PDA

Versiunea completa : Luna de miere in America de Sud

chichi
05.04.2007, 15:42:53
Este un vis de-al meu sa ajung acolo...Si in America Centrala...mai degraba in Caribe....

Cel mai mult mi-ar fi placut in Peru...ca sa pot vedea si Machu Pichu. Dar este aproape dublu ca pret fata de celelalte tari...

Asa ca ma gandesc la o tara exotica unde sa pot sta pe o plaja plina de palmieri...Si imi doresc neaparat sa fac o excursie in jungla...Dar am inteles ca jungla adevarata asa cum vedem prin filme este doar cea amazoniana...
Adica doar in Brazilia si nu prea aproape de ocean....

Am inteles ca vegetatia este foarte luxurianta in Cuba si Costa Rica...Miew mi-ar placea si in Mexic (mi-ar placea sa vad cateva asezari amerindiene...).

In sfarsit. Eo nebuloasa totala in capul meu ! Ce stiu sigur este ca vreau o plaja plina de palmieri si o excursie neparat intr-o jungla cat mai salbatica...

A fost cineva intr-una din aceste tari? Ceva sfaturi, pareri?

CataAna
11.04.2007, 11:09:25
Cuba e superba...e ca un muzeu cu cadillac-uri colorate si cladiri superbe, nu cred ca te-ai putea plictisi. N-am fost personal, dar am niste prieteni mai in varsta care au vazut toata lumea, si au zis ca in Cuba s-ar intoarce oricand.
Despre Peru nu am prea auzit de bine. Am o verisoara care locuieste acolo si cica e destul de periculos (multi hoti, cersetori, se fura copiii din parcuri). Nu as alege Peru pentru luna de miere, dar mi-ar place sa merg intr-o 'expeditie' acolo.
Sper sa ajung sa vad toate locurile astea minunate intr-o zi si va doresc si voua la fel.
O luna de miere de vis!

higgs
23.04.2007, 16:40:49
Noi am fost in Brazilia anul trecut in vacanta. a fost foarte frumos! Pot sa iti trimit poze daca vrei. Nu am fost in Amazon pentru ca Amazonul este o alta calatorie. Brazilia este imensa.

Daca iti plac plajele si putina padure tropicala pot sa recomand in Brazilia Ilha Grande:
http://www.ilhagrande.com.br/
Are 101 plaje diferite. poti sa faci si scufundari. Au si pesteri. foarte foarte frumos. Este si putin salbatic. Cred ca pe toata insula sunt doua masina (pompieri si salvare).
De fapt uite aici poze:
http://www.hef.kun.nl/~miruna/PhotoAlbum/Brazil/ilhagrande/index.html
http://www.hef.kun.nl/~miruna/PhotoAlbum/Brazil/lopesmendes/index.html

In Cuba o sa mergem in luna de miere :). Dupa care am sa iti spun daca e bine sau nu ;)

M.

ryanaro
23.04.2007, 16:43:45
Noi am fost in Brazilia anul trecut in vacanta. a fost foarte frumos! Pot sa iti trimit poze daca vrei. Nu am fost in Amazon pentru ca Amazonul este o alta calatorie. Brazilia este imensa.

Daca iti plac plajele si putina padure tropicala pot sa recomand in Brazilia Ilha Grande:
Are 101 plaje diferite. poti sa faci si scufundari. Au si pesteri. foarte foarte frumos. Este si putin salbatic. Cred ca pe toata insula sunt doua masina (pompieri si salvare).
De fapt uite aici poze:

In Cuba o sa mergem in luna de miere :). Dupa care am sa iti spun daca e bine sau nu ;)

M.

pai si cat v a costat cu tot cu avion? :-B

higgs
23.04.2007, 17:15:22
pai si cat v a costat cu tot cu avion? :-B

sa calculam:
avion: ~600 EuroX2=1200 Euroi
cazare in rio nu prea pentru ca am stat la niste prieteni
cazare Ilha Grande (am stat intr-o casa in padure, foarte exotic si destul de simplu). Preturile variaza intre ieftin si mai scump desigur. insa cum insula este plina de turisti din brazilia nu este chiar atat de scump.
mancarea in rio destul de ieftina si foarte buna. Transportul ieftin in rio si in afara orasului.

Nu imi amintesc exact cat am platit cu totul.Sa zicem cam 1000 de persoana, aproape 3 saptamani (nu am platit cazare in rio)? Am sa il intreb pe B. exact in caz ca mai tine minte el :)
Pentru cazare in rio poate sa fie destul de ieftin. am inteles ca daca inchiriezi un apartament poate sa ajunga cam 10 euro de persoana. Desigur, depinde de zona :) cred ca in favela este foarte ieftin insa nu vrei sa stai acolo.

am sa ma mai uit in urma si poate iti zic mai tarziu cat a fost totalul.

M.

M.

higgs
23.04.2007, 17:32:01
multumeeeeesc! :>

L-am intrebat pe B si a zis ca in jur de 1000 de euroi de persoana. Cel mai mult platesti pe avion. Dupa care cazare insa nu foarte mult. mancarea si transportul in Brazilia nu sunt scumpe. In timpul zilei mergi la barurile de sucuri si ai sa vezi ca nu ai nevoie de multa mancare. Seara daca eviti locurile turistice dai peste locurile unde merg brazilienii si mananci o gramada de mancare pentru nu prea mult. carnea este fff ieftina. Mergi la bbq de tip brazilian si nu mai mananci o zi intreaga dupa.
Noi am fost numa in rio si pe insula Ilha Grande. Insa si Buzios, Salvador sunt foarte frumoase :) Si nu numai

M.

ryanaro
23.04.2007, 17:35:16
L-am intrebat pe B si a zis ca in jur de 1000 de euroi de persoana. Cel mai mult platesti pe avion. Dupa care cazare insa nu foarte mult. mancarea si transportul in Brazilia nu sunt scumpe. In timpul zilei mergi la barurile de sucuri si ai sa vezi ca nu ai nevoie de multa mancare. Seara daca eviti locurile turistice dai peste locurile unde merg brazilienii si mananci o gramada de mancare pentru nu prea mult. carnea este fff ieftina. Mergi la bbq de tip brazilian si nu mai mananci o zi intreaga dupa.
Noi am fost numa in rio si pe insula Ilha Grande. Insa si Buzios, Salvador sunt foarte frumoase :) Si nu numai

M.

eu am auzit ca e periculos in brazilia, jafuri, cutite, alea alea. cum e?

higgs
23.04.2007, 17:46:03
eu am auzit ca e periculos in brazilia, jafuri, cutite, alea alea. cum e?

Noi nu am avut probleme. Daca citesti tot ce e prin ziare e fff periculos si in Amsterdam ;) si Bucuresti.

Unii au zis sa ne luam asigurare in caz ca suntem rapiti. prostiiiiii!!!

desigur nu mergi in zonele pericoase, in favele. Si nu ai nici motiv sa mergi pe acolo. Noi am fost cam peste tot in rio. F Frumos. Insa pentru luna de miere nu cred ca stai numai in rio mergi in afara orasului. Este safe! noi avem prieteni ce merg des in Brazilia si nu au avut probleme.
Nu zic acum ca a raiul pe pamant insa atat timp cat nu atragi prin extravaganta si esti cu ochii deschisi totul este ok. tu esti din bucuresti si ai sa vezi ca nu este mai periculos decat acolo.
Eu am trei prietene in Rio, una din ele a avut o intamplare nasoala, dar si statea atunci intr-un loc mai dubios.

M.

Pana la urma in calatorii nu iti iei diamantele sa le arati. Adica esti mai simplu. In orice oras mai turistic se poate intampla sa ti se fure ceva, nu?

M.

adrieanne
23.04.2007, 17:56:00
Nu stiu cum e cu Peru dar va pot spune despre Cuba, Mexic, Republica Dominicana si Venezuela(Margarita), locuri pe unde am fost.
Nu as sfatui pe nimeni sa mearga la mai putin de 5 stele...si asa nu de figuri ci pt a stelele sunt acordata altfel decat in Europa, iar in Sud la un hotal de 4 il poti compara cu unul de 2 jumate-3 in Europa.Ca sa fiti mai sigure si sa nu aveti probleme cu mancarea in general...mai ales in Cuba...as sfatui sa alegeti 5 stele....merge si la 4 dar...mai bine 5!!
Peisaje exotice peste tot, caldura...iarasi....nu se simte ca in Europa....e cald de lesini...apa...mmmm daca cautati..apa aceea ca in filme de culoare bleu deschis....Cuba clar...are apa cea mai frumoasa si nisipul cel mai fin...e superb!!!
Daca ar fi sa fac un top intre locurile pe care le-am vazut evident acela ar fi: 1. Mexic- e ..tare!!!! servicii iresprosabile, avand in vedere ca este 100% "americanizat", daca va duceti pt distractie la fel....super...numai ca totul e extra pe langa serviciul all inclusive de la hotel si....costa...bine!!! Daca cineva planuieste sa mearga la Cancun...astept intrebari...!!
2. Republica Dominicana....e superb...serviiile bune...dar sa nu iesiti din resort..ca ..e jale!! saracie mare..si daca aveti de gand sa iesiti prin bazar dupa suveniruri mai bine va lasati pagubasi...e periculos!!! Acelasi lucru si in Venezuela!!
3. Cuba- foarte frumos....noi am fost la 4 stele si mancarea era f proasta...(aaaaa...am uitat ca pe orinde v-ati duce nu beti niciodata apa de la robinet.....)...si am sta toata vacanta pe wc......de atunci nu mai mergem la 4 stele...poate n-ar fi stelele de vina dar...ma rog...
4. Margarita(venezuela)- daca ajungeti pe acolo...clar nu mergeti pe continent..ci doar pe insula Margarita....e f periculos...si pe insula..imi imaginez pe continent!!!Noua ne-au furat camera foto si portofelul din camera de hotel....am auzit de turisti care au fost la safari si au fost atacati cu arme si jefuiti.....acolo e intr-adevar periculos!! Nu m-as mai duce nici gratis!!
Am uitat sa va spun ca cea mai buna perioada pt Sud avand in vedere preturile este martie-aprile.(in functie de Paste dupa sau inainte) si septembrie-octombrie....noi asa mergem in fiecare an si platim o saptamana all inclusive 5 stele cam 800-900$ cad.....

mayday
23.04.2007, 17:59:15
foarte frumoase poze mayday.

higgs, ai dreptate cu faza cu mersul in anumite zone. :>

Saru'mina!!!!!

