PDA

Versiunea completa : Cununia civila in Sibiu

Pagini : [1] 2

adiav
26.04.2007, 13:01:24
buna tuturor,

ma mir ca nu a inceput inca nimeni subiectul asta - sau sunt eu singura stresata de el:)) sau nu l-am vazut....

aveti cumva idee pana la ce ora se oficiaza cununia civila? cele care ati trecut prin asta la Sibiu - vreun sfat, ceva...?

ce tratatie se ofera de obicei, cat dureaza, ce trebuie facut inainte (programare, analize etc...)

sper sa ma luminati :)

multumesc!

inasibiu
26.04.2007, 13:13:27
buna tuturor,

ma mir ca nu a inceput inca nimeni subiectul asta - sau sunt eu singura stresata de el:)) sau nu l-am vazut....

aveti cumva idee pana la ce ora se oficiaza cununia civila? cele care ati trecut prin asta la Sibiu - vreun sfat, ceva...?

ce tratatie se ofera de obicei, cat dureaza, ce trebuie facut inainte (programare, analize etc...)

sper sa ma luminati :)

multumesc!

Salut si bine ai venit printre noi. Subiectul deschis de tine este de fapt muuuult discutat pe forum (vezi subiecte mai in urma!). Imi pare rau sa-ti dau o veste cam rea, dar din cate am inteles eu de la fetele de pe aici (special cele care au trecut deja de nunta), la primaria din Sibiu e cam "nasol" mai ales cand se rezerva ora cununiei: se sta la coada chiar o zi si ceva ... de durat, ceremonia nu e mai mult de 15 minute, se incepe cam de la 9 dimineata pana le 14.00 dupa masa (cine stie mai bine te poate informa mai corect).
Da, inainte trebuie facute cateva analiza, sange, raze?? nu mai stiu nici eu, se obtine un certificat de la medicul de fam. si intr-un final se depun actele la primarie. Dar atentie ca nu sunt valabile decat 14 zile sau 10 de la data emiterii (certif.respectiv).
Eu am sunat la primarie ca poate poate s-or face mai devreme programari: nici o sansa!!
UFFF ce batai de cap si cu chestiile astea,nu??8-} 8-}

ioanaschiopu
18.05.2007, 09:49:27
Salut,

Imi pare rau, dar nu iti pot raspunde - de fapt am si eu o multime de intrebari legate de acest subiect. Principala mea grija e legata de ora limita pana la care se oficiaza casatoriile civile sambata - noi avem cununia civila pe 1 septembrie 2007 (iar nunta efectiva in februarie 2008), deci as vrea sa fiu ultima din acea zi (toate ''miresicile'' care se grabesc catre biserica se vor inghesui dimineata).

Ultima cununie civila la care am fost (i.e februarie 2007) a avut loc intr-o zi de marti - a durat cam 20 de minute ceremonia efectiva si cum nu statea nimeni la coada, au dispus de sala de protocol cat au dorit (oricum...aspectul acesteia lasa de dorit....mult!!!!)

Am inteles ca se intentioneaza deschiderea unei noi case de casatorii/renovarea celei actuale...stie cineva ceva legat de acest ''zvon''????

laura81
18.05.2007, 13:20:00
Am inteles ca se intentioneaza deschiderea unei noi case de casatorii/renovarea celei actuale...stie cineva ceva legat de acest ''zvon''????
Sa dea Dumnezeu!!! ^:)^
Nu cred ca exista ora limita, stiu de o cununie care a fost pe la ora 15.00 .. Am drum maine pe-acolo, daca aflu ceva va anunt.

tot_tot_claire
18.05.2007, 15:19:56
Salut,

Imi pare rau, dar nu iti pot raspunde - de fapt am si eu o multime de intrebari legate de acest subiect. Principala mea grija e legata de ora limita pana la care se oficiaza casatoriile civile sambata - noi avem cununia civila pe 1 septembrie 2007 (iar nunta efectiva in februarie 2008), deci as vrea sa fiu ultima din acea zi (toate ''miresicile'' care se grabesc catre biserica se vor inghesui dimineata).

Ultima cununie civila la care am fost (i.e februarie 2007) a avut loc intr-o zi de marti - a durat cam 20 de minute ceremonia efectiva si cum nu statea nimeni la coada, au dispus de sala de protocol cat au dorit (oricum...aspectul acesteia lasa de dorit....mult!!!!)

am fost anul trecut la o cununie la 17.30, anul asta nu stiu daca e acelasi program...dar aflati cand depuneti actele, cel mai tarziu.

inasibiu
23.08.2007, 14:39:39
Deci de maine seara m-asteapta calvarul de la primarie: coooooada!!
Oare chiar e adevarat ca va trebui sa stam cu schimbul in fata primariei sa nu ne ia nimeni locul?? Ce prostie imensaaaaa:no_02: :no_02: :no_02: uite asa ar trebui sa procedeze desteptii de acolo poate le vine mintea la cap:gen_07:
Fetelor nu vreti sa veniti sa-mi aduceti un corn si-un pahar cu apa, ca eu tre sa stau la coada=)) =)) =))

miosb
23.08.2007, 17:22:28
ce aberatie!!!!!!!!!!!!!!stai ca prostul, sau ca milogul la usa primariei, sa te poti casator. asta e o mare bataie de joc, la adresa noastra. pai pana cand vom fii tratati ca ultimele carpe de pe strada?! ma scuzati, dar treburile astea ma irita urat de tot. ar trebui sa filmezi chestia si s-o dai la antena 1!!!!! sa se faca de ras....

laura81
23.08.2007, 19:12:55
Am inteles ca s-a dat la tv de n ori si degeaba. eu am facut o cerere inaitne de casatorie cu cateva luni (nu pt mine, ci la modul general) sa se renunte la prostia asta si sa se faca programarile cu cate luni inainte vrei. asa se face si in tm, si in oradea, siin buc, si in cj din cate stiu. mi-au raspuns (sa fiu flatata sau ce? ;-)) ca mirii sunt de vina pt ca ii pun pe medici sa le falsifice certificatul ala care e valabil doar 24 de ore si care nu ar trebui dat vineri cu data de luni. ca daca nu s-ar da ala ar veni lumea fara inghesuiala. presupun ca se refereau la "fara inghesuiala" in weekend dar cu batai si calcat in picioare luni. care medic deschide mai repede. si daca medicul meu de falimile are lunea program de dupa-masa am luat tapa, nu ma mai marit. asa ca atentie la ce medic de familie va inscrieti, sa ii inceapa progr la 6, sa fiti sigure ;))
Peste tot se poate numai in sb nu. mare bulina neagra cu chestia asta pe capul nostru!

ximo
23.08.2007, 20:06:17
Am inteles ca s-a dat la tv de n ori si degeaba. eu am facut o cerere inaitne de casatorie cu cateva luni (nu pt mine, ci la modul general) sa se renunte la prostia asta si sa se faca programarile cu cate luni inainte vrei. asa se face si in tm, si in oradea, siin buc, si in cj din cate stiu. mi-au raspuns (sa fiu flatata sau ce? ;-)) ca mirii sunt de vina pt ca ii pun pe medici sa le falsifice certificatul ala care e valabil doar 24 de ore si care nu ar trebui dat vineri cu data de luni. ca daca nu s-ar da ala ar veni lumea fara inghesuiala. presupun ca se refereau la "fara inghesuiala" in weekend dar cu batai si calcat in picioare luni. care medic deschide mai repede. si daca medicul meu de falimile are lunea program de dupa-masa am luat tapa, nu ma mai marit. asa ca atentie la ce medic de familie va inscrieti, sa ii inceapa progr la 6, sa fiti sigure ;))
Peste tot se poate numai in sb nu. mare bulina neagra cu chestia asta pe capul nostru!
Aici, in Avrig, se procedeaza in felul urmator: te duci frumos la primarie si ii spui doamnei ca vrei sa te casatoresti in data x, la ora y si se uita peste calendar sa vada daca mai e cineva programat, daca nu te programeaza la ce ora vrei si inainte cu cateva (10) zile te duci cu dosarul si gata................ai rezolvat toata treaba fara sa stai la cozi infernale. Nu-i asa ca e simplu?;))

inasibiu
24.08.2007, 08:05:17
Deci e adevarat s totusi nu s-a facut nimic.... Imi vine sa ma mut inapoi in Valcea ca acolo nu e asa ceva. In fine azi e ziua cea mare...Eu sincer nu cred c-o sa rezist o sa cada tot greul in carca lui iubi, mai ales ca vin si ai mei in vizita duminica ii mai pun si pe ei saracii de pe drum sa stea in soare la primaria lu` peste!!!:-L Colac peste pupaza tre`sa-i fac si lui iubi pachet ca iar pleaca in cursa de marti si ma lasa singura cuc pana in ajunul nuntii aproape. Ce ma fac eu cu toate pe cap??:(( :(( :((
Sefii astia sunt groaznici ca ce ne trebuie atata concediu??

miosb
24.08.2007, 13:58:04
Aici, in Avrig, se procedeaza in felul urmator: te duci frumos la primarie si ii spui doamnei ca vrei sa te casatoresti in data x, la ora y si se uita peste calendar sa vada daca mai e cineva programat, daca nu te programeaza la ce ora vrei si inainte cu cateva (10) zile te duci cu dosarul si gata................ai rezolvat toata treaba fara sa stai la cozi infernale. Nu-i asa ca e simplu?;))
EXACT ASA SE PROCEDEAZA SI IN CISNADIE. AICI AVEM O BILA ALBA DE DAT PRIMARIEI DIN CISNADIE...

inasibiu
27.08.2007, 12:03:25
Buna fetelor, am revenit dupa noptile acestui week-end cam nedormite sunt din nou la lucru macar cu multumirea ca am reusit sa rezervam o ora rezonabila la primarie 11.15. Am cam stat ca "fraierii" pe banci in fata primariei (de vineri seara pana azi dimineata cu schimbul) dar asta e avem ce povesti la nepoti. Va pup poate imi trece durerea de cap, ca-mi vine sa ma urc pe pereti.

laura81
27.08.2007, 20:54:06
De vineri maniacilor?:))
Ma bucur pt ora voastra, sa va fie cu noroc, noua ne este;-)

stinea_anna
27.08.2007, 21:48:11
Buna bine ca a venit cineva cu o idee buna ..astept si eu mai muuulte detalii de tot ce tine de hartagorii pe la primarie etc.

inasibiu
28.08.2007, 09:59:51
Buna bine ca a venit cineva cu o idee buna ..astept si eu mai muuulte detalii de tot ce tine de hartagorii pe la primarie etc.

Pai n-ar fi multe de povestit: mai intai cu vreo trei saptamani sau 4 inainte de nunta, mergeti la medicul de familie va da trimitere pt analiza de sange si raze la plamani( va costa cam500.000 lei vechi de persoana), dupa ce faceti analizele, medicul de fam. va poate elibera certificatul prenunptial cu data corespunzatoare deoarece e valabil 14 zile de la emitere (acesta costa 300.000 de pers.).
Cu doua sapt inainte de nunta va prezentati la primarie cu dosarul : certificate nastere copie+original, C.I./BI copie+original, certificatele prenuptiale, timbre fiscale in val.de 1 leu nou si cam atat.
Sper ca nu te-am ametit si -ti doresc sa nu faci de planton ca noi!

inasibiu
28.08.2007, 10:02:51
De vineri maniacilor?:))
Ma bucur pt ora voastra, sa va fie cu noroc, noua ne este;-)

De vineri Laura ca ne-au speriat altii dinainte. Macar avem o ora rezonabila si ne putem face programul lejer. Daca ajungeam luni dimineata numai, nu mai era libera ora asta. Sa fie cu noroc.
Apropo n-are nimeni de imprumutat un cosulet din acela pt floricele ca n-am chef sa mai dau banii pe el.
Pupici

Laura75
13.10.2007, 10:46:36
Cu alte cuvinte certificatul trebuie sa fie cu 14 zile inainte, nu analizele?:wacko: :wacko: :wacko: Daca vreau civila joi, 8 noiembrie,ce data sa aiba certificatul prenuptial? :-B 25 octombrie?

Laura75
22.10.2007, 15:45:03
PANA LA URMA AM INTREBAT LA PRIMARIE. pENTRU 8 NOIEMBRIE DE PILDA TREBUIE SA DEPUN DOSARUL PE 26 OCTOMBRIE.#:-S

sweetheart
05.03.2008, 10:56:58
Apropo fetelor stiti ca la primarie in Sibiu nu mai este d-na cea in varsta si turbata, a fost inlocuita cu o tipa tanara si draguta.=D> Sincer eu m-am bucurat mult pentru aceasta schimbare!!! Voi ce parere aveti?

mesia
05.03.2008, 14:07:57
CE SA ZIC NU O CUNOSTEAM PE DOAMANA
APROPO FETELOR CUM PROCEDEZ LA PRIMARIE DEPUN ACTELE CU 14 ZILE INAINTE SI APOI CAND IMI ALEG ORA CAND TREBUIE SA STAU LA COADA AIA INFERNALA #-o

sweetheart
05.03.2008, 15:10:49
APROPO FETELOR CUM PROCEDEZ LA PRIMARIE DEPUN ACTELE CU 14 ZILE INAINTE SI APOI CAND IMI ALEG ORA CAND TREBUIE SA STAU LA COADA AIA INFERNALA #-o
Atunci iti spune si orele disponibile deci stai numai la o coada, iar cu 2 zile inainte trebuie sa mergi cu buletinele si certificatele de nastere.

laura81
06.03.2008, 08:46:17
Apropo fetelor stiti ca la primarie in Sibiu nu mai este d-na cea in varsta si turbata, a fost inlocuita cu o tipa tanara si draguta.=D> Sincer eu m-am bucurat mult pentru aceasta schimbare!!! Voi ce parere aveti?
Nu s-a inlocuit, s-a completat. Oficiaza amandoua (pe rand evident:) ), si doamna in varsta si-a schimbat de mult atitudinea. La noi la nunta de ex a fost super draguta, chiar daca intarziasem.
Am prins-o si pe asta tanara nervoasa la o nunta...:D
Ce urasc eu e ca TOT ceea ce spun (amandoua) e o toraiala a unui text invatat pe de rost, fara nici o inflexiune, nici un strop de sentiment, deschidere fata de miri etc. Am fost la cununii si in alte orase si din cate am vazut numai aici e asa, in alte parti stiu si sa glumeasca, si sa spuna "casa de piatra" sincer, nu pt ca face parte din poezie ... Nu stiu, poate daca nu mergi la multe nunti nu-ti dai seama ca fiecare virgula e la fel cu cea de la nunta anterioara... Si atunci nu-ti pasa.

miosb
06.03.2008, 12:49:32
apropo de acest subiect, sper sa am pe acasa o inregistrare cu discursul pe acre l-a tinut tipa care ne-a oficiat noua cununia civila...ti se ridica parul pe tine iar pe mine m-a luat plansul....nu a fost un cliseu, a fost un speech minunat.....nici nu am mai auzit asa ceva...iar la o sapt dupa noi, am fost la alta nunta, tot de ea oficiata...logic, pt acei miri a avut alta poveste....a fost superb.....

IULIA84
11.03.2008, 09:16:18
la noi in sibiu e o mare porcarie cu primaria...
in alte orase chiar si in cele mici cum sunt cisnadia, selimbar etc...
e mult mai bine..
oamenii sunt mai draguti si dupa cum spunea cineva...pun suflet cand isi spun "poezia"
tocmai de aceea cred ca o sa fac cununia in selimbar chiar daca stau in sibiu <:-P

mihai_bianca
11.03.2008, 21:37:30
La noi si-a spus textul invatat pe derost si felicitari. M-am asteptat la alceva, acum ce sa-i faci, noi sa fim fericiti!

mihai_bianca
11.03.2008, 21:38:37

noi in august cand ne-am cununat am ales data cand am depus si actele. Banuiesc ca asa e si acum...

sweetheart
12.03.2008, 10:11:21
cumnata mea s-a maritat in 16 februarie si a depus actele in 4 feb. cand a depus actele de la primarie le-a zis sa-si aleaga o data dintre 14,15 sau 16 feb. Nu puteau alege o alta data mai repede sau mai tarziu de cele mentionate.

nati_opri
05.04.2008, 09:21:25
Buna fetelor,

Poate ma puteti ajuta cu o informatie: stiti cumva daca se oficiaza cununii in Sibiu si duminica? sau daca am nunta duminica trebuie sa ma cunun in alta zi?

multam fain!

O zi buna va doresc!

Mada_20
05.05.2008, 12:32:08
Buna fetelor,

Poate ma puteti ajuta cu o informatie: stiti cumva daca se oficiaza cununii in Sibiu si duminica? sau daca am nunta duminica trebuie sa ma cunun in alta zi?

multam fain!

