PDA

Versiunea completa : Obiceiuri de nunta

bucalata
22.11.2006, 14:23:29
dragele mele...am o mare probleme....cunostinetel imi zic sa fac brad....si apa....eu nu vreau....mi se pare penibil sa ma plimb cu galeata prin cartier....voi ce parere aveti

t_andruta_t
05.04.2007, 13:16:57
Fetele va rog ajutati-ma^:)^ - care sunt obiceiurile de nunta in Dobrogea? Eu sunt din Braila si din ce am vazut difera destul de mult. Nu as vrea sa fac vreo gafa - omitand ceva importanta - dar nici nu vreau sa respect tot - ad literam. Mi-ar place sa fie o nunta clasica.
Pupici voua :*

mitzy
05.04.2007, 13:37:21
He he.. chiar interesant subiectul. Nu stiu care sunt specifice dobrogene. Oricum.. de cand stau in Bucuresti am aflat ca lumea nu stie ce inseamna "maleta", "chindie", "ciusca" si altele care nu'mi vin acum in minte. Nu stiam ca sunt.. regionalisme :-" . Din cate am citit pe aici.. jucatul gainii este din Dobrogea?!... astept si eu cu nerabdare sa citesc lucruri noi aici :D

cristina17
05.04.2007, 13:55:52
Chiar fetelor...voi jucati gaina la nunta? Mie mi se pare un moment haios al nuntii daca este facut asa cum trebuie!!! Sa va povestesc o faza....asta vara am fost la nunta unor prieteni, si ne-au rugat inainte sa jucam noi gaina, adica eu, cu al meu, si inca vreo 3-4 prieteni!! Noi mai timizi am zis cum sa jucam noi gaina:O ......ca trebuie sa o joace o femeie mai in varsta sau vreo bucatareasa ceva...in sfarsit la insistentele prietenilor am acceptat!!! Vine momentul si plecam sa ne schimbam....cand ne asteptau intr-o camera niste costume tiganesti de mai mare frumusetea;)) ....pe care prietenii nostrii le imprumutasera de la vecinii lor tzigani, le-au spalat bineinteles si noi ne-am imbracat cu ele.......................pot sa va spun ca momentul a fost super frumos.....si nu ne-a mai fost rusine deloc....chiar ne-am distrat de minune!!!

laura_ioana
05.04.2007, 14:37:16
Sa va zic si eu ce obiceiuri cunosc care ar putea fi aplicabile, ca unele chiar daca sunt haioase parca ar fi prea mult. Astea se tin mai mult pe la tara. In primul rand ascunsul miresei cand vine mirele sa o ia de acasa, banii din pantoful miresei, furatul miresei si dansul gainii (astea la salon), barbieritul mirelui de catre un prieten bun (am inteles ca in alte parti chestia asta o face nasul)...si nu mai stiu....sunt mai multe...Daca imi mai aduc aminte revin.
Va pup

cristina17
05.04.2007, 16:17:55
Sa va zic si eu ce obiceiuri cunosc care ar putea fi aplicabile, ca unele chiar daca sunt haioase parca ar fi prea mult. Astea se tin mai mult pe la tara. In primul rand ascunsul miresei cand vine mirele sa o ia de acasa, banii din pantoful miresei, furatul miresei si dansul gainii (astea la salon), barbieritul mirelui de catre un prieten bun (am inteles ca in alte parti chestia asta o face nasul)...si nu mai stiu....sunt mai multe...Daca imi mai aduc aminte revin.
Va pup

Cum e aia cu banii in pantoful miresei ca n-o stiu :D? Si eu sunt de acord cu aceste obiceiuri....p-asta cu ascunsul miresei cand vine mirele nu prea am vazut ca se practica!!!

dani19_10dani
05.04.2007, 17:40:07
Cum e aia cu banii in pantoful miresei ca n-o stiu :D? Si eu sunt de acord cu aceste obiceiuri....p-asta cu ascunsul miresei cand vine mirele nu prea am vazut ca se practica!!!
am auzit si eu treaba cu banii in pantof..cand vine mirele sa ia mireasa ii pune banii in pantof dar nush de ce..:)

cristina17
05.04.2007, 17:43:39
am auzit si eu treaba cu banii in pantof..cand vine mirele sa ia mireasa ii pune banii in pantof dar nush de ce..:)

Eu stiam ca trebuie sa-i dea ceva .... mie mi-a luat deja cercelusi pe care o sa-i pun la nunta.........\:D/

dani19_10dani
05.04.2007, 17:52:09
Eu stiam ca trebuie sa-i dea ceva .... mie mi-a luat deja cercelusi pe care o sa-i pun la nunta.........\:D/
da pai in afara de asta..chiar nush ce semnifica banii din pantofi..eu ti-am zis cam ce am auzit:*

cristina17
05.04.2007, 18:01:54
da pai in afara de asta..chiar nush ce semnifica banii din pantofi..eu ti-am zis cam ce am auzit:*

Vom vedea noi...ca sigur o sa se trezeasca cineva pe acolo sa ne aduca aminte ce si cumm............
:*

mariuca29
05.04.2007, 18:58:10
Va pup
astea cu ascunsul miresei si banii din pantof sunt in zona ardealului dupa cate stiu eu.
La noi de obicei,cand vine alaiul de nunta,intra doar nasa(si cu acordeonistul) in camera miresei,acolo unde ea este cu fetele.nasa o gateste apoi intra ginerica,ii da cadoul si buchetul dupa care mireasa pune florile in piept nasului,socrilor ..........
apoi in fata casei nasa rupe turta miresei,se invarteste hora si la biserica.
cum de nas nu am zis mare lucru,el poate da bani la acordeonist in timpul asta:)) \:D/

cristina17
06.04.2007, 07:58:10
astea cu ascunsul miresei si banii din pantof sunt in zona ardealului dupa cate stiu eu.
La noi de obicei,cand vine alaiul de nunta,intra doar nasa(si cu acordeonistul) in camera miresei,acolo unde ea este cu fetele.nasa o gateste apoi intra ginerica,ii da cadoul si buchetul dupa care mireasa pune florile in piept nasului,socrilor ..........
apoi in fata casei nasa rupe turta miresei,se invarteste hora si la biserica.
cum de nas nu am zis mare lucru,el poate da bani la acordeonist in timpul asta:)) \:D/

Asa, asa ....zi ceva si de nas...ca doar trebuie sa faca si el ceva, nu=)) ???....

laura_ioana
06.04.2007, 11:55:14

Cu banii din pantofii sta treaba in felul urmator: dupa ce mirele ii ofera bijuteriile miresei care tocmai a fost "aranjata" de nasa, ii pune intr-un pantof niste bani pe care ii tine, stiam eu, toata nunta. Asta ca sa aibe noroc la bani toata viata. Si nu conteaza ca sunt din Ardeal sau de unde or fi obiceiurile, eu spun doar ce se practica. Si la cate nunti am fost eu sa stiti ca s-a facut si ascunsul miresei.
Astept si alte sugestii. Kiss

constantinescumathias
06.04.2007, 23:22:02
ce mi place...subiectul...
eu stiu asa...[-Xpe mireasa o ascund fetele nemaritate in spatele lor...cica sa nu o vada mirele fara sa le platesaca:)):))
[-Xnasa gateste mireasa...pe o tava pune ce i a adus ea sa o gateasca...voal, tiara daca are, parfum, ruj, instrumente de machiat=))=))
[-Xnasul cumpara gaina la restaurant...plateste lautarul care ii canta ...nasule maria ta mai....nasule scoate punga:))...
[-Xbani in pantofi se pun dar nu neaparat...
[-Xmireasa scrie pe talpa pantofului numele prietenor nemaritate astfel incat cea careia i se va sterge numele se va marita in curand8-}
[-Xjucatul gainii la rest si furatul miresei....si cred ca or mai fii....da fiecare face ce vrea din toate:x:x:x

t_andruta_t
07.04.2007, 20:53:06
Merci mult fetelor!!:*:*
Astept mai multe traditii...

Am cateva intrebari:

1. acasa (in Braila) cu o seara inaintea nuntii e inchinatul betelei - aici e asa ceva? a auzit cineva de asa ceva?

2. cu jucatul gainii - cine aduce gaina? pana la urma cine o joaca? cine o plateste?

3. mireasa ce alte "chestii" trebuie sa mai faca?

4. dar mirele?

5. si nasii??

Ajutati-ma fetelor...mai spuneti-mi..

constantinescumathias
09.04.2007, 10:00:22
mai prea multe nu mai sunt ...noi cam astea le stim...poate apare vreo miresica ce isi face nunta mai la tara si stie mai multe ...dar sincer cam astea sunt toate...acuma nu e musai sa faci tot .ca doar fiecare isi face nunta cum vrea. de jucatul beteliei nu am auzit 8-}.L a noi mai nou face miresica petrecerea ei si ginerele pe a lui...dar asta nu e o traditie:)):))

t_andruta_t
10.04.2007, 09:41:09
mai prea multe nu mai sunt ...noi cam astea le stim...poate apare vreo miresica ce isi face nunta mai la tara si stie mai multe ...dar sincer cam astea sunt toate...acuma nu e musai sa faci tot .ca doar fiecare isi face nunta cum vrea. de jucatul beteliei nu am auzit 8-}.L a noi mai nou face miresica petrecerea ei si ginerele pe a lui...dar asta nu e o traditie:)):))

"poate apare vreo miresica ce isi face nunta mai la tara si stie mai multe".... ce exprimare mai mult sau mai putin plastica ....daca vrei sa respecti traditia nu inseamna ca esti taranca. Aici ar fi multe de spus despre traditie si dorinta fiecareia de a o respecta integral sau partial. Daca de Paste gatesti si/sau mananci miel - nu esti taranca, respecti traditia. Depinde de perceptia fiecaruia de a vedea sau intelege anumite lucruri...

cerasela
10.04.2007, 14:13:43
Nu mai fii suparata probabil a vrut sa spuna ca in oras daca nunta e foarte eleganta nu se mai tine cont de anumite traditii , de exemplu am fost la o nunta unde " jucatul gainii" nu a mai fost deoarece miresei nu ii placea sub nici o forma chestia asta si nici nasilor .Sunt persoane care investesc mii de Euro in nunti si nu mai tin cont de traditii li se pare ca sunt urate aceste obiceiuri ( nici eu nu ma dau in vant dupa "jucatul gainii" recunosc dar nu va lipsi de la nunta mea). Eu o sa am si hora miresei in strada si jucatul gainii:D .

laura_ioana
10.04.2007, 14:46:36
Merci mult fetelor!!:*:*
Astept mai multe traditii...

Am cateva intrebari:

1. acasa (in Braila) cu o seara inaintea nuntii e inchinatul betelei - aici e asa ceva? a auzit cineva de asa ceva?

2. cu jucatul gainii - cine aduce gaina? pana la urma cine o joaca? cine o plateste?

3. mireasa ce alte "chestii" trebuie sa mai faca?

4. dar mirele?

5. si nasii??

Ajutati-ma fetelor...mai spuneti-mi..

De inchinatul betelei nici eu nu am auzit si nu cred ca se practica pe aici. In legatura cu jucatul gainii sunt mai multe variante. Se spune ca soacra mica trebuie sa cumpere gaina (dupa alte pareri-mai putine intr-adevar- soacra mare) si sa o gateasca, adica sa o "impopotoneze" putin cu niste hartie colorata, legume sau mai stiu eu ce. O joaca la local un grup, de obicei prieteni sau rude a celor care au cumparat gaina si o rascumpara nasul, insa daca altcineva ofera mai mult (spre "rusinea" nasului) gaina ii revine. In fine, e greu sa explici pas cu pas acest obicei pt cineva care nu stie absolut nimic despre el. Eu sper sa fi fost de folos.
Spre finalul petrecerii se mai face si "legatoarea" ce consta in inlocuirea voalului de catre nasa cu un batic sau esarfa. Simbolozeaza faptul ca mireasa din momentul respectiv devine femeie. Voalul se pune simbolic pe capul unei domnisoare inca nemaritate.

kamy
10.04.2007, 17:05:36
De inchinatul betelei nici eu nu am auzit si nu cred ca se practica pe aici. In legatura cu jucatul gainii sunt mai multe variante. Se spune ca soacra mica trebuie sa cumpere gaina (dupa alte pareri-mai putine intr-adevar- soacra mare) si sa o gateasca, adica sa o "impopotoneze" putin cu niste hartie colorata, legume sau mai stiu eu ce. O joaca la local un grup, de obicei prieteni sau rude a celor care au cumparat gaina si o rascumpara nasul, insa daca altcineva ofera mai mult (spre "rusinea" nasului) gaina ii revine. In fine, e greu sa explici pas cu pas acest obicei pt cineva care nu stie absolut nimic despre el. Eu sper sa fi fost de folos.
Spre finalul petrecerii se mai face si "legatoarea" ce consta in inlocuirea voalului de catre nasa cu un batic sau esarfa. Simbolozeaza faptul ca mireasa din momentul respectiv devine femeie. Voalul se pune simbolic pe capul unei domnisoare inca nemaritate.
Eu stiu de o alta varianta, soacra mare cumpara gaina si o gateste si o joaca fie cineva de la restaurant, fie o persoana, sau mai multe din partea socrilor mari.Sau cel putin asa a fost la toate nuntile la care am fost pana acum.

laura_ioana
10.04.2007, 21:11:10
Da kamy, am auzit si de varianta ta insa mai populara a fost a mea, cel putin pe la ce nunti am fost eu.

mariuca29
14.04.2007, 10:30:49
Cu aruncatul bomboanelor in biserica stiu si eu,la toate nuntile la care am fost s-au aruncat bomboane,imi aduc aminte ca la o nunta s-au inpartit bomboane de ciocolata,nu imi pare o idee buna,voi ce ziceti,eu zic ca traditia trebuie respecata in fond bomboanele sunt pt colilasi sa alerge dupa ele prin biserica.

kamy
14.04.2007, 19:53:03
Pe mine nu ma incanta deloc ideea cu aruncatul bomboanelor in biserica.Si eu tot la bomboane de ciocolata m-am gandit.

constantinescumathias
14.04.2007, 20:04:38
ba mai nou eu in biserica am primit marturii cu bomboane :D

kamy
14.04.2007, 20:35:51
Eu tot la bomboanele de ciocolata raman, desi nu stiu daca e o idee tocmai buna.Exista riscul sa se topeasca ciocolata de la caldura.

constantinescumathias
14.04.2007, 21:10:17
ideea e sa se atunce cu ele in biserica in timpul horei parca nu stiu cum vine sa stea cineva sa duca la toti...da important e sa faci cum vrei tu....

mariuca29
15.04.2007, 00:33:30
Eu voi opta pt aruncatul bomboanelor in biserica,pt ca asa este traditia,insa voi avea drajeu inbracat in tiull,(ca o marturie mai mica;-) ),marturiile clasice le voi da invitatiilor la local.

cristina17
15.04.2007, 08:24:33
ba mai nou eu in biserica am primit marturii cu bomboane :D

Si eu:D ...adica era o bomboana Ferero Rocher imbracata in tulle....si au aruncat cu ele prin biserica....si sa-l fi vazut pe unii dintre popi ce se repezea dupa o bomboana d-asta=)) !!!

cristina17
04.05.2007, 09:28:58
Fetelor, apropo de bomboanele care se arunca in biserica.....sa vedeti ce idee mi-a dat soacra mea!!! Duminica a asistat la o cununie religioasa si s-a aruncat cu bomboane imbracate in tulle......dar alaturi de bomboana era pus si putin orez!!! Obiceiul este sa se arunce in biserica si cu orez, acesta semnificand ca si graul belsugul, dar cum in ultimul timp preotii nu mai lasa sa se arunce pt ca se face mizerie, cred ca nici macar la iesire din biserica..........asta mi se pare o idee buna......si deci o vom adopta si noi:)>- !!!

cerasela
08.05.2007, 12:00:56
Am si eu 2 intrebari ;
1. Cine cumpara bomboanele ptr. biserica eu sau nasa? Mie mi s-a spus ca cineva din partea nasei le arunca si ca ea ar trebui sa le cumpere
2. La sfarsitul nuntii cand e legatoarea cine serveste femeile cu lichior si bomboane mama miresei sau nasa?

La noi cred ca toate obiceiurile o sa le facem invers ca nimeni nu stie nimic : mama e varza, soacra-mea si mai si ..=)) ca sa nu mai spun de nasa care este moldoveanca la origini si nu stie traditiile dobrogenilor (stie doar de legatoare si aranjatul miresei acasa ).

aaaa si mai am o intrebare , nasa mi-a zis ca este traditie la noi sa se faca schimd de cadouri intre mine si ea. Este adevarat? Adica mergem impreuna in oras ea isi alege ceva , eu platesc si invers.

kamy
08.05.2007, 12:10:43
Am si eu 2 intrebari ;
1. Cine cumpara bomboanele ptr. biserica eu sau nasa? Mie mi s-a spus ca cineva din partea nasei le arunca si ca ea ar trebui sa le cumpere
2. La sfarsitul nuntii cand e legatoarea cine serveste femeile cu lichior si bomboane mama miresei sau nasa?

La noi cred ca toate obiceiurile o sa le facem invers ca nimeni nu stie nimic : mama e varza, soacra-mea si mai si ..=)) ca sa nu mai spun de nasa care este moldoveanca la origini si nu stie traditiile dobrogenilor (stie doar de legatoare si aranjatul miresei acasa ).

aaaa si mai am o intrebare , nasa mi-a zis ca este traditie la noi sa se faca schimd de cadouri intre mine si ea. Este adevarat? Adica mergem impreuna in oras ea isi alege ceva , eu platesc si invers.
Bomboanele pentru biserica am auzit si eu ca le cumpara nasa.Pentru legatoare stiam ca soacra mica serveste cu bomboane si cu lichior, dar nu sunt sigura de asta.

cerasela
08.05.2007, 12:41:35
Bomboanele pentru biserica am auzit si eu ca le cumpara nasa.Pentru legatoare stiam ca soacra mica serveste cu bomboane si cu lichior, dar nu sunt sigura de asta.

