PDA

Versiunea completa : Meniul la restaurantele din Judetul Bacau

flory_vella
23.08.2006, 17:08:12
Buna fetelor eu am nunta la tara si nu stiu ce meniu sa aleg , ce ma sfatuiti(:| avand in vedere ca e nunta la tara

delmo
06.11.2006, 08:20:55
depinde de bugetul tau.......la tara la un restaurant?eu cred ca meniul e cam acelasi peste tot si in functie de buget!

Irinamaria
06.12.2006, 18:25:11
Depinde buget si de.... oameni. Fiind prieteni de familie sunt de parere ca ai putea alcatui un meniu astfel incat sa ii multumesti cel putin pe marea majoritate, daca nu pe toti. ;)) De exemplu ai putea dupa aperitive(ai cateva exemple:casacaval, muski file,salam sasesc, ficăței la grătar , cascaval pane, crokete de carne, bulete de cascaval etc . La urmatorul fel sa fie servit :preparate asortate: de pui , peste sau porc. aici ai avea o varietate de feluri. Daca vrei poti sa iti trimit un exemplu de meniu de la un restaurant din Iasi, din care ai putea sa iti alcatuiesti un meniu super.
Eu am fost pe la mai multe restaurante si am rugat sa imi prezinta o lista cu meniul specific de nunta. Fiecare restaurant cauta sa se distinga prin ceva cat mai deoasebit, si fiind prin mai multe restaurante, am retinut cate ceva de la fiecare. Daca vrei poti alege varianta asta.#:-SDar e mai dificila si cere mult timp.

scuze. acum am vazut ca evenimentul a trecut.

ady3vay
23.04.2007, 00:18:37
Mai fetelor vreau si eu sa stiu cum sunt meniurile prin rest. din bacau si cat costa?Cum sunt alcatuite si daca puteti sa imi recomandati cum sa imi fac meniul

Petro79
10.07.2007, 19:41:52
Vad ca pe Bacau nu exista inca acest topic si as vrea sa-l abordam si noi, miresicile de Bacau. Si asta pentru ca, discutand cu parintii mei (ei - Bacau, eu - Bucuresti) am constatat ca meniurile pe la nuntile din Bacau difera oarecum de cele "standard" din Bucuresti. I.e., in timp ce in Bucuresti - si in sud, in general - nu exista nunta fara sarmale, inteleg ca pe la Bacau sarmalutele sunt considerate oarecum "depasite" si se inlocuiesc cu diverse alte chestii.

Deci, dragi (viitoare) miresici, voi pentru ce meniu ati optat? Cu detalii daca se poate, mai ales la aperitiv.

Sporuri organizatorice!!!>:D<

alinutza20
13.07.2007, 15:15:51
Vad ca pe Bacau nu exista inca acest topic si as vrea sa-l abordam si noi, miresicile de Bacau. Si asta pentru ca, discutand cu parintii mei (ei - Bacau, eu - Bucuresti) am constatat ca meniurile pe la nuntile din Bacau difera oarecum de cele "standard" din Bucuresti. I.e., in timp ce in Bucuresti - si in sud, in general - nu exista nunta fara sarmale, inteleg ca pe la Bacau sarmalutele sunt considerate oarecum "depasite" si se inlocuiesc cu diverse alte chestii.

Deci, dragi (viitoare) miresici, voi pentru ce meniu ati optat? Cu detalii daca se poate, mai ales la aperitiv.

intru si eu in clubul acestor multe jmiresici din bacau :))
deci draga petro... k tot noi suntem singure si pe aici :D(crek fetele din bacau nu se mai marita... si totusi eu de ce nu am gasit sala vara???) sa vb despre meniu...

intr-adevar nu prea au ce cauta sarmalutele in meniu... nu stiu de ce k mie nu mi se par deplasate dar pur si simplu nu se mai regasesc...

hai sa-ti spun despre meniul meu... orientativ binenteles k multe nu stiu nici eu... (oricum cand o sa-l am si eu listat o sa atasez o listuta)...
- spre deosebire de toate nuntile cu salam rosii si cas (glumesc):)) eu o sa am la aperitiv un aperitiv cald format din creier pane, crochete si nsdemii de rulouri...
-apoi va fi peste-pastrav mai exact probabil cu cartofi nature
-si mai apoi :)) doua fripturi... da nush din ce material :))

cam asta stiu eu deocamdata... si binenteles fff multa bautura cafea si prajituri:D
pupici :*:*:*:*:*:*:*

cezara25
13.07.2007, 15:26:02
fetelor, ma bag si eu desi nu sunt indreptatita! parerea mea este ca toata lumea se ia dupa un trend stabilit de restaurantele din zona respectiva: este de ajuns ca la o nunta sa se serveasca altceva in ,loc de sarmale si toata lumea considera ca asta e un nou val. Pentru mine chiar nu ar conta daca sarmalele ar fi sau nu in meniu, daca mi le-as dori as face posibilul sa le am. eu am insistat sa am sarmale la nunta pentru ca mi se par ca respecta traditiile unei nunti romanesti, chiar daca restaurantul meu a fost unul de cinci stele si s-au servit si icre negre si somon fume si multe altele.