Asta cu mersul in anumite zone... hmm... e cu dus si intors! Unii vor sa iasa de pe cararile "turistice", cauta "autenticul"... in cazul asta e bine sa nu ai nimic de valoare la tine, eventual sa vorbesti limba si chiar mai bine, sa fii insotit de un "localnic"!;-)

mayday
23.04.2007, 18:03:57
Nu stiu cum e cu Peru dar va pot spune despre Cuba, Mexic, Republica Dominicana si Venezuela(Margarita), locuri pe unde am fost.
Nu as sfatui pe nimeni sa mearga la mai putin de 5 stele...si asa nu de figuri ci pt a stelele sunt acordata altfel decat in Europa, iar in Sud la un hotal de 4 il poti compara cu unul de 2 jumate-3 in Europa.Ca sa fiti mai sigure si sa nu aveti probleme cu mancarea in general...mai ales in Cuba...as sfatui sa alegeti 5 stele....merge si la 4 dar...mai bine 5!!
Peisaje exotice peste tot, caldura...iarasi....nu se simte ca in Europa....e cald de lesini...apa...mmmm daca cautati..apa aceea ca in filme de culoare bleu deschis....Cuba clar...are apa cea mai frumoasa si nisipul cel mai fin...e superb!!!
Daca ar fi sa fac un top intre locurile pe care le-am vazut evident acela ar fi: 1. Mexic- e ..tare!!!! servicii iresprosabile, avand in vedere ca este 100% "americanizat", daca va duceti pt distractie la fel....super...numai ca totul e extra pe langa serviciul all inclusive de la hotel si....costa...bine!!! Daca cineva planuieste sa mearga la Cancun...astept intrebari...!!
2. Republica Dominicana....e superb...serviiile bune...dar sa nu iesiti din resort..ca ..e jale!! saracie mare..si daca aveti de gand sa iesiti prin bazar dupa suveniruri mai bine va lasati pagubasi...e periculos!!! Acelasi lucru si in Venezuela!!
3. Cuba- foarte frumos....noi am fost la 4 stele si mancarea era f proasta...(aaaaa...am uitat ca pe orinde v-ati duce nu beti niciodata apa de la robinet.....)...si am sta toata vacanta pe wc......de atunci nu mai mergem la 4 stele...poate n-ar fi stelele de vina dar...ma rog...
4. Margarita(venezuela)- daca ajungeti pe acolo...clar nu mergeti pe continent..ci doar pe insula Margarita....e f periculos...si pe insula..imi imaginez pe continent!!!Noua ne-au furat camera foto si portofelul din camera de hotel....am auzit de turisti care au fost la safari si au fost atacati cu arme si jefuiti.....acolo e intr-adevar periculos!! Nu m-as mai duce nici gratis!!
Am uitat sa va spun ca cea mai buna perioada pt Sud avand in vedere preturile este martie-aprile.(in functie de Paste dupa sau inainte) si septembrie-octombrie....noi asa mergem in fiecare an si platim o saptamana all inclusive 5 stele cam 800-900$ cad.....

Imi cer scuzele inca inainte sa incep... dar asta cu mersul in hoteluri de cinci stele mi se pare exagerat!!! Eu am stat intotdeauna in gazda (pina si in Cambogia!!!)... intotdeauna a fost curat, mincarea delicioasa, niciodata nu mi-a fost rau sau mai stiu eu ce! Evident, nu bei apa de la robinet si cureti fructele de coaja, dar asta e prima chestie pe care o faci cind mergi intr-o tara tropicala!!!!

Iar intr-un hotel de cinci stele nu ajungi sa vezi "saracia" e adevarat... dar poate ca in saracia aia intilnesti oameni deosebiti si de-acolo se nasc povestile frumoase de vacanta!!!! Parerea mea, nu dati cu parul!;-)

higgs
23.04.2007, 18:08:31
Saru'mina!!!!!

Asta cu mersul in anumite zone... hmm... e cu dus si intors! Unii vor sa iasa de pe cararile "turistice", cauta "autenticul"... in cazul asta e bine sa nu ai nimic de valoare la tine, eventual sa
vorbesti limba si chiar mai bine, sa fii insotit de un "localnic"!;-)

Inteleg perfect ce zici insa unele zone nu sunt interesante. Noi cand am fost in Maroc si Brazilia ne-am combinat pe unde stau localnici. Insa pana si localnicii ne ziceau nu mergeti acolo sau acolo si eu cred ca aveau dreptate.

M.

higgs
23.04.2007, 18:11:05
Imi cer scuzele inca inainte sa incep... dar asta cu mersul in hoteluri de cinci stele mi se pare exagerat!!! Eu am stat intotdeauna in gazda (pina si in Cambogia!!!)... intotdeauna a fost curat, mincarea delicioasa, niciodata nu mi-a fost rau sau mai stiu eu ce! Evident, nu bei apa de la robinet si cureti fructele de coaja, dar asta e prima chestie pe care o faci cind mergi intr-o tara tropicala!!!!

Iar intr-un hotel de cinci stele nu ajungi sa vezi "saracia" e adevarat... dar poate ca in saracia aia intilnesti oameni deosebiti si de-acolo se nasc povestile frumoase de vacanta!!!! Parerea mea, nu dati cu parul!;-)

Noi am calatorit putin si nu am stat niciodata in hoteluri de 5 stele. Si eu cred ca bine am facut. Incercam sa evitam zonele de 5 stele ca dadeam mereu de americani si alti turisti mai lenesi ;)
Bautul apei este mereu o chestie de alegere. In Brazilia am baut apa de la robinet in Maroc nu. depinde si de imunitate.

Eu cred ca zonele unde stau localnicii sunt cele mai interesante :)

M.

mayday
23.04.2007, 18:11:35
Inteleg perfect ce zici insa unele zone nu sunt interesante. Noi cand am fost in Maroc si Brazilia ne-am combinat pe unde stau localnici. Insa pana si localnicii ne ziceau nu mergeti acolo sau acolo si eu cred ca aveau dreptate.

M.

Pai, da, clar, de-asta ziceam ca e bine sa cunosti pe cineva la fata locului! ;-)

adrieanne
23.04.2007, 19:08:00

Nu e vb de dat cu parul..e parerea ta si ti-o respect, eu la randul meu mi-am spus parerea si dupa incidente neplacute la 4 stele am decis ca pentru o suta , doua de dolari in plus merita sa am ceva mai bun.Nu e de fite si nici de bani chiar, nu e ca nu pot sa dorm daca nu stau la 5 stele dar pur si simplu am vazut diferenta ...

higgs
23.04.2007, 19:10:38
Nu e vb de dat cu parul..e parerea ta si ti-o respect, eu la randul meu mi-am spus parerea si dupa incidente neplacute la 4 stele am decis ca pentru o suta , doua de dolari in plus merita sa am ceva mai bun.Nu e de fite si nici de bani chiar, nu e ca nu pot sa dorm daca nu stau la 5 stele dar pur si simplu am vazut diferenta ...

dar care este diferenta intre 4 si 5 stele ;)
eu zic ca in tarile exotice hotelurile de familie sunt cele mai misto :) La cele chain te impiedici de multi fandositi ;)
De fapt si in europa eu prefer hotelurile mai mici si mai intime :0

M.

higgs
23.04.2007, 19:12:08

am uitat sa adaug! Nu prea vad multi turisti care stau in 5 stele cu rucsacul in spinare si cu tevas :)

M.

adrieanne
23.04.2007, 20:16:11
dar care este diferenta intre 4 si 5 stele ;)
eu zic ca in tarile exotice hotelurile de familie sunt cele mai misto :) La cele chain te impiedici de multi fandositi ;)
De fapt si in europa eu prefer hotelurile mai mici si mai intime :0

