PDA

Versiunea completa : Alergiile

mam
06.04.2007, 22:05:15
Stie cineva ceva despre vaccinurile antialergice? mi-au fost recomandati 2 medici, unul filip victor - alergolog - care se ocupa cu astfel de vaccinuri si un medic nedelcu ioan - dermatolog care e mai mult naturist.... stiti ceva despre unul din cei 2?

tx anticipat!

alecsa
07.04.2007, 02:12:43
te rog poti sa-mi dai mai multe info? pt ce tip de alrergii? la ce spital sunt? eu am o problema cu o alergie la antibiotice (la mai toate pe care le-am luat, oricat de slabe ar fi ele, de orice tip -pastile, fiole, supoz, creme etc ... practic la orice contine un antibiotic) si nu stiu unde sa ma mai duc...nimeni nu a reusit sa-mi depisteze la ce sunt alergica exact ...

mam
07.04.2007, 09:03:49
te rog poti sa-mi dai mai multe info? pt ce tip de alrergii? la ce spital sunt? eu am o problema cu o alergie la antibiotice (la mai toate pe care le-am luat, oricat de slabe ar fi ele, de orice tip -pastile, fiole, supoz, creme etc ... practic la orice contine un antibiotic) si nu stiu unde sa ma mai duc...nimeni nu a reusit sa-mi depisteze la ce sunt alergica exact ...

pai nu sunt la spital, fiecare din ei au clinici particulare, dr nedelcu am inteles ca are sau a avut cabinet si la spitalul militar..... pai eu mai nou (in urma unui test cu subst alergene) mi-a iesit pozitiv la 2 din 3 substante - coloranti si conservanti alimentari, eu stiam ca sunt alergica la praf, la polen, la mucegai si la soia, dar alergiile acestea nu sunt "testate".... am o alergie acum pe care o tratez de ceva tp si nu prea imi trece si vroiam sa stiu dk cineva stie ceva despre aceste 2 metode: cea a dr filip cu vaccinurile sau cea a nr nedelcu - mai naturista....

acestia mi-au fost recomandati de cateva persoane, insa am tot citit pe net despre amandoi, unii ii lauda, altii spun chestii destul de neplacute despre ei...vroiam si o parere de la un "pacinet direct" :) ca sa zic asha!

:*

alecsa
10.04.2007, 10:37:36
pai nu sunt la spital, fiecare din ei au clinici particulare, dr nedelcu am inteles ca are sau a avut cabinet si la spitalul militar..... pai eu mai nou (in urma unui test cu subst alergene) mi-a iesit pozitiv la 2 din 3 substante - coloranti si conservanti alimentari, eu stiam ca sunt alergica la praf, la polen, la mucegai si la soia, dar alergiile acestea nu sunt "testate".... am o alergie acum pe care o tratez de ceva tp si nu prea imi trece si vroiam sa stiu dk cineva stie ceva despre aceste 2 metode: cea a dr filip cu vaccinurile sau cea a nr nedelcu - mai naturista....

acestia mi-au fost recomandati de cateva persoane, insa am tot citit pe net despre amandoi, unii ii lauda, altii spun chestii destul de neplacute despre ei...vroiam si o parere de la un "pacinet direct" :) ca sa zic asha!

am inteles, merci oricum ...

urmychance
10.04.2007, 11:10:23
Stie cineva ceva despre vaccinurile antialergice? mi-au fost recomandati 2 medici, unul filip victor - alergolog - care se ocupa cu astfel de vaccinuri si un medic nedelcu ioan - dermatolog care e mai mult naturist.... stiti ceva despre unul din cei 2?

tx anticipat!

eu sunt foarte alergica, la E-uri in general. Acum toate au E-uri, asa ca....
Chiar acum sufar de alergie (mi-au iesit bubitele), dar asta dupa mult timp.
Eu am avut o perioada cand imi ieseau foarte foarte multe, nu mancam, nu beam nimic si imi ieseau...eram plina si disperata. Asa am ajuns la Dr. Filip, mi s-a parut ok, iti da regim, iti face vaccin + tratament. Eu a trebuit sa tin regim 6 luni, am tinut doar o luna dar mi-a trecut. Adica nu mi-au mai iesit asa des. Inainte in fiecare saptamana eram plina de bube, acum imi ies cam la 1 an. Si asta pt ca fac exces de E=uri. Pe nedelcu nu il cunosc. Filip mi s-a parut ok, dar cam scump. Zic scump pt ca toti dr. ni se par scumpi, nu-i asa?
Eu cand mai am bubite iau Flonidan si imi trece mai repede decat cu orice altceva. Dar acum nu am voie si astept sa imi treaca de la sine evitand sucurile si produsele ambalate.

alecsa
10.04.2007, 11:17:43
si pe acest dr filip unde il gasesc? si cam cat costa la el o consultatie? ce inseamna ca e cam scump? please, da-mi niste preturi sa stiu asa la ce sa ma astept ... merci >:D<

urmychance
10.04.2007, 11:24:57
si pe acest dr filip unde il gasesc? si cam cat costa la el o consultatie? ce inseamna ca e cam scump? please, da-mi niste preturi sa stiu asa la ce sa ma astept ... merci >:D<

nu mai stiu mai nimic. am fost la el acum 3 ani. am pastrat nr.tel: 3120728. Sper sa mai fie bun.

