PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor din Vaslui

Pagini : 1 2 [3]

pisicutza88
16.04.2013, 16:25:34
nu mai sunt miresici 2013 care fac nunta in Vaslui?:-\

mai sunt si eu ... :) . nunta o fac la everest, iar ca foto- video pe cei de la x- studio.
verighete v-ati cumparat din vaslui? cam care sunt preturile? pentru coafura, make-up pe unde mergeti?
noi locuim in bucuresti si nu am nicio idee

ramy85
22.04.2013, 07:36:36
mai sunt si eu ... :) . nunta o fac la everest, iar ca foto- video pe cei de la x- studio.
verighete v-ati cumparat din vaslui? cam care sunt preturile? pentru coafura, make-up pe unde mergeti?
noi locuim in bucuresti si nu am nicio idee
ca foto noi l-am luat pe catalin patrunsu,avem multi prieteni care au facut cu el nunta si ne-a placut totul. la verighete ne-am uitat si aici in vaslui si la bacau,sa stii ca preturile sunt cam la fel,am vazut modele ff dragute si la 170 max gramul de aur. este in vaslui un coafor super la didina si iti face ceea ce vrei.

ramy85
22.04.2013, 07:38:41
voi ce tarie puneti pt femei si pt barbati?ca noi ink nu ne-am decis:(

elisina
22.04.2013, 08:03:15
Buna! Eu sunt Andra, voi avea nunta in 2014, 7 iunie. Noi locuim acum in Brasov, dar nunta va fi in Vaslui.

Am dat deja un avans pentru restaurantul Ambasador. Ce stiti despre el?
Ne cautam acum o formatie, ne oprisem la Perla din Barlad, mi-au placut mult, insa acum au crescut pretul.
Sunt si eu o viitoare miresica ,si noi am facut deja contractul cu Formatia Perla.Imi plac mult cum canta, spana acum nu am auzit nici un comentariu negativ la adresa lor.Nu stiu cam cat au crescut pretul (noi vom plati 1500 €) dar contractul este semnat de anul trecut din septembrie.

neculanela
24.04.2013, 12:38:16
Buna,si eu sunt o miresica de 2014.Ma numesc Nela si impeuna cu mirele meu am ales restaurantul Roma din Vaslui.Ne-a placut foarte mult cum arata si conditiile care ne-au fost prezentate,insa asteptam si parerile celor care au avut nunta acolo sau care urmeaza.
Ca si formatie am ales policromul
va pup

alekssa
24.04.2013, 18:11:51
Buna,si eu sunt o miresica de 2014.Ma numesc Nela si impeuna cu mirele meu am ales restaurantul Roma din Vaslui.Ne-a placut foarte mult cum arata si conditiile care ne-au fost prezentate,insa asteptam si parerile celor care au avut nunta acolo sau care urmeaza.
Ca si formatie am ales policromul
va pup
si eu voi avea nunta tot la restaurantul Roma in septembrie.As fi interesata sa stiu ce preturi ti-au zis la meniu, pentru ca eu de 2 ori am vb cu ei si inca nu putu fixa un pret exact l meniuri si variante la meniuri. Ca si formatie, foto video am ales din Iasi pentru ca noi locuim aici.

neculanela
24.04.2013, 20:58:17
buna,ma bucur ca am mai gasit o miresica care a avut curajul sa faca nunta la Roma.In ceea ce priveste meniul,ne-au spus ca este 130 ron doar mancarea si inchiriatul salii, iar daca vrem all inclusive(adica mancarea,bautura,prajiturile,fructele,tortul miresei,ornatul salii) ne costa 200 ron de persoana.
intr-adevar patronul este un pic cam rezervat , nu ofera foarte multe detalii in ceea ce peiveste felurile de mancare, ce bauturi ofera,dar ne-a asigurat ca o sa fim multumiti.pe 25 mai anul acesta au prima nunta si ma voi duce sa vad cum pregatesc sala,si voi cere si nr de telefon al miresicii sa stau cu ea la o mica barfa.
tu mai cunosti persoane care au facut nunta aici si daca au fost multumiti?

alekssa
25.04.2013, 18:11:13
buna,ma bucur ca am mai gasit o miresica care a avut curajul sa faca nunta la Roma.In ceea ce priveste meniul,ne-au spus ca este 130 ron doar mancarea si inchiriatul salii, iar daca vrem all inclusive(adica mancarea,bautura,prajiturile,fructele,tortul miresei,ornatul salii) ne costa 200 ron de persoana.
intr-adevar patronul este un pic cam rezervat , nu ofera foarte multe detalii in ceea ce peiveste felurile de mancare, ce bauturi ofera,dar ne-a asigurat ca o sa fim multumiti.pe 25 mai anul acesta au prima nunta si ma voi duce sa vad cum pregatesc sala,si voi cere si nr de telefon al miresicii sa stau cu ea la o mica barfa.
tu mai cunosti persoane care au facut nunta aici si daca au fost multumiti?
tocmai de asta am si intrebat cat ti-a cerut pe meniu pentru ca mie de exemplu mi-a spus alte preturi. Noi inca nu am stabilit nimic concret ce fel de meniu o sa alegem. Am mai cunoscut, printr-o cunotiinta pe cineva care a avtut nunta acolo si a fost foarte multumita, insa a ajuns-o destul de scump. Nu am apucat sa intreb de ce anume a zis ca e scump. Eu mai stiu pe cineva care o sa aiba nunta in iulie acolo si sper sa aflu mai multe detalii atunci. Marea mea speranta este ca pana in septembrie, sa se termine si cu exteriorul. In contractul pe care l-ati semnat specifica ceva de meniu?

bianka2004
28.04.2013, 18:23:56
Buna fetelor,
As fi si eu interesata sa stiu ce restaurante mai sunt prin vaslui pentru ca nu am mai fost de foarte mult timp si nu stiu ce s-a mai schimbat ca sa nu sarim ceva in momentul in care vom incepe sa cautam. In principiu as dori ceva pana in 150 de persoane. Daca ati umblat de curand imi puteti recomnada ceva sau eventual ma puteti ajuta cu ceva poze?

alekssa
28.04.2013, 21:15:03
Buna fetelor,
As fi si eu interesata sa stiu ce restaurante mai sunt prin vaslui pentru ca nu am mai fost de foarte mult timp si nu stiu ce s-a mai schimbat ca sa nu sarim ceva in momentul in care vom incepe sa cautam. In principiu as dori ceva pana in 150 de persoane. Daca ati umblat de curand imi puteti recomnada ceva sau eventual ma puteti ajuta cu ceva poze?
parerea mea este ca cele mai faine sunt Roma si Classic

neculanela
30.04.2013, 15:19:19
Buna,
Restaurante in Vaslui:Roma,Classic,Ambasador,Stil,Copou,Tosca,Eur opa,Everest,Livada,la Livada mai nou se face si la cort
Mie cel mai mult mi-au placut Roma si Classic.

