PDA

Versiunea completa : Off-topicul miresicilor de Constanta

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49

constantinescumathias
09.04.2007, 10:06:14
=)) si cum sunt sigura ca aproape toate ati cam fost la nasi de pasti eram curioasa cam cum se petrece actiune=))=)) cred ca v ati distrat de minune..v ati dus cu ploconul cum se mergea odata sau s a demodat faza:)):)). la noi nasii sunt departe asa ca am petrecut pastele pe unde am putut si noi cu prieteni, rude...mmm..dar mi am luat in sfarsit rochita in sambata pastelui. sunt foarte mandra de ea ...pentru mine e cea mai frumoasa rochita...va pup si va astept la o barfa mica

dani19_10dani
09.04.2007, 10:19:05
buna!am fost ieri la nasi si da le-am dus cadou :D cum e rochita..asteptam poze :*:*sa o porti sanatoasa

lavylavy
10.04.2007, 08:17:05
Hristos a inviat! Si noi am fost ieri la nasi. A fost foarte frumoasa intalnirea. Si da, ne-am dus cu "ploconul" , nu cred ca dispare obiceiul asta, oricum nu poti sa mergi cu mana goala.

cerasela
10.04.2007, 13:24:33
Hristos a inviat ! Si noi am fost aseara la nasi si ne-am simtit foarte bine alaturi de ei. Ne-am dus si noi cu o mica atentie de Paste : un cozonac in forma de miel, o cutie bomboane, o cutie prajituri si o sticla de vin bun....aaa..... si flori pentru nasa

constantinescumathias
10.04.2007, 16:08:05
super misto ...dupa nunta noastra e si ziua de nume a anasei si inainte e de nastere...trebuie sa caut ceva frumos....chiar cum e faza cu scosul la biserica...din cate am auzit eu trebuie sa te scaoata nasii la biserica si dupa cica se merge cu ei la masa...babele mele zic ca nasii trebuie sa ofere masa ca asa e obiceiul...e adevarat??

dani19_10dani
10.04.2007, 18:32:32
super misto ...dupa nunta noastra e si ziua de nume a anasei si inainte e de nastere...trebuie sa caut ceva frumos....chiar cum e faza cu scosul la biserica...din cate am auzit eu trebuie sa te scaoata nasii la biserica si dupa cica se merge cu ei la masa...babele mele zic ca nasii trebuie sa ofere masa ca asa e obiceiul...e adevarat??
da asa stiam si eu ca nasii dau masa..

laura_ioana
10.04.2007, 21:19:55
Eu si babele ce mai stim obiceiuri=)) . Scosul la biserica se petrece dupa nunta, nu stiu la cat timp exact dar din cate am observat cam in urmatoarea duminica dupa nunta se face. Si da, masa nasii o dau. Asta e sigur ;). Kisses

constantinescumathias
11.04.2007, 00:22:57
Eu si babele ce mai stim obiceiuri=)) . Scosul la biserica se petrece dupa nunta, nu stiu la cat timp exact dar din cate am observat cam in urmatoarea duminica dupa nunta se face. Si da, masa nasii o dau. Asta e sigur ;). Kisses
sincer mie mi e cam rusine sa nu calc in strachini fata de nasi...nu as vrea sa par neam prost ....da cica nu e bine nici sa iti iei tu voal, nici sa nu respecti chestiile astea cu masa....si altele ...acuma nu le oi respecta eu pe toate dar as vrea sa fac cam cum facem noi acuma generatia asta...adica noi...voi...
lumanarile pana la urma cine la face??? buchetele stiu ca unul nasa unul noi...
ati auzit cumva de carla brillanti???ati cumparat ceva de la ei..imi par dragute bijuteriile si chiar si diademele....voi cam de unde a luati accesoriile...gentuta...daca luati ....diadema...voal....
eu am o mare problema cu voalul...vreau ceva lung...

kamy
11.04.2007, 08:10:51
sincer mie mi e cam rusine sa nu calc in strachini fata de nasi...nu as vrea sa par neam prost ....da cica nu e bine nici sa iti iei tu voal, nici sa nu respecti chestiile astea cu masa....si altele ...acuma nu le oi respecta eu pe toate dar as vrea sa fac cam cum facem noi acuma generatia asta...adica noi...voi...
lumanarile pana la urma cine la face??? buchetele stiu ca unul nasa unul noi...
ati auzit cumva de carla brillanti???ati cumparat ceva de la ei..imi par dragute bijuteriile si chiar si diademele....voi cam de unde a luati accesoriile...gentuta...daca luati ....diadema...voal....
eu am o mare problema cu voalul...vreau ceva lung...
Lumanarile le ia nasa iar in privinta buchetelor eu am auzit ambele variante, ca nasa cumpara buchetul miresei iar noi pe al nasei si am auzit si varianta cum ca mirele ar cumpara ambele buchete.

cristina17
11.04.2007, 12:01:50

Este obligatoriu sa te scoata la biserica imediat la o saptamana...pentru ca la noi nu cred ca va fii posibil?....In primul rand nasa are un program incarcat si imediat dupa nunta noastra s-ar putea sa plece din tara, si in al doilea rand sambata urmatoare dupa nunta noastra noi suntem nasi...si deci duminica dimineata vom fii foarte obositi ca sa mai mergem la biserica!!! Nu stiu cum o sa facem pana la urma:-? ............

laura_ioana
11.04.2007, 12:19:59
Este obligatoriu sa te scoata la biserica imediat la o saptamana...pentru ca la noi nu cred ca va fii posibil?....In primul rand nasa are un program incarcat si imediat dupa nunta noastra s-ar putea sa plece din tara, si in al doilea rand sambata urmatoare dupa nunta noastra noi suntem nasi...si deci duminica dimineata vom fii foarte obositi ca sa mai mergem la biserica!!! Nu stiu cum o sa facem pana la urma:-? ............
Nu cred ca e obligatoriu. N-ar trebui sa fie cel putin. Sa stii ca o sa o intreb pe mama care le mai are cu obiceiurile astea si te anunt. Dar pana la urma presupun ca o sa faceti cum va este voua mai convenabil, nu are rost sa va complicati. Respectati cat puteti.

lavylavy
11.04.2007, 12:56:31
Nici noi nu vom putea merge la biserica in prima duminica dupa nunta pentru ca vom fi plecati ( destul de departe) in luna de miere. Nu cred ca va fi o problema ca amanam o saptamana.

kamy
11.04.2007, 13:23:52
Nu este obligatoriu.Am prieteni care au fost plecati din tara si i-au scos nasii la biserica dupa o luna.Stiu doar ca nu este voie sa va duceti la biserica pana nu va scot nasii.

cristina17
11.04.2007, 13:27:42
Nu este obligatoriu.Am prieteni care au fost plecati din tara si i-au scos nasii la biserica dupa o luna.Stiu doar ca nu este voie sa va duceti la biserica pana nu va scot nasii.

Pai si atunci cum facem ca doar trebuie sa mergem la biserica ...doar trebuie sa-i cununam pe fini....cred ca o voi ruga pe soacra mea sa intrebe un preot ca sa fim siguri de treaba........

constantinescumathias
12.04.2007, 00:08:03
noi ne casatorim pe 19 mai si ne vor scoate nasii la biserica pe 21 cand e sf c tin si elana...poate e si la voi vreo sarbatoare in zilele de dupa nunta...intreaba mai bine la preot

constantinescumathias
12.04.2007, 00:17:18
pentru ca stiu ca pe noi cameramanii cu care am mai vb ne au zis de melodii de fundal sa le zicem ce am vrea sa punem...voi la ce melodii v ati gandit???

kamy
12.04.2007, 07:39:38
pentru ca stiu ca pe noi cameramanii cu care am mai vb ne au zis de melodii de fundal sa le zicem ce am vrea sa punem...voi la ce melodii v ati gandit???
Si noua ne-au zis, dar nu am avut timp sa ma gandesc si la asta.Oricum, niste sugestii ar fi binevenite, poate chiar o sa tin cont de ele.

cerasela
12.04.2007, 10:14:05
pot sa va dau eu niste sugestii ( cam din ce imi place mie ) :

Everything I do I do it for you - Bryan Adams
Have you ever really loved a woman - Bryan Adams
Sa nu imi iei niciodata dragostea - Holograf
Esti ingerul meu - Directia 5
When a man loves a woman - Michael Bolton
I will always love you - Whitney Houston

nu mai imi vine nimic in creier =)) cam prost cu inspiratia azi. Eu am ales melodia lui Florin Chilian - Zece , imi place tare mult.

constantinescumathias
13.04.2007, 17:22:04
eu tot la brian adams m am gandit...sa vad cam ce imi vine in minte....oricum stiu cam ce as vrea ceva lent dar frumos...

constantinescumathias
16.04.2007, 14:44:45
va puneti figurine cu mire si mireasa pe tort sau preferati fara..ca eu am fost la nunti unde nu erau si nu mi s a parut aiurea...

cerasela
16.04.2007, 14:58:25
Eu da, am de la o prietena.

cerasela
16.04.2007, 15:01:42
Am eu alta intrebare : va cumparati setul pentru tort? (acela cu paleta si cutit)

constantinescumathias
16.04.2007, 15:02:06
eu caut inca..ceva mai altfel

constantinescumathias
16.04.2007, 15:03:15
legat de set chiar nu stiu cum arata acelea..dar cred ca mai intai intreb la restaurant daca e ce au..sunt sigura ca au ei ceva ...

cristina17
16.04.2007, 15:36:05
va puneti figurine cu mire si mireasa pe tort sau preferati fara..ca eu am fost la nunti unde nu erau si nu mi s a parut aiurea...

Nici mie nu mi se pare aiurea fara.......

kamy
16.04.2007, 18:58:43
Am eu alta intrebare : va cumparati setul pentru tort? (acela cu paleta si cutit)
Ce e cu setul ala de tort?Nu am auzit de el.Cum arata si unde il gasim?

constantinescumathias
16.04.2007, 19:54:51
de ce set e vorba?

mitzy
16.04.2007, 20:51:48
Am vazut ca se vorbea de nasi la inceput.. si acum hop si eu.. Sa ma laud cu nasii mei. Am o nasa suuuuper:). Ne intelegem foarte bine. Desi noi doua ne'am cunoscut abia dupa ce ei au acceptat sa ne cunune:)). Are 30 ani.. si suntem mai mult prietene decat nasa-fina :d. Ma bucur asa tare. Si are o fetita adorabila. M'am indragostit d ei. Suntem toti 4 berbeci=)) si eu si mirele si nasii. Ba mai mult eu si nasu' suntem nascuti in aceeasi zi.. ani diferiti :). Sper sa fim la fel de apropiati si dupa nunta.
Asa.. si de intalnire.. n'am fost la nasi. Au venit la mine acasa nasii si socrii. I'a invitat mami. A iesit bine :). S'a simtit foarte bine toata lumea. Mai putin la sfarsit ca nu se mai putea ridica nimeni de la masa. I'am pus sa manance pana n'au mai putut. Si au cunoscut'o si parintii pe nasa. Era cam greu sa mergem la nasi.. pentru ca noi stam in Bucuresti... nasii tot in Bucuresti.. dar de sarbatori mereu venim toti in Constanta la parinti. Poate la anu'..

mitzy
16.04.2007, 20:55:18
Cat despre set.. noi cred ca o sa le luam de la agentia pt decoratiuni. Si setul pt tort si paharele. Desi paharele am vrea sa fie cu totu' deosebite.. si sa luam cate un set cadou. 1 pt miri, 1 pt nasi.. si poate si pt socrii mari si mici.

kamy
16.04.2007, 21:01:54
Cat despre set.. noi cred ca o sa le luam de la agentia pt decoratiuni. Si setul pt tort si paharele. Desi paharele am vrea sa fie cu totu' deosebite.. si sa luam cate un set cadou. 1 pt miri, 1 pt nasi.. si poate si pt socrii mari si mici.
:(( :(( va rog, lamuriti-ma si pe mine, despre ce set de tort este vorba ca nu stiu.

mitzy
16.04.2007, 21:06:49
:(( :(( va rog, lamuriti-ma si pe mine, despre ce set de tort este vorba ca nu stiu.

