PDA

Versiunea completa : Off-topic Prahova

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22

strumf08
07.04.2011, 15:27:12
:*:*:*:*
Dupa-amiaza placuta!

andreear
07.04.2011, 17:30:43
Si eu stiam de Avram ca e ok, personal oricum nu le-am cunoscut , dar fiecare cu parerea sa...

Andreea sper ca ai inteles macar ceva din lungul meu mesaj, ma stiti pe mine, vorba lunga :)):)):)):)):)):)):[email protected]:[email protected]:[email protected]:[email protected]:[email protected]

Am inteles. Si eu am fost la Avram si mi s-a parut ok.

Ionela, ma bucur ca esti bine.

Pupici!

andreeaflori
07.04.2011, 18:39:41
Buna fetelor, Ionela sa iti traiasca baietii sunt niste scumpi,

strumf felicitari pt tiker si sarcina usoara in continuare, la fel si Andreei. Aveti grija de voi si bebei

ingerashu
07.04.2011, 21:05:10
Buna fetelor!!
Va pupam si postam cateva pozici
:)

Sunt gemeni "falsi", adica sunt doar simpli frati, nu gemeni identici :)

pupici

doi ingerasi dulci....sa fie cumintei si mancaciosi si sa-ti aduca numai bucurii iti doresc

andreear
08.04.2011, 09:16:44
Neata!!!

Sa aveti o zi frumoasa!!!

olgutza26
08.04.2011, 09:38:47
Buna dimineata si de la Bucuresti! O zi scurta tuturor (sa inceapa week-end-ul cat mai repede)! >:D<

strumf08
08.04.2011, 09:59:48
Buna fetelor, Ionela sa iti traiasca baietii sunt niste scumpi,

strumf felicitari pt tiker si sarcina usoara in continuare, la fel si Andreei. Aveti grija de voi si bebei

Neata!

Multumesc frumos si tie la fel. Spor in organizarea nuntii, vad ca esti pe ultima suta de metri.

strumf08
08.04.2011, 15:45:16
Week-end placut!

:*:*:*:*:*:*

andreeaflori
08.04.2011, 17:57:57
Neata!

Multumesc frumos si tie la fel. Spor in organizarea nuntii, vad ca esti pe ultima suta de metri.

Ms si week-end placut tuturor

anca_toader
08.04.2011, 21:10:03
Pe mine dr Avram m-a consultat in ziua internarii (o rugase boeru) si mi s-a parut ok si "miscarile " ei si felul cum vb cu tine... dar nu pot spune o parere dupa un consult... oricum eu am avut un noroc cu boeru... avand in vedere ca mi s-a rupt apa la 23.00 si a venit de la bucuresti (acolo sta desi nu stiam :) )sa ma opereze... vi-l recomand cu toata inima.

Acum si o tipa cu care am stat internata si era la iancu s-a "transferat" la el...
pupici

Super tare, stiam ca Boeru nu vine de acasa pt operatii, dar probabil ca daca ai fost cu 2 bebei, de aia.

anca_toader
08.04.2011, 21:18:11
Ideea este ca, la morfologia de trim II mi s-a spus ca bebe e cu o saptamana mai mic decat sarcina, dar e ok pt varsta sa. La ecografia facuta de ginecolog, la vreo luna dupa moroflogie, mi-a dat termen pt nastere intre 18-28 iunie. Cam mare intervalul dupa mine, dar asta e. Cand ma intreaba cineva cand trebuie sa nasc, raspund in iunie si atat.

relax, are timp sa recupereze. Si la mine a fost variabil, cand mai mica, cand mai mare decat varsta sarcinii, si la final totul a fost ok.

m1adutza
09.04.2011, 00:39:35
Buna fetelor!!
Va pupam si postam cateva pozici
:)

Sunt gemeni "falsi", adica sunt doar simpli frati, nu gemeni identici :)

pupici

Ce dulci sunt !Sa va traisca!<:-PCum ii cheama?:">

olgutza26
09.04.2011, 11:25:30
Ce dulci sunt !Sa va traisca!<:-PCum ii cheama?:">
O sa raspund eu in locul Ionelei - Lucian si Laurentiu. Am inceput cu praslea primul, ca e mai mic.:)

olgutza26
09.04.2011, 11:26:22
Week-end placut tuturor! Eu ma pregatesc intens de botez. am niste emotii... Daca nu ma descurc?!?

ipup
10.04.2011, 15:39:51
Buna fetelor!!

EU intru printre picaturi... :) va multumesc pentru gandurile voastre!!:*:*:*

@Anca: intr-adevar probabil pt ca am avut gemeni de asta a venit boeru de acasa.. oricum multumesc ca a venit:-B

@Olgutza: astept sa ne povestesti de la botez... desi probabil voi citi mai tarziu dupa ce vei posta tu:* pentru ca si eu voi fi nasica dupa botezul baieteilor mei... si sunt paralela cu ce se face :))

poate reusesc sa mai stau pe forum zilele astea sa ma documentez...

@all: cand ar trebui sa incep sa fac dosarul pt concediu de crestere a copilului? sunt in urma...? luna aprilie inca sunt in postnatal, toata luna. AM nascut pe 16 martie , as avea vreo 45 zile de postnatal si de la 1 mai ar fi sa intru in concediu de crestere...

pupici:*:*:*

soareiuliant
10.04.2011, 16:50:25
Este fetita sau baietel?
P.S.-intrebata adresata lui Strumf.

strumf08
10.04.2011, 17:25:30
Week-end placut tuturor! Eu ma pregatesc intens de botez. am niste emotii... Daca nu ma descurc?!?

Spor la pregatiri! Sa ne povestesti cum a fost! Si nu in ultimul rand, distractie placuta!

strumf08
10.04.2011, 17:26:36
Este fetita sau baietel?
P.S.-intrebata adresata lui Strumf.

Habar n-am.

strumf08
10.04.2011, 17:29:01
Buna fetelor!!

EU intru printre picaturi... :) va multumesc pentru gandurile voastre!!:*:*:*

@Anca: intr-adevar probabil pt ca am avut gemeni de asta a venit boeru de acasa.. oricum multumesc ca a venit:-B

@Olgutza: astept sa ne povestesti de la botez... desi probabil voi citi mai tarziu dupa ce vei posta tu:* pentru ca si eu voi fi nasica dupa botezul baieteilor mei... si sunt paralela cu ce se face :))

poate reusesc sa mai stau pe forum zilele astea sa ma documentez...

@all: cand ar trebui sa incep sa fac dosarul pt concediu de crestere a copilului? sunt in urma...? luna aprilie inca sunt in postnatal, toata luna. AM nascut pe 16 martie , as avea vreo 45 zile de postnatal si de la 1 mai ar fi sa intru in concediu de crestere...

Pana la urma unde faceti botezul? Ai ajuns si la Tratoria Prestij sa vorbesti?

ipup
10.04.2011, 18:40:25
Pana la urma unde faceti botezul? Ai ajuns si la Tratoria Prestij sa vorbesti?

nu ne-am hotarat :)) tot incearca Adi sa ajunga la restaurante , mai precis la casa dacica, am zis ca acolo vom face.

pupici:*

anca_toader
10.04.2011, 22:31:46
nu ne-am hotarat :)) tot incearca Adi sa ajunga la restaurante , mai precis la casa dacica, am zis ca acolo vom face.

Pai actele le poti aduna cu o sapt - 2 inainte de 1 mai, cand zici ca termini postnatalul Depinde cat stii ca dureaza la voi la HR eliberarea adeverintei de salariat pe ultimele 12 luni, in rest sint copii dupa BI, certificate de naster, etc. Si dupa 1 mai asta, ai 60 de zile termen sa depui actele, asa ca don't worry.

strumf08
11.04.2011, 08:32:20
Buna dimineata!

Rianna80
11.04.2011, 10:38:08

Buna,

noi tot la casa dacica o sa facem botezul, pe 30 apr si sper sa iasa ok. detalii si impresii dupa :)

pupici

sudden
11.04.2011, 11:06:14
Neata, fetelor!
Saptamana trecuta va povesteam de un interview la care am fost, si la care directorul cu care l-am dat a spus ca o sa ma sune sa imi prezinte oferta....Inca astept tel..ma tine pe jar...dar mai bine va povestesc mai detaliat, ca sa imi spuneti si voi parerea voastra obiectiva...

pe 24 martie am primit de pe Ejobs o alerta de job de asistent manager al directorului regional de la o mare banca din oras..sa aplic? sa nu aplic? (ma gandeam ca totusi ne-am hotarat sa incepem proiectul bebe si ca n-ar fi tocmai ok sa caut acum alt loc de munca)... intr-un final, m-am decis sa aplic, ca sa nu regret vreodata ca n-am aplicat...am actualizat cv-ul in engleza, mi-am facut cont pe pag lor, am aplicat online...in fine, am reusit si sa aplic....

au trecut 2 sapt, in care nu fusesem sunata...chiar imi luasem gandul de la asta, am revenit cu gandul la proiectul bebe....pana martea trecuta, cand am primit tel, de la insusi directorul bancii.
M-a intrebat daca mai este CV-ul valabil, eu i-am zis ca da, chiar daca am aplicat cu 2 sapt inainte, el mi-a zis ca abia atunci l-a primit, si cand pot sa ma duc la interview. I-am zis ca am programul de lucru e pana la 16:30, sa stabileasca o zi ca sa pot sa imi CO, la care el mi-a spus ca ma asteapta in aceeasi zi, dupa programul meu de lucru, daca e OK. cum sa nu fie OK?! din acel moment, 2 ore cat am mai stat la serviciu, nu am mai avut stare..nici pe scaun nu puteam sta... am ajuns la banca, l-am sunat sa ii spun ca am ajuns, am intrat in biroul lui si asa a inceput interview-ul.... mai jos va dau cateva din intrebarile/ raspunsurile interview-ului.

EL: Cunostinte bancare ai?
EU: Sincer , nu foarte multe. Stiu ca este una din cerintele dvs.
EL: Cu engleza cum stai?
EU: F. bine, am terminat facultatea de Engl- Germana.
EL: Hmmmm, germana ar fi un plus...
EL: Cu calculatorul, Word, Excel?
EU: Stapanesc f bine si calc. Si la serviciu lucrez cu Excel.
El: Dar cu engleza economica?
EU: Eu am terminat engl- germ, dar nu Limbi si literaturi, ci Limbi moderne aplicate. Ce inseamna asta? ca ne-am specializat pe traduceri si translatie. de-a lungul anilor fac, am avut traduceri pe varii domenii, juridic, tehnic, economic..deci da, pot spune ca stau bine si cu engl economica.
El: am vazut in cv-ul tau ca ai fost prof de germana. de ce Germana si nu de engleza?
EU: Nu am ales engleza pentru ca erau posturi putine in raport cu nr candidatilor, in timp ce la germana erau posturi mai multe, in raport cu nr candidatilor.
El: Unde te vezi peste 2 ani?
EU (un pic razand): Ma asteptam cumva la aceasta intrebare...este greu sa spun unde ma vad peste 2 ani, ce pot spune sigur este faptul ca ma vad intr-un mediu in care sa arat ceea ce pot (nu i-am zis ca peste 2 ani ma vad in parc cu copilul :))) (pare-se ca l-a incantat raspunsul meu).
EL: asistenta pe care am avut-o tocmai a promovat ca manager..(sincer, nu imi mai aduc aminte ce fel de manager). dar imi doresc in locul ei o persoana la fel de ambitioasa ca ea, perseverenta si dornica sa cunoasca cat mai multe.
EU: Si eu sunt o persoana ambitioasa, si dornica sa invat. tocmai de aceea am aplicat pt acest post, pt ca imi doresc sa nu ma plafonez la actualul loc de munca (acum sunt receptionista- secretara la o firma austriaca)
EL: spune-mi ce salariu ai vrea
EU: hmm, e cam dificil...cel putin cat am la locul actual de munca... nu stiu, cel putin 15 mil, mai ales ca aici am si bonuri de masa... (da stiu, modesta, dar n-am vrut sa am pretentii prea mari, si poate si modestia mea i-a atras atentia)
EL: aici, salariul o sa fie cu mult mai mare, tu ai avea nivelul 2 in ierarhia organizationala.
El: cat de repede ai putea sa incepi? ai putea intr-o sapt, 2?
EU: cum sa nu? doar ca depinde si de preavizul dat angajatorului.
El: o sa trebuiasca sa te duci la Buc o zi pt training. Maine am sa te sun sa iti prezint oferta, dar pana nu o semnezi, nu spui nimic angajatorului.

Si asta a fost interview-ul. Si de atunci tot astept tel (a trecut aproape o sapt de la interview). Apropiatii mi-au spus sa stau linistita, ca sigur ma va suna, mai ales daca a spus de oferta. In alt caz ar fi spus probabil ca o sa ma contacteze daca am luat postul...nu stiu ce sa zic... Tocmai de aceea am postat aici, sa va cer parerea voastra pur obiectiva.... Ce sanse sunt sa ma sune?

olgutza26
11.04.2011, 13:20:19
Buna dimineata si de la Bucuresti!
@*****, stai linistita. Dupa cum vad eu lucrurile, va suna. Nici mie nu imi place cand imi spune cineva "te sun maine (sau intr-o ora)" si vine momentul respectiv si nu suna.

@all la botez a fost foarte fain. m-am descurcat acceptabil (mai soptea preotul ce trebuie facut, m-a ajutat mamica sa il imbrac mai repede pe bebe...), cu toate emotiile pe care le-am avut. bebe a plans doar un pic dupa ce l-a scos din cristelnita, in rest a fost un mic zambici, a stat asa cuminte la toata lumea in brate....

strumf08
11.04.2011, 13:36:21
Buna dimineata si de la Bucuresti!
@*****, stai linistita. Dupa cum vad eu lucrurile, va suna. Nici mie nu imi place cand imi spune cineva "te sun maine (sau intr-o ora)" si vine momentul respectiv si nu suna.

@all la botez a fost foarte fain. m-am descurcat acceptabil (mai soptea preotul ce trebuie facut, m-a ajutat mamica sa il imbrac mai repede pe bebe...), cu toate emotiile pe care le-am avut. bebe a plans doar un pic dupa ce l-a scos din cristelnita, in rest a fost un mic zambici, a stat asa cuminte la toata lumea in brate....