pup

alinutza20
13.07.2007, 15:45:16
fetelor, ma bag si eu desi nu sunt indreptatita! parerea mea este ca toata lumea se ia dupa un trend stabilit de restaurantele din zona respectiva: este de ajuns ca la o nunta sa se serveasca altceva in ,loc de sarmale si toata lumea considera ca asta e un nou val. Pentru mine chiar nu ar conta daca sarmalele ar fi sau nu in meniu, daca mi le-as dori as face posibilul sa le am. eu am insistat sa am sarmale la nunta pentru ca mi se par ca respecta traditiile unei nunti romanesti, chiar daca restaurantul meu a fost unul de cinci stele si s-au servit si icre negre si somon fume si multe altele.

pup

esti foaaaaaaaaaaaarte indrepatita sa te bagi :D ptr k dupa cum observi nu suntem asa de multe pe aici :(
in primul rand casa de piatra ptr k am vazut k esti proaspata miresica...

ai mare dreptate in ceea ce priveste trend-urile restaurantelor... asa e... cum apare ceva... cum e la moda... offff moda asta...

sa stii k si mie imi plac sarmalele (mai ales k acum stiu sa si fac:)))... acum na... depinde de fiecare dak le vrea sau nu...

Petro79
14.07.2007, 16:00:40
Ce nu mi-e mie foarte clar este ce oferi in meniul de nunta: ceva ce imi place mie sau ceva ce ar trebui sa placa si sa-i multumeasca pe participanti. Inteleg ca tate celelalte lucruri le fac dupa gustul meu- rochie, buchet, decoratiuni etc etc, insa cand vine vorba de mancare (si, eventual, de muzica), nu trebuie sa tinem cont si de asteptarile/preferintele invitatilor? Adica daca mie imi plac fructele de mare si fac un meniu pe baza de fructe de mare, cati vor sti sa aprecieze chestia asta? Prea putini, imi imaginez, pentru ca, sa fim seriosi, la o nunta iti vin oameni de toate nivelurile. La fel si cu muzica: daca mie imi place heavy metalul, ce fac, pun metal toata noaptea? Evident ca nu. La fel cum probabil ca nu as pune manele nici in ruptul capului, chiar dacamulti dintre invitati poate ar prefera asa ceva (sper totusi sa nu fie asa!!)
Soacra mea (olteanca), de exemplu, face niste sarmale dementiale, dar ai mei, de la Bacau, nici nu au vrut sa auda de sarmale, ca au zis ca oamenii ar stramba din nas numai cand le-ar vedea
Deci, ce le dam: ce vrem noi sau ce vor ei?

alinutza20
15.07.2007, 13:47:35
Ce nu mi-e mie foarte clar este ce oferi in meniul de nunta: ceva ce imi place mie sau ceva ce ar trebui sa placa si sa-i multumeasca pe participanti. Inteleg ca tate celelalte lucruri le fac dupa gustul meu- rochie, buchet, decoratiuni etc etc, insa cand vine vorba de mancare (si, eventual, de muzica), nu trebuie sa tinem cont si de asteptarile/preferintele invitatilor? Adica daca mie imi plac fructele de mare si fac un meniu pe baza de fructe de mare, cati vor sti sa aprecieze chestia asta? Prea putini, imi imaginez, pentru ca, sa fim seriosi, la o nunta iti vin oameni de toate nivelurile. La fel si cu muzica: daca mie imi place heavy metalul, ce fac, pun metal toata noaptea? Evident ca nu. La fel cum probabil ca nu as pune manele nici in ruptul capului, chiar dacamulti dintre invitati poate ar prefera asa ceva (sper totusi sa nu fie asa!!)
Soacra mea (olteanca), de exemplu, face niste sarmale dementiale, dar ai mei, de la Bacau, nici nu au vrut sa auda de sarmale, ca au zis ca oamenii ar stramba din nas numai cand le-ar vedea
Deci, ce le dam: ce vrem noi sau ce vor ei?

parerea mea e ca facem cumva sa impacam si capra si varza...(parca asa era)... pentru k nu cred k ne putem gandi numai la noi si e foarte relevant exemplul dat de tine...
cred k intr-o mausra trebuie analizata situatia la fiecare nunta in parte in privinta invitatilor... in masura in care vin invitati si cu fite si fara trebuie incercat si facut un meniu sa-i impace oarecum pe amandoua clase sociale... parerea mea...
cat despre sarmale ... la mine n-or sa fie insa n-as avea nimic impotriva nici dak ar fi... nu stiu dak intradevar ar stramba cineva din nas dak le-ar vedea...

