PDA

Versiunea completa : Biserici in Brasov

Pagini : [1] 2

CrisB
17.04.2007, 21:24:38
Dragele mele,
Va rog sa ma ajutati, la acest capitol inca nu am facut nimic
Ati fost la biserica sa va programati, daca da cu cat timp inainte?
Cat costa cununia religioasa?
De ce este nevoie la Biserica? (lumanari, piscoturi, vin...)

iulia
17.04.2007, 22:00:18
Dragele mele,
Va rog sa ma ajutati, la acest capitol inca nu am facut nimic
Ati fost la biserica sa va programati, daca da cu cat timp inainte?
Cat costa cununia religioasa?
De ce este nevoie la Biserica? (lumanari, piscoturi, vin...)

Cred ca mai mult poti afla la topicul mare ptr biserica.

Sa iti zic cam ce stiu eu. Am facut programarea la biserica cam imediat dupa ce am hotarat ziua. Asta fiind prin sept 2006. Nu asta e limita inferioara... eu sunt un caz aparte... :D

Habar nu am cat costa. La noi s-au oferit nasii sa plateasca biserica.

Evident ca la biserica trbuie sa ai 2 lumanari ptr nasi - desi la biserica le tine dmsoara de onoare, si cavalerul. Piscoturi si vin trebuie.

Dar zau asa... pe topicul mare gasesti tot ce vrei...

CrisB
18.04.2007, 21:25:40
Multumesc de raspuns dar topicul mare nu face referire la Brasov, atatea am auzit deja de la prieteni despre fiecare biserica din Brasov, de parca am fi la sute de km distanta nu cativa km.
Probabil foarte multe depind de preot.

iulia
18.04.2007, 23:44:59
Multumesc de raspuns dar topicul mare nu face referire la Brasov, atatea am auzit deja de la prieteni despre fiecare biserica din Brasov, de parca am fi la sute de km distanta nu cativa km.
Probabil foarte multe depind de preot.

hmmmm. ai dreptate.... Nu stiam ca difera. Eu ma duceam si faceam cum vroiam eu... :D O sa intreb preotul. :)

Monny
28.04.2007, 16:35:27
Eu am mers de abia acuma la biserica si am avut surpriza neplacuta sa vad ca erau programari facute si a trebuit sa aleg intre 12 si 15,asa ca sfatul meu e sa mergi din timp.Noi am platit 1 mil, si trebuie sa ducem vin,miere,piscoturi,iti mai trebuie 2 sau 4 pahare(care vor ramane la ei).Dar mai bine intrebi la biserica la care te-ai hotarat;-)

CrisB
28.04.2007, 20:40:55
Multumesc, incerc sa ajung maine dupa slujba sa vorbesc cu preotul

CrisB
17.05.2007, 21:46:18
am ajuns la biserica si pe langa cele 2 mil (care mi se par sincer cam mult) ne-au cerut certificat de botez ortodox!!!!

iulia
17.05.2007, 22:37:04
am ajuns la biserica si pe langa cele 2 mil (care mi se par sincer cam mult) ne-au cerut certificat de botez ortodox!!!!

=)) =))=)) Scuze Cri, dar e super amuzant. Eu una nu stiu sa am la dosarul meu cu acte nimic care sa-i semene. Si asta de unde il iei? :-?

sultanica
18.05.2007, 00:39:07
=)) =))=)) Scuze Cri, dar e super amuzant. Eu una nu stiu sa am la dosarul meu cu acte nimic care sa-i semene. Si asta de unde il iei? :-?

De la biserica la care te-ai botezat...Dar nu cred ca se cere intotdeauna sau de catre toti preotii...
Probabil doar cand exista dubii cu privire la apartenenta religioasa a unuia dintre soti....sau unde preotul asa cere ca asa vrea el....n-am prea auzit de aceasta practica...

Monny
18.05.2007, 06:58:45
Asta e super amuzant,dupa ce ca mai e un pic pana la nunta te mai pun si preotii pe drumuri.>:P

iulia
18.05.2007, 11:28:52
De la biserica la care te-ai botezat...Dar nu cred ca se cere intotdeauna sau de catre toti preotii...
Probabil doar cand exista dubii cu privire la apartenenta religioasa a unuia dintre soti....sau unde preotul asa cere ca asa vrea el....n-am prea auzit de aceasta practica...

Pai daca e asa.... ar trebui sa merg la cucu in varf de munte sa imi iau hartia asa. Ca ai mei m-au botezat la o biserica dintr-un satuc pierdut de lume. :-":-"

CrisB
18.05.2007, 17:13:31

De la bisericile de unde ne-au botezat.
Pe a mea am reusit sa o iau azi. Am vorbit ieri cu un preot de la aceeasi biserica la telefon care mi-a dat nr de tel al altuia, deoarece el e mai tanar si nu a fost la biserica pe vremea respectiva, si ca nu are registrul din acea vreme.
am dat de acel preot si la ora 9 cum am stabilit am fost la biserica
am asteptat sa termine cu spovedania si i-am spus de ce am venit, atunci mi-a zis ca a uitat stampila acasa si sa mai astept un pic ca doar nu ma grabesc
am stat aproape o ora dupa care m-a chemat sa merg cu el acasa unde il asteptau 3 persoane la usa cu diverse probleme
am intrat, a luat o foaie de hartie m-a intrebat data nasterii, a scris de mana o scrisoare intreaga si a trecut din burta data botezului. Astfel am obtinut hartia .............
Mai am de mers la biserica viitorului meu sot, am vorbit si cu acel preot la telefon, si acesta dupa ce a intrebat toate detaliile si a incercat sa ma convinga sa facem nunta la el la biserica, a zis sa trec pe acolo ca vom vedea ce putem face
Deci ..... rabdare

iulia
18.05.2007, 18:38:16
De la bisericile de unde ne-au botezat.
Pe a mea am reusit sa o iau azi. Am vorbit ieri cu un preot de la aceeasi biserica la telefon care mi-a dat nr de tel al altuia, deoarece el e mai tanar si nu a fost la biserica pe vremea respectiva, si ca nu are registrul din acea vreme.
am dat de acel preot si la ora 9 cum am stabilit am fost la biserica
am asteptat sa termine cu spovedania si i-am spus de ce am venit, atunci mi-a zis ca a uitat stampila acasa si sa mai astept un pic ca doar nu ma grabesc
am stat aproape o ora dupa care m-a chemat sa merg cu el acasa unde il asteptau 3 persoane la usa cu diverse probleme
am intrat, a luat o foaie de hartie m-a intrebat data nasterii, a scris de mana o scrisoare intreaga si a trecut din burta data botezului. Astfel am obtinut hartia .............
Mai am de mers la biserica viitorului meu sot, am vorbit si cu acel preot la telefon, si acesta dupa ce a intrebat toate detaliile si a incercat sa ma convinga sa facem nunta la el la biserica, a zis sa trec pe acolo ca vom vedea ce putem face
Deci ..... rabdare

Pai daca e asa.... o scriu eu la calculator si i-o dau numai sa o semneze. Chiar ca pierdere de vreme......

CrisB
18.05.2007, 21:47:42
si macar e lizibila

MaryT
19.05.2007, 08:02:27

What?????????? :O :O :O
Certificat de botez orotdox??????????????? :O :O :O
Vorba lu Iulia..=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Eu n-am auzit in viata mea asa ceva..........

Si acu gata cu rasul.....da eu am fost botezata ca sa zic asa pe "ascuns"...ca pe vremea aia tata lucra la primaria din comuna..si cum nu prea era voie sa se faca adunari cu oameni sau vreo petrecere de catre functionari public m-au luat frumos si m-au dus la cucuietii din deal si m-au botezat...la fel a patit si sora mea.;)) .care e mai mare ca mine cu un an...si daca ar fi cazul sa imi cera si mie preotul o vreun certificat constatator al botezului meu e cam complicat....plus ca preotul care m-a botezat pe mine a murit de vreo 5 ani.:( ..bey ce aiurea.#-o ..unde mai pui ca numele meu e unguresc..:D .l-am mostenit de la strabunicul care era ungur...si toata lumea cand aude de Fodor ma intreaba daca sunt unguroaica...vai..deci vom cauta vreo biserica care nu cere vreo chestie de genul....Eu as vrea la bisericuta de lemn din Poiana..sau la Sf. Nicolae..
`om trai si vom vedea..de maritat tot ma marit...<:-P <:-P <:-P

CrisB
19.05.2007, 20:42:10
Nunta trebuie sa fie un prilej de bucurie, o sarbatoare, am insa impresia ca in orice lucru pe care incerci sa il faci bine in tara asta te lovesti de birocratie si de unii "binevoitori."

iulia
19.05.2007, 22:49:22
Nunta trebuie sa fie un prilej de bucurie, o sarbatoare, am insa impresia ca in orice lucru pe care incerci sa il faci bine in tara asta te lovesti de birocratie si de unii "binevoitori."

La ce icter burocratic e aici in italia ptr a te casatori in biserica....

De asta facem nunta in tara. Altfel mi-ar fi placut si mie sa fiu dusa la altar de tata, sa aud marsul numptial... :D:D:D:Do:-)o:-)o:-)

Katy
29.05.2007, 17:58:10
Care stiti ce trebuie dus la o biserica catolica si in ce consta slujba de la catolici? Difera mult de cea de la ortodocsi? Viitorul meu sot este catolic iar eu ortodoxa si am hotarat sa facem nunta la catolici. Numai ca eu habar nu am ce trebuie sa duc acolo. :-\ :-\ Poate ma lumineaza si pe mine cineva. :D

MaryT
30.05.2007, 08:24:25
Care stiti ce trebuie dus la o biserica catolica si in ce consta slujba de la catolici? Difera mult de cea de la ortodocsi? Viitorul meu sot este catolic iar eu ortodoxa si am hotarat sa facem nunta la catolici. Numai ca eu habar nu am ce trebuie sa duc acolo. :-\ :-\ Poate ma lumineaza si pe mine cineva. :D

eu n-am nici mai vaga idee dar poti sa cauti la topicul mare Biserica si Cununia religioasa..poate acolo gasesti ceva >:D< >:D<

Katy
31.05.2007, 12:05:20
eu n-am nici mai vaga idee dar poti sa cauti la topicul mare Biserica si Cununia religioasa..poate acolo gasesti ceva >:D< >:D<

Ok, merci! :*

cinderella
20.06.2007, 15:52:14
Fetelor, cam cu cat timp inainte de nunta ar trebui nasii sa cumpere lumanarile? Si unde am gasi in BV lumanari mai deosebite?
Si in afara de taxele de la biserica, lumanarile pt biserica si buchetul miresei...nasii mai au ceva de platit/cumparat?
Va intreb asta pentru ca nasii nostri vad ca sunt cam ocupati si nu prea au timp de noi, asa ca as vrea sa ma asigur ca gasesc lumanari cu 2 saptamani inainte de nunta cand ajung eu in BV...prefer sa ma ocup eu de tot.

Monny
20.06.2007, 16:54:59
Fetelor, cam cu cat timp inainte de nunta ar trebui nasii sa cumpere lumanarile? Si unde am gasi in BV lumanari mai deosebite?
Si in afara de taxele de la biserica, lumanarile pt biserica si buchetul miresei...nasii mai au ceva de platit/cumparat?
Va intreb asta pentru ca nasii nostri vad ca sunt cam ocupati si nu prea au timp de noi, asa ca as vrea sa ma asigur ca gasesc lumanari cu 2 saptamani inainte de nunta cand ajung eu in BV...prefer sa ma ocup eu de tot.
Pe strada Oltet din Tractoru e o florarie si acolo gasesti lumanari cu aranjament cu tot in jur de 50 ron/buc.Nasii mai trebuie sa-ti cumpere voalul sau ce iti pui tu in cap.Iar buchetul miresei eu stiam ca il cumpara mirele(dar nu sunt sigura)-la noi cel putin asa se procedeaza.<:-P

cinderella
20.06.2007, 17:14:06
Pe strada Oltet din Tractoru e o florarie si acolo gasesti lumanari cu aranjament cu tot in jur de 50 ron/buc.Nasii mai trebuie sa-ti cumpere voalul sau ce iti pui tu in cap.Iar buchetul miresei eu stiam ca il cumpara mirele(dar nu sunt sigura)-la noi cel putin asa se procedeaza.<:-P
Mersi mult de raspuns. Cu voalul nu va fi insa probabil problema, ca aproape sigur nu o sa am voal.
Cat despre buchet, am gresit. Asa e cum zici tu- mirele trebuie sa cumpere buchetul meu si al nasei. Pe undeva am citit ca si coronita/diadema ar trebui sa mi-o cumpere nasa, dar prefer sa mi-o cumpar eu.
Si lumanarile astea...trebuie comandate din timp, sau pur si simplu te duci la magazin si le cumperi pe loc?:*:*

Monny
20.06.2007, 17:18:21
Mersi mult de raspuns. Cu voalul nu va fi insa probabil problema, ca aproape sigur nu o sa am voal.
Cat despre buchet, am gresit. Asa e cum zici tu- mirele trebuie sa cumpere buchetul meu si al nasei. Pe undeva am citit ca si coronita/diadema ar trebui sa mi-o cumpere nasa, dar prefer sa mi-o cumpar eu.
Si lumanarile astea...trebuie comandate din timp, sau pur si simplu te duci la magazin si le cumperi pe loc?:*:*
De obicei cu 10 zile inainte ca si atunci cand da-i comanda de flori.Dar daca mergi sa vb cu ei,presupun ca poti sa le iei cu o zi doua inainte de nunta.
Intradevar daca nu porti voal nasa trebuie sa-ti cumpere coronita sau diadema.Nici eu nu o sa port voal,asa ca nashica trebuie sa umble sa-mi cumpere trandafirasi crem;)) ,dar asta e nu......mai trebuie sa umble si altii:>

cinderella
20.06.2007, 18:23:02
De obicei cu 10 zile inainte ca si atunci cand da-i comanda de flori.Dar daca mergi sa vb cu ei,presupun ca poti sa le iei cu o zi doua inainte de nunta.
Intradevar daca nu porti voal nasa trebuie sa-ti cumpere coronita sau diadema.Nici eu nu o sa port voal,asa ca nashica trebuie sa umble sa-mi cumpere trandafirasi crem;)) ,dar asta e nu......mai trebuie sa umble si altii:>
Mersi, m-am linistit atunci. Atunci cu lumanarile si cu florile sper sa se poata rezolva mai aproape de nunta.
Daca gasiti prin BV ceva modele speciale, poate puneti pozici.
Monny, esti o dulce, mersi de raspunsuri.>:D<

Monny
21.06.2007, 12:47:39
Mersi, m-am linistit atunci. Atunci cu lumanarile si cu florile sper sa se poata rezolva mai aproape de nunta.
Daca gasiti prin BV ceva modele speciale, poate puneti pozici.
Monny, esti o dulce, mersi de raspunsuri.>:D<
Nu ai pt ce.Si daca mai ai nevoie de ceva nu ezita sa zici.Daca vrei sa intreb direct la floraria aia de ceva zi-mi ca eu trec saptamanal pe acolo.:-p

cinderella
21.06.2007, 12:49:47
Nu ai pt ce.Si daca mai ai nevoie de ceva nu ezita sa zici.Daca vrei sa intreb direct la floraria aia de ceva zi-mi ca eu trec saptamanal pe acolo.:-p

Mersi, dar tocmai i-am dat "noi instructiuni" mamei mele- asa ca se intereseaza la o florareasa pe care o stie ea si despre buchete si despre lumanari; apoi mai are de mers la Christine Valmy si sa inceapa sa caute cazare pt invitati...saracuta de ea...i-am dat de lucru...

iulia
21.06.2007, 14:23:11
Mersi, dar tocmai i-am dat "noi instructiuni" mamei mele- asa ca se intereseaza la o florareasa pe care o stie ea si despre buchete si despre lumanari; apoi mai are de mers la Christine Valmy si sa inceapa sa caute cazare pt invitati...saracuta de ea...i-am dat de lucru...

Asa... bravo... pune-i la munca.... Si eu fac la fel... :D:D:D

Katy
21.06.2007, 14:28:28
Asa... bravo... pune-i la munca.... Si eu fac la fel... :D:D:D

Saracii nostri parinti!! Toate greutatile sunt pe capul lor! :|

iulia
21.06.2007, 14:35:10
Saracii nostri parinti!! Toate greutatile sunt pe capul lor! :|

Eu nu le plang de mila. Ptr ei e o placere sa ma ajute. Eu am facut f multe lucruri si am pus la cale tot.

Sunt primul lor copil care se casatoreste, si ei asteapta acest moment de vreo 25 de ani. :D

S-ar fi suparat daca nu i-as fi rugat sa ma ajute.

MaryT
21.06.2007, 14:37:59
Eu nu le plang de mila. Ptr ei e o placere sa ma ajute. Eu am facut f multe lucruri si am pus la cale tot.

Sunt primul lor copil care se casatoreste, si ei asteapta acest moment de vreo 25 de ani. :D

S-ar fi suparat daca nu i-as fi rugat sa ma ajute.

