PDA

Versiunea completa : Cununia civila

Pagini : [1] 2 3 4

Ramadeira
27.03.2007, 13:42:53
Dupa cum am mai zis pe aici pe undeva, am cununia civila in mai. Si.. un buletin expirat recent.. Credeti ca as putea prezenta la actele de casatorie o adeverinta provizorie eliberata de politie, tinand cont ca ar dura cel putin 20 de zile pana mi s-ar elibera un buletin nou, doar ca sa-l schimb imediat dupa aceea?? 2 buletine intr-o luna?? Vai de stresul pe care-l implica asta (:|. Astept opinii, cunostinte de cauza, etc. Va pupicesc

cerasela
28.03.2007, 13:01:31
Dupa cum am mai zis pe aici pe undeva, am cununia civila in mai. Si.. un buletin expirat recent.. Credeti ca as putea prezenta la actele de casatorie o adeverinta provizorie eliberata de politie, tinand cont ca ar dura cel putin 20 de zile pana mi s-ar elibera un buletin nou, doar ca sa-l schimb imediat dupa aceea?? 2 buletine intr-o luna?? Vai de stresul pe care-l implica asta (:|. Astept opinii, cunostinte de cauza, etc. Va pupicesc

Parerea mea ar fi sa te duci la Casa Casatoriilor si sa intrebi acolo cat mai repede.

mariuca29
28.03.2007, 13:50:18

In mod normal trebuie sa fie ok acea adeverinta,ea tinand locul buletinului,altfel la ce ar mai intrebuinta aceste adeverinte nu?
Eu am o astfel de adeverinta care este valabila 1an ,dupa cununia civila cand am fost sa-mi schimb buletinul ,cum nu aveau cartoane pt buletine,trebuia sa mai astept 1luna,iar eu trebuia sa plec din tara,asa ca mi-au facut o adeverinta pe un an,urmand ca acum in vara sa imi fac buletinul.mie mi-a ajutat aceasta adeverinta atunci cand mi-am facut pasaportul,nu a fost nici o problema.

constantinescumathias
28.03.2007, 16:20:40

ce te sfauiesc eu e sa cauti pe cineva sa iti faci buletinul. cu o pila ti l da si in 3 zile si nu costa mult . iti zic din experienta. sau pana la urma du te cu tupeu pe la buletine si vb cu cineva de la biroul de eliberari si iti zic eu ca pt 1 mil cel mult il ai buletinul in 3 zile....totul e posibil...

Ramadeira
02.04.2007, 11:15:38
Pana la urma am adoptat metoda cea mai sigura, ca sa evit orice potentiala surpriza deloc placuta si m-am dus sa-mi fac unul nou. Il ridic pe 17 apr. si dupa 26 mai imi fac altul :)
Merci oricum ;)

otisor83
03.04.2007, 17:33:52
am si eu o intrebare. cu cat timp inainte vorbim la casa casat.? nu de alta dar localul l-am rezervat din iun 2006, iar prima data libera era 6 oct. nu vreau surprize neplacute, mai ales ca as vrea si o anumita ora.

cristina17
03.04.2007, 18:28:22
am si eu o intrebare. cu cat timp inainte vorbim la casa casat.? nu de alta dar localul l-am rezervat din iun 2006, iar prima data libera era 6 oct. nu vreau surprize neplacute, mai ales ca as vrea si o anumita ora.

In principiu stiu ca trebuie sa mergi cu doua saptamani inainte sa te programezi, dar...........daca nunta este in plin sezon si mai vrei si o ora anume parerea mea este ca ar trebui "sa intervii" cu cineva, altfel cred ca te programeaza la ce ora vor ei!!!

kamy
03.04.2007, 21:40:06
Stiu de la prieteni care s-au casatorit in 2006 ca trebuie sa te duci cu 10 zile inainte sa depui actele, mai devreme nu te primeste.Dar poate ne tin la curent miresicile care au nunta inaintea noastra.

dani19_10dani
03.04.2007, 21:41:05
mie imi este fff frica la starea civila..am auzit de decalari de ora f mari chiar de cateva ore..noi avem biserica la 6 am vrea cununia civila la 4..dar am auzit de fel si fel "de pile" :(( vai mor..cica daca e prea aglomerat te cheama si in alta zi si nu vreau asta:((asta e stresul meu cel mai mare..pana trec de cununia civila mor

kamy
03.04.2007, 21:45:15
Si mie imi este groaza de cununia civila, dar trecem noi si peste asta.

dani19_10dani
03.04.2007, 21:48:08
Si mie imi este groaza de cununia civila, dar trecem noi si peste asta.
doamne ajuta..sa nu avem probleme :*

cristina17
03.04.2007, 21:48:38
mie imi este fff frica la starea civila..am auzit de decalari de ora f mari chiar de cateva ore..noi avem biserica la 6 am vrea cununia civila la 4..dar am auzit de fel si fel "de pile" :(( vai mor..cica daca e prea aglomerat te cheama si in alta zi si nu vreau asta:((asta e stresul meu cel mai mare..pana trec de cununia civila mor

Nu cred ca sunt asa tampiti sa te cheme in alta zii...ca doar nu te casatoresti cand vor ei:O ....si nu stai la cheremul lor!!!! Asta am auzit si eu ca e destul de greu sa obtii ora pe care ti-o doresti fara interventii:> !!!
Poate ne tin la curent cum merg lucrurile miresicile care au inainte!!!

:* :* :*

dani19_10dani
03.04.2007, 21:50:31
Nu cred ca sunt asa tampiti sa te cheme in alta zii...ca doar nu te casatoresti cand vor ei:O ....si nu stai la cheremul lor!!!! Asta am auzit si eu ca e destul de greu sa obtii ora pe care ti-o doresti fara interventii:> !!!
Poate ne tin la curent cum merg lucrurile miresicile care au inainte!!!

:* :* :*
si eu sper sa nu fie asa de dificil..

otisor83
04.04.2007, 15:59:30
fetelor m-ati speriat! cum in alta zi? pai la biserica nu-ti trebuie certificatul? se duce nunta de rapa!

mitzy
04.04.2007, 21:17:03
Nici nu ma gandesc sa mi se intample MIE asa ceva. Mor cu ei de gat. Spre binele lor .. sa ma bage la ora stabilita.. altfel.. vai de ei :D. Nu cred ca vor sa aiba probleme cu mine in ziua nunti mele. X-(X-(X-(

constantinescumathias
04.04.2007, 23:11:52
eu cred ca daca duceti ce trecbuie nu au de ce sa va faca probleme..sunt oameni si ei...gandesc putin;;)

cristina17
05.04.2007, 10:03:30
eu cred ca daca duceti ce trecbuie nu au de ce sa va faca probleme..sunt oameni si ei...gandesc putin;;)

Da, dar gandeste-te ca daca sunt 50,60 de cununii intr-o zi sau mai rau cum spunea cineva mai sus 80:O cum crezi tu ca vor putea programa pe toti la ora care vor....si cum majoritatea vor cam la aceleasi ore..........
Dar vorba lui mitzy ........atat le trebuie sa-mi faca probleme in ziua nuntii.....dar vom avea noi grija dinainte sa nu avem aceste probleme;)) !!!

laura_ioana
05.04.2007, 13:04:35
Fetelor haideti sa va impartasesc si eu cate ceva din "experienta". Anul trecut am fost la o nunta in august iar cununia civila....cu toate "interventiile" lor, a fost intarziata cu aproape 2 ore. Intr-un final am intrat si noi (pe usa pe care normal se iese, pentru ca pe cea din fata o inchisesera) si cu stupoare am constatat, pe ceas, ca in fata ofiterului starii civile s-a stat 4 minute cu indulgenta!!! Repet: asta cu pile cu tot. Vreau sa spun ca in fata cladirii mai erau vre-o 20 de mirese cu tot alaiul....Nu mai spun de piscoturi si sampanie ca n-au existat...Pur si simplu am iesit, am facut in curte cateva poze si "la gara".
Tare mi-e frica la mine sa nu se intample asa ceva.

mitzy
05.04.2007, 13:09:57
Da, dar gandeste-te ca daca sunt 50,60 de cununii intr-o zi sau mai rau cum spunea cineva mai sus 80:O cum crezi tu ca vor putea programa pe toti la ora care vor....si cum majoritatea vor cam la aceleasi ore..........
Dar vorba lui mitzy ........atat le trebuie sa-mi faca probleme in ziua nuntii.....dar vom avea noi grija dinainte sa nu avem aceste probleme;)) !!!

La toate nuntile la care am fost a durat 5 min cununia civila. Nici nu are ce sa spuna mai mult de 5 min:D

cristina17
05.04.2007, 14:12:12
La toate nuntile la care am fost a durat 5 min cununia civila. Nici nu are ce sa spuna mai mult de 5 min:D

Asa este, ai dreptate....sper din tot sufletul sa n-avem nici una dintre noi probleme de genul asta:-SS !!!!

otisor83
05.04.2007, 16:42:37

rectific. erau 80 PE ORA.=P~

cristina17
05.04.2007, 17:14:12
rectific. erau 80 PE ORA.=P~

Imposibil:O :O :O :O ......80 pe ora:O :O :O !!!!!Nu o dura mult o cununie dar nici 40 secunde nu tine:> ...... Doar nu merg ca masinile cu 80 la ora:)) .............Mi se pare imposibil....doar nu se insoara si se marita toata Constanta...........in sfarsit ....nu stiu ce sa cred!!!!!

kamy
05.04.2007, 19:39:15
Fetelor, aveti idee, in momentul in care se depun actele pentru cununia civila trebuie sa fim amandoi prezenti.Sau poate sa mearga numai unul din noi?Nu de alta, dar viitorul mire este pe mare si s-ar putea sa ajunga doar cu cateva zile inainte de nunta si eram curioasa daca pot doar eu sa depun actele.

dani19_10dani
05.04.2007, 19:44:40
Fetelor, aveti idee, in momentul in care se depun actele pentru cununia civila trebuie sa fim amandoi prezenti.Sau poate sa mearga numai unul din noi?Nu de alta, dar viitorul mire este pe mare si s-ar putea sa ajunga doar cu cateva zile inainte de nunta si eram curioasa daca pot doar eu sa depun actele.
eu am auzit ca amandoi..

mariuca29
05.04.2007, 19:45:26
Daca poti sa-i iei analizele fara sa fie el banuiesc ca nu e nevoie sa fie prezent cand depui actele,poti spune ,doar daca esti intrebata,ca nu este in oras.
eu am scos actele anul trecut,nu-mi aduc aminte sa fi semnat ceva.

cerasela
05.04.2007, 20:44:44
Eu am un coleg care se casatoreste pe 14 aprilie si a trebuit sa vina din Malta ca sa depuna actele. Nu se poate sa depuna actele doar unul din soti .Am vorbit cu cineva care lucreaza la Casa Casatoriilor si mi-a spus ca dau o declaratie ambii soti (declaratie de casatorie), prezenta ambilor soti fiind obligatorie. Dosarul se depune aprox. cu 2 saptamani inainte de oficierea cununiei civile. Daca se intarzie stiu ca e nasol ( el trebuia sa depuna dosarul pe 2 sau pe 3 aprilie).

cerasela
06.04.2007, 09:57:24
Parerea mea este ca e nevoie de '' mare pila" nu mica, pentru ca " mica" am eu si mi-a spus clar acea doamna ca trebuie sa fie ambii prezenti, inainte existau casatorii in regim de urgenta pe care le aproba primarul dar am inteles ca nu mai exista aceasta procedura.
Fetelor care sunteti in situatia asta duceti-va si vorbiti la Casa Casatoriilor si vedeti ce rezolvati , poate se va gasi o solutie intr-un fel. Nu vreau sa creez panica ci cred ca este un lucru f. important care merita multa atentie. Va doresc mult succes .

kamy
06.04.2007, 13:36:49
Parerea mea este ca e nevoie de '' mare pila" nu mica, pentru ca " mica" am eu si mi-a spus clar acea doamna ca trebuie sa fie ambii prezenti, inainte existau casatorii in regim de urgenta pe care le aproba primarul dar am inteles ca nu mai exista aceasta procedura.
Fetelor care sunteti in situatia asta duceti-va si vorbiti la Casa Casatoriilor si vedeti ce rezolvati , poate se va gasi o solutie intr-un fel. Nu vreau sa creez panica ci cred ca este un lucru f. important care merita multa atentie. Va doresc mult succes .
Cu siguranta o sa ma duc dupa sarbatori la Casa Casatoriilor sa vorbesc si sa vad ce rezolv, ca doar nu o sa stau in tensiune pana in iulie.

otisor83
07.04.2007, 17:19:37
Imposibil:O :O :O :O ......80 pe ora:O :O :O !!!!!Nu o dura mult o cununie dar nici 40 secunde nu tine:> ...... Doar nu merg ca masinile cu 80 la ora:)) .............Mi se pare imposibil....doar nu se insoara si se marita toata Constanta...........in sfarsit ....nu stiu ce sa cred!!!!!

aglomeratia asta era la orele de varf, adica dupa amiaza. si nu tinea 40 sec, se decala de intrai cu 2 ore mai tarziu decat erai programat. eu am fost invitata la o nunta la ora 4 si la 6 fara ceva am intrat.

constantinescumathias
18.04.2007, 00:51:13
se mai intampla sa intarzie dar nu cred ca asa de mult stiu si ei ca oamenii au programari la biserica...

cristina17
18.04.2007, 09:01:39
se mai intampla sa intarzie dar nu cred ca asa de mult stiu si ei ca oamenii au programari la biserica...

