PDA

Versiunea completa : Calatorii cu avionul

Pagini : [1] 2

delmo
13.04.2007, 07:51:46
eu una urasc sa merg cu avionul! imi este f frica! hai sa povestim aici peripetii cu avionul(daca vreo una dintre voi a trecut printr-un stres legat de avion) si ce vacante de vis ar fi fara el?#-o

mihu
13.04.2007, 08:29:08
Eu nu vreau sa spun lucruri de speriat...am mers de 2 ori cu avionul si mi-a placut foarte mult...imi place sa fiu la inaltime....am zis ca nu o sa fie excursie de acum inainte fara avion...e mult mai rapid/mai comod/mai confortabil...Nu o sa uit drumul pana la Budapesta de la ora 22.00 pana la ora 5 dim...Chinuitor...Traiasca avionul!!!!

dj
13.04.2007, 08:56:23
Singura peripetie a fost cand am avut escala la Viena, intr-un field trip de 2 zile, si bagajul meu a ramas, si la dus si la intors... la Viena! In rest imi place sa merg cu avionul.

ancaneacsu
13.04.2007, 08:58:11
ooof, pt mine avionul este " agonie si extaz" =))
agonie cand sunt in el, si extaz cand cobor....
serios acum, calatoriile mele cu avionul se reduc la ruta bucuresti-paris, si groaznic este ca atunci cand plec din bucuresti, de obicei dimineata, nu pot sa beau ceva in avion sa ma " anesteziez"..=)) asa ca stateam ffff atenta la toate miscarile avionului....
la intoarcere....alta mancare de peste....beam linistita niste vin, ....si eram super ok...=))
pt mine memorabil este un drum de intoarcere de la paris: eu stateam la geam- ca de fiecare data- al meu sot la langa mine, iar la margine o tipa terorizata de calatoriile cu avionul...eu nu scot nici un cuvant in avion, de parca daca nu vorbesc eu, nu cade avionul =))....tipa asta, era invers, trebuia sa vb continuu...al meu sot era innebunit: eu alba la fata, aia rosie, eu muta, aia vorbea tot timpul...cand au adus mancarea, sarca fata....i s-a facut rau...nu mai stiau stewardezele ce sa-i faca...eu: stana pe piatra, privirea in fata, centura stransa...=)) iar toata lumea se agita langa mine. la un moment dat vine anuntul ca trecem prin turbulente, si sa ne punem centurile...fata asta...incepe sa faca urat, se roaga de sotul meu sa vb cu ea, etc...faze urate, iar sotul meu era victima...ce facem eu? eram in continuare impietrita =))
cand am ajuns la bucuresti, simteam ca imi tremura picioarele...sincer nu inteleg nici eu de ce=))....dar, pisica raioasa cu coada pe sus...evident ca l-am luat la rost pe al meu sot.....ca, de ce vorbea cu fata, de ce o linistea...=))

lyanna
13.04.2007, 09:15:08
Sunt super avioanele! Nu m-am plimbat pana acum foarte mult, numai 4 drumuri, dar cel putin aterizarea la Hurghada mi s-a parut de vis. Era ziua pe la pranz, cand bate soarele mai frumos in nisip si au nenea aia un aeroport cu niste cladiri pe jumate in nisip ... parca din filme SF! Ma si imaginam in Dune... ornitopterul lui Paul Atreides aterizand printre siech-uri de freemens :) ( am adorat si cartile si seria de jocuri pe calculator Dune... :D )
Si senzatiea de mountagne-russe (cred ca asa se scrie..masinunte de-alea pe serpentine metalice) e incredibila la urcare si la goluri de aer :D Apropo.. statistic este cel mai sigur mijloc de transport :D
In schimb ma enerevaza controalele si imbarcarea...da' daca trebuie... Tot mai bine decat cu autocarul..am fost pana in grecia cu autocarul si mi s-a parut ingrozitor de incomod.. 12h si mai bine in autocar... brrr..

mihu
13.04.2007, 09:28:29
Sunt super avioanele! Nu m-am plimbat pana acum foarte mult, numai 4 drumuri, dar cel putin aterizarea la Hurghada mi s-a parut de vis. Era ziua pe la pranz, cand bate soarele mai frumos in nisip si au nenea aia un aeroport cu niste cladiri pe jumate in nisip ... parca din filme SF! Ma si imaginam in Dune... ornitopterul lui Paul Atreides aterizand printre siech-uri de freemens :) ( am adorat si cartile si seria de jocuri pe calculator Dune... :D )
Si senzatiea de mountagne-russe (cred ca asa se scrie..masinunte de-alea pe serpentine metalice) e incredibila la urcare si la goluri de aer :D Apropo.. statistic este cel mai sigur mijloc de transport :D
In schimb ma enerevaza controalele si imbarcarea...da' daca trebuie... Tot mai bine decat cu autocarul..am fost pana in grecia cu autocarul si mi s-a parut ingrozitor de incomod.. 12h si mai bine in autocar... brrr..
Si mie mi se pare mai sigur si mai comod decat autocarul...Daca e sa fim realisti, sunt mai mici sanse sa pice avionul decat sa faci accident...numai ca daca sunt la fel de realista...in avion sansele de supravietuire sunt catre 0...in autocar...mai sunt ceva sanse...
Dar, cu toate astea, sunt pro avion

anne_septembrie
13.04.2007, 10:54:07
Nici eu nu am zburat de multe ori cu avionul, dar mi-a placut, desi l-a prima decolare mi-am tinut ffff strans sotul de mana :) . El mai avea experienta unui zbor f lung si ii placuse, era relaxat. Dar au fost si ceva mici peripetii. Intr-o iarna plecam de la Milano si incepuse sa ninga, au curatat avionul cu nu stiu ce solutii, am intarziat vreo 2 ore, iar cand in sfarsit am plecat a inceput sa miroasa a ars sau cel putin asa mi se parea mie. Am fost super panicata, l-am intrebat pe sotul meu daca simte si el, a inceput si lumea din jur sa se agite, dar pana la urma a venit stewardesa sa ne spuna ca e ceva normal, probabil de solutiile alea, dar eu am avut ceva momente de stres maxim :). Si la un alt zbor, insotitorul care facea instructajul de la inceputul calatoriei abia se abtinea sa nu rada, cred ca se amuza cu colegii lui din spatele avionului, apoi au stat dupa o perdeluta tot timpul si au facut glume. Eu m-am oficat, ca imi da incredere personalul care trece zambind pe langa tine, ma gandesc ca e totul in regula cand ii vad pe culoar, iar ei nu s-au miscat.
Oricum mi se pare un mijloc de transport comod, am fost de curand intr-o excursie lunga cu masina si la intoarcerea in tara deja nu mai suportam sa stau pe scaun, simteam ca ma sufoc.

Ritzi
13.04.2007, 12:07:04
Nici eu nu am zburat de multe ori cu avionul, dar mi-a placut, desi l-a prima decolare mi-am tinut ffff strans sotul de mana :) . El mai avea experienta unui zbor f lung si ii placuse, era relaxat. Dar au fost si ceva mici peripetii. Intr-o iarna plecam de la Milano si incepuse sa ninga, au curatat avionul cu nu stiu ce solutii, am intarziat vreo 2 ore, iar cand in sfarsit am plecat a inceput sa miroasa a ars sau cel putin asa mi se parea mie. Am fost super panicata, l-am intrebat pe sotul meu daca simte si el, a inceput si lumea din jur sa se agite, dar pana la urma a venit stewardesa sa ne spuna ca e ceva normal, probabil de solutiile alea, dar eu am avut ceva momente de stres maxim :). Si la un alt zbor, insotitorul care facea instructajul de la inceputul calatoriei abia se abtinea sa nu rada, cred ca se amuza cu colegii lui din spatele avionului, apoi au stat dupa o perdeluta tot timpul si au facut glume. Eu m-am oficat, ca imi da incredere personalul care trece zambind pe langa tine, ma gandesc ca e totul in regula cand ii vad pe culoar, iar ei nu s-au miscat.
Oricum mi se pare un mijloc de transport comod, am fost de curand intr-o excursie lunga cu masina si la intoarcerea in tara deja nu mai suportam sa stau pe scaun, simteam ca ma sufoc.

da, e de la lichidul de degivrare (anti-inghet) din cate stiu eu...dar oricum, mi-ai placut, ce te-ai mai stresat si tu :)

Ritzi
13.04.2007, 12:21:19
eu una nu am zburat decat de 2-3 ori pana acum, 1 data cand eram prea mica ca sa stiu ce mi se intampla, 1 data la mare peste statiuni cu un avion utilitar de la Tuzla...faza tare cu Tuzla e ca dupa ce ne-am invartit si la propriu si la figurat de mi se facuse rau (cred ca a luat enshpemii de viraje) am coborat intr-un tarziu, si cand ne-am dat jos din avion am aflat ca pilotul nu mai zburase de ani de zile si a vrut sa isi aminteasca cum e :D :)) ...in rest a fost foarte fain sa vad marea si statiunile de sus....iar ultima data, de curand, am fost in Franta, unde i-am boscorodit pe nenii aia tot zborul ca ne-au zdruncinat non-stop :-&...turbulente, turbulente, dar nici chiar asa...dar si-au spalat pacatele..au avut o aterizare de nota 10..nici macar nu am simtit cand au pus rotile jos...credeam ca inca zburam, nu am vazut pista (era noapte tarziu)....

imi place cu avionul, dar stau mai mereu cu frica in san...ca deh! nimic nu e infailibil pe lumea asta...ma cam albesc la decolare si aterizare, dar in rest e ok:D

poanta pe care nu v-am zis-o inca e ca viitorul meu sot e pilot ;;)

Piticutz
15.04.2007, 09:09:29
Eu pana acum am avut super nocroc. Aterizari minunate ... fara stres. Eu am o frica de avion. Cand decoleaza imi vine sa plang de parca ma duce cineva la taiere :)) :)) . La aterizare nu mi-e frica...doar la decolare si la virajul ala idiot :-SS :-SS :-SS :-SS :-SS

dianablue
15.04.2007, 11:25:04
mie imi place la nebunie sa zbor! cel mai lung drum a fost de vreo 8 ore si mi-a placut la maxim! dar ultimul zbor budapesta bucuresti a fost groaaaaznic! or fi fost si turbulente dar clar pilotul ala isi dadea corijenta... ba intorcea avionul pe stanga ba pe dreapta! in viata mea nu mi-a fost asa rau in avion, nu mai puteam sa ma tzin pe picioare cand a aterizat. si din cauza ametelii, k bonus, mi-am uitat si poseta in taxi :> (noroc k a fost soferu dragut si am recuperat-o)

dianablue
15.04.2007, 11:26:27
a, si a mai fost inca un drum bucuresti - tulcea (acum vreo 10 ani dk nu mai mult) cu un avion din cine stie ce secol (cu elice) si nu puteai sa lasi sucul pe masuta pt k iti cadea instantaneu in brate

delmo
15.04.2007, 20:24:23
Eu pana acum am avut super nocroc. Aterizari minunate ... fara stres. Eu am o frica de avion. Cand decoleaza imi vine sa plang de parca ma duce cineva la taiere :)) :)) . La aterizare nu mi-e frica...doar la decolare si la virajul ala idiot :-SS :-SS :-SS :-SS :-SS

exact asa si eu .....la aterizare e cel mai ok sunt f fericita pt ca ma gandesc ca o sa scap de stres #:-Sdar decolarea si tot zborul #-o .... am zis ca o sa iau un somnifer inaite cu 1min sa ma urc k sa ma trezesc cand ajung\:D/ :-"

ryanaro
15.04.2007, 20:34:04
pt mine avionul e doar un mijloc de transport, ca si masina, autocarul, motocicleta etc. nu mi se pare o experienta si nu mi e frica. daca e sa mori, pai mori oricum, fie ca iti cade un ghiveci de flori in cap (sau o nuca de cocos- cica sunt f frecvente decesele din cauza asta LOOOOL :-B ), fie ca ai mancat o aluna si te ai sufocat de alergie. :-"

sunt prea multe pro uri si prea putine contra uri. o:-)

CamyB
15.04.2007, 20:52:03
Eu zbor multicel (prietenii rad de mine ca in unele luni zbor mai mult decat o stewardesa..:) ). Categoric statistic vorbind avionul e mai sigur decat trenul. So, e un mijloc de transport mai sigur decat celelalte.
Experiente marcante?
O decolare pe furtuna din Barcelona (era si unul din primele mele zboruri si am cazut in gol de vreo 5 ori de am zis ca daca scap nu ma mai urc vreodata in avion.... evident ca am scapat, si m-am mai urcat).
O aterizare la Nisa, unde pista e exact pe marginea marii, si nu stiam, si am avut senzatia ca ne prabusim in mare .
Si singura oara cand am refuzat sa ma mai urc in avion a fost de la Zagreb la Budapesta. Zburam cu Malev, insa de la Budapesta la Zagreb am mers cu un Air Moldavia cu elice, un fel de microbuz (e mult spus) cu aripi, care facea in toate felurile, de n-am mai avut curaj sa repet experienta si la intoarcere (a fost nasol rau, am prins si ploaie, si goluri de aer, si zanganea avionul ala intr-un hal de nu-ti venea sa crezi ca supravietuiesti). Colegul meu croat a trebuit sa ma duca cu masina pana in Budapesta, ca am refuzat categoric sa ma intorc cu minunea aia.

In rest, niscai incidente cu bagajele, solutionate mai mereu destul de prompt.

In concluzie, zbor ca n-am de ales, si caut o solutie disperata pentru zborul din luna de miere pana la Bangkock (sunt fumatoare si nu stiu cum sa fac sa rezist 10 ore fara sa fumez. Aveti vreo idee? Eu ma gandeam la fenobarbital + plasturi cu nicotina....)

tweety82
15.04.2007, 21:40:08
Si mie imi place sa merg cu avionul.In schimb nu prea-mi place aterizarea, pt ca exact cu 10-15 min inainte de aterizare incepe sa ma doara capul si efectiv simt ca-mi explodeaza:(

P.S Camy, eu am rezistat dormind;))
Aveam obiceiul sa nu dorm inainte sa plec , si in 12 ore nu ma trezeam decat sa mananc =))

iulia
16.04.2007, 01:43:54
<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P
Asta e topicul ptr mine. Am sotul... PILOT.... asa ca nu imi dau cu firma in cap ca imi e frica. Stand si pe insula, iau avionul... cam o data pe saptamana. Fara glume. Iar in timpul verii, ca sa fiu mai mult cu mon amour, o data la 2 zile.

Am zburat atat de mult incat ma lasa rece. Cum zicea si Ryanaro, e doar un mijloc de a ma duce de aici pana incolea. Atat. Cand ma sui in avion cer loc la coridor, ca nu am altfel loc la picioare. Iar daca imi dau la fereastra, trag oblonul si citesc.

Ptr cununia civila a trebuit sa merg in tara sa imi iau parintii, ca tatal meu facea pe el de frica... duh...

Poate ca aveam frica la inceput, cand aveam impresia ca pica avionul in gol - 99% e doar o "dezechilibrare" din cauza faptului ca vantul bate transversal. Dar atatea intrebari i-am pus sotului, si de atatea ori am fost in cabina de pilotaj, incat inteleg mai multe.

map
16.04.2007, 05:24:57
...
caut o solutie disperata pentru zborul din luna de miere pana la Bangkock (sunt fumatoare si nu stiu cum sa fac sa rezist 10 ore fara sa fumez. Aveti vreo idee? Eu ma gandeam la fenobarbital + plasturi cu nicotina....)

Fumeaza inainte de a pleca, MASIV:D in ziua precendenta si in ziua zborului, si din cate stiu in Otopeni se poate fuma in aeroport (inca). Sa vezi cum e sa faci check-in cu 4 ore inainte de zbor, sa nu poti fuma in aeroport, sa nu mai poti iesi, ca ai trecut deja de control, si sa mai fumezi peste 12 ore:)) Cand am ajuns in Amsterdam pe peste tot erau semne de fumat interzis:)) Acuma na, bine ca mai au baruri si restaurante in care se mai poate fuma:)) ca altfel desfaceam o tigara si mestecam tutunul:))

Piticutz
16.04.2007, 10:31:31
Asta e topicul ptr mine. Am sotul... PILOT.... asa ca nu imi dau cu firma in cap ca imi e frica. Stand si pe insula, iau avionul... cam o data pe saptamana. Fara glume. Iar in timpul verii, ca sa fiu mai mult cu mon amour, o data la 2 zile.

Am zburat atat de mult incat ma lasa rece. Cum zicea si Ryanaro, e doar un mijloc de a ma duce de aici pana incolea. Atat. Cand ma sui in avion cer loc la coridor, ca nu am altfel loc la picioare. Iar daca imi dau la fereastra, trag oblonul si citesc.

Ptr cununia civila a trebuit sa merg in tara sa imi iau parintii, ca tatal meu facea pe el de frica... duh...

Poate ca aveam frica la inceput, cand aveam impresia ca pica avionul in gol - 99% e doar o "dezechilibrare" din cauza faptului ca vantul bate transversal. Dar atatea intrebari i-am pus sotului, si de atatea ori am fost in cabina de pilotaj, incat inteleg mai multe.

Hihi..ce suuper...si cum se vede din cabina pilotilor??? Cred ca e suuper senzatia :D :D :D

Ritzi
17.04.2007, 14:48:22

la ce companie zboara sotul tau de te lasa in cabina??? eu nu am avut noroc pana acum...:-< dar ii tot fac apropouri sa imi faca un cadou de nunta.. ;;) vezi, fata de tine mie mi-e inca teama pentru fiecare cursa a lui, sper sa imi treaca la un moment dat...oricum, sa ma fi vazut la inceput...daca se intampla sa intarzie ma lua cu tremurici si stateam ca pe ghimpi pana sa aud vesti de la el.....acum m-am mai obisnuit cat de cat#:-S

allyy
17.04.2007, 16:24:53
pt mine avionul e doar un mijloc de transport, ca si masina, autocarul, motocicleta etc. nu mi se pare o experienta si nu mi e frica. daca e sa mori, pai mori oricum, fie ca iti cade un ghiveci de flori in cap (sau o nuca de cocos- cica sunt f frecvente decesele din cauza asta LOOOOL :-B ), fie ca ai mancat o aluna si te ai sufocat de alergie. :-"

sunt prea multe pro uri si prea putine contra uri. o:-)

Asa ma gandesc mereu si eu! Am facut Romania - Italia cu autocarul si nu imi mai trebuie a doua oara, atat de obositor a fost! Am nimerit intr-un autocar singurul scaun care nu se lasa pe spate si in dreapta mea unul de 3 ori cat mine. Nu va spun cum am calatorit!
Pe cand cu avionul ajungi intr-un timp record fata de autocar, de multe ori te costa mai putin, ai confort si tot ce vrei! Dupa mine e super cu avionul, si am avut parte si de intors din drum si turbulente sau alte chestii de acest gen. Dar ma lasa rece!!!
Vorba ta, e un mijloc de transport ca oricare altul si prefer sa vad partea avantajoasa a lucrurilor!

tizabela
17.04.2007, 18:24:18
Pt mine avionul este cel mai placut mod de a calatori (de mica mi-am dorit sa fiu stuardeza,dar din pacate am doar 1.58 si nu intru in baremurile lor).Pana acum am zburat de 16 ori (mereu imi notez data,pretul,destinatia,etc) saptamana viitoare am sa vin in Romania pt doar 4 zile (pe 27 vin si pe 1 ma intorc),iar faptul ca am sa ii vad pe ai mei il datorez acestui mijloc de transport fara de care nu as fi putut veni pt atat de putin timp (4 zile era drumul dus-intors)!!!

iulia
17.04.2007, 19:21:23
la ce companie zboara sotul tau de te lasa in cabina??? eu nu am avut noroc pana acum...:-< dar ii tot fac apropouri sa imi faca un cadou de nunta.. ;;) vezi, fata de tine mie mi-e inca teama pentru fiecare cursa a lui, sper sa imi treaca la un moment dat...oricum, sa ma fi vazut la inceput...daca se intampla sa intarzie ma lua cu tremurici si stateam ca pe ghimpi pana sa aud vesti de la el.....acum m-am mai obisnuit cat de cat#:-S

Sa inteleg ca si al tau sot e pilot? E drept ca nu prea e voie, pe acel scaun ar trebui sa stea doar una alt pilot. Dar in Italia regulile nu prea exista.. :D

De ex, eu am luat acel loc si cu Alitalia. Am rugat comandantul sa ma ia. Faceam Amsterdam - Roma. Si nu a zis nu. Iar o data ptr Roma - Bruxellles. Cei de la KLM sunt f stricti, pe de alta parte.