Daca e ce cred eu.. este vorba de cutit si paleta decorate.. ala cu care tai tortul la restaurant. Tre' sa fie mai deosebite.. Ma rog.. nu trebuie neaparat.. dar asa am vazut..

constantinescumathias
17.04.2007, 00:27:57
si eu tot de alea cred ca e vorba dar e deja prea mult pt mine sa caut si set dinala:))

mariuca29
17.04.2007, 06:39:49
Cu siguranta despre cutitul si paleta este vorba,sunt decorate in culorile nuntii.
Foarte interesante dar nu si obligatorii.

cerasela
17.04.2007, 08:19:37
Da despre paleta si cutit este vorba. Vroiam sa stiu daca va luati ca la noi la restaurant imi da cutit simplu si o paleta , fara sa fie deosebite.

mariuca29
17.04.2007, 09:22:54
Da despre paleta si cutit este vorba. Vroiam sa stiu daca va luati ca la noi la restaurant imi da cutit simplu si o paleta , fara sa fie deosebite.
Eu le voi confectiona eu ca si paharele,ce am gasit pe net sunt super incarcate si nu-mi plac asa "varza";

cristina17
17.04.2007, 09:28:57
Eu le voi confectiona eu ca si paharele,ce am gasit pe net sunt super incarcate si nu-mi plac asa "varza";

Pana la urma e vorba doar de o felie pe care o taiem noi....ca doar nu ne apucam noi sa taiem tot tortul......
Si eu sunt de parere ca poti sa-ti iei ceva care sa-ti si ramana dupa aceea...si sa le aranjezi putin....asta daca vrei sa dai bine la poza:-p ...dar oricum la cat de frumosi vom fii;;) nu cred ca paleta aia va mai iesi in evidenta!!!! Pana la urma cred ca tortul este cel mai important....ca s-o gasi ceva cu ce sa-l taiem!!!

mariuca29
17.04.2007, 09:49:02
Pana la urma e vorba doar de o felie pe care o taiem noi....ca doar nu ne apucam noi sa taiem tot tortul......
Si eu sunt de parere ca poti sa-ti iei ceva care sa-ti si ramana dupa aceea...si sa le aranjezi putin....asta daca vrei sa dai bine la poza:-p ...dar oricum la cat de frumosi vom fii;;) nu cred ca paleta aia va mai iesi in evidenta!!!! Pana la urma cred ca tortul este cel mai important....ca s-o gasi ceva cu ce sa-l taiem!!!
Bineinteles ca le voi face doar pentru poza;))

constantinescumathias
17.04.2007, 19:30:26
eu nu imi amintesc sa fi observat vreodata setul cu care s a taiat tortul;));)) si in poze nu s a vazut decat varful cutitului...sa il ornam si pe ala :)) :)) :))...;));));));))eu cred ca ma voi gandi la mai putine ornamente...ajunge...o sa fie destule ...

dani19_10dani
17.04.2007, 19:37:38
eu nu imi amintesc sa fi observat vreodata setul cu care s a taiat tortul;));)) si in poze nu s a vazut decat varful cutitului...sa il ornam si pe ala :)) :)) :))...;));));));))eu cred ca ma voi gandi la mai putine ornamente...ajunge...o sa fie destule ...

asa este..dar unele pers ori sunt mai pretentioase ori pur si simplu vor sa fie mai deosebit acest set..posibil sa-mi iau si eu..nush..

constantinescumathias
17.04.2007, 19:48:15
nu cred ca faptul ca vei avea funda la cutit sau nu iti va face nunta mai deosebita...cred ca modul in care se vor simti la nunta va fi de neuitat , iar eu o sa am mare grija ca fiecare in parte sa se simta bine...imi amintesc nunti unde era prea multa lume si nu au avut timp decat la intampinare si la plecare sa ne bage in seama...

dani19_10dani
17.04.2007, 21:50:35
nu cred ca faptul ca vei avea funda la cutit sau nu iti va face nunta mai deosebita...cred ca modul in care se vor simti la nunta va fi de neuitat , iar eu o sa am mare grija ca fiecare in parte sa se simta bine...imi amintesc nunti unde era prea multa lume si nu au avut timp decat la intampinare si la plecare sa ne bage in seama...

pai nu a zis nimeni ca nunta e mai deosebita daca sunt impopotanate cutitele acelea..(eu m-am referit "mai deosebite" strict la cutite nu la nunta)..dar poate unii asa simt ,asa vor, nush..

constantinescumathias
17.04.2007, 22:57:45
m am gandit eu ...=D>=D>

cristina17
18.04.2007, 08:11:32

Pana la urma astea sunt detalii carora le dam numai noi atentie....multi dintre invitatii (in special barbatii) nici nu observa aranjamentele florale....daramite cutitul cu care se taie tortul....in orice caz fiecare face cu vrea si cum ii place!!!!

kamy
18.04.2007, 09:06:20
Pana la urma astea sunt detalii carora le dam numai noi atentie....multi dintre invitatii (in special barbatii) nici nu observa aranjamentele florale....daramite cutitul cu care se taie tortul....in orice caz fiecare face cu vrea si cum ii place!!!!
Eu nu am observat pana acum la nici o nunta vreun cutit si paleta speciala.Ori nu au avut cei la nunta carora am fost, ori era tortul foarte frumos si nu am mai observat nimic altceva.

kamy
18.04.2007, 09:16:51
A vazut cineva pernute de silicon in Constanta? Mi s-a spus ca se gasesc la mercerii, dar am luat toate merceriile la rand si nu au.In alta parte unde as putea gasi?

lavylavy
18.04.2007, 09:40:05
Nici noi nu vom avea setul de tort. Ne vom folosi de un cutit obisnuit pentru ca la nici o nunta la care am fost nu am vazut un astfel de set. De asemenea nu vom avea inimioara pentru verighete la biserica.
Nu stiu insa ce este cu pernuta de silicon. La ce foloseste?

kamy
18.04.2007, 10:01:18
Nici noi nu vom avea setul de tort. Ne vom folosi de un cutit obisnuit pentru ca la nici o nunta la care am fost nu am vazut un astfel de set. De asemenea nu vom avea inimioara pentru verighete la biserica.
Sunt asemanatoare cu buretii care se pun la sutien.

cristina17
18.04.2007, 10:05:14

Cred ca se gasesc la magazinele unde au si lenjerie, sutiene.........

cristina17
18.04.2007, 10:10:52

Nici noi nu cred ca vom avea....doar daca primesc vreunul cadou de nunta ca eu nu am de gand sa-mi cumpar:D .......
Eu nu voi avea nici pahare decorate.....asa am hotarat noi de cand am vazut ca exista asa ceva.....doar n-o sa stau toata noaptea sa umblu dupa paharul ala....ca poate il las pe cine stie pe unde...si cand vine vreun invitat eu sa stau sa caut paharul ca altfel nu pot ciocni.....sunt frumoase intr-adevar de decor si sa le pastrezi ca amintire:-p !!!

anamaria2002boss
18.04.2007, 11:02:53
Nici noi nu cred ca vom avea....doar daca primesc vreunul cadou de nunta ca eu nu am de gand sa-mi cumpar:D .......
Eu nu voi avea nici pahare decorate.....asa am hotarat noi de cand am vazut ca exista asa ceva.....doar n-o sa stau toata noaptea sa umblu dupa paharul ala....ca poate il las pe cine stie pe unde...si cand vine vreun invitat eu sa stau sa caut paharul ca altfel nu pot ciocni.....sunt frumoase intr-adevar de decor si sa le pastrezi ca amintire:-p !!!

Mie nu mi s-a parut greu sa folosesc pahare decorate. Le lasam pe masa de protocol si de fiecare data cand venea vreun nou invitat, ele erau acolo, la indemana. Dupa ce au venit toti, le-am luat la masa noastra si le-am mai folosit apoi cand am ciocnit cu toti invitatii ca sa la multumim pt prezenta.

cristina17
18.04.2007, 11:17:54
Mie nu mi s-a parut greu sa folosesc pahare decorate. Le lasam pe masa de protocol si de fiecare data cand venea vreun nou invitat, ele erau acolo, la indemana. Dupa ce au venit toti, le-am luat la masa noastra si le-am mai folosit apoi cand am ciocnit cu toti invitatii ca sa la multumim pt prezenta.

Mi se par dragute asa, si nici nu mi-ar fii greu sa decorez niste pahare.....singura "grija" ar fii sa nu stau tot timpul cu ochii dupa ele....8-}

anamaria2002boss
18.04.2007, 19:23:35
Hai sa-ti vand un pont vizavi de pahare (in caz ca te razgandesti) tie sau altor miresici interesate. Exista un magazin galeriile din piata grivitei (cele cu intrare comuna cu maxxul) de unde ai sa alegi la capitolul pahare. Probl e ca NU STII CE SA ALEGI pt ca TOATE SUNT SUPERBE!!!!!!!!!! Eu din pacate :(( am descoperit acest magazin abia dupa ce am luat 2 seturi de pahare din alta parte...

dani19_10dani
18.04.2007, 20:15:58
Hai sa-ti vand un pont vizavi de pahare (in caz ca te razgandesti) tie sau altor miresici interesate. Exista un magazin galeriile din piata grivitei (cele cu intrare comuna cu maxxul) de unde ai sa alegi la capitolul pahare. Probl e ca NU STII CE SA ALEGI pt ca TOATE SUNT SUPERBE!!!!!!!!!! Eu din pacate :(( am descoperit acest magazin abia dupa ce am luat 2 seturi de pahare din alta parte...
CELE CARE AU INTRARE COMUNA CU MAXX??CARE MAXX??DA MAI MULTE DETALII PLS

dani19_10dani
18.04.2007, 20:17:40

de ce nu iti iei direct sutien cu silicon?si daca iti trebuie la ceva anume..folosesti doar cupele:),tai sutienul si gata

anamaria2002boss
18.04.2007, 21:44:51
CELE CARE AU INTRARE COMUNA CU MAXX??CARE MAXX??DA MAI MULTE DETALII PLS

MAXX-ul este un supermarket din piata grivitei care are o intrare de partea pietei si o alta intrare "prin spate" despre care spuneam ca este comuna cu aceste galerii. Sunt multe galerii in zona, am folosit maxx-ul ca punct de reper ca e usor de identificat.

mitzy
18.04.2007, 21:53:47
Ca tot e offtopic.. Ai fost o mireasa asa frumoasa.. doamne doamne.. :X
te stiu de undeva.. Nu cred ca te'am intalnit..da' poate te'am mai admirat mai demult.. :d

constantinescumathias
18.04.2007, 23:16:41
si mie mi a placut de anamaria2002boss. apropo tu cu cine ai aranjat salonul ? cu d na doina sau altcineva ? mai tii minte cat te a ajuns decorul??mi a placut f mult

anamaria2002boss
19.04.2007, 20:13:15
Aaaaaa... Are you talking to me????????? :O 8-} :"> Multumesc mult fetelor! ^:)^ ^:)^ ^:)^ Nu ma asteptam sa mai primesc aprecieri la atata timp dupa nunta...
Mitzy, daca ai vreo idee de unde m-ai putea cunoaste, spune-mi ... ca eu nu-mi dau seama :-?
Constantinescumathias, salonul l-am amenajat cu o doamna care are un magazin in piata grivitei , in aceleasi galerii de care vorbeam mai sus :D si m-a ajuns 7 milioane.

lavylavy
19.04.2007, 21:05:50
Noi ne-am cumparat paharele tot de la magazinul din Piata Grivitei. Sunt pahare f frumos decorate acolo. Ne-am decis neasteptat de greu asupra modelului. Iar pretul este f convenabil 10 ron bucata.

constantinescumathias
19.04.2007, 23:09:12
si eu voi lua doua seturi de pahare ..pt noi si nasi
si am luat si o ladita gen cufar pt dar....pe care o voi orna eu....sa vad cum fac cu restaurantul cu ornamentele..

kamy
20.04.2007, 06:59:53
de ce nu iti iei direct sutien cu silicon?si daca iti trebuie la ceva anume..folosesti doar cupele:),tai sutienul si gata
M-am gandit si la varianta asta in cazul in care nu o sa gasesc.

kamy
20.04.2007, 07:02:22
M-ai facut curioasa, o sa dau si eu o fuga pana la magazinul din piata Grivitei, poate gasesc si eu ceva frumos.

lavylavy
20.04.2007, 22:00:16
La gatitul miresei nasa are nevoie de o perie, un parfum, un ruj, fard. Le aduce ea pe toate astea sau se foloseste de fardurile noastre si parfumul cu care ne dam noi in mod obisnuit?

anamaria2002boss
20.04.2007, 22:35:18
La gatitul miresei nasa are nevoie de o perie, un parfum, un ruj, fard. Le aduce ea pe toate astea sau se foloseste de fardurile noastre si parfumul cu care ne dam noi in mod obisnuit?

Le aduce nasa! Asa a fost la nunta mea si asa va fi si cand voi cununa!

mariuca29
20.04.2007, 22:42:45
Le aduce nasa! Asa a fost la nunta mea si asa va fi si cand voi cununa!
Adica nasa trebuie sa aduca parfumul care imi place mie?=D> =D> =D>

anamaria2002boss
20.04.2007, 22:45:23

Exact! Eu o s-o iau pe fina de o aripa si o duc in zona libera sa-si aleaga ce-i place! Restul (rimel, ruj, fard) le-am luat fara sa-i cer parerea pt ca alegerea nu e asa dificila ca in cazul unui parfum.

kamy
20.04.2007, 22:56:44
Nasa trebuie sa aduca un parfum, dar nu trebuie sa te dea neaparat cu el.Da si ea cu putin parfum prin camera.

cristina17
21.04.2007, 09:21:19

Le aduce nasa....si mai stiu ca trebuie si o oglinda sa aduca!!!

mariuca29
21.04.2007, 11:03:38
Fetelor eu nu sunt de acord cu voi.
Imi pare putin absurd sa o pun pe nasa sa-mi cumpere farduri ,ruj si mai stiu eu ce pt gatitul miresei,atata timp cat eu sunt machiata cand vine ea sa ma gateasca,si in plus mai sunt si pretentioasa la farduri.

Nicollette
21.04.2007, 17:37:44
Fetelor eu nu sunt de acord cu voi.
Imi pare putin absurd sa o pun pe nasa sa-mi cumpere farduri ,ruj si mai stiu eu ce pt gatitul miresei,atata timp cat eu sunt machiata cand vine ea sa ma gateasca,si in plus mai sunt si pretentioasa la farduri.

Nu este vorba de obligat...daca vrei sa pastrezi traditzia asha se face.....ca doar nu o sa aiba tava goala....potzi vorbii cu ea...si sa ii dai fardurile tale dinainte si ...cu asta evitzii situatzia mai sus mentionata....acum depinde si de nasa..ta, daca se simte "confortabil" in ipostaza asta..

dani19_10dani
21.04.2007, 17:47:26
apropo..voi cu voalul cum faceti il puneti la coafor sau il pune nasa?

mariuca29
21.04.2007, 20:57:34
Nu este vorba de obligat...daca vrei sa pastrezi traditzia asha se face.....ca doar nu o sa aiba tava goala....potzi vorbii cu ea...si sa ii dai fardurile tale dinainte si ...cu asta evitzii situatzia mai sus mentionata....acum depinde si de nasa..ta, daca se simte "confortabil" in ipostaza asta..
Nu m-am gandit sincer la aspectul asta,voi vb cu nasa mea,sunt sigura ca impreuna vom gasi o solutie sa nu se simpta nici una din noi jignita.

mariuca29
21.04.2007, 20:58:32
apropo..voi cu voalul cum faceti il puneti la coafor sau il pune nasa?
Eu imi pun la coafor doar diadema,voalul mi-l va pune nasica

constantinescumathias
21.04.2007, 23:20:41
eu as prefera sa mi l puna nasa, dar va trebui sa vad ce voal iau si de asemenea sa vb si cu coafeza mea....

lavylavy
22.04.2007, 16:12:45
Eu o sa imi pun si voalul si diadema la coafor si nasa doar se va preface ca ma aranjeaza.

cerasela
23.04.2007, 08:45:33
Eu o sa imi pun si voalul si diadema la coafor si nasa doar se va preface ca ma aranjeaza.