Asa zic si eu....nu sunt asa idioti....una este sa se decaleze 10-15 min si alta 2 ore:O ....Nu cred ca ar programa 80 pe ora.....ca sunt si ei constienti de repercusiuni....si cred ca li s-ar urca toata lumea in cap!!!

otisor83
18.04.2007, 15:25:39
cred ca eu am spus gresit. la ora la care am fost eu, asteptau in fata starii vreo 80 de nunti, din cauza decalajului. si am stat mai mult de o ora si jumate pana am intrat. cred ca a durat cununia vreo 4 minute, de poze ca sa mai zic.....[-(

constantinescumathias
18.04.2007, 23:53:43
si eu stiu ca e scurta ceremonia si am vazut ca in timpul saptamanii lasa lumea sa faca in voie iar sambata si duminica ii face la viteza ...;));))

lavylavy
19.04.2007, 22:26:06
Eu inca ma gandesc "Mie sigur n'o sa mi se intample asa" =)).
wish me luck!!!
Asa imi doresc si eu. Peste o luna mergem sa depunem actele. Sper sa nu avem surprize neplacute.^:)^

cerasela
20.04.2007, 12:05:41
Eu pe 12 mai imi depun dosarul , a vorbit iubi al meu cu medicul lui de familie si nu o sa mai facem analize i-a spus sa se duca cu buletinele la el sa ne faca certificatul prenuptial. Am sa va anunt ce documente vom depune si ce taxe vom plati , o prietena mi-a zis ca in toamna a platit 190 ron la casa casatoriilor, sa vedem.

lavylavy
20.04.2007, 14:00:30
Eu pe 12 mai imi depun dosarul , a vorbit iubi al meu cu medicul lui de familie si nu o sa mai facem analize i-a spus sa se duca cu buletinele la el sa ne faca certificatul prenuptial. Am sa va anunt ce documente vom depune si ce taxe vom plati , o prietena mi-a zis ca in toamna a platit 190 ron la casa casatoriilor, sa vedem.
Certificatul prenuptial trebuie sa aiba aceeasi data cu cea a depunerii dosarului? Intreb asta pt ca se depune dosarul cu 14 zile inainte si certificatul parca este valabil tot 14 zile. Este vorba de aceleasi 14 zile sau trebuie sa fie inca valabil atunci cand ducem dosarele si nu are nimic daca expira intre timp?8-}

lavylavy
20.04.2007, 14:04:02
[quote=cerasela;195388]Eu pe 12 mai imi depun dosarul

12 mai e sambata. Eu stiu ca dosarele se depun numai luni, marti si miercuri intre 9-12.

cerasela
20.04.2007, 15:01:51
Am sunat acum la persoana care ma ajuta pe mine si mi-a zis sa ma duc pe 14mai la ora 9 ( i-am zis ca 12mai e sambata multumesc ca m-ati atentionat) , conditia este ca cel putin unul din soti sa aiba domiciliul in Constanta, certificate nastere copii si originale , buletine copii si originale, certificatele prenuptiale originale si 62 ron, prezenta ambilor soti fiind obligatorie.

mitzy
23.04.2007, 21:54:06
Nu vreau cununia civila la Starea Civila:(( nu nu nu. Am vazut alte nunti la care s'a putut.. deci de putut se poate..dar cum?!
Vreau sa vina ofiteru' in alta parte.. Ce tre' sa fac?;;) Stie cineva?!
:-<:-<:-<

mariuca29
23.04.2007, 21:58:43
Trebuie sa suni la oficiul starii civile,te vor lamuri iei,dar cu siguranta iti trebuie acceptul primarului.
Multa bafta!#:-S

kamy
23.04.2007, 22:11:13
Nu vreau cununia civila la Starea Civila:(( nu nu nu. Am vazut alte nunti la care s'a putut.. deci de putut se poate..dar cum?!
Vreau sa vina ofiteru' in alta parte.. Ce tre' sa fac?;;) Stie cineva?!
:-<:-<:-<
De putut cu siguranta se poate.Stiu pe cineva care a oficiat si cununia civila la biserica,daca o sa ma intalnesc o sa o intreb cum a procedat si o sa te anunt. Ea mi-a spus atunci ca a platit doar o taxa de deplasare.

mitzy
23.04.2007, 22:22:25
Chiar te rooog muuult de tot sa'mi spui.. Imi dai daca poti un pm..si'mi spui ce si cum..unde..cat.

cristina17
24.04.2007, 10:37:22
Trebuie sa suni la oficiul starii civile,te vor lamuri iei,dar cu siguranta iti trebuie acceptul primarului.
Multa bafta!#:-S

Asa stiu si eu ca iti trebuie aprobare de la primar......probabil faci o cerere....si daca nu ma insel trebuie scris si un motiv pt care nu puteti sa va prezentati la starea civila.....:[email protected]

cristina17
02.05.2007, 09:58:32
Hehe fetelor....weekend-ul asta a fost productiv pentru mine:-p ...mi-am cumparat rochita pentru cununia civila, sandale si poseta....mai imi trebuie niste accesorii gen margele, bratara si am terminat!!! Rochita este scurtuta, deasupra genunchilor, de zii, si aduce putin cu rochiile anilor 60-70....asa ca voi opta si pentru o coafura in genul;-) !!! Poze promit ca va pun mai tarziu:) !!!!
>:D< >:D< >:D<

elenutza666
16.05.2007, 17:55:19
fetelor eu maine ajung in Cta sa imi depun actele....
Va anunt ce mi s-a intamplat,pe 1 iunie am cununia civila.:-SS:((

cristina17
16.05.2007, 18:05:25

Felicitari<:-P..............sa fie intr-un ceas bun!!!!!!!

Kalini
16.05.2007, 18:12:30

O veste buna!!!>:D< Sa ne tii la curent cu poze:D>:D<

Ramadeira
18.05.2007, 13:33:47
Salutare fetelor! N-am mai trecut de ceva vreme pe aici, cu pregatiri, cumparaturi si toate cele...#-o Am depus actele, cununia e pe 26. Insa am un mare semn de intrebare care domneste peste mine - ni se baga sau nu fotograful pe gat la starea civila?? Am gasit un cameraman care pare a fi ok (cere si putin) si sustine ca face si poze. Nu stiu ce sa-i spun omului, sa faca poze sau nu. Cei de la starea civila nu ne-au zis nimic de taxa foto-video.. Poate aveti voi niste info utile.

Pupici si bafta la pregatiri

kamy
18.05.2007, 21:52:30
Salutare fetelor! N-am mai trecut de ceva vreme pe aici, cu pregatiri, cumparaturi si toate cele...#-o Am depus actele, cununia e pe 26. Insa am un mare semn de intrebare care domneste peste mine - ni se baga sau nu fotograful pe gat la starea civila?? Am gasit un cameraman care pare a fi ok (cere si putin) si sustine ca face si poze. Nu stiu ce sa-i spun omului, sa faca poze sau nu. Cei de la starea civila nu ne-au zis nimic de taxa foto-video.. Poate aveti voi niste info utile.

Pupici si bafta la pregatiri
Eu nu stiu ca am nunta tocmai in iulie.Dar am prieteni care s-au casatorit si mi-au spus ca nu ne lasa sa facem poze in momentul in care are loc cununia civila, si ca or sa incerce sa ne bage fotograful lor pe gat.Dar eu vreau sa fac pozele cu fotograful meu, nu cu al lor, daca reusim sa vorbim inainte sau daca apare vreo cunostinta, poate se rezolva.Asteptam sa intri si sa ne spui cum a fost pana la urma.

kamy
18.05.2007, 21:54:30
Cu cate zile inainte se depun actele pentru cununia civila?Cu 2 saptamani sau cu 10 zile?Intra si zilele nelucratoare( sambata si duminica) la calcul?

madalinaV
18.05.2007, 22:09:57
Eu nu stiu ca am nunta tocmai in iulie.Dar am prieteni care s-au casatorit si mi-au spus ca nu ne lasa sa facem poze in momentul in care are loc cununia civila, si ca or sa incerce sa ne bage fotograful lor pe gat.Dar eu vreau sa fac pozele cu fotograful meu, nu cu al lor, daca reusim sa vorbim inainte sau daca apare vreo cunostinta, poate se rezolva.Asteptam sa intri si sa ne spui cum a fost pana la urma.
Draga Kamy,

Eu am fost la 2a nunti toamna trecuta si s-au facut poze in voie. Ar fi culmea sa te oblige ei. Stai linistita ca nu e cazul. Neplacuti sunt lautarii care stau la scarile de la iesirea din Casa Casatoriilor care ti se baga singuri pe gat..asa ca la ei tb sa fii atenta.

Succes! Sa fie intr-un ceas bun!

lavylavy
19.05.2007, 16:21:08
Luni depunem si noi actele la starea civila. Sper sa fie bine si sa obtinem ora pe care o dorim.

lavylavy
19.05.2007, 16:24:51
Cu cate zile inainte se depun actele pentru cununia civila?Cu 2 saptamani sau cu 10 zile?Intra si zilele nelucratoare( sambata si duminica) la calcul?
Actele se depun cu 10 zile (minim ) 14 zile (maxim) inainte de oficierea casatoriei. Sunt zile calendaristice nu lucratoare.
In privinta fotografului sau lautarului de la starea civila nu stiu amanunte. Sper sa nu ni-i bage pe gat vrand nevrand.

kamy
19.05.2007, 21:33:44
Fetelor voi ce pahare luati pentru cununia civila? Luati pahare de unica folosinta, pahare din sticla sau pahare din plastic? Eu ma gandeam sa iau pahare de sampanie din plastic, numai ca mi se par cam scumpe 1,5 ron/paharul.

cristina17
21.05.2007, 10:06:11
Fetelor voi ce pahare luati pentru cununia civila? Luati pahare de unica folosinta, pahare din sticla sau pahare din plastic? Eu ma gandeam sa iau pahare de sampanie din plastic, numai ca mi se par cam scumpe 1,5 ron/paharul.

Noi ne-am gandit sa luam ori din astea din plastic de sampanie, ori daca este mai avantajos sa cumparam din sticla ca s-ar putea sa ajunga foarte putin mai scump decat celelalte si mai ramanem si cu paharele!!!!

lavylavy
23.05.2007, 08:53:06
Luni ne-am programat la Casa Casatoriilor. Am reusit sa obtinem ora dorita. Am avut ceva emotii pentru ca erau foarte foarte multe perechi care doreau sa depuna actele.

elenutza666
23.05.2007, 09:40:16
Hello
Luni 21 mai am depus actele pentru cununia civila care va avea loc pe 1 iunie,a fost foarte simplu nu am avut probleme,plus ca va fi in timpul saptamanii asa ca nu vom, fi aglomerati,oricum ne-am ales sa fim prima pereche din acea zi....<:-P

dani19_10dani
23.05.2007, 22:21:15

pahare de sampanie de plastic?unde ai vazut?

dani19_10dani
23.05.2007, 22:22:32
Luni ne-am programat la Casa Casatoriilor. Am reusit sa obtinem ora dorita. Am avut ceva emotii pentru ca erau foarte foarte multe perechi care doreau sa depuna actele.

ce program au cei de la casa casatoriilor
pot sa depun actele si sambata sau duminica ?si ce interval orar au?

uxaa
24.05.2007, 09:23:47
programul la casa casatoriilor este intre orele 9-12 doar luni,marti si miercuri

kamy
24.05.2007, 10:52:40
pahare de sampanie de plastic?unde ai vazut?
Am avut noi de revelion, luate de la Carrefour,sunt cutii in seturi de cate 6 pahare, dar acum nu am mai vazut si m-am tot uitat dupa ele.

lavylavy
24.05.2007, 11:21:29
Programul pentru depunerea actelor este cel dat de Uxaa. Sambata si duminica doar se oficiaza casatorii.

puffinas
24.05.2007, 13:58:57
Buna,

Am marea rugaminte sa-mi spui si mie te rog cat mai curand posibil, daca ai facut si analizele de sange si plamani. Spre stupefactia mea mediul meu de familie, cu nostinta, nu chiar starin, imi cere aceste analize ca sa-mi dea faimoasa hartiuta. Dosarul eu sunt programata sa-l depun luni la starea civila asa ca cererea doctorei mele a picat ca nuca in perete.
Mersi mult

