PDA

Versiunea completa : La ce ore se servesc mancarurile?

Pagini : [1] 2

marik
11.04.2007, 00:24:43
Buna, imi spune si mie cineva la ce ore se servesc mancarurile?
Eu am chemat invitatii la orele 20,00 si nu stiu cand se servesc aperitivele, pestele, sarmalele, friptura si tortul. Ma ajuta cineva? Va rog!

dj
11.04.2007, 08:25:33
Eu am chemat invitatii la orele 20,00 si nu stiu cand se servesc aperitivele, pestele, sarmalele, friptura si tortul. Ma ajuta cineva? Va rog!
La noi am stabilit sa se serveasca la cerere. Adica cam cu 30 de minute inainte de a vrea sa puna urmatorul fel de mancare sa ii anuntam.
Aperitivul s-a pus dupa valsul miresei (daca tin minte bine).

ladybird
11.04.2007, 08:45:48
trebuie sa ne gandim bine la numarul si felurile de mancare si sa le oferim cu distantze optime. cred ca trebuie sa-i intrebam tot pe cei de la restaurant cum e mai bine sau pe cineva cu experientza, nu de alta dar am fost la o nunta vara trecuta si, dupa ce ca nu se dansa si era o muzica de adormit copiii, a mai venit si mancarea odata la 3 ani. la ora 00:00 m-am enervat, l-am luat pe ub si i-am zis:"hai acasa ca mi-e foame!" si-am plecat. si eu nu mananc mult...

CAMELLIA
13.04.2007, 19:28:45
Nunta mea e de zi, asa se fac in zona noastra.
Incepe la 14:00 h, nu stiu la ce ora fiecare, la inceput aperitivul chiar dupa ce s-au asezat invitatii si restul nu stiu. Voi vorbi cu seful de sala, si el imi va spune cum se face, ca sigur ma va ajuta, mai ales ca a dat atatea nunti. Asa ca decide el. /:)

karina2007
14.04.2007, 16:10:10
Eu am chemat invitatii la orele 20,00 si nu stiu cand se servesc aperitivele, pestele, sarmalele, friptura si tortul. Ma ajuta cineva? Va rog!Eu am lucrat 4 ani ca ospatarita si iti pot spune din experienta mea ca tre sa fie in jur de 2 ore diferenta intre felurile de mancare....si daca la orele 20,00 ai chemat invitatii...pana se aseaza la mese...pana te admira putin ;-) ...ai putea sa pui aperitivele la orele 21:00 ...pestele la ora 23:00,sarmalele pe la ora 1:30,friptura la 3:30 si dupa...tortul ...sper sa fi inteles ceva(nu prea stiu sa explic:-p )Pupici

tot_tot_claire
14.04.2007, 21:23:24
cred ca seful de sala ar trebui sa se ocupe de asta, ca doar e jobul lui. in ziua nuntii, numai de asta n-o sa avem timp :) in ardeal de regula aperitivele sunt deja pe masa cand sosesc invitatii (probabil pentru cei care au venit de la inceputul nuntii si s-au plimbat cu mirii la starea civila, biserica etc. mi se pare firesc sa nu mai stea inca o ora sa rontaie alune), iar pentru restul felurilor are grija seful de sala in colaborare cu bucatarii. nu?

issa
14.04.2007, 21:28:51
cred ca seful de sala ar trebui sa se ocupe de asta, ca doar e jobul lui. in ziua nuntii, numai de asta n-o sa avem timp :) in ardeal de regula aperitivele sunt deja pe masa cand sosesc invitatii (probabil pentru cei care au venit de la inceputul nuntii si s-au plimbat cu mirii la starea civila, biserica etc. mi se pare firesc sa nu mai stea inca o ora sa rontaie alune), iar pentru restul felurilor are grija seful de sala in colaborare cu bucatarii. nu?

Nu e bine nici cu aperitivul pe masa....pana intampini invitatii...pana bei o bautura aperitiv....mai trece timpul si uite asa se usuca salamiorul in farfurie:-<

tot_tot_claire
14.04.2007, 21:36:32
si asta-i adevarat. dar am o banuiala ca oricum se usuca el si in bucatarie pana vin invitatii :-<n-am avut ocazia sa ma uit "in culise", dar oare aperitivele se pregatesc pe loc? ar dura cam mult,nu?

a_da
15.04.2007, 14:17:46
si asta-i adevarat. dar am o banuiala ca oricum se usuca el si in bucatarie pana vin invitatii :-<n-am avut ocazia sa ma uit "in culise", dar oare aperitivele se pregatesc pe loc? ar dura cam mult,nu?
Cu siguranta sunt deja taiate de dimineata. Poate ca sa pun in farfurie cu vreo 3 ore inainte. Ideal ar fi sa sta la frigider mai ales ca e vara si e cald. Dar daca vin invitati intarziati? Cred ca se fac aperitive suplimentare.

Nu cred ca e suficient sa anunti cu 30 min inainte cand vrei un fel de mancare. E destul de dificil sa faci mamaliga pt sarmale pt 100 de invitati!!! Sau gratar de porc/pui. Noi stabilim dinainte cam pe la ce ore vrem sa fim serviti( cu o zi inainte mergem si vorbim). Cam 2-3 ore intre feluri. Conteaza si cad vine cafeaua. Eu as prefera imediat dupa aperitiv. Pt ca atunci se pregateste omul pt noapte. Dupa miezul noptii cine vrea mai bea inca una.

Pupici si spor la pregatiri!

ALEX21A
15.04.2007, 14:42:06
cu valsu cum ramane???......inainte de aperitiv???.......sau spre sfarsitul aperituvului.........???

in nici un caz vals la inceputul aperitivului zic eu.........pt ca nu se poate face legatura ca dupa vals sa vina lumea la dans ca doar de abia ce au bagat nasu in farfurie...........voi ce ziceti???

mancarea si eu zic cam la 2,30 min........cam asa.....

karina2007
15.04.2007, 14:46:05
cu valsu cum ramane???......inainte de aperitiv???.......sau spre sfarsitul aperituvului.........???

in nici un caz vals la inceputul aperitivului zic eu.........pt ca nu se poate face legatura ca dupa vals sa vina lumea la dans ca doar de abia ce au bagat nasu in farfurie...........voi ce ziceti???

mancarea si eu zic cam la 2,30 min........cam asa.....
Cred ca ar fi frumos inainte de aperitiv...dar si asa parca nu suna bine...#-o

ALEX21A
15.04.2007, 14:50:38
Cred ca ar fi frumos inainte de aperitiv...dar si asa parca nu suna bine...#-o

doar dc se face o pauza mai mare pana la aperitiv sa se lege putin atmosfera.......macar dupa valsul nostru,s aintre lumea la dans pe urmatoru vals.........si sa se mai danseze cateva melodii.........

ca dc e valsul mirilor si apoi aperitiv......nimeni nu danseaza........ca numai de curiosi se uita in farfurie sau ar gusta,nu iese mare branza........

anu trecut la nunti se intarzia aperitivul...........si sa inceapa nunta cu aperitivu,fara vals sau dansu de deschidere e cam aiurea.........parca nu a inceput nunta.......:-s :-s ........

alte pareri???:-< :-s :-s #-o

tot_tot_claire
16.04.2007, 09:13:00
din ce am vazut / experimentat pe la nunti ardelene, invitatii intra in sala, beau ceva si pe urma navalesc pe aperitive (in general, dupa ce un preot sau chiar nasul, spun o rugaciune). asta dureaza cam o ora...si abia apoi urmeaza dansul mirilor, si se considera ca "deschid dansul", adica toata lumea e invitata pe ring. intr-adevar, a fost destul de lejer ca timp, adica n-am sarit la dans imediat dupa aperitiv. in ora respectiva era o muzica lenta, de ambianta, deci si cei mai infocati dansatori n-ar fi avut pe ce dansa :)

ryanaro
16.04.2007, 09:25:40
mai, mie 2-3 ore intre feluri mi se pare foarte mult timp. inchipuieste ti ca ai aperitivul care nu e mare (ca doar de aia e aperitiv) si ti se lungesc urechile de foame pana la 12 noaptea dupa o friptura.

eu zic ca primul dans sa aiba loc dupa aperitiv. o:-)

ALEX21A
16.04.2007, 16:31:17
mai, mie 2-3 ore intre feluri mi se pare foarte mult timp. inchipuieste ti ca ai aperitivul care nu e mare (ca doar de aia e aperitiv) si ti se lungesc urechile de foame pana la 12 noaptea dupa o friptura.

la mine aperitivul e baban........multe.........;;)

cristina17
16.04.2007, 16:59:13

Si la mine aperitivul e baban.........si cred ca in Ro toata lumea se orienteaza sa aiba aperitivul foarte bogat!!! Cel putin noi asa am fost sfatuiti de toata lumea...."sa fie aperitivul bogat"....de ce , nici eu nu stiu:-\ !

tot_tot_claire
16.04.2007, 17:03:28
in general la nunta (romaneasca) aperitivul e felul cel mai mare, cantitativ, si cel mai diversificat. ma repet - e normal sa fie asa, ca cei mai multi invitati nu vin direct la restaurant, ci merg impreuna cu mirii la biserica etc. si dupa un aperitiv "baban" nici nu inseamna mult 2 ore pana la urmatorul fel. oricum nu cred sa existe nunta dupa care sa nu se planga careva fie ca n-a mancat destul, fie c-a intarziat mancarea etc. mie mi s-au reprosat treburile astea, culmea! de catre "oamenii simpli". (prietenii nostri au declarat ca n-au venit la nunta sa manance :) )

selena2007
17.04.2007, 13:33:21
Buna miresici frumoase.
Haide sa va zic cum a facut sora mea la nunta ei acum 2 ani (2005).Dj a sfatuit-o astfel, el avand fff multa experienta in nunti.Mai intai de vals ,a pus primul meniu,cand toata lumea manca,DJ a anuntat ca mirii vor deschide dansul cu vals, si asa s-a intamplat ei dansau si lumea de la mese ii priveau,apoi a invitat nasii la dans si dupa aceea invitatii.Vreau sa va zic ,ca a fost lumea foarte multumita. EU asa am sa fac, mai intai primul meniu,cand a mancat lumea jumate din meniu, ne ridicam la dans.Si sa vedem la ce interval vom da celelalte meniuri.

issa
18.04.2007, 11:43:13
Si eu zic ca asa e cel mai bine si fratele meu a facut asa....nici nu poti tine oamenii flamanzi pana dupa vals. Cel mai bine..... vin oamenii, ii primesti, stai un pic de vorba cu ei, sunt serviti cu un aperitiv, iar vorbe...vorbe si dupa o ora aperitivul...iar dupa valsul si in momentul acesta s-a deschis dansulo la nunta. Eu pana la vals as vrea sa puna muzica mai linistita gen cafe music si dupa.....distractia:rocking:

Ruby_Tuesday
24.04.2007, 17:01:41
Asa a fost si la mine. Dansul l-am deschis dupa aperitiv (la sugestia DJ-ului, ca noi n-aveam habar) si a picat foarte bine. Lumea mancase, bause cate ceva si avea chef de distractzie. Plus ca nu toti invitatii vin la ora mentionata pe invitatie, majoritatea ajung cam cu o ora, o ora si ceva dupa, si e pacat sa piarda deschiderea dansului.
La mine a fost insa alta problema. Pe la 3 lumea incepuse sa cam plece (cei mai in varsta si cei care lucrau duminica, destul de multisori), iar noi nu eram decat la sarmale. Am vorbit cu patronul si am grabit un pic aducerea felurilor de mancare, ca altfel ne prindea 6 dimineatza cu tortul. Tineti cont si de acest aspect cand vorbiti la restaurant.
Pupici!

AlinaCristina
17.05.2007, 17:29:55
Buna! Am si eu o intrebare: dupa servirea tortului se mai serveste ceva? Ma refer la friptura sau sarmale? Am fost la o nunta la care, dupa tortul miresei au adus sarmale si nu foarte multa lume a mai putut manca. parerea mea este ca tortul miresei sa fie ultima gustare servita. Voi ce ziceti?

CAMELLIA
18.05.2007, 13:14:23
Buna! Am si eu o intrebare: dupa servirea tortului se mai serveste ceva? Ma refer la friptura sau sarmale? Am fost la o nunta la care, dupa tortul miresei au adus sarmale si nu foarte multa lume a mai putut manca. parerea mea este ca tortul miresei sa fie ultima gustare servita. Voi ce ziceti?

Si eu cred ca tortul de serveste dupa ce au terminat de servit toate felurile de mancare, asa mi se pare logic. ;))

tasha
18.05.2007, 15:19:30
Eu (noi ;)) ) vom avea cam ceva de genul: la 7 vine lumea la restaurant, pe la 8.30 sa punem aperitivul, imediat dupa valsul de deschidere, la doua ore de la aperitiv (adica pe la 10.30) pestele, pe la 12 sarmalele (care la noi de fapt vor fi inlocuite cu vol-au-vent, dar ma rog, ati inteles voi ideea, al treilea fel) pe la 1.30 friptura si pe la 3-3.30 tortul. O fi in regula? Cum pare?

daria_eunice
18.05.2007, 16:25:15
La mine petrecerea incepe la ora 8, cand intram vor fi deja aperitivele pe masa, apoi la 10 peste cu legume,la 11.30 supa, la 12.30 sarmale, la 2 friptura iar la 3 jumate tortul. Ce ziceti ? e ok? eu cred ca da...

tasha
18.05.2007, 17:03:41
Voi ardelenii astia cu supa ;))
Sincer mie imi suna chiar in regula "milestone-urile" tale, mi se pare bine echilibrat :)

CrisB
18.05.2007, 18:42:12
Noi tinem nunta la pensiunea sotului meu, la toate nuntile ei lasa cam 2 ore intre felurile de mancare, altfel nu se poate manca, oricum e multa mancare pentru asa o perioada de timp.
Tortul e ultimul fel.

ayana2010
18.05.2007, 19:01:07
noi am avut cunuia civila la 18, la 19 :30 am ajuns la restaurant, am facut primirea, am deschis dansul... intre 21:00 - 21:15 s-a servit aperitivul, pe la 23:30 s-a serv aperitivul cald (ficat de pasare, cascaval pane si muraturi), pe la 1:30 friptura, pe la 2:30- 3tortul si prajiturile..pe la 5 - 5 si ceva s-a terminat petrecerea!

Angisor
20.05.2007, 15:59:48
eu mi-am facut planul asa:
sosim la 20:30 la restaurant
la 21:30 se pune aperitivul
la 23:30 pestele
la 1:30 sarmalele
la 3 friptura
la 3:30-4 tortul....

Sabina9
22.06.2007, 16:16:15
Eu m-am gandit sa fie mai stranse intre ele felurile de papa ca-mi pleaca oamenii si raman naibii sa mananc tot cu inca 10 oameni. =)) Asta la petrecerea de dupa cununia civila. Adica o sa fie de la 19 pana la maxim 1. Cred ca o sa fie prima nunta la care o sa mananc tort. La niciuna n-am rezistat pana acum pana la 3-4, mi se pare prea mult...:-"
La nunta-nunta probabil ca pana la 2..n-as vrea mai mult. Plus ca nu ma incalzeste cu nimic sa arunc mancarea si tortul (mai ales)..

CrisB
23.06.2007, 19:14:52
Nunta noastra e de zi, adica la ora 13 avem biserica
Noi ne-am gandit asa

La 14,30 cand ajungem la sala aperitivul
dupa care deschiderea dansului
pe la 16,30 pestele
19,30 sarmalele
21,30-22 friptura
24 tortul

mazdrunka
11.08.2007, 14:47:14
Eu chiar nu stiu cum o sa fac.... pentru ca nunta mea e duminica.... si deja lumea se plange ca nu o sa stea mult....
Restaurantul l-am pus la ora 18.00....
Mi-au spus ca o sa fie mancarurile in functie de cum pun tortul... si nici nu stiu... ma gandeam sa pun tortul la ora 2... dar... iar... e prea tarziu, prea devreme? Iar sunt in dilema.... Aveti vreo sugestie?

adriana77
20.08.2007, 16:48:41
pai se mai dau sarmale la nunta? daca dau peste?
depinde de meniu.........daca mergi pe cel traditional da intra si sarmalele
eu m-am gandit asa:
20:00 aperitivul
22:00 gustarea calda(peste sau cascaval pane cu garnitura)
24:00 sarmale
02:00 friptura
04:00 tortul

Andreea_arad
20.08.2007, 17:28:28
Noi ne-am gandit ca pe la 19:30 cand ajungem la sala sa fie aperitivul cald, mai apoi pe la 22:30 se va servi aperitivul cald, iar pe la 24:00 supa. Pe la ora 2:00 se va servi friptura iar mai apoi tortul, urmand ca ultimele sa fie sarmalutele.

Andra_St
20.08.2007, 17:35:16
Noi ne-am gandit ca pe la 19:30 cand ajungem la sala sa fie aperitivul cald, mai apoi pe la 22:30 se va servi aperitivul cald, iar pe la 24:00 supa. Pe la ora 2:00 se va servi friptura iar mai apoi tortul, urmand ca ultimele sa fie sarmalutele.

voi dati tort si abia pe urma sarmale?
asa se face in banat?

Andreea_arad
20.08.2007, 18:13:21
Da, la noi sarmalele se dau dupa tort. Pe la 4-5 dimineata. Alte dati s-a dat tort chiar si inainte de friptura, ca au vrut mirii sa fie neaparat la ora 12. :P Ca la noi dupa tort raman de obicei prietenii f apropiati si petrecaretii pana dimineata pe la 8-9 :P si apoi e nevoie de mancarica :D

dyna_ana
28.08.2007, 15:19:52
voi dati tort si abia pe urma sarmale?
asa se face in banat?
Si prin ardeal tot cam asa se face, cel putin pe la noi(Alba).Problema e ca nu mai sta aprope nimeni pana la sarmale, care ar fi undeva pe la 4 dimineata.
Eu am stabilit asa:
20:00 cand ajngem la sala, aperitivele
22:00 pestele
24:00 supa(mai bine zis ciorba, ca asa se face )
02:00 friptura
03:00 tortul
Si strecurat pe undeva inghetata, asta nu stiu exact cand sa o dau, poate imi dati niste sfaturi

DenisaB
02.09.2007, 18:44:05
Daca invitatii vin pe la 20.00 atunci aperitivele trebiue puse in cam o ora.Gandeste-te bine cum faci cu tortul.Am fost la o nunta de curand si tortul a venit la ora 3, 3.30.Partea proasta era ca plecasera cativa invitati(e drept unii erau mai in varsta) si nu au apucat sa guste din el.Dupa aperitive ai putea pune pestele(sau ma rog felul 2) pe la 10.30, sarmalele sau friptura pe la 02.00 mai ales ca daca ai peste e un fel de mancare care nu umple stomacul foarte mult.SI apoi tortul.Ca macar sa il vada toti invitatii.

