PDA

Versiunea completa : Luna de miere in India

BDiana
21.12.2006, 15:13:20
Sotul meu a primit de la Mos Nicolae un IPod... Iar de Craciun, doar ceva mic, i-am luat deja 2 carti din Romania (Soareci si Oameni de Steinbeck si singurul roman tradus in romana al lui Orhan Pamuk - gigel care a luat premiul Nobel pt. literatura anul asta - Ma numesc Rosu), si inca nu mi-a venit o idee buna despre ce sa pun alaturi... Faza cu masinuta nu tine, ca mi-a luat deja el mie (am facut o criza de nervi intr-un magazin de jucarii ca un tanc de 5 anisori, si n-a avut incotro, mi-a cumparat-o :)))
Insa marele cadou pe care ni-l facem, unul altuia, sunt cele 2 calatorii din viitorul apropiat: Austria in perioada revelionului, si aproape imediat dupa, India! :D Mergem la cununia unui prieten indian, si dupa aceea va voi povesti cum se organizeaza o nunta care tine 5 zile si la care sunt invitate 1200 de persoane! 8-}

DanaS
21.12.2006, 18:49:20
O sa-ti placa mult nunta in india. Al meu barbat fiind indian am fost la citeva si sunt superbe. Acum citeva sfaturi dr probabil ca te-au avertizat deja......cind te duci sa nu cumperi mincare de la dughenele de pe strada, daca nu esti obisnuit ti se face rau(de stai pe WC toata nunta), sa-ti iei bani extra ca sa faci cumparaturi, au niste minunatii de bijuterii, materiale etc. Eu mi-am luat un material de saari din matase cu niste imprimeuri superbe si mi-am facut perne fantezie pt dormitor.
Sunt o groaza de zis, dar sincer daca treci cu vederea ca e murdar si ca stau pe strazi murdari etc, o sa-ti placa. Incearca sa te duci sa vizitezi cit mai multe, sunt niste chestii minunate de vazut...acu depinde si in ce oras te duci.
Distractie placuta si sa ne anunti cum ti s-a parut.
Eu una sunt tare curioasa

pupici

BDiana
21.12.2006, 19:27:43
O sa-ti placa mult nunta in india. Al meu barbat fiind indian am fost la citeva si sunt superbe. Acum citeva sfaturi dr probabil ca te-au avertizat deja......cind te duci sa nu cumperi mincare de la dughenele de pe strada, daca nu esti obisnuit ti se face rau(de stai pe WC toata nunta), sa-ti iei bani extra ca sa faci cumparaturi, au niste minunatii de bijuterii, materiale etc. Eu mi-am luat un material de saari din matase cu niste imprimeuri superbe si mi-am facut perne fantezie pt dormitor.
Sunt o groaza de zis, dar sincer daca treci cu vederea ca e murdar si ca stau pe strazi murdari etc, o sa-ti placa. Incearca sa te duci sa vizitezi cit mai multe, sunt niste chestii minunate de vazut...acu depinde si in ce oras te duci.
Distractie placuta si sa ne anunti cum ti s-a parut.
Eu una sunt tare curioasa
pupici
Sunt extrem de incantata! Cred si eu ca o sa fie foarte frumos! Si aventuros! Ajungem la Delhi cu avionul, in noaptea aia dormim acolo, a doua zi ne trezim cat mai devreme si luam un taxi pt. toata ziua sa ne faca un tur de oras si sa vedem cat mai multe. Eu trebuie :D sa ajung la un centru comercial (am deja numele) sa-mi cumpar sari pt. ca dupa indelungi deliberari cu mirele despre cea mai potrivita tinuta la nunta, am ajuns la concluzia ca daca ma imbrac european o sa se holbeze toata lumea la mine... Asa o sa ma imbrac la ceremonia principala (a doua din 3) si pentru prima si ultima o sa-mi iau si un salwar... Cred ca partea cu imbracatul ca indiencele ma incanta cel mai tare :)
Intrerup povestea ca sa spun ca in secunda asta a venit sotul meu cu 2 plicuri primite azi prin posta... Ni s-au intors pasapoartele cu vize pt. India<:-P
Asa... dupa Delhi, mergem cu o combinatie de tren + taxi in orasul mirelui (Khajuraho) si avem o zi sa vizitam, apoi timp de 5 zile suntem cu nunta 8-} (prima la el, 15 ore de calatorit, petrecere la ea, 15 ore inapoi, petrecere iar). La sfarsit, mergem la Agra si dormim acolo, la 1.5km de Taj Mahal, :D vizitam, si apoi inapoi acasa :)
Am facut vaccinuri, am cumparat sprayuri de tantari (desi am inteles ca iarna nu-s probleme cu malaria) si mai avem cateva detalii de pus la punct, dar in principiu suntem organizati :D
ABIA ASTEPT!!!

ramyy
22.12.2006, 22:02:16
fetelor in sfarsit pot sa ma sfatuiesc si eu cu voi pe tema asta eu tin sa va zic ca sunt obsedata de india asta insemnand tot cultura muzica traditii mancare filme imbracaminte absolut tot apropo bdiana nu mai ai loc in bagajel sa ma iei si pe mine pana in india si poti sa ma lasi acolo ca nu ma supi si te rog mult zi-mi si mie cat te costa drumul dus intors
abia astept detalii
e as vrea ca luna de miere sa ne-o petrecem acolo da ramane de vazut pe iubi l-am convins dar nush daca este vreo excursie organizata ca am inteles ca totusi sa te duci de unul singur e cam riscant
astept de talii si idei

BDiana
27.12.2006, 17:37:03
:-p
fetelor in sfarsit pot sa ma sfatuiesc si eu cu voi pe tema asta eu tin sa va zic ca sunt obsedata de india asta insemnand tot cultura muzica traditii mancare filme imbracaminte absolut tot apropo bdiana nu mai ai loc in bagajel sa ma iei si pe mine pana in india si poti sa ma lasi acolo ca nu ma supi si te rog mult zi-mi si mie cat te costa drumul dus intors
abia astept detalii
e as vrea ca luna de miere sa ne-o petrecem acolo da ramane de vazut pe iubi l-am convins dar nush daca este vreo excursie organizata ca am inteles ca totusi sa te duci de unul singur e cam riscant
astept de talii si idei
Buna Ramyy, te-as lua eu in bagajel, ca la dus e loc, numai ca ma pregatesc sa fac mult shopping :D, si s-ar putea sa nu mai ai loc la intoarcere ... Si vad ca ai nunta in curand, ar fi pacat sa ramai prin India... :))
Biletul de avion dus-intors, din Elvetia, ne costa cam 700 EUR.
Sincer, nu cred ca e riscant... Trebuie sigur, sa-ti faci vaccinuri, si sa-ti iei anumite precautii (pastile de burta, spray impotriva tanarilor, sa nu bei apa neimbuteliata, sa nu faci baie in rauri / lacuri etc.) dar atata timp cat esti insotita de un barbat, si mergi mai mult prin orase nu cred ca sunt probleme... O sa va povestesc totul pana la cel mai mic detaliu cand ne intoarcem, si sper ca experienta sa fie pe masura asteptarilor...

DanaS
27.12.2006, 17:52:57
Rammy,

ai dreptate dar nu stiam cit dem ulte stie lumea despre saari-uri, lehnga si shelwar-uri, asa ca le-am generalizat. Deobicei fetele nemaritate poarta shelwar-uri sau lehnga, iar cele maritate saari-uri.

BDiana, daca te hotarasti sa-ti iei un saari (ala care se infasoara, dintr-o bucata de material) avezi ca sunt unele facute gata, adica ca o fusta dar are pliurile gata facute. E super greu sa-l pui pe tine altfel, eu m-am chinuit o groaza si mi-a iesit pina la urma, dar la fiecare miscare m-ai pica un pliu :)), mai aveam putin si raminem in budigaii aia de de desupt. De atinci m-am lecuit si imi cumpar unele gata asamblate ;;)

pupici

BDiana
27.12.2006, 18:18:19
...BDiana, daca te hotarasti sa-ti iei un saari (ala care se infasoara, dintr-o bucata de material) avezi ca sunt unele facute gata, adica ca o fusta dar are pliurile gata facute. E super greu sa-l pui pe tine altfel, eu m-am chinuit o groaza si mi-a iesit pina la urma, dar la fiecare miscare m-ai pica un pliu :)), mai aveam putin si raminem in budigaii aia de de desupt. De atinci m-am lecuit si imi cumpar unele gata asamblate ;;)...
Buna Dana, cred ca asa voi face. O sa ma sfatuiesc si cu vanzatorii, sper sa aiba si sariuri gata "asamblate"... In orice caz, am inteles ca top-ul nu o sa-l gasesc gata facut, si mi-a zis amicul meu, viitorul mire, ca ma duce la croitor la el in orasel sa mi-l coasa...

DanaS
27.12.2006, 18:23:22
da topul trebuie sa ti-l faci la comanda dar neaparat sa-ti iei " gata fustele" gata asamblate. Mai ales daca vrei si un material de matase....te chinuii de te rupi.

BDiana
24.01.2007, 11:00:13
M-am intooors! <:-P
A fost incredibil... Nici nu stiu cu ce sa incep... Cred ca pt. moment o sa pun doar poze, povestile mai incolo :)
Am calatorit cu variate mijloace de transport... In ordinea aparitiei: cu trenul, cu "auto-rickshaw", caruta trasa de camila, "bicycle-rickshaw" si chiar si calare pe elefant... Bineinteles, cu avoinul si masina :)

BDiana
24.01.2007, 11:05:38
Am stat la diverse hoteluri, mai ieftine sau mai scumpe, elegante sau nu... Preferatul meu (ultimele 2 poze), cel mai kitsch hotel ever! :))

urmychance
24.01.2007, 11:08:56
bine ai revenit...multumim pt poze...sunt super:)

dandelion
24.01.2007, 11:09:26
Pare foarte interesant!
Asteptam si povestile. Toate:D
Am vazut ca ati fost destul de gros imbracati, mai ales fata de localnici. A fost rece acolo?

BDiana
24.01.2007, 11:09:32
Am vazut multa saracie si mizerie, de-a dreptul socant... Si foarte mult haos in circulatie (pentru cine se plange ca traficul in Bucuresti este aberant, uitati-va la ultima poza! :) )...

dandelion
24.01.2007, 11:10:52
Am vazut multa saracie si mizerie, de-a dreptul socant...
Parca ar fi din timpul razboiului mondial :(..trist intr-adevar..

BDiana
24.01.2007, 11:11:24
Dar si cei mai minunati oameni

BDiana
24.01.2007, 11:18:49
cu traditii fascinante

micky
24.01.2007, 11:20:55
Am stat la diverse hoteluri, mai ieftine sau mai scumpe, elegante sau nu... Preferatul meu (ultimele 2 poze), cel mai kitsch hotel ever! :))

super pozele tale;-) acum asteptam relatari :D mi-ai starnit si mie curiozitatea:D

BDiana
24.01.2007, 11:22:18
...haine si bijuterii minunate si foarte deschisi si primitori (in ultima poza sunt eu in saree dansand :)) Sincer, cred ca am fost foarte caraghioasa, dar ei au fost flatati de faptul ca ne straduim sa ne purtam ca niste adevarati indieni)

BDiana
24.01.2007, 11:25:17
Mancarea este foarte gustoasa =P~ desi pe alocuri cam iute :)) (poza 4)

dandelion
24.01.2007, 11:26:19
cu traditii fascinante
Ce reprezinta desenele?:D

BDiana
24.01.2007, 11:27:17
Am vazut superanimale salbatice...

BDiana
24.01.2007, 11:29:38
... si mai putin salbatice

BDiana
24.01.2007, 11:31:25
natura ...

micky
24.01.2007, 11:32:01
Am vazut superanimale salbatice...

:O ala e un tigru?:O wow

BDiana
24.01.2007, 11:33:37
... si cultura

BDiana
24.01.2007, 11:35:29
aici am multe poze :)

BDiana
24.01.2007, 11:38:06
...si ultimele 5

BDiana
24.01.2007, 11:54:19
bine ai revenit...multumim pt poze...sunt super:)
Bine v-am gasit :)

Pare foarte interesant! Asteptam si povestile. Toate:D Am vazut ca ati fost destul de gros imbracati, mai ales fata de localnici. A fost rece acolo?
A fost destul de rece in timpul noptii (sub 10°C) insa ziua era cald (20-25°C). La inceput, pana sa ne cazam, am stat imbracati cu gecile pt. ca aveam multe bagaje si nu mai aveam maini sa le ducem si pe ele :). Dupa aceea, in timpul zilei nu le-am mai purtat, insa eu am tinut mereu un pulover pe mine desi mi-a fost cam cald, pt. ca nu aveam bluze cu maneca scurta suficient de "decente" :) (dupa standardul Indian)

Parca ar fi din timpul razboiului mondial :(..trist intr-adevar..
Am inteles ca aproape 10% din populatia Delhi-ului locuieste pe strazi...

super pozele tale;-) acum asteptam relatari :D mi-ai starnit si mie curiozitatea:D
Am atatea de povestit incat o sa-mi fie putin greu :) O sa mai astept cateva zile sa se sedimenteze mai bine informatia :)

Ce reprezinta desenele?:D
Sunt desene cu hena (mehendi) care traditional se faceau numai pe corpul miresei (mai ales maini si picioare), dar acum are voie si mirele, si oricine altcineva pofteste, cu conditia sa nu-l depaseasca in frumusete pe al miresei... Se fac mai ales pentru frumusete, dar si pentru noroc, fertilitate, etc...

:O ala e un tigru?:O wow
Da, cam somnoros (pt ca ziua dorm) dar totusi un tigru in carne si oase :)

BDiana sunt superbe pozele...Intr-adevar ai vazut niste locuri minunate si prin intermediul tau am vazut si eu o parte din minunata Indie.Si ce-mi place mai mult e ca ne-ai aratat si ce e frumos,dar si partea care e putin mai neplacuta.Mersi mult....acum tot studiez pozele...pupici>:D<
Cu placere :) Cred ca e important sa vorbesti in mod complet despre lucruri.. A fost o experienta complexa, si cu bune, si cu rele, dar toate au fost foarte importante in impresia generala pe care mi-am format-o... Cred ca cel mai pregnant sentiment cu care m-am intors este acela ca sunt asa mica si nestiutoare :) in gaoacea mea cat palma incat trebuie sa ma inclin cu respect in fata lumii asteia enorme, variate, minunate si cu atat mai frumoase cu cat e plina de paradoxuri...
Na ca devin poetica :-P

crisstynna
24.01.2007, 11:54:19
BDiana sunt superbe pozele...Intr-adevar ai vazut niste locuri minunate si prin intermediul tau am vazut si eu o parte din minunata Indie.Si ce-mi place mai mult e ca ne-ai aratat si ce e frumos,dar si partea care e putin mai neplacuta.Mersi mult....acum tot studiez pozele...pupici>:D<

ALEX21A
24.01.2007, 16:06:11
deci>>> eu cred ca nu am respirant pana nu am vazut toate pozele.............mama,ce experienta!!.........superrrrrrrrrrrrrrr!!!!...... ...nici nu stiu cu ce sa incep,ce sa te intreb...........am vazut in a 3 a poza din primul set comunicai cu ala care conducea chestia aia........in ce lb vorbeai cu el??.......intre cat si cat variaza cazarea la hotel??.........bai,eu am ramas fascinata de pozele tale??..........mai aveti de gand sa dati o raita vreodata in india???.........cum a fost nunta??..........am tone de intrebari.......

ps>ce mult semeni cu sotul tau...sunteti niste dulcei:* .........eu am o pb>imi esti simpatica rauuuuuuuuu!!!:-p

BDiana
24.01.2007, 16:23:30
deci>>> eu cred ca nu am respirant pana nu am vazut toate pozele.............mama,ce experienta!!.........superrrrrrrrrrrrrrr!!!!...... ...nici nu stiu cu ce sa incep,ce sa te intreb...........am vazut in a 3 a poza din primul set comunicai cu ala care conducea chestia aia........in ce lb vorbeai cu el??.......intre cat si cat variaza cazarea la hotel??.........bai,eu am ramas fascinata de pozele tale??..........mai aveti de gand sa dati o raita vreodata in india???.........cum a fost nunta??..........am tone de intrebari.......

ps>ce mult semeni cu sotul tau...sunteti niste dulcei:* .........eu am o pb>imi esti simpatica rauuuuuuuuu!!!:-p

:D
Vorbeam in engleza... cica! (ca hindi nu stiu...) Multa lume rupe un pic de engleza, numai ca majoritatea doar un pic :). Tot timpul am avut senzatia ca de fapt comunic la 25% din capacitate (maaaxim! :D)
Cazarea la hotel variaza intre 10 si 2000$ :)) Pe bune! Numai ca avand in vedere standardul indian de curatenie si confort, nu m-as risca la cele mai ieftine... Cat despre cele mai scumpe... Am fi vrut noi, dar nu se putea :) Am dat cam 70-75$ pe camera dubla, si intr-o singura noapte ne-am permis sa ne dam in stamba si am stat la Hilton in Agra (pozele frumoase pe care le-am postat) care nu a fost totusi exagerat de scump (145$/cam dubla/noapte). Nu ne-am ingrijit noi totusi de rezervarea hotelului decat in 4 din cele 9 nopti, restul fiind cu nunta :)
Totul a fost minunat, mai putin zecile de oameni care sareau pe noi peste tot pe strada sa ne vanda chestii... Asta a fost foarte obositor, si sincer, ultima zi cam clacasem. Daca ne vom mai duce in India, va fi ori in zone mai putin turistice, fie in vizita la prieteni... Nu stiu insa cat de curand se va intampla, din varii motive, printre care cel mai important - acela ca nu ne place sa zburam... Cred ca o vreme vom sta pe aici pe aproape ca mai avem multe de vazut si in Europa :)
Nunta si cele 2 familii pe care le-am cunoscut (a mirelui si a miresei) au fost cu adevarat cea mai frumoasa parte a calatoriei... Pana la urma, toate monumentele si templele si palatele, le vezi si in poze, insa viata adevarata, oamenii aia extraordinar de ospitalieri si simpatici si toleranti au fost o placere...

PS. Ni s-a mai spus ca semanam... Dar eu nu-mi dau seama :) Chiar asa tare se vede? Te pup :D

dandelion
24.01.2007, 16:26:35
:D
Vorbeam in engleza... cica! (ca hindi nu stiu...) Multa lume rupe un pic de engleza, numai ca majoritatea doar un pic :). Tot timpul am avut senzatia ca de fapt comunic la 25% din capacitate (maaaxim! :D)
Cazarea la hotel variaza intre 10 si 2000$ :)) Pe bune! Numai ca avand in vedere standardul indian de curatenie si confort, nu m-as risca la cele mai ieftine... Cat despre cele mai scumpe... Am fi vrut noi, dar nu se putea :) Am dat cam 70-75$ pe camera dubla, si intr-o singura noapte ne-am permis sa ne dam in stamba si am stat la Hilton in Agra (pozele frumoase pe care le-am postat) care nu a fost totusi exagerat de scump (145$/cam dubla/noapte). Nu ne-am ingrijit noi totusi de rezervarea hotelului decat in 4 din cele 9 nopti, restul fiind cu nunta :)
Totul a fost minunat, mai putin zecile de oameni care sareau pe noi peste tot pe strada sa ne vanda chestii... Asta a fost foarte obositor, si sincer, ultima zi cam clacasem. Daca ne vom mai duce in India, va fi ori in zone mai putin turistice, fie in vizita la prieteni... Nu stiu insa cat de curand se va intampla, din varii motive, printre care cel mai important - acela ca nu ne place sa zburam... Cred ca o vreme vom sta pe aici pe aproape ca mai avem multe de vazut si in Europa :)
Nunta si cele 2 familii pe care le-am cunoscut (a mirelui si a miresei) au fost cu adevarat cea mai frumoasa parte a calatoriei... Pana la urma, toate monumentele si templele si palatele, le vezi si in poze, insa viata adevarata, oamenii aia extraordinar de ospitalieri si simpatici si toleranti au fost o placere...

PS. Ni s-a mai spus ca semanam... Dar eu nu-mi dau seama :) Chiar asa tare se vede? Te pup :D
Mai povesteste-ne de nunta. Ce, cum , cand?:D
Nu ai poze de la nunta?
Sa vedem miresica indiana:D

irina
24.01.2007, 17:01:00
Bune ai revenit, Diana!>:D<
Ce sa zic... sunt impresionata... de ce ne-ai aratat, de ce ne povestesti... Si de modul in care o faci...
Eu cred ca cel mai important cand vezi ceva din lumea asta enorma si variata cum spui tu, este sa intelegi exact ce ai vazut si sa poti povesti si arata si la altii.. iar majoritatea nu pot... sau nu stiu... Nu stiu daca m-am facut inteleasa...Whatever...
Am si eu trei intrebari pt. tine, ca sa nu ma las mai prejos:D:
1. cine a facut pozele???
2. cine a facut pozele a facut un curs pt. asta sau e pur si simplu talentat?:-p(daca esti tu si nu vrei sa te lauzi, poti sa-mi dai doar de inteles...o:-))
3.ai de gand sa faci un contract cu National Geographic?;)

ryanaro
24.01.2007, 17:06:59
diana, cred ca m-ai convins sa merg india LOOOL.:D :)>-

BDiana
24.01.2007, 17:45:32
Mai povesteste-ne de nunta. Ce, cum , cand?:D
Nu ai poze de la nunta?
Sa vedem miresica indiana:D

O sa incerc sa va povestesc un pic despre nunta, dar nu luati de bun tot ce va zic, sunt sigura ca o sa fac multe erori... Mi s-a parut foarte complicat, plin de simboluri si ritualuri exotice care s-au desfasurat intr-o limba pe care nu o inteleg... Vedeti aici pe forum ce de discutii sunt in legatura cu traditiile romanesti, ce sa mai zic eu despre cele indiene... :) Abia astept sa se intoarca si insurateii din India sa vad pozele "oficiale" si sa aud explicatii detaliate. Revin atunci cu corecturi :)
Nunta a durat 3 zile. In prima zi, rudele de sex masculin ale miresei au venit la mire acasa (ea nu a venit!), aducand cadouri (mai ales fructe, mancare) si a avut loc o "slujba" prin care fratele cel mare al miresei i-a marcat mirelui punctul pe frunte si l-a acceptat oficial ca sot al surorii lui. (Mi s-a parut interesant ca acest rol l-a avut fratele, si nu tatal, desi era acolo).
A doua zi dimineata, s-au mai intamplat chestii a caror semnificatie mi-a scapat, apoi mirele a plecat cu tot alaiul dupa el pe la temple si a facut rugaciuni si a adus ofrande... Apoi ne-am intors acasa, dar numai cat sa ne luam ramas bun de la rudele lui de sex feminin care au ramas in urma, si sa ne urcam in masini sa mergem spre mireasa. Cred ca la despartire un lusru important a fost ramanerea mamei acasa... Simbolic i-a dat drumul din cuib ca sa devina barbat :). M-a emotionat foarte tare, pt. ca dupa ce el s-a urcat in masina a plans mult... Cred ca a fost ultimul dintre copii care s-a casatorit, si ma gandesc ca a fost greu pt. ea...
Pozele:
- se pun saltele in curte in fata casei. acolo va avea loc ceremonia
- lumea mananca, ca sa aiba putere sa urmareasca toata functia
- mirele, stresat, se intreaba daca arata bine...