Hello
Luni 21 mai am depus actele pentru cununia civila care va avea loc pe 1 iunie,a fost foarte simplu nu am avut probleme,plus ca va fi in timpul saptamanii asa ca nu vom, fi aglomerati,oricum ne-am ales sa fim prima pereche din acea zi....<:-P

cristina17
29.05.2007, 11:05:56
Am rezolvat si problema paharelor pt cununia civila.........am cumparat 48 de pahare de sticla, dar n-am luat din acelea lunguiete pt sampanie, desi aveau chiar putin mai iefine decat astea, am luat din acelea cu picior si rotunde , balon, de vin sau apa, pt ca ne-am gandit ca dupa aceea ce o sa facem cu atatea pahare de sampanie, in schimb astea de vin le folosesti mai des!!!! Am vrut sa luam din acealea de plastic de sampanie, dar ne ajungeau cu putin mai ieftin decat astea din sticla.....si macar cu astea ramanem si dupa...............

seyde_2008
06.06.2007, 19:09:30
fetelor as dori dak se poate sa ne scrie cineva care sunt absolut toate actele de care avem nevoie pt cununia civila inclusiv ce fel de analize, s.a.m.d. psssssssss doamnelor care va-ti casatorit deja ne dati o mana de ajutor ?

kamy
06.06.2007, 20:19:49
fetelor as dori dak se poate sa ne scrie cineva care sunt absolut toate actele de care avem nevoie pt cununia civila inclusiv ce fel de analize, s.a.m.d. psssssssss doamnelor care va-ti casatorit deja ne dati o mana de ajutor ?
Mie mi-a spus medicul de familie ce analize imi sunt necesare pentru faimosul certificat prenuptial cu care sa ma prezint la starea civila.Si anume, sangele, plamanii,( mai precis MRF, VDRL), timbre fiscale,buletinele de identitate si bani.

seyde_2008
06.06.2007, 23:28:35
eu auzisem k este nevoie si de certificatele de nastere in original si copii , copii care raman acolo si originalele se iau inapoi la depunerea dosarului la fel si buletinele copii si originale..........

kamy
07.06.2007, 08:51:38
eu auzisem k este nevoie si de certificatele de nastere in original si copii , copii care raman acolo si originalele se iau inapoi la depunerea dosarului la fel si buletinele copii si originale..........
Certificatele de nastere si buletinele sigur trebuiesc la starea civila atunci cand depui dosarul.Dar analizele imi sunt necesare pt medicul de familie sa imi elibereze certificatul prenuptial.

elenutza666
12.06.2007, 16:27:54
Fetelorrrr
Sunt fericita!!!!!
Sunt doamna Ghitza!!gata ne-am casatorit.Am avut atatea emotii Dumnezeule mare,acum totul este bine relatia merge in roz totul s-a linistit si parca mi-am luat o piatra de pe inima.
mai am cununia religioasa dar cred ca va fi floare la ureche pe langa cununia civila!!!(din pct de vedere al emotiilor ma refer!!!)

elenutza666
12.06.2007, 16:32:00
Acte cununia civila
certificat prenuptial cu data din ziua in care depuneti dosarul
(daca medicul e de treaba vi-l da fara analize)daca nu va trebui sa le faceti.
certficat nastere-copie si original (posibil sa fie nevoie si de 2 copii sa le aveti al voi)
buletinele ambele original si copii
un dosar
sa fie prezente ambele persoane pentru semnatura.

cristina17
12.06.2007, 18:45:09
Fetelorrrr
Sunt fericita!!!!!
Sunt doamna Ghitza!!gata ne-am casatorit.Am avut atatea emotii Dumnezeule mare,acum totul este bine relatia merge in roz totul s-a linistit si parca mi-am luat o piatra de pe inima.
mai am cununia religioasa dar cred ca va fi floare la ureche pe langa cununia civila!!!(din pct de vedere al emotiilor ma refer!!!)

Casa de piatra si tot ce va doriti>:D< !!!!

kamy
12.06.2007, 19:59:53
Fetelorrrr
Sunt fericita!!!!!
Felicitari si casa de piatra!

seyde_2008
12.06.2007, 21:07:51
Casa de piatra scumpa ms pt informatii si sa fiti fericiti, sa stii k emotiile eu zic k vor si mai mari la cununia religioasa gandestete va cununati in fata lui D-zeu si va jurati iubire eterna, hmmm ce poeta sunt la ora asta :D :*

dani19_10dani
13.06.2007, 09:55:37
Fetelorrrr
Sunt fericita!!!!!

casa de piatra!

lavylavy
20.06.2007, 20:38:12
Emotii mari sunt si la cununia civila si la cea religioasa, mai ales daca sunt ambele in aceeasi zi cum a fost la noi.
In ceea ce priveste analizele medicale nu credeam ca mai sunt si medici care dau pe bune certificatul prenuptial.:-$

seyde_2008
21.06.2007, 22:32:25
medicul meu cred k va face asta, cred k ne va punem sa facem analizele :D

roua
27.06.2007, 13:14:16
O intrebare pentru cele care au depus deja actele: cam pe la ce ora e bine sa fii la casa casatoriilor (tinand cont ca programul incepe la 9)? E ok daca ajungem pe la 8- 8jumate? Sau e ca la buletine, te duci cu noaptea in cap si te treci pe liste?? 8-}

cristina17
27.06.2007, 13:50:10
O intrebare pentru cele care au depus deja actele: cam pe la ce ora e bine sa fii la casa casatoriilor (tinand cont ca programul incepe la 9)? E ok daca ajungem pe la 8- 8jumate? Sau e ca la buletine, te duci cu noaptea in cap si te treci pe liste?? 8-}

O sa-ti spun tot eu ca luni mergem sa depunem actele;)) ..........si noi tot asa avem de gand sa mergem cum se deschide!!!

cerasela
27.06.2007, 14:48:01
Cand am fost eu nu se faceau liste, la ora 9 fara...dimineata erau cateva cupluri in curtea interioara dar in jur de ora 9 erau destule persoane.Faza mai de prost gust a fost ca venisem a 3 a pereche si cand sa intram s-au bagat in fata o gramada noroc ca eu nu am mai stat la nici o coada m-am dus direct la persoana pe care o cunosteam . Parerea mea e mai bine cu lista exact in ordinea care vii sa intri inauntru , ptr. ca mie mi-au lasat impresie proasta se imbulzeau la usa sa intre primii toti de parca erau la carne pe vremea lui Ceausescu.

cristina17
27.06.2007, 15:27:37
Cand am fost eu nu se faceau liste, la ora 9 fara...dimineata erau cateva cupluri in curtea interioara dar in jur de ora 9 erau destule persoane.Faza mai de prost gust a fost ca venisem a 3 a pereche si cand sa intram s-au bagat in fata o gramada noroc ca eu nu am mai stat la nici o coada m-am dus direct la persoana pe care o cunosteam . Parerea mea e mai bine cu lista exact in ordinea care vii sa intri inauntru , ptr. ca mie mi-au lasat impresie proasta se imbulzeau la usa sa intre primii toti de parca erau la carne pe vremea lui Ceausescu.

Sa vezi ce-o fii si luni cand mergem noi.............sper sa nu avem probleme si sa obtinem ora dorita!!!

annutza
27.06.2007, 19:59:16
am si eu o intrebare...voi pe la ce ora vreti cununia civila...sa-mi fac si eu o idee care-s orele de varf:)

merci

kamy
27.06.2007, 20:31:59
Eu am fost astazi sa vad care sunt actele necesare pentru cununie si am intrebat acolo pe cineva la ce ora sa vin luni.Mi s-a spus sa vin pe la 7 dimineata ca este foarte aglomerat.Oricum, Cristina, asteptam de la tine mai multe informatii.Astazi pe la 10 era liber la starea civila.

seyde_2008
27.06.2007, 22:12:25
cu cate zile inainte se depun actele k as vrea sa merg chiar din prima zi de cand as putea depune actele va dati seama k 1 sept este o zi fff aglomerata si as vrea sa imi aleg totusi pe cat posibil o ora intre orele 14 - 17

cristina17
27.06.2007, 22:15:37
cu cate zile inainte se depun actele k as vrea sa merg chiar din prima zi de cand as putea depune actele va dati seama k 1 sept este o zi fff aglomerata si as vrea sa imi aleg totusi pe cat posibil o ora intre orele 14 - 17

Pai actele se depun fix cu doua saptamani inainte, adica cu 10 zile lucratoare.............nici mai devreme nici mai tarziu..........asta conform legii............

cristina17
27.06.2007, 22:16:24
am si eu o intrebare...voi pe la ce ora vreti cununia civila...sa-mi fac si eu o idee care-s orele de varf:)

merci

Noi vrem intre 10 si 11.............

cristina17
27.06.2007, 22:17:22
Eu am fost astazi sa vad care sunt actele necesare pentru cununie si am intrebat acolo pe cineva la ce ora sa vin luni.Mi s-a spus sa vin pe la 7 dimineata ca este foarte aglomerat.Oricum, Cristina, asteptam de la tine mai multe informatii.Astazi pe la 10 era liber la starea civila.

Luni dupa-amiaza sunt la apel:)) .............va zic tot, ce si cum a fost............

kamy
28.06.2007, 09:45:40
La starea civila, cand mergem sa depunem actele, avem nevoie si de timbre fiscale?Daca da, de ce valoare? Eu am uitat sa intreb ieri si nu scria nimic de timbre pe lista cu actele.Am vazut ca se cer 2 plicuri, plicurile trebuie sa fie plicuri normale sau din acelea mai mari?

roua
28.06.2007, 11:52:35
cristina, cum luni dupa amiaza?? Sunt eu prost informata sau programul de depus dosare e doar dimineata de la 9-12?... :-?

Eu va trebui sa fac totul "in urgenta" (cu aprobarea primarului), pt ca lucrez in strainatate, si nu pot sa imi iau mai mult de o saptamana de concediu... Ma gandesc ca daca nu e nimeni la depus dosare pe la 10 dimineata, si oricum o sa avem "pile", poate nu trebuie sa merg de la 7... ^:)^

Pffff, ce complicat e totul! Ai zice ca e cine stie ce chestie, iti trebuie strategii de abordare a "adversarului" ;))

kamy
28.06.2007, 12:44:29
cristina, cum luni dupa amiaza?? Sunt eu prost informata sau programul de depus dosare e doar dimineata de la 9-12?... :-?

Eu va trebui sa fac totul "in urgenta" (cu aprobarea primarului), pt ca lucrez in strainatate, si nu pot sa imi iau mai mult de o saptamana de concediu... Ma gandesc ca daca nu e nimeni la depus dosare pe la 10 dimineata, si oricum o sa avem "pile", poate nu trebuie sa merg de la 7... ^:)^

Pffff, ce complicat e totul! Ai zice ca e cine stie ce chestie, iti trebuie strategii de abordare a "adversarului" ;))
Programul de la starea civila este de luni pana miercuri de la 9 la 12.Cristina va intra dupa-amiaza sa ne spuna cum a fost la starea civila.

seyde_2008
28.06.2007, 14:22:56
Pai actele se depun fix cu doua saptamani inainte, adica cu 10 zile lucratoare.............nici mai devreme nici mai tarziu..........asta conform legii............

ms frumos, asta inseamna k doar o singura zi am la dispozitie sa depun actele ?

annutza
28.06.2007, 17:37:51
Noi vrem intre 10 si 11.............

merci >:D<

deci sa inteleg ca majoritatea vreti dimineatza...eu nu sunt din Constanta si de asta intreb...

v-am pupat

elenutza666
28.06.2007, 18:26:13
Noi cand am fost la depunerea actelor nu ne-a cerut timbre fiscale,nici macar plicurile si...ne-a oprit un singur dosar.
Am fost acolo pe la ora 9 dar ce-i drept nu era foarte aglomerat,si noi dorind sa ne programam vineri-pe 1 iunie nu a fost nevoie sa ne strofocam prea tare.
Banuiesc ca in functie de cum ajungi asa se fac si programarile....ca daca intra cineva si zice ca are nevoie la ora 14 si tu vrei tot la ora 14...daca acela a venit primul.....;)),va pup si multa bafta

kamy
03.07.2007, 22:37:20
Luni dupa-amiaza sunt la apel:)) .............va zic tot, ce si cum a fost............
Cristina, cum a fost la starea civila?A fost aglomerat? Voi pe la ce ora a-ti fost, a-ti prins ora dorita de voi?

cristina17
06.07.2007, 10:23:30
Cristina, cum a fost la starea civila?A fost aglomerat? Voi pe la ce ora a-ti fost, a-ti prins ora dorita de voi?