Pt Aleksa:in contractul pe care l-am semnatcu cei de la Roma nu specifica pretul meniului, este un contract tip,clasic in care scrie doar avansul pe care l-am dat,data nuntii si mai multe obligatii si indatoriri pe care le avem noi si restaurantul
tu te-ai inteles cu ei doar pt inchiriatul salii si mancare, sau pe all inclusive?

ramy85
30.04.2013, 19:11:02
Buna fetelor,
la restaurant copou e frumos si pretul e bun 130 ron,

alekssa
30.04.2013, 20:13:04
Buna,
Restaurante in Vaslui:Roma,Classic,Ambasador,Stil,Copou,Tosca,Eur opa,Everest,Livada,la Livada mai nou se face si la cort
Mie cel mai mult mi-au placut Roma si Classic.

Pt Aleksa:in contractul pe care l-am semnatcu cei de la Roma nu specifica pretul meniului, este un contract tip,clasic in care scrie doar avansul pe care l-am dat,data nuntii si mai multe obligatii si indatoriri pe care le avem noi si restaurantul
tu te-ai inteles cu ei doar pt inchiriatul salii si mancare, sau pe all inclusive?
cand am fost eu in 2012 si am semnat contractul cu ei nu avusesera decat 2 nunti acolo si mie mi-a placut prea mult localul si m-am riscat si am semnat asa. Tot acelasi tip de contract am si eu. Cand am intrebat atunci care e pretul meniurilor au zis ca inca nu pot da un pret pt 2013 cand inca nu au idee cum evolueaza piata, ce tipuri de meniu o sa fie, etc. Acum cateva saptamani am fost in vaslui si am intrebat iar cat e pretul, insa nu zis nimic de meniu all inclusive ca ar include, decorarea salii, tort. au zis ca au un meniu la 150lei (doar mancarea inclusa, nci nu se stie cate feluri) si cik ar mai fi la 200lei all inclusive (dar nu a specificat daca e si ornamea salii, tort, etc, imi spusese ca e mancare, bautura si ospatarii). Referitor la bautura, nici aici nu a zis ca anume ofera. Eu oricum mi-am vb pentru ornare cu Chic decor. Daca mai ai detalii, te rog sa ma anunti, ca eu de acum incep sa il pistonez si sa stiu ce sa mai intreb, ca vad ca intr-o zi e un pret, alta zi alt pret

alekssa
30.04.2013, 20:15:33
la restaurant copou e frumos si pretul e bun 130 ron,
si cu bautura inclusa>

ramy85
01.05.2013, 08:50:50
si cu bautura inclusa>
iti da sucuri,apa plata si minerala,un dozator de bere iar tu iti iei vinul si taria depinde de ce vrei
iti intra in pretul asta si ornatul salii,tortul

elisina
15.05.2013, 15:53:12
iti da sucuri,apa plata si minerala,un dozator de bere iar tu iti iei vinul si taria depinde de ce vrei
iti intra in pretul asta si ornatul salii,tortul

Nui nemeni pe aici?????
Mai puneti flori in piept la toti invitati? Sau puneti doar la doamne cocarde?
Lamuriti-ma si pe mine va roggggg!:*

alekssa
15.05.2013, 22:28:19
Nui nemeni pe aici?????
Mai puneti flori in piept la toti invitati? Sau puneti doar la doamne cocarde?
Lamuriti-ma si pe mine va roggggg!:*
eu una nu mai pun flori in piept. mi se pare o risipisa si in plus nu vreau sa gauresc hainele oamenilor. o sa aiba doar parintii si nasii flori in piept, iar domnisoara de onoare o sa aiba o cocarda

elisina
18.05.2013, 06:52:46
eu una nu mai pun flori in piept. mi se pare o risipisa si in plus nu vreau sa gauresc hainele oamenilor. o sa aiba doar parintii si nasii flori in piept, iar domnisoara de onoare o sa aiba o cocarda

Referitor la gauritul hainelor , am vazut ca acum se fac niste flori de pus in piept cu alt sistem de prindere.In loc de ace cu gamalie se folosesc 2 magneti mici rotunzi cu care se prinde floarea de haine.

alekssa
18.05.2013, 12:10:15
Referitor la gauritul hainelor , am vazut ca acum se fac niste flori de pus in piept cu alt sistem de prindere.In loc de ace cu gamalie se folosesc 2 magneti mici rotunzi cu care se prinde floarea de haine.
Stiu ca exista asa ceva, ca ne-a zis si noua fata care se ocupa de decoratiuni, insa eu am zis de la inceput ca nu vreau flori in piept ca nu le vad rostul. In general, acum cativa ani la nunti inca se mai puneam flori, dar de vreo 2-3 ani a am disparut "moda" cu pusul florilor. Tu ti-ai luat deja rochia de mireasa? cum stai cu pregatirile?

bianka2004
18.05.2013, 16:21:10
Restaurantul Classic este foarte frumos dar este si mare, acolo e pentru nunti mari de la 200 de persoane in sus...la fel si Copou stiu ca au pretentia de multe persoane.
Dar de Roma chiar nu stiu nimik...stiti vre-un site ceva unde sa vad si eu cateva poze?

