PDA

Versiunea completa : Obiceiuri de nunta in Cluj

Pagini : [1] 2 3

dia
19.03.2007, 12:13:00
Va rog ajutati-ma cu raspunsul. Eu sunt din Baia Mare si la noi nu se obisnuieste sa cumperi cadouri nasilor; nasii mei sunt din Cluj si vreau sa stiu daca trebuie sa le cumpar cadou. Daca trebuie voi ce le cumparati?

Voi le cumparati nasilor cadou?

Un raspuns va rog

lavi_GSM
19.03.2007, 14:27:39
buna !!!! eu sunt din alba iulia si nasii nostrii sunt din cluj!!Noi le=-am luat cadou desi nasa imi este verisoara si ne intelegem minunat ..nu l-am luat din obligatie ci asa ca semn de multumire ca ne-au fost alaturi in cel mai frumos eveniment din viata noastra.Noi le-am luat un DVD player pt ca sa vada dvd ul de la nunta iar apoi un album foto pe care cred toata lumea il ofera.Bine cadourile pot fii multiple ...ideea este ca nu tre sa fie ceva neraparat ff scump mai mult ceva simbolic ..

mihu
19.03.2007, 14:41:39
Va rog ajutati-ma cu raspunsul. Eu sunt din Baia Mare si la noi nu se obisnuieste sa cumperi cadouri nasilor; nasii mei sunt din Cluj si vreau sa stiu daca trebuie sa le cumpar cadou. Daca trebuie voi ce le cumparati?
Dia si eu sunt tot din Baia Mare...nu se obisnuieste la noi sa se faca cadouri...Dar am citit pe miresici si am zis ca ar merita un gest din partea noastra...
Noi am avut nasi din Constanta, Portugalia(muncesc de cativa ani acolo dar sunt romani), si 2 din Baia Mare...
Asa ca naselor le-am cumparat de la Maramures cate o iconitza placata cu arginta(s-au bucurat f tare), nasilor cate o cutie cu o bricheta si o sticlutza mai mica din ceva metal pt bautura...(daca imi amintesc bine)si o pereche au o fetitza de vreo 8-9 ani la care i-am cumparat o bratarica de aur...S-au bucurat f tare...Plus ca le-am facut cadou torturile de nasi si am platit noi si lumanarile....
Am fost si noi nasi si sincer mi-ar fi placut sa primesc o mica atentie....Anul asta mai suntem de 2 ori...
Eu spun ca merita efortul...nu e neaparat suma...e gestul;-)

buna !!!! eu sunt din alba iulia si nasii nostrii sunt din cluj!!Noi le=-am luat cadou desi nasa imi este verisoara si ne intelegem minunat ..nu l-am luat din obligatie ci asa ca semn de multumire ca ne-au fost alaturi in cel mai frumos eveniment din viata noastra.Noi le-am luat un DVD player pt ca sa vada dvd ul de la nunta iar apoi un album foto pe care cred toata lumea il ofera.Bine cadourile pot fii multiple ...ideea este ca nu tre sa fie ceva neraparat ff scump mai mult ceva simbolic ..
Noi le-am oferit si cate un dvd de la nunta la fiecare si cd cu pozele...

dia
19.03.2007, 15:03:44
Lumanarile, tortul bineinteles ca noi le cumparam; si poze o sa le dam ca mi se pare normal. In ceea ce priveste cadourile ma gandesc oare ce li s-a potrivi- ambele nase sunt doua femei extraordinare ...ma tot gandesc ce li s-ar potrivi

mihu
19.03.2007, 15:22:28
Lumanarile, tortul bineinteles ca noi le cumparam; si poze o sa le dam ca mi se pare normal. In ceea ce priveste cadourile ma gandesc oare ce li s-a potrivi- ambele nase sunt doua femei extraordinare ...ma tot gandesc ce li s-ar potrivi
Nu e chiar asa normal sa cumparati voi lumanarile si tortul...se zice ca nasi isi cumpara lumanari...si tortul cam la fel...Noi cand am fost nasi, noi ne-am cumparat de toate...
Daca ai numai 2 si le cunoasti, poate ar merge o pereche de cercei, un lantisor mai subtirel...noi nu am putut sa le cumparam asa ceva pt ca nu ii cunosteam f bine pe toti...asa ca am zis ca mergem la sigur cu icoanele :P
Acum ne-am gandit sa ii cumparam de ziua soacrei mele un medalion cu poza mea si a sotului meu...Poate si la nasi ar merge desi e cam ciudat...:-"

Kalini
19.03.2007, 18:21:08

Da, se obisnuieste........si noi le cumparam...........

cj83cia
24.03.2007, 17:58:05
Eu stiu ca noi le facem nasilor un tort (care de fapt e langa torul miresei), cumparam lumanarile, buchetele, altceva nu stiu...:-\

ANCAVICTORIA22
03.04.2007, 08:52:04
salut,
eu o sa am nunta in Cluj pe 070707 . sotul meu este din Cluj, eu sunt din Bucuresti. La mine sunt alte obiceiuri...decat al voi. Trebuie sa la respect pe cele ale sotului meu dar nu le stiu::(( imi puteti spune in mare cam la ce sa ma astept? cu ce sa ma pregatesc?am inteles ca la voi nu se canta "ia-ti mireasa ziua buna" cand esti imbracata de nasa...nu se fac 6 brazi,....nu se da voalul jos la sfarsit sa joci intr-o hora a femeilor maritate cu un batic pe cap.....cum e la voi?

multumesc
pupici!!

orhidutza
04.04.2007, 09:55:06
salut,
eu o sa am nunta in Cluj pe 070707 . sotul meu este din Cluj, eu sunt din Bucuresti. La mine sunt alte obiceiuri...decat al voi. Trebuie sa la respect pe cele ale sotului meu dar nu le stiu::(( imi puteti spune in mare cam la ce sa ma astept? cu ce sa ma pregatesc?am inteles ca la voi nu se canta "ia-ti mireasa ziua buna" cand esti imbracata de nasa...nu se fac 6 brazi,....nu se da voalul jos la sfarsit sa joci intr-o hora a femeilor maritate cu un batic pe cap.....cum e la voi?

multumesc
pupici!!
Hai ca o sa iti spun eu asa in mare cum am vazut ca se procedeaza la nunti in cluj :)
In primul rand se aduna cativa nuntasi la mire acasa impreuna cu lautarii si scot mirele din casa (mirele trebuie sa aiba la iesirea din casa buchetele pt mireasa si nasa). Mirele impreuna cu lautarii merg dupa nasi, unde mirele ii da buchetul la nasa. Nasi iau cu ei mierea si piscoturile pt biserica. Dupa ce se iau nasii de acasa, se merge la mireasa unde lautarii trag niste cantece de care stiu ei, se intra in casa la mireasa, mireasa primeste buchetul de mireasa, pune cocardele la rudele apropiate si la mire. La final ies din casa pe cantece lautaresti, intra in masini si merg la primarie sa faca cununia civila (daca nu s-a facut in alta zi). Nu este obiceiul cu rupt turta. De la primarie se merge la biserica, si apoi mirii merg la poze prin gradina botanica sau unde mai vor ei, iar nuntasii pleaca la restaurant. Mirii de obicei ajung la restaurant cam cu 30 minute-1 ora dupa invitati (deci nu e obiceiul ca mirii sa ii astepte pe nuntasi sa inchine, ci e invers:) ). De asemenea nu e obiceiul dezgatitului, nici al jartierei , nici al aruncatului buchetului de mireasa, nici al marturiilor (asta daca discutam de o nunta cat de cat ardeleneasca). In schimb la tara este obiceiul cu "gaina" :)... adica in timpul nuntii i se aduce la nasa o gaina gatita impanata, si nasa trebuie sa descante ceva :)... asta imi amintesc eu vag de cand eram mica si mergeam la nunti la tara :):):)
Sper ca in mare te-am lamurit... cam asa e o nunta "traditionala" la Cluj. Normal ca tu daca vrei sa faci altfel unu din pasii astia sau sa sari peste ei... poti linistita... ca oricum barfe si vorbe ies oricat de bine vrei tu sa faci lucrurile :):):)

Melly
04.04.2007, 15:47:27
mai e si faza cu "furatul" miresei, dar asta cred ca se practica si pe la voi :-\

Kalini
04.04.2007, 16:05:26
salut,

multumesc
pupici!!

Nu este gatita mireasa de nasa, nu se canta "Ia-ti mireasa...", nu se face brad......nu se joaca hora, nu se dezgateste mireasa......o:-)

orhidutza
04.04.2007, 16:07:52
A, si la Cluj nu se joaca hore! :)

daniela_psy
04.04.2007, 20:19:49
...si pantoful...:grin: ...si jocul miresei pe bani$-) ...

andreea_m
04.04.2007, 22:12:34
Fiecare isi face nunta cum vrea, cum considera, nu trebuie sa respecti fel si fel de idei.
Bun venit in randul ardelenilor;-) .

Melly
04.04.2007, 22:44:09
Fiecare isi face nunta cum vrea, cum considera, nu trebuie sa respecti fel si fel de idei.
Bun venit in randul ardelenilor;-) .

De acord cu tine. O nunta trebuie sa aiba si originalitate, altfel poate deveni plictisitoare. Nu vreau sa critic pe nimeni, dar parca prea se respecta acelasi "pattern", ca si cand s-ar tot repeta acceasi nunta, cu persoane diferite. Bineinteles, exista si exceptii, iar gusturile nu se discuta.:)

isabela_vlc
11.04.2007, 10:03:58
Va salut si va pupacesc pe toate,

sunt noua pe aici si imi vine randul la anul;)) . Viitorul meu sot e spaniol si ma intreaba la ce sa se astepte:). Imi sunteti de folos si chiar daca nu scriu( o sa vin cu cate o idee) va citesc in fiecare zi. Va pup pe taote si multa fericire si de ce nu...liniste in sufletele

Kalini
22.09.2007, 21:39:51
Va salut si va pupacesc pe toate,

sunt noua pe aici si imi vine randul la anul;)) . Viitorul meu sot e spaniol si ma intreaba la ce sa se astepte:). Imi sunteti de folos si chiar daca nu scriu( o sa vin cu cate o idee) va citesc in fiecare zi. Va pup pe taote si multa fericire si de ce nu...liniste in sufletele

Pupici, bine ai venit>:D<Unde veti face nunta?

ALI
26.09.2007, 10:28:26
salut
bine ai venit........Cand e nunta?

aaaaaaa si era sa uit bine ai venit printre ardeleni, esti norocoasa ca esti ardeleanca acum.;)) ;))

la nunta ta sa faci cum ai tu chef, nu e nici o traditie ca prin alte parti de respectat cu strictecte, nu mai tine lumea cont de ele. pe mine pers nici nu ma intere, la mine la nunta o sa fac cum simt eu si cum cred ca e cel mai bine.

oricum anul acesta am avut 3 perechi de finuti si la fiecare a fost altfel, si plus de asta am "spart" toate normele si traditiile pt ca am fost nasi necasatoriti. nu mi se pare un impediment si nici nu am mustrari de constiinta, cum ma intrebau altii.

lumea e libera sa faca ce vrea si cum vrea, mai ales cand e vb de nunta, asa ca sa nu te intere cine ce a zice mai ales ca neamurile tale o sa se astepte sa respecti traditiile din buc.
imp e sa fi tu fericita.

mult succes

diana31
30.10.2007, 08:43:51
salut eu sunt din Cj de cand ma stiu si nu am mai auzit de faza cu cadourile pt. nasi.Eu zic ca suficient e daca le dati la nase un tort de la nunta si daca aveti si un aranjament ca oricum voua va raman florile de la cununie si aranjamentele pe care le-ati mai primit iar nasilor cate una sau doua sticle de ceva bautura mai speciala.
Eu am fost nasa de curand si asa ceva am primit bineinteles ca si un album cu poze.In cazul in care vrei sa le oferi un cadou nu scrie nicaieri ca e interzis asta depinde de voi mirii.
Va doresc tuturor sanatate si fericire

diana31
30.10.2007, 14:47:47
Ca si nasa trebuie sa cumperi lumanari, panglica , piscoturi si miere sau vin depinde de preotul care oficiaza casatoria, am intalnit cazuri in care in loc sa se inmoaie piscotul in miere se inmuia intr-un pahar cu vin.ca si nasa eu sincer nu am primit cadou deci nu stiu sa se dea asa ceva depinde de fiecare si de bugetul fiecareia.
Eu stiu ca se da un tort sau o parte din tortul de la nunta si pentru nas o sticla de ceva tarie.

ALI
08.11.2007, 15:49:13
mi se pare corect. asa stiu si eu. asa am fcaut si eu la toate cele 3 nuntile de anul asta. sincer nu am asteptat nici un cadou de la nimeni.
a fost deajuns bucuria pe care mi-au facut-o cand m-am invitat ca nasica.
acum e normal ca fiecare sa faca cum crede ca e mai bine.

diana31
09.11.2007, 16:56:51
Mai fetelor pana nu de mult nu cumva nasii faceau cadouri mirilor,sau ma insel eu? Acuma se pare ca si asta a disparut cica se fac diverse surprize pentru miri, in cadrul nuntii.

diannaa
09.11.2007, 17:57:33
Mai fetelor pana nu de mult nu cumva nasii faceau cadouri mirilor,sau ma insel eu? Acuma se pare ca si asta a disparut cica se fac diverse surprize pentru miri, in cadrul nuntii.
nici noi nu am dat nici un cadou nasilor....doar tort

diana31
10.11.2007, 10:01:36
=D> =D> =D> asa am primit si noi cand am fost nasi in schimb am mai primit si un aranjament din flori naturale din acela care era in sala, ca mirii tot aveau destule flori, pe cele primite la cununie iar sotul meu a primit o sticla de ceva bautura. A, iera sa uit am primit si pozele de la nunta si un Cd cu toata nunta.Mie personal mi-a placut si nici nu ma asteptam la mai mult imi era suficient ca am fost alaturi de finii mei intr-o zi speciala pentru ei.

xelonitsa
14.11.2007, 11:46:43
Ca si nasa trebuie sa cumperi lumanari, panglica , piscoturi si miere sau vin depinde de preotul care oficiaza casatoria, am intalnit cazuri in care in loc sa se inmoaie piscotul in miere se inmuia intr-un pahar cu vin.ca si nasa eu sincer nu am primit cadou deci nu stiu sa se dea asa ceva depinde de fiecare si de bugetul fiecareia.
Eu stiu ca se da un tort sau o parte din tortul de la nunta si pentru nas o sticla de ceva tarie.