Scuze, fetelor, pt intarziere, dar d-abia azi am avut timp sa intru!!! Am mers luni dimineata pe la 10 fara ceva ......era lume dar nu aglomerat......totul a mers foarte bine, am depus dosarul cu actele si ne-a programat exact la ora la care am vrut:-p ......adica la ora 10 dimineata.....cred ca suntem primii:D !!! Asa ca nu va faceti probleme, ca nu este omor asa cum am mai auzit.....si cred ca in principiu va programeaza cam la ora dorita, acum nu stiu ce sa zic, ca noi am vrut si foarte de dimineata si cred ca la ora aia nici nu prea se inghesuie lumea.....in schimb pt dupa-amiaza, nu stiu ce sa zic!!!!!

Ca acte va trebuie: certificatele de nastere, copie si original, CI, copie si original, un dosar cu sina,2 plicuri, niste foi si certificatele medicale cu data zilei in care depuneti actele......
Timbre fiscale nu va trebuie.......am vazut ca certificatele medicale au niste tibre pe ele, dar banuiesc ca de alea o sa va spuna acolo unde le faceti pe acestea!!!!

cristina17
06.07.2007, 10:26:42

Eu zic ca nu are rost sa mergeti de la 7 dimineata, pt ca oricum este inchis;)) .......si dupa cum am mai zis pe la 10 cand am mers noi erau ceva persoane dar nu omor......n-are rost sa stati sa asteptati pe la usi......ca de maritat tot o sa va maritati;-) !!!

roua
10.07.2007, 13:57:11
multumim mult de informatii... ^:)^ Multa bafta pt ziua cea mare>:D<

kamy
10.07.2007, 18:08:08
Am fost ieri la starea civila si am depus actele, ne-am dus la 7 si nu erau in fata noastra decat 2 perechi.Dar cand s-a deschis la ora 9 nu s-a respectat randul, a fost imbulzeala si au intrat la inceput cei care au fost mai rapizi, cu toate ca au venit mult mai tarziu.Prin urmare, puteti sa ajungeti si la 8:30, ca nu se tine cont de rand.

alyssa2007ro
11.07.2007, 00:44:36
cum sa facem o cununie civila ,una reusita ?

iulya1505
17.07.2007, 16:35:31
KAMY CASA DE PIATRA SI PETRECERE FRUMOASA SPER SA FIE NUNTA ASA CUM TIAI DORITO.PETRECERE FRUMOASA SAMBATA
:x >:D<

adorateodora
19.08.2007, 18:35:54
noi locuim in madrid, iar pe 1 noiembrie intram in concediu amnadoi, nunta e pe 10 noiembrie, ma intreb daca avem timp ca toate actele sa iasa in timp de 10 zile, feleror va rog ajutati-ma!

Isabella_L
22.08.2007, 13:38:13
A facut cineva cununia civila in saptamana dinaintea nuntii? Imi puteti spune daca e o idee buna?Eu as vrea safac joi, inainte de nunta.Multumesc.

roua
24.08.2007, 14:10:04
Pt Adorateodora: am avut aceeasi problema, am avut doar o saptamana la dispozitie - depus dosar luni dimineata si cununia sambata.
Chestia asta nu se poate face in mod normal, pt ca trebuie sa ai 10 zile lucratoare intre depusul dosarului si cununia efectiva.
Ce am aflat noi e ca exista un fel de "urgente", adica poti sa depui dosarul si sa te cununi mai repede, daca ai motive intemeiate. Noi am avut o cunostinta care ne-a pus in legatura cu cineva la starea civila si ne-am dus direct la acea persoana, cu actele normale+biletele de avion. In schimb, ni s-a zis ca e cam putin, si ca ar folosi si o invitatie de nunta sau o adeverinta de la restaurant sa se vada ca ai "programat" petrecerea pe data X. Eventual, contractul de munca, sa arati ca lucrezi in strainatate. Pana la urma, la noi a "mers" cu adeverinta de la restaurant, dar iti zic, sa fii pregatita :)

Daca mai ai intrebari, go ahead...

Multa bafta!

seyde_2008
27.08.2007, 12:14:27
salutare miresici
eu am fost sa depun actele pentru cununia civila luni cu 13 zile inainte, am ajuns acolo pe la ora 8 desi am fi vrut sa ajungem pe la 7 nu ne-au sunat telefoanele asta e, am ajuns acolo si erau vreo 8-10 cupluri inaintea nostra s-a tinut cont de rand la 9 si ceva s-a deschis si pe la ora 10 eram cu actele depuse, am putut sa luam ora pe care am vruto si sunt super happy, va pup si spor la pregateli si emotziii :)

adorateodora
31.08.2007, 20:10:14
Pt Adorateodora: am avut aceeasi problema, am avut doar o saptamana la dispozitie - depus dosar luni dimineata si cununia sambata.
Chestia asta nu se poate face in mod normal, pt ca trebuie sa ai 10 zile lucratoare intre depusul dosarului si cununia efectiva.
Ce am aflat noi e ca exista un fel de "urgente", adica poti sa depui dosarul si sa te cununi mai repede, daca ai motive intemeiate. Noi am avut o cunostinta care ne-a pus in legatura cu cineva la starea civila si ne-am dus direct la acea persoana, cu actele normale+biletele de avion. In schimb, ni s-a zis ca e cam putin, si ca ar folosi si o invitatie de nunta sau o adeverinta de la restaurant sa se vada ca ai "programat" petrecerea pe data X. Eventual, contractul de munca, sa arati ca lucrezi in strainatate. Pana la urma, la noi a "mers" cu adeverinta de la restaurant, dar iti zic, sa fii pregatita :)

Daca mai ai intrebari, go ahead...

Multa bafta!
multumesc din suflet! ajungem pe 1 noiembrie, pt ca rochia de mireasa o voi lua de la un mag din Constanta, mi-a placut mult mai mult decat ce rochii exista pe aici in Madrid, nunta e pe 10 ....uff de toate s-a ocupat socrul meu, el a zis ca trebuiesc trimise cf de nastere, dar imi este frica sa nu se piarda pe drum ca am mai patit-o! asa ca vom ajunge pe 1 nov in tara si le vom depune atunci, cred ca e timp 10 zile totusi! dar cu cf prenuptial cum este, explica-mi te rog cine il elibereaza, stiu ca in romania inca mai merge cu spaga! tu ce crezi? iti multumesc si astept raspuns!! te pup, teodora.

nastasie
31.08.2007, 20:35:57
cf prenuptial il elibereaza medicul de familie.era parca 400.000.eu am aranjat pentru niste prieteni.

adorateodora
02.09.2007, 12:38:16
cf prenuptial il elibereaza medicul de familie.era parca 400.000.eu am aranjat pentru niste prieteni.

cf prenuptial in cat timp se elibereaza??? va rog ajutati-am!!, cred ca nu avem timp suficient sa depunem actele de stare civila, adica doar 10....! va puup

nastasie
03.09.2007, 11:36:51
daca il cunosti pe doctor, ti le elibereaza pe loc.

adorateodora
03.09.2007, 19:24:21
daca il cunosti pe doctor, ti le elibereaza pe loc.
mersi mult! vom merge la medicul meu de familie! cred ca nu e nici o problema, iar actele le vom depune cu 9 zile inainte de nunta, sper sa fie totul bine, oare vom reusi?
:-\

nastasie
04.09.2007, 10:19:53
normal cu 2 saptamani inainte se depun.de reusit reusiti dar nu stiu daca veti mai gasi libera ora pe care o vreti voi la starea civila.multa bafta.

otisor83
18.09.2007, 15:19:54
Ieri mi-am depus si eu actele pentru cununia civila. Am reusit sa gasim ora dorita, pe data de 29 sept.
Ne-am hotarat sa facem actele mai devreme sa fie mai usor pt. noi.
Va trebuie asa: buletinele si certificatele de nastere in copii si original, analizele de la medic, 4 coli, 1 pix si un dosar.
>:D<

mido
18.09.2007, 16:22:21
Ieri mi-am depus si eu actele pentru cununia civila. Am reusit sa gasim ora dorita, pe data de 29 sept.
Va trebuie asa: buletinele si certificatele de nastere in copii si original, analizele de la medic, 4 coli, 1 pix si un dosar.
si eu tot ieri am depus actele la casa casatoriilor. deci s-ar putea sa ne intalnim pe 29 la cununie!!!pe langa ce ai spus tu mai e o taxa de 62 de lei.

Miraj
18.09.2007, 16:23:46
Avem cununia in aceeasi zi...super...ne-am depus actele pe 17.09.07 si urmeaza sa ne comunice ora cununiei pe 27.09, in functie de cate nunti sunt..dar cum facem numai cununia mi-e indiferent..am rezolvat si analizele si depusul in cateva ore...va pup:*

otisor83
18.09.2007, 16:28:17
si eu tot ieri am depus actele la casa casatoriilor. deci s-ar putea sa ne intalnim pe 29 la cununie!!!pe langa ce ai spus tu mai e o taxa de 62 de lei.

Da am uitat de taxa, sorry!
Eu am la 11.00. Sper sa fie cald si sooooarrreee!!:talk_04:

oana
18.09.2007, 19:17:00
Avem cununia in aceeasi zi...super...ne-am depus actele pe 17.09.07 si urmeaza sa ne comunice ora cununiei pe 27.09, in functie de cate nunti sunt..dar cum facem numai cununia mi-e indiferent..am rezolvat si analizele si depusul in cateva ore...va pup:*

cum adica sa-ti comunice ora cu 2 zile inainte?????????????????????:-w :-w :-w b-( b-( b-( si eu daca vreau sa-mi aleg ora in ziua in care imi depun actele nu ma lasa??????????????[-X [-X

mido
18.09.2007, 19:24:53
Da am uitat de taxa, sorry!
Eu am la 11.00. Sper sa fie cald si sooooarrreee!!:talk_04:
pe mine m-a programat la ora la care am dorit. cand v-a chemat sa duceti buletinele? am vazut pe diferite site-uri ca prognoza meteo pt 29 sept e favorabila: soare si in jur de 15 grade.succes in continuare.

cristina17
18.09.2007, 19:58:48
cum adica sa-ti comunice ora cu 2 zile inainte?????????????????????:-w :-w :-w b-( b-( b-( si eu daca vreau sa-mi aleg ora in ziua in care imi depun actele nu ma lasa??????????????[-X [-X

Ba da, iti alegi si ora.....noi asa am facut.....si nici nu am mai auzit pe nimeni pana acum sa i se fii intamplat asa......sa le comunice ei ora cu 2 zile inainte:O !!!

oana
18.09.2007, 20:01:46
pai si eu stiam asa...dar uite ce zice miraj,care are cununia pe 29 sept!!!!!!!!!!!:O :O :O

Miraj
19.09.2007, 15:15:53
Da asa e..o sa incerce iubitu sa se duca mai devreme cu o zi, adica pe 26.09 poate o sa-i spuna ora...noi ne-am dus cu 2 sapt inainte de cununie si poate inca nu aveau toate cununiile din 29 centralizate..dar asta se intampla in Buzau, poate la voi e altfel...va pup;-)

otisor83
03.10.2007, 19:32:41
Fetelor am trecut si peste cununia civila!
Am facut-o pe 29.09, cu o saptamana inaintea nuntii "mari".
A fost sambata la ora 11.00 si a fost super. Vremea buna, cald, soare si ce este cel mai important, nu a fost deloc aglomerat.
A mai fost o pereche inaintea noastra, care a plecat inainte sa intram noi.
Am servit sampania si piscoturile afara, in curte, am facut poze si ne-am pupacit.
Recomand viitoarelor miresici sa nu se duca in rochie de mireasa la acte, pentru ca nu are nici un farmec! :[email protected]

cristina17
04.10.2007, 09:50:27
Fetelor am trecut si peste cununia civila!
Am facut-o pe 29.09, cu o saptamana inaintea nuntii "mari".
A fost sambata la ora 11.00 si a fost super. Vremea buna, cald, soare si ce este cel mai important, nu a fost deloc aglomerat.
A mai fost o pereche inaintea noastra, care a plecat inainte sa intram noi.
Am servit sampania si piscoturile afara, in curte, am facut poze si ne-am pupacit.
Recomand viitoarelor miresici sa nu se duca in rochie de mireasa la acte, pentru ca nu are nici un farmec! :[email protected]

Felicitari....doamna:-p !!!! Si mult succes in continuare cu nunta mare..........O nunta ca in povesti iti doresc !!!.................Si d-abia asteptam pozeeeeeeeeeeeeee!!!!