O zi buna va doresc!
Salut, eu asa stiu ca nu se oficiaza casatorii duminica la primarie...

mirela85
10.05.2008, 10:40:16
la noi in sibiu e o mare porcarie cu primaria...
in alte orase chiar si in cele mici cum sunt cisnadia, selimbar etc...
e mult mai bine..
oamenii sunt mai draguti si dupa cum spunea cineva...pun suflet cand isi spun "poezia"
tocmai de aceea cred ca o sa fac cununia in selimbar chiar daca stau in sibiu <:-P
daca nu sunteti unul din miri din selimbar nu o sa puteti face :( asa e regula... noi am avut noroc ca sunt eu din seli de am facut-o acolo dar nici nu se compara cu Sb... daca ai noroc sa oficieze vicele e un om super de treaba... se vede din pozele noastre de la civila ca noi am fost tot un zambet ca ne-a tinut dintr-o gluma in alta.. bina si-a permis pentru ca ne cunoastem :D

deena
11.06.2008, 09:52:56
Fetele am si eu o intrebare.Daca vrem sa facem cununia civila vineri, cu o zi inainte de cea religioasa, adica pe data de 29 august, cand ar trebui depuse actele.Si mai ales daca vrem pt vineri tot asa e cu cozi nebune cum povesteati voi??Stiti cumva care e ultima ora de oficiere de cununii??Ca as vrea vineri cat mai tarziu posibil.Merci anticipat de raspuns:*

laura81
11.06.2008, 09:56:45
Actele pot fi depuse in ultimele 2 sapt, nu-i musai sa le depuneti in lunea aia nebuna. Lunea e nebunie pt sambata de peste 2 sapt. daca vreti vineri puteti merge linistiti lunea dupa-masa (tot cu 2 sapt inainte) si nu mai aveti de stat la coada.
Se fac ceva cununii si vinerea, dar nu e chiar asa coada, n-aveti cums a nu gasiti loc!

deena
11.06.2008, 10:02:12
Sarumana mult.Deci ar insemna sa mergem pe 18 august daca vrem in 29, nu??Stii cumva si pana la ce ora cel mai tarziu snt cununii??Ca eu as prefera asa mai noaptea:)):)):)):)):)):))

Crisro
11.06.2008, 12:33:29
Sarumana mult.Deci ar insemna sa mergem pe 18 august daca vrem in 29, nu??Stii cumva si pana la ce ora cel mai tarziu snt cununii??Ca eu as prefera asa mai noaptea:)):)):)):)):)):))

Si eu m-am interesesta pt cununie in timpul saptamnii de lucru...luni-joi, se pare ca la 15.15 ,este ultima programare...la 15.30 se termina programul...pentru vineri...te sfatuiesc sa suni la primarie...e ultima zi lucratoare din saptaman, iar bugetarii stiu ca au program scurt.:-L

deena
11.06.2008, 13:49:15
Hai ca mi-ai infipt un spin in inima.Nici nu ma gandisem la asta.Dar ai dreptate.Daca nu reusim pentru vineri am imbulinat-o.Ca in alta zi in timpul saptamanii e imposibil, iar sambata ar fi prea mult de alergat.Ah..sper sa faca si vinerea cununii!!:((:((

Crisro
11.06.2008, 14:00:16
Hai ca mi-ai infipt un spin in inima.Nici nu ma gandisem la asta.Dar ai dreptate.Daca nu reusim pentru vineri am imbulinat-o.Ca in alta zi in timpul saptamanii e imposibil, iar sambata ar fi prea mult de alergat.Ah..sper sa faca si vinerea cununii!!:((:((

Eiii, m-ai inteles gresitttttt!!Sigur s epot face si vinereaaaa...dar nu stiu exact pana la ce ora...

deena
11.06.2008, 14:29:28
Aaaa..ce tembela sunt!!Exces de stres!!8-}Merci mult, o sa sun sa vad desi de cate ori am sunat saptamana trecuta numai ocupat era..cu orele..>:/

kitana
19.08.2008, 10:22:35
Deci vreau sa va spun ca am stat pentru programarea la civila de vineri seara pana luni dimineata in fata primariei :-L , ca sa prind cat de cat o ora rezonabila... Este bataie de joc ce se intampla in Sb[-X Din fericire a trecut si macar am ales ora care am vrut-o...

Arsaluis
21.08.2008, 12:19:24
Deci vreau sa va spun ca am stat pentru programarea la civila de vineri seara pana luni dimineata in fata primariei :-L , ca sa prind cat de cat o ora rezonabila... Este bataie de joc ce se intampla in Sb[-X Din fericire a trecut si macar am ales ora care am vrut-o...
Intrebare; se face o lista, sau cum anume se procedeaza? Stai la coada si la deschiderea biroului dau toti navala dupa cum apuca? E un super stress chestia cu programarea la primarie si trebuie sa il trec saptamana viitoare. Imi puteti explica, mai pe larg, cum decurg treburile?

Arsaluis
23.08.2008, 18:31:54
Haideti fetelor, chiar toate sunteti la coada la primarie? Help... chiar nu stiu cu se procedeaza, si mai mult ... la care "primarie" se depun actele? Pe Victoriei sau in Piata Mare???

kitana
24.08.2008, 16:00:23
Haideti fetelor, chiar toate sunteti la coada la primarie? Help... chiar nu stiu cu se procedeaza, si mai mult ... la care "primarie" se depun actele? Pe Victoriei sau in Piata Mare???

Actele se depun la fosta primarie, cea de pe Victoriei. Noi am mers sa vedem daca s-a adunat lume pe banca (care sa stea din acelasi motiv) si cand am ajuns era deja facuta o lista cu numele mirilor si o ora care si-o doresc si in ordinea asta s-a si intrat luni dimineata la programari...Bafta !!!

Arsaluis
25.08.2008, 09:33:55
Si inca o intrebare :D. Cand anume ati ajuns voi la primarie si cand incepe sa se faca lista?

kitana
26.08.2008, 18:22:15
Si inca o intrebare :D. Cand anume ati ajuns voi la primarie si cand incepe sa se faca lista?

Noi am trecut de joia pe acolo insa nu am stat (nu era formata "coada" inca...) si am revenit vineri seara si deja era facuta o lista. Ma gandesc ca lista incepe sa se faca de la a 2-a pereche care ajunge...

kaaty
02.09.2008, 17:49:46
buna miresici! M ai are cineva cununia civila pe 4 oct? Poate ne intalnim pe 20-21 sept in fata primariei sa facem lista cu programarea pentru luni 22 sept.

karmy
19.09.2008, 06:14:15
Deci e adevarat ce am auzit cu cozile de zile intregi in fata primariei?????? eram convinsa ca sunt exagerari cand am citit un articol in ziar. Cu cat timp inainte trebuie sa mergi sa iti faci programare? si stai acolo zi-noapte? nu ingheti si mori incet acolo de vineri pana luni? ma gandesc ca mai face lumea din familie cu schimbul....dar oricum......
a patit cineva oare sa nu reuseasca sa isi faca programare la ora pe care o doreau?

karmy
23.09.2008, 06:15:28
Nu mai e nimeni pe miresici? toate miresicile au facut deja cununia civila? :-\

kitana
23.09.2008, 10:02:26
Deci e adevarat ce am auzit cu cozile de zile intregi in fata primariei?????? eram convinsa ca sunt exagerari cand am citit un articol in ziar. Cu cat timp inainte trebuie sa mergi sa iti faci programare? si stai acolo zi-noapte? nu ingheti si mori incet acolo de vineri pana luni? ma gandesc ca mai face lumea din familie cu schimbul....dar oricum......
a patit cineva oare sa nu reuseasca sa isi faca programare la ora pe care o doreau?

Dap...e adevarat. Si ca dovada vie: ME. Nu cred ca cineva dintre cei care stau in fata primariei cu 'enspe mii de zile inainte pentru a se programa nu isi alege ora pe care o vrea...iti dai seama ce scandal ar iesi daca ar veni altii sa se "bage in fata". /:)

AnamariaAlexandra
23.09.2008, 12:23:31

Noi am avut cununia civila, vineri, in 19.09.2009, dar a fost ok pt ora, desi din pacate este program scurt, si cam ciudat, numai pana la 13.
Erau oameni care au depus in aceeasi zi cu noi dosarul, pt sambata, 20.09.2009, dar si-au putut alege ora, bineinteles dupa ce au stat la coada, dar nu stiu exact cat.

Puup si spor la pregatiri!:*

iubiana
10.11.2008, 18:26:01
Platesti ceva la cununia civila?

laura81
10.11.2008, 19:58:36
Platesti ceva la cununia civila?
Parca vreo 15 ron ...

iubiana
11.11.2008, 07:26:38
Parca vreo 15 ron ...

numai atat? ^:)^ nu stiu de ce dar ma asteptam la mai mult.
aaaa analizele ptr cununie cam cat costa ?

P.S. - nu va suparati pe mine trebuie sa-mi fac bugetul si sumele aceste imi lipsesc .

AnamariaAlexandra
11.11.2008, 11:59:01
numai atat? ^:)^ nu stiu de ce dar ma asteptam la mai mult.
aaaa analizele ptr cununie cam cat costa ?

P.S. - nu va suparati pe mine trebuie sa-mi fac bugetul si sumele aceste imi lipsesc .

noi am achitat la medicul de familie, contravaloare certificatelor prenuptiale 60 de lei (90 lei de fapt, pentru ca ni le-a gresit pe primele [-( ), iar la starea civila nu am platit nimic, am lasat numai o tavita cu prajituri si o sticla de sampanie.

Puup mult. >:D<>:D<

iubiana
11.11.2008, 20:59:45
noi am achitat la medicul de familie, contravaloare certificatelor prenuptiale 60 de lei (90 lei de fapt, pentru ca ni le-a gresit pe primele [-( ), iar la starea civila nu am platit nimic, am lasat numai o tavita cu prajituri si o sticla de sampanie.

Puup mult. >:D<>:D<

Daca primesc acel certificat ca nu mai fac analize?
misto<:-P <:-P

AnamariaAlexandra
17.11.2008, 13:50:23
Daca primesc acel certificat ca nu mai fac analize?
misto<:-P <:-P

Totul depinde de medicul tau de familie. Eu din cate am inteles, ce analize, se fac pentru cununia civila, nu te ajuta f mult, daca iti cunosti sanatatea ca sa zic asa, si perechea, implicit.
Daca medicul tau de familie este de acord, la el achiti numai contravaloarea certificatului prenuptial, insa sa fi f atenta la data acestuia, noua ne-a fost gresita prima data.

Puup mult!
:*

iubiana
17.11.2008, 16:50:17
Totul depinde de medicul tau de familie. Eu din cate am inteles, ce analize, se fac pentru cununia civila, nu te ajuta f mult, daca iti cunosti sanatatea ca sa zic asa, si perechea, implicit.
Daca medicul tau de familie este de acord, la el achiti numai contravaloarea certificatului prenuptial, insa sa fi f atenta la data acestuia, noua ne-a fost gresita prima data.

Puup mult!

Adica , ce data ? Pana cand e valabil sau ce?

AnamariaAlexandra
18.11.2008, 10:30:48
Adica , ce data ? Pana cand e valabil sau ce?

Nu, medicul pe certificatul prenuptial trece data emiterii, care trebuie sa fie cuprinsa intre maxim 14 zile si minim 10 zile inainte de data cununiei civile.

Puup mult!
>:D<

iubiana
18.11.2008, 12:27:10
Inca ceva (:|
Eu ma duc la medicul meu de familie si el la medicul lui , nu ?

8-} 8-}

AnamariaAlexandra
18.11.2008, 16:58:11
Inca ceva (:|
Eu ma duc la medicul meu de familie si el la medicul lui , nu ?

8-} 8-}

Eu am fost cu ambele buletinele la medicul meu, pentru ca ma inteleg f bine cu el, si nu m-a trimis sa umblu lelea.
Daca el se intelege mai bine cu medicul lui, decat tu cu al tau, faceti cum va este mai usor, dar eu stiu ca trebuie sa fie de la acelasi doctor, dar nu bag mana in foc, pentru ca nu m-am lovit de situatia asta, eu mi-am intrebat direct medicul, ce si cum sa fac.

Puup mult!
:*:*:*:*

maria_23c
25.11.2008, 21:10:39
voi ce ziceti fetele cum rezolvati cu statul la coada? e chiar aiurea...ce sistem nasol ...O Doamne!!!

iubiana
26.11.2008, 07:43:00
voi ce ziceti fetele cum rezolvati cu statul la coada? e chiar aiurea...ce sistem nasol ...O Doamne!!!

Inca nu am ajuns acolo decat cu gandul si :-< :madlaugh: :madlaugh: ......ca sa stam la rand trebuie sa ne "cumparam" multa rabdare SAU sa facem cununia mai repede.

ElleM
28.11.2008, 14:21:23
Buna fetelor, am si eu o curiozitate in legatura cu cununia si anume: daca facem cununia in alt oras decat Sibiu, va trebui sa imi schimb buletinul, sa-l fac pe acel oras? :-? Sau nu are nici o legatura?
Habar nu am cum se procedeaza, poate ma lumineaza cineva...multumesc
Week-end calduros tuturor ;-)

laura81
28.11.2008, 19:06:58
Buna fetelor, am si eu o curiozitate in legatura cu cununia si anume: daca facem cununia in alt oras decat Sibiu, va trebui sa imi schimb buletinul, sa-l fac pe acel oras? :-? Sau nu are nici o legatura?
Habar nu am cum se procedeaza, poate ma lumineaza cineva...multumesc
Week-end calduros tuturor ;-)
Ca sa poti face cununia in alt oras trebuie sa aveti unul dintre voi buletin pe orasul ala sau viza de flotant. Adresa ti-o poti schimba pe orice oras vrei, nu are imp unde e cununia.

ElleM
01.12.2008, 09:34:18
Multumesc mult Laura de raspuns. Viitorul sot are buletin pe orasul respectiv, deci nu o sa fie nici un fel de probleme...
O saptamana usoara tuturor!!!

Ca sa poti face cununia in alt oras trebuie sa aveti unul dintre voi buletin pe orasul ala sau viza de flotant. Adresa ti-o poti schimba pe orice oras vrei, nu are imp unde e cununia.

miresibiu
18.01.2009, 22:34:53
Maria si Iubiana, nu va faceti probleme cu statul la coada la primarie, decat daca vreti sa va programati la o ora exacta. Eu am avut cununia sambata, iar cand ne-am dus sa predam actele am fost singurii pe acolo.

iubiana
19.01.2009, 07:07:18
Maria si Iubiana, nu va faceti probleme cu statul la coada la primarie, decat daca vreti sa va programati la o ora exacta. Eu am avut cununia sambata, iar cand ne-am dus sa predam actele am fost singurii pe acolo.

Felicitari, casa de piatra :gen_17::gen_17::gen_17::gen_17::gen_17::gen_17::g en_17:

Eu vreau cununia in ziua nunti si intre 10-10.30 daca nu ma insel sunt cele mai cautata ora.:-? :-? :-?

miresibiu
19.01.2009, 23:22:28
in cazul acesta, trebuie sa te asiguri ca-ti depui actele printre primii.

Multumesc pentru urare !!!!
Spor la pregatiri

Irinutza
20.01.2009, 09:23:35
stiti cumva ce acte trebuie depuse la primarie ? :-s

miresibiu
20.01.2009, 11:37:24
parca... actele de identitate, certificatele prenuptiale, certificatele de nastere si o taxa de timbru. nu-mi amintesc exact, dar intra pe www.sibiu.ro (http://www.sibiu.ro) si cauta primaria. acolo iti spune tot

bunycuta
28.01.2009, 10:06:16
Haideti sa vedem daca reusim o organizare.

Asadar vrea cineva cununie civila Sambata 25.04 ?
Poate nu sunt asa multi avand in vedere ca e dupa pasti.
Incercam o lista aici sa putem estima cam cati vom fi?

karmy
28.01.2009, 16:39:57
Chiar??? deci e asa la moda sa faci cununia inainte? bine-ar fi...ca noi am hotarat ca daca nu am facut cununia pana acum...o facem odata cu nunta....dar am emotii cu ora..mai ales daca vreau sa o trec si pe invitatii...merg de joi cu cortul in fata primariei :))

thedee
01.03.2009, 22:19:13
Felicitari, casa de piatra :gen_17::gen_17::gen_17::gen_17::gen_17::gen_17::g en_17:

Eu vreau cununia in ziua nunti si intre 10-10.30 daca nu ma insel sunt cele mai cautata ora.:-? :-? :-?

Iubiana...parerea mea este ca va fi greu toate in aceeasi zi:nunta (sala), cununie civila si religioasa.Nu spun din proprie experienta dar am auzit de la cateva mirese acest lucru.Te-ai gandit sa faci cununia civila cu o saptamana inainte? Sper ca nu te-am suparat sau sper ca nu te-a derenjat parerea mea. :* :* :* Pooop

Irinutza
02.03.2009, 06:18:25
mie nu mi s-a parut greu sa am si cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi. dimpotriva, sunt de aceeasi parere. amandoua in aceeasi zi. de ce? simplu ... dupa aceea in ce zi am aniversarea casatoriei ? in cea in care m-am cununat civil sau religios :-?

iubiana
02.03.2009, 07:28:59
Iubiana...parerea mea este ca va fi greu toate in aceeasi zi:nunta (sala), cununie civila si religioasa.Nu spun din proprie experienta dar am auzit de la cateva mirese acest lucru.Te-ai gandit sa faci cununia civila cu o saptamana inainte? Sper ca nu te-am suparat sau sper ca nu te-a derenjat parerea mea. :* :* :* Pooop
Doamne fereste nu m-am suparat .......dar nu vreau in zile diferite [-( ... DAR nu se stie ...avem mai multe motive sa facem in aceasi zi ...

iubiana
02.03.2009, 07:30:20
mie nu mi s-a parut greu sa am si cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi. dimpotriva, sunt de aceeasi parere. amandoua in aceeasi zi. de ce? simplu ... dupa aceea in ce zi am aniversarea casatoriei ? in cea in care m-am cununat civil sau religios :-?
DAAAAAAA asta e un motiv foarte bun ... nu am nimic cu cei care fac in zile diferite fiecre face cum vrea dar alta bataie de cap ...alte emotiii...alta cheltuiala ...uff #-o #-o

iubiana
02.03.2009, 07:31:42
Apropo cum a fost ...ati zis DA tare si raspicat ?...tot doamana "face-ti liniste !" ...