Si eu la fel

lavylavy
23.04.2007, 09:57:39
Cerasela am vazut ca tu ai nunta cu o saptamana inaintea mea. La ce restaurant faci (poate ca ai scris pe undeva restaurantul unde ai petrecerea dar nu mai retin...) as vrea sa vin sa te vad mireasa.

lavylavy
23.04.2007, 13:15:40
Fetelor voi cum stati cu stresul? De vreo 2 zile mie imi cam tremura picioarele si adorm din ce in ce mai greu. Ma gandesc cum o sa fiu cu cateva zile inainte de nunta.

cerasela
23.04.2007, 14:41:26
Cerasela am vazut ca tu ai nunta cu o saptamana inaintea mea. La ce restaurant faci (poate ca ai scris pe undeva restaurantul unde ai petrecerea dar nu mai retin...) as vrea sa vin sa te vad mireasa.

Pe bune? Mi-ar face mare placere. Pai am la Delfinul la Complex Flamanda, biserica e la Sf. Mina la ora 18.30 si cununia la 17.
Si eu sunt stresata , numai cosmaruri am noaptea ba ca nu mai am rochie, ba ca nu mai am nasi , numai tampenii visez si eu si iubi=))

kamy
23.04.2007, 19:22:32
Fetelor voi cum stati cu stresul? De vreo 2 zile mie imi cam tremura picioarele si adorm din ce in ce mai greu. Ma gandesc cum o sa fiu cu cateva zile inainte de nunta.
Si eu stau cam rau cu stresul.Sunt mai tot timpul nervoasa, si parca nu imi mai convine nimic,imi trec foarte multe idei prin cap si nu stiu daca sa le pun in aplicare sau nu si acasa nimeni nu se mai intelege cu mine.Noroc ca iubi e plecat sa nu il stresez si pe el.

mitzy
23.04.2007, 20:24:30
Eu inca sunt bine:)) da' mai am timp sa ma stresez. In schimb ii stresez pe toti cei din juru' meu. ;)). Acum cand vad ca se rezolva toate incet incet.. si sunt asa multumita de cum iese tot.. m'am calmat:) Imi doresc foarte tare sa tin minte ca aia o sa fie ziua mea si ca tre' sa ma bucur din plin de ea. Am de gand sa ma distrez cat pt o viata'ntreaga =)).

mariuca29
23.04.2007, 20:47:41
Eu nu sunt stresata,sunt un pic agitata si nu am chef de nimic dar nu gseam nici o explicatie,sa fie nunta de vina?........

mitzy
23.04.2007, 20:49:58
Nu. Astenia de primavara :)). Mie mi'e lene si somn mereu.. n'am chef sa ma duc la cursuri.. mai ales cand e prea cald afara..si e un trafic infernal in Buc. Imi vine sa stau in casa... in pat.. sa mananc bomboane si sa ma uit la filme :))

mitzy
24.04.2007, 10:09:40
Uiiiii... zice si la mine ca's printesa =)) . Au vazut cam tarziu poza de la avatar :P
(nu scrie nicaieri ca's si modesta :)).)

kamy
24.04.2007, 11:16:52
Uiiiii... zice si la mine ca's printesa =)) . Au vazut cam tarziu poza de la avatar :P
(nu scrie nicaieri ca's si modesta :)).)
Da, si la mine;)) .De abia acum am observat si eu.

otisor83
28.05.2007, 15:42:49
Am comandat verighetele! sunt gata pe 8. de-abia astept sa vad cum o sa iasa!
Felicitari si Casa de Piatra tuturor fetelor care au auvut nunta de curand!<:-P
Incet incet ne vine randul la toate! =P~

alipety
29.05.2007, 12:38:43
Casa de piatra tuturor miresicilor care au avut week-endul trecut nunta si celor care o au acum, saptamana aceasta!
Sa fiti fericite si iubite!

lavylavy
30.05.2007, 08:25:15
Casa de piatra tuturor miresicilor care au avut week-endul trecut nunta si celor care o au acum, saptamana aceasta!
Sa fiti fericite si iubite!

Multumesc Alipety.

seyde_2008
07.06.2007, 14:53:26
mitzy daca nu te superi as dori sa te intreb in traducere ce scrie la tine in lb. araba ? stii araba ?

seyde_2008
07.06.2007, 14:58:51
stii mie mi-ar placea tare mult sa cunosc aceasta limba dar din pacate nu stiu decat sa citesc daaaar ce citesc nici eu nu stiu :D

seyde_2008
07.06.2007, 20:33:38
sa stii k nu e o intrebare rau intentionata e doar o curiozitate :*:*:*

mitzy
08.06.2007, 17:27:47
Inseamna "Ma marit pe 1 septembrie". Sa zicem ca stiu.. dar sunt la inceput. Sunt studenta la limbi straine araba-hindi anul I.

seyde_2008
09.06.2007, 15:29:22
super, bafta in continuare

seyde_2008
09.06.2007, 15:30:43
ce super avem nunta in aceeasi zi poate ne intalnim la starea civila :D cine stie

mitzy
09.06.2007, 17:12:26
ce super avem nunta in aceeasi zi poate ne intalnim la starea civila :D cine stie

Dap, se poate. La ce ora ai cununia religioasa?! si unde? Eu la 19 la Sf. Mina. Deci si civila o sa fie tot in jurul orei 19. SPERAM!

seyde_2008
09.06.2007, 20:06:39
nush scumpa la cat va fi la noi la cununia civila dar oricum si noi am vrea tot asa sa fie un pic mai tarziu

seyde_2008
09.06.2007, 20:08:32
cununia religioasa o avem facuta scumpa. eu sunt turcuaica si la noi se poate sa o faci si inainte :D adik nu presupune neaparat rochie de mireasa :D

constantinescumathias
04.09.2007, 19:19:13
dragelor asteptam sa vedem pozele...si CASA DE PIATRA...

uxaa
06.09.2007, 20:22:04
pt miresicile din mai...ati primit vre-una ajutorul acela de 200 euro?ca pe noi ne tot amana....:-L

gabimirea
06.09.2007, 22:01:09
UXAA, viitoarea mea nasha s-a casatorit pe 2 iunie si a primit deja banii, la fel si viitoarea mea cumnata care s-a maritat pe 30 iunie ...
Sunt cam tampiti aia care au facut listele pt "dar":D pt ca cumnata-mea a luat banii inaintea lu` nash-mea =))
te doare mintea de eficienti ce sunt ....

cerasela
07.09.2007, 09:14:42
pt miresicile din mai...ati primit vre-una ajutorul acela de 200 euro?ca pe noi ne tot amana....:-L

Buna Uxa , eu m-am casatorit in aceeasi zi cu tine, 26 mai 2007 si nici pana in acest moment nu am primit raspuns. Eu am sunat o cunostinta de la Casa Casatoriilor unde am depus dosarul si mi-a zis ca dureaza 3 luni lejer. Sper pana la iarna sa ii primim :)) .

oana
12.09.2007, 13:30:34
a inceput targul de haine in Mamaia....ceva frumos pe acolo? e posibil sa imi gasesc pantofi de mireasa?
a fost cineva??:-? :-? :-?

Nicollette
12.09.2007, 18:45:52
a inceput targul de haine in Mamaia....ceva frumos pe acolo? e posibil sa imi gasesc pantofi de mireasa?

buna, sa stii ca capitolul "incaltaminte" targul este relativ aprovizionat.Am vazut pantofi albi si crem..frumoshi. Merita sa te duci.:*

oana
12.09.2007, 20:07:46
merci mult^:)^ ^:)^

Crita
19.09.2007, 06:38:33

Ti-ai gasit pantofi? >:D<

oana
19.09.2007, 22:46:16
da....dar nu la targ!!!
i-am postat la topicul cu patofi;;) ;;) ;;)

Babydeey
20.09.2007, 21:23:34
Dragelor imi caut servici si nu gasesc nimic..... Am terminat limbi straine si comunicare si relatii publice....Daca stiti pe undeva spuneti-mi si mie va rog... Pupici

Joliutza
20.09.2007, 21:27:30
Dragelor imi caut servici si nu gasesc nimic..... Am terminat limbi straine si comunicare si relatii publice....Daca stiti pe undeva spuneti-mi si mie va rog... Pupici

Limbi straine adica ce specializare? S-ar putea sa stiu eu ceva....:*

Babydeey
20.09.2007, 21:52:07
Limbi straine adica ce specializare? S-ar putea sa stiu eu ceva....:*
Engleza - Spaniola

Joliutza
20.09.2007, 21:55:31
Ok.
Eu auzisem acum vreo saptamana de un post de secretara/traducator la o firma de shipping, stiu ca vroiau engleza si ca italiana ca limba a 2-a ar fi fost un avantaj. Ma interesez si iti spun daca mai e valabil.

Pupici

Babydeey
20.09.2007, 21:58:02
Ok.
Eu auzisem acum vreo saptamana de un post de secretara/traducator la o firma de shipping, stiu ca vroiau engleza si ca italiana ca limba a 2-a ar fi fost un avantaj. Ma interesez si iti spun daca mai e valabil.

Pupici

As fi vrut undeva in relatii publice pentru ca am si eu o promisiune la o firma de shipping dar nu prea e domeniul meu

gabimirea
21.09.2007, 14:02:47
sincer nu te sfatuiesc pe secretariat ... eu am terminat matematica informatica cu predare in limba engleza si am acceptat primul post gasit de asistent director si de un an asta fac si m-am plafonat nu stiu in ce directie sa o iau, pt ca la anu ma marit nu prea am cum sa imi schimb locul de munca cu 8 luni inainte ca nu imi mai da nimeni concediu 2 sapt:((

Babydeey
21.09.2007, 15:24:09
sincer nu te sfatuiesc pe secretariat ... eu am terminat matematica informatica cu predare in limba engleza si am acceptat primul post gasit de asistent director si de un an asta fac si m-am plafonat nu stiu in ce directie sa o iau, pt ca la anu ma marit nu prea am cum sa imi schimb locul de munca cu 8 luni inainte ca nu imi mai da nimeni concediu 2 sapt:((

Offf dar nici acasa si nici in invatamant nu vreau :((

gabimirea
22.09.2007, 07:31:23
exact asta am zis si eu ... nu vreau sa stau acasa si nici in invatamant nu vreau ...
acum regret ca nu am mai asteptat un pic ... nu mai am cum sa dau inapoi si ma tot gandesc la invatamant sau ceva ... altceva :-<

gabimirea
22.09.2007, 07:43:12
Fetelor sunt matusicaaaaaaaaaaaa :D:D:D:D:D:D:D:D
A nascut verisoara mea un Mihaitza mic si frumos de 3.3Kg si e un baiat de nota 9 ........ parca e al meu asa-s de fericita :X

Joliutza
22.09.2007, 08:13:07
Sa-ti traiasca nepotelul! Si de-abia asteptam sa te auzim si pe tine ca esti mamica, la cat de fericita esti acum....:D

Babydeey
22.09.2007, 09:26:37
Fetelor sunt matusicaaaaaaaaaaaa :D:D:D:D:D:D:D:D
A nascut verisoara mea un Mihaitza mic si frumos de 3.3Kg si e un baiat de nota 9 ........ parca e al meu asa-s de fericita :X

Sa-ti traiasca nepotelul, sa fie sanatos si sa va bucurati de el :*

gabimirea
22.09.2007, 10:45:08
Saru` mana :D abia astept sa ma duc sa il vad, ca a venit aseara pe la 10 pe lume ... stau pe ace :D:D:D

adorateodora
28.09.2007, 14:53:24
sa iti traiasca nepotul, sa fie sanatos! imi amintesc de acum un an cand s-a nascut si nepotica mea , a fost un moment emotionant pt mine ca matusica...si acum cateva zile s-a omorat cumnatul meu, adica tatal nepotelei mele, probabil cele care sunt din cta au vazut stirea cum ca un barbat de 32 ani a fost gasit cu beregata taiata in propria masina.....si eu peste o luna am nunta, toata familia este distrusa...oare ce nunta voi avea eu!?...aveti grija de voi!

Joliutza
28.09.2007, 16:26:32
sa iti traiasca nepotul, sa fie sanatos! imi amintesc de acum un an cand s-a nascut si nepotica mea , a fost un moment emotionant pt mine ca matusica...si acum cateva zile s-a omorat cumnatul meu, adica tatal nepotelei mele, probabil cele care sunt din cta au vazut stirea cum ca un barbat de 32 ani a fost gasit cu beregata taiata in propria masina.....si eu peste o luna am nunta, toata familia este distrusa...oare ce nunta voi avea eu!?...aveti grija de voi!

Offf.......nu am vazut cazul...dar imi pare tare rau de ce citesc....Dumnezeu sa-l ierte si nu stiu ce sa zic in legatura cu nunta ta....sper ca o sa fie bine pana la urma...

shushy
28.09.2007, 21:00:09

Am auzit intr-adevar de acest caz de la o colega de munca care intamplator se afla in zona cand a fost descoperit. Imi pare sincer rau. Din pacate viata ne ofera si surprize neplacute insa noi trebuie sa mergem mai departe.

