PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Caraibe (Bahamas, Cuba, Rep. Dominicana, Jamaica, Barbados)

Pagini : [1] 2

ddaannaa
03.05.2007, 13:42:00
A fost cineva in luna de miere in Caraibe?
Cunoaste cineva costurile acestei insule?

orhidutza
03.05.2007, 21:58:50
A fost cineva in luna de miere in Caraibe?
Cunoaste cineva costurile acestei insule?
Caraibe nu este o insula sau o tara... caraibe e numele general dat tuturor insulelor si tarilor din marea caraibelor (la est de america centrala pana la nordul americii de sud)... sunt o multime de tarisoare pe acolo, ai fi uimita :). Preturile insa sunt foarte mari, in special din cauza biletului de avion pana acolo, pret ce in general e cam de 1000 euro/persoana (sau chiar mai mult in functie de compania aeriana cu care se zboara).

ddaannaa
04.05.2007, 10:38:11
Merci pentru informatii. Mi-ar placea sa mergem acolo, stiam ca-i destul de scump, dar nu conteaza, cred ca si merita.M-ar fi interesat daca a fost cineva acolo...Pupici.

orhidutza
04.05.2007, 12:47:41
Merci pentru informatii. Mi-ar placea sa mergem acolo, stiam ca-i destul de scump, dar nu conteaza, cred ca si merita.M-ar fi interesat daca a fost cineva acolo...Pupici.

Eu am fost in una din tarile de acolo... in Barbados mai precis... o insula absolut superba. Dar cea mai frumoasa si mai frumoasa insula e St. Lucia :)

serbalina
04.05.2007, 19:29:21
Eu am lucrat pe vas de croaziera care facea si caraibele.Este superb,temperaturi de 40 grade si multa umiditate, intr-adevar preturile la biletele de avion sunt destul de mari, dar oricum m-as duce oricand numai ca trebuie avut grija, ca turist te pot insela oricand mai ales la restaurante, eu una nu as mai indrazi sa mananc mancarea lor este tare ciudata si gretoasa.
Am fost in Barbados care este tare frumoasa,Antigua la fel de frumoasa numai ca acolo localnicii sunt tare disperati dupa turisti ceea ce ma ingrozit, dar sunt multe de vazut pe insula, niste plaje superbe.
St.Marteen este superb, a ramas insula mea preferata si la preturi stau fffffff.bine . Haine si cosmetice mai ieftine nu am vazut nicaieri si erau chiar de firma.
Sunt foarte multe de spus dar in principiu trebuie avuta foarte mare grija cu localnici.
In St. Thomas poti vedea una din cea mai impresionanta plaja din lume Magen"s Bay......preturi iarasi super faine!

springirl
07.05.2007, 17:22:13
Eu ma duc in Caraibe, mai precis in Republica Dominicana sau Cuba. Inca nu m-am decis.

Legat de pret bilet avion.....la inceput si eu am crezut ca sunt scumpe...in jur de 1000 euro....dar...nu e asa.

Daca pleci din Frankfurt te costa in jur de 600 euro.

Pe noi, un pachet care include transport cu avionul Buc- Frankfurt si Frankfurt - Punta cana plus hotel de 4 stele pentru 7-10 nopti ne costa in jur de 1300 de euro de persoana. Ceea ce mi se pare OK.

chichi
07.05.2007, 17:30:42
Legat de pret bilet avion.....la inceput si eu am crezut ca sunt scumpe...in jur de 1000 euro....dar...nu e asa.

Pe noi, un pachet care include transport cu avionul Buc- Frankfurt si Frankfurt - Punta cana plus hotel de 4 stele pentru 7-10 nopti ne costa in jur de 1300 de euro de persoana. Ceea ce mi se pare OK.

Prin ce agentie? Si la ce companie ai gasit biletele de avion cu 600 EUR?

chichi
07.05.2007, 17:57:26
Eu ma duc in Caraibe, mai precis in Republica Dominicana sau Cuba. Inca nu m-am decis.

Da...si eu stau sa ma gandesc unde este mai bine sa aterizez...;))

Am inteles ca in Cuba sunt destule de vizitat si poti avea activitati mai variate...In afara obiectivelor din Havana, se pot vizita locurile frecventate de Hamingway, gradina botanica cu cele mai bogate colectii de orhidee, cascada Manantiales unde se vede "Curcubeul Cubei", Pesterile Bellamar, Parcul National Monte Mar unde se poate vizita rezervatia malstinoasa cu crocodili si alte oratanii :spider:,:(|) ...intrega Peninsula Zapada am inteles ca este minunata din punct de vedere al florei si faunei...cu paduri de mangrove si pasari multicolore...

In masivul Escambray de langa Trinidad, sunt foarte multe locuri exotice, arbori exotici, bananieri,ferigi arborescencte, cascade....

In sfarsit, cred ca este f frumoasa si nu te poti plictisi. Am o carticica unde am citit cateva despre Cuba.

Despre Republica Dominicana nu stiu prea multe...ce stiu ca este reprezentativ pentru ea: plajele pline de pamieri, foarte romantice si minunate. Este foarte potrivita cred pentru persoanele carora le place sa stea tolanite la soare...nu e rau nici asa! Depinde de temperament!

Pupici!

P.S. Pana ma hatarasc si eu unde merg...trece vara cu nunta cu tot!#-o

orhidutza
08.05.2007, 14:07:27
Si noi acuma ne tot gandim in care tarisoara din caraibe sa ne petrecem luna de miere :) ... in finala au intrat: grenada, antigua, st. lucia, st.martin, rep dominicana :)

orhidutza
18.05.2007, 16:04:22
In caz ca ati asteptat cu sufletul la gura decizia noastra finala :):):):):):) ... ne-am hotarat ca sa mergem in St. Lucia :)

trufasu_luana
24.06.2007, 23:44:27
Buna,

Ce spuneti de Jamaica?
Este absolut superb. Oamenii sunt detasati de orice problema... politicosi, rabdatori cu turistii...

Zona Negril este ceva ce nu cred ca exista in alta parte. Plaja cu nisipul alb si faimoasele apusuri de soare, care sunt atat de renumite, incat vin turisti de peste tot sa-l admire.
Si sa nu mai vorbim de muzica lor.
Cam scump, este adevarat, dar merita fiecare banut.
Bilet avion - 1300 euro
Resort 5 stele - all inclusiv- 200 usd/ noapte/ persoana

nu am facut rezervari la nici o agentie de turism. am mers pur si simplu.
Dar cum spuneam, merita!!!

zizitop
27.06.2007, 15:30:42
Noi ne-am hotarat sa mergem in Republica Dominicana. Se zice ca e absolut superb. Cat despre pret................ luam biletele din Italia ca sunt mult mult mai ieftine cam 1600 euro pt. 2 pers. all inclusive/10 zile, cu plecare din Milano.
Dar stie cineva cum va fii vremea pe acolo in octombrie? Ceva tornade sau chestii din astea?:O

urzicuta
28.06.2007, 14:16:21
Noi am fost in primavara in Puerto Rico .Mi-a placut tare mult mai ales ca am avut ocazia sa stam la un hotel extraordinar in San Juan ( caribe hilton). Cam scump dar merita.
Nu stiu cat sa va zic ca sunt biletele de avion din Romania . Preturile la camerele de la hilton sunt pe site-ul hotelului. Dar daca nu tineti neaparat la o camera cu vedere la mare sunt mai ieftine.
Oricum sunt foarte multe de vazut si in Old San Juan.
Singura problema e ca nu toate hotelurile au plaja de fapt hiltonul e singurul parca din zona aia . In rest lumea se duce la plaja publica ( n-am fost dar am inteles ca e frumos si acolo) .
Mai puteti merge si in padurea tropicala. Noi am fost doar un pic cu masina pt ca ploua si eram si cu copilul de 9 luni dupa noi ;)) Da asta cu ploaia e inca o problema ,cand ploua ......toarna de fapt calumea . Dar asta e valabil peste tot in zona tropicala.
Oricum intentionam sa mai mergem acolo cand mai creste bebelina.

diavolita
28.06.2007, 20:50:16
Noi am fost in primavara in Puerto Rico .Mi-a placut tare mult mai ales ca am avut ocazia sa stam la un hotel extraordinar in San Juan ( caribe hilton). Cam scump dar merita.
Nu stiu cat sa va zic ca sunt biletele de avion din Romania . Preturile la camerele de la hilton sunt pe site-ul hotelului. Dar daca nu tineti neaparat la o camera cu vedere la mare sunt mai ieftine.
Oricum sunt foarte multe de vazut si in Old San Juan.
Singura problema e ca nu toate hotelurile au plaja de fapt hiltonul e singurul parca din zona aia . In rest lumea se duce la plaja publica ( n-am fost dar am inteles ca e frumos si acolo) .
Mai puteti merge si in padurea tropicala. Noi am fost doar un pic cu masina pt ca ploua si eram si cu copilul de 9 luni dupa noi ;)) Da asta cu ploaia e inca o problema ,cand ploua ......toarna de fapt calumea . Dar asta e valabil peste tot in zona tropicala.
Oricum intentionam sa mai mergem acolo cand mai creste bebelina.
cine spune ca romanul nu are bani?peste tot unde te duci in lumea asta numai de ro dai de ex daca nu calatoresti lucrezi si te si distrezi....in croaziere plecare din america prin cuba partea aia ...stiti cati ro lucrau pe vapor ?275 ...am ramas uimita ...si daca eu ma duc la bunici pe paie in luna de miere si nu mai mai rup in figuri cum o fi?

Andreea_arad
28.06.2007, 21:10:27

Si noi o sa mergem tot in Punta Cana, doar ca pe noi ne costa ceva mai mult ca mergem si pe 12 nopti si luam avionul spre frankfurt din timisoara. In plus trebuie sa ai grija ca la plecare trebuie sa stai o noapte in frankfurt, ca altfel nu sunt legaturi pentru avionul spre Punta cana. Si noi am mai ales ceva extraoptiuni la camera, cum ar fi jacuzzi in camera, vedere spre ocean, etc.
Sper sa fie bine.

urzicuta
29.06.2007, 03:57:33
cine spune ca romanul nu are bani?peste tot unde te duci in lumea asta numai de ro dai de ex daca nu calatoresti lucrezi si te si distrezi....in croaziere plecare din america prin cuba partea aia ...stiti cati ro lucrau pe vapor ?275 ...am ramas uimita ...si daca eu ma duc la bunici pe paie in luna de miere si nu mai mai rup in figuri cum o fi?
Nu stiu alti romani ce bani au ,dar noi mai putin avem. Ca atare pt excursia asta am scos din buzunar cu totul doar 400$ pt toti 3 o saptamana ;))
Cat despre luna de miere la bunici ...nu conteaza unde te duci important e sa faci tot posibilul sa te simti excelent langa persoana iubita.

Cristina_M
29.06.2007, 19:50:34
In luna de miere nu stiu unde ma duce iubi, ca e surpriza, dar planificam pentru ianuarie, de ziua mea, o mini-vacanta in Bahamas. Eu intotdeauna mi-am dorit de ziua mea sa fie cald si soare si sa umblu in slapi... si se pare ca anul viitor se intampla! Nu stiu exact unde, dar a primit iubi o oferta cu numai 450$ de persoana pentru 4 nopti, all inclusive, si biletele de avion incluse.

Yay! <:-P

Cristina_M
30.06.2007, 18:13:52
Am uitat sa spun ca biletele sunt cu plecare din America, nu din Europa.

mariammary2000
02.07.2007, 07:37:43
@Zizitop da mi si mie cateva detalii despre agentia cu care pleci tu, mi se pare extrem de ieftin 1600 E pt 2 persoane si all inclusive, poti sa mi dai un site, ceva? Multumesc

zizitop
05.07.2007, 15:30:08
@Zizitop da mi si mie cateva detalii despre agentia cu care pleci tu, mi se pare extrem de ieftin 1600 E pt 2 persoane si all inclusive, poti sa mi dai un site, ceva? Multumesc
Deocamdata nu stiu numele agentiei pentru ca seful sotului meu vorbeste cu ei (asa ca intre italieni), stiu doar ca e din Napoli. Dar il intreb eu cum se numeste.

Andreea_arad
27.09.2007, 18:13:41
Fetelor tocmai m-am intors din luna de miere. Adica tocmai de o saptamana, dar parca tot acolo suntem..adica acolo in Republica Dominicana. Cat de curand o sa revin si cu poze, dar va pot spune ca a fost absolut superb. Totul este de 5 stele dupa cum a fost si renumele hotelului. Am fost foarte multumiti de ce am gasit: curatenie, lux, veselie .. de toate ce trebuiesc pentru a avea o luna de miere cat mai reusita. a fost un vis frumos pentru noi care a devenit realitate si parca inca nu ne putem reveni. Ne-am promis unul altuia ca vom face tot posibilul pentru a putea repeta experienta din Zona Caraibelor si la anul.

mihu
27.09.2007, 20:04:20
Fetelor tocmai m-am intors din luna de miere. Adica tocmai de o saptamana, dar parca tot acolo suntem..adica acolo in Republica Dominicana. Cat de curand o sa revin si cu poze, dar va pot spune ca a fost absolut superb. Totul este de 5 stele dupa cum a fost si renumele hotelului. Am fost foarte multumiti de ce am gasit: curatenie, lux, veselie .. de toate ce trebuiesc pentru a avea o luna de miere cat mai reusita. a fost un vis frumos pentru noi care a devenit realitate si parca inca nu ne putem reveni. Ne-am promis unul altuia ca vom face tot posibilul pentru a putea repeta experienta din Zona Caraibelor si la anul.
ce frumos :x abia astept sa vad si poze:)

hbiutza
28.09.2007, 11:14:57
cat a costat excursia voastra si cat ati stat?:D

gabitza_sta
28.09.2007, 14:40:12
eh...stau eu si ma gandesc...cred ca si eu voi face acelasi lucru...vreau in caraibe tare mult...si vreau sa ii fac sotzului o surpriza si sa nu ii zic unde mergem.
am un amic la o agentie de turism, am sa il abordez sa imi dea o oferta. :D
chiar ca visez la o mega luna de miere...

G.
mai asteptam pareri si de la altii....sa ne mai povestiti cum a fost.

Andreea_arad
29.09.2007, 23:26:55
cat a costat excursia voastra si cat ati stat?:D
Excursia a costat 3200 euro pentru amandoi si am avut inclus: bilete avion dus-intors Frankfurt - Punta Cana, cazare 12 nopti la hotel de 5 stele all inclusive in Punta Cana - Grand Palladium Punta Cana Resort & Spa. Insa conditiile si ce ne-au oferit ei acolo pentru all inclusive ne-a facut sa credem ca a meritat chiar si mai mult decat am platit noi. Speram ca pe la anul sa mai merge tot in zona Caraibelor care este efectiv Paradisul.

zizitop
02.10.2007, 09:48:20
Excursia a costat 3200 euro pentru amandoi si am avut inclus: bilete avion dus-intors Frankfurt - Punta Cana, cazare 12 nopti la hotel de 5 stele all inclusive in Punta Cana - Grand Palladium Punta Cana Resort & Spa. Insa conditiile si ce ne-au oferit ei acolo pentru all inclusive ne-a facut sa credem ca a meritat chiar si mai mult decat am platit noi. Speram ca pe la anul sa mai merge tot in zona Caraibelor care este efectiv Paradisul.

Si noi mergem acolo. Plecam in 15 oct din Milano -Punta Cana, cazare 7 nopti, si ne-a costat 2260 euro pentru amandoi. Abia astept sa ajungem acolo :)>-

gabitza_sta
02.10.2007, 12:22:02
Si noi mergem acolo. Plecam in 15 oct din Milano -Punta Cana, cazare 7 nopti, si ne-a costat 2260 euro pentru amandoi. Abia astept sa ajungem acolo :)>-
E un pret foarte bun...asa mi se pare. aveti sistem all inclusive sau cum v-ati aranjat?
baga mai multe detalii...sunt avida de informatii. :) ma si visez pe o plaja din aia cu nisip alb...mmm...o sa ajung acolo cu barbatul meu, no matter what.
daca ai mai multe detalii, cate stele, cum se cheama hotelul....ti-as fi recunoscatoare. ^:)^ ^:)^
G.

bubamara
18.10.2007, 11:39:48
Salut fetelor!
Pana acum am fost doar un fel de observator al site-ului, fara sa fiu tentata sa scriu mesaje ......insa am dat din greseala de acest subiect si ma acaparat imediat.....
De ce?Pentru ca tocmai m-am intors de o saptama din Punta Cana(rep Dominicana)....dar spre deosebire de voi, eu nu am fost in luna de miere ci am fost in concediu(inca nu suntem casatoriti insa urmeaza sa facem nunta la anul daca ne ajuta Dumnezeu!)
Ce pot sa va spun.....cuvintele sunt prea sarace sa pot exprima ce-i acolo!Si va mai spun ceva......merita fiecare noapte nedormita si tot stresul din lume si agitatia unui an de munca , daca stii ca vei ajunge acolo!
A fost mirific...de aceea va recomand calduros aceasta destinatie!
Ah, am uitat sa va mai spun ceva.....la un moment dat am intalnit un cuplu de britanici, destul de tinerei si povestind cu ei am aflat ca ei isi propusesera ca in fiecare an sa-si aleaga tot alta destinatie, insa au fost asa de incantati de exoticul si de tot ce-i acolo incat au afirmat ca se vor intoarce cu siguranta cat mai curand......acest lucru cred ca va spune tot
Va sarut

mariammary2000
18.10.2007, 12:02:06
Ma inscriu si eu pe lista, va astept cu cat mai multe detalii despre costurile unui sejur in Caraibe=P~=P~=P~

Andreea_arad
18.10.2007, 12:20:00
Am revenit fetelor. :) Sunt la servici iar aici nu am poze din luan de miere, decat cateva pe care la atasez. Sunt de la o excursie pe care am facut-o la o rezervatie de delfini. A fost superb. Senzatia de a inota alaturi de delfini nu se poate compara cu nimic. Promit sa revin cat mai grabnic cu alte poze.

CataAna
18.10.2007, 12:28:01
Am revenit fetelor. :) Sunt la servici iar aici nu am poze din luan de miere, decat cateva pe care la atasez. Sunt de la o excursie pe care am facut-o la o rezervatie de delfini. A fost superb. Senzatia de a inota alaturi de delfini nu se poate compara cu nimic. Promit sa revin cat mai grabnic cu alte poze.

Ce frumos!!! Vreau si eu sa innot cu delfinii:madlaugh:
Unde ati fost? Vrem mai multe poze...

bubamara
18.10.2007, 12:46:46
Am uitat sa va dau cateva detalii "tehnice" as putea spune!
Pe noi ne-au costat biletele 1800, 2 persoane......last minute, cumparate de la TUI-Germania.....am ales variata asta pt ca am vrut sa ne ocupam personal de tot!(pt a nu avea surprize......cheltuiam destui bani pt un concediu, nu era luna de miere!)
Plecat cu masina noastra pana la Frankfurt, pus vizele in 5 minute la ambasada, plecat la munchen de unde am luat avionul catre punta cana
Destinatie.....Catalonia Bavaro Resort-all inclusive
Pont-negociati ce cumparati pana la jumatate de pret din pretul initial, dar nu mai jos, sa aveti dolari cumparati din tara, merge si cu euro dar eu va recomand dolarul.......sa aveti si cativa bani de-ai lor pt ca sunt unele magazine de unde puteti cumpara numai in moneda lor
Cam atat.....daca va mai pot ajuta, o fac cu cel mai mare drag,
Va sarut

mariammary2000
18.10.2007, 13:04:03
ne torturezi cu pozele astea:D

mariammary2000
18.10.2007, 13:05:03
Pe noi ne-au costat biletele 1800, 2 persoane......last minute, cumparate de la TUI-Germania.....am ales variata asta pt ca am vrut sa ne ocupam personal de tot!(pt a nu avea surprize......cheltuiam destui bani pt un concediu, nu era luna de miere!)
Plecat cu masina noastra pana la Frankfurt, pus vizele in 5 minute la ambasada, plecat la munchen de unde am luat avionul catre punta cana
Pont-negociati ce cumparati pana la jumatate de pret din pretul initial, dar nu mai jos, sa aveti dolari cumparati din tara, merge si cu euro dar eu va recomand dolarul.......sa aveti si cativa bani de-ai lor pt ca sunt unele magazine de unde puteti cumpara numai in moneda lor
Va sarut
Cat ati facut cu avionul din Frankfurt in Punta Cana?

