PDA

Versiunea completa : Obiceiuri din Brasov

cinderella
04.04.2007, 11:24:45
Buna fetelor,
stiti cumva care ar fi traditiile sau obiceiurile de nunta tipice din zona Brasovului?
Irina

buibasr
04.04.2007, 15:34:32
Buna Irina,

Nu prea stiu exact dar stiu cateva din chestiile care se zic ca ar puta noroc...

buibasr
04.04.2007, 15:35:48
se zice ca e bine ca mireasa sa aiba la ea... ceva de genu:
-ceva nou
-ceva vechi,
-ceva albastru,
-si ceva imprumutat....
Stiai de chestia asta?

ioanalivia
04.04.2007, 20:28:17
Buna fetele! Eu sunt din Brasov si va pot spune ca in Brasov obiceiurile ardelenesti ar cam fi urmatoarele:-B:
- se cere (se tocmeste) mireasa in rime (daca se poate)$-)
- aceasta pleaca la bratul nasului iar mirele la cel al nasei;))
- se joaca gaina la restaurant<:-P
si cam astea ar cam fi in rest sunt obiceiuri imprumutate din alte zone si folosite de cei care provin din acele zone ex: ruperea turtei la plecarea de acasa a miresei si alte obieceiuri
Eu am noroc ca sunt cu origini din ardeal iar nunta se va desfasura aici.#:-S:* Ioana

printesita55
07.04.2007, 22:07:40
Va salut drage miresici,
La anul pe data de 15 iunie am nunta la restaurant Serban in Brasov. Vestea proasa e ca nu prea stiu mai nimic despre obiceiuri.Va rog f mult sa ma indrumati si pe mine cum puteti.Vreau sa fiu pregatita din timp pt minunatul eveniment din viata mea.

iulia
08.04.2007, 20:10:28
Va salut drage miresici,
La anul pe data de 15 iunie am nunta la restaurant Serban in Brasov. Vestea proasa e ca nu prea stiu mai nimic despre obiceiuri.Va rog f mult sa ma indrumati si pe mine cum puteti.Vreau sa fiu pregatita din timp pt minunatul eveniment din viata mea.

Obiceiuri... Cam ce vrei tu. Ca si daca sunt, poti sa nu le respecti... :D

Ce fain... vad ca am ales aceeasi biserica. ;)

Singura diferenta majora fata de restul tarii, e ca biserica e pe la 12, iar la restaurant vin oamenii pe la 3-4 PM. Tortul se taie pe la 11-12.

Dar asta depinde si de local.

In rest poti sa fci ce vrei tu. ;-);-);-);-);-)

iulia
09.04.2007, 00:50:14
Buna fetele! Eu sunt din Brasov si va pot spune ca in Brasov obiceiurile ardelenesti ar cam fi urmatoarele:-B:
- se cere (se tocmeste) mireasa in rime (daca se poate)$-)
- aceasta pleaca la bratul nasului iar mirele la cel al nasei;))
- se joaca gaina la restaurant<:-P
si cam astea ar cam fi in rest sunt obiceiuri imprumutate din alte zone si folosite de cei care provin din acele zone ex: ruperea turtei la plecarea de acasa a miresei si alte obieceiuri
Eu am noroc ca sunt cu origini din ardeal iar nunta se va desfasura aici.#:-S:* Ioana

De faza cu dansul gainii zau ca nu stiam... la cate nunti am fost, nu am gasit niciodata acest obicei. Si cu siguranta ca nu va dansa la nunta mea nimeni cu gaina jumulita si plina de ulei...

In afara de furatul miresei, nu cred ca fac nimic... Si poate nici aia, ca nu imi place sa stiu ca il las asa singur...

cinderella
09.04.2007, 09:32:27
se zice ca e bine ca mireasa sa aiba la ea... ceva de genu:
-ceva nou
-ceva vechi,
-ceva albastru,
-si ceva imprumutat....
Stiai de chestia asta?

Stiam de asta,dar nu stiu de unde vine traditia asta, nu din Brasov...iar cu dansul gainii nu stiu ce e ?!

iulia
14.04.2007, 18:00:28
Stiam de asta,dar nu stiu de unde vine traditia asta, nu din Brasov...iar cu dansul gainii nu stiu ce e ?!

Cica trebuie sa vina o baba sa iti cante o chestie. Ia o gaina moarta jumulita etc, si o "impodobeste". Si apoi ii canta nasului ceva. Iti zic 2 versuri super smart?

Pana ieri facut-am oua
Are si nanasul doua

=)) =)) =))

Am fost pe jos cand am auzit asta...
Imi si imaginez tot restaurantul pe jos de ras, uitandu-se toti la nanas - italian get beget. si asta cu ochii intrebatori: ce au astia cu mine? =))

dianablue
15.04.2007, 11:58:18
eu sunt sa zicem asa "pe jumatate brasoveanca" pt k acolo mi-am petrecut jumatate din timpul de pana acum, restul in bucuresti...
dar sincer va spun k nu am auzit nimik de traditii diferite...
totusi parca mai des am vazut sa se faca hora in fata blocului in brasov decat in bucuresti :-"

cinderella
15.04.2007, 18:01:00
Cica trebuie sa vina o baba sa iti cante o chestie. Ia o gaina moarta jumulita etc, si o "impodobeste". Si apoi ii canta nasului ceva. Iti zic 2 versuri super smart?

Pana ieri facut-am oua
Are si nanasul doua

=)) =)) =))

Imi si imaginez tot restaurantul pe jos de ras, uitandu-se toti la nanas - italian get beget. si asta cu ochii intrebatori: ce au astia cu mine? =))

SUPER FAZA!!;));))

sultanica
15.04.2007, 21:39:16
Fetelor, obiceiurile mai sunt si cele pe care le faci sau le acepti....
Anul trecut am fost la o nunta la care a venit un Ansamblu de Dansuri din Codlea(profesionist) care timp de 35-45 minute a prezentat un fel de sceneta "Nunta Ardeleneasca". A fost ceva deosebit, cu bun gust, elegant si a incantat pe toata lumea. Pentru cele care aveti oaspeti din strainatate acest moment va fi unul deosebit, dar si pentru cei din tara. Am mai vazut ceva asemanator si la Sibiu. Mie mi s-a parut un moment foarte special....

cinderella
17.04.2007, 23:00:19
Va salut drage miresici,

Vezi ca mai e un subiect cu obiceiuri din Brasov! Eventual te mai poti documenta de acolo...multe surprize nu cred ca o sa ai, pentru ca banuiesc ca tu decizi ce traditii respecti si ce nu. Eu de exemplu nu voi respecta probabil nici un obicei din Bv:-$

iulia
24.04.2007, 01:09:16
Oare cum a devenit subiectul asta unul permanent? Ca nu are asa o importanta vitala.... :-?

buibasr
24.04.2007, 06:42:10

Da... nici eu nu stiu exact de unde provine... dar cred ca pe astea am sa le respect... mai stiu ca mireasa cand pleaca de acasa nu trebuie sa se uite inapoi....
dar cu calcatul barbatului pe picior in biserica ati auzit....
Sa fie cica toata viata sub papucul femeii.... :)
Nu stiu cate sunt adevaruri si cate mituri... :))

Cips
25.04.2007, 14:42:57
Irina, degeaba nu le respecti tu, ca le respecta altii. De furat tot te fura:D. Cat despre gaina..eu nu stiu sa fie specific Brasovului. Ti-am trimis mesaj privat! Ce mica e lumea...

cinderella
25.04.2007, 16:53:38
Irina, degeaba nu le respecti tu, ca le respecta altii. De furat tot te fura:D. Cat despre gaina..eu nu stiu sa fie specific Brasovului. Ti-am trimis mesaj privat! Ce mica e lumea...
De ce zici ca ce mica e lumea??

Cips
25.04.2007, 22:02:44
Pai daca imi amintesc eu bine..am fost colegi vreo 12 ani;-), de clasa chiar...;-)

cinderella
28.04.2007, 14:19:59
Pai daca imi amintesc eu bine..am fost colegi vreo 12 ani;-), de clasa chiar...;-)
Si cu mirele si cu mireasa... hahahha=))=))=))..chiar ca e mica lumea!

georgianan
30.04.2007, 17:07:31
traditia cu dansatul gainii se tine mai mult la tara, cica ar aduce prosperitate si bogatie tinerilor casatoriti. la nuntiole din oras nu am intalnit deloc cest obicei , si oricum nu prea se mai respecta traditia...in afara de hora din fata blocului, de cerutul miresei nu mai respecta nimeni nici un obicei.

deci depinde de fiecare ce vrea sa faca si sa respecte din obiceiurile stramosesti.

aaaaaa mi-am mai amintit ceva...bocitul babelor cand trebuie sa-si ia mireasa ramasbun de la parinti. pai fetelor decat sa le aud pe babe cum urla : ia-ti mireasa ziua buna de la tata de la muma:((... mai bine nu respect traditia ca-i mai sanatos pt mine...
cam astea ar fi ..... din ceea ce stiu eu

>:D<

cinderella
04.05.2007, 21:47:51
Oare cum a devenit subiectul asta unul permanent? Ca nu are asa o importanta vitala.... :-?

Da, si eu m-am mirat, ca eu l-am deschis. Sper ca nu am apasat pe ceva fara sa imi dau seama....oricum, morala e ca Brasovul e la inaltime!!! =))=))

cami_dxb
05.05.2007, 14:28:05
Obiceiuri si traditii.........pe mine nu o sa ma ceara al meu de la parinti, o sa ma astepte la biserica cu nasii, deci n-o sa ma gateasca nasa, n-o sa-mi rupa turta deasupra capului (asta chiar mi-ar fi placut), n-o sa joc hora in fata blocului......Apoi, gaini si alte chestii de astea nu vreau sa vad, cred ca la biserica o sa avem alte griji decat sa ne calcam pe picioare. Adica, vom avea o nunta mai moderna decat toti vecinii mei de bloc. Si cui nu-i convine, n-are decat.........

cinderella
05.05.2007, 16:29:34
Obiceiuri si traditii.........pe mine nu o sa ma ceara al meu de la parinti, o sa ma astepte la biserica cu nasii, deci n-o sa ma gateasca nasa, n-o sa-mi rupa turta deasupra capului (asta chiar mi-ar fi placut), n-o sa joc hora in fata blocului......Apoi, gaini si alte chestii de astea nu vreau sa vad, cred ca la biserica o sa avem alte griji decat sa ne calcam pe picioare. Adica, vom avea o nunta mai moderna decat toti vecinii mei de bloc. Si cui nu-i convine, n-are decat.........

