu -mi place deloc vremea asta(:|, trage rau la somn si nici nu pot iesi sa ma mai plimb un pic....:-<

O sa fie frumos si intr-o camera plina de burti :)):)):)):)):)):)), chiar adorabil....:x:x:x

Vad ca te-ai pus serios pe miscare.

andreear
22.11.2010, 11:18:29
Strumf, Ipup ce vorbarete sunteti azi!
Cand ne vedem la un suc?

ipup
22.11.2010, 11:23:21
O sa fie frumos si intr-o camera plina de burti :)):)):)):)):)):)), chiar adorabil....:x:x:x

Vad ca te-ai pus serios pe miscare.
Incerc sa ies in fiecare zi la plimbare mai scurta sau mai lunga, pt ca am observat cu cat sunt mai "obosita" cu atat dorm mai bine!

ipup
22.11.2010, 11:24:41
Cand ne vedem la un suc?
intr-adevar astazi avem subiecte si timp de vorbarie:) eu nu am sef...

Zi-ne tu o zi si o ora si noi venim la un suc:*

andreear
22.11.2010, 11:27:37
intr-adevar astazi avem subiecte si timp de vorbarie:) eu nu am sef...

Zi-ne tu o zi si o ora si noi venim la un suc:*

Hai sa ne vedem joi pe la 18.00; locatia o alegeti voi!!! Cine se inscrie???

ipup
22.11.2010, 12:01:48
Hai sa ne vedem joi pe la 18.00; locatia o alegeti voi!!! Cine se inscrie???
ok, joi, la 18:00, locatia ???? Dana tu unde zici?

pupici

strumf08
22.11.2010, 12:19:19
Incerc sa ies in fiecare zi la plimbare mai scurta sau mai lunga, pt ca am observat cu cat sunt mai "obosita" cu atat dorm mai bine!

ai probleme cu somnul?

strumf08
22.11.2010, 12:20:01
Cand ne vedem la un suc?

Recuperam......:-$:-$:-$:-$

strumf08
22.11.2010, 12:22:21
ok, joi, la 18:00, locatia ???? Dana tu unde zici?

pupici

:-s:-s:-s:-s:-s:-s:-s Daca ma intrebati pe mine, n-am ce zice, pentru ca nu cred ca pot ajunge. Am avut un week-end destul de incarcat si obositor si cam asa se anunta si saptamana aceasta, asa ca as prefera sa nu-mi planific nimic....Nu va fie cu suparare ^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^

ipup
22.11.2010, 12:26:59
:-s:-s:-s:-s:-s:-s:-s Daca ma intrebati pe mine, n-am ce zice, pentru ca nu cred ca pot ajunge. Am avut un week-end destul de incarcat si obositor si cam asa se anunta si saptamana aceasta, asa ca as prefera sa nu-mi planific nimic....Nu va fie cu suparare ^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^
Nu le pot numi probleme cu somnul, doar ca pe masura ce creste burtica mi-e tot mai greu sa imi gasesc o pozitie favorabila:) si cand bebeii fac cate un meci:D nu prea mai dorm... in rest dorm f bn si mult!!!

Nu ne este cu suparare... doar ai grija de tine. Eu in locul tau as sta cuminte si as lasa pe alta data sau chiar pe altii sa faca ce am de facut, daca este posibil.:*

strumf08
22.11.2010, 12:32:16
Nu le pot numi probleme cu somnul, doar ca pe masura ce creste burtica mi-e tot mai greu sa imi gasesc o pozitie favorabila:) si cand bebeii fac cate un meci:D nu prea mai dorm... in rest dorm f bn si mult!!!

Nu ne este cu suparare... doar ai grija de tine. Eu in locul tau as sta cuminte si as lasa pe alta data sau chiar pe altii sa faca ce am de facut, daca este posibil.:*

Incerc sa stau cuminte, dar imi vine destul de greu. Cand imi mai atrage cineva atentia, zic ca nu sunt bolnava :)):)):)):)):)):)):)). Ideea e ca m-a cam prins oboseala (probabil unde ma scol destul de devreme, sincer m-am cam saturat de naveta), de aceea am si inceput discutia cu vacanta de Craciun s-o simt mai aproape :-<

strumf08
22.11.2010, 12:44:31

Pai ii lasi sa piarda noptile? :)):)):)) Ce mama ingaduitoare....;;)

ipup
22.11.2010, 13:15:27
Pai ii lasi sa piarda noptile? :)):)):)) Ce mama ingaduitoare....;;)
Asa saream si eu : nu sunt bolnava!! si a sarit odata soacra cu gura pe mine, nu esti bolnava, dar nu ai voie si punct!! ma speriase, ca nu o mai vazusem asa serioasa si de atunci stau asa frumos in banca mea:)):)):))

le mai dau voie, sa se invete cu viata de noapte:)) mai ales cand tatal lor ii indeamna, zici ca fac exact ce vrea Adi: le zice dimineata sa se joace, dimineata la 7 ei incep:)), insa el nu prea prinde momentele miscarilor, inca sunt scurte... si mi-e mila un pic de el.

strumf08
22.11.2010, 13:19:27
Asa saream si eu : nu sunt bolnava!! si a sarit odata soacra cu gura pe mine, nu esti bolnava, dar nu ai voie si punct!! ma speriase, ca nu o mai vazusem asa serioasa si de atunci stau asa frumos in banca mea:)):)):))

le mai dau voie, sa se invete cu viata de noapte:)) mai ales cand tatal lor ii indeamna, zici ca fac exact ce vrea Adi: le zice dimineata sa se joace, dimineata la 7 ei incep:)), insa el nu prea prinde momentele miscarilor, inca sunt scurte... si mi-e mila un pic de el.

