PDA

Versiunea completa : Inghetata

nicky_CO
06.04.2007, 13:46:10
Buna!
Pt. ca eu am nunta in august m-ar tenta sa ofer nuntasilor inainte de tort inghetata!
Voi ce spuneti?
Pupici!

mada
06.04.2007, 14:02:32
Buna!
Pt. ca eu am nunta in august m-ar tenta sa ofer nuntasilor inainte de tort inghetata!
Voi ce spuneti?
Pupici!

E o idee buna! Mai ales daca e cald e chiar binevenita.

syyylviuta
06.04.2007, 14:05:07
Stiu ca se obisnuieste, am mancat asa la o nunta. Mi se pare o idee foarte buna, mai ales ca va fi cald, cum ai zis si tu, si va prinde bine!
Si noua ne-a propus restaurantul, dar noi am avut nunta in octombrie, si in plus am avut si fantana de ciocolata, asa ca nu mai mergea si inghetata. Dar altfel as fi ales si eu inainte de tort!

denisamadalina
06.04.2007, 14:24:30
Si eu am in menu inghetata inainte de tort! >:D<

any
06.04.2007, 14:37:18
Dar de ce nu facetui tortul de ingetata? :-?

Kalini
06.04.2007, 14:39:52
Buna!
Voi ce spuneti?
Pupici!

Avem nunta exact in aceeasi zi.........Noi le oferim pe farfurie, langa felia de tort, o felie de tort de inghetata. Nu le dam prajituri.

Moniqa
06.04.2007, 14:53:29
Si noi vrem sa dam inghetata... in august pe caldura mare sigur vor aprecia invitatii. Ce gust de inghetata alegem totusi?

PS: oare marii bautori cum vor manca inghetata? Nu prea merge cu vin sau bere...

Monica

Kalini
06.04.2007, 15:02:59
Si noi vrem sa dam inghetata... in august pe caldura mare sigur vor aprecia invitatii. Ce gust de inghetata alegem totusi?

PS: oare marii bautori cum vor manca inghetata? Nu prea merge cu vin sau bere...

Monica

O alta miresica cu aceeasi data ca si mine...........:)

Eu ma gandesc ca se va consuma inghetata, deoarece s-au anuntat cele mai mari temperaturi din ultimii 10 ani.........Merge cu vin dulce......:)

karina2007
06.04.2007, 16:22:56
Avem nunta exact in aceeasi zi.........Noi le oferim pe farfurie, langa felia de tort, o felie de tort de inghetata. Nu le dam prajituri.
Si noi am fost la o nunta unde s-a procedat la fel...inghetata langa tort...si a fost super 8-} .Pupici

denisamadalina
06.04.2007, 16:35:16

Noi o sa punem fantana de ciocolata la inceput, 4-5 ore, cat o rezista, tortul la sfarsit, inghetata exact inainte de tort... fara prajituri.;-)

allyy
06.04.2007, 16:41:02
Hmmmmm...suna chiar interesant! Am sa studiez si eu problema! Ce ziceti, merge si pentru 9 septembrie inghetata sau e deja prea toamna???

karina2007
06.04.2007, 16:47:08
Hmmmmm...suna chiar interesant! Am sa studiez si eu problema! Ce ziceti, merge si pentru 9 septembrie inghetata sau e deja prea toamna???
Parerea mea este ca le va prinde bine..dupa ce se vor incalzi la dans 8-} ...indiferent ca e august sau septembrie ;-) .

Kalini
06.04.2007, 16:49:01
Si noi am fost la o nunta unde s-a procedat la fel...inghetata langa tort...si a fost super 8-} .Pupici

Deci suna bine........>:D< >:D<

Kalini
06.04.2007, 16:50:06
Noi o sa punem fantana de ciocolata la inceput, 4-5 ore, cat o rezista, tortul la sfarsit, inghetata exact inainte de tort... fara prajituri.;-)

Si noi punem fantana de ciocolata de la inceput pana la sfarsit. Si nici urma de prajituri, este suficient "dulce"...........

roxana
06.04.2007, 17:14:03
Eu am auzit chiar si variante cu inghetata mult inainte de tort, adica la prima cafea, parca intre cele doua aperitive. Mie mi se pare si atunci ok, mai ales ca nu ma iau dupa povesti de genu ca sa nu mananc dulciuri inainte de mancare ca imi stric pofta... si oricum, e pauza mare intre aperitive

Kalini
06.04.2007, 17:50:02
Eu am auzit chiar si variante cu inghetata mult inainte de tort, adica la prima cafea, parca intre cele doua aperitive. Mie mi se pare si atunci ok, mai ales ca nu ma iau dupa povesti de genu ca sa nu mananc dulciuri inainte de mancare ca imi stric pofta... si oricum, e pauza mare intre aperitive

Eu ma gandesc sa o servim numai la tort....multa lume asteapta desertul....:)

ryanaro
06.04.2007, 18:14:13

la mine din contra, daca mananc dulce, imediat mi se face foame si vreau ceva sarat :))

allyy
06.04.2007, 18:16:01
la mine din contra, daca mananc dulce, imediat mi se face foame si vreau ceva sarat :))

Si la mine e la fel....si al meu radea de mine, zicea ca sunt dusa!!:-w :-w :-w Am prins forte sa-l contrazic acum!

Kalini
06.04.2007, 18:16:45
Si la mine e la fel....si al meu radea de mine, zicea ca sunt dusa!!:-w :-w :-w Am prins forte sa-l contrazic acum!

=)) =)) =)) =))

tot_tot_claire
14.04.2007, 21:31:00

Monica

marii bautori vor ceda inghetata doamnelor lor nu? :))
eu cred ca inghetata e binevenita intre oricare 2 feluri =P~

Ruby_Tuesday
24.04.2007, 17:08:54
Noi am avut langa felia de tort si o portie de inghetata, asezata foarte frumos, pe aceeasi farfurie. Tortul a fost diplomat cu fructe si mergea foarte bine combinat cu inghetata. A fost foarte frumos, gustos si de efect. Si s-a mancat pe rupte, chiar daca e aprilie si pe la 5 dimineata cand au adus tortul era foarte frig afara. Chiar si "marii bautori" au halit tot din farfurie;-).

paradise
19.07.2007, 12:03:37
si noi am oferit inghetata...merge la fix...:suuuper:

nicky_CO
23.07.2007, 15:27:49
Multumesc, fetelor...acum am inteles....musai inghetata!<:-P <:-P

alexmireasa
23.07.2007, 15:30:48
Si la ce fel de inghetata va-ti hotarat?? Care merge cel mai bine???:-\

Sylvester
23.07.2007, 15:31:33
Si la ce fel de inghetata va-ti hotarat?? Care merge cel mai bine???:-\

de menta cu bucatele de ciocolata =P~ =P~ =P~ =P~ =P~

dandelion
23.07.2007, 15:41:12
Si noi avem inghetata inclusa in meniu, se va servi dupa aperitivul cald.

alexmireasa
23.07.2007, 15:42:31
de menta cu bucatele de ciocolata =P~ =P~ =P~ =P~ =P~
Suna bine!!!!!!!!!!!!\:D/

ALEX21A
23.07.2007, 16:45:23
decat o inghetata de proasta calitate mai bine,deloc>:P ........mai nou pe per verii la nunti se da inghetata......am fost luna asta la 2 nunti cu inghetate;)) .............oribillllll>:P >:P .........mai bine lipsea cu desavarsire.......>:P ..........nu pot descrie in cuvinte........oribilllllll.........sunt mare amatoare de inghetata,in general(nu conteaza anotimpul),si am ramas profund dezamagita...........imi venea s o le o torn in cap...bataie de joc!!!!.......putina atentie si mai mult respect pt invitati n ar strica......