:)):)):)):)) Nici eu nu vreau nimic din astea!!

CrisB
17.05.2007, 21:52:32
Socrul meu inclina sa vina cu alai sa ma ia, dar i-am interzis!
Va inchipuiti pe str Lunga unde nici nu ai voie sa opresti o hora si un taraf.
Cui ii place bravo lui, nimic de zis, dar eu prefer fara pompa.

iulia
17.05.2007, 22:33:52
La mine va fi alai. Ca al meu e atat de curios sa vada si sa auda. Asa ca i-am luat muzicantii sa ii scartzaie lui la ureche cate vrea. Vine sa ma ia, Nu fac hora, nu ma calc prin biserica, nu mi se va rupa nici un colac, nu gaina. Dar... ma voi lasa furata. :D si cam atat. Aaaa... si o sa am sarmale ;))

Ca sotului ii plac mult. ;))

CrisB
18.05.2007, 17:51:11
De furat ma voi lasa furata stiu si de cine, meniul va fi traditional: aperitiv, peste, friptura, sarmale, prajituri, tort
Desi sustin ca pestele nu e obicei ardelenesc ci supa, socrul meu spune ca la toate nuntile la ei la pensiunea au dat peste si la fiul lui tot asa trebuie ca asa se poarta
pot eu oare sa il supar? nici gand

georgianan
18.05.2007, 20:40:46
obiceiuri...obiceiuri si traditii...deja ma zgarie pe creier cuvintele astea. sa faci hora in fata blocului sa se chiorasca tot cartieru la mine. enervant, de parca nu s-ar putea face totul in liniste si fara atata tam tam.
[-(

cami_dxb
28.07.2007, 15:14:52
A fost asa cum am vrut: fara lautari si alai. Am plecat pe rand, mai intai el dupa nasi, apoi cu nasii la biserica. Eu m-am dus direct la biserica. Am avut parte de ruperea turtei, mi-a rupt-o nasa deasupra capului pe treptele bisericii, dupa cununie. M-a condus tata la altar si m-a predat lui si toata lumea (turistii din curtea bisericii) a ramas uimita.
Bineinteles vecinele cu nurori sau cu fete deja maritate au comentat ca de ce nu am avut lautari, dar tot au fost in par la ferestre sau chiar la usa blocului cand am iesit.

Monny
29.07.2007, 14:21:44
A fost asa cum am vrut: fara lautari si alai. Am plecat pe rand, mai intai el dupa nasi, apoi cu nasii la biserica. Eu m-am dus direct la biserica. Am avut parte de ruperea turtei, mi-a rupt-o nasa deasupra capului pe treptele bisericii, dupa cununie. M-a condus tata la altar si m-a predat lui si toata lumea (turistii din curtea bisericii) a ramas uimita.
Bineinteles vecinele cu nurori sau cu fete deja maritate au comentat ca de ce nu am avut lautari, dar tot au fost in par la ferestre sau chiar la usa blocului cand am iesit.

Asta e cel mai impoprtant lucrui ca ai facut asa cum ai vrut,cat despre vecine da-le in pisici ca oricum aveau ceva de comentatL-) .Felicitari si multa sanatate si fericire tanarului cuplu:x

cinderella
08.08.2007, 20:09:42
Cum e obiceiul la Brasov in ceea ce priveste mersul la biserica? Cum va impartiti in masini?

Cine la bratul cui intra in biserica la Brasov? Mireasa cu nasul sau cu mirele?

iulia
09.08.2007, 12:26:25
Cum e obiceiul la Brasov in ceea ce priveste mersul la biserica? Cum va impartiti in masini?

Cine la bratul cui intra in biserica la Brasov? Mireasa cu nasul sau cu mirele?

Eu in masina mirilor cu sotul am stat. Nasii in alta, si restul cum apuca.

Eu am intrat la bratul nasului si mirele la al nasei. As fi vrut sa intru la brat cu sotul. dar nu a mai contat.

Prima data intra domsorii de onoare cu lumanarile,

si apoi nasul cu mine

mirele cu nasa.

Sau ultimele doua inversate, nu mai stiu. :-?

cinderella
09.08.2007, 16:23:50
Eu in masina mirilor cu sotul am stat. Nasii in alta, si restul cum apuca.

Eu am intrat la bratul nasului si mirele la al nasei. As fi vrut sa intru la brat cu sotul. dar nu a mai contat.

Prima data intra domsorii de onoare cu lumanarile,

si apoi nasul cu mine

mirele cu nasa.

Sau ultimele doua inversate, nu mai stiu. :-?

Am inteles. Mersi Iulia de raspuns.
Deci cavalerii si domnisoarele intra inaintea noastra?
Noi o sa avem si un baietel cu verighete si doua fetite mici cu cosulete cu petale...ma gandeam sa intre ei inaintea noastra....
Cate lumanari sunt? Ca noi avem 4 perechi de domnisoare+cavaleri. Teoretic doar o pereche duc lumanarile. Restul pot intra dupa noi, ma gandesc.
Probabil voi discuta cu preotul aceste detalii.

Astept sugestii!!

iulia
09.08.2007, 16:29:44
Am inteles. Mersi Iulia de raspuns.
Deci cavalerii si domnisoarele intra inaintea noastra?
Noi o sa avem si un baietel cu verighete si doua fetite mici cu cosulete cu petale...ma gandeam sa intre ei inaintea noastra....
Cate lumanari sunt? Ca noi avem 4 perechi de domnisoare+cavaleri. Teoretic doar o pereche duc lumanarile. Restul pot intra dupa noi, ma gandesc.
Probabil voi discuta cu preotul aceste detalii.

Astept sugestii!!

O perechie de lumanari e nevoie. Aveti mai multe perechi de nasi?

Cei de la biserica nu sunt f tipicari. Nici cei de la Sf nicolae.... ca am asistat acolo la o nunta.

Ma gandesc ca intra domsorii de onoare... si apoi copii. Ar fi culmea ca fetita sa dea cu petale dupa tine.... Si apoi voi cu nasii, si ceilalti.

Eu nici nu mi-am mai pus probleme din astea. Nasul meu era f bine informat. :D:D

cinderella
09.08.2007, 16:46:18
O perechie de lumanari e nevoie. Aveti mai multe perechi de nasi?

Cei de la biserica nu sunt f tipicari. Nici cei de la Sf nicolae.... ca am asistat acolo la o nunta.

Ma gandesc ca intra domsorii de onoare... si apoi copii. Ar fi culmea ca fetita sa dea cu petale dupa tine.... Si apoi voi cu nasii, si ceilalti.

Eu nici nu mi-am mai pus probleme din astea. Nasul meu era f bine informat. :D:D

Avem o singura pereche de nasi. Duminica mergem pe la ei, ca locuiesc in Bucuresti si discutam amanuntele.
Deci se intra mireasa la bratul nasului si mirele la bratul nasei?
Care sunt primii?

Probabil o sa mergem toti patru in masina nasilor. Mie mi-ar fi placut sa avem doar noi doi o masina speciala, o trasura...dar nu mai e cazul sa visez...
In rest, 4 domnisoare si cavaleri (adica 4 perechi). Doua fetite cu petale si probabil nepotelul meu cu verighetele.

iulia
09.08.2007, 16:59:47
Avem o singura pereche de nasi. Duminica mergem pe la ei, ca locuiesc in Bucuresti si discutam amanuntele.
Deci se intra mireasa la bratul nasului si mirele la bratul nasei?
Care sunt primii?

Probabil o sa mergem toti patru in masina nasilor. Mie mi-ar fi placut sa avem doar noi doi o masina speciala, o trasura...dar nu mai e cazul sa visez...
In rest, 4 domnisoare si cavaleri (adica 4 perechi). Doua fetite cu petale si probabil nepotelul meu cu verighetele.

Eu cu nasul am iesit primii din casa, eu si cu nasul am intrat primii. Ca deh, mireasa conteaza... :))

rrooxxii
10.08.2007, 09:00:47

Pana ieri facut-am oua
Are si nanasul doua

=)) =)) =))

Salut!:">
Sunt si eu o miresica noua, brasoveanca...
La origini sunt ardeleanca, din apuseni, si doar de acolo stiu de obiceiul cu gaina, aici prin brasov nu l-am vazut nicaieri... si din cate stiu eu, gaina e vie...:D iar obiceiul poate sa il faca vornicul, adica cel care conduce si organizeaza nunta... dar, repet: asta chiar in inima ardealului, nu la brasov!
iar strigaturile...da, sunt! si in zona fagarasului de ex...
Viitorul meu sot este din zona branului, iar acolo chiar sunt obiceiuri si traditii cu duiumul=; mai ales in ceea ce priveste muzica si dansulll....:-"
in fine, sunt curioasa si de parerile voastre....

iulia
10.08.2007, 09:58:38
Salut!:">
Sunt si eu o miresica noua, brasoveanca...
La origini sunt ardeleanca, din apuseni, si doar de acolo stiu de obiceiul cu gaina, aici prin brasov nu l-am vazut nicaieri... si din cate stiu eu, gaina e vie...:D iar obiceiul poate sa il faca vornicul, adica cel care conduce si organizeaza nunta... dar, repet: asta chiar in inima ardealului, nu la brasov!
iar strigaturile...da, sunt! si in zona fagarasului de ex...
Viitorul meu sot este din zona branului, iar acolo chiar sunt obiceiuri si traditii cu duiumul=; mai ales in ceea ce priveste muzica si dansulll....:-"
in fine, sunt curioasa si de parerile voastre....