Buna,
eu sunt din Bucuresti si la anul ma voi marita cu un ardelean pe care l-am stramutat la Bucuresti de curand.El nu are nici-o pretentie in ceea ce privesc "traditiile" pe care ar trebui sa le respectam la nunta.Oricum nu va fi o nunta cu lautari, cu brazi impodobiti,turte sau gaini ci una mai restransa si eleganta.Ideea este ca vreau sa se cante si muzica de nunta din Ardeal.Ati putea sa ma ajutati cu niste recomandari in acest sens?
Am vazut deasemenea ca scrieti ceva de miere si piscoturi,la noi nu se obisnuieste sa se duca miere,oare ar trebui sa fiu atipica si sa merg eu la biserica si cu miere?Care e ideea mierii?Sa ne fie casnicia dulce ca mierea?-asta deduc eu...pupici si multumesc ptr.raspunsuri.

diana31
16.11.2007, 07:45:49
Buna,
eu sunt din Bucuresti si la anul ma voi marita cu un ardelean pe care l-am stramutat la Bucuresti de curand.El nu are nici-o pretentie in ceea ce privesc "traditiile" pe care ar trebui sa le respectam la nunta.Oricum nu va fi o nunta cu lautari, cu brazi impodobiti,turte sau gaini ci una mai restransa si eleganta.Ideea este ca vreau sa se cante si muzica de nunta din Ardeal.Ati putea sa ma ajutati cu niste recomandari in acest sens?
Am vazut deasemenea ca scrieti ceva de miere si piscoturi,la noi nu se obisnuieste sa se duca miere,oare ar trebui sa fiu atipica si sa merg eu la biserica si cu miere?Care e ideea mierii?Sa ne fie casnicia dulce ca mierea?-asta deduc eu...pupici si multumesc ptr.raspunsuri.
Salut, in primul rand felicitari pentru decizie si pentru faptul ca ai ales un ardelean dar de fapt nu ai ales tu un ardelean ci ne-am ales noi ardelencele cu o bucuresteanca printre noi:suuuper: . In al doilea rand daca aveti cununia religioasa aici o sa va ceara preotul la biserica sa aveti acele piscoturi si miere sau poate vin ori poate ambele dupa cum scriam si in mesajul anterior pentru ca aici in Ardeal e * litera de lege* ca sa spun asa ca in cadrul ceremoniei religioase mirii si nasii sa muste de trei ori din piscutul cu miere si da mierea simbolizeaza dulceata de care sa aveti parte in casatorie. Asa cum la restaurant vi se ofera prima friptura ca si familie asa si la biserica vi se ofera primul moment foarte dulce ca si familie.
Iti doresc CASA DE PIATA de pe acuma si in cazul in care mai ai intrebari cu referire la nunta in ardeal te vom ajuta cu cea mai mare placere.>:D<
PS nasii vostrii de unde sunt?

xelonitsa
16.11.2007, 14:36:46
Salut, in primul rand felicitari pentru decizie si pentru faptul ca ai ales un ardelean dar de fapt nu ai ales tu un ardelean ci ne-am ales noi ardelencele cu o bucuresteanca printre noi:suuuper: . In al doilea rand daca aveti cununia religioasa aici o sa va ceara preotul la biserica sa aveti acele piscoturi si miere sau poate vin ori poate ambele dupa cum scriam si in mesajul anterior pentru ca aici in Ardeal e * litera de lege* ca sa spun asa ca in cadrul ceremoniei religioase mirii si nasii sa muste de trei ori din piscutul cu miere si da mierea simbolizeaza dulceata de care sa aveti parte in casatorie. Asa cum la restaurant vi se ofera prima friptura ca si familie asa si la biserica vi se ofera primul moment foarte dulce ca si familie.
Iti doresc CASA DE PIATA de pe acuma si in cazul in care mai ai intrebari cu referire la nunta in ardeal te vom ajuta cu cea mai mare placere.>:D<
PS nasii vostrii de unde sunt?

Salut,
multumesc mult pentru urari si pentru raspuns si trebuie sa-ti precizez ca noi ne vom casatori in Bucuresti, dar trebuie pastrate si anumite obiceiuri traditionale din Ardeal pentru ca asa e civilizat si frumos atat fata de viitorul meu sot cat si fata de familia lui,nu?Maine mergem la preot sa ne sfinteasca verighetele sa le putem purta pe mana dreapata si o sa intrebam preotul daca ne lasa sa aducem si miere la biserica ca la noi e numai cu vin.Nasii ii avem din Bucuresti, ne intelegem minunat cu ei, nu au nic ei nici-o pretentie si se conformeaza intocmai la dorintele mele si ale viitorului sot.Multumesc ca m-ati adoptat voi fetele din Ardeal,iubesc locurile in care traiti, iubesc curatenia voastra atat urbana cat si morala, iubesc sa vin vara in Ardeal sa "gust" din minunatele locuri pe care le aveti acolo si mai ales iubesc la disperare un ardelean pentru caracterul minunat pe care-l are si pentru iubirea pe care mi-o ofera in fiecare clipa.>:D<
Am o nelamurire cu muzica:ce muzici se asculta la voi la nunti????

orhidutza
19.11.2007, 09:55:07
Pot sa iti spun ce nu se asculta :) La nuntile din Ardel nu vei auzi hore sau sarbe :) De asemenea manelele sunt destul de rare... desigur ca depinde de miri... Muzica de la nunti e in marea majoritate muzica de dansat, gen discoteca... cu reprize de muzica populara (la friptura se pune muzica populara, sau mai exista si melodii de "invartit" ce mai pot presara nunta din cand in cand... asta daca stii ca dintre rudele sotului vor fi amatori (ca de la tine nu cred) :) )...

diannaa
19.11.2007, 11:57:50
Pot sa iti spun ce nu se asculta :) La nuntile din Ardel nu vei auzi hore sau sarbe :) De asemenea manelele sunt destul de rare... desigur ca depinde de miri... Muzica de la nunti e in marea majoritate muzica de dansat, gen discoteca... cu reprize de muzica populara (la friptura se pune muzica populara, sau mai exista si melodii de "invartit" ce mai pot presara nunta din cand in cand... asta daca stii ca dintre rudele sotului vor fi amatori (ca de la tine nu cred) :) )...
se asculta multe manele si in Ardeal...

xelonitsa
19.11.2007, 15:41:55

multumesc mult pentru tot si manele NUUUUU!!!, exclus asemenea muzica la nunta mea.Populara din belsug ( si mai ales hore si sarbe ca nah tot sudistul "joaca" din astea) dar in nici-un caz sa le ascult eu muzica tiganilor si mai ales la nunta mea.No way !!!!:>

diana31
19.11.2007, 17:03:22
Salut,
multumesc mult pentru urari si pentru raspuns si trebuie sa-ti precizez ca noi ne vom casatori in Bucuresti, dar trebuie pastrate si anumite obiceiuri traditionale din Ardeal pentru ca asa e civilizat si frumos atat fata de viitorul meu sot cat si fata de familia lui,nu?Maine mergem la preot sa ne sfinteasca verighetele sa le putem purta pe mana dreapata si o sa intrebam preotul daca ne lasa sa aducem si miere la biserica ca la noi e numai cu vin.Nasii ii avem din Bucuresti, ne intelegem minunat cu ei, nu au nic ei nici-o pretentie si se conformeaza intocmai la dorintele mele si ale viitorului sot.Multumesc ca m-ati adoptat voi fetele din Ardeal,iubesc locurile in care traiti, iubesc curatenia voastra atat urbana cat si morala, iubesc sa vin vara in Ardeal sa "gust" din minunatele locuri pe care le aveti acolo si mai ales iubesc la disperare un ardelean pentru caracterul minunat pe care-l are si pentru iubirea pe care mi-o ofera in fiecare clipa.>:D<
Eu cred ca ceea ce merge mai bine la o nunta in calitate de muzica e tot ceea ce aeste foarte cunoscut piese de la noi sau de peste hotare dar repet foarte cunoscute gen slagare sau hituri. In afara de asta aici in ardeal se asculta si multa muzica populara de joc, cu siguranta daca vorbesti cu cei cu muzica din timp vor avea si acest gen de muzica.Eu imi amintesc ca la noi la nunta am fost intrebati inainte daca suntem amandoi din aceasi zona, poate asa o sa va intrebe si pe voi sau pentru sigguranta specificati voi.
Datorita distantei voi faceti nunta si aici cumva, adica in doua locuri?

diana31
19.11.2007, 17:05:08
se asculta multe manele si in Ardeal...
Intradevar se asculta si multe manele doar ca la majoritatea nuntilor la care am fost acestea au fost la cererea nuntasilor nu la alegerea mirilor

diannaa
19.11.2007, 19:16:39
Intradevar se asculta si multe manele doar ca la majoritatea nuntilor la care am fost acestea au fost la cererea nuntasilor nu la alegerea mirilor
pai da,normal ca pui muzica pe gustul nentasilor nu a ta....sa vezi cum a fost plin ochi ringul la manele,tot tineretul aproape...asta de pe la ora 20 dupa ce luasera la bord...si mama mama ce distractie a iesit!!!

diana31
20.11.2007, 08:40:05
pai da,normal ca pui muzica pe gustul nentasilor nu a ta....sa vezi cum a fost plin ochi ringul la manele,tot tineretul aproape...asta de pe la ora 20 dupa ce luasera la bord...si mama mama ce distractie a iesit!!!

Intradevar si spre surprinderea mea ringurile de dans la manele sunt pline, se pare ca e un fel de virus, nici eu nu prea agreez acest gen de muzica dar tineretul din ziua de azi se pare ca doar asta asculta in schimb muzica de calitate, nu neaparat simfonica, nu mai prea este bagata in seama.............pacat zic eu.
Sa aveti o zi cat mai buna.

cj83cia
20.11.2007, 09:08:55
tineretul din ziua de azi .

=)) =)) Ce tare suna! Pot sa te intreb cati ani ai? =P~

cj83cia
20.11.2007, 09:11:44
Si eu ascult manele, sunt mai vechi care imi plac, dar la nunta nu a pus decat la sfarstit, ca am avut lume mai in varsta, trecuta de "prima tinerete". Dar indiferent de varsta, toata lumea a cantat si a dansat pe ele. Cum pune si o romanta, un rock'n'roll, sau alte genuri, se pun, de obicei, si manele. Nu ai cum sa impaci pe toata lumea, oricat ai incerca. Nu se nimeresc 2 pers la fel, dar 200. Oricum, daca e un dj priceput, el stie ce sa puna, ca vede ce prinde la nuntasi

diana31
20.11.2007, 09:16:27
=)) =)) Ce tare suna! Pot sa te intreb cati ani ai? =P~
Ca sa-ti raspund la intrebare, da , poti sa ma intrerbi ce varsta am.In schimb eu la faza cu tineretul ma refeream la cei de la 13 anii in sus ca in ziua de azi copii sunt super evoluati, asa ca si iesiri, ca si genuri de muzica pe care le asculta, ca si mersuri prin cluburii, etc.
PS multumesc de sesizare nu credeam ca va atrage atentia cuiva acest gen de exprimare.:)) :)) :))

tati_sew
20.11.2007, 09:47:55
Va multumesc tare mult!:*Am crezut ca ii ceva superstitie legata de asta ca si ceva rosu albastru nou vechi imprumutat parca:-\

diana31
20.11.2007, 10:12:37
Va multumesc tare mult!:*Am crezut ca ii ceva superstitie legata de asta ca si ceva rosu albastru nou vechi imprumutat parca:-\
Eu stiu doar de ceva albastru, ceva vechi si ceva de imprumutat. Ma insel cumva?

PUFF
20.11.2007, 12:35:38
Eu stiu doar de ceva albastru, ceva vechi si ceva de imprumutat. Ma insel cumva?

si eu stiu de astea 3, l-am avut la nunta, dar nu stiu daca intradevar conteaza......

diana31
20.11.2007, 12:49:37
si eu stiu de astea 3, l-am avut la nunta, dar nu stiu daca intradevar conteaza......
Pentru o mireasa, eu zic ca DA, conteaza si am sa va spun si de ce, la mine la nunta toate cele enumerate mai sus au fost daruite sau imprumutate de prietene ori verisoare si cu asta a fost suficient sa stiu cateva persoane mai speciale sunt 100% alaturi de mine parca si emotiile au fost putin stopate cand s-au adunat toate la mine in camera si au venit fiecare cu ceva( cu ceva nou, ceva imprumutat si ceva albastru).Va doresc tuturor sa aveti parte de trairea acelsi sentiment ca si mine.........[-o< [-o< [-o< .

diannaa
20.11.2007, 13:27:45
something old, something new, something borrowed, something blue and some money your shoe....-asa e vorba,pt linistea sufletului vostru mai bine sa aveti pe toate....eu am uitat de "money"$-)

diana31
20.11.2007, 13:56:42
something old, something new, something borrowed, something blue and some money your shoe....-asa e vorba,pt linistea sufletului vostru mai bine sa aveti pe toate....eu am uitat de "money"$-)

Dar tot a fost bine ,nu?

diannaa
20.11.2007, 15:13:39
Dar tot a fost bine ,nu?
ei da....nu ma iau dupa ele dar le-am facut asa de placere nu de superstitie....;;)

diana31
20.11.2007, 15:59:14
ei da....nu ma iau dupa ele dar le-am facut asa de placere nu de superstitie....;;)Acelasi raspuns mi l-ai da si per ansamblul nuntii, nu?

marcy_elena
21.11.2007, 16:03:48
Pentru o mireasa, eu zic ca DA, conteaza si am sa va spun si de ce, la mine la nunta toate cele enumerate mai sus au fost daruite sau imprumutate de prietene ori verisoare si cu asta a fost suficient sa stiu cateva persoane mai speciale sunt 100% alaturi de mine parca si emotiile au fost putin stopate cand s-au adunat toate la mine in camera si au venit fiecare cu ceva( cu ceva nou, ceva imprumutat si ceva albastru).Va doresc tuturor sa aveti parte de trairea acelsi sentiment ca si mine.........[-o< [-o< [-o< .
eu nu sunt superstitioasa...si nu tin cont de aceste detalii...poate o sa fie si la nunta mea si nu o sa imi dau seama pt ca oricum in jurul oricarei mirese se strang fete sa o ajute cu ce pot...ceva nou...ceva imprumut si cine stie ce albastru...pt ca se intampla! iar in ziua aceea oricum te simti in centrul atentiei !!:*:*:*...deci fetelor o sa ne simtim cel mai bine...cele mai frumoase...cele mai dorite...cele mai iubite...si cele mai studiate( mai ales fetele o sa fie cu ochii pironiti pe noi);))

cj83cia
22.11.2007, 11:37:16

Si ceva nou. Si eu le-am avut pe toate, dar nu neaparat din superstitie. Eu am fost superstitioasa cu alte 2 lucruri: sa nu-mi vada rochia (pe care cu doua zile inainte a vazut-o) si sa intru in biserica, in brate, cu un copil. Atat

cj83cia
22.11.2007, 11:38:19
some money your shoe

De ce nu ne-ai zis mai repede? Eu pe asta nu o stiam...:(( :-p

diannaa
22.11.2007, 12:12:13
De ce nu ne-ai zis mai repede? Eu pe asta nu o stiam...:(( :-p
scuze...stai linistita ca nici eu nu am aplicat-o.....cu copilul in brate e prima oara cand aud,nici macar in filme nu am vz......mie nu mi-a vz rochia pana in biserica,el ma astepta la altar,eu am intrat condusa la brat de tata si o fetita imprastia petale in fata noastra...

deci noi prima data ne-am vz in ziua respectiva in biserica,nu a venit sa ma ia cu alai(urasc chestia asta,cu lautari si cortejiu...),si toata lumea s-a bucurat ca am facut asa...

cj83cia
22.11.2007, 13:03:58
Si eu am intrat cu tata si cu fetita, am facut cativa pasi in biserica, dupa care am lasat-o jos si pana la altar a aruncat petale. Fratiorul ei era langa ea, cu perinita cu verighete
Matusa mea a intrat in biserica cu un baietel,m si a vut un singur copil, baiat, care seama mult cu cel cu care a intrat. Aveam 6 ani, dar mi-a ramas intiparit in minte, si asa am vrut si eu.

