PDA

Versiunea completa : Jucatul Gainii

Nicollette
18.04.2007, 15:29:29
Buna...cum v ati propus sa fie momentul in care se va juca gaina. O vor juca neamurile..., vorbitzi cu cineva sa o joace?:-\

allyy
18.04.2007, 15:36:49
Noi nu suntem hotarati inca daca vom face acest obicei. Tindem foarte mult sa renuntam la el!:)>-

mihaela_2006
18.04.2007, 18:04:27
Buna...cum v ati propus sa fie momentul in care se va juca gaina. O vor juca neamurile..., vorbitzi cu cineva sa o joace?:-\

Bineinteles ca vorbim cu ei inainte, ca sa nu avem surpriza sa nu vrea si sa stai atunci sa cauti atunci pe altcineva.

Nicollette
18.04.2007, 19:22:10
Bineinteles ca vorbim cu ei inainte, ca sa nu avem surpriza sa nu vrea si sa stai atunci sa cauti atunci pe altcineva.
Eu, am fost la o nunta anul trecut si au avut patru tineri in straie populare..care au jucat gaina, dupa care au luat miri si nasi intr un cerc, si si au dat banii..."pe sub mana " cum se spune....a fost mai mult un moment artist.mi a placut f mult...asha a si vrea si eu...ma gandeam ca a ti vazut si voi ceva genul...

mitzy
18.04.2007, 21:05:04
Artistic sau nu.. tre' sa fie foarte important momentu' daca i'am facut un topic special :))
Astept sa vad ce ziceti;))

gabitza_86
18.04.2007, 23:19:24
hmmm...mie nu-mi place deloc obiceiul asta;))

constantinescumathias
18.04.2007, 23:22:17
desi am fost la multe nunti unde s a jucat gaina tin minte una singuta ..la o prietena unde a aparut matusa imbracata in tiganca si a fost super tare si tipa adica a negogiat misto ...oricum mie imi par vulgare alte gaini cu morcov in fata ...mai bine una frumos aranjata cu hartii colorate in jurul gatului si la picioare....:D

Nicollette
19.04.2007, 08:39:32
desi am fost la multe nunti unde s a jucat gaina tin minte una singuta ..la o prietena unde a aparut matusa imbracata in tiganca si a fost super tare si tipa adica a negogiat misto ...oricum mie imi par vulgare alte gaini cu morcov in fata ...mai bine una frumos aranjata cu hartii colorate in jurul gatului si la picioare....:D

Exact...nici mie nu imi plac vulgaritatziile ..genul(morcov, baloane, etc....)Tocmai de aceea ma gandesc...sa fie ceva frumos...este o traditzie ...si chiar imi doresc sa o am la nunta....

lavylavy
02.05.2007, 08:35:49
Si mie mi-ar placea sa avem si momentul jucatului gainii la nunta. Ce nu stiu eu- cine pregateste gaina : familia mirelui si o joaca ai lui sau familia miresei si o joaca cineva din partea ei?

kamy
02.05.2007, 08:40:25
Si mie mi-ar placea sa avem si momentul jucatului gainii la nunta. Ce nu stiu eu- cine pregateste gaina : familia mirelui si o joaca ai lui sau familia miresei si o joaca cineva din partea ei?
Eu stiam ca cineva din partea mirelui gateste si joaca gaina.Dar am vazut la nunti ca o joaca si ospatarii.

cristina17
02.05.2007, 08:53:15

Pai nici eu nu stiu cine trebuie sa pregateasca si sa joace gaina conform obiceiului.....dar va intelegeti si voi....nu cred ca conteaza atat cine,ce si cum.....important e sa fie gaina:-p .....noi asa vom proceda....o va imbrobodi cine are timp mai mult mama sau soacra si vedem noi atunci cine o joaca!!!!!!

cerasela
03.05.2007, 11:27:55
offf si pe mine ma innebuneste lumea cu gaina asta, ba sa avem grija cum o taiem ca daca ii taiem gatul de tot nu mai avem cum sa o aranjam cu tigara in gura ( ca nu mai sta teapana) , ba ca sa o dam cruda nasilor sa si-o gateasca ei cand vor , ba sa o gatim sa scape nasa de povara, nu stiu cum o sa facem, la mine stiu ca o sa o joace la nunta colega mea de birou

andreea_enciu
25.05.2007, 10:13:39
Mie imi plac obiceiurile si o sa "tinem" de ele.Eu stiu ca gaina o pregateste si o cumpara soacra mica si o poate juca oricine, important este sa fie o persoana mai zbanghie ca sa faca atmosfera.

COSTINA
25.05.2007, 19:52:33
.....:-? ....mie mi-a zis nasa ca tre sa o cumpere ea si ca tre sa o juace cineva din parte mirelui........
pana la urma cum e???

kamy
26.05.2007, 08:15:28
.....:-? ....mie mi-a zis nasa ca tre sa o cumpere ea si ca tre sa o juace cineva din parte mirelui........
pana la urma cum e???
Nu mai conteaza cine o cumpara si cine o gateste, important e sa avem gaina la nunta si sa iasa un moment super haios.Eu ma gandeam ca cea care joaca gaina sa se imbrace in costum de tiganca.

seyde_2008
07.06.2007, 20:38:55
sunt total de acord cu tine kamy ce rost are cine o cumpara si cine o joaca important este sa aiba loc obiceiul si sa fie reusit (distractiv) oricum eu zic k tre sa o joace cineva care este mai indraznetz :D

constantinescumathias
12.06.2007, 10:18:49
dragele mele , acum ca am trecut de experianta nuntii va pot spune cate ceva .la noi gaina au jucat o nemurile sotului meu, cica asa se face. mi se pare un eveniment prea intim nunta ca sa las sa faca ceva ospatarii ca genul furat mireasa sau jucat gaina.la noi s a aranjat totul dinainte ..de la gaina pana la costumatia celor care au jucat o . va voi atasa ceva poze . la noi a fost super tare momentul. si aduce o unda de veselie ...:( vad ca nu se incarca pozele...am sa mai incerc sa le trimit mai tarziu
revin

cristina17
13.06.2007, 08:54:38
Cred ca v-am mai spus ca vara trecuta, la nunta unui prieten ni s-a propus sa jucam noi gaina impreuna cu alti prieteni:O !!! La inceput nu am vrut ca stiam si noi ca trebuie sa o joace o bucatareasa sau o femeie mai in varsta, dar pana la urma la insistentele celorlalti prieteni care au fost de acord ne-am bagat si noi in alai...................si a fost super haios momentul<:-P , mai ales ca intr-o camera alaturata ne asteptau niste costume speciale;)) ...........va pun niste poze ca sa vedeti si voi.......