Sa-ti traiasca!

anca_toader
11.04.2011, 13:57:33
sudden, ma bag si eu. Si eu zic ca te va suna, dar mai amana ca sa faca pe interesantul. ;))

andreear
11.04.2011, 14:00:47
***** si eu sustin ideea fetelor. Mult succes!!!

Pupici fetelor, sa aveti o saptamana usoara. Eu incep sa am emotii, maine merg la dr si vedem daca ramane sa ne intilnim pitica pe 19 sau vine mai devreme.

>:D<>:D<>:D<>:D<

strumf08
11.04.2011, 14:27:14

Pupici fetelor, sa aveti o saptamana usoara. Eu incep sa am emotii, maine merg la dr si vedem daca ramane sa ne intilnim pitica pe 19 sau vine mai devreme.

Cum te mai simti?

>:D<

andreear
11.04.2011, 14:29:48
Cum te mai simti?

>:D<

Acum putin mai bine dar in week-end am avut niste dureri de cap groaznice, azi noapte am avut frisoane ( si era f cald la noi in casa)...azi iar m-a durut capul....cu de astea ma laud eu :((

strumf08
11.04.2011, 14:40:43
Acum putin mai bine dar in week-end am avut niste dureri de cap groaznice, azi noapte am avut frisoane ( si era f cald la noi in casa)...azi iar m-a durut capul....cu de astea ma laud eu :((

Multa sanatate. Si eu am probleme cu temperatura in timpul noptii si am inceput sa nu mai am loc de sot in pat, sau cel putin asa mi se pare...

andreear
11.04.2011, 14:42:42
Multa sanatate. Si eu am probleme cu temperatura in timpul noptii si am inceput sa nu mai am loc de el in pat, sau cel putin asa mi se pare...

Ai grija de tine, de voi. cand te duci la dr. Parca saptamana asta ziceai, nu?

strumf08
11.04.2011, 14:56:02
Ai grija de tine, de voi. cand te duci la dr. Parca saptamana asta ziceai, nu?

Da, miercuri, o sa va tin la curent.

sudden
11.04.2011, 15:31:29

multumesc mult pt incurajari..tie si celorlalte fete... poate m-am gandit eu prea mult la chestia asta si d-aia intarzie sa apara momentul sunatului.

tie iti doresc multa sanatate, ca iti trebuie, mai ales pt bebe...

strumf08
11.04.2011, 15:43:48
Dupa-amiaza placuta!

andreear
11.04.2011, 15:45:28
multumesc mult pt incurajari..tie si celorlalte fete... poate m-am gandit eu prea mult la chestia asta si d-aia intarzie sa apara momentul sunatului.

tie iti doresc multa sanatate, ca iti trebuie, mai ales pt bebe...

Multumesc mult!!!

Asteptam vesti bune de la tine!!!

andreear
11.04.2011, 15:46:03
Dupa-amiaza placuta!

Si tie la fel!!!!>:D<>:D<>:D<

ingerashu
11.04.2011, 15:49:59

gata? iepurasul aduce minunea?? nastere usoara iti doresc nu stiu daca apuc sa prind momentul mai aproape

andreear
11.04.2011, 15:52:44
gata? iepurasul aduce minunea?? nastere usoara iti doresc nu stiu daca apuc sa prind momentul mai aproape

Multumim mult. Dr ne-a promis ca suntem acasa cu pitica de iepuras...ce poate fi mai frumos...primul Paste impreuna ( dar si al voi este la fel doar ca este bebelusul putin mai mare).

Spor la pregatiri pt botez!

ingerashu
11.04.2011, 17:00:38
Multumim mult. Dr ne-a promis ca suntem acasa cu pitica de iepuras...ce poate fi mai frumos...primul Paste impreuna ( dar si al voi este la fel doar ca este bebelusul putin mai mare).

Spor la pregatiri pt botez!

daaa suntem baieti mari avem aproape 2 luni!nu imi vine sa cred ca atrecut timpul, mai ieri parca ma luptam cu greturile, maine poimaine parca il duc la scoala

anca_toader
11.04.2011, 19:59:50

UIte ca a si trecut timpul si vine bebe. Frumos cadou de Paste.

anca_toader
11.04.2011, 20:01:06
Aveti idee la ANL in ce perioada se depun actele?

sudden
12.04.2011, 08:05:35
neata!
(:|(:|(:||-)|-)|-)

dorm pe mine la serviciu....

olgutza26
12.04.2011, 08:39:42
Buna dimineata de la Bucuresti! O zi usoara tuturor >:D<

strumf08
12.04.2011, 12:29:32
Buna ziua!
Cam tarziu fata de obicei, dar sunt pe ultima suta de metri la serviciu si nu vreau sa las nimic nerezolvat.

ipup
12.04.2011, 14:46:37
Pai actele le poti aduna cu o sapt - 2 inainte de 1 mai, cand zici ca termini postnatalul Depinde cat stii ca dureaza la voi la HR eliberarea adeverintei de salariat pe ultimele 12 luni, in rest sint copii dupa BI, certificate de naster, etc. Si dupa 1 mai asta, ai 60 de zile termen sa depui actele, asa ca don't worry.

Aha...
Multumesc mult pt raspuns!! pt ca oricat am incercat sa citesc pe net, nu am reusit... nu prea mai am timp :>;));))
pupici

ipup
12.04.2011, 15:08:13
Buna fetelor!!!

Va pupam si noi!!

O saptamana usoara la servici!!

strumf08
12.04.2011, 15:36:16
Buna fetelor!!!

Va pupam si noi!!

O saptamana usoara la servici!!

:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*

Dupa-amiaza placuta!

anca_toader
12.04.2011, 19:26:48
neata!
(:|(:|(:||-)|-)|-)

dorm pe mine la serviciu....

Hey, acum vad poza de la avatarul tau. Il cunosc pe Daniel, e coleg cu mine la serviciu. :D Numai ca eu acum sint acasa cu pitica. Tocmai ce am vazut aceeasi poza pe FB la el, si i-am dat add.

sudden
13.04.2011, 08:33:49
Hey, acum vad poza de la avatarul tau. Il cunosc pe Daniel, e coleg cu mine la serviciu. :D Numai ca eu acum sint acasa cu pitica. Tocmai ce am vazut aceeasi poza pe FB la el, si i-am dat add.

ce mica e lumea asta! deci acum trebuie sa fiu atenta ce scriu, nu? (glumesc, desigur)

anca_toader
13.04.2011, 09:50:25
ce mica e lumea asta! deci acum trebuie sa fiu atenta ce scriu, nu? (glumesc, desigur)

E, acum poti sa scrii ce vrei, peste 1 an jumate cand ma intorc la serviciu poate te par. :))

andreear
13.04.2011, 09:55:07
Neata!!!

Ce faceti?

Noi am fost ieri al dr si am stabilit pt 19 cezariana. Abia asteptam sa ne vede pitica.
Strumf, bafta azi al doctor!

Pupici!

sudden
13.04.2011, 10:23:48
Neata!!!

Ce faceti?

Noi am fost ieri al dr si am stabilit pt 19 cezariana. Abia asteptam sa ne vede pitica.
Strumf, bafta azi al doctor!

Pupici!

Mai ai un pic...
conform celor spuse de mama mea, eu am fost conceputa in 19 aprilie (in noaptea de Pasti:">:">), si ar fi trebuit sa ma nasc pe 19 ianuarie..numai ca am vrut sa vin mai repede si m-am nascut pe 31 dec:-p

andreear
13.04.2011, 12:23:13
Mai ai un pic...
conform celor spuse de mama mea, eu am fost conceputa in 19 aprilie (in noaptea de Pasti:">:">), si ar fi trebuit sa ma nasc pe 19 ianuarie..numai ca am vrut sa vin mai repede si m-am nascut pe 31 dec:-p
Si pitica noastra ar trebui sa se nasca pe 29 aprilie dar asa am stabilit cu dr. :D

ipup
13.04.2011, 18:50:05
Si pitica noastra ar trebui sa se nasca pe 29 aprilie dar asa am stabilit cu dr. :D

Multa sanatate!! Si recuperare rapida!!
Abia astept sa ne anunti ca ti-ai tinut pitica in brate si ca sunteti bine amandoua!!

pupicei

@Strumf: cum a fost la dr? ai aflat ce vei avea ? :D:-p

pupicei

andreear
14.04.2011, 04:30:55
Abia astept sa ne anunti ca ti-ai tinut pitica in brate si ca sunteti bine amandoua!!

pupicei

pupicei

Multumim mult!!!! Si noi suntem fff nerabdatori!!! Ce fac baietii? Cum va descurcati? Manaca, au colici? Tu cum te simti?

Pupici

strumf08
14.04.2011, 08:44:07
Neata!

Andreea, vroiam sa-ti urez spor in facutul bagajului, dar stiu ca la Eva nu ai nevoie de prea multe...Sa dea Domnul sa fie totul bine, sa te recuperezi rapid :*

La doctor a fost totul bine, trebuie sa-mi modific ticker-ul, DPN dupa varsta bebelusului este 26.06. De-abia astept saptamana viitoare, sa termin cu serviciu, deja nu mai pot rezista navetei...:-<

strumf08
14.04.2011, 09:38:33
Ieri am fost si la showroom-ul celor de la Babycomfort. Am ales caruciorul (ii place si sotului, Doamne ajuta!), inca nu ne-am hotarat pt pat, salteaua deja o alesesem de pe site. N-am dat comanda, desi cred ca ar fi trebuit, daca tot eram acolo...

andreear
14.04.2011, 09:38:40
Neata!

Andreea, vroiam sa-ti urez spor in facutul bagajului, dar stiu ca la Eva nu ai nevoie de prea multe...Sa dea Domnul sa fie totul bine, sa te recuperezi rapid :*

La doctor a fost totul bine, trebuie sa-mi modific ticker-ul, DPN dupa varsta bebelusului este 26.06. De-abia astept saptamana viitoare, sa termin cu serviciu, deja nu mai pot rezista navetei...:-<

Ma bucur ca sunteti bine. Stiti ce e?<:-P

Neata all!!

ipup
14.04.2011, 10:08:57
Buna dimineata tuturor!!

Am reusit sa intru si eu mai dimineata... baieteii mananca, au inceput sa doarma un pic mai mult (3 ore jumate-4 ore) sunt din ce in ce mai grei :) si mai lungi :)) mai au cate o criza de colici, dar avem niste picaturi recomandate de pediatru: infacol care sunt ok. La urma urmei ar fi ciudat ca un bebe mic sa nu planga :)

:*:*:*

Strumf: DPN se va mai schimba de cateva ori pana la nastere :) asa ca nu te ingrijora... servici usor cat mai ai... dar profita un pic ;;)si intra in concediu cat mai repede sa te odihnesti si tu:*

andreear
14.04.2011, 10:22:11
Ieri am fost si la showroom-ul celor de la Babycomfort. Am ales caruciorul (ii place si sotului, Doamne ajuta!), inca nu ne-am hotarat pt pat, salteaua deja o alesesem de pe site. N-am dat comanda, desi cred ca ar fi trebuit, daca tot eram acolo...

Era bine sa il comanzi, daca il aduc din Italia dureaza mai mult de 30 zile asa cum zic ei. Poti face si online comanda stiu asa ca...spor la cumparaturi.

andreear
14.04.2011, 10:22:42
Buna dimineata tuturor!!

Am reusit sa intru si eu mai dimineata... baieteii mananca, au inceput sa doarma un pic mai mult (3 ore jumate-4 ore) sunt din ce in ce mai grei :) si mai lungi :)) mai au cate o criza de colici, dar avem niste picaturi recomandate de pediatru: infacol care sunt ok. La urma urmei ar fi ciudat ca un bebe mic sa nu planga :)

Strumf: DPN se va mai schimba de cateva ori pana la nastere :) asa ca nu te ingrijora... servici usor cat mai ai... dar profita un pic ;;)si intra in concediu cat mai repede sa te odihnesti si tu:*

Ma bucur ca sunteti bine. Pupici!!!

ipup
14.04.2011, 10:28:54
Era bine sa il comanzi, daca il aduc din Italia dureaza mai mult de 30 zile asa cum zic ei. Poti face si online comanda stiu asa ca...spor la cumparaturi.

Asa este... iar daca vrei si patut de la ei e bine sa il comanzi cat mai repede :-B la mine a fost o comanda de 2 luni :) din decembrie comandate, patuturile le-am primit abia in februarie ;;)

strumf08
14.04.2011, 11:37:50

pupicei

pupicei

Ma bucur ca sunteti bine. Stiti ce e?<:-P

Neata all!!

Da, am aflat ce este, am ramas socata cand mi-a zis pt ca nu ma asteptam....:-<, n-am mai apucat sa-i spun ca nu vrem sa stim si a luat-o gura pe dinainte pe doctora: este baietel :x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x. Deci ii pot spunei Roxanei sa stea linistita, pt ca la mine in urma tuturor metodelor babesti mi-a iesit ca este fata. Chiar faza cu sarea mi-a fost facuta de 2 ori.

strumf08
14.04.2011, 11:41:37

Caruciorul este Tako. Tipul a zis ca au si pe stoc. La saltea e posibil sa am de asteptat, pt ca ce vreau eu nu au pe stoc, aduc numai la comanda.

Asa este... iar daca vrei si patut de la ei e bine sa il comanzi cat mai repede :-B la mine a fost o comanda de 2 luni :) din decembrie comandate, patuturile le-am primit abia in februarie ;;)

Nu m-am hotarat pt pat, Andrei zicea sa luam tot de la ei, sa fim siguri ca se potriveste salteaua si placa pt schimbat... Probabil ca saptamana viitoare o sa dau comanda, sa stau linistita.

andreear
14.04.2011, 13:08:32
Da, am aflat ce este, am ramas socata cand mi-a zis pt ca nu ma asteptam....:-<, n-am mai apucat sa-i spun ca nu vrem sa stim si a luat-o gura pe dinainte pe doctora: este baietel :x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x. Deci ii pot spunei Roxanei sa stea linistita, pt ca la mine in urma tuturor metodelor babesti mi-a iesit ca este fata. Chiar faza cu sarea mi-a fost facuta de 2 ori.
Felicitari pt "puta". sa fie sanatos, asta conteaza cel mai mult!

strumf08
14.04.2011, 13:13:57
Felicitari pt "puta". sa fie sanatos, asta conteaza cel mai mult!