alekssa
18.05.2013, 20:19:11
Restaurantul Classic este foarte frumos dar este si mare, acolo e pentru nunti mari de la 200 de persoane in sus...la fel si Copou stiu ca au pretentia de multe persoane.
Dar de Roma chiar nu stiu nimik...stiti vre-un site ceva unde sa vad si eu cateva poze?
Roma inca nu are site deoarece exteriorul claditii nu este finalizat. A zis patronul ca o sa faca site cand il termina. Insa, interiorul este foarte frumos. Daca vrei sa vezi poze cu el, poti sa cauti pe google pe Kiki decor sau Chic Decor, fetele au albume cu nunti amenajate de ele acolo.

bianka2004
19.05.2013, 18:05:19
Intradevar Roma este foarte frumos ca restaurant, din poze nu imi dau seama cam ce capacitate are, sau daca stiti cumva daca se impune un numar minim de persoane? In ce zona se afla, pentru ca eu daca nu am mai fost prin vaslui nu mai stiu.

alekssa
19.05.2013, 21:26:00
Intradevar Roma este foarte frumos ca restaurant, din poze nu imi dau seama cam ce capacitate are, sau daca stiti cumva daca se impune un numar minim de persoane? In ce zona se afla, pentru ca eu daca nu am mai fost prin vaslui nu mai stiu.
Roma are capacitate de vreo 200-250 de persoane, nu mai tin minte exact cat ne-apus patronul. Nu se impune un numar de persoane. Ca si locatie este situat la iesirea din Vaslui spre Negresti, chiar in fosta reprezenta Hyundai, dupa restaurant La Nasu care a fost inchis acum vreo 2 ani.

pisicutza88
19.05.2013, 21:33:29
mai puteti incerca si la everest... e tot la iesire din vaslui.. maxim 150 de persoane crred... nu e foarte mare.. dar au ei dj, ofera all inclusiv, cu bautura lor, au laborator propriu de cofetarie, decoratiuni(fata patronului). si totul se plateste la sfarsit

elisina
20.05.2013, 08:15:45
Stiu ca exista asa ceva, ca ne-a zis si noua fata care se ocupa de decoratiuni, insa eu am zis de la inceput ca nu vreau flori in piept ca nu le vad rostul. In general, acum cativa ani la nunti inca se mai puneam flori, dar de vreo 2-3 ani a am disparut "moda" cu pusul florilor. Tu ti-ai luat deja rochia de mireasa? cum stai cu pregatirile?

Da ,eu am cumaparat deja rochita de mireasa! A fost dragoste la prima vedere si nu am rezistat pana nu am cumparat-o.Acesta este modelul.Acel pieptene de pus in par arata mult mai bine in realitate.
In rest am ;muzica ,restaurant,contract pentru gheata carbonica ,aranjamente florale sala, betisoarele de ciocolata pt tort ,tortul si prajiturile platite in totalitate,o parte din bauturi,verighete ,fotograf si cadourile pentru nasi.
Saptamana asta vreau sa imi mai cumpar si bijuteriile pentru nunta (am cumparat deja unele dar nu mi-au placut si le-am trimis inapoi.
Pe lista la capitolul urgente am invitatiile de nunta si costumul miresoiului.
Tu cum stai?Spor la pregatiri

andreea_ionela
20.05.2013, 10:33:24
Buna fetelor!
Unde ati dat comanda de tort? Si ce cadouri le luati nasilor?
Elisina am zis ca o sa pun poze cu invitatiile facute de mine, dar deocamdata nu mai am cum deoarece cei care trebuiau sa le printeze mi le-au stricat. Toate invitatiile au fost taiate stramb. Si nu mai am carton deoarece din ce a ramas au facut plicuri pentru bani, iar eu am luat cartonul din alt oras.
Poate reusesc sa rezolv ceva dar e atat de enervanta toata treaba asta.

andreea_ionela
20.05.2013, 10:40:04
Da ,eu am cumaparat deja rochita de mireasa! A fost dragoste la prima vedere si nu am rezistat pana nu am cumparat-o.Acesta este modelul.Acel pieptene de pus in par arata mult mai bine in realitate.
In rest am ;muzica ,restaurant,contract pentru gheata carbonica ,aranjamente florale sala, betisoarele de ciocolata pt tort ,tortul si prajiturile platite in totalitate,o parte din bauturi,verighete ,fotograf si cadourile pentru nasi.
Saptamana asta vreau sa imi mai cumpar si bijuteriile pentru nunta (am cumparat deja unele dar nu mi-au placut si le-am trimis inapoi.

Superba rochia. Felicitari pentru alegere.

elisina
20.05.2013, 12:20:35
Buna fetelor!
Elisina am zis ca o sa pun poze cu invitatiile facute de mine, dar deocamdata nu mai am cum deoarece cei care trebuiau sa le printeze mi le-au stricat. Toate invitatiile au fost taiate stramb. Si nu mai am carton deoarece din ce a ramas au facut plicuri pentru bani, iar eu am luat cartonul din alt oras.

Imi pare rau sa aud asta despre invitatii! Offf doamne ce oameni neatenti.
Nasilor le-am cumparat un set de baie halate prosoape mari; medii si mici de o calitate foarte buna si un aspirator Miele.Cand ii gatim le mai dam si doua parfumuri, iar la colaci niste whisky , liqior si tort.

elisina
20.05.2013, 14:08:24

Multumesc mult.

alekssa
20.05.2013, 18:24:07
Eu inca nu mi-am gasit rochia de mireasa. Imi place foarte mult modelul tau de rochita. Si eu tot ce am probat a fost in genul acesta pentru ca sunt foarte slaba si cred eu ca ma avantajeaza si imi place ca are trena. De unde ai gasit-o si daca poti spune cat ai dat pe ea.
Momentan cu pregatitile sunt suntem tocmai pe roz: avem avans dat la formatia, avans localul, avans dat pentru aranjamente fructe sculptate, avans dat aranjamente florale, verighete (deja alese, insa trebuie sa trag o fuga luna asta in Vas lui sa le achidt pentru in Iasi era mult mai schump gramul de aur si am preferat sa luam din Vaslui), avans dat la fotograf si vrem ca weekendul asa sa mergem sa facem poza pentru invitatie ca sa putem sa le facem. Cam atat avem momentan. As mai avea rochia, costumatia miresoiului, costumatia mea pt cununie, bautura, bijuteriile.