delmo
15.07.2007, 15:20:56
intru si eu in clubul acestor multe jmiresici din bacau :))
deci draga petro... k tot noi suntem singure si pe aici :D(crek fetele din bacau nu se mai marita... si totusi eu de ce nu am gasit sala vara???) sa vb despre meniu...

intr-adevar nu prea au ce cauta sarmalutele in meniu... nu stiu de ce k mie nu mi se par deplasate dar pur si simplu nu se mai regasesc...

hai sa-ti spun despre meniul meu... orientativ binenteles k multe nu stiu nici eu... (oricum cand o sa-l am si eu listat o sa atasez o listuta)...
- spre deosebire de toate nuntile cu salam rosii si cas (glumesc):)) eu o sa am la aperitiv un aperitiv cald format din creier pane, crochete si nsdemii de rulouri...
-apoi va fi peste-pastrav mai exact probabil cu cartofi nature
-si mai apoi :)) doua fripturi... da nush din ce material :))

cam asta stiu eu deocamdata... si binenteles fff multa bautura cafea si prajituri:D
si la mine tot asa o sa fie! ultima friptura o sa fie mix grill (pui, porc si un carnacior ceva cu garnitura si salata)....si la bautura vin alb demisec fanta si cola whisky barbati si martini alb dame 2 cafele tort.....bineinteles fructe si prajituri ,alune,,,sper sa nu fi uitat ceva:-s

lakra_c
18.07.2007, 17:25:07
si mie vor sa-mi bage pe gat mix grill-ul asta , dar nu-i nici o problema , am eu ac de cojocul lor! nu vreau sa accept nici in ruptul capului doar 3 feluri pentru toata seara.prefer sa platesc in plus o garnitura si o salata si se fac 4 feluri.

alinutza20
19.07.2007, 08:04:34
si mie vor sa-mi bage pe gat mix grill-ul asta , dar nu-i nici o problema , am eu ac de cojocul lor! nu vreau sa accept nici in ruptul capului doar 3 feluri pentru toata seara.prefer sa platesc in plus o garnitura si o salata si se fac 4 feluri.

mare dreptate ai....
la ce restaurant iti baga pe gat acest mix grill???
:*:*:*:*

lakra_c
19.07.2007, 16:02:38
mare dreptate ai....
la ce restaurant iti baga pe gat acest mix grill???
la restaurantul Dumbrava ! asta a fost propunerea lor de meniu , dar ii fac eu sa se razgandeasca!

Petro79
19.07.2007, 16:56:52
Pai si eu zic la fel, doar 3 feluri toata noaptea e cam putintel si nu e indicat ca tocmai la nunta mea sa ma gandesc eu la siluetele invitatilor. Sa inteleg deci ca tu pui doua aperitive, unul cald si unul rece, sau care sunt cele 4 feluri, pana la urma?

alinutza20
19.07.2007, 17:12:09
normal k nu te gandesti la silueta lor... lasa-i sa manance sa se umfle :))
eu am 4 feluri de mancare din care aperitiv cald... fara aperitiv rece cel putin din cate stiu eu... dar s-ar putea sa fie si ala.. .. peste si doua fripturi... cred k ajung...

le dai cu mixu lor in cap si tot se razgandesc :D
pupici :*:*:*:*

lakra_c
19.07.2007, 19:31:11
Pai si eu zic la fel, doar 3 feluri toata noaptea e cam putintel si nu e indicat ca tocmai la nunta mea sa ma gandesc eu la siluetele invitatilor. Sa inteleg deci ca tu pui doua aperitive, unul cald si unul rece, sau care sunt cele 4 feluri, pana la urma?
pai e asa :1.aperitivul care cred ca va contine doar preparate reci
2.pestele care probabil va fi cu cartofi natur si cu lamaie
3.apoi va fi puiul (cred ca rulou de piept de pui umplut cu cascaval si bacon) iar ca garnitura champignon si o salata(ma mai gandesc ce fel)
4.gratar de pork - cotlet cu garnitura de legume sote si baby carotte si salata de castraveciori murati ( ca se potriveste cel mai bine la vinutzul dinspre dimineatza;-))
dupa peste ei mi-au propus un sorbe : intr-o cupa de sticla pe pat de gheatza un fel de serbet dulce-acrisor ornat cu felii de lamaie...
poate se vor schimba garniturile dupa ultimele modificari , poate vom mai adauga un sos special la peste , dar in principiu acestea sunt felurile.