M.
Diferenta de o stea este mare , asta si incerc sa spun ca nu e vb de fandoseli!Am spus ca stelele hotelurilor aici nu sunt la fel ca in Europa, ai sanse sa te duci la un 4 stele aici si sa fi dezamagita , amintindu-ti ca poate "hotelurile mici si intime pe care tu le preferi" erau si avea servicii mai de buna calitate decat hotelul de 4 stele de aici!
Si aici mai intervine si motivul calatoriei, vacantei....eu stau 6 luni in cizme, si cu geci pe care abea le car dupa mine, si cand ma duc in vacanta vreau soara, mare, si confort cat de cat.....nu vrea sa dorm cu furnicile(cum de altfel am facut-o acum in Margarita la un 4 stele).
Vreau sa stau linistita la plaja, (nu sa sa urca localnicii aia pe mine ca ei au de vandut scoici si coliere...care crede-ma ca nu au intentii deloc bune....)..sa profit de vreme, nisip, apa si sa ma relaxez, ca d-aia merg in vacanta si d-aia platesc atatia bani....
Pe de alta parte e cealalta categorie de turisti care vor sa vada viata localnicilor, sa viziteze eu stiu ce obiective turistice, carora poate nu le pasa unde stau si ce mananca...poate ...nu stiu....
Dar in destinatiile unde eu am fost in afara de Mexic care e safe, si Cuba care datorita regimului comunist le este frica sa faca ceva....restul sunt destinatii periculoase pt ce-a de-a doua categorie de turisti.
Deci asta cu stelele poate ca nu conteaza asa de mult ...... depinde fiecare ce vrea de la vacanta dorita!

higgs
23.04.2007, 20:44:03
Diferenta de o stea este mare , asta si incerc sa spun ca nu e vb de fandoseli!Am spus ca stelele hotelurilor aici nu sunt la fel ca in Europa, ai sanse sa te duci la un 4 stele aici si sa fi dezamagita , amintindu-ti ca poate "hotelurile mici si intime pe care tu le preferi" erau si avea servicii mai de buna calitate decat hotelul de 4 stele de aici!
Si aici mai intervine si motivul calatoriei, vacantei....eu stau 6 luni in cizme, si cu geci pe care abea le car dupa mine, si cand ma duc in vacanta vreau soara, mare, si confort cat de cat.....nu vrea sa dorm cu furnicile(cum de altfel am facut-o acum in Margarita la un 4 stele).
Vreau sa stau linistita la plaja, (nu sa sa urca localnicii aia pe mine ca ei au de vandut scoici si coliere...care crede-ma ca nu au intentii deloc bune....)..sa profit de vreme, nisip, apa si sa ma relaxez, ca d-aia merg in vacanta si d-aia platesc atatia bani....
Pe de alta parte e cealalta categorie de turisti care vor sa vada viata localnicilor, sa viziteze eu stiu ce obiective turistice, carora poate nu le pasa unde stau si ce mananca...poate ...nu stiu....
Dar in destinatiile unde eu am fost in afara de Mexic care e safe, si Cuba care datorita regimului comunist le este frica sa faca ceva....restul sunt destinatii periculoase pt ce-a de-a doua categorie de turisti.
Deci asta cu stelele poate ca nu conteaza asa de mult ...... depinde fiecare ce vrea de la vacanta dorita!

nu pot sa imi dau cu parerea intre patru stele si cinci stele, dar pot sa zic ca cele mai mici de familie sunt de cele mai multe ori super. Iti dau si un aer de intimitate. Eu stau prin hoteluri cu stele cand merg pe la conferinte sau meetinguri si imi este suficient. Dar in vacante incercam aventura. Cand mergem in vacante ca sa dormim si stam mai mult prin hotel atunci poate ca ma stresez mai mult la stele. Dar de cele multe ori stam prin hotel cateva ore...:)

M.

mayday
23.04.2007, 20:48:59

Mda... imi permit sa nu fiu de acord!;-)

Eu fac parte din categoria celor care vor sa se relaxeze si sa manince bine, dar sa si descopere viata "reala" a oamenilor pe care-i vizitez! Si continuu sa cred ca intr-un hotel (fie el de cinci stele) n-o sa maninci mai bine decit la gazda (cu anumite exceptii... daca gazda nu stie sa gateasca, sau daca restaurantul hotelului are macar o stea in Michelin... exagerez un pic!=P~).... Iti dau un exemplu : in Cuba am mincat langusta "enchillada" aproape in fiecare seara (pentru 10 euro)! Daca intr-un hotel de cinci stele e posibil, atunci ai gasit o afacere!;-)

Pe scurt, ce vreau eu sa zic e ca poti sa ai o vacanta super evitind hotelurile de "lux"... un adevarat hotel de lux e citeva mii de euro pe noapte, un hotel de cinci stele "all inclusive" intr-o tara tropicala e de multe ori o "capcana" pentru turisti... Dar toate astea din punctul meu de vedere... :">

higgs
23.04.2007, 21:09:24

Eu fac parte din categoria celor care vor sa se relaxeze si sa manince bine, dar sa si descopere viata "reala" a oamenilor pe care-i vizitez! Si continuu sa cred ca intr-un hotel (fie el de cinci stele) n-o sa maninci mai bine decit la gazda (cu anumite exceptii... daca gazda nu stie sa gateasca, sau daca restaurantul hotelului are macar o stea in Michelin... exagerez un pic!=P~).... Iti dau un exemplu : in Cuba am mincat langusta "enchillada" aproape in fiecare seara (pentru 10 euro)! Daca intr-un hotel de cinci stele e posibil, atunci ai gasit o afacere!;-)

Pe scurt, ce vreau eu sa zic e ca poti sa ai o vacanta super evitind hotelurile de "lux"... un adevarat hotel de lux e citeva mii de euro pe noapte, un hotel de cinci stele "all inclusive" intr-o tara tropicala e de multe ori o "capcana" pentru turisti... Dar toate astea din punctul meu de vedere... :">

hihi..E interesant sa citesc parerile pe aici. Eu sunt stilul mai relaxat cu rucsac. Prin zonele in care mergen noi nici nu sunt multe hoteluri de 5 stele. de ex, in desert in Maroc nu erau mai mult de doua case in care sa dormi. Iar in desert in desert dormi in cort..Oare cate stele are cortul ;)

Sunt sigura ca sunt si excursii organizate cu turistii din hoteluri de 5 stele, insa in general nu prea iti ticneste ca toti sunt pe fuga si neinteresati in cultura si obiceiurile localnicilor ;)
A! cand am fost in Brazilia am umblat prin padure si m-am intors plina de noroi..Oare ma lasau in hotelul de 5 stele cu noroiul pe mine :)?

M.

adrieanne
24.04.2007, 02:27:06

Da e adevarat ....poata fi teapa.( asa cum am si patit-o o data!)..de aceea si aleg un hotel cu standard cat mai ridicat , pt a fi un pic mai sigura. Vorbind de mancare...hmmmm..nu stiu....noi am manat bine...foarte bine, si acum stim si unde se mananca bine. Am avut vacante in care nu am mancat de 2 ori acelasi lucru, decat daca vroiai neaparat...fiecare seara avea speificul ei....iar cand ai cate 4-5 restaurante "a la carte" e imposibil sa nu mananci bine...si evident curat!! ceea ce e important.
Asa cum ai si spus o vacanta buna se face acolo unde te simti bine, necontand nr stelelor, sau mai stiu eu ce....imi dau seama ca esti o aventuriera si iti place sa vezi multe chestii cand calatoresti....in schimb cum am mai spus eu sunt o meduza care sta la plaja toata ziua si nu ma misc de acolo...fie soare sau nu...asa ca ....in septembrie...El Salvador...venim!!

chichi
06.05.2007, 19:08:51

De fapt uite aici poze:

M.

Sunt superbe pozele tale! Doamne, cat de mult mi-au placut!!!
Este intr-adevar foarte frumos in Ihna Grande!

Am pomenit ceva despre Brazilia, dar nu ma gandisem foarte mult la aceasta varianta, stiind ca nu este o destinatie care ofera foarte multa siguranta...Insa ai dreptate..si Bucurestiul e o jungla~ :D

higgs
06.05.2007, 19:17:08
Sunt superbe pozele tale! Doamne, cat de mult mi-au placut!!!
Este intr-adevar foarte frumos in Ihna Grande!

Am pomenit ceva despre Brazilia, dar nu ma gandisem foarte mult la aceasta varianta, stiind ca nu este o destinatie care ofera foarte multa siguranta...Insa ai dreptate..si Bucurestiul e o jungla~ :D

Eu zic ca e safe....Desigur e posibil sa ai ghinion :) Insa sunt si turistii americani care se duc acolo si vor sa isi etaleze diamantele si aurul si nu mai stiu eu ce..Normal ca vor avea o garla de hoti dupa ei..Insa in rest este safe..Lume linistita, haioasa...daca te gandesti sa mergi pot sa iti dau mai multe detalii...

Ilha Grande este super. Ofera de toate si aventura si relazare pe plaje intime..Eu vreau sa ma mai intorc acolo...

chichi
06.05.2007, 19:37:52
Eu zic ca e safe....Desigur e posibil sa ai ghinion :) Insa sunt si turistii americani care se duc acolo si vor sa isi etaleze diamantele si aurul si nu mai stiu eu ce..Normal ca vor avea o garla de hoti dupa ei..Insa in rest este safe..Lume linistita, haioasa...daca te gandesti sa mergi pot sa iti dau mai multe detalii...

Ilha Grande este super. Ofera de toate si aventura si relazare pe plaje intime..Eu vreau sa ma mai intorc acolo...

In ce luna ati fost in Brazilia? Ati plecat cu cu avionul din Amsterdam si a costat 600 E incluzand toate taxele? Si cu ce companie ati zburat si cu cat timp ati rezervat bilelele?

Scuze ca iti pun atatea intrebari...ma gandeam insa ca ne va fi mai greu ca tocmai in luna de miere sa ne organizam singuri sejurul acolo...