P.S. Mi-ar placea sa fac si eu rost de niste costume d-astea pt la noi la nunta!!!!!

mihaela13
03.10.2007, 21:49:33
Eu stiam ca cineva din partea mirelui gateste si joaca gaina.Dar am vazut la nunti ca o joaca si ospatarii.

Nu neaparat, la mine in familie, la majoritatea nuntilor "gaina" a fost jucata de rude....dar la noi la nunta nu se va juca "gaina"...

Crita
24.10.2007, 11:03:00
Nici la mine>-)

crumela
28.02.2008, 12:22:31
Eu cred ca conteaza foarte mult cum este jucata gaina... cand au cununat parintii mei fratii mirelui s-au imbracat in haine de tigani s-au mazgalit pe fata si a iesit un super show... am fost si la nunti unde au jucat ospatarii gaine si a fost aiurea rau de tot... nu a avut nici-un farmec

tcorina
28.02.2008, 18:43:58
ar fi prea tare sa apara cu o gaina vie...din cate stiu(ce am mai vazut la alte nunti),gaina este taiata frumos la beregata(ca sa-i ramana si capul),fiarta(cred)si gatita in sensul de aranjata cu fustita etc etc...la nunta unui vara gaina avea 1 morcov si 2 cepe(stiti voi pe post de ce:"> ),si tot asa,cei care au jucat gaina erau mascati,cu peruci si haine desucheate...si a iesit un "spectacolo" pe cinste...:-B

gabimirea
06.03.2008, 13:57:25
Eu am fost asta toamna la rest Siret ... unde gainushul :)) avea o ciushca mare si groasa cu un prezervativ peste si cei din partea socrilor mari, care au jucat-o aveau basmale si fuste mari de tzigani :)) a fost suuuper ... mai ales ca una din tziganci era chiar socrul mare :))=))

crumela
05.04.2008, 21:51:16
se foloseste o gaina vie? eu am asistat la tara la un asemenea obicei. dar era o gaina oparita si ciupelita. oricum ar fi, obiceiul mi se pare horror. indiferent ca faci nunta la tara sau la oras.
Daca se foloseste o gaina vie o imbata cu putzina tzuica si e si mai tare atmosfera creata daca o "imbraca" corespunzator

MDiana
25.04.2008, 10:37:35
Nici la nunta mea nu se va juca gaina desi la toate nuntiile la care am fost s-a tinut acest obicei, mie una nu mi-a placut deloc.

adinuttz
01.05.2008, 21:43:53
Fetelor eu una cred ca ocupa ceva timp din ´´putzinul´´ pe care il avem la dispozitie in acea noapte pentru a il utiliza in scopul jucatului gainii..dar fiecare stie mai bine cum se organizeaza si ce atmosfera vrea..

Joliutza
01.05.2008, 21:46:16
Fetelor eu una cred ca ocupa ceva timp din ´´putzinul´´ pe care il avem la dispozitie in acea noapte pentru a il utiliza in scopul jucatului gainii..dar fiecare stie mai bine cum se organizeaza si ce atmosfera vrea..
Eu inca ma mai gandesc daca vreau "gaina" sau nu.....:-?

Adamiresica
01.05.2008, 21:49:25
Eu mai mult nu....

chika
13.10.2008, 14:09:59
:-$ nici eu nu vreau gaina
cand ma aude al meu ca nu vreau aia, nu vreau aia...
miresici, voi ati auzit de dansul pinguinului? e un fel de brasoveanca
ma uitam acum cateva zile pe youtube si am vazut, mi se pare haios. in constanta se face asa ceva? am fost la multe nunti, dar nu am vazut asa ceva

crumela
18.12.2008, 11:29:37
La noi gaina a fost jucata de finii parintilor mei si a iesit super....distractie la maxim.
La majoritatea nuntilor la care am fost gaina a fost jucata de ospatari si nu a avut nici un farmec pentru ca ospatarii nu cunosc rudele mirilor sa isi poata permite sa faca anumite glume.....atasez si cateva poze care vorbesc de la sine

dvdruxandra
19.12.2008, 11:53:00
La noi gaina a fost jucata de finii parintilor mei si a iesit super....distractie la maxim.
La majoritatea nuntilor la care am fost gaina a fost jucata de ospatari si nu a avut nici un farmec pentru ca ospatarii nu cunosc rudele mirilor sa isi poata permite sa faca anumite glume.....atasez si cateva poze care vorbesc de la sine

dragutze pozele, haioase, imi dau seama ce a fost in realitate;-) ....din punctul meu de vedere gaina e unul din obiceiurile noastre specifice si, desi nu ii cunosc interpretarea simbolica, e un moment dragutz in nunta, care are farmecul lui

Ioana85
19.12.2008, 13:02:02

Poate in realitate a fost distractiv, dar mie imi par vulgare pozele, ca si obiceiul in sine. :|

Clara
19.12.2008, 13:20:59
Gaina e vie???? doamne, e clar ca daca traiam in alta tara protectia animalelor taxa grav, manifestari de genul.....

crisstallus_cris
19.12.2008, 18:18:04
Gaina e vie???? doamne, e clar ca daca traiam in alta tara protectia animalelor taxa grav, manifestari de genul.....
Nu e vie,ar fi culmea.La noi s-a jucat...un curcan...in loc de gaina,dar nu erau costumate rudele noastre,cu imbracamintea de nunta au jucat,dar tot a iesit frumos.

georgy_2006
29.12.2008, 16:28:58
pana la urma nu ramane la latitudinea nasului daca se joaca gaina? totusi el este cel care o rascumpara... la noi la nunta au jucat-o cei de la restaurant, pt ca sunt pregatiti pt chestiile astea

crisstallus_cris
13.01.2009, 22:18:07
Si in Moldova se joaca gaina,dar nu e costumat nimeni in tigan,joaca ori ospataritele ori persoane din familie.

blondys
12.03.2009, 15:51:12
Obicieul asta mi se pare foarte haios, la fel si furatul miresei si in alte cazuri si a mirele... ma enerveaza o chestie cand aud aici miresici... de ce sa imi ocup timpul din nunta cu asa ceva.. avetzi impresia nu ve-tzi sta 5 min jos p scaun? c:)) ca doar nu vor juca gaina 20 de min:)) nu am nimic impotriva celor care nu vor, dar se dau niste argumente care ma fac sa rad foarte copios, sincer fara suparare.