Irinutza
02.03.2009, 08:11:02
la cate emotii aveam ma mir ca a iesit DA-ul din gura :-s. amandoi am zis un DA dinala obosit de parca nu mancasem nimic de vreo 2 saptamani. emotiile au fost de vina ;)). oricum noi la primarie am avut cele mai mari emotii. dupa aceea a fost totul ok. la biserica al meu drag barbat de abia se abtinea sa nu rada in timp ce eu eram tot nervoasa ca imi strica popa buchetul (facea ce facea si tot peste el dadea). iti dai seama ce poze au iesit =)). el razand si eu incruntata :)).

thedee
02.03.2009, 10:24:55
Pe mine ma bat rudele la cap sa fac cununia civila separat...dupa cum spuenti voi parca incet incet ma convingeti sa fac totul in aceeasi zi:-" nu stiu...mai vedem:>

karmy
02.03.2009, 15:24:36
Bun argument :)
al meu e ca vreau sa spun DA imbracata in rochita mea de mireasa
si cred ca singura problema e cu programarea orei.....nu cu organizatul nuntii
in alte localitati iti poti programa ora la primarie din 2 ianuarie...si depui actele doar cu 10 zile inainte....bun sistem...

Irinutza
02.03.2009, 19:19:22
noi am fost la primarie cu 10 zile inainte de nunta, cu 1 ora inainte de inceperea programului (ca sa fim siguri ca prindem ora care o vrem) si totusi mai era un cuplu inaintea noastra. nu ne asteptam, sincera sa fiu avand in vedere ca am avut nunta in februarie. ne gandeam ca nu sunt atat de multi nebuni ca noi sa se casatoreasca pe frigul asta, dar se pare ca ne-am inselat >:P . oricum eu va doresc bafta la rezervatul orei care o doriti.

karmy
13.03.2009, 15:06:35
Fetelor....nu mai intereseaza pe nimeni acest subiect? de ce?? ati facut deja sau faceti cununia civila inainte de ziua nuntii?
sau tot asa se practica...se sta la rand cate o saptamana inainte....doar doar prinzi ora care-ti trebuie.....voi cum procedati?

Irinutza
13.03.2009, 15:10:22
eu am avut cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi. multa lume zice ca e oboseala prea mare si bla bla-uri de genul asta. eu una nici nu am simtit cand au trecut toate. oricum eu sunt pro pentru a avea si cununia civila in aceeasi zi. am argumentat de ce intr-un post anterior.
si da ... cam la fel se procedeaza, se sta la coada inainte cu 10 zile de cununie. noi am fost prezenti acolo la ora 7 dimineatza, desi am avut cununia in 21 februarie, si mai era un cuplu inaintea noastra acolo ...

iubiana
13.03.2009, 17:52:13
eu am avut cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi. multa lume zice ca e oboseala prea mare si bla bla-uri de genul asta. eu una nici nu am simtit cand au trecut toate. oricum eu sunt pro pentru a avea si cununia civila in aceeasi zi. am argumentat de ce intr-un post anterior.
si da ... cam la fel se procedeaza, se sta la coada inainte cu 10 zile de cununie. noi am fost prezenti acolo la ora 7 dimineatza, desi am avut cununia in 21 februarie, si mai era un cuplu inaintea noastra acolo ...
SI noi tot in aceeasi zi am vrea dar cred ca o sa fie mai multa lume acolo ...sa speram ca prindem ora care o vrem :)>- :)>-

Irinutza
14.03.2009, 15:42:48
pai daca le vreti toate intr-o zi, in ziua in care trebuie sa mergeti sa programati ora, mergeti si voi cu 1 ora - 1 ora jumate inainte de inceperea programului.

AnamariaAlexandra
16.03.2009, 06:36:38
Pe mine ma bat rudele la cap sa fac cununia civila separat...dupa cum spuenti voi parca incet incet ma convingeti sa fac totul in aceeasi zi:-" nu stiu...mai vedem:>

Si la noi au avut socrii o oarecare influenta in a face cununia civila separat.:>
Personal, nu ne-a deranjat, dar este o cheltuiala destul de importanta, de care poti scapa in momentul in care le faci in aceeasi zi. Nu stiu daca se face separat, chiar din cauza oboselii, pt ca la starea civila nu stai mai mult de o jumatate de ora, iar de acolo toata nunta s-ar desfasura f firesc, adica biserica, poze, sala..., ma rog in ordinea dorita de voi.
Noi am avut la cununia civila 31 de invitati, oameni pe care o sa ii avem si la nunta, si care la randul lor au avut o cheltuiala.

Te gandesti cum iti este tie cel mai bine,nu neamurilor, sau altora.

Saptamana usoara si insorita!

Irinutza
16.03.2009, 06:49:53

ar trebui sa faceti ce vreti voi, nu ce vor rudele. mi se pare aiurea sa incerce sa va impuna niste chestii

amy_ctin
16.03.2009, 14:10:46

Avand nunta in luna februarie (nu este o luna cautata ptr nunti, nu se compara cu lunile mai-septembrie), ar fi fost chiar culmea sa stai la coada cu 2 noppti inainte. Din pacate ptr noi, cele care avem nuntile in "varful" sezonului, daca vrem sa fim la fel de norocose ca si tine sa avem cununia civila si nunta in aceiasi zi, trebuie sa ne inarmam cu rabdare si sa stam de vineri seara la coada, ca luni dimineata sa fim primele ca sa ne putem alege ora. Gandeste-te ce s-ar intampla daca eu am facut invitatiile pe care am trecut ora 10:30 la cununia civile si ora 11:30 la cununia religioasa , le-am impartit, si cu 2 sapt inainte ne ducem la primarie la ora 7 si ne programeaza cununia la ora 13:00. Ce fac eu atunci? De aceea mai bine fac cununia in alta zi.

Irinutza
16.03.2009, 16:49:43
sincer, mi se pare o prostie sa pui ora de la primarie pe invitatii. eu nu am primit niciodata o invitatie pe care sa fie trecuta si ora de la primarie. acum nah ... fiecare face ce vrea si cum vrea

amy_ctin
16.03.2009, 17:32:04
sincer, mi se pare o prostie sa pui ora de la primarie pe invitatii. eu nu am primit niciodata o invitatie pe care sa fie trecuta si ora de la primarie. acum nah ... fiecare face ce vrea si cum vrea

Eu am primit, dar, bun. Sa zicem ca nu trec ora la primarie. Vb la biserica si stabilesc ora 11:30, apoi la sala ora 14. Ce fac daca ma trezesc ca la primarie pot merge doar la ora 13:00? La biserica fara certificat de la primarie nu ma cununa! Eu una nu as risca. Poate sunt eu prea tipicara, dar eu o sa am programul stabilit la minute, nu vreau sa ma trezesc ca termin la biserica si ma intreaba invitatii: si acum ce facem? si eu sa ridic din umeri si sa incep sa tremur de agitatie ca, din cauza emotiilor nu stiu sa le zic cat timp dureaza drumul pana la sala sau cat timp are nevoie fotograful ptr poze.
Dar vb ta fiecare face cum si ce vrea!

AnamariaAlexandra
17.03.2009, 06:30:58
Avand nunta in luna februarie (nu este o luna cautata ptr nunti, nu se compara cu lunile mai-septembrie), ar fi fost chiar culmea sa stai la coada cu 2 noppti inainte. Din pacate ptr noi, cele care avem nuntile in "varful" sezonului, daca vrem sa fim la fel de norocose ca si tine sa avem cununia civila si nunta in aceiasi zi, trebuie sa ne inarmam cu rabdare si sa stam de vineri seara la coada, ca luni dimineata sa fim primele ca sa ne putem alege ora. Gandeste-te ce s-ar intampla daca eu am facut invitatiile pe care am trecut ora 10:30 la cununia civile si ora 11:30 la cununia religioasa , le-am impartit, si cu 2 sapt inainte ne ducem la primarie la ora 7 si ne programeaza cununia la ora 13:00. Ce fac eu atunci? De aceea mai bine fac cununia in alta zi.

Ai dreptatea ta, dar sa stii ca noi am avut cununia civila in sept 2008, si nu a fost agitatie f mare, nu ca atunci cand am fost in august cu niste prieteni de ai nostri.
Iti tin pumnii sa ai mult spor la pregatiri si sa iti iasa totul cum ti-ai dorit si planuit.
>:D<>:D<

karmy
17.03.2009, 09:49:11

Pai daaa...dar tocmai din cauza celor care gandesc asa se sta 3 zile la coada!!!! din cauza primului care se aseaza de vineri seara in fata primariei.....asa putem sa stam de acum cu randul....sa fim siguri ca suntem primii!!!!!
O prostie mai mare ca asta numai in comunism se mai intalnea....e sistemul prost.....si noi suntem si mai si ca il acceptam!!! cum am putea sa schimbam asta...unde sa afcem o petitie ca programarile de data si ora sa se faca si cu 2 ani inainte daca asa vrei....si atunci iti treci frumos ce vrei pe invitatii....si gata!
si cum e aia sa dormi in fata primariei...pt numele lui Dumnezeu????
Ma scuzati fetelor...dar eu una sunt foarte indignata cum se intampla lucrurile astea in plina democratie si in societatea informatizata si sistematizata in care traim!!
gata....mi-am varsat of ul....sorry din nou.....deci, cu cine ne vom petrece weekendul inainte de programarea nuntii in fata primariei ? :)))

laura81
18.03.2009, 10:27:42
Prin chestia asta au trecut toate cuplurile care au vrut "ora buna" sambata, in sezon, pt cununie. Si acum 3 ani cand am avut eu nunta a fost la fel. si eu am facut o cerere scris ala primarie, culmea e ca am si primit raspuns;;) . Mi s-a spus ca de vina sunt medicii de familie care dau certificatul respectiv de vineri ( certificatul de la medic trebuie datat cu ziua de luni, chestie ilegala de altfel, pt ca altfel nu va ajunge perioada de valabilitate). Si ca de vina sunt mirii pt ca recurg la asemenea procedee:O . De ani de zile televiziunile locale si ziarele mai umplu spatiul cu chestiile astea, si tot nu s-a schimbat nimic.
Procedeul e urmatorul: treci de vineri prin fata primariei sa vezi daca s-a facut coada. "coada" poate sa insemne si numai un cuplu,dar sa fie destul de stresat ca sa se fi hotarat sa fie ei primii. Nu-ti trebuie sa fii prima pt ca intervalul la care se stabilesc cununiile e de un sfert de ora, deci daca vrei 10.00 si e deja ocupat, poti sa iti alegi fara un sfert sau si un sfert, nu e sfarsitul lumii. Primii care se pun la coada incep lista. pe masura ce vine un cuplu nou e intrebat ora dorita. si se trece ca "ocupata" . toata chestia e neoficiala, se intampla in fata primariei, dar faptul ca voi , cei de la coada, stiti fiecare ce ora vrea exclude posibilitatea "infiltrarii" unor pile. cred ca asta-i singura chestie in romania care nu merge cu pile =)) .
Si dupa ce v-ati asezat la coada si v-ati trecut pe lista puteti schimba cu membri ai familiei, numai sa fie cineva acolo. in masina, pe bancute etc, dar sa fie cineva. Noi am stat doar de duminica, am fost al 6-lea cuplu, n-a fost o problema pt ora dorita, iar peste noapte a stat tata si a dormit in masina. Dimineata la 7 l-am schimbat noi iarasi. E grotesc, dar asta e "procedura".:-<

Crisro
18.03.2009, 11:14:29
Prin chestia asta au trecut toate cuplurile care au vrut "ora buna" sambata, in sezon, pt cununie. Si acum 3 ani cand am avut eu nunta a fost la fel. si eu am facut o cerere scris ala primarie, culmea e ca am si primit raspuns;;) . Mi s-a spus ca de vina sunt medicii de familie care dau certificatul respectiv de vineri ( certificatul de la medic trebuie datat cu ziua de luni, chestie ilegala de altfel, pt ca altfel nu va ajunge perioada de valabilitate). Si ca de vina sunt mirii pt ca recurg la asemenea procedee:O . De ani de zile televiziunile locale si ziarele mai umplu spatiul cu chestiile astea, si tot nu s-a schimbat nimic.
Procedeul e urmatorul: treci de vineri prin fata primariei sa vezi daca s-a facut coada. "coada" poate sa insemne si numai un cuplu,dar sa fie destul de stresat ca sa se fi hotarat sa fie ei primii. Nu-ti trebuie sa fii prima pt ca intervalul la care se stabilesc cununiile e de un sfert de ora, deci daca vrei 10.00 si e deja ocupat, poti sa iti alegi fara un sfert sau si un sfert, nu e sfarsitul lumii. Primii care se pun la coada incep lista. pe masura ce vine un cuplu nou e intrebat ora dorita. si se trece ca "ocupata" . toata chestia e neoficiala, se intampla in fata primariei, dar faptul ca voi , cei de la coada, stiti fiecare ce ora vrea exclude posibilitatea "infiltrarii" unor pile. cred ca asta-i singura chestie in romania care nu merge cu pile =)) .
Si dupa ce v-ati asezat la coada si v-ati trecut pe lista puteti schimba cu membri ai familiei, numai sa fie cineva acolo. in masina, pe bancute etc, dar sa fie cineva. Noi am stat doar de duminica, am fost al 6-lea cuplu, n-a fost o problema pt ora dorita, iar peste noapte a stat tata si a dormit in masina. Dimineata la 7 l-am schimbat noi iarasi. E grotesc, dar asta e "procedura".:-<

Apropo de prea cunoscuta lista...in vara, cand ne-am depus dosarul pentru cununie, pentru ziua de 14 august, pe un panou era deja afisata o lista A4 plina, scrisa de mana cu...candidati pentru 16.august (care guess what ?? pica chiar prima sambata de dupa post) Acum curiozitatea mea este: s-a tinut oare cont de ea?!! :-B
Eu una ma bucur ca nu a trebuit sa stau la cozile despre care am tot auzit...^:)^ si daca intr-adevar nu sunt un mit...eu recomand sa va ganditi de 2 ori pana va hotarati asupra aceleiasi date pentru cununia civila si cea religioasa >:D<

karmy
30.03.2009, 15:23:23
Buna fetelor.
Ce pahare ati folosit la cununia civila? eu am vazut unele din plastic transparent cu picior pt sampanie dar se infileta piciorul si asta nu mi-a prea placut :( si noi ne gandeam sa dam sampanie....dar nu am idee cam cata sampanie ar trebui.....si trebuie sa lasam ceva la primarie? am auzit ceva de un platou de praji si o sticla vin?

Irinutza
30.03.2009, 16:50:45
Buna fetelor.
Ce pahare ati folosit la cununia civila? eu am vazut unele din plastic transparent cu picior pt sampanie dar se infileta piciorul si asta nu mi-a prea placut :( si noi ne gandeam sa dam sampanie....dar nu am idee cam cata sampanie ar trebui.....si trebuie sa lasam ceva la primarie? am auzit ceva de un platou de praji si o sticla vin?

noi am avut pahare de sticla aduse de acasa (nu mi se pare potrivit sa bei sampanie din pahare de plastic) si un platou cu prajituri pt invitati. sampanie nu mai stiu exact cate sticle au fost. oricum calculeaza in functie de numarul de persoane care crezi tu ca iti vin la cununia civila

AnamariaAlexandra
30.03.2009, 18:14:07
Buna fetelor.

draguta noi am avut in jur de 30 de pers la cununia civila, si am avut 6 st de sampanie, una am lasat-o acolo, una o avem acasa si am avut 2 st cola si 3 platouri de prajituri, cu unul ne-am dus la sala..
asa ca ti-a zis f bine Irinuta, cati oameni crezi ca iti vin la cununia civila...asa iti faci calcule mai departe.
pup mult :*:*

iubiana
31.03.2009, 07:23:15
:-?
draguta noi am avut in jur de 30 de pers la cununia civila, si am avut 6 st de sampanie, una am lasat-o acolo, una o avem acasa si am avut 2 st cola si 3 platouri de prajituri, cu unul ne-am dus la sala..
asa ca ti-a zis f bine Irinuta, cati oameni crezi ca iti vin la cununia civila...asa iti faci calcule mai departe.
pup mult :*:*
Dar la cununia civila se serveste si suc? eu stiam ca numai sampanie:-? ...

iubiana
31.03.2009, 07:24:04
Buna fetelor.
Si nu arata bine ? unde le-ai gasit si eu ma gandeam la posibilitatea asta ...

ElleM
31.03.2009, 07:42:09
Neata, mi-am luat eu aseara pahare de sampanie din plastic cu picior care se infileteaza, de la Carrefour cu 12 ron/6 pahare - sunt la set de 6.
Sunt dragute, mie imi plac....spor la lucru azi :-"

Si nu arata bine ? unde le-ai gasit si eu ma gandeam la posibilitatea asta ...

iubiana
31.03.2009, 07:57:33
Mersi mult\:D/ ...ma duc si eu sa caut ...spor si tie

Neata, mi-am luat eu aseara pahare de sampanie din plastic cu picior care se infileteaza, de la Carrefour cu 12 ron/6 pahare - sunt la set de 6.
Sunt dragute, mie imi plac....spor la lucru azi :-"

karmy
31.03.2009, 10:13:23
Mersi mult\:D/ ...ma duc si eu sa caut ...spor si tie

Eu am vazut la firma Denny si am auzit ca 6 pahare ar fi 1.12 euro.....dar trebuie sa intreb sigur daca vreau sa fac comanda..si am mai vazut si in Metro...dar nu mai stiu exact cat costau....
eu ma gandesc ca vreo 40-50 de pers com avea la cununie...ca numai domnisori avem 14 plus alti prieteni si rude.....eu cred ca o sa ma pregatesc cam pt 50 pers....