AnaV
01.10.2007, 16:57:57
Miresici,

Am intampinat o problema in sensul ca nu stiu cum se decide la ce ora se serveste primul si urmatoarele feluri de mancare. La Ultima nunta la care am fost s-a lungit f mult cu mancare asa ca unii au plecat desi nu au ajuns la friptura si eu nu am mai stat la tort ptr de oboseala nu mai puteam manca!

Am auzit de asemea alti prieteni ca se plangeau ca au primit mancarea cam tarziu sau chiar prea tarziu.

Stiu ca se spune ca daca nunta se termina mai devreme de 5-6-7, adica pe la 3-4 nu e reusita asa ca multi o lungesc cu mancarea ca sa stea lumea mai mult.

Voi cum ati facut, faceti in aceasta privinta? Veti hotari dinainte la restaurant cand sa aduca fiecare fel de mancare sau pe moment atentionati chenarii sa se pregateasca urmatorul fel?

Va rog sa ma lamuriti si pe mine..^:)^

Pupici;))

Andra_St
02.10.2007, 21:54:44
Miresici,

Am intampinat o problema in sensul ca nu stiu cum se decide la ce ora se serveste primul si urmatoarele feluri de mancare. La Ultima nunta la care am fost s-a lungit f mult cu mancare asa ca unii au plecat desi nu au ajuns la friptura si eu nu am mai stat la tort ptr de oboseala nu mai puteam manca!

Am auzit de asemea alti prieteni ca se plangeau ca au primit mancarea cam tarziu sau chiar prea tarziu.

Stiu ca se spune ca daca nunta se termina mai devreme de 5-6-7, adica pe la 3-4 nu e reusita asa ca multi o lungesc cu mancarea ca sa stea lumea mai mult.

Voi cum ati facut, faceti in aceasta privinta? Veti hotari dinainte la restaurant cand sa aduca fiecare fel de mancare sau pe moment atentionati chenarii sa se pregateasca urmatorul fel?

Va rog sa ma lamuriti si pe mine..^:)^

Pupici;))

stiu ca nu e usor sa cauti, dar ... mai era un topic cu exact acelasi subiect pe undeva pe aici. mai bine mai incearca sa cauti putin.

si ca sa nu iti raspund fara sa zic ceva concret, o nunta incepe cam pe la 8 seara, la 9 se serveste primul fel. presupunand ca serveste 4 feluri, fara tort si prajituri, se lasa cam 1 jumatate timp intre felurile de mancare. asta e parerea generala.

sugarlips
09.10.2007, 13:57:05
eu nu stiu cum sa fac sa dau tortul ultimul...sau sarmalele...?#-o
:-?
am fost la o nunta nu de mult, unde tortul s-a dat pe la ora 3, dupa sarmale....
iar apoi au plecat o gramada...si noi...deci nu stiu cata lume a mai ramas...
inca nu stiu cum o sa fie meniul...oricum o sa avem aperitiv rece, cald, supa, friptura.., sarmale, tort...
eu as renunta la aperitivul cald...dar unii zic ca nu e bine..nu stiu ce sa fac..

ClaRDeLuna
18.10.2007, 12:43:54
Eu la toate nuntile la care am fost tortul a fost ultimul. Acum probabil depinde si de fiecare zona in parte.

mariammary2000
23.10.2007, 17:14:02
EU las asta pe mana celor de la hotel care in mod sigur se pricep mult mai bine ca mine.
Insa as vrea ca tortul sa fie servit pe la ora 2 si nu mai tarziu, sunt multi oameni care pur si simplu nu rezista sa stea f tarziu dar se simt obligati din cauza impunatorului tort=P~
Cine doreste sa stea pentru atmosfera e binevenit iar cei ce nu rezista prea mult la oboseala pot pleca cu inima impacata ca si au indeplinit obligatia

sugarlips
24.10.2007, 11:07:56
fetelor,
am mai testat terenul...am mai vorbit si cu iubitul meu si ne-am hotarat sa dam sarmalele ultimele si nu tortul miresei din doua motive:
1. nu vreau sa ne prea intindem cu felurile de mancare si pana vine tortul jumate din invitati sa fie plecati...
2. stiu ca dupa tort multa lume pleaca...dar cei care raman trebuie sa mai manance ceva nu?

issa
24.10.2007, 11:22:48
fetelor,
am mai testat terenul...am mai vorbit si cu iubitul meu si ne-am hotarat sa dam sarmalele ultimele si nu tortul miresei din doua motive:
1. nu vreau sa ne prea intindem cu felurile de mancare si pana vine tortul jumate din invitati sa fie plecati...
2. stiu ca dupa tort multa lume pleaca...dar cei care raman trebuie sa mai manance ceva nu?

Dupa friptura tort si dupa tort sarmale?....oauuu.....Colebil scrie pe invitati:))
Acum nu stiu cum este la voi in zona.....dar nu este bai daca cineva pleaca inainte de tort......depinde de invitati....la noi nu a plecat nimeni.....important este sa ai muzica buna si sa faci atmosfera:)>- Am servit tortul la 3.30 si petrecerea s-a terminat la 5....ce sa mai manance la ora aceea? Si intrebarea este....daca mai putea cineva?:D

mariammary2000
24.10.2007, 11:57:45
Dupa friptura tort si dupa tort sarmale?....oauuu.....Colebil scrie pe invitati:))
Acum nu stiu cum este la voi in zona.....dar nu este bai daca cineva pleaca inainte de tort......depinde de invitati....la noi nu a plecat nimeni.....important este sa ai muzica buna si sa faci atmosfera:)>- Am servit tortul la 3.30 si petrecerea s-a terminat la 5....ce sa mai manance la ora aceea? Si intrebarea este....daca mai putea cineva?:D
Sunt unii care mai mananca sau ar mai manca dupa torto:-), acum...ma gandesc ca sarmale dupa tort parca e prea mult, parerea mea, mai bine, le mai pune ti pe masa fructe si saratele sau niste prajituri

sugarlips
24.10.2007, 14:40:06

pai o sa fie ceva de genul: aperitiv rece, aperitiv cald, supa, friptura, tort si apoi sarmale...dar bineinteles cu distanta intre ele de minim o ora jumate...si sarmalele vor fi pt cei care stau mai mult de 5...am auzit cazuri in care s-a stat si pana la 7 dimineata...:O
depinde si de zona...pe aici asa e 'moda' daca pot sa zic asa...:-B

sugarlips
24.10.2007, 14:44:00
Sunt unii care mai mananca sau ar mai manca dupa torto:-), acum...ma gandesc ca sarmale dupa tort parca e prea mult, parerea mea, mai bine, le mai pune ti pe masa fructe si saratele sau niste prajituri

vor fi fructe tot timpul...
eu una nu mananc aproape nimic la nunti..mai ales dupa 12 noaptea doar tort :D dar sunt unii care mananca...desi nu stiu cum reusesc /:)
si unii abia asteapta sarmalele...probabil lasa loc...gusta doar din restul..:-?

sugarlips
24.10.2007, 14:46:16
waw, sarmale dupa tort ... n-am mai auzit \:D/
de obicei sarmalele se dau inaintea fripturii ....
dar fiecare face cum doreste ...

pe aici nu se da niciodata sarmale inainte de friptura....
am fost la nunti la care au fost sarmale inainte de tort, tortul fiind ultimul...
cred ca e diferit de la zona la zona..
daca le-as da sarmale inainte de friptura toti s-ar uita ciudat la mine :-B

mariammary2000
24.10.2007, 14:53:19
mai, eu n-as manca sarmale dupa tort nici sa ma bati !#:-S
Si mie mi se pare ciudat sa dai sarmale dupa tort. Eu cred ca e mai bine sa dai mancarea inaintea tortului ca asa e ordinea fireasca. Si dupa 4 feluri de mancare plus tort, treaba lor daca nu se satura:D

lucia_m
24.10.2007, 21:37:27
si eu cam tot asa ma gandeam.. chiar daca pe la noi ase se 'obisnuieste' parca imi sta pe creier sa dau sarmalele dupa tort... asa ca pana la urma o sa fac cum vreau eu... adica asa
- aperitiv rece
- aperitiv cald
- supa
- friptura cu garnitura si salata
- sarmalutze
- tort
acuma.. problema mea... petrecera incepe la 19:30 si nush cum sa le pun, ca ore ma refer.. poate ma ajutati voi cu idei.. mersic>:D<

sugarlips
25.10.2007, 11:38:03
mai, eu n-as manca sarmale dupa tort nici sa ma bati !#:-S

eu una nu as manca nici inainte pt ca nu imi plac...8-}
si atunci cei care tin neaparat sa dea tortul la ora 12? ...dupa 12 nimeni nu mai mananca nimic?

andrada_dem
25.10.2007, 14:51:43
eu una nu as manca nici inainte pt ca nu imi plac...8-}
si atunci cei care tin neaparat sa dea tortul la ora 12? ...dupa 12 nimeni nu mai mananca nimic?
Mie mi s-ar parea o idee buna sa lasam aperitivele dupa tort pana la plecare, daca mai vrea cineva sa pape ceva pe langa spritz... si sa incepem meniul cu pestele...

Andrada

finica
25.10.2007, 15:08:53
si eu cam tot asa ma gandeam.. chiar daca pe la noi ase se 'obisnuieste' parca imi sta pe creier sa dau sarmalele dupa tort... asa ca pana la urma o sa fac cum vreau eu... adica asa
- aperitiv rece
- aperitiv cald
- supa
- friptura cu garnitura si salata
- sarmalutze
- tort
acuma.. problema mea... petrecera incepe la 19:30 si nush cum sa le pun, ca ore ma refer.. poate ma ajutati voi cu idei.. mersic>:D<

Pai, daca petrecerea incepe la 7.30, atunci poti incepe sa aduci aperitivele reci pe la 8-8.30 si apoi la interval de o ora jumatate celelalte feluri de mancare. Cred ca te-ai incadra bine in timp. Trebuie sa ai in vedere si faptul ca mesenii trebuie sa aiba ceva timp la dispozitie ca sa digere fiecare fel de mancare. asa ca un interval de 1 1/2 ore intre felurile de mancare e binevenit. Mult succes!

oana_alina
04.11.2007, 01:44:26
m-am gandit la 1h 40' iar la 2.50 tortul,
acum ramane de vazut, pupici

Off topic:
Stiti care sunt cele trei momente esentiale la o nunta??
1. cand vin invitatii
2. cand dau banii
3. cand pleca
=)) cat adevar.

KTY22
27.12.2007, 21:16:05
Nu cred ca e bine sa stabiliti o ora exacta de servire a mancarii, un sef de sala cu experinta sigur nu va intrupe o "hora" pentru ca a venit tortu'

Ideea e sa se faca la intervale optime sa fie si timp de dansat, ca doar de asta mergi la o nunta, nu sa mananci ....[-X

ita211kl
18.01.2008, 12:34:35
Trebuie stabilit cu cei de la restaurant la ce intervale sa servesti mincarea, ei stiu mai bine.
Daca totusi vrei la intervale mai mici sau mai mari tot cu ei stabilesti.
Nunta mea a inceput pe la ora 20 si s-a terminat pe la 4.

simoivan
21.01.2008, 19:37:03
intre felurile de mancare ar trebuie sa fie 2 ore de dans.

elenna
14.02.2008, 16:48:06
intre felurile de mancare ar trebuie sa fie 2 ore de dans.

Si eu zic la fel. Dar daca sunt 4 feluri de mancare iar invitatii vin pe la 20-20.30 se lungeste mult, adica asa cum am calculat eu tortul il pui pe la 4-4.30 si sunt multi invitati care nu stau pana la ora asta.

Dianet
14.02.2008, 18:35:56
Si eu zic la fel. Dar daca sunt 4 feluri de mancare iar invitatii vin pe la 20-20.30 se lungeste mult, adica asa cum am calculat eu tortul il pui pe la 4-4.30 si sunt multi invitati care nu stau pana la ora asta.

Si eu la nunta mea o sa ii spun sefului de sala sa serveasca la 2 ore felurile de mancare. 1.30 - 2.00 mi se pare intervalele cele mai bune!
Si nu e vorba ca n-ar sti sau n-ar avea experienta, insa sunt restaurante unde sefului de sala nu-i pasa de unele detalii pe care el le considera neimportante. Asa... stiu ca ii spun eu si i-am dat "azimutul"... :-w

April_my_own
19.02.2008, 19:50:53
Fetelor, eu am nunta duminica si nu cred ca lumea o sa se intinda pana dimineatza. Asa ca m-am gandit sa incep mai devreme...ora 19 e tarziu?Am biserica la ora 16, dupa care fotografiile in parc....dupa acea venim la restaurant. Cine a mai avut nunta duminica cum a procedat?
Pup:*

bimbishor
20.02.2008, 10:10:41
Fetelor, eu am nunta duminica si nu cred ca lumea o sa se intinda pana dimineatza. Asa ca m-am gandit sa incep mai devreme...ora 19 e tarziu?Am biserica la ora 16, dupa care fotografiile in parc....dupa acea venim la restaurant. Cine a mai avut nunta duminica cum a procedat?

Eu am fost la doua nunti duminica. Una dintre ele a inceput la ora 16 si mi s-a parut a fi mai bine organizata pt ca s-a putut respecta intervalul de 2 ore intre felurile de mancare, asa cum se recomanda. adica...aperitivul la ora 17, pestele pe la 19-19.30, sarmalele pe la 21.30, friptura pe la 23.30 si deja la ora 1.30-2 se taia tortul. noi am stat pana la 4, dar majoritatea invitatilor au plecat imediat dupa tort. Cealalta nunta organizata duminica a inceput la ora 19 si mi s-a parut ca au fost nevoiti sa se cam grabeasca cu mancarea pt ca multi vroiau sa plece mai devreme. in final tortul s-a taiat tot la ora 2 dar intervalul dintre felurile de mancare a fost mai mic. acum nu-ti imagina ca a fost o problema prea mare, dar in general nuntile de duminica se termina un pic mai devreme decat cele de sambata si ar trebui sa iei in calcul asta cand stabilesti cand sa inceapa nunta.

corinka
20.02.2008, 10:32:46
eu am nunta sambata si am putut face programare la biserica doar de la ora 16. stabilisem nunta de noapte si acum nu stiu exact la cat sa fixez petrecerea, 18 sau 19? sau e mai bine 18.30? si as putea incepe servirea de la 19, astfel:
19 - aperitive, cafea
21.30 - aperitiv cald (probabil peste)
24 - friptura
1.30 - inghetata
3 - tort
4.30-5 - ultimul fel (sarmale sau canelone)
oare e bine?

sugarlips
20.02.2008, 10:46:33

eu fac nunta sambata si restaurantul o sa fie de la ora 18.00.....asa pot sa las un interval de 1,5-2 ore intre felurile de mancare...

sugarlips
20.02.2008, 10:48:43
eu am nunta sambata si am putut face programare la biserica doar de la ora 16. stabilisem nunta de noapte si acum nu stiu exact la cat sa fixez petrecerea, 18 sau 19? sau e mai bine 18.30? si as putea incepe servirea de la 19, astfel:
19 - aperitive, cafea
24 - friptura
1.30 - inghetata
3 - tort
oare e bine?

sincer eu zic ca ar trebui sa dai aperitivul cald cel putin la 21 iar intervalul dintre inghetata si tort mi se pare prea mare....

corinka
21.02.2008, 15:37:36
sincer eu zic ca ar trebui sa dai aperitivul cald cel putin la 21 iar intervalul dintre inghetata si tort mi se pare prea mare....
m-am gandit ca pana se apuca lumea de mancat, se mai da si cafeaua si incepe dansul, e in regula un interval de 2,5 ore. si ma gandisem sa servesc aperitivul cald la jumatatea timpului dintre aperitiv si friptura.
La fel m-am gandit si cu inghetata, jumatatea timpului dintre friptura si tort. Sau ar fi mai bine sa o servesc pe la 2?
Nici nu vreau sa servesc inghetata si tortul aproape deodata.
Astept in continuare sfaturi. Multumesc! :)>-

Leia
21.02.2008, 16:17:39
Si eu am nunta duminica, si am pus Biserica la 16, iar restaurantul planuiesc sa-l fixez la 18. O fi vara, si ziua lunga, dar merg si eu pe ideea ca invitatii nu vor sta pana dimineata (nu ca m-ar deranja...).
Acum imi tot bat capul cum sa organizez felurile de mancare - ma gandesc ca daca pun aperitivele la 20 e OK.
;;)

corinka
22.02.2008, 08:24:21
Si eu am nunta duminica, si am pus Biserica la 16, iar restaurantul planuiesc sa-l fixez la 18. O fi vara, si ziua lunga, dar merg si eu pe ideea ca invitatii nu vor sta pana dimineata (nu ca m-ar deranja...).
Acum imi tot bat capul cum sa organizez felurile de mancare - ma gandesc ca daca pun aperitivele la 20 e OK.
;;)
adica ii chemi la 18 si pui masa abia la 20? hm, nu-i cam tarziu?

evenstar
22.02.2008, 08:37:09
Acum am vazut topicul asta... Ma tot gandesc.... :-? Daca iti faci nunta la restaurant, si mai ales la unul in care se organizeaza frecvent nunti... e neaparata nevoie sa le dai programul scris, la ora si minut, la care sa serveasca felurile de mancare? Adica... daca nu le zic eu, ei nu stiu cand ar fi cazul sa le aduca?
Inteleg ca trebuie sa faci asta daca faci nunta la tara, la cort, si te ajuta cei din familie la servit... asta da, ca nu-s de meserie. Dar eu cred ca un sef de sala stie mai bine decat mine cand se aduc felurile de mancare... Am I stupid?/:)

corinka
22.02.2008, 09:01:32
Acum am vazut topicul asta... Ma tot gandesc.... :-? Daca iti faci nunta la restaurant, si mai ales la unul in care se organizeaza frecvent nunti... e neaparata nevoie sa le dai programul scris, la ora si minut, la care sa serveasca felurile de mancare? Adica... daca nu le zic eu, ei nu stiu cand ar fi cazul sa le aduca?
Inteleg ca trebuie sa faci asta daca faci nunta la tara, la cort, si te ajuta cei din familie la servit... asta da, ca nu-s de meserie. Dar eu cred ca un sef de sala stie mai bine decat mine cand se aduc felurile de mancare... Am I stupid?/:)
stii tu ce spui, dar la mine se presupunea initial ca incepe nunta la 7-8, nu se dadea inghetata, dar se dadea si ciorba. iar ei propusesera servirea la 2 ore. dar cum eu am operat niste modificari in meniul initial... si am biserica la 4...
oricum intentionez sa ma sfatuiesc si cu seful de restaurant.

evenstar
22.02.2008, 09:09:58
stii tu ce spui, dar la mine se presupunea initial ca incepe nunta la 7-8, nu se dadea inghetata, dar se dadea si ciorba. iar ei propusesera servirea la 2 ore. dar cum eu am operat niste modificari in meniul initial... si am biserica la 4...
oricum intentionez sa ma sfatuiesc si cu seful de restaurant.
Sa stii ca eu nu am intrebat in sensul de "de ce ati facut voi asa?" ci "oare chiar e musai sa fac si eu?" - in sensul ca, daca nu le fac eu programul, chiar exista riscul sa "dea rasol"? Sau o faceti doar asa, pentru ca va place sa aveti totul sub control?