>:D< >:D< >:D<

iulya1505
22.10.2007, 18:54:47
stie cineva daca se poate face cununia civila si duminica

otisor83
22.10.2007, 19:33:55
stie cineva daca se poate face cununia civila si duminica

Da, se poate si duminica. Initial asa am vrut si noi sa facem dar n-a putut nasul. E mult mai liber.

iulya1505
22.10.2007, 19:37:06
Da, se poate si duminica. Initial asa am vrut si noi sa facem dar n-a putut nasul. E mult mai liber.
MERSI MULT PT RASPUNS ASTA VROIAM SA STIU PT CA AM SA FAC NUNTA DUMINICA

seyde_2008
08.11.2007, 12:46:11
da se poate face si duminica si la fel cum pentru ziua de sambata se plateste o taxa mai mare la fel se plateste si pentru duminik, noi am facut sambata si asa ni s-a prezentat si tuatia :* sa stii k poate e mai bine k faci duminik k sambata este o aglomeratie de nu te vezi om cu om, cel putin asa a fost la noi pe 1 septembrie. te poop iubita si multa bafta :*

LILICA
08.11.2007, 18:47:07
Stiti cumva daca de Craciun (in una din cele 3 zile) sau 30-31 decembrie se oficiaza casatorii?
Multumesc!

kamy
09.11.2007, 20:22:31
Stiti cumva daca de Craciun (in una din cele 3 zile) sau 30-31 decembrie se oficiaza casatorii?
Multumesc!
Eu stiu pe cineva care a avut nunta de revelion:D

seyde_2008
12.11.2007, 14:55:00
cred k se pot oficia si fosta mea colega de liceu s-a casatorit tot de revelion si in plus la casa casatoriilor pe afis scrie la partea unde ne anunta k pt anumite zile se plateste o taxa speciala acolo zice de zilele de sambata si duminica, de sarbatoare, etc,etc. Sper k am fost de ajutor :*:*:*mult succes

iulya1505
14.11.2007, 18:20:11
fetelor va rog sa ma lamuriti si pe mine e adevarat ca se pot decala orele la care esti programata si poti intra si la 2 ore de la oara pe care ao stabilito cand ai depus dosarul.chiar asa aglomerat e?ma cam sperie gandul asta .voi ati intrat la orele stabilite ?

dani19_10dani
14.11.2007, 18:53:49
[quote=iulya1505;489122]fetelor va rog sa ma lamuriti si pe mine e adevarat ca se pot decala orele la care esti programata si poti intra si la 2 ore de la oara pe care ao stabilito cand ai depus dosarul.chiar asa aglomerat e?ma cam sperie gandul asta .voi ati intrat la orele stabilit
noi am intrat cu 15 min mai tarziu. pe 8 sept s-a decalat cu o ora (am avut niste prieteni care au facut nunta atunci)

kamy
14.11.2007, 20:55:07
fetelor va rog sa ma lamuriti si pe mine e adevarat ca se pot decala orele la care esti programata si poti intra si la 2 ore de la oara pe care ao stabilito cand ai depus dosarul.chiar asa aglomerat e?ma cam sperie gandul asta .voi ati intrat la orele stabilite ?
Noi am avut programarea la ora 16 dar ni s-a spus sa venim la 17.Si cum am ajuns am intrat imediat.Dar de obicei de decaleaza, pe 18 august s-a decalat cu 2 ore si nu s-a putut intra la fix nici macar cu spaga pt ca au fost foarte multe casatorii.

cristina17
14.11.2007, 22:18:57

La noi nu s-a decalat absolut deloc.....am intrat fix la ora pe care am programat-o, dar asta poate pt ca ne-am programat la ora 10 si cred ca am fost primii in ziua aia:D !!!!

seyde_2008
15.11.2007, 15:28:43
la noi pe data de 1 septembrie s-a decalat cu 10-15 minute, oricum cand se fac programarile se fac pentru un anumit nr de cupluri intre orele "x" si "y"
nu este cuplul cutare la ora "x" si ceva urmatorul la "y" si ceva s.a.m.d. am vazut asta pe foaia doamnei care striga cuplurile cand am intrebat-o cate cupluri mai sunt inaintea noastra. Sper k am reusit sa fiu explicita. Pupici

nastasie
16.11.2007, 14:49:59
la noi s-a decalat cu o ora, pentru ca li s-a stricat lor ceva:-?

otisor83
16.11.2007, 18:20:29
Noi nu am asteptat deloc, dar am facut la ora 11. Dupa noi nu a mai intrat nimeni si am avut timp sa ne felicitam si sa ne pozam in voie. In plus, sampania am servit-o pe niste mese puse in curte, fiindca afara era vreme buna si nu a fost aglomerat. :*

crisstallus_cris
27.11.2007, 13:10:07
Fetelor am o intrebare la voi...SE poate urgenta cununia civila?Adica stiu ca e nevoie de 10 zile pt bagarea actelor...se poate mai repede?Am nevoie de certificat pt un transfer dintr-un oras in altul si in cam o sapt ar fi timpul....Se poate la urgenta...contra unei taxe...ceva de genul....?

otisor83
27.11.2007, 15:24:54
Cu pile poti face orice.:[email protected]

RabLR
28.11.2007, 14:36:00
Multumesc!

Buna!
Eu am alta intrebare. In cazul in care vrei sa faci cununia civila in prima saptamana din ianuarie, cu 10 zile inainte ar insemna sa predam dosarul de Craciun. Stie cineva cand am putea sa o facem, pentru ca sunt sigura ca de Craciun nu va sta nici un functionar dupa dosarele noastre... :)

seyde_2008
07.12.2007, 15:23:40
nu este batut in cuie k trebuie sa depui cu fix 10 zile inainte, de exemplu la noi cu exact 10 zile inainte insemna sa fie duminica (ziua de depunere a dosarului) care pt ei e zi nelucratoare am fost vineri si am intrebat ce pot face dak pot depune de vineri si mi-au zis k nu pot depune mai devreme de 10 zile, in acest caz am fost luni si am depus dosarul si nu a fost nici o problema. Trebuie sa depui dosarul in acest interval de 10 zile nu cu fiz 10 zile inainte de data casatoriei pe care ti-o doresti.:*:*:*Mult succes:*:*:*

georgy_2006
13.12.2007, 21:03:14
Multumesc!
am auzit ca in noaptea de revelion in pitesti parca se oficiaza casatoria a vreo 40 de cupluri. asa ca nu cred sa ai vreo problema, ai impusca doi iepuri deodata<:-P

Joliutza
22.01.2008, 12:29:10
Am si eu nevoie de un sfat de la voi.
Mai am 4 luni pana la nunta, si deja stiu ca as vrea sa am cununia civila la ora 16. Stiu ca actele se depun cu 10-14 zile inainte....dar cum ar trebui sa procedez ca sa fiu sigura ca ora 16 va fi a noastra?
Eu m-am gandit sa ma duc la tanti de acolo cu o cutie de bomboane....ceva...sa o rog sa ma treaca pe o lista cu ora 16, urmand sa depunem actele atunci cand avem voie.

Voi ce ziceti? Cam cand ar trebui sa ma duc? Februarie o fi prea devreme?

dani19_10dani
22.01.2008, 20:39:02
Mai am 4 luni pana la nunta, si deja stiu ca as vrea sa am cununia civila la ora 16. Stiu ca actele se depun cu 10-14 zile inainte....dar cum ar trebui sa procedez ca sa fiu sigura ca ora 16 va fi a noastra?
Eu m-am gandit sa ma duc la tanti de acolo cu o cutie de bomboane....ceva...sa o rog sa ma treaca pe o lista cu ora 16, urmand sa depunem actele atunci cand avem voie.

noi am fost primii care am intrat pentru data de 25 august si binenteles ca am ales ce ora am vrut..in ziua nuntii era o tantii la intrare cu o lista si binenteles ca erau "n" cupluri pt ora 4 asa ca nush ce sa zic peste 4 luni poate nu o sa fie asa aglomerat cel mai bine sa fiti primii altfel nush daca merge cu o cutie de bomboane ..niste prieteni au dat 100ron pt ca s-au dus cam tarziu nu cum e normal cu 2 sapt inainte si desi ora pe care o vroiau ei era ocupata cu banii s-a rezolvat..

Joliutza
22.01.2008, 20:50:20
noi am fost primii care am intrat pentru data de 25 august si binenteles ca am ales ce ora am vrut..in ziua nuntii era o tantii la intrare cu o lista si binenteles ca erau "n" cupluri pt ora 4 asa ca nush ce sa zic peste 4 luni poate nu o sa fie asa aglomerat cel mai bine sa fiti primii altfel nush daca merge cu o cutie de bomboane ..niste prieteni au dat 100ron pt ca s-au dus cam tarziu nu cum e normal cu 2 sapt inainte si desi ora pe care o vroiau ei era ocupata cu banii s-a rezolvat..

Deci ce sa inteleg? Ca daca imi aleg ora 16, sa fiu eu acolo cel mai devreme.....adica pe la 15:30...ca sa fiu sigura ca nu mi-o ia inainte altcineva care a optat pentru ora 16?

kamy
22.01.2008, 22:06:54

E mult prea devreme sa te duci cu patru luni inainte sa stabilesti ceva.Ma indoiesc ca te-ar baga cineva in seama cand ar auzi ca nunta o sa fie tocmai peste 4 luni.Dar in perioada asta mai bine intreaba-ti cunostintele, poate gasesti pe cineva care lucreaza acolo si iti poate rezolva.Desi in luna mai s-ar putea sa nu fie chiar asa de aglomerat.Eu am avut in iulie si am cotizat, am dat 50 de ron dar am intrat cum am ajuns, dar pt ca erau programate foarte multe nunti, mi-au trecut programarea cu o ora mai devreme fata de ora la care trebuia sa fiu prezenta.Dar totul am stabilit atunci cand am depus actele.

buburuza
22.01.2008, 22:07:35
Deci ce sa inteleg? Ca daca imi aleg ora 16, sa fiu eu acolo cel mai devreme.....adica pe la 15:30...ca sa fiu sigura ca nu mi-o ia inainte altcineva care a optat pentru ora 16?
Eu am inteles ca atunci cand te duci sa te programezi pt cununia civila, adica cu 10 zile lucratoare inainte de data nuntii, sa incerci sa ajungi cat mai de dimineata. In general se respecta ordinea venirii. Daca sunt 5 cupluri care vor la ora 15 , vor avea intaietate cei care au fost primii sositi. Cu alte cuvinte " cine se scoala de dimineata...":>

Joliutza
22.01.2008, 22:23:48
Aha....am inteles. Ideea este ca noi vrem sa stim din timp daca va fi la ora 16 sau nu, pentru ca noi vom trece si in invitatii ora cununiei civile...si atunci trebuie sa stiu asta cam intr-o luna pentru a le putea finaliza.

Va multumesc pentru sfaturi...inseamna ca in ziua in care ne ducem sa depunem actele vom fi acolo la 5 dimineata...just kiddin'......=))

buburuza
23.01.2008, 10:17:17
Aha....am inteles. Ideea este ca noi vrem sa stim din timp daca va fi la ora 16 sau nu, pentru ca noi vom trece si in invitatii ora cununiei civile...si atunci trebuie sa stiu asta cam intr-o luna pentru a le putea finaliza.

Va multumesc pentru sfaturi...inseamna ca in ziua in care ne ducem sa depunem actele vom fi acolo la 5 dimineata...just kiddin'......=))

eh, nu chiar la 5,tinand cont ca se deschide pe la 9 , cred, ai putea fi acolo pe la 7.30-8 :D Succes !

Eu nu stiam ca se trece si ora cununiei in invitatie :( Sa nu radeti de mine...e obligatoriu?

dani19_10dani
23.01.2008, 19:34:04
nuu...ma refer ca nu se respecta ora!!orice ai face..dar in mai (cand faci u..parca in mai am inteles eu)nu cred ca o sa fie chiar asa de aglomerat

dani19_10dani
23.01.2008, 19:35:16
Eu am inteles ca atunci cand te duci sa te programezi pt cununia civila, adica cu 10 zile lucratoare inainte de data nuntii, sa incerci sa ajungi cat mai de dimineata. In general se respecta ordinea venirii. Daca sunt 5 cupluri care vor la ora 15 , vor avea intaietate cei care au fost primii sositi. Cu alte cuvinte " cine se scoala de dimineata...":>
exact asta am zis :P

dani19_10dani
23.01.2008, 19:37:25
eh, nu chiar la 5,tinand cont ca se deschide pe la 9 , cred, ai putea fi acolo pe la 7.30-8 :D Succes !

