PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Malta

lala_biluta
02.04.2007, 13:11:59
hallo, miresici!

eu am vazut multe poze pe net cu malta, fereastra albastra, laguna albastra, mare tourqoise, etc si de la targul de turism am luat si o revistuta cu variante de excursii numai pt malta... numai cu avionul... si preturile sunt accesibile, iar cadrul natural e superb... bine, ca daca vrei sa faci cam tot ce se poate :)) cum vrem noi, adica sa vizitezi toate insulitele, sicilia si croaziere peste croaziere te duce la o suma maricica... dar eu cred ca merita, pt ca la aceeasi suma in alte locuri nu poti face prea multe lucruri...

totusi, mi-as dori cateva informatii de la cineva care a fost acolo... noi suntem cam hotarati, dar nu am mai fost acolo si speram sa auzim si mai multe lucruri...

pupix

ALEX21A
02.04.2007, 13:19:32
au fost niste prieteni chiar in luna de miere.......n au fost f incantati........adica nu e cine stie ce;;)

Tavita
02.04.2007, 13:50:33
Da, si eu am niste prieteni care au fost anul trecut in vara si prea le-a placut. Le-a parut rau ca nu s-au dus in alta parte...

lakra_c
02.04.2007, 15:05:42
nici eu nu am auzit chestii prea bune despre Malta , este frumos de mers 3 zile pentru vizitat diverse obiective turistice. dar nu poti merge pentru plaja , baie in mare si chestii din astea si nici nu poti sa stai mai mult de 3 zile ca nu ai ce face..

ryanaro
02.04.2007, 15:27:46
nici eu nu am auzit chestii prea bune despre Malta , este frumos de mers 3 zile pentru vizitat diverse obiective turistice. dar nu poti merge pentru plaja , baie in mare si chestii din astea si nici nu poti sa stai mai mult de 3 zile ca nu ai ce face..

eu cred ca depinde ce fel de luna de miere vrei. vrei sa vizitezi chestii, sau vrei numai la plaja, sau vrei combinat. eu sincer cred ca malta e numai de vizitat. nu e genul meu e plaja, la fel ca si croatia. :-"

dianablue
04.04.2007, 11:36:36
malta e f frumoasa, dar este f micuta adica dupa 3 zile deja nu mai ai ce sa vizitezi. dar poti sa stai dupa aceea la plaja... atata timp cat tie iti place :)

lala_biluta
12.05.2007, 18:30:11
wowww... eu auzisem numai de bine de malta... culmea e ca noi am calculat si ne-am facut programul pe zile si in 7 zile chiar ai ce face... e la jumatatea distantei dintre sicilia si tunisia si noi ne-am propus sa ajungem si colo si colo... nu stiu cum e plaja, pt ca eu am vazut poze pe net doar cu marea si mi-a placut f mult... vom vedea... noi am vrut undeva la mare... si grecia nu am vrut... in italia, franta, belgia, olanda, etc am cam fost peste tot... si am zis sa incercam malta pt ca e mai departe decat turcia si e mai misto decat bulgaria.... la mare la noi nu vroiam oricum

imi pare rau sa aud totusi atatea recenzii negative... sper sa fie frumos pana la urma si sa nu fiu dezamagita

multumesc de sfaturi oricum

dianablue
12.05.2007, 20:07:38
wowww... eu auzisem numai de bine de malta... culmea e ca noi am calculat si ne-am facut programul pe zile si in 7 zile chiar ai ce face... e la jumatatea distantei dintre sicilia si tunisia si noi ne-am propus sa ajungem si colo si colo... nu stiu cum e plaja, pt ca eu am vazut poze pe net doar cu marea si mi-a placut f mult... vom vedea... noi am vrut undeva la mare... si grecia nu am vrut... in italia, franta, belgia, olanda, etc am cam fost peste tot... si am zis sa incercam malta pt ca e mai departe decat turcia si e mai misto decat bulgaria.... la mare la noi nu vroiam oricum

imi pare rau sa aud totusi atatea recenzii negative... sper sa fie frumos pana la urma si sa nu fiu dezamagita

multumesc de sfaturi oricum

pai normal k nu o sa fi dezamagita pt k e luna de miere si malta e un loc foarte frumos... si mai ales dk vreti sa ajungeti si pana in tunisia...
eu stiam de la clienta noastra care se plimba cel mai mult prin lume k e micuta malta si de asta ziceam... dar nu e nimik rau! :)

miti
18.05.2007, 16:42:10
alte pareri???
si eu m-am gandit la malta pt luna de miere!