alekssa
20.05.2013, 18:26:26
Chiar voiam sa va intreb pe cele din Barlad daca mai exista cofetaria Toporas (daca nu ma insel) si daca mai face torturi bune sau daca exista altceva mai bun si la pret kg pentru tort. Fratele meu a vut la nunta tortul si prajiturile de la Toporas (acum 4 ani ce e drept) si au fost foarte apreciate. Voi de unde le luati?

tcv16
20.05.2013, 18:31:50
eu tortul l-am facut in Barlad- tort de mere cu caramel..si nu regret nici un moment alegerea facuta.
Buna fetelor!

alekssa
20.05.2013, 19:06:55
eu tortul l-am facut in Barlad- tort de mere cu caramel..si nu regret nici un moment alegerea facuta.
la ce cofetarie l-ai facut? Arata delicios, banuiesc ca a fost foarte apreciat

elisina
20.05.2013, 22:01:56
Chiar voiam sa va intreb pe cele din Barlad daca mai exista cofetaria Toporas (daca nu ma insel) si daca mai face torturi bune sau daca exista altceva mai bun si la pret kg pentru tort. Fratele meu a vut la nunta tortul si prajiturile de la Toporas (acum 4 ani ce e drept) si au fost foarte apreciate. Voi de unde le luati?

Da mai exista , dar nu este cofetarie , este un laborator la doamna Toporas acasa.Eu tot la ea imi fac tortul si prajiturile pentru nunta.Daca vrei iti dau nr ei de telefon.In Barlad, din ce am auzit eu pana acum, nu prea mai face nimeni foarte bune.Ar mai fi cofetaria Berlin dar stii cum este fiecare cu gustul lui........

elisina
20.05.2013, 22:09:36
Eu inca nu mi-am gasit rochia de mireasa. Imi place foarte mult modelul tau de rochita. Si eu tot ce am probat a fost in genul acesta pentru ca sunt foarte slaba si cred eu ca ma avantajeaza si imi place ca are trena. De unde ai gasit-o si daca poti spune cat ai dat pe ea.
Momentan cu pregatitile sunt suntem tocmai pe roz: avem avans dat la formatia, avans localul, avans dat pentru aranjamente fructe sculptate, avans dat aranjamente florale, verighete (deja alese, insa trebuie sa trag o fuga luna asta in Vas lui sa le achidt pentru in Iasi era mult mai schump gramul de aur si am preferat sa luam din Vaslui), avans dat la fotograf si vrem ca weekendul asa sa mergem sa facem poza pentru invitatie ca sa putem sa le facem. Cam atat avem momentan. As mai avea rochia, costumatia miresoiului, costumatia mea pt cununie, bautura, bijuteriile.

Rochia nu este cumparata din tara, am gasit-o pe un site din Anglia .Designerul se numeste Enzoani iar numele rochiei este Dakota.Se face doar pe comanda si dureaza minim 4luni.Pretul in magazin noua este de 1600 £-1700 £ .

alekssa
21.05.2013, 07:06:53
Rochia nu este cumparata din tara, am gasit-o pe un site din Anglia .Designerul se numeste Enzoani iar numele rochiei este Dakota.Se face doar pe comanda si dureaza minim 4luni.Pretul in magazin noua este de 1600 £-1700 £ .
ai facut comanda de pe site? nu ti-a fost teama de ceea ce ai sa primesti? ma bate gandul sa imi fac la comanda la o tipa din Chisinau insa stau in dubii.

elisina
21.05.2013, 08:05:57
ai facut comanda de pe site? nu ti-a fost teama de ceea ce ai sa primesti? ma bate gandul sa imi fac la comanda la o tipa din Chisinau insa stau in dubii.

Nu , nu am facut comanda pe site.Eu locuiesc in Londra acum , am fost prin magazine am probat , si camd am gasit ce mi-a placut am retinut modelul si marimea , dupa care am cautat pe internet .Am mers la sigur stiam exact ce sa caut.
Iti pot da un sfat din experienta mea.Cand am inceput sa caut rochita aveam in minte ceva modele pe care le vazusem pe internet pe alte miresici sau pe modele.Dar cand am fost sa le probez in magazin nu imi placeau deloc cum imi vin.La sugestia canzatoarei am probat si modelul meu care este total opus de cea ce cautam eu, norocul a fost ca monstra pe care o avea in magazin era exact marimea mea si imi venea perfect .In cazul meu nu toate hainele care imi plac mi se si potrivesc.
Eu una nu am curaj sa cumpar un lucru asa de important de pe internet fara sa il vad inainte
.Din cate am citit pe aici sunt si miresici care au comandat online si au fost multumite.Spor la pregatiri .

elisina
03.06.2013, 15:56:30
Cam liniste pe acest topic , dar totusi poate ma ajuta vreuna dintre voi.Nu stiu de unde sa cumpar vinul pt nunta , vreau unul de foarte buna calitate si nu am idee de unde si cam ce pret are pe litru.Multumesc anticipat pt raspunsuri.

alekssa
03.06.2013, 18:28:26
Cam liniste pe acest topic , dar totusi poate ma ajuta vreuna dintre voi.Nu stiu de unde sa cumpar vinul pt nunta , vreau unul de foarte buna calitate si nu am idee de unde si cam ce pret are pe litru.Multumesc anticipat pt raspunsuri.
nici eu nu mi-am luiat inca vinul si cred ca o sa trebuisca sa il iau luna viitoare. Eu am gasit la Panciu, Cotnari si mai este in Vaslui un loc, unde se vinde cu 5 lei litru. Vin alb, bun perfect pentru a se bea cu apa minerala. Cum mai stai cu pregatarile?

elisina
03.06.2013, 19:06:35
nici eu nu mi-am luiat inca vinul si cred ca o sa trebuisca sa il iau luna viitoare. Eu am gasit la Panciu, Cotnari si mai este in Vaslui un loc, unde se vinde cu 5 lei litru. Vin alb, bun perfect pentru a se bea cu apa minerala. Cum mai stai cu pregatarile?