Multumesc Kamy

cristina17
08.05.2007, 14:29:13
Am si eu 2 intrebari ;

Acum doar ce am intrebat o prietena care a avut nunta anul trecut si mi-a zis ca cineva din partea nasei arunca bomboanele in biserica si cu bomboane si lichior la legatoare serveste tot nasa!!! La mine la legatoare nu cred ca se va mai servi cu lichior pt ca nu vad rostul din moment ce sunt bauturi la bar, chiar si lichior!!!

lavylavy
08.05.2007, 14:41:44
La noi mama a cumparat bomboanele care se servesc la biserica (sunt bomboane de ciocolata si lumea va servi direct din cutie deci nu se vor arunca prin biserica) si la fel a mai luat niste bomboane ambalate pe ca re ea le va arunca in urma mea atunci cand o sa ies din scara de bloc. La starea civila avem numai piscoturi nu si boamboane iar la legatoare nu stiu. Acum am aflat ca se servesc si acolo diverse "dulcegarii".

cristina17
09.05.2007, 09:42:31
Doamne, fetelor, ce de obiceiuri sunt....despre unele habar nu aveam:D !!! Ieri am vazut cand ati scris voi faza cu bomboanele aruncate de nasa in biserica si despre servitul cu lichior si bomboane de catre nasa la legatoare si tocmai ma pregateam sa va zic ca nu exista asa ceva....si cel putin nasa nu are nici o legatoare cu bomboanele la biserica.....si tocmai vorbeam la telefon cu o prietena care a facut nunta anul trecut si mi-a zis ca asa este...........
Acum nu stiu....o sa discut cu nasa cum o sa facem....eu vroiam sa fac pt la biserica bomboane imbracate in tulle si sa pun si putin orez acolo....cred ca pana la urma o sa le fac tot eu si o sa i le dau nasei!!!
Si faza cu servitul bomboanelor si lichiorului la biserica iar mi se pare o cheltuiala inutila pt nasa....ca doar vor fii atatea dulciuri la masa si bauturi la bar....si cred ca va fii mai mult risipa....si nu cred ca se va bea lichiorul ala ........... Sincer nu am vazut la nici o nunta nasa sau altcineva sa se apuce sa serveasca cu asa ceva......oricum nu cred ca este obligatoriu sa facem toate obiceiurile..........fiecare face ce vrea!!!!

Fetelor, daca mai stiti sau va mai aminti obiceiuri care nu au fost scrise pe aici, spuneti-le ca sunt bine de stiut..........ca sa stim si noi pe care le tinem si pe care nu:) !!!

cristina17
09.05.2007, 09:52:00
Am si eu 2 intrebari ;

In legatura cu schimbul de cadouri intre nasa si mireasa.......tine de voi si de intelegerea voastra!!!
Asa, inainte la nunti , cand se faceau nuntile de catre socrii mari, soacra mica trebuia sa cumpere cadouri gen camasi, pijamale pt tot neamul lor si cred ca si pt parintii nasilor .......dar in zilele noastre cand parintii nu contribuie financiar la nuntile noastre nu mi se mai par normale obiceiurile astea!!!

Vroiam sa va mai intreb despre prosoapele care se puneau pe vremuri la masini, voi ce faceti, mai luati asa ceva......? Bineinteles , nici nu se pune problema sa le punem la masini, dar poate se dau respectivelor persoane:-? ....nu stiu cum se mai procedeaza.....eu una nu vroiam sa mai luam !!!

kamy
09.05.2007, 10:16:59
In legatura cu schimbul de cadouri intre nasa si mireasa.......tine de voi si de intelegerea voastra!!!
Asa, inainte la nunti , cand se faceau nuntile de catre socrii mari, soacra mica trebuia sa cumpere cadouri gen camasi, pijamale pt tot neamul lor si cred ca si pt parintii nasilor .......dar in zilele noastre cand parintii nu contribuie financiar la nuntile noastre nu mi se mai par normale obiceiurile astea!!!

Vroiam sa va mai intreb despre prosoapele care se puneau pe vremuri la masini, voi ce faceti, mai luati asa ceva......? Bineinteles , nici nu se pune problema sa le punem la masini, dar poate se dau respectivelor persoane:-? ....nu stiu cum se mai procedeaza.....eu una nu vroiam sa mai luam !!!
Eu nu o sa iau nici un fel de prosop.Singurul prosop pe care il va lua mama este pentru legatoare, am inteles ca trebuie sa il dea nasei sa se spele pe maini inainte sau dupa legatoare, nu stiu eu exact cum e obiceiul, dar sper sa aflu pana atunci.

kamy
09.05.2007, 10:20:28
Doamne, fetelor, ce de obiceiuri sunt....despre unele habar nu aveam:D !!! Ieri am vazut cand ati scris voi faza cu bomboanele aruncate de nasa in biserica si despre servitul cu lichior si bomboane de catre nasa la legatoare si tocmai ma pregateam sa va zic ca nu exista asa ceva....si cel putin nasa nu are nici o legatoare cu bomboanele la biserica.....si tocmai vorbeam la telefon cu o prietena care a facut nunta anul trecut si mi-a zis ca asa este...........
Acum nu stiu....o sa discut cu nasa cum o sa facem....eu vroiam sa fac pt la biserica bomboane imbracate in tulle si sa pun si putin orez acolo....cred ca pana la urma o sa le fac tot eu si o sa i le dau nasei!!!
Si faza cu servitul bomboanelor si lichiorului la biserica iar mi se pare o cheltuiala inutila pt nasa....ca doar vor fii atatea dulciuri la masa si bauturi la bar....si cred ca va fii mai mult risipa....si nu cred ca se va bea lichiorul ala ........... Sincer nu am vazut la nici o nunta nasa sau altcineva sa se apuce sa serveasca cu asa ceva......oricum nu cred ca este obligatoriu sa facem toate obiceiurile..........fiecare face ce vrea!!!!

Fetelor, daca mai stiti sau va mai aminti obiceiuri care nu au fost scrise pe aici, spuneti-le ca sunt bine de stiut..........ca sa stim si noi pe care le tinem si pe care nu:) !!!
Noi vorbeam despre legatoare, atunci se serveste cu bomboane si lichior, la restaurant, nu la biserica.La biserica stiu ca se dau doar bomboane.

cerasela
09.05.2007, 10:35:06

Eu am oroare de chestii de-astea ce sa zic soacra-mea zicea ca o sa cumpere sa dea la oameni, oricum ea cumparase si sortzuri sa le dea la ospatari si cand a auzit seful de sala al restaurantului a zis ca el nu accepta asa ceva , nici nu le da voie sa faca hora ( inainte se facea hora ospatarilor practic ei deschideau nunta cu dansul dar nu am vazut decat la o singura nunta chestia asta) . Nici mie nu imi place si nu stiu cati vor accepta prosoape dar daca aveti oameni mai in varsta care sunt mai traditionalisti puteti sa le dati prosop desi nu e musai. Eu am zis ca fac o nunta cat de cat eleganta fara sa tin cont de toate obiceiurile dar acum toti sar pe mine cu tot felul de chestii ciudate. Eu am sa ii spun soacrei mele sa renunta la prosoape ( stiu ca e sarcina ei ) dar e mai ceva ca un catar nu stiu daca o induplec. Depinde de soacra ta, parintii tai cat de mult tin la obiceiuri , acum eu stiu ...omul pastreaza prosopul ...dar depinde cum te intelegi cu familia.

cristina17
09.05.2007, 11:03:28
Eu am oroare de chestii de-astea ce sa zic soacra-mea zicea ca o sa cumpere sa dea la oameni, oricum ea cumparase si sortzuri sa le dea la ospatari si cand a auzit seful de sala al restaurantului a zis ca el nu accepta asa ceva , nici nu le da voie sa faca hora ( inainte se facea hora ospatarilor practic ei deschideau nunta cu dansul dar nu am vazut decat la o singura nunta chestia asta) . Nici mie nu imi place si nu stiu cati vor accepta prosoape dar daca aveti oameni mai in varsta care sunt mai traditionalisti puteti sa le dati prosop desi nu e musai. Eu am zis ca fac o nunta cat de cat eleganta fara sa tin cont de toate obiceiurile dar acum toti sar pe mine cu tot felul de chestii ciudate. Eu am sa ii spun soacrei mele sa renunta la prosoape ( stiu ca e sarcina ei ) dar e mai ceva ca un catar nu stiu daca o induplec. Depinde de soacra ta, parintii tai cat de mult tin la obiceiuri , acum eu stiu ...omul pastreaza prosopul ...dar depinde cum te intelegi cu familia.

Pai faza e ca eu stiam ca soacra mica trebuie sa puna prosoapele:D ........pt ca masinile, in mod normal, se gatesc la mireasa .....si deci prosoapele ar trebui puse de noi:-$ !!!! Si eu, la fel cum zici tu am oroare de asta.......si mama ma tot intreaba, ce sa faca sa ia sau nu......ca iti dai seama ca ea face ce zic eu:-p !!! Oamenii saracii cred ca vor accepta, indiferent de varsta, ca doar o sa le fie rusine sa le refuze.....ca varsta vor fii si tineri si mai in varsta!!! Cu soacra deocamdata nu am nici o problema ...... si ea face cum zicem noi:D ......si oricum daca vine cu vreo idee care nu-mi convine nu mi-e rusine sa-i spun parerea mea, la modul frumos si respectous, pt ca noi ne intelegem foarte bineo:-) !!!

Concluzia e ca mi se pare destul de aiurea sa caut posesorul respectivei masini sa-i dau prosopul.........numai de asta nu mai stateam atunci.......inainte macar se puneau pe masini...........ceea ce era foarte urat!!!!

kamy
09.05.2007, 11:21:59
Dar masina mirilor unde sa gateste, acasa la mireasa sau mirele vine deja cu masina gatita?Eu stiam ca toate masinile se gatesc acasa la mireasa, dar mama mi-a spus ca masina mirilor face exceptie, ca mirele trebuie sa vina cu masina aranjata sa ia mireasa.

lavylavy
09.05.2007, 11:40:55
Off ce de obiceiuri. Eu am vorbit aseara cu mama si la legatoare nici nu se pune problema sa servim bomboane sau lichior, nu vom pune prosoape la masini, in schimb mama va da acasa niste sorturi la cele care vin sa ajute la diverse treburi.

cristina17
09.05.2007, 11:47:24
Noi vorbeam despre legatoare, atunci se serveste cu bomboane si lichior, la restaurant, nu la biserica.La biserica stiu ca se dau doar bomboane.

Da ....am inteles....poate m-am exprimat gresit:-B !!! Cineva din partea nasei trebuie sa arunce cu bomboane in biserica, ....si nasa trebuie sa serveasca cu bomboane si lichior la legatoare.........

cristina17
09.05.2007, 11:52:05
Dar masina mirilor unde sa gateste, acasa la mireasa sau mirele vine deja cu masina gatita?Eu stiam ca toate masinile se gatesc acasa la mireasa, dar mama mi-a spus ca masina mirilor face exceptie, ca mirele trebuie sa vina cu masina aranjata sa ia mireasa.

Buna intrebare!!! Asteptam pareri!!!!

cerasela
09.05.2007, 11:55:38
Pai faza e ca eu stiam ca soacra mica trebuie sa puna prosoapele:D ........pt ca masinile, in mod normal, se gatesc la mireasa .....si deci prosoapele ar trebui puse de noi:-$ !!!! Si eu, la fel cum zici tu am oroare de asta.......si mama ma tot intreaba, ce sa faca sa ia sau nu......ca iti dai seama ca ea face ce zic eu:-p !!! Oamenii saracii cred ca vor accepta, indiferent de varsta, ca doar o sa le fie rusine sa le refuze.....ca varsta vor fii si tineri si mai in varsta!!! Cu soacra deocamdata nu am nici o problema ...... si ea face cum zicem noi:D ......si oricum daca vine cu vreo idee care nu-mi convine nu mi-e rusine sa-i spun parerea mea, la modul frumos si respectous, pt ca noi ne intelegem foarte bineo:-) !!!

Concluzia e ca mi se pare destul de aiurea sa caut posesorul respectivei masini sa-i dau prosopul.........numai de asta nu mai stateam atunci.......inainte macar se puneau pe masini...........ceea ce era foarte urat!!!!

Da asa e ai dreptate si pana la urma nu are rost mai e si o cheltuiala in plus.

dani19_10dani
09.05.2007, 17:02:46
fetelor voi ce stiti?am auzit ca miri nu merg cu aceeasi masina pana la biserica sau ceva de genul deci ar trebui sa impodobesc 2 masini asa mai frumos..si..aa eu ma gandeam si cea a nasilor sa o fac asa mai deosebita..eu nu inteleg mireasa cu cine merge in masina,mirele cu cine.nasii cu cine?ca sa stiu ce masina impodobesc,..voi cum faceti?pupici..

cristina17
09.05.2007, 17:36:04
fetelor voi ce stiti?am auzit ca miri nu merg cu aceeasi masina pana la biserica sau ceva de genul deci ar trebui sa impodobesc 2 masini asa mai frumos..si..aa eu ma gandeam si cea a nasilor sa o fac asa mai deosebita..eu nu inteleg mireasa cu cine merge in masina,mirele cu cine.nasii cu cine?ca sa stiu ce masina impodobesc,..voi cum faceti?pupici..

Daca nu ma insel mireasa cu nasul intr-o masina si mirele si nasa intr-o alta masina si cavalerii de onoare intr-una din astea:D !!!!
Dar de exemplu daca mirii au limuzina.....ce-o sa faca nu o sa mai mearga amandoi in limuzina:-\?????

kamy
09.05.2007, 19:20:45
Mireasa merge cu nasul in masina si nasa cu mirele.Cavalerii nu stiu cu cine merg.Si eu ma gandeam sa aranjez doua masini, dar pana acum nu am vazut decat o singura masina gatita mai deosebit fata de celelalte masini.

dani19_10dani
09.05.2007, 19:39:59
cavalerii parca merg impreuna..cu mireasa sau nu mai stiu..off..ca doar nu fac 3 masini si pt cavaleri..off..nu stiu cum se face:(

lavylavy
09.05.2007, 19:45:50
Noi am inchiriat de la Doina o funda de tul pe care o vom pune pe masina "noastra" cred adica mai mult ca sigur ca vom fi amandoi in acea masina. Nasii banuiesc ca vor fi impreuna cu cei 2 copii in masina lor dar nu stiu daca pentru ei o sa mai iau ceva pentru decorat. Noi am cumparat o punga de baloane sa punem la masini , deci renuntam la garoafele lipite cu scoch si cred ca nasilor le punem tot baloane.

lavylavy
09.05.2007, 19:47:22
, dar pana acum nu am vazut decat o singura masina gatita mai deosebit fata de celelalte masini.

Si eu am vazut intotdeauna o singura masina decorata special.

kamy
10.05.2007, 08:08:50
Noi am inchiriat de la Doina o funda de tul pe care o vom pune pe masina "noastra" cred adica mai mult ca sigur ca vom fi amandoi in acea masina. Nasii banuiesc ca vor fi impreuna cu cei 2 copii in masina lor dar nu stiu daca pentru ei o sa mai iau ceva pentru decorat. Noi am cumparat o punga de baloane sa punem la masini , deci renuntam la garoafele lipite cu scoch si cred ca nasilor le punem tot baloane.
Si eu ma gandeam sa apelez la doamna Doina sa imi faca funda din tulle pentru masina si mai vreau sa fac un aranjament de flori pt masina mirilor.Pentru masina nasilor nu am nici cea mai vaga idee,dar zilele astea o sa o sun pe doamna Doina pentru invitatii si o intreb si de masini, poate imi da cateva idei.Garoafele stiu ca nu se mai folosesc de foarte mult timp. Pentru celelalte masini eu am cumparat funde care se pun la oglinzile masinilor, inca nu stiu ce sa fac, daca sa cumpar si baloane sau nu.

cerasela
10.05.2007, 08:40:40
Daca nu ma insel mireasa cu nasul intr-o masina si mirele si nasa intr-o alta masina si cavalerii de onoare intr-una din astea:D !!!!
Dar de exemplu daca mirii au limuzina.....ce-o sa faca nu o sa mai mearga amandoi in limuzina:-\?????

Eu stiam ca la cununia civila mirii merg separat asa cum ai zis tu nasul cu mireasa si nasa cu mirele si dupa cununia civila mirii pot merge impreuna.Noi vom decora 2 masini mai deosebit cat despre cavalerii de onoare stiam ca ei merg cu mirele dar la nuntile la care am fost noi cavaleri am mers cu masina noastra care era aranjata simplu.Noi nu punem baloane la masini ca stiu ca nu rezista prea mult o sa faca firma de decoratiuni ptr toate masinile din caravana care vor fi la mine acasa aranjamente si stiu ca vor pune niste flori facute din tulle legate la oglinzi iar la cele 2 masini vom pune aranjament floral plus tulle pe la portiere.

cristina17
10.05.2007, 09:38:05
Eu stiam ca la cununia civila mirii merg separat asa cum ai zis tu nasul cu mireasa si nasa cu mirele si dupa cununia civila mirii pot merge impreuna.Noi vom decora 2 masini mai deosebit cat despre cavalerii de onoare stiam ca ei merg cu mirele dar la nuntile la care am fost noi cavaleri am mers cu masina noastra care era aranjata simplu.Noi nu punem baloane la masini ca stiu ca nu rezista prea mult o sa faca firma de decoratiuni ptr toate masinile din caravana care vor fi la mine acasa aranjamente si stiu ca vor pune niste flori facute din tulle legate la oglinzi iar la cele 2 masini vom pune aranjament floral plus tulle pe la portiere.

Pai noi facem civila separat, adica de dimineata....si in mod sigur nu vom avea masinile decorate.....si bineinteles ca vom veni separat:D !!!
Faza e ca dupa aceea cand plecam la biserica daca nu plecam in aceiasi masina dupa aceea cred ca vom mai merge vreo 200 m impreuna......pt ca de la Catedrala coboram pe jos pe faleza, la poze si dupa aceea pana la restaurant mai sunt vreo 200-300 m, adica ne vom urca in masini doar asa pt a muta masinile:D !!!!

Eu ma gandeam sa decorez masina noastra si a nasilor cu tulle din ala care se leaga si de oglinzi si voi vedea ce mai pun ........ Mie sincer nu prea imi plac aranjamentele din flori care se pun pe masini ....no offence....e vb doar de gustul fiecareia!!!

Pe celelalte masini ma gandeam sa pun niste funde din acelea mari care se pun la flori, dar nu stiu cum le voi fixa...........pt ca am inteles ca scotch-ul lasa urme pe masini si le poate chiar zgaria......... Ma gandeam totusi sa iau si niste baloane sa pun la masini, din alea in forma de inimioara.........la noi cununia este la 7 seara si poate vor rezista!!! Mi se pare buna si ideea voastra sa puneti la oglinda o floricica legata cu tulle.........insa n-o fii totusi prea putin:-\ !!!!

cerasela
10.05.2007, 12:26:59
Pai noi facem civila separat, adica de dimineata....si in mod sigur nu vom avea masinile decorate.....si bineinteles ca vom veni separat:D !!!
Faza e ca dupa aceea cand plecam la biserica daca nu plecam in aceiasi masina dupa aceea cred ca vom mai merge vreo 200 m impreuna......pt ca de la Catedrala coboram pe jos pe faleza, la poze si dupa aceea pana la restaurant mai sunt vreo 200-300 m, adica ne vom urca in masini doar asa pt a muta masinile:D !!!!

Eu ma gandeam sa decorez masina noastra si a nasilor cu tulle din ala care se leaga si de oglinzi si voi vedea ce mai pun ........ Mie sincer nu prea imi plac aranjamentele din flori care se pun pe masini ....no offence....e vb doar de gustul fiecareia!!!