Deja misca....ah...ce frumos....te doare?#-o

ipup
22.11.2010, 13:40:14
Deja misca....ah...ce frumos....te doare?#-o
Prima oara au miscat pe 27 octombrie:) dupa aia pauza, pana saptamana asta.
Nu doare deloc, e o senzatie asa super cand simti , desi nu stiu sa o explic, niste fluturasi in burta:)) si acum vad ca misca aproape in fiecare zi.
Pe 29 suntem programati la 4d, sa ne vada si tati miscandu-ne , macar sa ne vada:)

la ultima eco a intrat si el si i-a vazut, pt ca pozele prind doar o pozitie, dar pe monitor se vad altfel... si era foarte incantat:)

olgutza26
22.11.2010, 13:42:41
buna dimineata si de la Bucuresti! eu tocmai am iintrat in birou. Mi-am facut un pic de cap azi (am fost de dimineata la Gaudeamus si am venit super super incantata). Pupici pentru mamici si puisori. Imi place Ionela ca ii inveti de mici cu viata de noapte :)

strumf08
22.11.2010, 13:50:57
Prima oara au miscat pe 27 octombrie:) dupa aia pauza, pana saptamana asta.
Nu doare deloc, e o senzatie asa super cand simti , desi nu stiu sa o explic, niste fluturasi in burta:)) si acum vad ca misca aproape in fiecare zi.
Pe 29 suntem programati la 4d, sa ne vada si tati miscandu-ne , macar sa ne vada:)

la ultima eco a intrat si el si i-a vazut, pt ca pozele prind doar o pozitie, dar pe monitor se vad altfel... si era foarte incantat:)

Cred ca e o senzatie extraordinara....:x:x:x:x:x:x:x:x

ipup
22.11.2010, 13:53:23
buna dimineata si de la Bucuresti! eu tocmai am iintrat in birou. Mi-am facut un pic de cap azi (am fost de dimineata la Gaudeamus si am venit super super incantata). Pupici pentru mamici si puisori. Imi place Ionela ca ii inveti de mici cu viata de noapte :)
Pai nu?:) trebuie sa stie ce ii asteapta, mai ales daca vor merge la casting-uri:));;)

Tu domnisoara ce mai faci, in afara de faptul ca iti faci de cap?:) Nu mai vrei sa vii pe la noi:(, gata stai acolo cu studentii :)
pupici

strumf08
22.11.2010, 14:17:29
Pai nu?:) trebuie sa stie ce ii asteapta, mai ales daca vor merge la casting-uri:));;)

Tu domnisoara ce mai faci, in afara de faptul ca iti faci de cap?:) Nu mai vrei sa vii pe la noi:(, gata stai acolo cu studentii :)
pupici

Nu mai vrea mai, sa nu se ia burta :)):)):)):))

Tineretea se poate lua cat cuprinde ;-);-);-);-);-), poate ne mai da si noua.

strumf08
22.11.2010, 14:26:08

pupici

Apropo de poza: nu mi se pare ca te-ai ingrasat, de fapt nici cand ne-am intalnit n-am observat o schimbare majora....

Si daca tot vorbim de ingrasat, voi ce mancati la serviciu? Eu nu prea mai stiu....

ipup
22.11.2010, 14:40:02
Apropo de poza: nu mi se pare ca te-ai ingrasat, de fapt nici cand ne-am intalnit n-am observat o schimbare majora....

Si daca tot vorbim de ingrasat, voi ce mancati la serviciu? Eu nu prea mai stiu....
Nu pot spune ca m-am ingrasat:), doar un pic rotunjit... desi am luat 9 kg pana acum:)) nu stiu unde s-au dus, dar pe cantar apar:)
La servici, imi iau pachetel de acasa, fructe multe si rontaieli:), uneori profit ca e mega aproape si trag o fuga sa vad ce imi face cu ochiul:) dar acum pot manca orice...

strumf08
22.11.2010, 14:52:51
Nu pot spune ca m-am ingrasat:), doar un pic rotunjit... desi am luat 9 kg pana acum:)) nu stiu unde s-au dus, dar pe cantar apar:)
La servici, imi iau pachetel de acasa, fructe multe si rontaieli:), uneori profit ca e mega aproape si trag o fuga sa vad ce imi face cu ochiul:) dar acum pot manca orice...

Sincer mie nu mi se pare ca ai pus un gram...Dar 9 kg...

Eu incerc sa evit mezelurile, dar incep sa ma satur si de smantana, kefir, sana, branza si cascaval, mai ales ca nici legumele nu prea mai au gust.

ipup
22.11.2010, 15:07:53
Sincer mie nu mi se pare ca ai pus un gram...Dar 9 kg...

Eu incerc sa evit mezelurile, dar incep sa ma satur si de smantana, kefir, sana, branza si cascaval, mai ales ca nici legumele nu prea mai au gust.
Mezeluri mananc doar in week dimineata... dintre lactate ma impac doar cu laptele si cu sana:) iar legume incerc sa mananc de fiecare data cand am ocazia. in schimb fructe mananc cateva pe zi, dar nu pot manca orice fruct, ci:banane, gutuie, mandarine/clementine, max un mar, capsuni:D; celelalte ori imi provoaca aciditate ori nu-mi plac:)

Gata, noi chiulim si plecam acasa astazi, vb maine cand ne intoarcem din delegatie:)
pupici

strumf08
22.11.2010, 15:11:07
Mezeluri mananc doar in week dimineata... dintre lactate ma impac doar cu laptele si cu sana:) iar legume incerc sa mananc de fiecare data cand am ocazia. in schimb fructe mananc cateva pe zi, dar nu pot manca orice fruct, ci:banane, gutuie, mandarine/clementine, max un mar, capsuni:D; celelalte ori imi provoaca aciditate ori nu-mi plac:)

Gata, noi chiulim si plecam acasa astazi, vb maine cand ne intoarcem din delegatie:)
pupici

Pa, dupa-amiaza placuta si drum bun in delegatie.
Unde pleci?

ipup
23.11.2010, 08:31:48
Buna dimineata!!
Off ce vreme....