Nu are de ce sa imi fie frica ptr zborurile lui. E cel mai bun pilot ever, si fara partajari. Face niste decolari atat de line... incat stiu de fiecare data daca piloteaza el sau nu - cand stau in spate. Si am stat prea mult cu el prin aeroporturi sa imi dau seama cum se fac intarzierile. Plus ca e ingerasul meu... :D Nu are ce sa i se intample. ;;);;)

iulia
17.04.2007, 19:31:42
Hihi..ce suuper...si cum se vede din cabina pilotilor??? Cred ca e suuper senzatia :D :D :D

e super misto... Vezi numai nori, ii auzi pe ei cum comunca cu radarul, vezi ecranele alea, cum tot misca la butoane, cum seteaza cursa pe calculator, cum se vede harta cerului, cum fac anunturile catre pasageri...

Iar cand decoleaza nu simti nimic. Dar chiar nimic. E doar un zbor... :>

Uite pun si foto de prin cabina. Al meu sot zboara pe MD80. - e el frumosul ala din dreapta.. :D

Fluturas
17.04.2007, 19:34:30
e super misto... Vezi numai nori, ii auzi pe ei cum comunca cu radarul, vezi ecranele alea, cum tot misca la butoane, cum seteaza cursa pe calculator, cum se vede harta cerului, cum fac anunturile catre pasageri...

Uite pun si foto de prin cabina. Al meu sot zboara pe MD80. - e el frumosul ala din dreapta.. :D

Uau, ce de butoane luminte si alte minuni sunt p-acolo...:-" :-"

iulia
17.04.2007, 19:39:12
Uau, ce de butoane luminte si alte minuni sunt p-acolo...:-" :-"

Pot sa iti si zic ce fac multe din ele.. :) De cateva ori m-au lasat pe mine sa iau virajele. :D Ma si gandeam... Daca ar stii pasagerii in spate ce se intampla in cabina... =))

Angisor
17.04.2007, 19:51:58
aolei...zi-mi cand mai zbori cu el ca sa stim sa nu ne urcam:-p :-p :D

mihu
17.04.2007, 21:41:42

Intotdeauna mi-a placut sa fiu la inaltime...am o stare greu de explicat cand privesc lumea de pe un varf sau chiar din avion...Imi place foarte mult si ma relaxeaza...

dianablue
17.04.2007, 22:08:31
Sa inteleg ca si al tau sot e pilot? E drept ca nu prea e voie, pe acel scaun ar trebui sa stea doar una alt pilot. Dar in Italia regulile nu prea exista.. :D

De ex, eu am luat acel loc si cu Alitalia. Am rugat comandantul sa ma ia. Faceam Amsterdam - Roma. Si nu a zis nu. Iar o data ptr Roma - Bruxellles. Cei de la KLM sunt f stricti, pe de alta parte.

Nu are de ce sa imi fie frica ptr zborurile lui. E cel mai bun pilot ever, si fara partajari. Face niste decolari atat de line... incat stiu de fiecare data daca piloteaza el sau nu - cand stau in spate. Si am stat prea mult cu el prin aeroporturi sa imi dau seama cum se fac intarzierile. Plus ca e ingerasul meu... :D Nu are ce sa i se intample. ;;);;)

de asta sunt sigura! eu zic k pilotii romani sunt pe departe cei mai tari, nush de ce, poate invata mai bine ;)
ideea e k am maxima incredere in ei!

corinutza79
17.04.2007, 22:24:38
Nu imi place deloc sa merg cu avionul, si desi am mers de multe ori , nu m-am obisnuit niciodata. Am intotdeauna extraveral la mine desi , in afara acestei situatii, nu iau asemenea medicamente. La Venezia tot cu avionul mergem.
Am avut o patanie, cand am fost la Munchen (de fapt la intoarcere) : La jumatea drumului vedem ca avionul face o intoarcere brusca si incepe sa zboare foarte jos deasupra unor munti . Dupa care pilotul a vorbit vreo 5 minute in germana. Eram cu niste colegi si nu stia nici unul dintre noi germana. Pana la urma spune si 2 vorbe in engleza si anume: `avem o defectiune, suntem nevoiti sa ne intoarcem la Munchen`. In viata mea nu mi-a fost mai frica decat in momentele alea! Ne-au schimbat avionul , ne-au dat unul mic, regional, care lua toate trubulentele in plin.:-&A fost oribil, si acum ma apuca tremuratul cand ma gandesc. imi luasem la mine doua pastile de extraveral si nu au avut nici un efect, mi-ar fi trebuit o sticla de coniac ca sa ma linistesc. Altfel, am mers cu o companie cu renume dar din pacate renumele nu ma ajuta prea mult in clipele acelea.
Oricum , sunt de preferat avioanele mai mari, macar alea nu sunt asa de sensibile la turbulente. Eu insa prefer masina.;;)

corinutza79
17.04.2007, 22:27:43
Am uitat sa specific, am piloti in familie, si se distrau pe seama noastra (a fricoaselor) povestindu-ne cum pun avionul pe pilot automat si joaca carti si se distreaza in cabina :oops:

iulia
17.04.2007, 23:01:12
de asta sunt sigura! eu zic k pilotii romani sunt pe departe cei mai tari, nush de ce, poate invata mai bine ;)

In pilotii romani am incredere... in avioanele lor nu... =))

iulia
17.04.2007, 23:05:39
Am uitat sa specific, am piloti in familie, si se distrau pe seama noastra (a fricoaselor) povestindu-ne cum pun avionul pe pilot automat si joaca carti si se distreaza in cabina :oops:

Presupun ca glumeau... Ideea e ca exista pilotul automat, dar erori tot se pot intampla.

Eu apreciez enorm modul in care sotul meu se raporteaza la ceea ce inseaman SERVICI. Cand piloteaza nu mai exista nimic altceva ptr el, e 100% acolo. E super punctual, stie cartile pe dinafara, e f bine informat. E cum trebuie sa fie cineva care piloteaza si are grija a 200 de persoane pe umerii lui.

Nu exista erori ptr el. Totul e controlat si super controlat. Si chiar ma gandeam... de as fi eu macar 20% atat de dedicata muncii mele de programator, apai as ajunge departe.

Piticutz
18.04.2007, 08:27:19
Iuliat sunt suuuper pozele din cabina!!! M-ai cam speriat la faza cu virajele :D :D ..... vorba ta...daca ar stii pasagerii =)) =)) =)) .... si eu am incredere in pilotzii romani iar in privinta avioanelor .. ce sa zic .. teoretic toate ar trebui sa corespunda unor standarde. Acum ...

luiza
18.04.2007, 09:24:32
Fetelor, eu am zburat pentru prima oara in martie anul asta pana la Roma. Am fost un om ingrozit de avion, cu atat mai mult cu cat mergeam cu o comanie low-cost. Inainte sa plec mi-am luat "la revedere" de la prieteni, parinti, etc. Am urcat in avion, mi-am luat un pahar de vin rosu. Sincer nu a avut nici un efect... Eram ingrozita. Dupa ce am urcat sus si am inceput sa vad norisorii aia frumosi si pufosi mi-am mai revenit. Dar cand am aterizat in Roma a fost si mai si. Nu-mi venea sa cred ca sunt cu picioarele pe pamant si VIE =)) Si asta a fost tot. La intoarcere nu am mai avut nimic, cred ca incepe chiar sa-mi placa.

delmo
18.04.2007, 10:18:39
eu prima data cand m-am urcat in avion eram super speriata si incercam sa ma uit la norisori cei frumosi sau sa ma gandesc la diferite chestii (plus ca avionul avusese 8 ore intarziere din cauza unor defectiuni tehnice)....la un mom dat vad stuardezele foarte speriate alergau dintr-un capat in altul si la un mom dat cu truse medicale in mana..........de fapt ce se intamplase lesinase un barbat!8-} iar la intorcere nu am mai avut peripetii decat 2 copilasi care mi-au urlat adica plans la ureche tot drumul si asa imi era frica de la un moment dat mi se facusere rau ca eram super rece de s-a speriat iubi!daca ar fi dupa mine as merge numai cu trenul si masina dar nu prea se poate!L-) concluzie: urasc avionul si senzatiile tari nu mi-au placut niciodata poate si din cauza asta=))

Ritzi
18.04.2007, 16:56:38

da, si baiatul meu e pilot....dar aici la noi...dpdv asta are viata mai grea, dar asta e..vrem sa plecam si noi din tara la un moment dat, asa ca se vor schimba lucrurile cu siguranta...

faptul ca mi-e mie teama pt el nu are legatura cu stilul de zbor sau cu calitatile lui de pilot...dpdv al pregatirii profesionale, pilotii din Romania sunt recunoscuti ca fiind printre cei mai buni...si el a avut aterizari la care pasagerii pur si simplu au aplaudat....etc etc :) problema e la mine, eu nu ma pot obisnui...plus ca sta destul de mult plecat...cine sa ma mai caute si pe mine in coarne cand el e plecat??? :-p

al tau tot la aviatie civila e, nu?

Ritzi
18.04.2007, 17:02:48

ai si de ce...baiatul meu zboara la Tarom si pot sa iti confirm ca sunt extrem de bine pregatiti pilotii nostri....si fata de altii din afara, chiar isi dau silinta sa nu "tranteasca" avionul la aterizare, cei din strainatate il cam infig in pista, ca cica asa ramane sigur acolo....;)) ;)) ;))

Ritzi
18.04.2007, 17:05:13
Nu imi place deloc sa merg cu avionul, si desi am mers de multe ori , nu m-am obisnuit niciodata. Am intotdeauna extraveral la mine desi , in afara acestei situatii, nu iau asemenea medicamente. La Venezia tot cu avionul mergem.
Am avut o patanie, cand am fost la Munchen (de fapt la intoarcere) : La jumatea drumului vedem ca avionul face o intoarcere brusca si incepe sa zboare foarte jos deasupra unor munti . Dupa care pilotul a vorbit vreo 5 minute in germana. Eram cu niste colegi si nu stia nici unul dintre noi germana. Pana la urma spune si 2 vorbe in engleza si anume: `avem o defectiune, suntem nevoiti sa ne intoarcem la Munchen`. In viata mea nu mi-a fost mai frica decat in momentele alea! Ne-au schimbat avionul , ne-au dat unul mic, regional, care lua toate trubulentele in plin.:-&A fost oribil, si acum ma apuca tremuratul cand ma gandesc. imi luasem la mine doua pastile de extraveral si nu au avut nici un efect, mi-ar fi trebuit o sticla de coniac ca sa ma linistesc. Altfel, am mers cu o companie cu renume dar din pacate renumele nu ma ajuta prea mult in clipele acelea.
Oricum , sunt de preferat avioanele mai mari, macar alea nu sunt asa de sensibile la turbulente. Eu insa prefer masina.;;)

era avion Tarom?? cam cand s-a intamplat asta?? cred ca era baiatul meu cel care a vorbit in germana....ce tare ar fi :) :) :)

Ritzi
18.04.2007, 17:07:10
In pilotii romani am incredere... in avioanele lor nu... =))

nu e chiar asa....vezi ca sperii lumea[-X ....sunt verificate si ras-verificate...iti dai seama ca nu isi prea permit greseli..:*

iulia
18.04.2007, 17:20:48
ai si de ce...baiatul meu zboara la Tarom si pot sa iti confirm ca sunt extrem de bine pregatiti pilotii nostri....si fata de altii din afara, chiar isi dau silinta sa nu "tranteasca" avionul la aterizare, cei din strainatate il cam infig in pista, ca cica asa ramane sigur acolo....;)) ;)) ;))

Not mine.... [-X[-X[-X[-X[-X Al meu e za best from za best.
Eu am zburat cu o multime de companii, si aterizarile de la Alitalia a fost cele mai busite.

Si de ce sa nu recunosc, serviciile cele mai deplorabile au fost pe tarom. Romanii nostri pasegeri au tras cateva fumuri in toaleta. Dupa decolare m-am dus la toaleta, si erau stewardezele in spate, toate citind ziarul. Am intrebat unde e toaleta: Acolo, nu vezi? Mi-a raspuns... Cand au venit sa ne serveasca cu ceva de baut ma intreaba: Ce bei? Credeam ca nu aud bine. Mi s-a facut efectiv greata...

Daca e sa evit sa iau Tarom-ul, o fac. Fara sa imi para rau.

Cele mai faine aterizari - in afara de cele facute de sotul meu - au fost cu British Airways, KLM, AirOne.

La servicii super pe de departe British Airways, si apoi Swiss.

iulia
18.04.2007, 17:22:27
nu e chiar asa....vezi ca sperii lumea[-X ....sunt verificate si ras-verificate...iti dai seama ca nu isi prea permit greseli..:*

Era o gluma... :) Nu o lua personal... Stiu si eu cum se verifica avionul si prin cate teste trece pana sa se suie pasegerii in el.

iulia
18.04.2007, 17:24:53
era avion Tarom?? cam cand s-a intamplat asta?? cred ca era baiatul meu cel care a vorbit in germana....ce tare ar fi :) :) :)

Daca era Tarom ar fi raspuns pilotul bilingv. Ma gandesc .....

Cu siguranta pe Lufthansa iti zic 5 min pe neamtza... :D

Ritzi
19.04.2007, 09:28:07
Era o gluma... :) Nu o lua personal... Stiu si eu cum se verifica avionul si prin cate teste trece pana sa se suie pasegerii in el.

nu am luat-o personal, ca doar nu zbor eu ;)) ...dar nu vrem sa speriem miresicile, nu?? eu mai mult pentru ele am scris, imi imaginam ca tu stii ca sunt verificate (desi nu stiu cat stiai concret chiar despre cele de la Tarom), dar multi dintre cei care nu sunt "in tema" ca noi cand citesc asa ceva se tem...

mihu
19.04.2007, 09:38:00
nu am luat-o personal, ca doar nu zbor eu ;)) ...dar nu vrem sa speriem miresicile, nu?? eu mai mult pentru ele am scris, imi imaginam ca tu stii ca sunt verificate (desi nu stiu cat stiai concret chiar despre cele de la Tarom), dar multi dintre cei care nu sunt "in tema" ca noi cand citesc asa ceva se tem...
Eu sincer de orice companie aeriana ar fi vorba...ca e din romania, italia, congo sau america, ma gandesc ca sunt verificati si pilotii si avionale...in mod normal fiecare stie ca nu trebuie sa puna in pericol siguranta pasagerilor...Unele avioane sunt de lux altele nu...dar fiecare trebuie sa asigure siguranta...

Ritzi
19.04.2007, 09:38:41
Not mine.... [-X[-X[-X[-X[-X Al meu e za best from za best.
Eu am zburat cu o multime de companii, si aterizarile de la Alitalia a fost cele mai busite.

Si de ce sa nu recunosc, serviciile cele mai deplorabile au fost pe tarom. Romanii nostri pasegeri au tras cateva fumuri in toaleta. Dupa decolare m-am dus la toaleta, si erau stewardezele in spate, toate citind ziarul. Am intrebat unde e toaleta: Acolo, nu vezi? Mi-a raspuns... Cand au venit sa ne serveasca cu ceva de baut ma intreaba: Ce bei? Credeam ca nu aud bine. Mi s-a facut efectiv greata...

Daca e sa evit sa iau Tarom-ul, o fac. Fara sa imi para rau.

Cele mai faine aterizari - in afara de cele facute de sotul meu - au fost cu British Airways, KLM, AirOne.

La servicii super pe de departe British Airways, si apoi Swiss.

eu nu ma refeream la servicii, aici nu te contrazic, Taromul mai are f multe de invatat...oricum pe mine una serviciile ma lasa rece, important e sa ajung intreaga la destinatie #:-Splus ca daca mai stau si cu nasul lipit de geam, uit si de mancare si de bautura :) m-am referit strict la pilotii nostri si la excelenta lor pregatire...in rest, te inteleg ca esti mandra de sotul tau, la fel sunt si eu, si pentru mine e cel mai bun, si subiectiv si obiectiv

Ritzi
19.04.2007, 09:44:04
Eu sincer de orice companie aeriana ar fi vorba...ca e din romania, italia, congo sau america, ma gandesc ca sunt verificati si pilotii si avionale...in mod normal fiecare stie ca nu trebuie sa puna in pericol siguranta pasagerilor...Unele avioane sunt de lux altele nu...dar fiecare trebuie sa asigure siguranta...

exact asta vroiam si eu sa subliniez...ca la siguranta suntem la fel de buni ca oricine...toti membrii echipajului au interes sa ajunga intregi acasa, nimeni nu e nebun sa nu faca verificarile necesare...si nici unul dintre avioanele de la Tarom, chiar si dintre cele "mai vechi", nu a depasit durata de functionare, asta stiu sigur....

Ritzi
19.04.2007, 09:52:13
Daca era Tarom ar fi raspuns pilotul bilingv. Ma gandesc .....

Cu siguranta pe Lufthansa iti zic 5 min pe neamtza... :D

mai dar ce le stii tu pe toate ca un om mare...:D lasa fata sa raspunda, ea e singura care poate sa confirme sau nu...am intrebat-o nu ca sa ma aflu in treaba, ci pentru ca baiatul meu mi-a povestit o situatie identica (care s-a si repetat de altfel) in care aducea pasageri de la Munchen si pentru ca era furtuna la destinatie sau ceva de genul asta comandantul, stiind ca el vorbeste germana, l-a rugat pe el sa faca comunicarile catre pasageri...trilingv chiar daca nu ma insel :-)

apropo, sotul tau tot copilot e, nu? daca am vazut bine in poze zbura pe dreapta...:*

ryanaro
19.04.2007, 09:55:07
eu nu ma refeream la servicii, aici nu te contrazic, Taromul mai are f multe de invatat...oricum pe mine una serviciile ma lasa rece, important e sa ajung intreaga la destinatie #:-Splus ca daca mai stau si cu nasul lipit de geam, uit si de mancare si de bautura :) m-am referit strict la pilotii nostri si la excelenta lor pregatire...in rest, te inteleg ca esti mandra de sotul tau, la fel sunt si eu, si pentru mine e cel mai bun, si subiectiv si obiectiv

din moment ce nu imi e frica, si vad avionul ca pe orice alt mijloc de transport, pe mine ma intereseaza f tare serviciile. dar nu sunt un factor decisiv. pretul biletului e factorul decisiv. spre exemplu, eu zbor numai cu klm ca e mai ieftin pe ruta mea, dar mancarea e absolut execrabila. de fiecare data cand vad cutia aia heinz imi vine sa ma dau cu capul de pereti. :-& heinz ar trebui sa se limiteze in a face ce se pricep mai bine- ketchup!!! :-B

Ritzi
19.04.2007, 10:00:01
din moment ce nu imi e frica, si vad avionul ca pe orice alt mijloc de transport, pe mine ma intereseaza f tare serviciile. dar nu sunt un factor decisiv. pretul biletului e factorul decisiv. spre exemplu, eu zbor numai cu klm ca e mai ieftin pe ruta mea, dar mancarea e absolut execrabila. de fiecare data cand vad cutia aia heinz imi vine sa ma dau cu capul de pereti. :-& heinz ar trebui sa se limiteze in a face ce se pricep mai bine- ketchup!!! :-B

ai dreptate cu pretul biletului...si in Romania vor fi nevoiti sa il scada odata ce incep sa opereze toate companiile low-cost care s-au anuntat...si care cu siguranta ofera servicii mai bune decat Taromul....

deci si la klm e nasoala mancarea...

ryanaro
19.04.2007, 10:03:11
ai dreptate cu pretul biletului...si in Romania vor fi nevoiti sa il scada odata ce incep sa opereze toate companiile low-cost care s-au anuntat...si care cu siguranta ofera servicii mai bune decat Taromul....

pai pe mine ma deranjeaza faza asta cu pretul biletului. din anglia nu exista decat o singura companie low cost si anume wizzair care zboara de la luton la baneasa. si are zboruri ciudate- sambata, lunea si miercurea. dar pt bulgaria, sa zicem, sunt o groaza! :-B

Ritzi
19.04.2007, 10:11:09
pai pe mine ma deranjeaza faza asta cu pretul biletului. din anglia nu exista decat o singura companie low cost si anume wizzair care zboara de la luton la baneasa. si are zboruri ciudate- sambata, lunea si miercurea. dar pt bulgaria, sa zicem, sunt o groaza! :-B

cred ca tb sa mai ai putina rabdare...s-au anuntat si Easy Jet si Ryan Air, sigur vei avea de unde alege...cica ar fi vrut sa inceapa la noi deja de anul asta...dar nu mai stiu exact in ce stadiu sunt, o sa il intreb pe al meu baiat daca a auzit ceva si iti zic

CataAna
19.04.2007, 11:08:08
Pe mine cel mai tare ma enerveaza zborurile in care cei mai multi pasageri sunt romani. N-am nimic cu poporul meu, dar trebuie sa recunosc ca suntem extrem de necivilizati.
La check in si imbarcare se fac niste cozi 'strugure' de nu stii care-i ultimul si tot mai apare cate unul care da din coate ca sa treaca in fata.
Iar daca e cineva cu priority booking care a zabovit mai mult pe la magazine, salutare, nu mai are cum sa razbata prin multimea compacta care nu intelege ce e aia.
In avion este si mai rau: nu isi inchid telefoanele mobile (si se mai si lauda cu treaba asta), isi tin gentile pe brate, nu isi pun centurile cand se aprinde semnalul, nu stau infipti pe scaun cand se prezinta masurile de siguranta, iar la aterizare le este imposibil stewardeselor sa ii convinga sa nu se ridice pana nu se opreste avionul complet.
Sunt super pornita pentru ca am trait o astfel de experienta acum 2 zile. Am zburtat de foarte multe ori si pe distante mai mari, dar cele mai obositoare sunt zborurile spre si dinspre Romania (parerea mea proprie si personala, bazata pe multe experiente neplacute)
Si ca sa imi vars tot naduful, am sa spun ca si stewardesele din Romania sunt cele mai nepoliticoase. Au atitudinea aia atat de bine cunoscuta de superioritate si scarba (ca si vanzatoarele din unele magazine). Pacat!