Salut roxi,
daca vezi obiceiul cu acea gaina patetica in bv.... gaina e moarta, taiata, fiarta, curatata... Nu e vie.

pai daca e cu vornicul.... eu trebuia sa fiu vornic. Ca am condus eu nunta si tot eu am organizat-o. :))

Georgiana e din bran. Stim de la ea ca sunt traditii fara numar prin zona aia.

Eu la nunta mea am facut ce am vrut si cum am vrut. La mine s-a furat mireasa, si au fost strigaturi cu duiumul.

in rest.... am spart tiparele. :D:D:D:D

rrooxxii
10.08.2007, 10:05:31
felicitari, Iulia!
Clar ca la nunta ta tu tragi sforile, dar admir persoanele care nu se "sperie" neaparat de traditii, ci chiar se amuza.... Iar strigaturile isi au rostul lor:D O nunta trebuie animata, ca sa nu fie confundata cu vreo pomana:)):))
Acum sa nu credeti ca eu accept orice.... legat de obiceiuri:D

iulia
10.08.2007, 10:18:04
felicitari, Iulia!
Clar ca la nunta ta tu tragi sforile, dar admir persoanele care nu se "sperie" neaparat de traditii, ci chiar se amuza.... Iar strigaturile isi au rostul lor:D O nunta trebuie animata, ca sa nu fie confundata cu vreo pomana:)):))
Acum sa nu credeti ca eu accept orice.... legat de obiceiuri:D

Pai la strigaturi erau rudele care se pricepeau. Asa ca au chiuit de numa.....<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

hanna
10.08.2007, 10:30:28
La toate nuntile la care am fost am vazut un alt obicei, cel de punera baticului in cap. Voi vreti sau ati facut asta la nunta voastra???

rrooxxii
10.08.2007, 10:33:59
asta e mai mult prin zona olteniei/munteniei, din cate stiu...
parerea mea: clar NU!!!:P

hanna
10.08.2007, 10:38:30
asta e mai mult prin zona olteniei/munteniei, din cate stiu...
parerea mea: clar NU!!!:P

Noi nu cred ca o sa avem nici un obicei. Nici furatul miresei nu ma intereseaza. Eu vad nunta ca o petrecere cu toti apropiatii (numai cunostinte am la nunta pt ca nu ma intereseaza obligatiile), sa se bucure alaturi de noi in clipele frumoase. Mie mi s-au parut toate nuntile la care am fost, facut sub acelas sablon...

CONT_INCHIS_11991
10.08.2007, 11:37:58
Noi nu cred ca o sa avem nici un obicei. Nici furatul miresei nu ma intereseaza. Eu vad nunta ca o petrecere cu toti apropiatii (numai cunostinte am la nunta pt ca nu ma intereseaza obligatiile), sa se bucure alaturi de noi in clipele frumoase. Mie mi s-au parut toate nuntile la care am fost, facut sub acelas sablon...

exact, sabloane. si eu am aceeasi parere. iar mie, sincera sa fiu, mi se par niste tampenii crase gaina, turta, basmaua si alte de-astea. La tara poate, practic obiceiurile astea de acolo se trag si porbabil ca erau o sursa de divertisment in lipsa altora dar eu nu ma vad deloc in astfel de posturi. la ultima nunta la care am fost, treaba aia de la final cu schimbatul voalului cu o basma mi s-a parut ridicola. Mireasa arata penibil cu esarfa aia in cap... i-au mai pus si o matura in mana si mima pe ringul de dans ce mare gospodina e ea... penibil! la nunta noastra, asa ceva... no way!

iulia
10.08.2007, 11:50:26
exact, sabloane. si eu am aceeasi parere. iar mie, sincera sa fiu, mi se par niste tampenii crase gaina, turta, basmaua si alte de-astea. La tara poate, practic obiceiurile astea de acolo se trag si porbabil ca erau o sursa de divertisment in lipsa altora dar eu nu ma vad deloc in astfel de posturi. la ultima nunta la care am fost, treaba aia de la final cu schimbatul voalului cu o basma mi s-a parut ridicola. Mireasa arata penibil cu esarfa aia in cap... i-au mai pus si o matura in mana si mima pe ringul de dans ce mare gospodina e ea... penibil! la nunta noastra, asa ceva... no way!

^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^

Era culmea sa fac asa ceva.... dupa o nunta la care canta un cvartet clasic, si la care se danseaza divin valsul vienez, sa vin sa imi imbrobodesc parul.... :-B Sau faza cu jarteaua :-B sau faza cu dansatul pe masa... :-B sau faza cu hora miresei... :-B etc etc...

CONT_INCHIS_11991
10.08.2007, 11:54:35
^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^

Era culmea sa fac asa ceva.... dupa o nunta la care canta un cvartet clasic, si la care se danseaza divin valsul vienez, sa vin sa imi imbrobodesc parul.... :-B Sau faza cu jarteaua :-B sau faza cu dansatul pe masa... :-B sau faza cu hora miresei... :-B etc etc...

apropo' de hora miresei, la capitolul asta am vazut alte penibilitati: femei dansand cu mireasa. cate-o baba rotunjoara topaind de mama focului cu mireasa........=))

hanna
10.08.2007, 11:59:09
Mireasa arata penibil cu esarfa aia in cap... i-au mai pus si o matura in mana si mima pe ringul de dans ce mare gospodina e ea... penibil! la nunta noastra, asa ceva... no way!

CEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE MATURA?????????? Si eu care credeam ca le-am vazut pe toate. Am fost la o nunta la tara in Buzau si acolo s-au practicat toate obiceiuriel posibile, de la rupt turta in cap si aruncat in 4 colturi, dans de hora pe strada, dans pe masa pe melodia (fi cu tupeu nevasta),dans cu oglinda,strigatul darului, plimbat cu roaba socrii, impodobit bradul si multe altele... dar asta cu matura nu am vazut-o. ptui, am trait degeaba :)).
Oricum nu sunt in masura sa judec pe nimeni dar in majoritatea cazurilor familila te impinge sa faci chesti pe care nici nu sti ce reprezinta dar sa multumeasca pe tzatza floarea din deal...

hanna
10.08.2007, 11:59:56
apropo' de hora miresei, la capitolul asta am vazut alte penibilitati: femei dansand cu mireasa. cate-o baba rotunjoara topaind de mama focului cu mireasa........=))

Ce este hora miresei????

CONT_INCHIS_11991
10.08.2007, 12:16:13
Ce este hora miresei????

din cate am vazut eu, hora miresei este un dans la care mireasa danseaza cu invitatii, pe rand. invitatii care vor sa danseze cu ea, barbati, femei, copii, oameni de toate varstele, platesc pentru asta. la nunta unde am vazut eu obiceiul asta, se strangeau banii intr-o tava (dadeau cate 50, 100, 200 de mii fiecare) si dansau cu mireasa inclusiv femei de toate varstele........ no comment......

CONT_INCHIS_11991
10.08.2007, 12:18:32
din cate am vazut eu, hora miresei este un dans la care mireasa danseaza cu invitatii, pe rand. invitatii care vor sa danseze cu ea, barbati, femei, copii, oameni de toate varstele, platesc pentru asta. la nunta unde am vazut eu obiceiul asta, se strangeau banii intr-o tava (dadeau cate 50, 100, 200 de mii fiecare) si dansau cu mireasa inclusiv femei de toate varstele........ no comment......

un pretext in plus de a strange un ban, dupa parerea mea. sa nu-mi spuna mie cineva ca miresei ii face o deosebita placere sa danseze cu o tanti de 70 de ani, de exemplu.... la nunta cu pricina s-au strans cateva milioane din dansul miresei.....

alinutza_harnicutza
10.08.2007, 12:26:32
sunt de acord cu voi. eu una nu vreau sa-mi rupa turta deasupra capului, sa ma umple de firimituri, sau sa-mi dea jos voalul sa-mi puna cine stie de batic de-al strabunicii, ca de-...voi fi femeie maritata, sau sa ma urc pe masa si sa-mi ia jarteaua cu dintii...

aaa...si am auzit ca din banii de la hora miresei e bine sa cumparati pt casa: zahar, ulei, faina...chestii d`astea

iulia
10.08.2007, 12:32:14
aaa...si am auzit ca din banii de la hora miresei e bine sa cumparati pt casa: zahar, ulei, faina...chestii d`astea

Oricum, hora miresei e o chestie de prost gust. La nunta nasilor mei, barbatii ii bagau in san banii miresei. :-B :-&

no comment...

In schimb hora langa bloc am facut. Sotul era atat de incantat.... :D:D Eu nu am vrut initial, dar am inchis ochii si am strans din dinti. Si nu a durut chiar tare tare... :D:D:D:D

hanna
10.08.2007, 12:37:46

Gata mi-am adus aminte de ce este vorba...

O faza si mai tare am vazut ca acesta hora s-a moderinzat si in acelas timp s-a facut o fuziune: MIREASA DANSEAZA PE MASA (pe melodia Fi cu tupeu nevasta) si se pun banii pe masa si apoi se suie si mirele si nasa si nasul :-SS si cu mult noroc nu se rupe masa :))

CONT_INCHIS_11991
10.08.2007, 12:39:46
Gata mi-am adus aminte de ce este vorba...

O faza si mai tare am vazut ca acesta hora s-a moderinzat si in acelas timp s-a facut o fuziune: MIREASA DANSEAZA PE MASA (pe melodia Fi cu tupeu nevasta) si se pun banii pe masa si apoi se suie si mirele si nasa si nasul :-SS si cu mult noroc nu se rupe masa :))

groaznic... dansatul pe masa pe "fii cu tupeu nevasta" vine de la manelisti (ca doar manea este) si vad ca se molipseste. eu sunt absolut imuna ;-)

hanna
10.08.2007, 12:39:54
sunt de acord cu voi. eu una nu vreau sa-mi rupa turta deasupra capului, sa ma umple de firimituri, sau sa-mi dea jos voalul sa-mi puna cine stie de batic de-al strabunicii, ca de-...voi fi femeie maritata, sau sa ma urc pe masa si sa-mi ia jarteaua cu dintii...

