PDA

Versiunea completa : Cofetarii in Sibiu

Pagini : [1] 2

stefyssi
19.04.2007, 18:34:16
salutare miresicilor,mi-ati putea spune unde as putea comanda tortul de mireasa,vreau o cofetarie cu "renume" din sibiu.merci

Stiviana
19.04.2007, 20:47:55
salutare miresicilor,mi-ati putea spune unde as putea comanda tortul de mireasa,vreau o cofetarie cu "renume" din sibiu.merci

eu mi-am ales un laborator din Turnisor, daca vrei mai multe amanunte scrie-mi te rog pe privat, ca sa nu facem reclama! nu stiu daca este de renume, dar prajiturile sunt ffff bune si doamna de acolo este foarte draguta, si puteti merge sa gustati si va face ce vreti voi.......:D parintii mei au gustat si tortul, l-au comandat micut ptr o onomastica si au fost foarte incantati, tortul este de ciocolata cu visine si pe deasupra este cu ciocolata alba belgiana.......

BlueMoni
20.04.2007, 11:39:59

Stefyssi, depinde foarte mult ce tort iti doresti. Eu stiu doua laboratoare de prajituri, unul pe str. Livezii si celalalt ar fi Redal, dar sunt sigura ca sunt mai multe. Inainte sa te hotarasti cred ca ar trebui sa treci pe la fiecare, sa gusti ce au si apoi sa alegi care iti convine ca gust si pret. Bafta!

ionelita
20.04.2007, 12:47:43
Buna miresici. O intrebare. De unde va luati tortul de nunta?
;)) ;)) ;)) ;))

inasibiu
20.04.2007, 13:42:31
;)) ;)) ;)) ;))

Ionela, la acest subiect chiar ai de citit... pai sunt la informatii, da` nu mai stiu la care subiect cred ca "miresici din sibiu", nu mai stiu dar erau o gramada de chestii...daca vrei da-mi adresa ta mail si iti trimit un rezumat facut de Bluemoni cu tot cam ce ar trebui si unde sa cauti prin sibiu.

inasibiu
20.04.2007, 13:47:13
;)) ;)) ;)) ;))

Am vazut discutii si pe subiectul "Rochii de mireasa" printre ultimele ..Str.Livezii, Redal, si mai ...sunt acum nu am agenda la mine uffff...ca nici eu nu m-am hatarat.

alice
20.04.2007, 15:22:01
E unul nou in Strand.Face niste prajituri traznet.Si pe Marasesti iar face bune

CAMELLIA
20.04.2007, 16:16:04
Si mie mi-a fost recomandata doamna de la laboratorul din Turnisor, cred ca e aceeasi de care vorbiti, are numele St-l-ta. Cred ca este ea, o verisoara de-a mea a facut nunta acum aproape 2 ani, si a luat prajiturile si tortul de acolo, o alta verisoara a comandat prajiturile pentru cununie, acum o luna, tot de acolo si chiar aseara am vorbit cu o tusica de-a mea si mi-a dat numarul de telefon ca sa sun sa rezerv, ca mi-a spus ca trebuie sa fac rezervare cu cateva luni dinainte si cand venim sa mergem, sa ne decidem ce feluri vrem.
Eram pe punctul de a suna astazi, si am citit ceea ce ati scris, ca sa nu ne grabim, ca sunt o gramada de laboratoare bune, si avem de unde alege.;;)
Pana la urma as mai astepta pana venim ca sa mergem sa vedem peste tot si sa ne convingem, dar mi-e teama sa nu fie prea tarziu, inainte cu 2 luni sau o saptamana mai putin ca in primele zile avem alte treburi de rezolvat. Voi ce spuneti ? [-o<

camitza
23.04.2007, 09:38:06
Si mie mi-a fost recomandata doamna de la laboratorul din Turnisor, cred ca e aceeasi de care vorbiti, are numele St-l-ta. Cred ca este ea, o verisoara de-a mea a facut nunta acum aproape 2 ani, si a luat prajiturile si tortul de acolo, o alta verisoara a comandat prajiturile pentru cununie, acum o luna, tot de acolo si chiar aseara am vorbit cu o tusica de-a mea si mi-a dat numarul de telefon ca sa sun sa rezerv, ca mi-a spus ca trebuie sa fac rezervare cu cateva luni dinainte si cand venim sa mergem, sa ne decidem ce feluri vrem.
Eram pe punctul de a suna astazi, si am citit ceea ce ati scris, ca sa nu ne grabim, ca sunt o gramada de laboratoare bune, si avem de unde alege.;;)
Pana la urma as mai astepta pana venim ca sa mergem sa vedem peste tot si sa ne convingem, dar mi-e teama sa nu fie prea tarziu, inainte cu 2 luni sau o saptamana mai putin ca in primele zile avem alte treburi de rezolvat. Voi ce spuneti ? [-o<
Vreau sa iti spun ca am sunat-o si eu sambata asta pe d-na de care ai vb tu, cea din Turnisor. Avea pe 14.07.2007 3 nunti pt care sa le faca prajituri , a zis ca ma ia si pe mine, dar mai mult de 4 nunti nu ia.
Apoi a sunat-o o prietena de a mea care are nunta in 19.08.2007 tot pt prajituri si tort, dar a zis ca este ocupata toata luna august,s-au facut programari si din februarie (asa a zis d-na St-l-t).
Asa ca te sfatuiesc sa te interesezi de pe acum.

alice
23.04.2007, 10:54:10
Eu pe Marasesti m-am dus cu 2 saptamani inainte./:)

Kristinne
23.04.2007, 14:38:55
Mai e o firma in Lazaret, Pe str. Libertatii. Fac saleuri f bune si am mancat la o nunta un tort diplomat cu fructe de padure, super pufos si usor... Doamna din Turnisor e iarasi renumita.

movulina
23.04.2007, 14:42:27
Mai e o firma in Lazaret, Pe str. Libertatii. Fac saleuri f bune si am mancat la o nunta un tort diplomat cu fructe de padure, super pufos si usor... Doamna din Turnisor e iarasi renumita.
de acord despre doamna din Turnisor de pe str. LIVEZII

stefyssi
23.04.2007, 17:06:43
Multumesc mult miresicilor,problema mea este ca ajung in tara numai in 20 mai si in 2 iunie este nunta si trebuie sa vb cu mama-soacra unde sa comande tortul.PUPICI :*

inasibiu
25.04.2007, 15:04:23
Ieri mi-a fost recomandata o d-na mara care a avut o cofetarie in v.aaron si care lucreaza la union.A auzit cineva de ea? vrea sa-si deschida cofetarie personala.... cica face praji bune si tortulete pt nunti:-\

Fulgu
06.05.2007, 19:07:31
eu mi-am ales un laborator din Turnisor, daca vrei mai multe amanunte scrie-mi te rog pe privat, ca sa nu facem reclama! nu stiu daca este de renume, dar prajiturile sunt ffff bune si doamna de acolo este foarte draguta, si puteti merge sa gustati si va face ce vreti voi.......:D parintii mei au gustat si tortul, l-au comandat micut ptr o onomastica si au fost foarte incantati, tortul este de ciocolata cu visine si pe deasupra este cu ciocolata alba belgiana.......
imi poti trimite mai multe amanunte pe privat, te rog mult!!!
si noi suntem in cautare de laborator, am intrebat in strand, vis-a-vis de pompieri(acolo e 140.000 kg de fursecuri/prajituri si 150.000-160.000 kg de tort, dar nu au cine stie ce oferte...) si am sunat si la firma de pe str . Libertatii, ii zice savanah (180.000- kg prajituri, 180.000 kg tort). la redal nu stiu cat sunt prajiturile, dar kg de tort e intre 250.000-350.000...si macar de ar iesi ca in cataloagele pe care le arata... la nunta fratelui meu el a comandat un tort de 12kg, cu glazura de martipan...si i-au adus la restaurant un tort de 14 kg, blat si frisca....or fi incurcat comenzile, nu stiu! dar va sfatuesc sa fiti atente...

BlueMoni
08.05.2007, 10:26:51
la nunta fratelui meu el a comandat un tort de 12kg, cu glazura de martipan...si i-au adus la restaurant un tort de 14 kg, blat si frisca....or fi incurcat comenzile, nu stiu! dar va sfatuesc sa fiti atente...

Nu as fi crezut ca se poate intampla asa ceva, dar chiar sambata au fost socrii mei la o nunta in Sighisoara si mirii au patit acelasi lucru. Mireasa nu a vrut sa primeasca tortul si a zis ca mai bine nu are tort la nunta decat sa-l ia pe ala. Pana la urma nu a avut de ales, pentru ca firma era din Tg Mures si nu aveau timp sa trimita altul... Asa ca Laura, vezi ca se poate si mai rau ca la tine? ;))

P.S. Stiu ca mesajul asta nu-si are loc la topicul asta, poate le muta un moderator. Multumim!

Stiviana
08.05.2007, 11:27:01
Nu as fi crezut ca se poate intampla asa ceva, dar chiar sambata au fost socrii mei la o nunta in Sighisoara si mirii au patit acelasi lucru. Mireasa nu a vrut sa primeasca tortul si a zis ca mai bine nu are tort la nunta decat sa-l ia pe ala. Pana la urma nu a avut de ales, pentru ca firma era din Tg Mures si nu aveau timp sa trimita altul... Asa ca Laura, vezi ca se poate si mai rau ca la tine? ;))

P.S. Stiu ca mesajul asta nu-si are loc la topicul asta, poate le muta un moderator. Multumim!

parintii mei au fost la o nunta la Continental anul trecut, si cei de acolo pur si simplu au uitat sa ii faca tortul,si-au adus aminte cu cateva ore inainte, deci va dati seama ce a iesit.....mireasa chiar a inceput sa planga cand l-au adus inauntru si arata ca o prajitura improvizata....deci se poate si mai rau.........

dinaela
08.05.2007, 21:51:11
imi poti trimite mai multe amanunte pe privat, te rog mult!!!
si noi suntem in cautare de laborator, am intrebat in strand, vis-a-vis de pompieri(acolo e 140.000 kg de fursecuri/prajituri si 150.000-160.000 kg de tort, dar nu au cine stie ce oferte...) si am sunat si la firma de pe str . Libertatii, ii zice savanah (180.000- kg prajituri, 180.000 kg tort). la redal nu stiu cat sunt prajiturile, dar kg de tort e intre 250.000-350.000...si macar de ar iesi ca in cataloagele pe care le arata... la nunta fratelui meu el a comandat un tort de 12kg, cu glazura de martipan...si i-au adus la restaurant un tort de 14 kg, blat si frisca....or fi incurcat comenzile, nu stiu! dar va sfatuesc sa fiti atente...

aa...eu de la redal am avut tortul si a fost foarte bun a placut la toata lumea..nu a fost nici cu martipan nici cu frisca ci cu ciocolata galbena...si l-a facut cum am vrut cat despre kg a fost 35 ron...totul consta in a preciza exact cum il vrei si in a fi atenta ca a inteles eaxct ce si cum vrei...tot de la ei am mai comanadat inca 3 tortulete pt nasi si cumnata care le-am dat la nunta...si acelea au fost foarte bune....si asta o spune cineva la care nu-i plac torturile...EU;))

Fulgu
09.05.2007, 18:19:39
aa...eu de la redal am avut tortul si a fost foarte bun a placut la toata lumea..nu a fost nici cu martipan nici cu frisca ci cu ciocolata galbena...si l-a facut cum am vrut cat despre kg a fost 35 ron...totul consta in a preciza exact cum il vrei si in a fi atenta ca a inteles eaxct ce si cum vrei...tot de la ei am mai comanadat inca 3 tortulete pt nasi si cumnata care le-am dat la nunta...si acelea au fost foarte bune....si asta o spune cineva la care nu-i plac torturile...EU;))
ma bucur mult ca ti-a iesit cum ai vrut! nu e o regula, nu trebuie sa se intample de fiecare data cum i s-a intamplat lui...dar a specificat cum il vrea, destul de clar, zic eu....

miosb
17.07.2007, 15:36:26
azi (17.07.2007) am discutat cu cineva despre tortul de nunta. si i-a recomandata cu caldura pe cel de la redal. domnul se ocupa de o sala de nunti si mi-a zis ca sambata are o nunta unde se va face un tort la redal, din ciocolata si imbracat cu frisca. mi-a zis ca e nemaipomenit.
abia astept sa-l gust, pt ca sincer subiectul asta a cam ramas pe dinafara pt mine
revin cu detalii

laura81
17.07.2007, 15:50:13
Torturile de la redal sun (in general) frumoase, dar nu f gustoase. acum n-as zice chiar ca nu-s bune dar sunt asa... Ca apa sfintita: nu ajuta si nu strica la nimic. il mananci, nu-l mananci, tot una...:D Parerea mea.

inasibiu
18.07.2007, 08:49:19
Torturile de la redal sun (in general) frumoase, dar nu f gustoase. acum n-as zice chiar ca nu-s bune dar sunt asa... Ca apa sfintita: nu ajuta si nu strica la nimic. il mananci, nu-l mananci, tot una...:D Parerea mea.

Sa-mi spun si eu umila parere despre acest subiect dupa ce am colindat tot Sibiul pe la toate laboratoarele sau locurile recomandate, fiecare unde a crezut ... In primul rand cei de la redal sunt in top aproape cei mai scumpi, de gustat nu am ajuns(poernesc de la 250.000 kg de tort). In rest nu m-au incantat decat doua oferte unde se fac torturi cu ciocolata. In fine, nu stiu ce voi alege, sa discut si cu sotiorul (il numesc asa de-acum sa ma obisnuiesc!:"> ).

jadej
18.07.2007, 09:26:04
eu imi fac tortul la fabrica de dulciuri victoria. si verisoara mea si-a facut tortul tot acolo si a fost delicios.

laura81
18.07.2007, 13:29:10
Si cum il transporti pana in tm? sau iti asigura transportul? ca la 300 de km nu poate fi o suma modica ...:-s hai 370, cat sunt din victoria in tm... mai punem semafoarele de pe drum sau nu? :D As avea mari emotii pt cum va ajunge tortul la destinatie ...
Eu o tin una si buna cu livezii, iar am mancat un tort extraordinar de-acolo =P~=P~ Si gata ca dupa aceea zice lumea ca-i reclama ;;)...

EDIT: sau ai nunta in victoria si stai in tm? ..

inasibiu
18.07.2007, 14:32:34
Si cum il transporti pana in tm? sau iti asigura transportul? ca la 300 de km nu poate fi o suma modica ...:-s hai 370, cat sunt din victoria in tm... mai punem semafoarele de pe drum sau nu? :D As avea mari emotii pt cum va ajunge tortul la destinatie ...
Eu o tin una si buna cu livezii, iar am mancat un tort extraordinar de-acolo =P~=P~ Si gata ca dupa aceea zice lumea ca-i reclama ;;)...

Laura, sa stii ca si pe mine ma obsedeaza tortul facut pe Livezii am avut "delicioasa" ocazie de a-l gusta.=P~ Problema e ca nu am timp sa ajung pe-acolo. Nu ai cumva un nr.de telefon sau nu stiu da-mi mai multe detalii pe privat despre pret si ce mai ofera firma respectiva (praji, stiu ca fac si tortulete...) Pleeeeease!!!^:)^

laura81
18.07.2007, 16:44:13
Sorry ina, chiar nu stiu, noi l-am primit prin intermediul restaurantului. dar sigur se gaseste cineva pe-aici sa stie un nr de tel. daca nu dati o fuga odata, poate sambata dimineata... Nu stiu nici programul...
Iti spun, deja cand primesc la sfarsitul unei nunti prajituri sau tortulet stiu sigur daca e de pe livezii sau nu, asa dif mare de gust mi se pare ca este intre cele facute acolo si celelalte...:D
Ai grija daca-l vrei neted ca nu ti-l vor face asa, il fac cu fulgi si nu e nici pe departe asa frumos cum e la redal dar...Ai de ales intre gust si aspect :-p

inasibiu
19.07.2007, 08:05:19
Sorry ina, chiar nu stiu, noi l-am primit prin intermediul restaurantului. dar sigur se gaseste cineva pe-aici sa stie un nr de tel. daca nu dati o fuga odata, poate sambata dimineata... Nu stiu nici programul...
Iti spun, deja cand primesc la sfarsitul unei nunti prajituri sau tortulet stiu sigur daca e de pe livezii sau nu, asa dif mare de gust mi se pare ca este intre cele facute acolo si celelalte...:D
Ai grija daca-l vrei neted ca nu ti-l vor face asa, il fac cu fulgi si nu e nici pe departe asa frumos cum e la redal dar...Ai de ales intre gust si aspect :-p

Stai linistita Laura ca m-a ajutat Alison cu nr.de tel. Pai bineinteles ca primeaza gustul inaintea aspectului, cel putin eu asta caut. Va sunt recunoscatoare la amandoua sper sa fie intr-un ceas bun. Mai vb.

miosb
19.07.2007, 08:17:04

da, da si eu vreau nr de telefon, please. am auzit numai lucruri bune despre ei. si deja e timpul sa ma ocup si de probl asta. te rugam nu uita de noi

alice
19.07.2007, 08:50:32
Stai linistita Laura ca m-a ajutat Alison cu nr.de tel. Pai bineinteles ca primeaza gustul inaintea aspectului, cel putin eu asta caut.