Multumesc frumos!

strumf08
14.04.2011, 15:37:46
Dupa-amiaza placuta!

anca_toader
14.04.2011, 23:35:38
Dupa-amiaza placuta!

Felicitari pentru baietel. Aveati variante de nume si pentru fata si pt baiat? Si daca nu vroiati sa stiti ce e, ce culori ii luati hainutele, lenjeria,etc?

strumf08
15.04.2011, 09:03:39
Felicitari pentru baietel. Aveati variante de nume si pentru fata si pt baiat? Si daca nu vroiati sa stiti ce e, ce culori ii luati hainutele, lenjeria,etc?

Neata!
Multumesc mult de tot!
Numele le am pregatite de cand am aflat ca sunt insarcinata. Cat despre culori, in afara de roz la baieti, mie una, mi se pare ca poti imbraca copilul in orice culoare, indiferent de sex, desi de la un timp incoace, unde vad pe strada fetite numai in roz, am inceput sa am oroare aceasta culoare si chiar ma gandeam daca voi avea fata, nu-i voi cumpara nimic roz, acum nu mai e cazul....

sudden
15.04.2011, 09:49:35
neata fetelor!
vin cu vesti bune! am luat postul! acum astept sa ma sune de la RU ca sa imi spuna cand sa ma duc sa semnez oferta....

dar sa va mai spun ce s-a intamplat intre timp... marti se facuse deja o saptamana de cand fusesem la interview si dl director imi spusese ca ma va suna sa imi prezinte oferta (a 2-a zi)... si am stat ca pe ace, pana intr-un final imi zice mama: Suna-l tu! Ce ai de pierdut? Ori e alba, ori e neagra! si l-am sunat, m-am prezentat, i-am spus ca asteptam tel...in fine, mi-a zis ca ma va suna a doua zi pana la sfarsitul programului ca sa imi dea raspunsul. Raspunsul???? Nu mai e vorba de oferta??? Deja ma dezarmase. Miercuri am stat toata ziua ca pe jar, in asteptarea tel...deja intrasem in butoiul cu melancolie...ma gandeam ca sapt trecuta ma ridicase pana la cer, si acum un sut in fund.

se face 16:30..ora de plecare de la serviciu...ma uit la tel, si nervoasa (acum parca revad scena cu Mihai din Liceenii, cand el singur se certa) imi spun cu voce tare: Ce te tot uiti la telefon? Gata! asta e! Nu te va suna! Obisnuieste-te cu gandul asta! fetelor, n-am terminat bine fraza asta, ca m-a sunat. eram toata emotionata.
El: Madalina, te pot suna maine pe la aceeasi ora, ca am niste urgente de rezolvat, si chiar nu am timp.
Eu: Cum sa nu, dar intai de toate am si eu o intrebare (iar cu tupeu)
El: Da, spune, te ascult
Eu: Saptamana trecuta, la interview mi-ati spus ca ma veti suna pt a-mi prezenta oferta. Este vorba de o angajare sigura? Caci toata saptamana cat am asteptat, am fost intr-o stare de incertitudine.
El (deja se juca cu nervii mei, cu o voce calma, si mi s-a parut mie , un pic ironica): Orice asteptare are incertitudinile ei. daca iti voi prezenta o oferta, inseamna ca e vorba de o angajare sigura. Maine vei afla raspunsurile la toate incertitudinile tale 8-}8-}8-}8-}
Eu: Am inteles, Atunci astept tel dvs maine.

Si se facu ieri...nu am mai fost atat de nervoasa privind tel, stiam ca va suna..m-a sunat undeva pe la 17, si mi-a zis ca deja a vb la RU ca sa ma sune, sa ma cheme la semnarea ofertei. M-a intrebat daca sunt 100% sigura ca vreau acest post, pt ca atunci cand vad oferta sa o si semnez, si sa stabilim cand merg la Buc la training. normal ca i-am zis ca sunt 100% sigura....

Acum ma incearca tot felul de emotii, teama de necunoscut, de lucruri noi.....

Luni probabil imi voi inmana demisia cu preavizul. si voiam sa va intreb, pot sa imi concediu in preaviz? am deja luate 3 de Pasti (si sper sa mi le dea in continuare), si as mai vrea sa mai imi iau 3 (am calculat ca din ianuarie pana acum, as avea dreptul la 6 zile de concediu), adica ultimele zile din preaviz....

va pup, va doresc o zi frumoasa, bebei sanatosi si mancaciosi! :)

strumf08
15.04.2011, 10:24:34
neata fetelor!
vin cu vesti bune! am luat postul! acum astept sa ma sune de la RU ca sa imi spuna cand sa ma duc sa semnez oferta....

dar sa va mai spun ce s-a intamplat intre timp... marti se facuse deja o saptamana de cand fusesem la interview si dl director imi spusese ca ma va suna sa imi prezinte oferta (a 2-a zi)... si am stat ca pe ace, pana intr-un final imi zice mama: Suna-l tu! Ce ai de pierdut? Ori e alba, ori e neagra! si l-am sunat, m-am prezentat, i-am spus ca asteptam tel...in fine, mi-a zis ca ma va suna a doua zi pana la sfarsitul programului ca sa imi dea raspunsul. Raspunsul???? Nu mai e vorba de oferta??? Deja ma dezarmase. Miercuri am stat toata ziua ca pe jar, in asteptarea tel...deja intrasem in butoiul cu melancolie...ma gandeam ca sapt trecuta ma ridicase pana la cer, si acum un sut in fund.

se face 16:30..ora de plecare de la serviciu...ma uit la tel, si nervoasa (acum parca revad scena cu Mihai din Liceenii, cand el singur se certa) imi spun cu voce tare: Ce te tot uiti la telefon? Gata! asta e! Nu te va suna! Obisnuieste-te cu gandul asta! fetelor, n-am terminat bine fraza asta, ca m-a sunat. eram toata emotionata.
El: Madalina, te pot suna maine pe la aceeasi ora, ca am niste urgente de rezolvat, si chiar nu am timp.
Eu: Saptamana trecuta, la interview mi-ati spus ca ma veti suna pt a-mi prezenta oferta. Este vorba de o angajare sigura? Caci toata saptamana cat am asteptat, am fost intr-o stare de incertitudine.
El (deja se juca cu nervii mei, cu o voce calma, si mi s-a parut mie , un pic ironica): Orice asteptare are incertitudinile ei. daca iti voi prezenta o oferta, inseamna ca e vorba de o angajare sigura. Maine vei afla raspunsurile la toate incertitudinile tale 8-}8-}8-}8-}

Si se facu ieri...nu am mai fost atat de nervoasa privind tel, stiam ca va suna..m-a sunat undeva pe la 17, si mi-a zis ca deja a vb la RU ca sa ma sune, sa ma cheme la semnarea ofertei. M-a intrebat daca sunt 100% sigura ca vreau acest post, pt ca atunci cand vad oferta sa o si semnez, si sa stabilim cand merg la Buc la training. normal ca i-am zis ca sunt 100% sigura....

Luni probabil imi voi inmana demisia cu preavizul. si voiam sa va intreb, pot sa imi concediu in preaviz? am deja luate 3 de Pasti (si sper sa mi le dea in continuare), si as mai vrea sa mai imi iau 3 (am calculat ca din ianuarie pana acum, as avea dreptul la 6 zile de concediu), adica ultimele zile din preaviz....

Felicitari si multa bafta la noul loc de munca! Este vorba de un post intr-o banca, parca, nu? Mult, mult succes, pt ca din cate stiu, se avanseaza destul de mult intr-o astfel de institutie.
Cat despre concediu de odihna, iti pot lua cat esti in preaviz. Daca lucrezi toata luna aprilie, sau chiar si 3 saptamani, depinde cat de rezonabili sunt cei de la RU, ai dreptul la 7 zile, asta daca ai 21 zile de CO pe an: 21/12*4 (ian, feb, mar, apr)= 7 zile.

La fel de bine exista si varianta demisie, cu previz partial, asta daca nu au modificat si la acest capitol codul muncii si daca te intelegi cu angajatorul. CO-ul ramas neefectuat ti se plateste, de fapt se platea, iar nu stiu, daca prin noul cod al muncii se mai poate...Trebuie sa ma pun la punct cu legislatia!

andreear
15.04.2011, 10:29:32
neata fetelor!

Felicitari pt post!!! a meritat asteptarea!!!!

Noi azi plecam la Brasov asa ca nu stiu daca voi mai putea intra pe la voi ( poate doar de pe tel ) asa ca vreau sa va urez week-end frumos si o saptamana usoara.

Pupici!

strumf08
15.04.2011, 10:42:46

Noi azi plecam la Brasov asa ca nu stiu daca voi mai putea intra pe la voi ( poate doar de pe tel ) asa ca vreau sa va urez week-end frumos si o saptamana usoara.

Pupici!

Drum bun, multa sanatate, nastere usoara!!!!!!>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<:*:*:*:*

sudden
15.04.2011, 11:26:47
Felicitari si multa bafta la noul loc de munca! Este vorba de un post intr-o banca, parca, nu? Mult, mult succes, pt ca din cate stiu, se avanseaza destul de mult intr-o astfel de institutie.
Cat despre concediu de odihna, iti pot lua cat esti in preaviz. Daca lucrezi toata luna aprilie, sau chiar si 3 saptamani, depinde cat de rezonabili sunt cei de la RU, ai dreptul la 7 zile, asta daca ai 21 zile de CO pe an: 21/12*4 (ian, feb, mar, apr)= 7 zile.

La fel de bine exista si varianta demisie, cu previz partial, asta daca nu au modificat si la acest capitol codul muncii si daca te intelegi cu angajatorul. CO-ul ramas neefectuat ti se plateste, de fapt se platea, iar nu stiu, daca prin noul cod al muncii se mai poate...Trebuie sa ma pun la punct cu legislatia!

este vorba despre BCR :D
tocmai am vb acum cu dl director, dl de la RU este plec la Buc, deci nu voi mai putea semna azi oferta, ci luni. ceea ce inseamna ca ma arunca la mai multe zile de stat la actualul job. mi-a spus ca incadrarea se face fie cu data de 1, fie cu 15. si cum nu o sa ma mai incadrez in preavizul de 15 zile pana in 1 mai, o sa incep cu 15 mai.
o sa raman cu cele 3 zile de Co de Pasti, pe 29 apr o sa imi bag probabil preavizul, iar restul de 4 zile de Co in ult zile de preaviz..
noul cod al muncii intra in vigoare de la 1 mai. va creste per de preaviz de la 15 zile la 20 (ce sa mai, o sa ajungem niste slugi, fara drepturi si doar la mana angajatorului)

Pupici!

Sa aveti grija la drum, ca am vazut de dim la TV ca e ditamai zapada pe la munte. Sa aveti parte de timp frumos si de relaxare

soareiuliant
15.04.2011, 11:39:51
Fetelor vroiam sa va intreb cat a durat sa ramaneti insarcinate din momentul in care v-ati propus? Ca eu nu mai am rabdare si dejA ma obsedeaza =((...incerc de o luna!

strumf08
15.04.2011, 11:55:39
Fetelor vroiam sa va intreb cat a durat sa ramaneti insarcinate din momentul in care v-ati propus? Ca eu nu mai am rabdare si dejA ma obsedeaza =((...incerc de o luna!

Eu nu pot spune ca am incercat, s-a intamplat....Intr-adevar, de cateva luni faceam sex si neprotejat, dar eram oarecum atenti la calendar, metoda care va pot spune ca nu e bune de nimic, in conditiile in care, ciclul meu e reglat ca dupa un ceas elvetian, tot am ramas insarcinata. Deci teoretic am ramas insarcinata in cateva luni....Nu stiu daca conteaza sau nu, anticonceptionale n-am folosit niciodata.

Sa dea Domnul sa ramai cat mai repede. Dar stii cum se spune, cand nu mai incerci, atunci se prinde....

soareiuliant
15.04.2011, 13:17:47
Eu nu pot spune ca am incercat, s-a intamplat....Intr-adevar, de cateva luni faceam sex si neprotejat, dar eram oarecum atenti la calendar, metoda care va pot spune ca nu e bune de nimic, in conditiile in care, ciclul meu e reglat ca dupa un ceas elvetian, tot am ramas insarcinata. Deci teoretic am ramas insarcinata in cateva luni....Nu stiu daca conteaza sau nu, anticonceptionale n-am folosit niciodata.

Sa dea Domnul sa ramai cat mai repede. Dar stii cum se spune, cand nu mai incerci, atunci se prinde....
Eu folosesc metoda calendarului si pana acum nu am avut probleme.Sper sa raman insarcinata cat mai repede!

strumf08
15.04.2011, 13:28:58
Eu folosesc metoda calendarului si pana acum nu am avut probleme.Sper sa raman insarcinata cat mai repede!

Multa bafta atunci, poate merge si la tine ca si la mine ;-)

strumf08
15.04.2011, 15:03:31
Week-end placut!

anca_toader
16.04.2011, 21:23:41
Felicitari, Madalina, pentru noul job.

ipup
17.04.2011, 19:36:10

Pupici!

Nastere usoara!! Refacere rapida!! si astept sa iesim in parc cu bebeii ;-);))
pupici

ipup
17.04.2011, 19:37:25
neata fetelor!

Felicitari pt job!!

Asteptam vestile bune si despre bebe;-)

ipup
17.04.2011, 19:40:08

La mine a fost mai repede... am ramas din prima luna cand nu ne-am mai protejat;)) atata timp cat sunteti amandoi ok, din acest punct de vedere, nu trebuie sa iti faci griji vei ramane insarcinata;-)

ipup
17.04.2011, 19:43:37
Strumf : Felicitari pt baietel!!! Anul 2011 este anul baieteilor!!! ;-)
pupici

sudden
18.04.2011, 08:20:51
Felicitari pt job!!