miti
18.05.2007, 17:00:35
MALTA am gasit pe net........
Malta, Gozo și Camino, cele trei insule care alcătuiesc arhipelagul maltez nu ocupă prea mult loc pe harta Europei, dar au o poziție strategică la Marea Mediteraneană. Secole de-a rândul au reprezentat o locație importantă atât pentru navigatori dar și pentru invadatori. În prezent Malta este o țară prosperă, membră a Uniunii Europene, o destinație turistică pentru toate buzunarele. Prosperitatea Maltei, evidențiată de o monedă incredibil de puternică și de un PIB pe locuitor de peste 15.000 USD, se datorează în cea mai mare măsură unui turism practicat la scară industrială. Perfect explicabil, de altfel, dacă ținem cont de faptul că oferta malteză este una dintre cele mai variate: spectaculoase aglomerări de stânci calcaroase, capriciile unei mări încremenite în tonuri limpezi de albastru sau sparte în mii de valuri înspumate, fermecătoare peisaje rurale și cetăți austere ridicate împotriva furiei vânturilor, asociate cu nenumărate baze destinate sporturilor acvatice și delicii culinare mereu surprinzătoare.
Am avut ocazia să vizitez Malta primăvara anului 2003, era aprilie iar pe străzile orașului vedeai mai mulți localnici decât turiști. Am fost acceptat să prezint o lucrare la o conferință internațională pe tema „ Integrarea emigranților în spațiul european”. Malta este țara europeană cu cel mai mare număr de emigranți și refugiați pe cap de locuitori.
Cu o cursă Air Malta, am sosit dimineața pe micul aeroport din La Valleta. În avion se aflau și călători maltezi mulți se cunoșteau între ei sau cu personalul de bord. Era de înțeles pentru că populația acestei țări este de 400 000 locuitori. Deasupra mării avionul cobora dintr-o dată rapid pentru a ateriza pe aeroportul național aflat chiar la malul mării. Am fost așteptat de un tânăr blond cu ochii albaștri. Nu mă așteptam ca maltezii să fie chiar așa deschiși la culoarea pielii. După câteva minute de conversație în mașină îmi spune că de fapt provine dintr-o familie din Bielurusia, și că trăiesc de mulți ani în această țară unde comunitatea rusă era destul de mare. Am fost cazat la Hotelul Santa Rosa din cartierul Sfântul Iulian, un fel de sat de vacanță unde se aflau mai multe hoteluri, cluburi, magazine turistice inclusiv un Mall. Undeva în spatele hotelului se afla locul unde avea să se desfășoare lucrările congresului. Era un palat construit în secolul 19 într-un stil care îmi aducea aminte de Italia. De fapt, Malta este foarte influențată de Italia, atât din punct de vedere cultural, lingvistic cât și al obiceiurilor și mentalității.
Cetatea La Valletta
Capitala Maltei începând din 1570, orașul și-a împrumutat numele de la Marele Maestru al Ordinului Cavalerilor Ioaniți Jean Parisot de la Valette, care a încercat să fortifice insula împotriva atacurilor turcești. Situată pe coasta estică a Maltei, La Valletta este un complex de palate și muzee ascunse în rețeaua de străzi paralele a așezării de tip mediteranean, protejate în exterior de fortificații masive ridicate din blocuri de piatră de culoarea mierii. Aspectul acesta de cetate este și principalul motiv pentru care capitala malteză a fost bombardată intens în timpul celui de-al doilea Război Mondial de către trupele germano-italiene, când multe dintre monumentele orașului au fost puternic avariate.