asa ca ,dc serviti inghetata,macar sa fie de calitate......nu diverse arome,aiurea asortate,pline de coloranti.......>:P .......sunt pe piata o groaza de inghetate de calitate>> cremoase,fine.........

ps>>nirvana,de ex e o inghetata buna......cea cu nuci caramelizate si alte feluri........iar ingh cu menta si ciocolata ,cand e de calitate,fina,cremoasa, e dementialaaaa<:-P

alexmireasa
23.07.2007, 16:47:58
decat o inghetata de proasta calitate mai bine,deloc>:P ........mai nou pe per verii la nunti se da inghetata......am fost luna asta la 2 nunti cu inghetate;)) .............oribillllll>:P >:P .........mai bine lipsea cu desavarsire.......>:P ..........nu pot descrie in cuvinte........oribilllllll.........sunt mare amatoare de inghetata,in general(nu conteaza anotimpul),si am ramas profund dezamagita...........imi venea s o le o torn in cap...bataie de joc!!!!.......putina atentie si mai mult respect pt invitati n ar strica......

asa ca ,dc serviti inghetata,macar sa fie de calitate......nu diverse arome,aiurea asortate,pline de coloranti.......>:P .......sunt pe piata o groaza de inghetate de calitate>> cremoase,fine.........

ps>>nirvana,de ex e o inghetata buna......cea cu nuci caramelizate si alte feluri........iar ingh cu menta si ciocolata ,cand e de calitate,fina,cremoasa, e dementialaaaa<:-P
De acord cu tine, eu oricum sunt pe principiul : decat prost mai bine deloc....mai ales la nunta!!!!!;-)

Madadum
09.08.2007, 09:33:58
E o idee chiar foarte buna. Nu m-am gandit la asta. O voi lua in calcul.
Pupici

mariell_83
10.09.2007, 16:34:23
cel mai bine ar fi amandoua odata...........parerea mea

Pysycuta
23.09.2007, 10:58:34
este o idee destul de buna.am saoptey si eu pt inghetata inainte dre tort.

Pysycuta
23.09.2007, 10:59:28
Dar imi este teama ca nu cumva mesenii mancand inghetata inainte sa se sature si sa le piara pofta si de tort.Voi ce credeti_^:)^

ryanaro
23.09.2007, 11:01:37
Dar imi este teama ca nu cumva mesenii mancand inghetata inainte sa se sature si sa le piara pofta si de tort.Voi ce credeti_^:)^

pai ai putea sa oferi inghetata in acelasi timp cu tortul.:D

Andra_St
27.09.2007, 11:14:45
fetelor, aveti idee ce fel de inghetata s-ar potrivi cu tort de ciocolata?
nu as vrea inghetata de ciocolata, parca e prea multa cacao, ciocolata. si nu prea stiu ce variante ar mai fi, sincer!

ryanaro
27.09.2007, 11:45:39
nu as vrea inghetata de ciocolata, parca e prea multa cacao, ciocolata. si nu prea stiu ce variante ar mai fi, sincer!

vanilie, cocos, menta....:-B

danni
27.09.2007, 17:01:51
Parerea mea e ca inghetata inainte de tort nu merge pentru ca tortul e un desert putin mai greu (daca nu e din inghetata). Insa o puteti servi impreuna cu tortul pe aceeasi farfurie, inghetata fiind o granitura.

p.s. Andra la un tort de ciocolata merge foarte bine inghetata de vanilie.

crys_mia
27.09.2007, 17:15:50
La noi la nunta restaurantul oferea o inghetata dupa prima cafea (care s-a servit supa aperitive), apoi a urmat o pauza dupa care s-au servit ciorba si friptura, apoi tortul, apoi ultimul fel de mancare pentru cei care au mai ramas...
Va pup...

georgik
09.11.2007, 13:56:06
La mine in meniu sunt tortu si inghetata pe aceeasi farfurie

adica felia de tort si cupa de inghetata impreuna

dau bine daca sunt aranjate

asa cred....

chani
11.11.2007, 19:46:14
mmm..suna interesant, ok si cum ramane cu prajiturile? se mai servesc si prajituri sau doar tort si inghetata? :-?

simoivan
21.01.2008, 19:51:58
la o nunta la care am fost, prajiturile au stat tot timpul pe masa, inghetata a mers perfect inaintea tortului caci era vara si ne-a m-ai racorit putin.
deci eu optez pt inghetat inainte de tort.

corinka
09.02.2008, 09:36:59
de ce nu oferi inghetata asortata? gandeste-te ca unora la place inghetta de ciocolata, altii prefera vanilie. ca sa fie pe placul tuturor, se pot combina. ar arata chiar bine intr-o cupa o combinatie de ciocolata, vanilie si fructe.

Adellla
09.02.2008, 10:56:55
la o nunta la care am fost, prajiturile au stat tot timpul pe masa, inghetata a mers perfect inaintea tortului caci era vara si ne-a m-ai racorit putin.
deci eu optez pt inghetat inainte de tort.

Mi se pare un pic ca mult dulce: prajituri, inghetata, tort...

corinka
17.02.2008, 09:25:36
Mi se pare un pic ca mult dulce: prajituri, inghetata, tort...
in afara de dulciuri cate feluri ai? alea nu sunt multe? de ce sa nu fie si dulciuri? sunt mai bune! ;-)

unicka
17.02.2008, 12:04:14
La mine la inceput pe masa se vor afla pateuri cu branza si ciuperci, saleuri cu mac si susan, alune si pricomigdale cu fursecuri din acelea cu stafide.La sfarsit voi servi tortul si inghetata apoi, as vrea totusi sa se incerce o combinatie de tort cu inghetata, daca se poate, desi nu cred.Oricum, optez pentru varianta inghetata dupa tort.

clipsy
17.02.2008, 15:02:28
Eu ma gandesc sa pun o felie de tort si una de inghetata pe aceeasi farfurie! Tortul este de restaurant iar inghetata probabil ca o voi cumpara in forma de rulada ca sa fie mai usor de taiat.

corinka
18.02.2008, 16:27:54
La mine la inceput pe masa se vor afla pateuri cu branza si ciuperci, saleuri cu mac si susan, alune si pricomigdale cu fursecuri din acelea cu stafide.La sfarsit voi servi tortul si inghetata apoi, as vrea totusi sa se incerce o combinatie de tort cu inghetata, daca se poate, desi nu cred.Oricum, optez pentru varianta inghetata dupa tort.
la noi se va mai servi oricum un fel de mancare dupa tort, pt. cei care stau pana dimineata, deci tortul nu va fi ultimul. de aceea ma gandisem sa dau inghetata inainte, pt ca tortul sa fie cat mai spre sfarsit. dar daca nu mai ai altceva dupa tort, sunt de acord cu tine, as face la fel si as da inghetata la sfarsit.

aaylyna
18.02.2008, 17:43:29
la noi au servit inghetata odata cu tortul, pe aceeasi farfuriuta.