Asteptam vestile bune si despre bebe;-)

multumesc!
acum , daca a aparut aceasta oportunitate, din pacate pe bebe il vom amana cateva luni bune...mi s-ar parea aiurea sa fiu abia angajata si sa si spun ca sunt insarcinata..macar sa prind niste radacini... :P

andreear, nastere usoara!

sa aveti o saptamana frumoasa si luminata!

strumf08
18.04.2011, 09:01:35
pupici

Neata!

O saptamana usoara!

strumf08
18.04.2011, 09:03:00
pupici

MUltumesc!

La mine in familie deja s-a format o echipa de baschet, cu cei 4 baieti ai verisorilor mei :))

andreear
18.04.2011, 09:27:16
Nastere usoara!! Refacere rapida!! si astept sa iesim in parc cu bebeii ;-);))
pupici

Multumesc mult. De abia astept ziua de maine. Va pupam!

andreear
18.04.2011, 09:28:23
multumesc!
acum , daca a aparut aceasta oportunitate, din pacate pe bebe il vom amana cateva luni bune...mi s-ar parea aiurea sa fiu abia angajata si sa si spun ca sunt insarcinata..macar sa prind niste radacini... :P

andreear, nastere usoara!

sa aveti o saptamana frumoasa si luminata!

Multumesc mult!!! Va doresc o saptamana frumoasa!

strumf08
18.04.2011, 09:29:04
Multumesc mult. De abia astept ziua de maine. Va pupam!

Salut!
Ce faceti? Cum te simti?:*

andreear
18.04.2011, 09:29:11
Neata!

O saptamana usoara!

Neata!!!

O saptamana usoara si tie! Nu ai intrat in concediu ?

strumf08
18.04.2011, 09:35:10
Neata!!!

O saptamana usoara si tie! Nu ai intrat in concediu ?

De joi ;-)

andreear
18.04.2011, 09:42:04
De joi ;-)

Esti pe ultima suta de metrii....spor la treaba!!!

strumf08
18.04.2011, 09:43:40
Esti pe ultima suta de metrii....spor la treaba!!!

Da, multumesc mult!

olgutza26
18.04.2011, 10:22:16
Buna dimineata si de la Bucuresti! O saptamana insorita tuturor!

ipup
18.04.2011, 11:59:22
Buna fetelor!!!

Noi am realizat ceva in week, am rezervat restaurant pt botez: Casa Dacica.

@Strumf: cat de multumita ai fost de dj tau de la nunta? Ca la botez vreau si eu dj...;-)
@Andreea: asteptam primele pozici;))

pupici

sudden
18.04.2011, 12:51:20
Buna fetelor!!!

@Strumf: cat de multumita ai fost de dj tau de la nunta? Ca la botez vreau si eu dj...;-)

pupici

Daca vrei un dj f bun, ti-l pot recomanda pe cel pe care l-am avut noi. a pus muzica super, pe toate gusturile si varstele, si a facut o atmosfera...Salvatore Popescu il cheama, noi il stim insa mai mult sub numele de Sache.

strumf08
18.04.2011, 13:06:04
Buna fetelor!!!

pupici

Felicitari!

Am fost (noi si toti nuntasii) incantati de dj, ca atare o pereche l-a vrut la botez. Il stie si Andreea, parca l-a avut si ea la nunta. Ne-am intalnit cu el la Tratoria Prestij, daca mai tii minte.

Ti-au impus un anumit numar de invitati cei la restaurant? Faci sambata sau duminica?

olgutza26
18.04.2011, 13:55:34
Ionela,
si eu ti-l recomand pe dj-ul Danei si al Andreei. E super super. L-am mai vazut si eu la niste evenimente si chiar face atmosfera.

strumf08
18.04.2011, 15:42:00
O dupa-amiaza placuta!

Andreea, nastere usoara!

olgutza26
18.04.2011, 16:02:04
Dupa-amiaza placuta tuturor! eu termin orele la 9 azi.

ipup
18.04.2011, 16:07:42
Felicitari!

Am fost (noi si toti nuntasii) incantati de dj, ca atare o pereche l-a vrut la botez. Il stie si Andreea, parca l-a avut si ea la nunta. Ne-am intalnit cu el la Tratoria Prestij, daca mai tii minte.

Ti-au impus un anumit numar de invitati cei la restaurant? Faci sambata sau duminica?

Da, imi amintesc si stiu de atmosfera facuta de asta te-am intrebat... as vrea sa vb cu el sa vad daca e liber pt botez.
Fac sambata pe 4 iunie, nu mi-a impus nimic... noi am zis ca vom avea in jur de 60 pers atatea locuri are, iar tipul a zis ok, dar daca venim si cu 30, el nu mai primeste pe nimeni in restaurant. avem o camera cadou pt bebelusi, iar localul e dragut, mie mi-a placut, nu mai fusesem acolo niciodata.

m1adutza
18.04.2011, 21:02:54
Buna fetelor!!!

pupici

Si noi tot la Casa Dacica am facut si am fost super incantati!si Motu' probabil ca-l vom face tot acolo!<:-P

olgutza26
19.04.2011, 09:49:18
Buna dimineata de la Bucuresti! La mine e mohorat si mai da si cate o picatura de ploaie din cand in cand :-s trimiteti-mi si mie daca aveti vreo raza in plus ;;)

strumf08
19.04.2011, 09:52:52
Buna dimineata!

strumf08
19.04.2011, 09:53:42
Da, imi amintesc si stiu de atmosfera facuta de asta te-am intrebat... as vrea sa vb cu el sa vad daca e liber pt botez.
Fac sambata pe 4 iunie, nu mi-a impus nimic... noi am zis ca vom avea in jur de 60 pers atatea locuri are, iar tipul a zis ok, dar daca venim si cu 30, el nu mai primeste pe nimeni in restaurant. avem o camera cadou pt bebelusi, iar localul e dragut, mie mi-a placut, nu mai fusesem acolo niciodata.

Iti trimit pm cu numarul lui Ionut. Cel mai bine vorbesti cu el. De fapt, eu la nunta nu l-am avut pe el. Verisoarul meu, mi-a dat numarul lui Ionut, dar sa-l cer pe Florin. Eu n-am stiu ca si Ionut pune muzica pana n-am vorbit cu Andreea. Asa ca, daca Ionut nu e liber, il poti cere pe Florin, asta daca mai lucreaza impreuna.

Poate ai timp dupa botez, sa ne povestesti un pic de local, daca zici ca accepta si mai putin de 60 de persoane (de la 30, cred ca acum am ajuns pe la 40, dar mai am ceva), poate fac si eu tot acolo., mai ales ca iti ofera si camera.

strumf08
19.04.2011, 09:55:13
Buna dimineata de la Bucuresti! La mine e mohorat si mai da si cate o picatura de ploaie din cand in cand :-s trimiteti-mi si mie daca aveti vreo raza in plus ;;)

Neata!
Tu ieri ai terminat la 9 seara? Cum te simti?

Cu cea mai mare placere iti trimiteam si mai multe raze, dar in Ploiesti si in Campina e la fel de innorat.

olgutza26
19.04.2011, 10:28:13
Neata!
Tu ieri ai terminat la 9 seara? Cum te simti?

Cu cea mai mare placere iti trimiteam si mai multe raze, dar in Ploiesti si in Campina e la fel de innorat.
Da, la 9 am terminat; sunt un pic zombi acum, dar imi revin incet-incet. azi am doar pana la 4.

strumf08
19.04.2011, 10:30:52
Da, la 9 am terminat; sunt un pic zombi acum, dar imi revin incet-incet. azi am doar pana la 4.

O zi cat mai usoara! :*

ipup
19.04.2011, 14:08:10
Buna fetelor!!
Pupici de la noi!
Dana: multumesc pt numarul de tel!

strumf08
19.04.2011, 14:11:05
Buna fetelor!!
Pupici de la noi!
Dana: multumesc pt numarul de tel!

Cu multa placere!:*

Spor la pregatiri!

strumf08
19.04.2011, 15:46:19
Desi nu stiu cui, io va zic "la revedere!" :-":-":-":-":-"

strumf08
20.04.2011, 09:44:19
Buna dimineata!

Ultima zi de lucru! <:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

strumf08
20.04.2011, 09:48:37
Andreea, sa va traiasca minunea!>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

olgutza26
20.04.2011, 12:53:10
Neata si de la Bucuresti! O zi usoara-usoara!

andreear
20.04.2011, 22:10:59
Va multumim tuturor pt gandurile frumoase. Suntem f bine, azi am papat laptic de la mami zi dormim mult ( deocamdata)!

ipup
22.04.2011, 11:37:07
Va multumim tuturor pt gandurile frumoase. Suntem f bine, azi am papat laptic de la mami zi dormim mult ( deocamdata)!

Sa fiti sanatoase!! si sa ii aduci numai bucurie lui tati \:D/

E o minunatie de fetita!!! Sa o cresteti fericiti!!

pupici

Tu cum te simti?

andreear
23.04.2011, 16:46:19
Sa fiti sanatoase!! si sa ii aduci numai bucurie lui tati \:D/

E o minunatie de fetita!!! Sa o cresteti fericiti!!

pupici

Tu cum te simti?

Multumim mult.
Am ajuns acasa si ne acomodam una cu cealalta; eu sunt bine, ma mai doare putin operatia dar trecem si peste asta.

Voi ce faceti? Ca sunteti deja mari, aveti o luna ;;)

ipup
23.04.2011, 20:29:16
Un Paste Fericit si plin de bucurii !!!
Fie ca Iepurasul sa va aduca ceea ce va doriti cel mai mult!!!

Multumim mult.
Am ajuns acasa si ne acomodam una cu cealalta; eu sunt bine, ma mai doare putin operatia dar trecem si peste asta.

Voi ce faceti? Ca sunteti deja mari, aveti o luna ;;)
Ma bucur ca esti acasa cu pitica... asa e un pic greu la inceput pana te acomodezi :D
Incet incet n-o sa mai simti nici o durere... mai ales cand te uiti la pitica , nu ? ;))
Noi am facut o luna si am sarbatorit :) cu mini tortulete,, atasez linkul de pe facebook sa vedeti poze.
Deja am iesit prin parc. Si ne ingrasam in continuare ;));))

pupici

andreear
25.04.2011, 18:21:47
Un Paste Fericit si plin de bucurii !!!
Fie ca Iepurasul sa va aduca ceea ce va doriti cel mai mult!!!

Ma bucur ca esti acasa cu pitica... asa e un pic greu la inceput pana te acomodezi :D
Incet incet n-o sa mai simti nici o durere... mai ales cand te uiti la pitica , nu ? ;))
Noi am facut o luna si am sarbatorit :) cu mini tortulete,, atasez linkul de pe facebook sa vedeti poze.
Deja am iesit prin parc. Si ne ingrasam in continuare ;));))

pupici

Am vazut pozele, ne-au placut f mult. Abia asteptam sa iesim si noi la plimbare.
Momentan sunt cam nelinistita pt ca pitica mea mananca putin. Am vorbit cu un medic pediatru in ziua in care am venit de la spital si a zis ca e normal la inceput dar deja miem i se pare prea putin. As vrea sa mai discut cu un medic sa mai cer o parere ca eu sunt cam speriata din cauza asta :(.

ipup
25.04.2011, 19:54:21
Am vazut pozele, ne-au placut f mult. Abia asteptam sa iesim si noi la plimbare.
Momentan sunt cam nelinistita pt ca pitica mea mananca putin. Am vorbit cu un medic pediatru in ziua in care am venit de la spital si a zis ca e normal la inceput dar deja miem i se pare prea putin. As vrea sa mai discut cu un medic sa mai cer o parere ca eu sunt cam speriata din cauza asta :(.

Depinde ce cantitate spui tu ca e putin... pt ca toti incep cu putin, Lucian cel mic al meu a inceput cu 20 ml... si acum a ajuns la 130 ml :) dar si greutatea a avut-o mica... pediatru meu mi-a dat o formula de calcul pt portia zilnica de mancare : greutatea copilului/10 + 200= totalul de lapte in ml in 24 ore. Si totalul il imparti la nr de mese ca sa vezi cat ar trebui sa manance la o masa. Ai mei mananca mult mai mult :)
Astept sa imi zici ce ti-a zis si al2lea pediatru.
pupici

andreear
25.04.2011, 20:49:37
Depinde ce cantitate spui tu ca e putin... pt ca toti incep cu putin, Lucian cel mic al meu a inceput cu 20 ml... si acum a ajuns la 130 ml :) dar si greutatea a avut-o mica... pediatru meu mi-a dat o formula de calcul pt portia zilnica de mancare : greutatea copilului/10 + 200= totalul de lapte in ml in 24 ore. Si totalul il imparti la nr de mese ca sa vezi cat ar trebui sa manance la o masa. Ai mei mananca mult mai mult :)
Astept sa imi zici ce ti-a zis si al2lea pediatru.
pupici

Irina a inceput cu 30 ml in maternitate dar manca rar, cei de acolo mergeau pe principiul lasatului copiluilui sa doarma cat mai mult si pt a da la cerere mancare iar a mea doarme ff mult si manca rar; acum mananca in jur de 35-40 ml lapte praf la 4 h dar ii dau si san inainte de laptele praf ( nu stiu exact cat mananca dar e destul de puturoasa si adoarme repede ); dupa formula ta ar trebui sa manance in jur de 70 ml la 3 h. Tu la ce pediatru mergi? A venit la tine acasa?
Pupici

olgutza26
26.04.2011, 12:46:27
Hristos a inviat! Eu acum am revenit la Bucuresti! Am avut sarbatori asa cum nu am mai avut de multa vreme. Imi place ca ati redevenit active pe net mamicilor! Va pupic si pe voi si pe bebei si bebeline!

ingerashu
26.04.2011, 12:55:17
Irina a inceput cu 30 ml in maternitate dar manca rar, cei de acolo mergeau pe principiul lasatului copiluilui sa doarma cat mai mult si pt a da la cerere mancare iar a mea doarme ff mult si manca rar; acum mananca in jur de 35-40 ml lapte praf la 4 h dar ii dau si san inainte de laptele praf ( nu stiu exact cat mananca dar e destul de puturoasa si adoarme repede ); dupa formula ta ar trebui sa manance in jur de 70 ml la 3 h. Tu la ce pediatru mergi? A venit la tine acasa?
Pupici

andreea lasa fata sa doarma si da-i sa manance la cerere, e mica si de aceea adoarme la san. la fel pateam si eu cu tudor si plangeam de mama focului ca nu mananca copilul, ca nu am lapte, etc etc..daca i-ar fi foame s-ar trezi si ar plange, cel mai probabil ii ajunge ce papa la san plus laptele praf.de ce nu te mulgi sa-i dai tot laptele tau la biberon in loc de lapte praf- asa iti stimulezi si lactatia si e si mai sanatos pentru ea? eu ii dadeam lui tudor lapte praf numai cand ramaneam fara eu, treptat a ajuns sa refuze laptele praf...

andreear
26.04.2011, 21:00:37
andreea lasa fata sa doarma si da-i sa manance la cerere, e mica si de aceea adoarme la san. la fel pateam si eu cu tudor si plangeam de mama focului ca nu mananca copilul, ca nu am lapte, etc etc..daca i-ar fi foame s-ar trezi si ar plange, cel mai probabil ii ajunge ce papa la san plus laptele praf.de ce nu te mulgi sa-i dai tot laptele tau la biberon in loc de lapte praf- asa iti stimulezi si lactatia si e si mai sanatos pentru ea? eu ii dadeam lui tudor lapte praf numai cand ramaneam fara eu, treptat a ajuns sa refuze laptele praf...