Va tin la curent daca "functioneaza" chestia asta

cj83cia
22.11.2007, 13:06:50
Sa inteleg ca ati facut cununia civila in alta zi? Scuze daca ai scris pe undeva, nu mai retin :(

diannaa
22.11.2007, 15:39:16
Sa inteleg ca ati facut cununia civila in alta zi? Scuze daca ai scris pe undeva, nu mai retin :(
da cun civila am facut-o cu o zi inainte sa nu ne aglomeram si ma bucur ca am facut asa pt ca in ziua urmatoare la limita m-am incadrat cu pregatirile inainte sa ma duc la biserica....cameramanul era ajuns deja la mine acasa cand am venit ei de la coafor...

CristinaMM
22.11.2007, 15:50:39
scuze...stai linistita ca nici eu nu am aplicat-o.....cu copilul in brate e prima oara cand aud,nici macar in filme nu am vz......mie nu mi-a vz rochia pana in biserica,el ma astepta la altar,eu am intrat condusa la brat de tata si o fetita imprastia petale in fata noastra...

deci noi prima data ne-am vz in ziua respectiva in biserica,nu a venit sa ma ia cu alai(urasc chestia asta,cu lautari si cortejiu...),si toata lumea s-a bucurat ca am facut asa...

Si eu imi doresc din tot sufletul sa 'sar' peste faza cu luatul de acasa, nuntasi in fatza blocului, muzica (eventual niste 'ceterasi' :D), dar pentru asta ar trebui sa facem cununia civila mai repede, nu-i asa?
Cred ca o sa ajung la concluzia ca asta e cea mai buna idee, si ca sa fie mai putine de facut in ziua nuntii, si ca sa fie cum vreau eu, sa ma vada prima data mireasa la biserica.
Ma mai gandesc...dar iti multumesc pentru idee! :*

diana31
22.11.2007, 21:06:43
Si ceva nou. Si eu le-am avut pe toate, dar nu neaparat din superstitie. Eu am fost superstitioasa cu alte 2 lucruri: sa nu-mi vada rochia (pe care cu doua zile inainte a vazut-o) si sa intru in biserica, in brate, cu un copil. Atat
Scuze ca te intreb dar care e faza cu intratul in biserica cu un copil? Eu sunt din Ardeal de cand ma stiu si nu am mai auzit asa ceva nici macar de pe la bunici de pe la tara...................
Spune-ne te rog si noua, am citit ulterior mai sus ca nu sunt singura care nu o stie, ne spui?[-o< [-o< [-o<

cj83cia
23.11.2007, 10:39:36
Da, da. La bunica mea (din zona bihorului) se spunea ca sa intri in biserica cu un copil in brate. La randul tau, vei avea fata daca ai intrat cu o fata, baiat daca ai intrat cu baiat, etc. (eu am vrut sa intru cu o fata si un baiat, dar nu am gasit unul mai micut) si va si semana cu ea (el).

Sper ca am explicat pe inteles

Acum, astept sa vad daca in cazul meu "functioneaza"[-o< Eram micuta cand am auzit asta prima data, dar m-a impresionat f tare ca la matusa mea a fost exact asa. Un singur baiat care seamana fff bine cu copilul cu care a intrat in biserica

CristinaMM
23.11.2007, 10:44:01
Da, da. La bunica mea (din zona bihorului) se spunea ca sa intri in biserica cu un copil in brate. La randul tau, vei avea fata daca ai intrat cu o fata, baiat daca ai intrat cu baiat, etc. (eu am vrut sa intru cu o fata si un baiat, dar nu am gasit unul mai micut) si va si semana cu ea (el).

Acum, astept sa vad daca in cazul meu "functioneaza"[-o< Eram micuta cand am auzit asta prima data, dar m-a impresionat f tare ca la matusa mea a fost exact asa. Un singur baiat care seamana fff bine cu copilul cu care a intrat in biserica

Suuuuuuuuper! O sa intru cu fetitza nasilor, care e o scumpica, si oricum imi doresc fetitza primul copil...Si eu sper sa funcioneze! :)

diana31
23.11.2007, 11:07:30

eu nu am intrat in biserica cu nici un copil si acum am doua feteo:-) o:-)

CristinaMM
23.11.2007, 11:09:08
eu nu am intrat in biserica cu nici un copil si acum am doua feteo:-) o:-)

Vezi?! Poate daca intrai cu un baiat, aveai baietzel ;;)

CristinaMM
23.11.2007, 11:10:26
Sper ca ti-ai dat seama ca glumesc, eu nu m-as supara deloc sa am doua fetitze...

diana31
23.11.2007, 11:11:27
Vezi?! Poate daca intrai cu un baiat, aveai baietzel ;;)
da mi-ar fi placut sa am o fetita si un baiat si sa fie si gemeni..........
dar acum nu regret nu as putea alege in locul careia din ele sa fi fost baietel..........;)) ;)) ;))

CristinaMM
23.11.2007, 11:13:19
da mi-ar fi placut sa am o fetita si un baiat si sa fie si gemeni..........
dar acum nu regret nu as putea alege in locul careia din ele sa fi fost baietel..........;)) ;)) ;))
Da, te cred. Si noi am vrea o fetitza si un baiat, dar asta nu mai depinde de noi. Si cred ca mi-ar fi cam greu sa intru in biserica cu doi copii in brate, si o fetitza, si un baietzel :)).

diana31
23.11.2007, 11:18:20
Da, te cred. Si noi am vrea o fetitza si un baiat, dar asta nu mai depinde de noi. Si cred ca mi-ar fi cam greu sa intru in biserica cu doi copii in brate, si o fetitza, si un baietzel :)).
incearca ai sa poti daca asta iti doresti vei putea sa-i tii pe amandoi copii asta sigur din experienta proprie iti zic.........;;) ;;) ;;)

CristinaMM
23.11.2007, 11:37:27
incearca ai sa poti daca asta iti doresti vei putea sa-i tii pe amandoi copii asta sigur din experienta proprie iti zic.........;;) ;;) ;;)

Da chiar! :))
Eventual o sa caut un baietzel mai mare, sa-l tzin de mana. Totusi...

diana31
25.11.2007, 15:12:38
Da chiar! :))
Eventual o sa caut un baietzel mai mare, sa-l tzin de mana. Totusi...
Pana recent veneati cu varianta intrarii in biserica cu un copil in brate iar acum apareti cu ceva de genul, am sa intru cu un copil tinandul de mana, pana la urma unde e datina si in ce consta superstitia?

diana31
25.11.2007, 15:14:35
Vezi, ca daca iti doresti ceva din toata inima s-ar putea sa ti se implineasca........................[-o< [-o< [-o<

cj83cia
26.11.2007, 12:24:11
Si eu am intrat tot cu fetita nasilor :-p

diana31
27.11.2007, 12:54:25
Si eu am intrat tot cu fetita nasilor :-p
Si? inca nimic.................?\:D/ \:D/ \:D/

Laura_Munteanu
27.11.2007, 22:03:07
Salut fetelor, miresicilor,
Am nunta la Cluj, cu un ardelean, si sunt dintr-o familie conservatoare de moldoveni, deci obiceiurile o sa fie o combinatie de de toate, cu atat mai mult cu cat avem loc si de ceterasi, si de alai, si de ce mai viseaza batranii, fara sa ne inghesuim in fata blocului (phiu).
N-am fost la prea multe nunti in general, la nici una ardeleneasca, si nici n-o sa am ocazia sa vad vreuna inainte de a mea. Va rog sa continuati cu povestile despre datini, supersititii, ce se obisnuieste, etc, etc.
Eu de exemplu nu stiam nici de marturii, nici de piscoturi si miere (la noi e cu cozonac si vin), nici de tuica si prajiturele si tot restul de alte detalii. Asa ca va rog, din nou, sa continuati, asa ma scapati si pe mine de situatii penibile si de mutre speriate in fata socrilor si a nasilor.

va pup pe toate! curaj!

cj83cia
28.11.2007, 09:08:07
Si? inca nimic.................?\:D/ \:D/ \:D/
Nuuuuu. Cel putin asa sper :-p

cj83cia
28.11.2007, 10:27:40
Linisteste-te, ca nici nu ai cum sa stii obiceiurile de pe aici. Sunt convinsa ca socrii tai si nasii lui iti vor spune cum sta treaba, dar tu nu trebuie sa faci cum e obiceiul, ci cum simtiti voi. Si sunt convinsa ca pana anul viitor, te vei pune "in garda" cu tot.

Spor la treaba
Pupici

diana31
28.11.2007, 11:21:54
Am nunta la Cluj, cu un ardelean, si sunt dintr-o familie conservatoare de moldoveni, deci obiceiurile o sa fie o combinatie de de toate, cu atat mai mult cu cat avem loc si de ceterasi, si de alai, si de ce mai viseaza batranii, fara sa ne inghesuim in fata blocului (phiu).
N-am fost la prea multe nunti in general, la nici una ardeleneasca, si nici n-o sa am ocazia sa vad vreuna inainte de a mea. Va rog sa continuati cu povestile despre datini, supersititii, ce se obisnuieste, etc, etc.
Eu de exemplu nu stiam nici de marturii, nici de piscoturi si miere (la noi e cu cozonac si vin), nici de tuica si prajiturele si tot restul de alte detalii. Asa ca va rog, din nou, sa continuati, asa ma scapati si pe mine de situatii penibile si de mutre speriate in fata socrilor si a nasilor.

va pup pe toate! curaj!
bine ai venit printre noi ai timp sa te pui in tema cu toate obiceiurile de pe la noi daca doresti sa le aplici la tine la nunta, pana atunci mai ai.........#:-S #:-S #:-S 0

.3

caty
29.11.2007, 09:27:05
Am nunta la Cluj, cu un ardelean, si sunt dintr-o familie conservatoare de moldoveni...

;)) Si la noi la fel, mai putin partea cu familia conservatoare.
Stai linistita ca nu e cine stie ce diferenta. Fiecare isi face nunta cum crede. Cu lautatri sau fara, cu/fara marturii ...
Singura diferenta notabila e ca aici, in Cluj, se fac marea, marea majoritate a nuntilor ziua ( nu noaptea ca la noi).
Spor!

diana31
30.11.2007, 14:46:25
;)) Si la noi la fel, mai putin partea cu familia conservatoare.
Stai linistita ca nu e cine stie ce diferenta. Fiecare isi face nunta cum crede. Cu lautatri sau fara, cu/fara marturii ...
Singura diferenta notabila e ca aici, in Cluj, se fac marea, marea majoritate a nuntilor ziua ( nu noaptea ca la noi).
Spor!
scuzama ca te intreb in cazul in care ai fost si aici la nunta, ma refer in zona Ardealului, unde se fac mai mult nunti de zii, nu ti se par mai putin obositoare nuntile de aici?

caty
30.11.2007, 20:14:05
scuzama ca te intreb in cazul in care ai fost si aici la nunta, ma refer in zona Ardealului, unde se fac mai mult nunti de zii, nu ti se par mai putin obositoare nuntile de aici?

Nu am zis ca e ceva rau. Iar in ceea ce priveste oboseala depinde cum privesti lucrurile. Faptul ca totul se termina petrecerea destul de repede si noaptea te poti odihni ( si nu numai;;)) e f bine, dar a multa agitatie dimineata, mai ales in sit in care cununia civila e in aceeasi zi. Dimineata cred ca e f agitata.
La noi se face cununia civila dimineata si pe la 5-6 cununia la Biserica. Parca mai ai timp sa respiri.
As putea zice ca e mai bine aici: dureaza mai putin petrecerea, nu apuca lumea sa se plictiseasca si a doua zi poti merge la alta nunta;))

diana31
02.12.2007, 16:08:18
Daca timpul e programat bine, minutios si ai parte si de un staroste care il respecta in totalitate, atunci eu zic ca ai timp sa te si distrezi.Si inca o varianta care am citit-o tot aici pe miresici se poate aplica varianta casatoriei civile intr-o alta zi.
PS. nici nu m-am gandit ca ai fi zis ceva de rau.:x

CristinaMM
02.12.2007, 16:15:14
Daca timpul e programat bine, minutios si ai parte si de un staroste care il respecta in totalitate, atunci eu zic ca ai timp sa te si distrezi.Si inca o varianta care am citit-o tot aici pe miresici se poate aplica varianta casatoriei civile intr-o alta zi.
PS. nici nu m-am gandit ca ai fi zis ceva de rau.:x

Si eu zic la fel. Plus ca macar ai mai putin timp sa te stresezi, de dimineata pana pe la 2-3 dupa masa, ca la sala de obicei se mai relaxeaza si mirii. Cred ca as innebuni in ziua nuntii sa am nu stiu cate ore sa asteptat, as face ulcer in timpul asta :)). Asa, cateva ore trec ca in transa, si te trezesti dansand la restaurant.

cj83cia
02.12.2007, 20:36:31
La bunicii mei, in Bihor, se fac numai nunti de noapte. Inclusiv la Baisoara am fost la o nunta de noapte. Mie imi plac mai mult, dar intr-adevar, e mult mai obositor. Plus ca in Cluj, cum e bataia pt sali, daca gasesti liber numai duminica, va dati seama cum e toata lumea luni? |-) |-) :gen_05:

diana31
03.12.2007, 07:45:06
ce restaurante fac nunta de noapte in cluj?

cj83cia
03.12.2007, 07:50:43
Nu stiu sigur, dar ceva gen Aroma sau Milenium ar putea face "exceptii"

diana31
03.12.2007, 08:24:19
Aroma e cel din livada?

cj83cia
03.12.2007, 08:35:54
De pe Calea Turzii in stanga

diana31
03.12.2007, 08:55:26
De pe Calea Turzii in stanga
da ,la acela ma refeream si eu , credeam ca nu vorbim de acelasi loc de asta te-am intrebat.
Si mie imi place restaurntul acela are o panorama deosebita.
MUltumesc

cj83cia
03.12.2007, 09:44:34
Cu pla
Noi acolo am facut banchetul la fac

diana31
03.12.2007, 10:48:46
Cu pla
Noi acolo am facut banchetul la fac
=D> =D> =D> =D> =D>

diannaa
03.12.2007, 11:39:22
nunti de noapte sa fac si la Chios,vinerea...

diana31
03.12.2007, 13:10:47
nunti de noapte sa fac si la Chios,vinerea...
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

mee
04.12.2007, 09:19:29
La Aroma se fac sigur nunti de noapte ... in cazul asta meniul creste cu 15%...cel putin asa a fost anul acesta.