Gata, ma simt mai bineo:-)

ryanaro
19.04.2007, 11:10:10
Pe mine cel mai tare ma enerveaza zborurile in care cei mai multi pasageri sunt romani. N-am nimic cu poporul meu, dar trebuie sa recunosc ca suntem extrem de necivilizati.
La check in si imbarcare se fac niste cozi 'strugure' de nu stii care-i ultimul si tot mai apare cate unul care da din coate ca sa treaca in fata.
Iar daca e cineva cu priority booking care a zabovit mai mult pe la magazine, salutare, nu mai are cum sa razbata prin multimea compacta care nu intelege ce e aia.
In avion este si mai rau: nu isi inchid telefoanele mobile (si se mai si lauda cu treaba asta), isi tin gentile pe brate, nu isi pun centurile cand se aprinde semnalul, nu stau infipti pe scaun cand se prezinta masurile de siguranta, iar la aterizare le este imposibil stewardeselor sa ii convinga sa nu se ridice pana nu se opreste avionul complet.
Sunt super pornita pentru ca am trait o astfel de experienta acum 2 zile. Am zburtat de foarte multe ori si pe distante mai mari, dar cele mai obositoare sunt zborurile spre si dinspre Romania (parerea mea proprie si personala, bazata pe multe experiente neplacute)
Si ca sa imi vars tot naduful, am sa spun ca si stewardesele din Romania sunt cele mai nepoliticoase. Au atitudinea aia atat de bine cunoscuta de superioritate si scarba (ca si vanzatoarele din unele magazine). Pacat!

eee, na, pai asta se stia. eu imi dau seama cand sunt romani in aeroport fara sa scoata o vorba. dupa cum sunt imbracati si dupa faptul ca fiecare cara cate 5 sacose cu duty free. :-B

CataAna
19.04.2007, 11:22:10
eee, na, pai asta se stia. eu imi dau seama cand sunt romani in aeroport fara sa scoata o vorba. dupa cum sunt imbracati si dupa faptul ca fiecare cara cate 5 sacose cu duty free. :-B

Faza dura o data cand am zburat cu Taromul: primii pasageri au cumparat toate sticlele cu bauturi, nici nu ajunsese stewardesa cu 'carutul' pana la mijlocul avionului. Ceilalti vociferau ca vor si ei si ea incerca disperata sa le explice ca nu mai sunt...
:)) =)) :))=))

iulia
19.04.2007, 21:18:40

Nu era intentia mea sa bag frica in nimeni. Si nu era vorba cat de la curent sunt cu partea tehnica si controalele din Tarom. Ca nu e o chestie de companie sau tara. Peste tot in lume se fac aceleasi verificari.

O chestie nu o faci bine, tu ca si pilot - si te-au penalizat. Idem si ptr agentii tehnici etc.

Asa ca... cu siguranta ca avioanele de la Tarom sunt la fel de controlate ca si cele de la Swiss sau AirFrance.

iulia
19.04.2007, 21:27:36

Zbor cu KLM de 2 ori min pe luna. Si e chestie de noroc cu mancarea la ei. Daca iau zbor de dimineata rau, manacarea e ok. Daca e dupa-amiaza seara, mai bine mananc in aeroport. In ultima vreme si-au schimbat politica, caci erau prea multi care au comentat pe baza mancarii.

Orice ar fi... cea mai nasoala mancare tot pe Alitalia e. Imi si imaginez pachetul ala verdem in care gasesti un sandwitch cu sunca, pe care eu nu pot sa il mananc, si un iaurt yuky. Asta e tot.

Se mananca super bine pe British Airways. Malayesian Airlines, Quantas... eh... mda... alta viata...

iulia
19.04.2007, 21:32:25
mai dar ce le stii tu pe toate ca un om mare...:D lasa fata sa raspunda, ea e singura care poate sa confirme sau nu...am intrebat-o nu ca sa ma aflu in treaba, ci pentru ca baiatul meu mi-a povestit o situatie identica (care s-a si repetat de altfel) in care aducea pasageri de la Munchen si pentru ca era furtuna la destinatie sau ceva de genul asta comandantul, stiind ca el vorbeste germana, l-a rugat pe el sa faca comunicarile catre pasageri...trilingv chiar daca nu ma insel :-)

apropo, sotul tau tot copilot e, nu? daca am vazut bine in poze zbura pe dreapta...:*

Nu am vrut sa ma dau atotstiutoare, dar era ceva in relatarea Mihaelei care spunea ca nu se facuse nici un anunt in romana. Deci nu prea putea fi Tarom. De acolo am dat cu presupusul ca ar fi Lufthansa.

Da, sotul e copilot. E de 10 ani in companie, si stii cum e cu lista de "vechime". Anul viitor face cursul de comandanti.

Piticutz
20.04.2007, 07:51:54
Orice ar fi... cea mai nasoala mancare tot pe Alitalia e. Imi si imaginez pachetul ala verdem in care gasesti un sandwitch cu sunca, pe care eu nu pot sa il mananc, si un iaurt yuky. Asta e tot.

.

Daaaaa. Alitalia sucks :-& :-& :-& :-& .. si mai e si receeeeeeeeeeeee. Groaznic. Aaaaaa. am zburat de la Milano la Florenta si ne-au dat un biscuit :D :D :D si u pahar de suc. M-am amuzat teribil. Oricum biscuitu' era mai bun decat sandwich-ul cu sunca :-&:-&

Ritzi
20.04.2007, 17:37:23
Nu am vrut sa ma dau atotstiutoare, dar era ceva in relatarea Mihaelei care spunea ca nu se facuse nici un anunt in romana. Deci nu prea putea fi Tarom. De acolo am dat cu presupusul ca ar fi Lufthansa.

Da, sotul e copilot. E de 10 ani in companie, si stii cum e cu lista de "vechime". Anul viitor face cursul de comandanti.

habar nu am cum e la alitalia...sper sa nu dureze atata si la Tarom...din cate stiu nu...succes, sa fii si mai mandra de el, eu una nu imi mai incap in piele;)) ;)) ;))

Ritzi
20.04.2007, 17:40:07
Daaaaa. Alitalia sucks :-& :-& :-& :-& .. si mai e si receeeeeeeeeeeee. Groaznic. Aaaaaa. am zburat de la Milano la Florenta si ne-au dat un biscuit :D :D :D si u pahar de suc. M-am amuzat teribil. Oricum biscuitu' era mai bun decat sandwich-ul cu sunca :-&:-&

asa am patit si eu cu Air France...vai cat i-am mai injurat 8-| 8-| [-X

iulia
20.04.2007, 19:00:40
habar nu am cum e la alitalia...sper sa nu dureze atata si la Tarom...din cate stiu nu...succes, sa fii si mai mandra de el, eu una nu imi mai incap in piele;)) ;)) ;))

Sa vezi ce faza tare... Tot pomeneai de "baiatul meu, baiatul meu" ca eu credeam ca vei fi soacra mare... :D:D:D =)) Apoi m-am uitat la tine in profil, si zau ca mai ai ceva pana la acel moment... =))

La ei in companie sunt peste 200 de echipaje, asa ca mai are pana se face rodajul... :(

Multumim mult. Si DAAAAAAAAAAA sunt super mandra si indragostita de sotul meu. :D Dar cred ca se vede entuziasmul exagerat... ;));));))

MeliMelo
20.04.2007, 21:28:28
eu circul cu Lufthansa, ruta Timisoara - Munchen si vreau sa va spun ca nici acolo mancarea nu e buna...adica iti da un sandwich de paine neagra cu o felie de cascaval intre si ATAT!Una pahar de apa minerala sau suc sau ceva alcoolic...dar mentionez "sau", nu iti da mai multe!
Deci cred ca pana la urma, rutele astea est-europene, toate lasa de dorit.
Am circulat si cu Austrian si la fel. Singura care se evidentia pozitiv a fost Carpatairul , dar acolo nu-mi plac defel avioanele :(

Ritzi
20.04.2007, 22:21:22
eu circul cu Lufthansa, ruta Timisoara - Munchen si vreau sa va spun ca nici acolo mancarea nu e buna...adica iti da un sandwich de paine neagra cu o felie de cascaval intre si ATAT!Una pahar de apa minerala sau suc sau ceva alcoolic...dar mentionez "sau", nu iti da mai multe!
Deci cred ca pana la urma, rutele astea est-europene, toate lasa de dorit.
Am circulat si cu Austrian si la fel. Singura care se evidentia pozitiv a fost Carpatairul , dar acolo nu-mi plac defel avioanele :(

nasol...chiar ma asteptam la mai mult de la Austrian si Lufthansa...:-\

eu am fost cu Austrian (ce-i drept doar o data, mai de multishor) si a fost ok

higgs
21.04.2007, 12:56:57
Zbor cu KLM de 2 ori min pe luna. Si e chestie de noroc cu mancarea la ei. Daca iau zbor de dimineata rau, manacarea e ok. Daca e dupa-amiaza seara, mai bine mananc in aeroport. In ultima vreme si-au schimbat politica, caci erau prea multi care au comentat pe baza mancarii.

Se mananca super bine pe British Airways. Malayesian Airlines, Quantas... eh... mda... alta viata...

Salut fetelor. Am zburat cu o gramada de companii pana acum, mai ales ca la fiecare sase saptamani trebuie sa zbor in America pentru munca, plus vacantele..Noi folosim KLM o gramada, ca e olandez si in general au zboruri la ore decente. Mancarea lasa de dorit insa eu cred ca mai toate companiile au mancare proasta, Acum mi-am schimbat strategia cer mancare vegetariana. Ai de ales intre asian style si west.european style..Desigur aleg asian :) Are mai mult gust.
Companiile americane sunt cele mai proaste ca trebuie sa iti cumperi bauturile cu alcool si cateodata si castile.
Acum stiu deja tipul avioanelor si aleg locurile de exit pentru ca avem mai mult loc pentru picioare. British a fost ok, insa eu am sa ii iubesc etern (chiar daca mi-au pierdut bagajul). Mi-au dat upgrade din Londra pana in Chicago. A fost foarte misto. Am primit meniu sa imi aleg mancarea si am avut un scaun care devenea pat, am avut coltul meu si nu ma deranja nimeni. Ehe! Foarte frumos.
Incerc sa acumulez mile la KLM ca sa zburam in CUBA la anul.
B. mi-a spus ca cele mai misto companii sunt Malayesian, astiatice. Cand le vad pe fetele de la M prin aeroport toata lumea se holbeaza la ele. Una si una. Frumoase, tinere, prezentabile.. In companiile americane numai femei in varsta (cica nu vor sa discrimineze)...

M.

iulia
21.04.2007, 14:03:37
Ai dreptate... cele de la Malayesian airlines, SA airlines... sunt luate de pe podium. Fac casting ptr frumusete aia...

Oricum... si cum se poarta cu tine, jos palaria...

carmen73000
22.04.2007, 09:00:36
[quote=iuliat;194530]

SUNT DE ACORD CU TINE...EU AM MERS O DATA CU ALITALIA SI MI-A AJUNS.

carmen73000
22.04.2007, 09:07:54
Fetelor,eu Am Folosit O Gramada De Companii Dar De 2 Ani,folosesc Compania Blue Air Cam De 2-3 Ori Pe An Si Sunt Foarte Multumita,preturile Sunt Super Bune Daca Le Luam Cu Cateva Luni Bune Inainte.fetele Sunt Un Pic Cam Fitoase,au Aere De Vedete Dar Asta Este.

Cristina_M
30.04.2007, 23:21:39
Mie mi-a placut de prima data cu avionul. Am vreo 5 drumuri pana in America la activ, dus si intors, plus altele mai scurte, deci cred ca e ok. La inceput imi placea mancarea, acuma mai putin... nu zic la ce companie.
Cel mai fain e sa zbori cu avioanele alea care au televizor pentru fiecare persoana pe spatarul scaunului din fata. (Nu e vorba de Business Class, ci de Coach.) La o singura companie am vazut avioane de alea si a fost fain. Cu vreo 3 filme lungi si inca vreo 2 sitcomuri, nici nu mi-am dat seama cum au trecut 9 ore! :)

Cristina_M
30.04.2007, 23:24:48
Am uitat sa zic de incidente... In general nu au fost. O singura data s-a intamplat sa experimentez un gol de aer... Veneam spre Europa, era intuneric afara, intuneric in avion, lumea dormea, si eu la fel. Si dintr-o data am simtit ca parca ma ridic din scaun (involuntar, bineinteles). Mi-a ajuns stomacul pana in gat, dintr-o data. Faza nasoala a fost ca m-a si trezit din somn si a durat suficient de mult ca sa ajung sa constientizez ce se intampla. Si cred ca am avut timp si de o rugaciune rapida! Na, nu vreau sa exagerez, dar chiar mi s-a parut un gol destul de mare de aer.
In rest, toate bune si frumoase!

serbalina
04.05.2007, 19:40:11
Eu una iubesc calatoriile cu avionul dar numai sa fie scurte ca altfel ma plictisesc rau si ma doare si spatele de atata sezut, problema cea mare este ca mi se face rau , chair greata cand ajung in Otopeni si vad nenorocirea si hotia de acolo.

mihu
04.05.2007, 20:32:39
Eu una iubesc calatoriile cu avionul dar numai sa fie scurte ca altfel ma plictisesc rau si ma doare si spatele de atata sezut, problema cea mare este ca mi se face rau , chair greata cand ajung in Otopeni si vad nenorocirea si hotia de acolo.
nu ma speria...pornim miercuri cu avionul din bucuresti...e asa de rau? sau ce sfaturi ai putea sa ne dai? de ce sa ne ferim?

mam
04.05.2007, 20:57:24
nu ma speria...pornim miercuri cu avionul din bucuresti...e asa de rau? sau ce sfaturi ai putea sa ne dai? de ce sa ne ferim?

hai mai ca nu e chiar asha rau, eu nu am zburat decat de 2 ori pana acuma, sotul mai mult (el a fost si in dubai - care e de 4 h), matusa mea vine in fiecare an din america (n-are sens sa zic cate h zboara....) si e f ok, dupa ce se stabilizeaza te poti plimba prin avion... eu una eram prea entuziasmata ca stateam si la geam si am prins si apusul si rasaritul soarelui si cum se vedeau luminitzele din orase si norii, soarele.... iti zic eu ca pierzi notiunea tp

dk chiar crezi ca e cazul, ia o carte de citit, o revista, un mp3 la tine....

serbalina
04.05.2007, 21:33:41
Nu stiu daca ati auzit de Egeean este o companie greceasca , avionul l-am luat din italiacu destinatia Atena, fetelor o mancareeeeee , nu-mi venea sa cred, ne-au dat la pranz o rosie mare umpluta cu orez super gustoasa, doua chifle una alba una cu seminte, tzatziki si icre iar ca desert o specialitate de-a lor care se face de Paste, ma uitam ca proasta in farfurie nu-mi venea sa cred!!!!

martina26
17.06.2007, 19:37:27
Hello, fetelor,
sa va povestesc experienta mea cu avionul, ca sa intelegeti de ce mai degraba m-as duce 20 de ore cu autocarul decat cu avionul:
Vara trecuta am fost pe ruta budapesta-roma-budapesta. La dus, totul ok, desi mie oricum imi era groaza, din start. Decolarea si aterizarea au fost ok, am mancat pana si sandwich-ul ala care ati zis voi ca e rau (cred ca de groaza mi s-a alterat simtul gustului :-p ). La intoarcere, insa, a inceput distractia. A inceput prin faptul ca au intarziat cu imbarcarea, chestie care deja ma ingrozise, ca imi imaginam cine stie ce tragedii. Apoi ne-am imbarcat dar am mai stat in avion vreo jumatate de ora fara sa ne spuna nimeni nimic. Afara deja incepuse sa ploua si sa se intunece si in departare fulgera. Am zis, ok, ploua aici jos, dupa ce decolam, urcam deasupra norilor o sa fie calm. Am urcat si am mers prin furtuna, tunete, fulgere, zgaltaieni, goluri de aer. Am tras jaluzeaua sa nu mai vad dar m-a pus stewardessa sa o ridic la loc (intr-o pornire SM, zic eu) Unii faceau poze pe geam de nu mai stiai cand e fulger si cand e blitz :D . Am inceput sa vorbesc cu un tip care statea langa mine care, dragul de el >:P , mi-a zis: stii ca atunci cand avionul se zgaltaie, cade cam 50 m in gol? Exact de aveam eu nevoie sa stiu. Am inceput sa plang, ca vreau jos (!!!) ( de parca as fi fost pe leagan :P) si intr-un final am aterizat, am sunat-o pe mama ingrozita (si ea era la fel ca vazuse la meteo ca e furtuna in toata Europa). Am hotarat ca atata timp cat pot sa ajung la destinatie pe uscat, asa o sa ajung. Iar daca o sa am posibilitatea sa merg peste mari si tari, deci cu avionul, probabil ca o sa iau somnifere ca macar, daca mor, sa nu stiu.

Intrebare pt cele care au soti piloti: e posibil sa traznesca in avion? L-am intrebat pe tata care se pricepe la fizica si electronica si a zis ca da.

iulia
24.06.2007, 12:00:55
Intrebare pt cele care au soti piloti: e posibil sa traznesca in avion? L-am intrebat pe tata care se pricepe la fizica si electronica si a zis ca da.

Neplacuta experienta ta cu furtuna. Eu am prins o singura data furtuna pe Marea Nordului. Dar avionul era ridicat deasupra norilor, astfel incat vedeam fulgerele cum se descarca. E impresionant.

Am intrebat sotul. Si raspunsul e: daca e furtuna nu se zboara pe acolo, ci se ia alta ruta. Daca tot nu se poate, se trece. Evident ca la cat metal are avionul pe el poate fi lovit de un fulger. Dar avioanele sunt dotate cu prize electrostatice. Astfel incat capteaza fulgerul si apoi iese din avion.

De 15 ani de cand piloteaza o singura data i s-a intamplat sa fie fulgerat avionul lui. Se simte ca o explozie, zguduitura puternica si gata. Apoi nimic.

Singurul lucru care se poate strica e radioul, sau ceva circuite electrice.

Din cate am citit eu pe net, in toata istoria aviatica mondiala, au fost doar 2-3 cazuri de accidente datorate furtunilor. Ceea ce e un procentaj mic.

Piticutz
25.06.2007, 08:02:13
Si eu am patit o data asta cu fulgerele. Ma intorceam de la Bruxelles, era cursa de seara si cam pe deasupra Ungariei asa era furtuna si vedeam fulgerele cum se descarca. :-s :-s :-s :-s :-s ....noroc k bausem niste vin si eram "relaxata8-} 8-} " :)) :))

Angisor
09.07.2007, 07:47:12
salut...nu stiu daca s-a mai discutat dar am si eu cateva intrebari:
ce avem voie sa luam cu noi in bagaje? am inteles ca in bagajul de mana nu ai voie cu anumite produse, dar in bagajul de cala?? m-ar interesa in special daca pot lua creme, sampon, geluri de dush, tigari, medicamente, etc...auzisem cum ca nu ai voie mai mult de 100 ml lichid sau ceva de genul....aveti idee?
poate ma lumineaza si pe mine cineva....multumesc

iulia
09.07.2007, 09:35:36
salut...nu stiu daca s-a mai discutat dar am si eu cateva intrebari:
ce avem voie sa luam cu noi in bagaje? am inteles ca in bagajul de mana nu ai voie cu anumite produse, dar in bagajul de cala?? m-ar interesa in special daca pot lua creme, sampon, geluri de dush, tigari, medicamente, etc...auzisem cum ca nu ai voie mai mult de 100 ml lichid sau ceva de genul....aveti idee?
poate ma lumineaza si pe mine cineva....multumesc

In bagajul de mana nu ai voie sa ai lichide/creme/etc. In bagajul de cala, in afara de bombe si alte chestii nocive, poti sa pui orice. Deci poti sa iti pui in cala gel dus, sampon, parfum, tigari, medicamente etc etc.