\:D/ \:D/ \:D/
si mama cand a auzit ca facem cununia civila la conac sa vezi cum a inceput...ca vrea sa zugraveasca..sa pun gresie nu stiu unde..sa vopseasca usa de la garaj...bey..:O :O :O dar a linistit-o marian imediat...i-a explicat ca facem party..etc..etc...<:-P <:-P

oana_bomboana
21.06.2007, 14:43:43
\:D/ \:D/ \:D/
si mama cand a auzit ca facem cununia civila la conac sa vezi cum a inceput...ca vrea sa zugraveasca..sa pun gresie nu stiu unde..sa vopseasca usa de la garaj...bey..:O :O :O dar a linistit-o marian imediat...i-a explicat ca facem party..etc..etc...<:-P <:-P
asa sunt mamicile! ca ne iubesc asa mult se agita.

Katy
21.06.2007, 15:00:00

Asa e, nimic din ceea ce fac, nu li se pare greu si ar face de mii de ori mai mult daca ar putea. :x :x

iulia
21.06.2007, 16:52:49
Asa e, nimic din ceea ce fac, nu li se pare greu si ar face de mii de ori mai mult daca ar putea. :x :x

ce poza frumoasa ai Kati.

Katy
22.06.2007, 08:53:06
ce poza frumoasa ai Kati.

Merci frumos :"> :">

Katy
30.06.2007, 12:46:53
Yuppppyyy!!!!!!! Am mai scapat de-o grija!!!
Cununia religioasa va avea loc la Bisericuta de Lemn din Poiana Brasov, duminica, 7 octombrie, ora 15!!!

Monny
30.06.2007, 13:00:46
Fetelor ma bucur pt voi ca aveti parte de asa mamici si tatici(ca sa nu-i excludem;-) )grijulii.Dar sa stiti ca nu toate avem bafta asta :(( .........din pacate.

Monny
30.06.2007, 13:01:27
Cununia religioasa va avea loc la Bisericuta de Lemn din Poiana Brasov, duminica, 7 octombrie, ora 15!!!
Felicitari.Ma bucur ca ati mai scapat de un stres.:D

Katy
30.06.2007, 13:04:42
Fetelor ma bucur pt voi ca aveti parte de asa mamici si tatici(ca sa nu-i excludem;-) )grijulii.Dar sa stiti ca nu toate avem bafta asta :(( .........din pacate.

Dar ce-ai patit Monny? Parintii vostri nu sunt alaturi de voi? :-s :-s

CrisB
30.06.2007, 13:05:23

Super ca ti-ai ales ora asa!
Eu am vrut la 14 dar parintele mi-a spus ca el la ora aia pune inmormantari!!!!:[email protected] :[email protected] :[email protected]
si sa punem la ora 13, zis si facut, doar nu vreau sa deranjez un raposat care poate nici nu va exista!!!

Katy
30.06.2007, 13:05:32
Felicitari.Ma bucur ca ati mai scapat de un stres.:D

Merci mult!!! >:D< >:D<

georgianan
30.06.2007, 14:12:27
am fost si noi azi dimineata la biserica si am vorbit cu preotul. am platit taxa si ne-am programat.
>:D<

Katy
30.06.2007, 14:20:32
am fost si noi azi dimineata la biserica si am vorbit cu preotul. am platit taxa si ne-am programat.

Super!! Sa fie intr-un ceas bun! Atunci poti sa treci si la profil, nu?!

Monny
30.06.2007, 14:31:47
Super.Cat a fost taxa?:-?

Katy
02.07.2007, 08:54:37
Mai fetelor, am o mare dilema!! :-\ :-\
La biserica preotul ne-a zis sa aducem pe langa vin si piscoturi .... si MIERE!!! :O :O N-am mai auzit de asa ceva!! Pt ce i-o trebui????? Are legatura cu vreo traditie din Brasov?!

oana_bomboana
02.07.2007, 08:56:18
La biserica preotul ne-a zis sa aducem pe langa vin si piscoturi .... si MIERE!!! :O :O N-am mai auzit de asa ceva!! Pt ce i-o trebui????? Are legatura cu vreo traditie din Brasov?!
Habar n-am! Nu cred ca e o traditzie in Brasov. Fetelor, stiti ceva de chestia asta?

Katy
02.07.2007, 09:01:52
Habar n-am! Nu cred ca e o traditzie in Brasov. Fetelor, stiti ceva de chestia asta?

Sunt tare curioasa!!!! Doar nu mi-o da sa mananc acolo... nu de alta dar e prea dulce si nu-mi place >:P >:P

ioanalivia
02.07.2007, 09:23:14
Mierea nu este obligatorie. In schimb piscoturile si vinul da.Inainte de spovedanie poti intreba preotul daca este neaprata mierea dar nu cred ca are ceva impotriva sa nu aduceti si miere.

Katy
02.07.2007, 09:26:40
Mierea nu este obligatorie. In schimb piscoturile si vinul da.Inainte de spovedanie poti intreba preotul daca este neaprata mierea dar nu cred ca are ceva impotriva sa nu aduceti si miere.

Eu vreau sa duc miere, nu asta e problema. Numai ca nu stiu pt ce trebuie. Sunt curioasa atata tot! :)

MaryT
02.07.2007, 10:28:07
Eu vreau sa duc miere, nu asta e problema. Numai ca nu stiu pt ce trebuie. Sunt curioasa atata tot! :)

de miere n-am auzit sa duci la biserica...

poate ne lamureste si pe noi cineva ca sunt tare curioasa:D :D

Katy
02.07.2007, 10:46:50
de miere n-am auzit sa duci la biserica...

poate ne lamureste si pe noi cineva ca sunt tare curioasa:D :D

Bine ca am eu nunta inaintea ta si o sa afli de la mine care e treaba cu mierea. Asta in cazul in care nu v-ati razgandit sa faceti cununia in Poiana.
Oricum eu sunt in ceata :gen_14: :gen_14: :gen_14: :gen_13: :gen_13:

Monny
02.07.2007, 10:59:08
Pai da iti trebuie miere pt ca baga piscotul mai intai in miere si apoi iti da sa papi,ca sa fie o casnicie dulce.;))

Monny
02.07.2007, 11:00:07
Sunt tare curioasa!!!! Doar nu mi-o da sa mananc acolo... nu de alta dar e prea dulce si nu-mi place >:P >:P
Nici mie nu-mi place dar asta e,asa trebuie:-p

Katy
02.07.2007, 11:00:49
Pai da iti trebuie miere pt ca baga piscotul mai intai in miere si apoi iti da sa papi,ca sa fie o casnicie dulce.;))

Se pare ca de ce mi-era frica n-o sa scap :( Si vinul atunci ce rost mai are?

Monny
02.07.2007, 11:02:20
Se pare ca de ce mi-era frica n-o sa scap :( Si vinul atunci ce rost mai are?
Pai nu stiu exact,doar ca e sangele lui Hristos si e sfant.
Daca stie careva altceva,lamuriti-ne si pe noi^:)^

Katy
02.07.2007, 11:06:09
Pai nu stiu exact,doar ca e sangele lui Hristos si e sfant.
Daca stie careva altceva,lamuriti-ne si pe noi^:)^

Aaah cred ca stiu *:-) *:-) Intai ne da piscot cu miere si apoi sa bem vin. De trei ori.

Monny
02.07.2007, 11:17:28
Aaah cred ca stiu *:-) *:-) Intai ne da piscot cu miere si apoi sa bem vin. De trei ori.
Asa asa vezi ca stii.Vreau sa-ti zic ca fratele meu la nunta a fost mustrat de parinte pt ca era sa manance tot piscotul dintr-o inghititura:D

Katy
02.07.2007, 11:19:30
Asa asa vezi ca stii.Vreau sa-ti zic ca fratele meu la nunta a fost mustrat de parinte pt ca era sa manance tot piscotul dintr-o inghititura:D

:)) :)) :)) super tare =)) =))

ioanalivia
02.07.2007, 11:21:30
Noi am intrebat daca trebuie si miere si ne-a spus ca doar daca vrem. Noi nu am vrut asa ca nu am dus si bine am facut ca dupa miere vinul ar fi fost acru iar piscotul cu vin a fost asa bunnnnn... mai ales ca nu mancasem nimic;)) . Casnicia poate fi dulce chiar daca nu mananci miere la nunta...trebuie ca cei doi sa o indulceasca reciproc. Asa ca daca vreti miere duceti daca nu nu.

Monny
02.07.2007, 11:29:54
Noi am intrebat daca trebuie si miere si ne-a spus ca doar daca vrem. Noi nu am vrut asa ca nu am dus si bine am facut ca dupa miere vinul ar fi fost acru iar piscotul cu vin a fost asa bunnnnn... mai ales ca nu mancasem nimic;)) . Casnicia poate fi dulce chiar daca nu mananci miere la nunta...trebuie ca cei doi sa o indulceasca reciproc. Asa ca daca vreti miere duceti daca nu nu.
Da dar asta depinde de la biserica la biserica.si apai nu poti sa nu duci daca iti zice preotul sa duci,nu?:-?

Katy
02.07.2007, 11:31:51
Da dar asta depinde de la biserica la biserica.si apai nu poti sa nu duci daca iti zice preotul sa duci,nu?:-?

Asta asa e!!

Monny
02.07.2007, 11:32:57
Asta asa e!!
de aia trebuie sa intrebi la biserica#-o

ioanalivia
02.07.2007, 11:35:30
Simbolurile biblice sunt painea (piscotul) =trupul Domnului si vinul= sangele Domnului ....mierea este o inventie a oamenilor ...cate bordeie atatea obiceie insa la noi in Brasov nu am auzit preot care sa impuna cu orice pret mierea. De aceea am zis sa spuneti in ziua spovedaniei ca nu vreti sa aduceti si miere ..nu ar trebui sa aiba ce comenta...chiar sunt curioasa...

Katy
02.07.2007, 11:38:02
de aia trebuie sa intrebi la biserica#-o

De intrebat am intrebat si preotul mi-a zis clar ca trebuie sa aduc piscoturi, vin si miere. Daca mi-a zis, trebuie sa duc, nu?!

Katy
02.07.2007, 11:41:41
Simbolurile biblice sunt painea (piscotul) =trupul Domnului si vinul= sangele Domnului ....mierea este o inventie a oamenilor ...cate bordeie atatea obiceie insa la noi in Brasov nu am auzit preot care sa impuna cu orice pret mierea. De aceea am zis sa spuneti in ziua spovedaniei ca nu vreti sa aduceti si miere ..nu ar trebui sa aiba ce comenta...chiar sunt curioasa...

Preotul doar mi-a zis ce trebuie sa aduc eu la biserica, nu mi-a impus nimic. Mi-e absolut indiferent daca trebuie miere sau nu. Eram doar curioasa pt ce, caci nu mai auzisem la nimeni.

Monny
02.07.2007, 11:48:36
De intrebat am intrebat si preotul mi-a zis clar ca trebuie sa aduc piscoturi, vin si miere. Daca mi-a zis, trebuie sa duc, nu?!
Si noua ne-a zis la fel.asta e acuma daca chiar trebuie sa inghitim si miere,nu o sa murim.Ce nu am inghiti noi ca sa fim alaturi de sotii nostri=))

ioanalivia
02.07.2007, 11:53:17
Asta cu mierea cred ca este o traditie noua. Noua ne-a zis "...si daca vreti aduceti si miere" .
Dar depinde de preot..la noi de exemplu verighetele ne-au fost puse cu mainile noastre sub forma de cruce, mi-e mi-a pus verigheta nasul iar sotului meu nasa iar preotul a pus mana pe mainile noastre. Eu una nu am mai vazut asa ci nasa+preotul punea verigheta miresei si nasul+preotul mirelui.Mie mi-a parut mai simbolic cum ne-a pus noua verighetele. Asa ca depinde de preot cum oficiaza si daca foloseste miere sau nu. Deci daca v-a zis sa duceti atunci asa trebuie sa faceti pentru ca el asa obisnuieste sa cunune..daca nu duceti s-ar putea sa il incurcati 8-| :))

Monny
02.07.2007, 12:03:27
Asta cu mierea cred ca este o traditie noua. Noua ne-a zis "...si daca vreti aduceti si miere" .
Dar depinde de preot..la noi de exemplu verighetele ne-au fost puse cu mainile noastre sub forma de cruce, mi-e mi-a pus verigheta nasul iar sotului meu nasa iar preotul a pus mana pe mainile noastre. Eu una nu am mai vazut asa ci nasa+preotul punea verigheta miresei si nasul+preotul mirelui.Mie mi-a parut mai simbolic cum ne-a pus noua verighetele. Asa ca depinde de preot cum oficiaza si daca foloseste miere sau nu. Deci daca v-a zis sa duceti atunci asa trebuie sa faceti pentru ca el asa obisnuieste sa cunune..daca nu duceti s-ar putea sa il incurcati 8-| :))
Dar tu unde ai facut cununia religioasa?:-?

ioanalivia
02.07.2007, 12:08:16
La Catedrala Sf. Nicolae. Langa Prima Scoala Romaneasca.

Monny
02.07.2007, 12:17:50
La Catedrala Sf. Nicolae. Langa Prima Scoala Romaneasca.
Ahaaaaaaaa frumoasa biserica,impunatoare\:D/

ioanalivia
02.07.2007, 12:44:21
Intr-adevar este o biserica foarte frumoasa. Am avut cununia religioasa pe care mi-am dorit-o... pot spune ca preotul a facut o slujba de o ora pe care nimeni nu a simtit-o iar la final a tinut o predica care a impresionat pana la lacrimi pe toata lumea (inclusiv pe mine). Corul a creat sentimentul de cantec al ingerilor iar preotul cu felul in care ne-a tinut slujba ne-a adus mai aproape ca niciodata de Dumnezeu. Chiar si preotului ii venea sa planga la sfarsitul slujbei. Ne-am simtit intr-adevar binecuvantati. Va doresc sa simtiti si voi ce am simtit noi si invitatii nostrii in acea zi!

MaryT
02.07.2007, 13:07:34
Intr-adevar este o biserica foarte frumoasa. Am avut cununia religioasa pe care mi-am dorit-o... pot spune ca preotul a facut o slujba de o ora pe care nimeni nu a simtit-o iar la final a tinut o predica care a impresionat pana la lacrimi pe toata lumea (inclusiv pe mine). Corul a creat sentimentul de cantec al ingerilor iar preotul cu felul in care ne-a tinut slujba ne-a adus mai aproape ca niciodata de Dumnezeu. Chiar si preotului ii venea sa planga la sfarsitul slujbei. Ne-am simtit intr-adevar binecuvantati. Va doresc sa simtiti si voi ce am simtit noi si invitatii nostrii in acea zi!

:love: :love: :love: :love: :love: :love: :love:
si noi tot la Sf. Nicolae vroiam initial si dupa aia am zis ca la bisericuta de lemn din Poiana...dar sa vedem..ca nasii sunt divortati ,din cauza afacerilor ( locuiesc impreuna,au copiii impreuna,se iubesc ca in prima zi ..... ) dar cu actele sunt divortati..si tre sa mergem sa vb cu preotul din Poiana sa vedem daca are vreo obiectie in privinta asta daca nu mai bine renuntam la biserica de lemn decat la nasi..si probabil vom cauta un preot care nu are nimic importiva cu nasii...;)) ;)) ;))

Monny
02.07.2007, 13:32:45
si noi tot la Sf. Nicolae vroiam initial si dupa aia am zis ca la bisericuta de lemn din Poiana...dar sa vedem..ca nasii sunt divortati ,din cauza afacerilor ( locuiesc impreuna,au copiii impreuna,se iubesc ca in prima zi ..... ) dar cu actele sunt divortati..si tre sa mergem sa vb cu preotul din Poiana sa vedem daca are vreo obiectie in privinta asta daca nu mai bine renuntam la biserica de lemn decat la nasi..si probabil vom cauta un preot care nu are nimic importiva cu nasii...;)) ;)) ;))
Pai trebuie sa gasesti un preot in tot bv ca sa va cunune si in situatia asta:)>-

Katy
02.07.2007, 13:33:54

Mary pana la urma ai renuntat la nasii din Rasnov?