LORICICA
04.12.2007, 09:24:57
ce restaurante fac nunta de noapte in cluj?
restaurantul Orizont de pe Calea Turzii organizeaza nunti si de noaptea..

CristinaMM
15.01.2008, 15:11:42
Fetelor, am si eu o intrebare: cum e traditia domnisoarelor de onoare? Pe cine chem, cate persoane, trebuie sa fie din familie? Musai sa le imbrac la fel? :-s Si ce rol au la nunta?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri :).

PS: Deci cum spuneam, numai o intrebare am pus! :))

movulina
15.01.2008, 15:18:39
Fetelor, am si eu o intrebare: cum e traditia domnisoarelor de onoare? Pe cine chem, cate persoane, trebuie sa fie din familie? Musai sa le imbrac la fel? :-s Si ce rol au la nunta?

Ma ofer eu d-soara de onoare!!!!

Am voie sa prind buchetul??????!!!!!!!!!!!!!

\:D/

CristinaMM
15.01.2008, 15:22:56
Ma ofer eu d-soara de onoare!!!!

Am voie sa prind buchetul??????!!!!!!!!!!!!!

\:D/

Categoric! Sa fii sigura ca esti urmatoarea care te mariti, nu?=))

orhidutza
15.01.2008, 15:58:08

si io vreau dsoara de onoare! daca nasha nu... :))

CristinaMM
15.01.2008, 16:02:57
si io vreau dsoara de onoare! daca nasha nu... :))

Hmmm...las ca ne mai intalnim de cateva ori si-mi chem vreo 5 nase :)). Sau poate si mai multe, ca se marita toate pana in octombrie =)).

orhidutza
15.01.2008, 16:09:11
Hmmm...las ca ne mai intalnim de cateva ori si-mi chem vreo 5 nase :)). Sau poate si mai multe, ca se marita toate pana in octombrie =)).
tu zi acuma daca sa imi caut rochie de nasha pe la targuri sau nu :-p

andreea_m
15.01.2008, 17:32:02

Eu am avut d-soare de onoare... eu stiu ca trebuie sa fie din partea miresei. Eu nu le-am imbracat la fel, singurul rol pe care l-au avut la mine a fost sa il ia pe miresic de la el de acasa si sa il duca pana la prima nasa, cam atat.
A fost dragut le-am facut ceva bratari de flori de pus pe mana si le-a prins Bogdan la el acaasa:-p

CristinaMM
15.01.2008, 17:52:06
tu zi acuma daca sa imi caut rochie de nasha pe la targuri sau nu :-p

Nu te rog, nu ma aburi! >:P Ca si asa avem numai o pereche de nasi, si aia din partea lui Cipri :)).

CristinaMM
15.01.2008, 17:57:52
Eu am avut d-soare de onoare... eu stiu ca trebuie sa fie din partea miresei. Eu nu le-am imbracat la fel, singurul rol pe care l-au avut la mine a fost sa il ia pe miresic de la el de acasa si sa il duca pana la prima nasa, cam atat.
A fost dragut le-am facut ceva bratari de flori de pus pe mana si le-a prins Bogdan la el acaasa:-p

Ah, da, uitasem de asta cu mersul dupa mire. Io oricum n-o sa le trimit :).
Uite ce scrie o miresica:

Postat de kid http://www.miresici.ro/images/julia/buttons/viewpost.gif (http://www.miresici.ro/showthread.php?p=573173#post573173)
eu ma gandeam asa: sa ma ajute acasa la imbracat, ca singura nu imi pot pune rochita, sa puna flori in piept, sa dea bine in poze, ca se asorteaza cu mine :), sa invite lumea la dans, sa conduca oamenii la mese in baza listelor date de mine, una va tine lumanarea in biserica(la un moment dat nasii le dau)...si sa stea dupa fundul meu, in principiu :-p
iar cu rochitele...eu le cumpar materialul si ele si le fac. au zis ca le vor face la fel...

Si io ma gandeam sa vina ele sa ma ajute la imbracat, deci nu le trimit dupa mire. Altceva din ce-a scris kid se face la noi?

mee
15.01.2008, 18:04:09
Si io ma gandeam sa vina ele sa ma ajute la imbracat, deci nu le trimit dupa mire. Altceva din ce-a scris kid se face la noi?
Eu o sa am 4 domnisoare ... pe 2 le trimit dupa mire si pe 2 le tin cu mine sa ma ajute la imbracat ;)) .

CristinaMM
15.01.2008, 18:12:54
Eu o sa am 4 domnisoare ... pe 2 le trimit dupa mire si pe 2 le tin cu mine sa ma ajute la imbracat ;)) .

Da...e si asta o idee.
Si cele care se duc dupa mire, unde tre sa-l duca? :D

tati_sew
16.01.2008, 10:27:50
Pai normal domnisoarele de onoare pornesc cu mirele de acasa, de la primii nasi mirele o ia pe nasa si domnisoarele pe nas si tot asa pana la ultimul nas si se ajunge la mireasa acasa.mirele cu nasa/ele merg intr-o masina iar domnisoarele cu nasu/ii in alta

mee
16.01.2008, 11:20:34
Da...e si asta o idee.
Si cele care se duc dupa mire, unde tre sa-l duca? :D
Miresicul meu o sa mearga la nasii lui si o sa vina apoi toti la mine. Nasii mei nu sunt din Cluj si o sa plecam toti de la mine.

diana31
16.01.2008, 11:24:31
Miresicul meu o sa mearga la nasii lui si o sa vina apoi toti la mine. Nasii mei nu sunt din Cluj si o sa plecam toti de la mine.
:)>- :)>- mai putine drumuri de facut..........:-p :-p :-p

cj83cia
16.01.2008, 11:47:57
Teoretic, domnisoarele tale de onoare sunt cavalerii lui de onoare, ca stau cu el, nu cu tine. Eu mi-am ales doua surori, ele au vrut sa se imbrace la fel (si ce m-am bucurat euuuu-vezi pozele de la semnatura), l-au luat pe sot de acasa, l-au dus pana la nase, si apoi au umblat cu nasii, pana la mine. De la mine, au stat primele dupa noi.
Sper ca s-a inteles #-o

diannaa
16.01.2008, 13:22:16
Teoretic, domnisoarele tale de onoare sunt cavalerii lui de onoare, ca stau cu el, nu cu tine. Eu mi-am ales doua surori, ele au vrut sa se imbrace la fel (si ce m-am bucurat euuuu-vezi pozele de la semnatura), l-au luat pe sot de acasa, l-au dus pana la nase, si apoi au umblat cu nasii, pana la mine. De la mine, au stat primele dupa noi.
Sper ca s-a inteles #-o
superba mireasa si superbe rochitele d-soarelor de onoare!

cj83cia
16.01.2008, 13:39:10
Ms, ms. :"> Ele au vrut asa, eu doar m-am bucurat

CristinaMM
16.01.2008, 13:59:22

Sper sa se poata sari peste traditia asta, ca chiar n-am chef sa le trimit pe fete la plimbare cu taxiul la ora aia nu stiu pe unde, in loc sa fie la mine sau la coafor. Nu poate veni mirele numai cu nasii? Si asa is vecini :)).

dandelion
16.01.2008, 20:36:49
Sper ca s-a inteles #-o Eu am avut alte domnisoare decat cele ale lui uby, ca am vrut sa fie numai A MELE:"> plus domnisori de onoare care m-au dus :))

didur
16.01.2008, 21:25:06
Sper sa se poata sari peste traditia asta, ca chiar n-am chef sa le trimit pe fete la plimbare cu taxiul la ora aia nu stiu pe unde, in loc sa fie la mine sau la coafor. Nu poate veni mirele numai cu nasii? Si asa is vecini :)).

Si eu am avut 3 domnisoare, care au stat cu mine, nu au mers dupa mire<:-P . Mirele a mers impreuna cu nasii direct la biserica (noi am sarit peste partea cu cerutul miresei de acasa...)
Domnisoarele de onoare ar trebui sa fie prietenele tale cele mai bune, dar pot fi si verisoare, surori, sau cine consideri tu ca merita sa ocupe asa un loc de cinste;))
Cu imbracatul la fel... iarasi, fiecare face cum ii place... ale mele si-au facut rochii din acelasi material+culoare, dar modelele au fost diferite.
La capitolul domnisoare de onoare chiar nu am auzit vreo regula, nici nu e obligatoriu sa le ai pana la urmao:-)
:*

diannaa
17.01.2008, 13:52:42
Si eu am avut 3 domnisoare, care au stat cu mine, nu au mers dupa mire<:-P . Mirele a mers impreuna cu nasii direct la biserica (noi am sarit peste partea cu cerutul miresei de acasa...)
Domnisoarele de onoare ar trebui sa fie prietenele tale cele mai bune, dar pot fi si verisoare, surori, sau cine consideri tu ca merita sa ocupe asa un loc de cinste;))
Cu imbracatul la fel... iarasi, fiecare face cum ii place... ale mele si-au facut rochii din acelasi material+culoare, dar modelele au fost diferite.
La capitolul domnisoare de onoare chiar nu am auzit vreo regula, nici nu e obligatoriu sa le ai pana la urmao:-)
:*
exact asa e.....

diannaa
17.01.2008, 13:53:42
este mai americaneste cu d-soare de onoare...

CristinaMM
17.01.2008, 17:23:52
este mai americaneste cu d-soare de onoare...

Sincer, eu nu vreau sa fie americaneste neaparat. Dar la noi nu-i cazul sa le trimit pe domnisoare dupa mire, ca o sa vina cu nasii (stau aproape). As prefera sa ne intalnim toti la biserica fiindca as vrea sa evit alaiul, luatul de acasa, circul (nu se pune problema de lautari, evident :)) ). Mi se pare mult mai civilizat asa. Io e aia o sa mai am chef sa fac curat in casa si sa fie ordine, si cand o sa fiu stresata sa ma imbrac si din astea. Numai la noi ii musai sa intri in casele oamenilor cu orice ocazie :)).
Nu stiu cum e obiceiul in Europa de vest, chiar as fi curioasa.
Dar daca a putut Didur, pot si eu :).
Dee, unde ai facut nunta?

diannaa
17.01.2008, 20:45:34
Sincer, eu nu vreau sa fie americaneste neaparat. Dar la noi nu-i cazul sa le trimit pe domnisoare dupa mire, ca o sa vina cu nasii (stau aproape). As prefera sa ne intalnim toti la biserica fiindca as vrea sa evit alaiul, luatul de acasa, circul (nu se pune problema de lautari, evident :)) ). Mi se pare mult mai civilizat asa. Io e aia o sa mai am chef sa fac curat in casa si sa fie ordine, si cand o sa fiu stresata sa ma imbrac si din astea. Numai la noi ii musai sa intri in casele oamenilor cu orice ocazie :)).
Nu stiu cum e obiceiul in Europa de vest, chiar as fi curioasa.
Dar daca a putut Didur, pot si eu :).
eu m-am intalnit cu mirele direct la biserica,el ma astepta cu buchetul la altar.....tata m-a condus de brat si m-a inmanat alesului :)) nasele au fost cu mine,nasii cu e....a fost dorinta mea,nu suport alaiurile,si toata pierderea de vreme daca nu esti f bine organizat

CristinaMM
17.01.2008, 21:48:03
eu m-am intalnit cu mirele direct la biserica,el ma astepta cu buchetul la altar.....tata m-a condus de brat si m-a inmanat alesului :)) nasele au fost cu mine,nasii cu e....a fost dorinta mea,nu suport alaiurile,si toata pierderea de vreme daca nu esti f bine organizat

Serios?! Am crezut ca numai eu am ambitii din astea :). Ma bucur ca sunteti deja cel putin doua care v-ati inatlnit mirii direct la biserica. Incep sa cred ca asa voi face si eu, sper sa nu starnesc vreo furtuna in familie (in a lui, ca ai mei n-au treaba cu traditiile :D; singura 'pretentie' a mamei e sa ma cunun la biserica :) ).

prapadeala
17.01.2008, 21:49:48

si asta e americaneste

pana la urma fiecare face cum ii place.. pt unele cupluri obiceiurile sunt importante si fac parte din nunta, pentru altii nu

CristinaMM
17.01.2008, 21:51:28
si asta e americaneste

pana la urma fiecare face cum ii place.. pt unele cupluri obiceiurile sunt importante si fac parte din nunta, pentru altii nu

Da clar ca-i americaneste. Dar vorba ta, unora ni se potriveste (cred ca-i singura chestie de la americani care mi se potriveste :)) ).

prapadeala
17.01.2008, 21:58:34
Da clar ca-i americaneste. Dar vorba ta, unora ni se potriveste (cred ca-i singura chestie de la americani care mi se potriveste :)) ).