Partea cu 100ml de lichid e ptr bagajul de mana, nu ptr cala.

mam
09.07.2007, 11:53:27
buna fetelor!

am si eu o intrebare legata de cumpararea unor bilete de avion!

noi pana acu am fost plekati prin agentii, nu prea ne-am organizat de capul nstru sejururi si anul asta am hot sa facem altfel :) vrem sa cumparam cateva bilete de avion de la sky europe, a mai plecat careva cu ei? sunt safe? adik dk cumpar biletele online trimit voucherele si tot? mai baga costuri suplimentare fara sa anunte? faze d-astea....

eu singurul cost supl pe care il stiu e cel de rezervare care este 2.5 E per segment...pls help ca vrem sa rezervam sapt asta cateva bilete

:* mam

iulia
09.07.2007, 12:29:28
buna fetelor!

am si eu o intrebare legata de cumpararea unor bilete de avion!

noi pana acu am fost plekati prin agentii, nu prea ne-am organizat de capul nstru sejururi si anul asta am hot sa facem altfel :) vrem sa cumparam cateva bilete de avion de la sky europe, a mai plecat careva cu ei? sunt safe? adik dk cumpar biletele online trimit voucherele si tot? mai baga costuri suplimentare fara sa anunte? faze d-astea....

eu singurul cost supl pe care il stiu e cel de rezervare care este 2.5 E per segment...pls help ca vrem sa rezervam sapt asta cateva bilete

Sunt super safe. E o companie charter din republica ceha, nu au intarzieri, avioane faine, si servicii f bune.

Iti recomand cu caldura sa ii alegi.

Daca cumperi biletele on line iti trimit pe adresa de mail (sa ai grija sa nu o gresesti :D) copia dupa biletul electronic. Cu acea hartie scoasa la imprimanta (important e codul de pe ea) va prezentati direct la aeroportul Otopeni ptr imbarcare.

Daca mai ai alte intrebari, sa ma anunti. :)

Drum bun. :)

PS: unde mergeti? :D

mam
09.07.2007, 12:33:59
Sunt super safe. E o companie charter din republica ceha, nu au intarzieri, avioane faine, si servicii f bune.

Iti recomand cu caldura sa ii alegi.

Daca cumperi biletele on line iti trimit pe adresa de mail (sa ai grija sa nu o gresesti :D) copia dupa biletul electronic. Cu acea hartie scoasa la imprimanta (important e codul de pe ea) va prezentati direct la aeroportul Otopeni ptr imbarcare.

Daca mai ai alte intrebari, sa ma anunti. :)

Drum bun. :)

PS: unde mergeti? :D

multumesc mult! o sa am grija sa nu gresesc :)

o sa plecam de pe baneasa cred, ca plekam mai in toamna, acu avem alte planuri :); vrem sa plecam la viena :) dar sa luam biletele de acum, am gasit o oferta interesanta....

multumesc inca o data! :* mam

off topic un pic: scuza-ma, am avut un inceput de luna f aglomerat, n-am apucat sa iti zic CASA DE PIATRA, multa multa fericire si sa va iubitzi la fel de mult toata viatza! ati aratat superb amandoi!

Angisor
10.07.2007, 07:37:47
inca o intrebare..conteaza ce greutate au bagajele? atat cel de mana cat si cele de cala?

melinda
10.07.2007, 08:06:40
Eu până acum am plecat numai în interes de servici, și pot să vă spun că depinde foarte mult și de persoana care se află în zona de control.
Spre exemplu,deși mulți prieteni s-au plâns de acest lucru, pe mine niciodată nu m-au pus să scot din geantă parfumul, bricheta, țigările, singurul lucru care m-au pus să îl las era o sticlă de fanta la 0,5.
Pentru cele care ajungeți pe aeroportul din Frankfurt, aveți grijă sunt foarte multe filtre și sunt foarte stricți, eu era să pierd avionul săptămâna trecută.
În rest, spre fericirea mea, am avut până acum experiențe plăcute cu avionul - sper și de acum încolo - , singurul lucru - datorită neseriozității lor și modului ciudat de pilotaj - nu recomand compania AlItalia.
Până acum, mi-a plăcut să zbor cu Tarom și Lufthansa - super piloți au.

map
10.07.2007, 08:19:14
inca o intrebare..conteaza ce greutate au bagajele? atat cel de mana cat si cele de cala?

Da, conteaza. Fiecare companie de zbor are restrictiile proprii referitoare la bagaj de mana, de cala, nu numai la greutate ci si la dimensiuni (la cel de mana). Cel mai bine e sa suni compania de zbor sau sa cauti pe site-ul lor sa vezi care sunt restrictiile. Unii sunt mai stricti (vezi British) altii mai liberi. Pe unele linii aeriene ai voie DOAR O GEANTA in cabina, la altele mai multe (de ex. eu am calatorit cu Lufthansa si KLM, la KLM am avut voie si cu rochia de mireasa, si cu laptop, si cu geanta de mana si cu borseta:D:D:D, dar din cate stiu la British Airways ai voie doar cu o geanta, de anumite dimensiuni sau mai mica).

Problema cu restrictionarea la bagaje intervine cand depasesti valoarea admisa, sa nu te puna sa platesti suplimentar. Daca o sa calatoriti impreuna, tu cu sotul de exemplu, cateodata mai trec cu vederea o depasire de jumatate de kg la un bagaj, daca aveti altul mai usor.

De obicei restrictiile difera si in funtie de destinatie (sa zbori pana in destinatii apropiate, Amsterdam de exemplu, zbor facut fara escala, nu e acelasi lucru cu zborul pana in Chicago - la al doilea greutatea permisa pentru bagaje e mai mare).

Angisor
10.07.2007, 16:13:32
multumesc map...imi poti spune in medie cam cate kg ar trebui sa aiba un bagaj ptr cala ca sa nu platesc suplimentar?

iulia
10.07.2007, 16:23:01
multumesc map...imi poti spune in medie cam cate kg ar trebui sa aiba un bagaj ptr cala ca sa nu platesc suplimentar?

20 de kg :) - ptr cala de pers. Depinde si de companie....

Sa spun sincer, bajajul meu de mana e MEREU mai greu. Doar laptopul are 7 kg. il bag in ghiozdan, mai pun una alta. E super greu.

De abicei il cantaresc pe cel de mana daca vad ca e voluminos. Al meu e bicut, dar atarna - nu gluma.

iulia
10.07.2007, 16:24:31
daca zbori peste ocean e 30. |Poate si peste. cand cumperi biletul, iti spun toate clauzele. e precizat si greutatea max a bagajului.

Sau poti sa mergi si pe situl companiei. Presupun ca scrie si acolo.

Ritzi
10.07.2007, 16:30:39
Eu până acum am plecat numai în interes de servici, și pot să vă spun că depinde foarte mult și de persoana care se află în zona de control.
Spre exemplu,deși mulți prieteni s-au plâns de acest lucru, pe mine niciodată nu m-au pus să scot din geantă parfumul, bricheta, țigările, singurul lucru care m-au pus să îl las era o sticlă de fanta la 0,5.
Pentru cele care ajungeți pe aeroportul din Frankfurt, aveți grijă sunt foarte multe filtre și sunt foarte stricți, eu era să pierd avionul săptămâna trecută.
În rest, spre fericirea mea, am avut până acum experiențe plăcute cu avionul - sper și de acum încolo - , singurul lucru - datorită neseriozității lor și modului ciudat de pilotaj - nu recomand compania AlItalia.
Până acum, mi-a plăcut să zbor cu Tarom și Lufthansa - super piloți au.

da, sunt de acord...mai ales Taromul :x :x :x :-"

Angisor
10.07.2007, 16:49:41
pai in vacanta plecam cu un charter...nu situ exact de la ce companie aeriana...asa ca nu prea am pe cine intreba exact, d-aia va intreb pe voi...multam mult fetelor de raspunsuri

ryanaro
10.07.2007, 17:12:57
n-am zburat pana acuma longhaul. poate sa mi spuna si mie cineva cum sunt zborurile? ;))

map
10.07.2007, 20:53:25

Are dreptate iuliat. De obicei e pana in 20 -26 per bagaj,/gemantan/geanta. De vreun an parca sunt restrictiile astea, de cand au facut hamalii o greva ca-s bagajele prea grele cand le manevreaza de la tren la cala si invers.

Peste ocean la unele companii e maxim 26kg/bagaj, maxim 2 bagaje. In conditiile in care voi mergeti cu un charter, cel mai bine e sa-i intrebi pe cei de la care ati cumparat biletele (agentie probabil?) pentru ca putem noi generaliza mult si bine aici:) si sa fim total pe langa subiect:)

higgs
10.07.2007, 21:04:39
n-am zburat pana acuma longhaul. poate sa mi spuna si mie cineva cum sunt zborurile? ;))

lungi :)) prea lungi :)

map
11.07.2007, 05:38:51

Ultima experienta a fost super nasoala: 1 ora de asteptat in plus in Romania, 1 in aeroport in Paris, 1 in avion pe pista si 9 in aer la economy. Nu-ti doresc. Am ajuns asa de epuizati nervos c-am zis ca n-o sa mai facem zbor spre Europa prea curand (ca sa nu innebunim la intoarcere) sau c-o sa zburam la buiness:))

mam
13.07.2007, 22:50:43
fetelor, sunt super happy, tocmai am cumparat biletele de avion pentru viena :)

saru'mana pentru sfaturi

mam
15.07.2007, 12:47:50
Eu am fost cu trenul, m-am suit in tren pe la 4 dupamasa , in Bucuresti si a doua zi dimineata cand m-am trezit eram in Viena:) si la fel la intoarcere, la 8 pleaca din Viena, pe la 2:30 in Bucuresti:) Am dormit ca valiza la vagonul de dormit:D
In noiembrie e superba Viena:) cu targul de Craciun din fata primariei, cu alune coapte la butoi si vin fiert:) si mai ales cu dughenele in care se vand tot felul de carnati, cremvusti si alte nebunii:)

dap, pentru asta plecam si noi in nov, piata incepe pe 17; initial vroiam sa plecam pe 16 nov si sa fim acolo chiar cand se deschide, dar am zis mai bine sa mergem week urmator sa prindem totul gata deschis :)

am gasit bilete de avo super ok ca pret, adik ~ 57 e cu toate taxele, rezervarile, etc dus- intors nu mi se pare mult....:D; si o sa plecam pe la 9 dim la 11 o sa fim in viena si pentru intoarcere am gasit un zbor seara :D; am ales un hotel care e chiar in centrul vienei, am gasit un super ghid pentru austria pe care o sa il iau dupa ce ne intoarcem din concediu acum in august, abia asteptam :X

maxine
03.08.2007, 13:24:06
Offff, topicul asta e pentru mine... Fetelor am o groaza de avion...si peste o saptamana plec intr-o vizita fulger la baiatul meu, iar ma urc in avion :( Partea buna e ca la intoarcere venim amandoi in tara cu masina. Primul zbor a fost destul de nasol, multe turbulente care au sporit si mai mult starea mea de anxietate. Al 2-lea a fost mai ok, exceptand decolarea, dar cred ca am ramas cu prima impresie intiparita in minte de mi-e asa teama acum. Si mai zbor si singura...oricum incerc sa gandesc pozitiv, il vad si pe iubi si am si parte de un weekend de shopping :D Oare mai prind reduceri in Italia pe 11-12 august?

syyylviuta
03.08.2007, 14:04:26
Viena e frumoasa si vara:D Sa mergi prin centrul vechi si sa te-opresti la o terasa pe-o straduta ingusta, unde canta doi-trei acordeonisti, si mananci un snitsel cat toata farfuria de mare:))

Ieri am cumparat si eu bilete de avion pentru Viena! Eram foarte suparata, si am zis sa plecam undeva, am intrat pe net si am gasit bilete de avion la promotie pentru luna septembrie... si le-am cumparat!<:-P Asa ca acum sunt super fericita si abia astept, tot citesc diverse despre Austria. Daca avem timp vreau sa ne plimbam si la Graz, Salzburg, sa vedem cat mai multe. Stam 12 zile in total.
Ceva sfaturi, despre ce ar trebui sa nu ratez?

iulia
03.08.2007, 14:47:48
[quote=monicela;329254mi-e asa teama acum. Si mai zbor si singura...oricum incerc sa gandesc pozitiv, il vad si pe iubi si am si parte de un weekend de shopping :D Oare mai prind reduceri in Italia pe 11-12 august?[/quote]

Nu are de ce sa iti fie frica. Nu are ce sa ti se intample. E normal sa fie turbulentze. Nu bate intotdeauna vantul din fata sau din spate. Si cand bate din lateral pana si in masina se simte....

Relax.... milioane de oameni zboara in acea zi, si nu se intampla nimic.

In italia reducerile stau sa se termine. Nu iti garantez ca mai gasesti ceva... Dar e posibil. :) Deja magazinele sunt golite... :D Si am contribuit si eu... :D

irina
10.09.2007, 20:11:43
Starting November 17, the Advent season will descend upon Vienna again. The aromas of
candied fruits, cotton candy and other delicacies like Christmas punch and roasted chestnuts wafting around the small wooden market stalls still retain their magical power. While children warm their hands on paper bags containing hot chestnuts, parents can sip their mulled wine and ponder on the way that the Christmas market has retained all of its childhood fascination. The Magic of Advent with its many attractions and Christmas market stalls will be open this
year daily, from 9 a.m. to 9 p.m. from 17 November through 23 December, and until 5 p.m.
on 24 December (Christmas Eve).

http://www.christkindlmarkt.at/

Suna super-tare ce zici tu aici, si stii ca din cauza ta plec si eu, de Mos Nicolae... dar numai cand ma gandesc sa ajung la aeroport ma ia groaza, ca tot sunt on-topic... deja nu ma mai gandesc cum o sa arate orasul, ci ca o sa ajung la aeroport si n-o sa vreau sa ma urc in avion...:-SS

mariammary2000
13.09.2007, 09:06:42
dap, pentru asta plecam si noi in nov, piata incepe pe 17; initial vroiam sa plecam pe 16 nov si sa fim acolo chiar cand se deschide, dar am zis mai bine sa mergem week urmator sa prindem totul gata deschis :)

am gasit bilete de avo super ok ca pret, adik ~ 57 e cu toate taxele, rezervarile, etc dus- intors nu mi se pare mult....:D; si o sa plecam pe la 9 dim la 11 o sa fim in viena si pentru intoarcere am gasit un zbor seara :D; am ales un hotel care e chiar in centrul vienei, am gasit un super ghid pentru austria pe care o sa il iau dupa ce ne intoarcem din concediu acum in august, abia asteptam :X
Ma bate gandul sa merg si eu in Viena de Craciun. Intrebarea mea este la ce companie ai gasit zborul? e dus intors 53 E cu tot cu taxe de aeroport?? mi se pare f putin. Si la ce hotel va cazati acolo, la ce tarif si cum ati rezervat? merci mult>:D<

mariammary2000
13.09.2007, 09:07:25
scuze nu 53 E, 57 E, am scris gresit8-}

mam
21.09.2007, 17:34:36
Ma bate gandul sa merg si eu in Viena de Craciun. Intrebarea mea este la ce companie ai gasit zborul? e dus intors 53 E cu tot cu taxe de aeroport?? mi se pare f putin. Si la ce hotel va cazati acolo, la ce tarif si cum ati rezervat? merci mult>:D<

plecam cu sky europe, hotelul se num Artis, este de 4* si in centrul vienei, l-am rezervat printr-o agentie, nu mai stiu exact a fost undeva la 80 E camera....

delmo
21.09.2007, 20:23:51
ufff eu marti plec in tenerife si cand ma gandesc ca merg 6 ore cu avionul deja mi se face rau!! oare daca as lua un somnifer ar avea ceva?:-"

blanca_sam
21.09.2007, 21:38:22
ufff eu marti plec in tenerife si cand ma gandesc ca merg 6 ore cu avionul deja mi se face rau!! oare daca as lua un somnifer ar avea ceva?:-"

Buna,

Nu iti mai face probleme!!! Daca ai sa dormi ai sa pierzi o priveliste de neuitat; iti garantez. Vazuta de sus, noaptea insula este o bijuterie!!!!In rest, o sa poti viziona un film sau o sa poti sa asculti muzica la casti. Eu zic ca e suuuper cu avionul!

Sa aveti o sedere placuta si ... astem pozici!

Multi pupici,

Bi

GeoStefan
21.09.2007, 22:17:25
8-} Si eu am o groaza, nu stiu de ce imi e asa frica de data asta ca am fost de atatea ori cu avionu dar ca data asta nu mia fost frica niciodata :-< Eu am de mers vreo 9 ore parca chicago - austria si dupa aia vreo 2 ore si ceva austria - sibiu :-SS ar fii o ideie cu somniferele sa treaca mai redepe ca sta timpul pe locccc, mai ales ca stau cu gandu ca il vad pe iubi dupa atatea luni de zile ....

delmo
22.09.2007, 06:29:49
8-} Si eu am o groaza, nu stiu de ce imi e asa frica de data asta ca am fost de atatea ori cu avionu dar ca data asta nu mia fost frica niciodata :-< Eu am de mers vreo 9 ore parca chicago - austria si dupa aia vreo 2 ore si ceva austria - sibiu :-SS ar fii o ideie cu somniferele sa treaca mai redepe ca sta timpul pe locccc, mai ales ca stau cu gandu ca il vad pe iubi dupa atatea luni de zile ....
asa e!in avion timpul parca ar sta pe loc! fie cineva un calmant ff bun?>:D<

Angel
23.09.2007, 00:13:50
Mie nu pot sa spun ca mi-e frica dar nici foarte relaxata nu pot sta.. imi tot zic in minte ca e mai sigur ca masina dar cand sunt turbulente nu pot sa nu ma gandesc ca la masina mai ai sanse sa scapi, cu avionul...nu prea.
Si nu-mi plac zborurile lungi, desi sunt cam nevoita sa le fac... In noiembrie merg in India - 12 ore cred in total... apoi anul trecut am fost in State si voi merge din nou in ianuarie, tot asa peste 12 ore... de fapt o sa ne mutam acolo deci o data pe an cel putin sper o sa tot ne plimbam....#-o
Plus ca atunci cand stiu ca suntem deasupra oceanului ma apuca :-SS, nu stiu sa innot, desi stiu ca sunt slabe sanse sa mai trebuiasca sa fac lucrul asta in caz ca se intampla ceva...:-"

GeoStefan
23.09.2007, 02:00:44
[quote=Angel;403933]Mie nu pot sa spun ca mi-e frica dar nici foarte relaxata nu pot sta.. imi tot zic in minte ca e mai sigur ca masina dar cand sunt turbulente nu pot sa nu ma gandesc ca la masina mai ai sanse sa scapi, cu avionul...nu prea.

Si eu la fel ma gandesc :-s

ryanaro
23.09.2007, 09:29:49
Mie nu pot sa spun ca mi-e frica dar nici foarte relaxata nu pot sta.. imi tot zic in minte ca e mai sigur ca masina dar cand sunt turbulente nu pot sa nu ma gandesc ca la masina mai ai sanse sa scapi, cu avionul...nu prea.

uite ceva interesant:

In a 1997 Newsweek magazine study testing deaths per 100 million miles for different forms of transportation, it was proven that planes have the lowest death rate per 100 million miles of traveling. Cars have .94 deaths per 100 million miles traveled, while trains have .04 deaths and planes and buses each came out the same with .01 deaths per 100 million miles traveled. Of course, you can’t use those statistics alone to determine which method is the safest method of transportation. When you look at the statistics, you see that there are hundreds of automobile accidents daily across the United States, but only a small percent of these crashes involve fatalities. On the other hand, there are very few aircraft crashes in the United States per year, but when there is a crash, there is usually a fairly large loss of life involved. This is the main reason why nearly every large plane that crashes anywhere makes the front page headline in nearly every newspaper across the world. Then there are automobile accidents. Automobile accidents rarely make anything but local news. The inequality of the news coverage for these two things gives many people a false impression that automobiles are actually safer than planes, even though statistics say that planes are actually the safer of the two.