Poate toatea astea erau cool pe vrema lu' bunica si erau aplicabile, dar avand in conisiderare ca acum se traieste la oras si suntem in sec XXI... nu prea mai merg

hanna
10.08.2007, 12:41:42
groaznic... dansatul pe masa pe "fii cu tupeu nevasta" vine de la manelisti (ca doar manea este) si vad ca se molipseste. eu sunt absolut imuna ;-)

Cam asa este. Dar mai nou o canta si formatile care le angajezi. Eu una o sa scot multe melodii din repertoriul lor. Iar daca nu au cu ce sa isi umple spatiul, o sa aibe DJ-ul :D

hanna
10.08.2007, 12:43:58
Oricum, hora miresei e o chestie de prost gust. La nunta nasilor mei, barbatii ii bagau in san banii miresei. :-B :-&

no comment...

In schimb hora langa bloc am facut. Sotul era atat de incantat.... :D:D Eu nu am vrut initial, dar am inchis ochii si am strans din dinti. Si nu a durut chiar tare tare... :D:D:D:D
Iulia sunt sigura ca a avut mare prindere la straini si mai ales cei care au venit si au dansat. Dar la mine nu se preteaza pt ca sunt in mare parte (90%) toti romani...asa ca nu are rost hore si alte nebuneli... la restaurant o sa mai fie o hora doua. Apropo, ce ciudate sunt horele...dansezi de mana cu multa lume =)) =))

Monny
10.08.2007, 13:38:32
Iulia sunt sigura ca a avut mare prindere la straini si mai ales cei care au venit si au dansat. Dar la mine nu se preteaza pt ca sunt in mare parte (90%) toti romani...asa ca nu are rost hore si alte nebuneli... la restaurant o sa mai fie o hora doua. Apropo, ce ciudate sunt horele...dansezi de mana cu multa lume =)) =))

Faza mai faina la hore e ca fiecare danseaza in felul luiL-) L-) L-)

hanna
10.08.2007, 14:02:50
Faza mai faina la hore e ca fiecare danseaza in felul luiL-) L-) L-)
Ai dreptate Moni. Fie unii sunt mai inceti, fie unii mai uitzi :)) ...a si mai sunt si aia care nu stiu de loc, dar incurca. Nu cred ca am vazut o hora ca lumea la nunta...decat la TV de ziua Romaniei.:))

fagurel
15.01.2008, 11:56:23
depinde si de invitati,........sunt multi "octogenari" care insista pe respectarea traditiei.....dar la urma urmei nunta ti-o faci tu, nu ei

hanna
17.01.2008, 21:03:19
depinde si de invitati,........sunt multi "octogenari" care insista pe respectarea traditiei.....dar la urma urmei nunta ti-o faci tu, nu ei

Cam asa este. Oricum eu zic ca este nunta mea si fac ce vreau eu =))=))=)). Daca bunica vrea ruptul turtii in cap, sa sa marite ea inca o data =))=))=))=))=))

andai
13.02.2008, 12:21:59
Cam asa este. Oricum eu zic ca este nunta mea si fac ce vreau eu =))=))=)). Daca bunica vrea ruptul turtii in cap, sa sa marite ea inca o data =))=))=))=))=))

Ideea e ca orice faci la nunta, tot n-ai cum sa-i multumesti pe toti, asa ca, mai bine o faci cum iti place tie si daca n-au altceva mai bun de facut...lasa-i sa comenteze! :P

teea
20.02.2008, 17:03:33
eu cu turta n-am nimic...si btw nu te umple de firimituri ca-ti pune voalul peste "freza"..desi nu am nimic cu obiceiul asta probabil ca nu va fi pe lista de "to do " la nunta...exceptand cazul in care nasa va insista.
gaini...manele si minuni din astea no way....not in a milion years...eu de felul meu sunt "rokerita" si mi se cam "ridica" parul in cap la "manelisme"
eventual muzica populara...ca al meu e disperat...a facut dansuri populare in "tineretile" lui..destui ani..si chiar se pricepe...marea problema e ca eu nu stiu sa fac 2 pasi de hora..ac de sarbe si minuni din astea nici nu mai zic.si partea si mai "urata" e ca nasii sunt impotriva muzicii populare..nu le place...dar..vom vedea...inca 4 luni pana atunci...sper eu..suficient timp ca sa gandesc un "plan de bataie"

Flippi
19.03.2008, 22:36:51
Cu traditiile depinde in mare masura de miri, parinti si nasi. Si trebie discutate dinainte sa nu te trezesti in ziua nuntii cu surprize.
Oricum va exista cineva printre invitati care sa le "stie" pe toate.
Pana la urma faceti nunta cum vreti voi, indiferent de traditii, cum ar fi faza cu gaina, o fi ea traditie dar la nunta mea sa nu prind asa ceva.

CrisB
07.05.2008, 21:23:07
La nunta toata lumea isi da cu parerea cum se face, ce e bine, ce aduce ghinion etc (cred ca e un sport national la noi sa se comenteze).
Principalul e ca noi sa ne simtim bine!!! E ziua noastra!!!
Nu trebuie sa facem ceva ptr ca asa a zis cineva, sa ne pierdem vremea cu superstitii!!
Trebuie sa savurati fiecare clipa din nunta voastra!

Andreeac2112
11.07.2008, 13:27:24
Dar ce ziceti de furatul mirelui??? Pe mine nu ma prea incanta...cum ar trebui sa reactionez? Sa fiu fericita??:)) sau sa plang:(( ???sau...?Mai bine fara...dar sigur amicele noastre nu se vor abtine...hmmm...atatea traditii..pt ce???

georgia_jojo
12.07.2008, 18:42:33
Dar ce ziceti de furatul mirelui??? Pe mine nu ma prea incanta...cum ar trebui sa reactionez? Sa fiu fericita??:)) sau sa plang:(( ???sau...?Mai bine fara...dar sigur amicele noastre nu se vor abtine...hmmm...atatea traditii..pt ce???

de ce nu?
eu cred ca si furatul mirelui a venit ca o continuare a furatului miresei si din dorinta de a mai face ceva ce sa starneasca interesul invitatiilor...pe tine vrei sa te fure? daca pe tine te fura, si mirele accepta chestia asta, nu vad de ce ai avea o problema cu furatul mirelui...

georgia_jojo
12.07.2008, 18:46:09
La nunta toata lumea isi da cu parerea cum se face, ce e bine, ce aduce ghinion etc (cred ca e un sport national la noi sa se comenteze).
Principalul e ca noi sa ne simtim bine!!! E ziua noastra!!!
Nu trebuie sa facem ceva ptr ca asa a zis cineva, sa ne pierdem vremea cu superstitii!!
Trebuie sa savurati fiecare clipa din nunta voastra!
aoleu, ca bine zici...m-am saturat sa aud in stanga si in dreapta sugestii, idei si mie sa mi se zica ca sunt fixista pe ca-mi sustin punctul de vedre...
mi-am propus ca in ziua nuntii sa ma doara in cot de toti si toate, ca nu m-am stresat un an degeaba...de zambit frumos la invitati si amabilitati se vor ocupa parintii...( :-? sper...inca nu le-am adus la cunostiinta)[-(

hanna
25.07.2008, 04:25:43
aoleu, ca bine zici...m-am saturat sa aud in stanga si in dreapta sugestii, idei si mie sa mi se zica ca sunt fixista pe ca-mi sustin punctul de vedre...
mi-am propus ca in ziua nuntii sa ma doara in cot de toti si toate, ca nu m-am stresat un an degeaba...de zambit frumos la invitati si amabilitati se vor ocupa parintii...( :-? sper...inca nu le-am adus la cunostiinta)[-(

Pai asa sa faci. Nu trebuie sa faci ce zice lumea. Noi nu am avut nici o traditie...decat aruncatul buchetului si furatul miresei (chestie care nu am vrut-o in mod special dar am zis sa o facem).

Eu cu miresoiul meu ne-am intalnit la semnat actele si de acolo am plecat la biserica si apoi la restaurant. Fara hore, fara lautari. A fost ceva simplu.

Eu una m-am simtit ff bine si cred ca si invitatii nostri.

miekee
28.01.2009, 17:54:23
de traditii se tot aude;))

o traditie , vorba vine traditie, la restaurant, mirii saluta invitatii....adica se merge la fiecare masa, pupaceli, felicitari si mutle altele....si e "urat" daca nu se petrece acest eveniment
am fost la o nunta si am vazut "gaina" da nu era moarta.....e tare haios....

miekee
28.01.2009, 17:54:53
aahhh, si aceasta traditie cu gaina nu e specifica in ardeal....

violeta98
24.06.2009, 15:28:30
buna fetelor sunt din braila si ma intereseaza si pe mine obiceiurile voastre

Pookynella
30.09.2009, 22:19:50
Mie mi se pare un subiect foarte subiectiv. In Brasov sunt putini brasoveni get beget asa ca traditiile sunt foarte incrucisate. Sa nu uitam ca este centrul tarii si au si de unde sa vina.
Am fost la foarte multe nunti in ultmii 3 ani si va pot spune ca nicaieri nu se respecta traditiile ca la carte. In multe cazuri nu se cunosc, si chiar si atunci cand le stii simti nevoia sa le adaptezi la zilele curente. Adica eu nici macar nu concep ideea de gaina la nunta mea.
Ce cred eu ca trebuie toate sa intelegem este ca nu este doar nunta noastra si nu ne bucuram doar noi de aceasta zi magnifica pe care o planuim de cand eram la gradinita. Ziua nuntii are o semnificatie deosebita si pentru parintii nostri si mai ales pentru nasi, care vor fi la fel de emotionati ca si noi, in unele cazuri poate chiar mai mult.

Mie personal mi se pare ca traditiile au un farmec aparte si voi cauta sa le respect cat mai mult.