MDiana
13.03.2009, 07:45:42
Obicieul asta mi se pare foarte haios, la fel si furatul miresei si in alte cazuri si a mirele... ma enerveaza o chestie cand aud aici miresici... de ce sa imi ocup timpul din nunta cu asa ceva.. avetzi impresia nu ve-tzi sta 5 min jos p scaun? c:)) ca doar nu vor juca gaina 20 de min:)) nu am nimic impotriva celor care nu vor, dar se dau niste argumente care ma fac sa rad foarte copios, sincer fara suparare.

Eu una nu am stat niciun minut jos pe scaun la nunta mea, desigur nu am mancat absolut nimic si am avut apoi 2 saptamani picioarele umflate bine, insa cu siguranta se poate sa nu stai jos la nunta ta. Eu nu am avut acest obicei la nunta caci nu l-am vrut, nu mi se potrivea deloc cu tematica si stilul nuntii ales si sincer nici nu prea imi place desi au fost nunti la care m-a amuzat acest obicei, insa si nunti unde acest obicei a fost un pic penibil.

Joliutza
13.03.2009, 09:02:04
Eu una nu am stat niciun minut jos pe scaun la nunta mea, desigur nu am mancat absolut nimic si am avut apoi 2 saptamani picioarele umflate bine, insa cu siguranta se poate sa nu stai jos la nunta ta. Eu nu am avut acest obicei la nunta caci nu l-am vrut, nu mi se potrivea deloc cu tematica si stilul nuntii ales si sincer nici nu prea imi place desi au fost nunti la care m-a amuzat acest obicei, insa si nunti unde acest obicei a fost un pic penibil.

Sunt de acord cu tine in legatura cu acest obicei. Nu-mi displace 100%, dar nici nu am tinut neaparat sa il facem, si cum nici nasei nu ii placea, am renuntat.
Si cu statul jos....eu am stat cat am gustat friptura si cand l-am ascultat pe nasul cantand. Picioarele......imi erau efectiv amortite degetele...vreo 3 zile dupa...de-abia mergeam... Desi nu am avut tocuri mari...dar a meritat!

Ann04
02.04.2009, 13:36:22

Eu sunt perfect de acord cu tine. E un obicei care poate fi foarte amuzant daca se stie cum sa fie facut. :P

miresicaalexandra
29.05.2009, 14:00:33
oooo....daaaaa... Deci eu sincer prefer sa joc personal 50 de gaini , decat sa tin obiceiul cu jarteaua... Am inteles ca pe langa gaina , exista un cozonac si o sticla cu vin !Asa o fi? ;))

crisstallus_cris
29.05.2009, 16:59:36
oooo....daaaaa... Deci eu sincer prefer sa joc personal 50 de gaini , decat sa tin obiceiul cu jarteaua... Am inteles ca pe langa gaina , exista un cozonac si o sticla cu vin !Asa o fi? ;))
Da asa e.Doar ca noi in loc de gaina am avut curcan;)) .Si cozonacul cu vinul le-am uitat acasa,desi erau pregatite si s-a jucat un platou de prajituri,bagat in folie(sigilat)si o sticla de Garone alb.

yoplait
03.06.2009, 13:11:40
Da asa e.Doar ca noi in loc de gaina am avut curcan;)) .Si cozonacul cu vinul le-am uitat acasa,desi erau pregatite si s-a jucat un platou de prajituri,bagat in folie(sigilat)si o sticla de Garone alb.
Ce tare...;))

crisstallus_cris
03.06.2009, 16:43:40
Ce tare...;))
Ne-am adaptat si noi situatiei,cat despre curcan....a fost crescut de mic de bunica sotului tocmai pt a fi dat nasului la nunta;)) .

yoplait
05.06.2009, 21:10:40
Ne-am adaptat si noi situatiei,cat despre curcan....a fost crescut de mic de bunica sotului tocmai pt a fi dat nasului la nunta;)) .
Intii m-ai facut sa rid,acu ma faci sa pling...bietul curcan,macar o gaina e mai prostuta,habar n-are pe ce lume traieste dar un curcan...e un domn cu personalitate si se trezeste amaritul cu cutitul la git...8-| :(( =))

crisstallus_cris
06.06.2009, 12:19:21
Intii m-ai facut sa rid,acu ma faci sa pling...bietul curcan,macar o gaina e mai prostuta,habar n-are pe ce lume traieste dar un curcan...e un domn cu personalitate si se trezeste amaritul cu cutitul la git...8-| :(( =))
Cruda soarta a avut,dar pt o cauza nobila....Si ar trebui sa fi fost mandru...cati curcani au fost dati la nasi?:D

yoplait
26.06.2009, 01:18:04
Fetelor,eu vreau jucatul gainii la nunta,dupa ce k nu stii sigur cum o sa iasa nunta sa mai renunt si la putinele momente cit de cit controlate!?Si vreau si Pinguinul,e un moment superhaios chiar dk in Constanta nu e prea raspindit.Am luat si formatie relativ nestiuta p-aci k mi-au placut mie si gata,vreau si ''jocul''asta k prea le zic suratele-miresici cu foc despre el...hai k mai am 10 luni si schimbam impresii...cred k dau in gastrita pina atunci...of!#:-S

LauraLuiOda
26.06.2009, 07:04:33
Fetelor,eu vreau jucatul gainii la nunta,dupa ce k nu stii sigur cum o sa iasa nunta sa mai renunt si la putinele momente cit de cit controlate!?Si vreau si Pinguinul,e un moment superhaios chiar dk in Constanta nu e prea raspindit.Am luat si formatie relativ nestiuta p-aci k mi-au placut mie si gata,vreau si ''jocul''asta k prea le zic suratele-miresici cu foc despre el...hai k mai am 10 luni si schimbam impresii...cred k dau in gastrita pina atunci...of!#:-S
Felicitari pentru ridicarea in grad:D, eu inca astept sa ma incoroneze=)), motiv pentru care ma tot bag in seama, dar voi n-ati observat asta nu?:D:D
Cat priveste cele doua momente ale nuntii, Dansul Pinguinului si Jucatul Gainii, eu una n-as renunta la ele sub nicio forma, de primul nu sunt sigura, asta tine de formatie si am incredere in membrii ei. Da Jucatul Gainii daca nu ma insel e tipic dobrogean si ar fi amuzant (si poate si $-)) pentru nasii mei moldoveni sa-l vada.:)>-

crisstallus_cris
26.06.2009, 12:13:24
Felicitari pentru ridicarea in grad:D, eu inca astept sa ma incoroneze=)), motiv pentru care ma tot bag in seama, dar voi n-ati observat asta nu?:D:D
Cat priveste cele doua momente ale nuntii, Dansul Pinguinului si Jucatul Gainii, eu una n-as renunta la ele sub nicio forma, de primul nu sunt sigura, asta tine de formatie si am incredere in membrii ei. Da Jucatul Gainii daca nu ma insel e tipic dobrogean si ar fi amuzant (si poate si $-)) pentru nasii mei moldoveni sa-l vada.:)>-
Jucatul gainii nu e deloc tipic pt Dobrogea.Si in Moldova se face acest obicei.Parintii mei cand au cununat(eu fiind moldoveanca)in 1993 la Iasi si in 2002 la Roman au avut parte de acest obicei.Anul trecut am fost la o nunta la Galati si nu a fost acest obicei pt ca nu a vrut mireasa,desi stia de el.