Cabinetul parca era pe la Victoriei, dar nu bag mana in foc. Consultatia o fi fost cam 800 000 atunci, dar iar nu stiu sigur. Cel mai bine sa suni si sa intrebi tot.

urmychance
10.04.2007, 11:26:10
uite aici adresa:

Cel mai bun doctor alergolog este din Bucuresti:Dr.Filip Victor.
Adresa:Str.Grigore Alexandrescu,Nr.14(in spatele spitalului Grigore Alexandrescu)

urmychance
10.04.2007, 11:28:17
uite, am gasit pe net ca o consultatie in 2004 era 1mil 500, 1 mil 600. Dar mie mi=a trecut.

alecsa
10.04.2007, 11:43:10
merci mult urmychance (hihihihi, ce id interesant ai)^:)^

mam
10.04.2007, 18:54:55
uite, am gasit pe net ca o consultatie in 2004 era 1mil 500, 1 mil 600. Dar mie mi=a trecut.

e ceva mai multicel acuma, eu am dat 2.500.000 lei - in banii astia au intrat - consultul, testul la 3 subst, 2 vaccinuri - care mi le-a facut in cabinet, 6 doze de vaccin pentru 3 saptamani....

filipcarol
12.04.2007, 07:02:21
e ceva mai multicel acuma, eu am dat 2.500.000 lei - in banii astia au intrat - consultul, testul la 3 subst, 2 vaccinuri - care mi le-a facut in cabinet, 6 doze de vaccin pentru 3 saptamani....

pai ai scapat chiar ieftin. eu ca sa imi fac vaccinul pt alergie la praf imi ia 5 milioane/6 doze...am zis ca mai poate astepta iau aerius ca e gratis si gata. :)))))))

mam
12.04.2007, 19:52:34
pai ai scapat chiar ieftin. eu ca sa imi fac vaccinul pt alergie la praf imi ia 5 milioane/6 doze...am zis ca mai poate astepta iau aerius ca e gratis si gata. :)))))))

la medicul asta/!?!?!? la filip!?!?!!? 5 milioane :O

ayana2010
12.04.2007, 23:55:13
eu sunt mama alergiilor.. la mine se strang toate.. am fost pe la multi dr , dar nimeni nu mi-a dat vreun tratament sa scap....
pt bubite imi dau cu elocom....

ALEX21A
14.04.2007, 00:21:58
aha...acu vad subiectul.........l am citi acu in diagonala..........revin sa l citesc mai atent zilele urm...........te a testat doar la 3 subst,mam??..........ca asa am inte din ce ai scris..........sunt f putine.......

mam
14.04.2007, 14:24:49
aha...acu vad subiectul.........l am citi acu in diagonala..........revin sa l citesc mai atent zilele urm...........te a testat doar la 3 subst,mam??..........ca asa am inte din ce ai scris..........sunt f putine.......

da, la 3 substante, eu am crezut ca am facut alergie la soia (mancasem o ciucalata de post...) insa a iesit pozitiv numai la coloranti si conservanti alimentari....... :(

Kaela
14.04.2007, 17:06:24
am shi eu o gramada de alergii, mai ales la apa calda shi la puful de plopi care tocmai atunci cand avem noi nunta sunt in ditai ppuful. sper sa gasesc un alergolog bun sa-mi fac ceva vaccinuri ca ma umflu rau la ochi de la puf. nu vreau sa am surprize shi sa imi stric fatza shi machiajul la nunta.

elefantel2005
12.06.2007, 10:59:10
Despre Dr. Nedelcu Ce Parere Aveti?

mam
12.06.2007, 11:41:46
Despre Dr. Nedelcu Ce Parere Aveti?

pai uite cum a fost la mine, m-am dus la filip -> injectii din 3 in 3 zile, eram nu mai bine da nici mai rau, la fel, dupa 3 sapt -> ma umplu iar de bubitze, ma duc la filip iar, pai continuam cu trat :O

am ramas MASCA, adik sa continui cu un trat care NU imi facea bine si sa mai dau si cate 2 mil juma la 3 sapt :O

am zis NU

m-am dus la nedelcu, dupa trat lui, la 3 sapt nu mai aveam nimik! de cand l-am terminat nu mi-a mai aparut nici o bubitza!

la el cons e 100 RON iar trat m-a costat in jur de 100 RON....