Pe celelalte masini ma gandeam sa pun niste funde din acelea mari care se pun la flori, dar nu stiu cum le voi fixa...........pt ca am inteles ca scotch-ul lasa urme pe masini si le poate chiar zgaria......... Ma gandeam totusi sa iau si niste baloane sa pun la masini, din alea in forma de inimioara.........la noi cununia este la 7 seara si poate vor rezista!!! Mi se pare buna si ideea voastra sa puneti la oglinda o floricica legata cu tulle.........insa n-o fii totusi prea putin:-\ !!!!

Nu te gandi ca am pleashca de-aia care zici ca e coroana mortuara =)) sunt cateva floricele care sunt inconjurate de tulle si tulle-ul apoi se extinde catre portiere ( daca intri pe Danydorevent o sa iti dai seama cum o sa am masinile mirilor aranjate ca nu prea le am cu explicatiile). Decoratiunile mele o sa se axeze pe mai mult tulle ( ma refer la masini).
Eu o sa am cununia civila la 16.30 asta e ora pe care am stabilit-o in final si toate masinile vor fi aranjate la mine .O sa fac o poza acasa la un aranjament de masina din caravana pe care l-am avut la o nunta ca sa va dau idei.

cristina17
10.05.2007, 13:29:05
Nu te gandi ca am pleashca de-aia care zici ca e coroana mortuara =)) sunt cateva floricele care sunt inconjurate de tulle si tulle-ul apoi se extinde catre portiere ( daca intri pe Danydorevent o sa iti dai seama cum o sa am masinile mirilor aranjate ca nu prea le am cu explicatiile). Decoratiunile mele o sa se axeze pe mai mult tulle ( ma refer la masini).
Eu o sa am cununia civila la 16.30 asta e ora pe care am stabilit-o in final si toate masinile vor fi aranjate la mine .O sa fac o poza acasa la un aranjament de masina din caravana pe care l-am avut la o nunta ca sa va dau idei.

Ar fii super .....d-abia astept sa pui pozici........cel putin la capitolul decoratiuni masini nu prea am idei....... Cat iti iau cei de la firma de decoratiuni pt aranjarea masinilor? Eu nici nu m-am gandit sa intreb cat costa si treaba asta:-B .........ma gandeam sa cumparam materiale si sa le aranjam noi........dar acum ma gandesc sa intreb;)) !!!
:* :* :*

cerasela
10.05.2007, 13:39:47
Ar fii super .....d-abia astept sa pui pozici........cel putin la capitolul decoratiuni masini nu prea am idei....... Cat iti iau cei de la firma de decoratiuni pt aranjarea masinilor? Eu nici nu m-am gandit sa intreb cat costa si treaba asta:-B .........ma gandeam sa cumparam materiale si sa le aranjam noi........dar acum ma gandesc sa intreb;)) !!!

Pai iau f. putin ptr. aranjat masinile : 30 ron/masina ptr. cele ale mirilor/nasilor si restul din caravana 15ron/masina . Vad ca te gandeai sa le aranjezi tu , parerea mea e sa intrebi firma de decoratiuni cat iti ia ptr. masini si sa negociezi cu ei ca tu oricum nu o sa ai timp de aranjat masini in ziua aia si nici sotul tau si decat sa lasi rudele cine stie ce sa faca mai bine ii pui pe ei , mai ales ca sunt si in domeniu.Cea mai scumpa oferta la masinile mirilor am gasit-o la 80/100 Ron (bine era cu ditamai buchetul de flori exact ce discutam mai devreme de coroane mortuare=)) si normal ca numai florile alea costau o gramada )

cristina17
10.05.2007, 13:40:47

Da, m-am uitat acum pe site.....imi place asa.....funda aia si interior cateva floricele..........intr-adevar nu e nici pe departe la ce ma gandeam eu=)) ..........Pacat ca nu pot sa salvez pozele.........imi place una in special............cand dai la evenimente apar mai multe poze de la colonadelor si apoi o masina..........aia imi place mult!!!!

cerasela
10.05.2007, 13:46:29

Am sa ajung diseara acasa si am sa fac o poza la aranjamentul acela, momentan sunt la birou si trebuie sa merg si la medicul de familie sa ne dea certificatele prenuptiale.:*

cristina17
10.05.2007, 13:47:07
Pai iau f. putin ptr. aranjat masinile : 30 ron/masina ptr. cele ale mirilor/nasilor si restul din caravana 15ron/masina . Vad ca te gandeai sa le aranjezi tu , parerea mea e sa intrebi firma de decoratiuni cat iti ia ptr. masini si sa negociezi cu ei ca tu oricum nu o sa ai timp de aranjat masini in ziua aia si nici sotul tau si decat sa lasi rudele cine stie ce sa faca mai bine ii pui pe ei , mai ales ca sunt si in domeniu.Cea mai scumpa oferta la masinile mirilor am gasit-o la 80/100 Ron (bine era cu ditamai buchetul de flori exact ce discutam mai devreme de coroane mortuare=)) si normal ca numai florile alea costau o gramada )

Pai e bine...........ca eu ma gandeam ca cumpar tulle si numai cati metri de tulle or intra si eu nu sunt chiar asa priceputa........am o matusa de-a sotului care e mai priceputa si pe fina mea;)) , care va fii domnisoara de onoare!!! O sa intreb si eu la firma de decoratiuni...........macar pt masinile principale............mi-ai dat o idee buna!!!

lavylavy
19.05.2007, 15:38:20
Mi-am amintit ieri de un obicei care mie una nu prea imi place. La intrarea in restaurant soacra mare ii trage pe cei doi soti inauntru legati cu un prosop. E obligatoriu? pentru ca eu vreau sa spunem "pas" la momentul asta.

RLK
19.05.2007, 16:58:56
Mi-am amintit ieri de un obicei care mie una nu prea imi place. La intrarea in restaurant soacra mare ii trage pe cei doi soti inauntru legati cu un prosop. E obligatoriu? pentru ca eu vreau sa spunem "pas" la momentul asta.

Eu nu am vazut obiceiul asta decat la emisiunea aia cu nuntile care era pe Antena 1, la o nunta din Moldova. La noi nu am auzit de obiceiul asta. Pe noi ne-au intampinat cu galeata cu apa in care erau deja niste banuti si cateva flori, am pus si noi niste bani si am intrat: se spune ca inseamna belsug.

kamy
19.05.2007, 20:37:53
Eu pana acum nu am auzit si nici nu am vazut obiceiul asta.Iar daca voi nu vreti, nimic nu e obligatoriu.

elenutza666
23.05.2007, 09:20:47
Fetelor care e faza cu jarteluta?
Cand o scoate mirele?
Se practica la noi asa ceva?
Eu vreau sa il vad pe iubi cum o sa mi-o scoata cu dintii...=))

Si inca o ontrebare,mai serioasa.Mireasa trebuie sa stea in masina neaparat in fata,sau putem sta amandoi in spate in masina...are ceva?;))

cristina17
23.05.2007, 10:14:31
Cand o scoate mirele?

Si inca o ontrebare,mai serioasa.Mireasa trebuie sa stea in masina neaparat in fata,sau putem sta amandoi in spate in masina...are ceva?;))

Din cate stiu eu, jarteluta se scoate spre dimineata, dupa ce arunca mireasa buchetul si i se scoate voalul........stiu ca o scoate mirele , cum poate:D si o arunca baietilor necasatoriti!!! Se practica daca vrei, bineinteles!!!!!
Pai cred ca poti sa stai unde vrei, nu e o regula, si mie mi se pare mai frumos sa stai in spate.....doar sa ai loc cu atatea fuste:-p ......

alipety
23.05.2007, 16:36:12
fetelor, dar oare ce se va intampla daca nu voi tine cont de nici un obicei, dintre cele care "trebuie" sa le urmez?!?!?? ca de ex, eu nu vreau si nu numai eu ( si iubitelul, si ai mei parinti si chiar socrii!!) sa mergem acasa pe la nasi cu alaiul si acordionistul, si apoi pe la mine sa ma ia, sa facem hora in fata casei ( blocului, in cazul meu)...vrem pur si simplu sa ne intalnim la starea civila si apoi la biserica, apoi sa mergem impreuna la restaurant. implicit nu voi rupe turta miresei ...caci, din cate am vazut eu la nunti, se arunca cand iese mireasa din casa...apoi, nu vreau flori puse in piept la nuntasi...vreau sa le dau altceva...nu vreau sa ma "dezlege" parca se zice, adik sa nu-mi scoata din cap voalul...si mai ales sa-mi puna esarfa :) si nu vreau sa arunc buchetul, eu vreau sa-l pastrez ca amintire :)
aa, dintre obiceiuri vrea neaparat sa pastrez unul: sa ma fure! :-$ vreau sa fug si eu vreo ora, sa dansez prin vreun club chic! ;-)
oare se va supara cineva? oricum, daca voi chema numai persoane apropiate, nu cred ca vor avea vreo obiectie, pt ca ma cunosc...
numai ca mi-e frica sa nu am totusi vreun "bineintentionat" care sa vina cu vreo idee care sa-mi dea planurile peste cap... :-< :-s sa nu-mi zica :"dar asa se face!"
am fost recent la o pomana de 7 ani la bunica iubitelului ...si atatea "cunoscatoare" erau...dar nu e bine sa te imbraci asa, dar trebuie sa te acoperi, dar trebuie sa fii trist, daca se poate sa bociti (desi femeia murise acum 7 ani la varsta de 94 ani, parca, isi traise femeia viata!!!) si sa jeliti...nu poti impune anumite lucruri doar pentru ca asa au facut altii!
parerea mea!
voi ce credeti?! gresesc undeva?

cristina17
23.05.2007, 16:55:00
fetelor, dar oare ce se va intampla daca nu voi tine cont de nici un obicei, dintre cele care "trebuie" sa le urmez?!?!?? ca de ex, eu nu vreau si nu numai eu ( si iubitelul, si ai mei parinti si chiar socrii!!) sa mergem acasa pe la nasi cu alaiul si acordionistul, si apoi pe la mine sa ma ia, sa facem hora in fata casei ( blocului, in cazul meu)...vrem pur si simplu sa ne intalnim la starea civila si apoi la biserica, apoi sa mergem impreuna la restaurant. implicit nu voi rupe turta miresei ...caci, din cate am vazut eu la nunti, se arunca cand iese mireasa din casa...apoi, nu vreau flori puse in piept la nuntasi...vreau sa le dau altceva...nu vreau sa ma "dezlege" parca se zice, adik sa nu-mi scoata din cap voalul...si mai ales sa-mi puna esarfa :) si nu vreau sa arunc buchetul, eu vreau sa-l pastrez ca amintire :)
aa, dintre obiceiuri vrea neaparat sa pastrez unul: sa ma fure! :-$ vreau sa fug si eu vreo ora, sa dansez prin vreun club chic! ;-)
oare se va supara cineva? oricum, daca voi chema numai persoane apropiate, nu cred ca vor avea vreo obiectie, pt ca ma cunosc...
numai ca mi-e frica sa nu am totusi vreun "bineintentionat" care sa vina cu vreo idee care sa-mi dea planurile peste cap... :-< :-s sa nu-mi zica :"dar asa se face!"
am fost recent la o pomana de 7 ani la bunica iubitelului ...si atatea "cunoscatoare" erau...dar nu e bine sa te imbraci asa, dar trebuie sa te acoperi, dar trebuie sa fii trist, daca se poate sa bociti (desi femeia murise acum 7 ani la varsta de 94 ani, parca, isi traise femeia viata!!!) si sa jeliti...nu poti impune anumite lucruri doar pentru ca asa au facut altii!
parerea mea!

Pai faci acele traditii si obiceiuri care va plac si pe care le vreti voi........nu cred ca-ti poate impune cineva ceva.............

kamy
23.05.2007, 20:47:55
parerea mea!
Este nunta voastra si e normal sa faceti exact cum va doriti voi.Sigur se vor gasi si nemultumiti si persoane ca or sa aiba cate ceva de comentat, dar in acele momente nu trebuie decat sa va simtiti voi bine.

kamy
23.05.2007, 20:56:04
Cand o scoate mirele?

Mireasa trebuie sa stea in spate cu nasul.Eu asa stiu.Off, ce faza cu jarteluta, nu stiu cine a mai inventat-o, ca mie nu imi place deloc.De fapt, imi pace, dar sa o vad la altii nu sa am eu parte de asa ceva, si deja mi i-am pus pe toti in cap cand m-au auzit ca nu vreau jarteluta ca nu mai au cum sa se mai amuze la nunta.

RLK
24.05.2007, 14:02:38
Mireasa trebuie sa stea in spate cu nasul.Eu asa stiu.Off, ce faza cu jarteluta, nu stiu cine a mai inventat-o, ca mie nu imi place deloc.De fapt, imi pace, dar sa o vad la altii nu sa am eu parte de asa ceva, si deja mi i-am pus pe toti in cap cand m-au auzit ca nu vreau jarteluta ca nu mai au cum sa se mai amuze la nunta.

Dragelor, noi am fost in aceeasi masina: eu cu nasul in fata, sotul cu nasa in spate.
Jarteluta n-am avut pentru ca n-am suportat ideea si multa lume m-a felicitat ca am sarit peste acest moment pe care ei il considerau oricum penibil.
Buchetul l-am aruncat, dar tipa mi l-a adus inapoi dupa momentul cu pricina, la fel si voalul.
Eu am vrut neaparat sa fac hora stolnicilor chiar daca stolnicii erau ospatari bine imbracati intr-un restaurant elegant. A prins momentul pentru ca multi nu au vazut acest obicei.

In concluzie, faceti asa cum credeti voi de cuviinta pentru ca nu indrazneste cineva sa va atraga atentia! ;-)

corinely
24.05.2007, 15:22:18
cum e cu buchetele ? cine le cumpara nasa pe ambele? sau cum?

cristina17
24.05.2007, 16:37:43
cum e cu buchetele ? cine le cumpara nasa pe ambele? sau cum?

Problema buchetelor s-a mai discutat pe aici, si ar fii doua variante: mirele cumpara buchetele pentru mireasa si nasa sau mireasa ia buchetul la nasa si nasa pe cel al miresei!!!!
Ramane la intelegerea dintre voi!!!!!

seyde_2008
07.06.2007, 15:14:51
iubita tu organizeaza-ti nunta asa cum va place voua k in fond cel mai important este sa va simtiti voi bine dar bineinteles nici invitatii nu trebuie neglijati. Tot ceea ce ai spus tu k vrei sa faci si ceea ce nu vrei mi se par toate ok la locul lor asa k da-i bataie :*:*:*>:D<

seyde_2008
07.06.2007, 15:18:07
Nasii mei de exemplu cand s-au casatorit, mirele nu a fost sa isi ia nasii de acasa. Cand mirele a fost gata de plecare de acasa i-a sunat si au venit ei direct acasa la mireasa asa k voi sariti si peste luatul miresei de acasa si gata va vedeti la starea civila nu e nimic fantastic in asta :*

laura70
20.08.2007, 22:02:35
Nasa gateste mireasa, iar atunci cind vine mirele nu este lasat sa intre si nici sa vada mireasa pina nu "cotizeaza", apoi intra si ofera miresei bijuteriile, iar in pantof se pune un ban de argint. E un obicei ce l-am gasit la mai toate nuntile unde am fost, mai putin banul de argint ce a fost inlocuit cu bancnote.

cristina17
21.08.2007, 16:40:56
Nasa gateste mireasa, iar atunci cind vine mirele nu este lasat sa intre si nici sa vada mireasa pina nu "cotizeaza", apoi intra si ofera miresei bijuteriile, iar in pantof se pune un ban de argint. E un obicei ce l-am gasit la mai toate nuntile unde am fost, mai putin banul de argint ce a fost inlocuit cu bancnote.

Eu de banul din pantof am uitat...................:D

gabimirea
22.08.2007, 10:44:34
am si eu o nelamurire, am tot auzit ca la inceputul nuntii se face hora stolnicilor, stie cineva ce semnificatie are? sau daca iti impune restaurantul asa ceva?
eu sincer nu prea vad rostu ... voi ce ziceti?

cristina17
22.08.2007, 13:19:30
am si eu o nelamurire, am tot auzit ca la inceputul nuntii se face hora stolnicilor, stie cineva ce semnificatie are? sau daca iti impune restaurantul asa ceva?
eu sincer nu prea vad rostu ... voi ce ziceti?

Noi n-am facut asa ceva si sincer pana la finii mei la nunta nu am vazut asa ceva.................nu te obliga nici un restaurant sa faci asta, faci doar daca vreti voi...........
Ca semnificatie logica pe care o vad eu;)) ....................cred ca aceasta hora isi are originea in trecut cand nuntile erau facute cu ajutorul diferitor persoane....rude, vecini....etc....si faceau aceasta hora in semn ca au participat la nunta, iar soacra mica trebuia sa le dea prosop si sort..............

RLK
22.08.2007, 13:32:04
Noi n-am facut asa ceva si sincer pana la finii mei la nunta nu am vazut asa ceva.................nu te obliga nici un restaurant sa faci asta, faci doar daca vreti voi...........
Ca semnificatie logica pe care o vad eu;)) ....................cred ca aceasta hora isi are originea in trecut cand nuntile erau facute cu ajutorul diferitor persoane....rude, vecini....etc....si faceau aceasta hora in semn ca au participat la nunta, iar soacra mica trebuia sa le dea prosop si sort..............

Sigur aceasta este originea obiceiului. Chiar nu te obliga nimeni sa faci asta. Eu am facut-o la nunta mea pentru ca mi s-a parut interesant pentru invitatii pe care i-am avut din restul tarii si care nu vazusera asa ceva. A fost un moment captivant pentru ei si foarte placut pentru ospatari care s-au simtit si ei bagati in seama. (Am avut o servire ireprosabila !)

cristina17
22.08.2007, 13:36:05
Sigur aceasta este originea obiceiului. Chiar nu te obliga nimeni sa faci asta. Eu am facut-o la nunta mea pentru ca mi s-a parut interesant pentru invitatii pe care i-am avut din restul tarii si care nu vazusera asa ceva. A fost un moment captivant pentru ei si foarte placut pentru ospatari care s-au simtit si ei bagati in seama. (Am avut o servire ireprosabila !)

Atunci inseamna ca au meritat :)>- ,.........

gabimirea
22.08.2007, 16:47:42
intrebasem pt ca am auzit ca se practica la Colonade, unde voi face eu, iar daca ziceti ca servirea este ireprosabila dupa ... nu strica sa ii perii un pic :">
multumesc feteleor pt raspunsuri :*

cristina17
22.08.2007, 18:22:31
intrebasem pt ca am auzit ca se practica la Colonade, unde voi face eu, iar daca ziceti ca servirea este ireprosabila dupa ... nu strica sa ii perii un pic :">
multumesc feteleor pt raspunsuri :*

Eu la Colonadelor am fost la 3 nunti in ultimul an si nu am vazut.......deci face cine vrea.............

otisor83
23.08.2007, 14:36:10
Eu la Colonadelor am fost la 3 nunti in ultimul an si nu am vazut.......deci face cine vrea.............