Crita
02.10.2007, 07:54:55

adorateodora, viata merge inainte, cu bune si rele! Tu nu ai nici o vina in toata povestea asta, asa ca nu trebuie sa lasi acest eveniment sa-ti umbreasca bucuria...e adevarat, trebuie o doza de egoism sa poti trece peste, dar gandeste-te la ce era in mintea ta inainte ca totul sa se intample. Pun pariu ca era ceva de genul: "Va fi cea mai fericita zi din viata mea!"... inca poate fi cea mai frumoasa zi...Nu spun sa fii indiferenta! Ci doar sa gasesti puterea sa fii o mireasa frumoasa, increzatoare in viitor, puternica si optimista! Invitatii tai cu siguranta vor imprumuta din atitudinea ta! Vei vedea ca va fi bine>:D<

adorateodora
02.10.2007, 15:42:13
va multumesc din suflet pentru incurajari! aveam nevoie.... ce ma face sa fiu linistita cat de cat este faptul ca sora mea este si ea linistita dupa aceasta imensa pierdere!mi-au mai ramas 29 de zile pana voi ajunge in tara, sper ca intre timp lucrurile se vor mai indrepta, si da asa e, eu trebuie sa incerc sa ma bucur de cea mai frumoasa zi din viata mea! va pup, si va multumesc pentru incurajari!

constantinescumathias
11.10.2007, 17:41:06
va multumesc din suflet pentru incurajari! aveam nevoie.... ce ma face sa fiu linistita cat de cat este faptul ca sora mea este si ea linistita dupa aceasta imensa pierdere!mi-au mai ramas 29 de zile pana voi ajunge in tara, sper ca intre timp lucrurile se vor mai indrepta, si da asa e, eu trebuie sa incerc sa ma bucur de cea mai frumoasa zi din viata mea! va pup, si va multumesc pentru incurajari!

draga mea nimik nu trebuie sa ti intunece ziua in care tu vei fi o mica printesa.imi pare rau ca s a intamplat asa, dar gandeste te ca din pacate a fost o alegere trista ce a facut o el.in rest trebuie sa ti vezi de viata ta si de bucuriile ce ti le ofera ea. cea mai frumoasa zi din viata noastra nu trebuie o lasam sa ne o intunece aceste evenimente triste care din pacate se pot petrece si in preajma acestei zile.
succes in continuare la pregatiri si concentreaza te pe ce mai ai de facut pt nunta. vei vedea ca si cei din jurul tau vor fi acaparati de pregatirile pt nunta si veti uita cu totii tristul eveniment. sunt destule zile in care va puteti aminti de el , dar nu in ACEA ZI care va fi numai a voastra.
succes

Crita
12.10.2007, 12:38:21
adorateodora, cum stai cu pregatirile ?:D
Unde te coafezi? Stii vreo coafeza buna in navodari?>:D<

oana
12.10.2007, 16:06:10
CE FAC FETELE???

voiam sa va intreb daca si-a inchiriat vreuna dintre voi limuzina de la partylimos???....daca ati fost multumite....;)) ;)) ;))

adorateodora
15.10.2007, 14:17:45
adorateodora, cum stai cu pregatirile ?:D
Unde te coafezi? Stii vreo coafeza buna in navodari?>:D<

eu stau in Madrid...ajung in tara pe 1 noiembrie, nunta o avem pe 10 noiembrie, crede-ma ca nu mi-am cumparat nici rochia, nici pantofi nimik, viitorul meu sot si-a cumparat de aici tot ce are nevoie de nunta! inca sunt in cautari cu salonul de infrumusetare...nu stiu unde, socrii mei sunt din Corbu, de aceea facem c. religioasa la Navodari, dar cred ca din ce am vazut eu pe net in materie de saloane de infrum. voi merge la BeautiLand...nu stiu pe une este, am un nr de tel, si cam atat! te pup!

cristina17
18.10.2007, 21:03:12
Fetelor, ati luat vreuna cei 200 de euro de la stat.................ca noi inca nu am primit nimic!!!!

otisor83
19.10.2007, 14:20:45
Fetelor, ati luat vreuna cei 200 de euro de la stat.................ca noi inca nu am primit nimic!!!!

Apropos de chestia asta. Noua ne-a spus la starea civila sa mergem cu o copie dupa certif de casat. la sediul primariei de pe Ecaterina Varga.
Am auzit de la niste prieteni care s-au casatorit recent ca trebuie sa iei ziarul Telegraf in fiecare zi pt ca acolo apar cei care trebuie sa mearga sa ridice banii. daca pierzi o zi si tocmai atunci ai aparut, la revedere!
Mi se pare bataie de joc!!!:gen_06:

kamy
19.10.2007, 15:32:01
Ii luam luni.A fost sotul meu pe Ecaterina Varga, i-a dat sa completeze ceva si l-a programat pt luni.Ar trebui sa ii puteti ridica si voi, doar a-ti facut inaintea noastra nunta.Banuiesc ca sunteti trecuti pe liste.

cristina17
19.10.2007, 16:12:58
Ii luam luni.A fost sotul meu pe Ecaterina Varga, i-a dat sa completeze ceva si l-a programat pt luni.Ar trebui sa ii puteti ridica si voi, doar a-ti facut inaintea noastra nunta.Banuiesc ca sunteti trecuti pe liste.

Pai nu-ti vine nici o instiintare, nimic acasa:O ??? Eu ,una asa intelesesem:-B ...............dar am citit si pe topicul de Bucuresti ca nu se intampla asta si m-am gandit sa va intreb si pe voi!!! Pai si eu banuiesc ca suntem trecuti.............dupa nunta am facut cererea aia, in rest nu am mai facut nimic.............mai trebuia a facem ceva????
Oare daca o trimit pe soacra am vreo sansa sa-i dea:-\ ............trebuie ridicati doar personal?

cerasela
19.10.2007, 16:15:16

Nici noi nu i-am luat.
Ce cretini, eu am sunat la primarie si mi-au spus ca trebuie sa imi vina acasa instiintare daca nu a venit pana acum sa mai astept, nu am primit nici pana in ziua de azi.O sa ma duc si eu pe Ecaterina Varga.

cerasela
19.10.2007, 16:17:23
Pai nu-ti vine nici o instiintare, nimic acasa:O ??? Eu ,una asa intelesesem:-B ...............dar am citit si pe topicul de Bucuresti ca nu se intampla asta si m-am gandit sa va intreb si pe voi!!! Pai si eu banuiesc ca suntem trecuti.............dupa nunta am facut cererea aia, in rest nu am mai facut nimic.............mai trebuia a facem ceva????
Oare daca o trimit pe soacra am vreo sansa sa-i dea:-\ ............trebuie ridicati doar personal?

Din cate stiu eu doar personal poti sa ridici banii ( unul din soti) dar merita sa faci o incercare.

cristina17
19.10.2007, 16:30:14
Nici noi nu i-am luat.
Ce cretini, eu am sunat la primarie si mi-au spus ca trebuie sa imi vina acasa instiintare daca nu a venit pana acum sa mai astept, nu am primit nici pana in ziua de azi.O sa ma duc si eu pe Ecaterina Varga.

Chiar ca cretini................mi se pare ca atunci cand am completat cererea aia erau mai multe modalitati de a primi banii, si noi am bifat mandat postal, si ne gandeam ca vin acasa.....prin mandat postal:> .................dar cred ca sunt puse la misto modalitatile alea ca tot tu trebuie sa umblii dupa ei(:| .....................si plus ca ni s-a spus ca in termen de 30 de zile ..............si au trecut 3 luni:-" !!!!

kamy
19.10.2007, 18:26:39

Pai noua ne-a venit o instiintare pe la sfarsitul lui august, sa ne ducem intr-o saptamana sa ne ridicam banii.Ne-am dus pe Ecaterina Varga si ne-au tot amanat, ba ca nu au state de plata, ba ca nu ne-a venit randul.Si s-a dus ieri sotul meu din nou si eram trecuti pe liste, l-a pus sa completeze ceva, si l-au programat pt luni.Si eu stiu ca banii trebuie sa ii ridicati personal.

mido
21.10.2007, 06:41:48
Chiar ca cretini................mi se pare ca atunci cand am completat cererea aia erau mai multe modalitati de a primi banii, si noi am bifat mandat postal, si ne gandeam ca vin acasa.....prin mandat postal:> .................dar cred ca sunt puse la misto modalitatile alea ca tot tu trebuie sa umblii dupa ei(:| .....................si plus ca ni s-a spus ca in termen de 30 de zile ..............si au trecut 3 luni:-" !!!!
noua ne-au spus din start cei de la casa casatoriilor ca nu au alta modalitate de plata decat cea prin casierie, si nu are rost sa bifam altceva. asa ca rabdare......

oana
25.10.2007, 13:00:39
fetelor, am si eu o intrebare va rog: cum se procedeaza pentru schimbarea buletinului??? ce acte sunt necesare,programul de la politie....etc.????
orice informatie e bine-venita![-o< [-o< [-o<
multumesc anticipat:* :* :* :* :* :*

cristina17
25.10.2007, 13:36:12
fetelor, am si eu o intrebare va rog: cum se procedeaza pentru schimbarea buletinului??? ce acte sunt necesare,programul de la politie....etc.????

Programul de la politie nu stiu sa ti-l spun, din pacate...........ca si acte iti trebuie buletinul vechi, copie certificat nastere, certificat casatorie, un contract de casa, pt domiciliu...............iar daca spre exemplu , casa unde iti treci domiciliu este pe numele altcuiva decat al tau sau al sotului este nevoie ca pers respectiva sa mearga cu tine la politie sa semneze o hartie...........si un formular tip pe care il gasesti acolo langa politie la un centru de fotocopiat.................cam atat......sper ca nu am uitat nimic!!!
Ahhhh................se mai plateste o taxa de 7 lei( era asta-vara) pe Ecaterina Varga............deci iti trebuie si chitanta aia!!!

Nicollette
25.10.2007, 13:37:15

Buna, Casa de piatra! Bine ai revenit. Unde ai postat pozici?
Ptr. C.I. iti trebuie :actul de identitate(original), certificat casatorie si nastere (original si copie), cerere tip de eliberarea carti de identitate(o gasesti la politie), actul care face dovada spatiului de locuit (actul casei),taxa 7 ron(taxa stiu ca se plateste la c.e.c, uni spun la primarie pe Ecaterina Varga), timbru 1 ron (posta). Sper ca ti am fost de ajutor.Pupici.

mido
29.10.2007, 17:44:31
fetelor, ce stiti despre oferta de revelion in Constanta? la restaurante, localuri...sau e prea devreme?

shushy
11.11.2007, 22:47:47
fetelor, ce stiti despre oferta de revelion in Constanta? la restaurante, localuri...sau e prea devreme?

Nu cred ca e devreme. Deja au inceput sa apara pe la toate restaurantele.
Pe mine ma cam tenteaza o escapada la Barcelona - am observat ca e destul de ieftin...:-?

cristina17
30.11.2007, 16:08:28
Gata, am luat si noi cei 200 de euro de la stat.........noroc ca si-a luat soacra-mea inima in dinti si s-a dus sa intrebe, ca pana la urma acasa nu ne-a venit nici o instiintare...........s-a dus acolo pe Ecaterian Varga si a intrebat si a fost cum ati spus voi, adica a trebuit sa ne inscrie pe o lista si dupa cateva zile s-a dus si i i-a dat.........si surpriza, i i-au dat ei fara nici o "atentie"!!! Ceea ce mi se pare insa cel mai tare este faptul ca i-au dat 200 de euro la cursul zilei de 14 iulie 2007 si nu la cursul zilei in care i-a luat.............adica in total 630 lei pt ca atunci era euro mult mai scazut decat acum!!!!

roxanabutterfly
09.12.2007, 19:11:34
Gata, am luat si noi cei 200 de euro de la stat.........noroc ca si-a luat soacra-mea inima in dinti si s-a dus sa intrebe, ca pana la urma acasa nu ne-a venit nici o instiintare...........s-a dus acolo pe Ecaterian Varga si a intrebat si a fost cum ati spus voi, adica a trebuit sa ne inscrie pe o lista si dupa cateva zile s-a dus si i i-a dat.........si surpriza, i i-au dat ei fara nici o "atentie"!!! Ceea ce mi se pare insa cel mai tare este faptul ca i-au dat 200 de euro la cursul zilei de 14 iulie 2007 si nu la cursul zilei in care i-a luat.............adica in total 630 lei pt ca atunci era euro mult mai scazut decat acum!!!!
Pana la urma e bine ca i-ati primit<:-P

cerasela
10.12.2007, 14:58:09

Si noi i-am luat in noiembrie si tot cam aceeasi suma ca si voi 627 ceva de genul. Cand am fost la primarie pe Ecaterina Varga s-a luat o tipa de la casierie de mine ca ce am asteptat atat pana sa imi iau banii si i-am zis " instiintarea lui Mazare" si mi-a zis ca nu ajunge nici o instiintare la noi.
Offf ce oameni.......Oricum bine ca i-am luat noroc cu o prietena care mi-a zis ca ne-a vazut in ziar.

oana
11.12.2007, 13:06:17
noi am primit instiintare,dar cand am fost acolo...."nu avem fonduri,incercati la sfarsitul anului":-& :-& :-& :-&

Joliutza
14.12.2007, 13:19:12
Buna fetelor....

M-am gandit sa va propun sa facem o fapta buna...daca tot m-a cuprins spiritul sarbatorilor de cateva zile....ascult numai colinde....mi-am pus luminite la geam la dormitor...ce mai....deja ma simt in concediu.

Problema este urmatoarea: sotul unei colege lucreaza la Asociatia Copiii Tuturor...si weekend-ul asta vor sa stranga fonduri pentr asociatie, dar nu in bani, ci in alimente de baza. Ce putem noi sa facem? Pai daca cumva ne facem cumparaturile weekend-ul acesta in Mtero 2 - Constanta, la iesire pe stanga se vor afla asistentii sociali si voluntarii asociatiei, carora le puteti da cate ceva din ce ati cumparat pentru acesti copii.
Va atasez flyerul lor si vedeti voi. Eu am de gand sa-mi fac shopping-ul acolo ca sa ii ajut cu ceva.