Vom avea nevoie de transport de la aeroport la hotel, in Rio, apoi de o cazare de cel putin o zi in Rio, apoi transport pana intr-o zona cu plaje exotice dar de unde se putem face si o excapada in jungla amazoniana...
din pacate nu m-am uitat inca pe o harta a Braziliei sa ma orientez care ar fi cea mai potrivita zona...:)

dianablue
06.05.2007, 20:17:48
si eu am fost in brazilia si pot sa va spun ca este superb (nu am poze scanate, dar cum fac rost va arat)... acum dk ar fi sa mai merg as alege un circuit care sa cuprinda si argentina si mexic si columbia si peru... e incredibil!!! am vazut poze ... nu imi vine sa cred cat de frumos poate fi! mai ales in peru... wow...

chichi
06.05.2007, 21:01:50
si eu am fost in brazilia si pot sa va spun ca este superb (nu am poze scanate, dar cum fac rost va arat)... acum dk ar fi sa mai merg as alege un circuit care sa cuprinda si argentina si mexic si columbia si peru... e incredibil!!! am vazut poze ... nu imi vine sa cred cat de frumos poate fi! mai ales in peru... wow...

Pai ...ar insemna sa ne vindem un sfert din casa !=))

Glumesc, dar trebuie sa raman cu picioarele pe pamant, pentru ca si asa trebuie sa ne imprumutam de banii pentru luna de miere si nu va fi o suma de neglijat. E clar ca trebuie sa ne hotaram doar la o singura tarisoara....

chichi
06.05.2007, 21:38:34

Te asteptam cu poze din Brazilia! >:D<

higgs
06.05.2007, 23:15:31
In ce luna ati fost in Brazilia? Ati plecat cu cu avionul din Amsterdam si a costat 600 E incluzand toate taxele? Si cu ce companie ati zburat si cu cat timp ati rezervat bilelele?

Scuze ca iti pun atatea intrebari...ma gandeam insa ca ne va fi mai greu ca tocmai in luna de miere sa ne organizam singuri sejurul acolo...

Vom avea nevoie de transport de la aeroport la hotel, in Rio, apoi de o cazare de cel putin o zi in Rio, apoi transport pana intr-o zona cu plaje exotice dar de unde se putem face si o excapada in jungla amazoniana...
din pacate nu m-am uitat inca pe o harta a Braziliei sa ma orientez care ar fi cea mai potrivita zona...:)

noi am fost in aprilie in Brazilia. Vara la ei este ploioasa si foarte umed... Mai bine dupa martie..DAr depinde si unde in Brazilia. Am plecat din amsterdam cu avionul, cu escala in Sao Paolo. Am zburat KLM si din Sao Paolo companie braziliana ce lucreaza cu KLM. Am cumparat biletele cam o luna inainte de calatorie. Taxiurile sunt ieftine in Rio...Sunt si autobuze care merg din cate am inteles. Noi am fost asteptati de niste prieteni, insa la plecare era prea devreme si am luat un taxi. Pentru Amazon eu sfatuiesc sa mergi separat. Iti trebuie vaccinuri si alte pregateli. Din Rio numai cu avionul mergi acolo cu autobuzul e foarte departe. Noi nu am fost in Amazon, pastram asta pentru o calatorie viitoare :)

Din Rio spre plaje, Ilha Grande Buzios sunt multe autobuzuri. Si nu scumpe. Taxiurile in Rio sunt ieftine. Sfatuiesc sa folosesti taxiurile si nu autobuzele.Sunt safe insa conduc putin cam aventurier ;)
daca mai vrei amanunte pot sa iti mai zic :)

higgs
06.05.2007, 23:17:26
Pai ...ar insemna sa ne vindem un sfert din casa !=))

Glumesc, dar trebuie sa raman cu picioarele pe pamant, pentru ca si asa trebuie sa ne imprumutam de banii pentru luna de miere si nu va fi o suma de neglijat. E clar ca trebuie sa ne hotaram doar la o singura tarisoara....

Depinde cat timp ai..In momentul in care ajungi acolo, calatoriile sunt ieftine pe continent ;) Brazilia iti ofera o gramada de aventuri deja.. :)
Insa este adevarat, sunt multe tari interesante in America de Sud..Eu as pleca si maine daca nu aveam servici

higgs
27.05.2007, 13:23:08
Are cineva idee cum e cu vizele pt America de Sud? Eu nu vreau sa-mi cumpar vacanta din tara, ca e scumpa ci de pe net, cu plecare din Amsterdam sau Frankfurt.. Adrieanne, poate-mi dai mai multe detalii despre Cancun, m-ar interesa.. de unde ti-ai cumparat biletele, cum e in noiembrie vremea, etc..

Pentru Brazilia este usor..Am procedat cum scrie pe site si am primit viza rapid. Fara complicatii sau bataie de cap :) Au fost foarte prietenosi la consulat.

CataAna
31.05.2007, 14:11:24
Cumva te gandesti la varianta cu plecarea prin agentia nemteasca Meier's Weltreisen?

Ei au foarte multe oferte pe America de sud, Caraibe, Thailanda, Maldive, etc... si plecarile sunt din Frankfurt sau Amsterdam.

Dar am mai gasit o varianta, zic eu foooarte convenabila ca pret fata pachetele din Romania:

www.dominicanatours.com (http://www.dominicanatours.com)

Poate ati auzit de aceasta agentie? Plecarile sunt din Madrid si Barcelona. Sunt destule low-costuri care zboara pe aceste destinatii si un drum dus-intors Bucuresti-Madrid cu toate taxele incluse ,daca este rezervat cu ceva timp, poate ajunge cu totul la 200 EUR.
La care se mai adauga costul excursiei alese din Madrid.

Singurul meu semn de intrebare: sunt seriosi domne' spaniolii astia? Ca nu vreau sa fac rezervare , sa le platesc pe net si sa ajung ratacita prin Madrid....

Despre Meier's sau TUI stiu ca sunt seriosi. Ma gandesc ca nici spaniolii nu ar trage tepe...Sper!:-p

Nu se prea poate generaliza si sa spunem ca spaniolii sunt seriosi sau neseriosi. Peste tot in lume sunt companii care trag tepe sau dau faliment... deci ce iti povestesc acum nu trebuie neaparat sa te influenteze negativ.
Am vrut noi sa zburam cu AirMadrid in Decembrie in Columbia. Noroc ca ne-am razgandit in ultima clipa si n-am cumparat biletul (ce-i drept mai ieftin cu vreo 300Euro/pers decat in alta parte) pentru ca in decembrie li s-a ridicat licenta de zbor. Am vazut la stiri ce debandada era in aeroporturi cu pasagerii lasati cu ochii in soare chiar inainte de sarbatori.
Cred ca foarte important este sa ai o asigurarea ca lumea care sa acopere astfel de incidente, in situatia foarte putin probabila ca se vor intampla.

Incearca si pe eDreams, poate gasesti oferte speciale...
http://www.edreams.com/edreams/english/

chichi
01.06.2007, 09:38:07
Nu se prea poate generaliza si sa spunem ca spaniolii sunt seriosi sau neseriosi. Peste tot in lume sunt companii care trag tepe sau dau faliment... deci ce iti povestesc acum nu trebuie neaparat sa te influenteze negativ.
Am vrut noi sa zburam cu AirMadrid in Decembrie in Columbia. Noroc ca ne-am razgandit in ultima clipa si n-am cumparat biletul (ce-i drept mai ieftin cu vreo 300Euro/pers decat in alta parte) pentru ca in decembrie li s-a ridicat licenta de zbor. Am vazut la stiri ce debandada era in aeroporturi cu pasagerii lasati cu ochii in soare chiar inainte de sarbatori.
Cred ca foarte important este sa ai o asigurarea ca lumea care sa acopere astfel de incidente, in situatia foarte putin probabila ca se vor intampla.

Incearca si pe eDreams, poate gasesti oferte speciale...
http://www.edreams.com/edreams/english/

Multumesc pentru informatii! Auzisem si eu despre Air Madrid ca au clacat...
Le-au suspendat zborurile tocmai pt ca nu faceau fata si aveau intarzieri foarte mari...Dar si suspendarea lor denota faptul ca nu accepta neseriosi pe piata, nu? :D (Asta a fost o incurajare pentru mine...:)) )

Pupici!

cosanzeana
11.12.2007, 23:54:13
Are cineva idee cum e cu vizele pt America de Sud?

Pentru Brazilia, Argentina, Chile, Mexic - cetatenii romani nu mai au nevoie de viza :-) Ura! (pt. Brazilia e f. recent, de o luna si ceva; pt. Mexic din martie anul asta.. oricum, ideea e ca nu mai e nevoie! Traiasca UE ;-)

CONT-INCHIS-006
18.01.2008, 19:03:30
de ce sa ai probleme la vama? Intreb si eu ptr ca nici nu mi-a trecut prin cap ca as putea avea probleme si nici nu am avut...
Casa de piatra! Am vazut ca ai facut nunta recent in Santa Teresinha de Goias. Unde locuiti acum? in Brazilia? Mi-ar placea ca in luna de miere sa merg in Copacabana. Ce-ti trebuie ca roman sa mergi in Brazilia? Pupici.

ella-ling
19.01.2008, 21:21:41
multumesc ptr urari :*
noi stam in Germania, am facut doar nunta in Brazilia ptr ca el e brazilian. Calatorim cel putin o data pe an in Brazilia. Am fost si in Rio, am stat chiar la un hotel in Copacabana...ce pot sa spun, eu iubesc tara asta. Insa noi calatorim intotdeauna ca localnici si cunoastem bine unde sa ne ducem si stim ce sa facem.