Eu nu stiam ca se trece si ora cununiei in invitatie :( Sa nu radeti de mine...e obligatoriu?
cu riscul de a rade de noi ..noi am fost pe la 6 dim :D pt ca auzisem ca vara e fuuullll ...si pe la 7.30-8 se aglomerase putin!dar repet eu am avut in august nunta si a fost al naibii de aglomerat!

kamy
23.01.2008, 21:51:41
cu riscul de a rade de noi ..noi am fost pe la 6 dim :D pt ca auzisem ca vara e fuuullll ...si pe la 7.30-8 se aglomerase putin!dar repet eu am avut in august nunta si a fost al naibii de aglomerat!
Nu a-ti fost singurii care a-ti fost la ora 6.Si noi am ajuns pe la 6:30 dimineata si am ramas foarte surprinsi sa vedem ca nu mai era decat o singura pereche care astepta pentru acelasi lucru.

cerasela
25.01.2008, 11:29:17
Eu am facut in mai , pot sa spun ca inainte sa deschida la ora 9 erau cam vreo 10 cupluri aproximativ , dar nu m-am dus devreme si oricum cand s-a deschis usa au navalit toti buluc si nu s-a mai tinut cont de ordinea in care au venit, noi am ramas printre ultimii si am pus si la ora la care vroiam noi.Oricum fata de alte luni in mai e lejer, nu e mare imbluzeala mai ales ca unii au superstitii in legatura cu aceasta luna.

seyde_2008
29.01.2008, 20:03:32
noi am fost la sf lui august pt data de 1.septembrie.2007 (o data foarte aglomerata, f solicitata) si ne propusesem sa mergem acolo de la ora 7 dar pentru k telefoanele noastre nu au sunat in acea dimineatza nu am mai ajuns la ora dorita ci am ajuns la ora 8. Cand am ajuns acolo, erau deja circa 8-10 cupluri, dupa ce am ajuns noi s-a aglomerat f mult, in schimb la noi s-a respectat ordinea, probabil depinde f mult si de personalitatea fiecarui om care se nimereste a fi acolo :D. Bafta fetelor si nu va trezitzi chiar asa cu noaptea in cap k nu are rost e pacat k va stricatzi somnul degeaba. Va pupacesc si mult succes.

tcorina
21.02.2008, 15:11:33
care sunt actele necesare pt cununia civila?nu am rabdare sa citesc tot ce este scris aici...plssss:">

dani19_10dani
21.02.2008, 20:17:13
certificatele de nastere, copie si original, CI, copie si original, un dosar cu sina,2 plicuri, niste foi si certificatele medicale cu data zilei in care depuneti actele

tcorina
21.02.2008, 20:38:11
certificatele de nastere, copie si original, CI, copie si original, un dosar cu sina,2 plicuri, niste foi si certificatele medicale cu data zilei in care depuneti actele
ms mult>:D<

ubita
17.03.2008, 10:43:48
fetelor,am si eu o rugaminte,aveti idee cat costa sa aducem ofiterul de stare civila acasa sau intr-o alta locatie decat la casa casatoriilor?multumesc:*

Joliutza
17.03.2008, 13:31:16
fetelor,am si eu o rugaminte,aveti idee cat costa sa aducem ofiterul de stare civila acasa sau intr-o alta locatie decat la casa casatoriilor?multumesc:*

Din cate stiu eu nu se poate decat daca ai relatii pe la Primarie.

ubita
17.03.2008, 17:04:13
in Constanta am fost la o nunta unde ofiterul a venit la biserica...dar nu stiu daca aveau relatii,stiam ca e contra cost...mersi mult
:*

CRYSSI
17.03.2008, 18:53:47
sunt in aceeasi situatie.o sa-mi schimb buletinul de 2 ori anul asta.asta e.

anka_26
20.03.2008, 16:22:02
Buna ,

Este adevarat ca la starea civila se asteapta foarte mult?
Nunta o am pe 26 iulie, ultima sambata inaintea postului , si am inteles ca va fi foarte aglomerat ......:((

cristina17
20.03.2008, 16:48:19
Buna ,

Nunta o am pe 26 iulie, ultima sambata inaintea postului , si am inteles ca va fi foarte aglomerat ......:((

Noi n-am asteptat deloc...........

anka_26
21.03.2008, 14:29:08
in Constanta am fost la o nunta unde ofiterul a venit la biserica...dar nu stiu daca aveau relatii,stiam ca e contra cost...mersi mult
:*

Aveau relatii cei de care vorbesti......:D
Mi-ar placea si mie sa pot aduce ofiterul la biserica. Trebuie sa incep sa-mi intind "antenele"....poate reusesc ceva.....

seyde_2008
21.03.2008, 22:13:08
noi am asteptat cam 15 min la starea civila (eu consider k nu am asteptat mult pt o zi k 1 sept, si era full acolo8-} )

ant
26.03.2008, 20:09:22
noi am asteptat cam 15 min la starea civila (eu consider k nu am asteptat mult pt o zi k 1 sept, si era full acolo8-} )

Nu pot sa vad pozele.. :(( cum fac?

mitiza
27.03.2008, 13:18:07
Am O Intrebare Duminica Sunt Deschise Starile Civile?
Cine Stie Si Imi Zice Pls
Multumesc!

annutza
27.03.2008, 16:10:49
Am O Intrebare Duminica Sunt Deschise Starile Civile?
Cine Stie Si Imi Zice Pls
Multumesc!
da, sunt deschise

lapinutza
01.04.2008, 13:15:55
si mie imi este frica...am cununia civial(sau cel putin asa am vrea noi) in luna mai. maine ma duc la primarie sa vad daca se pot face programari sau chestii de genu'...

iulya1505
07.04.2008, 19:20:35
buna week-emndul acesta am aflat ca imi va expira buletinul undeva pe la mijlocul lui mai iar eu ma voi casatori pe 7 iunie credeti ca voi avea probleme la starea civila oare e necesar sa schimb buletinuul cu 2 sapt sau 3 inainte de cunuia civila nu stiu ce sa fac va rog ajutatima cu o parere si cat dureaza sa imi scot buletinul la urgenta?:(

dianamkm
08.04.2008, 06:32:51
buna week-emndul acesta am aflat ca imi va expira buletinul undeva pe la mijlocul lui mai iar eu ma voi casatori pe 7 iunie credeti ca voi avea probleme la starea civila oare e necesar sa schimb buletinuul cu 2 sapt sau 3 inainte de cunuia civila nu stiu ce sa fac va rog ajutatima cu o parere si cat dureaza sa imi scot buletinul la urgenta?:(

Buna,
parerea mea ar fi sa mergi si sa ceri o carte de identitate provizorie,pt k nu are rost sa schimbi buletinul de doua ori ,dar vb si cu respectivii de acolo.Eu am avut o carte de identitate provizorie valabila 1 an si e super k;pe urma mi-am facut buletinul,eu il pierdusem...la urgenta nu stiu cat dureaza sa il faci....numai bine!

cerasela
08.04.2008, 09:40:13

Eu zic ca ar fi bine sa dai o fuga pana la Casa Casatoriilor , intr-o dimineata si sa le intrebi pe fetele de acolo, sa nu cumva sa ai surprize la depunerea dosarului sa nu ti-l primeasca cu cartea de identitate provizorie sau sa faci rost de un nr. de telefon de acolo.

iulya1505
08.04.2008, 11:57:23
ok multumesc mult fetele am sa merg la casa casatoriilor cand ajung in tara sa intreb daca se poate sa depun dosar cu ci provizorie.
apropo si de unde pot sa iau cartea de identitate provizorie tot de la politie si cat dureaza pana imi da cartea provizorie.
multumesc

corinuta
15.04.2008, 21:48:23
Groaza de cununia civila? eu inca nu am asa ceva...e in august...O fi ceva in neregula cu mine??:)

iulya1505
15.04.2008, 22:19:35
Imi Expira Buletinul Pe 8 Iunie Dupa Nunta Deci Am Scapat <:-p <:-p ;))

dani19_10dani
15.04.2008, 22:27:08
Groaza de cununia civila? eu inca nu am asa ceva...e in august...O fi ceva in neregula cu mine??:)
nu cred ca ai ceva:P eu tot in august am avut nunta si anul trecut pe vremea asta inca nu aveam nimic..:*

criskitty
21.04.2008, 11:50:11
Buna ,

Depinde de noroc... in general e f aglomerat, stiu 2 cazuri de anul trecut din toamna care au asteptat mai mult de o ora, au intarziat si la biserica... cica era f aglomerat, pana la urma unii dintre ei au intrat cu pile prin spate, a fost o intreaga aventura, tot pe acolo au iesit, ca daca ieseau prin fata cred ca ii linsau cei care asteptau acolo... fara gluma... si afara cica erau niste miresici care se luasera la cearta...; celalalt caz a pierdut programarea de la catedrala si s-au dus la Sf Nicolae, au avut noroc cu popa Marius, care e f de treaba si i-a cununat fara probleme, chiar daca nu aveau programare...
Si mie mi-e f teama de asta, sa nu intram prea tarziu la Starea Civila, nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi... in ziua respectiva nu vreau sa ma supar sau chestii d-astea... eu sunt si o fire care nu reactioneaza f bine la stres (ma panichez, ma apuca plansul... sper sa nu fie deloc cazul ^:)^ ).. noroc cu viitorul sot, care nu e deloc asa si ma va sprijini..

Joliutza
21.04.2008, 12:37:11
Noi avem 3 ore intre cele 2 cununii....deci, orice s-ar intampla, nu avem cum sa intarziem la biserica. Si e si 31 Mai. Vara-toamna am auzit ca e mai agomerat....

xelonitsa
22.04.2008, 11:38:25
buna fetelor, am si eu o problema...imi puteti recomanda si mie ceva restaurante dragute, elegante,unde sa nu se tina nunti???[-o< [-o< Am cununia pe 7 iunie si nu gasesc nicaieri un local unde pot inchiria o masa de 15 persoane, atat vreau.Toti au nunti in sambata respectiva si mai politicos sau mai putin politicos, m-au refuzat cu desavarsire.Va rog sa ma ajutati cu ceva propuneri.Va multumesc!

dani19_10dani
22.04.2008, 11:40:52
buna fetelor, am si eu o problema...imi puteti recomanda si mie ceva restaurante dragute, elegante,unde sa nu se tina nunti???[-o< [-o< Am cununia pe 7 iunie si nu gasesc nicaieri un local unde pot inchiria o masa de 15 persoane, atat vreau.Toti au nunti in sambata respectiva si mai politicos sau mai putin politicos, m-au refuzat cu desavarsire.Va rog sa ma ajutati cu ceva propuneri.Va multumesc!

incearca la restaurant balada,new safari..si daca mai imi aduc aminte te anunt

xelonitsa
22.04.2008, 12:01:16

multumesc mult>:D<

Joliutza
22.04.2008, 12:46:09

Adica te referi la La Protap, nu? E intr-adevar super acolo....si eu il recomand cu caldura. Mi se pare cel mai bun restaurant din Constanta.

annutza
02.05.2008, 11:31:00
Buna fetelor...am si eu o nelamurire..ce inseamna 14 zile pentru depus actele? calendaristice sau lucratoare?
^:)^

kamy
02.05.2008, 11:41:18
Buna fetelor...am si eu o nelamurire..ce inseamna 14 zile pentru depus actele? calendaristice sau lucratoare?
^:)^
Sunt 14 zile calendaristice.Noi am avut nunta pe 21 si am depus actele pe 9.

annutza
02.05.2008, 11:52:24
Sunt 14 zile calendaristice.Noi am avut nunta pe 21 si am depus actele pe 9.
Multumesc! Si inca o intrebare...sambata e deschis pentru depunerea actelor?Daca stii..:*

Adamiresica
02.05.2008, 12:44:44
Multumesc! Si inca o intrebare...sambata e deschis pentru depunerea actelor?Daca stii..:*
NU este deschis sambata!!!

annutza
02.05.2008, 14:10:19
NU este deschis sambata!!!
Multumesc!:D

Adamiresica
02.05.2008, 21:45:31
Multumesc!:D
Cu multa placere!

annutza
16.05.2008, 23:56:43
Actele se depun cu 10 zile inainte...nu mai e cu 10-14...>:D<

Joliutza
20.05.2008, 08:39:21
Joi dimineata depunem actele la Casa Casatoriilor.....chiar ca se apropie nunta cu pasi rapizi.....de-abia astept!!! ;))

annutza
21.05.2008, 10:51:32
Ok....te asteptam! :D

Pana una alta, daca tot sunt la topicul asta......noi maine mergem sa depunem actele pt cununia civila...dupa asta revin cu detalii.....ce a trebuit exact...cat de aglomerat a fost....