filipcarol
12.06.2007, 21:38:43
la medicul asta/!?!?!? la filip!?!?!!? 5 milioane :O

nu...am fost testata aici la o policlinica din dr taberei. nu am fost la spitale...si cele de aici mi-au zis cat costa vaccinul...nu multumesc :D

Anastacia
07.08.2008, 07:53:33
Buna fetelor ,eu am o problema de sanatate si anume alergia sezoniera denumita si febra fanului .Imi apare in special in luna august .Daca stie cineva tratament naturist pt asa ceva sau careva dintre voi mai are alergia asta va rog sa imi spuneti cum v-ati tratat.Eu am fost la medic si mi-a dat o gramada de medicamente si intr-adevar mi-a trecut ,dar in anul urmator iarasi mi-a aparut.
Anul trecut la nunta noastra a fost nevoie de ceva injecte sa nu imi mai curga nasul.
Acum iarasi mi-a aparut si e ceva groaznic sa stranuti la fiecare 5 min si sa iti curga nasul non-stop,plus ca am si senzatie de mancarime la ochi ....
Help me!!!>:D<

Monica_V
24.02.2009, 11:12:52
Salut fetelor.
De cativa ani ma confrunt cu o alergie la frig. De fiecare data cand e frig afara sau bate vantul ma inrosesc pe fata, pe decolteu si pe maini. De asemenea zonele enumerate ma ustura si am senzatia ca se umfla. Am fost la numerosi dermatologi si nici unul nu a reusit sa imi inspire incredere in privinta tratamentului recomandat.
Mi s-a recomandat sa fac tratament cu aerius dar apoi am aflat ca acel tratament amelioreaza nu vindeca. Adica pe tot parcursul vietii in sezonul rece sa iau acest tratament pentru a ameliora simptomele, ceea ce nu imi surade.
Am inteles ca aceasta alergie e des intalnita si de aceea m-am gandit sa deschid un nou subiect pentru a ne sfatui.
Astept pareri.

astrid13
22.03.2009, 23:27:33
Eu sunt alergica din nastere pe fondul unui sistem imunitar foarte slab.
Am fost la TOTI alergologii din Bucuresti si cativa din Fanta si nimeni nu m-a putut ajuta.
Nu trateaza decat efectul, nu sunt in stare sa trateze cauza. La un moment dat eram la capatul puterilor si am insistat atat de tare la niste medici "celebrii"de la noi, pana cand au recunoscut ca bat campii si ca de fapt alergologia este o stiinta nedezvoltata iar medicamentele pentru crize sunt temporare si doar amelioreaza. Deci m-am linistit.:)

ella-ling
23.03.2009, 19:59:10
Eu sunt alergica din nastere pe fondul unui sistem imunitar foarte slab.
Am fost la TOTI alergologii din Bucuresti si cativa din Fanta si nimeni nu m-a putut ajuta.
Nu trateaza decat efectul, nu sunt in stare sa trateze cauza. La un moment dat eram la capatul puterilor si am insistat atat de tare la niste medici "celebrii"de la noi, pana cand au recunoscut ca bat campii si ca de fapt alergologia este o stiinta nedezvoltata iar medicamentele pentru crize sunt temporare si doar amelioreaza. Deci m-am linistit.:)

la ce esti alergica? Polen, E-uri, fructe, alune, praf? Te-au testat cu toti alergenii posibili?

astrid13
23.03.2009, 21:04:00
M-au testat in Franta pe mai mult de 300 produse si substante...pe toate am iesit alergica atunci cand am sistemul imunitar foarte slabit si ok atunci cand am sist imunitar mai crescut...deci nu exista leac.

ella-ling
23.03.2009, 21:17:17
M-au testat in Franta pe mai mult de 300 produse si substante...pe toate am iesit alergica atunci cand am sistemul imunitar foarte slabit si ok atunci cand am sist imunitar mai crescut...deci nu exista leac.

da, nu exista un leac minune, insa nu trebuie sa pierzi speranta. Sotul meu e alergic la multe insa unele alergii le-a pierdut cu timpul (de ex la miere de albine) incepand sa ia doze minime din alergen. Ideal pentru tine ar fi sa te muti la mare pe undeva, climatul de acolo iti va face bine si sa iti controlezi strict dieta. Si sa incerci sa iti intaresti imunitatea prin diverse metode.
Multa sanatate!

astrid13
23.03.2009, 21:21:04
da, nu exista un leac minune, insa nu trebuie sa pierzi speranta. Sotul meu e alergic la multe insa unele alergii le-a pierdut cu timpul (de ex la miere de albine) incepand sa ia doze minime din alergen. Ideal pentru tine ar fi sa te muti la mare pe undeva, climatul de acolo iti va face bine si sa iti controlezi strict dieta. Si sa incerci sa iti intaresti imunitatea prin diverse metode.
Multa sanatate!