LauraLuiOda
26.06.2009, 12:21:07
Jucatul gainii nu e deloc tipic pt Dobrogea.Si in Moldova se face acest obicei.Parintii mei cand au cununat(eu fiind moldoveanca)in 1993 la Iasi si in 2002 la Roman au avut parte de acest obicei.Anul trecut am fost la o nunta la Galati si nu a fost acest obicei pt ca nu a vrut mireasa,desi stia de el.
Multumim pentru precizari, e cu atat mai bine daca e un obicei stiut de multi romani, deja m-am zapacit cu traditiile astea, care mie mi se par normale, iar in alte zone nici nu s-a auzit de asa ceva. De ex. invitatii din partea nasilor, in unele zone nasii nu invita pe nimeni (vezi topicul):-\

lyzzy87
14.07.2009, 22:03:55
eu una ma bucur ca nu trebuie sa joace mireasa gaina....din partea mea...dak o joaca altcineva si am si eu putin timp de odihna,,,,sa joace...nu ma afecteaza cu nimic...

LauraLuiOda
15.07.2009, 15:41:46
eu una ma bucur ca nu trebuie sa joace mireasa gaina....din partea mea...dak o joaca altcineva si am si eu putin timp de odihna,,,,sa joace...nu ma afecteaza cu nimic...
pai la momentul gainii mai respira si ea ca in rest....;))

chika
23.07.2009, 13:56:53
pai la momentul gainii mai respira si ea ca in rest....;))
nici la gaina nu respira, saraca mireasa :-< e un moment frumos, la mine, cel putin a fost super. au jucat gaina cumnata mea cu sotul si nu mai stiu cine din partea soacrei mari (cica asa trebuie) si au avut costum de tigani, cu mustata, salvari si toate cele, mai ales, cumata-miu, cu camasa legata peste burta cu mustata si palarie, a fost foarte haios

dorinutza
12.08.2009, 15:41:19
nici la gaina nu respira, saraca mireasa :-< e un moment frumos, la mine, cel putin a fost super. au jucat gaina cumnata mea cu sotul si nu mai stiu cine din partea soacrei mari (cica asa trebuie) si au avut costum de tigani, cu mustata, salvari si toate cele, mai ales, cumata-miu, cu camasa legata peste burta cu mustata si palarie, a fost foarte haios
foarte frumos...eu sunt adepta nuntilor traditionale...la nunta mea s-a jucat si galeata cu vin pt nasi, si gaina, s-a rupt si colacul miresei...tot ce trebuie:D ...si la botezul baiatului s-a jucat gaina pt nasi :)

Dannyelly
20.08.2009, 08:30:36
Cred ca v-am mai spus ca vara trecuta, la nunta unui prieten ni s-a propus sa jucam noi gaina impreuna cu alti prieteni:O !!! La inceput nu am vrut ca stiam si noi ca trebuie sa o joace o bucatareasa sau o femeie mai in varsta, dar pana la urma la insistentele celorlalti prieteni care au fost de acord ne-am bagat si noi in alai...................si a fost super haios momentul<:-P , mai ales ca intr-o camera alaturata ne asteptau niste costume speciale;)) ...........va pun niste poze ca sa vedeti si voi.......

P.S. Mi-ar placea sa fac si eu rost de niste costume d-astea pt la noi la nunta!!!!!

Foarte tare...eu nu aveam nici un gand sa se "joace gaina" la nunta mea. Mi se parea depasit de timp, si ma gandeam, ce o sa zica prietenii : "Ce demodata e si nunta asta". Dar acum ca am citit toate discutiile voastre, o sa ma gandesc serios sa introduc momentul la a mea nunta;)) .
O sa vorbesc cu partintii sa vad ei ce si cum zic...cine cum o gateste:-? ... eu nu imi mai aduc aminte de cand n-am mai vazut aceasta traditie aplicata, si am fost si la 6 nunti pe an...cred ca la sora mea, acum vreo 9 ani am vazut-o.

Ma mai tineti la curent cu "gaina" =))

LauraLuiOda
20.08.2009, 20:34:28
Fetelor, cat mai costa o gaina? Adica una d'aia gatita? Intreb ca sa-l pun pe nasu' in garda=)). Am inteles ca pretul tine de cat de bun negociator e cel/cei care o joaca.

aroma_de_portocale
20.08.2009, 20:54:10
Fetelor, cat mai costa o gaina? Adica una d'aia gatita? Intreb ca sa-l pun pe nasu' in garda=)). Am inteles ca pretul tine de cat de bun negociator e cel/cei care o joaca.
asa cum ziceai si tu mai sus..depinde de negociator..

lary_angel
21.08.2009, 09:17:14
asa cum ziceai si tu mai sus..depinde de negociator..

Sau mai bine de cat de darnic este nasul :D . Jucatul gainii este un moment comic din nunta, care n-ar trebui ratat. La noi la nunta s-a jucat, a fost foarte haios! Chiar si eu am jucat gaina acum vreo 3 saptamani la nunta unei prietene. M-am amuzat teribil si nu m-au interesat banii, oricum au fost mai mult simbolici. :D

dvdruxandra
21.08.2009, 09:33:52
fetele, eu am jucat pe 8 august gaina la o nunta de turci (bine...eram vreo 6 in "formatie" si am primit cam 10 ron/fiecare) iar pe 30 august voi juca iar gaina, doar cu nasa mea, la nunta unui var de-ai sotului :)) ..... sa-mi tineti pumnii, ca nu am prea chiuit la viata mea si sper sa nu ma fac de :-&

JolyDeea
21.08.2009, 10:42:06
fetele, eu am jucat pe 8 august gaina la o nunta de turci (bine...eram vreo 6 in "formatie" si am primit cam 10 ron/fiecare) iar pe 30 august voi juca iar gaina, doar cu nasa mea, la nunta unui var de-ai sotului :)) ..... sa-mi tineti pumnii, ca nu am prea chiuit la viata mea si sper sa nu ma fac de :-&
Lasa k te descurci tu:)>-
Eu am jucat o singura data anu asta la nunta unui var de-al miresoiului meu..si nu am chiuit k nu ma pricep..dar a avut cine:-p