Pupici.
Si eu si eu!!!:D

Apropo dosarul ala tre sa fie cu sina? De plastic sau hartie?:-\

Joliutza
21.05.2008, 12:25:19
Si eu si eu!!!:D

Apropo dosarul ala tre sa fie cu sina? De plastic sau hartie?:-\

Am omis sa intreb asta. Ca atare, am luat unul cu sina, unul de incopciat si unul plic. Vedem maine.

xelonitsa
21.05.2008, 12:29:32
fetele mi-au cerut si timbre fiscale la dosar, ce valoare sa aiba n-au precizat insa.Please helpppppp !!^:)^ ^:)^

Joliutza
21.05.2008, 12:37:54
fetele mi-au cerut si timbre fiscale la dosar, ce valoare sa aiba n-au precizat insa.Please helpppppp !!^:)^ ^:)^

2 timbre fiscale de 1 Ron fiecare.

annutza
21.05.2008, 14:07:58
what? pai pe avizierul ala nu scria nimic de timbre....of of of...

xelonitsa
21.05.2008, 20:12:37
am aflat intre timp ...pentru fiecare pagina din dosar un timbru fiscal in valoare de 1 ron fiecare.nu stiu nimic de dosar dar am sa iau un dosar plic .multumesc de raspuns.pupici

Joliutza
21.05.2008, 21:12:12
am aflat intre timp ...pentru fiecare pagina din dosar un timbru fiscal in valoare de 1 ron fiecare.nu stiu nimic de dosar dar am sa iau un dosar plic .multumesc de raspuns.pupici

??????????? Deci cate timbre? Eu azi mi-am luat certificatele medicale.....si acoolo mi-au folosit cele 2 timbre de care va ziceam. Deci trebuie si maine??????????????????????????????????????

annutza
21.05.2008, 22:21:31
??????????? Deci cate timbre? Eu azi mi-am luat certificatele medicale.....si acoolo mi-au folosit cele 2 timbre de care va ziceam. Deci trebuie si maine??????????????????????????????????????
cred ca vom afla maine, poate la constanta e altfel...

annutza
21.05.2008, 22:22:38
cine ti-au cerut? si tu cand depui dosarul?? si unde? in bucuresti sau constanta??

xelonitsa
22.05.2008, 22:54:42
cine ti-au cerut? si tu cand depui dosarul?? si unde? in bucuresti sau constanta??

dosarul il depun pe 26 mai la bucuresti.Mi-a cerut medicul de familie 2 timbre fiscale de 1 ron pentru certificat si la starea civila mi-a cerut cate un timbru fiscal de 1 ron pentru fiecare pagina din dosar.Am luat azi 8 timbre fiscale, sper sa ajunga.
La Constanta nush cum e si ce va cere!!!
Joliutza succes maine si sa ne spui ce si cum,ok? pupici fetelor

Joliutza
22.05.2008, 23:45:24
Ai fost Joliutza?
La ce ora te-ai prgramat?

Da...am fost azi. Ne-am programat pt ora 16. A fost ok.

Joliutza
22.05.2008, 23:48:57
dosarul il depun pe 26 mai la bucuresti.Mi-a cerut medicul de familie 2 timbre fiscale de 1 ron pentru certificat si la starea civila mi-a cerut cate un timbru fiscal de 1 ron pentru fiecare pagina din dosar.Am luat azi 8 timbre fiscale, sper sa ajunga.
La Constanta nush cum e si ce va cere!!!
Joliutza succes maine si sa ne spui ce si cum,ok? pupici fetelor

Noua ne-au trebuit urmatoarele:
-dosar (nu conteaza de care)
-4 coli xerox
-2 pixuri
-certificatele prenuptiale (la astea au trebuit 2 timbre fiscale de cate 1 Ron....si mentiunea SE POATE CASATORI / APT PENTRU CASATORIE)
- 2 plicuri normale
-CI+copii
-certif nastere +copii
-62 RON taxa achitata pe loc acolo

A mers repede. Am fost acolo la 8:15....la 9 au deschis...la 9:20 ieseam de acolo.
Ne mai ducem Vineri inainte de nunta pt a confirma casatoria. (Este de ajuns unul din noi 2 sa meraga cu cele 2 buletine).

Pupici si cam atat pentru azi....sunt obosita moarta....am stat cu nasii si am ras pana acum.

annutza
23.05.2008, 11:09:48
Da...am fost azi. Ne-am programat pt ora 16. A fost ok.
Interesant ca si pe noi tot la 16...deci cred ca in jur de 16...
Inseamna ca vineri ne spune minutul????

Joliutza
23.05.2008, 11:15:19
Interesant ca si pe noi tot la 16...deci cred ca in jur de 16...
Inseamna ca vineri ne spune minutul????

Nu stiu exact. Probabil ca intre 16 si 17 intram cei care suntem trecuti la 16. Asa am auzit un zvon. La ce ora ati fost ieri sa va inscrieti? Oare nu ne-am intersectat pe-acolo?

annutza
23.05.2008, 14:34:29
Nu stiu exact. Probabil ca intre 16 si 17 intram cei care suntem trecuti la 16. Asa am auzit un zvon. La ce ora ati fost ieri sa va inscrieti? Oare nu ne-am intersectat pe-acolo?
Am ajuns pe la 9 si ceva si ne-am mai plimbat ca am avut o greseala in certificatul prenuptial si a trebuit sa-l fac din nou pe al meu...#:-S .
Tu la ce ora ti-ai pus biserica? Eu am la 5:30...

xelonitsa
23.05.2008, 14:40:15
felicitari fetelor!!!
pixuri si coli nu mi-a cerut nimeni, mi-au dat o lista cu urmatoarele:
- Ci original + copie xerox
-certificatele de nastere + copii xerox
-certificatul de la medicul de familie pe care am dat 80 ron+ 2 timbre fiscale de cate 1 ron fiecare
- sentinta de divort definitiva si irevocabila sau certificat de deces ( Doamne fereste daca e cazul cuiva)
- timbre fiscale de cate 1 ron fiecare pentru fiecare pagina din dosar
- declaratie de casatorie tipizata ( pe care o luam de la ei).
Nu mi-a zis nimeni de nicio taxa , nu mi-a precizat nimeni de niciun dosar ( dar iau eu ca nah nu pot duce actele in mana), nu mi-0a zis nimeni ,nimic de plicuri.Se pare ca difera de la oras la oras.
Luni dimineata la ora 7:45 sunt la ei in fata ca la noi incepe porogramul la ora 8.

cristina_tusca
23.05.2008, 20:42:37
Buna tuturor! Am niste emotii pt cununia civila :-s.... Noi avem nunta pe 26 iulie si as vrea cununia civila dimineata, pe la 11.00.
Are cineva idee daca e ok sa aducem certificatele prenuptiale de la un medic de familie din alt oras decat Constanta? Avem resedinta in alt oras si casatoria va fi in Cta, unde avem domiciliul. Am inteles ca pt data de 26 iulie trebuie depuse actele pe 17 iulie, asa i-a zis o dna de la Starea civila mamei mele.
Succes cu pregatirile!

gabimirea
28.05.2008, 14:34:16
Si eu merg maine sa depun actele pt civilica:-SS:-SS:-SS azi merg sa iau prenuptialele .... moah joli nu stiu cum de nu ai emotii

Cine isi mai depune maine?:D
hai sa avem emotii impreuna>:/

ubita
30.05.2008, 20:49:27
Si eu merg maine sa depun actele pt civilica:-SS:-SS:-SS azi merg sa iau prenuptialele .... moah joli nu stiu cum de nu ai emotii

Cine isi mai depune maine?:D
hai sa avem emotii impreuna>:/

la ce ora ai cununia?

kickina
02.06.2008, 20:34:46
buna fetelor,

sunt o miresica incepatoare care are nunta in mai 2009 insa deja incep sa ma gandesc la cate putin din toate :-p . Vreau si eu sa stiu exact toate detaliile despre cununia civila....cu cat timp inainte te programezi, ce acte iti tb exact si de unde le procuri pe fiecare (am auzit ceva de "prenuptiale":-\ )...si ce altceva credti ca ar tb sa mai stiu :D
Spre sa se incumete cineva sa-mi raspunda [-o<

pupici :*

mirrella81
09.06.2008, 23:03:42
Fetelor, va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc si eu intr-o problema. Am nunta la anul in septembrie, dar vreau sa scot actele anul asta pana de craciun si ma lovesc de o mica (!!!) problema: nu se face nici cununia civila in timpul postului?
Am auzit pareri si pareri: ba ca daca e doar cununia civila poti sa faci, ba ca nu ai voie. Cum e?^:)^

dani19_10dani
10.06.2008, 00:36:53
Fetelor, va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc si eu intr-o problema. Am nunta la anul in septembrie, dar vreau sa scot actele anul asta pana de craciun si ma lovesc de o mica (!!!) problema: nu se face nici cununia civila in timpul postului?
Am auzit pareri si pareri: ba ca daca e doar cununia civila poti sa faci, ba ca nu ai voie. Cum e?^:)^
N-ARE NICIO LEGATURA cununia civila cu postul,normal ca se face..dar daca vrei sa fii mai sigura da o fuga la starea civila

ubita
11.06.2008, 20:22:51
din cate stiu eu nu au nici o legatura.se oficiaza casatorii si miercurea si vinerea,asa ca in post nu inteleg de ce nu ar oficializa!
in biserica,in schimb ,in post nu te cununa,e altceva!
asa stiu eu!

mirrella81
11.06.2008, 22:21:17
O sa ma mai interesez si la starea civila. O sa intreb si un preot, desi sigur o sa zica ca nu se petrece in post. Ideea e ca o sa facem si o masa dupa (asa ca sa nu moara mama ca nu serbeaza cununia odraslei).
Noi planuisem o excursie de craciun si de revelion, vreo 2 saptamni asa prin Europa, dar cred ca o sa scoatem actele de Craciun (si asa sunt innebunita dupa Craciun!) si o sa plecam imediat dupa.
Nu cred ca e vreo problema daca scoatem actele de Craciun.
Multumesc ptr raspunsuri fetelor.

adinuttz
13.06.2008, 04:52:19
O sa ma mai interesez si la starea civila. O sa intreb si un preot, desi sigur o sa zica ca nu se petrece in post. Ideea e ca o sa facem si o masa dupa (asa ca sa nu moara mama ca nu serbeaza cununia odraslei).
Noi planuisem o excursie de craciun si de revelion, vreo 2 saptamni asa prin Europa, dar cred ca o sa scoatem actele de Craciun (si asa sunt innebunita dupa Craciun!) si o sa plecam imediat dupa.
Nu cred ca e vreo problema daca scoatem actele de Craciun.
Multumesc ptr raspunsuri fetelor.

Daca imi aduc eu bine aminte acum cativa ani parca s-a organizat de Craciun un fel de concurs in care au scos actele cateva zeci de perechi.. sper sa nu ma insel :)

iulivis
16.06.2008, 14:40:12
Fetelor, pana la urma actele pt cununia civila cu cate zile inainte se depun? Aud niste zvonuri ca nu mai sunt 14 zile ci 10. Stiti ceva?

Joliutza
16.06.2008, 15:02:13
Fetelor, pana la urma actele pt cununia civila cu cate zile inainte se depun? Aud niste zvonuri ca nu mai sunt 14 zile ci 10. Stiti ceva?

Cu FIX 10 zile inainte....deci daca tu ai nunta pe 13.07, atunci actele le veti depune pe 04.07.....Succes!

adinuttz
17.06.2008, 19:38:59
Multumim Joliutza pt noutatzi !!!
Eu una nici nu aveam idee daca erau 10 sau 14 sau.. aveam sa umblu atunci sa ma interesez.. asa am scutit un drum :*

iulivis
17.06.2008, 19:58:35
Cu FIX 10 zile inainte....deci daca tu ai nunta pe 13.07, atunci actele le veti depune pe 04.07.....Succes!
Multumesc din suflet pt raspuns.

Joliutza
17.06.2008, 20:14:25
Multumesc din suflet pt raspuns.

Cu placere fetelor.

buburuza
21.06.2008, 09:55:29
Trebuie si fie fix 10 zile inainte sau pot fi mai putine, adica 8-9 dar sa nu depaseasca 10 zile ?:-\

Joliutza
21.06.2008, 18:08:23
Trebuie si fie fix 10 zile inainte sau pot fi mai putine, adica 8-9 dar sa nu depaseasca 10 zile ?:-\

10 clar, nici mai mult, nici mai putin.

Pupici.

buburuza
23.06.2008, 11:48:04
10 clar, nici mai mult, nici mai putin.

Pupici.
Bine ca mi-ai zis. Mercic ;;)

Adica eu trebuie sa ma duc sa depun pe 22 septembrie, nu?
Si adeverinta medicala de cand trebuie sa fie?

Joliutza
23.06.2008, 14:44:53

Pe 25 Septembrie adica. :D 10 zile inainte, incepand numaratoarea chiar cu ziua nuntii. Deci daca faci nunta Sambata, actele se depun in Joia din saptamana anterioara.

Pupici.

buburuza
23.06.2008, 15:41:17
Pe 25 Septembrie adica. :D 10 zile inainte, incepand numaratoarea chiar cu ziua nuntii. Deci daca faci nunta Sambata, actele se depun in Joia din saptamana anterioara.