Pupapopipa
18.02.2008, 17:46:13

Si mie mi se pare buna varianta asta! :)>-
Doar ca trebuie un pic de atentie la cum se "asorteaza" cele doua din punct de vedere al gustului.

aaylyna
18.02.2008, 17:49:26
Si mie mi se pare buna varianta asta! :)>- Mai buna decit a da ceva dulce de doua ori in aceeasi noapte, si intre ele un fel de mincare...
Doar ca trebuie un pic de atentie la cum se "asorteaza" cele doua din punct de vedere al gustului.

da,
mie mi s-a parut ok combinatia

tortul a fost cu fructe, racoritor

parfe cu alune - dementiala chiar

corinka
19.02.2008, 09:15:30
eu prefer sa le servesc separat, sa fie savurate fiecare. Oricum, la noi vor sa serveasca globuri de inghetata cu frisca si umbreluta, la cupa. Chiar nu merge cu tortul. As servi-o inainte, ca sa las tortul cat mai tarziu. Dupa tort, lumea incepe sa plece.

Ellutza09
22.03.2008, 23:32:02
Noi o sa avem tort din martipan cu crema de ciocolata si inghetata din fructe, le vom servi pe amandoua odata

corinka
24.03.2008, 12:59:56
Noi o sa avem tort din martipan cu crema de ciocolata si inghetata din fructe, le vom servi pe amandoua odata
intre timp, am rediscutat meniurile cu ai mei si pana la urma voi lasa inghetata dupa tort.
la noi se mai serveste un fel dupa tort, asta e oferta restaurantului, asa ca, in loc sa inlocuiesc cu inghetata un fel dinaintea tortului, mai bine pun inghetata la sfarsit, in locul ultimului fel (ma gandisem initial la canelone sau sarmale).

Ellutza09
24.03.2008, 13:04:02
intre timp, am rediscutat meniurile cu ai mei si pana la urma voi lasa inghetata dupa tort.
la noi se mai serveste un fel dupa tort, asta e oferta restaurantului, asa ca, in loc sa inlocuiesc cu inghetata un fel dinaintea tortului, mai bine pun inghetata la sfarsit, in locul ultimului fel (ma gandisem initial la canelone sau sarmale).
Tu decizi cand vrei sa fie servita...si ce sortiment sa fie servit

corinka
24.03.2008, 16:14:26
Tu decizi cand vrei sa fie servita...si ce sortiment sa fie servit
m-am gandit la inghetata asortata, ca sa impac toate gusturile: ciocolata+vanilie+fructe de padure. Se orneaza cu frisca.

sweetheart
24.03.2008, 16:36:38
m-am gandit la inghetata asortata, ca sa impac toate gusturile: ciocolata+vanilie+fructe de padure. Se orneaza cu frisca.

Eu sincer as servi-o intre 2 feluri de mancare, dupa tort poate nici nu mai ramane multa lume si dulce dupa dulce nu mi se pare ca se potriveste prea tare. Dar fiecare face cum doreste.

mamuska
24.03.2008, 16:41:16
eu am avut mai multe sortimente: vanilie,ciocolata,capsuni,caramel.......dupa ultima friptura au servit ospatarii pe fiecare invitat cu ce sortiment a vrut fiecare si dupa aceea am dat tortul...au fost invitati care au dorit inghetata si dupa tort si au fost serviti....am mai servit si a doua zi ca desert pe langa prajituri...eu cred ca fiecare alege momentul servirii,nu este o regula....

Ellutza09
24.03.2008, 22:04:41
Da,poti sa comanzi inghetata asortata, noi o vom lua din fructe deoarece avem tortul cu crema de ciocolata...

mireasa2009
25.03.2008, 10:56:52
Buna,fetele am nimerit la 2 dintre nuntile de anul trecut pe care le-am avut de onorat,o inghetata care s-a servit impreuna cu tortul cu gust de crema de zahar ars,cam asa avea gustul,foarte racoroasa,numai ca le-a oferit-o restaurantul si ei nu stiu de unde a fost cumparata aceasta inghetata.A mai mancat cineva o astfel de inghetata la vre-o nunta,aveti idee de unde as putea sa o cumpar?Multumesc

Hanu
25.03.2008, 11:01:04
Buna,fetele am nimerit la 2 dintre nuntile de anul trecut pe care le-am avut de onorat,o inghetata care s-a servit impreuna cu tortul cu gust de crema de zahar ars,cam asa avea gustul,foarte racoroasa,numai ca le-a oferit-o restaurantul si ei nu stiu de unde a fost cumparata aceasta inghetata.A mai mancat cineva o astfel de inghetata la vre-o nunta,aveti idee de unde as putea sa o cumpar?Multumesc

la ce restuarante ai mancat ?

carmenushka
25.03.2008, 11:18:00
Poate era parfait!

mireasa2009
25.03.2008, 19:57:54
Nu era parfait sigur,la IMGB si CCA...

Andra_St
26.03.2008, 20:34:23
mie mi-a recomandat patronul de la restaurant sa servim inghetata dupa un fel de mancare calda, ca prinde la lume. acum sincer, cred ca zice din experienta nu? mi se pare o idee bunicica, oricum parca e mai buna decat cea cu inghetata si tortul in acelasi timp, pt ca inghetata se topeste prea repede, ami ales in august.

corinka
27.03.2008, 15:03:17
eu am ajuns la concluzia ca oricum voi face, tot vor fi discutii si nemultumiri. chiar si aici, cate miresici, atatea pareri!:D
o prietena a zis ca nu pot introduce inghetata intre doua feluri de mancare, alta a zis ca e mai bine asa, ca daca las totul la sfarsit e prea mult dulce.
eu m-am gandit la urmatorul plan de servire:
18.30 - sosirea invitatilor
19.00 - aperitiv rece
20.30 - cafea
22.00 - aperitiv cald
23.30 - inghetata
01.00 - felul principal
03.00 - tort
05.00 - gustarea de dimineata (asa e pe aici, se mai da un fel dupa tort, cand mai raman vreo 50 de invitati)
eu asa as face, dar sigur vor spune ai mei ca nu e bine ceva.

madutzule
05.04.2008, 10:28:47
Noi vom oferi tor de parfait cu visine in lichior :-p

corinka
07.04.2008, 10:32:02
=P~ =P~ =P~ =P~ =P~

Ellutza09
09.04.2008, 12:53:08
Mi-ai dat si mie o idee buna :)

waterlily
10.04.2008, 03:08:40
buna ideea cu inghetata dar dupa tort cred ca este binevenita

corinka
10.04.2008, 10:10:42
buna ideea cu inghetata dar dupa tort cred ca este binevenita
la cat e de buna inghetata, cred ca este binevenita oricand, pana la urma!

mireasa2009
10.04.2008, 12:03:15
Fetele,stiti cumva daca exista parfait la caserola mai mare?Eu am vazut numai in staniol petru o portie,ma gandeam ca la caserola are un pret mai bun.

biribishpampela
08.05.2008, 16:33:20
buna!
si noi tot inghetata vrem dar nu stim cum.... cateva cupe de inghetata asortate (ciocolata, vanilie, fructe) si atat sau sa facem ceva gen profiterol (inghetata cu bete de finetti, topping, umbreluta)?
voi ce parere aveti?

Pupapopipa
08.05.2008, 16:45:40
buna!
si noi tot inghetata vrem dar nu stim cum.... cateva cupe de inghetata asortate (ciocolata, vanilie, fructe) si atat sau sa facem ceva gen profiterol (inghetata cu bete de finetti, topping, umbreluta)?
voi ce parere aveti?

Eu votez pentru profiterol :suuuper: pentru ca la asta ne gindim si noi! ;-)

Joliutza
08.05.2008, 18:08:38
Noi vom avea langa felia de tort....o felie de rulada de inghetata.