alinutza20
20.07.2007, 08:16:21
pai e asa :1.aperitivul care cred ca va contine doar preparate reci
2.pestele care probabil va fi cu cartofi natur si cu lamaie
3.apoi va fi puiul (cred ca rulou de piept de pui umplut cu cascaval si bacon) iar ca garnitura champignon si o salata(ma mai gandesc ce fel)
4.gratar de pork - cotlet cu garnitura de legume sote si baby carotte si salata de castraveciori murati ( ca se potriveste cel mai bine la vinutzul dinspre dimineatza;-))
dupa peste ei mi-au propus un sorbe : intr-o cupa de sticla pe pat de gheatza un fel de serbet dulce-acrisor ornat cu felii de lamaie...
poate se vor schimba garniturile dupa ultimele modificari , poate vom mai adauga un sos special la peste , dar in principiu acestea sunt felurile.

cam asa sta treaba si la mine doar k am aperitivul cald

lady_i
25.07.2007, 09:07:15
si pe mine ma dispera meniul. aperitiv, doua fripturi si doua cafele? mult prea putin [-X .... cred ca o sa le cer si sarmalute sau/si ardei umpluti. trebuie sa trec pe la local sa discut meniul mai amanuntit. sa vad ce-mi ofera ...
are cineva informatii despre VOGUE ? vreau sa stiu daca v-a placut mancarea de acolo?

merci si ...pupici

sai_mon
14.01.2008, 14:57:53

Depasite??? Acum inteleg si eu de ce a ras cineva din Adjud de mine ca dau sarmale la nunta...Ne intalnisem sa vedem o formatie pe la Comanesti..si din discutie in discutie am intrat si la meniu...si mi-a fost rusine ca le-am pomenit de sarmale.. Sper ca brasovenii nu au nicio problema cu asta...ca nici cei de la Bucuresti nu au avut

anamary
22.06.2008, 21:17:31
Daca te mai intereseaza si alte variante, este o cofetarie pe Banca Nationala, aproape de intersectia cu Mioritei, nu stiu daca am voie sa-i dau numele; acolo pretul e de 35 ron/kg si fac niste torturi foarte bune si care arata superb...si nu platesti suportul....
anka cate feluri de mancare ai avut la nunta??? 3? au ajuns?? si apropo, la platoul cald...ati dat peste?? am auzit ca pestele nu prea este mancat pe la nunti...

anamary
22.06.2008, 21:30:41
fetelor apropo...ati avut pe cineva la bucatarie la restaurant atunci cand ati avut nunta??? (mesaj valabil pt cele care au avut nunta:D)...ca cica se fura mai putin...eu zic sa daca le e de furat...intra pe o usa si iese pe cealalta;)):-":-"

Petro79
23.06.2008, 08:06:26
Noi nu am avut pe cineva anume care sa stea tot timpul la bucatarie, dar taica-meu se ducea in permanenta sa vada ”cum se descurca fetele”. La mine nu prea au avut cum sa fure, pentru ca, desi noi ne asteptam initial la 230 de persoane, au venit 270, asa ca au trebuit mort-copt sa faca 270 de portii.
Insa si-au luat portia la tort: am avut vreo 25 kg de tort (8 torturi), insa pana la tort plecasera foarte multi dintre invitati. Au servit cate o bucatica foarte mica la invitati, iar noua, a doua zi, ne-au dat un sigur tort. Dupa calculele noastre, cel putin 3 torturi le-au ramas lor. La fel si cu florile. Cel de pe prezidiu, cel mai frumos buchet, a disparut de cum s-a incheiat nunta si nu i-am mai dat de urma. Dar nu ne-am suparat, important e ca toata lumea s-a simtit bine si am fost si noi multumiti de cei de la restaurant pe parcursul nuntii.
Anexez poza cu tortul nostru, facut la Barati.

fetelor apropo...ati avut pe cineva la bucatarie la restaurant atunci cand ati avut nunta??? (mesaj valabil pt cele care au avut nunta:D)...ca cica se fura mai putin...eu zic sa daca le e de furat...intra pe o usa si iese pe cealalta;)):-":-"

anka_je
23.06.2008, 15:22:22
anka cate feluri de mancare ai avut la nunta??? 3? au ajuns?? si apropo, la platoul cald...ati dat peste?? am auzit ca pestele nu prea este mancat pe la nunti...
Am avut 3 feluri si a fost arhisuficient, erau farfuriile pline!
Eu nu am avut peste, am ales la prima friptura pulpa umpluta cu bacon iar la a doua, traditionala friptura de porc ;)) ...
mda, e mai pretentios cu peste, nu place tuturor (nu-i inteleg pe oamenii astia, eu sunt fan peste!) dar cred ca nu prea e mancat pestele atunci cand nici nu e prea grozav pregatit...sau ti se spune ca ai in meniu file nu stiu de care si te trezesti cu altceva in noaptea nuntii, bineinteles ceva mult mai ieftin...

anka_je
23.06.2008, 15:27:01
Da, am avut pe cineva la bucatarie in permanenta si intr-adevar s-a furat mai putin, tot din tort suspectez si eu ca au luat.