Laura,mai pune o data poza cu tortul tau.=))

laura81
19.07.2007, 11:45:22
Laura,mai pune o data poza cu tortul tau.=))
=))=))=))
Exact la asta m-am gandit si eu :)) dar n-am vrut sa ingrijorez pe nimeni :))

inasibiu
19.07.2007, 13:11:12
=))=))=))
Exact la asta m-am gandit si eu :)) dar n-am vrut sa ingrijorez pe nimeni :))

Nu se pooooooate !! Am sunat pe Livezii si a zis tanti aia ca nu mai poate sa ia comenzi pt septembrie :(( :(( :(( :(( :(( Din start s-a mai taiat o macaroana vorba vine !!!! Eh ca sa fac raman celelalte oferte... poate o sa fie bun si din alta parte.

miosb
19.07.2007, 14:07:35
Nu se pooooooate !! Am sunat pe Livezii si a zis tanti aia ca nu mai poate sa ia comenzi pt septembrie :(( :(( :(( :(( :(( Din start s-a mai taiat o macaroana vorba vine !!!! Eh ca sa fac raman celelalte oferte... poate o sa fie bun si din alta parte.
mai si cand i-am zis eu lui iubi sa mergem sa vedem de tort, a azis nu, ca mai avem timp. si uite acum ina imi zice ca nu se mai iau comenzi pt septembrie. asta da veste proasta.
poate ma informezi si pe mine daca gasesti in alta parte
eu o sa fac la fel

inasibiu
19.07.2007, 15:49:29
Sa stii ca uite asa iti dai seama de calitatea produselor ca sunt ocupati pana peste cap- inseamna ca erau bune rau tortuletele si prajituricile lor:(( :(( .
Pentru ca altii de exemplu nici nu au atatea comenzi, mi-au zis de la vreo doua cofetarii/laboratoare ca sa mergem cu doua-trei sapt.inainte, altii ca sa ne grabim ca poate nu mai au suporturi pt tort in septembrie. O sa revizuiesc lista si ce-o sa ramane o sa vedem.

inasibiu
20.07.2007, 12:16:36
Fetelor sunt in dilema, am taiat de pe lista si am ramas sa aleg intre laboratorul de pe Marasesti si cel de la Macul Rosu . Voi aveti idei de vreunul de "ce sunt in stare"?:-s :-s :-s Macar mi s-a zis ca fac tort si de ciocolata pe interior si imbracat cu frisca pe exterior, in rest pretul e identic, transport asigurat...Pana la urma unul va ramane ca m-am saturat de cautari si nici nu vreau sa ma trezesc ca nu mai gasesc pt septembrie.

alice
20.07.2007, 14:18:23
Eu mi l-am facut la Macul Rosu.

alice
20.07.2007, 14:32:48
Asta e.Am reusit

inasibiu
20.07.2007, 16:17:11
Asta e.Am reusit

Pai arata suuuuuuper bine, dichisit si apetisant....a fost yumi-yumi??=P~ =P~

alice
23.07.2007, 09:38:01
Lumea a zis ca a fost foarte bun.Habar n-am ca eu n-am gustat.

inasibiu
23.07.2007, 09:43:05
Lumea a zis ca a fost foarte bun.Habar n-am ca eu n-am gustat.

Scuze ca te tot cicalesc dar mai stii din ce-a fost, pe interior ma refer: diplomat sau cacao ?
Si inca o intrebare : ce ziceti de tort de sarlota?? Oare o fi bun ?Asta e un fel de budinca, atunci e bun ca nu e gretos?

alice
23.07.2007, 10:40:26
100% Diplomat

miosb
20.08.2007, 17:25:09
Eu Sunt Tot 100% Nehotarata, Nu Stiu Unde Sa-l Fac Si Din Ce Sa Fie Si Mai Sunt 3 Sapt Pana La Nunta

mihaelabv11
07.09.2007, 18:38:13
salutare
aveti idee in jud sibiu de unde as putea lua un tort f bun?

eu fac nunta in agnita, jud sibiu dar locuiesc in brasov si ........ #-o

multumesc

maria79
04.10.2007, 23:40:26
buna fetelor,eu am fost la nunta la o prietena si mi-a placut foarte mult tortul ei,a fost facut la redal,si era cu crema de iaurt si afine a fost superrrrrr bun...eu care nu prea mananc tort la nunti acesta l-am devorat.

guess_whatever
05.10.2007, 09:30:37
salutare
aveti idee in jud sibiu de unde as putea lua un tort f bun?

eu fac nunta in agnita, jud sibiu dar locuiesc in brasov si ........ #-o

multumesc
firma "Redal" ar fi o optiune buna ...

laura81
05.10.2007, 13:13:55
Eu recomand oricand cu placere cofetaria de pe livezii. din toate prajiturile/torturile mancate alea erau de departe mai bune. Problema e ca trebuie sa le comanzi cu mult timp inainte, au plin de comenzi. nu stiu nr de tel, dar il avea una din fetele de pe forum. Si pe marasti am auzit ca e o cofetarie fainuta. nu stiu mai mult, nicimacar unde e strada marasti :-p

miosb
05.10.2007, 13:58:18
Eu recomand oricand cu placere cofetaria de pe livezii. din toate prajiturile/torturile mancate alea erau de departe mai bune. Problema e ca trebuie sa le comanzi cu mult timp inainte, au plin de comenzi. nu stiu nr de tel, dar il avea una din fetele de pe forum. Si pe marasti am auzit ca e o cofetarie fainuta. nu stiu mai mult, nicimacar unde e strada marasti :-p
e o strada paralela cu str. oituz, pe care se afla liceul economic, e chiar dupa oituz. eu acolo mi-am comandat tortul. a fost de ciocolata , imbracat in frisca. a fost bun, nu extraordinar, dar a fost bun. am fost multumita. iar pretul accesibil: 18 ron/kg. si vreau sa zic ca mi-a ramas foarte mult tort, nu toata lumea mai avea chef de mancat tort....
dar am auzit si eu ca cel d epe livezii e bestial, toata lumea il lauda...am mancat si eu la nunta, minunat

miosb
05.10.2007, 13:59:10
imi aduc aminte ca ina avea nr lor de telefon, dar cine stie pe unde umbla ina....ca nu a mai dat de mult nici un semn de viata

Stiviana
24.10.2007, 13:13:33
Eu am facut si tortul si prajiturile pe Livezii, dupa mine, tortul a fost excelent daca iti place cu ciocolata pe deasupra! m-am uitat in reviste si i-am aratat la tanti cum l-as vrea, si exact asa a iesit, au pus trandafiri rosii in forma de ghirlanda! a fost delicios, si acuma ma mai gandesc la el! am uitat cat a costat, dar prajiturile erau 22 sau 18 pe kg.

maria79
21.02.2008, 23:43:05
fetelor ,o intrebare cam la ce preturi sunt kg. de tort si prajituri ,asa informativ,mersi mult.

sweetheart
22.02.2008, 11:25:30
fetelor ,o intrebare cam la ce preturi sunt kg. de tort si prajituri ,asa informativ,mersi mult.

pe Calea Poplacii este un laborator si au kg de prajituri si de tort 18 lei ;pe strada Livezii kg de prajituri este intre 18-22 lei si de tort intre 28-34 lei. Tortul din ciocolata alba este la 34 lei /kg. in alte parti poate iti raspunde altcineva.

Kiddy
22.02.2008, 15:34:07
De Misam (de pe str. Marasti) stii ceva?;;)

sweetheart
22.02.2008, 17:41:23
da pretul este de 20 lei /kg la prajituri dar la tort nu stiu

mirela85
26.02.2008, 08:22:33
sweetheart:) si pana la urma care sunt cei mai buni ???

maria79
08.03.2008, 11:35:03
Fetelor este un nou laborator de praji si tort undeva pe Str. PREJBEI ,si sunt foarte ieftini si sper ca si buni stie cineva ceva de ei?18 ron kg de tort ,17kg de praji

alison
08.03.2008, 17:02:12
Eu am avut prajiturile la nunta de pe Prejbei. Au fost f bune, tocmai mi-a confirmat mama. Nu cred ca am mancat vreuna, pentru ca oricum n-am prea mancat mare branza zilele alea si oricum nu mi-as mai aminti. Tin minte ca am dus noi caserolele. Si am luat de acolo si minipateuri cu branza, si ele f bune, cred ca din alea am mancat.

Kiddy
09.03.2008, 10:47:35
Cam la 160-150 de invitati....cate kg de tort ne trebuie:-?:-\

Fluturas
09.03.2008, 11:41:14
Cam la 160-150 de invitati....cate kg de tort ne trebuie:-?:-\

cam 100 gr/ persoana se calculeaza =P~

mesia
10.03.2008, 09:18:56
Esti sigura ca astea sunt preturile?
Eu am tot gasit da mai scumpe

sweetheart
10.03.2008, 13:33:17
sweetheart:) si pana la urma care sunt cei mai buni ???

Acum depinde de gusturile fiecaruia. Eu am vrut sa-mi comand tortul de ciocolata de pe livezii dar la pretul care-l au pe kg 34 lei/kg acuma ca pana in toamna se poate mari m-am razgandit. De prajituri nici nu se punea problema sa le comand de acolo ca a fost o prietena de a mea ce are nunta in mai si i-a zis ca doar blatul e diferit toata crema e la fel doar culoarea difera ca baga colorant. Sincer mie nu-mi trebuie sa fie toate prajiturile la fel. In ca nu stiu nici eu de unde sa comand mai vad ce si cum.

Kiddy
21.03.2008, 19:33:50
Am rezolvat si cu tortul....am fost pe str. Marasesti la cei de la Misam...kg de tort e 18 lei/kg,iar prajiturile 20 lei/kg, doar ca au spus ca vor mai creste preturile...tort 20 lei/kg. Sper sa va fie de folos info:)

mesia
03.04.2008, 15:34:24
si eu am rezolvat cu prajiturile si cu tortul (22 ron kg si la praji si la tort)#:-S

sorinaelena
13.05.2008, 04:52:36
buna fetelor,
ziceti ca cel de pe Liveziii e prea scump sau nu e bun...torul?si unde ar mai fi alte laboratoare?eu am asa putin timp cand vin acasa(2sapt)nici nu stiu pe ce sa pun mana mai repede...credeti ca daca dau atunci comanda pentru tort e tarziu?si daca stiti mai multe adrese spuneti-mi va rog si mie
eu stiam numai de cea de pe liveziidin auzite...

laura81
13.05.2008, 12:13:00
buna fetelor,
ziceti ca cel de pe Liveziii e prea scump sau nu e bun...torul?si unde ar mai fi alte laboratoare?eu am asa putin timp cand vin acasa(2sapt)nici nu stiu pe ce sa pun mana mai repede...credeti ca daca dau atunci comanda pentru tort e tarziu?si daca stiti mai multe adrese spuneti-mi va rog si mie
eu stiam numai de cea de pe liveziidin auzite...

Pe livezii cred ca si acum daca te duci nu mai gasesti pt iulie. Cu 2 sapt inainte cred ca e tarziu oriunde te-ai duce. trimite un parinte/o sora/o prietena ...

bejange
13.05.2008, 14:12:44
Buna sunt o miresica din bucuresti, dar am o MARE MARE rugaminte la voi, caut de ceva timp o figurina de tort si nu o gasesc si m-am gandit poate vreuna din voi prin perindarile voastre ati vazut-o pe undeva la vreo cofetarie sau o agentie ceva.
Cine ma poate ajuta, ma scoate din mare belea. Multu mult de tot si scuze de infiltrare.:*:*:*:*:*:*:*
ATASEZ SI O POZA SA VA FACETI IDEE DE CEA CE VREAU

alice
13.05.2008, 14:13:56
Pe Livezii face tortul bun.Prajiturile nu mi-au placut deloc.Asa cum s-a spus, parca au acelasi gust.
Eu de pe Marasesti am avut si tortul si prajiturile.Mie i-au placut, dar eu iau prajituri de la ei de multi ani.

laura81
13.05.2008, 14:30:22
Buna sunt o miresica din bucuresti, dar am o MARE MARE rugaminte la voi, caut de ceva timp o figurina de tort si nu o gasesc si m-am gandit poate vreuna din voi prin perindarile voastre ati vazut-o pe undeva la vreo cofetarie sau o agentie ceva.
Cine ma poate ajuta, ma scoate din mare belea. Multu mult de tot si scuze de infiltrare.:*:*:*:*:*:*:*
ATASEZ SI O POZA SA VA FACETI IDEE DE CEA CE VREAU
Nasol. Daca in bucuresti n-o gasesti, ma indoiesc ca o poti gasi intr-un oras mai mic din tara. Daca o vrei neaparat comand-o de pe site-ul unde ai gasit-o. E mult transportul, dar poate-timai iei ceva pe langa ea simerita. sau poate cunosti pe cineva in state sa ti-o aduca.
Sorry, mai mult de-atat nu stiu ce sa zic:(

bejange
13.05.2008, 14:32:24
Nasol. Daca in bucuresti n-o gasesti, ma indoiesc ca o poti gasi intr-un oras mai mic din tara. Daca o vrei neaparat comand-o de pe site-ul unde ai gasit-o. E mult transportul, dar poate-timai iei ceva pe langa ea simerita. sau poate cunosti pe cineva in state sa ti-o aduca.
Sorry, mai mult de-atat nu stiu ce sa zic:(
Mersi frumos, poate alte fete au vazut-o, din state am gasit pe cineva care nu mi-a dat inca un raspuns daca mi-o poate aduce, dar sa vedem.

sorinaelena
14.05.2008, 12:20:52
Alice sau Laura stiti cumva un nr de tel de pe Livezii sau Marasesti?va rog mult.....

laura81
14.05.2008, 14:27:05
Alice sau Laura stiti cumva un nr de tel de pe Livezii sau Marasesti?va rog mult.....
Nu stiu, sorry. vezi poate e pe net. cu livezii grabeste-te daca vrei sa apelezi la ei.
Avea una din fete nr de pe livezii dar nu mai stiu cine. Poate vede mesajul si-ti trimite pe privat.

liliTM
14.05.2008, 14:55:09
Scuze fetelor de off topic insa as vrea sa o felicit pe Laura de ziua ei si nu pot sa-i dau mesaj pe privat. La multi ani draga Laura!!!Nu ne-am auzit de ani de zile si dupa ce ieri mi-am amintit ca azi e ziua ta si Calin a cautat nr tau(vechiul nr care e inchis:0722838965) nereusind totusi sa te contactez ma uitam pe forum si dau intamplator click pe videoclipul nuntii tale;cred ca mi-a atras atentia anul nasterii 81 si sb;)) . Ati fost niste miri tare dulci. Mi-au dat efectiv lacrimile cand te-am vazut mireasa; foarte frumoasa,naturala=D> .Da-mi te rog tu un mesaj pe privat cu nr tau si adresa de mes;sau pe nr 07888103896.Te pup si as vrea tare mult sa ne vedem la o cafea. La Multi Ani inca o data.

sorinaelena
25.05.2008, 21:09:40
buna laura
vroiam sa te intreb ce torturi ai probat tu de pe Livezii?
eu am reusit sa sun la ei la inceput mi-a spus ca nu imi face dar pana la urma am reusit.....numai ca nu stiu acum, ca imi fac griji ca mie mi-a scris numai numele si nu mi-a cerut nici un nr.de tel a zis ca nu iii trebuie nici acont...nu stiu ce sa fac crezi ca sunt seriosi?mie mi-au zis ca sa ma duc atunci cand ajung in tara cu 2sapt...
pupici pufosi

laura81
25.05.2008, 21:28:52
buna laura
vroiam sa te intreb ce torturi ai probat tu de pe Livezii?
eu am reusit sa sun la ei la inceput mi-a spus ca nu imi face dar pana la urma am reusit.....numai ca nu stiu acum, ca imi fac griji ca mie mi-a scris numai numele si nu mi-a cerut nici un nr.de tel a zis ca nu iii trebuie nici acont...nu stiu ce sa fac crezi ca sunt seriosi?mie mi-au zis ca sa ma duc atunci cand ajung in tara cu 2sapt...
pupici pufosi
sorry,nu stiu nimic despre cum se fac 'programarile' acolo, eu am ajuns la tortul de la ei prin cei de la restaurant. am avut un tort de ciocolata parca, cu ceva fructe de padure si acoperit cu cioco alba sau martipan, naiba mai stie. oricum, delicios.
eu stiu ca orice tort e bun de la ei, dar asta l-am mancat cel mai des (cred ca la vreo 3-4 nunti)...

sorinaelena
27.05.2008, 13:03:42
fetelor de Savana ati auzit ceva?mie mi-a zis mama dar nu stiu ce sa fac

buburici
04.06.2008, 21:59:08
Buna fetelor,

A probat vreuna dintre voi tortul de pe Prejbei? Noi initial am vrut sa luam tortul de pe Livezii dar nu ne-a prea placut cum ne-a tratat si nici nu au vrut sa ne dea sa gustam. In schimb cei de pe prejbei au fost foarte draguti si ne-au dat si sa gustam. Asa ni s-au parut destul de ok dar totusi sunt curioasa si cum ar fi cel de pe Livezii. A avut cineva ocazia sa faca comparatia?

mesia
13.06.2008, 22:21:03
fetelor de Savana ati auzit ceva?mie mi-a zis mama dar nu stiu ce sa fac
eu la ei am comandat tortul si prajiturile si sunt k

laura81
22.06.2008, 15:49:21
Detalii despre Prejbei:
- fac niste prajituri delicioase
- nici tortul pe care l-am gustat sapt asta nu era rau deloc (ceva de ciocolata cu visine si frisca deasupra)

DAR:
Sau au avut un weekend super prost sapt asta, sau mai dau rateuri la livrarea comenzilor. In sensul ca la nunta la care am fost ieri tortul si caserolele trebuiau livrate la ora 4. La ora 10.30 cand lumea incepea sa plece mirii au aflat ca n-au nici caserole nici tort (care ar fi trebuit sa fie servit in urmatoarea jumatate de ora). Au sunat la ei, nu li s-a raspuns la telefon, fapt pt care mirele a lasta totul balta si s-a dus la ei. Problema aparuse din cauza faptului ca ei au inteles ca nunta e de noapte.
Partile bune au fost ca in 10 minute tortul si prajiturile au fost livrate si ca au fost f bune.
Partile proaste:
- mirii au ratat ultima ora de distractie pt ca, asa cum e de asteptat, mireasa statea cu plansu-n gat si mirele umbla dupa tort.
- tortul nu a fost cel comandat

Culmea e ca in aceeasi zi, la alta sala, cu tort comandat tot de pe prejbei, la fel, s-a gresit comanda si tortul a fost cu totul altul. Nu se poate vorbi de confuzie intre cele 2 sali pt ca o nunta avea 60 de pers si cealalta 250.
Poate o mai buna organizare ar fi recomandata, daca tot fac prajituri bune :|

mihai_bianca
23.06.2008, 22:58:06
Buna fetelor,

A probat vreuna dintre voi tortul de pe Prejbei? Noi initial am vrut sa luam tortul de pe Livezii dar nu ne-a prea placut cum ne-a tratat si nici nu au vrut sa ne dea sa gustam. In schimb cei de pe prejbei au fost foarte draguti si ne-au dat si sa gustam. Asa ni s-au parut destul de ok dar totusi sunt curioasa si cum ar fi cel de pe Livezii. A avut cineva ocazia sa faca comparatia?