Azi a venit o alta pediatra si am discutat mai mult, se pare ca pitica mananca cam tot de la san si de aceea mai vrea ceva supliment; nu am inca prea mult lapte ( inca mai sper sa o pot alapta de la san)- am testat impreuna cu ea azi, mi-a zis ca pitica e f bine si nu am nici un motiv de ingrijorare; sa continui asa ( san si supliment momentan) : sa am o masa pe zi doar cu supliment ( sa vedem exact cat papa) si una dupa aceea doar cu san. M-am linistit ( pt moment :"> ). Multumesc mult pt toate sfaturile, sunt ff bine venite :*:*:*!!!

andreear
26.04.2011, 21:01:37
Hristos a inviat! Eu acum am revenit la Bucuresti! Am avut sarbatori asa cum nu am mai avut de multa vreme. Imi place ca ati redevenit active pe net mamicilor! Va pupic si pe voi si pe bebei si bebeline!

Ma bucur tare mult pt ca ai avut asemenea sarbatori :*:*:*

PS: Vb maine la tel!

strumf08
28.04.2011, 10:23:09
Buna dimineata!

Scuze pentru absenta, am fost plecata intr-o mini vacanta de Paste.

Andreea, bine ai revenit acasa!
Ai scris la un moment dat ca strangi pareri despre ginecologi din Ploiesti, pt o prietena. Eram curioasa daca s-a hotarat pt cineva anume.

Ionela, felicitari pt aniversare!
Cum merg pregatirile pt botez?

Olga, inteleg ca sarbatorile au fost o surpriza excelenta ;-)

:*

andreear
28.04.2011, 11:28:00
Buna dimineata!

Scuze pentru absenta, am fost plecata intr-o mini vacanta de Paste.

Andreea, bine ai revenit acasa!
Ai scris la un moment dat ca strangi pareri despre ginecologi din Ploiesti, pt o prietena. Eram curioasa daca s-a hotarat pt cineva anume.

Ionela, felicitari pt aniversare!
Cum merg pregatirile pt botez?

Olga, inteleg ca sarbatorile au fost o surpriza excelenta ;-)

:*

Bine ai revenit!

Nu am mai vorbit cu prietena mea despre acest subiect asa ca nu stiu ce sa iti spun. Tie cum ti s-a parut dr aia?

strumf08
28.04.2011, 11:41:05
Bine ai revenit!

Nu am mai vorbit cu prietena mea despre acest subiect asa ca nu stiu ce sa iti spun. Tie cum ti s-a parut dr aia?

Inca n-am fost. Ma duc azi la control si o sa vorbesc cu Nayel, mai intai.

andreear
28.04.2011, 11:44:17
Inca n-am fost. Ma duc azi la control si o sa vorbesc cu Nayel, mai intai.

Am inteles, succes azi. Asteptam vesti despre pitic!

strumf08
28.04.2011, 11:54:39
Am inteles, succes azi. Asteptam vesti despre pitic!

Multumesc mult. Sunt tare nerabdatoare.

strumf08
28.04.2011, 11:56:28
Va pup! O zi placuta in continuare!

ipup
28.04.2011, 14:25:02
Buna fetelor!!
Scz pt intarziere... am avut cateva zile mai aglomerate;))

Andreea: pediatra care vine acasa o data pe luna se numeste Sumbasacu, e cam scumpa intr-adevar dar cand vine sta ore bune si iti explica o groaza de lucruri.
Si asa mi-a zis si mie sa ii hranesc la cerere... daca ei dorm e ok daca nu dorm inseamna ca ori le e foame ori vor schimbati ori vor sa te joci cu ei ;)) ai mei insa au doar recordul de 5 ore de somn... mai mult nu vor :)
ca sa stii cat trage la san, fa proba cantarului... o cantaresti inainte si dupa (imbracata) :) si asa stii daca trage sau nu.
Pe mine in maternitate o asistenta mi-a zis ca ce vreau sa pun bebele la san, nu vad ca nu am lapte.. apoi s-a schimbat tura si am rugat alta sa ma ajute si Laurentiu a tras din prima exact 40 ml portia lui de la inceput... dar dupa mi se instalase lactatia un pic.
Eu ma mulg si le dau cu biberonul ca mi-e mai usor asa ;)) dar am si control asupra cantitatii pe care o mananca bebeii, si chiar si pt ei e mai usor si iau mai repede in greutate.

Strumf: asteptam vestile bune!
nu am mai facut mai nimic pt botez, am asteptat sa treaca Pastele !

Olgutza: ne e dor de tine!!

pupici la toate!!

olgutza26
28.04.2011, 16:41:41
Si mie imi e dor de voi, dar din pacate vin tare rar prin Ploiesti. Oricum, cand vin, dau un semn si poate ne vedem la un suc.
Ce fac bebeii azi? sunt cumintei si papaciosi?

anca_toader
28.04.2011, 16:49:07
Buna fetelor!!

Andreea: pediatra care vine acasa o data pe luna se numeste Sumbasacu, e cam scumpa intr-adevar dar cand vine sta ore bune si iti explica o groaza de lucruri.
Si asa mi-a zis si mie sa ii hranesc la cerere... daca ei dorm e ok daca nu dorm inseamna ca ori le e foame ori vor schimbati ori vor sa te joci cu ei ;)) ai mei insa au doar recordul de 5 ore de somn... mai mult nu vor :)
ca sa stii cat trage la san, fa proba cantarului... o cantaresti inainte si dupa (imbracata) :) si asa stii daca trage sau nu.
Pe mine in maternitate o asistenta mi-a zis ca ce vreau sa pun bebele la san, nu vad ca nu am lapte.. apoi s-a schimbat tura si am rugat alta sa ma ajute si Laurentiu a tras din prima exact 40 ml portia lui de la inceput... dar dupa mi se instalase lactatia un pic.
Eu ma mulg si le dau cu biberonul ca mi-e mai usor asa ;)) dar am si control asupra cantitatii pe care o mananca bebeii, si chiar si pt ei e mai usor si iau mai repede in greutate.

pupici la toate!!

Imi permit sa iti dau un sfat: alapteaza cat poti, mulsul duce la scaderea lacatiei.

andreear
29.04.2011, 20:59:11
Buna fetelor!!

pupici la toate!!

Mie pediatra m-a sfatuit sa nu o cantaresc prea des ( max o data pe sapt) dar am incercat si eu sa o cantaresc inainte si dupa ce a supt (dar dezbracata) si mi-a aratat cu 90 g mai mult....Oricum in ultimele 2 zile a mancat mai bine si stau linistita, miercuri cred ca mergem la Brasov ca cei de la clinica oferta o consultatie completa a bebelusului la 10-14 zile de la nastere si sunt curioasa ce imi vor zice. Mie mi se tot spune sa o alaptez si nu sa ma mulg ca asta imi stimuleaza lactatia ( si vad ca in ultimele zile nu prea am dus lipsa :"> ).

Pupici tuturor si week-end placut!

ipup
30.04.2011, 12:09:53
Mie pediatra m-a sfatuit sa nu o cantaresc prea des ( max o data pe sapt) dar am incercat si eu sa o cantaresc inainte si dupa ce a supt (dar dezbracata) si mi-a aratat cu 90 g mai mult....Oricum in ultimele 2 zile a mancat mai bine si stau linistita, miercuri cred ca mergem la Brasov ca cei de la clinica oferta o consultatie completa a bebelusului la 10-14 zile de la nastere si sunt curioasa ce imi vor zice. Mie mi se tot spune sa o alaptez si nu sa ma mulg ca asta imi stimuleaza lactatia ( si vad ca in ultimele zile nu prea am dus lipsa :"> ).

Pupici tuturor si week-end placut!

Asa este suptul copilului stimuleaza lactatia, dar pt mine e un pic cam imposibil... pt ca daca as sta cate 45 min la fiecare copil... :)ei ar tipa de foame si eu nu as mai avea timp nici sa mananc, ca doar atat imi mai ramane timp zilnic ;))
Ma bucur ca ti s-a instalat lactatia. Cat despre cantarit nu trebuie sa o cantaresti la fiecare masa, o masa pe zi sa ii faci o proba, la maternitate ne facea la masa de la ora 9 dimineata. Asa si mie pediatra mi-a zis sa ii cantaresc saptamanal pt a vedea cresterea in greutate...

noi ne pregatim sa papam si sa iesim afara.

Pupici

ipup
30.04.2011, 12:17:10
Imi permit sa iti dau un sfat: alapteaza cat poti, mulsul duce la scaderea lacatiei.

Multumesc pt sfat! stiu ca scade lactatia... dar mi-e mult mai usor asa, si incerc sa ii pun si pe ei la san de cate ori am ocazia si am observat s asug inca foarte bine, adica nu refuza sanul desi au mancat mai mult la biberon. Iar cu pompa ma mulg odata la 6 ore si scot in jur de 480 ml in jumatate de ora, iar ei mananca la o masa 290 ml in aprox 25 minute ceea ce nu ar reusi la san... oricum am inceput s ale dau si lapte praf pt ca au portii destul de mari :) . Eu ma bucur ca am reusit sa am lapte pana acum pt amandoi.;))

anca_toader
30.04.2011, 21:47:41
Multumesc pt sfat! stiu ca scade lactatia... dar mi-e mult mai usor asa, si incerc sa ii pun si pe ei la san de cate ori am ocazia si am observat s asug inca foarte bine, adica nu refuza sanul desi au mancat mai mult la biberon. Iar cu pompa ma mulg odata la 6 ore si scot in jur de 480 ml in jumatate de ora, iar ei mananca la o masa 290 ml in aprox 25 minute ceea ce nu ar reusi la san... oricum am inceput s ale dau si lapte praf pt ca au portii destul de mari :) . Eu ma bucur ca am reusit sa am lapte pana acum pt amandoi.;))

da, intr-adevar, in cazul vostru e un pic mai greu. Eu nu iti stiu povestea, cum de ai ajuns sa ai gemeni: cazuri in familie sau prin FIV .. sau asa a fost sa fie? Chiar azi la sala sporturilor am vazut un tatic cu 2 bebei si ma gandeam ca poate este sotul tau.

olgutza26
02.05.2011, 10:16:08
Buna dimineata de la Bucuresti! O zi senina, daca nu se poate si insorita!

andreear
02.05.2011, 11:07:54
Buna dimineata de la Bucuresti! O zi senina, daca nu se poate si insorita!

Neata!! Si la noi e urata afara.....
Sa aveti o saptamana usoara!

strumf08
02.05.2011, 14:21:06
Buna tuturor!
Imi e din ce in ce mai greu sa ma obisnuiesc cu statul acasa. Nu m-as mai da jos din pat...:-s
Deja incep sa ma ingrijorez de cum va decurge perioada urmatoare, pt ca toata lumea, inclusiv ginecologul, imi spune ca am o burta destul de mare...desi copilul se dezvolta normal si eu una, nu o vad chiar atat de mare :-".

andreear
02.05.2011, 14:28:58
Buna tuturor!
Imi e din ce in ce mai greu sa ma obisnuiesc cu statul acasa. Nu m-as mai da jos din pat...:-s
Deja incep sa ma ingrijorez de cum va decurge perioada urmatoare, pt ca toata lumea, inclusiv ginecologul, imi spune ca am o burta destul de mare...desi copilul se dezvolta normal si eu una, nu o vad chiar atat de mare :-".

Cum a fost la consult? ce ai stabilit? Unde vei naste?

strumf08
02.05.2011, 14:47:25
Cum a fost la consult? ce ai stabilit? Unde vei naste?

Consultul a fost ok. Astept rezultate analizelor, sa vad daca pot naste normal. Inca nu stiu unde nasc. Ginecologul mi-a dat de inteteles ca ar trebui sa fac cezariana, pt ca, as avea bazinul mic, copilul e posibil sa fie maricel (de unde nu stiu, pt ca nici eu nici sotul nu avem cine stie ce dimensiuni). Din acest punct de vedere m-a cam dezamagit, pt ca stiam (cel putin cand lucra la stat) ca nu e adeptul operatiilor, decat cand e neaparata nevoie. La mine totul e cu semnul intrebarii si tot o dadea inainte cu operatia de cezariana. De aceea o sa cer parerea si altui doctor.

olgutza26
03.05.2011, 09:59:34
Neata de la Bucuresti! O zi usoara! Nu stiu cum se face (probabil de la vreme) dar mi se inchid ochii si ziua e abia la icneput....:((

andreear
03.05.2011, 11:11:56
Consultul a fost ok. Astept rezultate analizelor, sa vad daca pot naste normal. Inca nu stiu unde nasc. Ginecologul mi-a dat de inteteles ca ar trebui sa fac cezariana, pt ca, as avea bazinul mic, copilul e posibil sa fie maricel (de unde nu stiu, pt ca nici eu nici sotul nu avem cine stie ce dimensiuni). Din acest punct de vedere m-a cam dezamagit, pt ca stiam (cel putin cand lucra la stat) ca nu e adeptul operatiilor, decat cand e neaparata nevoie. La mine totul e cu semnul intrebarii si tot o dadea inainte cu operatia de cezariana. De aceea o sa cer parerea si altui doctor.