anamary
23.06.2008, 15:45:41
Am avut 3 feluri si a fost arhisuficient, erau farfuriile pline!
Eu nu am avut peste, am ales la prima friptura pulpa umpluta cu bacon iar la a doua, traditionala friptura de porc ;)) ...
mda, e mai pretentios cu peste, nu place tuturor (nu-i inteleg pe oamenii astia, eu sunt fan peste!) dar cred ca nu prea e mancat pestele atunci cand nici nu e prea grozav pregatit...sau ti se spune ca ai in meniu file nu stiu de care si te trezesti cu altceva in noaptea nuntii, bineinteles ceva mult mai ieftin...
si mie imi place pestele si nu asi renunta la el...am sa mananc eu cu viitorul sot...din tot meniul...sa fiu sigura ce le dau invitatiilor mei (bineinteles...inainte de nunta)...;-)

anamary
23.06.2008, 15:46:53
Da, am avut pe cineva la bucatarie in permanenta si intr-adevar s-a furat mai putin, tot din tort suspectez si eu ca au luat.
oare oamenii astea nu se mai gandesc ca au un d-zeu deasupra???:-?

iubitel
23.06.2008, 22:15:30
Noi am stabilit singuri meniul(120 ron doar mancarea) si vom avea aperitiv rece-bufet suedez,aperitiv cald,peste,si 2 feluri de friptura+tort si inghetata cumparate de noi.

mikaella
24.06.2008, 20:53:48
Noi am stabilit singuri meniul(120 ron doar mancarea) si vom avea aperitiv rece-bufet suedez,aperitiv cald,peste,si 2 feluri de friptura+tort si inghetata cumparate de noi.
la ce restaurant daca nu te superi?

ZaraGirl
24.06.2008, 21:13:19

A, uite acum am vazut ca ai scris si despre meniu. Suna foarte bine.

Vad insa ca la majoritatea restaurantelor trebuie sa aducem noi bautura. Voi ati facut o lista cu ce bauturi nu ar trebui sa lipseasca si cam ce cantitate? Eu m-am gandit la sampanie, vin, bere, whiski....ceva mai fin pt doamne si domnisoare ar fi martini sau bayleys.....apoi apa si sucuri racoritoare. LA ce bauturi v-ati gadit voi? Hai:gen_05: noroc

Petro79
25.06.2008, 07:57:55
La noi la nunta (270 persoane in total) sampania a fost oferita de restaurant, iar noi am adus:
vin (s-au baut 150 l), palinca (am abut 30 l dar s-au baut max 15l), Angelli Cherry, bere (cu si mai ales fara alcool - a fost cea mai solicitata de cei care au condus), whiskey (am avut 25 sticle de 0,7l dar au mai ramas vreo 10), Baileys pt doamne (din 25 sticle au mai ramas vreo 5). Astea s-au servit la masa. Pe bar am avut insa si Campari si gin.

A, uite acum am vazut ca ai scris si despre meniu. Suna foarte bine.

Vad insa ca la majoritatea restaurantelor trebuie sa aducem noi bautura. Voi ati facut o lista cu ce bauturi nu ar trebui sa lipseasca si cam ce cantitate? Eu m-am gandit la sampanie, vin, bere, whiski....ceva mai fin pt doamne si domnisoare ar fi martini sau bayleys.....apoi apa si sucuri racoritoare. LA ce bauturi v-ati gadit voi? Hai:gen_05: noroc

iubitel
26.06.2008, 01:30:37
la ce restaurant daca nu te superi?

Restaurantul este deschis de 2 saptamani,se cheama LA RAVOIRE-vis-a-vis de Sc.ALECU RUSSO-Nr.16,iar meniul l-am facut noi personal(toata nunta o organizam noi 2) dintr-o selectie efectuata din meniurile scrise pe acest site,singurile interventii din partea sefului de local au fost doar la schimbarea unor garnituri de mancare,si ca sa va puteti face o idee va scriu mai jos meniul si bauturile care se vor servi la nunta noastra: 1.Aperitiv rece-bufet suedez :rosie umpluta cu salata vinete,icre pe lamaie,ciuperca umpluta cu legume gratinate,ardei cu pasta de branza,salam uscat,sunca de pui,cascaval,castraveti. 2.Aperitiv cald:crochete cascaval,chiftelute cu susan,carnaciori casa+mustar,gogosari+castraveti in otet,rulou de bacon cu ficatei de pui,rulou de piep de pui cu cascaval si sunca. 3.Peste file salau cu legume mexicane. 4.Cotlet porc cu cartofi natur. 5.Piept pui la gratar+salata de varza cu rosii cu cartofi taranesti. 6.Tort+inghetata 7.Fantana de ciocolata+diverse fructe. 8.Cafele,saratele,alune,saleuri,piscoturi de sampanie. Bauturile care vor fi servite sunt:sampanie,whisky,cherry angelli,vin murfatlar demisec,bere alcool/fara,suc fanta/cola,energizante,apa min./plata.Cum vi se pare meniul?