Da ai dreptate, cel mai bine ma simt la mare...sunt alt om.
Ma pregatesc sa ma mut definitiv undeva departe la ocean, in maximum 2 ani sunt out din locul asta care nu-mi prieste.

alina_hahuie
27.10.2009, 15:58:53
Aici e vb despre gripa porcina si vaccinul impotriva ei dar e valabil si pt cel impotriva cancerului de col uterin.
Va rog sa vedeti ce a zis ministrul sanatii din Finlanda despre acest subiect http://www.youtube.com/watch?v=nTgyakGAddM

ioannna_bv
18.11.2009, 13:27:36
si eu de asemnea am o alergie cronica se numeste dermatita atopica.intr-adevar nu se vindeca nici macar cu acele vaccinuri "miraculoase"insa se poate tine sub control.deci stai linistita ca e neplacut dar nu e tragic.eu am un tratament (picturi pt ochi ,pastile si o crema dermovate)care m-a ajutat mult si cu putina grija si un regim usor nu ai de ce sa iti faci griji.Bafta ;-)

mam
18.12.2009, 15:15:52
Si-a facut cineva acest vaccin? Ati avut efecte secundare? Am inteles ca nu este recomandat persoanelor care sunt alergice la ou, mai stiti si alte recomandari?

newcomer
18.12.2009, 19:14:39
nu este recomandat persoanelor sub 16 ani si gravidelor...

gabi_martinel
19.12.2009, 10:28:37
Mai este un topic aici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=24494&page=33

mam
19.12.2009, 17:21:44
Mai este un topic aici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=24494&page=33

Multumesc, dar eu nu sunt insarcinata :), ma refer pentru ceilalti, ce riscuri sunt - cum ar fi cel cu alergiile, pentru mine care sunt o persoana alergica - mi se pare extrem de important sa stiu acest aspect.

gabi_martinel
19.12.2009, 21:52:22
Multumesc, dar eu nu sunt insarcinata :), ma refer pentru ceilalti, ce riscuri sunt - cum ar fi cel cu alergiile, pentru mine care sunt o persoana alergica - mi se pare extrem de important sa stiu acest aspect.
nu e numai pt. pers. insarcinate!Am citit acolo parerea unora care s-au vaccinat dar erau din strainatate,deci e vorba de alt vaccin,dar spuneau ca se simt f. bine.Sunt pareri pro si contra nici eu nu stiu ce sa fac!In cazul tau e si mai dificil!

Pupica
21.12.2009, 10:51:06

Eu personal nu l-am facut ca nu-s in categoria de risk...nici bebeului nu i l-am facut pentru ca mi s-a imbolnavit inainte de campania de vaccinare deci mi s-a parut inutil.

Socrii insa s-au vaccinat, colegul de birou (60 de ani) idem, prietena mea cea mai buna si-a vaccinat cei doi copii (4 si 2 ani), la fel o colega insarcinata in 20 de saptamani...sunt toti ok. Pe de alta parte, educatoarea lui Luuk a ales sa nu se vaccineze, la fel vecinii din dreapta...

Sunt pareri pro si contra...mie mi se pare insa ca se face cam mult tam-tam pe seama nocivitatii vaccinului. Mi-e greu sa cred ca asistam la o forma de genocid si toate guvernele (care de altfel sfatuiesc persoanele aflate in grupa de risc sa se vaccineze) participa la o conspiratie in masa.

gabi_martinel
31.12.2009, 09:33:41
Azi am auzit o stire bomba:persoanele sanatoase tun care i-au virusul mor mai repede (48H)decat cele cu boli cronice!Cica sistemul imunitar o ia razna8-|,zau daca mai inteleg!#-o

gabi_martinel
06.01.2010, 07:25:57
Dr. Streinu a explicat f. clar aseara ca :persoanele cu alergie la ou si la puf de gaina NU trebuie sa faca vaccinul.

Habib
06.01.2010, 08:50:44
eu am refuzat vaccinarea!
la fel cum l-am refuzat si pe cel impotriva cancerului de col uterin

sotul meu lucreaza in domeniul medical si la ei la serviciu se face vaccinul inainte de a fi scos pe piata - politica firmei, in fine
cand a fost epidemie de gripa (normala) a facut si el vaccinul respectiv
mentionez ca nu este o persoana alergica, bolnava, etc.
s-a simtit ingrozitor, 2-3 zile ametea, stare de voma, a racit spre uimirea tuturor - dupa vreo luna de la vaccinare, racea mereu, el care nu racea de 2-3 ori pe an, era in fiecare saptamana cu ceaiul si paracetamolul dupa el!
si de-atunci nu mai facem nici un vaccin, ne-am speriat!

parerea mea este ca depinde de organism, cum primeste acest vaccin!

gabitza_86
06.01.2010, 18:38:28
si eu ma gandesc tot mai serios sa-mi fac acest vaccin,parerile sunt impartite,unii sunt pro iar altii contra,am sa ma duc la medicul meu sa vad ce ma sfatuieste.