:D :)>-

MaryT
23.09.2007, 10:43:09
Plus ca atunci cand stiu ca suntem deasupra oceanului ma apuca :-SS, nu stiu sa innot, desi stiu ca sunt slabe sanse sa mai trebuiasca sa fac lucrul asta in caz ca se intampla ceva...:-"

nu stiu cat de relevant e faptul ca nu stii sa inoti in momentul cand s-a intampla ceva cu avionul...

mie imi place sa zbor cu avionul..dorm asa de bine....:)) :)) :))

nu mie firca, nu am nici o problema...chiar imi place :x

delmo
23.09.2007, 14:06:31
nu stiu cat de relevant e faptul ca nu stii sa inoti in momentul cand s-a intampla ceva cu avionul...

mie imi place sa zbor cu avionul..dorm asa de bine....:)) :)) :))

nu mie firca, nu am nici o problema...chiar imi place :x
te invidiez(:| ce bine trebuie sa fie sa iti placa ci nu sa dai din frica in fobie de acum#-o :-"

Angel
23.09.2007, 17:37:48
Am mai spus, stiu ca e mai sigur avionul decat masina dar stiindu-ma la atatia km in aer nu prea ma linisteste...:-"
De dormit nici vorba, mi se pare prea galagie plus ca mereu mi-e frig, anul trecut cand am mers in State nu ma asteptam sa fie asa, nu mai fusesem decat in zboruri scurte pana atunci si eram in slapi si pantaloni 3 sferturi... Am cam dardait... noroc ca ne-au dat upgrade la business si mi-am pus sosetele alea si stateam cu patura pana sub nas....;))

Iuba
17.10.2007, 08:54:34
Noi o sa facem luna de miere la Lacul Como, in Italia, dar mi-e o frica de mor de avion! Ce ma fac?

ryanaro
17.10.2007, 09:14:46
Noi o sa facem luna de miere la Lacul Como, in Italia, dar mi-e o frica de mor de avion! Ce ma fac?

pai nu e chiar asa de grav... nu e un zbor lung. cam 2 ore jumatate. :)>-

mariammary2000
17.10.2007, 09:33:06
pai nu e chiar asa de grav... nu e un zbor lung. cam 2 ore jumatate. :)>-
Daca cade avionul cade si in 5 minute:Do:-)

iulia
17.10.2007, 09:57:43

Mai ce incurajari ii dai.... of of of. Nu se face...

Nu are cum sa cada avionul. Relax.

PS: e mai putin de 5 min :D

ryanaro
17.10.2007, 11:05:11

pai eu asta nu inteleg la frica de avion, de ce e mai ok cu masina sau cu vaporul decat cu avionul?! daca e sa mori, pai mori si ca te ai inecat cu un os de peste LOL. :))

mariammary2000
17.10.2007, 12:40:57
<:-P
Mai ce incurajari ii dai.... of of of. Nu se face...

Nu are cum sa cada avionul. Relax.

PS: e mai putin de 5 min :D
E haioasa "incurajarea"mea mai ales ca vine din partea uneia care are fobie de zbor cu avionul<:-P <:-P <:-P

mariammary2000
17.10.2007, 12:41:51
pai eu asta nu inteleg la frica de avion, de ce e mai ok cu masina sau cu vaporul decat cu avionul?! daca e sa mori, pai mori si ca te ai inecat cu un os de peste LOL. :))
Ai mare dreptate, statisticile arata clar ca zborul cu avionul e cea mai sigura modalitate de calatorie

gabriela_rgh
17.10.2007, 21:46:00
Crede-ma pe cuvant cand iti spun ca o calatorie cu avionul e mult mai lina decat una cu tramvaiul sau trenul......:))
Nici nu ai sa simti ca zbori!
E ok!Fii fara grija....iar probabilitatea unui accident de avion este cu mult mai mica ca a unui accidenta rutier!:))

annie_banks
04.01.2008, 01:27:15
Am descoperit si eu topicul asta, sa-l aduc in actualitate un pic :D
Mie imi place foarte mult sa zbor dar frica tot im este de fiecare data :-SS la decolari, la aterizari, la turbulente... Sunt fana a statisticilor ;)) si mereu ma gandesc cate mii de avioane zboara in fiecare zi si nu patesc nimic... Dar urmaresc cu mare atentie si "Air Crash Investigations" pe NG sa stiu ce poate merge prost, sa dau si eu un sfat pilotilor in caz de :))
Incidente n-am avut ^:)^ Cel mai neplacut a fost cand mi-a anulat AirFrance zborul (Chicago - Paris), mi-au dat la Austrian mai tarziu, avionu a avut probleme la a/c (asa au zis :-") si s-a amanat 4h imbarcarea, a fost si-o furtuna intre timp si s-au adunat avioanele la decolare... inca 4h ne-am plimbat efectiv pe piste in coditza cu celelalte ca sa decolam... Evident am pierdut legatura la Viena si am prins alta cursa alergand prin aeroport #-o
Prima data cand am zburat eram singura si cand a inceput avionul celebrul viraj de dupa decolare la Otopeni (parca acum au inceput sa plece direct spre vest :-? ) imi venea sa-l iau de mana pe nenea de langa bine si sa-l intreb "e normal? e normal?" :))
Cel mai tare a fost cand ne-au dat la business (din pacate scurt, doar Berlin - Viena) - ce papica acolo =P~ Am fost si eu sfatuita sa cer "free upgrade" la British peste ocean (nu stiu daca se practica si in rest) da' nu mi-au dat >:P Si am innebunit 11-12h ca nu prea pot sa dorm k-lumea daca n-am pat.
Tot cu statisticile si probabilitatile: matusa unei prietene foarte bune a murit la Balotesti si mereu ma gandesc ca n-are cum sa-si piarda si o prietena in acelasi fel ;))
P.S. (si dupa asta va mai las si pe voi :-p) imi este mult mai frica cu masina :-SS mai ales prin Ro - trenul e cel mai tare :))

ryanaro
04.01.2008, 08:51:19
Mie imi place foarte mult sa zbor dar frica tot im este de fiecare data :-SS la decolari, la aterizari, la turbulente... Sunt fana a statisticilor ;)) si mereu ma gandesc cate mii de avioane zboara in fiecare zi si nu patesc nimic... Dar urmaresc cu mare atentie si "Air Crash Investigations" pe NG sa stiu ce poate merge prost, sa dau si eu un sfat pilotilor in caz de :))

eu ma ghidez dupa ideea ca daca e sa mori, pai tot mori. si nu cred in destin. odata si odata tot ai sa mori. o:-)

gabriela_rgh
04.01.2008, 09:22:39
Prima data cand am zburat eram singura si cand a inceput avionul celebrul viraj de dupa decolare la Otopeni (parca acum au inceput sa plece direct spre vest :-? ) imi venea sa-l iau de mana pe nenea de langa bine si sa-l intreb "e normal? e normal?" :))

;)) ;)) Cunosc sentimentul....inca mai e valabil virajul si acum..:))
Am zis ca mor la prima decolare:))=))
Acum imi e dor sa mai zbor!Eu am fost stresata de nori insa...:))Pe cat de frumosi sunt pe atat de aiurea e sa treci prin ei:))!

axara_me
04.01.2008, 10:13:48
mie mi se pare imposibil sa trec peste senzatia aia cand baga vizeza si te lipesti de spatarul scaunului si apoi in 2 sec esti cu ochii in tavan ca deh...se ridica...si ce sa mai zic de virajele de la aterizare cand o ia si in jos si tot se fatzaie stg - dreapta...
ultimul zbor l-am facut in dec pe 8 m-am intors in tara din germ (am fost cateva zile cu serv) si am aterizat pe o ceata ...plus ca tot drumul am prins numa goluri d aer...de fapt eram familiarizata...parca as fi fost cu masina pe drumurile din sect 5 :(

pup...deja mi s-a zburlit pielea numai cand v-am povestit...:-<

mihu
04.01.2008, 11:37:38
mie mi se pare imposibil sa trec peste senzatia aia cand baga vizeza si te lipesti de spatarul scaunului si apoi in 2 sec esti cu ochii in tavan ca deh...se ridica...si ce sa mai zic de virajele de la aterizare cand o ia si in jos si tot se fatzaie stg - dreapta...
ultimul zbor l-am facut in dec pe 8 m-am intors in tara din germ (am fost cateva zile cu serv) si am aterizat pe o ceata ...plus ca tot drumul am prins numa goluri d aer...de fapt eram familiarizata...parca as fi fost cu masina pe drumurile din sect 5 :(

pup...deja mi s-a zburlit pielea numai cand v-am povestit...:-<
Pe mine nu ma deranjeaza nimic din tot ce ai zis tu...Poate e putin deranjant cand incepe sa se pregateasca de aterizare...atunci mi se infunda urechile...dar imi reglez presiunea si e ok...

Si mijlocul meu de transport preferat e trenul...tare mult mi-ar placea sa se modernizeze si pe la noi....

axara_me
04.01.2008, 11:40:20
Pe mine nu ma deranjeaza nimic din tot ce ai zis tu...Poate e putin deranjant cand incepe sa se pregateasca de aterizare...atunci mi se infunda urechile...dar imi reglez presiunea si e ok...

Si mijlocul meu de transport preferat e trenul...tare mult mi-ar placea sa se modernizeze si pe la noi....

:( da...mie mi-e frica de inaltimi...
cand zboara la altitudine (drept) e cat de cat ok, mai "uit" ca nu am picioarele pe pamant...insa in rest...de fiecare data m-am simtit la fel de...:-& :-&

si apropos de tren: ma ia somnul in tren instantaneu! ma relaxeaza plimbarea cu trenul :)

ayana2010
04.01.2008, 16:58:19
eu m-as plimba doar cu avionul daca ar fi posibil :D
ori am prins eu niste zboruri placute, ori e chiar fain. singura chestie care nu mi-a placut a fost cand am aterizat acum 2 zile si era sa:-& tot ce mancasem in avion..... ne-a balansat vreo 3 minute de mi s-a intors stomacul pe toate partile.

nutica
04.01.2008, 17:26:18
Imi place sa zbor ,nu am avut niciodata probleme .Daca sar putea sa iau avionul la munca in fiecare zi ar fi cool .Si cat despre tren urasc mersul cu trenu mai ales aici ca in fiecare zi fac naveta cu el la munca si ma scoate din sarite pe timp de iarna ca tot timpul are intarzieri.(:|

ella-ling
19.01.2008, 18:54:25

de ce viraj e vorba? ca nu reusesc sa imi dau seama? e asa de celebru?

Eu una as calatori numai cu trenul daca s-ar putea, nu imi place sa conduc, in tren ai timp sa citesti, sa te uiti pe fereastra si sa te gandesti la ale tale. Si ai loc berechet, ceea ce nu prea ai in avion. Pacat ca nu ating viteze asa de mari, insa eu am mers cu unele trenuri aici cu 300 km/h si cred ca o sa se dezvolte mai mult in directia asta.

Acum inapoi la avion: un rau necesar. Cel mai mult urasc sa schimb avioanele, daca as putea sa stau 20 ore intr-un avion si sa ajung la destinatie ar fi perfect...

annie_banks
19.01.2008, 19:06:46
de ce viraj e vorba? ca nu reusesc sa imi dau seama? e asa de celebru?
avioanele decoleaza pe otopeni spre est si foarte repede vireaza 180 de grade daca este o cursa spre vest... la primul zbor e cam :-SS sa vezi cum se inclina asa... iar avionul de la balotesti la manevra asta a cazut :-$

papusha
19.01.2008, 19:09:24
Miresici ce companii low cost cunoasteti?daca cunoasteti :)
In februarie tre sa plec in italia.....dar vad ca compania blue air nu mai au zboruri disponibile pe data de 16 :((

ella-ling
19.01.2008, 19:15:56
avioanele decoleaza pe otopeni spre est si foarte repede vireaza 180 de grade daca este o cursa spre vest... la primul zbor e cam :-SS sa vezi cum se inclina asa... iar avionul de la balotesti la manevra asta a cazut :-$
:) data viitoare cand ma duc acasa o sa ma concentrez sa imi dau seama...adevarul e ca am trait mult mai rele in avioane, dar de fiecare data cand trec printr-o furtuna imi zic ca e doar o furtuna si am mai trecut de zeci de ori prin ele si tot am ajuns intreaga...mie cel mai frica imi este de companiile care economisesc la partea de control si mentinere a aeronavelor

ella-ling
19.01.2008, 19:18:25
Miresici ce companii low cost cunoasteti?daca cunoasteti :)
In februarie tre sa plec in italia.....dar vad ca compania blue air nu mai au zboruri disponibile pe data de 16 :((
ryanair si easyjet, insa nu stiu daca deja au intrat pe piata din Ro
Wizz air si Blue air

insa eu cred ca cu Alitalia gasesti seva rezonabil

annie_banks
19.01.2008, 19:46:38
...mie cel mai frica imi este de companiile care economisesc la partea de control si mentinere a aeronavelor
n-am zburat niciodata cu low-cost (cred ca la ei te referi) insa din cate am vazut, pe langa intarzieri (si de cateva zile L-)) si pierdut bagaje, ajung si ele in general cu bine...
peste cateva luni plecam la ski in elvetia si biletele la austrian pe care nu le-am luat cu 530 in dec s-au facut 700 #-o... asa ca am cautat si la low-cost si gasisem cu 200 (2 bilete) dar surpriza! honey al meu care nu e deloc fricos spre deosebire de mine a zis no way, el nu zboara cu ei [-( pt ca, exact cum ai zis tu, nu e ok unde economisesc aceste companii...

ella-ling
19.01.2008, 20:00:14
nu neaparat numai la low-cost. pai de exemplu ca sa mentina pretul scazut avioanele zboara non-stop, sau reparaturile le fac cu piese second-hand, controalele tehnice se fac rapid, etc...

Insa eu am zburat cu ryanair si nu mi-a fost frica, doar te simti ca in autobuz, sunt plini de reclame si vor sa iti vanda tot felul de prostii...

Daca as zbura in interes de serviciu, nu as zbura cu low-cost, ca de, trebuie sa ajungi la timp, insa in concediu nu m-as preocupa

papusha
20.01.2008, 18:24:05
n-am zburat niciodata cu low-cost (cred ca la ei te referi) insa din cate am vazut, pe langa intarzieri (si de cateva zile L-)) si pierdut bagaje, ajung si ele in general cu bine...
peste cateva luni plecam la ski in elvetia si biletele la austrian pe care nu le-am luat cu 530 in dec s-au facut 700 #-o... asa ca am cautat si la low-cost si gasisem cu 200 (2 bilete) dar surpriza! honey al meu care nu e deloc fricos spre deosebire de mine a zis no way, el nu zboara cu ei [-( pt ca, exact cum ai zis tu, nu e ok unde economisesc aceste companii...
De vreo 2 ani tot calatoresc cu compania blue air.....si sincer n-am avut niciodata vrea problema.....nici intarzieri...ba din contra am ajuns la destinatie cu 10 min inainte.....
Dar acum tre sa aleg alta companie...pt ca blue air nu circula pe 16.02......m-am gandit la easyjet...dar imi trebuie card visa si nu am :(( innebunesc....
Deci stai linistita....nu esti in pericol cu ei ;-)

hanna
21.01.2008, 16:51:43
nu neaparat numai la low-cost. pai de exemplu ca sa mentina pretul scazut avioanele zboara non-stop, sau reparaturile le fac cu piese second-hand, controalele tehnice se fac rapid, etc...

Insa eu am zburat cu ryanair si nu mi-a fost frica, doar te simti ca in autobuz, sunt plini de reclame si vor sa iti vanda tot felul de prostii...

Daca as zbura in interes de serviciu, nu as zbura cu low-cost, ca de, trebuie sa ajungi la timp, insa in concediu nu m-as preocupa

Si eu zbor cu low costuri dar nu cred ca se zgarcesc la reparatii sau ca i-au piese second-hand.
Oricum toate avioanele trebuie sa aibe anumite standarde sa poate zbura. Ganditi-va ca pilotii nu s-ar risca sa muncesca pt o companie care nu tin cont de normele de siguranta.

Personal cu orice avion m-as duce tot frica imi este =)) =)) =)) si mai rau, cu cat zbor mai mult cu atat imi este mai frica :-s :-s :-s .

Voi ce metode de trecere a fricii aveti?

annie_val23
05.02.2008, 02:36:24
Eu urasc avionul pt durerea de urechi care mi-o produce...E cumplit!!!Si mereu mi se intampla!!:((

Experienta cea mai naspa(dupa durerea de urechi)este cand m-au descaltat in aeroportul din Madrid,la detectorul de metale=P~ ...cea mai faina cand am zburat vreo 30 d min sub nori(aveam altitudine,dar presupun ca norii in ziua acea erau mai sus ca de obicei/:) )

In rest mi se pare un mod de calatorie f sigur...mult mai bine decat trenul spre ex....:) dar masina ramane preferata mea..poti opri cand vrei,sa mergi la viteza care doresti....
In rest..."I wish u a nice flight!!!":D

iulia
05.02.2008, 07:20:20

Eu ma gandesc la sotul meu. :D:D:D Si imi zic: sa iti fie rusine, pai se poate? [-X[-X[-X[-X[-([-(

iulia
05.02.2008, 07:21:56
Eu urasc avionul pt durerea de urechi care mi-o produce...E cumplit!!!Si mereu mi se intampla!!:((

Cu siguranta ai ceva probleme la urechi: otita cronica, tropa lui Eustachie.. sau mai stiu eu ce.

mariammary2000
05.02.2008, 08:23:07
eu mor de frica in avion! in general imi iau ceva sa citesc dar am momente cand incep sa ma panichez singura:-", daca nu ma gandesc totul e ok. Si urasc escalele, e groaznic, cand am venit in iarna am stat 8 ore in budapesta :-w , am cheltuit toti banii pe la duty free insa tot m am plictisit

mihu
05.02.2008, 10:40:03

Experienta cea mai naspa(dupa durerea de urechi)este cand m-au descaltat in aeroportul din Madrid,la detectorul de metale=P~ ...cea mai faina cand am zburat vreo 30 d min sub nori(aveam altitudine,dar presupun ca norii in ziua acea erau mai sus ca de obicei/:) )

In rest mi se pare un mod de calatorie f sigur...mult mai bine decat trenul spre ex....:) dar masina ramane preferata mea..poti opri cand vrei,sa mergi la viteza care doresti....
In rest..."I wish u a nice flight!!!":D
si sotul meu avea aceeasi problema...2 zile dupa zbor ramanea cu durere...a mers la medic...si i-a desfundat trompa lui eustachie cum zice si iulia...si acum se simte bine...
Urmatorul zbor va fi sapt viitoare...o sa iti spun dupa daca a mai avut neplaceri...O alta metoda buna sunt dopurile pentru urechi(sunt la farmacii)dar in cazul tau...du-te repede la medic ORL se rezolva rapid...sotului i-a dat si atibiotice dupa...

Si acum vreau as va mai intreb ceva...noi vom zbura cu Alitalia...chiar asa de naspa sunt?am citit pareri pe net nu tocmai bune....mancarea nu ma intereseaza pt ca vom zbura cam 1 h 40 min...dar...sunt lucruri despre care ar fi bine sa stiu sa nu fiu socata acolo? VA spun si ce pareri negative am aflat:mancare oribila, ei se comporta urat, posibil sa faca greva cand nu te astepti...mai pierd si bagaje(dar cu bagajele...se poate intampla oriunde...oricum noi nu facem escala)...1h-2h de intarziere nu m-ar deranja atat de tare....am mai fost cu avionul si am prins intarzieri...dar ma refer sa nu fie din alea de multe ore...ca cred ca nu mai plec...ies din aeroport :))

Ritzi
05.02.2008, 10:57:41
si sotul meu avea aceeasi problema...2 zile dupa zbor ramanea cu durere...a mers la medic...si i-a desfundat trompa lui eustachie cum zice si iulia...si acum se simte bine...
Urmatorul zbor va fi sapt viitoare...o sa iti spun dupa daca a mai avut neplaceri...O alta metoda buna sunt dopurile pentru urechi(sunt la farmacii)dar in cazul tau...du-te repede la medic ORL se rezolva rapid...sotului i-a dat si atibiotice dupa...

Si acum vreau as va mai intreb ceva...noi vom zbura cu Alitalia...chiar asa de naspa sunt?am citit pareri pe net nu tocmai bune....mancarea nu ma intereseaza pt ca vom zbura cam 1 h 40 min...dar...sunt lucruri despre care ar fi bine sa stiu sa nu fiu socata acolo? VA spun si ce pareri negative am aflat:mancare oribila, ei se comporta urat, posibil sa faca greva cand nu te astepti...mai pierd si bagaje(dar cu bagajele...se poate intampla oriunde...oricum noi nu facem escala)...1h-2h de intarziere nu m-ar deranja atat de tare....am mai fost cu avionul si am prins intarzieri...dar ma refer sa nu fie din alea de multe ore...ca cred ca nu mai plec...ies din aeroport :))

peste tot se intampla chestii din astea, eu zic sa nu te stresezi si sa iei lucrurile usor...important e ca plecati...probabil in vacanta, nu??

unde mergeti? ;;)

mihu
05.02.2008, 11:21:12
peste tot se intampla chestii din astea, eu zic sa nu te stresezi si sa iei lucrurile usor...important e ca plecati...probabil in vacanta, nu??

unde mergeti? ;;)
aaaa...pai nu sunt stresata ;)) vreau numai sa stiu la ce sa ma astept ;)) cu avionul am mai fost...deci cam stiu cum stau treburile...dar pe unele forumuri tare sumbre erau perspectivele fata de Alitalia ;))
Mergem in Italia...nu e tare departe...intr-un mic concediu...mai avem putin pana plecam si incep sa am emotiile "concediului"(va fi mai mult de vizitat decat de relaxat....dar mi-am dorit tare mult si asa ceva)...abia astept :x

ryanaro
05.02.2008, 12:02:39
maine dimineata si eu sunt in avion ;;)

tizabela
05.02.2008, 12:47:33
Succes si din partea mea lui M si felicitarile de riguare dupa sustinere<:-P !!!Si sa nu fiu complet off pot zice ca in ultimele 10 zile am abonament la avion am facut 5 zboruri si mai am unu peste 2 zile si am ajuns la 58 :-$ !!!