La Valetta, orașul cavalerilor ordinului Sfântul Ioan, capitala Maltei de secole, păstrează o arhitectură superbă din secolele 16-17. Excepționale sunt clădirile guvernului și cabinetul Primului Ministru situate în „Portul Mare”. Trebuie să ne închipuim că insula Malta cea mai întinsă din arhipelag are suprafața orașului Brașov cu împrejurimile. Așa că maltezii împarte în mai multe localități această mică suprafață. Orașul Valetta, adică capitala țării este doar centrul istoric, acolo unde se află clădirile oficiale ,catedrala, precum și artera comercială cea mai importantă din oraș. Cartierele din jur sunt considerate orașe fiecare cu primăria și administrația lui. Intrarea în La Valetta se face printr-o poartă istorică. De acolo începe ceam mai lungă stradă din țară, este artera comercială a orașului, pe care de asemenea se află și unele clădiri importante precum Palatul Prezidențial, Catedrala, sedii de bănci, ministere și ambasade. Este o stradă pietonală, toate clădirile sunt vechi și au un stil arhitectural propriu. Printre locurile cele mai vizitate din oraș sunt palatul „ Auberge de Castille ” lângă care se află „ Upper Baraka Gardens”, cândva erau grădinile particulare ale cavalerilor italieni, în prezent deschise publicului. De aici panorama spre portul orașului este superbă. Palatul „ Auberge de Provence ” adăpostește Muzeul Național de Arheologie. Între cele mai importante colecții pe care le deține sunt relicvele descoperite pe insulă și care aparțin epocii cuprului. Catedrala romano-catolică și muzeul acesteia reprezintă cel mai important obiectiv turistic de pe insulă. Catedrala cu o fațadă austeră și stil baroc în interior, aparține Sfântului Ioan al Ierusalimului. A fost ridicată începând din 1573, ca loc de rugăciune pentru Ioaniți, din ordinul Marelui Maestru Jean de la Cassière, fiind finalizată 5 ani mai târziu de același arhitect Cassar. O modestă arcadă situată deasupra intrării principale sprijină balconul utilizat în trecut de către Marele Maestru al Ordinului, care se prezenta mulțimii în urma alegerilor. Fastuoasele sculpturi în marmură, o pictură imensă a lui Caravaggio și candelabrele de argint din interior sunt doar o foarte mică parte din podoabele unei biserici considerate cândva printre cele mai bogate din Europa. Lângă catedrală o inscripție pe o casă ne amintește că acolo au avut loc primele reprezentații teatrale din Malta și printre primele din Europa.
Partea de nord a insulei este un loc plăcut pentru o plimbare pe jos. Aici se află plaja Milieba bay, considerată cea mai frumoasă plajă din Malta, tocmai de aceea chiar și aprilie vezi oameni care înoată aici.
Iubitorul de plajă dotat cu fantezie are la dispoziție formațiuni de piatră ce îmbracă înfățișări dintre cele mai diverse, fie de autentice șezlonguri, fie de canapele, alături de frapiere sau scrumiere, în varianta cea mai naturalã. De altfel, tot acest joc al naturii a dat cavalerilor ioaniți, stabiliți în Malta în secolul al XVI-lea, ideea de a crea mici lacuri la marginea mării pentru obținerea sării, prin fenomenul de evaporare a apei. Astăzi, deși tehnica a evoluat, micile bazine desfășurate pitoresc în multe locuri, sunt încă folosite. Este cazul să spun că toate aceste fenomene de la malul mării au și un corespondent în interior, este vorba despre peșteri. Fie că mă refer la fenomene carstice „cu poveste“, precum grota în care Calypso l-a ținut prizonier pe Ulysse, fie că este vorba de unele simple, de întinderi mici, pe deplin cunoscute astăzi, cu stalactite și stalagmite ample, adevărate depozite fosiliere de hipopotami, elefanți și antilope preistorice, peșterile arhipelagului maltez au șansa de a se afla încă multă vreme atât în atenția specialiștilor, cât și a turiștilor.
Insula Gozo reprezintă partea rurală a țării, aici se află mai multe sate care păstrează obiceiuri și tradiții vechi. Insula Camino, cea mai mică dintre cele trei, nu este locuită permanent, doar vara un complex turistic de 5 stele oferă turiștilor cele mai sofisticate servicii. De asemenea aici se află plaja Blue Lagoon, pe care din păcate nu am avut ocazia să o văd doar în fotografii.
O vizită în Malta trebuie să dureze cel puțin o săptămână, ca să vă puteți bucura de tot ce au insulele de oferit.