Am auzit de cramele din Bucium , stii cumva ce preturi au? Este prin Vaslui vin de Panciu sau Cotnari?
Cu pregatirile ma-m cam impotmolit, nu reusesc sa ma hotarasc la invitatii , unde imi fac ce model vreau eu nu sunt seriosi raspund dupa doua sapt la emailuri cu un tupeu parca le vroiam de pomana nu contra cost (9lei buc.)
Cu nimic din pregatirile pentru nunta nu mi-a fost asa greu cum imi este cu invitatiile.:gen_07::gen_07:.
In rest mai trebuie sa cumpar costum pentru al meu sot , si sa impartim invitatiile ..........daca reusesc sa le fac..........:sad:
Tu cum stai cu pregatirile?????

alekssa
03.06.2013, 21:21:17
Am auzit de cramele din Bucium , stii cumva ce preturi au? Este prin Vaslui vin de Panciu sau Cotnari?
Cu pregatirile ma-m cam impotmolit, nu reusesc sa ma hotarasc la invitatii , unde imi fac ce model vreau eu nu sunt seriosi raspund dupa doua sapt la emailuri cu un tupeu parca le vroiam de pomana nu contra cost (9lei buc.)
Cu nimic din pregatirile pentru nunta nu mi-a fost asa greu cum imi este cu invitatiile.:gen_07::gen_07:.
In rest mai trebuie sa cumpar costum pentru al meu sot , si sa impartim invitatiile ..........daca reusesc sa le fac..........:sad:
Nu stiu daca este prin Vaslui, cand ajung in vaslui o sa ma interesez ca sa stiu daca imi iau din Iasi sau poate gasesc la vaslui si sa nu ma mai chinui cu transportul. Eu sunt in aproape acelasi stadiu cu pregatirile, doar ca am reusit sa facem invitatiile si urmeaza sa le primim la sfarsitul saptamanii acestea. Dupa asta, pe la jumatatea lunii mergem sa luam si verighete si sa le si gravam

bianka2004
03.06.2013, 21:29:48
9 lei pe invitatii??? mi se pare destul de mult. Parerea mea e sa ai mare grija la persoanele neserioasa care nu raspund. Sora mea a ramas fara plicuri pt bani in ulima zi pt ca nu ii raspundeau la tel si nu putea sa le ridice, si si-a facut de urgenta in alta parte.

Referitor la vin stiu ca in iasi pe bucium prebuie sa fie ceva pt ca auzem de multe ori ca se fac degustari. Tot in iasi stiu ca mai era candva crama Niculitel prin spate pe la petre andrei.
De curand cineva a venit de la satu mare ca sa ia vin de la cotnari...cred ca era 6 lei litru cel alb pe care l-am degustat dar era foarte bun.

elisina
03.06.2013, 22:30:31
9 lei pe invitatii??? mi se pare destul de mult. Parerea mea e sa ai mare grija la persoanele neserioasa care nu raspund. Sora mea a ramas fara plicuri pt bani in ulima zi pt ca nu ii raspundeau la tel si nu putea sa le ridice, si si-a facut de urgenta in alta parte.

Referitor la vin stiu ca in iasi pe bucium prebuie sa fie ceva pt ca auzem de multe ori ca se fac degustari. Tot in iasi stiu ca mai era candva crama Niculitel prin spate pe la petre andrei.
De curand cineva a venit de la satu mare ca sa ia vin de la cotnari...cred ca era 6 lei litru cel alb pe care l-am degustat dar era foarte bun.

Tot de la Cotnari ma gandeam si eu ,dar nu am gustat niciodata vin de al lor vrac doar inbuteliat....si imi place mult.
Cat despre invitatii daca ei nu raspund la emailuri si telefoane cand este vorba de facut comenzi imi imaginez dupa ce dau comanda cum se comporta.Mie mi s-a pus pata pe o invitatie si nu vroiam sa renunt la modelul acela,dar in conditiile astea cred ca renunt.

elisina
03.06.2013, 22:32:54
Nu stiu daca este prin Vaslui, cand ajung in vaslui o sa ma interesez ca sa stiu daca imi iau din Iasi sau poate gasesc la vaslui si sa nu ma mai chinui cu transportul. Eu sunt in aproape acelasi stadiu cu pregatirile, doar ca am reusit sa facem invitatiile si urmeaza sa le primim la sfarsitul saptamanii acestea. Dupa asta, pe la jumatatea lunii mergem sa luam si verighete si sa le si gravam

Noi avem verighetele deja dar o sa mergem in Iasi sa le gravam.Pot sa te intreb ce veti grava pe ale voastre?:-\:-\:-\

alekssa
05.06.2013, 17:50:51
Noi avem verighetele deja dar o sa mergem in Iasi sa le gravam.Pot sa te intreb ce veti grava pe ale voastre?:-\:-\:-\
Inca nu suntem hotarati. Cred ca o sa fie Amor Omnia Vincit (latin): Dragostea invinge tot sau
Autre Ne Vueil (franceza secolului al XV-lea): Nimeni in afara de tine, sau Ex amore vita (dragostea inseamna viata),dar inca ne mai gandim

ELEnNa_12
17.06.2013, 13:43:52
Buna miresicilor
Si eu fac nunta in vara asta in Vaslui.
Am citit si am vazut ca majoritatea nu vreti flori de pus in piept invitatilor. Si eu as sari peste acest pas insa parintii nostri si nasii ne-au propus sa il respectam. Ne mai gandim ce facem, in principiu nu prea as vrea. Vom vedea, totusi. :)

Un alt aspect, parintii mei ar vrea ceva lautari acasa la gatitul miresii sa-mi cante "Ia-ti mireasa ziua buna" . Noi avem dj la nunta, daca aveam formatie luam ceva baieti de acolo sa ne cante jumate de ora. Asa, trebuie sa caut separat.
Aveti idee daca gasesc pe cineva dispus sa cante pt cateva ore?