AnamariaAlexandra
31.03.2009, 16:27:16
:-?
Dar la cununia civila se serveste si suc? eu stiam ca numai sampanie:-? ...
iubita, am avut si niste persoane care nu consuma alcool, fie ca erau cu masina, fie ca pur si simplu nu beau..
este decizia fiecaruia.>:D<>:D<

iubiana
01.04.2009, 07:13:43
iubita, am avut si niste persoane care nu consuma alcool, fie ca erau cu masina, fie ca pur si simplu nu beau..
este decizia fiecaruia.>:D<>:D<
E bine de stiut ....sa trec pe lista>:D<>:D< ...dar ma intreb a oprit politia pe cineva care se afla in coloana nunti ?

AnamariaAlexandra
01.04.2009, 16:04:30
E bine de stiut ....sa trec pe lista>:D<>:D< ...dar ma intreb a oprit politia pe cineva care se afla in coloana nunti ?
nu cred ca cineva stia ca este o coloana de nuntasi, mai ales la o cununie civila..:D

iubiana
02.04.2009, 07:15:37
nu cred ca cineva stia ca este o coloana de nuntasi, mai ales la o cununie civila..:D
:D :D In cazul tau da ....ma refeream in general cand se aud claxoane ...

mihaela_c_l
03.04.2009, 18:19:19
Salutare! M-am desumflat rau de tot!... acum am citit si eu pe forum ca in sibiu nu se fac cununii civile duminica :O iar nunta :gen_05: o avem ghici cand?!...DUMINICA! Ce prostie! 8-|

iubiana
03.04.2009, 18:34:36
Salutare! M-am desumflat rau de tot!... acum am citit si eu pe forum ca in sibiu nu se fac cununii civile duminica :O iar nunta :gen_05: o avem ghici cand?!...DUMINICA! Ce prostie! 8-|
Si care este problem ..faci cununia sambata sau in alta zi ....

AlexO
13.04.2009, 22:11:25
Fetelor, eu tot n-am inteles pana la ce ora se oficiaza casatoriile sambata?
Si daca eu vreau sa ma cunun in 02.05.09 nu pot sa-mi fac analizele decat dupa pasti ...adica in 21.04 si sa-mi depun actele cel tarziu in 23.04
Pt ca inainte de Paste e prea devreme, nu?
E bine cum am calculat????

AnamariaAlexandra
14.04.2009, 08:22:15
Fetelor, eu tot n-am inteles pana la ce ora se oficiaza casatoriile sambata?
Si daca eu vreau sa ma cunun in 02.05.09 nu pot sa-mi fac analizele decat dupa pasti ...adica in 21.04 si sa-mi depun actele cel tarziu in 23.04
Pt ca inainte de Paste e prea devreme, nu?
E bine cum am calculat????

trebuie sa mergi intre 10 si 14 zile, inainte de cununia civila...cununiile sambata eu stiu ca se efectueaza pana la 15. cel mai bine este sa suni acolo.
:*:*

AlexO
15.04.2009, 22:11:53
trebuie sa mergi intre 10 si 14 zile, inainte de cununia civila...cununiile sambata eu stiu ca se efectueaza pana la 15. cel mai bine este sa suni acolo.

Mersi frumos!

Dar mai am o intrebare: am inteles ca acum ca si analize se fac doar cele de sange nu mai trebuie sa faci si raze la plamani( un coleg de-al meu s-a castorit civil acu 2 saptamani si el si-a facut doar analizele de sange). Voi cum stiti ca e?

cocot
15.04.2009, 22:53:55
AlexO analizele pe care trebuie sa le faci sunt cele cerute de medicul care iti elibereaza certificatele. Medicul meu de familie mi-a cerut si rezultatul de la raze, am mers la altul si nu le-a cerut, cica nu mai trebuie facute. La primarie au acceptat certificatele doar cu rezultatul VDRL.

AlexO
16.04.2009, 18:53:47
AlexO analizele pe care trebuie sa le faci sunt cele cerute de medicul care iti elibereaza certificatele. Medicul meu de familie mi-a cerut si rezultatul de la raze, am mers la altul si nu le-a cerut, cica nu mai trebuie facute. La primarie au acceptat certificatele doar cu rezultatul VDRL.

Mersi:*
Pai de-asta eram nedumerita ca medicul de familie ne-a trimis si la raze, si noi nu prea avem timp de umblat si stat la cozi....si acu am aflat ca la Polisano elibereaza numai cu VDRL, asa ca poate ne ducem sa ni le elibereze ei!
Multumesc de raspuns!

AnamariaAlexandra
17.04.2009, 17:48:32
Mersi frumos!

Dar mai am o intrebare: am inteles ca acum ca si analize se fac doar cele de sange nu mai trebuie sa faci si raze la plamani( un coleg de-al meu s-a castorit civil acu 2 saptamani si el si-a facut doar analizele de sange). Voi cum stiti ca e?

nu toti medicii iti dau trimitere....
:-$:-$
noi am mers numai dupa certificate..

karmy
28.04.2009, 10:20:39
Gata...ne-am depus si noi actele pentru ziua de 9 mai la primarie. 9 mai e sambata, si poate va intrebati cum a decurs totul: ei, am mers pe acolo sambata la prima ora si era o lista cu 3 pers afisata acolo...ne-am trecut pe lista si noi...si de at pana duminica noaptea la 12 viitorii mei socri au tot patrulat pe acolo din 2 in 2 ore si nu aparea nimeni....nici cei de pe lista nici altii.....asa ca luni dimineatza ne-am trezit la 4.30 si ne-am postat in masina in fata primariei...ghiciti ce...nimeni pe acolo.....si am tot stat asa pana pe la 6 si ceva...cand am intrat si am asteptat acolo pe bancuta la et 1...si pe la 7 si ceva a mai aparut cineva....si pe la apoi inca un cuplu...apoi pe la 7.30 doi tineri ea foc si para ca unde e lista (care fusese afisata jos) ca ei portarul i-a spus ca se respecta lista..dar ghiciti ce...nu s-a respectat decat ordinea in care am sosit la primarie luni dimineatza....asa ca degeaba se face lista daca nu sta nimeni acolo nu numai sa o pazeasca...ci si sa tina randul...ca ar fi culmea sa afisezi tu acolo o lista vineri si sa vii luni la 8 sa intri primul....deci cred ca nu mai e nebunia din anii trecuti.....asa ca bafta multa tuturor la planificari!

iubiana
28.04.2009, 12:17:55
Gata...ne-am depus si noi actele pentru ziua de 9 mai la primarie. 9 mai e sambata, si poate va intrebati cum a decurs totul: ei, am mers pe acolo sambata la prima ora si era o lista cu 3 pers afisata acolo...ne-am trecut pe lista si noi...si de at pana duminica noaptea la 12 viitorii mei socri au tot patrulat pe acolo din 2 in 2 ore si nu aparea nimeni....nici cei de pe lista nici altii.....asa ca luni dimineatza ne-am trezit la 4.30 si ne-am postat in masina in fata primariei...ghiciti ce...nimeni pe acolo.....si am tot stat asa pana pe la 6 si ceva...cand am intrat si am asteptat acolo pe bancuta la et 1...si pe la 7 si ceva a mai aparut cineva....si pe la apoi inca un cuplu...apoi pe la 7.30 doi tineri ea foc si para ca unde e lista (care fusese afisata jos) ca ei portarul i-a spus ca se respecta lista..dar ghiciti ce...nu s-a respectat decat ordinea in care am sosit la primarie luni dimineatza....asa ca degeaba se face lista daca nu sta nimeni acolo nu numai sa o pazeasca...ci si sa tina randul...ca ar fi culmea sa afisezi tu acolo o lista vineri si sa vii luni la 8 sa intri primul....deci cred ca nu mai e nebunia din anii trecuti.....asa ca bafta multa tuturor la planificari!
Felicitari ... la ce ora esti programata ?
Sunt curioasa cate persoane se vor cununa sambata ...poate e nebunie cand sunt mai multe cununii ...

karmy
28.04.2009, 13:03:19
Felicitari ... la ce ora esti programata ?
Sunt curioasa cate persoane se vor cununa sambata ...poate e nebunie cand sunt mai multe cununii ...,

nu cred ca e nebunie ca sunt programati tot din 15 in 15 minute, si dureaza 7 minute oficierea si 8 felicitarile (asa ne-a spus doamna de acolo), deci daca fiecare isi respecta programul va fi OK sper.

iubiana
28.04.2009, 13:28:37
,
nu cred ca e nebunie ca sunt programati tot din 15 in 15 minute, si dureaza 7 minute oficierea si 8 felicitarile (asa ne-a spus doamna de acolo), deci daca fiecare isi respecta programul va fi OK sper.
Asa va fi daca au spus ei ...
Te astept cu pareri dupa cunune ...

Irinutza
28.04.2009, 16:56:12
la mine tot ce a vorbit tanti aia a durat MAXIM 5 minute, iar felicitarile au durat putin. nu ne-am intins foarte mult pt ca nu avea rost. in ceea ce priveste programarea orei .... noi am fost acolo luni dimineatza pe la 7:10 si nu era nimeni. bine ... am avut nunta in februarie. nu sunt foarte multi nebuni care vor o nunta iarna, cu zapada :D

p0lyy
30.04.2009, 10:41:21

Si noi am avut nunta Duminca. Cununia civila am facut-o cu 5 luni inainte, si recomand asta la toata lumea. Nu e cine stie ce fast la cununia civila. Spui un da, semnezi niste acte si apoi niste felicitari. Plus ca asta in general se tine mai mult in familie, la nunta e distractia cu lumea. Ca mai ti i o masa sau un chef undeva e altceva si nu presupune formalitati...depinde si de alegrea mirilor. Cu asta mai scutesti si din stresul de la nunta.
Noi am facut cununia in post, nu a trebuit sa stam la rand sa ne inscriem, plus ca si in zilele alea, sunt programate putine nunti. Nu esti stresat de timp, stai cat vrei la felicitari...

thedee
30.04.2009, 14:00:10
Fetelor...daca am nunta numai la anul in august...cam pe cand sa mergem sa ma inscriu si eu? Am inteles bine? in ziua nuntii ar trebui sa merg pe la 5 dim ca sa prind loc la primarie...la slujba la care m-am PROGRAMAT?!?!totusi nu cred k am inteles bine:">daca e cineva cu bunavointa sa-mi explice cum se face..si cam pe cand sa ma duc sa ma inscriu o sa-i fiu f recunoscatoare:> txtx:*

karmy
30.04.2009, 14:31:00
Fetelor...daca am nunta numai la anul in august...cam pe cand sa mergem sa ma inscriu si eu? Am inteles bine? in ziua nuntii ar trebui sa merg pe la 5 dim ca sa prind loc la primarie...la slujba la care m-am PROGRAMAT?!?!totusi nu cred k am inteles bine:">daca e cineva cu bunavointa sa-mi explice cum se face..si cam pe cand sa ma duc sa ma inscriu o sa-i fiu f recunoscatoare:> txtx:*

daca te referi la cununia civila....te programezi cu 14-10 zile inainte de ziua nuntii...si stai la coada de la 5 dimineatza ca sa te programezi la ora la care vrei in ziua nuntii....cum sa mergi in ziua nuntii de la 5 dimineatza?? :))) si poti de pe acum sa mergi la primarie si sa-i spui in ce zi vrei sa te casatoresti si doamna de acolo iti va spune care a prima si ultima zi in care te poti inscrie (daca ai nunta sambata prima zi de inscrieri e luni cu 2 saptamani inainte de nunta), legea spune ca actele trebuie sa stea la primarie minim 10 zile pt a se realiza publicitatea casatoriei...in caz ca s-ar trezi cineva sa faca opozitie la casatorie, si in Sibiu nu se fac inscrieri si se depun actele decat cu maxim 14 zile inainte de casatorie..de aceea termenul de depunere a actelor e cu 14-10 zile inainte de ziua cununiei.

iubiana
30.04.2009, 14:31:27
Actele se depun intre 10-14 zile inaintea datei de cununie .... in ziua cu pricina vii la cat esti programata ....
asa stiu eu ... sper ca am inteles bine

thedee
30.04.2009, 14:56:15
va multumesc frumos...m-ati mai linistit;;) :*:>o:-):*

karmy
03.05.2009, 08:07:54
Intrebare pentru miresicile care s-au casatorit deja: la primarie trebuie sa lasam un platou cu prajituri si o sticla cu vin, sau cum se procedeaza?

laura81
03.05.2009, 10:05:46
Intrebare pentru miresicile care s-au casatorit deja: la primarie trebuie sa lasam un platou cu prajituri si o sticla cu vin, sau cum se procedeaza?
Nu cred. Am vazut nunti unde s-a lasat platou doamnei care oficia, dar rar. Dupa oficiere sunteti "goniti" la propriu in incaperea alaturata pt felicitari, ca sa se poata oficia urmatoarea. Acolo e doar o doamna de servici care mai sterge masa din cand in cand. I se poate lasa ei eventual.

AnamariaAlexandra
03.05.2009, 17:21:24

da draguta, noi am lasat o sticla de sampanie si o farfurie de prajituri, doamnei care a oficiat cununia civila, mai ales ca a si fost o draguta...am mai fost la cununii si cam toti am vazut ca lasa...dar totul depinde de ce vreti voi..:-B

Irinutza
03.05.2009, 18:25:11
noi nu cred ca am lasat (nu eu m-am ocupat de servitul prajiturilor si a sampaniei, eram prea ocupata sa primesc o tona de pupaturi ;))). cred ca depinde de fiecare, daca vrei sa lasi bine, daca nu iarasi bine. v-am pupacit :*

ElleM
04.05.2009, 09:08:09
Buna dimineata fetelor, sunt happy :D . Sa va pove de ce: am reusit sa ne facem analizele pt casatorie, doar joi si din cauza ca vineri nu s-a lucrat, a trebuit sa mergem azi dimineata la prima ora sa ne luam certificatele prenuptiale, de la medicul de familie.
Deja aveam emotii, ca nu mai prindem ora care o vroiam noi, pt primarie...dar surpriza: am ajuns acolo pe la 9.10 si cand am ajuns la ghiseu (dupa multe emotii si rugaciuni facute in gand), ne zice d-na de acolo, ca mai este libera doar ora care o vroiam noi initial....Bucurie mare pe noi <:-P , eram tot un zambet...chiar ne-a intrebat d-na ca de unde am avut atata noroc.
Noua ne era teama, ca o sa fie cu lista si ca suntem intarziati, dar degeaba...se pare ca de data asta nu a mai tinut faza cu lista.
In sfarsit ne iese ceva din prima, fara interventii si alt stres suplimentar :)>-
Va pup si o saptamana usoara.

iubiana
04.05.2009, 09:50:12
Buna dimineata fetelor, sunt happy :D . Sa va pove de ce: am reusit sa ne facem analizele pt casatorie, doar joi si din cauza ca vineri nu s-a lucrat, a trebuit sa mergem azi dimineata la prima ora sa ne luam certificatele prenuptiale, de la medicul de familie.
Deja aveam emotii, ca nu mai prindem ora care o vroiam noi, pt primarie...dar surpriza: am ajuns acolo pe la 9.10 si cand am ajuns la ghiseu (dupa multe emotii si rugaciuni facute in gand), ne zice d-na de acolo, ca mai este libera doar ora care o vroiam noi initial....Bucurie mare pe noi <:-P , eram tot un zambet...chiar ne-a intrebat d-na ca de unde am avut atata noroc.
Noua ne era teama, ca o sa fie cu lista si ca suntem intarziati, dar degeaba...se pare ca de data asta nu a mai tinut faza cu lista.
In sfarsit ne iese ceva din prima, fara interventii si alt stres suplimentar :)>-
Va pup si o saptamana usoara.
<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P ....felicitari ...faci in aceasi zi ?

ElleM
04.05.2009, 10:14:08
Multumim. Da facem in aceeasi zi, sa scapam cu totul, pt ca nasii au bebe mic, si nu vrem sa-i stresam prea tare, in mai multe zile.
Stim ca o sa fie greu, dar terminam cu totul in aceeasi zi.

<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P ....felicitari ...faci in aceasi zi ?

iubiana
04.05.2009, 10:34:06
Multumim. Da facem in aceeasi zi, sa scapam cu totul, pt ca nasii au bebe mic, si nu vrem sa-i stresam prea tare, in mai multe zile.
Si noi tot asa vrem sa facem ....