Va pup.

oana
07.01.2008, 09:48:27
fetelor cum mai arata orasul??? ca eu nu am mai iesit din casa de 1 saptamana/:) /:) /:)

Crita
07.01.2008, 10:06:51
fetelor cum mai arata orasul??? ca eu nu am mai iesit din casa de 1 saptamana/:) /:) /:)

Daca ai curaj, te poti aventura pe strazi. E ok temperatura,nu-i ger, si, oricum, la ce frumos ninge...merita o plimbare!

oana
07.01.2008, 10:18:55
mda...ar trebui sa ma plimb pana la munca!:-& :-& :-&

seyde_2008
07.01.2008, 13:41:17
in oras sunt nametzi cum nu s-au mai vazut in constantza de catziva ani buni dar cu grija si vointza se poate ajunge la orice destinatzie

airina_bio
09.01.2008, 10:12:00
Buna fetelor....

M-am gandit sa va propun sa facem o fapta buna...daca tot m-a cuprins spiritul sarbatorilor de cateva zile....ascult numai colinde....mi-am pus luminite la geam la dormitor...ce mai....deja ma simt in concediu.

Problema este urmatoarea: sotul unei colege lucreaza la Asociatia Copiii Tuturor...si weekend-ul asta vor sa stranga fonduri pentr asociatie, dar nu in bani, ci in alimente de baza. Ce putem noi sa facem? Pai daca cumva ne facem cumparaturile weekend-ul acesta in Mtero 2 - Constanta, la iesire pe stanga se vor afla asistentii sociali si voluntarii asociatiei, carora le puteti da cate ceva din ce ati cumparat pentru acesti copii.
Va atasez flyerul lor si vedeti voi. Eu am de gand sa-mi fac shopping-ul acolo ca sa ii ajut cu ceva.

Va pup.

Chiar ma oftic ! Acum am vzt mesajul asta. Acum l-am citit adik. Din cand in cand ma apuca si pe mine bunatatea dar din pacate sunt destul de comoda si astept sa fiu anuntata k se petrece vreo actiune umanitara... sa ne mai tii la curent cu actiuni din astea pls.

In Ct e beton! Traiasca plugurile - nu sunt ironica - eu fac parte dintre oamenii care ii inteleg pe astia de la deszapezire si nu comenteaza k nu au lucrat la ei pe strada ;))

oana
09.01.2008, 15:04:22
vreo miresica din octombrie care a luat banii de la primarie este???:-\ :-\ :-\

oana
10.01.2008, 16:14:52
am fost azi....degeaba=)) =)) =))

cristina17
10.01.2008, 16:49:45

Pai cred ca mai ai de asteptat.........noi din iulie i-am luat d-abia la sf lui noiembrie sau inceputul lui decembrie........am scris eu pe aici aunci cand i-am luat!!!!

mido
10.01.2008, 19:56:54
eu i-am luat la sfarsitul lunii decembrie...cred ca ar trebui sa te duci dupa data de 15 ian pt ca in perioada aceea actualizeaza listele...

shushy
11.01.2008, 23:04:52
eu am avut nunta in septembrie pe 8 si i-am luat pe 28 decembrie$-)

buburuza
12.01.2008, 18:52:20
shushy acum am vazut si eu pozele de la nunta ta, foarte frumoase! Vreau sa te intreb unde sau cine ti-a facut tortul si din ce era? a aratat superb!8-}

Joliutza
11.02.2008, 19:02:00
Daca tot e aici locul de "off-topice" ;)), m-am gandit sa va pun si voua intrebarea: cum vi se pare ideea de a locui la mansarda? Ma refer la acele apartamente conatruite la mansarda blocurilor cu 4 etaje...ca noi ne gandim unde ne mutam dupa nunta, si prin ziare am vazut preturi ingrozitor de mari la ap cu 2 camere in blocuri vechi, ne gandim cum ar fi la etajul 5/5?

Voi ce ziceti? Stiti pe cineva care sta la mansarda, sau e vreuna din voi care se afla in aceasta situatie?

Pupici.

iulya1505
11.02.2008, 19:14:58
DAR STIE CINEVA DESPRE PROGRAMUL LUI MAZARE CU LOCUINTELE PT TINERI CASATORITI SAU NECASATORITI?
AM AUZIT CA SE DEPUN NISTE CERERI PANA IN MARTIE.
STIE CINEVA MAI MULT DESPRE CE ESTE VB SI CUM SE PROCEDEAZA ,CINE BENEFICIAZA DE ACESTE LOCUINTE?ASTEP PARERI SA MA LAMURITI EU DOAR AM AUZIT CEVA DAR NU STIU EXACT BINE[-o< [-o<

Joliutza
11.02.2008, 19:16:45
DAR STIE CINEVA DESPRE PROGRAMUL LUI MAZARE CU LOCUINTELE PT TINERI CASATORITI SAU NECASATORITI?
STIE CINEVA MAI MULT DESPRE CE ESTE VB SI CUM SE PROCEDEAZA ,CINE BENEFICIAZA DE ACESTE LOCUINTE?ASTEP PARERI SA MA LAMURITI EU DOAR AM AUZIT CEVA DAR NU STIU EXACT BINE[-o< [-o<

Pai hai sa fiu concisa: decat sa ma apuc eu sa iti dau info, mai bine intri tu pe site-ul Primariei Constanta si acolo undeav in stanga gasesti tot proiectul...si te lamuresti.

Eu m-am inscris deja, si inscrierile se fac pana pe 30 Aprilie 100%.

Pupici.

annutza
11.02.2008, 20:20:36
Daca tot e aici locul de "off-topice" ;)), m-am gandit sa va pun si voua intrebarea: cum vi se pare ideea de a locui la mansarda? Ma refer la acele apartamente conatruite la mansarda blocurilor cu 4 etaje...ca noi ne gandim unde ne mutam dupa nunta, si prin ziare am vazut preturi ingrozitor de mari la ap cu 2 camere in blocuri vechi, ne gandim cum ar fi la etajul 5/5?

Voi ce ziceti? Stiti pe cineva care sta la mansarda, sau e vreuna din voi care se afla in aceasta situatie?

Pupici.
Eu am vazut asa ceva facut la un bloc, dar sa stii ca aveau scara din constructie...la unele blocuri nu este scara de beton...Apartamentul arata ca un fel de mansarda a unei case, cu geamuri mari.

kamy
12.02.2008, 06:34:40
Am o colega care si-a luat un astfel de apartament, la mansarda.Doar ce s-au mutat in el, ea spune ca e multumita, cel putin pt moment, au caldura, dar nu au avut facuta si izolatia foarte buna si au inceput sa mai crape peretii pe acoluri.Pe mine sincera sa fiu nu ma incanta deloc ideea de mansarda, dupa ce am vazut cum se construiesc, sunt facute din pal, sau lemn, ce o fi el iar preturile nu mi se par tocmai acceptabile.O mansarda acum poate sa ajunga la 60000 euro, mi se pare exagerat de mult pt o mansarda.

kamy
12.02.2008, 06:39:27
Sunt 2 programe, unul de subventionare a jumatate din dobanda de catre primarie la cumpararea unui apartament de pana intr-o 100000euro, iar cererile pt acest program incep sa se depuna dupa 10 martie, iar cel de-al doilea program este cel de acordare de locuinte ieftine, in jur de 30-35000 euro apartamentul si 15000 garsoniera.Mai multe detalii despre programul asta afii de pe site-ul primariei constanta,stiu ca s-au depus deja pt programul asta peste 2800 cereri pana in prezent.

dani19_10dani
12.02.2008, 17:44:32
Am o colega care si-a luat un astfel de apartament, la mansarda.Doar ce s-au mutat in el, ea spune ca e multumita, cel putin pt moment, au caldura, dar nu au avut facuta si izolatia foarte buna si au inceput sa mai crape peretii pe acoluri.Pe mine sincera sa fiu nu ma incanta deloc ideea de mansarda, dupa ce am vazut cum se construiesc, sunt facute din pal, sau lemn, ce o fi el iar preturile nu mi se par tocmai acceptabile.O mansarda acum poate sa ajunga la 60000 euro, mi se pare exagerat de mult pt o mansarda.
60 mii un ap la mansarda?o doamne ..astia au innebunit!parerea mea e ca cei care au facut apartamente la mansarda nu stiu cat de bn aua gandit lucrul asta..ma gandesc oare blocul ala nu e facut pe 4 etaje..mai exact ma refer la fundatie..nu e facut pt 4 etaje?sau nu conteaza?

cristina17
12.02.2008, 18:24:58
60 mii un ap la mansarda?o doamne ..astia au innebunit!parerea mea e ca cei care au facut apartamente la mansarda nu stiu cat de bn aua gandit lucrul asta..ma gandesc oare blocul ala nu e facut pe 4 etaje..mai exact ma refer la fundatie..nu e facut pt 4 etaje?sau nu conteaza?

Cred, totusi, ca daca fundatia blocului nu ar sustine si mansarda nu ar fii primit autorizatia de construire.........parerea mea:) !!!

Joliutza
12.02.2008, 19:01:40
Cred, totusi, ca daca fundatia blocului nu ar sustine si mansarda nu ar fii primit autorizatia de construire.........parerea mea:) !!!

Si eu sunt de aceeasi parere....

dani19_10dani
12.02.2008, 20:00:04
da asa e ai dreptate,dar la cate lucruri aiurea se intampla nu cred ca ar fi exclus sa se construiascafara autorizatie :D

adryana
26.02.2008, 17:15:22
eu am avut nunta in septembrie pe 8 si i-am luat pe 28 decembrie$-)
buna,felicitari am vazut pozele de la nunta sunt super si tortul.poti sami dai si mie mai multe detalii despre restaurant.te rog.
pupici si inca odata felicitari.:* :*

Ioana85
27.02.2008, 08:42:58

In Romania sunt specificatii tehnice exagerate referitor la constructii, in special dupa cutremurul din 77. Asa ca nu-ti face griji, daca blocul e construit dupa 1977, rezista f. bine cu mansarda deasupra. ;-)

dorinutza
29.02.2008, 12:43:28
buna iulia...eu am depus de curand dosarul pt apartament...dak esti interesata poate discutam mai multe...pup:*

dorinutza
02.03.2008, 09:51:56
la multi ani tuturor femeilor!!! sa aveti o primavara frumoasa!!! cum ati petrecut de 1 martie? ce martisor ati primit de la sot???:D

Joliutza
02.03.2008, 16:54:44
La Multi Ani tuturor miresicilor! Sa aveti o primavara calda si plina de dragoste!

Revenind la proiectele Primariei Constanta...de programul cu subventionarea a 50% din dobanda creditelor ipotecare ce stiti?

dani19_10dani
02.03.2008, 19:44:28
la multi ani tuturor miresicilor :*:*

dorinutza
02.03.2008, 19:45:23
La Multi Ani tuturor miresicilor! Sa aveti o primavara calda si plina de dragoste!

Revenind la proiectele Primariei Constanta...de programul cu subventionarea a 50% din dobanda creditelor ipotecare ce stiti?
nu stiu ce program este asta...eu mi-am depus dosarul pt apartament in cadrul "programului de locuinte ieftine pt tineri" dar sunt cam dezamagita k am auzit aseara k deja mai mult de jumate din ele sunt deja blatuite...asa k...nu striu ce sanse avem noi:-<

Joliutza
02.03.2008, 20:20:00
nu stiu ce program este asta...eu mi-am depus dosarul pt apartament in cadrul "programului de locuinte ieftine pt tineri" dar sunt cam dezamagita k am auzit aseara k deja mai mult de jumate din ele sunt deja blatuite...asa k...nu striu ce sanse avem noi:-<

Si eu m-am inscris la acela....si am auzit aceleasi lucruri....
Acesta cu dobanda sta in felul urmator: daca ai pana in 35 de ani, nu ai / avut in ultimii 10 ani o locuinta proprietate personala si vrei sa achizitionezi una pana in 100.000 Eur, Primaria te ajuta cu subventionarea a jumatate din dobanda creditului ipotecar pe toata durata creditului. Mi se pare cam irealizabil, dar o sa incercam si varianta asta daca se iveste. De asta va intrebam ce stiti, ca nu stiu detalii: cand incepe, ce trebuie sa contina dosarul...etc.

dorinutza
03.03.2008, 19:40:29
Acesta cu dobanda sta in felul urmator: daca ai pana in 35 de ani, nu ai / avut in ultimii 10 ani o locuinta proprietate personala si vrei sa achizitionezi una pana in 100.000 Eur, Primaria te ajuta cu subventionarea a jumatate din dobanda creditului ipotecar pe toata durata creditului. Mi se pare cam irealizabil, dar o sa incercam si varianta asta daca se iveste. De asta va intrebam ce stiti, ca nu stiu detalii: cand incepe, ce trebuie sa contina dosarul...etc.
dar iti dai seama cata dobanda platesti???:-s

Joliutza
03.03.2008, 20:27:17
dar iti dai seama cata dobanda platesti???:-s

Adica?

Pai platesti in functie de valoarea apartamentului.

De exemplu, la un credit pt un apartament de 65000 Eur, suma lunara de plata este de 360 Eur, din care 60 este rata efectiva si restul e dobanda. Deci prin programul Primariei as plati 50 (rata) + 300:2=150 Eur dobanda. Adica vreo 200 Eur in loc de 360. Nu e ok?

P.S. Calculul prezentat este acela pe care ni l-au aratat cei de la Alpha Bank de exemplu.

Joliutza
03.03.2008, 20:29:05
la multi ani tuturor femeilor!!! sa aveti o primavara frumoasa!!! cum ati petrecut de 1 martie? ce martisor ati primit de la sot???:D

La Multi Ani si voua! Eu am primit un martisor si un buchet frumos de flori...si ncii nu as fi avut nevoie de altceva de la el....e oricum dragut zi de zi cu mine...ma simt intr-o continua luna Martie alaturi de el...:">

cristina17
04.03.2008, 11:22:09

La multi ani, tuturor!!!
Mie mi-a luat un telefon mobil......dar mi-a zis ca este si de 1 si de 8 martie:| !!!!!

dorinutza
04.03.2008, 18:44:06
La multi ani, tuturor!!!
Mie mi-a luat un telefon mobil......dar mi-a zis ca este si de 1 si de 8 martie:| !!!!!
ce tare...bv...e bine si-asa...la mine a fost mai "subtire"..dar de 8 martie nu-l mai iert:D

kamy
04.03.2008, 20:07:55
Am fost eu si am intrebat.Dupa 10 martie incep sa se depuna dosarele pt subventionarea dobanzii si tot de pe 10 incep sa dea informatii in legatura cu actele necesare la dosar si care sunt bancile cu care o sa lucreze primaria.