Toate v-ati luat rochiile de mireasa ? Eu si mirele suntem inca fara costumatii :D avem totul aranjat si regatit, verighete luate... dar costumatiile mai asteptam ca suntem la dieta :)))

Va pup si ma bucur ca v-am gasit!

alekssa
17.06.2013, 19:51:50
Buna miresicilor
Si eu fac nunta in vara asta in Vaslui.
Am citit si am vazut ca majoritatea nu vreti flori de pus in piept invitatilor. Si eu as sari peste acest pas insa parintii nostri si nasii ne-au propus sa il respectam. Ne mai gandim ce facem, in principiu nu prea as vrea. Vom vedea, totusi. :)

Un alt aspect, parintii mei ar vrea ceva lautari acasa la gatitul miresii sa-mi cante "Ia-ti mireasa ziua buna" . Noi avem dj la nunta, daca aveam formatie luam ceva baieti de acolo sa ne cante jumate de ora. Asa, trebuie sa caut separat.
Aveti idee daca gasesc pe cineva dispus sa cante pt cateva ore?

Toate v-ati luat rochiile de mireasa ? Eu si mirele suntem inca fara costumatii :D avem totul aranjat si regatit, verighete luate... dar costumatiile mai asteptam ca suntem la dieta :)))

Va pup si ma bucur ca v-am gasit!
Eu cred ca sunt cel mai in urma cu pregatirile. Mai avem rochia, cosumul de ginere, costumatiile pentru starea civila, pantofi, verighete plus bautura, tort, prajituri. Deci poti sta linistitat ca sta perfect la capitolul pregatiri

ramy85
19.06.2013, 18:45:39
Eu cred ca sunt cel mai in urma cu pregatirile. Mai avem rochia, cosumul de ginere, costumatiile pentru starea civila, pantofi, verighete plus bautura, tort, prajituri. Deci poti sta linistitat ca sta perfect la capitolul pregatiri
buna!! nici eu nu sunt prea gata cu toate pregatirile.abia ne-am facut invitatiile si ne-am luat verighetele. voi ce tarie puneti pe masa? ca noi stam pe ganduri si nu prea am ajuns la un consens:-?.

alekssa
19.06.2013, 21:19:54
buna!! nici eu nu sunt prea gata cu toate pregatirile.abia ne-am facut invitatiile si ne-am luat verighetele. voi ce tarie puneti pe masa? ca noi stam pe ganduri si nu prea am ajuns la un consens:-?.
inca nu ne-am gandit daca o luam meniul cu all inclusive sau ne luamm noi bautura. oricum ar fi noi am vrea sa luam J&b whisky, Sheridan's pentru doamne, Vin , suc cu acid si fara, apa plata si minerala, cafea, bere la dozator si o sa mai avem pe cineva care va face cocktailuri toata noaptea( pentru asta o sa imi zica el ce bautura are nevoie). Sambata ne luam si noi verighetele ;D

bianka2004
19.07.2013, 19:16:49
fetelor da-ti si mie un nr de contact al unei pers de la Roma pentru ca am fost acu 2 sapt pe acolo si nu era nimeni ca sa vedem sala si sa punem niste intrebari

alekssa
22.07.2013, 19:33:22
fetelor da-ti si mie un nr de contact al unei pers de la Roma pentru ca am fost acu 2 sapt pe acolo si nu era nimeni ca sa vedem sala si sa punem niste intrebari
ti-am trimis mesaj

pisicutza88
22.08.2013, 17:23:33
miresici , pentru coafat si machiaj unde v-ati facut programari? inca nu stiu ce sa fac,,

alekssa
22.08.2013, 17:36:30
miresici , pentru coafat si machiaj unde v-ati facut programari? inca nu stiu ce sa fac,,
initial m-am programat la Didina, insa am anulat acolo si m-am mutat la salonul Anei Cotarci. pe 31 ma duc la proba

pisicutza88
22.08.2013, 20:42:38
initial m-am programat la Didina, insa am anulat acolo si m-am mutat la salonul Anei Cotarci. pe 31 ma duc la proba

unde e acest salon? are facebook, sa vad si eu cam cum lucreaza? :-s ai auzit pareri bune? preturile cum sunt... eu chiar nu stiu ce sa fac...ms

alekssa
22.08.2013, 22:23:02
unde e acest salon? are facebook, sa vad si eu cam cum lucreaza? :-s ai auzit pareri bune? preturile cum sunt... eu chiar nu stiu ce sa fac...ms
din cate stiu eu ea a lucrat mai demultla didina si de acolo a plecat pentru ca avea clientela formata si si-a deschis salon. Cred ca salonul e in Dab Gara (nu sunt sigura ca inca nu am ajuns la Vaslui). Referitor la preturi eu zic ca e mai ieftin decat la Bel max (acolo mi=au cerut 240lei coafor si machiaj). O sa vad pe 31 ce si cum face

alex_oana
09.09.2013, 18:32:03
Buna seara,
A fost cineva la nunta la cort La Livada?

BlackButterfly
17.09.2013, 08:06:11
Buna, fetelor. Si eu voi avea nunta vara viitoare in Vaslui, insa noi nu locuim acolo si mi-e cam greu sa le fac asa de la distanta. Sper sa ma descurc.

O sa am nevoie de sfaturile voastre cu privire la machiaj si coafura, unde sa mi le fac, caci nu cunosc niciun salon mai ok acolo. De asemenea, florarii serioase pentru buchet.

alekssa
17.09.2013, 14:58:54
Buna, fetelor. Si eu voi avea nunta vara viitoare in Vaslui, insa noi nu locuim acolo si mi-e cam greu sa le fac asa de la distanta. Sper sa ma descurc.

O sa am nevoie de sfaturile voastre cu privire la machiaj si coafura, unde sa mi le fac, caci nu cunosc niciun salon mai ok acolo. De asemenea, florarii serioase pentru buchet.
Eu am lucrat la decoratiuni cu Chic decor (Oana) si ti-o recomand cu cea mai mare placere. Iar la partea de coafor am avut un coc spaniol realizat la salon Ioana (Ana Cotarci) cu sediul in Dab Centru.

BlackButterfly
03.10.2013, 21:25:43
Nu mai este nicio miresica pentru 2014?