24alina24
05.10.2008, 13:20:10
buna, sunt si eu o viitoare miresica din bacau...mi-am gasit localul, muzica si ...in curand(astept raspuns) nasii....mai sunt multe de facut nu? nici nu stiu pe la care sa ma gandesc. meniul... m-am gandit eu asa dar sunt intr-o mare dilema..cred ca toate miresicile ar vrea ceva mai special dar ...ce? daca ma puteti ajuta cu un sfat?<:-P

mikaella
06.10.2008, 09:47:20
buna, sunt si eu o viitoare miresica din bacau...mi-am gasit localul, muzica si ...in curand(astept raspuns) nasii....mai sunt multe de facut nu? nici nu stiu pe la care sa ma gandesc. meniul... m-am gandit eu asa dar sunt intr-o mare dilema..cred ca toate miresicile ar vrea ceva mai special dar ...ce? daca ma puteti ajuta cu un sfat?<:-P
buna ! vad ca faci nunta la pasaj , care sala ai luat-o? eu am rezervat-o pe cea de sus acum 5 luni si despre meniu nu stiu prea multe era prea devreme sa vb . poate imi spui si tu ce imformatii ai.

CONT-INCHIS-23057
09.10.2008, 15:57:21
Restaurantul este deschis de 2 saptamani,se cheama LA RAVOIRE-vis-a-vis de Sc.ALECU RUSSO-Nr.16,iar meniul l-am facut noi personal(toata nunta o organizam noi 2) dintr-o selectie efectuata din meniurile scrise pe acest site,singurile interventii din partea sefului de local au fost doar la schimbarea unor garnituri de mancare,si ca sa va puteti face o idee va scriu mai jos meniul si bauturile care se vor servi la nunta noastra: 1.Aperitiv rece-bufet suedez :rosie umpluta cu salata vinete,icre pe lamaie,ciuperca umpluta cu legume gratinate,ardei cu pasta de branza,salam uscat,sunca de pui,cascaval,castraveti. 2.Aperitiv cald:crochete cascaval,chiftelute cu susan,carnaciori casa+mustar,gogosari+castraveti in otet,rulou de bacon cu ficatei de pui,rulou de piep de pui cu cascaval si sunca. 3.Peste file salau cu legume mexicane. 4.Cotlet porc cu cartofi natur. 5.Piept pui la gratar+salata de varza cu rosii cu cartofi taranesti. 6.Tort+inghetata 7.Fantana de ciocolata+diverse fructe. 8.Cafele,saratele,alune,saleuri,piscoturi de sampanie. Bauturile care vor fi servite sunt:sampanie,whisky,cherry angelli,vin murfatlar demisec,bere alcool/fara,suc fanta/cola,energizante,apa min./plata.Cum vi se pare meniul?

E Ok. dar sarmalute nu pui?:(.
Glumesc...

Soacra mea ma tot bate la cap sa punem in meniu si sarmalute ca asa e bine..etc..:). Cred ca am sa comand 20 portii special pt cateva persoane doritoare, dar le dau pe la 5dim:)) (la pachet)

24alina24
11.10.2008, 11:12:31
buna ! vad ca faci nunta la pasaj , care sala ai luat-o? eu am rezervat-o pe cea de sus acum 5 luni si despre meniu nu stiu prea multe era prea devreme sa vb . poate imi spui si tu ce imformatii ai.
am inchiriat sala de jos...sus nu era liber ..nu stiu de meniu prea multe decat ca el cuprinde si tortul miresei si ca pleaca de la 110 sau 120 parca asa mi s-a spus dar na ...depinde de ce vrei sa alegi poate fi si mai mult. la meniu nu m-am hotarat a bine el are si cafeaua ...in rest nu prea stiu multe.....

mikaella
13.10.2008, 19:02:17
am inchiriat sala de jos...sus nu era liber ..nu stiu de meniu prea multe decat ca el cuprinde si tortul miresei si ca pleaca de la 110 sau 120 parca asa mi s-a spus dar na ...depinde de ce vrei sa alegi poate fi si mai mult. la meniu nu m-am hotarat a bine el are si cafeaua ...in rest nu prea stiu multe.....
cam atat stiu si eu, doar ca meniul e anul asta 110-120 si mi-au spus ca pana la anul va mai creste, daca mai aflu ceva te anunt!

monica_bc
16.11.2008, 16:19:14
Cum credeti ca e mai bine:sa ai 2 sortimente de vin-unul alb si unul roz sau doar alb?

judie
16.11.2008, 16:59:10
doar alb...noi aveam de toate - s-a baut albul;))

Cum credeti ca e mai bine:sa ai 2 sortimente de vin-unul alb si unul roz sau doar alb?