Andreea_arad
18.10.2007, 13:27:07
Cat ati facut cu avionul din Frankfurt in Punta Cana?
Cu avionul se face in jur de 9 ore. E destul de obositor, dar merita fiecare minut. Noi am stat la Grand Palldium Punta Cana. A fost super pentru ca in resortul acesta sunt mai multe sub resorturi si aveam all inclusive peste tot. Vreo 10 restaurante, baruri o gramada, 5 piscine, plus plaja splendida si tot tacamul. Sigur totul a fost inclus. Iar camera - o sa pun poze cat de curand- a fost superba: jacuzzi langa pat, vedere la ocean si toate alea. Ireprosabil! Absolut superb!

bubamara
18.10.2007, 13:28:55
9 ore dus, 10 ore jumate intors pt ca a fost nevoie sa ocoleasca o furtuna sau ma rog ceva de genul asta, ideea e ca a avut intarziere aprox un ceas jumate....dar nu va ganditi la cat de lung i drumul, ganditi-va la destinatie!!!

trutzi
18.10.2007, 16:11:12
Cu avionul se face in jur de 9 ore. E destul de obositor, dar merita fiecare minut. Noi am stat la Grand Palldium Punta Cana. A fost super pentru ca in resortul acesta sunt mai multe sub resorturi si aveam all inclusive peste tot. Vreo 10 restaurante, baruri o gramada, 5 piscine, plus plaja splendida si tot tacamul. Sigur totul a fost inclus. Iar camera - o sa pun poze cat de curand- a fost superba: jacuzzi langa pat, vedere la ocean si toate alea. Ireprosabil! Absolut superb!

Prin ce agentie ati luat biletele?

bubamara
18.10.2007, 20:15:56
incerc sa va arat cateva poze....sa vad daca si reusesc sa le urc......

Andreea_arad
18.10.2007, 20:18:37
Prin ce agentie ati luat biletele?
Prin agentia TUI - Germania, dar intermediar a fost Eximtur. Ei sunt tur operatori pentru TUI. Am fost foarte multumiti de toate serviciile oferite!

Andreea_arad
18.10.2007, 20:50:53
Am reusit in sfarsit sa micsorez o serie de poze. Deci incepe sesiunea foto :)) Sper sa nu va plictisesc

Andreea_arad
18.10.2007, 20:55:52
inca o tura de pozici :)

Andreea_arad
18.10.2007, 21:00:05
Si ultima tura de pozici :)

mihu
19.10.2007, 08:00:06
ce frumos :x nisipul...marea...hamacul...superb! :x

bubamara
19.10.2007, 09:19:32
Draga mea......cred ca resorturile grand palladium si catalonia bavaro sunt una linga alta.....cert e ca foarte multe chestii pe care le-am vazut in pozele pe care le-ai pus seamana cu ceea ce era si la noi, inclusiv baia....fosrte frumos!!!!
Iar pozele ........intr-adevar splendide!

Fluturas
19.10.2007, 09:24:50

waw!!!!! paradis !!=D>

aandrutzikaa
19.10.2007, 12:02:17

ce frumos este!!!!cred k v-ati distrat super!!!!!!\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Angel
19.10.2007, 13:51:49

Wow!!! Arata superb oceanul...

adrieanne
21.10.2007, 00:41:46
Buna Andreea, eram curioasa in ce perioada ati fost in Punta Cana!!?
Noi am fost intre 23.09-07.10 dar la Grand Bahia Principe.
aaaa va placut Mama Juana.....???;-) ;))

Andreea_arad
21.10.2007, 01:39:09
Am fost in perioada 7 - 20 septemebrie. Intr-adevar pozele spun totul. Merita sa muncesti si doua joburi numa sa stii ca poti ajunge acolo. Va sfatuiesc daca aveti ocazia sa mergeti sa nu ezitati, nu se compara nici cu Grecia, Spania sau nici macar cu Tenerife.

adrieanne
21.10.2007, 17:39:33
Da , ati fost inaintea noastra....oricum noi am vazut... si am auzit vb romaneste foarte multa lume. Acum nu stiu daca toti erau romani din Ro sau si de prin alte colturi ale lumii.....Dar .....nu mi-ai spus daca ati incercat Mama Juana...bautura lor....traditionala...e ca tiuca (palinca) la noi numai ca arata si gusta ca o visinata....e imposibil sa nu v-o fi oferit-o! Te pup si ....pe viitor...vacante frumoase!!

adrieanne
21.10.2007, 17:46:27
Am fost in perioada 7 - 20 septemebrie. Intr-adevar pozele spun totul. Merita sa muncesti si doua joburi numa sa stii ca poti ajunge acolo. Va sfatuiesc daca aveti ocazia sa mergeti sa nu ezitati, nu se compara nici cu Grecia, Spania sau nici macar cu Tenerife.
M ai ...eu in Grecia si Spania am mai fost....in Tenerife nu dar nu ma tenteaza inca...iar chestia cu Sud-ul.....e frumos....totul e exotic....oriunde ai merge in Sud...Mexic, Cuba....Bahamas, St Martin Island....peste tot...e f frumos...acum depinde fiecare ce vrea....daca ma intrebi pe mine care merg in vacantele astea de 2 ori pe an eu ridic sus si tare Europa...desi am vazut mare parte din ea ...vreau s-o revad...imi place....as trai acolo.....cei de acolo, prefera locurile calde si.....tot asa....
Dar Sunt locuri frumoase , care intr-adevar merita vazute.....cam scumpe din Ro ...dar...cu un ban pus deoparte ...merita!

bamsse
21.10.2007, 19:33:27
buna.si eu prefer mai mult europa decat caraibe,mie sincer chisr nu imi place deloc acolo mai deosebit mi se pare st barth cae este exagerat de scump si anguila care e draguta si nu e scumpa.st maarten mi se pare foarte urat poate daca mergi doar in vacanta e ok nu prea ai timp sa vezi si partile urate ale insulei,dar eu am lucrat acolo un an si nu mi-a placut deloc

adrieanne
21.10.2007, 19:59:09
buna.si eu prefer mai mult europa decat caraibe,mie sincer chisr nu imi place deloc acolo mai deosebit mi se pare st barth cae este exagerat de scump si anguila care e draguta si nu e scumpa.st maarten mi se pare foarte urat poate daca mergi doar in vacanta e ok nu prea ai timp sa vezi si partile urate ale insulei,dar eu am lucrat acolo un an si nu mi-a placut deloc
Ai lucrat pe vas? Oricum ar fi e frumos de vazut...sunt locuri frumoase, dar peste tot unde te duci e cam acelasi lucru, all inclusive, n-spe mii de restaurante, disco, plaja, piscine, totul intr-un resort misto, dar cam atat..ca nu te incumeti sa iesi de acolo in multe locuri din cauza saraciei...si e periculos....mie una imi e frica...
Prefer Europa, pt ca imi place sa colind orasele atat cat ma tin picioarele, si...e altceva...fata de aici....

bamsse
22.10.2007, 09:52:44
Ai lucrat pe vas? Oricum ar fi e frumos de vazut...sunt locuri frumoase, dar peste tot unde te duci e cam acelasi lucru, all inclusive, n-spe mii de restaurante, disco, plaja, piscine, totul intr-un resort misto, dar cam atat..ca nu te incumeti sa iesi de acolo in multe locuri din cauza saraciei...si e periculos....mie una imi e frica...
Prefer Europa, pt ca imi place sa colind orasele atat cat ma tin picioarele, si...e altceva...fata de aici....

nu am lucat pe vas am lucrat chiar intr-un resort,super frumos de altfel dar cum ieseai din aria aceea,parca ajungea in alta lume.multa saracie.mizerie si mergeai cu frica pe strada ca se poate sa iti dea cineva una in cap sa iti fure geanta,ca sa nu mai spun ca seara este foarte periculos chiar nu prea ai ce cauta pe afara.eu una nu as merge acolo in vacanta,asta e parerea mea personala,ok plajele cu nisip alb si apa lim[pede de un verde-albastrui sunt superbe da cam atat,eu una am fost foarte dezamagita cand am inceput sa cercetez insula nu ma gandeam ca voi vedea atatea case darapanate care stau aproape sa cada,atatia oameni saraci

gabitza_sta
22.10.2007, 10:06:58
nu am lucat pe vas am lucrat chiar intr-un resort,super frumos de altfel dar cum ieseai din aria aceea,parca ajungea in alta lume.multa saracie.mizerie si mergeai cu frica pe strada ca se poate sa iti dea cineva una in cap sa iti fure geanta,ca sa nu mai spun ca seara este foarte periculos chiar nu prea ai ce cauta pe afara.eu una nu as merge acolo in vacanta,asta e parerea mea personala,ok plajele cu nisip alb si apa lim[pede de un verde-albastrui sunt superbe da cam atat,eu una am fost foarte dezamagita cand am inceput sa cercetez insula nu ma gandeam ca voi vedea atatea case darapanate care stau aproape sa cada,atatia oameni saraci
bamsse, sunt mai multe locuri in lumea asta, unde se intampla exact acelasi lucru. si in Tunisia cand am fost, exact la fel s-a intamplat. in secunda cand ieseai din resort totul era saracie cu luciu...o imagina deprimanta.
dar as vrea totusi sa incerc sa ajung si in acel coltz de lume. nu zic... si in europa ai ce sa vezi, dar ca sa mergi in caraibe, maldive, etc....nu cred ca se duce nimeni sa viziteze cat sa se relaxeze, sa vada locuri deosebite, exotice. si cred ca nici in tenerife nu sunt asa frumoase cum sunt acolo.

sincer nu ma asteptam sa vad ce ai scris tu..ca si acolo e periculos sa mergi pe strada si sa iesi seara, sau ca sunt asa discrepante mari intre oameni. cumva se duce naibii toata imaginea pe care mi-am creat-o. :(
G.

mayday
22.10.2007, 12:44:35
Ufff, e un subiect sensibil pentru mine asta cu "turismul de masa"... Prefer sa nu comentez!=(( Zic numa' ca e mai bine si pentru turist, si pentru localnic si pentru planeta sa fie cit mai rarute complexurile astea "all inclusive"! [-X

ryanaro
22.10.2007, 12:49:08
Zic numa' ca e mai bine si pentru turist, si pentru localnic si pentru planeta sa fie cit mai rarute complexurile astea "all inclusive"! [-X

de acord =D>

mariammary2000
22.10.2007, 12:51:10
M-ati dezamagit:-s:-s:-s
Acum nu mi mai doresc asa de mult sa ajung in Caraibe

ryanaro
22.10.2007, 12:52:33
M-ati dezamagit:-s:-s:-s
Acum nu mi mai doresc asa de mult sa ajung in Caraibe

pai nicaieri in lume nu e roz... :-B

bamsse
22.10.2007, 14:50:58
asa ar putea sa spuna un strain despre romania :)>-

da sunt de acord cu tine,dar crede-ma ca si cartierul ferentari asa de renumit pt spectul neplacut arata mult mai bine decat majoritatea insulelor de acolo.spuneav cineva aici ca mergi in vacanta sa te relaxezi nu neaparat sa vizitezi,acolo resorturile sunt destul de mici o plaja mica piscina restaurant un barulet si cam atat,mi se pare normal sa iti doresti sa mergi pe alta plaja sau la alte magazine,si problema abia aici ca de la resort pana la celelalte locuri practic mergi prin mijlocul insulei iar privelistea este deplorabila.iar seara daca vrei sa meregi la un disco sau pub chiar si in apropierea hotelului obligatoriu cu masina proprie sau taxi nici decum pe jos,nici nu va imaginati ce mare e rata criminalitatii,si credeti-ma nu sunt aberatii,abia dupa mai mult timp petrecut acolo incepi sa vezi toate adevarurile.subliniez ca despre ce povestesc eu aici se refera in mare parte la st maarten.daca vreti intradevar o insula deosebita in caraibe din toate punctele de vedere aceea este st barth,acolo nu exista nimik din ceea ce am enumarat mai sus dar si prturile pe masura,aceasta este o insula mai exclusivista sa spunem este cea mai sigura insula din caraibe si cea mai curata dar preturile sunt cel putin duble fata de celelalte insule.o sa va atasez cateva poze curand

Andreea_arad
22.10.2007, 15:12:42
Nu stiu in ce complex ai fost tu, dar noi unde am stat era un complex imens de mare. Aveam inclusiv trenuletz la dispozitie sa facem turul complexului pentru ca altfel faceai ore bune prin complex> plaja a fost foarte mare, piscine vreo 5 si restaurante nu mai vorbesc. In plus existau si doua lacuri cu bancute si tot felul de animalute pe acolo, dar si o padurice unde puteai sa mergi pe poteci, sa te plimbi sau mai stiu eu. Astea toate erau incluse in resort.
Cat despre oameni, da sunt saraci, dar foarte omenosi, amabili si mereu veseli. Nu exista nici cel mai mic pericol pe strazi, fie ca e ziua sau noaptea. Cat despre vizitat sunt nenumarate excursii pe care le poti face, inclusiv sa vizitezi capitala: Santo Domingo care e o minunatie de istorie.
Poate ca prin alte insule e mai diferit, dar in Republica Dominicana este altceva.

bamsse
22.10.2007, 15:41:13
Nu stiu in ce complex ai fost tu, dar noi unde am stat era un complex imens de mare. Aveam inclusiv trenuletz la dispozitie sa facem turul complexului pentru ca altfel faceai ore bune prin complex> plaja a fost foarte mare, piscine vreo 5 si restaurante nu mai vorbesc. In plus existau si doua lacuri cu bancute si tot felul de animalute pe acolo, dar si o padurice unde puteai sa mergi pe poteci, sa te plimbi sau mai stiu eu. Astea toate erau incluse in resort.
Cat despre oameni, da sunt saraci, dar foarte omenosi, amabili si mereu veseli. Nu exista nici cel mai mic pericol pe strazi, fie ca e ziua sau noaptea. Cat despre vizitat sunt nenumarate excursii pe care le poti face, inclusiv sa vizitezi capitala: Santo Domingo care e o minunatie de istorie.
Poate ca prin alte insule e mai diferit, dar in Republica Dominicana este altceva.
eu am si subliniat ma refer in mare parte la st maarten dar majoritatea insulelor sunt la fel.rep dominicana poate fi altfel fata de celelalte in primul rand e mult mai mare i nu prea are nimik in comun cu insulite gen st maarten,st thomas,st kids,anguila care sunt foarte mici si au cateva mii de locutori.rep dominicana guadalupe jamaica etc sunt mult mai mari arata mai mult a tari soare nicidecum a insule.spre ex insulele care le-am enumerat mai sus sunt foarte mici intr-o ora jumate max cu masina ai vazut toata insula.pe cand in guadalupe sunt autostrazi supraetajate

adrieanne
22.10.2007, 18:34:59
Stiu ca sunt locuri minunate dar e adevarat ca ce este in afara de hotel e ..dezastru total si ...e si periculos! Si nu periculos la modul ca mergi pe o strada in Buc si un tigan iti fura geanta....
In Isla Margarita-Venezuela , am facut o excursie -safari-, si pe drum ne-au oprit vre-o 5 masini .."localnici", inarmati si ne-au luat tot..mai bine zis le-am dat tot...tot ce aveam adica ...aparat foto..ochelari...rucsac cu mai nimic in el dar pt ei....probabil lucrurile astea inseamna o valoare....nu stiu daca armele erau incarcate sau nu...dar cine ar fi vrut sa afle?...oricum.....dezastru.....
rep dominicana....toti sunt f amabili in resort caci daca nu...si isi pierd locul de munca..ce fac???.... sa nu mai vb ca 65% sau 70 din populatia tarii au virusul hiv ...
In cuba e cel mai safe......=)) pana acum...ca nu au curaj sa faca nimic...dar daca se duce Fidel....la foamea pe care au indurat-o atatia ani....cand or prinde niste turisti......=))
Mai putin pericol e in Mexic care e americanizat la maxim si....e mai ok si sa iesi seara in cluburi...la rest afara din resort....dar acolo si preturile sunt pe masura..
vacante placute si....sigure!

mayday
22.10.2007, 18:54:01
Stiu ca sunt locuri minunate dar e adevarat ca ce este in afara de hotel e ..dezastru total si ...e si periculos! Si nu periculos la modul ca mergi pe o strada in Buc si un tigan iti fura geanta....
In Isla Margarita-Venezuela , am facut o excursie -safari-, si pe drum ne-au oprit vre-o 5 masini .."localnici", inarmati si ne-au luat tot..mai bine zis le-am dat tot...tot ce aveam adica ...aparat foto..ochelari...rucsac cu mai nimic in el dar pt ei....probabil lucrurile astea inseamna o valoare....nu stiu daca armele erau incarcate sau nu...dar cine ar fi vrut sa afle?...oricum.....dezastru.....
rep dominicana....toti sunt f amabili in resort caci daca nu...si isi pierd locul de munca..ce fac???.... sa nu mai vb ca 65% sau 70 din populatia tarii au virusul hiv ...
In cuba e cel mai safe......=)) pana acum...ca nu au curaj sa faca nimic...dar daca se duce Fidel....la foamea pe care au indurat-o atatia ani....cand or prinde niste turisti......=))
Mai putin pericol e in Mexic care e americanizat la maxim si....e mai ok si sa iesi seara in cluburi...la rest afara din resort....dar acolo si preturile sunt pe masura..

No comment... poate doar "enjoy tijuana"!!!:">

Andreea_arad
22.10.2007, 19:02:48
Cu toate aspectele care sunt.. ca sunt bune ca sunt negative eu tot va recomand sa mergeti in Caraibe. Eu cel putin pana acum nu am vazut loc mai frumos, poate doar Parisul - dar acela e orasul meu de suflet si in plus nu se pot compara locatiile ca specific.
Oricum daca vreti ceva cu adevarat deosebit va recomand cu mana pe suflet Rep Dominicana. :) iar cand mai ajungem si prin alte locuri va mai povestesc si de pe acolo. Momentan strangem bani de casa :))

Anc
22.10.2007, 19:09:08
No comment... poate doar "enjoy tijuana"!!!:">

In Tijuana este "dragut", oricum m-am simtit acolo ca intr-un targ de la noi, mizerie, galagie si a trebuit sa stau mereu cu ochii pe geanta...;))

higgs
22.10.2007, 21:06:24

Si de rio ce zici? Am mers in vacanta in Maroc si Brazilia, ambele considerate periculoase (de anumiti turisti). Nu am avut probleme, exceptie hartuiala turistica de care toata lumea are parte peste tot. Cred ca depinde atitudinea cu care mergi in astfel de locuri si poate ghinionul, in rest, ma duc sa descopar o cultura noua si un teritoriu nou. Daca plecam din start cu o atitudine negativa, suntem in pericol si in aeroport in Paris, Amsterdam, Otopeni etc.
Pe unde am mers am intrebat localnicii, prietenii cum sa ne comportam. De ex in Rio am fost sfatuita sa nu port bijuterii care sar in evidenta, cu toate ca am observat ca pe plaja erau multe brazilience cu bijuterii si electronice scumpe, sau cel putin aratau scumpe. Insa am avut noroc, nu port bijuterii scumpe cand merg in vacante, cele etnice de prin calatorii sunt mult mai pretioase :D Vom merge in Cuba la anul si abia astept.
Am prieteni din astfel de tari si sunt sigura ca s-ar simti jigniti de unele afirmatii scrise de tine. Nu e totul chiar atat de negru.

ryanaro
22.10.2007, 21:11:10
Daca plecam din start cu o atitudine negativa, suntem in pericol si in aeroport in Paris, Amsterdam, Otopeni etc.

eu cred ca depinde de cat de sus privim... :-B

ps: vreau si eu in cuba :-<

mayday
22.10.2007, 21:48:16
Ok, am zis ca nu comentez (poate asa ar fi fost cel mai intelept), da' mai am cinci minute pina e gata cina... ;))

Ma deranjeaza cind oamenii fac turism si cheltuie o caruta de bani si cherosen doar ca sa bea aceeasi bere pe o plaja unde marea e un pic mai albastra decit pe plajele cu care-s obisnuiti! Dupa parerea mea, asta e turism iresponsabil!

Daca trecerea ta printr-un loc nu-l "imbogateste" cu nimic, doar lasa deseuri, atunci mai bine nu treci pe-acolo...

Daca iei doar detaliul plajelor cu nisip fin si-l detasezi de specificul tarii respective (saracie, ospitalitate, copii murdari si rizaciosi cu gura pina la urechi), e risipa si nu merita...