MaryT
02.07.2007, 14:47:51
Mary pana la urma ai renuntat la nasii din Rasnov?

de dragul lui marian inca nu...sa vedem ei ce vor face acum de dragul lui ....ca a ramas ca se mai gandesc..adica sa o convinaga adi pe anca...ca adi vrea.......:-< :-< ..sotia are ceva issues ...problema ei....:)>-

ca initial era vorba de 2 perechi de nasi..plus ca se si cunosc intre ei si sunt prieteni....si daca pana la urma cei din rasnov nu vor vrea, sa fie sanatosi ca ramnem cu ceilalti :)>- :)>- :)>-

Monny
02.07.2007, 14:56:21
de dragul lui marian inca nu...sa vedem ei ce vor face acum de dragul lui ....ca a ramas ca se mai gandesc..adica sa o convinaga adi pe anca...ca adi vrea.......:-< :-< ..sotia are ceva issues ...problema ei....:)>-

ca initial era vorba de 2 perechi de nasi..plus ca se si cunosc intre ei si sunt prieteni....si daca pana la urma cei din rasnov nu vor vrea, sa fie sanatosi ca ramnem cu ceilalti :)>- :)>- :)>-
Super...noi din pacate s-ar putea sa ramanem fara chiar acum inainte de nunta:(( :(( :((

Katy
02.07.2007, 14:57:17

Complicata treaba! Daca nu vor sa fie nasii vostri din tot sufletul, mai bine renuntati la ei. Eu de la inceput am vrut o singura pereche de nasi. Una si buna! ;;)

MaryT
02.07.2007, 15:02:45
Super...noi din pacate s-ar putea sa ramanem fara chiar acum inainte de nunta:(( :(( :((

imi pare tare rau sa aud asa ceva...:-s :-s :-s :-s :-s

MaryT
02.07.2007, 15:10:08
Complicata treaba! Daca nu vor sa fie nasii vostri din tot sufletul, mai bine renuntati la ei. Eu de la inceput am vrut o singura pereche de nasi. Una si buna! ;;)

pai tocmai asta e si problema mea...ca adi a insistat...sunt prieteni din copilarie si cand marian i-a anuntat pe cei de la partid ,la o sedinta,ca se insoara adi a sarit ca vrea sa-l cunune...si dupa aia numai " finule " il zicea lu marian...deci noi nu le-am cerut niciodata nimic...adi s-a oferit...asa ca de aia ma enerveaza si mai tare..cu anca eu mai mult de 10 minute n-am vorbit ( mai mult la evenimente mondene si politice ne-am vazut ) si nici nu prea sunt curioasa daca tot comenteaza..ca nu ii obliga absolut nimeni la absolut nimic sincer eu de la inceput nu i-am vrut ca nu ii cunosc eu personal foarte bine....in primele mele posturi cred ca am si scris.....noi ne gandisem la cei care iti ziceam ca sunt divortati..in fine...vom vedea ce o iesi...

:* :* :* :*

MaryT
02.07.2007, 15:11:28

dar o solutie de rezerva nu aveti?? eu zic sa va ganditi..ca nu se stie niciodata...ca oameni una zic si alta fac...si plus mai e si neprevazutul...#-o #-o #-o

Katy
02.07.2007, 15:12:51
pai tocmai asta e si problema mea...ca adi a insistat...sunt prieteni din copilarie si cand marian i-a anuntat pe cei de la partid ,la o sedinta,ca se insoara adi a sarit ca vrea sa-l cunune...si dupa aia numai " finule " il zicea lu marian...deci noi nu le-am cerut niciodata nimic...adi s-a oferit...asa ca de aia ma enerveaza si mai tare..cu anca eu mai mult de 10 minute n-am vorbit ( mai mult la evenimente mondene si politice ne-am vazut ) si nici nu prea sunt curioasa daca tot comenteaza..ca nu ii obliga absolut nimeni la absolut nimic sincer eu de la inceput nu i-am vrut ca nu ii cunosc eu personal foarte bine....in primele mele posturi cred ca am si scris.....noi ne gandisem la cei care iti ziceam ca sunt divortati..in fine...vom vedea ce o iesi...

:* :* :* :*

Sper sa iasa asa cum e mai bine pt voi!! >:D< >:D<

MaryT
02.07.2007, 15:48:23
Sper sa iasa asa cum e mai bine pt voi!! >:D< >:D<

sa speram ca asa va fi >:D< >:D< >:D< >:D<

ioanalivia
02.07.2007, 16:00:36
Preotul noastru nu imi amintesc sa ii fi intrebat pe nasi daca sunt cununati religios ca pe noi nu ne-a intrebat asa ceva...ne-a intrebat doar daca parintii sunt de acord cu, casatoria pt ca zice el "Rugaciunile parintilor intaresc temeliile caselor". Stiu ca intr-o duminica la predica a povestit ca a refuzat sa cunune un cuplu pt ca parintii fetei nu erau deacord si nasa l-a sunat si i-a facut scandal la tel. dar acea casatorie tot nu a fost oficiata de el si nici in acea biserica.

Katy
02.07.2007, 17:19:47
Preotul noastru nu imi amintesc sa ii fi intrebat pe nasi daca sunt cununati religios ca pe noi nu ne-a intrebat asa ceva...ne-a intrebat doar daca parintii sunt de acord cu, casatoria pt ca zice el "Rugaciunile parintilor intaresc temeliile caselor". Stiu ca intr-o duminica la predica a povestit ca a refuzat sa cunune un cuplu pt ca parintii fetei nu erau deacord si nasa l-a sunat si i-a facut scandal la tel. dar acea casatorie tot nu a fost oficiata de el si nici in acea biserica.

Mi se pare normal!!

Monny
02.07.2007, 17:49:44
Mi se pare anormal.chiar daca parintii erau impotriva trebuia sa fie o rugaciune ceva ca sa-i poata cununa.Nu mi se parte normal#-o

CrisB
10.07.2007, 11:32:57
Mi se pare anormal.chiar daca parintii erau impotriva trebuia sa fie o rugaciune ceva ca sa-i poata cununa.Nu mi se parte normal#-o

Nici mie nu mi se pare normal, vointa mirilor conteaza nu cea a parintilor!!

georgia_jojo
01.08.2007, 10:38:20
Iulia, am vazut pozele de la nunta voastra...ati fost superbi, pozele au fost profi....iar biserica...MINUNATA!!!!Felicitari si voua si celor care au organizat si ornat...SUPERB!!!!!<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

iulia
01.08.2007, 11:54:38
Iulia, am vazut pozele de la nunta voastra...ati fost superbi, pozele au fost profi....iar biserica...MINUNATA!!!!Felicitari si voua si celor care au organizat si ornat...SUPERB!!!!!<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

Mersi, mai greu a fost cu permisiunea protilor de a orna putin acolo. Dar au ramas si ei cu gura cascata. ;));));));));));))

Monny
01.08.2007, 15:14:07
Mersi, mai greu a fost cu permisiunea protilor de a orna putin acolo. Dar au ramas si ei cu gura cascata. ;));));));));));))

Pai aveau si de ce arata superb.Toate miresicile sunt inebunite pt decoratiunile ce le-ai avut:D

iulia
01.08.2007, 15:27:51
Pai aveau si de ce arata superb.Toate miresicile sunt inebunite pt decoratiunile ce le-ai avut:D

Pai le pot avea si ele daca vor... :) Nu erau ale mele personale, si nici aduse din italia expres ptr noi.

Sunt in brasov.... :)

georgia_jojo
04.09.2007, 12:52:22
miresici...spulberati-mi si mie grijile...e adevarat ca te pune preotul sa cumperi carti de nu stiu cate milioane?(biblia, acatiste,etc).Eu am biblia (2 buc) si zau ca nu o mai vreau inca o data...>:/ si stie cineva cat e taxa de cununie la sf.nicolae...m-a intrebat nasa

cinderella
04.09.2007, 12:55:47
miresici...spulberati-mi si mie grijile...e adevarat ca te pune preotul sa cumperi carti de nu stiu cate milioane?(biblia, acatiste,etc).Eu am biblia (2 buc) si zau ca nu o mai vreau inca o data...>:/ si stie cineva cat e taxa de cununie la sf.nicolae...m-a intrebat nasa

Draga mea, eu tocmai am facut la Sf. Nicolae.
Tot ce ne-au cerut (si asta ne-au zis in ziua cand am fost sa ne spovedim) au fost cateva piscoturi si o sticla de vin.
Nasul a platit taxele la biserica inainte sa intram la ceremonie si chiar nu stiu cat a fost...dar banuiesc ca ei se pot duce la biserica si sa intrebe preotul...

Monny
04.09.2007, 13:16:46
Noi facem la Sf. Petru si Pavel si am platit taza de cununie de 100 ron,si mai trebuie sa ducem :o sticla vin,piscoturi si miere,iar ca acte buletinele si certificatul de casatorie#:-S

georgia_jojo
04.09.2007, 13:23:56
ms mult fetelor:*:*:*

Monny
04.09.2007, 13:35:01
ms mult fetelor:*:*:*
;-) ;-) ;-) ;-) ;-)

alinutza_harnicutza
04.09.2007, 17:29:56
eu am platit la sf nicolae 70 ron taxa. si a mai dus nasa in ziua nuntii piscoturi si vin. (mierea era numai daca vrem noi).
si corul costa 250 ron, dar e superba slujba cu cor.

Monny
05.10.2007, 13:39:38
Fetelor aveti grija ...noi am facut la Biserica Sf Apostoli Petru si Pavel unde amdus vin,miere,piscoturi,am platit taxa de 100 ron.....dar preotul i-a cerut o gramada de bani nasului.Nu zic cat asta daca vrea sa povesteasca nasa...si la urma urmei nu a fost neaparat de bani ci de cum i-a cerut...asa ca rusinicaaaaL-) L-) L-)

delhel2001
15.10.2007, 12:47:46
Fetelor intrebare mare: cu cat timp inainte trebuie mers la biserica si vorbit?
Acum ese prea devreme sau prea tarziu? :-SS

pusa
15.10.2007, 15:31:17
eu am platit la sf nicolae 70 ron taxa. si a mai dus nasa in ziua nuntii piscoturi si vin. (mierea era numai daca vrem noi).
si corul costa 250 ron, dar e superba slujba cu cor.

Stiti cumva ce biserici mai au cor? (cor insemnand in acceptiunea mea peste 5 voci)

Alina, ti-am vizionat pozele din luna de miere! Superbe! M-au facut sa imi amintesc de vacanta noastra tot in Paralia, in iulie...numai ca noi am luat doar Skiatosul si Meteora ca excursii, ca la restul nu s-au strans oameni :( . Ce pacat ca ati prins vant :( Nu-mi imaginez vreme urata in Grecia.

Monny
16.10.2007, 08:40:53
Fetelor intrebare mare: cu cat timp inainte trebuie mers la biserica si vorbit?
Acum ese prea devreme sau prea tarziu? :-SS

Parerea mea e ca ar trebui sa mergeti....ca sa va prindeti ora care o vreti\:D/

delhel2001
16.10.2007, 13:03:04
Parerea mea e ca ar trebui sa mergeti....ca sa va prindeti ora care o vreti\:D/

Multumesc Monny. >:D< :*

Eu ma gandeam ca este prea repede, dar se vede treaba ca e grabita lumea....

Monny
16.10.2007, 14:17:37
Multumesc Monny. >:D< :*

Eu ma gandeam ca este prea repede, dar se vede treaba ca e grabita lumea....

Crede-ma ca nu este prea repede....si noi ne-am dus inainte cu 7 luni si deja nu mai erau orele care le-am vrut....asa ca spor la alergat<:-P

delhel2001
17.10.2007, 09:45:50
Crede-ma ca nu este prea repede....si noi ne-am dus inainte cu 7 luni si deja nu mai erau orele care le-am vrut....asa ca spor la alergat<:-P

Am vorbit cu iubitel azi dimineata si i-am zis ca sambata sau duminica trebuie sa mergem, deci am intrat in priza.
Trebuie sa ducem ceva sau pur si simplu mergem sa ne programeze?

:-\

Monny
17.10.2007, 12:18:31
Am vorbit cu iubitel azi dimineata si i-am zis ca sambata sau duminica trebuie sa mergem, deci am intrat in priza.
Trebuie sa ducem ceva sau pur si simplu mergem sa ne programeze?

:-\

Trebuie sa mergeti sa va programati si probabil ca va trebui sa platiti taxa de cununie....la noi a fost de 100 ron....^:)^

delhel2001
17.10.2007, 12:27:04
Trebuie sa mergeti sa va programati si probabil ca va trebui sa platiti taxa de cununie....la noi a fost de 100 ron....^:)^

Multumesc Monny.Incepe alergatura, stresul si toate celelalte.>:D<

Monny
17.10.2007, 13:17:42
Multumesc Monny.Incepe alergatura, stresul si toate celelalte.>:D<

Eeee pai asa e cand planifici o nunta,ca sa nu ami vorbim de ultima suta de metri cu nervi emotii si alte alea......dar toate astea sunt minunate ;))

Monny
17.10.2007, 13:18:21
Hei tu de ce nu intri pe off-topic ca sa palavragesti asa cum trebuie?:-"

delhel2001
19.10.2007, 10:00:25
Hei tu de ce nu intri pe off-topic ca sa palavragesti asa cum trebuie?:-"

Monny te rog sa nu ma certi ca :((
Nu stau foarte mult pe net si daca intru azi, spre ex, e posibil sa mai intru sapt.viitoare si nu vreau sa va incurc.
Citesc tot ce vb voi, dar e deranjant sa scriu un mesaj/saptamana.

Scuze...

Monny
20.10.2007, 07:51:26
Monny te rog sa nu ma certi ca :((
Nu stau foarte mult pe net si daca intru azi, spre ex, e posibil sa mai intru sapt.viitoare si nu vreau sa va incurc.
Citesc tot ce vb voi, dar e deranjant sa scriu un mesaj/saptamana.

Scuze...

Nu e deloc deranjant....crezi ca noi nu avem perioade cand nu intram pe net?....asa ca vezi cum faci si "deranjeazane":*

andreea_timisoara
21.10.2007, 15:24:27
Nu e cam devreme programarea la Biserica cu un an inainte?
Inseamna ca trebuie sa ma interesez si eu la Manastire.Eu as vrea cat mai tarziu ca sa putem merge direct la restaurant

delhel2001
22.10.2007, 10:05:44
Nu e deloc deranjant....crezi ca noi nu avem perioade cand nu intram pe net?....asa ca vezi cum faci si "deranjeazane":*

ok draguta, asa o sa fac...:*

delhel2001
22.10.2007, 10:43:31
Stire de ultima ora:am vb cu preotul de la Biserica "Buna Vestire" si mi-a spus ca este prea devreme pentru programare.Mi-a zis sa merg cu maxim 2 luni inainte ptr ca nu se stie ce o sa fie la anu' pe 17 mai(de ex).
Deci astept...

pusa
22.10.2007, 11:58:58
Stire de ultima ora:am vb cu preotul de la Biserica "Buna Vestire" si mi-a spus ca este prea devreme pentru programare.Mi-a zis sa merg cu maxim 2 luni inainte ptr ca nu se stie ce o sa fie la anu' pe 17 mai(de ex).
Deci astept...

Si eu am fost azi in trecere si am intrat de curiozitate la bisericuta de lemn de la Hidro pt niste lamuriri...la lumanari era un mosulet care nu prea auzea bine. Cand i-am spus ca vreau sa ma interesez pt o nunta pt 1 iunie la anul a inceput sa rada si mi-a raspuns "He he, mai e pana atunci". Mosulica nu stie ca eu vreau sa imi rezolv din probleme cat mai repede... Pt el trece mai greu timpul, dar pt mine zboaraaaaaaaa:-<

delhel2001
22.10.2007, 12:15:08
Si eu am fost azi in trecere si am intrat de curiozitate la bisericuta de lemn de la Hidro pt niste lamuriri...la lumanari era un mosulet care nu prea auzea bine. Cand i-am spus ca vreau sa ma interesez pt o nunta pt 1 iunie la anul a inceput sa rada si mi-a raspuns "He he, mai e pana atunci". Mosulica nu stie ca eu vreau sa imi rezolv din probleme cat mai repede... Pt el trece mai greu timpul, dar pt mine zboaraaaaaaaa:-<

Eu am vb la telefon cu preotul si tot asa, mai avea putin si incepea sa rada, dar cred ca pozitia nu-i permitea.Oricum a zis clar ca inainte cu 2 luni sa mergem...asta e, atunci o sa zica "dar de ce ati venit asa traziu, ne pare rau, dar la ora la care doriti e ocupat".Sunt ferm convinsa de asta.

pusa
22.10.2007, 12:36:47
Eu am vb la telefon cu preotul si tot asa, mai avea putin si incepea sa rada, dar cred ca pozitia nu-i permitea.Oricum a zis clar ca inainte cu 2 luni sa mergem...asta e, atunci o sa zica "dar de ce ati venit asa traziu, ne pare rau, dar la ora la care doriti e ocupat".Sunt ferm convinsa de asta.

Pai sugestia mea e sa il bazai lunar ori cu telefon, ori cu prezenta ta direct la biserica. Daca te vede constiincioasa, poate se indura de tine si deschide lista sa te programeze ;))

delhel2001
22.10.2007, 13:19:14
Pai sugestia mea e sa il bazai lunar ori cu telefon, ori cu prezenta ta direct la biserica. Daca te vede constiincioasa, poate se indura de tine si deschide lista sa te programeze ;))

super,o sa incerc sa fac asa, doar sa nu se intample revesul medaliei si sa nu ma mai primeasca. =))
ce zici de asta?