Asta pentru ca, sincer, nici nu ma pricep la chestia asta, si nici nu am chef sa-mi bat capul si cu ea... Eu sunt mai indata genul care "deleaga responsabilitatile" decat cel care tine fraiele in maini... I-as lasa sa se descurce... Si eu sa ma distez la nunta, nu sa stau cu ochii pe ceas si pe "desfasurator"... A patit cineva ceva rau fara "programare"?:-s

Leia
05.03.2008, 22:16:43
adica ii chemi la 18 si pui masa abia la 20? hm, nu-i cam tarziu?
Intre timp am mai modificat una alta, si am pus pe invitatii 17:30 la restaurant. Tu crezi ca-i tarziu sa punem aperitivele dupa 2 ore? Pai se acomodeaza si ei, si plus ca mai sunt care vin mai tarziu...dar, pe de alta parte nici sa nu rabde vreunii de foame...
Cred ca mai bine hotaram noi inceperea, si apoi celelalte feluri sa urmeze la interval de 2h. o:-)

corinka
05.03.2008, 22:33:02
Intre timp am mai modificat una alta, si am pus pe invitatii 17:30 la restaurant. Tu crezi ca-i tarziu sa punem aperitivele dupa 2 ore? Pai se acomodeaza si ei, si plus ca mai sunt care vin mai tarziu...dar, pe de alta parte nici sa nu rabde vreunii de foame...
Cred ca mai bine hotaram noi inceperea, si apoi celelalte feluri sa urmeze la interval de 2h. o:-)
mie mi se pare cam mult. poate mai vine careva de pe drum si-i e foame. acum stiu ca nu mergi la nunta ca sa-ti faci plinul, dar gandeste-te ca luma mananca acasa la pranz si seara i se face inevitabil foame.
e drept ca mai trece timpul pana bea omul ceva, presupun ca mai ai si "crantzanele" pe masa, dar parca totusi e prea mult timp.
eu ii chem la 18.30 si vreau sa servimm masa pe la 19.00.
la multe nunti, aperitivele sunt deja pe masa cand ajung nuntasii la restaurant.
mai intreaba si tu si alte persoane, ca nu sunt eu experta in domeniu.:D important este sa iasa nunta frumoasa si sa se simta toata lumea bine din toate punctele de vedere.

tati_sew
06.03.2008, 08:53:40
mie mi se pare cam mult. poate mai vine careva de pe drum si-i e foame. acum stiu ca nu mergi la nunta ca sa-ti faci plinul, dar gandeste-te ca luma mananca acasa la pranz si seara i se face inevitabil foame.
e drept ca mai trece timpul pana bea omul ceva, presupun ca mai ai si "crantzanele" pe masa, dar parca totusi e prea mult timp.
eu ii chem la 18.30 si vreau sa servimm masa pe la 19.00.
la multe nunti, aperitivele sunt deja pe masa cand ajung nuntasii la restaurant.
mai intreaba si tu si alte persoane, ca nu sunt eu experta in domeniu.:D important este sa iasa nunta frumoasa si sa se simta toata lumea bine din toate punctele de vedere.
astea cel mai bine le stiu cei de la restaurante.la noi in cluj cum nu se prea fac nunti noaptea chiar habar n-am, dar la noi cand ajungi la restaurant aperitivele sunt deja pe masa.in legatura cu crantanelele am primit un sfat de care o sa tin cont:toate acestea dau o senzatie de satul si atunci mai bine renunt la ele, eventual doar niste alune, ca risc sa dau banii degeaba pe mancare, ca nu o sa mai mance toti pt ca sunt satui deja cu crantanelele alea

cosicel
06.03.2008, 10:17:38
Eu am bufet suedez si m-am gandit sa fie in 2 etape:
1. Bufetul rece (care numai rece nu e, ca sunt si chestii calde!) o sa-l pun pe la 7.30 - 8pm ( petrecerea incepe la 7)
2. Bufetul cald, in jurul orei 11.30
3. Tortul pe la ora 1

Inca n-am vb cu cei de la restaurant sa-mi spuna si ei parerea dar n-as vrea ca intervalul sa fie prea mare.
Oricum, in ce priveste mancarea, ambele feluri sunt mult mai consistente decat aperitivul sau friptura clasice, asa ca sper sa nu moara nimeni de foame!

corinka
06.03.2008, 14:05:04
astea cel mai bine le stiu cei de la restaurante.la noi in cluj cum nu se prea fac nunti noaptea chiar habar n-am, dar la noi cand ajungi la restaurant aperitivele sunt deja pe masa.in legatura cu crantanelele am primit un sfat de care o sa tin cont:toate acestea dau o senzatie de satul si atunci mai bine renunt la ele, eventual doar niste alune, ca risc sa dau banii degeaba pe mancare, ca nu o sa mai mance toti pt ca sunt satui deja cu crantanelele alea
si in Alba-Iulia se fac tot ziua, dar restaurantul la care facem noi este la marginea orasului, pe malul Muresului, asa ca acolo se poate si noaptea, pt ca nu deranjam oamenii cu muzica.

ynkifo
16.03.2008, 14:21:36
Eu am pus sa vina la restaurant la orele 18.00 si intr-o parte a sali am pus un fel de bufet suedez pentru cei care sunt mai infometati, masa incepe oficial la ora 20.00 cand sper ca 90% dintre invitati sa vina.

corinka
17.03.2008, 10:08:04
Eu am pus sa vina la restaurant la orele 18.00 si intr-o parte a sali am pus un fel de bufet suedez pentru cei care sunt mai infometati, masa incepe oficial la ora 20.00 cand sper ca 90% dintre invitati sa vina.
interesanta idee! poate chiar le vei face o surpriza la ora 20.00, pt ca initial vor banui, probabil, ca ai doar bufet suedez.

simsim
08.04.2008, 11:10:56
Buna fetelor!Eu am pe invitatie ora 19:30 pentru inceputul mesei, iar aperitivul se serveste pe masura ce vin invitatii pana in ora 21:30 cand va fi dansul mirilor.Adica nu va fi nevoie sa astepte nimeni, chestia cu servitul aperitivului tot odata sau cu farfuriile pe masa nu imi place deloc.Pe urma restul felurilor de mancare se servesc la aceeasi ora pt toata lumea cam la interval de 1h30, 2 ore.
Ah inca ceva, la noi nu se obisnuieste sa mearga lumea direct de la biserica la restaurant, marea majoritate prefera sa mearga acasa sa se schimbe etc si se prezinta la ora de pe invitatie, timp in care mirii merg sa faca sedinta foto, deci nu ar fi motive ca sa fie lumea infometata.

branmarie
10.04.2008, 05:24:49
Buna fetelor!Eu am pe invitatie ora 19:30 pentru inceputul mesei, iar aperitivul se serveste pe masura ce vin invitatii pana in ora 21:30 cand va fi dansul mirilor.Adica nu va fi nevoie sa astepte nimeni, chestia cu servitul aperitivului tot odata sau cu farfuriile pe masa nu imi place deloc.Pe urma restul felurilor de mancare se servesc la aceeasi ora pt toata lumea cam la interval de 1h30, 2 ore.
Ah inca ceva, la noi nu se obisnuieste sa mearga lumea direct de la biserica la restaurant, marea majoritate prefera sa mearga acasa sa se schimbe etc si se prezinta la ora de pe invitatie, timp in care mirii merg sa faca sedinta foto, deci nu ar fi motive ca sa fie lumea infometata.

sunt de acord si eu la fel am sa procedez

Rucsy
10.04.2008, 15:56:35

Parerea mea este ca nu trebuie sa se astepte mai mult de 30 de minute pana la servirea aperitivului. Mai ales daca ai invitati si de prin imprejurimi sau din alte orase...ei saracii sunt lihniti. Eu am fost la o nunta si am asteptat pana mi s-au lungit urechile: 1h si 30 min...si sincer nu mi-a placut. Nu mi-a priit nimic dupa aceea..atat eram de infometati.Eu zic ca e suficient ca intr-o jumatate de ora, lumea sa-si serveasca bautura( ca sa isi deschida apetitul)..dar nici prea mult nu e "sanatos". Am si cunostinte care conduc restaurante si m-am interesat si nu e ok sa astepti foarte mult! ;))

iubitel
20.04.2008, 05:47:31
Salve.Noi am decis ca primul aperitiv( rece )sa fie bufet suedez,tocmai pt.ca inv.care au mers la biserica sa nu stea si sa astepte pana se aduna lumea,pt.ca am participat la o nunta ca domnisoara de onoare si a trebuit sa asteptam vreo 2 ore pana a venit mancarea,timp in care am mancat dulciuri,si n-a fost deloc placuta situatia.

galusca30
24.04.2008, 14:42:59
Buna, am si eu o intrebare, tu chiar vrei sa dai tortul si inghetata si dupa sa dai sarmalele?
este o greseala sau chiar asa vrei sa faci?eu la cate nunti am fost tortul s-a dat ultimul. Dupa parerea mea, nu cred ca este bine asa, sa nu te trezesti ca iti pleaca lumea dupa ce dai tortul si se termina nunta prea repede.
Cat despre timpul dintre meniuri in general se lasa 2 ore.
Acum faci cum vrei, sper ca nu te-ai suparat pe mine, dar asta este parerea mea.
:*:*:*

19 - aperitive, cafea
24 - friptura
1.30 - inghetata
3 - tort
oare e bine?

sugarlips
25.04.2008, 14:24:25
Buna, am si eu o intrebare, tu chiar vrei sa dai tortul si inghetata si dupa sa dai sarmalele?
este o greseala sau chiar asa vrei sa faci?eu la cate nunti am fost tortul s-a dat ultimul. Dupa parerea mea, nu cred ca este bine asa, sa nu te trezesti ca iti pleaca lumea dupa ce dai tortul si se termina nunta prea repede.
Cat despre timpul dintre meniuri in general se lasa 2 ore.
Acum faci cum vrei, sper ca nu te-ai suparat pe mine, dar asta este parerea mea.
:*:*:*

in zona noastra asa se da, asa e normal daca pot sa zic asa
la fel cum voi nu serviti supa/ciorba
sarmalele in mod normal se dau dimineata pe la 3 sau mai tarziu in mod special pt cei ce raman mai mult...asta pe aici..prin partile voastre probabil sunt alte obiceiuri...cum ar fi dezagatitul miresei, etc pe care noi nu il avem..
si mai sunt o gramada...>:D<

Rucsy
25.04.2008, 14:36:12

Scuze ca intervin insa 19:30-21:30 mi se pare un interval cam mare...pt aperitiv. Numai sa nu fi inteles eu gresit...Voi doriti spre exemplu sa serviti pe parcurs...adica vine omul si primeste aperitivul...sau asteptati pana la 21:30 sa se stranga lumea incet, incet si dupa aceea il serviti?? Prima varianta nu le va conveni personalului restaurantului, ca ar presupune mai multa munca si atentie din partea lor... desi ar fi ok, de principiu, insa a doua...nu stiu ce sa zic. Sa nu va suparati pe mine:)>- insa omului daca ii este foame rau nu-i va arde nici macar sa va priveasca in timp ce se danseaza..nu va avea nici el chef de dans..iar cand va infuleca aperitivul va fi atat de plin incat abia se va mai misca spre ringul de dans.;))

simsim
26.04.2008, 16:08:27
Scuze ca intervin insa 19:30-21:30 mi se pare un interval cam mare...pt aperitiv. Numai sa nu fi inteles eu gresit...Voi doriti spre exemplu sa serviti pe parcurs...adica vine omul si primeste aperitivul...sau asteptati pana la 21:30 sa se stranga lumea incet, incet si dupa aceea il serviti?? Prima varianta nu le va conveni personalului restaurantului, ca ar presupune mai multa munca si atentie din partea lor... desi ar fi ok, de principiu, insa a doua...nu stiu ce sa zic. Sa nu va suparati pe mine:)>- insa omului daca ii este foame rau nu-i va arde nici macar sa va priveasca in timp ce se danseaza..nu va avea nici el chef de dans..iar cand va infuleca aperitivul va fi atat de plin incat abia se va mai misca spre ringul de dans.;))

Cum am spus mai sus, aperitivul se serveste pe masura ce vin invitatii, deci cand omul ajunge i se aduce platoul.La fel si cu bauturile (whisky,martini etc).Mi se pare solutia cea mai potrivita si cei de la restaurant au fost de acord, asa procedeaza ei de obicei.Fiecare chelner are 2 mese de care trebuie sa se ocupe, deci nu vad de ce ar fi asa de multa munca.Si la urma urmei chiar daca trebuie mai multa atentie, la cat castiga restaurantele de pe urma nuntilor,macar atat pot sa faca...

gabitza_sta
29.04.2008, 10:58:39
Cred ca restaurantul e cel mai mare stress al meu, ca nu o sa aiba loc sa danseze, ca o sa ajungem prea devreme....sincer la cat ne batem capul cu nunta asta mi-ar placea sa dureze 3 zile.

legat de felurile de mancare...noi am zis sa scriem pe invitatii 17:30. asta inseamna ca pana venim noi, pana intra lumea in sala, bla bla...se face 18:00.
pe masa o sa fie deja chestii de rontzait + fantana de cioco in coltz...asa ca nu o sa moara de foame.
ma gandeam sa dam aperitivele pe la 19:30....ca pana atunci (teoretic) se strang majoritatea invitatilor. apoi din 2 in 2 ore inca un fel de mancare.
nu vreau sa dau tortul la ora 1 si apoi sa se sparga toata petrecerea. :(
oricum, ca sa ii tzin la nunta, o sa arunc buchetul, jarteaua si toate cele dupa ce se mananca tortul. chiar nu vreau sa plece devreme :-s ...sa stea pana la 6 dimineata daca vor...asta e un semn ca s-au simtit bine, nu? :D
G.

princess2702
09.05.2008, 19:47:40
Noi am pus pe invitatie 19.00 si speram ca pe la 20.00 sa se adune macar 70% din invitati.Tot la 20.00 o sa servim si aperitivul ,chiar daca mai sunt invitati de venit.Ospatarii o sa aduca aperitivul celor care sunt deja in sala si pe masura ce se mai aduna lumea o sa-i serveasca si pe "intarziati";)) .Pe la 22.00.22-30 o sa serveasca pestele ,pe la 12.30-01.00 friptura si la 2 tortul .Cam asta ar fi programul.Maine avem intalnire cu cei de la restaurant si o sa vedem ce mai propun si ei

Arina3891
26.06.2008, 13:14:43
Din punctul de vedere al mancarii ma bucur ca fac nunta in Cluj si ca e de zi. Eu zic ca se mananca mult mai bine ziua/seara decat noaptea spre dimineata. Vine omu' pe la 13:00-14:00, cu micul dejun luat acasa dimineata, aperitivele sunt deja pe mese, apoi se serveste aperitivul cald (cas pane, peste...) pe la 16:00, friptura pe la 19:30, tortul pe la 21:30 si inca un fel de mancare la alegere (platouri cu sarmale, carnaciori, branzeturi puse cate 1-2 pe mese sa se serveasca cine doreste) pe la 23:00. Printre acestea se poate intercala si inghetata. Mult mai sanatos decat sa mananci toata ziua acasa si apoi sa mergi seara la nunta si sa mananci toata noaptea si acolo. :D Cine mai poate dansa dupa atata mancare?! De aceea se distreaza mai bine ardelenii.:-p

nicoletagainar
26.06.2008, 14:09:38
Noua ne-a fost recomandat sa alegem o servire a felurilor de mancare cu diferenta de 1 h - 1 h si jumatate. A fost super OK, diferentele au fost rezonabile si timp berechet de dans. Oricum alegerea timpilor e bine sa se faca si in functie de atmosfera, daca se danseaza in procent f mare sau nu. Cel mai bine e sa existe o legatura stransa intre seful/sefa de sala si voi,bineinteles coordonat cu DJ-ul pentru ca si muzica sa fie in acelasi ritm cu voi.