:)) Finuta mea vrea d-soare de onoare (desi nu stiu daca o sa aiba) din simplu motiv ca ii place foarte mult cum arata pozele cu multe fete imbracate in aceeasi culoare :D. Si vroia sa o vada sotul numai in biserica dar e mai complicat ca socrii ei sunt de la tara si ar fi prea greu sa ii convingi sa nu vina alaiu acasa dupa ea :)) :))

CristinaMM
17.01.2008, 22:24:05
:)) Finuta mea vrea d-soare de onoare (desi nu stiu daca o sa aiba) din simplu motiv ca ii place foarte mult cum arata pozele cu multe fete imbracate in aceeasi culoare :D. Si vroia sa o vada sotul numai in biserica dar e mai complicat ca socrii ei sunt de la tara si ar fi prea greu sa ii convingi sa nu vina alaiu acasa dupa ea :)) :))

Asta o sa fie greu si la noi :D.

laura2007
17.01.2008, 22:26:20

eu am vrut alai....desi nunta mea a fost fara alte obceiuri.Nu am avut staroste,nu m-am dezgatit, nu am aruncat jarteaua...dar am plecat cu alai de acasa.
D-rele de onoare(2 la numar) au stat cu mine si cavalerii au stat cu mirele.
D-rele au fost imbracate in rochite acelasi material, dar modele diferite.

prapadeala
17.01.2008, 22:28:34
eu am vrut alai....desi nunta mea a fost fara alte obceiuri.Nu am avut staroste,nu m-am dezgatit, nu am aruncat jarteaua...dar am plecat cu alai de acasa.
D-rele de onoare(2 la numar) au stat cu mine si cavalerii au stat cu mirele.
D-rele au fost imbracate in rochite acelasi material, dar modele diferite.

si ai avut si nasi?
Nici eu nu m-am dezgatit.. asta nu e obicei pe aici , corect? sau ma insel eu :D

CristinaMM
17.01.2008, 22:29:50
si ai avut si nasi?
Nici eu nu m-am dezgatit.. asta nu e obicei pe aici , corect? sau ma insel eu :D

Eu pana sa gasesc site-ul asta n-am auzit de 'dezgatit', nu cred ca e obicei ardelenesc.

didur
17.01.2008, 22:31:57
Si la noi asta a fost unul dintre motive... am vrut eu sa ma vada numai in biserica. Mi se pare mult mai emotionant momentul in biserica... el sa ma astepte in fata altarului, eu sa intru cu voalul pe fata, decat sa ma vada acasa, iesind dintr-o camera.

laura2007
17.01.2008, 22:41:08
si ai avut si nasi?

Da .Am avut 2 perechi de nasi.
Am auzit si eu de multe obiceiuri ciudate de pe-aici:de gaina, de galeata de la usa.....tot felul de ciudatenii.

diannaa
18.01.2008, 00:51:54
si asta e americaneste

da clar ca e "din filme" luata\:D/ ...intentionat am vrut asa...insa eu nu am vut d-soare de onoare...poate daca aveam o sora.....

tati_sew
18.01.2008, 06:55:12
Eu pana sa gasesc site-ul asta n-am auzit de 'dezgatit', nu cred ca e obicei ardelenesc.
Da ce ii ala dezgatit?:O

laura2007
18.01.2008, 07:57:41
Da ce ii ala dezgatit?:O

d-rei care prinde buchetul i se pune voalul tau(cred ca de nasa dar nu siu sigur), iar tu iti pui in cap un batic(de fapt tot nasa il pune).Ca ai devenit femeie cica...nu mai esti d-ra.

tati_sew
18.01.2008, 07:59:37
aha.nu exista asa ecva pe la noi.am mai vazut la tv la emisiunile alea cu nunta ca se practica prin sud si moldova

diana31
18.01.2008, 08:11:47
d-rei care prinde buchetul i se pune voalul tau(cred ca de nasa dar nu siu sigur), iar tu iti pui in cap un batic(de fapt tot nasa il pune).Ca ai devenit femeie cica...nu mai esti d-ra.
in zona noastra nu se practica........asa ceva[-X [-X [-X mireasa ramane cu voalul pana le terminarea nuntii.....<:-P <:-P <:-P

cj83cia
18.01.2008, 09:23:06
el ma astepta cu buchetul la altar.....tata m-a condus de brat si m-a inmanat alesului :))
Si la mine a fost asa, ca sa aflu ca era sa nu ma mai cunune preotul, ca a zis ca astea nu sunt obiceiuri ortodoxe, si a facut un taraboi... s-a luat de nasi, ca de ce nu am intrat cu ei, etc

cj83cia
18.01.2008, 09:27:01
in zona noastra nu se practica........asa ceva[-X [-X [-X mireasa ramane cu voalul pana le terminarea nuntii.....<:-P <:-P <:-P
Eu am vrut sa-mi schimb voalul cu palaria (trebuia sa am palarie initial), dar imi era de par, cum arata, ca era prins intr-un fel, si am renuntat la idee :(

didur
18.01.2008, 11:31:56
In Oradea, si pe mine cei doi frati m-au dus la altar:-p

diannaa
18.01.2008, 13:12:47
Si la mine a fost asa, ca sa aflu ca era sa nu ma mai cunune preotul, ca a zis ca astea nu sunt obiceiuri ortodoxe, si a facut un taraboi... s-a luat de nasi, ca de ce nu am intrat cu ei, etc
ce chestie! dar nu stia de dinainte ca faceti asa?noi l-am anuntat

cj83cia
18.01.2008, 13:16:51
Pai nu am considerat ca e important sa stie #:-S

CristinaMM
18.01.2008, 13:16:55

Serios?! Devine din ce in ce mai complicat :)).

CristinaMM
18.01.2008, 13:17:33
In Oradea, si pe mine cei doi frati m-au dus la altar:-p

Aha. Si pe mine m-ar duce frate-meu. Dar se pare ca aici nu toata lumea accepta....

cj83cia
18.01.2008, 13:17:53
Da, mai ales cei de la Catedrala, tin f mult la regulile bisericesti

CristinaMM
18.01.2008, 13:23:28
Da, mai ales cei de la Catedrala, tin f mult la regulile bisericesti

La urmatoarea intalnire o sa va stresez sa-mi spuneti pas cu pas ce se intampla la o nunta :D.

cj83cia
18.01.2008, 13:34:05
;)) :-SS o:-)o:-)o:-)

CristinaMM
18.01.2008, 13:35:48
;)) :-SS o:-)o:-)o:-)

Cred ca nici nu mai vii la urmatoarea intalnire :)). Las ca nu vreau chiar toata nunta. Numai cateva nelamuri am. Sau intreb pe fiacre cate ceva, cate o bucatica de nunta :)).

cj83cia
18.01.2008, 13:51:12
Iar noi, vom fi bucuroase ca iti vom putea raspunde. Eu oricum tb sa imi fac antrenamentul, ca azi-maine incep cu finuta

diana31
18.01.2008, 17:14:00
Din Cate Stiu Eu , Se Cumpara Cadou La Nasi , Ceva Care Sa Le Ramana Amintire
poi tocmai ca in zona clujului nasii cumpara cadou la fini si nu invers.........sau le fac diverse surprize in timpul nuntii;-) ;-) ;-)

cj83cia
18.01.2008, 18:39:50
Noi nu am primit nici cadouri de la ei, nici surprize :(
In schimb, noi le-am facut cate un tort la fiecare

prapadeala
18.01.2008, 18:50:34
Din Cate Stiu Eu , Se Cumpara Cadou La Nasi , Ceva Care Sa Le Ramana Amintire

Da.. nu stiu daca este obicei, dar noi asa am considerat ca este frumos, si le-am luat un mic cadou nasilor nostri :). Ne sunt si foarte apropiati, si am vrut sa le aratam cat de mult apreciem ce fac ei pentru noi >:D<

Binenteles ca nasii iau cadou finilor.. darul de la nunta :)

prapadeala
18.01.2008, 18:51:09
Iar noi, vom fi bucuroase ca iti vom putea raspunde. Eu oricum tb sa imi fac antrenamentul, ca azi-maine incep cu finuta

Cu asta imi ocup eu timpul liber :)) Nu am gatat bine nunta mea ca acum o ajut pe finuta :D

CONT-INCHIS-006
18.01.2008, 19:08:58
[quote=prapadeala;580266]Da.. nu stiu daca este obicei, dar noi asa am considerat ca este frumos, si le-am luat un mic cadou nasilor nostri :). Ne sunt si foarte apropiati, si am vrut sa le aratam cat de mult apreciem ce fac ei pentru noi >:D<

Daca nu sunt indiscreta ce le-ati luat cadou nasilor? eu nu stiu ce as putea sa le iau, ei nu au pretentii, ne-au zis daca avem placerea sa le luam ceva bine, daca nu tot bine. normal ca vream sa le luam. dar ce....??

prapadeala
18.01.2008, 19:14:46
[quote=prapadeala;580266]Da.. nu stiu daca este obicei, dar noi asa am considerat ca este frumos, si le-am luat un mic cadou nasilor nostri :). Ne sunt si foarte apropiati, si am vrut sa le aratam cat de mult apreciem ce fac ei pentru noi >:D<

Daca nu sunt indiscreta ce le-ati luat cadou nasilor? eu nu stiu ce as putea sa le iau, ei nu au pretentii, ne-au zis daca avem placerea sa le luam ceva bine, daca nu tot bine. normal ca vream sa le luam. dar ce....??

Nasei i-am luat un inelus (ne gandeam o bratara) si nasului niste butoniere de camasa :). Si celorlalti nasi .. i-am scos la restaurant si le-am dat o botelcuta din aia de pus in buzunar cu piele pe ea :)

CONT-INCHIS-006
18.01.2008, 19:16:42
[quote=VALYS;580303]

Nasei i-am luat un inelus (ne gandeam o bratara) si nasului niste butoniere de camasa :). Si celorlalti nasi .. i-am scos la restaurant si le-am dat o botelcuta din aia de pus in buzunar cu piele pe ea :)
La astea chiar ca nu ma gandeam, e o idee buna, multumesc frumos.

prapadeala
18.01.2008, 19:20:05
[quote=prapadeala;580320]
La astea chiar ca nu ma gandeam, e o idee buna, multumesc frumos.

Cu multa placere. Si as mai putea sugera o esarfa, 2 pahare de sampanie, un album mai elegant pentru poze, ceva simbolic dar frumos, si util .. depinde cat de apropiati sunteti de ei >:D<

bubuhoney
18.01.2008, 19:24:58
si asta e americaneste

:)) nu e americaneste doar ca nu e obicei ortodox...iar americanii nu sint ortodoxi si fac dupa obiceiurile religiei ,si catolicii de la noi din tara sau de peste tot au obiceiul asta " americaneste" :)):))
Intalnitul mirelui la biserica si sa te conduca tata la altar este superrrrrbbbb obicei superbbbbbbbb

didur
18.01.2008, 19:37:05
:)) nu e americaneste doar ca nu e obicei ortodox...iar americanii nu sint ortodoxi si fac dupa obiceiurile religiei ,si catolicii de la noi din tara sau de peste tot au obiceiul asta " americaneste" :)):))
Intalnitul mirelui la biserica si sa te conduca tata la altar este superrrrrbbbb obicei superbbbbbbbb
Subscriu!! Desi familia mea e ortodoxa "get-beget"... traditia asta si eu zic ca-i mai frumoasa la catolici.

xelonitsa
19.01.2008, 12:55:53
Subscriu!! Desi familia mea e ortodoxa "get-beget"... traditia asta si eu zic ca-i mai frumoasa la catolici.

Fetele salut,
si eu am ales sa ma duca la altar nu nasul ci tatal meu pentru ca eu consider ca am fost a lui si ma va "preda" tatal meu viitorului sot.Sotul meu, din Cluj de altfel, nu a avut nimic de obiectat iar parintele de la biserica unde vom face nunta ( in Bucuresti ) m-a felicitat pentru alegerea facuta si mi-a spus ca si la ortodoxi asa ar fi normal dar a intrat in obisnuinta faza cu nasul si asa a ramas la multe cupluri.Eu l-am intrebat de 2 ori si mi-a spus preotul ca sigur e obicei ortodox dar care si-a pierdut traditia in timp, mi-a spus ca: "asa este viata, tatal sa te dea celui ce va avea grija de tine toata viata dupa ce te desprinzi de la casa parinteasca".Asa ca ...eu asa voi face, cred ca e mai emotionant si totodata cred ca e si o onoare si o "multumire " pentru cel care m-a crescut ca o printesica.

orhidutza
19.01.2008, 16:17:39
Fetele salut,
si eu am ales sa ma duca la altar nu nasul ci tatal meu pentru ca eu consider ca am fost a lui si ma va "preda" tatal meu viitorului sot.Sotul meu, din Cluj de altfel, nu a avut nimic de obiectat iar parintele de la biserica unde vom face nunta ( in Bucuresti ) m-a felicitat pentru alegerea facuta si mi-a spus ca si la ortodoxi asa ar fi normal dar a intrat in obisnuinta faza cu nasul si asa a ramas la multe cupluri.Eu l-am intrebat de 2 ori si mi-a spus preotul ca sigur e obicei ortodox dar care si-a pierdut traditia in timp, mi-a spus ca: "asa este viata, tatal sa te dea celui ce va avea grija de tine toata viata dupa ce te desprinzi de la casa parinteasca".Asa ca ...eu asa voi face, cred ca e mai emotionant si totodata cred ca e si o onoare si o "multumire " pentru cel care m-a crescut ca o printesica.
=D>=D>=D>=D> pt preot!

cj83cia
19.01.2008, 19:10:47
"asa este viata, tatal sa te dea celui ce va avea grija de tine toata viata dupa ce te desprinzi de la casa parinteasca".Asa ca ...eu asa voi face, cred ca e mai emotionant si totodata cred ca e si o onoare si o "multumire " pentru cel care m-a crescut ca o printesica.