Eu tot la Colonadelor fac si nu mi-a zis de asa ceva. In plus am mai fost la nunti aici si n-am vazut.
Nu cred ca impun ei nimic, daca tu nu vrei nu cred ca o sa iasa ospatarii sa faca hora!

gabimirea
23.08.2007, 15:50:27
:)) ar fi fost tare caraghios sa porneasca o hora asa pe nepusa masa

am intrebat ca am mai citit pe aici ca se face si asa ceva si nu stiam ce vrea sa insemne

luksweet
29.08.2007, 23:32:54
buna,eu sunt din bucuresti si am nunta pe 8 sept.Dupa parerea mea obiceiurile(bradul,apa,gaina,furatul miresei,etc)sunt evenimentele cele mai placute.Am fost la o nunta mai moderna(cica)unde nu s-a tinut nici un fel de obicei si a fost cea mai plictisitoare dupa parerea multora.

InaBubulina
28.09.2007, 09:01:55
Buna, fetelor!

Eu voi avea nunta abia la anul, dar am inceput sa fac planuri... :">
Noi nu vom face cununie religioasa, pe de o parte pentru ca nu suntem prea religiosi din fire, iar pe de alta parte, pentru ca nasa mea e tataroaica. Asa, fara biserica, ce traditii mai merita tinute... si care "merg"?

Va pup!

shushy
28.09.2007, 21:09:43
Buna, fetelor!

Noi nu vom face cununie religioasa, pe de o parte pentru ca nu suntem prea religiosi din fire, iar pe de alta parte, pentru ca nasa mea e tataroaica. Asa, fara biserica, ce traditii mai merita tinute... si care "merg"?

Va pup!

Din cate stiu eu si la tatari se joaca gaina, numai ca e vie ;)). Cred ca mai multe detalii poti sa afli chiar de la nasa.

InaBubulina
29.09.2007, 21:35:47
Din cate stiu eu si la tatari se joaca gaina, numai ca e vie ;)). Cred ca mai multe detalii poti sa afli chiar de la nasa.

Mda... de asta nu stiam.. dar inca am niste nelamuriri.... de ex.. cand ne punem verighetele?:-? Daca nu ma duc la biserica.. la ce mai imi foloseste buchetul? (pe care mi-ar fi placut sa il arunc, de ex)... la chestiile astea nu ma pricep
>:D<

cristina17
30.09.2007, 14:02:12
Buna, fetelor!

Va pup!

Nu faceti cununie religioasa pt ca nu sunteti voi religiosi si pt ca nu vreti............faptul ca nasa e tataroaica nu e un impediment/:) !!!! Puteti face orice traditie doriti voi...............orice va place voua merita tinut!!!!
>:D< >:D< >:D<

cristina17
30.09.2007, 14:09:57
Mda... de asta nu stiam.. dar inca am niste nelamuriri.... de ex.. cand ne punem verighetele?:-? Daca nu ma duc la biserica.. la ce mai imi foloseste buchetul? (pe care mi-ar fi placut sa il arunc, de ex)... la chestiile astea nu ma pricep
>:D<

Pai atunci daca nu mergeti la biserica, de ce te mai imbraci in mireasa, pt ce va mai trebuie nasi????!!!!....................Daca stai sa o iei asa ar trebui sa renunti la mai multe si nu cred ca e cazul..............si ce daca nu mergi la biserica si la cununia civila poti avea buchet...........eu spre exemplu la cununia civila nu m-am dus imbracata in mireasa dar mi-am facut buchet.........si majoritatea fetelor si-au luat buchet si la civila..............iar verighetele....eu zic ca ati putea sa le puneti imediat dupa ce spuneti "Da" la starea civila , adica dupa ce va citeste toate drepturile si obligatiile sa vb cu doamna de acolo sa va mai lase un ragaz de cateva minute ca sa va puneti unul celuilalt verigheta!!!

Mult succes!!!

gabimirea
01.10.2007, 07:50:56
cumnata mea s-a maritat cu tatar ... au avut nasi romani (doar de forma ca nu au indepliniti nici o functie)
a avut turta miresei, dar nasa (liliacu` naibii) nu a vrut sa i-o rupa, asa ca i-am rupt-o eu cu nashu
a avut rochie de mireasa, nu si-a pus voal, ca nu avea nevoie ca nu intra in biserica, a avut buchet, pe care a uitat sa il arunce
verighetele si le-au pus unul altuia la iesirea din casa casatoriilor, inainte sa coboare pe scari prin tunelul de flori
si cam asta a fost tot ... au avut dj ca sa bage si turcesti si a iesit foarte bine
aaahh ... era sa uit si am si furat-o la 11 jumate si barbata-su nu a avut nimic impotriva chiar i-a placut :D

in concluzie, gandeste-te la tine si la viitorul tau sot sa va simtiti voi bine, nu trebuie sa ti cont de religia nasei, ca poti avea si 2 perechi de nasi si cu unii sa intri in biserica ;)

si inca o chestie ... sper sa nu ma considerati de moda veche, dar de la preot stiu ca nu e bine pt copii daca parintii nu sunt cununati religios
bunica mea a avut 2 soti cu care avea cununia religioasa facuta si au murit amandoi si ca o superstitie nu a mai factu-o cu bunicul meu (tatal mamei mele) si cu 3 zile inainte sa moara a venit preotul acasa si le-au citit cununiile(la rugamintea ei - probabil stia ca i se apropie sfarsitul) ... asa ca eu zica mai bine le faci pe toate la timpul lor
... dar face fiecare cum considera ... eu ti-am impartasit din experintele mele ca sa faci cea mai buna decizie pt tine
pupici si numai bine :*

InaBubulina
04.10.2007, 06:33:27
Multumesc mult, fetelor!

Probabil ca vom face si o cununie religioasa candva, doar noi si familia apropiata. Dar nu vreau sa fie in aceeasi zi cu restul... cine stie... poate la anul.
gabimirea, m-ai ajutat foarte mult! Mi-am mai limpezit putin capul. Vreau sa ma imbrac in mireasa si vreau si buchet... si voalul chiar nu vad la ce mi-ar folosi. Obiceiul cu turta... sa vedem daca o vrea socra-mea (si sigur o sa vrea) ... eu nu tin sa il tinem.

Va pup!

cristina17
04.10.2007, 09:25:45
Fetelor, ati facut vreuna, sau faceti nunta dupa traditie, sau macar stiti ce inseamna...... "baiatul sa-si faca datoria de baiat" si "fata datoria de fata":-? ..................ca tot am auzit zilele astea pomenindu-se de asta si sunt curioasa ca noi nu am facut asa noi am facut nunta impreuna , din banii nostrii, mai ales ca deja locuiam impreuna..... fara bani de la parinti si nu am facut aceste "traditii"!!!
Deci, practic..........ce trebuie sa plateasca baiatul si familia lui si ce trebuie sa plateasca fata si familia ei?

shushy
04.10.2007, 10:33:33
Fetelor, ati facut vreuna, sau faceti nunta dupa traditie, sau macar stiti ce inseamna...... "baiatul sa-si faca datoria de baiat" si "fata datoria de fata":-? ..................ca tot am auzit zilele astea pomenindu-se de asta si sunt curioasa ca noi nu am facut asa noi am facut nunta impreuna , din banii nostrii, mai ales ca deja locuiam impreuna..... fara bani de la parinti si nu am facut aceste "traditii"!!!
Deci, practic..........ce trebuie sa plateasca baiatul si familia lui si ce trebuie sa plateasca fata si familia ei?

Si noi ne-am facut nunta din banii nostrii, nu am apelat deloc la parinti si a fost mult mai bine. Fac acum o comparatie cu nunta la care vom fi nasi, saracii miri au numai probleme: desi iau banii de la socrii doar ca imprumut, acestia le impun o gramada de minuni, pana si culoarea rochiei de mireasa, lucru care mi se pare absurd.
Asa ca mai bine nu pleci urechea la toate "babele" si-ti faci nunta exact asa cum ti-o doresti fara tot felul de obiceiuri fara nici un fel de simbolistica.

cristina17
04.10.2007, 11:25:36
Si noi ne-am facut nunta din banii nostrii, nu am apelat deloc la parinti si a fost mult mai bine. Fac acum o comparatie cu nunta la care vom fi nasi, saracii miri au numai probleme: desi iau banii de la socrii doar ca imprumut, acestia le impun o gramada de minuni, pana si culoarea rochiei de mireasa, lucru care mi se pare absurd.
Asa ca mai bine nu pleci urechea la toate "babele" si-ti faci nunta exact asa cum ti-o doresti fara tot felul de obiceiuri fara nici un fel de simbolistica.

Stiu ca e aiurea si e aproape imposibil sa nu se ajunga la discutii...........eram curioasa , conform "traditiei" ce trebuie sa faca fiecare!!! Intr-un fel ma gandesc totusi, daca as fii fost in situtia asta si totul s-ar fii facut pe banii soacrei care mai e si pensionara pe deasupra, nu stiu cat as fii indraznit sa cer.............la o adica ala care da banul ala comanda:-& !!!! La noi nu s-a bagat nimeni in organizare decat atat cat le-am permis noi.................si chiar pot sa zic ca n-am auzit nici un comentariu , absolut nimic!!!
Referitor la finii tai, daca tot iau banii cu imprumut de la ei, de ce nu incearca sa faca un imprumut la banca si astfel vor fii stapani pe banii lor!!!!

shushy
04.10.2007, 22:14:50
Stiu ca e aiurea si e aproape imposibil sa nu se ajunga la discutii...........eram curioasa , conform "traditiei" ce trebuie sa faca fiecare!!! Intr-un fel ma gandesc totusi, daca as fii fost in situtia asta si totul s-ar fii facut pe banii soacrei care mai e si pensionara pe deasupra, nu stiu cat as fii indraznit sa cer.............la o adica ala care da banul ala comanda:-& !!!! La noi nu s-a bagat nimeni in organizare decat atat cat le-am permis noi.................si chiar pot sa zic ca n-am auzit nici un comentariu , absolut nimic!!!
Referitor la finii tai, daca tot iau banii cu imprumut de la ei, de ce nu incearca sa faca un imprumut la banca si astfel vor fii stapani pe banii lor!!!!

Asa i-am sfatuit si noi sa imprumute bani nu de la banca insa de la altcineva, insa s-au simtit foarte ofensati parintii lui ca ei vor sa se implice.
Din pacate s-a ajuns foarte departe cu toata treaba asta, s-a ajuns pana la jigniri, la cuvinte dure. Imi pare sincer rau pentru ei ca fac o pereche foarte frumoasa si singurul lucru care le umbreste fericirea este relatia cu parintii lui care tin mortis sa se bage in absolut tot, mama lui chiar a fost suparata cand au fost sa-si ia "fina" rochia de mireasa ca nu a vrut sa-i aplice un pampon roz.
In fine sunt niste chestii care pe mine deja ma depasesc total...... si cand ma gandesc ca pan'la nunta mai este atat de putin...........

InaBubulina
05.10.2007, 06:18:29
Stiu ca e aiurea si e aproape imposibil sa nu se ajunga la discutii...........eram curioasa , conform "traditiei" ce trebuie sa faca fiecare!!!

Eu am auzit asa: parintii miresei cica ar trebui sa ii imbrace pe miri iar parintii lui ar trebui sa faca masa (sa dea banii pentru ea). In rest.. nasii parca trebuiau saia lumanarile, voalul miresei si sa plateasca biserica. Asta e ce am auzit eu....

cristina17
05.10.2007, 07:23:59
Asa i-am sfatuit si noi sa imprumute bani nu de la banca insa de la altcineva, insa s-au simtit foarte ofensati parintii lui ca ei vor sa se implice.
Din pacate s-a ajuns foarte departe cu toata treaba asta, s-a ajuns pana la jigniri, la cuvinte dure. Imi pare sincer rau pentru ei ca fac o pereche foarte frumoasa si singurul lucru care le umbreste fericirea este relatia cu parintii lui care tin mortis sa se bage in absolut tot, mama lui chiar a fost suparata cand au fost sa-si ia "fina" rochia de mireasa ca nu a vrut sa-i aplice un pampon roz.
In fine sunt niste chestii care pe mine deja ma depasesc total...... si cand ma gandesc ca pan'la nunta mai este atat de putin...........

Intr-adevar este foarte urat ca ei sa se certe din cauza parintilor..............................sa dea Dumnezeu sa fie bine pana la urma, sa treaca peste asta , sa fie fericiti si sa aiba o nunta frumoasa....................iar voi sa fiti niste nasi la inaltime si sa va bucurati de finii vostrii!!!

cristina17
05.10.2007, 07:29:01
Eu am auzit asa: parintii miresei cica ar trebui sa ii imbrace pe miri iar parintii lui ar trebui sa faca masa (sa dea banii pentru ea). In rest.. nasii parca trebuiau saia lumanarile, voalul miresei si sa plateasca biserica. Asta e ce am auzit eu....

Intrebam asta pt cultura mea generala:D ...........cam ce fac nasii stiu, pt ca stiu ce au facut nasii la noi la nunta si ce am facut noi cand am fost nasi.....................ma interesa care este "datoria de baiat" si " datoria de fata" intr-o nunta traditionala:-B !!!

gabimirea
05.10.2007, 11:15:51
din auzite ...
soacra mare ia miresei rochia
mireasa ii ia costumul mirelui
masa e platita de scrii mici
nasa ii ia miresei: buchetul, voalul si absolut tot ce isi pune pe cap (inclusiv farduri) si turta care i-o rupe la iesirea din casa
mirele ii ia miresei buchetul si pantofii (am vazut pe la unii), pe care i le da cand vine sa o ia de acasa, de asemenea ii aduce si bijuuri :D

cam atat deocamdata ... daca imi mai amintesc ceva revin :x

madalinaV
25.10.2007, 15:24:33
din auzite ...
soacra mare ia miresei rochia
mireasa ii ia costumul mirelui
masa e platita de scrii mici
nasa ii ia miresei: buchetul, voalul si absolut tot ce isi pune pe cap (inclusiv farduri) si turta care i-o rupe la iesirea din casa
mirele ii ia miresei buchetul si pantofii (am vazut pe la unii), pe care i le da cand vine sa o ia de acasa, de asemenea ii aduce si bijuuri :D

cam atat deocamdata ... daca imi mai amintesc ceva revin :x
Draga Gabi, cum adik socrii mici platesc masa? nu e un pik ciudat? sau asta tine loc de zestre :-p .
Ceea ce ai uitat sa mentionezi este legatoarea, unde nasa cumpara shalul cu care o "gateste" pe mireasa, daca vrei poti sa faci schimb de materiale cu nasa.
Socrul mare nu face nimic? :D .
Muulte sunt obiceiurile astea! si cum bine spune vorba, cate bordee atatea tot atatea obiceiuri diferite :)
Eu stiu ca am sa fac la local: furatul miresei, gaina (ca am pe cine sa mi-o joace haios) - gaina pe care o cumparam noi, mirii si nasul plateste dansul ei si ramane cu ea, gatita sau negatita...vedem - si legatoarea.
Cu alaiul...nush nu ma incanta ff tare ideea, dar mai vedem..

gabimirea
26.10.2007, 08:06:38
Draga madalinaV, nu fac intrecere, atatea obiceiuri am stiut, atatea am impartasit, daca ai completari esti binevenita.
Cand am zis ca nasa cumpara tot ce se pune pe capul miresei, includea si baticul (palarie, esarfa) pt legatoare ... nu avem cum sa acoperim un subiect exhaustiv, cel putin eu recunosc ca am limite.
Nu e nevoie sa imi scoti ochii sa am omis ceva, am recunoscut si singurica, nimeni nu le stie pe toate.
Iar faza cu scocrii mici care platesc la restaurant, asa era pe vremuri (pt ca vorbeam de obiceiuri), in zilele noastre nu mai este valabil, mai ales ca eu stiu cel mai bine ca imi platesc singurica tot (platim :D).
Ma refeream ca inainte, fetelelor li se facea zestre, aveau mostenire, avere bla bla, iar baietilor li se facea educatie pt ca sa isi faca singurei averea.
Ma rog, imi cer scuze ca te-am deranjat cu nestiinta mea.