anuca_m
18.05.2007, 17:21:24
Noi am fost in Malta in luna de miere. Ne-a placut si ne`am simtit bine. Am inchiriat un scooter ca sa putem vizita. Am fost si la plaja. E adevart ca nu prea e nisip pt plaja dar e ok. E f fain mai ales seara, e cald si te poti plimba. Si sunt si multe cluburi pentru cine e interesat si magazine;)). Pun cateva poze.

miti
18.05.2007, 17:27:13
Noi am fost in Malta in luna de miere. Ne-a placut si ne`am simtit bine. Am inchiriat un scooter ca sa putem vizita. Am fost si la plaja. E adevart ca nu prea e nisip pt plaja dar e ok. E f fain mai ales seara, e cald si te poti plimba. Si sunt si multe cluburi pentru cine e interesat si magazine;)). Pun cateva poze.

multumesc anuca.
vad ca ati fost in sept...vremea ok?
si cat v-a costat biletul...si cam care sunt preturile pe acolo...
adica cam cat ne-ar trebui pt 2 pers o sapt?

anuca_m
18.05.2007, 17:28:53
inca cateva

miti
18.05.2007, 17:33:49
inca cateva

imi place ce vad.
si in plus malta e supranumita insula de miere!

anuca_m
18.05.2007, 17:34:53
multumesc anuca.
vad ca ati fost in sept...vremea ok?
si cat v-a costat biletul...si cam care sunt preturile pe acolo...
adica cam cat ne-ar trebui pt 2 pers o sapt?

A fost si cald si frig8-}.Primele zile a fost cald...chiar f cald...dar ultimele 2 zile a plouat. Biletele au fost 1000 euro (cazare +masa dimineata si seara) si drumul.
Malta e o tara scumpa si turistii ar trebui sa ia in calcul acest lucru daca nu au un pachet turistic care include toate cele trei mese. O bere costa in jur de o lira malteza, iar o pizza - trei lire. Inchirierea unei masini ajunge la 30 de lire malteze, in vreme ce un magnet pentru frigider costa 0,95-1,5 lire. La supermarket, o sticla de suc de 1,5-2 litri ajunge la 0,3-0,4 lire. O lira malteza este in jur de 2,4 euro. ( pe net am gasit)

lala_biluta
27.05.2007, 11:04:02
cam scump intr-adevar...

eu am gasit oferte turistice pt malta cuprinse intre 350 euro (4 stele-echivalent la noi 3 stele) si 650 (5 stele) cu cazare, mic dejun si transport...

nu stiu ce sa zic... dar noi asa vom merge

exista posibilitatea de a inchiria un atv, ceva ca sa ne mai plimbam pe-acolo?

si daca da, cat costa?