Andreea_arad
22.10.2007, 13:28:35
Buna miresicilor. Pentru ca am vazut topicul acesta nu pot sa stau deoparte si trebuie sa va spun ca daca aveti posibilitate vorbiti la biserica sa aveti si cor la nunta. Noi eram destul de sceptici in ceea ce priveste ceremonia religioasa - ne gandeam ca va fi plictisitoare si lunga, dar am vorbit si am avut cor. A fost fantastic! Ca in basme! Totul a atrecut atat de repede iar efectul corului a fost unul nemaipomenit. LA arad am platit 150 de ron pentru cor - peste 30 de persoane au fost in total. Va pup! :*

Monny
22.10.2007, 13:39:24

Fii sigura de asta....daca vrei sa mai astepti asteapta pana in ianuarie dar nu mai mult...parerea mea....dar o sa aveti surpriza sa vedeti ca vor fi deja programari:[email protected]

delhel2001
22.10.2007, 13:42:31
Fii sigura de asta....daca vrei sa mai astepti asteapta pana in ianuarie dar nu mai mult...parerea mea....dar o sa aveti surpriza sa vedeti ca vor fi deja programari:[email protected]

Imi dau seama ca atunci cand mergem noi o sa fie luate orele bune, dar traiesc cu speranta ca in mai nu sunt asa multe nunti.
Cred ca cel mai bine este sa merg diect la biserica ptr ca prin telefon e mai greu sa te "intelegi".
O samerg la jumatatea lui noiembrie direct la preot, poate se mai imbuneaza. ;-)

Monny
22.10.2007, 14:00:18
Imi dau seama ca atunci cand mergem noi o sa fie luate orele bune, dar traiesc cu speranta ca in mai nu sunt asa multe nunti.
Cred ca cel mai bine este sa merg diect la biserica ptr ca prin telefon e mai greu sa te "intelegi".
O samerg la jumatatea lui noiembrie direct la preot, poate se mai imbuneaza. ;-)

Asa sa faci...sa-l bati la cap...ca pana la urma platesti pt asta :)>-

delhel2001
22.10.2007, 14:14:20
Asa sa faci...sa-l bati la cap...ca pana la urma platesti pt asta :)>-

Asa o sa fac, iar daca nu vrea si nu vrea, apelam la "relatii". =))
Glumesc, cred ca n-o sa zica nimic dupa ce scot banutii...

pusa
22.10.2007, 14:29:09
super,o sa incerc sa fac asa, doar sa nu se intample revesul medaliei si sa nu ma mai primeasca. =))
ce zici de asta?

Ai si tu dreptate...dar preotii se bucura sa vada ca tinerii vin la biserica, asa ca nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme. Poate cei de la bisericile cautate de miri sunt mai blazati, tocmai pentru ca s-au cam saturat sa oficieze slujbele pe banda rulanta.

delhel2001
22.10.2007, 15:17:03
Ai si tu dreptate...dar preotii se bucura sa vada ca tinerii vin la biserica, asa ca nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme. Poate cei de la bisericile cautate de miri sunt mai blazati, tocmai pentru ca s-au cam saturat sa oficieze slujbele pe banda rulanta.

Si asta e adevarat ca tot oficiaza nunti, dar din cate stiu eu nunta propriu-zisa e in fata Domnului, deci...
Si pana la urma daca aste e meseria pe care si-au ales-o, asta trebuie sa faca. ;))

hanna
22.10.2007, 22:21:51
Si asta e adevarat ca tot oficiaza nunti, dar din cate stiu eu nunta propriu-zisa e in fata Domnului, deci...
Si pana la urma daca aste e meseria pe care si-au ales-o, asta trebuie sa faca. ;))

Preotia nu este meserie, este o vocatie. Asta iti spun ca viitoare preoteasa ;))

Si eu am crezut ca trebuie sa ma agit de pe acum, dar cum viitor sot este "in industrie", a zis ca nu prea are rost...Oricum eu as zice sa va duceti inainte vreo cu 5 luni inainte de nunta.

delhel2001
23.10.2007, 14:21:16
Preotia nu este meserie, este o vocatie. Asta iti spun ca viitoare preoteasa ;))

Si eu am crezut ca trebuie sa ma agit de pe acum, dar cum viitor sot este "in industrie", a zis ca nu prea are rost...Oricum eu as zice sa va duceti inainte vreo cu 5 luni inainte de nunta.

Am gafat si culmea verii mei sunt preoti.Asta e.O sa incerc sa ajung dupa Anul Nou, ca doar nu o sa stau chiar pana in ultima clipa, dar era fain daca puteam programa de pe acum.

Multumesc Hanna. :*

Monny
23.10.2007, 15:27:27

Pai atunci tu stii mai bine...cert e ca nu trebuie lasat pe ultima suta de metri:-"

delhel2001
24.10.2007, 10:34:01
Pai atunci tu stii mai bine...cert e ca nu trebuie lasat pe ultima suta de metri:-"

Nu trebuie lasat pe ultima suta de metrii, dar vedet, cand se doreste, ti se inchid portile.Eu sunt putin suparata ca nu a vrut sa ma programeze de acum, mai ales ca in perioada aia nu sunt evenimente, tocmai trece Pastele, deci e repaus...

Monny
24.10.2007, 11:57:07
Nu trebuie lasat pe ultima suta de metrii, dar vedet, cand se doreste, ti se inchid portile.Eu sunt putin suparata ca nu a vrut sa ma programeze de acum, mai ales ca in perioada aia nu sunt evenimente, tocmai trece Pastele, deci e repaus...

Mda ....ce mai e de zis...asa se face pe la noi......sa vezi ce fain e vara cu programarea casatoriilor#-o #-o #-o

delhel2001
25.10.2007, 09:42:48
Mda ....ce mai e de zis...asa se face pe la noi......sa vezi ce fain e vara cu programarea casatoriilor#-o #-o #-o

Tocmai de-aia facem noi nunta primavara, ca stiu ca vara e imbulzeala mare.
Oricum suntem oarecum la "mana" lor si asta e, prea multe comentarii nu isi au rostul.

Monny
25.10.2007, 10:04:34
Tocmai de-aia facem noi nunta primavara, ca stiu ca vara e imbulzeala mare.
Oricum suntem oarecum la "mana" lor si asta e, prea multe comentarii nu isi au rostul.

Da dar stii cum e dupa aia toate astea nu or sa mai conteze....e un sentiment minunat in ziua aceea si din cauza asta nu trebuie sa lasi nimik sa-ti strice dispozitia......de ex noi la 15.00 trebuia sa intram in biserica si am intrat la 15.20 din cauza ca s-a intarziat cu nunta dinainte....la fel si la primarie.....si chiar daca era frig afara...eu m-am simtit super bine<:-P .....of doamne...deja parca sunt mai batrana ;))

delhel2001
25.10.2007, 10:39:02
Da dar stii cum e dupa aia toate astea nu or sa mai conteze....e un sentiment minunat in ziua aceea si din cauza asta nu trebuie sa lasi nimik sa-ti strice dispozitia......de ex noi la 15.00 trebuia sa intram in biserica si am intrat la 15.20 din cauza ca s-a intarziat cu nunta dinainte....la fel si la primarie.....si chiar daca era frig afara...eu m-am simtit super bine<:-P .....of doamne...deja parca sunt mai batrana ;))

bineinteles ca nu trebuie sa lasi sa te afecteze lucrurile marunte.
eu incep sa ma simt tanara cand ma gandesc la ziua nuntii mele...

Monny
25.10.2007, 10:45:04
bineinteles ca nu trebuie sa lasi sa te afecteze lucrurile marunte.
eu incep sa ma simt tanara cand ma gandesc la ziua nuntii mele...

Da pai asa e cu copii astia:D ...lasa ca o sa fie bine>:D<

delhel2001
25.10.2007, 15:34:45
Da pai asa e cu copii astia:D ...lasa ca o sa fie bine>:D<

Multumesc frumos Monny. :*

hanna
03.11.2007, 21:48:49
Am vazut la o miresica de pe forum ca a avut (chiar azi) cununia religioasa la Biserica Neagra...

Se fac oficieri acolo? Sunt atat de curioasa sa vad daca se fac.;));));))

pusa
04.11.2007, 12:12:12
Am vazut la o miresica de pe forum ca a avut (chiar azi) cununia religioasa la Biserica Neagra...

Da, se fac! Chiar o prietena de-a mea vrea sa faca cununia acolo in iunie la anul. Dar (pt ca exista intotdeauna un DAR)... din cate imi spunea, trebuie urmate niste cursuri timp de 1 an. Cursurile le tinea preoteasa. Prietenii mei s-au inscris la cursuri, dar intre timp preoteasa a facut aripi in strainatate. Se pare ca urmeaza sa gaseasca o solutie pt cursuri. Prietenii mei sunt tare in deriva, pt ca nu din vina lor, probabil nu vor reusi sa obtina aprobarea sa faca cununia religioasa acolo... Mda.. intr-o perioada in care tinerii care (mai) cred in Biserica si D-zeu devin tot mai putin la numar, se mai gasesc si altii care sa iti puna piedici. No comments...

hanna
04.11.2007, 13:48:20
Da, se fac! Chiar o prietena de-a mea vrea sa faca cununia acolo in iunie la anul. Dar (pt ca exista intotdeauna un DAR)... din cate imi spunea, trebuie urmate niste cursuri timp de 1 an. Cursurile le tinea preoteasa. Prietenii mei s-au inscris la cursuri, dar intre timp preoteasa a facut aripi in strainatate. Se pare ca urmeaza sa gaseasca o solutie pt cursuri. Prietenii mei sunt tare in deriva, pt ca nu din vina lor, probabil nu vor reusi sa obtina aprobarea sa faca cununia religioasa acolo... Mda.. intr-o perioada in care tinerii care (mai) cred in Biserica si D-zeu devin tot mai putin la numar, se mai gasesc si altii care sa iti puna piedici. No comments...

Prietena ta e ortodoxa?

pusa
04.11.2007, 14:08:09
Prietena ta e ortodoxa?

Nu, nu este ortodoxa... tocmai de aceea a ales Biserica Neagra.Singura varianta care i-ar ramane ar fi la Biserica de langa zona Onix (cum mergi dinspre Onix spre Faget, pe partea dreapta).

hanna
06.11.2007, 09:58:11
Nu, nu este ortodoxa... tocmai de aceea a ales Biserica Neagra.Singura varianta care i-ar ramane ar fi la Biserica de langa zona Onix (cum mergi dinspre Onix spre Faget, pe partea dreapta).

Am inteles. Mult noroc in cautarii.

Katy
06.11.2007, 11:17:33

Si eu am vrut sa fac la Biserica Neagra cununia religioasa, dar preotul de acolo mi-a spus ca unul din soti trebuie sa fie evanghelic, altfel nu se poate (eu sunt ortodoxa iar sotul meu catolic).

cinderella
24.11.2007, 13:22:15

Pana la urma unde o sa faca prietena ta nunta? La Biserica Neagra mi se pare absolut superb!!!!!

pusa
25.11.2007, 19:11:14
Pana la urma unde o sa faca prietena ta nunta? La Biserica Neagra mi se pare absolut superb!!!!!
Luni m-am intalnit cu ea si inca nu avea noutati de la Biserica Neagra...va tin la curent daca poate sau nu...

georgia_jojo
18.03.2008, 07:10:47
neatza gagici! am fost duminica la biserica cu nasa si am rezervat-o...la sf.nicolae...taxa 150 ron, m-am interesat si de cor si e 250 ron (pt cei interesati...si eu eram interesata dar mi-a trecut cand am auzit pretul si nu vreau sa o las pe nasa sa-mi plateasca mie fitele)...
mai este un preot, dar nu e el de serviciu in sapt in care fac eu nunta si la el taxa e de 100 ron...nu stiu de unde diferenta, dar ma rog...no comment:x

vselea
18.03.2008, 08:00:56
neatza gagici! am fost duminica la biserica cu nasa si am rezervat-o...la sf.nicolae...taxa 150 ron, m-am interesat si de cor si e 250 ron (pt cei interesati...si eu eram interesata dar mi-a trecut cand am auzit pretul si nu vreau sa o las pe nasa sa-mi plateasca mie fitele)...
mai este un preot, dar nu e el de serviciu in sapt in care fac eu nunta si la el taxa e de 100 ron...nu stiu de unde diferenta, dar ma rog...no comment:x

tot e bine... noi am fost si ne-am programat la Sf. Petru si Pavel, pe Aurel Vlaicu, si taxa pt popa a fost 200 lei, iar pt cor doar 100 lei.
chiar nu inteleg de unde diferenta....
si probabil pt cor o sa mai platim si la nunta... stiu ca in Bucuresti asa se plateste corul.... :(

oana_bomboana
18.03.2008, 08:08:34
Noi am fost pe Baritiu si ne-a cerut 30 Ron (am dat 50 ca ne era rusine) si am intrebat informativ cam cat tre sa dea nasii: 100 si ceva....

M-am speriat cand am vazut preturile pe care le-ati scris... #-o

CONT_INCHIS_11991
18.03.2008, 08:13:48
Noi am fost pe Baritiu si ne-a cerut 30 Ron (am dat 50 ca ne era rusine) si am intrebat informativ cam cat tre sa dea nasii: 100 si ceva....

M-am speriat cand am vazut preturile pe care le-ati scris... #-o

da, si eu... mai ales ca Sf. Nicolae (unde ma abtin sa comentez despre preotii de-acolo ca am multe de spus), corul inseamna o adunatura de babe care canta tremurat si fals, vai de capul lor...

vselea
18.03.2008, 08:26:02
noi am fost duminica trecuta, spre sfarsitul slujbei, si am auzit si corul, si chiar mi-a placut.... nici nu vreau fara...
m-a socat si pe mine cand ne-a cerut banii... dar ne-a dar chitanta! :)

hanna
18.03.2008, 09:49:44
Pai din cate stiu eu, se plateste o taxa la biserica si una pentru cor.
In ziua nuntii cred ca se mai plateste ceva...nu?

Noi am ales biserica Sf Mihail si Gavriil pentru ca acolo slujeste fostul diriginte a miresoiului meu. O sa avem si un cor dar o sa cante si fostii colegi de seminar la strana ;)) ;)) ;))

pusa
18.03.2008, 15:10:12
Noi la Sf Gheorghe am achitat contributia (50 ron), dar am dat dublu, ne-a dat chitanta. DAR hai sa va zic cat ia corul... 100 ron/om...si sunt 4 oameni!! Cred ca eu v-am socat cel mai tare, nu? Iubi a zis ca inainte de nunta se duce si "negociaza" cu ei (il cred in stare :)) ), ca el pt 400 ron isi toaca nervii la maxim si mai dam si impozit la stat!!! ..Hotie pe fata, asa ca mai bine ma lipsesc, cu 400 ron fac altceva!

teea
18.03.2008, 17:12:53
la Sfanta Treime ma cunun.....am fost si eu acum vreo 2 saptamani. 30 ron taxa-cu chitanta....corul...nu stiu..preotul Mosoiu de acolo (cel batran-care va sluji la nunta mea alaturi de fiul lui) mi-a spus ca pentru cor trebuie sa vb cu fetele+baietii din cor-ca el nu vrea sa se bage in treaba lor...dar voi face lucrul asta abia cu o luna ininte de nunta.restul...cat mai trebuie sa plateasca nasii nu stiu ca nu m-a interesat sa aflu....si eu vreau cor neaparat...asa ca nasii o sa dea si banii de cor daca vor...daca nu..imi platesc eu si gata
:* ..tuturor

georgia_jojo
19.03.2008, 18:34:07
da, si eu... mai ales ca Sf. Nicolae (unde ma abtin sa comentez despre preotii de-acolo ca am multe de spus), corul inseamna o adunatura de babe care canta tremurat si fals, vai de capul lor...

spune-mi despre biserica ca m-ai facut curioasa...eu o stiu, dar doar din auzite...m-am dus acolo ca e frumoasa...nu prea le am pe astea sfinte...
ne cununa preotul herdea (sper ca nu l-am "botezat");-);-);-)

CONT_INCHIS_11991
19.03.2008, 20:20:38
spune-mi despre biserica ca m-ai facut curioasa...eu o stiu, dar doar din auzite...m-am dus acolo ca e frumoasa...nu prea le am pe astea sfinte...
ne cununa preotul herdea (sper ca nu l-am "botezat");-);-);-)

nu l-ai botezat. el si preotul paroh (P....a), vor fi acolo amandoi, poti fi sigura. niciodata nu oficiaza cununii cate unul, ca sa primeasca amandoi partea cuvenita la final.
intr-adevar biserica e frumoasa si noua ne-ar fi convenit si ca locatie, pt ca e vis-a-vis de restaurant dar am spus no way acolo. tocmai pentru ca nu vreau sa ne cunune unii care nu se gandesc in timpul slujbei decat la finantele de la sfarsit. stiu caz concret, unul apropiat mie (ca stiu si altele, din auzite) cand nasii au dat la final 250 RON si li s-a batut obrazul, cerandu-li-se in fata sa dea mai mult, ca nu e nicidecum suficient... si mult altele care se intampla pe-acolo, astea sunt doar mici exemple... n-as vrea sa intru pe site in detalii mult mai urate...

asta e, putini sunt preoti adevarati...
noi avem noroc din punctul asta de vedere, ne va cununa un preot tanar de la biserica de care apartin, preot pe care il cunoastem de mult, si directorul primei scoli romanesti, care este si dansul preot si care e un om deosebit, cu har. la capitolul asta sunt cum nici nu se poate mai impacata.