BDiana
24.01.2007, 17:49:37
- cadourile pentru mire
- mirele (in spate), "preotul" (in stanga) si fratii miresei (in fata cu spatele)
In ultimele 3 poze: invitatii

BDiana
24.01.2007, 18:02:43
si a doua zi:

ryanaro
24.01.2007, 18:03:36
cam cat a costat biletul de avion? cam cate ore dureaza zborul?:)>-

BDiana
24.01.2007, 18:12:37
cam cat a costat biletul de avion? cam cate ore dureaza zborul?:)>-
Din Geneva, cu KLM, a costat cam 700EUR/pers... Amsterdam-Delhi dureaza cam 8-9 ore...

ryanaro
24.01.2007, 18:19:31
da, biletele de avion sunt scumpe, dar cazarea am vazut ca e ieftina. merita vizitat.:D

BDiana
24.01.2007, 18:22:05
Asa... unde ramasesem :)
Dupa ce am plecat de la el, am avut cale lunga pana la mireasa: 750km care, datorita starii deplorabile a drumurilor, au fost facuti in 18 ore!!! (cu masina)
Odata ajunsi, ne-am cazat, pe mine m-au trimis pachet la fata acasa unde am intrat pe mainile unei gasti de doamne si domnisoare nerabdatoare sa faca din mine o adevarata indianca :)) care m-au imbracat, mi-au pus bijuteriile si care mi-au explicat ca iese din discutie sa nu ma fardez etc... Pana si unghiile mi le-au facut!
Apoi m-am intors la hotelul mirelui de unde am plecat cu alaiul inspre mireasa, toata lumea pe jos, dasand si cantand in fata masinii lui...
La mireasa a urmat o sesiune de poze in care cei 2, foarte frumos imbracati au stat pe niste scaune foarte impodobite. In timpul asta s-a si mancat. Au fost cca 1200 persoane. Apoi a inceput ceremonia propriuzisa, la care au participat numai apropiatii familiei (si noi mot :D) in care s-au intamplat muulte lucruri de neinteles :">. Tot ce stiu e ca a fost foarte lunga, a durat cam 10 ore, si ca lumea nu era de loc formala... Mai dormeau, se mai trezeau, cantau, radeau, faceau glume cu "preotul", cu mirii...

BDiana
24.01.2007, 18:23:46
da, biletele de avion sunt scumpe, dar cazarea am vazut ca e ieftina. merita vizitat.:D
In total, ne-a costat undeva la 1300EUR/pers/10zile, in conditiile in care nu ne-am straduit sa facem economie... Bine, nici n-am aruncat cu banii, dar nu ne-am abtinut de la nimic.

BDiana
24.01.2007, 18:28:52
si poze de la nunta..

BDiana
24.01.2007, 18:30:14
Ultimele 5 poze:

BDiana
24.01.2007, 18:32:15
Bonus (nu-i asa ca-s frumosi? :) ):

irina
24.01.2007, 18:34:23
:) Da...foarte frumosi...

BDiana
24.01.2007, 18:37:46
Bune ai revenit, Diana!>:D<
Ce sa zic... sunt impresionata... de ce ne-ai aratat, de ce ne povestesti... Si de modul in care o faci...
Eu cred ca cel mai important cand vezi ceva din lumea asta enorma si variata cum spui tu, este sa intelegi exact ce ai vazut si sa poti povesti si arata si la altii.. iar majoritatea nu pot... sau nu stiu... Nu stiu daca m-am facut inteleasa...Whatever...
Am si eu trei intrebari pt. tine, ca sa nu ma las mai prejos:D:
1. cine a facut pozele???
2. cine a facut pozele a facut un curs pt. asta sau e pur si simplu talentat?:-p(daca esti tu si nu vrei sa te lauzi, poti sa-mi dai doar de inteles...o:-))
3.ai de gand sa faci un contract cu National Geographic?;)
Hai maa... Ma faci sa ma rusinez :"> Nu fotograful a fost grozav, ci modelele :). N-am luat nici un curs de fotografie, doar ca-mi place sa fac asta si cu timpul inveti cum sa incadrezi, ce setari sa faci, ca sa iasa frumos. Dar nu ma compar in nici un caz cu un fotograf profesionist, si nici aparatul nu m-ajuta...
Ma bucur mult ca va place povestea mea :)

iulia73190
24.01.2007, 19:25:22
Eu pana acum nu am zis nimic; am stat chitic:"> si am "ascultat" (citit) cu mare interes tot ce ai povestit; mi se pare ca ai avut parte de o experienta inedita si ma bucur pentru tine (as zice chiar ca te invidiez un pic:-$ ); dar am si eu o intrebare: in ceea ce priveste casta familiilor respective ne poti spune ceva, ai aflat ceva? :)>-

ALEX21A
24.01.2007, 19:26:05
deci,eu tre sa mi revin...ma uit la pozele tale ca la un documentar de pe discovery traveling.......national geographic.........nush,ma fascineaza....imi plac ffff mult............sunt altceva...alta lume,alta civilizatie.........si pozele sunt f reusite.......si ceea ce mi place cel mai mult>ai surprins tot....oameni,civilizatie,imbracaminte,natura,anim ale.........tot.........sunt atat de "reale".......

ps>multumim mult,diana!!>:D< >:D<

BDiana
24.01.2007, 19:43:56
Eu pana acum nu am zis nimic; am stat chitic:"> si am "ascultat" (citit) cu mare interes tot ce ai povestit; mi se pare ca ai avut parte de o experienta inedita si ma bucur pentru tine (as zice chiar ca te invidiez un pic:-$ ); dar am si eu o intrebare: in ceea ce priveste casta familiilor respective ne poti spune ceva, ai aflat ceva? :)>-
:)
Nu prea le inteleg sistemul de caste... Am tot intrebat, si cred ca el e dintr-o casta de regi & razboinici numita "Kshatriyas" :). Ea in principiu ar trebui sa fie la fel, ca nu prea se casatoresc in afara...

BDiana
24.01.2007, 19:46:08
deci,eu tre sa mi revin...ma uit la pozele tale ca la un documentar de pe discovery traveling.......national geographic.........nush,ma fascineaza....imi plac ffff mult............sunt altceva...alta lume,alta civilizatie.........si pozele sunt f reusite.......si ceea ce mi place cel mai mult>ai surprins tot....oameni,civilizatie,imbracaminte,natura,anim ale.........tot.........sunt atat de "reale".......

ps>multumim mult,diana!!>:D< >:D<

Pai numai asta am facut intr-una.. Parca mi se lipise aparatul de mana :)) Au fost foarte draguti ca m-au lasat sa pozez orice, sa ma duc peste tot.. Am facut cam 2.5G de poze :). Bine, clar nu toate au iesit bine, dar fiind atat de multe am avut de unde alege...

iulia73190
24.01.2007, 19:48:54
Asta vroiam sa stiu daca au respectat obigatiile legate de caste (avand in vedere ca restul mariajului este traditional) sau in secolul 21 si la ei traditiile se mai estompeaza si oamenii se uita mai putin de unde, ce si cum.:)

BDiana
24.01.2007, 19:56:33
Asta vroiam sa stiu daca au respectat obigatiile legate de caste (avand in vedere ca restul mariajului este traditional) sau in secolul 21 si la ei traditiile se mai estompeaza si oamenii se uita mai putin de unde, ce si cum.:)
Respecta cu multa strictete traditiile... Singura abatere cred ca a fost in legatura cu durata nuntii... In mod normal dureaza mult mai multe zile, dar ei au comasat mai multe in ultima...
Citeam in ghid ca in mai putin de 10% dintre anunturile matrimoniale din ziarele din Delhi (capitala deci!) este mentionat ca nu conteaza casta... La tara probabil sunt si mai putini.
Iar nunta asta a fost una aranjata, ceea ce, din nou, este foarte normal la ei. Suna socant pentru noi prima oara, numai ca mi se pare ca au un sistem foarte corect, in care mirele, dar si mireasa au dreptul de a fi de acord cu partenerul propus sau nu. Nu stiu daca e in toate castele la fel, dar la ei asa s-a intamplat... Ce e iar dragut e ca ei chiar asculta de neveste... Le considera egale. Prietenul meu e vegetarian iar ea nu, si i-a impus sa nu manance niciodata carne in prezenta lui si sa nu gateasca cu carne in casa (dar la restaurant de exemplu, cand el nu e de fata, poate manca ce vrea) iar ea i-a impus sa se lase de fumat :) Foarte echitabil :)

iulia73190
24.01.2007, 21:02:54
Nu ma socheaza o uniune aranjata (cel putin nu ma mai socheaza), pentru ca, cunosc si eu un "caz"; iar cuplul cu pricina s-a adeverit a fi un cuplu reusit cu o casnicie fericita :) ; iar pentru a nu soca pe nimeni, adaug totusi ca sunt si cazuri nefericite:( dar ma gandesc ca asta se poate intampla si intr-un cuplu "normal".

dandelion
25.01.2007, 11:33:33
Diana, FascinanT!!!!
Ma simt de parca tocmai m-am intors din India si sunt plina de impresii.
Multumesc pt felul in care ai prezentat experienta voastra. M-ai facut sa-mi reamintesc cat de mult imi placea tot ce e legat de India in copilarieo:-)
Sper sa am ocazia sa o vizitez candva.(:|
M-am si emotionat cand ai povestit despre nunta, dar ma emotionez cred ca la orice poveste de nuntao:-)

tizabela
25.01.2007, 13:01:50
Bine ai revenit Diana din superba calatorie si multumim ca ne-ai impartasit un pic din bagajul cultural si spiritual cu care te-ai intors din acesta tara impresionanta!!!
Deja ne-am uitat (eu si sotul) si ne-am gasit pt la vara zbor law cost de aici din Italia si hotel asa ca ne ramene sa fim 100% convinsi si sa demaram procesul rezervarii!!!

cristina_24
25.01.2007, 13:35:49
Am vazut multa saracie si mizerie, de-a dreptul socant... Si foarte mult haos in circulatie (pentru cine se plange ca traficul in Bucuresti este aberant, uitati-va la ultima poza! :) )...

Incredibila prima poza..foarte trist...eu sunt mai sensibila ..si mi-au dat lacrimile..=((

cristina_24
25.01.2007, 14:04:09
Asa... unde ramasesem :)
Dupa ce am plecat de la el, am avut cale lunga pana la mireasa: 750km care, datorita starii deplorabile a drumurilor, au fost facuti in 18 ore!!! (cu masina)
Odata ajunsi, ne-am cazat, pe mine m-au trimis pachet la fata acasa unde am intrat pe mainile unei gasti de doamne si domnisoare nerabdatoare sa faca din mine o adevarata indianca :)) care m-au imbracat, mi-au pus bijuteriile si care mi-au explicat ca iese din discutie sa nu ma fardez etc... Pana si unghiile mi le-au facut!
Apoi m-am intors la hotelul mirelui de unde am plecat cu alaiul inspre mireasa, toata lumea pe jos, dasand si cantand in fata masinii lui...
La mireasa a urmat o sesiune de poze in care cei 2, foarte frumos imbracati au stat pe niste scaune foarte impodobite. In timpul asta s-a si mancat. Au fost cca 1200 persoane. Apoi a inceput ceremonia propriuzisa, la care au participat numai apropiatii familiei (si noi mot :D) in care s-au intamplat muulte lucruri de neinteles :">. Tot ce stiu e ca a fost foarte lunga, a durat cam 10 ore, si ca lumea nu era de loc formala... Mai dormeau, se mai trezeau, cantau, radeau, faceau glume cu "preotul", cu mirii...
Ce super sunt mirii ..si mireasa si mirele imi plac ..numai ca eu nu am de unde sa-mi achizitonez un saarie,sau o lehenga choli..:((

cristina_24
25.01.2007, 14:17:55
Mie una mi-a placut numai din ce am vazut ..daca eram acolo era si mai super dar poate daca am sa am si eu vreodata bani..sau daca castig la loterie ..sau ma intalnesc cu "tata Becali" poate imi face si mie cadou o luna de miere in India ...oricum e suuper si daca ai ocazia sa o mai repeti si a 2-a oara ..eu una as pleca fara sa mai stau pe ganduri...

syyylviuta
25.01.2007, 14:38:08
Incredibile poze! Si felul tau de a povesti, de a relata ce ai vazut acolo... deosebit! M-au impresionat primele poze, cred ca live e si mai trist, cu toate astea se vede ca este o tara interesanta, mi-ar placea sa ajung si eu acolo vreodata...
Ma grabeam dimineata, si totusi cand am inceput sa ma uit la poze, nu am reusit sa ma dezlipesc de la calculator, am si intarziat, iar azi mereu m-am gandit la pozele tale. Sunt foarte reusite , intr-adevar, felicitari fotografei!=D> Si multumim ca ne-ai impartasit experienta ta!

mihu
25.01.2007, 20:32:22
M-am uitat si eu la toate pozele, si am urmarit fiecare cuvant...Foarte foarte frumos!!! putine lucruri/povesti imi capteaza atentia dar de data asta am citit tot! Si eu am avut impresia ca ma uit la televizor...Poate te-ar prinde bine o astfel de meserie...imbini placutul cu munca...Si sotului meu i-a placut mult...mai ales ca lui ii plac la nebunie calatoriile...A admirat si el pozele

ALEX21A
25.01.2007, 21:24:31
Sa stii ca ar fi o idee! :)) Si asa ingineria asta ma cam plictiseste... Sa termin intai cu doctoratu' asta si dupa aia... cine stie? ;-)

diana,am vazut ca vroia o miresica pe aici(cred ca,cristina) luna de miere in india.........tie ti se pare potrivita india ca destinatie pt luna de miere??.

ps>sper sa ajung si eu in viata asta in india,dar nu mi se pare asa potriv pt luna de miere,ci mai degraba pt o vacanta,excursie........luna de miere o vad mai degraba intr o tara civilizata....

tweety82
25.01.2007, 22:17:35
Bine ai revenit Diana :*
Superbe poze ...ai avut parte de-o experienta superba...felicitari !!
Mai astept sa te intrebe fetele cate ceva ca eu deja dupa ce am citit atatea pagini ,si am vazut atatea poze mi-am pierdut ideile :-p

iulia73190
25.01.2007, 22:25:22
.......luna de miere o vad mai degraba intr o tara civilizata....[/quote]

Da de ce mitutza, tie ti se pare ca India nu este o tara destul de civilizata? pai stai sa vedem, ca eu cand ma gandesc cata cultura ( vezi filozofie, arta, istorie) au si cat "savoir vivre" (valori adevarate nu valorile noului parvenit aparut dupa regimul "ceasescu" gen iri si alte gashte) nu mi se pare ca sunt chiar asa de necivilizati; sau faptul ca am vazut cateva poze cu oameni mai saraci, mai necajiti nu le mai da dreptul sa fie civilizati????:-\ . lasa-ma sa iti spun ca ceea ce arata la tele in afara frontierelor despre romania este cam ceea ce ai vazut tu in pozele acelea nefericite; asa ca acum compara si tu si intreaba-te daca chiar ne putem permite sa vorbim asa despre oamenii, care acum sincer dintr-o perspectiva mondiala sunt mult mai cunoscuti decat noi romanii astia care le stim pe toate!:)

ele
26.01.2007, 00:44:00
diana am asteptat cu nerabdare sa te intorci si sa ne povestesti despre calatoria voastra in india ,despre nunta despre oameni despre impresii... si a fost pe masura asteptarea(fac o paranteza;-) urmaresc prison break,un serial destul de captivant, si au avut o pauza de o luna si ceva si astazi am fost super entuziasmata sa vad episodul 14 dar sincer povestea calatoriei a fost mult mai mult) mi-a placut din suflet ...am mai citit despre india, am vazut fotografii si reportaje dar acum a fost ca si cum as fi vazut totul prin ochii unui prieten,am fost toti bine veniti in casele gazdelor voastre, am zambit vazand desenele de hena prinzand contur pe piele,am mangaiat un elefant si atatea altele... frumos!

map
26.01.2007, 02:26:46
Mai intai Diana, superbe fotografii, si exact ce te astepti de la o fotografie, sa-ti spuna in sine o poveste. Si e asa cum mi-a povestit o colega, indianca - cea mai dulce, mai cinstita, mai haioasa si mai prietena fata pe care mi-am putut-o face dintre colegi si nu numai.

.......luna de miere o vad mai degraba intr o tara civilizata....

Mai apoi mitutza, trist dar adevarat, nu stiu cata lume isi doreste o luna de miere petrecuta in India.

.......

Da de ce mitutza, tie ti se pare ca India nu este o tara destul de civilizata? pai stai sa vedem, ca eu cand ma gandesc cata cultura ( vezi filozofie, arta, istorie) au si cat "savoir vivre" (valori adevarate nu valorile noului parvenit aparut dupa regimul "ceasescu" gen iri si alte gashte) nu mi se pare ca sunt chiar asa de necivilizati; sau faptul ca am vazut cateva poze cu oameni mai saraci, mai necajiti nu le mai da dreptul sa fie civilizati????:-\ . lasa-ma sa iti spun ca ceea ce arata la tele in afara frontierelor despre romania este cam ceea ce ai vazut tu in pozele acelea nefericite; asa ca acum compara si tu si intreaba-te daca chiar ne putem permite sa vorbim asa despre oamenii, care acum sincer dintr-o perspectiva mondiala sunt mult mai cunoscuti decat noi romanii astia care le stim pe toate!:)

Iulia, nu s-a discutat despre cata istorie, arta si civilizatie are India, sau cat de primitori sunt oamenii, mai ales cei simpli. Dar uite niste cifre care spun multe despre India, economic vorbind, si nu cred ca or sa te imbie sa-ti faci o luna de miere acolo:

India are de 15 ori suprafata Romaniei, si o populatie de circa 50 ori mai mare - cam aglomerat, nu?
India are un GDP de 10 ori mai mare decat al Romaniei, si o populatie de circa 50 ori mai mare - ce parere ai despre faptul ca produc de 5 ori mai putin decat Romania? Cam de cate ori traiesc mai prost, dupa tine?

Cam de cati nervi, timp si conditie fizica ai avea nevoie sa faci fata vanzatorilor ambulanti care vorba Dianei tabarasc pe tine sa-ti vanda? Si cam ce-ai face daca, singura pe strada fiind - la asfintitul soarelui sa zicem, te-ar urmari pe strada o ceata de barbati care nu numai ca-ti adreseaza propuneri indecente, dar mai si pun mana asa pe tine putin sa te simta? Si nu ma refer la masaj.

bianca17
26.01.2007, 04:11:01
Trebuie sa-i multumesc si eu Dianei pentru fotografiile si povestile din India... impresionant.
Am avut si eu doua prietene indience si nu s-au lasat pana nu m-au imbracat in haine de-ale lor \:D/ Si am avut si bindi (chistia din mijlocul fruntii). Primul este sari si nu este pe masuri, iar al doilea se cheama panjabi... sau asa ceva si imi era cam mare.