Irinutza
04.05.2009, 14:36:36

stai linistita ca nici o sa simti cum trece totul. ti se pare ca e mult si greu sa faci totul in aceeasi zi, dar atunci cand esti gata imbracata, coafata si machiata nu mai simti nimic. eu m-am "trezit" din vis in limuzina, pe drumul spre sala. atunci pot sa spun ca am realizat "ce am facut". orele care au trecut pana atunci (incluzand aici si pozele facute in aer liber, cred ca in cea mai geroasa zi a lunii februarie) nici nu le-am simtit. nu am simtit nici statul in picioare pe tocuri de 12 cm, nici frigul de afara, nici oboseala .... nici nimic, ce sa mai zic. a fost cea mai frumoasa zi a vietii mele (si cea mai fericita). le doresc tuturor miresicilor sa aiba nunta pe care o viseaza si si-o doresc.

iubiana
05.05.2009, 09:20:25
Mi-am amintit ca doream sa va intreb ceva .... cat costa taxa de la primarie ... fara cerificatul medical care am aflat cat costa (60lei/pers)

ElleM
05.05.2009, 09:32:42
Ce taxa?
Noi nu am platit nimic...ma gandesc ca ne zicea d-na de acolo, daca era ceva de plata. Poate stiu fetele care au trecut deja prin asta.=;

Mi-am amintit ca doream sa va intreb ceva .... cat costa taxa de la primarie ... fara cerificatul medical care am aflat cat costa (60lei/pers)

AnamariaAlexandra
05.05.2009, 10:24:06

nu draguta, nu se plateste nimic!

iubiana
05.05.2009, 11:58:12
nu draguta, nu se plateste nimic!
Aha ... credeam ca este taxa si acolo ....

thedee
05.05.2009, 13:02:04
Au destui bani cei din primarie...sa nu mai ceara si alte taxe:-"
Mi-ar place sa lucrez in primarie in sala aia in care se fac felicitarile...cred ca m-as face de 150 kg...=))8-}toata ziua basculand prajituri=P~

karmy
05.05.2009, 14:19:35
pe noi cert medical ne-a costat 30 ron/pers acum 2 saptamani

karmy
05.05.2009, 14:23:32
asa ne-am gandit si noi..si abia astept sa ma marit imbracata in rochia mea de mireasa...peste 3 zile!!!

iubiana
05.05.2009, 14:44:13
pe noi cert medical ne-a costat 30 ron/pers acum 2 saptamani
O sa intreb si la medicul lui sa vedem ce preturi are .... poate il luam de acolo ...

cocot
05.05.2009, 18:06:27
O sa intreb si la medicul lui sa vedem ce preturi are .... poate il luam de acolo ...

eu stiu ca pretul e acelasi la toti medicii.

iubiana
05.05.2009, 19:08:00
Daca ai sti ce medic am .... mie imi ia bani si ptr concediu medical, adeverinta (cand alti medici nu iau ).... etc:-$ #:-S
Hei ai nunta La Dobrun intra mai des ... sa mai miresim ... poate vii si la o viitoarea intalnire ....:* :* :*

Irinutza
05.05.2009, 21:02:19
iubiana, conform legii toti medicii ar trebui sa taxeze orice hartie scriu (adeverinta, concediu medical, trimitere etc).

mesia
06.05.2009, 08:50:31
certificatul prenuntial? anul trecut era 50 ron si acum parca e 70 ron

cleopatra25
06.05.2009, 13:25:53
certificatul prenuntial? anul trecut era 50 ron si acum parca e 70 ron

Saptamana trecuta ne-am scos si noi certificatele prenuptiale. Amandoua au costat 60 de lei.

cocot
06.05.2009, 19:39:56
Tot 60 de lei au fost si ale noastre.

monysb
14.05.2009, 07:48:01
noi ne-am depus dosarul la primarie ... avem cununia miercuri in 20 mai :) eram singurii pe acea data si ne-am pus ora pe care am vrut-o...incep sa am un car de emotii ... numai candma gandesc am fluturi in stomac ... si voi tot asa? deabia astept ... daca la cununie o sa am asa emotii nu stiu ce sa mai zic la nunta cando sa fiu imbracata in mireasa :">

karmy
14.05.2009, 08:14:45
noi ne-am depus dosarul la primarie ... avem cununia miercuri in 20 mai :) eram singurii pe acea data si ne-am pus ora pe care am vrut-o...incep sa am un car de emotii ... numai candma gandesc am fluturi in stomac ... si voi tot asa? deabia astept ... daca la cununie o sa am asa emotii nu stiu ce sa mai zic la nunta cando sa fiu imbracata in mireasa :">

si eu am avut mari emotii la cununie....cand a spus sa ne spunem numele si prenumele nu mai stiam care e numele si care prenumele...apoi mi-a fost teama sa nu-mi piara vocea pe cand sa spun DA....si cand am spus DA m-am auzit asa de ciudat.....deci chiar a fost emotionant.....si eu eram si in rochie de mireasa :) dar a fost totodata atat de frumos......

monysb
14.05.2009, 08:17:08
si eu am avut mari emotii la cununie....cand a spus sa ne spunem numele si prenumele nu mai stiam care e numele si care prenumele...apoi mi-a fost teama sa nu-mi piara vocea pe cand sa spun DA....si cand am spus DA m-am auzit asa de ciudat.....deci chiar a fost emotionant.....si eu eram si in rochie de mireasa :) dar a fost totodata atat de frumos......

cam asa ma gandesc si eu ... ca la min ese aude imediat in voce daca am sau nu emotii :) imi tremura foarte tare glasul ... ce sti cum imi vor spune numele atunci ... oricum sunt nishte emotii atat de frumoase incat as dori sa le am in fiecare zi din viata
casa de piatra ;)

alina_rus
23.05.2009, 00:50:18

Sincer credeam ca e mai complicat cu primaria, dar am avut o surpriza placuta, am mers in 5 mai la 10.28 (inainte de inchiderea ghiseului) si am ales pt cununia civila data de 16 mai, am vrut sa fim ultimii in acea zi deoarece nu ne grabeam nicaieri, nunta fiind a doua zi. Cand am depus noi dosarul erau facute programari pana la 12.30. Doamna de la ghiseu foarte amabila a spus ca o sa ne programeze ultimii, si sa sunam vineri sa aflam excact ora la care am fost programati (13.45 in final). Pt certificate am platit 42 de lei din care 12 lei analiza pt VDRL si 30 de lei medicului de familie pt emiterea certificatului prenuptial+timbrul fiscal de 1 leu.

Spor mult celor care isi programeaza acum cununia sau urmeaza sa o faca, nu e atat de dificil cum am auzit.

monysb
25.05.2009, 08:37:07
phiu ... gata! a trecut cununia...am avut emotii cu carul, dar a fost fffffffffff frumos, asa emotii sa ai in fiecare zi :P, acum asteptam cununia religioasa si nunta ... oaaaai ... abia astept sa fiu mireasa lui:D
casa de piatra tuturor miresicilor

AnamariaAlexandra
25.05.2009, 08:43:12
phiu ... gata! a trecut cununia...am avut emotii cu carul, dar a fost fffffffffff frumos, asa emotii sa ai in fiecare zi :P, acum asteptam cununia religioasa si nunta ... oaaaai ... abia astept sa fiu mireasa lui:D
casa de piatra tuturor miresicilor

casa de piatra si tie!
ai sa vezi ca nu vei avea aceleasi emotii la nunta, cum ai avut acum, pt ca este prima oara la cununia civila, cand iti dai seama ce frumos este sa ti se spuna Doamna!:D
Parerea mea....
:*:*:*

monysb
27.05.2009, 12:33:48
ms mult feteler! la fel si voua!
suntem pe utima suta de metri ... mii de emotii si o multime de lucruri de facut ... parca suntem teleghidati amandoi, lucru si dupa lucru fugim la unu altu pentru ultimele comenzi ... o multime de lucruri de facut dar multumitor sa sti ca participi atat de mult la pregatirea propriei nunti :D
Mai e putin ... mi-am facut programari la manichiura, coafor, machiaj ... eram foarte stresata de aceste astecte...inca mai sunt...ma tot visez ca e ziua nuntii, e ora 11 si eu nu sunt gata ... imbracata da dar nu coafata ... si am avut visul asta de cel putin 4 ori pana acum ... ce sti ...stresul isi spune cuvantul :)
va pup:*

karmy
28.05.2009, 13:01:30
ms mult feteler! la fel si voua!
suntem pe utima suta de metri ... mii de emotii si o multime de lucruri de facut ... parca suntem teleghidati amandoi, lucru si dupa lucru fugim la unu altu pentru ultimele comenzi ... o multime de lucruri de facut dar multumitor sa sti ca participi atat de mult la pregatirea propriei nunti :D
Mai e putin ... mi-am facut programari la manichiura, coafor, machiaj ... eram foarte stresata de aceste astecte...inca mai sunt...ma tot visez ca e ziua nuntii, e ora 11 si eu nu sunt gata ... imbracata da dar nu coafata ... si am avut visul asta de cel putin 4 ori pana acum ... ce sti ...stresul isi spune cuvantul :)
va pup:*
:))
eu chiar asa am patit.....alaiul era pe drum de la nasi la mine...si eu alergam in blugi pe scari sa ajung sa ma imbrac...cred ca 1.5 minute m-au despartit de sosirea alaiului si momentul imbracarii...care nu a durat mai mult de 3.5 minute.....a fost totul fulger...dar stai linistita ca te asteapta...ii mai tii la usa....la noi a fost mai rau ca eram programati la cununia civila si trebuia sa ne incadram in program.

monysb
04.06.2009, 12:56:10
eu chiar asa am patit.....alaiul era pe drum de la nasi la mine...si eu alergam in blugi pe scari sa ajung sa ma imbrac...cred ca 1.5 minute m-au despartit de sosirea alaiului si momentul imbracarii...care nu a durat mai mult de 3.5 minute.....a fost totul fulger...dar stai linistita ca te asteapta...ii mai tii la usa....la noi a fost mai rau ca eram programati la cununia civila si trebuia sa ne incadram in program.

:) pai daca nu ma asteapta sa plece fara mine =P~ :)) ... eu o sa am vreo ora dupa calculele mele sa ma imbrac si sa ma fac gata, dupa ce ajung de la coafor si machiaj, partea proasta e ca programarile le am in oras si eu stau intr-o comuna la 7-8 min de oras, dar cu trafic alea 7-8 minute devin infernale ... acum eu sper sa am noroc ce sa zic ... a! si sa imi treaca raceala ca de ieri sunt k o buna infundata :-SS
pupici fetelor si sa auzim numai de bine

ElleM
04.06.2009, 13:34:34
Stai linistita ca nu ai nevoie de o ora sa te imbraci...si eu mi-am calculat tot atat si vreau sa zic ca in 15-20 min eram gata cu tot (dupa machiaj si coafat)....asa ca nu trebuie sa te stresezi, ca asa trece de repede timpul si o sa vezi ce bine o sa fie cand o sa-i auzi ca se apropie de casa ta <:-P

Cat despre raceala, sa stii ca pe fond de oboseala, stress si nesomn din ultima saptamana, si eu am racit...eram cu medicamente dupa mine, nici nu puteam sa vorbesc de ragusita ce eram....am fost de 2 ori la medic in saptamana aia. Trebuie sa incerci sa dormi bine, sa te hranesti si sa nu bei lichide reci acum pe vremea asta inselatoare....astea sunt sfaturile mele, acum dupa ce am trecut si eu prin aceeasi situatie.

Succes cu pregatirile...mai ai un pic si vine ziua cea mare .... si dupa aia sa vezi tu chef <:-P <:-P <:-P

:) pai daca nu ma asteapta sa plece fara mine =P~ :)) ... eu o sa am vreo ora dupa calculele mele sa ma imbrac si sa ma fac gata, dupa ce ajung de la coafor si machiaj, partea proasta e ca programarile le am in oras si eu stau intr-o comuna la 7-8 min de oras, dar cu trafic alea 7-8 minute devin infernale ... acum eu sper sa am noroc ce sa zic ... a! si sa imi treaca raceala ca de ieri sunt k o buna infundata :-SS
pupici fetelor si sa auzim numai de bine

monysb
04.06.2009, 13:45:16
mersi mult :*
o sa am grija de mine si o sa ma odihnesc ca fiu cat de cat fresh la nunta ca ar fi aiurea sa nu ma simt bine din cauza la raceala
si cu orchia o sa fie usor ca e dintr-o piesa si e usor de imbracat :D dar na ... pana nu vad ca totul e ok nu pot sta 100% linistita :)) sti tu ... omul daca nu are de lucru isi face :P

Irinutza
04.06.2009, 15:02:20
mony stai linistita ca o sa ai timp. daca nu, oricum nu pleaca fara tine ;)). si eu am fost foarte panicata ca nu o sa fiu gata la timp ... dar pana la urma am stat eu dupa ei. eu toata saptamana dinaintea nuntii am fost un pachet de nervi ... extrem de nervoasa si agitata, ma certam cu 'miresoiul' meu din orice nimic...dar pana la urma a fost ffffff bine, nici nu am mai simtit oboseala, nesomnul, stresul, agitatia, nimic. am 'savurat' fiecare clipa a celei mai frumoase zile din viata mea.
in ceea ce priveste raceala .... ai grija de tine, mai ales acum cu vremea asta ... ba e frumos si cald, ba frig si ploua .... nu ar fi placut sa nu te poti distra ca lumea la propria ta nunta. te-am pupat si insanatosire grabnica.

monysb
04.06.2009, 15:11:24
mony stai linistita ca o sa ai timp. daca nu, oricum nu pleaca fara tine ;)). si eu am fost foarte panicata ca nu o sa fiu gata la timp ... dar pana la urma am stat eu dupa ei. eu toata saptamana dinaintea nuntii am fost un pachet de nervi ... extrem de nervoasa si agitata, ma certam cu 'miresoiul' meu din orice nimic...dar pana la urma a fost ffffff bine, nici nu am mai simtit oboseala, nesomnul, stresul, agitatia, nimic. am 'savurat' fiecare clipa a celei mai frumoase zile din viata mea.
in ceea ce priveste raceala .... ai grija de tine, mai ales acum cu vremea asta ... ba e frumos si cald, ba frig si ploua .... nu ar fi placut sa nu te poti distra ca lumea la propria ta nunta. te-am pupat si insanatosire grabnica.

hm ... ma gandeam k numai eu mai sunt paranoia si ma cert cu al meu din orice :) deci toate suntem la fel...sau ok...aproape toate :P
o sa am grija de mine cum pot mai bine sa fiu sanatoasa in ziua nuntii ... k inebunesc daac sunt ca acum cu nasul cat casa si ochii de zici ca plang mereu :)
pup si ms mult

karmy
04.06.2009, 16:46:48
eu mi-am ridicat ieri buletinul cu noul nume, si azi ne-am depus actele pt ajutorul acela de 200 euro de la stat, care am inteles ca mai dureaza o luna jumatate pana il primim...

Irinutza
05.06.2009, 07:08:58
eu mi-am ridicat ieri buletinul cu noul nume, si azi ne-am depus actele pt ajutorul acela de 200 euro de la stat, care am inteles ca mai dureaza o luna jumatate pana il primim...

la noi a durat vreo 2 luni .... deci nu te baza pe banii aia. birocratia din romania L-)

iubiana
05.06.2009, 08:08:59
la noi a durat vreo 2 luni .... deci nu te baza pe banii aia. birocratia din romania L-)
Si fini nostri tot dupa 2 luni au primit bani ...asta e .

monysb
09.06.2009, 12:26:35

si eu mi-am ridicat buletinul si ne-am depus actele pentru acei 200 de euro ... dureaza cam mult pana ni da, nishte prieteni de-ai nostri au primit instiintarea dupa 2 luni si dupa alte 2-3 sapt telefonul sa se duca dupa bani ... deci dureaza destul de mult ... poate dureaza atat ca atunci nu mai avem bani de la nunta si sa ne ajute cu ceva :))

adelinapaun
09.06.2009, 14:28:34

hmm :-?.....abia acum ati depus actele pentru cei 200 euro?! Pai la noi in Cianadie ne-au zis sa depunem actele imediat dupa nunta , ca avem la dispozitie f putin timp......si noi cum am plecat imediat in "honey week" am depus actele alea marti dupa nunta (19.05.20009). Si apropo, sotul meu a primit deja o "hartiuta" de la primarie cum ca dupa data de 19.06.2009 poate merge sa ridice suma in lei.