LauraLuiOda
21.08.2009, 17:22:08
Lasa k te descurci tu:)>-
Eu am jucat o singura data anu asta la nunta unui var de-al miresoiului meu..si nu am chiuit k nu ma pricep..dar a avut cine:-p
Eu nu am jucat niciodata gaina. ar trebui s ama simt nasol?:D

antenutza
21.08.2009, 17:54:31

stai linistita ca si eu ma numar printre cele care nu au jucat gaina niciodata:D

JolyDeea
21.08.2009, 22:06:11
eh nah..nu...la mine a fost ceva spontan si neprogramat..nu imi doream, dar nici nu mi-a displacut ideea:)

aroma_de_portocale
24.08.2009, 08:35:18
Si eu am jucat gaina la nunta unor prieteni..si am chiuit, am ras iar negociatul , cum zicea cineva mai sus a fost mai mult simbolic..pt ca nu imi trebuiau banii nasului, si asa a avut destule cheltuieli saracul..:))

La noi la Tulcea se joaca si cadourile pt nas si invers cele pt fini...aici in Constanta se practica acest obicei?

chika
24.08.2009, 11:08:59
Si eu am jucat gaina la nunta unor prieteni..si am chiuit, am ras iar negociatul , cum zicea cineva mai sus a fost mai mult simbolic..pt ca nu imi trebuiau banii nasului, si asa a avut destule cheltuieli saracul..:))

La noi la Tulcea se joaca si cadourile pt nas si invers cele pt fini...aici in Constanta se practica acest obicei?
nu stiu daca mai este de actualitate in constanta jucatul cadourilor, dar stiu ca s-a practicat. am vazut asta la nunta lu' cumnata-mia, acum 15 ani:D
cat despre gaina de la nunta noastra, a jucat-o cumnata mai sus mentionata si cu banii luati pe ea, mi-a cumparat un fier de calcat, pentru ca al meu se arsese in joia dinaintea nuntii:gen_07: . si gaina noastra a fost cam scumputa :D tiganii mei nu s-au multumit cu putin :up

aroma_de_portocale
24.08.2009, 12:08:18
nu stiu daca mai este de actualitate in constanta jucatul cadourilor, dar stiu ca s-a practicat. am vazut asta la nunta lu' cumnata-mia, acum 15 ani:D
cat despre gaina de la nunta noastra, a jucat-o cumnata mai sus mentionata si cu banii luati pe ea, mi-a cumparat un fier de calcat, pentru ca al meu se arsese in joia dinaintea nuntii:gen_07: . si gaina noastra a fost cam scumputa :D tiganii mei nu s-au multumit cu putin :up
=)) deci am scapat de o grija:)) eu banii pe care i-am luat de la nas pe gaina i-am bagat in decolteu miresei la hora miresei..;-) :))

ancamariagadea
28.09.2009, 22:45:41
Mai fetelor, gainile pe care le-ati vazut voi pe la nunti cum aratau?
Eu am vazut "jucatul gainii" la vreo 3-4 nunti (una dintre nunti chiar de fite...cica) dar toate gainile pe care le-am vazut aratau "nashpaaaaaaaaaaaaaaaa":(( . Una, de exemplu, era o gaina jumulita si parlita, imbracata in hartie colorata, cu capul cazut intr-o parte. Era sa lesin cand am vazut-o#-o . Alta, era de fapt un pui fript si avea pus intre picioare un morcov si doua oua...nici acum nu mi-am revenit:disgust: . Groaznic! La alta nunta nu am vazut gaina ca era impopotonata de n-o vedeai dar...cei care au jucat-o (toti barbati) erau imbracati in femei, cu sani, rujati vai de ei...ziceai ca's de la circ :-<.

Obiceiul acesta poate crea un moment haios in cadrul nuntii...Ma gandesc sa caut o gaina de jucarie sau...oricum...nu una reala. Si sa o joace doar femei imbracate in tiganci.

Voi ce-ati mai vazut legat de "jucatu' gainii"?
Si...apropo...in ce moment al nuntii se joaca gaina? Ca eu nu stiu:D

dvdruxandra
29.09.2009, 07:14:58
Eu am vazut "jucatul gainii" la vreo 3-4 nunti (una dintre nunti chiar de fite...cica) dar toate gainile pe care le-am vazut aratau "nashpaaaaaaaaaaaaaaaa":(( . Una, de exemplu, era o gaina jumulita si parlita, imbracata in hartie colorata, cu capul cazut intr-o parte. Era sa lesin cand am vazut-o#-o . Alta, era de fapt un pui fript si avea pus intre picioare un morcov si doua oua...nici acum nu mi-am revenit:disgust: . Groaznic! La alta nunta nu am vazut gaina ca era impopotonata de n-o vedeai dar...cei care au jucat-o (toti barbati) erau imbracati in femei, cu sani, rujati vai de ei...ziceai ca's de la circ :-<.

Obiceiul acesta poate crea un moment haios in cadrul nuntii...Ma gandesc sa caut o gaina de jucarie sau...oricum...nu una reala. Si sa o joace doar femei imbracate in tiganci.

da, uite la mine la nunta s-a jucat cocosul :)) iar eu si nasa mea am jucat la nunta unui var de-ai sotului cocosul...viu...deci sunt mai multe variante ale acestui dans... stiu ca este destul de important ca gaina etc. sa fie jucata de cineva din partea mirelui, ca sunt femei/barbati/mixt nu conteaza.

dvdruxandra
29.09.2009, 07:19:35
asta e cocosul nostru :))

LauraLuiOda
29.09.2009, 14:01:39
asta e cocosul nostru :))
Ce frumos a fost;;). App de gaina, regula e sa aba capul la ea nu?=)) Si atuci cum o omori? Prin gazare?=))

JolyDeea
29.09.2009, 16:08:49
Ce frumos a fost;;). App de gaina, regula e sa aba capul la ea nu?=)) Si atuci cum o omori? Prin gazare?=))
=))..nush sincer...poate i se lipeste capul apoi;))
eu stiu k tre sa fie gaina fiarta..impopotonata...sa o joace oameni din partea mirelui..si de obicei de joak pe dimineatza..mai inainte de tort..
am jukt si eu o data la nunta unui var al miresoiului meu si a fost ff distractiv..nasul ff zgarcit da a mers;))

aroma_de_portocale
29.09.2009, 16:13:28
=)) o strangi de gat :)))