BDiana
26.01.2007, 10:56:19
Fetelor, ma coplesiti! Serios! =P~ Nu ma asteptam sa primesc atatea cuvinte de lauda pentru poze... :">
Mitutza, Iulia, Map, sincer, trebuie sa recunosc ca este foarte stresant in India... Si credeti-ma, nu e vorba de saracie. Ci despre mizerie, as putea spune chiar lipsa de maniere... Bineinteles, nu toti indienii sunt asa, si mai ales cei care au studii superioare si ajung sa lucreze in strainatate sigur ca sunt mai cizelati... Insa cred ca separarea asta a lor pe caste este asa puternic inradacinata, incat un manager de banca sa zicem nici macar nu va vedea ca ceva nu e in regula in jurul lui... Despre ce vorbesc mai exact? Despre faptul ca in capitala, Delhi, ziua in amiaza mare barbatii urineaza pe strada fara sa le pese catusi de putin ca sunt inconjurati de oameni... Ca mesteca o porcarie de tutun si scuipa peste tot inclusiv in hoteluri pe pereti... Ca nu exista notiunea de cos de gunoi... Totul e un gigantic cos de gunoi, adevarat focar de infectie in care vacile se bat cu cainii (chiar am vazut asta!) porcii si sobolanii pe niste resturi putrezite... Nu stiu ce sa va mai spun... In plus, in Delhi cel putin este foarte mare poluare. Pana nu am vazut cu ochii mei, nu mi-am putut imagina, dar aerul e ca si plin de ceata, numai ca nu e ceata ci un fel de smog dens... E adevarat ca si in Romania vezi lucruri de genul asta, dar as zice ca nu se poate compara...
Alt lucru foarte iritant (in zonele turistice mai ales) sunt hoardele de indieni care sar pe tine si vor sa-ti vanda chestii. Cum se-ntampla: te dai jos din masina la 50m de intrarea in muzeu; ei te vad (stau si vaneaza efectiv turistii) si pana te dezmeticesti, te-au inconjurat; tu stai totusi linistit, pt. ca-l ai alaturi pe ghidul indian platit, si speri ca acesta le va spune sa te lase in pace; in acelasi timp, tu ai invatat ca cea mai buna politica este sa nici macar nu le arunci vreo privire; dar ghidul nu face nimic, ci merge impasibil pe langa tine, iar ei vazand ca nu-s bagati in seama mai tare tipa parca "uite ce frumos e!" "costa doar 10 rupii!" "te rog uita-te!" si mai ca plang si se taraie in genunchi... Credeti-ma, este terifiant... Si nu poti iesi practic pe strada in zonele turistice fara sa fii agresat in felul asta...
Asta ar fi partea intunecata a lucrurilor...
Insa, cred ca exista si zone in care e ok... Daca as mai merge inca o data, as sta departe de orasele mari, si m-as duce in zone cu mai multa natura... Pe de alta parte spun asta pt. ca am vazut deja majoritatea destinatiilor turistice, care categoric merita vazute... :)
Khajuraho e un compromis destul de bun, pt. ca desi e turistic, e un satuc bogat si oamenii sunt mai amabili... Au niste super temple cu sculpturi erotice (numai bune de inspiratie in luna de miere :D) celebre, vechi de 1000 de ani si pastrate intr-o conditie buna, la 30 km au o rezervatie naturala (aia unde am vazut tigrul) unde cred ca poti petrece multa vreme... M-as mai duce sus in est, in Sikkim poate si in Nepal... Sa vad Himalaya... :)
Alta varianta de calatorit safe este un circuit organizat, vezi toarte monumentele importante, stai la hoteluri bune si nu esti hartuit, insa dezavantajul e ca nu vezi adevarata viata...
Cert insa e ca o excursie in India trebuie bine organizata, noi am lasat cam multe lucruri la voia intamplarii (mai ales biletele de tren dintr-o localitate in alta) si acolo e destul de greu sa te descurci... E bine sa ai tot transportul si toate hotelurile confirmate, si dupa aia poti sa te plimbi cat vrei :)
In concluzie, cred ca se poate face o luna de miere foarte reusita in India, dar depinde bineinteles de firea fiecaruia.. Depinde cat esti de tolerant la praf, mizeria, saracie... Pentru mine a fost o experienta fabuloasa... Nu as schimba-o pe nici o plaja de lux insorita :)...

BDiana
26.01.2007, 11:16:09
Persoanele sensibile sa nu se uite :)
Va pun o poza cu una dintre sculpturile erotice de care vorbeam... Atentie, nu e pornografie, ci cultura si civilizatie

BDiana
26.01.2007, 11:28:48
Sa va spun ce m-a mai impresionat la indieni... Toleranta si lipsa de fatarnicie.
Inclusiv sculpturile astea sunt o dovada de onestitate; ele nu vorbesc despre sex intr-un fel obscen... Sunt acolo pentru a reprezenta viata umana in intregul ei... Asa cum exista razboinici, oameni care muncesc, femei care se fardeaza etc... exista si oameni care fac dragoste (cam 2% din nr total de sculpturi). Mi se pare remarcabila lipsa de falsa pudoare si de inhibitii vizavi de acest subiect.

alison
27.01.2007, 00:05:51
De mult nu am mai vazut ceva atat de frumos. Multumesc. :)

danni
28.01.2007, 02:00:19
Diana,

1. Daca tot Mitutza a indraznit atunci imi iau si eu inima in dinti. Am si eu aceeasi problema ca si ea: Imi esti simpaaaatica raaaau de toooot!

2. Sunt efectiv impresionata. De felul in care povestesti, de felul in care ai stiut sa te uiti prin obiectivul aparatului de fotografiat, sincer pozele sunt extraordinare, am avut impresia ca rasfoiesc un atlas. Imi plac in special cele in care ai stiut cum sa suprinzi oamenii sau cele in care ai prins doar un copac, insa ai facut-o in asa fel incat a iesit ceva maret. Ca sa nu mai zic cand am deschis-o pe cea in care e incadrat Taj Mahal, am scos si eu si sotul un: “Oooooh, este exact asa cum il stim de pe cartile postale”. Am vazut ca unele dintre ele sunt facute de sotul tau, amandoi sunteti foarte talentati. Felicitari!

M-am uitat impreuna cu sotul la ele, amandoi suntem pasionati de fotografie si de calatorii in general. Ei bine ai reusit si recordul sa-l faci sa se uite pe miresici. Cu doua zile inainte ne uitam pe un site unde sunt prezentate cele mai frumoase monumente ale lumii si el imi spunea ca Taj Mahal i se pare cel mai frumos si ca intr-o zi isi doreste sa-l vada. I-am aratat ca se poate...

In ce priveste partea legata de traditiile indiene, am avut in primul an ocazia sa am un coleg de laborator indian foarte inteligent, deschis si simpatic. El e un fel de sir al castei lui, adica atunci cand trece prin satul lui toata lumea pleaca capul. Mi-a explicat cum e cu nuntile la ei si ca majoritatea casatoriilor sunt aranjate de parinti. Un refuz din partea copiilor e o mare jignire la adresa parintilor. El s-a casatorit cu prietena lui din copilarie si a fost si aranjat de parinti dar si dorit din partea cuplului. Deci win-win pentru toti. Si desi casatoriile sunt aranjate, rata de divort e foarte scazuta. Si mai e si faza cu zodiacul. Adica fiecare pesoana ar avea conform zodiacului o perioada favorabila in care ar trebui sa se casatoreasca.

Colegul asta al meu desi traditionalist asa cum un indian trebuie sa fie, era mai modern, mai nebunatic ca sa zic asa, adica nu refuza sa iasa cu noi si manca orice daca mancam si noi. Am facut impreuna Revelionul cu gasca noastra de romani, el si prietenul lui indian, un alt prieten din Haiti. A fost meniu jumatate romanesc, jumatate indian. Prietenul lui indian nu s-a atins de carne, insa colegul meu nu a avut nici o problema, a incercat tot. In plus, ne-a si facut o demonstratie de dans pe muzica indiana.

E singurul contact pe care l-am avut cu lumea indiana care mi se pare fascinanta de-a dreptul.

ryanaro
28.01.2007, 21:58:07
hai mai mitutza, pai unde e civilizat si unde nu e?! la un anumit topic cand m am certat cu agera am zis ca pe costa del sol la plaja turistii beti aveau intreceri de urinat pe strada, batai, scandaluri etc... si e spania LOL cate locuri pt luna de miere sunt civilizate intr o anumita acceptiune?! gandeste te la egipt, tunisia, maroc. gandeste te la maldive, sri lanka, tahiti, bora bora. gandeste te la america de sud si caraibe- nu holiday resorts! daca am vb de locuri civilizate, in opinia mea numai america, putine bucati din europa(nicaieri unde sunt turisti peste tot), australia si japonia se incadreaza. atat.

cum zicea si diana, e extrem de usor sa nu vezi bucatile astea cu oameni sarmani etc. e ca si cum ai prezenta unor turisti straini bucurestiul- le poti arata calea victoriei sau piata unirii la fantani sau le poti arata cartierele rahova, zetari, militari etc. uite la cumnatii mei. ei se lauda ca au fost in atatea locuri- dar oare au fost cu adevarat?! in mexic au stat numai intr o statiune numai la plaja- n-au mancat nimic specific, n au vazut si ei vreo ruina, nimica. puteau la fel de bine sa fie in india, in jamaica, in bulgaria etc. :)>-

map
28.01.2007, 22:13:23
Pardon ryanaro, la partea cu america te contrazic:D In poze cu zgarie nori nu se vad cei care la -20 dorm afara in parcuri, pe banci, nu se vede lucratorul de la primarie care le da o patura sau un ceai fierbinte sa nu moara pe strada, nu se vad cartierele in care e periculos sa te duci si ziua, darmite noaptea, nu se vad ghetourile, nu se vad drive-by shooting. Adevarat ca nu se vede nici ca politia, pompierii si salvarea apar la un eveniment (accident, incendiu, impuscaturi) in sub 3 minute.
In Atlanta, un pic mai jos de centru, era un parc public in care se strangeau toti cei care dormeau pe strazi, era plin de mizerie, de pungi si de carucioare. Si nu se punea nimeni pe ei sa-i spele. Si nici tu ca turist nu-ti doresti sa calci pe-acolo, sau sa treci altfel decat in viteza cu masina:D
Daca e s-o luam asa, New Yorkul este mizerabil, in sensul de resturi si hartii pe strazi, Chicago are partea de sud si de sud-vest unde nu e recomandat sa te duci nici macar cu masina, eventual doar daca ai si arma cu tine.
Bostonul e intr-adevar cel mai curat din ce-am vazut eu, la fel sau mai scump decat Manhattan, dar se vede ca e WASP. Acolo am recunoscut cel mai mult Europa civilizata, asa cum o stim.
N-am ajuns pe vest, sa vad San Francisco si Seattle, si sigur nu-mi doresc sa vad orasele placinta (LA, Las Vegas). Sau cel putin deocamdata.
Si omul de rand nu traieste asa pe roze cum s-ar crede din filme. Doar ca stiu sa-ti zambeasca, sa te salute, sa-si ceara scuze ca-ti invadeaza spatiul personal in magazine cand trec la jumatate de metru de tine.

ryanaro
28.01.2007, 22:35:21
acuma cand am fost in franta am vazut ca era o problema ca la paris dormeau pe strazi... LOL nu ma refeream unde dorm, ci la igiena si educatia respectiva (urinat pe strada, asaltat cu suveniruri). peste tot sunt oameni saraci care dorm pe strada :-B

BDiana
29.01.2007, 10:14:29
Diana,

1. Daca tot Mitutza a indraznit atunci imi iau si eu inima in dinti. Am si eu aceeasi problema ca si ea: Imi esti simpaaaatica raaaau de toooot!

2. Sunt efectiv impresionata. De felul in care povestesti, de felul in care ai stiut sa te uiti prin obiectivul aparatului de fotografiat, sincer pozele sunt extraordinare, am avut impresia ca rasfoiesc un atlas. Imi plac in special cele in care ai stiut cum sa suprinzi oamenii sau cele in care ai prins doar un copac, insa ai facut-o in asa fel incat a iesit ceva maret. Ca sa nu mai zic cand am deschis-o pe cea in care e incadrat Taj Mahal, am scos si eu si sotul un: “Oooooh, este exact asa cum il stim de pe cartile postale”. Am vazut ca unele dintre ele sunt facute de sotul tau, amandoi sunteti foarte talentati. Felicitari!

M-am uitat impreuna cu sotul la ele, amandoi suntem pasionati de fotografie si de calatorii in general. Ei bine ai reusit si recordul sa-l faci sa se uite pe miresici. Cu doua zile inainte ne uitam pe un site unde sunt prezentate cele mai frumoase monumente ale lumii si el imi spunea ca Taj Mahal i se pare cel mai frumos si ca intr-o zi isi doreste sa-l vada. I-am aratat ca se poate...

In ce priveste partea legata de traditiile indiene, am avut in primul an ocazia sa am un coleg de laborator indian foarte inteligent, deschis si simpatic. El e un fel de sir al castei lui, adica atunci cand trece prin satul lui toata lumea pleaca capul. Mi-a explicat cum e cu nuntile la ei si ca majoritatea casatoriilor sunt aranjate de parinti. Un refuz din partea copiilor e o mare jignire la adresa parintilor. El s-a casatorit cu prietena lui din copilarie si a fost si aranjat de parinti dar si dorit din partea cuplului. Deci win-win pentru toti. Si desi casatoriile sunt aranjate, rata de divort e foarte scazuta. Si mai e si faza cu zodiacul. Adica fiecare pesoana ar avea conform zodiacului o perioada favorabila in care ar trebui sa se casatoreasca.

Colegul asta al meu desi traditionalist asa cum un indian trebuie sa fie, era mai modern, mai nebunatic ca sa zic asa, adica nu refuza sa iasa cu noi si manca orice daca mancam si noi. Am facut impreuna Revelionul cu gasca noastra de romani, el si prietenul lui indian, un alt prieten din Haiti. A fost meniu jumatate romanesc, jumatate indian. Prietenul lui indian nu s-a atins de carne, insa colegul meu nu a avut nici o problema, a incercat tot. In plus, ne-a si facut o demonstratie de dans pe muzica indiana.

E singurul contact pe care l-am avut cu lumea indiana care mi se pare fascinanta de-a dreptul.

Ce tare mi-s! >:) :))
Dani, iti multumesc si tie si sotului tau pt. apreciere, nici nu stiu ce sa zic... Am facut poze cu mult drag, si mie-mi plac mult, dar sincer ma gandeam ca e o chestie subiectiva... Cat despre Taj Mahal... :)) Arata ca in vederi pt. ca am primit indicatii despre locurile de unde trebuie fotografiat ca sa arate asa.. Erau multi localnici foarte binevoitori care mai faceau si ei un ban aratandu-ti diversele colturi de bazin de unde Tajul si reflexia arata impecabil! =)) Lasand la o parte gluma, este intr-adevar foarte frumos. Nu te dezamageste catusi de putin... Este si in realitate la fel de frumos ca in poze. Taj Mahalul, Amber Fort-ul din Jaipur si templele din Khajuraho chiar isi merita reputatia.

Nu e asa greu sa mergi in India... Se poate face fara sa cheltuiesti o avere. Adica, dintre toate locatiile "exotice" pe care mi le pot imagina, India este ieftina. Avionul costa cel mai mult, dar odata ajunsi acolo, cheltuielile nu mai sunt asa mari (mai ales daca nu te tenteaza prea tare suvenirurile... :-"). Ah, si alta cheltuiala, pe care am uitat s-o mentionez, sunt vaccinurile si medicamentele pe care trebuie sa le cumperi inainte pentru "in caz ca"... Ideal insa ar fi sa mergeti la o nunta, ca noi. In felul asta chiar ati avea parte de un "curs intensiv" de "the best of India"!
Te pup

danni
30.01.2007, 00:00:13
Ce tare mi-s! >:) :))
Dani, iti multumesc si tie si sotului tau pt. apreciere, nici nu stiu ce sa zic... Am facut poze cu mult drag, si mie-mi plac mult, dar sincer ma gandeam ca e o chestie subiectiva... Cat despre Taj Mahal... :)) Arata ca in vederi pt. ca am primit indicatii despre locurile de unde trebuie fotografiat ca sa arate asa.. Erau multi localnici foarte binevoitori care mai faceau si ei un ban aratandu-ti diversele colturi de bazin de unde Tajul si reflexia arata impecabil! =)) Lasand la o parte gluma, este intr-adevar foarte frumos. Nu te dezamageste catusi de putin... Este si in realitate la fel de frumos ca in poze. Taj Mahalul, Amber Fort-ul din Jaipur si templele din Khajuraho chiar isi merita reputatia.

Nu e asa greu sa mergi in India... Se poate face fara sa cheltuiesti o avere. Adica, dintre toate locatiile "exotice" pe care mi le pot imagina, India este ieftina. Avionul costa cel mai mult, dar odata ajunsi acolo, cheltuielile nu mai sunt asa mari (mai ales daca nu te tenteaza prea tare suvenirurile... :-"). Ah, si alta cheltuiala, pe care am uitat s-o mentionez, sunt vaccinurile si medicamentele pe care trebuie sa le cumperi inainte pentru "in caz ca"... Ideal insa ar fi sa mergeti la o nunta, ca noi. In felul asta chiar ati avea parte de un "curs intensiv" de "the best of India"!
Te pup

Noi am facut in weekend o lista cu ceea ce ne-ar place sa vedem. Am impartit-o in 3: 1. destinatii exotice, 2. city-tripuri in Europa pentru care nu avem nevoie decat de un weekend prelungit si 3. vacante in Europa. India e pe lista cu destinatii exotice. Stiu ca nu e asa scump, uneori e mai scump sa mergi undeva aici in Europa. De exemplu Roma+Toscana pt. 10 zile ne-a costat in jur de 2500€, iar Stockholm weekend prelungit in jur de 1000€ (si zburasem cu Raynair ceea ce ne-a costat enorm de putin). Sunt doar exemple, insa e ideea de departe, nu stiu ce sa zic, probabil de aceea ni se pare mai putin accesibila o tara ca India. As vrea sa facem o excursie exotica inainte de a avea un copil (poate parcurile Nationale din America), ca apoi ne putem invarti aici aproape de noi. Avem si avantajul ca Belgia e tara mica (in doua ore poate fi traversata cu masina) si vecina cu Franta, Germania, Olanda, Luxemburg, Anglia, deci e foarte usor sa faci un weekend sau o vacanta inafara. In plus cu Raynair e foarte simplu si ieftin sa ajungi si in tarile nordice si in marile capitale europene.
Pana una alta merg in martie la o conferinta in sudul Algeriei, in Sahara algerian si asta a fost tot un vis de-al meu sa vad desertul.

Din pacate cei doi indieni pe care-i cunosc sunt amandoi casatoriti, deci nici o sansa sa merg la nunta lor, doar daca ma invita la vreun membru de-al lor [-o<

Aaaa, referitor la suveniruri. Nu ma pot abtine deloc sa nu cumpar tot felul de chestii cand merg undeva =P~

BDiana
07.02.2007, 15:03:39
Revin cu cateva poze noi (primite de la mire, care acum s-a intors si el in Elvetia - cu sotie cu tot bineinteles). In primele 3 poze sunt mirele si mireasa in ziua receptiei, in a patra poza este plecarea ei de acasa (cu multe plansete din toate partile... :|) si in ultima este tot ea, purtand semnul distinctiv al femeilor maritate: cararea inrosita cu vermilion (rosu de China).

mihu
07.02.2007, 18:51:08
Eu numai acum am vazut ce cerceloi are mireasa in nas:O are vreo semnificatzie sau e de design? Interesant obiceiul cu inrosirea cararii...poate semnifica si asta ceva :-?

crista2482
09.02.2007, 15:25:37
Am stat si am citit toate mesajele din acest topic....pana acum nu am citit nici un topic de la inceput pana la sfarsit...serviciul nu prea imi permite dar azi am lasat totul pentru a citi tot...va multumesc:-p .
Au o cultura foarte frumoasa si ei si marocanii pe mine ma fascineaza filmele indiene (ca tinute ) si m-am uitat cu mare drag la CLONA si am auzit ca va fi in reluare...abia astept sa o vad a doua oara...
Si sper ca o data sa ajung sa imi iau un sari si tinute stil "Jade" (pers. din Clona) ;;) ...si ca sa fiu mai exacta imi place ca poarta foarte multe accesorii ;))

bianca17
19.02.2007, 06:44:52
Niste mirese indience dragute :cool:

bianca17
19.02.2007, 06:46:13
Si miri :cool:

nagliusha
20.02.2007, 16:29:22
Diaaaaaaanaaaaaaaaa!
eu ca de obicei ......in cele din urma:"> :"> :">
abia acum am vazut pozele...la mine ca la girafa...cam greu:-B
fascinant dīle:O
nu insir toate comentariile .....pt. ca au fost facute deja panīla mine
multam ca ne-ai impartasit amintirile tale.....despre un vis.....
si....apoi...cum zicea un prieten de familie( la 70 de ani) -viata e o insiruire de amintiri...bune si rele...frumoase si urate....doar ele raman....!!!!!!!!!!!
=D> =D> =D>

BDiana
27.02.2007, 11:39:45
Continuarea povestii...
A doua zi dupa nunta, mireasa a plecat impreuna cu sotul ei spre orasul lui... A mai urmat o serie de "functii" (cum le numeste prietenul meu indian) si au mai stat cam o saptamana acasa la el, dupa care au venit amandoi in Elvetia...
Bineinteles ca-i asteptam cu mare nerabdare, voiam sa iesim impreuna, sa-i invit pe la noi.. ma rog... Din pacate insa, ea venise bolnava.. La 2 zile dupa ce ajunsese la el acasa, a inceput sa faca febra, sa vomite, sa aiba diaree... Au mers la doctor, i-a facut toate analizele, totul a iesit normal. Se pare ca a fost pe fond nervos, din cauza stresului... A tinut-o asa cam 2-3 saptamani in total, si pana la urma i-a trecut, insa tot nu e 100% ok... Nu-i place in Elvetia, e foarte trista ca se afla departe de familie... Nu-i place mancarea, nu-i place ordinea, si ii e foarte greu sa se adaptateze.
Pana la urma ne-am intalnit, au venit la noi si am gatit impreuna mancare indiana, o sa ne mai vedem si azi si o sa mergem la un restaurant sa incercam sa gasim ceva care sa-i placa... Nici nu stiu unde sa mergem... Trebuie ceva cu condimente... Ma gandesc ca fie la unul italian, fie grecesc (dar nu stiu decat unul si e scump rau) fie la unul mexican...
Maine pleaca inapoi acasa pentru 2 luni, deoarece trebuie sa se pregateasca si sa-si sustina examenul de master. Sper ca dupa, atunci cand se va intoarce, ii va fi mai bine...
Mi-a fost foarte mila de ea, acum e mai bine, numai ca la inceput era ca o floare sensibila transplantata in teren neprielnic... Si ma gandesc cat de greu mi-a fost mie prima oara cand am plecat din tara, ei trebuie sa-i fie de o mie de ori mai greu. Cum o fi, sa pleci de langa familia care a fost practic cel mai important lucru din viata ta timp de 22 de ani, tocmai in celalalt capat al pamantului, cu un barbat pe care abia acum incepi sa-l cunosti...

urmychance
27.02.2007, 11:43:48
Continuarea povestii...
A doua zi dupa nunta, mireasa a plecat impreuna cu sotul ei spre orasul lui... A mai urmat o serie de "functii" (cum le numeste prietenul meu indian) si au mai stat cam o saptamana acasa la el, dupa care au venit amandoi in Elvetia...
Bineinteles ca-i asteptam cu mare nerabdare, voiam sa iesim impreuna, sa-i invit pe la noi.. ma rog... Din pacate insa, ea venise bolnava.. La 2 zile dupa ce ajunsese la el acasa, a inceput sa faca febra, sa vomite, sa aiba diaree... Au mers la doctor, i-a facut toate analizele, totul a iesit normal. Se pare ca a fost pe fond nervos, din cauza stresului... A tinut-o asa cam 2-3 saptamani in total, si pana la urma i-a trecut, insa tot nu e 100% ok... Nu-i place in Elvetia, e foarte trista ca se afla departe de familie... Nu-i place mancarea, nu-i place ordinea, si ii e foarte greu sa se adaptateze.
Pana la urma ne-am intalnit, au venit la noi si am gatit impreuna mancare indiana, o sa ne mai vedem si azi si o sa mergem la un restaurant sa incercam sa gasim ceva care sa-i placa... Nici nu stiu unde sa mergem... Trebuie ceva cu condimente... Ma gandesc ca fie la unul italian, fie grecesc (dar nu stiu decat unul si e scump rau) fie la unul mexican...
Maine pleaca inapoi acasa pentru 2 luni, deoarece trebuie sa se pregateasca si sa-si sustina examenul de master. Sper ca dupa, atunci cand se va intoarce, ii va fi mai bine...
Mi-a fost foarte mila de ea, acum e mai bine, numai ca la inceput era ca o floare sensibila transplantata in teren neprielnic... Si ma gandesc cat de greu mi-a fost mie prima oara cand am plecat din tara, ei trebuie sa-i fie de o mie de ori mai greu. Cum o fi, sa pleci de langa familia care a fost practic cel mai important lucru din viata ta timp de 22 de ani, tocmai in celalalt capat al pamantului, cu un barbat pe care abia acum incepi sa-l cunosti...

ea nu traise in Elvetia inainte de nunta? Cam nasol de ea.