luminotea
10.12.2008, 13:28:16
Buna,
pentru cine o sa mai vrea sa mearga in Malta. Eu am fost in urma cu 5 ani, a trecut mult de atunci, dar a ramas destinatia mea de suflet. Malta este de vis , pe ntru cine a vizzitat stie despre ce vorbesc. Preturile sunt cam mari pentru ca lira maltez avea o anume valaorea anul acesta vor trece al euro si poate va fii altfel. Malta este tara cu gradul cel mai mic de criminalitate. Se vorbeste engleza peste tot, toti stiu si nu ai nici o frustrare pe tema asta. de vizitat f multe locuri, si pe udnemergi ramai mut de uimire, sa nu uitam ca Valetta este una dintre cele mai bogate capitale, un de la monte carlo asa si am spus tot cu asta. Sunt f multi turisti nemti si englezi. Peste tot numai flori si pomi fructiferi. Singur nemultumire era ca nu ma puteam obisnui la ei, se circula pe stanga. Se poate face excursie cu feribotul in sicilia, era cam 110 eur la vremea aia. Ca un mic sfat, nu mergeti la mai putin de 4 stele. Eu am stat la hotel pergola, cred ca era pe langa St julien care e localitatea lor cu discoteci si distractii. Mergeti cu incredere nu o sa va para rau. A fost o vacanta f relaxanta. pentru amatorii de senzatii, in iunie la inceput parca este festivalul de artificii, un adevarat spectacol. Plaje nu prea au asta e f adevarat , sunt plaje stancoase.

lilyblueyes
22.01.2009, 12:14:15
buna,
si noi stam intre malta si portugalia (algarve).
nu stim unde e mai frumos..
despre malta am gasit numai lucruri bune, doar ca nu e o "beach destination"... am gasit insa Mellieha Bay care se pare ca e destul de faimoasa, si probabil si aglomerata.
as vrea sa mergem in sicilia o zi, noi am vrea vara, in iulie...
stiti cat de cald e?

moonlight
19.02.2010, 17:58:09
buna miresici!
as dori sa stiu daca a fost cineva in malta.am inteles ca e o zona foarte frumoasa...am tot citit pe minunatul "goagal" cam tot ce se putea citi dar as vrea sa aflu si impresiile celor care au fost acolo,iar daca aveti si poze ar fi minunat...
va multumesc :*

Princes
03.10.2010, 22:22:15
A foat cineva in Malta?
Astept preturi si pareri!

danutza_roxana
15.02.2011, 08:25:00
Buna,

Am vazut ca pe aici nu sunt prea multe pareri despre Malta L
Noi am vrea sa ne ducem in concediu acolo, asa ca ma documentez sa vad daca merita. Am vrea ca destinatie de vacanta altceva decat Grecia, Turcia, Bulgaria…

Am citit pe net lucruri frumoase despre Malta: tara cu istorie bogata si locuri de vizitat J (nu foarte mult, cam 3 zile)
Nu prea stiu insa cam ce statiune este mai frumoasa…Am gasit o oferta care ne tenteaza: hotel SEASHELLS RESORT AT SUNCREST 4* (confort 3*+) – QAWRA. Ceva pareri despre acest hotel?

Pup J

CONT_INCHIS_253
28.02.2011, 14:19:15
Malta, nimeni? :(

Noi am fost 5 zile, ce-i drept, iarna. Am stat in St Julians, dar am vizitat si Valletta, Mdina si Rabat.
Nu stiu cum e vara. Am inteles ca nu prea sunt locuri de facut plaja sau baie. Daca iti place arhitectura si istoria, atunci e locul potrivit. Mdina e superb. Acolo timpul a stat in loc.
Noua ne-a placut, insa nu recomand insula pentru o luna de miere.

Ana_bonita
21.06.2011, 12:27:25
Buna,

Am vazut ca pe aici nu sunt prea multe pareri despre Malta L
Noi am vrea sa ne ducem in concediu acolo, asa ca ma documentez sa vad daca merita. Am vrea ca destinatie de vacanta altceva decat Grecia, Turcia, Bulgaria…

Am citit pe net lucruri frumoase despre Malta: tara cu istorie bogata si locuri de vizitat J (nu foarte mult, cam 3 zile)
Nu prea stiu insa cam ce statiune este mai frumoasa…Am gasit o oferta care ne tenteaza: hotel SEASHELLS RESORT AT SUNCREST 4* (confort 3*+) – QAWRA. Ceva pareri despre acest hotel?

Pup J

La hotelul Seashells Suncrest am facut si noi rezervare pt 1 sept:) tu te-ai hotarat, ai ales tot hotelul acesta? pt ce perioada?

andrea85
22.02.2012, 12:15:03
La hotelul Seashells Suncrest am facut si noi rezervare pt 1 sept:) tu te-ai hotarat, ai ales tot hotelul acesta? pt ce perioada?