Gata, ma duc sa maninc! :">

PS : mi s-a intimplat sa stau nopti intregi cu prostituate in barurile sordide din Phom Penh, sa maninc cot la cot cu localnicii in pietele de peste din delta Mekongului sau sa iau in masina un cubanez cu o maceta de juma de metru care se intorcea de la trestie! Niciodata n-am fost in pericol, dimpotriva, mi-am imbogatit sufletul!:-$

adrieanne
22.10.2007, 22:00:30
Si de rio ce zici? Am mers in vacanta in Maroc si Brazilia, ambele considerate periculoase (de anumiti turisti). Nu am avut probleme, exceptie hartuiala turistica de care toata lumea are parte peste tot. Cred ca depinde atitudinea cu care mergi in astfel de locuri si poate ghinionul, in rest, ma duc sa descopar o cultura noua si un teritoriu nou. Daca plecam din start cu o atitudine negativa, suntem in pericol si in aeroport in Paris, Amsterdam, Otopeni etc.
Pe unde am mers am intrebat localnicii, prietenii cum sa ne comportam. De ex in Rio am fost sfatuita sa nu port bijuterii care sar in evidenta, cu toate ca am observat ca pe plaja erau multe brazilience cu bijuterii si electronice scumpe, sau cel putin aratau scumpe. Insa am avut noroc, nu port bijuterii scumpe cand merg in vacante, cele etnice de prin calatorii sunt mult mai pretioase :D Vom merge in Cuba la anul si abia astept.
Am prieteni din astfel de tari si sunt sigura ca s-ar simti jigniti de unele afirmatii scrise de tine. Nu e totul chiar atat de negru.
Nu stiu de Rio, nu am fost in Brazilia si nu ma pronunt.
Si imi pare rau, vad ca te-a deranjat oarecum mesajul meu, nu asta a fost intentia mea, am recitit...nu imi dau seama cine s-ar putea simti jignit in ce am scris...poate doar...''localnicii inarmati".??!!..nu stiu.....!!
Fiecare merge in vacanta acolo unde ii place , si unde se simte bine...eu mi-am spus doar pataniile...atat...calatorie frumoasa iti doresc in Cuba...

higgs
22.10.2007, 22:09:58
Nu stiu de Rio, nu am fost in Brazilia si nu ma pronunt.
Si imi pare rau, vad ca te-a deranjat oarecum mesajul meu, nu asta a fost intentia mea, am recitit...nu imi dau seama cine s-ar putea simti jignit in ce am scris...poate doar...''localnicii inarmati".??!!..nu stiu.....!!
Fiecare merge in vacanta acolo unde ii place , si unde se simte bine...eu mi-am spus doar pataniile...atat...calatorie frumoasa iti doresc in Cuba...
dar e adevarat ca ce este in afara de hotel e ..dezastru total si ...e si periculos
Rep Dominicana: sa nu mai vb ca 65% sau 70 din populatia tarii au virusul hiv ...Aceste doua lucruri le-am cules din mesajul tau. Nu imi plac generalizarile de acest gen. Nu sunt suparata, doar mahnita ca uitam lucrurile frumoase si pastram/ ne uitam dupa lucruri negative. Sper ca cei care viziteaza Romania sa nu plece cu amintiri atat de negre, si undeva pe un forum strain, cineva sa scrie replici atat de dure precum le-ai scris tu.
Nu uita ca sunt oameni care locuiesc acolo, au o viata normala, artisti, intelectuali, tarani, calugari, hoti, prostituate etc
Imi plac parerile obiective combinate cu nostalgie dupa calatorii :D
Te rog, poti sa ne zici si o amintire frumoasa din calatoriile tale?

P.S. Check your sources, cred ca sunt putin eronate, in cazul in care ai locuit in aceste locuri sau le-ai vizitat, permite-mi sa iti zic, ai avut ochii inchisi si ai pierdut din frumusetea reala a locurilor.

mayday
22.10.2007, 23:03:59
Un apartament "de rind" din Havana... nu prea seamana a Piratii Caraibelor?:-"

Andreea_arad
23.10.2007, 00:16:47
Este clar ca o vacanta intr-un resort nu e tot una cu viata din tara respectiva. Dar depinde si ce doresti. Noi am vrut ca in luna de miere sa ne simtit super rasfatati si asa a fost :) Chiar daca unii ne condamna ba ca a fost prea mult, sau ca nu e chiar asa.. a fost visul nostru sa avem o luna de miere in care sa fim tratati ca niste regi. Poate ca spuneti ca e snobism, dar noua nu ne pasa :) A fost ceea ce noi ne-am dorit! :D:)>-

hbiutza
23.10.2007, 21:27:31
as avea si eu o intrebare pt fetele care au calatorit atat de departe, la atatea ore de zbor: CUM ATI REZISTAT FETELOR? eu pana in egipt am facut 3 ore si mi se parea ca nu se mai termina. si nu ma intelegeti gresit, nu de teama, caci viata noastra sta in mainile celui de sus, ci de inconfortabilul scaun de avion, atat de mic si inghesuit.......:-\ pe voi nu v-a durut coloana de la atata stat [e scaun?:-p :*

Andreea_arad
23.10.2007, 21:34:27
E putinobositor, dar parca sunt scaunele ceva mai mari decat cele de la zborurile mai scurte.. cel putin cu avionul cu care am zburat noi. 9 ore e ceva nu gluma, dar am si dormit, ammai vazut un film si in plus ne mai ridicam in picioare si ne mai plimbam pe culoar.. :)

mariammary2000
24.10.2007, 15:51:34
Andreea, eu iti respect alegerea si vacanta!>:D< Dar e dreptul meu sa nu fiu de acord cu genul asta de vacante! Pe de alta parte, mi-a luat foarte mult timp (si calatorii) ca sa ajung la concluzia asta... Sint inversunata din mai multe motive si sint si destul de activista si sindicalista... sper sa ma intelegi ca iau pozitie!;-) N-am vizat pe nimeni (in nici un caz pe tine)!>:D<
Eu recunosc cu mana pe inima ca as sta vreo 3,4 luni in Caraibe numai pt plaja aia alba si turcoazul apei:D:D:D. Ei si ce daca n am vazut un muzeu sa n am vizitat nu stiu ce monument!

adrianap
08.01.2008, 17:17:28

Andreea,

la ce hotel ai stat?

Multumesc,
A.

higgs
18.01.2008, 11:03:07
Fetelor, am luat biletele, mergem in Cuba :D Abia astept!!!
Nu ne-am rezervat hotel, masina etc :) B vrea sa inchiriem biciclete si sa facem cateva ture, vom folosi si transportul public :), sau ce gasim. Vom merge in Pinar del Rio la inceput :D Nu avem planuri bine conturate, inca, insa avem o presimtire ca ne vom indragosti de Cuba:)
Vom sta aproape trei saptamani :)

mariammary2000
18.01.2008, 11:44:17
Nu ne-am rezervat hotel, masina etc :) B vrea sa inchiriem biciclete si sa facem cateva ture, vom folosi si transportul public :), sau ce gasim. Vom merge in Pinar del Rio la inceput :D Nu avem planuri bine conturate, inca, insa avem o presimtire ca ne vom indragosti de Cuba:)
siper! cat ati dat pe biletele de avion?

higgs
18.01.2008, 12:10:35
super! cat ati dat pe biletele de avion?

Putin peste 2000 EU (ambele) din Amsterdam cu escala in Paris, KLM. Pretul difera in functie de modul in care faci tranzactia, prin telefon, internet etc.

Se pot folosi si milele de pe card (cel KLM sau AIRFrance) insa noi le-am pastrat. Ai nevoie de 60.000 mile/bilet, platesti doar taxele de aeroport.

mayday
18.01.2008, 12:27:00

M, nu folositi transportul public! Nu exista!!!!:-$:"> Nici biciclete n-am vazut...

Inchiriati o masina pentru deplasarile intre orase, e cam singura solutie...

De stat, puteti incerca sa stati intr-o "casa particular"... Sint adrese in ghiduri, dar trebuie facuta rezervarea din timp! La intrarea in tara vi se cere o rezervare de hotel sau ceva de genul asta... Si nu prea sint glumeti![-o<

higgs
18.01.2008, 13:12:56
M, nu folositi transportul public! Nu exista!!!!:-$:"> Nici biciclete n-am vazut...
Inchiriati o masina pentru deplasarile intre orase, e cam singura solutie...
De stat, puteti incerca sa stati intr-o "casa particular"... Sint adrese in ghiduri, dar trebuie facuta rezervarea din timp! La intrarea in tara vi se cere o rezervare de hotel sau ceva de genul asta... Si nu prea sint glumeti![-o<

Multumesc pentru sfaturi mayday!
Fratele meu ne cauta casa particular, oficial nu avem voie sa stam la ei. A zis sa nu cautam de aici ca ne gaseste el ceva :)
Cand am zis de transport public ma refer la camioane :)) Sau ceva de genul asta. Niste prieteni au folosit si ne-au zis ca este ok. Ca la tara, dar ok.
Biciclete cica sunt de inchiriat, ok, mai vedem :D. Olandezi iti dai seama, unde se duc intreaba de biciclete :)) Nu imi vine sa ii tai din avant :)

larisa_damian2002
18.01.2008, 14:31:15
Buna
Noi tocma ne-am intors din Cuba, am stat 2 sapt, dar am stat in Cayo Coco, care e un mic arhipelag al Cubei.
A fost superb, nu am cuvinte sa descriu. A fost si in excursii, am vizitat Trinidad-ul si o zona Florentia, intradavar oamenii sunt saraci, dar foarte caldurosi.
O sa revin cu poze ca sunt prea mari!

alinutza25
26.01.2008, 14:13:56
Noi am fost in Cuba in Mai 2007 , a fost superb . A fost prima mea vacantza in Carraibe si am ramas impresionata , nu se compara cu nimik altceva , apa aia iti ia ochii , nu-ti vine sa te mai uiti la altceva sau sa faci altceva ! Am stat la un hotel de 5 stele intr-un Sandals Resort cu servicii de nota 10 , mai ales ca am avut si all inclusive iar iubitul meu barbat cred ca s-a ingrasat 5 kg intr-o saptamana pt ca isi umplea farfuria cu toate cele :)) . Oricum a fost frumos , am sa adaug un link sa vedeti niste poze

http://picasaweb.google.co.uk/alidave25/Cuba

trutzi
27.01.2008, 17:58:34
Noi am fost in Cuba in Mai 2007 , a fost superb . A fost prima mea vacantza in Carraibe si am ramas impresionata , nu se compara cu nimik altceva , apa aia iti ia ochii , nu-ti vine sa te mai uiti la altceva sau sa faci altceva ! Am stat la un hotel de 5 stele intr-un Sandals Resort cu servicii de nota 10 , mai ales ca am avut si all inclusive iar iubitul meu barbat cred ca s-a ingrasat 5 kg intr-o saptamana pt ca isi umplea farfuria cu toate cele :)) . Oricum a fost frumos , am sa adaug un link sa vedeti niste poze

Ne poti da cateva detalii? Cat a costat, cat ati stat, unde ati stat...etc.
Unde ati facut pozele cu delfinii?

vivianas
29.01.2008, 08:37:06
Ciao!Si noi vrem in Caraibe sau Maldive pt luna de miere.Ma gandeam la St Lucia, Jamaica sau Bahamas, sau Antigua.Mi-e ff geu sa ma decid...peste tot e frumos.De asta te rog mult da-mi niste detalii despre St Lucia.Ati mai fost careva in una din insulele astea?Noi in iulie vrem sa mergem dupa 20.

orhidutza
29.01.2008, 11:48:47
Ciao!Si noi vrem in Caraibe sau Maldive pt luna de miere.Ma gandeam la St Lucia, Jamaica sau Bahamas, sau Antigua.Mi-e ff geu sa ma decid...peste tot e frumos.De asta te rog mult da-mi niste detalii despre St Lucia.Ati mai fost careva in una din insulele astea?Noi in iulie vrem sa mergem dupa 20.
noi am fost in St Lucia... ce anume ai vrea sa stii in afara de pretul exorbitant? =))

trutzi
29.01.2008, 12:31:14
noi am fost in St Lucia... ce anume ai vrea sa stii in afara de pretul exorbitant? =))

In ce perioada ati fost? Noi am vrea sa mergem la sfarsiul lui iunie, inceputul lui iulie, speram sa nu ploua :D
Prin ce agentie ati luat biletele, cat a costat, unde ati stat?
Ne poti arata niste poze?
Cum au fost conditiile de cazare?
p.s. Cateva intrebari pentru inceput =))

orhidutza
30.01.2008, 11:21:47
In ce perioada ati fost? Noi am vrea sa mergem la sfarsiul lui iunie, inceputul lui iulie, speram sa nu ploua :D
Prin ce agentie ati luat biletele, cat a costat, unde ati stat?
Ne poti arata niste poze?
Cum au fost conditiile de cazare?
p.s. Cateva intrebari pentru inceput =))
noi am fost 10 zile la sf lui iulie... au fost cateva reprize de ploaie, dar tropicala...deci s-a terminat repede :)
e sezonul uraganelor... sa aveti grija... ca la putin timp dupa ce am plecat noi a devastat un uragan insula... sper ca s-a refacut intre timp :)
Poze sunt in albumul de pe miresici... am stat la Sandals Grande St Lucian... hotel de 5 stele cam scump pt ce oferea fata de alte tari :)

dj16cpc
14.02.2008, 14:08:35

buna. si eu vreau sa plec in zona , ma gandeam in jamaica. acolo mi s-a parut ca vremea mai buna in jurul datei de 12 iunie. tot din frankfurt as fi vrut sa plec si eu. imi poti da numele site-ului sau al agentiei cu care ati rezervat? merci

trutzi
14.02.2008, 14:11:09
buna. si eu vreau sa plec in zona , ma gandeam in jamaica. acolo mi s-a parut ca vremea mai buna in jurul datei de 12 iunie. tot din frankfurt as fi vrut sa plec si eu. imi poti da numele site-ului sau al agentiei cu care ati rezervat? merci

Vezi ca atunci e sezonul ploios :D

dj16cpc
14.02.2008, 14:16:13
Buna,

Ce spuneti de Jamaica?
Este absolut superb. Oamenii sunt detasati de orice problema... politicosi, rabdatori cu turistii...

Zona Negril este ceva ce nu cred ca exista in alta parte. Plaja cu nisipul alb si faimoasele apusuri de soare, care sunt atat de renumite, incat vin turisti de peste tot sa-l admire.
Si sa nu mai vorbim de muzica lor.
Cam scump, este adevarat, dar merita fiecare banut.
Bilet avion - 1300 euro
Resort 5 stele - all inclusiv- 200 usd/ noapte/ persoana

nu am facut rezervari la nici o agentie de turism. am mers pur si simplu.
Dar cum spuneam, merita!!!

buna. in ce perioada ai fost? cum a fost vremea?

dj16cpc
14.02.2008, 14:17:47
Noi ne-am hotarat sa mergem in Republica Dominicana. Se zice ca e absolut superb. Cat despre pret................ luam biletele din Italia ca sunt mult mult mai ieftine cam 1600 euro pt. 2 pers. all inclusive/10 zile, cu plecare din Milano.
Dar stie cineva cum va fii vremea pe acolo in octombrie? Ceva tornade sau chestii din astea?:O

buna. imi poti da si mie numele agentiei prin care ati luat biletele? merci

dj16cpc
15.02.2008, 14:44:07
Ce frumos!!! Vreau si eu sa innot cu delfinii:madlaugh:
Unde ati fost? Vrem mai multe poze...

f frumoase pozele din caraibe.

dj16cpc
15.02.2008, 14:47:14
Va sarut
buna. masina ati lasat-o in munchen? unde? cu cat timp ati cumparat biletele inainte? in ce perioada ati fost?

gabitza_sta
19.02.2008, 10:55:29
Se pare ca destinatia noastrava fi tot caraibe, am gasit la o agentie de turism o oferta buna, de 9 nopti, all inclusive.
O sa ne coste cam 3,000 EUR cu totul, cu transport....sau putin peste suma asta, dar sincer cred ca merita.
Am sa le dau avansul in curand, ca sa ne rezerve bilete de avion si toate cele din timp...si sa nu avem probleme.
Restul de 50% putem sa ii dam si mai incolo, cand ne apropiem de data evenimentului. :)
Abia astept...nu stiu daca ma credeti. \:D/
G.

annie_banks
19.02.2008, 14:03:18
Se pare ca destinatia noastrava fi tot caraibe, am gasit la o agentie de turism o oferta buna, de 9 nopti, all inclusive.
O sa ne coste cam 3,000 EUR cu totul, cu transport....sau putin peste suma asta, dar sincer cred ca merita.
Am sa le dau avansul in curand, ca sa ne rezerve bilete de avion si toate cele din timp...si sa nu avem probleme.
Restul de 50% putem sa ii dam si mai incolo, cand ne apropiem de data evenimentului. :)
G.
poti sa-mi dai si mie pm cu agentia si mai multe detalii pls? ;;)
banuiesc ca pt noi oricum ar fi mai scump in iulie fata de septembrie :-<
mersic :*

cameluzda
19.02.2008, 16:00:59
vreau si eu pe pm datele de contact ale agentei, pls. Noi avem nunta in iulie. Pupici

irina_og
19.02.2008, 16:05:03

:D Si noi plecam in Cuba luni, pe 25 febr. Voi cand?

gabitza_sta
19.02.2008, 16:23:16
vreau si eu pe pm datele de contact ale agentei, pls. Noi avem nunta in iulie. Pupici
Draga mea, nu iti pot trimite mesaj privat pentru ca se pare ca ai facut o setare prin care nu doresti sa primesti PM-uri.

Annie, ti-am trimis info....sper sa iti fie de folos si sa ajungeti si voi acolo. eu ma uit pe poze si toate cele....si sper din toata inima sa ajungem.
vreau sa facem scufundari neaparat...nu cred ca poate fi ceva mai frumos decat sa inoti in apa aia trasnparenta....maine as pleca
Ma tot uit la poze si info despre republica dominicana, chiar imi doresc sa ajungem si sa avem o luna de miere de vis....
Cine stie, poate o sa mai ajungem si cu alta ocazie, dar ca luna de miere...
Si nu ma intereseaza tot felul de excursii la sit-uri istorice. vreau sa fac plaja si sa inot pana leshin, sa stau la soare, iar sa mai inot...si tot asa.
G.

mariammary2000
20.02.2008, 12:08:54
Draga mea, nu iti pot trimite mesaj privat pentru ca se pare ca ai facut o setare prin care nu doresti sa primesti PM-uri.

Annie, ti-am trimis info....sper sa iti fie de folos si sa ajungeti si voi acolo. eu ma uit pe poze si toate cele....si sper din toata inima sa ajungem.
vreau sa facem scufundari neaparat...nu cred ca poate fi ceva mai frumos decat sa inoti in apa aia trasnparenta....maine as pleca
Ma tot uit la poze si info despre republica dominicana, chiar imi doresc sa ajungem si sa avem o luna de miere de vis....
Cine stie, poate o sa mai ajungem si cu alta ocazie, dar ca luna de miere...
Si nu ma intereseaza tot felul de excursii la sit-uri istorice. vreau sa fac plaja si sa inot pana leshin, sa stau la soare, iar sa mai inot...si tot asa.
G.
=))=))=)) asta vise si eu, sa fac plaja si sa inot de dimineata pana seara ;)) , intrebare, cum e cu viza:-B

gabitza_sta
20.02.2008, 16:22:49
=))=))=)) asta vise si eu, sa fac plaja si sa inot de dimineata pana seara ;)) , intrebare, cum e cu viza:-B
cu viza e foarte frumos, acum vreo 2 saptamani am primit mail de la tipa de la agentia de turism. iata ce scrie:
"Dupa noile reglemntari in vigoare cetatenii romani nu mai au nevoie de viza turistica pentru a calatori in R. Dominicana (Punta Cana) pentru perioade care nu depasesc 30 de zile."
Deci daca planuiesti sa stai mai mult de 30 de zile...viza scrie pe tine. :))
Si pentru ca nu ai nevoie de viza au mai disparut cateva costuri (mici, dar conteaza si alea) si anume:
- 90 EUR / persoana pt trimiterea actelor la Frankfurt
- 200 EUR / persoana costul ppz al vizei. :)
Ne vedem pe acolo? ;))
G.

mariammary2000
20.02.2008, 16:28:54
cu viza e foarte frumos, acum vreo 2 saptamani am primit mail de la tipa de la agentia de turism. iata ce scrie:
"Dupa noile reglemntari in vigoare cetatenii romani nu mai au nevoie de viza turistica pentru a calatori in R. Dominicana (Punta Cana) pentru perioade care nu depasesc 30 de zile."
Deci daca planuiesti sa stai mai mult de 30 de zile...viza scrie pe tine. :))
Si pentru ca nu ai nevoie de viza au mai disparut cateva costuri (mici, dar conteaza si alea) si anume:
- 90 EUR / persoana pt trimiterea actelor la Frankfurt
- 200 EUR / persoana costul ppz al vizei. :)
Ne vedem pe acolo? ;))
G.
;)) viitorul sot e albanez deci viza ne trebuie,e clar :))
caraibe, maldive, paris si thailanda. Astea sunt variantele pana acu':>

gabitza_sta
20.02.2008, 16:44:47
;)) viitorul sot e albanez deci viza ne trebuie,e clar :))
caraibe, maldive, paris si thailanda. Astea sunt variantele pana acu':>
paris? pai cum a ramas cu soarele si scufundarile? ma indoiesc ca in Sena o sa te lase...;))
Acum serios, poate e doar perceptia mea, eu visez pentru luna de miere o locatie linistita, nu una in care turismul este "industrial". (inclusiv in sensul de aglomerari umane excesive)
G.

mariammary2000
21.02.2008, 10:58:20
paris? pai cum a ramas cu soarele si scufundarile? ma indoiesc ca in Sena o sa te lase...;))
Acum serios, poate e doar perceptia mea, eu visez pentru luna de miere o locatie linistita, nu una in care turismul este "industrial". (inclusiv in sensul de aglomerari umane excesive)
G.
stiu ;)) dar am o fixatie cu parisul:-B. incerc sa combin caraibe cu paris, sau maldive cu paris ;))

printesika_Ionela
21.02.2008, 12:03:17

buna,sunt superbe pozele>:D< as vrea sa stiu si cam cat costa o vacanta in caraibe.^:)^

gabitza_sta
21.02.2008, 12:55:52
buna,sunt superbe pozele>:D< as vrea sa stiu si cam cat costa o vacanta in caraibe.^:)^
vezi si tu din postari. pe noi o sa ne coste vreo 3,000 EUR (cu ceva variatiunie in sus, nu in jos)

stiu ;)) dar am o fixatie cu parisul:-B. incerc sa combin caraibe cu paris, sau maldive cu paris
daca ai timp pentru ambele...e foarte bine. eu nu pot sa imi iau decat vreo 13 zile de concediu, in care sa fie si nunta + luna de miere.

dar e frumoasa combinatia, daca reusiti sa le faceti pe toate.
G.

mariammary2000
21.02.2008, 13:13:11
vezi si tu din postari. pe noi o sa ne coste vreo 3,000 EUR (cu ceva variatiunie in sus, nu in jos)

daca ai timp pentru ambele...e foarte bine. eu nu pot sa imi iau decat vreo 13 zile de concediu, in care sa fie si nunta + luna de miere.

dar e frumoasa combinatia, daca reusiti sa le faceti pe toate.
G.
:> stiu dar e si al naibii de scumpa;))

orhidutza
21.02.2008, 15:22:22
stiu ;)) dar am o fixatie cu parisul:-B. incerc sa combin caraibe cu paris, sau maldive cu paris ;))
=)) noi le-am combinat de nevoie ca am pierdut in paris legatura spre martinica si st lucia... asa ca am avut si o zi in paris in luna de miere :)

hanna
25.02.2008, 15:00:45
Sal.