Draga Gabi, cum adik socrii mici platesc masa? nu e un pik ciudat? sau asta tine loc de zestre :-p .
Ceea ce ai uitat sa mentionezi este legatoarea, unde nasa cumpara shalul cu care o "gateste" pe mireasa, daca vrei poti sa faci schimb de materiale cu nasa.
Socrul mare nu face nimic? :D .
Muulte sunt obiceiurile astea! si cum bine spune vorba, cate bordee atatea tot atatea obiceiuri diferite :)
Eu stiu ca am sa fac la local: furatul miresei, gaina (ca am pe cine sa mi-o joace haios) - gaina pe care o cumparam noi, mirii si nasul plateste dansul ei si ramane cu ea, gatita sau negatita...vedem - si legatoarea.
Cu alaiul...nush nu ma incanta ff tare ideea, dar mai vedem..

mireasa2008
05.01.2008, 13:48:42
Daca tot am vazut atatea "obicee" haideti sa va zica si "babuta" ce mai stie si cum stie : pe mire il rade cavalerul de onoare, caruia tb sa ii dea bani dupa "procesul tehnologic". Apoi mirele cu ai lui pleaca sa ii ia pe nasi si apoi vin toti la mireasa. Nasa intra la mireasa pe care o gaseste (cu fata spre rasarit!) cu prietenele si cu femeile intr-o camera si o gateste. Mirele nu are voie sa vada mireasa pana nu e gata. Apoi tb sa plateasca domnisoarele care stau in usa ca sa poata intra. Ii ofera miresei ce are de oferit (de obicei bijuterii) si o ia in brate de pe scaun, iar pe scaun se aseaza o domnisoara care e prin apropiere (se spune ca se va marita curand). Mireasa pune apoi flori in piept nasilor si socrilor. La iesire nasa inchina si rupe turta miresei (in fata miresei ! ... am vazut odata si varianta in care a rupt-o in spatele ei dar nu se face asa...) si o arunca in 4 directii in forma de cruce apoi cineva (strain de nunta, daca se poate) pune in calea mirilor si a nasilor o galeata plina in care mirele cu nasul pun bani si pe care mireasa o varsa cu piciorul ca sa aiba spor in toate, iar banii ii ia cine a pus galeata. Apoi se face hora miresei in care domnisoara de onoare cu cavalerul pun flori in piept nuntasilor. Pe parcursul zilei se spune ca nu e bine ca 2 mierese sa se vada. In biserica se arunca cu bomboane. La iesirea din biserica se arunca cu grau ca sa aiba mirii belsug si se sting lumanarile in tocul usii bisericii. La restaurant am vazut la o singura nunta aici in Dobrogea ca soacra sa ii traga inauntru pe miri cu un prosop dupa gat, deci eu zic ca nu e obicei dobrogean (si a mea asa o sa vrea sa faca desi e de aici :) si nu ma opun pt ca oricum a inteles ca facem totul cum vrem noi asa ca un mic fleac ca asta...merge). Primul dans apartine mirilor. La 12 noaptea se fura mireasa si ginerica o rascumpara apoi o danseaza (pe melodia pe care o aleg sa fie "a lor"). Faza cu jarteluta am vazut-o la unii dar noua nu ne place si n-o s-o facem. Gaina stiu ca o joaca cineva din partea soacrei mari. Apoi la legatoare nasa ii inlocuieste voalul miresei cu o esarfa (eu o sa am palarie dupa voal), pe care mireasa tb sa o refuze cu mana de 3 ori inainte de a i-o pune nasa pe cap. Apoi soacra mica ii da nasei un sapun, apa si un prosop sa se spele pe maini si apoi se face hora femeilor (mireasa in centru ia pe rand la dans toate femeile din hora incepand cu mama ei apoi nasa apoi in ordinea preferintelor :D ).La hora femeilor soacra mica sau cineva din partea ei serveste femeile cu dulciuri. Apoi urmeaza hora barbatilor (la unele nunti inainte de asta nasul scoate floarea mirelui si o pune altuia necasatorit, dar nici asta nu cred ca e din Dobrogea). Si mai sunt dansurile care sunt specifice zonei (ofitereasca, braul, fedelesul...etc).
Cam pe astea le stiu eu ... Va pup!

tcorina
09.01.2008, 15:59:17
Daca tot am vazut atatea "obicee" haideti sa va zica si "babuta" ce mai stie si cum stie : pe mire il rade cavalerul de onoare, caruia tb sa ii dea bani dupa "procesul tehnologic". Apoi mirele cu ai lui pleaca sa ii ia pe nasi si apoi vin toti la mireasa. Nasa intra la mireasa pe care o gaseste (cu fata spre rasarit!) cu prietenele si cu femeile intr-o camera si o gateste. Mirele nu are voie sa vada mireasa pana nu e gata. Apoi tb sa plateasca domnisoarele care stau in usa ca sa poata intra. Ii ofera miresei ce are de oferit (de obicei bijuterii) si o ia in brate de pe scaun, iar pe scaun se aseaza o domnisoara care e prin apropiere (se spune ca se va marita curand). Mireasa pune apoi flori in piept nasilor si socrilor. La iesire nasa inchina si rupe turta miresei (in fata miresei ! ... am vazut odata si varianta in care a rupt-o in spatele ei dar nu se face asa...) si o arunca in 4 directii in forma de cruce apoi cineva (strain de nunta, daca se poate) pune in calea mirilor si a nasilor o galeata plina in care mirele cu nasul pun bani si pe care mireasa o varsa cu piciorul ca sa aiba spor in toate, iar banii ii ia cine a pus galeata. Apoi se face hora miresei in care domnisoara de onoare cu cavalerul pun flori in piept nuntasilor. Pe parcursul zilei se spune ca nu e bine ca 2 mierese sa se vada. In biserica se arunca cu bomboane. La iesirea din biserica se arunca cu grau ca sa aiba mirii belsug si se sting lumanarile in tocul usii bisericii. La restaurant am vazut la o singura nunta aici in Dobrogea ca soacra sa ii traga inauntru pe miri cu un prosop dupa gat, deci eu zic ca nu e obicei dobrogean (si a mea asa o sa vrea sa faca desi e de aici :) si nu ma opun pt ca oricum a inteles ca facem totul cum vrem noi asa ca un mic fleac ca asta...merge). Primul dans apartine mirilor. La 12 noaptea se fura mireasa si ginerica o rascumpara apoi o danseaza (pe melodia pe care o aleg sa fie "a lor"). Faza cu jarteluta am vazut-o la unii dar noua nu ne place si n-o s-o facem. Gaina stiu ca o joaca cineva din partea soacrei mari. Apoi la legatoare nasa ii inlocuieste voalul miresei cu o esarfa (eu o sa am palarie dupa voal), pe care mireasa tb sa o refuze cu mana de 3 ori inainte de a i-o pune nasa pe cap. Apoi soacra mica ii da nasei un sapun, apa si un prosop sa se spele pe maini si apoi se face hora femeilor (mireasa in centru ia pe rand la dans toate femeile din hora incepand cu mama ei apoi nasa apoi in ordinea preferintelor :D ).La hora femeilor soacra mica sau cineva din partea ei serveste femeile cu dulciuri. Apoi urmeaza hora barbatilor (la unele nunti inainte de asta nasul scoate floarea mirelui si o pune altuia necasatorit, dar nici asta nu cred ca e din Dobrogea). Si mai sunt dansurile care sunt specifice zonei (ofitereasca, braul, fedelesul...etc).
Sunt deacord aproximativ in totalitate cu ceea ce ai zis,la legatoare nasa este cea care serveste cu bautura si bomboane;daca 2 mirese totusi se intalnesc trebuie sa-si schimbe agrafe din par intre ele;daca mireasa este furata inainte de 12 o rascumpara nasul,daca e dupa 12 o rascumpara ginerica;primul dans (imi pare rau ca te dezamagesc)nu apartine mirilor,ci este nuneasca ,o hora mare cu toata lumea,iar obiceiu cu trasul mirilor in local de catre soacra mare este un obicei destul de vechi.

sweet_angel_87
25.01.2008, 11:41:10
Fetelor eu am auzit asa ... nasa trebuie sa-mi cumpere urmatoarele;)): tot ce se pune pe cap (voal, diadema, esarfa), turta miresei, parfum, machiaj, ruj, lumanarile, buchetul meu ... si bomboanele de la biserica ...am auzit bine :-" ? mai e ceva de adaugat ?! am mai auzit si de un cadou pe care trebuie sa mi-l dea nasa ...
Si as mai avea o intrebare pt voi ... se face hora in fata blocului si la mire si la nasi sau numai la mireasa?:bye_04:

cristina17
25.01.2008, 15:05:03
Fetelor eu am auzit asa ... nasa trebuie sa-mi cumpere urmatoarele;)): tot ce se pune pe cap (voal, diadema, esarfa), turta miresei, parfum, machiaj, ruj, lumanarile, buchetul meu ... si bomboanele de la biserica ...am auzit bine :-" ? mai e ceva de adaugat ?! am mai auzit si de un cadou pe care trebuie sa mi-l dea nasa ...
Si as mai avea o intrebare pt voi ... se face hora in fata blocului si la mire si la nasi sau numai la mireasa?:bye_04:
Intr-adevar nasa cumpara (daca vrea:> ) cam tot ce ai zis tu acolo.........insa, la noi buchetele le-a cumparat mirele pe amandoua, asa ni s-a parut frumos....din moment ce el il ofera atat miresei, cat si nasei....sa le si plateasca!!! Cat despre un cadou doar pt mireasa, nu stiu nimic....noi nu am procedat asa!!!
Iar hora puteti sa faceti peste tot....daca asta va doriti!!!

sweet_angel_87
25.01.2008, 15:14:43
Mersi Cristina! ;;)

cerasela
25.01.2008, 15:25:42

Ai auzit bine , referitor la cadou nu am mai auzit sa se mai practice chestia asta , de fapt la o singura nunta acum vreo 3 ani am vazut ca i s-a dat miresei la legatoare cadou, de obicei se da un cadou tinerilor casatoriti din partea ambilor nasi , si treaba asta este optionala, nu toti nasii fac cadouri tinerilor casatoriti ci se rezuma la dar.
Hora se face si la mire si la nasi, bine acum face fiecare cum vrea, dar obiceiul asta inca se mai respecta.

Spor la pregatiri!

ubita
28.01.2008, 15:50:45
hai sa va zic ce stiu eu...
1.la ginerica acasa:el si rudele apropiate(barbatii)merg prin vecinii cu sticla de vin sa ii invite la nunta si sa dea de veste ca gata nu va mai fi cavaler;)) ;)) si apoi il barbeste cavalerul.
2.la nasi ginerica ii duce buchetul nasei.
3.la mireasa:se impodobesc masinile,se chiuie(sa se stie ca fata se marita si nu va mai fi domnisoara),nasa cu fetele gatesc mireasa (cu tot ce inseamna voal,diadema,fardat etc),vine cavalerul si trebuie sa incalte mireasa(trebuie sa ii puna bani in pantof sa aiba noroc de bani in casnicie)in tot timpul asta lautarul ii canta miresei"Ia-ti mireasa ziua buna",cand intra ginerica mireasa e ascunsa de fete iar el trebuie sa ghiceasca care e mireasa lui(sa se vada daca ii va fi fidel),apoi ii da cadourile(adica bijuteriile) si trebuie sa o scoata din casa cu scaunul pe care a fost gatita(asta nu mai stiu de ce:-p).nasul ii da buchetul de mireasa si se pleaca in calea miresei(nuntasii pusi pe glume)scot o galeata cu apa si il pun pe nas sa-i"plateasca calea"altfel o toarna pe mireasa,la iesirea pe poarta/din scara nasa ii rupe turta miresei si se face hora miresei unde mireasa pune flori in piept la nuntasii din hora.
cam asta stiu eu de obiceiuri si sincer sunt foarte frumoase si amuzante<:-P

ubita
28.01.2008, 16:18:42

he he he!iubita,bine ca mi-ai mai amintetit de cate ceva de care uitasem!
deci:gaina se joaca din partea miresei pentru nasa ei de rudele miresei si asa stiu eu ca e obiceiul in Dobrogea,la restaurant soacra mare ii trage pe miri inauntru cu prosopul(tot din Dobrogea),mireasa daca e furata pana in 12 noaptea o plateste nasu' daca e furata dupa o plateste ginerica;de aruncat la biserica cu grau stiu si eu si cu orez am vazut la cununia civila.2 mirese nu e bn sa se vada in ziua nuntii.jarteaua nu e obicei romanesc si la mine sare din start din discutie.la legatoare nasa ii pune esarfa/batic sau ce vrea mireasa pe cap iar mireasa trebuie sa traga de esarfa de 3 ori sa nu o lase pe nasa sa i-o puna pe cap.in hora miresei stiu si eu ca se servesc dulciuri si miresei i se pun bani in san si danseaza numai femei.apoi in hora barbatilor cand se ia floare de catre nas de la ginerica si se pune in pieptul unui cavaler e obicei tot Dobrogean.sunt asa de ferma cu obiceiurile astea pentru ca familia mea(din partea tatalui e dobrogeana si sunt din judetul Tulcea)acolo se tin toate obiceiurile specifice.ce am vazut o data intr-un sat lipovean,dar nuntasii nu erau lipoveni,ca se faceau "iertaciuni".acasa la mireasa ginerica si mireasa ,dupa gatitul miresei,isi cereau iertare(adica faceau matanii) in fata parintiilor lor(cu cine locuiau in casa,de ex.mireasa locuia si cu bunica care o crescuse si si-a cerut iertare si de la ea)parintii la randul lor tin in brate o icoana si servesc paharul de vin oferit de copii,apoi le dau bani.dar eu nu o sa fac asa ceva:D

tcorina
29.01.2008, 09:30:33
he he he!iubita,bine ca mi-ai mai amintetit de cate ceva de care uitasem!
deci:gaina se joaca din partea miresei pentru nasa ei de rudele miresei si asa stiu eu ca e obiceiul in Dobrogea,la restaurant soacra mare ii trage pe miri inauntru cu prosopul(tot din Dobrogea),mireasa daca e furata pana in 12 noaptea o plateste nasu' daca e furata dupa o plateste ginerica;de aruncat la biserica cu grau stiu si eu si cu orez am vazut la cununia civila.2 mirese nu e bn sa se vada in ziua nuntii.jarteaua nu e obicei romanesc si la mine sare din start din discutie.la legatoare nasa ii pune esarfa/batic sau ce vrea mireasa pe cap iar mireasa trebuie sa traga de esarfa de 3 ori sa nu o lase pe nasa sa i-o puna pe cap.in hora miresei stiu si eu ca se servesc dulciuri si miresei i se pun bani in san si danseaza numai femei.apoi in hora barbatilor cand se ia floare de catre nas de la ginerica si se pune in pieptul unui cavaler e obicei tot Dobrogean.sunt asa de ferma cu obiceiurile astea pentru ca familia mea(din partea tatalui e dobrogeana si sunt din judetul Tulcea)acolo se tin toate obiceiurile specifice.ce am vazut o data intr-un sat lipovean,dar nuntasii nu erau lipoveni,ca se faceau "iertaciuni".acasa la mireasa ginerica si mireasa ,dupa gatitul miresei,isi cereau iertare(adica faceau matanii) in fata parintiilor lor(cu cine locuiau in casa,de ex.mireasa locuia si cu bunica care o crescuse si si-a cerut iertare si de la ea)parintii la randul lor tin in brate o icoana si servesc paharul de vin oferit de copii,apoi le dau bani.dar eu nu o sa fac asa ceva:D
imi pare rau ca te contrazic,dar stiu ce zic,gaina nu se joaca din partea miresei ci soacra mare e cea care se ocupa cu gaina si rude din partea ei joaca gaina pt nasa.

gabimirea
29.01.2008, 10:55:19
si eu la fel stiam ca din partea soacrei mari se joaca gaina ...

ubita
29.01.2008, 16:12:37
ma rog,eu la cate nunti am fost asa am vazut...oricum,nu cred ca mai conteaza daca vrea cineva sa i se jaoce gaina la nunta i se joaca indiferent din partea cui este...nu stiu,zic si eu:-"

cerasela
01.02.2008, 14:58:14
hai sa va zic ce stiu eu...
1.la ginerica acasa:el si rudele apropiate(barbatii)merg prin vecinii cu sticla de vin sa ii invite la nunta si sa dea de veste ca gata nu va mai fi cavaler;)) ;)) si apoi il barbeste cavalerul.
2.la nasi ginerica ii duce buchetul nasei.
3.la mireasa:se impodobesc masinile,se chiuie(sa se stie ca fata se marita si nu va mai fi domnisoara),nasa cu fetele gatesc mireasa (cu tot ce inseamna voal,diadema,fardat etc),vine cavalerul si trebuie sa incalte mireasa(trebuie sa ii puna bani in pantof sa aiba noroc de bani in casnicie)in tot timpul asta lautarul ii canta miresei"Ia-ti mireasa ziua buna",cand intra ginerica mireasa e ascunsa de fete iar el trebuie sa ghiceasca care e mireasa lui(sa se vada daca ii va fi fidel),apoi ii da cadourile(adica bijuteriile) si trebuie sa o scoata din casa cu scaunul pe care a fost gatita(asta nu mai stiu de ce:-p).nasul ii da buchetul de mireasa si se pleaca in calea miresei(nuntasii pusi pe glume)scot o galeata cu apa si il pun pe nas sa-i"plateasca calea"altfel o toarna pe mireasa,la iesirea pe poarta/din scara nasa ii rupe turta miresei si se face hora miresei unde mireasa pune flori in piept la nuntasii din hora.
cam asta stiu eu de obiceiuri si sincer sunt foarte frumoase si amuzante<:-P

flori in piept pune mireasa doar la socrii, nasi, parinti de restul se ocupa drele de onoare.

buburuza
08.02.2008, 09:39:03
Fetelor cum ne asezam in masini, care cu cine? Luminati-ma si pe mine^:)^

tcorina
08.02.2008, 13:41:26
pai...eu cred ca in felul urmator(da nu stiu sigur,daca stie altcineva altceva sa ma corecteze):mirele pleaca de acasa sinngur sau cu cavaleru si domnisoara,de la nasi...mirele cu nasa(da nasu nu stiu cu cine:-? )si apoi de la mireasa nasu cu mireasa si mirele cu nasa,cavaleru si domnisoara vor fi mereu in aceeasi masina ca doar trebuie sa aiba grija de lumanari,iar dupa cununia religioasa ...in sfarsit...mirii impreuna,nasii impreuna,cavalerul si domnisoara tot impreuna.Socrii vor sta de la inceput fiecare cu fiecare si alte detalii vor fi acolo la fata locului.Asa gandesc eu ca va fi...acum ...daca altcineva stie altfel...

buburuza
08.02.2008, 20:28:49
pai...eu cred ca in felul urmator(da nu stiu sigur,daca stie altcineva altceva sa ma corecteze):mirele pleaca de acasa sinngur sau cu cavaleru si domnisoara,de la nasi...mirele cu nasa(da nasu nu stiu cu cine:-? )si apoi de la mireasa nasu cu mireasa si mirele cu nasa,cavaleru si domnisoara vor fi mereu in aceeasi masina ca doar trebuie sa aiba grija de lumanari,iar dupa cununia religioasa ...in sfarsit...mirii impreuna,nasii impreuna,cavalerul si domnisoara tot impreuna.Socrii vor sta de la inceput fiecare cu fiecare si alte detalii vor fi acolo la fata locului.Asa gandesc eu ca va fi...acum ...daca altcineva stie altfel...

Multumesc ! :* Astept si alte combinatii;))

mamuska
08.02.2008, 20:35:06
nasa cu mirele si nasul cu mireasa....asta pana la Biserica...dupa cununia religioasa,mireasa cu mirele si nasul cu nasa....de aceea se spune masina nasei si masina miresei...
domnisorii si domnisoarele de onoare nu sunt obligati sa mearga in masina cu nasii sau mirii...ei pot merge cu cine sau cum se organizeaza....ce ar fi fost la mine,ca am avut 14 perechi de domnisori,unde ii puneam?luam autobuzul mirilor!!!

crumela
28.02.2008, 12:56:42
Mai parintii mei au 36 de perechi de fini ... dar niciodata nu au plecat de la mireasa de acasa nasa cu mirele si nasu cu mireasa .... mirii au mers in prima masina care era impodobita pana la biserica si nasii in urmatoarea masina.
Nasa mea stie tot asa cu nasu si mireasa intr-o masina si nasa si mirele in alta masina....si ma ciondanesc toata ziua cu ea pe tema asta ...oooffff

adinuttz
04.07.2008, 01:00:25
Fetelor la voi cum se procedeaza cu buchetele ?
Nasa mea zice ca eu treb sa ii iau ei buchetul si ea mie.. iar eu stiam ca mirele le ia pe amandoua.. :-?