Joliutza
04.03.2008, 20:36:34
Am fost eu si am intrebat.Dupa 10 martie incep sa se depuna dosarele pt subventionarea dobanzii si tot de pe 10 incep sa dea informatii in legatura cu actele necesare la dosar si care sunt bancile cu care o sa lucreze primaria.

Wow....super informatie. Multumesc mult.

Si voi sunteti interesati, nu?

Probabil ca dosarul o sa contina ce s-a cerut si la cel cu locuintele ieftine.
Voi cam la cat vreti sa va luati apartament?
Noi ne gandim cam la 70.000 Eur.

dorinutza
04.03.2008, 22:05:22

pai suna bine...dar dak m-am inscris la progr pt locuinte ieftine mai pot si la asta??? si dak se poate , unde anume trebuie sa mergem, tot acolo pe ecaterina varga???

kamy
05.03.2008, 19:09:52
pai suna bine...dar dak m-am inscris la progr pt locuinte ieftine mai pot si la asta??? si dak se poate , unde anume trebuie sa mergem, tot acolo pe ecaterina varga???
Tot pe Ecaterina Varga se depun dosarele dar daca te-ai inscris deja la cel pentru locuinte ieftine nu te mai poti inscrie si la celalalt program.

kamy
05.03.2008, 19:15:15

Noi suntem interesati mai mult de programul cu subventionarea dobanzii, la cel pentru locuinte s-au depus foarte multe cereri si nu prea cred sa avem noi norocul sa cadem in primii 1000 de castigatori ai unui apartament:D.Glumesc.Noi am inceput de o saptamana cautarile pentru un apartament pana in 100 000 euro, dar cu cat va fi mai ieftin cu atat mai bine.

Jadesy
05.03.2008, 19:30:25
Bine ca v-am citit ca si pe mine ma intereseaza cel cu subventionarea dobanzii, numai ca noi facem actele prin aprilie pt ca nu s-a intabulat blocul inca..... sper sa reusim...

dani19_10dani
05.03.2008, 21:09:13
Bine ca v-am citit ca si pe mine ma intereseaza cel cu subventionarea dobanzii, numai ca noi facem actele prin aprilie pt ca nu s-a intabulat blocul inca..... sper sa reusim...
casa de piatra!si asteptam pozele :*

iulya1505
05.03.2008, 21:30:41
Noi suntem interesati mai mult de programul cu subventionarea dobanzii, la cel pentru locuinte s-au depus foarte multe cereri si nu prea cred sa avem noi norocul sa cadem in primii 1000 de castigatori ai unui apartament:D.Glumesc.Noi am inceput de o saptamana cautarile pentru un apartament pana in 100 000 euro, dar cu cat va fi mai ieftin cu atat mai bine.
dar pana cand se depun dosarele astea pt subventionarea dobanzii ???
noi cand venim in mai acasa pt nunta vrem sa cautam un apartament pana in 80000 de euro.:*

dorinutza
05.03.2008, 21:48:33
Tot pe Ecaterina Varga se depun dosarele dar daca te-ai inscris deja la cel pentru locuinte ieftine nu te mai poti inscrie si la celalalt program.
ms mult :* ma gandeam eu k nu se poate...oricum sunt destul de dezamagita...incep sa cred k nu vom avea vreodata o casa a noastra:( :-<

Joliutza
06.03.2008, 07:23:39

Serios? Asta e chiar aiurea.

Eu ma gandeam ca ok...m-am inscris la cel cu locuintele ieftine...la care tragerea la sorti va fin undeva in Mai din cate am inteles....dar ca ma pot inscrie si la acesta cu dobanda....si daca imi iau casa prin acest program, mi se anuleaza sansa de a lua si prin celalalt, si invers.

Daca stiam ca e asa, nici nu ma mai inscriam la cel cu locuintele ieftine...ca norocoasa nu prea sunt, si nici nu cred ca tragerea la sorti va fi pe bune si fara aranjamente.

Esti sigura de ce spui? Mi-e groaza ca inscriindu-ma la primul, nu mai am sanse la al doilea, in care de fapt eu imi puneam cele mai mari sperante.

Ufffffffff.....................:-w

dorinutza
06.03.2008, 12:49:11

Eu ma gandeam ca ok...m-am inscris la cel cu locuintele ieftine...la care tragerea la sorti va fin undeva in Mai din cate am inteles....dar ca ma pot inscrie si la acesta cu dobanda....si daca imi iau casa prin acest program, mi se anuleaza sansa de a lua si prin celalalt, si invers.

Daca stiam ca e asa, nici nu ma mai inscriam la cel cu locuintele ieftine...ca norocoasa nu prea sunt, si nici nu cred ca tragerea la sorti va fi pe bune si fara aranjamente.

Esti sigura de ce spui? Mi-e groaza ca inscriindu-ma la primul, nu mai am sanse la al doilea, in care de fapt eu imi puneam cele mai mari sperante.

si eu sunt la fel de dazamagita:-s asta e...asa suntem noi ..mai fara noroc...eu zic sa stam linistite k o sa rasara soarele si pe strada noastra...asa imi place sa cred...desi...nu cred k voi reusi sa am si eu casa mea :(( ...iubita, dak mai afli cate ceva te rog mult sa ma anunti si me mine poop :*

kamy
06.03.2008, 13:22:33

Sunt foarte sigura.Ma rog, cu ceva relatii pe la primarie se poate rezolva si problema asta.Daca nu......multa bafta la extragerea din mai.

kamy
06.03.2008, 13:23:59
si eu sunt la fel de dazamagita:-s asta e...asa suntem noi ..mai fara noroc...eu zic sa stam linistite k o sa rasara soarele si pe strada noastra...asa imi place sa cred...desi...nu cred k voi reusi sa am si eu casa mea :(( ...iubita, dak mai afli cate ceva te rog mult sa ma anunti si me mine poop :*
Nu mai fii asa dezamagita.Timpul le va rezolva pe toate.Nici noi nu avem inca casuta noastra dar eu tot sper sa o avem in viitorul apropiat.

kamy
06.03.2008, 13:25:14
dar pana cand se depun dosarele astea pt subventionarea dobanzii ???
noi cand venim in mai acasa pt nunta vrem sa cautam un apartament pana in 80000 de euro.:*
Nu stiu pana cand se depun, probabil tot pana in luna mai.Daca aflu ceva sigur va anunt.

gabimirea
06.03.2008, 13:45:15
mai eu stiu de la un fost coleg de facultate, care lucreaza in primarie ca dosare se pot depunde foarte bine la ambele programe ... si culmea el a depus pt ambele programe

no offence ... poate ar trebui sa va mai interesati:)>-

Joliutza
06.03.2008, 14:01:02
mai eu stiu de la un fost coleg de facultate, care lucreaza in primarie ca dosare se pot depunde foarte bine la ambele programe ... si culmea el a depus pt ambele programe

no offence ... poate ar trebui sa va mai interesati:)>-

Cum adica A DEPUS PT AMBELE PROGRAME?

Se depun deja pt cel de-al doilea?!?!?!?!?

Eu stiu ca dupa 10 Martie.

dorinutza
06.03.2008, 14:08:05
Cum adica A DEPUS PT AMBELE PROGRAME?

Se depun deja pt cel de-al doilea?!?!?!?!?

Eu stiu ca dupa 10 Martie.
nu mai inteleg nimic.... :((

Joliutza
06.03.2008, 14:58:10
Am sunat la Primarie adineauri si am intrebat:

- dupa 10 Martie se depun
- te poti inscrie la ambele

dorinutza
06.03.2008, 21:31:17

ce misto...super vestea...ms mult;-)

dorinutza
06.03.2008, 21:35:49

super veste...ms mult...si ce tre sa contina dosarul??? :D pupik!!! :*

kamy
07.03.2008, 09:02:37

Eu chiar nu mai inteleg nimic.L-am ascultat de nenumarate ori pe Mazare la televizor si la aparat si a mentionat foarte clar ca nu poate aceeasi pers sau aceeasi familie pentru pers casatorite sa depuna cereri pentru ambele programe, in caz contrar se anuleaza cererile.La fel mi-a spus si cineva care face parte din comisia pentru apartamente.Acum eu ce sa mai cred? Putem sa depunem pt ambele programe?

Joliutza
07.03.2008, 16:31:34
Eu chiar nu mai inteleg nimic.L-am ascultat de nenumarate ori pe Mazare la televizor si la aparat si a mentionat foarte clar ca nu poate aceeasi pers sau aceeasi familie pentru pers casatorite sa depuna cereri pentru ambele programe, in caz contrar se anuleaza cererile.La fel mi-a spus si cineva care face parte din comisia pentru apartamente.Acum eu ce sa mai cred? Putem sa depunem pt ambele programe?

Pai mie asa mi s-a zis la tel.

Faza cu 2 programe e ca nu poti BENEFICIA de ambele. Adica daca ai fost tras la sorti sa iei casa ieftina prin programul 1, nu mai poti folosi si al doilea program.

Dar pana atunci....te inscrii.

dorinutza
08.03.2008, 11:08:04

Faza cu 2 programe e ca nu poti BENEFICIA de ambele. Adica daca ai fost tras la sorti sa iei casa ieftina prin programul 1, nu mai poti folosi si al doilea program.

iubita, ai aflat cumva ce trebuie sa contina dosarul pt al 2-lea program??? >:D<

kamy
08.03.2008, 11:26:30

Joliutza, poti sa imi trimiti si mie pe privat numarul de telefon de la primarie? Vreau sa sun sa ma interesez ce acte imi trebuie pt al doilea program.

Joliutza
08.03.2008, 14:09:14
iubita, ai aflat cumva ce trebuie sa contina dosarul pt al 2-lea program??? >:D<

Inca nu stiu. O sa merg si eu saptamana viitoare sa ma interesez.

Nannee
08.03.2008, 16:16:02
Inca nu stiu. O sa merg si eu saptamana viitoare sa ma interesez.
M-ar interesa si pe mine daca esti draguta

Nicollette
10.03.2008, 10:36:56
Joliutza, poti sa imi trimiti si mie pe privat numarul de telefon de la primarie? Vreau sa sun sa ma interesez ce acte imi trebuie pt al doilea program.
Primaria Constanta

Sediul Central, adresa: Bd. Tomis nr. 51, Tel. 488 100

2. Centru de Informare Cetateni, adresa Str. Ecaterina Varga nr.25-27, Tel. 488 185

3. Sediul Str.N. Titulescu nr.34
Aici functioneaza urmatoarele departamente:
Directia Corp Control, Tel. 488 114.
Serviciul Asistenta si Protectie Sociala, Tel. 488 197.
Serviciul de Sprijinire si Indrumare a Asociatiilor de Proprietari, Tel. 488191.

4. Sediul Str.M.Kogalniceanu nr.28
Directia Servicii Publice Tel. 488 176.
Directia Gospodarire Comunala Tel. 488 180.

5. Sediul Str.Calatis nr.34 - Serviciul Autoritate Tutelara Tel. 616 700

6. Sediul Str.Mihai Eminescu nr.13 - Serviciul Stare Civila Tel. 615 558

7. Sediul Piata Ovidiu nr.9 - Serviciul Transpot Local si Organizare Evenimente Tel. 488 184

dorinutza
10.03.2008, 11:11:51
Primaria Constanta

Sediul Central, adresa: Bd. Tomis nr. 51, Tel. 488 100

2. Centru de Informare Cetateni, adresa Str. Ecaterina Varga nr.25-27, Tel. 488 185

3. Sediul Str.N. Titulescu nr.34
Directia Corp Control, Tel. 488 114.
Serviciul Asistenta si Protectie Sociala, Tel. 488 197.
Serviciul de Sprijinire si Indrumare a Asociatiilor de Proprietari, Tel. 488191.

4. Sediul Str.M.Kogalniceanu nr.28
Directia Servicii Publice Tel. 488 176.
Directia Gospodarire Comunala Tel. 488 180.

5. Sediul Str.Calatis nr.34 - Serviciul Autoritate Tutelara Tel. 616 700

6. Sediul Str.Mihai Eminescu nr.13 - Serviciul Stare Civila Tel. 615 558

7. Sediul Piata Ovidiu nr.9 - Serviciul Transpot Local si Organizare Evenimente Tel. 488 184
multumim mult :* ne sunt de mare folos aceste informatii...

Joliutza
10.03.2008, 18:10:51
Eu m-am inscris azi la al doilea program:
-copii simple dupa buletin si certificatul de nastere
- cerere de acolo
-declaratie data acolo

Cam atat Eu am nr 26.

Succes!

iulya1505
10.03.2008, 18:38:27
Eu m-am inscris azi la al doilea program:
-copii simple dupa buletin si certificatul de nastere
- cerere de acolo
-declaratie data acolo

Cam atat Eu am nr 26.

Succes!
si ai aflat si pana cand se pot depune dosarele pt acest program^:)^
multumesc

Nicollette
10.03.2008, 19:17:14
multumim mult :* ne sunt de mare folos aceste informatii...

Cu placere:*.

Joliutza
10.03.2008, 19:41:19
si ai aflat si pana cand se pot depune dosarele pt acest program^:)^
multumesc

Pana cand li se epuizeaza plafonul alocat pt 2008.
Nu stiu exact, dar cat mai repede.

Joliutza
11.03.2008, 20:07:45
Pana cand li se epuizeaza plafonul alocat pt 2008.
Nu stiu exact, dar cat mai repede.