Eu cu iubitul meu ne-am luat luna de miere in Antigua, in Cocobay. Abia asteptam sa plecam. Numai gandul la asta ne este.

A mai fost cineva in Cocobay?

O sa fie prima oara cand mergem in Caraibe pentru amandoi.:D

marya31
26.02.2008, 15:59:07
G.
:D ... te-am gasit si p-aici ! Tu vorbesti serios de oferta asta pt Caraibe de aproximativ 3000 E pt 2 pers. ????????? Eu cred ca ai omis ceva, ori taxa de aeroport(uri), ori vr-un bilet de avion de legatura, ca-i prea bine pretul. Am vazut in Grecia sau Turcia la 1000 si ceva E de pers. iar Caraibe e CARAIBE. By the way, da-mi si mie un pm cu agentia plllsssss ! :*

gabitza_sta
27.02.2008, 15:33:39
:D ... te-am gasit si p-aici ! Tu vorbesti serios de oferta asta pt Caraibe de aproximativ 3000 E pt 2 pers. ????????? Eu cred ca ai omis ceva, ori taxa de aeroport(uri), ori vr-un bilet de avion de legatura, ca-i prea bine pretul. Am vazut in Grecia sau Turcia la 1000 si ceva E de pers. iar Caraibe e CARAIBE. By the way, da-mi si mie un pm cu agentia plllsssss ! :*
eh, se pare ca pasii nostri se leaga oarecum...mai intai NGC, acum caraibe...
am zis undeva intr-o postare ca sunt vreo 3,000 EUR, cu ceva marja de cateva sute in plus, vreo 2-300. practic...pachetul prin agentie costa 1,400 EUR / caciula om, noua zile, all inclusive, 4 *, zborul din Viena catre Punta Cana iar restul cateva sute...am mai pus eu ca ar fi biletele de avion din Bucale pana in Viena, taxe si asa mai departe. nu mi se pare chiar strigator la cer, tinand cont ca e Caraibe. :D ti se pare chiar asa mic, mic pretzul?

Sal.

Eu cu iubitul meu ne-am luat luna de miere in Antigua, in Cocobay. Abia asteptam sa plecam. Numai gandul la asta ne este.

A mai fost cineva in Cocobay?
poti sa dai mai multe detalii? zburati din UK sau de aici din tzara? cam cat va costa? Eu inca nu am batut palma cu agentia, asa ca inca sunt deschisa la sugestii. :) asa ca daca ai mai multe info...nu fii sfioasa. =))
G.

marya31
27.02.2008, 15:40:25
[quote=gabitza_sta;662033]eh, se pare ca pasii nostri se leaga oarecum...mai intai NGC, acum caraibe...
am zis undeva intr-o postare ca sunt vreo 3,000 EUR, cu ceva marja de cateva sute in plus, vreo 2-300. practic...pachetul prin agentie costa 1,400 EUR / caciula om, noua zile, all inclusive, 4 *, zborul din Viena catre Punta Cana iar restul cateva sute...am mai pus eu ca ar fi biletele de avion din Bucale pana in Viena, taxe si asa mai departe. nu mi se pare chiar strigator la cer, tinand cont ca e Caraibe. :D ti se pare chiar asa mic, mic pretzul?

Nu, pretul este mare comparativ cu salariile noastre :D ... sa nu ma abat de la tema, dar, pt unica luna de miere din viatza noastra... m-as incumeta. Pana la Viena putem lua un charter + taxa aerop., asta ar fi in plus de cei 1400 E/ pers , eu asa am inteles. 1400 includ : 9 nopti all incl 4* =P~ si drumul dus intors Viena - P.C ?! Oricum, da-mi si mie agentia... sa casc gura peste oferta 8-} pls !

gabitza_sta
27.02.2008, 15:51:36
Nu, pretul este mare comparativ cu salariile noastre :D ... sa nu ma abat de la tema, dar, pt unica luna de miere din viatza noastra... m-as incumeta. Pana la Viena putem lua un charter + taxa aerop., asta ar fi in plus de cei 1400 E/ pers , eu asa am inteles. 1400 includ : 9 nopti all incl 4* =P~ si drumul dus intors Viena - P.C ?! Oricum, da-mi si mie agentia... sa casc gura peste oferta 8-} pls !
Nuu, in acesti 1,400 EUR / caciula NU este inclus zborul din Bucuresti pana la Viena.
Ce avem in 1,400 EUR:
- zbor Viena - punta cana - viena (cu tot cu taxe de aeroport)
- cazare 9 nopti
- 4*
- all inclusive

Si cam atat....deci o sa mai dam ceva in plus. Pentru luna de miere eu zic ca merita, hai ca iti dau PM cu agentia...nu au pe site fte multe oferte asa, eu i-am contactat si am cerut specific oferta pentru Punta Cana....
Dar astept sa vad ce zice si hanna de Antigua si ma hotarasc dupa aia. :))
G.

zizitop
27.02.2008, 16:17:14

G.

Sa nu uiti ca-ti trebuie si viza, ca si noi am fost acolo si merita toata bataia de cap cu vizele.

gabitza_sta
27.02.2008, 16:53:02
Sa nu uiti ca-ti trebuie si viza, ca si noi am fost acolo si merita toata bataia de cap cu vizele.
heheeee, mi-a dat acum vreo 3 saptamani mail tipa de la agentie, sa ne spuna ca nu mai este nevoie de viza, daca stai max 30 zile.
pana acum asa era...si erau niste costuri in plus, care erau mai mult de 500 EUR, dar acum nu mai este cazul.
asa ca...the coast is clear....si aviz amatorilor. :D
G.

clauditza28
28.02.2008, 08:53:16
tortola
http://i123.photobucket.com/albums/o300/clauditza28/scan0005.jpg
tortola
http://i123.photobucket.com/albums/o300/clauditza28/scan0004.jpg

clauditza28
28.02.2008, 08:54:35
dominica
plaja neamenajata
http://i123.photobucket.com/albums/o300/clauditza28/scan0007.jpg

dominica
http://i123.photobucket.com/albums/o300/clauditza28/scan0003.jpg

clauditza28
28.02.2008, 08:56:57
mie personal imi place zona! am vazut foarte multe insule si tari din america centrala si daca as mai avea ocazie, m-as duce in concediu acolo!

zizitop
28.02.2008, 12:49:33
heheeee, mi-a dat acum vreo 3 saptamani mail tipa de la agentie, sa ne spuna ca nu mai este nevoie de viza, daca stai max 30 zile.
pana acum asa era...si erau niste costuri in plus, care erau mai mult de 500 EUR, dar acum nu mai este cazul.
asa ca...the coast is clear....si aviz amatorilor. :D
G.

Da, acuma m-am uitat si eu pe net de curiozitate. :D Ce misto !!!! Dar oricum nu erau asa de scumpe.Noi am platit in octombrie 70 euro/viza.

gabitza_sta
28.02.2008, 12:54:23
Da, acuma m-am uitat si eu pe net de curiozitate. :D Ce misto !!!! Dar oricum nu erau asa de scumpe.Noi am platit in octombrie 70 euro/viza.
printre taxele celor de la agentie era 90 EUR / pers viza + inca vreo 150 / pers pentru trimiterea actelor nu stiu unde pentru obtinerea vizei...asa ca erau ceva banutzi in pus.
G.

zizitop
28.02.2008, 12:58:45
printre taxele celor de la agentie era 90 EUR / pers viza + inca vreo 150 / pers pentru trimiterea actelor nu stiu unde pentru obtinerea vizei...asa ca erau ceva banutzi in pus.
G.

Ce smecheri is sa ceara atata. Noi ne-am ocupat personal de trimiterea lor cu DHL si ne-a costat mai nimik si am primit viza de pe o zi pe alta. Dar oricum bine ca s-a scos si asta.

gabitza_sta
28.02.2008, 16:07:35
Ce smecheri is sa ceara atata. Noi ne-am ocupat personal de trimiterea lor cu DHL si ne-a costat mai nimik si am primit viza de pe o zi pe alta. Dar oricum bine ca s-a scos si asta.
cam smecheri...ce e drept, dar eu sunt genul care prefer sa platesc pe cineva sa se ocupe de toate formalitatile, sa nu mai imi bat capul "unde trebuie sa trimit", "ce trebuie oare sa mai fac, etc"? :))
dar acum ca s-a scos si chestia asta cu vizele...e numai bine.
am tot zis ca ma duc la ei sa platesc macar un avans, dar inca nu am ajuns. stiu ca mai e timp, dar tare vreau sa rezerv locuri ca sa poata ei sa se ocupe sa ne gaseasca si zborul de legatura pana la Frankfurt, ca sa nu mai am nici o grija.
G.
pese: nu e vorba ca pozele nu se incarca, e vorba ca acolo unde ar trebui sa fie poza e un x roshu. :( si chiar eram curioasa sa le vad...a fost frumos?
G.

clauditza28
28.02.2008, 17:57:30
a fost frumos! e drept ca eu n-am stat mult intr-un singur loc, asa ca nu pot da detalii. tot pe vas am fost si, daca as merge intr-un concediu, cred ca mi-ar placea sa optez pentru varianta asta, pentru ca vezi mai multe locuri intr-o saptamana sau, ma rog, mai multe zile (depinde de itinerariu)mai ales ca acum sunt si vase super frumoase unde n-ai cum sa te plictisesti: au piscine cu sezlonguri, topogane cu apa, restaurante, baruri, tot felul de activitati!

hanna
07.03.2008, 14:13:49

poti sa dai mai multe detalii? zburati din UK sau de aici din tzara? cam cat va costa? Eu inca nu am batut palma cu agentia, asa ca inca sunt deschisa la sugestii. :) asa ca daca ai mai multe info...nu fii sfioasa. =))
G.

Sal.

Noi plecam din UK. Ne-a costat 3000 de lire (aprox 4000 euro) Este all inclusiv. Poti sa intri pe Expidia.co.uk si sa iti gasesti excursie.

Un bilet romania londra te-ar costa cam 100 de lire cu Easyjet (in funcite cat de repede rezervi).

O sa stam intr-un resort si ai toate activitatiile gratis.
Ne-am ales camera cu vedere la ocean si pentru honnymooneri :x .

higgs
11.03.2008, 11:46:01
:D Si noi plecam in Cuba luni, pe 25 febr. Voi cand?

Irinaa! Felicitari! Eram plecata deja cand ai scris mesajul. Ne-am intors pe 6 martie :) Cred ca voi mai sunteti inca prin Cuba.
Avem multe poze si povesti. Nu le-am sortat inca. Astazi ma voi apuca sa scriu jurnalul de calatorie pe calculator :)

irina_og
13.03.2008, 05:54:22
Irinaa! Felicitari! Eram plecata deja cand ai scris mesajul. Ne-am intors pe 6 martie :) Cred ca voi mai sunteti inca prin Cuba.
Avem multe poze si povesti. Nu le-am sortat inca. Astazi ma voi apuca sa scriu jurnalul de calatorie pe calculator :)

Hai ca am aparut si noi azi-noapte! N-am somn :D !

Suuuuuuuuuuuper!

Noi am plecat din Cuba pe 3 spre Mexic... se pare ca am foast cam in aceeasi perioada...\:D/

Daca ai postat undeva pozele tale ... da-mi si mie linck-ul please! Acum le descarc si eu pe ale mele.;;) Pupici

higgs
18.03.2008, 13:51:12
Cuba, o recomadam cu entuziasm oamenilor cu energie, stare de spirit relaxata, prejudecatile lasate acasa si simtul umorului. Noi ne-am simtit foarte bine, vrem sa ne intoarcem, insa mai lasam sa mai treaca putina vreme.
Cateva poze si idei aici:
http://www.hef.kun.nl/~miruna/cuba/ (http://www.hef.kun.nl/%7Emiruna/cuba/)
Mai avem de adaugat, corectat, insa este un inceput :D

irina_og
19.03.2008, 01:29:56
Cuba, o recomadam cu entuziasm oamenilor cu energie, stare de spirit relaxata, prejudecatile lasate acasa si simtul umorului. Noi ne-am simtit foarte bine, vrem sa ne intoarcem, insa mai lasam sa mai treaca putina vreme.

UIte si de la noi, asa cum am promis;;) :* :

Din Cuba: http://travel.webshots.com/slideshow/562800964mwQzEA;jsessionid=abcNu9-hA7Ac75tt8BeJr

Si din Mexic: http://family.webshots.com/slideshow/562778792MuUQcQ;jsessionid=abcjTA4_5WYlV_EjjCeJr

irina_og
19.03.2008, 02:14:29

WOW! Ati avut o vacanta absolut minunata! :* :)>-

unicka
19.03.2008, 09:11:04
UIte si de la noi, asa cum am promis;;) :* :

Din Cuba: http://travel.webshots.com/slideshow/562800964mwQzEA;jsessionid=abcNu9-hA7Ac75tt8BeJr

Si din Mexic: http://family.webshots.com/slideshow/562778792MuUQcQ;jsessionid=abcjTA4_5WYlV_EjjCeJr
Am ramas profund impresionata de ceea ce am vazut..superb!Cam cat v-a costat si cu cat timp inainte ati facut rezervarea.Astept detalii, vrem sa mergem si boi undeva si cred ca mi-ar placea Cuba si Mexic.

cristoiash
19.03.2008, 09:15:22
Noi mergem in British Virgin Islands, deci tot in Caraibe, insa un pic mai aventuros.

Am inchiriat un yacht cu pinze - na, ca nu stiu cum ii zice in Romana - pentru 2 saptamini (15 nopti) cu 1000 euro si zborul pina acolo cu aproape 2000 euro. Am facut calcule si cu tot cu mincare, distractii, taxe de port si ancora iesim cam la 4000 euro maxim.

Am zburat la gym!

irina_og
20.03.2008, 03:52:32
Am ramas profund impresionata de ceea ce am vazut..superb!Cam cat v-a costat si cu cat timp inainte ati facut rezervarea.Astept detalii, vrem sa mergem si boi undeva si cred ca mi-ar placea Cuba si Mexic.

Honey, noi am primit cadou de nunta Mexicul... Cuba am adaugat-o noi dar am platit numai cazarea ... asa ca pot doar sa aproximez ca impreuna ar fi cam 5.000... cu totul, totul dar... ia asta sub beneficiu de inventar.:*

Cu doua saptamani inainte s-au facut rezervarile. Cam tarziu, dar am avut noroc :-" ;))

sardelutza
24.03.2008, 15:37:20
Fetelor, stiti cumva cam cum e vremea in Caraibe in aprilie-mai? Voiam sa-i fac o surpriza sotului, dar mi-e sa nu prindem doar ploaie ... Am gasit pe un site ca in aprilie e ok ca precipitatii, in mai f abundente.. pe alt site de prognoza meteo zice ca in aprilie ploua in zona.
Ma tenta Punta cana - Rep Dominicana la inceputul lui mai .... :-SS :-SS

aaylyna
24.03.2008, 17:37:45
Fetelor, stiti cumva cam cum e vremea in Caraibe in aprilie-mai? Voiam sa-i fac o surpriza sotului, dar mi-e sa nu prindem doar ploaie ... Am gasit pe un site ca in aprilie e ok ca precipitatii, in mai f abundente.. pe alt site de prognoza meteo zice ca in aprilie ploua in zona.

ce pot sa-ti spun sigur, avand in vedere ca sotul meu a lucrat in zona aceea si a stat 1 an jumate cumulat in caraibe, este ca tot timpul e timp de plaja.
da ploua, dar sunt ploi scurte de vara, dupa care apare iar soarele....
acum sunt 29 de grade, deci, cum crezi ca va fi in aprilie?

orhidutza
25.03.2008, 09:43:51
nu-ti fa probleme de vreme... noi am fost in iulie in St. Lucia cand teoretic ar fi trebuit sa ploua de numa... si a plouat...insa ploi scurte... dar sunt convinsa ca veti gasi voi ceva de facut cat tine o ploaie ;))

clauditza28
01.04.2008, 21:11:18
nu mai e sigur niciunde cu vremea pe planeta asta! in mod normaol vremea era buna in caraibe in perioada aprilie mai! dar in ultimii ani am fost surprinsi de niste friguri naspa! nu poti decat sa te rogi sa ai noroc! dar in mod normal ar trebui sa fie vreme buna in perioada aia!

cristoiash
02.04.2008, 07:39:55
In mod normal vremea in Caraibe e foarte constanta, temperaturile constante, in general cald dar nu foarte foarte, adica nu 45 grade.