Petro79
05.02.2008, 12:50:20
Salutare!
A mers careva cu Czech Airlines? Eu trebuie sa fac un drum la Kiev si aveam de ales intre Malev-ul unguresc, Alitalia si cehi. I-am ales pe cehi din motive pur subiective, ca am eu o slabiciune pentru Praga (oricum, timpul e mult prea scurt ca sa ajung in oras de data asta). Alitalia am exclus-o pentru ca era ridicol sa traversez jumate de Europa la Vest ca sa ma intorc iar in Est!
NUmai ca de Czech Airlines nu stiu nimic, cum or fi, au piloti buni? De exemplu eu am mers cu Wizz-ul si cand incepusem coborarea pierdea ala cate 1000 de metri odata, de-mi ajungea inima in gat, desi nu am de regula probleme in timpul zborului.

Distractie placuta pe unde va duceti si drumuri line!

ryanaro
05.02.2008, 13:06:49
Salutare!
A mers careva cu Czech Airlines? Eu trebuie sa fac un drum la Kiev si aveam de ales intre Malev-ul unguresc, Alitalia si cehi. I-am ales pe cehi din motive pur subiective, ca am eu o slabiciune pentru Praga (oricum, timpul e mult prea scurt ca sa ajung in oras de data asta). Alitalia am exclus-o pentru ca era ridicol sa traversez jumate de Europa la Vest ca sa ma intorc iar in Est! Distractie placuta pe unde va duceti si drumuri line!

da, am mers noi (chiar des). mie mi place mancarea de la czech, e tare buna. :D

Petro79
05.02.2008, 13:47:14
Hihi, atunci abia astept! Mai ales ca am de facut cu ei 4 zboruri ;))
Ar fi inca un motiv pentru care imi place mult Cehia...

annie_val23
05.02.2008, 14:50:14
Cu siguranta ai ceva probleme la urechi: otita cronica, tropa lui Eustachie.. sau mai stiu eu ce.
M-am speriat....o fi asa?:-SS eu am crezut ca e din cauza inaltimii...mi se intampla si cand suntem in masina si urcam...:O da...cred ca e mai bine sa fac un control...just in case...multumesc fetelor...

ella-ling
05.02.2008, 22:17:54
Salutare!
A mers careva cu Czech Airlines? Eu trebuie sa fac un drum la Kiev si aveam de ales intre Malev-ul unguresc, Alitalia si cehi. I-am ales pe cehi din motive pur subiective, ca am eu o slabiciune pentru Praga (oricum, timpul e mult prea scurt ca sa ajung in oras de data asta). Alitalia am exclus-o pentru ca era ridicol sa traversez jumate de Europa la Vest ca sa ma intorc iar in Est!
NUmai ca de Czech Airlines nu stiu nimic, cum or fi, au piloti buni? De exemplu eu am mers cu Wizz-ul si cand incepusem coborarea pierdea ala cate 1000 de metri odata, de-mi ajungea inima in gat, desi nu am de regula probleme in timpul zborului.

eu am zburat cu ei o singura data, au conditii medii de comfort (ma refer la spatiul in avion si altele) insa nu ai de ce sa iti faci griji:)
Plus ca faptul ca un pilot nu e asa de stralucit nu tine neaparat de companie.
Deci un zbor placut!

papusha
05.02.2008, 22:23:39
Miresici eu va recomand sa calatoriti cu :my air.....wizz air.....blue air

Eu mi-am luat 2 bilete de avion....unu 35 euro de la roma-buc
Si celalt buc-milano 33 euro :)

calina
05.02.2008, 22:25:33
Salutare!

Sunt foarte okay, am mers de cateva ori si nu am avut ce sa le reprosez. Pilotii pe care i-am nimerit eu au fost fff buni!

iulia
07.02.2008, 07:47:03
M-am speriat....o fi asa?:-SS eu am crezut ca e din cauza inaltimii...mi se intampla si cand suntem in masina si urcam...:O da...cred ca e mai bine sa fac un control...just in case...multumesc fetelor...

PAi daca ai probleme mai mereu, inseamna ca e ceva acolo. :)>- Nu e normal sa iti dea depresurizarea starea aia.

iulia
07.02.2008, 07:47:53
Sunt foarte okay, am mers de cateva ori si nu am avut ce sa le reprosez. Pilotii pe care i-am nimerit eu au fost fff buni!

Subscriu. :)>-:)>-:)>-

gandeste-te ca sunt 10 trepte mai sus decat wizz. :)

iulia
07.02.2008, 07:52:02

Ei hai... stim ca au probleme financiare, dar nu sunt de aruncat. ok.... mancarea poti sa o tai din start.

Eu una iau mereu Alitalia ptr a veni in romania. Si nu mi s-a intamplat niciodata sa zic: mai ce nesimtiti... sau sa prind intarzieri f mari.

Iar bagajele le pierde stafful aeroportului. Nu are nici o treaba cu compania.

vi auguro un buon volo. :D

mihu
07.02.2008, 08:41:53
Ei hai... stim ca au probleme financiare, dar nu sunt de aruncat. ok.... mancarea poti sa o tai din start.

Eu una iau mereu Alitalia ptr a veni in romania. Si nu mi s-a intamplat niciodata sa zic: mai ce nesimtiti... sau sa prind intarzieri f mari.

Iar bagajele le pierde stafful aeroportului. Nu are nici o treaba cu compania.

vi auguro un buon volo. :Dgrazie grazie;-)si eu mai stiu italieni care vin numai cu compania asta in Romania...deci...nu e tocmai de lepadat...am inceput amr-ul pana plecam<:-P

irina
07.02.2008, 16:46:16
Salutare!

Si eu vreau sa merg la Stockholm cu CSA, si din acelasi motiv subiectiv: am o slabiciune pt. Praga!!!:)) :x Bine, nici nu am prea multe variante, una ar fi Malev, dar transferul e prea lung pt. plecarile de dimineata... Dar mi-ar conveni sa iau cursa cu transfer de 6 ore la Praga, poate dau o raita prin Orasul vechi... :x :x :x

luiza
07.02.2008, 17:04:50

Mie mi-a fost frica de prima data. Rau de tot. A doua oara mi-am luat o sticla de vin, am baut-o si am atipit. Deci, functioneaza. Nu-ti trece frica, doar te amorteste putin ;));));))

ella-ling
07.02.2008, 23:04:50
Mie mi-a fost frica de prima data. Rau de tot. A doua oara mi-am luat o sticla de vin, am baut-o si am atipit. Deci, functioneaza. Nu-ti trece frica, doar te amorteste putin ;));));))

eu recomand atunci zborurile de noapte, ca oricum esti obosita si atipesti. In felul asta eviti si sticla de vin:D Bine ca nu ai zburat cu americanii, ca ei te pun sa platesti ptr bauturile alcoolice:((

map
07.02.2008, 23:07:15
eu recomand atunci zborurile de noapte, ca oricum esti obosita si atipesti. In felul asta eviti si sticla de vin:D Bine ca nu ai zburat cu americanii, ca ei te pun sa platesti ptr bauturile alcoolice:((

Care din liniile americane te pun sa platesti? ca eu am zburat, adevarat spre Europa, in parteneriat cu companii europene de zbor, si sa dea naiba daca am platit:D

ella-ling
07.02.2008, 23:14:59
Care din liniile americane te pun sa platesti? ca eu am zburat, adevarat spre Europa, in parteneriat cu companii europene de zbor, si sa dea naiba daca am platit:D

AA (american airlines) si US Airways, astea le-am zburat eu si sper sa nu mai trebuiasca sa zbor cu ele ca sunt naspa de tot.

Traiasca Lufthansa ooops, sper ca nu fac reclama^:)^

ella-ling
07.02.2008, 23:16:06
US Airways m-a pus sa platesc pana si castile, auzi ce chestie, ca sa am parte de programul audio-video trebuie sa platesc.....

map
07.02.2008, 23:16:30
AA (american airlines) si US Airways, astea le-am zburat eu si sper sa nu mai trebuiasca sa zbor cu ele ca sunt naspa de tot.

Pe intern sau pe international? Eu am zburat international cu KLM-Northwest si cu Lufthansa, nu mi s-a intamplat niciodata sa ma puna sa-mi platesc crema de wiskey, vinul, berea, coniacul. Intern am zburat cu AA pana-n Boston, dar nu-mi maintesc de bauturi:D

ella-ling
07.02.2008, 23:23:52
Pe intern sau pe international? Eu am zburat international cu KLM-Northwest si cu Lufthansa, nu mi s-a intamplat niciodata sa ma puna sa-mi platesc crema de wiskey, vinul, berea, coniacul. Intern am zburat cu AA pana-n Boston, dar nu-mi maintesc de bauturi:D

pe international. Intern oricum mi-au dat cei de la AA o punga cu morcovi de mancare (de la Chicago la San Diego).
Bine eu nu beau alcool in avion din principiu, insa cand nu este oferit observ imediat=)) =))

map
07.02.2008, 23:26:45
pe international. Intern oricum mi-au dat cei de la AA o punga cu morcovi de mancare (de la Chicago la San Diego).
Bine eu nu beau alcool in avion din principiu, insa cand nu este oferit observ imediat=)) =))

De unde trag concluzia ca celor de la AA le pasa de sanatatea pasagerilor:)) si peste apa zboara in alianta cu British?

Asta ca sa stiu sa-i evit =))

ella-ling
07.02.2008, 23:41:12
De unde trag concluzia ca celor de la AA le pasa de sanatatea pasagerilor:)) si peste apa zboara in alianta cu British?

Asta ca sa stiu sa-i evit =))

cred ca da, ptr ca cand am zburat inapoi spre europa era inchis Chicago si m-au pus intr-un zbor British din LA (insa englezii servesc alcool, nu am nimic de comentat, dimpotriva)
Da, da, sanatatea pasagerilor... eu am mancat morcovii, insa nu stiu cati americani au savurat meniul:)) Eu stiau ce stiua, ptr ca s-au urcat in avion deja cu pungile de la fast food:D :D

luiza
08.02.2008, 00:24:04

Am platit pentru ca zburam cu o companie low-cost. Acolo totul se plateste!

sugarlips
08.02.2008, 10:57:20
Am platit pentru ca zburam cu o companie low-cost. Acolo totul se plateste!

da, un sandwich 2 EUR :O ;))

irina
08.02.2008, 11:27:47
da, un sandwich 2 EUR :O ;))

Sau 3... depinde de pretentii... :-p

sugarlips
08.02.2008, 12:16:09
Sau 3... depinde de pretentii... :-p

=)) dar ai vazut cum aratau sandwich-urile? macar daca erau ceva de capul lor...=)) =))

mihu
08.02.2008, 19:07:39

O colega care a mers in America zicea ca AA i-a placut foarte foarte mult...in schimb Lufthansa nu... :-?

Petro79
08.02.2008, 19:41:19
Eu am fost in vara asta la Stockholm cu Wizz-ul, de la Budapesta. Drumul ca atare a fost foarte bun si mai ales ieftin (100 eur). Insa am avut cu wizz-ul probleme, in sensul ca, a data la care mi-am facut rezervarea, aveam tot cu ei si zboruri de legatura de la buc la budapesta si, la intoarcere, budapesta-buc foarte faine, la cateva ore distanta. Insa au modificat orarul curselor spre/dinspre Stockholm, prin urmare pierdeam legaturile. Cand le-am zis ca trebuie sa anulez cursele buc-buda si retur, mi-au zis ca nu-mi dau banii inapoi, ca se considera anulare din cauza mea. M-am luptat o vara intreaga, cu reclamatii si telefoane peste telefoane si in cele din urma mi-au dat inapoi cam 70% din pretul platit de mine. Asa ca probabil tot companiile mari de linie sunt sfinte, ca sa nu ai surprize de genul asta.

Si eu vreau sa merg la Stockholm cu CSA, si din acelasi motiv subiectiv: am o slabiciune pt. Praga!!!:)) :x Bine, nici nu am prea multe variante, una ar fi Malev, dar transferul e prea lung pt. plecarile de dimineata... Dar mi-ar conveni sa iau cursa cu transfer de 6 ore la Praga, poate dau o raita prin Orasul vechi... :x :x :x

auraszablau
02.05.2008, 09:09:49
Fetelor, se vede ca se apropie momentul.....;)) Ma pune pe ganduri orice zvon... Mai nou am auzit ca in avion (la plecarea in luna de miere :"> ), pasagerii sunt asezati pe locuri, dupa nume, in ordine alfabetica. Tinand cont ca am pasaportul pe numele de fata, inseamna ca luna de miere o voi incepe la cateva ''scaune'' distanta de proaspatul meu sotior???:O Mergem in Antalya, zicea cineva ca oricum dureaza 1 ora si jumatate zborul:-w , dar pe mine nu ma intereseaaaaazaaaaa:(( eu vreu sa stau langa sotul meu:x .
A mai auzit cineva chestia asta? :-?

cristoiash
02.05.2008, 09:45:39
Fetelor, se vede ca se apropie momentul.....;)) Ma pune pe ganduri orice zvon... Mai nou am auzit ca in avion (la plecarea in luna de miere :"> ), pasagerii sunt asezati pe locuri, dupa nume, in ordine alfabetica. Tinand cont ca am pasaportul pe numele de fata, inseamna ca luna de miere o voi incepe la cateva ''scaune'' distanta de proaspatul meu sotior???:O Mergem in Antalya, zicea cineva ca oricum dureaza 1 ora si jumatate zborul:-w , dar pe mine nu ma intereseaaaaazaaaaa:(( eu vreu sa stau langa sotul meu:x .

Asta este o prostie. Cu ce companie zbori? De ce nu le dai un telefon, in mod normal poti sa iti rezervi locurile in avion dinainte de zbor. In general cind te duci la check-in, atunci ti se dau locurile si daca te duci devreme ai toate sansele sa aveti locuri impreuna. Daca ti-e frica, dai telefon si le rezervi inainte.

Insa asta cu ordinea alfabetica e o prostie, nu se poate sa existe asa ceva. Scaunele, da, alea sunt notate in ordine numerala si alfabetica. Pasagerii nu.

sugarlips
02.05.2008, 10:21:34

nu stiu cine ti-a zis asemenea prostie.., nu e ca la catalog la scoala :-p eu am fost cu iubitul meu cu avionul de multe ori si nici o data nu am patit sa nu avem locuri unul langa altul...
bine tot timpul ne-am rezervart biletele din timp...
asta poate ca se intampla in caz ca iti iei biletele in ultimul moment si nu mai au decat 2 locuri libere, care nu sunt unul langa altul...

ella-ling
02.05.2008, 15:26:02
asta sa fie ultima ta problema in legatura cu nunta!:)) Eu nu am auzit o tampenie asa de mare pana acum si zbor destul de frecvent, insa omul cat traieste 'invata'...
Ce ni s-a intamplat noua cand am plecat in luna de miere a fost ca am ajuns mai tarziu in aeroport si nu mai aveau locuri impreuna in avion...asta se poate intampla. Insa le-am explicat ca suntem proaspat insurati de cateva ore si s-au straduit sa ne dea locuri impreuna. Asa ca nu iti mai bate capul cu prostii:*

mam
02.05.2008, 16:19:55
nici eu nu am mai auzit de asa ceva, ce am patit noi - cu o anumita companie - nu s-au dat locuri, erau "la liber" te asezai unde vroiai, si avionul era cam plin - de romani, va imaginati ce a iesit :))

dar in rest, de fiecare data cand am zburat am primit locurile la check-in....

ryanaro
02.05.2008, 18:33:24
nici eu nu am mai auzit de asa ceva, ce am patit noi - cu o anumita companie - nu s-au dat locuri, erau "la liber" te asezai unde vroiai, si avionul era cam plin - de romani, va imaginati ce a iesit :))

dar in rest, de fiecare data cand am zburat am primit locurile la check-in....

la companiile low cost iti vand separat oportunitatea de a sta impreuna. ;)) si tot la companiile low cost nu sunt locuri alocate, stai unde vrei. ;-)

anamary
02.05.2008, 18:40:51
la companiile low cost iti vand separat oportunitatea de a sta impreuna. ;)) si tot la companiile low cost nu sunt locuri alocate, stai unde vrei. ;-)
aici te pot contrazice...nu tot timpul la companiile low cost sunt locuri alocate...dar anu asta in ultimele trei calatori ale mele...locurile erau alocate...acum depinde si de companie...;-);-);-)

mam
02.05.2008, 18:45:37
aici te pot contrazice...nu tot timpul la companiile low cost sunt locuri alocate...dar anu asta in ultimele trei calatori ale mele...locurile erau alocate...acum depinde si de companie...;-);-);-)

asa este, sunt de acord, doar cu acea companie s-a intamplat sa fie "la liber", in rest locurile ni s-au dat la check-in.

apropos, a zburat careva cu Aegean Airlines? O sa plec cu ei in iunie in grecia si eram curioasa cum sunt :)

Tasha08
07.05.2008, 19:37:09

Sunt intru totul de acord cu tine. Am zburat cu mai multe companii, mai ales straine dar ultima data cand m-am intors din Romania a fost groaznic (am venit cu wizzair). De cum a ajuns avionul pe sol (nu se oprise inca, normal) toti s-au ridicat in picioare de parca puteau iesi in timp ce avionul rula pe pista. Degeaba au anuntat stewardesele ca avionul nu este inca in pozitia de parcare, pe cine credeti ca a interesat? Exact, pe nimeni.

Tasha08
07.05.2008, 21:11:51

Nu am mai auzit asa ceva:O . De obicei cand mergi si iti da boarding passul te intreaba daca vrei la geam sau la culoar (daca nu e super full cand mergi si mai ai posibilitatea sa alegi). Iar daca mergeti impreuna puteti cere sa va dea locuri alaturate. In cazul companiilor low cost iti alegi unde vrei sa stai dupa ce urci in avion (sunt open seated). La cursele charter nu ma pricep, inca nu am zburat cu asa ceva, dar nu cred ca exista totusi asa ceva

dana33
08.05.2008, 11:23:56
Nu am mai auzit asa ceva:O . De obicei cand mergi si iti da boarding passul te intreaba daca vrei la geam sau la culoar (daca nu e super full cand mergi si mai ai posibilitatea sa alegi). Iar daca mergeti impreuna puteti cere sa va dea locuri alaturate. In cazul companiilor low cost iti alegi unde vrei sa stai dupa ce urci in avion (sunt open seated). La cursele charter nu ma pricep, inca nu am zburat cu asa ceva, dar nu cred ca exista totusi asa cevaAi dreptate,la cursele charter nu exista asa ceva.

Tasha08
08.05.2008, 14:09:02
Ai dreptate,la cursele charter nu exista asa ceva.

Ai zburat cu charter? Scutura rau in comparatie cu avioanele mari?

Ritzi
08.05.2008, 14:21:09
Ai zburat cu charter? Scutura rau in comparatie cu avioanele mari?

curse charter nu inseamna musai ca avioanele sunt mai mici :-? si scuturatul depinde de alti factori :D

dana33
08.05.2008, 14:59:59
Ai zburat cu charter? Scutura rau in comparatie cu avioanele mari?Da am zburat cu charter si nu au fost probleme.