BDiana
27.02.2007, 11:49:21
ea nu traise in Elvetia inainte de nunta? Cam nasol de ea.

Nu numai ca nu traise in Elvetia, dar a fost prima oara cand a plecat din India, prima oara cand s-a aflat undeva fara compania vreunei rude, am inteles ca si la ea in oras, nu prea iesea din casa neinsotita...
Mai mult, nici pe mire nu-l cunostea, adica se vazusera de cateva ori inainte, si vorbisera mult la telefon mai ales in ultima perioada inainte de nunta, dar nu e suficient ca sa zici sa stii pe cineva...

bianca17
28.02.2007, 04:20:51
La voi nu sunt mai multi indieni, o comunitate, de unde sa poata sa-si gaseasca prieteni?
Pacat ca nu gasesti restaurante cu specific indian acolo. Aici sunt multe, am fost o singura data la unul si macarea a fost delicioasa, chiar daca mie nu-mi place condimentata...
Dupa mine, parintii ei au facut greseala s-o trimita asa departe si singura. Ca si tine, Diana, ma gandeam cum mi-a fost mie cand am plecat de acasa... greu, dar macar nu m-am imbolnavit din cauza asta.
Succes cu noua ta prietena!

map
28.02.2007, 04:42:39
Continuarea povestii...
Bineinteles ca-i asteptam cu mare nerabdare, voiam sa iesim impreuna, sa-i invit pe la noi..

Diana, Bianca, scuzati-mi ignoranta:D Am o prietena, colega de facultate, indianca , o tipa super de treaba si ce m-a socat cel mai tare, cu simtul umorului deosebit de dezvoltat si extrem de romanesc :D Sau ma rog, unde ne-am potrivit noi asa de tare:D

Ei bine, ne-a invitat pe-amandoi (al meu si mine) la ei la masa, incepand de saptamana asta avem chiar curs impreuna si-o sa ne vedem mai des decat pana acuma. Problema mea e: daca mergem, noi cu ce ne ducem in vizita? Din cate mi-am dat eu seama mananca peste, nu si carne. Beau? Vin de exemplu? sunt crestini, nu sunt musulmani. Mi-ar placea sa le duc ceva specific, dar habar n-am ce. Fie-va mila, ajutati-ma:D

bianca17
28.02.2007, 16:37:07
Eu am avut doua prietene indience (spun ca am avut, pentru ca ne-am mutat fiecare in alte orase si probabil ca n-o sa ne mai vedem niciodata...). De la ele stiu ca nu beau alcool, nu le-am auzit sa manance peste, vita sau carne de porc, doar pui...cu toate ca la restaurantul indian serveau si preparate din miel si fructe de mare.
Nu stiu ce cadou le poti duce...

BDiana
28.02.2007, 18:19:04
Diana, Bianca, scuzati-mi ignoranta:D Am o prietena, colega de facultate, indianca , o tipa super de treaba si ce m-a socat cel mai tare, cu simtul umorului deosebit de dezvoltat si extrem de romanesc :D Sau ma rog, unde ne-am potrivit noi asa de tare:D
Ei bine, ne-a invitat pe-amandoi (al meu si mine) la ei la masa, incepand de saptamana asta avem chiar curs impreuna si-o sa ne vedem mai des decat pana acuma. Problema mea e: daca mergem, noi cu ce ne ducem in vizita? Din cate mi-am dat eu seama mananca peste, nu si carne. Beau? Vin de exemplu? sunt crestini, nu sunt musulmani. Mi-ar placea sa le duc ceva specific, dar habar n-am ce. Fie-va mila, ajutati-ma:D
Exact aceeasi impresie am avut-o si noi despre prietenul la care am fost la nunta... Si despre majoritatea indienilor intalniti in calatorie :)
Cel mai sigur cred ca e sa cumparati desertul... Vin e foarte probabil sa bea, cel putin nu in casa (ei poate mai beau din cand in cand, dar femeile nu-i lasa si se supun). Le plac dulciurile foarte dulci, daca aveti prin zona un magazin turcesc sau grecesc puteti incerca rahat, baclava, cataif... Iar daca nu, orice altceva! :)

ramyy
17.04.2007, 23:04:46
fetelor a fost cineva in vacanta in inda si daca da cat a costat si unde ?

Minela
23.04.2007, 08:44:09
nu am fost dar inainte sa te decizi ar fi mai bine sa mergi la o agentie de voiaj sa iti spuna plusurile si minusurile. de asemenea am inteles ca trebuie sa faci o serie de vaccinuri inainte de a putea pleca.
Este super India din cate am vazut si auzit pe la televizor, multa cultura, multa bogatie, multa saracie...un amalgam ametitor...
Si noi am vrea sa mergem in viitor.

o luna de miere de vis!

ryanaro
23.04.2007, 08:59:11

cred ca ar trebui sa discuti cu Bdiana :)>-

BDiana
24.04.2007, 10:45:45
Da, eu. N-am timp acum sa intru in detalii, si de fapt am cam povestit deja tot, uite aici:
http://www.miresici.ro/showthread.php?p=87373&highlight=nunta+in+India#post87373

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=4299

Daca pot sa iti raspund la vreo intrebare insa, o s-o fac cu multa placere saptamana viitoare (o sa fiu plecata o saptamana)...

Angel
22.09.2007, 22:20:15
Diana, abia acum am descoperit subiectul, super pozele si povestirile!!!^:)^
Pe mine ma intereseaza in mod special ptr ca sotul meu face masterul in Mumbai si o sa-l vizitez si eu in noiembrie. Abia astept desi am emotii in legatura cu mancarea, mi-a zis ca lui i-au trebuit cateva saptamani sa se obisnuiasca...
Mi-a zis si el ca e multa mizerie, mi-a trimis si poze si acum le-am vazut si pe ale tale dar eu cred ca India merita vizitata, templele sunt superbe si de fapt toata cultura lor e interesanta, pacat ca nu merg la nici o nunta...
Acum dupa ce am vazut pozele tale vreau si eu un saari ;-)). Oare gasasc unul de cumparat acolo gata facut, cu bluza cu tot? Or fi scumpe?
Si apropos de haine, mi-a zis sotul meu ca sunt cam stricti cu privire la imbracamintea femeilor si habar n-am cu ce as putea sa ma imbrac.... Probabil vor bluze cat mai largi, nu?:-?

BDiana
24.09.2007, 15:59:20
Buna Angel, ce frumos!!! O sa iti placa mult, sunt convinsa!
Iti raspund acum direct la intrebari, incepand cu cele de pe PM, dar daca vrei sa stii mai multe detalii, o sa incerc sa-ti raspund.

Vaccinuri & medicamente
Am facut:
- trivaccin anti-poliomielita, tetanos, difterie
- anti-hepatita A (sotului nu i-a facut, ca a nimerit pe mana altcuiva care i-a zis ca noi din Ro suntem vaccinati natural)
- am cumparat pastile-vaccin impotriva febrei tifoide, dar n-am apucat sa le iau, pt. ca trebuie luate 3 pastile (parca) la un interval de timp, si tratamentul tre' terminat cu nu stiu cat timp inainte... Nu mai tin minte exact, dar asta trebuia facut din timp, si pana m-am miscat eu ca melcul era prea tarziu :) Oricum, parea destul de toxic si nici nu avea decat sanse de 50% de reusita... Oricum, n-am patit nimic.

In functie de gradul de risc (durata sejurului, locuri vizitate etc) se mai recomanda vaccin pt. febra galbena, hepatita B, encefalita, rabie... La mine n-a avut rost.

Avand in vedere ca am mers in sezonul rece, in nord, riscul de malarie (=paludism) era scazut, si nu am facut vaccin. Cica te simti rau dupa ce-l faci... Tu cred ca trebuie sa te documentezi, pt. ca s-ar putea sa-ti trebuiasca... Eu am cumparat numai niste pastile de urgenta (Riamet) pe care sa le am la mine in caz ca fac febra si nu pot ajunge la medic in primele 6 ore. Medicamentul ala trebuie sa-l ai la tine in permanenta 1 an dupa ce ai fost in India, deoarece se poate sa te muste tantarul si sa te imbolnavesti abia dupa cateva luni, si daca esti cumva in varf de munte etc, trebuie sa-l iei. Oricum, nu te speria, sansele ca asa ceva sa se intample sunt infime :)

Am mai cumparat pastile de dezinfectat apa (in caz ca), neaparat sa-ti iei la tine pastile contra diareei (noi n-am patit nimic, dar se pare ca majoritatea turistilor au probleme cu burta), pastile de raceala FARA aspirina (in caz ca te imbolnavesti de nu stiu ce boala exotica si iei aspirina, poate sa-ti provoace sangerari) deci pe baza de paracetamol. (atentie: antinevralgicul contine aspirina.) Deasemenea, musai sa ai spray impotriva tantarilor, pe care sa-l folosesti cu generozitate.

Un ultim sfat (pt. moment cel putin :D) ar fi sa eviti cu orice pret apa neimbuteliata. Nu numai sa nu bei, dar nici sa nu te speli pe dinti, sau sa nu accepti gheata in bauturi. Totul cu apa de la sticla. Fructele, legumele, e bine sa le speli tu cu apa din sticla deasemenea.

Saree-uri gasesti peste tot, pretul variind intre 10 si 500 de dolari :) Nu te arunca sa iei nimic... Asteapta pana intelegi putin mentalitatea, cauta magazinele pt. localnici, eventual daca poti sa mergi cu o indianca / un indian e super. A, si fara rusine, negociaza la sange :) Avand in vedere ca daca platesti, primesti orice, cred ca bluza respectiva nu va fi nici o problema ;)

Referitor la hainele tale, vei vedea, oricum se vor uita la tine ca la extraterestri, asta n-ai cum sa eviti. Nu uita insa ca sunt foarte traditionalisti, exista o mare comunitate musulmana, si prin urmare e bine sa te imbraci ultra-decent. Regula generala: cat mai putina piele la vedere :)) Fara decolteu, fuste mai sus de glezna, maieuri. Incearca sa porti fuste sau pantaloni lungi, bluze cu manecuta.

A, si fara stres, o sa vezi ca e super-fun! :D

Linkuri utile de incredere:

- situatie generala: http://www.eda.admin.ch/eda/fr/home/travad/hidden/hidde2/india.html
- despre sanatate: http://www.safetravel.ch/safetravel/servlet/ch.ofac.wv.wv102j.pages.Wv102ListeCtrl?action=show Pays&ref=IN
- si unul in engleza :) : http://www.mdtravelhealth.com/destinations/asia/india.html

Angel
24.09.2007, 16:39:48
Vaaai, atatea vaccinuri trebuie?:( Eu stau aproape o luna, cred ca o sa trebuiasca sa le fac pe toate....
Merci mult de informatii, chiar imi sunt de ajutor... Astept continuarea.:D

BDiana
24.09.2007, 17:19:15
Vaaai, atatea vaccinuri trebuie?:( Eu stau aproape o luna, cred ca o sa trebuiasca sa le fac pe toate....
A venit si continuarea. Nu cred ca trebuie sa-ti faci mai multe. Cand am spus durata, m-am referit la mai multe luni (>6). Deasemenea, nu cred ca e cazul tau sa pleci pe coclauri prin mlastini si paduri... :)

Mentiune: trivaccinul e 3 intr-unul :) O intepatura, 3 efecte. Hepatita A oricum e bine s-o faci. Iar celelalte, daca te hotarasti sa le ei, sunt pastile. Oricum, cred ca e o idee buna sa vorbesti cu un medic de boli infectioase inainte...

Angel
24.09.2007, 17:24:16
A venit si continuarea. Nu cred ca trebuie sa-ti faci mai multe. Cand am spus durata, m-am referit la mai multe luni (>6). Deasemenea, nu cred ca e cazul tau sa pleci pe coclauri prin mlastini si paduri... :)

Mentiune: trivaccinul e 3 intr-unul :) O intepatura, 3 efecte. Hepatita A oricum e bine s-o faci. Iar celelalte, daca te hotarasti sa le ei, sunt pastile. Oricum, cred ca e o idee buna sa vorbesti cu un medic de boli infectioase inainte...

Pai stii cum e, o sa mergem la Taj si intr-un safari ceva... vreau neaparat sa ma plimb cu elefantul ;)).
Dupa ce mi-ai povestit ma cam apuca stressul, asa un pic. Ma gandesc unde sa merg sa fac vaccinurile, oare astia din Romania au habar ce trebuie? Oricum o sa ma duc cu lista cu ce mi-ai zis tu. Merci mult de tot!!!:*

BDiana
24.09.2007, 17:40:22
Pai stii cum e, o sa mergem la Taj si intr-un safari ceva... vreau neaparat sa ma plimb cu elefantul ;)).
Dupa ce mi-ai povestit ma cam apuca stressul, asa un pic. Ma gandesc unde sa merg sa fac vaccinurile, oare astia din Romania au habar ce trebuie? Oricum o sa ma duc cu lista cu ce mi-ai zis tu. Merci mult de tot!!!:*
Mai uita-te si pe site-ul MAE, aici: http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29909&idlnk=3&cat=29919

Uite un articol romanesc despre vaccinuri: http://www.vaccin.ro/index.php?s=6&p=19

Se pare ca la Victor Babes au sectie de boli infectioase si tropicale. Ei te pot si consilia. http://www.cdt-babes.ro/servicii/boli_infectioase_tropicale.php

Angel
24.09.2007, 18:31:44
Mai uita-te si pe site-ul MAE, aici: http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29909&idlnk=3&cat=29919

Uite un articol romanesc despre vaccinuri: http://www.vaccin.ro/index.php?s=6&p=19

Se pare ca la Victor Babes au sectie de boli infectioase si tropicale. Ei te pot si consilia. http://www.cdt-babes.ro/servicii/boli_infectioase_tropicale.php

Super, la Victor Babes chiar nu ma gandisem pana acum, o sa sun sa intreb ce si cum. Merci mult!!!!!>:D<

Simona_Keravuo
02.10.2007, 12:58:41
Grija cu vaccinurile! Sa nu pleci cumva fara sa iti faci!!! Am auzit un caz recent de roman intors de acolo care a facut nu-stiu-ce boala... :-(
Am insa o prietena care a fost 1 luna acolo in vizita la iubitul ei si nu a patit nimic. Imi spunea ca a ramas profund impresionata de saracia de acolo, pe de alta parte insa a fermecat-o arhitectura si relieful. Iar in Mall-uri am inteles ca se gaseste tot ce vrei si ce nu vrei, te trateaza ca pe o regina, totul se negociaza...sounds like paradise... :-)
Taj Mahal-ul pare-se a fi frumos pe din-afara, dar nu pe atat de impresionant pe cat am crede. Probabil si pentru ca e atat de mediatizat incat cand ajungem sa il vedem nu ni se mai pare extraordinar.
Calatorie placuta si sa faci cat mai multe poze. ;-)

Angel
02.10.2007, 13:38:37
Chiar maine ma duc sa-mi fac vaccinurile, normal ca nu plec fara sa le fac....
Cat despre Taj mahal, nu stiu, o sa vad, dar cam asa mi s-a intamplat cu Sfinxul, credeam ca e mult mai mare din ce vazusem pe la Tv si cand l-am vazut in realitate am fost un pic dezamagita... Nu ptr ca nu era frumos, dar era mai mic ptr ca e intr-o groapa!:D

Oricum, abia astept sa ajung in India...O sa va pun poze cand ma intorc.:)>-

Grija cu vaccinurile! Sa nu pleci cumva fara sa iti faci!!! Am auzit un caz recent de roman intors de acolo care a facut nu-stiu-ce boala... :-(
Am insa o prietena care a fost 1 luna acolo in vizita la iubitul ei si nu a patit nimic. Imi spunea ca a ramas profund impresionata de saracia de acolo, pe de alta parte insa a fermecat-o arhitectura si relieful. Iar in Mall-uri am inteles ca se gaseste tot ce vrei si ce nu vrei, te trateaza ca pe o regina, totul se negociaza...sounds like paradise... :-)
Taj Mahal-ul pare-se a fi frumos pe din-afara, dar nu pe atat de impresionant pe cat am crede. Probabil si pentru ca e atat de mediatizat incat cand ajungem sa il vedem nu ni se mai pare extraordinar.
Calatorie placuta si sa faci cat mai multe poze. ;-)

BDiana
02.10.2007, 14:07:41
O, nu! Taj Mahal-ul este cu adevarat SUPERB! (pe dinafara) Este foarte mare, este exact asa cum te astepti sa fie. Din pacate n-am vazut interiorul, pt. ca am mers la apus (un moment bun pt. vizitat, deoarece lumina soarelui la asfintit il face si mai frumos) insa cand am intrat era deja aproape intuneric si nu se mai vedea nimic... Astfel insa, am putut sa ma bucur la maxim de mirosul de picioare desculte :)) Cred ca era mai bine sa merg mai devreme, sa vad interiorul si sa ies la apus ca sa mai admir o data exteriorul.

Asta-mi aduce aminte de un sfat important pe care voiam sa-l dau: in toate templele este obligatoriu sa te descalti daca vrei sa intri. Este destul de neplacut sa mergi cu picioarele goale pe acolo, mai ales pe afara, unde poate fi murdar sau ud... Asa ca, daca aveti de unde face rost, luati-va la voi "overshoes" (pe care sa le purtati bineinteles fara pantofi / sosete)

Overshoes astea sunt un fel de pungi de plastic cu elastic in care-ti bagi piciorul si se strang pe glezna. Cele mai bune sunt dupa mine cele de unica folosinta. Pun o poza:
https://secure7.secure-server-space.co.uk/cleanroomsuppliesltd-com/images/CPE%20Overshoe.jpg

Angel, abia astept pozele! :) Apropo, cand pleci si cand te intorci?

Angel
02.10.2007, 14:48:52
Plec pe 31 octombrie si ma intorc pe 25 nov. Abia astept!
Si de ce n-ai spus de overshoes pana acum? Daca stiam furam vreo 2 perechi de la sala de chirurgie....:D Acuma e prea tarziu, am dat si licenta si tot. Oare de unde sa fac rost...:-\

BDiana
02.10.2007, 15:21:28
Plec pe 31 octombrie si ma intorc pe 25 nov. Abia astept!
Si de ce n-ai spus de overshoes pana acum? Daca stiam furam vreo 2 perechi de la sala de chirurgie....:D Acuma e prea tarziu, am dat si licenta si tot. Oare de unde sa fac rost...:-\
Pai n-ai un coleg / prieten care are inca acces?

Sa ne povestesti cum a fost cu vaccinurile... Ai fost deja pe la ei? Sau maine e prima oara?

Angel
02.10.2007, 15:59:16
Maine e prima oara si nu mai am nici un coleg care are acces din pacate....:-<

Angel
05.10.2007, 10:35:19
Ok, am facut vaccinul anti-tifoidic, mai ma duc luni ptr Hepatitic A ( a zis sa ma gandesc daca il vreau sau nu) si atat. Mi-a zis tipa ca nu crede ca e nevoie sa mai fac DTP-ul si polio daca le-am facut cand am fost mica...Eu stiam ca ar trebui, dar ma rog...
Ptr malarie mi-a dat o reteta, a zis ca din Romania nu se pot lua medicamentele si a zis ca ar trebui sa iau antibiotic inainte sa plec si acolo sa schimb pe medicamentele specifice dar e cam naspa, cum ai zis si tu BDiana, cred ca e f toxic. Sunt doua tipuri de pastile - ori iei una o data pe saptamana ori alt tip in fiecare zi toata durata sejurului plus vreo cateva saptamani dupa.:(
Si se pare ca sunt si foarte scumpe... mai bine ma blindez cu spray de tantari...:-\

BDiana
05.10.2007, 10:45:49
Ok, am facut vaccinul anti-tifoidic, mai ma duc luni ptr Hepatitic A ( a zis sa ma gandesc daca il vreau sau nu) si atat. Mi-a zis tipa ca nu crede ca e nevoie sa mai fac DTP-ul si polio daca le-am facut cand am fost mica...Eu stiam ca ar trebui, dar ma rog...
Ptr malarie mi-a dat o reteta, a zis ca din Romania nu se pot lua medicamentele si a zis ca ar trebui sa iau antibiotic inainte sa plec si acolo sa schimb pe medicamentele specifice dar e cam naspa, cum ai zis si tu BDiana, cred ca e f toxic. Sunt doua tipuri de pastile - ori iei una o data pe saptamana ori alt tip in fiecare zi toata durata sejurului plus vreo cateva saptamani dupa.:(
Si se pare ca sunt si foarte scumpe... mai bine ma blindez cu spray de tantari...:-\
Hm, nici eu nu stiu ce sa zic despre DTP si polio... Credeam ca trebuie facut un rapel

Intreaba la fatmacie daca au (sau pot aduce) Riamet (http://www.netdoctor.co.uk/medicines/100004714.html) (sau ceva similar). Este vorba de un tratament de urgenta, in caz ca faci febra / sau alte simptome asociate malariei si nu poti ajunge la un medic in primele 6 ore. Cred ca e mai ok sa ai asta la tine decat sa te intoxici cu procarii, mai ales ca nu cred ca o sa fii in risc foarte mare...