Daca ploua, ploua scurt si cica ploile vin foarte foarte rapid si trec la fel de rapid.

miresica_iuliana
20.04.2008, 00:46:17
buna fetelor. si noi planuim luna de miere tot in caraibe ... de fapt nu mai planuim ca deja am cumparat toate biletele- avion, croaziera, hotel.
noi vom lua o croaziera cu plecare din Miami. Nu am fost niciodata intr-o croaziera ,dar ne place ft mult marea, soarele, plaja - am facut amandoi facultatea in ct, acum locuim in cipru si cred ca o croaziera in caraibe ni se potriveste cel mai mult.
va sfatuiesc sa va luati croaziere pt ca vedeti mai multe locuri si cred ca senzatia e deosebita pe un vas. mie mi se pare chiar mai ieftina o croaziera ,avand in vedere ca ai inclusa cazarea si masa pe toata perioada, plus alte servicii.
iar plecarea din miami mi se pare ideeala pt ca puteti lua cateva zile de stat in miami unde sunt lucruri minunate de vazut - florida keys. noi asa vom face, vom sta 2 zile in florida keys, inainte de plecarea cu vasul.
noi am luat de la rccl.ro (dealerul din ro) cu 1796.10 eur/cabina (pt 2 persoane) croaziera de 7 zile cu opriri in haiti,jamaica, grand canyon, mexic.
http://www.royalcaribbean.com/findacruise/cruiseDetails/itineraryAndPricing.do;jsessionid=0000EcD70dxnSQf5 y4c83PWGV1d:12hbiocak?&packageCode=LB07W011&sailDate=1080906
se poate si mai ieftin ,dc nu vreti o cabina cu vedere la ocean. puteti vedea toate detaliile croazierelor pe site-ul lor - royalcaribbean.com.
sfaturi pt avion - gasiti mai ieftin la agentii. noi am luat biletul bucuresti-miami de la gotravel cu 1121.80 eur pt 2 persoane cu oprire in paris la dus si in londra la intors. am cautat mult la mai mai multe linii aeriene si aceasta a fost cea mai buna oferta.
sper sa va ajute informatiile ...
daca sunt miresici care au fost deja in croaziere in caraibe, please poze si pareri/sfaturi, avem nevoie !!! ^:)^

dj16cpc
29.04.2008, 19:58:09
buna. masina unde ati lasat-o si cat v-a costat?

clauditza28
02.05.2008, 21:08:44
buna fetelor. si noi planuim luna de miere tot in caraibe ... de fapt nu mai planuim ca deja am cumparat toate biletele- avion, croaziera, hotel.
noi vom lua o croaziera cu plecare din Miami. Nu am fost niciodata intr-o croaziera ,dar ne place ft mult marea, soarele, plaja - am facut amandoi facultatea in ct, acum locuim in cipru si cred ca o croaziera in caraibe ni se potriveste cel mai mult.
va sfatuiesc sa va luati croaziere pt ca vedeti mai multe locuri si cred ca senzatia e deosebita pe un vas. mie mi se pare chiar mai ieftina o croaziera ,avand in vedere ca ai inclusa cazarea si masa pe toata perioada, plus alte servicii.
iar plecarea din miami mi se pare ideeala pt ca puteti lua cateva zile de stat in miami unde sunt lucruri minunate de vazut - florida keys. noi asa vom face, vom sta 2 zile in florida keys, inainte de plecarea cu vasul.
noi am luat de la rccl.ro (dealerul din ro) cu 1796.10 eur/cabina (pt 2 persoane) croaziera de 7 zile cu opriri in haiti,jamaica, grand canyon, mexic.
http://www.royalcaribbean.com/findacruise/cruiseDetails/itineraryAndPricing.do;jsessionid=0000EcD70dxnSQf5 y4c83PWGV1d:12hbiocak?&packageCode=LB07W011&sailDate=1080906
se poate si mai ieftin ,dc nu vreti o cabina cu vedere la ocean. puteti vedea toate detaliile croazierelor pe site-ul lor - royalcaribbean.com.
sfaturi pt avion - gasiti mai ieftin la agentii. noi am luat biletul bucuresti-miami de la gotravel cu 1121.80 eur pt 2 persoane cu oprire in paris la dus si in londra la intors. am cautat mult la mai mai multe linii aeriene si aceasta a fost cea mai buna oferta.
sper sa va ajute informatiile ...
daca sunt miresici care au fost deja in croaziere in caraibe, please poze si pareri/sfaturi, avem nevoie !!! ^:)^

sunt sigura ca o sa ai o luna de miere de vis, mai ales ca ai ales unul din cele mai frumoase si mai luxoase vase de croaziera din lume!
e pacat sa iei o camera cu lumina artificiala; foarte bine ca ati ales camera cu geam (sau balcon?)
este grand cayman, si nu grand canyon! in grand cayman iti sugerez sa mergi la plaja "Seven mile beach". este relativ aproape de dock , taxiul costa 6 dolari dus-intors de persoana. este una dintre cele mai fumoase plaje din lume! ti-am spus cat costa pentru ca ei incearca sa ia pielea de pe tine. trebuie sa fii bine informat! in grand cayman nu e de facut shopping! totul este extraordinar de scump! dar poti sa iti iei revansa in celelalte insule. in haiti n-am fost niciodata, deci despre asta nu pot sa-ti spun nimic!
si in jamaica o sa gasesti plaje superbe; si acolo as prefera sa-mi petrec toata ziua la plaja, pentru ca localnicii sunt atat de "tigani" (insistenti) ca nu mai scapi de ei pana nu-ti vand toate cacaturile. de la ei m-am ales cu un colier din nu stiu ce seminte si o statuieta uratica:))))))
in mexic am facut cumparaturi din greu! cozumel este printre locatiile mele preferate, pentru ca sunt foarte multe de facut acolo!
si inca ceva: daca vrei sa faci excursii, nu cumpara de la shore excursion de pe vas! sunt de 2 ori mai scumpe decat pe land. in fiecare port gasesti la fata locului , chiar in port, o gramada de agentii sau ghizi care vand aceleasi excursii! poate unele merita , dar majoritatea sunt mult mai scumpe! insa poti merge la intalnirile organizate de ei in care iti prezinta anumite excursii; eu as merge doar sa ma informez, iar apoi as lua excursia de pe land! ok am scris cam mult! ar fi foarte multe de spus! eu am lucrat pe vas 5 ani!

clauditza28
02.05.2008, 21:13:13
prezentarile de shore excursion organizate de EI, adica de cei de pe vas!

clauditza28
02.05.2008, 21:36:27
sunt curioasa cum mai e cu masa la royal caraibean? tot stilul clasic, adica mananci in fiecare seara de pe acelasi scaun cu acelasi ospatar si la sfarsit dai plicul cu ciubucul?
sau au dat-o si ei pe freestyle? adica manaci unde si la ce ora vrei! si dai plicul cu ciubucul iar managementul imparte egal la toti?

piersicuta
05.05.2008, 16:55:11
Buna,

Ma tenta si pe mine Punta Cana dar nunta e in septembrie si umbla vorba de uragane in acea perioada. Asa ca am renuntat si am ales tenerife. Caraibe poate la iarna, ca ar fi tare frumos Anul Nou pe plaja. Dar am aflat si eu un pont si il impartasesc cu voi. www.muchoviaje.com e un site cu plecari din madrid sau barcelona, la niste preturi mult mai mici decat de la noi. Punta Cana pentru septembrie era undeva pe la 1100E de persoana, 5* all inclusive. Va mai costa biletul pana acolo si cu click air gasiti ieftin din timp. Eu am mers la barcelona cu 70E dus intors. Sper sa va ajute.

olyvyana
05.05.2008, 21:57:58
si pe noi tot caraibe ne-au tentat...dar am ramas la tenerife, mai precis la gran canaria....se spune ca e perfecta pt hoenymoon=P~

Buna,

Ma tenta si pe mine Punta Cana dar nunta e in septembrie si umbla vorba de uragane in acea perioada. Asa ca am renuntat si am ales tenerife. Caraibe poate la iarna, ca ar fi tare frumos Anul Nou pe plaja. Dar am aflat si eu un pont si il impartasesc cu voi. www.muchoviaje.com (http://www.muchoviaje.com) e un site cu plecari din madrid sau barcelona, la niste preturi mult mai mici decat de la noi. Punta Cana pentru septembrie era undeva pe la 1100E de persoana, 5* all inclusive. Va mai costa biletul pana acolo si cu click air gasiti ieftin din timp. Eu am mers la barcelona cu 70E dus intors. Sper sa va ajute.

calina
05.05.2008, 22:02:13
si pe noi tot caraibe ne-au tentat...dar am ramas la tenerife, mai precis la gran canaria....se spune ca e perfecta pt hoenymoon=P~

Tenerife si Gran Canaria sunt doua insule diferite din cadrul Insulelor Canare.o:-)

olyvyana
05.05.2008, 22:06:56
daaa insulele astea m-au cam ametzit....dar ai dreptate:">
Tenerife si Gran Canaria sunt doua insule diferite din cadrul Insulelor Canare.o:-)

creoly
11.07.2008, 20:57:11
[Va rog sa ma informati si pe mine in legatura cu viza necesara pentru caraibe. Nu suntem, exact hotarati catre ce insula sa ne indreptam, insa totusi suntem incantati de caraibe.

orhidutza
14.07.2008, 08:54:44
[Va rog sa ma informati si pe mine in legatura cu viza necesara pentru caraibe. Nu suntem, exact hotarati catre ce insula sa ne indreptam, insa totusi suntem incantati de caraibe.Fiecare tara are propriul regim de vize... pt unele tari ai nevoie de viza obtinuta inainte, pt altele iei viza direct pe aeroport. Te sfatuiesc sa vezi pe siteul ministerului de externe exact pt tara unde vreti voi daca se cere sau nu viza.

Jorju
14.07.2008, 10:46:18
[Va rog sa ma informati si pe mine in legatura cu viza necesara pentru caraibe. Nu suntem, exact hotarati catre ce insula sa ne indreptam, insa totusi suntem incantati de caraibe.

Gasesti aici informatii legate de sistemul de calatorie pentru fiecare tara: http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29605&idlnk=3&cat=29919

map
29.07.2008, 05:39:41
Nu vreau sa va sperii, dar cred ca ar fi bine sa cititi despre destinatiile exotice mai mult decat spun pliantele si se vede in fotografii.

Antigua si Barbuda au o rata a criminalitatii mai mare decat New York , anul trecut au avut 19 crime . Cea mai recenta, un cuplu britanic in luna de miere.

http://news.scotsman.com/latestnews/Honey-moon-killing-on-holiday.4332754.jp

http://news.scotsman.com/latestnews/Antigua-and-Barbuda-Murder-rate.4332737.jp

map
29.07.2008, 06:34:25
https://www.osac.gov/Reports/report.cfm?contentID=66041

Desi sper sa nu va fie de vreun folos, in link e un raport guvernamental referitor la criminalitate si numere de telefon/contact pentru politie, spitale, ambulante, pompieri.

piersicuta
08.08.2008, 14:52:28
Nu vreau sa va sperii, dar cred ca ar fi bine sa cititi despre destinatiile exotice mai mult decat spun pliantele si se vede in fotografii.

Antigua si Barbuda au o rata a criminalitatii mai mare decat New York , anul trecut au avut 19 crime . Cea mai recenta, un cuplu britanic in luna de miere.

Pai 19 crime cred ca sunt la New York pe zi. Ca se mai imparte si la numarul de locuitori. Aia daca sunt 40 pe insula, iese rata criminalitatii 50%.

hanna
09.08.2008, 16:27:45

Noi am fost in Antigua in luna de miere. Nici un moment nu am simtit ca suntem in pericol chiar si cand am inchiriat o masina si am facut turul insulei. Ne-am oprit in diferite sate si toata lumea a fost ff prietenoasa.

Oricum cred ca in orice vacanta ar trebui sa fim atenti!

Atasez cateva poze de pe insula

adriana_tan
28.08.2008, 10:47:12
Buna,

Nu am vazut nici un subiect cu Republica Dominicana Punta Cana..Noi vom merge acolo incepand cu 27 oct pana pe 11 nov..

Noi ne-am platit deja o mare parte din excursie..Bucuresti- Munchen-Punta Cana-Hotel palladium Resort & Spa& Casino 5*- camera Royal Junior Suite- si inapoi in Ro.. A mai fost cineva acolo?!?..Noi am vazut poze..am tot intrat pe forumuri inainte sa ne hotaram, insa mi-ar placea sa aud si alte pareri..

Multumesc si spor la pregatiri!!!

justmimi
28.08.2008, 11:15:12
Buna,

Nu am vazut nici un subiect cu Republica Dominicana Punta Cana..Noi vom merge acolo incepand cu 27 oct pana pe 11 nov..

Noi ne-am platit deja o mare parte din excursie..Bucuresti- Munchen-Punta Cana-Hotel palladium Resort & Spa& Casino 5*- camera Royal Junior Suite- si inapoi in Ro.. A mai fost cineva acolo?!?..Noi am vazut poze..am tot intrat pe forumuri inainte sa ne hotaram, insa mi-ar placea sa aud si alte pareri..

Multumesc si spor la pregatiri!!!
poti sa mi dai pe privat detalii legate de agentie si costuri? ma intereseaza si pe mine ca destinatie pt honey moon.

tenks;))

map
03.09.2008, 05:09:57
Aveti grija cu Caraibele, Republica Dominicana, Cuba, si chiar Mexico, si alte state din SUA, in special cele de la golful Mexic: Florida, Louisiana, Mississippi, Alabama, Texas).

Se pare ca anul asta sezonul de uragane (care incepe oficial la 1 iunie si se incheie la 30 noiembrie, cu varful perioadei la 10 septembrie) e deosebit de activ. In decurs de o saptamana, un uragan de categoria 2 la landing a trecut deja (Gustav - a lasat dara de victime in Cuba, Haiti, in Louisiana au evacuat tot New Orleans-ul - peste 2 milioane de oameni) si urmeaza alte 3 care-s deocamdata in diverse stadii de la depresiune tropicala pana la uragan potential de grad 3 furtuni (Hannah, Ike si Josephine) pentru urmatoarele 2 saptamani. Si sezonul de uragane se poate intinde si pana in Ianuarie, cum a fost in 2005 cand a fost Katrina.

Un articol de pe weather.com:

http://www.weather.com/newscenter/hurricanecentral/update/index.html?from=hp_news

Un blog al NY Times:
http://thelede.blogs.nytimes.com/2008/09/02/behind-gustav-hanna-ike-and-a-josephine-in-the-making/

map
03.09.2008, 06:39:19
Madame mama de gargaritsa mica:D:*

Stii si tu cum e ca doar ai locuit acolo. Eu una credeam ca uraganele sunt niste furtuni intr-un pahar cu apa, din timpuri pe care nu si le-aminteste nimeni. Dar uite ca bat si cu 200km/h in locatiile turistice unde vor tineri insuratei sa-si petreaca o saptamana doua la inceputul casniciei lor. Nu-ti imaginezi ca exista nenorociri din astea (si din altele care implica arme, jaf, crime) in paradisurile astea pamantesti, dar sunt, si e bine sa fie lumea pregatita.

hai ca ai fost tare...Madame Weathergirl :D

adriana_tan
03.09.2008, 21:03:35
hei..nu ma speriari prea tare..am platit destul de mult pentru cele 2 saptamani acolo..eu visam la inot cu delfini:goldfish:, nu la uragane..

adriana_tan
04.09.2008, 21:10:59
hei..nu ma speriari prea tare..am platit destul de mult pentru cele 2 saptamani acolo..eu visam la inot cu delfini:goldfish:, nu la uragane..

..m-am interesat pe 'n'site-uri..si mai sunt doua uragane si gata..poate nu papa tot tot:-< ..si poate localnicii hotelieri sunt obisnuiti cu asemenea furtuni si se mobilizeaza repede...nu-i asa ca am dreptate?..nu-i asa ca-i asa?:-<

Jorju
05.09.2008, 13:11:44
..m-am interesat pe 'n'site-uri..si mai sunt doua uragane si gata..poate nu papa tot tot:-< ..si poate localnicii hotelieri sunt obisnuiti cu asemenea furtuni si se mobilizeaza repede...nu-i asa ca am dreptate?..nu-i asa ca-i asa?:-<

Unde ai vazut ca mai sunt doar doua uragane? Ca eu ma tot uit pe site-ul centrului national american pt uragane si cam la doua zile se tot formeaza o furtuna tropicala, care are toate sansele sa se transforme in uragan....

gabitza_sta
05.09.2008, 14:51:15
Dragele mele, mai exista un topic destul de extins cu Caraibe, acolo puteti sa si cititi cum s-au distrat miresele in luna de miere. http://www.miresici.ro/showthread.php?t=4424 In alta ordine de idei, nu e de joaca cu uraganele...eu zic sa contactati agentiile de turism si sa vorbiti cu ei, sa ii intrebati ce si cum. Noi am vrut tot in caraibe, dar gagica de la agentia de turism e o amica super ok si mi-a zis ca nici sa nu imi treaca prin cap sa ma duc acolo in perioada asta, tocmai din cauza ca e sezonul lor de varf de furtuni...sau altele mai rele. Nu vreau sa sun ca o baba panicoasa, doar sa aveti grija, ca nu e de joaca cu vremea. Katrina a lasat in urma nu numai vieti si case distruse ci si jafuri in plina strada, animale nu oameni... G.

creoly
09.09.2008, 21:02:22
Fiecare tara are propriul regim de vize... pt unele tari ai nevoie de viza obtinuta inainte, pt altele iei viza direct pe aeroport. Te sfatuiesc sa vezi pe siteul ministerului de externe exact pt tara unde vreti voi daca se cere sau nu viza.
V amultumesc mult pentru informatii. Intre timp ne-am hotarat sa mergem in Punta Cana, am platit deja si am aflat de la agentie ca trebuie sa platim o taxa de 20 euro la aterizare.

claudiu70
29.11.2008, 16:18:43
Punta Cana in compexul Grand Paladium ,all inclusive , 1738 Euro/ 2 persoane plecare din Madrid iar drumul pana in Madrid este 132 Euro/persoana dus-intors, zbor cu IBERIA ( compania nationala spaniola). TOTAL = 2000 Euro/familie toate costurile.
ANDREEA ARAD te rog sa-mi dai niste detalii cu privire la excursile care se pot face; care merita si care nu.Voi pleca in 27.01 cu inca 6 prieteni.
Multumesc anticipat

wella
29.11.2008, 17:01:43
Ai prins un pachet bun ca pret!
Noroc acolo e paradisul pe pamint!

Emilia1982
06.01.2009, 23:39:38
Wow! Ai gasit o oferta extraordinara!

gabitza_sta
13.01.2009, 11:17:47
Imi poti da te rog un pm cu numele agentiei?Mersi
Draga mea, nu am mai mers in Punta Cana in luna de miere, pentru ca in perioada aia amicul IKE (http://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Ike)s-a gandit sa dea o tura pe acolo....noroc ca am o amica la o agentie de turism care m-a sfatuit sa nu ma duc in acea perioada a anului in zonele alea.
Am fost in Tenerife in luna de miere....
G.

aniri_liv
24.01.2009, 22:32:47
Pt Claudiu70, zii si tu te rog de la ce agentie ai luat biletele din Spania, cum ai procedat cu plata? Iar din alt punct de vedere noi vrem sa mergem in jur de 25-26 august. Risc sa ma mature vreun uragan din Punta Cana?
Va multumesc.

serena82
25.01.2009, 13:56:20
Punta Cana in compexul Grand Paladium ,all inclusive , 1738 Euro/ 2 persoane plecare din Madrid iar drumul pana in Madrid este 132 Euro/persoana dus-intors, zbor cu IBERIA ( compania nationala spaniola). TOTAL = 2000 Euro/familie toate costurile.
ANDREEA ARAD te rog sa-mi dai niste detalii cu privire la excursile care se pot face; care merita si care nu.Voi pleca in 27.01 cu inca 6 prieteni.
Multumesc anticipat
cu cat timp inainte de plecare ai facut rezervarile si cat avans ai dat?

AmaliaD23
17.02.2009, 19:24:03
Buna fetelor,
V-am pus si eu cateva poze din Rep. Dominicana din weekendul acesta.
Va pup!

http://www.kodakgallery.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=553542653211.957223653211.1234894530164&page=1

AmaliaD23
17.02.2009, 20:21:11
Am vazut ca linkul acela nu mai merge.

http://picasaweb.google.com/AmaliaD23/RepublicaDominicana?feat=directlink

wanna
17.02.2009, 21:29:05
Am vazut ca linkul acela nu mai merge.

http://picasaweb.google.com/AmaliaD23/RepublicaDominicana?feat=directlink
ff fain..cat te-a costat ptr cat timp?

AmaliaD23
17.02.2009, 21:43:50
ff fain..cat te-a costat ptr cat timp?

Am fost de vineri pana luni, dar eu stau in state, si preturile sunt f diferite.

wanna
17.02.2009, 21:46:18
Am fost de vineri pana luni, dar eu stau in state, si preturile sunt f diferite.
ahhh...lucky you...=D>
noi suntem mai shmecheri, stam in Romania, aici preturile sunt ptr noi, romanii, cei mai bogati dintre bogati..:P

AmaliaD23
17.02.2009, 21:50:04
ahhh...lucky you...=D>
noi suntem mai shmecheri, stam in Romania, aici preturile sunt ptr noi, romanii, cei mai bogati dintre bogati..:P

Haha, da din pacate asa e, cu toate ca am auzit si de niste oferte destul de bune si de la noi. Majoritatea pachetelor sunt pt Punta Cana in schimb, unde am auzit ca este foarte frumos, dar si f turistic.

creoly
19.02.2009, 19:21:14
Haha, da din pacate asa e, cu toate ca am auzit si de niste oferte destul de bune si de la noi. Majoritatea pachetelor sunt pt Punta Cana in schimb, unde am auzit ca este foarte frumos, dar si f turistic.
Recomand cu toata aprecierea Punta Cana. Am fost in octombrie 2008 si a fost ceva de vis, locatia, atmosfera, peisajul, totul, dar nu si in afara resortului unde era oripilant. m-am sfatuit cu cateva miresici de pe site cand am ales destinatia si am fost foarte foarte multumita.

AmaliaD23
19.02.2009, 19:33:20
Recomand cu toata aprecierea Punta Cana. Am fost in octombrie 2008 si a fost ceva de vis, locatia, atmosfera, peisajul, totul, dar nu si in afara resortului unde era oripilant. m-am sfatuit cu cateva miresici de pe site cand am ales destinatia si am fost foarte foarte multumita.

Da, urmeaza sa mergem si in Punta Cana in cateva luni, am auzit ca este foarte frumos si acolo, dar nu ca in Samana, unde este foarte multa liniste, plaje pustii, etc. Abia astept oricum<:-P

Geanina82
02.03.2009, 22:34:52
Noi am fost in Antigua in luna de miere. Nici un moment nu am simtit ca suntem in pericol chiar si cand am inchiriat o masina si am facut turul insulei. Ne-am oprit in diferite sate si toata lumea a fost ff prietenoasa.

Oricum cred ca in orice vacanta ar trebui sa fim atenti!

Atasez cateva poze de pe insula

te rog mult, sa-mi dai si mie pm prin ce agentie ati mers si cat v-a costat...
Multumesc! :madlaugh:

negreancuta
15.04.2009, 17:40:58
te rog mult, sa-mi dai si mie pm prin ce agentie ati mers si cat v-a costat...
Multumesc! :madlaugh:
Buna fetelor . eu plec cu sotul meu in Antigua anul acesta in iulie pentru 7 zile .al incl. si platesc 2500 de euro /pereche asa in condiitile in care eu plec din Uk , sora mea a gast cu plecare din ro la pretul de 3600 de euroi .sper ca ti-am putut fii de folos >:D< >:D<

anette
25.04.2009, 08:57:53
O mare rugaminte catre fetele ce au fost inluna de miere / concediu in Republica Dominicana.