Acum pentru cine are rabdare sa citeasca, voi da un exeplu cu ce voi respecta eu la nunta mea:

- voi incerca sa dau cat mai multe invitatii personal, stiu ca intre timp s-a inventat posta si curieratul, dar mi se pare mult mai frumos asa
- vom avea cununa de brad la scara
- vom avea lautari la nunta, si acasa
- vom avea alai, care sa plece de la mire, si apoi la nasi si intr-un final si la mine
- vom face hora - cand eram mica in fiecare sambata stateam pe geam si ma uitam la hora si la daciile cu garoafe pe capota(asta insa nu tin sa o reproduc ;)) )
- mama sigur va respecta aruncatul orezului la cununia civila (nu sunt prea incantata dar o fata are...)
- nasul va zice Tatal Nostru inainte de aperitiv
- mirii vor deschide dansul, cu mult depasitul vals vienez (am fost la nunti unde primul dans a lipsit cu desavarsire)
- voi lua fiecare barbat din sala la dans, e obligatia miresei - sunt sigura ca voi regreta asta, dar pentru moment ma bat cu pumnul in piept!
- vom merge la fiecare sa ciocnim si sa le multumim pentru prezenta la nunta, si voi adauga la asta si o poza cu masa respectiva - majoritatea invitatilor vin direct la sala si nu-i vei avea decat pe caseta, asta in cazul fericit in care se ridica de la masa
- o sa ma las furata, si hotii se vor intoarce cu pantoful, si vom face turul salii - dar cu siguranta nu voi sta pe lada de bere(e prea incomod)
- o sa arunc buchetul, si cu siguranta nu il cer domnisoarei inapoi - eu am pastrat primul buchet care l-am prins pana ma voi marita(se cam descompune, dar inseamna mult pentru mine)
- si chiar daca sunt imprumutate de la americani o sa respect si obiectele cerute(something old, something new, something borrowed, something blue) si vom arunca si jartiera(care sigur domnisoarele o sa o cumpere albastra)

Ce se va mai respecta va fi ca nasii vor plati voalul meu, lumanarile si biserica si atat. Sunt zone unde nasa plateste toate accesoriile miresei de la voal pana la papuci, dar din fericire nu se poarta in Ardeal ;)
La furatul miresei plateste nasul inainte de 12:00 si mirele dupa ora cu pricina.
Iar traditia cere ca in prima vizita la nasi dupa nunta sa le duci un cadou.

Cu traditiile de la biserica, daca nu aveti alte cerinte de obicei va zice preotul ce si cum se face.

Cu parere de rau va zic ca ruptul turtei si scoaterea voalului nu sunt obiceiuri ardelenesti. Dar asta nu inseamna ca nu pot fi folosite! Pe mine personal nu ma atrag.
Iar hora miresei... mi se pare chiar penibila. Chiar se merita pentru 100-200 de lei sa te umilesti in halul ala? Nu e destul ca iti vine omul la nunta si ca si asa face un efort sa iti dea darul pe care ti-l da, il mai pui sa se scotoceasca si de taxe extra?
Nu are sens sa mai zic ca nu se va striga darul, nu-i asa? ;))

Probabil ca pana in mai voi mai adauga cate ceva, dar cu siguranta nu voi scoate nimic din ce este pana acum.

^:)^ Multumesc celor care au citit romanul pana la capat. ^:)^

alexandra_dan
15.11.2009, 14:55:10
Buna,
Sunt perfect de acord cu tine pookynela dar sa sti ca hora miresei este un obicei care se face si in ardeal, iar ruperea turtei nu pentru ca este un obicei din moldova.
Se pare ca am citit tot romanul tau;)), interesant, poate mai vi cu astfel de idei bune.

Alex

Pookynella
16.11.2009, 19:03:35
Alexandra... Ai dreptate cu hora miresei, dar pur si simplu nu vreau eu sa o fac. Poate ca este doar parerea mea, dar mi se pare injositor. Si recunosc ca am dus multa munca de convingere cu partea mai in etate a familiei ca sa le explic de ce nu vreau si nu vreau.
Am facut tot posibilul sa-i inteleg si pe cei dragi si sa le ascult cererile, dar hora miresei a fost si ramane un "NU" categoric.

alexandra_dan
20.11.2009, 18:03:06
Alexandra... Ai dreptate cu hora miresei, dar pur si simplu nu vreau eu sa o fac. Poate ca este doar parerea mea, dar mi se pare injositor. Si recunosc ca am dus multa munca de convingere cu partea mai in etate a familiei ca sa le explic de ce nu vreau si nu vreau.
Am facut tot posibilul sa-i inteleg si pe cei dragi si sa le ascult cererile, dar hora miresei a fost si ramane un "NU" categoric.

Buna Pokynella!
Cum stai cu pregatirile? Mai ai asa putin pana la nunta, imediat vor trece lunile....ai reusit sa iti gasesti rochita?

morocria
24.11.2009, 22:36:18
Buna seara fetelor!
Sunt de acord ca unele dintre traditiile enumerate in aceste pagini nu sunt ardelenesti - ai mei sunt din zona Constanta si stiu ce vorbesc, fiindca am fost la mai multe nunti din ambele zone... Da, si eu simt ca unele traditii s-au cam invechit sau lasa impresii rancede:-&, dar unele sunt frumoase, cu conditia sa fie pastrate/desfasurate cu eleganta si fara exagerari cu efect bahic:-p

Auziti, imi spune si mie cineva ce traditii cunoasteti in relatiile miri-nasi, miri-socrii cu ocazia nuntii (cadouri speciale etc.):-\

Mult noroc si spor in pregatiri miresicilor!:*

morocria
25.11.2009, 23:13:38
Nu-mi spune nimeni nimic?:-<
Sunt ratusca ce urata?:((

alexandra_dan
26.11.2009, 13:34:32
Nu-mi spune nimeni nimic?:-<
Sunt ratusca ce urata?:((

Hello....sa sti ca obiceiurile nu difera foarte mult de la o zona la alta....iti recomand sa citesti articolul acesta http://www.*********/articol/Traditii , sunt descrise cele mai importante traditii romanesti...acum nu trebuie sa le faci chiar pe toate, care crezi tu ca sut mai importante pentru tine si familia ta
Sper ca ti-am fost de ajutor.
:bye_04:

Alex

blankadina
29.11.2009, 14:41:40
fetelor...stiati ca sunt 28 de traditii pentru nunta?:-SS

morocria
30.11.2009, 17:13:19
Hello....sa sti ca obiceiurile nu difera foarte mult de la o zona la alta....iti recomand sa citesti articolul acesta http://www.*********/articol/Traditii , sunt descrise cele mai importante traditii romanesti...acum nu trebuie sa le faci chiar pe toate, care crezi tu ca sut mai importante pentru tine si familia ta
Sper ca ti-am fost de ajutor.
:bye_04:

Alex

/:):-\
Nu am putut citi articolul... "Cannot find server". Oricum, multumesc.

rpacurariu
01.12.2009, 11:00:04
fetelor...stiati ca sunt 28 de traditii pentru nunta?:-SS
vreau si eu informatii despre cele 28 traditii.

buburuza_007
01.12.2009, 11:26:18
vreau si eu informatii despre cele 28 traditii.
hai ma fetelor ca nunta doar nu se raporteaza la EXACT 28 de traditii pe care TREBUIE sa le respecti:)>- si daca parintii sunt din diferite zone ale tarii?si nasii la fel?si mirii la fel?.......nunta se face dupa placul fiecaruia, da eu am tinul cont de anumite traditii pt ca asa am vrut dar in nici un caz nu au fost 28, nici nu le-am numarat:D
asadar nunta e a voastra si o organizati cum vreti voi, fara limita la traditii;;)

rpacurariu
01.12.2009, 12:32:57
hai ma fetelor ca nunta doar nu se raporteaza la EXACT 28 de traditii pe care TREBUIE sa le respecti:)>- si daca parintii sunt din diferite zone ale tarii?si nasii la fel?si mirii la fel?.......nunta se face dupa placul fiecaruia, da eu am tinul cont de anumite traditii pt ca asa am vrut dar in nici un caz nu au fost 28, nici nu le-am numarat:D
asadar nunta e a voastra si o organizati cum vreti voi, fara limita la traditii;;)
pai in total sunt 28 de traditii.acum nu inseamna sa se faca toate

buburuza_007
01.12.2009, 13:02:12
pai in total sunt 28 de traditii.acum nu inseamna sa se faca toate
si de unde pana unde sunt 28?de ce nu 27?sau 10? pt ca eu stiu de ex ca in Bucuresti traditiile sunt diferite de Brasov si mai multe, sau cum e in Moldova......
in fine, spor la pregatiri si tare sunt si eu curioasa cine respecta intr-o zi traditiile astea:-p

blankadina
01.12.2009, 13:18:34
si de unde pana unde sunt 28?de ce nu 27?sau 10? pt ca eu stiu de ex ca in Bucuresti traditiile sunt diferite de Brasov si mai multe, sau cum e in Moldova......
in fine, spor la pregatiri si tare sunt si eu curioasa cine respecta intr-o zi traditiile astea:-p

in fine ...fiecare face ce vrea.eu am scris doar ce am citit pe net

buburuza_007
01.12.2009, 13:22:59
in fine ...fiecare face ce vrea.eu am scris doar ce am citit pe net
clar face fiecare ce si cum vrea, ziua nuntii, e o zi unica si trebuie sa fie perfecta pt miri cel putin;;) cu mai multe sau mai putine traditii;;)

rpacurariu
02.12.2009, 13:47:38
am gasit cele 28 de traditii pe un site la o agentie de nunti(nu pot sa zic numele aici)daca vreti adresa pa scriu pe pm.acum sa vedem ce zic si finutii:-p.

marikka
02.12.2009, 20:27:49
eu sunt mai traditionala si as vrea sa fac cele 28 de traditii.chiar daca altele sunt impotriva la cum am citit mai sus

alecsandraalexa
03.12.2009, 00:43:09
Dansul pinguinului :))

morocria
04.12.2009, 11:53:21
Fiecare isi alege cum vrea sa-si organizeze nunta, clar. Asta daca nu cumva le-o organizeaza altii - moment in care se schimba un pic povestea... ;))
Pentru mine a devenit mai important sa pot cunoaste cat mai multe, pentru a avea de unde sa aleg pe cele care se potrivesc firii mirilor si povestii lor. De asemenea este important sa reusesc sa fac aceste alegeri fara a ma lasa influentata de presiunile inerente ale rudelor - si nu vb. acum in sens peiorativ, cele mai multe dintre ele sunt facute cu bune intentii - doar suntem la prima (si sper singura) aventura de acest gen...