Daca vrei sa mergi la Rio iti recomand un pachet turistic (avion+hotel). Insa Copacabana e o plaja de oras, asta inseamna ca nu o sa ai toata linistea pe care poti sa o ai pe o plaja mai 'parasita'. Eu m-as orienta spre nord-estul Braziliei, Natal, Fortaleza, etc
Insa Rio are farmecul unui oras super-animat, privelistea de pe 'pao de acucar' sau Corcovado e fantastica si probabil o sa va descurcati mai bine (brazilienii sut foarte prietenosi insa nu prea vorbesc engleza).
Daca calatoresti dupa sarbatorile de vara si carnaval (dec-februarie) o sa fie si preturile mai scazute.

Ai mei au ramas impresionati cu natura, mancarea, cordialitatea si felul de a fi al brazilienilor (familisti, prietenosi). Pe de alta parte nu au putut sa nu observe diferentele mari sociale care exista acolo (prea mare diferenta intre bogati si saraci)

Viza nu iti trebuie, preturile sunt comparabile cu Romania (mancare, haine) poate un pic mai ieftin, depinde unde faci cumparaturi

Te pup si daca mai ai intrebari, just ask

higgs
22.01.2008, 23:29:36
Daca vrei sa mergi la Rio iti recomand un pachet turistic (avion+hotel). Insa Copacabana e o plaja de oras, asta inseamna ca nu o sa ai toata linistea pe care poti sa o ai pe o plaja mai 'parasita'. Eu m-as orienta spre nord-estul Braziliei, Natal, Fortaleza, etc
Insa Rio are farmecul unui oras super-animat, privelistea de pe 'pao de acucar' sau Corcovado e fantastica si probabil o sa va descurcati mai bine (brazilienii sut foarte prietenosi insa nu prea vorbesc engleza).
Daca calatoresti dupa sarbatorile de vara si carnaval (dec-februarie) o sa fie si preturile mai scazute.
Viza nu iti trebuie, preturile sunt comparabile cu Romania (mancare, haine) poate un pic mai ieftin, depinde unde faci cumparaturi
Te pup si daca mai ai intrebari, just ask

Anul trecut cand am fost in Brazilia am avut nevoie de viza. Brazilienii au regula de reciprocitate, tara X cere viza brazilienilor, atunci si Brazilia cere viza Xlor ;) . M-am uitat putin pe internet si am vazut ca Romania este inca pe liste ca iti trebuie viza, poate au schimbat de foarte curand regula :)
Noi am stat in Rio majoritatea timpului cu mici excursii in jur. Am evitat Copacabana, mult prea turistica. Sunt mult plaje in Rio, cu cat mergi mai departe de Copacabana cu atat sunt mai frumoase :)) . Noi am preferat plaja Leblon, foarte aproape de unde stateam. Tot in Leblon este Academia da Cachaca :D unde puteti gusta cachaca de toate felurile :D
As vrea sa pot merge in fiecare an (weekend chiar) in Brazilia, insa anul asta am schimbat cu Cuba :) Dar vom mai merge sigur :D

CONT-INCHIS-006
23.01.2008, 11:10:39
[quote=paraoanu;581458]multumesc ptr urari :*
noi stam in Germania, am facut doar nunta in Brazilia ptr ca el e brazilian. Calatorim cel putin o data pe an in Brazilia. Am fost si in Rio, am stat chiar la un hotel in Copacabana...ce pot sa spun, eu iubesc tara asta. Insa noi calatorim intotdeauna ca localnici si cunoastem bine unde sa ne ducem si stim ce sa facem.
Merci pt sfaturi. Eu cel mai mult imi doresc ca luna de miere sa o petrecem pe un vas de croaziera, dar cu popasuri in zone exotice, mi-ar placea mult si in Egipt. Eu stau in Barcelona, sunt foarte multi brazilieni pe aici, ador accentul lor.. Pupici.

ella-ling
23.01.2008, 17:22:18
cu viza e ceva nou...eu in noiembrie mi-am facut viza, insa in decembrie parintii si familia nu am mau avut nevoie...Deci e f recent....slava domnului ptr eu ma cam enervasem ptr ca al meu sotior intra fara viza in Romania deja de mai mult timp si eu aveam nevoie...

Ai dreptate cu plajele in Rio, noi incercam sa ne ducem (cand mergem singurei) la cele mai putin populate... mie nu imi plac plajele cu cladiri, mai ales unde se construieste la marginea marii....insa asta e chestie de gust...

Anul trecut cand am fost in Brazilia am avut nevoie de viza. Brazilienii au regula de reciprocitate, tara X cere viza brazilienilor, atunci si Brazilia cere viza Xlor ;) . M-am uitat putin pe internet si am vazut ca Romania este inca pe liste ca iti trebuie viza, poate au schimbat de foarte curand regula :)
Noi am stat in Rio majoritatea timpului cu mici excursii in jur. Am evitat Copacabana, mult prea turistica. Sunt mult plaje in Rio, cu cat mergi mai departe de Copacabana cu atat sunt mai frumoase :)) . Noi am preferat plaja Leblon, foarte aproape de unde stateam. Tot in Leblon este Academia da Cachaca :D unde puteti gusta cachaca de toate felurile :D
As vrea sa pot merge in fiecare an (weekend chiar) in Brazilia, insa anul asta am schimbat cu Cuba :) Dar vom mai merge sigur :D

higgs
23.01.2008, 17:34:37
cu viza e ceva nou...eu in noiembrie mi-am facut viza, insa in decembrie parintii si familia nu am mau avut nevoie...Deci e f recent....slava domnului ptr eu ma cam enervasem ptr ca al meu sotior intra fara viza in Romania deja de mai mult timp si eu aveam nevoie...

Ai dreptate cu plajele in Rio, noi incercam sa ne ducem (cand mergem singurei) la cele mai putin populate... mie nu imi plac plajele cu cladiri, mai ales unde se construieste la marginea marii....insa asta e chestie de gust...

Ce bine ca nu ne mai trebuie viza, ma bucur. Bine, nu era o problema mare, era rapid si nici nu era scump, insa pierderea timpului pe la ambasada ma cam enerva :)
In vestul orasului Rio sunt plaje foarte placute, fara cladiri, insa ai nevoie de masina sa ajungi acolo, sau cu microbuzele.
Abia astept sa mai mergem, deocamdata doua din prietenele mele din Brazilia s-au mutat in Europa, una chiar in Amsterdam.
P.S. Sotul tau conduce in stil brazilian? Am crezut ca bucurestiul este jungla si Roma. Asta pana am ajuns in Rio :))

ella-ling
23.01.2008, 17:47:21
Ce bine ca nu ne mai trebuie viza, ma bucur. Bine, nu era o problema mare, era rapid si nici nu era scump, insa pierderea timpului pe la ambasada ma cam enerva :)
In vestul orasului Rio sunt plaje foarte placute, fara cladiri, insa ai nevoie de masina sa ajungi acolo, sau cu microbuzele.
Abia astept sa mai mergem, deocamdata doua din prietenele mele din Brazilia s-au mutat in Europa, una chiar in Amsterdam.
P.S. Sotul tau conduce in stil brazilian? Am crezut ca bucurestiul este jungla si Roma. Asta pana am ajuns in Rio :))

da, noi suntem cu masina pe drumuri, altfel e mai dificil...Eu nu stiu ce sa zic, el conduce bine, nu se risca mult, desi la drum lung franez cu frecventa impreuna cu el (el s-a obisnuit din Germania cu niste chestii care mie mi se par foarte dulci, de ex da prioritate pietonilor:))... Am condus si eu prin oras, insa numai insotita si prefer sa stau langa sofer...hehe
Cel mai mare soc l-au avut ai mei cand i-am luat noaptea de la aeroport si el nu astepta la semaforul rosu:))) Cred ca tata a facut infarct la primul semafor, dupa aia s-a obisnuit.

Eu recomand daca poti sa te duci si mai spre nordul sau foarte sudul tarii, ai sa observi ca sunt lumi diferite (mancarea, oamenii, natura, obiceiurile) ...
Eu ii iubesc pe brazilieni in concediu:))) Nu stiu cum ar fi sa lucrez acolo;)

higgs
23.01.2008, 17:56:04
da, noi suntem cu masina pe drumuri, altfel e mai dificil...Eu nu stiu ce sa zic, el conduce bine, nu se risca mult, desi la drum lung franez cu frecventa impreuna cu el (el s-a obisnuit din Germania cu niste chestii care mie mi se par foarte dulci, de ex da prioritate pietonilor:))... Am condus si eu prin oras, insa numai insotita si prefer sa stau langa sofer...hehe
Cel mai mare soc l-au avut ai mei cand i-am luat noaptea de la aeroport si el nu astepta la semaforul rosu:))) Cred ca tata a facut infarct la primul semafor, dupa aia s-a obisnuit.