Si-a mai depus cineva dosarul pt acest program?

kamy
11.03.2008, 20:42:35
Si-a mai depus cineva dosarul pt acest program?
Eu ma duc maine sa il depun.Tu ti l-ai depus? Cine doreste mai multe informatii puteti sa le aflati de pe site-ul primariei primaria-constanta.ro

Joliutza
12.03.2008, 11:58:17
Eu ma duc maine sa il depun.Tu ti l-ai depus? Cine doreste mai multe informatii puteti sa le aflati de pe site-ul primariei primaria-constanta.ro

Eu mi l-am depus in prima zi, adica Luni. Si aveam numarul 26. Se inscriu destul de putini la acest program din cate vad.

Inca nu se stie cu ce banci va colabora Primaria. Tu ai aflat ceva?

gabimirea
12.03.2008, 14:07:14
Uitati articolul complet referitor la programe:

Pe 10 martie va fi lansat oficial proiectul inițiat de primarul Radu Mazăre, privind ajutorul dat de Primărie tinerilor care doresc să își cumpere prima locuință. Prin programul care va fi lansat pe 10 martie, tinerii pot beneficia de o subvenție de la bugetul local, constînd în 50% din dobînda percepută de bănci pentru creditul ipotecar contractat în vederea achiziționării primei locuințe mai ieftine de 100.000 de euro. La Centrul pentru Informare Cetățeni (CIC) al Primăriei Constanța se înregistrează deja dosare pentru un alt progam demarat la începutul acestui an, tot la inițiativa primarului, care are în vedere achiziționarea de locuințe ieftine pentru tineri. Pînă în prezent au fost depuse 3.500 de dosare. În cadrul proiectului deja funcțional, tinerii trebuie să aștepte un an, doi sau chiar trei ani, construirea unor blocuri noi, pentru a cumpăra un apartament ieftin. În cazul celui de-al doilea proiect, legat de subvenționarea a 50% din dobînda de credit ipotecar, tinerii pot intra în posesia unui apartament imediat ce găsesc o locuință pe care o pot cumpăra cu ajutorul facilităților fiscale oferite de municipalitate. Suma oferită ca subvenție de către Primărie îi ajută pe tineri să obțină un credit mai mare de la bancă, întrucît, la creditele contractate pe termen lung (20-30 de ani), 50% din dobîndă reprezintă aprox. 25% din suma totală ce trebuie restituită instituției financiare. Mai explicit, tinerii care vor beneficia de acest program pot obține de la bancă, pentru cumpărarea casei, o sumă cu 25% mai mare decît ar fi obținut fără susținerea Primăriei. În prezent, reprezentanții municipalității au demarat procedurile de selectare a băncilor care vor fi agreate în proiectul de subvenționare. „De pe 10 martie vom putea primi la CIC dosare și pentru proiectul de subvenționare a 50% din dobînda creditului ipotecar. Am stabilit pașii care trebuie urmați pentru obținerea subvențiilor. Tinerii pînă în 35 de ani, cu domiciliul în Constanța, dar și cei care au locul de muncă în Constanța, pot să își depună dosarele la ambele proiecte privind achiziționarea de locuințe, dar nu pot beneficia decît de unul dintre ele. În momentul în care un tînăr achiziționează prima locuință prin unul din programe, dosarul din cel de-al doilea program este scos automat din baza de date”, a declarat primarul Radu Mazăre.
Odată lansat programul privind subvenționarea dobînzilor la creditele ipotecare, o comisie a Consiliului Local Municipal (CLM) Constanța, care are membri din toate partidele politice reprezentate în acest for deliberativ, se va întruni de două ori pe lună pentru analizarea dosarelor. Constănțenii care depun dosare vor primi, ulterior, prin poștă, răspunsul acestei comisii, prin care li se va comunica dacă pot accesa sau nu programul pentru care au optat. După primirea acceptului de finanțare din partea CLM, solicitanții au la dispoziție 60 de zile să găsească o locuință și să îndeplinească formalitățile de contractare a creditului la una din băncile care vor fi agreate de autoritatea locală. Odată obținut precontractul de la bancă, tinerii trebuie să semneze un acord de finanțare nerambursabilă cu Primăria Constanța. În continuare, tinerii nu vor mai fi nevoiți decît să își plătească ratele, finanțarea Primăriei intrînd automat în contul băncii creditoare, în momentul în care tînărul își plătește obligațiile lunare. În acest proiect se merge pe sistemul primul venit, primul servit. Primăria a alocat pentru acest an, numai pentru subvenții, două milioane de euro. În momentul în care se vor termina fondurile, se încheie și programul pentru anul 2008. „Dosarele depuse pentru programul de subvenții sînt similare cu cele din proiectul pentru case ieftine. Mai mult, în viitoarea ședință de Consiliu Local, vom aplica criteriile sociale din programul pentru locuințe ieftine și pentru programul de subvenționare”, a declarat Radu Mazăre. El a adăugat că la CIC se pot depune deja dosarele simplificate pentru locuințe ieftine: „Am dat dispoziție să fie primite dosarele fără documente notariale, fiind suficiente actele în copie simplă și original”.

Documentele necesare accesării programelor privind locuințele

Noul set de acte obligatorii ale dosarului solicitanților pentru unul din programele Primăriei privind ajutorarea tinerilor sub 35 de ani și cazurilor sociale, indiferent de vîrstă, pentru achiziționarea primei locuințe:
1. Cerere-tip;

2. Copie simplă după actul de naștere al titularului cererii;

3. Copii simple după actul de naștere al celorlalți membri ai familiei;

4. Copie simplă după Cartea de Identitate (valabilă) și original, pentru confruntare;

5. Copie simplă de pe actele de stare civilă (certificat de căsătorie, act divorț) și originale, pentru confruntare;

6. Declarație pe propria răspundere a titularului cererii că nu deține și nu a deținut în ultimii 10 ani în proprietate vreun alt imobil pe întreg teritoriul României;

7. Declarații pe propria răspundere a celorlalți membri majori din familie că nu dețin și nu au deținut în ultimii 10 ani în proprietate vreun alt imobil pe întreg teritoriul României (membrii unei familii, în accepțiune legislativă, sînt soțul, soția și copii);

8. Adeverință de la locul de muncă (din municipiul Constanța), din care să reiasă că își desfășoară activitatea pe raza administrativ-teritorială a municipiului Constanța (pentru titularii de cerere care nu au domiciliul în Constanța);

9. Certificat de handicap (pentru persoanele încadrate la gradul 1 - grav și gradul 2 - accentuat), în copie, unde este cazul;

10. Adresa de confirmare RAEDPP că titularul cererii a fost evacuat dintr-o locuință retrocedată în baza Legii 10/2001, unde este cazul;

11. Adresa de la Direcția de Protecție a Copilului că titularul cererii provine dintr-o instituție de ocrotire socială sau a înfiat copii prin aceste instituții 12. Dosar cu șină (de îndosariat).
Centrul de Informare al Primăriei va primi numai dosarele complete.

Vineri poate reusesc si eu sa plec mai devreme si sa depun dosarul ...
Joliutza tu ai depus doar pe numele tau? sau ati depus amandoi cate un dosar?

kamy
13.03.2008, 08:05:02
Eu mi l-am depus in prima zi, adica Luni. Si aveam numarul 26. Se inscriu destul de putini la acest program din cate vad.

Inca nu se stie cu ce banci va colabora Primaria. Tu ai aflat ceva?
Bancile le-a anuntat Mazare:pentru creditele in euro BCR,BRD,Unicredit Tiriac, iar pentru creditele in lei BCR,BRD si CEC

Joliutza
13.03.2008, 09:23:20
Vineri poate reusesc si eu sa plec mai devreme si sa depun dosarul ...
Joliutza tu ai depus doar pe numele tau? sau ati depus amandoi cate un dosar?

Eu am depus pe numele meu.....el nu are domiciliu in Cta si nici firma la care lucreaza nu are punct de lucru in Cta....si oricum....al meu cred ca se va aproba ca indeplinesc toate conditiile.....deci nici nu avem nevoie de 2 dosare....ca doar nu luam 2 apartamente. Macar de-am putea noi sa luam unul si bun.

Joliutza
13.03.2008, 09:25:06
Bancile le-a anuntat Mazare:pentru creditele in euro BCR,BRD,Unicredit Tiriac, iar pentru creditele in lei BCR,BRD si CEC

Cand le-a anuntat? Esti sigura?

Si daca da, care vi se pare mai buna ca oferta? Eu zic ca din cele 3 pentru Euro, BCR are oferta cea mai buna. Am fost la toate 3 si asta e parerea mea. Voi ce ziceti?

Si stii cumva cam in cat timp de la depunerea dosarului primesti raspuns?

gabimirea
13.03.2008, 09:34:48
Ma refeream la mai multe sanse sa fi admis in program nu sa iei 2 apartamente ...

Joliutza
13.03.2008, 13:41:28
Ma refeream la mai multe sanse sa fi admis in program nu sa iei 2 apartamente ...

Pai sansele exista....adica se iau dosarele in functie de ordinea in care te-ai inscris. Deci daca eu, cu dosarul nr 26, indeplinesc conditiile, imi va fi aprobata cererea si voi demara actiunea de cumparare prin credit ipotecar. Degeaba i se aproba si lui...sa zicem cu nr 27...sau oricat o fi....ca al doilea nu-l mai luam ca nu putem.

kamy
13.03.2008, 19:42:57
Cand le-a anuntat? Esti sigura?

Si daca da, care vi se pare mai buna ca oferta? Eu zic ca din cele 3 pentru Euro, BCR are oferta cea mai buna. Am fost la toate 3 si asta e parerea mea. Voi ce ziceti?

Si stii cumva cam in cat timp de la depunerea dosarului primesti raspuns?
Da, cam intr-o luna de zile de la depunerea dosarului.Pai tot BCR-ul ofera conditii mai avantajoase la credite, desi toate cele 3 banci au comisioane foarte mari.Sincer, ma asteptam la alte banci, cu dobanzi si comisioane mai mici.

Joliutza
13.03.2008, 19:48:51
Da, cam intr-o luna de zile de la depunerea dosarului.Pai tot BCR-ul ofera conditii mai avantajoase la credite, desi toate cele 3 banci au comisioane foarte mari.Sincer, ma asteptam la alte banci, cu dobanzi si comisioane mai mici.

Si eu. Ma asteptam sa fie si Alpha Bank de exemplu.

Joliutza
13.03.2008, 21:22:14

A cata persoana ai fost care si-a depus dosarul?

kamy
14.03.2008, 19:40:17
A cata persoana ai fost care si-a depus dosarul?
Nu stiu, dar ni s-a spus ca vom beneficia sigur de subventie.Am intrebat ce numar avem la dosar si ne-a spus ca in jur de 100.Eu am intrebat pt ca sunt si acum foarte nelamurita, pe biletelul care ni s-a dat era scris un numar de ordinul zecilor de mii.Mi s-a spus ca este doar un numar de inregistrare care nu are nici o legatura cu numarul dosarului.

iulya1505
14.03.2008, 19:48:35
Nu stiu, dar ni s-a spus ca vom beneficia sigur de subventie.Am intrebat ce numar avem la dosar si ne-a spus ca in jur de 100.Eu am intrebat pt ca sunt si acum foarte nelamurita, pe biletelul care ni s-a dat era scris un numar de ordinul zecilor de mii.Mi s-a spus ca este doar un numar de inregistrare care nu are nici o legatura cu numarul dosarului.
buna imi potzi spune ce acte au trebuit depuse in doasarul acesta pt subventia dobanzii.
si vreau sa te mai intreb ceva eu deocamdata nu lucrez pot depune acest dosar?
iar sotul meu lucreaza dar este nu domiciliat in orasul cta ci in alta localiatate iar noi suntem in strainatate el poate depune doasarul?
multumesc^:)^ ^:)^

Joliutza
14.03.2008, 19:50:58

Sigur beneficiezi de subventie. Eu am auzit ca primii 700 vor beneficia....adica pe acolo.
Si stai linistita cu numarul de pe bon...si eu am 36000 nu stiu cat.....nu are legatura cu ordinea in acest program.

Joliutza
14.03.2008, 19:54:45
buna imi potzi spune ce acte au trebuit depuse in doasarul acesta pt subventia dobanzii.
iar sotul meu lucreaza dar este nu domiciliat in orasul cta ci in alta localiatate iar noi suntem in strainatate el poate depune doasarul?

Hai ca iti raspund eu:
-cerere tip-o poti lua de pe site-ul primariei http://www.primaria-constanta.ro/PrimariaConstanta/Proiecte/SubventionareDobandaLocuinteTineri.pdf

-declaratie tip-de pe site...dar o scrii de mana si o semnezi in fata lor cand depui dosarul

-copie simpla dupa certificatul de nastere+ actul in original

-copie simpla dupa cartea de identitate si actul in original

-dosar de incopciat

Poti depune....daca ai domiciliul in Cta si ai peste 18 ani.
Daca nu ai domiciliul in Cta, atunci trebuie sa lucrezi in Cta.

Citeste mai multe pe link-ul dat de mine...de acolo afli tot ce iti trebuie.

Succes!

kamy
15.03.2008, 18:36:02
Actele sunt aceleasi ca si pt dosarul de locuinte ieftine pentru tineri, numai ca certificatul de nastere nu mai trebuie legalizat.Poti sa iti depui dosarul, la primarie nu iti cere sa faci dovada ca lucrezi, doar la banca sa nu intampinati probleme.

dorinutza
16.03.2008, 09:16:09
Actele sunt aceleasi ca si pt dosarul de locuinte ieftine pentru tineri, numai ca certificatul de nastere nu mai trebuie legalizat.Poti sa iti depui dosarul, la primarie nu iti cere sa faci dovada ca lucrezi, doar la banca sa nu intampinati probleme.
pentru cel de-al doilea program se tine cont de ce salariu ai???

Joliutza
16.03.2008, 09:22:58
pentru cel de-al doilea program se tine cont de ce salariu ai???

Nu la depunerea dosarului. Veniturile salariale conteaza abia atunci cand mergeti la banca sa contractati creditul ipotecar.