Nu pot sa le compar pentru ca nu stiu nimic despre cei de pe Prejbei. Pot sa spun in schimb ca am avut tortul de pe Livezii si a fost excelent :) toata lumea a papat tot tot :) si l-au laudat. Am si poze cu el in albumul din semnatura (este in Poze de la fotograf 2) si a fost acoperit cu ciocolata alba cu foi si crema de visine :D yammm
Si da ai dreptate nici mie nu mi se pare ca se poarta f fain cu clientii, si o sa aibe de pierdut :) dar tortul jos palaria :D

Katty
22.07.2008, 15:06:00
Buna fetelor!
Imi puteti spune si mie cu cat timp inainte se comanda prajiturile pentru invitati? Se face rezervare sau cum se procedeaza? Acont ati dat?
Mersic.
Va pup. pa

Casina
22.07.2008, 18:40:29
Buna fetelor!
Imi puteti spune si mie cu cat timp iniainte se comanda prajiturile pentru invitati? Se face rezervare sau cum se procedeaza? Acont ati dat?
Mersic.
Va pup. pa
Ar trebui sa mergi la cei de la firma cu o luna inante ca sa nu ai surprise ca au prea multe comenzi.Am inteles ca de obicei cer acont , nu stiu sa-ti spun cat pentru ca noi nu am dat acont. Am facut prajiturile si tortul la cei de pe Livezii au fost super super.

Katty
23.07.2008, 10:37:12
Sunt foarte renumite torturile de pe Livezii, si eu il voi face tot acolo,mai ramane sa anunt pe cei de la restaurant de care doresc si cum il doresc(forma,etc).
De prajituri nu stiam ca sunt asa bune, cea mai mare teama era sa nu ma trezesc prea tarziu, si sa fie prea aglomerati.
Prajiturile le-au adus ei la sala sau de transport ne ocupam noi?
Mersic de informatii.Te pup.Pa

ancka
06.08.2008, 22:59:23
a avut cineva tortul de nunta la laboratorul de pe str. Libertatii (S..... Impex).Eu am incercat ceva de la ei dar am fost multumita.Ce imi puteti spune?

sorinaelena
28.09.2008, 18:32:55
Sunt foarte renumite torturile de pe Livezii, si eu il voi face tot acolo,mai ramane sa anunt pe cei de la restaurant de care doresc si cum il doresc(forma,etc).
De prajituri nu stiam ca sunt asa bune, cea mai mare teama era sa nu ma trezesc prea tarziu, si sa fie prea aglomerati.
Prajiturile le-au adus ei la sala sau de transport ne ocupam noi?
Mersic de informatii.Te pup.Pa

cel mai important e sa te duci din timp ca daca nu,nu prea vb frumos cu tine....si noi l-am facut tot pe livezii si a iesit frumos ...de transport se ocupa ei de tot tu numai trebuie sa-i spui unde si la ce ora safie acolo dar asta hotaresti cu bucatarul sau cu cei de la sala....Noi am facut tortul pe livezii si toruletele pt invitati pe prejbei ca erau mai ieftine cu 100euro decat de pe Livezii...bafta la toate...mie ce nu mi-a placut la tortul meu a fost, ca noi am zis cu bentita verde sio ea ne-a pus roz....
pupici pufosi

sorinaelena
28.09.2008, 18:34:29
si noi nu am dat acont ca nu eram in tara dar cred ca cer acont din cate stiu eu...

sorinaelena
28.09.2008, 18:37:05
a avut cineva tortul de nunta la laboratorul de pe str. Libertatii (S..... Impex).Eu am incercat ceva de la ei dar am fost multumita.Ce imi puteti spune?

tu trebuie sa fi multumita si daca ai ocazia cumpara si un tortulet de la ei si daca iti place da-ti comanda ca nu numai Livezii sau prejbei exista.....

iubiana
22.10.2008, 16:09:08
Cine a luat tort de la dobrun ??
>:D<

iubiana
28.11.2008, 08:19:27
A avut cineve sau va comada cineva tort de la Redal ?

Mie imi plac la nebunie prajiturile de acolo ....iamy

AnamariaAlexandra
28.11.2008, 12:05:52
A avut cineve sau va comada cineva tort de la Redal ?

Mie imi plac la nebunie prajiturile de acolo ....iamy

Noi tortul il vom comanda de la laboratorul de pe livezii.
Am avut si la cununia civila de acolo si a fost super bun.
Puup mult!
>:D<>:D<

iubiana
28.11.2008, 13:24:43
Noi tortul il vom comanda de la laboratorul de pe livezii.
Am avut si la cununia civila de acolo si a fost super bun.
Puup mult!

Am tot auzit de laboratorul respectiv , te rrog un pm cu adresa lui .(aici nu ai voie s-o ostez parca).
mersi

karmy
01.01.2009, 23:33:43
Buna fetelor si La multi ani!!!!

iata ca am ajuns si in 2009...anul nuntii pentru cateva dintre noi....si azi cand vb cu viitorul meu sot ii spuneam ca anul viitor la nunta...si pe cand sa termin fraza mi-am dat seama....MA MARIT ANUL ACESTA!!!! Asa ca, de dimineatza, realizand ca suntem in 2009 si in 4 luni avem nunta...m-au luat emotiile...ce sa mai spun ca am intrat pe forum si cand vad cate sunt de facut pana in mai (consideran ca mai am si licenta de dat intre timp) mai mai ca ma iau transpiratiile.....dar le-om pune cap la cap

Am citit mesajele despre torturi, si vroiam si eu sa intreb daca stie cineva la Selimbar daca iei meniul de la ei, intra si tortul de nunta sau nu, ca mi-a scapat anul trecut sa intreb...si anul asta mergem sa vb cu bucatarul abia prin martie...asa ne-a spus.....

intre timp am luat notite...adrese de laboratoare.....nr de telefon..ca e bine sa le ai la indemana :)

va pup si va doresc sa aveti un an cat mai frumos, sa vi se indeplineasca doar dorintele care va sunt benefice, si sa aveti mai mult timp liber sa mai intrati pe forum( lucru care mi-l doresc si mie cu ardoare :) )

Carmen

andrau
11.01.2009, 18:05:05
La multi ani tuturor!

Am luat nr de tel de la cofetaria d epe livezii tot de aici de pe forum si o sa incerc sa vb cu cei de acolo inainte sa ajung in Sibiu, pentru tort.
Vreau sa comand unul mic sau 2 mici sa le gastam.
Pentru prajituri am vazut ca fetele lauda cofetariile de pe marasesti si prejbei, insa nu am gasit nici un nr de tel de acolo.
Le rog pe cele care au astfel de info sa imi dea si mie un mesaj privat!
Eu sunt din Buc, nunta o facem in Sibiu si trebuie sa vb dinainte sa ajung acolo cu cei de la cofetarie, pt ca avem de gand sa venim in weekend si nu stiu nici dc gasim deschis.
Va multumesc mult si spor la pregatiri tuturor!

iubiana
11.01.2009, 21:30:18
La multi ani tuturor!

Am luat nr de tel de la cofetaria d epe livezii tot de aici de pe forum si o sa incerc sa vb cu cei de acolo inainte sa ajung in Sibiu, pentru tort.
Vreau sa comand unul mic sau 2 mici sa le gastam.
Pentru prajituri am vazut ca fetele lauda cofetariile de pe marasesti si prejbei, insa nu am gasit nici un nr de tel de acolo.
Le rog pe cele care au astfel de info sa imi dea si mie un mesaj privat!
Eu sunt din Buc, nunta o facem in Sibiu si trebuie sa vb dinainte sa ajung acolo cu cei de la cofetarie, pt ca avem de gand sa venim in weekend si nu stiu nici dc gasim deschis.
Va multumesc mult si spor la pregatiri tuturor!

Cand primesti nr de tel mi le trimi-ti si mie te rog, am azuns si noi la degustari (se pare ca si la tort, prajituri trebuie sa faci rezervare din timp)
pupici

mihai_bianca
11.01.2009, 23:37:26
Cand primesti nr de tel mi le trimi-ti si mie te rog, am azuns si noi la degustari (se pare ca si la tort, prajituri trebuie sa faci rezervare din timp)
pupici

Adevarat, cei de pe Livezii fac un tort sa te lingi pe degete, la fel de adevarat cum ca tb sa faci revervare cu mullttt timp inainte. Noi am avut visine cu ciocolata alba =P~ combinatia mortala. De ziua ma pt 1 feb la fel am comandat :D
Am eu datele lor, poate va intereseaza:

Str Livezii nr 82

iubiana
12.01.2009, 14:27:15
Eu am o intrebare :-\ cum calculam tortul ???
150g de persoana??

amy_ctin
12.01.2009, 15:37:37
De obicei se calculeaza 100g de persoana

laura81
12.01.2009, 16:05:35
De obicei se calculeaza 100g de persoana
Sau 200 ... :D

Intrebati si la cofetarie, ei stiu cel mai bine.

mihai_bianca
12.01.2009, 20:05:38
Mersi mult pentru detalii >:D<
o sa incerc de ziua mirelui la sfarsitul luni.

pupicii:">:*:*:*

De este o idee foartea buna, la fel am facut de ziua soacrei, care era inainte de nunta ;)

mamuska
12.01.2009, 20:08:52
Eu am o intrebare :-\ cum calculam tortul ???
150g de persoana??
100 g/persoana...pt ca la tort,nu mai sunt nici toti invitatii si oricum ramane destul...

iubiana
13.01.2009, 08:16:54
100 g/persoana...pt ca la tort,nu mai sunt nici toti invitatii si oricum ramane destul...

DA cam asa si ospatari nu o sa stea sa cantareasca , am patit la o nunta au taiat asa de subtire de frica ca nu ajunge incat a ramas pentru inca o portie la fel .

amy_ctin
14.01.2009, 09:33:14
Uite de asta imi fac eu tortul de nunta format din tortulete individuale. e sigur ca fiecare primeste la fel.

iubiana
14.01.2009, 11:02:20
Uite de asta imi fac eu tortul de nunta format din tortulete individuale. e sigur ca fiecare primeste la fel.

Buna ideea dar crezi ca asa o sa primeasca toti la fel ?

iubiana
14.01.2009, 11:06:28
Sau 200 ... :D

Intrebati si la cofetarie, ei stiu cel mai bine.

Ieri am intrebat la un laborator si au spus 100g / pers e suficient daca mi-e frica ca n-o sa ramana nimic sau ca nu ajunge sa calculez 100g / pers si la sfarsit sa mai adaug 2 kg pentru linistea mea ;)) ;))

mihai_bianca
14.01.2009, 19:27:25
Ieri am intrebat la un laborator si au spus 100g / pers e suficient daca mi-e frica ca n-o sa ramana nimic sau ca nu ajunge sa calculez 100g / pers si la sfarsit sa mai adaug 2 kg pentru linistea mea ;)) ;))

Noi asa am calculat, defapt cei de Palace au calculat pentru noi, 100g/persoana, si ne-a ramas si pt a doua zi ;)) vre-o 5 feli MARI. :)

iubiana
20.01.2009, 08:02:07
Am gustat totul (diplomat gen ce se da la o nunta) de la laboratorul dobrun si ne-a placut (gustul si pretul) o sa pun si o poza cu el mai pe seara.

cleopatra25
24.01.2009, 12:54:06
Fetelor ce stiti de cofetaria de pe Cetatii?

mariklmn
27.01.2009, 19:46:06
Are cineva un numar de telefon de la laboratorul de pe Prejbei? daca se poate sa imi scrieti un mesaj pe pm cu numarul de telefon sau adresa.

Multumesc!

laura81
27.01.2009, 21:28:20
Are cineva un numar de telefon de la laboratorul de pe Prejbei? daca se poate sa imi scrieti un mesaj pe pm cu numarul de telefon sau adresa.

Multumesc!

Pe prejbei cel mai bine e sa te duci personal, ca oricum incurca comenzile :P .
Serios acum, nu am nr de tel, stiu ca programul e pana la 4 si nu se gaseste greu. Mergi pe calea poplacii, ajungi in piata sadu (o intersectie ciudata de vreo 6 strazi) si a 2 pe dreapta e prejbei. Mergi pe ea, treci de scoala de soferi Amso si gasesti laboratorul undeva pe dreapta la o casa.

alecsutza
28.01.2009, 21:21:45
numarul celor de pe Prejbei [pe privat].Saptamana asta poate ajung pe la ei si va pot spune si care sunt preturile pentru anul asta.

mariklmn
01.02.2009, 11:07:50
Multumesc pentru raspunsuri, o sa incerc sa ma duc si eu pe acolo daca ziceti ca se poate gasi usor :D

amy_ctin
03.02.2009, 15:03:12
Pe prejbei cel mai bine e sa te duci personal, ca oricum incurca comenzile :P .
Serios acum, nu am nr de tel, stiu ca programul e pana la 4 si nu se gaseste greu. Mergi pe calea poplacii, ajungi in piata sadu (o intersectie ciudata de vreo 6 strazi) si a 2 pe dreapta e prejbei. Mergi pe ea, treci de scoala de soferi Amso si gasesti laboratorul undeva pe dreapta la o casa.

Incurca comenzile????????:O :O
Eu ma hotarasem sa imi fac la ei, dar daca zici, mai bine ma duc si pe livezii sa ma interesez.

iubiana
03.02.2009, 19:54:24
Am revenit cu pozele promise (scuze de intarziere) ... mihai_bianca mersi de nr ...am gustat si ai avut dreptate este foarte bun ...am vazut si alte torturi (caramel , ciocolata ...) am sa mai revin sa mai cumpar ...sper sa va placa pozele si sa va faca pofta ...:) :)

iubiana
03.02.2009, 19:56:07
Fetelor ce stiti de cofetaria de pe Cetatii?

Noi am comandat pentru ocazii si este bun pentru nunta nu stiu ...trebuie sa fie la fel

cleopatra25
03.02.2009, 20:31:13
Noi am comandat pentru ocazii si este bun pentru nunta nu stiu ...trebuie sa fie la fel

>:D<mersi mult pentru raspuns. intr-adevar, au praji bune acolo, sper doar sa se fie seriosi cu comenzile, cu atat mai mult cu cat nunta nu e in Sibiu, iar daca le incurca, cum au facut/o cei de pe Prejbei ;)) nu stiu cat de rapid putem reactiona sa salvam situatia:D .

iubiana
07.02.2009, 09:23:51
>:D<mersi mult pentru raspuns. intr-adevar, au praji bune acolo, sper doar sa se fie seriosi cu comenzile, cu atat mai mult cu cat nunta nu e in Sibiu, iar daca le incurca, cum au facut/o cei de pe Prejbei ;)) nu stiu cat de rapid putem reactiona sa salvam situatia:D .

da cam greu de salvat situatia ...

karmy
30.03.2009, 16:11:50
Fetelor am nevoie de ajutorul vostru: unde ati facut prajiturile pt invitati de dat aksa? noi ne-am ales un laborator si cand am mers sa gustam torturile facute de ei nu ne-au placut..si nu ne-au placut nici praji...in afara de livezii (unde cred ca o sa facem tortul desi e cam scump...dar sper sa fie tare bun) si prejbei unde am fost? adica vreau sa-mi impartasiti din experienta voastra personala...ca asa laboratoare sunt destule....

karmy
30.03.2009, 16:13:23
Am gustat totul (diplomat gen ce se da la o nunta) de la laboratorul dobrun si ne-a placut (gustul si pretul) o sa pun si o poza cu el mai pe seara.
Ne poti spune si pretul? ce de aratat arata bine...primul e cu fulgi de ciocolata alba?