Cand m-a "incredintat" sotului meu, tata i-a spus ca "sa o iubesti si sa o respecti toata viata". El a zis ca "asa am sa fac", apoi ne-a luat mainile si ni le-a asezat una peste alta, ca si cum ne-ar fi dat binecuvantarea. Prin ceea ce treci atunci nu vei mai trece toata viata. E un sentiment ....

xelonitsa
19.01.2008, 19:14:18
Cand m-a "incredintat" sotului meu, tata i-a spus ca "sa o iubesti si sa o respecti toata viata". El a zis ca "asa am sa fac", apoi ne-a luat mainile si ni le-a asezat una peste alta, ca si cum ne-ar fi dat binecuvantarea. Prin ceea ce treci atunci nu vei mai trece toata viata. E un sentiment ....

mie tare mi-e frica ca toata slujba am sa plang pana lesin...sunt super sensibila si imi va trebui un machiaj din ala super water proof ca voi avea varza ochii de la plans :-&:-&:-&.Super frumos ceea ce i-a spus tatal tau sotului tau, ideea este sa si respecte pentru o viata chestia pe care a promis-o in biserica :>:>

CristinaMM
19.01.2008, 19:18:45
mie tare mi-e frica ca toata slujba am sa plang pana lesin...sunt super sensibila si imi va trebui un machiaj din ala super water proof ca voi avea varza ochii de la plans :-&:-&:-&.Super frumos ceea ce i-a spus tatal tau sotului tau, ideea este sa si respecte pentru o viata chestia pe care a promis-o in biserica :>:>

Da, chiar ca-i frumos...si eu mi-as fi dorit asta, dar tata a murit acum 5 ani :(, si eu chiar ca as plange. Asa ca cred ca o sa merg pe varianta clasica si o sa ma duca nasii.

xelonitsa
19.01.2008, 19:22:16
Da, chiar ca-i frumos...si eu mi-as fi dorit asta, dar tata a murit acum 5 ani :(, si eu chiar ca as plange. Asa ca cred ca o sa merg pe varianta clasica si o sa ma duca nasii.

imi pare rau, nici viitorul meu sot n-are tata si in locul dansului miresei cu socrul si al mirelui cu soacra o sa facem doar dansul mirilor cu nasii fara dansul cu socrii ca sa nu se simta el trist in ziua aia.:(

CristinaMM
19.01.2008, 19:42:15
imi pare rau, nici viitorul meu sot n-are tata si in locul dansului miresei cu socrul si al mirelui cu soacra o sa facem doar dansul mirilor cu nasii fara dansul cu socrii ca sa nu se simta el trist in ziua aia.:(

Da...si asa e o zi emotionala. E mai bine sa eviti sa intristezi pe cineva, daca se poate.

cj83cia
19.01.2008, 19:50:06
Noi nu am dansat cu socrii, numai cu nasii. Sincer, nici nu stiam ca asa se face. Muuult mai tarziu, am dansat eu cu tata pe populara si atat

cj83cia
19.01.2008, 19:50:58
ideea este sa si respecte pentru o viata chestia pe care a promis-o in biserica :>:>
Da, ca totusi, intr-un fel a jurat in biserica

xelonitsa
19.01.2008, 20:08:21
Noi nu am dansat cu socrii, numai cu nasii. Sincer, nici nu stiam ca asa se face. Muuult mai tarziu, am dansat eu cu tata pe populara si atat

la noi aici in sud asa se face nush daca si la voi in Ardeal e chestia asta :-?:-?

Adina
19.01.2008, 21:02:37

Si tatal meu a murit acum 11 ani si la nunta o sa ma duca la altar fratele meu ca el este acum "capul familiei" si mi se pare normal ca el sa ma incredinteze sotului. Tu nu ai frati, unchi sau cineva foare apropiat ?

Eu nu vreau sa ma duca nasul ca suntem prieteni si cam atat.Sentimentul nu o sa fie la fel daca ma da un necunoscut sau daca ma da cineva din familie care ma iubeste.

Iar la dans, dupa ce dansez cu mirele o sa dansez tot cu fratele meu ca mi drag tare si iubesc:"> si apoi cu nasii si alti invitati.

CristinaMM
19.01.2008, 21:06:05
Si tatal meu a murit acum 11 ani si la nunta o sa ma duca la altar fratele meu ca el este acum "capul familiei" si mi se pare normal ca el sa ma incredinteze sotului. Tu nu ai frati, unchi sau cineva foare apropiat ?

Eu nu vreau sa ma duca nasul ca suntem prieteni si cam atat.Sentimentul nu o sa fie la fel daca ma da un necunoscut sau daca ma da cineva din familie care ma iubeste.

Iar la dans, dupa ce dansez cu mirele o sa dansez tot cu fratele meu ca mi drag tare si iubesc:"> si apoi cu nasii si alti invitati.

Ba da, am frate mai mare cu 2 ani. Dar m-am gandit ca nu-i aceeasi chestie...

Adina
19.01.2008, 21:13:43
Ba da, am frate mai mare cu 2 ani. Dar m-am gandit ca nu-i aceeasi chestie...

Ai dreptate, nu-i aceasi chestie dar e mai personala decat sa ma duca nasii (sau cel putin nasii mei):D. Daca ai o relatie mai apropiata/speciala cu nasii i fain.

CristinaMM
19.01.2008, 21:16:04
Ai dreptate, nu-i aceasi chestie dar e mai personala decat sa ma duca nasii (sau cel putin nasii mei):D. Daca ai o relatie mai apropiata/speciala cu nasii i fain.

Da, ma inteleg bine cu ei. Dar no...
Deci voi cum faceti in cazul asta, faceti cununia civila in alta zi?

Adina
19.01.2008, 21:25:52
Daca pt mine era intrebarea, asa am vrea. Sa facem cununia civila si logodana la biserica cu o sapta- doua inainte( inca nu ne-am hotarat) si cununia religioasa la data stabilita.
Facem si logodna cu cununia civila ca io-s stresata tare ca nu o sa am suficient timp in ziua cu nunta, plus ca am fost la o nunta la care au avut cununia civila pe la 9 dimineata si cea religioasa doar pe la pranz. La 9 dimi toata lumea era pe Eroilor la 4 ace, mirii imbracati cu hainele de nunta si tot. Cununia civila, pupaturi, poze, felicitari si alte de-alea au luat toate cam jumate de ora iar apoi am murit de plictiseala pana la amiaza cand am putut merge la biserica. Ca sa nu mai zic ca nunta a fost in august si era super cald.
Dupa experienta asta, am zis ca io nu fac asa.[-X

M-am cam intins cu povestea .:">

CristinaMM
19.01.2008, 21:42:38
Daca pt mine era intrebarea, asa am vrea. Sa facem cununia civila si logodana la biserica cu o sapta- doua inainte( inca nu ne-am hotarat) si cununia religioasa la data stabilita.
Facem si logodna cu cununia civila ca io-s stresata tare ca nu o sa am suficient timp in ziua cu nunta, plus ca am fost la o nunta la care au avut cununia civila pe la 9 dimineata si cea religioasa doar pe la pranz. La 9 dimi toata lumea era pe Eroilor la 4 ace, mirii imbracati cu hainele de nunta si tot. Cununia civila, pupaturi, poze, felicitari si alte de-alea au luat toate cam jumate de ora iar apoi am murit de plictiseala pana la amiaza cand am putut merge la biserica. Ca sa nu mai zic ca nunta a fost in august si era super cald.
Dupa experienta asta, am zis ca io nu fac asa.[-X

M-am cam intins cu povestea .:">

Nu te-ai intins, ca de aia te-am intrebat...
Da, ar fi fain sa poti pune cununia civila pe la 12, aia religioasa pe la 1, si la 2 restaurantul. Sau ma rog, cam asa ceva, dar e greu la primarie cu programatul. Si pe mine ma tenteaza ideea cu cuvila mai repede, dar cand ma gandesc: alte toalete, adu iar oamenii in Cluj (ai mei vin din MM), alti bani, alta distractie...dar inca n-am renuntat la idee :).

Adina
19.01.2008, 22:20:45
Si la mine socrii si familia sotului vin din MM dar cununia civila vreau sa o fac o tara mai restaransa, cu parintii si fratii. Plus ca mi mai usor sa gasesc un restaurant mai micut pentru dupa, liber sambata.
Eu vreau sa merg pe varianta asta ca sa fie o tara mai relaxata lumea in ziua cu nunta propriu-zisa.

Plus ca venind lumea din MM la nunta,vin toti odata si sa ajunga pe cununia civila tre sa porneasca cu noapte in cap, iar apoi sa-i tin nemancati si pierduti prin cj intre civila si religioasa nu mi se pare o idee tare buna. Asa ca, am zis ca vin direct la biserica, toata lumea intra inauntru si dupa cununie merg toti la restaurant si noi mergem la poza pana isi gasesc locurile si se aseaza. Ca noi vrem sa facem pozele in parc ca gradina botanica nu-mi place:-p

Eu asa m-am gandit. Tu cum faci, avand in vedere ca si tu ai invitati din alta parte?
Daca era toata lumea in cj si doar cativa din afara era alta poveste, dar asa......

CristinaMM
19.01.2008, 22:35:53
Si la mine socrii si familia sotului vin din MM dar cununia civila vreau sa o fac o tara mai restaransa, cu parintii si fratii. Plus ca mi mai usor sa gasesc un restaurant mai micut pentru dupa, liber sambata.
Eu vreau sa merg pe varianta asta ca sa fie o tara mai relaxata lumea in ziua cu nunta propriu-zisa.

Plus ca venind lumea din MM la nunta,vin toti odata si sa ajunga pe cununia civila tre sa porneasca cu noapte in cap, iar apoi sa-i tin nemancati si pierduti prin cj intre civila si religioasa nu mi se pare o idee tare buna. Asa ca, am zis ca vin direct la biserica, toata lumea intra inauntru si dupa cununie merg toti la restaurant si noi mergem la poza pana isi gasesc locurile si se aseaza. Ca noi vrem sa facem pozele in parc ca gradina botanica nu-mi place:-p

Eu asa m-am gandit. Tu cum faci, avand in vedere ca si tu ai invitati din alta parte?
Daca era toata lumea in cj si doar cativa din afara era alta poveste, dar asa......

Nu stiu nici eu axact cum am sa fac: sa-i aduc de doua ori la Cluj, sau sa-i aduc o data, si sa-i stresez cu noaptea-n cap :)). Ma mai gandesc. De unde din MM vin ai tai? Ai mei de langa Tg Lapus :).

diannaa
19.01.2008, 22:39:20

consider f buna ideea ta!

Adina
19.01.2008, 22:45:17
Ai mei vin din partea aialalta, din Viseu. M-am gandit ca mai bine ii aduc pe socrii in cj inainte (vad biserica, se mai converseaza cu maman:-p ) si aduc restul echipei- care e destul de mare numai la nunta. Io mai am si niste rude in Bistrita si am zis ca asa vin toti o data.
Io nu vreau sa fac la cununia civila mare tambalau, vreau sa fie discreta, asa ca tot aranjamentul asta se potriveste de minune.
>:D<

CristinaMM
19.01.2008, 22:48:55
Ai mei vin din partea aialalta, din Viseu. M-am gandit ca mai bine ii aduc pe socrii in cj inainte (vad biserica, se mai converseaza cu maman:-p ) si aduc restul echipei- care e destul de mare numai la nunta. Io mai am si niste rude in Bistrita si am zis ca asa vin toti o data.
Io nu vreau sa fac la cununia civila mare tambalau, vreau sa fie discreta, asa ca tot aranjamentul asta se potriveste de minune.
>:D<

Nu zici tu rau...dar tot o sa se stranga ceva lume, ca o sa vina clujenii.
Eu cam renuntasem la ideea asta ca m-am gandit ca ar fi frumos sa le fac pe toate o data, imbracata mireasa. Pe de alta parte, am inteles ca e nebunie cu planificatul orelor la primarie, ca toata lumea vrea intre 10 si 12. Zicea o miresica ca tatal ei a stat la coada de la 6 dimineata sa prinda o ora buna :O . Asa ca e cam complicat...
Tu cam cu cat timp inainte te-ai gandit sa faci civila?

Adina
19.01.2008, 22:53:43
consider f buna ideea ta!

Merci Diana! Trebuie cumva sa impac pe toata lumea si sa ma conformez conditiilor;))

Adina
19.01.2008, 22:57:55
Cu o saptamana, doua inainte. Nu stiu exact ca depinde si cand o sa gasesc ca vreau sambata pe la mijlocul lui mai. Inca nu m-am interesat, dar asa nu m-ar deranja exact la ce ora e si io zic ca ar lua o cantitate mare de stress de pe capul nostru.

CristinaMM
19.01.2008, 22:59:30
Cu o saptamana, doua inainte. Nu stiu exact ca depinde si cand o sa gasesc ca vreau sambata pe la mijlocul lui mai. Inca nu m-am interesat, dar asa nu m-ar deranja exact la ce ora e si io zic ca ar lua o cantitate mare de stress de pe capul nostru.

Da, e cam stresant sa le faci pe toate 3 in aceeasi zi. Pe mine ideea cu trezitul pe la 5 dimineata pentru coafor ma oripileaza....#-o

CristinaMM
19.01.2008, 23:04:49
Cred ca daca ne hotaram totusi sa facem inainte (sa vad ce zice si Cipri), o s-o facem cu cel putin o luna. Ca sa am timp dupa aia sa umblu dupa ultimele detalii legate de restaurant si sa nu ma mai stresz si pentru altceva.

Adina
19.01.2008, 23:10:17
uite vezi, asta e inca un motiv:)) . Daca faci cununia civila inainte, in ziua cu nunta nu tre sa te trezesti la 5 dimi ci poti sa mergi pe la 8, pe la 11 incepi relaxata sa te imbraci si pe la 12 mergi la biserica.

Si eu cred ca o sa trag soamne sub casca daca mi-o pun in cap:D

Mie mi se pare toata povestea asta ca ma scapa de stress. Sa le fac toate o data io cred ca nu as rezista si pe cand ar incepe petrecerea la resturant as fi gata ca bateria. Asa-s io mai stresata si perfectionista:-p

Adina
19.01.2008, 23:12:48
Apoi asta-i alta chestie. Ca mie-mi tebuie musai sa ajung in dimineata aia la rest sa vad daca totul arata corespunzator:D si ma gandeam ca de la coafor in drum spre casa sa opresc pe acolo samai dau niste indicatii pretioase:-p

CristinaMM
19.01.2008, 23:16:56
Apoi asta-i alta chestie. Ca mie-mi tebuie musai sa ajung in dimineata aia la rest sa vad daca totul arata corespunzator:D si ma gandeam ca de la coafor in drum spre casa sa opresc pe acolo samai dau niste indicatii pretioase:-p

Cipri nu pare foarte incantat de idee, dar nici n-a zis nu :(. Si mie mi se pare prea mare stresul, combinat cu oboseala si emotii.