Angel
05.10.2007, 10:50:38
O sa intreb desi nu se stie... suntem in Romania...

BDiana
05.10.2007, 10:57:32
O sa intreb desi nu se stie... suntem in Romania...
Angel, vezi daca gasesti, daca nu, pot sa-ti aduc eu... Fie ala pe care l-am cumparat in ianuarie (daca mai e valabil - trebuie sa ma uit diseara) si nu te costa nimic, fie daca vrei iti pot cumpara de la farmacie. Eu vin in Bucuresti pe 22.10, si pot sa-l dau cuiva sau, daca vrei sa vii si tu la intalnirea de miresici, ti-l inmanez personal :)

Angel
05.10.2007, 11:03:34
Angel, vezi daca gasesti, daca nu, pot sa-ti aduc eu... Fie ala pe care l-am cumparat in ianuarie (daca mai e valabil - trebuie sa ma uit diseara) si nu te costa nimic, fie daca vrei iti pot cumpara de la farmacie. Eu vin in Bucuresti pe 22.10, si pot sa-l dau cuiva sau, daca vrei sa vii si tu la intalnirea de miresici, ti-l inmanez personal :)

Ai face tu asta ptr mine? Vaaai esti o draguta!!!^:)^^:)^ Pe 22 e intalnirea? Cred ca as putea veni, desi nu cunosc pe nimeni, voi v-ati mai intalnit :">.
O sa intreb la farmacie si te anunt. Merci mult.>:D<^:)^:*

BDiana
08.10.2007, 09:44:06
Ai face tu asta ptr mine? Vaaai esti o draguta!!!^:)^^:)^ Pe 22 e intalnirea? Cred ca as putea veni, desi nu cunosc pe nimeni, voi v-ati mai intalnit :">.
O sa intreb la farmacie si te anunt. Merci mult.>:D<^:)^:*
M-am uitat, si medicamentul pe care il am eu expira in decembrie.Ti-ar fi suficient ca sa-l ai la tine, dar daca vrei sa respecti intocmai recomandarile si sa ai ceva valabil un an de zile dupa, ar trebui cumparat altul... Din cate imi aduc aminte (dar nu bag mana in foc) costa ceva de genul 65 de franci elvetieni...

Angel
08.10.2007, 13:29:02
M-am uitat, si medicamentul pe care il am eu expira in decembrie.Ti-ar fi suficient ca sa-l ai la tine, dar daca vrei sa respecti intocmai recomandarile si sa ai ceva valabil un an de zile dupa, ar trebui cumparat altul... Din cate imi aduc aminte (dar nu bag mana in foc) costa ceva de genul 65 de franci elvetieni...

Asta cat inseamna, in jur de 130 RON? Am intrebat si eu la farmacie, s-a uitat un pic asa :oops: :huh: la mine ;)) si a zis ca se intereseaza si ma anunta maine daca se poate comanda. Sa vedem... desi tipa de la Victor Babes ar fi trebuit sa stie daca exista si din moment ce a zis ca in tara nu se gasesc...

Te anunt maine... Si merci mult ptr ajutor!^:)^
PS. Azi am facut si Havrix-ul, ca sa fiu linistita ca nu vor fi probleme...

Angel
10.10.2007, 13:10:18
Am fost la farmacie, s-au interesat tipele si nu il au pe stoc si nici nu stiu daca pot face rost de el....
Diana, ai putea sa te interesezi cat costa acolo? Merci mult si scuze...

cristina79
10.10.2007, 14:30:29

hai ca ma bag si eu in seama...
mama mea merge cam de 2 ori pe an in India e fascinata de aceasta tara , nu se mai satura si nu a facut niciodata vaccinurile de care ziceti voi pe aici.

in schimb mi-a povestit ca au si ei multa saracie, dar si foarta multa eleganta.

sa aveti o vacanta placuta.

BDiana
10.10.2007, 14:38:24
Am fost la farmacie, s-au interesat tipele si nu il au pe stoc si nici nu stiu daca pot face rost de el....
Diana, ai putea sa te interesezi cat costa acolo? Merci mult si scuze...
Da, sigur. O sa ma duc la farmacie saptamana asta, si-ti spun. E insa undeva in jur de 130 lei...

Angel
10.10.2007, 20:28:02
Da, sigur. O sa ma duc la farmacie saptamana asta, si-ti spun. E insa undeva in jur de 130 lei...

Merci mult, stiu ca ai zis 65 franci dar daca asta a fost anul trecut nu se stie...

hai ca ma bag si eu in seama...
mama mea merge cam de 2 ori pe an in India e fascinata de aceasta tara , nu se mai satura si nu a facut niciodata vaccinurile de care ziceti voi pe aici.

in schimb mi-a povestit ca au si ei multa saracie, dar si foarta multa eleganta.

sa aveti o vacanta placuta.

Buna, interesant... poate daca nu sta mult nu e nevoie sa le faca... sau depinde si de zona... Nu stiu... Oricum am preferat sa le fac decat sa risc. Merci oricum.:)

cristina79
11.10.2007, 14:35:50
la new delhi merge si sta cate o saptamana.

BDiana
16.10.2007, 11:22:58
Angel, am fost la farmacie, si medicamentul costa CHF63.3, insa nu-l dau decat pe baza de reteta... Este valabila si o reteta din RO, asa ca-ti propun sa mergi la medicul de familie, sa faci rost de o reteta si sa mi-o trimiti scanata pe mail (daca ai acces la un scanner) daca nu, o sa-ti zic un nr de fax unde o pot primi vineri. Eu plec azi in Anglia, si ma intorc joi seara, asa ca vineri pot rezolva. Iti trimit adresa mea de mail prin MP.

BDiana
16.10.2007, 14:58:51
Angel, am sunat acum la farmacia de langa casa mea si am comandat 2 cutii de Riamet pt. vineri (nefiind un medicam. frecvent cumparat, nu aveau in stoc). Astept mail cu reteta (sa iti treaca ambele cutii pe reteta).

Angel
16.10.2007, 15:06:14
Angel, am sunat acum la farmacia de langa casa mea si am comandat 2 cutii de Riamet pt. vineri (nefiind un medicam. frecvent cumparat, nu aveau in stoc). Astept mail cu reteta (sa iti treaca ambele cutii pe reteta).

Ok, merci mult, maine ti-l trimit. Esti o scumpa!^:)^^:)^

Angel
16.11.2007, 09:53:30
Ok, nu m-am intors inca, sunt in Mumbai, mai stau inca o saptamana dar am putin timp liber si m-am gandit sa pun niste poze...
Sunt aici de doua saptamani si sincer imi cam doresc sa merg acasa :">. Nu ptr ca nu mi-ar place deloc , am vizitat locuri si am vazut multe lucruri care mi-au placut mult... dar dupa o perioada, cum zicea si Diana, te cam saturi - de poluare, trafic intens, oameni ce se uita la tine ca la extraterestri sau te asalteaza cu oferte care mai de care. Sau chiar te urmaresc - am patit intr-un fort sa se tina dupa noi diferite grupuri...and ne opream se opreau si ei si nici macar nu incercau sa ascunda faptul ca ne observa - se holbau pur si simplu #-o:)).

Cred ca cel mai mult mi-a placut in Ranthambhore - Sawai Madhopur se numea orasul. Este langa o rezervatie naturala si mult mai putin aglomerat ( vb de locuitorii indieni, ca turisti erau destui :-p). Acolo am fost in 4 safari-uri si am vazut o gramada de animale - plus ca era liniste, aer curat, indieni doar ici si colo printre turisti :D.

Asa..... va mai povestesc pe parcurs - acum primele poze - ce m-a socat prima data - mizeria si aglomeratia.

** ultima poza este facuta intr-o gara si acel om facea dus (!)

BDiana
16.11.2007, 10:02:21
[...]** ultima poza este facuta intr-o gara si acel om facea dus (!)
Hahaha, e de apreciat ca se spala! Am vazut si eu oameni facand dus pe strada, cred ca e ceva destul de comun :D

Angel
16.11.2007, 10:05:44
Oamenii: (cei din prima poza au facut toti cate o poza cu mine de parca eram vreo celebritate;)))

Angel
16.11.2007, 10:15:11
Taj Mahalul si alte palate si forturi:

Angel
16.11.2007, 10:25:25
Seria 2.........

Angel
16.11.2007, 10:32:40
Si inca.............

cinezee
16.11.2007, 10:35:33
foarte interesanta calatoria ta ,dar am si eu o intrebare , cat timp ati ales ptr aceasta calatorie ;))

Multumesc ...

India este o tare a extremelor , mi-as dori sa o vad si eu in realitate , este un vis al meu de mica si ma tem ca acolo va ramane la faza visului 8-}

Angel
16.11.2007, 10:38:59
Doua temple:

(si Diana, asa e, bine ca macar se spala ;)) Dar totusi, cand vad cum isi spala rufele pe trotuar, direct pe ciment ......#-o)

Angel
16.11.2007, 10:42:42
foarte interesanta calatoria ta ,dar am si eu o intrebare , cat timp ati ales ptr aceasta calatorie ;))

Multumesc ...

India este o tare a extremelor , mi-as dori sa o vad si eu in realitate , este un vis al meu de mica si ma tem ca acolo va ramane la faza visului 8-}

Sotul meu face prima parte a masterului aici, in Mumbai si am venit la el - si in total voi sta 3 saptamani (au trecut 2, pe 25 plec :-) ) Mie nici prin cap nu-mi trecea ca o sa ajung in India as de... tanara :)) mi se pare o destinatie exotica si ma gandeam ca poate la pensie o sa avem timpul si banii necesari dar uite ca s-a indeplinit. De fapt am fost surprinsi de cati turisti tineri am vazut... Mai stii, poate ajungeti si voi in curand.

BDiana
16.11.2007, 10:45:54
Doua temple:

(si Diana, asa e, bine ca macar se spala ;)) Dar totusi, cand vad cum isi spala rufele pe trotuar, direct pe ciment ......#-o)
Pai aia saracii cred ca locuiesc acolo... Se spala, gatesc, mananca, dorm, totul pe trotuar...
Imi plac pozele... Eram eu satula la sfarsit, dar sincer, acum ca le vad, imi dau seama ca mai vreau :D Numa' sa-l conving pe al meu, ca pt. moment nu vrea sa mai zboare, si cu trenul e cam greu de ajuns 8-}

Angel
16.11.2007, 10:49:42
Alte poze - in prima probam un saree - pe care l-am si cumparat... mi se pusese pata de mult sa-mi iau unul.... (si apoi a vazut-o si pe Diana intr-unul si am zis gata!:D)

Angel
16.11.2007, 10:52:21
Pai aia saracii cred ca locuiesc acolo... Se spala, gatesc, mananca, dorm, totul pe trotuar...
Imi plac pozele... Eram eu satula la sfarsit, dar sincer, acum ca le vad, imi dau seama ca mai vreau :D Numa' sa-l conving pe al meu, ca pt. moment nu vrea sa mai zboare, si cu trenul e cam greu de ajuns 8-}

Bine ca voi si aveti unde sa veniti, aveti prieteni aici. I-am povestit si lui Forest si i-am aratat pozele tale de la nunta si zice ca ar vrea sa mearga si el la una... Se gandea cum sa-i faca lipeala cu cineva unei colege indience de-a lui, doar doar o face nunta :D.

cinezee
16.11.2007, 10:53:52
este o destinatie de vis intradevar , care o faci vb ta mai la batranete ,cand ai ceva banet ptr ea ca sa spun asa , ca de altfel si ceva perceptie mai matura /diferita asupra vietii in general

Mircea Eliade a locuit o mare parte din viata sa acolo :)>- iar eu visez la acea locatie de mica ,iar cand l-am citit pe Eliade mi-am dorti si mai mult ,dar asta e , nu cred ca am sa ajung , dar imi clatesc ochii cu documentare si poze facute de cine a ajuns acolo

Superbe locatiile unde ai fotografiat si FELICITARI :)>- :* :*

Angel
16.11.2007, 11:03:39
Si pozele mele favorite, cu animale :D. Chiar mi-a placut mult in safari-uri, mi se pare super sa vezi animalele salbatice in mediul lor natural, atat de aproape si totusi obisnuite cu oamenii. Am avut noroc si am vazut 4 tigri ( am cunoscut turisti care au mers si de 5 ori si n-au vazut nici unul) si de foarte aproape. E un sentiment ciudat - te gandesti ca e frumos si "scump" si apoi iti aduci aminte ca te-ar putea ucide in 2 secunde :-p.
Dar sa incep cu unele mai 'comune':

cinezee
16.11.2007, 11:07:16
Superbeeee pozele ....nu reusesc sa imi "dezlipesc " ochii de la ele ....superrr =D> =D> =D>

Angel
16.11.2007, 11:11:23
Altele ................

BDiana
16.11.2007, 11:16:00
Bine ca voi si aveti unde sa veniti, aveti prieteni aici. I-am povestit si lui Forest si i-am aratat pozele tale de la nunta si zice ca ar vrea sa mearga si el la una... Se gandea cum sa-i faca lipeala cu cineva unei colege indience de-a lui, doar doar o face nunta :D.
Pai cred ca e suficient sa povesteasca la toata lumea ca a vazut poze de la o nunta indiana si ca i-au placut la nebunie, si ca si-ar dori si el sa mearga, pt. ca fiind alb o sa se trezeasca sigur cu ceva invitatii :) Nu stiu cand incepe sezonul de nunti anul asta, dar cred ca in curand.

cinezee
16.11.2007, 11:17:51
Diana tu ai postate pe unde fotografiile acelea ?

Angel , poate ne scrii si ceva impresii din punctul tau de vedere :*

Angel
16.11.2007, 11:19:44
Inca............

Angel
16.11.2007, 11:21:06
Pai cred ca e suficient sa povesteasca la toata lumea ca a vazut poze de la o nunta indiana si ca i-au placut la nebunie, si ca si-ar dori si el sa mearga, pt. ca fiind alb o sa se trezeasca sigur cu ceva invitatii :) Nu stiu cand incepe sezonul de nunti anul asta, dar cred ca in curand.

Ce tare, sezon de nunti... A, uite ca acum mi-am adus aminte, saptamana trecuta chiar am vazut un alai, cred ca era nunta dar nu stiu sigur ptr ca eram pe balconul hotelului si strada era destul de departe... Era o fanfara si in spatele ei o multime de oameni care dansau sau mergeau pur si simplu si totul era luminat f. tare cu reflectoare si lumanari si din fata si din spate.... Si cred ca mirele era imbracat in alb pe un cal tot alb... Cred ca nunta era...

cinezee
16.11.2007, 11:21:54
superbeee astea din safariii 8-}8-}8-} :-p :*

Angel
16.11.2007, 11:28:28
Si ultimele, gata. :D

Angel
16.11.2007, 11:45:03
Diana tu ai postate pe unde fotografiile acelea ?

Angel , poate ne scrii si ceva impresii din punctul tau de vedere :*

Pozele Dianei sunt pe primele 5 pagini parca.

Mai... ca si impresii ... v-am zis... primul lucru care mi-a 'sarit' in ochi a fost mizeria si poluarea... Asta e adevarul... pana sa ajungi sa vizitezi una alta, Taj-ul sau mai stiu eu ce... de astea te lovesti intai.
Cum am iesit din aeroport ne-au asaltat taximetristii, care vazandu-ne albi ne cereau mult mai mult decat normal, asa ca am mers cu o auto-rickshaw (a pus Diana poze pe prima pagina). Asa ca am simtit poluarea si diferitele mirosuri din prima :-&. Ma rog.... asta e.
Tin minte ca ma uitam :O la cum traiesc oamenii aici, ma rog, unii oameni. Imi dau seama ca e crunt sa nu ai apa curenta, ce sa mai vb de toaleta, dus, tv, etc... Eu as muri fara apa calda...
Dar in acelasi timp cred ca nici ei nu fac prea multe ptr a trai mai curat... adica esti sarac dar asta nu inseamna ca nu poti fi civilizat si sa arunci gunoiul la cos sau daca nu ai cos fa o groapa undeva mai la marginea orasului, nu in mijlocul trotuarului....
Cred ca Mumbai e cel mai murdar oras pe care l-am vazut pana acum, in celelalte parca nu e chiar asa... Probabil si ptr ca are mai multi locuitori dar am fost si in Delhi si acolo e mai bine...

cinezee
16.11.2007, 11:57:47
aha ..interesante opiniile tale , chiar am sa ma apuc de lecturat acest subiect cap coada :*

da este adevarat ,cred mult tine si de stilul de trai in care s-au obisnuit :|

te pune pe ganduri si totusi realizezi cat de diferiti sutem fata de ei ,cand te "lovesti" de realitatea crunta ,atunci realizezi tu ca mom cat ai si ce valoare au acele "avantaje " ca pana la urma nu totul este legat de bani si pozitia sociala sau ca ai masina , ci faptul ca totusi esti la alt nivel fata de aceeia ,o realitate crunta si din pacate trista :| :|

Angel
16.11.2007, 12:23:11
A si inca o chestie - cand am fost in Jaipur la fort am mers cu elefanul pana sus si am vazut (se vede si in poza de mai jos) ca aveau pe cineva care strangea dupa elefanti... dar ptr ei, in fiecare zi, nu fac asa ceva, aici strang ptr ca sunt turisti multi dar din pacate ei ptr ei nu au grija... Chiar ma gandeam cate tipuri de *** am vazut pe strazi, de la vaci, la elefanti, camile, maimute etc....:(

Angel
16.11.2007, 12:46:56
Cat despre oamei, majoritatea sunt prietenosi, poate chiar prea LOL. V-am zis, am fost sa vizitam un fort in Ranthambhore si cred ca era sarbatoare sau asa ceva ptr ca ea f. f. multa lume ( inauntru sunt mai multe temple). Noi eram singurii turisti... In afara de faptul ca toata lumea sa uita la noi, multi ne salutau, dadeau mana cu noi, altii ne urmareau... Nu poti sa stai singur in liniste nici o clipa.;))
Dar in general sunt de treaba, nu te hartuiesc ca cei din Egipt.

cinezee
16.11.2007, 23:22:24
Am reusit si eu intr-un final sa frunzaresc acest topic cap coada pe neresuflate , trebuies sa recunosc , casi eu sunt FAN DIANA ^:)^

FELICITARIIIII DIANA PTR TALENTUL NARATOR PE CARE IL AI ,AM CITIT TOT TOPICUL CAP COADA PE NERASUFLATE

DE ATFEL FELICITARI SI PTR FELUL IN CARE TU SI SOTUL TAU STITI SA FACETI FOTOGRAFIE , UN MOTIV IN PLUS PTR CARE IMI DORESC SA VIZITEZ CEVA DIN ACEASTA TARA , un motiv in plus ptr care sa visez la ea ,sper poate candva sa ajung macar sa vad o mica parte din aceasta fascinanta tara

multumesc ptr inca o "lectie " Diana :* :* :*

didis
22.11.2007, 09:35:50
Bonus (nu-i asa ca-s frumosi? :) ):
Doamne ce frumosi sunt! Parca sunt desprinsi dintr-o carte cu povesti. Frumos intr-adevar.

BDiana
22.11.2007, 11:22:43
Abia astept sa aud impresiile lui Angel dupa ce se intoarce
Cred ca la cateva zile dupa, lucrurile incep sa se filtreze... Sper ca per total sa fie o experienta buna, cel putin ca a mea. Sigur, sunt parti urate, insa dupa ce am tras linie cred ca m-am ales cu mult mai multe +uri decat -uri.

Angel
02.12.2007, 11:48:32
Abia astept sa aud impresiile lui Angel dupa ce se intoarce
Cred ca la cateva zile dupa, lucrurile incep sa se filtreze... Sper ca per total sa fie o experienta buna, cel putin ca a mea. Sigur, sunt parti urate, insa dupa ce am tras linie cred ca m-am ales cu mult mai multe +uri decat -uri.

Gata, m-am intors. De fapt m-am intors acum o saptamana dar a avut tata niste probleme, am fost in spital cu el ... Cred ca si din cauza asta experienta din India a fost un pic umbrita... adica am intrat direct in probleme cand m-am intors...:(

Ma rog, in total da, a fost super, mi-a placut. La noi a fost un pic altfel decat la voi Diana, voi ati avut prieteni 'localnici' si ptr ca ati fost la nunta ati putut observa toate obiceiurile si ati cunoscut multa lume. Noi n-am avut norocul asta :) (v-am zis ca Forest ar vrea sa mearga la o nunta dar nu s-a ivit ocazia pana acum) dar totusi am cunoscut cativa oameni de treaba, super primitori.
Si m-am bucurat ca nu sunt ca egiptenii, sacaitori pana la Dumnezeu si chiar nesimtiti.:D (vb de oamenii de pe strada - vanzatorii si cersetorii)

In rest a fost totul bine... mi se pare ca a trecut o luna de atunci, nu o saptamana... O sa mai imi amintesc pe parcurs...acum sunt cam :-<.