Eu recomand daca poti sa te duci si mai spre nordul sau foarte sudul tarii, ai sa observi ca sunt lumi diferite (mancarea, oamenii, natura, obiceiurile) ...
Eu ii iubesc pe brazilieni in concediu:))) Nu stiu cum ar fi sa lucrez acolo;)

Am ajuns in Ilha Grande numai. Planuim ca in urmatoarea vacanta sa mergem spre nord, Salavador chiar. Mama unei prietene brazilience este de acolo si am aflat multe povesti. Ne-am indragostit de zona din povestile ei :D

higgs
23.01.2008, 17:57:28
:)) Cunosc, asa am patit si eu :-&:-&[-o<[-o<[-o< Insa tot imi mai sarea inima din cand in cand, iar in autobuz eram mereu incordata :))

cosanzeana
13.04.2008, 01:16:14
Sud-americancele, aveti ceva idei/sugestii referitoare la Venezuela?
Eu sunt indragostita de America Latina si am calatorit, trait in zona, dar in Venezuela nu am ajuns pana acum si ma tenteaza ca destinatie pentru luna de miere. Eventual in combinatie cu o insula de prin apropiere?!..

ella-ling
17.04.2008, 18:36:43
Eu sunt indragostita de America Latina si am calatorit, trait in zona, dar in Venezuela nu am ajuns pana acum si ma tenteaza ca destinatie pentru luna de miere. Eventual in combinatie cu o insula de prin apropiere?!..

Nici eu nu am fost in Venezuela, sotul are o colega de acolo, pot sa o intreb pe ea. Cu siguranta nu poate fi o alegere falsa, pentru ca o sa ai parte de toate in Venezuela: plaje minunate, paduri, Orinoco, Anzii, am inteles ca au o casacada f inalta, jungla, ce sa spun, cu siguranta nu va plictisiti:))) O interoghez pe venezueleanca si revin cu detalii:))

cosanzeana
17.04.2008, 23:36:30
Ella, multumesc! Astept sa-mi povestesti cand vorbesti cu venezuelanca :)

prapadeala
17.04.2008, 23:41:17

Am o prietena care va merge o luna (in iulie) prin America de sud, cu rucsacul in spate si cativa prieteni. Incep in Argentina si termina in Ecuador. Insa mi-a spus ca nu o sa mearga in Colombia si Venezuela din motive de siguranta. Venezuela are una dintre cele mai mari rate de crima pe cap de locuitor .. Nu sunt la curent cu ce se intampla acolo acum, dar sa fi atenta si sa te informezi inainte sa iti faci planuri >:D<

ella-ling
20.04.2008, 10:36:33
ieri m-am intalnit cu venezueleanca si am intrebat-o cam ce ar recomanda. Mi-a spus ca cel mai frumos ar fi insula Margarita, sunt o multime de plaje pe insula, poti sa faci scufundari, exista o infrastructura destul de buna si peisajele sunt fantastice. Ea m-a sfatuit ca ar fi mai bine sa zburati direct pe insula, din Germania de aici exista de ex diverse companii gen LTU, Condor care au zboruri directe. Caracas nu se merita (parerea ei), mi-a spus ca orasul nu mai e ce a fost o data...
Din Insula Margarita puteti lua un tur in Parcul national Gran Sabana, e fenomenal! Puteti sa vedeti cascada cea mai inalta din lume (Salto Angel), mai exista o laguna (nu imi aduc aminte numele), ce mai natura pura, daca va place asa ceva... Astea au fost cele doua recomandari ale ei. In rest cu engleza nu va descurcati prea bine, ar fi mai usor daca vorbiti un pic de spaniola, situatia politica nu e o problema (trebuie insa sa aveti grija pe strada noaptea, cam ca in toata america de sud). Este tot timpul foarte cald, pe insula puteti inchiria o masina, benzina e ieftina:)
Cam asta ar fi, din punct de vedere cultural nu ai prea mult de vazut sau cunoscut, insa daca vreti sa va simtiti bine pe plaje frumoase si sa strabateti jungla sau savana, e o experienta care merita traita.
:*

cosanzeana
26.04.2008, 03:26:41
Multumesc - suna bine! Spaniola vorbim, din punctul asta de vedere nu-mi fac probleme. Cu rata criminalitatii - sigur ca e un aspect important; dar eu sunt mai aventuroasa de felul meu si ma gandesc ca, atata timp cat suntem putin atenti, nu etalam bijuterii, haine superturistice, camere video, ghiduri turistice si altele asemenea, vorbim limba si intelegem macar intr-o anumita masura cu ce se mananca cultura locala, ar trebui sa fim ok.
Mie mi-a ramas ceva in cap cu Maracaibo, cred ca de la un cantec de-al lui Manu Chao haha dar nu stiu daca merita de mers acolo. La insula Margarita m-am gandit - si/sau altundeva la mare. Si in partea de nord-est a tarii am mai citit prin niste ghiduri ca e o zona f. frumoasa si se pot face o gramada de activitati in natura. Cascada e relativ departe de zona asta - nu stiu daca le vom putea imbina pe toate; acum ramane de vazut si cat de mult putem sa stam.

ella-ling
07.10.2008, 18:00:36
Buna fetelor. M-am gandit sa mai reimprospatez un pic subiectul legat de America de sud si sa va povestesc cate ceva din calatoria mea in Argentina din vara asta (ma rog, iarna la ei).

Precizez de la inceput ca noi nu am vrut ceva comercial si planificat, cu agentie, ghizi, etc. A fost mai mult un road trip prin nordul Argentinei, totul de bunavoie, ne-am oprit unde ne-a placut, am dormit unde s-a nimerit, am parcurs sute de km pe zi, am incercat sa cunoastem oamenii, obiceiurile si am fost fascínati de natura.
Am inceput in Foz do Iguacu, faimoasele cascade aflate intr-un punct unde se intalnesc granitele a trei tari (Argentina, Brazilia si Paraguay). Sfatuiesc pe toate lumea sa la viziteze, se merita, mai ales prin flora si fauna pe care o au de oferit, dar si prin marimea cascadelor.
Tot acolo exista si un parc de pasari, un baraj (itaipu) care este pe locul 1 in ce priveste marimea (desi am auzit ca chinezii au construit acum unul mai mare). Orasele in sine (Foz in Brazilia si Puerto in Argentina) nu au prea multe de oferit, insa nimeni nu se duce acolo sa stea in oras.

Un alt loc demn de vazut sunt Missiones, misiunile iezuite ale calugarilor care au fost acolo sa ii crestineze pe indieni. San Igancio e cea mai mare dintre ele, vizitand-o iti poti face o idee despre cum a fost facuta colonizarea.

Am traversat repede Paraguayul, o tara care nu prea are multe de oferit dpdv turistic, noi am fost opriti de politie si ni s-a cerut sa le dam bani (asa, direct in fata). Ne-am enervat, sotul meu radea spunand ca am fost jefuiti la drumul mare de politisti:) Paraguay este o tara cu o populatie 90% indiana (guarani) insa domanata de albi (colonialistii spanioli). Ne-a lasat un gust amar si am vrut sa iesim cat mai repede...

Am traversat apoi Chaco-ul in Argentina si am urcat spre nord in directia Anzilor pana aproape de granita cu Bolivia si Chile. Pe mine m-au fascinat asa de tare muntii ca abia astept sa ma intorc. Eu planuiesc chiar o urcare pe Aconcagua, cel mai inalt munte din emisfera sudica (cred ca are aproape 7000 m). Niste prieteni au fost deja si a fost super.
Deci, in Anzi am vizitat diverse satulete pierdute, un lac de sare, diverse ruine alte incasilor. Am dormit in doua orase jujuy si Salta. Ne-a placut mai mult in Jujuy, desi Salta are mai multe de oferit dpdv arhitectonic. N-am avut f multe probleme cu inaltimea, doar dureri de cap. Peisajul era f arid, nu am vazut zapada, desi eram la 3000-4000 m. Insa poate se explica asta pentru ca eram aproape de desertul Atacama, in care nu a mai plouat de sute de ani.

Am pus cateva poze in album, insa pozele nu arata nici pe departe ce am vazut si simtit in aceste locuri.

Info generale: Argentina este o tara ieftina, argentinienii f prietenosi, mancarea buna, soselele relativ bune. Infrastructura turistica in nord nu e asa de tare, insa noi neam descurcat f bine.

O excursie clasica Argentina ar fi Buenos Aires, Mendoza, bariloche...

Planuiesc anii viitori sa strabat Patagonia pana la Tara de foc.

Poze sunt aici:
http://reserver1.re.e-technik.tu-darmstadt.de/~msperling/gallery/albums.php

Nu pot decat sa recomand calduros aceasta tara!!

Cafelutarea
11.05.2009, 19:43:15
Buna,

Offf Ella te invidiez:) ce frumos povestesti:) Felicitari pentru toate vacantele vostre:)
Nu pot sa vad si eu pozele, sti cumva de ce?

A fost cineva in PERU?:*

Buna fetelor. M-am gandit sa mai reimprospatez un pic subiectul legat de America de sud si sa va povestesc cate ceva din calatoria mea in Argentina din vara asta (ma rog, iarna la ei).

Precizez de la inceput ca noi nu am vrut ceva comercial si planificat, cu agentie, ghizi, etc. A fost mai mult un road trip prin nordul Argentinei, totul de bunavoie, ne-am oprit unde ne-a placut, am dormit unde s-a nimerit, am parcurs sute de km pe zi, am incercat sa cunoastem oamenii, obiceiurile si am fost fascínati de natura.
Am inceput in Foz do Iguacu, faimoasele cascade aflate intr-un punct unde se intalnesc granitele a trei tari (Argentina, Brazilia si Paraguay). Sfatuiesc pe toate lumea sa la viziteze, se merita, mai ales prin flora si fauna pe care o au de oferit, dar si prin marimea cascadelor.
Tot acolo exista si un parc de pasari, un baraj (itaipu) care este pe locul 1 in ce priveste marimea (desi am auzit ca chinezii au construit acum unul mai mare). Orasele in sine (Foz in Brazilia si Puerto in Argentina) nu au prea multe de oferit, insa nimeni nu se duce acolo sa stea in oras.