CONT-INCHIS-23057
21.11.2008, 15:41:50
alta nuanta de vin inafara de alb n-am auzit ...

sarapup
13.01.2009, 21:46:15

vara merge doar vinul alb si de obicei sec la peste sau demisec in restul mesei daca vrei un "buchet" un pic diferit

sarapup
13.01.2009, 23:01:29
inainte de a gasi restaurantul la care vom face arvunisem la rmb sala mare si meniul :120 cu 3 feluri si o cafea si in rest iti aduceai ce doreai dar sala....:-& :-& :-&

la actualul restaurant meniul maxim este 170 care cuprinde 3 feluri mancare,o cafea,taria-aperitivele la intrare:martini pt dne si wiskey pt domni plus toata sampania,apa minerala 1l de pers si 0,5l suc de pers iar sala e.....=D> =D> =D> :madlaugh: :madlaugh: :madlaugh:
de fapt meniul e ca mai sus cu o exceptie :in loc de tarie-aperitiv la intrare si sampanie iti da 1l de vin/pers dar io am o tona de vin pt nunta in beci:-" :D :D :D si asa ne-am inteles in asa fel incat sa nu ies in pierdere cu vinul de acasa

decorare si lautari iti aduci,nu ti se impune ceva anume,nu ai ora de plecare,1 ospatar la 25 de pers,plata separat la ospatari si bucatar,doar avans -fara chirie

nush daca e prea scump dar sunt bucuroasa ca am scapat de sala de la rmb!!!

diananico
14.01.2009, 10:25:01
^ probabil ca tot asa va fi si la mine, o sa primim vinul de la niste rude si vom lua altceva de la local (cel mai probabil tot taria si sampania)

otilik
15.01.2009, 23:56:20
eu cred ca voi avea doar vin alb plus celelalte bauturi

anna3twin
23.02.2009, 11:07:52
Buna,
Eu sunt din Ploiesti, dar o sa fac nunta in judetul Bacau pt ca de acolo este sotul meu. Nunta o sa o avem la rEtsaurantul Padurea de Pini din Moinesti. Avand in vedere ca nu sunt din zona m-ar interesa orice informatie cu privire la locatie si orice sfat este bine venit ;)
Multumesc!
Spor la pregatiri si sa aveti o nunta de vis *::*:*:*:*:*:

24alina24
23.02.2009, 17:59:29
buna miresici, eu am nunta la pasaj sala de jos stie cineva detalii despre ''atmosfera''? am inteles de la doamna de acolo ca vrea sa renoveze sala acum in primavara ...mai face cineva nunta la pasaj? a mai fost careva la vreo nunta acolo ..as vrea sa stiu daca e meniul ok...adica stiu ca se alege ce doresti dar cum e mancarea de acolo....si inca ceva v-ati gandit ce puneti in meniu? eu abia ni-am luat whiski-ul (JB) pt barbati, angeli pt femei si mai am samp pt primire mai trebuie binenteles sucul si apa ca vinul e de la tata socru:) dar la mancare nu m-am gandit ce sa aleg aceti idei? va pup

MeMioara
17.05.2009, 21:01:18
Hello!

Vad ca nu prea e multa activitate pe topicul acesta, dar vroiam si eu niste informatii despre mancarea de la restaurantul Aviatori. Stie cineva cat de buna este?

georgiana_matei
19.05.2009, 22:35:59
Hello!

Vad ca nu prea e multa activitate pe topicul acesta, dar vroiam si eu niste informatii despre mancarea de la restaurantul Aviatori. Stie cineva cat de buna este?
meniul e foarte bogat si mancarea de calitate, acum depinde si de gustul fiecaruia...dar crede-ma ca eu sunt foarte pretentioasa...

MeMioara
19.05.2009, 22:38:17
Serios? Sper ca nu confunzi cu restaurantul Aerostar:) Aviatori este le la Narcisa. Asa mult sper sa fie ok...

georgiana_matei
19.05.2009, 22:40:35
Serios? Sper ca nu confunzi cu restaurantul Aerostar:) Aviatori este le la Narcisa. Asa mult sper sa fie ok...
serios iti vorbesc...eu acolo am avut nunta anul trecut

sarapup
02.07.2009, 10:21:46
:)>- ma bucur ca va sunt de folos info!

asteptam completari la alte sortimente si la alte depozite
cine stie de sampanie?ma intereseaza bucium/zarea/cuvee imperial....

va pooopic si cat mai multe sortimente si preturi sa gasim!!!;-) ;-) ;-) ;-) ;-)

oana_alexandra
02.07.2009, 21:52:15
Buna. Informatiile tale sunt foarte utile. Maine trag si eu o fuga pana acaol. La Sheridan,s stiti cumva preturile?