georgia_jojo
20.03.2008, 06:38:34
nu l-ai botezat. el si preotul paroh (P....a), vor fi acolo amandoi, poti fi sigura. niciodata nu oficiaza cununii cate unul, ca sa primeasca amandoi partea cuvenita la final.
intr-adevar biserica e frumoasa si noua ne-ar fi convenit si ca locatie, pt ca e vis-a-vis de restaurant dar am spus no way acolo. tocmai pentru ca nu vreau sa ne cunune unii care nu se gandesc in timpul slujbei decat la finantele de la sfarsit. stiu caz concret, unul apropiat mie (ca stiu si altele, din auzite) cand nasii au dat la final 250 RON si li s-a batut obrazul, cerandu-li-se in fata sa dea mai mult, ca nu e nicidecum suficient... si mult altele care se intampla pe-acolo, astea sunt doar mici exemple... n-as vrea sa intru pe site in detalii mult mai urate...

asta e, putini sunt preoti adevarati...
noi avem noroc din punctul asta de vedere, ne va cununa un preot tanar de la biserica de care apartin, preot pe care il cunoastem de mult, si directorul primei scoli romanesti, care este si dansul preot si care e un om deosebit, cu har. la capitolul asta sunt cum nici nu se poate mai impacata.

mie mi s-a patur rezonabil deorece nu ne-a cerut divort bisericesc. Tvvi a mai fost cununat o data si a divortat in '99. am fost la o alta biserica, cea de care apartinem si preotul de acolo a zis ca treb sa mearga la biserica la care a fost cununat si sa ii faca divort bisericesc...rugaciunea aia costa nu mai putin de 3 mil...in fine, am vb si cu preotul din predeal(in alte circumstante nu la biserica) si ne-a zis ca asa ceva nu exista, ca in fata lui d-zeu cu cine te-ai cununat prima oara ramai si ca este o gaselnita pt preoti ca sa mai scoata niste bani...
si sa revenim la biserica sf. nicolae: am fost cu nasa, i-am spus ca e divortat, m-a intrebat ce legatura am eu cu divortul lui, i-am spus ca niciuna ca a div in '99 si noi ne-am cunoscut in '03 si atunci mi-a zis ca nu e nici un fel de prob, ca spera sa mergem amandoi deschisi spre d-zeu (adica el sa nu aiba sechele >:/) si ca spera sa nu ma mai duc inca o data la el ca sa ma cunune (traducere: sa nu divortam;;)), am platit, am rezervat ora si cam asta a fost tot...
in alta ordine de idei si noi am botezat si am platit taxa 50 ron si i-am mai dat preotului 100 ron si s-a uitat cam lung la noi...dar a ramas cu uitatul...pt ca a fost (in cer scuze celui de sus, magar):">:">:">
:*:*:*

CONT_INCHIS_11991
20.03.2008, 08:17:05
mie mi s-a patur rezonabil deorece nu ne-a cerut divort bisericesc. Tvvi a mai fost cununat o data si a divortat in '99. am fost la o alta biserica, cea de care apartinem si preotul de acolo a zis ca treb sa mearga la biserica la care a fost cununat si sa ii faca divort bisericesc...rugaciunea aia costa nu mai putin de 3 mil...in fine, am vb si cu preotul din predeal(in alte circumstante nu la biserica) si ne-a zis ca asa ceva nu exista, ca in fata lui d-zeu cu cine te-ai cununat prima oara ramai si ca este o gaselnita pt preoti ca sa mai scoata niste bani...
si sa revenim la biserica sf. nicolae: am fost cu nasa, i-am spus ca e divortat, m-a intrebat ce legatura am eu cu divortul lui, i-am spus ca niciuna ca a div in '99 si noi ne-am cunoscut in '03 si atunci mi-a zis ca nu e nici un fel de prob, ca spera sa mergem amandoi deschisi spre d-zeu (adica el sa nu aiba sechele >:/) si ca spera sa nu ma mai duc inca o data la el ca sa ma cunune (traducere: sa nu divortam;;)), am platit, am rezervat ora si cam asta a fost tot...
in alta ordine de idei si noi am botezat si am platit taxa 50 ron si i-am mai dat preotului 100 ron si s-a uitat cam lung la noi...dar a ramas cu uitatul...pt ca a fost (in cer scuze celui de sus, magar):">:">:">
:*:*:*

vai, n-am mai auzit de treaba asta cu divortul bisericesc... astia nu mai stiu ce sa inventeze ca sa mai scoata ceva bani... sunt de groaza....

georgia_jojo
20.03.2008, 08:30:39
vai, n-am mai auzit de treaba asta cu divortul bisericesc... astia nu mai stiu ce sa inventeze ca sa mai scoata ceva bani... sunt de groaza....

sora nasei mele a cununat pe 1 martie si mireasa a mai fost casatorita o data pe la maramures...deoarece nu s-a putut intelege cu socrii sa faca altundeva au facut la biserica din cartier si li s-a cerut divort... au umblat pe la MM dupa divort bisericesc de le-au iesit ochii...ma rog, inflexibilitatea lor i-a pus pe drumuri...daca si noua ne cerea preotul faceam stanga-imprejur si il cautam pe unu care nu cerea o asemenea magarie.
vb nasei: la ce preturi au ar fi culmea sa te mai puna pe drumuri....
dar stii care-i nedumerirea mea: cica preotul care te-a cununat treb sa-ti dezlege cununia...dar daca preotul a murit ce te faci?
multumesc lui d-zeu ca nu mi-a mai dat batai de cap si cu treaba asta....^:)^^:)^^:)^

CONT_INCHIS_11991
20.03.2008, 14:21:28
sora nasei mele a cununat pe 1 martie si mireasa a mai fost casatorita o data pe la maramures...deoarece nu s-a putut intelege cu socrii sa faca altundeva au facut la biserica din cartier si li s-a cerut divort... au umblat pe la MM dupa divort bisericesc de le-au iesit ochii...ma rog, inflexibilitatea lor i-a pus pe drumuri...daca si noua ne cerea preotul faceam stanga-imprejur si il cautam pe unu care nu cerea o asemenea magarie.
vb nasei: la ce preturi au ar fi culmea sa te mai puna pe drumuri....
dar stii care-i nedumerirea mea: cica preotul care te-a cununat treb sa-ti dezlege cununia...dar daca preotul a murit ce te faci?
multumesc lui d-zeu ca nu mi-a mai dat batai de cap si cu treaba asta....^:)^^:)^^:)^

e plina de ciudatenii lumea asta bisericeasca. si de o gramada de preoti incuiati...

sinzi
21.03.2008, 11:12:54
am si eu o nelamurire....daca platesti o data taxa la biserica,dupa ce se oficiaza casatoria,de ce trebuie sa-l mai platesti inca o data pe preot???si cat se da??
eu acum va aud pe voi prima data
adevarul este ca nu am fost atenta sa vad dak au mai dat mirii
ceva sau nu,la cate nunti am fost,dar mi se pare asa o chestie....
pana si biserica a ajuns sa fie o afacere!!!!!
urat!

CONT_INCHIS_11991
21.03.2008, 13:17:34
am si eu o nelamurire....daca platesti o data taxa la biserica,dupa ce se oficiaza casatoria,de ce trebuie sa-l mai platesti inca o data pe preot???si cat se da??
eu acum va aud pe voi prima data
adevarul este ca nu am fost atenta sa vad dak au mai dat mirii
ceva sau nu,la cate nunti am fost,dar mi se pare asa o chestie....
pana si biserica a ajuns sa fie o afacere!!!!!
urat!

biserica a ajuns sa fie o mare afacere, si asta nu-i de ieri de azi... de multa vreme se obisnuieste sa fie platit preotul la final. iar daca sunt doi preoti care oficiaza cununia, evident ca suma creste. taxa pe care o platesti initial, de regula de cateva sute de mii este ceva ce teoretic apare in fondurile bisericesti si pentru care ar trebui sa se dea chitanta (nici macar asta nu se intampla peste tot..). ce se da la sfarsit este ceea ce intra direct in buzunarul preotului. de regula, treaba asta este responsabilitatea nasilor dar asta, in fine, se stabileste de la caz la caz, acolo unde e nevoie, intre miri si nasi. nu stiu nici eu cat asteapta ei de regula dar stiu ca la biserica din piata unirii 2 milioane jumate nu e suficient si ti se spune treaba asta in fata...
bineinteles ca difera de la biserica la biserica, de la preot la preot...

CONT_INCHIS_11991
21.03.2008, 13:19:34
practic, taxa care este platita inainte, acea taxa oficiala pt cununie, este o simpla formalitate. grosul vine la final.......

ioanalivia
22.03.2008, 23:30:15
Noi ne-am cununat la Sf. Nicolae si parintele Prodea (batranul-mai exista din cate am inteles si fiul sau la aceeasi biserica) nu a cerut nici un ban in afara celor pt care ne-a dat chitanta...pt ca au vrut nasii au dat ceva la sfarsitul slujbei. Noi am platit inainte biserica si corul. Am avut o slujba care a atins pana la lacrimi si apoi a mangaiat cu predica toti invitatii. De atunci il stimez si il admir foarte tare pe acest preot iar cand ne vom muta in casuta noastra tot pe el il vom chema sa o sfinteasca.

PS. Am vazut ca si alte fete au fost cununate de acelasi preot la aceeasi biserica asa ca poate se vor mai exprima aici si alte pareri.

ioanalivia
22.03.2008, 23:33:03
practic, taxa care este platita inainte, acea taxa oficiala pt cununie, este o simpla formalitate. grosul vine la final.......

La final nu mai este nimeni obligat sa dea bani...serviciul a fost deja platit...ce se intampla daca nu mai dai nimic la sfarsit? Nimic!!!

CONT_INCHIS_11991
23.03.2008, 18:54:56
La final nu mai este nimeni obligat sa dea bani...serviciul a fost deja platit...ce se intampla daca nu mai dai nimic la sfarsit? Nimic!!!

din moment ce li s-a spus in fata ce 2 mil. jumate e prea putin, ma indoiesc ca "nimic" ar fi fost suficient... (eu am fost acolo, nu vorbesc prostii din auzite..)

poate voi ati fost unul dintre cazurile fericite, cine stie din ce motiv, eu stiu mai multe despre cerintele preotilor cu pricina, inclusiv in cazul unor inmormantari, lucruri care mi se par strigatoare la cer...

CONT_INCHIS_11991
31.03.2008, 23:39:49
nu vad pe nimeni entuziasmata de evlavia preotilor de la sf. nicolae... :D

CONT_INCHIS_11991
31.03.2008, 23:40:24
si cred ca asta spune multe...

pusa
15.06.2008, 13:56:57
In paginile trecute va spuneam ca urma sa ne coste 400 ron corul. Rectific, a costat 300 ron (100 ron / om) dar nu era vorba de corul bisericii, dupa cum credeam eu, ci de Grupul Anatoly, care sunt superbi si meritau toti banii!!

pusa
15.06.2008, 14:01:11
nu vad pe nimeni entuziasmata de evlavia preotilor de la sf. nicolae... :D
Si nasii nostri tot la Sf Nicolae au avut cununia, au fost profund dezamagiti, scopul urmarit e doar ca nasul sa marcheze banul si gata, urmatorul cuplu.
La noi la cununie au fost tare surprinsi sa vada ca slujba a tinut o ora si fara sa fie plictisitoare, ca parintele a dat o tenta personala slujbei si ca aproape toata lumea a avut macar o lacrima in ochi in timpul slujbei sau cand canta corul.

blancaady
18.06.2008, 19:08:38
>:D< Fetelor va rog si eu ceva................eu voi avea nunta la restaurantul Lorion iesire din Brasov spre Sf Gheorghe......................spuneti-mi si mie in drumul dinspre primarie pana la iesire prin Triaj-Craiter ce Biserici sunt? si cum arata ce stiti despre ele? Please please!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu stiu ce Biserica sa aleg..............:D

butterfly_bv
20.06.2008, 20:59:10
>:D< Fetelor va rog si eu ceva................eu voi avea nunta la restaurantul Lorion iesire din Brasov spre Sf Gheorghe......................spuneti-mi si mie in drumul dinspre primarie pana la iesire prin Triaj-Craiter ce Biserici sunt? si cum arata ce stiti despre ele? Please please!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu stiu ce Biserica sa aleg..............:D

depinde pe ce drum mergi, in drum spre restaurant.
prima varianta(si parerea mea cea mai simpla) e una din bisericile din centru : Buna Vestire-cea de la parc, si cele 2 biserici din piata sfatului-catedrala "Adormirea Maicii Domnului" si "Sfanta Treime "- care de fapt e pe baritiu, dar f aproape de piata sfatului. apoi ar putea fi Sfantu Gheorghe-de langa Patria, bisericuta de lemn de la Hidro si bineinteles biserica din triaj. Dar cum am spus, depinde ce traseu urmati. Insa tinand cont k se merge foarte mult pe sens unic, si va trebui sa va intoarceti mult k sa puteti intra cu masina fie la Hidro, fie la Patria, cred k cel mai simplu ar fi sa optati fie pt una din bisericile din centru fie pt biserica din triaj. Dar biserica din triaj e in renovare si mie personal nu mi-ar place sa am cununia religioasa acolo.
decizia iti apartine.
sper k te-am putut ajuta macar putin.
atasez si cateva pozici, poate te ajuta ;-)

blancaady
21.06.2008, 09:48:53
depinde pe ce drum mergi, in drum spre restaurant.
prima varianta(si parerea mea cea mai simpla) e una din bisericile din centru : Buna Vestire-cea de la parc, si cele 2 biserici din piata sfatului-catedrala "Adormirea Maicii Domnului" si "Sfanta Treime "- care de fapt e pe baritiu, dar f aproape de piata sfatului. apoi ar putea fi Sfantu Gheorghe-de langa Patria, bisericuta de lemn de la Hidro si bineinteles biserica din triaj. Dar cum am spus, depinde ce traseu urmati. Insa tinand cont k se merge foarte mult pe sens unic, si va trebui sa va intoarceti mult k sa puteti intra cu masina fie la Hidro, fie la Patria, cred k cel mai simplu ar fi sa optati fie pt una din bisericile din centru fie pt biserica din triaj. Dar biserica din triaj e in renovare si mie personal nu mi-ar place sa am cununia religioasa acolo.
decizia iti apartine.
sper k te-am putut ajuta macar putin.
atasez si cateva pozici, poate te ajuta ;-)
Mersi muuuuuuuuult,>:D< cunosc si eu Bisericile dar nu ma decid...........as vrea ceva super.............de aia daca te uiti la profilul meu imi alesesem sf Treime din schei, dar mi s-a aprut destul d e departe, pt ca apoi sa mergem inspre iesire si sa mergematat cu masina...........sa vad ce zice si miresoiul meu...........
Mai e o Biserica si sunt curioasa, tu stii cumva sau altcineva? In craiter, pana sa ajungi sa treci podul inspre Triaj..................undeva intre autogara codreanu si pod, o iei pe o straduta la dreapta.....................si pe undeva pe acolo
am trecut intamplator o data pe acolo si mi-a palcut cum arata biserica........cred ca tre s a fac o plimbare intr-o zi pana acolo
Mi s-a aprut ca e renovata de curand, arata bine si avea si o curte frumoasa;-)

butterfly_bv
21.06.2008, 17:19:14
mama lucreaza in zona aia. o intreb in seara asta si iti scriu imediat ce stiu detalii. sigur stie ea mai mult, k e tare bisericoasa

blancaady
21.06.2008, 19:03:46
mama lucreaza in zona aia. o intreb in seara asta si iti scriu imediat ce stiu detalii. sigur stie ea mai mult, k e tare bisericoasa
ms ms......................>:D< >:D< \:D/

butterfly_bv
21.06.2008, 20:29:39
uite si pozica. a zis mama k e o bisericuta foarte frumoasa, proaspat terminata, pictata, tot ce trebuie. si se cheama Sfantul Ioan Botezatorul.
eu nu stiam de ea, dar acum, e o varianta buna de luat in calcul.
pupici

blancaady
22.06.2008, 15:39:32
uite si pozica. a zis mama k e o bisericuta foarte frumoasa, proaspat terminata, pictata, tot ce trebuie. si se cheama Sfantul Ioan Botezatorul.
eu nu stiam de ea, dar acum, e o varianta buna de luat in calcul.
pupici
ma muuuuuuuuuult de tot..............asta o cautam si nu gaseam pe net............si nici nu stiam pe cine sa intreb.........
mie mi-a afcut cu ochiul din exterior, numai ca acum urmeaza sa ne si deplasam pana acolo<:-P ;))
si e super si ca e Sf Ioan Botezatorul..............ca pe tata il cheama Ioan............si era cat pe ce sa pun nunta chiar si de ziua lui;)) ..........dar pe aproape oricum
ms inca o data
pupici

butterfly_bv
23.06.2008, 14:14:41
cu mare drag >:D<
nu ezita daca mai ai intrebari. daca pot sa te ajut...
uite, de aici am luat poza
http://www.protopopiatul-brasov.ro/cat_biserica_sfioan_botezatorul_craiter_protopopia tul_brasov.html

noi avem nunta pe 27 sept si pe 1 oct e ziua lu tata. e tare fericit. a zis k anul asta primeste cel mai frumos cadou. :-p

blancaady
23.06.2008, 14:22:40
cu mare drag >:D<
nu ezita daca mai ai intrebari. daca pot sa te ajut...
uite, de aici am luat poza
http://www.protopopiatul-brasov.ro/cat_biserica_sfioan_botezatorul_craiter_protopopia tul_brasov.html

noi avem nunta pe 27 sept si pe 1 oct e ziua lu tata. e tare fericit. a zis k anul asta primeste cel mai frumos cadou. :-p
suuuuuuper, ma bucur pt tine..................asa ca in toamna asteptam pozici frumoase de la nunta ta;))

teea
01.07.2008, 08:09:49
am avut cea mai frumoasa cununie religioasa ever.recomand cu cel mai mare drag biserica Sfanta Treime(Greceasca) de pe Baritiu.
au un cor superb-socrii mei sunt bisericosi si merg in mod constant la biserica/manastiri si au spus ca nu au auzit niciodata un cor care sa cante atat de frumos.fetele+baietii de acolo au niste voci angelice.
Parintele Mosoiu -cel tanar- tine slujba completa-cu tot cu slujba de logodna si cea de casatorie.a fost fosrte frumos.am niste prietene din America care au venit la nunta si au spus ca ele nu au auzit niciodata un cor care sa cante mai frumos.
o zi superba tuturor.