LauraLuiOda
29.09.2009, 20:47:24
=)) o strangi de gat :)))
Dar usor sa nu lasam urme ca se vad la fierere=))

dvdruxandra
30.09.2009, 07:55:16

fata, buna intrebare...chiar nu stiu, probabil mana criminala care o omoara pune tinta fix pe inima:)) ..... cica asa e frumos, sa aiba si cap :))

dvdruxandra
19.10.2009, 09:37:22
anunt: dansatoare profesioniste (subsemnata si nasa din dotare) oferim servicii de jucat gaina...pretz negociabil

D_aka
01.02.2010, 10:24:50

ma bag si eu cam cu intarziere.....
1. gaina se joaca inainte de friptura.
2. la nunta prietenei mele am jucat o gaina de plus (un tweety parca) intr-un cos cu frunze de morcov (am mai zis asta?) si noi imbracati in tigani. la nunta unei alte prietene rudele din bulgaria au adus o minunata gaina imbracata in costum popular si pusa pe un cozonac rotund ( mi s-a parut super).
3. desi era din alt mesaj: eu stiam ca gaina o joaca rudele miresei nu ale mirelui.... asa am vazut la toate nuntile la care am fost pana acum....

4. atasez o poza cu gaina din plus si o poza cu gaina bulgareasca.

elena_steliana18
03.02.2010, 09:41:16
2. la nunta prietenei mele am jucat o gaina de plus (un tweety parca) intr-un cos cu frunze de morcov (am mai zis asta?) si noi imbracati in tigani. la nunta unei alte prietene rudele din bulgaria au adus o minunata gaina imbracata in costum popular si pusa pe un cozonac rotund ( mi s-a parut super).
3. desi era din alt mesaj: eu stiam ca gaina o joaca rudele miresei nu ale mirelui.... asa am vazut la toate nuntile la care am fost pana acum....

la noi gaina au jucat-o prietenii...a fost un moment super .....am mai fost la o nunta in iunie anul trecut unde gaina a fost jucata de fratii mirelui dak nu ma insel...iar la alta nunta gaina afost dansata de rudele miresei..acum banuiesc k fiecare cum vrea si cine are chef sa o joace....

elena_steliana18
03.02.2010, 09:50:25
la noi ''negociatorii'' au bagat banii de la gaina in casuta de bani;-) ....am strans ceva bani cu tot cu cei de la hora miresei<:-P <:-P :))

D_aka
03.02.2010, 12:59:50
la noi gaina au jucat-o prietenii...a fost un moment super .....am mai fost la o nunta in iunie anul trecut unde gaina a fost jucata de fratii mirelui dak nu ma insel...iar la alta nunta gaina afost dansata de rudele miresei..acum banuiesc k fiecare cum vrea si cine are chef sa o joace....

daaa........ bine, probabil ca ai dreptate! dc stau sa ma gandesc la nunta cu tiganii nu eram rudele miresei si nici ale mirelui, eram prieteni ai miresei...... dar situatia a fost de asemenea natura fiindca familia ei era in doliu si au venit la nunta numai fiindca nu au vrut sa-i strice nunta.....

elena_v_
04.02.2010, 11:10:36
la noi ''negociatorii'' au bagat banii de la gaina in casuta de bani;-) ....am strans ceva bani cu tot cu cei de la hora miresei<:-P <:-P :))

foarte frumos!in principiu,stiam ca gaina se danseaza de catre cineva din partea mirelui...soacra mare trebuie sa aduca gaina.dar important e ca toata lumea se distreaza,nu?eu am dansat gaina la o nunta de turci si a fost foarte frumos=))

elena_steliana18
04.02.2010, 14:27:45
foarte frumos!in principiu,stiam ca gaina se danseaza de catre cineva din partea mirelui...soacra mare trebuie sa aduca gaina.dar important e ca toata lumea se distreaza,nu?eu am dansat gaina la o nunta de turci si a fost foarte frumos=))
ee la noi tot eu am luat gaina....am rugat-o pe bunicamea sa taie una =P~ ...si i-am pastrat si capul....

elena_v_
04.02.2010, 16:14:46
ee la noi tot eu am luat gaina....am rugat-o pe bunicamea sa taie una =P~ ...si i-am pastrat si capul....
ma rog,nu conteaza cine o ia...dar cam asa e traditia printre cunoscutii mei.mai demult,soacra mare se ducea cu ploconul la nasi.mai nou,fiecare isi organizeaza cum vrea si cum poate

mire_sika
14.07.2010, 22:56:32
eu am fost la o nunta si am vazut ca in loc de puiul ala amarat fript nefript si pus pe tava, au jucat o gasca draguta cu o funda mare , rosie la gat.
Ce mi-a mai placut la alta nunta si cred ca i-o fac nasicii mele , la gaina, in loc de banalul morcov au pus un vibrator roz bombon.

De unde cumpar un strut? si cat o costa? in loc de gaina, rata, gasca ........si alte zburatoare, as pune un strut

elena_v_
15.07.2010, 07:56:36
eu am fost la o nunta si am vazut ca in loc de puiul ala amarat fript nefript si pus pe tava, au jucat o gasca draguta cu o funda mare , rosie la gat.
Ce mi-a mai placut la alta nunta si cred ca i-o fac nasicii mele , la gaina, in loc de banalul morcov au pus un vibrator roz bombon.

De unde cumpar un strut? si cat o costa? in loc de gaina, rata, gasca ........si alte zburatoare, as pune un strut

HAI ca asta e foarte tareee!=P~intra pe internet si cauta ferme cu struti...:D..strutul e cam cea mai mare p[asare!!cu siguranta nu poate fidansat,ci CALARIT!O SA FIE DISTRACTIE MAXIMAA!<:-P=))=))

aroma_de_portocale
26.07.2010, 14:19:10

in loc de gaina se poate juca si un curcan..mai marisor...se gasesc in toate supermarket-urile:D

blonda1111
26.07.2010, 19:55:18
in loc de gaina se poate juca si un curcan..mai marisor...se gasesc in toate supermarket-urile:D
Sau un miel am vazut la o nunta:d ...:gen_08:

ancamariagadea
05.08.2010, 11:53:20
Foarte interesanta ideea asta! Multumesc.
Daca cumva vom juca la nunta noastra gaina (eu nu tin mortis, parintii insa...#-o), cu siguranta va fi una de plus.

ancamariagadea
05.08.2010, 11:54:59
:)):)):)) In acest caz, ar trebui ca acest obicei sa se numeasca "Jucatul mielului"....