AnamariaAlexandra
30.03.2009, 19:17:05
Fetelor am nevoie de ajutorul vostru: unde ati facut prajiturile pt invitati de dat aksa? noi ne-am ales un laborator si cand am mers sa gustam torturile facute de ei nu ne-au placut..si nu ne-au placut nici praji...in afara de livezii (unde cred ca o sa facem tortul desi e cam scump...dar sper sa fie tare bun) si prejbei unde am fost? adica vreau sa-mi impartasiti din experienta voastra personala...ca asa laboratoare sunt destule....

noi azi am fost si am dat comanda pe marasesti la Misam.
Pretul este f ok si calitatea, pe probate la fel...=P~
daca ai nevoie de mai multe detalii, iti voi da un PM.
pup:*:*

iubiana
31.03.2009, 08:26:03
Ne poti spune si pretul? ce de aratat arata bine...primul e cu fulgi de ciocolata alba?
Pretul e 25 ron/kg (sau era poate s-a mai scumpit) ...cel cu fulgi de cioc. alba e de pe liv.... si cred ca e 35 lei/kg

karmy
31.03.2009, 11:16:02
noi azi am fost si am dat comanda pe marasesti la Misam.
Pretul este f ok si calitatea, pe probate la fel...=P~
daca ai nevoie de mai multe detalii, iti voi da un PM.
pup:*:*
Mersi.....acolo ati comandat si praji si tortul? am fost si noi pe acolo...sa vedem poate mai mergem odata si comandam si praji...dar pe mine m-au enervat ca trebuie sa platesti 0.5 ron pe kg manopera ca-ti taie praji...si inca 05. ron caserola...noua asa ne-au spus....si asta e 1 ron sa-l platesti in plus pe caserola....de aia am spus ca mai cautam

mariklmn
08.04.2009, 16:59:54
Buna fetelor,
am o intrebare privind cutiile in care se pun prajiturile. Sper sa nu fie off-topic, desi titlul subiectului este Tortul miresei :D
Noi ne-am comandat prajiturile pe Prejbei caci la cei de pe Livezii unde am comandat torut mi s-au parut prea scumpe.
Acum, la cei de pe Livezii si Redal am vazut niste cutii de carton cu tortita pentru prajiturile de dat acasa. Cei de pe Prejbei din pacate nu au decat din acelea de plastic transparente.
Nu stiti voi cumva de unde as putea cumpara cutii din acelea de carton? Laboratoarele care au asa ceva nu le vand separat din pacate asa ca am zis sa va intreb pe voi ca poate ati vazut pe undeva :D

Crisro
10.04.2009, 16:02:44
Buna fetelor,
am o intrebare privind cutiile in care se pun prajiturile. Sper sa nu fie off-topic, desi titlul subiectului este Tortul miresei :D
Noi ne-am comandat prajiturile pe Prejbei caci la cei de pe Livezii unde am comandat torut mi s-au parut prea scumpe.
Acum, la cei de pe Livezii si Redal am vazut niste cutii de carton cu tortita pentru prajiturile de dat acasa. Cei de pe Prejbei din pacate nu au decat din acelea de plastic transparente.
Nu stiti voi cumva de unde as putea cumpara cutii din acelea de carton? Laboratoarele care au asa ceva nu le vand separat din pacate asa ca am zis sa va intreb pe voi ca poate ati vazut pe undeva :D

Noi am luat acele cutii din carton de la Redal...dar si mini-tortuletele tot de la ei au fost....Eu cred ca ai putea totusi incerca. Oricum se comercializeaza/taxeaza separat.
Bafta multa!
Apropo Redal acolo pe Calea Poplacii...

AnamariaAlexandra
10.04.2009, 20:32:24
Buna fetelor,

am inteles de la cineva ca s-ar gasi ce cauti tu, cutiile acelea de carton, pe undeva pe langa metro..:)

amy_ctin
11.04.2009, 10:02:42
Buna fetelor,

Eu am gasit astfel de cutii la firma Diada Serv (sper sa nu se considere reclama!!!!)de pe Strada cimitirului (din livezii e strada). Iti dau nr de telefon care apar pe cartea de vizita: Lenuta Bija: ***** Eu am fost la ei intr-o sambata la recomandarea d-nei Stela de la laboratorul de pe Livezii. Era sambata si desi era inchis d-l a fost foarte amabil si mi-a arata niste mostre. Eu zic ca merita sa mergeti sa le vedeti. D-na Stela sunea ca si cei de la cofetaria Aroma ar avea, dar ca a auzit zvonuri cum ca si la Metro au inceput sa aduca.
Spor la cautari!
Amy

AnamariaAlexandra
11.04.2009, 15:56:39
Eu am gasit astfel de cutii la firma Diada Serv (sper sa nu se considere reclama!!!!)de pe Strada cimitirului (din livezii e strada). Iti dau nr de telefon care apar pe cartea de vizita: Lenuta Bija: *****Eu am fost la ei intr-o sambata la recomandarea d-nei Stela de la laboratorul de pe Livezii. Era sambata si desi era inchis d-l a fost foarte amabil si mi-a arata niste mostre. Eu zic ca merita sa mergeti sa le vedeti. D-na Stela sunea ca si cei de la cofetaria Aroma ar avea, dar ca a auzit zvonuri cum ca si la Metro au inceput sa aduca.
Spor la cautari!
Amy

chiar daca nu mi-ai raspuns mie, iti multumesc si eu pt informatii..pana la urma si sotul meu vrea astfel de cutii si suntem si noi in cautare de firme producatoare.
>:D<>:D<>:D<

AnamariaAlexandra
13.04.2009, 13:57:10
Fetelor am fost si noi azi pe Cimitirului la Diada si am comandat cutiile pentru tortuletele!
Multumim pentru informatii!
^:)^^:)^^:)^

iubiana
13.04.2009, 15:23:51
Fetelor am fost si noi azi pe Cimitirului la Diada si am comandat cutiile pentru tortuletele!
Multumim pentru informatii!
^:)^^:)^^:)^
Cat cau costat daca se poate spune :-? :-?

AnamariaAlexandra
13.04.2009, 17:23:34
Cat cau costat daca se poate spune :-? :-?
Iubita, sunt 2 preturi, in functie de tipul cartonului, 1.2 lei si 2 lei.
Alte detalii iti dau pe mess.
Puup.

karmy
14.04.2009, 12:01:54
eu am nevoie de caserole transparente din plastic pentru tortulete...stie cineva unde gasesc diefrite marimi (ca imi trebuie o anumita marime) in afara de metro? ca noi o sa avem o sticla de vin si tortuletul puse intr-o cutie mai mare de carton cu toarta pentru a fi transportate mai usor si sunt si mai elegante...sunt decupate si se vede eticheta sticlei si tortuletul..de aceea acesta trebuie sa fie in cutie transparenta.
:*

karmy
14.04.2009, 12:03:45
Iubita, sunt 2 preturi, in functie de tipul cartonului, 1.2 lei si 2 lei.
Alte detalii iti dau pe mess.
Puup.
daca nu gresesc, la cofetaria de pe cetatii au astfel de cutiute in care pun tortuletul si costa 1 leu si sunt chiar frumusele...dar nu stiu daca le vand doar daca iei de la ei tortuletul sau le vand si separat....

adelinapaun
24.04.2009, 09:45:28
buna dimineata fetelor,

pentru ieri am comandat si eu un tortulet(de ciocolata) de la cofetaria de pe cetatii; mi-a placut ca gust insa nu stiu daca este cel mai bun pret -adik 20lei/kg.

mentionez ca e vorba de tortuletul pe care vrem sa-l dam invitatilor dupa petrecere.

daca stiti cumva de preturi mai bune va rog sa-mi dati si mie un pont

iubiana
24.04.2009, 12:29:35
buna dimineata fetelor,

pentru ieri am comandat si eu un tortulet(de ciocolata) de la cofetaria de pe cetatii; mi-a placut ca gust insa nu stiu daca este cel mai bun pret -adik 20lei/kg.

mentionez ca e vorba de tortuletul pe care vrem sa-l dam invitatilor dupa petrecere.

daca stiti cumva de preturi mai bune va rog sa-mi dati si mie un pont
Ce gramaj are un tortulet ... 200 g ???

adelinapaun
24.04.2009, 12:45:32
Ce gramaj are un tortulet ... 200 g ???
poti sa-l faci si de 250g dar crede-ma ca 200g e sufiecient dupa parerea mea. Le-am vazut cum arata de 200 si de 250 si eu o sa merg pe varianta de 200g(arata destul de mare)

miresica_2be
29.04.2009, 13:59:15
cofetaria aroma de pe strada cetatii vinde niste cutii de carton dragute cu 1 leu bucata. trebuie facuta comanda dar nu stiu in cat timp le poti lua
programul de functionare al cofetariei este cam scurt, trebuie sa ajungi pana in ora 16:00 de luni pana vineri. am impresia ca au deschis si sambata doar pana la ora 13:00

spooor

:D

adelinapaun
29.04.2009, 16:28:56
cofetaria aroma de pe strada cetatii vinde niste cutii de carton dragute cu 1 leu bucata. trebuie facuta comanda dar nu stiu in cat timp le poti lua
programul de functionare al cofetariei este cam scurt, trebuie sa ajungi pana in ora 16:00 de luni pana vineri. am impresia ca au deschis si sambata doar pana la ora 13:00

spooor

:D

multumesc pt info

am fost la cofetaria de pe cetatii, de acolo vom avea tortuletele pt invitati. Pentru cutii am zis ca mergem pe Cimitirului insa eu am intrebat-o pe Marinela cum le-a facut in ideea de a iesi mai ieftin.;;)

adelinapaun
29.04.2009, 16:32:02
am fost la Dobrun la laborator si am vorbit cu dna Iuliana; vom avea tort tiramisu, imbracat in frisca si decorat cu margarete. Mai are si niste perlute tare frumoase (culoarea lor e cam in ton cu rochia mea) asa ca eu cred ca o sa iasa frumos.
cel putin stiu ca o sa fie bun...l-am gustat

amy_ctin
19.08.2009, 10:25:50
Am sunat azi la Diada Serv ptr cutiutele de tort.
Asta dupa ce am aflat ca in Metro 50 de cutii transparente, banale, dupa parerea mea, costa 51 RON, adica 1 leu bucata :((.
Am sunat si la cofetaria Aroma si d-na de acolo mi-a spus ca ei nu au comercializat niciodata cutii de carton, nici ptr clientii care fac comanda la ei, nici ptr altii.
La Redal mi s-a spus ca ei sunt firma producatoarea de dulciuri nu de carton.
Asa ca, dupa cum spuneam, am sunat la Diada Serv.
Preturile:
- 1.30 RON ptr carton alb
- 2.30 RON ptr sidefat, auriu sau bordo.
Problema cea mare e ca, mie imi trebuie max 80 bucati. In cazul in care se comanda mai putin de 100 bucati d-an lenuta spunea ca trebuie sa platesc suplimentar 50 Lei/comanda, ceea ce mi se pare enorm.
De aceea caut o miresica care sa doreasca sa achizitioneze cutiute albe, mai multe de 20 bucati, ptr ca impreuna sa avem comanda de 100.
Astept doritoare!
Pupici!

cocot
19.08.2009, 10:35:36
Este o cofetarie pe cetatii care am inteles ca vinde cutii din carton ptr prajituri. Daca te intereseaza din alea transparente sunt in sibmarket la 0.6 lei si se vand la bucata.

amy_ctin
19.08.2009, 10:51:07
la cofetaria Aroma de pe cetatii am sunat si mi-au spus ca nu au vandut niciodata.
O sa incerc si la Sibmarket, dar parca totusi ma incanta mai tare cele de carton. Mi se par mai elegante.
Multumesc frumos oricum!

amy_ctin
21.08.2009, 13:56:42
Nu vrea nimieni cutiute din carton ptr tort?

adelinapaun
24.08.2009, 12:03:04
la cofetaria Aroma de pe cetatii am sunat si mi-au spus ca nu au vandut niciodata.
O sa incerc si la Sibmarket, dar parca totusi ma incanta mai tare cele de carton. Mi se par mai elegante.
Multumesc frumos oricum!

Intr-adevar la cofetaria de ped Cetatii nu vand cutiile dar le asigura daca se comanda torturi sau prajituri de la ei

alina_rus
28.08.2009, 01:54:05
Este o cofetarie pe cetatii care am inteles ca vinde cutii din carton ptr prajituri. Daca te intereseaza din alea transparente sunt in sibmarket la 0.6 lei si se vand la bucata.

Cofetaria de pe Cetatii se numeste Sc.Aroma iar in trecut vindeau niste cutiute galbene cu un trandafir rosu si o partitura sau un pian pe ele. Costau 1leu parca (in 2008). Acele cutii au fost comandate la tipografia de pe Alba Iulia, insa a fost numai o comanda, mare intr-adevar, dar nu s-au mai facut.

Daca sunteti interesate de cutii de prajituri in stil cufar din diferite genuri de carton va pot recomanda o firma.

Cuferele cele-am avut noi la nunta au fost f mari, a trebuit sa punem 400 de gr de prajituri ca sa fie pline. In cele de care va spuneam intra jumatate gramaj, fata de ale noastre. Pretul era pana in maxim 2,5 lei. si nu era limita la comanda pt bucati.

alina_rus
28.08.2009, 02:19:46
Referitor la tortul de nunta, ma intreb daca nu s-a saturat si scarbit lumea de celebrul si mult prea comunul tort cu crema de cacao, visine, glazurat cu ciocolata alba si imbracat in fulgi...

Si daca nu s-a scarbit lumea va dau o veste, primul etaj e cel mai bun, si cu cat se taie tortul dintr-un etaj inferior fiti sigure ca nu mai e la fel de bun.

De fiecare data ni s-a parut tortul foarte sec, si credeti-ma ca anul trecut am mancat la multe nunti consecutiv acelasi tort, cred ca vreo 7 nunti la rand din 13, ceea ce zic ca e mult (noroc cu nuntile din alte orase...)

Insa la ultima nunta (in 22 august)ni s-a parut fff bun tortul...si stiti de ce? pt ca am primit din primul etaj ca si mirii. Si pt ca ne-a placut si ramasese f mult tort am cerut inca o bucata si eu si sotul meu... am primit cate 2 de unu, dar ghinion pt ca era atat de sec si de fad incat nici nu ne-a mai venit sa il mancam. Avand o discutie cu cineva care lucreaza la una din cofetariile cunoscute ca fac acest tort, am aflat ca nu se insiropeaza toate etajele deoarece structura tortului ar fi subreda.

cautati alt gen de tort, sunt atatea feluri, care mai de care mai delicioase ca cel cu caramel, cu martipan, cu iceing si creme brulee, cu fructe de padure, cu migdale, cu spuma de ciocolata si capsuni, cu kiwi si crema de fistic, cu nuci si crema nutella, cu nuci si crema de vanilie, cu vanilie si ciocolata amaruie, cu lamai si portocale confiate si mai pot continua la infinit.

Imi vine greu sa cred ca toti suntem innebuniti dupa tortul respectiv, nu de alta dar eu sunt scarbita pana la cer de el. Va spun asta din prisma unui invitat.

Nu stiu de ce lumea nu cauta sa aduca ceva nou la nunta, mai ales ca tortul mirilor e cel mai asteptat si care face diferenta, ca meniurile sunt toate cam la fel, si bauturilela fel...

Cand am auzit ca si cumnata`mea si-a ales acelasi tip de tort, mi s-a facut scarba instant. Cine-l vinde si il elogiaza stie de ce.

E un tort usor de facut, greu si foarte scump pt cat de "delicios" e.

Apropo de tortul de sambata, era asa de stramb incat am ajuns la concluzia ca poate asa e modelul, mai ales ca uitandu-ma la pozele celor ce si-au comadat la nunta acelasi tort,am observat aceeasi inclinare a etajelor. daca vreti va pun si poze...

Si raman la aceeasi intrebare... chiar numai tortul acesta exista, chiar credeti ca e asa o nemaipomenita delicatesa??

Imi vine greu sa cred asta...

p.s. sper sa nu se supere miresicile care si-au comandat acest tort, si nu e nimic personal, pur si simplu incerc sa imi dau seama de ce atata lume il alege si cat de multe feluri de tort au degustat pana l-au ales pe acela cu fulgi...

In rest numai bine si fericire!!

iubiana
28.08.2009, 08:28:01
Eu am lucrat in domeniu (cofetaria nub mai exista de mult) dar stiu ca torturile se insiropau chiar prea mult (sa cantareasaca mai mult).
Eu vreau tipul acela de tort :x :x pt ca asa am visat sa-l am ......si fiind mireasa o sa pap din primul =P~ :-p .
Acum ca veni vorba de tort au fost ai mei in 22 au la o nunta mi-au adus si mie tort (mama nu pap dulce) dar sincer nu mi-a placut ......nu era tipul de care zici "crema de cacao, visine, glazurat cu ciocolata alba si imbracat in fulgi..." dar la fel de rau .....crema alba fara gust dar avea un strat de "gem" care era bun .....pt prima data nu am putut sa mananc acea feliuta de tort.

cocot
28.08.2009, 09:09:45
Iubiana iti face la cofetaria Dobrun acel tort? Noua ne-a dat vreo 4 optiuni din care a trebuit sa alegem.

iubiana
28.08.2009, 09:35:23
Iubiana iti face la cofetaria Dobrun acel tort? Noua ne-a dat vreo 4 optiuni din care a trebuit sa alegem.
Da acolo facem ........dar inca nu am fost sa vorbesc cu ei .....
Ce optiuni ????

cocot
28.08.2009, 09:38:00
Tiramisu, diplomat, charlota de cacao si de capsuni. Iti da sa gusti cand mergi acolo.

Daca cumva vrei sa comanzi si prajituri de la ei(o sa iti ofere si varianta asta) sa le gusti neaparat inainte. Noua nu ne-au placut.

iubiana
28.08.2009, 09:56:54
Tiramisu, diplomat, charlota de cacao si de capsuni. Iti da sa gusti cand mergi acolo.