Pa, dupa-amiaza placuta si drum bun in delegatie.
Unde pleci?
Plec pana la Targoviste:) sa cer bani pentru primele de Craciun:)) (avem o firma datoare si trebuie sa fac pe translatorul)

pupici

strumf08
23.11.2010, 08:35:31
Buna dimineata!!
Off ce vreme....

Plec pana la Targoviste:) sa cer bani pentru primele de Craciun:)) (avem o firma datoare si trebuie sa fac pe translatorul)

pupici

Neata!
Spor la treaba! :*

andreear
23.11.2010, 09:21:47
Neata!!!

Sa aveti o zi buna!

Vad ca Strumf nu poate veni joi, altcineva se inscrie???

Strumf, ai grija la efort! Fii cuminte si lasa-i pe altii sa munceasca!

Pupici!

strumf08
23.11.2010, 09:32:33
Neata!!!

Sa aveti o zi buna!

Vad ca Strumf nu poate veni joi, altcineva se inscrie???

Strumf, ai grija la efort! Fii cuminte si lasa-i pe altii sa munceasca!

Pupici!

Salut!
O sa incerc sa tin cont de sfaturi :*.

Voi ce faceti?
Creste burta? Se vede?

andreear
23.11.2010, 11:20:33
Salut!
O sa incerc sa tin cont de sfaturi :*.

Voi ce faceti?
Creste burta? Se vede?

Eu sunt bine, ma cam trese la servici si ata nu imi place :(.
Burtica se vede destul de bine, in sfarsit! Tu ce mai faci? Cum esti?

olgutza26
23.11.2010, 11:26:35
buna dimineata si de la Bucuresti! Vreau soareee :-s

strumf08
23.11.2010, 11:43:00
Eu sunt bine, ma cam trese la servici si ata nu imi place :(.
Burtica se vede destul de bine, in sfarsit! Tu ce mai faci? Cum esti?

Ma bucur ca te poti lauda cu burtica, in sfarsit ;));));));))
Eu sunt bine, uneori chiar ma mir si eu...(:|, dar dupa vin momente cand ma simt alandala rau de tot si evident nu ma mai mir....=))

andreear
23.11.2010, 12:45:32
Ma bucur ca te poti lauda cu burtica, in sfarsit ;));));));))
Eu sunt bine, uneori chiar ma mir si eu...(:|, dar dupa vin momente cand ma simt alandala rau de tot si evident nu ma mai mir....=))

Asta e, lasa ca o sa treaca si starile astea si vei uita cum a fost!

andreear
23.11.2010, 12:46:09
buna dimineata si de la Bucuresti! Vreau soareee :-s
Neata pe la pranz....

Si eu vreau soara, asa ca, daca il gasesti sa imi trimiti si mie o bucata :*!

andreear
24.11.2010, 08:31:35
Neata!

Sa aveti o zi frumoasa! La mine se anunta o zi nasola, cu sefa pe cap >:P!

Pupici.

ipup
24.11.2010, 08:47:55
Neata!

Sa aveti o zi frumoasa! La mine se anunta o zi nasola, cu sefa pe cap >:P!

Pupici.
Buna dimineata!!
Si tu sa ai o zi usoara! cat despre sefa, aproba si tu din cap si nu o lasa sa te enerveze:)
si de ce nu incerci sa profiti de drepturile gravidei din lege;-), program scurt, vizite medicale in timpul serviciului, concediu medical si apoi de maternitate.... eu am zis ca mai stau un pic si apoi vreau sa profit cat nu schimba si astia legea cu privire la aspectele astea...:)

pupici

andreear
24.11.2010, 08:50:12
Buna dimineata!!
Si tu sa ai o zi usoara! cat despre sefa, aproba si tu din cap si nu o lasa sa te enerveze:)

pupici

Multam, mi-a placut sfatul tau ;)). Ideea e ca vreau sa treaca ziua repede , nu cred ca o sa o mai vad anul asta si asta ma bucura nespus!
Pupam baietii!

ipup
24.11.2010, 08:56:00
Multam, mi-a placut sfatul tau ;)). Ideea e ca vreau sa treaca ziua repede , nu cred ca o sa o mai vad anul asta si asta ma bucura nespus!
Pupam baietii!
Aha. poi in cazul asta va trece repede... ce super apoi sa nu iti mai vezi seful " un an de zile" :)

am inteles ca burtica se vede;-), dar ai simtit si miscari? la mine se misca incet:)) ori sunt eu ne....:))
pupam printesica

strumf08
24.11.2010, 08:59:12
Buna dimineata!
O zi cat mai usoara si scurta Andreea! :*:*:*

andreear
24.11.2010, 09:27:29
Aha. poi in cazul asta va trece repede... ce super apoi sa nu iti mai vezi seful " un an de zile" :)

am inteles ca burtica se vede;-), dar ai simtit si miscari? la mine se misca incet:)) ori sunt eu ne....:))
pupam printesica

DA, sper a nu o mai vad...ca imi e asa draga :-"
Burica nu o prea simt, cred ca si eu sunt ne....de fapt, am momente in care mi se pare ca "adie" ceva pe acolo dar nu stiu sigur daca e pitica au imagintia mea;)).

Multam Strumf!

strumf08
24.11.2010, 09:37:07
Burica nu o prea simt, cred ca si eu sunt ne....de fapt, am momente in care mi se pare ca "adie" ceva pe acolo dar nu stiu sigur daca e pitica au imagintia mea;)).

Multam Strumf!