Ellutza09
08.05.2008, 21:22:00
buna!
voi ce parere aveti?
Eu prefer inghetata din fructe,ptr ca este mai racoritoare vara,si asa este tortul dulce...:*

biribishpampela
09.05.2008, 10:38:29
Eu votez pentru profiterol :suuuper: pentru ca la asta ne gindim si noi! ;-)
si cum il veti avea? asa cum am zis eu cu bete de finetti si topping? sau aveti o reteta mai speciala?
eu vreau sa improvizam o reteta pentru ca daca il comandam la restaurant ne costa mult mai mult.... asa cumparam tot ce ne trebuie si improvizam ceva...;-)
poop

Pupapopipa
12.05.2008, 14:14:35
si cum il veti avea? asa cum am zis eu cu bete de finetti si topping? sau aveti o reteta mai speciala?
eu vreau sa improvizam o reteta pentru ca daca il comandam la restaurant ne costa mult mai mult.... asa cumparam tot ce ne trebuie si improvizam ceva...;-)
poop

Noi cred ca o sa il alegem pe cel clasic din meniul restaurantului, cu topping de ciocolata si umbreluta - ne-am gandit ca, daca tot e nunta de vara, sa facem din servirea inghetatei pe terasa un moment special (acum sintem in cautari pentru melodia potrivita)!
E buna si varianta la care v-ati gandit voi, dar necesita mai multa munca!:)>-

alisuka
14.05.2008, 15:47:44
Mie mi-au inclus profiterolul in meniu dar habar nu am cum arata si de care e!:-\

alina2408
10.06.2008, 10:10:03
Si noi vom avea langa tort si o felie de inghetata de fistic si vanilie:)>-

biribishpampela
11.06.2008, 15:03:11
Si noi vom avea langa tort si o felie de inghetata de fistic si vanilie:)>-
imi poti spune si mie te rog de unde luati inghetata?:*

alina2408
12.06.2008, 09:23:28
imi poti spune si mie te rog de unde luati inghetata?:*
Este inclusa in pretul meniului la fel ca si tortul>:D<

biribishpampela
13.06.2008, 13:56:58
Este inclusa in pretul meniului la fel ca si tortul>:D<
ah... super!
noi va trebui s-o cumparam noi si nu am idee de unde si cat....:-\
pup:*

Danuza
16.06.2008, 09:19:55
Am fost la multe nunti unde s-a servit inghetata. PICA EXCELENT CAND E FOARTE CALD! gramajul este de circa 100 gr de persoana. Are in supermarketuri caserole de 2-5 kg cu preturi intre 20-50 lei. E chiar nesemnificativ pretul in jur de 150 lei la 100-120 persoane...

biribishpampela
16.06.2008, 10:34:41
Am fost la multe nunti unde s-a servit inghetata. PICA EXCELENT CAND E FOARTE CALD! gramajul este de circa 100 gr de persoana. Are in supermarketuri caserole de 2-5 kg cu preturi intre 20-50 lei. E chiar nesemnificativ pretul in jur de 150 lei la 100-120 persoane...
eu nu am vazut decat caserole la 1kg la 8-10 lei caserola....
poti sa-mi zici in ce supermarket ai vazut tu? in metro au cumva?
noi facem nunta in slatina si nu prea sunt multe supermarketuri acolo dar metro ar fi la craiova....:*

Arina3891
22.06.2008, 14:18:18
Si eu as vrea sa servim inghetata la nunta noastra, avand in vedere ca e in iulie si sigur o sa fie cald, dar nu stiu cand... Adica in ce moment al nuntii sa servim inghetata. Nunta e de zi, de pe la 14:00 si eu zic ca e indicat sa se serveasca inghetata pe la 16-17...cand e mai cald, dar cum facem cu restul felurilor de mancare? E indicat sa se serveasca dulciuri inainte de friptura? Mai ales ca vrem si tort (acela la sfarsit).

iubitel
22.06.2008, 14:23:47
Noi vom avea langa felia de tort....o felie de rulada de inghetata.
La fel vrem sa procedam si noi.

Rg
22.06.2008, 20:06:18
Eu o sa servesc inghetata dupa peste :)). Tinand cont ca nunta e duminica nu stiu cati stau pana la tort. Si o sa ii indulcesc mai devreme

alisuka
22.06.2008, 20:25:20
BIRI in Metro este sigur inghetata la caserole chiar si cutiii mai mari ;-) si apoi daca nu ti place cea din Metro,in Craiova mai este Real care are deasemenea,Billa,Selgross,si mule alte ypermaketuri,dar ai si minifabrici de inghetata una stiu ca este la PIATZA VECHE LANGA VALEA ROSIE dar nu mai stiu cum se cheama,vechea fabrica de inghetata icil,supermarket Penny,cofetariile mari ufff si inca multe multe variante!Spor la cautat sper ca te-am putut ajuta cu ceva!>:D<

cumintzika
20.07.2008, 13:42:43
fetele...merge sa pun 2-3 cupe de inghetata langa felia de tort si cu niste topping deasupra?

diana_c
20.07.2008, 14:11:34
fetele...merge sa pun 2-3 cupe de inghetata langa felia de tort si cu niste topping deasupra?

De ce nu? Eu cred ca ar merge.

CrisUSA15
21.07.2008, 19:17:25
Sigur ca merge!

annutza
21.07.2008, 20:27:04
yup...tort glace;-)

clipsy
18.08.2008, 16:08:58
Si noi am avut inghetata la nunta...rulada, mai precis, pe care am servit`o pe aceeasi farfurie impreuna cu tortul. A fost delicioasa dar....tare mi`ar fi placut sa fiu mai inspirata...iata ce modalitate de prezentare a inghetatei am primit la o nunta la care am fost si care mi`a ramas in suflet.

gabitza_sta
19.08.2008, 10:32:24
Si noi am avut inghetata la nunta...rulada, mai precis, pe care am servit`o pe aceeasi farfurie impreuna cu tortul. A fost delicioasa dar....tare mi`ar fi placut sa fiu mai inspirata...iata ce modalitate de prezentare a inghetatei am primit la o nunta la care am fost si care mi`a ramas in suflet.

God damn it woman....ma omori cu zile. Sunt la munca si la dieta.... :(( Arata superb.... =)) G.

cristina852002
22.11.2008, 00:26:46
Si eu intentionez sa adaug inghetata in meniu. De un lucru sunt sigura : va fi cocktail format din 4-5 cupe de inghetata , fructe, bete finetti, topping, frisca. Imi pun aceeasi intrebare pe care si-o pune orice miresica: cand sa fie servit? Dupa aperitivul , dupa prima cafea, sau inainte de tort? Sincera ma voi duce la un bucatar de restaurant si-l voi intreba, presupun ca el trebuie sa stie mai bine decat oricine,nu? Voi ce parere aveti? Cand ar trebui servita?

bliss
22.11.2008, 00:41:03
Si eu intentionez sa adaug inghetata in meniu. De un lucru sunt sigura : va fi cocktail format din 4-5 cupe de inghetata , fructe, bete finetti, topping, frisca. Imi pun aceeasi intrebare pe care si-o pune orice miresica: cand sa fie servit? Dupa aperitivul , dupa prima cafea, sau inainte de tort? Sincera ma voi duce la un bucatar de restaurant si-l voi intreba, presupun ca el trebuie sa stie mai bine decat oricine,nu? Voi ce parere aveti? Cand ar trebui servita?