Anghelescu
23.07.2008, 12:51:38
noi ne-am gandit asa ...la ora 19.00 sunt invitati mesenii la restaurant (cei care vor intarzia foarte mult e treaba lor:D, dar majoritatea e compusa din cei dragi care sunt seriosi;)) )...la ora 20.15 aperitivul, la 22 pestele, la 24 sarmalele, la 2 friptura si pe la ora 3 si un pic tortul, sa apuce sa mance si cei care doresc sa plece mai devreme!:)>-

aris
23.07.2008, 13:05:35
am avut intrarea la 19 la restaurant. la 21 am servit aperitivul (dureaza pana ii primesti pe toti, pana se aseaza la masa, pana isi mai trag sufletul....i-am mai pus si la o hora mica :D ). restul nu stiu cand s-au servit. stiu ca cei de la restaurant asteptau sa termine oamenii de mancat si intre platouri se mai astepta cam 1h cred. nu stiu exact...stiu ca nu au venit nici prea repede (cu exceptia tortului) nici prea tarziu. tortul a venit la 4:30 dimineatza. puteau sa mai astepte un pic, dar ne-am trezit cu el adus repede repede. partea buna a fost ca nu a avut lumea timp sa se plictiseasca asteptand tortul ;;).
noi nu stabilisem nici o ora inainte de nunta. cat timp a tinut petrecerea, mai venea sefa de sala sa ne intrebe cand sa inceapa servirea, cand sa aduca tortul....daca mai vrem sa mai asteptam cu friptura etc. a fost super-ok asa cum a fost.

annutza84
24.08.2008, 12:01:32
am fost la cateva nunti la viata mea si nu am auzit pe nimeni care sa manance in ziua cu nunta
ca pui pe masa intre cununia civila si cea religioasa ceva aperitive asta e altceva, dar nimeni nu iti va manca sa isi umfle burta, toti vin cu burtile goale si rabda ca sa poata manca tona de mancare de la nunta
(eu am vrut sa scot pestele din meniu ca la toate nuntile lumea a bagat aperitiv si peste si la friptura si sarmale..... pauza , dar am renuntat si la ideea asta si l-am pastrat, ca dupa aia iti auzi vorbe)
la ultima nunta (acum o saptamana) mi-am dat seama de un fapt : furatul miresei va da peste cap programul de aducere a meniului ca pana s-a conformat mirele cu cerintele "hotilor" pana a venit inapoi mireasa (daca o mai fi si o mireasa care fuge la nu stiu ce discoteca....), pana s-au pupat si au dansat putin se devanseaza tot.
inca nu am stabilit care va fi programul a ramas sa vorbesc cu seful de sala ca el stie mai bine
o:-)o:-)

oana19
24.09.2008, 13:26:18
:d Si Eu Cred Ca Cea Mai Buna Solutie Este Discutia Cu Seful De Sala,,,,el Tre Sa Stie....

Adriana_2485
10.10.2008, 16:39:50
Noi vom incepe la 18:30, asa ca ma gandesc ca pe la 19:30 sa serveasca aperitivivul, pe la 21 pestele 22:30 sarmalele, 24 friptura, pe la 1:30 tortul.

Personal nu agreez nuntile care se intind spre ora 4-5 dimineata din simplul motiv ca nici eu, nici viitorul meu sot nu "functionam la parametrii optimi" dupa o anumita ora. Nu vreau ca invitatii mei sa plece inainte de tort, sau de aruncarea buchtului si nu vreau nici sa stea obositi sau cu scobitori la pleoape asteptand dezgatitul miresei. Oricat de bine te-ai distra, tot obosesti pe la ora 1-2 noaptea...
Si in plus, vreau sa avem si o noapte a nuntii, doar pentru noi 2. :">

Felicitari mirilor si mai ales mireselor, invitatilor care reusesc sa danseze toata noaptea si sa fie fresh pana a doua zi de dimineata! Eu stiu ca nu fac parte din aceasta categorie si de aceea imi doresc un program mai scurt la nunta.

raluca2009
11.10.2008, 14:03:14
Fetelor, eu am biserica la 15.00 si mai e si vara si zi lunga. Nici nu stiu, la ce ora sa pun restaurantul? Sa il pun la 19.00 sau mai devreme? Cred ca oricum ar fi tot va trebui ca invitatii sa se duca acasa sa se schimbe. Nu stiu daca nu e un disconfort pentru ei. La 17.30 mi se pare totusi cam devreme. Nu prea vad nici noi ce am putea face de la 16.00 cand se termina nunta pana la restaurant. Faci poze o jumatate de ora, hai o ora, dar pe urma?

Adriana_2485
12.10.2008, 22:33:58
Ai putea sa chemi pe invitati la ora 18, ca oricum nu sunt toti punctuali, pana se aduna majoritatea se face un 18:30, deci pe la 19 puteti incepe.

E bine totusi sa fie o rezerva de timp intre biserica, foto si restaurant. Daca este totul prea aproape (ca timp) nu cred ca e bine, deoarece pot aparea chestii neprevazute.

:)

raluca2009
14.10.2008, 17:53:41
Stiu, dar parca 3 ore... Mi se pare cam mult. Daca la 16.00 se termina slujba si termini cu foto/video pe la 16.30 - 17.00 maxim, mai raman cam 2 ore. Nici nu au timp sa se duca acasa, restaurantul nu e foarte departe nici traficul foarte aglomerat sambata...

raluxa
16.10.2008, 07:16:37
De obicei dupa biserica se face acea sedinta foto si de acolo se pleaca direct la restaurant, fiecare cu ce are, sau ii grupezi tu in fct de cate masini ai, sau poti inchiria masini pt a merge la restaurant.
Atat la biserica cat si la sedinta ar fi bine sa fie imbracati de nunta ca doar raman pozele. cum ar fi ca voi sa apareti in poze cu unii in blugi si mai stiu eu cu ce. Bine ar fi sa reusesti sa legi momentele astea...asa cursiv e mai bine si mai simplu si pt invitati.
Nu o sa-ti vina chiar toti la biserica, multi vor veni direct la restaurat si clar nu vor ajunge la ora indicata de tine, asa ca pana va adunati toti mai dureaza cam o ora, dupa care se poate incepe cu mancarea si restul....

ALBA_CA_ZAPADA70
29.01.2009, 13:03:11
noi ne-am gandit asa ...la ora 19.00 sunt invitati mesenii la restaurant (cei care vor intarzia foarte mult e treaba lor:D, dar majoritatea e compusa din cei dragi care sunt seriosi;)) )...la ora 20.15 aperitivul, la 22 pestele, la 24 sarmalele, la 2 friptura si pe la ora 3 si un pic tortul, sa apuce sa mance si cei care doresc sa plece mai devreme!:)>-

de la restaurant mi s.a spus k cel mai bine ar fi la o distanta de 1ora si 45..acum..om vedea...

lory83
29.01.2009, 14:17:39
Noi ne-am programat la biserica la ora 17.Pe la 17:45 se termina slujba,poze in fata bisericii cam 15 min(noi o sa facem o sedinta foto inaintea ceremoniei la biserica),pe la 18:20 o sa fim la restaurant iar la 19 ne asteptam invitatii.Ca la orice nunta la care am participat unii invitati o sa intarzie dar eu zic ca pe la 20,20:30 sa punem aperitivul iar restul felurilor de mancare sa fie servite la un interval de o ora jumate,doua.

Anghelescu
29.01.2009, 14:17:57
de la restaurant mi s.a spus k cel mai bine ar fi la o distanta de 1ora si 45..acum..om vedea...
Noi exact cum am spus mai sus am facut .... si a fost extraordinar ... la 45 de min este extrem de repede, nu poti sa ii indopi pe meseni:D ...

gabitza_sta
29.01.2009, 16:11:07
Noi exact cum am spus mai sus am facut .... si a fost extraordinar ... la 45 de min este extrem de repede, nu poti sa ii indopi pe meseni:D ...
Si in plus daca servesti mancarea la 45 de minute pe la ora 1 noaptea gata cu nunta. :))
La noi s-a dat la 2 ore, a fost perfect.
G.

butterfly24
03.02.2009, 10:09:18
Buna fetelor,

Noi o sa avem cununia religioasa la ora 17 so o sa se termine pe la ora 17.30. Mai facem niste poze in fata bisericii si apoi plecam la restaurant.

Pe invitatii o sa trecem ora de la restaurant 19 sau 19.30 iar mesele se voi servii la 21, 23, 01, 03 si tortul la 04. Eu cred ca o sa iasa bine pentru ca nunta o sa fie in iulie cand ziua este mare si de obicei oamenii vin dupa ora 20 chiar 21.

BTW: Noi o sa facem pozele inainte de cununia religioasa :P pentru ca nu am vrut sa ii tinem pe invitatii dupa noi cand ne facem "pictorialul numai cu noi 2"

Va pup si spor la pregatiri

clodi
04.02.2009, 14:17:13
Cred ca cel mai indicat sa raspunda la astfel de intrebari este seful de sala de la restaurant. El are experienta in astfel de evenimente si plus ca stie din "regulile" locului/ regiunii. Desi nu am stabilit meniul, seful de sala ne-a dat cateva sfaturi in legatura cu meniul.. cum ca la peste, de exemplu, am putea sa servim ceva ce omu' nu isi face in mod obisnuit acasa si asta in acelasi pret...
In mod obisnuit la restaurant nunta dureaza intre 8 si 10 ore si ai 5 feluri de papa (aperitiv, peste, friptura, salmale, tort) si cafea. Undeva pe la 1.5 ore iese distanta intre feluri. Mie mi se pare rezonabil.

alexxxa11
10.02.2009, 16:00:32
eu cred ca cel mai bine se face asha: aperitivul sa se serveasca la o ora dupa sosire, pentru ca invitatii sa poata bea un aperitiv si sa serveasca ce ai pe masa (patiserie, alune etc) ca de aia se pun, se lasa 20-25 de minute de servit dupa care se incepe valsul mirilor. celelate feluri vor merge servite intre 1,30 h si 2h in functie de nunta. normal ca la o petrecere unde e ringul de dans vesnic plin nu ii indopi si acolo unde e linsite nu ii tii nemancati.

dreq
11.02.2009, 19:59:22
Eu as fi vrut ca aperitivele sa se puna pe masa cand vine fiecare invitat. Poate ii e foame...

mihaana
11.02.2009, 20:27:54
Eu as fi vrut ca aperitivele sa se puna pe masa cand vine fiecare invitat. Poate ii e foame...
Dupa parerea mea arata cam...naspa ca de fiecare data cand vine cate o pereche sau doua sa apara imediat cate un chelner cu cate o farfurie.......Ca oamenii vin pe rand, adica cei care nu merg la cununie si nu ajung deodata cu alaiul. Parerea mea este ca sa se astepte venirea tuturor invitatilor sau a majoritatii si atunci sa se serveasca aperitivul. Intre timp cei care sunt deja acolo rontaie ce ai pe masa(biscuiti, saratele, alune etc) si beau bauturile aperitive :)

Anghelescu
12.02.2009, 10:06:09
Mie mi se pare extrem de gigea chestiunea cu prezentarea felului de mancare ... parada chelnarilor ... pe muzica etc... si at nu poti sa o faci decat daca dai mancarica la o ora prestabilita!

Arina3891
12.02.2009, 10:09:56
Mie mi se pare extrem de gigea chestiunea cu prezentarea felului de mancare ... parada chelnarilor ... pe muzica etc... si at nu poti sa o faci decat daca dai mancarica la o ora prestabilita!
Asta cu parada chelnerilor o poti face cand se serveste friptura si tortul. Si mie mi se pare normal ca aperitivele sa fie pe masa cand ajung invitatii.

Anghelescu
12.02.2009, 10:26:12
Asta cu parada chelnerilor o poti face cand se serveste friptura si tortul. Si mie mi se pare normal ca aperitivele sa fie pe masa cand ajung invitatii.
bine e sa se puna pe mese exact cand vin invitatii ... spre suprinderea voastra vor fi invitati care chiar dc vor confirma pana in ultimul mom ca vin, la nunta nu vor aparea si at s-ar vedea urat mancarea pe masa ... si chiar nu e bine sa tii anumite produse pe masa prea mult (unele poate sunt calde, iar altele usor alterabile)

andreea204
22.03.2009, 19:46:31
Fetelor, la nuntile la care am fost si la cununia religioasa si apoi la restaurnat...mereu mi s-a facut foame si mi s-a parut ca astept o vesnicie aperitivul:))
Nici sucul nu intra, nici apa, nici o bautura.. nici de alune sau corvigei nu aveam chef...imi era foame:(( :((
Asa ca am zis ca la mine la nunta...nu as vrea sa rabde nimeni de foame...
Si m-am gandit ca persoanele care iau parte la intregul eveniment..de dim pana seara ...sa servesca aperitivul mai devreme....voi ce parere aveti?
In pitesti am observat ceva...nu stiu dk este valabil peste tot,,,,dk pe invitatie scrie ora 19...toata lumea vine la ora 20:))
Deci sa stea oamenii neamancati pana vin toti invitatii...parca imi este mila de ei...
Dar oare este frumos si politicos asa? Nici nu stiu...

Julius
23.03.2009, 13:08:15
La mine la nunta aperitivul s-a servit la ora 21.30.

lemecris
23.03.2009, 13:17:33
Fetelor, la nuntile la care am fost si la cununia religioasa si apoi la restaurnat...mereu mi s-a facut foame si mi s-a parut ca astept o vesnicie aperitivul:))
Nici sucul nu intra, nici apa, nici o bautura.. nici de alune sau corvigei nu aveam chef...imi era foame:(( :((
Si m-am gandit ca persoanele care iau parte la intregul eveniment..de dim pana seara ...sa servesca aperitivul mai devreme....voi ce parere aveti?
In pitesti am observat ceva...nu stiu dk este valabil peste tot,,,,dk pe invitatie scrie ora 19...toata lumea vine la ora 20:))
Deci sa stea oamenii neamancati pana vin toti invitatii...parca imi este mila de ei...
Dar oare este frumos si politicos asa? Nici nu stiu... noi am decis sa servim aperitivul la ora 20. pe invitatie este trecuta ora 19....cei care vor veni mai tarziu vor fi serviti mai tarziu si gata...

gabitza_sta
23.03.2009, 16:16:46
1 ora nu e mare lucru sa astepte lumea ca sa serveasca aperitivul. Am fost si la nunti la care am venit la 19:30 si am mancat pe la 22:00 primul fel, ca mirii vroiau sa vina toata lumea...dar nu e corect asa.

O ora, max o ora jumatate de la venire, mi se pare acceptabil sa astepti pana sa vina mancarea. Mai sunt fructe pe masa, mai bei un suc, fumezi o tigare...mai trece timpul. :))
G.

noha
05.04.2009, 01:10:34
Eu am programarea la biserica la 18.30, iar la local se va merge la 20.00. Cei care vor veni cu mine la biserica vor veni intai acasa unde va fi un bufet suedez si vor putea gusta cateva aperitive. La local voi servi sampania de primire si niste tarie, dupa care vom deschide dansul, iar chelnerii vor incepe sa serveasca aperitivele dupa dans. Am calculat ca se va incepe servirea pe undeva pe la 21.00-21.30.
Toate aperitivele vor vi feliate si portionate, iar cand vom ajunge noi la restaurant vor fi puse pe farfurii. In felul asta nu se usuca salamul in farfurie si toata lumea va fi multumita.

cosanzeana
19.04.2009, 00:59:36
Noi am chemat invitatii la restaurant la 18:00. I-au intampinat parintii nostri si cavalerii/domnisoarele de onoare. La 18:30 am sosit si noi cu nasii. De la inceput a fost open bar si farfurioare cu migdale/caju/etc. pe masutele din hol; cand am intrat noi s-a servit sampania. La 19:00 s-a intrat in sala, aproape imediat s-a servit aperitivul. Pestele la 20:45, sarmalele la 22:15, friptura la 24:00, tortul la 2:30 (noi ne gandisem tortul sa-l servim la 2 pentru cei care vor sa plece mai devreme - dar era plin ringul de dans si n-am vrut sa rupem atmosfera). Nunta a tinut pana la 4 (la 4 jumate am plecat noi).
Singurul lucru care mi-ar fi placut sa-l fac diferit ar fi fost sa se serveasca in intervalul acela de la 18 la 19 canapeuri (si eventual sa sarim peste aperitivul clasic si restul sa se serveasca toate ceva mai devreme - pentru ca mancare a fost arhisuficienta, doar ca imi place mie f. mult ideea de canapeuri, si stiu ca lumea cand ajunge la o nunta primul lucru la care se gandeste e ceva de mancare). Dar in Romania nu prea se poarta, la noi cel putin nu intra in setul de optiuni de meniu oferit de local, probabil ar fi fost posibil, dar prea complicat si scump ca sa se justifice.

crisana01
20.04.2009, 11:41:46

noi am avut pe invitatie trecuta ora 18.30 si ne-am trezit cu invitati de la 18.15...:"> asa ca... la noi pe la un 19.30-20.00 era sala plina, am dansat si s-a servit aperitivul. intre timp oamenii au avut pe mese alune, migdale, covrigei, fructe si chiar au mancat din toate; in intervalul acesta s-a servit si bautura la greu si oamenii au socializat...etc

Cryss27
12.05.2009, 16:26:19
Eu ma gandeam:
- 21.00 aperitiv apoi dansul mirilor (dupa 20 de min)
-22.00 cafea
-23.00 peste
-0.00 inghetata
-1.00 sarmale
-2.00 cafea
-3.00 friptura
-4.00 tort
Cum vi se pare?