Neata tututor!!!

Cat de mare e bebele, nu ti-a spus? Sa stii ca nu prea conteaza daca tu si sotul nu sunteti f mari, cand am nascut eu era in salon o tipa care era mica , sotul la fel si a nascut o fetita de 4 kg ( din pacate s-a chinuit natural vreo 10 h si tot la cezariana a ajuns pt ca bebele nu a coborat suficient)....asa ca e cel mai bine sa consulti si sfatul altui medic si daca iti spune acelasi lucru sa iei in calcul varianta cezarienei, sa stii ca nu e chiar asa de greu. Important este sa fiti bine amandoi!

andreear
03.05.2011, 11:12:41
Neata de la Bucuresti! O zi usoara! Nu stiu cum se face (probabil de la vreme) dar mi se inchid ochii si ziua e abia la icneput....:((

Daca pierzi noptile.....:-p

olgutza26
03.05.2011, 12:05:24
Daca pierzi noptile.....:-p
aseara chiar am adormit devreme (pe la 11), dar sunt cam in urma cu somnul, recunosc... :">

La multe saptamani la pitica (e deja mare - are 2 saptamani)...pupici pentru sarbatorita >:D<

strumf08
03.05.2011, 13:31:14
Neata tututor!!!

Cat de mare e bebele, nu ti-a spus? Sa stii ca nu prea conteaza daca tu si sotul nu sunteti f mari, cand am nascut eu era in salon o tipa care era mica , sotul la fel si a nascut o fetita de 4 kg ( din pacate s-a chinuit natural vreo 10 h si tot la cezariana a ajuns pt ca bebele nu a coborat suficient)....asa ca e cel mai bine sa consulti si sfatul altui medic si daca iti spune acelasi lucru sa iei in calcul varianta cezarienei, sa stii ca nu e chiar asa de greu. Important este sa fiti bine amandoi!

Buna!
Mi-a spus cat de mare este, avea, joi, intre 1,7 si 2,2 kg si vreo 30 cm. Pana acum se dezvolta in limitele normalului, asa a zis si ginecologul si asa scrie si in cartea pe care am citit-o pe tot parcursul sarcinii ("Cartea viitoarei mame"). Iau in calcul si varianta cezarienei, cu siguranta, dar as vrea totus,i mai intai, sa incerc sa nasc pe cale vaginala si daca nu merge si nu merge, normal ca nu pot chinui copilul. Sunt chiar curioasa sa vad de ce face lumea atata caz, apropos de "durerile facerii". Mi s-a spus ca sunt la fel ca si durerile menstruale, doar ca mai puternice (eu una am avut toata viata astfel de durerile, uneori groaznice, deci ceva, ceva antrenament am). Ma dau eu grozava acum si parca vad ca va povestesc ca n-am rezistat decat vreo ora, dupa care am cerut cezariana :)):)):)). Pana la urma ce-o vrea Dumnezeu, pt ca de mine nu depinde foarte mult.

Minunea ce va face?:x

ipup
03.05.2011, 16:01:00
da, intr-adevar, in cazul vostru e un pic mai greu. Eu nu iti stiu povestea, cum de ai ajuns sa ai gemeni: cazuri in familie sau prin FIV .. sau asa a fost sa fie? Chiar azi la sala sporturilor am vazut un tatic cu 2 bebei si ma gandeam ca poate este sotul tau.

La noi a fost natural, dupa ce am aflat ca avem gemeni am facut "arborele ginealogic" si am aflat ca amandoi avem gemeni in familie.
Nu era sotul meu, pt ca nu el nu iese niciodata singur cu bebeii :) si nici nu am mers inca la sala sporturilor.
pup

ipup
03.05.2011, 16:09:23
Buna fetelor!
eu am lipsit un pic, am fost cu Lucian internata la Alexandrescu , pt 2 zile, i-au scos un hemagiom de la bratul dreptul. Acum suntem acasa si incepem sa ne gandim serios la pregatirile de botez.

Voi ce mai faceti?
Irina vad ca e deja sarbatorita, 2 saptamani... multe inainte!!!

Dana, abia astept sa ne arati si tu tickerul cu ziua bebelului.

pupici la toata lumea!

andreeaflori
03.05.2011, 16:20:05
[QUOTE=ipup;4145328]Buna fetelor!
eu am lipsit un pic, am fost cu Lucian internata la Alexandrescu , pt 2 zile, i-au scos un hemagiom de la bratul dreptul. Acum suntem acasa si incepem sa ne gandim serios la pregatirile de botez.

Imi pare pt bebe, multa sanatate in continuare.

Suntem pe ultima suta de metri, spor in continuare

ipup
04.05.2011, 12:12:30
[QUOTE=ipup;4145328]Imi pare pt bebe, multa sanatate in continuare.

Suntem pe ultima suta de metri, spor in continuare

Multumim frumos! Bebele a fost foarte curajos nu a plans deloc la spital nici macar de foame :) pt ca nu a avut voie sa manance nimic , nici macar apa, cu 7 ore inainte de operatie.

andreeaflori
04.05.2011, 16:06:30
[QUOTE=andreeaflori;4145371]

Multumim frumos! Bebele a fost foarte curajos nu a plans deloc la spital nici macar de foame :) pt ca nu a avut voie sa manance nimic , nici macar apa, cu 7 ore inainte de operatie.

Vai saracutul, e bine acum ca sunteti bine

andreear
04.05.2011, 18:34:59
Buna fetelor!

Voi ce mai faceti?
Irina vad ca e deja sarbatorita, 2 saptamani... multe inainte!!!

Dana, abia astept sa ne arati si tu tickerul cu ziua bebelului.

pupici la toata lumea!

Multumim de urari. Sanatate mica piticului, ma bucur ca este bine.

Noi am fost azi la brasov la control si totul este bine, pitica a luat f bine in greutate ( mi-a zis ca nu am nici un motiv de ingrijorare si sa continui cu alaptatul in special ), se dezvolta corespunzator. M-am linistit. Am iesit si un pic la aer azi, am stat in curte la bunici intre doi stropi de ploaie si am dormit f bine. abia astept sa ne vedem in parc!

Va pupam pe toate si pe toti :-p

strumf08
04.05.2011, 22:24:41
Buna seara!
Ionela, multa sanatate si spor la pregatiri!
Andreea ma bucur tare mult ca te-ai linistit!
Andreeaflori, spor la pregatiri!

Pana la urma cred ca voi la naste in Ploiesti. Ionela imi poti spune ce anume a continut bagajul tau?

andreear
05.05.2011, 12:22:24
Buna seara!

Pana la urma cred ca voi la naste in Ploiesti. Ionela imi poti spune ce anume a continut bagajul tau?

Ai fost la un alt medic? Ce ti-a spus?
Pupici!

voiculita
05.05.2011, 13:33:45
Salutare fetele...pupici la bebelusi si viitoare mamici!
Noi mai avem un pic si facem 2 ani,acum imi dau seama ce repede a trecut timpul parca ieri venisem cu ea acasa de la maternitate si acum face nazbatai;))
Este vreuna dintre voi pacienta sau fosta pacienta a dr Boeru? Ma interesa cat mai costa o consultatie si o ecografie la cabinet.

ipup
06.05.2011, 12:24:57
Salutare fetele...pupici la bebelusi si viitoare mamici!
Noi mai avem un pic si facem 2 ani,acum imi dau seama ce repede a trecut timpul parca ieri venisem cu ea acasa de la maternitate si acum face nazbatai;))
Este vreuna dintre voi pacienta sau fosta pacienta a dr Boeru? Ma interesa cat mai costa o consultatie si o ecografie la cabinet.

Buna!
Eu am fost si inca sunt pacienta dr Boeru. O consulttaie costa 100 ron iar eco 150 ron, eu am platit 250 ron pt consultatie si eco si papanicolau... la cabinet au oferta asta :) iar separat dadeam 150 eco si ultima consultaie am dat 100 ron.

Multi anisori inainte!!!

ipup
06.05.2011, 13:30:28
Buna seara!

Bine ca te-ai hotarat asa un pic... :) la ce dr mergi pana la urma?
Bagajul??? cam greu de spus ca am stat intai internata si apoi cu bebeii si mi-a mai adus Adi dupa multe altele :)
Camasi de noapte/pijamale, halat, papuci, lenjerie intima, sosete (multe :) ) prosoape, produse de ingrijire corporala, absorbante, tacamuri(farfurie, cana, lingura, cutit, furculita), apa plata (e bine sa ai la tine de la inceput o sticla), toate analizele facute pe timpul sarcinii si , in primul rand, bani :)
Cam atat pt inceput...
pup

voiculita
06.05.2011, 14:18:53
Buna!
Eu am fost si inca sunt pacienta dr Boeru. O consulttaie costa 100 ron iar eco 150 ron, eu am platit 250 ron pt consultatie si eco si papanicolau... la cabinet au oferta asta :) iar separat dadeam 150 eco si ultima consultaie am dat 100 ron.

Multi anisori inainte!!!

Buna..si multa sanatate tie si la bebelusi,sa va traiasca si sa va bucurati de ei toata viata!:*:*:*
Mersi frumos de raspuns...buna oferta,te-a mai scutit de 50 ron:)>-
Tu ai nascut normal sau cezariana?...vroiam sa stiu cat mai costa o cezariana ...

ipup
06.05.2011, 18:37:01
Buna..si multa sanatate tie si la bebelusi,sa va traiasca si sa va bucurati de ei toata viata!:*:*:*
Mersi frumos de raspuns...buna oferta,te-a mai scutit de 50 ron:)>-
Tu ai nascut normal sau cezariana?...vroiam sa stiu cat mai costa o cezariana ...

Mersi mult pentru urari!
Prin cezariana am nascut, iar costul e cat vrei sa dai, o tipa i-a dat 500 ron, alta 1000 ron, variaza. Sincer eu i-am dat mai mult pt ca am vrut. Ii dai cat poti.

pupici

voiculita
06.05.2011, 19:38:55
Mersi mult pentru urari!
Prin cezariana am nascut, iar costul e cat vrei sa dai, o tipa i-a dat 500 ron, alta 1000 ron, variaza. Sincer eu i-am dat mai mult pt ca am vrut. Ii dai cat poti.

pupici

Buna..mersi frumos de raspuns..e bine ca preturile s-au mentinut de cand am nascut eu;;)

olgutza26
07.05.2011, 11:18:35
Buna dimineata de la Bucuresti! Week-end placut fetele! Poate ne ocoleste totusi ploaia! >:D<

AndreeaCo
09.05.2011, 10:52:06
Fetelor ,pls help!Am scris si la topicul Coafura si machiaj dar nu mi-a raspuns nimeni...Am in 11 iunie o nunta in prahova si cum eu nu sunt de acolo nu stiu la ce salon sa ma duc la machiaj.Am auzit ca la bluette ar fi ok...asa sa fie?am nevoie de o recomandare ....multumesc!

andreear
09.05.2011, 13:09:26
Fetelor ,pls help!Am scris si la topicul Coafura si machiaj dar nu mi-a raspuns nimeni...Am in 11 iunie o nunta in prahova si cum eu nu sunt de acolo nu stiu la ce salon sa ma duc la machiaj.Am auzit ca la bluette ar fi ok...asa sa fie?am nevoie de o recomandare ....multumesc!

Eu merg la Studio Harry si pt machiaj si coafura, cred ca au site si poti gasi acolo datele de contact. Succes!

sudden
09.05.2011, 16:22:48

Buna, Andreea (ma bucur sa revad o fosta miresica de octombrie 2010). eu la nunta mea am fost la Hera2 sa ma coafez si sa ma machiez. si am fost foarte multumita.stiu ca machiajul de ocazie e 60 lei, iar la coafat depinde de machiaj. au de asemenea si ei site. daca te intereseaza, ar trebui sa iti faci de pe acum o programare, pt ca e destul de aglomerat acolo.

AndreeaCo
09.05.2011, 21:44:02
Buna, Andreea (ma bucur sa revad o fosta miresica de octombrie 2010). eu la nunta mea am fost la Hera2 sa ma coafez si sa ma machiez. si am fost foarte multumita.stiu ca machiajul de ocazie e 60 lei, iar la coafat depinde de machiaj. au de asemenea si ei site. daca te intereseaza, ar trebui sa iti faci de pe acum o programare, pt ca e destul de aglomerat acolo.

Salut *****....thanks 4 the info...mi-e dor de topicul "miresici de octombrie 2010 " :) ..poate ne intlnim la topicul botez..mai incolo :)) ..ce mai faci?pusi

strumf08
10.05.2011, 13:27:07
Ai fost la un alt medic? Ce ti-a spus?
Pupici!

Buna! Scuze pt absenta, am avut calculatorul infestat cu virusi...:-s
Nu, n-am mai fost la niciun medic. Am vorbit cu cineva din maternitate, care sper sa ma ajute la momentul respectiv. Oricum la nasteri normale nu prea vin doctorii in Ploiesti, la mine nici atat nu s-ar fi deplasat nimeni, in conditiile in care nu mi-a urmarit sarcina. Merg in continuare la Bucuresti pt ecografii, oricum astept rezultatele analizei probei recoltate din col, sa vad daca intr-adevar pot naste normal.

strumf08
10.05.2011, 13:38:43
Bine ca te-ai hotarat asa un pic... :) la ce dr mergi pana la urma?
Bagajul??? cam greu de spus ca am stat intai internata si apoi cu bebeii si mi-a mai adus Adi dupa multe altele :)
Camasi de noapte/pijamale, halat, papuci, lenjerie intima, sosete (multe :) ) prosoape, produse de ingrijire corporala, absorbante, tacamuri(farfurie, cana, lingura, cutit, furculita), apa plata (e bine sa ai la tine de la inceput o sticla), toate analizele facute pe timpul sarcinii si , in primul rand, bani :)
Cam atat pt inceput...
pup

Multumesc. Trebuie sa incep sa-l pregatesc. E frig in maternitate? Sau foarte cald?

strumf08
10.05.2011, 13:43:14
Centura pt burta de unde v-ati luat, nu pt sustinere, ci aceea care se foloseste dupa nastere, pt a se trage burta cat mai repede?#-o

anca_toader
10.05.2011, 14:14:14
Multumesc. Trebuie sa incep sa-l pregatesc. E frig in maternitate? Sau foarte cald?