Pysycuta
02.12.2007, 13:13:40
Si ultimele, gata. :D

superbe :x :x :x

FlorinaValentina
08.12.2007, 21:33:43
cat va invidiez ca ati ajuns in India...pentru mine este destinatia de vis si sper ca in curand va pot povesti si eu experienta mea din India

FlorinaValentina
08.12.2007, 21:39:35
Angel te rog spune-mi ati mers cu viza de turist nu? cat de mult a durat pana v-a eliberat-o ? doresc si eu detalii te rog mult de tot

FlorinaValentina
08.12.2007, 21:53:17
pozele voastra ma dau pe spate,ma obsedeaza....ma incearca un sentiment :(

abia astept sa merg si eu, nu aveti idee cat de important este pentru mine

CataAna
09.12.2007, 01:32:12
Taj Mahalul si alte palate si forturi:

Mi s-a facut pielea de gaina cand am vazut pozele de la Taj Mahal. Arata ireal... parca e un afis in spatele vostru.
Si toate animalutele pe care le-ati fotografiat sunt asa frumoase. Cum de v-ati apropiat atat de mult, nu erau sperioase?
Niste prieteni de-ai nostri abia s-au intors din India dupa o vacanta de 3 saptamani. Si ei au zis ca le-a ajuns si nu se vor mai intoarce prea curand, in special din cauza mizeriei si standardului de viata in general...

Angel
09.12.2007, 10:48:47
Mi s-a facut pielea de gaina cand am vazut pozele de la Taj Mahal. Arata ireal... parca e un afis in spatele vostru.
Si toate animalutele pe care le-ati fotografiat sunt asa frumoase. Cum de v-ati apropiat atat de mult, nu erau sperioase?
Niste prieteni de-ai nostri abia s-au intors din India dupa o vacanta de 3 saptamani. Si ei au zis ca le-a ajuns si nu se vor mai intoarce prea curand, in special din cauza mizeriei si standardului de viata in general...

Pozele cu animale le-am facut intr-un parc national care este foarte vizitat si animalele sunt obisnuite deja cu prezenta oamenilor... tot fug daca este zgomot mult dar daca stai linistit si nu vorbesti tare sau nu faci miscari bruste nu prea te baga in seama. Mi-a placut f. mult, e un sentiment super sa poti fi atat de aproape de ele si sa stii ca totusi sunt animale salbatice, mai ales tigrii...

Angel te rog spune-mi ati mers cu viza de turist nu? cat de mult a durat pana v-a eliberat-o ? doresc si eu detalii te rog mult de tot

Da, am mers cu viza de turist, a durat cam 3 saptamani pana mi-au dat-o. Cei de la ambasada sunt cam nesimtiti, imi pare rau dar asa e...:| M-au facut sa merg de 2 ori acolo pe motiv ca nu am toate actele necesare desi dadusem telefon inainte si imi spusesere ca trebuie... acolo si=au adus aminte ca mai trebuie ceva.:-w Viza o sa ti-o dea pe 3 luni desi te intreaba cat stai si mie mi-a zis ca nu e adevarat, se da numai ptr perioada in care stai acolo :[email protected] .
Tu ai pe cineva acolo ?

FlorinaValentina
09.12.2007, 10:56:58
pe prietenul meu si meu imi va face el chemare ...

cei de la ambasada iti cer si un depozit bancar ? de exemplu lui i-au cerut sa poate veni aici 100 euro/zi pe toata durata sederii lui.

Angel
09.12.2007, 11:04:28
pe prietenul meu si meu imi va face el chemare ...

cei de la ambasada iti cer si un depozit bancar ? de exemplu lui i-au cerut sa poate veni aici 100 euro/zi pe toata durata sederii lui.

Si sotului meu i-au cerut sa arate ca are bani sa se intretina dar mie nu ptr ca am mers la el si deci ma intretinea el... Mi-au cerut si certificatul de casatorie cu apostila de la Haga pe el.... La voi nu stiu cum o sa fie... A, si mi-a mai cerut copie dupa pasaportul lui si dupa viza si ceva o scrisoare unde sa arate unde sta si care e scopul vizitei.
A fost mai greu sa iau viza ptr India decat cea de imigrant ptr State...#:-S

FlorinaValentina
09.12.2007, 11:11:23
te cred au asa niste pretentii... cand l-am chemat noi pe ei i-am facut invitatie in care declaram ca il vom intretine dar tot i-au cerut cei 100 euro/zi. :(. dar este o veste buna ca tie nu ti-a mai cerut depozitul bancar ca nu prea avem bani. daca as vrea sa stau p luna ar insemna 3000 euro :( plus celelalte cheltuieli pentru bilet si altele...

Angel
09.12.2007, 11:50:32
te cred au asa niste pretentii... cand l-am chemat noi pe ei i-am facut invitatie in care declaram ca il vom intretine dar tot i-au cerut cei 100 euro/zi. :(. dar este o veste buna ca tie nu ti-a mai cerut depozitul bancar ca nu prea avem bani. daca as vrea sa stau p luna ar insemna 3000 euro :( plus celelalte cheltuieli pentru bilet si altele...

Cum adica l-ati chemat? Prietenul tau este indian? Daca da, nu cred ca o sa ai probleme daca el locuieste acolo si te intretine el...

FlorinaValentina
09.12.2007, 11:56:21
da da prietenul meu este indian. Sper sa nu fie nici o problema, a fost foarte greu sa ii facem lui chemarea iar eu as vrea sa merg cat mai repede sa ii cunosc familia ;)) dar daca au si ei aceleasi reguli stupide ca la noi......:-<

Angel
09.12.2007, 12:00:32
Stai linistita, sunt sigura ca daca o sa-ti faca invitatie o sa fie totul bine. Da telefon la ambasada si explica-le exact situatia si o sa-ti spuna ce iti trebuie. Succes!:)

BDiana
10.12.2007, 09:33:25
da da prietenul meu este indian. Sper sa nu fie nici o problema, a fost foarte greu sa ii facem lui chemarea iar eu as vrea sa merg cat mai repede sa ii cunosc familia ;)) dar daca au si ei aceleasi reguli stupide ca la noi......:-<
OAU! :x Sa inteleg ca veti face o (si) macar o mica nunta indiana?! :D :D :D

FlorinaValentina
10.12.2007, 11:10:08
iii da o sa facem si nunta in India dar e destul de greu cu banii. Dupa cum stii au pste 1000 invitati, nunta tine 3 zile, mirii trebuie sa cumpere saree cadou pentru toate invitatele :( Inca nu ne-am planificat nimic legat de ea, ci doar de cea de aici (un secret :din partea mea ar fi ok, caci eu am o problema cu zeii si templelele :( )

maxine
10.12.2007, 12:00:38
Da, am mers cu viza de turist, a durat cam 3 saptamani pana mi-au dat-o. Cei de la ambasada sunt cam nesimtiti, imi pare rau dar asa e...:| M-au facut sa merg de 2 ori acolo pe motiv ca nu am toate actele necesare desi dadusem telefon inainte si imi spusesere ca trebuie... acolo si=au adus aminte ca mai trebuie ceva.:-w Viza o sa ti-o dea pe 3 luni desi te intreaba cat stai si mie mi-a zis ca nu e adevarat, se da numai ptr perioada in care stai acolo :[email protected] .
Tu ai pe cineva acolo ?

3 saptamani???? :O Eu le dadeam in maxim 2-3 zile daca nu in aceeasi zi!!! (am fost asistent consular la ambasada indiei din bucuresti, adica dadeam vize ;)) )

maxine
10.12.2007, 12:03:43

Cetatenii indieni intra mult mai greu in Romania decat romanii in India, asa ca tie iti va fi mult mai usor sa obtii viza, ma mir sincer ca s-au schimbat regulile, cand lucram eu in ambasada oricine putea primi viza. Mare atentie ca va trebuie o hartie de la ambasada ca sa va puteti casatori in Romania, iar formalitatile trebuie incepute cu o luna inainte!

FlorinaValentina
10.12.2007, 15:01:44
monicela iti multumesc mult pentru sfaturi. O sa dau un telefon cat de curand la ambasada sper sa fie totul bine.
P.S : iata ca suntem si din acelasi oras :)

ankutza
10.12.2007, 15:51:06
monicela iti multumesc mult pentru sfaturi. O sa dau un telefon cat de curand la ambasada sper sa fie totul bine.

Scumpa mea,m-as fi mirat sa nu te gasesc pe aici...:D :D Cu atatea informatii..poate poate va vedeti mai repede!

B.Diana...am citit si studiat toate pozele........cand mai mergi in excursie?:D :D Ca eu astept deja poze!:"> :">

maxine
10.12.2007, 18:06:54

Cu placere. Nu trebuie sa te alarmezi, acum m-am uitat la data nuntii tale, mai ai destul timp. In principiu, chestia care dureaza e faptul ca trebuie sa astepti timp de o luna raspunsuri la un anunt pe care il va da in ziar logodnicul tau. Datorita faptului ca in India nu se inregistreaza casatoriile, logodnicul tau trebuie sa-si anunte casatoria intr-un ziar de larga circulatie in zona de resedinta pentru ca oricine sa poata contacta ambasada in cazul in care el e deja casatorit acolo. Cu acel ziar si alte cateva declaratii pe propria raspundere, acordul parintilor in scris daca e cazul, trebuie sa va duceti la ambasada si vi se elibereaza o hartie prin care ambasada ii permite casatoria

FlorinaValentina
10.12.2007, 21:43:02
monicela iti multumesc inca o data pentru informatii. Chiar am si anunt de ziar cu ceea ce ii trebuie lui pentru casatoria in Romania. Intr-adevar nu ne grabim, dar e bine sa fim informati din timp, caci atunci o sa dam din colt in colt cu celelalte pregatiri. Abia astept sa treaca timpul ;))

Angel
11.12.2007, 21:06:22
3 saptamani???? :O Eu le dadeam in maxim 2-3 zile daca nu in aceeasi zi!!! (am fost asistent consular la ambasada indiei din bucuresti, adica dadeam vize ;)) )

Ha, ce chestie, pacat ca nu te-am mai prins pe tine acolo....:-)

Mai e putin si vine si sotul meu inapoi, abia astept.... Stiu ca am promis ca mai scriu ceva impresii dar am fost tot pe drumuri ( de mai bine de o luna ma tot 'plimb', am cam obosit #:-S) si o sa mai merg si saptamana viitoare iar (la Cluj ) dar promit sa mai pun poze cand vine Forest cu aparatul ( ultimele zile cat am fost in India am fost in Delhi dar nu am avut laptopul la noi ca sa le transferam).
Si intre timp ma pregatesc de plecare/mutare....nu-mi vine sa cred ca mai e asa de putin....:-SS

Angel
24.12.2007, 15:42:46
Revin cu niste poze.... s-a intors Forest cu aparatul asa ca...
Primele doua sunt de la o nunta... un alai care probabil mergea la casa miresei... Cel de pe cal probabil ca e mirele. <:-P

Angel
24.12.2007, 15:49:35
Inca 3, de cand m-am tatuat cu henna. Scuzati manichiura distrusa si parul...:-p

tucafamily
07.01.2008, 20:10:09
ce draguttt!!!! vreau si eu :-<

Carmen3103
04.05.2008, 17:36:03
Si eu vreau in INDIA!!

bianca17
06.05.2008, 12:53:43
Poze de la nunta unei foste colege...

bianca17
06.05.2008, 12:55:22
Partea a doua ;;)

BDiana
06.05.2008, 13:55:37
Ce frumosi sunt! Ai fost in India? Imi place poza cu orezul, ati prins la fix mimentul... :)

bianca17
07.05.2008, 13:32:01
Ce frumosi sunt! Ai fost in India? Imi place poza cu orezul, ati prins la fix mimentul... :)

Stiam eu ca tie o sa-ti placa pozele astea ;;) Eu nu pot sa spun ca sunt frumosi, dar mi se par interesante traditiile lor, ghirlandele cu flori naturale, sari-urile...
Din pacate noi n-am ajuns in India, dar am primit pozele de la fosta mea colega, Lalitha...

Angel
07.05.2008, 18:00:10
Intr-adevar sunt super pozele! Si mie imi place traditia lor si sari-urile colorate, florile si obiceiurile... Seamana un pic cu traditia noastra daca stai sa te gandesti, alaiurile, diferite obiceiuri ce trebuie facute separat si apoi impreuna... Numai ca la ei sunt multe mai colorate..Si mai lungi.
Daca o sa ai vreodata ocazia sa te duci in vizita la colega ta o sa vezi ca e super interesanta India. Noi am vrea sa mai mergem o data, sa putem vedea mai mult decat data trecuta...

bianca17
24.07.2008, 07:51:47
Am mai gasit poze de la o nunta indiana... super frumoase sari-urile :madlaugh:

BDiana
24.07.2008, 08:30:18
Mireasa e indianca? Nu pare...

bianca17
24.07.2008, 09:40:27
Mireasa e indianca? Nu pare...

Nu este indianca, este turcoaica ;-)

BDiana
24.07.2008, 09:52:00
Nu este indianca, este turcoaica ;-)
Seamana foarte tare cu o prietena de-a mea. :)
Imi plac mult florile pe care le are in par

Angel
24.07.2008, 17:53:29
Imi plac sariurile din poza a patra!

bianca17
08.08.2008, 08:22:37
Alte poze... mireasa indianca, dar nunta in stil american (am pozele de la o prietena americanca), adica multe domnisoare de onoare... imbracate in sari-uri... original, nu?! ;;)

Hulia
14.11.2008, 18:15:33

foarte frumoase pozele...

Hulia
14.11.2008, 18:17:19
Alte poze... mireasa indianca, dar nunta in stil american (am pozele de la o prietena americanca), adica multe domnisoare de onoare... imbracate in sari-uri... original, nu?! ;;)

nunta in aer liber... ce dragut :D. Mireasa si-a ales totusi o rochie care o reprezinta:), nu a trecut direct la stilul american...

mirela_otea
10.12.2008, 18:48:44
Mumtumim ca ai impartasit experienta asta cu noi! Ai trait ceva extraordinar! http://kiw.imgag.com/product/thumbs/3150059a.gif

bianca17
19.05.2009, 08:19:18
Am gasit o poza facuta in Keukenhof cu un sari deosebit... alb-negru:

ELLAGUESS
30.06.2009, 14:10:30
-foarte frumoasa,chiar as imbraca asa ceva.tipa arata super imbracata asa
-am citit tot topicul si am aflat multe despre india,sper sa ajung intr-o vacanta acolo

ella-ling
12.08.2009, 17:23:40
Ma bucur ca am ajuns sa scriu si eu la subiectul asta. L-am citit cu drag atunci cand a fost creat si am admirat pozele si povestile Dianei.
Sper sa pot sa il completez cu informatii (mai ales ca mi-am propus sa merg in sud, Diana a fost mai spre nord) si sa ma mai ajute si pe mine cate cineva cu sfaturi.

Pana acum am doar bilete de avion, planuri vagi si 3 saptamani la dispozitie in India. Prea multe de povestit nu am. Doar imi imaginez ca multe lucruri o sa fie diferite acolo. Sa incep cu un exemplu: am cumparat biletele fara sa ma uit exact la ora de zbor - ei bine si la dus si la intors avem niste ore foarte ciudate 2-3 AM. Am crezut ca e o greseala, insa se pare ca in India nu exista interdictie de aterizari/decolari noaptea. Nu am mai decolat/aterizat pana acum in intervalul 12-5 AM.

Ritzi
12.08.2009, 17:48:10
Ma bucur ca am ajuns sa scriu si eu la subiectul asta. L-am citit cu drag atunci cand a fost creat si am admirat pozele si povestile Dianei.
Sper sa pot sa il completez cu informatii (mai ales ca mi-am propus sa merg in sud, Diana a fost mai spre nord) si sa ma mai ajute si pe mine cate cineva cu sfaturi.

Pana acum am doar bilete de avion, planuri vagi si 3 saptamani la dispozitie in India. Prea multe de povestit nu am. Doar imi imaginez ca multe lucruri o sa fie diferite acolo. Sa incep cu un exemplu: am cumparat biletele fara sa ma uit exact la ora de zbor - ei bine si la dus si la intors avem niste ore foarte ciudate 2-3 AM. Am crezut ca e o greseala, insa se pare ca in India nu exista interdictie de aterizari/decolari noaptea. Nu am mai decolat/aterizat pana acum in intervalul 12-5 AM.

sunt multe curse in Ro care decoleaza/aterizeaza in intervalul asta orar;-)

aveti mare grija ce mancati/beti pe acolo:-s :-s >:D<

oache
12.08.2009, 17:49:05

Intradevar toate cursele ( cel putin dinspre si spre Europa) sunt la ore din astea imposibile. Si ce ma enerveaza pe mine cel mai tare , e ca de fiecare data avionul are intarziere.

ella-ling
12.08.2009, 18:19:44
sunt multe curse in Ro care decoleaza/aterizeaza in intervalul asta orar;-)

aveti mare grija ce mancati/beti pe acolo:-s :-s >:D<

Serios? Eu nu am avut 'norocul' sa zbor cu o asemenea cursa. Am ajuns ultima data in Ro dupa 12, insa pentru ca am intarziat f mult din cauza conditiilor meteorologice. Ma gandesc la saracii oameni care locuiesc prin preajma.

Intradevar toate cursele ( cel putin dinspre si spre Europa) sunt la ore din astea imposibile. Si ce ma enerveaza pe mine cel mai tare , e ca de fiecare data avionul are intarziere.

pe mine asta nu m-ar deranja f mult ptr ca zbor direct si voi fi in concediu. Nici nu ma astept sa fie prea punctuali indienii, insa cred ca macar trenurile, avioanele, autobuzele au un plan...

oache
12.08.2009, 18:32:21
Serios? Eu nu am avut 'norocul' sa zbor cu o asemenea cursa. Am ajuns ultima data in Ro dupa 12, insa pentru ca am intarziat f mult din cauza conditiilor meteorologice. Ma gandesc la saracii oameni care locuiesc prin preajma.

pe mine asta nu m-ar deranja f mult ptr ca zbor direct si voi fi in concediu. Nici nu ma astept sa fie prea punctuali indienii, insa cred ca macar trenurile, avioanele, autobuzele au un plan...

Asa e, indienii sunt oricum vrei numai punctuali nu:)). Nu stiu sa iti pun mai multe despre trenuri sau autobuze pentru ca noi de cate ori am mers sa vizitam ceva am inchiriat masina cu sofer obigatoriu( de fapt nici nu cred ca se inchiriaza altfel) si a fost ok, nu am avut probleme.

oache
12.08.2009, 18:36:46
A, si daca veniti in India incercati sa va cazati la un hotel cu renume cum ar fi in Europa de 5 stele numai ca aici ele nu sunt calsificate dupa stele. Mai mult ca sigur nu va fi ieftin, dar eu garnatez ca daca cazarea e ieftina , conditiile sunt jalnice. In ce perioada veniti in India?

ella-ling
13.08.2009, 17:52:15
A, si daca veniti in India incercati sa va cazati la un hotel cu renume cum ar fi in Europa de 5 stele numai ca aici ele nu sunt calsificate dupa stele. Mai mult ca sigur nu va fi ieftin, dar eu garnatez ca daca cazarea e ieftina , conditiile sunt jalnice. In ce perioada veniti in India?

O sa ajungem in decembrie. Eu (noi), ne gandeam la cazare in hoteluri simple. Nu stiu ce poate insemna conditii jalnice, insa am vazut ca hotelurile de mai multe stele sunt scumpe. Iar cand ii intrebi si vad ca vin din strainatate, iti trimit o oferta cu un pret si mai mare (bine, mi s-a intamplat doar cu doua hoteluri pana acum, nu pot generaliza).

oache
13.08.2009, 19:07:59
O sa ajungem in decembrie. Eu (noi), ne gandeam la cazare in hoteluri simple. Nu stiu ce poate insemna conditii jalnice, insa am vazut ca hotelurile de mai multe stele sunt scumpe. Iar cand ii intrebi si vad ca vin din strainatate, iti trimit o oferta cu un pret si mai mare (bine, mi s-a intamplat doar cu doua hoteluri pana acum, nu pot generaliza).

Perioada in care veniti e super pentru calatorii dpdv al vremii. Este cam varf de sezon iar cazarea si asa scumpa acum e si mai scumpa.
Eu am 2 experiente nepalcute cu cazarea la hotel in cele 2 excursii mai lungi pe care le-am facut aici si au necesitat cazare. Cea mai recenta la Shimla undeva in Himalaya unde cazare nu a fost chiar ieftina ( undeva la 90 de dolari pe noapte), am stat in camera superdelux =)) ( rad de ma prapadesc de fiecare data cand imi amintesc) si am fost nevoita sa ma invelesc cu prosopul meu de baie pentru nu am putut sa pun patura pe mine din cauza petelor si a prafului care iesea din ea.

Acum nu stiu ce sa zic, poate nu e peste tot asa dar de regula daca pretul este mic si conditiile sunt pe masura.Eu oricum am zis ca daca vom mai merge in excursii, nu mai plec fara cearsafuri la mine nici batuta.

ella-ling
13.08.2009, 19:20:13
Perioada in care veniti e super pentru calatorii dpdv al vremii. Este cam varf de sezon iar cazarea si asa scumpa acum e si mai scumpa.
Eu am 2 experiente nepalcute cu cazarea la hotel in cele 2 excursii mai lungi pe care le-am facut aici si au necesitat cazare. Cea mai recenta la Shimla undeva in Himalaya unde cazare nu a fost chiar ieftina ( undeva la 90 de dolari pe noapte), am stat in camera superdelux =)) ( rad de ma prapadesc de fiecare data cand imi amintesc) si am fost nevoita sa ma invelesc cu prosopul meu de baie pentru nu am putut sa pun patura pe mine din cauza petelor si a prafului care iesea din ea.

Acum nu stiu ce sa zic, poate nu e peste tot asa dar de regula daca pretul este mic si conditiile sunt pe masura.Eu oricum am zis ca daca vom mai merge in excursii, nu mai plec fara cearsafuri la mine nici batuta.

E bine de stiut. Eu ma gandeam oricum sa imi iau o perna cu mine (ma adaptez foarte greu la perne noi), imi pun si un cearceaf pe listao:-)
Eu aveam impresia ca India e o tara foarte ieftina, insa cred ca la capitolul hoteluri nu e chiar asa.

mayday
13.08.2009, 19:32:18
E bine de stiut. Eu ma gandeam oricum sa imi iau o perna cu mine (ma adaptez foarte greu la perne noi), imi pun si un cearceaf pe listao:-)
Eu aveam impresia ca India e o tara foarte ieftina, insa cred ca la capitolul hoteluri nu e chiar asa.