oana_bomboana
01.07.2008, 08:29:54
am avut cea mai frumoasa cununie religioasa ever.recomand cu cel mai mare drag biserica Sfanta Treime(Greceasca) de pe Baritiu.
au un cor superb-socrii mei sunt bisericosi si merg in mod constant la biserica/manastiri si au spus ca nu au auzit niciodata un cor care sa cante atat de frumos.fetele+baietii de acolo au niste voci angelice.
Parintele Mosoiu -cel tanar- tine slujba completa-cu tot cu slujba de logodna si cea de casatorie.a fost fosrte frumos.am niste prietene din America care au venit la nunta si au spus ca ele nu au auzit niciodata un cor care sa cante mai frumos.
o zi superba tuturor.
Casa de piatra Teea si sa fiti fericiti!!!

blancaady
01.07.2008, 13:08:48
o zi superba tuturor.
Suuuuuuuuper, asa sa tot ai cununie religioasa neplicticoasa, sa ramana toata lumea uimita
super
bravo
;)) <:-P

teea
03.07.2008, 08:55:25
multumesc Oana.
am pus si cateva poze in album ;-)
o zi faina tuturor

catalina22
24.07.2008, 12:38:36
stie cine ceva sigur ca pe 13 septembrie nu s-ar face nunti?azi am citit pe un forum ca pe 14 este ziua crucii, iar in ajun, adica pe 13, nu se fac nunti ca este ajun de praznic imparatesc.oricum, azi voi merge la biserica sa-l intreb pe preot ca sa fiu sigura.

georgia_jojo
28.07.2008, 07:00:49
cununia religioasa am facut-o la biserica sf. nicolae, nasii i-au dat preotului 50 lei, iar dascalului 20 lei si nimeni nu a zis ca ar fi fost prea putin.
cununia a fost o.k, a durat ca 30 min, am avut si cor si de aici a inceput circul...
prin februarie am fost la biserica, am platit taxa si m-am interesat de cor, mi s-a zis cat costa, am discutat cu tavi si am hatarat ca nu vom lua cor, am fost la biserica si am anuntat ca nu vrem cor, dar ei nu ne-au taiat de pe lista...ei si acum ce sa vezi, corul a cantat...
dupa ce s-a terminat cununia a venit o tanti, cred ca sefa corului, a inceput sa traga de nasa sa plateasca corul, nasa a venit m-a intrebat daca am luat si cor i-am zis ca nu si mi-a zis ca tanti zice ca am cerut cor ca sunt in registrul lor. in timp ce eu discutam cu nasa o auzeam pe baba aia cum striga in gura mare "rusine mireasa!". m-am enervat, am vrut sa ma duc sa vb cu ea, dar toata lumea tragea de mine sa nu ma duc, ca nu se cade sa ma intorc. fugitiv l-am auzit pe nasu ca ii cerea nasei bani sa plateasca corul, iar in acelasi timp fotografa imi spunea ca asa fac toate bisericile care au cor si la care mirii nu solicita corul...vin si canta si te pun in fata faptului implinit si te pun sa platesti corul. la momentul cand fotografa mi-a spus chestia asta, am zbunghit-o de langa tavi si nasa si m-am dus la baba aia, i-am explicat ca am anuntat ca nu vreau cor, i-am spus sa le fie lor rusine ca fac magarii d-astea si ca nu platesc nimic. cu o fata de om batut de soarta m-a intrebat cum se duce ea acum sa le spuna celor din cor ca au cantat degeaba si i-am zis ca asta nu e problema mea.
am plecat cu un gust amar, dar corul tot nu l-am platit!
asa ca, fetelor, mare atentie cu corul sa nu strige si dupa voi rusine mireasa!:-"

rils
28.07.2008, 08:25:13
Casa de piatra, Georgia! Bine le-ai facut celor cu corul..niste nesimtiti..eu o sa cer si chitanta pentru toti banii pe care ii voi da la biserica..nu vreau sa se imbogateasca pe banii mei sau sa contribui si eu la viitoare masina luxoasa pe care si-o vor cumpara!

georgia_jojo
28.07.2008, 08:35:48
Casa de piatra, Georgia! Bine le-ai facut celor cu corul..niste nesimtiti..eu o sa cer si chitanta pentru toti banii pe care ii voi da la biserica..nu vreau sa se imbogateasca pe banii mei sau sa contribui si eu la viitoare masina luxoasa pe care si-o vor cumpara!
ms...te rog sa ma crezi ca atunci cand mi-a zis nasa cum tragea de ea sa plateasca si nasu voia sa plateasca, m-am gandit sa platesc eu corul, dar cand am auzit-o pe baba aia cum striga rusine mireasa m-am enervat atat de tare ca am zis ca oricum m-am facut de kkt si m-am ambitionat, iar cand fotografa mi-a zis ca a mai asistat la faze din astea am hotarat sa nu ii dau nimic

TOFI
28.07.2008, 11:22:04
cununia religioasa am facut-o la biserica sf. nicolae, nasii i-au dat preotului 50 lei, iar dascalului 20 lei si nimeni nu a zis ca ar fi fost prea putin.
cununia a fost o.k, a durat ca 30 min, am avut si cor si de aici a inceput circul...
prin februarie am fost la biserica, am platit taxa si m-am interesat de cor, mi s-a zis cat costa, am discutat cu tavi si am hatarat ca nu vom lua cor, am fost la biserica si am anuntat ca nu vrem cor, dar ei nu ne-au taiat de pe lista...ei si acum ce sa vezi, corul a cantat...
dupa ce s-a terminat cununia a venit o tanti, cred ca sefa corului, a inceput sa traga de nasa sa plateasca corul, nasa a venit m-a intrebat daca am luat si cor i-am zis ca nu si mi-a zis ca tanti zice ca am cerut cor ca sunt in registrul lor. in timp ce eu discutam cu nasa o auzeam pe baba aia cum striga in gura mare "rusine mireasa!". m-am enervat, am vrut sa ma duc sa vb cu ea, dar toata lumea tragea de mine sa nu ma duc, ca nu se cade sa ma intorc. fugitiv l-am auzit pe nasu ca ii cerea nasei bani sa plateasca corul, iar in acelasi timp fotografa imi spunea ca asa fac toate bisericile care au cor si la care mirii nu solicita corul...vin si canta si te pun in fata faptului implinit si te pun sa platesti corul. la momentul cand fotografa mi-a spus chestia asta, am zbunghit-o de langa tavi si nasa si m-am dus la baba aia, i-am explicat ca am anuntat ca nu vreau cor, i-am spus sa le fie lor rusine ca fac magarii d-astea si ca nu platesc nimic. cu o fata de om batut de soarta m-a intrebat cum se duce ea acum sa le spuna celor din cor ca au cantat degeaba si i-am zis ca asta nu e problema mea.
asa ca, fetelor, mare atentie cu corul sa nu strige si dupa voi rusine mireasa!:-"
Bravo! Noi am patit altceva! Aceasi biserica, acelasi preot, acelasi cor! Numai ca noi am platit de 2 ori corul!:O Am platit noi odata, cand am vb ca vrem cor, iar la sfarsitul slujbei,"parintele" a mai cerut bani si de la nasi pt cor, si au mai platit si nasii! Asta pe langa faptul ca acelasi "parinte" ia jecmanit pe fata pe saracii nasi! Sa nu mai zic ca, taxa de cununie la aceasi biserica, la preotul cel batran era 50 Ron iar la cel mai tanar era 100 Ron!(iar pe chitanta scrie donatie biserica, nicidecum taxa cununie!) Dar slujba mi-a placut, a fost frumoasa! Si noi l-am chemat si pe, parintele cel batran, tocmai ca nu ne placea fata celui mai tanar!

pusa
28.07.2008, 11:40:06
ms...te rog sa ma crezi ca atunci cand mi-a zis nasa cum tragea de ea sa plateasca si nasu voia sa plateasca, m-am gandit sa platesc eu corul, dar cand am auzit-o pe baba aia cum striga rusine mireasa m-am enervat atat de tare ca am zis ca oricum m-am facut de kkt si m-am ambitionat, iar cand fotografa mi-a zis ca a mai asistat la faze din astea am hotarat sa nu ii dau nimic
Rusine lor ca se preteaza la asemenea gainarii. Nici eu n-as fi platit daca as fi fost in situatia ta. Bravo, bine le-ai facut, poate se invata minte si n-or sa mai faca pe viitor asa ceva altor miri. Si chiar nu era problema ta cum s-a descurcat tanti aia. Nici nu-i de mirare ca multi tineri isi baga picioarele si nu se mai cununa religios. Cu asa "preoti"....ne ducem pe apa sambetei cu totii in curand! Ptiu, ce m-a enervat ce ai scris...bine ca ai fost bataioasa!

cornelus
28.07.2008, 12:12:21
Imi poate da cineva detalii despre Biserica din Răcădău (Sf. Constantin si Elena)?
Părintii mei stau in Răcădău să de acolo vom pleca, și înclin spre această biserică chiar dacă restaurntul va fi in centru... Însă nu stiu cum organizează cununia religioasă aici, pentru ca am fost numai la cununii la bisericile "din centru", cele deja amintite aici...
Mulțumesc!

elenoc
28.07.2008, 12:30:54
Si la noi la cununie a fost o problema...taxa a fost 40 lei si nasul lasa 200 pt. toata lumea. Ca pe urma sa se trezeasca ca trage de el clopotarul cred, oricum un nene care nu stiu ce a facut si el pe acolo...si super insistent ca sa-l plateasca. Noroc ca nu a mai avut nimic marunt la el si nu a mai lasat nici un ban in plus. Din fericire pentru ei am aflat pe urma...noi eram deja afara. Dar si eu m-am enervat cand am auzit. Te lasa masca ce tupeu pot avea cate unii...

sinzi
28.07.2008, 12:35:05
Mai..tare rau imi pare sa aud ca se intampla astfel de lucruri pa le biserici:(
Noi am avut nunta la biserica de la Parc in luna mai si am avut cor acolo desi nu am stiut ca vom avea.Cand am platit taxa la ei nu ne-au zis de cor;la sf slujbei nasul a platit 300 lei preotul si 50 dascalul...preotul nu a zis nimic de cor,sa plateasca in plus si corul,pe langa banii dati de nas.
Si a fost f frumos,am avut 2 preoti desi noi stiam ca va fi doar preotul batran,corul a cantat f frumos si slujba a fost frumoasa(nu s-a scurtat asa cum se zvonea ca se intampla la biserica de la Parc).

hanna
28.07.2008, 13:28:45

Imi pare sau sa aud asta. Cununia religioasa ar trebuie sa fie ceva sacru nu comercial. Cred ca purtarea lor lasa de dorit si sper ca asta sa fie invatatura pentru restul miresicilor.

Sper ca asta a fost singura suparare cu nunta iar restul sa fie iesit superb.

CONT_INCHIS_11991
28.07.2008, 17:53:22

da, foarte urat. nu mai spun ca e jalnic corul ala. o adunatura de babe care canta fals, vai de capul lor... da-le incolo, nu te mai gandi, a trecut momentul cu pricina si nu merita sa te opresti prea mult asupra lui...

blancaady
28.07.2008, 20:54:08
Rusine sa le fie la babele alea:-w
si eu ma zbuleam daca ma suparau chiar in ziua nuntii
oricum da-le incolo si uita momentul, important e ca acum esti o dna si sa ai o casnicie fericita>:D<

georgia_jojo
29.07.2008, 14:41:59
Bravo! Noi am patit altceva! Aceasi biserica, acelasi preot, acelasi cor! Numai ca noi am platit de 2 ori corul!:O Am platit noi odata, cand am vb ca vrem cor, iar la sfarsitul slujbei,"parintele" a mai cerut bani si de la nasi pt cor, si au mai platit si nasii! Asta pe langa faptul ca acelasi "parinte" ia jecmanit pe fata pe saracii nasi! Sa nu mai zic ca, taxa de cununie la aceasi biserica, la preotul cel batran era 50 Ron iar la cel mai tanar era 100 Ron!(iar pe chitanta scrie donatie biserica, nicidecum taxa cununie!) Dar slujba mi-a placut, a fost frumoasa! Si noi l-am chemat si pe, parintele cel batran, tocmai ca nu ne placea fata celui mai tanar!

stiu ca cei 2 preoti au taxe de cununie diferite...
preotul batran are 100 lei iar cel tanar 150 lei:-B
si pe chitanta noastra scria tot donatie

hanna
29.07.2008, 15:21:55
Cate plangeri la adresa bisericii sf nicolae...cred ca li s-a urcat la cap pentru ca sunt ff multe nunti organizate acolo.
Eu tot pe aia as fi ales-o dar miresoiul meu a vrut sa facem nunta la dirigintele lui la Mihail si Gavriil. Am platit o taxa de 50 RON si in ziua nunti am mai dat cate 100 RON la fiecare preot.

A fost destul de civilizat iar lumea a stat jos, nu in picioare. Planul initial era sa mutam stranele mai spre centru dar...erau din lemn masiv si erau fff grele. Asa ca lumea a stat pe margini jos si au apreciat asta pentru ca nu i-au mai strans pantofii ;));));)).

Eu am intrat ultima in biserica pe "ritmuri" de cor, cu voalul pe fata iar cand am ajuns in fata mirele l-a ridicat .

Slujba a durat 1 ora (pentru ca am avut cor) iar cuvnatarea de la sfarsit 15 minute pentru ca miresoiul este viitor preot.

Ne-a placut mult la acesta biserica.

pusa
29.07.2008, 18:56:25
Cate plangeri la adresa bisericii sf nicolae...cred ca li s-a urcat la cap pentru ca sunt ff multe nunti organizate acolo.
Eu tot pe aia as fi ales-o dar miresoiul meu a vrut sa facem nunta la dirigintele lui la Mihail si Gavriil. Am platit o taxa de 50 RON si in ziua nunti am mai dat cate 100 RON la fiecare preot.

A fost destul de civilizat iar lumea a stat jos, nu in picioare. Planul initial era sa mutam stranele mai spre centru dar...erau din lemn masiv si erau fff grele. Asa ca lumea a stat pe margini jos si au apreciat asta pentru ca nu i-au mai strans pantofii ;));));)).

Eu am intrat ultima in biserica pe "ritmuri" de cor, cu voalul pe fata iar cand am ajuns in fata mirele l-a ridicat .

Slujba a durat 1 ora (pentru ca am avut cor) iar cuvnatarea de la sfarsit 15 minute pentru ca miresoiul este viitor preot.

Ne-a placut mult la acesta biserica.
Exact! Cred ca uneori la bisericile mai cautate (mari si cunoscute) preotii si-o iau in cap. Noi am preferat o bisericuta intima si mica, al carei preoti sunt niste oameni deosebiti. Taxa pt a putea face cununia acolo era 50 ron si am dat 100 pt ca asa am vrut. Corul a fost 300,dar pt ca am ales corul Anatoly. Si am avut o slujba superba, facuta cu daruire, a durat o ora ... si credeti-ma ca si acum imi dau lacrimile cand ma uit la dvd-uri...

ingerM
29.07.2008, 22:22:43
o zi superba tuturor.

ma bucur fff mult pt tine ca ai avut parte de o cununie religioasa asa cum ti-ai dorit
si eu tot acolo voi avea cununia(a fost prima alegere pt ca am fost botezata acolo) si urmaream raspunsurile tale sa vad cum a fost.
acum ca ai zis ca a fost frumos, sigur mi-ai luat o piatra de pe inima si voi merge acolo impreuna cu sotul meu in ziua nuntii, mult mai fericita.
casa de piatra si fericire

hanna
30.07.2008, 14:24:42
Exact! Cred ca uneori la bisericile mai cautate (mari si cunoscute) preotii si-o iau in cap. Noi am preferat o bisericuta intima si mica, al carei preoti sunt niste oameni deosebiti. Taxa pt a putea face cununia acolo era 50 ron si am dat 100 pt ca asa am vrut. Corul a fost 300,dar pt ca am ales corul Anatoly. Si am avut o slujba superba, facuta cu daruire, a durat o ora ... si credeti-ma ca si acum imi dau lacrimile cand ma uit la dvd-uri...