Daca cumva vrei sa comanzi si prajituri de la ei(o sa iti ofere si varianta asta) sa le gusti neaparat inainte. Noua nu ne-au placut.
Praji nu iau de acolo ......nu-mi plac si sunt si un scumpe
Tu ziceai ca cea de capsuni e buna ... e bine ca-mi da sa gust ...
Ti-au spus ca fac si tort rotund .......asemanator cu poza ? nu stiu daca au suport ....

adelinapaun
28.08.2009, 10:35:47

Noi am avut tiramisu; personal mi-a placut tare mult
Si doamna de acolo e foarte cooperanta....e deschisa la orice idee (cel putin mie asa mi s-a parut). Daca sti ce vrei va face tot posibilul sa fie dupa placul vostru
:*

cocot
28.08.2009, 11:24:43
Praji nu iau de acolo ......nu-mi plac si sunt si un scumpe
Tu ziceai ca cea de capsuni e buna ... e bine ca-mi da sa gust ...
Ti-au spus ca fac si tort rotund .......asemanator cu poza ? nu stiu daca au suport ....

si eu tot pe forma asta de tort am vrut sa merg dar pana la urma am renuntat. Nu au suport ca sa puna intre torturi cand le suprapun le pun doar unul pestea altul si atunci risca sa nu stea drept sau sa cedeze cel de jos. Au 3 feluri de suport. Cel dreptunghiular si inca 2 rotunde. Incerc sa caut pe net o poza sa iti arat.

cocot
28.08.2009, 11:43:36
Am gasit doar cu un suport. Celalat are 11 brate (asimetric). Noua ne-a spus d-nul Boeriu sa nu mergem pe cel cu 11 brate pentru ca e instabil si trebuie tinut de 4 chelneri. Ma gandesc ca nu arata bine cand intra tortul sa tina 4 oameni de el:D

iubiana
28.08.2009, 12:42:06
si eu tot pe forma asta de tort am vrut sa merg dar pana la urma am renuntat. Nu au suport ca sa puna intre torturi cand le suprapun le pun doar unul pestea altul si atunci risca sa nu stea drept sau sa cedeze cel de jos. Au 3 feluri de suport. Cel dreptunghiular si inca 2 rotunde. Incerc sa caut pe net o poza sa iti arat.
Ufa ........ mai bine il fac cu l-ati avut voi ........
Cel cu brate l-am vazut la alta nunta si asa e trebuie sa fie tinut ......iar cand sa-l taie ospatari sau chinuit sa desurubeze suporturile ..........
mersi

alina_rus
29.08.2009, 11:35:16
Noi am avut tiramisu; personal mi-a placut tare mult

Tortul de tiramisu e super bun... yummy yummy

alina_rus
29.08.2009, 11:55:59
Da acolo facem ........dar inca nu am fost sa vorbesc cu ei .....
Ce optiuni ????

De ce nu te duci la o alta cofetarie unde au talere pentru tortul pe care ti-l doresti, al meu seamana cu cel din pozai si a facut senzatie. A aratat si f dragalas si plus de asta a fost extraordinar de bun. E adevarat si ca a primit "atentie speciala" si a fost facut de o cunostinta, dar a fost extraordinar, nu f dulce si aromat, usor incat aveai impresia ca e de inghetata.
Noi am mai avut si alti 6 puisori rotunzi de tort, toti ornati cu panglica, insa le-am spus sa nu aduca in sala decat tortul cel mare. Acum depinde si cate persoane ai ca noi am avut aproape 300.

E nasol cu suporturile etajate, am vazut cum s-a prabusit un tort din cauza talerelor care se miscau cand duceau ospatarii tortul mirilor... asta a fost acum vreo 2 ani, dar era de vreo 10 etaje...

alina_rus
29.08.2009, 12:20:54
Eu am lucrat in domeniu (cofetaria nub mai exista de mult) dar stiu ca torturile se insiropau chiar prea mult (sa cantareasaca mai mult).

Acum ca veni vorba de tort au fost ai mei in 22 au la o nunta mi-au adus si mie tort (mama nu pap dulce) dar sincer nu mi-a placut ......nu era tipul de care zici "crema de cacao, visine, glazurat cu ciocolata alba si imbracat in fulgi..." dar la fel de rau .....crema alba fara gust dar avea un strat de "gem" care era bun .....pt prima data nu am putut sa mananc acea feliuta de tort.

Soacra mea a lucrat in cofetarie aproape 20 de ani si spunea acelasi lucru ca se insiropau f tare torturile, insa acum unele nu se insiropeaza deloc mai ales etajele de jos care constituie baza. Mie mi se pare ca si siropul acela are rolul sau, si trebuie sa fie nici prea mult dar nici prea putin.

Cel mai bun tort pe care l-am mancat ever, a fost cel cu bezea de lamaie, portocale si lamai confiate... exceptional, dar ala a fost in Franta...

Ah, si am uitat sa va spun de cel mai ciudat dar delicios tort mancat de mine,cu scortisoara, si o crema care nu stiu din ce era, insa era fina si avea portocale confiate bucatele mici de ciocolata si stafide. Dupa cum vi l-am descris si pe acesta... va dati seama ca nu e din RO, l-am mancat in Viena la ziua unei foste colege.

Eu la fiecare nunta astept tortul... desi nu am voie dulciuri. Ratez jumatate din meniu doar pt feliuta de tort.

iubiana
30.08.2009, 11:49:35
nu ma duc la alta cofetarie pt ca am inclus in meniu tortul .....si daca il iau din alta parte nu-l scade .........

De ce nu te duci la o alta cofetarie unde au talere pentru tortul pe care ti-l doresti, al meu seamana cu cel din pozai si a facut senzatie. A aratat si f dragalas si plus de asta a fost extraordinar de bun. E adevarat si ca a primit "atentie speciala" si a fost facut de o cunostinta, dar a fost extraordinar, nu f dulce si aromat, usor incat aveai impresia ca e de inghetata.
Noi am mai avut si alti 6 puisori rotunzi de tort, toti ornati cu panglica, insa le-am spus sa nu aduca in sala decat tortul cel mare. Acum depinde si cate persoane ai ca noi am avut aproape 300.

E nasol cu suporturile etajate, am vazut cum s-a prabusit un tort din cauza talerelor care se miscau cand duceau ospatarii tortul mirilor... asta a fost acum vreo 2 ani, dar era de vreo 10 etaje...

georgiana_albastroiu
04.09.2009, 01:24:19
Buna

eu sunt noua pe aici. O sa avem nunta in Sibiu la anu si vroiam sa va cer parerea referitor la o anume cofetarie din Livezi sau ceva de genul si despre 3 tipuri de tort propuse de soacra mea dar pe care nu le-am vazut si nici gustat.

stie cineva ceva despre aceasta cofetarie si cum sunt torturile de caramel, ciocolata si diplomat cu fructe exotice??

astept sa imi scrieti

georgi

andrau
23.09.2009, 07:43:50
Buna,

Noi tocmai am avut nunta in Cisnadioara iar tortul l-am facut la cofetaria de pe Livezii, a fost super bun! Au fost f seriosi, livrarea s-a facut la ora stabilita, totul a fost ok.
Am avut tort de ciocolata cu fructe de padure si glazura de ciocolata alba pe deasupra. Nu am inca pozele, dar revin cand le primesc.
Am incercat mai multe torturi inainte de a alege: cicolata cu visine ci glazura alba, frisca cu fructe exotice, caramel, cicolata cu frcute padure si glazura.
Cel pe care l-am ales nu a fost greoi deloc, nu a fost gretos, taoata lumea a mancat.
Dintre cele incercate, cel cu visine mai este bun, insa cel cu frcute de padure e si putin dulce-acrisor si este mai racoritor.
Cel cu frisca nu prea a fost pe gustul nostru, iar cel cu caramel a fost f bun, chiar prietenilor nostri cu care am incercat le-a placut mai mult decat cel cu cioco, insa noua ne-a placut cu fructe cel mai mult.
Ideea este ca puteti comanda mai inainte 2-3 mini tortulete de 1kg ca sa stiti ce va place cel mai mult.
Doamna Steluta este f amabila si sufletista, este insa important sa vorbiti din timp cu dansa pentru ca este f aglumerat la ei.
Va pup, revin cu poze!

iubiana
23.09.2009, 08:33:04
Eu iau de acolo pt aniversari si sunt delicioase ........din pacate nu am mancat la nici o nunta la care am fost de pe livezi daca se intampla te anunt ......
Pana la anul ai timp sa comanzi sa vezi cum este .

Cand ai nunta la anul si unde ?

Buna

eu sunt noua pe aici. O sa avem nunta in Sibiu la anu si vroiam sa va cer parerea referitor la o anume cofetarie din Livezi sau ceva de genul si despre 3 tipuri de tort propuse de soacra mea dar pe care nu le-am vazut si nici gustat.

stie cineva ceva despre aceasta cofetarie si cum sunt torturile de caramel, ciocolata si diplomat cu fructe exotice??

astept sa imi scrieti

georgi

andrau
25.09.2009, 15:32:32
Buna,

Am revenit cu poza tortului.
Noi am vrut sa nu fie ornat cu nimic ca sa punem noi fructe de padure pe fiecare etaj.Insa luasem numai capsuni si nu erau intr-o forma prea buna, asa ca am improvizat cu petale artificiale si lumanari. Tortul in sine arata super si fara nici o decoratiune.
Succes!

Kristinne
08.01.2010, 15:44:25
Servus si la Multi ani miresicilor si doamnelor!
Am si eu o intrebare: la sala nu au suport pt tort si am inteles ca acesta se inchiriaza de la laboratorul unde il prepara. In principiu as vrea sa merg pe Livezii si in inca vreo 2 locuri, dar aveti idee cam la ce suma se ridica inchirierea? Va fi ceva gen 130 portii si din ce am citit pe topic se pare ca e recomandat sa nu fie tip piramida ca se lasa daca e insiropat sau nu se lasa dar e prea uscat altfel...
Multumesc!

amy_ctin
08.01.2010, 16:32:41
Pai ar trebui sa ti-l asigure laboratorul unde iti faci tortul. Eu zic sa intrebi.
Amy

darianna
08.01.2010, 17:23:56
Servus si la Multi ani miresicilor si doamnelor!
Am si eu o intrebare: la sala nu au suport pt tort si am inteles ca acesta se inchiriaza de la laboratorul unde il prepara. In principiu as vrea sa merg pe Livezii si in inca vreo 2 locuri, dar aveti idee cam la ce suma se ridica inchirierea? Va fi ceva gen 130 portii si din ce am citit pe topic se pare ca e recomandat sa nu fie tip piramida ca se lasa daca e insiropat sau nu se lasa dar e prea uscat altfel...
Multumesc!

In principiu suportul de tort il inchiriezi de la laboratorul de cofetarie si il rezervi din timp prin plata unui acont... eu am platit acont 100 ron si am mai dat dupa nunta inca 400 pentru restul tortului...

Cristina_84
17.01.2010, 13:27:26
Fetelor,cam cat costa kg de tort si prajituri la cei de pe Livezii? Ca s-a scris numai de bine despre ei. Dar la cei de la Misam? Stiti careva?

amy_ctin
18.01.2010, 09:44:11
Servus!
Preturile depind foarte mult de tipul de tort. Cred ca cel mai simplu e sa dai un telefon sau sa le faci o viita. In felul acesta iti faci si o parere despre posibilii viitoari furnizori.
Spor!

Cristina_84
18.01.2010, 18:50:18
Servus!
Preturile depind foarte mult de tipul de tort. Cred ca cel mai simplu e sa dai un telefon sau sa le faci o viita. In felul acesta iti faci si o parere despre posibilii viitoari furnizori.
Spor!

Pai asa o sa fac:) mai ales ca am fost azi la Majestic si ei tot cu dna de pe Livezii colaboreaza,deci o sa merg cat de curand sa ma interesez,mai ales ca am inteles ca dna are multe comenzi si trebuie mers din timp

amy_ctin
19.01.2010, 09:34:35
Da, are foarte multe comenzi. Oricum acum tot ceea ce face este sa te treaca in caiet. Apoi in saptamana nuntii, lunea, o sa dicutati detaliat.
Eu am innebunit-o de prima data cand am mers ptr programare cu toate detaliile, iar apoi lunea, in sapt nuntii, a trebuit sa le reiau. La cate comenzi au iti dai seama ca nu isi incarca memoria cu toate.
Dar totul a iesit perfect, oameni au fost foarte incantati, si noi la fel.

Kristinne
28.01.2010, 10:43:23
Fetelor,cam cat costa kg de tort si prajituri la cei de pe Livezii? Ca s-a scris numai de bine despre ei. Dar la cei de la Misam? Stiti careva?

Trebuie sa mergi sa intrebi. Programul pe Livezii e pana la ora 17, la Misam pana la 18, iar la Savana pana la 15. Preturi pe Livezii: intre 28 si 38 ron/kg (au tort de cioco cu visine, de caramel si de frisca cu fructe de padure si vor sa mai introduca si ceva nou), La Misam nu stiu decat pretul la cel de cioco 25 ron/kg, iar la savana au mai multe feluri dar nu stiu preturi, ca nu am apucat sa ma invoiesc de la servici, e un orar prohibitiv(dar au site).
Din ce am mai aflat: daca vrei tort cu iceing (chestia aia neteda tare pe el care arata classy) nu se poate sa fie din frisca, merg doar torturile care au blat deasupra. De obicei se procedeaza asa: te duci la fiecare laborator si cu cate o ocazie (zi de nastere, Valentine-s Day, * Martie, comanzi cate un tortulet de 1 kg si asa gusti toate felurile si decizi.

Adinutza_13
02.02.2010, 12:20:15
poate cineva sa-mi dea si mie adresa firmelor misam si savana sau un nr. de tel?^:)^

Adinutza_13
15.03.2010, 15:19:31
asa arata "tortul visurilor mele". credeti ca as putea gasi pe cineva sa mi-l faca?
astept indicatii/sfaturi/idei^:)^

p.s.
ce creme/arome ati ales voi?

georgiana84
15.03.2010, 16:49:10
asa arata "tortul visurilor mele". credeti ca as putea gasi pe cineva sa mi-l faca?

p.s.

tu esti norocoasa... stii cum sa arate tortul tau.... eu nu am nici cea mai vaga idee. si incep sa crizez (chiar daca nu imi sta in caracter) ... adica am stiu exact ce am de facut si cum sa organizez totl pentru nunta incat stiu cum va fi aranjata si curtea restaurantului ... si nus tiu cum va fi tortul meu ???????? e grav .

poate ma ajutati voi : nu-l vreau cu martipan , nu-l vreau cu flori , nu vreau sa fie facut din mai multe blaturi separate ... si nu.l vreau colorat. mai bine fac o placinta , nu? :))

darianna
15.03.2010, 18:17:50

p.s.

Tortul arata superb... si e martipan... ce imi place la nebunie... doar ca e ffff scump... 40 ron/kg era anul trecut... oricum martipanul are alta tinuta decat frisca sau ciocolata... dar anul asta de ziua mea tot imi comand un tort de martipan ;-)

eu l-am avut de ciocolata cu aroma de vanilie si visine...

Adinutza_13
15.03.2010, 20:11:15
tu esti norocoasa... stii cum sa arate tortul tau.... eu nu am nici cea mai vaga idee. si incep sa crizez (chiar daca nu imi sta in caracter) ... adica am stiu exact ce am de facut si cum sa organizez totl pentru nunta incat stiu cum va fi aranjata si curtea restaurantului ... si nus tiu cum va fi tortul meu ???????? e grav .

poate ma ajutati voi : nu-l vreau cu martipan , nu-l vreau cu flori , nu vreau sa fie facut din mai multe blaturi separate ... si nu.l vreau colorat. mai bine fac o placinta , nu? :))

da, stiu cum arata ca am fix cu cale si bambusi :-"
asta am si pe invitatie/:)

iubiana
16.03.2010, 08:40:01
La mine in album am cateva modele ... poate il gasesti unul care sa-ti placa .

Cam cati invitati o sa aveti ? poate faceti un tort dintr-un blat.

georgiana84
16.03.2010, 13:30:02
La mine in album am cateva modele ... poate il gasesti unul care sa-ti placa .

Cam cati invitati o sa aveti ? poate faceti un tort dintr-un blat.

190 de invitati :D

Adinutza_13
30.03.2010, 15:08:08
a avut careva tiramisu?

iubiana
30.03.2010, 15:57:11
Nu stiu daca-l poate face dintr-un blat ...dar daca intrebi la un laborator/ o cofetarie iti spune sigur.

190 de invitati :D

Adinutza_13
30.03.2010, 18:26:52
da, sigur...ca altfel nu se poate, dar ma intrbam daca sta blatul ala...ca eu vreau cu etaj si d-na de la laboratorul de pe marasesti mi-a zis ca e ok...parca am totusi dubii :-w

stres_mic
13.04.2010, 16:43:11
Fetelor, am o intrebare la cele din voi care si-au facut (sau urmeaza sa faca) tortul la doamna Stela de pe Livezii: decorul tortului il va face tot ea?
Eu nu m-am gandit la asta cand am fost sa comandam tortul (de fapt numai sa ne treaca in agenda pentru octombrie). Eu as vrea flori pe tort. ar trebui sa vorbesc cu cei de la florarie sa se ocupe de asta?
Multumesc mult

pitigrasa
13.04.2010, 20:46:01
despre d-an Stela de la alboratorul de pe Livezii vreau si eu detali,cum sunt torturile siprajiturile d-nei Stela?eu am auzit doar de bine dar nu am avut ocazia sa gust,daca stie cineva ceva,va rog sa imi spunetisi mie
merci mult

Cristina_84
13.04.2010, 20:49:08
despre d-an Stela de la alboratorul de pe Livezii vreau si eu detali,cum sunt torturile siprajiturile d-nei Stela?eu am auzit doar de bine dar nu am avut ocazia sa gust,daca stie cineva ceva,va rog sa imi spunetisi mie
merci mult

Sunt foarte bune,atat prajiturile,cat si torturile,noi am gustat peste tot in Sibiu inainte sa ne decidem si am ramas la cele de pe Livezii.
In legatura cu ce intreba o miresica mai devreme,da,tot ei se ocupa si de ornarea torturilor,cu flori naturale sau ce vreti voi.

pitigrasa
13.04.2010, 21:07:07
[QUOTE=Cristina_84;3190155]Sunt foarte bune,atat prajiturile,cat si torturile,noi am gustat peste tot in Sibiu inainte sa ne decidem si am ramas la cele de pe Livezii.
In legatura cu ce intreba o miresica mai devreme,da,tot ei se ocupa si de ornarea torturilor,cu flori naturale sau ce vreti voi.[/QU
merci mult pentru raspuns,noi nu am gustat ,dar restaurantul un de facem nunta are contract cu D-na Stela de pe livezii si tortul il primim dela restaurant si asa am comandat prajiturile tot acolo,stii cumva daca au si acserole pt prajituri?sau trebe sa le cumpar din alta parte?
mii demultumiri

stres_mic
14.04.2010, 09:02:14
si eu subscriu, sunt cele mai bune torturi din sibiu. eu am mancat cu multe ocazii torturi de la doamna Stela, la cateva nunti, botezuri si aniversari. la un botez a facut un tort in forma de ursuletz, f simpatic :) eu am gustat numai tortul cu blat de ciocolata si visine invelit in fulgi de ciocolata alba si cel cu caramel. nu stiu daca mai are alte retete

corinavasile
14.04.2010, 13:32:55
Salutare fetelor,
Ce credeti de tortul caramel??
Mie mi-a placut tortul asta si ma gandeam ca ce ar fi sa aleg varianta asta pentru nunta? O sa fie alb neaparat!!!
Va pup!

amy_ctin
14.04.2010, 13:33:32
[QUOTE=Cristina_84;3190155]Sunt foarte bune,atat prajiturile,cat si torturile,noi am gustat peste tot in Sibiu inainte sa ne decidem si am ramas la cele de pe Livezii.
In legatura cu ce intreba o miresica mai devreme,da,tot ei se ocupa si de ornarea torturilor,cu flori naturale sau ce vreti voi.[/QU
merci mult pentru raspuns,noi nu am gustat ,dar restaurantul un de facem nunta are contract cu D-na Stela de pe livezii si tortul il primim dela restaurant si asa am comandat prajiturile tot acolo,stii cumva daca au si acserole pt prajituri?sau trebe sa le cumpar din alta parte?
mii demultumiri

Noi am avut tortul facut de ea. A iesit exact cum am vrut desi nu era ceva clasic. As fi vrut sa fie ornat cu o fundita fiecare bucatica, dar probabil din lipsa de timp a pus cate un trandafir rosu in fiecare, iar pe cel de sus un mic buchetel. Oricum a arata foarte bine, iar la gust nu mai spun. Toata lumea a fost super incantata.
Are si caserole de prajituri, din acelea simple, transparente. Eu te sfatuiesc sa iei de la ea, ca sa eviti sa umbli si dupa asa ceva.
Spor!