CONT-INCHIS-18537
06.01.2010, 18:58:27
pana acum cateva zile, nu prea stiam ce sa fac...sa zicem ca eram cam anti vaccin...............insa azi l-au inmormantat pe un fost coleg de scoala, asistent pe ambulanta, care a murit de gripa porcina.........nu se vaccinase, a avut aproximativ doua zile o stare de raceala/viroza respiratorie nu stiu exact, l-a tratat unul din medicii de la ei, apoi a inceput sa scuipe sange si pana sa il aduca la Tg-Mures la infectioase, au trebuit sa il intubeze.a stat vreo 10 zile la ATI si a decedat duminica.....facuse o bronhopneumonie urata si au aparut si alte complicatii............ nu avea alte boli dar era in grupa de risc din cauza meseriei,era mai plinut si se pare ca avusese de-a lungul timpului avusese cateva pneumonii netratate/tratate insuficient care l-au sensibilizat........asa ca, ma gandesc f serios sa il fac si eu si familia mea!
in mod normal grupele de risc ar fii copii mici si varstnicii, dar acum cica ataca adultii sub 40 de ani,cu predilectie........majoritatea cazurilor de care stiu eu, aveau intre 30-45 de ani, cu boli cronice cardiace,respiratorii, diabet zaharat,obezitate, cei cu boli ale sistemului imunitar.......lauzele ar mai intra in categoria de risc..........cam atat stiu eu.

gabitza_86
06.01.2010, 19:03:18
pana acum cateva zile, nu prea stiam ce sa fac...sa zicem ca eram cam anti vaccin...............insa azi l-au inmormantat pe un fost coleg de scoala, asistent pe ambulanta, care a murit de gripa porcina.........nu se vaccinase, a avut aproximativ doua zile o stare de raceala/viroza respiratorie nu stiu exact, l-a tratat unul din medicii de la ei, apoi a inceput sa scuipe sange si pana sa il aduca la Tg-Mures la infectioase, au trebuit sa il intubeze.a stat vreo 10 zile la ATI si a decedat duminica.....facuse o bronhopneumonie urata si au aparut si alte complicatii............ nu avea alte boli dar era in grupa de risc din cauza meseriei,era mai plinut si se pare ca avusese de-a lungul timpului avusese cateva pneumonii netratate/tratate insuficient care l-au sensibilizat........asa ca, ma gandesc f serios sa il fac si eu si familia mea!
in mod normal grupele de risc ar fii copii mici si varstnicii, dar acum cica ataca adultii sub 40 de ani,cu predilectie........majoritatea cazurilor de care stiu eu, aveau intre 30-45 de ani, cu boli cronice cardiace,respiratorii, diabet zaharat,obezitate, cei cu boli ale sistemului imunitar.......lauzele ar mai intra in categoria de risc..........cam atat stiu eu.
au dat azi la stiri despre cazul asistentului care a decedat datorita gripei,cred ca e cel despre care vb tu mai sus.pacat...

CONT-INCHIS-18537
06.01.2010, 19:27:35
au dat azi la stiri despre cazul asistentului care a decedat datorita gripei,cred ca e cel despre care vb tu mai sus.pacat...

da, da el este...............insa astia la tv au cam denaturat faptele.....a luat tratamentul, insa pt o viroza respiratorie, cum il sfatuisera medicii.............cand a vazut ca nu se simte deloc bine si mai are si hemoptizie, s-a externat pe proprie respundere din Ludus si a venit la Tg-Mures unde spera sa primeasca un tratament adecvat........insa nu a mai avut efect....mare pacat, 29 de ani si in mai urma sa se casatoreasca... ma scuzati, nu vreau sa par lacrimogena, dar eu una sunt afectata si chiar un picut speriata!=((
85% sunt sigura ca mi-l voi face..........pe moment sunt putin racita, astept sa imi treaca.incerc sa o conving pe mama, care intra in contact cu f multi oameni, la serviciu. cu tata nu am probleme, el e cardiac si isi face constincios vaccinul antigripal (la care a reactionat f bine pana acum).....oarecum, eram in dubii, asteptam sa treaca timpul si speram sa "nu mi se intample tocmai mie", dar cred ca mai bine previn decat sa regret dupa aia.