Eu cred ca e pitica ;-) ;))

andreear
24.11.2010, 09:47:55
Eu cred ca e pitica ;-) ;))

Multumesc de incurajari!

Gata, am fugi la treaba! Pupici!

strumf08
24.11.2010, 11:20:39
Multumesc de incurajari!

Gata, am fugi la treaba! Pupici!

Spor!!!! >:D<>:D<>:D<

Roxunik
24.11.2010, 12:34:51
Salutare fetelor, mamici si burtici!;-)

Va pup pe toate :*

Aveti grija de voi!

Strumfi si tu esti ocupata rau astazi? ;-)

ipup
24.11.2010, 12:44:30

Multam Strumf!
Si la mine uneori "falfaie" ceva, alteori simt "lovituri puternice" :)
Si eu eram asa crizata un pic ca dece nu ii simt mai mult, toata lumea misca, misca??? si mi s-a zis la dr ca inca au loc de asta nu ii simtim mai tare, cand se fac mari si nu vor avea loc atunci simtim mai bn;-);));))

strumf08
24.11.2010, 12:52:21
Salutare fetelor, mamici si burtici!;-)

Va pup pe toate :*

Aveti grija de voi!

Strumfi si tu esti ocupata rau astazi? ;-)

Nu sunt ocupata. Sunt aici pentru voi >:D<>:D<>:D<>:D<

strumf08
24.11.2010, 12:54:08
Si la mine uneori "falfaie" ceva, alteori simt "lovituri puternice" :)
Si eu eram asa crizata un pic ca dece nu ii simt mai mult, toata lumea misca, misca??? si mi s-a zis la dr ca inca au loc de asta nu ii simtim mai tare, cand se fac mari si nu vor avea loc atunci simtim mai bn;-);));))

Sa te tii cand or sa inceapa miscarile serioase...unul intr-o parte, altul in alta...

ipup
24.11.2010, 13:04:11
Sa te tii cand or sa inceapa miscarile serioase...unul intr-o parte, altul in alta...
iti dai seama?:)) atunci sa vezi sport la mine:) ii fac dau la balet dupa meciurile de box:))

strumf08
24.11.2010, 15:13:07
iti dai seama?:)) atunci sa vezi sport la mine:) ii fac dau la balet dupa meciurile de box:))

Parca te si vad, unul impinge intr-o parte, altul in cealalta si burta ta e ca de plastilina =))=))=))=)), glumesc, dar e haios sa-ti imaginezi, doar atat ca in realitate nu cred ca e chiar asa de bine.

strumf08
24.11.2010, 15:14:46
Gata, toata lumea e acasa deja?

ipup
24.11.2010, 15:21:17
Parca te si vad, unul impinge intr-o parte, altul in cealalta si burta ta e ca de plastilina =))=))=))=)), glumesc, dar e haios sa-ti imaginezi, doar atat ca in realitate nu cred ca e chiar asa de bine.
Cand simti "loviturile" respective e chiar super bine:) poate doar eu sunt asa... dar nu te incomodeaza sau sa te deranjeze... intr-adevar te trezesc din somn;)), dar iti umple sufletul de bucurie;-)

Prietena mea din belgia mi-a trimis un filmulet cu un cuplu francez a caror bebe nenascut se rostogolea in burtica si impingea sa iasa afara:) aia era burtica ca de plastilina, cei de la stiri au numita "ailien":))

incerca sa postez filmuletul... dar e un pic spooky;))

http://stiri.rol.ro/un-copil-nenascut-impinge-si-se-roteste-in-burta-mamei--video-667532.html

strumf08
24.11.2010, 15:24:19
Cand simti "loviturile" respective e chiar super bine:) poate doar eu sunt asa... dar nu te incomodeaza sau sa te deranjeze... intr-adevar te trezesc din somn;)), dar iti umple sufletul de bucurie;-)

Prietena mea din belgia mi-a trimis un filmulet cu un cuplu francez a caror bebe nenascut se rostogolea in burtica si impingea sa iasa afara:) aia era burtica ca de plastilina, cei de la stiri au numita "ailien":))

incerca sa postez filmuletul... dar e un pic spooky;))

http://stiri.rol.ro/un-copil-nenascut-impinge-si-se-roteste-in-burta-mamei--video-667532.html

Atunci e foarte bine, eu ma gandeam ca la un moment dat te si doare....

strumf08
24.11.2010, 15:46:28
La revedere, dupa-amiaza placuta! :*

andreear
24.11.2010, 17:39:51
La revedere, dupa-amiaza placuta! :*

CAnd am ajuns si eu acasa nu mai e nimeni...Am scapat de ziua de aiz, a iesit toutl ff bine si drept rasplata m-am "recompensat" cu o pereche de ghete;-).

Ionela, eu nu am simtit-o pe pitica prea des dar si pe mine ma intreaba toata lumea daca am simtit-o, cum e , doare etc. dar cred ca mai am ceva de asteptat pina va avea forta sa impinga ca sa ma doara!
VA doresc o seara minunata!

strumf08
25.11.2010, 08:27:44
CAnd am ajuns si eu acasa nu mai e nimeni...Am scapat de ziua de aiz, a iesit toutl ff bine si drept rasplata m-am "recompensat" cu o pereche de ghete;-).

Ionela, eu nu am simtit-o pe pitica prea des dar si pe mine ma intreaba toata lumea daca am simtit-o, cum e , doare etc. dar cred ca mai am ceva de asteptat pina va avea forta sa impinga ca sa ma doara!
VA doresc o seara minunata!

Buna dimineata!
Pana ai ajuns tu acasa, noi deja plecasem de la serviciu. Ma bucur ca ai rezolvat totul cu sefa. Sa porti sanatoasa ghetele.

andreear
25.11.2010, 08:50:07
Buna dimineata!
Pana ai ajuns tu acasa, noi deja plecasem de la serviciu. Ma bucur ca ai rezolvat totul cu sefa. Sa porti sanatoasa ghetele.