alllynuta
03.03.2010, 20:57:36
draga miresici stie careva dintre voi daca e bine sau nu sa ma mai imbrac odata mireasa? fotograful ales de mine, mi-a spus ca ne va face pozele intro zi diferita de cea a nuntii, deoarece nu voi avea rabdare, si nici timp pt sesiunea foto. deoarece sincer parca nici mie nu imi convine ca noi sa pierdem vreo 2 ore la sedinta foto, fara sa stiu ce va fi in sala, plus ca si la furatul miresei voi mai pierde ceva timp, si chiar nu vreeau.
de aceea va intreb si pe voi, ca cineva deja mi-a taiat elanul spunandu-mi ca nu e bine sa mai ma imbrac inca odata mireasa.:-<:sad::sad:
offff deja iar intru in panica. mi-e asa teama ca nu voi face fata cu atatea.... :((

Ela_ela_ela
04.03.2010, 08:35:52
draga miresici stie careva dintre voi daca e bine sau nu sa ma mai imbrac odata mireasa? fotograful ales de mine, mi-a spus ca ne va face pozele intro zi diferita de cea a nuntii, deoarece nu voi avea rabdare, si nici timp pt sesiunea foto. deoarece sincer parca nici mie nu imi convine ca noi sa pierdem vreo 2 ore la sedinta foto, fara sa stiu ce va fi in sala, plus ca si la furatul miresei voi mai pierde ceva timp, si chiar nu vreeau.
de aceea va intreb si pe voi, ca cineva deja mi-a taiat elanul spunandu-mi ca nu e bine sa mai ma imbrac inca odata mireasa.:-<:sad::sad:
offff deja iar intru in panica. mi-e asa teama ca nu voi face fata cu atatea.... :((
Alllynuta, banuiesc ca fotograful va va face totusi CEVA poze in ziua nuntii sub forma unei scurte sedinte foto...nu te mai lua dupa gura lumii, te poti imbraca mireasa...sunt atatea miresici care participa la sedinte TTD (trash the dress), DUPA nunta.
Totusi, eu zic ca fotograful iti va organiza macar o mica sedinta foto in ziua nuntii...adica vei avea o coafura anume, un machiaj, accesorii s.a. Nu stiam ca Dorian nu face sedinta foto in ziua nuntii :-s

alllynuta
04.03.2010, 13:08:37
Alllynuta, banuiesc ca fotograful va va face totusi CEVA poze in ziua nuntii sub forma unei scurte sedinte foto...nu te mai lua dupa gura lumii, te poti imbraca mireasa...sunt atatea miresici care participa la sedinte TTD (trash the dress), DUPA nunta.
Totusi, eu zic ca fotograful iti va organiza macar o mica sedinta foto in ziua nuntii...adica vei avea o coafura anume, un machiaj, accesorii s.a. Nu stiam ca Dorian nu face sedinta foto in ziua nuntii :-s

pai ne face poze si in ziua nuntii, el se referea la cele mai "artistice", care le vom face in alta zi.

Ela_ela_ela
04.03.2010, 14:55:52
pai ne face poze si in ziua nuntii, el se referea la cele mai "artistice", care le vom face in alta zi.
Stiu ca va face poze si in ziua nuntii :)) eu zic ca nu e nimic in neregula daca porti rochia inca o data, stai linistita din acest punct de vedere...intereseaza-te de pe acum de curatatorie, depinde cum e rochia, daca ai multe bilutze, sclipoceli si alte nebunii pe ea...

vladymyry
05.03.2010, 08:37:38
adica "trash the dress",nu?

alllynuta
05.03.2010, 09:21:35
da. si parca nu stiu, sunt cam indoita. nu sunt prea incantata, pt ca nu voi mai avea aceasi coafura, machias, poate nici acelasi buchet din ziua nuntii.
dar daca asta e moda......

morocria
05.03.2010, 16:29:34
da. si parca nu stiu, sunt cam indoita. nu sunt prea incantata, pt ca nu voi mai avea aceasi coafura, machias, poate nici acelasi buchet din ziua nuntii.
dar daca asta e moda......

Servus!
Si noi vom face pozele tot cu Dorian.
Vroiam sa te intreb daca ai vazut ceva albume de-ale lui?
Eu am vazut mai multe (sunt absolut superbe) si am avut ocazia sa vb si cu prieteni care l-au avut ca fotograf.Au fost incantati de maniera in care organizeaza si realizeaza totul.

Eu cred ca este un avantaj faptul ca poti avea un fotograf la dispozitia ta dupa nunta, pentru foto mai speciale, va fi momentul in care isi poate pune talentul in valoare folosind toate atuurile - timpul (nu-l preseaza nimeni si nimic), o anumita lumina, culori ambientale etc..... chestii de artist.

Astfel ai si fotografii regizate artistic si momente inedite si autentice din timpul nuntii. Cat despre buchete, coafuri....eu zic ca ingredientul principal suntem noi miresicile si miresoii, precum si fericirea noastra care se poate citi mai usor chipuri daca nu mai suntem asa stresati ca sa impcam si sa fim pe placul tuturor - va fi doar momentul nostru.;;) ^:)^

alllynuta
05.03.2010, 18:16:26
Servus!
Si noi vom face pozele tot cu Dorian.
Vroiam sa te intreb daca ai vazut ceva albume de-ale lui?
Eu am vazut mai multe (sunt absolut superbe) si am avut ocazia sa vb si cu prieteni care l-au avut ca fotograf.Au fost incantati de maniera in care organizeaza si realizeaza totul.

Eu cred ca este un avantaj faptul ca poti avea un fotograf la dispozitia ta dupa nunta, pentru foto mai speciale, va fi momentul in care isi poate pune talentul in valoare folosind toate atuurile - timpul (nu-l preseaza nimeni si nimic), o anumita lumina, culori ambientale etc..... chestii de artist.

Astfel ai si fotografii regizate artistic si momente inedite si autentice din timpul nuntii. Cat despre buchete, coafuri....eu zic ca ingredientul principal suntem noi miresicile si miresoii, precum si fericirea noastra care se poate citi mai usor chipuri daca nu mai suntem asa stresati ca sa impcam si sa fim pe placul tuturor - va fi doar momentul nostru.;;) ^:)^

Ma bucur sa aud vorbe bune despre Dorian. Eu am avut un mare noroc ca era liber. Am cautat pe net toti fotografii din brasov, dar majoritatea erau deja ocupati, iar de Dorian, citisem pe site-ul acesta ca este f bun, si asa ca nu am mai stat pe ganduri si l-am contactat, cu riscul ca nu stiam concret de la nimeni nimic. Dar m-a convins cand am facut cunostiinta si cand am vizionat si site-ul lui cu pozele super reusite.
Ma bucur ca si tu vei lucra tot cu el, si ca ai vazut si ai recomandari de la prieteni care au colaborat cu Dorian.
Deci, sa stau linistita si sa nu mai fiu superstitioasa, pai nu?
Daca mai ai sfaturi, sugestii, pareri, si daca vrei sa mi le impartasesti si mie, m-as bucura mult.
SPor la pregatiri.

larisa_andreea
09.05.2010, 17:48:14
am si eu nevoie de niste sfaturi??cine poate sa imi spuna niste obiceiuri din zona care se fac mai des????eu nu prea stiu...imi e tare teama ca nu ma voi descurca...va multumesc:*:*:*:*

clauarpi
14.05.2010, 18:54:18
Buna miresici,eu sunt noua in acest domeniu de aceea uneori este foarte bine sa ascultam si alte pareri.De aceea va rog sa ma ajutati cu idei si anume eu am nunta pe data de 4 septembrie 2010 si atunci cand vine mirele dupa mine acasa vreau sa decorez balustrada din bloc,vreau sa fie ceva frumos ca toti sa le placa.
Poate nu este chiar necesar dar ar fi frumos.
Unul din motive ar fi ca anul trecut a fost o nunta la noi in bloc si credeti-ma nu sa auzit nimic nici muzica,dar nici sa fie un pic de galagie parca a fost inmormantare .Multe persoane mi-au zis sa o imbrac in tul dar pana la etajul 4 imi trebuie forte mult.
Va rog ajutati-ma cu idei.va pup si spor la pregatiri

cassie
25.05.2010, 21:41:54
Buna! La noi in oras am vazut ca se impodobeste intrarea in scara cu flori si baloane ,depinde de fiecare.sincera sa fiu, eu inca nu m-am gandit la asta.dar cred ca mai bine ar fi sa faci un aranjament floral si sa-l pui din loc in loc, adica vreo 3 pe fiecare balustrada...Nu stiu cu care iesi mai ieftin,cu tull-ul sau cu florile. pupici si spor la pregatiri

bebea2010
21.06.2010, 13:43:53
nici eu nu ma gandisem la asta, dar poate ar arata bine sa imbraci in crengute de brad

GuritaBV
22.06.2010, 14:45:53
Obiceiul impodobitului intrarii in scara cu crengi de brad pe care se agata panglici colorate si baloane este un obicei traditional romanesc, satesc. In seara dinaintea nuntii feciorii (cavalerii de onoare) mirelui veneau cu brad si decoratiuni si impodobeau poarta miresei. La oras se impodobeste cu o arcada asemanatoare intrarea in bloc (depinde si de zona tarii). Pentru interiorul scarii, sugestia cu crengutele de brad este buna, se asorteaza cu bolta de la intrare (daca o faci) - se gasesc la piata in general. Si tulul e o varianta, ceva mai eleganta, dar cred ca poti folosi si alte tipuri de tesatura (o panglica cu model de exemplu - se mai gasesc la librarii; fasii de voal de diverse culori pe care sa le innozi din loc in loc formand funde bi-colore). Aranjamentele florale pot fi scumpe, dar cred ca pot fi inlocuite cu flori artificiale (se gasesc in Brintex), atentie insa sa nu fie kitchoase. Succes!

bebea2010
24.06.2010, 09:56:01
Nu stiam de acest obicei... dar cred ca am vazut undeva si arata bine.

bebesorinik
25.07.2010, 20:09:42
Buna fetele...am si eu nevoie de ajutorul vostru...anul viitor voi fi nasica de ardeleanca...ahhh...pupa nasa pe ea....si nu stiu exact ce trebuie sa faca o nasica, eu sunt din Ploiesti si pe la mine cam stiu cum e, dar ma gandesc ca poate difera un pic...stiu ca ea e cu traditiile, dar nu a stiut sa imi spuna exact ce trebuie sa fac, asa ca ma documentez de zor...pooop

Miorush
26.07.2010, 12:36:51

Eu sunt de la Fagaras si miresoiul meu de la Moldova Noua, o sa facem nunta si intr-o parte(cununie civila+logodna) si in cealalata(cununie religioasa) si al ambele "nunti" o sa port rochia de mireasa...indiferent de superstitii si mai stiu eu ce :). Pana la urma conteaza ceea ce vrei tu si ca totul sa ife de vis...

bebea2010
20.08.2010, 12:04:12
Buna fetele...am si eu nevoie de ajutorul vostru...anul viitor voi fi nasica de ardeleanca...ahhh...pupa nasa pe ea....si nu stiu exact ce trebuie sa faca o nasica, eu sunt din Ploiesti si pe la mine cam stiu cum e, dar ma gandesc ca poate difera un pic...stiu ca ea e cu traditiile, dar nu a stiut sa imi spuna exact ce trebuie sa fac, asa ca ma documentez de zor...pooop

cel mai bine ar fi sa o intrebi pe viitoarea fina ce traditii vrea sa respectati.