fly77
06.01.2010, 20:25:11
da, da el este...............insa astia la tv au cam denaturat faptele.....a luat tratamentul, insa pt o viroza respiratorie, cum il sfatuisera medicii.............cand a vazut ca nu se simte deloc bine si mai are si hemoptizie, s-a externat pe proprie respundere din Ludus si a venit la Tg-Mures unde spera sa primeasca un tratament adecvat........insa nu a mai avut efect....mare pacat, 29 de ani si in mai urma sa se casatoreasca... ma scuzati, nu vreau sa par lacrimogena, dar eu una sunt afectata si chiar un picut speriata!=((
85% sunt sigura ca mi-l voi face..........pe moment sunt putin racita, astept sa imi treaca.incerc sa o conving pe mama, care intra in contact cu f multi oameni, la serviciu. cu tata nu am probleme, el e cardiac si isi face constincios vaccinul antigripal (la care a reactionat f bine pana acum).....oarecum, eram in dubii, asteptam sa treaca timpul si speram sa "nu mi se intample tocmai mie", dar cred ca mai bine previn decat sa regret dupa aia.
imi pare rau de colegul tau
si pe mine ma sperie si cu toate ca refuzam vacinul, acum ma gindesc serios sa il facem...dar ce fac cu fetele, pt copii inca nu e....daca iau ele virusul si eu sunt ferita ? nu am facut nimic, ele sunt mult mai importante.

iulya1505
06.01.2010, 20:37:25
in urma cu ceva timp si eu am crezut ca e o porcarie vaccinul asta ,eu care niciodata nu am facut un vaccin antigripal,cred ca voi merge la medic zilele astea si voi cere ceva pareri.
cel mai frica imi este pt fetita mea de 4 ani care merge la gradinita ,de fapt a mers dar din cauza ca s-a inbolnavit foarte des in ultimu timp ,are si sitemu imunitar slabit chiar imi este frica sa o duc la gradinita,acu stau si am gandesc maine sa o duc sau nu la gradinita,ma tot gandesc ca acolo vin o gramada de parintii si bunici dupa coopii lor si nu stie care are virusul luat si il raspandesc.
pe mine chiar m-a luat frica cand vad ca mor de fapt cei care nu au probleme asa grave de sanatate,cum a fost ieri cazul tanarului din constanta de 22 de ani.=((

newcomer
06.01.2010, 21:39:54
doamne, fetelor, ce vorbiti voi aici...eu sunt impotriva vaccinurilor, consider ca nu e ok sa ti bagi in organism tulpini virale, fie ele si atenuate; dar dupa ce a povestit redshoes, parca mi e cam frica...nush ce sa fac...si al meu e speriat rau de tot de gripa asta...

white-lily
10.01.2010, 15:57:01
am fost astazi impreuna cu sotul meu sa ne facem vaccinul... la insistentele lui, pt ca eu chiar nu am incredere ... am intrebat daca acest vaccin interactioneaza cu anti-tetanosul pe care il facusem in urma cu 2 zile si nu au stiut sa imi raspunda :| am sa sun maine la cantacuzino sa intreb.... va dati seama ca acum sunt cu atat mai putin convinsa sa il fac. sper din tot sufletul, pentru binele sotului meu, sa ma insel si sa fie un vaccin bun care nu va avea efecte secundare :-s

lady_bird
15.01.2010, 10:41:12
Buna fetelor!
Eu pentru moment nu o sa-mi fac vaccinul.Nu ma aflu in nici o tabara,pro sau contra vaccinului,pur si simplu consider ca nu a fost destul timp pentru a fi testat cum trebuie si nu am de gand sa devin un cobai.Oricum un vaccin nu garanteaza 100% reusita,adica sunt atatea persoane care au facut anual vaccinul antigripal si tot se imbolnavesc,de ce ar fi cu asta alta poveste?In conditiile actuale e foarte usor ca oamenii sa fie usor influentabili,sa se lase prada manipularilor,dar ar trebui sa gandim totul mai la rece:daca cineva ar face niste cercetari(poate ca s-au si facut) asupra deceselor cauzate de gripa noua,as vrea sa-mi spuna cineva cati dintre acestia au fost perfect sanatosi inainte,adica sa nu fi avut alte afectiuni inainte de imbolnavire,in special de natura respiratorie...iar gripa asta nu a facut altceva decat sa le agraveze situatia.Amintiti-va ca anul trecut a fost vorba de o femeie(sigur sunt mai multe cazuri,dar asta a fost si la tv)care a contractat boala,dar a dus-o pe picioare,ca pe o gripa obisnuita si in cele din urma a fost externata.Ea in mod sigur nu suferea de altceva in momentul imbolnavirii.
Cei care doresc sa faca vaccinul trebuie sa se asigure ca nu sunt alergici la ou pentru ca tulpina virala este cultivata pe ou de gaina.
Eu,una mai astept sa vad ce si cum,mai ales ca si colegul meu si-a facut vaccinul si poate sa-mi spuna daca are vreo reactie post-vaccinala mai severa.El e alergic la foarte multe chestii,dar pana acum nu a avut vreun efect secundar,nici ameteli,nici stari febrile...mai vedem.
Va pup si aveti grija de voi!