Cristina_84
14.04.2010, 18:10:43
mii demultumiri

Da,au si caserole,dar nu stiu exact pretul,parca 60 Bani,dar sa nu vb prostii ca nu mai retin..Noi am tot auzit ca sunt foarte bune prajiturile si torturile pe Livezii dar nu am mai gustat pana acum vreo 3 luni,adevarul e ca trebuie sa te convingi,pt ca niciodata gusturile nu se discuta..

stres_mic
15.04.2010, 08:43:16
[QUOTE=pitigrasa;3190234]

Noi am avut tortul facut de ea. A iesit exact cum am vrut desi nu era ceva clasic. As fi vrut sa fie ornat cu o fundita fiecare bucatica, dar probabil din lipsa de timp a pus cate un trandafir rosu in fiecare, iar pe cel de sus un mic buchetel. Oricum a arata foarte bine, iar la gust nu mai spun. Toata lumea a fost super incantata.
Are si caserole de prajituri, din acelea simple, transparente. Eu te sfatuiesc sa iei de la ea, ca sa eviti sa umbli si dupa asa ceva.
Spor!

ai putea sa ne pui si o poza?

alice
21.04.2010, 11:56:07
Vreau sa va intreb daca stiti unde gasesc caserole de prajituri din carton.Acolo unde le fac eu, au doar din plastic.
Si inca ceva?Se inmoaie cumva cartonul acela, de la prajituri?

laura81
21.04.2010, 14:08:56
Vreau sa va intreb daca stiti unde gasesc caserole de prajituri din carton.Acolo unde le fac eu, au doar din plastic.

La Diada, in zona Livezii. Dupa ce treci de cantina aia mare de pe stanga, e o strada imediat la dreapta. Cred ca pe aia e. Fetelor, corectati-ma daca am gresit descrierea.

lizuca1717
21.04.2010, 14:22:40

Alice, conteaza din ce carton sunt facute, spun asta deoarece cutiile mele au fost dintr-un carton foarte gros, iar partea de baza pe care au fost asezate prajiturile era dublata deci nu am avut probleme, dar la nunta fratelui meu s-au facut praf pana le-au dat nuntasilor, iar eu am ramas cu cutia in mana, dar prajiturile pe jos...

Am vazut un model de cutie pe strada Cetatii, la vechiul laborator si am auzit ca undeva pe langa Cimitir ar fi un magazin.

Nu-ti pot indica mai multe variante deoarece eu le-am adus din import iar fratele meu de la Cluj.

(am pus poze cu modelul pe care eu l-am folosit)

darianna
21.04.2010, 21:57:06
daca interiorul cutiilor e cerat sau infoliat... nu cred ca o sa ai probleme...

green_eyesMS
22.04.2010, 10:56:25
sunt tare frumoase si elegante cutiile.

Alice, conteaza din ce carton sunt facute, spun asta deoarece cutiile mele au fost dintr-un carton foarte gros, iar partea de baza pe care au fost asezate prajiturile era dublata deci nu am avut probleme, dar la nunta fratelui meu s-au facut praf pana le-au dat nuntasilor, iar eu am ramas cu cutia in mana, dar prajiturile pe jos...

Am vazut un model de cutie pe strada Cetatii, la vechiul laborator si am auzit ca undeva pe langa Cimitir ar fi un magazin.

Nu-ti pot indica mai multe variante deoarece eu le-am adus din import iar fratele meu de la Cluj.

(am pus poze cu modelul pe care eu l-am folosit)

lizuca1717
27.04.2010, 16:51:54
sunt tare frumoase si elegante cutiile.

Multumesc mult, si noua ne-au placut foarte mult, iar sotul meu si-a dorit ca marturiile sa fie din acelasi carton :)

Sa stii ca au existat si carcotasi care au spus ca am stricat cutiile alea frumoase pentru niste amarate de prajituri...

Laury
07.05.2010, 22:06:03
imi poate rcomanda cineva un laborator pentru tortul de nunta(sa fie eventual agreat se Hilton).
Prefer un tort de ciocolata cu martipan desupra , nu cu frisca.
Si inca o intrebare: Alta solutie la "expiratele "artificii de pe tort?
pupici!

stres_mic
10.05.2010, 09:05:36
imi poate rcomanda cineva un laborator pentru tortul de nunta(sa fie eventual agreat se Hilton).
pupici!

din cate stiu eu, cei de la hilton colaboreaza cu doamna Stela de pe Livezii. sunt f bune torturile...
noi acolo ne-am programat, cu toate ca inca nu am decis ce tort o sa alegem
acolo au tort de caramel sau de ciocolata cu visine care se pot inveli in ciocolata alba sau martipan. ah, si frisca cu fructe, dar ziceai ca nu vrei frisca.
ai putea sa comanzi un tort de proba, sa vedeti ce va place, eventual cand aveti o aniversare sau ceva de sarbatorit in familie

stres_mic
10.05.2010, 09:07:13
si am uitat sa iti raspund la intrebarea legata de "expiratele artificii", nici mie nu imi plac :)
ai putea sa pui lumanari pe masa de tort... eu asa m-am gandt sa fac

Adinutza_13
10.05.2010, 10:01:52
pupici!

mai, eu am auzit multa lume laudand laboratorul de pe livezii...eu insa am mancat un tort de ciocolata cu visine facut acolo, la un botez, cam 5-6 kg avea tortul si sincer nu mi-a placut deloc! blatul era mult prea insiropat si mult prea dulce incat nu am putut manca mai mult de 4-5 inghitituri...
acum e posibil ca aceea sa fi fost o intamplare nefericita, dar...pe mine acel botez m-a determinat sa nu fac acolo :-w
cat despre imbracatul cu martipan...si eu am vrut tot asa, dar multa lume, eu una am intrebat persoanele apropiate- prieteni in general daca mananca si mi-au raspuns ca nu agreeaza gustul...
am renuntat la idee si am luat tiramisu imbracat in iceing, deci tot alb si a fost delicios!

tot_tot_claire
10.05.2010, 10:26:14
ai putea sa comanzi un tort de proba, sa vedeti ce va place, eventual cand aveti o aniversare sau ceva de sarbatorit in familie

chiar as vrea sa stiu daca ati reusit sa comandati.
eu am incercat in decembrie sa comand pt cineva si m-a cam repezit doamna (cea care a raspuns la telefon, nu s-a prezentat, nu stiu cine e), ca sunt foarte ocupati, au multe comenzi etc.
probabil ca nu merita agitatia pt un tortulet de 2-3 kg.

lizuca1717
10.05.2010, 12:15:41
pupici!

Noua Hilton ul nu ne-a impus restrictii, dar am spus inca de la inceput ca vom aduce tortul de la Redal. Din cate stiu ei colaboreaza cu Cookies Sun, cu laboratorul de pe Livezii cu Redal ul iar lista este foarte lunga.
Eventualele conditionari ar fi probabil pt laboratoarele no name ca sa le numesc asa pt care vor cere certificat ca sa fie sigur de ceea ce servesc in cadrul restaurantului e facut de o firma care indeplineste toate normele igienico-sanitare stabilite prin lege.
Tortul nostru a fost creme brule imbracat in iceing dar se poate imbraca si in glazura de martipan, sau am mai comandat la aniversari cu interior caramel si imbracat in martipan. Deci variante ai...

Bafta
p.s. ca o solutie la expiratele artificii cum le-ai numit tu, poti pune lumanari in jurul tortului si petale de flori. Noi asa am avut dar nu stiu cine le-a pus :)

lizuca1717
10.05.2010, 12:47:24
mai, eu am auzit multa lume laudand laboratorul de pe livezii...eu insa am mancat un tort de ciocolata cu visine facut acolo, la un botez, cam 5-6 kg avea tortul si sincer nu mi-a placut deloc! blatul era mult prea insiropat si mult prea dulce incat nu am putut manca mai mult de 4-5 inghitituri...
acum e posibil ca aceea sa fi fost o intamplare nefericita, dar...pe mine acel botez m-a determinat sa nu fac acolo :-w
cat despre imbracatul cu martipan...si eu am vrut tot asa, dar multa lume, eu una am intrebat persoanele apropiate- prieteni in general daca mananca si mi-au raspuns ca nu agreeaza gustul...
am renuntat la idee si am luat tiramisu imbracat in iceing, deci tot alb si a fost delicios!

Stai linistita ca nici eu nu sunt fana a tortului de pe Livezii cu cacao si visine, chiar sunt scarbita de el pt ca de fiecare data a fost ba prea sec si amarui ba prea dulce. E adevarat ca e o chestiune de gust pana la urma.

Cat despre tortul cu martipan, multi spun ca nu e bun dar am constatat ca la majoritatea s-a aplicat proverbul "vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii".

Noi am avut in final creme brulee imbracat in iceing iar tortul a facut senzatie fiind usor, placut la gust. Eu raman la parerea ca tortul mirilor trebuie facut exact pe placul lor doar de aia se numeste "tortul mirilor" iar comentatorii treaba lor, oricum nu poti sa-i multumesti pe toti (desi noi deocamdata nu am auzit critici in ceea ce priveste gustul tortului).

lizuca1717
10.05.2010, 12:50:57
din cate stiu eu, cei de la hilton colaboreaza cu doamna Stela de pe Livezii. sunt f bune torturile...

Cei de la Hilton colaboreaza si cu alte laboratoare nu doar cu cel indicat de tine.
De obicei orice cofetarie care se respecta iti face degustare...

stres_mic
10.05.2010, 13:34:31
chiar as vrea sa stiu daca ati reusit sa comandati.
eu am incercat in decembrie sa comand pt cineva si m-a cam repezit doamna (cea care a raspuns la telefon, nu s-a prezentat, nu stiu cine e), ca sunt foarte ocupati, au multe comenzi etc.
probabil ca nu merita agitatia pt un tortulet de 2-3 kg.

eu am comandat un tort de proba, dar am fost cu o sapt inainte acolo, nu am comandat la telefon
a fost f amabila doamna stela cu mine si a comandat un tort de 1kg :)

tot_tot_claire
10.05.2010, 16:00:40
eu am comandat un tort de proba, dar am fost cu o sapt inainte acolo, nu am comandat la telefon
a fost f amabila doamna stela cu mine si a comandat un tort de 1kg :)

aha...
deci am avut ghinion :)) sa dau peste persoana nepotrivita...

laura81
10.05.2010, 17:43:28
oricum nu poti sa-i multumesti pe toti (desi noi deocamdata nu am auzit critici in ceea ce priveste gustul tortului).

Asa-i ca nu-i poti multumi pe toti, totdeauna gusturile vor fi diferite. Faceti-va tortul unde va place voua. Recomandari la capitolul asta e greu sa primesti, pt ca uite, unora le place, unora nu aceeasi reteta. Cat despre critici, ma indoiesc ca exista vreo persoana care sa vina sa-ti spuna vreodata "felicitari, casa de piatra, dar tortul n-a avut nici un gust" :P. Comentariile si le tine fiecare pt el, pt ca nu ajuta cu nimic sa-i spui ceva negativ miresei despre nunta ei.
No asa, mai recomanda cineva si altceva decat Livezii? Mie imi plac torturile lor dar 90% din torturile vazute anul trecut erau de-acolo, deja fac alergie numai uitandu-ma la poze. Ce naiba, nu mai sunt cofetarii bune in Sibiu?

Adriana1980ro
11.05.2010, 18:02:04
Ma bag si eu in discutie....ce e "iceing", ca prin cluj nu am auzit de asta. :-?
Eu sunt "norocoasa", mi-am gasit in final tort pentru nunta din cluj, si acu ma informez pt cea de la sibiu.:oops:
Va pup

Adriana1980ro
11.05.2010, 18:26:00
Imi puteti da va rog numarul de telefon al D-nei Stela de pe Livezii. Si despre ce vorbim, un laborator sau o cofetarie? Are un nume? Ce sa caut la fata locului?
Merci mult de tot.

pitigrasa
12.05.2010, 07:58:00
si eu imi fac tortul tot le Livezii la doamna Stela,este fff amabila ,am fost acolo si am vorbit cu dansa si mi-a spus sa merg inainte cu o saptamana si sa ii spun exact ce si cum vreau..
daca are cineva pote cu torturi de la d-na Stela va rog sa ne aratati si noua
pupici si spor la miresit

laura81
12.05.2010, 14:44:33
si eu imi fac tortul tot le Livezii la doamna Stela,este fff amabila ,am fost acolo si am vorbit cu dansa si mi-a spus sa merg inainte cu o saptamana si sa ii spun exact ce si cum vreau..
daca are cineva pote cu torturi de la d-na Stela va rog sa ne aratati si noua
pupici si spor la miresit
Am eu o tona de poze. imi fac timp zilele astea si va pun, ok?

pitigrasa
12.05.2010, 21:02:01
abia asteptam pozele,asa ne facem si noi o idee,cum am vrea sa fie tortul.
multumim frumos

laura81
12.05.2010, 22:42:37
abia asteptam pozele,asa ne facem si noi o idee,cum am vrea sa fie tortul.
multumim frumos
te rog mult daca uit aminteste-mi sapt viit ca pana atunci nu am acces la calculatorul ala pe care am pozele.

alison
13.05.2010, 02:33:17
Ma bag si eu in discutie....ce e "iceing", ca prin cluj nu am auzit de asta. :-?
Eu sunt "norocoasa", mi-am gasit in final tort pentru nunta din cluj, si acu ma informez pt cea de la sibiu.:oops:
Va pup

Probabil nu ai auzit la Cluj pentru ca multe laboratoare il numesc, impropriu, martipan. Este de fapt ceea ce imbraca tortul neted, are consistenta de serbet dar nu e atat de dulce. Nu stiu exact din ce e facut, zahar cu oaresiceva, insa nu are clar migdale, ca martipanul. De care si de unde iti faci la Cluj? Clujul oricum are infinit mai multe posibilitati, la Sibiu mai lejereanu cu torturile de nunta, cine iti spune ca sunt delicioase si nemaipomenite nu a mancat din alta parte. Nu zic ca-s rele, insa sunt atat de limitate ca optiuni! Asta fiind valabil la Sibiu din multe alte puncte de vedere, dar categoric nu e aici momentul sa ma pornesc in aceasta discutie prea putin constructiva. Mie la Cluj mi-a ramas inima la tortul Ambasador de la Cafe Lux, dar poate cad in aceeasi capcana de care am spus mai sus pentru ca nu am mancat altceva mai bun :).

Adriana1980ro
13.05.2010, 22:24:35
Probabil nu ai auzit la Cluj pentru ca multe laboratoare il numesc, impropriu, martipan. Este de fapt ceea ce imbraca tortul neted, are consistenta de serbet dar nu e atat de dulce. Nu stiu exact din ce e facut, zahar cu oaresiceva, insa nu are clar migdale, ca martipanul. De care si de unde iti faci la Cluj? Clujul oricum are infinit mai multe posibilitati, la Sibiu mai lejereanu cu torturile de nunta, cine iti spune ca sunt delicioase si nemaipomenite nu a mancat din alta parte. Nu zic ca-s rele, insa sunt atat de limitate ca optiuni! Asta fiind valabil la Sibiu din multe alte puncte de vedere, dar categoric nu e aici momentul sa ma pornesc in aceasta discutie prea putin constructiva. Mie la Cluj mi-a ramas inima la tortul Ambasador de la Cafe Lux, dar poate cad in aceeasi capcana de care am spus mai sus pentru ca nu am mancat altceva mai bun :).