Traditia spune ca nasa cumpara voalul, lumanarile si o turta . Nasii platesc preotul la terminarea cununiei
- cand ajunge acasa la mireasa (adusa de alaiul mirelui) nasa o "gateste" pe mireasa (pune voalul, se face ca-i aranjeaza parul, o machiaza, o ajuta la imbracat)
- la iesirea din casa miresei turta o rupe deasupra capului miresei la iesirea din casa si o da nuntasilor sa o manance , se face o hora in fata casei (nuneasca)
- in biserica nasa merge la brat cu mirele, in fata lor fiind nasul cu mireasa, mai departe va spune preotul ce aveti de facut in biserica
- la iesirea din biserica(invers fata de intrare), intai ies nuntasii, apoi socrii mici, apoi socrii mari, apoi nasii, apoi mirii, apoi domnisoara+cavalerul cu lumanarile
- la sala, dupa dansul mirilor, nasii sunt primii care merg pe ring
- daca se fura mireasa inainte de 12 noaptea, nasul e cel care o rascumpara, dupa 12, mirele
- nasa da voalul jos din capul miresei si ii pune un batic in loc, iar voalul respectiv se pune de catre mireasa pe capul unei d-soare (de obicei cea care a prins buchetul)

Brasovenii care stau la oras nu prea mai respecta traditiile, mirii fiind cei care decid de cele mai multe ori ce traditii vor sa respecte. Deasemenea, in functie de zona de unde provin mirii sau parintii lor, se imprumuta din obiceiurile zonei respective.

deeane
24.09.2010, 10:52:05
Buna miresici(foste si viitoare)...eu ma inscriu in categoria "viitoare", la anul in iunie. Legat de traditii aveam si eu o intrebare...sau chiar mai multe: mirele sta in BV iar eu la vreo 50 de km de BV, pe la mine se practica treaba cu alaiul... mirele merge la nasi si apoi cu totii la mireasa si apoi restul biserica si sala....din cauza distantei ma gandeam sa renuntam la alai (asta daca convingem neamurile) si sa ne intalnim la biserica. In cazul asta cine ma conduce?? merge tata de ex? mirele unde ma asteapta oare? in biserica? in fata bisericii? si cand se pun cocardele? si cine le pune? eu sau domnisoarele? eu stiam ca trebuie sa le pun eu la mine acasa mirelui, nasilor si parintilor, domnisoarelor .....sunt tare in ceata din privinta traditiilor si ar vrea sa fie frumos....sa ne simtim si noi bine(eu si mirele) dar si parintii, nasii si invitatii...deci as si respecta o parte din ele...insa exclud din prima treaba cu gaina, hora miresei, strigatul darului...
Va multumesc de raspunsuri de pe acum.

GuritaBV
24.09.2010, 11:23:02
cel mai bine ar fi sa o intrebi pe viitoarea fina ce traditii vrea sa respectati.

Traditia spune ca nasa cumpara voalul, lumanarile si o turta . Nasii platesc preotul la terminarea cununiei
- cand ajunge acasa la mireasa (adusa de alaiul mirelui) nasa o "gateste" pe mireasa (pune voalul, se face ca-i aranjeaza parul, o machiaza, o ajuta la imbracat)
- la iesirea din casa miresei turta o rupe deasupra capului miresei la iesirea din casa si o da nuntasilor sa o manance , se face o hora in fata casei (nuneasca)
- in biserica nasa merge la brat cu mirele, in fata lor fiind nasul cu mireasa, mai departe va spune preotul ce aveti de facut in biserica
- la iesirea din biserica(invers fata de intrare), intai ies nuntasii, apoi socrii mici, apoi socrii mari, apoi nasii, apoi mirii, apoi domnisoara+cavalerul cu lumanarile
- daca se fura mireasa inainte de 12 noaptea, nasul e cel care o rascumpara, dupa 12, mirele
- nasa da voalul jos din capul miresei si ii pune un batic in loc, iar voalul respectiv se pune de catre mireasa pe capul unei d-soare (de obicei cea care a prins buchetul)

Brasovenii care stau la oras nu prea mai respecta traditiile, mirii fiind cei care decid de cele mai multe ori ce traditii vor sa respecte. Deasemenea, in functie de zona de unde provin mirii sau parintii lor, se imprumuta din obiceiurile zonei respective.

Sunt corecte traditiile enumerate, dar eu una, ca fiind din Brasov nascuta si crescuta si mearsa la tara si la oras la nunti in zona asta, stiu ca obiceiul cu turta este din zona Moldovei, la fel ca si cel cu legatul basmalei. Se face hora miresei afara cand vine mirele dupa mireasa, dar fara turta, de asemenea nu am vazut sa se lege basmaua. Acum depinde si de unde sunt parintii,asa cum a zis si bebea (apropo, Felicitari si Casa de Piatra!), poate de asta s-au introdus si aceste obiceiuri din alte zone (se stie ca Brasovul e oras de confluenta al cam tuturor celorlalte zone).

GuritaBV
24.09.2010, 11:33:32
Buna miresici(foste si viitoare)...eu ma inscriu in categoria "viitoare", la anul in iunie. Legat de traditii aveam si eu o intrebare...sau chiar mai multe: mirele sta in BV iar eu la vreo 50 de km de BV, pe la mine se practica treaba cu alaiul... mirele merge la nasi si apoi cu totii la mireasa si apoi restul biserica si sala....din cauza distantei ma gandeam sa renuntam la alai (asta daca convingem neamurile) si sa ne intalnim la biserica. In cazul asta cine ma conduce?? merge tata de ex? mirele unde ma asteapta oare? in biserica? in fata bisericii? si cand se pun cocardele? si cine le pune? eu sau domnisoarele? eu stiam ca trebuie sa le pun eu la mine acasa mirelui, nasilor si parintilor, domnisoarelor .....sunt tare in ceata din privinta traditiilor si ar vrea sa fie frumos....sa ne simtim si noi bine(eu si mirele) dar si parintii, nasii si invitatii...deci as si respecta o parte din ele...insa exclud din prima treaba cu gaina, hora miresei, strigatul darului...

Parerea mea e ca ar fi frumos sa alcatuiti totusi si un alai, dar mai restrans. Adica dupa ce ia nasii, mirele sa vina la tine cu parintii lui si cateva rude mai apropiate care doresc (frati, surori, bunici...) si sa te ia de acasa, unde vor fi si la tine alte rude tot apropiate. Ideea e sa fie mai putina lume, ca deplasarea spre Bv. sa se faca mai usor, iar celorlalti sa le spui ca va intalniti la biserica....partea proasta la ideea asta e ca poate mai multi decat ai vrea vor veni sa te ia de acasa, si nu stii pana la urma daca se complica sau nu....
Mai am inca o idee: sa mergi cu rudele tale, cu alaiul tau, la nasi acasa (daca sunt tot din Bv. si daca ar fi de acord), si sa te ia de acolo. Iar apoi cu totii la biserica, sala...
Astea sunt variantele cu alai....varianta fara alai e cea zisa de tine, sa va intalniti la biserica, si acolo sa pui tu cocardele in piept (mireasa ar trebui), in fata bisercii (stabiliti cu ceva timp mai devreme fata de programarea la biserica, ca sa apucati sa va strangeti, sa pui cocardele, sa mai schimbati felicitari) - tu poti ajunge de ex mai devreme decat mirele si cand ajunge si el sa apari de dupa o capela sau ceva de genul...adica sa fie ca si cum te cauta si te gaseste acolo :).
In rest cu celelalte traditii....care iti sunt pe suflet acelea sa le faci, eu as ama gandesc.
Scuze daca m-am intins prea mult dar am incercat sa fiu cat mai explicita.
Sper sa iasa asa cum iti doresti!

deeane
25.09.2010, 03:10:57
GuritaBv multumesc mult de raspuns.....eu as fi OK si cu intalnitul la biserica, dar am ceva invitatii si rude din zona mea si cred ca li s-ar parea ciudat, alor mei probabil la fel....poate mergem pe ideea cu alai mic...la nasi pica ca ei sunt tot de langa BV in directia apusa de mine..oricum mai am inca timp sa ma gandesc, dar acum am ales si noi sala si numai la nunta imi sta gandul :)) zici ca ma marit luna viitoare....dar banuiesc ca stiti despre ce vorbesc. :)) NUmai bine la toata lumea si mersi inca odata.