green_eyes1505
07.02.2010, 18:44:08
Eu nu scap de afte... imi ies afte in gura dupa ce mananc iaurt, lapte, smantana, nuci , alune, unele citrice. Stiti vreun remediu? Daca merg la doctor se poate rezolva problema asta? Precizez ca nu imi ies dintotdeauna, de vreo 8-9 ani am aceasta problema.

beanna
19.02.2010, 08:50:00
Salut fetelor.
De cativa ani ma confrunt cu o alergie la frig. De fiecare data cand e frig afara sau bate vantul ma inrosesc pe fata, pe decolteu si pe maini. De asemenea zonele enumerate ma ustura si am senzatia ca se umfla. Am fost la numerosi dermatologi si nici unul nu a reusit sa imi inspire incredere in privinta tratamentului recomandat.
Mi s-a recomandat sa fac tratament cu aerius dar apoi am aflat ca acel tratament amelioreaza nu vindeca. Adica pe tot parcursul vietii in sezonul rece sa iau acest tratament pentru a ameliora simptomele, ceea ce nu imi surade.
Am inteles ca aceasta alergie e des intalnita si de aceea m-am gandit sa deschid un nou subiect pentru a ne sfatui.
Astept pareri.
Prietenul meu are un fel de sensibilitate la frig, in sensul ca i se inrosesc mainile si a luat ceva crema cu vitamina A.Pentru fata nu stiu ce sa zic, cred ca ai putea gasi un dermatolog bun in Bucuresti, este un oras mare. Incearca sa intri pe site-ul emisiunii Traieste Sanatos de pe antena2; au arhiva cu emisiunile lor si au avut si dermatologi invitati.Se gasesc si date de contact pe forumul emisiunii si poate mergi la un consult.Numai bine!

meee
23.08.2010, 13:20:54
Alergie la frig pot spune ca am avut . Ma explic in urmatoarele randuri .
Intr-o iarna (atat a durat la mine ca si perioada) , cand faceam schimbul de temperatura . Ieseam de la cald la rece (nu simteam nimic) pe urma cand intram din nou intr-o incapare incalzita dpa max 5 min, toata pielea care era in contact cu aerul mi se facea rosie si aveam o senzatie de mancarime.

Tot aceleasi simptome le-am avut si intr-o vara . In copilarie am trait la tara si pe perioada verii mai intram in apa de rau . Portiunea de piele care avea contact cu apa , ma faceam toata rosie si cu aceleasi senzatii de mancarime . Imi aparea pete rosii iar daca ma scarpinam imi apareau niste bubite albe (ca si cum m-as fi urzicat).

In prezent nu mai am probleme cu cele enumerate mai sus DAR am probleme cu lucururile ascutite care au contact cu pielea mea . Exemplu : daca stau cu mainile sprijinite de marginea mesei dupa cateva minute ma inrosesc , barba sotului imi provoaca iarasi neplaceri de genul . :))

Ce pot sa spun , am fost la doctori si nu mi-au spus nimic concret . Medicamentatii nici n-au stiut sa-mi dea . Evit pe cat posibil dar uneori mai uit si ma mai atentioneaza lumea ca sunt rosie (cateodata n-am senzatia de mancarime ) , atunci imi aduc aminte cu ce obiect a fost in contact .

Sanatate fetelor ! >:D<

ralucaag
30.10.2011, 19:52:06

Buna...si eu am alergie la praf, polen si graminee.Cea mai grava este cea la praf pentru ca nu-l poti evita oricat te-ai stradui.Eu am facut tratament de imunoterapie - 1 an cu vaccinul Alustal si apoi 2 ani tot un vaccin dar care se administreaza sub alta forma (sublingual) , adica niste picaturi pe care ti le poti administra singura sub limba si anume Staloral. In total 3 ani de tratament de imunoterapie si acum de aproape un an sunt fara tratament si sa simt bine asta in conditiile in care inainte de tratament nu puteam rezista deloc fara tratament medicamentuos.Acum tot ce sper eu este ca efectul tratamentului sa fie unul de durata, se spune ca aprox 10 ani nu ar mai trebui sa ai nevoie de tratament daca ai facut un tratament de desensibilizare la alergeni intre 3-5 ani.