Anghelescu
12.05.2009, 16:35:00
Ce inseamna inghetata inainte de sarmale?!?!?
Pauza dintre feluri e prea mare ... iar la tortul de la ora 4 vei constata ca nu mai ai decat cativa ramasi ... noi le-am dat asa (invitatii au fost rugatio sa vina la ora 19 - si chiar am avut oamenii seriosi) 20.30 aperitiv, 22.30 peste, 24.00 sarmale, 2 friptura si tortul la ora 3 si a fost extrem de bine ... nu toata lumea sta atat de mult si e pacat sa ramai singura la datinile de la sf nuntii ...>:D<

Cryss27
12.05.2009, 16:47:32
Ma gandeam sa se racoreasca lumea pentru ca nunta e in iulie si nu e aer conditionat in restaurant. Dulcele face pofta de mancare. Iar eu vreau sa stea lumea pana la 5-6 pentru ca altfel faceam duminica la un restaurant care imi convenea mai mult. Of..D-aia am si cerut pareri ca nu stiu ce sa fac.

aria_cluj
12.05.2009, 17:00:06
Ma gandeam sa se racoreasca lumea pentru ca nunta e in iulie si nu e aer conditionat in restaurant. Dulcele face pofta de mancare. Iar eu vreau sa stea lumea pana la 5-6 pentru ca altfel faceam duminica la un restaurant care imi convenea mai mult. Of..D-aia am si cerut pareri ca nu stiu ce sa fac.

eu am nunta duminica,
la ce ore se serveste mancarea?cine ma poate ajuta?
merci\:D/

Anghelescu
12.05.2009, 17:07:24
eu am nunta duminica,
la ce ore se serveste mancarea?cine ma poate ajuta?
merci\:D/
la ce ora ai chemat lumea la restaurant?!:)

Anghelescu
12.05.2009, 17:10:56
Sincer nu vine bine inghetata intre feluri ... iar chestiunea cu statul pana dimineata nu tine de anotimp ... noi am avut super atmosfera, super manacre, tineri 80% si la 4 se termina... oricum decat sa tii felurile de mancare pana tarziu mai bine le dai la intervale de bun simt si oricum dc doreste lumea mai sta si dupa tort, dar e rau sa plece cu gustul amar ca nu au gustat din tort ... am fost samb la o nunta foarte bine organizata, dar la ora 3,30 dadusera friptura si deja lumea era putina rau ... deci pana la tort sigur nu au mai ramas decat rudele, iar traditiile de la sf nici nu le-a mai facut!

Cryss27
13.05.2009, 15:42:45
Eu n-am vrut duminica pentru ca daca ma tot stresez atata macar sa dureze mai mult. Desi nu e o regula.
Atunci o sa pun inghetata dupa friptura si felurile mai apropiate ca timp. Mersi mult miresici...

aria_cluj
13.05.2009, 21:04:58
la ce ora ai chemat lumea la restaurant?!:)

la 14>:D<

e nunta de zi!

Anghelescu
14.05.2009, 10:06:36

e nunta de zi!
Pai atunci incepe sa dai aperitivul la ora 16 si mergi cu felurile din 2 in 2 ore (sau la 2,30min interval), iar la 23-24 poti da tortul si dupa sta lumea sa bea si sa se distree linistita!
:* :* :* Spor la pregatiri si zile frumoase!

aria_cluj
14.05.2009, 10:32:51
Pai atunci incepe sa dai aperitivul la ora 16 si mergi cu felurile din 2 in 2 ore (sau la 2,30min interval), iar la 23-24 poti da tortul si dupa sta lumea sa bea si sa se distree linistita!
:* :* :* Spor la pregatiri si zile frumoase!

merci draguta,
la noi se obisnuieste sa fie aperitivele pe masa cand vin invitatii....
in zona voastra nu?

Anghelescu
14.05.2009, 10:44:35
merci draguta,
la noi se obisnuieste sa fie aperitivele pe masa cand vin invitatii....
in zona voastra nu?
La noi nu e asa, deoarece uneori chemi invitatii la ora X si iti vin la X+3 (neseriosi:D) si nu e bine sa se inegreasca aperitivele pe masa ... si at se pun invitatilor la ora stabilita, iar celor care intarzie at cand sosesc (noi la nunta am scris pe invitatii ora 19 si am zis ca la ora 20.30 bagam aperitivul indiferent de cine vine si at pt ca i-am amenintat ca vor pierde dansul nostru;)) au venit cam toti):*

motanita_iubi
14.05.2009, 21:10:01
la cununia civila ce meniu se practica, avand in vedere ca este ziua?:D

Anghelescu
15.05.2009, 09:56:36
la cununia civila ce meniu se practica, avand in vedere ca este ziua?:D
Noi cununia civila am facut-o miercurea dinaintea nuntii si dupa ceremonie, am scos familia (vreo 18 pers) la un restaurant, iar la inceput au fost platourile cu aperitive, iar felul 2 + desertul si bauturile fiecare a comandat ce a dorit ... >:D< :x

iubiana
15.05.2009, 16:05:24

e nunta de zi!
Tot nunta de zi avem si noi dar nunta inceoe la 14.30 .... dar cred ca pe invitatie tot 14.00 vom scrie

iubiana
15.05.2009, 16:06:32
La noi nu e asa, deoarece uneori chemi invitatii la ora X si iti vin la X+3 (neseriosi:D) si nu e bine sa se inegreasca aperitivele pe masa ... si at se pun invitatilor la ora stabilita, iar celor care intarzie at cand sosesc (noi la nunta am scris pe invitatii ora 19 si am zis ca la ora 20.30 bagam aperitivul indiferent de cine vine si at pt ca i-am amenintat ca vor pierde dansul nostru;)) au venit cam toti):*
Si la noi mai sunt intarziati dar li se aduce aperitivul si lor ... la noi cand se intra in sala pe mese sunt asezate aperitivele ....

newcomer
19.05.2009, 23:47:02
fetelor, am fost sambata la o nunta si ultimul fel de mancare (sarmalele) s au servit pe la ora 1 si ceva, si apoi imediat a venit si tortul...ideea e ca nunta s a cam terminat pe la 3; mie una nu mi ar conveni, mi ar placea ca invitatii sa se simta bine si sa stea lumea pana dimineata. deci cred ca ar trebui discutat cu chelnerii sa nu faca gafe de astea!

dianaruxi
20.05.2009, 11:47:38
la noi va incepe nunta la 7.30 seara si se va servi mancarea din 2 in 2 ore pana dimineata.

pepp
20.05.2009, 14:09:12
Nunta incepe la ora 19. Aperitivul se da la 21, pestele la ora 00, sarmalele la ora 02, friptura la ora 04, tortul la ora 06.

iubiana
20.05.2009, 15:41:19
la noi va incepe nunta la 7.30 seara si se va servi mancarea din 2 in 2 ore pana dimineata.
Si la noi mancarea va fi servita din 2 in 2 ore ....

iubiana
20.05.2009, 15:42:16
fetelor, am fost sambata la o nunta si ultimul fel de mancare (sarmalele) s au servit pe la ora 1 si ceva, si apoi imediat a venit si tortul...ideea e ca nunta s a cam terminat pe la 3; mie una nu mi ar conveni, mi ar placea ca invitatii sa se simta bine si sa stea lumea pana dimineata. deci cred ca ar trebui discutat cu chelnerii sa nu faca gafe de astea!

da trebuie vorbit cu ei ... dar poate asa au dorit miri sa fie servit
noi am fost la o nunta duminica si jumatate din invitati se pregateau de plecare si ei nu mai serveau tortul ...am inceput sa ne intrebam daca au.

Anghelescu
20.05.2009, 16:43:28
da trebuie vorbit cu ei ... dar poate asa au dorit miri sa fie servit
noi am fost la o nunta duminica si jumatate din invitati se pregateau de plecare si ei nu mai serveau tortul ...am inceput sa ne intrebam daca au.
consider ca e bine sa dai inclusiv tortul pana in ora 3 ca pe urma cine doreste poate sta si pana la 6-7, ca doar are burta plina si de baut se bea far de probleme ... mai bine asa decat sa ti se lungeasca gatul dupa tort si tot fara sa il gusti sa pleci!:)

adeana
21.05.2009, 00:35:25
Eu am fost la atatea nunti la care era prea multa mancare.. nu puteam manca din 2 in 2 ore.. si de asta am decis ca la nunta noastra sa facem bufet suedez, mancarea va fi calda toata noaptea.. si cui ii este foame poate manca oricand.. e asa ciudat?

lemecris
21.05.2009, 11:38:20
Eu am fost la atatea nunti la care era prea multa mancare.. nu puteam manca din 2 in 2 ore.. si de asta am decis ca la nunta noastra sa facem bufet suedez, mancarea va fi calda toata noaptea.. si cui ii este foame poate manca oricand.. e asa ciudat?

nu, sincer nu mi se pare asa ciudat...asa ai mai mult timp sa te distrezi si mananci cand ai chef...asa ti se impun anumite ore, vezi k incepe toata lumea sa se aseze la masa, sa astepte mancarea, si vrei nu vrei tre sa te asezi si u...si daca n-ai chef sa mananci, tre oricum sa stai la masa si sa te uiti la ceilalti cum mananca...d foarte multe ori mi s-a intamplat asa...felicitari pt alegere!

Anghelescu
21.05.2009, 11:50:00
E perfect asa ... decide apartine fiecaruia cand manaca, dar e rau sa se uite lumea urat de foame si sete (si chiar am patit-o la o nunta, nici pana la ora 23 nu dadusera nici un fel de mancarica si lumea era flamanda)
>:D<

newcomer
22.05.2009, 23:09:18
eu n am fost la nici o nunta cu bufet suedez, insa mi ar placea sa vad cum e. dar cred ca ar trebui sa ai invitati open minded, mai ales ca la noi lumea e destul de conservatoare...eu una nici nu as vrea sa ma gandesc ce ar zice rudele mele mai in varsta sa i pun pe ei sa se serveasca...cred ca ar trebui ca majoritatea invitatilor sa fie tinara...

Smurfberries
24.05.2009, 21:54:12
eu n am fost la nici o nunta cu bufet suedez, insa mi ar placea sa vad cum e. dar cred ca ar trebui sa ai invitati open minded, mai ales ca la noi lumea e destul de conservatoare...eu una nici nu as vrea sa ma gandesc ce ar zice rudele mele mai in varsta sa i pun pe ei sa se serveasca...cred ca ar trebui ca majoritatea invitatilor sa fie tinara...

Intr-adevar e greu sa convingi rudele mai in varsta ca se poate cu bufet suedez... Eu nu am fost la o nunta cu bufet suedez, dar am participat la mai multe evenimente cu mancare in acest stil, si mi s-a parut ok ...

iubiana
28.05.2009, 15:43:49
E interesant ...ma alatur miresicilor care nu au fost la o nunta cu asa servire ...

bimbishor
28.05.2009, 15:53:24
Eu am fost la o nunta unde aperitivul a fost servit sub forma de bufet suedez si mi s-a parut o idee foarte buna. In primul rand, indiferent la ce ora vin invitatii, se pot duce sa-si ia ceva de mancare. Cei care vin la aceeasi ora cu mirii nu trebuie sa astepte inca o ora sau doua pana se mai strange restul nuntii ca sa manance. Apoi oferta mi s-a parut mult mai variata decat daca ar fi fost servit in farfurii pentru ca erau multe feluri de salate, mancare rece, calda, pe toate gusturile. Celelalte feluri de mancare s-au servit la masa, deci a fost o combinatie intre bufet suedez si servire clasica, astfel toata lumea a fost fericita.

Mir_Ella
30.07.2009, 21:24:46
Sal miresici !
si noi am avut bufet suedez la petrecera de dupa starea civila ....din fericire pt noi n-a trebuit sa ne "luptam" cu mentalitatile ....aci in UK 99% din nunti au bufet suedez ....dar in Rom "moda" aceasta nu e extrem de bine impamantenita si o sa mai dureze un pic pan' cand lumea nu se va mai simti stanjenita sa se serveasca singura de cate ori e nevoie .

Bravo acelor miresici care incerca cu bufetul suedez ...incet incet v-a castiga teren. >:D<

castela
01.08.2009, 13:16:11
E ok cu bufet suedez daca sunt putini invitati. Ce te faci daca ai 300 de oameni care satu la coada la mancare. Mi se pare un pic " incomod".

bebe_ionela
05.08.2009, 16:13:24
...buna,sunt de aceiasi parere ca nu poti sta dupa toti invitatii sa vina,sa poti servi aperitivele,dar nici cu bufet suedez nu prea sunt de acord,deoarece la nunta mea,aproape 30% din invitati sunt de varsta a II-a sau a III-a si nu ii pot tine flamanzi,...deja mi-o imaginez pe mamaitza,care abia merge in baston,a venit sa-si vada nepoata mireasa,dar nu'i pune si ei nimeni o farfurie de mancare in fata....Scuze,dar nu sunt de acord!!!

Asta e,fiecare face cum crede ca e mai bine pt. invitati...
Pupici miresici :*

oprea_alina
06.08.2009, 10:26:14
la 2 ore ...dar poti sa incepi cu primul fel si mai dev... dak incepi la 8 tre sa lasi cel putin o ora si un pic pana vin invitatii apoi pe la 9 si 15 e bine sa dai primul fel si dupa imediat sa deschideti dansul apoi pe celelalte va las sa va ganditi cum va convine si la cat vreti sa terminati nunta

KRISTINIK
06.08.2009, 11:14:11
Petrecerea la noi incepe la ora 20.00. Ma gandesc sa punem aperitivul la 21.00-21.30 si apoi fiecare fel la o distanta de 2 ore, fiind 4 feluri in total am cam termina la ora 3, la 4 sa punem tortul si pe la 5 cred ca s-ar termina. Cu siguranta ne vom sfatui si cu cei de la restaurant inainte.

k3ntutza
06.08.2009, 22:59:17
pai daca faceti nunta la rstaurant nu e nevoie sa va bateti voi capul...ospatarii stiu cand incep sa serveasca si la ce interval de timp debaraseaza pentru a aduce urmatorul fel...:-p

lavu
07.08.2009, 12:13:33
Petrecerea la noi incepe la ora 20.00. Ma gandesc sa punem aperitivul la 21.00-21.30 si apoi fiecare fel la o distanta de 2 ore, fiind 4 feluri in total am cam termina la ora 3, la 4 sa punem tortul si pe la 5 cred ca s-ar termina. Cu siguranta ne vom sfatui si cu cei de la restaurant inainte.

noi tot la 20.00 incepem..avand in vedere k vom avea vreo 70 de invitati..vor sosi repede..nu trebuie sa stam intepeniti la usa sa ii asteptam..asa k pe la 21.00 vom servi aperitivul si pe urma la fel k voi din 2 in 2 ore (sau o ora juma) restul felurilor de mancare:>

Van27
07.08.2009, 12:20:52
noi tot la 20.00 incepem..avand in vedere k vom avea vreo 70 de invitati..vor sosi repede..nu trebuie sa stam intepeniti la usa sa ii asteptam..asa k pe la 21.00 vom servi aperitivul si pe urma la fel k voi din 2 in 2 ore (sau o ora juma) restul felurilor de mancare:>

Ideal este sa se serveasca la interval de 1h 30 min.

lavu
07.08.2009, 12:39:01
Ideal este sa se serveasca la interval de 1h 30 min.

sa vedem si atunci cam cum e atmosfera cat de repede termina oamenii de papat..... eu sincer intre sarmale si friptura as lasa 2 ore..k sa se digere un pic...:D

Arcee
07.08.2009, 13:33:44
eu tocmai mi-am stabilit biserica la ora 17. o ora slujba..poze... si ma gandeam la 19.30 sa scriu ora pe invitatii si la 20.30 sa pun aperitivul, la 22.30 peste, 00.30 sarmale, 2.00 friptura si la 3 tortul, cum vi se pare?

Crissa78
07.08.2009, 15:08:49
Parerea mea este ca aperitivul trebuie servit cam la 15-30min dupa ce vin majoritatea invitatilor. Noi am fost la o nunta si deoarece nu am putut merge la biserica, la restaurant am fost punctuali si am ajuns la ora scrisa pe invitatie. Timp de o ora si jumatate pana au servit aperitivul, apoi inca vreo 20 min pana au deschis miri dansul am stat pe scaun de ne-a amortit posteriorul :-B Si nu eram numai noi in situatia asta. Se vedea pe fata invitatilor ca se cam plictiseau..Apoi cand DJ-ul a anuntat ca pofteste lumea pe ringul de dans 90% din oameni s-au ridicat in picioare sa "topaie" <:-P

k3ntutza
08.08.2009, 21:20:59
pai eu cred ca la o ora dupa intrarea in restaurant ar fi perfect sa se serveasc aperitivul...iar in functie de cat de repede vine lumea si cat de repede mananca cei prezenti sa serveasca celelalte feluri...;-)

jessie393
09.08.2009, 05:49:07
Noi ajungem la restaurant pe la 17 : 30 si cred ca o sa servim aperitivul pe la 18:00 - 18:30 cand au sosit toti invitatii, sau marea majoritate.
Si apoi urmatorul fel peste 1h 30 - 2 h cred.

patraulea100
04.09.2009, 11:28:03
Parerea mea este ca aperitivul trebuie servit cam la 15-30min dupa ce vin majoritatea invitatilor. Noi am fost la o nunta si deoarece nu am putut merge la biserica, la restaurant am fost punctuali si am ajuns la ora scrisa pe invitatie. Timp de o ora si jumatate pana au servit aperitivul, apoi inca vreo 20 min pana au deschis miri dansul am stat pe scaun de ne-a amortit posteriorul :-B Si nu eram numai noi in situatia asta. Se vedea pe fata invitatilor ca se cam plictiseau..Apoi cand DJ-ul a anuntat ca pofteste lumea pe ringul de dans 90% din oameni s-au ridicat in picioare sa "topaie" <:-P

Asa cred si eu ca e mai bine. Am fost si eu la o nunta si am asteptat aproape 1 H si 30 min pana au sosit toti invitatii si s-a servit aperitivul. Am mancat alunele de pe masa si saratelele. Nu au picat prea bine.:)
Timpul dintre servirea felurile de mancare se stabileste cu restaurantul si ora la care vine torul, la fel, din cate stiu eu.

auramed
04.09.2009, 14:17:03
la mine aperitivul se va servi atunci cand ajungem la sala si se va pune pe masa in functie de cum vin invitatii.

Anghelescu
04.09.2009, 14:24:25
Cel mai bine fiecare isi va organiza ospatarii dupa cum doreste si dupa cum isi cunoaste invitatii - reguli generale nu exista!:)

Neraida
07.10.2009, 18:37:15
Daca servim felurile la 1:30,2 ore,tortul cand se taie?

Nikkole
08.10.2009, 01:55:41
eu tocmai mi-am stabilit biserica la ora 17. o ora slujba..poze... si ma gandeam la 19.30 sa scriu ora pe invitatii si la 20.30 sa pun aperitivul, la 22.30 peste, 00.30 sarmale, 2.00 friptura si la 3 tortul, cum vi se pare?