Cred ca inainte de tort..:-? si eu sunt curioasa

sugarlips
23.11.2008, 11:56:56

eu as zice ca inainte de tort...dupa tort incep sa plece invitatii :*

ALBA_CA_ZAPADA70
24.11.2008, 16:38:54

inainte de tort ar fi bine, dar poti si in acelasi timp cu tortul..ceva de genul tort glace...

fadia
03.12.2008, 10:19:24
Cred ca inainte de tort..:-? si eu sunt curioasa

Si eu am vut inghetata la nunta.....si chelnarii au servit-o dupa aperitivul cald inainte de friptura..... ca sa ne mai racarim putin si chiar a fost gustata de toti invitatii....toti ne-au zis ce moment potrivim pt inghetata....noua chlnarii ne-au zis sa o punem atunci ca odata cu tortul e prea mult....si tort si inghetata odata si asa sau mancat amndoua.pupici

gabitza_sta
03.12.2008, 11:32:11
Am fost la o super nunta la care au dat ingehtata impreuna cu tortul. Farfuria era plina de bunatati...o felie frumoasa de tort si o gramada de cupe de inghetata langa. A fost excelent, era vara si a mers perfect cu tortul ca era dulce dar si racorea excelent.
Poti sa incerci si asa....
G.

lilla
04.12.2008, 12:47:11
inghetata au servit-o dupa aperitivul cald inainte de friptura.....

Asa a fost si la noi. Am servit inghetata odata cu prima cafea!
Eu personal nu am fost foarte de acord, dar recunosc ca a fost o idee buna!!!! A avut mare succes!

La tort am avut feliile destul de mari. Ar fi fost prea mult si cu inghetata alaturi...oricum lumea era deja umflata de mancare:D

japanese_girl
16.12.2008, 20:21:38
si noi vrem inghetata!!!! mai ales ca amandoi suntem niste devoratori de dulciuri... eu ma gandeam sa fie inghetata pe aceeasi farfurie cu tortul sau eventual dupa tort...nu stiu inca exact
si as mai vrea si platouri cu prajituri, eventual puse sub forma unui bufet suedez, impreuna cu fructe. =P~ =P~ =P~

cristina852002
18.12.2008, 17:41:45
Am avut ocazia de a intreba un bucatar sef cand ar fi cel mai bun moment de a servi cocktailul de inghtata....cel mai bine dupa aperitivul cald, eventual servit si cu prima cafea. Asa voi face. Va pup!!! Take care! :*

timamg
18.12.2008, 20:49:55
si noi vrem inghetata!!!! mai ales ca amandoi suntem niste devoratori de dulciuri... eu ma gandeam sa fie inghetata pe aceeasi farfurie cu tortul sau eventual dupa tort...nu stiu inca exact
si as mai vrea si platouri cu prajituri, eventual puse sub forma unui bufet suedez, impreuna cu fructe. =P~ =P~ =P~
Poti pune si inghetata la bufet intr-o vitrina si ospatrul o va servi la invitati asa nu risti sa se topeasca si diverse topinguri<:-P

cristina852002
28.12.2008, 17:52:03
Poti pune si inghetata la bufet intr-o vitrina si ospatrul o va servi la invitati asa nu risti sa se topeasca si diverse topinguri<:-P
Foarte buna ideea............multam ;-) cred ac o s-o pun in practica....pupici

simsim
30.01.2009, 11:54:47
Am avut ocazia de a intreba un bucatar sef cand ar fi cel mai bun moment de a servi cocktailul de inghtata....cel mai bine dupa aperitivul cald, eventual servit si cu prima cafea. Asa voi face. Va pup!!! Take care! :*

Buna,
Si noi tot asa am avut inghetata, dupa aperitivul cald si a fost super!Eu chiar nu voiam sa dau inghetata, nu-i vedeam rostul intre doua feluri de mancare, dar m-a convins bucatarul si a avut dreptate!De fapt a fost singurul fel pe care eu l-am mancat pe tot;)) , restul numai am gustat.:*

karmy
04.02.2009, 13:05:33
Deci, fetelor, eu tocmai am mancat pe nerasuflate un borcanel de gem cu biscuiti de cand citesc mesajele voastre :) si am intrat pe subiectul asta sa va intreb cu ce inlocuiti inghetata in meniu. La noi in Sibiu la toate nuntile s-a servit inghetata, si eu am fost foarte dezamagita cand am vazut ca nu s-a omorat lumea sa o manance..si s-a facut papalasca in cupe.....si nici nu a fost extraordinara ca cine isi permitea sa ia aloma la 200-300 de invitati???
Asa ca eu am decis sa inlocuiesc inghetata cu....inca nu stiu cu ce! M-am gandit la un frappe in loc de inghetata si a doua cafea...dar ma intreb daca barbatii beau frappe.....ca nu vreau sa mai dai praji inainte de tort....probabil ca o sa punem oricum cozonac pe masa si dam prajituri pt aksa dupa tort.
Asa ca, daca mai sunt miresici care au inlocuit inghetata cu altceva....dati-mi si mie o idee!
Pupici

Cryss27
07.02.2009, 10:02:46
Deci, fetelor, eu tocmai am mancat pe nerasuflate un borcanel de gem cu biscuiti de cand citesc mesajele voastre :) si am intrat pe subiectul asta sa va intreb cu ce inlocuiti inghetata in meniu. La noi in Sibiu la toate nuntile s-a servit inghetata, si eu am fost foarte dezamagita cand am vazut ca nu s-a omorat lumea sa o manance..si s-a facut papalasca in cupe.....si nici nu a fost extraordinara ca cine isi permitea sa ia aloma la 200-300 de invitati???
Asa ca eu am decis sa inlocuiesc inghetata cu....inca nu stiu cu ce! M-am gandit la un frappe in loc de inghetata si a doua cafea...dar ma intreb daca barbatii beau frappe.....ca nu vreau sa mai dai praji inainte de tort....probabil ca o sa punem oricum cozonac pe masa si dam prajituri pt aksa dupa tort.
Asa ca, daca mai sunt miresici care au inlocuit inghetata cu altceva....dati-mi si mie o idee!
Pupici

Poti sa o inlocuiesti cu o salata de fructe racoritoare cu sau fara frisca.

aloe
13.02.2009, 13:41:15
Poti sa o inlocuiesti cu o salata de fructe racoritoare cu sau fara frisca.

este o foarte buna idee; nici eu nu vreau inghetata...(personal nici nu ma omor dupa ea); nu am putut sa o mananc la nicio nunta (mereu era langa tort si evident ca mancam mai intai tortul si nu mai puteam manca si inghetata care incepea apoi sa se topeasca) ...si cum spuneam, nu vreau sub nicio forma inghetata dar o salata de fructe e o idee f buna :D

crisulici
02.05.2009, 16:29:01
si mie mi-ar placea sa fie inghetata la nunta, dar sunt cam multe cheltuielile...mai vedem...(:|

Livia33
12.05.2009, 12:09:38
Si noi am avut inghetata la nunta intre doua feluri de mancare si a fost super. Oamenii s-au mai racorit putin si dupa aceea festinul a continuat.

poupee
12.05.2009, 16:58:23
Buna miresici! Si noi o sa avem inghetata la nunta si o sa fie servita dupa aperitiv. Inghetata intra in meniul propus de restaurant;-)

Isha
12.05.2009, 23:35:56
eu am fost invitata la u nunta unde s a servit o inchetata la pachet daca ii pot spune asa. era o felie de inghetata, tip tort, invelita intr un ambalaj argintiu. a fost teribil de gustoasa. si ideea a fost apreciata de toti mesenii

Cryss27
26.05.2009, 15:26:28
Noi ne gandeam sa luam cornete de inghetata si sa le punem intr-o lada frigorifica iar invitatii sa se serveasca din ele cand vor. Asa toata lumea e multumita si mananca fiecare cand simte nevoia.

eleganzza
27.05.2009, 10:13:57
Noi am ales pt coupe jacques, dar ma intreb cand e mai bine sa o servim - inainte sau dupa tort? Mi-ar placea s-o servim dupa tort ca invitatii sa stie ca nunta inca nu s-a terminat si sa nu plece toti dupa tort (pt ca vor avea meniuri si vor vedea ca dupa tort urmeaza inghetata).