MiaS
11.07.2012, 10:09:07
nu stiu daca postez unde trebuie, da' poate stie cineva sa ma lamureasca

acum o saptamana m-a intepat o albina in glezna...mi s-a umflat putin, s-a inrosit zona, durere..am luat un antiinflamator si a trecut ...la vreo 3-4 zile dupa ma trezesc ca ma mananca pielea de nici cu o perie de sarma nu puteam sa ma calmez si ma umplu de bubite mici, mici si rosii...am presupus ca e de la caldura + piele sensibila etc....am stat asa vreo 2 zile...ieri ma duc la urgente, ma consulta si imi spune "urticarie pe fond de infectie in gat" [avusesem cu vreo saptamana in urma o amigdala umflata, dureroasa si cu ceva puncte galbene pe ea [da' m-am uitat in gat :))]..m-a luat cu atatea intrebari ca am uitat sa-i zic de albina, da' nici tanti doctor nu m-a intrebat de intepaturi de insecte... mi-a dat antihistaminic si o lotiune de calmare [kestine 2/zi si idrovel] ...am stat vreo juma de zi pe holurile spitaalului in picioare pentru niste hartii, dupa care pana seara tarziu nu prea m-am mai asezat....si constat aseara dupa dus ca locul intepaturii e umflat si rosu [fara durere] ...azi dimineata a ramas doar roseata si e mult mai putin umflat decat ieri, dar simt cum ma furnica, imi zvacneste :-w

acum nelamuririle mele: sa ma duc iar la spital? [iar pierd mult timp pe acolo]... sa ma duc la farmacie? sa incerc vreun antibiotic [s-o fi infectat]? habar n-am ce sa fac8-}...cat doamne iarta-ma dureaza pana trece ;))?..exista teste/analize pe care le-as putea face?

sunt in ceata rau :D

danielan86
11.07.2012, 10:25:08
Eu zic sa te duci iar la spital. Doamne fereste sa nu ti se infecteze..

nu stiu daca postez unde trebuie, da' poate stie cineva sa ma lamureasca

acum o saptamana m-a intepat o albina in glezna...mi s-a umflat putin, s-a inrosit zona, durere..am luat un antiinflamator si a trecut ...la vreo 3-4 zile dupa ma trezesc ca ma mananca pielea de nici cu o perie de sarma nu puteam sa ma calmez si ma umplu de bubite mici, mici si rosii...am presupus ca e de la caldura + piele sensibila etc....am stat asa vreo 2 zile...ieri ma duc la urgente, ma consulta si imi spune "urticarie pe fond de infectie in gat" [avusesem cu vreo saptamana in urma o amigdala umflata, dureroasa si cu ceva puncte galbene pe ea [da' m-am uitat in gat :))]..m-a luat cu atatea intrebari ca am uitat sa-i zic de albina, da' nici tanti doctor nu m-a intrebat de intepaturi de insecte... mi-a dat antihistaminic si o lotiune de calmare [kestine 2/zi si idrovel] ...am stat vreo juma de zi pe holurile spitaalului in picioare pentru niste hartii, dupa care pana seara tarziu nu prea m-am mai asezat....si constat aseara dupa dus ca locul intepaturii e umflat si rosu [fara durere] ...azi dimineata a ramas doar roseata si e mult mai putin umflat decat ieri, dar simt cum ma furnica, imi zvacneste :-w

acum nelamuririle mele: sa ma duc iar la spital? [iar pierd mult timp pe acolo]... sa ma duc la farmacie? sa incerc vreun antibiotic [s-o fi infectat]? habar n-am ce sa fac8-}...cat doamne iarta-ma dureaza pana trece ;))?..exista teste/analize pe care le-as putea face?

sunt in ceata rau :D

olgutza26
12.07.2012, 09:06:28
Pai la spital nu s-a uitat la picior? Ca daca s-a uitat, poti merge si la o farmacie sa te linistesti, dar eu cred ca trebuie sa lasi medicamentele sa isi produca efectul. Eu am avut acum cativa ani o intepatura de tantar (dar ca fraierul a nimerit un vas limfatic, nu unul de sange) si mi s-a facut piciorul de 3 ori ca marime plus ca locul intepaturii arata groaznic (ca o buba infectata). Tot asa, m-am dus la urgente si mi-a dat un medicament (nu mai stiu care exact) si in 3-4 zile era in regula .

MiaS
13.07.2012, 07:50:37
Pai la spital nu s-a uitat la picior? Ca daca s-a uitat, poti merge si la o farmacie sa te linistesti, dar eu cred ca trebuie sa lasi medicamentele sa isi produca efectul. Eu am avut acum cativa ani o intepatura de tantar (dar ca fraierul a nimerit un vas limfatic, nu unul de sange) si mi s-a facut piciorul de 3 ori ca marime plus ca locul intepaturii arata groaznic (ca o buba infectata). Tot asa, m-am dus la urgente si mi-a dat un medicament (nu mai stiu care exact) si in 3-4 zile era in regula .
crezi ca tare isi dau interesul si doctorii de pe aici?! :))
am mers la farmacie :D, mi-a zis ca nu-i nevoie sa ma duc la urgente si mi-a dat un unguent pe baza de hidrocortizon..iar acum sunt aproape noua :D
pacatoase mai sunt insectele astea :-w

serkan
25.10.2012, 20:27:04
Si eu am foarte ,foarte multe alergii

serkan
25.10.2012, 20:29:39
Eu de exemplu am alergii de la Agocalmin