Si noi am dat 100 de fiecare preot pt ca am vrut noi iar corul noi l-am adus.
Slujba a fost frumoasa si lumea a plans pentru ca a fost ceva ff personal si emotionant.

ingerM
01.08.2008, 15:00:03
stie cumva cineva daca intr-o biserica ortodoxa putem sa punem cateva ornamente (flori, ceva aranjamente mai deosebite)

sinzi
02.08.2008, 12:57:31
stie cumva cineva daca intr-o biserica ortodoxa putem sa punem cateva ornamente (flori, ceva aranjamente mai deosebite)

Da,din cate stiu eu nu este o problema sa faceti asa ceva.....trebuie discutat cu preotul de la biserica de unde vreit voi sa faceti cununia religioasa,sa-i explicati exact ce si unde vreti sa puneti:)

ingerM
02.08.2008, 13:33:28
Da,din cate stiu eu nu este o problema sa faceti asa ceva.....trebuie discutat cu preotul de la biserica de unde vreit voi sa faceti cununia religioasa,sa-i explicati exact ce si unde vreti sa puneti:)

ok mersi mult, o sa-l intreb atunci pe preot

lau1983
18.08.2008, 12:03:54
Stie cineva cat e taxa de cununie la biserica din piata sfatului?

pgabi
19.08.2008, 08:22:31
Si noi am dat 100 de fiecare preot pt ca am vrut noi iar corul noi l-am adus.
Slujba a fost frumoasa si lumea a plans pentru ca a fost ceva ff personal si emotionant.

Cu cat timp inainte v-ati programat la biserica? Si noi vrem la aceeasi biserica si de cate ori mergem sa vorbim cu preotul, ne spune ca este prea devreme si ca ar trebui sa venim in duminica dinaintea nuntii :-\. Eu parca am un gol in stomac cand ma gandesc sa o las pe asa tarziu :-SS....La voi cum a fost?

oana_bomboana
19.08.2008, 09:16:15
Cu cat timp inainte v-ati programat la biserica? Si noi vrem la aceeasi biserica si de cate ori mergem sa vorbim cu preotul, ne spune ca este prea devreme si ca ar trebui sa venim in duminica dinaintea nuntii :-\. Eu parca am un gol in stomac cand ma gandesc sa o las pe asa tarziu :-SS....La voi cum a fost?
noi am mers cu vreo 3 luni inainte de nunta, pentru ca am scris si pe invitatii ora de la biserica

pusa
19.08.2008, 12:51:24
Eu am fost sa ma interesez la jumatatea lui ianuarie, nu era nimeni programat pt 1 iunie...iar intr-o saptamana, cat ne-am lalait sa ne punem si eu si sotul programele de acord, ne-o luasera altii inainte. Desi voiam sa fim primii, a fost mai bine ca am fost planificati de la 13:30, ca am facut sedinta foto proaspat coafata/machiata, netranspirata prea tare. Altfel, am fi lasat sedinta foto pt dupa biserica, cand am fi fost cam obositi de la o ora de stat in picioare. Depinde la ce biserica iti doresti sa faci cununia. A noastra nu este foarte cautata, dar totusi...dupa cum vezi, au fost altii mai iute de picior!

velxandina
30.08.2008, 11:04:47
stie cine ceva sigur ca pe 13 septembrie nu s-ar face nunti?azi am citit pe un forum ca pe 14 este ziua crucii, iar in ajun, adica pe 13, nu se fac nunti ca este ajun de praznic imparatesc.oricum, azi voi merge la biserica sa-l intreb pe preot ca sa fiu sigura.

Si noi ne confruntam cu aceeasi situatie. Am ales data de 6 iunie 2009, iar pe 7 iunie sunt Rusaliile. La biserica di Piata sfatului a spus preotul ca trebuie sa facem o cerere catre Patriarhia Sibiului prin care sa obtinem dezlegare. Ma gandesc ca trebuie sa ai un motiv cat de cat intemeiat ca sa obtii dezlegarea. Am fost si la Biserica Sf Nicolae, din schei, iar preotul a spus sa mergem cu o luna inainte sa vorbim. Deci ne-a dat de inteles ca se poate. Acum, dupa ce am citit ce au scris fetele la acest subiect, imi dau seama de ce....
Voi cum ati rezolvat pana la urma?

blancaady
27.01.2009, 20:18:36
fetelor care a mai facut cununia la Sf Treime din Schei? cat tine slujba?
si cat costa :D , va rog:*
mersi

frozenkiss
27.02.2009, 16:54:30
ma bucur fff mult pt tine ca ai avut parte de o cununie religioasa asa cum ti-ai dorit
si eu tot acolo voi avea cununia(a fost prima alegere pt ca am fost botezata acolo) si urmaream raspunsurile tale sa vad cum a fost.
acum ca ai zis ca a fost frumos, sigur mi-ai luat o piatra de pe inima si voi merge acolo impreuna cu sotul meu in ziua nuntii, mult mai fericita.
casa de piatra si fericire

eu dupa hram nu prea stiu bbisericile din brasov se pare.....

este ortodoxa aceasta biserica de care spui?

ingerM
27.02.2009, 19:07:07
eu dupa hram nu prea stiu bbisericile din brasov se pare.....

este ortodoxa aceasta biserica de care spui?
da este ortodoxa
acolo am fost botezata si acolo merg de fiecare data

happy_magda
27.02.2009, 22:20:26
fetelor care a mai facut cununia la Sf Treime din Schei? cat tine slujba?
si cat costa :D , va rog:*
mersi

Noi facem tot la Sf. Treime, am dat 30 de lei avans. Doi veri ai lu iubi au facut acolo, tine cam o ora, maxim cred.

ingerM
01.03.2009, 00:38:54
Noi facem tot la Sf. Treime, am dat 30 de lei avans. Doi veri ai lu iubi au facut acolo, tine cam o ora, maxim cred.

sunt 2 biserici cu acelasi nume, "Sf treime"
una este pe Baritiu si cealalta este in Schei;;)
la cea de pe Baritiu voi avea eu cununia religioasa si pot spune ca a costat 20 lei, reprezentand o contributie, asa a zis preotul

karmella19
01.03.2009, 09:19:35
Buna miresici

Ma bucur tare mult ca am descoperit acest site,am citit cateva din topicurile voastre si am "asimilat"multe informatii pretioase.

M-am hotarat sa incep sa scriu pe acest topic, Biserica...ce- mi recomandati? Mie mi-a placut cea de pe Vlahuta, este foarte frumoasa,are si cor, are curte mare si frumoasa. Nu stiu cum se numeste,dar daca a avut (cu siguranta a avut) cineva acolo cununia civila,va rog sa-mi dati mai multe detalii.

ingerM
01.03.2009, 09:33:07
Buna miresici

Ma bucur tare mult ca am descoperit acest site,am citit cateva din topicurile voastre si am "asimilat"multe informatii pretioase.

M-am hotarat sa incep sa scriu pe acest topic, Biserica...ce- mi recomandati? Mie mi-a placut cea de pe Vlahuta, este foarte frumoasa,are si cor, are curte mare si frumoasa. Nu stiu cum se numeste,dar daca a avut (cu siguranta a avut) cineva acolo cununia civila,va rog sa-mi dati mai multe detalii.

bine ai venit alaturi de miresici si spor la pregatiri:*
biserica pe Vlahuta?unde mai exact?:-B

karmella19
01.03.2009, 10:11:37
Multumesc!!!

Scuze,tot incurc strazile,este de pe Aurel Vlaicu, strada care uneste Grivitei cu Fagetul ,mereu incurc, cum mergi spre gara de pe Grivitei este pe partea stanga...E o biserica mare, are o gradina/curte frumoasa cu o fantana in fata...

ingerM
01.03.2009, 11:07:01
Multumesc!!!

Scuze,tot incurc strazile,este de pe Aurel Vlaicu, strada care uneste Grivitei cu Fagetul ,mereu incurc, cum mergi spre gara de pe Grivitei este pe partea stanga...E o biserica mare, are o gradina/curte frumoasa cu o fantana in fata...

aha, gata am inteles#-o
da, e foarte frumoasa biserica si mai ales daca tie iti place nu vad de ce sa nu faci acolo cununia religioasa;;)e alegerea voastra;-), e nunta voastra

frozenkiss
01.03.2009, 15:00:38
sunt 2 biserici cu acelasi nume, "Sf treime"
una este pe Baritiu si cealalta este in Schei;;)
la cea de pe Baritiu voi avea eu cununia religioasa si pot spune ca a costat 20 lei, reprezentand o contributie, asa a zis preotul
foarte frumoase ambele biserici Sf Treime.....nu stiu la care sa ma hotarasc :)
si am auzit numai de bine de amandoua. sa vedem la care ne primeste cu nasii necasatoriti :)

ingerM
01.03.2009, 21:51:14
foarte frumoase ambele biserici Sf Treime.....nu stiu la care sa ma hotarasc :)
si am auzit numai de bine de amandoua. sa vedem la care ne primeste cu nasii necasatoriti :)

eu m-am hotarat fff repede pt ca de la inceput am stiut la ce biserica vreau;))si anume cea de pe Baritiu:)

dyya_ro
09.03.2009, 11:30:43
Multumesc!!!

Servus,

Am citit ca te interesezi de biserica de pe Aurel Vlaicu,...eu am nunta acolo pe 6 iunie ,am platit taxa 3 milioane.Daca esti interesata,te sfatuiesc sa mergi din timp sa vorbesti cu preotii,pentru ca noua ne-au tot zis sa stam linistiti ca e prea devreme,si cand ne-am dus sa platim taxa la fel ziceau si deja erau destule perechi,am mai gasit liber doar ora 14 sau foarte dimineata.Sunt si cam rigurosi,in sensul ca nu cununa decat cu nasi ortodocsi si casatoriti la ortodocsi.
Sper ca v-am fost de ajutor cat de cat si spor la pregatiri!

CONT_INCHIS_11991
10.03.2009, 19:39:30
Servus,

Am citit ca te interesezi de biserica de pe Aurel Vlaicu,...eu am nunta acolo pe 6 iunie ,am platit taxa 3 milioane.Daca esti interesata,te sfatuiesc sa mergi din timp sa vorbesti cu preotii,pentru ca noua ne-au tot zis sa stam linistiti ca e prea devreme,si cand ne-am dus sa platim taxa la fel ziceau si deja erau destule perechi,am mai gasit liber doar ora 14 sau foarte dimineata.Sunt si cam rigurosi,in sensul ca nu cununa decat cu nasi ortodocsi si casatoriti la ortodocsi.
Sper ca v-am fost de ajutor cat de cat si spor la pregatiri!

3 milioane taxa?!!! :O aberant... taxa noastra a fost 40 de lei... :D

ingerM
10.03.2009, 21:19:16
3 milioane taxa?!!! :O aberant... taxa noastra a fost 40 de lei... :D
ce inseamna taxa asta?
noi am platit numai 20 de lei si asta insemna o contributie:D
o sa mai platim ceva?:(

dyya_ro
10.03.2009, 22:16:02
ce inseamna taxa asta?
noi am platit numai 20 de lei si asta insemna o contributie:D
o sa mai platim ceva?:(

Dupa cate stiu eu,asa se plateste peste tot,mai mult sau mai putin,oricum pe chitanta noastra ne-au scris"taxa cununie"...stiu e mult,si pe noi ne-a dat pe spate,dar daca ne hotarasem acolo,asta a fost.Plus ca or sa dea si nasii la sfarsit si de cor am auzit ca tot cam atat este,inca n-am vorbit cu ei.Dar oricum si cunostintele pe care le am si au facut nunta de curand au platit taxa asta(sub forma de donatie sau taxa),dar de ex la cea de la "Micsunica" a fost 150 lei in toamna,la fel si la Sf Nicolae.
Deci...probabil ca depinde de biserica si mai mult de atat...de cat de "afaceristi" sunt preotii;va sfatuiesc sa intrebati de la inceput...=;

ingerM
10.03.2009, 22:48:01
Dupa cate stiu eu,asa se plateste peste tot,mai mult sau mai putin,oricum pe chitanta noastra ne-au scris"taxa cununie"...stiu e mult,si pe noi ne-a dat pe spate,dar daca ne hotarasem acolo,asta a fost.Plus ca or sa dea si nasii la sfarsit si de cor am auzit ca tot cam atat este,inca n-am vorbit cu ei.Dar oricum si cunostintele pe care le am si au facut nunta de curand au platit taxa asta(sub forma de donatie sau taxa),dar de ex la cea de la "Micsunica" a fost 150 lei in toamna,la fel si la Sf Nicolae.
Deci...probabil ca depinde de biserica si mai mult de atat...de cat de "afaceristi" sunt preotii;va sfatuiesc sa intrebati de la inceput...=;

aha, am inteles
si eu voi avea cor si stiu ca pt asta se plateste separat dar taxa am pltit-o numai 20 lei;;)
depinde intradevar cum zici si tu de la biresica la biserica:-<
dar important e sa fim noi fericiti<:-P :* \:D/ o:-)

sinzi
11.03.2009, 10:19:11
aha, am inteles
si eu voi avea cor si stiu ca pt asta se plateste separat dar taxa am pltit-o numai 20 lei;;)
depinde intradevar cum zici si tu de la biresica la biserica:-<
dar important e sa fim noi fericiti<:-P :* \:D/ o:-)
Si finii mei au cununia religioasa tot la biserica de pe aurel vlaicu si tot 300 ron au platit.Stiau ca atat va fi caci am fost inainte sa ne interesam si dupa indelungi dezbateri,s-au hotarat sa o faca totusi acolo caci le place f tare locul.
Depinde de la biserica la biserica de taxa,
Nu stiu cum va fi cu corul si nici cati bani vom da la sfarsitul cununiei la preot si dacal,dar ne gandim si vedem.
Am inteles ca taxa este de 300 ron pt ca se construieste pentru oamenii saraci o cantina.Le vor da de mancare 1 data sau de 2 ori pe zi.

sinzi
11.03.2009, 10:20:48
Stii cumva cat trebuie platit corul?Ai intrebat-o pe dna contabila?
Noi vom fi nasi acolo si as vrea sa stiu ca sa am banii pregatiti :)

clodi
11.03.2009, 14:23:52
Fetelor, voi stiti vreun preot in BV care a mai cununat la ortodocsi cu nasi catolici? Daca stiti si la ce biserica slujeste ar fi perfect.[-o< [-o<
Inca nu am ajuns sa iau bisericile la picior, m-am gandit ca poate aveti voi deja vreo informatie.

rox0319
12.03.2009, 13:18:18

Buna,

Referitor la taxe... noi am platit la biserica de la Micsunica doar 50 de lei, nu 150 de lei. :-? sau e vb de alta taxa si eu nu stiu?

sinzi
12.03.2009, 14:09:20
Buna,

Referitor la taxe... noi am platit la biserica de la Micsunica doar 50 de lei, nu 150 de lei. :-? sau e vb de alta taxa si eu nu stiu?
Poate depinde de preot,Noi cand am facut la parc,am platit 50 ron si niste cunostiinte,care erau la celalalt preot,au platit taxa 100 ron.

rox0319
12.03.2009, 14:13:54
Poate depinde de preot,Noi cand am facut la parc,am platit 50 ron si niste cunostiinte,care erau la celalalt preot,au platit taxa 100 ron.

Mda... pana si preotii! Ce sa mai zici... mi se pare o postie, toata lumea ar trebui sa achite aceeasi taxa, asa ar fi corect. :-w

CONT_INCHIS_11991
12.03.2009, 21:14:13
Fetelor, voi stiti vreun preot in BV care a mai cununat la ortodocsi cu nasi catolici? Daca stiti si la ce biserica slujeste ar fi perfect.[-o< [-o<
Inca nu am ajuns sa iau bisericile la picior, m-am gandit ca poate aveti voi deja vreo informatie.

eu zic sa mergi sa stai de vorba la Sf. Parascheva, acolo unde am avut noi nunta. e biserica de care apartin eu. sunt doi preoti, tata si fiu. Pe noi ne-a cununat Florin, e un preot tanar si dezghetat la minte. cred ca merita sa incerci. pe noi, de exemplu, nu ne-a intrebat de ce religie sunt nasii iar in privinta cununiei religioase a fost iarasi super ok, avand in vedere ca sotul meu este reformat. nu a fost nevoie de absolut nimic inainte...

biserica este pe Baiulescu (fosta Bicazului), sub Tampa. la capatul strazii Castelului, cum urci spre Schei (dupa Olimpia), nu prima la dreapta (Aleea de sub Tampa) ci imediat urmatoarea, practic a doua pe dreapta. strada coboara spre giratoriul de la Poarta Schei.