Si pe mine m-ar interesa acest hotel...ma puteti ajuta cu poze sau impresii??!! ;;);;)

Ana_bonita
23.02.2012, 20:58:38
Si pe mine m-ar interesa acest hotel...ma puteti ajuta cu poze sau impresii??!! ;;);;)

Sincer nu iti recomand acest hotel, noi am luat o mare plasa cu el. E vechi si cu mobila veche.....iti recomand sa cauti un hotel de 5 stele in Malta, asta la care am fost avea 4 stele dar sincer nu mi se parea de 4 stele....noroc ca fost frumos ce am vizitat pe acolo ( de ex laguna albastra e f frumoasa)

aneee
01.03.2012, 12:40:02
Eu am fost in Malt , este adevarat nu in luna de miere care probabil este altceva , eu zic ca a fost un concediu placut , nu am fost impresionata pana peste cap , dar nici nu am avut cine stie expectante . Si acum vin impresiile :
-Hotelurile : incadrarea in categorie trebuie sa o face-ti cu o stea in minus , respectiv hotelul prezinta 3 stele considerati 2 si tot asa.Noi am stat la 3 stele darr trebuie sa recunos faptul ca noi nu asteptam cine stie ce de la hoteluri noi calatorim des si preferam sa dam mai putin bani pe cazare si sa vedem mai multe locuri decat sa dam dublu sa stam la 5 stele , acum depide de ce doriti . Oameni din grup erau multumiti de Hotelul Excelsior( 5 stele ), Le meridien tot 5 stele parerile erau impartie ;
-Plajele , aici este o problema nu prea au ! Au plaje cu stanca sau pe placi , povestea cu laguna labastra costa !!
-Excursiile optionale sunt multe la ferestra albastra, laguna albastra , grota albastra ( tot ce poate fi albastru =))) merita sa alegeti una dintre ele , deoarece la celalalte doua veti avea un sentiment de deja vu !
- Mai sunt serile de festa malteza cu artificiile de la sol , nu mai tin minte cat a costa dar nu merita banuti , daca am fi stiut stateam la hotel !
-Mancarea este foarte buna , noi am mancat la o taverna de langa hotel unde preturile erau decente .

Nu prea mai stiu ce sa scriu, asa ca astept intrebari de la voi , daca aveti si va raspund cu cea mai mare placere !

andrea85
02.03.2012, 12:17:42
Din ce am citit pana acum, vad ca niciuna dintre voi nu a fost atat de incantata de Malta. :-\

aneee
02.03.2012, 13:16:33
Din ce am citit pana acum, vad ca niciuna dintre voi nu a fost atat de incantata de Malta. :-\
Incantata nu prea am fost ! Sincer mi-a placut mai mult in alte parti, dar la buget a fost ok! Acum depinde ce vrei!:D

MissSwan
05.03.2012, 18:03:17
Mie Malta mi se pare un loc de vizitat, nu de plaja. Cine merge acolo pt asta normal ca va fi dezamagit (aneee nu ma refer la tine, ci in general la ce am citit pe topicul asta). Valletta e un oras frumos si plin de istorie, se pot face croaziere pe Gozo (insula lui Circe din Odiseea) si pe la locurile cu "albastru" in coada ;)), plimbari, inotat cu delfini, etc. Dar nu e o insula pt AI si lenevit la soare, in ciuda climei, parerea mea. Noi am considerat-o pt luna de miere, dar am ales Madeira pana la urma. Insa vom merge si in Malta in viitorul apropiat cu siguranta, preferabil cand se filmeaza Game of Thrones acolo. :))

adnanacri
19.03.2012, 19:46:33
Parerea mea este ca daca luati in considerare Malta pt luna de miere este bine sa mergeti printr-o agentie,asa se pot organiza tot felul de excursii,vizite...e superba..dar in doi nu ai putea sa descoperi decat cele 34 de cluburi..acum depinde de voi si de ceea ce va doriti de la luna de miere.
Eu am fost acum cativa ani..m-am bucurat de"viata de club"..si am sa mai merg peste cativa ani buni cand am sa ma multumesc doar sa privesc apa albastra..As merge si acum pentru ca eu si viitorul sot avem atatea amintiri frumoase acolo,dar nu as merge in luna de miere..asa intr-un concediu..