Ella, pentru orice eventualitate, poti sa iti iei un "sac &#224; viande". Nu stiu care e termenul englezesc, e ca un sac de dormit foarte subtire, facut dintr-un cearceaf, din matase sau bumbac. Gasesti la magazinele cu echipamet de sport. E foarte practic si mic, il poti folosi si in trenurile sau autobuzele de noapte. S-ar putea sa gasesti chiar acolo, noi am luat din Vietnam saci de matase cu citiva dolari bucata!>:D<
http://images.voyageforum.com/public/medium/a3eea7eff85f4317a6a0b50fa38df6f51226301819.jpeg

ella-ling
13.08.2009, 19:40:47
Ella, pentru orice eventualitate, poti sa iti iei un "sac &#224; viande". Nu stiu care e termenul englezesc, e ca un sac de dormit foarte subtire, facut dintr-un cearceaf, din matase sau bumbac. Gasesti la magazinele cu echipamet de sport. E foarte practic si mic, il poti folosi si in trenurile sau autobuzele de noapte. S-ar putea sa gasesti chiar acolo, noi am luat din Vietnam saci de matase cu citiva dolari bucata!>:D<
http://images.voyageforum.com/public/medium/a3eea7eff85f4317a6a0b50fa38df6f51226301819.jpeg

Eu nu am mai vazut asa ceva pana acum, mi se pare ff practic. O sa ma uit la magazinele speciale, desi nu cred ca am sanse sa gasesc pe aici.
In cel mai rau (bun) caz, imi cumpar un material frumos de la ei si il folosesc pe post de cearcef. Si asa au materiale f frumoase;))

mayday
13.08.2009, 19:47:46
Eu nu am mai vazut asa ceva pana acum, mi se pare ff practic. O sa ma uit la magazinele speciale, desi nu cred ca am sanse sa gasesc pe aici.
In cel mai rau (bun) caz, imi cumpar un material frumos de la ei si il folosesc pe post de cearcef. Si asa au materiale f frumoase;))

Si cind te intorci, iti faci o rochie din matase! Nu e rea ideea! ;))

M-am uitat un pic pe site-uri in engleza, sacul se cheama "sleeping bag liner"!

oache
13.08.2009, 20:13:49

India a fost o tara ieftina pana cum cativa ani.Dar lucurile s-au schimbat destul de mult. Eu de fiecare data cand merg la piata constat ca preturile au mai crescut putin. Sunt si lucruri mai ieftine ca in Europa : produsele din piele, bijuteriile( uneori), mobila din lemn masiv unele produse din bumbac( prosoape,lenjerii de pat) dar si astea trebuiesc negociate( cel putin atunci cand cumperi din piete) pentru ca in momentul in care te-a vazut alb, a dublat pretul ce putin.

Unul din avantaje ar fi ca toate produsele ambalate au trecute pe ambalaj MRP ( max retail price) si deci mai scump decat acel MRP nu ai cum sa cumperi . Problema intervine in momentul in care produsul nu e ambalat ( ex geaca de piele) iar comerciantul scoate pretul din burta.

Angel
17.08.2009, 20:43:40

Noi cand am venit acum 2 ani n-am stat la hoteluri de 5 stele, am mers la astea de mijloc si a fost OK... Poate s-a mai schimbat de atunci sau poate depinde si unde nimeresti...

Oricum noua ne-a placut si vrem sa mergem din nou candva... si sa stam mai mult ca sa putem vedea mai multe.

a_berky
05.10.2009, 13:16:13
Am fost si eu in concediu in India, in Agra dar nu cred ca mai merg si a doua oara. A fost interesant, merita mers cel putin o data dar pe mine m-au socat contrastele intre luxul care il gasesti in curtea hotelului, la Taj Mahal sau la alte obiective turistice si oamenii care efectiv traiesc in corturi pe marginea strazii. Dintre toate cel mai greu de suportat mi s-au parut mirosurile...si nu m-am plans numai eu de asta ci tot grupul. Ca si preturi eu zic ca sunt foarte ok doar ca trebuie sa te targuiesti pentru fiecare lucrusor care l-ai putea vrea. Vanzatorii ambulanti sunt foarte agresivi, vor neaparat sa iti vanda ceva si cel putin mie, cand ii vedeam atat de amarati imi era jena sa ma targuiesc pentru produse.
Ca si concluzie as zice ca e o tara care merita vizitata cel putin o data dar nu as recomanda-o ca si destinatie pentru o luna de miere.

ella-ling
05.10.2009, 18:24:13
Am fost si eu in concediu in India, in Agra dar nu cred ca mai merg si a doua oara. A fost interesant, merita mers cel putin o data dar pe mine m-au socat contrastele intre luxul care il gasesti in curtea hotelului, la Taj Mahal sau la alte obiective turistice si oamenii care efectiv traiesc in corturi pe marginea strazii. Dintre toate cel mai greu de suportat mi s-au parut mirosurile...si nu m-am plans numai eu de asta ci tot grupul. Ca si preturi eu zic ca sunt foarte ok doar ca trebuie sa te targuiesti pentru fiecare lucrusor care l-ai putea vrea. Vanzatorii ambulanti sunt foarte agresivi, vor neaparat sa iti vanda ceva si cel putin mie, cand ii vedeam atat de amarati imi era jena sa ma targuiesc pentru produse.
Ca si concluzie as zice ca e o tara care merita vizitata cel putin o data dar nu as recomanda-o ca si destinatie pentru o luna de miere.

si sotul vroia in luna de miere in India, insa l-am convins ca nu e exact locul pe care mi-l doresc pentru luna de miere.

Tot aud vorbindu-se de mizerie si miros, nu stiu ce sa zic, eu am vazut cateva locuri sarace gen slamuri, insa nu ajungeau sa miroasa. Cred ca poate exista si saracie fara miros (am vazut indieni incasi in Anzi care erau f saraci insa erau curati si traiau cu demnitate - cel putin mie asa mi s-a parut).

Noi (eu si sotul) avem pareri impartite despre cum o sa fie in India. Eu sunt genul de turist care ar vrea sa mai vada si altceva, interesata de India si viata de acolo, insa cu o oarecare doza de superficialitate - vreau si palmieri, maimute, shopping. Sotul viseaza la o calatorie cu rucsacul, doreste sa cunoasca latura spirituala si ezoterica a Indiei, sa intre in contact cu oamenii de acolo.
Deocamdata ne-am impartit saptamanile si eu m-am ocupat de partea mea:-"

a_berky
05.10.2009, 19:13:23
si sotul vroia in luna de miere in India, insa l-am convins ca nu e exact locul pe care mi-l doresc pentru luna de miere.

Tot aud vorbindu-se de mizerie si miros, nu stiu ce sa zic, eu am vazut cateva locuri sarace gen slamuri, insa nu ajungeau sa miroasa. Cred ca poate exista si saracie fara miros (am vazut indieni incasi in Anzi care erau f saraci insa erau curati si traiau cu demnitate - cel putin mie asa mi s-a parut).

Noi (eu si sotul) avem pareri impartite despre cum o sa fie in India. Eu sunt genul de turist care ar vrea sa mai vada si altceva, interesata de India si viata de acolo, insa cu o oarecare doza de superficialitate - vreau si palmieri, maimute, shopping. Sotul viseaza la o calatorie cu rucsacul, doreste sa cunoasca latura spirituala si ezoterica a Indiei, sa intre in contact cu oamenii de acolo.
Deocamdata ne-am impartit saptamanile si eu m-am ocupat de partea mea:-"

Maimute o sa gasesti si in India, daca ai noroc chiar si pe strada. Ti-am atasat niste poze sa iti faci o idee despre mizeria de acolo...din pacate mirosurile nu le poti simti din poza dar e posibil sa ti le imaginezi. Noi la inceput am crezut ca am ajuns intr-o mahala la marginea orasului dar de fapt asa era tot orasul...Daca vrei si partea frumoasa a Indiei spune-mi ca poze si de acolo :)

ella-ling
05.10.2009, 19:44:17
Maimute o sa gasesti si in India, daca ai noroc chiar si pe strada. Ti-am atasat niste poze sa iti faci o idee despre mizeria de acolo...din pacate mirosurile nu le poti simti din poza dar e posibil sa ti le imaginezi. Noi la inceput am crezut ca am ajuns intr-o mahala la marginea orasului dar de fapt asa era tot orasul...Daca vrei si partea frumoasa a Indiei spune-mi ca poze si de acolo :)

Ai fost doar in nordul Indiei? Am citit cam peste tot ca Agra e unul dintre orasele cele mai mizerabile din India.
Eu ma gandesc sa imi iau niste masti chirurgicale la mine pe care le imbalsamez cu parfum inainte, poate sunt de folos daca nu pot sa suport mirosul.

Noi oricum o sa ne incepem calatoria cu varianta light a Indiei, adica Goa.
Daca mai ai poze, pune-le te rog. Si sfaturi practice... Cum v-ati descurcat cu apa si mancarea?

a_berky
05.10.2009, 20:09:54
Ai fost doar in nordul Indiei? Am citit cam peste tot ca Agra e unul dintre orasele cele mai mizerabile din India.
Eu ma gandesc sa imi iau niste masti chirurgicale la mine pe care le imbalsamez cu parfum inainte, poate sunt de folos daca nu pot sa suport mirosul.

Noi oricum o sa ne incepem calatoria cu varianta light a Indiei, adica Goa.
Daca mai ai poze, pune-le te rog. Si sfaturi practice... Cum v-ati descurcat cu apa si mancarea?
Eu am fost in Agra si in New Delhi, amandoua mizerabile. Pozele care ti le-am atasat sunt din ambele locatii. Interesanta ideea cu mastile chirurgicale...sper sa faca fata provocarilor de acolo :)
Referitor la apa si mancare NUMAI de la hotel si apa Numai imbuteliata inclusiv pentru spalatul pe dinti. Recomand apa minerala pentru ca asa esti sigura ca nu ti-au pus apa de la robinet in sticla. Cand va alegeti hotelul sa va alegeti unul de 5 stele si care sa aiba o curte mare de jur imprejur astfel incat mirosurile sa nu ajunga pana la tine. O parte a grupului nostru a stat la un alt hotel, de 3* si nu au fost foarte fericiti. Mirosea in camere de numa si partea proasta era ca nici nu puteau deschide geamul pentru ca erau in mijlocul intersectiei iar afara era o putoare si o galagie infernala. Apropo de galagie ei nu semnalizeaza regula este ca atunci cand depasesti sa claxonezi...asta si scrie pe spatele masinilor "Please Horn".
Daca mergeti la un hotel bun nu ar trebui sa aveti probleme cu mancarea. E foarte variata si gustoasa. Totusi atentie la mancarurile condimentate care pot provoca usor diaree. Neaparat sa aveti la voi antidiareice. Noi, inainte de a merge in India am fost la un medic specializat pe boli tropicale...imi scapa denumirea...dar ne-a spus ca nu ne recomanda niciun vaccin. Eventual pentru Hepatita A si B dar care ni le recomanda oricum nu doar pt ca urma sa mergem in India. Ce ne-a spus ca putem face a fost un tratament impotriva malariei. Dar acest tratament consta in administrearea de antibiotice o perioada destul de lunga de timp si noi am considerat cu nu sunt justificate riscurile reactiilor secundare la medicament fata de imbolnavirea de malarie care este tratabila daca chiar e sa o faci. Malaria se transmite prin intepaturi de tantari asa ca noi ne-am luat Off si ne dadea pe tot corpul, inclusiv in zonele acoperite de haine si nu am patit nimic.
Ca sa nu te speriu chiar asa tare de data asta iti atasez niste poze cu partea frumoasa a Indiei :) Daca te mai pot ajuta si cu altceva iti stau la dispozitie.

a_berky
05.10.2009, 20:24:23
Am uitat de poze ;))

ella-ling
05.10.2009, 20:52:21
Am uitat de poze ;))

frumoase poze!
Nu sunt asa de usor de speriat sa stii. Am de gand sa imi improspatez si eu cateva dintre vaccinuri, eu am fost la un institut de boli tropicale sa imi fac vaccin ptr febra galbena (era ptr o alta calatorie) si doctorul mi-a spus acelasi lucru: hepatita si Autan. Nu se merita sa iei medicamente profilactice ptr malarie, nu cunosc pe nimeni care le-a luat.

Ai fost intr-o excursie organizata? Cum ai calatorit: cu trenul, autobuzul, taxiul?

a_berky
05.10.2009, 21:01:30
frumoase poze!
Nu sunt asa de usor de speriat sa stii. Am de gand sa imi improspatez si eu cateva dintre vaccinuri, eu am fost la un institut de boli tropicale sa imi fac vaccin ptr febra galbena (era ptr o alta calatorie) si doctorul mi-a spus acelasi lucru: hepatita si Autan. Nu se merita sa iei medicamente profilactice ptr malarie, nu cunosc pe nimeni care le-a luat.

Ai fost intr-o excursie organizata? Cum ai calatorit: cu trenul, autobuzul, taxiul?
Am fost cu autobuzul si prin oras ne-am plimbat cu un fel de taxi...se numeste tuc-tuc (ti-am atasat o poza). In orice caz sa nu te astepti la autocare luxoase...sunt autobuze din alea comuniste.

bianca17
06.12.2009, 22:40:43
M-am gandit sa va mai arat poze de la o nunta... mireasa este o fosta colega, Anjana:

Ritzi
29.03.2010, 11:42:09
buna fetelor

tocmai vroiam sa va intreb daca si de unde se pot procura tablete Malarone in Romania (am inteles ca nu s-ar gasi la noi, e adevarat??)

am vazut insa ca multe dintre voi nu ati luat asa ceva:-\ imi poate cineva recomanda un dr din Buc specializat pe boli tropicale si la care as putea sa imi fac eventualele vaccinuri necesare? ati facut vreuna vaccin impotriva febrei tifoide?

multumesc anticipat

a_berky
29.03.2010, 12:04:48
buna fetelor

tocmai vroiam sa va intreb daca si de unde se pot procura tablete Malarone in Romania (am inteles ca nu s-ar gasi la noi, e adevarat??)

am vazut insa ca multe dintre voi nu ati luat asa ceva:-\ imi poate cineva recomanda un dr din Buc specializat pe boli tropicale si la care as putea sa imi fac eventualele vaccinuri necesare? ati facut vreuna vaccin impotriva febrei tifoide?

multumesc anticipat
Noi am fost in Agra si in New Delhi. Inainte de a pleca am fost la un medic de boli tropicale din Cluj care ne-a spus ca nu se justifica sa ne vaccinam impotriva febrei tifoide si galbene. Pentru locatiile in care am fost noi riscul de a ne imbolnavi era mult prea mic pentru a se justifica riscul de a face una din gramada de reactii adverse la aceste vaccinuri.
Impotriva malariei, care se transmite prin piscaturi de tantari, ne-a recomandat sa ne dam cu spray antitantari. Tratamentul preventiv ar fi constat in tablete (malarone-care am inteles ca e un fel de antibiotic)luate zilnic cu cateva zile inainte de a pleca, pe toata durata sejurului plus inca 7 zile de le intoarcere si din nou nu se justifica riscul de a face unul din efectele secundare...
In afara de asta ne-a recomandat sa ne vaccinam impotriva hepatitei A si B dar asta nu doar pentru ca urma sa plecam in India ci ca sfat general. Ne-a prescris un tratament cu antidiareice ca sa avem la noi in cazul in care vom avea nevoie...slava domnului nu am avut dar datorita condimentelor din mancare au fost destui din grupul nostru care au avut...

Ritzi
29.03.2010, 13:27:47
Noi am fost in Agra si in New Delhi. Inainte de a pleca am fost la un medic de boli tropicale din Cluj care ne-a spus ca nu se justifica sa ne vaccinam impotriva febrei tifoide si galbene. Pentru locatiile in care am fost noi riscul de a ne imbolnavi era mult prea mic pentru a se justifica riscul de a face una din gramada de reactii adverse la aceste vaccinuri.
Impotriva malariei, care se transmite prin piscaturi de tantari, ne-a recomandat sa ne dam cu spray antitantari. Tratamentul preventiv ar fi constat in tablete (malarone-care am inteles ca e un fel de antibiotic)luate zilnic cu cateva zile inainte de a pleca, pe toata durata sejurului plus inca 7 zile de le intoarcere si din nou nu se justifica riscul de a face unul din efectele secundare...
In afara de asta ne-a recomandat sa ne vaccinam impotriva hepatitei A si B dar asta nu doar pentru ca urma sa plecam in India ci ca sfat general. Ne-a prescris un tratament cu antidiareice ca sa avem la noi in cazul in care vom avea nevoie...slava domnului nu am avut dar datorita condimentelor din mancare au fost destui din grupul nostru care au avut...

am inteles, multumesc

apropo de mancare cu condimente, oare la hotel nu poti sa mananci si mancare "normala"?? sincera sa fiu m-as abtine de la a manca mancarea lor, eu oricum nu prea mananc iute din fire, nu-mi place si nici nu-mi prieste:-\

edit: cam cat se zboara pana acolo??

a_berky
29.03.2010, 13:41:46
am inteles, multumesc

apropo de mancare cu condimente, oare la hotel nu poti sa mananci si mancare "normala"?? sincera sa fiu m-as abtine de la a manca mancarea lor, eu oricum nu prea mananc iute din fire, nu-mi place si nici nu-mi prieste:-\

edit: cam cat se zboara pana acolo??
Ba da, in mod normal este bufet suedez care cuprinde atat preparate traditionale cat si europene. Daca ai grija sa nu amesteci mancarurile si sa nu gusti din toate, nu ar trebui sa ai probleme. Noi nu am mancat carne deloc, poate si asta ne-a ajutat sa nu ne imbolnavim. Sa mancati numai la hotel, nu cumpara nimic de mancat sau baut nici macar din magazinele hotelului si sa beti numai apa imbuteliata (atentie sa fie sigilate sticlele). Pentru spalatul pe dinti folositi de asemenea apa imbuteliata.
Noi am zburat din Bucuresti pana in Istambul cam 1.5 ore. In Istambul am stat vreo 8 ore (am avut legatura foarte proasta...) dupa care am zburat pana in New Delhi inca 6.5 ore. Daca veti legaturi tot asa proaste, daca platiti in aeroport o taxa de viza (nu mai stiu cat...dar acceptabila) va lasa sa iesiti din aeroport si sa vizitati Istambulul.

Ritzi
29.03.2010, 14:34:51
Ba da, in mod normal este bufet suedez care cuprinde atat preparate traditionale cat si europene. Daca ai grija sa nu amesteci mancarurile si sa nu gusti din toate, nu ar trebui sa ai probleme. Noi nu am mancat carne deloc, poate si asta ne-a ajutat sa nu ne imbolnavim. Sa mancati numai la hotel, nu cumpara nimic de mancat sau baut nici macar din magazinele hotelului si sa beti numai apa imbuteliata (atentie sa fie sigilate sticlele). Pentru spalatul pe dinti folositi de asemenea apa imbuteliata.
Noi am zburat din Bucuresti pana in Istambul cam 1.5 ore. In Istambul am stat vreo 8 ore (am avut legatura foarte proasta...) dupa care am zburat pana in New Delhi inca 6.5 ore. Daca veti legaturi tot asa proaste, daca platiti in aeroport o taxa de viza (nu mai stiu cat...dar acceptabila) va lasa sa iesiti din aeroport si sa vizitati Istambulul.

chiar, la asta nu m-as fi gandit...si restul sfaturilor ma ajuta, multumesc mult<:-P

cu ce companie ati zburat de la Istanbul la New Delhi? a fost ok?

ah, si e adevarat ca se tin peste tot cersetorii dupa tine? :( am inteles ca este una din marile probleme

o alta problema mi s-a spus ca ar fi...maimutele hotomane:D

a_berky
29.03.2010, 15:22:38
chiar, la asta nu m-as fi gandit...si restul sfaturilor ma ajuta, multumesc mult<:-P

cu ce companie ati zburat de la Istanbul la New Delhi? a fost ok?

ah, si e adevarat ca se tin peste tot cersetorii dupa tine? :( am inteles ca este una din marile probleme

o alta problema mi s-a spus ca ar fi...maimutele hotomane:D
Nu mai retin cu ce companie am zburat.... cred ca Turkish Airlines dar nu bag mana in foc. Dar a fost ok, zborul fiind destul de lung in general sunt avioane mari deci mai confortabile.
Nu sunt neaparat cersetori, ci vanzatori ambulanti care vor sa iti vanda cu orice pret ceva. Daca te areti vreun pic interesata nu mai scapi de ei. Eu imi puneam ochelarii de soare si ii ignoram cu desavarsire uitandu-ma undeva in departare sau discutand in continuare cu sotul meu ca si cand ei nu ar fi fost acolo. Vazand ca nu prea au cu cine ma lasau in pace. Atentie daca mergeti cu tuc-tuc-ul (un fel de taxi la ei http://www.miresici.ro/showthread.php?t=4299&page=24) negociati pretul de dinainte si fiti foarte atenti la drum ca altfel o sa va duca unde vor ei. Grupul nostru a plecat cu 4 tuc-tuc-uri deodata si vroiam sa mergem la cumparaturi in acelasi loc. Desi le-am explicat unde vrem sa ajungem am ajuns in 4 locuri diferite. Fiecare ne-a dus unde avea el negociat discount cu vanzatorii.
Cu maimutele (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=4299&page=23) nu am avut probleme. Ni s-a spus ca sunt agresive si sa le lasam in pace. Totusi nu va lasati geamul deschis la camera de hotel daca nu sunteti in camera.
Ti-am pus doua linkuri cu pagini pe care am mai scris despre India si am pus si poze.