Multumesc! Sa aveti o zi frumoasa! Se apropie week-endul? Cum il veti petrece?

strumf08
25.11.2010, 08:58:04
Multumesc! Sa aveti o zi frumoasa! Se apropie week-endul? Cum il veti petrece?

Sambata continui curatenia inceputa sambata trecuta (cand am tinut cont de sfaturile voastre si nu m-am muncit prea tare, chiar deloc), pana de Craciun trag nadejde sa termin =))=))=))=))=))=)) si duminica e ziua nasei de nastere. Tu ce planuri marete ai?
Ipup pe unde umbli?

andreear
25.11.2010, 09:07:44
Sambata continui curatenia inceputa sambata trecuta (cand am tinut cont de sfaturile voastre si nu m-am muncit prea tare, chiar deloc), pana de Craciun trag nadejde sa termin =))=))=))=))=))=)) si duminica e ziua nasei de nastere. Tu ce planuri marete ai?
Ipup pe unde umbli?

VAd ca nu te lasi cu curatenia....
Noi s-ar putea sa plecam pina la Tusnad dar inca nu stim sigur ( RAdu nu prea vrea sa ma lasa sa merg cu masina la un drum lung dar sper sa il conving)! Am chef de plimbari si nu sunt lasata :-w

strumf08
25.11.2010, 09:21:14
VAd ca nu te lasi cu curatenia....
Noi s-ar putea sa plecam pina la Tusnad dar inca nu stim sigur ( RAdu nu prea vrea sa ma lasa sa merg cu masina la un drum lung dar sper sa il conving)! Am chef de plimbari si nu sunt lasata :-w

Nu cred ca ar fi vreo problema cu drumul. Mama chiar imi povestea ca fiind gravida cu mine a facut o gramada de drumuri si nu a avut nimic, de aceea cred ca imi place mie sa merg cu masina, autobuz, microbuz, autocar, nu conteaza :)). I-am si zis odata parca m-ai fi facut in masina...

olgutza26
25.11.2010, 11:44:38
Buna dimineata si de la Bucuresti!

strumf08
25.11.2010, 11:56:30
Buna dimineata si de la Bucuresti!

Salut! Ce faci? Ce "matinala" esti....:-":-":-"

strumf08
25.11.2010, 13:09:26
:-":-":-":-":-":-":-":-":-":-"
Nimeni.....nimeni....:-"

olgutza26
25.11.2010, 13:19:25
Salut! Ce faci? Ce "matinala" esti....:-":-":-"
am avut ore de la 8 in continuu. de asta nu am intrat mai devreme si nici nu am raspuns. acum le-am dat lucrare si au terminat mai repede, asa ca am intrat sa mai vad ce sau cine mai e pe aici.

strumf08
25.11.2010, 13:27:45
am avut ore de la 8 in continuu. de asta nu am intrat mai devreme si nici nu am raspuns. acum le-am dat lucrare si au terminat mai repede, asa ca am intrat sa mai vad ce sau cine mai e pe aici.

Foarte bine ai facut. Fii dura! Pai... dupa cum vezi nimeni nu-i pe aici, in afara de mine, s-au ascuns fetele pe undeva si trebuie sa le caut...#-o

ipup
25.11.2010, 13:54:55
Buna fetelor!!
Am iesit si eu la suprafata:))

Astazi a fost randul meu sa ii fac pe plac sefului pana a plecat ...:)

pupici

strumf08
25.11.2010, 14:16:47
Buna fetelor!!
Am iesit si eu la suprafata:))

Astazi a fost randul meu sa ii fac pe plac sefului pana a plecat ...:)

pupici

Inseamna ca in ritmul acesta saptamana viitoare va fi randul meu :-SS:-SS:-SS si sincer eu m-am saturat, tot ii fac pe plac de vreo 2 ani...deja sunt satula >:P

Esti bine?

ipup
25.11.2010, 15:04:56
Inseamna ca in ritmul acesta saptamana viitoare va fi randul meu :-SS:-SS:-SS si sincer eu m-am saturat, tot ii fac pe plac de vreo 2 ani...deja sunt satula >:P

Esti bine?

:) depinde, pleaca si a/al tau sef pe undeva?
Andreea a scapat pana la anul, eu doar pana saptamana viitoare:)
sunt f bine, nu a fost mare lucru de facut, doar ca a stat pe capul meu sa rezolvam o problema si nu puteam intra pe forum:)

pupici

andreear
25.11.2010, 16:14:06
Foarte bine ai facut. Fii dura! Pai... dupa cum vezi nimeni nu-i pe aici, in afara de mine, s-au ascuns fetele pe undeva si trebuie sa le caut...#-o

Eu eram pe la Targoviste de aceea nu m-ai gasit...si am ajuns iar la spartul targului, evident!

olgutza26
26.11.2010, 09:09:38
Neata fetelor! Cum de nu a dat nimeni trezirea?

andreear
26.11.2010, 09:15:00
Neata fetelor! Cum de nu a dat nimeni trezirea?

Neata! Te mai lasam si pe tine sa dai trezirea.....

olgutza26
26.11.2010, 09:32:36
Neata! Te mai lasam si pe tine sa dai trezirea.....
eu a trebuit sa trimit un mail de dimineata, asa ca am pus ceasul sa sune. (dar pot sa ma bag la loc in pat, ca sunt libera ca in fiecare vineri :P )

andreear
26.11.2010, 09:45:33
eu a trebuit sa trimit un mail de dimineata, asa ca am pus ceasul sa sune. (dar pot sa ma bag la loc in pat, ca sunt libera ca in fiecare vineri :P )

Urat-o!!!!:*:*:*

strumf08
26.11.2010, 09:55:08
Buna dimineata!