Actele pentru schimbarea numelui le-am depus abia lunea trecuta si sper ca maine sa merg si eu sa-mi ridic buletinul cu noul nume :)

AnamariaAlexandra
14.06.2009, 14:03:05

noi am primit banii la exact 3 luni, dupa cununia civila...
nu exista un termen exact, cred ca cel mai bine este sa nu te gandesti la ei..
:D

ElleM
15.06.2009, 10:44:00
Ceau, eu am primit azi dispozitie de la primarie, ca s-a aprobat cererea noastra si ca in termen de 30 zile, primim banii. Aici scrie ca 30 de zile de la data emiterii dispozitiei...data actului fiind 27.05....inseamna ca luna asta trebuie sa primim bani...voi ati primit ceva acasa?

adelinapaun
15.06.2009, 10:58:21
Ceau, eu am primit azi dispozitie de la primarie, ca s-a aprobat cererea noastra si ca in termen de 30 zile, primim banii. Aici scrie ca 30 de zile de la data emiterii dispozitiei...data actului fiind 27.05....inseamna ca luna asta trebuie sa primim bani...voi ati primit ceva acasa?

salutare fetele,

eu am mai scris ca si noi am primit acea dispozitie si conform datei respective mai avem cam 4 zile si ar trebui sa putem ridica acei bani <:-P. apropos-data dispozitiei era 19.05.

o sa va spun daca a aavut loc "minunea" de a se respecta data ...

karmy
15.06.2009, 13:04:07

eu inca nu....mi i-am pus la socoteala abia pe disponibilul din august
tu in ce data ai depus actele? sa imi dau seama cam cat de repede ti-a sosit aprobarea aksa

AnamariaAlexandra
15.06.2009, 13:06:55
noi am primit hartia acasa, iar banii la 2 luni, dupa ce am primit hartia..
o:-)

ElleM
15.06.2009, 13:29:23
Ceau, noi am depus pe 25 mai...speram sa ii primim, ca sunt buni la casa omului ;))

eu inca nu....mi i-am pus la socoteala abia pe disponibilul din august
tu in ce data ai depus actele? sa imi dau seama cam cat de repede ti-a sosit aprobarea aksa

Irinutza
15.06.2009, 16:32:49
noi am primit hartia acasa, iar banii la 2 luni, dupa ce am primit hartia..
o:-)

asa si eu ... am primit banii cam dupa 2 luni dupa ce am primit hartia. eu zic sa nu va bazati pe banii aia...birocratia de la noi ....#-o#-o

amy_ctin
25.06.2009, 05:20:02
Uitati ce am gasit in ziare:

" Modificari la Starea Civila
Primăria Sibiu a anunțat, astăzi, că termenul limită pentru depunerea actelor în vederea căsătoriei s-a redus la zece zile. Dacă înainte actele puteau fi depuse cu maxim 14 zile și minim 10 zile înainte de data oficierii, începând din data de 22 iunie, termenul de depunere a actelor este de 10 zile înainte de oficierea căsătoriei, termen care include data depunerii declarației de căsătorie (depunerea dosarului cu acte) și ziua oficierii căsătoriei.
Odată cu modificarea de mai sus, se va schimba începând cu aceeași dată și programul la ghișeele de Stare Civilă. Depunerea actelor necesare căsătoriei se va face în zilele de luni, marți, miercuri și joi între 8 și 10.30 și între 13.30 și 15.30.
În zilele de vineri nu se primesc dosare în vederea oficierii căsătoriei, deoarece căsătoria ar trebui să se oficieze duminica, zi nelucrătoare pentru Serviciul Stare Civilă. „Oficierea căsătoriei se va face în zilele de miercuri, joi, vineri și sâmbătă și numai după împlinirea termenului de 10 zile de la depunerea actelor de către viitorii soți. Declarația de căsătorie care este depusă odată cu actele se va face personal de către viitorii soți și în scris”, se arată într-un comunicat de presă al primăriei"

Ptr noi nici ca se putea mai bine. Vrem sa avem cununia civila in 25.07.2009 si asta ar fi insemnat sa ne depunem actele luni 13.07.2009 (ziua incare eu am licenta).
Se pare ca Doamne, Doamne tine cu noi. Dupa noile reguli trebuie sa depunem actele in data de 16.07.2009.
O zi frumoasa va doresc!

iubiana
25.06.2009, 07:14:31
Uitati ce am gasit in ziare:

" Modificari la Starea Civila
Primăria Sibiu a anunțat, astăzi, că termenul limită pentru depunerea actelor în vederea căsătoriei s-a redus la zece zile. Dacă înainte actele puteau fi depuse cu maxim 14 zile și minim 10 zile înainte de data oficierii, începând din data de 22 iunie, termenul de depunere a actelor este de 10 zile înainte de oficierea căsătoriei, termen care include data depunerii declarației de căsătorie (depunerea dosarului cu acte) și ziua oficierii căsătoriei.
Odată cu modificarea de mai sus, se va schimba începând cu aceeași dată și programul la ghișeele de Stare Civilă. Depunerea actelor necesare căsătoriei se va face în zilele de luni, marți, miercuri și joi între 8 și 10.30 și între 13.30 și 15.30.
În zilele de vineri nu se primesc dosare în vederea oficierii căsătoriei, deoarece căsătoria ar trebui să se oficieze duminica, zi nelucrătoare pentru Serviciul Stare Civilă. „Oficierea căsătoriei se va face în zilele de miercuri, joi, vineri și sâmbătă și numai după împlinirea termenului de 10 zile de la depunerea actelor de către viitorii soți. Declarația de căsătorie care este depusă odată cu actele se va face personal de către viitorii soți și în scris”, se arată într-un comunicat de presă al primăriei"

Ptr noi nici ca se putea mai bine. Vrem sa avem cununia civila in 25.07.2009 si asta ar fi insemnat sa ne depunem actele luni 13.07.2009 (ziua incare eu am licenta).
Se pare ca Doamne, Doamne tine cu noi. Dupa noile reguli trebuie sa depunem actele in data de 16.07.2009.
O zi frumoasa va doresc!
Da am vazut si eu ........ sunt curioasa daca o sa mai fie coada la depunerea actelor ...te astept cu vesti...
Bafta la licenta <:-P <:-P

Crisro
25.06.2009, 10:32:01
Da am vazut si eu ........ sunt curioasa daca o sa mai fie coada la depunerea actelor ...te astept cu vesti...
Bafta la licenta <:-P <:-P

Pai avand in vedere ca pana acum aveai 3 zile la dispozitie sa depui actele ... iar acum ai o singura zi ... eu zic ca de acum incep adevaratele cozi ...

laura81
25.06.2009, 10:41:50
Pai avand in vedere ca pana acum aveai 3 zile la dispozitie sa depui actele ... iar acum ai o singura zi ... eu zic ca de acum incep adevaratele cozi ...
Pai nu cred, ca oricum coada era cu 14 zile inainte , in celelalte zile nu mai era coada ... Acum diferenta e ca nu se va mai sta de sambata pana lunea dimineata, ci de martea pana joia dimineata:-p. Probabil au gandit-o asa in ideea ca lumea lucreaza in timpul saptamanii si nu va mai putea sta la cozi. In loc sa mai amenajeze o nenorocita de sala in toata primaria aia si sa se faca in paralel cununii ...

iubiana
25.06.2009, 10:45:37
Pai nu cred, ca oricum coada era cu 14 zile inainte , in celelalte zile nu mai era coada ... Acum diferenta e ca nu se va mai sta de sambata pana lunea dimineata, ci de martea pana joia dimineata:-p. Probabil au gandit-o asa in ideea ca lumea lucreaza in timpul saptamanii si nu va mai putea sta la cozi. In loc sa mai amenajeze o nenorocita de sala in toata primaria aia si sa se faca in paralel cununii ...
Noi va trebui sa depunem actele Joi...asta inseamna ca miercuri seara vom si acoolo ....? sper ca nu ..vom vedea

amy_ctin
25.06.2009, 11:40:33
Azi dimieataza la ora 8:25 nu erau mai mult de 20 de persoane la coada. Eu m-am dus ptr a rezolva o probl cu certif de nastere, dar am abandonat cand am vazut cat am de asteptra. Amanam ptr alta zi fara cozi (daca o fi asa ceva)

laura81
25.06.2009, 15:08:01
Azi dimieataza la ora 8:25 nu erau mai mult de 20 de persoane la coada. Eu m-am dus ptr a rezolva o probl cu certif de nastere, dar am abandonat cand am vazut cat am de asteptra. Amanam ptr alta zi fara cozi (daca o fi asa ceva)
20 de pers inseamna 5 ore full, pt sambata din 4 iulie (socotind 4 cununii intr-o ora). Mai mult decat suficinent ca sa ma intreb cum s-au programat, pt ca mai devreme de 10 nu poti sa ai cununia ca te trezesti la 4, si mai tarziu de 13.00 iar nu poti ca la 14.00 se cam intra in sala. Deci sunt 3 ore maxim in care iti poti face cununia fara sa-ti dai peste cap toata ziua nuntii... Concluzia: solutia gasita de ei e la fel de proasta, tot nu intra n-spe mii de cununii intr-o singura locatie, intr-o singura zi.

thedee
25.06.2009, 16:01:54
Ar trebui sa fie mai multe incaperi in care sa se oficieze cununiile..asa s-ar mari numarul de cununii dintr-o zi...si toata lumea ar fi multumita ca a prins ora pe care o vroia sau cel putin o ora rezonabila...

thedee
14.07.2009, 17:19:22
Fetelor...in 26.09 o sa am si eu cununia civila ;-)>:D<

ElleM
15.07.2009, 10:24:42
Fetelor, azi am primit banii de la primarie...in sfarsit :))

amy_ctin
15.07.2009, 10:59:30
Noi maine mergem sa ne depunem actele ptr cununia civila.
In 25.07.2009 o sa devin oficial d-na Bogdan! Abia astept!!!! ;))

iubiana
15.07.2009, 13:38:23
felicitariiiiiiiiiiiiiiiii >:D< >:D< >:D<

iubiana
15.07.2009, 13:39:48
Noi maine mergem sa ne depunem actele ptr cununia civila.
In 25.07.2009 o sa devin oficial d-na Bogdan! Abia astept!!!! ;))
Abia astept sa vii cu vesti ........cate peroane gasesti la coada

adelinapaun
15.07.2009, 14:08:37

Yuuuppppiiiii!!
sa-i cheltuiti cu placere! ;))

amy_ctin
16.07.2009, 08:43:39
Eu am sunat ieri la Primarie sa intreb exact actele de care am nevoie (cineva ma inebunea, spunandu-mi ca imi trebuie timbre fiscale), si am intrebat si programul. D-na a fost foarte draguta si mi-a sugerat ca, in cazul in care nu ma intereseaza ora cununiei, adica nu vreau o anumita ora, sa ma duc doar la programul de amiaza (13:30 - 15:30) ptr a evita aglomeratia de dimineata.
Cand ma intorc va spun cum a fost!

iubiana
16.07.2009, 09:20:01
Eu am sunat ieri la Primarie sa intreb exact actele de care am nevoie (cineva ma inebunea, spunandu-mi ca imi trebuie timbre fiscale), si am intrebat si programul. D-na a fost foarte draguta si mi-a sugerat ca, in cazul in care nu ma intereseaza ora cununiei, adica nu vreau o anumita ora, sa ma duc doar la programul de amiaza (13:30 - 15:30) ptr a evita aglomeratia de dimineata.
Cand ma intorc va spun cum a fost!
ok mersi ....si eu trebuie sa-mi notez ce acte ne trebuie ca nu stiu #-o

amy_ctin
16.07.2009, 14:51:55
Pai iti trebuie asa:
- buletin original+copie
- certificat de nastere original + copie
- certificate prenuptiale (le elibereaza medicul de familie sau clinicile private - sunt valabile 14 zile).
Te duci cu 10 zile inainte de data cununiei (cele 10 zile contin si data depunerii actelor si data oficierii casatoriei, de ex. ptr cununiile desambata se depun actele joia), stai la coada (azi a durat 20-25 min la fiecare pereche, am facut cuie in fata usii), completezi in fata doamnei o cerere/declaratie, iti alegi ora, iti notezi pe un biletel data si ora cununiei si faptul ca, cu o zi inainte de cununie dimineata la ora 8 trebuie sa duci buletinele si certificatele de nastere in original, si.............gata!
Mai ramane doar ca in ziua cununiei sa va asigurati ca martorii au buletinele (valabile) la ei.
Abia astept sa vina data de 25.07.2009 ora 15:15! ;-)

amy_ctin
16.07.2009, 14:56:59
Noi am ajuns in fata usii la ora 13:20 si inaintea noastra mai erau 2 cupluri. Dupa noi au mai venit 2 cupluri.
Asa ca te sfatuiesc ca daca nu vrei o anumita ora sa mergi in programul de dupa amiaza. E mai lejer.
Oricum a fost cald si inghesuiala (cat timp am stat noi acolo se oficiau cununii pe banda si era o vanzoleala continua), nici nu vreau sa imi imaginez cum e dimineata! Cred ca horror! #-o
Pup!

amy_ctin
26.07.2009, 16:13:42
Gata!!!! #:-S
A mai trecut un hop. Urmeaza cununia religioasa si <:-P"the fun part".
Poze de la cununia civila in semnatura.
Pupici!
Amy

iubiana
27.07.2009, 07:27:56
Gata!!!! #:-S
A mai trecut un hop. Urmeaza cununia religioasa si <:-P"the fun part".
Poze de la cununia civila in semnatura.
Pupici!
Amy
=D> =D> =D> =D> CASA DE PIATRA

PS: Nu mai oficiaza doamna stres ? sau sunt 2 acum ?

amy_ctin
27.07.2009, 08:20:30
Casa de piatra Doamna! sa fiti sanatosi sa va bucurati unul de celalalt, alaturi de nasii vostri si de ceilalti dragi voua!
\:D/\:D/\:D/<:-P<:-P:*:*
Multumesc mult AnaMaria si Iubiana! La fel va doresc si voua!
P.S.: Si eu am ramas foarte uimita cand am intrat si nu am vazut-o pe d-na stres. D-na care ne-a cununat pe noi a fost o draguta, ne-a zambit tot timpul, cred ca a avut si ea emotii ptr ca, in moemtul in care a trebuit sa ne citeze din codul familiei s-a cam incurcat. Dar a fost super ok.
O zi frumoasa va doresc!
Pupici!

AnamariaAlexandra
27.07.2009, 11:32:08
=D> =D> =D> =D> CASA DE PIATRA

PS: Nu mai oficiaza doamna stres ? sau sunt 2 acum ?

Doamna stres, mai oficiaza, dar destul de rar, si noi am avut o Doamna super draguta, dar am nimerit la niste prieteni, una tanara si f f uracioasa, ziceai ca nu ne suporta ca i-am deranjat ei ziua..>:/>:/

alina_rus
28.07.2009, 15:03:25

Sa-i cheltuiti cu placere Elena, noi inca nu i-am primit... :((

alina_rus
28.07.2009, 15:49:29

Karmy,

te-ai incadrat bine... mie mi s-a dat peste cap cu 45 de minute nunta, ca deh... coafeza mea s-a lungit cu aranjatul nasei de mi-a venit sa plec sa-mi prind parul intr-o coada, ca si eu ma pricep... Au stat mirele si alaiul la nasi de le-a venit acru. Noroc ca s-a mai grabit si cosmeticiana putin si am mai recuperat putin timp.

Ma tot intreb de ce mai platim atatia bani pt coafura sau machiaj, daca tot nu se presteaza serviciul in timpul util si estimat initial dar mai ales la calitatea promisa??? De ce unele mirese plang in ziua nuntii lor si nu de emotii ci de suparare???

Poate ca ar trebui sa inteleaga si prestatorii astia de servicii, ca in primul rand platim multi bani pentru a avea parte de calitate si o zi de neuitat (dar la modul placut), nu sa venim plangand de la coafor si cu o groaza de regrete... nu mi s-a intamplat doar mie.

Weekend ul trecut am vazut o faza foarte urata... o mireasa intr-un salon, iesise de la machiaj si incerca sa ii spuna subtil persoanei care a machiat-o ca nu-i place. Era neagra la ochi de ziceai ca e batuta iar fata diplomata, tot incerca sa ii explice. Cand a vazut miresica ca duduia i-a facut nota de plata si i-a urat toate cele bune, a ramas blocata.

Nu s-a intamlat in Sb, insa mi-am amintit de ceea ce am patit la coafor in ziua nuntii si am ramas cu un gust amar.

E drept si ca nimic nu e perfect si daca mie nu mi-a iesit coafura sau pozele, altei miresici nu i-au placut florile sau tortul si lista poate continua.

Industria asta a nuntilor a devenit pentru unii o modalitate de a face multi bani cu putina munca si intr-un timp cat mai scurt...

Asa ca toate serviciile sunt acum ca si vremea... adica o loterie !!!

Pupici

alina_rus
28.07.2009, 15:52:06
Multumesc mult AnaMaria si Iubiana! La fel va doresc si voua!
P.S.: Si eu am ramas foarte uimita cand am intrat si nu am vazut-o pe d-na stres. D-na care ne-a cununat pe noi a fost o draguta, ne-a zambit tot timpul, cred ca a avut si ea emotii ptr ca, in moemtul in care a trebuit sa ne citeze din codul familiei s-a cam incurcat. Dar a fost super ok.
O zi frumoasa va doresc!
Pupici!

Doamna Stres oficiaza doar Sambata. Am avut parte de o cununie chiar frumoasa, poate se datora si faptului ca dupa ce termina cu noi pleca acasa.:-p

adelinapaun
29.07.2009, 09:06:26
Karmy,

te-ai incadrat bine... mie mi s-a dat peste cap cu 45 de minute nunta, ca deh... coafeza mea s-a lungit cu aranjatul nasei de mi-a venit sa plec sa-mi prind parul intr-o coada, ca si eu ma pricep... Au stat mirele si alaiul la nasi de le-a venit acru. Noroc ca s-a mai grabit si cosmeticiana putin si am mai recuperat putin timp.

Ma tot intreb de ce mai platim atatia bani pt coafura sau machiaj, daca tot nu se presteaza serviciul in timpul util si estimat initial dar mai ales la calitatea promisa??? De ce unele mirese plang in ziua nuntii lor si nu de emotii ci de suparare???

Poate ca ar trebui sa inteleaga si prestatorii astia de servicii, ca in primul rand platim multi bani pentru a avea parte de calitate si o zi de neuitat (dar la modul placut), nu sa venim plangand de la coafor si cu o groaza de regrete... nu mi s-a intamplat doar mie.

Weekend ul trecut am vazut o faza foarte urata... o mireasa intr-un salon, iesise de la machiaj si incerca sa ii spuna subtil persoanei care a machiat-o ca nu-i place. Era neagra la ochi de ziceai ca e batuta iar fata diplomata, tot incerca sa ii explice. Cand a vazut miresica ca duduia i-a facut nota de plata si i-a urat toate cele bune, a ramas blocata.

Nu s-a intamlat in Sb, insa mi-am amintit de ceea ce am patit la coafor in ziua nuntii si am ramas cu un gust amar.

E drept si ca nimic nu e perfect si daca mie nu mi-a iesit coafura sau pozele, altei miresici nu i-au placut florile sau tortul si lista poate continua.

Industria asta a nuntilor a devenit pentru unii o modalitate de a face multi bani cu putina munca si intr-un timp cat mai scurt...

Asa ca toate serviciile sunt acum ca si vremea... adica o loterie !!!

Pupici

Alina,

Din pacate ai dreptate, si chiar nu ar trebui sa se intample asa. Ne pregatim cu atat truda si grija la detalii pentru ziua cea mare si se trezesc unii ca nu se ridica la nivelul calitatii promise si uite asa plangi in ziua cu pricina.
Cred ca eu sunt un caz fericit, in ziua nunti am avut alte mici suparari dar nu din cauza serviciilor.