Geanina82
12.05.2010, 21:28:14
Ritzi, ai fost in India?
Sa ne pui si noua poze sa ne mai clatim ochii... ;-)

Ritzi
20.05.2010, 14:17:22
Ritzi, ai fost in India?
Sa ne pui si noua poze sa ne mai clatim ochii... ;-)

da, am fost, ieri am venit din concediu, abia am apucat sa descarc pozele...am fost in Hyderabad (supranumit si "City of Pearls", si vai, ce minunatii de coliere de perle am vazut pe acolo :">), iar intr-una din zile am dat o fuga pana la Agra sa vedem Taj Mahalul..a fost super obositor, am zburat si mers cu masina o groaza in aceeasi zi, dar a meritat cu prisosinta, este cu adevarat perfectiunea intruchipata, asa cum auzisem :love:

mai greu am suportat caldura, in perioada in care am fost eu se pare ca s-a inregistrat cea mai mare temperatura din ultimii 20 de ani...era imposibil sa stai afara, lesinai instantaneu#:-S

Kamela
02.07.2010, 19:21:53
superb topicul
am citit fiecare post si vizualizat fiecare poza, am intrat din curiozitate (nu sunt foarte pasionata de india recunosc) dar nu m-am putut dezlipi pana nu am citit tot, poate trec si eu india pe lista de vizitat,
felicitari,
cooooool pozele;;)=D>

ramonici_1111
04.08.2010, 13:38:13
Nu mai retin cu ce companie am zburat.... cred ca Turkish Airlines dar nu bag mana in foc. Dar a fost ok, zborul fiind destul de lung in general sunt avioane mari deci mai confortabile.
Nu sunt neaparat cersetori, ci vanzatori ambulanti care vor sa iti vanda cu orice pret ceva. Daca te areti vreun pic interesata nu mai scapi de ei. Eu imi puneam ochelarii de soare si ii ignoram cu desavarsire uitandu-ma undeva in departare sau discutand in continuare cu sotul meu ca si cand ei nu ar fi fost acolo. Vazand ca nu prea au cu cine ma lasau in pace. Atentie daca mergeti cu tuc-tuc-ul (un fel de taxi la ei http://www.miresici.ro/showthread.php?t=4299&page=24) negociati pretul de dinainte si fiti foarte atenti la drum ca altfel o sa va duca unde vor ei. Grupul nostru a plecat cu 4 tuc-tuc-uri deodata si vroiam sa mergem la cumparaturi in acelasi loc. Desi le-am explicat unde vrem sa ajungem am ajuns in 4 locuri diferite. Fiecare ne-a dus unde avea el negociat discount cu vanzatorii.
Cu maimutele (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=4299&page=23) nu am avut probleme. Ni s-a spus ca sunt agresive si sa le lasam in pace. Totusi nu va lasati geamul deschis la camera de hotel daca nu sunteti in camera.
Ti-am pus doua linkuri cu pagini pe care am mai scris despre India si am pus si poze.

Ai fost cumva si pe vreo plaja exotica ?

a_berky
04.08.2010, 14:55:59
Ai fost cumva si pe vreo plaja exotica ?
Nu, nu am ajuns si pe plaja.

ramona46
12.09.2010, 12:16:49
buna tuturor!cine ma poate ajuta de aici,sa imi spuna si mie despre o casatorie intre un cetatean indian cu un cetatean roman in india.daca ma casatoresc acolo,dupa aia nu pot primi o viza prelungita imediat dupa casatorie ca sa raman acolo sa nu ma mai intorc in romania?eu nu vreau sa mai revin in tara,ci sa stau acolo cu viitorul meu sot pana imi dau indienii o carte de rezidenta permanenta,sau un permis de sedere permanenta ceva.cine stie cum sta treaba?

Va rog mult,macar daca stie cineva sa imi spuna cui sa ma adresez exact si ce sa fac sa aflu informatiile corecte!va multumesc mult de tot!

Tina_D
14.10.2010, 15:52:44
Buna, nu mai e nici o miscare pe aici?

Eu si sotul meu plecam in noiembrie in India la nunta unor prieteni buni - ea, romanca, el - indian, si acum locuiesc in Anglia :-). Am luat biletele de avion cu Finnair, cu escala la Helsinki, si am obtinut si vizele astazi. Vom sta doar o saptamana, din lipsa de timp, insa sper sa merite :-).
Fetele care au mai fost, ma poate ajuta cu cateva sfaturi legate de mancare? Ati avut probleme cat ati stat acolo, ati facut vreo enterocolita, ceva?
Tinand cont ca vom merge la o nunta, unde va fi foarta multa mancare, cum sa procedam sa nu avem probleme? Adica ar fi destul de nepoliticos sa nu ne atingem de mancare, sau sa luam un fruct pe care sa il mai spalam noi o data cu apa minerala din sticla, nu :D?
Vaccinuri nu am facut, pentru ca am auzit ca efectele secundare sunt prea nasoale, iar protectia oferita nu este asa mare, si mai erau si foarte costisitoare.
Sa ne luam ceva medicamente la noi, in caz de ceva?

Fetelor care ati mai fost, ajutati-ma cu sfaturi!

Va pup

a_berky
14.10.2010, 16:04:37
Buna, nu mai e nici o miscare pe aici?

Eu si sotul meu plecam in noiembrie in India la nunta unor prieteni buni - ea, romanca, el - indian, si acum locuiesc in Anglia :-). Am luat biletele de avion cu Finnair, cu escala la Helsinki, si am obtinut si vizele astazi. Vom sta doar o saptamana, din lipsa de timp, insa sper sa merite :-).
Fetele care au mai fost, ma poate ajuta cu cateva sfaturi legate de mancare? Ati avut probleme cat ati stat acolo, ati facut vreo enterocolita, ceva?
Tinand cont ca vom merge la o nunta, unde va fi foarta multa mancare, cum sa procedam sa nu avem probleme? Adica ar fi destul de nepoliticos sa nu ne atingem de mancare, sau sa luam un fruct pe care sa il mai spalam noi o data cu apa minerala din sticla, nu :D?
Vaccinuri nu am facut, pentru ca am auzit ca efectele secundare sunt prea nasoale, iar protectia oferita nu este asa mare, si mai erau si foarte costisitoare.
Sa ne luam ceva medicamente la noi, in caz de ceva?

Fetelor care ati mai fost, ajutati-ma cu sfaturi!

Va pup

Eu am fost in India in 2008. Nu am avut nici un fel de probleme dar am avut un pic grija la mancare in sensul ca, avand masa in regim de bufet suedez am incercat sa nu amestecam la aceasi masa f multe feluri de mancare (noi suntem vegetarieni asa ca meniul se injumatatea oricum) si sa nu mancam f condimentat.
Sa ai grija la apa, sa beti numai apa imbuteliata dar si aia cumparata din surse sigure nu de la marginea drumului, noi inclusiv pe dinti ne-am spalat cu apa imbuteliata.
In ceea ce priveste vaccinurile f bine ca nu vi le-ati facut, nu se justifica riscul efectelor secundare. Ca sa va feriti de malarie sa folositi spray-uri sau creme antitantari, ar trebui sa fie suficient.
Ar fi bine sa va luati medicamente pentru diaree. Au un stil diferit de a gati si exista riscul sa nu va cada ceva f bine chiar daca mancarea e ok.

Tina_D
14.10.2010, 16:12:43
Eu am fost in India in 2008. Nu am avut nici un fel de probleme dar am avut un pic grija la mancare in sensul ca, avand masa in regim de bufet suedez am incercat sa nu amestecam la aceasi masa f multe feluri de mancare (noi suntem vegetarieni asa ca meniul se injumatatea oricum) si sa nu mancam f condimentat.
Sa ai grija la apa, sa beti numai apa imbuteliata dar si aia cumparata din surse sigure nu de la marginea drumului, noi inclusiv pe dinti ne-am spalat cu apa imbuteliata.
In ceea ce priveste vaccinurile f bine ca nu vi le-ati facut, nu se justifica riscul efectelor secundare. Ca sa va feriti de malarie sa folositi spray-uri sau creme antitantari, ar trebui sa fie suficient.
Ar fi bine sa va luati medicamente pentru diaree. Au un stil diferit de a gati si exista riscul sa nu va cada ceva f bine chiar daca mancarea e ok.

Mersi pentru promptitudine :-). Am inteles oricum ca la nunta va fi numai mancare vegetariana. Ce inseamna "surse sigure" - supermarketuri mai mari? Alte sfaturi mai ai? O sa mergem si la Taj Mahal intr-o zi, acolo ar trebui sa ne ferim de ceva? Si inca ceva, hotelul unde o sa stam se pare ca are piscina. Exista riscuri daca facem baie in ea?
Pun atatea intrebari pentru ca eu sunt destul de sensibila, cum prind ceva cat de cat vechi imi dau stomacul peste cap.

a_berky
14.10.2010, 16:21:24
Mersi pentru promptitudine :-). Am inteles oricum ca la nunta va fi numai mancare vegetariana. Ce inseamna "surse sigure" - supermarketuri mai mari? Alte sfaturi mai ai? O sa mergem si la Taj Mahal intr-o zi, acolo ar trebui sa ne ferim de ceva? Si inca ceva, hotelul unde o sa stam se pare ca are piscina. Exista riscuri daca facem baie in ea?
Pun atatea intrebari pentru ca eu sunt destul de sensibila, cum prind ceva cat de cat vechi imi dau stomacul peste cap.

Cea mai sigura sursa de apa imbuteliata cred ca e hotelul. In mod normal ar trebui sa va dea o sticla de apa pe zi. Idea e sa nu cumperi de la vanzatorii ambulanti ci doar de la magazinele alimentare. Eu am facut baie in piscina hotelului si nu am patit nimic. In general tot ce tine de hotel e ok, cand iesi din hotel apar problemele. Referitor la Taj Mahal nu am nici un sfat mai deosebit. Sa va inarmati cu rabdare ca sa faceti fata vanzatorilor ambulanti, sa fiti pregatiti sufleteste sa treceti printr-un detector de metale poate chiar si o perchezitie corporala si eventual sa aveti niste sosete de schimb pentru ca in Taj Mahal nu ai voie sa intri incaltat. :)

Tina_D
14.10.2010, 16:25:47
Cea mai sigura sursa de apa imbuteliata cred ca e hotelul. In mod normal ar trebui sa va dea o sticla de apa pe zi. Idea e sa nu cumperi de la vanzatorii ambulanti ci doar de la magazinele alimentare. Eu am facut baie in piscina hotelului si nu am patit nimic. In general tot ce tine de hotel e ok, cand iesi din hotel apar problemele. Referitor la Taj Mahal nu am nici un sfat mai deosebit. Sa va inarmati cu rabdare ca sa faceti fata vanzatorilor ambulanti, sa fiti pregatiti sufleteste sa treceti printr-un detector de metale poate chiar si o perchezitie corporala si eventual sa aveti niste sosete de schimb pentru ca in Taj Mahal nu ai voie sa intri incaltat. :)

Multumesc! Ati fost si in New Delhi? Am inteles ca acolo e cea mai mare nebunie. Noi vom sta in Delhi vreo 2 zile, 1 la Agra, si restul in Amritsar - orasul natal al mirelui. In ce perioada ati fost voi? Ce fel de haine ai avut la tine? Am inteles ca in noiembrie sunt in jur de 30 de grade, deci ar trebui haine de vara, nu?

a_berky
15.10.2010, 07:58:55
Multumesc! Ati fost si in New Delhi? Am inteles ca acolo e cea mai mare nebunie. Noi vom sta in Delhi vreo 2 zile, 1 la Agra, si restul in Amritsar - orasul natal al mirelui. In ce perioada ati fost voi? Ce fel de haine ai avut la tine? Am inteles ca in noiembrie sunt in jur de 30 de grade, deci ar trebui haine de vara, nu?
Am fost si in New Delhi dar numai intr-o excursie, nu am fost cazati acolo. E nebunie mare si acolo dar depinde foarte mult in ce zona nimeriti. O sa simti mirosuri peste mirosuri (nu am reusit sa identificam de unde vin dar sunt omniprezente) atat in New Delhi cat si in Agra.
Noi am fost la sfarsitul lui Octombrie inceputul lui Noiembrie si a fost cald, pentru manaca scurta, fusta si sandale. Daca te uiti la mesajele scrise de mine mai demult o sa vezi si cateva poze :)

blondeone
08.12.2010, 18:05:42
india... cred ca e ceva de vis in india :)

corinna_paula
05.01.2011, 08:19:05
india... cred ca e ceva de vis in india :)

Eu cu sotul meu suntem acum in India, si , drept sa spun, numar zilele pina plecam acasa. Poate sunt si locuri frumoase insa, de cand am ajuns, numai mizerie si saracie e peste tot. Daca nu esti pregatit mental sa vii aici, mai bine stai departe de locurile astea....
In New Delhi mi s-a parut foarte murdar....am stat intr-un hotel bunisor pe langa un bazar. E un haos infernal, soferii nu a nici un fel de regula cand conduc masina si ricsa sau whatever.... trenurile au intarziere de la 1 la 4 ore....localnicii scuipa peste tot, isi fac nevoile...ce sa zic.....
Am stat 2 zile in agra, a fost dragut, Taj Mahal e impresionant insa am prins o perioada cu foarte multi turisti. Am fost acolo imbracata in sari si au venit o gramada de indieni sa faca poze cu mine ca nu mai vazusera turista imbracata asa:">Asta a fost chiar nostim. Acum suntem la Jaipur unde e la fel de murdar insa vremea e mai buna decat in Delhi si Agra.....Peste 2 zile plecam la Jodhpur si apoi la New Delhi dar numai pt o noapte ca sa luam avionul a doua zi spre casa.

Intr-un cuvant, dupa aceasta excursie, ma simt super norocoasa ca m-am nascut chiar si in Romania....

manuro
07.01.2011, 13:18:39
Buna ziua!
Anul acesta planuiesc o excursie de 2 saptamani in India si as dori sa intreb fetele care cunosc mai bine aceasta tara care sunt perioadele musonului. Am inteles ca ploua foarte mult in acele perioade si localnicii stau mai mult prin case. Eu trebuie sa plec la un curs si am inteles ca ar fi bine sa evit aceasta perioada.

Va multumesc si va doresc un an bun!

a_berky
07.01.2011, 13:52:21
Buna ziua!
Anul acesta planuiesc o excursie de 2 saptamani in India si as dori sa intreb fetele care cunosc mai bine aceasta tara care sunt perioadele musonului. Am inteles ca ploua foarte mult in acele perioade si localnicii stau mai mult prin case. Eu trebuie sa plec la un curs si am inteles ca ar fi bine sa evit aceasta perioada.

Nu stiu care sunt perioadele musonului, dar iti pot spune ca in luna Octombrie cand am fost eu vremea a fost excelenta.

Ritzi
15.01.2011, 10:00:25
Buna ziua!

In principiu sezonul musonului incepe prin iunie si se termina prin noiembrie-decembrie, dar nu este la fel in toate zonele Indiei o:-)

uite aici informatii mai pe larg:

http://www.mapsofindia.com/india-climate.html

Noi am fost anul trecut in mai, cand n-a plouat decat o data, dar zdravan ;;) Oricum ploile erau o binefacere in perioada respectiva, la 10 dimineata era imposibil de stat afara o:-)

manuro
21.03.2011, 23:33:22
Buna seara!
Multumesc in primul rand pentru raspunsuri.Ne-am hotarat sa plecam in luna septembrie in India.Sper sa nu prind o vreme cu multe ploi. As avea o intrebare pentru fetele care au ajuns in orasul Kanpur. Noi acolo trebuie sa ajungem si caut cazare la un hotel care sa nu fie prea scump dar si confortabil de stat. Nu suntem persoane pretentioase dar avem de stat vreo 2 saptamani si nu as vrea sa avem surprize pe acolo. asa ca daca aveti idee de hotelurile din Kanpur va rog dati-mi un semnal.
O seara buna!

mihaelasdf
12.07.2011, 22:51:58
Buna fetelor,
As vrea sa plec in India , intr-un sat langa Goa la prietenul meu care este indian, dar nu stiu ce trebuie sa fac.
Va rog sa-mi da ti cateva sfaturi. Eu sunt in Romania acum.
Trebuie sa am bani in cont? #-o
Intai trebuie sa cumpar biletele de avion si sa fac rezervare la hotel si apoi sa iau viza?
Se da usor viza? Cu cat timp inainte de plecare trebuie sa iau biletele, viza si ce mai trebuie?
Stie cineva cum ma pot casatori acolo cu el?
Va rog, nu stiu de unde sa incep, ma poate ajuta cineva?^:)^^:)^^:)^^:)^
Va multumesc si astept cat mai multe detalii.:-s

cricri83
13.07.2011, 13:22:49
Buna fetelor,
As vrea sa plec in India , intr-un sat langa Goa la prietenul meu care este indian, dar nu stiu ce trebuie sa fac.
Va rog sa-mi da ti cateva sfaturi. Eu sunt in Romania acum.
Trebuie sa am bani in cont? #-o
Intai trebuie sa cumpar biletele de avion si sa fac rezervare la hotel si apoi sa iau viza?
Se da usor viza? Cu cat timp inainte de plecare trebuie sa iau biletele, viza si ce mai trebuie?
Stie cineva cum ma pot casatori acolo cu el?
Va rog, nu stiu de unde sa incep, ma poate ajuta cineva?^:)^^:)^^:)^^:)^
Va multumesc si astept cat mai multe detalii.:-s

scumpa intra pe ambasada si vezi ce se ceva si in cat timp poti rezolva cu viza.. si eventual cu actele care vor trebui mai mult ca sigur legalizate si traduse!

mihaelasdf
18.07.2011, 22:23:32
scumpa intra pe ambasada si vezi ce se ceva si in cat timp poti rezolva cu viza.. si eventual cu actele care vor trebui mai mult ca sigur legalizate si traduse!

Buna, am intrat si nimic concret, multa vorbaraie, eu doresc ceva concret, daca-mi poate spune cineva care a facut nunta in India si ce acte i-au trebuit, dar vad ca nu e nimeni dornic de a da o mana de ajutor. Eu sper ca poate ma va ajuta cineva.
Iti multumesc iubita pentru informatie.
Tu ai fost in India?
Ai fost pe cont propriu ( ai umblat tu dupa viza, bilete avion, cazare?) sau sejur prin agentie ( ti-au aranjat ei cu viza si restul?)?

Geanina82
19.07.2011, 00:48:35
Buna, am intrat si nimic concret, multa vorbaraie, eu doresc ceva concret, daca-mi poate spune cineva care a facut nunta in India si ce acte i-au trebuit, dar vad ca nu e nimeni dornic de a da o mana de ajutor. Eu sper ca poate ma va ajuta cineva.
Iti multumesc iubita pentru informatie.
Tu ai fost in India?
Ai fost pe cont propriu ( ai umblat tu dupa viza, bilete avion, cazare?) sau sejur prin agentie ( ti-au aranjat ei cu viza si restul?)?

citeste topicul de la inceput, parca a mai fost o fata in situatia ta si dadea detalii

mihaelasdf
19.07.2011, 01:02:47
citeste topicul de la inceput, parca a mai fost o fata in situatia ta si dadea detalii

Buna,
L-am citit pe tot dar nu spun ce acte le-au trebuit sau ce fel de viza :-SS
Am gasit pe net asta :
Pentru casatorie aveti nevoie de pasaport cu viza valabila in momentul depunerii actelor si cand va prezentati la starea civila pentru incheierea casatoriei,formulare de la starea civila completate,poze tip pasaport,cate doua de fiecare,cate 2 martori,si dupa caz alte acte la cerere asta depinzand de orasul unde va casatoriti. Actele trebuie sa fie in limba Hindi.
Dar care acte?...Pasaport , certificat nastere si mai ce?...ce acte trebuiesc traduse in Hindi? ...am inteles- completez niste formulare acolo si viza valabila cand le depun, dar viza? cu cat timp ianainte trebuie sa ma duc la ambasada sa cer viza si.. ce fel de viza ?.. de turist?
Multumesc oricum, esti draguta.

Geanina82
19.07.2011, 01:49:57
Buna,
L-am citit pe tot dar nu spun ce acte le-au trebuit sau ce fel de viza :-SS
Am gasit pe net asta :
Pentru casatorie aveti nevoie de pasaport cu viza valabila in momentul depunerii actelor si cand va prezentati la starea civila pentru incheierea casatoriei,formulare de la starea civila completate,poze tip pasaport,cate doua de fiecare,cate 2 martori,si dupa caz alte acte la cerere asta depinzand de orasul unde va casatoriti. Actele trebuie sa fie in limba Hindi.
Dar care acte?...Pasaport , certificat nastere si mai ce?...ce acte trebuiesc traduse in Hindi? ...am inteles- completez niste formulare acolo si viza valabila cand le depun, dar viza? cu cat timp ianainte trebuie sa ma duc la ambasada sa cer viza si.. ce fel de viza ?.. de turist?
Multumesc oricum, esti draguta.

sunt convinsa ca viza de turist e ok, nu-ti trebuie una speciala...
despre acte, viitorul tau sot nu poate intreba direct la primaria lui? stiu ca mai citisem ceva de un anunt in ziar pe care il da mirele, ca nu ar exista o baza de data sigura cu casatoriile...:-s
daca suni direct la ambasada sau mergi acolo, trimiti un mail, nu poti?

mihaelasdf
19.07.2011, 18:34:11
sunt convinsa ca viza de turist e ok, nu-ti trebuie una speciala...
despre acte, viitorul tau sot nu poate intreba direct la primaria lui? stiu ca mai citisem ceva de un anunt in ziar pe care il da mirele, ca nu ar exista o baza de data sigura cu casatoriile...:-s
daca suni direct la ambasada sau mergi acolo, trimiti un mail, nu poti?

Buna,
Normal ca pot, deja am trimis mail si astept raspuns, dar parca vad ca-mi baga catamai textul in ochi , ca sa-l citesc si tot nelamurita raman, o sa vad.
Aici imi spuneau fetele, care chiar s-au casatorit in India, ce acte-mi sunt necesare, ce acte trebuiesc legalizate si apostilate.
Multumesc :)... O seara placuta

shiny_star
02.03.2012, 21:29:54
cat e de sigur sa calatoresti in india? a fost cineva in luna de miere acolo? acre sunt zonele cele mai frumoase?