Sau un miel am vazut la o nunta:d ...:gen_08:

aroma_de_portocale
05.08.2010, 13:54:08
:)):)):)) In acest caz, ar trebui ca acest obicei sa se numeasca "Jucatul mielului"....
=)) fetelor ma faceti sa interpretez gresit aceasta expresie=))=))

marrya
04.10.2010, 16:52:50
Dragele mele,
Cred ca pot afirma ca mi-am luat deja doctoratul in "gainarit" :)>-. Numai anul trecut am fost la 14 nunti ale apropiatilor Doar la vreo 5 n-am "cantat gaina" pentru ca n-au vrut, nu mai pun la socoteala ca si in alti ani am facut-o, chiar si la nunta la frati-miu (acum 3 ani).:D
Traditia este ca Gaina ( sau ce zburatoare o fi ea) sa fie cantata din partea Soacrei Mari, dar pana la urma importanta e distractia .Cel mai bine e sa fie gaina de tara cu tot cu cap ca sa-i pui tigara in gura. Nu va sugerez sa luati cine stie ce dihanie de pasare (din experienta va spun k la nunta lu` frati-miu mi-a rupt mainile curcanul avea 3 kg). Am vazut ca cineva a scris de strut..sa-l joace el..sau ea...k strutul e cat un porc..are 100-150 kg
Gaina simbolizeaza fertilitatea cuplului si cu cat Nasu` da mai mult, cu atat mai bine. De obicei se canta dupa sarmale. Noi (eu si alti prieteni) am facut mare panarama la fiecare nunta la care am participat si cantat gaina si toata lumea s-a distrat. Ba chiar la nuntile mai plicticoase nude mirii nu stiu sa faca atmosfera sau sunt prea cumintei( nu doresc la nimeni) a fost un moment chiar binevenit. Eu am facut costume speciale de tigani, pe unii baieti i-am imbracat in "gagici" sau "gravide cu puradei"! La nunta mea chiar eu i-am imbracat si machiat pe colegii si prietenii mei, in bucataria Restaurantului. Va dati seama ditamai baietii cu par pe picioare cu pantalonii suflecati si cu fuste scurte, buze rosii, costume cu paiete ce stralucesc de-ti iau ochii, cu palarii,batice, esarfe, camasi rosii..etc! Pana la urma nunta inseamna sa te distrezi si sa te simti bine cu prietenii, dar in cealasi timp si invitatii sa se simta bine si sa ramana cu o impresie deosebita. Si Gaina asta are secretul ei. Trebuie s-o cante tinerii care nu se rusineaza si stiu sa faca panarama si atmosfera, care stiu sa negocieze cu Nasu`, ca altfel iese o Gaina Lesinata!
Mielul se joaca la nunti de machidoni si este traditie mai recenta preluata de la noi.
Spor la distractie! ( cine doreste costume sa-mi lase mesaj=D>=D><:-P)

fruma
06.10.2010, 15:49:26
Dragele mele,
Cred ca pot afirma ca mi-am luat deja doctoratul in "gainarit" :)>-. Numai anul trecut am fost la 14 nunti ale apropiatilor Doar la vreo 5 n-am "cantat gaina" pentru ca n-au vrut, nu mai pun la socoteala ca si in alti ani am facut-o, chiar si la nunta la frati-miu (acum 3 ani).:D
Traditia este ca Gaina ( sau ce zburatoare o fi ea) sa fie cantata din partea Soacrei Mari, dar pana la urma importanta e distractia .Cel mai bine e sa fie gaina de tara cu tot cu cap ca sa-i pui tigara in gura. Nu va sugerez sa luati cine stie ce dihanie de pasare (din experienta va spun k la nunta lu` frati-miu mi-a rupt mainile curcanul avea 3 kg). Am vazut ca cineva a scris de strut..sa-l joace el..sau ea...k strutul e cat un porc..are 100-150 kg
Gaina simbolizeaza fertilitatea cuplului si cu cat Nasu` da mai mult, cu atat mai bine. De obicei se canta dupa sarmale. Noi (eu si alti prieteni) am facut mare panarama la fiecare nunta la care am participat si cantat gaina si toata lumea s-a distrat. Ba chiar la nuntile mai plicticoase nude mirii nu stiu sa faca atmosfera sau sunt prea cumintei( nu doresc la nimeni) a fost un moment chiar binevenit. Eu am facut costume speciale de tigani, pe unii baieti i-am imbracat in "gagici" sau "gravide cu puradei"! La nunta mea chiar eu i-am imbracat si machiat pe colegii si prietenii mei, in bucataria Restaurantului. Va dati seama ditamai baietii cu par pe picioare cu pantalonii suflecati si cu fuste scurte, buze rosii, costume cu paiete ce stralucesc de-ti iau ochii, cu palarii,batice, esarfe, camasi rosii..etc! Pana la urma nunta inseamna sa te distrezi si sa te simti bine cu prietenii, dar in cealasi timp si invitatii sa se simta bine si sa ramana cu o impresie deosebita. Si Gaina asta are secretul ei. Trebuie s-o cante tinerii care nu se rusineaza si stiu sa faca panarama si atmosfera, care stiu sa negocieze cu Nasu`, ca altfel iese o Gaina Lesinata!
Mielul se joaca la nunti de machidoni si este traditie mai recenta preluata de la noi.

Foarte tare, pot sa te angajez pentru nunta mea, sa dansezi si la mine gaina? :D Eu tot asa stiam ca o danseaza cineva din familia mirelui, de altfel la mine s-au si oferit cateva persoane si oricum pana la urma totul se face pentru distractie.

marrya
07.10.2010, 13:18:43
Foarte tare, pot sa te angajez pentru nunta mea, sa dansezi si la mine gaina? :D Eu tot asa stiam ca o danseaza cineva din familia mirelui, de altfel la mine s-au si oferit cateva persoane si oricum pana la urma totul se face pentru distractie.
Draga mea,
Cu mare drag vin sa iti "cant gaina" aduc si tot arsenalul cu mine, costume, palarii, daca e nevoie si oameni care sa faca distractie mare, ne costumam, ne mascam...facem orice pt distractie!:D
da-mi un mesaj in private sa vorbim cat vrei!
poop..

madalina_
03.11.2010, 23:33:05
noi am vb dinainte cu niste prieteni ...... dar dupa traditie gaina se joaca de rude apropiate ale socrilor mari.

Ann04
01.12.2010, 08:03:01
Buna fetelor!
La nunta noastra au jucat gaina niste colegi de serviciu ai mei si niste prieteni . Ne-am distrat de minune. :) Iata dovada
http://www.youtube.com/watch?v=s_diUXDOnS8

Pupici

MONICAS86
17.02.2011, 23:12:35
mi se pare o prostie asta cu jucatu gainii la mine nici nu vreau sa aud de asa ceva

apricot
17.02.2011, 23:50:29
Mie imi place f mult acest obicei cu jucatul gainii, sper sa gasesc pe cineva la nunta mea care sa vrea sa o cante...ca nu as vrea sa se ocupe ospatarii de asta...

ubita
25.02.2011, 13:21:15
Dragele mele,

Eu stiu ca ,la noi in Dobrogea,se joaca din parte miresei.