De fapt chiar nu inteleg de ce se obisnuieste sa plece lumea dupa tort! Pt ca nu mai exista alt fel de mancare anuntat si astfel au semnalul ca nunta s-a terminat? Sau de ce? Cum as putea sa imi fac invitatii sa ramana si dupa tort? ... ma gandeam ca servirea unei inghetate este o stratagema... :))

carmina_ariana
18.06.2009, 17:43:43
Noi vom da inghetata la nunta dupa gustarea calda, asa cum ni s-a recomandat si la restaurant. Inghetata este in cupe de plastic cu lingurite, probabil va fi de fistic si fructe de padure. =P~ <:-P

fantozzic
18.08.2009, 17:58:09
Noi vom da inghetata la nunta dupa gustarea calda, asa cum ni s-a recomandat si la restaurant. Inghetata este in cupe de plastic cu lingurite, probabil va fi de fistic si fructe de padure. =P~ <:-P
ar fi mai bine dupa tort

ixor21
17.09.2009, 18:25:36
Off...si eu vroiam inghetata la nunta...dar avem nunta in septembrie si ni s-au recomandat prajiturele in loc de inghetata :-<

bliss
17.09.2009, 20:57:03
Off...si eu vroiam inghetata la nunta...dar avem nunta in septembrie si ni s-au recomandat prajiturele in loc de inghetata :-<

Si eu vroiam, dar tot asa, avem nunta in octombrie si nu prea merge. Eu zic ca e bine si cu prajiturele.

clauditz82
10.11.2009, 15:04:51
am fost la o nunta la care ni s-a servit inghetata inainte de tort si a fost binevenita. Este o idee super

ioana27m
28.11.2009, 15:43:08
Si noi am avut inghetata la nunta intre doua feluri de mancare si a fost super. Oamenii s-au mai racorit putin si dupa aceea festinul a continuat.

mi se pare mult mai ok sa dai inghetata intre doua feluri :) cum zicea cineva, dupa aperitivul cald... daca o dai cu tortul, intr-adevar, nu se prea mananca si parca e prea mult dintr-o data... si tort si inghetata

oana_myo
05.03.2010, 19:33:46
Si eu sunt solidara fetelor care dau inghetata inainte de tort...mult inainte de tort. Eu vreau sa dau inghetata exact cand ajungem la local caci nunta e in august si o sa ajungem infierbantati la local dupa cununia religioasa. Dar cum nu e bine dulce "pe stomacul gol" cred ca o sa servim inghetata dupa aperitiv. O sa vedem si ce parere au cei de la local:-?

oana_myo
05.03.2010, 19:39:47
Aaaaa...si mi se pare yammy si salata de fructe cu inghetata in loc de frisca

MireasaEmotionata
06.03.2010, 01:33:36
fetelor, ce ziceti de un cornet de inghetata apollo sau top gun??? ... oare cum li s-ar parea invitatilor aceasta idee? ... mie mi se pare super, caci nu e nici f scumpa, si este si practica: daca omul e satul, ia cornetul, il pune in geanta si il mananca a doua zi ... pe cand, daca pun inghetata in cupe si servesc atunci, lumea nu o sa o mai poata manca ... plus ca noi avem si fantana de cioco ... :-s ... voi ce ma sfatuiti? cum vi se pare ideea?
oare sa iau cornetele cu arome diferite?
va pup !!

Neraida
06.03.2010, 02:46:41
fetelor, ce ziceti de un cornet de inghetata apollo sau top gun??? ... oare cum li s-ar parea invitatilor aceasta idee? ... mie mi se pare super, caci nu e nici f scumpa, si este si practica: daca omul e satul, ia cornetul, il pune in geanta si il mananca a doua zi ... pe cand, daca pun inghetata in cupe si servesc atunci, lumea nu o sa o mai poata manca ... plus ca noi avem si fantana de cioco ... :-s ... voi ce ma sfatuiti? cum vi se pare ideea?
oare sa iau cornetele cu arome diferite?
va pup !!
Io nu inteleg pe timp de vara cum ia omul inghetata pt acasa,nu se topeste?
Daca servesti inghetata in cupe o sa manance lumea,dar daca vrei sa le dai un dulce pt acasa mai bine ia boluri de plastic cu capac,si dale din fructele ramase de la fantana cioco.

SugarViolet
07.03.2010, 10:42:57
Eu cred ca le-as da inghetata odata cu tortul.

MireasaEmotionata
07.03.2010, 22:45:25
Io nu inteleg pe timp de vara cum ia omul inghetata pt acasa,nu se topeste?
Daca servesti inghetata in cupe o sa manance lumea,dar daca vrei sa le dai un dulce pt acasa mai bine ia boluri de plastic cu capac,si dale din fructele ramase de la fantana cioco.

e in septembrie, deci nu e taman vara :P
si sa cumpar 40 de cutii cu capac pt 40 de cupluri parca nu imi convine ...

valusca25
08.03.2010, 10:20:46
Eu pe langa tortul miresei sunt hotarata iau si un tort de inghetata maricel si pun o felie de tort si una de inghetata

anca1991
08.03.2010, 18:32:57
Si eu sunt solidara fetelor care dau inghetata inainte de tort...mult inainte de tort. Eu vreau sa dau inghetata exact cand ajungem la local caci nunta e in august si o sa ajungem infierbantati la local dupa cununia religioasa. Dar cum nu e bine dulce "pe stomacul gol" cred ca o sa servim inghetata dupa aperitiv. O sa vedem si ce parere au cei de la local:-?

salut

daca in meniu ai peste, cel mai indicat ar fi sa dai inghetata dupa el deoarece pestele are un gust destul de persistent si in acest mod pregatesti invitatii pentru felul urmator........... cel putin asa am considerat la mine

petrecere frumoasa!

valusca25
09.03.2010, 08:50:56
salut

daca in meniu ai peste, cel mai indicat ar fi sa dai inghetata dupa el deoarece pestele are un gust destul de persistent si in acest mod pregatesti invitatii pentru felul urmator........... cel putin asa am considerat la mine

petrecere frumoasa!
Interesant....dar poti sa-mi spui ce fel de inghetata ai servit?La noi italienii pun sorbetto de lamaie intre mese sau dupa peste!Au apreciat invitatii sau au strambat din nas?

maflo
10.03.2010, 16:20:02
:-\ si noi am vrea sa dam inghetata dar ideea e ca visam sa intre un chelner(sa para un vanzator ambulant) cu o masinarie (mai mica decat ceea ce va imaginati) sa imparta inghetata la cine pofteste.Problema e ca nu gasim masinaria sa o inchiriem.Aveti idee :-\:-\ si cum vi se pare:-\