Pupici.
Eu am calculat doar zilele lucratoare, deci se pun si cele nelucratoare :-SS

Joliutza
23.06.2008, 17:14:13
Eu am calculat doar zilele lucratoare, deci se pun si cele nelucratoare :-SS

Da, acum ai zis bine.

dvdruxandra
24.06.2008, 10:59:12
Buna s ieu m-am interesat la Casa Casatoriilor si mi s-a spus ca se accepta actele doar cu 10 zile inainte( pt. 4 oct. trebuie depuse actele pe 25 sept.). Am pus problema invitatilor( ca in general pe invitatii este trecuta si ora la care are loc cununia civila) si mi s-a spus ca nu e adevarat, ca pe invitatii treci doar ora pt. biserica si ora de la care poate sa vina invitatii la local de parca invitatii nu vin oricum dupa 8:30-9 seara)
Asta e sistemul........:(

Joliutza
24.06.2008, 11:47:53
Buna s ieu m-am interesat la Casa Casatoriilor si mi s-a spus ca se accepta actele doar cu 10 zile inainte( pt. 4 oct. trebuie depuse actele pe 25 sept.). Am pus problema invitatilor( ca in general pe invitatii este trecuta si ora la care are loc cununia civila) si mi s-a spus ca nu e adevarat, ca pe invitatii treci doar ora pt. biserica si ora de la care poate sa vina invitatii la local de parca invitatii nu vin oricum dupa 8:30-9 seara)
Asta e sistemul........:(

Mai....pe invitatii treci ce vrei. Nu exista o regula si nu-ti impune nimeni.
Noi am trecut de exemplu si ora cununiei civile....stiam ca vrem ora 16 si asa am si reusit sa intram, la 16.

cristinaa
24.06.2008, 23:49:22

ADEVERINTA MEDICALA SA O FACI IN ZIUA IN CARE DEPUI ACTELE CA EXPIRA IN 24 DE H

dvdruxandra
25.06.2008, 13:13:45
Buburuza la ce ora ai biserica? sunt curioasa pt. ca mi s-a spus la Casa Casatoriilor ca ei fixeaza ora cununiei in functie de ora la care avem biserica(la interval de 2 ora intre ele, ceea ce mie imi convine, ca mai avem si sedinta foto+pupaturile etc.)....te intreb pe tine pentru ca vad ca avem nunta in aceeasi zi....pupici

buburuza
26.06.2008, 08:35:40
Buburuza la ce ora ai biserica? sunt curioasa pt. ca mi s-a spus la Casa Casatoriilor ca ei fixeaza ora cununiei in functie de ora la care avem biserica(la interval de 2 ora intre ele, ceea ce mie imi convine, ca mai avem si sedinta foto+pupaturile etc.)....te intreb pe tine pentru ca vad ca avem nunta in aceeasi zi....pupici

Eu am biserica la ora 17 dar vreau cununia civila de dimineata , pe la 10-11. Sa inteleg ca nu se poate? Ma obliga sa o fac cu 2 ore inainte de biserica?:-w

Joliutza
26.06.2008, 10:06:48
Eu am biserica la ora 17 dar vreau cununia civila de dimineata , pe la 10-11. Sa inteleg ca nu se poate? Ma obliga sa o fac cu 2 ore inainte de biserica?:-w

Stai linistita ca nu e asa.

dvdruxandra
26.06.2008, 12:41:26
Nu cred k te obliga, poti sa o stabilesti cand vrei, eu am biserica la 18 dar nu vreau de dimineata cununia civila pt. ca trebuie sa am timp sa ma fac gata etc.Ei au zis 2 ore probabil pt. ca stiu ca ai nevoie de timp intre cununie si biserica, nu sa alergam ca disperatii de colo-colo.....intrebarea mea e: dak suntem 10 mirese care au biserica la ora 18 si toate vrem cununia la ora 16 cum ne va programa?.......oricum stiu raspunsul si cred k si voi...:-w

Joliutza
28.06.2008, 07:10:13
Nu te obliga nimeni.......stiu atatea situatii cand cununia civila a fost la 10 de exemplu, si cea religioasa la 16...18.....si asa mai departe.

Te duci si te inscrii.....si spui acolo ora la care vrei si gata.

cristina17
29.06.2008, 09:45:55

Noi am avut cununia civila la 10 iar religioasa la 19 , pt ca asa am vrut noi......si a fost super asa!

cristina_tusca
08.07.2008, 23:08:43
Buna fetelor! Am si eu o intrebare, va rog mult sa imi raspundeti, cele care ati facut cununie civila anul acesta. Certificatele medicale prenuptiale trebuie sa aiba exact data la care depui actele? De ex, daca le depui pe 10 iulie, certificatul trebuie sa aiba data eliberarii 10 iulie?
Sper sa imi raspunda cineva!
Mersic mult

xelonitsa
08.07.2008, 23:11:14
Buna fetelor! Am si eu o intrebare, va rog mult sa imi raspundeti, cele care ati facut cununie civila anul acesta. Certificatele medicale prenuptiale trebuie sa aiba exact data la care depui actele? De ex, daca le depui pe 10 iulie, certificatul trebuie sa aiba data eliberarii 10 iulie?
Sper sa imi raspunda cineva!
Mersic mult

buna seara,
citeste cateva pagini mai in urma si te vei lamuri !!! ;-);-)

cristinaa
09.07.2008, 06:27:05
buna seara,
citeste cateva pagini mai in urma si te vei lamuri !!! ;-);-)
da,certificatul medicat trebuie emis in aceeasi zi cand depui actele

gabimirea
09.07.2008, 10:28:07
Cu maxim 3 zile inainte, e imposibil sa il iei in aceeasi zi, doar sa ti-l dea de seara cu data de a doua zi.
Eu l-am avut cu 2 zile inainte si s-a acceptat fara probleme...

Problemele la noi au venit in ziua nuntii cand nenorocita a capsat ambele buletine ... adik si al sotului ... asta cand noi marti trebuia sa plecam din tzara
Asta e mare e gradina Domnului ....>:P

cristina_tusca
09.07.2008, 11:30:24
Multumesc frumos! Eu am inteles si de la alte fete ca practic certificatul asta se postdateaza, ca daca trebuie sa fii dimineata devreme la starea civila pt acte nu prea ai cum sa il iei in aceeasi zi, deci il iei in zilele dinainte, dar emis cu data la care te inscrii. Daca ar fi ok am trece data emiterii cu o zi inainte, deci pt inscriere pe 10 certificat emis pe 9, numai sa fie in regula asa :-SS .

De capsarea buletinului am auzit si eu, ca invalideaza buletinul celui care isi schimba numele prin casatorie, motiv pt care mi-am facut pasaport, sa pot pleca in luna de miere.. Banuiesc ca pe al lui nu il capseaza, daca isi pastreaza numele.
Mare nebunie cu actele astea, noi nu locuim in Cta si deja nu stim cum sa mai facem cu ele.

Alta intrebare, acum daca tot mi-ati raspuns v-ati legat la cap :) .
Stiti cum se procedeaza pt cadoul acela constand in electrocasnice de care am tot auzit? Va multumesc mult si astept raspunsuri cand aveti timp.
Pup

gabimirea
09.07.2008, 12:23:13
Deci nu este nici o problema dc certificatul prenuptial este datat cu 8 sau 9, iar tu iti depui actele pe 10. Numai sa nu fie o data mai veche de atat.

Eu stiam ca imi schimb numele, din care motiv mi-am facut pasaport cu vreo 2 luni inainte. Sotziorul a zis sa nu dam bani degeaba, ca lui oricum nu ii capseaza buletinul, dar mare ne-a fost mirarea si supararea cand iti iei buletinul de la starea civila si vezi prin el ... norocul nostru ca am reusit si am rezolvat sa scoatem pasaportul.

Electrocasnicele se iau pe baza cuponului ca il primesti de la ofiterul starii civile in ziua nuntii si buletinelor "valabile" si cred ca si certificatul de casatorie. Noi abia azi am reusit de ne-am luat buletinele si probabil zilele urmatoare vom merge sa luam si produsele.

Multumesc frumos! Eu am inteles si de la alte fete ca practic certificatul asta se postdateaza, ca daca trebuie sa fii dimineata devreme la starea civila pt acte nu prea ai cum sa il iei in aceeasi zi, deci il iei in zilele dinainte, dar emis cu data la care te inscrii. Daca ar fi ok am trece data emiterii cu o zi inainte, deci pt inscriere pe 10 certificat emis pe 9, numai sa fie in regula asa :-SS .

De capsarea buletinului am auzit si eu, ca invalideaza buletinul celui care isi schimba numele prin casatorie, motiv pt care mi-am facut pasaport, sa pot pleca in luna de miere.. Banuiesc ca pe al lui nu il capseaza, daca isi pastreaza numele.
Mare nebunie cu actele astea, noi nu locuim in Cta si deja nu stim cum sa mai facem cu ele.

Alta intrebare, acum daca tot mi-ati raspuns v-ati legat la cap :) .
Stiti cum se procedeaza pt cadoul acela constand in electrocasnice de care am tot auzit? Va multumesc mult si astept raspunsuri cand aveti timp.
Pup

beatrice1983
18.07.2008, 15:55:27
Buna!

Sunt miresica in 6.06.2009 si vreau sa fac cununia civila in fata la biserica, a facut cineva cununia civila in alta parte decat la Casa Casatoriilor?! Si daca da, ce trebuie sa fac ca sa mi se aprobe acest lucru?:-\

Spor la pregatiri!:*

denisa23
23.07.2008, 17:29:45
Noi am avut cununia civila la 10 iar religioasa la 19 , pt ca asa am vrut noi......si a fost super asa!

buna cristina! scuze ca ma bag si eu in seaman...eu voi face nunta in iulie 2009 si ma tot gandesc daca sa fac in aceeasi zii cununia civila cu cea religioasa sau cununia civlila mai devreme cu cateva luni...
tu ai avut timp si a fost ok sa le faci pe amandoua in acceasi zii?
plsss ajuta ma sa iau o haotarare buna
merci mult
pupici

adinuttz
23.07.2008, 22:48:09
buna cristina! scuze ca ma bag si eu in seaman...eu voi face nunta in iulie 2009 si ma tot gandesc daca sa fac in aceeasi zii cununia civila cu cea religioasa sau cununia civlila mai devreme cu cateva luni...
tu ai avut timp si a fost ok sa le faci pe amandoua in acceasi zii?
plsss ajuta ma sa iau o haotarare buna
merci mult
pupici

Desi nu am avut inca nunta diferente ar fi doua din punctul meu de vedere:
- una financiara ce o necesita pregatirile pt cununia civila facuta in alta zi
- a doua ar fi ca programul din ziua nuntii ar fi mult mai lejer fara cununia civila.. mirele pleaca mai tarziu de acasa pt a-i lua pe nasi, tu vei avea mai mult timp la dispozitie sa te faci mumoasa si pt sedinta foto ati avea timp la discretie zic eu..
Acum totul depinde de tine si de ce iti doresti tu.. succes

buburuza
29.07.2008, 16:20:37
Stiti cumva daca avem nevoie de verighete la cununia civila ?:zz:

annutza
29.07.2008, 17:14:34
Stiti cumva daca avem nevoie de verighete la cununia civila ?:zz:
Nu aveti nevoie, verighetele se pun la biserica.

buburuza
29.07.2008, 18:22:27
Nu aveti nevoie, verighetele se pun la biserica.
Ok, multumesc frumos pt raspuns:*

annutza
29.07.2008, 22:51:18
Ok, multumesc frumos pt raspuns:*
Cu placere:)>-

tcorina
07.08.2008, 12:16:07
va rog deslusiti-ma si pe mine ca nu mai integ nimik...trebuiesc facute analize pt acte sau e deajuns acel cerifican prenoptial pe care il elibereaza doctorul,ca eu am vb cu doctore me de fam si a zis ca ne rezolva pe amanoi cu ceriticatele prenoptiale,dar aste se dau in baza unor ana;iza facute inainte sau cum?ca doctora mea e in concediu acum si nu pot sa deranjez femei pt asa ceva...asa ca,cumse procedeaza?iar am ajuns pe capul vostru cu intrebari la care nu gasesc raspunsul...va pup si astept un raspuns

Nicollette
07.08.2008, 12:27:07
va rog deslusiti-ma si pe mine ca nu mai integ nimik...trebuiesc facute analize pt acte sau e deajuns acel cerifican prenoptial pe care il elibereaza doctorul,ca eu am vb cu doctore me de fam si a zis ca ne rezolva pe amanoi cu ceriticatele prenoptiale,dar aste se dau in baza unor ana;iza facute inainte sau cum?ca doctora mea e in concediu acum si nu pot sa deranjez femei pt asa ceva...asa ca,cumse procedeaza?iar am ajuns pe capul vostru cu intrebari la care nu gasesc raspunsul...va pup si astept un raspuns

Certificatul prenuptial se elibereaza de medicul de familie si fara acele analize (VDRL si Radiografie plaman).Am platit ptr. ele 50 ron/persoana.
Noi, astazi ne am depus dosarul la Starea Civila a fost aglomerat........

annutza
07.08.2008, 12:30:14
Pentru ca medicul de familie sa iti elibereze certificatul prenuptial trebuie sa faci niste analize(VDRL si radiografie pulmonara), dar sunt medici de familie care sar etapa cu analizele...:-B

tcorina
07.08.2008, 12:37:10
mersi mult de raspuns fetelor si mai ales ca sunteti foarte prompte.pai...sa inteleg ca din moment ce doctora mi-a zis sa ma duc cu buletinele la amandoi si cate un timbru fiscal pt fiecare,inseamna ca sare peste acele analize,mai ales ca a zis ca nu necesita prezenta la amandoi...ce bine ar fi sa fie asa