Noi am pus biserica la ora 18 iar rest. tot la 19:30 vrem sa-l punem. Dar cu orele de servit mancarea...sunt total pe dinafara ! Ma voi consulta si cu cei de la rest. , doar stiu mai bine , nu? >:D<

Arcee
08.10.2009, 12:30:03

Cam pe la 3-3.30 dimineața in funcție de cât de mult vrei sa țină petrecerea. Mulți invitați pleacă după tort - aruncat buchet;))

Mirei
12.10.2009, 23:07:30
Noi ajungem la restaurant pe la 17 : 30 si cred ca o sa servim aperitivul pe la 18:00 - 18:30 cand au sosit toti invitatii, sau marea majoritate.
Si apoi urmatorul fel peste 1h 30 - 2 h cred.

Si eu incep petrecerea destul de devreme, dar 2 ore mi se pare cam mult intre feluri. Am fost la o nunta care a lungito atat de mult cu alternanta mancare/dans, ca la sfarsit mirele a fost nevoit aproape sa tina cu forta niste amici pentru a face datinile de sfarsit=((
In nici un caz nu am chef de asa ceva.
Mai bine vorbesc cu seful de sala si cu dj-ul sa am un ritm sustinut, decat sa lancezeasca nunta.

poneyalma
13.10.2009, 16:24:21
Noi am stabilit dinainte orele de servire ale mancarii. Ora de sosire pe invitatie a fost 19.30:
aperitivul s-a servt la ora 19.30
sarmalele la 21.00
friptura de pui la 22.30
inghetata la 23.30
friptura de porc la 24.30
tortul al 1.00
Nunta s-a terminat pe la 2.00-2.30 cam asa pt ca asa ne-am dorit.
In general majoritatea invitatilor pleaca pe la ora 2.00, iar noi ne-am dorit foarte mult ca toti invitatii nostri sa guste din toate felurile de mancare. Nu am vrut sa servim friptura pe la 3.00-4.00 doar ca sa platim mai putin pt ca o mare parte din invitati nu ami sunt la restaurant. Chiar ne-am dorit ca nunta sa se termine pe la ora 2.00-3.00

flori_de_camp
13.10.2009, 16:26:38
pai aperitivul la 8 :30,sarmalele la 10 iar friprura pe la 12 cam asa.tortul la 2 iar nunta sa terminat la 4.

strumf08
15.10.2009, 15:57:40
noi am ajuns un pic mai devreme la restaurant decat era scris pe invitatie, si anume la 19.30, in loc de 20.00...nu stiu cand s-a servit aperitivul si nici pestele(mai vizionez dvd-ul si revin cu detalii), tot ce stiu este ca in jur de 1.45, negociam (eu si sotul meu) cu patronul restaurantului sa NU aduca friptura la 2.00, mie (desi nu mancasem nimic) mi se parea prea aproape fata de momentul servirii sarmalelor si in plus toata lumea era pe ring...ca atare am reusit sa obtinem ora 02.30 pt friptura, parfait-ul de ciocolata in jur de 03.30 si la vreo 15-20 min, tortul....n-am avut invitati care sa plece mai devreme, in schimb la putina vreme dupa tort, in jur de 04-04.30, de-abia am putut sa arunc buchetul si sa-mi ia voalul pt ca se pleca masiv....lucru care nu m-a deranjat, mi-am dat seama ca toata lumea s-a simtit bine, altfel nu se termina la ora aceea....noi am ajuns acasa franti cand deja rasarise soarele....

Gaby211081
16.10.2009, 19:23:04
pai aperitivul la 8 :30,sarmalele la 10 iar friprura pe la 12 cam asa.tortul la 2 iar nunta sa terminat la 4.

Si pestele??? Eu am si peste dupa aperitiv......

clauditz82
10.11.2009, 15:08:07
orele de servire le stabilesti cu restaurantul. dar daca pe invitratie scrie ora 8...este ok ca la 9 si un pic sa aduca aperitivul. Depinde de ce aveti voi in program. dar daca le spui celor de la restaurant ora de pe invitatie si la cat ai vrea sa se termine nunta (adica la cat sa aduca tortul), stiu ei orele la care se servesc felurile

Andreea83
11.11.2009, 10:36:03
Si eu sunt de parere ca, cei de la restaurant se pricep mult mai bine la programarea orelor la care sa vina cu mancarea.

MissSwan
21.11.2009, 12:54:51
Eu m-am gandit sa trec ora 18:00 pe invitatie, pt ca la 19:00 sa servesc aperitivele, 21:00 felul 1, 22:30 felul 2, 00:00 felul 3, 01:30 tortul, si apoi candva si inghetata (cred ca ar fi mai bine dupa tort, decat inainte, voi ce ziceti?)

valusca25
10.03.2010, 08:49:11
Eu m-am gandit sa trec ora 18:00 pe invitatie, pt ca la 19:00 sa servesc aperitivele, 21:00 felul 1, 22:30 felul 2, 00:00 felul 3, 01:30 tortul, si apoi candva si inghetata (cred ca ar fi mai bine dupa tort, decat inainte, voi ce ziceti?)

Eu m-am gandit sa le servesc impreuna.daca nu le place tortul macar sa manance inghetata!!!:))

valusca25
10.03.2010, 08:50:51
Noi am stabilit dinainte orele de servire ale mancarii. Ora de sosire pe invitatie a fost 19.30:
aperitivul s-a servt la ora 19.30
sarmalele la 21.00
friptura de pui la 22.30
inghetata la 23.30
friptura de porc la 24.30
tortul al 1.00
Nunta s-a terminat pe la 2.00-2.30 cam asa pt ca asa ne-am dorit.
In general majoritatea invitatilor pleaca pe la ora 2.00, iar noi ne-am dorit foarte mult ca toti invitatii nostri sa guste din toate felurile de mancare. Nu am vrut sa servim friptura pe la 3.00-4.00 doar ca sa platim mai putin pt ca o mare parte din invitati nu ami sunt la restaurant. Chiar ne-am dorit ca nunta sa se termine pe la ora 2.00-3.00
Imi place ideea dar voiam sa te intreb au fost cat de cat invitatii punctuali,si eu am scris pe invitaii la 19,30 dar ma gandesc k poate vin tarziu

BiuBiu
17.03.2010, 21:12:35
Cand se servesc sarmalutele? Dupa aperitiv, dupa peste, dupa pui...?:-s

esperance
17.03.2010, 21:50:51
Eu stiu ca dupa peste. Daca vrei o alta ordine, poti sa vorbesti cu cei de la restaurant.

anca1991
17.03.2010, 23:30:40
Cand se servesc sarmalutele? Dupa aperitiv, dupa peste, dupa pui...?:-s

nu exista o regula scrisa de a servi sarmalele, dar sunt totusi reguli nescrise care iti indica momentul............. de ex in zona Brasovului si a Bucurestiului sarmalele se servesc dupa peste si inainte de friptura, dar daca mergi in zona Clujului, sarmalele se dau la sfarsit......... intreaba care este obiceiul zonei tale

mult noroc

ra_lu2010
17.03.2010, 23:33:22
de obicei ei fac totul a.i sa le fie mai usor lor.eu cu o saptamana inainte de nunta tb sa semnez un act aditional prin carese stabilesc orele la care se servesc felurile de mancare

anca1991
17.03.2010, 23:36:51

dupa tort de obicei lumea pleaca.....asa ca nu stiu cat de binevenita o sa fie inghetata la final..............eu am dat inghetata dupa peste ( asa m-au sfatuit cei de la restaurant, deoarece pestele are un gust destul de persistent si cu ajutorul inghetatei au putut sa distinga si gustul felului urmator).......... plus ca nunta am avut-o in iulie si a fost foarte binevenita si racoritoare

mult noroc

eu l-am dat cam dupa 30 de min dupa ultimul fel de mancare, pentru ca am vrut sa fie cat mai multi invitati..........

Eu m-am gandit sa le servesc impreuna.daca nu le place tortul macar sa manance inghetata!!!:))

depinde de cat de cald o sa fie la nunta.............. la mine a fost foarte cald iar inghetata a fost foarte binevenita dupa cel de-al lea fel de mancare

mult noroc

BiuBiu
18.03.2010, 23:09:32
Multumesc pentru raspunsuri ;;). Ii intreb si pe cei de la restaurant sa vad ce imi propun...

Midnight_Lady
18.03.2010, 23:45:04
Noi am stabilit biserica la ora 18.00, restaurantul care e langa biserica la 19.00 si cand ajungem la restaurant vom fi intampinati cu sampanie si icre si la 19.30 vom servi aperitivul, la 21.00 pestele, la 22.30 sarmalele si pentru ca sarmalele sunt din rata la 23.00 vom servi un sorbet de portocale, la 00.30 friptura si la 02.00 tortul si salata de fructe care va fi si cu inghetata. Cine mai vrea sa stea dupa tort mai sta si vreau sa servim tortul la 2 pt ca sa apuce toti invitatii tortul. Cine pleaca mai devreme va primi la pachet tort:) Din ce am vazut eu pe la nunti si din ce am citit/auzit dupa ora 02.00-03.00 deja sunt majoritatea cam obositi si raman la nunti pana la 05.00-06.00 ca sa le faca pe plac mirilor.

MissSwan
18.03.2010, 23:48:27
Noi am stabilit biserica la ora 18.00, restaurantul care e langa biserica la 19.00 si cand ajungem la restaurant vom fi intampinati cu sampanie si icre si la 19.30 vom servi aperitivul, la 21.00 pestele, la 22.30 sarmalele si pentru ca sarmalele sunt din rata la 23.00 vom servi un sorbet de portocale, la 00.30 friptura si la 02.00 tortul si salata de fructe care va fi si cu inghetata. Cine mai vrea sa stea dupa tort mai sta si vreau sa servim tortul la 2 pt ca sa apuce toti invitatii tortul. Cine pleaca mai devreme va primi la pachet tort:) Din ce am vazut eu pe la nunti si din ce am citit/auzit dupa ora 02.00-03.00 deja sunt majoritatea cam obositi si raman la nunti pana la 05.00-06.00 ca sa le faca pe plac mirilor.

Imi poti spune te rog la ce restaurant faci nunta? Imi suna f bine meniul cu sarmale de rata. :D

Ellutza22
20.03.2010, 11:25:48
Eu m-am gandit ca aperitivul sa fie pe masa cand ajung invitatii(incepand cu ora 7:30). Si cum majoritatea invitatilor vor ajunge in jurul orei 8:00 -8:30(si noi tot asa ajungem indiferent ca pe invitatie scrie 7:00) gustarea calda va fi pe la 10:00 - 10:30. Supa nu stiu clar ce si cum e cu ea (traditie banateneasca)... o sa vad la cele 4 nunti la care voi merge anul asta. Sarmalele cu costita si mamaliguta la 1:00. Friptura cam pe la 2:30. Tortul la 3:00 - 3:15. NU-i batut in cuie, dar in mare, cam asa se va desfasura programul papacelii.

ada80
20.03.2010, 14:59:00
Eu stabilisem aperititv ora21, felul 2 ora23, pestele ora1, iar friptura la 3, dar oricum se mai poate decala.

Midnight_Lady
23.03.2010, 16:21:49
Imi poti spune te rog la ce restaurant faci nunta? Imi suna f bine meniul cu sarmale de rata. :D

Restaurantul se numeste Poem si este in cadrul Carol Parc Hotel. Acesta este meniul pe care il voi avea:

Frigarui de rosii cherry cu mozzarella, Ciuperci umplute,
Rolatine de somon si crema de branza cu verdeturi,
Salata de cruditati cu sos blue cheese,
Piept de rata afumat cu cirese confiate,
Medalion de rulada de pui cu prosciutto,
File de somon salbatic din Marea Baltica in crusta aromata,
cu broccoli si cartofi in sos curry
Sarmalute de rata in foi de varza si pancetta de modena crocanta, inabusite in vas de lut
Sorbet de portocale
Beef Royal cu cartofi roesti si Pui invelit in Parma
pe pat de ruccola
Semifreddo
Desert de Ciocolata semi inghetat cu espresso si cognac,
imbracat cu fulgi de ciocolata neagra fina
Selectie de fructe

Daca se considera reclama rog moderatorii sa stearga mesajul.

MissSwan
23.03.2010, 16:33:18
Restaurantul se numeste Poem si este in cadrul Carol Parc Hotel. Acesta este meniul pe care il voi avea:

Sarmalute de rata in foi de varza si pancetta de modena crocanta, inabusite in vas de lut
Sorbet de portocale
pe pat de ruccola
Semifreddo
Selectie de fructe

Multumesc frumos de raspuns! E de trecut pe lista pt ca suna exceptional!^:)^

Midnight_Lady
23.03.2010, 17:04:19
Multumesc frumos de raspuns! E de trecut pe lista pt ca suna exceptional!^:)^

Nu ai pentru ce!:) Este si foarte gustos meniul. Nu am mai avut rabdare si l-am degustat de anul trecut:))

GeorgianaR
21.04.2010, 10:07:02
Buna Fetelor,

Legat de meniu va recomand bufetul suedez. Eu asa am facut la nunta mea si a fost minunat. Nunta a avut loc la Bamboo Ballroom, o locatie foarte selecta, iar bufetul suedez s-a potrivit foarte bine. Cred ca toti invitatii, si asta o spun fara exagerare, s-au declarat foarte multumiti de ideea noastra datorita faptului ca au putut manca ce au vrut, cand au vrut si cat au vrut. Mai ales cei care au anumite restrictii culinare sunt foarte incantati; ex: vegetarieni, diabetici, cai care tin diete, colesterol...
Recomand tuturor bufetul suedez! :)

andreea_si_adi
21.04.2010, 12:27:46
Eu cred ca aici totul depinde de modul in care decurge nunta.

Ce parere aveti despre
nuntile la care mancarea se serveste sub forma bufetului suedez?

shiny_star
21.04.2010, 14:36:28
par tare gustoase toate.=P~ Care e pretul meniului/persoana?

Sorbet de portocale
pe pat de ruccola
Semifreddo
Selectie de fructe

martina26
23.05.2010, 21:44:59
Legat de ora la care se servesc mancarurile, am observat o chestie cel putin "interesanta" la doua nunti la care am fost, ambele nunti de seara/noapte. La ora 12 au adus tortul desi abia mancasem aperitivele sau supa, ne-am uitat si ne-am "minunat" dupa care: 1) l-au lasat acolo langa masa mirilor inca vreo 3 ore pana i-a venit randul sa fie servit sau 2) l-au dus inapoi si apoi au adus direct felii la un moment indefinit.

Stie cineva care-i rostul aducerii tortului inainte de a fi momentul servirii lui? :-\ Si de ce trebuie tinut in calcura cateva ore, in sala? :-\

BlackAngel
25.05.2010, 21:02:26
Mi se pare o idee geniala cea cu servirea in bufet suedez ... e simplu si usor pentru toata lumea dar tinand cont ca nu am o nunta cu majoritatea tineri cred ca voi alege varianta clasica pentru ca am impresia ca persoanele mai invarsta prefera sa fie seviti la masa ... fetelor voi ce parere aveti ?
Nu stiu ce sa mai fac pentru ca ne-am hotarat in ultimul moment si sun t contra conometru :(((

melinda21
25.05.2010, 22:15:00
fetelor am si eu o intrebare, inainte sa va alcatuiti meniul o sa va intrebati invitatii de ex. care ii vegetarian sau de genul acesta

ii bine de stiut dinainte, dar nu stiu cum sa procedez

RACOVITA
26.05.2010, 21:48:58
in general mancare se serveste din 2 in 2 ore

SWEETANDRA
27.05.2010, 20:06:33
Mi se pare foarte important acest aspect .... caut un restaurant care sa fi cat de cat flexibil legat de acest aspect ... nu am de unde sa stiu daca lumea va dansa sau va prefera sa stea la masa.... Fiind pe graba nu prea avem multe optiuni#-o. mi-e frica mai ales ca majoritatea par foarte flexibili la inceput iar dupa semnarea contractului intervin tot felul de probleme

Roxana_Dobre
28.05.2010, 10:24:51
Mi se pare foarte important acest aspect .... caut un restaurant care sa fi cat de cat flexibil legat de acest aspect ... nu am de unde sa stiu daca lumea va dansa sau va prefera sa stea la masa.... Fiind pe graba nu prea avem multe optiuni#-o. mi-e frica mai ales ca majoritatea par foarte flexibili la inceput iar dupa semnarea contractului intervin tot felul de probleme

Cred ca un restaurant serios nu-si va permite niciodata asemenea greseli, vad ca de cand am semnat contractul si pana in prezent s-a mers pe aceeasi linie, in ceea ce priveste politica servirii, nu cred ca ar trebui sa fie preocuparea mea, ei ar trebui sa stie din experienta.. cand trebuie servit urmatorul fel tinand desigur cont de ora la care se incepe de la caz la caz. Noi am fixat sa dam aperitivul cam dupa o ora de la sosire, urmand ca urmatoarele feluri sa vina la o ora si jumatate , dar si in acest caz vom fi intrebati de catre seful de sala daca ramane ora stabilita sau dorim o mica decalare, cee ce mie personal imi convine de minune, si dovedeste ca sunt foarte flexibili si cooperanti.

IonutDenisa
28.05.2010, 10:43:08
Noi am servit din 2 in 2 ore felurile de mancare la indrumarea ospatarului sef. de la 9 incepand sa puna mancarea pe masa.neluand in calcul tortul..

claudiam
21.06.2010, 17:45:04
In invitatie am trecut ora 19.3o-este buna ora 21 pentru servirea aperitivului?

irene_gl
21.06.2010, 18:41:19
In invitatie am trecut ora 19.3o-este buna ora 21 pentru servirea aperitivului?

in principiu este buna,insa nu poti sa-ti faci planul dinainte pt ca nu stii cum vor veni invitatii.daca la 21 inca nu sunt veniti n-ai cum sa dai primul fel.toti tre sa manance la aceeasi ora.

claudiam
22.06.2010, 10:11:05
Asa e.Vom stabili si atunci in functie de cum sosesc invitatii.Dar felurile de mancare le vom servi la 2 ore, e bine?