Poate ca si noi ar trebui sa ne luam masuri atunci cand ii contractam pe acesti prestatori; de fiecare data ei au contractele lor standard (unde bineinteles ca nu e nici o clauza pentru eventualele neplaceri ivite) noi le semnam si daca sunt probleme la final nu prea ai ce mai face. Eu de obicei sunt "chitibusara" cu detaliile si cat de cat am resuit cu cei de la Galileo sa-mi impun dorintele( au cooperat si ei destul de bine); dar oricum au fost multe ce au aparut pe parcurs si de care nu se mentionase initial.

Asa s-a intamplat si cu cei de la sala, care in ziua dinaintea nunti au mai cerut ceva in plus pentru personalul ce va "prestat" in seara respectiva. Sincer, de sala nu comentez ca a fost ok si fara probleme, chiar si-au dta silinta si a iesit bine. Dar faza nu mi-a cazut bine dar nici nu am vrut sa ma razboiesc cu ei (chiar nu mai aveam rabdare si pt asa ceva).

Sunt foarte multi prestatori din acestia acum pe piata, poate ca ar trebui sa cautam mai atent si sa ne impunem cumva dorintele , dar scris daca se poate.

:*>:D<

spor mult la pregatiri miresicilor

amy_ctin
30.07.2009, 12:14:24
Doamna Stres oficiaza doar Sambata. Am avut parte de o cununie chiar frumoasa, poate se datora si faptului ca dupa ce termina cu noi pleca acasa.:-p
Noi sambata am avut cununia!

alina_rus
30.07.2009, 20:47:58
Noi sambata am avut cununia!

Poate a fost in concediu sau a iesit la pensie =P~

laura81
31.07.2009, 09:50:57
Acum oficiaza vreo 3 tipe diferite dar si-a schimbat radical comportamentul si cea despre care vorbiti voi :D.

alina_rus
31.07.2009, 12:54:28
si-a schimbat radical comportamentul si cea despre care vorbiti voi :D.

Intr-adevar noua ne-a facut o ceremonie foarte frumoasa. Nu ma pot plange...

Irinutza
01.08.2009, 09:23:19
Acum oficiaza vreo 3 tipe diferite dar si-a schimbat radical comportamentul si cea despre care vorbiti voi :D.

si noi am nimerit-o tot pe doamna respectiva, dar s-a comportat frumos. nu am de ce sa ma plang :)>- :-p.

thedee
05.08.2009, 11:42:21
Fetelor ieri am mers si am dat acontul pentru masa de dupa cununia civila.
Va scriu urmatoarele pentru eventualele miresici care isi fac cununia civila separat de sala si care vor sa dea o masa.
Vom merge la Restaurantul Cristinne. E micut dar noua nu ne trebuie mai mult. Am fost foarte incantata de stilul lor de a pregati mancarea..toata este elaborata ceea ce pe mine ma incanta. Nu ne costa inchiriatul salii si ospatarii. Am stabilit ieri si meniul si a iesit foarte bine. Avem bufet suedez pt 30 persoane (arata superb), ciorba de vacuta si o friptura (se numeste ciudat..nu mai stiu), desert (o inghetata de ciocolata cu sos de ciocolata) si 1 cafea. Toate astea sunt incluse in meniu.

iubiana
11.08.2009, 07:36:30
Este posibil sa facem si noi cununia mai repede si asa am fost ieri sa vad ce acte trebuie ....nu stiu daca sau mai scris dar eu le mai scriu o data :
- Actele de identitate + copii xerox
- Certificatele de nastere + copii xerox
- Certificatele medicale valabile 14 zile de la data eliberari (inclusiv data oficieri casatoriei) trebuie sa contina expresia ca peroana " Se poate casatori "
- declaratia de casatorie care se completeaza de viitori soti
- actele se depun cu 10 zile calendaristice (se ia in calcul ziua depuneri actelor si ziua oficieri)

Actele se depun :
L -J 8.00 - 10.30 13.30 -15.30
Urmand ca oficierea casatoriei sa aiba loc in zilele de miercuri, Joi, vineri, sambata

PS: trebuie timbre postale ? acolo nu scrie dar am auzit pe cineva ca ar trebui

amy_ctin
11.08.2009, 08:39:32
Nu trebuie timbre postale, si este obligatoriu ca cel putin unul din soti sa aiba domiciliul in orasul Sibiu.
Bafta la cozi!

iubiana
11.08.2009, 14:59:25
Nu trebuie timbre postale, si este obligatoriu ca cel putin unul din soti sa aiba domiciliul in orasul Sibiu.
Bafta la cozi!
a da si asta era ...unul din miri sa aiba domiciliul in sibiu .........joi depune pt sambata si va zic daca a stat la coada

amy_ctin
12.08.2009, 08:19:00
Daca nu te intereseaza ora eu te sfatuiesc sa te duci in partea a doua a programului, de la 13:30 parca. Nu e inghesuiala deloc.
Bafta!

iubiana
12.08.2009, 09:43:08
Daca nu te intereseaza ora eu te sfatuiesc sa te duci in partea a doua a programului, de la 13:30 parca. Nu e inghesuiala deloc.
Bafta!
Da am notat ......va nunt eu daca fac mai repede .

alina_rus
12.08.2009, 12:43:44
PS: trebuie timbre postale ? acolo nu scrie dar am auzit pe cineva ca ar trebui

Sunt necesare 2 timbre fiscale, dar pentru certificatele de casatorie eliberate de medicul de familie. In rest sunt necesare doar actele mentionate mai sus.

Cand aveti cununia~?

iubiana
12.08.2009, 13:37:26
Sunt necesare 2 timbre fiscale, dar pentru certificatele de casatorie eliberate de medicul de familie. In rest sunt necesare doar actele mentionate mai sus.

Cand aveti cununia~?
aha deci trebuie ....mersi
Asi vrea in 03 oct dar daca trebuie mai repede facem in sept

alina_rus
13.08.2009, 01:39:37
aha deci trebuie ....mersi
Asi vrea in 03 oct dar daca trebuie mai repede facem in sept

Nu iti pune si cununia civila in ziua nuntii, ca vei fi ca la maraton, si crede-ma ca imprevizibilul nu ocoleste pe nimeni.

Mai bine te trezesti la 7.30 in ziua nuntii, (oricum o sa adormi greu,te cuprind emotiile), mai bine ai mai mult timp pentru machiaj sau coafura, sau mai mult timp pentru poze, si de ce nu, mai bine ajungi la sala mai devreme, ca inca nu am vazut miri punctuali :-p

Apropo de poze, am facut duminica sesiunea foto, maine revin cu poze :*

Irinutza
13.08.2009, 07:56:51
Nu iti pune si cununia civila in ziua nuntii, ca vei fi ca la maraton, si crede-ma ca imprevizibilul nu ocoleste pe nimeni.

Mai bine te trezesti la 7.30 in ziua nuntii, (oricum o sa adormi greu,te cuprind emotiile), mai bine ai mai mult timp pentru machiaj sau coafura, sau mai mult timp pentru poze, si de ce nu, mai bine ajungi la sala mai devreme, ca inca nu am vazut miri punctuali :-p

te contrazic putin aici. noi am avut cununia civila in aceeasi zi cu "cheful" si a fost deloc ca la maraton. ne-am fixat exact orele care le-am vrut noi si la primarie si la biserica si pentru poze am avut inca prea mult timp.
singurul, hai sa zicem dezavantaj, a fost ca a trebuit sa ma trezesc devreme. chiar daca am adormit tarziu...culmea...nu am avut nici o problema sa ma trezesc, eram prea emotionata...stiam ca urmeaza un eveniment important.
coafatul, machiatul si imbracatul au mers ca pe roate, in sensul ca nu am avut intarzieri.
la ora 11.15 la primarie. pana la ora 11.30 s-a terminat totul, incluzand felicitarile.
la ora 12 la biserica .... slujba a durat aproximativ 45 de minute
la ora 14.30 era fixata intrarea la sala ... deci au ramas aproximativ 1 ora si 45 de minute pt poze ... au fost mai mult decat suficiente
la ora 14.30 fix am fost la sala (eu sunt obsedata sa nu intarzi).
sincer, nu consider ca a fost un maraton pt mine ziua nuntii...nu am avut probleme cu tocurile, desi au 12 cm, nu am simtit frigul de afara in timpul pozelor (probabil pentru ca eram emotionata :-p) si pot sa zic ca ne-am simtit extraordinar la nunta noastra.
pe scurt cam asta a fost experienta nuntii mele .... daca ar fi sa mai fac nunta odata tot asa as face ... parerea mea este ca ... e putin aiurea sa ai 2 aniversari (una cununia civila si una cununia religioasa) ... fara suparare mi-am exprimat doar parerea

amy_ctin
13.08.2009, 08:22:55

Cand aveti cununia~?

Noua medicul de familie nu ne-a cerut timbre fiscale.
Probabil difera de la medic la medic!

iubiana
13.08.2009, 09:56:25

Eu vreau in aceasi zi ....dar facem in sept numai daca este abolut necesar...
Si daca facem in aceasi zi mai economisim si niste bani ....

Abia astept sa vad noile poze

iubiana
13.08.2009, 09:58:24
te contrazic putin aici. noi am avut cununia civila in aceeasi zi cu "cheful" si a fost deloc ca la maraton. ne-am fixat exact orele care le-am vrut noi si la primarie si la biserica si pentru poze am avut inca prea mult timp.
singurul, hai sa zicem dezavantaj, a fost ca a trebuit sa ma trezesc devreme. chiar daca am adormit tarziu...culmea...nu am avut nici o problema sa ma trezesc, eram prea emotionata...stiam ca urmeaza un eveniment important.
coafatul, machiatul si imbracatul au mers ca pe roate, in sensul ca nu am avut intarzieri.
la ora 11.15 la primarie. pana la ora 11.30 s-a terminat totul, incluzand felicitarile.
la ora 12 la biserica .... slujba a durat aproximativ 45 de minute
la ora 14.30 era fixata intrarea la sala ... deci au ramas aproximativ 1 ora si 45 de minute pt poze ... au fost mai mult decat suficiente
sincer, nu consider ca a fost un maraton pt mine ziua nuntii...nu am avut probleme cu tocurile, desi au 12 cm, nu am simtit frigul de afara in timpul pozelor (probabil pentru ca eram emotionata :-p) si pot sa zic ca ne-am simtit extraordinar la nunta noastra.
pe scurt cam asta a fost experienta nuntii mele .... daca ar fi sa mai fac nunta odata tot asa as face ... parerea mea este ca ... e putin aiurea sa ai 2 aniversari (una cununia civila si una cununia religioasa) ... fara suparare mi-am exprimat doar parerea
Hei cam aceleasi ore o sa le am si eu ....si acesta este unul din motive cand sarbatoresc casatoria ? cand am facut civil sau religios ? ....

iubiana
13.08.2009, 10:01:28
Noua medicul de familie nu ne-a cerut timbre fiscale.
Probabil difera de la medic la medic!
Poate azi ma duc si intreb de ce am nevoie.

A sa nu uit a venit colegul meu cu vesti ....la 4 dimineata sa dus la primarie ce sa vezi 10 perechi in fata :O :O dar a a vut noroc ca majoritatea aveau nunta de noapte si au ales intre 13 si 15 ..... si a putut alege ora 10.30 ...in total azi dimineata au fost 40 de perechi :-B :-B :-B .

alina_rus
13.08.2009, 14:34:35
te contrazic putin aici.
sincer, nu consider ca a fost un maraton pt mine ziua nuntii...

Irina, esti un caz fericit, eu stiu exemple si am citit postari chiar pe forum legate de intarzierile survenite dintr-un motiv sau altul in ziua nuntii.

Dar daca coafeza ta te intarzia cu 45 de minute cum a facut a mea, daca alergai pe scari sa te imbraci cand alaiul era la poarta cum a patit prietena mea in iulie?? Crezi ca mai ajungeai?

Spunea si Karmy ca era sa se intalneasca cu alaiul cand venea de la coafor... deci surprize neplacute pot aparea...

Plus ca voi si daca ati fi intarziat la cununia civila, fiind in februarie nu cred ca era asa aglomerat ca in ale luni gen septembrie, deci nu ar fi fost proleme.

Asa ca in ziua nuntii orice e posibil, crede-ma, eu am patit-o.

Iar o intarziere aduce o alta si e ca un domino, cand cade o piesa cad toate...

alina_rus
24.08.2009, 16:07:08
Salutare fetelor,

mai e vreo miresica pe aici care nu a primit banii de la primarie desi a trecut mai mult de 2 luni si jumatate de la depunerea dosarului??
Miresicile care ati primit deja banii de unde ati aflat ca ati fost programate pentru a ridica banii? Din ziar sau prin telefon?

O saptamana frumoasa va doresc...

ElleM
25.08.2009, 07:19:26
Buna dimineata Alina,
pe mine m-a sunat o doamna de la primarie si mi-a spus cand sa ma duc sa ridic banii. Bafta :)>-

Salutare fetelor,

mai e vreo miresica pe aici care nu a primit banii de la primarie desi a trecut mai mult de 2 luni si jumatate de la depunerea dosarului??
Miresicile care ati primit deja banii de unde ati aflat ca ati fost programate pentru a ridica banii? Din ziar sau prin telefon?

O saptamana frumoasa va doresc...

alina_rus
25.08.2009, 14:58:25
Buna dimineata Alina,
pe mine m-a sunat o doamna de la primarie si mi-a spus cand sa ma duc sa ridic banii. Bafta :)>-

Buna Elena,

In ce data ai fost sunata si in ce data ai ridicat banii? Chestia e ca am avut mobilul inchis cateva zile ca mi-a fost stricat si habar nu am daca au sunat sau nu. Platile se fac la fiecare sfarsit de luna, si numai cu programare. daca au trecut 2 luni si jumatate ar fi cam cazul ca sa ii primim.

O zi frumoasa

ElleM
25.08.2009, 15:40:37
am scris si pe site...pe 14 iulie ne-a sunat si pe 15 iulie i-am ridicat...
bafta

alina_rus
25.08.2009, 16:18:32
bafta

deci e clar ca noi nici luna asta nu-i primim...

AnamariaAlexandra
25.08.2009, 17:05:59
Eu vreau in aceasi zi ....dar facem in sept numai daca este abolut necesar...
Si daca facem in aceasi zi mai economisim si niste bani ....

Abia astept sa vad noile poze

poti economisi banuti si daca nu faci in aceeasi zi, alegand sa faci doar o masa in familie, nunta, fiind nu peste mult timp..alegerea este a fiecaruia..dar dupa ce le-am avut pe amandoua, nu regret ca am ales sa le fac in zile diferite...
:)>-:*

thedee
26.08.2009, 15:09:37
Asa e, dak cununia e aproape de nunta n-are rost sa te lungesti cu mese festive. Uite eu de ex. am cununia luna viitoare si a trebuit sa fac masa la restaurant...pentru ca nunta o am peste 1 an:)>- Si asa vor veni doar persoanele apropiate...va fi in familie:-p poop

alina_rus
27.08.2009, 12:43:04
bafta

I-ati primit mult mai devreme decat noi. Noi suntem programati pentru data de 4 septembrie, asa ca fetelor mai devreme de 3 luni de la depunerea actelor ( actele pt primirea banilor, nu cele pentru casatorie) nu ii asteptati, deoarece doamnele de acolo au spus ca se dau in functie de veniturile primariei.

Oricum daca nu le spuneam duduilor ca cineva a primita banii de o luna si jumatate si si-a depus acteledoar cu 2 saptamani inaintea noastra nu rezolvam nimic. Asa ca Elena trebuie sa-ti fac cinste :)

O zi frumoasa.

Cristina_84
31.08.2009, 20:24:31
Ce ziceti fetelor de cununia civila cu o saptamana inaintea celei religioase+petrecerea in sine?Noi ne-am gandit la varianta asta ca sa evitam cozile de la primarie pt "prinderea":)) orei perfecte si pentru a mai usura putin programul din sambata nuntii.In cazul asta,la cununia civila,am invita doar nasii,rudele apropiate si cativa prieteni f buni,s-ar aduna totusi la vreo 30-40 pers..Intrebarea mea este,ar trebui sa mai facem o masa si dupa civila?Ar fi totusi o cheltuiala in plus...iar daca am face doar o masa acasa,ar fi prea multa lume sa incapa intr-un apartament de bloc(amandoi stam la bloc)... Poate ma sfatuiesc fetele care au avut sau vor sa faca civila intr-o alta zi.

thedee
31.08.2009, 20:47:55
Cristina, eu fac cununia civila separat de religioasa+sala. Eu cam trebuie sa dau masa...avand in vedere ca nunta e la anu' si civila e acuma in 26.09 :) Eu zic sa-ti iei persoanele care vin la cununie si sa iesiti la o terasa apoi...nu mai da masa....nu are rost pentru ca oricum peste o saptamana vei avea sala...Acuma cum crezi si tu. Am auzit ca oricum nu se mai practica asa (cu masa data)...depinde si de voi de ceea ce vreti si de cati bani dispuneti :D

Cristina_84
31.08.2009, 21:08:28
Cristina, eu fac cununia civila separat de religioasa+sala. Eu cam trebuie sa dau masa...avand in vedere ca nunta e la anu' si civila e acuma in 26.09 :) Eu zic sa-ti iei persoanele care vin la cununie si sa iesiti la o terasa apoi...nu mai da masa....nu are rost pentru ca oricum peste o saptamana vei avea sala...Acuma cum crezi si tu. Am auzit ca oricum nu se mai practica asa (cu masa data)...depinde si de voi de ceea ce vreti si de cati bani dispuneti :D

Da,la tine e alta treaba,avand in vedere ca e distanta de un an intre civila si nunta propriu-zisa,clar ca trebuie masa,probabil ca se va ajunge chiar la o mini-petrecere<:-P .O sa ma gandesc si la varianta asta cu terasa,mai am inca timp de gandire:) ,multumesc pt sfat Thedee:*

amy_ctin
01.09.2009, 09:03:36
Fetelor, ieri am ridicat de la posta, hartiuta de la primarie prin care ma anunta decizia de a ni se da cei 200 EURO. Ce fac? Ma duc la primarie, sau astept sa ma sune vreo tanti de pe acolo?