Un alt loc demn de vazut sunt Missiones, misiunile iezuite ale calugarilor care au fost acolo sa ii crestineze pe indieni. San Igancio e cea mai mare dintre ele, vizitand-o iti poti face o idee despre cum a fost facuta colonizarea.

Am traversat repede Paraguayul, o tara care nu prea are multe de oferit dpdv turistic, noi am fost opriti de politie si ni s-a cerut sa le dam bani (asa, direct in fata). Ne-am enervat, sotul meu radea spunand ca am fost jefuiti la drumul mare de politisti:) Paraguay este o tara cu o populatie 90% indiana (guarani) insa domanata de albi (colonialistii spanioli). Ne-a lasat un gust amar si am vrut sa iesim cat mai repede...

Am traversat apoi Chaco-ul in Argentina si am urcat spre nord in directia Anzilor pana aproape de granita cu Bolivia si Chile. Pe mine m-au fascinat asa de tare muntii ca abia astept sa ma intorc. Eu planuiesc chiar o urcare pe Aconcagua, cel mai inalt munte din emisfera sudica (cred ca are aproape 7000 m). Niste prieteni au fost deja si a fost super.
Deci, in Anzi am vizitat diverse satulete pierdute, un lac de sare, diverse ruine alte incasilor. Am dormit in doua orase jujuy si Salta. Ne-a placut mai mult in Jujuy, desi Salta are mai multe de oferit dpdv arhitectonic. N-am avut f multe probleme cu inaltimea, doar dureri de cap. Peisajul era f arid, nu am vazut zapada, desi eram la 3000-4000 m. Insa poate se explica asta pentru ca eram aproape de desertul Atacama, in care nu a mai plouat de sute de ani.

Am pus cateva poze in album, insa pozele nu arata nici pe departe ce am vazut si simtit in aceste locuri.

Info generale: Argentina este o tara ieftina, argentinienii f prietenosi, mancarea buna, soselele relativ bune. Infrastructura turistica in nord nu e asa de tare, insa noi neam descurcat f bine.

O excursie clasica Argentina ar fi Buenos Aires, Mendoza, bariloche...

Planuiesc anii viitori sa strabat Patagonia pana la Tara de foc.

Poze sunt aici:
http://reserver1.re.e-technik.tu-darmstadt.de/~msperling/gallery/albums.php (http://reserver1.re.e-technik.tu-darmstadt.de/%7Emsperling/gallery/albums.php)

Nu pot decat sa recomand calduros aceasta tara!!

ella-ling
16.07.2009, 21:55:58

Uite ca am ajuns eu sa merg in Venezuela si sa cer sfaturi. Prietena noastra ne ajuta ff mult si ii este extrem de frica pentru noi, din Gringos nu ne mai scoate. Solutia ei a fost sa mergem in Los Roques sau Morrocoy. Cred ca o sa optam pentru Morrocoy, vrem plaja si snorkeling, din cate am vazut parcul asta este minunat.
Am inteles ca benzina e f ieftina, asa ca o sa inchiriem o masina, iar banii se schimba pe piata neagra. Altfel iesi mult in paguba. Cam atat deocamdata, insa mai scriu pe aici dupa ce o sa ma intorc:">

ella-ling
12.09.2009, 01:24:29
M-am intors cu povesti si opinii. Am stat putin in Venezuela, asa ca nu am o parere foarte bine documentata, insa pot povesti cate ceva.

Venezuela e o tara foarte frumoasa, o tara a contrastelor. Eu am fost pe cont propriu, fara pachete turistice sau excursii.

Problemele au inceput din aeroport. Cerusem o masina cu GPS, am primit o masina fara (nu aveau). Cei care ne asteptasera in aeroport s-au certat cu cei de la agentie, noi am spus ca ne descurcam si fara, nu poate fi foarte complicat. Ei bine, este complicat:D Nu am gasit nici un loc unde puteam cumpara o harta, a trtebuit sa ne multumim cu una foarte simpla.
Traficul in Venezuela e un haos, nu exista placi indicatoare, daca exista sunt dupa ce ai trecut de intersectie. Orasele pe care le-am vazut noi nu aveau absolut nici o strada care sa aiba placa cu numele. Nici macar strazile principale. Nu i-am crezut pe cei care m-au avertizat ca e greu, insa ne-am dat seama pe pielea proprie ca e greu. Ne-am pierdut de nu stiu cate ori, am intrebat mereu, fiecare intersectie era 'emotie pura' pentru ca trebuiam sa luam decizii bazate pe instinct.

Venezuela nu e o tara invadata de turisti, ii lipseste infrastructura pentru asta ceva. Poate chiar si dorinta de a fi o tara turistica. Insa plajele, muntii si padurile lor iti taie respiratia. Pacat ca ei nu respecta si apreciaza bogatia pe care o au si arunca gunoaie peste tot.

Nu pot sa spun cum v-ati descurca cu engleza, noi am vorbit spaniola cu ei, banuiesc ca e important, pariez ca doar cu engleza ar fi fost mai greu.

Am fost in parcul national Morrocoy, format din insule si bancuri de nisip, ceva asemanator cu Maldive, singura diferenta e ca insulele nu sunt locuite. Am luat barca in fiecare zi catre cate una din insule si am stat la plaja ziua intreaga. Pentru mine soarele a fost prea puternic, insa nu mi-am ars pielea. Am avut nenorocul sa fim acolo la sfarsit de saptamana, cand foarte multi venezueleni au avut aceeasi idee de a merge la plaja. Era plin...

Venezuelenii calatoresc in familie, pe principiul cu cat mai multi cu atat mai bine:D Isi cara cu ei bautura si pungile de chips si petrec ziua band bere in apa. Sunt galagiosi, prietenosi, poarta haine colorate, asculta muzica la maxim.

Plajele erau cu nisip fin, cu clasicii cocotieri, apa caraibelor albastra-verde, calda (puteai sa stai in apa cu orele fara sa simti frigul).

Am fost si la plaja in alt parc national Henri Pittier. Pentru a ajunge acolo a trebuit sa urcam si sa coboram muntii cu masina, un traseu spectacular prin padure. Ne-am oprit de foarte multe ori sa admiram vegetatia si peisajul. daca am fi avut timp as fi facut un tur al parcului cu siguranta. Plajele si aici de vis, mai putin aglomerate doar.

ella-ling
12.09.2009, 01:44:19
Sa trec la chestii mai pragmatice. Venezuela e o tara scumpa, poate chiar foarte scumpa pentru America de sud. Oficial 1 euro inseamna 3 bolivari. Noi am schimbat cu niste rude ale unei prietene la cursul 1 euro 7,5 bolivari. Daca nu am fi facut asta ar fi fost foarte scumpa distractia.

Pentru o camera am platit cam 240 bolivari pe noapte (asta pentru o camera care era doar pentru dormit in ea). O cina 350 bolivari. Masina pe patru zile 1600 bolivari. Barca cam intre 200- 350 bolivari.

Singurul lucru ieftin e benzina. Am platit pentru un plin cam 3-4 bolivari de fiecare data (pretul unei sticle de apa minerala de un litru).

Exista o taxa de 150 Bolivari pentru iesirea din tara (sotul a numit-o taxa de enervat bogatii).

In rest peste tot postere cu Chavez, sloganuri socialismul va invinge, etc... Desi tara e bogata, oamenii sunt saraci. Chavez apare in fiecare seara la TV, vorbeste liber despre diverse subiecte. Mie mi s-a parut discursul sau fara multa logica, sare foarte repede de la un subiect la altul fara a face legatura.

Caracas - nu am ajuns sa vedem mare lucru. Am intrat cu masina si am cautat 2 ore parcare in centrul orasului. N-am gasit nicaieri, asa ca am renuntat.

Siguranta: noi nu ne-am simtit amenintati, am iesit pe strada insa mereu fara absolut nici o bijuterie, fara ceas, fara aparatul foto atarnat la gat si portofel. Eu cred ca daca nu provoci e okay.

Concluzia: Venezuela merita vazuta, insa nu e pentru beginners, nici pentru iubitori de all-inclusive, pentru cei care fac concedii in hotel. SI nici pentru cei care nu sunt obisnuiti cu caldura extrema. Daca insa sunteti doritori de aventura, iubiti natura si intrati usor in contact cu oamenii, atunci puteti sa va duceti.

Concluzia nr 2: preferatele mele in America de sud raman Argentina si Brazilia.

LE: aici sunt niste poze (http://picasaweb.google.de/Laura.Sperling/2009_09Venezuela#)

Cafelutarea
17.10.2009, 17:05:04
http://viataprinbalonulroz.blogspot.com/2009_09_01_archive.html
Povestea Romanilor plecati in Brazilia pe o insula eco :) Piracanga.
Ce parere aveti:)

sigur ca mi-au placut! :* Ma intreb daca si Phuket e asa de interesant. Sau daca sunt colturi ale Thailandei mai salbatice si nedescoperite, cu plaje parasite.

adelat
29.10.2010, 11:32:27
Peru a fost destinatia noastra pentru luna de miere si sincer nici ca se putea o alegere mai buna de atat. Pe noi nu ne prind foarte bine vacantele de leneveala, la plaja, la soare, 10 zile all inclusive, ci vrem ceva mai activ unde in fiecare zi te intampina ceva nou.
Stiu ca peru nu este cea mai accesibila destinatie, pretul total al unei excursii ajungand destul de sus, dar poate ca mai sunt si alti pasionati de locuri pline de magie, asa ca mine si vor fi interesati de asa ceva.
Am scris o parte din povestea calatoriei noastre pe un blog special creat pentru a povesti pe unde ne-am mai plimbat.
http://adelatarpan.blogspot.com
Dar daca vreti sa intrebati ceva anume o sa va raspund cu siguranta.