Este necesara obtinerea vizei in prealabil si ce documente sunt necesare? Pe siteul MAE apare o adresa a ambasadei in Italia, am incercat sa trimit un mail de informare, dar se pare ca adresa de mail nu este corecta / nu exista. Nu mi se pare o ambasada f serioasa...

Problema e ca noi locuim in Germania si cei de la agentiile de aici nu stiu nimic despre romani :), mai ales ca ei nu au nevoie de viza de nici un fel.

Apreciez orice fel de info si va multumesc anticipat! >:D<

AmaliaD23
25.04.2009, 15:52:09
O mare rugaminte catre fetele ce au fost inluna de miere / concediu in Republica Dominicana.

Este necesara obtinerea vizei in prealabil si ce documente sunt necesare? Pe siteul MAE apare o adresa a ambasadei in Italia, am incercat sa trimit un mail de informare, dar se pare ca adresa de mail nu este corecta / nu exista. Nu mi se pare o ambasada f serioasa...

Problema e ca noi locuim in Germania si cei de la agentiile de aici nu stiu nimic despre romani :), mai ales ca ei nu au nevoie de viza de nici un fel.

Apreciez orice fel de info si va multumesc anticipat! >:D<

Nu iti trebuie viza pt Republica Dominicana, se obtine la intrarea in tara.
Cat despre ambasada, daca ai nevoie de vreo informatie suna, pt ca la mail slabe sanse sa ti se raspunda prompt, la Roma sunt coplesiti de cate au pe cap.
Vacanta placuta>:D<

delia17
12.05.2009, 14:55:26
A mai fost cineva, sau s-a intors cineva sa ne pov cum a fost?

cris74
12.05.2009, 15:44:43
A mai fost cineva, sau s-a intors cineva sa ne pov cum a fost?
Tocmai s-a intors varul meu din vacanta de acolo. A fost absolut superb - am vazut poze. 14 zile cu soare si ploi doar in timpul noptii. Am inteles insa ca incepand cu iunie-iulie apar ploi frecvente in timpul zilei. In alta ordine de idei, am o colega nascuta in Rep Dominicana (a locuit acolo vreo 20 de ani) si mi-a spus ca ploua cam in tot timpul anului dar pe perioade scurte (2-3 ore), apoi apare soarele. Cica este o clima foarte placuta. Noi inca nu am fost in luna de miere (am avut nunta in aprilie), vrem sa mergem in iunie, dar nu stim ce sa alegem din cauza vremii #-o !!!

anette
15.05.2009, 09:27:51
Tocmai s-a intors varul meu din vacanta de acolo. A fost absolut superb - am vazut poze. 14 zile cu soare si ploi doar in timpul noptii. Am inteles insa ca incepand cu iunie-iulie apar ploi frecvente in timpul zilei. In alta ordine de idei, am o colega nascuta in Rep Dominicana (a locuit acolo vreo 20 de ani) si mi-a spus ca ploua cam in tot timpul anului dar pe perioade scurte (2-3 ore), apoi apare soarele. Cica este o clima foarte placuta. Noi inca nu am fost in luna de miere (am avut nunta in aprilie), vrem sa mergem in iunie, dar nu stim ce sa alegem din cauza vremii #-o !!!

Fetelor, si eu mi-am luat o vacanta in Punta Cana cu plecare pe 30 iunie, 14 nopti cu all inclusive la Riu Palace Punta Cana...sper sa fie frumos, dar m-am cam speriat cu uraganele astea :(...eu voiam sa vad Paradisul nu iadul pe pamant!

In alta ordine de idei, o intrebare doar ca sa fiu sigura: ce v-au spus voua cei de la agentie, au romanii nevoie de viza sau doar de cartea de turist din aeroport? Eu am cumparat biletele din germania si astia de aici nu au idee de romani, bineinteles....

Va pup si va doresc vacanta minunata, fara ploi si furtuni! ;))

AmaliaD23
15.05.2009, 18:11:46
NU este nevoie de viza pt Republica Dominicana. Se plateste la aeroport taxa de turist si atat.

Fetelor, si eu mi-am luat o vacanta in Punta Cana cu plecare pe 30 iunie, 14 nopti cu all inclusive la Riu Palace Punta Cana...sper sa fie frumos, dar m-am cam speriat cu uraganele astea :(...eu voiam sa vad Paradisul nu iadul pe pamant!

In alta ordine de idei, o intrebare doar ca sa fiu sigura: ce v-au spus voua cei de la agentie, au romanii nevoie de viza sau doar de cartea de turist din aeroport? Eu am cumparat biletele din germania si astia de aici nu au idee de romani, bineinteles....

Va pup si va doresc vacanta minunata, fara ploi si furtuni! ;))

anette
16.05.2009, 09:40:42
NU este nevoie de viza pt Republica Dominicana. Se plateste la aeroport taxa de turist si atat.

Suuuuper! Multumesc frumos de raspuns! Cartile de turist le-am primit deja de la agentie :)

Abia astept!

AmaliaD23
16.05.2009, 16:04:06
Distractie placuta, este superb <:-P

Suuuuper! Multumesc frumos de raspuns! Cartile de turist le-am primit deja de la agentie :)

Abia astept!

Ramony
17.05.2009, 20:55:43

Abia astept!

Buna! Prin ce agentie plecati? Si daca poti sa imi spui cat va costat?
Multumesc!

anette
18.05.2009, 19:35:28
Buna! Prin ce agentie plecati? Si daca poti sa imi spui cat va costat?
Multumesc!

Buna!
Biletele le-am luat din germania, pentru ca aici locuim. Plecam prin TUI si 14 nopti cu all inclusive ne-au costat 1548 eur / pers cu plecare pe 30 mai!!!!
Mai avem putin! <:-P

Ramony
19.05.2009, 20:45:52
Buna!
Biletele le-am luat din germania, pentru ca aici locuim. Plecam prin TUI si 14 nopti cu all inclusive ne-au costat 1548 eur / pers cu plecare pe 30 mai!!!!
Mai avem putin! <:-P
Mersi ! Si noi tot cu TUI ne uitam si cu Meiers Weltreisen am vazut oferte bune!

Simo25
25.05.2009, 20:01:25

Abia astept!

Ce sunt defapt cartile astea de turist?
Si noi mergem in Punta Cana in 16 iunie - si tot ce ne-a spus de la agentie a fost sa mergem cu aprox 2-3 saptamani inainte de plecare pe la ei (ma gandesc ca pentru biletele de avion) - si ca la intrarea in tara se plateste o taxa de aprox 20 de dolari pentru viza de turist.

Si inca o intrebare fetelor - mergeti cu bani cash (dolari americani?) sau cu cardul? Sau si si :smile:

Pupici si va doresc sa aveti o luna de miere de vis!!

anette
26.05.2009, 20:40:32
Ce sunt defapt cartile astea de turist?
Si noi mergem in Punta Cana in 16 iunie - si tot ce ne-a spus de la agentie a fost sa mergem cu aprox 2-3 saptamani inainte de plecare pe la ei (ma gandesc ca pentru biletele de avion) - si ca la intrarea in tara se plateste o taxa de aprox 20 de dolari pentru viza de turist.

Si inca o intrebare fetelor - mergeti cu bani cash (dolari americani?) sau cu cardul? Sau si si :smile:

Pupici si va doresc sa aveti o luna de miere de vis!!

Sunt niste cartonase pe care le primesti in schimbul taxei respective. atata tot...
eu iau la mine dolari si niste euro de urgenta. schimb in bancnote cat mai mici deoarece am inteles ca oamenii de acolo sunt foarte saraci si se bucura si de 1 $ ...
am inteles ca la noi in hotel nu exista ATM si nu vreau sa risc sa raman fara cash...

Sambata plecaaaaaaaam! Abia astept!

Nu uita de Autan sau alt spray impotriva tantarilor si de adaptor de priza (de la 110 la 220 V).

Distractie placuta!!!

Simo25
26.05.2009, 21:07:44
Sunt niste cartonase pe care le primesti in schimbul taxei respective. atata tot...
eu iau la mine dolari si niste euro de urgenta. schimb in bancnote cat mai mici deoarece am inteles ca oamenii de acolo sunt foarte saraci si se bucura si de 1 $ ...
am inteles ca la noi in hotel nu exista ATM si nu vreau sa risc sa raman fara cash...

Sambata plecaaaaaaaam! Abia astept!

Nu uita de Autan sau alt spray impotriva tantarilor si de adaptor de priza (de la 110 la 220 V).

Distractie placuta!!!

Deci prizele sunt la fel ca ale noastre (cu 2 gauri rotunde) doar ca au voltaj de 110V?

Distractie placuta si voua, sa aveti parte de timp frumos si sa va bucurati din plin de coltisorul asta de rai!

...si...asteptam impresii si poze la intoarcere\:D/

Neraida
14.09.2009, 23:12:44
Fetelor este in discutie Caraibe pt luna de miere.Am optat Croaziera cu Carnival au preturi f buni cu plecare din Florida-Bahames,Cuba.8 zile 700 dolari de pers all inclusive.
Imi puteti spune pareri?

miresicamica
17.09.2009, 11:04:15
Fetelor este in discutie Caraibe pt luna de miere.Am optat Croaziera cu Carnival au preturi f buni cu plecare din Florida-Bahames,Cuba.8 zile 700 dolari de pers all inclusive.
Imi puteti spune pareri?
Super bun pret.:)>-

delia17
27.11.2009, 10:38:15
Noi am fost intre 21-18 oct in punta cana la hotel catalonia bavaro si a fost mirific tot ce ne-am putut dori. Poze in semnatura

amarna
04.12.2009, 18:26:48
Noi am fost intre 21-18 oct in punta cana la hotel catalonia bavaro si a fost mirific tot ce ne-am putut dori. Poze in semnatura
frumos :) imi poti spune cam cat a costat? si alte detalii utile. multumesc muult

ankvlad
04.01.2010, 11:44:45
Salut miresici!
Noi am fost in luna de miere in Republica Dominicana, Punta Cana, la hotelul Grand Palladium Palace. A fost ceva de vis. Am avut zile in care am stat doar pe plaja la umbra unui palmier si in apa si zile in care am avut activitate de dimineata pana seara. Nu cred ca te poti plictisi in Republica Dominicana, sunt activitati pentru toata lumea.
Am fost din 1 decembrie si vremea a fost superba.
Poze gasiti aici : http://picasaweb.google.com/ankyvlad/LunaDeMiereCaraibe#
Ne-a costat 1300 euro/persoana, 10 zile, all inclusive, dar si-a meritat din plin toti banii.
Daca pot sa va mai ajut cu ceva informatii, let me know.
O zi buna,
Anca

Simo25
15.01.2010, 23:40:09
Subscriu si eu ca luna de miere in Republica Dominicana e un vis. Noi am fost acolo in iunie si desi era extra sezon la ei vremea a fost minunata. Nu ne mai puteam satura de peisajul acela, de nisipul incredibil de alb si fin si de cocktailurile delicioase de pe plaja.

All-inclusive-ul lor merita toti banii.

Anul asta am zis sa mai incercam o destinatie exotica - probabil Zanzibar - sa vedem daca va fi la fel de frumos ca in Caraibe.

www_www
16.01.2010, 13:38:45
PuntaCana - Rep. Dominican. De vis :x

giacarangi
17.01.2010, 20:26:02
Fetelor oare cum e vremea in septembrie in Rep Dominicana?? Am tot auzit de uragane si ma gandesc sa nu fie nasol daca mergem. Voi ce parere aveti??:-SS

Simo25
17.01.2010, 22:17:13
Fetelor oare cum e vremea in septembrie in Rep Dominicana?? Am tot auzit de uragane si ma gandesc sa nu fie nasol daca mergem. Voi ce parere aveti??:-SS

Oficial e sezonul uraganelor in Caraibe din mai pana in octombrie. Noi am fost in iunie si intr-adevar am prins niste ploi mai zdravene dar nimic violent sau periculos. A fost chiar placut ca a mai racorit atmosfera. Oricum Republica Dominicana nu e chiar pe traseul uraganelor alea de care tot auzim la televizor - e mai la est in zona de intrare in golful mexic - care de obicei e cel mai afectat.

Daca mergeti in Punta Cana e si mai bine pentru ca e pe partea oceanica a insulei - deci si mai ferita.

zana01
26.01.2010, 22:55:30
buna,

noi suntem in discutii cu 2 agentii pentru obinerea unor oferte pentru 1 saptamana in rep. dominicana in perioada 7-14 iunie.

imi puteti recomanda niste resorturi?

multumesc mult,

zana01
26.01.2010, 23:02:15

spuneti-mi va rog daca voi recomandati doar punta cana sau si alte zone ale insulei, cum ar fi Higuey sau La romana. si in acestea am gasit niste resorturi parca mai frumoase ca in punta cana si mai ieftine, insa nu stiu cum e ca zona.

astept cu nerabdare ajutorul vostru pt ca zilele astea tb sa rezervam si cazarile (am rezolvat-o cu avioanele)

multumesc mult de tot

ancagrapa
27.01.2010, 12:54:29
buna,

noi suntem in discutii cu 2 agentii pentru obinerea unor oferte pentru 1 saptamana in rep. dominicana in perioada 7-14 iunie.

multumesc mult,

buna fetelor,
eu voi pleca in luna de miere pe 26 aprilie in punta cana, republica dominicana. in ceea ce priveste cazarea ne-am rezervat hotel pe bookik.com, la CATALONIA ROYAL BAVARO, este mai ieftin daca rezervi la ei. biletele de avion le-am luat de la frankfurd, si au costat 1000 euro/persoana dus-intors, Buc-Frak-Punta Cana
eu sper sa fie ok, ca soacra mea m-a innebunit de cand cu , cutremurul in Hiti, dar aici e mai retras mai ales ca este despartit de un lant muntos de haiti, nu sunt f sigura

zana01
30.01.2010, 16:24:08
buna fetelor,
eu voi pleca in luna de miere pe 26 aprilie in punta cana, republica dominicana. in ceea ce priveste cazarea ne-am rezervat hotel pe bookik.com, la CATALONIA ROYAL BAVARO, este mai ieftin daca rezervi la ei. biletele de avion le-am luat de la frankfurd, si au costat 1000 euro/persoana dus-intors, Buc-Frak-Punta Cana
eu sper sa fie ok, ca soacra mea m-a innebunit de cand cu , cutremurul in Hiti, dar aici e mai retras mai ales ca este despartit de un lant muntos de haiti, nu sunt f sigura

mi se par scumpe avioanele. pe noi ne-au costat 850 euro/pers buc-new york, new york-punta cana, punta cana-NY, NY bucuresti. cu plecare din bucuresti, stat 1 saptamana la NY, apoi o saptamana la punta cana si intoarcerea la bucuresti prin NY.

jaqesa
02.02.2010, 21:56:16
buna,

multumesc mult,

Buna,
Am tot citit despre rep dominicana aici pe forum. Mie mi se pare superb. Si probabil o vom alege pentru luna de miere.
Vreau sa iti dau o adresa pentru o oferta ft buna dupa mine si anume:hotel Grande Paradise Bravo 5* au preturi super bune aprox 1100 euro cu totul inclus (inclusiv zbor din madrid in punta cana) deci mai palatesti zbor pana la madrid si viza. Sapt urmatoare o sa mai caut si la alte agentii sa vad alte preturi si daca aceasta e cea mai buna oferta vom da avansul.
Imi puteti spune alte preturi pt oferte aseamanatoare in punta cana? m-ati scuti de cateva drumuri/mailuri.

Succes, si merci anticipat

carmen_d
03.02.2010, 05:56:46
Buna,
Am tot citit despre rep dominicana aici pe forum. Mie mi se pare superb. Si probabil o vom alege pentru luna de miere.
Vreau sa iti dau o adresa pentru o oferta ft buna dupa mine si anume:hotel Grande Paradise Bravo 5* au preturi super bune aprox 1100 euro cu totul inclus (inclusiv zbor din madrid in punta cana) deci mai palatesti zbor pana la madrid si viza. Sapt urmatoare o sa mai caut si la alte agentii sa vad alte preturi si daca aceasta e cea mai buna oferta vom da avansul.
Imi puteti spune alte preturi pt oferte aseamanatoare in punta cana? m-ati scuti de cateva drumuri/mailuri.

Succes, si merci anticipat

Buna,
A rezervat o prietena prin *********** si a primit biletul gratis pana in Madrid! Au o promotie in aceasta luna..cred.

ruxu
21.02.2010, 12:47:48
Salutare miresici,

Si noi vrem sa mergem in Republica Dominicana in luna de miere....mai exact "a 2 a saptamana de miere"....desi au trecut mai bine de 8 luni de la nunta noastra, nu am reusit sa avem decat o saptamana de miere, la Venetia. Suntem in discutii cu o agentie de turism care ne-a facut o oferta buna zic eu....aprox 1900 eur cazare 8 nopti la hotel de 5 stele, AI, cu zbor din Madrid, pe 10 aprilie.
Dar am cateva intrebari, si poate ma ajutati cu niste raspunsuri:
- a mai stat cineva la Catalonia Bavaro Beach golf & casino resort? Resortul arata foarte bine (totusi nu este chiar atat de luxos ca alte resorturi din zona, dar care sunt ff scumpe), pe tripadvisor au review-uri bune, dar in multe din pozele postate acolo, era plin de alge pe plaja :(
- a mai rezervat cineva prin agentia Playa Tour? Imi puteti spune ceva despre ei?
- pentru cele care au fost in Punta Cana, ce excursii ati facut? Care v-au placut si care nu? Noi de exemplu, eram nerabdatori sa vizitam capitala - Santo Domigo, dar ne-a spus cineva ca nu merita
Va multumesc.

viorica
24.02.2010, 15:10:39
Buna!
Noi am mers in Rep. Dominicana in luna de miere si a fost superb, cu mult peste asteptarile noastre. Am stat in Punta Cana la Hotel Riu Palace Punta Cana in perioada 28 iulie-18 august. Desi citisem si eram un pic speriata de sezonul uraganelor, nu am avut parte de uragane. A fost foarte cald si din cand in cand am avut parte de cate o ploaie torentiala dar in maxim o ora cerul era din nou senin si oamenii erau pe plaja.
Despre excursii sunt multe de spus. Am facut 3 excursii: la insula Catalina, la insula Saona si peninsula Samana. N-am vizitat Santo Domingo ptr. ca si noua ne spusese cineva ca nu merita, dar ajunsi acasa am vazut un documentar si ne-a parut rau ca pana la urma nu l-am vizitat.
Inainte de a va povesti fiecare excursie pe larg, vreau sa va spun ca atunci cand alegeti agentia/firma prin care se organizeaza excursia sa tineti cont de ceea ce va doriti. Sunt agentiile de turism pe care le gasiti in receptia hotelului si care pun accentul mai mult pe vizitat. Si sunt firmele specializate de scufundari care au excursii la preturi mai mici, dar care sunt au programul axat mai mult pe snorkelling si scufundari.
Insula Catalina
Am ales sa mergem printr-o firma de scufundari, deoarece aveam echipament de snorkeling la noi si ne-au spus ca exista un loc extraordinar de facut scufundari si snorkeling acolo. Ne-au aratat niste poze superbe. Totul a decurs bine, in ziua respectiva, pana cand ne-au urcat pe barcuta pe care ei o prezentau ca fiind un catamaran. Mi-a fost ingrozitor de rau de la tangaj, desi luasem pastile in dimineata respectiva, stiind ca de obicei am rau de masina. Ne-au dus intr-un loc, la cam 15 m de plaja, unde 2 ore a fost program de scufundari si snorkeling. Regret si acum ca mi-a fost asa de rau, nu am putut sa intru in apa decat 5 minute, dar era de vis: apa extraordinar de curata, pesti colorati, corali....Dupa astea 2 ore ne-au dus pe insula, care este foarte frumoasa(nisip fin alb, apa foarte curata, culoarea splendida) si am avut program de voie 2-3 ore. Am avut si pranzul inclus in tariful excursiei, dar nu va asteptati ca mancarea de aici sa fie ca cea de la hotel. Plaja nu e locuita, e declarata rezervatie si sunt niste corturi unde sunt mese si bancute unde mananca turistii. Din pacate in toate excursiile efectuate se pierde destul de mult timp pe drum, cam 4-5 ore in total, dus+intors.

Insula Saona
A fost excursia care mi-a placut cel mai mult si pe care n-ar trebui s-o ratati. Am ales sa mergem de asta data printr-o agentie de turism foarte cunoscuta din Germania. Din La Romana ne-au dus pana la insula cu un catamaran adevarat. A fost frumos, au pus muzica traditionala-bachata, s-a dansat. Cand ajungi pe insula ramai fara cuvinte, e declarata tot rezervatie naturala si e nelocuita. Peisajul e rupt din vederi. Iar marea este incredibila: culoarea, transparenta, la mal e plin de bucati de corali....Am gasit si o steluta de mare la tarmul apei. E superb. Dupa ce ne-au lasat cam 4 ore aici, ne-au dus cu barci de mare viteza in punctul in care Oceanul Atlantic se intalneste cu Marea Caraibelor si s-a format din cauza curentilor o piscina naturala cu stele de mare. A fost de vis, ne-au lasat o ora sa ne balacim, apa nu avea mai mult de 1.50 m pe o suprafat foarte intinsa. Binenteles ca am gasit stelele de mare pe care puteai sa le culegi de pe fundul marii. Din pacate n-am avut cum sa fac poze aici, sa va dotati cu aparate foto subacvatice.