Irinutza
01.09.2009, 11:15:35
Fetelor, ieri am ridicat de la posta, hartiuta de la primarie prin care ma anunta decizia de a ni se da cei 200 EURO. Ce fac? Ma duc la primarie, sau astept sa ma sune vreo tanti de pe acolo?

trebuie sa astepti sa te sune cineva de la primarie.

Crisro
01.09.2009, 19:50:40
Ce ziceti fetelor de cununia civila cu o saptamana inaintea celei religioase+petrecerea in sine?Noi ne-am gandit la varianta asta ca sa evitam cozile de la primarie pt "prinderea":)) orei perfecte si pentru a mai usura putin programul din sambata nuntii.In cazul asta,la cununia civila,am invita doar nasii,rudele apropiate si cativa prieteni f buni,s-ar aduna totusi la vreo 30-40 pers..Intrebarea mea este,ar trebui sa mai facem o masa si dupa civila?Ar fi totusi o cheltuiala in plus...iar daca am face doar o masa acasa,ar fi prea multa lume sa incapa intr-un apartament de bloc(amandoi stam la bloc)... Poate ma sfatuiesc fetele care au avut sau vor sa faca civila intr-o alta zi.

Noi am facut cununia civila cu 2 zile mai devreme de cea religioasa...pe acelasi considerent: evitarea cozilor de la primarie (si in plus ...ca bonus, in zua nuntii am putut dormi pana la o ora decenta...). Dupa cununie am facut o masa acasa... ceva de mancat, un pahar de ceva, o poveste...a fost destul de obositor...dar a meritat...nu cred sa fi fost mai mult de 20 -25 de persoane...fiecare pe unde au apucat..in casa, pe terasa, in curte...

ana_20
02.09.2009, 10:36:33
Noi am facut cununia civila pe 14 iulie si nunta pe 21 septembrie. Am ales sa le facem la asa distanta in primul rand pt ca noi ne-am facut nunta singuri si ne prindeau bine cei 200euro de le primarie - erau programati pt verighete ;-) - in ideea ca asa ii vom primi pana la nunta si , bineinteles pt evitarea cozilor de la primarie si oricum noi am avut nunta intr-o duminica. Am dat numai o masa la un restaurant pentru rudele apropiate si nasi - in total vreo 20 de persoane - care ne-a costat cam 1000 lei. Am ales acelasi meniu pt toti, adica :
ciorba de vacuta
muschi de porc sibian
inghetata
bere
cafea
apa minerala
suc
Taria mi se pare ca am dus-o noi si la fel pajiturile si saratelele. Nu mai stiu cum a fost cu bauturile, daca a fost un nr fix sau am platit cat s-a consumat.
Cu banii de la primarie am cam luat teapa : i-am primit prin 8-9 octombrie, cand eram in a II-a parte a concediului dupa nunta :D .
Scuze ca m-am intins, dar sper ca ti-am fost de ajutor.>:D<

alina_rus
02.09.2009, 17:14:28

De ce nu iti faci cu o zi inainte???
Te duci relaxata la primarie iti depui actele din timp, fara stresul orei perfecte, fara masa de dupa, fara alte explicatii.

Noi am avut nunta duminica, am facut cununia civila sambata si cand am mers sa depunem dosarul am mentionat ca vrem sa fim ultimii din ziua aceea ca sa ne putem protocolii in tihna fara a ne lua talpasita ca deh, vin urmatorii...

Am primit un numar de telefon de la starea civila, urmand sa revenim cu un apel pt a afla ora, deoarece la momentul depunerii actelor erau programari doar pana la 12.15 min, am sunat dupa 3 zile si ni s-a comunicat ca suntem ultimii din 16 Mai la ora 13.45, dar pt ca au fost intarzieri in ziua aceea si am intarziat si noi am intrat la starea civila dupa 14.00.

Asa ca dupa tot tacamul, fiecare pleaca la casa lui stiind ca urmeaza dezmatul in ziua urmatoare :)

Oricum in ziua de azi se mai da masa doar daca faci cu ceva vreme inainte de nunta cununia, dar chiar si acelea intr-un grup foarte restrans :)

alina_rus
02.09.2009, 17:43:22

Salutare Amy,

Teoretic cand se efectueaza plati se primeste un telefon, practic in unele cazuri nu se intampla asta.

Oricum prea mare baza in acei bani nu-ti pune, deoarece noi inca nu i-am primit desi au trecut 3 luni de cand am depus dosarul pt aceasta bonusare ca de la casatorie au trecut 3 si jumatate...

Pentru ca a trecut atata timp m-am interesat in stanga si in dreapta pana am aflat si cand vom lua acesti bani. Asa se face ca la casierie se opereaza plati intr-un numar limitat, deoarece se aloca sume fixe de ex 10.000 lei, din care se vor da cuplurilor casatorite, dar nu dintr-o data anume ci cate apuca, in ordine cronologica de la ultimul cuplu care a primit ~premiul~ ul pentru casatorie.

Asa se face ca eu si EllleM ne-am casatorit in aceeasi zi insa ea a primit banii de mai mult de o luna si jumatate pe cand noi de abia suntem programati pt primirea banilor. Fiind ultimii in data respectiva am intrat intr-o alta transa de plati, la fel si alte 2 cupluri din aceeasi zi :)

Ce sa facem... asta este :)

Cristina_84
03.09.2009, 20:19:59
Fetelor,multumesc pt raspunsuri,inca nu ne-am decis cand exact vom face cununia civila,ne mai gandim pana la anul...parca am face totusi si in aceeasi zi :))

thedee
04.09.2009, 13:23:17
Eu am cununia luna asta in 26.09. Am ales restaurantul Cristinne pt a da o masa persoanelor care vin (apropiate, cam 30). Meniul/persoana ma costa cam 70 lei si am inclus:
- bufet suedez cu tot felul de chestii
- ciorba de vacuta cu smantana si ardei
- friptura de porc si pui cu garnitura de cartofi si legume
- inghetata
- cafea
Bauturile, prajiturile si saratelele sunt extra.

Eu initial am vrut cununia in aceeasi zi pentru a nu mai cheltui destul de multi bani dar pana la urma am cazut de comun acord cu mireselul meu si cu ai nostri.

thedee
17.09.2009, 10:00:03
Astazi mi-am depus si eu actele pt cununia civila. Mi-era tare frica de faptul ca o sa fie o gramada de cupluri la coada, dat fiind faptul ca noi facem cununia sambata, 26.09. Ne-am hotarat pana la urma sa mergem in tura de dimineata, de la 08:00-10:30. La 7 am fost la primarie iar inaintea noastra erau doar 8 cupluri:O ceea ce m-a socat...fiind f putine. Normal ca a durat o gramada de timp pana am terminat, pe la 10:30. Vreau sa spun ca erau multe ore libere gen 10:30, 11:15, 12:00. Noi am ales 12:45. Inca o chestie care nu mi-a placut a fost ca lista cu cupluri pt data de 26.09 a fost facuta din 10.09:O :O :O asa ma duceam si eu in ziua respectiva, ma scriam si veneam la 8 la primarie, fara sa ma trezesc cu noaptea in cap. Dar bine ca a trecut. Va poop<:-P

iubiana
17.09.2009, 14:03:55
Astazi mi-am depus si eu actele pt cununia civila. Mi-era tare frica de faptul ca o sa fie o gramada de cupluri la coada, dat fiind faptul ca noi facem cununia sambata, 26.09. Ne-am hotarat pana la urma sa mergem in tura de dimineata, de la 08:00-10:30. La 7 am fost la primarie iar inaintea noastra erau doar 8 cupluri:O ceea ce m-a socat...fiind f putine. Normal ca a durat o gramada de timp pana am terminat, pe la 10:30. Vreau sa spun ca erau multe ore libere gen 10:30, 11:15, 12:00. Noi am ales 12:45. Inca o chestie care nu mi-a placut a fost ca lista cu cupluri pt data de 26.09 a fost facuta din 10.09:O :O :O asa ma duceam si eu in ziua respectiva, ma scriam si veneam la 8 la primarie, fara sa ma trezesc cu noaptea in cap. Dar bine ca a trecut. Va poop<:-P
Asta nu am inteles .... ce lista ....unde au fost trecute ?

bine ca ati gasit ora care ati vrut <:-P <:-P <:-P .... mai un pic

thedee
18.09.2009, 13:31:35
Era o lista cu cuplurile care vor sa aiba cununia civila in 26.09. Iar in ordinea in care erau trecute pe lista, intrau sa-si aleaga ora. Acea lista (cu 8 cupluri) era inca din 10.09 :O ceea ce mi se pare aiurea...daca stiam ma duceam si eu intr-o pauza de la servici...nu ma mai trezeam dimineata la 6:)>-

Irinutza
18.09.2009, 13:48:40
aiurea rau. nu mi se pare corect. cinstit ar fi fost sa intrati sa va programati in ordinea in care ati ajuns la primarie... nu dupa o lista facuta cu o zi inainte. e de-a dreptul penibil, dar ... traim in romania si asta ne ocupa tot timpul :-<

iubiana
18.09.2009, 13:49:45
aaaaa am mai auzit de lista .......dar nu stiam ca se tine cont de ea

Era o lista cu cuplurile care vor sa aiba cununia civila in 26.09. Iar in ordinea in care erau trecute pe lista, intrau sa-si aleaga ora. Acea lista (cu 8 cupluri) era inca din 10.09 :O ceea ce mi se pare aiurea...daca stiam ma duceam si eu intr-o pauza de la servici...nu ma mai trezeam dimineata la 6:)>-

AlexO
21.09.2009, 09:52:13
Fetelor noi nu am mai primit banii de la primarie, cei 200 de euro!!!! Am facut cununia civila pe 2 mai si iata ca suntem la sfarsitul lui septembrie si nici urma de ei. CAm la 3 saptamani - 1 luna dupa ce ne-am depus actele am primit hartia aceea acasa si sotul a fost si a intrebat de bani( pt ca noi am uitat ca au zis ca ne suna ele cand sa venim sa ridicam banii cand o sa-i aiba) si s-au ratoit la el ca ce bani ca doar nu l-a sunat nimeni sa astepte sa fie sunat. Si de atunci practic am uitat de ei, mi-am adus aminte acum intr-o zi cand au anuntat la televizor ca se dau banii pt cei ce au avut cununia in iulie!
A mai asteptat cineva atat de mult? Sa ma duc sa intreb din nou? Sau are cineva un nr sa-mi dea si mie , macar sa sun?

Gerry
21.09.2009, 11:10:43
aaaaa am mai auzit de lista .......dar nu stiam ca se tine cont de ea

CIAO DRAGA IUBIANA....

AM O INTREBARE...NOI DOI VREM SA NE DEPUNEM ACTELE LUNI IN 28.09...TREBUIE SA MERGEM INAINTE SA NE INSCRIEM PE O LISTA? CHIAR DACA CIVILUL IN FACEM IN 7. 10? FELICITARI SI DISTRACTIE PLACUTA LA NUNTA TAAAAA. FA-O UNICAAAAAAA!!!!!

iubiana
21.09.2009, 11:48:46
Pt data de 7.10 nu cred ca se face lista ........dute linistita mai ales ca pe voi nu va deranjeaza ora (de ex 13.00) .......
mersi si voi sa faceti la fel ...

CIAO DRAGA IUBIANA....

AM O INTREBARE...NOI DOI VREM SA NE DEPUNEM ACTELE LUNI IN 28.09...TREBUIE SA MERGEM INAINTE SA NE INSCRIEM PE O LISTA? CHIAR DACA CIVILUL IN FACEM IN 7. 10? FELICITARI SI DISTRACTIE PLACUTA LA NUNTA TAAAAA. FA-O UNICAAAAAAA!!!!!

thedee
21.09.2009, 12:43:57
Lista se face pentru zilele de sambata, pentru ca sunt multe cupluri care vor sa se cunune sambata. Daca nu va intereseaza ora nu va treziti cu noptea-n cap...n-are nici un rost...iar cu lista...scuzati-ma dar e aiurea rau...v-am spus lista pe care trebuia sa ne trecem si noi in dimineata respectiva era facuta cu 7 zile inainte8-}:talk_04::gen_07:chiar si asa, am fost doar 9 cupluri la coada|-)

Irinutza
21.09.2009, 12:45:29
in locul tau as fi lua foaia aia de hartie si as fi rupt-o in 100 de bucatele. nu cred ca a fost facuta de cineva din cadrul primariei

iubiana
21.09.2009, 12:49:27
Mireselul meu a fost azi pe la primarie si este facuta lista (6 perechi) ...dar sa dus sus unde se tin cununiile si a intrebat daca lista este oficiala ca nu se vede nici un antet si a zis ca doamna de acolo ca ea nu stie de nimic de nici o lista si orcum nu se ia in considerare ... se ia la rand ... el ne-a trecut pe lista dar orcum daca noi vom fi a 3 pereche ne alegem ce ora vrem

in locul tau as fi lua foaia aia de hartie si as fi rupt-o in 100 de bucatele. nu cred ca a fost facuta de cineva din cadrul primariei

thedee
21.09.2009, 12:57:21
In orice caz nu mai e nebunia de anul trecut si acum 2 ani...nu mai sunt atatea cupluri care vor sa se casatoreasca...cel putin in perioada asta. imi povestea cineva ca acum 2 ani era coada de la ghiseu pana afara, in fata primariei. bafta! sa prindeti ora dorita.

Irinutza
21.09.2009, 13:17:26
Mireselul meu a fost azi pe la primarie si este facuta lista (6 perechi) ...dar sa dus sus unde se tin cununiile si a intrebat daca lista este oficiala ca nu se vede nici un antet si a zis ca doamna de acolo ca ea nu stie de nimic de nici o lista si orcum nu se ia in considerare ... se ia la rand ... el ne-a trecut pe lista dar orcum daca noi vom fi a 3 pereche ne alegem ce ora vrem

foarte bine a facut:A. oricum eram sigura ca nu e oficiala treaba cu lista.

alina_rus
22.09.2009, 15:18:11
Fetelor noi nu am mai primit banii de la primarie, cei 200 de euro!!!! Am facut cununia civila pe 2 mai si iata ca suntem la sfarsitul lui septembrie si nici urma de ei. CAm la 3 saptamani - 1 luna dupa ce ne-am depus actele am primit hartia aceea acasa si sotul a fost si a intrebat de bani( pt ca noi am uitat ca au zis ca ne suna ele cand sa venim sa ridicam banii cand o sa-i aiba) si s-au ratoit la el ca ce bani ca doar nu l-a sunat nimeni sa astepte sa fie sunat. Si de atunci practic am uitat de ei, mi-am adus aminte acum intr-o zi cand au anuntat la televizor ca se dau banii pt cei ce au avut cununia in iulie!
A mai asteptat cineva atat de mult? Sa ma duc sa intreb din nou? Sau are cineva un nr sa-mi dea si mie , macar sa sun?

Buna Alex,

Si noi am trecut pri multe peripetii pana am luat banii. Am sunat eu dupa 3 luni la primarie si asa am aflat ca suntem programati sa luam banii in perioada 2-4 Sept.

Noi am avut cununia in 16 Mai, iar faza ca se dau banii pt cei din iulie nu as prea crede...

Se primesc banii in ordinea depunerii actelor, noi le-am depus in 4 iunie, cam la limita pt ca a durat mult pana mi-au facut buletinul, fiind inainte de alegeri.

Eu eram printre ultimele persoane de pe lista aceea. Mai erau maxim 4 dupa mine.

Am aflat intre timp si cum se dau banii. Se primeste de exemplu o suma de 10.000 de lei din care se vor achita cv celor 200 de euro, de unde s-a ramas, pana unde ajung banii... continuandu-se apoi de unde s-a ramas.

E aiurea, pt ca si noi am asteptat 3 luni, dar faza cu banii pt iulie e cam ciudata, deoarece fratele meu si-a facut in iulie cununia si au depus fff repede actele la 7 zile dupa. Se bazau pe cei 200 de euro pt nunta care era dupa 2 luni si ghici ce? A trecut si nunta si banii inca nu i-au vazut...

Dar cazul vostru e si mai ciudat, pt ca ati avut cununia civila in 2 mai, si aveati la dispozitie max 30 de zile sa depuneti actele. Asta iseamna ca trebuiau depuse pana in 1 iunie, iar noi le-am depus dupa 4 iunie si am luat banii deja.

Eu iti recomand sa mergi la casierie si sa intrebi de ce, cei care si-au depus actele dupa voi, au luat banii si voi NU !!!!! Si spune-le ca ai o prietena care s-a casatorit dupa tine si si-a depus actele tot dupa si a luat banii inaintea ta, ca altfel nu te duceai pe capul lor daca nu aflai asta.

Bafta multa...

Crisro
22.09.2009, 15:27:19
foarte bine a facut:A. oricum eram sigura ca nu e oficiala treaba cu lista.

Cand au avut finii nostri cununia...era la fel facuta o lista...au aparut discutii intre cuplurile prezente si acea lista a fost rupta...nimeni nu a mai tinut cont de ea! Clar nu reprezinta un act oficial!