Olga somn usor! :*

Ipup, din pacate nu-mi pleca seful, as vrea eu....dar sta pe capul meu tot timpul...:-<

ipup
26.11.2010, 10:08:28
Buna dimineata!!
eu am intarziat in dimineata asta pe forum... dar si la munca:)
stiam ca e vineri si sunt singura pe etaj, ca toti austriecii au plecat pt week;;)
pupici

andreear
26.11.2010, 10:26:25
Buna dimineata!

Ipup, din pacate nu-mi pleca seful, as vrea eu....dar sta pe capul meu tot timpul...:-<

Lasa ca nu o sa mai stai tu mult timp pe capul loc!!!!!

ipup
26.11.2010, 10:30:39
Buna dimineata!

Andreea are dreptate, in curand pleci tu de la ei;;), asa ca profita de ultimul stres pe care ti-l dau sefii:))

andreear
26.11.2010, 11:01:31
Andreea are dreptate, in curand pleci tu de la ei;;), asa ca profita de ultimul stres pe care ti-l dau sefii:))

Sau da-le ignore asa cum incerc si eu sa fac....si ma simt tare bine cand imi reuseste acest lucru!

strumf08
26.11.2010, 12:39:39
Lasa ca nu o sa mai stai tu mult timp pe capul loc!!!!!

:)):)):)):)):)):)):)):)):)):))
Da, le pregatesc o surpiza, un cadou de Craciun...

strumf08
26.11.2010, 12:41:50
Sau da-le ignore asa cum incerc si eu sa fac....si ma simt tare bine cand imi reuseste acest lucru!

Ei aici e buba, de exemplu ieri cred ca s-a vorbit toata lumea sa ma enerveze, aseara n-am mai rezistat si-am plans. Dar de obicei incerc sa nu ma implic prea mult pentru ca, nimeni nu-mi ridica statuie, firma nu e a mea...

ipup
26.11.2010, 13:08:31
Ei aici e buba, de exemplu ieri cred ca s-a vorbit toata lumea sa ma enerveze, aseara n-am mai rezistat si-am plans. Dar de obicei incerc sa nu ma implic prea mult pentru ca, nimeni nu-mi ridica statuie, firma nu e a mea...
Sa nu mai plangi pt ca te simte ala mic si se intristeaza si el:* in perioada asta sa stii ca esti foarte usor irascibila, chiar daca lumea se poarta la fel, tu ii vezi altfel:-B.... stim si noi cum e ;;)... dar incearca sa te gandesti la ceva frumos de fiecare data cand te enervezi:*

andreear
26.11.2010, 13:27:16
Sa nu mai plangi pt ca te simte ala mic si se intristeaza si el:* in perioada asta sa stii ca esti foarte usor irascibila, chiar daca lumea se poarta la fel, tu ii vezi altfel:-B.... stim si noi cum e ;;)... dar incearca sa te gandesti la ceva frumos de fiecare data cand te enervezi:*
Subscriu la tot ce a zis Ionela, incerca sa te ghidei dupa vorba aia : "Cainii latra ursu merge!".

strumf08
26.11.2010, 14:01:02
Ieri a fost peste puterile mele sa ma abtin sa nu ma supar. Seful de la un timp incoace, e din ce in ce mai stresat. De exemplu saptamana trecuta si-a ridicat tensiunea de unul singur, s-a enervat pentru un lucru pe care pana la urma tot a trebuit sa-l faca (i se cerea de la banca o hartie pe care el nu o considera necesara, era de fapt vorba de principii, lucru pe care-l inteleg perfect, pentru ca si eu sunt o persoana care nu accepta prea multe, dar de aici pana la a-ti ridica tensiunea e cale lunga) si chiar daca n-am treaba in mod direct, nu poate sa nu ma deranjeze cand incepe si urla ca nebunul la telefon...Probabil ca ieri a fost picatura care a umplut paharul si n-as fi plans daca, pana sa ma culc, n-as fi mancat niste ciorba in care am pus ardei picant. Pana aici no harm done, vorba americanului...Dar, dupa ce am taiat ardeiul, nu m-am spalat pe maini (mare greseala, n-o mai repet) si la un moment dat mi-am sters nasul pt ca, evident a inceput sa curga, era foarte picanta ciorba (asa imi place si vad ca nu am avut probeleme pana acum). In momentul in care m-am spalat pe dinti, mentolul din pasta a interactionat cu nasul meu si a inceput sa ma arda la baza nasului ingrozitor. Nciodata n-am patit asa de rau, mi s-a mai intamplat dar nu in asa hal.....Ca atare n-am mai rezistat si m-a bufnit plansul. Stiu ca nu e in regula sa ma enervez, sau supar si incerc pe cat posibil sa ma doara-n cot de toti si toate....Hai c-am scis un mesaj lung cat o zi de post...:))