Este foarte cald, de tricou.
Tin minte cand mergeeam la alaptat, curgeau apele pe mine in camera bebeilor de cald ce era.

anca_toader
10.05.2011, 14:15:20
Centura pt burta de unde v-ati luat, nu pt sustinere, ci aceea care se foloseste dupa nastere, pt a se trage burta cat mai repede?#-o

Ti-o dau eu daca vrei, n-am purtat-o decat cateva zile.
Daca nu vrei, poti sa gasesti in maternitate, infirmierele si asistentele fac "trafic " cu haine pt bebe sau mamica. Eu am dat 10 ron pe ea cand am luat-o de acolo.

Hello, fetele.

strumf08
10.05.2011, 14:20:12
Este foarte cald, de tricou.
Tin minte cand mergeeam la alaptat, curgeau apele pe mine in camera bebeilor de cald ce era.

Multumesc. Ma gandeam eu ca este cald.

strumf08
10.05.2011, 14:22:02
Ti-o dau eu daca vrei, n-am purtat-o decat cateva zile.
Daca nu vrei, poti sa gasesti in maternitate, infirmierele si asistentele fac "trafic " cu haine pt bebe sau mamica. Eu am dat 10 ron pe ea cand am luat-o de acolo.

Hello, fetele.

Multumesc mult, dar poate vei avea nevoie de ea pt bebe 2 ;-). Asa de repede ti s-a tras burta?

anca_toader
11.05.2011, 09:52:33
Multumesc mult, dar poate vei avea nevoie de ea pt bebe 2 ;-). Asa de repede ti s-a tras burta?

Nu o voi folosi sigur la bebe2, pt ca mi-era incomoda, parca ma dureau organele in interior cand o purtam. Si chiar si dr Boeru recomanda pacientelor sa nu se foloseasca centura, ci sa se retraga burta natural. Si pot sa zic ca mi s-a cam retras burta, a mai ramas un strat mic, pufos asa. dar ma gandesc ca se va duce cu exercitii.

ipup
11.05.2011, 21:49:54

Buna.
intr-adevar e foarte cald in maternitate. eu am avut camasile cu maneca scurta, desi uneori opreau caldura si se cam racea era ok.
"Burtiera" (cu chilot gen body) mi_am luat de la rococo, magazinul respectiv... e medicinala si e 149 ron, de fapt mi_am luat 2 , eu un model care ma strangea la inceput si apoi mi_a luat sotul o masura mai mare alt model. Boeru mi-a dat voie cu burtiera o saptamana :)
pupici

olgutza26
12.05.2011, 18:30:21
Buna si de la Bucuresti! Ce mai fac mamicile si viitoarele mamici? Eu ma ascund de ploaie. deja nu mai suport, vreau vara si caldura...... :((

strumf08
12.05.2011, 21:40:31
Nu o voi folosi sigur la bebe2, pt ca mi-era incomoda, parca ma dureau organele in interior cand o purtam. Si chiar si dr Boeru recomanda pacientelor sa nu se foloseasca centura, ci sa se retraga burta natural. Si pot sa zic ca mi s-a cam retras burta, a mai ramas un strat mic, pufos asa. dar ma gandesc ca se va duce cu exercitii.

Problema mea este ca am o burta destul de mare, inclusiv ginecologul mi-a zis acest lucru, desi totul e in limite normale (copilul, licihidul, placenta), pur sisimplu m-am facut destul de mare peste tot :((, de aceea am inceput sa intreb de centura. Imi va fi mai mult decat necesara, sper sa o pot folosi, esti prima persoana care zice ca a deranjat-o.

strumf08
12.05.2011, 21:42:10
Buna.
intr-adevar e foarte cald in maternitate. eu am avut camasile cu maneca scurta, desi uneori opreau caldura si se cam racea era ok.
"Burtiera" (cu chilot gen body) mi_am luat de la rococo, magazinul respectiv... e medicinala si e 149 ron, de fapt mi_am luat 2 , eu un model care ma strangea la inceput si apoi mi_a luat sotul o masura mai mare alt model. Boeru mi-a dat voie cu burtiera o saptamana :)
pupici

N-am stiut ca sunt si asa, eu ma gandisem la centura, centura. Multumesc.

N_anca
13.05.2011, 15:38:26
Problema mea este ca am o burta destul de mare, inclusiv ginecologul mi-a zis acest lucru, desi totul e in limite normale (copilul, licihidul, placenta), pur sisimplu m-am facut destul de mare peste tot :((, de aceea am inceput sa intreb de centura. Imi va fi mai mult decat necesara, sper sa o pot folosi, esti prima persoana care zice ca a deranjat-o.
si eu am avut burta mare si cand am ajuns acasa mama zicea ca o mai fi vreun bebe inauntru ca prea e mare...pana la botez se dusese toata burta mea iar cand bebe avea 4-5 luni dadusem jos toate cele 23 de kg acumulate.nu am purtat nici centura nici nimic.depinde si de persoana. o vecina avea gravida in luna a 9-a 53 kg (normal ea avea 40 kg )si dupa nastere se ingrasase la 62 kg si apoi a inceput sa dea jos...

ipup
13.05.2011, 18:56:44
N-am stiut ca sunt si asa, eu ma gandisem la centura, centura. Multumesc.

eu mi-am luat de acolo, imi recomandase vanzatoarea si a fost super, am purtat doar o saptamana, atat mi-a dat voie Boeru si asta pt ca imi ramasese burtica, dar intai mi-a verificat-o sa vada de care e :) (cica : sper ca nu e din aia de la tigancile astea care vin pe aici :) )
Acum mi s-a retras destul de mult, chiar si pielea si-a revenit ok(o aveam intinsa si cu vergeturi la maxim)
pupici

olgutza26
16.05.2011, 11:21:53
Buna dimineata de la Bucuresti! O saptamana usoara tuturor >:D<

ipup
16.05.2011, 12:17:58

Buna Olgutza!
O saptamana usoara si tie!
cum mai e vremea la bucuresti ? :)

pupici

andreear
16.05.2011, 15:04:44
Buna Olgutza!

pupici

La multi ani piticilor!!! Sa fiti sanatosi, mancaciosi si voiosi!!!!!

Ce faci Ionela? Ce fac baietii?

Noi am ajuns acum din parc, ne place ff mult. Speram sa nu se mai strice vremea ca sa iesim zilnic.

Va pupam!

andreear
16.05.2011, 15:05:38

Si tie la fel!!!!>:D<>:D<>:D<>:D<

olgutza26
16.05.2011, 15:45:39
Buna Olgutza!

pupici
afara e tare frumos. parca nici nu imi vine sa cred ca au spus la meteo ca diseara sunt ploi si vijelii. dar la mine in birou si in sali e cam frig. cladirea e veche si nu a apucat sa se incalzeasca peretii. si pana la 9 diseara....

ipup
16.05.2011, 17:37:08
La multi ani piticilor!!! Sa fiti sanatosi, mancaciosi si voiosi!!!!!

Ce faci Ionela? Ce fac baietii?

Noi am ajuns acum din parc, ne place ff mult. Speram sa nu se mai strice vremea ca sa iesim zilnic.

Va pupam!
multumim, multumim!!
Mai e un pic si vine si la voi prima aniversare :)
Acum am venit si noi din parc... dar am iesit pe la 3, poate ne intalnim intr-o zi.
pupici

anca_toader
16.05.2011, 22:29:01
eu mi-am luat de acolo, imi recomandase vanzatoarea si a fost super, am purtat doar o saptamana, atat mi-a dat voie Boeru si asta pt ca imi ramasese burtica, dar intai mi-a verificat-o sa vada de care e :) (cica : sper ca nu e din aia de la tigancile astea care vin pe aici :) )
Acum mi s-a retras destul de mult, chiar si pielea si-a revenit ok(o aveam intinsa si cu vergeturi la maxim)
pupici

Simpatic ca intotdeauna dr.

Fetele, voi in ce parcuri va plimbati? Poate ne intalnim toate, sau cat mai multe.

olgutza26
17.05.2011, 07:44:11
Buna dimineata de la Bucuresti! >:D<

andreear
17.05.2011, 08:35:27
multumim, multumim!!
Mai e un pic si vine si la voi prima aniversare :)
Acum am venit si noi din parc... dar am iesit pe la 3, poate ne intalnim intr-o zi.
pupici

Neata!!

In ce parc mergeti voi? Noi am fost ieri la Sala Sporurilor, azi vrem sa incercam parcul din Piata Mihai Viteazul ( banuiesc ca pe aici te gasesc, nu?). Ne auzim la tel.
Pupici!

andreear
17.05.2011, 08:36:35
Simpatic ca intotdeauna dr.

Fetele, voi in ce parcuri va plimbati? Poate ne intalnim toate, sau cat mai multe.

Noi am fost ieri la Sala Sporturilor dar as vrea sa "incerc" si alte parcuri inclusiv pe la Bucov as vrea sa merg .

andreear
17.05.2011, 08:37:09
Buna dimineata de la Bucuresti! >:D<

Neata! De ce esti asa matinala?

Pupici!

ipup
17.05.2011, 09:52:15
Neata!!

In ce parc mergeti voi? Noi am fost ieri la Sala Sporurilor, azi vrem sa incercam parcul din Piata Mihai Viteazul ( banuiesc ca pe aici te gasesc, nu?). Ne auzim la tel.
Pupici!

Neata!!
intr-adevar la Mihai Viteazul ma gasiti ;))
De obicei iesim in jurul pranzului daca e nor afara... astazi cred ca ies pe la 13, dupa masa lor.
pupici

anca_toader
17.05.2011, 11:12:35
Noi am fost ieri la Sala Sporturilor dar as vrea sa "incerc" si alte parcuri inclusiv pe la Bucov as vrea sa merg .

Si noi am fost ieri la Sala.

N_anca
17.05.2011, 11:49:46
Ieri ne-am scos si noi finutul din maternitate si mi-am adus aminte cum era cand era Sergiu mic :)
Si noi ajungem uneori in parcul Mihai Viteazu' , in centru la porumbei si la sala sporturilor insa cel mai mult stam aici in cartier (Mihai Bravu) sau la mama la curte :)

voiculita
17.05.2011, 11:53:30
Salutare fetele>:D<
Noi ne pregatim sa o sarbatorim maine pe pitica facem 2 anisori:-p si de Sf Constantin si Elene a doua oara ;-)..o sa ii facem ziua acasa cu bunicii ,nasii din pacate nu locuiesc in Romania si nu pot veni
O sa ii fac un tortulet ca de la un timp stau mereu in bucatarie :D
Noi iesim de regula in parc la Mihai Viteazul si la nord...

N_anca
17.05.2011, 12:00:54
A
Salutare fetele>:D<
Noi ne pregatim sa o sarbatorim maine pe pitica facem 2 anisori:-p si de Sf Constantin si Elene a doua oara ;-)..o sa ii facem ziua acasa cu bunicii ,nasii din pacate nu locuiesc in Romania si nu pot veni
O sa ii fac un tortulet ca de la un timp stau mereu in bucatarie :D
Noi iesim de regula in parc la Mihai Viteazul si la nord...
lA MULTI ANI! Sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea in fiecare moment!
Apropo de gatit...si eu bucataresc de zor uneori. Asta e tortul de la mot realizat de manusitele mele integral.Inclusiv decoratiile (trandafiri, bebelus, etc)

olgutza26
17.05.2011, 14:51:41
Neata! De ce esti asa matinala?

Pupici!
m-a dat afara din casa ;)) glumesc. m-a chemat sefu' la serviciu de dis de dimineata.

anca_toader
17.05.2011, 15:04:58
A
lA MULTI ANI! Sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea in fiecare moment!
Apropo de gatit...si eu bucataresc de zor uneori. Asta e tortul de la mot realizat de manusitele mele integral.Inclusiv decoratiile (trandafiri, bebelus, etc)

Arata super !!=D>
Pai nu ne intalnim o data in parc la M. V ? Ca vad ca tot sinteti mai multe acolo si eu pot ajunge repejor ca stau in Malu Rosu.

andreear
17.05.2011, 15:51:50
Arata super !!=D>
Pai nu ne intalnim o data in parc la M. V ? Ca vad ca tot sinteti mai multe acolo si eu pot ajunge repejor ca stau in Malu Rosu.

Eu stau pe la Pisica alba asa ca pot ajunge usor, eu depind insa de programul de masa al piticei. Daca stabiliti ceva incercam sa ajungem si noi.

N_anca
17.05.2011, 21:32:10
Eu depind de sot ;)) sa ne aduca cu masina pana acolo.Am putea ajunge dupa-amiaza spre seara asa...cum ziceti si voi.

ingerashu
17.05.2011, 22:26:09
Arata super !!=D>

intalnirea mamicilor in parc la m.v?parca m-as baga si eu, desi noi nu avem program fix de iesit afara..noi suntem plimbareti..cand la mihai viteazu, cand la capatul lui 30, cand la dero...

anca_toader
17.05.2011, 23:17:30
intalnirea mamicilor in parc la m.v?parca m-as baga si eu, desi noi nu avem program fix de iesit afara..noi suntem plimbareti..cand la mihai viteazu, cand la capatul lui 30, cand la dero...

Pai nici noi n=avem program fix de iesit afara, de obicei in jur de ora 13 iesim si seara pe la 19.

voiculita
18.05.2011, 09:46:25
Salutare fetele:bye_01:
Azi facem 2 anisori <:-P<:-P:love::rocking::rockon::x:x
Sa ne traiesti iubita mamii,sa fii sanatoasa,sa fii fericita sa ai parte de mult noroc si sa fi iubita!:*:*:x
Ce mai am fetita mare ;)) ..am domnisoara
Ce a mai trecut timpul asta..parca ieri ma pregateam sa nasc si acum face pitica 2 ani
Ea nu stie ce zi este azi doar noi oamenii mari stim:D
V-am pupacit si va doresc o zi superba!:cool:

andreear
18.05.2011, 09:47:26
Sa ne traiesti iubita mamii,sa fii sanatoasa,sa fii fericita sa ai parte de mult noroc si sa fi iubita!:*:*:x
Ce a mai trecut timpul asta..parca ieri ma pregateam sa nasc si acum face pitica 2 ani
La multi ani Larisa!!!!!