Merci de raspuns...desi inca nu tocmai vizualizez chestiunea. oare nu ai ceva poze?
La Cluj, intr-adevar sunt mai multe posibilitati. Pentru mine din start s-au impartit la 2: firmele care faceau la preturi pana in 35/kg si cele de peste 45/kg- pana la 90 RON/kg. Way out off my leage. Dupa ce am fost pe la 5-6 cofetarii, ne-am oprit la Patipet unde erau extrem de bune, si ultra aspectuoase. Poti sa iti duci ce poza vrei, si ei ti-l fac. Si mai si iasa asa cum ti-ai dorit.
Dar sa stii ca toata lumea mi-a vorbit de martipan si frisca, nu de iceing.
Pe mine acest site, si evident asta datorita voua fetelor, nu inceteaza sa ma surprinda in fiecare zi in care navighez.
Va pup.

alison
16.05.2010, 14:12:03
Ieri, prietena mea cea mai buna s-a casatorit. Printre multe alte aspecte care au fost pregatite pentru ca nunta sa fie reusita, o bucata de timp si energie au fost consumate pentru a alege un tort bun si aspectos. Au fost comandate torturi de proba de la mai multe laboratoare din Sibiu, gustate de mai multe persoane, dat cu parerea, mers la Cluj, cochetat cu ideea de a comanda de acolo etc. In cele din urma, desi dezamagite de oferta limitata din Sibiu, logistic era mai simplu sa-l comandam de aici, asa ca am ales tortul cel mai bun dintre cele gustate si cu cel mai mare potential de a fi si frumos pe deasupra. Asta inseamna tortul cu frisca si fructe de padure, imbracat in icing, de pe Livezii, laborator care inexplicabil se afla inca in topul preferintelor mireselor. Pentru mine personal, acel laborator, de aseara, a incetat sa mai existe. Si am sa explic mai departe de ce si m-as bucura foarte mult ca cineva de acolo si sa citeasca si, poate, sa ia si aminte.
Tortul comandat pentru degustare avea un blat insiropat peste care un strat gros de crema din frisca si fructe de padure, roz, cu fructe ici-colo, acrisor, light si bun. Era invelit in icing nu foarte dulce, delicios. Singura problema a fost ca, datorita faptului ca intre crema si icing nu era nimic altceva care sa dea aderenta si datorita diferentei de consistenta intre icing si crema, a fost foarte dificil de taiat. I s-a comunicat doamnei aceasta problema si a spus ca va mai pune un blat deasupra si atunci se va taia mai usor. Am stat linistite ca problema tortului a fost rezolvata. Intre timp, am mancat tort de acelasi fel facut la alt laborator (Misam), ca proba pentru o alta nunta si am vazut ca se poate si fara blat de tort peste crema si totusi sa se poata taia (nu stiu ce au pus cei de acolo intre crema si icing, putea fi margarina dupa cum arata, prea putin conteaza atata timp cat nu se simtea gretos si tortul s-a putut taia fara probleme. Nu, nu e intentia aici sa elogiez celalat laborator, din punctul meu de vedere niciunul nu e cum trebuie in Sibiu, dar nu mai insist pe tema asta). Era bun, dar imi aminteam ca cel de pe Livezii era si mai bun si de abia asteptam sa-l mancam la nunta. Ceea ce a urmat efectiv la nunta, a fost incredibil. Odata ca am primit (si nuntasii si mirii) in farfurie tortul "jupuit" de icing pentru ca nu se putea taia, cu tot blatul suplimentar, dar mai ales ca am primit cu totul alt tort: crema nu era cea pe care o mancasem in tortul de proba, nu avea fructele amestecate in ea, era crema alba fara niciun gust natural in ea, iar intre crema si blatul de dedesubt, se afla, ici-colo, cate o visina si poate si alte fructe decongelate, plasate inegal incat pe alocuri blatul era galben, pe alocuri visiniu de la sucul scurs din fructe. la mine in farfurie erau doua visine si o rozinchina. "Nu e rau" zice un nuntas resemnat langa mine, dupa ce i-am spus ce ar fi trebuit sa fie. Nu era rau=era comestibil, dar nu era bun, nu era acrisor, nu era fresh, nu era nimic din ce stiam ca trebuia sa fie. Si daca l-am fi ales pe baza povestilor altora sau pe baza unor fotografii! Dar nu, a fost ales pe baza unei degustari. Nu am idee ce s-a intamplat, nu ma intereseaza, a fost un tort ratat. Nu pot decat sa sper ca laboratorul n-o sa-si primeasca banii pe el pentru ca "lasa, ma, ce mai conteaza, asta este, a trecut". Faptul oricum ramane consumat, rateul cat casa si tortul nemancat. Stiu ca oricum se vor comanda in continuare in prostie torturi de pe Livezii pentru ca multe alte optiuni nu aveti, dar vroiam numai sa stiti ce se poate intampla. Pentru ca e inadmisibil.

lizuca1717
16.05.2010, 15:14:25
Si daca l-am fi ales pe baza povestilor altora sau pe baza unor fotografii! Dar nu, a fost ales pe baza unei degustari. Nu am idee ce s-a intamplat, nu ma intereseaza, a fost un tort ratat. Nu pot decat sa sper ca laboratorul n-o sa-si primeasca banii pe el pentru ca "lasa, ma, ce mai conteaza, asta este, a trecut". Faptul oricum ramane consumat, rateul cat casa si tortul nemancat. Stiu ca oricum se vor comanda in continuare in prostie torturi de pe Livezii pentru ca multe alte optiuni nu aveti, dar vroiam numai sa stiti ce se poate intampla. Pentru ca e inadmisibil.

Alison,

La fel au patit mirii de ieri la a caror nunta am participat, au primit un tort nu doar diferit si fad de-a dreptul dar arata ca facut din topor nicidecum intr-un "laborator cu pretentii". Inainte sa mergem la nunta la care am facut referire mai sus, ne-am ridicat tortul aniversar de 1 an de la Redal si sincer pentru un tort facut la repezeala in 2 ore pot spune ca a fost mai frumos ornat si mai gustos decat cel de la nunta care a fost comandat cu 2 luni inainte...

Cand o sa obtin niste poze cu tortul mirilor de ieri o sa le postez, ca sa trageti voi singure concluziile referitoare la aspectul oribil al acestui tort.

SIncer eu nici astazi nu inteleg de unde si pana unde atatea laude pentru laboratorul acesta, dar banuiesc ca e o chestiune de gust pana la urma si de preferinte...

iubiana
17.05.2010, 09:03:24
Alison,
.......
SIncer eu nici astazi nu inteleg de unde si pana unde atatea laude pentru laboratorul acesta, dar banuiesc ca e o chestiune de gust pana la urma si de preferinte...

Buna,

Laudele vin de la persoane care au comandat de acolo si le-au placut dar au comandat torturi aniversare (2-4 kg) cum am comandat si noi si am fost foarte multumiti de rezultat, se pare ca dau gres la torturile de nunta .
Imi pare rau pentru miri care nu au primit torturile dorite ... dar este bine ca ai zis experienta traita ca viitoarele miresici sa se gandeasca de 2 ori inainte sa-si comade tortul de acolo.

corinavasile
17.05.2010, 10:38:34
Buna,

Laudele vin de la persoane care au comandat de acolo si le-au placut dar au comandat torturi aniversare (2-4 kg) cum am comandat si noi si am fost foarte multumiti de rezultat, se pare ca dau gres la torturile de nunta .
Imi pare rau pentru miri care nu au primit torturile dorite ... dar este bine ca ai zis experienta traita ca viitoarele miresici sa se gandeasca de 2 ori inainte sa-si comade tortul de acolo.

Buna,
Ai dreptate, Iubiana!!! Depinde mult si de gustul fiecaruia si de norocul sau nenorocul pe care-l poate avea cu tortul!
Noi am facut prajiturile(rulada pentru acasa) si tortul pe Prejbei si am fost multumiti de ei. Asta au zis-o si invitatii care m-au sunat sa ma intrebe unde am facut rulada si tortul.
Am avut noroc! Oricum prajiturile si torturile cumparate de la laboratoare, oricare ar fi ele, nu se compara cu cele facute de tine acasa, cu manuta ta!
Va pup!

Va atasez foto cu tortul nostru!

lizuca1717
17.05.2010, 10:52:28
Buna,
Ai dreptate, Iubiana!!! Depinde mult si de gustul fiecaruia si de norocul sau nenorocul pe care-l poate avea cu tortul!
Noi am facut prajiturile(rulada pentru acasa) si tortul pe Prejbei si am fost multumiti de ei. Asta au zis-o si invitatii care m-au sunat sa ma intrebe unde am facut rulada si tortul.
Am avut noroc! Oricum prajiturile si torturile cumparate de la laboratoare, oricare ar fi ele, nu se compara cu cele facute de tine acasa, cu manuta ta!
Va pup!

Va atasez foto cu tortul nostru!

Corina si eu am avut prajiturile de pe prejbei, doamna Vintan a fost jos palaria de la inceput pana la final.
Tortul l-am facut la Redal si din nou nu am avut nimic de reprosat, gustul delicios al tortului creme brulee facand senzatie.

La nunta fratelui meu tortul a venit de pe Livezii ca de`h mireasa era cunostinta cu doamna Stela insa a fost oribil, deloc insiropat, sec fad s.a.m.d.

La fel la nunta de sambata la care am fost... tortul a fost un dezastru (tot de pe Livezii), arata ca facut din topor.

Eu raman la parerea ca oricum Sibiul este extrem de limitat la oferta de produse de acest gen. Plus de asta multi aleg ce vad la altii, ceea ce nu e intotdeauna ceva bun mai ales ca risti sa vezi acelasi tort la multe nunti consecutive. Noi l-am vazut pe cel de cacao cu visine si imbracat cu ciocolata alba si fulgi de ne-a venit acru...

E ironic la ca Targu Mures si la Tarnaveni am mancat niste torturi pe la nunti de am cerut si a doua bucata toata masa ;)) atat de deosebite erau... asa ca nota 4 pt oferta din Sibiu si rusine celor care isi bat joc de miri si de clienti in general!!!

alice
17.05.2010, 12:15:30
Na, eu nu sunt fana torturi, dar asta ma ajuta sa remarc ceva deosebit.
N-am inteles niciodata mania asta pentru torturile de pe livezii.
Sambata la nunta finilor mei, mi-am intarit convingerea.Tortul a fost cu fructe de padure si frisca.
De jos in sus:blat, o crema cu "fructe de padure".Nu stiu din ce era facuta crema, dar era naspa, fara gust.dupa care iar blat, care nu se tinea de partea de dedesubt, si frisca.Eu recunosc ca am mancat numai frisca.Am si ramas cu vreo 5 kg tort, din cate imi amintesc.
So, pentru cei care vreti de acolo, incercati altceva.Mie mi-a placut cel de caramel.E drept ca am mancat din unul mic, de 1kg.
Deci, Alison, ma gandeam ca poate cu iceingul ala v-ati scos, ca l-ati facut "mai deosebit", dar se pare ca nu.

alison
17.05.2010, 15:32:42
Alice, cu icing a fost "mai deosebit" in sensul ca am primit un tort "scalpat" si nu stim cum a fost icingul. Dar na, aici pot da vina pe cei de la sala ca nu s-au straduit mai mult sa-l taie, inainte de a-l da jos cu totul. Ideea e ca interiorul nu era ce trebuia, cu icing sau fara, ala era numai invelisul. Probabil ca asa se intampla cand ai comenzi tot mai multe si esti tot mai vestit. Incepi sa faci treaba "pe genunchi" si sa o lasi mai moale cu calitatea, ca doar ai deja o reputatie, la ce sa o mai aperi?!

laura81
17.05.2010, 18:03:59
Apropo de Prejbei ... mie imi plac si prajiturile si torturile de-acolo, dar la capitolul aspect si "nimerirea retetei" am auzit de mai multe ori plangeri. Pe livezii nu auzisem inca, se pare ca se aduna acum :P . Cred ca depinde si cum ai norocul, sa fie un weekend aglomerat sau nu. chestie care, binenteles, nici nu ar trebui sa se puna in discutie. De ex tortul atasat de corina mi se pare super fain, n-am stiut ca se mai fac s torturi netede in sibiu in afara de fulgii aia ..
Din pacate nu stii niciodata povestea tortului, si din afara pare totul ok, numai mirii stiu daca a fost sau nu ce au vrut. Mie de ex tortul de care vorbeste alice de la nunta finilor ei mi s-a parut bunicel, iar un prieten era lesinat dupa el, i-am dat si felia mea :D Deci si gusturile difera.

alice
17.05.2010, 18:48:19
Da, pai daca le-a placut tortul insemna ca erau rupti in ... de foame sau innebuniti dupa ceva dulce.Numai asa iti poate place.
Si Laura vrei sa mai atasezi inca o data tortul tau de nunta sa vada lumea ca pe livezii stau la fel de prost la aspect?

lizuca1717
17.05.2010, 19:33:44
n-am stiut ca se mai fac s torturi netede in sibiu in afara de fulgii aia ...

Eu zic ca tortul de la nunta noastra a fost destul de neted, e adevarat ca nu am avut timp sa-l analizez cu lupa dar il vazusem in bucataria restaurantului inainte sa fie adus in sala.

La fel zic si de tortul de aniversare... ca e neted (chiar m-am dus la frigider inca o data ;)) sa ma asigur inainte sa scriu asta)

In concluzie, exista si asemenea torturi, conteaza si cine il face probabil :-)

pitigrasa
17.05.2010, 20:17:14
Fetelor m-am zapacit cu tortul,ufffffffffff,cate probleme si eu o sa am tortul de pe Livezii[il primesc dela restaurant].V arog sa imi spuneti la ce trebuie sa fiu atenta ,cu cine trebe sa vorbesc sau ce ma sfatuiti sa fac pentru a nu avea astfel de probleme.imi pare sincer rau pentru cele care ati avut astfel de experiente nasoale
astept sfaturile voastre ,
va multumesc

corinavasile
18.05.2010, 09:50:21
Apropo de Prejbei ... mie imi plac si prajiturile si torturile de-acolo, dar la capitolul aspect si "nimerirea retetei" am auzit de mai multe ori plangeri. Pe livezii nu auzisem inca, se pare ca se aduna acum :P . Cred ca depinde si cum ai norocul, sa fie un weekend aglomerat sau nu. chestie care, binenteles, nici nu ar trebui sa se puna in discutie. De ex tortul atasat de corina mi se pare super fain, n-am stiut ca se mai fac s torturi netede in sibiu in afara de fulgii aia ..
Din pacate nu stii niciodata povestea tortului, si din afara pare totul ok, numai mirii stiu daca a fost sau nu ce au vrut. Mie de ex tortul de care vorbeste alice de la nunta finilor ei mi s-a parut bunicel, iar un prieten era lesinat dupa el, i-am dat si felia mea :D Deci si gusturile difera.

Ciao,
Ai dreptate Laura...depinde foarte mult si de gustul fiecaruia. Tortul nostru a fost tort caramel. Eu l-am ales pe asta ca mi s-a parut mai putin dulce (oricum eu nu sunt buna de ales prajituri ca mie nu-mi plac dulciurile, si in general nu ma dau in vand dupa ele ...doar le gust). Si mie mi s-a recomandat alt gen de tort...ca din alea se fac mai mult la nunti, ca sunt cerute, dar eu nu am tinut cont de asta!!! Am facut cum am simtit! Normal ca nu poti multumi toti mesenii, ca nu ai cum! Si prietena mea imi zicea ca multi prefera tortul diplomat . (si eu is fan diplomat, dar facut acasa de mine, nu cumparat) .
Tema asta poate fi asa mult discutata!!! Nu are rost sa mai tot comentez si eu atatea, ca s-au spus deja multe! In final totul depinde de gust!

O zi faina, in ciuda timpului de afara! :):):)
Va pup!!

corinavasile
18.05.2010, 09:53:21
Fetelor m-am zapacit cu tortul,ufffffffffff,cate probleme si eu o sa am tortul de pe Livezii[il primesc dela restaurant].V arog sa imi spuneti la ce trebuie sa fiu atenta ,cu cine trebe sa vorbesc sau ce ma sfatuiti sa fac pentru a nu avea astfel de probleme.imi pare sincer rau pentru cele care ati avut astfel de experiente nasoale
astept sfaturile voastre ,
va multumesc

Eu zic sa nu te mai stresezi asa mult! O sa ai un tort foarte bun! Oricum nu toata lumea mai poate manca si tort dupa atatea feluri de mancare, cate se dau la noi !
Spor la pregatiri! :)

laura22
18.05.2010, 13:18:27
intr-adevar nu se pune problema de gusturi, fiecare apreciaza altceva. problema e legata de faptul ca te bazezi pe ceva si cand se ajunge la partea concreta...fix pix.

Adriana1980ro
18.05.2010, 17:17:23
Oh my good!!!!

Merci Alison ca ai dat tonul la "buline" despre Livezii.
Am vorbit si noi cu doamna, si nu am ramas placut impresionata. Pe langa pretul cu 10 Ron/Kg mai mult decat in Cluj, nu lucreaza pe martipan, si despre iceing, am auzit de la tine.
Am ramas cu senzatia ca ne face o mare favoare ca ne primeste, ca "dansa are multe comenzi"./:)

So, care ar mai fii optiunile: am inteles Misam, Savana, si Redal. Stiu ca e subiectiv, care care dintre ele are cele mai multe review-uri bune? Si cam care sunt preturile?

Pupici

pitigrasa
18.05.2010, 17:17:23
Eu zic sa nu te mai stresezi asa mult! O sa ai un tort foarte bun! Oricum nu toata lumea mai poate manca si tort dupa atatea feluri de mancare, cate se dau la noi !
Spor la pregatiri! :)
Multumesc pentru incurajari Corina,dar vezi cum suntem noi,vrem sa fie totul bine . Ai dreptate la noi se dau multe feluri de mancare.
Casa de piatra iti doresc si numai bucurii.

laura22
19.05.2010, 11:34:40
Oh my good!!!!

Am vorbit si noi cu doamna, si nu am ramas placut impresionata. Pe langa pretul cu 10 Ron/Kg mai mult decat in Cluj, nu lucreaza pe martipan, si despre iceing, am auzit de la tine.
Am ramas cu senzatia ca ne face o mare favoare ca ne primeste, ca "dansa are multe comenzi"./:)

So, care ar mai fii optiunile: am inteles Misam, Savana, si Redal. Stiu ca e subiectiv, care care dintre ele are cele mai multe review-uri bune? Si cam care sunt preturile?