Adina
19.01.2008, 23:32:35
Pacat ca poti face rezervarea pt ora de la civila doar cu 2 saptamani inainte ca altfel l-ai putea trimite pe el sa faca rezervare si sa-i explici cum e treaba, ca nu puteti astepta intre civila si biserica. Daca ar vedea ce e acolo, s-ar razgandi pe loc:-p
Pt ei e mai usor ca nu au de se coafat, machiat si nici nu se streseaza atata.
Noi saracele, trebuie sa aratam impecabil si sa ne facem si somnul de frumusete ca doar nu oi aparea in ziua nuntii cu ditamai cearcanele.8-|

Sper sa il poti convinge pana la urma si sa faceti cum e mai bine pt voi. :*

CristinaMM
19.01.2008, 23:34:57
Pacat ca poti face rezervarea pt ora de la civila doar cu 2 saptamani inainte ca altfel l-ai putea trimite pe el sa faca rezervare si sa-i explici cum e treaba, ca nu puteti astepta intre civila si biserica. Daca ar vedea ce e acolo, s-ar razgandi pe loc:-p
Pt ei e mai usor ca nu au de se coafat, machiat si nici nu se streseaza atata.
Noi saracele, trebuie sa aratam impecabil si sa ne facem si somnul de frumusete ca doar nu oi aparea in ziua nuntii cu ditamai cearcanele.8-|

Sper sa il poti convinge pana la urma si sa faceti cum e mai bine pt voi. :*

Exact asta i-am zis si eu, ca el nu trebuie sa se trezeasca la 5 sa mearga la coafor :)).
Adina, eu merg la culcare. Mai povestim maine, ok? Noapte buna! >:D<

Adina
19.01.2008, 23:38:24
Exact asta i-am zis si eu, ca el nu trebuie sa se trezeasca la 5 sa mearga la coafor :)).
Adina, eu merg la culcare. Mai povestim maine, ok? Noapte buna! >:D<

Noapte buna si somn usor Cristina!:* >:D<

diannaa
20.01.2008, 00:14:08
gasesti nu va fi problema asa are fiind vb de luna mai....si eu am ales ora 14,ca doar nu ne grabeam;))

MihaelaV_F
21.01.2008, 08:58:41
Ma alatur si eu miresicilor care vor face cununia civila inainte.
Noi am hotarat sa o facem cam cu 2 saptamani inainte ca jonglam si cu aranjarea apartamentului in care vom sta dupa nunta, ca abia la 1 iulie va fi liber si ne vom face zugravi sefi pana atunci ;;) .
Plus ca si familia mea vine tocmai din Hunedoara si nu-i pot trezi la 6 pt coafor (doamnele) si sa plece la opt de acolo (drumul cu autocarul dureaza cam 4 ore).
Asa ca am decis sa facem o cununie civila cu o mia masa inainte, undeva la restaurant doar noi, nasii si parintii, apoi in ziua cea mare sa facem si restul.

diana31
21.01.2008, 13:04:49
Noi am hotarat sa o facem cam cu 2 saptamani inainte ca jonglam si cu aranjarea apartamentului in care vom sta dupa nunta, ca abia la 1 iulie va fi liber si ne vom face zugravi sefi pana atunci ;;) .
Plus ca si familia mea vine tocmai din Hunedoara si nu-i pot trezi la 6 pt coafor (doamnele) si sa plece la opt de acolo (drumul cu autocarul dureaza cam 4 ore).
Asa ca am decis sa facem o cununie civila cu o mia masa inainte, undeva la restaurant doar noi, nasii si parintii, apoi in ziua cea mare sa facem si restul.
asa ve-ti avea mai mult timp in ziua nuntii<:-P <:-P <:-P

CristinaMM
21.01.2008, 13:08:01

Si daca mai afla cineva de cununia civila? Colegi, prieteni, cunostinte? Ca is multi care nu vin la nunta, dar 'isi fac datoria' si vin macar la sfat.

diannaa
21.01.2008, 13:43:09
asa ve-ti avea mai mult timp in ziua nuntii<:-P <:-P <:-P
asa e, veti avea timp mai mult pt pregatirea din dimineata nuntii(mai ales tu)

diana31
21.01.2008, 13:46:20
asa e, veti avea timp mai mult pt pregatirea din dimineata nuntii(mai ales tu)
si scapa si ai tai de trezitul de dimineata buna , doamnele pentru coafor<:-P <:-P <:-P

Paulaaa_20
22.01.2008, 12:11:56
salut fetele.........
mai eu vreau sa le fac toate deodata, adica cununia civila si cea religioasa.....pentru ca o sa vie o zi plina dar mai zicea cineva ca e stres pana ajungi la restaurant....si oricum sunt momente emotionante....si mie mi-ar placea sa-mi amintesc de ziua nuntii cu totul....nu pe bucatele....;-)
bine ca timpul e scurt in cazul asta si esti cam tot intr-o fuga dimineata....dar sper sa fie bine.....8-}
si mie mi-ar placea sa ma conduca tata in biserica mai ales ca am un tatic grozav si ma inteleg foarte bine cu el.....stiti voi fetele cu tatii ;)) ....
vai fetelor eu abia astept....nunta bineinteles....sunt asa nerabdatoare....numai la asta ma gandesc.........si cred ca ma gandesc prea mult....ca noaptea am numai cosmaruri #-o ....ca nu imi vine nimeni la nunta....ca nu imi gasesc rochia de mireasa....prostioare....
pupici :* :* :*

Paulaaa_20
22.01.2008, 12:25:43
si.....referitor la domnisoarele de onoare....eu am fost anul trecut domnisoara de onoara la nunta verisoarei mele....noi am fost 2 dar nu am fost imbracate la fel....nici macar in aceeasi culoare;;)

....si sa va zic ce am facut noi....am plecat cu mirele de la el la nasi...de acolo nasa a luat mirele si noi am luat nasul.....dupa care am plecat la ceilalti nasi....de acolo nasele cu mirele si noi fiecare cu cate un nas.....pana la mireasa
dupa aceea la cununia civila noi am servit lumea cu prajuturi si domnisorii de onoare cu bautura...(nu numai noi....si alti membrii ai familiei)
...si la restaurant....noi ii conduceam pe invitati la mese...ca noi stiam fiecare unde tre sa stea....
cam asa ceva......:)>-

CONT-INCHIS-006
22.01.2008, 12:30:18
salut fetele.........
mai eu vreau sa le fac toate deodata, adica cununia civila si cea religioasa.....pentru ca o sa vie o zi plina dar mai zicea cineva ca e stres pana ajungi la restaurant....si oricum sunt momente emotionante....si mie mi-ar placea sa-mi amintesc de ziua nuntii cu totul....nu pe bucatele....;-)
bine ca timpul e scurt in cazul asta si esti cam tot intr-o fuga dimineata....dar sper sa fie bine.....8-}
si mie mi-ar placea sa ma conduca tata in biserica mai ales ca am un tatic grozav si ma inteleg foarte bine cu el.....stiti voi fetele cu tatii ;)) ....
vai fetelor eu abia astept....nunta bineinteles....sunt asa nerabdatoare....numai la asta ma gandesc.........si cred ca ma gandesc prea mult....ca noaptea am numai cosmaruri #-o ....ca nu imi vine nimeni la nunta....ca nu imi gasesc rochia de mireasa....prostioare....
pupici :* :* :*
Si eu sunt adepta cununiei civile cu religioasa in aceeasi zi, noi vrem sa mergem lant cu toate:, doar ca la noi nu se va mai merge la nasi, vin ei la mire si apoi la mine, de unde vom merge la starea civila, biserica si apoi local. AA si voi merge mireasa la civila, la ce atata stres, 2 tinute, de 2 ori la coafor.

CONT-INCHIS-006
22.01.2008, 12:34:21
Fetelor sper ca nu va:goldfish: deranjeaza ca am intrat in zona voastra geografica, dar la mine pe forum e pustietate (se vede ca Buzau-ul e un oras mic).
Stiti ca se zice ca in ziua nuntii trebuie sa fim odihnite. Voi ce credeti, veti putea dormi in noaptea aceea? Eu, sigur nu.

CristinaMM
22.01.2008, 12:34:50
Si eu sunt adepta cununiei civile cu religioasa in aceeasi zi, noi vrem sa mergem lant cu toate:, doar ca la noi nu se va mai merge la nasi, vin ei la mire si apoi la mine, de unde vom merge la starea civila, biserica si apoi local. AA si voi merge mireasa la civila, la ce atata stres, 2 tinute, de 2 ori la coafor.

Exact asa voi face si eu, daca nu ma hotarasc totusi sa fac cununia civila mai repede. Si daca n-o fac, e tocmai din acelasi motiv: "la ce atata stres, 2 tinute, de 2 ori la coafor."

CristinaMM
22.01.2008, 12:35:37
Fetelor sper ca nu va:goldfish: deranjeaza ca am intrat in zona voastra geografica, dar la mine pe forum e pustietate (se vede ca Buzau-ul e un oras mic).
Stiti ca se zice ca in ziua nuntii trebuie sa fim odihnite. Voi ce credeti, veti putea dormi in noaptea aceea? Eu, sigur nu.

Eu m-as mira sincer sa dorm mai mult de 2-3 ore...
Dar o sa se compenseze cu adrenalina de peste zi :)).

orhidutza
22.01.2008, 12:41:29
la noi la cluj sunt nunti de ziua si nu de noaptea, nici nu poate fi vorba de 2 tinute, de 2 mersuri la coafor ... ca nu iti ajunge timpu ca lumea nici de civila+biserica+restaurant la ora 14 =))

orhidutza
22.01.2008, 12:42:15
Eu m-as mira sincer sa dorm mai mult de 2-3 ore...
Dar o sa se compenseze cu adrenalina de peste zi :)).
v-am zis oare ca am dormit dusa si n-am avut nici o treaba? desi ne-am culcat pe la 1, pana la 5 jumate am dormit bustean :)

CristinaMM
22.01.2008, 12:43:29
la noi la cluj sunt nunti de ziua si nu de noaptea, nici nu poate fi vorba de 2 tinute, de 2 mersuri la coafor ... ca nu iti ajunge timpu ca lumea nici de civila+biserica+restaurant la ora 14 =))

Cred ca voia sa zica ca face tot in aceeasi zi, ca sa nu trebuiasca sa-si cumpere inca o tinuta pentru cununia civila, in cazul in care ar face-o mai repede :).

CONT-INCHIS-006
22.01.2008, 12:49:08
Cred ca voia sa zica ca face tot in aceeasi zi, ca sa nu trebuiasca sa-si cumpere inca o tinuta pentru cununia civila, in cazul in care ar face-o mai repede :).
Pe multe fete le aud ca au 2 tinute, avand civila si religioasa in aceeasi zi, adica isi programeaza civila la 12 sa zicem, apoi religioasa la ora 17:00, timp in care dupa civila da fuga iar la coafor sa-i faca alta coafura si sa-i puna voalul... mi se are prea multa agitatie. Iar la voi in Cluj nu stiu la ce ora se obisnuiest sa se mearga la local, la noi pe la 19:00-20:00.

orhidutza
22.01.2008, 12:55:48
Pe multe fete le aud ca au 2 tinute, avand civila si religioasa in aceeasi zi, adica isi programeaza civila la 12 sa zicem, apoi religioasa la ora 17:00, timp in care dupa civila da fuga iar la coafor sa-i faca alta coafura si sa-i puna voalul... mi se are prea multa agitatie. Iar la voi in Cluj nu stiu la ce ora se obisnuiest sa se mearga la local, la noi pe la 19:00-20:00.
tocmai am scris mai sus ca la noi se fac nunti de ziua si la local se merge la ora 14

CristinaMM
22.01.2008, 12:56:35
tocmai am scris mai sus ca la noi se fac nunti de ziua si la local se merge la ora 14

Na, deci eu nu intelesesem bine :)).

CONT-INCHIS-006
22.01.2008, 13:02:08
Nu intelesesem prea bine ora de la local, deoarece ai scris tot impreuna civila+biserica+restaurant la ora 14.
Si la ce ora se termina petrecerea?

orhidutza
22.01.2008, 13:03:20
Nu intelesesem prea bine ora de la local, deoarece ai scris tot impreuna civila+biserica+restaurant la ora 14.
cam pe la 23, maxim 24

CristinaMM
22.01.2008, 13:03:27

Depinde, dar cam intre 22 si 24.

xelonitsa
22.01.2008, 14:26:45
Depinde, dar cam intre 22 si 24.

ooooooo pai cam putin...:-< Eu am fost la o nunta in Dej, in primavara lui 2007 ( a fost prima nunta din Ardeal la care am fost ) si mi-a placut la nebunie, desi mi s-a parut nush cum ca ne-am dus la ora 14 la restaurant.Dar am dansat si ne-am distrat cum nu m-am distrat niciodata la nunti.Si m-a impresionat foarte tare discursul tinut inainte de-a ne aseza la masa, a fost super misto!!!Nunta s-a terminat insa la ora 3 dimineata si mi-a parut rau ca am plecat si atunci.De ce la Cluj se termina la ora 24?Noi atuci abia mancam tortul, si de ce faceti nuntile ziua si nu noaptea ca la noi?

orhidutza
22.01.2008, 15:57:38
ooooooo pai cam putin...:-< Eu am fost la o nunta in Dej, in primavara lui 2007 ( a fost prima nunta din Ardeal la care am fost ) si mi-a placut la nebunie, desi mi s-a parut nush cum ca ne-am dus la ora 14 la restaurant.Dar am dansat si ne-am distrat cum nu m-am distrat niciodata la nunti.Si m-a impresionat foarte tare discursul tinut inainte de-a ne aseza la masa, a fost super misto!!!Nunta s-a terminat insa la ora 3 dimineata si mi-a parut rau ca am plecat si atunci.De ce la Cluj se termina la ora 24?Noi atuci abia mancam tortul, si de ce faceti nuntile ziua si nu noaptea ca la noi?
la noi restaurantele sunt de fapt restaurante de hoteluri... si nu e placut sa deranjezi oaspetii de la hotel cu galagia de la nunta... :( a, plus ca e mult mai odihnitor :)

xelonitsa
22.01.2008, 16:06:14
la noi restaurantele sunt de fapt restaurante de hoteluri... si nu e placut sa deranjezi oaspetii de la hotel cu galagia de la nunta... :( a, plus ca e mult mai odihnitor :)

dar banii sunt aceiasi???? ca asta nu mi se pare ok :(

orhidutza
22.01.2008, 16:08:07
stai linistita ca eu personal inca nu am auzit pe nici un mire/mireasa/nuntas de la noi sa se planga ca a fost nunta de zi =))

xelonitsa
22.01.2008, 16:09:29
stai linistita ca eu personal inca nu am auzit pe nici un mire/mireasa/nuntas de la noi sa se planga ca a fost nunta de zi =))

a, ok atunci...