SIMONIKKA
11.07.2008, 13:12:18
Ai Dreptate Mirele Le Ia Sau Mai Bine Zis Tu Cred..dar Daca Ea Vrea Asa Mergeti Amandoua Si Gata

SIMONIKKA
11.07.2008, 13:20:06
Ce Faceti Cu Gaina Aia ?pastrati Obiceiul Asta..pe Mine Me Enerveaza Faza Cu Mii De Prosoape Si Pijamale

tcorina
11.07.2008, 13:44:22
Fetelor la voi cum se procedeaza cu buchetele ?
Nasa mea zice ca eu treb sa ii iau ei buchetul si ea mie.. iar eu stiam ca mirele le ia pe amandoua.. :-?
la mine,mirele ii cumpara nasei si nasul imi cumpara mie,nasa ii cumpara mirelui floarea si eu pe cea a nasului,noi asa ne-am hotarat sa facem

tcorina
11.07.2008, 13:46:18
Ce Faceti Cu Gaina Aia ?pastrati Obiceiul Asta..pe Mine Me Enerveaza Faza Cu Mii De Prosoape Si Pijamale
noi pastram obiceiurile,si cel cu gaina si cel cu prosoape ,camasi,pijamale si ce o mai cumpara mama,ca ea este cea care se ocupa de treaba asta,din partea soacrei mici trebuie sa vina aceste 'cadouri',iar soacra mare se ocupa de gaina pt nasa.

adinuttz
11.07.2008, 19:03:48
la mine,mirele ii cumpara nasei si nasul imi cumpara mie,nasa ii cumpara mirelui floarea si eu pe cea a nasului,noi asa ne-am hotarat sa facem

Deci ramane la mica intelegere pana la urma :D

andrafuturewifetobe
14.07.2008, 13:43:18
ma alatur si eu miresicelor dobrogence...chiar daca eu sunt moldoveanca get beget,dar daca m-a adus inima pana la malul marii....asta e.De aceea am decis sa respect la nunta obiceiurile din partile mirelui.Acum am nevoie de voi...sa mi le spuneti!!!tot intreb si nimeni nu imi da niste raspunsuri certe.Asa ca apelez la voi....cateva sfaturi va rog....va pup si va urez o nunta de vis si o casatorie implinita!!

Joliutza
14.07.2008, 14:48:38
ma alatur si eu miresicelor dobrogence...chiar daca eu sunt moldoveanca get beget,dar daca m-a adus inima pana la malul marii....asta e.De aceea am decis sa respect la nunta obiceiurile din partile mirelui.Acum am nevoie de voi...sa mi le spuneti!!!tot intreb si nimeni nu imi da niste raspunsuri certe.Asa ca apelez la voi....cateva sfaturi va rog....va pup si va urez o nunta de vis si o casatorie implinita!!

Bine ai venit!
Pai zi exact ce te intereseaza....si daca stim, te ajutam.

rodi1010
14.07.2008, 16:20:12
Stie cineva cum este cu bradul din Constanta?
Am citit pe forum si am intrebat si eu pe cine am mai stiut si aflu 100 de variante (probabil in functie de zona).
Concret cine il face, cand, unde il duce si ce trebuie sa se intample cu el?

kamy
14.07.2008, 22:05:02
Am citit pe forum si am intrebat si eu pe cine am mai stiut si aflu 100 de variante (probabil in functie de zona).
Bradul stiu ca se practica pe undeva pe la tara,prin Constanta nu am auzit si cu atat mai putin nu am vazut un astfel de obicei pe la nunti.

tcorina
14.07.2008, 22:41:26
varianta pe care o stiu eu cu bradul este urmatoarea:bradul se impodobeste(flori artificiale,hartie creponata si alte chestii pe care le faceam noi can eram mici la lucru manual) acasa la mire,si de acolo se merge cu el la nasi,si de la nasi ,la mireasa unde (nu stiu exact cu ce scop),se arunca pe casa parintesca a miresei sau se pune intr-un stalp al portii acestei casei.bradul ar vrea sa-l reprezinte pe mire ca e falnic ca un brad si aranjat frumos cum e bradul gatit,ceva de genul asta.adevarul e ca in ultima vreme nici pe la tara nu am mai vazut obiceiul asta.in schimb un alt obicei inca se respecta ca sa zic asa la tara,acela de a scoate nasa mireasa la fantana,adica vine nasa acasa la mireasa(asta inainte de a porni nunta propriu zisa,tot in ziua respectiva)si o ia pe mireasa imbracata in rochie si umbla cu ea prin sat cu o caldare si trebuie sa ia apa de la fantani(acum nu mai stiu exact de la cate)si la fiecare fantana nasa o unda pe picioare pe mireasa ,are un buchet de busuioc si pe ala il inmoie in apa pe care mireasa o scoate din fantana si cu ala ii da peste picioare...aaaaaaa si mai e si faza cu turta miresei,de fapt turta o face mireasa cu "ajutorul" unor altor fete,care mai mult o incurca,gusta din coca ei si ii zice ca e prea dulce ,sau prea sarata,ii pune diverse mirodenii si ea trebuie sa dreaga aluatul ca sa iasa ceva comestibil,chestii de genul,si cand vine mirele,trebuie sa guste din turta aceea si daca nu o mananca cica mireasa nu e gospodina bun.gata,hai ca v-am inebunit de tot cu obiceiurile astea antice

tcorina
14.07.2008, 23:45:30
:))
hai ca daca tot sun pusa pe obiceiuri,sa iti raspun si tie.iti voi enumera ceea ce voi respecat eu la nunta,de fap voi spune cred cum se va desfara nunta noastra:din start,vineri seara nu dormin impreuna:(( ,si tot vineri seara trimitem plocon la nasi:rocking: (asta este datoria soacrei mari),sambata vine cavalerul si cu domnisoara,cavalerul il berbereste(la vrajeala bineinteles)si domnisoara ii aranjaza tinuta:)) ,intre timp se gatesc masinile,oamenii care mai sunt vor fi serviti cu ceva(mancare,bauture),se face hora,pleaca spre nasi cu buchetul pt nasa,nasa ii pune floarea,dupa alte mese intinse se mai face o hora si vin spre mine,nasu cu buchetul bineinteles si nasa cu oglinda,o trusa de machiaj si ce mai pune ea acolo(cosmetice)siocavalerul si domnisoara cu lumanarile,la mine ca sa intre trebuie sa treca de"garda de corp"B-) (trebuie sa plateasca ca sa poate intra la mine),ma gateste nasa(chipurile,ca eu o sa fiu gata de la coafor)canta lautarul" ia-ti mireasa ziua buna"/:) :-SS (cand ori o sa planfg ca proasta ca de pe acum de fiecare data cand aud melodia asta se scoala parul pe mine,ori o sa fiu prea preocupata cu altceva si nici nu o sa-mi dau seama ce se intampla),vin rudele apropiate si-mi dau bani(imi place faza asta>:D< ),dupa care vine mirele:-" care si el trebuie sa ma gateasca,sa-mi dea bijuterii si sa bage bani la pantof>:D< ,si aici imi place,dupa care trebuie sa se chinuie sa ma ia 8-} (adica sa ma ia cu scaun cu tot,scaunul este tinut de altcineva si el trebuie sa fie tare sfortos ca sa poate sa ma ia),imediat dupa asta ii pun floarea nasului si rudelor apropiate si dupa alte mese intinse iesim,eu cu nasu,mirele cu nasa,nasa rupe turta deasupra capului meu si aruca in forma de cruce,urmeaza hora miresei,unde pun flori in piept la nuntasii prezenti,intre timp se gatesc si masinile care erau deja la mine si la celelate se comleteaza cu prosoape(se pun aici prosoape pt ca soacra mica e raspunzatoare cu prosoapele),lautarul :rockon: mai jecmaneste niste bani de la personajele principale cu niste melodii din alea lacrimogene si se pleca spre starea civila,nasu cu mine,nasa cu mirele si cavalerul cu domnisoara,la acte nimik spectaculos,spunem da(sau poate apare ceva inopinant si unul dintre noi zice"nu":D,glumeam),sedinta foto,se serveste lumea cu sampanie si piscoturi si plecam spre Cazino la niste poze:[email protected], dupa care la biserica,unde la cununie eu si nasa ne vom da reciproc niste materiala care cica reprezinta legatura dintre noi(chestia asta se numeste sorvon),in nici un caz :-L nu ne vom calca pe picior in biserica,dupa biserica alte poze si directia local unde soacra mare ne va trage in local pe mine si pe mire cu un prosop mare mare(asta inca nu stiu pt ce se face,da am vazut ca peste tot se face),intampinam invitatii cu sampani si piscoturi urmeaza o hora mare(asa se deschid de fapt nuntile in dobrogea,cu "nuneasca"),urmeaza valsul nostru,mai departe sper ca totul se va desfarura fara incidente,sper ca muzica si mancarea vor fi bune,voi fi furata bineinteles,la 12:)) (mai exact cand ar trebui sa se aduca sarmalele)nasul spune tatal nostru,pastram si obiceiul cu gaina pt nasa(din partea soacrei mari),spre dimineata legatoarea,cand nasa imi va da voalul jos,imi va pune o esarfa pe care eu trebuie sa o refuz de trei ori,nasa serveste femeile cu cicolata,bomboane de ciocolata si bautura dulce,iar neamurile imi dau bani,8-}(doamne ce ma fac eu cu atatia bani???) ei ii voi da nasei un prosop si un sapun (de fapt trebuie sa-i torn apa sa se spele pe maini,vedem noi ce improvizam),arunc buchetul,nu voi avea faza cu jarteaua,le voi da nasilor cadoul(o mica atentie,nu cadoul propriu zis ca pe ala il dau mai devreme,normal cadoul masilor se da vineri seara cand se merge cu ploconul) ,invitatii vor primi pe rand cand vor veni si vor lasa plicul cu bani cate un prosop peronalizat cu initialele noastre(pastram obiceiul antic cu prosoapele pt ca avem destul de multa lume de la tara carora sigur le ve face placere),dimineata numaram banii si achitam (sper sa avem de unde achita :-SS [-o< )ce mai avem de achitat.se merge la ciorba de potroace care la noi se va face si la soacra mare si la nasi pt ca nasii sunt din cumpana si au rude care merg acolo.dupa 40 de zile(asa ar trebui dar vad ca nu se mai tin exact 40),nasii ne scot la biserica unde lasam lumanarilesi iar se face un schimb de cadouri .cam asta ar fi,sper ca nu am omis nimik,daca imi mai amintesc ceva,completez.sper ca nu am plictisit pe nimeni:D

rodi1010
15.07.2008, 10:31:50
varianta pe care o stiu eu cu bradul este urmatoarea:bradul se impodobeste(flori artificiale,hartie creponata si alte chestii pe care le faceam noi can eram mici la lucru manual) acasa la mire,si de acolo se merge cu el la nasi,si de la nasi ,la mireasa unde (nu stiu exact cu ce scop),se arunca pe casa parintesca a miresei sau se pune intr-un stalp al portii acestei casei.bradul ar vrea sa-l reprezinte pe mire ca e falnic ca un brad si aranjat frumos cum e bradul gatit,ceva de genul asta.adevarul e ca in ultima vreme nici pe la tara nu am mai vazut obiceiul asta.

Multumim ca ne mai descurci si pe noi!

crisstallus_cris
15.07.2008, 16:24:16
Multumim ca ne mai descurci si pe noi!
Eu am auzit vag de acest obicei,dar noi sigur nu-l vom avea....

tcorina
15.07.2008, 16:36:56
Eu am auzit vag de acest obicei,dar noi sigur nu-l vom avea....
iti dai seama ca nici noi nu-l vom avea,in primul rand,unde pun bradul?il arunc pe bloc?sau ce fac il pun in scara blocului?,si apoi unde circul atata cu el,ca nasii sunt din cumpana si noi tre sa umblam juma de oras cu bradu,plus ca,asa cum am mai zis este un obicei destul de vechi care nici la tara nu se prea mai tine.

mironamocanu
31.07.2008, 16:14:10
Subscriu la ce a spus miresuca din Bucuresti, despre "ciusca", "maleta" si "ciutan"- si eu am descoperit cu stupoare ca ,in Bucuresti,vorbeam cu regionalisme :) Stiu ca dansatul gainii este o traditie dobrogeana. Daca sunteti machedoance, atunci aveti o gama larga de obiceiuri specifice: crucea cu mere in varf, bradul impodobit cu lana, etc. Eu ,una, sunt romanca, dar mereu mi s-au parut oarecum interesant, exotice si exclusiviste obiceiurile machedonilor ;)) Mult Succes!

magda605
23.09.2008, 14:31:54
am si eu o intrebare legata de obiceiurile din Dobrogea.
Cum se aleg domnisoarele si cavalerii de onoare?

Ca eu am rugat o prietena sa imi fie dra de onoare, iar "mama" soacra ne-a anuntat la telefon ca vor mai fi dre de onoare 2 verisoare primare ale sotului, iar cavaleri - verisorii lui.

Acum ce vreau sa va intreb: asa e obiceiul pe la voi, sa pui toti verisorii domnisoare si cavaleri?
Si daca asa e obiceiul acolo, cam la ce numar maxim de perechi de dre si cavaleri se poate ajunge?

Va pup

dnaPuiu
26.09.2008, 22:50:35
am si eu o intrebare legata de obiceiurile din Dobrogea.
Cum se aleg domnisoarele si cavalerii de onoare?

Ca eu am rugat o prietena sa imi fie dra de onoare, iar "mama" soacra ne-a anuntat la telefon ca vor mai fi dre de onoare 2 verisoare primare ale sotului, iar cavaleri - verisorii lui.

Acum ce vreau sa va intreb: asa e obiceiul pe la voi, sa pui toti verisorii domnisoare si cavaleri?
Si daca asa e obiceiul acolo, cam la ce numar maxim de perechi de dre si cavaleri se poate ajunge?

Va pup

imi pare rau sa te anunt...dar nu e nici pe departe obicei din dobrogea sau din toata tara asta (ca sa nu zic de lume)... macar dc erau fratii... deci face parte numai din normele elementare ale bunului simt...

dnaPuiu
26.09.2008, 22:52:00
P.S.: no offence, dar avem nunta in aceeasi zi. si dc mi-ar baga cineva pe gat o chestie d-asta care ar trebui sa ma intereseze NUMAI pe mine, as face urat de tot... poate se razgandeste... /:) pup

chika
29.09.2008, 11:43:58
eu stiu ca domnisoarele si le alege mireasa si mirele alege cavalerii, in nici un caz soacra nu ar trebui sa iti bage neamurile pe gat

magda605
30.09.2008, 15:21:35
P.S.: no offence, dar avem nunta in aceeasi zi. si dc mi-ar baga cineva pe gat o chestie d-asta care ar trebui sa ma intereseze NUMAI pe mine, as face urat de tot... poate se razgandeste... /:) pup

am discutat si se pare ca nu vrea decat sa le luam niste flori mai deosebite decat restul invitatilor. si pana la urma pot accepta asa ceva.

dnaPuiu
02.10.2008, 09:43:55
am discutat si se pare ca nu vrea decat sa le luam niste flori mai deosebite decat restul invitatilor. si pana la urma pot accepta asa ceva.

da, e un compromis de bun simt. dar oricum, nu inteleg de ce trebuie sa trecem prin tot felul de discutii inutile care sa ne manance nervii (mai ales acum, in ceasul al 12-lea). daca tu ai batut in cuie niste lucruri (cum ar fi d-rele de onoare) de ce mai e cazul sa se revina asupra discutiei...? am avut si eu d-astea si am zis pur si simplu NU VREAU! pt ca e nunta mea si nu vreau sa se faca altfel decat cum mi-ar face mie placere...

octavana
04.10.2008, 19:25:14
Eu o sa am trei domnisoare de onoare, pentru ca asa vreau eu. :> Una o sa fie verisoara mea, una o sa fie sora viitorului meu sot, iar cea de a treia o sa fie prietena fratelui meu. Am avut o mica discutie cu el. :[email protected] Ce-mi trebuie trei domnisoare, una nu-mi ajunge. Am zis bine, atunci o sa fie doar verisoara mea. Mnu, de ce sa nu fie sora lui. Si fratele meu sa fie cavaler. Nici nu ma gandesc, i-am raspuns. Ori toate trei, ori doar verisoara mea. De cavaleri nu ma intereseaza. Eu asa stiu. Mireasa isi alege domnisoara sau domnisoarele de onoare, iar mirele cavalerul sau cavalerii de onoare. Pana la urma a ramas cu trei domnisoare. ;))

crumela
17.11.2008, 14:44:38
Eu am avut si brad, m-am dus si la apa (instantaneu fara sa stiu, a venit tata cu o caldare si mi-a zis unde trebuie sa ma duc si cu asta basta ....nu se vorbise nimic inainte)....si a fost totul ok, dar mi se pare absurd sa nu ti se rupa turta la iesire sau hora miresei sa o faci la restaurant....in hora miresei se pun cocardele in piept la nasi socri si restul invitatilor, la restaurant ce rost mai are sa o faci??? iar cu cocardele ce faci??? le dai la fiekre persoana sa shi le puna in piept pana sa plecati de acasa???

ubita
11.12.2008, 16:22:58
Eu am avut 1 domnisoara,atat!Pe verisoara mea!Mai era buna inca una sa o ajute seara la pus flori in piept,dar s-a descurcat cu ajutorul cavalerului!
Domnisoara si Cavaleru ii aleg nasii,daca au pretentii,altfel mirele si mireasa hotarasc!