Tasha08
08.05.2008, 18:07:12
curse charter nu inseamna musai ca avioanele sunt mai mici :-? si scuturatul depinde de alti factori :D

Pai ma gandesc ca avion tare mare nu o sa fie ca doar plec din Cluj si nu cred ca sunt asa de multi doritori incat sa ne duca cu un avion mare. Oricum, sper sa nu fiu scuturata ca atunci incep sa ma panichez...nu ca s-ar intampla ceva cu avionul, dar din moment ce nu imi plac senzatiile tari ma gandesc ca din moment in moment :disgust:

amaliaa1081
08.05.2008, 23:30:45
A fost cineva in Egipt? Cu ce tip de avion?Mie teama de golurile de aer:O

ella-ling
08.05.2008, 23:47:02
eu nu am fost in Egipt insa destinatia nu are nici o legatura cu golurile de aer sau avion. Depinde de ce companie alegi si de avionul pe care il aloca ptr cursa respectiva. Iar golurile...asta depinde numai de situatia meteo acolo sus, se intampla si in Boeing 747 ca si in Fokker 100. Mie mi se par turbulentele mai neplacute intr-un avion ff mare de cursa lunga decat in unul mititel...Asa ca...cum o sa iti fie norocul in ziua respectiva cu vremea si fronturile de aer...Dar nu te ingrijora, nu a cazut nici un avion din cauza astao:-)

amaliaa1081
09.05.2008, 00:15:16
eu nu am fost in Egipt insa destinatia nu are nici o legatura cu golurile de aer sau avion. Depinde de ce companie alegi si de avionul pe care il aloca ptr cursa respectiva. Iar golurile...asta depinde numai de situatia meteo acolo sus, se intampla si in Boeing 747 ca si in Fokker 100. Mie mi se par turbulentele mai neplacute intr-un avion ff mare de cursa lunga decat in unul mititel...Asa ca...cum o sa iti fie norocul in ziua respectiva cu vremea si fronturile de aer...Dar nu te ingrijora, nu a cazut nici un avion din cauza astao:-)
Nu mie teama de prabusire, cum ne este sortit la fiecare... dar nu vreau sa-mi fie rau caci ma indispun total. Am intrebat de golurile de aer ptr ca din cate stiu eu cand traverseaza marea curentii de aer sunt puternici si ...
Merci de informatii;-)

mihu
09.05.2008, 08:45:49
Da, si am zburat cu charter din Bucuresti. Mie mi s-a parut ok...Nici nu mai tin minte daca am nimerit goluri...Oricum fiecare zbor e diferit...
Tare bine ar fi daca ai avea la tine dopuri pt urechi. Poate te-ar ajuta cu presiunea...

Ritzi
09.05.2008, 09:28:59
Pai ma gandesc ca avion tare mare nu o sa fie ca doar plec din Cluj si nu cred ca sunt asa de multi doritori incat sa ne duca cu un avion mare. Oricum, sper sa nu fiu scuturata ca atunci incep sa ma panichez...nu ca s-ar intampla ceva cu avionul, dar din moment ce nu imi plac senzatiile tari ma gandesc ca din moment in moment :disgust:

asta e altceva...ca pleci din Cluj...dar cursa charter nu inseamna musai avion mai mic, dimpotriva chiar, de cele mai multe ori ;;)

cursa charter e opusul cursei regulate, asta vroiam sa subliniez..

cat despre scuturat,. stai linistita, tb sa te scuture cam tare ca sa :-& nu cred ca va fi cazul >:D<

Ritzi
09.05.2008, 09:31:04

ciudat, de regula e exact invers... le resimti mai mult intr-un avion mai mic decat intr-unul mai mare :) in rest sunt perfect de acord cu tine...

Tasha08
09.05.2008, 13:30:34

Scuza-mi lipsa de cunostinte in materie de avioane :">, dar la ce te referi cand zici ca charterul e opusul cursei regulate? Eu credeam ca e un avion care zboara in functie de perioadele cand oamenii si-au facut rezervari in concediu (adica o data pe sapt, sau ceva de genul) si doar in timpul sezonului. Sau nu?

ramo13
09.05.2008, 15:08:48
Help fetelor!!!O sa zbor cu avionul spre Turcia in septembrie...PRIMA OARA!!!!imi este de-a dreptul groaza!!!!:-SS :-SS :-SS Dar stiti dc?De senzatiile din avion,nu ca s-ar putea prabusi,Doamne-Fereste!M-am suit odata intr-un carusel..."centrifuga"ii spune si ....cred,fara nici un fel de gluma,ca daca nu aveam norocul sa il opreasca,as fii murit....nu mai puteam respira...imi venea sa ma strang ca un covrig si simteam ca daca nu tip,lesin.Apoi,alta data-aici o sa radeti cu siguranta-m-am suit intr-un fel de simulator racheta(o chestie in forma de racheta din Oraselul Copiilor in care stai pe scaun si iti proiecteaza aia un fel de spatiu cosmic cu tot felul de planete si comete care par sa iti loveasca nava si te zgaltaie ca si cum e ciocnesti de ele) si mi s-a facut rau,ma ghemuiam,imi venea sa tip...de se speriase si iubi...si stitzi de ce ma abtineam...pt ca in afara de mine si iubi,mai erau vre-o 6 copii pana in 7 ani care radeau de efecte de se prapadeau.Na poftim,dracii aia mici radeau si eu eram ingrozita....Plus ca daca merg cu masina si are viteza destul de mare si se zgaltaie un pic....mi-i se intampla acelasi lucru:(( :(( oare ce-o sa ma fac eu in avion?
Asa ca va rog fetelor,descrie-ti-mi si mie senzatiile prin care treci...Oare nu au pastile contra panicii?K banuiesc ca asta ar fii"diagnosticul"meu.[-o<

ryanaro
09.05.2008, 15:13:27
Asa ca va rog fetelor,descrietim si mie cu exemple senzatiile prin care treci...[-o<

nu are nimic in comun cu senzatia de carusel. mai degraba cand decoleaza e senzatia de mers cu liftul.;)) nu e nimic extrem. s ar putea sa ti pocneasca urechile cum ti se intampla la munte, dar si senzatia aia trece. ;-) totul va fi ok, ai sa vezi. cu cat esti mai calma, si nu te sperii singura, cu atat mai bine. ;-)

Ritzi
09.05.2008, 16:06:14

Scuza-mi lipsa de cunostinte in materie de avioane :">, dar la ce te referi cand zici ca charterul e opusul cursei regulate? Eu credeam ca e un avion care zboara in functie de perioadele cand oamenii si-au facut rezervari in concediu (adica o data pe sapt, sau ceva de genul) si doar in timpul sezonului. Sau nu?

ei, na...iti explicam ca sa stai linistita, nici eu nu am stiut dintotdeauna >:D<

pai asta nu e opusul unei curse regulate, ce ai descris tu??;-) ;-) cursa regulata nu este sezoniera, de ex. la viena se merge tot timpul anului;-)

Ritzi
09.05.2008, 16:13:07
[quote=ritzi;826021]

In sfarsit m-am prins si eu :D^:)^ . Mersi inca o data de exlicatii>:D<

te pup, no pb:* si nu te mai stresa ca nu are de ce sa zgaltaie..nu se intampla atat de des, si oricum e de scurta durata..si normal...adica na, si pe sosea te zgaltaie, mai o groapa, mai o hartoapa :D cam asa e si pe sus...

Tasha08
09.05.2008, 16:13:30
Help fetelor!!!O sa zbor cu avionul spre Turcia in septembrie...PRIMA OARA!!!!imi este de-a dreptul groaza!!!!:-SS :-SS :-SS Dar stiti dc?De senzatiile din avion,nu ca s-ar putea prabusi,Doamne-Fereste!M-am suit odata intr-un carusel..."centrifuga"ii spune si ....cred,fara nici un fel de gluma,ca daca nu aveam norocul sa il opreasca,as fii murit....nu mai puteam respira...imi venea sa ma strang ca un covrig si simteam ca daca nu tip,lesin.Apoi,alta data-aici o sa radeti cu siguranta-m-am suit intr-un fel de simulator racheta(o chestie in forma de racheta din Oraselul Copiilor in care stai pe scaun si iti proiecteaza aia un fel de spatiu cosmic cu tot felul de planete si comete care par sa iti loveasca nava si te zgaltaie ca si cum e ciocnesti de ele) si mi s-a facut rau,ma ghemuiam,imi venea sa tip...de se speriase si iubi...si stitzi de ce ma abtineam...pt ca in afara de mine si iubi,mai erau vre-o 6 copii pana in 7 ani care radeau de efecte de se prapadeau.Na poftim,dracii aia mici radeau si eu eram ingrozita....Plus ca daca merg cu masina si are viteza destul de mare si se zgaltaie un pic....mi-i se intampla acelasi lucru:(( :(( oare ce-o sa ma fac eu in avion?
Asa ca va rog fetelor,descrie-ti-mi si mie senzatiile prin care treci...Oare nu au pastile contra panicii?K banuiesc ca asta ar fii"diagnosticul"meu.[-o<

Stai linistita, eu nu ma pot da nici pe leagan ca ametesc. Am rau de miscare, nu ma pot duce cu masina mai mult de 15 min daca nu iau medicament pt rau de miscare. Dar in avion nu am nici o problema: merge lin, nu scutura numai daca sunt turbulente...nu mai mult decat un autobuz pe drumurile noastre...deci eu zic sa nu-ti faci griji :)>-

ramo13
09.05.2008, 20:19:01
[quote=ritzi;826039]

Asta ii explicam si eu lui Ramo:D, acuma ma pricep :D:D:D
Dar eu mai am intrebari....Daca nu va stresez:-p .Spuneti-mi si mie...exista oare posibilitatea sa te simti vre-un pic claustrofobic?Iar la decolare....nu simti viteza aia asa...in stomac cand te..."da pe spate"?Cam cate minute dureaza inaltarea asta...ca nush cum sa o numesc...cand stai asa putin pe spate pana cand ajunge avionul la altitudinea corecta?:-SS

ryanaro
09.05.2008, 22:56:58
Dar eu mai am intrebari....Daca nu va stresez:-p .Spuneti-mi si mie...exista oare posibilitatea sa te simti vre-un pic claustrofobic?Iar la decolare....nu simti viteza aia asa...in stomac cand te..."da pe spate"?Cam cate minute dureaza inaltarea asta...ca nush cum sa o numesc...cand stai asa putin pe spate pana cand ajunge avionul la altitudinea corecta?:-SS

nu cred ca te poti simti claustrofobic pt ca avioanele sunt mari, nu sunt spatii mici, au geamuri etc. nu simti vreo viteza, nu te da pe spate. dureaza 5-10 minute dar nu simti nimic- nu simti nici macar ca nu stai vertical pe scaun. ;;)

ramo13
10.05.2008, 00:05:38
nu cred ca te poti simti claustrofobic pt ca avioanele sunt mari, nu sunt spatii mici, au geamuri etc. nu simti vreo viteza, nu te da pe spate. dureaza 5-10 minute dar nu simti nimic- nu simti nici macar ca nu stai vertical pe scaun. ;;)
Offf fetelor!!!Ce bine ca atzi deschis acest topic!Noi vom pleca 6 persoane,totzi calatorind prima oara cu avionul si chiar si in seara asta ne intrebam ce ne facem daca vre-unul din noi face vre-un atac de panica pe aeroport si fuge...=)) =)) =)) Radem,glumim,dar nu e rasul nostru....k suntem pe zi ce trece mai speriati si visam doar avioaneee:)) .Plus ca de cate ori dau pe Discovery nimeresc numai "Crash-airs"=P~ =P~

ramo
10.05.2008, 00:30:48
Offf fetelor!!!Ce bine ca atzi deschis acest topic!Noi vom pleca 6 persoane,totzi calatorind prima oara cu avionul si chiar si in seara asta ne intrebam ce ne facem daca vre-unul din noi face vre-un atac de panica pe aeroport si fuge...=)) =)) =)) Radem,glumim,dar nu e rasul nostru....k suntem pe zi ce trece mai speriati si visam doar avioaneee:)) .Plus ca de cate ori dau pe Discovery nimeresc numai "Crash-airs"=P~ =P~

Nu iti fa griji. E chiar misto. Stiu ce simti ca si eu am simtit asa, mai ales ca urma sa zbor 11 ore. Mai zburasem doar cu 10 ani inainte si vreo 2 ore, dar aproape ca uitasem cum e. Si inainte de zborul asta lung am avut stari de angoasa, nu imi venea nici sa urc in avion, dar deh, era necesar ca plecam cu firma.

Pana la urma a fost super. Cand intra pe pista si se aseaza in pozitie de decolare, simti cum ia viteza ca ruleaza pe sol, dar e o senzatie chiar placuta, insa daca nu iti place, nu-ti fa griji ca nu dureaza mult. Apoi dintr-o data nu mai simti nimic, pentru ca se dezlipeste de sol si aunci stii ca incepe urcarea. Nu se face bineinteles in pozitie verticala :) insa simti in urechi ca se mareste presiunea.

Ai sa vezi ca totul e bine si o sa te obisnuiesti. Eu acum zbor frecvent si nu imi mai este teama. Chiar urmeaza sa mai fac un drum lung si in vara asta, dar exceptand plictiseala, nu ma mai sperie zborul ;)

Zbor placut.

Angel
10.05.2008, 03:22:42
Si eu aveam emotii cand am mers prima data cu avionul, macar a fost scurt drumul pana in Egipt... si sotul meu tot imi zicea ca nu e mare lucru, el care a zburat de sute de ori cred...
Si pana la urma a fost ok. Acum nu pot sa spun ca imi place... stau cu sufletul la gura la golurile de aer si imi vin in cap numai scenarii gen Lost ( sau de fapt mai nasoale, fara naufragiati #-o) dar adevarul e ca e f sigur ca mijloc de transport. Asa ca.. don't worry.

ramo13
11.05.2008, 16:17:53
:-< Mi-a spus cineva ca atunci cand decoleaza simti o mare presiune in zona toracelui....ca si cum ar mai fii cineva in bratele tale si se lasa cu toata greutatea:O :O :O

mam
11.05.2008, 16:22:27
:-< Mi-a spus cineva ca atunci cand decoleaza simti o mare presiune in zona toracelui....ca si cum ar mai fii cineva in bratele tale si se lasa cu toata greutatea:O :O :O

mai, eu zic sa te linistesti, eu nu pot sa zic ca am multe zboruri "la activ", dar am cateva :)

o sa simti o mica presiune (ca si cum te-ai lasa cu un scaun pe spate), nu este mare.... nu ai de ce sa iti faci atatea griji, si mie imi era teama prima data, mai mult de golurile de aer, sau de furtuni (tunete, fulgere) decat de aterizare sau decolare :)

iulia
11.05.2008, 16:56:25

Ce haioasa esti...

Gandeste-te ca in secunda asta sunt cateva sute de mii de pasegeri in zbor, si nu se intampla nimic. :)

Eu una nu am simtit niciodata presiune in torace, si am zburat destul slava domnului. Depinde de cat e de experientat pilotul cand decoleaza avionul. Daca bruscheaza putin, ai aceeasi senzatie pe care o ai intr-un lift mai rapid. Altfel nu simti nimic. ;))

bianca82
11.05.2008, 18:49:33
Am tot citit pe aici si am realizat ca nu sunt singura ciudata care se teme de avioane.... Asta vara am fost in Paris si de acolo, pentru ca eram in criza de timp, nu aveam alta alternativa de intoarcere decat avionul...din pacate pt mine. Mi-am facut o groaza de scenarii imposibile si am stat cu sufletul la gura tot drumul. In rest nimic ciudat, a fost chiar bine. Nici decolarea, nici aterizarea nu s-au simtit.
Faza este ca pt luna de miere avem planuit ori Spania ori Tunisia deci din nou avion. Mi-e groaza.... am zis ca o sa iau un somnifer sa dorm tot drumul....oare o fi posibil? Sa dorm tot drumul sa uit ca sunt in avion....:D

mihu
11.05.2008, 19:25:38
Am tot citit pe aici si am realizat ca nu sunt singura ciudata care se teme de avioane.... Asta vara am fost in Paris si de acolo, pentru ca eram in criza de timp, nu aveam alta alternativa de intoarcere decat avionul...din pacate pt mine. Mi-am facut o groaza de scenarii imposibile si am stat cu sufletul la gura tot drumul. In rest nimic ciudat, a fost chiar bine. Nici decolarea, nici aterizarea nu s-au simtit.
Faza este ca pt luna de miere avem planuit ori Spania ori Tunisia deci din nou avion. Mi-e groaza.... am zis ca o sa iau un somnifer sa dorm tot drumul....oare o fi posibil? Sa dorm tot drumul sa uit ca sunt in avion....:D
eu am dormit dar fara somnifere :)) si am uitat ca sunt in avion :)) faza e ca are motorul un zgomot asa surd, si e numai bun de somn :D
In rest am mai zis si o repet, imi place cu avionul, si pt distante lungi nici nu pun altceva la socoteala :D
Eu nu imi amintesc sa fi avut presiune in torace...Unica presiune e in urechi si eu o simt mai tare la aterizare...In rest...pt mine e super super

ralucka
11.05.2008, 21:13:34

si eu urmeaza sa plec cu avionul pe 4 iunie in egipt si la fel nu am mai mers cu avionul.viitorul meu sot a mai mers si mi-a zis ca nu e asa nasola.mi-a zis ca simti cum se infunda urechile ca si cum ai urca la o altitudine mai mare.mi-a mai zis cineva care merge destul de des cu avionul ca el se uita la ceas 10-15 minutede cand decoleaza deoarece toate nenorociriele in primele 15 minute de la decolare se intampla :)) .fetelor daca e sa se intample seintampla asa ca eu zic sa ne gandim ce frumoasa va fi locatia , nu ca va fi nasol cu avionul.pupici

Ritzi
12.05.2008, 08:54:11
si eu urmeaza sa plec cu avionul pe 4 iunie in egipt si la fel nu am mai mers cu avionul.viitorul meu sot a mai mers si mi-a zis ca nu e asa nasola.mi-a zis ca simti cum se infunda urechile ca si cum ai urca la o altitudine mai mare.mi-a mai zis cineva care merge destul de des cu avionul ca el se uita la ceas 10-15 minutede cand decoleaza deoarece toate nenorociriele in primele 15 minute de la decolare se intampla :)) .fetelor daca e sa se intample seintampla asa ca eu zic sa ne gandim ce frumoasa va fi locatia , nu ca va fi nasol cu avionul.pupici

am mai auzit chestia asta, e o mare prostie 8-| nu va mai luati dupa toti habarnamistii:)>-

dianavasu
16.05.2008, 18:20:30
[quote=iulia;828424]Ce haioasa esti...
Iulia, vad ca te pricepi... e si normal, ai la activ ore de zbor am o rugaminte la tine... poti sa-mi spui etapele pe care le parcurgi pana ajungi sa decolezi... ma refer la etapele din aeroport... Mersic!

ella-ling
18.05.2008, 22:17:45
Ce haioasa esti...
Iulia, vad ca te pricepi... e si normal, ai la activ ore de zbor am o rugaminte la tine... poti sa-mi spui etapele pe care le parcurgi pana ajungi sa decolezi... ma refer la etapele din aeroport... Mersic!

iti raspund eu pe scurt: intri in aeroport la partea de plecari (departures), cauti un afisaz electronic, te uiti unde trebuie sa faci check-inul la zborul tau (terminal, aripa, ghiseu...depinde de marimea aeroportului...in Buc e oricum doar un terminal si o aripa, deci no problem), te duci la ghiseul (ghiseele respective) si iti faci checkinul (o sa lasi si bagajul de cala cu ei). O sa primesti locul in avion si informatii despre poarta la care pleca avionul. Cu cardul de checkin si cu bagajul de mana poti intra in zona doar pentru pasageri. Aici o sa trebuiasca sa treci prin detectorul de metale (tu si bagajul de mana), urmat de controlul de pasapoarte.
Apoi esti libera sa te indrepti spre poarta de unde pleaca avionul si sa astepti sa se faca imbarcarea.
cam asta ar fi, sper ca ti-am putut fi de folos:*

amaliaa1081
19.05.2008, 22:22:40
Cei de la Koral Blue au avioane bune?

ramo13
20.05.2008, 00:24:15
gata!am facut rezervarea.O sa zburam cu Jet Air!Va rog,ce stiti despre ei si avioanele lor?Dar despre personal?:-s

teodorica
21.05.2008, 23:50:12
Buna sunt noua pe aici si am citit cu atentie mesajele voastre si ma-ti cam speriat.Eu pe 1 iulie am sa zbor din Madrid -Sibiu cu escala in bucuresti si este ptr prima data si am niste emotii si mie frica de mor.Am vazut f multe mesaje despre problemele voastre cu mancarea din avion ca nu este prea buna,ptr mine asta este o problema nesemnificativa eu am alte probleme frica de inaltime si gandul ca nu sunt cu picioarele pe pamant,pana si cand merg la mare sau strand daca nu simt pamantul sub picioare intru in panica si cu gandul la avion este mai rau.Apropo compania cu care zbor este Tarom si din cate am citit pe aici nu prea am vazut cuvinte de lauda si asta ma sperie si mai tare.De asemenea am si o intrebare cu referire la bagaje ce este permis si ce nu sa bagi in bagaje??din cate am mai auzit nu prea ai voie sa iei mai nimic de exemplu cand merg acasa in general cumpar cadouri ptr ai mei si nu as vrea sa iau lucruri pe care apoi sa fiu nevoita sa le las in aeroport ca nu ma lasa sa intru cu ele si sa mai dau si bani de pomana.Astept raspunsurile voastre si sper sa ma linistiti ca va spun sincer ca imi este ffffffffff frica.Oricum nu trebuie sa fie neaparat ziua mea neagra daca este ziua pilotului o sa fie si a pasagerilor fie ea buna sau rea.VA PUP

mihu
22.05.2008, 09:41:25
Buna sunt noua pe aici si am citit cu atentie mesajele voastre si ma-ti cam speriat.Eu pe 1 iulie am sa zbor din Madrid -Sibiu cu escala in bucuresti si este ptr prima data si am niste emotii si mie frica de mor.Am vazut f multe mesaje despre problemele voastre cu mancarea din avion ca nu este prea buna,ptr mine asta este o problema nesemnificativa eu am alte probleme frica de inaltime si gandul ca nu sunt cu picioarele pe pamant,pana si cand merg la mare sau strand daca nu simt pamantul sub picioare intru in panica si cu gandul la avion este mai rau.Apropo compania cu care zbor este Tarom si din cate am citit pe aici nu prea am vazut cuvinte de lauda si asta ma sperie si mai tare.De asemenea am si o intrebare cu referire la bagaje ce este permis si ce nu sa bagi in bagaje??din cate am mai auzit nu prea ai voie sa iei mai nimic de exemplu cand merg acasa in general cumpar cadouri ptr ai mei si nu as vrea sa iau lucruri pe care apoi sa fiu nevoita sa le las in aeroport ca nu ma lasa sa intru cu ele si sa mai dau si bani de pomana.Astept raspunsurile voastre si sper sa ma linistiti ca va spun sincer ca imi este ffffffffff frica.Oricum nu trebuie sa fie neaparat ziua mea neagra daca este ziua pilotului o sa fie si a pasagerilor fie ea buna sau rea.VA PUP

Eu am zburat cu Tarom si chiar mi-a placut mult.
In bagajul de cala dupa cate stiu eu nu ai voie cu arme albe sau daca ai, trebuie declarate.(eu am dus cadou un briceag impachetat la cineva si nu l-am declarat:^o-dar nu mi-au zis nimic).