MissSwan
19.03.2012, 19:49:52
Nu stiu daca e neaparat de mers prin agentie pt a face diverse excursii. Presupun ca functioneaza la fel ca peste tot, adica activitatile de acolo pot fi organizate si prin hotel sau agentiile locale, sau cumparate de pe viator.com.

aneee
21.03.2012, 10:00:47
Nu stiu daca e neaparat de mers prin agentie pt a face diverse excursii. Presupun ca functioneaza la fel ca peste tot, adica activitatile de acolo pot fi organizate si prin hotel sau agentiile locale, sau cumparate de pe viator.com.

Asa este ! Noi am mers prin agentie dar se organizau excursii si prin Hotel si agentiile locale . Nu vreau sa fiu inteleasa gresit , Malta mi-a placut ca si loc de vacanta, ai cu ce sa iti umpli timpul dar nu o vad ca o destinatie pentru luna de miere !

ingeras2010
21.03.2012, 11:01:43

Mie mi-a placut Malta, chiar f mult:). Este incarcata de istorie, arhitectura, apa este de un albastru superb, oamenii f amabili si absolut toata lumea vb engleza, preturile decente. Noi am fost cazati la Radisson Blu in Golden Sands dar hotelul asigura gratuit la cerere, transportul pana in St Julian's. Din punctul meu de vedere nu este un loc pentru facut plaja, plajele sunt mai mult stancoase, dar pentru vizitat este perfecta. Din pacate am avut doar 4 zile la dispozitie si nu au fost suficiente. Am facut turul Valettei, excursia al laguna albastra, Gozo si cam atat. M-as intoarce acolo oricand cu placere, dar pentru mai multe zile si as combina cu Sicilia vacanta.

adnanacri
21.03.2012, 23:24:54
Da...asta e o idee buna sa poti vizita si Sicilia care este foarte frumoasa.Excursiile sunt prin Catania,la Muntele Etna,prin Taormina...trecerea pana-n Sicilia se face cu catamaranul...eu zic ca s-ar merita..

aneee
22.03.2012, 08:37:54
Da...asta e o idee buna sa poti vizita si Sicilia care este foarte frumoasa.Excursiile sunt prin Catania,la Muntele Etna,prin Taormina...trecerea pana-n Sicilia se face cu catamaranul...eu zic ca s-ar merita..

Noi am fost !! A fost super !!! Ameritat toti banuti parca 80 euro a fost !

estella
23.03.2012, 17:18:21
Asa este ! Noi am mers prin agentie dar se organizau excursii si prin Hotel si agentiile locale . Nu vreau sa fiu inteleasa gresit , Malta mi-a placut ca si loc de vacanta, ai cu ce sa iti umpli timpul dar nu o vad ca o destinatie pentru luna de miere !

Si noi am fost in Malta in luna de miere, dar asta pentru ca am primit excursia cadou. Subscriu insa la ce spune aneee: Malta este o insula frumoasa, dar nu prea este potrivita pentru luna de miere. Acum depinde si ce vreti. Dupa nunta noi vroiam o perioada de liniste, dar in Malta nu prea poti sa zaci la plaja. De altfel, plajele lor sunt foarte putine.
Dar sunt foarte multe de vazut si te poti organiza si pe cont propriu. Mie nu prea imi plac excursiile organizate si prefer sa imi fac programul singura, sa imi aleg obiectivele de vizitat si sa imi aloc timpul de care am eu nevoie. Ceea ce am facut si in Malta. In plus, excursiile oferite de agentia din Romania (este un singur turoperator) au preturile extrem de umflate.