sarapup
03.07.2009, 10:34:11
initial am vrut sheridan's dar daca am gasit oferta asta nu am mai intrebat..dar intreaba ca acolo e depozit full...adica au si alcool si nealcool....dar cel mai bine intrebi ;-)

azi imi stabilesc meniul si gramajele:A :A :A

MeMioara
04.07.2009, 08:57:00
Foarte utile informatiile. La fructe stiti cumva preturi la depozite?

oana_alexandra
04.07.2009, 16:05:04
initial am vrut sheridan's dar daca am gasit oferta asta nu am mai intrebat..dar intreaba ca acolo e depozit full...adica au si alcool si nealcool....dar cel mai bine intrebi ;-)

azi imi stabilesc meniul si gramajele:A :A :A
Vad ca facem nunta la acelasi restaurant, la distanta de doar o saptamana...tu pana la urma cum te-ai inteles cu ei??? Care e pretul meniului la tine???
Spor la pregatiri.

dany27
24.06.2010, 19:01:31
buna
imi puteti spune si mie cum e meniul la aerostar?
am nunta in toamna si nu stiu cum e mancarea acolo
ne-au spus k ei nu dau decat mancarea iar restul aducem noi/:)

AndreeaLuiza
01.07.2010, 14:29:07
buna
imi puteti spune si mie cum e meniul la aerostar?
am nunta in toamna si nu stiu cum e mancarea acolo
ne-au spus k ei nu dau decat mancarea iar restul aducem noi/:)

La Aerostar e ok mancarea, am fost la o nunta si nu s-a plans nimeni.. Depinde ce iti pui in meniu. Erau foarte frumoase aperitivele (12 la numar), din carne nu am mancat pt k nu prea imi place mie carnea..
De obicei cam toate restaurantele practica metoda "doar mancarea".
Cred k raportul calitate/pret e numai bun. :)
Gasesti mai multe info aici:

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=17420

raluca_varga
20.08.2011, 16:24:18
Buna,

A avut cineva nunta la Seasons in Onesti sau urmeaza sa o aiba? Stie cineva cum e mancarea si servirea?

Multumesc,

Mihaitu
25.01.2012, 00:04:16
Buna miresici!
Ma puteti ajuta cu cateva idei pt. meniu? Nu as vrea sa am sarmale in meniu, dar nu stiu daca fileul de peste (la cuptor sau impanat) are acelasi succes...in caz ca aleg peste cu ce fel de legume s-ar putea combina?

Va multumesc pt. eventualele sugestii.

geosim
24.02.2012, 14:27:52
Buna miresici!
Ma puteti ajuta cu cateva idei pt. meniu? Nu as vrea sa am sarmale in meniu, dar nu stiu daca fileul de peste (la cuptor sau impanat) are acelasi succes...in caz ca aleg peste cu ce fel de legume s-ar putea combina?

Va multumesc pt. eventualele sugestii.

Eu zic ca nu are rost sa te agiti tu ce pui langa peste;))..restaurantul de regula iti da variante de meniu de unde poti alege! Si sarmalutele sun ok la nunta si pestele e ok....orienteaza-te dupa tipul de invitati pe care ii ai! Daca ai, spre exemplu, invitati multi din mediul rural atunci iti recomand sa te feresti de peste cu legume....nu cred ca va fi foarte apreciat. Pestele este destul de pretentios de preparat. Intereseaza-te daca celor de la restaurant le iese cum trebuie. Eu eram pe punctul de a alege peste, pana mi-a spus un cunoscut ca a mancat peste acolo, dar n-a fost reusit.

bafta!!

Mihaitu
24.02.2012, 22:35:29
Eu zic ca nu are rost sa te agiti tu ce pui langa peste;))..restaurantul de regula iti da variante de meniu de unde poti alege! Si sarmalutele sun ok la nunta si pestele e ok....orienteaza-te dupa tipul de invitati pe care ii ai! Daca ai, spre exemplu, invitati multi din mediul rural atunci iti recomand sa te feresti de peste cu legume....nu cred ca va fi foarte apreciat. Pestele este destul de pretentios de preparat. Intereseaza-te daca celor de la restaurant le iese cum trebuie. Eu eram pe punctul de a alege peste, pana mi-a spus un cunoscut ca a mancat peste acolo, dar n-a fost reusit.

bafta!!
Buna!
Mersi mult de raspuns..ai dreptate, cea mai buna solutie e sa vad cum pregatesc pestele la restaurant..si apoi am sa aleg....
O zi buna!

uca_uca
26.06.2012, 12:44:45
are cineva idee pot adauga in meniu file somon afumat, sau tuburi calamar, ma gandesc ca e mai soft cu preparate din peste,

alya2016
22.11.2012, 22:59:37
Buna, Am fost la vreo 2 nunti unde s-a servit peste...acum totul depuinde de persoane daca sunt manca peste sau nu. In mod normal se practica....acum vezi si tu!