Cat_Eyes
22.06.2010, 12:56:42
Asa e.Vom stabili si atunci in functie de cum sosesc invitatii.Dar felurile de mancare le vom servi la 2 ore, e bine?

cam 2 ore e bine sa fie distanta.
si eu tot la 9 am zis aperitivul, dar ne orientam pe loc. oricum nu mai tarziu de 10... ca atunci vreau sa avem dansul

andrea85
22.06.2010, 13:34:47
si eu tot la 9 am zis aperitivul, dar ne orientam pe loc. oricum nu mai tarziu de 10... ca atunci vreau sa avem dansul

Eu o sa am nunta de zi, la restaurant incepem la ora 14 si sper ca cel tarziu la ora 15:30 sa incepem cu aperitivul, pentru ca si eu vreau sa avem dansul cat mai repede...;;)

ralukada
22.06.2010, 14:10:59
noi am trecut pe invitatie 20:30 si ne-am gandit ca aperitivul sa fie servit la 22 intrucat la majoritatea nuntilor la care am fost invitatii apareau pe la 21- 21:30, pestele la 00, sarmalele la 1:30, friptura la 3:00 iar tortul la 4. Ce parere aveti?

andrea85
22.06.2010, 14:13:03
noi am trecut pe invitatie 20:30 si ne-am gandit ca aperitivul sa fie servit la 22 intrucat la majoritatea nuntilor la care am fost invitatii apareau pe la 21- 21:30, pestele la 00, sarmalele la 1:30, friptura la 3:00 iar tortul la 4. Ce parere aveti?

Eu zic ca e OK asa, pentru ca invitatii oricum vin mai tarziu, deci e bine daca incep toti sau majoritatea impreuna cu aperitivul...;;)

Cat_Eyes
22.06.2010, 16:50:38

aperitivul nu e pus pe mese cand vin invitatii?
eu asa imi amintesc ca am gasit la nuntile la care am fost si ne-am dus la o ora onorabila

lenutza28
22.06.2010, 17:46:07
aperitivul nu e pus pe mese cand vin invitatii?
eu asa imi amintesc ca am gasit la nuntile la care am fost si ne-am dus la o ora onorabila

eu nu am vazut la nici o nunta sa fie aperitivul pus inainte,dar mi se pare si aiurea ca nu toata lumea vine la aceias ora,noi o sa fixam la ce ora sa fie servita.

claudiam
22.06.2010, 17:50:33
Si la ce ora vei trece pe invitatii sosirea la restaurant?

Cat_Eyes
22.06.2010, 17:51:42
eu nu am vazut la nici o nunta sa fie aperitivul pus inainte,dar mi se pare si aiurea ca nu toata lumea vine la aceias ora,noi o sa fixam la ce ora sa fie servita.

pai nu l-or fi pus de la ora 7 acolo! s-a stabilit ora 9 sa spun, se poate pune! oricum invitatii ajung pana in 10.. ca sta apertivul 10-20 de min pe masa nu o fi foc ? decat sa vina val si sa astepte sa li se aduca..
nu stiu, eu asa am vazut, la sala la noi n-am intrebat cum procedeaza.

claudiam
22.06.2010, 17:57:50
Nici eu nu am vazut la nici o nunta aperitivele puse pe masa.Numai o data erau puse cand am intarziat noi si prietenii nostri i-au rugat pe ospatari sa le aseze si pentru noi.

esperance
22.06.2010, 18:00:49
In Bucuresti, nu am vazut la nicio nunta aperitivul pus pe masa in lipsa invitatilor. In general, chelnerii intreaba daca sta cineva in locul respectiv si aduc aperitivul cand ajung invitatii.

Cami_
22.06.2010, 18:04:55
Cand am fost la o nunta la Timisoara, am gasit aperitivele puse pe masa. In zona aceea, probabil si in altele, asa este obiceiul. In plus au in meniu si o supa absolut delicioasa.
La restul nuntilor la care am fost, in majoritate in Bucuresti sau prin imprejurimi, aperitivul s-a pus incepand cu o anumita ora, in jur de ora 21, iar intarziatilor li s-au adus portiile pe masura ce au sosit.
Na, nu-i nici o tragedie daca se face intr-un fel sau altul, decat daca invitatii sunt intarziati rau si sta mancarea mult timp pe farfurie. Dar se pare ca in zona unde se practica treaba asta nu-s invitatii asa intarziati ca pe la Bucuresti, unde asa-i de bon ton, sa-ti faci aparitia cu 3 ore intarziere :))

larryssa83
24.06.2010, 11:48:33
Noi am ajuns la restaurant in jurul orei 20.00. Pentru ca eram satula de nuntile unde ti se servea aperitul la 2 ore dupa ce ajungeai cand iti era atat de foame incat ai fi mancat orice, am decis sa sa punem aperitivul la ora 21.00. Celor care nu au fost prezenti la acea ora li s-a servit in momentul in care au sosit. Au fost doar cativa invitati in aceasta situatie. Au urmat sarmalele in jurul orei 23.00, pestele la ora 01.00, friptura la 02.30 si apoi tortul pe la 03.30. :)

Valentina_R
29.06.2010, 16:54:15

e bine cum ai stabilit orele.si eu tot 20:30 am trecut pe invitatii si am zis k aperitivul sa-l punem pe la 21:30 k as vrea pana la ora aia sa deschidem dansul, zic eu, si sa fie intre fiecare fel de mancare cca 2 ore

ana_strumfi
12.07.2010, 14:27:45
La noi zperitivul este pe masa cand intra invitatii. In general se serveste un fel de mancare la fiecare 2-2.30 ore

bebea2010
14.07.2010, 10:09:36
In Brasov se tin in general nunti de zi... care incep la ora 14 sau cel traziu la ora 16, dar noi am zis sa fortam un pic limitele si sa incepem la 18 (nici de zi, nici de noapte)

Ma gandeam la urmatorul program:

18-19.30 primirea invitatilor
19.30 servirea aperitivului
21.30 sarmalele
23.30 pestele
02.00 friptura
03.00 tortul

Cum vi se pare? sunt prea inghesuite?

rukmyny_85
14.07.2010, 13:17:38
In Brasov se tin in general nunti de zi... care incep la ora 14 sau cel traziu la ora 16, dar noi am zis sa fortam un pic limitele si sa incepem la 18 (nici de zi, nici de noapte)

Ma gandeam la urmatorul program:

18-19.30 primirea invitatilor
19.30 servirea aperitivului
21.30 sarmalele
23.30 pestele
02.00 friptura
03.00 tortul

Cum vi se pare? sunt prea inghesuite?

friptura la 1:30 ar fi bine si tortul la 3:30 ..parerea mea nu sunt deloc inghesuite mai ales ca sunt 4 feluri de mancare si 2 ore intre ele e f bine......>:/

Kamela
15.07.2010, 17:50:49
Cand am fost la o nunta la Timisoara, am gasit aperitivele puse pe masa. In zona aceea, probabil si in altele, asa este obiceiul. In plus au in meniu si o supa absolut delicioasa.
La restul nuntilor la care am fost, in majoritate in Bucuresti sau prin imprejurimi, aperitivul s-a pus incepand cu o anumita ora, in jur de ora 21, iar intarziatilor li s-au adus portiile pe masura ce au sosit.
Na, nu-i nici o tragedie daca se face intr-un fel sau altul, decat daca invitatii sunt intarziati rau si sta mancarea mult timp pe farfurie. Dar se pare ca in zona unde se practica treaba asta nu-s invitatii asa intarziati ca pe la Bucuresti, unde asa-i de bon ton, sa-ti faci aparitia cu 3 ore intarziere :))

si eu am fost la 2 nunti in banat, dar la niciuna nu era aperitivul pe masa, mi se pare mult mai ok sa il aduca atunci cand vii;

vivirica
23.07.2010, 12:10:35
noi am servit in momentul in care s-a umplut restaurantul 3/4. iar apoi la fiecare 2.15h.

AnkBica
12.08.2010, 10:37:00
Salutare miresici de peste tot:) Eu sunt o viitoare mireasa din Oradea. am citit mesajele voastre si observ ca nu aveti pe lista de meniu supa / ciorba. Nu se obisnuieste? La noi sunt in general nunti de seara pana dimineata:D . Vreau si la nunta mea sa se petreaca pana in zori de zi. in schimb am fost la nunti unde au fost si 5 feluri de mancare si s-a servit una dupa alta de efectiv nu am putut sa ma ating de 3 dintre felurile de mancare8-| . Din pacate pentru nunta care a fost lux, muzica a cam stricat totul (bine cred ca asa a fost solicitarea) si a inceput sa se plece acasa de pe la 2-3 dimineata. Eu cred ca 4 feluri de mancare sunt super suficiente, pe unde am fost sa ma interesez de sali majoritatea meniurilor suna asa: aperitiv, supa / ciorba, friptura (porc+pui+garnitura+salata) si sarmalutze. Si eu sunt de parere ca aperitivul trebuie servit ulterior si nu sa se gaseasca pe masa la sosirea invitatilor (am fost la o nunta unde era pe masa la sosirea noastra, intrebarea este oare de cat timp era pe masa ca era majoritatea uscat[-() . Prin zonele voastre cum se procedeaza? Casa de piatra si multa fericire fostelor miresici, spor la pregatiri viitoarelor miresici si mult succes tuturor!

coritz
13.08.2010, 11:04:10
trebuie sa zici la restaurant cand vrei sa se aduca aperitivul.
la mine la fi asa ora 20 -aperitiv
ora 22- supa de pui
ora 23.30- peste
ora 1.30- gustare calda
ora 3- tortul
ora 4- sarmale

Chilly
13.08.2010, 14:39:48
La mine in zona, la majoritatea nuntilor, aperitivele sunt deja pe masa la sosirea invitatilor( oricum si daca se pun pe masa si daca nu, ele oricum sunt facute inainte cu cateva ore, si in plus cam peste tot este aer conditionat, iar vara,mai ales ar trebui sa ne alegem la aperitiv, chestii care nu se usuca in cateva ore), apoi urmeaza deschiderea dansului(ca tot intrebau unele miresici), dupa care la vreo 2 ore se serveste supa/ciorba, apoi peste sau ceva friptura de pui si por cu garnitura, astea la vreo ora jumate, dupa care tot la vreo 2 ore vine gratarul cu ceva cartofi, apoi tortul la vreo ora, si eventual dimineata niste virsli sau peste daca nu s-a dat. Oricum eu de mult nu am mai fost la nunta cu sarmale, iar felurile care le-am pus sunt orientative , la fel si ordinea, in functie de preferintele fiecaror miri, ideea e ca la noi este supa sau ciorba, eventual daca e ciorba se cam da dupa peste / friptura.
Sper ca nu v-am bagat prea mult in ceata. Nici eu inca nu stiu cum o sa fac cu mancarea, dar mai am destul timp, mai ales ca am si o gramada de nunti pana atunci si in zone diferite, asa k mai vad si eu cum e traditia in alte locuri.

auroraboeriu
12.10.2010, 19:25:15
In general, si cred ca asta este valabila in toate zonele tarii, felurile de mancare se servesc tot la 2 ore, incepand cu o jumate de ora, max 1 ora de cand au sosit mare parte din invitati.
Celor intarziati li se aduc aperitivele pe masura ce sosesc.
De regula (exceptie Ardeal) de incepe cu ora 20.30 - 21.00

calliope2010
15.10.2010, 12:38:46
noi am avut aperitivul la ora 21.45-22.00, pt ca am avut un program artistic si s-a decalat putin.
Apoi cam la o ora si putin au venit restul, si tortul spre dimineata, la ora 4.30.

lauriss
15.10.2010, 13:47:44
A avut cineva nunta de zi pe aici? As vrea sa stiu daca mai tineti minte cum v-ati stabilit programul,..!
De dimineata nu stiu cum sa ma impart..:)

pinkdiamond
19.10.2010, 19:38:08
Salutare miresici de peste tot:) Eu sunt o viitoare mireasa din Oradea. am citit mesajele voastre si observ ca nu aveti pe lista de meniu supa / ciorba. Nu se obisnuieste? La noi sunt in general nunti de seara pana dimineata:D . Vreau si la nunta mea sa se petreaca pana in zori de zi. in schimb am fost la nunti unde au fost si 5 feluri de mancare si s-a servit una dupa alta de efectiv nu am putut sa ma ating de 3 dintre felurile de mancare8-| . Din pacate pentru nunta care a fost lux, muzica a cam stricat totul (bine cred ca asa a fost solicitarea) si a inceput sa se plece acasa de pe la 2-3 dimineata. Eu cred ca 4 feluri de mancare sunt super suficiente, pe unde am fost sa ma interesez de sali majoritatea meniurilor suna asa: aperitiv, supa / ciorba, friptura (porc+pui+garnitura+salata) si sarmalutze. Si eu sunt de parere ca aperitivul trebuie servit ulterior si nu sa se gaseasca pe masa la sosirea invitatilor (am fost la o nunta unde era pe masa la sosirea noastra, intrebarea este oare de cat timp era pe masa ca era majoritatea uscat[-() . Prin zonele voastre cum se procedeaza? Casa de piatra si multa fericire fostelor miresici, spor la pregatiri viitoarelor miresici si mult succes tuturor!

Mi se pare normal sa se servesca antreurile dupa venirea invitatilor, la toate nuntile la care am fost asa se procedeaza si asa e politicos. Cine stie cum s-au inteles mirii cu ospatarii la nunta la care ai fost.. Ciorbe/supe nu am observat nici eu pe la nunti, desi ar merge bine, hidrateaza:D Chiar ma gandeam si eu la asta acum cateva zile..Probabil ti-e incomod sa te ridici sa mananci dupa ce mananci un castron de ciorba, se aude ca un butoi de apa=)) Lasand gluma la o parte, poate nu se serveste la nunti pt ca e greu de carat de ospatari, asa platouri pot cara si 3 pe-o mana, ciorba fierbinte mai putin..sau cine stie. Si cu mancarea si muzica, la toate nuntile la care am fost, ba una ba alta era buna, niciodata amandoua. Mi-ar place la nunta la mine sa schimb asta.:D

lauriss
19.10.2010, 22:06:38
Mi se pare normal sa se servesca antreurile dupa venirea invitatilor, la toate nuntile la care am fost asa se procedeaza si asa e politicos. Cine stie cum s-au inteles mirii cu ospatarii la nunta la care ai fost.. Ciorbe/supe nu am observat nici eu pe la nunti, desi ar merge bine, hidrateaza:D Chiar ma gandeam si eu la asta acum cateva zile..Probabil ti-e incomod sa te ridici sa mananci dupa ce mananci un castron de ciorba, se aude ca un butoi de apa=)) Lasand gluma la o parte, poate nu se serveste la nunti pt ca e greu de carat de ospatari, asa platouri pot cara si 3 pe-o mana, ciorba fierbinte mai putin..sau cine stie. Si cu mancarea si muzica, la toate nuntile la care am fost, ba una ba alta era buna, niciodata amandoua. Mi-ar place la nunta la mine sa schimb asta.:D

Si eu sunt de parere ca ar fi mai bine sa fie servite gustarile reci dupa ce ajung invitatii!
Ciorba e buna tocmai pentru ce zici si tu,..pentru hidratare, omul danseaza-transpira->se deshidrateaza, desi el bea lichide altfel e o ciorba sau o supa...
Nu e deloc incomod sa aduca supa sau ciorba, pentru ca nu se aduce ciorba in farfurie..:))))
Se aduc supiere pe mese si se servesc invitatii daca doresc, daca nu doresc nu se servesc..:)))
Cred ca daca se serveste la o nunta ciorba sau supa e cel mai usor mod de a servi un fel de mancare la o nunta..:P (Spun asta dupa ce am lucrat 1-2-...ani ca ospatar in timpul liceului si anul 2 de facultate).
Sa dea Domnul sa fie bine din toate punctele de vedere pentru fiecare dintre noi !

eli25
20.10.2010, 12:35:14
Buna miresici! Eu abia am scapat si pot sa va spun cum a fost la mine!Trebuie sa te intelegi cu organizatorul doar asupra orei cand dai aperitivul(eu l-am dat cam la ora 20), in rest este si in functie de cum decurge nunta ,adica daca toata lumea danseaza si sunt in super forma sa nu-ti aduca chiar atunci mancarea ca nu moare nimeni de foame si doar strica atmosfera!

lauriss
20.10.2010, 12:51:22
Buna miresici! Eu abia am scapat si pot sa va spun cum a fost la mine!Trebuie sa te intelegi cu organizatorul doar asupra orei cand dai aperitivul(eu l-am dat cam la ora 20), in rest este si in functie de cum decurge nunta ,adica daca toata lumea danseaza si sunt in super forma sa nu-ti aduca chiar atunci mancarea ca nu moare nimeni de foame si doar strica atmosfera!

Ora la care serveste mancarea depinde de foarte multe lucruri eu zic, ca nu are rost sa ne impacientam pentru fiecare lucru din nunta, nu o sa putem sa organizam totul pentru ca unele lucruri nu stau in puterea noastra,..:)

cori77
20.10.2010, 14:38:40
Ora la care serveste mancarea depinde de foarte multe lucruri eu zic, ca nu are rost sa ne impacientam pentru fiecare lucru din nunta, nu o sa putem sa organizam totul pentru ca unele lucruri nu stau in puterea noastra,..:)

Subscriu !!

miftode_valentina
25.10.2010, 19:35:19
salut miresici!!!la nunta mea am vorbit cu seful de sala si la mine s-a inceput cu primul fel de mancare adik cu antreul in jur de ora 21 la 22 am avut deschiderea dansului:-p

diana1982
26.10.2010, 15:51:57
La noi s-a servit mai intai aperitivul la vreo 40-45 min. de la ora inceperii (20.30) si abia dupa aceea am deschis nunta cu dansul mirilor; invitatii au mancat putin si apoi au avut rabdare sa priveasca si sa admire:"> dansul nostru

strumfii
26.10.2010, 16:29:31
la noi la nunta era scrisa pe invitatie ora sosirii 19.30.
am stabilit la restaurant,ca la 20.30 sa se serveasca aperitivul iar apoi din doua in doua ore,urmatoarele feluri de mancare,iar tortul,cand simtim ca trebuie ( in functie de invitati si de atmosfera) ..s-a servit la 4.30
numai ca....am decalat putin la 20.45 pentru ca la 20.30 nu sosisera nici jumate din invitati

krissa24
26.10.2010, 16:46:55
noi am ajuns la restaurant la ora 20:00 si la ora 21:15 am servit aperitivul, la 21:30 am deschis dansul.. si din 2 in 2 ore s-au servit celelalte feluri de mancare. la ora 3:30-4:00 s-a servit tortul.. nu mai stiu exact.. dar pana in 4 a fost

lianamaria
26.10.2010, 23:24:41
Mi se pare ok asa cum ai spus.

bebea2010
27.10.2010, 11:07:13
La mine pretrecerea a inceput la ora 18, pana la 18.30-18.45 deja era mai mult de jumatate de sala plina, asa ca am inceput servirea aperitivului. Cred ca aperitivul se serveste in functie de cum iti vin invitatii, dar de prefereat e sa nu treaca mai mult de 1 ora de la ora de incepere (ca altfel vei avea persoane care stau de 1 ora si se uita pe pereti si sa fim seriosi, lumea nu prea vine cu burta plina la nunta).