D_aka
28.02.2011, 09:29:12
Eu stiu ca ,la noi in Dobrogea,se joaca din parte miresei.

si eu stiam la fel.... dar cate bordeie, atatea "obiceie" (vorba din popor... o:-))

ubita
28.02.2011, 18:15:08
si eu stiam la fel.... dar cate bordeie, atatea "obiceie" (vorba din popor... o:-))

Da,corect!La nunta mea gaina s-a jucat din partea mea si a fost o gaina de tara.

dorinutza
01.03.2011, 18:22:57
eu voi fi nasha la toamna si sincer va spun, abia astept acest moment....am vazut pe net diverse momente la jucatul gainii si mi-au placut ft tare....la mine in zona de unde vin(Galati)nu este la fel de frumos Jucatul Gainii....se canta doar o geampara ceva si ospatarita sau o alta femeie o joaca(gaina) in fatza nasului...acesta da banii si gata....pe cand aici, am vazut k este melodie speciala pt Gaina...cu versuri ft faine si haioase si o atmosfera super....distractie nu gluma! Asadar...abia astept acest moment!!!!:>:>:><:-P\:D/aaa...apropos....gaina se canta pt nas sau pt nasa;;)...k am vazut variante si asa si asa...;;)

D_aka
02.03.2011, 07:43:12
eu voi fi nasha la toamna si sincer va spun, abia astept acest moment....am vazut pe net diverse momente la jucatul gainii si mi-au placut ft tare....la mine in zona de unde vin(Galati)nu este la fel de frumos Jucatul Gainii....se canta doar o geampara ceva si ospatarita sau o alta femeie o joaca(gaina) in fatza nasului...acesta da banii si gata....pe cand aici, am vazut k este melodie speciala pt Gaina...cu versuri ft faine si haioase si o atmosfera super....distractie nu gluma! Asadar...abia astept acest moment!!!!:>:>:><:-P\:D/aaa...apropos....gaina se canta pt nas sau pt nasa;;)...k am vazut variante si asa si asa...;;)

depinde de ce varianta de melodie aleg lautarii.... de obicei are versuri si pt nas si pt nasa... nasu da banii iar nasa poate sa aprobe sau nu...

Luciana_85
02.03.2011, 09:51:42

Gaina i s-a inmanat nasei, iar nasului a primit o sticla de whisky ....ca doar el a dat banii. :)
Si au jucat-o tinerii din partea mirelui...vreo 8 la nr..imbracati in haine tiganesti. A fost senzational momentul!

ubita
03.03.2011, 13:27:58

eu stiu ca pentru nasa,doar ea tre sa faca ciorba din gaina!apropo,dupa nunta tre sa chemi finii cand pregatesti ciorba de gaina la degustare=P~;;)

dorinutza
03.03.2011, 14:48:48
eu stiu ca pentru nasa,doar ea tre sa faca ciorba din gaina!apropo,dupa nunta tre sa chemi finii cand pregatesti ciorba de gaina la degustare=P~;;)
nu-i problema...inca un motiv sa ne "adunam" si sa ne simtim bine impreuna....nu stiam de acest obicei, dar o sa-l adopt cu drag...asta pt ca le am cu bucatareala:-", k altfel.... :)))

dorinutza
05.03.2011, 12:46:59
apropos....plata se face doar celui care joaca gaina sau la fiecare cate-un banutz?? si...cam cat se da...asa in mare??:-"

D_aka
06.03.2011, 08:32:30
apropos....plata se face doar celui care joaca gaina sau la fiecare cate-un banutz?? si...cam cat se da...asa in mare??:-"

se da dupa relatia pe care o aveti cu cei care joaca gaina... dc sunt baieti de treaba, or sa accepte cat le oferiti prima data si va pun gaina in brate, daca nu... or sa zica ca nu-i de ajuns si or sa refuze sa va dea zburatoarea... e un joc al negocierii ... cei ce joaca gaina incearca sa scoata cat mai mult de la nas, iar nasul sa dea cat mai putin... se mai poate intampla sa se "fure" ... adica cei care joaca gaina sa ia banii fara sa lase gaina, sau dc nasu e istet sa incerce sa ia gaina de la dansatori fara sa dea banii... de obicei ar trebui sa fie de ajuns cam 10 lei de cap de dansator, bani care se dau celui ce joaca propriu-zis gaina si apoi se impart ... dar depinde de cei ce joaca ... ca dc sunt pusi pe "jecmaneala" pot sa nu dea gaina pana nu obtin sume de ordinul milioanelor... dar nu cred ca e cazul.

ps: la mine nasul a platit cu euro scosi la imprimanta... si la frate-miu cu bonuri de masa expirate... dar in ambele cazuri nasii si jucatorii de gaina erau in relatii apropiate.

dorinutza
08.03.2011, 18:19:27
se da dupa relatia pe care o aveti cu cei care joaca gaina... dc sunt baieti de treaba, or sa accepte cat le oferiti prima data si va pun gaina in brate, daca nu... or sa zica ca nu-i de ajuns si or sa refuze sa va dea zburatoarea... e un joc al negocierii ... cei ce joaca gaina incearca sa scoata cat mai mult de la nas, iar nasul sa dea cat mai putin... se mai poate intampla sa se "fure" ... adica cei care joaca gaina sa ia banii fara sa lase gaina, sau dc nasu e istet sa incerce sa ia gaina de la dansatori fara sa dea banii... de obicei ar trebui sa fie de ajuns cam 10 lei de cap de dansator, bani care se dau celui ce joaca propriu-zis gaina si apoi se impart ... dar depinde de cei ce joaca ... ca dc sunt pusi pe "jecmaneala" pot sa nu dea gaina pana nu obtin sume de ordinul milioanelor... dar nu cred ca e cazul.

ps: la mine nasul a platit cu euro scosi la imprimanta... si la frate-miu cu bonuri de masa expirate... dar in ambele cazuri nasii si jucatorii de gaina erau in relatii apropiate.

foarte tare!!!!:D....noi nu stim cine ne va juca gaina, nici nu cunoaste prea multa lume de la nunta, dar sper sa fie ok:)>-...iti multumesc pt lamuriri! :*

laura17
08.03.2011, 19:23:13
la noi gaina va fi jucata de vornic, si am inteles ca se plateste cu cate 50 de lei, de catre nas, chiar nu stiu sigur:)