MireasaEmotionata
22.04.2010, 00:19:54
:-\ si noi am vrea sa dam inghetata dar ideea e ca visam sa intre un chelner(sa para un vanzator ambulant) cu o masinarie (mai mica decat ceea ce va imaginati) sa imparta inghetata la cine pofteste.Problema e ca nu gasim masinaria sa o inchiriem.Aveti idee :-\:-\ si cum vi se pare:-\

da' de ce nu il pui pe ginerica sa faca asta ? =)) .. mie mi s-ar parea super tare ideea

danutza21
22.04.2010, 10:53:56
Eu pe langa tortul miresei sunt hotarata iau si un tort de inghetata maricel si pun o felie de tort si una de inghetata
anul trecuta am fost la nunta unei bune prietene care a dat o felie de tort si una de inghetata... a fost o idee buna mai ales ca era august ;));));))

roxipetrovici
22.04.2010, 13:26:35
Abia acum am vazut ca exista acest topic, desi mi-am facut cont pe miresici de cateva luni!! Asadar, ma bucur ca v-am gasit si ca suntem atat de multe fane inghetata!!! >:D<

Salutari maflo !!! Si eu am aceeasi "fantezie" ;)) !!! Credeam ca sunt singura nebuna/:), pacat insa ca nu suntem din acelasi oras... ne puteam ajuta!
Totusi, ai reusit sa faci rost de "aparatul" cu inghetata?..... Eu tin minte cand eram mica ca se plimba un nene cu inghetata intr-un vas mare dintr-un metal gros, izolant ... Cred ca de asa ceva avem nevoie...ca un fel de termos maaare. Iar cornetele se gasesc la orice METRO, SELGROS...

Andrada_12
25.04.2010, 12:44:30
Si eu vreau inghetata langa tort la nunta ... dar tb sa vb la restaurant sa vad daca imi dau ei sau trebuie sa le cumpar separat ...

SWEETANDRA
02.06.2010, 23:51:19
Eu as vrea sa le servesc impreuna -tortul si inghetata m-am gandit deja ori mousse de ciocolata tortul si inghetata de vanilie ori voi incerca niste arome mai exotice- dar nu stiu daca ar fi apreciate la adevarata lor valoare . Dar tort in fondant si inghetata nu e prea mult ?

ana_strumfi
12.07.2010, 14:29:26
Imi place tare inghetata si e o idee buna, dar nu am vrut sa cresc costurile nuntii. Totusi, nu as servi inghetata dupa un fel cald de mancare

Cryss27
12.11.2010, 18:03:09
Noi am avut nunta vara, s-a nimerit si cea mai calduroasa zi din acea perioada (18 iulie) si in dimineata respectiva am mers la supermarket si am cumparat inghetate de vanilie pe bat (bine ca am gasit asa multe din acelasi tip). Le-am dat dupa peste sau dupa sarmale, nu mai stiu exact si au fost bine-venite pentru toata lumea. Nu cred ca a existat persoana care sa nu se bucure de ea.

MireasaEmotionata
29.12.2010, 18:46:51
pe cat de mult, mi-am dorit eu inghetata la nunta, pe atat de repede mi-am luat gandul de la ea :))
nici macar nu am mai cumparat-o din mai multe motive: daca e cald afara, se topeste f repede, este pretentioasa, tre sa o tii la rece ... ne-am intampinat oaspetii cu mini croissante (si sampanie) .... am avut fantata de ciocolata 5 h si tort asa ca am zis ca e prea mult dulce pt o singura seara ...nu prea ne-au mai ramas asa de multi bani inainte de nunta, incat sa ii mai dam si pe alte "mofturi/rasfatzauri" .... :D ...

nikko20
24.01.2011, 21:19:36
Fetele care au nunta toamna voi dati ingehtata? eu voi avea nunta in oct si am in meniu inghetata insa ma gandesc sa renunt ...

kim
02.02.2011, 20:33:57
O cupa de inghetata ar merge perfect langa tort in orice anotimp!

alessia022
09.02.2011, 14:03:08
O cupa de inghetata ar merge perfect langa tort in orice anotimp!

Asa este Kim, pe langa faptul ca e buna rau . Cred ca si o sa comandam o cupa sau doua ,alaturi de tort .

money
11.03.2011, 10:58:33
fetelor si eu voi avea in meniu inghetata parfait....de-abia astept

adellyna22
16.03.2011, 17:26:57
si eu m-a gandit la inghetata ,am nunta in aug si cred ca ar fi foarte bine pimita,numai ca nuj cand ar trebui data.Si ar mai fi o problema nuj daca cei de la restaurant au in ce sa serv inghetata adia daca ar avea recipiente.ma mai gandesc;)

money
23.03.2011, 08:13:14
si eu m-a gandit la inghetata ,am nunta in aug si cred ca ar fi foarte bine pimita,numai ca nuj cand ar trebui data.Si ar mai fi o problema nuj daca cei de la restaurant au in ce sa serv inghetata adia daca ar avea recipiente.ma mai gandesc;)
eu o voi da dupa friptura.....inainte de tort,iar in legatura cu recipientele trebuie sa vb la restaurant!!

timee
23.03.2011, 08:39:34
Si eu sunt moarta dupa inghetata, dar inca stau in dubiii daca sa dau sau nu . :-? N-as vrea sa-i imbolnavesc pe toti dupa nunta, oricat de frumoasa ar putea fi vremea , ma gandesc ca va fi totusi iarna .

mia09
09.04.2011, 11:06:01
Ah inghetata.....o nebunie, mi-ar placea langa felia de tort o cupa de inghetata.

Kabunta
24.06.2011, 11:40:47
Daca e vara inghetata e bine primita.

mady21
31.07.2011, 20:06:28
Nu consider ca inghetata este binevenita la nuntiile mari deoarece se topeste rapid si este mai mare bataia de cap.

alexandra_serban
06.10.2011, 00:09:29
Mie mi se pare frumos ca langa tort sa mai fie un parfait sau o inghetata. Este mai diversificat si astfel omul are de unde alege, in cazul in care nu ii place tortul sau poate ii plac mult deserturile... La fel cum mi se pare o idee buna faptul ca se serveste mixed grill si nu doar o ceafa de porc, la fel de buna mi se pare si ideea de a adauga inghetata langa tort.

Ana.MariaFilip
24.06.2012, 19:08:37
Nu consider ca inghetata este binevenita la nuntiile mari deoarece se topeste rapid si este mai mare bataia de cap.

Am fost la o nunta unde langa bar avea congelator cu inghetata! A fost o idee foarte buna deoarece cine avea chef de o inghetata mergea si se serve.Plus ca erau si diverse sortimente...

mihaelasilaghi
15.08.2012, 21:06:49
Buna !
Nunta mea a fost in 14 iulie si la fel ca si voi m-am gandit si eu sa servim ceva racoros. Am ales in locul inghetatei un sorbetto de vanilie si lamaie....Acest sorbetto e un amestec de inghetata de vanilie si lamaie si sampanie in cantitate mica si l-am servit in cupe de sampanie. A fost un desert foarte apreciat...si e "altceva" :)

Icstina
19.08.2012, 13:10:26
Buna !
Nunta mea a fost in 14 iulie si la fel ca si voi m-am gandit si eu sa servim ceva racoros. Am ales in locul inghetatei un sorbetto de vanilie si lamaie....Acest sorbetto e un amestec de inghetata de vanilie si lamaie si sampanie in cantitate mica si l-am servit in cupe de sampanie. A fost un desert foarte apreciat...si e "altceva" :)

Wow, o idee foarte originala. Imi poti spune de unde ati achizitionat sorbetto? Stiu ca nunta noastra e in octombrie, dar daca se danseaza toata noaptea, ma astept sa fie cald si la noi ;-)

atenutza
20.08.2012, 13:03:07
Eu am avut nunta in aprilie si am servit inghetata la tort. Am pus o cupa de inghetata de fructe de padure si una de menta si ciocolata. Singurul meu regret este ca m-am luat dupa sfatul unui asa zis "expert" si nu am servit inghetata mai devreme. cred ca ar fi fost mult mai binevenita intre sarmale si friptura.