Apoi celelalte mancaruri se dau cam din 2 in 2 ore, dar trebuie sa te adaptezi un pic si la oameni, daca s-a facut ora x si lumea danseaza de rupe, mai bine mai astepti un pic chiar daca se fac 2 ore jumate intre 2 feluri de mancare.

Tortul e bine sa-l dai cand simti ca cei in varsta ar cam vrea sa plece pentru ca multi asteapa tortul ca sa poata sa plece, iar altii iau tortul ca semnal ca se da stingerea.

La noi a fost asa:

- aperitivul pe la 18.45
- pestele pe la 21
- sarmalele pe la 23.30
- friptura pe 1.30-2
- tortul pe la 3-3.30

lauriss
27.10.2010, 12:55:33
La mine pretrecerea a inceput la ora 18, pana la 18.30-18.45 deja era mai mult de jumatate de sala plina, asa ca am inceput servirea aperitivului. Cred ca aperitivul se serveste in functie de cum iti vin invitatii, dar de prefereat e sa nu treaca mai mult de 1 ora de la ora de incepere (ca altfel vei avea persoane care stau de 1 ora si se uita pe pereti si sa fim seriosi, lumea nu prea vine cu burta plina la nunta).

Apoi celelalte mancaruri se dau cam din 2 in 2 ore, dar trebuie sa te adaptezi un pic si la oameni, daca s-a facut ora x si lumea danseaza de rupe, mai bine mai astepti un pic chiar daca se fac 2 ore jumate intre 2 feluri de mancare.

Tortul e bine sa-l dai cand simti ca cei in varsta ar cam vrea sa plece pentru ca multi asteapa tortul ca sa poata sa plece, iar altii iau tortul ca semnal ca se da stingerea.

La noi a fost asa:

- aperitivul pe la 18.45
- pestele pe la 21
- sarmalele pe la 23.30
- friptura pe 1.30-2
- tortul pe la 3-3.30

a avut careva nunta de zi de pe aici?
La mine se porneste de dimineata si nu stiu exact cum sa le planuiesc, biserica (la Biserica Catolica slujba tine mult mai putin decat la ortodocsi) si primaria ...ca apoi sa ajung la poze si apoi la 14:00-14:30 la local.

bebea2010
27.10.2010, 13:40:01
a avut careva nunta de zi de pe aici?
La mine se porneste de dimineata si nu stiu exact cum sa le planuiesc, biserica (la Biserica Catolica slujba tine mult mai putin decat la ortodocsi) si primaria ...ca apoi sa ajung la poze si apoi la 14:00-14:30 la local.

pai macarurile le planifici la fel (eventual discuta si cu cei de la restaurant) distanta de 2 ore...2 ore jumate

- sosirea invitatilor la 14.30
- aperitivul la 15-15.30
- pestele la 17.30
- sarmalele la 19.30
- friptura la 21.30
- tortul pe la 11

daca vrei sa dai tortul la 12, mai maresti un pic distanta dintre celelalte feluri de mancare sau incepi nunta pe la 3, astfel ai mai mult timp pentru pregatiri, civila si biserica.

lauriss
27.10.2010, 14:42:35
pai macarurile le planifici la fel (eventual discuta si cu cei de la restaurant) distanta de 2 ore...2 ore jumate

- sosirea invitatilor la 14.30
- aperitivul la 15-15.30
- pestele la 17.30
- sarmalele la 19.30
- friptura la 21.30
- tortul pe la 11

daca vrei sa dai tortul la 12, mai maresti un pic distanta dintre celelalte feluri de mancare sau incepi nunta pe la 3, astfel ai mai mult timp pentru pregatiri, civila si biserica.

Multumesc frumos de idee!:)

andrea85
27.10.2010, 15:16:05
Multumesc frumos de idee!:)

Noi am sosit la restaurant la ora 14:40. La ora 15 am inceput cu aperitivul, iar de restul s-a ocupat restaurantul. Dar felurile de mancare au fost aduse la fiecare 2 ore, dar cel mai bine stiu cei de la restaurant, pentru ca ei au deja experienta.

Alessandraa
07.12.2010, 11:48:45
Miresici, eu personal nu am fost inca la nunti unde sa se aduca tortul la ora 4 :-\. Avand in vedere ca o nunta incepe la ora 20, nu cred ca raman toti invitatii, mai ales cei mai in varsta, pana dimineata. Eu stiam ca tortul se serveste cel tarziu pe la ora 2, oricum intre 12 si 2, iar dupa tort se cam dau plicurile si cei care doresc sau nu mai rezista pleaca...ramanand tineretul mai mult. Dupa tort se mai seveste un fel de mancare pe la ora 4, de obicei aici sunt plasate sarmalele pentru cei care nu sunt mari amatori de ele:D. Restul meniului, peste tot unde am fost la nunti era in felul acesta: spre exemplu la ora 20, cand ajungeam la restaurant, aperitivele ne asteptau pe masa ... lumea mai mananca, bea, etc ... ca doar sunt obositi dupa atatea ore de plimbare pe la primarie, biserica, poze... apoi se deschide dansul mirilor, nasilor si intr-un final toata lumea. Intre ora 21 si 22 se serveste o supa sau ciorba, iar intre 23 si 24 felul 2, dupa preferinte. Cam asa arata un program de nunta pe unde am fost noi ...si am participat la destul de multe nunti. Acum cred ca depinde mult si de zona, obiceiuri, etc. :-?

irene_gl
07.12.2010, 12:25:26
Miresici, eu personal nu am fost inca la nunti unde sa se aduca tortul la ora 4 :-\. Avand in vedere ca o nunta incepe la ora 20, nu cred ca raman toti invitatii, mai ales cei mai in varsta, pana dimineata. Eu stiam ca tortul se serveste cel tarziu pe la ora 2, oricum intre 12 si 2, iar dupa tort se cam dau plicurile si cei care doresc sau nu mai rezista pleaca...ramanand tineretul mai mult. Dupa tort se mai seveste un fel de mancare pe la ora 4, de obicei aici sunt plasate sarmalele pentru cei care nu sunt mari amatori de ele:D. Restul meniului, peste tot unde am fost la nunti era in felul acesta: spre exemplu la ora 20, cand ajungeam la restaurant, aperitivele ne asteptau pe masa ... lumea mai mananca, bea, etc ... ca doar sunt obositi dupa atatea ore de plimbare pe la primarie, biserica, poze... apoi se deschide dansul mirilor, nasilor si intr-un final toata lumea. Intre ora 21 si 22 se serveste o supa sau ciorba, iar intre 23 si 24 felul 2, dupa preferinte. Cam asa arata un program de nunta pe unde am fost noi ...si am participat la destul de multe nunti. Acum cred ca depinde mult si de zona, obiceiuri, etc. :-?

cred ca depinde de zona.tu zici de supa,la noi nu exista asa ceva la nunta.apoi sarmale dupa tort?iarasi nu exista.la noi chiar daca scrie pe invitatie ora 20,oamenii vin pe la 21-22.deci aperitivul vine pe la 23.apoi pestele si friptura (eu am avut 3 feluri),iar tortul a fost pe la 3 jumate.nunta a fost duminica.daca era sambata putea sa se aduca tortul si la 5,totul se desfasoara in functie de cum sta lumea.degeaba se fac planuri dinainte.

Alessandraa
07.12.2010, 13:10:14
cred ca depinde de zona.tu zici de supa,la noi nu exista asa ceva la nunta.apoi sarmale dupa tort?iarasi nu exista.la noi chiar daca scrie pe invitatie ora 20,oamenii vin pe la 21-22.deci aperitivul vine pe la 23.apoi pestele si friptura (eu am avut 3 feluri),iar tortul a fost pe la 3 jumate.nunta a fost duminica.daca era sambata putea sa se aduca tortul si la 5,totul se desfasoara in functie de cum sta lumea.degeaba se fac planuri dinainte.

Mda, se pare ca sunt diferente de la cer la pamant intre obiceiuri si zone. :-? Cat despre ora la care sosesc invitatii, de obicei toti invitatii se prezinta la aceeasi ora, intarzierile fiind eventual din alte cauze. Interesant ca nu se serveste deloc supa sau ciorba la voi... eu nu am fost inca la nici o nunta in alte zone. Nici peste nu am prea vazut in meniul de nunta, doar o singura data parca. :D Si daca zici ca la voi sambata se poate aduce tortul si la ora 5, la noi nu se prea obisnuieste ... la majoritatea nuntilor in jurul orei 3-4 pleaca lumea, dupa ora 5 ramane doar tineretul si parintii :))

amarilda
07.12.2010, 16:20:09
Mda, se pare ca sunt diferente de la cer la pamant intre obiceiuri si zone. :-? Cat despre ora la care sosesc invitatii, de obicei toti invitatii se prezinta la aceeasi ora, intarzierile fiind eventual din alte cauze. Interesant ca nu se serveste deloc supa sau ciorba la voi... eu nu am fost inca la nici o nunta in alte zone. Nici peste nu am prea vazut in meniul de nunta, doar o singura data parca. :D Si daca zici ca la voi sambata se poate aduce tortul si la ora 5, la noi nu se prea obisnuieste ... la majoritatea nuntilor in jurul orei 3-4 pleaca lumea, dupa ora 5 ramane doar tineretul si parintii :))
asa este...f mari diferente..oricum in partea de centru si vest a tarii din cate stiu eu de regula invitatii se aduna la restaurant si apoi primesc mirii..la noi in Moldova mirii primesc invitatii, care vin cand vor ei intre ora trecuta pe invitatie si ora care le convine lor (deci 19-23 30)..partea un pic nasoala e ca dansezi ce dansezi, hop iar la usa ca mai vine cineva..e ff obositor daca ai un nr mare de invitati si nu vin si ei organizati pe grupuri mai mari, partea frumoasa e ca primirea se face cu toate "onorurile" sa spunem asa (mars, prezenta nasi, socri etc..tot alaiul)
nuntile sunt mai mereu de noapte, iar meniul contine aperitiv rece, cald, peste sau sarmale +friptura si tort. acum eu am vazut in ultima vreme ca la ora 12 noaptea se "prezinta" tortul..chiar daca nu il servesti atunci, asa el poate fi taiat la bucatarie si chiar daca cineva pleaca pe la 1 30 sa zicem si nu a apucat inca friptura poti totusi sa le dai la pachet feliile de tort.:)

martina26
08.12.2010, 20:15:29
Eu scriu acum in calitate de invitat.
La ultimele 3 nunti la care am fost, aperitivul era deja pe masa (la una din ele farfuriile erau acoperite cu folie, tocmai ca sa nu se usuce mancarea). Mie personal - fiind punctuala - nu mi-ar conveni sa astept dupa toti intarziatii ca sa mananc. Mai ales ca la toate nuntile am ajuns flamanda si mi-a picat foarte bine ca mancarea era pe masa. Si toata lumea de la masa la care eram a inceput sa manance la scurt timp dupa ce am ajuns, chiar daca sala inca se umplea.

andrea85
08.12.2010, 22:15:56
La ultimele 3 nunti la care am fost, aperitivul era deja pe masa (la una din ele farfuriile erau acoperite cu folie, tocmai ca sa nu se usuce mancarea). Mie personal - fiind punctuala - nu mi-ar conveni sa astept dupa toti intarziatii ca sa mananc. Mai ales ca la toate nuntile am ajuns flamanda si mi-a picat foarte bine ca mancarea era pe masa. Si toata lumea de la masa la care eram a inceput sa manance la scurt timp dupa ce am ajuns, chiar daca sala inca se umplea.

Si la noi se pune aperitivul pe masa, pe cand sosesc invitatii si unii chiar incep deja sa manance pana ajung mirii, pentru ca la noi invitatii sunt intanpinati de parinti si abia dupa aperitiv si de miri. ;-)

magda550
08.12.2010, 22:22:29
da, si eu ajung flamanda la nunti, ca ma abtin de la mancare toata ziua stiind ce ma asteapta :D
Hai sa zic cum a fost la noi, am avut totul stabilit dinainte cu restaurantul si nu s-au abatut deloc:

19:45-20:00 - a inceput sa vina lumea
20:30 - aperitivul
21:00 - primul dans
22:30 - aperitivul cald (nu am avut sarmale)
- s-a furat mireasa
00:00 - pestele
02:00 - friptura
03:00 (si un pic) - tortul
...si la 03:30 - 04:00 deja pleca grosul lumii

Faza a fost ca eu, fata prevazatoare, am facut dezgatitul si jarteaua inainte de tort, cand era inca distractia in toi... si bine am facut, dupa tort tot ce am mai facut a fost sa imi iau incontinuu la revedere de la oameni :D

amarilda
09.12.2010, 15:21:45
da, si eu ajung flamanda la nunti, ca ma abtin de la mancare toata ziua stiind ce ma asteapta :D
Hai sa zic cum a fost la noi, am avut totul stabilit dinainte cu restaurantul si nu s-au abatut deloc:

19:45-20:00 - a inceput sa vina lumea
20:30 - aperitivul
21:00 - primul dans
22:30 - aperitivul cald (nu am avut sarmale)
- s-a furat mireasa
00:00 - pestele
02:00 - friptura
03:00 (si un pic) - tortul
...si la 03:30 - 04:00 deja pleca grosul lumii

Faza a fost ca eu, fata prevazatoare, am facut dezgatitul si jarteaua inainte de tort, cand era inca distractia in toi... si bine am facut, dupa tort tot ce am mai facut a fost sa imi iau incontinuu la revedere de la oameni :D
mie imi place programul pe care l-ai avut si cred ca asa va fi si la mine, eu ma gandisem sa pun 19.30 ora pe invitatie, tu ce ora ai avut trecuta? au stat si cei in varsta pana la 3 la tort? ai mei de obicei pleaca pe la 2 de la nunti si nicioadata nu apuca tortul, eu de asta as vrea sa-l prezint la 12 noaptea, sa-l taiem si de servit il dam evident dupa friptura sau la pachet celor care pleaca acasa inainte...miresici cu nunta de noapte, credeti ca s-ar uita ciudat oamenii daca apare tortul la 12?:-\

magda550
09.12.2010, 15:35:07
mie imi place programul pe care l-ai avut si cred ca asa va fi si la mine, eu ma gandisem sa pun 19.30 ora pe invitatie, tu ce ora ai avut trecuta? au stat si cei in varsta pana la 3 la tort? ai mei de obicei pleaca pe la 2 de la nunti si nicioadata nu apuca tortul, eu de asta as vrea sa-l prezint la 12 noaptea, sa-l taiem si de servit il dam evident dupa friptura sau la pachet celor care pleaca acasa inainte...miresici cu nunta de noapte, credeti ca s-ar uita ciudat oamenii daca apare tortul la 12?:-\
Si eu am avut 19:30 ;)) dar nici macar noi nu eram la restaurant la ora aia :D
Faza la noi a fost ca restaurantul era un pic in afara Bucurestiului si am avut transport asigurat cu autocarul. Plecarea autocarului era stabilita pt 03:30. Parte din rude (inclusiv parintii) au venit cu acel transport si implicit au stat pana la 03:30 (de fapt se facuse deja aproape 4 pana au plecat...) si ceilalti au stat si ei, ca na :D
Dar si cand au plecat, a fost asa, un mare val, in juma' de ora se golise sala aproape complet :))

Si ca sa raspund la intrebarea ta, mie mi se pare un pic cam devreme 12:00. Pentru mine tortul e asa, un semnal de plecare, daca il dai la 12:00 s-ar putea ca la 01:00 sa ai jumatate din oameni plecati.

amarilda
09.12.2010, 15:42:58
Si eu am avut 19:30 ;)) dar nici macar noi nu eram la restaurant la ora aia :D
Faza la noi a fost ca restaurantul era un pic in afara Bucurestiului si am avut transport asigurat cu autocarul. Plecarea autocarului era stabilita pt 03:30. Parte din rude (inclusiv parintii) au venit cu acel transport si implicit au stat pana la 03:30 (de fapt se facuse deja aproape 4 pana au plecat...) si ceilalti au stat si ei, ca na :D
Dar si cand au plecat, a fost asa, un mare val, in juma' de ora se golise sala aproape complet :))

Si ca sa raspund la intrebarea ta, mie mi se pare un pic cam devreme 12:00. Pentru mine tortul e asa, un semnal de plecare, daca il dai la 12:00 s-ar putea ca la 01:00 sa ai jumatate din oameni plecati.
:((of, de asta imi e si mie frica sa nu li se para ca e semnal de plecare..nu stiu sincer cum sa fac asa fel incat sa nu fac un tort de 20 kg din care sa se manance doar 10:D
ma mai gandesc cum fac pana la urma..multumesc ptr raspuns!:)>-

magda550
09.12.2010, 16:26:58
:((of, de asta imi e si mie frica sa nu li se para ca e semnal de plecare..nu stiu sincer cum sa fac asa fel incat sa nu fac un tort de 20 kg din care sa se manance doar 10:D
ma mai gandesc cum fac pana la urma..multumesc ptr raspuns!:)>-
Eu zic sa nu iti faci probleme, ca tort oricum ramane orice-ai face. Si daca il aduci pe la 3 si ceva, va fi inca suficienta lume, zic eu, oamenii stiu ca la nunta vii sa stai toata noaptea, sunt pregatiti ;)