Ritzi
06.02.2015, 12:42:45
Tocmai m-am intors din Patagonia/Tara de Foc, daca va stiti aventurieri si aveti chef de o luna de miere altfel, cu siguranta Patagonia e una dintre cele mai bune alegeri pe care le-ati putea face. Argentina si Chile sunt tari foarte scumpe pentru turisti, adicatelea o vacanta reusita necesita un buget destul de consistent, insa merita cu varf si indesat orice efort, parol! De altfel cred ca a fost cea mai reusita vacanta a mea de pana acum, ceea ce nu-i putin lucru.

Noi am petrecut cea mai mare parte a vacantei in Argentina (Buenos Aires-Trelew-Ushuaia-El Calafate-Iguazu), dar am facut si o excursie in Chile (parcul national Torres del Paine) plus una in Brazilia, de unde se vede cel mai bine cascada Iguazu. De zburat am zburat cu Aerolineas Argentinas, companie super safe, super punctuala si... foarte intelegatoare cu micile (dar desele :))) depasiri ale greutatii maxim admise pentru bagajul de cabina ;;)o:-)

Ce puteti vedea intr-o astfel de vacanta? O groaza de animalute (printre care vedetele sunt pinguinii, leii si elefantii de mare si, daca aveti bafta sa nimeriti acolo in sezonul lor, balene si orci), ghetari si aisberguri spectaculoase, show-uri de tango, activitati aventuroase (kayaking, minitrekking pe ghetari, navigat printre aisberguri etc.) si cate si mai cate.

adelat
28.04.2016, 10:28:51
Salut.

Cei care se pregatesc de o vacanta in Argentina stiu probabil deja cum este cu folosirea autobuzului in Buenos Aires. Unde ai nevoie de un card pe care sa il incarci cu bani dar care card se gaseste foarte greu de cumparat.

Noi avem un card pe care il oferim gratis oricui are nevoie de el. Nu cred ca are cine stie ce buget ramas incarcat dar asta conteaza prea putin. Ca valoare e de fapt cardul in sine care e pretos la vedere.

Daca sunteti interesati dati un semn si il trimit prin posta.

Ritzi
19.06.2016, 18:50:10
Salut.

Cei care se pregatesc de o vacanta in Argentina stiu probabil deja cum este cu folosirea autobuzului in Buenos Aires. Unde ai nevoie de un card pe care sa il incarci cu bani dar care card se gaseste foarte greu de cumparat.

Noi avem un card pe care il oferim gratis oricui are nevoie de el. Nu cred ca are cine stie ce buget ramas incarcat dar asta conteaza prea putin. Ca valoare e de fapt cardul in sine care e pretos la vedere.

Daca sunteti interesati dati un semn si il trimit prin posta.

Chiar stateam si ma intrebam cum e cu folosirea autobuzului in Argentina, mai ales ca am fost de 2 ori acolo, insa mi-am amintit ca noi am mers numai cu taxiul si/sau pe jos, e f ieftin taxiul, cat despre mersul pe jos nu mai vorbesc (plus sanatos, haha :D).... (aviz nestiutorilor)

adelat
20.06.2016, 11:48:52
Chiar stateam si ma intrebam cum e cu folosirea autobuzului in Argentina, mai ales ca am fost de 2 ori acolo, insa mi-am amintit ca noi am mers numai cu taxiul si/sau pe jos, e f ieftin taxiul, cat despre mersul pe jos nu mai vorbesc (plus sanatos, haha :D).... (aviz nestiutorilor)

Eu recunosc ca evit folosirea taxiului. Nu din cauza banilor. Ci pur si simplu prefer folosirea transportului in comun atunci cand transportul in comun este eficient. Iar in Buenos Aires reteaua de autobuze e chiar eficienta.

Pana si in SUA ma incapatanez sa folosesc transportul in comun :) Fiecare cu pasaricile lui. :)

Mersul pe jos mi se parea cea mai buna metoda de explorare a unui loc. Este deci intotdeauna prima varianta. Doar daca distantele sunt foarte lungi si cu nimic interesant de vazut intre pornire si destinatie, folosim transportul in comun.

Ritzi
20.06.2016, 20:19:39
Eu recunosc ca evit folosirea taxiului. Nu din cauza banilor. Ci pur si simplu prefer folosirea transportului in comun atunci cand transportul in comun este eficient. Iar in Buenos Aires reteaua de autobuze e chiar eficienta.

Pana si in SUA ma incapatanez sa folosesc transportul in comun :) Fiecare cu pasaricile lui. :)

Mersul pe jos mi se parea cea mai buna metoda de explorare a unui loc. Este deci intotdeauna prima varianta. Doar daca distantele sunt foarte lungi si cu nimic interesant de vazut intre pornire si destinatie, folosim transportul in comun.

La noi depinde mult de loc. In Argentina am tot auzit povesti si ne tot opreau argentinieni pe strada sa ne spuna sa fim atenti cu camera foto, asa incat ni s-a parut mult mai sigur sa mergem cu taxiul. La fel si in Uruguay. Si adevarul e ca se uitau toti la camera noastra ca la Dumnezeu, desi numai eu stiu cat e de hartanita, biata, si nu e nici pe departe vreo scumpete (adica nu exagerat, nu a costat mii de euro sau mai stiu eu ce). Ba chiar in sinea noastra ne-am perpelit de ras cand, dupa un ditamai urcusul pe ghetarul Martial din Ushuaia, am inceput sa ne conversam cu un cuplu de argentinieni aflati si ei in vacanta, si cand le-am dat camera foto sa ne pozeze mai ca le tremurau manusitele pe ea, au elogiat-o de parca era cel putin Marele Manitou sau ceva o:-) E un amarat de Canon EOS 100D, ca sa nu iti imaginezi cine stie ce, insa pe acolo mai rar, deh.

adelat
21.06.2016, 08:56:19
La noi depinde mult de loc. In Argentina am tot auzit povesti si ne tot opreau argentinieni pe strada sa ne spuna sa fim atenti cu camera foto, asa incat ni s-a parut mult mai sigur sa mergem cu taxiul. La fel si in Uruguay. Si adevarul e ca se uitau toti la camera noastra ca la Dumnezeu, desi numai eu stiu cat e de hartanita, biata, si nu e nici pe departe vreo scumpete (adica nu exagerat, nu a costat mii de euro sau mai stiu eu ce). Ba chiar in sinea noastra ne-am perpelit de ras cand, dupa un ditamai urcusul pe ghetarul Martial din Ushuaia, am inceput sa ne conversam cu un cuplu de argentinieni aflati si ei in vacanta, si cand le-am dat camera foto sa ne pozeze mai ca le tremurau manusitele pe ea, au elogiat-o de parca era cel putin Marele Manitou sau ceva o:-) E un amarat de Canon EOS 100D, ca sa nu iti imaginezi cine stie ce, insa pe acolo mai rar, deh.

Nu m-am simtit niciodata in nesiguranta in autobuzele din Buenos Aires. Desi camera omului de exemplu si cele trei lentile au un cost semnificativ. Si nici nu am observat pe cineva uitandu se la ea in vreun fel nu stiu cum.

Unde m-am simtit in nesiguranta a fost femeie singura pe autobuzele din San Francisco si LA. Dar in continuare ma incapatanez sa le folosesc.

Ritzi
21.06.2016, 14:54:33
Nu m-am simtit niciodata in nesiguranta in autobuzele din Buenos Aires. Desi camera omului de exemplu si cele trei lentile au un cost semnificativ. Si nici nu am observat pe cineva uitandu se la ea in vreun fel nu stiu cum.

Unde m-am simtit in nesiguranta a fost femeie singura pe autobuzele din San Francisco si LA. Dar in continuare ma incapatanez sa le folosesc.

Nu stiu cat ati stat voi, insa noi ne-am tot invartit prin Argentina vreo 2 saptamani, si apoi am luat-o de la capat cand am revenit acolo la final de an, pre Antarctica. Stii cum e, faptul ca nu te-ai simtit in pericol nu exclude sa fi fost. Nici eu nu m-am simtit in pericol, dar na acum, daca argentinienii ne trageau de maneca pe strada si ne atentionau de zor, i-am crezut, ca doar locuiesc acolo si stiu mai bine decat noi ce si cu ce frecventa se petrece in Argentina, mai ales ca mai sunt si alte natii cu apucaturi mai salbatice pe acolo cu care impart orasele.

In alta ordine de idei, eu tind sa nu ma simt in nesiguranta nicaieri, ceea ce nu-i bine, nu-i bine deloc :))

Dar asa, ca fapt divers, cele mai nasoale experiente le-am trait in mizerabila Indie, la Paris si in Turcia (mentiune "speciala": Maroc). A, si in Maldive, unde localnicii sunt batuti in cap de-a binelea si din pacate asta se rasfrange tot asupra bietilor turisti :-&