oanaoana104
03.09.2012, 12:56:49
Un parfait merge perfect

Izabelutz
17.09.2012, 15:33:03
Noi am servit inghetata invitatilor pe post de digestiv si racoritor. Tocmai de-aia am ales sa o servim dupa peste si inainte de sarmale, ca "sa faca loc" acestora din urma :) A fost foarte apreciata de invitati, mai ales ca au fost 3 feluri diferite (cioco, rom cu stafide si inca unul - nu mi-l amintesc o:-)) si cu frisca si topping pe deasupra... a fost delicioasa si racoritoare, ca sa nu mai spun ca sarmalele au intrat ca unse dupa servirea inghetatei ;;)

fatihemel
10.11.2012, 22:28:59
Noi am servit inghetata invitatilor pe post de digestiv si racoritor. Tocmai de-aia am ales sa o servim dupa peste si inainte de sarmale, ca "sa faca loc" acestora din urma :) A fost foarte apreciata de invitati, mai ales ca au fost 3 feluri diferite (cioco, rom cu stafide si inca unul - nu mi-l amintesc o:-)) si cu frisca si topping pe deasupra... a fost delicioasa si racoritoare, ca sa nu mai spun ca sarmalele au intrat ca unse dupa servirea inghetatei ;;)
si eu ma gndeam sa servesc inghetata, dar sunt curioasa cat cat te-a costat si cate persoane ai avut la nunta?

Katiush
10.11.2012, 23:31:36
cum v-ati hotarat ca e ok sa serviti inghetata in mijlocul meselor? :|
cum adica intra mai bine sarmalele dupa rom cu stafide? nu te contrazic, ca doar ai fost acolo, dar eu cam invitat as gasi aceasta "interpunere" cam nepotrivita.
una e sa fie inclusa la final langa tort si alta e sa mananci inghetata si apoi putina varza acra la sarmale...

Izabelutz
12.11.2012, 12:24:49
cum v-ati hotarat ca e ok sa serviti inghetata in mijlocul meselor? :|
cum adica intra mai bine sarmalele dupa rom cu stafide? nu te contrazic, ca doar ai fost acolo, dar eu cam invitat as gasi aceasta "interpunere" cam nepotrivita.
una e sa fie inclusa la final langa tort si alta e sa mananci inghetata si apoi putina varza acra la sarmale...

Ne-am hotarat sa servim inghetata asa pentru ca am experimentat asta la o alta nunta la care am fost inaintea nuntii noastre.

La noi la nunta, la 45 de minute dupa servirea pestelui s-a servit inghetata si dupa o ora si jumatate de la servirea inghetatei s-au servit saramalele, deci gusturile nu s-au interpus. Noua ne-a placut ideea din mai multe motive: inghetata a racorit oaspetii, a functionat pe post de digestiv si practic am avut 2 deserturi, impreuna cu tortul de la final. Stiam ca vor fi persoane care nu vor sta pana la taierea tortului si in felul acesta s-au bucurat si acestea de un desert racoritor si bun \:D/

Poate ca tie "aceasta interpunere" ti s-ar parea nepotrivita, dar crede-ma ca oaspetii nostri au laudat-o, tocmai pentru ca i-a racorit si i-a ajutat sa digere sarmalutele mai bine. Nu am primit "reclamatii si sugestii", ci :A

Izabelutz
12.11.2012, 12:27:32
si eu ma gndeam sa servesc inghetata, dar sunt curioasa cat cat te-a costat si cate persoane ai avut la nunta?

Draga mea, inghetata noi am avut-o inclusa in meniu, deci nu stiu sa-ti spun cat a costat per persoana. Incearca sa vorbesti cu cei de la restaurantul vostru si intrebati daca puteti sa aduceti voi inghetata si ei s-o serveasca, cred ca iesi mai ieftin asa. Noi n-am vrut sa ne complicam din cauza caldurii si a comoditatii :">

baldowin
12.11.2012, 15:47:26
Ne-am hotarat sa servim inghetata asa pentru ca am experimentat asta la o alta nunta la care am fost inaintea nuntii noastre.

La noi la nunta, la 45 de minute dupa servirea pestelui s-a servit inghetata si dupa o ora si jumatate de la servirea inghetatei s-au servit saramalele, deci gusturile nu s-au interpus. Noua ne-a placut ideea din mai multe motive: inghetata a racorit oaspetii, a functionat pe post de digestiv si practic am avut 2 deserturi, impreuna cu tortul de la final. Stiam ca vor fi persoane care nu vor sta pana la taierea tortului si in felul acesta s-au bucurat si acestea de un desert racoritor si bun \:D/

Poate ca tie "aceasta interpunere" ti s-ar parea nepotrivita, dar crede-ma ca oaspetii nostri au laudat-o, tocmai pentru ca i-a racorit si i-a ajutat sa digere sarmalutele mai bine. Nu am primit "reclamatii si sugestii", ci :A

Cred ca depinde foarte mult de perceptia si gusturile fiecaruia dar si de invitatii pe care fiecare dintre noi ii va avea ca asa pot sa bag mana-n foc ca si bunica mea de la tara s-ar mira,insa aceasta servire cu inghetata intre felurile de mancare e la mare moda daca nu chiar o regula a gstronimoiei de peste hotare si e foarte apreciata ca ajutator al digestiei . Sora nasei mele s-a maritat anul trecut la Roma si au servit tot asa intre felurile de mancare- denumirea corecta este Sorbetto daca nu ma insel, sorbetto de lamaie facut din limoncello un excelent digestiv . Semana perfect cu inghetata noastra de lamaie cu tenta usor amaruie data de limoncello un pic mai apoasa dar foarte racoritoare si foarte foarte gustoasa .Mie mi-a placut mult si chiar a facut loc la urmatorul fel care a fost mielul.

cora_gingasu
02.01.2013, 14:09:54
Si eu as vrea inghetata la nunta, dar nu servita la masa... As vrea sa fie undeva separat, intr-o vitrina frigorifica, cu cornete alaturi, mai multe sortimente, de unde invitatii sa se poata servi oricand au chef si sa-si faca propriile combinatii de gusturi. Dar nu stiu unde sa gasesc asemenea instalatie, am cautat pe net si nu am gasit mare lucru. N-as vrea sa fie ceva mare, voluminos, ci mai degraba o vitrina mica, in care sa intre cateva casete cu inghetata.
Daca aveti vreo sugestie, o primesc bucuroasa!:)

segaldia
03.02.2013, 15:59:45
Inghetata e o idee bine venita pentru nunti in orice anotimp zic eu. E racoritoare si placuta intre felurile principale copioase de la nunti. Noi am avut o combinatie de 3 feuri de inghetata cu toping, frisca si sticks de de ciocolata.

apostolv
21.02.2013, 12:59:50
Buna!
Voi ce spuneti?
Pupici!

merge la restaurant sa vb cu 2 lei peste meniu un sorbeto..e f bun intre feluri de mancare.te mai racoreste

dogaruramona1
05.03.2013, 12:55:21
oare cum o fi mai bine la masa sau intr-o frigorifica....nu-mi dau seama!

AndreeaDumbrava
02.05.2013, 23:52:35
Subscriu la sugestia cu sorbetto... cel mai bine merge dupa peste, sa "schimbe" gustul, stimuleaza digestia si, cu putin noroc, invitatii vor putea "parcurge" tot meniul savuros planificat pana in cel mai mic detaliu de miresiciloe constiincioase :">