Sa cresti mare, sanatoasa si sa aduci numai bucurii parintilor tai!

N_anca
18.05.2011, 13:42:37
La multi ani! Sa va traiasca si sa fie sanatoasa, desteapta si cuminte!

ingerashu
18.05.2011, 13:51:17

la multi ani larisa! sa fii sanatoasa si norocoasa in viata

voiculita
18.05.2011, 14:40:31
Abia mai adineauri am intrat pe usa :D
Multumim de urari :love:
Am luat niste capsuni din piata nu de alta dar sa ne rasfatam pai nu:) am zis sa fac o spuma de capsuni,sper sa manance si Larisa...
Nu avem invitati asa ca sarbatorim in 3 ;))

andreeaflori
18.05.2011, 16:53:49

LA MULTI ANI! sa fii sanatoasa, cuminte, sa fii un copil fericit si sa iti bucuri parintii in continuare.

anca_toader
18.05.2011, 17:22:06
Abia mai adineauri am intrat pe usa :D
Multumim de urari :love:
Am luat niste capsuni din piata nu de alta dar sa ne rasfatam pai nu:) am zis sa fac o spuma de capsuni,sper sa manance si Larisa...
Nu avem invitati asa ca sarbatorim in 3 ;))

La multi ani!

ingerashu
18.05.2011, 17:35:30
La multi ani!

anca azi ai fost in parc la dero?

m1adutza
18.05.2011, 19:06:05

LA MULTI ANI LARISA!Sa fii sanatoasa,cuminte ca frumoasa esti!<:-P<:-P

voiculita
19.05.2011, 12:13:58
Salutare mamici si copilasi:bye_03:
Noi aseara am iesit pe afara cu pitica si i-am luat niste masinute ca Larisa se joaca cu masinute in loc de papusi;)) ...am papat si tortulet mai pe seara
am sa pun pozici sa vedeti cm s-a distrat Lari cu tortuletu:D
Multe lunite inainte,fetitei tale andreea! sa va traiasca,sa fie sanatoasa si cumintinca!>:D<:*
Va pupam si sa aveti o zi frumoasa!:*:*

andreear
19.05.2011, 12:57:38
Noi aseara am iesit pe afara cu pitica si i-am luat niste masinute ca Larisa se joaca cu masinute in loc de papusi;)) ...am papat si tortulet mai pe seara
Multe lunite inainte,fetitei tale andreea! sa va traiasca,sa fie sanatoasa si cumintinca!>:D<:*

Multumim mult!!!>:D<>:D<>:D<

Asteptam poze!

N_anca
19.05.2011, 14:53:23

Asteptam pozici sa vedem cum s-a distrat domnisorica! @};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-

anca_toader
19.05.2011, 18:08:29
anca azi ai fost in parc la dero?

La cel de langa Mc, care s-a facut acum nou si care e cu fantani arteziene. La el te referi?

ingerashu
20.05.2011, 10:51:37
La cel de langa Mc, care s-a facut acum nou si care e cu fantani arteziene. La el te referi?

ihi...cred ca te-am vazut! am fost si noi cu tati la plimbare pe acolo

anca_toader
20.05.2011, 15:22:51
ihi...cred ca te-am vazut! am fost si noi cu tati la plimbare pe acolo

Si eu eram cu cumnata-mea si fetita ei.

andreear
23.05.2011, 10:04:55
Neata!!!

Ce liniste pe aici....Ce faceti fetelor?
Strumf nu ai mai dat nici un semn, esti bine?

Sa aveti o zi frumoasa!!!

olgutza26
23.05.2011, 10:41:50
Buna dimineata si de la Bucuresti! Cum ati petrecut in week-end? O saptamana usoara tuturor >:D<

ipup
23.05.2011, 19:11:23
Buna fetelor!!
Nu am mai intrat de mult... ce active ati fost :) bravo!
LA MULTI ANI tuturor sarbatoritilor, cu intarziere:*
Noi ne pregatim intens de botez...

Am si eu o rugaminte: am nevoie de de o fata care sa ma ajute contra cost cu bebelusii pentru ca nu mai are cine sa ma ajute de luna viitoare. Daca aveti vreo cunostinta/studenta/eleva/somera, care vrea sa faca niste banuti extra dati-mi de stire.

olgutza26
24.05.2011, 11:22:12
Buna dimineata de la Bucuresti! Mamici cu bebici de ce nu puneti si voi poze sa va vedem piticii? Dana, cum te simti? Nu prea mai intri sa ne saluti ;;)

ipup
24.05.2011, 12:40:24
Buna dimineata de la Bucuresti! Mamici cu bebici de ce nu puneti si voi poze sa va vedem piticii? Dana, cum te simti? Nu prea mai intri sa ne saluti ;;)

Buna Olgutza!
Pozici de ale noastre gasesti pe facebook, linkul din semnatura :)
Daca nu le poti vedea da-mi de stire;;)
Tu ce vesti ne mai dai? :*:*:*

strumf08
24.05.2011, 14:11:31

Chiar ma gandeam ca o sa ma dati la disparuti!
Salutare tuturor!
M-am apucat sa aranjez casa pt venirea micutului si cum mai mult de 2 ore fara pauza, nu prea pot face treaba, ma lalai toata ziua!
In rest sunt bine, trebuie sa ma apuc si de cumparaturi pt bagaj.
Voi ce mai faceti?
Am citit ca ati fost active, deci am ceva de recuperat!:*:*:*:*:*:*:*:*:*

olgutza26
24.05.2011, 15:08:32
Buna Olgutza!
eu nu am cont de facebook (stiu o sa imi spui ca nu exist), asa ca nu pot vedea pozele cu piticii. vesti? nu stiu ce vesti sa va dau. doar ca imi este foarte bine; nu stiam ca poate sa iti fie si asa de bine. (parca e un vis ;;) )

strumf08
24.05.2011, 15:47:10
eu nu am cont de facebook (stiu o sa imi spui ca nu exist), asa ca nu pot vedea pozele cu piticii. vesti? nu stiu ce vesti sa va dau. doar ca imi este foarte bine; nu stiam ca poate sa iti fie si asa de bine. (parca e un vis ;;) )

Sa dea Domnul asa s-o tii de-acum incolo!Ma bucur mult pt tine!:*

olgutza26
24.05.2011, 16:01:41
Sa dea Domnul asa s-o tii de-acum incolo!Ma bucur mult pt tine!:*
saru'mana mult >:D<

anca_toader
25.05.2011, 23:45:39
Buna Olgutza!

Ti-am dat si eu add :D

andreeaflori
26.05.2011, 09:39:01
Buna dimineata fetelor, cam liniste pe aici. Noi am ramas acasa, sa punem la punct utimele detelii pt nunta. Ce va mai fac bebeii si burticile?

anca_toader
26.05.2011, 10:06:28
Buna dimineata fetelor, cam liniste pe aici. Noi am ramas acasa, sa punem la punct utimele detelii pt nunta. Ce va mai fac bebeii si burticile?

Se pare ca ai intrat la numaratoarea inversa. Asteptam poze!

andreeaflori
26.05.2011, 10:35:24
Se pare ca ai intrat la numaratoarea inversa. Asteptam poze!

Da asa este, o sa pun:). Bebelina ce mai face?

anca_toader
26.05.2011, 18:12:41
Da asa este, o sa pun:). Bebelina ce mai face?

de-ale ei :) merge de-a busilea, se ridica in picioare tinandu-se de mobila, mai zice una alta ..

olgutza26
27.05.2011, 11:45:50
Buna dimineata de la Bucuresti! Week-end placut si insorit! Noi mergem la muntele Rosu in week-end. Sper sa nu ploua. Voi ce planuri aveti?

ipup
31.05.2011, 12:02:50
Buna fetelor!!

Ce mai faceti?
Olgutza cum a fost la muntele Rosu? ti-a placut? a fost pe masura asteptarilor tale? :D;;);;)

Noi suntem pe ultima suta de metri pentru botez... insa am ramas fara tort... cei de la delice au laboratorul inchis din cauza unei anchete pt o intoxicatie. Vreo recomandare de cofetarie?
pupici

andreear
31.05.2011, 12:23:50
Buna fetelor!!

Ce mai faceti?
Olgutza cum a fost la muntele Rosu? ti-a placut? a fost pe masura asteptarilor tale? :D;;);;)

Noi suntem pe ultima suta de metri pentru botez... insa am ramas fara tort... cei de la delice au laboratorul inchis din cauza unei anchete pt o intoxicatie. Vreo recomandare de cofetarie?
pupici

Salut!

Si noi ne pregatim de botez, pe 18 iunie. Am inteles ca cei de la Delice vor deschide pe 01 iunie laboratorul, noi aici il vom face. Ce fac baietii?

Pupici tuturor!

ipup
31.05.2011, 12:50:52
Salut!

Si noi ne pregatim de botez, pe 18 iunie. Am inteles ca cei de la Delice vor deschide pe 01 iunie laboratorul, noi aici il vom face. Ce fac baietii?

Pupici tuturor!

Acum unul doarme si unul comunica... :);))
Pitica ta ce mai zice? ;));))

anca_toader
31.05.2011, 13:38:26
Buna fetelor!!

Ce mai faceti?

pupici

Mie imi place Acapulco, fie de langa Omnia fie de pe linia de tramvai din centru. Acolo am facut tortul pt nunta si apoi torturile pt aniversari.

N_anca
31.05.2011, 20:13:34
Mie imi place Acapulco, fie de langa Omnia fie de pe linia de tramvai din centru. Acolo am facut tortul pt nunta si apoi torturile pt aniversari.
Noi tortul de botez l-am facut tot la Acapulco.

Pentru fetele care opteaza pentru tort imbracat in frisca sau mouse ceva peste care vreti sa puneti figurine (bebelusi, flori, fundite etc) din martipan, pasta de zahar sau plastelina de ciocolata sa luati tortul mai aproape de momentul servirii pentru ca acestea in contact cu ceva umed se topesc. Cateva ore(3-4) rezista fara probleme.

ingerashu
01.06.2011, 10:02:38
Noi tortul de botez l-am facut tot la Acapulco.

Pentru fetele care opteaza pentru tort imbracat in frisca sau mouse ceva peste care vreti sa puneti figurine (bebelusi, flori, fundite etc) din martipan, pasta de zahar sau plastelina de ciocolata sa luati tortul mai aproape de momentul servirii pentru ca acestea in contact cu ceva umed se topesc. Cateva ore(3-4) rezista fara probleme.

noi am avut tortul facut la delice imbracat in white jelly si frisca si ca ornament am avut botosei, crini si fluturasi...un botosel rezista si acum in frigider;))

andreear
01.06.2011, 11:42:08
Acum unul doarme si unul comunica... :);))
Pitica ta ce mai zice? ;));))

La multi ani pitici frumosi!!! Sa fiti sanatosi si norocosi!!!

N_anca
01.06.2011, 13:26:25
noi am avut tortul facut la delice imbracat in white jelly si frisca si ca ornament am avut botosei, crini si fluturasi...un botosel rezista si acum in frigider;))
rezista foarte mult timp insa nu se mai poate manca pentru ca se invecheste ;))

La multi ani tuturor copiilor!

olgutza26
01.06.2011, 15:59:38
La multi ani piticilor si piticelor! Sa fie sanatosi si norocosi!

olgutza26
02.06.2011, 10:20:56
Buna fetelor!!

Ce mai faceti?

pupici
Buna dimineata de la Bucuresti! O zi cu cat mai putina ploaie (daca se poate, deloc)

A fost minunat la muntele Rosu! M-am distrat foarte foarte mult cu grupul cu care am fost (am fost vreo 35). s-a lasat cu bors de peste si cu foc de tabara - super super fain.

Si eu ma alatur fetelor care iti recomanda Acapulco. Am fost la cateva nunti la care s-a comandat tortul de la ei si mai mai ca imi venea sa mai cer o portie :D

maxine
02.06.2011, 10:52:19
Buna fetelor!!

Ce mai faceti?

pupici

Am facut tortul de botez la Acapulco. Am scris aici impresiile http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3430&page=33

larryssa83
05.06.2011, 13:58:23
Salutare miresici!
Voi fi nasa anul viitor in Ploiesti si as vrea sa stiu care sunt indatoririle nasilor in aceasta zona?
Va multumesc anticipat pt raspuns.

olgutza26
05.06.2011, 19:14:04
SA iti traiasca micutii crestini, Ionela! Sa fie sanatosi si plin de noroc, dar si ascultatori (sa nu se apuce sa iti manance urechile :D ). Te asteptam sa ne povestesti cum a fost. ;))

strumf08
06.06.2011, 17:40:31
Buna tuturor!
Ce mai faceti?

Ionela sa-ti traiasca baietii, sa fie sanatosi, sai aiba parte de tot binele din lume! Cand ai putin timp liber, astept impresii despre restaurant....

Andreea, spor la pregatiri!

Scuze pt absenta, dar de vreo 2 saptamani n-am mai deschis calculatorul...:-":-":-":-"

Sunt bine, dar din ce in ce mai mare, nici nu-mi vine sa ies din casa; daca m-ati vedea nu cred ca m-ati recunoaste, uneori nici eu nu ma recunosc.....

N_anca
07.06.2011, 09:20:14
Buna tuturor!
Ce mai faceti?

Ionela sa-ti traiasca baietii, sa fie sanatosi, sai aiba parte de tot binele din lume! Cand ai putin timp liber, astept impresii despre restaurant....

Andreea, spor la pregatiri!

Scuze pt absenta, dar de vreo 2 saptamani n-am mai deschis calculatorul...:-":-":-":-"

Sunt bine, dar din ce in ce mai mare, nici nu-mi vine sa ies din casa; daca m-ati vedea nu cred ca m-ati recunoaste, uneori nici eu nu ma recunosc.....

Saptamana viitoare vine bebe pe lumeeeeeeeeeeee <:-P<:-P<:-P nastere usoara iti transmit de pe acum!