Peninsula Samana
Este mai piperata la pret, deoarece te duc cu avionul pana la peninsula, ptr ca daca se merge cu masina s-ar face cam 6 ore pana acolo(stau foarte prost cu infrastructura).
Am mers tot prin agentia de turism nemteasca.
De la aeroport ne-au suit intr-un camionas descoperit si ne-au dus sa vedem satele lor traditionale. Am avut degustare de produse traditionale(ciocolata naturala, cartofii lor, mama juana-bautura lor traditionala). Se puteau cumpara de aici si produse facute de ei: esenta de vanilie, ulei de cocos, trabucuri, mama juana etc. Dupa, ne-au dus sa vizitam cascada El Limon, ajungand acolo pe cai. A fost foarte frumos drumul prin jungla pana la cascada, dar mi-a fost ingrozitor de mila de cai. Era un noroi ingrozitor de lipicios, drumul era nepietruit si mai erau si niste pante foarte abrupte. Bietii de ei alunecau, de mi-era frica sa nu-si rupa picioarele. Ii cam chinuiau....eu chiar am refuzat sa merg pe cal, am vrut sa merg pe jos, dar pana la urma n-am avut de ales ptr ca noroiul iti depasea glezna si aveam papuci in picioare(nu ne-au spus ce ne asteapta). Trecand peste drum, cascada e foarte frumoasa. Dupa ce ne-am intors inapoi, tot pe cai, spre disperarea mea, ne-au dus la port de unde am mers cu salupa pana la Insula Cayo Levantados(sau Bacardi - s-a filmat pe vremuri o reclama la Bacardi). Foarte frumoasa insula, am avut 3 ore program de voie si pranzul inclus.

Cam acestea au fost excursiile alese de noi. Nu regret nici una dintre ele, insa in inima imi va ramane Insula Saona. Aveti grija ca la sfarsitul excursiilor vi se ofera posibiliatea de a cumpara DVD-ul cu excursia in care ati fost, e o pers. care filmeaza pe tot parcursul excursiei. Insa dvd-ul nu ai unde sa il verifici. Noi am luat teapa, pentru ca ne-au dat un dvd filmat cu un alt grup decat cel in care am fost noi.
Daca va mai pot ajuta cu informatii, scrieti-mi aici sau PM si va raspund cu placere.
Eu as merge din nou in Rep. Dominicana, dar cred ca as incerca de data aceasta statiunea La Romana. Nu ma intelegeti gresit, a fost extraordinar de bine in Punta Cana, dar ne-a imbolnavit Marea Caraibelor si acesta este motivul ptr care am alege Romana daca am mai merge odata.

ruxu
24.02.2010, 20:36:51
Buna!
Noi am mers in Rep. Dominicana in luna de miere si a fost superb, cu mult peste asteptarile noastre. Am stat in Punta Cana la Hotel Riu Palace Punta Cana in perioada 28 iulie-18 august. Desi citisem si eram un pic speriata de sezonul uraganelor, nu am avut parte de uragane. A fost foarte cald si din cand in cand am avut parte de cate o ploaie torentiala dar in maxim o ora cerul era din nou senin si oamenii erau pe plaja.
Despre excursii sunt multe de spus. Am facut 3 excursii: la insula Catalina, la insula Saona si peninsula Samana. N-am vizitat Santo Domingo ptr. ca si noua ne spusese cineva ca nu merita, dar ajunsi acasa am vazut un documentar si ne-a parut rau ca pana la urma nu l-am vizitat.
Inainte de a va povesti fiecare excursie pe larg, vreau sa va spun ca atunci cand alegeti agentia/firma prin care se organizeaza excursia sa tineti cont de ceea ce va doriti. Sunt agentiile de turism pe care le gasiti in receptia hotelului si care pun accentul mai mult pe vizitat. Si sunt firmele specializate de scufundari care au excursii la preturi mai mici, dar care sunt au programul axat mai mult pe snorkelling si scufundari.
Insula Catalina
Am ales sa mergem printr-o firma de scufundari, deoarece aveam echipament de snorkeling la noi si ne-au spus ca exista un loc extraordinar de facut scufundari si snorkeling acolo. Ne-au aratat niste poze superbe. Totul a decurs bine, in ziua respectiva, pana cand ne-au urcat pe barcuta pe care ei o prezentau ca fiind un catamaran. Mi-a fost ingrozitor de rau de la tangaj, desi luasem pastile in dimineata respectiva, stiind ca de obicei am rau de masina. Ne-au dus intr-un loc, la cam 15 m de plaja, unde 2 ore a fost program de scufundari si snorkeling. Regret si acum ca mi-a fost asa de rau, nu am putut sa intru in apa decat 5 minute, dar era de vis: apa extraordinar de curata, pesti colorati, corali....Dupa astea 2 ore ne-au dus pe insula, care este foarte frumoasa(nisip fin alb, apa foarte curata, culoarea splendida) si am avut program de voie 2-3 ore. Am avut si pranzul inclus in tariful excursiei, dar nu va asteptati ca mancarea de aici sa fie ca cea de la hotel. Plaja nu e locuita, e declarata rezervatie si sunt niste corturi unde sunt mese si bancute unde mananca turistii. Din pacate in toate excursiile efectuate se pierde destul de mult timp pe drum, cam 4-5 ore in total, dus+intors.

Insula Saona
A fost excursia care mi-a placut cel mai mult si pe care n-ar trebui s-o ratati. Am ales sa mergem de asta data printr-o agentie de turism foarte cunoscuta din Germania. Din La Romana ne-au dus pana la insula cu un catamaran adevarat. A fost frumos, au pus muzica traditionala-bachata, s-a dansat. Cand ajungi pe insula ramai fara cuvinte, e declarata tot rezervatie naturala si e nelocuita. Peisajul e rupt din vederi. Iar marea este incredibila: culoarea, transparenta, la mal e plin de bucati de corali....Am gasit si o steluta de mare la tarmul apei. E superb. Dupa ce ne-au lasat cam 4 ore aici, ne-au dus cu barci de mare viteza in punctul in care Oceanul Atlantic se intalneste cu Marea Caraibelor si s-a format din cauza curentilor o piscina naturala cu stele de mare. A fost de vis, ne-au lasat o ora sa ne balacim, apa nu avea mai mult de 1.50 m pe o suprafat foarte intinsa. Binenteles ca am gasit stelele de mare pe care puteai sa le culegi de pe fundul marii. Din pacate n-am avut cum sa fac poze aici, sa va dotati cu aparate foto subacvatice.

Peninsula Samana
Este mai piperata la pret, deoarece te duc cu avionul pana la peninsula, ptr ca daca se merge cu masina s-ar face cam 6 ore pana acolo(stau foarte prost cu infrastructura).
De la aeroport ne-au suit intr-un camionas descoperit si ne-au dus sa vedem satele lor traditionale. Am avut degustare de produse traditionale(ciocolata naturala, cartofii lor, mama juana-bautura lor traditionala). Se puteau cumpara de aici si produse facute de ei: esenta de vanilie, ulei de cocos, trabucuri, mama juana etc. Dupa, ne-au dus sa vizitam cascada El Limon, ajungand acolo pe cai. A fost foarte frumos drumul prin jungla pana la cascada, dar mi-a fost ingrozitor de mila de cai. Era un noroi ingrozitor de lipicios, drumul era nepietruit si mai erau si niste pante foarte abrupte. Bietii de ei alunecau, de mi-era frica sa nu-si rupa picioarele. Ii cam chinuiau....eu chiar am refuzat sa merg pe cal, am vrut sa merg pe jos, dar pana la urma n-am avut de ales ptr ca noroiul iti depasea glezna si aveam papuci in picioare(nu ne-au spus ce ne asteapta). Trecand peste drum, cascada e foarte frumoasa. Dupa ce ne-am intors inapoi, tot pe cai, spre disperarea mea, ne-au dus la port de unde am mers cu salupa pana la Insula Cayo Levantados(sau Bacardi - s-a filmat pe vremuri o reclama la Bacardi). Foarte frumoasa insula, am avut 3 ore program de voie si pranzul inclus.

Cam acestea au fost excursiile alese de noi. Nu regret nici una dintre ele, insa in inima imi va ramane Insula Saona. Aveti grija ca la sfarsitul excursiilor vi se ofera posibiliatea de a cumpara DVD-ul cu excursia in care ati fost, e o pers. care filmeaza pe tot parcursul excursiei. Insa dvd-ul nu ai unde sa il verifici. Noi am luat teapa, pentru ca ne-au dat un dvd filmat cu un alt grup decat cel in care am fost noi.
Daca va mai pot ajuta cu informatii, scrieti-mi aici sau PM si va raspund cu placere.
Eu as merge din nou in Rep. Dominicana, dar cred ca as incerca de data aceasta statiunea La Romana. Nu ma intelegeti gresit, a fost extraordinar de bine in Punta Cana, dar ne-a imbolnavit Marea Caraibelor si acesta este motivul ptr care am alege Romana daca am mai merge odata.

Foarte frumoase pozele din Rep Dominicana!! Se pare ca ati avut o luna de miere extraordinara! In afara de excursii, ce poti sa ne mai spui despre vacanta in Punta Cana? Ce ti-a mai placut/displacut, sfaturi, etc.
Eu sunt in culmea fericirii pt ca tocmai am facut rezervare pentru Hotel Catalonia Bavaro Beach, din Punta Cana, cu plecare din 10 aprilie, 8 nopti. Acum cateva zile intrebam daca stie cineva de Playa Tour. Ei bine, am facut rezervarea prin intermediul lor, mi s-au parut foarte ok si dragutzi. Spre deosebire de alte agentii care imi rapundeau la mailuri prin cateva cuvinte si nu manifestau nici cel mai mic interes fata de mine, ca si potential client, cei de aici au avut rabdarea sa stea de vorba cu noi cateva ore bune pe mess, au fost flexibili si receptivi.
Abia astept sa plecam...mai ales ca de cateva luni bune tot ne chinuim sa plecam in luna de miere dar nu am reusit.

viorica
25.02.2010, 15:00:58
Ce sa va mai povestesc.....
Am fost foarte multumita de serviciile de la hotelul nostru. Camera a fost foarte spatioasa, cu mobila moderna. Mancarea a fost foarte buna, diversificata, in stil bufet suedez. Am mancat cele mai bune dulciuri din viata mea, erau cate 5-6 feluri de torturi cu diferite compozitii...nu stiai ce sa alegi. Dimineata eram topita dupa un chec de-al lor traditional, care avea in compozitie banane, scortisoara si vanilie. Un deliciu!
Ce nu mi-a placut a fost apa plata(nu numai la noi la hotel, peste tot era la fel). Avea un gust ingrozitor de clor. Drept urmare am baut mai mult sucuri.
Referitor la faptul ca nu prea poti sa iesi din resort, ptr ca nu ai ce vedea, nu ne-am simtit nici o clipa izolati. Ziua mergeam pe superba plaja pe care poti sa te plimbi cat vrei, cu ocazia asta puteti sa comparati resorturile intre ele. Ziua pe plaja se organizau concursuri sportive, se faceau lectii de dans-salsa,merengue,bachata. Dupa amiaza in piscina se facea aqua-gym. Seara se organizau diferite spectacole, aduceau solisti care cantau muzica live si se dansa, la restaurant se organizau seri cu teme specifice(seara mexicana, seara carabiniana, seara traditionala etc). In unele seri au venit comercianti cu articole din lemn, bijuterii, tricouri, tablouri etc, dar au preturi foarte umflate. Negociati cu ei la sange, pana la urma lasa pana la jumatate din pret.
Cele mai avantajoase cumparaturi le-am facut intr-un magazin gen "duty-free" de pe drumul spre insula Catalina. Agentia organizatoare a oprit autocarul la magazinul respectiv si am avut cam jumatate de ora la dispozitie ptr cumparaturi.
Am mai facut cumparaturi la preturi bune de la bazarul de pe plaja. Vedeam in zare niste casute colorate si nu stiam ce sunt, pana intr-o zi cand ne-am dus in plimbare pana acolo. Erau cam la 30-40 minute de mers pe jos.
Referitor la cumparaturi, merita sa cumparati cafea, trabucuri, esenta vanilie. Au niste magazine extraordinare de tablouri, mii de modele iti pictau si la comanda. Si pentru noi fetele, merita sa va intoarceti cu o bijuterie din larimar(piatra semipretioasa care se gaseste doar in Rep. Dom. si are culoarea de la bleu-ciel la turcoaz). Sunt superbe bijuteriile din larimar, desi cam scumpe, eu zic ca merita totusi sa le cumperi ca si amintire.
Nu prea am lucruri care sa nu-mi fii placut. Ce m-a deranjat a fost mirosul ala de mucegai din hotel, dar n-ai ce sa faci, peste tot e la fel din cauza umiditatii foarte mari. Te obisnuiesti repede cu mirosul, cand veti ajunge inapoi acasa si o sa desfaceti bagajul atunci o sa simtiti ce "rau" mirosea de fapt.
In afara resortului o sa vedeti multa mizerie pe marginea drumului, multa saracie......dar cu toate astea dominicanii sunt cu zambetul mereu pe buze si sunt foarte prietenosi.
Angajatii din resort apreciaza fiecare dolar pe care il primesc si te trateaza regeste(am inteles ca le dau niste salarii extraordinar de mici ptr noi- 100-maxim 200$, dar suficiente pentru ei ca sa supravietuiasca). Nu iti cer si nici nu am vazut ca s-ar obisnui sa li se lase bacsis, dar noi am lasat cate 1-2$ si erau extraordinar de incantati, nu mai stiau cum sa ne faca pe plac din recunostinta. E indicat din acest motiv sa aveti bani cat mai marunti la voi, ca nu prea aveti unde sa-i schimbati.
Cam atat...nu stiu ce sa va mai povestesc....mai intrebati-ma si va raspund cu placere.

ancagrapa
25.02.2010, 16:24:08
Foarte frumoase pozele din Rep Dominicana!! Se pare ca ati avut o luna de miere extraordinara! In afara de excursii, ce poti sa ne mai spui despre vacanta in Punta Cana? Ce ti-a mai placut/displacut, sfaturi, etc.
Eu sunt in culmea fericirii pt ca tocmai am facut rezervare pentru Hotel Catalonia Bavaro Beach, din Punta Cana, cu plecare din 10 aprilie, 8 nopti. Acum cateva zile intrebam daca stie cineva de Playa Tour. Ei bine, am facut rezervarea prin intermediul lor, mi s-au parut foarte ok si dragutzi. Spre deosebire de alte agentii care imi rapundeau la mailuri prin cateva cuvinte si nu manifestau nici cel mai mic interes fata de mine, ca si potential client, cei de aici au avut rabdarea sa stea de vorba cu noi cateva ore bune pe mess, au fost flexibili si receptivi.
Abia astept sa plecam...mai ales ca de cateva luni bune tot ne chinuim sa plecam in luna de miere dar nu am reusit.

buna fetelor,
eu sunt o miresica de 24 aprilie 2010, iar in data de 26 aprilie voi pleca in luna de miere in rep dominicana , in punta cana la hotel CATALONIA ROAL BAVARO......astept mai mult luna de miere , decat nunta,sincer

ancagrapa
25.02.2010, 16:35:40
Buna!
Insula Catalina

Insula Saona

Peninsula Samana

poti sa imi dai si mie mai multe detalii despre zbor...am vazut ca ati zburat din frankfurd.....cum a fost drumul?

viorica
25.02.2010, 18:29:01
A fost foarte ok. Nu stiu daca am avut noroc sau nu, dar n-am avut turbulente puternice. Drumul Frankfurt-Punta Cana a fost fara turbulente. Cand ne-am intors ne-a zgaltait dar foarte usor, nimic serios. Dar la intoarcere recunosc ca mi-a fost teama ca o sa prindem turbulente ptr ca exact atunci era in zona Atlanticului un uragan in formare. Dar in zbor nu s-a simtit nimik.
Si noi am avut temeri privind zborul, fiind asa lung (10 ore), dar a fost mai mult decat ok. Eu eram disperata ca o sa ma plictisesc, dar la dus m-am uitat la toate filmele care le-au pus(erau actuale) si la intors am dormit ca am plecat noaptea pe la 22-23. A trecut ft usor timpul.
A fost chiar amuzant ca in aceeasi zi ne-am intors in Romania si pe drumul Frankfurt-Bucuresti chiar ne-a zgaltait.
Eu cred ca in general e ok drumul, ptr ca in avion majoritatea erau nemti care isi fac an de an vacanta la Punta Cana. N-aveau nici o treaba, erau calmi, s-au asezat pe scaun si dormeau neintorsi ca si cand erau acasa la ei in pat. :) Numai noi eram mai agitati:D .
O sa fie bine, nu va faceti griji de zbor.

kayla
25.02.2010, 18:33:17
buna, fetelor!
si noi am fost in luna de miere in rep.dominicana, in punta cana si vreau sa va spun ca nu cred ca am fi putut alege o destinatie mai tare!este primul loc mai exotic in care am fost pana acum si noua ne-a placut la nebunie!
am stat 2 saptamani, de pe 25.08 pana pe 7.09.am achizitionat pachetul cu tot(zbor+cazare cu all inclusive)printr-o agentie din romania(daca doriti detalii, va pot da pm)care ne-a vandut intregul pachet la pretul de catalog al agentiei austriece(daca nu ma insel:)) meiers.initial am vrut sa achizitionam pachetul prin intermediul unei agentii din strainatate, pentru ca aflasem ca preturile sunt mult mai bune, dar cand am vazut ca cei din romania ne dau totul la acelasi pret ca meiers, am preferat sa avem un contract in limba romana, pt. a evita orice surpriza, mai ales ca nu era vorba despre o vacanta oarecare;-)
am zburat cu klm si martinair.zborul a fost lung, dar suportabil.la intors am avut o escala de 10 ore in amsterdam si ne-am plimbat si putin prin oras.
am vrut sa avem parte de o camera mai speciala, cu jacuzzi, motiv pentru care ne-am indreptat catre sectiunea royal suites a hotelului palladium palace.tocmai pentru ca am ales aceasta sectiune ce era speciala pentru adulti, era tot timpul liniste, gaseai mereu sezlonguri libere atat la piscina, cat si pe plaja si in plus aveai diverse alte facilitati:bauturi premium de import(dupa micul dejun serveam un pahar de sampanie , la piscina;-) ), un restaurant a la carte doar pentru cei ce locuiau aici, unde se serveau homari..etc, sucuri naturale, aveam un butler care ne facea rezervari la restaurantele a la carte si care se ocupa de noi..si cam tot ce ti-ai fi putut dori, intr-un cuvant..in plus, daca aveai camera aici, puteai merge si in celelalte restaurante, lobby-baruri si piscine.
complexul in care era hotelul era imens:4 hoteluri, spa, multe restaurante(..6,7 nu mai stiu exact:2 cu bufet suedez cu foarte multe feluri de mancare,salate, prajituri, ingetata, fructe exotice, dulciuri, restaurante brazilian, italian, japonez,mexican, pe malul marii..)disco, magazine de suveniruri..prin complex erai plimbat de trenulet pentru ca era destul de mare, dupa cum spuneam..in lobby-baruri, seara se canta muzica live, se dansa..era super!atmosfera e de nota 10!
apa e f calda in piscina si in ocean, extrem de curata si limpede!desi eram in plin sezon ploios nu a plouat decat intr-o noapte, iar dimineata nu era nimic shimbat..si cateva minute intr-o dimineata..
la piscine erai servit in permanenta cu frigarui cu fructe exotice, mini pizza, sandvisuri diverse, totul pe acordurile melodiilor dominicane..de vis :)
noi am facut 2 excursii: insula saona si santo domingo si mi-au placut ambele!nu mai insist la saona, pentru ca s-a mai povestit.la santo domingo a fost dragut sa vizitam prima capitala din lumea noua, muzeul lui cristofor columb, pestera tres ojos, prima catedrala in lumea noua..f interesant!
daca voi mai vreti sa aflati detalii, va stau la dispozitie!>:D<
va pun si cateva pozici!
http://picasaweb.google.ro/ANCAsiRazvan/LunaDeMiereAugSep2009?authkey=Gv1sRgCJLGqYGA_4SnDg #5392007828750350706

your_dora
25.02.2010, 19:09:00
Buna,
noi vrem sa mergem in rep dominicana fara a apela la o agentie. ne-am luat deja rezervarea si biletele.Nu stiti ne trebuie viza pt turist acolo?
Va multumesc

viorica
25.02.2010, 19:19:02
Buna,
noi vrem sa mergem in rep dominicana fara a apela la o agentie. ne-am luat deja rezervarea si biletele.Nu stiti ne trebuie viza pt turist acolo?
Va multumesc

In avion ne-au dat sa completam un formular ptr asa zisa viza. Viza stiu ca era parca 20$(sper sa nu ma insel, nu prea mai tin minte). Noi am avut-o inclusa in pretul excursiei si am avut niste tichete care le-am aratat impreuna cu formularul. Dar cine nu avea tichete, platea acolo pe loc. Viza se da la toata lumea, fara probleme.

zana01
25.02.2010, 21:34:51
Viorica si Kayla, nici nu stiti cu ce bucurie am citi posturile voastre, noi finalizand astazi rezervarile pentru Punta Cana - Grand Palladium Bavaro in perioada 7-14 iunie. Pe cele cu detalii despre excursie le-am si printat sa le am drept ghid :)
M-a bucurat tare mult sa vad ca voi ati fost in mai in plin sezon de uragane (teoretic) decat noi si totusi a fost ok cu vremea, ca stateam cu frica sa nu ne la vajul pe acolo.
Va multumesc din suflet!!!