prapadeala
22.01.2008, 20:01:07

Cam asa zic si eu :). E cam acelasi lucru ca o nunta de noapte insa incepe pe zi, pe lumina, si lumea se distreaza ca noaptea :D

cj83cia
23.01.2008, 10:26:11
Pai se da tot acelasi nr de mese, si daca stai sa calculezi, de la 2 dupa-masa pana la 11-12 noaptea sunt 10 ore, iar de la 8 seara pana la 6 dimineata sunt tot 10 ore. Nici nu vreau sa ma gandesc cum sunt nuntile de noaptea duminica :gen_05: si cum sunt nuntasii lunea:gen_05:

xelonitsa
23.01.2008, 10:38:14
Pai se da tot acelasi nr de mese, si daca stai sa calculezi, de la 2 dupa-masa pana la 11-12 noaptea sunt 10 ore, iar de la 8 seara pana la 6 dimineata sunt tot 10 ore. Nici nu vreau sa ma gandesc cum sunt nuntile de noaptea duminica :gen_05: si cum sunt nuntasii lunea:gen_05:

pai da asta e estul de nasol,d-asta se inghesuie toata lumea sa faca nu ta sambata si restaurantele sunt arvunite cu un si ceva inainte :(

cj83cia
23.01.2008, 10:48:59
La noi sunt asa si sambata si duminica, chiar si cu doi ani inainte. ;))

tati_sew
25.01.2008, 15:42:59
azi mi am adus aminte de nuntile de mai demult=))=))=)) cand descantau batranele si mireasa ii dadea nasei o gaina;))bine ca nu tre sa fac si eu asa#:-S

cj83cia
29.01.2008, 11:09:47
Nu trebuie ca nu se face asa in zona noastra. Ca in alte zone...

orhidutza
29.01.2008, 11:35:33
azi mi am adus aminte de nuntile de mai demult=))=))=)) cand descantau batranele si mireasa ii dadea nasei o gaina;))bine ca nu tre sa fac si eu asa#:-S
depinde unde faci nunta... ca daca o faci in localitatile de langa cluj...poate se mai practica inca obiceiul asta =))

xelonitsa
29.01.2008, 12:11:56
fetelor de ce va puneti cate 2 perechi de nasi?care e treaba ?lamuriti-ma si pe mine...please

CristinaMM
29.01.2008, 12:15:55
fetelor de ce va puneti cate 2 perechi de nasi?care e treaba ?lamuriti-ma si pe mine...please

Pai, de obicei copiii nasilor de botez sunt nasi de cununie, si atunci era o pereche din partea mirelui si una din partea miresei. Nu se mai prea pastreaza obiceiul cu copiii nasilor, dar a ramas obiceiul cu nasi din partea fiecaruia (unii au chiar mai multe perechi de nasi :D).

xelonitsa
29.01.2008, 12:24:20
Pai, de obicei copiii nasilor de botez sunt nasi de cununie, si atunci era o pereche din partea mirelui si una din partea miresei. Nu se mai prea pastreaza obiceiul cu copiii nasilor, dar a ramas obiceiul cu nasi din partea fiecaruia (unii au chiar mai multe perechi de nasi :D).

mda e o chestie buna si asta cu mai multe perechi de nasi ca se impart cheltuielile la mai multe poersoane :-p

CristinaMM
29.01.2008, 12:27:31
mda e o chestie buna si asta cu mai multe perechi de nasi ca se impart cheltuielile la mai multe poersoane :-p

In zona noastra nasii se ocupa de platit biserica (care e in jur de 1 mil. vechi), cumpara tot pentru biserica lumanari si piscoturi (sau ce-o mai fi trebuind acolo), iar la nunta pun cat vor (unii pun cat ceilalti invitati). Deci din punct de vedere financiar nu e foarte mult si greu.

xelonitsa
29.01.2008, 12:34:35
In zona noastra nasii se ocupa de platit biserica (care e in jur de 1 mil. vechi), cumpara tot pentru biserica lumanari si piscoturi (sau ce-o mai fi trebuind acolo), iar la nunta pun cat vor (unii pun cat ceilalti invitati). Deci din punct de vedere financiar nu e foarte mult si greu.

pai la voi e parfum...nasii nostri vor plati biserica 8 mil. vechi + lumanari, piscoturi si vin si miere iar darul de nunta e si ala ceva substantial ca doar sunt nasi,nu?:-p

CristinaMM
29.01.2008, 12:39:35
pai la voi e parfum...nasii nostri vor plati biserica 8 mil. vechi + lumanari, piscoturi si vin si miere iar darul de nunta e si ala ceva substantial ca doar sunt nasi,nu?:-p

Pai asa risti sa nu-ti mai vina nimeni de nas :)). La noi conteaza foarte mult relatia de dupa nunta :).

tati_sew
29.01.2008, 12:40:38
acuma hai sa zicem ca poate ii mai usor. inainte cum se striga cinstea nu puteai zice ca nasii pun cat un om de rand, se faceau de rusine si in plus se zicea ca nasii ridica cinstea. bine ca daca eu aveam o suma fixa pe care imi permiteam sa o puna chiar nu ma mai interesa cat pun nasii. dar era vorba cred ca mai mult de fala de mandrie sa vada lumea ca ei au bani.acum daca nu se mai striga e mai simplu

tati_sew
29.01.2008, 12:43:56
Pai asa risti sa nu-ti mai vina nimeni de nas :)). La noi conteaza foarte mult relatia de dupa nunta :).
da asta conteaza mai mult dar totusi sunt niste cheltuieli suplimentare: haine cinste cadou biserica si ce mai au nasii de platit, cheltuieli pe care unii le evita.:(

CristinaMM
29.01.2008, 12:51:50
da asta conteaza mai mult dar totusi sunt niste cheltuieli suplimentare: haine cinste cadou biserica si ce mai au nasii de platit, cheltuieli pe care unii le evita.:(

Eu stiam numai de biserica. Ce haine trebuie sa cumpere nasii? Si cadou? Esti sigura ca la noi in zona? :)

tati_sew
29.01.2008, 12:54:03
nu nu stai ca nu mai inteles: sa isi cumpere lor haine si eu stiu ca nasii pe langa cinste mai faceau cadou mirilor un set de oale,tacamuri, garnituri de pat etc

xelonitsa
29.01.2008, 12:54:32

pai daca asa sunt preturile in Bucuresti ce sa facem?oricum nu se baga multi sa-ti fie nasi si -n plus cei care isis asuma raspunderea au ceva material, altfel cum?ca nu putem plati noi mirii absolut tot.si asa ne duce la sapa de lemn nunta daca mai platim si tot ce tine de nasi lesinam in datorii.:-<
Noi cu nasii nostri avem o super relatie d-asta i-am si rugat sa ne fie nasi

tati_sew
29.01.2008, 12:57:01
asta cam asa e, cel putin din propria experienta nu se prea inghesuie lumea sa fie nas din cauza banilor. ca daca ar trebui sa pun 400-500 de ron si atat nu credca ar fi o problema.multi ar merge de nas

xelonitsa
29.01.2008, 12:57:45
nu nu stai ca nu mai inteles: sa isi cumpere lor haine si eu stiu ca nasii pe langa cinste mai faceau cadou mirilor un set de oale,tacamuri, garnituri de pat etc

nasii pe langa biserica+ restaurant ( unde dau bani in general ) la cununia civila fac si un cadou pentru casa viitorilor miri.De tinuta lor nu ne intereseaza pe noi asa cum nici pe ei nu-i intereseaza de costumul si rochia mirelui/ miresei, corect? In plus, mirele cumpara si buchetul nasei aici la Bucuresti,la voi cum e?

tati_sew
29.01.2008, 12:59:58
normal ca nu ma intereseaza de tinuta lor, dar nu cred ca tu daca ai fi nasa ti ai lua o rochie din piata o "uniforma" cu 1 milion.ti ai lua si tu ceva mai special poti spune ca esti nr 2 la nunta dupa miri, si nu poti merge imbracat oricum cu o haina de acum 10 ani

xelonitsa
29.01.2008, 13:02:01
asta cam asa e, cel putin din propria experienta nu se prea inghesuie lumea sa fie nas din cauza banilor. ca daca ar trebui sa pun 400-500 de ron si atat nu credca ar fi o problema.multi ar merge de nas

si sincer nici nu te poti supara pe oameni pentru ca la salariile care sunt in ziua de azi nu poti sa le ceri multora sa suporte asemenea cheltuiei exorbitante.Cel putin la Bucuresti fara 10-15.000 de euro nici nu poti spera la o nunta civilizata nu din aia cu fitze.Vai de capul nostru ce timpuri traim !!!:( :(

tati_sew
29.01.2008, 13:03:52
=))tocmai asta e problema ca nu sunt bani,cel putin eu mi-as cununa toti prietenii apropiati dar nu imi permit dpdv financiar:((

tati_sew
29.01.2008, 13:07:32
si din cate stiu eu nasii in cluj pun cam 1000 de euro,si asta doar cinstea unde ii biserica hainele lor, un coafor la nasa biserica si altele, si sa mai ai si o rata la un ipotecar ca chiar nu iti mai arde de nasit

xelonitsa
29.01.2008, 13:08:15
=))tocmai asta e problema ca nu sunt bani,cel putin eu mi-as cununa toti prietenii apropiati dar nu imi permit dpdv financiar:((

pai n-am dreptate cu timpurile pe care le traim???? timpuri de cola cao sunt, ca sa ma exprim elegant ;;) ;;) .Eu o sa cunun si vreau sa si botez dar numai o singura data, cred ca va fi suficient =)) si fac si un bine in fata lui D-zeu.
cat despre rochia de nasa...clar ca nu o sa mi-o iau de la piata sau una "uniforma" dar nici n-o sa dau 2000 de euro cat dau acum pe rochia de mireasa,nu??#-o #-o

tati_sew
29.01.2008, 13:10:30
e greu si pacat ca nu poti sa faci ce ti-ai dori:-<

xelonitsa
29.01.2008, 13:10:33
si din cate stiu eu nasii in cluj pun cam 1000 de euro,si asta doar cinstea unde ii biserica hainele lor, un coafor la nasa biserica si altele, si sa mai ai si o rata la un ipotecar ca chiar nu iti mai arde de nasit

rata la un ipotecar????? adica un credit ipotecar? si daca n-ai credite , sa traiesti in Bucuresti iti ajunge#:-S #:-S .Eu am sa ma mir toata viata cum iubitul meu drag a lasat el clujul ca sa se mute la bucuresti in mizeria asta, nu-mi place mie si-s bastinasa 100 % dar lui sarmanul?

tati_sew
29.01.2008, 13:12:11
;))grea viata dar mergem inainte

xelonitsa
29.01.2008, 13:19:47
;))grea viata dar mergem inainte

pai n-avem alta alternativa decat sa mergem inainte...

cj83cia
29.01.2008, 14:26:28

1000 DE EURO? Nici la un loc nu mi-au pus atata nasii :))

xelonitsa
29.01.2008, 14:27:57
1000 DE EURO? Nici la un loc nu mi-au pus atata nasii :))

aoleu....dar cat????:O :O 4 persoane nu ti-au dat 1000 de euro?:-s

tati_sew
29.01.2008, 14:28:17
acum 2 ani am f la 2 nunti la una s-apus 500 iar la alta 1000.si au f o pereche de nasi

CristinaMM
29.01.2008, 14:29:39
,quote=tati_sew;599457]si din cate stiu eu nasii in cluj pun cam 1000 de euro,si asta doar cinstea unde ii biserica hainele lor, un coafor la nasa biserica si altele, si sa mai ai si o rata la un ipotecar ca chiar nu iti mai arde de nasit[/quote]

Nasii pun cat vor si cat ii tine punga, ca nu dupa asta ii alegi neaparat. Si haine si coaforul...tot ar trebui sa le plateasca daca vin la nunta, nu?

xelonitsa
29.01.2008, 14:30:12
acum 2 ani am f la 2 nunti la una s-apus 500 iar la alta 1000.si au f o pereche de nasi

pai daca acum 2 ani au pus atat,anul asta cat ar trebui sa puna?2000,nu? si daca sunt 4 persoane e mai mult decat ok<:-P <:-P

xelonitsa
29.01.2008, 14:32:03
fetelor sa va intreb altceva....cat e in general un meniu la un restaurant elegant si cat puneti de-o familie la nunta? la noi un meniu decent merge intre 55-60 euro fara TVA si la nunta de familie punem cam 300 de euro.La voi cum e?

tati_sew
29.01.2008, 14:34:50
nu stiu ce sa zic, dar:e bine ca nu mai e la moda sa se strige cinstea, multa lume refuza sa mearga de nasi din cauza banilor chiar daca le-as zice sa puna ca un nuntas de rand tot nu vor pt ii mentalitatea aia ca tre sa pui ca nas cel mai multi bani sau aprox.

tati_sew
29.01.2008, 14:35:27
oare nu deraiem putin de la subiect?

xelonitsa
29.01.2008, 14:37:11
oare nu deraiem putin de la subiect?

pai nu cred....ca aflam si noi diverse pareri si diverse lucruri din diferite zone ....nu crezi?

tati_sew
29.01.2008, 14:37:47
Nasii pun cat vor si cat ii tine punga, ca nu dupa asta ii alegi neaparat. Si haine si coaforul...tot ar trebui sa le plateasca daca vin la nunta, nu?[/quote]
da normal da poate ca un simplu nuntas nu pui accent pe imbracaminte,iei pe tine ceva ce ai prin dulap dar ca nas parerea mea ca nu merge asa.eu asa consider canasii sunt nr2 la o nunta dupa miri. ca doar d c stau la aceasi masa cu miri?

tati_sew
29.01.2008, 14:40:50
acum 2 ani am pus 400ron perechea la toate cele 3 nunti la care am f:una la mariuta alta la rest bucium si alta la transporturi

CristinaMM
29.01.2008, 14:45:12
acum 2 ani am pus 400ron perechea la toate cele 3 nunti la care am f:una la mariuta alta la rest bucium si alta la transporturi

Meniul la restaurante in Cluj anul trecut a fost cam intre 1 mil. si 1 mil. jumate, si se da la nunta cam 4-5 mil. de pereche, vorba Tatianei.
De ce, vreti sa faceti nunta in Cluj? ;;)

tati_sew
29.01.2008, 14:47:30
dar au f si prieteni pe care iau tinut punga mai mult si au pus 800 ron perechea tot la mariuta si bucium.si eu daca as avea bani cu maredrag as pune mai mult, ca vorba aia sa ii ajutam pe miri,dar daca nu pot....

xelonitsa
29.01.2008, 14:47:51
Meniul la restaurante in Cluj anul trecut a fost cam intre 1 mil. si 1 mil. jumate, si se da la nunta cam 4-5 mil. de pereche, vorba Tatianei.
De ce, vreti sa faceti nunta in Cluj? ;;)

nunta acum am stabilit-o la bucuresti dar vroiam sa vad cat costa la Cluj pentru ca ma gandeam sa dam si acolo o petrecere pentru cei care nu vor putea sa vina la nunta in bucuresti.Nu asa e frumos?Deci meniul e cam ca la bucuresti.In banii astia va dau si tortul sau bauturile?Voi cum procedati la nunta voastra?

tati_sew
29.01.2008, 14:49:11
dar depinde si de local: nu e totuna la opera plaza sau mai stiu eu ceva restaurante cu N stele sau o cantina.