Pe Florin il poti vedea in pozele din semnatura, cele de la biserica, evident. Celalalt preot, cel mai in varsta, este Vasile Oltean, directorul Primei Scoli Romanesti, un om foarte de treaba care slujeste ocazional la Sf. Nicolae dar care a venit sa ne cunune, la dorinta noastra, la Sf. Parascheva.

clodi
13.03.2009, 10:56:24
eu zic sa mergi sa stai de vorba la Sf. Parascheva, acolo unde am avut noi nunta. e biserica de care apartin eu. sunt doi preoti, tata si fiu. Pe noi ne-a cununat Florin, e un preot tanar si dezghetat la minte. cred ca merita sa incerci. pe noi, de exemplu, nu ne-a intrebat de ce religie sunt nasii iar in privinta cununiei religioase a fost iarasi super ok, avand in vedere ca sotul meu este reformat. nu a fost nevoie de absolut nimic inainte...

biserica este pe Baiulescu (fosta Bicazului), sub Tampa. la capatul strazii Castelului, cum urci spre Schei (dupa Olimpia), nu prima la dreapta (Aleea de sub Tampa) ci imediat urmatoarea, practic a doua pe dreapta. strada coboara spre giratoriul de la Poarta Schei.

Pe Florin il poti vedea in pozele din semnatura, cele de la biserica, evident. Celalalt preot, cel mai in varsta, este Vasile Oltean, directorul Primei Scoli Romanesti, un om foarte de treaba care slujeste ocazional la Sf. Nicolae dar care a venit sa ne cunune, la dorinta noastra, la Sf. Parascheva.

Iti multumesc! o sa merg cu siguranta.:*

clodi
26.03.2009, 12:38:42
In we ce a trecut am fost la mai multe biserici pentru programare cununie. Am fost total surprinsa de ceea ce s-a intamplat la biserica de la parc.. nu stiu cum se cheama. Poate ca multe dintre voi stiau de cum se intampla lucrurile acolo.. Sa va povestesc.
Ajungem sambata, ce-i drept cam tarziu, si in biserica gasim pe un nenea ingrijitor sau ceva de genul asta. Il intrebam daca si unde putem vb cu parintele. Am fost intrebati insistent pt ce anume vrem sa vb cu parintele.. spunem noi si ne zice ca desi sigur nu mai e loc de programare in ziua nuntii noastre ne "ajuta" el. N-am inteles noi ce insemna asta, dar ne-am lamurit. Nenea acela ne-a spus sa ne ducem sa ne programam la orice ora mai e libera indiferent de programul pe care l-am stabilit noi in ziua nuntii. Apoi, in ziua nuntii sa ne ducem la biserica acolo cand vrem noi, ca el (nenea fiind cel care "aranjeaza" cine intra la cununie) nu tine cont de programare si ca se intra in ordinea in care se vine. Si ca noi, chiar daca avem programare la 5 daca ne ducem acolo la 1 si suntem inaintea celorlalti, asteptam si noi acolo 1 ora in curtea bisericii :zz: cat o fi nevoie si intram si noi. Am ramas fara cuvinte!?!? Cum adica sa astepti 1 ora in curtea bisericii la mijlocul zilei in toiul verii. Inteleg ca e posibil sa astept 15 min, dar o ora ?!?! La povestea asta oricum nu ma programam acolo, dar ma gandesc la miresicile care s-au programat deja si care pot avea nefericita "sansa" sa astepte pt ca au fost unii bagati in fata, fara nici o programare de nenea ingrijitorul. :-SSSi nenea facea toate astea, evident, pentru bani. Oribil!

CONT_INCHIS_11991
30.03.2009, 21:57:24
In we ce a trecut am fost la mai multe biserici pentru programare cununie. Am fost total surprinsa de ceea ce s-a intamplat la biserica de la parc.. nu stiu cum se cheama. Poate ca multe dintre voi stiau de cum se intampla lucrurile acolo.. Sa va povestesc.
Ajungem sambata, ce-i drept cam tarziu, si in biserica gasim pe un nenea ingrijitor sau ceva de genul asta. Il intrebam daca si unde putem vb cu parintele. Am fost intrebati insistent pt ce anume vrem sa vb cu parintele.. spunem noi si ne zice ca desi sigur nu mai e loc de programare in ziua nuntii noastre ne "ajuta" el. N-am inteles noi ce insemna asta, dar ne-am lamurit. Nenea acela ne-a spus sa ne ducem sa ne programam la orice ora mai e libera indiferent de programul pe care l-am stabilit noi in ziua nuntii. Apoi, in ziua nuntii sa ne ducem la biserica acolo cand vrem noi, ca el (nenea fiind cel care "aranjeaza" cine intra la cununie) nu tine cont de programare si ca se intra in ordinea in care se vine. Si ca noi, chiar daca avem programare la 5 daca ne ducem acolo la 1 si suntem inaintea celorlalti, asteptam si noi acolo 1 ora in curtea bisericii :zz: cat o fi nevoie si intram si noi. Am ramas fara cuvinte!?!? Cum adica sa astepti 1 ora in curtea bisericii la mijlocul zilei in toiul verii. Inteleg ca e posibil sa astept 15 min, dar o ora ?!?! La povestea asta oricum nu ma programam acolo, dar ma gandesc la miresicile care s-au programat deja si care pot avea nefericita "sansa" sa astepte pt ca au fost unii bagati in fata, fara nici o programare de nenea ingrijitorul. :-SSSi nenea facea toate astea, evident, pentru bani. Oribil!

aia e biserica cea mai bazata din oras la capitolul "afacerea cununia", datorita locatiei apropiata de primarie. e jale ce-i acolo si ce bani invart preotii pt nunti. daca ingrijitorul era atat de "binevoitor", inchipuie-ti la nivel mai mare...
pe locul doi: Sf. Nicolae. si acolo e sinistru ce se intampla. nu mi-as fi facut cununia acolo nici daca ne-ar fi platit ei pe noi...

sinzi
30.03.2009, 22:11:22
aia e biserica cea mai bazata din oras la capitolul "afacerea cununia", datorita locatiei apropiata de primarie. e jale ce-i acolo si ce bani invart preotii pt nunti. daca ingrijitorul era atat de "binevoitor", inchipuie-ti la nivel mai mare...
pe locul doi: Sf. Nicolae. si acolo e sinistru ce se intampla. nu mi-as fi facut cununia acolo nici daca ne-ar fi platit ei pe noi...
Si noi am avut nunta la parc dar cred ca am fost printre singurii care am avut noroc desi am auzit numai de rau acolo.Am intrat la ora programata,nu erau cozi si cununia nu a tinut numai 15 min cum am auzit la altii........Poate si din cauza ca a fost luna mai,nu stiu ce sa zic.
Cat despre Sf Nicolae,acolo am vrut si noi mereu dar la ce am auzit de la apropiati si pe aici,ma bucur ca nu am mai fost acolo.Noi am mai vrut si in p-ta sfatului doar ca nu sunt locuri de parcare plus ca preotul care am vrut noi sa ne cunune,batranelul,nu mai oficiaza cununii.

CONT_INCHIS_11991
01.04.2009, 14:35:48
Si noi am avut nunta la parc dar cred ca am fost printre singurii care am avut noroc desi am auzit numai de rau acolo.Am intrat la ora programata,nu erau cozi si cununia nu a tinut numai 15 min cum am auzit la altii........Poate si din cauza ca a fost luna mai,nu stiu ce sa zic.
Cat despre Sf Nicolae,acolo am vrut si noi mereu dar la ce am auzit de la apropiati si pe aici,ma bucur ca nu am mai fost acolo.Noi am mai vrut si in p-ta sfatului doar ca nu sunt locuri de parcare plus ca preotul care am vrut noi sa ne cunune,batranelul,nu mai oficiaza cununii.

dap, probabil ca la voi a fost totul ok fiind luna mai. vara e mai ceva ca pe banda acolo...
la biserica de la parc s-au cununat si parintii mei si mi-e draga din punctul asta de vedere. dar pe vremea cu pricina era cu totul altceva.

perlutza
27.08.2009, 23:16:58
Buna fetelor,

As fi tare curioasa daca se oficiaza cununii religioase la Biserica Neagra, voi cum stiti?
Am citit cu cateva pagini inainte mesaje de prin 2007, ca unul dintre soti trebuie sa fie evanghelic (la capitolul asta ne-am incadra ;;)) si ca erau ceva cursuri ce durau 1 an, ce trebuiau facute...
Aveti vreun update referitor la acest subiect?

Va multumesc,
Gyöngyi

ojitosazules85
23.10.2009, 19:54:49
Fetelor spuneti-mi si mie cate ceva de bisericile din Brasov! Am fost la biserica de la parc sa vorbim si un tip de acolo ne-a zis ca numai din ianuarie se fac rezervari..:( o fi asa, n-o fi, nush! stie cineva?

sinzi
26.10.2009, 09:00:33
Fetelor spuneti-mi si mie cate ceva de bisericile din Brasov! Am fost la biserica de la parc sa vorbim si un tip de acolo ne-a zis ca numai din ianuarie se fac rezervari..:( o fi asa, n-o fi, nush! stie cineva?
Eu am avut nunta la biserica de la parc inmai 2008 si intr-adevar progrmarile s-au facut numai dupa 7 ianuarie.Noi am avut cununia civila in alta zi decat cea religioasa si nu au fost probleme cu ora de la biserica caci am stat apoi la poze peste 2 ore.
Avand nunta in mai,nu a fost asa mare nebunie.

kittybv
08.12.2009, 22:14:46

Buna,

Din cate stiu eu, programarile se fac din ianuarie, imediat ce au preotii consiliu, si se stabilesc taxele pentru anul respectiv.
Am fost si eu la nunti la parc..si parerea mea sincera e ca e ffff aglomerat si nu apuci sa te bucuri de acest moment.
Cununiile se fac in mare graba, si sunt in biserica simultan mai multe mirese.
La ultima nunta la care am asistat acolo, au fost in biserica 4 mirese in acelasi timp, si am avut parte si de o incurcatura hazlie si nu prea..in sensul ca preotul a inceput cu slujba de pomenire in loc de cununie :p.
E intr-adevar cea mai aproape de sfat si de parc si se pot face fotografii pe indelete dar sincer...nu o recomand.
Sper sa-ti fie de ajutor.

Cristina

blankadina
09.12.2009, 08:24:40
intr-adevar este foarte aglomerata biserica de la parc. noi o sa o facem la biserica din darste la patintele bogdan.

adigabrio
22.01.2010, 19:14:35
ar fi bine sa alegeti o alta biserica in locul celei din parc,ptr ca acolo este foarte aglomerat si preotii sar din slujba de cununie la greu,si nu reusesti sa te bucuri de nimic.intr-adevar este frumoasa biserica,dar daca nu s-ar tine asa multe cununii ar fi OK.sunt destule biserici in brasov si reusesti sa te bucuri in liniste de tot.

cripop
21.04.2010, 16:15:01
intr-adevar este foarte aglomerata biserica de la parc. noi o sa o facem la biserica din darste la patintele bogdan.

mi-ar placea si mie la biserica de la darste, dar ma stresez ca nu-mi dau seama unde parchezi masinile. Cred ca doar vis-a-vis se poate parca si apoi sa traverseze tot alaiul Calea Bucuresti mi se pare cam incomod, mai ales la ce circulatie e in zona.
Vad ca in aceeasi zi avem programata nunta, unde o tineti? Ar fi interesant sa ne vedem la biserica, eu nu sunt superstitioasa :)

giugiuka1980
20.06.2010, 23:03:23
Buna fetelor,

As fi tare curioasa daca se oficiaza cununii religioase la Biserica Neagra, voi cum stiti?
Am citit cu cateva pagini inainte mesaje de prin 2007, ca unul dintre soti trebuie sa fie evanghelic (la capitolul asta ne-am incadra ;;)) si ca erau ceva cursuri ce durau 1 an, ce trebuiau facute...
Aveti vreun update referitor la acest subiect?

Va multumesc,
GyöngyiSi eu auzisem de aceste cursuri de la o prietena care a vrut sa isi oficieze cununia religioasa acolo si nu a reusit din cauza cerintelor rigide si a unui sistem destul de strict in ce priveste cerintele...

ALEXANDRALINCU
29.08.2010, 19:31:12
Buna seara, cred ca era necesar sa deschidem un subiect pentru bisericile din Brasov. Nu stiu ce sa fac, am nevoie de ajutor, am nunta mixta catolic/ortodoxa si nu stiu ce conditii sunt sau cum trebuie procedat. Data ar fi duminica 1 mai 2011. Ajutor, daca puteti sa-mi dati mai multe detalii va sunt foarte recunoscatoare.

ALEXANDRALINCU
29.08.2010, 19:35:55
....daca stiti ceva recomadnari de preoti buni si care sa-si vada de treaba lor nu sa ceara bani de la obraz mai mult de cat trebuie cum s-a intamplat la inmormantare la tatl meu, ce rusine!
Multumesc!

laurara1981
18.10.2010, 09:27:53
Buna,

Pe 21 Mai la anul vom avea si noi nunta si am vrea sa avem cununia religioasa la Biserica de la Parc.
Aveti idee cu cat timp inainte trebuie facuta programarea, cat costa si ce trebuie sa avem la noi?

Multumesc,
Laura

zgrabuntza
18.10.2010, 09:47:46
initial si eu m-am gandit la aceeasi biserica, de la parc, insa anul trecut am trecut intamplator pe acolo si era plin de mirese... sincer nu vreau ca invitatii mei sa se calce pe picioare si sa dea din coate ca sa poata intra/iesi. sunt atat de multe biserici superbe in brasov...

GuritaBV
19.10.2010, 10:24:41
Buna,

Pe 21 Mai la anul vom avea si noi nunta si am vrea sa avem cununia religioasa la Biserica de la Parc.
Aveti idee cu cat timp inainte trebuie facuta programarea, cat costa si ce trebuie sa avem la noi?

Multumesc,
Laura

Eu as mai avea pentru voi o sugestie, vad ca aveti petrecerea la Grand Restaurant, ati putea lua in considerare si biserica de lemn din Centru Civic, aveti avantajul ca nu este asa aglomerata ca cea de la parc si este si apoape de restaurant, plus exista si locuri de parcare suficiente in jur (si si in parcul din Centrul Civic se pot face poze frumoase cred). Asta asa, ca idee ;;).
In general, programarile se fac la inceputul anului, dupa ce are loc consiliul parohial si se stabilesc taxele, etc. Cat costa nu stiu, iar despre ce trebuie avut se discuta cu preotul, iti va spune si el (in principiu trebuie certificatul de casatorie de la primarie, vin, piscoturi, miere- la unele biserici nu se cere, verighetele...si atat stiu eu, daca mai e ceva sa ma completeze alte miresici).

oana_2222
29.10.2010, 13:08:55
Si ganditi-va daca la biserica daca vreti grup vocal sau nu. Chiar maine o sa merg la bisericuta de lemn la o cununie in care mirii si-au dorit si grup. Asta depinde de fiecare in parte insa noi o sa avem cand ne casatorim un grup vocal la cununia religioasa. E alta atmosfera cand e cantata cununia de un cvartet. Si noi ne putem considera norocoase pt ca in Brasov sunt multe grupuri vocale. Va imbratisez si spor la pregatiri!

zgrabuntza
04.02.2011, 15:00:10
Am fost zilele trecute sa vorbesc la biserica si deja erau programate 2 nunti in aceeasi zi. Asa ca deja se fac programari. daca vreti o ora anume, ar trebui sa mergeti sa vorbiti! Spor!

gherman_ana
04.02.2011, 19:52:16
referitor la biserica de la parc ,eu am fost pe 20 ianuarie si mi-am stabilit ptr 3 sept,ora 13 ,am fost prima ptr aceasta data si am avut norocul sa aleg si ora;
este 100 ron taxa si 100 de ron corul,este optional daca-l iei sau nu
referitor la ce-ti trebuie: miere,piscoturi,vin ,certificatul de casatorie si cam atat
vineri inainte de cununia religioasa suntem asteptati ptr spovedanie
sper ca nu am uitat nimic;;)
ptr alte nelamuriri nu ezitati sa ma intrebati
o nunta frumoasa va doresc la toate<:-P

elenush_t
13.02.2011, 22:19:05
buna, sunt noua pe acest forum si am o intrebare va rog, stie cineva ceva de biserica sf Imparati Constanti si Elena din Racadau? a facut cineva nunta acolo, imi poate spune cum a fost, cat a fost taxa daca are cor, etc

multumesc anticipat

anomiss
02.03.2011, 19:27:14
buna, sunt noua pe acest forum si am o intrebare va rog, stie cineva ceva de biserica sf Imparati Constanti si Elena din Racadau? a facut cineva nunta acolo, imi poate spune cum a fost, cat a fost taxa daca are cor, etc

multumesc anticipat

buna elenush, nu ti-as recomanda sa faci nunta la aceea biserica...e adevarat e superba dar platesti foarte multe taxe inutile...taxa bisericii este mai mare decat la alte biserici,taxa pe covorul pe care-l calci(unul rosu...o tampenie)etc....poti sa te duci sa te interesezi de preturi k sa te convingi....pupici

elenush_t
08.03.2011, 08:27:11
Buna,

am fost la biserica si intradevar au destul de multe taxe, cu toate este ceva in jur de 200 de lei, am fost si la catedrala Petru si Pavel e destul de dragutza la exterior taxa este tot 200 lei, vroiam ceva cu un mic parculet,
o s amai caut multumesc frumos,
vroiam sa te rog daca ma mai poti ajuta si cu o recomandare pentru foto-video.

Multumumesc tare mult pentru toate informatiile