In bagajul de mana am gasit ceva

"Cand impachetati Vi se va permite sa luati doar cantitati mici de lichide in bagajul de mana. Aceste lichide trebuie sa fie in recipiente individuale de maximum 100 mililitri fiecare. Trebuie sa puneti aceste recipiente intr-un ambalaj din material plastic transparent, care se poate reinchide, dar nu mai mult de un litru per pasager."

"La aeroport

Pentru a veni in ajutorul operatorilor de control de securitate, trebuie:

* sa prezentati operatorului pentru examinare toate lichidele pe care le aveti, in punctele de control;

* dezbracati jacheta si/sau pardesiul. Acestea vor fi controlate separat ;

* scoateti computerele laptop si alte echipamente electrice mari din bagajul de mana. Acestea vor fi scanate separat.

Pasagerilor in tranzit prin Budapesta sau alt aeroport din UE li se va permite sa aduca la bordul aeronavelor lichide cumparate din magazine tip Duty Free de pe aeroporturi din afara spatiului UE, daca indeplinesc cerintele regulilor UE. Astfel, acestea pot fi aduse la bord doar in ambalaje sigilate, cu chitanta sau factura doveditoare, altfel, continutul poate fi confiscat la punctul de control. Va rugam sa luati in considerare aceasta regula la cumparare! "

"Lichidele includ:

* apa si alte bauturi, supe, siropuri;

* parfumuri;

* geluri, inclusiv geluri de par si de baie;

* paste, inclusiv pasta de dinti;

* mascara;

* creme, lotiuni si uleiuri

* sprayuri

* continutul ambalajelor presurizate, inclusiv spuma de ras, alte spume si deodorante;

* amestecuri lichid-solide;

* orice alt articol cu consistenta. "

Pentru bagajul de cala nu trebuie sa iti faci probleme. Acolo poti sa pui mai multe dar sa se includa in cele 32 kg(tot pe net am gasit) admise pentru fiecare persoana.

Tasha08
28.05.2008, 11:14:55
Pentru bagajul de cala nu trebuie sa iti faci probleme. Acolo poti sa pui mai multe dar sa se includa in cele 32 kg(tot pe net am gasit) admise pentru fiecare persoana.

Pentru Frankfurt-Cluj ( cu Tarom) am voie doar cu 25kg bagaj de cala :(

sugarlips
29.05.2008, 10:13:45
Pentru Frankfurt-Cluj ( cu Tarom) am voie doar cu 25kg bagaj de cala :(

de persoana, deci 50 2 persoane
cam asa e cu toate companiile, depinde de compania aeriana, unele te lasa cu 30
dar eu zic ca e destul, doar pleci in concediu, nu te muti :))

Tasha08
29.05.2008, 14:19:03
de persoana, deci 50 2 persoane
cam asa e cu toate companiile, depinde de compania aeriana, unele te lasa cu 30
dar eu zic ca e destul, doar pleci in concediu, nu te muti :))

Cand mergi in luna de miere e ok, dar eu sunt in Germania din ianuarie si cand ma duc acasa la sf lui iulie o sa am ceva bagaj. Si cartile sunt tare grele + cadourile...ca, deh, toata lumea asteapta macar o ciocolata.

sugarlips
30.05.2008, 10:00:41
Cand mergi in luna de miere e ok, dar eu sunt in Germania din ianuarie si cand ma duc acasa la sf lui iulie o sa am ceva bagaj. Si cartile sunt tare grele + cadourile...ca, deh, toata lumea asteapta macar o ciocolata.

pai asta e altceva, dar de ce nu trimiti bagajele separat cu autocar sau altceva, daca ai multe, costa mai putin decat sa platesti kg in plus la aeroport, o prietena de a mea asa a facut...>:D<

annie_banks
08.06.2008, 18:43:17
am supravietuit si primelor zboruri low-cost #:-S :D
in afara intarzierilor de rigoare a fost chiar ok, mi-am intalnit si-un fost coleg de liceu care e steward la wizzair :)

papusha
08.06.2008, 19:04:30
in afara intarzierilor de rigoare a fost chiar ok, mi-am intalnit si-un fost coleg de liceu care e steward la wizzair :)

Si eu calatoresc cu wizzair, sunt cei mai ieftini. :D

sugarlips
09.06.2008, 10:09:05

haide mai ca nu e asa rau, e la fel ca si cu zborurile normale, adica eu am avut intarzieri mai mari la zboruri care nu au fost low cost :(

amaliaa1081
13.06.2008, 03:14:37
Nu inteleg de ce unora le este frica si rau in avion, mie imi place la nebunie!!!

ant
13.06.2008, 06:09:13
Fetelor, acum in iulie este prima data cand voi zbura, nu prea am emotii, doar ca sunt dezorientata, tot am in cap imaginea aceea din filmul home alone, cu un aeroport mare in care te pierzi, tot ma intreb, de unde o sa stiu pe unde trebuie sa intru, daca o sa nimerim avionul..:-s cum se procedreaza de obicei?noi mergem printr-o agentie..<:-P

mihu
13.06.2008, 07:27:19
Fetelor, acum in iulie este prima data cand voi zbura, nu prea am emotii, doar ca sunt dezorientata, tot am in cap imaginea aceea din filmul home alone, cu un aeroport mare in care te pierzi, tot ma intreb, de unde o sa stiu pe unde trebuie sa intru, daca o sa nimerim avionul..:-s cum se procedreaza de obicei?noi mergem printr-o agentie..<:-P
Teoretic nu ai cum sa te pierzi...practic...se poate :))
Depinde cat e de mare aeroportul :D Dupa ce iti lasi bagajul si intri in zona aia de asteptare a orei de decolare, trebuie sa iti cauti poarta de pe care urmeaza sa iesi sa intri in avion. In aeroporturile mari, portile astea pot fi destul de departe una de alta...insa in alea mici le vezi din prima.
Pana acum, cel mai dezorientata am fost in aeroportul din Milano...in rest ne-am descurcat cu portile.

Angel
13.06.2008, 07:48:46
Pai daca stii numarul portii ( care e scris pe bilet oricum si daca nu e te uiti pe ecranul albastru si vezi informatiile despre zbor) trebuie numai sa gasesti indicatoarele spre ea. Si eu aveam emotii ca n-o sa ma descurc prima data cand am zburat singura - si mai era si zbor intercontinental cu doua schimbari.... La Chicago a fost interesant, ptr ca e asa de mare aeroportul si au terminalele asezate in paralel( sau ceva de genul ) a trebuit sa iau autobuzul ( care de fapt arata ca un tanc) ptr a ajunge unde trebuia.
Dar de obicei e destul de usor si au indicatoare mai peste tot.:)

Tasha08
13.06.2008, 10:12:15
pai asta e altceva, dar de ce nu trimiti bagajele separat cu autocar sau altceva, daca ai multe, costa mai putin decat sa platesti kg in plus la aeroport, o prietena de a mea asa a facut...>:D<

Mersi de idee...pai daca vad ca ma intind cu bagajele, o sa trimit cu autocar,ca decat sa platesc la avion si sa le si car , mai bine platesc numai la autocar:D

Tasha08
13.06.2008, 10:14:16
Depinde cat e de mare aeroportul :D Dupa ce iti lasi bagajul si intri in zona aia de asteptare a orei de decolare, trebuie sa iti cauti poarta de pe care urmeaza sa iesi sa intri in avion. In aeroporturile mari, portile astea pot fi destul de departe una de alta...insa in alea mici le vezi din prima.
Pana acum, cel mai dezorientata am fost in aeroportul din Milano...in rest ne-am descurcat cu portile.

Eu m-am debusolat in Frankfurt, dupa aterizare, cand cautam iesirea la trenurile intercity - eu am ajuns la regionale. Noroc ca mi-am dat seama din timp si nu am pierdut trenul care pleca din alta parte :D

maxine
13.06.2008, 10:41:08

De ce "supravietuit"? Wizzair e chiar ok

maxine
13.06.2008, 10:47:25
Nu inteleg de ce unora le este frica si rau in avion, mie imi place la nebunie!!!

Pentru ca unora, asa ca mine :) pur si simplu nu le place sa zboare. Nu ma simt in siguranta fara pamant sub picioare si urasc senzatia de la decolare, sa nu mai spun ce bine ma simt cand incepe avionul sa tremure in aer :-& :-& . Pentru mine avionul e un rau necesar, pentru ca oricat de mult as uri zborul prefer sa economisesc o gramada de timp

papusha
13.06.2008, 10:49:57
Pentru ca unora, asa ca mine :) pur si simplu nu le place sa zboare. Nu ma simt in siguranta fara pamant sub picioare si urasc senzatia de la decolare, sa nu mai spun ce bine ma simt cand incepe avionul sa tremure in aer :-& :-& . Pentru mine avionul e un rau necesar, pentru ca oricat de mult as uri zborul prefer sa economisesc o gramada de timp

Iubita avionul este cel mai sigur mijloc de transport care poate sa existe! ;-)

maxine
13.06.2008, 10:58:46
Iubita avionul este cel mai sigur mijloc de transport care poate sa existe! ;-)

Da, asa mi-au zis si mie la scoala :)) Dar ia gandeste-te cati supravietuitori ar putea fi in urma unui accident aviatic?;))
Dar nu-i bai, asta nu ma opreste sa ma urc in avion, chiar peste 10 zile zbor

papusha
13.06.2008, 11:09:44
Da, asa mi-au zis si mie la scoala :)) Dar ia gandeste-te cati supravietuitori ar putea fi in urma unui accident aviatic?;))
Dar nu-i bai, asta nu ma opreste sa ma urc in avion, chiar peste 10 zile zbor

Unde pleci? ;;)

Da iubita, ai dreptate sanse minime, dar cati mor intr-o zi in accidente rutiere? Mult mai multe decat mor o data la nu stiu cati ani, cu avionul. ;))
Da acu ce ne-a apucat.....vorbim de moare. :)) Poate bagam frica in miresici si le piere cheful de calatorit. ;))

P.s Si daca ai avea un iubit cum am eu....iti zic eu ca ai prefera sa urci in avion decat in masina cu el. :)) :)) Conduce ca nebunu...de nu am tihna nici sa dorm in masina. #-o

ryanaro
13.06.2008, 11:17:28

daca am gandi asa, n am mai iesi din casa ca ne ar cadea o caramida in cap. apropo, azi e vineri 13 o:-)

calina
13.06.2008, 11:23:06
daca am gandi asa, n am mai iesi din casa ca ne ar cadea o caramida in cap. apropo, azi e vineri 13 o:-)

=))Beware!!!!!!!
PS: Exista si supravietuitori ai accidentelor aviatice...partea proasta este ca nu isi revin psihic dupa accident si au sentimentul ca viata li s-a oprit in loc..povesteau intr-un documentar pe discovery ca, dupa ce te impaci cu gandul ca vei muri, in acele milisecunde care se simt, si totusi nu mori, te gasesti fara sens.
Partea buna a accidentelor aviatice, in opinia mea, este ca se termina repede (cu cateva mici exceptii, majoritatea se strivesc in cateva minute).
Suna foarte optimist postul meu:D

maxine
13.06.2008, 11:27:54

Pai asta spuneam si eu ca in ciuda acestui "mic neajuns" si in ciuda faptului ca nu sunt fan al senzatiei, tot prefer avionul pe distante lungi. Timpul e mai important

Da, azi e vineri 13 :D Offtopic: Hai Romania!!! =))

Tasha08
13.06.2008, 12:11:14
haide mai ca nu e asa rau, e la fel ca si cu zborurile normale, adica eu am avut intarzieri mai mari la zboruri care nu au fost low cost :(

Eu nu am avut intarziere la low cost (ok, imbarcarea s-a facut cu intarziere, dar am ajuns la destinatie cand trebuia), da ne-a scuturat - tulai doamne. Prima data am crezut ca sunt goluri de aer, dar si la intoarcere la fel ne-a scuturat. Si am mai fost cu multe companii, dar pana la asta nici unul nu m-a scuturat :-<

papusha
13.06.2008, 12:19:22
Eu nu am avut intarziere la low cost (ok, imbarcarea s-a facut cu intarziere, dar am ajuns la destinatie cand trebuia), da ne-a scuturat - tulai doamne. Prima data am crezut ca sunt goluri de aer, dar si la intoarcere la fel ne-a scuturat. Si am mai fost cu multe companii, dar pana la asta nici unul nu m-a scuturat :-<

Depinde de capacitatea avionului. Cu cat este mai mare cu cat este mai stabil. ;-)
Eu calatoresc numai cu low cost dar n-am avut niciodata probleme.

amaliaa1081
14.06.2008, 03:07:04
Unde pleci? ;;)

Da iubita, ai dreptate sanse minime, dar cati mor intr-o zi in accidente rutiere? Mult mai multe decat mor o data la nu stiu cati ani, cu avionul. ;))
Da acu ce ne-a apucat.....vorbim de moare. :)) Poate bagam frica in miresici si le piere cheful de calatorit. ;))

P.s Si daca ai avea un iubit cum am eu....iti zic eu ca ai prefera sa urci in avion decat in masina cu el. :)) :)) Conduce ca nebunu...de nu am tihna nici sa dorm in masina. #-o
Valeu mie imi zici? Daca inchid ochii cand conduce el imi vine rau in aceiasi secunda. Trebuie sa ma uit doar in fata si atat. Nu viteza este problema ci stilul de condus, are un stil sportiv, franeaza in scurt , taie toate curbele. Prefer sa conduc eu desi el nu are rabdare sa stea in dreapta mea :(
Oricum lui nici avionul nu-i place dar nu are incotro, scutesti mult timp si mai ales oboseala.

ant
14.06.2008, 06:25:08

Ma gandesc ca daca e ceva organizat si merg prin agentie poate suntem mai multi sau poate e cineva care ne insoteste..sa ne ghideze pe acolo..:))

little_blueeyes
30.06.2008, 12:45:51
Ma gandesc ca daca e ceva organizat si merg prin agentie poate suntem mai multi sau poate e cineva care ne insoteste..sa ne ghideze pe acolo..:))
Buna :)
Vin si eu cu o completare :). In general in aeroporturile mari sunt si foarte bine organizate, nu prea ai cum sa te pierzi. Cel mai mare aeroport in care am fost eu este cel din Munchen, am avut o escala acolo si nu a fost nici o problema. Intr-adevar distantele dintre porti sunt considerabile, dar te descurci cu conditia sa iti iei o marja de timp, ca sa nu alergi pe acolo de bezmetic (eu asa am facut, adica am alergat de bezmetica, pentru ca in intervalul pe care il aveam intre zboruri am stat la cafele :d).
Dar totul e ok, stai linistita si cu si fara ghid
Pupici :*

alinel
24.07.2008, 22:16:16
Buna miresicilor. Am si eu o intrebare, poate reusiti sa ma ajutati. Am cumparat bielete la avion pentru septembrie. Insa, intre timp ma casatoresc, si imi voi schimba numele si automat nu voi mai figura cu numele actual de pe bilet. Am intrebat la aeroport si mi s-a spus ca pot justifica ....cu certificatul de casatorie. Mai nou biletele sunt in format electronic, si la plecare iti cer doar buletinul sau pasaportul. Si acum, intrebarea, a mai mers cineva asa cu avionul, cu numele de fata si cu certificatul de casatorie? Voiam sa ma asigur ca totul va fi bine.
Va multumesc si va pup pe toate.

Cafelutarea
24.07.2008, 23:00:26
Buna,
Noi, eu si sotul am plecat pe data de 13 septembrie 2007 in luna de miere in Mexic - Playa del Carmen, biletele au fost luate dinainte (transport si cazare toate au fost pe numele de fata), eu trecuta cu numele de fata pe bilete, am plecat cu pasaportul care era pe numele de fata (nu am avut oricum timp sa il schimb nici buletinul nici pasaportul), si am avut la noi certificatul de casatorie si in original si copie, sa fim siguri, nu ma intrebat absolut nimeni nimic si nu am avut nici o problema.
Si cumnata mea dupa casatorie a plecat in Franta (la inceputul luni Martie 2008), biletul era pe numele de fata, nu si-a schimbat nici buletinul nici pasaportul (nu a avut timp), nici ea nu a avut nici un fel de probleme.
Buletinul oricum ti-l perforeaza la starea civila si nu va mai fi valabil, deci vei pleca cu pasaportul (sa fie valabil) sau "te rogi" de tanti de la starea civila sa nu ti-l perforeze pe dnu buletin.

Buna miresicilor. Am si eu o intrebare, poate reusiti sa ma ajutati. Am cumparat bielete la avion pentru septembrie. Insa, intre timp ma casatoresc, si imi voi schimba numele si automat nu voi mai figura cu numele actual de pe bilet. Am intrebat la aeroport si mi s-a spus ca pot justifica ....cu certificatul de casatorie. Mai nou biletele sunt in format electronic, si la plecare iti cer doar buletinul sau pasaportul. Si acum, intrebarea, a mai mers cineva asa cu avionul, cu numele de fata si cu certificatul de casatorie? Voiam sa ma asigur ca totul va fi bine.

nicoleta81
24.07.2008, 23:10:25
pai nu inteleg prea bine. iti schimbi si buletinul si pasaportul?? daca schimbi doar buletinul nu e nici o problema ca la aeroport arati pasaportul. daca schimbi si pasaportul nu stiu... si eu sunt intr-o situatie ciudata. am buletin de un an pe un nume si pasaport pe altul, dar merg in continuare asa pt ca biletul l-am cumparat pe numele de fata..;))

cristoiash
25.07.2008, 11:10:38
Fetelor, nu e absolut nici-o problema cu diferentele de nume. Eu am pasaportul inca pe numele vechi, fiindca e un circ intreg sa mi-l schimb si n-am chef sa trec prin asta inainte sa expire. Cel mai simplu ar fi sa imi iau biletul pe numele vechi fiindca singura cerinta e sa coincida cu numele din pasaport. Nu iti cere nimeni buletinul nicaieri, doar pasaportul.

Insa, eu sunt mai capoasa si imi iau biletul pe numele nou. Deci, recapitulam, in pasaport am numele vechi, pe bilet numele nou. Atasat in pasaport am o copie dupa certificatul international de casatorie. Atit. Daca se uita la mine intrebator, le arat hirtia aia si gata. Deci daca aveti situatia asta, scoateti un certificat de casatorie international si nu mai e nici-o problema.

alinel
25.07.2008, 22:53:13
Fetelor va multumesc mult pentru raspunsuri. Eu nu am pasaport, si nici nu-mi fac pentru ca merg in Spania, e membra U.E. asa ca e ok doar cu buletinul. Pana la urma, voi proceda altfel ca sa nu fie nici un fel de problema. Voi face cununia civila atunci inainte cu 2 zile de cea religioasa si o voi ruga pe tanti de la starea civila sa nu-mi perforeze buletinul. Si voi merge tot cu buletinul meu. Cand ma intorc de acolo, o sa-l schimb cu noul nume. Eu zic ca asa este cel mai bine, si nu o sa am batai de cap.
Va multumesc inca o data, va pup si va doresc numai bine