GuritaBV
27.09.2010, 14:38:29
Nu ai pentru ce.
Pana la urma orice ai alege e important sa fiti voi multumiti si impacati cu varianta aleasa, restul o sa se dea dupa voi pentru ca....daca-i musai, cu placere! :) Asa cum ai zis mai e vreme sa te gandesti. Daca ati rezolvat cu sala mai ramane sa rezolvati cu muzica si foto-video si celelalte mai incolo, ca ceva timp mai e. Si eu mai am de gasit foto-video si apoi pana la anul nici ca mai caut altceva (bineinteles insa ca nu o sa ma pot abtine sa nu ma informez despre rochii, coafuri, marturii, flori....;;)). Spor!

bunyymonyy
28.09.2010, 21:46:13
la noi s-a impodobit cu crengute de brad,la mire,mireasa si nasi

bebea2010
04.10.2010, 13:11:20
Sunt corecte traditiile enumerate, dar eu una, ca fiind din Brasov nascuta si crescuta si mearsa la tara si la oras la nunti in zona asta, stiu ca obiceiul cu turta este din zona Moldovei, la fel ca si cel cu legatul basmalei. Se face hora miresei afara cand vine mirele dupa mireasa, dar fara turta, de asemenea nu am vazut sa se lege basmaua. Acum depinde si de unde sunt parintii,asa cum a zis si bebea (apropo, Felicitari si Casa de Piatra!), poate de asta s-au introdus si aceste obiceiuri din alte zone (se stie ca Brasovul e oras de confluenta al cam tuturor celorlalte zone).

Multumesc pentru urari. Eu nu am facut nici hora, n-am avut nici turta si nici nu mi-am dat voalul jos sa-mi leg basma, motivul principal fiind: n-am avut voal.... dar am aruncat buchetul. Asadar consider ca mireasa - influentata sau nu de cei din jur- este cea care decide ce traditii vrea sa respecte.

b_ralu_83
20.10.2010, 09:10:09

Sunt din BV, parintii mei la fel, am avut nunta anul trecut, cred ca sunt documentat cat de cat... iar ce am marcat eu in postarea ta nu sunt traditii specifice. Specific zonei ar fi "cumpararea miresei" de catre nas cand alaiul ajunge acasa la mireasa, tot atunci nasa este servita cu dulceata, cum este dulceata asa este mireasa, ceva de genul ;)) (de asta nu a mentionat nimeni pana acum).
Iar la iesirea din biserica nu cred ca este chiar traditie, fiecare face cum vrea, uneori ies mirii, nasii si parintii dupa, alteori mirii ultimii, depinde si de fotograf ce propune si de dorintele fiecaruia.
Iar in legatura cu celelalte traditii care nu sunt specifice zonei, daca ne plac ft mult de ce sa nu le facem?
Eu de ex am avut unele: aruncatul buchetului (obicei luat de la americani), datul voalului jos, desi nu am fost de acord sa puna voalul meu altei domnisoare (a fost doar al meu, l-am purtat doar eu la nunta mea si atat).

b_ralu_83
20.10.2010, 09:17:03

Si la noi a fost cam la fel si nu am renuntat la alai din cauza distantei. Eu eram din Rasnov, mirele din Fagaras (~60 km). Mirele a plecat cu alaiul lui dimineata la 9 de acasa. Au luat nasii (din fercire ei locuiesc tot in Rasnov), au venit la mine (la mireasa) cu obiceiuri si tot tacamul :) . Apoi a fost cununia civila si cea religioasa, tot la mine in Rasnov, iar apoi am plecat din nou la Fagaras, acolo era restaurantul unde a fost petrecerea (am ales cununia la mireasa si petrecerea in orasul mirelui ca sa fie multumita toata lumea si parintii mirelui si mireasa :>... si btw cununia religioasa se face la biserica de care apartine mireasa, asa spune traditia, daca tot suntem la topicul de traditii :) )
Si s-a putut, a fost foarte frumos, bine organizat, nu au fost intarzieri din cauza distantei, totul a iesit conform planului. Iar pt transportul invitatilor care nu au vrut sa vina cu masina am asigurat transport.

bebea2010
27.10.2010, 13:04:33
Am si eu o nelamurire legata de scosul mirilor de catre nasi la biserica. E obicei din ardeal? Nasii mei nu stiu nimic despre asta si sincer nici eu nu stiam, in schimb cineva din Moldova tot insista ca e mare pacat sa nu ne scoata nasii ...

shu
27.10.2010, 13:21:23
noua preotul ne-a spus sa mergem sa ne faca slujba asta cu nasii, deci vad ca se practica si in ardeal...

GuritaBV
28.10.2010, 10:17:22
Eu stiu ca e obicei din Ardeal ca de cand sunt mica si am mers la biserica aproape in fiecare duminica era o pereche cu nasii care sa vina, dupa nunta, sa fie "scoasa" la biserica. Deci e in tipicul bisericesc si e si traditie.

doomkikidex
05.09.2011, 15:11:54
Mie mi-a spus cineva ca in Ardeal, la restaurant, inainte de primul fel de mancare, se spune o rugaciune. Asa este?...pentru ca in Bucuresti, cel putin n-am mai vazut asa ceva.

claudikaa
07.09.2011, 10:17:37
Mie mi-a spus cineva ca in Ardeal, la restaurant, inainte de primul fel de mancare, se spune o rugaciune. Asa este?...pentru ca in Bucuresti, cel putin n-am mai vazut asa ceva.
Eu am intalnit la o singura nunta in Brasov, nu as zice ca e regula. Noi nu am avut si nu a fost remarcat.

GuritaBV
08.09.2011, 10:29:27

Nu e regula, dar la fiecare nunta la care am fost pana acum (inclusiv la a mea :) ) si la ce stiu de la multe persoane, inainte de a se incepe festinul nasul spune Tatal Nostru si de obicei face o urare invitatilor (de genul "Ne bucuram ca sunteti alaturi de noi, de tanara pereche, va dorim distractie placuta" si ce altceva mai vrea el sa zica). Mie mi se pare ca e si mai frumos asa, sa se inceapa masa cu Tatal Nostru, e semn bun ca si Dumnezeu e acolo, nu numai noi oamenii.

eva_nagy
01.02.2012, 19:08:31
Nu am apucat sa citesc tot ce s-a scris aici dar vroiam sa va spun despe o traditie intalnita doar la nuntile din Ardeal la care am fost invitata...Este vorba despre furatul papucului miresei. De obiceii copiii il fura, in complicitate cu mireasa... Recompensa consta in ceva dulce.
Imi aduc aminte cu drag cum acu' vreo 20 de ani, am fost la o nunta unde tata nu a apucat sa fure mireasa... Am fost necajita rau asa ca mireasa mi-a propus sa-i fur papucul... Ca si recompensa am cerut "o prajitura pt mine si o sticla de vin pt. tata" ;))

aneee
03.02.2012, 09:58:01
Nu am apucat sa citesc tot ce s-a scris aici dar vroiam sa va spun despe o traditie intalnita doar la nuntile din Ardeal la care am fost invitata...Este vorba despre furatul papucului miresei. De obiceii copiii il fura, in complicitate cu mireasa... Recompensa consta in ceva dulce.
Imi aduc aminte cu drag cum acu' vreo 20 de ani, am fost la o nunta unde tata nu a apucat sa fure mireasa... Am fost necajita rau asa ca mireasa mi-a propus sa-i fur papucul... Ca si recompensa am cerut "o prajitura pt mine si o sticla de vin pt. tata" ;))

Eu am fost cand eram mica, la o nuna aici in Brasov, unde s-a furat panfoful miresei, pe la inceputul nuntii. A fost o nunta haioasa in care s-au tinut multe obiceiuri, mireasa era dintr-o localitate de langa Brasov. Tot aici am trait prima data targul sforii, sau nu stiu cum sa il denumesc, la iesirea din sat era pus un cordon dintr-o parte in alta a uniui pod, pentru trecerea a trebuit sa plateasca bineinteles nasul !!!

eva_nagy
06.03.2012, 16:42:52
Cautam obiceiuri de nunta pe youtube si uite ce am gasit... http://www.youtube.com/watch?v=pNMtB2PnHBI&feature=related Refuz sa cred ca e un obicei din Brasov. Nu am vazut asata niciodata si nici nu mi-as dori...Balamuc de prost gust...:-&

qoribv
06.03.2012, 18:20:40
Cautam obiceiuri de nunta pe youtube si uite ce am gasit... http://www.youtube.com/watch?v=pNMtB2PnHBI&feature=related Refuz sa cred ca e un obicei din Brasov. Nu am vazut asata niciodata si nici nu mi-as dori...Balamuc de prost gust...:-&

groaznic..cred ca ii dadeam afara pe toti :P

Flamingo
06.03.2012, 20:31:49

Este impropriu spus obicei..poate niste "apucaturi" ;))

rodici
03.08.2012, 08:42:40
Dragi miresici din Brasov, s-ar putea sa fie cam off-topic, dar nu stiam unde sa pun intrebarea: avem o nunta in familie in septembrie 2012 chiar in Brasov( mai exact Popas Bradet Sacele) si nu stim deloc cum e cu darul pe acolo. Suntem un grup de veri si unchi ai miresei si vrem sa le fim alaturi si la capitolul asta. La noi in zona difera destul de mult in functie de locul nuntii si chiar de la oras la oras ( ma refer la Galati-Braila- Focsani).
Va rog, ma puteti ajuta?

clauarpi
05.08.2012, 07:00:18
Buna,este foarte frumos ca vreti sa participati la acest eveniment mai ales ca sunteti oameni apropiati de ai miresei.Au ales un loc frumos ptr o nunta,dar in legatura cu darul conteaza in primul rand la cat va-ti gandit voi sa le dati(sau mai bine zis cat se da voi?).

roxana88ro
22.11.2012, 18:47:50

eu sunt din comuna harman la 7 km de brasov , si de cand ma stiu la noi a doua zi se face tot balamucul asta !!! sunt prezenti mai multi tineri si se mai si plimba miri si nasi cu o roaba prin toate gropile comuni ... este un pik exagerat dar pt tineret e distractiv .. putini mai dureros pt miri si nasi :-p

dariusp
15.01.2014, 17:42:23
Eu am intalnit la o singura nunta in Brasov, nu as zice ca e regula. Noi nu am avut si nu a fost remarcat.

eu am vazut la majoritatea nuntilor, asa mi se pare normal. parintele sa binecuvanteze bunatatile si nunta.