ipup
26.11.2010, 14:06:30
Ieri a fost peste puterile mele sa ma abtin sa nu ma supar. Seful de la un timp incoace, e din ce in ce mai stresat. De exemplu saptamana trecuta si-a ridicat tensiunea de unul singur, s-a enervat pentru un lucru pe care pana la urma tot a trebuit sa-l faca (i se cerea de la banca o hartie pe care el nu o considera necesara, era de fapt vorba de principii, lucru pe care-l inteleg perfect, pentru ca si eu sunt o persoana care nu accepta prea multe, dar de aici pana la a-ti ridica tensiunea e cale lunga) si chiar daca n-am treaba in mod direct, nu poate sa nu ma deranjeze cand incepe si urla ca nebunul la telefon...Probabil ca ieri a fost picatura care a umplut paharul si n-as fi plans daca, pana sa ma culc, n-as fi mancat niste ciorba in care am pus ardei picant. Pana aici no harm done, vorba americanului...Dar, dupa ce am taiat ardeiul, nu m-am spalat pe maini (mare greseala, n-o mai repet) si la un moment dat mi-am sters nasul pt ca, evident a inceput sa curga, era foarte picanta ciorba (asa imi place si vad ca nu am avut probeleme pana acum). In momentul in care m-am spalat pe dinti, mentolul din pasta a interactionat cu nasul meu si a inceput sa ma arda la baza nasului ingrozitor. Nciodata n-am patit asa de rau, mi s-a mai intamplat dar nu in asa hal.....Ca atare n-am mai rezistat si m-a bufnit plansul. Stiu ca nu e in regula sa ma enervez, sau supar si incerc pe cat posibil sa ma doara-n cot de toti si toate....Hai c-am scis un mesaj lung cat o zi de post...:))
Nu e chiar asa lung:), iar ziua de post depinde ce post faci: negru sau post simplu:))

Si acum iti mai fac o observatie(sa nu te superi) :), mai usor cu mancarea picanta si codimentata...;;)
Astazi ti-am facut doua interdictii deja:)): supararea si mancarea picanta:*:*

strumf08
26.11.2010, 14:32:35
Nu e chiar asa lung:), iar ziua de post depinde ce post faci: negru sau post simplu:))

Si acum iti mai fac o observatie(sa nu te superi) :), mai usor cu mancarea picanta si codimentata...;;)
Astazi ti-am facut doua interdictii deja:)): supararea si mancarea picanta:*:*

Stiu ca in general nu e bine sa mananci prea picant, nu doar in anumite situatii, dar imi place, nu mananc foarte des, decat ciorbele, nu mi-a facut rau si ma gandesc ca mai scoate posibilele gripe din mine....Multumesc mult pentru sfaturi, nu ma supar, poti sa mai zici....

ipup
26.11.2010, 14:39:03
Stiu ca in general nu e bine sa mananci prea picant, nu doar in anumite situatii, dar imi place, nu mananc foarte des, decat ciorbele, nu mi-a facut rau si ma gandesc ca mai scoate posibilele gripe din mine....Multumesc mult pentru sfaturi, nu ma supar, poti sa mai zici....

Ma bucur ca nu te superi:)
Alte sfaturi: e sa ai grija si la sare, baile fierbinti, (am inceput sa iubesc dusurile caldute) :), nu mai zic de efortul pentru curatenia de Craciun:>

strumf08
26.11.2010, 14:42:36
Ma bucur ca nu te superi:)
Alte sfaturi: e sa ai grija si la sare, baile fierbinti, (am inceput sa iubesc dusurile caldute) :), nu mai zic de efortul pentru curatenia de Craciun:>

Faza cu sarea deja o am, nu mai pot manca sarat. Dusuri fierbinti nici inainte nu puteam face, oricant de rece e afara sau in casa, nu suport apa prea calda nici pe corp, iar fata si par chiar mai rece. Cat depsr efort nu trebuie sa va faceti griji pentru mine pentru ca de la un timp incoace nu mai dadeam in branci, mai mult Andrei....eu mai mult cu indicatiile...

ipup
26.11.2010, 14:44:41
Faza cu sarea deja o am, nu mai pot manca sarat. Dusuri fierbinti nici inainte nu puteam face, oricant de rece e afara sau in casa, nu suport apa prea calda nici pe corp, iar fata si par chiar mai rece.
Asta e bine:)
eu eram fana bailor in cada mai caldute, nu fierbinti dar destul de caldute:), acum dusul e prietenul meu:))

Ce faceti in week?

strumf08
26.11.2010, 14:47:23
Asta e bine:)
eu eram fana bailor in cada mai caldute, nu fierbinti dar destul de caldute:), acum dusul e prietenul meu:))

Ce faceti in week?

Sambata sper sa mai dau niste indicatii (vezi post-ul anterior :)) ), duminica la ziua nasei si poate poate ajung si la Harry Potter.

ipup
26.11.2010, 14:50:28
Sambata sper sa mai dau niste indicatii (vezi post-ul anterior :)) ), duminica la ziua nasei si poate poate ajung si la Harry Potter.
foarte bine... si la mine e la fel:) asa gatea Adi cand eu nu suportam bucataria:))

Se anunta distractie week asta la tine, noi am zis ca daca e frumos asa un pic mergem la tara sa ne mai oxigenam creierul:))

strumf08
26.11.2010, 14:51:32
foarte bine... si la mine e la fel:) asa gatea Adi cand eu nu suportam bucataria:))

Se anunta distractie week asta la tine, noi am zis ca daca e frumos asa un pic mergem la tara sa ne mai oxigenam creierul:))

Foarte bine, du-te si fa miscare...:*

ipup
26.11.2010, 17:26:22
O seara placuta si un week odihnitor!

pupici

andreear
26.11.2010, 17:27:05
Week-end frumos !!!!:*:*:*

ipup
26.11.2010, 17:31:01
Week-end frumos !!!!:*:*:*
Ai ajuns acasa, mami?
a mai trecut o saptamana:)

andreear
26.11.2010, 17:35:23
Ai ajuns acasa, mami?
a mai trecut o saptamana:)

Am ajuns si am o durere groaznica de cap...nu stiu ce sa ma fac cu ea si trebuie sa fac bagajele ca pe la 6 vine Radu si plecam pe la ai mei la tara iar maine dam o fuga la Tusnad. Tu ce faci? Ce fac flacaii?

ipup
26.11.2010, 17:46:21
Am ajuns si am o durere groaznica de cap...nu stiu ce sa ma fac cu ea si trebuie sa fac bagajele ca pe la 6 vine Radu si plecam pe la ai mei la tara iar maine dam o fuga la Tusnad. Tu ce faci? Ce fac flacaii?
Eu cand am dureri de cap imi fac un ceai, in timpul sarcinii:)
Si eu am multe dureri, ca boeru m-a trimis la control oftamologic, dar nu necesit ochelari.