Joliutza
16.03.2008, 20:39:12
Fetelor care v-ati depus dosarul sau care sunteti interesate de depunerea dosarului 2 la Primaria Cta....ce parere aveti de ofertele bancilor cu care colaboreaza primaria? Care vi se pare cea mai buna?
Ce stiti de oferta CEC-credite ipotecare in lei?

Joliutza
21.03.2008, 09:31:36
Pentru cele interesate de Programul Locuinte Ieftine pentru Tineri....uitati ce articol a aparut azi in Telegraful de Constanta:

Toți tinerii care își depun dosarul vor primi o locuință ieftină

Tragerea la sorți va stabili doar ordinea în care beneficiarii vor primi locuințele</SPAN>

Primarul Constanței, Radu Mazăre, a dat asigurări, ieri, că programul privind casele ieftine pentru tineri continuă chiar dacă președintele Băsescu s-a împotrivit Legii privind trecerea pachetului de 20% din acțiunile Portului Constanța în patrimoniul administrației locale. La începutul acestei luni, după ce actul normativ a fost adoptat de Parlament, Mazăre a declarat că banii care ar reveni Constanței din profitul realizat de administrația portului, CNAPMC, urmează să fie direcționați către construirea de locuințe ieftine pentru tineri. Legea privind transferul de acțiuni nu a fost promulgată de șeful statului, fiind trimisă Parlamentului spre reanalizare, la începutul acestei săptămîni. „Dacă nu vom deveni acționari în port și nu vom beneficia de 20% din profitul portului, Primăria Constanța va găsi alte soluții pentru a finanța programul de construire a locuințelor ieftine. Fie vom diminua bugetele altor programe, fie, cel mai probabil, ne vom împrumuta, întrucît gradul de îndatorare al bugetului Primăriei este de 17% iar, conform Legii, putem crește datoriile pînă la 30% din buget”, a afirmat Mazăre. Bugetul municipalității și implicit populația Constanței sînt afectate fără niciun dubiu de refuzul președintelui Băsescu de a promulga legea prin care Consiliul Local Municipal urma să devină acționar în Port. Cu toate acestea, Mazăre a dat asigurări că ritmul și numărul locuințelor ieftine nu vor fi afectate, în program urmînd să fie construite peste 1.000 de unități locative anul acesta, iar din 2009, între 2.500 și 3.000 de apartamente/garsoniere pe an. „La tragerea la sorți care va avea loc pe 17 mai, în Piața Farului, vom stabili doar ordinea în care tinerii vor primi locuințe. Toți cei care au depus dosare pentru locuințe ieftine vor primi aceste case. Unii, anul viitor, alții, peste doi ani, alții, peste trei, patru sau cinci ani. Dacă Legea privind transferul de acțiuni din port către municipalitate nu va fi aprobată în Parlament după re-examinare, cel mai probabil, pentru anii următori, ne vom împrumuta pentru a menține ritmul programului, întrucît cheltuielile Primăriei sînt destul de mari”, a mai spus Mazăre. Construirea primului cartier pentru tineri începe în acest an, în zona Energia.

mitzulina
21.03.2008, 10:38:10
Pentru cele interesate de Programul Locuinte Ieftine pentru Tineri....uitati ce articol a aparut azi in Telegraful de Constanta:

Toți tinerii care își depun dosarul vor primi o locuință ieftină

Tragerea la sorți va stabili doar ordinea în care beneficiarii vor primi locuințele</SPAN>

Primarul Constanței, Radu Mazăre, a dat asigurări, ieri, că programul privind casele ieftine pentru tineri continuă chiar dacă președintele Băsescu s-a împotrivit Legii privind trecerea pachetului de 20% din acțiunile Portului Constanța în patrimoniul administrației locale. La începutul acestei luni, după ce actul normativ a fost adoptat de Parlament, Mazăre a declarat că banii care ar reveni Constanței din profitul realizat de administrația portului, CNAPMC, urmează să fie direcționați către construirea de locuințe ieftine pentru tineri. Legea privind transferul de acțiuni nu a fost promulgată de șeful statului, fiind trimisă Parlamentului spre reanalizare, la începutul acestei săptămîni. „Dacă nu vom deveni acționari în port și nu vom beneficia de 20% din profitul portului, Primăria Constanța va găsi alte soluții pentru a finanța programul de construire a locuințelor ieftine. Fie vom diminua bugetele altor programe, fie, cel mai probabil, ne vom împrumuta, întrucît gradul de îndatorare al bugetului Primăriei este de 17% iar, conform Legii, putem crește datoriile pînă la 30% din buget”, a afirmat Mazăre. Bugetul municipalității și implicit populația Constanței sînt afectate fără niciun dubiu de refuzul președintelui Băsescu de a promulga legea prin care Consiliul Local Municipal urma să devină acționar în Port. Cu toate acestea, Mazăre a dat asigurări că ritmul și numărul locuințelor ieftine nu vor fi afectate, în program urmînd să fie construite peste 1.000 de unități locative anul acesta, iar din 2009, între 2.500 și 3.000 de apartamente/garsoniere pe an. „La tragerea la sorți care va avea loc pe 17 mai, în Piața Farului, vom stabili doar ordinea în care tinerii vor primi locuințe. Toți cei care au depus dosare pentru locuințe ieftine vor primi aceste case. Unii, anul viitor, alții, peste doi ani, alții, peste trei, patru sau cinci ani. Dacă Legea privind transferul de acțiuni din port către municipalitate nu va fi aprobată în Parlament după re-examinare, cel mai probabil, pentru anii următori, ne vom împrumuta pentru a menține ritmul programului, întrucît cheltuielile Primăriei sînt destul de mari”, a mai spus Mazăre. Construirea primului cartier pentru tineri începe în acest an, în zona Energia.
hello,

am vazut si eu o emisiune in care a aparut mazare si spunea ca anul asta sunt in jur de 1000 selectati, sau ceva de genul asta si in anii urmatori o sa ia cate 4-5000, pt k nu se astepta sa fie atat de multe cereri. din cate spunea el, pana sapt asta erau 12 000 inscrisi.

succes tuturor !! :)>-

dorinutza
21.03.2008, 11:14:24
hello,

am vazut si eu o emisiune in care a aparut mazare si spunea ca anul asta sunt in jur de 1000 selectati, sau ceva de genul asta si in anii urmatori o sa ia cate 4-5000, pt k nu se astepta sa fie atat de multe cereri. din cate spunea el, pana sapt asta erau 12 000 inscrisi.

succes tuturor !! :)>-
hmmm...nu stiu ce sa mai cred...deci pana la urma se dau numai 1000 si deja sunt selectati proprietarii???iar extragerea va fi pentru ordinea in bloc???>:P

mitzulina
21.03.2008, 11:28:31
hmmm...nu stiu ce sa mai cred...deci pana la urma se dau numai 1000 si deja sunt selectati proprietarii???iar extragerea va fi pentru ordinea in bloc???>:P

nu sunt inca selectati, m-am exprimat eu gresit, vor fi selectati la tragerea la sorti... si aparent, restul de dosare depuse raman in calcul pt anii viitori

Joliutza
21.03.2008, 11:46:09
nu sunt inca selectati, m-am exprimat eu gresit, vor fi selectati la tragerea la sorti... si aparent, restul de dosare depuse raman in calcul pt anii viitori

Exact. Acum se selecteaza cele 1000 de dosare care primesc dreptul de a cumpara primele 1000 apartamente care vor fi gata in 2009. Restul....pentru anii urmatori.

kamy
21.03.2008, 12:37:50
Exact. Acum se selecteaza cele 1000 de dosare care primesc dreptul de a cumpara primele 1000 apartamente care vor fi gata in 2009. Restul....pentru anii urmatori.
Sper sa fie asa, desi nu prea imi vine sa cred ca va face Mazare atatea apartamente.Iar in ce priveste celalalt program, ne-am interesat la BCR si ne-au spus ca sunt probleme cu creditele pt locuinte, in sensul ca ei lucreaza cu o firma de evaluatori care de obicei subevalueaza valuarea apartamentelor.Ca solutie noua ne-au spus sa luam un credit de nevoi personale sa avem avans cel putin 25% din valuarea apartamentului.

cristinica24
24.03.2008, 09:37:39
Sper sa fie asa, desi nu prea imi vine sa cred ca va face Mazare atatea apartamente.Iar in ce priveste celalalt program, ne-am interesat la BCR si ne-au spus ca sunt probleme cu creditele pt locuinte, in sensul ca ei lucreaza cu o firma de evaluatori care de obicei subevalueaza valuarea apartamentelor.Ca solutie noua ne-au spus sa luam un credit de nevoi personale sa avem avans cel putin 25% din valuarea apartamentului.

Fetelor, aveti idee ce se intampla daca am depus dosar pt locuinte ieftine, nu acela pt subventionarea dobanzii, dar sa zicem ca in 2-3 ani de zile imi fac un credit si iau un apartament dar in acelasi timp ma pricopseste mazare cu apartament ieftin. Intrebarea mea e, se reevalueaza conditiile de depunere a dosarului ? Mai pe scurt, mai primesc apartamentu de la mazare sau nu?

kamy
24.03.2008, 09:53:54
Fetelor, aveti idee ce se intampla daca am depus dosar pt locuinte ieftine, nu acela pt subventionarea dobanzii, dar sa zicem ca in 2-3 ani de zile imi fac un credit si iau un apartament dar in acelasi timp ma pricopseste mazare cu apartament ieftin. Intrebarea mea e, se reevalueaza conditiile de depunere a dosarului ? Mai pe scurt, mai primesc apartamentu de la mazare sau nu?
Poti sa iti faci creditul pt apartament dupa ce primesti apartamentul de la Mazare.

Joliutza
24.03.2008, 09:59:05
Poti sa iti faci creditul pt apartament dupa ce primesti apartamentul de la Mazare.

Cred ca ea se referea la urmatoarea situatie: nu are norocul sa fie printre cei 1000 de anul asta, intre timp contracteaza un credit pentru alt apartament, si la anul sau peste 2-3 ani este aleasa pentru locuintele ieftine.

Eu cred ca atunci se reanalizeaza situatia, si cand vor vedea ca intre timp sunteti proprietari, vi se va lua sansa sa achizitionati si locuinta ieftina.

Cel putin...asa mi se pare normal. :|

cristinica24
24.03.2008, 10:02:34

Pai anui asta nu imi pot permite sa fac credit in mod sigur, dar daca nu castig anu acesta nici la anul daor n-o sa stau asa in veci asteptand de la mazare. De asta spun, ca in viitor poate imi voi permite sa iau un credit pt casa si normal ca daca mazare imi dapartament mai ieftin as renuntza la creditul de la banca daca el mi-ar da apartament dar nu cunosc conditiile, de asta intreb.

cristinica24
24.03.2008, 10:03:36
Cred ca ea se referea la urmatoarea situatie: nu are norocul sa fie printre cei 1000 de anul asta, intre timp contracteaza un credit pentru alt apartament, si la anul sau peste 2-3 ani este aleasa pentru locuintele ieftine.

Eu cred ca atunci se reanalizeaza situatia, si cand vor vedea ca intre timp sunteti proprietari, vi se va lua sansa sa achizitionati si locuinta ieftina.

Cel putin...asa mi se pare normal. :|
Ms Joliutza, asta voiam sa stiu:">

Joliutza
01.04.2008, 13:35:21
Nu mai aveti nicio veste despre programul 2 ?

Joliutza
01.04.2008, 21:11:21
Invitatia noastra-creatie proprie:

iulya1505
01.04.2008, 22:05:01
FF FRUMOASA ASA LEATZI FACUT SAU E DOAR O IDEE?
SUNT FOARTE INTERESANTE SI UNICE ZIC EU :* :*

Joliutza
02.04.2008, 07:31:35
FF FRUMOASA ASA LEATZI FACUT SAU E DOAR O IDEE?
SUNT FOARTE INTERESANTE SI UNICE ZIC EU :* :*

Asa le-am facut. Am si inceput sa dam si sunt foarte apreciate.

Multumim. ;;)

dorinutza
02.04.2008, 13:52:43
foarte interesanta..eu am avut onoarea s-o vad live:D

Joliutza
03.04.2008, 07:32:56
Nu mai aveti nicio veste despre programul 2 ?

Eu am primit ieri instiintare scrisa acasa de la Primarie ca am primit raspuns favorabil la dosarul pentru programul cu subventionarea dobanzii. :D #:-S

Acum ne apucam sa ne cautam casa!!!! Si in 60 de zile de la primirea instiintarii trebuie sa o luam. Deci pana pe 2 Iunie. Deci pana la nunta!!!!!!

Sunt super fericita...dar ma ingrozeste ce perioada urmeaza...si nunta, si cautari de casa, si examene personale......o s-o iau razna!!!!

Dar o sa am si eu casa mea frumoasa....

Va pup fetelor si de-acum cred ca o sa intru mai rar pe forum...lipsa timp....:-$

kamy
03.04.2008, 09:32:32
Eu am primit ieri instiintare scrisa acasa de la Primarie ca am primit raspuns favorabil la dosarul pentru programul cu subventionarea dobanzii. :D #:-S

Acum ne apucam sa ne cautam casa!!!! Si in 60 de zile de la primirea instiintarii trebuie sa o luam. Deci pana pe 2 Iunie. Deci pana la nunta!!!!!!

Sunt super fericita...dar ma ingrozeste ce perioada urmeaza...si nunta, si cautari de casa, si examene personale......o s-o iau razna!!!!

Dar o sa am si eu casa mea frumoasa....

Va pup fetelor si de-acum cred ca o sa intru mai rar pe forum...lipsa timp....:-$
Si noi am primit tot ieri instiintarea!La ce banca v-ati hotarat sa faceti creditul? Noi inca nu stim sigur, am sa merg azi pe la banci sa vedem unde e mai avantajos.Desi eu inclinam spre BCR, numai sa nu ne subevalueze apartamentul....:-SS .Si sunt tare curioasa care este diferenta intre ceea ce ne dadea fara subventie si cu subventie.Dar aflu azi.