Eu fac nunta la Ambasador, am fotograf pe Daniel Condurachi din Iasi, formatia Perla din Barlad pentru muzica.

Cum stati cu pregatirile?

bianka2004
07.10.2013, 18:57:01
eu voi face in 2014 insa cu pregatirile cam greu... avem foto video rezervati...urmeaza sa semnam saptamana asta si suntem in cautare de muzica...in principiu dj cu solista sau interpreta de muzica populara.

neculanela
06.11.2013, 10:08:26
buna Alekssa,stiu ca ai avut nunta la rest Roma din Vaslui,imi poti da mai multe detalii te rog in legatura cu meniul,servirea,mancarea.Pana la urma ai optat pt meniu all inclusive sau meniu simplu?multumesc frumos

alekssa
06.11.2013, 21:28:01
buna Alekssa,stiu ca ai avut nunta la rest Roma din Vaslui,imi poti da mai multe detalii te rog in legatura cu meniul,servirea,mancarea.Pana la urma ai optat pt meniu all inclusive sau meniu simplu?multumesc frumos
Eu am avut meniul simplu. Mi-au facut oferte de meniu (mancare), am putut schimba ce nu mi-a placut. Am avut si cafeaua inclusa in pret. Bautura am adus-o eu si pajiturile, crantanele si tortul. Eu nu regret nimic pentru ca am avut o nunta de vis acolo. Restaurantul este foarte frumos, foarte bine sta la capitolul organizare. Am avut si un barman care a preparat cocktailuri si l-au lasat sa foloseasca barul de acolo fara nici un cost suplimentar, am avut si fantana de ciocolata cu fructe tot inauntru si nu au fost probleme. Servirea a fost ireprosabila, mancarea delicioasa.
Nu a fost nici un incident. Eu, una daca ar fi sa mai marit o data, tot acelasi restaurant as alege..Personalul se plateste separat si este 200lei de om. In total personalul m-a costat 500euro, dar a meritat. La sfarsitul petrecerii se face inventar cu bautura ramasa si poti sa o iei atunci sau cand doresti tu. Eu m-am dus dupa cateva zile si am gasit pana si ultimii 20ml pe fundul sticlelor cum scria in inventar. La capitolul corectitudine stau foarte bine. Mie, personal nu mi-a disparut nimic din bautura.
Acustica e foarte ok in comparatie cu alte restaurante din Vaslui. Datorita acestui lucru formatia a reusit sa faca o treaba foarte buna.
La inceput eram cam indoielnica pentru ca nu aveam oferte de meniu, preturi de la restaurant si noi am stabilit cu o sapt si ceva inainte pretul si mancarea insa nu am fost deloc nemultumiti la final. Toti invitatii au fost impresionati de local si de mancare. Daca mai doresti detalii sau poze (in cazul in care nu ai fost la nici o nunta acolo) te ajut cu mare placere.
Sper sa iti fie de folos si ma bucur ca ai ales Roma pentru ca este difierit si rafinat.

neculanela
07.11.2013, 09:34:54
Ma bucur foarte mult ca ai fost multumita de absolut tot la nunta ta.voiam sa te mai intreb cu cine ai colabrorat la ornatul salii,si pt fantana de ciocolata si fructe si cam cat te-a costat.( si daca poti te rog trimite-mi si cateva poze cu sala ornata_
multumesc mult

neculanela
07.11.2013, 15:14:57
buna Alekssa,iti scriu aici pt ca eu deocamdata nu pot da mesaje private pt ca nu am 10 mesaje scrise pe forum.Sa stii ca nu-i coincidenta,stau acolo unde mi-ai scris in mesaj.Asta inseamna ca ma cunosti ,insa eu nu-mi dau seama cine esti.iti multumesc mult de tot pt detalii de la nunta ta

andreea_puy
01.01.2014, 14:20:29
Nu mai este nicio miresica pentru 2014?

Eu fac nunta la Ambasador, am fotograf pe Daniel Condurachi din Iasi, formatia Perla din Barlad pentru muzica.

Cum stati cu pregatirile?
si eu am avut nunta la ambasador. a fost super

BlackButterfly
04.02.2014, 07:03:41
Poti sa imi dai mai multe detalii? Cati chelneri au fost, cat le-ai dat de fiecare, cum e cu mancarea, bautura, ceva nemultumiri, sau chestii la care sa fim atenti?

bianka2004
05.02.2014, 22:05:51
Trebuia sa intrebi de chelneri cand ai stabilit restaurantul. Mie mi-a spus ca-mi recomanda un bucatar si un chelner la 25 de persoane. si la pret parca spunea de 170 anul trecut.

andreea_d14
16.04.2014, 11:42:21

Buna Andreea_Ionela,
Am vazut ca ai avut nunta anul trecut la Classic. Cum a iesit? Cati invitati ai avut?
Am rezervat si eu acest restaurant mai mult la sugestia parintilor (eu nu am fost la nunti in Vaslui) si as vrea sa stiu pareri despre acest restautant.

In rest, ma poate ajuta cineva cu sugestii de formatii si foto-video?

Inca nu m-am apucat de de nimic, doar am rezervat restaurantul si acum mi se pare greu sa caut muzica si foto nelocuind in Vaslui.
Sper ca doar inceputul sa fie mai greu in organizarea nuntii:)

mada_m90
16.04.2014, 13:46:08
Am rezervat si eu acest restaurant mai mult la sugestia parintilor (eu nu am fost la nunti in Vaslui) si as vrea sa stiu pareri despre acest restautant.

Inca nu m-am apucat de de nimic, doar am rezervat restaurantul si acum mi se pare greu sa caut muzica si foto nelocuind in Vaslui.