Flacaii asteapta sa ii scot maine la tara:) acum sunt cam flamanzi si pregatim cina, intre timp mai vorbim si cu voi.

Plimbare placuta maine si ai grija de printesica:*:*

andreear
26.11.2010, 17:59:09
Eu cand am dureri de cap imi fac un ceai, in timpul sarcinii:)
Si eu am multe dureri, ca boeru m-a trimis la control oftamologic, dar nu necesit ochelari.

Flacaii asteapta sa ii scot maine la tara:) acum sunt cam flamanzi si pregatim cina, intre timp mai vorbim si cu voi.

Plimbare placuta maine si ai grija de printesica:*:*

Multam mult, acum a ajuns si radu, cred ca imi fac si eu un ceai si apoi plecam. pofta buna si distractie plecauta la aer curat! Cei sa nu alerge prea mult flacaii la fotbal, sa transpire si sa raceasca :)).

Pupici!

andreear
29.11.2010, 08:31:48
Neata!!!!
Sa aveti o saptamana scurta si usoara!
VA pupam!

ipup
29.11.2010, 08:54:20
Buna dimineata!!

O zi de luni scurta, scurta si usoara!!!

pupici

strumf08
29.11.2010, 08:58:02
Buna dimineata!
O zi usoara! >:D<

strumf08
29.11.2010, 09:05:46
Andreea cum a fost calatoria, Ipup plimbarea :-\

andreear
29.11.2010, 09:24:31
Andreea cum a fost calatoria, Ipup plimbarea :-\

A fost super plimbarea, am prins si ceva zapada...acum astept Craciunul :))! Tu cum ai petrecut in week-end?

strumf08
29.11.2010, 09:31:36
A fost super plimbarea, am prins si ceva zapada...acum astept Craciunul :))! Tu cum ai petrecut in week-end?

Super!!!! Si eu vreau ceva zapada, dar doar cat tine vacanta, atat! Am fost la film, acum de-abia astept vara 2011, cand apare ultima parte, desi e posibil in perioada aceea sa fiu putin ocupata :)), dupa am reusit sa ajungem, nu foarte tarziu, la ziua nasei.

olgutza26
29.11.2010, 10:50:14
Buna dimineata si de la Bucuresti! O saptamana usoara cu bebei cumintei (cine are) >:D<

strumf08
29.11.2010, 10:58:16
Buna dimineata si de la Bucuresti! O saptamana usoara cu bebei cumintei (cine are) >:D<

Neata! chiar ma gandeam ca aceasta e ora ta...;-)

olgutza26
29.11.2010, 11:35:04
Neata! chiar ma gandeam ca aceasta e ora ta...;-)
Mai Dana, mereu trebuie sa ma explic la tine. Am avut ore de la 9, abia intrasem in birou. Am o ora libera, iar de la 12 am ore in continuu pana la 21. Multumita acum, doaamna? :P

strumf08
29.11.2010, 11:50:48
Mai Dana, mereu trebuie sa ma explic la tine. Am avut ore de la 9, abia intrasem in birou. Am o ora libera, iar de la 12 am ore in continuu pana la 21. Multumita acum, doaamna? :P

Mai Olga imi pare rau ca aceasta e impresia ta, dar nu sunt chiar asa de grea de cap [-X. Am cam inteles care ar fi programul tau, de aceea am si scris ce-am scris, pentru ca tu de obicei pe la ora acesta intri.....

olgutza26
29.11.2010, 12:04:33
Mai Olga imi pare rau ca aceasta e impresia ta, dar nu sunt chiar asa de grea de cap [-X. Am cam inteles care ar fi programul tau, de aceea am si scris ce-am scris, pentru ca tu de obicei pe la ora acesta intri.....
nu am zis ca nu intelegi, draguta! Era felul in care ai spus ca asta e ora mea. Intru si mai devreme (in alte dati s-a intamplat), depinde si de programul meu. sunt zile in care nu intru deloc sau intru pe la 12 :)

strumf08
29.11.2010, 12:08:53
nu am zis ca nu intelegi, draguta! Era felul in care ai spus ca asta e ora mea. Intru si mai devreme (in alte dati s-a intamplat), depinde si de programul meu. sunt zile in care nu intru deloc sau intru pe la 12 :)

N-ai zis ca nu inteleg, dar ca trebuie sa mi te explici mereu, da. Mie, cam a neintelegere imi suna. La faza cu "felul in care am spus" m-ai pierdut....in mometul in care scrii nu prea exista feluri (tonuri, nuante). Oricum... never mind.

soareiuliant
29.11.2010, 13:31:31
In primul rand dna. prof.,expresia "a ma explica la tine" :)) nu exista,"a da explicatii" era alegerea corecta...Apoi fetelor,de ce sa va certati pe lucruri banale-cum ar fi ora la care poate accesa cineva acest site, cand sunteti o mana de persoane care intretineti discutia pe acest forum si din ce am mai citit eu,sunteti destul de apropiate -in sensul ca va vedeti (atunci cand puteti),aveti un dialog frumos....

strumf08
29.11.2010, 13:45:43
In primul rand dna. prof.,expresia "a ma explica la tine" :)) nu exista,"a da explicatii" era alegerea corecta...Apoi fetelor,de ce sa va certati pe lucruri banale-cum ar fi ora la care poate accesa cineva acest site, cand sunteti o mana de persoane care intretineti discutia pe acest forum si din ce am mai citit eu,sunteti destul de apropiate -in sensul ca va vedeti (atunci cand puteti),aveti un dialog frumos....

Da' cin' se cearta? :-?:-?:-?:-?