MimiEla
03.01.2009, 13:16:37
eu am o discutie fierbinte cu viitoarea soacra care s-a uitat prea mult la filme americane, deci la cununii catolice, iar noi suntem ortodoxi. soacra mea e convinsa ca baiatul ei ii ia de acasa pe nasi ... pleaca impreuna dar ca prin minune, numai nasii ajung la mireasa acasa...el e disparut in misiune.. dupa ea nu am voie sa port rochie de mireasa la starea civila.. si ar trebui intre civila si biserica sa ma schimb si sa ma duca tata in biserica si sa ma dea viitorului sot...

poate sunt eu nebuna... dar eu stiu ca el trebuie sa ma ia de acasa (el - sotul) dupa ce ma gateste nasa si de acolo eu plec cu nasul intr-o masina, el intr-o masina cu nasha... pana la civila. si apoi noi doi impreuna intr-o masina la biserica, doar dupa civila suntem legali ca sa zic asa... nu? ;))

fifi
25.01.2009, 22:30:57
Sunt convinsa ca in fiecare familie exista pareri pro si contra referitor la anumite obiceiuri. Asta se va vedea mai ales in ziua nuntii ;)) Probabil ca viitoarea ta soacra isi doreste o nunta mai altfel decat se practica la noi, dar asta poate genera complicatii...
Nu esti deloc nebuna, acesta este mersul firesc al unei nunti ortodoxe. Eu zic sa discuti si cu sotul tau, eventual si cu nasii si ca cadeti de acord asupra desfasurarii evenimentului. Dar nu complicati prea mult lucrurile, nu va supuneti nervii la lucruri prea stresante in ziua nuntii....
Multa bafta si putere de convingere!

dvdruxandra
26.01.2009, 10:20:39
eu am o discutie fierbinte cu viitoarea soacra care s-a uitat prea mult la filme americane, deci la cununii catolice, iar noi suntem ortodoxi. soacra mea e convinsa ca baiatul ei ii ia de acasa pe nasi ... pleaca impreuna dar ca prin minune, numai nasii ajung la mireasa acasa...el e disparut in misiune.. dupa ea nu am voie sa port rochie de mireasa la starea civila.. si ar trebui intre civila si biserica sa ma schimb si sa ma duca tata in biserica si sa ma dea viitorului sot...

poate sunt eu nebuna... dar eu stiu ca el trebuie sa ma ia de acasa (el - sotul) dupa ce ma gateste nasa si de acolo eu plec cu nasul intr-o masina, el intr-o masina cu nasha... pana la civila. si apoi noi doi impreuna intr-o masina la biserica, doar dupa civila suntem legali ca sa zic asa... nu? ;))

nu, nu esti nebuna, esti o viitore mireasa ce isi doreste o nunta traditionala romaneasca....explica-i soacrei tale ca tu asta vrei si ca tii f. mult la respectarea obiceiurilor nuntii ortodoxe.....scuze, sotul tau ce parere are despre asta? e de acord cu tine? cred k mai intai ar trebui sa te sfatuiesti cu el, sa luati o hotarare in legatura cu obiceiurile pe care vreti sa le respactati si apoi sa vorbiti si cu ceilalti, sa ii anuntati ce ati stabilit >:D<

pisicuta84
08.02.2009, 16:10:36
faza cu bani la pantofi am vazut o eu in dobrogea cand cavalerul de onoare incalta mireasa...ea refuza pantoful si acesta trebuie sa puna bani in el...poti sa ceri mai mult=))

MimiEla
09.02.2009, 07:37:59
am aplicat o noua metoda de convingere :D merg la domnisoara de onoare si ii spun ce si cum ar trebui sa fie :) si ea ii zice: adica o informeaza pe soacra mea :)

MimiEla
03.03.2009, 18:28:22
eu am citit pe sectiunea de jud arges si am aflat ca asta ar fi o traditie argeseana (poate nu numai, eu m-am interesat cum e in arges ca e sotul argesean) pe la noi in cta nu prea am auzit de brad si mersul la apa...stiu ca se pune o caldare cu apa in fata miresei cand iese din casa (in cazul nostru din scara blocului) sa o verse cu piciorul dupa ce pune mirele bani in caldare.....

si semnificatia turtei rupte o stie cineva? ca pura curiozitate....
si am inteles ca se rupe turta doar daca fetei (miresei) nu i s-a rupt turta la 1 an, la motz, daca i s-a rupt atunci, nu i se mai rupe la nunta.......

corectati-ma daca gresesc :) va rog

blondys
12.03.2009, 16:01:37
fetelor acum sincer care a mai vzt in orasul Constanta ca mirii fac bradu si merg la udat.. eu una in oras nu am vazut...am fost doar la 3 nunti in Lumina si acolo au facut doar bradu atat,sincer deja mi se pare o prostie da ... daca eram la tara unde era verde peste tot, munti o priveliste ca in povesti mergea era frumos dar asa mi se pare foarte urat.

bliss
29.04.2009, 13:30:18
am aplicat o noua metoda de convingere :D merg la domnisoara de onoare si ii spun ce si cum ar trebui sa fie :) si ea ii zice: adica o informeaza pe soacra mea :)

interesanta metoda:)

ralucix
29.04.2009, 20:35:13
interesanta metoda:)

Probabil cea mai buna dintre toate ;-)
Eu i-am inchis gura mamei mele zicand ca eu nu am intervenit in nunta ei, deci nici ea nu ar trebui sa intervina in a mea... am avut grija sa fie si soacra de fata ;)) Chestia cu domnisoara nu-mi trecuse prin cap dar mi se pare super! Bafta!!!

chika
02.05.2009, 17:11:00
eu evit sa fiu rautacioasa fata de mama sau soacra-mea, sau oricine altcineva care "ar dori" sa participe la organizarea nuntii. atat cat imi permite calmul ce ma caracterizeara :[email protected] le explic de ce nu vreau asa cum zic ele

Dianacta
08.05.2009, 10:29:11
Eu sunt de parere ca numai noi doi putem sa hotaram...in fond este nunta noastra.Stiti cum se spune:zi ca ea(respectiv soacra, mama) si fa ca tine!;))

chika
12.05.2009, 14:58:15
sunt perfect de acord cu tine, atata timp cat cei din jur nu iti impun sa faci ca ei, daca vin cu sfaturi, e foarte bine

JolyDeea
13.05.2009, 15:50:09
Fetelor dar de obiceiul precum k soacra mare trage cu un prosop mirii in restaurant la inceput..knd vin mirii la restaurant...a-ti auzit?..........:-\
am citit asa discutiile de pe aici si mai vechi si park sa zic k nu am vazut nimik de acest obicei..
pe mine una m-a dispetat soacramea cu obiceiu asta..si pana la urma am zis fie...k in general nu se baga la pregatiri:)>-

crisstallus_cris
13.05.2009, 20:23:39
Fetelor dar de obiceiul precum k soacra mare trage cu un prosop mirii in restaurant la inceput..knd vin mirii la restaurant...a-ti auzit?..........:-\
am citit asa discutiile de pe aici si mai vechi si park sa zic k nu am vazut nimik de acest obicei..
pe mine una m-a dispetat soacramea cu obiceiu asta..si pana la urma am zis fie...k in general nu se baga la pregatiri:)>-
La mine a fost obiceiul asta.Nu e cine stie ce...la restaurant soacra mea deja intrase cand am intrat noi si ne-a trecut cu un prosop(ceva in genul---nici nu mai stiu pe unde e),ne-a pupat pe amandoi si asta a fost tot.Apare filmat pe dvd.

JolyDeea
14.05.2009, 10:46:25
La mine a fost obiceiul asta.Nu e cine stie ce...la restaurant soacra mea deja intrase cand am intrat noi si ne-a trecut cu un prosop(ceva in genul---nici nu mai stiu pe unde e),ne-a pupat pe amandoi si asta a fost tot.Apare filmat pe dvd.
Da..imi dau seama k nu e cine stie ce..dar soacra mea e obsedata de acest obicei...park e "the ultimate gold" al ei..knd se vb de nunta ea vbeste numai despre acest OBICEI care tre sa-l fak ea..
initial i-am zis k nu fac asa ceva, desi imi e indiferent..moaaa...ce discutii..mai sa planga...(desi abia aflase de obiceiu asta..nu mai il vazuse...a auzit si ea la telefon de la sorsa care a fost acum pe 2mai soacra mare)=))

crisstallus_cris
14.05.2009, 11:46:24
Da..imi dau seama k nu e cine stie ce..dar soacra mea e obsedata de acest obicei...park e "the ultimate gold" al ei..knd se vb de nunta ea vbeste numai despre acest OBICEI care tre sa-l fak ea..
initial i-am zis k nu fac asa ceva, desi imi e indiferent..moaaa...ce discutii..mai sa planga...(desi abia aflase de obiceiu asta..nu mai il vazuse...a auzit si ea la telefon de la sorsa care a fost acum pe 2mai soacra mare)=))
Daca e asa important pentru ea si avand in vedere ca nu dureaza decat 30 de secunde eu zic sa-l faci.:)

Joliutza
14.05.2009, 11:49:30

Noi am facut obiceiul acesta, si chiar m-am bucurat. Soacra mea ne-a primit cand am intrat in restaurant, si ne-a petrecut pe dupa gat cu o marama pe care o aveam eu de la bunica mea, Dumnezeu s-o ierte! Ne-a pupat, ne-a zis cateva vorbe cu drag (ceva de genul ca de acum sunt oficial fata ei, chiar daca ma considera de mult timp - ne intelegem super!) si atat.
Poze se pot vedea in link-urile de mai jos:
http://picasaweb.google.com/AlinaRoxanaChirila/7Petrecerea#5217686670013576770
http://picasaweb.google.com/AlinaRoxanaChirila/7Petrecerea#5217686682402134402

antenutza
14.05.2009, 19:40:10

eu am vazut acest obicei cand am fost la nunta la cumnata mea in Iasi.pp ca acesta este un obicei din partea moldovei.nustiu zic si eu acum:-\ mai bine sa le intrebam pe fetele din partea aceea.

crisstallus_cris
14.05.2009, 21:24:16
eu am vazut acest obicei cand am fost la nunta la cumnata mea in Iasi.pp ca acesta este un obicei din partea moldovei.nustiu zic si eu acum:-\ mai bine sa le intrebam pe fetele din partea aceea.
Eu sunt moldoveanca la origine si intr-adevar am vazut si la o nunta de acasa acest obicei,dar soacra mea l-a facut fara sa-i spun eu de el,la fel si la nunta cumnatei mele la fel a facut soacra ei...toti fiind constanteni.

antenutza
14.05.2009, 22:14:26
Eu sunt moldoveanca la origine si intr-adevar am vazut si la o nunta de acasa acest obicei,dar soacra mea l-a facut fara sa-i spun eu de el,la fel si la nunta cumnatei mele la fel a facut soacra ei...toti fiind constanteni.

sa stii ca eu la nuntile la care am fost in c-ta nu am auzit asa ceva dar o mai fi si asta vreun obicei.o sa mai intreb prietenii :-" :-\

nikoletta
14.05.2009, 22:16:54
si eu am vazut obiceiul acesta la cateva prietene si sunt din constanta si chiar nu au treaba cu moldova.. cred ca depinde de fiecare... nu m-ar deranja foarte tare daca soacra-mea va vrea sa faca asa..

LauraLuiOda
04.06.2009, 17:56:09
Am vazut si eu acest obicei chiar smbata la Delfinu', noi eram la o papa (ca nu gatisem acasaL-)), iar in celalalt salon sosisera niste nuntasi. Ce-i drept si in salonul in care ne aflam noi urma sa aiba loc o nunta, dar cred ca una d'aia mai intarziata pentru ca era 8 si nu sosise nimeni si nici mesele nu erau decat decorate/:)

zuz
05.06.2009, 07:23:32
Si noi am fost sambata pe terasa restaurantului Pelican (parca asa se numeste :zz: , anyway, undeva pe langa cin-cin) si in restaurant venise o nunta si la fel i-a tras soacra mare pe miri cu un prosop in restaurant... oare are vreo seminificatie? :huh: ma gandesc ca fiind aiuriti, e posibil sa uitam...

crisiftene86
05.06.2009, 07:32:22
de obicei asta se face si aks la mireasa si la restaurant...ceva de bun augur...
sau de prosperitate parca...:D
ideea este ca trb sa o faca soacra mare ...nu prea se mai respecta asa mult...dar cica asa este bn...asa k eu una asa voi face cel putin aks la mine dupa ce ma luat mirele si at cand trb sa iesim afara prima oara ...

zuz
05.06.2009, 07:46:15
Cand iesiti afara "prima oara" nu trebuie sa te treaca pragul in brate? vai de capu' meu, cred ca o sa fiu tare ametita in ziua aia daca o sa fiu atenta sa respect toate obiceiurile :wacko: nici mama, nici soacra mea nu au nicio treaba cu "ce se face" la nunta, asa ca o sa facem si noi ce ne amintim :-p

crisiftene86
05.06.2009, 07:52:50
de exemplu la mine este mai simplu...stau la casa si ma scoate pe usa casei in brate...iar la poarta o sa ne scoata soacra...
dc stai la apartament pot sa faci asa te scoate pe usa in brate si la iesirea din bloc practici chestia asta...
cel mai nasol este ca trb sa fi fff atenta la voal si coafura...k dc va trage prea repede...am vazut cazuri in care cade voalul...
dar sincer incet...incet...si gata...:"> scapi se stres...:D

zuz
05.06.2009, 08:04:46
aaa, da, ai dreptate ;)) asa o sa fac (si eu tot la casa stau)... o sa vb inainte cu soacra, sa aiba mare grija pt ca oricum am parul moale si cred ca o sa-mi puna un tub de fixativ in cap ca sa stea nemiscat voalul :-p

crisiftene86
05.06.2009, 08:11:20
da vezi k am rezolvat problema:-p ...in principiu la cata aglomeratie, lucruri si multe alte chestii sunt in ziua respectiva, mai mult ca sigur uiti sa faci anumite lucruri...
dar cel mai bn este sa insarcinezi pe fiecare cu cate ceva si sa tina ei minte si la momentul ales de tine sa aduca aminte sau sa zica trb sa facem asta...>:D<

MimiEla
14.08.2009, 21:15:33
miresici maritate....
am o rugaminte daca se poate sa postati un filmuletz cat de mic cu secventa de legatoare de la nunta voastra :) nasha mea este din alba si habar n-are ce e aia :) am incercat sa-i explic si mi-a sugerat sa ii arat :P zis si...nefacut ca nu am de unde :(
pls help

LauraLuiOda
14.08.2009, 21:35:49
miresici maritate....
am o rugaminte daca se poate sa postati un filmuletz cat de mic cu secventa de legatoare de la nunta voastra :) nasha mea este din alba si habar n-are ce e aia :) am incercat sa-i explic si mi-a sugerat sa ii arat :P zis si...nefacut ca nu am de unde :(
pls help
Cred ca nu are nimeni un fragment exact cu legatoarea, doar daca e sa se taie din filmul nuntii, dar nici asa nu cred ca are cineva timp si vointa. Poate poti obtine un dvd cu nunta unui cunoscut ca sa il urmareasca.

antenutza
14.08.2009, 21:59:42
miresici maritate....
pls help

da pe youtube nu ai gasit nimic:-\

MimiEla
14.08.2009, 22:16:05
da pe youtube nu ai gasit nimic:-\
mi-am luat tzeapa cu cautare "legatoare" apoi mi-am adus aminte ca unele miresici discutau despre legatoare numind-o "dezgatit" si alele care spuneau ca se pune melodia "ia-ti mireasa ziua buna" :D cu aceste cuvinte cheie am avut mai mult succes
http://www.youtube.com/watch?v=A6nM3_3XTZE
http://www.youtube.com/watch?v=ctn-QZ35cro&NR=1
;) acum sa-i trimit linkul si nashei :)

dvdruxandra
16.08.2009, 13:20:24
mi-am luat tzeapa cu cautare "legatoare" apoi mi-am adus aminte ca unele miresici discutau despre legatoare numind-o "dezgatit" si alele care spuneau ca se pune melodia "ia-ti mireasa ziua buna" :D cu aceste cuvinte cheie am avut mai mult succes
http://www.youtube.com/watch?v=A6nM3_3XTZE
http://www.youtube.com/watch?v=ctn-QZ35cro&NR=1
;) acum sa-i trimit linkul si nashei :)

asa e, este o varianta a mel. :ia-ti mireasa ziua buna" doar ca anumite versuri sunt schimbate

lam
15.02.2010, 09:57:13
Fetelor care ma ajunta si pe mine cu raspunsul la o intrebare:
Cine cumpara sorturile pentru ospatarii de la local soacra mica sau cea mare?? ca ale mele se tot contrazic si tot intreb lumea si unii zic asa altii altfel.

Joliutza
15.02.2010, 09:59:06
Fetelor care ma ajunta si pe mine cu raspunsul la o intrebare:
Cine cumpara sorturile pentru ospatarii de la local soacra mica sau cea mare?? ca ale mele se tot contrazic si tot intreb lumea si unii zic asa altii altfel.

Eu stiu ca soacra mare.

lam
15.02.2010, 10:04:33
Eu stiu ca soacra mare.

multumesc de rasp Joliutza ... daca mai stii traditii pe care le-ai intalnit la nunta ta poti sa imi spui si mie k eu am fost la multe nunti dar nu m-am uitat niciodata la chestiile astea si akum am nevoie sa le stiu :D nu pe toate doar acestea care sunt mai "uzuale" ... :*
Mai am o itr pe care am tinut-o minte cand ti se rupe turta cine o arunca nasa sau mireasa ca am fost la nunti si in unele cazuri nasa ii dadea miresei sa arunce si la altele arunca nasa :D

blonda1111
15.02.2010, 10:25:22
multumesc de rasp Joliutza ... daca mai stii traditii pe care le-ai intalnit la nunta ta poti sa imi spui si mie k eu am fost la multe nunti dar nu m-am uitat niciodata la chestiile astea si akum am nevoie sa le stiu :D nu pe toate doar acestea care sunt mai "uzuale" ... :*
Mai am o itr pe care am tinut-o minte cand ti se rupe turta cine o arunca nasa sau mireasa ca am fost la nunti si in unele cazuri nasa ii dadea miresei sa arunce si la altele arunca nasa :D
Acelasi dubiu il am si eu. Am fost si eu la nunti unde rupea nasa, altele unde rupea mireasa.

nikoletta
15.02.2010, 10:47:32
:)):)) ce nebunie a fost si la noi cu traditiile.. in fiecare zi cu putin inainte de nunta mai auzeam cate una noua sau contraziceri. cu sorturile la restaurant am rezolvat simplu: am intrebat la restaurant daca se mai practica si am fost salvati ca putini mai practica, restaurant nou, chelneri tineri, nu am mai facut hora ospatarilor.
pentru acasa fiecare mamica a luat pentru ajutoarele din bucatarie sorturi si prosoape sau ce au vrut ele. :D
si cu turta a fost aceiasi nebunie.. nimeni nu stia exact cine rupe, unii ziceau nasa, altii ziceau mireasa. inainte sa iesim din bloc tot nu stiam cine o va rupe.
pana la urma cred ca a soptit cineva si a rupt-o nasa si eu am aruncat..

cristina_ct
15.02.2010, 11:29:27
asa a fost si la mine..nasa a rupto si eu am aruncato

Joliutza
15.02.2010, 13:03:34

Offf... nu stiu ce sa zic. Mie mi-a rupt-o nasa si eu am aruncat-o. Dar am auzit si varianta in care mireasa rupe, mireasa arunca.
Faceti cum vreti... nu e o nenorocire daca faci altfel.

Dar uite ce am mai gasit pe net intr-un articol:

La ieșirea miresei din casă , nașa îi rupe turta deasupra capului.

lam
15.02.2010, 13:41:23
Offf... nu stiu ce sa zic. Mie mi-a rupt-o nasa si eu am aruncat-o. Dar am auzit si varianta in care mireasa rupe, mireasa arunca.
Faceti cum vreti... nu e o nenorocire daca faci altfel.