PS: Pe noi doar cazarea ne-a costat 692 euro /7 nopti/2 persoane, all inclusive, ceea ce zic eu e foarte bine.

shu
26.02.2010, 08:50:13
kayla, sunt superbe pozele! =P~ cat a costat sejurul?

zana01, cat v-a costat transportul?

ancagrapa
26.02.2010, 12:32:20
A fost foarte ok. Nu stiu daca am avut noroc sau nu, dar n-am avut turbulente puternice. Drumul Frankfurt-Punta Cana a fost fara turbulente. Cand ne-am intors ne-a zgaltait dar foarte usor, nimic serios. Dar la intoarcere recunosc ca mi-a fost teama ca o sa prindem turbulente ptr ca exact atunci era in zona Atlanticului un uragan in formare. Dar in zbor nu s-a simtit nimik.
Si noi am avut temeri privind zborul, fiind asa lung (10 ore), dar a fost mai mult decat ok. Eu eram disperata ca o sa ma plictisesc, dar la dus m-am uitat la toate filmele care le-au pus(erau actuale) si la intors am dormit ca am plecat noaptea pe la 22-23. A trecut ft usor timpul.
A fost chiar amuzant ca in aceeasi zi ne-am intors in Romania si pe drumul Frankfurt-Bucuresti chiar ne-a zgaltait.
Eu cred ca in general e ok drumul, ptr ca in avion majoritatea erau nemti care isi fac an de an vacanta la Punta Cana. N-aveau nici o treaba, erau calmi, s-au asezat pe scaun si dormeau neintorsi ca si cand erau acasa la ei in pat. :) Numai noi eram mai agitati:D .
O sa fie bine, nu va faceti griji de zbor.

multumesc de informatii, sper sa fie ok si sa avem un zbor usor

kayla
26.02.2010, 16:20:54
multumesc de informatii, sper sa fie ok si sa avem un zbor usor
sigur va fi ok!
noi nu am avut parte de turbulente deloc!>:D<

zana01
27.02.2010, 16:21:35
860 euro de persoana pentru ca noi mergem inainte de punta cana si in new york o saptamana, in banii astia avand urmatoarea ruta: bucuresti-NY, NY-punta cana (dupa 7 zile), punta cana- NY (dupa alte 7 zile) si imediat NY-bucuresti. bucuresti - NY a fost vreo vreo 550 euro/ pers si NY-punta cana vreo 300/pers. dus-intors

negreancuta
27.02.2010, 17:01:44
fetelor noi am fost anul trecut in Caraibe in Antigua ,cele care sunt interesate va pot da mai multe detaliii ......in cateva cuvinte insula a fost minunata ,,,, apa calda... noi am stat 7 noptiii AI cu plecare din Uk si am platit 2300 de euro /cuplu . cu tot cu biletul de avion >:D< >:D< >:D< , anul acesta planuim sa plecam tot in Caraibe dar pe Bermuda .. sper sa fie frumos am auzit ca este cea mai bine dezvoltata insula din Caraibe .....ramne de vazut ...cele care doresc mai multe detaliii despre Antigua sau Insula Mauritius (oceanul indian) ...va pot ajuta
va pup>:D< >:D<

rammyy
03.03.2010, 08:12:45
fetelor noi am fost anul trecut in Caraibe in Antigua ,cele care sunt interesate va pot da mai multe detaliii ......in cateva cuvinte insula a fost minunata ,,,, apa calda... noi am stat 7 noptiii AI cu plecare din Uk si am platit 2300 de euro /cuplu . cu tot cu biletul de avion >:D< >:D< >:D< , anul acesta planuim sa plecam tot in Caraibe dar pe Bermuda .. sper sa fie frumos am auzit ca este cea mai bine dezvoltata insula din Caraibe .....ramne de vazut ...cele care doresc mai multe detaliii despre Antigua sau Insula Mauritius (oceanul indian) ...va pot ajuta
va pup>:D< >:D<

buna fetelor ! va rog sa ma ajutati si pe mine ca nu stiu ce sa mai fac ...eu am nunta in iulie si dupa nunta vrem sa plecam in rep. domnicana numai ca am inceput sa auzim ori ca e ffff cald in aceasta perioada sau chiar ca sunt uragane....a fost cineva in iulie in caraibe? cum e vremea acolo? credeti ca ne riscam prea mult daca ne ducem? astept sfaturi de la voi si daca e poate imi dati si un pm cu ce agentii ati fost. multumesc>:D<

alexalia
03.03.2010, 08:42:32
buna fetelor ! va rog sa ma ajutati si pe mine ca nu stiu ce sa mai fac ...eu am nunta in iulie si dupa nunta vrem sa plecam in rep. domnicana numai ca am inceput sa auzim ori ca e ffff cald in aceasta perioada sau chiar ca sunt uragane....a fost cineva in iulie in caraibe? cum e vremea acolo? credeti ca ne riscam prea mult daca ne ducem? astept sfaturi de la voi si daca e poate imi dati si un pm cu ce agentii ati fost. multumesc>:D<

eu zic sa mergi sa te interesezi la o agentie... noua ne-au spus anul trecut ca intr-adevar iulie-august e sezonul uraganelor dar sunt zone care nu sunt in calea uraganelor. Asa macar stii ce sa cauti si in ce zone.

rammyy
03.03.2010, 09:19:28
eu zic sa mergi sa te interesezi la o agentie... noua ne-au spus anul trecut ca intr-adevar iulie-august e sezonul uraganelor dar sunt zone care nu sunt in calea uraganelor. Asa macar stii ce sa cauti si in ce zone.

multumesc....de asta intreb ca nu stiu ce sa mai cred, unele agentii imi zic k sunt uragane altele zic k este foarte cald si k nu am suporta caldura:-s ...o sa intreb la mai multe agentii

viorica
03.03.2010, 09:55:45
multumesc....de asta intreb ca nu stiu ce sa mai cred, unele agentii imi zic k sunt uragane altele zic k este foarte cald si k nu am suporta caldura:-s ...o sa intreb la mai multe agentii

Asa cum am povestit cu 2 pagini in urma, eu am mers in perioada 27iul-18aug.
Nu am avut nici un fel de probleme cu uraganele. Au fost doar ploi torentiale foarte scurte, dupa care iesea iar soarele.
Cat am stat acolo, urmaream mereu posturile americane si vedeam zilnic cum se formau furtuni in Ocean care se transformau sau nu in uragane, dar care de obicei ocoleau zona Republicii Dominicane.
Acum, nu pot sa garantez ca nu vei prinde uragan, ca doar nu sunt meteorolog. :D
Insa eu din ce m-am informat la momentul respectiv, in sezonul uraganelor care ei zic ca e din mai pana in octombrie parca, perioada cea mai expusa uraganelor am citit ca ar fi mijlocul lui august-septembrie.
Sotul meu era ingrozit de faptul ca mergem in perioada uraganelor si imi zicea ca probabil doar noi doi vom fi pe plaja. E cand am ajuns acolo, am ramas uimiti sa vedem ca era plin de lume si oamenii nu erau stresati de uragane.
Eu m-as mai duce in aceeasi perioada, inca odata. Personal nu mi se pare riscant.
Despre caldura foarte mare pot sa-ti spun ca era mult mai suportabila decat la noi. Da este cald, dar este acceptabila datorita umiditatii din aer.
Noi am tolerat foarte bine caldura.
Asadar mai informeaza-te si tu pe site-urile meteorologice si ia decizia care consideri ca e cea mai buna pentru voi.

rammyy
03.03.2010, 10:07:08
Asa cum am povestit cu 2 pagini in urma, eu am mers in perioada 27iul-18aug.
Nu am avut nici un fel de probleme cu uraganele. Au fost doar ploi torentiale foarte scurte, dupa care iesea iar soarele.
Cat am stat acolo, urmaream mereu posturile americane si vedeam zilnic cum se formau furtuni in Ocean care se transformau sau nu in uragane, dar care de obicei ocoleau zona Republicii Dominicane.
Acum, nu pot sa garantez ca nu vei prinde uragan, ca doar nu sunt meteorolog. :D
Insa eu din ce m-am informat la momentul respectiv, in sezonul uraganelor care ei zic ca e din mai pana in octombrie parca, perioada cea mai expusa uraganelor am citit ca ar fi mijlocul lui august-septembrie.
Sotul meu era ingrozit de faptul ca mergem in perioada uraganelor si imi zicea ca probabil doar noi doi vom fi pe plaja. E cand am ajuns acolo, am ramas uimiti sa vedem ca era plin de lume si oamenii nu erau stresati de uragane.
Eu m-as mai duce in aceeasi perioada, inca odata. Personal nu mi se pare riscant.
Despre caldura foarte mare pot sa-ti spun ca era mult mai suportabila decat la noi. Da este cald, dar este acceptabila datorita umiditatii din aer.
Noi am tolerat foarte bine caldura.
Asadar mai informeaza-te si tu pe site-urile meteorologice si ia decizia care consideri ca e cea mai buna pentru voi.

multumescccccccccc....sincer parca mi-ai mai dat curaj :), o sa mai citesc si sper sa aflu cat mai multe pt ca imi doresc tare mult sa mergem acolo.

alexalia
03.03.2010, 15:36:14
multumescccccccccc....sincer parca mi-ai mai dat curaj :), o sa mai citesc si sper sa aflu cat mai multe pt ca imi doresc tare mult sa mergem acolo.

si eu zic ca poti merge linistita... sunt o gramada de turisti in perioada respectiva si si eu am prieteni care au fost in rep dominicana si nu au avut absolut nici un fel de probleme.

ankvlad
08.03.2010, 08:45:23
Viorica si Kayla, nici nu stiti cu ce bucurie am citi posturile voastre, noi finalizand astazi rezervarile pentru Punta Cana - Grand Palladium Bavaro in perioada 7-14 iunie. Pe cele cu detalii despre excursie le-am si printat sa le am drept ghid :)
M-a bucurat tare mult sa vad ca voi ati fost in mai in plin sezon de uragane (teoretic) decat noi si totusi a fost ok cu vremea, ca stateam cu frica sa nu ne la vajul pe acolo.

PS: Pe noi doar cazarea ne-a costat 692 euro /7 nopti/2 persoane, all inclusive, ceea ce zic eu e foarte bine.

Salut.
Si noi am fost in luna de miere in 1-14 decembrie in Punta Cana, la Grand Palladium Palace. Grand Palladium e de fapt un complex cu 3 hoteluri (Bavaro,Palace,Punta Cana). Ce e foarte fain e ca poti sa mergi la plaja si la masa la oricare din cele 3 hoteluri, deci nu te vei plictisi schimband tot timpul peisajul. Iti recomand sa mergi la restaurantul a-la-carte Japonez din partea Palace si sa mergi neaparat sa vezi spectacolul Michael Jackson. Si spectacolele live de seara is foarte frumoase.
A fost o luna de miere de vis, o sa iti placa foarte mult hotelul.
O zi buna,
Anca

bsymona
10.03.2010, 16:49:28

Buna

Noi avem nunta tot pe 29 Mai 2010 si in luna de miere mergem tot in Punta Cana, tot in perioada 7-14 iunie, insa la Catalonia Bavaro Beach. O intrebare am, daca se poate. Tu cum faci cu pasaportul? Faci sau ai facut cununia civila inainte? Ca pe mine ma bate lumea la cap ca nu am timp intr-o saptamana sa imi rezolv buletinul si pasaportul....eu de aia plec pe 7 iunie spre Rep Dom. Multam frumos.

Geanina82
10.03.2010, 17:13:27
Buna

Noi avem nunta tot pe 29 Mai 2010 si in luna de miere mergem tot in Punta Cana, tot in perioada 7-14 iunie, insa la Catalonia Bavaro Beach. O intrebare am, daca se poate. Tu cum faci cu pasaportul? Faci sau ai facut cununia civila inainte? Ca pe mine ma bate lumea la cap ca nu am timp intr-o saptamana sa imi rezolv buletinul si pasaportul....eu de aia plec pe 7 iunie spre Rep Dom. Multam frumos.

poti sa mergi si cu pasaportul vechi, nu e nici o problema...

zana01
10.03.2010, 20:24:48
Buna

fac civila in aceeasi zi, dar merg cu pasaportul vechi, e ok asa, m-am documentat. eu oricum l-as folosi si pe actualul pasaport ca pe el am viza de state. nu trebuie sa-ti faci griji pentru asta, toate miresicile care pleaca in luna de miere s-ar confrunta cu problema asta...

bsymona
11.03.2010, 10:19:37
fac civila in aceeasi zi, dar merg cu pasaportul vechi, e ok asa, m-am documentat. eu oricum l-as folosi si pe actualul pasaport ca pe el am viza de state. nu trebuie sa-ti faci griji pentru asta, toate miresicile care pleaca in luna de miere s-ar confrunta cu problema asta...

Poti sa imi spui te rog unde te-ai documentat pentru ca si eu m-am documentat si cica nu e ok cu pasaportul vechi. Eu m-am documentat pe http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/index6.htm
chiar le-am trimis un mail (la [email protected]) prin care intrebam ce si cum si raspunsul a fost:
"vă informăm faptul că potrivit art. 27 alin. (4) din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate, cu modificările și completările ulterioare, titularul pașaportului simplu, pașaportului simplu electronic ori al pașaportului simplu temporar are obligația de a nu folosi documentul de c&atilde;l&atilde;torie când au intervenit modific&atilde;ri privind datele de identificare ale titularului ori schimb&atilde;ri majore în fizionomia acestuia.
Încălcarea acestei prevederi constituie contravenție, stabilită de art. 46 alin. (1) lit. k^1) din Legea nr. 248/2005 și sancționată cu amendă de la 300 la 500 lei (RON) prevăzută de art 47 alin. (1) lit. e) din actul normativ menționat."

Dar am mai auzit de la cunoscuti ca se poate pleca cu pasaportul vechi.
Nici nu stiu ce sa mai cred si cum sa fac :-? .

shu
11.03.2010, 10:29:45
:-s eu ma gandesc totusi ca daca si buletinul e cel vechi si tu nu spui ca ti-ai schimbat numele, nu au cum sa te prinda :-?

sugarlips
11.03.2010, 11:00:43
Poti sa imi spui te rog unde te-ai documentat pentru ca si eu m-am documentat si cica nu e ok cu pasaportul vechi. Eu m-am documentat pe http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/index6.htm
chiar le-am trimis un mail (la [email protected]) prin care intrebam ce si cum si raspunsul a fost:
"vă informăm faptul că potrivit art. 27 alin. (4) din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate, cu modificările și completările ulterioare, titularul pașaportului simplu, pașaportului simplu electronic ori al pașaportului simplu temporar are obligația de a nu folosi documentul de c&atilde;l&atilde;torie când au intervenit modific&atilde;ri privind datele de identificare ale titularului ori schimb&atilde;ri majore în fizionomia acestuia.
Încălcarea acestei prevederi constituie contravenție, stabilită de art. 46 alin. (1) lit. k^1) din Legea nr. 248/2005 și sancționată cu amendă de la 300 la 500 lei (RON) prevăzută de art 47 alin. (1) lit. e) din actul normativ menționat."

Eu zic sa nu iti faci griji.
Daca iti cere pasaportul nu iti mai cere si buletinul...asa ca nu are cum sa afle ca tu ti-ai schimbat numele intre timp
Majoritatea miresicilor au plecat cu pasaportul vechi in luna de miere si nu a fost nici o problema..
Eu si acum am pasaportul vechi :-" :-$ la aproape 2 ani de la nunta

Oanaflo
11.03.2010, 13:42:31
Normal, ce pot spune si ei. Daca fac legi asa stupide incat sa-ti perforeze buletinul si alte cele, atunci noi ce sa facem? Macar sa existe niste derogari, sau sa le poti rezolva ambele (buletin + pasaport) intr-o singura zi, fara sa platesti taxe de urgenta, etc. Si noi ne gandeam la aspectul asta, dar sincer nu imi fac probeleme si plec cu pasaportul vechi oriunde ar fi sa ma duc.

Geanina82
11.03.2010, 14:08:30

iubita, il orice alta tara decat Romania, singurul act de identificare e pasaportul, nimeni nu are de unde sa stie ca tu te-ai maritat si te cheama altfel... Buletinul (nou sau vechi) nu intereseaza pe nimeni e egal cu 0...

Eu mi-am schimbat pasaportul la vrei 4 luni de la nunta si pana atunci am plecat si in Portugalia si in Mexic si in Rusia, unde mi-a trebuit si viza...

Stai super linistita!;))

bsymona
12.03.2010, 09:53:14
Multumesc frumos ....mi-am mai facut curaj...probabil asa voi merge si eu cu vechiul pasaport ^:)^ ...daca voi nu ati avut probleme eu de ce as avea nu?

Simo25
19.03.2010, 20:40:51
Si in plus de asta noi am fost uimiti cat de lejeri au fost vamesii pe acolo - erau relaxati ..nu aveau nici un stres...cred ca s-au uitat 3 secunde la pasaport si gata. Spre deosebire de aeropoartele din Europa unde te verifica si in lenjerie daca li se pare ceva suspect :)

Adriana1980ro
21.03.2010, 10:42:24
Intrebare de baraj:
Stiti ca se recomanda profilaxie pentru malarie si vaccinare pentru Denga si tifos pentru calatorii in Rep DOminicana?
Voi v-ati facut vaccinarile? Si ati luat Doxiciclina?
Voua ce v-au spus cei de la agentiile de turism?

Aimee13
22.03.2010, 07:56:26

Buna,

Te rog frumos, spune-mi si mie prin ce agentie ai facut rezervarile. Multumesc mult!

zana01
23.03.2010, 08:38:41
Buna,

Te rog frumos, spune-mi si mie prin ce agentie ai facut rezervarile. Multumesc mult!

Buna,

Prin Club Holiday am luat avioanele si prin Avia Travel cazarea in Republica Dominicana. Dc vrei iti dau datele de contact prin PM.

CAzarea in NY am luat-o singuri pe booking.com

zana01
17.05.2010, 22:52:26
deci cum e cu vaccinurile pt republica dominicana? stie cineva detalii?

Geanina82
18.05.2010, 13:20:12
deci cum e cu vaccinurile pt republica dominicana? stie cineva detalii?

nu trebuie sa-ti faci nici un vaccin, stai linistita...>:D<

Adriana1980ro
18.05.2010, 16:20:03
nu trebuie sa-ti faci nici un vaccin, stai linistita...>:D<

Eu nu asa am citit. Vedeti mesajul meu de mai sus.

Geanina82
18.05.2010, 19:32:00
Eu nu asa am citit. Vedeti mesajul meu de mai sus.

Draga mea, am fost si in Asia unde problemele sunt intr-adevar mari, si in Mexic (si pe timpul gripei porcine) si nu mi-am facut nici un vaccin.

Intr-adevar trebuie sa ai grija cu apa, sa bei numai imbuteliata, e bine sa ai spray de tantari la tine si sa-l folosesti, dar pe perioada in care te duci tu acolo si daca ai putin grija nu ai de ce sa te indopi cu medicamente sau vaccinuri.

Este alegerea fiecaruia, bineinteles, dar chiar nu merita sa iti faci griji din pricina asta... >:D<

zana01
18.05.2010, 22:08:06
Marea mea grija acum este vulcanul, sa putem zbura...

delia17
19.05.2010, 14:09:49
Intrebare de baraj:
Stiti ca se recomanda profilaxie pentru malarie si vaccinare pentru Denga si tifos pentru calatorii in Rep DOminicana?
Voi v-ati facut vaccinarile? Si ati luat Doxiciclina?
Voua ce v-au spus cei de la agentiile de turism?

NU sm luat nimik, oricum nu cred ca o sa ai probleme in resort. Daca vrei sa iesi din resort e alta mancare de peste, dar in resort nici macar tantari nu exista. Prietenii nostrii si-au luat si au facut vaccinurile, fiindca tatal lui era medic:). Daca vrei sa iti iei ceva iti sugerez o geanta de antidiuretice, fiindca coctailurile care sunt pe baza de nuca de cocos si toate fructele minunate pe care le au pot da acest efect:). Oricum felicitari ptr alegere.