Pupici

Review-urile le gasesti aici pe forum dar parerea mea e ca cel mai bine e sa-ti formezi singura o parere despre fiecare. Oricum chestia asta n-o sa fie de-ajuns, pentru ca ai toate sansele sa te trezesti cu surprize. Mai exista varianta stupida sa ceri niste specificatii tehnice complete, plus contract semnat si stampilat.:*

Kristinne
20.05.2010, 14:44:49
Alice, cu icing a fost "mai deosebit" in sensul ca am primit un tort "scalpat" si nu stim cum a fost icingul. Dar na, aici pot da vina pe cei de la sala ca nu s-au straduit mai mult sa-l taie, inainte de a-l da jos cu totul. Ideea e ca interiorul nu era ce trebuia, cu icing sau fara, ala era numai invelisul. Probabil ca asa se intampla cand ai comenzi tot mai multe si esti tot mai vestit. Incepi sa faci treaba "pe genunchi" si sa o lasi mai moale cu calitatea, ca doar ai deja o reputatie, la ce sa o mai aperi?!
:(( Na acum chiar am o mare dilema si un mare stres! Noi avem tortul comandat pe livezii, exact cu frisca si fructe de padure... Am si degustat unul de 1 kg si a fost foarte buna, intregii familii a placut. Singurul lucru de care nu mi-am prea dat seama era ce fel de fructe erau si de ce erau intr-un sos gelatinos superdulce cand ele trebuiau sa fie acrisoare si fresh. In farfurie taiat nu arata foarte fotogenic pt ca frucele erau cumva de-a valma prin crema, nu strat. Insa dupa atatea "tzepe" cu exact acelasi tort una dupa alta ma gandesc serios daca nu trebuie sa renunt si sa schimb laboratorul! Nu si-a facut nimeni la Savana? Ca nu sunt deloc fan redal si nici nu vrem martzipane si tiramisu si alte chestii la moda. P.S. Am gustat un tiramisu cu crema de martipan. Nu numai parerea mea a fost total negativa. Dar gusturile difera, asta e clar. Ideea e unde sa risc? Ca de fiecare laborator am auzit de peripetii :(

alice
20.05.2010, 15:47:48
Na cam asa arata taiat......

adelinapaun
20.05.2010, 16:30:46
Am citit si eu experientele voastre cu torturile de pe Livezii; eu personal nu am avut de-a face cu laboratorul respectiv.

Vroiam doar sa spun ca noi am avut tortul facut de cei de la Dobrun(era inclus in pretul meniului). A fost tort tiramisu , noua ne-a placut si prietenilor apropiati care ne-au spus.

Poate luati in calcul si acest laborator si faceti o proba........colaborarea cu doamna de acolo a fost ok.

Sper ca am fost de ajutor
Spor la miresit

:(( Na acum chiar am o mare dilema si un mare stres! Noi avem tortul comandat pe livezii, exact cu frisca si fructe de padure... Am si degustat unul de 1 kg si a fost foarte buna, intregii familii a placut. Singurul lucru de care nu mi-am prea dat seama era ce fel de fructe erau si de ce erau intr-un sos gelatinos superdulce cand ele trebuiau sa fie acrisoare si fresh. In farfurie taiat nu arata foarte fotogenic pt ca frucele erau cumva de-a valma prin crema, nu strat. Insa dupa atatea "tzepe" cu exact acelasi tort una dupa alta ma gandesc serios daca nu trebuie sa renunt si sa schimb laboratorul! Nu si-a facut nimeni la Savana? Ca nu sunt deloc fan redal si nici nu vrem martzipane si tiramisu si alte chestii la moda. P.S. Am gustat un tiramisu cu crema de martipan. Nu numai parerea mea a fost total negativa. Dar gusturile difera, asta e clar. Ideea e unde sa risc? Ca de fiecare laborator am auzit de peripetii :(

pitigrasa
20.05.2010, 20:20:30
Eu am mai scris aici,voi avea si eu tortul tot de le Livezii .Acum eu sper ca D-na Stela dela acest laborator de pe Livezii sa citeasca toate aceste pareri si sa repare greseala(ca sa spun asa)pentru celelalte miresici care si-au comandat tortul tot la dansa.

lizuca1717
07.06.2010, 10:31:03
Daca vreti sa stiti cum trebuie sa fie un tort cu adevarat din fructe de padure, atunci cautati laboratoare din alte orase. In 29 Mai am fost la o nunta in Blaj. Cand am vazut tortul din frisca mi-am amintit de imitatia de tort cu fructe de padure de la nunta din 15 mai (comandat la laboratorul de pe Livezii).

Reticienta mea s-a transformat instantaneu in interes cand am vazut ce bucata de tort am primit... nu am cuvinte sa va spun cat de bun a fost acel tort plin de fructe de padure, plin cu mure cu capsuni si chiar fragute.
A doua zi la cheful de dupa nunta s-a taiat si ultimul etaj al tortului, noi sibienii ne-am zis ca fiind etajul de jos sigur e doar frisca cu urme de fructe, dar din nou am fost impresionati de niste bucati de tort cu fructe din plin acrisor si usor.

Concluzia: se poate sa face un tort cu fructe de padure in adevaratul sens al cuvantului trebuie doar sa se si vrea...

lucy_happy
07.06.2010, 14:14:25
Cam asa este!!! Vointa de calitate si nu doar castigul comerciantului trebuie sa primeze, eu imi doresc un tort cu crema de caramel si nuci, am gasit deja pe cineva, sunt cei de la Alcazar, sora mea si-a facut torul acolo si a fost multumita si ma gandesc ca si eu voi fi.

lizuca1717
07.06.2010, 14:45:07
Oh my good!!!!

Pupici

Eu am avut tortul de la Redal, si cele pt aniversari cam tot de acolo le comandam. Am mai facut si exceptii dar tot la aceeasi sursa am revenit. Nu spun ca aici sunt torturile cele mai cele sau ca aici totul merge fara greseala, ci ca variantele limitate din sibiu ne-au facut sa alegem locul unde am fost de cele mai multe ori multumiti.

Ti-as recomanda sa mergi la o degustare prin SB sau sa iei in considerare si variante din alte localitati, pretul platit pe transport (nu foarte mare) s-ar putea sa fie acoperit de pretul mai mic/kg.

Daca nu as fi gasit varianta aleasa pentru nunta, apelam la o cofetarie din Sebes, Tarnaveni, Ludus sau Tg.Mures si nu e vorba de ifose.

In Sibiu nu doar oferta limitata te face sa cauti alternative, cat mai ales atitudinea pe care o mare parte din furnizori o adopta: aceea ca iti fac o favoare ca te baga in seama si la final iti taie o nota de plata...

P.S. Ca o varianta suplimentara ar fi cofetaria de la Continental Forum, dar le-as da o bulina neagra cat cladirea lor de mare pentru faptul ca ne-au anuntat cu 3 saptamani inainte de nunta ca nu au timp sa puna prajiturile in cutii si ni le vor da vrac. Si cum orice om normal vrea sa doarma inainte de nunta nu sa aranajeze prajituri in caserole, am decis sa schimbam furnizorul...

Kristinne
01.07.2010, 14:10:03
Dupa experientele povestite de Alison si Alice cu tortul de frisca cu fructe de padure de pe Livezii am renuntat la el si la laborator. Cu ocazia asta am descoperit ca pot exista oferte si cu 10 feluri de tort, nu aceleasi 3 de care s-a saturat toata lumea si am ales si un model mai interesant si modern. O sa revin dupa nunta cu impresii, sper din suflet...delicioase ;)

Cristina_84
03.07.2010, 18:26:07
Dupa experientele povestite de Alison si Alice cu tortul de frisca cu fructe de padure de pe Livezii am renuntat la el si la laborator. Cu ocazia asta am descoperit ca pot exista oferte si cu 10 feluri de tort, nu aceleasi 3 de care s-a saturat toata lumea si am ales si un model mai interesant si modern. O sa revin dupa nunta cu impresii, sper din suflet...delicioase ;)

Noi nu am avut de ce ne plange de tortul de pe Livezii,a fost extraordinar de bun,exact ca cel facut de proba si toata lumea ni l-a laudat.Noi am avut tortul cu visine si ciocolata alba de care "toata lumea s-a saturat":)),dar am constatat cu fericire ca nu e deloc asa. La fel ca si tine,am citit si eu unele experiente neplacute ale miresicilor cu cei de pe Livezii,asta inainte de nunta,dar din fericire la noi nu a fost cazul,am fost foarte multumiti de ei.

Miorush
16.07.2010, 15:13:58
Buna miresici de Sibiu,
Eu am o mare problema...momentan sunt in Tm insa cununia religioasa o s-o am la Fagaras. A fost mama azi la 2 din cele 3 cofetarii din oras si niciuna nu-mi fac tortul pe care mi-l doresc eu :(( :(( :((.Asa ca m-am gandit sa incerc in imprejurimi(Sibiu sau Brasov), stiti cumva daca vreuna din cofetarii face torturi la comanda si daca livreaza in afara Sibiului/Brasovului?!?!?!
Va rog din tot sufletul daca stiti ceva de genul sa-mi spuneti.
Compozitia ar fi: partea de jos - jumatate de tort: prajitura alice (blat cacao insiropat si cu crema jofre) iar partea de sus - cealalata jumatate: prajitura afrodita (blat pandispan cu crema diplomat si multe fructe de padure. intre cele doua jumatati - la mijloc: un strat subtire de krantz (marginea de la prajitura alice) tot tortul imbracat in frisca...si trandafiri ca ornament (inspiratie de la o alta miresica de pe forum) si tortul sa arate ca unul din cele din poza

mihaela_micky
16.07.2010, 15:58:40
http://www.youtube.com/watch?v=YiJy0mfbJ4Q
tortul nostru a fost facut in fata invitatiilor- de la primul blat-bezea pana la ultimul blat.
in filmulet este produsul finit, am sa postez si filmuletul in care se vede cum este facut.

laura81
17.07.2010, 15:26:23
Buna miresici de Sibiu,
Eu am o mare problema...momentan sunt in Tm insa cununia religioasa o s-o am la Fagaras. A fost mama azi la 2 din cele 3 cofetarii din oras si niciuna nu-mi fac tortul pe care mi-l doresc eu :(( :(( :((.Asa ca m-am gandit sa incerc in imprejurimi(Sibiu sau Brasov), stiti cumva daca vreuna din cofetarii face torturi la comanda si daca livreaza in afara Sibiului/Brasovului?!?!?!
Va rog din tot sufletul daca stiti ceva de genul sa-mi spuneti.
Compozitia ar fi: partea de jos - jumatate de tort: prajitura alice (blat cacao insiropat si cu crema jofre) iar partea de sus - cealalata jumatate: prajitura afrodita (blat pandispan cu crema diplomat si multe fructe de padure. intre cele doua jumatati - la mijloc: un strat subtire de krantz (marginea de la prajitura alice) tot tortul imbracat in frisca...si trandafiri ca ornament (inspiratie de la o alta miresica de pe forum) si tortul sa arate ca unul din cele din poza

In sibiu nu cred sa gasesti pe cineva care sa ti-l faca cum vrei tu, la noi se baga pe gat reteta existenta. si si daca gasesti care promit asa ceva, ai sanse mari sa te trezesti la nunta cu un clasic diplomat.
Parerea mea e sa cauti in bv. :(

Miorush
17.07.2010, 21:36:03
In sibiu nu cred sa gasesti pe cineva care sa ti-l faca cum vrei tu, la noi se baga pe gat reteta existenta. si si daca gasesti care promit asa ceva, ai sanse mari sa te trezesti la nunta cu un clasic diplomat.
Parerea mea e sa cauti in bv. :(

Nici in Brasov n-am avut mai mult succes...stimata doamna, noi suntem deschisi la nou in functie de cerintele clientilor...dar din pacate aceasta reteta nu cred ca o putem realiza pentru prima data pt nunta dvs :(( :(( :(( nush ce sa mai fac...:(

laura81
18.07.2010, 23:00:25
Fa-l de casa daca tii asa mult la el (mama, o prietena etc) si omite amanuntul asta la sala, unde nu vor accepta daca nu ai certificat de-ala ca e facut de cofetarie autorizata. Numai suport iti trebuie si din ala poti cumpara de pe net din state.

natyistratuc
05.09.2010, 14:02:36
Buna,
am aflat cu intarziere de fapt citisem inainte mesajul dar apoi am vazut data nuntii tale. cred ca deja ai avut nunta si ati sarbatorit. felicitari !!! dar pana la urma la ce cofetarie ai comandat tortul? ca eram sincer curioasa sa aflu...sau ai gasit ceva in alta parte la brasov? astept rasp tau! merci

mona_fenics
05.10.2010, 20:55:18
Noi am avut tortul de la Dobdrun. Dupa ce toata lumea este satula de atata mancare, nu iti mai trebuie ceva dulce si gretos. Noi am ales o șarlotã de capsuni... a fost foarte proaspat, extraordinar de bun, iar preturile sunt foarte accesibile.
Recomand cu caldura.

laura81
09.02.2011, 21:54:17
Arata bine si suna interesant!

Chiar vroiams a scriu, nu stiu daca am mai zis, ca am vazut ca si cei de la Mandra fac torturi de nunta. La noi in cartier sunt expuse cateva chestii ff faine. Presupun ca au preturi mari, cel putin la prajiturile de vanzare sunt mari dar nu se compara la gust cu alte cofetarii...

lucy_happy
10.02.2011, 20:35:06
Noi am trecut cu bine de emotii, iar tortul nostru dupa cum il puteti vedea mai jos, desi nu a aratat extraordinar si in nici un caz cum ma asteptam, a fost foarte bun, cu blat de cacao, crema cu caramel si piscoturi si imbracat in frisca, toti invitatii l-au laudat, si m-am mirat ca au tinut minte detaliile, deci le-a placut!!!! numai eu eram dezamagita de cum arata, pt ca mi-l imaginam altfel, mi-am revenit intr-un final, si acum cand ma uit la poze parca e dragut asa!!! orcium a fost ok!!!!!!

442423

laura81
10.02.2011, 22:10:14
Noi am trecut cu bine de emotii, iar tortul nostru dupa cum il puteti vedea mai jos, desi nu a aratat extraordinar si in nici un caz cum ma asteptam, a fost foarte bun, cu blat de cacao, crema cu caramel si piscoturi si imbracat in frisca, toti invitatii l-au laudat, si m-am mirat ca au tinut minte detaliile, deci le-a placut!!!! numai eu eram dezamagita de cum arata, pt ca mi-l imaginam altfel, mi-am revenit intr-un final, si acum cand ma uit la poze parca e dragut asa!!! orcium a fost ok!!!!!!

442423

Frumos tortul intr-adevar.
DAR... ideea nu e ca miresele sa se consoleze ca "las ca macar a fost bun" daca nu a fost ce au vrut ele. Ideea e ca fiecare mireasa nemultumita sa ii taxeze pentru greseli din astea. Pt ca jur ca anul asta stiu macar 10 cazuri unde tortul nu a aratat cum trebuia, nu a avut reteta care trebuia, nu a fost livrat, a fost livrat tarziu, au fost anuntati cu 2 zile inainte ca nu va fi livrat (macar astia au fost anuntati, ceilalti umblau la 10 seara dupa tort) ... Deci nu va consolati ca altora le-a placut, pt ca asa vor pati si altii pt ca voi ati tacut. Pt ca in cofetariile noastre regula de baza e "las-o ma ca mere'-asa"!
Nu vreau sa fiu rea, dar nu e greu sa ti minte detaliile despre tort pt ca toate cofetariile din sb au aceleasi 3-4 retete.

lucy_happy
11.02.2011, 21:38:37
da inteleg ce spui, eu nu m-am gandit sa spun nimic pt ca intr-un final am inteles motivele pt care nu l-au decorat exact cum am zis, plus ca nu aveau cum sa puna banda pe care eu le-am dus-o pt ca era prea deschisa, si se vedea in contrast prea mare cu ciocolata decorativa, si atunci s-au dus sambata dimineata sa cumpere alta, si crini eu n-am vrut dar n-am specificat, el m-a sunat sa ma intrebe ce culoare eu i-am zis lila roz si chiar mi-a zis ca a luat crini ca i s-au parut mai deosebiti, si oricum serviciile cofetarului au fost jos palaria, si cu prajiturile, si cu livratul, inclusiv in ziua cununiei civile ne-a adus prajiturile si am comandat 2 checuri, impachetate pe farfurii gata in fata blocului!!! si proaspete!!!!

laura81
12.02.2011, 17:25:28
da inteleg ce spui, eu nu m-am gandit sa spun nimic pt ca intr-un final am inteles motivele pt care nu l-au decorat exact cum am zis, plus ca nu aveau cum sa puna banda pe care eu le-am dus-o pt ca era prea deschisa, si se vedea in contrast prea mare cu ciocolata decorativa, si atunci s-au dus sambata dimineata sa cumpere alta, si crini eu n-am vrut dar n-am specificat, el m-a sunat sa ma intrebe ce culoare eu i-am zis lila roz si chiar mi-a zis ca a luat crini ca i s-au parut mai deosebiti, si oricum serviciile cofetarului au fost jos palaria, si cu prajiturile, si cu livratul, inclusiv in ziua cununiei civile ne-a adus prajiturile si am comandat 2 checuri, impachetate pe farfurii gata in fata blocului!!! si proaspete!!!!

Suna bine asa... Ce cofetarie?

lucy_happy
13.02.2011, 11:55:30
Suna bine asa... Ce cofetarie?

Alcazar!!;;)

dya_blue_eyes
14.02.2011, 00:37:56
Alcazar!!;;)

Buna.imi poti trimite si mie un PM cu adresa sau nr de tel de unde ti-ai facut tortul?a fost f frumos.cam cat costa kg de tort si de prajituri?multumesc frumos.