Dar uite ce am mai gasit pe net intr-un articol:

La ieșirea miresei din casă , nașa îi rupe turta deasupra capului.

ee normal k o sa facem cum dorim, dar stii k in ziua cea mare se trezesc mai multe babe comentand si dand ele indicatii, si pe mine nu k ma enerveaza mi se suie piticii la cap sa le aud pe toate nu asa invers si tot asa, si nu vreau sa vorbesc urat in ziua nuntii mele sau mai ales k eu sunt o fire foarte suparacioasa care daca nu imi comvine ceva nici k mai pot trece peste pana nu rezolv eu problema, si asa sa le am barem puse in tema cateva "obiceiuri" ca sa nu zica k nu le-am facut ... k dak era dupa mine ... nici k nu tineam f mult cont de ele :D

flory2006
15.02.2010, 19:00:25
ee normal k o sa facem cum dorim, dar stii k in ziua cea mare se trezesc mai multe babe comentand si dand ele indicatii, si pe mine nu k ma enerveaza mi se suie piticii la cap sa le aud pe toate nu asa invers si tot asa, si nu vreau sa vorbesc urat in ziua nuntii mele sau mai ales k eu sunt o fire foarte suparacioasa care daca nu imi comvine ceva nici k mai pot trece peste pana nu rezolv eu problema, si asa sa le am barem puse in tema cateva "obiceiuri" ca sa nu zica k nu le-am facut ... k dak era dupa mine ... nici k nu tineam f mult cont de ele :D
Bine sa comenteze doar!!! Eu am fost la o nunta la care la momentul turtei, (dupa zeci de comentarii:-&) dupa ce turta a fost rupta si aruncata s-a trezit o baba sa ii bage o bucata de cozonac miresei in san ca ii aduce noroc in casnicie.#-o:O

lam
15.02.2010, 19:06:31
Bine sa comenteze doar!!! Eu am fost la o nunta la care la momentul turtei, (dupa zeci de comentarii:-&) dupa ce turta a fost rupta si aruncata s-a trezit o baba sa ii bage o bucata de cozonac miresei in san ca ii aduce noroc in casnicie.#-o:O

:O:O saraca de ea .. eu nu stiu cum as fi reactionat ... oricum sper sa tin sub control "obiceiurile" sa nu vina toata lumea sa spuna ce sa fac k sa fie un haos total acolo ...

LauraLuiOda
15.02.2010, 21:15:52
La noi soacra mare a cumparat prosoape albe cu o cusatura colorata, elegante si a pus pe umar fiecarui ospatar/bucatar in timpul horei stolnicilor. Ni s-au parut mai practice decat sorturile. Stiu ca mama a luat sorturi pentru femeile care au participat la impachetarea sarmalelor inainte de nunta. Turta o rupe nasa si arunca mireasa.
Si ca a venit vb de bagacioase, nu e valabil numai pentru ''babe'', de cate ori ma uit pe poze vad o matusa nesuferita care a tot dat indicatii de kkao:-&.

dvdruxandra
16.02.2010, 07:15:39
La noi soacra mare a cumparat prosoape albe cu o cusatura colorata, elegante si a pus pe umar fiecarui ospatar/bucatar in timpul horei stolnicilor. Ni s-au parut mai practice decat sorturile. Stiu ca mama a luat sorturi pentru femeile care au participat la impachetarea sarmalelor inainte de nunta. Turta o rupe nasa si arunca mireasa.
Si ca a venit vb de bagacioase, nu e valabil numai pentru ''babe'', de cate ori ma uit pe poze vad o matusa nesuferita care a tot dat indicatii de kkao:-&.

asa am facut si noi la hora stolnicilor. de babe bagaciose m-a ferit Dumnezeu #:-S

elena_v_
16.02.2010, 07:27:18

asa am vazut si eu...nasa rupe turta deasupra capului miresei si mireasa o arunca... a facut bine ca i-a bagat-o in sani,ca cica inseamna feritilitate:D :Ddar trebuia si mirelui sa-i bage undeva:-p

lam
18.02.2010, 21:59:49
fetelor mai am si eu o intr k sunt mik si nestiutoare :-p la legatoare dupa ce dezgateste nasa mireasa voalul cine il pune domnisoarei de onoare nasa miresei sau mireasa?? :-\ k am fost la mai multe nunti si unele faceau intr-un fel altele in alt fel ... :*

pretyflory
19.02.2010, 07:33:57
fetelor mai am si eu o intr k sunt mik si nestiutoare :-p la legatoare dupa ce dezgateste nasa mireasa voalul cine il pune domnisoarei de onoare nasa miresei sau mireasa?? :-\ k am fost la mai multe nunti si unele faceau intr-un fel altele in alt fel ... :*
eu stiu ca nasa il pune domnisoarei... sau cel putin asa s`a facut la mine

lam
19.02.2010, 08:55:34
eu stiu ca nasa il pune domnisoarei... sau cel putin asa s`a facut la mine

msik de raspuns :*

Joliutza
19.02.2010, 09:28:29

La mine eu l-am pus.

lam
19.02.2010, 10:09:08
La mine eu l-am pus.

:) ... msik Joliutza ... :*

nikoletta
19.02.2010, 10:11:40
si la mine tot nasa parca l-a pus..

elena_v_
26.06.2010, 11:29:16
fetelor,pana la urma cine imparte prosoape ospatarilorm si bucatarilor in hora stolnicilor?soacra mica sau mare?propun un vot...

lam
27.06.2010, 15:16:09
fetelor,pana la urma cine imparte prosoape ospatarilorm si bucatarilor in hora stolnicilor?soacra mica sau mare?propun un vot...

eu stiu k in vinerea nuntii acasa la mireasa se face mancarea pt sambata pe zi (k la majoritatea cazurilor la mireasa acasa se pune masa) si acolo soacra mica cumpara prosoape si sorturi bucatareselor celor care ajuta la facut mancarea, iar la restaurant soacra mare are datoria de a cumpara prosoape si sorturi stolnicilor, sper sa iti fie de ajutor raspunsul meu :*:*

Joliutza
28.06.2010, 08:46:14

Soacra mare. Noi nu am facut acest obicei, dar asa stiu de la alte nunti.

loona_miau
05.07.2010, 13:46:12
buna
sunt o viitoare nasa la o nunta in constanta si as vrea sa stiu ce am eu de facut.eu am facut nunta la focsani si cam stiu traditiile si obiceiurile de pe acolo.
va rog mult sa ma ajutati daca ati cununat sau stiti ce anume trebuie facut ca nasa in constanta
multumesc

Dementa
05.07.2010, 21:34:58
buna
sunt o viitoare nasa la o nunta in constanta si as vrea sa stiu ce am eu de facut.eu am facut nunta la focsani si cam stiu traditiile si obiceiurile de pe acolo.
va rog mult sa ma ajutati daca ati cununat sau stiti ce anume trebuie facut ca nasa in constanta
multumesc

Hai sa iti spun eu :D Nu sunt inca maritata dar am fost la destule nunti unde am tras cu ochiul la obiceiuri:)>-
Iti enumar cateva:
-gatitul miresei pe care il faci atunci cand vii impreuna cu mirele la ea acasa; practic simulezi ca o machezi, o dai cu parfum si ii aranjezi voalul pentru ca mireasa oricum e deja pusa la punct .
-turta miresei pe care i-o rupi deasupra capului la iesirea din casa
-la biserica, impreuna cu preotul, le veti pune verighetele si pirostriile (daca sunt ortodoxi)
-la salon este obiceiul dansatului gainii pe care nasul trebuie sa o cumpere
-spre dimineata este legatoare miresei
Mai sunt si alte detalii dar cel mai bine vorbeste cu viitorii fini si va vor explica ei pentru a va pune de accord in privinta pregatirilor!

alinamirela
09.07.2010, 21:07:41
buna fetelor. In legatura cu legatoarea miresei stiu ca dupa ce nasa ii pune miresei esarfa sau ma rog palarie, ce vrea ea, mireasa sau soacra mica trebuie sa ii dea cadou un prosop si un sapun pentru a "se spala pe maini". O ruda mi-a zis ca ar trebui ca soacra mica sa imparta prosoape la tot neamul nasei...... voi ati mai auzit de asa cv? nu prea imi place ideea.. voi ce parere aveti?

Dementa
09.07.2010, 21:15:16
buna fetelor. In legatura cu legatoarea miresei stiu ca dupa ce nasa ii pune miresei esarfa sau ma rog palarie, ce vrea ea, mireasa sau soacra mica trebuie sa ii dea cadou un prosop si un sapun pentru a "se spala pe maini". O ruda mi-a zis ca ar trebui ca soacra mica sa imparta prosoape la tot neamul nasei...... voi ati mai auzit de asa cv? nu prea imi place ideea.. voi ce parere aveti?

Intradevar am auzit si eu de obiceiul cu impartitul prosoapelor dar pe post de marturii doar ca este destul de vechi si nu se mai practica pe la noi. Eu la cate nunti am fost in ultimii 3 ani nu am mai vazut acest obicei practicându-se.
Impuneti sau macar expuneti punctul de vedere pentru ca este nunta ta si toti ceilalti ar trebui sa va respecte, tie si sotului tau, dorintele.

elena_v_
10.07.2010, 09:49:53

in legatura cu impartirea prosoapelor la tot neamul...stiu ca se practica inainte ,dar in ultimii ani,nu am mai vazut asa...la nunta mea nu se va practica,deci,socrii si mirii decid,bineinteles ca sunt multe obiceiuri,iar fiecare alege si adapteaza cum doreste
multumesc pentru raspuns,fetelor...pan la urma,vedem la fata locului(banuiesc ca mama mea le va imparti in hora stolnicilor)iar acasa,va imparti sorturi femeilor care o vor ajuta la pregatiri

alinamirela
10.07.2010, 17:28:44
Multumesc pt raspuns. Nici eu nu am vazut obiceiul asta, asa k nu voi tine cont de el. Acum se ofera marturii si alte micii cadouri, nu prosoape.

cristina_ct
11.07.2010, 20:25:21
si mama ia dat nasei un prosop si un sapun...si doar ei,,,nu la tot neamu..k doar nu vin toti si te dezgatesc:)
si apropo de hora stolnicilor..eu stiu k soacra mare da prosoapele..

elena_v_
13.07.2010, 09:04:52
deci majoritatea zice ca soacra mare da prosoapele,asa stiam si noi,doar ca la nunta noastra,mama se implica mai mult si cred ca ea le va imparti

cristina_ct
13.07.2010, 21:29:01
deci majoritatea zice ca soacra mare da prosoapele,asa stiam si noi,doar ca la nunta noastra,mama se implica mai mult si cred ca ea le va imparti
exact acelasi lucru a fost si la noi...mama a fost cea care sa implicat f mult...si noi am avrut sa facem hora stolnicilor...am intrebat cati sunt...si dupaia neam pomenit si cu bucatarii..si nu am avut destule prosoape..asa k nam mai facut...;))

marrya
12.10.2010, 11:34:02
In general "Hora stolnicilor" se mai face doar pe la nuntile organizate la tara, acolo unde mancarea este pregatita si servita de "stolnici" ( care sunt in general rude cu mirii, in unele parti din partea Socrului mare sau fie se inteleg intre ei) Acesta hora se face la inceputul nuntii cand stolnicii sunt cadorisiti cu prosoape si sorturi de bucatarie pentru ca ei lucreaza toata noaptea la bucatarie pregatind si aduncand "bucatele" mesenilor. Eu n-am facut aceasta hora,din graba, dar am dat celor din bucatarie 15 sorturi si vreo 20 de prosoape.
Apoi mai este (era) si traditia prosoapelor care erau oferite de Soacra Mica tuturor mesenilor si se mai dadeau cadouri rudelor foarte apropiate Socrului Mare, deorece se spunea si cred ca se mai tine cont si acum, ca Socrul Mare organizeaza ( "face") nunta si Soacra Mica da cadourile.;;) La nunta mea dar si a fratelui meu mama a dat prosoape la toti nuntasii la plecare! Mentionez ca la rudele apropiate ( Unchilor mei si parintilor nasilor) le-am dat prosoape mari de baie. Dar si Nasei prosop si sapun dupa "Legatoare" ( desi eu n-am vrut dar am lasat-o pe mama sa-si faca damblaua, iar nunta am facut-o numai cum am vrut eu!!);))
Traditia cu prosoapele nu prea se mai tine, cel putin la nuntile de romani. Am fost la nunti de machidoni si acolo inca se mai dau prosoape si cadouri ( soacra mica le da, fete de masa..etc) celor din partea Socrului Mare. Cititsem undeva mai sus de facut brad si de mers la apa. Acesta nu este un obicei tipic dobrogean, ci mai mult oltenesc, mai ales la tara( cine are rude pe acolo stie ca "Branistea" sau "Fratele de mana"- in traducere cavalerul de onoare merge cu mireasa la fantana, la apa si scoate de 3 ori...etc o intreaga poveste) Stiu pt ca anul trecut am cununat acolo si au obiceiuri frumoase!;;)

nicoleta267
15.03.2011, 10:39:46
legat de acest subiect mie imi plac aceste traditii si chai am sa tin cont de ele, am auzit de toate traditiile pe care le-ati scris si nu mi se par penibile!

andrulin
16.02.2013, 18:08:25
Fetelor va rog sa ma ajutati. Ca sa nu scriu la mai multe topicuri, am hotarat sa intreb aici tot ce ma intereseaza.

Vreau sa stiu cand se dau cadourile nasilor.
In legatura cu marturiile, se ia pt fiecare invitat in parte sau o marturie pt familie?
La biserica stiu ca se impart bomboane, trebuie aruncate sau pur si simplu impartite la fiecare in parte?
Multumesc

Miha_Muuu
16.02.2013, 18:59:47
Fetelor va rog sa ma ajutati. Ca sa nu scriu la mai multe topicuri, am hotarat sa intreb aici tot ce ma intereseaza.

In legatura cu marturiile, se ia pt fiecare invitat in parte sau o marturie pt familie?
La biserica stiu ca se impart bomboane, trebuie aruncate sau pur si simplu impartite la fiecare in parte?
Multumesc

Pai....cred ca poti da cadoul cand vrei tu....noi il vom da intr-o zi in saptamana dinainte nuntii cand ne vom vedea sa mai vb una alta...
Despre marturii...depinde de marturii si de buget :) eu am obs ca oricum barbatii nu le iau :D
Asta cu aruncatul bomboanelor mi se pare fix o mare tampenie....de ce sa le arunci??? nu mai bine serveste cineva frumos invitatii ca parca sunt mai bune de pe un platou sau dintr-o cutie decat de pe jos...

andrulin
16.02.2013, 21:36:08
Pai....cred ca poti da cadoul cand vrei tu....noi il vom da intr-o zi in saptamana dinainte nuntii cand ne vom vedea sa mai vb una alta...
Despre marturii...depinde de marturii si de buget :) eu am obs ca oricum barbatii nu le iau :D
Asta cu aruncatul bomboanelor mi se pare fix o mare tampenie....de ce sa le arunci??? nu mai bine serveste cineva frumos invitatii ca parca sunt mai bune de pe un platou sau dintr-o cutie decat de pe jos...

Da asa ma gandeam si eu, cel putin cand am facut logodna la biserica am servit persoanele care au participat la slujba din cutia de bomboane.
Insa cu marturiile chiar nu stiu, totusi cred ca se pune o marturie la familie, nu cred ca se da pentru toti membrii familiei care vin la nunta.
In legatura cu casuta pt bani, se inchiriaza sau se cumpara?

andrulin
20.02.2013, 13:29:56
Am uitat sa intreb daca nasilor li se da invitatie si de asemenea daca trebuie sa dam invitatii si persoanelor invitate de catre nasi, nasii nostri isi invita anumiti prieteni si nu stiu daca e cazul sa le dau invitatie sau e suficient sa ii invite nasii.

Si inca ceva, e aiurea sa scriu in invitatie ca ii rog sa confirme prezenta la nr meu personal de telofon?

lam
20.02.2013, 14:22:28
Am uitat sa intreb daca nasilor li se da invitatie si de asemenea daca trebuie sa dam invitatii si persoanelor invitate de catre nasi, nasii nostri isi invita anumiti prieteni si nu stiu daca e cazul sa le dau invitatie sau e suficient sa ii invite nasii.

Si inca ceva, e aiurea sa scriu in invitatie ca ii rog sa confirme prezenta la nr meu personal de telofon?

noi cand am facut nunta, le-am dat nasilor invitatii, pentru invitatii din partea lor, iar pt confirmari i-au sunat tot pe nasii nostri ... si noi cand am fost nasi am primit de la fini invitatii pe care le-am dat invitatilor nostri, la fel cu, confirmare sunandu-ne pe noi.... eu mi-am pastrat o invitatie de la fini, amintire, dar nu cred k musai trb sa le dai si lor invitatie, e logik k vin la nunta ;));))

andrulin
06.04.2013, 11:37:31
Cine trebuie sa cumpere buchetul miresei si pe cel al nasei?
Eu cand am avut cununia civila nasa mi-a cumparat buchet, iar pe al ei si l-a cumparat ea.

Miha_Muuu
06.04.2013, 11:45:55
Cine trebuie sa cumpere buchetul miresei si pe cel al nasei?
Eu cand am avut cununia civila nasa mi-a cumparat buchet, iar pe al ei si l-a cumparat ea.

Fazele astea cu "trebuie" sau "asa e bine" ma enerveaza maxim...fiecare face cum vrea, discutati cu nasii si stabiliti ce si cum...
Sunt niste obiceiuri din 1900 toamna cand mirii se casatoreau la 15-16 ani si nu isi castigau singuri bani...acum lucrurile s-au schimbat si fiecare face cum vrea...

andrulin
06.04.2013, 15:05:16
Noi nu am discutat cu nasii, cine si ce atributii are, mi se pare cam aiurea ca mirii sa aduca in discutie lucrul asta, ca se poate intelege in alt mod.
Nici nu am pretentia sa imi plateasca ceva, dar din cate stiu la o nunta sunt niste atributii pe care fiecare le are, daca vrea acest lucru bineinteles.
Oricum ar trebui sa vina din partea fiecaruia, eu de exemplu nasilor vreau sa le dau un cadou inainte de a ne cununa si nu vrem sa le dam cadou doar pt ca trebuie, ci pentru ca asa ni se pare noua frumos si o facem din placere. I-am intrebat ce ar vrea sa le cumparam pentru a nu le lua ceva si sa nu le placa sau sa nu le fie de folos.

lam
07.04.2013, 16:23:18
eu stiu ca buchetul miresei si floarea lui ginerica le cumpara nasii, iar buchetul nasei si floarea nasei(daca e cazul) nasului le cumpara mirii.... asa am procedat si noi:*:*:*:*

oannaa
07.04.2013, 16:27:23

Multumesc

La nuntile la care am participat eu bomboanele se aruncau, iar marturiile se dau per familie, nu persoana.

andrulin
07.04.2013, 16:32:14
Am citit in codul bunelor maniere, ca buchetul miresei il cumpara mirele.

lam
07.04.2013, 16:55:23

Multumesc

Buna andrulin :) iti pot spune k la nunta mea, cadouriile nasilor au fost date inainte de nunta.... marturiile au fost mici cufere umplute cu bombonele si au fost pt familie, puse in dreptul place-cardului, la biserica s-au aruncat bomboanele in timp ce inconjuram masa cu preotii si nasii :) spor la miresit :*:*