Buna. Desi eu am nunta abia in 2016 si va fi in Bt(desi eu de origine sunt din vs), m-am gandit deja la formatie, foto si video. Formatia va fi Soundcheck, ii cunosc personal si sunt cu adevarat profesionisti (ii gasesti pe youtube), ca fotograf m-am gandit la Tudor Pantelimonescu, iar pt video la Bogdan Ciobanu (ii gasesti pe amandoi pe fb). Din cate stiu eu formatia ia cam 2000 euro iar la partea foto-video cred ca va fi in jur de 1500 euro amandoi. Eu zic ca merita toti banii. Daca ai un buget mai redus, poti cauta Solomon Narcis(el fotografiaza, tatal lui filmeaza), sunt din vs, deci nu tb sa le asiguri cazare, si iau cam 3000 lei amandoi. Spor la cautari :*

andreea_d14
18.04.2014, 10:21:38
Buna. Desi eu am nunta abia in 2016 si va fi in Bt(desi eu de origine sunt din vs), m-am gandit deja la formatie, foto si video. Formatia va fi Soundcheck, ii cunosc personal si sunt cu adevarat profesionisti (ii gasesti pe youtube), ca fotograf m-am gandit la Tudor Pantelimonescu, iar pt video la Bogdan Ciobanu (ii gasesti pe amandoi pe fb). Din cate stiu eu formatia ia cam 2000 euro iar la partea foto-video cred ca va fi in jur de 1500 euro amandoi. Eu zic ca merita toti banii. Daca ai un buget mai redus, poti cauta Solomon Narcis(el fotografiaza, tatal lui filmeaza), sunt din vs, deci nu tb sa le asiguri cazare, si iau cam 3000 lei amandoi. Spor la cautari :*

Multumesc pentru sugetii! Ii voi cauta pe fb!:
Alte miresici, alte pareri?

bianka2004
23.04.2014, 13:37:58
Buna Andreea_Ionela,
Am vazut ca ai avut nunta anul trecut la Classic. Cum a iesit? Cati invitati ai avut?

Buna, eu am fost la o nunta la classic si mi-a placut foarte mult. Mancare a fost foarte buna, iar ca locatie e superb. Trebuie sa ai grija ce muzica alegi pentru ca desi sala nu are stalpi tavanul in toate formele face ca sala sa nu aiba o acustica buna decat pe ring. cand stai la masa nu se intelege foarte bine si e cam aiurea. Eu am fost la o nunta destul de maricica si ce nu mi-a placut ca desi stiu ca acum se poarta sa nu mai puna bautura pe masa ci sa ceri chelnerului (asa va fi si la noi) vedeam foarte rar pe cineva disponibil, ii spuneam si ma trezeam ca uita si stateam si asteptam. E un lucru de care eu voi tine cont pentru ca a fost cam deranjant sa vrei un pahar de suc si sa tot stai cu mana pe sus ca sa te vada cineva.

andreea_d14
25.04.2014, 09:38:21
Voi avea si eu acest aspect in vedere si voi cere la sa suplimenteze numarul de chelneri, oricum ii platesc separat.

dilema
01.05.2014, 17:29:24
Buna tuturor miresicilor!

Intrucat nu am 10 mesaje trimise as dori sa rog pe "neculanela" sau pe "alekssa" daca imi pot da un accept pentru a putea comunica idei,impresii despre Restaurant Roma.Pentru a face mai lesne si mai rapida comunicarea va rog sa'mi dati un mesaj privat cu o adresa sau orice altceva.Multumesc!Astept cu nerabdare!

mada_m90
01.05.2014, 19:02:41
Buna tuturor miresicilor!

Intrucat nu am 10 mesaje trimise as dori sa rog pe "neculanela" sau pe "alekssa" daca imi pot da un accept pentru a putea comunica idei,impresii despre Restaurant Roma.Pentru a face mai lesne si mai rapida comunicarea va rog sa'mi dati un mesaj privat cu o adresa sau orice altceva.Multumesc!Astept cu nerabdare!
vrei sa faci nunta in 2016?

RalucaMunteanu
06.05.2014, 15:33:32
Buna Andreea_Ionela,

Noi am avut cameraman pe Dl. Iulian, un prieten al sotului meu. Filmarea si fotografiile au iesit superbe. Dumnealui a venit si cu fotograful.
Din cate stiu nr. lui de telefon e afisat pe un panou publicitar langa Camera de comert,vis-a-vis de piata Vidin. Sotul meu l-a sunat si ne-am intalnit cu el la Casa Sindicatelor. Noi am fost foarte multumiti de prestatia dumnealui si a fotografului, de aceea il recomandam.
Succes la pregatiri viitoarelor miresici.

andreea_d14
15.05.2014, 16:18:03
Stie cineva ceva despre formatia Remix din Iasi? I-a auzit cineva la vreo nunta?

andreea_ionela
27.07.2014, 19:24:10
Buna Andreea_Ionela,

Buna!
A fost totul in regula, dar ne-am implicat destul de mult in organizarea nuntii. Sala este foarte frumoasa dar si foarte mare si te-as sfatui ca pentru decor la mese sa folosesti ceva inalt (noi am am avut sfesnice). Este perfect ca e loc destul pentru ringul de dans. Sala mi-a placut foarte mult, am ramas impresionata cand am intrat inainte de sosirea invitatilor si am vazut cum arata decorata.
Despre mancare nu stiu ce sa iti spun daca a fost buna sau nu, doar am ales meniul. Nu am avut timp nici eu si nici sotul meu sa gustam ceva din mancare. Am avut peste 200 de invitati si pentru ca am dansat, am trecut pe la ei la mese nu am avut timp sa ajungem la masa noastra. Iar la meniu am avut doar mancarea, am venit noi cu bauturile, prajiturile si fructele.
Formatia a fost Policrom. exista intr-adevar o problema cu acustica salii, dar au reusit baietii sa rezolve cat de cat problema.
Organizarea din partea celor de la restaurant a fost mai mult decat ok. bautura a fost pusa pe mese si ospatarii doar inlocuiau sticlele goale cu altele plinehttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif. Am citit intr-un alt mesaj ca acum nu mai fac asa acum, dar cred ca se poate rezolva daca vorbesti si spui exact ce iti doresti.
pentru ornat am lucrat cu Lili de la unic event
pentru foto si video am lucrat cu 2 baieti din Iasi
Daca mai ai intrebari sper sa te pot ajuta.
Intru cam rar acum pe forum, daca tot am terminat cu nuntahttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif